מה אפשר ללמוד מציידים-לקטים על אורח חיים בריא? 4028
מאמר ב"הארץ" סוקר את מחקריו של האנתרופולוג דניאל ליברמן. ליברמן חקר את שבט הציידים־לקטים הדזה בטנזניה, וחלק ממסקנותיו מנוגדות לדעות מקובלות במערב בנוגע לאורח חיים בריא.

דעה מקובלת אחת היא ששנת לילה ארוכה, כ-‏8 שעות, חשובה לבריאות, שרוב תושבי המערב אינם ישנים מספיק, ושסיבה מרכזית לכך היא תאורה מלאכותית ומסכים. אך ליברמן, כמו גם חוקר אחר שהוא מצטט שבחן קבוצות אחרות של ציידים־לקטים, שאינם משתמשים בתאורה מלאכותית ובמסכים, מצא כי הם ישנים עד שבע שעות בממוצע בחורף, ובקיץ פחות משש שעות בממוצע. יתרה מכך, הם ישנים לעתים קרובות לאור מדורה ובתנאי רעש, וכמובן על משטחים קשים בהשוואה למזרונים שעליהם ישנים אנשים בחברות טכנולוגיות יותר. ליברמן טוען כי הדבר מעמיד בספק את האמונה השגורה שתנאי לשינה טובה הוא חושך, שקט ומצע נוח.

שתי דעות אחרות שליברמן חולק עליהן היא החשיבות של פעילות גופנית רבה, והנזק שבישיבה. גם כאן, מקובל לחשוב כי ישיבה מרובה ופעילות מועטה הם תוצאה של הטכנולוגיה ואורח החיים בחברה טכנולוגית. ליברמן מצא כי אנשי שבט ההדזה (כפי שגם ידוע בנוגע לקופי אדם) פעילים שעות מעטות ביום באופן אינטנסיבי, ואת שאר הזמן מבלים דווקא במנוחה מוחלטת, בישיבה.

עם זאת, מסקנותיו של ליברמן אינן כה רדיקליות: גם אם הוא אומר כי אין נזק בשעות ארוכות של ישיבה ביום, הוא כן מסכים עם החשיבות של קימה מדי כמה דקות; וכן הוא מציין כי הישיבה של אנשי ההדזה היא ללא משענות, בניגוד לישיבה של רוב עובדי המשרדים במערב, וישיבה ללא משענת מפעילה את שרירי הגו. כמו כן, מצוין כי תזונתם של אנשי השבט שונה לחלוטין, ומן הסתם בריאה יותר, מתזונה מערבית טיפוסית.    
קישורים
מאמר ב"הארץ"
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "מדע"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

מה למדת מיובל נח הררי היום? 732910
יחד עם העדויות הברורות להכחדות המוניות של בעלי חיים על ידי אותם ציידים לקטים‏1, אפשר כבר להטיל את מיתוס ה"חזרה-לטבע-בהרמוניה-ובריאות-כמו-ציידים-לקטים" לפח הזבל של הפסאודו-היסטוריה, ויפה שעה אחת קודם.

1 בקצב מדהים יחסית לאין טכנולוגיה, באוסטרליה ובאמריקה כדוגמאות דגל.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 732923
לא כל כך מהר.
היינו ציידים-לקטים מאות אלפי שנים, חקלאים רק עשרת אלפים שנה, ומתועשים רק כמה דורות.
הפיסיולוגיה והביולוגיה שלנו רק התחילו להתאים את עצמן לעידן החקלאי (סבילות ללקטוז). אני חושב שרוב הבעיות הרפואיות הכרוניות של האדם המודרני, החל מסוכרת וכלה בטחורים, נובעות מחוסר ההתאמה של הפיסיולוגיה והביולוגיה שלנו לאורח החיים המודרני.
שליש מהאמריקאים סובלים מתסמונת מטבולית, כמחצית מבני 50+ בעולם המערבי סובלים מטחורים, 30% מהאמריקאים סובלים מכאבי גב תחתון מדי שנה. 40% מהם לא יחלימו תוך ששה שבועות. 17% מבני 75-84 בארה"ב סובלים מאלצהיימר, ו 32% מבני 85 ומעלה.
זה לא הגיוני שהפיסיולוגיה של ההומו ספיאנס כל כך דפוקה. הרבה יותר הגיוני שהיא פשוט לא מותאמת לעולם המודרני.
לכן כדי לשמור על בריאות טובה בגיל מבוגר, עדיף לאמץ את התזונה, התנועה והקשרים החברתיים של אבות אבותינו. ראה איקריה.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 732924
... או שהיא לא מותאמת לגיל 50+.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 732931
היא כן. אריכות החיים ב"אזורים הכחולים" לא מלווה בבעיות בריאות. להיפך. הם סובלים משמעותית פחות מסרטן, מחלות לב ודמנציה.

הבעיות המרכזיות של הציידים לקטים בדרך לאריכות חיים היו לשרוד את הילדות ולשרוד מוות אלים. אלו שהצליחו בכך הגיעו לגיל 70-80 בלי סרטן ובלי חורים בשיניים‏1.
______________
1 הבקטריה המזוהות עם חורים בשיניים הפכו לדומיננטיות בפה בסביבות המהפכה התעשייתית, ואלו המזוהות עם דלקת חניכיים בסביבות המהפכה החקלאית. החוקרים מציעים גם שמצב דלקתי מתמיד בפה מעורר בגוף תגובה חיסונית לדלקת, שבתורה גורמת למחלות קרדיו-וסקולריות.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 732933
קראתי טענות בעד ונגד "אלו שהצליחו בכך הגיעו לגיל 70-80..." (טענה שהפכה מאד פופולארית בזכות יובל הררי), אבל אין לי חשק לחפש. איתך הסליחה.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 732935
לפי ויקיפדיה‏1 תוחלת החיים של האדם הפלאוליתי, מבוססת על חברות ציידים-לקטים מודרניות, מוערכת ב 33 שנה. אבל ההערכה שתוחלת החיים בגיל 15 היתה עוד 39 שנה, ס"ה 54.
בקרב חברות הציידים-לקטים שיעור התמותה גבוה בינקות, יורד בחדות ונשאר יציב, ואז מתחיל לעלות בגיל 40 ומגיע לשיא בגיל 70. כלומר שלמי שלא מת בינקות יש סיכויים טובים להתקרב לגיל 70‏2.

__________
2 מאמר ב Aeon
מה למדת מיובל נח הררי היום? 732937
אבל כאשר יש סלקציה חזקה בגילך הילדות אלה ש"לא מת[ו] בילדות" הם לא מדגם מייצג.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 732938
לא כזאת חזקה. 60% מגיעים לגיל 15.
חוצמזה בימי הביניים היתה סלקציה יותר חזקה בילדות, ועדיין לא עזר להם.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 732940
בימי הביניים אבל אולי לא מתו מבעיות השמנה, לב וסרטן, אלא פשוט מסטרפטוקוקים וחבריהם שמצאו את הסביבה ההרבה-יותר-צפופה-מאשר-ציידים-לקטים ככר מאד נוח להתרבות חיידקית וקיצור תוחלת חיים אנושית.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 732926
למרות שאינטואיטיבית אני נוטה להסכים, אני מנסה להסתכל על מה שאמרת בעיניים נקיות יותר, וללא ידע מוקדם אחר.
ואז עולות השאלות: כמה מאבות אבותינו (10K שנים ומעלה נניח) סבלו מתסמונת מטבולית? כמה מכאבי גב תחתון? כמה מטחורים?
וכמובן, כמה בכלל הגיעו לגילאים הרלוונטיים?
_____________
כמובן שכל אילו רלוונטיים רק לתחום הבריאותי, וכלל לא לענין ההרמוניה המזויפת עם הטבע שתגובתך לא סותרת אותה.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 732941
"היינו ציידים-לקטים מאות אלפי שנים" - מי זה "היינו" ואיפה צדנו וליקטנו?

אתה חושב שההבדל בין אורח-החיים והתזונה הפרה-היסטוריים של האינואיטים בחוג-הארקטי, הפפאונים בגינאה ו- נגיד - החבר'ה מג'ואוקואודיין קטן בהרבה מההבדל בין כל אלה לבין האמריקאים במאה העשרים?

ההומו-ספיאנס הוא מין אדפטיבי. במאות-אלפי השנים האחרונות אוכלוסיות שונות שלו התבססו בסביבות מאד שונות ומגוונות, ואין אורח חיים ספציפי שטבעי במיוחד עבורו. הסיפור אף מורכב יותר מזה, כי מקורו של האדם המודרני בערבוב גנים ואוכלוסיות בין תתי-מינים ומינים שונים של הגנוס הומו.

קשה להאמין שהסיפור על איזה אורח חיים טבעי אליו הותאמנו שנגזל מאיתנו על ידי המודרניזציה הוא יותר ממיתוס.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733053
חד משמעית כן. כל הללו לא אכלו סוכר מזוקק, ואצל האמריקאי הסוכר הוא יותר מ 20% מצריכת האנרגיה הכללית.

אתה לא צריך ללכת רחוק. התזונה של יהודי תימן ויהודי אתיופיה התהפכה כשעלו ארצה ושיעור חולי הסוכרת בקרבם קפץ מ 0.4% ל 12% תוך דור אחד.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733067
איך זה מוכיח משהו לגבי הפער בין השונות בתוך האוכלוסיות הפרה-היסטוריות ביחס לעצמן, לבין השונות של האוכלוסיות הפרה-היסטורית ביחס לאוכלוסיה המודרנית? למשל, אמריקאים לא אוכלים כלבי-ים, ואצל האינואיטים שומן מכלבי ים הוא יותר מ-‏50% מצריכת האנרגיה הכללית.

ובאשר להאבחנה שלך לגבי יהודי תימן ואתיופיה: אז מה? אני מניח שאתה לא טוען שזו אוכלוסיה שב-‏300,000 השנים עד הגעתם לישראל המודרנית עברה ברירה טבעית שהפכה אותם תלויים בתזונה המבוססת על לחוח, נכון? אז מה כן?

אתה בסה"כ טוען שסציפית "סוכר זה רע"? אולי‏1, אבל אפילו אם אתה צודק - הקשר בין ההיפותזה הצנועה הזו לבין מלודרמת "המודרניזציה שברה הכל" הוא - במקרה הטוב - קלוש ביותר.

1 אני סקפטי מאד.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733089
נכון.
אני אחזור בי מהטענה ואציג אחרת במקומה.

הטענה הכללית היא שההסתגלות של האדם לסביבתו לוקחת אלפי ועשרות אלפי שנים. העולם המודרני כפה על האדם שינויים מרחיקי לכת באורח החיים תוך דורות בודדים, שהוא לא הסתגל אליהם עדיין. חשף אותנו לחמרים מזיקים (אזבסט, כספית, עופרת, דטרגנטים) לאוכל שאיננו מזון (חמרים משמרים, צבעי מאכל, הורמונים, חמרי הדברה), לזיהום אוויר, למיקוד קבוע של העיניים, למשמרת ג', לשירותים שיושבים עליהם, לתקופות ממושכות של עקה. הללו לא בהכרח גורמים לבעיות בריאות, אבל גם עישון לא.

ספציפית לגבי תזונה-
האדם מתאים את העיכול שלו לסביבתו, תהליך שלוקח אלפי ועשרות אלפי שנים. ככל שאכלנו מזונות מסוימים יותר זמן, כך אנחנו מותאמים אליהם טוב יותר.
דוגמאות:
- אצל 70% מהאוכלוסיה בארץ רמת הלקטאז, האנזים שמפרק לקטוז, יורדת דרמטית אחרי גיל 3, אבל אצל 30% מהאוכלוסיה- בעיקר יוצאי צפון אירופה- היא תשאר גבוהה במשך החיים‏1. אחרי 5000 שנה של שתיית חלב בצפון אירופה משהו השתנה.
- באוכלוסיות שאוכלות הרבה עמילן נמצאו יותר עותקים בממוצע של הגן שאחראי על האנזים ברוק שמפרק עמילן מאשר באוכלוסיות שמסורתית מזונן דל בעמילן‏2. לכמות גדולה של עותקים של הגן יש מתאם לכמות האנזים ברוק.

ההתאמה של העיכול היא מאוד מדויקת. תהליך העיכול של פרוקטוז שונה לחלוטין מתהליך העיכול של גלוקוז, למרות ההרכב הכימי הזהה שלהם, עקב מבנה גאומטרי שונה של המולקולה בלבד. כך גם עם חומצות שומן טראנס, שהגוף שלנו לא מסתדר איתן טוב, לעומת חומצות שומן ציס.

העלייה הדרמטית בהארעות הסוכרת אצל עולי תימן ואתיופיה מדגימה את ההשפעה הבריאותית העצומה של המעבר מאורח חיים אחד לאחר. הסוכרת היא בעליל מחלה שנובעת מאורח החיים המודרני. אולי עוד עשרת אלפים שנה אנשים יעכלו פרוקטוז בלי לפתח תנגודת אינסולין.

1 מהי אי-סבילות ללקטוז וכיצד היא נגרמת? מכון גסטרו, שיבא תל השומר
2 Diet and the evolution of human amylase gene copy number variation Nature Genetics volume 39, pages1256–1260(2007): individuals from populations with high-starch diets have, on average, more AMY1 copies than those with traditionally low-starch diets.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733092
אני עדיין לא מסכים לטענה הכללית.

אני מסכים ש-"העולם המודרני כפה על האדם שינויים מרחיקי לכת באורח החיים תוך דורות בודדים". אבל מוסיף: כך גם למשל ההגירה מהסוואנה באפריקה לצפון אירופה. יש הרבה דברים מיוחדים במהפכה התעשייתית, אבל "שינוי רדיקלי בסביבת המחייה" הוא לא אחד מהם. כלומר היה שינוי רדיקלי, אבל עבור ההומו-ספיאנס "שינויים רדיקליים בסביבה" (ובתזונה, וכו') הם שגרה משעממת.

אתה כותב "ההסתגלות של האדם לסביבתו לוקחת אלפי ועשרות אלפי שנים". אם אתה מתכוון להסתגלות אבלוציונית, אני מסכים גם לזה. אבל מי בכלל צריך הסתגלות אבלוציונית? עוד קודם, במשך תקופה ארוכה בהרבה מכמה אלפי שנים, המין שלנו עבר אדפטציה ל-"הסתגלות לסביבות חדשות" (הרבה מינים עברו אדפטציה כזו, אנחנו לא מאד מיוחדים מהבחינה הזו). עצם העובדה שדרושה מטא-אנליזה זהירה על שורת מחקרים קפדניים כדי להגיע למסקנה מהוססת בדבר ההבדלים הבריאותיים בין דיאטת אטקינס לטבעונות היא ראייה לכך (קל וחומר כאשר המסקנה המהוססת היא כנראה "אין הבדלים").

השווה שתי קבוצות אנשים מלפני עשרת-אלפים שנה: אחת חיה במדבריות מקסיקו, והשנייה בחוג הארקטי. האם אחת מהן "בסביבה הטבעית שלה" והשנייה לא? אתה יכול להחליף בינהם מקומות: יהיו להם קשיי הסתגלות כמובן, אבל הם לא יצטרכו שינוי בגנום שלהם כדי להסתדר. אני טוען: כנ"ל כל אחת מהם, וקבוצת אנשים מקליפורניה במאה העשרים ואחת.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733093
לולא הטבעונות היתה יושבת על אג'נדה חזקה מתחום אחר לגמרי שגוררת פוזיציה חזקה גם כן, זה היה ברור כשמש שדיאטת אטקינס יותר בריאה מטבעונות (וככלל טבעונות כשלעצמה נותנת מעט מאד יתרונות בריאותיים).
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733095
אוקיי, אולי. אז צמחונות.

בתגובה הקודמת נסחפתי מעט עם כמה הגזמות רטוריות (גם בעוד כמה נקודות...).
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733105
הממתקים הגרועים ביותר הם צמחוניים (וכשרים פרווה למהדרין).
גם אם תנסה להתקיים על שניצל תירס של טבעול תחטוף תסמונת מטבולית במהרה כמו ההוא שהתקיים על מקדונלדס.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733107
מאז עידן הקורונה לא אכלתי כלום חוץ ממה שאישתי מבשלת.

אני לא חושב שאני מסוגל יותר לאכול במסעדות או מהידים של מישהי אחרת.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733134
נסה סכו''ם.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733153
יש גרסה יותר אצילית מהסכו''ם . והיא נשענת על הטענה השוביניסטית והנאלחת והצודקת שגברים אוכלים רק מהידיים של האישה שהם היו בין רגליה .

זאת רומנטיקה של פעם , אתה לא תבין .
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733158
זה מזכיר לי - לא באשמתך - את הסיפור על הצרפתי ההוא שעל ערב לפני כיבוי האורות היה מנשק את אישתו נשיקת לילה טוב.
__________
מישהו נזקק לפאנץ' ליין?
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733161
זה באמת לא אשמתי.

אבל באמת צרפתים עושים דברים כאלו נבזים ?
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733163
ולי זה הזכיר את הבדיחה על <קישורhttps://www.reddit.com/r/Jokes/comments/cl3v0u/jacque... טייס
הקרב הצרפתי ז'ק>
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733180
אוקיי, יש לי משהו שאני רוצה לברר בציבור בקשר לבדיחה הבאה:

שתי חברות נפגשות אחרי שאחת מהן היתה בפגישה עיוורת.
"איך היה?" שואלת חברתה.
"היה מצויין עד ששאלתי אותו על העדפותיו המיניות. לא תאמיני מה הוא ענה לי"

שאלות לכל הציבור:

1. האם הכרת את הבדיחה?
2. האם הבנת את הפאנץ'מיד?
3. האם האסימון נפל אחרי כמה שניות?
4. האם היית צריך שמישהו יסביר לך?
5. בסולם 1-10 (1- לא מצחיק בכלל, 10- היסטרי) איזה ציון היית נותנת לבדיחה?

תודה מראש.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733181
1. לא
2. לא
3. כן
4. לא
5. 4

אני אוהב הרבה יותר את "תראי לי אותו".
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733186
מסכים עם אריק, די 4. גם כי משחק המילים די עילג.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733189
לא עדיף משהו כמו ״הייתי בשוק שהוא ענה לי״?

_____

והבדיחה, כמובן, היא על השמטת הכף - טעות הדקדוק החביבה על השוטה
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733190
מאץ' בטר אינדיד!
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733191
1. לא
2. לא
3. לא
4. הבנתי אחרי התגובות של האחרים
5. 1
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733192
ספציפית, אחרי ה״תראי לי אותו״
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733205
נואל מאירהוף שלח אותך?
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733207
אני מקווה שעוד כמה יענו על השאלון הקצר לפני שאני מסביר למה זה מעניין אותי.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733208
אם אתה מבקש כל כך יפה:
1. לא.
2. לא.
3. כן.
4. לא.
5. 3.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733216
1. לא
2. לא
3. יותר מכמה שניות
4. לא
5. 2
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733226
כמו יובל.
משחק המילים מוצלח בעיני, אבל נדוש מאוד.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733270
1. לא
2. לא
3. כן, אחרי שתהיתי אם יש שם משחק מילים והקראתי לעצמי את הבדיחה "בקול רם" בראש תוך שאני מחפש אקטיבית מילים שנשמעות כמו מילים אחרות.
5. בין 1 ל-‏2, תלוי איך מודדים. אם לפי עד כמה הבדיחה הצחיקה אותי, אז 1.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733288
1. לא
2. לא
3. לא
4. עדיין זקוקה להסבר למרות התגובות
5. מחכה להסבר.

מרגישה בוקית.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733292
קראי את הניסוח של יוסי וחפשי משחק מילים נדוש.

תגובה 733189
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733293
(התעלמי מהמשפט על השמטת הכף)
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733302
אני די בטוח שלא הבנתי את הבדיחה, אבל ליתר ביטחון - נכון שזה לא " לא תאמיני מה הוא ענה לי" -> "לא תאמיני מה - הוא אנאלי"? (אם כן - בוז. זה פשוט לא מצחיק - בשביל שבדיחה כזאת תהיה מוצלחת צריך לפתוח באי ההבנה ולמשוך אותה לאורך הבדיחה - למשל)
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733303
להבנתי הבנת
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733304
בהקדמה לספר כותב דרויאנוב כי יש ברשותו עוד כמה מאות בדיחות "מן הסוג של 'אין מגלין אלא לצנועין"', אשר הוא חושש להדפיס אותן, ועדיין לא החליט מה יעשה בהן.

(ויקיפדיה עברית)
________

להכניס למגירת הוויצים "לצנועין" של דרויינוב, "ספר הבדיחה והחידוד"
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733473
תודה מאוחרת, אכן הבנתי דרכך.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733485
כנ''ל
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733512
תן ציון, מה איכפת לך?
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733300
1. לא
2. כן
3. ל"ר
4. לא
5. 2
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733312
לתוהים: הרעיון היה לחפש מתאם בין התשובות על 2-4 לבין זאת על 5 אצל אלה שנתקלים בזה בפעם הראשונה (ההשערה היתה שהציון הגבוה יינתן ע"י אלה שהבינו אבל לא מיד - כלומר אלה שענו "כן" על השאלה השלישית).

נראה לפי התגובות שהתפלגות הציונים לא מספיק שטוחה - הבדיחה הזאת לא מספיק טובה בשביל הבדיקה, כך שמישהו יצטרך לחזור לשולחן השרטוט. צריך למצוא בדיחה טובה יותר שעדיין תהיה בלתי מוכרת לרוב גדול של הנבדקים (סינון גדול מדי יטה את המדגם לכיוון האנשים שלא מכירים הרבה בדיחות מה שיוסיף משתנה), כלומר בדיחה טובה חדשה עם פאנץ' לא טריוויאלי. אני מחזיר את הפרוייקט ליזם ומודה לאיילים שהשתתפו.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733313
מי זה היזם? HOLMES IV?
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733314
סטודנטית שאתם לא מכירים.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733387
בקיצור, כולנו כאן ענה לִיים.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733474
לא הספקתי לענות על 5.
התשובה היתה 1-2, כשעיקר ההנאה היתה אכן מחילופי הפרספקטיבה ותפיסת המילה המוסתרת. הנאה נוספת מזה שנזכרתי בהתייחסות של פרויד לדוגמאות דומות (אבל לא מיניות) בספרו המפורסם.
אני חושבת שאתה צודק - יהיה מעניין לבדוק את זה עם בדיחה יותר מוצלחת.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733514
1. לא
2. לא
3. לא. אולי אם היא היתה אומרת "איך הוא ענה לי" הוא היה יורד לבסוף.
4. כן
5. 7
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733516
המממ. תודה.

(אני מרשה לעצמי לנחש שיש לך חיבה למשחקי מילים)
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733519
אכן. רק שהבנתי אותם נופלת מיכולתי ליצור כאלה.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733525
כלומר, יש משחקי מלים שאתה מייצר אבל לא מבין :-)

מזכיר לי שפעם עבדתי לזמן קצר עם מערכת מה-זה-סודית שבה היה אפשרי שתהיה לך סמכות להזין אליה נתונים מסויימים, אבל היה אסור לך לקרוא אותם לאחר שנקלטו.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733527
נו, כמו בסיסי הנתונים של משרד הבריאות.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733532
מ"אורה הכפולה":
" כששירלי טמפל הייתה קטנה, היא שחקה בסרטים ובהצגות רבים, והייתה כוכבת. אבל כשרצתה ללכת לראות את ההצגות בהן כיכבה לא הרשו לה, כיוון שהייתה קטנה מכדי לראות אותם"
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733535
גם מישהו מהשחקנים הצעירים של סדרת משחקי הכס סיפר שלא הרשו לו לצפות בסדרה.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733227
אני נזקק לפאנץ' ליין.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733238
עד שערב אחד היא סגרה את הרגליים ושברה לו את המשקפיים.

(למען האמת אני קצת מתפלא על עצמי שאני מספר כאן בדיחות ישנות כאילו אני בן 16. אני לא).
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733099
אבל הרגע הבאתי שתי דוגמאות שהם כן היו צריכים שינויים בגנום כדי להסתדר.
בהתחלה בצפון אירופה הם שתו חלב ושלשלו, אחר כך עשו שינוי בגנום והתרגלו.
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733110
אני מניח שרוב האוכלוסיה לא שתתה חלב ולא שלשלה, הם אכלו מוצרי חלב מעובד (חמאה, גבינות, יוגורט) דלי לקטוז (נשאר במי הגבינה או הותסס לחומצת חלב). אצל מיעוט קטן באוכלוסיה הופיעה היכולת לעכל לקטוז, אבל רוב הזמן לא היה בה יתרון אבולציוני, עד שהגיעה מגיפת הכולרה. מי ששתה מים, מת. מי ששתה חלב (או שתייה אלכוהולית) שרד והוריש את היכולת לעכל לקטוז (ואת העמידות היחסית לאלכוהול שיש לאנשים ממוצא אירופי לעומת שחורים ואסייתים).
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733112
מעניין. קשה לי להאמין שלא שתו חלב. בתנ"ך החלב מופיע הרבה יותר מהגבינה. "ארץ זבת חלב ודבש"; "מים שאל - חלב נתנה".

ומה לגבי הדוגמה השניה שהבאתי?
מה למדת מיובל נח הררי היום? 733114
אני מניח שלא שתו חלב גם בישראל. “מים שאל חלב נתנה, בספל אדירים הקריבה חמאה”. מהתקבולת אפשר לנחש שלא היה מדובר בחלב במשמעות שאנחנו משתמשים אלא במוצר של חלב, מן הסתם מותסס. לפני המצאת המקרר חלב גולמי היה כמעט חסר תועלת כמזון.
על הדוגמה השנייה שלך אין לי משהו מעניין להגיד.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים