האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 636873
יש לי הרגשה שהמבצע הסתיים. כלומר נוכל מקסימום להחריב את המנהרות שתפסנו אבל לא נוכל להרחיב חיפושי מנהרות נוספות (כי זה מחייב הפצצות וירי כבד). ארצות הברית סידרה אותנו שוב ולא נתנה לנו לסיים.

כרגע מועצת הבטחון דורשת הפסקת אש הומניטרית עד תום עיד אל פיטר (מתי זה ניגמר ? עוד יומיים ?), כל חברות המועצה שותפות להחלטת מועצת הבטחון (כולל ארצות הברית שאמרה דברים ברורים ברוח זו). לכן קשה לסרב לדרישת מועצת הבטחון כל עוד החמאס לא מתפרע באופן בולט. לאחר עיד אל פיטר ימשיכו המעצמות וארצות למסמס את הלגיטימיות של המשך המיבצע.

לכן , כדאי לישראל להערך מייד לאפשרות שהמיבצע הסתיים. אין טעם שנחזיק חיילים ברצועה עוד שבועות רבים בלי שילחמו ובלי שיחריבו מנהרות.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 636877
המבצע מסתיים בניצחון תודעתי לחמאס. ההפסד הוא של משפחות החללים הישראלים ואוכלוסית עזה. הדבר היחיד שיכול להפוך את הקערה על פיה הוא חתירה להסכם מדיני עם אבו-מאזן. ועל (אי) תהליך קבלת ההחלטות, השחיתות הציבורית‏1 והגזענות והלאומנות של החברה הישראלית שעלו על פני השטח עוד נדבר.

האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 636884
מה יועיל הסכם עם אבו מאזן לעניין רצועת עזה ?

אבו מאזן שולט ברצועה פחות ממה שראש ממשלת עירק שולט בעירק ופחות ממה שאסאד שולט בסוריה.

המדינות הערביות בהן האיסלם הפונדמנטלי הכה שורש (ולא שולט בהן) - הן מדינות שסועות, בהן האיזורים המורדים מנהלים מדיניות עצמאית. באותן מדינות ישראל לא נימצאת בעמדת השפעה , מכאן ששורש ההתנהגות של האיסלם הפונדמטלי אינו מושפע כלל על ידי מעשי ישראל (אלא על ידי כוחות אחרים).

(גם האיסלם הערבי המתון לא יכול לחיות בשלום עם ישראל, כי ישראל מציגה אלטרנטיבה ציביליזציונית מפתה לערבים. לכן אבו מאזן לא יכול אפילו להגיע להסכם שיחול על הגדה בלבד.)

שום הסדר מדיני עם אבו מאזן לא ישפר את המצב הבטחוני בארץ, הוא עלול רק לדרדר אותו, המצב הבטחוני הקיים הוא הרע במיעוטו.

לגבי החמאס בעזה. אני דווקא אופטימי מההתרחשויות כאשר אני מעריך את מצב החמאס בעשרות השנים הקרובות. כל סיבוב אלימות מערער את התמיכה בחמאס בתוך האוכלוסיה העזתית. האזרח ברחוב שומע סיפורים התפארות של השלטון אבל אין לו כסף לאוכל ולבריאות. בהזדמנות הראשונה כל מי שיכול בעזה יהגר למקום אחר. האוכלוסיה בעזה כלואה על ידי החמאס , החמאס שולט באוכלוסיה העזתית על ידי הסתה נגד ישראל ועל ידי הטלת טרור פנימי. שום שליט לא יכול לשלוט לאורך זמן רק על ידי הסתה וטירור פנימי.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 636885
בלי הסכם, המצב ידרדר גם בגדה. ישראל תהפוך ליותר ויותר מצורעת בעולם, לא מעט באשמתה שלה. לעומת זאת, הסכם ימנף ספין חיובי ויוכל להביא בהמשך גם פיתרון לבעיית עזה. מה שאמור להיות ברור לכל המחנות הפוליטים לאור המבצע הוא שאי אפשר לקיים את הסטטוס קוו הנוכחי לנצח.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 636895
לא מסכים עם דבריך אבל אין לי עניין להמשיך בדיון.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 636927
תמיד ''מה שאמור להיות ברור לכולם'' אחרי התרחשות כלשהי הוא, לגמרי במקרה, בדיוק ''מה שאני טענתי תמיד ובפרט לפני ההתרחשות הנ''ל''. הפלא בענין הוא שזה נכון לכולם, ימנים ושמאליים, חילונים ודתיים, יהודים וערבים, כולם לומדים מכל דבר את הלקח שהם כבר ידעו לפניו.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 636934
ידענו שתגיד את זה.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 636941
אולי אפשר לפרק סופית את החמאס לפני שזה נגמר?
או שבגלל שזה נגמר, החמאס ידע שהוא צריך להחזיק מעמד רק עוד קצת, ושום דבר לא יעזור.
ארה"ב גורמת להרג אזרחים בישראל. לא אכפת להם. מי הנאיבי שחשב שאכפת להם?
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 636963
מתוך הפייסבוק של אברי גלעד :

"נותן שוב, כשירות לציבור, במה לאיש שכתב את המאמר הקודם שפירסמתי, ושמבקש לשמור על פרטיותו. לא יודע אם מה שהוא כותב נכון, אבל נותן חומר חשוב למחשבה. האיש, אגב, איש עסקים מצליח מאד שמכיר את האמריקאים מקרוב.

לראשונה מקום המדינה ארה״ב ויתרה על ישראל ורואה בקיומה מכשול למטרותיה.

לאחר שישראל ניצלה מכליה בעקבות מות הנערים ולאחר עצימת עיניים רבתי מכוונות הכיבוש של החמאס, מתעוררת ישראל לערב יום כיפור מדיני.

מחלקת המדינה בארה״ב, שמנהלת את מדיניות החוץ שלה כמו תיק מניות , מכרה לגמרי במהלך ארבע השנים האחרונות את המניה ששמה : ISRAEL ושינתה את תמהיל המניות.

מבחינתם, קיומה של ישראל הוא מטרד שמפריע למטרותיה ארוכות הטווח של ארה"ב לשגשג בעולם מסוכסך שבו עולות מעצמות חדשות כגון סין .

ההסתכלות הילדותית על קרי כחייזר או שונא ישראל , מזלזלת באומה החזקה בעולם שלא מוציאה מילה אחת כתובה או מדוברת מבלי שמאה אלף מחשבים מעבדים מידע ואלף אנליסטים מוודאים שהנאמר תואם את האינטרסים ארוכי הטווח.

האמת היא שארה״ב באמת אוהבת את ישראל ומזדהה עם ערכיה. במידה מסויימת אהבה זו מספקת חגורת מגן לישראל בקונגרס יחד עם לובי יהודי פוליטי. האהבה הזו יכולה להתבטא במשלוח הומניטרי לישראל בעת מצור או רכבת אווירית לפינוי אזרחים למדבר נוואדה אם המדינה תכבש, אך אינה משפיעה כלל על החלטות היומיום.

כדי להבין כיצד ארה"ב מקבלת החלטות צריך להביט בדרך בה אמריקאי ממוצע מנהל תיק מניות מגיל ילדות ועד יומו האחרון. קיומו וזקנתו תלויים ברווח שישיג, ובחירת המניות מושפעת אך ורק מהתועלת. הוא ימכור מניה של חברה אותה הוא אוהב ויקנה חברה שהוא מתעב, כל זמן שהרווח מובטח.

לחלוטין אין זה אומר שארה״ב מדינה לא מוסרית. ארה'ב שפכה יותר דם וכסף מכל מדינה אחרת בנסיון לפתור את בעיית האיסלמופתיה . לאחר שנכשלה בכל אחת מהחזיתות ובעיקר עירק ואפגניסטן , בנתה ארה"ב אסטרטגיה חדשה של ניהול הפסיכופתים במקום הכרעתם. ארה"ב חברה לקטאר , לטורקיה וכעת בהדרגה לאיראן בתקוה שמסעות הטבח של המטורפים יעסיקו אותם מספיק עד שיתישו למוות אחד את השני. אבל המסר המרכזי הוא: אנחנו כבר לא השטן הגדול, תמצאו לכם מטרות אחרות. ואכן במאזן הרווח והפסד ארה"ב, שויתרה על האפשרות לנצח את האיסלמופתיה, לא רואה תרחיש שבו היא תפסיד. גם אם הדברים יצאו משליטה ורעיון השליטה האסלאמית בעולם יתפשט, אלו שיצטרכו להקיז דם ראשונים ברחובות אלו האירופאים, הרוסים והסינים. שום דבר שמדיר שינה מפקידי גבעת הקפיטול שמחפשים לשמור על ההגמוניה הכלכלית של ארה״ב.
ולכן כל אלו שמשפשפים עיניים כיצד ארה"ב מבלי למצמץ חותכת את מצרים , ישראל ואבו מאזן ושותה דרינקים עם הפסיכופתים בקטאר, לא מבינים ביזנס.

מבחינת ישראל זוהי קריאת השכמה לא צפויה. שוב בזכות שלושת הנערים , נאלצו האמריקאים לחשוף יותר קלפים משתכננו. הפעילות הנחרצת והלא צפויה של ישראל בעזה והבאת החמאס, בני טיפוחם העקיפים על סף הכחדה תפסה גם את האמריקאים עם המכנסיים למטה ואילצה אותם להכריז בחדות על הרכב תיק המניות החדש. ישראל בחוץ!

האם זה אומר שישראל בצרה גדולה? נהפוך הוא ! מבחינת ישראל קמה הזדמנות חד פעמית לריסוק הפסיכופתים מעזה ובניית שיתוף פעולה הדוק , גם על בסיס ערכי, עם מצרים , סעודיה, אבו מאזן, אירופה , רוסיה וסין שכול אחד בתורו נמצא בסכנה ממדיניות זו של ארהב.
ישראל במהלך שנות קיומה בנתה תשתית כלכלית של מעצמה והמטבע החזק שלה ויתרות מטבע החוץ העצומות מקנה לה אורך נשימה משמעותי ביותר.
זאת מבלי לקחת בחשבון הון אנושי מדהים מבין האזרחים שרק עכשיו התחיל להצטרף למערכה ולהבין שהסיפור הזה אישי לגמרי, נוגע לבית של כל אחד.
כולנו במילואים , יחד עם המצרים, הסעודים והאירופאים...
צריך כמובן לעבוד צמוד עם אוהבי ישראל בקונגרס אבל לקחת בחשבון שאי אפשר לסמוך רק על ארה"ב לאספקת חימוש ונשק.

ונסיים במילה טובה על ידידתנו הגדולה. האנליסטים שלהם מחשבים כל יום מסלול מחדש. כישלונותיה של ישראל בהכרעת כל המלחמות האחרונות , וכישלונה של ארהב במיגור האיסלאם הרדיקלי הם אלו שגרמו להם (ואולי בצער רב ) למכור אותנו .
אם ישראל תצליח למגר את החמאס ותוך שיתוף פעולה עם מצרים להקים תשתית חברתית שפויה בעזה, האמריקאים ילמדו את המודל וישמחו לרכוש בחזרה את המניות שלנו. רק בתנאי שנוכל להציג שלושה רבעונים רצופים של רווחים. ככה זה בעסקים. אל תקחו את זה באופן אישי. It is not personal

נס אחד קיבלנו. זה הנס השני.
עכשיו נקווה שהפקידים שאחראים על השינוי בישראל , יפתיעו אותנו ויגלו את הגמישות והנחרצות שאינה אופיינית לשירות הציבורי בישראל"
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 636967
מצרים, סעודיה, רוסיה וסין (על בסיס ערכי!) על חשבון ארצות הברית... רק להוסיף את צפון קוריאה ואפגניסטן ואנחנו מסודרים.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 636969
אני מסתייג מכמה דברים שנכתבו במאמר הזה.

1. ארה"ב לא אוהבת ישראל. יש בארה"ב לובי יהודי חזק, אבל לא חסר שם גם אנטישמים, לובי ערבי/מוסלמי/מדינות הנפט וסתם אנשים שמתנדנדים באמצע ומחפשים רווח פוליטי.
2. ארה"ב לא מדינה מוסרית. כל הדם והכסף שארה"ב שפכה, היה למען אינטרסים אמריקאים ולא למען אינטרסים של חלכאים במדינות בעייתיות. ארה"ב חימשה ותמכה בהרבה "איסלמופתים" כשזה התאים לאינטרסים שלה, ועברה למלחמה מול אותם איסלמופתים כשזה לא התאים לאינטרסים שלה.
3. על כל משלוח אמריקאי אנחנו משלמים בכסף. גם הסיוע האמריקאי מחייב את ישראל להמנע מלהרוויח סכומים גדולים יותר בעסקאות נשק ופיתוחים ישראליים, עם מדינות ומעצמות יריבות לארה"ב. לדוגמא - סין.
4. הכשלונות של ישראל בהכרעת כל המלחמות האחרונות, הן במידה רבה מאוד באשמתה של ארה"ב שממש דרשה לסיים אותן מיד, כשם שהיא דורשת כיום.

ארה"ב תמיד מנסה לקנות את כל העולם בנזיד עדשים. תמורת קצת כסף ונשק היא דורשת מגופים, קבוצות ומדינות להתכחש לאינטרסים שלהם עצמם ולפעול אך ורק למען האינטרסים של ארה"ב. אולי אנחנו צריכים לעשות בערך מה שאל קאעידה עשו לאמריקאים כשהם זרקו אותם לכלבים. - לא. אני לא מתכוון לפיגועים המוניים נוסח מגדלי התאומים. אני מתכוון פשוט לומר להם שילכו לחפש פראיירים אחרים, ולהלחם את המלחמות שלנו בנחישות.
כפי שהזכירו אחרים, סין היא מעצמה עולה בעלת כוח רכש ואינטרסים גדולים. את המהלכים שהיו מובילים לקשר דיפלומטי הדוק יותר בין סין לישראל, תמיד טירפדו האמריקאים. אולי הגיע הזמן שהם ידעו שיש מחיר לבגידה ולשתלטנות, ושגם לנו יש אינטרסים. שאנחנו אוהבים את בנינו וכואבים את מותם.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 636985
2. סיפור דומה יש לישראל והחיזבאללה/חמאס.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 636987
שטות מוחלטת. ישראל מעולם לא חימשה ולא מימנה את החיזבאללה או את חמאס. זו לא יותר מתיאורית קונספירציה הזויה שדוחף בטאון ה NSDAP/AO כבר עשרות שנים.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637003
מצד אחד נשמע כמו קונספירציה הזויה. מצד שני, זה מסביר למה הממשלה (ממשלת ימין!) לא עושה את מה שצריך לעשות ומפעילה את צה״ל כדי להכניע את החמאס. מתנהגים כאילו יש לחמאס איזה תפקיד שאנחנו מעונינים שהוא ימשיך למלא במערכה. כאילו מנהלי ארצנו עובדים עפ״ ההנחיה ״לפגוע בו, אך לא למוטט ח״ח״.

רגע, האילומינטי דופקים בדלת. כבר חוזר.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637008
הרע הלא ידוע תמיד מפחיד יותר מהרע הידוע
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637060
תיקון: מתנהגים "כאילו" ארה"ב, בריטניה, גרמניה, ועוד כמה מדינות שעושות קולות כאילו הן תומכות בנו, יתחילו לצוות עלינו בחומרה לקפל ציוד ולחזור הביתה עם אפס הישגים.
כן, הם עושים את זה קבוע ואנחנו מצייתים להם, כאילו יש להם סמכות עלינו.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637093
על פי הפרסומים בתקשורת, ביבי הוא זה שיוזם את הבקשות להפסקות אש. הוא לא הלחיץ אלא הלוחץ לסיום המבצע. אם המנהיגות הישראלית היתה מחליטה החלטה להכנעת החמאס, אולי היו מספר גורמים בעולם שהיו רוקעים ברגליהם, מגנים ומקטרים (מלשון Qatar) אבל צה״ל היה מכניע בהצלחה את האויב תוך מספר ימים ויוצר עובדות בשטח למרות הגינויים הדיפלומטיים. מתקבל הרושם שההנהגה הישראלית לא מעוניינת בעזה ריקה מחמאס.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637126
גם אני קראתי את הדיווחים בתקשורת. הרושם שאני קיבלתי היה אחר.
ביבי לא יזם בקשה להפסקת אש קבועה, הוא יזם בקשה להפסקת אש הומניטרית, זמנית, שתאפשר לצבא להשמיד מנהרות בלי להיות עסוקים בלחימה, במקביל.

אני לא מחסידיו הגדולים של ביבי, אני חושב שצריך לכבוש את עזה ביד חזקה, בזרוע נטויה ובשפטים גדולים, עד שיתפסו את אחרון ראשי החמאס המתרברבים, כמו שתפסו את סדאם חוסיין, ויעשו להם מה שעשו לו - משפט והוצאה להורג.
אבל אני מתאפק מלהביע דעה נחרצת בשאלה מה ביבי רוצה (חוץ מלשמור על הכסא - שזה ברור) בגלל שגינויים נשמעו בעולם עוד לפני המהלך הקרקעי, הגינויים והלחצים להפסיק מתגברים והולכים עד לדרישה חד משמעית של אובמה להפסיק את האש מיד.
וכל זה עוד במתכונת המוגבלת שבה פועל צה''ל.
פעולה נרחבת שתפרק את כל עזה עד ששלטון חמאס יתמוטט ומנהיגיו יתפסו, תדרוש קורבנות רבים יותר משני הצדדים, ביקורת רבה יותר מכל הכיוונים ודרישות חזקות יותר לעצור את הלחימה.

אז אני לא אומר שצריך להתחשב בכל המגנים האנטישמים וללכת לפיהם, אבל זה לא בדיוק ''מספר גורמים בעולם שרוקעים ברגליהם וזהו''.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637128
אתה מפתיע אותי. זו נשמעת לי כמו אפולוגטיקה שמאלנית. אני לא מאמין שממשלת ימין נבחרת היא עד כדי כך רופסת ולחיצה. הרי אם בנט, ביבי וליברמן היו באופוזיציה הם היו עולים עכשיו על כל במה אפשרית כדי לבקר את ההתנהלות הרופסת הזאת והיו משלהבים את ההמון כנגד המדיניות המאופקת וכנגד קשירת ידיו של צהל רק כדי למצוא חן בעיני העולם. ביקורת ודרישות העולם להפסיק היו לנו *בכל* מלחמות ישראל. כשהיה צריך (והיום צריך) המנהיגות שלנו ידעה לעשות את שצריך לעשות אף על פי כן.

אני לא מאמין שהם מפחדים. מבחן התוצאה מצביע על כך שהם לא באמת נחושים ולא באמת רוצים בעזה ריקה מחמאס.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637130
בנט וליברמן עדיין מתלהמים. ביבי זורק פה ושם משפט "נחוש". זה עדיין לא נראה בשטח.
אני חוזר ואומר שאני בעד "לתת לצה"ל לכסח".
אבל אני חושב שההססנות של ביבי לא נובעת מהרצון לשמור על חמאס, אלא החשש מביקורת ונסיון לשמור על הכסא. בעיקר כשבקבינט שלו יושב יצור מאוס כמו ציפי לבני, שבשבילה אזרחים וחיילים שמבקשים נקמה זה יותר חמור מטרוריסטים שחוטפים ורוצחים 3 נערים.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637142
אתה חוזר ואמר בהתלהבות שאתה בעד לכסח, אבל למה אתה חושב שלמישהו אכפת מהצהרות מנותקות מעשיה? סתם הצהרות ריקות. הנושא והקונטקסט הוא לא בעד מה אתה או נגד מה אתה. הנושא הוא באיזו מדיניות הממשלה המכהנת תומכת לעומת ההצהרות שלה שנראות שהן רק מן השפה ולחוץ.

בנט וליברמן מתלהמים כי זה יעזור להם להבחר בעתיד ולקבל יותר קולות על חשבון הליכוד. זה לא רלבנטי למה שהם רוצים שבאמת יתרחש. העובדה הפשוטה היא שיש להם יותר כוח מאובמה בקשר להחלטה מה צהל צריך לעשות מחר בבוקר (יש להם אפילו יותר כוח מאובמה בהפעלת לחץ על ביבי, אם הם באמת היו רוצים בכך). לממשלה המכהנת יש את הכוח להחליט ולהפעיל את צה״ל כדי למוטט את החמאס, אבל היא בוחרת שלא לעשות זאת. הטענה שזה בגלל שהעולם לוחץ לא מחזיקה מים משום שיש מספיק דוגמאות מהעבר שהעולם לחץ (אפילו יותר) ובכל זאת בחרנו לעשות את מה שצריך לעשות. לטעון שביבי-ליברמן-בנט לא מסוגלים לבצע את ההחלטה בגלל הלחץ הבינלאומי נשמעת כמו אפולוגטיקה שמאלנית קוסמופוליטית כזה כאילו, שאם היא היתה נטענת כדי להגן על הססנות של ממשלת שמאל, אתה וקרנפים אחרים הייתם כותבים באייל הקורא על השמאל הרופס והבוגדני, שאין על מי לסמוך מלבד על עצמנו ושצריך להחליף את הממשלה המכהנת בממשלת ימין וישא״ק. עם ביבי ובנט בשלטון, הביזיון הזה לא היה קורה!

זה לא שאנחנו לא רוצים. אנחנו לא יכולים. בובי בובו. שמך אביר קרנפים אך קולך זהבה גלאון.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637157
תודה על ההשוואה המעליבה לזהבה גלאון, ועדיין הייתי רוצה לשאול אותך שאלה:
מתי בעשרים השנים האחרונות "בחרנו לעשות את מה שצריך לעשות" למרות שהעולם לחץ?
בוא נראה... בחומת מגן מתו הרבה חיילים בגלל שלא פוצצו את ג'נין כמו שצריך, אלא שלחו חיילים למות בין הבתים שם, מחשש לפגיעה ב"חפים מפשע". - זה היה אריק שרון שנבחר ברוב גדול על ידי העם שרצה מישהו תקיף שיכסח את הטרור.
אחרי חומת מגן שנפסק מוקדם מדי ולא הביא את התוצאות הרצויות, היו עוד כמה מבצעונים פושרים שבכולם נזהרו שלא להרגיז יותר מדי את העולם. ואז שרון בגד בבוחריו וביצע את ההתנתקות במקום למחוק את עזה.
שרון קיבל השעיה קבועה ואולמרט התיישב על הכסא. מלחמת לבנון השניה, עופרת יצוקה... בשני המקרים הכוחות חזרו הביתה ללא הכרעה ממשית - בגלל לחץ בינלאומי.
ואז בא ביבי שהבטיח למוטט את שלטון חמאס בעזה, ועדיין אזרחי ישראל ממשיכים לסבול מהטרור. אז יצאו למבצע עמוד ענן והפסיקו אותו בגלל לחץ בינלאומי.
...והנה אנחנו שוב פעם במצב שבו הטרור תוקף אותנו במלוא עוזו, וגם בשעה שרקטות נופלות על חצי מדינה ומחבלים כל הזמן מנסים להסתנן ולרצוח משפחות, האנטישמים רוצים שנניח את הנשק ונחשוף את הצוואר בשקט.

כמו שאמרת, זה לא משנה בעד מה אני. זה משנה היושבים בקבינט מפחדים מהלחץ הבינלאומי.
כי ביבי, עם כל זה שהוא שקרן בריבוע, אין לו אינטרס אמיתי שאזרחים ישראלים יפגעו על ידי הטרור. כל מה שהוא רוצה זה להמשיך להיות ראש ממשלה ושכולם ינשקו לו. אזרחים שנפגעים זה רע לקריירה. ונראה שלפי השיקולים שלו, ביקורת מזהבה גלאון, ציפי לבני ושמעון פרס - זה לא טוב לקריירה.
באותה מידה הוא מאוד מפחד שמרקל תנזוף בו כאילו הוא כפוף לסמכותה, או שאובמבה יכפכף אותו ויעמיד אותו בפינה הבינלאומית. וכאן התוצאה.

אז אל תאשים אותי בחוצפה של ציפי לבני ושמעון פרס, או במחדלים של ביבי.
באותה מידה קצת קשה להעלות על הדעת שביבי באמת רוצה שחמאס ישאר בשלטון וימשיך לאיים עלינו.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637211
פרשנות שנשמעת לפעמים אומרת שביבי וימנים אחרים רוצים את החמאס שולט בעזה ואלים כלפינו, כי כל עוד זה כך אין מה לדבר על פשרות כלשהן בגדה. אז זה לא שביבי בדיוק רוצה שהחמאס ימשיך לאיים עלינו, אבל זה (לפי הפרשנות הזו) מחיר כדאי עבור מטרה חשובה בהרבה.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637224
אני מסוגל להאמין שביבי יכול לישון היטב בלילה כשיהודים נפגעים, אם זה מקדם את הקריירה שלו.
אבל הרושם שלי הוא שימנים רוצים לכסח את החמאס כדי שיהיה שקט. ואם הם חושבים שבלי חמאס עדיין לא יהיה שקט, אז לעשות טרנספר לכל הערבים ולנקות את המדינה.

מישהו חושב שבתסריט דמיוני שבו אין חמאס ואין ערבים בארץ, פתאום נרצה ראש ממשלה כמו פרס או ביילין?
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637236
מה שכתבת שימנים רוצים זה כנראה נכון, אבל כנראה לא נכון לימנים שמגיעים לעמדות החלטה. או לפחות, הם לא רוצים במובן האופרטיבי של זה.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637252
כן. הרבה מלל נכתב בניסיון לנתח את המניעים והתשובה לשאלה: איך זה שכשהם מתיישבים על הכסא, פתאום הם מתחילים לגמגם?

והשטות של "דברים שרואים מכאן - לא רואים משם" לא קבילה. והראיה - ביבי.
ביבי כבר היה ראש-ממשלה ועשה את הדרך לשם ובחזרה וראה הכל מכאן ומשם. לכן כשהוא מבטיח הבטחות שלפני בחירות, הן לא נאמרות מתוך בורות של אחד שלא יודע מה רואים "משם".
לכן נראה שלא זו הסיבה.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637379
יפה. אז הא אמר דברים בידיעה שהוא לא יוכל לקיים אותם (או אולי באשליה עצמית שכן). מה חדש? מדובר בפוליטיקאי, לא?
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637385
ושרון כן התכוון לקיים?

דווקא בנושא הזה, היחיד שאני יכול לדבר לזכותו הוא אהוד ברק. שעם כל הביקורת שיש לכולם עליו, הוא באמת ניסה והשתדל בכל כוחו למלא את ההבטחות שהבטיח לבוחריו. ולפחות את ההבטחה לצאת מלבנון הוא קיים במלואה.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637403
שרון? ודאי שלא. שרון היה יכול ללמד את נתניהו הרבה שעורים בציניות פוליטית. אני משער שבגין התכוון לקיים.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637417
דור אחר לגמרי. סוג אחר לגמרי של מנהיג ופוליטיקאי. סביבת עבודה אחרת לגמרי.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637214
אתה ממשיך להשמע כמו שמאלני מצטדק שמתאר את גבולות כוחנו.

אתה מתאר את זה ש״לא רצינו לעצבן את העולם״ כמשהו שמסביר היטב את העובדות. מה לעשות שזה לא מסביר טוב את העובדות? אם זה רק היה ביבי הלחיץ, היינו עוד יכולים להשתכנע מתאורית הקונספירציה הבינלאומית הזאת שמצליחה להשפיע על ישראל בכזו קלות. אבל בוחרים פה מנהיגים ומצביאים שהם לא פחות מבולדוזרים (למשל אריאל שרון) עם היסטוריה ארוכה של לצפצף על העולם ושעשו למען עם ישראל באש ובדם עוד כשאתה היית זאטוט, בבשא״ש או ניצוץ בעיני קרנף כלשהו, ובכל זאת הם התנהגו כמו ביבי והאח בנט. דיבורים דיבורים, אבל בסוף דברים שרואים מכאן ולא רואים משם.

אין אינטרס? הצחקת אותי. אין דבר שמחזיק את הימין חזק יותר בשלטון מאשר אי שקט מצד אחד, אך גם חוסר הכרעה מצד שני. משלהבים את ההמון למלחמה, נבחרים, לא מכריעים את האויב, שומרים על סטטוס קוו מול האויב ו(עד כמה שזה נשמע הזוי) האנשים שמגיעים להחלטות הם אלה שעושים קולות של לא מרוצים ומבקרים את החלטות הממשלה **מתוך הממשלה עצמה** כדי שהציבור ימשיך להשתלהב ויבחר את אותם האנשים לממשלה בסיבוב הבא. וחוזר חלילה. שח מט פוליטי ונוח. הממשלה אף פעם לא אחראית לתוצאות משום שאלו האויבים והגויים שכופים עלינו מדיניות מסוימת (תהרוג אותי למה הציבור ממשיך להאמין לכם כשאתם מבטיחים מדיניות אחרת, אם התאור שלך של מגבלות כוחנו זה תאור המצב המדויק).

לא להאשים אותך במחדלי ממשלות הימין? למרות שאתם ימין רק בדיבורים אך מעשיכם מעשי זהבה גלאון? אבל אתה אחד הקרנפים שמעלה את הממשלות הללו לשילטון שוב ושוב ולעזעזעל מבחן התוצאה. כל עוד הם עולים על במות וצועקים לכסח לכסח, אתה מרוצה ומסופק. אין צורך שיהיה קשר בין השלהובים לבין העולם האמיתי, לעולם המעש והריאל פוליטיק. תיאטרון של דגלים ועוצמה. איסתרא בלגינא קיש קיש קריא. את מי נאשים אם לא אותך ושמאלנים חסרי עמוד שידרה שרק מחופשים לזאבים וקרנפים כמותך?

אם נרטיב הכנעת האויב נכון והימין+ימין אולטרה לא מסוגלים או לא רוצים לספק את הסחורה אז צריך לא פחות מאשר פי 1000 עוצמה לישראל.
אי אפשר לעשות את העבודה עם רכיכות חסרות עמוד שידרה כמו ביבי, ליברמן ובנט.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637223
שרון אף פעם לא היה צריך לצפצף על העולם לפני שהיה ראש ממשלה. כי לפני שהיה ראש ממשלה, אחרים היו צריכים להתמודד עם העולם. כששרון נעשה ראש ממשלה, הוא כבר היה זקן ורצה לסיים את החיים שלו בשקט, עם ערך מוסף ליד שמו. הרבה אנשים זקנים הם אנשים עייפים, חוץ מפרס שעדיין מלא מר"צ להרוס.
דבר נוסף שאתה נוטה לשכוח: לחץ של פעם זה לא לחץ של היום.
היום זה עידן המידע והאינטרנט. איפול וצנזורה כמעט ולא עובדים. דעת הקהל פעילה יותר ומעורה במתרחש ומגמת יפי הנפש הולכת ומתגברת. דברים שהיו לגיטימיים לפני ארבעים וחמישים שנה, היום הם מוקצים מחמת מיאוס ומחוץ לקונצנזוס.

תיאוריית הקונספירציה-לשימור-המלחמה שלך הייתה יכולה להתקבל על הדעת, אילולא המלחמה פרצה דווקא בתקופתו של ברק, היה זה שרון הבולדוזר שביצע את ההתנתקות (אחלה מהלך של סטטוס-קוו), אולמרט שפעל בדיוק כמו שרון ונתניהו...
אז למה אתה מאשים את הימין?
חוץ מזה, אתה שוכח שחצי מהקואליציה זה זבלבלים שלא היו מוכנים לשבת בממשלה בלי הבטחות לחידוש המתן ומתן עם מחבלים-לא-אמינים-בחליפות?

ואני אחד הקרנפים שמעלה את הממשלות הללו לשלטון שוב ושוב, למרות שבשתי מערכות הבחירות האחרונות לא הצבעתי, כי לא מצאתי לי מישהו שלא נכנע ללחץ, ואולי אין כזה בגלל שאילו היה אחד כזה, סתימת הפיות של השמאל הייתה פוסלת אותו מלהתמודד ומכריזה עליו כארגון טרור, למרות שחברי הכנסת הערבים מעודדים טרור ובגידה כמעט כל יום.

לגלות לך סוד קטן? כשהם עולים על במות וצועקים לכסח לכסח, אני לא מרוצה ולא מסופק. אני מרוצה ומסופק רק כשמכסחים באמת. במצב הנוכחי אני לא מרוצה ולא מסופק, כי הכיסוח מינורי והחיילים שלנו מתים (ובזמן האחרון גם אזרחים).

גם אני רוצה מפלגה שתהיה פי 1000 עוצמה לישראל. אבל גם עוצמה לישראל במתכונת המתרפסת והמצטדקת שלה בקושי שרדה את הנסיונות של הערבים והשמאל לפסול אותה בגין... בגין כל הסיבות שבגללן צריך לפסול את המפלגות הערביות.
אז תאר לעצמך מפלגה שבאמת תהיה פי 1000 עוצמה לישראל, שלא מצטדקת ולא מתחרטת? זכור איך זה נגמר עם כהנא, שהיה האחרון שלא נסוג מעמדתו ולא הצטדק.

לא חוכמה להתלהם על אנשים שבצד שלך. לפעמים זה פשוט הנסיבות...
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637235
נניח לרגע שאתה קורא את המציאות הפוליטית נכונה. נניח לרגע שאפילו שרון (ז״ל), ביבי, בנט, ליברמן ורבים אחרים שמדברים (מן השפה לחוץ) בשפתך מעל במות הנאום, לא היו מסוגלים ולא יהיו מסוגלים אף פעם להוציא את הדברים אל הפועל.

כשמקבלים את הניתוח שלך, חוסר הרלבנטיות של הדעות שלך נהיה יותר בולט. יותר מכך - הגלישה שלך למושגי פנטזיה, כדי להתמודד עם הפער בין הדעות שלך לבין המציאות, פתאום נהיית מובנת וברורה יותר. קשה להתמודד עם המציאות המורכבת, אז בונים עולם מושגים פשטני שיש בו אנשי אור, אורקים, קוסמים, לוחמים ודרקונים.

בפתיל הזה עזרת לחזק את הרושם שהדיבורים שלך ושל הדומים לך על ״לכסח״ ו״להכנס בהם״, זה בסה״כ קטרזיס של אנשים קטנים, מבוהלים וחסרי חזון. אתם בעצמכם אפילו לא מאמינים שאתם מסוגלים לממש את מה שאתם רוצים (והנה פירטת באריכות את שלל הסיבות לאימפוטנטיות שלכם). אכן איסתרא בלגינא קיש קיש קריא.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637240
1+
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637251
אני לא אומר ששרון, ביבי, בנט וליברמן לא מסוגלים להוציא את הדברים אל הפועל. אני אומר שהם לא רוצים להוציא את הדברים אל הפועל.
מעורבים בעניין כל מיני גורמים, כמו הדיקטטורה של בג"צ, תיקים שצומחים להם מול אישי ציבור שמנסים לפעול נכון, "דעת קהל" מזוייפת שנשמעת על ידי התקשורת השמאלנית ודעת קהל עולמית שנשמעת על ידי האנטישמים שאף פעם לא נגמרים.

כחלק מתופעת ההתחסדות שמשפיעה על העולם בשנים האחרונות, גם אנשים כמו מיכאל בן-ארי מפחדים לחצות את גבול הלאומן המתון מחשש לתדמית/הוצאה אל מחוץ לחוק.

איך מתמודדים עם זה?
ממנים שופטים נורמלים לבג"צ. מחסלים את השחיתות שבפרקליטות. אוכפים נגד הזדהות עם טרור ועושים את מה שצריך להגן על האזרחים, במקום לעשות מה שצריך להגן על הכסא.

לכן אני חוזר ומבהיר: לא אמרתי שהם לא מסוגלים, אמרתי שהם לא רוצים.
וסייגתי - לא בגלל שהם כל כך אוהבים שחמאס בשלטון, אלא בגלל אינטרסים אישיים אחרים.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637268
ביבי לא רוצה, בנט לא רוצה, ליברמן לא רוצה ואפילו מיכאל בן-ארי מפחד ולא רוצה. נמושות כולם.

מי באמת רוצה? אביר הקרנפים רוצה. כל כך רוצה שהוא לא הולך להצביע לכנסת כבר שתי קדנציות והוא אפילו כותב תגובות מאוד נחושות באייל הקורא על פיות ודרקונים. בעילום שם!

אויבי ישראל ואורקים, הניפו את דגלכם הלבנים. האביר האמיץ וקרנפיו בדרך אליכם!
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637274
שאלה קטנטנה, אישי הלגלגן.
אזלו הטיעונים באמתחתך, שאתה מנסה לתקוף אותי באמצעות דמגוגיה זולה?
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637322
הוא טוען שאתה פנטזיונר חסר קשר למציאות, עם חלומות גבורה וניצחון, שבגלל האימפוטנטיות שלו רואה ''בוגדים'' בקרבו.

למדתי בבית הספר על הגרמנים שסירבו להאמין שהם הפסידו במלחמת העולם הראשונה. היה להם הרבה יותר פשוט להאשים את השמאל שתקע סכין בגב הלוחמים. מחריד לראות את אותה דרך מחשבה כאן ועכשיו.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637342
אם הוא (או אתה) טוען ככה, נא לנמק היטב.
הכפשות בדרך כלל מגיעות כשאדם לא מסוגל לנהל דיון, מסיבות שונות. למשל - קטנוניות, או אי יכולת להציג טיעון חזק.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637352
נקרופיליה זה פויה. אתה יכול להפסיק לבעוט בגופה. הדיון הזה כבר הסתיים.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637355
היה פה דיון ולא שמתי לב?
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637243
אני לא רואה סיבה לצחוק על אדם שעדיין איתנו. הוא עדיין נאבק על חייו, להזכיר לכם.
מנהיג גדול.

אפשר להחליש/לחזק טיעונים בלי היגררות לצד זה או אחר.

זה לא הזמן. אני מבקש.

תודה.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637244
ולמי שלא מכיר: http://www.facebook.com/pi1000
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637259
תודה נשמה
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637260
אז למה בעצם הם כל כך מפחדים? אם היו אומרים לך מחר בבוקר שאפשר להציל חיים של מאות ישראלים במחיר של ביקורת בינלאומית אתה היית מתלבט לשניה? ובכל זאת כמו שאתה מדגים אחד אחרי השני אחרי השלישי (אריק שרון! ביבי נתניהו בראש ממשלת ימין!) בחרו במוות של אזרחים וחיילים, נזק כלכלי, תדמיתי, מוראלי ומה לא על פני האופציה שבעיניך היא מובנת מאליה. אז מה קורה פה בעצם? זו לא שאלה קנטרנית, אני מנסה להבין האם אתה מצליח ליישב את הסתירה הזו עם עצמך.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637261
אני רואה שכבר ענית. אמנם לא תשובה שמספקת אותי אבל אפשר להמשיך בדיון למעלה.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637083
"הכשלונות של ישראל בהכרעת כל המלחמות האחרונות, הן במידה רבה מאוד באשמתה של ארה"ב שממש דרשה לסיים אותן מיד, כשם שהיא דורשת כיום" ממש לא נכון ארה"ב במלחמת לבנון האחרונה קיוותה שישראל תרסק את חיזבאללה ואפילו תתחיל במלחמה עם סוריה. ישראל תחת אולמרט התגלתה כמדינה חלשה ביותר שהפסידה במלחמה. ארה"ב היתה המומה מהחולשה הישראלית.
"אולי אנחנו צריכים לעשות בערך מה שאל קאעידה עשו לאמריקאים"
ממתי 2 מטוסים מפילים 3 בניינים. בניני פלדה קורסים בצניחה חופשית? לך ללמוד שיעורי פיזיקה.

האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637079
בכל ימי חיי לא קראתי כל כך הרבה גיבובי שטויות בנשימה אחת.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637085
תנשום,אין שום יתרון בקריאה כלכך ארוכה בנשימה אחת
זאת לא דעה שלי,הבאתי אותה כי היא מקורית ומעניינת
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637108
מסכים עם כל מילה. הכתובת היתה על הקיר כבר מאז הפלישה העיראקית לכווית, כשהאמריקאים גילו שכדי להשליט סדר במדינות הנפט של המזה"ת עליהם לשלוח חיילים משלהם, במקום שאנו נלחם עבורם. מכאן יכלו להסיק שהעמדה הקדמית בלבנט - ישראל - אינה ממלאת את התפקיד שיועד לה במדיניות הבטחון האמריקאית.

הצורך בברית עם ישראל עבר פיחות נוסף כשהתגלו מרבצי פצלי הנפט הענקיים בארה"ב, אשר מפחיתים מאד את תלותה בנפט מזרח תיכוני, לפחות לעשורים הקרובים, ולכן מקטינים את רמת העניין שלה במתרחש בפינת הגלובוס הרחוקה והנידחת שלנו. בהתאם לכך, הנשיא אובמה החל במדיניות של התכנסות פנימה, שמתבטאת בהחזרת כוחות הצבא מעיראק ואפגניסטן, והתמקדות בליקוק פצעי הכלכלה. אין סיבה להניח שהנשיא הבא יסטה ממדיניות זו.

פרימת הברית בין ארה"ב וישראל היא תהליך איטי, ולכן בשטח קל עדיין למצוא סימנים המעידים, לכאורה, על עומק הקשר. גם השפעת תרבות הצריכה האמריקאית על ישראל נראית חזקה מתמיד. אבל אולי כבר לא רחוק היום שבו יתבטל הסיוע האזרחי לישראל - זה שאינו מוקדש לרכש מחברות אמריקאיות.

הסיכוי היחיד, אולי, להיפוך תהליך זה טמון בהתפתחותה האפשרית בעתיד של מדינה איסלאמית ענקית בעלת צבא חזק ושאיפות התפשטות גלובליות, אשר תסכן את האינטרסים המסחריים של ארה"ב ברחבי המזה"ת ומערב אסיה. ישראל תתפס אז כיתוש היכול להטריד את הפיל האיסלאמי, וערככו של הקשר עמה יעלה.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637109
לא נראה לי שיש בכלל סיוע אזרחי מארה״ב, ישראל ויתרה עליו לפני כמה שנים טובות (בתמורה להגדלת הסיוע הבטחוני).
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637305
עברו כמה ימים, ואני מצטרף לדעתך שדה-פקטו המבצע הסתיים. מכאן והלאה הרווחים זעומים וההפסדים רק מאמירים, בשני הצדדים.
אמנם אמרתי את זה כבר לפני שבוע ומשהו, אבל מאחר שזה היה לפני הכניסה הקרקעית והטיפול במנהרות, כנראה שטעיתי שם. הטיפול במנהרות, כולל ההפנמה של החשיבות שלהם, אכן הצדיקו עוד כמה ימי לחימה, אבל גם זה כנראה מוצה, ורצוי לסיים את זה.

לא נראה שיש לצה''ל עוד מטרות שסביר שהוא ישיג במתווה הנוכחי, ומול התועלת השולית והזניחה הזאת, ההרג המתגבר בצד השני (וגם הנפגעים בצד הישראלי) מאבד את ההצדקה שלו הבעייתית ממילא, וכדאי להפסיק את כל זה במהירות האפשרית.
קשה לי להאמין שעוד כמה ימים ועוד עשרות או מאות הרוגים ישנו למשא ומתן הסופי, ועשינו כבר את הטעות הזאת בסוף השבוע האחרון של מלחמת לבנון השנייה.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637315
ואני מעדכן את דעתי מתחילת הלחימה: על מדינת ישראל לספח את השטחים שכבשה ברצועת עזה (הפתוחים והעירוניים לשעבר כאחד), להקטין את השטח בשליטת חמאס (ולהגדיל את מס' הפליטים בהם עליו לטפל). אין דרך אחרת להרתיע את החמאס (ואת שאר הערבים), מלבד באיבוד טריטוריה.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637333
צודק!
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637349
אני עדיין חושב כפי שחשבתי עוד לפני המבצע. צריך לנקות את כל הרצועה.
גם בגלל שלראשי החמאס לא אכפת מאלה שמדורגים תחתיהם, וראשי החמאס יצאו ללא פגע, ולכן צריך למצוא את הבונקרים שלהם, לתפוס אותם ולהעמיד אותם למשפט צבאי.
גם בגלל שעדיין יש עוד מנהרות, מחסני נשק ואמצעי יצור ושיגור של רקטות.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637354
לספח (את כיבושי עזה האחרונים) אי אפשר. אילוצים מדיניים לא יאפשרו, חוץ מזה שזה לא אינטרס שלנו.

אבל אפשר שישראל תאמר "לא ניסוג כל עוד אין הסדר הפסקת אש מוסכם" (יכול לקחת שבוע עד חודשיים). בינתיים יהיו לחמאס 200,000 פליטים על הראש כך שלא יהיה כדאי לחמאס למשוך זמן בנוגע להפסקת האש הסופית.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637356
זהו, שהבעיה היא שהפליטים לא יושבים לחמאס על הראש - במובן שהם לא מהווים שום מנוף לחץ עליו לסיים את הלחימה. אולי אפילו להיפך, בדומה לנפגעים בנפש הפלסטינים, הם מבחינת חמאס דווקא מהווים מנוף לחץ על הקהילה הבינלאומית לתת לו את מה שהוא רוצה.
זה אחד מעמודי התווך של הבעייה, זה לא הפתרון שלה.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637361
לא חושב. להיפך, כפי שאמרתי במקומות אחרים.

אמרתי שהמשך המצב הקיים (סבל ממושך של האוכלוסיה) שוחק את הכושר של החמאס לשלוט באוכלוסיה שלו. בהעדר אוכלוסיה לויאלית הוא יהפוך במהלך הזמן לסטאטוס "המון צ'יפים נטולי חיילים אינדיאנים". many chiefs no indians.

תבדיל בין מצבים קצרי מועד, כגון לחימה פעילה, לבין מצב מתמשך בו האוכלוסיה דורשת מהשליטים שיספקו להם מזון קורת גג ובריאות. במצב לחימה קצר אנו ניזוקים מסבל האוכלוסיה של האוייב. במצב של סבל אוכלוסיה ממושך, השליטים של האוכלוסיה מאבדים את האימון של האוכלוסיה ביכולתם לפתור את בעיותיהם.

הנסיון ההיסטורי מוכיח שכאשר יש פליטים ללא פתרון לבעיותיהם הבסיסיות נוצר נתק בין הפליטים לבין השליטים. הפליטים לא מאמינים שהשליטים דואגים להם באמת , ואז יש חוסר לויאליות בין האוכלוסיה לבין המנהיגים. במצב פליטות ללא פתרון, אם הפליטים יכולים, הם מהגרים ברובם מארצם תוך עשרות שנים. הסיטואציה הזו משפיעה בטווח הארוך אבל היא לא הפיכה, לכן השליטים עושים ככל יכולתם למנוע את סבל האוכלוסיה גם בטווח המיידי.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637364
שני דברים:
א. אתה אופטימי מדי. אחרי עשרות שנים של פליטות, אני עדיין לא רואה את הבעייה הפלסטינית פותרת את עצמה, לשיטתך.
ב. המחשבה על חיבור של 'הסבל הקיים כרגע בעזה' עם 'מצב מתמשך או ארוך טווח' באותו משפט היא בלתי נסבלת בעיני, וודאי שלא כשאני (או המדינה שלי) אחראי לה באיזה צורה שהיא.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637453
א. אתה לא מכיר את כל העובדות הדמוגרפיות, מכיוון שעובדות דמוגרפיות לטובת ישראל מוצנעות. אתרכז תחילה במצב הדמוגרפי בגדה המערבית (יהודה שומרון ומזרח ירושליים). האוכלוסיה בגדה הולכת ומתמעטת יחסית לאוכלוסיית ישראל. יתכן שיש גם בגדה בגדה המערבית קיטון אוכלוסיה באופן אבסולוטי (שמאוזן חלקית על ידי ריבוי טבעי גבוה באיזורי ירושלים המזרחית שסופחו). יותר ממליון פלשתינים היגרו לירדן מאז מלחמת 6 הימים. בשנים האחרונות מהגרים מהגדה לירדן כ 10,000 איש כל שנה, זה כאשר בגדה (למעט מזרח ירושליים) יש בסך הכל 1.5 עד 2 מליון תושבים. לאחר כל אינטיפדה ההגירה השנתית עולה לשיעור של 50,000 איש, כל שנה במשך מספר שנים.

אני מעריך שתוך 50 שנה, אם לא ישתנו התנאים, אחוז הישראלים בגדה המערבית יהיו 50 אחוז מהאוכלוסיה כאשר הם מעורבים בשטח המחיה. במקרה כזה לא תקום בעתיד מדינה פלשתינית בשטח הגדה (אולי יקום מחוז פדרלי שיהיה כפוך לישראל , אולי אוטונומיה, אולי משהו אחר).

לגבי רצועת עזה. ברגע שתושבי עזה יהיו חופשיים להגר רובם יהגרו לארצות אחרות. רצועת עזה אינה יכולה עכשיו וגם לא בעתיד להחזיק בכבוד יותר מ 500 אלף איש. זאת מסיבות כלכליות שאינן קשורות לסכסוך הישראלי-פלשתיני. המצב הפוליטי הרע רק מדרדר את המצב של התושבים ברצועת עזה מעבר לנתוני היסוד הכלכליים. תושבי עזה לא מהגרים משום שהם הוכנסו לסיר לחץ: החמאס אוסר עליהם הגירה החוצה, ישראל אוסרת הגירה מרצועת עזה לגדה, מצריים כנראה מסרבת לקבל מהגרים פלשתינים מהרצועה, יתכן שגם ירדן מסרבת למהגרים מהרצועה (לא הובהרה נקודה זו) אבל ירדן עשויה בעתיד לעודד הגירת פלשתינים אליה.

ב. לא מבין מדוע החיבור בין פליטות חדשה עכשיו למצב פליטות מתמשך בעזה אינו ניסבל בעיניך. אנו בסכסוך אירידנטי עם הפלשתינים (שמהווה את שורש הסכסוך); לכן כל מצב שמחליש את הכושר האירידנטי של הפלשתינים (על ידי הגירה מרצון) הוא צעד לקראת פתרון אמיתי. העולם אינו מתנהל לפי חוקים מוסריים, אלא לפי מאזן כוחות, קיטון אוכלוסיה פלשתינית הוא אינטרס שלנו גם אם זה לא נשמע יפה.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637462
אני הקטן, לא מסוגל לנבא אקסטרפולציה פוליטית או מדינית אמינה אפילו לשנתיים-שלוש וודאי לא לחמש שנים קדימה. ניבוי של חמישים שנה במזרח התיכון נראה לי רלבנטי בערך כמו ספרי מדע בדיוני משנות ה-‏50 של המאה הקודמת‏1.

ובאשר ל"העולם אינו מתנהל לפי חוקים מוסריים, אלא לפי מאזן כוחות, קיטון אוכלוסיה פלשתינית הוא אינטרס שלנו גם אם זה לא נשמע יפה" - תאוריה מעניינת, 'העולם' כבר עכשיו די מתעצבן על ה'קיטון' שאנחנו מבצעים כרגע באוכלוסיה הפלשתינית. לא נראה לי שיש לאן לקחת את הטיעון הזה.

1 בתור בידור או פנטזיה זה בסדר, כמובן.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 642335
התהליך של הגירה מרצון מהשטחים (עכשיו מרצועת עזה נימשך בעקבות מבצע צוק איתן). ההגירה הזו, כמו כל ההגירות בעולם, היא תוצאה של מצוקה בארץ ממנה יש הגירה. זה לא מדע בדיוני אלא ניבחן שוב ושוב בארצות שונות , בתנאים שונים, הגירה המונית מארץ מצוקה זה תהליך הסטורי מוכר היטב וניתן לניבוי.

יש היום הגירה מרצועת עזה חרף נסיון החמס למנוע את ההגירה. אלפי מהגרים ברצועת עזה מוברחים דרך רפיח לאוניות פליטים, פליטי "צוק איתן" שהתייאשו מהחיים ברצועה. (הפליטים המוברחים באוניות תמורת אלפי דולר לאיש, אינם מוכרים כפליטים אבל הם כאילו).

אם המצוקה ברצועת עזה תמשך ימצאו דרך להגר משם באופן מסיבי, גם אם החמאס ינסה למנוע.

גם ללא מלחמות תהיה הגירה מרצועת עזה כי אין שום בסיס כלכלי למחיה שם (מקסימום חצי מליון איש יוכלו לחיות ברווחה ברצועת עזה , מכיוון שהיא איזור נטול מים ונטול משאבי טבע אחרים). אנשים לא חיים על סיסמאות, או על אידאולוגיה, או על אמונה בדת; אנשים חיים על מזון, בריאות וקורת גג; לכן לרצועת עזה אין עתיד ליותר מחצי מליון תושבים.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 642371
לגבי ה"נטול מים", אתה יודע איזה מתקן התפלה אפשר לבנות ב700 מליון דולר?
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 642447
ישראל כולה היא מקום עני במים ומשאבי טבע אחרים. מקום כזה יכול לקיים את עצמו באמצעים אחרים - תעשייה, תיירות, יצוא עבודה (כפי שהיה בעזה שנים רבות והלך והצטמצם מאז פיגועי הסכינאים של ראשית שנות התשעים, עד לעצירה מוחלטת) וכן הלאה. במצב של יציבות בטחונית, תעשייה שבה העזתים נותנים את העבודה וגרמים אחרים נותנים את ההון, כפי שניסו לעשות באזה''ת בארז, היתה יכולה לשגשג ולפרנס.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 642471
למה רק בארז? למה לא בתוך עזה?
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 642516
במצב של יציבות בטחונית מלאה אפשר היה (ואני מקווה שגם אפשר יהיה) גם לבנות אזורי תעשיה בתוך עזה. בעשור שלאחר אוסלו נעשה נסיון להקים אזור כזה בארז, כיוון שכל עוד לא הגענו ליציבות בטחונית זה הרבה יותר פשוט להקים את התעשיה עצמה בתוך ישראל - יש תשתיות, האספקה של חומרי גלם ושינוע התוצרת אינם כפופים לסגרים כאלה ואחרים וכו'.
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637464
קיטון טבעי או קיטון מעשי ידי אדם?
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637587
בוא ניתן לגורל להחליט הגורל יותר חכם משנינו
האם מבצע צוק איתן הסתיים ? 637595
אם שאלתך לגבי הגדה המערבית (לא כולל ירושליים המזרחית) - מדובר בתהליך *טבעי* של גידול אוכלוסיה קטן מאוד כתוצאה מצירוף שני דברים:
א. הגירה מהגדה.
ב. ירידה בריבוי טבעי (פחות לידות לכל אשה).

הרקע להגירה והירידה בילודה הוא כנראה בגלל העדר הכנסה. לגבי הערבים בירושליים המזרחית המסופחת, כאן מצבם הכלכלי טוב והילודה נשארה גבוהה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים