נוירומנטיקה: אהבה עם רובוטים ומכונות (חלק א') 684
יש מי שחושבים שהם מכונות מין, אבל יש גם מי שהם באמת מכונות מין, פשוטו כמשמעו. פעם עוד חשבו שמין מכני הוא דבר רע. חלק ראשון מארבעה.

רומזים לנו שיש סקס אחר
טוב שמישהו יודע על זה
אם יש סקס אחר הביאוהו לכאן
ונדעהו, נדבר גלויות יש או אין
שכבר אנחנו עייפים מאוד
מנשינו הבתולות
וכל הזמן מראים לנו בתמונות
זה משהו אחר...

- יונה וולך

בסרט "A.I.", מבית היוצר של סטיבן שפילברג, מככבת דמות בשם ג'יגולו ג'ו, גבר המפתה נשים בודדות בחדרי מלון עלובים ומתפאר בכיבושיו המיניים. טיפוסים כאלה כבר ראינו בסרטים, אך העוקץ כאן שג'יגולו ג'ו הוא רובוט. מפתיע עד כמה המין בסרט מפורש, בהתחשב בכך ששפילברג הוא אלוהי הסרטים ההוליוודיים לכל המשפחה. שפילברג עצמו אמנם סבור שסרטו החדש מתאים לצפייה לילדיו שלו, אך הודה שלא היה מעז לעשותו לפני עשרים שנה.


למעלה מימין: ג'וד לאו בתפקיד ג'יגולו ג'ו - רובוט מיני בסרט לכל המשפחההרעיון של מין ואהבה עם מכונות הוצג בספרות המדע הבדיוני מאז המאה ה-‏19 אך עד לא מכבר נתפס כסטייה החייבת לבוא על עונשה. הבובה המכנית, הרובוט והאנדרואיד הן מכונות בעלות גוף המשמשות ראי לשיקוף פנטזיות חברתיות, תשוקות, פחדים ואוטופיות. והתזוזה המואצת שחלה בעשורים האחרונים ליתר לגיטימציה של מין עם מכונות מעידה על תמורות שחלו בתפיסות החברה את היחסים בין הטבעי למלאכותי, בין הרגשי לאנליטי, בין הגבר לאישה ובין האהבה למיניות.

האישה הוויקטוריאנית כבובה ממוכנת

הסיפור הראשון המפורסם בעידן המודרני המתאר התאהבות בבובה מכנית הוא "איש החול" (1817) מאת א.ת.א הופמן. הסטודנט נתניאל מתבונן מחלונו במשקפת מיוחדת באולימפיה, בתו של מורהו לפיסיקה פרופ' ספלנזאני, היושבת בלי נוע בחדרה. המשקפת שקנה מעורך הדין המרושע קופליוס פועלת עליו כמו משקפי מציאות מדומה, והוא מגלה באמצעותה שבנוסף לחיטובי גופה המושלמים ניחנה הנערה ביופי שמימי ובעיניים גדולות ונהדרות. במסיבה שעורך פרופ' ספלנזאני, מתוודע נתניאל לאולימפיה מקרוב ומחולל עמה עד השעות הקטנות של הלילה. היא אינה מדברת, רק גונחת מדי פעם, "אוך, אוך, אוך," אולם מביטה כל העת בעיניו של הבחור הנלהב והוא אינו חדל מלהשתפך באהבה, "הו! איזו נפש עמוקה יש לך! כל ישותי משתקפת בה!".


(צילום אילוסטרציה: באדיבות morgueFile)נתניאל מחזר אחרי אולימפיה במרץ, מבקרה מדי יום בחדרה ולבסוף גומר אומר לבקש את ידה מאביה. אך בהגיעו לבית הפרופסור נקלע למריבה אלימה בין ספלנזאני לקופליוס שבמהלכה הורסים השניים את הבובה יציר כפיהם ובסופה נמלט קופליוס כשאולימפיה מדולדלת הרגליים על גבו. נתניאל עוד מספיק להבחין שפני השעווה שלה חסרות עיניים. במקומן, פעורים שני חורים אפלים. בהסבו את מבטו הוא רואה בין שברי הזכוכית שעל הרצפה שתי גולות שקופות ניבטות בו - עיניה של אולימפיה.

נתניאל נתפס לאשליה שאולימפיה היא אישה אמיתית לא רק בגלל הטכנולוגיה המשוכללת שהמציאו ספלזאני וקופליוס - המנגנון המכני המדויק ומשקפי המציאות המדומה - לתעתוע תורם גם דפוס האהבה הרומנטית הוויקטוריאנית שבו מלכתחילה ממלאת האישה תפקיד בובתי.

אישה מהמעמד הבורגני בראשית המאה ה-‏19 היתה על פי רוב חסרת השכלה. ציפו ממנה שתהיה שברירית וצנועה ותשמש בעיקר כאידיאל אהבה - "מלאך בבית", כפי שהתבטא פעם קובנטרי פטמור, מחבר רומנים ויקטוריאניים רבי מכר. אהבתם של הוויקטוריאנים דמתה במידה רבה לאהבתו של דון קישוט לדולצינאה - הם ייחסו אידיאליות מדומה לנערה כלשהי שבגלל פרישותה וביישנותה נודע להם עליה מעט מאוד.

אולימפיה היא איפוא המחוזרת הוויקטוריאנית המושלמת. כשנתניאל מבקר אותה בחדרה הוא קורא לה שירים שכתב, מערכונים מצחיקים, חזיונות וסיפורים, והוא מאושר מכך שאינה מתעייפת. מעולם לא זכה להאזנה מופתית שכזו. אולימפיה משמיעה קול רק כשהוא מנשק את שפתיה או את ידיה, "אוך, אוך, אוך," היא גונחת, ובהיפרדו ממנה היא אומרת לו "לילה טוב, יקירי." קו הגבול בין ההתנהגות החברתית המצופה מאישה בחברה באותה עת ובין הבובה המכנית הוא כה מטושטש, עד כי הופמן העיר באירוניה שכאשר נודע ברבים סיפורם של נתניאל ואולימפיה, החלו כל המחזרים לתבוע מאהובותיהם לחרוג במכוון מהקצב בשעת הריקוד, לשחק עם חיית המחמד שלהן בשעה שקראו בפניהן, ואפילו לדבר מפעם לפעם באופן שיעיד על תבונה מסוימת, על מנת שיהיו משוכנעים לבטח שאינם מחזרים אחרי בובת עץ.

אולימפיה היא קריקטורה השמה ללעג אידיאל נשיות חברתי על ידי הבאתו אד־אבסורד. הסאטירה פועלת משום שלקורא בן הזמן מובן מאליו שהתאהבות ביצור מכני היא טירוף מוחלט.

טכנולוגיה ומיניות כשילוב קטלני

יותר ממאה שנה מפרידים בין אולימפיה לאישה־מכונה הממלאת תפקיד מרכזי בסרטו של פריץ לאנג "מטרופוליס" (1926), סרט המדע הבדיוני הראשון. באותה עת כבר חלחלו לתרבות הפופולרית התיאוריות של פרויד על המיניות; איזידורה דנקן הפכה עצמה לסמל פמיניסטי לוהט, והקהל האירופי והאמריקני הוקסם מריקודיה הנועזים הגם שראה בהם שערורייה; בו בזמן, חשפה מלחמת העולם הראשונה לעין כל את כוח ההרס של הטכנולוגיה המודרנית. המרכיבים האלה מתגלמים בדמותה של הרובוטית מ"מטרופוליס" ויוצרים שילוב קטלני של טכנולוגיה מאיימת ומיניות בלתי מרוסנת."מטרופוליס" היא עיר שמהפכה תעשייתית בנוסח המאה ה-‏19 הגיעה בה לממדים מפלצתיים. השלטון ב"מטרופוליס" הוא דיקטטורה של בעלי הון החיים בפאר בעיר פוטוריסטית מעל פני האדמה, בעוד שפועלים דמויי עבדים עמלים למענם בתנאים תת־אנושיים מתחתיה. אדון העיר, פרדרסון, ומדען מטורף בשם רוטוונג, זוממים לחתור תחת תנועת השחרור של הפועלים על ידי החדרת סוכנת לשורותיהם - רובוטית הנראית ככפילתה של מנהיגת הפועלים, מריה.

רוטוונג חוטף את מריה ומביאה למעבדתו, ושם, בסצנה קולנועית משופעת בשלל אפקטים של אור וטבעות זוהרות, מתמזגים פניה המתכתיות של הרובוטית בפניה האנושיות של מריה. זו סצנת בריאה הלקוחה ישירות מ"פרנקנשטיין". הרובוטית החדשה נראית כמו מריה, אך היא היפוכה הגמור. מריה, כשמה, טהורה ובתולית, אך בשל קללת הטכנולוגיה היא הופכת בגלגולה כרובוטית לפאם־פאטל חסרת מעצורים.

רוטוונג מציג את יצירתו החדשה ביושיווארה, אזור האורות האדומים של מטרופוליס, כדי שפרדרסון יתרשם כמה אמיתית נתפסת הרובוטית בעיני תושבי העיר. הוא מעלה אותה על במה והיא מבצעת סטריפטיז בנוסח ריקודי הצעיפים השקופים של דנקן. בטכניקת מונטאז' מראה לאנג על המסך גם את עיניהם התאוותניות של הגברים הצופים במופע. לא רק הטכנולוגיה של רוטוונג מקנה לרובוטית את מיניותה - עוד יותר מכך עושה זאת המבט הגברי.

מריה נהגה להטיף לפועלים לנהל התנגדות לא אלימה ולהתפשר עם פרדרסון, אולם לרובוטית סדר יום אחר לגמרי - היא מנהיגה את הפועלים להרוס את המכונות. המהפכה התחילה, האורות במטרופוליס כבים, הדיקטטורה הדכאנית והפטריארכלית של פרדרסון עומדת לקרוס. אולם הרעיון שחברת המעמדות הקפיטליסטית תיהרס בידי כוח שטני המשלב מיניות נשית ותחכום טכנולוגי הוא בלתי נסבל בסרט שנוצר במערב בראשית המאה ה-‏20. התסריט עושה תפנית של 180 מעלות - הרובוטית חייבת להישמד.

מתברר שהשבתת המכונות מביאה להצפתה של העיר התחתית במים וילדי הפועלים נמצאים בסכנת טביעה. הפועלים הנזעמים לוכדים את הרובוטית ומעלים אותה על המוקד כמכשפה. משנשרף הבשר מתגלה מתחתיו השלד המתכתי. הפועלים מתפייסים עם פרדרסון ומגיעים עמו לפשרה שלמעשה משאירה את הסדר הישן על כנו. מריה, שחולצה ממרתפו של רוטוונג, מתבוננת בפועל הלוחץ את ידו של פרדרסון בעיניה המפיקות טוב לב נוצרי - המיניות הרובוטית אאוט, הבתוליות הנוצרית שוב אין.

"מטרופוליס" שימש כמקור השראה לסרטי מדע בדיוני רבים, אך יעברו יותר מ-‏50 שנה עד שבהוליווד יתחיל לבצבץ סיום חלופי לנארטיב הזה והרובוטית הסקסית תסיים את הסרט בשלום.

גיבורה פמיניסטית ובובת מין

ספרות המדע הבדיוני ידעה פריחה גדולה בשנות החמישים אך הרובוטים שהוצגו בה היו על פי רוב מכונות לשמן, חסרות מין. סופרי המדע הבדיוני הגדולים של התקופה, ארתור צ'רלס קלארק ואיזק אסימוב, הפליגו בדמיונם לקצווי היקום, אך אל מחוזות היחסים המיניים בין גברים, נשים ומכונות לא הגיעו. (אסימוב נדרש לנושא רק ב-‏1983 בספרו "רובוטים של שחר").

בשנות החמישים התחתן האמריקני המצוי עם בת השכן, גר בפרבר וגידל כלב ושני ילדים לפי הוראותיו של ד"ר ספוק. אולם צורת החיים הפוריטנית של הפרבר עוררה בשנות השישים תגובת נגד: התנועה לשחרור האישה צברה תנופה אדירה, הנוער במערב היה משוכנע ש"כל שאתה זקוק לו היא אהבה," והמצאת הגלולה הביאה למתירנות מינית שלא נודעה כמותה קודם לכן.

התמורה הזו השתקפה בסרט המדע הבדיוני "ברברלה" (1968) בבימויו של רוז'ה ואדים ובכיכובה של אישתו באותה עת, ג'יין פונדה. ברברלה היא קומדיית סקס פוטוריסטית ופסיכודלית שעלילתה מתרחשת בשנת 40,000 לספירה במרחב גלקטי ששוררים בו שלום ואהבה. נשיא כדור הארץ שולח את ברברלה לגלות את המדען המטורף דורן דורן שהמציא נשק קטלני המעמיד את שלום העולם בסכנה.

ברברלה מגיעה לכוכב של דורן דורן בחלליתה המרופדת פרווה והמצוידת בכלי נשק עתיקים אך גם במלתחה עשירה להדהים. היא מחליפה תלבושת בכל חמש דקות, ובכל פעם לבגד דמיוני יותר וחושפני יותר. במסעה על פני הכוכב פוגשת ברברלה מגוון רחב של טיפוסים, מקצתם תמימים ומקצתם מרושעים, אך בלי יוצא מן הכלל להוטים הכול לשתף אותה בשעשועי המין שלהם. בכדור הארץ נהוג לקיים יחסי מין באמצעות גלולה: בני הזוג מצמידים את כפות ידיהם ונותרים דוממים במשך דקה עד שהם מגיעים לפורקן מיני. בכוכב שאליו הגיעה מתוודעת ברברלה למין פרימיטיבי מהסוג הישן.


כרזת הסרט "ברברלה"המקום שורץ סכנות וברברלה מותקפת מכל עבר, אולם תמיד נמצא טיפוס כלשהו משוכני הכוכב שמציל אותה. אחרי כל הצלה היא מקיימת יחסי מין פרימיטיביים עם המושיע. באחד מפרקי סדרת הקומיקס מאת ז'אן קלוד פורה, עליה מבוסס הסרט, מציל את ברברלה רובוט, והיא, כמובן, שוכבת אתו. "איך היה?" שואל הרובוט השרוע על גבו אחרי מעשה האהבה, "בסך הכול בסדר, אבל קצת מכני," משיבה ברברלה, שכבר צברה ניסיון מה במין פרימיטיבי.

ברברלה מגיעה לבסוף למעבדתו של דורן דורן, גבר שמן, לבוש מדים מצועצעים מעוטרים בצווארון קפלים ענק. הממציא מתכוון להרוג את ברברלה באמצעות מכונת סקס, הנראית כסרקופג מתכת גדול. ברברלה כלואה בתוכו עירומה ורק ראשה מבצבץ החוצה. המכונה מופעלת באמצעות אורגן שהנגינה בו גורמת לקורבן המיועד גירוי מיני עז שסופו פיצוץ של אורגזמה קטלנית. "כשאגיע לקרשנדו, תמותי מרוב עונג," מסביר המדען המטורף. אולם מתברר שכושרה המיני של ברברלה "המושחתת" עולה בהרבה על עוצמתה של מכונת הסקס, והיא סוחטת ממנה את כל כוחה. המכונה המותשת מעלה עשן ונהרסת. "איזו מן בחורה את?" שואל דורן דורן את ברברלה בהשתאות נזעמת, "אין לך בושה?"

ברברלה היא גיבורה פמיניסטית אך גם בובת מין - שני הפכים בגוף אחד. היא חוגגת את שחרורה המיני של האישה אך בעת ובעונה אחת מייצגת את הפחד שחגיגה מופרזת תהפוך את האדם עצמו למכונת מין.

מכונת הסקס מ"ברברלה" מצוטטת בקומדיה העתידנית של וודי אלן "ישנוני" (1973). חברת העתיד בסרטו של אלן חדלה גם היא לעשות מין פרימיטיבי - סקס עושים שם באמצעות מכשיר לשימוש ביתי הקרוי "אורגזמטרון". אין צורך בבן זוג: המשתמש מתרווח במיכל דמוי דוד ומניח למכונה לענג אותו באורגזמות טהורות, בלי מגע יד אדם. "האורגזמטרון" הוא חץ סטירי שמשגר אלן כלפי המהפכה המינית של שנות השישים המתירניות. חילופי הזוגות והאורגיות של אותה תקופה לא נועדו רק להתנסות בסוגים שונים של ארוטיקה אלא היו גם ניסיון להפריד מין מאהבה, להשתחרר מהדרישה המסורתית לאהוב את בן הזוג המיני; בפרודיה העתידנית שלו מקדם אלן את התפיסה הזו צעד נוסף קדימה, המכונה מעניקה אורגזמות לכל דורש בלי בן זוג בכלל.

"ברברלה" ו"ישנוני" מבטאים יחס אמביוולנטי לרעיון של מין עם מכונות. מצד אחד, אין הדבר נתפס כטירוף מוחלט כפי שהדבר הוצג ב"איש החול" וב"מטרופוליס", ומצד שני, ההומור, הלעג והאירוניה העצמית שבסרטים אלה, הם כלים להתמודדות עם החשש מפני מין נטול קשר רגשי, המיוצר באמצעים טכנולוגיים כמצרך מדף זמין.

בחלק הבא: ואולי במקום להאניש מכונות, נמכן אנשים?מאמר זה מתפרסם במקביל גם ב"בננות".
קישורים
A.I.
מטרופוליס
ברברלה
ישנוני
בננות
חלק ב' של המאמר
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חברה וכלכלה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

בלייד ראנר! 34385
יופי של כתבה, אבל איך זה שלא הזכרת כלל את /ה/סרט* שעוסק בשאלות האלה, והרבה מעבר להן:

מין עם אנדרואידים, אהבה בין אנדרואידים.
אהבת אמת של הגבור האנושי לאנדרואידית.
"זיכרון" שמושתל באותה אנדרואידית, כך שהיא משוכנעת שהיא אנושית.

רגשות אנושיים באנדרואידים, שנוצרים בגלל מורכבות המערכת הנוירולוגית שהותקנה בהם(רגשות שפוגעים בתפקודם כפי שהוגדר ע"י בני האדם, וחותרים תחת מעמד בני האדם כשליטים).

ושאלת השאלות- אולי גם אנחנו אנדרואידים של מישהו/ משהו אחר?

*והספר שעליו מבוסס הסרט "האם אנדרואידים חולמים על כבשים אלקטרוניות".
בלייד ראנר! 34386
א. כבשים חשמליות, לא כבשים אלקטרוניות.

ב. אין לך סבלנות, זאת הבעיה. ארבעה(!) חלקים יש פה, המתיני-נא.

(דובי קננגיסר, ספוילרים, 2001).

אגב, החלק הבא יתפרסם בעוד שבוע בדיוק.
בלייד ראנר! 34390
בשבוע הבא?! אתה יודע כמה כבשים אני אספור עד אז?
בלייד ראנר! 34392
ידידה שלי סיפרה לי שעדר כבשים השתכן לה ליד הבית. היא סופרת אותן כל לילה לפני השינה, וזה בכלל לא עוזר לה להרדם. למעשה, הן די מפריעות.

אהם, סליחה.
די! רצינות! התפרסמה היום בידיעות כתבה שכתבה דברים טובים על האייל‏1. רק חסר לי שאנשים יכנסו לפה ויגידו "זה דיון איכותי זה?"...

קוראים חדשים יקרים: בדרך כלל יש דיון הרבה יותר ענייני באייל. קחו, למשל, את הדיון במאמר על הפסיכומטרי. נורא מעניין! באמת! אני צריך לישון יותר.

1 והם, בניגוד, למשל, ל"העיר", נתנו URL, וגם יודעים לאיית‏2.

2 "קננגסר" פפפפפפפפפפפפפפפט!
האייל בחדשות 34411
לא רק בידיעות . ביעום שישי התפרסם בעיתון העיר של תל אביב מאמר על הסקרים באינטרנט ובין השאר דנו שם בסקרים של האייל והיזכירו את האדונים הנכבדים קוניגסר ושי כהן.
בקצב הזה השניים האלה יהפכו בקרוב לסלבריטאים.
האייל בחדשות 34417
אתה מנסה להרגיז אותנו בכוח?

א. קננגיסר
ב. טל כהן
ג. שי כהן לא קשור למערכת האייל
ד. כתבתי שהייתה כתבה ב"העיר", ואף הערתי על כושר האיות הנמוך שלהם.
האייל בחדשות 34422
באמת?
בכתובת http://www.haayal.co.il/about.php3 תחת הכותרת "מערכת האייל הקורא" כתוב: "ניהול עסקי: שי כהן".
האייל בחדשות 34431
ניהול עסקי זה לא חלק מהצד המערכתי (היינו, תכנים). אתה צודק שצריך אולי לשנות את הניסוח שם.

אבל חבר'ה, זה באמת רלוונטי?
האייל בחדשות 34435
מצטער על הטעות דובי ..המקלדת שלי עושה לי כל הזמן דברים מוזרים כמו שמות לא נכונים , כנראה מרוב עבודה עליה.
האייל בחדשות 34436
העתיד נמצא במדיה האינטראקטיבית. ובקרוב לא האייל יתגאה על שהוזכר באיזה עיתון מודפס, אלא העיתון המודפס ישמח על כך שהוזכר באייל!

אולי אני מגזימה, אבל לא בהרבה.
האייל בחדשות 34437
תלוי איזה מדיה אינטראקטיבית. רוב מה שמופיע באינטרנט הוא זבל מזובל אבל זה נכון גם לגבי מרבית כתבי העת המודפסים.
כפי שהם ציינו נכונה במאמר בידיעות אתרים מסוגו של האייל בהחלט מהווים כיוון חדש וחיובי יותר ממה שהיה באינטרנט עד כה. השאלה אם כך יהיה גם לטווח הארוך מבלי שאתרים כאלה יוכלו להחזיק את עצמם . אבל אינני חושב שהם שבטווח הקצר לפחות יתפסו את מקום העיתונים המודפסים וזאת מסיבה אחת פשוטה רוב האנשים בטווח הנראה לעין לא יהיו בעלי גישה זמינה לאינטרנט ואת המידע שלהם הם ימשיכו לקבל דרך עיתונים או דרך הטלוויזיה. .
מצד שני אתרים כמו האייל בהחלט יכולים לתפוס (וגם בטווח הקצר ) את מקומם של כתבי העת הספרותיים למיניהם שמיועדים מראש לקהל מצומצם וגם הם בנויים למעשה על אותו עיקרון של חומר התנדבותי שנערך כמעט בהתנדבות.
האייל בחדשות 34443
לכן סייגתי ואמרתי שאני מגזימה קצת. זה לא יהיה "בקרוב"; ו"ידיעות" לא יתפאר בכך שהוזכר ב"אייל", מפני שאפשר להזכיר פה כל דבר, גם את דוד משה מרחובות, אז מה.

אבל אני כן רואה עתיד (לא רחוק מאוד) שבו לכל אחד תהיה גישה לאינטרנט (במערב זה קיים כבר אם תיקח בחשבון ספריות ציבוריות וקפה-אינטרנטים).

עיתונות מודפסת תיעלם בהדרגה. בסופו של דבר העיתונים יופיעו רק באינטרנט (ויגבו על כך תשלום).

לעיתון-אינטרנט יש כמה יתרונות:

לא צריך לצאת לקיוסק העיתונים בחמסין, או לאסוף את העיתון הנוטף שהושלך אל דלתך ביום גשם.

האצבעות לא מתלכלכות בעופרת (או מה שזה).

לא צריך להוריד קילוגרמים של נייר לפח המיחזור.

חשוב מכל- אפשרות התגובה. נגמר העידן שבו עיתונאי כתב פחות או יותר מה שבא לו (ופובליציסט כתב עוד יותר מה שבא לו!)
ולא היה חייב על זה דין וחשבון לאיש (חוץ מהמערכת, והשיקולים שלה לא תמיד זהים לשיקולי הציבור).

עיתונאי שמשקר או מעוות יוקע ע"י אלה מבין הקוראים שמכירים את נושא הכתבה באופן אישי. שקרן סדרתי יוקא החוצה.

פובליציסט יצטרך להגן על דעותיו. והוא לא יוכל להמשיך לכתוב עשרים שלושים שנה את אותו הדבר כי אנשים לא ישלמו כדי להכנס לפינה שלו. [בעיתון מודפס אני כבר לא טורחת לקרוא כמה מהפובליציסטים. מספיק לראות את נושא הכתבה (נאמר- גדר הפרדה) ואת שם הכותב כדי לדעת לאן יילך הארגומנט]. פובליציסט מהסוג הזה לא בוחן כל נושא לגופו אלא מכופף כל נושא כדי להוכיח את הדעות הקדומות והמוכרות עד זרא שלו.
(אם כי יש כאלה שתענוג לקרוא אותם למרות היותם צפויים מראש בגלל הסגנון שלהם).

ובקיצור: ידיעות, מאחוריך!

טוב- זאת סטייה רצינית מהנושא ששמעון העלה כאן (אם כי זה בכל זאת קשור לנושא העתיד!)
אז זהו.
האייל בחדשות 34476
עיתון באינטרנט אי אפשר לקחת לשרותים. עיתון באינטרנט אי אפשר לגזור ולשמור דברים מעניינים (להדפיס לא נחשב).
ועיתון שהיה מודפס בעופרת היה שוקל כמה טונות טובות. אני מניח שמדובר בדיו...
Welcome to the world of tomorrow 710285
כעבור 18 שנה...

עיתון באינטרנט אפשר לקחת לשירותים.
Welcome to the world of tomorrow 710286
וכמובן שאפשר גם לגזור ולשמור, ובקלות ראויה לציון.
אהמ. מישהו זוכר את "טרון"? 34488
יש שם סצינה בה אלוף המשחקים מתאחד, בתוך המחשב, עם אהובתו. איחוד ידיים ופרץ למעלה, אם אני זוכר נכון.
המד"ב - ובעקבותיו סרטים- דן גם במין עם חייזרים ("נאהבים" של פארמר, ובעקבותיו - המשכים 3,4 של הנוסע השמיני, כמה סרטי מתח רדודים דומים, יחסים בין גזעים בסדרות כמו חלל עמוק 9 או בבילון), שינוי מין אנושי ("מעבר לעלטה", א. לה גוין: "טריטון", "דאלגרן" - דילייני, ועוד), מין הומוריסטי (כוכב הזקופים - מסיפורי פנטסיה 2000 זצ"ל, וע"ע סצינות המין ב"ננס אדום"), ועוד. למרות שמד"ב - כמו כל זרם ספרותי אחר - משקף את הדיעות והנורמות, או תגובות לדיעות ונורמות, שנכונים לזמן ולאווירה בהם נכתב.
אהמ. מישהו זוכר את "טרון"? 34507
"מעבר לעלטה" = The Left Hand of Darkness?
אפורפו ספויילרים 34747
אין לך בושה ?

לפחות תזהיר אנשים לפני שאתה מגלה להם את כל העלילה. אני אישית עדיין לא קראתי את איש החול, אבל בהחלט תיעדתי לקרוא!
V&G 34399
זה רק נדמה לי, או שאתה הלחנת את השיר הזה?
לא רק נדמה לך 34439
לא רק נדמה לך 34455
אסף,

קרוב אבל לא מדויק. השיר המצוטט, ''שיר קדמשנתי'', מופיע בתקליט ''בציר טוב'', המבוסס כולו על שיריה של יונה וולך. נכון שאני אחד משני מלחיניו ומבצעיו של התקליט, אולם את השיר המסוים הזה, הידוע גם בשם ''סקס אחר'', הלחין חברי אילן וירצברג.
אגב, 34490
יש קשר בין הביצוע והלחן המקוריים מבציר טוב לגרסת הדאנס המשתוללת במקומותינו וזוכה לאהדה רבה בקרב קהילות מסוימות?
אגב, 34493
הגירסה האלקטרונית מבוססת, ככל הנראה, על הגירסה שהוציאה להקת "זקני צפת" בראשית שנות ה-‏90.
אגב, 34495
לא יודע על מה אתה מדבר, אבל באלבום ''אתה חברה שלי'' של ערן צור, יש גרסא אלקטרונית משהו של השיר (בביצוע ד. אינטרנשיונל), שמבוססת ישירות על הלחן של האדון וירצברג.
אגב, 34497
זכור לי בבירור קולו הערב-למחצה של מאור כהן השר את השיר המדובר.
מאור כהן היה סולן להקת ''זקני צפת'', כך שמדובר בשיר שלהם, או בשיר שלו מתקופת פעולתו בדד.

או שמדובר בשגיאה שלי. גם יכול להיות.
כל הכבוד לשמעון גלבץ 34401
שבכל פעם מפתיע אותי עם מגוון הנושאים שהוא עוסק בהם.
תוספת: עוד סרט שראוי להזכיר בהקשר זה הוא "כלתו של פרנקנשטיין " מ-‏1933 שבו יוצר דוקטור פרנקנשטיין אישה מלאכותית לאדם המלאכותי שיצר אך זאת נירתעת מהיצור בדמותו של בוריס קארלוף בבהלה.הסרט הזה נעשה מחדש בשנות השמונים או התשעים עם סטינג כמדומני בתפקיד דוקטור פרנקנשטיין.
וכמובן כפי שיודע כל מי שקרא את המאמר "גולם למניין " יודע שהיהדות נדרשה זה מכבר לשאלה האם מותר לגבר ( וגם נשוי) לקיים יחסי מין עם אישה גולם והתירה זאת . וההשלכות של הפסיקה היא שגבר יכול גם לבצע מעשי אונס בגלמית מאחר שהיא איננה בת אדם.
ועל כך ראו
גולם למניין
דיון 303
ההבדל בין גולם ורובוט 34609
יש בכל זאת הבדל בין גולם ורובוט: הראשון נוצר בעזרת השבעות וקסמים והשני בעזרת המדע והטכנולוגיה.זה אומר שיכול להיות גם הבדל בפסיקה? מותר לבן אדם דתי להשתמש באורגזמטרון?
אורגזמטרון - הוראות שימוש 34421
עד כמה שזכור לי, בסרט ''ישנוני'' (שאמנם לא ראיתי כבר שנים רבות, וחבל), האורגזמטרון אינו מיועד לשימושו של אדם יחיד. נכנס אליו זוג, והוא כבר דואג לשאר.

מובן שוודי אלן, המחופש לרובוט, נכנס אליו בגפו, ויצא לאחר מספר רגעים בחיוך רחב וצעדים כושלים.
אורגזמטרון - הוראות שימוש 34438
כך גם אני זוכר את הסצנה. אבל גלבץ צודק לגבי המסר של אלן: מיילס (הגיבור, בגילום אלן עצמו, כמובן) מדבר שם על האפשרות של סקס באורגזמטרון, לפי הצעת הגיבורה (דיאן קיטון), ואומר משהו בנוסח: "לא יודע, אני לא אוהב חלקים זזים שאינם שלי."

הוא גם מלעיג על סקס באופן כללי, כשהיא שואלת אותו אם בא לו "לבצע סקס", הוא עונה "לא יודע אם יש לי כח לבצע, אבל אני מוכן לעשות קצת חזרות."
אורגזמטרון - הוראות שימוש 34451
והציטוט האהוב עלי של וודי אלן (לא מתוך אותו סרט):

מין הוא דבר מלוכלך כשעושים אותו נכון.
אפשר להמשיך כל הלילה... 34547
ועוד אחד, שכן נמצא ב"ישנוני": "אני מאמין בשני דברים: מין ומוות." גם כאן דומה שאלן מדבר מגרונו של מיילס.
אורגזמטרון שעובד בפועל (בינתיים לנשים בלבד) 182651
"ניו סיינטיסט" מדווח על פיתוח מכשיר שהוענק לו השם "אורגזמטרון", שבאמצעותו נשים יכולות לחוות סדרות רצופות של אורגזמות. (מומחית המצוטטת בכתבה, אומרת שאורגזמה היא תגובת רפלקס טהורה. התחושה הקשורה באורגזמה אינה דורשת מעורבות של המוח). המכשיר הוא שתל המוחדר מתחת לעור ושולח אותות לעמוד השדרה; הוא מופעל בשלט-רחוק. בינתיים אין די מתנדבות לבדיקות שדורש ה-FDA, למרות, שמתנדבת אחת, שלא חוותה אורגזמה במשך 4 שנים, החלה לחוות אורגזמות בכל פעם כשעשתה סקס עם בעלה בעזרת המכשיר, ואף זכתה לסדרת אורגזמות רצופות, בפעם הראשונה בחייה. עם זאת, יש הטוענים כי המכשיר מיותר, שאפשר להגיע לתוצאות הללו עם ההמצאה המכנית מהמאה ה-‏19, הוויברטור.

הסיפור המלא:
קיצור תולדות הוויברטור:
דיון 701
אורגזמטרון שעובד בפועל (בינתיים לנשים בלבד) 182722
הן גם יכולות להגיע לתוצאה הזו עם גבר.
אורגזמטרון שעובד בפועל (בינתיים לנשים בלבד) 182730
אפילו עם גבר אלמוני. (אם הן יכולות עם המכשיר הזה)
אורגזמטרון שעובד בפועל (בינתיים לנשים בלבד) 182734
תקרא את הכתבה ותראה שאפשר להסתפק במכשיר. הגבר מיותר לגמרי.
אורגזמטרון שעובד בפועל (בינתיים לנשים בלבד) 182744
גבר אלמוני זה כמו מכשיר.
אורגזמטרון שעובד בפועל (בינתיים לנשים בלבד) 182749
עדיף לה להשקיע במכשיר. הוא לא משאיר אחריו שיער גוף באמבטיה, ומושב אסלה מורם. וחוץ מזה, גם אם היא תשמין ותפסיק להוריד שערות מהרגליים, הוא לא יברח ממנה.
אורגזמטרון שעובד בפועל (בינתיים לנשים בלבד) 182982
הן גם יכולות לבד. בלי גבר, בלי ויברטור, בלי אורגזמטרון, לבד.
אורגזמטרון שעובד בפועל (בינתיים לנשים בלבד) 182991
אבל למה לבד כשאפשר ביחד?
34468
חבל שהטכנולוגיה לא מאפשרת למזג גם את התגובות למאמר הזה משני האתרים (אייל ובננות). אני מציעה לכולם לעקוב אחרי הדיון גם פה וגם שם
לעומת זאת 34470
הטכנולוגיה כן מאפשרת לתת קישור:
לעומת זאת 34473
אמממ.... הטכנולוגיה כבר נתנה לינק. במאמר.
אופס... 34474
הכיצד? 34505
הסכימו העורכים הנכבדים לכך שמאמר שמופיע באייל יופיע גם במקום אחר? והרי בכל פעם שדבר כזה קרה בעבר נשלחו מכתבים נזעמים לכותב , הזהרות , בקשות שדבר כזה לא יקרה יותר וכו'. האם יש שינוי במדיניות ?
כך: 34615
מערכת האייל הקורא רואה בשיתוף פעולה עם אתרים אחרים דבר פורה ומשמח. שיתוף פעולה, כמובן, מצריך הסכמה של כל הצדדים. כשכותב פונה אלינו בבקשה לפרסם במקביל באתר נוסף, אנחנו נשמח לשתף פעולה, כל עוד לא נראה בפעולה הזו דבר מה שעשוי להזיק לאייל באופן כלשהו.
כשם ששמחנו כאשר ''קונספציה'' התירו לנו לפרסם את מאמרם אודות הממטיקה באייל, כך אין לנו התנגדות עקרונית לפרסום באתרים אחרים, כאשר מבקשים מאיתנו (ועומדים בתנאים מסויימים שאנו עשויים להציב).

יום טוב.
כך: 34621
זה רק נדמה לי, או שהתגובה הזו שוכתבה בכל יום מחדש?

נדמה לי שאתמול נכתב כאן שלא יהיה שיתוף פעולה יותר, ושלשום נכתב כאן שבמקרים מיוחדים - כן. עכשיו מדובר ב"כן" גורף.

משהו כמו האבולוציה של היחס ליאסר ערפאת מצד ישראל.
אם למזג 34509
אז כדי לקשור את הדיון הזה לדיון אחר שרץ במקביל באייל - האם מכונות מין מדליקות סיגריה אחרעי הדיון?
אופס 34510
אחרי הזיון ולא אחרעי הדיון
בסזר בסזר 34514
אהבה עם ... 34502
הנה, הגעתי גם לאתר הזה!

אתר מעניין, היה נחמד להכיר.

לדעתי, לעשות אהבה עם רובוטים הוא עניין לא פרקטי לחלוטין. בואו נפשיט (מהמילה "מופשט")-סקס המופרד מאהבה קיים עוד משחר הימים,הוא בערך בן גילה של לילית (ראה תגובתך ב"בננות"),טוב,אולי אחיה הצעיר.אני חושבת שהשאלה היא יותר האם להעלותניתן/כדאי/אפשרי להעלות את "סקס בלא אהבה " הזה לרמה של אידיה? ואולי לעשות עוד צעד אחד,ופשוט להפריד את ההנאה המינית מן החיכוך "הפרימיטיבי" הזה(כיצד-לא זאת השאלה).התוצאה הצפויה ביותר תהיה ניכור.ומה עם הלא צפויה?
אהבה עם ... 34897
שלום sea

אכן, אפשר לראות במין עם רובוטים מטפורה ליחסי מין בלי אהבה, דימוי למין נטו בין גברים לנשים.

את אומרת שמה שצפוי במין עם רובוט זה ניכור ושואלת מה עם הלא צפוי? האם כוונתך לכך שקיימת בכל זאת האפשרות של התאהבות ברובוט? למשל, כמו שילד אוהב את הדובי שלו?
אהבה עם ... 34899
הרבה מעבר למידה שבה הילד אוהב את הדובי שלו.

באחד מסיפורי אסימוב מתאהבת אשה ברובוט נסיוני הנשלח אליה כדי לסייע לה בעבודות הבית. היא זוכה בעזרה הזו משום שבעלה הוא אחד מעובדי מפעל הרובוטיקה.

הרובוט יפה התואר, שאינו נראה שונה מאדם, עוזר לה מעל המצופה. הוא מבין שהיא רוצה לעורר את קנאת חברותיה, וכדי להעלות את תחושת הערך העצמי שלה הוא "מתוודה" בפניה שהוא מאוהב בה, וגם דואג לכך שחברותיה תראינה אותם במצב אינטימי. הוא אינו מסכן את נישואיה, משום שבעלה יודע שמדובר ברובוט, בניגוד לחברותיה - שאינן יודעות.

הרובוט מוחזר למפעל לאחר תקופת הנסיון, כשברור מה יש לשנות בו: הוא חייב לעבור שינויים התנהגותיים כדי שנשים לא תתאהבנה בו.
אהבה עם ... 35168
כוונתי היא לכך שלא כל פעם שבראשי המתולתל צצה לה שאלה, היא באה בליווי תשובה! ברור ש"ניכור" זאת התשובה המתבקשת , אך גם פשטנית למדיי, ולעיתים קרובות המציאות שהחיים מעמידים אותנו לפניה, ללא אפשרות חנינה, עולה על כל דמיון (שוב אזכיר את התרחשות הימים האחרונים-לא מסוגלת להתנתק מזה אפילו בעולם הוירטואלי). כוונתי היא לתת דרור למחשבה הפילוסופית, מה גם שלפעמים ההיסטוריה הופכת גם את הבלתי-יאומן ביותר לאפשרי!
ועוד מחשבה באותו עיניין...
ע"מ לענות על שאלת האפשרות להתאהבות ברובותית, בוא נברר, לפחות לעצמנו , מהי התאהבות! אם מקורה בהשלכה של חלומותינו/ציפיותינו/... שלנו על הזולת, מי יפריע לנו להפוך ל"זולת" את הרובוטית( יש איזו ת' פסיכולוגית חצי רצינית שההתאהבות משולה לפסיכוזה/נוירוזה או משהו כזה...), אם מכניזם (סלח לי על הביטוי המכני (: ) של ההתאהבות הוא אחר, אז...
תיקון קטן 34503
שם הסרט של שפילברג הוא
A.I
ולא כפי שנכתב
תיקון קטן 34528
אופס, סליחה, תוקן, תודה.
משהו מוזר בתמונה 34554
של הרובוטית ממטרופוליס. תסתכלו עליה טוב, היא מזכירה מאוד במבנה הגוף וברוח הכללית את לארה קרופט. האם זו הפיגורה הנשית האידיאלית של שנות העשרים? הלא כוכבות הסרטים של אז הציגו חזה גדול, אגן רחב ומותניים רחבות לא פחות.
משהו מוזר בתמונה 34628
מה שעוד רואים זה שגם אצלה השפתיים עבות.
דיילות מכניות 34633
הסיפור על הבובה המכנית הזכיר לי: כשהגעתי לניו יורק בפעם הראשונה ראיתי בשדה התעופה שתי דיילות שחורות שעשו ניתוח פלסטי. הן היו דומות שזה מדהים, ונראו ממש כמו שתי בובות ברבי שרק אומרות: לעבור בבקשה, לעבור בבקשה.
רובוט קיבל שכל וברח 74207
במרכז מחקר שבו עורכים ניסוי ב"רובוטים חיים" על פי עקרון "הישרדותם של הכשירים", פיתח אחד מהם די "שכל" כדי לברוח מ"דיר הרובוטים":
רובוט קיבל שכל וברח 81544
Number Five is ALIVE!
יו, נוסטלגיה... (:
פשוט מצוין 195616
כל מאמר המוסיף לידע שלנו לגבי איך מוצגות מיניות ואנושיות בתרבות ראוי לברכה.
תגובה למטרופוליס 209305
הסיפור מדהים וכותבו שכח לספר כי למעשה הסרט הנוכחי המופץ הוא למעשה אוסף של קטעים מחוברים מהסרט המקורי שנמצאו בכל מיני פינות בעולם עובדו וחוברו מחדש בשנת 1984. כמו כן נוספה לסרט מוזיקה קיצבית והעיבוד הזה זכה בפרס האוסקר בשנת 1985. אינני יודע עם המוזיקה שנוספה היתה מתקבלת על ידי פריץ לנג הבמאי המקורי של הסרט אך התוצאה מדהימה, עם במקרה יש למישהו את ההעתק משוחזר של הסרט בוידאו, אודה לו מאוד עם יוכל לשלוח אלי העתק כזה, פשוט היה לי העתק ואבד והיום אינני יכול למצוא העתק נוסף.
כתובת ה-E-mail שלי היא nhom@nana.co.il
בקשה לעזרה 512629
היי חבר'ה,
כמי שנראה לי אתם מכירים את עולם הרשת ועולם הקולנוע היטב ואני אשמח לעזרתכם.
אני עושה עבודה על "אהבה ברשת" ואני זקוקה לשמות סרטים שאתם מכירים שעוסקים בנושא הזה של התאהבות דרך הרשת, התאהבות שקשורה ברובוטיקה אולי, עולם המחשבים...

סרט שמתאים לקטגוריה הוא "יש לך הודעה" ואפילו WALL - E
האם אתם מכירים עוד משהו, אתם יכולים לעזור לי?
כמו כן, מה אפשר לבחון בתחום הזה? איזו שאלת מחקר יכולה לבחון את הנושא?

תודה מראש...
בקשה לעזרה 512631
מה הקשר בין רובוטיקה ל"אהבה ברשת"?
בקשה לעזרה 512633
מה? רובוטים לא דגים באמצעות רשתות?
_____
ונשאלת השאלה: מה רובוטים אוכלים?
בקשה לעזרה 512635
כבשים חשמליות?
בקשה לעזרה 512636
מיקרו פיש ומיקרו צ'יפס

__
לפחות רובוטים אנגלים.
בקשה לעזרה 512639
כל פעם אני נופל בפח הזה מחדש! תגובה 339528
הכוכבים רימו אותי 512634
אני, למשל, כל אלה שהתאהבתי בהם ברשת התגלו כרובוטים. אופס, בעצם גם אלה שהתאהבתי בהם בחיים האמיתיים התגלו כרובוטים, אז זה כנראה לא עניין של רשת אלא של מזל נאחס. או שכבר לא מייצרים אותם (גברים אמיתיים, that is).
הכוכבים רימו אותי 512638
לפחות רובוטים הטרו?
הכוכבים רימו אותי 512641
זה מה שנאמר בהוראות השימוש, אבל לך תסמוך על כל היצרנים תאבי הבצע האלה בעידן התש''חניקי הזה.
אתה לא יוצא מהבית איתי כשאתה לבוש כך. 512642
לידיעתך: אם זה בא עם הוראות אז מדובר ברובוטיות.
RTFM 512646
גם כן הוראות:
יש ידית הפעלה אחת, וה"הוראות" אומרות "משכי בידית".
בקשה לעזרה 512632
זכרתי התרשמות כללית שלי שארז לנדוור אוהב מאוד ומבין בסרטים, והנה באמת מצאתי, לדוגמה: תגובה 339440. אולי כדאי שתפני אליו, באתר או באימייל שבתחתית החלון.
בקשה לעזרה 512671
Hard Candy
בקשה לעזרה 512688
סרט שעוסק בנושא הוא LOL . מתוך התקציר באתר Rotten Tomatoes:

Alex, Tim, and Chris view the women in their lives through the dimensions of a computer screen or the lens of a camera-phone, as they struggle to balance their online fantasies and addictions with the demands of real life.
http://www.rottentomatoes.com/m/lol/#

דומני, שהסרט לא הופץ בארץ, אבל ניתן להשיגו ב-DVD בספריות האוזן השלישית
בקשה לעזרה 512689
אולי גם ברברלה, ג'יין פונדה ומכונת עינויי הסקס
בקשה לעזרה 513213
על הסרטים, נראה לי, עדיף לשאול באתר עין הדג.
688064
688072
מהכתבה: "להערכת מומחים בתחום, נישואין בין בני אדם לרובוטים יהפכו לדבר שבשגרה כבר בשנת 2050." באיזה "תחום" מדובר?
688073
בתחום בריאות הנפש...
או שמא מוטב לנסח: בתחום מחלות הנפש.
688084
והשאלה היא כמובן האם הרובוטים יסכימו לעסקה מרצונם החופשי.
688126
ב-‏2050 כבר יהיה איסור מוחלט על יחסי מין בין אדם לרובוט, כי זה ייחשב ניצול יחסי מרות (של הרובוט על האדם).
688127
במקרה הזה לא ברורה לי בכלל המוטיבציה ליחסים שכאלה, זה יהיה יותר מופרך מהמוטיבציה לקיים יחסים עם ניאנדרטל.
688128
האם ברור לך למה אנשים מתגרים מינית מקצת דיו מודפס על נייר?

____

ואם במקרה לא קראת, הרשה לי להמליץ על "גן החיות האנושי" שמתאר יפה את תופעת ה"על גירוי" אצל ציפורים.
688199
חלקית לפחות. מה שלא ברור לי לחלוטין זה הקשר לתגובתי הקודמת.
688228
כנראה שלא הבנתי אותך נכון. פירשתי את ההערה שלך בנוגע ל"מוטיבציה ליחסים כאלה" לשאלה מדוע שמישהו יתגרה מינית מגוש פלסטיק ('פלסטיק' כמטפורה. לא יודע באיזה חומרים ישתמשו לרובוטים). התגובה הלא ברורה שלי ניסתה לטעון שאם אנשים מצליחים להתגרות מינית מתמונות של הדבר האמיתי (קצת דיו על דף), אז על אחת כמה וכמה שזה אפשרי עם דגם תלת ממדי של הדבר האמיתי.
הרפרנס ל"על גירוי" של דסמונד מוריס הוא קצת יותר מסובך. נעזוב אותו בנתיים.

ומה רע בסקס עם ניאנדרטלים?
הפוך גוטה, הפוך 688230
האנלוגיה לניאנדרטלים ניסתה לרמוז שמה שלא ברור זאת המוטיבציה של רובוטים ליחסים עם הגזע הפגום, הנחות, המכוער והפרימיטיבי שקדם להם בהיסטוריה.
הפוך גוטה, הפוך 688231
על סמך מה אתה חושב שהניאנדרטלים הם פגומים, נחותים, ומכוערים לעומתינו?

(לא פלא שלא הבנתי את האנלוגיה...)
הפוך גוטה, הפוך 688233
אם עכשיו הבנת למה התכוונתי, הבה נתמקד בנמשל ולא במשל.
688244
גם לי לא ברורה המוטיבציה, אבל קטונתי מלהבין את רובוטי העתיד.

(פעם מישהו קישר מהאייל לכתבה על סקס עם דולפינים. אמיתי או לא, אני יכול לראות את האטרקטיביות שבזה; גם עם ניאנדרטל(ית) לא נראה לי מופרך לחלוטין.)
688247
אני מבין שכנראה השתמשתי באנלוגיה לא לגמרי מוצלחת, שמשכה אליה את רוב האש.
בהנחה שמדובר על אנדרואידים דמויי אדם, שכמו שאתה רמזת מן הסתם יעלו על בני אנוש בכוחם, תחכומם, חוכמתם ו(אני המשכתי) יופיים, כישורי החיזור ושאר ידה-ידה-ידה יכולות אטרקטיביות, אני לא רואה שום סיבה טובה שיימשכו דוקא ליצורים שמצד אחד קצת דומים להם (ועל כן חסרים את אטרקצית האחר של הדולפין, נניח), ומצד שני נחותים מהם בשלל פרמטרים.
בניגוד לאנשים, שרובם לא דומים לכוכבי קולנוע או דוגמניות על (גם לא הם עצמם, בחיים האמיתיים בדרך כלל), אין שום סיבה טובה שרובוטים לא יהיו בראד פיטים ואנג'לינה ג'וליות ודומיהם. ועם כישורי שיחה, ריקוד ושירה עיליים.
עכשיו, מה אתה היית בוחר במקומם?
(את אישתך כמובן, אבל לא זאת השאלה).
688254
אם אתה כבר עושה את ניסוי המחשבה הזה ברבע רצינות ויותר, צריך להתחיל מהשאלה למה בכלל שלרובוטים יהיו חיי זוגיות ומין.
688262
טוב, זאת היתה הנחת הבסיס בתחילת הפתיל.
(מין - למה שלא יהנו? זוגיות? זה באמת צורך מיותר בהקשר הזה).
Battlestar Galactica 688273
את הדילמה הקשה הזו חוו דר. גאיוס באלטאר ושלי גודפרי, או ג'ינה אינווייר, או... בקיצור, מספר שש. [זהירות! מי שעדיין לא צפה בסידרה ומתכוון לראות אותה].
לפי ניתוח גנטי, הקאווקזים והמונגולים הזדווגו עם ניאנדרטלים 688263
כ- 3 אחוז מהגנים שלהם נחשבים להיות ממקור ניאנדרטלי. יתכן שמיעוט ההזווגות אינו בגלל משיכה אלא מכיוון שהיו הרבה יותר ספיינס ספיינס מאשר ניאנדרטלים, כמו כן החברות היו ניפרדות לכן לא היו הרבה מפגשים.
לנגרואידים אין כמעט גנטים ניאנדרטלים. הניאנדרטלים לפני 70 אלף שנים ניבלמו בארץ ישראל ולא נדדו לאפריקה ).

לגבי משיכה - כמו ניתן ליצור קשר נפשי לחיות מחמד ניתן ליצור קשר נפשי עם ניאנדרטלים שאולי כלל לא היו מטומטמים כפי שחשבו פעם. הכלים שלהם היו קצת פרימיטיבים יותר, נדמה לי שהם לא פיתחו קשתות לכן היו נחותים במאבק כוחני. כל עוד היתה תקופת קרח הניאנדרטלים יכלו להתבצר באירופה, כאשר תקופת הקרח הסתיימה הם לא יכלו לעמוד בפני הפלישה של הספיינס ספיינס (היתה פלישה מוצלחת של ספיינס ספיינס בישראל ובאירופה לפי מימצאים לפני כ- 30 אלף שנה).
688202
האם האנדרואידים חולמים בשנתם על כבשים אלקטרוניות ?

==============

הסרט "בלייד ראנר" שהוזכר הוא באיכות גרפית וקולית טובה (2.1 גיגה). אורך הגירסא 117 דקות בערך. ניתן להוריד כיתוביות בעברית ובעוד שפות בפורמט SRT. יש כיתוביות לאותה גירסה ברזולוציה נמוכה יותר שתואמות לרזולוציה הגבוהה (מכיוון שהכיתוביות מותאמות לגירסת המקור שגם היא באורך 117 דקות). אפשר גם ללא כיתוביות בעברית אבל רצוי לפחות באנגלית כי גם הטקסט חשוב. יש בסרט כמה שטויות טכנולוגיות אבל זה לא חשוב, חשובה ההשקפה הפילוסופית.
============

הרובוטים הבסיסיים (היעודיים) הם בסך הכל אוטומטים למשימות פשוטות. הם לא יהיו הרובוטים האמיתיים שמסוגלים לחשוב כמו בני אדם.

הדרך האפקטיבית היחידה לעשות (בעתיד הנראה לעין) רובוטים שחושבים כמו בני אדם - היא לעשות רובוטים על ידי שיבוט. כאשר זה יקרה, הרובוטים יהיו בעצם עבדים אנושיים שאמורים לפטור אנשים מעבודה - כאן מתחילות הבעיות. העבדות לא נעלמה מן העולם היא תקום עד עכשיו לא היה בה בונוס גדול (חוץ מפינוק) , כאשר יהיה בה צורך (למשל העצמת כוח כלכלי) - היא תקום מחדש.
ממותה שיבוטה 688203
כל עוד שיבוט אנושי לא נוצר במפעל אלא נולד להורים אנושיים בתנאים סבירים, מדובר על אדם לכל דבר.
ממותה שיבוטה 688211
מעניין, ואם הוא נוצר במבחנה הוא לא אדם?
________
ובמסגרת ההמלצות על סרטים רלבנטיים - The Island עם יואן מקגרגור וסקרלט ג'והנסןן.
ממותה שיבוטה 688212
יש היום הפריה במבחנה. אבל עיקר התהליך דורש מעורבות אנושית.

כלומר, להגיד שבגלל שיש אפשרות לשכפל עוברים בשלבים הראשונים ויש הפריית מבחנה, אפשר ליצור צבא של משוכפלים, או משוכפלים לפי הזמנה. זה נכון, בעיקרון. אבל בהינתן האפשרות להחזיק קבוצה גדולה של אמהות בתנאי עבדות. אין שום מניעה טכנית. אבל לא נראה לי שזה מעשי.
ממותה שיבוטה 688213
אבל לא זו היתה השאלה שלי. תניח מבחנה מטאפורית ורחם מלאכותי, ואז נשאלת השאלה לעיל.
ממותה שיבוטה 688216
עדיין חסרים לי נתונים. עוד בעיה היא שתהליך הייצור של אדם מועיל לא מסתיים ברחם [מלאכותי]. אדם לא מספיק מועיל ללא מספר שנות לימוד וצמיחה. ואני מניח שנדרש לימוד, מכיוון שהם לא אמורים סתם לעבוד בעבודות דחק. בשביל זה יהיו רובוטים.
ממותה שיבוטה 688259
ראשית.

יצירת שיבוט ברחם מלאכותי (דהינו אינקובטור) אפשרי בעתיד (יותר פשוט מיצירה יש מאין של רובוט עם כישורים מנטלים אנושיים) - שכן בעיקרון העובר צריך רק אספקת חומרים בצורה סדירה וסביבה מוגנת יציבה (לשם כך יפותחו במהלך הזמן חיישנים מתאימים). בעיקרון: רחם זו צורה משוכללת יותר של ביצת זוחלים: הביצה מכילה את כל החומרים הנידרשים להפיכת העובר לייצור חי. כל ההבדל ברחם של יונקים לעומת זוחלים הוא: הרחם מאריך את זמן הדגירה (ומשפר את ההגנה הסביבתית במהלכה), ההארכה שמאפשרת זמן התפתחות ממושך יותר של הגוף והמוח (המוח מתפתח, לפי זכרוני, בשנתיים הראשונות לאחר הלידה). עובר נפל מלידה מוקדמת יכול להיות מגודל היום באינקובטור אם ההפלה חלה בחודשים האחרונים לזמן ההריון הנורמלי. אמנם אנקובציה זה לא מצב אופטימלי שכן תינוק באינקובטור עלול לסבול ממחלות רבות יותר מאשר עובר רגיל אבל בעיקרון זה אפשרי (במיוחד אם ישתלטו על הבנת אספקת החומרים לעובר בזמן ההריון). יתכן אפילו שהתוצאות של גידול באינקובציה יהיו טובות מהריון טבעי אם יובן עד הסוף תהליך אספקת החומרים לעובר וחומרים יסונטזו .

אני מעריך שבתור צעד ראשון, נניח תוך מאתיים שנה, תפותח טכנולוגיה לאינקובציה בשלבים מוקדמים למדי, נניח לאחר 5 חודשי עיבור. זה יפותח כדי למנוע מצבים של הריון בסיכון שהם מצבים רווחים למדי ומונעים מחלק מהמשפחות כניסה להריון. יש תמריץ כספי חזק לפיתוח הטכנולוגיה, שכן משפחות אומללות ישלמו הרבה כדי שיהיה להן לפחות תינוק אחד (כרגע השיטה היא גידול פונדקאי). לאחר הצעד הראשון אפשר יהיה להקדים יותר ויותר את תהליך האינקובציה המלאכותית ובמקביל לקצר את שלב הפונדקאות, יקח כמה מאות שנים להגיע ליכולת הזו, יתכן אפילו רק 100 שנה, תלוי בתמריצים הכספיים.

שנית.

בעיקרון, יהיה ניתן לפתח (יחסית מהר יותר) שיבוט של אנדרואידיות (נקבות) שתפקידן יהיה לשמש פונדקאיות להריון טבעי. נראה לי שזו אפשרות שניתן להשיג אותה טכנולוגית כבר היום. ובכל מקרה תוך נאמר מאה שנה. החסם העיקרי הוא חברתי (נחשב למעשה לא מוסרי כשם שהעבדות לא מוסרית) אבל גם חסם כזה ישבר אם מבחינה חברתית זה יאפשר גידול אוכלוסיה מואץ לחברות מועטות אוכלוסין. כאשר השגת מזון לאוכלוסיה גדולה לא תהיה חסם רציני - זה יקרה שכן לא מיצינו בכלל את החקלאות (חקלאות ימית יכולה לספק מזון בכמות דמיונית).

שלישית.

אנדרואידים יוכלו להיות מפותחים לא רק לצורך ילודה אלא גם כדי לייצר "חלקי חילוף" כדי להאריך את החיים באמצעות השתלות ריקמה (כדי לתגבר על מחלות שגורמות לשחיקה מוקדמת של רקמות הגוף). לזה יש תמריץ כספי עצום, והמחסום החברתי לא יחזיק מעמד זמן רב. רק כמה מאות שנים. העולם אז לא יהיה הכי מוסרי אבל כולנו רוצים לחיות במצב סביר עד גיל 80 לפחות לכן זה יקרה בין אם נרצה או לא.

בקיצור:

המיגבלה המוסרית של גידול צאצא בגוף אנושי כתנאי להגדרתו כיצור אנושי בעל זכויות אינו מיגבלה שתעמוד למיבחן.
688137
מנסים לשכנע אותם לאכול תפוח...

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים