התחרפנות עולמית 745517
כשאני צופה באולימפיאדה חלק לא מבוטל מהעניין שלי נובע מהערכים שהאולימפיאדה מקדמת. אחד החשובים בהם הוא ההוגנות. עוצמת המאבק בסמים משפרי ביצועים היא דוגמה בולטת לחשיבות של תחרות הוגנת בעיני המארגנים.
ההפרדה בין נשים וגברים נועדה לאפשר תחרות הוגנת. משום כך החלפת מין והתחרות במסגרת המין החלש יותר‏1 נותנת בעליל יתרון לא הוגן. כדי לבטל את היתרון הפיזי של מי שהחליף את מינו, או מי שנולד בעל שני המינים, הוא פשוט צריך להתחרות מול בני המין החזק יותר במקצוע שלו.

לדעתי לא עושים את זה בגלל החשש מחוסר תקינות פוליטית. אבירי המגדר הפכו את המגדר לחזות הכל והם הולכים ומוחקים את המין. בתחרויות ספורט המין המולד ולא המגדר הוא זה שנותן יתרון פיזי, אבל מרוב שמחקו את המין זה איכשהו לא תקין שבעלי מגדר שונה יתחרו ביחד, וכן תקין שבעלי מין שונה יתחרו ביחד. החטא של קבלת המגדר כקריטריון מחייב את המארגנים להמציא פטנטים שיפחיתו את היתרון הלא הוגן ובכך הם מוסיפים ומסבכים סיטואציה שהיתה יכולה להיות פשוטה. בעיני זו עוד דוגמה להתחרפנות העולמית בענייני מגדר. מגדר, ככל שאני מבין אותו, הוא בחירה אישית של אינדיבידואל שעמד על דעתו. המין, לעומתו, הוא נתון שנכפה על האינדיבידואל מראשית הווצרותו ברחם. המין קובע מאפיינים פיזיולוגיים רבים, המגדר לא. לדעתי אין בין מגדר לבין תחרויות ספורט דבר וחצי דבר.
_________________
1 במקצוע הספציפי. אם היה מקצוע אולימפי שדורש מולטי טאסקינג כנראה הנשים היו חזקות בו יותר.
התחרפנות עולמית 745528
ושאלה
האם קייטלין ג'נר אכן החליפה את מינה גם באנגלית או שזה רק תרגום חלש ובאנגלית היא החליפה את מגדרה?
לפי איך שהסבירו לי כאן את "מגדר" ג'נר החליפה את מגדרה.
התחרפנות עולמית 745548
מהו התרגום שלך למין ולמגדר?
אם מין מתרגם לsex ומגדר לgender אז קייטלין ג'נר באופן די ודאי החליפה את מגדרה, אך העניין מורכב יותר לגבי מינה.
הסיבה לכך היא שהגדרת המין (sex) מורכבת באופן יחסי, ולעיתים קרובות כוללת בתוכה מספר תכונות, כאשר חלקן ניתנות לשינוי (הורמונים דומיננטיים, התנהלות מול החברה...) וחלקן לא (בעיקר כרומוזומי מין, אך גם במידה מסויימת תאי רבייה, שלא ניתן להחליף אלה רק להסירם). לפי חלק מהתכונות האלו ניתן לומר שקייטלין שינתה את מינה, ולפי אחרות לא.
לדיון מעמיק בנושא המונח sex והשימוש בו לעומת gender הייתי רוצה להמליץ על הסרטון הזה
התחרפנות עולמית 745530
דוגמה לענף אולימפי: התעמלות. גברים ונשים שם הם קריטריונים מאוד שונים. אני לא אתפלא לחלוטין אם יהיו מקרים של בעיות בהגדרת מין שם דווקא אצל הנשים.
התחרפנות עולמית 745534
המונח "הוגן" בספורט הוא חמקמק מאד.
האם לינוי אשרם זכתה במדלית זהב בצורה הוגנת? הרוסים לא חושבים ככה. האם נעליים עם טכנלוגיה חדשה זה יתרון לא הוגן בריצה? ומה לגבי שיאים עולמיים ורוח גבית?

כל עוד יהיו תחרויות ספורט, יהיו ויכוחים מה הוגן ומה לא הוגן. רק רציתי לחדד שאולי אתה מסיר סיבוך אחד מהסיטואציה אבל לא חסרים סיבוכים אחרים.
התחרפנות עולמית 745542
בוודאי שסיבוכים לא חסרים, וחידושי הטכנולוגיה ודאי יוסיפו עוד. העניין בחידושי הטכנולוגיה (המינוריים, כמו הכובע של השחיינים) הוא שמהר מאוד כולם משתמשים בהם ואין בעיה של הוגנות. כשזה חידוש מז'ורי (כמו אצל אוסקר פיסטריוס) הועד האולימפי יכול לדון בו לגופו. קבעו רוח גבית כלשהי כמקסימום המותר וזה מקובל על הכל, אז אין בעיה. אוהדים תמיד ירגישו שהשופט נגדם, זה אינהרנטי וכל ה VARים שבעולם לא יעזרו.

הנקודה שלי היא שבשם התקינות הפוליטית הוסיפו סיבוך שמביא לתוצאות אבסורדיות כפי שמודגם בקישור במאמר הראשי: "שחיינית" בגובה מטר ותשעים עם רוחב כתפיים בהתאם מקדימה את השאר בשתי בריכות. פה לא מדובר על יתרון אפסילון כלשהו שמעניק את הנצחון בשברירי שניה, כפי שהיו ויהיו הרבה, אלא בפער של רמה שלמה, שנוצר על ידי החלטה שגויה של המוסדות. ואז במקום להפוך את ההחלטה ולהסתכן בחירופים מצד אבירי ה PC הם מנסים כל מיני מגבלות שדופקות מתחרים אחרים שכן נולדו במין הנכון, אבל עם יתרון ביולוגי כלשהו, וזה דבילי.
התחרפנות עולמית 745545
קראתי את הקישור.

להבנתי, זה דבילי בדיוק כמו החוק הקודם ובאופן שרירותי דופק מתחרים בדיוק כמו החוק הקודם.

- החל משנות ה 60 התבססו על כרומוזמי מין. אבל אז הגיעו למסקנה שזה לא הוגן.
- בשנת 2000 עברו להתבסס על "הצהרת זהות מגדרית"‏1. ואז הגיעו למסקנה שזה לא הוגן.
- בשנת 2011 עברו לרמת טסטוסטורון של X. ואז הגיעו למסקנה שזה לא הוגן.
- בשנת 2018 הציעו לעבור לרמת טסטוסטורון של חצי X. וכמו כן, לקבוע כללים שונים למקצועות שונים.

זה נשמע לי שרירותי בדיוק כמו ההחלטה על קטגוריות משקל באגרוף - וגם זה דבר שעבר שינויים לאורך השנים.

---
1 לטענת המאמר, בלי קשר לאבירי ה pc. בגלל "התנגדות חוקרי ורופאי ספורט לבדיקות"
התחרפנות עולמית 745552
קראתי את הערך הנרחב Sex verification in sports [Wikipedia] והבעיה קצת יותר סבוכה ממה שחשבתי. לא בדקתי לעומק אבל הטענות הן שמבחני הכרומוזומים אינם יעילים.
מאידך התחזקה דעתי שהבלבול הסמנטי הוא זה שיוצר את הבעיה מלכתחילה. אפילו בויקיפדיה הם טעו פה ושם לכתוב gender היכן שהיה צריך להיות sex. אותו בלבול גרם להחלטה השגויה לאשר לטרנסג'נדרים (כשמם כן הם, החליפו את מגדרם אך לא את מינם) להתחרות כנשים.
התחרפנות עולמית 745559
אני לא מבין לאיזה הגינות אתה מצפה בתחרות שחיה. תומאס נולד(ה) עם גנים מסויימים שגורמים לאדם להיות גבוה וחזק מהממוצע האנושי. אבל פלפס, למשל, נולד עם גנים שגורמים לו להיות גבוה וחזק מתומאס... למה כשאתה רואה את פלפס מנצח את תומאס בזכות הגנים העדיפים שלו זה נראה לך הוגן אבל כשאתה רואה את תמאס מנצח(ת) את מי שקיבלה גנים קצת פחות מתאימים לשחיה תחרותית זה נראה לך לא הוגן?
התחרפנות עולמית 745563
לא מדובר על גבוה וחזק מהממוצע האנושי (אני מתאר לעצמי שכל השחיינים בכל תחרות הראויה לשמה הם גבוהים וחזקים מהממוצע האנושי) אלא על הבדלים משמעותיים בביולוגיה בין מי שנולדו זכרים למי שנולדו נקבות.

זה לא הוגן לראות את תומאס מנצחת בתחרות לנשים בדיוק מהסיבה שהפרידו את התחרויות לנשים ולגברים מלכתחילה.
התחרפנות עולמית 745567
סיילו שחה מאה מטר בפחות מ-‏47 שניות. שסטרם שחתה את אותו מרחק בפחות מ-‏52 שניות. אני (אני מניח) שוחה מאה מטר ביותר מ-‏100 שניות. בכל מה שנוגע לשחיה לאורך מאה מטר, ההבדל הביולוגי ביני לבינם הרבה יותר משמעותיים מההבדל בינינו (=אני וסיילו) לבין שסטרם.

אני לא יודע מה הסיבה שהפרידו את התחרויות לנשים ולגברים מלכתחילה, אבל די ברור לי שאין לזה שום דבר עם הגינות מהסיבות שנתתי למעלה. נראה לי שהתחרות היחידה שתהיה "הוגנת" במובן של התעלמות מהמטען הגנטי שניתן לכל מתחרה היא הטלת מטבע...
התחרפנות עולמית 745571
ספורטאים מקצועיים הם אנשים שמתאמנים שעות כל יום מגיל צעיר מאוד. יש להם גם נתונים פיזיים התחלתיים טובים וגם נחישות עצומה.
לכן ההבדלים ביניהם קטנים, והפער בינם לבין האיש הממוצע עצום.
פער של 10% בביצועים בין הזכרים הטובים ביותר לנקבות הטובות ביותר הוא אדיר ממדים במונחי ספורט מקצועי, ובלתי ניתן לגישור.

בדוגמה שנתת- אני משער שהרבה מאות, אולי אלפי זכרים בעולם הצליחו לשחות 100 מטר בפחות מ 51 שניות, אבל אף לא נקבה אחת. באולימפיאדה האחרונה 48 מתוך 71 המשתתפים במוקדמות לגברים השלימו את המקצה בפחות מ 51 שניות, מתוכם 26 שחו בפחות מ 49 שניות. וכדי לעלות לחצי הגמר מקום 16 שחה ב 48.44 שניות.

לכן עשו תחרויות נפרדות לזכרים ולנקבות.
התחרפנות עולמית 745572
כן, ספורטאים מקצועיים מתאמנים כל יום מגיל צעיר. לא כל אחד יכול להתאמן כל יום מגיל צעיר, מה שרק מגדיל את אי ההגינות בתחרות מקצועיות.
כן, נתונים פיזיים התחלתיים טובים, זה בא מגנטיקה (למיטב ידיעתי, בדיוק כמו ההבדל בין זכר ונקבה), מה שמגדיל את אי ההגינות בתחרות מקצועיות.
כן, יש להם נחישות עצומה. אם זה בא מגנטיקה או מהסביבה, הוגן זה לא.

גם הפער בין אלוף העולם בשחיה למאה מטר (או בכל מקצוע תחרותי אחר) לסגנו לא ניתן לגישור. אחרת היו לנו כמה אלופים...

מתוך אוכלוסיה של אלפי מליוני זכרים, חלק גדול מהם מן הסתם לא יודע לשחות, האלפים שהצליחו לרדת מתחת ל-‏51 שניות הם נתון לא רלוונטי.

אני עדיין לא מבין למה עשו תחרות נפרדת, מן הסתם בשביל מאותה סיבה שהתחרויות האלה קיימות (אם התחרויות המקצועיות קיימות על מנת לבדר, אז כפל תחרויות זה כפל בידור). הוגן, כמו שאתה הראת, זה לא.
התחרפנות עולמית 745580
כנראה יש לנו הבנה שונה של המושג ''הוגן''.

רק אעיר לגבי הפער בין אלוף העולם לסגנו- זה פער שבהחלט ניתן לגישור. לא תמיד המחזיק בשיא העולמי זוכה בזהב האולימפי.
התחרפנות עולמית 745596
ניסיתי להשתמש בהגדרה שלך (שלפיה "הוגן" זה להפריד בין זכרים לנקבות בגלל שיש להם גנים אחרים). אם יש לך הגדרה אחרת - מהי? מתי תחרות היא הוגנת ומתי לא?

הפער בין אלוף העולם לסגנו בתחרות מסויימת הוא פער בלתי ניתן לגישור. אם הוא היה ניתן לגישור, למה הסגן לא גישר עליו בזמן אמת? או שהוא לא היה יכול או שהוא לא רצה‏1. כמעט אף אחד לא מגיע לגמר ומחליט שהוא לא רוצה לנצח. לכן המסקנה המתחייבת היא שהוא לא היה יכול לנצח את האלוף. מכאן, יש ביניהם פער והא לא ניתן לגישור. בתחרות אחרת, יש תנאים אחרים (בריכה אחרת, טמפרטורה אחרת, מצב גופני שונה, מצב נפשי שונה, גיל שונה...) אבל גם על הפער בתחרות השניה אי אפשר לגשר. או, במלים אחרות, באולימפיאדה זכה משה בפער בלתי ניתן לגישור ובאליפות העולם זכה אהרון בפער בלתי ניתן לגישור.

1 תחת האשליה של רצון חופשי.
התחרפנות עולמית 745603
אין לי הגדרה לתחרות הוגנת. יש לי הבנה אינטואיטיבית של תחרות הוגנת. היא כמובן סובייקטיבית, תלוית תרבות וסטטוס קוו.
קטגוריות משקל בקרבות אגרוף, האבקות ואומנויות לחימה נראות לי הוגנות, אבל אלמלא היו איני יודע אם הייתי חושב שהתחרות לא הוגנת.

ואיך אפשר בלי

הפער בין אלוף העולם לסגנו ניתן לגישור בתחרות נוספת, באופן שאם הייתי צריך להמר מי ינצח בתחרות הבאה לא הייתי נותן יחס של 1:50 לטובת האלוף. הפער (במקצועות הרלבנטיים) בין גברים לנשים לא ניתן לגישור בתחרות הבאה כי אני מוכן להמר שאלוף העולם הזכר ינצח את אלופת העולם הנקבה ביחס של 1:50 לטובת הזכר.
התחרפנות עולמית 745608
חבל, נראה לי שאם תנסה לנסח לעצמך מה זה "הוגן" תמצא שאתה סותר את עצמך.

אם אני מבין נכון, חלוקה לקטגוריות לפי מין או משקל (רק באגרוף?) זה הוגן וחלוקה לפי (נגיד) מקצועניות, מאסת שריר, גובה, רוחב כתפיים... זה לא?

תחרות אחרת זה תחרות אחרת, זה לא גישור.

העובדה שקל לנו להמר מי ינצח בתחרות בין אלוף העולם בשחייה למרחקים קצרים לאלופת העולם בשחייה למרחקים קצרים בזמן שנתקשה להמר על מי ינצח בתחרות בין אלוף העולם בשחייה למרחקים לסגנו נובעת בגלל חוסר המידע שלנו לפני התחרות. אחרי התחרות אין לנו את הבעיה הזאת. גם על המנצח בתחרות ביני (או בינך) לבין אלוף העולם בשחייה למרחקים קצרים קל להמר מראש, ובכל זאת נראה לך שכאן אפשר לגשר על הפערים?
התחרפנות עולמית 745612
איזה יחס היית נותן לאצן אולימפי שנולד בקניה או אתיופיה?
התחרפנות עולמית 745618
זה לא נשמע לי מבחן נכון. האם בשנים שבהן סרגי בובקה שלט ללא עוררין בקפיצה במוט, או ויקטור קרלין בהיאבקות, או ארה"ב בכדורסל, או סין בטניס שולחן, זה נראה לך לא הוגן?
התחרפנות עולמית 745623
נרטה לי שאתה מבלבל בין סיכוי (ומכאן 'סיכוי הוגן') פוסטריורי לאפריורי.
אריק מוכן כבר עכשיו להמר שאלוף העולם בריצה למאה מטר ב-‏2050, שעוד לא נולד, יהיה מהיר הרבה יותר מאלופת העולם בריצה למאה מטר. זה בגלל יתרון אפריורי.
להמר בדיעבר שרוג'ר פדרר יזכה במשחק טניס, אחרי שכבר ראית אותו משחק מאתיים משחקים, זה כבר פוסטריורי. לא יכולת לומר זאת כשפדרר היה בן עשר. והיתרון הפוסטריורי שלו, אגב, הוא אינדיבידואלי לגמרי, ונובע חא רק מכשרון אלא ממאמץ והתמדה אישיים ארוכי שנים (כמו בובקה לצורך הענין).
בניגוד ליתרון האםריורי המאד לא אינדיבידואלי של אצנים גברים מול אצניות נשים.
התחרפנות עולמית 747032
עוד תחום בו יש יתרון אפריורי הוא פיתוח גוף לאלו המשתמשים בסטרואידים ו"חומרים אסורים" אחרים. גם כאן, נוצרה קטגוריה לאלו שלא משתמשים בהם.
התחרפנות עולמית 745923
כל עוד כללי המשחק לא מעדיפים צד אחד זו תחרות הוגנת. לא הייתי מצפה מאיאקס לתת להפועל באר שבע פור של שני גולים כדי שהמשחק יהיה מעניין. כיוון שלמתאבק כבד יותר יש עדיפות מובנית על מתאבק קל, כשם שלגברים יש עדיפות מובנית בריצה על נשים, עשו קטגוריות.
להכניס טרנסג'נדריות לספורט נשים זה דומה לרמאות במשקל של המתאבק- להערים על הסיבה שבגללה נוצרו הקטגוריות.
להתחרות בקטגוריה גבוהה יותר כמובן שמותר, ויש אפילו ספורטאים שהתאמצו לעלות קטגוריה כדי להוכיח לעצמם ולעולם משהו. להתחרות בקטגוריה נמוכה יותר זה פשוט לא הוגן.
התחרפנות עולמית 745928
Hasn't Hapoel Beer Sheva suffered enough?
התחרפנות עולמית 745929
כן, ברור, רק שבתגובה הקודמת ניסיתי לנסח את זה על-ידי הערכת האיזון בסיכויים בקרב נתון, ולדעתי זה לא ניסוח מוצלח, בגלל שלפעמים גם בקרבות שלכל הדעות הם הוגנים הסיכויים הם לחלוטין לא מאוזנים.
התחרפנות עולמית 746053
מקבל.
התחרפנות עולמית 745593
אני לא חושב שנכון לדבר על "הפרדת תחרויות גברים ונשים", כאילו שאי פעם הן היו משותפות בקנה מידה משמעותי. יותר מדויק לדעתי לדבר על פתיחת תחרויות לנשים. אז למה לפתוח תחרויות לנשים?

בעצם צריך צעד קודם, כי בנקודות אחרות בפתיל אמרת שאתה לא כל כך מבין בשביל מה ספורט בכלל. אין לי תשובה מאוד טובה, אבל אני מניח שזה מוסד ותיק בימי האנושות שעבר גלגולים רבים לא רק במאפייניו אלא גם במטרות שאותן הוא משרת. בכל נקודת זמן שבה הוא היה קיים, ופורח במידת מה, הוא כנראה שירת מטרות מסוימות מספיק טוב. מה היום המטרות שהוא משרת? אני חושב שאיזושהי תערובת של ערך בידורי-כלכלי עם הפגנת מה שאפשר לקרוא לו "מידות טובות" - הספורטאים המצטיינים הם מודל שאנשים רבים (וטובים) מעריכים, היו רוצים להידמות להם במידת מה, וגאים בהזדהותם איתם. במידה רבה הערך הכלכלי של הספורט כ"בידור" (לא בטוח שזו המילה הכי נכונה) מותנה בהיותם של הספורטאים מודל כזה של אנשים טובים.

מכאן ברור למה הספורט צריך להיות הוגן, וגם באיזה מובן הוגן. ברור שהוא לא הוגן במובן של סיכוי שווה לכל אדם מלידתו; מעט מוסדות אנושיים הם פחות הוגנים מספורט במובן הזה. באיזה מובן כן חשובה ההגינות? במובן זה שהתכונות שיעזרו לספורטאי לנצח - לצד כישרון מולד ומאפיינים גופניים מולדים - הן תכונות שאנו מחשיבים כטובות: התמדה ונחישות, חריצות, עבודת צוות, טיפוח הגוף והבריאות. אילו תכונות לא היינו רוצים שיסייעו לניצחון ("לא הוגנות")? תחמנות, רמאות, הקרבת הבריאות, וכנראה גם יתרון של משאבים כספיים. (כן, אני שם לב שהספורט המקצועני במקרים רבים כן נותן יתרון למשאבים כספיים ולהקרבת הבריאות; אבל אני שם לב גם שבקרב אוהדי הספורט אלו נחשבות לבעיות, ומנסים לרסן אותן.)

עכשיו, למה לפתוח תחרויות לנשים? אני חושב שאם מסתכלים על האנושות כאוסף של אינדיבידואלים, באמת אין בזה טעם. כמוך (נכון?) אני לא רואה למה "מגיע" לאישה הכי מצטיינת להיות אלופה יותר משזה מגיע לגבר שבאחוזון ה-‏98 (או משהו). אבל אם כן מכירים בנשים כקטגוריה של זהות, אז מתחיל להתבהר טעם. זה מתחיל להיות חמוץ-מר אם לכל חברות הקטגוריה הזו - שהיא נתונה מלידה ברוב המכריע של המקרים - גם כשהן מפגינות לעילא את המידות הטובות הכרוכות בספורט (כאמור: חריצות, נחישות, עבודת צוות, טיפוח הגוף), אין שום סיכוי להתחרות בחברי הקטגוריה השנייה. זה גם מקשה על המוני הנשים להזדהות עם ספורטאים, ו-arguably גם מקשה עליהן לשאוף לשוויון ולקבל אותו בתחומי החיים שבהם אין להן נחיתות אינהנרטית, וגם זה כידוע אתגר שהאנושות מתמודדת איתו במאה ומשהו השנים האחרונות.

אם כך, אני חשוב שקיומו של ספורט תחרותי לנשים הוא עניין של הגינות - לא כלפי הספורטאיות כאינדיבידואליות אלא כלפי הנשים כקבוצה.

ועכשיו מתעוררת הבעיה, שהדיכוטומיה גברים-נשים מתחילה להתערער. אז מה עושים עם טרנסג'נדריות, ועם נשים "גבריות"-גופנית באופן כללי? מצד אחד, אם ניתן להן להתחרות באופן חופשי בתחרויות הנשים, החשש הוא שהן ימלאו את שורות המנצחות. האם זה בלתי-הוגן כלפי הספורטאיות הנשים-המובהקות? לפי מה שאמרנו עד כה, קשה לטעון את זה. אבל אם רוב הנשים (לאו דווקא ספורטאיות, אלא אותן חצי מבני האדם) יתקשו להזדהות עם ספורטאיות כאלה, יתקשו להרגיש שהן נשים, ולראות בהן מודל - אז זה מביס את המטרה שלשמה נוצר ספורט הנשים. אני מאמין שכשבוחנים את הקרירטיונים ל"אישה" לצורך ספורט, בכל מיני מקרי קצה, זה השיקול שצריך להנחות, וזה לא קל כי הוא מאוד מעורפל.

אבל אם לא ניתן ללא-מאה-אחוז-נשים להתחרות בין הנשים, ואם מן הסתם הן עדיין בנחיתות אינהרנטית מול השפיץ של הספורטאים הגברים (טעון עיון נוסף), אנחנו יוצרים כאן קבוצה חדשה של בני אדם, שהןם קטגורית זהות, שעכשיו להםן אין אפשרות להשתתף ולהיות מיוצגיםות בספורט. וזה בדיוק בתקופה שבה החלק הטוב של האנושות שוקד על לתת להןם שוויון ומקום בחברה - בדיוק כמו שהיה עם הנשים לפני מאה ומשהו שנים. זה שמדובר בקבוצה קטנה מאוד מספרית זה אולי מקל לומר "זבשןם", או יותר בנימוס "באמת מבאס, אבל עדין מוטב להקריב את הפחות מאחוז מאשר את החמישים אחוז". מצד שני, אני לא משוכנע שהנימוקים בעד קיומו של ספורט הנשים, והגבלתו לנשים-מאה-אחוז, מאוד חזקים, ושההבחנה של לגמרי-לגמרי-נשים מספיק חד-משמעית כדי להחזיק ממילא.
התחרפנות עולמית 745597
מצחיק. רואים שאתה, כמו האלמוני, הייתם אלה שתמיד נבחרו אחרונים לקבוצת הכדורגל, ואלה שנפסלו ראשונים ב"מחניים" הכיתתי (על הביוגרפיה הספורטיבית שלי נעבור, ברשותכם, בשתיקה).

ברוח הימים האלה אני מציע להכניס לפתיל מוטציה נקודתית אחת כדי לחדד העמדות שלכם ע"י הצבת "נכים" במקום "נשים" בדיאלוג. אני מתנצל אם זה מריח לא טוב ואין בכוונתי להציע את ההצעה הזאת בכל תחום, אבל בנוגע לספורט היא נראית לי סבירה.

רק Will Thomas! לא, לא רק Lia Thomas!
התחרפנות עולמית 745605
אני חושב שהדיון מספיק מעורפל גם בלי להכניס אליו את הנכים, תודה...
התחרפנות עולמית 745611
על הקריירה הספורטיבית שלי בבית הספר העדתי רק לא מזמן באייל (מילת חיפוש: מספרת), אבל מה בתגובה שלי כאן מוכיח שאמת דיברתי?
התחרפנות עולמית 745598
לדעתי אפשר לחלק את הספורט המקצועי לשתי קטגוריות: ספורט שמושך קהל משלם באופן קבוע (כדורגל, קריקט, בייסבול, הוקי, טניס, כדורסל, רוגבי, יש עוד?) וכל השאר. הראשון מספק בידור, אני לא מבין את הטעם בשני.

אם היינו רוצים לייצר תחרות הוגנת במובן שאתה הגדרת (שלמיטב הבנתי שונה משמעותי מזה שאריק הגדיר) מן הסתם היינו בודקים משהו שלא כולל הטיה מולדת כל כך מובהקת. מה שייצרנו במפורש מעדיף כישרון מולד על פני כל תכונה אחרת. (כל זמן שרכיבה על סוסים, מרוצים מכוניות, שחיה, גלישה וסקי הם מקצועות ספורט לגיטימיים אין מה לדבר על נסיון להאבק בפער במשאבים חברתיים).

אם מה שאנחנו רוצים זה לאפשר לנשים להיות אלופות בשם השיוויון, יהיה קל יותר להמציא מקצועות ספורט בהם לנשים יש יתרון מובנה (התעמלות אומנותית? החלקה על הקרח? רכיבה על סוסים? המנעות מהקרחה?), או מקצועות בהן אין העדפה מובנית לאף מין (קרלינג? שחמט? סודוקו? יוגה? קריאה מהירה? מזחלות? ) אבל לקחת מקצוע בו יש לגברים יתרון מובנה ולהפריד לנשים (אבל לא לפי שום קריטריון אחר, למרות שיש אחרים רלוונטים לא פחות) - זה נראה לי פשוט לא הגיוני.

מנסיוני כגבר אני לא חושב שיש ספורטאי מקצועי אחד שאני יכול להזדהות איתו.
התחרפנות עולמית 745599
קהל יכול, ורובו אף עושה כך, ל"שלם" עבור ענפי ספורט ע"י הסכמתו השקטה לתת לפרסומות לעכור את חדוות חייו ו/או (פעם זה היה "או", היום זה יותר ויותר "ו") לשלם עבור ערוצי ספורט. סנוקר, לדוגמא, לא נכלל ברשימה שלך וכמות הצופים בו ישירות מוגבלת מאד, אבל עשרות רבות של מליוני צופים בטלויזיה מוצאים בו הרבה טעם. זה נכון, מן הסתם לענפים רבים נוספים, את חלקם הזכרת בעצמך תחת הסעיף "יתרון מובנה לנשים".

ואגב, שחמט הוא לדעתך ספורט בלי יתרון מובנה לגברים? אני מרשה לעצמי להטיל בכך ספק רציני, אפילו אם נניח לרגע שהיתרון הגברי מתבטא רק, או בעיקר, במידת העניין שהמשחק מעורר בהם בגיל צעיר ובמידת ההשקעה שהם מוכנים להשקיע כתוצאה מכך. עברו הימים בהם אפשר היה להגן על ההשערה שהסביבה החברתית היא זאת שמסבירה את ההבדל בהישגים.
התחרפנות עולמית 745600
התכוונתי כולל צפיה בטלויזיה. אם סנוקר מושך כמות צופים דומה לכדורגל אפשר להעביר אותו לרשימה הראשונה.

אין לי שמץ של מושג, בגלל זה שמתי סימן שאלה. מן הסתם אם כוכבי שחמט היו מקבלים משכורות כמו מסי ורונאלדו, האוכלוסיה שהיתה משקיע בשחמט מגיל צעיר היתה שונה.
התחרפנות עולמית 745625
לרשימת הספורט שמושך קהל משלם כולל טלוויזיה צריך להוסיף את המשחקים האולימפיים. זה חשוב, כי לפחות בישראל הם קצה קרחון שמחזיק את כל הספורט הלא-פופולרי בשאר הזמן. אבל אני לא חושב שזה כל כך משנה. עובדה היא שגם ספורט לא-פופולרי מתקיים, וכנראה שעבור הרבים מאוד שמשתתפים בו יש לו חשיבות, אמוציות, הזדמנויות לתהילה (ולו בתוך קהילת המתעניינים הקטנה) וציפיה להגינות.

לא הבנתי את את הפסקה השנייה שלך. הגדרת ההוגנות שלי כן מרשה הטיה מולדת. בפסקה השנייה והשלישית אתה מנסה להמציא את הספורט מחדש כדי שיעמוד בקריטירונים שלי, אבל זה לא עובד ככהף חלק מהעניין והטעם בספורט הוא ההמשכיות ההיסטורית. עושים בו שינויים כדי להתאים לשינויי הערכים והמטרות, אבל בהדרגה ולאט. לכן, גם אם אני צודק בערכים והמטרות שבשבמם מתנהל הספורט, אני לא טוען שהוא מימוש אופטימלי שלהם.

"לקחת מקצוע בו יש לגברים יתרון מובנה ולהפריד לנשים (אבל לא לפי שום קריטריון אחר, למרות שיש אחרים רלוונטים לא פחות)" - אילו קריטריונים? אם אתה מציע גובה, מסת שריר וכו' - אז לא. הנשים הן קטגוריה של זהות, זה משהו שנסיתי להדגיש בתגובה הקודמת אבל לא פירטתי מספיק. אנשים מזדהים כנשים ורואים בזה חלק מהותי מאוד ממי שהן, מה שלא קיים בנוגע לגובה וכו'. תחת הזהות הזו הם רוצים ייצוג בספורט.
התחרפנות עולמית 745626
הפסקה האחרונה שלך מגדירה את הבעיה היטב: הזהות הנשית הלא היא המגדר. המין הביולוגי, זה שמייצר יתרון מובנה לזכרים במקצועות ספורט שונים, הוא לא הכותרת שתחתה רוצות הנשים להתחרות. לכן אישרו לטרנסג'נדים להתחרות כנשים ויצרו בעיות שאחר כך עושים שמיניות באוויר כדי לפתור אותן.
שוב פוליטיקת הזהויות יוצרת יותר בעיות ממה שהיא פותרת.
התחרפנות עולמית 745628
אתה רוצה לפרט בנוגע ל"שוב" בפסקה האחרונה שלך?
התחרפנות עולמית 745656
האמת, לא.
בתמצית- לדעתי פוליטיקת הזהויות היא זרוע מרכזית בהפיכת השמאל לצדקן, ובכך לעיקור הערכים המקוריים שלו של שוויון ואחווה.
התחרפנות עולמית 751067
אם כבר מנית את חסרונות פוליטיקת הזהויות ההורסת בנו - החברה הישראלית - כל חלקה טובה וגורמת לכולנו להקצין למחוזות בלתי אפשריים עד כדי אימוץ בתת מודע הגות נאצית שסוגרת בימים אלו 100 שנים. אנחנו מסגלים לעצמנו תודעה פוליטית סכיזופרנית ויכולות גבוהות לברוח משיחות רב/רלב דת ומדינה, אחרת זה יכול להגמר בתיוג שאין חזרה ממנו אלא אם כן תעבור המרה מחשבתית מלאה.

איך שהוא בסוף זה נגמר שם וזה מה שמוביל למה שאומר קרל שמיט [ויקיפדיה] ש:'אם אתה לא בקבוצה שלי אתה האויב שלי'. ומגמות אלו מתחזקות בשנים האחרונות ובפרט על רקע חולשת הדמוקרטיות הגדולות ועוד כמה סיבות מעניינות כמפורט ב - לרקוד עם האויב1. וכמו בנרגילת הערבי בשיר הכאב כך גם שמיט תמיד מחכה בקצה השביל וצוחק: "אמרתי לכם... בסופו של דבר יש ידידים ויש אויבים".
--------------
1 לרקוד עם האויב: רב־שיח לרגל יובל המאה ל״תיאולוגיה פוליטית״ לקרל שמיט - ראיף זריק, ויויאן ליסקה, כריסטוף שמידט, יהודה שנהב־שהרבני ‏2
2 'פעם מי ששלט בטריטוריה שלט בכלכלה. כעת מי ששולט בכלכלה שולט בטריטוריה.' ( עמ' 236)
התחרפנות עולמית 751111
מדד השנאה והקיטוב 2022 :
----------------
ערכים תמורת אחדות.
99% ממצביעי יש עתיד, 97% ממצביעי כחול לבן, 64% ממצביעי הליכוד, 62% ממצביעי הרשימה המשותפת.
**
ממשלת הפיוס 21-22:
40% מהישראלים אמרו כי היא העמיקה את השסע בעם לעומת 39% שסבורים שהיא הקטינה אותו.
**
הפחד להביע דיעות פוליטיות
30% מהישראלים אמרו כי הם חוששים כיום להביע את דעתם הפוליטית בפומבי. אצל מצביעי השמאל מדובר על כמחצית, ואילו בימין כרבע הביעו חשש.
**
מיהי המפלגה הכי מפלגת ? - סוג של אוקסימירון
41% הליכוד 18% מפלגת ישראל ביתנו 10% , הציונות הדתית , 7% על מרצ.
**
אני הכי שונא את ..
52% מהציבור, בעיקר אנשי ש"ס וליכוד, נוטים לשנוא את מצביעי השמאל. 43% נוטים לשנוא את מצביעי הימין. 95% ממצביעי יש עתיד העידו כי הם שונאים את מצביעי הימין וכך גם 75% ממצביעי רע"מ (בסקר לא ניתנה האפשרות - איני שונא אף אחד).
**
שנאת המיעוט
40% ערבים, 20% חרדים, 17% המתנחלים ו־13% קהילת הלהט"ב.
**
הכי הכי שונא
ערבים: מצביעי ימינה (77%)
חרדים: מצביעי ישראל ביתנו (55%).
**
חרדים VS ערבים
החילונים שונאים את החרדים יותר מאשר את הערבים. בקרב שונאי החרדים - 22% הם מצביעי שמאל. לעומת זאת רק 5% מהחרדים שונאים חילונים ו־0% ממצביעי השמאל שונאים ערבים.
**
ועוד שנאה
64% סבורים שגם היום קיים שסע בין מזרחים לאשכנזים, 33% מהישראלים נוטים לשנוא את יוצאי בריה"מ, 30% נוטים לשנוא מזרחיים, 26% נוטים לשנוא אשכנזים ו־11% נוטים לשנוא יוצאי אתיופיה.
-----------------
1. המדגם נערך על ידי שלמה פילבר וצוריאל שרון באמצעות Direct Polls LTD עבור פנימה בתאריך ה- 19 ביולי 2022, באמצעות מערכת דיגיטלית בשילוב פאנל, בקרב 619 נדגמים בוגרים (18+) המהווים מדגם מייצג של כלל תושבי מדינת ישראל. טעות הדגימה הסטטיסטית 4.4%+- בהסתברות של 95%.
2. מקור
3. הכותרות המודגשות הן שלי והן על אחריותי.
התחרפנות עולמית 751112
בסקר לא ניתנה האפשרות ״לא שונא אף אחד״
איזה סקר דוחה.
התחרפנות עולמית 751113
סקרי הדיונון.
התחרפנות עולמית 752154
' נוסח השאלות של הסקר ‏1 וההמלצה המתודולוגית לביצועו, גובשו על ידי הצוות המקצועי חברת דיירקט פולס בשיתוף צוות פנימה. המכלול של כולן יחד אמור לשקף את תמונת המצב במסגרת היחסים המורכבים בחברה הישראלית.

במסגרת המחקר נכללה גם השאלה "איזו מבין הקבוצות הבאות אתם יותר נוטים לשנוא, אם בכלל? " שהפכה למוקד וויכוח סוער בשיח הציבורי. הנוסח הסופי של השאלה ומתולוגיית איסוף הנתונים וניתוחם נקבעו בידי חברת דיירקט פולס, ועל בסיס ניסיון הצוות המקצועי המרכיב אותה, במטרה לקבל מובהקות אודות הנטיות של כל אחת מהקבוצות המרכיבות את החברה הישראלים ביחסן השלילי כלפי הקבוצות האחרות. '

-------
1 מדד השנאה והקיטוב 2022

מקור - https://t.me/Direct_Polls/481
התחרפנות עולמית 752168
כדאי לציין שמן הפירסומים הושמטו שתי תוצאות מרכזיות של הסקר:
"את המקום השני בשנאת מזרחים חולקות מרצ והרשימה המשותפת, עם 72%. במקום הראשון, עם 86% שמעידים על עצמם שהם שונאים מזרחים - מצביעי "יש עתיד"." - Esther Brand
החשש היה שנתונים אלו יזרעו שנאה ופילוג. זאת כנראה בניגוד לשנאות שכן פורסמו שמעוררות מודעות וחשבון נפש (:
התחרפנות עולמית 752169
1. תגובתו של פירון הייתה - "גילנו אחריות. פרסמנו תוצאות שלא יהפכו את ערב תשעה באב ליום של קיטוב ושנאה. אבל, כשל אתי חמור (ולא אאריך בערב תשעה באב) גרם שהדו"ח המלא הגיע לידיהם של מבעירי שדות ומדליקי בארות" - הביטוי הזה 'מדליקי בארות' לא מוכר לי. הוא שהתכוון למרעילי בארות או שהוא התכוון למדליקי בארות נפט.
2. גם עירית שאלה - חלק - ממה ששאלתי ביני לבין עצמי : איך זה ש'השמאל' בכלל לא שונא ערבים, או איך זה שהשמאל שונא את החרדים יותר מהערבים ‏1, או איך זה שהחרדים כמעט ולא שונאים חילונים. -
' 72% שנאת מזרחים לעומת 0% שנאה לערבים הוא יחס קצת מוזר. אני סבורה שהנתון הראשון מצביע על התנשאות והשני - על פוזה. אבל זו רק פרשנות שלי'.
-----------
1 בקרב שונאי החרדים - 22% הם מצביעי שמאל. לעומת זאת רק 5% מהחרדים שונאים חילונים ו־0% ממצביעי השמאל שונאים ערבים.
התחרפנות עולמית 752172
""את המקום השני בשנאת מזרחים חולקות מרצ והרשימה המשותפת, עם 72%. במקום הראשון, עם 86% שמעידים על עצמם שהם שונאים מזרחים - מצביעי "יש עתיד"." - אם מותר לי לפקפק בנכונות הנתונים האלה לפחות על סמך מצביעי מר"צ ויש עתיד שאני מכיר:
1. גם אם יש מי מהם ששונא מזרחיים, אף אחד מהם לא יעז להגיד בקול רם לסוקר שהוא "שונא מזרחיים". אני לא חושב שיש אחד מהם שאומר משהו כזה לעצמו בשקט.
2. לרובם, סליחה, לכולם יש יחסים קרובים‏1 שאני לא יודע אם אפשר להגדיר אחרת מאשר אהבה עם מזרחיים ספציפיים.

יכול להיות שההכרות שלי אנקדוטלית ולא מייצגת, אבל נראה לי שהתוצאות האלה הן מסקנות מתשובות לשאלות לא מפורשות, ושהניתוח שלהם מוטעה.

1 בני או בנות זוג, נכדים וכדומה.
התחרפנות עולמית 752173
הסקר הזה אכן נשמע כמו קשקוש הזוי.
עכשיו שנכנסתי לקישור למעלה והגעתי להגיגיה של עירית לינור, רמת האמינות של הפרסום הזה ירדה לאפס.
ולכבוד השנה החדשה 752170
"יהי רצון מלפניך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו שיסתלקו אויבינו ושונאינו וכל מבקשי רעתנו"
ולכבוד השנה החדשה 752171
מעלה את הביטוי ''קמפיין שנאה'' לרמה חדשה.
חבל שיבקשו להוריד את זה. זאת צריכה להיות תזכורת מתמדת מול הפרצוף של כולנו שההיסטוריה אולי לא חוזרת על עצמה, אבל היא מתחרזת.
ולכבוד השנה החדשה 752174
הדגש הוא על האויב ולא על שנאה/אהבה.
ולכבוד השנה החדשה 752179
3 הערות :

1. רובו ככולו של העם היהודי ישב מחר בערב מול שולחן ויברך ויטעם ממאכלים שמסמלים שפע,שמחה ותקוות לשנה החדשה וזאת לצד מאכלים שמזהים את האויב ומייחלים בכל לב ויין לחיסולו והשמדתו ‏1. פרשנויות מאוחרות, כדוגמת המאירי הן פרשנויות מאולצות מכורח הזמן והנסיבות. הטקסטים לא נותנים מקום לפרשנות אחרת. אני מניח שיש שישאלו את עצמם מחר - מיהו האויב הזה שאני מייחל להשמיד אותו ולרצוח אותו ותוך כדי אוכל מעדן סלק אדום ?

2. בהמשך לתגובה 751067 - לשיטתו של שמיט, 'הספירה הפוליטית נוצרת על יסוד ההבחנה המהותית והראשונית בין חבר לאויב. הזיהוי הקבוצתי המשותף של "האחר" כאויב היא המאגדת אותה לכלל יישות פוליטית'‏2. החבר והאויב - ‏3 Freund und feind. האויב הוא האחר המובהק, ואין זה מחייב שיהיה רע,מכוער או מתחרה כלכלי. הריבון הוא זה שמחליט וקובע מיהו האויב ומיהו החבר וזאת הספירה הפוליטית אשר בחסותה האזרחים מזהים מיהו האויב ומיהו החבר. הזיהוי הוא ראשוני.

3. ובעניין זה לדיון אחר - עמנואל אוטולנגי (שמיט והלויתן), מראה באמצעות התיאוריה של שמיט - והובס - כיצד יסודות בתרבות הפוליטית בישראל מזהים את הביקורת השיפוטית של בג"צ כמאיימת על תפיסת הריבונות. ‏4
-------
1 א. יהי רצון שיכרתו אויבינו ושונאינו וכל מבקשי רעתינו. ב.יהי רצון שיסתלקו אויבינו וכל מבקשי רעתינו ג. יהי רצון שיתמו אויבינו ושונאינו וכל מבקשי רעתינו.
2 להרחבה : נבואה - הסדר המדיני המושלם התאולוגיה המדינית של ליאו שטראוס- חיים אוטו רכניצר . פרק ראשון : מה מעל הספירה הפוליטית - הויכוח של שטראוס עם קרל שמיט.
3 המילה הגרמנית feind מתורגמת לאנגלית enemy או foe - על ההבדלים כאן
4 בהמשך לתגובה 752095
אין חדש תחת הבן גביר 752185
בן גביר החדש מסתפק ב"מוות למחבלים". הוא כבר יחליט מיהו מחבל
ח"כ איתמר בן גביר החליף את "מוות לערבים" ב"מוות למחבלים", אבל בעשרות פוסטים ותחת כל מצלמת טלוויזיה הוא מגדיר כ"מחבלים" חברי כנסת ערבים ויהודים ואפילו כפר פלסטיני שלם. צריך להיות בועז ביסמוט כדי לעשות אחד ועוד אחד ולקבל "בן גביר חדש שעשה שינוי"
אין חדש תחת הבן גביר 752186
1. כמדומני שבראיונות האחרונים שלו הוא מתנער מתנועת כך והוא כן מנסה להבהיר את מה שכולם חושבים עליו. לא שזה אמור לשכנע את החלקים בחברה הישראלית המזוהים פוליטית עם מפלגות מרכז/שמאל ולא שזה לא ישכנע את החלקים המזוהים פוליטית עם מפלגות הימין/חרדים.

2. לדעתי בן גביר הפנים את המשחק הפוליטי והדמוקרטי וכל מה שהוא מצהיר מעל כל במה היא העברת מסר חד משמעי לבג"ץ - שהוא השתנה.

3. יתכן ואני טועה, אבל משום מה שמתי לב שמפלגות השמאל לא הגישו בקשות לפסילת בן גביר.
אין חדש תחת הבן גביר 752189
===> לדעתי בן גביר הפנים
יש לומר: הפושע בן גביר הפנים

איתמר בן גביר [ויקיפדיה]

במהלך פעילותו הפוליטית הוגשו נגדו, לדבריו, חמישים ושלושה כתבי אישום, שמתוכם הורשע בשמונה עבירות פליליות, בהן התפרעות, הפרעה לשוטר והסתה לגזענות, וכן שתי הרשעות בהחזקת חומר תעמולה עבור ארגון טרור ושתי הרשעות בתמיכה בארגון טרור. ב-‏46 כתבי אישום הוא זוכה. זכה בסכום מצטבר של כרבע מיליון ש"ח בתביעות נגד המשטרה על הפרת זכויותיו.

לפני כניסתו לפוליטיקה, בן גביר התפרסם בין השאר בעקבות יוזמות פרובוקטיביות והופעות מתוקשרות בבתי משפט.
אין חדש תחת הבן גביר 752193
1. מתוך 53 כתבי אישום הוא זוכה ב- 46. מה זה אומר על הפרקליטות? מה זה אומר על בתי המשפט ? לכבוד השנה החדשה אני שמח לאשר שיש לנו מערכת משפט הוגנת שהאזרחים יכולים לסמוך עליה.
2. בסופו של הוא הפנים ובג"צ סמך ידו על הפנמה זאת.
3. אני מבין שאתה לא הולך להצביע בשבילו. אתה מכיר אנשים בסביבתך ששוקלים להצביע לו ?
אין חדש תחת הבן גביר 752196
==> מה זה אומר על הפרקליטות?
זה לא קשור ולא משנה את העובדה שהוא פושע. אז אענה לך בשאלה לא קשורה משלי: ומה זה אומר על אנשים שמספרים על 99 אחוז הרשעה של הפרקליטות? תגובה 737508

==> בג"צ סמך את ידו
זה שבג"צ אישר ריצה לכנסת - זה לא אומר ש*ראוי* שהפושע הזה יהיה בכנסת. קל וחומר: בממשלה. כמו שאמרה לימור לבנת (טפו, סססמולנית): "בן גביר הכהניסט וסמוטריץ׳ הגזען וההומופוב יהיו שרים בכירים בממשלה של נתניהו..כל אדם בישראל צריך לעשות חשבון נפש אם זה מה שטוב לישראל".

לסיום: יאיר לפיד אמר בישיבת זכרון ליצחק רבין לפני כשנה: "היום צאצאיו האידיאולוגיים של יגאל עמיר הם בכנסת." הכוונה הייתה לכך שהפושע בן גביר היה פעיל בהסתה שקדמה לרצח רבין. היום, כשקראתי את הכתבה על בן גביר עם הפמליה שקוראת "מוות למחבלים" ואחר כך הוא מכנה חברי כנסת "מחבלים" - אני רואה עד כמה יאיר לפיד דייק באמירה שלו. אין חדש תחת הבן גביר.
אין חדש תחת הבן גביר 752198
1. אני מסכים איתך שראוי היה שהציונות הדתית - וכל מפלגה - תעמיד דמויות פוליטיות שלא שנויות במחלוקת במקרה הטוב ובוודאי לא עם עבר פלילי. לדעתי 'זמן בן גביר' זהו רפלקס טבעי למהלכים הפוליטיים בשנה האחרונה וזה יחזור למקומו הטבעי בסבב הבא.

2. למה אתה חושב שהכשר הבג"צ לא שווה ערך להכשר הבד"צ?
אין חדש תחת הבן גביר 752199
אגב, מעניין יהיה לראות בתום הבחירות את התפלגות ההצבעות לפי מפלגות בערים המעורבות. אם אב''ג יכבוש אותם הוא בעצם יקטוף את פירות הזעם על השמאל בעוד שכולנו יודעים שמהומות אלו התרחשו במשמרת המלאה של שלטון נתניהו.
התחרפנות עולמית 745614
אני אנסה לתרום מעט לדיון ולהגיד ש*תחרות* ספורט הוא סוג של משחק. משחקים נעשים (בעיקר) למען ההנאה של משתתפים, וגם יונקים אחרים משחקים לפעמים. בגלל שספורט הוא משחק, נוצר הבלבול שמאפשר לקרוא לשחמט או לסנוקר או לתחרות משחקי מחשב - ספורט. אבל זה לא באמת חשוב הבלבול הזה, אני זורם איתו.

בני אדם לא רק נהנים לשחק אלא גם נהנים לצפות במשחקים - גם אם לא מדובר באליפות העולם. אנשים נהנים לראות 2 מבוגרים בבר עושים תחרות הורדת ידיים, או נהנים לראות סרטון יוטיוב של מישהו משחק במיינקראפט, או נהנים לראות את *הכנס שם* מנצח במאסטרשף. אז זה קצת תשובה לאייל האלמוני.

למה לפתוח תחרויות נשים? מעבר לעניין ההוגנות (שבגדול אני מסכים למה שכתבת) יש עניין חברתי שקצת נגעת בו. תחרות ספורט נעשית באיזשהו מעגל חברתי ולכן אין פלא שיש ליגה ישראלית לכדורגל וליגה למקומות עבודה וליגת מאמאנט לאמהות בלבד. וברור לי שבכל מקום כזה יש מקרי קצה שיוצרים מרמור על "חוסר הוגנות".
התחרפנות עולמית 745819
גם לי זו נראית פרספקטיבה חשובה. הספורט קיים קודם כל עבור הספורטאים. ספורט מקצועני הוא המצאה של 70 השנים האחרונות, בערך, אבל ספורט חובבים כנראה היה קיים תמיד, ומתועד לפחות מימי המשחקים האולימפיים ביוון העתיקה.

ספורטאים - גם חובבים - משקיעים מאמצים עצומים באימונים, והמחשבה על התחרויות - ואיתן גם הסיכוי לזר דפנה, או למדליה, נותנים להם כוח ותקווה ברגעי השבירה.

אם ספורטאית תופסת את התחרות כלא הוגנת, כלומר שלא יהיה קשר בין רמת המאמץ שתשקיע לבין הסיכוי להגיע להישג כלשהו (העפלה לאליפות הארץ, לאליפות העולם, לאולימפיאדה), היא פשוט לא תתאמן לקראת התחרות הזו, ותחפש מטרה אחרת - תחרות שבה יהיה לה סיכוי להגיע להישג שהוא משמעותי עבורה. ואם לא תהיה תחרות כזו, מספר הספורטאיות ה-"רציניות" פשוט יקטן מאד.

נדמה לי שזו הזווית העיקרית שלפיה כדאי לארגן את תת-החלוקות בתוך ענפי הספורט, כי בלי ספורטאים מחוייבים אין ספורט ברמה גבוהה.
התחרפנות עולמית 745820
ואם נמשיך את הטיעון שלך - בהפוך עך הפוך, קבלת טרנסג'נדריות לספורט הנשים המקצועני תוביל להדרה של הנשים רובן ככולן מהספורט הזה. טיעון נאה.
התחרפנות עולמית 745828
אני קצת חוזר על עצמי, אבל...

אם ספורטאית חובבת תופסת את התחרות כלא הוגנת, או אם כל שינוי החוקים הופך את התחרות לפחות מספקת מבחינתה, היא יכולה לעבור לתחרות אחרת. זה תחביב. אם התחביב שלך הוא אפיה, ומישהו מחליט לשנות את חוקי האפיה ולאסור על שימוש בקורנפלור, ואתה מת על אפיה בעזרת קורנפלור, שום דבר לא ימנע ממך להמשיך להשתמש בקורנפלור. אם התחביב שלך הוא שח, ומישהו יחליט לשנות את החוקים ולאפשר לפיון ללכת אחורה, שום דבר לא ימנע ממך להמשיך במשחק הקלאסי (אלא אם כן אתה היחיד שלא אוהב את השינוי). אני לא פשוט מבין מה זה עניינינו. מילא, אם הן היו מתלוננות, אבל משום מה כמעט על מי שמתלוננים הם גברים שלא מתחרים ולא צופים בתחרויות המדוברות...

אם ספורטאים מקצועית תופסת את התחרות כלא הוגנת זאת צריכה להיות הכרעה של המממנים, ובעיה של מי שלא אוהב את ההכרעה. אם אתה אוהב לעבוד מהבית, והמעסיק שלך יחליט לשנות את הכללים ושאתה חייב להגיע למשרד, אתה יכול לחפש מעסיק חלופי או לעבוד מהמשרד. גם כאן אני לא מבין מה זה עניינינו ומאד מוזר שכל לוחמי השוק החופשי שוכחים את מחויבותם ברגע שזה נוגע לזכותם להתערב בחיים של אחרים.
התחרפנות עולמית 745830
הפריזמה של שוק חופשי אולי מפספסת כאן משהו. ספורט הוא בראש ובראשונה עניין של פעילות גופנית, לא של כסף. העובדה שמישהו משתתף במימון של משהו לא נותנת לו את הסמכות לקבוע את הכללים. אם הם לא מוצאים חן בעיניו - שיממן משהו אחר. למשל, את הכללים באולימפיאדה קובע הוועד האולימפי, שמורכב - להבנתי - בעיקר מספורטאי עבר ולא מראשי חברות ענק. השיקולים הם בראש וראשונה ספורטיביים, ומטרתם למשוך את הספורטאים הטובים ביותר להתחרות באולימפיאדה, מפני שיראו בזכיה בה מטרה נחשקת. יכול להיות ששיקוליו הספורטיביים של הוועד האולימפי לא מענייינים אותך, ואלו הכלכליים כן, ויש כאלו. אבל מטרתו העיקרית של הוועד האולימפי היא עידוד הספורט ולא מיקסום רווחים. מלבד זה, אם מיטב הספורטאים יבחרו להתחרות במקום אחר, אף חברה מסחרית רצינית לא תתן לאולימפיאדה חסות ורק מעטים יצפו בתחרויות.

כפי שכתבתי קודם, ספורטאים מתאמנים לקראת תחרויות שבהן יש להם סיכוי לקצור הישגים שמשמעותיים בעיניהם. אם אין קשר בין רמת המאמץ לבין הסיכוי להישג, אין מוטיבציה להתאמן ברצינות - לפחות לא עבור ספורטאים תחרותיים. כלומר, יש פה גם (ואולי בעיקר) שיקול פרקטי, ולאו דווקא מוסרי. אם טרנסג'נדריות תבחרנה בהמוניהן לעסוק בספורט, ותקחנה באופן קבוע את כל המדליות בגמרים לנשים באולימפיאדה בגלל יתרון פיזי כלשהו, אזי נשים סיס-ג'נדריות תרגשנה שאין להן סיבה להתאמן לקראת האולימפיאדה, ותגדרנה לעצמן קטגוריה נפרדת. תהליך דומה קרה, למשל, כשנפתחו המשחקים הפאראלימפיים שהוזכרו קודם.

אפשרות נוספת שתעמוד בפני ספורטאיות עלית תהיה מעבר לענפים בהם יש להן יתרון מובנה, אולי בדומה לתופעות שנצפות בתחומים אחרים.
התחרפנות עולמית 745831
אתה מבלבל בין מקצוענים לחובבים.

ספורט חובבני הוא תחביב, המטרה של העוסקים בו היא להנות (תוך כדי פעילות גופנית).

ספורט מקצועי הוא עסק, המטרה של העוסקים בו היא להרוויח כסף (תוך כדי פעילות גופנית) על ידי בידור הצופים.

העובדה שמישהו מממן משהו נותנת לו את הסמכות לקבוע את הכללים. בעל הדעה הוא בעל המאה. אם לא המממן, למי? לך? לי? למה? איך אתה קובע את זה?

הוועד האולימפי מורכב מעסקנים, חלקם היו ספורטאים בעברם, חלקם לא (בראשות הועד האולימפי בישראל עמדו "ספורטאים" כמו יגאל כרמי, וצבי ורשביאק). השיקולים שלהם הם, כמובן, לא בראש וראשונה (ולא בשני, ולא בשלישי) ספורטיביים. ומטרתם היא, כמובן, לא למשוך את הספורטאים הטובים ביותר להתחרות באולימפיאדה (עובדה, הספורטאים הטובים ביותר לא מתחרים באולימפיאדה).

"יכול להיות ששיקוליו הספורטיביים של הוועד האולימפי לא מענייינים אותך, ואלו הכלכליים כן, ויש כאלו" השאלה היא באיזה זכות אתה מתערב ב"שיקולים הספורטיביים" או "הכלכליים" של הוועד האולימפי (לא שהוועד האוליפי קשור לדיון, הרי מדובר על שחיה במכללות בארה"ב)?

"מטרתו העיקרית של הוועד האולימפי היא עידוד הספורט ולא מיקסום רווחים" זה פשוט לא נכון.

"מלבד זה, אם מיטב הספורטאים יבחרו להתחרות במקום אחר, אף חברה מסחרית רצינית לא תתן לאולימפיאדה חסות ורק מעטים יצפו בתחרויות." למה "מלבד"? לא ברור שמשיכת חברות מסחריות היא אמצעי לממש את אחת משתי המטרות היחידות של האוליפיאדה (רווח כספי, השניה היא, כמובן, פוליטית)?

"אם טרנסג'נדריות תבחרנה בהמוניהן לעסוק בספורט, ותקחנה באופן קבוע את כל המדליות בגמרים לנשים באולימפיאדה בגלל יתרון פיזי כלשהו, אזי נשים סיס-ג'נדריות תרגשנה שאין להן סיבה להתאמן לקראת האולימפיאדה, ותגדרנה לעצמן קטגוריה נפרדת" אז, מה? למה זה צריך לעניין אותנו? הגדרתם את זה כ"התחרפנות עולמית" אבל כל מה שאתם מצליחים למצוא זה שאולי יבוא יום ומישהי לא תרצה להתחרות באולימפיאדה, או חס וחלילה תרצה להגדיר קטגוריה חדשה... בינתיים זה לא קרה, אבל גם אם זה יקרה - אז מה? איפה כאן ה"התחרפנות עולמית"? פעם BMX לא היו קיימים והיום זה ספורט אולימפי, והעולם לא התחרפן (או שכן?).
התחרפנות עולמית 745835
ספורט אולימפי מקצועני הוא המצאה חדשה, יחסית, בהיסטוריה האנושית - בת פחות מ- 100 שנה ברוב הענפים האולימפיים. גם האולימפיאדה עצמה לא נוצרה למטרות רווח.

הנה ציטוט מאתר הוועד האולימפי הבינלאומי:

The IOC is a non-profit organisation, dedicated to using the revenue generated from the Olympic Games to assist athletes and develop sport worldwide. As a result, every day the IOC distributes about USD 3.4 million around the world to help athletes and sporting organisations.

התחרפנות עולמית 745836
לא כל כך חדשה (כזכור, מרוצי כרכרות ברומא היו אמצעי בידור פופולרי מאד)... אבל גם אם כן, אז מה? גם רדיו זאת המצאה חדשה יחסית. אני לא מבין איך זה טיעון שעוזר לך.

"לא למטרות רווח" בהקשר הזה אומר שבעלי המניות לא מקבלים דיבידנדים והרוב הולך למשכורות של העסקנים. אם אתה לא חושב שזה משחק של כסף אז: (א) אתה מעוניין לקנות גשר במצב טוב? ו(ב) איך זה עוזר לטיעון שלך?
התחרפנות עולמית 745838
אם הבנתי נכון, הטיעון שלך הוא, פחות או יותר, שכל התאחדות ספורט תקבל על עצמה כללים שהמממנים שלה יכתיבו, וספורטאים שהכללים לא ימצאו חן בעיניהם מוזמנים לפרוש, להקים לעצמם התאחדות חדשה, ולחפש לעצמם מממנים. האם הבנתי נכון?
התחרפנות עולמית 745839
הטיעון שלי מבדיל בין חובבים למקצוענים.

לגבי חובבים, אני טוען שכל ספורטאי מקבל על עצמו איזה כללים שהוא רוצה (כל זמן שהם בהתאם לחוק ומקובלים על חבריו במקרים שלא מדובר על ספורט אינדיבידואלי), אני די בטוח שאם תסתכל על ילדים משחקים כדורגל לא תשמע שריקה לנבדל... יותר מזה, אני לא טוען שזה לא רק המצב הרצוי, אני טוען שזה גם המצב הקיים, ואם זאת הבעיה שלכם, אני לא רואה כאן שום התרפנות או שינוי בכלל המשחק.

לגבי מקצוענים, אני מבדיל בין מקצוענים שממומנים (למעשה) על ידי משלם המיסים ומקצוענים שממומנים על ידי הצופים.

לגבי מקצוענים שממומנים על ידי משלם המיסים, אני טוען שההתחרפנות היא שזה שאנחנו צריכים לממן אותם.

לגבי מקצוענים שממומנים על ידי צופים (ישירות, על ידי כרטיסים, על ידי תרומות...) אני טוען שהצופים צריכים לקבוע את הכללים (על ידי הפסקת צפיה או על ידי בצפיה בספורט עם כללים שיותר מוצאים חן בעיני הצופים). הספורטאי הוא לא באמת שחקן במשחק הזה.
התחרפנות עולמית 745841
''לגבי מקצוענים שממומנים על ידי משלם המיסים, אני טוען שההתחרפנות היא שזה שאנחנו צריכים לממן אותם'' - מסקרן אותי לדעת אם זאת דעתך גם בנוגע לאמנים בתחומים אחרים (למשל תיאטרון, אופרה ומוזיקה).
התחרפנות עולמית 745846
כן.

(אם כי, לגבי סיוע לחובבים, גם בספורט וגם באומנות, העמדה שלי קצת יותר מורכבת, והרבה פעמים יש הצדקה למימון על ידי משלם המיסים).
התחרפנות עולמית 745847
אוקיי, תודה. לפחות אי אפשר להאשים אותך בחוסר עקביות בעניין זה.
התחרפנות עולמית 745843
עכשיו זה ברור יותר, תודה. והאם יש לך עמדה לגבי אופן ההשתתפות הרצוי של טרנסג'נדרים/ות בספורט מקצועני, שבד"כ גברים ונשים מתחרים בו בנפרד? נניח (כקריטריון אפשרי, אולי), איזו החלטה לגביהם/ן תמקסם את הרווחים למארגנים?
התחרפנות עולמית 745848
אני לא חושב שצריכה להיות לי דעה בנושא כמו שאין לי דעה לגבי הכללים של האח הגדול או הזמר במסכה (ובאמת אין לי).
התחרפנות עולמית 745850
כשכתבת שלא צריכה להיות דעה, הכוונה היא שלא ראוי שתהיה דעה, או שזה במובן אחר?
התחרפנות עולמית 745852
לא ראוי, לא הגון, לא הגיוני, ולא מועיל שאחזיק דעה בנושא.
התחרפנות עולמית 745855
וואו. האם יכול להגרם מזה נזק? אני עצמי חושב לעתים קרובות על כל מיני נושאים שאינם באמת ענייני, ולא נראה לי שזה מפריע למישהו.
התחרפנות עולמית 745856
יש הבדל בין לא מועיל למזיק.

(אבל, בהנחה שאתה לא שומר את דעתך לעצמך, אלא מחליט להתערב במשהו שהוא לא עניינך, אז כן, זה יכול להזיק)
התחרפנות עולמית 745869
מעניין. אני הנחתי שזכותי להביע את דעתי בכל עניין שהוא, וזכותו של כל אחד אחר להתעלם מדעתי - מה גם שאני מביע אותה במקום שמיועד במפורש להבעת דעות.

יש מדינות בעולם שבהן אנשים מסוימים מתיימרים לקבוע עבורי מה זה "משהו שהוא לא עניינך", ואני חושב שבצדק אני מרגיש בר מזל שלא לחיות במדינה כזו. לא?
התחרפנות עולמית 745872
יש הבדל בין זכות חוקית לבין מה שנכון וראוי מוסרי. למשל, אם אתה חושב שמשה מכוער - זכותך להגיד את זה בקול רם, אבל זה נראה לי לא חכם, לא ראוי ולא מועיל.
התחרפנות עולמית 745873
הבנתי. ומה לגבי הבעת דעה לגבי שיתוף טרנסג'נדריות בספורט נשים? האם יש בזה בעיה מוסרית?
התחרפנות עולמית 745874
כמו כל הבעת דעה בכל נושא אחר, תלוי בהקשר (מה הדעה, מי מביע את הדעה, מה גורם לו להחזיק בדעה, בפני מי הוא מביע אותה, למה הוא מביע אותה, למי הבעת הדעה אמורה להועיל ו/או להזיק וכו'...)

(אני מתקשה להבין לאן אתה מנסה לגרור את תת הדיון הזה, יש משהו שכתבתי בפתיל הזה שהוא לא מובן מאליו ומקובל על רוב החברה האנושית? נראה לי שאתה מנסה בכח לקרוא את מה שאני לא כותב וזה מאד מוזר בעיני)
התחרפנות עולמית 745876
אני מנסה להבין את הטענה שלך, ולא כל כך מצליח. למיטב הבנתי, הדיון הזה הוא (בעיקר, או לפחות במקורו) על שיתוף טרנסג'נדריות בספורט הנשים. אם הבנתי נכון, אתה טוען שלא לגיטימי, או לא מעניין, בכלל לדון בשאלה הזו כאן. זו הסיבה לתת-הפתיל. אם אין לך טענה כזו, אפשר לסגור את תת-הדיון.
התחרפנות עולמית 745877
אמרתי: "לא ראוי, לא הגון, לא הגיוני, ולא מועיל שאחזיק דעה בנושא‏1." והסברתי בפירוט למה אני חושב ככה. אני לא מבין מה לא ברור כאן ואיפה אתה רואה כאן נסיון שלי לצנזר מישהו?

1 שיתופו\ה של ויל\ליה תומאס בתחרויות שחיה מבכללות בארה"ב.
התחרפנות עולמית 745860
הפרספקטיבה הזו באמת לא רלוונטית כאן.

זה כמו שתגיד שאם אתה לא מרוצה ממשהו במדינה שלך אז לך תקים מדינה אחרת ואנשים יצביעו ברגליים.אבל קורה לעיתים די נדירות, נכון?

באותה מידה שאנשים לא מקימים מדינה כי 1. זה קשה ו 2. הם רוצים שהמדינה ה*זו* תתנהג בצורה מסוימת. יש לך קשר רגשי למדינה. זה לא מוסך שאם אתה לא מרוצה - אתה מחליף.

באותה מידה ספורטאים לא פותחים אולימפיאדה חלופית ונותנים לצופה להשפיע כי 1. זה קשה. 2. הם רוצים שענף הספורט *הזה* יתנהג בצורה מסויימת. יש להם קשר רגשי ואישי לענף, הם מושקעים בו.

==> הספורטאי הוא לא באמת שחקן במשחק הזה.
בוודאי שכן, הספורטאים קובעים את הכללים דה-פקטו. אם לספורטאים חשוב שהתחרות תהיה הוגנת, זה מה שיהיה בפועל גם אם הם יאבדו צופים לטובת האח הגדול.. שם התחרות פחות הוגנת, אבל יותר מעניינת.
התחרפנות עולמית 745862
זה ממש לא אותו הדבר, למדינה יש כח (פיזי) שבעזרתו היא יכולה לכפות את הכללים שלה על מי שמתגורר בשטחה הריבוני, והיא לא מהסס להשתמש בכח הזה. אנשים לא מחליפים מדינה בגלל שהם לא יכולים, הם קשורים פיזית למקום מסויים (מלבד מעט יוצאים מהכלל). זה לא "קשה" זה בלתי אפשרי.

אני לא מדבר על לפתוח "אולימפיאדה חלופית", ברור שזה בלתי אפשרי (בגלל שהאולימפיאדה, למעשה, ממומנת על ידי המדינות), האולימפיאדה היא הרי סתם איש קש לא מעניין או רלוונטי, אני מדבר על (1)לפתוח ליגה חלופית או, (2)להחרים את הליגה הנוכחית עד שקובעי החוקים ישנו את הכללים.

הספורטאים לא קובעים את החוקים בספורט מקצועני. ז"א, למצליחים שבהם (הכוכבים) יש הרבה השפעה, כמו שלעובדים המבוקשים בהיי טק יש הרבה השפעה על הכללים שנהוגים בתעשיה שלהם. אבל, עם כל הכבוד, אף שחיינית שהתחרתה עם ויל/ליה תומאס לא קובעת את הכללים (והעובדה שההורים שלהם כתבו מכתב מעידה על כך יותר מכל דבר אחר). בכל מקרה, אם זה מה שיהיה בפועל, אז על אחת כמה וכמה אני לא מבין איפה ה"חירפון" העולמי שההובטח לי.
התחרפנות עולמית 745865
==> איפה החרפון העולמי שהובטח לי
אף אחד לא "הבטיח" לך חרפון עולמי, פשוט הוצאת את המשפט מהקשרו. אריק כתב שזה שהעניין הוא חלק מהחרפון העולמי לגבי מגדר

==> האולימפיאדה היא הרי איש קש לא מעניין ולא רלוונטי
הועד האולימפי מוזכר בכתבה כמה וכמה פעמים, יש להם השפעה מהותית על הכללים. מה שלא מוזכר בכתבה, ולא רלוונטי הוא השאלה האם הליגה הזו "חובבנית" או "מקצוענית"

==> העובדה שההורים כתבו את המכתב
היא לא מעידה על זה שאין להם השפעה, היא מעידה על זה שהם מעדיפים שהליגה הנוכחית תשנה את דרכיה במקום שהם "פשוט" יפתחו ליגה חלופית.

==> אני מדבר על לפתוח ליגה חלופית
אז למה באמת ההורים לא פתחו ליגה חלופית במקום לכתוב מכתב? אולי כי זה קשה? אולי כי הליגה הנוכחית יכולה להפעיל סנקציות?
התחרפנות עולמית 745868
"... אריק כתב שזה שהעניין הוא חלק מהחרפון העולמי לגבי מגדר" - וכמו שראינו, זה פשוט לא נכון, מדובר על תעשיה שמנסה (ומצליחה) לייצר זעם ציבורי מאוסף של לא-סיפורים בעל קשר רופף אחד לשני.

"הועד האולימפי מוזכר בכתבה כמה וכמה פעמים, יש להם השפעה מהותית על הכללים" - השאלה המעניינת שנראה לי שכולם מתחמקים ממנה, למה? (התשובה, לדעתי, קשורה ישירות לשאלה האחרת ממנה נראה לי שכולם מתחמקים, מי מממן את זה).

"לא רלוונטי הוא השאלה האם הליגה הזו "חובבנית" או "מקצוענית"" הסברתי למה זה מאד רלוונטי. להגיד סתם שההסברים שלי לא נכונים בלי לנמק נראה לי לי לא הגון.

"אז למה באמת ההורים לא פתחו ליגה חלופית במקום לכתוב מכתב?" אני מניח שבגלל שזה לא כדאי להם כלכלית (מצטער, זה שאמרת שמשהו לא רלוונטי לא משכנע אותי שהוא לא רלוונטי).
התחרפנות עולמית 745897
בעיני, זה לא רלוונטי, כי קראתי את הקישורים. אף אחד שמעורב בפרשה לא מתייחס לשיקול של האם הליגה מקצוענית או לא. וגם אך אחד לא התייחס לשאלה מי מממן את הליגה.

כן התייחסו להרבה דברים אחרים. המכתב של ההורים, למשל, מתחיל במילים "על הפרק עומדת יושרת ספורט הנשים". מכאן אני למד שהנושא של יושרה רלוונטי. הכללים של הליגה נגזרים מהכללים האולימפיים (אפילו אורך הבריכה הוא "אולימפי") ולכן ברור שהועד האולימפי רלוונטי.

לא ראיתי מישהו שאומר "על הפרק עומדות ההכנסות של הליגה" או "מכיוון שזוהי ליגה מקצוענית אז.."

אבל ייתכן שאני טועה. האם אתה יכול להביא איזשהו מקור שקשור לפרשה הזו שאומר: את הליגה הזו מממן x ולכן..?
התחרפנות עולמית 745909
זאת גישה מרעננת לדיונים - להניח שאתה צודק ומכאן להסיק שמי שלא מסכים איתך טועה, ומכיוון שהוא טועה אין טעם לבזבז זמן בלקרוא את הטיעונים שלו ואפשר פשוט להחליט שהם לא רלוונטים, ומכיוון שכל הטיעונים שנתקלת בהם הם לא רלוונטים או מחזקים את דעתך, אין לך סיבה לפקפק בכך שההנחה שלך מוטעית.

אם אתה מחוייב לגישה הזאת אין באמת טעם בדיון. מצד שני, אם אתה מוכן, רק לרגע, לצאת מנקודת הנחה שמי שלא מסכים איתך הוא לא אדיוט מוחלט... איך אתה חושב היה נראה המכתב אילו ההסבר שלי כן היה רלוונטי (משום שלדעתי הוא היה נראה בדיוק אותו הדבר, מסיבות אותן נראה לי שהסברתי, ושביטלת כלא רלוונטיות)?
התחרפנות עולמית 745935
אין לי מושג איך התגובה שלך קשורה לתגובה שלי. מצטער.
התחרפנות עולמית 745939
הסברתי למה שאלת המימון רלוונטית לדעתי. טענת שאנ יטועה. נראה לי שהשלב הבא הוא שתסביר לי למה אני טועה באופן שמתייחס להסבר שלי, במקום זה בחרת להתעלם מההסבר שלי תחת ההנחה שהוא לא נכון.
התחרפנות עולמית 745940
זה פשוט תיאור לא נכון של השיחה שלנו, ומבחינתי איבדתי עניין. מצטער.
התחרפנות עולמית 745941
מן הסתם לא הבנתי מה אתה רוצה לכתוב‏1. סליחה.

1 אני קורא שוב, ואני לא מצליח למצוא שם טיעון מלבד ביטול והתעלמות.
גדעון בלי התקווה 747979
אני מתנצל מראש על הסטייה מתוכן הדיון, אבל לא מצאתי מקום אחר לפרסם תגובה שלוחצת עליי.
התפרסם היום 29/4/22 פוסט של תקווה גדעון, בחורה מעולי אתיופיה שזכתה בתכנית הריאליטי האח הגדול. היא מספרת שאינה מכבדת את טקסי יום השואה בגלל צביעות המשתתפים. הם מדברים גבוהה גבוהה במקום לעזור בפועל לניצולי השואה.
אני חושב שתקווה גדעון יותר צבועה מן האנשים שהיא מזכירה. לדעתי, היא מסתירה מן הקוראים את הסיבה האמיתית להסתייגות ומתחבאת מאחורי דאגה לניצולי השואה (חיזוק לכך אני מוצא באיזכור שהיא עוקבת בכך אחר אביה).
כמו רבים מאד, גם לי תחושה חמוצה ביחס לטקסים ולזיכרון המאורגן של השואה. לטוב ובעיקר לרע הם מייצגים את פניה הנוכחיים של מדינת ישראל.
בפועל, מצבם של קשישים נזקקים ניצולי שואה טוב מזה של קשישים ונזקקים אחרים. גם לי יש תחושה חמוצה בגלל הרושם הסובייקטיבי שמספרם של ניצולי השואה גדל מיום ליום. כמו רבים, גם לי יש תחושה קשה של בגידת מוסד המדינה שכשל בהבטחתו לקיום ברווחה ובכבוד לכל הקשישים הנזקקים ובמקום זאת משלח אותם אל הזירה הציבורית לחפש את הפרוטקציה שתזניק אותם לראש התור.
יחד עם זאת,הטקסים האלו קשורים לאתוס הטוען כי לשואת יהודי אירופה יש משמעות לאומית לכל הפזורה יהודית. זוהי הסיבה שמתבקש מגדעון ושותפיה לדעה, לכבד את יום השואה. באותה מידה יכלה תקווה גדעון לומר אותם דברים על יום הזיכרון לחללי צה"ל.
הפיתרון המעשי לטענות של גדעון וחבריה אינו שמדינת ישראל תהפוך לפתע למדינת מופת בה כל אחד תורם לפי יכולתו ומקבל לפי צרכיו, אלא הפרטה של יום השואה. אפשר להפוך יום זה ליום בחירה, מעין מימונה אשכנזית, שישתתפו בה רק מי שיחוש צורך להשתתף בה.
מי שאינו רוצה לוותר על האתוס הלאומי המשותף, מוטב לו שיסביר לתקווה גדעון מדוע היא טועה (בבחינת אבות חטאו ושיני בנים תקהינה) במקום להזדהות איתה.
גדעון בלי התקווה 747992
אח, מיתוג יום השואה כ'מימונה אשכנזית' זו ההברקה של השבוע.

תוך חמש דקות עלו לי חמש בדיחות על זה, כל אחת יותר נוראית מהשנייה.
גדעון בלי התקווה 747993
לא בדיחה ולא נורא.
אני בספק גדול אם מטבע הלשון הזה הוא מקורי שלי.
אני לא חושב שזה אקטואלי כרגע, אך אני לא מעלה זאת כבדיחה.
פה ושם, אני שומע אנשים שנראים לי אנשים מן היישוב, המביעים את תיסכולם מן המדינה או מן הממסד ע''י ''איום'' לא לעמוד דום בצפירת יום השואה. לי לא אכפת אם תקווה גדעון או מאור זגורי עומדים דום ביום השואה. איני רוצה לתת בידם את הכוח לקרבן אותי. אם יש להם בעיה עם האירוע הזה, אין לי התנגדות להפרטת יום השואה. מי שירצה לציין את היום הזה, יעשה זאת, כפי שמציינים את שואת הארמנים, את העבדות השחורה או את יום המשפחה. אל תעשו לי טובות. מי שמתיחס בחרדת קודש לכל פגיעה בערכים הלאומיים, הייתי מצפה שיגלה פחות אדישות להתבטאויות פרובוקטיביות כאלו.
גדעון בלי התקווה 747994
התשבוחות להברקה שלך היו ברצינות, לא היו בציניות.

הבדיחות המאד לא טקטיות הנגזרות כבר היו שלי.
גדעון בלי התקווה 747998
תִּטָּבְחוּ ותִּשְׂרְדוּ!

(סליחה)
גדעון בלי התקווה 748004
ROFL דקה שלמה, ועוד כמה פרצים אחר כך.
גדעון בלי התקווה 748046
לגמרי, ויותר מצחיק מהבדיחות שלי (שכיוונן היה בעיקר כיצד, עם מה ובתוך מה מבשלים את מטעמי החג הנידון).
גדעון בלי התקווה 748577
לפני כמה שבועות קיבלתי שירות מנציגת אחת מחברות התקשורת. בסיום השיחה היא בירכה אותי ב''חג שמח''. זה היה ערב יום השואה. רציתי להשיב לה ''תודה, באמת, בקרוב אצלכם'' אבל יצא לי רק ''תודה''.
התחרפנות עולמית 745864
אפשר באמת לפרק את השאלה להרבה שאלות נפרדות, ובסדר ראשון לעשות לכל אחת מהן רדוקציה לשאלה לא מעניינת. אבל אני חושב שבשלב הבא רוב השאלות האלה בכל זאת מגיעות לאותה שאלה: מה הוגן וראוי יותר, לפי "סט הערכים הספורטיבי", שהוא סט ערכים שמשותף במידה רבה למי שמעורב ברוב ענפי הספורט, ברוב הפונקציות - ספורטאי, צופה, עסקן, מממן; חובבני או מקצועני. הערכים האלו לא זהים בין כולם, אבל יש להם הרבה משותף. מנהלת ליגה בידורית למטרות רווח שואלת "מה יותר הוגן" כי מה שהוגן יותר ימשוך יותר קהל לטווח רחוק‏1; הצופה שבוחר ערוץ שואל "מה הוגן" כי הערכים האלו הם מה שגורם לו להנות מהצפייה (או הפרה שלהם תגרום לו להפסיק להנות). שחיינית חובבנית במכללה שואלת "מה הוגן" כי זה נותן טעם למאמצים שלה; מינהלת ליגת השחייה במכללות שואלת "מה הוגן" כי זה חלק ממה שנותן טעם לקיום הליגה (מוצדק או לא); ומנכ"ל משרד הספורט בממשלת ישראל שואל "מה הוגן" כי זה חלק מסט הערכים שבשמו הוא מחלק כסף ציבורי, מוצדק או לא. חברי הועד האולימפי, חלקם מונעים מכסף וחלקם מ"רוח הספורט" המופשטת (וחלקם משחיתות), אבל שניהם (אלא שלא מונעים משחיתות) יכולים להסכים על השאלה.

בתגובה קודמת הצבעת לפני נכונה על ערכים לא משותפים. הערך "הזדמנות נאותה לבני מדינות עניות" מנחה אולי את איגוד האתלטיקה הבינלאומי, וכנראה לא את מארגני מירוצי המכוניות. המתח בין "החלטות שיפוט כמה שיותר נכונות" לבין "שמירה על שטף המשחק" קריטי מאוד בכדורגל המקצועני, ולא רלוונטי ברוב ספורט החובבים. אבל נראה שהערך "השתתפות נשים בספורט, ככל האפשר כמו גברים", באיזושהי הגדרה של "כמו", כן משותף לרוב הענפים ברוב הפונקציות, ושאלת הטרנסג'נדריות היא בן במידה רבה אותה שאלה בכולם. אף אחד מהאיילים לא מתעניין במיוחד בליגת שחייה במכללות בארה"ב, אבל התשובה שניתנת שם לשאלת הנשים והטרנסיות היא חלק מדיון בינלאומי אחד שצפוי להשפיע גם על ספורטאיות אולימפיות ישראליות שחלק מהמשתתפים כאן מושקע בהן רגשית, גם על עתידן הספורטיבי של חלק מהבנות או האחייניות של המשתתפות כאן, והייתי רוצה להגיד אפילו על חלק מהמשתתפות כאן עצמן, אבל חוק המספרים הקטנים.

1 ולא, אין לו כדור בדולח עסקי שיגיד לו איזו החלטה תמשוך יותר קהל לטווח רחוק. השיקול של ערכי הקהל מאוד קריטי כאן, ואין למנהל דרך יותר טובה לאמוד אותו מלהיות מעורב בדיון הציבורי-ערכי.
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • עע
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • צפריר כהן
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • צפריר כהן
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • צפריר כהן
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • צפריר כהן
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • אפופידס
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • הפונז
  מה? • האייל האלמוני
  מה? • הפונז
  מה? • האייל האלמוני
  מה? • הפונז
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אח של אייל
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • אח של אייל
  התחרפנות עולמית • אח של אייל
  התחרפנות עולמית • עע
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • עע
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • צפריר כהן
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • צפריר כהן
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • צפריר כהן
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • עע
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • צפריר כהן
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • עע
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • עע
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • עע
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • עע
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • עע
  התחרפנות עולמית • אח של אייל
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • אח של אייל
  התחרפנות עולמית • עע
  התחרפנות עולמית • אח של אייל
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • אח של אייל
  התחרפנות עולמית • עע
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • עע
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אח של אייל
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אח של אייל
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אח של אייל
  התחרפנות עולמית • עע
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • עע
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • עע
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • צפריר כהן
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • צפריר כהן
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • צפריר כהן
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • צפריר כהן
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • עע
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • עע
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • עע
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • easy
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • יובל נוב
  התחרפנות עולמית • צפריר כהן
  התחרפנות עולמית • יובל נוב
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • יובל נוב
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • יובל נוב
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • יוסי
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • easy
  התחרפנות עולמית • יוסי
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ידידיה
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • עומר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • עע
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אריק
  וחוזר חלילה • האייל האלמוני
  וחוזר חלילה • אריק
  וחוזר חלילה • האייל האלמוני
  וחוזר חלילה • אריק
  וחוזר חלילה • האייל האלמוני
  וחוזר חלילה • אריק
  Haven't the jewish people suffered enough? • שוטה הכפר הגלובלי
  Haven't the jewish people suffered enough? • הפונז
  Haven't the jewish people suffered enough? • שוטה הכפר הגלובלי
  Haven't the jewish people suffered enough? • הפונז
  Haven't the jewish people suffered enough? • האייל האלמוני
  Haven't the jewish people suffered enough? • שוטה הכפר הגלובלי
  וחוזר חלילה • האייל האלמוני
  וחוזר חלילה • אריק
  וחוזר חלילה • האייל האלמוני
  וחוזר חלילה • אריק
  וחוזר חלילה • האייל האלמוני
  וחוזר חלילה • אריק
  וחוזר חלילה • האייל האלמוני
  וחוזר חלילה • צפריר כהן
  וחוזר חלילה • האייל האלמוני
  וחוזר חלילה • צפריר כהן
  וחוזר חלילה • האייל האלמוני
  וחוזר חלילה • צפריר כהן
  וחוזר חלילה • האייל האלמוני
  וחוזר חלילה • אריק
  וחוזר חלילה • שוטה הכפר הגלובלי
  וחוזר חלילה • אח של אייל
  וחוזר חלילה • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  וחוזר חלילה • הפונז
  וחוזר חלילה • האייל האלמוני
  וחוזר חלילה • אריק
  וחוזר חלילה • האייל האלמוני
  וחוזר חלילה • אריק
  וחוזר חלילה • האייל האלמוני
  וחוזר חלילה • אריק
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • איתן
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • איתן
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • איתן
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • איתן
  התחרפנות עולמית • שוקי שמאל
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • איתן
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • איתן
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • אח של אייל
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • איתן
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האלמון האיילי
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האלמון האיילי
  התחרפנות עולמית • אריק
  התחרפנות עולמית • האלמון האיילי
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • האלמון האיילי
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • צפריר כהן
  התחרפנות עולמית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • שוטה הכפר הגלובלי
  התחרפנות עולמית • יהונתן בר
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • הפונז
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • easy
  התחרפנות עולמית • האייל האלמוני
  התחרפנות עולמית • אפופידס
  התחרפנות עולמית • אריק

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים