מאיפה הכסף 2662
עשרה אנשים התחילו את חייהם בדרך קשה ואף אכזרית, צברו את הונם בעשר אצבעות, והיום מתרווחים ומספרים את סיפורם האישי. האומנם כל אחד יכול?

"בלי כפית של כסף, 10 סיפורי הצלחה עסקיים". עורך: איתמר לוין. סדרת "עסקים אנשים", הוצאת ידיעות אחרונות - גלובס. 256 עמ'.
עטיפת הספר
עטיפת הספר
קודם כל גילוי נאות: בעיתון גלובס, ששותף בהוצאת הספר לאור, עבדתי בעבר במשך חמש שנים. את עורך הספר כמו את כל כותבי הפרקים בו, אני מכירה מתקופת העבודה שם. סיקרתי אז, ואני מסקרת במסגרת עיסוקיי הנוכחיים, את פעילותם של חלק מאנשי העסקים שבהם עוסק הספר.

על פי דו"ח העושר העולמי של מריל לינץ', בישראל יש נכון ל-‏2005 כ-‏6,600 מיליונרים, שהונם הנזיל הפנוי עולה על מיליון דולר. מדובר בגידול של 10% לעומת 2004, שמוסבר בהתאוששות השווקים. יחדיו צברו אלפי אנשים אלה הון נזיל של כ-‏24 מיליארד דולר. שבעים מתוך המיליונרים הם בעצם מולטי־מיליונרים, עם הון נזיל פנוי של 30 מיליון דולר ומעלה. עשרה סיפורי הצלחה מתוך כל אלה מובאים בספר "בלי כפית של כסף".

עשרת הפרקים בספר - פרק לכל איש עסקים, כולל תמונות מימי הינקות ועד היום - נכתבו בידי עיתונאים. רוב הכותבים ותיקים ומוערכים, שכמעשה יומיום מסקרים את פעילותם העסקית והפיננסית של אותם אנשי עסקים.

מה המכנה המשותף של כל אנשי העסקים המצליחים שסיפוריהם מובאים בספר? ראשית, כולם צברו את הונם בעשר אצבעות, ובחלק מהמקרים היה זה מתוך נתוני התחלה לא קלים ואף אכזריים. מעבר לזה, על פי ההקדמה לספר, יש מספר מכנים משותפים ו/או חפיפות חלקיות בדרך העסקית של כולם, ולעתים היכרות אישית זה עם זה. אומנם הלקחים שלהם מסיפורם האישי שונים, וכך גם העצות שהם משיאים ליזמים בתחילת דרכם. אבל, ממשיך העורך וכותב, הלקח העיקרי שהקורא יכול להפיק מהספר הוא ש"כל אחד יכול להצליח, ושאין נוסחה מנצחת אחת להצלחה". הלקח הזה מובא בסוף ההקדמה וללא נימוק. האומנם?

ייאמר מייד: הקביעה ש"כל אחד יכול" בעייתית ושגויה. לא כל אחד יכול. ייתכן שאפשר להסיק מסיפורים אלה קביעה כגון "מתוך אלה שנקודת הפתיחה שלהם חלשה במיוחד, יש כאלה שיכולים להצליח מאוד", אבל יש מרחק לוגי ואידיאולוגי גדול וידוע ממסקנה זו ועד הקביעה "כל אחד יכול". זאת, גם בגלל ההתעלמות מנסיבות חיים נוספות, וגם בגלל ההתיימרות להקיש על העתיד ולהשיא עצות כלליות על סמך סיפורים אישיים בודדים.

לימונדה בשכונה, בתל אביב הקטנה

האם האנשים המתוארים בספר הגיעו כדף חלק אל ההצלחה? מה הביאו איתם בכל זאת? האם הצליחו הודות לתכונות אופי מסוימות? אולי בגלל קשרים במקומות אלה ואחרים? אולי בשל רכישת ההשכלה המתאימה? ואולי סתם מפני שהיו האנשים הנכונים במקום הנכון (מה שנקרא "מזל")? ובכלל, מה מייחד את אלה מתוכם שהפכו ליזמים? לא ברור.

הודות לספר ידוע למשל כי בני מחזורו של יוסי ורדי בבית הספר התיכון בצפון תל אביב היו גליה מאור, ערי סטימצקי ודב ליכטנברג. האם מדובר בצירוף מקרים – או בסביבת גידול חברתית של תל אביב הבורגנית (או הזעיר־בורגנית), שנתנה תנאים נוחים להתפתחות מעמד מסוים? דוגמאות נוספות: יהודה זיסאפל שבילדותו מכר לימונדה, קיבל מחבר "הצעה שאי אפשר לסרב לה" ופרש מעבודתו כשכיר; ברונו לנדסברג, פליט שואה שהתפרנס בזמנו מפריקת שקי סיד ופחם, לקח הלוואה מהבנק והקים עסק. האם אדם אחר, ברמת השכלה, הכנסה ומסביבה חברתית אחרת, היה זוכה לאותן הזדמנויות? על השאלות הללו ודומותיהן יש בספר שברי תשובות בלבד. חבל שהספר מעלה בעצמו את השאלה הזו, שלכאורה עומדת בבסיס קיומו, ומספק לה בחצי פה מענה קלישאי כל כך. דווקא הבחירה שלא לדון בשאלה זו מהדהדת בחוזקה.

חשיבותו של הספר בעיקר בעובדה שהוא מספק היכרות מפורטת עם בני האוליגרכיה החדשה של ישראל. לא משפחות כמו אריסון, אייזנברג, עופר או שטראוס, אלא הדור הראשון של העולים לגדולה. רוב הסיפורים מרתקים בגלל הפירוט הרב שבהם, החל משנות הילדות המוקדמות, דרך כל עבודה שחורה שביצעו (מפריקת שקי מלט דרך הדרכה בקייטנות ועד מכירת לימונדה). הספר גם משקף תמונה מסוימת של דור ילידי שנות השלושים והארבעים: מי שחוו כילדים אובדן של קרובי משפחה בשואה, הגירה כפויה מארצות ערב ללא פרוטה בכיס, התקיימות בדוחק במעברות או דירות שיכון, חינוך וצמיחה בזמן תקופת הצנע והמלחמות השונות. ועם זאת, במקביל לנאראטיב הגלוי, רוחשים כל הזמן מתחת לפני השטח העסקים, הקשרים, ה"פרוטקציות", הקומבינות, פרקטיקה יזמית חזקה שהיתה מובלעת עמוק בשיח הציוני ההסתדרותי של אז.

כשהחלומות עומדים למבחן

לא אתעכב על סקירת "החיים הקשים" של כל דמות מן הספר בתחילת דרכה, ויש שם בהחלט קשיים מכל סוג. החלק שחיפשתי במיוחד בכל סיפור וסיפור היה דווקא "הקפיצה הגדולה"- מתי ואיך מגיע הגלגול מילד שחולם על ביזנס, מפליט שואה המחפש את דרכו, מסטודנט תפרן שחי בתשלומים, לאיש המגלגל מחזור עסקי מכובד. מתי עומדים החלומות למבחן אמיתי? נדמה לי שהרגע הזה יכול ללמד לא פחות ואולי אף יותר מאשר רגעי השפל של תחילת הדרך.

ובכן, התשובות שונות ומרתקות: דדי בורוביץ' נסע עם חברים מהצנחנים על אוניה ששימשה בית ספר צף לימאות, כתחליף לטיול בחו"ל עם אחיו, איזי. הוא נסע לניו יורק ומצא שם דרכי התפרנסות כגון מכירת גלידה. אבל דדי "ידע שהוא רוצה לעסוק בתעופה וכבר סימן את פליינג טייגרס, חברת תעופה עם טייסת מפורסמת ובית ספר למימון מטוסים ידוע עוד יותר. הוא התחיל בלימודים ב-NYU בניו יורק". לאחר מכן מסופר שדדי "המשיך בתוכניות שלו", והפך ליועץ למימון מטוסים בחברה שבה למד. במקביל לייעוץ במסגרת זו החל בהקמת חברת תעופה בארץ, עם אפרים בר־ארז, וקנה את המטוס הראשון של חברת 'כנף'. למימון עסקי התעופה הקימו האחרים סטיקייה.

"מצא הזדמנות להפוך לקבלן"

עוד קפיצה משמעותית: דוד עזריאלי, שכפליט שואה עבד בטחנת קמח, הגיע בעזרת התערבות אישית של אנצו סירני בדרך לא דרך מבגדד לארץ ישראל. לאחר לימודי האדריכלות עסק בחינוך ילדים, התגייס ל"הגנה" ועבר משם לצה"ל כקצין חינוך ורווחה. ב-‏1949 ארז ונסע למשפחתו בדרום אמריקה ומשם לקנדה. שם פגש את רעייתו לעתיד והחל לעבוד במשרד אדריכלים. זה היה ב-‏1953, והנה רגע הקפיצה: "אחרי שהצליח לחסוך 5,000 דולר, מצא הזדמנות להפוך לקבלן במזרח מונטריאול". עזריאלי בנה פרויקטים למגורים ולאחר מכן עבר לבנייה מסחרית בלבד, ומעיד "תמיד הייתי יותר קבלן מאדריכל שיושב מאחורי שולחן". על שנות העסק הראשונות לא מסופר כמעט, והתחנה הבאה בזמן היא פתיחת קניון איילון ב-‏1985.

מגדלי עזריאלי, תל־אביב

מגדלי עזריאלי, תל־אביב (מקור: ויקיפדיה)אליעזר פישמן (בעל השליטה בגלובס) נולד למשפחה שברחה לרוסיה מפולין עם פלישת גרמניה הנאצית. לארץ הגיעו כפליטים, למעברה, ואז השתקעו במושב. פישמן הצעיר הוכשר להיות כוורן בבית הספר החקלאי עיינות. אך עם זאת המשיך ללמוד – לתואר יועץ מס ולאחר מכן רואה חשבון. כך מתוארת הקפיצה של פישמן: "ישר מהלימודים הוא הגיע למגזר עלום, חסוי, שהשוק הפרטי לא היה ער לו, והוא עצמו לא נתן דריסת רגל למי שאיננו בן מבניו: התנועה הקיבוצית. במשך שנה שימש יועץ מס שכיר בברית הפיקוח של התנועה הקיבוצית. מייד אחרי כן, כשהוא בן 27, פרש והקים משרד רואי חשבון". כעדות פישמן עצמו, לא רק ניסיון וקשרים רכש בשנותיו ב"מגזר העלום" הזה, אלא גם גוף ידע עצום, ידע שבשבתו כיועץ נשא לו פירות עסקיים של ממש. כך, בשנות השישים המוקדמות, שנים של פריחת הקיבוצים, היה היחיד שהעניק לסקטור הזה ייעוץ כולל על כל סוגיות המיסים, המסחר, הניהול והקמת מפעלים אזורים. הקיבוצים למדו לבקש ולקבל את ההטבות הרלוונטיות, פישמן סייע להם לקבל מעמד של מפעל מאושר (וקיבל עמלה על כל אישור שניתן) וייעץ בנושאי הוצאה מוכרת. כבר בשנה וחצי הראשונות רשם רווח "לא ייאמן באותה עת" של 1.5 מיליון דולר, וקנה בו אדמה.

יצחק תשובה, שמשפחתו האמידה במקור הגיעה לארץ מלוב והתיישבה במעברה, גרו 11 נפשות בחדר. המשפחה עברה לדירת שיכון בנתניה ויצחק הצעיר עבד בחקלאות מגיל 12. הנה הקפיצה במילותיו שלו: "מיום שהשתחררתי מהצבא אני עובד בקצב רצחני. התחלתי עם הון עצמי של שבע לירות, שקיבלתי כדמי שחרור, ותוך שנה העסקתי 1,000 עובדים". איך? מי? מה? הסבר במשפט הבא: "עסקי הבנייה שלו צמחו במהירות על רקע עבודות הביצורים של קו בר־לב על גדות תעלת סואץ לאחר מלחמת ששת הימים, ובזכות בנייה עבור משרד הביטחון בבסיסי צבא". בכסף שהרוויח רכש מגרשים ובנה נדל"ן. אבל את עיקר הונו ותהילתו עשה מההשתלטות המהירה על קבוצת דלק.

מה יכולות ללמד אותנו כל ה"קפיצות" הללו? התשובה היא: כמעט כלום. הסיפורים מתסכלים במידה שבה הם אישיים מאוד ותלויי נסיבות, ומצד שני משקפים רוח זמן ונסיבות כלכליות וחברתיות. ומי יודע, אולי מה שכן אפשר ללמוד מהאנשים הללו (שלפחות אלה שפגשתי מביניהם הם צנועים ונעימים), הוא איך עושים את הצעד השני דווקא: איך מתקדמים מהעסק הקטן אל תאגיד חובק עולם.

ומי לא בא?

שאלה מעניינת אחרת היא מי לא נכללים בספר ומי מודר ממנו: לא תמצאו בו את המיליארדר מוריס קאהן, שמעסקיו הפרטיים (חברת עורק) צמחה אמדוקס. לא את איש הבינלאומי צדיק בינו, שהחל את דרכו כפקיד בבנק, לא את הפיננסייר אפי גילדור ולא את אייל הביטוח שלמה אליהו, שאביו היה פועל ניקיון בעיריית תל אביב. שלא להזכיר משפחות כמו שטראוס (מחלבה קטנה בישראל של שנות השלושים) או ורטהיימר (מהנדס מובטל שפתח את ישקר בצריף בנהרייה).

ועוד: לא מופיעים בספר מתעשרי היי־טק חדשים כמו גיל שוויד ומריוס נכט מצ'ק פוינט, שמעון אקהויז מלומניס או האחים אבי ואהרון שקד שהתעשרו מטכנולוגיה להפעלת אתרי הימורים באינטרנט. נעדרים גם קובי אלכסנדר מקומברס, אביגדור וילנץ מגליליאו, בועז איתן מסייפן או אמנון לנדן ממרקורי. נעדרים נוספים הם מי שמקרוב באו כמו צ'רנוי, נבזלין וגאידמק, דובוב וברודנו. ואיתם בולט בחסרונו לב לבייב, שהתחיל את דרכו העסקית כמלטש יהלומים, והוא כיום "איש עשר האצבעות" השני בעושרו בישראל, עם 2.6 מיליארד דולר (מייד אחרי חיים סבן, שסיפורו מובא בספר, המחזיק 2.8 מיליארד דולר). הנתונים שלעיל לקוחים מתוך גיליון "100 עשירי ישראל", דצמבר 2005, של Forbes ישראל (גילוי נאות נוסף: אני משמשת ככתבת ההיי־טק של מגזין זה).

מדוע לא נכללו כל אלה? נראה שהסיבה העיקרית קשורה במגבלות מקום וזמן: ההקדמה אינה מספקת תשובה ישירה לשאלה זו, לבד מהבטחה מעורפלת לספר המשך בו ייכללו סיפורי הצלחה נוספים.

ככלל, שלא כמו עיתון כלכלי טיפוסי, הספר מטפל בנושא שלו בכפפות של משי. הכותבים, שמורגלים בעריכת תחקירים, נושכים לעתים, על עולם העסקים הישראלי, מגלים כאן אמפתיה גדולה. הם יורדים לפרטים קטנים, מביאים בחיוך אנקדוטות ותעלולים מהשכונה או מבית הספר, מדגישים את הפן הרגשי של התפיסות הניהוליות והעסקיות (ואגב, להבדיל מעיתון יומי, בספר יש זמן לערוך הגהה נוספת וחבל שהדבר לא נעשה. השם זיסאפל למשל נכתב בשגיאה בתוכן ובמספר מקומות בפרק המוקדש לאחים).

במקום שבו מישהו אחר היה עושה מן העובדות מטעמי "הון־שלטון", הספר בחר להביא בקורקטיות (או בהיתממות) קביעה כמו "בגלל חוסר הפורמליות, הרקע העשיר והשונה שלה והעסקים המגוונים שהקימו, יש להם רשת חברתית רחבה מאוד" על האחים בורוביץ'. ולהלן מובאת רשימה ארוכה של דורשי טובתם: מסתבר שהבורוביצ'ים הם חברים קרובים של רפי גינת, אלי הורביץ, ח"כ רוחמה אברהם, איילה חסון, אביגדור ליברמן, יורם יאיר (יה־יה), לב לבייב, ועוד ועוד. הם גם קשורים משפחתית למשפחת מוזס, ובקשרי נישואין למשפחתו של רם כספי. איתמר בורוביץ', מנכ"ל הפניקס לשעבר, הוא בן דוד שלהם, עם מאיר חן, שתיווך בעסקאות ענק שלהם, הלכו מכות בקן הצופים, ויוסי רוזן, לימים מנכ"ל ארקיע, היה פקוד של דדי בורוביץ' בצנחנים. ועל זה אמר כבר מישהו (ואם לא אמר, אני אגיד) שעשיר הוא מי שאנשים לא יכולים להרשות לעצמם לא להיות חברים שלו.
קישורים
אריסון משפחת אריסון, ויקיפדיה
דוד עזריאלי ויקיפדיה
אליעזר פישמן ויקיפדיה
יצחק תשובה ויקיפדיה
לב לבייב NFC
100 עשירי ישראל מגזין Forbes
ישקר ויקיפדיה
100 העשירים של ישראל NRG
דדי בורוביץ'
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חברה וכלכלה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

401493
"ואגב, להבדיל מעיתון יומי, בספר יש זמן לערוך הגהה נוספת וחבל שהדבר לא נעשה. השם זיסאפל למשל נכתב בשגיאה בתוכן ובמספר מקומות בפרק המוקדש להם)"

השתעשעות על חשבון חוסר ההגהה בספר, או סתם חוק וישנה מופיע במלוא הדרו?

(יופי של מאמר, אגב)
401496
פדיחה. לגמרי חוק וישנה :-) תוקן, תודה.
401656
מהו חוק וישנה?
401859
בכל תיקון של שגיאה שביצע מישהו, תיפול בעצמו שגיאה (נראה לי שבמקור היה מדובר רק על שגיאת כתיב).

דומני שנטבע במקור בידי עוזי ו. <דמיין קישור כאן>.
''קסיומת טול-קורה'' 401883
תגובה 247889 (דרוש ערך בוויקיפדיה)
''קסיומת טול-קורה'' 401890
*א*קסיומת טול-קורה.
''קסיומת טול-קורה'' 401892
נו, האם ניצחתי את האקסיומה?

בכל מקרה, אני לא חושב שויקיפדיה העברית עדיין בשלה לערך כזה.
''קסיומת טול-קורה'' 402003
אולי בתור תת ערך, משהו כמו
אבל מדובר כמובן בשגעון גדלות.
401860
כל אמירה שמטרתה לתקן שגיאות כתיב/דפוס אצל אדם אחר לעולם תכלול שגיאת כתיב/דפוס.
הסיפור שלא יאמן על ישראל 401539
לא מצאתי את סיפור ההצלחה של ישראל (לא ישראלי).

על ישראל שמעתי בלילה קריר, לצד מדורה במה שחשבתי שהיה צ'יזבט. ידידי הטוב בקר (Beker), שעלה ארצה מקליפורניה לאחר שגר בה שנה סיפר שאביו עשה פעם עסקים עם ישראל (האיש לא המדינה). אני לא יודע רבות על אביו של בקר פרט לעובדה שהוא שט אי שם במים נטולי הבעלות של האוקינוס כמנהל של הספינה השנייה בגודלה בעולם שלוקחת אותם לדרום אמריקה - הקפיטל פוגש את עבדיו.
ישראל (נושא הקטע), חיוך תמיד נסוך על פניו, מוצאו רוסי, אנטי ציוני מובהק, ואנרכיסט אמיתי בדעותיו (לא אלה שהולכים עם ניו באלאנס וחושבים שהם אנרכיסטים כי הם שומעים פאנק), התגלגל לעבודה בתור עובד בחברת שמירה בשכר מינימום. באחד מין הימים, כך סיפר לי בקר לצד המדורה שהיינו חייבים להתרחק ממנה מעט מכיוון שהוספנו אלייה עוד קיסם ונהיה יותר מידי חם, ישראל (האנרכיסט) מצא את הדרך לנצח את השיטה הקפיטליסטית. הוא הלך לשוק של רחובות וקנה שם את התפוח היפה ביותר שמצא. היה זה תפוח מזן חרמון, סימטרי, בעל צבע אדום מדהים ביופיו. הוא רחץ את התפוח, הבריק אותו ומכר אותו תמורת מחיר הגדול פי שתיים מהמחיר הראשוני לעובר אורח שכה הוקסם ממראה הפרי האדום שנשא בידו שביקש לקנותו בלי שישראל (בעל התפוח) הציע זאת אפילו. בכסף שהיה לו קנה עוד באותו יום שני תפוחים שאמנם לא היו כה יפים כמו הקודם אבל בכל זאת היו הם נעימים למראה ומגרים מאוד. מכרם ישראל (ישראל שלנו) תמורת מחיר כפול ממחירם המקורי עבור זוג, בן ובת שסימו ארוחה במקדונלדס ובעקבות מטיף מהקומונה האנרכיסטית ברחובות החליטו להתאנכרסט ונפשם ביקשה משהו טבעי. כך המשיך ישראל (שתכף יתעשר) עד שיום בהיר אחד גילה שסבו האוליגרך מת והוא ירש סכום השווה ל2 מיליארד דולר.
מיד שינה את שמו (מסיבה לא ברורה) למרק, עזב לדרום אפריקה למד איטלקית מאפס, היה הדרום אפריקאי הראשון שטס לחלל, הקים פרויקט שנקרא אובונטו, עשה ניתוח לפנים, החזיר לעצמו את השם ישראל (מה הקשר לזה שהוא אנטי ציוני?!) וחזר לישראל, להמשיך לעבוד באותה עבודת שמירה אותה נטש, על מנת שיוכל לחיות חיים שלא ימשכו תשומת לב רבה כדי לתכנן מהפכה.
כאשר בקר סיים את סיפורו השמש התחילה לעלות ואני נותרתי המום מסיפור ההצלחה המדהים של ישראל (נו זה מהסיפור) שהתחיל ממכירת תפוחים והיום כל משתמש לינוקס מעריך אותו על תרומתו הרבה.
בעוד אני נכנס לאוהל ראיתי את דנה ישנה, כל כך רציתי לחלוק איתה את התחושה שאני חווה אבל לא רציתי להעירה. נשכבתי לידה, נרדמתי, וחלמתי על ישראל.

זה סיפור הצלחה!

מוקדש לבקר (שחזר לקליפורניה :( ), ישראל, כל הקומונה האנרכיסטית הרחובותית, דנה, אורטל וכל מי שעשה את החודשים האחרונים נורא מענינים.

osp
הסיפור שלא יאמן על ישראל 401540
תיקונצ'יקים:
1. פי שניים כמובן ולא פי שתיים.
2. כמנהל של הספינה השנייה בגודלה בעולם שלוקחת אותם לדרום אמריקה.
המשפט הנכון:
כמנהל של הספינה השנייה בגודלה בעולם שלוקחת אזרחים אמריקאים לדרום אמריקה.
הסיפור שלא יאמן על ישראל 401542
אהבתי :)

ואם להתייחס לספר שלפנינו, הסיפור שלך לא כ"כ רחוק מזה של דדי בורוביץ
(שאת הלינק לגביו בדקתי, אחרים אולי פעם אחרת. או לא..); -
לא עשר אצבעות ולא עשרים נעליים.
"בגיל 20, עם שחרורו משירות סדיר, יצא ללמוד מינהל עסקים בניו יורק יוניברסיטי, עם אחיו צביקה וישראל. שב ארצה עקב מחלת אביו, כדי לסייע בניהול העסקים המשפחתיים. אלה כללו את הד ארצי, ושלוש מאפיות בדרום הארץ - בקריית גת, אופקים ואשקלון".
מה כל הצ'יזבטים האלה על הפלגה באוניה ומכירת גלידה.
הצחקתיהוני.
הסיפור שלא יאמן על ישראל 401720
תודה :)

נזכרתי שמישהו פעם סיפר לי את הסיפור על התפוחים וזה די הצחיק אותי, אז חשבתי לכתוב על זה כאן. את הסיפור עטפתי באוסף ארועים שחוויתי בזמן האחרון אשר שונו על ידי (חלקם במעט ולחלקם קשה למצוא את הקשר לארוע שהיה הבסיס להם; כך לדוגמה הזוג שסיים ארוחה במק' היה למעשה שתי בנות שאני ובקר פגשנו בשעה שהן אוכלות שם ודיברנו איתן על עוולות התאגיד).

אני יכול להוסיף "הסיפור מבוסס על ארועים אמיתיים".
נחמד מאד 401550
אבל איך בעל הון של 6.2 מיליארד הוא במקום שני, אם הראשון הוא דלפון בעל 2.8 מיליארד בלבד?
נחמד מאד 401588
אולי הספרות הפוכות וזה 8.2

דלפון? הגזמת! דלפון זה אחד עם מיליארד אחד. 2.8 זה צווארון כחול כזה, מעמד הביניים
נחמד מאד 401597
ההפך - 2.8 ו-‏2.6 (יתוקן בטקסט בהקדם).
האמת על השחיתות הקיבוצית לאט לאט מחלחלת לתודעה הציבורית 401614
ציטוטים מהטקסט:
"ישר מהלימודים הוא הגיע למגזר עלום, חסוי, שהשוק הפרטי לא היה ער לו, והוא עצמו לא נתן דריסת רגל למי שאיננו בן מבניו: התנועה הקיבוצית"
אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר. מגזר עלום וחסוי הוא מעצם טיבו פתח לשחיתות גדולה.
"כך, בשנות השישים המוקדמות, שנים של פריחת הקיבוצים, היה היחיד שהעניק לסקטור הזה ייעוץ כולל על כל סוגיות המיסים, המסחר, הניהול והקמת מפעלים אזורים. הקיבוצים למדו לבקש ולקבל את ההטבות הרלוונטיות, פישמן סייע להם לקבל מעמד של מפעל מאושר (וקיבל עמלה על כל אישור שניתן) וייעץ בנושאי הוצאה מוכרת"
הקיבוצים הם המגזר היונק ביותר מעטיני השלטון. למעשה עטיני השלטון תוכננו מלכתחילה כך שיהיו נוחים לפה הקיבוצי.
האמת על השחיתות הקיבוצית לאט לאט מחלחלת לתודעה הציבורית 401652
המקורבים לחלק מ''העולים המופלאים לגדולה'' הללו, יודעים הקפיצה שהעבירה אותם לשלב שמעבר לבעלי התמותה, נעשתה על ידי קירבה מיוחדת לבעלי החלטות בשלטון ובדרכים שלא בדיוק לומדים בבתי ספר לניהול. אני בטוח שזה גם לא מופיע בספר וחבל.
האמת על השחיתות הקיבוצית לאט לאט מחלחלת לתודעה הציבורית 401661
אני קורא ולא ממש מבין. איך בדיוק התנועה הקיבוצית היא מגזר עלום וחסוי? אולי הכוונה היא שהשוק הפרטי לא הבין את הפוטנציאל הכלכלי הגלום בתנועה הקיבוצית, אבל זה לא הופך את הקיבוצים לעלומים או חסויים.
בנוגע ליניקה מעטיני השלטון, הרי הציטוט טוען בדיוק ההפך, בשנות הששים, כך הציטוט שהבאת למדו הקיבוצים לבקש ולקבל את ההטבות הרלוונטיות, כלומר את ההטבות המגיעות להם לפי חוק, הטבות שתעשיינים אחרים למדו לבקש ולקבל בזמן אחר, חלקם לפני שנות הששים וחלקם אחרי.
הפגם היחיד שניתן, אולי, למצוא בדברים, הוא בהעדפה של התנועה הקיבוצית לא לתת דריסת רגל למי שאינו בן מבניה. העדפה שככלות הכל נשמעת סבירה גם אם לא לגמרי תקינה.
יש תגובות שעדיךף להתעלם מהם 401663
יש מגיב מסויים (ששמו מתחרז בסידן, למרות שהוא מגיב באילום שם) בעל שנאה אובססיבית לכל מה שמכיל את השורש ק.ב.צ.
אתה טועה. 401742
אני החלטתי שבמקום להילחם במושחתים, עדיף להצטרף אליהם.
זה זמן מה שאני חבר מרוצה במה שהיה פעם האליטה הקרקעית המנוונת. אין לי היום שום אינטרס לכבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ.
אתה מטעה. 401807
ככה זה, כשאתה מערבב תגובות אנונימיות עם סגנון פרובוקטיבי וקל לזיהוי, כל תגובה אנונימית, פרובוקטיבית באותו הסגנון תיוחס לך, וההכחשות שלך לא יועילו. הדרך להשתחרר מהטרוליות היא להפסיק להגיב באנונימיות או להפסיק לכתוב תגובות פרובוקטיביות.

____________________
תגובה פרובוקטיבית זו נכתבה באלמוניות ולא על ידי idan.
האמת על השחיתות הקיבוצית לאט לאט מחלחלת לתודעה הציבורית 401667
את המשפט ''התנועה הקיבוצית היא מגזר עלום וחסוי'' אמר מי שהיה רואה החשבון של המגזר הזה שנים רבות. כנראה שהוא יודע על מה הוא מדבר.
האמת על השחיתות הקיבוצית לאט לאט מחלחלת לתודעה הציבורית 401709
כדי להביא גאולה לעולם: הניסוח הספציפי "מגזר עלום וחסוי" שייך לכותבת הפרק על פישמן, סטלה קורין-ליבר (שהיא עיתונאית ופובליציסטית ותיקה ומוערכת).
האמת על השחיתות הקיבוצית לאט לאט מחלחלת לתודעה הציבורית 401700
הדבר מפורט בצורה מצוינת בספר ''מבחן בוזגלו''
האמת על השחיתות הקיבוצית לאט לאט מחלחלת לתודעה הציבורית 401800
אתה יכול לפרט? מי כתב את הספר, על מה הוא נסוב? אפשר תקציר?
האמת על השחיתות הקיבוצית לאט לאט מחלחלת לתודעה הציבורית 401802
האמת על השחיתות הקיבוצית לאט לאט מחלחלת לתודעה הציבורית 401804
זה ספר פרוזה, הוא לא מתיימר להיות תיעוד או ביוגרפיה
האמת על השחיתות הקיבוצית לאט לאט מחלחלת לתודעה הציבורית 401806
הטרול לא מבדיל בין פרוזה לתיעוד, בין דמיון למציאות. הדרך של הטרול להבחין בין שקר לאמת היא בעזרת מבחן ההתאמה: "אם זה מתאים לי סימן שזה אמת, אם לא סימן שזה שקר".
401660
לדעתי הדרך לעושר דורשת:
1. יכולת הבחנה טובה שתזהה חסך בשוק ואיך אפשר לסגור אותו.
2. יכולת בין אישית טובה להניע אנשים לשתף איתך פעולה כדי לענות על החסך.
3. מזל להיות ראשון, או
4. כישרון להיות הכי טוב

וכמובן הרבה הרבה עבודה קשה.
האבסורד והכשרון 401981
לפי דעתי לקרוא ולחקור ולעשות השוואות של סיפורים של אנשים שהצליחו בגדול (במובן הכספי של המונח חסר ההגדרה הרלוונטית לדיון זה) זה בדיוק כמו להסתכל על טורניר פוקר (בין אם זה על מיליוני דולרים או בין אם זה פוקר סופשבוע עם החבר'ה) ולנסות בדיעבד לראות למה מי שלקח את קופה הוא זה שהצליח ואיך הוא הצליח לעשות זאת...
אפשר לפרוט את התהליך להרבה ארועים ולנתח מהרבה היבטים, לנסות להסיק מסקנות ולחפש את "הקפיצה הגדולה", אבל תמיד זה יהיה תהליך אשר לא יעמוד בציפיות המאוד אנושיות של מציאת תשובה וסידור העולם- כי לא תמצאו תשובה אחת, את "ה"דרך להתעשר, כי אין.

אל תבינו אותי לא נכון. אני לא טוען שלא צריך לעשות את זה,
נהפוך הוא - אפשר ללמוד מהתהליך הזה המון.

הנקודה היא (כמעט איבדתי אותה) שזה מעניין ומלמד אבל אין מה לחפש תשובה - כי אין תשובה.
כי החבר שלכם שכרגע לקח את כל הקופה של הסופשבוע שיחק יחסית טוב, קיבל כמה ידיים מצוינות בזמן הנכון, ואתה עשית איזה טעות בזמן הנכון בשבילו... אבל כל אלה קרו לכולם במשך כל המשחק - יכול להיות שאם הדילר היה טורף את הקלפים שנייה אחת פחות בסיבוב ה17, או אם לפני המשחק היית מתיישב על הכיסא ולא על הספה, או אם היית מקבל שיחת טלפון מאמא בסיבוב שבו שדדו אותך על הקיקר - אתה היית מנצח ותוהה איך לעזאזל נהיית כזה תותח והיית חושב שבגלל שהיום שיחקת בזהירות לקחת את כל ה100 שקל..ורוב הסיכויים שזה היה נכון, בין השאר.

אי אפשר לסדר כאלה תהליכים מסובכים, אבל לפחות אפשר להנות מהמשחק ומהנצחונות כשיש.
עוד ספר ניהול 401665
בהנחה שהספר נכתב על מנת להצביע על תובנות/לקחים/מסקנות ישימות ולא סתם אוסף סיפורים שנועד להרוג שעה מתה (I kill me), הספר נכשל כשלון חרוץ בדומה לאין ספור ספרים מסוג זה. ברוח התלהמות קלה, אומר שספרים מסוג זה הוציאו שם רע, חלטוריסטי, למדף ספרי הניהול.

מה ההבדל בין כל אחד מגיבורי הספר לבין רבים פי כמה, שגם הם הגיעו לארה"ב עם 17.52$ שאזלו תוך יומיים, ונאלצו למורת רוחם לסיים את חייהם מתחת לגשר (או סתם לעבוד למחייתם בשארית חייהם תמורת בשכר מינימום)? מה עשה תשובה נכון, שלא עשה כל אחד אחר מעשרות קבלני קו בר-לב? מה מאפיין כל אחד מהפישמנים שלא קיים אצל אלה שלא "עשו את זה"?

אני עדיין ממתין למומחה הניהול שיטען, כנגד האינטרס שלו ושל עמיתיו, שהמדובר בסתם מזל. לא הנחה מופרכת, לדעתי.
עוד ספר ניהול 401744
ייתכן שאכן מדובר במזל - לפחות בכל הנוגע להצלחה הראשונית שנתנה את הדחיפה להמשיך הלאה. עם זאת, רצף של ארועים שמסתיים במספר לא מבוטל של מיליונים בבנק הוא בעל סבירות מאוד, מאוד נמוכה (שאל את החבר'ה של מפעל הפיס). לכן, אולי ''סוד ההצלחה'' טמון דווקא ביכולת להתפתח ולהשקיע היטב את הכסף שהצלחת להרוויח בדרך המזל - או בכל דרך אחרת.
עוד ספר ניהול 401748
קצת יותר ממזל.
זה למצוא את הרעיון הנכון בזמן הנכון, לצרף את השותפים הנכונים, להתחבר לאנשים הנכונים שימנפו אותו ולהעסיק את בעלי המקצוע הנכונים שיטפלו בפרטים ויעזרו בעוד קצת מינוף.
אחרי שמצאת את כל אלה נכנסים לתמונה המזל והעבודה הקשה (מאוד).
מה שכן, את החלק שהמזל אחראי עליו בכל המכלול אפשר תמיד לצמצם, אבל אף פעם לא להעלים.

ההבדל העיקרי, לדעתי, בין אלו שגרים מתחת לגשר לאלה שבונים אותו הוא הרעיון, היוזמה, היכולת ליצור את כל הקשרים הנכונים והמוכנות ללכת עם הרעיון הזה עד הסוף.
אה, וכמובן, הדבר החמקמק הזה שנקרא חוש עיסקי (או, איך להסתכל על משהו ולדעת איך אפשר לעשות ממנו כסף).
חוכמת הבדיעבד 401805
מה פירוש "ללכת עם הרעיון הזה עד הסוף"? קלישאה ריקה. האם ללכת עד הסוף אומר למשכן את הבית? להמר בסכום גדול על מניה מסוימת? לקחת על עצמך דד-ליינים בלתי אפשריים לאספקת סחורה? צריך הרבה מזל בשביל לצאת מכל אלה בשלום.
חוכמת הבדיעבד 401820
להמר על מנייה זה כמו לזכות בלוטו. אין לזה שום משמעות עסקית (מה שנקרא להביא את המכה).
וכן. ללכת עד הסוף זה למשכן את הבית ולעבוד 24 שעות כדי לעבוד בדד ליינים שיגרמו לעסק להצליח. זו קלישאה ריקה רק לאלו שמסתכלים על זה ככה (ובשבילם גם ככה זה לא רלוונטי).
אני לא פוסל את המזל לגמרי, אבל זה בהחלט לא רק זה (לדעתי המזל משחק פה תפקיד קטן יחסית של זרוז תהליכים).
טעות בכל אחד מהפרמטרים האחרים (הרעיון, השותפים, העוזרים ואנשי המקצוע) תגרום לנפילה הרבה לפני שלמזל תהיה בכלל הזדמנות להכנס לתמונה, והצלחה בכל אחד מהפרמטרים תשאיר מעט מאוד מקום למזל להכנס לתמונה ולהרוס הכל.
חוכמת הבדיעבד 401827
כלומר, אתה אומר שמי שימשכן את הבית ויעבוד 24, יצליח?
המחקר הכי פשוט יראה, שזה לא תנאי מספיק, וגם לא הכרחי.

ולומר שמי שעושה כך יצליח בהנחה שיהיה לו מזל, זה לא לומר כלום.
חוכמת הבדיעבד 401902
תמיד יש יוצאי דופן, אבל אם מחפשים קווים מנחים שרלוונטים למקרים רבים ככל האפשר אז לדעתי דבקות במטרה היא אחת מהתכונות הנחוצות להצלחה. לגבי השאר ראי תגובה 401660

בכל מקרה, אם יוצא לך למצוא קישור למחקר הכי פשוט שמראה שדבקות במטרה היא לא תנאי חשוב להצלחה אני אשמח לקרוא אותו.
חוכמת הבדיעבד 401965
למשכן את הבית ולעבוד 24 שעות רצוף - אתה יכול לקרוא לזה דבקות במטרה, ואתה יכול לקרוא לזה חוסר יעילות. יש כל מיני דרכים להסתכל על זה. זו "חוכמת הבדיעבד", כי מעריכים את זה כפקטור משמעותי רק כאשר האדם הצליח לבסוף. על מי שעשה את זה ובכ"ז לא הצליח יגידו "כל החיים שלו הוא עבד כמו חמור, ובסוף השאיר את אלמנתו עם נושים של הדירה".
חוכמת הבדיעבד 401967
זהו, שעל מיליונר אחד שנהיה מיליונר בהימור כזה, אי אפשר לדעת כמה אנשים יש שאצלם זה לא עבד וכמה מתוכם שממש נהרסו להם החיים, להם ולמשפחתם, ועליהם לא כותבים בעיתונים ולא בספרים.
חוכמת הבדיעבד 401973
אני יודעת שזה האייל כאן :-) אבל כשאמרתי "מחקר" לא התכוונתי למחקר מדעי אלא לבדיקת מציאות בלתי אקדמית בעליל (מכאן הצירוף המוזר "מחקר פשוט").
חוכמת הבדיעבד 693223
חוכמת הבדיעבד זה לדעת שכשהספר פורסם, פישמן כבר היה במינוס די רציני בגלל הימור כושל על הלירה הטורקית שהצטרף למינוף הגדול מאוד שהיה להונו.
חוכמת הבדיעבד 401834
קח X אנשים, המהמרים כ"א N הימורים, כל אחד מהם בינארי. הסיכוי להצליח בכולם הוא כמובן אחד חלקי 2 בחזקת N . אם X יהיה גדול (משמעותית, אם אפשר) מהסיכוי הנ"ל, יהיו כמה גיבורים שהצליחו "להביא את המכה". עיתונים יראיינו אותם, ספרים יכתבו עליהם, אולי אחד מהם אפילו ירכוש חברה במזה"ת לייצור להבי טורבינה.
חוכמת הבדיעבד 401847
לא טענתי שזה רע, אבל ככה לא בונים חומה...
חוכמת הבדיעבד 401836
<צ> "לדעתי המזל משחק פה תפקיד קטן יחסית של זרוז תהליכים ... הצלחה בכל אחד מהפרמטרים תשאיר מעט מאוד מקום למזל להכנס לתמונה ולהרוס הכל." </צ>

אם אתה מפתח תוכנה שעונה על צורך מסוים של משתמשי הגרסה הנוכחית של חלונות, חשוב לך שמיקרוסופט לא תכלול תוכנה שתעשה פעולה זהה בגרסה הבאה, או שזו לא תצא בקרוב. זה דבר שאין לך שליטה עליו. זה לא עניין של זירוז תהליך - העסק שלך יקום או יפול לפי זה. (זו הייתה דוגמה. באופן כללי - קיומם של גופים מסביבך, עם יותר משאבים משיש לך, שיפילו את העסק שלך אם יבחרו להכנס לאותו השוק.)

אין לך שליטה מלאה על הסובבים אותך, ואין לך מידע מושלם עליהם. הדרך היחידה שלא לקבל סכין בגב אף פעם היא לא לסמוך אף פעם על אף אחד. זו לא תמיד אפשרות.

<צ> "טעות בכל אחד מהפרמטרים האחרים (הרעיון, השותפים, העוזרים ואנשי המקצוע) תגרום לנפילה הרבה לפני שלמזל תהיה בכלל הזדמנות להכנס לתמונה" </צ>

יש אנשים שהצליחו גם עם שותפים, עוזרים ואנשי מקצוע מחורבנים. אם יש אנשים מושלמים, הם כנראה לא יבחרו לעבוד דווקא איתך ("איתך" הכללי). מסתדרים עם מה שיש. לוקחים סיכון מחושב, לפעמים זה הולך, לפעמים לא.
חוכמת הבדיעבד 401846
שוק ההיי-טק הוא שוק קצת שונה משאר שווקים מכמה סיבות. בנוגע לדוגמא שלך - בשביל זה יש פטנטים בשאר השווקים. בשוק ההיי-טק צריכים להיות קצת יותר מתוחכמים בבחירת ובמימוש הרעיון.

מן הסתם אין לך שליטה על האנשים שמסביבך ולכן חשוב לבחור את הנכונים. סכינים בגב, מבחינתי, זה לא חוסר מזל אלא בחירת האדם הלא נכון.
חוכמת הבדיעבד 401945
אין לך גם מידע מושלם על האנשים שמסביבך, ולכן אתה יכול לפעמים לעשות בחירה רעה שלא באשמתך. נגיד שהיית חייב לבחור מישהו, לא משנה לאיזו מטרה, והיו לך רק שני מועמדים ראויים. יש אדם בעולם שיכול לבחור נכון בתשעים (נגיד:) ושבע מכל מאה מקרים כאלו?

מה קורה, דרך אגב, אם שניהם ראויים לאמון? אם אתה יכול להפסיד את התחתונים, תגיד בוודאי שעדיף לשכוח מהעסק ולהמשיך להזדמנות הבאה. אבל מה אם אין לך סיכון גדול מדי? מה אם אתה הולך להפסיד רק זמן? אז אתה לוקח את הסיכון. מה קורה אם אתה נכשל? זה היה בגלל החלטה לא-נכונה שלך, או אולי זה היה "מזל"?
חוכמת הבדיעבד 401947
ולגבי "שוק ההייטק הוא שוק קצת שונה" - אז? כשאתה מקים מכולת, אין לך איום דומה מכיוונן של רשתות הסופרמרקטים הגדולות? כשאתה מקים רשת מוניות, רכבת תחתית שתוקם באיזור לא תדפוק לך את העסק?
חוכמת הבדיעבד 402041
אמפירית, רשת רכבות תחתיות מגבירה מאוד את השימוש במוניות.
ע"ע ניו יורק.
הסבר: בהינתן רשת כזו, אנשים בתוך תחומי הרשת נוטים פחות לרכוש מכוניות, ואנשים מחוצה לה נוטים להשאיר את הרכב בתחנה הקרובה ביותר לביתם.
חוכמת הבדיעבד 402074
לפי הכתבה הזאת http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3287717,00.h... יש בישראל מונית לכל 350 אנשים.
לפי http://en.wikipedia.org/wiki/New_York_city יש בניו יורק 12000 מוניות ואוכלוסיה של 8000000 אנשים, כלומר בישראל יש יותר מוניות. זה למרות שניו יורק היא העיר הגדולה היחידה בארה"ב שבפחות ממחצית משקי הבית שבה יש מכונית.
חוכמת הבדיעבד 402089
1. אתה משווה עגבניות למלפפונים. ההשואה הנכונה היא לא בין ישראל לניו יורק אלא בין תל אביב לניו יורק (וגם זה בקושי בהתחשב בגודלן השונה). למעשה השואה ‏1 נכונה צריכה להיות בין 2 ערים בעלות מאפיינים דומים, שבאחת יש רשת רכבות תחתיות יעילה, ובשניה אין (למשל מינכן ודרזדן ‏1)
2. יתר על כן, השאלה אינה כמה מוניות יש בניו יורק, אלא כמה מרויחה תחנת מוניות ניו יורקית לעומת מקבילתה התל אביבית (בהתאמה לשכר המינימום ולשיעורי המס השונים, כמובן), או לחילופין ההוצאה ההמוצעת לנסיעה במונית לאדם בשנה (כנ"ל)
---
1 מותר לומר "השואה" ו"דרזדן" באותו משפט, או שזה כבר גודווין?
חוכמת הבדיעבד 402099
אתה חושב שיחס המוניות לאנשים בת"א יותר קטן (כלומר יותר אנשים לכל מונית) מאשר בכל ישראל? אם כן, אני מצפה לנימוק או נתונים. אם לא, אז מה אתה מנסה להגיד?
חוכמת הבדיעבד 402100
אני מנסה להגיד ש:
א. לא נכון להשוות מדינה לעיר.
ב. היחס מוניות לאנשים הוא לא מדד נכון לרווחיות תחנות מוניות
ג. הקמת רשת רכבת תחתית אינה מורידה בהכרח (ולדעתי דווקא מעלה) את רווחיותן של תחנות מוניות באזור.
חוכמת הבדיעבד 402102
בסדר.
חוכמת הבדיעבד 402090
איפה במאמר על ניו יורק בויקיפדיה מוזכר שיש שם 12000 מוניות?
12,053 402092
חוכמת הבדיעבד 402093
כאן:
חוכמת הבדיעבד 402097
שים לב לטבלה מס' 1 במאמר הזה:
בעוד שירות אוטובוסים אכן מוריד את הנסועה במוניות (הטור השמאלי), שירות מסילתי (בין אם עילי או תחתי) לא מביא לירידה בנסועה במוניות (הטור הימני)
חוכמת הבדיעבד 402098
סבבה, אז? טענתי אי פעם אחרת?
חוכמת הבדיעבד 402105
אם נשוה תפוחים לתפוחים, בעיר לוס אנג'לס, שבה 4 מליון איש (חצי מניו יורק), אך רשת רכבות תחתיות הרבה פחות מפותחת, יש רק 2300 מוניות (כשישית מניו יורק). http://www.taxicabsla.org/
כלומר היחס מוניות לאנשים קטן פי שלושה.
חוכמת הבדיעבד 402107
מה שניסיתי להגיד, זה שבניו יורק אין כל כך הרבה מוניות. לא שבלוס אנג'לס יש יותר ולא שום דבר אחר.
חוכמת הבדיעבד 402126
אני נהנה מהויכוח שלך עם easy בנושא, אבל לא מתכוון להתערב בו. אין לי מושג אם זו הייתה דוגמה טובה. זה לא משנה (אבל זה כן מעניין), זו סתם הייתה דוגמה.
עוד ספר ניהול 401828
אני חושב שיש בלבול בין "מזל" במשמעות "לא נעשה כלום, לא ניקח סיכונים, ונמתין להצלחה" שזה כמובן לא קורה אף פעם, לעומת "מזל" במשמעות "למצוא את הרעיון הנכון בזמן הנכון, לצרף את השותפים הנכונים, להתחבר לאנשים הנכונים שימנפו אותו ולהעסיק את בעלי המקצוע הנכונים שיטפלו בפרטים ויעזרו בעוד קצת מינוף" כדבר האלמוני שמעלי.

זה לא מזל, לדעתכם? סחתיין, במקרה זה אני מצפה מהספר שיספק תובנות הניתנות ל"שכפול" ולהצלחה ברמת ציפיה סבירה (עם כל ההסתייגויות, החיים דינמים וכיוצ"ב) ולא רק כתיאור בדיעבדי.

במילים אחרות - מה מותר תשובה מגד זאבי, לדוגמה, או מאלפים אחרים שחלמו, עבדו קשה ולא זכו.
עוד ספר ניהול 401842
אם לטענתך מציאת רעיון טוב בעל ערך שיווקי, השקעת זמן רב במציאת אנשים מתאימים לעבוד איתך עליו, השקעת חודשים רבים עד שנים במלחמה לגייס אנשים שיעזרו לך למנף את הרעיון ועוד מספר שנים בעבודה השותפת עליו עד לרווחים ממנו אז אנחנו מסכימים.
כל מה שצריך זה רק קצת מזל.

ההבדל לדעתי, כפי שכבר אמרתי, הוא בעבודה. הרעיון, האנשים שגויסו או היזמים עצמם פשוט לא היו מספיק.
ברב המוחלט של המקרים זה הרעיון או נסיבות שקשורות אליו.
עוד ספר ניהול 401887
ההבדל הוא כנראה גם מזל (וכנראה, הרבה מזל), אך בוודאי ובוודאי שלא רק מזל.
יהודה מהמכולת, אם נכניס אותו לנעליו של כל אחד ואחד מאלו ש''עשו את זה'', כנראה לא היה מצליח ''לעשות זאת'', אך גם אם נחליף את יהודה בליאור, דוקטורנט לפיסיקה, כנראה שגם הוא לא היה מגיע לאותם הישגים. שאיפות שונות וכישורים שונים משפיעים מאוד על היכולת או הרצון להרוויח כסף. אדם ללא כישורים כלל (נניח וקיים אדם שכזה) כנראה לעולם לא יגיע לסטטסוט של מולטי מליונר. במידה דומה, אדם בעל כל הכישורים, שאינו תאב לכסף, כנראה גם הוא לא יגיע לסטטוס הזה.
בעית העושר 401917
כל הענין הזה של אנשים עשירים מאוד הוא בעיה לא פשוטה בפני עצמה. יש עמדה או מאמר של פרופ' אריאל רובינשטיין על
"בעית העושר" שבו הוא מציג אוסף של בעיות שנובעות מכך שיש אנשים כ"כ עשירים. ז"א שאולי את בעית העוני צריך לפתור קודם כל ע"י פתרון בעית העושר.
אני לא מתכוון בקומוניזם והלאמה. אבל אולי רגולציה מכל מיני סוגים (למשל מי שהונו הפנוי מעל 100 מליון דולר ומעסיק פחות מ 5000 עובדים חייב לשלם לעובדיו משכורת מינימום של 1000 דולר. סתם דוגמא).
לא מצאתי לינק למאמר של רובינשטיין.
בעית העושר 401925
"הונו הפנוי"? איפה אתה חי? הרי האנשים האלה מחזיקים אצלם את רואי החשבון הכי טובים במדינה, ואלה יכולים להוכיח לך שלא רק שאין למסכן הון פנוי אלא הוא ספל מהפסדים וצריך לתמוך בו מהר,
בצורת סובסידיות למפעל מועדף, לפני שיסגור את המפעל ויעבירו לירדן, או להודו.
בעית העושר 401988
אפשר כמה דוגמאות לבעיות?
בעית העושר 402130
דבריך מתקשרים לשאלה (אולי נאיבית) שעלתה במוחי כבר קודם: אם מישהו מצליח להרויח כל-כך הרבה כסף, זה לא בא על חשבון מישהו אחר? או על חשבון הרבה מישהם אחרים? אולי חלק מסוים מההצלחה קשור בניצול של עובדים שכירים?
בעית העושר 402154
יש בזה לא מעט, וזאת הטענה המרקסיסטית הבסיסית. עם זאת, העשיר יכול תמיד לטעון כי לא ניצל איש, היות והניצול מצידו הוא מאוד עקיף. אם מישהו התעשר מהשקעות טובות בבורסה - זאת כביכול לא אשמתו שהחברות המנפיקות מניות מחזיקות בתי חרושת במזרח הרחוק ופועליהן, חלקם קטינים, מועסקים בתנאי שכר ובתנאים פיזיים שאינם רחוקים מתנאי עבדות. החברות מצידן טוענות (והקפיטליזם טוען) כי לולא הן, מצבם של הפועלים היה הרבה יותר גרוע ואולי היו סובלים חרפת רעב.

אין לזה סוף...
כל עשיר הוא בהכרח מנצל? 402165
מה עם יזמי הייטק? את מי הם ניצלו (הרי גם השכירים בהייטק מתוגמלים יפה)
מה עם בעלי מקצועות חופשיים מצליחים? (רופאים/מהנדסים/אדריכלים/עורכי דין וכו') הם חיים מעמלם ומכשרונם שלהם.
מה עם אנשים כסטף וורטהיימר או קובי ריכטר, שהקימו את עסקיהם בעשר אצבעות?
מה עם ממציאים שהתעשרו מתמלוגי פטנטים, או יוצרים שהתעשרו מתמלוגי יצירתם?
בקיצור, המשוואה עשיר=מנצל היא הכללה גסה.
אידיאלית, החברה מתגמלת על יצירת ערך. מי שיוצר ערך רב לחברה מתוגמל ברוחב יד. (כן, אני יודע שבעולם האמיתי זה לא תמיד כך, אבל יש לא מעט מקרים שבהם השיטה עובדת)
כל עשיר הוא בהכרח מנצל? 402175
בתגובה 402130 ובתגובה 402154 לא נאמר בשום מקום ובשום צורה, לא ישירות ולא במשתמע, כי *כל* עשיר, ללא יוצא מן הכלל, הוא מנצל. אם נעשתה כאן הכללה גורפת - הרי שנעשתה מצידך, בהסקת המסקנות שלך משתי התגובות.
כל עשיר הוא בהכרח מנצל? 402179
דווקא משתמע מאוד שזו הכללה:
"אם מישהו מצליח להרויח כל-כך הרבה כסף, זה לא בא על חשבון מישהו אחר"? (תגובה 402130)
"העשיר יכול לטעון" (תגובה 402154)
בעית העושר 402416
נא להפריד בין הקפיטליזם והארגונים שנוצרים במסגרתו, שהבעיה איתן היא כזאת: רובנו לא נסכים להסתכן בעבירה פלילית משמעותית בכדי לשפר את מצבנו הכלכלי. יש כל מיני עבירות שחברות יכולות לבצע, שהעונש הכספי עליהן משאיר אותן כדאיות, אבל עדיין, רוב האנשים לא יבצעו אותן בעצמם, בגלל העונשים האחרים - זמן מאסר, נידוי חברתי, וכו'. במסגרת המערכת הקיימת אנחנו יכולים פשוט לשכור אדם שיעשה את העבודה הזאת בשבילנו. מסתבר שאפשר למצוא אחד שיהיה מוכן לעשות כמעט כל דבר. שום דבר שהוא יעשה לא יכניס אותנו לכלא. אנחנו לא הורינו לו לדרוס. חיפשנו מישהו בדיוק כמוהו לתת לו את המפתחות לאוטו, אבל את זה אי-אפשר להוכיח בבית משפט.

כשמסתכלים על מספיק מקרים כאלו, העבירות המוצלחות, העבירות שנקנסו, הפעמים שאותו שכיר גנב לנו את הכסף, מסתבר שמשתלם לנו לשכור אנשים כאלו לנהל לנו את החברות שמניות שלהן קנינו. משתלם באותה צורה שמשתלם לחקלאי, בשנה מוצלחת מדי, שבה השוק מוצף בתוצרת, לשרוף את היבול שלו ולאסוף את דמי הביטוח - אם כולם יעשו את זה, לא רק שחברת הביטוח לא תוכל לשלם לו את הכסף, הוא כנראה גם ירעב. לא משתלם לנו לתת לכללי המשחק לאפשר את זה, אבל כל עוד אלו כללי המשחק, לא משתלם לאף אחד מאיתנו להיות הראשון שמפסיק לנצל אותם.
בעית העושר 403000
לטעון כי חברות מצליחות תמיד מנצלות את עובדיהן (במובן של תנאי עבדות וכו,) היא טענה מעט מוגזמת. ישנן חברות שמתעשרות ע''יי עבודה נכונה או הבאת מענה לצורך כמו פיתוח מחשב טוב, עשיית סרט טוב, או פיתוח זני חיטה עמידים.
בעית העושר 403004
זה נכון. אולי הדברים לא נוסחו באופן ברור די הצורך, והנה אבהיר אותם: תגובה 402154 לא באה לטעון כי *כל* החברות מנצלות את עובדיהן ומעסיקות אותם בתנאי עבדות וכו' - לא *כל* החברות, אך התופעה קיימת, ולעיתים אף בממדים מצערים (לא הכל ממש קרוב, כאן, מעבר לפינה, ולא הכל נראה לעין באופן גלוי ומיידי. זה שאנחנו לא רואים - זה לא אומר שזה לא קיים).
טרגדית המציאות 402415
הרבה פעמים זה בא על חשבון מישהו אחר גם בלי ניצול שלו. מספר מוגבל של אנשים יכול לחיות על כדור הארץ, בבת-אחת. גם אם אני מגדל את העגבניות לגמרי בעצמי, הרי חלק מהעסק הוא לגדר את השטח ולעמוד בשער עם מקל. אם נתעקש להעמיד פנים שהמאבק בין בני אדם הוא בר-מניעה (לא טוען שעשית זאת), מה נאמר על החלק הזה של המציאות? לבחור להביא לעולם עוד ילד, ולמנוע מפיך את המזון שאני מגדל עבורו, זה לא נשמע לך קצת יותר מרגיז מ"לנצל" אותך עם משכורת שלא מאפשרת לך לשים טלוויזיה גם בשירותים? בו-זמנית, זה לא נשמע לך כמו מסלול פעולה לגיטימי לגמרי?
הבעיה האמיתית 428551
הבעיה שהועלתה פה היא לא בעיה בעשירים..ואיך שהעשירים מתעשרים עוד יותר ויותר והעניים נהיים עניים פחות ופחות..
הבעיה טמונה בתחילת הדרך של כל האנשים..
העשירים לא היו מאז ומתמיד עשירים..הם נהיו עשירים עם הזמן...בפרט לכל היורשי עצר למינהם.
העשירים בניגוד לעניים אמרו לעצמם אנחנו לא ניהיה אלה שנקבל משכורות...אנחנו ניהיה אלה שנחלק משכורות ולכן השליטה בידם ואנשים שעובדים כשכירים והחליטו שהם רוצים לעבוד על משכורת מעשירים את העשירים יותר ויותר מפני שככה הם בחרו להיות.
הכל מתחיל ונגמר בראש..במה שאתה רוצה להיות ואיך אתה סולל את הדרך לשם.
העשירים לא מודדים את עושרם בכסף אלה בזמן בניגוד לעניים שמודדים את עושרם בכסף. והמושג עושר הוא לא כמה כסף יש לך אלה כמה זמן אתה יכול לחיות עם הכסף הזה עד שהוא יגמר לך.
ותחשבו על זה :)
הבעיה האמיתית 428605
אתה עשיר?
הבעיה האמיתית 428627
כשהודעה מסתיימת ב''ותחשבו על זה'', זה סימן לא רע לכך שאין טעם לענות.
הבעיה האמיתית 428637
אבל מישהו מצפה ממך שתחשוב על דבריו כי יש בהם משהו- כך הוא חושב.
הבעיה האמיתית 428671
המישהו הזה סבור שבלי התוספת הזאת הקורא הסביר לא יטרח לחשוב. יש להניח שהוא מקיש מעצמו.
הבעיה האמיתית 428670
תחשוב על זה: כמה חבל שההודעות לא מתחילות כך, זה היה חוסך גם את הקריאה.
הבעיה האמיתית 428840
מיד אחרי פתרון הבעיה ''על איזה בעיות לעבוד'', יהיה אפשר לגשת לפתרון הבעיה ''איזה תגובות לקרוא'' (והנה, זו בעיה שאפשר לעבוד עליה כבר עכשיו).
הבעיה האמיתית 428844
בטוקבקים יש איזו התחלה של זה, "כנסו!".
הבעיה האמיתית 429601
כשהודעה מסתיימת ב"ותחשבו על זה", זה סימן לא רע לכך שאין טעם לענות. ותחשבו על זה. (-:
הבעיה האמיתית 428700
לא, הוא פשוט קרא את ''אבא עשיר אבא אני''. זה מה שקורה.
הבעיה האמיתית 428699
תאמין לי, אם הכל היה מתחיל ונגמר בראש וב''מה שאתה רוצה להיות'' - אני כבר מזמן הייתי יפה כמו טום קרוז, מולטי-אינסטרומנטליסט כמו פול מקרטני, שחיין כמו מארק ספיץ ומיליארדר כמו ביל גייטס.
האומנם כל אחד יכול? 402396
אני לא מצליח להבין למה תמיד שואלים "האמנם כל אחד יכול" דווקא על עשיית הון של 2.8 מיליארד.
כל ילד שמשחק כדורגל יכול להיות זינאדין זידדן?
כל ילדה שרוצה לשיר, יכולה להיות כוככב נולד?
כל חייל שהולך לקורס קצינים יכול להיות רמטכ"ל?
כל סטודנט לפיזיקה יכול להיות אינשטיין?

נדמה לי שיש בשאלה הזו איזו טרוניה ודרישה שמישהו יבטיח לנו שנוכל להיות משהו מיוחד. אבל אני לא מבין אל מי הדרישה הזו מופנית.

התשובה לשאלה היא, כמובן, לא! לא כל אחד יכול. ולכן, מי שלא רוצה שלא ינסה.
כל אחד רוצה להיות צייר 402422
במקרה זה הדרישה מופנית למי שכתב במפורש ש"כל אחד יכול" (במקרה זה עורכי הספר).
בכללי היא מופנית אל השיח הליברלי-קפיטליסטי שדואג לטפח את האשליה הזו כדי לשמור על אווירה נאותה בשוק החופשי (או לעודד יזמות קטנה). Self made man הוא מיתוס בארה"ב.
כל אחד רוצה להיות צייר 402543
לא קראתי את הספר, אבל אם הם באמת אמרו ש"כל אחד יכול", הם סתם מבלבלים ואף אחד לא מאמין להם.

להבנתי, המשמעות של המשפט הזה היא שאין קרטיריונים ידועים מראש בהם אפשר לאפיין את אלו שיכולים. כלומר, אי אפשר לומר שרק אשכנזים, או רק בני טובים, או רק תל-אביבים, או רק בלונדינים, או רק משכילים, או רק יפים... יכולים. לא כל אחד יכול אבל אי אפשר לדעת מראש מי כן יכול - למשל, אף אחד לא היה מנחש לפני שסבן הקטן יהיה מיליארדר כשיגדל.

אבל (אולי חצי נחמה) בכל זאת אפשר לדעת מראש מי לא יכול: מי שלא יקנה מכחול וצבעים, בטח לא יכול להיות צייר.
כל אחד רוצה להיות צייר 402589
למה? הוא יכול הרי לקבל אותם במתנה.
כל אחד רוצה להיות צייר 402597
זה לא אותו דבר
כל אחד רוצה להיות צייר 402617
אה, זה רעיון.
מי שרוצה להיות צייר, שישב ויחכה שיתנו לו מכחול וצבעים.
ומי שרוצה להיות מיליארדר, שישב ויחכה שיתנו לו מיליארד.

אולי לא כל אחד יכול אבל לכל אחד מגיע, לא?
כל אחד רוצה להיות צייר 402621
''מגיע'' שוב מכניס לתמונה את עניין הצדק הקוסמי, שכלל אינו (אמור להיות) פקטור בשאלה מי הצליח להתעשר ומדוע. זו תפיסה פרוטסטנטית.
פרוטסטנטי פרוסטטה פרוטסטנטי פרוטסטנטי 402643
עם כל הכבוד, אני בטוח שהיו שניים-שלושה אנשים שחשבו שמי שמשקיע, מצליח, גם לפני שנולד הזרם הפרוטסטנטי, ושגם היום יש אנשים שמגיעים לתפיסה השגויה הזאת בעצמם, או דרך מקורות אחרים. באמת שאין שום צורך להכניס "תפיסה פרוטסטנטית" לכל דיון באיזור הכללי הזה. זו לא שגיאה לוגית נפוצה שאת מצביעה עליה בהודעה של בן-שיחך, כמו חלוקה באפס, וזו לא תיאוריה מדעית שהופרכה, אז את לא מקלה את החיפוש להפרכה כשאת נוקבת בשמה. איזו תועלת כן יש כשאת שולפת את החותמת הזאת?

אני מקווה שלא הגזמתי.
פרוטסטנטי פרוסטטה פרוטסטנטי פרוטסטנטי 402647
התפיסה הפרוטסטנטית לגבי הצלחה-השקעה היתה קיימת הרבה לפני הזרם הפרוטסטנטי, מה שלא צריך לגרום לאף אחד מאיתנו להמנע מלקרוא לה בשמה, "תפיסה פרוטסטנטית" (כמו במשפט: "ספר משלי הוא ספר עם תפיסה פרוטסטנטית").

התועלת שבקריאת דברים בשמם היא שזה השם שלהם. לכן כשרוצים לדבר על צורת-השלטון-שנהגתה-על-ידי-מרקס-והושלטה-במהלך-המאה-הקודמת-על-מזרח-אירופה-וחלקים-נרחבים-של-העולם-השלישי-עד-שקרסה מדברים על "קומניזם".

בחיים לא הכל זה הפרכה או הוכחה, יש דברים שלא ניתנים להוכחה, או להפרכה, ואין סיבה שלא לדון על דברים כאלה.
פרוטסטנטי, תפסיק לפרסטט לי את הפרוסטטה 402650
בבקשה לא לעשות 19 מק"פים רצופים, זה מרחיב את המלבן ואז הקריאה אינה נוחה. בודאי ניתן למצוא דרך להסתדר ולבטא את כוונתך גם בלי המונח הארוך-ארוך-ארוך-ארוך הזה שיצרת לצורך תגובה זו. תודה.
פרוטסטנטי פרוסטטה פרוטסטנטי פרוטסטנטי 402766
"לדעתי, זה נאיבי להאמין שהשקעה היא תנאי מספיק להצלחה" יותר קל להגיד, יותר ברור, לא נשמע כמו "הטמבלים מהצד השני של האגם חושבים ככה. אתה לא אחד מהם, נכון?"

קומוניזם גם מתקשר אצלי עם עמידה ממושכת בתור בשביל לקנות נייר טואלט, אבל זה לא יהיה הגיוני במיוחד מצידי להשתמש במונח הזה בצורה הזאת, נכון? או נניח שקתוליות הייתה מתקשרת אצלי עם עזרה-לזולת. בתור לא-קתולי, לא היית נהנה לשמוע אותי משבח אותך על שחינכת את ילדיך ל"ערכים קתוליים", נכון?
פרוטסטנטי פרוסטטה פרוטסטנטי פרוטסטנטי 402769
בכלל, יהיה הרבה יותר ברור אם כולנו נשמש במילים קצרות ופשוטות, לא יותר משתי הברות, לא? מה לעשות, החיים קשים, ולפעמים מי שרוצה להתדיין בדיונים אינטלקטואליים (מצטער שהתמשתי במילה כל כך מורכבת), צריך גם להכיר את משמעותם של מילים ארוכות, של מושגים מורכבים ואפילו להצליח להבין את ההקשר בו הם נאמרים, מבלי שיאכילו אותו בכפית. קשה, אבל כדאי.

אם הייתי מחנך את ילדי לערכים קתוליים, לא היה מפריע לי לשמוע אותך אומר שחינכתי אותם ל"ערכים קתוליים". זה הרי גם עניין של הקשר. אם, למשל, מאד הייתי נהנה לשמוע שניצה אומרת לי שלא חינכתי את הילדים שלי ל"ערכים יהודיים".
פרוטסטנטי פרוסטטה פרוטסטנטי פרוטסטנטי 402772
מלים קצרות אמנם יפחיתו את כמות ה''התמשתי'' ויפתרו בעיות דקדוק מסוג ''משמעותם של מלים ארוכות'', אבל ישאירו על כנם את משפטי ''אם, למשל, מאד הייתי...'' שחסר בהם הנושא.
פרוטסטנטי פרוסטטה פרוטסטנטי פרוטסטנטי 402774
לא התלוננתי על אורך המילה ולא על מורכבותה(!?). זה גם לא שאני לא מכיר את המשמעות שברקת מצמידה לה - השימוש הזה שלה ב"השקפה פרוטסטנטי" מציק לי לא מהיום. ולמה בכלל שיפריע לי שימוש במושגים שאני לא מכיר? לא הגחתי מהרחם מצויד-מראש באוצר המילים הנוכחי שלי, אתה יודע.

אמרתי שהביטוי/מושג/מילה המסויימת לא מתאימ/ה. אתה יכול שלא להסכים, אבל על סמך מה בדיוק אתה מאשים אותי באנטי-אינטלקטואליות? ‏1

<צ> "אם הייתי מחנך את ילדי לערכים קתוליים... זה הרי גם עניין של הקשר" </צ>

נכון מאוד. אני מבקש ממך לקרוא שוב את ההודעה שלי, כי לדעתי פספסת.

-----
1 אבל אם אנחנו כבר נושא, מה לדעתך היה חושב ש"י עגנון על אדם שהיה, ברצינות, מבקש ממנו להעביר את המלח "במטותא"?
402775
-----
1 במחשבה שניה, הייתי צריך כנראה לבחור מישהו פחות קיצוני.
פרוטסטנטי פרוסטטה פרוטסטנטי פרוטסטנטי 402700
מה זאת אומרת איזו תועלת?

אם אתה תכתוב לי ש: 1+1=2 ואני אכתוב בתגובה אליך שמדובר בתרגילי חיבור, איזו תועלת תצמח מזה?

זה רק האייל, בנאדם. יושבים, מדברים, מפצחים גרעינים, מסערים מוחות.
פרוטסטנטי פרוסטטה פרוטסטנטי פרוטסטנטי 402765
נגיד שהיית כותבת משהו כמו http://mcraefamily.com/MathHelp/JokeProofFactoring.h... . להגיד "חלוקה באפס" הייתה הדרך הקצרה ביותר להסביר איפה הטעות. דוגמאות נוספות - להגיד "אד הומינם", להגיד "איש קש", כל אלו דרכים קצרות ואינפורמטיביות לכתוב תגובת נגד. להגיד "תפיסה פרוטסטנטית", זה לא דומה.

אלמלא המגבלות של פורום באינטרנט, היית רואה שבדרך כלל אני יושב ומקשיב לך כמו לכל אחד אחר, ושרק כשאת מגיעה מדי פעם להגיד "תפיסה פרוטסטנטית" אני עושה פרצוף וממלמל "לא שוב פעם", והתגובה הקודמת שלי הייתה נראית כמו התפרצות פתאומית, מלאת שנאה בוז (היא באמת לא הייתה).
פרוטסטנטי פרוסטטה פרוטסטנטי פרוטסטנטי 402818
אתה בכוונה רוצה להוציא אותי פאתטית? מה זה הקישור הזה? נראה לך שאני מסוגלת (או צריכה) לפתור משוואות עם נעלמים בשעה זו של היום ובשלב זה של חיי?

אבל הבנתי מה רצית להגיד. ואענה לך, שהאבחנה "תפיסה פרוטסטנטית" אינה תגובת נגד אלא אבחנה גרידא. אני ממיינת ומקטלגת (שזה הכי קל לעשות כשהמוח לא רץ).
''שלי לא הייתה נראית'', כמובן 402925
''שלי לא הייתה נראית'', כמובן 402937
רק לרקורד: לא ראיתי בה שנאה או בוז.
כל אחד רוצה להיות צייר 402689
אני חוזר בי מהמונח הפרוטסטנטי "מגיע". אני סתם שיעי ולא רוצה להשתמש במינוח של צלבנים כופרים.

העניין הוא שאנשים מתלוננים ש"מספרים לנו" ו"עובדים עלינו" שכל אחד יכול. אבל ברור לנו שלא כל אחד יכול. ובגלל שאני לא יכול לומר מי כן יכול, אני מנסה לברר לפחות מי לא יכול.

למשל, "כל אחד יכול לזכות בפיס" הוא משפט שקרי. כמובן שאין לי מושג מי כן יכול. אבל אני יודע מי לא יכול לזכות בפיס: מי שלא קונה כרטיס.

אני מקווה שהשתמשתי כאן רק במונחים יהודים כשרים ולכן עכשיו זה יותר ברור.
כל אחד רוצה להיות צייר 402701
כן. דווקא רציתי לכתוב (ולא הספקתי) שהפרשנות שלך למשפט ב תגובה 402543 היתה הגיונית יותר. לעומת זאת, על הכשל הלוגי במסקנה שכביכול נגזרת ממנה כבר עשו הרבה קמפיינים של בחירות.
כל אחד רוצה להיות צייר 402746
לא הבנתי. "היתה הגיונית יותר" ממה? ואיזה כשל לוגי קיים באותה מסקנה, ואיזו מסקנה כביכול נגזרת מהפרשנות שלי?

למשל, המסקנה שלי מהפרשנות "אני יודע מי לא יכול לזכות בפיס: מי שלא קונה כרטיס",
היא שמי שרוצה לזכות בפיס *חייב* לקנות כרטיס. וגם זה לא מבטיח לו זכיה. זה תנאי הכרחי אבל לא מספיק. כלומר, מי ש*לא* רוצה לזכות בפיס, שלא יקנה כרטיס.

אולי באופן דומה, מי ש*לא* רוצה להיות מיליארדר, שיקח עבודה (נגיד) בעריה ב-‏6000 ש"ח לחודש.
כל אחד רוצה להיות צייר 402819
היתה הגיונית יותר מאשר הפרשנות שלי (שבאמת התכוונו ל"כל אחד יכול", כלומר כל מספר אקראי יכול).

הכשל הלוגי, או המסקנה שכביכול נגזרת מ תגובה 402543 , היא שאם הם יכולים, גם אתה יכול‏1. זה כשל לוגי, מפני ש"זה קרה להם" אינו דומה ל"הם יכולים". ובסך הכל "זה קרה להם" (והם היו בשלים לעשות עם זה משהו, נכון. אבל זה תנאי לא הכרחי ולא מספיק)

כשל נוסף, הפעם לא לוגי: האם "כל אחד יכול" משמעו שלכל אחד יכולים להיות הכישורים‏2 או הכשרים? ברור שלא לכולם יש אותם הכישורים והכשרונות. זה כבר ויכוח מסורתי: עניין הכישורים תמיד גרם למתנגדי הסוציאליזם לטעון שהוא שואף לבינוניות, מנסה להשטיח את הכישרונות כדי לקפח הבדלים כלכליים הנובעים מהם. הקפיטליזם לעומת זאת, שואף לתת לכל אחד לנצל את יכולתו הייחודית וכישוריו/כשרונותיו האישיים (ואם הוא מתחיל כמנהל משמרת במק'דונלדס, שיחכה קצת, ארוכה הדרך למעלה).

יש מקומות שבהם אכן *כל אחד* יכול, כלומר הוא יכול להצליח על סמך כישוריו ולא קשריו או מוצאו - וזה אמור להרגיע אותו ואת חבריו לגבי המקומות שבהם הוא באמת לא יכול. כך למשל, אם לשמינית הגמר בכוכב נולד הגיעו אתיופית, שני גרוזינים, עולה חדש שלא מדבר עברית ועוד איזה אחת מבת ים, אז כל אחד יכול. אומנם להתקבל לעבודה מכניסה מאוד לא בטוח שהם יכולים (בין היתר כי אין להם כישורים לזה...), אבל הא לך שסתום ביטחון קטן.

כאן אסתור את עצמי ואומר שאגדת "כל אחד יכול" התנפצה גם בכוכב נולד, שכן בעונה הנוכחית לא סתם היו כוכבי פריפריה, אלא ממש מכסות לבני קבוצות שונות: למשל, האתיופית עברה במזל כי שתי אתיופיות אחרות נכשלו ולא רצו שייראה כאילו יש משוא פנים. זו כבר היתה אפליה מתקנת מהסוג שטלי וישנה שונאת. בסוף ישראלה האתיופית הפכה לחביבת הקהל (והודחה בסופ"ש שעבר. לא רלוונטי).

1 עובדה: מה יש לחיים סבן שאין לך? למה רק אתה עצלן ולא יוצלח כזה?
2 למשל, כמו החבר שכחתי-מה-שמו, שטען בדיון הסקר על הכישרונות שאין דבר כזה "כישרון לשפות", ושכל אחד יכול ללמוד שפות זרות בקלות.
כל אחד רוצה להיות צייר 402879
אני כמעט בטוח שלא הבנתי חלק גדול מהדברים שאת אומרת. מה שכן נראה לי ברור זה שאת עדיין מתלוננת על ה"אגדה" הזו ש"הם" מפיצים.

אז, כמובן (וכרגיל), לא ברור מי זה "הם" ולמה יש להם עניין להפיץ אגדות. מה איכפת להם אם אנחנו חושבים שכל אחד יכול?

אבל יותר חשוב, מה איכפת לנו ש"הם" מפיצים אגדות, שממילא אנחנו לא מאמינים בהן. הרי (ביחוד אחרי שהסכמנו על הפרשנות) אנחנו יודעים שאם לא נקנה כרטיס לא נזכה בפיס, ולא יעזור ל"הם" אם הם יגידו שכל אחד יכול לזכות בפיס. אנחנו יודעים שאנחנו בטוח לא יכולים, כי אנחנו לא *רוצים* לקנות כרטיס.

חוץ מזה, מה נורא כל כך שלחיים סבן יש כמה מיליונים יותר ממה שיש לי או לך. אם יש משהו בחיים שלנו שחסר לנו באופן מהותי, אז אפשר לחשוב או לעשות משהו לתיקון המצב, אבל בשום מקום לא כתוב שכולם צריכים להיות מיליארדרים, כמו שלא כתוב שכולם צריכים לקנות כרטיסי פיס. רק כתוב, שמי שלא יקנה פיס, לא יזכה בו. ומי שלא יקח סיכונים רבים לא ירוויח הרבה.

ואני לא חושב שזה עושה טוב לאנשים להגדיר את מצבם ביחס לסבן או גייטס, או בכלל ביחס למישהו אחר. יש אנשים יותר יפים ממני ואני בכל זאת לא עושה ניתוח פלאסטי, כי אני יכול לחיות עם המראה שלי. ויש אנשים שהרוויחו בפיס יותר ממני, אבל בכל זאת אני לא קונה כרטיס כל יום, כי אני מרוצה - פחות או יותר - ממצבי הכספי, ויש אנשים שהרוויחו בעסקים יותר ממני ובכל זאת אני לא הולך לפסיכולוג כדי שיאפשר לי לקחת יותר סיכונים, כי נוח לי כמו שאני.

אז מה שמפריע לי בטרונייה על אגדת "כל אחד יכול", היא שאנשים לא מסתפקים בלהזים אותה, אלא משתמע מתלונתם שהם מציעים ש"בגלל
שאני לא יכול" בואו נמנע את זה גם מחיים סבן. וזה נשמע לי גרוע כמו להגיד, שבגלל שאני לא יפה כמו פנינה רוזנבלום, אז בואו נשחית גם את פניה.
כל אחד רוצה להיות צייר 402921
''הם'' זה שיח דומיננטי שאתה ואני לא מאמינים בו. אבל אל תחשוד בי בחיבה לתיאוריות קונספירציה. זה מקסימום קורט אסכולת פרנקפורט.

בהחלט מסכימה לפסקה האחרונה שלך.
כל אחד רוצה להיות צייר 403025
את ואני לא מאמינים, ואני בטוח שאין אפילו אייל אחד (ובטח לא כבשה אחת) שמאמינים לפשט בסיפור על "כל אחד יכול". נשאלת השאלה אם כן למה מדברים על "הם" כל כך הרבה?
אני חושב ש"הם" לא קיימים אבל השיח הדומיננטי הזה מייצר אותם - יש מאין. ואז אפשר לשנוא "אותם" ולתלות ב"הם" את האשמה לכל צרותינו. הרי, חיינו יהיו דכאון אחד מתמשך אם לא נוכל להגיד 'זה לא אני, זה "הם"'?

מה אמרו הבכיינים האלו מפרנפורקט על ה"הם"?
כל אחד רוצה להיות צייר 403035
העולם לא מורכב כולו מאיילים (או מכבשים).

אין לי זמן כרגע לחפש את הדבר האמיתי, אבל דווקא באייל מצאתי, בדיון רלוונטי ישן, כמה תגובות מעניינות, כמו תגובה 164813 ו- תגובה 164773
כל אחד רוצה להיות צייר 403205
===> "העולם לא מורכב כולו מאיילים (או מכבשים)."
נכון. כמו שמראה מאמרך יש בעולם גם אריות.

הקישורים המעניינים שהבאת עוסקים בשאלה מה מגדיר הצלחה בחיים. וגם בסטטיסטיקה שרבים (או הרוב) חושבים שהצלחה נמדדת בהשגיות חומרית - כסף. אני לא חולק על הסטטיסטיקה. אנשים ספרו אז אני מאמין להם. אני אפילו לא מתעמת עם דעת הרוב - נגיד שהצלחה בחיים נמדדת, גם בעיני וגם בעינייך, לפי גודלו של חשבון הבנק. לפי זה עלינו להסיק שחים סבן הצליח בחיים יותר ממני ואולי גם ממך.

כל מה שאני שואל זה: נו, אז מה? את מי זה מרגיז?
כל אחד רוצה להיות צייר 403281
מאיפה לי לדעת את מי זה מרגיז. אני כן יודעת שיש אנשים שחושבים אחרת.

אנחנו (אני לפחות) לא מדברים על מספרים/סטטיסטיקה אלא על אתוס. מתגובותיך הקודמות הבנתי שזה לא תחום שמעניין אותך במיוחד, אז אולי אנחנו פשוט בדו שיח של חירשים.
כל אחד רוצה להיות צייר 403335
אני לא יודע אם אני חרש או סתם לא מבין. אבל דווקא האתוס הזה הוא התחום שמסקרן אותי - ובמיוחד הביקורת עליו.
האנשים שמבקרים את האתוס של ''כל אחד יכול אם רק ינסה מספיק'', כמו החברה' מפרנקפורט, הרי לא מאמינים בו והוא ממילא לא משפיע עליהם. עכשיו הם מנסים להפיץ את תורתם באתוס חליפי ש''בעצם אין לך סיכוי''.
אבל הקטע שמציק לי הוא שבשני הצדדים מסכימים שמי שלא מנסה בטח לא יכול (כמו מי שלא קונה כרטיס פיס). אז מה זה משנה אם אתה מאמין באתוס א' אבל למרות זאת לא מנסה, או שאתה מאמין באתוס ב' ובגלל זה לא מנסה.

ואם מדברים על מניעים ניסתרים של כאלו שמפיצים את אתוס א', אני תוהה מה יכול להיות הרווח של אלו שמפיצים את אתוס ב', זה שאומר שלא כדאי לך לנסות כי מלכתחילה אין לך סיכוי.
כל אחד רוצה להיות צייר 403375
לא ברור לי מי זה "שני הצדדים". גם בתגובה קודמת שלך שייכת את השיח הדומיננטי לאסכולת פרנקפורט, וחשבתי שהתבלבלת. בוא נעשה סדר, ונראה בערך מה אומרת האסכולה (בניסוחים פראיים שלי):

יש ציבור/המון/עם. אנשים שחיים, עובדים ומנסים ליהנות.
יש הגמוניה/אליטה. לה יש אינטרסים מסוימים שקשורים להמון - לשמור תנאי מחיה מסוימים שלו בדיוק כפי שהם, כי כך נוח לה (לא ניכנס לזה, אפשר לפרט בהמשך). האליטה הגיעה למצבה, ברובה המכריע, הודות למשאבים שעברו בירושה - הון, נכסים שונים, השכלה, קשרים וכולי.

הנחה מובלעת של האליטה לגבי עצמה היא, שחבריה נמצאים במקומם כיוון שהם "ראויים לזה" באיזשהו אופן. קשה להם להודות שזה רק בגלל הירושות השונות שקיבלו, לכן "משתלם" להם לטוות את הסיפור "בניתי את עצמי" או "לא קיבלתי גרוש דמי כיס מאבא". לחלופין, חבריה בונים סיפור-בריקדה נוסף (אם תרשה לי דימוי רובספיירי קטן לרגע), שאומר "רק במקרה אנחנו אלה העומדים כאן, במקום הנוח הזה. עם קצת מזל זה היה יכול להיות כל אחד אחר, אפילו אתה ואתה ואת!". (זה דומה קצת להתנצלויות הפולניות שאני מנפקת כשאנשים מציינים בהערכה אחת מסגולותיי התרומיות ו/או הישגי המרשימים בחיים, אבל על כך באלפי הודעות נפרדות מתישהו).

שיוך ההצלחה למזל בלבד, כמו שיוך ההצלחה לכישורים ורצון חזק בלבד, שניהם משרתים את האליטה. בשני המקרים נוצרת מוטיבציה חזקה אצל חברי ההמון לעבוד קשה, וגם אם הם סבורים שרק המזל יקבע את נסיבות חייהם, בכל זאת צריך לסייע לו איכשהו (כפי שכתבת, צריך לקנות כרטיס פייס כדי לזכות). העבודה הקשה של ההמון, בתקווה להצלחה מתישהו, אינה האינטרס היחידי או העיקרי של האליטה (על פי מרקס היא כנראה האינטרס העיקרי, אבל לא על פי א"פ). לעבודה מתוך מניעים כאלה נלווית *תקווה גדולה*, וזה מה שרוצים חברי האליטה לשמר - כי מי שחושב שיש לו סיכוי להצליח בתוך השיטה הקיימת לא ישרוף גשרים, לא יקים בריקדות, לא יהפוך שולחנות בביטוח לאומי. הוא יחזור הביתה ללא קצבה, יחרוק שיניים, ייקח עוד הלוואה וינסה "לעשות את זה" מחדש.

לזה מתחברת הדעה הקפיטליסטית הרווחת ‏2:
Those born poor or those who run into life difficulties have mostly themselves to blame. The tax system should make sure they pay their own way out of this non-virtuous situation.

אם אתה זוכר ומוקיר, כמו כולנו, הודעות של יעקב, ודאי קראת את המשפטים הללו במאות ניסוחים שונים ומשונים. האתוס הזה משרת את מצפונה של האליטה, כיוון שיש כאן אשמים (שהם לא היא, ולא בעלי ההון האחרים). שים לב לתרגיל המספריים המנטלי המייאש:

1. אתם עניים כי לא התאמצתם מספיק. אם תעבדו קשה, תצליחו (כמונו?). לא תקבלו קיצבה כי אתם עצלנים.
2. הממ. אומנם כולם מסביבכם עובדים קשה, ובכ"ז לא מגיעים לשכר מינימום. ככה זה, צריך גם מזל בשביל להצליח (קנו עוד כרטיס לוטו/פייס).

אסכולת פרנקפורט ‏1 לא עושה הרבה מעבר להצבעה על השיח הזה של האליטה, על הדרכים שבהן התפתח ועל השאלה את מי הוא משרת (פוקו לקח את זה צעד אחד קדימה כשראה את כל החברה ויחסי האנוש בכלל בפריזמה של מאבקי כוח). לגבי חברי א"פ, האתוס גם הוא סוג של משאב - הם האחים ה"רוחניים" של המרקסיזם, הם מדגישים ביתר את המשאבים המנטליים, ונותנים להם הרבה יותר משקל בעיצוב ובביסוס של בניין העל המרקסיסטי ונגזרותיו.
מכל מקום, מה שרציתי לומר - א"פ לא מנסים "להפיץ את תורתם", כפי שכתבת, אלא עיקר תורתם הוא *ביקורת* על היסודות המחשבתיים של החברה הליברלית-קפיטליסטית. אין להם סחורה משלהם למכור אלא ניסיון לפקוח כמה שיותר עיניים בהמון, ולעורר מודעות. לאו דווקא מודעות מהפכנית (הם די חלשים ביצירת מוטיבציה...).

אגב, ראה את הניסוח של ויקיפדיה: "האתוס המריטוקרטי של הקפיטליזם מהלל את יכולתו של כל פרט, אם רק ברצונו או ביכולתו לעשות זאת, לעבור מעוני לעושר וגם, בכיוון ההפוך, לרדת במהירות מנכסיו ולאבד את עושרו, אם אינו מקפיד להמשיך ולפתח את עושרו באמצעות התחדשות יזמית, השקעה והתפתחות".

זה מתוך הפרק "ניעות חברתית" ב:
וזה בהחלט, במפורש, "כל אחד יכול". אז נכון שלא *באמת-באמת* כל אחד יכול. אבל מקרי הקצה מערערים את הסטטיסטיקה: יש מדענים מבריקים שסובלים משיתוק מוחין. יש ציירים מוכשרים ללא ידיים. יש מיליארדרים שבילדותם צחצחו נעליים. מה המשותף לכולם? אולי העובדה שהם רצו מספיק חזק?

נקפוץ לרגע לעתיד/הווה - הפוסט מודרניזם מביא את אסכולת פרנקפורט לכדי שיתוק. כל מה שהפ"מ עושה כל היום זה לשבת ולבקר ולנקר ולצקצק: פלוני הצליח כי אבא שלו עשיר. אלמוני "עשה את זה" כי הוא אשכנזי/גבוה/ג'ינג'י/קיבוצניק וכולי וכולי. הוגי פרנקפורט היו אנשים רחבי דעה, עם מחשבה מקורית וחסרת פשרות. הפ"מ מתחיל להידמות בעיני לעדר של יכנעס שיושב ומקטר (בתחילת ימיו הוא העלה על נס את ההנאה והשעשוע שבהוצאה העצמית מחוץ למשחק החברתי, ע"ע "שיבוש תרבות". אבל עכשיו אני רואה את נציגיו, והם בעיקר זועפים ורושפים. אולי מפני שככל שמעמיקים בחומר, רואים שאי אפשר להפסיק את הביקורת הזו, ותמיד יהיה אשכנזי/גבוה/ג'ינג'י שהגיע לפניך בתור.
כתבתי על זה פעם, על כך שהגיע הזמן לתייק את הביקורת ולעבור לשלב הבא (עברו 3 שנים, וייתכן שהניצנים כבר נראים בשטח, למשל בפעולות קהילתיות ואקולוגיות בקנה מידה קטן).
טוב, נסחפתי :-)

2 מקור פשטני ולא אקדמי, אבל מתומצת יפה: http://www.brickner.com/db/issues/Ethos.html
כל אחד רוצה להיות צייר 403445
קודם כל באמת נסחפת. אנחנו עוד לא מבינים א"פ ואת כבר מדברת על פ"מ.

שנית, לא התבלבלתי. בהרבה מקומות - כמו באייל - השיח של א"פ הוא הדומיננטי.

שלישית, תודה על הסדר שעשית. עכשיו אני רוצה להציע סדר חלופי.

יש ציבור/המון/עם = אנשים שחיים, עובדים ומקווים שיהיה להם יותר טוב.
יש הגמוניה/אליטה. שלה יש אינטרסים הקשורים להמון. בייחוד ביסוס מעמדה כנתמכת מכספי הציבור.

הנחה מובלעת של האליטה לגבי עצמה היא, שחבריה נמצאים במקומם כיוון שהם "ראויים לזה" בגלל שהם "חכמים", או "משכילים" או "אנשי רוח", שהצטיידו במילים וניסוחים שלהמון הפחות משכיל קשה להתמודד איתם. לכן קל להם לשכנע את ההמון שהוא טיפש וחסר יכולת להבחין באמת החבויה מתחת לפני השטח. ההמון הטיפש וחסר האונים, זקוק אפוא לאליטה שתאיר את דרכו ותוביל אותו אל הגאולה והשחרור ולכן עליו לתחזק, על חשבונו, מכספי הציבור, את האליטה הבלתי יצרנית הזו.

האליטה הזו, שהבכיינים מפרנקפורט הם מהבולטים שבנציגיה, מקדמת את הנראטיב שלה בהגיון כדלקמן:

1. המצב של כולכם הוא על הפנים.
יתרונו של משפט פתיחה כזה בכך שתמיד אפשר לומר אותו, בלי קשר למצב האמיתי.

2. המצב הזה איננו תלוי בכם ואפילו לא במזלכם. לכן, אין סיכוי שתחלצו ממנו ואין טעם שתנסו.
בצורה כזו האליטה של א"פ שומרת על מרבית חייליה. כי אם מישהו ינסה ויצליח, היא תפסיד חייל.

3. מי שאשם במצבכם הם כל אלו שאינם במצבכם, להם אנחנו קוראים "אליטה".
בצורה כזו האליטה של א"פ מפרידה בין אלו שלנו לאלו שלצרינו. יש לשים לב ש"המצב" שבו הם מטפלים הוא תודעתי ולא חומרי. אדם שמחליט, ללא קשר לממונו, שמצבו משביע רצון, מיד עובר אל מחנה האויב – ה"אליטה". כי במחנה של א"פ יש מקום רק לאנשים שאינם מרוצים ממצבם (שוב ללא קשר לממונם).

בתחילת המאה שעברה קמו אליטות אחרות שרצו להוביל את ההמון אל הגאולה והשחרור. גאולה כזו התחוללה בגרמניה הנאצית, רוסיה הסובייטית, סין העממית ועוד מספר מקומות "נאורים". לזכותם של הבכיינים מפרנקפורט יאמר שהם מכירים את זוועות ההיסטוריה הזו (ואף היו מקורבנותיה) ולכן הם נמנעים מלהציע חלופה ברורה "למצב הנורא" שבו שרויים ההמונים. במקום זה הם מתרכזים ב"ביקורת" על המצב מתוך תקווה שזה יספיק לגייס את תמיכת ההמון בתחזוקת האליטה, מבלי להטיל עליה אחריות כלשהי ומבלי לחשוף את חבריה לביקורת. כי איך אפשר לבקר את מי שלא מציע כלום?

אני חושב שחייזר ממאדים שישמע את שני ה"סדרים" – שלי ושלך – יתקשה לקבוע איזה מהם אמיתי יותר. האמת היא שגם אני לא מוצא שום ראיה שה"סדר" שלי עדיף של זה שאת הצעת או להפך. אם יש לך כדור בדולח שיבחין למענינו בסיפור האמיתי, אני אשמח לשמוע. עד אז, בלי שום נימוק הגיוני, אני מעדיף את האופציה האופטימית – שיש סיכוי. שכדאי לנסות. שיהיה טוב.

נו, אז יקראו לי נאיבי. מה אני יכול לעשות?
כל אחד רוצה להיות צייר 403458
הכל נורא מוזר, אבל הכי מוזר זה ה"בכיינים" הזה. מעניין מאיפה זה בא.

כל אחד רוצה להיות צייר 403508
לא יודע מה כל כך מוזר. אבל מהמעט שקראתי אצל מרקוזה, קיבלתי דיכאון. הוא נשמע כמו קינות על חורבן הבית. חוסר אונים ותיסכול מהעובדה שהעולם איננו אוטופי ושהמהפכה הולכת ומתרחקת כי אנשים רוצים לחיות במקום למות.
כל אחד רוצה להיות צייר 403513
זה בדיוק מה שמוזר בעיני - שריאליזם חברתי הרואה את טבע האדם והחברה כפי שהם, "בכיינות" ייחשב. זה כמו שאם תגיד שבארץ יש הרבה תאונות דרכים, מיד יקפוץ החכמולוג שיתקע לך: "אז מה שאתה אומר זה שאסור לצאת לעולם מהבית! איזה דיכאון אתה עושה לי!".
כל אחד רוצה להיות צייר 403523
טוב, אם מדברים על מה שמוזר בעיני כל אחד, בעיני מוזר שמישהו מייחס לגישה אחת, שלאו דווקא מגובה בראיות, ראייה "של טבע האדם והחברה כפי שהם".

סתם, עוד משהו שעדיין לא הבנתי, איך קרה שדוקא הגישה הזו נקראת "ראליזם"? מה כל כך ראלי כאן?
אולי זה חלק מהבנייתה של תודעה כוזבת? אם נקרא לזה "ראלי" אז יחשבו שזה האמת "כפי שהיא".
כל אחד רוצה להיות צייר 403469
לא מבינה - אתה חוזר על משנת א"פ, הפעם בצורה סרקסטית?
אנחנו לא מנסים להשתכנע מהתיאוריות כאן (אני לפחות), אלא לדון בהן. התגובה שלי לא באה לשכנע אלא להבהיר, כיוון שטענת שאתה לא מבין. עכשיו מסתבר שאתה מבין אבל לא מסכים, ועוד מגייס חייזר שישפוט בינינו. ובכן, אני לא צד מתווכח לצורך דיון זה.

סעיף 2 - הביטוי "אליטה של א"פ" הוא אנכרוניסטיני. ייתכן שאפשר לומר שהיום האליטות שולטות אבל רוממות א"פ בגרונן (תודעה כוזבת בהפוך על הפוך? :-) ). אבל זו ביקורת שלך על סדרי החברה הקיימים, לא על משנת א"פ.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403506
אה, לא הבנת מה לא הבנתי. נדמה לי שאני מבין מה משנת א"פ אומרת. מה שאני לא מבין זה למה אנשים כל כך רבים מקבלים דווקא את משנתם, למרות שהיא לא יותר משכנעת (אותי) מהמשנה החלופית שהצגתי בתגובה הקודמת.

אני לא רואה בך צד לדיון או וויכוח, אלא שפשוט נטפלתי ל"האומנם כל אחד יכול" שבמאמרך. הביטוי הזה שמשמעו בעצם "סתם עובדים עלינו, בעצם אין לנו סיכוי" הפך בעיני לשיח דומיננטי בחוגים מסוימים (ביחוד, נדמה לי, בפקולטות למדעי החברה והרוח) והוא הולך ומתפשט גם באוכלוסיה הרחבה. ואני לא מבין מי מרוויח מהפצת רוח הנכאים הזו. האם זה עוזר ל"המון", ומי זה בכלל ה"המון" בימינו?

מרקס בזמנו לפחות הציע אלטרנטיבה: "עובדים עלינו, המצב על הפנים. אז בואו נשנה אותו על ידי מהפכה סוציאליסטית". אפשר להסכים איתו ואפשר להתנגד. אבל החברה' של א"פ, להבנתי, אומרים רק חצי משפט: "עובדים עלינו, המצב על הפנים. נקודה." אז מה שאני לא מבין זה 1. על סמך מה הם אומרים את זה ו-‏2. בשביל מה הם אומרים את זה.

--
לגבי המושג "אליטה של א"פ", אני חושב שיש שתי אליטות (שזה מילה גסה, אגב). אליטה אחת היא כלכלית-שילטונית, זו ידועה וכולם אוהבים לדבר עליה. האליטה השניה (של א"פ) היא זו הקרויה בפי עצמה "אינטלקטואלית". מכשירי ההדרה וצבירת הכוח שלה אינם כסף ורכוש אלא "שיח" אליטיסטי, מתנשא, ומקודד, שמאוד מזכיר לי שיח של אנשי דת ונביאי זעם בימים עברו - כמו אברא-קדברא.

בסופו של דבר, נדמה לי, אין ראיות שהאתוס של האליטה הראשונה הוא תודעה כוזבת, כמו שאין ראיות (אבל קיים חשד לכאורה) שהאתוס של האליטה השניה, הטוען שהראשונה כוזבת, איננו הבניה מכוונת של תודעה כוזבת.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403510
אז המחלוקת היא בעצם מאבק בין שתי אליטות - האינטלקטואלית והכלכלית-שלטונית. הממ... יש כאן חומר לספר מצויין.

ואתם שניכם סתם שני כלבי שמירה שמסתערים קדימה כדי להגן כל אחד על האליטה "שלו" שאתם בעצם לא חלק ממנה... הם סתם מנצלים אתכם.

סתם עובדים עליכם, המצב על הפנים. למה שלא תשנו אותו על-ידי אי-הגנה על האליטות שאתם לא חלק מהן!

תחי המהפכה.

_______
בסדר, בסדר, אני הולך לקחת את הכדורים עכשיו.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403516
נו, אז תשאל מי מרוויח מזה, ואני אענה. למה כל הטררם וההטרחות? כל כך קשה לדבר ברור? (האמת, הייתי צריכה לזכור אותך מדיוני השו"חיסטים ולדעת שיש כאן איזה טריק).

אפשר לחשוב על כמה רווחים אפשריים לתומכי/מפיצי א"פ:
ראשית כמו שציינת, אליטה אינטלקטואלית מרוויחה יוקרה. אם כי הבה נזכור שעם יוקרה לא קונים במכולת, מקסימום מרוויחים עוד הזמנה לכנס, ו/או יושבים במגדל השן ומרגישים צודקים.

שנית, אליטות חדשות אחרות עושות, או יכולות לעשות, הון פוליטי מהטענות האלה, ודי לחשוב על מפלגות סקטוריאליות של מיעוטים נעשקים למיניהם (נעשקים עם או בלי מרכאות). למותר לציין שברוב המקרים זה נעשה ישירות על גבן של האליטות הישנות.

שלישית, תתפלא על הנאיביות, הפנמה של דברי א"פ יכולה לסייע לאדם הפרטי בחברת ההמונים התעשייתית (ואף הגלובלית, המגה-תעשייתית והפוסט-מודרנית) לקבל לפחות חלק מהחלטותיו בצורה מושכלת. כמו בדוגמה הקלאסית של הרברט מרקוזה, שדיבר על עשרות משחות שיניים מיותרות בסופרמרקט, שלכאורה מעוררות "יכולת בחירה" - אם אתה מבין שעובדים עליך בפרסומות למשחת שיניים, אולי פשוט תקנה את הזולה מביניהן, או תמצא תחליף נאות בייצור עצמי, או תתארגן בקואופרטיב של צרכנים לקנות מיצרנים קטנים שבהם אתה מעוניין לתמוך.

העובדה שהעולם מלא בעיות לא אומרת שאין אף פיתרון (אומנם א"פ עצמה לא מציעה פתרונות, אבל אתה מחשיב עצמך כאדם חושב, לא?). ולא אומרת שאי אפשר לחשוב על אף פתרון. דוגמאות רבות נוספות אפשר למצוא בהחלטות אישיות שנראות צרכניות בעיקר, אבל בעצם שמקדמות אורח חיים חלופי בתוך המערכת הקיימת (לא אקט חתרני כזה של שיבוש תרבות, שאני שונאת ונראה לי ילדותי ואף עקר). אם תורשה לי סטייה פראית לטובת נושא שמשמח אותי בימים אלה - ההבנה שלי של כמה דברים לגבי מנגנונים מסחריים שמעודדים את השימוש האינפלציוני בחיתולים הרב פעמיים, תרמה ישירות לגמילה המוקדמת המוצלחת של בני בגיל שנה וחצי (הוא כמובן שיתף פעולה, כקורא נלהב של אריך פרום). לפעמים הפתרונות נכשלים, אבל ככה זה - גם מפלגות שרצות לכנסת לא תמיד עוברות את אחוז החסימה. אבל חושבים, עושים ומנסים להביא לשינוי. כלומר, אם קוראים את משנתה ביום טוב, א"פ יכולה להביא דווקא לייצוב של המשטר הדמוקרטי - כי פרטים שמנסים לשנות הם גם מעין שסתום ביטחון חברתי.

צריך לזכור שהמאבק המילולי והמעשי בנושא הא"פ לא התחיל היום, ונצבר כבר קילומטראז' ארוך מאוד של "הוא אמר" ו"הוא החזיר". אם אתה חצי-בלבניסט, תסכים שכל אחד מרוויח *משהו*, לא משנה מה, מהעמדה שהוא מחזיק בה. אם אתה נוטה יותר להתבודד בחברת ספרי פסיכולוגיה פופולרית, אולי תאמין שיש אנשים שהתקבעו על תפיסה מסוימת למרות שהיא לא משרתת אותם.

עכשיו בקשה: כשאתה מגיב, אנא אל תנפק עוד שטוזה עוקצנית על הא"פ ובעיותיו האינהרנטיות, כי ממה שכתבתי בתגובה הארוכה הקודמת שלי, ודאי תבין שאתה מתפרץ לדלת פתוחה.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403522
חס וחליליה. שאני אטריד ואטריח? שיהיו לי טריקים ושאתפרץ לדלתות פתוחות? חם לי. אני פורש.

רק, אני לא מתאפק, עוד שטוזה עוקצנית אחת, רציתי לציין שהאליטה האינטלקטואלית לא מרוויחה רק יוקרה. מי שמאמין בקונספירציות ישכלל את הטענה ויגיד שהם - כמו כמרים ורבנים בעבר - עושים זאת כדי לקבל ולשריין משרות ציבוריות. ועם זה כן הולכים למכולת. לפעמים אפילו למעדניה.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403524
אוף. אבל אנחנו לא מדברים על קונספירציות. נראה לי שאתה עומד מול איש קש ע-נ-קי. אתה בהחלט יכול לטעון את הטענה האחרונה שלך בלי סרקזם, ואולי אפילו אקבל אותה. מה העניין?

אם הבנתי נכון אתה רוצה להעלות נקודות ביקורת על הא"פ ולנתח למי זה טוב. עשיתי לך חלק מהעבודה, בהתנדבות אפילו - מדוע אי אפשר להמשיך לדבר על זה בלי להתנגח? (אם תגיד שאתה לא יכול להתאפק כי אתה רואה "אדורנו" וקופצים לך הפיוזים ויוצא לך עשן ממנוע הדיזל הביו-אורגני, אקבל את התשובה. כל שאר התשובות לא טובות).
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403857
ברקת, אני לא יודע למה את חשה שעליך להסתתר מאחורי איש קש. אני לא מחפש אותך. ולא תוקף איש ולא קש. מעט סרקזם שזור כנראה בכל מילה שאני כותב (בעיה פסיכולוגית, מהילדות, שקשורה לחוסר ביטחון, אולי). זה הסיגנון שלי. במנת יתר של הסם הזה אני משתמש כשאני חש שעלי להתגונן מפני סרקזם. עזבי! אם הסיגנון שלי ממש לא לרוחך, תתעלמי - בסוף אני אאלץ לשתוק.

עכשיו לעניין, אם יש לך עוד עניין בו.
אני חושב שאנחנו כן מדברים על קונספירציות, למרות שלפעמים משתמשים במילים נרדפות כמו "אתוס" או "בנין על" שלאליטות יש אינטרס לקיים כדי לטפלל את ההמונים. אז רק רציתי להצביע על הדמיון בין הטענה שהאליטות הכלכליות מתחזקות - לטובתן - את האתוס של "כל אחד יכול", ובין הטענה שהאליטות האינטלקטואליות מתחזקות - לטובתן - את האתוס של "סתם עובדים עלינו ואף אחד לא יכול". אני לא מתעמת כרגע עם האתוסים הללו, אלא רק עם הטענות שאליטה כזו או אחרת מתחזקת אתוס כזה או אחר. ובגלל שלשתי הטענות הללו (כמו להיפוכן) אין כל בסיס עובדתי - אני חושב שראוי לקרוא לשתיהן "תיאוריות קונספירציה".

אדורנו וא"פ באמת מדליקים לי את הפיוזים כי, עד כמה שאני מסוגל להבין, הם הצליחו לבנות בניין ענק, שעליו ניתלים אלפי "אינטלקטואלים" כבר שבעים שנה, וכשאתה חופר ביסודותיו אתה לא מוצא יותר מאשר תיאורית קונספירציה פרימיטיבית. אני מרגיש שעובדים עלי, ולכן אני מתעצבן! מה העניין?

אולי בניגוד לדורפל אני לא מתנגד שישלמו לפרופסורים לפילוסופיה. ביום טוב אני מוכן אפילו שישתמשו בכספי ציבור. אבל כשהם לוקחים את הכסף וכבר 70 שנה טוחנים את אותה סחורה, אני שואל לאן הלך הכסף?

תוקם ועדת חקירה מיד!
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404179
טוב, קיבלתי.

יש המון רמות שבהן אפשר לענות לך. המוח שלי לא פועל כרגע באופן מסודר מסיבות שונות (העיקרית שבהן קשורה למנה נוספת של קפאין שתיכף תגיע), אז אתייחס ספורדית בלבד:

* אתה אומר שהאליטה האקדמית בונה יוקרה/כסף מהפצתה של תיאוריה X. האם, לו היתה מפיצה תיאוריה Y, היתה מקבלת פחות יוקרה/כסף? האם, לו היתה מפיצה תיאוריה שעולה בקנה אחד עם רוח האליטות הכלכליות/פוליטיות, לא היתה יוצאת נשכרת עוד יותר? אלה שאלות שיש לשאול קודם כל ולקבל עליהן תשובה, לפני שפוסקים שדווקא תיאוריה X היא המקדמת ביותר את האליטה האקדמית.

* לגבי "כבר 70 שנה טוחנים את אותה סחורה" - אתה לא עוקב אחר האקדמיה. אסכולת פרנקפורט התפתחה במחצית הראשונה של המאה שעברה. היא בעיקרה מודרניסטית. מאז היו לנו תיאוריות פ"מ לרוב. התוכן אולי (עדיין) לא לרוחך, אבל אי אפשר לומר שהוא לא משתנה כלל. כרגע אם אני רואה נכון, הגל העיקרי של הפ"מ באקדמיה מתחיל לדעוך לאיטו. גורמים מבניים שונים יעכבו את זה, אבל זה יקרה, נאמר ב-‏5-10 שנים הקרובות, ותיאוריית על חדשה תעלה, אולי אפילו מהפכנית. אולי אפילו דה-ריאקציונית :-)

* לגבי הקונספירציה - כשאומרים "תיאוריית קונספירציה" אני לפחות רואה לנגד עיניי המון ראשים של אנשים רכונים על איזה שולחן, מתלחששים וטווים תוכניות. מעין גרסה על הישיבות של זקני ציון. אני לא חושבת שמישהו מתכוון לומר שכך פועלים דברים באליטות (אלא אם מדברים על Old Boys Clubs במובן המקורי של המילה).

* בלי קשר לא"פ - כל מעמד חברתי, שכבה מקצועית או קהילה שכונתית מגבשים מתוכם איזה גרעין קשה. אין פעילות אנושית ללא קשרים בין אישיים. זה נאיבי לצפות שלא יתפתחו קשרים כאלה - ומשהתפתחו, לצפות שהם לא יובילו להענקת כל מיני טובות הנאה הדדיות (וכאן "טובות הנאה" בא במובן הפשוט ביותר שלו ולא במובן שלילי או כרמז לשחיתות. אנשים עושים טובה אחד לשני כי הם מכירים, חברים וכולי). הרי זה ניכר בכל מסיבה של העשירון/האלפיון העליון, שבה כל צמרת המדינה מתגודדת יחד - בדיוק כמו שזה ניכר בבר מצוה של אפללו מנתניה שאבא שלו מובטל כבר 5 שנים.

מתי זה מתחיל להיות בעייתי? כמובן, כשזה גולש מתחומי החוק, הנורמות או המוסר המקובל: עקיפת מכרזים, מתן תרומות שלא כחוק, וכולי. זה לא תמיד מתבצע בצורה בוטה. אבל אלה קשרים אישיים.

כשמדברים על מעמדות/אליטות למשל, יוצאים מנקודת מוצא שגם דני לוי וגם יוסי כהן אולי לא מכירים אישית ואולי לא גדלו יחד, אבל מתוקף העובדה שיש להם ביוגרפיות דומות בתוך אותו מעמד/קבוצה/שכונה, תמיד יהיו להם מכרים משותפים או פשוט העדפות דומות. כמו שני בוגרי ליגת הקיסוס, הם "יודעים לזהות" זה את זה, להתחבר או להתקרב, ובבוא הזמן גם לקבל ולתת. זה לא אישי - זה לגמרי מעמדי.

בברכת "שוב נסחפתי", המים רותחים ובכלל
ברקת.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404202
מה זה נסחפת?! עכשיו אני צריך קפה. אבל בינתיים:

1. קודם חשוב להבהיר שהתיזה שאני מייצג כאן (להלן "שלי") לגבי האליטות האקדמיות איננה בדוקה או מוכחת. מבחינה זו, אני טוען שהיא טובה כמו התיזה על האתוס שמקדמת האליטה הכלכלית או "בנין העל" של הבורגנים. שתיהן השערות שנדמה לי שאין דרך לאמתן.
מכל מקום, התיזה "שלי" אומרת שהאליטה האקדמית מקדמת דווקא את התיאוריה של "עובדים עלינו - אף אחד לא יכול" ולא אחרת, משתי סיבות עקריות:
א. בגלל שהיא הופכית לאתוס של האליטה הכלכלית. ושתי האליטות האלו מתחרות על ההגמוניה ולכן אינן יכולות לשתף פעולה ולקדם את אותו אתוס. לכן, בין אם בעלי ההון מקדמים את ה"פרוטסטנטיזם" או סתם מאמינים בו, על האקדמאים לקדם תיאוריה הפוכה, כדי לכבוש באמצעותה את לב ההמונים.
ב. אם אנשי הרוח יטיפו לאתוס של "כל אחד יכול", ישאלו אותם "נו, אז למה אתם לא מיליארדרים?". ומאחר שהם מגזר לא יצרני ולא ייזמי, באמת אין להם סיכוי להיות מיליארדרים. לכן נוח להם יותר לנמק את מצבם הפיננסי ב'ה"הם" לא מאפשרים לנו' ולהוסיף 'ש"הם" לא מאפשרים גם לכם'. ומכאן להסיק, שההמון ואנשי הרוח הם מאותו צד. (אנשי הרוח, להזכירך, למדו גם את מקיוויאלי).

2. לגבי כבר 70 שנה..., "המחצית הראשונה של המאה שעברה" יוצא לי בערך לפני 70 שנה. זה שקוראים להם "מודרנה" רק אומר שגם לפניהם היו בני אדם חושבים. הבעיה שעליה אני מצביע היא ש*אחריהם*, בני האדם החושבים עושים את זה לאט מדי (לטעמי).
נכון שאני לא מעודכן לגבי הפ"מ, בפרט כי אני לא מצליח להבין אותו. זה באמת נשמע לי אברה-קדברה ונותן לי להרגיש טמבל. ואני גם מקבל שבמשך השנים התפתחו עו כמה רעיונות. אבל הזרם המרכזי באקדמיה (של מדעי החברה והרוח), אלה שמתבטאים בתקשורת ורוב אלו שמלמדים את הסטודנטים החדשים, כל אלו עדיין מדברים בגעגועים על א"פ והרעיונות שלהם. נדמה לי שמייחסים לא"פ את המצאת ה"ביקורת" וביקורת (בכיינית, קנטרנית, לא פרודוקטיבית) הפכה לתחביב הלאומי - ראי פרשני חדשות ופרופסורים אורחים בחודש האחרון.

3. לגבי קונספירציה, כשאני קורא "...השיח הליברלי-קפיטליסטי שדואג לטפח את האשליה הזו כדי לשמור על אווירה נאותה בשוק החופשי", כמו שכתבת בתגובה 402422, אני בין שמדובר על טענת קונספירציה. בגלל זה שאלתי מי זה "הם" שדואגים לטפח.

כל השאר, אחרי הקפה.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404208
ההיפך (הלוגי לפחות) מ"כל אחד יכול" הוא "*לא* כל אחד יכול" - או במלים אחרות, "יש כאלה שאינם יכולים". הוא לא מחויב ל"אף אחד לא יכול".
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404219
1.ב. נורא-נורא פשטני. האם כל מי שחושב ש"כל אחד יכול" מחויב להיות מיליארדר? "כל אחד יכול" הוא האתוס שמניע את גלגלי ארה"ב (בלעדיו, בלי להגזים, ייתכן שהיו שם כבר כמה וכמה מהפכות אלימות, אפילו בלי אידיאולוגיה מרקסיסטית, סתם מזעם המונים מצטבר). "כל אחד יכול" הוא מה שמניע סיני בניו יורק, בעל מכבסה קטנה שמשתכר בצניעות - הוא עובד קשה ומקווה שתהיה לו רשת מכבסות יום אחד. אבל אף אחד לא מציג לו שאלות כמו "למה אתה לא מיליארדר". בקפיטליזם (האידיאולוגי) לא מאשימים בכלום את מי שעובד ("שם לחם על השולחן", אומרים באנגלית). רק את מי שמקבל קצבה :-) או לחלופין מי שמתאגד, אבל זה כבר סיפור אחר.

2. לא הולכת להסביר עכשיו פ"מ, תשכח מזה :-) פעם כתבתי הודעה ארוכה על פ"מ לאביב י. ותראה מה קרה לו. אתה יכול למצוא את זה אולי בחיפוש מתקדם - לפני שלוש שנים בערך.

3. ממש לא כיוונתי לקונספירציה, ואם כך השתמע אתקן - זה לא שמשפחות שטראוס, לבייב, אריסון וחבריהן מעבירים מייל יומי "חבר'ה, לא לשכוח לדבר הרבה על העניין הזה של כל אחד יכול". אלא כאשר שואלים אותם "איך הצלחתם כל כך", הם יעדיפו את התשובה הזו על פני אחרות. אתה ודאי לא מצפה מהם לענות "כל מה שיש לי השגתי דרך קשרים של המשפחה" (טוב, אולי בעצם ג'ודי נמ"ש היתה עונה תשובה כזו, אבל בטעות כי התפלק לה).
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404271
ממתי לחיות מעבודה לא ממש קשה במכבסה קטנה, ולהשתכר מספיק טוב בכדי לפרנס גם ילדים, זה כל כך נורא? אילו אלטרנטיבות יש לו, ומה הן מציעות לו? אולי "כל אחד יכול" הוא שקר בדיוק כמו "תרד מהגג - דרך המדרגות! - ואני מבטיח לך שנפתור את זה."

את מדברת על ג'ודי "אז שיקרתי" מוזס?
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404273
"טז שיקרתי" זה ציטוט שלה? באיזה עניין הוא נאמר?
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404282
אמרה "אז שיקרתי" או "שיקרתי, אז מה?" לשופט.
לפרוטוקול: אני לא מוצא את זה באינטרנט חוץ מבשתי טוקבקים.
או שני 404284
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404366
זה בכלל לא נורא (אגב, מי אמר לך שניהול מכבסה זו עבודה לא ממש קשה?). זה אפילו אחלה.
אני פשוט אומרת שהחלום (=אתוס) האמריקני כולל את הסיני הזה, את היכולת שלו להתפרנס וגם את התקווה שלו לעלות עוד מדרגה בסולם הכלכלי-מעמדי.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404328
3. זה שאין כאן קונספירציה של ממש זה די ברור. ובכל זאת, נשאלת שאלה מעניינת: האם כשהעשירים עונים לשאלה "איך הצלחתם כל כך" בתשובה "כל אחד יכול", ותחת ההנחה שזה לא נכון, הם משקרים במודע כדי להשפיע על תודעת ההמונים לטובתם שלהם? או שאולי הם משקרים במודע רק כדי שסיפור החיים שלהם ייצא יותר מחמיא? ואולי הם בכלל לא משקרים, אלא פיתחו אמונה בסיפור חיים כוזב ויותר מחמיא לנפשם? האפשרות הראשונה מוציאה אותם נבזים איומים; השנייה מוציאה אותם קצת לא יפים, אבל אנושיים כמו רובנו; האפשרות השלישית מוציאה אותם זכים כשלג. האפשרות הראשונה נשמעת לי מאוד לא סבירה. השנייה והשלישית הרבה יותר.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404368
מסכימה איתך כמובן.
אני לא בטוחה שא"פ עוסקת ב*מניעים* (המודעים) לסיפור הזה. היא עוסקת באינטרסים שהוא משרת. אתה רואה את ההבדל?
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404417
האם יש בכלל עשירים שעונים לשאלה זו ב"כל אחד יכול"?
והאם, מעבר לעניין הקונספירציה, זו לא יכולה להיות פשוט הצטנעות?
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404423
ברור שהם לא עונים בדיוק במילים האלה, "כל אחד יכול", אלא בצורות דומות. גם אני, כששמעתי וקראתי ראיונות עם סלף-מייד עשירים, נראה לי שזו פשוט הצטנעות ולא כל ההשערות הקונספירטיביות המסובכות שמועלות כאן. האמירה בנוסח "כל אחד יכול", בדרך כלל באה כהקדמה למסרים מסוג: "אני לא כזה מיוחד, אני לא שונה מכל האנשים, אני כמו החבר'ה מהשכונה שבה גדלתי וכמוכם וכמו החבר'ה שלכם, אל תחטפו בגללי רגשי נחיתות".
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404478
נכון.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404360
1.ב. באמת פשטני. טוב, אנחנו עוסקים באתוס להמונים - זה לא יכול להיות מורכב מדי. אבל אפשר להעמיק קצת ולומר: נכון שלא כל מי שמאמין ב"כל אחד יכול" מחוייב להיות מיליארדר. אבל אם הוא לא מיליארדר אז או שהוא "עובד על זה" או שהא החליט ש"כסף זה לא הכי חשוב והוא לא רוצה". לפי התיזה "שלי", האליטה האקדמית לא יכולה לומר "כסף זה לא חשוב", כי אז היא תאבד את הנשק העיקרי שלה נגד האליטה הכלכלית. הרי אם כסף לא חשוב אז מה אכפת לנו שהם צוברים כל כך הרבה ממנו. מצד שני, הם לא יכולים לומר "אנחנו עוד עובדים על זה", כי מי שעוד עובד על זה לא יכול להיות אליטה - הוא בדרגה פחותה ממי שכבר גמר לעבוד על זה ונעשה מיליארדר. לכן האליטה האקדמית אומרת, בעצם, 'אנחנו לא מיליארדרים מאותה סיבה שאתם לא מיליארדרים, והסיבה היא ש"הם" - הרעים - לא מאפשרים לנו'.

2. שכחתי. גם אם היית מנסה כנראה לא הייתי מבין. בשלב זה פ"מ נראה לי כמו תורת הניסתר, מי שנכנס עם זה לעומק, יכול להשתגע. אולי אנסה שוב אחרי גיל 60.

3. יש קונספירציה ויש "תיאורית קונספירציה". כשיש רשימה (סופית) של אנשים שקושרים קשר בסתר לבצע מעשה (בד"כ עעבירה) זו קונספירציה. אין לאיש רשימה כזו ולכן אנחנו לא מדברים על קונספירציה.
מאידך, "תיאורית קונספירציה" בעיני, זו טענה על מגזר - כמו "הבורגנים", "בעלי ההון", "הפרופסורים", "היהודים" וכו' -שמטפלל המונים *במכוון* וכדי להפיק רווח כספי או אחר. אבל לומשנה הסמטיקה. השאלה שירדן העלה היא החשובה: האם בטענה שלא כל אחד יכול (שבד"כ נאמרת בשאלה "האומנם כל אחד יכול?", כדי להוסיף נפח של "עובדים עלינו"), יש טענה למעשה רמייה מכוון של מגזר מסויים?
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404369
3. לא. וראה גם תגובה 404368 .
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404431
אני דווקא חושב שמרקס דיבר על מלחמה מודעת בין המעמדות ועל "בנין העל" שהבורגנים מתחזקים במודע ככלי לשליטה בתודעת ההמונים. מה שאכזב את א"פ, ממשיכי דרכו, זה שבנין העל התודעתי לא התפרק, בניגוד לתקווה/תחזית של מרקס, ובימיהם ההמונים הפכו גם הם לבורגנים - לפחות בתודעתם. כלומר הבורגנים (מתקופת מרקס ניצחו במלחמה, השתלטו על ההמונים, והפכו אותם לעבדים לא רק בגוף אלא בעיקר בנפש. עבדים כאלו לא יודעים בכלל שהם עבדים ובגלל זה אין להם סיכוי להשתחרר.

אבל כאן הקטע הקשה (לי). או (1) שהם טוענים שיש עבדים ואדונים, ואז יש מזימה מודעת של האדונים להמשיך ולתחזק את המצב לטובתם, או (2) שהם טוענים שכולם כבר עבדים/אדונים ולא נודע מי הוא מי ואיזה הוא.
אני אישית חושב שהאפשרות השנייה היא המצב בפועל - אני לא יודע אם אני עבד או אדון. אבל נראה לי שא"פ, ואלה שמשתמשים בשיח הדומיננטי שלהם, חושבים - או מנסים לשכנע - שהאפשרות הראשונה היא הנכונה, כלומר שיש אדונים שמתחזקים את העבדים באמצעות האתוס של "כל אחד יכול".
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404565
כיוון שנסחפתי, כידוע, עניתי בתגובה הקודמת לגבי דעתי ולא בהכרח לגבי א''פ.
אני אנסח משהו יותר מורכב אח''כ (קוצר זמן).
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404403
ואולי "הם" זה אנשים עשירים שחיהם מוקדשים ללהיות עוד יותר עשירים והדרישה היא למידת הסתפקות?
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404434
האמת, אני אף פעם לא הבנתי למה משורר שכתב שיר טוב אחד, טורח לשבת ולכתוב עוד אחד. ולמה ספורטאי שזכה באליפות הארץ, מזיע כמו אידיוט ומתאמן כדי לזכות באליפות העולם. ואני בכלל לא מצליח לעלות על דעתי למה בנאדם שיש לו מיליארד, קם בבוקר לעבודה כדי לעשות עוד מיליארד.
אני אישית הייתי מסתפק בשיר טוב אחד, באליפות עירונית אחת ובמיליארד קטן אחד.

אבל יחד עם זאת, נראה לי חוצפה ש*אני* אדרוש ממשורר להפסיק לכתוב, מספורטאי להפסיק להתאמן או מעשיר שיפסיק להתעשר. מה איכפת לך מהם?
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404531
מדברייך נשמע צל צלו של ייחול למהפכה אלימה באמריקה.
אני מעדיף את החלום (=האתוס השקרי) על פני אלימות.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 404566
עוד אחד שרואה מהרהורי הסרט המוקרן בלבו.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 415018
2. אלוהים ישמור! מה קרה לי?
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 415044
התחלת להגיב על הודעות חודש וחצי אחרי הזמן, זה מה שקרה לך!
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 415046
אה כן. אבל זה לא בגלל ההודעה ההיא שלך. זה בגלל חוסר זמן. הכל בגלל שסוף סוף יש לי את הדבר הזה, שהחברה המערבית המרנינה (שהצרכן כל כך אוהב), מתעקשת לכנות אותו חיים.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 415048
תגובה 415043
אינדוקציה כדרך חיים. 415741
סיפור מרתק.

קמים בבוקר. הולכים לעבוד. חוזרים בערב. קמים בבוקר. הולכים לעבוד. חוזרים בערב. קמים בבו...
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403569
<צ> "עם יוקרה לא קונים במכולת" </צ>

עם יוקרה מקבלים קביעות באוניברסיטה.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403572
לא בדיוק. עם קביעות באוניברסיטה זוכים ליוקרה.
גם דליה רביקוביץ' ז''ל וגם דוד אבידן ז''ל זכו ליוקרה. הם לא זכו לקביעות באוניברסיטה וקניותיהם במכולת היו מוגבלות.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403578
פרסום יכול לעזור לצבור הון (דמיין כאן רשימה של שחקנים מפורסמים מוכשרים), והון יכול לעזור לצבור פרסום (ע''ע טורי ספלינג, שהופיעה בעיקר בסדרות הטלוויזיה של אביה).
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403595
והאם אתה יכול להתייחס לדוגמות שנתתי?
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403670
להתייחס אליהן מאיזה כיוון?
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403678
מדרום.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403686
אני רשאי להבין שאתה לא באמת רוצה תשובה?
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403757
האם את טוענת שדליה רביקוביץ' ודויד אבידן לא "הצליחו" ?!
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403850
נהפוך הוא. אמרתי שהם צברו יוקרה. אבל לא כספים.
כוח! 403869
אבל, כבר שאלנו כאן פעמים רבות בשביל מה בעלי ההון צריכים כל כך הרבה הון. והסבירו לנו שוב ושוב שהון זה כוח, ובעלי ההון מרכזים בידהם כוח!

נו, ובעלי היוקרה לא צוברים בידהם כוח? לרבנים, משוררים ופרופסורים אין השפעה משמעותית על ההמונים באמצעות התקשורת?

אולי טענת האינטלקטואלים ש"לא כל אחד יכול" היא רק כלי בתחרות על הכוח שהם מנהלים מול בעלי ההון הטוענים "שכל אחד יכול"?
אולי הכול סתם מאבקי כוח?
כוח! 403880
ודאי שלבעלי ההון יש כח. לפעמים יש כח גם לחסרי הון.
כמו למשל, בעלי יוקרה מהסוג שהזכרתי.
וודאי שלא כל אחד יכול. לא רק האינטלקטואלים טוענים זאת. למעשה, יש רק חלק מבעלי ההון שזו טענתם - וגם הם, כל הסיכויים שאינם מאמינים בכך.
ויש הרבה שמאמינים שהכל מאבקי כח. אינני נמנית עליהם.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403628
לא באופן ישיר, אבל זה נכון שאם הפרסומים שלך, במיוחד במדעי הרוח והחברה, ''הולמים את רוח הזמן'' (כלומר, נמצאים ב''צד הנכון''), יהיה לך קל יותר לפרסם, להתקדם ולעלות במסגרת האקדמית.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403672
ועם קביעות באוניברסיטה, מקבלים גם משכורת קבועה, ואיתה אפשר לקנות במכולת.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403680
נו כן.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403696
אם כוונתי לא הייתה ברורה, זה בתגובה ל"ראשית כמו שציינת, אליטה אינטלקטואלית מרוויחה יוקרה. אם כי הבה נזכור שעם יוקרה לא קונים במכולת, מקסימום מרוויחים עוד הזמנה לכנס, ו/או יושבים במגדל השן ומרגישים צודקים."

אני לא יכול לחשוב כרגע על מילה מתאימה לשכבה חברתית שחיה על חשבון האחרות. אחת שלא מנמקת את המעמד, זאת אומרת, כמו "אליטה", "עלית" או "אצולה". תהיה המילה אשר תהיה, היא מתאימה להרבה (לא כולם) מבעלי הקביעות באוניברסיטאות, במיוחד בפקולטה למדעי הרוח. הם לא מרוויחים רק יוקרה, רווחיהם ממשיים בדיוק כמו של פוליטיקאים, אצילים ובעלי אדמות. ההבדל היחיד הוא שהם סוחטים פחות, וזה לא משהו שאני חושב שיש לזקוף לזכותם.

אחדד את הדמיון בין אצילים ובעלי קביעות בפקולטה לפילוסופיה - את שתי הקבוצות מפרנס הציבור הרחב, שאותו משתדלים להשאיר משוכנע כי זה המצב הנכון/הכדאי/היחיד. ההבדל מרופאים, למשל, הוא שהקבוצות הללו לא מספקות משהו בתמורה. חברי הקבוצה יכולים כמובן לרדת לשדות כדי להשתתף בקציר מתי שהם רק רוצים, כלומר יכולים לספק תועלת לציבור המפרנס אותם. אבל זה *נדרש* מהם - וזה החלק העקרוני.

-----
עדיין "נו כן"?
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403727
איזו "תמורה" נותנים לציבור הרחב ביולוגים העוסקים באבולוציה? מתמטיקאים העוסקים בתורת המספרים?
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403736
לא אמרתי שבהקשר הזה מתמטיקאים טובים מאנשי הפקולטה לפילוסופיה (דגש: בהקשר הזה). חוסר תרומתם של אנשי הפקולטה לספרות, היסטוריה וכו' יותר ברור, ולכן בחרתי אותם דווקא, ולא למשל את פיסיקאים והכימאים, שבזכות תרומתם לחברה לא קשה למצוא דברים להגיד, וגם לא את אנשי התחום האפור הקרוב להם, המתמטיקאים.
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403781
אתה לא מבין שאתה והמסביר נלחמים כאן נגד מערכות שאי אפשר לנצח. פרופסורים לפילוסופיה עוסקים בשאלה "מי צריך פילוסופיה" או "למה טובים מדעי הרוח". הם מפרסמים מאמרים בעניין בכתבי-עת מקצועיים, כותבים על כך ספרים ומקיימים על הנושא כנסים. גם בנוגע לטענות של המסביר על האליטה האינטלקטואלית, זה כמובן נושא שפרופסורים למדעי הרוח מתים עליו ("הון אינטלקטואלי" וכולי). חשבתם שלצאת נגד בעלי ההון זה קשה? נגד פרופסורים למדעי הרוח זאת התאבדות. אל תתנו למראה החנוני להטעות אתכם.
איפה הבעיה? 403784
לא מפריע לי שאנשים יתווכחו על הנחיצות של הפרופסורים לפילוסופיה, אני הרי עושה את זה בעצמי כרגע. מפריע לי רק שהם מקבלים על זה משכורת, שמגיעה גם מכיסי.
איפה הבעיה? 403785
אה, אתה מעלה סוגיה מעניינת שצריך לדון בה. והם אכן עושים זאת בכובד ראש: הם כותבים מאמרים וספרים, מקיימים כנסים וכולי.
איפה הבעיה? 403799
אני לא מבקש מהם שלא להפקיד את הצ'ק שהם מקבלים, אני מבקש שנפסיק לכתוב להם אותו.
איפה הבעיה? 403816
זה רעיון שראוי שהמחוקק (שהוא זה שמאשר את תקציב המדינה) ישקול אותו בכובד ראש. נצטרך להזמין מומחים מהאוניברסיטאות כדי שיציגו את כל ההיבטים של העניין. כדי שהמומחים יוכלו לעשות זאת, צריך לפתח דרכים לחשוב על הנושאים הבאים: מה התועלת במדעי הרוח? האם חברה יכולה להפקיד את כל הסוגיות של מדעי הרוח בידי אנשים שימומנו בידי פילנטרופים? האם יש כזה דבר "תרבות"? "תרבות ישראלית"? ועוד. כדי לפתח דרכים לחשוב על השאלות האלו צריך לכתוב מאמרים וספרים, לארגן כנסים, להוסיף תקנים למשרות בפקולטאות למדעי הרוח ולהעלות את משכורותיהם של חברי הסגל כדי למשוך אנשים טובים למחקר.
אני מאוד בעד הרעיון שלך.
איפה הבעיה? 403821
אני חושבת שגם סמי עופר בעד (שינה את דעתו ממש לאחרונה).
איפה הבעיה? 403822
לא שמעתי. מה קרה?
איפה הבעיה? 403847
לא לגבי "אקדמיה" אבל ודאי לגבי "תרבות":
תגובה 364942

:-)
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403771
נו כן, טוב, בסדר!
יכול או לא יכול, זאת השאלה. 403565
אם מישהו כאן צריך הסבר לקבוצה השניה והשיח המתנשא שלה, שיקרא את הדיון שיתפתח (אני מקווה ששוב) בעקבות ההצעה הבאה - למה המדינה מסבסדת את הפקולטה לספרות? לפילוסופיה? למוסיקה? לקולנוע? לתיאטרון? בשביל מה העם נותן מכספו וזיעתו לחברי אותן קבוצות? אני מציע להפסיק.
כל אחד רוצה להיות צייר 403454
"שיבוש תרבות"?
כל אחד רוצה להיות צייר 403470
גוגל, ידידי, גוגל.
כל אחד רוצה להיות צייר 403537
מה גוגל? בשיטה הזאת הוא יהפוך לגולג.
לא בכיינים, סתם פסימיסטים 403045
כל אחד רוצה להיות צייר 403461
הם- זה אנחנו
כל אחד רוצה להיות צייר 403509
ומי זה אנחנו, כבשה תמה?
כל אחד רוצה להיות צייר 403574
גוגל, ידידי, גוגל.
כל אחד רוצה להיות צייר 403758
אני חושב שהדעה שהאשם הוא אתה עצמך רווחת גם כן. אולי דעה היא לא המילה המדויקת.
כל אחד רוצה להיות צייר 402964
מה שמזכיר סיפור זכור ממש לטוב מהקיבריאדה.
כל אחד רוצה להיות צייר 402968
הקיבריאדה?
כל אחד רוצה להיות צייר 402971
http://he.wikipedia.org/wiki/הקיבריאדה
כל אחד רוצה להיות צייר 402974
תודה.:)
כל אחד רוצה להיות צייר 403026
לא קראתי, מה הסיפור?
כל אחד רוצה להיות צייר 403044
באחד מסיוריו מגיע קלפציון לכוכב בו מרוב רצון להנהיג חברה שיוויונית, תולים משקולות על זרועות החסונים ומתקינים לנבונים מעין זמזם בתוך האוזן שקוטע את חוט מחשבתם אחת לכמה דקות.

-----------------------------------
הערה לשעות הפנאי
-----------------------------------
בקישור ממעל יש קישור לכתב ביקורת על הקיבריאדה, שבאופן מופלא נכתב ע"י אחד מחברי מערכת האייל. אם צירוף המקרים הזה ירגש אותך עד כדי קריאת הספר, אני את המעשה הטוב שלי לשבוע עשיתי.
כל אחד רוצה להיות צייר 403206
דווקא האבסורד שבחברה שוויונית מעניין אותי יותר מצרוף המיקרים. אבל אני לא סובל מדע בדיוני.
בכל זאת, המצווה תחשב לך בגלל ההשתדלות.
כל אחד רוצה להיות צייר 403935
זה דווקא נשמע כמו סיפור של קורט וונגוט.
כל אחד רוצה להיות צייר 403957
מן הסתם כי בספר ''הסירנות של טיטאן'' זה מה שקורה.
כל אחד רוצה להיות צייר 404003
http://instruct.westvalley.edu/lafave/hb.html

And George, while his intelligence was way above normal, had a little mental handicap radio in his ear. He was required by law to wear it at all times. It was tuned to a government transmitter. Every twenty seconds or so, the transmitter would send out some sharp noise to keep people like George from taking unfair advantage of their brains.

כל אחד רוצה להיות צייר 404014
מי שמעתיק מעצמו הוא פלגיאטור?
be sure to call it please research 404022
be sure to call it please research 404041
מה לגבי self plagiarism by proxy? אתה תעתיק ממני, ואני אעתיק בחזרה. זו לא העתקה - הרי אני כתבתי את זה במקור. זה לא העתקה-עצמית - הרי העתקתי ממישהו אחר.
רגע אחד... 404076
אני מתקשה ליישב במוחי את העובדות:

1. לא קראתי מימי את "הסירנות של טיטאן".
2. אני מכיר את הסיפור שהבאת, אולי לא בנוסח הזה.
3. כן קראתי את הקיבריאדה.

ודווקא עכשיו, כשאני צריך להבין את הגילוי המזעזע הזה, החליטו הוצאות הספרים שהן מסרבות להוציא את הקיבריאדה בהדפסה מחודשת - למרות שממש לא ניתן להשיג אותה בשום צורה.
רגע אחד... 404077
איפה חמישים השקלים שהלוותי לך? אני צריך אותם בחזרה.
רגע אחד... 404083
שניה, נדמה לי שזה רשום לי על היד.
לא, כתוב שם רק ''אל תגיב למי שטוען שכדור הארץ שטוח''.
כל אחד רוצה להיות צייר 402630
לא, אבל ייתכן שמישהו יהיה צייר גם באופן הזה.
כל אחד רוצה להיות צייר 402690
נכון. וגם ייתכן שמישהו יהיה מיליארדר באופן כזה.
(למרות שאני מודה שהסבירות לכך נמוכה יותר)
כל אחד רוצה להיות צייר 402693
למען האמת, נתקלתי במישהו שבנה קנה לה בדים וצבעים לעודד אותה כשהייתה חולה. את התוצאות ראו במטרופוליטן.
כל אחד רוצה להיות צייר 402696
מי זאת?
כל אחד רוצה להיות צייר 402699
שכחתי את שמה, אבל זה סיפור אמתי מלפני כ-‏20-15 שנה. סביר שהיא כבר איננה בחיים: היא התחילה לצייר בגיל קרוב ל-‏70.
כל אחד רוצה להיות צייר 403940
אולי הכוונה לסבתא מוזס?
כל אחד רוצה להיות צייר 403953
לא. היא הייתה ישראלית ילידת מצרים.
כל אחד רוצה להיות צייר 405921
חשבתי על זה קצת - אני חושבת שניסוח נאמן יותר לכוונה של "כל אחד יכול" הוא בעצם "אין סיבה שלא תוכל גם אתה".
הביקורת המקובלת על המשפט הזה היא לא שסטטיסטית לא כולם יכולים - אלא שיש סיבה שאתה לא תוכל להצליח. יש סיבות *מבניות* שמפריעות או מונעות ממך להצליח, לא בגלל אישיותך או תכונותיך הייחודיות, אלא מפני שאתה משתייך לקבוצת הירוקים/ורודים/גבוהים/חצילים/אגסים.
מי יכול? 406139
אני מסכים לניסוח החדש. הייתי מחדד ואומר "אין סיבה *ידועה* שלא תוכל גם אתה".
אבל אני חושב שאם נתעלם מהאתוס הקפיטליסטי ומהאתוס על האתוס (מה שקראתי קודם תיאוריות קונספירציה), נמצא שהביקורת המקובלת שציטת איננה נכונה,והמשפט "אין סיבה ידועה שלא תוכל גם אתה" הוא משפט אמת.

המשפט הזה טוען בדיוק ש*אין* סיבות מבניות המונעות ממך להצליח בגלל שאתה משתייך לקבוצה מסויימת.
כי אם תגידי שהסיבה שמונעת ממך להצליח היא...
- שאת אישה מבית עני - יראו לך את אופרה וויפרי
- שאת ממוצא רוסי - יראו לך את לייב לבייב
- שאת ממוצא תוניסאי - יראו לך את חיים סבן
- שאת חסרת השכלה פורמאלית - יראו לך את וורן בפט

וכולי. אמנם אין הרבה עשירים אבל יש מספיק כדי לספק דוגמאות שמפריכות כל טענה למניעה על בסיס מיבני של שייוך לקבוצה.
למרות זאת אני לא מאמין ש"כל אחד יכול", אבל אם את תשאלי אותי "האם אני יכולה להיות מיליונרית", אהיה חייב לומר שאין סיבה שלא. אבל לדעת בטוח אפשר רק בדיעבד, אחרי שתנסי... כמה פעמים, (אם את בכלל רוצה, כי לא כולם רוצים דווקא את זה).

מה שמקומם אותי בביקורת שהבאת (של א"פ), זה שהיא קוראת לך לא לנסות (כי אין לך סיכוי), וכך הופכת לנבואה שמגשימה את עצמה, כי ככל שפחות אנשים מנסים הביקורת של א"פ נראית נכונה יותר.
מי יכול? 406147
אותה טענה בדיוק אפשר לטעון כלפי האתוס שפירטת: הוא מעודד אותך לנסות, ובכך לא רק הופך לנבואה שמגשימה את עצמה (כי הסיכויים להצליח קיימים אך קטנים), אלא גם מוסיף דלק למערכת (תוך שהוא משמש כליא ברק לתלונות אפשריות על חוסר הצלחה: "מה אתם רוצים, לא ניסיתם מספיק").
מי יכול? 406188
אולי.
אני חושב, כמו שכבר אמרתי, שאת טענת הקונספירציה אפשר לייחס לשני האתוסים. אפשר לדבר על "הם מספרים לנו... כי..." על כל אחד, כמו שאפשר לדבר על המקצוע של אחותו של כל אחד, גם אם אין לו אחות. אבל בגלל שאנחנו לא יודעים ממש מי זה "הם", נדמה לי שהדיון ב"הם" מוצה.

עכשיו שנפטרנו מ"הם" ולמה הם מספרים לנו, אנחנו יכולים להתרכז בטענה (נגיד) *שלי* ש"כל אחד יכול", בפרשנות דלעיל.

אם כולנו נקבל אותה וננסה, אז לפי ההסטוריה, מעטים מאוד יצליחו והשאר לא יצליחו. אבל אלו האחרונים יוסיפו דלק למערכת שממנה כולם מרוויחים.

אם כולנו לא נקבל אותה, אז איש לא ינסה וכמובן שאיש לא יצליח ולא יוסיף דלק למערכת - ולכן כולם יפסידו.

עכשיו שאלה: איזו חברה תניב יותר רווחה לחבריה, זו שבה מאמינים שכל אחד יכול או זו שבה מאמינים שאיש איננו יכול?
מי יכול? 406249
איפה מאמינים שאיש אינו יכול? הגזמת.

עזוב, אני לא באמת רוצה להיכנס לעוד דיון שו"ח עכשיו :-) שבת שלום.
מי יכול? 406448
צודקת. בסרט הזה כבר היינו.

יאללה, ביי.
מי יכול? 406148
מראים לך את היוצא מן הכלל שאולי מעיד על הכלל? היסטוריון ישראלי ששכחתי את שמו הגדיר את ההבדל שבין האתוס האמריקאי לאתוס האירופאי ואת הסיבה למה באירופה התפתחה תנועה סוציאליסטית ובארה"ב -לא. הוא אמר שאירופה נחלקה לאלו שיש להם ואלו שאין להם. בארה"ב נבנה האתוס על אלו שיש להם ואלו שיהיה להם. אנשים האמינו שכך יהיה למרות שהסבירות לכך היתה מאד נמוכה והיא עוד יותר נמוכה היום.
מי יכול? 406159
ראשית, האפשרות להתעשר אינה "סבירות", אלא אם מדובר על התעשרות מהימורים.
רוב ההון בארה"ב מקורו לאו דווקא בהימורים, אלא ביוזמה, חדשנות, מקוריות, ניהול סיכונים והרבה עבודה קשה.

אפשר לשאול כמה מצליחים אבל זה לא מעיד על "סבירות" כי הצלחה אינה משתנה מקרי.
ואם נשאל התשובה תהיה הפוכה ממה שמצויין:
בארה"ב מודדים שכבות הכנסה בחמישונים ולא בעשירונים, ברשותך,
והניידות בינהם כדלקמן:
1. ע"פ נתוני ה-IRS, מבין אלו שהיו בחמישון התחתון ב-‏1975, *רוב* הגיע לחמישון העליון בזמן כלשהו ב-‏17 שנות המחקר העוקבות.

2. שני-שלישים (!) מן התושבים בארה"ב "מחליפים" חמישון מדי 10 שנים, מעלה או מטה.

3. מבין 400 המשתכרים ביותר (ע"פ IRS) בשנה, רק 21 בממוצע יהיו ברשימה בשנה עוקבת.

מי יכול? 406165
תודה על ההפניות, אציץ במאמרים .
מי יכול? 406176
למה שמופיע ב CAPITALISM MAGAZIN אולי כדאי יותר לקרוא פמפלטים מאשר מאמרים. למה שמוגדר כ"נתוני IRS", לא ראיתי הפניות למקור עצמו (אבל תיכף אחפש שוב), ואין לדעת מה עברו ה"נתונים" בדרך מן ה IRS ועד המגאזין. דיון 2009.

לא ברור לי, למשל, משפט המופיע בתגובה 406159:

"שני-שלישים (!) מן התושבים בארה"ב "מחליפים" חמישון מדי 10 שנים, מעלה או מטה."

מה זה "מעלה או מטה"? - זה יותר "מעלה" או יותר "מטה"?
מלחמת קישורים! 406179
גירסה מנוונת של היאבקות נשים בבוץ.
מי יכול? 406278
"למעלה או למטה" -
האופרטור "או" מוגדר כך:

(א') (ב') (א' או ב')
אמת אמת אמת
אמת שקר אמת
שקר אמת אמת
שקר שקר שקר

וברור ש"למעלה" ו"למטה" חייבים להיות באותה המידה בסופו של דבר, אחרת החמישונים לא יהיו חמישונים!
מי יכול? 406967
יש אנשים שמעניין אותם האנשים - האנשים שנעים ''מעלה'' ו''מטה'' - כמה מהם נעים בסופו של דבר ''מעלה'', באופן ממשי, בלי קשר ללהטוטים של ה''סטטיסטיקה'' (זאת לא סטטיסטיקה, זה סתם קשקוש שמסתמך על זה שרוב האנשים לא יטרחו לבדוק בעצמם, אבל זה כבר סיפור אחר ולא אכנס אליו עכשיו).
מי יכול? 406204
אני מסכים לגמרי עם דברי האייל האלמוני. ההפניות שנתת אינן מראות שום דבר; אין שם אפילו טעויות במספרים שאפשר להתווכח עליהם.
מי יכול? 406212
אני דווקא זוכר מחקר מפורט שהוצג בניו יורק טיימס, אשר מוכיח שהמוביליות החברתית בארצות הברית *נמוכה יותר* מאשר ברוב מדינות אירופה. אם הסבא שלך היה אמריקאי עני, רוב הסיכויים שגם אתה כזה. אם הסבא שלך דווקא דני עני, הסיכויים שלך יותר טובים.
מי יכול? 406282
עזבו נתונים סטטיסטיים, זו היתה טעות מצידי להביאם מלכתחילה משום שאינם מלמדים מאומה. סטטיסטיקה אינה תקפה לגבי נפש האדם, לאדם תודעה חופשית ואין שום "הסתברות" שתפעל כך או אחרת.

במקום לשאול "חוקרים נכבדים" שאלו כל חייל משוחרר - איפה עושים $20,000 בחודשיים של עבודה (בתקופת חג המולד),
בלי השכלה, בלי נסיון ובלי אישור עבודה?
(רמז: התשובה היה ארה"ב).

כעת, לאור הצלחת עובדים בלתי מוכשרים ובלתי חוקיים אלו - יהיה זה מטופש להאשים את כישלונותיהם של העצלים והעלובים ב"נסיבות".
מי יכול? 407240
אם האומה האמריקאית היתה מורכבת מצעירים לבנים בריאים ללא ילדים אשר מגיעים מהמעמד הבינוני-עליון בחברה שלהם (וזה נתון קריטי. על מנת למכור כרית ארומטית לאמריקאי בן המעמד הבינוני יש צורך במיומנויות חברתיות מסוימות, מיומנויות אשר לא נרכשות בשכונות עוני) ומוכנים לחיות כמו כלבים בדרך לטיול בדרום-אמריקה, אז הכל היה בא על מקומו בשלום. עד אז, יש להם וול-מארט.
הטיעון הזה מזכיר קצת את אלו ששולחים את הישראלים לעבוד בבניין, ולראייה מזכירים את זה שהתאילנדים עושים את זה לא רע. הם אומנם חיים במכולה עם עוד שמונה פועלים ושולחים כסף למשפחה, אבל באמת, מה הקשר.
מי יכול? 407244
התאילנדים?
מי יכול? 407254
תאילנדים, סינים. כולם נראים אותו דבר. ולא שאיכפת לי. להפך, רבים מחברי הטובים ביותר הם גזענים.
מי יכול? 406435
מהם ראשי התיבות IRS?
מי יכול? 406549
internal revenue service (מס הכנסה)
מי יכול? 406200
כל האתוסים הללו מאוד מבלבלים.

סתם טריוויה: אתה יודע באיזה מדינה רמת החיים הממוצעת גבוהה ביותר? ואיזה מדינה נחשבת למעצמה היחידה בעולם?

אתה רואה קשר בין האתוס של המדינה ובין מצבה הכלכלי והבין-לאומי?
מי יכול? 406210
נדמה לי שבבחריין רמת החיים התיאורטית הגבוהה ביותר.
מי יכול? 406449
אני גם אשמח לקבל אזרחות במדינה שהכסף בה פורץ מהאדמה. כשזה המצב לא צריך אתוס.
מי יכול? 406213
היזהר: התירוץ הזה הולך להיגמר. סין האוטוקרטית (עם חרא אתוס, לטעמי) נושפת בעורף.
מי יכול? 406361
סין אכן אוטוקרטית, אבל עם משטר קפיטליסטי לעילא ולעילא.
מי יכול? 406535
המסביר דיבר על אתוס, לא על משטר.

והמשטר בסין אינו קפיטלסטי, וודאי שלא ''לעילא ולעילא''. אבל זה דיון אחר.
מי יכול? 406536
הגדרות המישטר הקאפיטליסטי מאד בעייתיות וסובייקטיביות אצל הרבה אנשים-והרבה כותבים כאן.איזו מדינה יותר קפיטליסטית- שוודיה או ישראל? על פי ההגדרות שלי-שודיה.
מי יכול? 406580
תוכל לפרט בעניין זה?
מי יכול? 412355
אומנם לא טרחת להסביר את עצמך, אך לפחות מבחינת רמת התחרותיות שוודיה אכן גוברת על ישראל ואפילו על ארה"ב, לפי http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?... . ומי בראש? מולדתו של קלווין.
מי יכול? 412400
ומי המדינה בעלת שוק העבודה הגמיש ביותר? לא טעית, דנמרק.
מותר לפטר מהיום למחר. אבל דמי האבטלה מאד נדיבים וארוכים וכך גם השיקום והעזרה במציאת עבודה אחרת. אז אם דמי האבטלה כל כך נדיבים אז ודאי יש שם המון מובטלים? אינני יודע את שיטות החישוב, אך הנתון שפורסם הוא 4.5% מובטלים. גם המדינה אינה מתמוטטת מהעול כפי שהיו חוזים כלכלני האוצר אצלנו.
מי יכול? 412403
האם לדעתך סידור כזה יכול לעבוד בכל חברה?
מי יכול? 412406
לא. הדבר דורש מהפכה בתפיסת עולם, בסולידריות החברתית- ראיית האדם כיותר מאשר אמצעי להגדלת הרווח ופסיק בנתונים המיצרפיים. אפשר היה לעשות את זה אצלנו לפני שלושים -ארבעים שנה - אם החברה הישראלית של אז היתה עוברת שינוי לכיוון הזה. כפי שהיתה אז היא לא התאימה לזה. מדינת ישראל בחרה להגמיש את שוק העבודה על ידי שימוש בפלסטינאים, עובדים זרים וחברות כוח אדם. וכמובן על ידי שבירת האיגודים המיקצועיים בעזרתם האדיבה שלהם עצמם. וכמובן על ידי התנערות המדינה מאחריותה כמדינה.
הבאתי את סיפור דנמרק כי הוא מנוגד לחלוטין לכל האקסיומות בהן מלעיטים אותנו הכלכלנים שלנו.
מי יכול? 412407
חכה שאחוז המוסלמים בדנמרק יגיע ל-‏20-25% ואז נדבר.
מי יכול? 412408
לעולם אינך מאכזב. היזהר שלא תופתע מהמוסלמים.
מי יכול? 412496
איך אפשר לומר לאלמוני "לעולם אינך מאכזב"?
מי יכול? 412534
האכזבה היא פונקציה של רמת הציפיות.
מי יכול? 412542
לא היתה כאן תגובה שלי?
מי יכול? 412543
?
מי יכול? 412549
לומשנה.
מי יכול? 412422
הקטע של "איזה לא בסדר אנחנו" כבר לא עושה לי את זה כמו פעם אך אני מסכים אתך שהמצב עתה טעון שיפור גדול. מבלי להתייחס למקרה ספציפי, איני סבור שמה שטוב לחברות מסויימות בתקופות מסויימות טוב לכל חברה בכל זמן. התמודדות עם הדינמיקה האנושית דורשת יצירתיות והתנסות מתמידות ויתכן אף שנדרשת תנועת מטוטלת ברמת רשת הביטחון החברתית כמו גם במידת וסוג הרגולריזציה.

לא ניתן היה לדעתי "לחנך" אוכלוסיה בעלת פערים תרבותיים כה כבירים כזו של ישראל בתוך דור או שניים עד כדי כך שנגיע אף לקירבת המצב שהתאים לדנמרק בשנים האחרונות, ללא שימוש באמצעי כפיה קשים שהיו מפוררים אותנו כעם. זאת בנוסף לטענתי בתגובה 56031 : "סיוע ממשלתי חכם ומושקע הוא אמצעי חשוב להקטנת הפער. אך יש לזכור שהוא לא תמיד חכם, זול וזמין, ולא פעם הוא מוכשל ומואשם כנסיון לכפות את תרבות הרוב."
(כן, מה לעשות, חלק גדול ממה שיש לי לומר כבר אמרתי ולכן ציטוטים עצמיים כגון זה רק ילכו ויתרבו).
מי יכול? 412667
לדעתי לפני 30 שנה אפשר היה לנהל תהליך ארוך טווה שהיה יכול, בהדרגה, לשפר את איכות התנהלות המדינה שלנו בכל הרמות.
מי יכול? 412669
העניין הוא שלפני כשישים שנה ויותר נבנו היסודות העקומים של המדינה, שאי אפשר לישרם עד היום.
מי יכול? 412746
לא מסכים איתך. היסודות לא היו עקומים יותר מארה"ב במאה ה-‏19.
מי יכול? 412758
היסודות של ארה"ב במאה ה 19 היו של שוק חופשי וליברליזם. של ישראל במאה ה 20 הם היו ריכוזיות וסוציאליזם.
מי יכול? 412670
לציטוטים עצמיים מהאייל באייל יש לפחות הצדקה ברורה. נתקלתי כבר באנשים שפשוט אינם מדברים ישירות כמעט על שום עניין, אלא מצטטים בלבד: "כפי שאמרתי בקולוקוויום בלונדון..." "כפי שכתבתי ב"תיאוריה וביקורת", "כפי שטענתי בכנס בניו יורק..." וכיו"ב...
מי יכול? 412747
או :ראה תגובה..
מי יכול? 412774
ממש לא.
אסף יגורי? 413495
אסף יגורי? 413503
דהיינו?
''בספרי, כתבתי'' 413509
אאז''נ, כשאסף יגורי רץ לכנסת, הוא הופיע בשידורי התעמולה, מחזיק בספרו ומצטט מכתמים ממנו.
''בספרי, כתבתי'' 413512
אהה. זאת נפלאתה ממני.
משחק יפה! 406665
ואם אתה תמהוני היפראקטיבי- יראו לך את תום קרוז
ואם אתה טרחן דוגמטי ודווקאי - יראו לך את ישעיהו ליבוביץ
אין חדש 409620
"ת"ר עני ועשיר ורשע באין לדין. לעני אומרים לו מפני מה לא עסקת בתורה אם אומר עני הייתי וטרוד במזונותי אומרים לו כלום עני היית יותר מהלל ... עשיר אומרים לו מפני מה לא עסקת בתורה אם אומר עשיר הייתי וטרוד הייתי בנכסי אומרים לו כלום עשיר היית יותר מרבי אלעזר בן חרסום ... רשע אומרים לו מפני מה לא עסקת בתורה אם אמר נאה הייתי וטרוד ביצרי אומרים לו כלום נאה היית מיוסף הצדיק ..." (יומא לה:)
אין חדש 409625
מה יגיד רשע שהוא גם מכוער וגם, אפילו, יודע את זה?
אין חדש 410828
במקום להחמיא לו על העיניים היפות מחמיאים לו על חדות הראייה.
אין חדש 409990
זה יפה!
ואם ברקת תשאל האם באמת כל אחד יכול להיות גדול בתורה?
נגיד לה: מה שבטוח זה שמי שלא "עוסק בתורה" ולומד דף גמרא ביום, לא יכול.
ומי שכן לומד דף ביום, האם מובטח לו שיהיה גדול בתורה כמו הלל? - לא!
אז זו סיבה לא ללמוד תורה? - לא!

וכל כל אחד בוחר את תורתו.
אין חדש 410148
"הפוך בה והפוך בה" [בתורה] "... לפום צערא אגרא".
אין חדש 410198
תורה "לפום צערא אגרא" נשמע שלא לשמה, אבל בסדר...

"לעולם יעסוק אדם בתורה [שבחר] ובמצוות אפילו שלא לשמן, שמתוך שלא לשמה בא לשמה"
כל אחד יכול 403266
אני מבין את הטענה בספר ש"כל אחד יכול" כטענה ש"גם אם יתכנו קשיים הקשורים לרקע ממנו בא אדם, בחברה המודרנית‏1 אין קירות סוציואקונומיים המונעים הצלחה ממי שמוכשר ושאפתן."

1 אני מהסס לקרוא לה קפיטליסטית, שכן בד"כ מדובר בחברות סוציאל-דמוקראטיות במידה זו או אחרת.
נחמות קטנות 402443
לא כל אחד יכול להיות זידאן ואיינשטיין היה רק אחד, אבל כל ילדה יכולה להיות כוכב נולד, גם אם היא זייפנית חירשת, ואם רפול ז''ל היה רמטכ''ל - כנראה שכל אחד יכול להיות רמטכ''ל .
נחמות קטנות 402481
אם חלוץ יכול להיות רמטכ''ל, כל אחד יכול להיות רמטכ''ל.
כוכב נולד לשלטון! כנסו מהר!!!!!1! 402484
ואם פרץ יכול להיות שר בטחון גם מרגול יכולה.
כוכב נולד לשלטון! כנסו מהר!!!!!1! 402486
מרגול ודאי הייתה טובה בהרבה מפרץ. כרגע נראה לי שאפילו נתניהו היה עדיף עליו.
כוכב נולד לשלטון! כנסו מהר!!!!!1! 402488
לא טוב לא כסף.

(תמיד נורא רציתי להגיד את המשפט הזה אבל כשהייתי בהסתדרות לא יכולתי, ראשי הועדים הגדולים איימו שהם יעיפו אותי וידאגו שיותר לא אתקבל לשום מקום)
האומנם כל אחד יכול? 402451
אף אחד, חוץ משרלטנים, לא מבטיח שכ''א יכול להיות ביל גייטס.
אבל בדרך לביל גייטס נמצא גיל שוויד, ובדרך אליו (פוטנציאלית) עשרות אלפי מצליחנים זעירים יותר או פחות.
הספר, כמו עשרות ומאות ספרי ניהול אחרים, מתיימר להציע ''מתכון'' או נוסחא''. אולי נכון יותר להגיד שהספר צריך לגבש עקרונות כלליים, הניתנים להסקה מתוך הסיפורים הפרטיים של המצליחנים הנ''ל.
בכל מקרה אחר, ערכו של הספר אינו גדול יותר מאחרון ספרי הטיסה.
האומנם כל אחד יכול? 402453
האם קראת את הספר? הוא לא מציע מתכון ולא נוסחה. הוא מביא אך ורק סיפורים אישיים.
האומנם כל אחד יכול? 402495
ריפרפתי על הספר בחנות הספרים (5 דק' סריקת ביעף על 2-3 פרקים)והנחתי אותו לאחר שנוכחתי שהוא אכן לא יותר מאוסף סיפורים אישיים.
מבחינתי אין באוסף כזה כל ערך, מהסיבות שציינתי כבר. אני גם מניח שאם היו שואלים את עורך הספר וכותביו, הם היו מתיימרים להציג לקורא יותר מאוסף סיפורים, אבל אולי אני טועה וכל מטרת הספר היא אוסף כתבות דיוקן בסגנון "7 ימים".
האומנם כל אחד יכול? 402499
הם אכן מתיימרים לתת לקורא ללמוד מן הסיפורים (את אותו לקח שנוי במחלוקת).
אבל אין שם מתכון ולא נוסחה, וזה לא ספר הדרכה כפי שניתן היה ללמוד בטעות מתגובתך הקודמת.
אני חולק על דעת הרוב כאן 404268
לדעתי, אנשים עשירים הם פשוט אנשים טובים יותר ומוצלחים יותר.
אם אתה עשיר, כנרה שאתה טוב יותר מהעניים ולהפך.
גם עושר שעובר בירושה הוא חשוב וטוב, כי ככל הנראה הילדים של העשירים קבלו מטען גנטי מההורים שלהם, שעוזר לייצב אותם כאנשים יותר טובים וכממשיכים יותר טובים של המין האנושי.
אני חולק על דעת הרוב כאן 404324
כן, כנרה...
אני חולק על דעת הרוב כאן 404470
אתה פרוטסטנט אמיתי.
אני חולק על דעת הרוב כאן 404562
זאת תגובה ברקתית טיפוסית.
אני חולק על דעת הרוב כאן 406383
המציאות מראה אחרת, בהנחה שהמשפט הראשון נכון ועשיר הוא טוב יותר מעני, בני העשירים דווקא אינם ממשיכים טובים יותר (כלומר: עשירים יותר) של המין האנושי.
רבים מבני עשירים אלו מקבלים חינוך גרוע או לא מקבלים חינוך כלל, ההורים נאבקים כדי לשלוח אותם למכללה מסויימת אשר הלימודים בה ברמה של תיכון והמחיר פי-‏3 מאוניברסיטה, ובמהלך חייהם הם מכלים את ההון שהורש להם, ולא מגדילים אותו.
הדבר נפוץ בארה"ב, באותה הקלות בה אפשר להתעשר אפשר גם לאבד הכל.
הערך האמיתי של הספר 404919
לדעתי הערך האמיתי של הספר (לאחד שרוצה להיות יזם\עשיר\איש עסקים) הוא מתן מוטיבציה ועידוד להמשיך בדרכו הקשה.
בהחלט אין שם מתכון ברור לאיך "לעשות את זה".
הערך האמיתי של הספר 405633
הערך האמיתי של הספר זהה לערך האמיתי של כתבת-סלבס ב"לאישה" יעני הוא מביא ברכה ומזומנים לכותב.
מעבר לכך מדובר בערמת אגדות אורבניות (עשר מהן) אין ספק שכול הנוגעים בדבר עשו את הונם בעשר אצבעות אותן האצבעות שתחבו לכיס הציבורי לפני/אחרי שהתאימו את החוקים לצרכיהם.
הערך האמיתי של הספר 405645
רגע... אז לקנות או לא לקנות?
:-) 406336
דיבה ופרופוגנדה 405813
"אין ספק שכול הנוגעים בדבר עשו את הונם בעשר אצבעות אותן האצבעות שתחבו לכיס הציבורי "

על מה אדוני מבסס טענה חמורה זו?
אין לאדוני שום ספק, קל שבקלים, שמא אפילו *אחד* מהעשירים הנדונים עשה את הונו בדרכים ישרות?

אם כל העשירים בזזו את הונם מה"כיס הציבורי" - מהם מקורות ההכנסה של "כיס ציבורי" זה?
לפי אדוני המרקסיסט, ל"כיס הציבורי" יש רק הוצאות, שכן כל הכנסה מקורה בהתעשרות שמקורה בביזת ה"כיס הציבורי" מלכתחילה.
כנראה שמקור כל העושר בעולם הוא "הכיס הציבורי" - ולא עבודה!

איזה אוסף של שטויות שרירותיות, פשוט הוצאת דיבה.
דיבה ופרופוגנדה 405896
אתה תוקף, כמובן, איש קש מובהק. בן עמוס לא טען שכולם בוזזים את הקופה הציבורית, אלא רק העשירים. אפשר להוסיף: העשירים הגדולים ביותר.הקופה הציבורית מתמלאת מהמס שמשלמים הרבה מאוד אנשים לא עשירים במיוחד.
דיבה ופרופוגנדה 405952
זו אולי חדשה מרעישה אבל ככל שאתה עשיר יותר כך גם המיסים שלך גדולים יותר. גם עם כל התרגילים הכלכליים שמעלילים על העשירים הם משלמים הרבה יותר מהרבה אנשים לא עשירים במיוחד (אפילו חברה קטנה מאוד משלמת פי כמה וכמה יותר מיסים מאדם פרטי, וזה בלי תרומות וכפרי נופש שונים).
דיבה ופרופוגנדה 405953
ואז?
דיבה ופרופוגנדה 405981
ואז הקופה הציבורית מתמלאת הרבה יותר ממה שהיתה מתמלאת בלי אותם עשירים, כך שאם כבר אז הקופה הציבורית היא זו שבוזזת את העשירים (ואפשר להוסיף: העשירים הגדולים ביותר) ולא ההיפך.
דיבה ופרופוגנדה 406012
אני לא מבין מה הולך פה? אתה עונה לעצמך?
מס' משתמשים באותו השם גדול מ-‏1?

בכל מקרה הכסף מיוצר *רק* ע"י אנשים "פרטיים" - עניים או עשירים.
אף מדינה בעולם לא ייצרה שקל אחד, מעולם.
דיבה ופרופוגנדה 406018
דיון 1009, שאלה 23.
דיבה ופרופוגנדה 406015
אני תוקף ציטוט מפורש. הטענה כתובה לעיל שחור על גבי תכלת ועושה שימוש במושג ''כל'', או ליתר דיוק ''כול''.
נא לא למתן מה שמוגדר חד משמעית.

העשירים כקבוצה אינם בעלי תכונת ''בוזזים'' או ''קורבנות'' - הכל תלוי באופן בו השיג כל אחד ואחת את הכסף - בביזה או בעשייה.
דיבה ופרופוגנדה 406025
ה''כל'' שבציטוט המפורש מתייחס במפורש לעשרת המרואיינים בספר.
דיבה ופרופוגנדה 406032
והאם הטענה, מצומצמת ל-‏10 האנשים שבספר, פחות שרירותית?
האם צורפו ראיות כלשהן התומכות בטענה זו, או שהכותב מרגיש סלידה באופן כללי, מעשירים באשר הם?
דיבה ופרופוגנדה 406035
חפני שמגיבים, כדאי בדרך כלל לקרוא את המאמר, במקרה זה דיון 2662.
תיקון 406036
במקום ''חפני'', צ''ל ''לפני''.
שאלה 406057
המלצה מצויינת, תודה.
במאמר לא מופיע סיפורם של 10 אנשים, ספרתי רק 5.
האם אני מוכרח לקרוא את הספר עצמו לפני שאני מגיב?
ואם כן - האם מוציא הדיבה הנ"ל עשה זאת בעצמו, אך מנע מלפרט את שמותיהם של 10 אותם ה"בוזזים" עקב חוסר עניין לציבור?

שאלה תמימה:
מי מאלו שמתווכחים מולי תחת שרשור "דיבה ופרופוגנדה" באמת מקבלים את הטענה המקורית לפיה *כל* ה-‏10 הנדונים בספר הם בוזזים?
ומבין אלו, מי קרא את הספר ומוכן להאיר את עיני כולנו?
שאלה 406062
אתה לא מוכרח שום דבר, אבל נראה לי שמה ש*כדאי* לך לעשות זה אולי לישון קצת - זה לא בריא, כל ההתרגשות הזאת, בבת אחת. קח את זה שוויה-שוויה.
שאלה 406065
Yavash yavash
שאלה 407018
לק"י
דיון מענין
אבל מדוע אף אחד כאן לא מזכיר את רובט קיוסאקי וסדרת ספריו אבא עשיר אבא עני?
הוא באמת טוען שבעולם המערבי הקפיטלסטי כל אחד - אבל באמת כל אחד יכול להתעשר אם רק ירצה - ומסביר בפרוט כיצד לדעתו עושים זאת ומדגיש שוב ושוב לאורך כל ספריו שכול להיות עשיר אם רק ירצה.
אליצור
שאלה 407081
מה שמעניין עם קיוסאקי הוא שהאדם לא התעשר עד שלא כתב את הספרים האלו.
אז מה, הדרך להתעשר היא לכתוב ספרים על איך להתעשר?

וקריאה מענינת:
שאלה 407318
קראתי בזמנו הרבה מהכתוב האתר הזה (אני רואה שהתעדכן, אבל איבדתי את רוב העניין). מהספר עצמו קראתי רק את ההתחלה (לא זוכר בדיוק כמה), ואז דיפדפתי בשאר. לא מצאתי שום הוראות ממשיות, רק "אתה יכול!" ו"אל תשים את הכסף בתוכניות חסכון עם תשואה נמוכה!" אני טמבל שפספס את כל חלקי התכל'ס וקפץ למסקנות לא נכונות, או שבאמת-באמת כל הקוראים המסופקים לא שמו לב שהם לא מקבלים כלום?
שאלה 407322
פעם הביאו לי את הספר מתנה, אז קראתי. לא, לא נראה לי שפיספסת משהו משמעותי, אבל מצד שני הזכרון שלי של הספר לא ממש טרי, והספר לא בדיוק קופץ לראש בתור ספר זכיר במיוחד (או מעניין במיוחד).
יכול להיות שהספר עדיין אצלי היכנשהו, אבל יש בי חשד כבד שהוא הועבר מתישהו לארגז הספרים שנתרמו.
מה הקוראים המסופקים מוצאים בו? את זה תצטרך לשאול אותם...
שאלה 407325
הקוראים יבלעו ברעבתנות ויקפיצו את המכירות של כל דבר שהוא "אתה יכול!", בין אם זה להשיג אהבה, להשיג הצלחה מינית, להשיג בריאות מושלמת, להשיג את הגזרה של ג'יין פונדה, להיות מאושר - ועל אחת כמה וכמה לעשות כסף.
דרוש סופר צללים 407345
לכתיבת רב המכר הבא: גם אתה יכול להיות שכ"ג.
שאלה 407857
לק''י
כנראה שלא הבנתם את הספר ובכלל את ספריו.
הגרעין העקרי של דבריו הוא שצריך לעבור מהכנסה הנובעת מעבודה להכנסה פסיבית הנובעת מעסקים או מהשקעות.
הטענה שקיוסאקי לא התעשר עד שכתב את הספר אינה נוגעת ללב התאוריה שלו.
הוא בחר בדרך של הוראה פיננסית כי הוא בא ממשפחת מורים.
והוא אוהב ללמד אבל זה היה רק אמצעי להפוך הכנסה מעבודה להכנסה פסיבית.
אליצור
שאלה 407870
אמור נא, מדוע חלק מהדתיים פותחים את דבריהם ב"בס"ד" וחלק ב"לק"י"?
שאלה 408104
לק''י
ישנם עוד ראשי תיבות מקובלים - ב''ה, בע''ה, בעזהשי''ת. ועוד.
מנהגם של התימנים הוא לכתוב לק''י - לישועתך קיותי י''י. אבל למען האמת אין חובה לכתוב אף אחד מצרופים אלו - זה רק מנהג ראוי.
אליצור
שאלה 408115
תודה.:)
שאלה 410829
אבל זה לא "בשר". כמו שכבר השיבו קוראים אחרים, "בשר" זה להגיד "הריביות שהבנקים לוקחים בימינו ובארצנו על הלוואות לצורך משכנתאות נמוכות משמעותית מההכנסה הצפויה מהשכרתה של דירה במקום כזה-וכזה, בטווח מחירים כזה-וכזה." השאלה שלי - יש אצלו משהו כזה?
שאלה 407903
כלומר, עדיף לקנות דירה ולהשכיר אותה, מאשר לעבוד כל החיים בשביל לקנות דירה.
שאלה 408106
לק''י
כן, את צודקת - בגדול זה מה שהוא אישית עשה לפי דבריו.
אבל בעקרון ישנן הכנסות פסיביות אחרות - פטנטים, זכויות יוצרים וכד'.
העקרון הבסיסי של דבריו הוא שצריך לעשות דברים המביאים הכנסות לאורך זמן ולא לעבוד לשלם חשבונות בלי שנשאר לך כלום ביד לאחר מכן.
אליצור
שאלה 408114
זה הגיוני מאוד ונבון מאוד. הבעיה היא שבמיזמים כאלה גם הסיכון גדול יותר.
שאלה 408168
כמובן שאם יש מספיק כסף בשביל לקנות דירה ולהשכיר אותה, אין צורך ''לעבוד כל החיים בשביל דירה''.
שאלה 408174
למה את חייבת להיתפס לקטנות? העיקרון עדיין תקף.
שאלה 408209
זו היתה מטרת הניסוח שלי - להציג את הכשל המובנה.
בשביל נכסים מניבים צריך הון התחלתי.
שאלה 408260
שום כשל מובנה. כבר היה פעם איזה טיפוס בתל אביב שמכר דירות שלא היו שלו.
שאלה 408264
אכן -

יום אחד פוגש אני בתייר
שרצה להשקיע באיזה דבר,

אז מכרתי לו בית
שלא היה שלי -

כי לא רציתי
שיסע מפה עם
יחס שלילי.

שאלה 408269
בדיוק.
שאלה 408265
למה? באמת איש לא שמע על חיסכון?

אם בנאדם משתמש רק בחלק מההכנסה שלו, אז תוך כמה שנים יש לו הון התחלתי בשביל לקנות נכס מניב. על זה באמת לא צריך להתווכח. זה עובד גם אצל מי שלא מאמין ש"כל אחד יכול".

אם הוא טורח כל השנים להגדיל את הכנסתו (מה שרובינו עושים) ומקפיד כל השנים לרסן את הוצאותיו (מה שרובינו לא עושים), אז הוא הופך לבעל הון ונכסים. זה כמו מרשם לעוגה. את שמה שמרים - זה תמיד טופח.
שאלה 408268
נכון. כמו סיפורה המרגש של האלמנה הגברת ויקטוריה שהגיעה לאשדוד עם חמשת ילדיה ממרוקו.

עבדה דירות עבדה גם קצת מדרגות בבית חולים . שלושים שנה עבדה, אכלה חרא כמויות מסחריות, רצתה נורא להשתמש חלק מההכנסה שלה לחסוך לה הון כמו רובינו חוסכים הון (רובינו, כלומר ה-‏157 מדיון 2587) אבל לא הלך לה לחסוך ההון למה היה רק קצת ההכנסה לא היה הרבה ההכנסה היה ממש קצת קצת ההכנסה והיה חמש ילדים. בסוף מה הקטע המרגש? בסוף חלמיש ויתרו לה על השני גרוש האחרונים משכנתא. אחלה.

אבל הילדים מתי יתחתנו איפה יגורו?

רובינו, אה?
מרגש ונוגע ללב 408307
מעניין מה היה קורה אילו לא הייתה צריכה להפריש כל הרבה ממשכורתה למס הכנסה, ביטוח לאומי. מעניין גם מה היה קורה אילו מחירי הדירות לא היו מוכפלים כתוצאה מהמיסים הכבדים על הבניה.
מרגש ונוגע ללב 408312
היא לא שילמה מס הכנסה, לא הגיעה לסף שבו זה נדרש.
מרגש ונוגע ללב 408363
או ממוסים כתוצאה מהבניה של הכפלת הכובד.
מרגש ונוגע ללב 408536
במקרה כזה היא היתה בבעיה אמיתית. היא היתה צריכה לשלם דמי מעבר בכל רחוב ועלויותיה היו גבוהות בהרבה. העשירון העליון היה נהנה ממצב כזה.
מרגש ונוגע ללב 408546
מדינה שאינה ממסה את ההכנסה, אינה מייצרת גם מכסי מעבר, לכן התגובה שלך באמת אינה יותר מרפלקסיבית-דמגוגית.

באופן כללי, תמיד יש עשירון עליון. גם באלבניה. השאלה היא מיהו אותו עשירון, ומה המצב של העשירונים הממוצעים והתחתונים.
מרגש ונוגע ללב 408555
הערה קטנה: נדמה לי שהעשירון העליון נהנה יותר בכל מצב ומכאן שבוודאי גם באותו מצב תיאורטי בו צריך לשלם דמי מעבר בכל רחוב.

אבל אתה צודק הרי ברור שאספקת דבר על ידי הממשלה היא תמיד זולה יותר מאספקתו למטרות רווח וברור גם ברור שאספקת דבר מה באמצעות המגזר הפרטי מובילה תמיד למצב בו רק העשירים נהנים ממנו.
מרגש ונוגע ללב 408608
יוגדל העשירון העליון!
מרגש ונוגע ללב 408657
אתה רוצה להגדיל את העשירון העליון על חשבון העשירונים הנמוכים?!

שוב דופקים את החלשים!
מרגש ונוגע ללב 408659
אני מניח שאיציק יצטרף לקריאתך הצודקת והמרגשת.

עוד דבר ברור ומובן מאילו ששכחתי לציין קודם הוא שכפי שמר ש. הסביר לנו, גביית כספים עבור גישה למשהו היא אכן הדרך היחידה לקיים רכוש פרטי ועסקים מסחריים.
מי היה מעלה על דעתו שלא היו גובים דמי כניסה לקניונים או שהיו סתם פותחים אתרי אינטרנט או תחנות רדיו וטלוויזיה לכל מי שיש לו חיבור אינטרנט או מקלט? זה כל כך אבסורדי שקשה להאמין שאדם שפוי, חוץ מאולי כמה תומכי שוק חופשי מקציפים מהפה, יכול להעלות על דעתו כזה דבר.
מרגש ונוגע ללב 408677
על כל אלה אתה משלם, יאמרו לך חסידי תיאוריית ה"אין ארוחות חינם". אתה משלם בקניית מוצרים שאינך צריך, בגלל שטיפת המוח שעושות לך הפרסומות וחלונות הראוה.
_____________
זה רק נדמה לי, או שהחידושים היחידים באייל בעת האחרונה מתחבאים בשיחה בין אג"ג לראובן על הילוכי שיכור שמתכנסים לתנועה בראוניאנית? די מדכא לחלק את התגובות לאלה שכבר קראתי כדוגמתן שמונים פעם ואלה שאינני מבין.
מרגש ונוגע ללב 408682
הילוכי מה?
מרגש ונוגע ללב 408689
שיכור.
מרגש ונוגע ללב 408686
מוזר, לי תמיד היה נדמה שאלו אותם האנשים שמאוד מתעקשים שדווקא יש ארוחות חינם.
---------------
לא, לא נדמה לך
מרגש ונוגע ללב 408692
אולי זה רק נדמה לך שיש חלק שאינך מבין וחלק אחר.
מרגש ונוגע ללב 408698
---------------
את כולם נשא הרוח, את כולם סחף הבלוג.
מרגש ונוגע ללב 408807
___________
אתה יכול לנסות SSRI אם זה מדכא אותך. אתה יכול גם לנסות להעלות נושא חדש.
מרגש ונוגע ללב 408872
_________
תודה.
מרגש ונוגע ללב 433274
מה זה SSRI?
מרגש ונוגע ללב 433275
http://www.ssri.org.il/ אתר דיונים אלטרנטיבי לאייל. מוקדש לדיונות על ספרות רוסית, אמנות פלסטית, כימיה אורגנית, פילוסופיה קיומית ומתמטיקה נסיונית. בלי פוליטיקה ובלי אלמונים.
מרגש ונוגע ללב 433278
תודה, אבל הקישור לא נפתח.
מרגש ונוגע ללב 433279
הוא מותח אותך. זה סוג של תרופה נגד דיכאון.
מרגש ונוגע ללב 433280
אני טיפוס רגיש ומחובר לצד הנשי שלי, ועכשיו אחרי המתיחה הזאת אני הולך מכאן.
מרגש ונוגע ללב 433281
אל תעלב, קח SSRI.
מרגש ונוגע ללב 433282
אני נעלבת בשם החצי הנשי! מי בכלל המציא את השמועה המרושעת הזאת שנשים נעלבות מכל שטות?!
מרגש ונוגע ללב 433284
מישהו שמכיר נשים.
החיים בבועה 410318
מי שמדבר על מס הכנסה בהקשר של התגובה עם "הגברת ויקטוריה" אין לו מושג על המשכורות שמקבלות עובדות מן הסוג שתואר בתגובה, ומי שמדבר על מחירי דירות מוכפלים - ועל "מחירי דירות" בכלל! - אין לו שמץ של מושג מה זה "חלמיש". מגוחך.
החיים בבועה 410439
היי, זו הבחירה של ויקטוריה לעבוד היכן שהיא עובדת! מי אמר לה לא לעשות בגרות? הא?

(סתם עושה את עבודתם של אחרים, כדי שהדיון יתקדם [ויגיע לבסוף למקומו השכיח: בין שני מיצרים על סף תהום {שעליו חונה קרונית}]).
החיים בבועה 410453
ובכלל, מי אמר לה לא להיוולד לאבא מיליונר ומי אמר לה להינשא לבעל שימות!
שאלה 408317
חלקנו מחליטים שילדים יעשו אותנו יותר מאושרים מכסף.
שאלה 408324
אצלנו בכפר טודרא כשבחורה התחתנה היה ברור שהיא קיימת בשביל להביא ילדים. אני לא שמעתי את המילה אושר, אף אחד לא שאל אותי ואם לא הייתי מביאה ילדים הייתי החרפה של המשפחה, בייחוד של המשפחה של בעלי. אני אוהבת את הילדים שלי. הילדים שלי הם הפרחים שלי העיניים שלי השמש שלי הירח שלי הדם שלי הלב שלי הנשמה שלי והאוצר שלי ככה זה בחיים אמא חייבת לאהוב את הילדים שלה לא משנה מה הם עושים, אבל אני אפילו לא יודעת אם היתה אז בכלל קיימת מילה כזאת "אושר", שזה בטח בכלל המצאה של אשכנזים.

כמה אנשים יש באייל, איזה אחוז הם מהווים מהאוכלוסיה בארץ ומה הם יודעים על העולם האמיתי? השכנה שלי גיברת בלומה היא לימדה אותי את התשובה לשאלה הזאת האחרונה: גורנישט.
שאלה 408364
שאלה 408456
ח... חש... חשמ... ?
שאלה 408458
יש צורך לשאולללל?
שאלה 409105
זו שאלה מעניינת - האם היית אוהבת את הילד שלך גם לו היה תומך שו"ח?
שאלה 409111
???

אם את שואלת לגבי מסעודה משדרות - אני מניחה שהיא אוהבת את ילדיה, וכשמתברר, למשל, שאחד מהם הוא הומו (עניין הרבה יותר רגיש וקונטרוברסלי מהשקפתו החברתית-כלכלית של כל ילד שלא יהיה, עלי אדמות), היא מוכנה לפצח לו על הראש אבטיחים וקלבסות, לומים, ברזלים, גרזנים - אבל היא עדיין אוהבת אותו.

אשר לי - למרבה הפלא, וכידוע - יש לי אפילו ילד אחד יותר מאשר לויקטוריה. תתפלאי, ובעצם, נדמה לי שלא תתפלאי - כמה דעות והשקפות, ושברירי דעות והשקפות, ושילובי שילובים, על פניהם בלתי מתקבלים על הדעת, לעיתים, של דעות והשקפות - יכולים להתקיים בצוותא אצל שישה אנשים. זה כולל צורות שונות של אהדת שו"ח. ואני אוהבת אותם אהבת נפש וגם הם אותי (אני מקווה, וגם נראה לי שזה כך). מה זה שייך?

בנושא אחד, למשל, נושא האמונה הדתית - *כל* ששת ילדיי, בלא יוצא מן הכלל - השקפתם שונה מהשקפתי. אני הכבשה הכי שחורה שאת יכולה להעלות בדעתך, ואני גם נקראת לסדר ושומעת הטפות ותוכחות והשתדלויות החזרה בתשובה בעניין זה, לא פעם - והאהבה היא אהבה, בשני הכיוונים.
שאלה 409243
מי דיבר אלייך בכלל? שאלתי את ויקטוריה.

(ועוד מתלוננים פה שאין הומור ושהכל צנוניות וקולרבי).
שאלה 408351
תגובה 408324
שאלה 409104
(בלי לקרוא עדיין מה שענו לך).
בישראל, "הון התחלתי לקנות נכס מניב", ברוב המקרים משמעו שאתה משתעבד למשכנתא ל-‏30 שנה. לפעמים אפשר לבחור לגור בדירה זולה יותר, להשכיר את הנכס שקנית וליהנות מההפרש. אז נאמר שזה נותן לך 100 דולר בחודש. נאמר.
שאלה 558407
זה לא משהו שכלל האנושות יכולים לעשות.

מה לדעתך יקרה אם כל הארץ יעברו מהכנסה מעבודה להכנסה פאסיבית שנובעת מהשקעות?

________________
חלק מזה אנחנו כבר רואים: ירידת אחוז בעלי הדירות בישראל.
הכנסות מהשקעות 591451
לק''י
כפי שהסברתי - הכנסה פסיבית אינה דוקא מנדל''ן. כל אחד בעולם יכול יצור לו הכנסה פסיבית מדבר שבו הוא מתמצא.
לכן כללל האנשות כן יכולה לעבור להכנסה פסיבית - כל אחד בתחומו.
וכך העולם יהיה יותר טוב וכולנו נתפנה לדיונים באיל הקורא.
אליצור
הכנסות מהשקעות 591453
ומי יעבוד?
בניינים לא צומחים מעצמם, ירקות ופירות לצריכה המונית לא גדלים מעצמם, דגים לא קופצים מרצונם החופשי לרשת, ומכוניות לא מרכיבות את עצמן. גם אוטובוסים, עדיין, לא נוסעים בלי נהג.
הכנסות מהשקעות 591454
קראת על עיר החשמל (או, נדמה לי, "העיר האוטומטית", בתרגום החדש) בשלושים וחמישה במאי?
הכנסות מהשקעות 591986
האם אני זוכרת נכון שהיו שם פרות שנטבחו וחזרו להיות פרות בגלל מהירות הייצור?
הכנסות מהשקעות 591988
למיטב זכרוני, הן חזרו להיות פרות כי המכונות התחילו לעבוד ברוורס.
הכנסות מהשקעות 591478
המושג ''כל העולם'' או סתם ''העולם'' יכול להיות מצומצם מאד.ודאי שהעולם אינו כולל את יצרני המזון ושקופים אחרים. מישהו התווכח איתי פעם ש''בכל העולם לא אוכלים ארוחת בקר''.במשרדי עורכי הדין בהם הסתובב, לא אוכלים ארוחת בקר.
הכנסות מהשקעות 591987
לעומת זאת, יש לי חברה שהיא עצמה לא אוכלת ארוחת בוקר, אבל בכל פעם שהיא פוצחת ברומן עם גבר חדש היא כופה עליו לאכול ארוחה עם חביתה וסלט וכמה כריכים מסוגים שונים, וכל התנגדות מצדו מעוררת בה התקף זעם...
הכנסות מהשקעות 592030
אפשר לקבל את הטלפון שלה?
הכנסות מהשקעות 592034
מה מושך אותך אצלה? החביתה והסלט או התקפי הזעם?
הכנסות מהשקעות 592035
נחֵש.
הכנסות מהשקעות 592038
הטלפון?
שאלה 407021
מהן המילים האלה, Yavash Yavash?

"שוויה שוויה" בערבית - לאט לאט. שיר ערבי מפורסם: "ראני לי שוויה שוויה" - "שיר לי לאט לאט".
שאלה 407024
תורכית (או אולי טורקית) להנ''ל.
הפוך, גוטה 408741
יכול להיות שמישהו כבר הזכיר את הקישור הזה בתגובה למאמר ופיספסתי. אבל אם לא, אז הנה כמה סיפורים של אנשים עשירים אשר מודים בפה מלא שהם לא עשו זאת ב"עשר אצבעותיהם". לדעתם החברה שסביבם אחראית לחלק גדול מהונם:

הג'וב הראשון שלי 411262
"הרבה לפני שהחליטו לכוון את הקריירה שלהם, הם לקחו כל עבודה מזדמנת. הג'וב הראשון של מנהלי החברות אינו מלמד בדרך כלל על המשך הקריירה. רובם לא יחזרו לעולם לעבודה שעשו בימים שבהם היו מוכנים לעשות כל דבר, ובלבד שיוכלו להרוויח כסף במו ידיהם. לא פעם נגלה שמי שגדל להיות יזם גילה יזמות גם בשחר נעוריו: דדי בורוביץ' סחר ברהיטים ישנים, מיכל המאירי הקימה עסק למכירת סנדוויצ'ים. אחרים עשו מה שעושים צעירים בכל העולם: מחלקי עיתונים, שוליות, שומרים, מחלקי פרחים, מורים פרטיים, מלצרים וברמנים".

הג'וב הראשון שלי 411556
כחובב פסיכולוגיה ותיק, מה שמשך את תשומת ליבי בכל הקטעים הללו זה ההבדל בסיגנונם של הדוברים.
כל השחצנים העשירים מדברים בלשון "עשיתי","קמתי", "קניתי", "מכרתי", "השתלטתי"...

אבל כשמגיעים לקטע של עופר עייני: "בלי שממש ידעתי במה מדובר", "נשלחתי", "שובצתי". אחר כך הוא "קודם".

לפחות לפי הכתוב, הרקע הסוציו אקונומי של עיני לא היה פחות טוב משל האחרים. אבל מעניין אם אפשר לנבא את הסיכויים של ילד להיות עשיר באמצעות המילים שהוא בוחר: אם הוא אומר "הלכתי" או אומר "נשלחתי".
כמובן, אי אפשר להטיל על אדם אחריות למצבו הפסיכולוגי (ועוד בילדותו). אבל לפעמים אני תוהה, אם זה רק מילים, אז אם נלמד ילדים לדבר בסגנון מסויים, אולי יהיו לנו יותר עשירים?
הג'וב הראשון שלי 411569
מעניין. בעיניי יש פה מתאם גבוה, יותר מאשר ניבוי: משפחה בעלת אמצעים תהיה גם בעלת "מקדם תחושת יכולות/אומניפוטנטיות" גבוה, והיא תחנך ותכוון גם את ילדיה באופן זה.
הג'וב הראשון שלי 411592
מישהו שחקר את תולדותיו של יישוב מסוים בארץ סיפר לי שעד שלב מסוים התיישבו בו רק אנשים שנשלחו למקום - עולים חדשים ממרוקו, אח"כ מרוסיה, אח"כ מאתיופיה, וכו'. ואז התחילו להגיע זוגות ישראלים שבאו לשם מרצונם. אותם זוגות היו מודעים הרבה יותר לאפשרות לדרוש דברים מסוימים שלא היו שם, ועובדה זו שינתה/שיפרה מאוד את המקום.
סתם אסוציאציה.
הג'וב הראשון שלי 411645
תהליך מוכר - ממש לפני כשבוע שמעתי סיפור דומה על שכונה תל אביבית ותיקה ובעייתית, שמתחילים להיכנס אליה אוכלוסייה שונה (לא אכנס לפרטים כדי לא לגרום להיסטריה איילית שתעלה את מחירי הדירות שם ותקלקל לחברים שלי, שמתכננים לקנות שם).

לגבי האפשרות ''לדרוש'' דברים מסוימים - גם לדרישה יש צורות ואופנים שונים. יש דרישה של דפיקה על השולחן, יש דרישה של יללות מול מצלמות הטלוויזיה וניעור הארנק, להראות שהוא ריק. ויש דרישה שמנסח עו''ד טוב ושולח לרשויות בשלושה העתקים, שלא משאירה הרבה מקום להתעלמות של הרשויות.
בקצרה, גם לדרוש צריך לדעת, ודרישה יעילה נגזרת פעמים רבות מאותו מקדם שהזכרתי בתגובה הקודמת.
הג'וב הראשון שלי 411675
בדיוק. אם את באה ממקום טוב - למשל אם גדלת בדמוקרטיה מפותחת והתרגלת לכליה ולכלליה - יש לך עמדת פתיחה טובה בהרבה מאשר אם את באה ממדינה דיקטטורית או נחשלת.
הג'וב הראשון שלי 411702
אי אפשר לבטל את ההשערה שלך. אבל הכתבה לא מציינת שמשפחותיהם של באפט או בורביץ' או ורטהימר היו בעלות יותר אמצעים מזו של עיני. המשפחה והסביבה בהחלט משפיעות, אבל אני לא בטוח שדווקא מצבה הכלכלי של המשפחה הוא הגורם הדומיננטי. טוב, אם הייתי יודע מה הגורם, כבר הייתי מיליארדר.

העניין הוא שבתי ספר כבר יש לנו ואולי גם להם יש השפעה. אבל אני חושש שברוב בתי הספר עדיין מלמדים (הבניה חברתית) ילדים להגיד ''קודמתי'' במקום ''התקדמתי''. וכשהם גדלים מלמדים אותם לדרוש ולעמוד על זכויותיהם, במקום לעשות.
בסוף, אין פלא שרובם חושבים שלא כל אחד יכול, אלא רק כאלו ש''קידמו'' אותו או נתנו לו. אז הם דורשים שיקדמו ויתנו גם להם.
הג'וב הראשון שלי 411799
בסוף, אין פלא שיש אנשים שלא יכולים לכתוב תגובה בלי דיסקליימר שיזכיר שהם עדיין לא השתכנעו מ-‏1,001 הדיונים הקודמים באותו נושא.

אתה צודק שהטענה "לא כל אחד יכול" יכולה לנבוע מתסכול מסוים. בה במידה, הטענה "כל אחד יכול" נדבקת טוב לזחיחות של מי שהכל בא לו בקלות. מדובר בעמדות נפשיות עמוקות, אבל אסור לשכוח שהן מגובות במצבים אמיתיים (ושברוב המקרים לא צריך מצב נפשי בשביל להידרדר לעוני).
הג'וב הראשון שלי 411987
אני מתעניין בשתי שאלות בעניין הזה:
1. ברור שבמקרים רבים המציאות האובייקטיבית היא זו שגורמת לאותן "עמדות נפשיות עמוקות". בזה דנו 1001 פעמים. מה שמעניין אותי כרגע זה האם יש מקרים רבים (אולי אפילו רוב) שבהם "העמדות הנפשיות העמוקות" אינן דווקא תוצאה של המצב האובייקטיבי אלא סוג מסויים של הבנייה.
2. אם יש מקרים רבים שבהם זו הבנייה, אז האם כדאי ואפשר שמערכת החינוך תטפל בזה, לפני שהאיש מתבגר עם "העמדות הנפשיות העמוקות" הללו, ומגיע למערכת הרווחה?

סיפור ששמעתי פעם (לא יודע אם הוא אמיתי):
איש בא לגן חיות ורואה שמנקים את הכלוב של הפילים. כל הפילים הועברו לכלוב אחר, אבל פיל ענק אחד נשאר שם, קשור לעמוד בחוט דק. כשהמבקר שאל איך זה שפיל כזה גדול לא קורע את החוט, הסבירו לו שכשהפיל היה צעיר קשרו אותו לאותו עמוד בשרשרת פלדה. עכשיו הוא לא מנסה לקרוע את החוט - הוא לא חושב שהוא יכול.
הג'וב הראשון שלי 412000
הסיפור ככל הנראה סתם סיפור, אבל הגדר החשמלית שמקיפה משטחי גידול של פרימאטים שונים אינה פעילה לתקופות ארוכות בלי שום תוצאות לא רצויות (כך, לפחות, סיפר לי מישהו).

יש גם סיפור נחמד על ידע כזה שעובר מדור לדור, אך לצערי אני לא מצליח לאתר אותו כרגע. בטח יימצא מי שיביא אותו.
הג'וב הראשון שלי 412003
משהו עם זרנוקים, וקופים שמחזיקים זה את זה?
הג'וב הראשון שלי 412008
כן.
הג'וב הראשון שלי 412009
לא מכיר. ספר!
הג'וב הראשון שלי 413689
:-) !!
הג'וב הראשון שלי 413721
(אנחה) אתם רואים? בסוף תמיד הנשים עושות את העבודה בשביל האולד בויז:

(מתחיל בפסקה שנייה).
הג'וב הראשון שלי 413745
אז מה? אני צריך להתחיל לשלם לך? או לשלם ישירות לדורפל?
הג'וב הראשון שלי 413910
לדורפל, שלם ישירות לדורפל.
הג'וב הראשון שלי 413747
אה, עוד חוזרים אל העניין הזה? רציתי לחזור הנה ולא היה לי זמן...

תגובה 257328. אני די בטוחה שהיכנשהו, מתישהו, היתה תגובה, כל הסיכויים שהיא היתה או של שכ"ג או של דובי, ובה הסיפור באופן יותר שיטתי, ארוך ומסודר, אבל זה מה שמצאתי בינתיים.
הג'וב הראשון שלי 413756
א. דובי כותב שהוא לא בטוח אם הסיפור באמת התרחש. התשובה היא לא.

ב. הלינק של ברקת מחמיץ את הפאנץ'-ליין (שאומר: אם הבנת את הסיפור הזה, הבנת את התיאוריה האירגונית).
הג'וב הראשון שלי 413784
רק הפולניות נאנחות לפני שהן עושות את העבודה. האחרות למדו - כמו הקופים - שככה צריך. אחרת מקבלים מקלחת צוננים.
הג'וב הראשון שלי 413923
בעולם שלי הפולניות נאנחות *אחרי* שהן עושות את העבודה (נו, אמרתי לכם שבנוסף לכל, מישהו אחר ייקח את הכסף?). תגובה 413910
הג'וב הראשון שלי 413926
חשבתי שהפולניות נאנחות גם לפני, גם אחרי וגם תוך כדי, לא?
הראש הכחול שלי 413928
נאנחות תוך כדי? פולניות?
הראש הכחול שלי 413932
לא סתם נאנחות - צורחות! - "אוי, כמה שזה נהדר! זה משגע! זה מטריף! - השיפוצים שמוטקה ושפרינצה עשו לפני חודש! ממש ארמווווון הם עשו שם, שלוימה! - ממש ארמוווווון! - כן! כן! כן! - ארמווווווווון!!!!!!!!!!"
הראש הכחול שלי 413933
כן, באופן שאפילו אהוביהן הפולנים לא יחשדו, חלילה, שמדובר באנחות תאווה.
הג'וב הראשון שלי 412011
בדיוק אתמול תהיתי איך זשה שעדיין, אחרי מאות ואלפי שנים שדגים דגים באמצעות פתיונות, הפתיונות ממשיכים לעבוד עליהם...
הג'וב הראשון שלי 412015
פשוט מאוד.
אלה שרכשו את הידע, לא זכו להעביר אותו לאחרים.
הג'וב הראשון שלי 412023
זה לא לגמרי סביר. מה, לא היו דגים שנלכדו באמצעות פתיונות והשתחררו?
הג'וב הראשון שלי 412024
מה, לא היו אנשים שנלכדו ע"י חייזרים והשתחררו?
מי מאמין להם?
חרמפפפ 412032
הג'וב הראשון שלי 412037
שני תאומים ברחם אמם -

מויש'לה: אתה יודע, יענקל'ה, אומרים ששם, בחוץ, זה ממש לא נחמד.

יענקל'ה: איך אפשר לדעת, מוישל'ה? אף אחד עוד לא חזר משם לספר..
הג'וב הראשון שלי 412031
ומה הם סיפרו לחבר'ה?

דג א': צ'מע, אתה מכיר את התולעת הזאת עם החוט שיוצא לה מהפה? אז לפעמים כשאתה מנסה לאכול אותה היא קופצת מהמים. אחת כזאת כבר היתה בפה שלי, וכשהיא קפצה היא משכה אותי איתה. יש עולם שלם מחוץ למים.

דג ב': זה כלום. אני נחטפתי ע"י חייזרים שניתחו אותי בלי הרדמה.
הג'וב הראשון שלי 412042
אבל לא היו צאצאים לאף אחד מהם? (איך קוראים לצאצאי דגים)?
הג'וב הראשון שלי 412016
היה לי פעם פתילון קטן (עם ירדן?) שדן בשאלה הזאת בקשר ללוייתנים וצלצלים. לדעתי זה רמז מאד חזק לכך שהלוייתנים אינם מתקשרים ברמה שחלק מהאנשים רוצה להאמין.

סמיילי כבר בחופש?
הג'וב הראשון שלי 412027
מה אתם רוצים ממני עם סמיילי? זו פעם שנייה שמישהו מחליט שאני סמיילי, ואשמח אם תסבירו לי את הבלבול הזה. הקודם שסבר כך אמר שזה משום שעברתי לחלוקה לנקודות, אבל כאן זה לא תקף. מה ההסבר שלך?
הג'וב הראשון שלי 412033
תגובה 411985
הג'וב הראשון שלי 412045
תודה. הוקל לי.:)
הג'וב הראשון שלי 412035
היית מתה. השכ''ג חיפש את סמיילי כדי שיאתר לו פתיל. הוא ספץ בזה.
הג'וב הראשון שלי 412043
ממש לא הייתי מתה. דווקא רווח לי.
הג'וב הראשון שלי 412039
(יש לי עוד איזה יום ויומיים כאן) תגובה 227500
--תגובה בנשק חם -בגובה שארנבים יוכלו לקרוא 413398
נסה לפעול לפי המסר הבא: כשיורים עליך עדיף לרוץ יותר מהר מהקליעים.
הג'וב הראשון שלי 412348
בהחלט - לכל מה שאמרת (בעולם שלי זה לא סותר קצבאות רווחה).
הג'וב הראשון שלי 413421
אני מנחש שעם קצת גיגול אפשר למצוא תשובה לתהיה שלי, אבל אולי למישהו יש מהשרוול: איתן ורטהיימר מספר שבילדותו, ואולי עד שנות העשרה שלו, הוא גדל בעוני מרוד. אבל הרי את "ישקר" הוא ירש מאביו סטף; מתי בדיוק הם התחילו להיות עשירים? (והאם ייתכן שיזם מופתי כמו סטף הביא ילדים לעולם כשעדיין היה עני?)
''גטסבי הגדול שלנו'' 423520
חיים סבן מתראיין ל"הארץ":

"היה בסדר במצרים. לא מי יודע מה. אבא מוכר צעצועים ואמא תופרת - כמה טוב יכול להיות? אבל בישראל היה הרבה יותר קשה. אבא בלי עבודה, סבתא עיוורת. כשעזבנו את חצור הגלילית חיינו חמש נפשות בחדר אחד ליד התחנה המרכזית. הייתי קם בשש בבוקר לעבוד כשליח במשרד נסיעות כדי לתת לאמא כמה גרושים לקנות אוכל. בין חמש לתשע וחצי הייתי לומד, ובין תשע וחצי לאחת עשרה וחצי הייתי מכין את השיעורים בחדר המדרגות. הייתי דוחף גפרור לכפתור של החשמל בחדר המדרגות כי האור היה כל הזמן נדלק, נכבה. נכבה, נדלק".

''גטסבי הגדול שלנו'' 423521
ואגב, הגילוי הנאות בסוף הכתבה מסביר מדוע הכתב מפנה אליו שאלות בנושאי ביטחון חוץ.
''גטסבי הגדול שלנו'' 423596
Our Great Gatsby? more like our Yorkshireman.
נקודת הסתכלות מעניינת 435495
אני חושב שנקודת המבחן בה בחרה כותבת המאמר לבחון כיצד ניתן להגיע להצלחה היא מקורית ויפה. "הקפיצה הגדולה" בחייו של אדם היא אכן נקודת המפנה בחייו וככזו סביר שלקח בה החלטה קשה, מוזרה, ואולי אף מנוגדת לכל הגיון. נקודות מפנה שכאלו הן מקרי בוחן מעניינים לכשעצמם, מלבד כמובן לעצם העובדה שהם יכולים ללמד אותנו כיצד להתעשר, והרי כל מי מלכתחילה פתח את המאמר דרש בשאלה זו, האין אני צודק???
קבלי עצה: אל תאמיני לידיוט 461585
לא לקרוא שום ספר שהוא, חשוב ככל שיהיה, אים הוצא בהוצאת "ידיוט" ו\או "חמד".
אחת הסיבות: הקפיצות שהזכרת.
המאפיינים המשותפים ל-‏400 העשירים בארה"ב 526563
נולדו בסתיו, עבדו בגולדמן סאקס ונשרו מהאוניברסיטה (ועוד שלל מכנים משותפים):

ברקת, תוהה אם ה-‏3 בדצמבר נחשב סתיו.
המאפיינים המשותפים ל-‏400 העשירים בארה"ב 526800
כן.
החורף מתחיל ב21 בדצמבר.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים