עוד אקדח מעשן 701849
שושנה שחם (85) הייתה חניכה בקורס מטפלות במעון במעברת ראש העין בשנות ה-‏50, וראתה במו עיניה כיצד תינוקות ממוצא תימני נמסרים ללא ידיעת הוריהם למשפחות אחרות - Ynet
עוד אקדח מעשן 701853
לא היה שום קורס מטפלות בראש העין. מדובר בקורסים למטפלות שנערכו בשנים 49-54 במוסד לאם ולילד של ויצ"ו ברח' קינג ג'ורג' בת"א. רוב הקורס היה עבודה מעשית שבמסגרתה נשלחו התלמידות לפי תורנות לעבודה בכמה מקומות , ביניהם מעונות התינוקות התימניים במעברת ראש העין וביה"ח של הדסה שם. מה שתמר קפלנסקי מידיעות אחרונות וחבריה מעמותת עמר"ם לא טורחים לציין, זה שהמוסד שהזכרתי נועד לטפל בילדים שנועדו לאימוץ. המטפלות טיפלו בילדים, אבל האימוץ בוצע ע"י עובדות סוציאליות. המטפלות והאחיות שעבדו שם לא היו אמורות להכיר את ההורים המאמצים. ע"פ העדויות, במוסדות בראש העין (ביה"ח ומעונות התינוקות) עבדו מדי פעם אחיות מתנדבות מארגון הדסה בקנדה וארה"ב.
בשנים 1996-1997, עוה"ד יוסי יוסיפוב, החוקר של ועדת כהן-קדמי, הועדה הממלכתית לחקר הפרשה, איתר וערך רשימה של 65 משתתפות בקורסים האלו וראיין כמעט את כולן. רבות מהן זומנו ומסרו עדות בפני הועדה. הדו"חות ופרוטוקולי העדויות נמצאים באתר של ארכיון המדינה כחלק ממסמכי ועדת קדמי. כמו כן העידו בפני הועדה שרשבסקי מנהל מוסד ויצ"ו הנ"ל ורלה בן יעקב האחות הראשית. כמו כן אפשר לראות את עדותו של ד"ר מנדל מנהל ביה"ח הדסה בראש העין ועדויות של אחיות שעבדו במוסדות שהוזכרו (למשל רות מרלינג).
אותה ועדה קבעה שלא היתה חטיפה ממסדית או מאורגנת. כמו כן הועדה (כמו קודמותיה) לא מצאה ראיות אפילו למקרה אחד של אימוץ לא חוקי או חטיפה של ילדים.
חשוב לציין שהעדויות של המטפלות בועדה כללית די דומות לעדות במאמר של קפלנסקי. כל מה שצריך לעשות זה לנקות מן המאמר את ההשערות ההתרשמויות והפרשנויות של העדה ובפרט של קפלנסקי וחבריה בעמותת עמר"ם.
הנקודה החשודה ביותר במאמר היא הסיפור כיצד לפתע לפני 5 שנים התחילה שושנה שחם לדבר על הפרשה.
הפעילות של הכנופיה של עוזי משולם בשנות ה-‏90 העלו את הפרשה למקום גבוה בעניין הציבורי ואח"כ הוקמה ועדה ממלכתית לחקר העלמות ילדי תימן שפעלה בשנים 1996-2002. לאור המאמצים הגדולים שעשה יוסיפוב לאתר ולהעיד את המטפלות, קשה להבין מדוע לא מסרה את עדותה אז לועדה. דבר זה אפשרי. מדו"חותיו של יוסיפוב עולה שרוב המטפלות לא ששו למסור עדות. מן העדויות שגבתה הועדה עולה שהמטפלות בזמן אמת ידעו מעט מאוד והתעניינו עוד פחות בילדים שטיפלו בהם. לאחר 50 שנה שחלפו, לא היה לעדות יותר מדי מה למסור. צריך לזכור שהמטפלות עבדו רק שבועות ספורים במעברת ראש העין מתוך הקורס שנמשך כשנה. בנסיבות אלו, מן הסתם הן לא ששו להסתבך עם חסידי משולם.
תמר קפלנסקי וחבריה בארגון עמר"ם (ממשיכי דרכו של עוזי משולם) מתמחים בחימום אטריות קרות מעין אלו והעלאתן שוב ושוב כחדשות טריות (ע"ע פרשת שולמית מליק). העדות ה"חדשה", כפי שהיא נמסרת במאמר היא חסרת ערך. אין שמות מקומות וזמנים מדוייקים. קשה מאד לאמת או להפריך אותה. מן המאמר אי אפשר אפילו להבין אם האימוצים התרחשו בבתי התינוקות בראש העין או במוסד בת"א (כפי שעולה מן העדויות בועדה).
בעיני קפלנסקי זה כמובן לא חשוב לברר איך ומדוע שושנה שחם הצליחה להתעלם מן המהומה הציבורית בעניין זה ודוקא לפני 5 שנים לפתע החליטה למסור עדות.
אני כלל לא אתפלא אם יתגלה בהמשך שלמעשה היא כבר רואיינה ב-‏1996 ע"י יוסיפוב ולמעשה אין בעדותה שום דבר חדש (ושוב עיין בפרשת שולמית מליק).
יחד עם זאת, לא אוכל לכעוס עליך, אם תבחר להאמין דוקא לקפלנסקי וחבריה ולא לועדת קדמי. אחרי הכל, 17 ח"כ בחרו לעשות כך. מהם אני בהחלט מצפה לדעת טוב יותר במה הם תומכים.
עוד אקדח מעשן 701855
תודה על התגובה המפורטת.
אלמלא ההזמה שלך קל היה להאמין למוץ שמפזרים בנושא במחזוריות.
עוד אקדח מעשן 701856
מצטרף לתגובתו של אריק.
עוד אקדח מעשן 701868
תודה לאריק ובפרט תודה גם לך. תגובתך מאד חשובה לי.
אני מצרף כאן 2 מסמכים הנוגעים לעדותה של המטפלת שושנה עופר (גלאס) בפני הועדה:
אני מצאתי עוד כ-‏4 עדויות בפני הועדה של חניכות בקורס המטפלות של ויצ"ו ת"א (היה קורס מקביל בויצ"ו ירושלים ואאל"ט גם באומנה -נעמ"ת חיפה).
העדות האחרות שקראתי כלל אינן מזכירות את מעון התינוקות במעברת ראש העין, בין מפני שאינן זוכרות ובין מפני שבאמת לא היו שם (הלימוד המעשי היה ב 4-5 מוסדות שונים לפי תורנות ולא בהכרח כולן נשלחו לראש העין). בהקשר זה חשוב להוסיף שמעון התינוקות בראש העין היה מעין סניף של ויצ"ו ת"א. ניהלה אותו לפחות תקופה מסויימת האחות רלה בן יעקב שהיתה בערך ה"סגנית" של מנהלת ויצ"ו ת"א, גב' אריאלה קיש, ואח"כ המנהלת המקצועית שם. כמוכן התרשמתי שרלה בן יעקב היתה גם המנהלת של קורס המטפלות בת"א.
נקודה חשובה לציון היא ההבדל המשמעותי בין כל העדויות שנשמעו בפני הועדה בשנת 1997, לבין העדויות שמציגה עמותת עמר"ם (למשל דרך תמר קפלנסקי ynet) נניח בשנתיים האחרונות. בעדויות של עמר"ם העדות מדברות בביטחון גמור ומזכירות תינוקות תימניים שנעלמו בתוך יום והורים שבאו לחפש אותם. בעדויות לפני הועדה ניכר שהעדות זוכרות מעט מאד פרטים ספציפיים. הן אינן זוכרות שמות של אנשי צוות ומנהלים, שמות המקומות והמוסדות, או אפילו שמות חברותיהן לקורס. למעשה אף אחת מהן אפילו לא מוכנה להתחייב שהיו תינוקות תימניים.
כאשר חברי הועדה חוקרים בדבר ילדים שנעלמו בין לילה, כמה מן המטפלות הסבירו כך: הן היו מגיעות בבוקר (אחת או שתיים) וכל אחת קיבלה לטפל בתינוקות בחדר זה וזה וזה (10-15 תינוקות). לטפל משמע לרחוץ, לחתל, להאכיל, לתת תרופות, לנקות ולשטוף את החדר. בד"כ היה צריך להזדרז כדי להספיק אח"כ לשיעור או למבחן. למחרת יכלו לקבל חדרים אחרים. כך שגם אם ילד היה נעלם מיום ליום, הן כלל לא היו מרגישות בכך. חלקן זכרו שלכל ילד היה תיק ניירות ובו שמותיהם, אבל הן לא זכרו שמות תימניים ונראה שלא בהכרח אפילו ידעו את השמות.
זה לא נראה לי סביר, שדברים שנמחקו מן הזכרון, כעבור 20 שנה לפתע מופיעים בבהירות ובהחלטיות. בפרט שהמשותף בשתי סוגי העדויות הוא העדר כמעט מוחלט של פרטים הניתנים לבדיקה כראיות.
יש לי הרגשה ברורה שהעדויות המוצגות בתקשורת ע"י עמר"ם ודומיה דרך תמר קפלנסקי, דליה בן שימול וכיוב' מתודרכות ומוטות באופן חזק מאד ע"י העמותה.
עולה על הדעת שעוד יתברר שהעדה שושנה שחם דיברה על חוויותיה במוסדות הילדים של ויצ"ו בת"א (בקינג ג'ורג' ובקריה) ואת החיבור למעון התינוקות בראש העין בכלל עשו עמר"ם וקפלנסקי. במקרה כזה אני חושב שיש כאן מקום לתביעת דיבה נגד עמר"ם.
ובכלל נראה לי שהדבר האפקטיבי היחיד שניתן לעשות כנגד עלילת הדם המתמשכת הזו, זה תביעת דיבה.
בד"כ המדינה היא שצריכה להגיש את התביעה הזו, אבל מסיבות פוליטיות ואלקטוראליות זה לא יקרה. לכן למרבה הצער , כדי שזה יקרה, אנשים פרטיים יצטרכו לעשות זאת. מעניין לדעת מה הסיכויים לזכות בתביעה כזו מבחינה משפטית?
נקודה אחרונה נוגעת למפלגת העבודה (המחנה ציוני), היורשת של הנהגת המדינה בשנות ה-‏50. היא בעצם שנושאת באחריות ומואשמת במה שקרה שם (אעפ"י שענייני האימוץ דאז נוהלו ע"י משרד הסעד שהיה בשליטת פועלי אגודת ישראל). אפשר להצדיק את ההמנעות המוחלטת של מפלגה זו מהגנה על אבותיה בעניין זה, מסיבות אלקטורליות. אבל נראה לי שההתייצבות המתרפסת/מטופשת של הרצוג ויחימוביץ לצד המעלילים, הופכת את המפלגה הזו ללא ראוייה לבחירה. עם כל הסימפטיה לאבי גבאי (שנראה אדם ראוי בהחלט), אני לא חושב שאפשר להצביע בעד המפלגה שלו.
עוד אקדח מעשן 701901
הכתבה על שושנה שחם בידיעות אחרונות
עוד אקדח מעשן 701902
ולשם השוואה עדותה של אליזבת (רלה) בן יעקב, שהיתה המנהלת של מעון התינוקות בראש העין, לפני ועדת כהן-קדמי
קריאה משווה של העדויות בועדה מול העדות של שושנה שחם מעלה בעיה מרכזית אחת. ע"פ העדויות בועדה, קורסי המטפלות התקיימו במוסד של ויצ"ו בת"א ברח' קינג ג'ורג'. לצורך הלימוד המעשי נשלחו התלמידות ע"פ תורנות ל 4-5 מעונות של ויצ"ו ובתי חולים של הדסה בת"א, בראש העין ובמקומות אחרים. ע"פ העדויות בועדה מתוך שנה ומשהו שנמשך הקורס, העבודה במעון בראש העין היתה כשבועיים או אולי חודש.
במאמר נוצר הרושם כאילו שושנה שחם שהתה תקופה ארוכה במעון בראש העין. שחם לא אומרת את זה, אבל זה הרושם שיוצרת עריכת דבריה ע"י עמותת עמרם. הרושם של עריכה מגמתית ומעוותת מתחזק כאשר שחם מזכירה את אסתר קיש כמנהלת המעון (האחות קיש היתה מנהלת המעון בת"א). טענתי היא שעריכת הדברים נועדה כדי להדביק ולערבב בין דיווחים על מה שהתרחש במעון בת"א למה שהתרחש בראש העין.
יש כאן תופעה חמורה ביותר כאשר עדויות על הפרשה נמסרות ונערכות ע"י צד מעוניין בפרשה ומוגשות ע"י תקשורת וחברי כנסת חסרי אחריות, ללא שום מעורבות של גורם שיפוטי-משטרתי.
לסיום, אציין שראיתי ברשת שבעיר חדרה נחנך רחוב חדש בשם רח' "ילדי תימן החטופים".
עוד אקדח מעשן 701914
רעננתי את זכרוני, בקריאה בדו"ח קדמי לגבי מה שנכתב שם על העלמות תינוקות מבתי התינוקות במעברות.
א. ברצוני לחזור ולהזכיר לגבי הכתבה הקודמת של תמר קפלנסקי ועמותת עמר"ם, פרשת שולמית מליק, שעמותת עמרם ממשיכה להזכיר אותה. שולמית מליק שהיתה גם היא מטפלת דווחה שם על חטיפת תינוקות תימניים ממעון תינוקות במעברת קדימה. ממעון זה לא היו ועד היום אין כלל תלונות על העלמות ילדים.
ב. בפני ועדת כהן-קדמי היו 200 תלונות על העלמות פעוטות מבתי התינוקות במעברות. רוב המקרים אותרו (באמצעות תעודות פטירה מבתי החולים ורישומי קבורה). הועדה מציינת כי נותרו 33 מקרים שגורלם לא נודע.
ג. הועדה מציינת כי היה תהליך בלתי תקין של מסירה מזדמנת לאימוץ. פעוטות שמשפחותיהן לא בקרו אותם, הוכרזו כנטושים ע"י העובדות הסוציאליות ונמסרו לאימוץ.
ד. הועדה סרקה את תיקי האימוץ הרלאבנטיים ומצאה 3 מקרים של ילדות שנמסרו לאימוץ מבתי התינוקות. המקרים נסקרים בהרחבה בדו"ח. מדובר בתיקי אימוץ קשים ולא מדובר במקרים שהופיעו ברשימת 200 התלונות.
ה. הועדה מציינת שיתכן שחלק מ-‏33 הנעלמים נכללים בקטגוריית המסירה המזדמנת לאימוץ. יתכן שפעוטות שהיו נטושים במשך זמן מה הועברו למוסדות אימוץ שם נרשמו בשמות חדשים (זה מסביר מדוע המטפלות לא זוכרות שמות תימניים של הפעוטות). אם המשפחות ניסו לחפש את הילדים מאוחר יותר, כבר היה בלתי אפשרי לאתר אותם.
ו. הנקודה הקרדינלית כאן היא שעד היום לא אותר אפילו מקרה אחד כזה.
ז. במאמר על שושנה שחם, היא מכחישה שהיו ילדים נטושים בבית התינוקות של מעברת ראש העין. ע"פ העדויות בועדה, היא כלל לא אמורה לדעת דבר כזה.
ח. טענתה זו אינה נכונה בעליל. כאשר פינו את בית התינוקות הזה ב-‏1952, נמצאו שם 15 פעוטות שהוריהם לא בקרו אותם (בסה"כ היו שם כ-‏35-40 פעוטות). עניין זה מתועד היטב בתכתובת של משרד הרווחה והמשטרה. בסופו של דבר אאז"ן 2 פעוטות הועברו למוסד לחולי פוליו בפרדס כץ, 4 הועברו למוסד ויצו בת"א. המשטרה אתרה את הורי האחרים או שהם נמסרו לקרובי משפחה אחרים.
ט. הועדה משתמשת בפרשה אחרונה זו כדי להוכיח, שתהליך המסירה לאימוץ לא היה מהיר או מזורז וילדים לא הוכרזו ע"י העו"ס כנטושים לאחר זמן קצר באופן לא סביר (אחרת לא היתה מצטברת כזו קבוצה של נטושים).
י. פרשת הפינוי מאשרת את העדויות בועדה לפיהן אימוץ מבתי התינוקות לא היה עניין שגרתי והיא סותרת את הטענות הותיקות של העמותות על בהלה לאימוץ ילדי תימן (ע"י ניצולי שואה וכן הלאה).
עוד אקדח מעשן 701917
ועוד מדו"ח קדמי. הפעם פרק 28 סעיף 1.
לפני הועדה הוצגו ראיונות לעיתונות של שתי מטפלות שעבדו במעברות עין שמר: רוזה קוצ'ינסקי ויהודית דוראני. על שתיהן הופיעו בעיתונות כתבות מאד דומות לכתבה על שושנה שחם. אני ממליץ מאד לקרוא את הפרוטוקול של חקירתן בועדה.
בכתבה בעיתון שתיהן דברו על ילדים שנעלמו בין לילה ונאמר להן שהם נלקחו לבית חולים בזמן שע"פ התרשמותן הם היו בריאים. הן גם ספרו על ביקורים של אנשים דוברי שפות זרות שבאו למטרות אימוץ.
בחקירתן בועדה שתיהן בעצם חזרו בהן מן הדברים שאמרו לעיתונאים. שתיהן בעצם הודו שדבריהם היו מבוססים על התרשמויותיהן בזמן שאת העובדות הן בעצם לא ידעו. דוראני גם הודתה שחלק מדבריה התבססו על מה ששמעה שנים רבות לאחר הארוע.
כלומר באופן עובדתי אין שום דבר חדש בעדות של שושנה שחם, ביחס למה שהיה לפני ועדת החקירה.
לסיכום ברצוני להדגיש 2 נקודות:
א. יש הבדל תהומי (יותר באופן אמירת הדברים מאשר ברמת העובדות) בין הדברים שהופיעו בעיתון בשם העדות לבין מה שהתברר בחקירתן בועדה.
ב. תוכן העדויות שכן ניתנו, המגלה שרוב העדות לא ששו להעיד, מלמד שזה בהחלט סביר ששחם התחמקה מעדות לועדה. רק הביטחון המוחלט שלה במה שהיא מתארת והאמונה הלוהטת שלה כי היה כאן עוול כביר, הופכים את שתיקתה לאבסורד. הניחוש שלי הוא שהביטחון המוחלט ורגש האשמה באים מהמראיינים של עמר"ם ולא מהעדה עצמה.
המכחישן המקצועי, קווים לדמותו 702058
עמוס נוי, מומחה לפולקלור ותרבות עממית, כותב באתר "העוקץ" (אליו הגעתי בהפניה מאתר "העין השלישית"), "גם כשעדות חדשה ומטלטלת מאששת את מה שידוע על חטיפת ילדי תימן, מכחישני החטיפות ממשיכים לעבוד שעות נוספות".

נוי כותב על שבעה מאפיינים של המכחישן המקצועי: מסוכן, שקרן וסלפן, יצרן של חרא, מתחזה, קשקשן, זחוח, ולבסוף מושחת מוסרית.

ריפרתפי על המאמר הדי ארוך. תחילתו נראית כסקירה ספרותית והיסטורית.
המכחישן המקצועי, קווים לדמותו 702071
עכשיו אני מבולבל - עד כה, על פי מיטב מקורותי (קרי האייל הקורא), הרושם שקיבלתי הוא שאין הוכחות חזקות מספיק לחטיפה המונית של ילדי תימן, ואם קרו מקרים מתועדים כאלה, הם אנקדוטליים וניתן לספור אותם על אצבעות יד אחת.
הקישור שלך טוען כמובן את ההיפך הגמור.
מי צודק?
המכחישן המקצועי, קווים לדמותו 702076
ברפרוף מהיר על המאמר (שלא הייתה לי סבלנות לקראו בעיון) גיליתי שאין בו שום התייחסות עניינית לטענות, אלא הנחה שחטיפות אכן היו, ולכן מה שנותר הוא לנתח את הפסיכולוגיה של ה''מכחישים''. זה בניגוד לציטוטים רבים מדוח וועדת קדמי שהביא כאן שוקי שמאל שניכר בהם ניסיון אמיתי לבחון את הממצאים ולהסיק מסקנות.
המכחישן המקצועי, קווים לדמותו 702300
היות וכבר נחנך רחוב בחדרה בשם "ילדי תימן החטופים", אני רוצה לחזור ולהציג את מסקנותי המתבססות על קריאת דו"ח ועדת כהן-קדמי ועל עיון במסמכים ופרוטוקולים של עבודת הועדה כפי שהם הולכים ומועלים לרשת ע"י ארכיון המדינה. מסקנותיי שונות ממסקנותיך בניואנסים משמעותיים.
א. כל הועדות שחקרו עד עתה את הפרשה לא מצאו שום ראיה לחטיפה ממסדית, מאורגנת או המונית.
ב. למעשה עד היום לא נתגלה אפילו מקרה אחד של ילד מאומץ שאפשר לתארו כחטיפה בלתי חוקית.
ג. ועדת קדמי קבעה על סמך המסמכים שהיו ברשותה כי כ-‏740 מתוך 800 ילדי מעברות עולי תימן בשנות ה-‏50 שהעלמם דווח לועדה, נפטרו .(על סמך תיעוד של תעודות פטירה ותעודות קבורה)
ד. על גורלם של 33 ילדים לא נודע לועדה דבר. יש עוד כ-‏25 ילדים כאלו שאת העלמם חקרה הועדה אף שלא היו קשורים למעברות של עולי תימן.
ה. ועדת קדמי קבעה כי התהליך שבו ילדים הוכרזו ע"י הלשכה הסוציאלית כנטושים והפכו מועמדים לאימוץ לא היה מוסדר ולא דווח או פוקח כראוי. כך נוצר מצב אפשרי בו הורי ילד שהועבר למוסד ילדים לאימוץ או כבר נמסר לאימוץ, הופיעו אח"כ ודרשו אותו, כאשר כבר לא היה אפשר לאתר את עקבות הילד. ("מסירה מזדמנת לאימוץ")
ו. הועדה קבעה כי יתכן שחלק מן הילדים שנעלמו ושעל גורלם לא נודע דבר, נמסרו בתהליך כזה. יחד עם זאת הועדה לא הצליחה לאתר אף מקרה כזה ועד היום לא נתגלה מקרה כזה. יש לפרש עובדה זו כמרמזת לכך שתהליך המסירה לאימוץ כשגרה לא היה חפוז או בלתי סביר. לכן צריך להסיק כי גם ילדים אלו, רובם ככולם גם הם נפטרו כמו שאר הילדים שנטען שנעלמו.
ז. כבר נערכו למעלה מאלף נסיונות לזווג דגימות דנ"א של ילדים מאומצים (או מי שחושדים שאולי אומצו) עם דגימות של משפחות הנעלמים. עד עתה נתגלו 3 התאמות. 2 מקרים היו מקרים מוכרים של אימוץ קשה ואף מקרה אינו של ילדי המעברות שנעלמו. לדעתי מספרים אלו מורידים מן הפרק את האפשרות לחטיפה המונית של ילדים לצורך אימוץ בארץ.
ח. הטענות הרווחות כיום הן שהילדים נרצחו לצורך מכירת איבריהם או ניסויים רפואיים. טענה שפוייה יותר היא שהילדים בהמוניהם הועברו לאימוץ בחו"ל תמורת תשלום. אפשר היה לטעון שהציבור והממסד האשכנזי חשבו שהם מטיבים עם הילדים במסירתם לפליטי שואה מיוסרים וחסרי-כל כאן בארץ (למרות שאין אף תיעוד המראה כוונה או המלצה ממסדית כזו). קשה להבין מדוע הממסד הציוני בארץ יתגייס כולו כדי לחפות על קשר להחזרה בלתי חוקית של ילדים לגלות, בפרט לאחר המאמצים שנעשו להעלאתם ארצה. (שליחי המוסד וגם שליחי הועדה נשלחו לחקור שמועות מסוג זה בארה"ב ולא גילו דבר. בפרט היה מדובר בפרשה סבוכה ומפוקפקת במיוחד של פעיל חרדי שהסתבך בעסקי מוסדות לקשישים ונכלא).
הדבר היחיד שאני לא מבין 702308
איך זה שאמורה להיות ברורה מאליה כלל אינה זוכה להתייחסות.

נלך בדרכו של שרלוק:

* לא ייתכן שהמוני ילדים תימנים אומצו בידי אשכנזים גם בגלל שלאחר כל המהומה לפחות חלק מהם היו מתגלים, גם בגלל גוון העור שהיה מחשיד לפחות את חלקם וגם בגלל שעם פרוץ המהומה, מתוך כל המון ההורים שאימצו כביכול ילד כזה כמה היו מתייצבים ללא ספק ומודיעים שזה המצב - ברור שאם היו חטיפות הן לא נעשו בידיעת המאמצים, לפחות לא כולם.

* לאחר כל הבדיקות שנעשו, לא ייתכן גם שתינוקות הועברו לארצות אחרות בכמויות גדולות. כזכור, מדינת ישראל הצעירה שלאחר השואה עודדה את הילודה כמיטב יכולתה (ולא כענף יצוא) ולא היתה מעבירה תינוקות לחוץ לארץ. משפחות שהיו מוכנות לאמץ היו בנמצא בארץ בשנים שלאחר השואה.

* לא ייתכן שהכל עורבא פרח שהרי יש עדויות של משפחות החטופים עצמם, ח"כים מכובדים מתייחסים לנושא כאל עובדה קימת, ועכשיו למדתי שאפילו יש רחוב ששמו מעיד על החטיפות. לא יעלה על הדעת שכל זה לא מונח על תשתית מוצקה שאי אפשר להתכחש לה.

ומאידך:

* יש עדויות מהימנות לא פחות על חטיפות אנשים במקומות שונים בעולם.

המסקנה הבלתי נמנעת: ילדי תימן נחטפו ע"י חייזרים והם חיים באושר במערכת השמש של הכובב ווגה. חלק מצאצאיהם מצאו את דרכם חזרה לכדוה"א וכך נולדה תנועת ה vegans.

אלמנטרי, ווטסון.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702328
רחוב ילדי תימן החטופים
הדבר היחיד שאני לא מבין 702329
לא ירחק היום וזה יהפוך לעלילת דם של ממש. האשכנאצים חטפו תינוקות תימנים לניסויים רפואיים או משהו כזה.

אגב, בתקופה המדוברת גר בשכנותי ילד תימני אחד שחי במשפחת אומנה אשכנזיה למהדרין. הוא היה חולה פוליו ולפחות עפ"י הסיפור שהסתובב, שאין לי מושג למידת אמיתותו, משפחתו סרבה להוציא אותו מבית החולים. העיר המדוברת, הפלא ופלא, היא חדרה.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702331
אמהות תימן החטופות
הדבר היחיד שאני לא מבין 702332
חטופי תימן נרצחו
הדבר היחיד שאני לא מבין 702341
הניסויים רפואים וסחר האיברים הבינלאומי המתוארים בכתבה דורשים השתתפות של אלפי אנשים. מחמם את הלב לדעת שמגוון כל כך גדול של אנשים - רופאים בכירים, חוקרים, אנשי תחזוקה, בנקאים בנלאומים, מזכירות, טייסים, ביולוגים, צוותי אוויר, אנשי ניקיון, מנהלים, מגישי תה, נהגים, סבלים, קברנים, שומרים, טכנאי מעבדה, שליחים, ועוד בעלי תפקידים רבים אחרים בארץ ובחו"ל - מצליחים לשמור על סודיות קפדנים במשך למעלה משישים שנה למען, אנא אערף, הקפדה על המורשת של מפלגת מפא"י ששלטה באותה התקופה‏2.

__

ההגיון מאחורי קונספירציה הזאת מזכירה לי את דו-השיח מתוך that webb and mitchell look -
Agent 1: I hate to be a skeptic, but... why are we doing any of this?
Agent 2: Doesn't really make sense, does it? But it's... [shrugs] it's just the sort of thing that generally, governments do.

הדבר היחיד שאני לא מבין 702346
הקישורים שסיפקתי בתגובותי האחרונות נועדו להגיד שלדעתי מה שכתבת בתגובתך מאחר את זמנו בלשון המעטה.
הפרשה הזאת חרגה בשנים האחרונות מעלילת דם של כנופיה אנטישמית. כאשר שרים, ח"כים, רבנים והתקשורת מחשידים ציבור שלם ואת המגזר שהקים את המדינה בפשעים נגד האנושות שאין להם הוכחה, עלילת הדם כבר הפכה לקונצנזוס ציבורי.
להרגשתי, היום, שואת התימנים היא כמעט עובדה בקונצנסוס הציבורי ואילו אלו שכמותי הם בבחינת מכחישי שואה.
מה שעדיין טמון בחיק העתיד (הקרוב?) הוא הכרזה של הכנסת על יום זיכרון לזכר ילדי תימן החטופים. הצעה כזו מן הסתם תעבור ברוב גדול. ואנו, נמצא עצמנו מתנצלים בשם הורינו על פשעים שלא היו ולא נבראו. מי שחושב שזה יהיה מחיר קטן לשלם בשם "אחדות העם" ושזה יהיה התשלום האחרון שידרש מהם, יכולים להמשיך להצביע עבור הרכיכות המתרפסות של מפלגת העבודה ומר"ץ.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702350
לפעמים אני מרגיש שהורי מתו בזמן.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702427
''מי שחושב שזה יהיה מחיר קטן לשלם בשם ''אחדות העם'' ושזה יהיה התשלום האחרון שידרש מהם, יכולים להמשיך להצביע עבור הרכיכות המתרפסות של מפלגת העבודה ומר''ץ.''
מעניין שההתרפסות הכרונית של יש עתיד מול המצע הימני, בנושאי הפליטים והמאבק בכיבוש למשל, המקנה להם ביתר צדק את הכינוי שהדבקת עבור מפלגות המשמשות אופוזיציה אמיתית (מרצ במלואה ומחנ''צ בחלקה) לא מחרידה אותך או גורמת לך לקרוא לאי הצבעה כמו נושא שולי יותר במרחב הציבורי. מי שיאמץ את גישתך יצביע לימין במסווה שמאל חברתי (אורלי לוי אבוקסיס), פוליטיקאי טירון שעמדותיו לא ידועות (בני גנץ) או מפלגה פופוליסטית לאומנית שאינה בוחלת בשיתוף פעולה עם ארגונים כמו אם תרצו(יש עתיד). מהדברים האלו היה לנו מספיק ו''הרכיכות המתרפסות'' כלשונך הן מפלגות האופוזיציה האמיתית (לצד הרשימה המשותפת כמובן). האמירה שלך חסרת אחריות.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702446
אתרוגים הם פרות מצווה מהודרים, אך מה לעשות כאשר מה שמנסים למכור לך הם לימונים?
זה לא ממלא את ליבי גאווה שאני כנראה הולך להצביע למפלגה שאת מנהיגיה איני מעריך והאידאולוגיה שלה לא כל כך קיימת (יש עתיד). אני עושה זאת רק משום שאיני רואה לעצמי היתר לשבת על הגדר מול שלטון השחיתות, ההסתה והרשע הנוכחי.
יש תכונה אחת ששום מפלגה פוליטית לא יכולה להרשות לעצמה וזו טפשות. אמור לי שלדעתך הצטרפות מנהיגי המחנ"צ לקריאה של עמותת עמר"ם הביאה להם יותר קולות מאשר הרחיקה, ואולי אחזור בי.
אני לא חושב שהרצוג ויחימוביץ חושבים שממשלת בן גוריון העבירה ילדים תימניים לניצולי שואה (אם הם חושבים כך, מוטב שיגלו זאת ברבים). לכן שתיקתם ועמידתם על הדם היא פחדנית ומתרפסת.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702448
אני לא ארז, והניחוש להלן הוא לא יותר מניחוש, אבל אני מנחש שהצטרפות מנהיגי המחנ"צ לקריאה של עמר"ם הביאה להם יותר קולות מאשר הרחיקה. ליתר דיוק הייתי מנחש שההצטרפות הזו היא לא בדיוק במטרה להביא קולות, אלא סוג של ניהול סיכונים אלקטורליים. הסיכון שהשד התימני יצבור עוד תהודה ציבורית, ואז יאמרו "והנה, מי ממשיך להכחיש את שואת התימנים? ברור, האשכנזים ממפאי!" הוא סיכון של ממש. כנגד זאת, הסיכון של הפסד אלקטורט כתוצאה מההצטרפות נראה לי זניח; כמה כמוך יש שבאמת לוקחים את זה קשה?

כל זה לא בא להצדיק. אני נוטה בעקבות תגובותיך לחשוב שהם היו צריכים לעשות כאן מעשה קנטיאני, ולהיאבק נגד השד גם מול הסיכון להיפגע אלקטורלית.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702450
אני לא יודע אם זה מעשה קנטיאני או מקייוליסטי. אבל אני לא בטוח שהכתם הנכלולי הזה לא נעלם מעיניהם של בוחרים פוטנציאלים, שלא לדבר על אנשים שממילא נמצאים בצד של המחנ''ץ.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702451
א. לדעתי, האנשים שבכלל יודעים על החתימה הזו, הם אנשים שממילא מתעניינים ורגישים לנושא. אני נוטה להניח שהחסידים של עמותות התימנים אינם מצביעי המחנ''צ וקשה לי לראות אותם משתכנעים.
ב. אני לא חושב שזה סוד גדול שהגרעין הקשה של מצביעי העבודה הם אשכנזים וותיקי א''י. המפלגה עוברת תהליך של פנייה לקהלים חדשים ולכן גם נבחר גבאי לראש, אעפ''י שאינו אישיות פוליטית מן השורה הראשונה או כריזמטור מצטיין. תהליך כזה, באופן טבעי עולה למפלגה באבדן חלק ממצביעיה המסורתיים. הדבר ההגיוני לעשות במצב שכזה הוא לעשות בקרת נזקים ולהמנע מלעלוב בקבוצת המצביעים המסורתית ובפרט בעלבונות שאינם הכרחיים. מסיבה זו אני רואה במעשה הזה לא רק רפיסות והתרפסות, אלא בעיקר טפשות.
ג. ובהמשך לעניין הטפשות, אני לא באמת חושב שהחותמים הנ''ל חתמו לאחר שיקול ומתוך דעה מגובשת בנושא. לדעתי הם עשו זאת בלא אחריות וללא מחשבה, מתוך חוסר הבנה והתעמקות בנושא. נראה לי שזה צריך להשליך על הערכתנו את מידת שיקול הדעת והאחריות שלהם.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702496
בהצעת חוק לתחבורה ציבורית בשבת שהגישה אתמול מרצ בכנסת, נושא קצת יותר מהותי מעניין ילדי תימן, נעדרו כל חברי הכנסת של יש עתיד (לצד חלק מהח''כים של המשותפת ומחנ''צ). רואים כאן מי אופוזיציה אמיתית ומי הרכיכות המתרפסות, במקרה זה מול החרדים והדתיים.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702509
ברמת המוסר והאנושיות, אתה באמת חושב שתחבורה ציבורית בשבת היא עניין חשוב יותר מחטיפה של ילדים ממשפחותיהם ע"י מנגנון המדינה ומסירתם לידי זרים תמורת תשלום?
הדבר היחיד שאני לא מבין 702522
לא. אני חושב שנושא תחבורה ציבורית בשבת הרבה יותר רלבנטי ציבורית מפרשת חטיפת ילדי תימן ושהמקרה הזה מוכיח שוב את האיכות של מרצ לעומת הזיוף של יש עתיד.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702681
הצבעה ליש עתיד היא הצבעה לנתניהו.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702867
וגם המחנ"צ (או המחמ"צ כלשונה הקולעת של סילבי קשת) אינה טומנת את ידה בצלחת: הצעה להשוואת קיצבת קשישים לשכר מינימום נפלה לאחר שליצן אחד שלה בחר לנסוע לסין בעת ההצבעה וליצן שני בחר להתקזז עם הקואליציה. המפלה הזאת אכן לא ראויה שיצביעו לה. נשארנו רק עם מרצ.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702868
החוק עצמו הוא שערורייה וטוב שנפל, ללא קשר לסיבות. מגוחך להעלות בצורה גורפת את הקצבה הזאת לכל, מבלי שגורמים נוספים חוץ מהגיל כשלעצמו ישפיעו. אני אומר זאת כמי שנהנה משתי קיצבאות כאלה, שלי ושל אשתי, והחוק הזה אמור להוסיף לנו עוד. את הכסף הנוסף שהיינו מקבלים היה עדיף לשלוח למקום יותר מועיל.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702869
מועיל כמו הישיבות וההתנחלויות? לזה הממשלה שלך כבר דואגת. וזאת השערוריה האמיתית.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702870
ללא קשר לדבריך מילה יותר מתאימה במקום ''מועיל'' היא ''ראוי''. משום מה לא מצאתי אותה בעת הכתיבה.
אשר לדבריך, הם כל כך צפויים שיכולת לוותר על כתיבתם.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702871
לא מועיל ולא ראוי אלא מזיק. צפוי או לא צפוי, הדברים האלו ראויים להיאמר בכל הזדמנות ובוודאי כשיש מי שמערער על צידקתה של הקצבה נחוצה. לא לכל הקשישים יש פנסיה טובה.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702872
יפה. עכשיו אנחנו בעניין. וכיוון שאין להם פנסיות צריך לרפד יחד אתם גם כאלה שיש להם?
הדבר היחיד שאני לא מבין 702873
אפשר לבדוק למי יש פנסיה ולתת רק לאלו שצריכים ויש כאלו. קצבאות הקשישים והנכים הן בדיחה עצובה על חשבון אזרחי המדינה כי הכיבוש והמצור על עזה חשובים יותר.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702874
נו אתה רואה. לא תמיד צריך לריב כי אנחנו מסכימים. עם החוק שנפל (שאינו קשור כלל לנכים ולא צריך לערבב) כפי שהוא אי אפשר היה לעשות את ההבדלה הזאת. לכן טוב שנפל וצריך לחשוב על חוק צודק יותר.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702877
א. במסגרת החוק שנפל אפשר היה להגדיר למי מגיעה קצבה ולמי לא
ב. ומי מבטיח לך שחוק צודק יותר לא ייפול? (עוד סיבה שיהיו כמה שיותר מנדטים למרצ)
הדבר היחיד שאני לא מבין 702881
אמנם איני בקי לגמרי בעבודת החקיקה של הכנסת, אבל קשה לי להאמין שניתן אחרי ההצבעה לשנות את הניסוח בצורה מהותית, כך שבסופו של דבר יתקבל חוק לגמרי אחר מזה שנוסח בתחילה. אבל אם זה ניתן אין לי התנגדות לחוק כזה.
לעניין מי מבטיח, אי אפשר להבטיח שום דבר. אבל גם הליכוד וגם כולנו וגם המחנה הציוני הם מפלגות חברתיות, וגם מהם יוצאים לפעמים חוקים חברתיים. זה לא פטנט של מרץ. מפלגה קטנה יכולה להציע חוק שלפיו כל אזרח של המדינה יקבל מענק חודשי בגובה פי עשרה ממשכורתו. כל עוד היא עמוק באופוזיציה היא לא אחראית לשום דבר ויכולה לקשקש כרצונה בתקווה שמספר המנדטים שלה יגדל כך. אבל אם היא תשלוט ותהיה אחראית גם לעוד כמה דברים שישנם במדינה אז או שהיא תשנה את דרכה או שתביא את כולנו לברוך כלכלי גדול כפי שקרה עם המפלגה הקומוניסטית בברית המועצות.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702883
הליכוד וכולנו מפלגות חברתיות? את כל החוקים החברתיים הם הפילו אלא אם כן פשר המושג "חברתי" מבחינתך הוא מדינת רווחה בשטחים הכבושים. והמחמ"צ הוכיחו כמה הם חברתיים בחוק שדנו עליו.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702886
שוב ארז במיטבו. "את כל החוקים החברתיים הם הפילו", ולכן מעולם לא עבר אצלנו שום חוק חברתי. התוכל להביא לי רשימה מצומצמת של חוקים חברתיים שהפילו מלבד החוק שבדיון?
הדבר היחיד שאני לא מבין 702889
הקיצבה לנכים, חוק הפונדקאות, החוק למניעת אלימות נגד נשים. במקום זה הם רוצים להעביר חוקים פשיסטים כמו חוק הלאום וחוק הנאמנות וחוקים נגד מאבק בשחיתות על מנת שנתניהו יישאר בשלטון. אכן קואליציה חברתית מאין כמוה.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702891
כל החוקים שמנית אושרו בכנסת. אחד מהם החוק למניעת אלימות אושר עוד בממשלת שמיר ב 1991, והשניים האחרים אושרו השנה.
לעניין החוק להגדלת קצבת הנכים, הוא נחקק על דעת נציגות הרוב של הנכים, כשהמיעוט בהם דרש יותר ונלחם על כך גם היום. לגבי חוק הפונדקאות אכן פונדקאות לזוג הומואים לא אושרה עדיין. לומר באופן גורף ששלשת החוקים האלה לא אושרו, זה פשוט לא אמת.
על מה שהם "רוצים" להעביר, שחלקם מוצדקים לגמרי (בניגוד לחוקים שמרץ רוצה להעביר שהם "פשיסטיים") נדבר כשאלה יועברו.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702893
חוק קיצבאות הנכים הוא לעג לרש וגם אלו שתמכו בו גילו שהונו אותם. הצבעה על צעדים לטיפול ומניעת אלימות נגד נשים הופלה על ידי הקואליציה. אכן, הסעיף בחוק הפונדקאות שלא אושר גם מעיד על "חברתיות" הקואליציה וגוש הימין. לטובת העלאת שכר ראויה של שוטרים קיצצו בשירותי חינוך, בריאות ורווחה כי בפירות הטפילות החרדית והאפרטהייד המתנחלי לא יעזו לגעת. וחוק פשיסטי אחד שכן עבר הוא חוק הלאום. זה בנוסף לגל הפשיסטי העכור הכללי שעובר על המדינה בשנים האחרונות. (לא שלפני כן זה היה אחרת אבל אז היו לפחות ריסונים ובושה. בתקופת הממשלה הנוכחית איבדנו את זה לגמרי.)
הדבר היחיד שאני לא מבין 702903
"...קשה לי להאמין שניתן אחרי ההצבעה לשנות את הניסוח בצורה מהותית..." היה מדובר בהצבעה טרומית, אחריה החוק עובר לאחת מועדות הכנסת שאמורה לנסח אותו מחדש ולהביא אותו לקריאה ראשונה, אם הוא עובר בקריאה ראשונה הוא הולך לוועדה שבעצם מנסחת אותו מחדש, ואז הוא הולך לקריאה שניה (שבא בעצם הכנסת מקבל את פרטי החוק) ושלישית (שרק אחריה ההצעה הופכת לחוק) (בין השאר: ...אם הממשלה מתנגדת להצעת חוק פרטית שעלותה השנתית, לפי קביעת הוועדה, היא 5 מיליון שקלים או יותר, תידרש תמיכתם של 50 חברי הכנסת לפחות בקריאה הראשונה, השנייה והשלישית...). אם, למשל, ניקח הצעות חוק פרטיות אחרות של ח"כ שמולי שכן עברו בקריאה שלישית, לא קשה למצוא הבדלים בין הניסוח של הצעת החוק לבין החוק שעבר בקריאה שלישית.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702905
אני מבין שניתן אחרי ההצבעה בקריאה ראשונה לשנות את נוסח החוק, אבל כאן מדובר בשינוי שהוא בעצם חקיקת חוק אחר. תאר לעצמך שמדינה הולכת לחוקק חוק שיטיל מסים בדומה למס הכנסה על האזרחים. לא הגיוני שבקריאה ראשונה נוסח החוק יהיה הטלת מעין מס גולגולת שלפיו כל אזרח משלם אותו סכום. אחר כך פתאום רואים שזה חוק לא הוגן ושצריך שהמס יהיה מותאם להכנסה. ואז קובעים באיזה וועדה שצריך שהמס יהיה אחוז מסוים מההכנסה. אחרי עוד דיון או קריאה או השד יודע מה מגלים שגם בכך לא די כדי שהחוק יהיה מספיק חברתי, ואז עושים עוד שינוי ומגדילים גם את האחוז מההכנסה לבעלי ההכנסות הגבוהות. זה מגוחך. אם רוצים מס הכנסה צריך לחוקק חוק שמטיל מס הכנסה, ושיפוצים ושיינויים קטנים אולי מתאימים להמשך התהליך. במקרה שלנו החוק אומר שקצבת הזקנה תוגדל בסכום קבוע. זה צחוק מהעבודה. מראש צריך לחוקק חוק הרבה יותר מורכב, ואם פוספס משהו קטן הוא ישופץ בהמשך. אבל בשום פנים ואופן לא להתחיל עם דבר כזה.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702909
לא הגיוני? זה קורה כל הזמן. בכל מקרה הגוף שמחליט בכל ההצבעות השונות הוא מליאת הכנסת.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702910
לדוגמה: הצעת חוק גרועה שבמעבר בוועדה הופכת להיות גרועה עוד יותר.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702878
איציק שמולי, מציע החוק, הסביר שלא הייתה שום כוונה שקיצבה בגובה שכר מינימום תיכנס לתוקף מיד. כשדנים בחוק בוועדה, מסכימים על פעימות וגם על מקסימום הכנסה שתאפשר את הזכאות לקיצבה בגובה שכר מינימום, או לפחות את הכפלת גובה הקצבה הנוכחית. בינתיים האוצר רוצה לקדם את העלאת גיל הפרישה לנשים שמטרתה לחסוך בתשלום קיצבאות זקנה.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702879
לא רק. אל תשכח שהמשק הישראלי עבר לפנסיה צוברת: הפנסיה משולמת ממה שצברת במהלך שנות עבודתך. נשים עובדות פחות שנים אבל חיות יותר שנים לאחר מכן. משמע: יש להן פנסיה נמוכה יותר. אי אפשר לקצר להן את משך החיים. אפשר להאריך את משך העבודה.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702885
אני מתכוון למניעי האוצר שקשורים לקצבת הזקנה. הנימוק של צבירת מספיק פנסיה הוא ברור. ההתנגדות העיקרית להעלאת גיל הפרישה לנשים נובע מהעובדה שהאוצר אינו מכין במקביל להעלאת גיל הפרישה גם רשת ביטחון לאלו שיפלטו משוק העבודה. גיסתי פוטרה בזמנו בגיל 59 וחיסלה את חסכונותיה-מזל שהיו.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702882
בתקופה שתוחלת החיים עולה, העלאת גיל הפרישה היא עניין מתבקש. כבר עשו זאת בעבר, ובוודאי ימשיכו בכך בעתיד.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702884
העלאת גיל הפרישה היא כנראה חשובה מאין כמותה למניעת קריסה עתידית של הביטוח הלאומי. בייחוד כשבממוצע אישה מקבלת פנסיה תשע(!) שנים יותר מגבר. ויפה שעה אחת קודם.

—————
הוסף את כל הדיסכליימרים של העלאה הדרגתית, ודיפרנציאציה לפי יכולת, אם זה מה שמפריע.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702887
הסיפור של תחזית קריסת הביטוח הלאומי הוא אמיתי. הבעיה בהתייחסות שלנו לזה נובעת מקשירת מניעת הקריסה בהגדלת התשלומים או העלאת גיל הפרישה. איכשהו היתנו אותנו שקיימת רק משוואה אחת: המימון היחיד של הביטוח הלאומי הוא מתשלומי הציבור. כלכלנים רבים מקפידים לומר שהביטוח הלאומי אינו ממש ביטוח . זו רשת ביטחון של מדינת ישראל לאזרחיה ותושביה. האוצר יכול להגדיר מקורות נוספים להשלמת כספי הביטוח הלאומי. זה יכול להיות פתרון סביר אם הוא יהיה קבוע ומוגדר בחוק. ברור שזה יהיה על חשבון משהו וחלק מחלוקת העוגה הלאומית. בסופו של דבר, חלק מהכספים של קצבת זקנה בגובה כפול, יחזרו למשק בצורת קניות רבות יותר וצמיחה.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702895
יש הרבה סיבות, לא רק כלכליות, להימנע מלדון אזרחיות ותיקות ל-‏22 שנות פנסיה בממוצע.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702898
אני ממש מסכים איתך. מה עושים עם הנפלטות וגם הנפלטים משוק העבודה בגיל 62 ? כשמחליטים בדנמרק להעלות את גיל הפנסיה זה לא רק להעלות את גיל הפנסיה. האוצר רצה להעתיק את שיטת שוק העבודה הגמיש בדנמרק; אפשר שם לפטר כל אחד מהיום למחר. הוא רצה להעתיק רק את האפשרות לפטר- לא את שוק העבודה הדני. כך גם עם העלאת גיל הפרישה. דרך הפעולה הנקודתית מאד נוחה לאוצר.
הדבר היחיד שאני לא מבין 702992
בהצעת חוק של מרצ לשויון מלא על סמך הכרזת העצמאות יש עתיד הצביעו נגדה יחד עם הקואליציה וחלק מהח"כים של המחמ"צ נעדרו מההצבעה.

אופוזיציה אמיתית זה רק מרצ.
הדבר היחיד שאני לא מבין 703093
אין אופוזיציה אמיתית. במשטר בעל מסגרות דמוקרטיות, כרסום המסגרות על ידי השלטון אמור להביא ליותר מהצבעה נגד. הצבעה נגד היא בסופו של דבר שיתוף פעולה; מתן גושפנקא לכך שישרל היא דמוקרטיה.
הדבר היחיד שאני לא מבין 703110
אם אתה נושא דגלה של מרצ כאן, האם יש לך דרך לשאול את חה"כ זנדברג מה הניע אותה לחתום על העצומה ביזמת חסידי עוזי משולם הקוראת לכנסת להכיר באחריות ישראל לשואת יהודי תימן? האם חה"כ זנדברג סבורה ששלטון מפא"י יזם העברה בלתי חוקית של ילדים תימניים לניצולי שואה? האם היא סבורה ששלטון מפא"י ערך ניסויים רפואיים בעולי תימן או רצח אותם כדי למכור את איבריהם?
האם חה"כ זנדברג נוהגת לחתום על עצומות שיוזמיהן או המניעים שלהם אינם מוכרים לה?
הדבר היחיד שאני לא מבין 703111
אכן, כך היא סבורה. אתה מוזמן להעמיד אותה על טעותה. בנושאים אחרים היא ומפלגתה מוכיחים כי ניתן לסמוך רק על מרצ.
הדבר היחיד שאני לא מבין 703113
אין לי פייסבוק.
אתה יכול לתמצת?
הדבר היחיד שאני לא מבין 703116
Tamar Zandberg תמר זנדברג
16 ביוני 2017

"אם האדמה לא רועדת, אנחנו נרעיד אותה.

גילויים חדשים השבוע בפרשת ילדי תימן מעמתים אותנו עם הזוועות המחרידות ביותר שיכולות להיות - ניסויים בילדים ותינוקות, גניבת איברים, חטיפה ומוות. לא הנאצים עשו את זה אלא מדינת ישראל. "המעברות הינן גן עדן למחקר כל העולם, זה יהיה מחדל לא לנצל את ההזדמנות הזו", אמר אחד הרופאים אז, בציטוט שמבהיר יותר מכל את ההתנשאות, הפטרונות, הדה-הומניזציה.
יום רביעי הקרוב הוא יום המודעות לחטיפת ילדי תימן, ובמרכזו תתקיים הפגנה בככר ציון בירושלים, בה יפגינו, כמובן, גם פעילות ופעילי מרצ. אני קוראת לכם להצטרף אל המאבק: אסור לשתוק עד שלא ייחשף כל המידע, עד שלא תילקח מלוא האחריות, עד שלא יפוצה כל מי שעוד אפשר "
הדבר היחיד שאני לא מבין 703117
על כך לא נותר לי אלא להעיר, שאם כל ההאשמות של מרצ כנגד מדינת ישראל מבוססות כמו האשמות אלו, מוטב כבר להצביע עבור הימין או עבור הרשימה הערבית.
הדבר היחיד שאני לא מבין 703128
ומרצ היחידים שמאשימים את מפא"י בחטיפת ילדי תימן? ואם זה כן נכון אז ראוי להתעלם מזה? ומה שאני אומר כאן שוב ושוב: האם מרצ (וגם המחמ"צ) ראויים להיבחן רק על סמך הסוגיה הזאת או על כלל פעילותם הציבורית?
הדבר היחיד שאני לא מבין 703130
נו טוב, על זה כמר העיר ה''ל מנקן שהסבירות לפוליטיקאי טוב זה כמו הסבירות לפורץ הגון.
הדבר היחיד שאני לא מבין 703132
אבל הוא הכיר את אייברהם לינקולן ופרנקלין דלאנו רוזבלט.
הדבר היחיד שאני לא מבין 703133
גם הם לא היו "טובים", קרי טובים כל הזמן ולכל דבר. לינקולן למשל, לא תמך בחיסול העבדות ,abolishionist.הוא אמנם התנגד לעבדות אבל לא רצה לשבור את החוקה. הוא לא חשב שמגיע לשחורים שיוויון זכויות וכשכבר הכריז על אמנסיפציה זה היה בגלל שזה נתן לו יתרון צבאי על הדרום. האמנסיפציה, אגב, לא כללה את כל המדינות.

כך שבזה זנדברג דומה ללינקולן. שניהם בני אדם, פוליטיקאים, ולכן לא תמיד טובים, אבל עם ד.נ.א.טוב.
הדבר היחיד שאני לא מבין 703134
פוליטיקאי לא יכול ללכת עם הראש בקיר והוא צריך לנהוג בהתאם למצב הקיים. לינקולן היה עקבי בהתנגדותו לעבדות ומנהיגותו במלחמת האזרחים הביאה לביטולה ולאחודה של ארה''ב מחדש. ואם זנדברג ניתנת להשוואה אליו, דיינו.
הדבר היחיד שאני לא מבין 703163
אני חולק על דעתך.
לינקולן (ואגב גם ג'פרסון), אכן היו מנהיגים פוליטיים שידעו להתפשר עם המציאות, כפי שכתב ארז. זה אינו סותר את עמדתם המוסרית העקרונית נגד העבדות.
הדברים שכתבת תואמים אופנה שהיתה רווחת בהיסטוריוגרפיה האמריקנית לפיה עבדות השחורים היתה רק אמתלה לסכסוך בין הצפון לדרום והסיבות האמיתיות היו אחרות. חסידי הגישה הזו השתמשו באמירות שונות שיוחסו ללינקולן וג'פרסון בעניין עליונות הלבנים על השחורים, כדי להוכיח את התזה שהבאת.
בינתיים, האופנה הזאת חלפה ומובן שהאמירות שהזכרתי למעלה, גם בעיני המצוטטים היו בלתי רלאבנטיות להתנגדות המוסרית שלהם לממסד העבדות.
אני מזכיר שהמהפכה הצרפתית בטלה את עבדות השחורים ועבדות זו אף בוטלה בבריטניה בחוקים שונים החל מ-‏1807. כך שאדישות מוסרית של לינקולן או ג'פרסון בעניין זה היתה בלתי ניתנת לסליחה.
בין שלינקולן וג'פרסון חשבו שהשחורים נחותים ובין אם לא, הם מעולם לא הסתירו את התנגדותם למוסד העבדות.
לינקולן אמר שהוא מוכן להשלים עם מוסד העבדות אם זה ימנע מלחמת אזרחים. הוא לא אמר שמוסד זה אינו פסול מבחינה מוסרית.
מבחינה זו ההשוואה בין לינקולן לחה"כ זנדברג מגוחכת. אני לא מצפה מחה"כ זנדברג לצאת נגד עלילת הדם של ילדי תימן. אני מצפה ממנה לא לעמוד מאחרי דברים שנאמרו בשמה, כפי שאריק הביא,המגבים את עלילת הדם הזו.
העובדה שחה"כ זנדברג מתבטאת (או ליתר דיוק מאפשרת לדבר בשמה) באופן נחרץ בעניינים שבמקרה הטוב היא לא מתמצאת בהם יותר מדי, אינה מעידה על דנ"א טוב כדבריך, אלא על פופוליזם, חוסר אחריות וחוסר תבונה. אם היית אומר שהלב שלה נמצא במקום הנכון, לא הייתי חולק עליך. לצערי, לא די בכך, כדי להיות מועמד מתקבל על הדעת להנהגת המדינה.
הדבר היחיד שאני לא מבין 703226
מסכים במאה אחוז.
לגזור ולשמור את המשפט האחרון שלך.
אירוניה אהובתי 703232
בצער אני מציין את האירוניה שבה טהרני אייל שכמותנו מצהירים בפה מלא כי ''...אינה מעידה על דנ''א טוב כדבריך, אלא על פופוליזם, חוסר אחריות וחוסר תבונה. אם היית אומר שהלב שלה נמצא במקום הנכון, לא הייתי חולק עליך. לצערי, לא די בכך, כדי להיות מועמד מתקבל על הדעת להנהגת המדינה'' במציאות שבה פופוליזם, חוסר אחריות וחוסר תבונה - וללא לב כלל - די בהן כדי להיות המועמד המתקבל על דעת הציבור כבר עשוריים בהנהגת המדינה.
אירוניה אהובתי 703241
ידידי, איני יכול להיות אחראי למה שהרוב מצביע בעדו. אני מנסה להיות אחראי לכך שאני לא אצביע למועמד כזה.
אם נגיע למסקנה, שאין למצוא בכלל מועמדים שאינם פופוליסטים, חסרי תבונה וחסרי אחריות, הרי שמצבנו קשה באמת.
אני די נפגע מתיאורי על ידך כטהרן איילי. אני עושה מאמץ די גדול למצוא מישהו שבכל זאת אפשר להצביע בעדו. לו הייתי טהרן של אמת, הייתי מתיאש מזמן ונמנע שוב מהצבעה משמעותית.
אגב, שעיתי לעצתו של האייל האלמוני וכתבתי לאתר הכנסת של חה''כ זנדברג. בקשתי תגובה על הדברים שהביא אריק מדף הפייסבוק שלה. תגובה בינתיים - אין.
אירוניה אהובתי 703242
העמדה שלך פשוט לא ברורה לי.

אם לא תצביע, או אם תצביע למועמד ''מושלם'' שלא יעבור את אחוז החסימה אז הקול שלך לא יספר, והקול של שאר המצביעים שהשכילו להתפשר כן יספר, ומי שרובם יבחרו יהיה זה שישלוט במדינה. אין באי הצבעה שום תועלת לאף אחד. לכן, למיטב הבנתי, האפשרות היחידה שיש לאדם מוסרי ורציונלי היא להצביע למועמד לא מושלם שיעבור את אחוז החסימה.

ואם ברור לך שהצבעה היא הדבר הנכון לעשות, אז אתה חייב, לדעתי, לשאול את עצמך מהיא השאלה החשובה ביותר בסדר יומה של המדינה לשנים הקרובות. לדעתי, העוול שמייצרת ישראל בכל יום בו היא מגבירה את הכיבוש ומחלישה את הדמוקרטיה היא השאלה הבוערת ביותר, ולכן לא ברור לי איך אפשר שלא להצביע למפלגה עם עמדה ברורה בנושא, ולמזלך, נראה שיהיו רק ארבע מפלגות כאלה (מר''צ, הרשימה המשותפת, הבית היהודי והימין החדש). ככה שהבחירה היא די קלה - האם אתה רוצה להעמיק את להחליש את הכיבוש, ומה אתה רוצה שהנבחרים שלך ישימו על הראש בזמן שהם מעמיקים או מחלישים את הכיבוש.

לא להצביע למר''צ בגלל העמדה של מי שעומדת בראש הרשימה בנוגע לשאלה כל כך חסרת משמעות לגבי החיים של כל מי שחי בישראל (או בעולם), זה בערך כמו לא להצביע ללינקולן בגלל העמדה שלו לגבי סטנדרט הזהב.
אירוניה אהובתי 703243
זה לא רק בגלל עמדתה בשאלה הזו. זה בגלל שהיא מצרפת את קולה לתמיכה במאבק שאותו היא כנראה לא מבינה מספיק טוב. דהיינו: פופוליסטית.

האם היא מבינה מספיק טוב את עמדתה בנושא הכיבוש?
אירוניה אהובתי 703261
כל הפוליטיקאים פופוליסטים (לפי ההגדרה הזאת), זאת העבודה שלהם.

מה זה משנה? זה לא בחירות אישיות זה בחירות מפלגתיות, השאלה המעניינת היא האם המפלגה שהיא עומדת בראשותה מבינה את הנושא טוב מספיק, ויחסית למתחרים נראה לי שהתשובה היא כן.
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704295
אני מתנצל על החזרה המאוחרת לדיון זה.
הנושא אליו אתה מכוון כן מטריד אותי ואני חייב תשובה בעיקר לעצמי.
תשובתי מחולקת לשני שלבים.
בשלב הראשון אני רוצה להצביע על הנטישה של עשרות מנדטים את מחנה השמאל בעשורים האחרונים (אני עצמי לא נמנה עליהם). המצביעים האלו לא נולדו בעדר המקולקל של הימין הדתי בישראל. הם היו אנשים שוחרי שלום ודורשי טוב לכל אדם. אני סבור שנטישתם יסודה באבדן האמונה בכך שמחנה השמאל מסוגל להביא שלום. דומה שקל להבחין שרוב יהודי ישראל ורוב גדול עוד יותר של ערביי ישראל אינם רוצים בשלום. אני חושב שדעתם של אלו המפקפקים בתועלת הממשית שיביא הסכם שלום פוליטי בין שתי הנהגות חלשות ואשר מסרבים לוותר על חלומותיהם הגדולים והיפים בשבילו, אינה נטולת בסיס. הדבקות בהבטחות שוא נבובות במקום להחליפן בחזון חדשני, מקורי אבל לא מבוסס רק על משאלות לב, של קידום השלום בתוך סכסוך שכרגע נראה ללא קץ וללא פתרון, היא שהביאה לנטישת חלק גדול של הציבור את מחנה השמאל. השמאל לא טרח להתחדש ולעדכן את מצעו ודרכו ולכן לא יכול להלין על הנוטשים הללו.
הקש ששבר את גב הגמל שלי הוא אותו עניין שתארת כשאלה חסרת משמעות. אני נאלץ לחלוק עליך. בעיניי אין דבר יותר משמעותי משאלה זו. האם העובדה שמדינת ישראל היא המדינה היחידה בעולם שבה מאשימים את ניצולי השואה בחטיפת ואולי גם רצח של ילדים היא זוטא בעיניך?
נכון שלא מדובר בעניין שיש להחליט בו החלטות אופרטיביות לכאן או לשם. אבל עניין זה העמיד את מנהיגי מפלגות השמאל במבחן של אישיותם ואופיים והם כשלו בו בצורה מחרידה. מתברר שעוד דבר שטענו אנשי הימין הוא נכון. ה"ה הנכבדים יחימוביץ, הרצוג וזנדברג הם פייסנים ומתרפסים המוכנים להודות בשם מוריהם ורבותיהם בפשעים שלא היו ולא נבראו ובלבד שיצביעו עבורם. הם אצים להציג את הלחי השנייה שלהם לשונאיהם ובלבד שהללו ימחלו להם. הדחף שלהם לפייס את מי שלא אוהב אותם, כל כך שולט בהם, שכאשר נמצא מישהו המבקש מהם להסביר את התנהגותם, הם מתחמקים מלענות לו.
פוליטיקה והנהגה אינה לשכה סוציאלית. אני איני יכול ואיני רוצה להצביע עבור אנשים שאינם מסוגלים להגן אפילו על שמם הטוב של אבותיהם ומנהיגיהם, כיצד יגנו ויפעלו למעננו? אם הם כל כך נואשים שהם מצטרפים מרצונם החופשי להכפשת הוריהם וקרוביהם, מתוך תקווה קלושה כל כך לקושש קולות של יריבים ארסיים, האם הם מועמדים סבירים לשלטון?
בעיניי, סביר לחלוטין להצביע עבור מועמדים שגם אם איני מצליח לחוש אופטימיות בנושא מילוי הבטחותיהם, הם לא לפחות לא נחשפו כרופסים וחסרי עמוד שדרה כמנהיגי השמאל הרעיוני.
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704303
נ.ב.
נעניתי להצעת האייל האלמוני ופניתי לאתר הכנסת של חה''כ זנדברג ובקשתי את תגובתה לדברים שפורסמו בשמה. חלפו כחודשיים ולא קבלתי תגובה אפילו ברמה של אישור קבלת הפנייה.
או שאתר הכנסת של זנדברג אינו מתוחזק או שאנשיה לא חשבו שהפנייה ראוייה לתגובה. בשני המקרים, אין בכך סיבה טובה לשנות את דעתי.
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704321
זה ממש מאכזב.
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704323
מחנה השמאל באמת לא מסוגל להביא שלום, והטעות של מנהיגיו הייתה, לדעתי, להעמיד פנים שהם מסוגלים לעשות את זה. אבל, לדעתי, החלוקה למפלגות ומצביעים היא חלוקה מזויפת, המפלגות בנויות מהמצביעים, והמצביעים יכולים לעדכן את המצעים ואת המנהיגים. הבעיה, לדעתי, היא שמצביעי השמאל התחילו להאמין למיתוס של המנהיג המושלם והחסין מהטעויות שיביא לשלום ולביטחון, לשלווה ולשגשוג, בלי שחיתות ובלי פשע, וכברגע שמצביעי השמאל מצעו פגם שולי באחד ממנהיגיו, ברגע שאחד מהמנהיגים טעה ולו את הקלה שבטעויות, מצביעי השמאל החרימו את המנהיג הזה (להבדיל ממצביעי הימין). הטהרנות הזאת, שלדעתי אתה מייצג אותה כאן, היא שגרמה לגל של מנהיגים שלא מסוגלים להגיד שום דבר בעל משמעות, היא שגרמה למנהיגים שמפחדים מהצל של עצמם.

"האם העובדה שמדינת ישראל היא המדינה היחידה בעולם שבה מאשימים את ניצולי השואה בחטיפת ואולי גם רצח של ילדים היא זוטא בעיניך?" יחסית לשאר הדברים שעומדים על כף המאזניים - חד משמעית - כן!

"בעיניי, סביר לחלוטין להצביע עבור מועמדים שגם אם איני מצליח לחוש אופטימיות בנושא מילוי הבטחותיהם, הם לא לפחות לא נחשפו כרופסים וחסרי עמוד שדרה כמנהיגי השמאל הרעיוני. " בעיניי יש לך שתי אפשרויות:
1. לא להצביע (או להצביע בפתק לבן, או לפסול את ההצבעה שלך או להצביע לרשימה שלא תעבור את אחוז החסימה).
2. להצביע.

אם תבחר באפשרות הראשונה, בחרת לא לקדם את המדיניות שאתה מאמין בה. אנשים שאתה לא מסכים איתם יצביעו. אם תבחר להצביע יש לך שתי אפשרויות:
1. להצביע למפלגת ימין (או "מרכז").
2. להצביע למפלגת שמאל.

אם תצביע למפלגת ימין תתמוך, למעשה, בהמשך שלטונות של נתניהו, אם תצביע עבור מפלגת שמאל תצביע עבור מפלגה שהעומד בראשה לא מתנגד לוועדת חקירה בנושא ילדי תימן. כל אחד וסדר החשיבות שלו...
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704324
בוא נגיד שיש כמה דברים שאיננו חלוקים עליהם.
אין לי אלא לעמוד על ולהסביר את דעתי בענייני סדר חשיבות.
אני מזכיר לך שמדינת ישראל לא קמה כדי ללמד את העולם דמוקרטיה או מערכת משפט מהי. היא לא קמה כדי שאהרון ברק יוכל להרצות בכנסים בהרוארד וגם לא כדי שיהיה מקום בו שפטל ובן גביר יוכלו להיות עו''ד. מדינת ישראל קמה כדי שיהודים כמוני וכמוך יוכלו לחיות מבלי שכל זב ומצורע יוכל להאשימם בשחיטת ילדים לפסח. היא גם קמה כדי שאותו זב ומצורע לא יוכל לדרוש כל שני וחמישי ועדת חקירה על פרשת ילדי תימן רק מפני שתוצאות ועדת החקירה הקודמת לא נושאות חן בעיניו.
ברגע שמוותרים על עניין זה, קודחים חור גדול מאוד בסיבת הקיום של מדינת ישראל. חור גדול ומסוכן, לא פחות מהשאלה מי יזכה לנסוע על חשבוננו כדי לשאת מעל בימת עצרת האו''ם נאומים חסרי תועלת על נבזות הפלשתינים וסכנות האיראנים.
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704327
כל הכבוד על הצגה ברורה וחד משמעית של עמדתך, ועל הארת עינינו אודות העמדה הרכיכתית של מנהיגים בשמאל.
אני חולק על מקצת הדברים שאמרת, אבל לא זה המקום לדון בהם, כי איני רוצה לעמעם את האימפקט של עיקר המסר שלך.
יישר כח!
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704328
השאלה למה הוקמה מדינת ישראל היא חסרת חשיבות. מרגע שהיא הוקמה, לך, כאזרח ישראל יש זכות מלאה לבחור באיזה מפלגה שתרצה. זאת מהות חופש הבחירה. מטרתה של מדינה, כל מדינה, היא לשרת את אזרחיה, את החרות ואת הצדק.

וגם אם המשפט למעלה לא היה נכון, האמנם מדינת ישראל לא הוקמה על מנת להיות אור לגויים? האם מדינת ישראל הוקמה על מנת להיות עוד רודנות מזרחית כמו רוסיה ועיראק? מדינה שתחליף את עלילות הדם נגד יהודים בהתעללות פיזית בערבים ופליטים? זה מה שמצאת בחזונם של מקימי המדינה?

ואם זה אכן כל מה שמצאת בחזונם של מקימי המדינה - האם יש לנו צידוק מוסרי אחד ללכת אחריהם?

ואם, משום מה, הדבר היחיד שמדינת ישראל צריכה להתעסק בו הוא המאבק באנטישמיות, ויש לך שתי אפשרויות, מהצד האחד להצביע למפלגה שאולי תתמוך בוועדת חקירה שביעית לילדי תימן, שמן הסתם תגיע לאותן מסקנות אליהן הגיעו ועדות החקירה הקודמות (ואם לא, מן הראוי להקים ועדת חקירה כזאת), ומהצד השני להצביע למפלגה שתומכת בחבר'ה האלה או בבממשלה הזאת, האם לא ברור לאיזה מפלגה להצביע?

בקיצור, אני לא מצליח להבין את ההגיון שלך. בכל צורה שלא תהפוך את זה, המסקנה חד משמעית.
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704364
כפי שכבר כתבתי אנו חלוקים ביותר מדי דברים ולעסוק בבכולם "יפזר" וימסמס את הדיון. אתה טוען שדברי אינם הגיוניים ולכן אנסה להתמקד במה שאני רואה כפרכות העיקריות בטענותיך.
א. אתה טוען שלא חשוב על מה הוקמה המדינה. זה היה יכול להיות נכון אם אזרחי ישראל היו נדרשים לתמוך במדינתם כמו אזרחי בריטניה או רוסיה. כל עוד אזרחי ישראל נדרשים לקיים את מדינתם לפעמים גם במחיר דמים, חשוב מאד לדעת מדוע הם צריכים להיות מגש הכסף הזה.
ב. אתה נטעת זרע טעות בדבריך על המלחמה באנטישמיות ואחרים כמובן נחפזו ליפול לפח הזה. מדינת ישראל לא קמה כדי ללחום באנטישמיות בבריטניה או בפולין. למעשה הרצל ומקימי הציונות המדינית פעלו מתוך יאוש מן המלחמה באנטישמיות האירופית. על דגלם חרתו את הטענה שרק במדינה יהודית, היהודי יהיה חופשי מאנטישמיות. ובעיניך העובדה שישראל הפכה לגורם מוביל באנטישמיות כלפי אזרחיה שלה, היא עניין חסר משמעות?
המשך יבוא.
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704371
לא ענית לחוסר ההגיון בתגובתך עליו הצבעתי.

א. גם אזרחי רוסיה ובריטניה נאלצים לפעמים להגן על מולדתם גם במחיר דמים. ההבדל (בין רוסיה לבריטניה) הוא שבבריטניה ברור לאזרחים למה הם צריכים להיות מגש הכסף (למשל, משום שהמדינה שלהם מגינה על חירותם, ואוייבי המדינה רוצים להפוך אותם לעבדים) בזמן שברוסיה המדינה צריכה לכפות על האזרחים להיות מגש הכסף (משום שלאזרחים לא באמת אכפת איזה רודן ישלוט עליהם). שנינו יודעים איפה ישראל נמצאת על הציר הזה. אם וכשמדינת ישראל תהפוך למדינה צודקת שתגן על חירותם, רווחתם וחייהם של תושביה אז הם ישמחו להגן על המדינה בלי צורך בענישה (מצד אחד) ובסיפורי סבתא (מצד שני). בכל מקרה, זה שייך לדיון אחר לגמרי.

ב. "בעיניך העובדה שישראל הפכה לגורם מוביל באנטישמיות כלפי אזרחיה שלה, היא עניין חסר משמעות?" ממש לא, להפך, רק שבעיני השאלה איך אתה יכול להשפיע על העובדה הזאת בעזרת ההצבעה שלך היא שאלה חשובה, ושאלה שהתשובה לה ברורה לחלוטין. העובדה שאתה רואה בחקירת ילדי תימן כאנטישמית באותה רמה כמו לרדיפה הפיזית אחרי יהודים על ידי ממשלת ישראל היא עובדה שפשוט לא ברורה לי.
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704366
ניטפוק: מדינת ישראל היא מקרה מיוחד. היא נועדה לשרת לא רק את אזרחיה, אלא את העם היהודי כולו. ראה חוק הלאום סעיף 1 וסעיף 6.
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704370
כל המדינות הם "מקרים מיוחדים". אני לא מכיר מדינה עם חוק שבו כתוב: "אנחנו לא מקרה מיוחד", ואם תמצא מדינה כזאת, הרי מעצם זה שיש לה חוק מיוחד כזה היא תהיה מקרה מיוחד...
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704374
כתבת: "מטרתה של מדינה, כל מדינה, היא לשרת את אזרחיה, את החרות ואת הצדק."
ואני אמרתי שישראל היא מקרה מיוחד כי היא משרתת לא רק את אזרחיה אלא את כל העם היהודי.
אני לא מבין מה התגובה שלך לכך.
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704375
מטרת המדינה היא להוות ביטוי לזהות הקולקטיבית של ציבור מסוים. השרות לאזרחיה בא אחר כך, כרובד נוסף.

כמובן שאם נשארים ברובד הראשון הרי מדובר בקטגוריה פשיטסטית.

כדי ליצור מדינה ליברלית (במובן הרחב של המושג) הרובד השני צריך להיות בעל משקל כזה שיטה את הכף בצורה ברורה לצד החרות והצדק, שבאים לביטוי במושג ''שרות לאזרח''.
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704376
אני אנסח את זה אחרת, אתה נותן לממשלת ישראל הנחה שלא ברורה לי. בגלל שממשלת ישראל הקריצה איזה חוק שאומר שהם מיוחדים ולא מחוייבים לאותם דברים שכל מדינה אחרת מחוייבת לה לא יכול לפתור אותם מהמחוייבות שכל מדינה אחרת מחוייבת לה. אם ממשלת הונגריה הייתה מחוקקת חוק שזה בסדר לרדוף יהודים, לא היית אומר שהם אנטישמים (בגלל שזה החוק, ואם כך זה בסדר)?!
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704389
אתה אומר דברים שאני לא מבין את הקשר שלהם לנושא.
הטענה שלך "השאלה למה הוקמה מדינת ישראל היא חסרת חשיבות" לדעתי לא נכונה.
מדינת ישראל קמה כדי לממש את מטרות הציונות, ספציפית להקים בית לעם היהודי בארץ ישראל.
משום כך היא ממשיכה להיות מחויבת ליהודי העולם.
אין זה גורע ממחויבותיה לאזרחיה אלא מוסיף עליהן. המדינה עדיין צריכה לדאוג לכל הדברים שמדינה צריכה לדאוג להם, אבל מטרת העל שלה (עדיין) לא השתנתה.
זה שאנחנו שולטים כבר 50 שנה שליטה צבאית בגדה, ומספחים אותה אלינו באופן זוחל על ידי מפעל ההתיישבות זה לא דבר טוב מבחינתי, לא בגלל שאני דואג לפלסטינים אלא משום שאני דואג לנו.
אבל כל ראשי הממשלה בחמישים השנה האחרונות התנהגו בערך אותו דבר בעניין הזה, ולא נראה לי שלמועמדים הנוכחיים יש פתרון אחר.
לכן הדרכים לפתרון הסכסוך הן לא מה שיגרמו לי להצביע כך או אחרת בבחירות.
מאידך חשוב לי שהנושא המדיני-בטחוני לא ידחוק את הנושאים האזרחיים לקרן זווית, וזה דבר שכן ישפיע על ההצבעה שלי בבחירות.
לצערי לאיש מהמועמדים המרכזיים אין אג'נדה אזרחית מסודרת. נראה לי שהפעם האחרונה שסדר היום האזרחי עלה באופן מסודר לשולחן היתה בבחירות 92', ואכן ממשלת רבין המומרצת השקיעה בתשתיות ובחינוך והשלימה את המהפכה החוקתית.
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704413
"מדינת ישראל קמה כדי לממש את מטרות הציונות, ספציפית להקים בית לעם היהודי בארץ ישראל.
משום כך היא ממשיכה להיות מחויבת ליהודי העולם." לפי אותו הגיון אם מדינת מיזורי הוקמה על מנת לאפשר את המשך העבדות בארה"ב משום כך היא ממשיכה להיות מחוייבת לקיים את העבדות בארה"ב?! אני לא מבין מאיפה בא ה"משום כך". זאת לא גזירה לוגית. אתה אולי היית רוצה שמדינת ישראל תהיה מחוייבת ליהודי העולם, אבל זאת דעתך, ועל מנת להגן עליה אתה צריך למצוא נימוק בלתי תלוי בנסיבות הקמת המדינה (מה גם, כמו שהראתי, לא רק שמדינת ישראל לא מחוייבת ליהודי העולם, ממשלת ישראל הנוכחית משתפת פעולה עם גדולי האנטישמים בעולם).

"כל ראשי הממשלה בחמישים השנה האחרונות התנהגו בערך אותו דבר בעניין הזה," ממש לא נכון, חלקם העמיקו את ההתנחלויות (בכלל) ואת ההתנחלויות המבודדות (בפרט) חלקם ניסו לעצור את העמקת ההתנחלויות, חלקם עודדו את קיומם של מפלצות וחלקם ניסה להאבק בקיום המפלצות, חלקם תמכו בהקמת אוניברסיטה באריאל וחלקם לא, חלקם תמכו בטרוריסטים יהודים וחלקם לא...

"לא נראה לי שלמועמדים הנוכחיים יש פתרון אחר" זה בגלל שאתה מחפש "פתרון" מהיר ופשוט לבעיה סבוכה. זה שאין פתרון פשוט לא אומר שצריך להעמיק את הבעיה או להתעלם ממנה. זה שאף מועמד לא ימצא פתרון לסרטן לא אומר שצריך לבחור במועמדים שמצהירים שיעודדו עישון.

"... לא בגלל שאני דואג לפלסטינים אלא משום שאני דואג לנו ... לכן הדרכים לפתרון הסכסוך הן לא מה שיגרמו לי להצביע כך או אחרת בבחירות." חבל. אתה בוחר לעצום עיניים מול עוול מוסרי מובהק, מסיבות שלא ברורות לי (ולפי התגובה הזאת, גם לך לא), אני לא מצליח למצוא לזה הצדקה מוסרית, והתגובות שלך ושל שוקי נראים לי יותר כמו נסיון לתרץ לעצמכם התנהגות שגם אתם יודעים שהיא פסולה.
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704417
קשה לי לענות לחלק הראשון שלך כי אלו נראים לי דברים ברורים מאליהם.
מטרת העל של הציונות היתה הקמת בית לעם היהודי.
מדינת ישראל הוקמה על מנת לממש את החזון הזה, כמתואר בהכרזת העצמאות.
חוקי המדינה וערכי היסוד שלה נובעים מתוך המטרה הזו.
אם אתה רוצה לשנות את ערכי היסוד של המדינה אתה בדרך כלל צריך הפיכה או מלחמת אזרחים.

ראשי הממשלה בחמישים השנה האחרונות- מבחינתי אלו ניואנסים בתוך תפיסת עולם דומה. אני מקבל את זה שמבחינתך זה שמים וארץ, קבל את זה שמבחינתי זה לא.

"זה שאין פתרון פשוט לא אומר שצריך להעמיק את הבעיה או להתעלם ממנה." - מסכים. אבל זה שיש בעיה שעדיין לא הצלחנו לפתור לא אומר שאנחנו צריכים לנטוש את כל שאר הדברים ולהתעסק רק בה.

"אתה בוחר לעצום עיניים מול עוול מוסרי מובהק" - אני לא חושב שאני עוצם עיניים. אני בהחלט רואה את הבעיות. רוב הציבור חושב שאלאור אזריה לא היה צריך להיענש ואני במיעוט שחושב שכן.

אני חושב שאתה לא מצליח להבין את העמדה שלי משום שעבורך הכיבוש הוא הנושא היחיד שצריך להצביע עליו, ועבורי לא. האם אני צריך לבחור במועמדים רק לפי תמיכתם או התנגדותם להחלטת בית הדין הצבאי? לטעמי מי שהצביע בעד מתווה הגז היה גם הוא שותף למעשה עוולה.
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704421
"אם אתה רוצה לשנות את ערכי היסוד של המדינה אתה בדרך כלל צריך הפיכה או מלחמת אזרחים." זה, אנחנו יודעים, פשוט לא נכון. חוק היסוד שאתה מביא כמראה מקום, למשל, חוקק כמה עשורים אחרי קום המדינה, על ידי מחוקקים ש(ברובם המחולט) שייכים למחנה שהתנגד למקימי המדינה (ושמקימי המדינה, ברובם התנגדו לו). במדינה דמוקרטית, כל מה שצריך על מנת לשנות את ערכיה הוא רוב מהמצביעים.

"אני מקבל את זה שמבחינתך זה שמים וארץ, קבל את זה שמבחינתי זה לא." לא, זה לא "שמיים וארץ", אבל אני לא מבין את הגישה של הכל או כלום. יש הבדל, יש טוב יותר וטוב פחות, הצו המוסרי של כל אדם הוא לעדיף את הטוב על פני הרע (ואת הרע פחות על פני הרע יותר).

"אבל זה שיש בעיה שעדיין לא הצלחנו לפתור לא אומר שאנחנו צריכים לנטוש את כל שאר הדברים ולהתעסק רק בה." לא "רק" בו נתחיל ב"גם".

" אני בהחלט רואה את הבעיות..." אז הגישה שלך פחות ברורה בעיני. יש בעיה מוסרית אבל אתה בוחר להצביע כאילו היא לא קיימת, כאילו העוולה של פתיחת ועדת חקירה נמצאת באותה ספירה של גזילת חירותם של מליוני בני אדם.

"עבורך הכיבוש הוא הנושא היחיד שצריך להצביע עליו, ועבורי לא" לא היחידי, אבל בהחלט העיקרי. אחרי הכל, בין המפלגות שמתנגדות לכיבוש יש מספיק דעות על מנת לבחור את זאת שמתאימה לך ביותר.

"לטעמי מי שהצביע בעד מתווה הגז היה גם הוא שותף למעשה עוולה." האמנם מעשה העוולה שבהצבעה בעד מתווה הגז מתקרב למעשה העוולה שבהמשך הכיבוש? זאת נראית לי המשך הגישה של הכל או כלום, כל מדינה תבצעה מעשה עוולה, בכל מפלגה יהיו נבלים, אבל יש הבדל בין מעשה העוולה של החזקת מליוני בני אדם ללא זכויות אדם על בסיס גזעני לבין מעשה העוולה שבמתווה הגז. אגב, לפרוטוקול, רוב מפלגות השמאל התנגדו למתווה הגז, רוב מפלגות הימין תמכו.
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704425
אני לא מסכים. חוקי היסוד יונקים מהכרזת העצמאות ומצטטים אותה. גם חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו שמושך לכוון ה"דמוקרטית" וגם חוק הלאום שמושך לכוון ה"יהודית".

יש בעיה מוסרית, ואני לא חושב שהפתרון שלי לבעיה שגורמת לבעיה המוסרית הוא טוב יותר משל אחרים. אני נותן את ברכתי לממשלה, איזו שלא תהיה, להתעסק בעניין הזה. (בעניין ועדת החקירה נראה לי שאתה מתבלבל ביני לבין שוקי, בין העוולות שלי יש את עשרות ההרוגים בשנה בתאונות דרכים שדמם על ידיו של שר התחבורה)

>> רוב מפלגות השמאל התנגדו למתווה הגז, רוב מפלגות הימין תמכו.

ואני בהחלט אקח את זה בחשבון. יכול להיות שבסוף אני אקח שני פראמין ואצביע עבודה, כי עד עכשיו היא היחידה מבין המפלגות בכנסת היוצאת שלא פסלתי אותה על הסף‏1

________
1 גלובס,הכנסת אישרה את מתווה הגז ברוב של 59 מול 51 "בעד המתווה הצביעו חברי הליכוד, ישראל ביתנו, כולנו, הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה. נגדו הצביעו חברי יש עתיד, הרשימה המשותפת, המחנה ציוני ומרצ. השר ישראל כץ נעדר מהמליאה וכך גם ח"כ יעקב פרי מיש עתיד. מהמליאה נעדרו גם יואב גלנט, נפתלי בנט, חיים ילין, יאיר לפיד, ליברמן, כחלון, חיים כץ ובני בגין"
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704429
"חוקי היסוד יונקים מהכרזת העצמאות " בערך כמו שההלכה יונקת מהתנ"ך. ובכל זאת, מדובר בחוקים שחוקקו שנים אחרי הכרזת העצמאות ושסתרו לחלוטין את מה שכתוב בה.

"יש בעיה מוסרית... אני נותן את ברכתי לממשלה, איזו שלא תהיה, להתעסק בעניין הזה." אתה באמת לא רואה הבדל בין ההתייחסות של הממשלות השונות, וההתייחסות של המפלגות השונות, לבעיה המוסרית הזאת?!

"בעניין ועדת החקירה נראה לי שאתה מתבלבל ביני לבין שוקי" לא, אני לא. אנחנו מתדיינים תחת הפתיל שהתחיל בתגובה 704324, וההתייחסות שלך הייתה: "ישר כח!".

"בין העוולות שלי יש את עשרות ההרוגים בשנה בתאונות דרכים שדמם על ידיו של שר התחבורה"
1. יש הבדל בין עוולה לבין רשלנות.
2. אף ממשלה לא תצליח לפתור את תאונות הדרכים, אז לפי ההגיון של הכל או כלום שהצגת כאן, אנחנו יכולים להתעלם מהבעיה הזאת, לא?
3. יפה שאנחנו שומרים על פרופורציות בין 300 הרוגים בתאונות דרכים לבין אלפי הרוגים כתוצאה מהכיבוש.
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704430
מגילת העצמאות נקבעה (בתחילה בפסיקות של בית המשפט העליון ולאחר מכן בחוק יסוד (כבוד האדם וחרותו(?)) כמקור השראה ואף עקרון בסיסי לחקיקה.
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704432
אתה מתכוון ל"זכויות היסוד של האדם בישראל מושתתות על ההכרה בערך האדם, בקדושת חייו ובהיותו בן־חורין, והן יכובדו ברוח העקרונות שבהכרזה על הקמת מדינת ישראל." לא ממש רלוונטי לדיון הזה (גם בגלל שמתייחס רק לחלק אחר בהכרזה, גם בגלל שמדובר בחוק שחוקק שנים אחרי הקמת המדינה, וגם בגלל שמדובר בחוק יסוד שנחקק על ידי בני אדם וניתן לשינוי על ידי בני אדם).
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704434
2. באותה מידה אף ממשלה לא תפתור את בעיית הכיבוש. עד כה, שתי אלה שניסו, הגדילו את כמות ההרוגים משני הצדדים באלפים.
3. 350 בשנה הם אלפים בעשור, די דומה לסדר הגודל של ההרוגים מהכיבוש.
מדוע איני מצביע למפלגות השמאל 704442
2. אכן, זאת הרי הפואנטה. אם ההבדלים בין מר"צ לעוצמה יהודית לגבי הכיבוש הם "ניואנסים" הרי שההבדל בין כל המפלגות בנוגע לתאונות הדרכים הם בוודאי ניואנסים.
3. כשאתה סופר הרוגים משני הצדדים וכולל הרוגים מסדר שני (ז"א, למשל, כולל מי שמת לפני זמנו בגלל שהוא לא קיבל את השירותים הרפואיים שיכול היה לקבל)?
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • הפונז
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • צפריר כהן
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • צפריר כהן
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • almoni@tuta.io
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • שוקי שמאל
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • איציק ש.
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • שוקי שמאל
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • הפונז
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • ירדן ניר-בוכבינדר
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • ירדן ניר-בוכבינדר
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • ארז לנדוור
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • דב אנשלוביץ
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • ארז לנדוור
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • ירדן ניר-בוכבינדר
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • שוקי שמאל
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • רון בן-יעקב
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • הפונז
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • איציק ש.
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • ארז לנדוור
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • איציק ש.
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • ארז לנדוור
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • צפריר כהן
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • צפריר כהן
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • ירדן ניר-בוכבינדר
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • צפריר כהן
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • ארז לנדוור
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • ארז לנדוור
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • צפריר כהן
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • איציק ש.
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • ירדן ניר-בוכבינדר
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • איציק ש.
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • ירדן ניר-בוכבינדר
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • ירדן ניר-בוכבינדר
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • איציק ש.
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • ירדן ניר-בוכבינדר
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • easy
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • ירדן ניר-בוכבינדר
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • ירדן ניר-בוכבינדר
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • ירדן ניר-בוכבינדר
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • רון בן-יעקב
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • רון בן-יעקב
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • רון בן-יעקב
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • רון בן-יעקב
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • צפריר כהן
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • רון בן-יעקב
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • צפריר כהן
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • רון בן-יעקב
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • צפריר כהן
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • רון בן-יעקב
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • רון בן-יעקב
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • רון בן-יעקב
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • צפריר כהן
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • רון בן-יעקב
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • תשע נשמות
  גיליוטין פלז'ר • הפונז
  גיליוטין פלז'ר • צפריר כהן
  גיליוטין פלז'ר • הפונז
  גיליוטין פלז'ר • easy
  גיליוטין פלז'ר • הפונז
  גיליוטין פלז'ר • אריק
  גיליוטין פלז'ר • הפונז
  גיליוטין פלז'ר • הפונז
  גיליוטין פלז'ר • רון בן-יעקב
  גיליוטין פלז'ר • תשע נשמות
  גיליוטין פלז'ר • אריק
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • צפריר כהן
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • ידידיה
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • ידידיה
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • צפריר כהן
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • שוקי שמאל
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • שוקי שמאל
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • האייל האלמוני
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • דב אנשלוביץ
  שבעה חברי פרלמנט עזבו את הלייבור • רון בן-יעקב
  שבעה חברי פרלמנט עזבו את הלייבור • דב אנשלוביץ
  שבעה חברי פרלמנט עזבו את הלייבור • רון בן-יעקב
  מדוע איני מצביע למפלגות השמאל • רון בן-יעקב
  אירוניה אהובתי • הפונז
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • צפריר כהן
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • ארז לנדוור
  אירוניה אהובתי • האייל האלמוני
  אירוניה אהובתי • צפריר כהן
  אירוניה אהובתי • האייל האלמוני
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • האייל האלמוני
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • ארז לנדוור
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • easy
  אירוניה אהובתי • צפריר כהן
  אירוניה אהובתי • האייל האלמוני
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • ירדן ניר-בוכבינדר
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • האייל האלמוני
  אירוניה אהובתי • צפריר כהן
  אירוניה אהובתי • האייל האלמוני
  אירוניה אהובתי • צפריר כהן
  אירוניה אהובתי • האייל האלמוני
  אירוניה אהובתי • צפריר כהן
  אירוניה אהובתי • האייל האלמוני
  אירוניה אהובתי • צפריר כהן
  אירוניה אהובתי • האייל האלמוני
  אירוניה אהובתי • הפונז
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • רון בן-יעקב
  אירוניה אהובתי • צפריר כהן
  אירוניה אהובתי • רון בן-יעקב
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • אח של אייל
  אירוניה אהובתי • אח של אייל
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • ידידיה
  אירוניה אהובתי • האייל האלמוני
  אירוניה אהובתי • צפריר כהן
  אירוניה אהובתי • האייל האלמוני
  אירוניה אהובתי • צפריר כהן
  אירוניה אהובתי • האייל האלמוני
  אירוניה אהובתי • צפריר כהן
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • רון בן-יעקב
  אירוניה אהובתי • האייל האלמוני
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • האייל האלמוני
  אירוניה אהובתי • הפונז
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • רון בן-יעקב
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • רון בן-יעקב
  אירוניה אהובתי • הפונז
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • דב אנשלוביץ
  אירוניה אהובתי • דב אנשלוביץ
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • דב אנשלוביץ
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • דב אנשלוביץ
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • דב אנשלוביץ
  אירוניה אהובתי • רון בן-יעקב
  אירוניה אהובתי • דב אנשלוביץ
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • דב אנשלוביץ
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • הפונז
  אירוניה אהובתי • רון בן-יעקב
  אירוניה אהובתי • ירדן ניר-בוכבינדר
  אירוניה אהובתי • רון בן-יעקב
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • הפונז
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • רון בן-יעקב
  אירוניה אהובתי • הפונז
  אירוניה אהובתי • ארז לנדוור
  אירוניה אהובתי • הפונז
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • הפונז
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • ירדן ניר-בוכבינדר
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • הפונז
  אירוניה אהובתי • easy
  אירוניה אהובתי • הפונז
  אירוניה אהובתי • easy
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • הפונז
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • איציק ש.
  אירוניה אהובתי • הפונז
  אירוניה אהובתי • ירדן ניר-בוכבינדר
  אירוניה אהובתי • הפונז
  טרנספר מהו • דב אנשלוביץ
  טרנספר מהו • צפריר כהן
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • הפונז
  אירוניה אהובתי • ירדן ניר-בוכבינדר
  אירוניה אהובתי • אריק
  אירוניה אהובתי • ירדן ניר-בוכבינדר
  אירוניה אהובתי • רון בן-יעקב
  אירוניה אהובתי • האייל האלמוני
  אירוניה אהובתי • אריק
  הדבר היחיד שאני לא מבין • רון בן-יעקב
  הדבר היחיד שאני לא מבין • האייל האלמוני
  המכחישן המקצועי, קווים לדמותו • אריק
  יסודות קיומנו, קווים לדמותם • שוקי שמאל
  יסודות קיומנו, קווים לדמותם • אריק
  לא הבנת אותי נכון • שוטה הכפר הגלובלי
  המכחישן המקצועי, קווים לדמותו • צפריר כהן
  המכחישן המקצועי, קווים לדמותו • שוקי שמאל
  טל''ח • שוקי שמאל
  דם כושים • שוקי שמאל
  דם כושים • צפריר כהן
  דם כושים • שוקי שמאל
  אימוץ בשנות קום המדינה • שוקי שמאל
  מדפסת לייזר • צפריר כהן
  המכחישן המקצועי, קווים לדמותו • שוקי שמאל

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים