אלימות מדומה 2482
משחקי מחשב אלימים עוררו מחלוקת ציבורית מיד כשהחלו להתפשט, לפני למעלה מעשור, וממשיכים לעשות זאת גם כיום. האם קיים קשר בין משחקי מחשב לבין אלימות אמיתית? ומדוע הצטרפה ישראל לדיון הציבורי דווקא כעת?

קארל ג'ונסון רץ במורד הרחוב, מכוניות עוקפות אותו בחריקות בלמים מכל עבר, ואחריו דולקת מכונית משטרה. קולות מסוק נשמעים, ועד־מהרה קורא אחריו קול מהשמיים – "עצור מיד, או שאני יורה!". הוא קופץ מעל חומה נמוכה ומתכופף, מתנשף מהמאמץ; לאחר שהוא מסדיר את נשימתו הוא מציץ מאחורי החומה, שולף רובה חצי־אוטומטי, מכוון וסוחט את ההדק. ראשו של אחד השוטרים מתפוצץ, ודם פורץ מהצוואר הפעור.

זהו תיאור של סצינת מרדף טיפוסית במשחק המחשב רב־המכר "Grand Theft Auto: San Andreas" שיצא לאור לפני מספר חודשים. המשחק, החמישי בסדרת GTA והשלישי מאז הציג GTA3 משחקיות פורצת דרך ומעוררת מחלוקת, נמצא במוקד סערה המתחוללת כבר מספר שנים ברחבי העולם. לאחרונה, כך דווח באתר Ynet, הגיעה הסערה לפתחנו, כאשר הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, הביע תמיכה בעצומה שפרסמה קבוצת הורים, הקוראת להחרים חברות המשווקות משחקי מחשב אלימים.


סצינה מהמשחק Grand Theft Auto IIIתום עידן האלימות המוסרית

המחלוקת, כמובן, לא התחילה עם GTA. כבר כשיצא "Doom" – המשחק שנחשב לאבי הז'אנר של משחקי יריה "בגוף ראשון" – נשמעו טענות כנגד האלימות הנהנתנית שבו, והזוועות שהוא עודד את השחקנים לבצע. המסור החשמלי, למשל, הוא אחד מכלי הנשק החביבים ביותר על שחקני Doom – ולאו דווקא משום שהוא יעיל במיוחד. המשחק יצא בשנת 1993, אך נותר על מחשביהם של שחקנים רבים שנים ארוכות לאחר מכן. ברבות הימים, מצאו חוקרי הטבח בקולומביין עותקים של המשחק על מחשביהם של שני הרוצחים אריק האריס ודילן קלבולד; הדרך משם לקשירת המעשה המזוויע למשחק המחשב הייתה קצרה.

ככל שהזמן חולף, וככל שהכסות המוסרית־לכאורה של סיפור הרקע של המשחקים מוחלפת בהנאה נטולת התנצלויות מאלימות משולחת־רסן כנגד פיקסלים חפים מפשע, כך מתרבים הקולות הקוראים למנוע מבני נוער להיחשף למשחקי מחשב אלימים. אם פעם הדמות הראשית הטיפוסית של משחק מחשב הייתה גיבור שנלחם נגד מפלצות, או, לעיתים קרובות עד כדי מיאוס, חייל אמריקאי הנלחם בגרמנים (תקופת מלחמת העולם השניה זכתה לשמש כרקע למשחקי מחשב יותר מכל תקופה היסטורית אחרת, בדיוק בגלל הקונצנזוס המוסרי המתיר אלימות כנגד נאצים), הרי שהיום לא מעט משחקים מציעים לנו לשחק חברי כנופיות ומאפיונרים שהורגים באנשים תמימים להנאתם הפרטית בלבד.

חיפוש אחר מחקרים אקדמיים העוסקים במשחקי מחשב מעלה יבול דל. המחקרים שנעשו מתחלקים לשני סוגים עיקריים: אלו שמבקשים להוכיח קשר בין משחקי מחשב להתנהגות אלימה, ואלו שמנסים להפריך אותו. רק בעת האחרונה החלו לצוץ מחקרים הרואים במשחקי המחשב ז'אנר לגיטימי בתרבות הפופולרית של זמננו. הדבר אינו מפתיע במיוחד – שחקני משחקי המחשב (גיימרים, בסלנג המקובל) לא טרחו להתייחס לפעילות החביבה עליהם כאל מוצר תרבות. מגזינים המשרתים את אוכלוסיית הגיימרים עוסקים רובם ככולם בביקורת משחקים, ולא הרבה מעבר לכך. רק לפני מספר חודשים עלה לרשת מגזין שהוא אולי הראשון הבוחן את משחקי המחשב כתופעה תרבותית – The Escapist.

וכשהגיימרים מפקירים לחלוטין את הזירה הציבורית למעוררי פאניקה למיניהם, אין פלא שהפוליטיקאים ממהרים לתפוס טרמפ על הטרנד המוסרי הלוהט. זהו אולי התחום היחיד בו מרשים לעצמם מנהיגים משני צדדי המפה הפוליטית בארצות־הברית להסכים בלהט זה עם זה. כך מוצאים את עצמם הילארי קלינטון הדמוקרטית וארנולד שוורצנגר הרפובליקני באותו צד של המתרס, כשהם תומכים בחוקים המיועדים למנוע את מכירתם של משחקי מחשב שכוללים "אפשרות כלשהי להרוג, לפצוע, לקטוע איברים או לתקוף מינית בן־אדם" (כלומר, כל משחקי המחשב, פרט אולי ללומדות לגיל הרך). הפוליטיקאים הללו צועדים בדרך שסללו עבורם קבוצות אנשים שברובם כלל אינם משחקים משחקי מחשב – הורים לבני נוער, ברובם – ושנתקפים חרדה למראה התמונות הנשקפות מהמסך. האימה שהם חווים דומה במקצת לחרדה שאחזה בהוריהם שלהם כאשר שמו לב למוזיקת הרוק'נ'רול השטנית לה מאזינים ילדיהם. מבקר אחד של אותן קבוצות טוען שההתנגדות למשחקי המחשב תעלם תוך עשרות שנים בודדות, כאשר יחלוף מן העולם דור המדבר, וההורים של בני הנוער יהיו בעצמם גיימרים לשעבר (או לפחות אנשים שחיו לצידם של גיימרים).

המספרים עצמם, אגב, דווקא מראים על ירידה דראסטית בפשיעה של בני נוער בעשור האחרון. למרבה הפליאה, הירידה התחילה בדיוק בשנת 1993 – שנת יציאתו של Doom.

הצעת משחק מחשב צנועה

המערכה האחרונה, נכון לעכשיו, בקרב על דעת הקהל נפתחה על ידי עורך דין בשם ג'ק תומפסון. תומפסון מייצג את משפחותיהם של שני שוטרים שנרצחו בתביעה כנגד יוצרי GTA, באשמה שהמשחק שימש כ"סימולטור לרציחת שוטרים" עליו התאמן הרוצח לפני שביצע את הפשע. הוא נתלה באילנות גבוהים כאשר פרסם לאחרונה מכתב תחת הכותרת "הצעת משחק מחשב צנועה", בו הציע לתרום 10,000 דולר לצדקה אם מישהו מתעשיית המשחקים יעצב משחק שבו יסופר סיפורו של אב לילד שנרצח על־ידי פריק של משחקי מחשבים, היוצא למסע הרג ורצח גרוטסקי כנגד תעשיית המשחקים עצמם. המפרט השלם כולל מגוון קטעים שנלקחו מתוך משחקי מחשב קיימים וכמה שבדה תומפסון ממוחו הקודח.

כאשר תעשיית המשחקים הגיבה בבוז לפרובוקציות שלו, תומפסון הטיח בחבריה שהם מפחדים להציג סיפור כזה באחד ממשחקיהם, ומעדיפים לצייר את המטרה על גבם של השוטרים. כאשר שתי קבוצות של מודרים (מוד הוא משחק חדש שבנוי על בסיס קוד של משחק קיים) יצרו, בנפרד, משחקים העומדים בתנאים שהציג, הוא הפטיר שההצעה שלו הייתה "סאטירה", ושהוא רק הוכיח עד כמה מעוותת התעשייה. המהלך האחרון במערכה הזו, נכון לעכשיו, הוא של האתר "פני ארקייד" – קומיקס העוסק במשחקי מחשב ובגיימרים – שהחליט לתרום לצדקה בשמו של תומפסון את אותם עשרת־אלפי הדולרים שהוא סירב לתרום.

חשיבותו של הסיפור, עם זאת, אינה בכסף שנתרם או לא נתרם, אלא בהתייחסותה של התקשורת המיינסטרימית אל אדם בלתי־יציב כמו תומפסון, שמודה שמעולם לא שיחק במשחקי המחשב אותם הוא תוקף, ושמוכיח פעם אחר פעם חוסר הבנה בכל מה שמתרחש בתעשיה, כאל סמכות בנושא. הוא קיבל במה ברשתות הגדולות בארצות־הברית, זכה לראיון ב-CNN והוא אורח מבוקש בכל דיון בנושא משחקי מחשבים. זאת, בזמן שליוצרים בתעשיית משחקי המחשב כמעט ולא ניתנת הזדמנות להשיב לטענותיו המופרכות.

אבל לא רק ארצות הברית בקלחת. גם באירופה מוטרדים זה זמן מה בסוגיית משחקי המחשב האלימים. אך בעוד שבאמריקה מעדיפים להדביק מדבקת "מגיל 18 ומעלה" וכך להעלים את המשחק ממדפי רשתות השיווק הגדולות, באירופה נוקטים גישה אחרת – ספק אם טובה יותר הימנה. כדי לשווק את משחקיהם במדינות מסוימות באירופה, מתבקשים מפתחי המשחקים להכניס שינויים בקוד המשחק כדי להפוך אותו לפחות אלים. כך דרשו שלטונות בריטניה ממפתחי המשחק Resident Evil לשנות את צבע הדם הניגר מאדום לירוק. במשחק Carmageddon, מרוץ מכוניות שכלל גם דריסה גרפית של הולכי רגל תמימים, דרשו הבריטים מהמפתחת להחליף את הולכי הרגל במעין זומבים (גם הם עם דם ירוק). הגדילו לעשות הגרמנים (עם שהרג של חפים מפשע הוא קונספט זר ומוזר עבורו) ודרשו שהולכי הרגל יהפכו לרובוטים, ודמם האדום יהפוך לשמן שחור.


עטיפת המשחק Doomמהאינתיפדה ועד העצומה

אך בעוד העולם שוצף וקוצף סביב ערימות הביטים והפיקסלים הללו, ישראל נותרה אי מפתיע של שפיות. היו לנו בעיות גדולות יותר לטפל בהן, מסתבר, ובין כה וכה המציאות האלימה שלנו הייתה מודל גרוע פי כמה וכמה מכל מה שמשחק מחשב יעז להציג. מאז משחק המחשב המופתי "אינתיפאדה", שהיה נפוץ בקרב בעלי המחשבים בישראל בסוף שנות ה-‏80 ושעורר תרעומת מסוימת בקרב קהילת הגיימרים הישראלית המצומצמת דאז, איש לא העלה את נושא משחקי המחשב לדיון ציבורי בישראל.

אז מנין צצה העצומה, ומדוע היא גררה אחריה את הרב הראשי לישראל? מניתוח זהיר של המצב, מסתבר שהבעיה היא שמשחקי המחשב נעשו נפוצים מדי בארץ. היה זה רק עניין של זמן עד שאחד מעשרות אלפי הנערים המשחקים במשחקי מחשב אלימים יעשה מעשה אלים כלשהו. עניין של סטטיסטיקה – בני נוער בישראל מבצעים מעשים נוראיים בתכיפות גבוהה למדי; אחד מהם, מתישהו, יהיה במקרה גם גיימר.

המטורף הפרטי שלנו היה המחבל היהודי עדן נתן זאדה. בכלי התקשורת פורסם בהרחבה כי בספר המחזור שלו הוא תואר כ"טובח באנשים ב-GTA", והדבר עורר מיד אחרי הרצח מהומה זוטא בלבד. אך מסתבר שהיו מי שהדבר לא נתן להם מנוחה, וכך לבסוף התאספו ההורים שמאחורי העצומה שלעיל, בה הם הציגו את מקרהו של נתן זאדה כדוגמא (האחת והיחידה) לקשר שבין משחקי מחשב ואלימות.

אך לא אלמן ישראל. מאז פרסום העצומה הספיקו לבקר באתר האינטרנט שלה לא מעט גיימרים ישראליים, ולהביע את מחאתם השקטה באמצעות הוספת שמות יצירתיים. האדון אייטולה ח., למשל, היה בין המצטרפים הראשונים, וזה לפני שהגענו לתרומות המעט יותר בוטות לרשימת השמות הלא־ארוכה.

אז מה בעצם רוצים ההורים המודאגים? הם זועקים "מי שמעודד אלימות לא ירוויח מאיתנו, מי שמוכר אלימות לא יקנה אותנו, ואנחנו לא נקנה אותו לילדינו" (כך במקור). הקורא התמים יידרש עד מהרה לשאלה על מה בדיוק מוחים ההורים הללו – האם על כך שעד היום הם לא התעניינו כלל במוצרי התרבות אותם רכשו לילדיהם? האם על כך שלא היו מעורבים בפעילויות הפנאי של ילדיהם, אפילו כשאלו התבצעו מול המחשב שבחדר הילדים או בסלון? אדרבא! אל תקנו משחקי מחשב אלימים לילדים. לא עבורם הם נועדו בין כה וכה, בדיוק כשם שסרטי אימה מושפרצי דם לא נועדו לילדים. אבל למה לדרוש שתופסק מכירת המשחקים האלימים לחלוטין?

התשובה היא פשוטה, ודומה לתשובה להרבה מאוד שאלות על דברים מוזרים ומעצבנים שאנשים בעולם עושים – הסיבה לדרישה הזו היא בורות. אותם הורים זועמים חושבים שאם קוראים לזה "משחק", אז זה מיועד לילדים. הם מתקשים להבין שיתכן כי אנשים מבוגרים ובוגרים, אנשים בשנות ה-‏20 וה-‏30 לחייהם, יבזבזו את זמנם ואת כספם על – כן, כן – משחקים. לכן הם מניחים שמשווקי המשחקים "מוכרים אלימות" לילדים שלהם, ולכן הם פונים להורים לילדים להצטרף למאבק שלהם – מבחינתם, משחקי מחשב הם כן עניין לילדים, ובדיוק פה הבעיה.

אז לא, משחקי מחשב אינם מיועדים בהכרח לילדים. שחקנים רבים – למעשה, רובם הגדול – הם אנשים מבוגרים, שעברו לפני זמן רב את גיל 18 ואף סיימו את הצבא. והגיל הממוצע של השחקנים רק ילך ויעלה, משום שמשחקי מחשב אינם באמת מוגבלים בגיל. הם גדלים יחד עם קהילת השחקנים שמשחקים בהם, ומתפתחים יחד איתם.

אינני יודע אם אנחנו רק מחכים עכשיו שדור המדבר יחלוף מהעולם כדי שההמולה סביב משחקי מחשב תפסק. כל מה שאני יודע הוא שאני נהנה לפוצץ הולכי רגל תמימים על מסך המחשב שלי, ואין בין זה לבין היותי אדם שומר חוק בחיים האמיתיים דבר וחצי דבר. בזמן שהאמהות הזועמות יפגינו בקניון ערים, אני, כנראה, אכוון בזהירות, ואלחץ על ההדק. על מסך המחשב, כמובן.
קישורים
דווח באתר Ynet
עצומה
הטבח בקולומביין - בוויקיפדיה
הכסות המוסרית־לכאורה עבודה של דובי קננגיסר על הדעיכה של הכסות המוסרית של משחקי המחשב (PDF)
The Escapist
פני ארקייד
קץ עידן התמימות - מאמרה של איילת בועזסון הבוחן את הקשר בין משחקי מחשב לאלימות, באייל הקורא
Ynet - מאמר מאת גדי שמשון
אילנות גבוהים - "הצעה צנועה", חיבורו הסאטירי הקלאסי של ג'ונתן סוויפט
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חברה וכלכלה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

פחד ותיעוב ב"The Sims" 347092
המאמר היה מעניין, אבל לא כל כך הבנתי מה אתה מנסה לומר בשורה התחתונה שלו. קפצת ברגע האחרון פתאום לטיעון לפיו משחקי המחשב לא מיועדים לילדים דווקא, אבל לא ברור למה זה טיעון המחץ. אותם אנשים שינפנפו את הטיעון הזה בבוז יצאו גם נגד סרטי אימה משפריצי דם לילדים. בשני המקרים (כמה מפתיע), ילדים יהיו קהל ייעד אדיר של המשחק/סרט.

בכלל, למה משחקים משפריצי דם לא מיועדים לילדים? ההשפרצות (דום) התחילו כשהייתי בן 11 ודווקא עטתי אליהן כמוצא שלל רב. למה אתה אומר שזה לא מיועד לי? לדעתך GTA לא מיועד לילדים? הוא מיועד לגיימרים באופן כללי, וילדים הם תת קבוצה לא טריוויאלית של הגיימרים.

אגב, מה משמעותו הרחבה של הביטוי "אפשרות כלשהי להרוג, לפצוע, לקטוע איברים או לתקוף מינית בן־אדם"? האם The Sims נחשב משחק שיש בו אפשרות כזו כי אפשר להורות לסים שלך לנשק בחורה לא מעוניינת? האם Civilization הסטרילי נחשב כזה כי ברור שבמהלך המלחמות שאתה מנהל מתים בני אדם? האם הלמינגים שב-Lemmings נחשבים אנושיים מספיק כדי שהעובדה שאתה מפוצץ אותם תיחשב?

(אגב, אולי כדאי לקשר למאמרים על כשלים סטטיסטיים. יש לי חשד שאם יעשו סקר, יגלו שיותר מאשר משחקי מחשב מעודדים אנשים לטבוח נוסעים באוטובוס, הם מעודדים אותם ללמוד מדעי המחשב).
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347095
השורה התחתונה שלי, אם לומר את האמת, נמצאת איפשהו למעלה, בהשוואה (הקצת לעוסה, יש להודות) בין היחס לו זכה הרוק'נ'רול לפני מספר עשרות שנים, והיחס להם זוכים משחקי מחשב היום. עוד שורה תחתונה נמצאת בטענה (המובלעת) שהורים צריכים לשמש כהורים לילדיהם, ולפקח על מוצרי התרבות שהם צורכים - אם הורה לא רוצה שילדו ישחק במשחקים אלימים, הוא צריך לבדוק מה מותקן לו במחשב, לא לצאת מיד בקריאה לאיסור על מכירת משחקי מחשב אלימים. הייתי ממליץ גם, כמובן, לחשוב אם באמת יש נזק בשימוש במשחק, אבל זה כבר יותר מדי לצפות מהרבה מאוד מההורים.

משחקים אלימים יתר על המידה אינם מיועדים לילדים, בדיוק כמו שסרטי אימה (או, לחלופין, סרטים פורנוגרפיים) אינם מיועדים לילדים. זה שילדים אוהבים לצרוך אותם בכל זאת (בעיקר משום ש, נו, זה אסור) לא משנה את העובדה שההורים צריכים להפעיל שיקול דעת ולהחליט מה מותר לילד שלהם ומה אסור. איך אומר אמינם? "אני לא הייתי נותן לילדה שלי לשמוע את המוזיקה שלי". יש גיל לכל דבר.

הרבה משחקים מיועדים לגיימרים, אבל גיימרים נחלקים לקבוצות, בין השאר לפי גיל. גם סרטים מיועדים לצופי סרטים, אבל יש סרטים שלא מיועדים לילדים, למרות שהם קבוצה לא טריוויאלית של צופי הסרטים (וכמובן, יש סרטים ומשחקי מחשב שמיועדים לילדים יותר מאשר למבוגרים).

ובאשר לניסוח העמום של החוק - אין לי מושג למה הם התכוונו שם. תשאל את ארנולד.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347098
לא כל ההורים שולטים במחשבים (וגם הורים שמבינים במחשבים כנראה מבינים מספיק כדי להבין שהילד שלהם מבין יותר מהם) ואני לא חושב שהם יכולים לשלוט כמו שצריך על מה שהילד עושה שם אלא אם יציבו מצלמה מול המסך ויעקבו אחריה 24 שעות ביממה. לכן ההורים מנסים להפעיל את השליטה שלהם על המקום שעליו הם חושבים שהם כן יכולים להשפיע - המקור. כמובן שזו תקיעת אצבעות בסכר, אבל דווקא בגלל זה לא כל כך ברור לי ממה אתה חושש. כולנו יודעים שלכל זומבי יש פאצ' שהופך אותו לבן אדם אדום דם.

דווקא האמירה שלך של "יש גיל לכל דבר" נשמעת לי שמרנית בדיוק כמו העמדות של כל אחד מההורים שנגדם אתה יוצא. אתה בעצם מסכים איתם על העיקרון (משחקי מחשב אלימים לילדים זה רע) אבל מתווכח על המחיר (איך נמנע את משחקי המחשב מהילדים). האם אתה חושב שילד שמשחק ב-GTA יגדל להיות נתן זאדה ואילו אם היה משחק ב-The Sims היה גדל להיות נתן דטנר או נתן יונתן?

וברור שיש סרטים שלא מיועדים לילדים. "החותם השביעי", למשל. אלא שהפרדה מטעמי אלימות נראית לי בעייתית משהו. מה, בתור ילד לא התלהבת לראות את Prince (הנסיך הפרסי, לא הזמר) נחתך לשניים בגיליוטינה?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347100
נתחיל בכך שלפחות על המשחקים שהילד *קונה* יש להורים יותר שליטה, ואילו אלו שהוא מוריד בצורה בלתי חוקית מהאינטרנט הם הבעייתיים יותר מבחינת הפיקוח (ולכן המחאה דווקא נגד המשווקים היא אווילית במיוחד).
שנית, הדרישה שלהם היא מגוחכת משום שהיא תובעת לבטל לחלוטין תחום תרבותי מסויים משום שהם לא רוצים שהילדים *שלהם* יצרכו אותו. זה בערך כמו לדרוש מכל ספריות הוידאו לסלק את מדור סרטי האימה כי אתה לא רוצה שהילדים שלך יראו סרטים כאלו.

העמדות שלי אינן בלתי שמרניות (אני פשוט משחק במשחקי מחשב בעצמי, ולכן אני מודע לכך שאין בהם כל נזק), ואני בהחלט חושב שצריך לשים לילדים גבולות (איפה ומתי זה כבר נתון לדיון). אני אישית לא חושב שמשחקי מחשב אלימים זה רע לילדים, אבל אני מכיר בעקרון שיש להורים זכות לשלוט על מה נכנס לראש של הילדים שלהם. עם זאת, הזכות הזאת היא גם סוג של חובה - כדי לשלוט על מה נכנס לילד לראש, אתה אחראי לפקח עליו, ואי אפשר לדרוש מאחרים לפקח עליו מעבר למינימום סביר. למשל, אני אקבל דרישה לאסור על התקנת משחקי מחשב אלימים במחשבים בבתי ספר.

מה התלהבתי לראות בתור ילד אינו רלוונטי לעניין. בתור ילד בן 13 נורא התלהבתי מסרטי פורנו, זה לא אומר שזה ראוי וטוב שילדים בני 13 יצרכו סרטי פורנו בלי הגבלה. מה שאנחנו (בתור אנשים מבוגרים ובעתיד או בהווה הורים לילדים) צריכים לשאול את עצמנו זה אם יש בכך נזק או לא, ולפי זה להחליט. אני, אישית, חושב שאין כל נזק בצפייה בנסיך הפרסי נוחת בכבדות על סכינים שקפצו מהקרקע. אני יכול לקבל זאת שאחרים לא מסכימים איתי, ואני מקבל זאת שזו זכותם להגביל את צריכת התרבות של הילדים שלהם לפי ראות עיניהם.

כוונתי בכך שהמשחקים "לא מיועדים לילדים", לא הייתה שהמשחקים הללו צריכים להיות אסורים על ילדים, אלא שקהל היעד שלהם אינו בהכרח (או ברובו) ילדים, ולפיכך ההנחה כאילו צריך לאסור עליהם כי הם רעים לקהל היעד הבלעדי שלהם, שהוא ילדים - היא שגויה עוד לפני שהחלטנו אם זה באמת רע או לא לילדים. ילדים אינם קהל היעד (הבלעדי או העיקרי) של המשחקים הללו.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347104
תודה על ההבהרות (ועל המאמר).
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347101
רגע, אני לא מבין. זה שהתלהבת ממשחק בתור ילד זה אומר שזה משחק ראוי לילדים? אין קשר, כמו שפורטיס אומר.

ולמה ההפרדה מטעמי אלימות היא בעייתית? ברור שזה לא מדע מדוייק, אבל ההפרדה כזו (מטעמי אלימות וסקס) קיימת בסרטים ושם ההפרדה מקובלת עליך (לפחות ממה שהבנתי.. תקן אותי אם אני טועה). אז למה אתה חושב שההפרדה כזו היא בעייתית במשחקי מחשב?

לטעמי, גם אם משחקים אלימים *מונעים* אלימות של ילדים ונוער, אפשר וראוי להגדיר סולם של מה מוסרי ובאיזה גיל.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347103
תלוי מה כוונתך ב"מיועד". אני רואה שלוש אפשרויות:
1) (זו המשמעות שעליה אני מדבר): אם משהו X לא מיועד למישהו Y, ככל הנראה Y לא ייהנה מ-X. ברור שזה לא נכון בהקשר הנוכחי של הדיון.
2) אם X לא מיועד ל-Y, פירוש הדבר ש-Y יינזק בצורה כלשהי משימוש ב-X (למשל, חולה שלוקח תרופה שלא מיועדת לו). זו לרוב הטענה שבבסיס הטיעונים שנגד משחקי המחשב, אבל חשבתי שדובי לא קונה אותה. אולי טעיתי.
3) אם X לא מיועד ל-Y, זה אומר שלא *מצפים* מ-X להשתמש ב-Y (למשל, המשווקים אומרים "אנחנו מייעדים את המשחק לשכבת הגיל של 13-18 ששטופים בהורמונים ולכן יקנו משחק אקשן דפוק רק כי הדמות הראשית כוסית). ברור שזה לא נכון בהקשר הנוכחי של הדיון.

ההפרדה בסרטים בוודאי *אינה* מקובלת עלי, ולא רק עלי - אני לא זוכר שבשכבת הגיל שלי היה מישהו שהתרשם אי פעם מזה שסרט "מיועד לצופים מעבר לגיל כך וכך". אם כבר ההפך - אם הסרט היה "מעל" שכבת הגיל שלהם, הם רצו לראות אותו יותר.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347106
בוא נסתכל על זה ככה. יש לא מעט הורים שמעוניינים לשלוט ברמת האלימות שילדיהם נחשפים אליה. אתה יכול להזדהות או לא, אבל זאת זכותם.

אם תעשיית המשחקים תתן להם כלי של "דירוג סקס ואלימות", בדומה לסרטים, כולם ייצאו נשכרים. זה יבטל את המגמה של פסילת משחקי מחשב אלימים באופן גורף. להורים תהיה איזשהי יכולת (מוגבלת מאד) להגן על התום של ילדיהם. ולתעשייה יהיה כסתוח מושלם בפני תביעות מטופשות כמו שיש כיום. אם כמה ילדים יעלבו מזה שכתוב על העטיפה של המשחק 18+, וישיגו אותו דווקא, זה באמת הרע במיעוטו.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347102
אגב, אם ממש ישעמם לך ותלך לקרוא את העבודה שלי שמקושרת מהמאמר, תראה שלדעתי יש קצת יותר "עומק" לסיווג של אלימות במשחקים. אין דין אלימות "מוסרית" כדין אלימות "בלתי-מוסרית". אין דין משחק שהסיפור שלו מתאר חייל קומנדו שנלחם בטרוריסטים כדין משחק שהסיפור שלו הוא חבר כנופיה שרוצח אנשים תמימים כדי להרוויח כסף‏1. עם זאת, אני חושב שהנושא הזה קצת פחות רלוונטי לישראל, משום שהילדים פה הרבה פעמים מתעלמים מהסיפור בין כה וכה (בין השאר בשל מגבלות שפה) ופשוט יורים בכל מה שזז.

1 בהקשר הזה, אגב, דווקא הסימס בעייתי - שם להיות פורץ זו עבודה ככל העבודות. מזל שהוא הוסיפו מקצוע של מתנקש מקצועי.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347126
בא'נה מה זה הרווחים האלה?
היה מינימום על מס' העמודים?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347129
אני מנחש שמדובר ב-Double spacing, שמטרתו לאפשר למי שבודק את העבודה לסמן הערות ביתר נוחות.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347154
זה יותר מעצבן בקריאה על המסך, אבל נוח לאין ערוך בקריאה מדף. חוץ מזה, רווחים כפולים הם דרישה של האוניברסיטה.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347745
Common sense and changing behavior pattern of a child can tell his parents if their child is influended by a violent game. אבל זה שהוא יהפוך לפורע עול זה קצת מוגזם. ‏
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348343
הפרדה מטעמי אלימות דווקא נראית לי מאד מתבקשת. אתה בטח מסכים איתי שהאלימות בישראל עלתה מאד בעשור האחרון (אני כמובן לא מחשיב מלחמות, אלא רק אלימות של אזרחים), גם כמותית וגם "איכותית". נשאלת השאלה למה. שמעתי הרבה אנשים שטוענים שזה קשור לכיבוש ולמצב הביטחוני, אבל זה נראה לי מופרך, כי המצב הזה קיים הרבה מאד זמן. ניסיתי לחשוב מה הסיבה האמיתית, והדבר היחיד שנראה לי הגיוני הוא התפשטות הסרטים ומשחקי המחשב האלימים בישראל בשנות התשעים. אם יש לך הסבר אחר, אני אשמח לקרוא, לי נראה די ברור שזו הסיבה.

די ברור שההשפעה של הגורמים האלה היא חזקה יותר בגיל צעיר, הן רגשית והן ערכית. לא נראה לך הגיוני, במציאות הזאת, להגביל את גיל הצפייה/המשחק, ולו כדי להגדיל את הביטחון האישי שלי כאזרח שרוצה לחיות בחברה פחות אלימה?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348349
אני לא בטח מסכים איתך שהאלימות בישראל עלתה מאוד בעשור האחרון. כל מה שאני יודע הוא שהפרסומים על אלימות בישראל בשנים האחרונות רבים יותר מאשר פעם. אין לי מושג מה זה אומר, כי לא חקרתי את הנושא לעומק.

לי נשמע מופרך דווקא שהסיבות לאלימות הם התפשטות משחקי המחשב והסרטים האלימים, ודווקא המצב הבטחוני נראה לי כמו סיבה טובה (כי רק בעשר השנים האחרונות החלו פיגועי ההתאבדות, ובפרט בחמש השנים האחרונות).

הנה שאלה מעניינת: חוץ מנתן זאדה שעליו דובר במאמר, כמה מהאנשים האלימים שיחקו במשחקי מחשב אלימים? אני חושב שאם נבדוק את זה, נגלה שהמספר לא גדול כל כך. אני יכול להגיד שמההיכרות האישית שלי, רוב האנשים האלימים שפגשתי (למזלי, לא כל כך הרבה וגם לא כל כך אלימים) לא שיחקו בכלל במחשב. לכן השאלה הזו מסקרנת וראוייה למחקר רציני.

אגב, גם לא כל כך ברור שההשפעה של הגורמים האלה היא חזקה יותר בגיל צעיר. נראה לי שטווח הגילאים הבעייתי ביותר מבחינת משחקי מחשב הוא 16-20, אבל זה סתם רושם שטחי ולא מבוסס.

לי באופן אישי יש טיק בעין כל פעם שמישהו מדבר איתי על להטיל הגבלות על החברה כדי "להגדיל את הביטחון האישי". אני לא אומר שאסור, אני פשוט אומר שכמו לסיים סיפור בהתאבדות של הגיבור, מותר לעשות את זה אבל כדאי שתהיה לך סיבה טובה מאוד.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347124
כתבת בערך שורה אחת על מחקרים שמנסים למצוא קשר בין משחקי מחשב לבין רמת האלימות של מי שגדל איתם. לדעתי זה עצם העניין, שכן אם קיים קשר כזה לא יעזור לי לפקח על המשחקים של הילד שלי. הילד של השכן וכל החברים שלו, הם אלה שמדאיגים אותי - לפחות עד שהצאצא הפרטי יתקין את "קוצץ האבות II".
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347153
כתבתי רק שורה אחת משום שהמחקרים שאני נחשפתי אליהם מוטים לכיוון שלילת הטיעון הזה (פשוט מכיוון שאני קורא יותר בלוגים של גיימרים מאשר בלוגים של אנטי-גיימרים), ולא מצאתי לנכון לספק את עמדתי המקצועית הבלתי-קיימת בנושא. טענתי שהמספרים בארה''ב מצביעים דווקא על ירידה באלימות הנוער בעשור האחרון, ושבאופן כללי, קשה להוכיח שקיים קשר שכזה בין משחקי מחשב לאלימות, ולכן הנחת האפס (שאין קשר כזה) טרם נדחתה.

מעבר לכך, לא שמעתי שיצאת כנגד איסור על חשיפת ילדים ונוער לאלימות בטלוויזיה ובקולנוע, שם יש עדויות לא פחות מוצלחות (ולא פחות גרועות) להשפעה השלילית של החשיפה על רמת האלימות של הילד.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347165
א. בישראל, לפחות, גברה מאוד אלימות הנוער בשנים האחרונות, וגיל האלימים הולך ויורד. אינני יודעת אם זה קשור למשחקי המחשב או לא, וגם לא אם נבדק קשר כזה, אבל העובדה היא עובדה.
ב. ודאי גם סרטים אלימים בקולנוע ובטלוויזיה אינם מוסיפים לבריאות הציבור, אבל משחקי מחשב בהכרח משפיעים יותר על המשחקים בהם משהסרטים משפיעים על צופיהם: הרי במשחק מחשב השחקן עצמו הוא ש"מבצע" את הרצח ומעשי האלימות השונים, ובמידה מסוימת מרגיש כ"מתנסה" בהם.
ג. דווקא העובדה שיצרני המשחקים הללו התעלמו בבוז מהצעתו של תומפסון אומרת דרשני. הרי העלילה שהציע נשמעת משכנעת ומרתקת, ואם ברור להם שהמשחקים אינם מהווים מעין "הכנה" לקראת פעילות ממשית, מדוע שלא ימציאו משחק כזה?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347168
א. אהם. פיגועים, פשע מאורגן, אינתיפאדה - כל אלו, לדעתך, הם תפאורה בלבד. מה שמדרבן ילדים לאלימות כיום, כמובן, זה משחקי מחשב. עובדה היא אולי עובדה, אבל היא לא עומדת בפני עצמה, והיא אינה קשורה כהוא זה למשחקי מחשב.

ב. יש שחושבים דווקא להפך - שמשחקי המחשב (כמו ספורט) משמשים פורקן לאלימות, ולכן דווקא מי שמשחק בהם לא ירגיש צורך לבטא את האלימות בצורה פיזית בעולם האמיתי.

ג. ההצעה שלו הייתה די מטופשת. המשחק שהוא הציע היה מסריח (תאמיני לי, אני משחק במשחקי מחשב, ואני קראתי את ההצעה שלו), ובסופו של דבר מישהו גם יצר אותו (יצירת משחק מחשב שלם ואמיתי, על ידי מפתחת משחקים מקצועית, אורכת מספר שנים. גם אם מישהו מהתעשיה היה לוקח על עצמו להענות לאתגר, לא היינו רואים תוצאות עד לעוד שנתיים-שלוש מעכשיו, מינימום), ותגובתו של תומפסון הייתה בסגנון "damned if you do and damned if you don't".
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347171
א. כפי שאמרתי, אינני יודעת אם זה קשור למשחקי מחשב. אין לי ספק שהאינתיפאדה משפיעה מאוד, אבל לאו דווקא על הנוער. גם לא נראה לי שהייתה עלייה באלימות הנוער בתקופת האינתיפאדה הראשונה.
ב. אני מכירה את הטענה, אבל היא לא נראית לי משכנעת במיוחד. הדינמיקה של האדרנלין היא כזו, שבמהלך התמכרות למשחקים כאלה, נדרשת כל פעם אלימות עזה יותר כדי להגיע לאותה רמת אדרנלין. בסופו של דבר, ייתכן מאוד שהתשוקה תהיה לדבר האמתי.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347173
א. את מנסה להשוות את האינתיפאדה הראשונה לשנייה?

ב. מהנסיון שלי - לא בהכרח נכון. מצד שני, אני לא חובב גדול של משחקים אולטרה אלימים.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347179
א. לא בדיוק. אבל קודם כל, פיגועים קטלניים ופיגועי התאבדות הביו גם לפני האינתיפאדה השנייה, ושנית - נראה לי שהאינתיפאדה העלתה את רמת האלימות בעיקר אצל בוגרים - מהצבא ומעלה. אין סיבה טובה שהיא תעשה את זה לבני נוער.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347181
לחיות במדינה שבה בכל פעם שבה אתה יוצא מהבית אתה מרגיש שאתה משתתף ברולטה רוסית? דווקא נשמע לי כמו משהו שיכול להקפיץ את הפיוז גם למי שלא צריך ללכת ולבצע וידוא הריגה בילדות.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347197
זה הרבה יותר מקפיץ את הפיוזים לכיוון אלימות כלפי פלסטינים, רצון לשרת בצבא, הצבעה ימנית או ימנית קיצונית... לאו דווקא אלימות ''פרטית'' ישירה.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347206
אני מסכים, אבל אני חושב שיש קורלציה בין מידת האלימות הכללית ובין מידת האלימות שמופנית (או שרוצים להפנות) כלפי גורם מסויים.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347213
לא נראה לי. אויב משותף אמור ליצור לכידות בקבוצה.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347225
אם אתה אומר.
איזו קבוצה? 349916
קבוצת הישראלים?היהודים?היהודים המחזיקים בעמדות ימניות?

הנקודה היא ש"שסע חברתי" הוא יותר מאשר ססמה- בעשר השנים האחרונות (ויותר) הפוליטיקאים מרבים לחלק את העולם ל"אנחנו" ו"הם" כאשר גם הישראלים שלא בוחרים במחנה הנכון משתייכים ל"הם"(זה בא בעיקר מצד הימין, אבל לא *רק* משם) ו"נגדם" כל האמצעים כשרים.זה מוביל לדה-הומניזציה של אנשים אחרים ככלל, כי "מי שלא איתי נגדי", ומדרדר במדרון החלקלק של אלימות כנגד אנשים אחרים(זה לא תופס רק לבעלי זכות בחירה כי גם בני נוער צופים בחדשות וקוראים עיתונים).וכן, לכיבוש *יש* תרומה רצינית לדעתי(הלא מקצועית)- מי שעומד שעות במחסום ומתעלל בערבים מתחיל להביט בכל מי שלא בקבוצת מכריו הקרובים כ"לא אדם" ומקבל את המסר "להתעלל/להיות אלים זה טוב".
איזו קבוצה? 349930
"מי שעומד שעות במחסום ומתעלל בערבים"...
ודאי. נכון מאוד. אבל לגבי בני נוער לפני צבא - שאינם מתנחלים? הם לא מתאמנים בהתעללות מראש. נראה לי שמראות הפיגועים גורמים להם, בכל זאת, בעיקר לרחוש שנאה לפלסטינים.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347331
לפני שנתיים, הרגשתבכל פעם שיצאת מהבית שאתה משתתף ברולטה רוסית? אני מקווה שאתה מרגיש הרגשה דומה כשאתה נוהג ברכב, אחרת ההתבטאות הזאת תהיה טיפה "מעריבית".

באופן כללי, ומבלי שביצעתי כל מחקר, אני נוטה לפקפק ברוב התיאוריות שקושרות בין משחקי מחשב, סרטים, פיגועים או שירות בשטחים לבין אלימות סביב כיסא בחוף הים, מקום חניה או בחורה במועדון.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347481
אני באמת מרגיש הרגשה דומה, אם כי פחות חמורה. כן, אני יודע שהסיכויים להיהרג בתאונת דרכים גדולים בהרבה.

אם מי שאשם הוא לא משחקי המחשב, הסרטים, הפיגועים או השירות בשטחים, מה בעצם הסיבה לכך שיש אלימות סביב כיסא, מקום חניה או בחורה?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347490
בני אדם ?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347494
תשובה מתחכמת יפה, אבל האם לדעתך היא באמת עונה על השאלה שלי? מה גורם לבני האדם לעשות את זה? למה אני לא רוצח אנשים שרבים איתי על מקום חניה, ואחרים כן? בגלל הגנים?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347512
התשובה מתחכמת, אבל עונה בפשטות על השאלה שלך, משום שהשאלה שטחית. לשאול בפשטות "למה יש אלימות?" זה כמו לשאול "למה אנשים אוהבים?". התשובה הפשטנית לשאלה הפשטנית היא שזהו חלק בלתי נפרד מהטבע האנושי. בשביל לרדת לפרטים מעניינים, צריך שאלות יותר טובות.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347571
השאלה (המרומזת) היא לא למה התופעה קיימת אלא למה היא הולכת ומתעצמת. כשאני הייתי בגילכם, דקירות במועדונים (אז הם נקראו דיסקוטקים אבל העקרון היה זהה) היו נדירות ביותר - למען האמת אני לא זוכר כאלה בכלל.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347576
אתה זוכר משהו מהתקופה שהיית בגילנו ? זה היה דיי מזמן לא... ? :-)

אני לא בטוח שיש לנו מספיק נתונים כדי לקבוע שהתופעה "הולכת ומתעצמת". מה הייתה רמת הדיווח על תקריות של אלימות בקרב צעירים ? מה היה חתך האוכלוסיה שמגיע לדיסקוטקים ? ההוואי החברתי ? מתיחות בין תת-קבוצות ? מצוקה כלכלית ? מציאות מדינית ? מצב בטחוני וכו' ? יש יותר מדי גורמים שיכולים להשפיע על מספר הדקירות במועדונים כדי לקבוע ככה סתם שאז זה היה שונה מהותית.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347582
אני יכול לקבוע בבטחון רב למדי שדקירות במועדוני לילה היו נדירות ביותר, אם בכלל. מאחר ופשעים שונים היו מדווחים קשה לי להאמין שדווקא אלה לא זכו להגיע לעמוד האחורי של "דבר" ( ובטח ש"העולם הזה" לא היה נמנע מתמונת תקריב של הסכין המגואלת בדם). תאמין לי שהאמא שלי היתה יודעת אם כל מקרה כזה, ומנפנפת בו לעברי למען אירא ואחת גם אני, שכן מה הטעם לקחת סוודר, מטריה, ערדליים, מעיל גשם וכובע אטום למים אם אתה הולך להירצח ממילא?

אשר לשאר, אתה כמובן צודק. לא ניסיתי לטעון שאני יודע מה הסיבה לכך שהחברה הולכת ונעשית אלימה. על פניו, נראה לי הגיוני שחשיפה לאלימות בקולנוע, בטלויזיה ודרך משחקי מחשב יכולה לתרום לכך, אבל אני לא טוען שצריך לייחס חשיבות מיוחדת למה ש"נראה לי".
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347583
האם מה שהיה קטן יותר היה מספר הדקירות המוחלט או מספר הדקירות יחסית לגודל האוכלוסיה?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347587
האוכלוסיה היתה בערך חצי ממה שהיא כיום, בעוד מספר הדקירות היה קטן בהרבה (עשה לי טובה ואל תבקש ממני נתונים ומראי מקום. אני מודה שאין לי). הנה הפתעה מרעישה: בני נוער לא הסתובבו עם סכין בכיס!
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347588
אז איך הם הצליחו להתגונן?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347590
אקדחים כמובן.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347591
זה סכין בכיס שלך, או שאתה שמח לראות אותי?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347677
גן אבל צעירים יגלו להידקר במקומות אחרים או סתם לחטוף מכות. יכול להיות שמועדונים אז היו מקומות יותר נקיים שהאוכלוסייה בהם הייתה אחרת. בגלל זה אני שואל על דיווח.

חוץ מזה העניין עם הסכין זה עניין של זמינות ונורמה. אם יש תקרית של אלימות - יש סכין יש דקירה, אין סכין אין דקירה (בערך. נראה לי). ככה שמה שצריך לספור זה מקרים של אלימות בקרב צעירים בכלל, ולא דקירות במועדונים.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347611
וכשהיית בגילם של אלו: http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3171915,00.h... ?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347612
אז זהו, שקשה לי לזכור דברים שקרו לפני עשורים בודדים בלבד. כידוע, הזכרון האנושי עובד בשיטת lifo.
Red Squeeze Button 347622
באחד הפרקים של "נשואים פלוס" דווקא טענו שהזיכרון פועל בשיטת FIFO‏1. קלי היתה אמורה להתחרות בשעשועון ידע טלוויזיוני בנושא ספורט, והצליחו לדחוס לראשה המון עובדות. אולם עם תחילת השעשועון היא למדה עובדה חדשה, מה שכמובן דחק ממוחה את העובדה הראשונה שלמדה, שכמובן היתה שאלת הגמר: מי הבקיע שלושה טצ'דאונים באליפות פוטבול תיכונים?

1 אני לא מציע לאף אחד ללמוד על הזיכרון מ"נשואים פלוס"
Red Squeeze Button 347625
ומהם, אם יותר לי לשאול, הפיפו והליפו שלכם?
Red Squeeze Button 347626
LIFO - Last In First Out
FIFO - First Is First Out
מדובר על שתי שיטות ניהול אוספים של אובייקטים במדעי המחשב. ליפו הוא מחסנית, הראשון שנכנס אליה הוא האחרון שיוצא (כמו במחסנית של רובה), פיפו הוא תור, הראשון שנכנס הוא הראשון שיוצא (כמו תור בקופת חולים ייקית). ועל השאר ידובר בגוגל.
Red Squeeze Button 347637
אהמ... נאה. תודה.
Red Squeeze Button 347704
השיטה fifo ו-lifo היא שיטת ניהול מלאי עוד לפני המחשב.
347719
כשאתה צודק אתה צודק.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347534
לדעתי, התשובה דומה לשאלה "מדוע רוב האנשים מטומטמים?", או לחילופין נובעת מהנחת היסוד - "רוב האנשים מטומטמים". אני חושב שבד"כ יש מתאם לא רע בין טימטום לבין אלימות.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347204
היו מכות בסביבתי מאז שאני זוכר את עצמי, ואז לא היו לילדים פה הרבה משחקי מחשב וסרטים, ולא היה אז אינטרנט או ממשק נוח, כך שהמשחקים הגיעו, בשנים המוקדמות, בעיקר דרך ההורים. אני אחזור, כי זה חשוב - מכות היו תמיד.

אני מקבל את הרושם שהורים רואים במשחקי מחשב תירוץ אפשרי לאלימות שיש בילדיהם בגלל טבעם של הילדים, ההתנהגות של ההורים וההתנהגות של הילדים האחרים בסביבה. לדעתי זה תירוץ בלבד, לא יותר מזה. הילדים האלימים יותר כשהייתי ילד דווקא לא התעניינו במשחקי מחשב. ה-ר-ב-ה יותר כיף להרביץ במציאות, ואת זה הם היו רגילים לעשות מלפני שהיה להם מחשב. כמו כן, אף פעם לא ראיתי אף אחד הופך מבלתי-לאלים לאלים אחרי, נגיד, לכל היותר כיתה ג'.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347211
ובכל זאת אלימות הנוער עלתה מאוד בשנים האחרונות, שאל במשטרה.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347218
תודה שהזכרת לי. אכן, המסקנה המיידית היא שמשחקי המחשב האלימים הם הסיבה, כי הרי אין שום דבר נוסף חדש תחת השמש.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347223
על דברים אחרים כבר דיברנו (עם גדי). רוצה להוסיף?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347240
"לאחר שבחנו ממצאים של 20 שנות מחקר, הגיעו פסיכולוגים אמריקניים למסקנה כי ילדים ובני נוער שנוהגים לשחק במשחקי מחשב אלימים, מפגינים תוקפנות גם בחיי היומיום"

פחד ותיעוב ב"The Sims" 347252
לא הלכתי בעקבות הלינק לאותו כנס בארה"ב ואשמח אם מישהו (אדם או חרק) יעשה את העבודה בשבילי ויספר אם נבדקה גם ההשערה ההפוכה, לפיה מי שיש לו נטיה לאלימות גם נמשך למשחקים אלימים וגם מפגין תוקפנות בחיי היומיום.

גדי ודובי מתבקשים לא לקחת את זה באופן אישי. אין לי ספק שיש גם מי שנמשך למשחקים אלימים ולא מפגין אלימות בחיי היומיום (וחבל!).
השערה משלימה 347293
הטענה שאנשים עם נטיה לאלימות נמשכים למשחקים אלימים, לא בהכרח שוללת את הטענה שמשחקים אלימים עשוים לגרום לעליה ברמת האלימות. ב"רמת האלימות" הכוונה איננה לנטיה הטבעית של אותם אנשים, אלא לביטויים של התנהגות אלימה. אולי המשחק האלים מעורר את הביטוי ההתנהגותי האלים והתוקפני של אלה בעלי נטיה אלימה?

לדוגמא, שוטרים מתאמנים בסימולטורים המבוססים על משחקי מחשב, כדי ללמוד ולהפנים כישורים של תגובה מהירה לאיומים, תוך שליטה על כושר איבחון אופיו של האיום ושל האדם המאיים עליהם. ז"א, מנקודת המבט הזו, שימוש במשחקי מחשב מתוכנן במטרה לגרום לשינוי מחשבתי, ובעקבותיו של התנהגות השוטרים.

אם אפשר לראות שינוי בהתנהגות (שהיא ביטוי לתהליכי מחשבה) של שוטרים ששיחקו בסביבה מבוקרת, עד כמה אין זה סביר לחשוב שתהיה השפעה על נערים? לנערים יש רמת שליטה עצמית קטנה יותר מלשוטרים, הם משחקים במשחקים בעלי רמת גרוי גבוהה יותר, בסביבה לא מבוקרת ובכמויות יותר גדולות.
השערה משלימה 347838
אני חושב שהמושג "תהליכי מחשבה" כאן מערפל את התמונה. סימולטור טיסה מגדיל את המיומנות של הטייס, וסימולטור "פגע בפושע ולא באמא עם התינוק" מסייע - אני מקווה - לשוטר לקבל החלטות נכונות בזמן אמת, ומובן שהדבר כרוך בשינוי של אותה "מערכת חשיבה" מודעת-למחצה של התלמיד. הבעיה היא ש"מערכת חשיבה" כוללת בתוכה המון פונקציות שונות לחלוטין, ואנחנו מנסים להתמקד כאן בחלקים אחרים שלה: אלה שקשורות למוסר, לנורמות חברתיות, לטיפול בתיסכולים ואגרסיות וכד' - כולן פונקציות "גבוהות" בניגוד לחלקים המוטוריים שמתורגלים בסימולטורים.

נדמה לי‏1 שבטיפול קבוצתי באלימות משתמשים בסימולציה מסוג אחר: משחק תפקידים בו המטופל האלים לומד לזהות את את הכעסים ולטפל בהם בדרך פחות מכאיבה לזולת, וזה כבר קרוב יותר להשפעה אפשרית של משחקי מחשב על השחקן - רק בכיוון ההפוך.

מאחר והנושא נדון לפחות מאז האגרוף הראשון שג'והן ווין העניק לפושע המנוול באמצע המאה שעברה, אני די מתפלא שעוד אין תשובה לשאלה הפשוטה: האם חשיפה ממושכת לאלימות מעודדת את הצופה לנקוט באותה דרך, מאפשרת שחרור אגרסיות ובכך ממתנת אלימות בחיים או לא משפיעה בכלל. פסיכולוגים, סוציולוגים, אנשי חינוך - מה קורה איתכם?
______________
1- בניגוד לשמועות מרושעות לא עברתי כזה, ואם אני אתפוס את זה שמפיץ אותן אשבור לו את העצמות.
סינדרום הצפרדע 347962
(תודה :)

האמת, קצת התפלאתי שאין בעבודה של דובי ובמאמר המבוסס עליה הפניות למחקרים אמפיריים ותאורטיים בנושא. אני זכרתי שקראתי פעם כמה מחקרים בנושא אבל לא הצלחתי למצוא אותם. לעמות זאת, הנה סיכום קצרצר של מחקר מטא-אנליטי‏1 שבדק למעלה מ-‏50 דוגמאות של מימצאי שורה של מחקרים בהם השתתפו למעלה מ-‏4200 נבחנים.

יש לציין שבניגוד לכמות הגדולה של מחקרים על אלימות בסרטים ובטלוזיה, כולל מחקרים ארוכי-טווח, כמות המחקרים על משחקים אלימים היא קטנה יחסית ולא כוללת מחקרים על השפעות ארוכות טווח. אבל הספרות המחקרית על סרטים אלימים רלוונטית לשאלת ההשפעתם של משחקי וידאו בגלל הזהות בתהליכים הנפשיים, מה עוד שהמחקרים הללו עברו שלבים רבים של השגות, ביקורת ותשובות לביקורת כך שיש להם מידת אמינות גבוהה. מהתוצאות הללו עולה שאפילו חשיפה קצרה לסרטים אלימים גורמת לעליה ברמת האגרסיביות, וחשיפה ממושכת לסרטים אלימים מעלה את רמת הסיכון של ילדים ובני נוער (נשים וגברים כאחד).‏2

מעט מהמספרים (בארה"ב):
-גילאי 8-18 צופים במדיה מכל סוג שהוא למעלה מ-‏40 שעות בשבוע (בלי לספור בי"ס).
-גילאי 8-13 משחקים כ-‏8 שעות בשבוע.
-כ-‏15% מהסטודנטים משחקים לפחות 6 שעות בשבוע, 2.5% למעלה מ-‏20 שעות.
-המחקרים מצביעים על מתאם חיובי ומשמעותי בין כמות המשחק והתנהגות אגריסית, ללא קשר למין.
-מתאם שלילי ומשמעותי לרצון לעזור לזולת.
-מתאם חיובי ומשמעותי לרגשות אגריסביים, כמו זעם או עוינות, ללא קשר למין או גיל.

אני לא אמשיך כי אני חושב שהכיוון ברור.

אה כן, מה עניין הצפרדע?
(אני לא יודע מי חשב על הניסוי הבא) - כשזרקו צפרדעים למים רותחים, הם קפצו מיד החוצה מהסיר. כששמו אותם במים קרים ולאט לאט הרתיחו את המים, הצפרדעים לא הגיבו לעליה בטמפרטורה והתבשלו למוות. כוחו של הרגל (הביטואציה?).

1 ההשפעה של משחקי וידאו אלימים על התנהגות, חשיבה ורגשות אגרסיביים, עוררות פיזיולוגית והתנהגות פרו-חברתית, אנדרסון ובושמן psychological science ספט. 2001

2 גם למשחקים לא אלימים יש השפעה שלילית , כמו עליה בתיסכול, באגרסיביות ובנכונות שלנו להיכנס לעימותים - למה לבזבז זמן על שש-בש, בוא נוציא ישר סכינים. אני מזכיר גם שבאותה מידה, משחקים משמשים ככלי להורדת מתחים, להרגעות וחיזוק קשרים חברתיים.
מי הזיז את הצפרדע שלי? 347970
העסק עם הצפרדע זאת לא אגדה אורבנית? זה מסוג הדברים שמסתובבים בדוא"ל בתור "לקח" למנהלים (כמו היד בדלי, או האבנים בצנצנת).
מי הזיז את הצפרדע שלי? 348006
לא יודע. זה לא משנה, הרעיון הודגם בהרבה ניסויים אחרים, כמו תגובה לכאב או לאלומות אור שמכוונות לעין.
מי הזיז את הצפרדע שלי? 348115
*לי* זה משנה.
מי הזיז את הצפרדע שלי? 348139
יאללה, למעבדה.

(אגב, נדמה לי שהניסוי עם מוטות הברזל שמריחים מים עוד מחכה לביצוע).
מי הזיז את הצפרדע שלי? 348143
אין לי תקציב לצפרדעים. זה גם נוגד את חוק הנסויים בבעלי חיים. אבל אם כבר הנושא עלה, האם לדעתך צריך לשטוף את הצפרדעים לאחר הבישול כדי למנוע מהם להידבק?
מי הזיז את הצפרדע שלי? 348145
רק אם אתה מבשל אותן בקרונית, זו דילמה אמיתית.
מי הזיז את הצפרדע שלי? 348147
אני רואה שלא צריך למספר פה בדיחות.
מי הזיז את הצפרדע שלי? 348220
LOL
מי הזיז את הצפרדע שלי? 348474
בעניין חוק הניסויים בבעלי חיים אין מה לדאוג, אפשר להשתמש בצפרדעים מפלסטיק.
מי הזיז את הצפרדע שלי? 348502
מבדיקה שערכתי עולה שצפרדעים מפלסטיק באמת לא קופצות כאשר מבשלים אותן באופן הדרגתי.
מי הזיז את הצפרדע שלי? 348600
הכנסת בטריה?
מי הזיז את הצפרדע שלי? 348621
חיברתי אותן לשטקר. מסתבר שכאשר צפרדע שמחוברת לחשמל מוכנסת למים (שעתידים להתחמם בהדרגה), מבצע הניסוי קופץ.
מי הזיז את הצפרדע שלי? 348649
הניסוי התקני מחייב שימוש בגז.
מי הזיז את הצפרדע שלי? 348026
אני לא יודע אם זו אגדה אורבנית, אבל צפרדע שנזרקה למים רותחים לא תקפוץ כבר לשום מקום ...
מי הזיז את הצפרדע שלי? 348067
אני לא יודע אם זו אגדה אורבנית, אבל אני מתנדף להשתתף בניסוי שבו זורקים צפרדעים לתוך סיר עם מיים רותחים, כי כבר כבר לא נשאר שום דבר כיפי לעשות.
מי הזיז את הצפרדע שלי? 348112
גוגל אומר: אגדה אורבנית.
סינדרום התרנגולת 348029
אחת הבעיות המשמעותיות במחקרים מהסוג הזה הוא שאלת הביצה והתרנגולת. לא לוקחים (כי אי אפשר לקחת) קבוצה של אנשים נקיים מכל השפעה תרבותית וחושפים אותם לרמות שונות של סרטים אלימים. אלא בודקים אלו אנשים (מתוך בחירה, השפעה סביבתית וכו', שהיו קיימים מראש) רואים יותר תוכניות אלימות. אי אפשר לדעת אם האנשים האלימים הם גם אלו שמעדיפים את הסרטים האלה, או שהסרטים גרמו לשינויים באופי ובהתנהגות. נטיית הלב שלי היא לחשוד שלאופציה הראשונה יש משקל משמעותי.
טלוויזיה בבוטאן 348047
את הקישור הזה כבר הביאו בדיון? בקצרה: רמת הפשיעה והאלימות בממלכת בוטאן עלתה פלאים עם הגעתה של הטלוויזיה.

סינדרום התרנגולת 348069
אבל המחקרים נעשו על נבדקים אקראיים.
סינדרום התרנגולת 348070
הנבדקים הם לא אקראיים, משום שהנבדקים עצמם (תולדות חייהם) בחרו בשביל הבודק את מידת החשיפה למשחקי מחשב, תוכניות טלוויזיה אלימות וכד'. אין לך יכולת להגריל נבדקים, ולהחליט בעצמך לאיזה תוכניות (לאורך החיים) תחשוף אותם.
הטענה שלי היא שהרקע של הנבדק והתכונות שלו משפיעים על הבחירה הזו, וגם על הנטייה שלו לאלימות, וזוהי לפחות חלק מההשפעה שאנחנו רואים במחקרים.
סינדרום התרנגולת 348071
אבל את יודעת איך מבדקים כאלה נערכים. לוקחים נבדקים אקראיים וחושפים אותם לסרטים או למשחקים אלימים/נייטרליים בסביבה מבוקרת. אח"כ משווים רמת אגרסיביות או התנהגות פרוסוציאלית לנתונים מלפני החשיפה.
סינדרום התרנגולת 348072
אני דיברתי על מחקרים שעוסקים בפשיעה מול חשיפה למשהו לאורך החיים.

במחקרים הקטנים יותר שבהם מדובר על חשיפה מבוקרת, קשה לי לחשוב על מצב שבו יחכו שתקרה פשיעה בפועל. המחקרים יבדקו השפעה מיידית (וסביר להניח תיאורטית) של החשיפה, ומכאן ועד המסקנה שהחשיפה מובילה לשינוי בפשיעה או ברמת אלימות כללית הדרך ארוכה.
סינדרום התרנגולת 348073
אני לא חושב שהזכרתי בתגובה הראשונה שלי את המלה ''פשיעה.'' דובר על עליה ברמת ההתנהגות והרגשות האגרסיביים, הנטיות להתנהגות פרוסוציאליות ועוררות פיזיולוגית.

במאמר מוסגר אני רוצה לומר שהנסיון לחפש תמיד את התוצאה הקיצונית ביותר - פשיעה למשל - הוא מעט מטעה. נניח שחשיפה לסרטים ומשחקים אלימים מורידה את הרצון שלנו להיות חברותיים או לעזור לזולת (כמו שהראו הממצאים הנ''ל), הרי אלה ממצאים חשובים, אפילו אם מדובר על השפעה לזמן קצר. אותו הדבר בהשפעה על מידת האגרסיביות שלנו, אפילו אם זאת רק הרגשה פנימית של זעם או תיסכול שאיננה מתבטאת מיידית בהתנהגות אלימה.
סינדרום התרנגולת 348079
חמש דקות אחרי משחק מחשב: עזבי אותי, לא רוצה לעזור לך בשיעורי בית, הרגע הפסדתי בקרמגדון!

עשר דקות אחרי משחק מחשב: סליחה על קודם, מה הייתה השאלה?
סינדרום התרנגולת 348099
אצלי חוסר הרצון לעזור הוא רק בזמן שאני משחק, כי, נו, אני באמצע משחק, כאילו?
סינדרום התרנגולת 348182
וממתי מה שקורה לך אישית חשוב מבחינה מחקרית?
סינדרום התרנגולת 348273
לא חשוב בכלל. פשוט מעלה אצלי תהיות לגבי אותם מחקרים שהצביעו על שינויים ''ניכרים'' בכיוונים כאלו.
סינדרום התרנגולת 348277
איך עולה בך תהיה אם לא קראת את המחקרים עצמם? (גם אני לא, אבל אם תרצה אדוג אחד או שניים).
סינדרום התרנגולת 348279
דווקא קראתי אחד או שניים (או שבעה או שמונה), בזמנו.
סינדרום התרנגולת 348280
ו...?
סינדרום התרנגולת 348297
כמו שאמרתי, יש לכאן ולכאן, ואני לא ממש התרשמתי מאלה שהיו לכיוון ההוא.
סינדרום התרנגולת 388545
וועדה של הסנט האמריקאי ערכה דיון בנושא משחקי וידאו. המטרה היתה לבדוק אם משחקים אלימים גורמים להתנהגות אלימה, אם הם מוגנים תחת התיקון הראשון לחוקה וחופש הדיבור, ואם גופי שילטון יכולים לשלוט במכירה של משחקי וידאו לקטינים.

נציגת אירגון הפסיכולוגים האמריקאי אמרה בעדותה שילדים המשחקים במשחקי וידאו אלימים מראים התנהגות ומחשבות יותר אלימות. חשיפה למשחקים אלימים מגבירה רגשות של עוינות, חשדנות לגבי המניעים של אנשים אחרים, והפגנה של אלימות כדרך להתמודד עם עימותים.

עוה"ד שמייצג את תעשית משחקי הוידאו אמר שהמחקר הזמין איננו מספיק דיו כדי לשכנע את בית המשפט להגביל מכירת משחקים לקטינים. זכות הביטוי עדיין גוברת על הרצון להגביל מכירה כדי להגן על קטינים מפני השפעות שליליות.

הקישור מכיל רשימה ביבליוגרפית ארוכה.
סינדרום התרנגולת 348181
תיזכור את הצפרדעים.
סינדרום התרנגולת 348291
אני זוכר, וזה די מפחיד אותי לחשוב שיכולים לבשל אותי בלי שאשים לב.

הקשר למשחקי המחשב עדיין חומק ממני, למרות שכולם בטוחים שהוא ברור כשמש, כנראה.
סינדרום התרנגולת 348477
מה, אתה עדיין בשלב הצפרדע? עוד לא מצאת את הנסיכה שתנשק אותך?
סינדרום הצפרדע 348345
יש לציין שמתאם לא מעיד על סיבתיות. עדיין יכול מישהו לומר שאנשים אגרסיביים יותר ישחקו יותר במשחקי מחשב אלימים ויצפו יותר בסרטים אלימים, ואולי זה מהווה תחליף, במידה מסויימת, להתנהגות האלימה עצמה, וכך להוכיח את ההפך ממה שאתה טוען.
האם במחקרים חילקו אנשים (שרירותית) לשתי קבוצות, ולאחת נתנו לצפות בסרטים אלימים ולשחק משחקים אלימים, ולשנייה לא (ואז, בהנחה שהחלוקה שרירותית, ברור שהצפייה משפיעה על ההתנהגות ולא להפך), או שפשוט שאלו אנשים לגבי הרגלי הצפייה שלהם, וההתנהגות שלהם (ואז הסיבתיות נותרת עמומה)?
סינדרום הצפרדע 348399
ברור שמתאם לא מעיד על סיבתיות. התאוריה שמאחורי המחקר מנסה להראות קשרים סיבתיים.

זה שאנשים עם נטיה אלימה מעדיפים משחקים אלימים לא מנוגד לדעה שמשחקים אלימים מעלים את רמת האגרסיה (כתבתי על זה בתגובה הראשונה למעלה).

זה די טריביאלי (כיום) לומר שאנשים מעדיפים משחקים אלימים כתחליף להתנהגות אלימה. עדיין זה לא עומד בניגוד למה שכתבתי משום שאתה מציע הסבר סיבתי למשחק ולא הסבר לקשר בין משחק ועליה ברמת האגרסיה או ירידה בנכונות להתנהגות חברתית חיובית.

''האם במחקרים חילקו וגו''' כן, ועניתי על זה למעלה. בנוסף יש כמובן גם סקרים סוציולוגיים על הרגלי הצפיה והמשחק.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347412
ynet? לא תודה.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347259
אני לא לגמרי בטוח שיש עליה גם עכשיו מעבר לתנודות סטנדרטיות. זה פשוט שהתקשורת מתעסקת בזה יותר. בין כה וכה, חלק גדול מהאלימות המתוקשרת היא אלימות מינית - וזה, אם בכלל, קשור יותר לנגישות של פורנוגרפיה באינטרנט, ולא למשחקי מחשב.

התמכרות? מי מתמכר למשחקים הללו? אני פחות מכור למשחקים הללו מאשר כמה אנשים שאני מכיר מכורים לכדורגל.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347266
הסלמה באלימות הנוער ועל ירידת גילם של האלימים שמעתי במקרה ברדיו לפני ימים אחדים, בראיון עם קצין משטרה מסוים. וזה לא היה בהקשר של אלימות מינית.
ואתה לא מכור למשחקים האלה? ממתי אתה דוגמא למשהו? אתה חושב שרוב הנוער עסוק כמוך?:)
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347325
אני חושב שהמילה ''התמכרות'' לא נכונה פה. זה תחביב כמו כל תחביב אחר.

לגבי אלימות נוער בישראל, הייתי שמח לראות מספרים קונקרטיים. בכל מקרה, מכיוון שמדינות כמו ארה''ב וקוריאה, שם משחקי מחשב היו והינם בעלי תפוצה גדולה יותר מאשר בארץ, לא סבלו מהסלמה דומה, אני חושב שאפשר לפסול די בקלות את הטענה לקורלציה בין שני המשתנים.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347333
בין השנים 1996-2004 נרשמה עלייה חדה במקרי עבריינות נוער בכלל ועבריינות אלימה במוסדות החינוך בפרט. כך עולה מנתונים שהציגה היום (ב') המשטרה במהלך דיון בוועדת החינוך של הכנסת. עוד עולה מהנתונים כי בשנת 2004 לבדה נפתחו 1,789 תיקים של מקרי אלימות בבתי הספר - עלייה של 100 אחוזים לעומת שנת 1996. במהלך הדיון לא עסקו חברי הכנסת במתן פתרונות מעשיים - אלא שמעו סקירה על פעילויות משרד החינוך בנושא וקבעו: "התגובה לאלימות צריכה להיות בזמן אמת".

פחד ותיעוב ב"The Sims" 347362
ההנחה לגבי מתאם בין רמת האלימות לכמות התיקים שנפתחו אינה מבוססת בתשובתך.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347343
יש ודאי רבים המשחקים במשחקי מחשב ואינם מכורים להם כלל. יש גם מעשני סיגריות שאינם מכורים לעישון, ורוב מוחלט של משתמשי הטלפון אינם מכורים לטלפון. אבל בכל אחת מקבוצות האלה יש גם מכורים, ואין לי ספק שבענייני מחשב יש מכורים קשה ממש.
והנמלה העמלה סיפקה לך נתונים.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347427
להתמכרות לעישון יש הסבר פיזיולוגי פשוט. איזה הסבר פיזיולוגי יש ל"התמכרות" למשחקי מחשב או לטלפון?

וחשוב מכך - גם אם נקבל את זה שיש מכורים למשחקי מחשב, האם הם מראים יותר נטייה לאלימות מאשר אנשים רגילים וגיימרים חובבים?

הנתונים שסופקו עדיין אינם מספקים אותי, הן מהסיבה שצויינה בתגובה לנמלה, והן משום שלא הייתה שם חלוקה לסוגי אלימות. לבסוף, אחרי שנהיה בטוחים שהייתה עליה באלימות הלא-מינית, נצטרך עוד להוכיח שהעלייה הזאת חלה בעיקר בקרב מגזר שחקני משחקי המחשב.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347431
איזה הסבר םיזיולוגי פשוט יש להתמכרות להימורים? האם לא שמעת על מכורים להימורים? אני נוטה להניח /שההסבר לבתמכרות כזו, כמו גם להתמכרות למשחקי מחשב הוא האדרנלין.
ולולא ראיתי במו עיניי מקרה של התמכרות לטלפון (וזה לא מצחיק - זה נורא ואיום) אולי לא הייתי מאמינה שיש כזו. אבל היא קיימת.

אני מופתעת שאינך שם לב בעצמך לעלייה ברמת האלימות הלא-מינית. אנשים וילדים דוקרים זה את זה חופשי חופשי בגלל שיחה בסלולרי, בקבוק וודקה, מקום חניה, עבודה רועשת, נביחה של כלב... ועל מה לא?

ולא אמרתי שאני יודעת או בטוחה שיש קשר בין האלימות הגואה לבין משחקי המחשב. רק שזה מסבר את האוזן.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347458
הבעיה היא שהעליה באלימות מתרחשת בחברה הישראלית באופן כללי, ולא רק אצל בני נוער. ולא רק אצל אנשים שחשופים למשחקי מחשב.
הקורלציה פשוט נראית לי מופרכת.

אגב מחקרים, קראתי פעם מחקר שהראה שכמות הדיווחים בתקשורת על פשיעה בפריפריה הייתה ביחס *הפוך* לכמות הפשיעה באותם אזורים. כלומר, דווקא כשחלה ירידה בכמות הפשיעה, חלה עלייה בדיווח על פשיעה. אז אני לא נוטה לתת יותר מדי אמון במה שאני שם לב אליו בעצמי, כאשר כלי התקשורת הם מקור הידע היחידי שלי.

בהתמכרות להימורים אני יכול לפחות לתאר איזשהו הסבר פסיכולוגי, על אנשים שמשכנעים את עצמם שהנה הנה הם הולכים להרוויח בגדול, שאם הם לא יוותרו עכשיו, הם עוד יכולים לצאת גדולים.
איזה רווח יש במשחקי מחשב? אנדרנלין מפיקים באינספור צורות - ספורט, ספורט אתגרי, סרטי מתח, ריקוד - אף אחת מהצורות הללו אינה מובילה, משום מה, לאלימות. רק האנדרנלין של משחקי מחשב מוביל לאלימות. על שום מה ולמה?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347483
מה לדעתך גורם להתמכרות לדיון 1571? הרי ההסבר הפסיכולוגי לפיו אנשים חושבים שהם אוטוטו הולכים לשכנע את שדמי שהוא טועה כבר מזמן לא תקף, וההתמכרות היא עובדה קיימת.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347701
"איזה רווח יש במשחקי מחשב? אנדרנלין מפיקים באינספור צורות - ספורט, ספורט אתגרי, סרטי מתח, ריקוד - אף אחת מהצורות הללו אינה מובילה, משום מה, לאלימות. רק האנדרנלין של משחקי מחשב מוביל לאלימות. על שום מה ולמה?"

בספורט, ספורט אתגרי, וריקוד וכיוצא בזה האדרנלין מושג תוך שימוש מאוזן בהוצאת אנרגיה משולבת בריסון ושליטה, סתם לדוגמא בכדורגל שהוא יחסית אלים אתה לא מפצפץ בבעיטה את הרגל של הבלם גם אם בא לך.
זאת ועוד, האדרנלין מושג תוך הוצאת אנרגיה אמיתית בעולם האמיתי.

במשחקי מחשב האדרנלין מושג תוך שאתה מתחרע איך שבא לך וכל המרבה לפצפץ הרי זה משובח.
ולמרות זאת אתה רק מפוצץ בכאילו, ונשאר בסוף עם חסר בתחום של פורקן מוחשי ומלא לאלימות שבתוכך.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347750
להפך. במשחק מחשב הריסון גדול פי כמה, כי הצלחתך תלויה ביכולת שלך לבצע פעולות מוטוריות עדינות על המקלדת/עכבר/ג'ויסטיק. אם תתחרע באמת, תשבור לעצמך את המחשב.

ולא יודע אם יצא לך לשחק משחקי מחשב, אבל מדובר במאמץ פיזי אמיתי. אם תשחק מספר שעות ברציפות, תצא מותש פיזית.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347344
דווקא נערך מחקר מעניין לאחרונה בקשר להתמכרות למשחקי מחשב:
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348344
פשע מאורגן הוא תוצאה ולא סיבה של עליית האלימות. אינתיפאדה היא לדעתי, פחות או יותר תפאורה בלבד. האלימות החלה לעלות לפניה, והיא לא יורדת אחריה. אני חושב שיש הבדל גדול בין החברה בארה"ב לישראל.
ארצות הברית היא מדינה שהאלימות מושרשת בה עמוק מאד, החל מהמערב הפרוע. יש בה חברה לא כל כך סולידרית, המורכבת ממהגרים מכל העולם, שהמכנה המשותף הערכי שלהם כמעט ולא קיים. ייתכן ובמצב הזה, הדרך הטובה ביותר להפחית את האלימות, לפחות כרגע, היא להעביר אותה אל הטלוויזיה ואל מסך המחשב. זה בהחלט נותן לרוצחים הפוטנציאליים אלטרנטיבה.

בישראל לא הייתה בעבר חברה אלימה כל כך. לא היו כל כך הרבה רוצחים פוטנציאליים עד שנות התשעים בערך. האם הסיבה היא שהאלימות נפרקה במלחמות? האמת, לא נראה לי. אם זה כך, היינו צריכים לראות אלימות רבה בשנים שבין המלחמות. הגיוני יותר, גם לפי התזמון של עליית האלימות, שהיא אכן קשורה לטלויזיה ולמשחקי המחשב. אתה טוען שלא. אז מה הסיבה לדעתך?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348362
לפשע מאורגן יש קשר הדוק לרמת הממון הנמצא ברשות החברה/מדינה ותו לו לו.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348508
פשע מאורגן הוא תוצאה של קריסת החוק והסדר במדינת ישראל. וכשאין חוק וסדר, והפושעים הגדולים חוגגים, אז הצעירים מבינים שאין להם מה להפסיד, ובכל מקרה לא יעשה להם דבר. ואתה יודע מה? הם בדרך כלל צודקים.

הסיבה? מה שאמרת - התפרקות הסולידריות החברתית, התפרקות המדינה מנכסיה הערכיים, אובדן הדרך של שלטון החוק בישראל. אני חושב שתוכל למצוא מתאם טוב יותר בין העלייה באלימות לבין עליית הליכוד לשלטון, מאשר לבין כניסת הטלוויזיה ומשחקי המחשב לחיינו. זה לא אומר שהליכוד גרם לאלימות, אבל אני בהחלט חושב שהתיקו הפוליטי (והגורמים שהביאו אליו וההשלכות שהיו לו) הביא לקיטוב מוגבר בחברה, ולפיצולה לגורמיה.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347326
ב. דוקא נראה שבמשחקי מחשב (בפרט אלו בהם השחקן עצמו הוא ש''מבצע'' את האלימות), הסכנה של הזדהות והערצה, קטנה מן הסכנה בסרטי קולנוע וטלביזיה. הזדהות עם קלינט איסטווד, אנג'לינה ג'ולי או כוכבי סרטים קטלניים היא תופעה חזקה מאוד. הגיימר יכול לכל היותר להזדהות עם עצמו או עם דמות פיקסלית די בסיסית.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347346
לא כל השפעה עוברת דרך הזדהות. הגיימר רוצה את מרוצת האדרנלין. הוא מתרגל אליה. הוא רוצה להגדיל אותה. הוא מגדיל אותה באמצעות משחקים אגרסיביים יותר, מדממים יותר, מהירים יותר וכיו''ב. או באמצעות העתקה לחיים האמתיים.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347408
בכמה משחקים אלימים יצא לך לשחק? תן גם שמות בבקשה.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347419
למה זה רלוונטי?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347428
כי עושה רושם שאין לך מושג. אף אחד לא באמת מקבל את זריקת האנדרנלין שלו בגלל שהדמות על המסך משפריצה דם מפוקסל. יותר אנדרנלין משיגים באמצעות העלאת רף הקושי של המשחק (לדוגמא, על ידי משחק מול אנשים אמיתיים דרך האינטרנט, במקום מול בינה מלאכותית), לא על ידי השפרצת דם אמינה יותר.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347434
''יותר אנדרנלין משיגים באמצעות העלאת רף הקושי של המשחק''. בדיוק לזה התכוונתי. אתה מעלה את הרף באמצעות משחק מול אנשים ''אמתיים'', ואחר כך מעלה יותר יותר במשחק מולם בחיים ''האמתיים''.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347438
חשבתי ש-''אתה מעלה את הרף באמצעות משחקים אגרסיביים יותר, מדממים יותר, מהירים יותר וכיו''ב.''
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347449
אני גם לא מבין מה הקשר בין העלאת הרף במשחקים לבין התנהגות מחוץ למשחק. במילים אחרות: האלמוני למעלה לא מנמק את הטענות אלא רק מצהיר הצהרות. זה לא נראה לי מעניין במיוחד.

עוד דבר שמפריע לי בדיון הוא ההתעלמות המוחלטת מהתכנים של "המשחקים האלימים" עליהם מדברים. אין ספק ש-GTA הוא משחק אלים (בלשון המעטה), אבל הוא לא סתם "עוד DOOM", אלא כמה דברים חוץ מזה (כמו סאטירה די אינטליגנטית על התרבות האמריקנית, למשל). אני הייתי דווקא מעודד ילדים (מגיל מסוים, אי שם בשנות העשרה) לשחק במשחקים שכאלה מאותן סיבות שהייתי מעודד אותם להאזין או לצפות בתוכניות סאטירה ברדיו/טלויזיה.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347493
למען הדיוק, לא חשבת כך - חשבת שזו טענתי, לא?:)
בכל מקרה, בהחלט חשבתי גם על משהו שמפעיל יותר את התאים האפורים, לא רק האדומים...
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347460
לא ''אמיתיים'', אלא - אמיתיים. ממש, אנשים. כמו שיותר כיף לשחק כדורגל מול החברים מהשכונה מאשר מול מחשב. בינה אנושית מוצלחת יותר מבינה מלאכותית. פשוט וקל. אבל זה שאני משחק כדורגל עם החברים מהשכונה לא אומר שמחר אני אחליט שיותר כיף לבעוט בראש שלהם במקום בכדור. ואם אני כן אחליט את זה מחר, האשמה היא לא במשחק הכדורגל.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347488
שמתי "אמתיים" במרכאות סתם משום שזה מצחיק איכשהו לדבר על אנשים אמתיים. לא םפני שחשבתי שהם לא כאלה.
ובמשחק מולם על המחשב אתה לא דורס או הורג אותם? (כי זה לא בדיוק מה שאתה עושה במשחק כדורגל, אמתי או וירטואלי).
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347496
אני יורה והורג את הדמויות שלהם. אבל את זה אני יכול לעשות גם במשחק תפקידים, או בשחמט, אפילו. במשחק כדורגל, אמיתי או וירטואלי, אני יכול לעשות פאולים על אנשים אחרים. זה אפילו חלק לגיטימי מהמשחק. שלא לדבר על פוטבול אמריקאי, ששם זה פחות או יותר ההגדרה של המשחק. זה לא אומר שמי שמשחק בזה יתחיל לעשות את זה מחוץ לגבולות המשחק.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347504
ולא שמעת בכלל על אלימות במגרשי המשחקים?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347524
זהו ! צריך להוציא את הכדורגל מחוץ לחוק ! זה גורם לאלימות !

אני הולך לפנצ'ר כדורגל באמצע קניון עזריאלי כאקט סמלי של מחאה כנגד האלימות שמשחק הכדורגל מעורר.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347525
עלה והגשם.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347485
נשמע לי טיעון ממש משונה. כדאי אולי לזכור שמשחק במחשב ועשיית דבר מה במציאות שדומה למה שקורה במשחק הם שונים לחלוטין, ולא בהכרח יותר כיף לעשות את זה במציאות. להתהפך עם המכונית עשר פעמים ברצף בקרמגדון זה כיף חיים ומזרקת אדרנלין, אבל כשאני ארצה להעלות את הרף, אני לא אלך ואתהפך עם המכונית במציאות.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347495
לא בהכרח זה פועל על כל אחד באותה צורה.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347502
כלומר, יש אנשים שמשחק בקרמגדון כן יגרום להם לרצות להתהפך עם המכונית?

אני חושב שצריך לאשפז אותם בלי קשר לשאלה באיזה משחקי מחשב הם משחקים.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347505
בהחלט צריך לאשפז אותם במקרה הזה. לעומת זאת, אם הכיף שלהם במשחק, ואחר כך גם בחיים, הוא לדרוס כמה שיותר אנשים בזמן הקצר ביותר - אולי המקום הנכון לאשפז אותם הוא בית סוהר.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347509
בבית סוהר ''מאשפזים'' אנשים אחרי שהם מבצעים את הפשע, לא לפני זה. הדיון הזה עוסק בשאלה מה גורם לפשע ואיך למנוע אותו.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347519
כמובן. אינני מציעה כליאה לפני המעשה.
יש הרבה מאוד גורמים לפשיעה באופן כללי, ולמיטב ידיעתי אף אחד מהם איננו הכרחי ואף אחד איננו מספיק. אשר על כן לא סביר שאפשר למנוע אותו באופן מוחלט. הדיון הזה עוסק בשאלה אם משחקי מחשב גם הם ''תורמים'' לתוספת פשיעה. אני טוענת שזה מתקבל על הדעת.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347514
גם קילוף תפוזים לא בהכרח גורם לאנשים להתנהג בגסות. למה ה"לא בהכרח" הזה מעניין?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347521
גם נגיף האיידס לא בהכרח גורם לאנשים לחלות באיידס. האם הוא לא חשוב?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347539
לא מזמן נרצחה תלמידת בית ספר בת 13 על ידי חברתה לכיתה לאחר שהקרבן צחקה על על הרוצחת בצ'אט שניהלה עם חברותיה.
גל ההיסטריה של הורים אשר יצאו כנגד השימוש באינטרנט *באופן גורף* על ידי ילדים היה צפוי ועצוב.
מי שרוצה לעשות שטויות לא צריך את אלוהי הפלייסטיישן או להאזין למילים גסות באחרון של סנופ.

איש יקר אחד כבר התייחס לכך פעם:
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347715
אתה תתייחס לדיעה שלי על ספר שלא קראתי? איזו סיבה יש לי להתייחס לדיעה שלך על משחקים שלא שיחקת בהם? אני משחק במשחקי מחשב כל חיי, ומה שאתה כותב לא מזכיר בכלל את החוויות שלי. בין ההסברים האפשריים: 1. אני יוצא דופן 2. אתה מתאר את החוויות של יוצאי דופן 3. אין לך שמץ של מושג על מה אתה מדבר. לפני שנמשיך בדיון, אודה לך אם תענה לשאלתי הקודמת וכך תעזור לי להתביית על ההסבר הנכון.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347720
לא שיחקתי כלל במשחקים האלה. מאידך גיסא, גם לא הבעתי את דעתי על המשחקים בפני עצמם, רמתם, עומקם, מגמותיהם הקוגהיטיביות או כל דבר "פנימי" הקשור אליהם. דיברתי *רק* על אפקט מוציולוגי *אפשרי* שאולי יש להם.
למיטב הבנתי, גם אנשים שמטפלים בנגמלים מסמים לא בהכרח מנסים בעצמם סמים קשים. גם כשמטפלים במכורים להימורים, אין צורך מיוחד ברקע של הימורים אצל המטפל עצמו. אני אינני מנסה לטפל באף אחד, ואף לא לטעון שום טענה גורפת. אם תועיל לקרוא מחדש את הפתיל הזה, תראה שטענתי היחידה היא שתיתכן השפעה של משחקי מחשב אלימים על העלייה באלימות בקרב הנוער.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347722
''אפקט מוציולוגי'' זה עוד פליטת קולמוס שצריכה לקבל זהות משל עצמה...
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347726
פליטת קליד.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347723
טיפול בנגמלים מסמים מסתמך על הרבה ידע רפואי ופסיכולוגי שנאסף לאורך שנים, מחקרים, ואנשים שנגמלו בעצמם. כמו כן ההשפעות השליליות של התמכרות לסמים ברורות וניתנות למדידה.

רמת ההיכרות שלנו עם ההשלכות של משחק במשחקי מחשב לא קרובה אפילו לרמת ההבנה שיש לנו לגבי ההשפעות של סמים.

הטענה שלך שייתכן ויש קשר היא לגיטימית, אבל היא לא שונה מהטענה שייתכן ויש קשר בין ריקוד הגשם האינדיאני לירידת גשם.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347725
"היא לא שונה מהטענה שייתכן ויש קשר בין ריקוד הגשם האינדיאני לירידת גשם".
כלומר, לפני שנאסף די חומר על ההשפעות השליליות של סמים, הימורים וכיו"ב - גם הטענות עליהם לא היו שונות מהטענה על הקשר בין ריקוד הגשם לבין הגשם?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348009
חכו דקה, אני רץ להביא חתול.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348453
הא?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348516
שרודינגר, כאילו...
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348522
עד כדי כך הבנתי. אבל מה הקשר?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348528
שאלת אם לפני שידענו זה היה נכון (בסגנון, בכל אופן).
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348532
שיהיה.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347761
אתה נמצא במגע עם הרבה אנשים ש"התמכרו" למשחקי מחשבים? חקרת אותם? יש לך ידע מקיף על התופעות הנלוות להתמכרות כזו?

אז על סמך מה אתה מנסה לקבוע מהן ההשלכות הסוציולוגיות שיש למשחקים?
פחד ותיעוב ב"The Sims" 347905
בשום מקום לא *קבעתי* מהן ההשלכות הסוציולוגיות של המשחקים. אתה תקפת את ההתנגדות לאותם משחקים, המתבססת על הטענה שהם עלולים להביא לאלימות. אני ניסיתי לומר שהסיבות לאותה התנגדות נשמעות לי הגיוניות. זה הכל.
(וכן, הזדמן לי להכיר כמה מכורים למשחקים).
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348007
דיברת על ההשפעה של המשחקים האלו על השחקן ועל חווית המשחק שלו, וכל שאמרת היה בגדר ספקולציות פרועות, לא מלומדות ולא מעניינות.

אנשים שלא לקחו סמים, כאלו שאת דעתם בנושא אני יכול לכבד, לא לוקחים אותי להפלגה ארוכה בדמיונות על איך זה כנראה מרגיש להזריק הירואין. הם מסתפקים בלספר לי את שראו במו עיניהם קורה למשתמשים בסמים ובלחזור בפניי על סיפוריהם של אותם אנשים. הם לא מתיימרים להבין, וגם לא מתיימרים ל"אולי להבין". בשביל להמנע מביקורת באייל לא מספיק לדחוף משהו בסגנון "אפשרי ש" בתחילת ההודעה. "אפשרי"? "יתכן"? "אולי"? על מה אי-אפשר להגיד דברים כאלו?

"...טענתי היחידה היא שתיתכן השפעה של משחקי מחשב אלימים על העלייה באלימות בקרב הנוער." - וטענתי היא שאתה מבזבז לכולנו את הזמן עם אמירות טריוויאליות ומעורפלות שאין להן שום בסיס.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348450
טענתי הנוספת היא שכיוון שממילא אינך טורח לקרוא את דבריי כהווייתם, או לחילופין מגלה בעיות בהסנת הנקרא - אתה רשאי בהחלט לא לקרוא אותם. אני לא איעלב.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348517
בשמחה - אמץ לך שם קבוע, כדי שאוכל להתעלם ממנו.
פחד ותיעוב ב"The Sims" 348523
''האייל האלמוני'' הוא שמי הקבוע.
סתם הערה טכנית. 348270
אם זו השורה התחתונה שלך, מדוע אינה נמצאת בשורה התחתונה של המאמר?
סתם הערה טכנית. 348274
שורה תחתונה מס' שתיים אכן נמצאת בסוף המאמר. שורה תחתונה מס' אחת היא, כאמור, קצת לעוסה, ולכן לא רציתי להביא אותה בתור השורה התחתונה של המאמר.

חוץ מזה, דרעק של מאמר.
סתם הערה טכנית. 348393
אני מצפה מהמערכת שתגן על כותבי המאמרים מפני ביקורות ירודות כאלה.
בנוגע לThe Sims 356607
סימס דווקא מוצאי עכשיו משחקים דיי ריאליים. המתקרבים עוד ועוד אל המציאות חיי היום יום.
קראתי כתבה לפני כמה ימים, על כך, שדווקא ארצות המוציאות סרטים מצויירים אלימים או משחקים אלימים אינה ארץ כה אלימה, כמו ארצות אחרות.
בנוגע לThe Sims 356725
אני יכול לעזור לך לקרוא גם את ההפך.
זומבים 347135
עכשיו תחליף "משחקי מחשב" ב "אופנועים", שים לב לכמה תופעות בעייתיות שמתעוררות בנושא באירופה בזמן האחרון ולמצב של הספורט המוטורי וענף הרכיבה בארץ, ותבין את התסכול הכפול שלי. שני דברים שאני אוהב לעשות, מוכרזת עליהם מלחמה מתוך בורות בלבד. מזל שאני לא מעשן גראס...

ואולי זאת הסיבה שאנשים שמביעים דעות נחרצות בנושאים שאין להם מושג בהן מרגיזים אותי כ"כ. ועוד יותר מרגיזה אותי התופעה של נתינת הבמה לאנשים כאלו והקלות שבה הדעות שלהם צוברות פופולריות ומתפשטות בקרב שאר האנשים שאין להם מושג באותו העניין.

לצד כל תיאוריות הקונספירציה על החייזרים, הבונים החופשיים, זקני ציון, הקפיטליסטים והסוציאליסטים שמנסים להשתלט על העולם, צריך להוסיף את תיאוריית הקונספירציה האולטימטיבית, שאולי קרובה יותר למציאות מכל דבר אחר: שמי שמנסים להשתלט על העולם הם למעשה עדר עצום של אנשים אפורים, משועממים, חסרי חיים, בורים וצרי אופקים, שמתקשרים בינהם ע"י רטינות ותלונות, והאמצעי היחיד שלהם להרגיש חיים ולו לזמן קצר הוא מניעת הנאה מבני אדם אחרים, ולמעשה הפיכתם לאפורים כמותם...

ועכשיו אחרי קריאת הכותרת אולי זה מסביר למה הם הכריזו מלחמה על משחקי המחשב כשהם נחשפו לDoom :Doom למעשה הכריז עליהם מלחמה קודם.
מי אמר "מומו" ולא קיבל? 347535
זומבים 347680
סרטון שמתאים לנושא.
תיאורה של חוויה 347185
לפני כמה חודשים הורדתי את "סן אנדריאס" הידוע לשימצה, והתחלתי חורש עליו כאילו אין מחר.
כל יום הייתי מרביץ עליו איזה סשן אינטנסיבי של 3 שעות(הרבה על פי הסטנדרטים שלי).
כעבור שבוע וקצת, שמתי לב לתופעה מוזרה : בשעה שהייתי הולך ברחוב (בעולם האמיתי), ומכונית האטה או בלמה בקרבתי, הדמיון שלי פיתח, כמו מתוך התנייה אינסטיקטיבית, דימויים שבהם אני ניגש למכונית וגונב אותה בדיוק על פי סדר הפעולות במשחק.
כמובן שבזה זה נגמר; פעולות ווירטואליות.

אין צורך לומר שהחוויה המוזרה שלי לא מוכיחה קשר בין אלימות במשחקים לאלימות במציאות, אם כבר היא מוכיחה עד לאיזו מידה פעילות רפדטיבית מעצבת מחדש את דפוסי ההתנהגות של התודעה שלנו.

אין פה השראה יצירתית לביצוע מעשי אלימות, או הקשה רציונלית מממלכת המדומה לממלכת הממשי. לכל היותר שעתוק כמעט מכאני ומקרי של פעולות שנחשפתי אליהן הרבה זמן. אבל לאור דלות וקלישות הטיעונים הנוכחיים של מנאצי המשחקים, גם זה משהו.
תיאורה של חוויה 347190
"רפדטיבית"?

אגב, הייתה לי חוויה דומה לשלך, רק עם משחק ב"קרמגדון" שאחר כך הורגש בזמן נהיגה אמיתית ברכב.
תיאורה של חוויה 347191
ומה חוויתם אחרי ששיחקתם הרבה ב Larry ?
תיאורה של חוויה 347193
בלארי לא שיחקתי הרבה (זה נמאס ממש מהר), אבל אחרי משחק ממושך ב-Transport Tycoon התחלתי להסתכל על כל מערכת התחבורה שלנו בעין בוחנת ולחלק את הקרקע לריבועים.
repetitive: 347192
פעולה שחוזרת על עצמה.
במקרה הזה: גניבתם של כלי רכב במשחק ג'י טי איי.
תיאורה של חוויה 347194
לא יצא לי מעולם לשחק במשחקים כאלה (אני מהאנשים האפורים), אבל אני יכול להעיד שאחרי קריאה רבה באייל אני לפעמים נוטה להתייחס לאנשים כאל מתדיינים באייל. זאת גם בעיה.
תיאורה של חוויה 347221
זה קורה גם לי.
Ayal PurityTest 347933
כן, אבל האם אמרת אי פעם בשיחה אלד"ר, עכש"י או (רחמנא ליצלן) אאז"נ?
Ayal PurityTest 347934
לא, אבל התחלתי לדרוש לינקים לכל ''בוקר טוב'' שאומרים לי.
תיאורה של חוויה 347226
למה רק לפעמים? למי לא?
תיאורה של חוויה 347273
התדיינות באייל זה גם סוג של fetish שפוסל אותך מלהיות לגמרי אפור.

גם על זה הם עוד יכריזו מלחמה. ואז נוכל לומר שהם יורים גם באיילים...
תיאורה של חוויה 347296
בפורום שבו מוחקים הודעות, שם ימחקו גם...
Godwin! 347533
עשית גודווין לכל ה-thread!
תיאורה של חוויה 347261
חבוב, את הפעולות הבלתי-חוקיות שלך עשית עוד לפני שהתחלת לשחק. באיזה אופן אתה מתרץ את זה שלא רכשת עותק חוקי של המשחק?
תיאורה של חוויה 347281
מעידה פרוידיאנית כמעט קלאסית. במקום לכתוב :"הורדתי", התכוונתי לכתוב : "רכשתי כדת וכדין במיטב כספי". פאשלה. שמתי לב רק אחרי ששלחתי. כנראה ביטוי של התשוקה הלא מודעת שלי להיות פיראט.

וברצינות, אני יחסית דל באמצעים (עני יש לומר), וגם לי מגיע איזה טבח ווירטואלי מדי פעם.
תיאורה של חוויה 347327
אני ממש בספק אם שימוש במשחקי מחשב נכנס תחת ההגדרה של זכויות אדם בסיסיות. מכיוון שהמשחקים הללו עולים, נכון להיום, עשרות מיליוני דולרים ליוצריהם, ומכיוון שכל כך הרבה מהמשחקים אינם מצליחים אפילו להחזיר את ההשקעה בהם, הרי שהורדת המשחק מהאינטרנט היא בפשטות גניבה. אי אפשר אפילו לתרץ את זה בכך שהכסף לא מגיע ליוצרים, או, לחלופין, שהיוצרים עשירים כקורח גם כך (כפי שנוהגים לעשות לגבי מוזיקה). אם יש לך כסף להשקיע במחשב מספיק חזק כדי להריץ את המשחקים הללו כמו שצריך (ובאינטרנט המהיר שבלעדיו ייקח לך כמה מאות שנים להוריד אותם), יש לך גם מספיק כסף כדי לרכוש את המשחקים עצמם.
תיאורה של חוויה 347374
מה אומר, טיעון משכנע.
אם כך אני דבק בהגנת המעידה הפרוידיאנית, ומבטיח לא להוריד משחקים יותר... בלי נדר.
רק אוסיף ואומר שאל לך לעשות ספקולציות לגבי מצבי הכללי בהסתמך על נתונים כגון עוצמתו של המחשב שלי או מהירות הגישה שלי לאינטרנט; זה בהחלט אפשרי שהמחשב ניתן לי במסגרתו של פרוייקט עירוני מיוחד. לגבי החיבור לאינטרנט: בסכום שבו אני רוכש משחק מחשב כדוגמת "ג'י טי איי", אני מממן חודשיים פלוס של חיבור מהיר לאינטרנט (בחבילה זולה ואחרי התמקחות). תראה, הניק מחייב.
תיאורה של חוויה 347376
*כלכלי
תיאורה של חוויה 347391
יש לי חבר, שאחרי כמה שבועות של קווייק 3, אמר לי שכשהוא רואה אנשים בצד השני של הרחוב הוא עוקב אחריהם ותוהה אם הוא יצליח להוריד אותם ברייל-גאן.
תיאורה של חוויה 347439
ואחרי שאני משחקת יותר מדי טטריס יש לי נטיה לראיה מאד קוביסטית של העולם (המממ.. בין הכורסה לשולחן תכנס קובית T...). ואחרי יותר מדיי סימס יש לי דחף להכניס כל מני אנשים לחדר (או לבריכה), לעבור למוד בניה ולהעלים להם את הדלת (או הסולם).
תיאורה של חוויה 347523
בזמנו הייתי משחקת גו בקבלנות. שעות על שעות. ובהרבה בקרים קרה לי להתעורר מהשעון המעורר ולהפעיל את מהלכי הגו על המחוגים והספרות איכשהו... היום אני אפילו לא מסוגלת לדמיין איך עשיתי את זה.
תיאורה של חוויה 347682
כשאני שיחקתי הרבה גו ראיתי בעיקר שדות של עיגולים לבנים ושחורים. אולי זו הייתה תחילתה של אפילפסיה.
תיאורה של חוויה 347685
יש דברים בגו...:)
תהרגו אותו - הוא מתכתי 347209
מוות למתכתיים 347233
דווקא הפיכת האויב לפחות אנושי היא ההתניה הכי מסוכנת לדעתי.
מוות למתכתיים 347242
נכון מאוד.
חיים ומוות ביד העכבר 347320
תגידי, זה נכון שאתן סופרות אנדרואידים כדי להרדם?

הנה כמה משחקים שיהפכו גם אותך לרוצחת פוטנציאלית: http://www.ferryhalim.com/orisinal/ (לא מומלץ לבעלי נפש עדינה)
Sensless Fuzzy Killing 347364
צחוק צחוק, אבל הרג-הקוצי-מוצי הזה, שגורם למשחקים להחשב ל-"משחקים לא אלימים לכל המשפחה" בזכות זה שמסתירים תוצאות של מעשים, זה קצת מוזר.
Sensless Fuzzy Killing 347425
נראה לי שמשחק זה הוא עדיין במסגרת שחרור קיטור המיזנטרופ שבנו, יותר מאשר הפחמים המתדלקים קיטור זה שמצויים לדעתי בחלק מן המשחקים. במחשבה שנייה, בכ"ז, לא הייתי נותן לילדים מתחת לגיל מסויים לשחק בו. עד אז הם יאלצו להסתפק ב http://www.ferryhalim.com/orisinal/g3/high.htm .
Sensless Fuzzy Killing 347440
מועצב יפה, אבל זה לא משחק בשום קנה מידה סביר. עשר דקות משחק רצופות בדבר הזה וסביר להניח שהילד באמת ירצה לשבור משהו (ובצדק).
קצת פרספקטיבה 347328
"כלומר, כל משחקי המחשב, פרט אולי ללומדות לגיל הרך". צר לי, אך אני נאלץ לחלוק עליך.

בעבר (סוף שנות השבעים, ותחילת- עד אמצע שנות השמונים) המשחקים הפופולריים ביותר היו פאק-מן ותואמיו.

זה דווקא תומך בטענה שלך: לו משחקי המחשב באמת היו משפיעים על ההתנהגות של ילדים המשחקים בהם, אז מטבע הדברים היית יכול למצוא _היום_ הרבה אנשים בסוף שנות העשרים שלהם מתרוצצים חסרי-מנוחה בחללים חשוכים עם תאורה מהבהבת ומוסיקה אלקטרונית חדגונית, כשהם מנסים לבלוע עוד ועוד כדורים צבעוניים. וזה כבר עובד את גבול האבסורד.
קצת פרספקטיבה 347329
פלגיאט מ"משחק מכור"?
קצת פרספקטיבה 347466
מה זה משחק מכור?
קצת פרספקטיבה 347468
קצת פרספקטיבה 347476
אה. טוב, אם זו תוכנית חדשה אז זה כנראה פלגיאט ממני.
קצת פרספקטיבה 347484
היא רצה כבר כמה עונות, לא?
קצת פרספקטיבה 347669
זה היה חתימה של אחד המשתמשים בסלאשדוט עוד בשלהי המאה שעברה, אז חבורת משחק מכור לא ממש המציאו את זה. כמו הרבה אנשים אחרים (למשל רב קוראי האייל..) גם הם הושפעו מסלאשדוט - בלי לדעת את זה כלל.
קצת פרספקטיבה 347692
אלימות ומשחקים 347654
לאחרונה יצא לאור ספר בשם Everything Bad Is Good for You: How Today's Popular Culture Is Actually Making Us Smarter מאת Steven Johnson כיוון שלא קראתי את הספר אלא רק מספר ביקורות קשה לי לדון בו ברצינות, אבל אחת הנקודות המשעשעות יותר בספר היא ההתייחסות למשחקי מחשב ולאופן שבו הם מעשירים את יכולות התגובה למציאות משתנה בצורה שהייתה בלתי-אפשרית לפני קיומם. הספר מתעקש לנתח את תרומתם לכישורים כאלה ולא את השפעתם המוסרית ומעלה טיעון מדהים בפשטותו, שנרמז באחת התגובות שמעליי. מדוע דווקא כשמגיעים למשחקי מחשב מתעקשים פתאום לנתח את העלילה ואת ההיגיון המניע אותה? שחמט, משחק שאפילו גדולי השמרנים, ואולי דווקא הם, רואים בו כלי לימודי ממעלה ראשונה, הוא אחד המשחקים האלימים ביותר שניתן להעלות על הדעת, אם רק מנסים להציג את הסיפור העלילתי שמאחוריו - המשחק מדמה מלחמה טוטאלית בין שתי מדינות עריצות, מלחמה שאין בה מקום לפשרות או להתחמקות מעימות אלים, ושבה כל חייו של כל חייל הם רק אמצעי להבטחת המשך קיומו של המלך, זה שכאילו להכעיס הוא גם אחד הכלים הכי חסרי-תועלת על הלוח.

ועוד הערה, לא לחלוטין קשורה לנושא האלימות: הספר כולל גם תאור של מציאות חילופית שבה לאחר שנים של תרבות מבוססת משחקים צומחת לפתע צורת ביטוי חדשה - ספרות. הספר מעוות ומלעיג במיומנות את מרבית הביקורות השמרניות על משחקי המחשב ומשרטט את המקבילות שלהן בעולם כזה. ההתקפות על הספרות מסבירות כיצד הספרים מונעים אינטרקציה בין בני-אדם, מדכאים את התפיסה החזותית והמרחבית, ומעל הכל מגדלים דור של בוגרים שילמדו לקבל מציאות שבה אין להם כל יכולת בחירה (כל אלה כמובן, בניגוד למשחקים).
אלימות ומשחקים 347762
אני מניח שהסיבה היא שמשחק השחמט אינו מוצג בצורה סיפורית בשום מקום (חוץ מאצל לואיס קרול, בעצם). משחק המחשב, לעומת זאת, מציג את עצמו כסיפור, עם קטעים מבויימים-מראש (פעם הם היו גם מרונדרים מראש, אבל היום, ברוך השם, כבר לא צריך. למעשה, מאז Half-Life, הם אפילו לא לגמרי מבויימים מראש, כי השליטה על המצלמה היא בידי השחקן), עם פתיח וקטע סיום (בדרך כלל), ועם תירוצים עלילתיים (קלושים ככל שיהיו) להתפתחויות במשחק. זה, כמובן, בולט פי כמה במשחקים כמו מקס פיין (שלא לדבר על קווסטים למיניהם, או על משחקים כמו "פרנהייט" החדש), אבל אפילו דום ניסה לייצר מידה כלשהי של עלילתיות. למעשה, אפילו "סם הרציני" הציג מראית עין של חצי עלילה חסרת תוחלת.

אפילו משחקי ארקייד בסיסיים ניסו לתת מידה מסויימת של סיפור רקע, מוטיבציה לשחקן, לכאורה, למשחק. לסטריט פייטר ומורטל קומבט היה סיפור רקע, ולגולדן אקס היה סיפור רקע. לפק-מן לא היה, אבל אם תחשוב על, נגיד, Space Invaders, הרי שיש לך סיפור רקע שלם רק בשם של המשחק, אפילו אם לא מוסיפים מסך טקסט שכולם מדלגים עליו לפני המשחק עצמו.

גם אני לא קראתי את הספר, אבל ראיתי ראיון עם החוקר שכתב אותו, והוא לא שכנע אותי בטיעונים שלו. לדעתי הוא קצת דילג על השאלות הקשות יותר.
אלימות ומשחקים 347768
אחד המחשבים שקניתי אי-אז בעברי הגיע עם חבילת דמואים חינמית של משחקים. המשחק האהוב עליי בחבילה היה משחק משעשע שבו השחקן שלט במכונית מרוץ מיניאטורית נהוגה בידי אחת משמונה חיות קריקטוריות (הדמו אפשר לבחור רק שלוש מבין השמונה) שהתרוצצה באופן חופשי למדי על מסלול במטרה לדרוס כמה שיותר קיפודים שהיו פזורים עליו. כמו נהגי המכוניות גם הקיפודים היו משעשעים להפליא, עוסקים במגוון מלאכות. נימקתי אז את אהבתי למשחק בכך שהוא מבטל באופן מוחלט את הצורך המדומה בהיגיון עלילתי מאחורי המשחק ומציב סיטואציה שרירותית עם משימה שרירותית ואבסורדית לא פחות.
ולענייננו, השחמט לא לבד, לא חסרים משחקי אסטרטגיה עם רמה כזו או אחרת של עלילה מאחוריהם, קל מאוד, ולעתים מתבקש, להמציא עלילה למשחק ריסק, עד היום יש כמה סשנים של ריסק מלפני קרוב לעשרים שנים שאני זוכר בזכות סיפור הגבורה של הצבא האמיץ שהתבצר במשך שנים באי יאווה או בזכות עלילות אחרות שהדבקנו אליהם תוך כדי משחק. קשה לי לפטור את השחמט מאחריות דומה, אני משוכנע למדי שחלק גדול מסוד הקסם של השחמט הוא לא רק במורכבות ובתחכום הצומחים מתוך מערכת חוקים פשוטה מאוד ללימוד. אני משוכנע שלפחות במקור חלק גדול מן המשיכה של המשחק היתה העובדה שהשחקן מוצא את עצמו בסיטואציה של שליטה מלאה על מערכת צבאית. למעשה, אני נוטה לחשוב שאחד מהאלמנטים המרכזיים בכל משחק שהוא הוא אלמנט ה''נדמה לי'', ושבלעדיו קשה מאוד למשחק לרתק אליו שחקנים לאורך זמן.
ההבדל המרכזי שאני מוצא בין משחקי המחשב האלימים לבין מגוון משחקי האסטרטגיה הוא מידת הגרפיות שלהם. אין ספק שבמשחק שחמט הצד האלים של המלחמה מטואטא אל מתחת למערכת החוקים הנקייה, בעוד שמשחקי מחשב רבים מציגים את האלימות כחוויה אסתטית מרהיבה.
אלימות ומשחקים 347770
היה משחק בזמנו, Battle Chess, דומני, שבו המהלכים השונים הוצגו בצורה גרפית למדי על המסך, כולל דם והרס רב של הדמויות השונות. אבל זה לא שינה לעובדה שאין שום רקע עלילתי למשחק השחמט. כמו שציינתי, גם לואיס קרול הוסיף נופך עלילתי למשחק השחמט, אבל הוא לא אינהרנטי למשחק. זה יפה שהוספתם עלילה למשחק ריסק, אבל תסכים איתי שהסיפור לא היה מגולם בתוך המשחק עצמו, אלא היה תוספת חיצונית.

השאלה שצריך לשאול היא למה לעזאזל יוצרי המשחקים מתעקשים להוסיף סיפור גם כשלא צריך אותו בכלל?
אלימות ומשחקים 347773
לאחרונה מצאתי את עצמי מתעניין מעט בנושא המרתק של עיצוב ותכנון משחקים (משחקי לוח\קלפים ולאו דווקא משחקי מחשב). אחד האלמנטים הבולטים במשחקי הלוח של השנים האחרונות, אלה המכונים "משחקים גרמניים", ובניתוח שלהם, הוא דווקא כן העלילה שלהם. ניקח דווקא את משחק השחמט כדוגמה, ולא משחק חדש יותר. לכאורה ניתן להציג את מערכת החוקים של המשחק באופן אבסטרקטי לחלוטין, מבלי לשנות בו פסיק. למרות זאת אנחנו בוחרים לחשוב אל כלי המשחק השונים כעל פרש, צריח, רגלי וכו'. אין שום צורך בשמות האלה. אבל אותו משחק בדיוק, ללא השמות האלה, היה נשאר לכל היותר נושא להררי מחקרים בתורת המשחקים, קומבינטוריקה ושיטות למידה למחשבים. קשה לי לדמיין שחקני שחמט (לא מקצועניים) שהיו מתחברים למשחק בלי האלמנט הסיפורי הניצב במקביל למערכת החוקים המאוד פשוטה שלו.
אלימות ומשחקים 347777
אני נאלץ שלא להסכים. אני, לפחות, מעולם לא מצאתי חשיבות באלמנט הסיפורי הקלוש כל כך של השחמט.
אלימות ומשחקים 347784
אני משער שאין טעם להמשיך את הדיון הזה, לכן אסיים בהצעה לניסוי מחשבתי/חברתי. בפעם הבאה שתיתקל במישהו המעוניין ללמוד את משחק השחמט נסה להעביר לו את החוקים באופן נקי מכל אלמנט עלילתי (היה רצוי גם להחליף את הכלים בכאלה שצורתם אינה מרמזת על תפקידם בשדה הקרב) והשווה את מידת העניין והמעורבות, כמו גם את היכולת להבין ולהפנים את החוקים לשחקן שלמד אותם באופן הקונבנצינלי.
אלימות ומשחקים 347795
אפשר להחליף את הכלים בחיות (אפשר להשאיר את הפרש!), לקרוא למלך "אריה", למלכה "לביאה", לרץ "שפן", לצריח "דב" ולחייל "שועל" (נגיד). אני חושב שהמשחק יהיה לא פחות מעניין.

אבל, אם להיות פרקטיים, אני לא ממליץ לאף אחד ללמוד שחמט ממני.
אלימות ומשחקים 348011
אני מצטרף - אני אוהב שחמט, וגם אני אף פעם לא התייחסתי לסיפור, או ''לשליטה המוחלטת'' על הצבא הדמיוני שהכלים כביכול מייצגים, גם לא בגיל צעיר.
אלימות ומשחקים 348012
עזבו אתכם משחמט - למה אנשים מתלהבים ממשחקים כמו דמקה או גו?
אלימות ומשחקים 348050
לא יודע לגבי דמקה, אבל גם לגו יש ''רקע'' אסטרטגי. אני כותב ''רקע'' כי הקשר שלו למשחק עוד יותר חלש מאשר בשח.
אלימות ומשחקים 347803
המשחק נקרא Wacky Wheels:

ניתוח אובייקטיביות של המאמר 347661
הבטחה אובייקטיבית:

"משחקי מחשב אלימים עוררו מחלוקת ציבורית מיד כשהחלו להתפשט, לפני למעלה מעשור, וממשיכים לעשות זאת גם כיום. האם קיים קשר בין משחקי מחשב לבין אלימות אמיתית? ומדוע הצטרפה ישראל לדיון הציבורי דווקא כעת?"

**** אבל לאחר כתיבה אובייקטיבית נפגוש פתאום את:

וכשהגיימרים מפקירים לחלוטין את הזירה הציבורית למעוררי פאניקה למיניהם, אין פלא שהפוליטיקאים ממהרים לתפוס טרמפ על הטרנד המוסרי הלוהט. זהו אולי התחום היחיד בו מרשים לעצמם מנהיגים משני צדדי המפה הפוליטית בארצות־הברית להסכים בלהט זה עם זה. כך מוצאים את עצמם הילארי קלינטון הדמוקרטית וארנולד שוורצנגר הרפובליקני באותו צד של המתרס, כשהם תומכים בחוקים המיועדים למנוע את מכירתם של משחקי מחשב שכוללים "אפשרות כלשהי להרוג, לפצוע, לקטוע איברים או לתקוף מינית בן־אדם" (כלומר, כל משחקי המחשב, פרט אולי ללומדות לגיל הרך). הפוליטיקאים הללו צועדים בדרך שסללו עבורם קבוצות אנשים שברובם כלל אינם משחקים משחקי מחשב – הורים לבני נוער, ברובם – ושנתקפים חרדה למראה התמונות הנשקפות מהמסך. האימה שהם חווים דומה במקצת לחרדה שאחזה בהוריהם שלהם כאשר שמו לב למוזיקת הרוק'נ'רול השטנית לה מאזינים ילדיהם. מבקר אחד של אותן קבוצות טוען שההתנגדות למשחקי המחשב תעלם תוך עשרות שנים בודדות, כאשר יחלוף מן העולם דור המדבר, וההורים של בני הנוער יהיו בעצמם גיימרים לשעבר (או לפחות אנשים שחיו לצידם של גיימרים).

****ולאחר מכן נמצא את השטות הזאת:

המספרים עצמם, אגב, דווקא מראים על ירידה דראסטית בפשיעה של בני נוער בעשור האחרון. למרבה הפליאה, הירידה התחילה בדיוק בשנת 1993 – שנת יציאתו של Doom.

***** לאחר עוד קצת ניתוח אובייקטיבי נקבל את:

חשיבותו של הסיפור, עם זאת, אינה בכסף שנתרם או לא נתרם, אלא בהתייחסותה של התקשורת המיינסטרימית אל אדם בלתי־יציב כמו תומפסון, שמודה שמעולם לא שיחק במשחקי המחשב אותם הוא תוקף, ושמוכיח פעם אחר פעם חוסר הבנה בכל מה שמתרחש בתעשיה, כאל סמכות בנושא. הוא קיבל במה ברשתות הגדולות בארצות־הברית, זכה לראיון ב-CNN והוא אורח מבוקש בכל דיון בנושא משחקי מחשבים. זאת, בזמן שליוצרים בתעשיית משחקי המחשב כמעט ולא ניתנת הזדמנות להשיב לטענותיו המופרכות.

***** ובמעבר לישראל הכותב נוטש סופית את האובייקטיביות שלו ובוחר כמקובל לערבב קצת פוליטיקה ביחד עם אמרותיו הנחרצות:

אך בעוד העולם שוצף וקוצף סביב ערימות הביטים והפיקסלים הללו, ישראל נותרה אי מפתיע של שפיות. היו לנו בעיות גדולות יותר לטפל בהן, מסתבר, ובין כה וכה המציאות האלימה שלנו הייתה מודל גרוע פי כמה וכמה מכל מה שמשחק מחשב יעז להציג. מאז משחק המחשב המופתי "אינתיפאדה", שהיה נפוץ בקרב בעלי המחשבים בישראל בסוף שנות ה-‏80 ושעורר תרעומת מסוימת בקרב קהילת הגיימרים הישראלית המצומצמת דאז, איש לא העלה את נושא משחקי המחשב לדיון ציבורי בישראל.

****** בסה"כ, אני די מסכים עם הכותב. מלחמה בחברות היא מלחמה אבודה. אם אינכם רוצים שילדיכם ישחקו במשחקים אלו (ולדעתי אם לא אכפת לכם אז לידליכם יש בעייה) דאגו שלא יהיו להם את המשחקים. אבל למה מאמר שמתיימר להיות אובייקטיבי מתברר בחצי הדרך כחד צדדי?
ניתוח אובייקטיביות של המאמר 347664
כי זה מאמר ולא רשימת מכולת.
ניתוח אובייקטיביות של המאמר 347690
איפה המאמר התיימר להיות אובייקטיבי? לא ראיתי.
ניתוח אובייקטיביות של המאמר 347738
השאלה האם קיים קשר בין ... לבין ... בכותרת המאמר היא פתיחה למאמר אובביקטיבי. גם העובדה שרוב המאמר כתוב כדיווח אובייקטיבי מוסיף לעניין.
אולי החשוב מכל - היה ראוי שהכותב יתמוך את דבריו בנתונים ו/או ישתמש בביטוי - לדעתי.
ניתוח אובייקטיביות של המאמר 347755
אני לא מסכים איתך. נראה לי שהיית צריך להגיד ש*לדעתך* המאמר מתיימר להיות אובייקטיבי.
ניתוח אובייקטיביות של המאמר 347783
יפה.
ניתוח אובייקטיביות של המאמר 347765
הנה, קח קצת נתונים, בתאבון.

ניתוח אובייקטיביות של המאמר 347764
מאמר דיעה בכתב עת אינו יכול להתיימר להיות אובייקטיבי. מהרגע הראשון לא הסתרתי את היותי חובב משחקי מחשב בעצמי, ובאיזה צד של המתרס אני נמצא. אם תקרא בעיתון מאמר שמתחיל במילים "בעד מי כדאי להצביע? מי ידאג למדינת ישראל יותר מכל?", האם תחשוב שהמאמר עומד להיות ניתוח אובייקטיבי של המצב הפוליטי בישראל, או מאמר תמיכה באחד המועמדים על בסיס עמדותיו הפוליטיות של הכותב? (וזה עוד לפני שהתייחסנו לעובדה שכעקרון, המערכת היא שקובעת את הכותרת ואת כותרת המשנה, והם אינם בהכרח זהים למה שהציע הכותב במקור).

והמספרים, מה לעשות, באמת מצביעים על ירידה באלימות של בני נוער (ובכלל) בארה"ב, שהחלה בשנת 1993-4. לא באמת טענתי שזה כתוצאה ממשחקי מחשב, רק רציתי להדגים עד כמה הטענה שדווקא משחקי המחשב אשמים בעלייה לכאורה באלימות נוער היא אידיוטית.

(מותר לי להגיד אידיוטית בניתוח לא אובייקטיבי שכזה?)

אגב, איזה פוליטיקה ערבבתי בדעותי? משחק המחשב "אינתיפאדה" באמת היה נפוץ למדי בקרב בעלי מחשבים בסוף שנות ה-‏80. מטרת המשחק, אם אינך מכיר אותו, הייתה להרוג במפגינים הפלסטינים, כדי לעלות ב"רמה" (הרמות יוצגו ע"י ראש הממשלה המכהן - החל מיוסי שריד ברמה הנמוכה ביותר, וכלה, כמה משעשע, באריק שרון, כרמה הגבוהה ביותר - אז הרשו לך לירות בפלסטינים עם אש חיה, ולא סתם בכדורי גומי או שאר מיני צעצועים). כמי ששיחק בו לא מעט (אבל גם לא הרבה, הוא לא באמת היה טוב במיוחד כמשחק), אני יכול לספר לך שבקרב מה שהיה אז קהילת השחקנים הישראלים, היו דיונים לגבי המוסריות של משחק כזה, ואם זה מהווה "כיף לא-מזיק" או משהו מרושע יותר. אני, אגב, הייתי בצד של הכיף הלא מזיק.
ניתוח אובייקטיביות של המאמר 348328
אתה ממעיט בערך המשחק! הוא היה הרבה יותר אינטיליגנטי. היו סתם משוטטים והיו מיידי אבנים והיו זורקי בקבוקי תבערה, וכלפי כל אחד מותר היה להשתמש בכלי נשק עם חומרה שונה. שר הביטחון היה בהתחלה משה ארנס, והיית עולה רמות עד כהנא נדמה לי אם היית מפזר הפגנות טוב ויורד עד שריד אם היית מפזר הפגנות רע או אם היית יורה יותר מדי. סך הכל המשחק מאוד טקטי.
Violence 347742
The person who originally published the article about tv games and violence, has gone to far with his vivid imagination and conclusions.Its so absurd to think that just because you participated in one of those games youll become a criminal. What a joke........
Violence 347748
אתה צודק. נדמה לי שהרבה מהמשחקים מהווים דווקא גורם מעדן לאלימות. לאנשים שנדחפים ליישם ''על אמת'' את משחקי המחשב, יש כנראה בעיה שבכל מקרה היתה דוחפת אותם להתנהגות חריגה.
אני זוכר את ההאשמות שהסרט ''התפוז המכני'' גרם לאנשים לנהוג על פיו.
אני מ'. גיימר כבר 20 שנה 348509
אני לא סתם גיימר.
יש לי בבית 3 מחשבים מחוברים ברשת, מצויידים בכל מה שצריך בכדי לשחק במישחקים הכי עדכניים. וגם פלייסטיישן בסלון. ו PSP בתיק של הלפטופ.
זה תמיד היה ככה.
אני שייך לדור הראשון של הגיימרים. אלו שזוכרים עדיין את הסיפורים של אולטימה. אלו שישבו לילות שלמים בכדי להבין כל פרמטר הכי קטן בציוויליזיישן. גם היום אני יכול לסיים "טור אוף דיוטי" ב X-WING .
אני זוכר טוב גם את "דום". אני לא יכול לתאר את ההתרגשות כשסוף סוף העלתי את המישחק הזה אצלי במחשב. כל כך התלהבתי שקניתי כרטיס קול במיוחד בשביל המישחק הזה, חיברתי אותו לסטריאו ו... קרעתי את הוופרים מרוב יריות בשוטגאן. איזו נוסטלגיה.
מי היה מאמין אז שאפשר יהיה פעם לשחק ברשת נגד עשרות אנשים אחרים במישחקים מדהימים כמו קאונטרסטרייק או אנריל...

אני חושב שאני מכיר מספיק מישחקי מחשב ומספיק גיימרים בשביל להגיד שלעניות דעתי, בקרב הגיימרים יש פחות אנשים אלימים מאלו שהם לא גיימרים. למה?
כי כולנו בניאדם ובכל קבוצת אנשים (אתנית\סוציו-אקונומית\לאומית\דתית\גיזעית\ווטאבר) שהיא יהיה אחוז מסויים של אנשים אלימים. אני לא מתיימר להבין מה גורם לאנשים מסויימים להיות אלימים - אני מאמין שבאיזשהו מקום, בכל אדם יש את השרידים של האדם הקדמון שצריך לסכן את החיים בכדי לצוד ממותה כדי שיהיה מה לאכול בחורף, ויש כאלו שעדיין מנסים לצוד ממותות כניראה. העיניין הוא שהדחף לשחק ולהתחרות זה משהו טבעי שאפשר לראות בכל קבוצת ילדים. ילדים? אפילו אצל גורי חתולים...
ילדים מודעים להבדל בין מישחק למציאות. הם בעצמם ממציאים את הכללים. עוד לפני שהמציאו את מישחקי המחשב ילדים שיחקו "שוטרים וגנבים" או "הנדזאפ" והיו יורים אחד בשני עם האצבע או עם מקל של מטאטא. מישחקי המחשב רק יצרו סביבה יותר נוחה, זה הכל. גיימרים יותר מכל קבוצת אנשים אחרת, מודעים להבדל בין העולם שבו הם יכולים להסתובב עם מיניגאן ולרסס את מי שבא להם לבין העולם האמיתי שבו מאיטים ונותנים לנודניק שניצמד לפגוש האחורי שלך לעקוף אותך.
מי שרוצה עולם פחות אלים שיחשוב על דרכים להקטין את העוני והמצוקה שמהם באים רוב הפשיעה והאלימות. מישחקי המחשב הם לא בעייה, הם בסך הכל בידור, תרבות פנאי. כמו סרטים, ספרים או מוזיקה.
אני מ'. גיימר כבר 20 שנה 348569
חוצפן.

הדור הראשון זוכר את פונג על מסך הטלויזיה (שחור לבן) שלו. 10 משחקים‏1 בקופסא אחת!
_____________
1- כולם וריאציה על אותו נושא: רבוע לבן קטן שמתרוצץ על המסך ואתה צריך לחסום את דרכו בעזרת מלבן לבן שניתן להזזה.
אני מ'. גיימר כבר 20 שנה 348573
קטנוני.

את פונג וגם את המישחקים שבאו אחריו כמו space invadors ואפילו פאקמן השמטתי בכוונה. בתקופה ההיא היו מישחקי מחשב אבל עדיין לא היו גיימרים.
You are in a maze of twisty little passages, all alike 348586
פונג? הצחקת אותי. הייתי משחק trek על מסך tektronix ירוק. שלא לדבר על Adventure
You are in a maze of twisty little passages, all alike 348592
למי היה מקום למסך טקטרוניקס בקופסת הנעליים בה גר?
You are in a maze of twisty little passages, all alike 348803
trek.. אלוהים הנוסטלגיה... לא יודע איך הצלחתי לשחק את זה בלי לדעת חצי מילה באנגלית.

אבל זה היה קצת יותר מתקדם מפונג, לא ?
אני מ'. גיימר כבר 20 שנה 348661
"The Degenetron comes complete with THREE amazing games!
DEFENDER OF THE FAITH - Save the green dots with your fantastic flying red square! MONKEY'S PARADISE - Swing from green dot to green dot with your red square monkey! PENETRATOR - Smash the green dots deep inside the mysterious red square!"

(פרסומת מזוייפת לקונסולת משחקים בדיונית ב-GTA: Vice City, שמתרחש בשנות ה-‏80.)
אני מ'. גיימר כבר 20 שנה 348671
"I'll never go to school again" (מתוך אותה פרסומת)
אני מ'. גיימר כבר 20 שנה 348676
בשביל מה להתענות עם משחקי מחשב אם אפשר פשוט ללכת לאורתודנט?
אני מ'. גיימר כבר 20 שנה 348714
:-|

(בתמונה: אייל צעיר נקרע מצחוק מבדיחה של השכ"ג, לאחר טיפול אצל האורתודנט.)
אני מ'. גיימר כבר 20 שנה 348731
20 שנה? צצצצעיר :) בכל מקרה, Hear Hear!
עלייה ברמת האלימות 348758
קראתי בתגובות כאן ש"לא בטוח שבאמת רמת האלימות עולה, אולי רק התקשורת עוסקת בזה יותר". אז הנה כמה נתונים שכדאי לקרוא:

רואים שם שרמת האלימות באמת עולה בצורה דרסטית, ורואים עוד כמה דברים:

א. העלייה מתחילה לפני האינתיפאדה, ולכן זו אינה הסיבה, או לפחות לא הסיבה היחידה.

ב. ישנה עלייה בביקוש לשירותי המשטרה, כך שהסיבה לעליית האלימות היא כנראה לא צמצום בתקציבי המשטרה, או משהו כזה (לפחות לא הסיבה היחידה, כי זה לא מסביר את העלייה בביקוש)

ג. שנת 98 הייתה גרועה מאד, מבחינת מגמת העלייה. מישהו יודע מה קרה בשנה הזאת?

אם למישהו יש עוד נתונים, אני אשמח לקרוא.
עלייה ברמת האלימות 348834
איפה אתה רואה את זה? עמוד עשר של המצגת אליה הפנית אותנו מראה באופן ברור ומובהק שלפחות החל משנת 1998 יש *ירידה תלולה* בכמות העבירות האלימות בישראל.
מה יש? יש עלייה חמורה בפשיעה המאורגנת (מחוללים, על פי המשטרה: בתי הימורים, מכוני ליווי, משרדי הלוואות), יש עלייה תלולה בתיקי סמים. כל שאר התחומים הם די מעורבים.

כן, יש עלייה בכמות תיקי הנוער, אבל עיקר העלייה, עושה רושם, נזקף דווקא לסמים ולא לאלימות. אבל אין מספרים מפורטים לגבי העשור האחרון בנושא, אז קשה לדעת.

רוצה עוד עובדות מפתיעות, שמראות עד כמה מה שאנחנו חושבים שקורה על בסיס הדיווחים בתקשורת הוא לא מה שבאמת קורה? החל משנת 95 אנו חווים ירידה עקבית למדי בכמות התאונות הקטלניות וההרוגים בתאונות הללו. החל מ-‏98 (בערך, אין שנתות על הגרפים הנוראיים הללו), אנו חווים ירידה תלולה בסך התאונות עם נפגעים בישראל. מי היה מאמין.

רוצה לראות עוד משהו מגניב? השווה את גרף "רצח" בעמוד 4 של המצגת עם הגרף "פיגועים" בעמוד 22. שם לב לדמיון מסויים? הייתי אומר, אפילו - קורלציה. אני לא יודע אם הסיבה היא שהאלימות דלפה אל תוך החברה הישראלית, או שהשוטרים פשוט היו עסוקים מדי בטיפול בנושאי בטחון במקום בטיפול בפשיעה, אבל קשה להתעלם מזה.

לבסוף, הדבר האחרון שאנחנו למדים מהמצגת הזאת היא שמשטרת ישראל לא יודעת לבנות מצגת שהעיניים שלי לא תצרחנה מכאבים אחרי עיון בה.
עלייה ברמת האלימות 348843
... או שכל הרוג בפיגוע נרשם גם כנרצח.
עלייה ברמת האלימות 348923
OK, אתה צודק. המצגת הזאת באמת לא ממש רצינית. הנה משהו יותר טוב, וגם יותר משכנע בצדקתי:
שים לב בעיקר לעבירות פליליות כלפי חיי אדם - רצח. אמנם ישנם סוגים נוספים של אלימות, אבל בטח תסכים איתי שעלייה כל כך דרסטית לא משאירה הרבה ספקות לגבי המגמה הכללית.
כאן דווקא 97 מסתמנת כשנה של עלייה גדולה, ולא 98. בכל אופן, גם אם ניקח בחשבון חוסר דיוק אפשרי, ברור שהאלימות עלתה מאד בשנים האחרונות, וברור שתחילת העלייה הרבה לפני האינתיפאדה.
עלייה ברמת האלימות 348935
חסר כאן איזה נתון קטן אך משמעותי: כמה מהרוצחים בכלל שיחקו במשחקי מחשב.
עלייה ברמת האלימות 348982
יצא לי להכיר כמה רוצחים שהמגע היחיד שלהם עם מחשב היה המסוף המשטרתי.

אבל לא בשביל זה אני כאן,
תגיד לי איך הצלחת לשרוף בזמן את שדה הגראס בסאן אנדרז', ביבזתי שעתיים שלמות על המשימה המתסכלת הזו.
עלייה ברמת האלימות 348985
אני? אני זה מורווינד, שבו (בניגוד לקודמו) אפילו עירום אין. GTA זה דובי.
עלייה ברמת האלימות 349006
לא יודע, הצלחתי בניסיון הראשון. נראית לי אחת המשימות הקלות יותר. פשוט פועלים בתנועות רחבות כדי לשרוף כמה שיותר במכה, ומתקרבים עד כמה שאפשר כדי לשרוף שתי שורות בבת אחת.
עלייה ברמת האלימות 349021
תודה, לוקח לי זמן להבין מה רוצים ממני. עכשיו אני כבר עומד על הגג ומנסה לפגוע בטיסנים המחורבנים :-)
עוד סופשבוע של GTA ואני יוצא למסע רציחות בשכונה...
עלייה ברמת האלימות 349028
אני במה שנראה כמו המשימה האחרונה, והיא נורא ארוכה ומעצבנת. האפשרות לעבור משהו כמו רבע שעה של משימה ולאבד את הכל בגלל שנתקעתי באיזה עמוד היא מאוד מתסכלת.
San Andreas- עזרה לדובי ללא חשש ספויילר 349069
לפעמים, כאשר נכשלים במשימה, כדאי לנסות אותה מחדש מבלי להעלות save. חוץ מזה עצה שטובה לרוב המשימות: מומלץ להשיג skill גבוה בנהיגה. משתלם וגם מגדיל מאד את כיף!
עלייה ברמת האלימות 349369
רבע שעה? מפונק! רואים שאתה בעיקר שחקן PC (אני אומר את זה כמחמאה) שרגיל לשמור כל פריים שלישי. למשחקים בקונסולות יש מנהג מגונה לאפשר שמירה רק בסוף Level ארוך במיוחד (חצי שעה משחק זה פיצ'פקס), אחרי 14 צוקים שצריך לקפוץ מעליהם בתזמון מופתי ואחרי הבוס הכמעט-כמעט-בלתי-אפשרי-אבל-בכל-זאת-פיזיבילי-אם-מפעילים-מידת-ריכוז-של-הדלי-למה.

דרך בדוקה להתקרחות מוקדמת באמצעות מריטת שערות עצמית.

הרי לכם סיבה הגיונית יותר לעלייה ברמת האלימות (שאיננה קשורה לאלימות במשחקים). שני משחקים ב-PS2 ללא SAVE בנק' סבירות ואתה רוצה להפיל על מישהו פסנתר. משחקים יכולים להיות עיסוק מתסכל למדי, על גבול המזוכיסטי (החוויה הטראומטית ביותר שלי היא עם Ninja Gaiden על ה-XBOX בדרגת קושי אחת מעל ה-Normal. "ד'ר, ד'ר, יש לי תחושה מטרידה של דז'ה וו...").
עלייה ברמת האלימות 349371
מה באמת ההסבר לתופעה המגונה הזו? פעם אי אפשר היה לשמור במשחקי קונסולות אז השתמשו בקודים שבאמצעותם היה אפשר לשחזר את המסך שבו היית (ולפעמים גם את הניקוד, הציוד וכד', מה שהיה מרשים למדי), אבל בימינו אין לזה שום סיבה מתקבלת על הדעת.
עלייה ברמת האלימות 349408
א. מסתבר שלאנשים יש נטיה למסורת, אפילו בתחומים כאלה.
ב. יש אנשים (מרושעים במיוחד) שטוענים שהגישה הזאת מגבירה את המשחקיות. אתה יותר חושש מהפסילה (יש לה מחיר אמיתי) ולכן המשחק דורש ממך באמת לשפר את המיומנות שלך על מנת שתצליח להתקדם. יש בזה מידה של אמת (משחקי מלחמה ריאליסטיים כמו H&D הרבה יותר מהנים ומקנים תחושה של "שם", משום שאתה יודע שאם יורים בך פעם אחת או שתיים אז אתה צריך להתחיל שעה של משחק מההתחלה). הגישה המועדפת עלי: יש משחקים שמוסיפים את הפיצ'ר של הגבלת מספר הפעמים שמותר לך לשמור במהלך כל LEVEL (אבל מותר לך לשמור היכן שמתחשק לך).
עלייה ברמת האלימות 349410
לדעתי זה בולשיט וצריך לתת לאדם את הזכות לבחור - אני זוכר איך שתמיד שמרתי כל הזמן בסטארקראפט והעליתי מחדש בכל פעם שהרגו לי איזה מארין מסכן. יום אחד בצבא ראיתי מישהו ששיחק בצורה שונה לגמרי - בקושי שמר, וגם כשביצעו עליו התקפת פתע והרסו לו כמעט את כל הבסיס הוא המשיך להילחם (וניצח). מאותו יום אני מתבייש בעצמי, ושומר פחות, אפילו שיש לי את האופציה.

שיחקת פעם ב-NetHack? שם לקחו את העניין לקיצוניות - אפשר לשמור, אבל בכל פעם שאתה מעלה את המשחק השמירה נמחקת. המשמעות? ברגע שאתה מת, אתה מת (וב-NetHack זה קורה *כל הזמן*).
עלייה ברמת האלימות 349784
טוב, כל שחקן סביר (ב-Angband לפחות) יגבה את קובץ השמירה, מה שמאפשר לשחזר גם אם אתה מת. מה שכן, לגמור את המשחק עם העלאת שמירה כזו, לא באמת נחשב. ליתר דיוק, זה נחשב רמאות.
עלייה ברמת האלימות 349803
כן, הטריק הזה ידוע, ושחקני NetHack מתייחסים בבוז לחצופים שעושים את זה. בימינו אין בזה צורך של ממש, כי NetHack תומך במה שנקרא Explore Mode, שבו אתה לא נכנס לרשימת "עשרת הגדולים" אבל יכול לבחור אם לא למחוק את השמירה שלך.
עלייה ברמת האלימות 349583
בעיקר? רק! אבל אחרי שגמרתי, כפי שסיפרתי בעבר, את KQ2 בלי לשמור אפילו פעם אחת, אני חושב שאני לא צריך להתנצל בפני אף אחד. אולי זו הסיבה לנשירת השיער המוקדמת שלי...
עלייה ברמת האלימות 349680
לפני שמגיעים למשימה האחרונה מומלץ (בחום) לבדוק אצל ספר אפשרויות לשמירה על השיער (ולבלוע כדורי B12).
עלייה ברמת האלימות 349570
לפני שמנסים את המשימה האחרונה מומלץ (בחום) להגיע לרמה 12 של מכבי האש ולהשיג חסינות. היא תהיה הרבה פחות מעצבנת.
עלייה ברמת האלימות 349584
רמה 12 של מכבי אש? מה זאת אומרת? לעשות משימה של מכבי אש ולהגיע לשלב ה-‏12? ומה זה חסינות, בכלל?

אני חייב להודות שאני מאוד עצלן בכל הנוגע למשימות כמו הויג'ילנטה, מכבי האש והאמבולנס. יש לזה בונוסים בסוף?
עלייה ברמת האלימות 349593
כן.

יש ויש.
בכולם צריך להגיע לשלב 12.
מכבי האש: חסינות מאש
אמבולנס: תוספת לבריאות
ויג'ילנטה: תוספת לשיריון
עלייה ברמת האלימות 349609
וסירסור?
עלייה ברמת האלימות 349612
לא זוכר, אבל שום דבר מיוחד.
בכל אופן, בניגוד לסרסור, מכבי האש והאמבולנס המשעממים ויג'ילנטה דווקא מאתגר.

חבל שאין למשחק הזה מולטיפליי.
עלייה ברמת האלימות 349614
כן, הא? אני מניח שהסיבה לכך היא שהמשחק לא זוכר את כל העולם בכל רגע, אלא רק את הסביבה המיידית של השחקן, כאשר התגובות של הסביבה הן רנדומליות. כדי שמשחק רב משתתפים יעבוד, המשחק יאלץ לתאם בין מה שכולם רואים בכל רגע נתון, וזה כבר יעשה די מסובך וכבד.
עלייה ברמת האלימות 349659
זה אולי לא טריוויאלי, אבל זה כבר נעשה בעבר (גם במשחקים עם סביבות בלגניסטיות יותר ועם מנוע פיזיקלי אמין ומורכב יותר מזה של GTA). ניתן פשוט להניח שהשחקנים כן נמצאים באותה סביבה (ואז אין צורך לתאם את כל העולם, אלא רק את הסביבה הקרובה) או להניח שהשחקנים מאוד רחוקים זה מזה (ואז העולמות שלהם נפרדים ומצריכים תאום רק ברמת המקרו - מה שאתה לא רואה לא קיים).
הבעיה היא לא טכנולוגית. המנוע של GTA כולל את השלד/מסגרת(נו FrameWork) ליצירת משחקי רשת. המפתחים פשוט העדיפו לא לשבור את הראש עם הצרה הזאת ולהתרכז ביצירת תוכן.
עלייה ברמת האלימות 349668
בהתחשב בהצלחה המחרידה של WoW ודומיו, אני לא בטוח עד כמה הצרה הזו היא אכן "צרה". מה גם שעולם רב משתתפים וירטואלי כמו של GTA נשמע לי להיט בטוח.
עלייה ברמת האלימות 349713
לא שיחקתי ב-WOW (שגעון) וגם לא קראתי הרבה על המשחק, אבל אני מנחש שאין במשחק מנוע פיזיקלי (אפילו לא מנוע פרימיטיבי כפי שיש ב-GTA). משחקים עם המוני משתתפים בד"כ מבוססים על סטטיסטיקות ואירועים (אתה לא מעדכן פעולה כמו "המכונית התהפכה, עף לה הפגוש שפגע בחבית דלק שהתפוצצה וגרמה לתאונת שרשרת במרכז הכביש" (המון מידע להעביר ברשת, שסביר להניח שיהפוך ללא רלבנטי לפני שהוא מגיע) אלא "האורק עם סיכוי פגיעה של 80% תקף את האביר וגרם לו לנזק של 16HP" (גם קצת מידע וגם לא נורא אם הוא מתעקב). במשחקים המוניים בד"כ יש פער בין מה שרואה כל משתתף ועיקר המאמץ הוא לשמור על עולם קונסיסטנטי באמצעות עדכון תוצאות של מעשים (פחות מעניין איך נראים המעשים במדויק לכל שחקן, ברמת המיקרו).
GTA נראה לי בלתי אפשרי (היום) כמשחק רב משתמשים, אבל כמשחק עבור 2-4 (או קצת יותר) זה נראה לי פיזיבילי (ל-VICE CITY היה איזה MOD שהוסיף אפשרות להוספת שחקן, אבל אאז"נ היו בו לא מעט באגים ובעיות).
עלייה ברמת האלימות 349727
שכנעת אותי. לא חשבתי על זה בצורה הזו בכלל.

מצד שני, חשבתי שמשחקים כמו קוויק וכאלו הם כבר מזמן מרובי משתתפים, וגם שם מתפארים במנועים פיזיקליים מתוחכמים (טוב, אני מודה, אף פעם לא התעניינתי ממש בז'אנר).
עלייה ברמת האלימות 349811
השאלה היא עד כמה העולם סטאטי. במשחקים מסויימים (half-life ו-GTA), העולם מאוד דינאמי - אפשר להרים כמעט כל דבר ולשים אותו בכל מקום. ב-GTA נוספת לעניין גם בעיית הדב"שים האינסופיים. אם תסתכל על משחקים מרובי משתתפים המבוססים על half-life2, תוכל להבחין שכמות הדברים שיכולים לזוז מהמקום שלהם, שאינם כלי נשק, היא מינימלית. תשווה את זה, למשל, למשחק המקורי, שבו המנוע הגרפי והמשחקיות אפשרו לדברים לעוף בצורה די רנדומלית, אם צריך.
זה קצת חורג מסתם הבדלים במה שאנשים רואים בעולם שהם משחקים בו. אם אני מתנגש עם מכונית בגדר ב-GTA, הגדר נפרצת, ואפשר לעבור דרכה רגלית. אבל אם השחקן השני הגיע לשם שתי דקות אחרי, והמידע לא עבר אל המחשב שלו, עבורו הגדר תהיה סגורה, ואני אוכל לעבור דרכה. זה יראה כמו באג, או צ'יט.
עלייה ברמת האלימות 350084
אכן.

חשובה גם ההבחנה בין משחקים מרובי משתתפים (Quake Unreal CS HL2 וכו') לבין משחקים עם המוני משתתפים (כמו WOW). מדובר בחיות שונות לחלוטין.
עלייה ברמת האלימות 348960
ב-‏97 התחילו להרגיש בעוצמה את המיתון.
עלייה ברמת האלימות 348983
דובי התייחס אל הנתונים של המצגת באופן ענייני (ולא הסתפק כמוך רק בהוספת קישורים), שדי מפריכים את הטענות שלך (והעיר הערה צדדית לגבי העיצוב המזעזע של המצגת) ופתאום המצגת הופכת להיות "לא רצינית"? זה מעניין.
עלייה ברמת האלימות 349004
זו הסתכלות מעניינת. כי המשטרה דווקא משייכת את מרבית הרציחות לפשע המאורגן. אני חושב שהנוער, אם בכלל, מעורב יותר בפשיעה אלימה רגילה. בו נסתכל, לפיכך, על עבירות פליליות כלפי חיי אדם - סך הכל. מה נראה? פרט לזינוק חד פעמי ב – כן, כן – שנת 2000, אנחנו חווים ירידה עקבית כבר עשור, ו-‏2002-2003 (שתי השנים האחרונות עם נתונים לגביהן) היו הנמוכות ביותר מאז 1992 (השנה הכי מוקדמת עם נתונים). אבל רגע, פשיעה לא מודדים במספרים מוחלטים, אלא בפשיעה לנפש. נראה איך נראה הגרף אחרי שנחלק את המספרים בגודל האוכלוסיה. באתר הלמ"ס יש נתונים רק משנת 1995 ואילך, אז זה מה שנציג (המספרים הם מקרי פשע לאלף נפש):

1995 0.480
1996 0.414
1997 0.506
1998 0.644
1999 0.426
2000 0.707
2001 0.487
2002 0.336
2003 0.281

מעולם לא היה מצבנו טוב כל כך בתחום הפשיעה הפלילית נגד חיי אדם! הידד!

ומה עם נושא הפשיעה האלימה נגד גופו של אדם, ולא כלפי חיי אדם? אם נסתכל במספרים אבסולוטיים, נראה שיש יציבות בחמש השנים האחרונות, לערך. אבל איך זה נראה כאשר משווים את כמות האלימות לגודל האוכלוסיה?

הנה המספרים משנת 95' ואילך (שוב, לאלף נפש):

1995 3.574
1996 3.846
1997 4.569
1998 4.876
1999 5.179
2000 5.056
2001 4.941
2002 4.528
2003 4.370

שנת השיא הייתה 99', ומאז אנחנו בירידה עקבית. כבר ירדנו מתחת לרמה של 97', ואנחנו ממשיכים יפה בדרך. כמה נפלא במדינת ישראל!

בקיצור, איך שלא נסתכל על זה, האלימות בישראל בירידה בשנים האחרונות. הפשיעה החמורה בעלייה, אבל סך כל האלימות דווקא בירידה, לעומת חציו השני של העשור הקודם.

וזה עוד לפני שעסקנו בשאלות כמו גיל הפושעים, שלא לדבר על החשיפה שלהם למשחקי מחשב אלימים... כמו שאמרתי, מה שנדמה לנו שקורה סביבנו, הרבה פעמים, הוא לא מה שבאמת קורה.
עלייה ברמת האלימות 349009
האם תוכל להצליב את הנתונים עם הגידול (יש גידול, נכון?) בשיעור האוכלוסיה המזהה עצמה כ"יהודים חרדים" בקרב האוכלוסיה הכללית?

(הניחוש שלי: בניכוי האוכלוסיה החרדית, רמת הפשיעה תישאר יציבה פחות או יותר - לא עליה ולא ירידה. המשך הבדיקה יהיה להתאים בין העליה עד שנת 1999 לעליה ממדינות בריה"מ לשעבר (או, לייתר דיוק, לפונקציה כלשהי על העליה שמתקזזת כמובן חלקית עם הגידול באוכלוסיה החרדית)
עלייה ברמת האלימות 349012
הכל באתר הלמ''ס, והרשות נתונה. אני הקדשתי לעסק מספיק זמן, לדעתי.
עלייה ברמת האלימות 349014
נו, בחייך. תשקיע עוד קצת?
עלייה ברמת האלימות 349015
(ואגב, כל ההשערות לא-פוליטקלי-קורקט-שלי שם זה עוד לפני שדיברנו על ערבים)
עלייה ברמת האלימות 349055
יש לך איזו השערה שלפיה הגיוני שהפשיעה במגזר החרדי עלתה ב-‏99 וירדה מא\?
עלייה ברמת האלימות 349090
אתה רומז שאורי פז אחראי לעלייה באלימות ?
עלייה ברמת האלימות 349399
אני כנראה לא יודע לקרוא טבלאות, כי אני רואה נתונים שונים מאד משלך. לא חישבתי את הפשיעה לנפש, כי לא ראיתי את כמות האוכלוסיה בכל שנה, אבל הנה טבלה שראיתי:

עבירות פליליות כלפי חיי אדם - רצח מ: 1992 עד: 2003
יחידת הזמן: שנה סוג הנתונים: מקוריים יחידת המידה : מספר הנושא :סדר ציבורי תת נושא :עבירות פליליות לפי סוג העבירה
שנה
1992 91
1993 96
1994 114
1995 112
1996 117
1997 156
1998 147
1999 137
2000 147
2001 223
2002 227
2003 206

תרשה לי להניח שהאוכלוסייה לא גדלה פי אחד ושליש משנת 2000, ובטח שלא גדלה פי 2 משנת 1992. האם הטבלה הזאת לא מראה שמספר הרציחות עולה בצורה דרסטית, לפחות עד 2002?
עלייה ברמת האלימות 349406
האם נתוני הרציחות כללו באופן חלקי גם מעשי איבה (למשל, טרור שבוצע על ידי ערבים ישראלים נגד יהודים ישראלים)? אם כן, זה יכול להסביר את קפיצה משנת 2001 ואילך.
עלייה ברמת האלימות 349776
אני חושב שזה כולל כל רצח של אזרח בידי אזרח, אז התשובה היא כן. אבל כמה רציחות ביצעו ערבים ישראלים על רקע לאומני משנת 2001? אין לי נתונים מדויקים, אבל אני מעריך שלא יותר מ-‏10.
עלייה ברמת האלימות 349427
קרא שוב את הפסקה הראשונה בתשובה שלי.
עלייה ברמת האלימות 350503
קראתי, וזה עדיין לא נתן לי תשובה. כאמור, הגידול באוכלוסיה לא מספיק כדי לאזן את הגידול במספר הרציחות. איך אתה מסביר את זה?
עלייה ברמת האלימות 350506
המשטרה, ואני בעקבותיה, מייחסת את הרציחות בעיקר לפשע המאורגן - והרי לא זה נושא הדיון שלנו. לפיכך, אני בחרתי בנושא לא פחות חשוב ורלוונטי, שהוא עבירות פליליות כלפי חיי אדם - תחום שכולל גם את הרציחות, אבל גם מספר עבירות אחרות, חמורות לא פחות. כאשר מסתכלים על זה, רואים ירידה משמעותית למדי בשנים האחרונות.

מספר הרציחות הוא קטן בכל מקרה - מאות בודדות. הבעיה העיקרית עם המדד של רצח, הוא שהוא תלוי במידה לא מועטה במזל ובמיומנות של הרוצחים - מה היית אומר אם הייתי מראה לך שעל כל תוספת של מקרה רצח, יש ירידה של ניסיון לרצח? האם לא היה ברור שהעליה במקרי הרצח אינה מעידה על עליה באלימות בחברה, אלא פשוט עליה במיומנות של הרוצחים? אז זה בדיוק מה שקרה - על כל רצח שנוסף לרשימה ירדו כמה עשרות ניסיות רצח, תקיפות חמורות ושאר עבירות כלפי חיי אדם (שים לב! כלפי חיי אדם, להבדיל מתקיפות כלפי גופו של אדם, שנמצאים בקטגוריה נפרדת). כלומר, בסך הכל, כמות האלימות ירדה, אבל מי שעדיין ממשיך לעסוק בפשיעה חמורה נעשה יותר מקצועי בתחום. עדות מצויינת לכך שאכן תחום הרציחות עבר בעיקרו לידי הפשע המאורגן, בעוד שהרציחות ה"ספונטניות" בירידה.
עלייה ברמת האלימות 349088
ג. התשובה די ברורה: "! Fucking Windows 98".
מכת אלימות 358272
דו"ח המועצה הלאומית לשלום הילד לשנת 2005, מצביע על תמונה חברתית מצמררת. בראש הממצאים הבולטים והמדאיגים, נתוני האלימות הפושה בקרב ילדינו. דומה כי גנבי מכוניות בני 11, אנסים בני 13 ושודדים בחטיבת הביניים – מעולם לא היו צעירים יותר. מהן הסיבות האפשריות לכך?

במחקר שנערך באוניברסיטת קנזס בארה"ב, החוקרים הגיעו למסקנה שסרטים אלימים משפיעים באופן מיידי על המוח (ידיעות אחרונות, 12.8.03). תוצאות המחקר לא מפתיעות את מנכ"ל המועצה לשלום הילד, הד"ר יצחק קדמן:
"אנחנו יודעים, כי אלימות טלוויזיונית נתפסת על-ידי הצעירים כמגרה, משלהבת ובעיקר מציאותית. חברה שחושפת את הילדים לאינספור סצנות אלימות, במיוחד באופן ממוחשב ואינטראקטיבי, שלא תתפלא אם אחר כך היא תיאלץ לאכול את פרי הבאושים גם בהתנהגות בני הנוער בעתיד". לדברי הד"ר קדמן, "יש קשר בין חשיפה לאלימות משודרת לבין העלייה ברמת האלימות והעבריינות של בני הנוער".

לכתבה המלאה:
משהו: 399751
משהו: 399811
איך "real-life violence" אם זה "violent episodes taken from TV programs and commercially-released films"? כל מה שאני לומד מזה הוא שהאלימות במשחקי מחשב היא יותר "מעוררת", ולכן האלימות המדומה של הטלוויזיה והקולנוע פשוט לא מעוררת יותר את אותן רמות של רגש. מה בין זה לבין תגובה רגשית לאלימות אמיתית?

וכמובן, עדיין נותרה השאלה מה יקרה בניסוי דומה אם במקום לשחק במשחק מחשב אלים, הם פשוט יצפו בסרט אלים במשך 20 דקות, ואז יראו להם עוד סרט אלים - האם התגובה לא תהיה דומה?

בקיצור, לא ראשון ולא מוכיח.
משהו: 399816
במקרה השמטת את המילה "actual"? אני פירשתי את זה כתיעוד מצולם של אירועים אלימים אמיתיים, לא מבויימים.
משהו: 399846
בסרטים מסחריים? צר לי, לא נראה לי שמדובר על אלימות "אמיתית", אלא על אלימות מדומה עם אנשים אמיתיים.
יותר טוב מגזר 432277
יותר אלימות, פחות אלימות, לפחות לראיה זה עוזר: http://www.sciencedaily.com/releases/2007/02/0702061...

(דגדגן: "After just 30 hours, players showed a substantial increase in the spatial resolution of their vision")
ובינתיים בארץ רחוקה 438362
ביפן אושרה החודש הפצתו של המשחק GTA 3 באיחור של שנתיים. מה שלא היה טוב לנוער של 'אז' טוב לנוער של 'היום'.
אני משחק 448843
אני משחק במשחק ועוד הבה חברים שלי משחקים במשחק ולדעתי זה עיניין של גיל הקטע של האלימות כי בגיל שלי ===>14
אז זה סתם מהנה וכבר שנה שלא היה מקרה אלימות בשיכבה שלי
משחק הדמעות 463566
(דגדגן: "Students who played multiple violent video games actually learned through those games to produce greater hostile actions and aggressive behaviors over a span of six months")
וגם זה: 494905
Violent Video Game Feed Aggression In Kids In Japan And U.S.

http://www.sciencedaily.com/releases/2008/11/0811031...
תיק''ו 545353
(דגדגן:

"Recent research has shown that as video games have become more popular, children in the United States and Europe are having fewer behavior problems, are less violent and score better on standardized tests. Violent video games have not created the generation of problem youth so often feared."

אבל גם:

"one study in the special issue shows that video game violence can increase aggression in some individuals, depending on their personalities.")

עוד לבנה בקיר: 554173
צפיה חוזרת בקטעים אלימים מפחיתה (זמנית, כאילו דה‏1) את התגובה הרגשית לאלימות: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/10/1010182...

(דגדגן:

"We found that as the boys were exposed to more violent videos over time, their activation in brain regions concerned with emotional reactivity decreased and that was reflected in the data from the functional MRI and in the skin conductance responses.")
________________
1- הערת המביא לאייל: כל תוצאה אחרת היתה מפתיעה אותי מאד, והשווה: "חשיפה ממושכת למאכלים מתוקים מפחיתה (זמנית) את הרגישות למתיקות"
אסירים סינים ומשחקי מחשב 572303
במשך היום, אסירים במחנות עבודה סיניים שוברים אבנים וחופרים תעלות במכרות פחם. בלילה הם נלחמים בשדים ומכשפים ואוספים זהב, כ- 500 פאונד שטרלינג. סוהרים כופים על אסירים לשחק משחקי מחשב ולאסוף נקודות זכות שניתן להמירן בכסף ממשי.
אסירים סינים ומשחקי מחשב 572331
שינויים מוחיים 588658
(דגדגן: Sustained changes in the region of the brain associated with cognitive function and emotional control were found in young adult men after one week of playing violent video games).
מחקר חדש טוען 680142
קראתי עכשיו בעיתון (וגם כאן, המחקר השלישי שמתואר. לא מצאתי את המחקר מקורי) על השערה חדשה: משחקי מחשב עלולים להעלות את רמת האבטלה.

את זה מתבקש להשלים (ראוי לציין שזה לא הוזכר ולו ברמז שם) שבהחלט סביר לקשר בין רמת אבטלה גבוהה לעלייה בפשע ובאלימות. אז הזהרו לכם ילדים ממשחקי מחשב!
מחקר חדש טוען 680186
לפי התיאור במאמר, המובטלים מבלים לבד בבית במקום בסנוקר (או משהו בסגנון - הרי לא כולם חיפשו עבודה בכל רגע פנוי). ולכן סביר שהמשחקים דוקא מונעים פשע ואלימות.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים