לא עוד וויטנאם 720
לא יהיה זה מוגזם לקבוע, כי במלחמה הזו לארה''ב אין את הפריווילגיה להפסיד. כדי לנצח בה, מנהיגת העולם החופשי תאלץ להתפשר על האידיאלים שלה.

העולם המערבי בראשותה של ארצות הברית עשוי לגלות מהר מאוד כי ההיצמדות לערכים המערביים ולאורח המחשבה המערבי המעדיף הידברות ומציאת מכנה משותף עלולה לגרור את המלחמה באפגניסטן למרחץ דמים שיחרוג במשמעותו לשלום העולם החופשי מכל מה שידע העולם בעבר. בשני מקומות צפוי שיוותרו על דרך המחשבה הזו, המעדיפה פעולה כירורגית לטיפול בטרור, ויבחרו בדרכים אחרות, תודה לאל.

ראשית, בצ'צ'ניה, שם סביר שחלק מהמחיר ששולם תמורת עזרת הרוסים ותמיכתם במלחמה באפגניסטן הינו עצימת עין של ארה"ב בפני מה שיהפוך בעוד זמן קצר לסיום הטיפול בבעיית צ'צ'ניה מבחינת הרוסים.

שנית, בקוסבו (ובמקדוניה בהמשך), שם עתיד העולם לראות כיצד זוכים הסרבים לתגמול כלכלי נמרץ, החזרת סרביה ל"משפחת העמים" ואולי אף פגישות מצולמות היטב בין נשיא סרביה לבין נשיא ארה"ב. הכבוד הזה עתיד ליפול לידי הסרבים רק על מנת שימשיכו לעשות את מה שהיטיבו לעשות במלחמת האזרחים ביוגוסלביה: לשחוט, להגלות ולטרנספר אוכלוסיות שלמות (מוסלמיות כמובן), וכל זה בניסיון נואש של האמריקנים לבלום את ההסתערות המוסלמית על השער לאירופה המערבית. השותפים הטובים ביותר של ארה"ב ואירופה בפני הפרץ המוסלמי בשערי אירופה המערבית, כך יתברר, הם אויבי האנושות (הסרבים) מאתמול.

בחירה אמריקנית במלחמה באפגניסטן בתבשיל המורכב ממלחמה סלקטיבית, היצמדות לכללי משחק "מוסריים", ומלחמה בסגנון ה"פייר פליי", עלולה להפוך את מלחמת אפגניסטן למרחץ דמים בלתי אפשרי עבור ארה"ב והמערב. במלחמת וייטנאם הפסידו האמריקנים עקב קשירת ידי הצבא. אם הדבר יחזור על עצמו גם במלחמה הנוכחית, יהיה הדבר תרחיש בלהות שיעצים עוד יותר את בן־לאדן או יורשיו, ויקדמם למדרגת קדושה משיחית איסלמית בנוסח סלאח־א-דין, ויסייע להכנת התשתית להעברת מלחמת הקודש המוסלמית בכופרים היישר אל תוך שטח ארה"ב, אירופה וישראל.

לא יהיה זה מוגזם לקבוע, כי במלחמה הזו לארה"ב אין את הפריווילגיה להפסיד. הפסד, כאמור, יגרור באופן כמעט ודאי את כל העולם הערבי והמוסלמי לשוליים הקיצוניים ביותר של האיסלם. שוליים אלו יפילו כמגדל קלפים את המשטרים החילוניים בכל הארצות המוסלמיות. או אז תתייצב נגד ארה"ב בתוך זמן קצר אימפריית טרור של עשרות מדינות בנוסח הטליבאן ואיראן. אימפריה עם טכנולוגיות עילית וכוח ארגוני של מעצמה.

שר החוץ האמריקני, אולי כמייצג הברור ביותר של חוסר ההבנה המנטלי של הטרוריסטים האיסלמיים, הינו גנרל הנלחם בכשרון רב, כדרכם של גנרלים, את המלחמה שהייתה. כך מתרוצץ שר החוץ האמריקני על מנת לבנות "קואליציה נגד הטרור" על־פי הנוסחה של מלחמת המפרץ בשנות ה-‏90, ומצרף אליה את מדינות הטרור עצמן. מדינות אלו, ה"חברות" בקואליציה, ינסו ככל יכולתן לכבול את ידי ארה"ב במלחמת אפגניסטן, הכל כמובן מתוך "דאגה לעם האפגני", כשלמעשה רצונם האמיתי הנו לגרור את ארה"ב למלחמה שבה הכללים הם בנוסח וייטנאם, או נוסח צה"ל בלבנון. זו מלחמה בה לא ניתן לנצח. מלחמה בה הקזת הדם היום־יומית מכלה את שרידי הרצון להמשיך בה.

במלחמה בטרור, לאמריקנים חייב לרדת האסימון, כי האויב הוא כל מה שאתה רואה שיש לו צורת אנוש והוא אינו שייך לך. זאת, כל עוד לא הוכיח אחרת. כל אחד הוא הטרוריסט, שכן לטרוריסטים אין תקומה בלא עורף אוהד. די לראות את הראיונות עם הגולים האפגנים בבריטניה, כדי לגלות שהרוב המכריע בהם אוהד את הטליבאן ודרכו. לא מפריע להם משטר הטליבאן, הדיכוי הפנימי או מעשי זוועה של המשטר כנגד בני עמם. הכל בכל מכל מקובל על הגולים האפגניים הללו, היושבים במערב אירופה. מה אפשר להסיק מכך על אלו היושבים באפגניסטן עצמה? הגולים במחנות הדחק בפקיסטאן, גולים המשלמים יום־יום על טירוף הטליבאן, תומכים בטליבאן כנגד "הכופרים".

האויב, אם כן, הוא האוכלוסייה כולה. לקח זה הטיבו להבין הרוסים לאחר מפלת אפגניסטן, והם מיהרו להפנימו ולממשו בצ'צ'ניה. שיתפת פעולה עם הרוסים? נשארת בחיים. לא? חתמת על גזר דין מוות לא רק לך עצמך, אלא גם לכל הכפר שלך, או לכל העיר שלך, או אף לכל עיר הבירה שלך.

האמריקנים עשויים להבין שכנגד טרור יש להפעיל טרור. טרור אכזרי וחסר אבחנות. זאת על מנת לקיים את משוואת האימה שנמצאת בבסיס הטרור: "אתה תפחד ממני, יותר משאתה מפחד מהם". רק מערכת טרור כזו מסוגלת להנפיק אינפורמציה מודיעינית בזמן אמת ובאיכות משובחת. יש לגרום למצב בו אח ילשין על אחיו ואב על בנו. צה"ל ביצע זאת בהצלחה מרובה שנים רבות בעזה ובגדה, ואף בלבנון בשנים 1975 עד 1982. כל פירור מזון או הטבה, ולו הזעירה ביותר, הינם בתמורה; אין חינם - אפילו למוות יש להתחנן. אפגניסטן, עקב טירוף הטליבאן, הנה מדינה מוכת רעב. אל להם לאמריקנים לשלוח משאיות מזון. משאיות אלו יגיעו במקרה הרע ישירות לטליבאן, ובמקרה הטוב לא ישמשו כשוט יעיל לשיתוף פעולה של אדם כנגד רעהו. במלחמה זו חובה להגיע למצב בו העורף של הטרוריסט כבר אינו מעוזו הבטוח. זהו המפתח היחידי להתמוטטות הטרור ולהכנעתו.

מיתוס ישן נוסף שככל הנראה עתידים האמריקנים להשתחרר ממנו הינו ה"פייר פליי". הכשל מתחיל, כמובן, כבר במילים: "הוגן" ו"משחק". המלחמה אינה הוגנת, ובוודאי שאיננה משחק. לאמריקנים יש אפשרות למעט באבידות עד למינימום האפשרי באמצעות הפעלת נשק־על טקטי. נשק שעשוי להתגלות כאידילי הוא נשק ניוטרוני, אשר על־פי פרסומים הנו מוגבל בשטח ההרג, אינו כרוך בנשורת רדיואקטיבית ארוכת טווח (עניין של שעות בודדות), אינו הורס מבנים, אך משמיד כל חי באזור ההרג שלו. ניקוי השטח הטוטאלי לא רק ימנע, כמובן, נפגעים לצד האמריקאי, אלא אף יחסל את רוח ההתנגדות של מופרעי־אללה, שעברו שטיפות מוח רצחניות במחנות הטרור של אפגניסטן.

במלחמה הזאת, כאמור, אסור להפסיד. המתקן הגרעיני במזוודה, שכרגע אינו אלא בגדר חלום לטרוריסטי האיסלם, כבר מתקתק. מתאבדים, כידוע, לא חסרים לטרור הערבי־איסלמי.
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "פוליטיקה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

If You Can't Beat 'Em, Join 'Em 37919
ושוב אנו נדרשים לשאלה - אם הדרך היחידה להציל את העולם המערבי היא לוותר על כל הערכים של העולם הזה - מה הטעם? למה להלחם כדי להגן על משהו שאתה מוכן לוותר עליו בכזאת קלות?
ניטפוק, אם יותר לי. 37921
צלאח-א-דין נחשב לדמות נערצת בהיסטוריה של האיסלאם הערבי רק בעיני ערבפילים מערביים, ולא בין הערבים המוסלמים עצמם.
אינני יודע מאיפה לקחת את המידע 37935
הזה. צאלאח א דין הוא אכן דמות נערצת כיום בעיני הערבים ובראשם עראפאת וסאדאם חוסיין ( שבא מכפר הולדתו של צאלאח א דין ) שרואים את עצמם כיורשיו.
נכון הוא שרק במאה האחרונה הוא נהפך להיות נערץ בידי הערבים לאחר מאות שנים של התעלמות וזאת בגלל מה שנראה כחזרת ההמצב ההיסטורי שהיה קיים בימיו של המאבק ב''צלבנים '' אירופים ויהודים.
מקורות המידע ישארו חסויים. 37936
לצורך בטחונם האישי.
אינני יודע מאיפה לקחת את המידע 37950
לא ייתכן שסלאח א דין בה מעירק, וליתר דיוק מתכרית', שכן הוא בכלל לא היה ערבי כי אם כפי שאני זוכר ממרכז אסיה, עצמה.
אינני יודע מאיפה לקחת את המידע 38149
כורדי אם אני זוכר נכון
37924
אני מתקשה להאמין שכל כך קל פה לכולם להאמין שנדרשת כאן מלחמה. לפני הפיגוע במגדלי התאומים היא הייתה נדרשת?
עוד יותר קשה לי להאמין שאתם באמת מאמינים שיש פה מלחמה. נראה שההפצצות האלה הן מס שפתיים.

צריך לשאול את השאלה: למה נלחמים?

בטח שלא כדי לעצור את בן לאדן מלבצע עוד פיגועים:
שי כהן צודק, לפחות קצת, לפחות בחלק של הפרקטיקה הנדרשת כדי להגיע לניצחון על המטרה הזאת - נסכים שצריך wipeout של ממש כדי למגר את החסמבאים של בן לאדן, וברור שאין כאן שום כוונה לפעולה מסוג זה, וראו התגובה הראשונה למאמר.

אולי נלחמים נגד האיסלם? גם זאת נראית לי אופציה לא סבירה, אלא אם כן נתחיל עכשיו בהקמת מחנות השמדה (או מפעלי נקניקים). חוץ מזה ויותר מזה, הרי ארה"ב התאמצה (התאמצו? ארצות הברית מתאמצת או ארצות הברית מתאמצות?) להקים קואליציה, עם מדינות ערביות, אז כל הדיבורים על מלחמת תרבות כוללת נשמעים לי קצת לא מציאותיים. תחושה זו מתחזקת בגלל המגעים הממושכים עם מדינות ערב והעולם, שרק לאחרי שנסתיימו, והעשן סביב חזרתו של ג'ורדן לאנביאיי התפזר, החלו ההפצצות.

אז איזה מלחמה יש פה בכלל? יש פה בכלל מלחמה? לי אישית נראה שלא. אני חושב שליאור גולגר היה זה שמלמל משהו בפני על כך שבעצם העיקר בכל הטרראם פה הוא כבילת המדינות האיסלאמיות המחזיקות בנשק גרעיני. קשרים הדוקים ותלותיים שלהן עם ארה"ב יאפשרו לה להתחיל את פרוייקט מלחמת הכוכבים מחדש, וגם להשליט מעט יותר סדר בכל מה שנוגע ליכולת הגרעינית של מדינות אלה, מה שיפחית את סיכויי פצצת האטום במזוודה.

אני הולך לארוחת החג (יש דבר כזה בסוכות?), אז אני אסכם שניה בקיצור:

ארה"ב חוששת מפגיעה אמיתית, וגם אולי מבעיות בנפט (ובזה אני ממש לא מבין).
ולכן ארה"ב רוצה להפחית את הסיכוי לדליפת נשק גרעיני לידיים לא אחראיות (המדינות, אני חושב, הן גופים אחראיים).
ולכן, עדיף לה להתקשר ולפקח על הנשק הגרעיני במדינות האיסלאם, ולא לדחוק אותן לפעולות נואשות.
ולכן, היא רוצה לחתום איתן על כל מיני הסכמים ושאר ירקות.
ולכן היא חתמה איתן על כל מיני הסכמים ושאר ירקות.
ועכשיו היא צריכה לעשות משהו עם כל ההסכמים האלה, כדי שלא יותר מדי אנשים בארה"ב ובחוץ (ובארץ! זה עובד יופי, אגב, חברים(...)) ישאלו למה היא בכלל חותמת איתן הסכמים, גם על חשבון ישראל.
אז היא מפציצה פה ושם.

וזהו.
אני מזהיר, אם לא יהיו תגובות למה שכתבתי אני אכתוב הכל מהתחלה כשאחזור.
לא, מאור, על תעשה לנו את זה! 37926
;-)
ומה עם נקמה? 37931
אתה חושב שהממשל יעמוד בלחץ הרחוב האמריקני לנקמה?
אתה חושב שהוא יסתפק בפיצוצים העלובים שראינו אתמול במסכי הוידאופונים הירוקים?

עד שלא יראו בסיאנאן אקשן אמיתי, האמריקנים לא יפסיקו את הפעולה הזו.
וחוץ מזה, מה צריכה להיות, לדעתך, "התגובה הפרופורציונאלית" לפיגוע עם 7000 הרוגים?
37958
בקשר לשאלה הראשונה: אלא אם תהיה פתאום הפיכה, אז כן, כמובן.

מה שאני אומר הוא שכל העניינים שם בכלל לא קשורים לבין לאדן ‏1. הפעולה באפגניסטן ממלאת שתי פונקציות:
1) היא מכופפת את המדינות הערביות טיפה יותר, מעין חתימה במציאות על כל ההבנות שסוכמו בשבועות שחלפו.
2) מפוררת את הרעיון של מדינת איסלאם ענקית.
ויש אולי גם: 3) אני לא יודע למה אכפת לאמריקאים, אבל זה סותם לישראל את הפה. אולי זה חשוב מבחינת יחסים עם המדינות הערביות.

מה שקדם לפעולה, הוא העיקר. אני אחזור גם על זה, למרות שהתנהגתם יפה:

ארצות הברית כופה על פאקיסטאן ואיראן, ועוד כמה מדינות ערביות ולא ערביות, כל מיני הסכמים. מה שחשוב הוא שזה עשוי להקנות לה מעין דריסת רגל באיזור.
תחת מגף הטימברלנד ועינו הפקוחה של העיט ניתן יהיה להפוך את החימוש הגרעיני באיזור למשהו עם מעט יותר פיקוח, דבר שימנע סיכון ממשי של ארה"ב בשני מישורים: גם סיכוי פחות להפתעות, או קואליציות, או מעצמה חדשה עוד כמה עשורים, וגם סיכוי פחות לדליפה של נשק גרעיני לארגונים שאינם מדינות.
בקיצור, משהו שהוא אינטרס קיומי ממשי.

תגובה פרופורציונלית? תלוי מה אתה רוצה להשיג.
אם אתה בסה"כ רוצה לפרוק קיטור אצל האוכלוסיה שלך, מספיקים כמה נאומים אסרטיביים בטלוויזיה.
לחסל את הטרור אי אפשר.

אבל לדאוג לביטחון המדינה? הנה, למעלה.

1
אני מתכוון שהקשר של בין לאדן לעניין הוא לא כל כך חשוב. משהו בסגנון "משה, אולי כשאתה נוסע תקנה לי בושם בדיוטי פרי?" או "משה, אם אתה כבר הולך לקנות טלוויזיה, אני ממש צריכה חלב למחר".
אולי לפעולה יהיה המשך, ואולי גם תוצאות בשטח בכל מה שנוגע לבין לאדן, אבל זה לא משנה את מה שאני רואה פה.

-----------

אגב, זה זמן טוב לקרוא לערן בילינסקי לחוות דעה, למרות שקטונתי.
תמיהה רבתי 37960
אצל עוד מישהו מופיעה המילה "בילינסקי" בפונט שונה משאר הטקסט (נדמה לי אפילו שזה אותו פונט, אבל באיטליקס), או שזו בעייה חמורה בראייה/תפיסת מציאות/מחשב/דפדפן/מתח חשמלי אצלי?
תמיהה רבתי 37961
גם אצלי זה ככה ואני הולך לעשות כאן ניסוי קטן בהטיות של השם בילינסקי.
בילנסקי בלינסקי בילינ-סקי שבילינסקי ובילינסקי לבילינסקי מבילינסקי בילינסקים בילינסקאי בילינסקאיות בילינסקאים
סליחה מראש אם ניסוי זה הטריד מישהו. (חוץ מאת ערן בילינסקי)
תמיהה רבתי 37963
הצפת לו את ה-SMS עכשיו.

אגב, זה מופיע גם בצפייה לפני האישור, אז אין צורך לשתף את כולם עם ניסיונות עתידיים.

ברכות על ההומור הסבטילי.
תמיהה רבתי 37965
מדוע רק למר ב. יש את הפריוילגיה הזו?
הצעה לסקר הבא 37974
כיצד יש להציג את המחרוזת "כליל נאורי" בעתיד:

א. "כליל השלמות נאורי"
ב. "מר כליל נאורי (ירום הודו)"
ג. "כליל 'אני כותב רק באנגלית' נאורי"
ד. "Citizen KN"
ה. "ערן בילינסקי"
ו. "" (מחרוזת ריקה)
הצעה לסקר הבא 37975
שכחת:
ז. "זאב רווח."

אה, אופס, אתר לא נכון. לעזאזל עם הפופולריות של המנוע של טל.

אגב, לדעתי האישית, יש להציג את המחרוזת כך:

"מר כליל השלמות נאורי, ירום הודו, תצור מחצבתו, יתהלל ויתפאר ויתברך וישתבך שמו לנצח נצחים, בע"מ"

אבל אתפשר על ב.
תמיהה רבתי נוספת 37973
הצפתי למר בילינסקי את ה SMS? הכיצד? האם יש אפשרות להציף לאנשים נוספים פרט למר בילינסקי את ה SMS שלהם? אם כן, איך? אפשר גם אופציות אחרות מלבד הצפת הSMS? למשל משלוח פיצה הביתה? אם לא, במה זכה מר בילינסקי? האם הSMS של מר בילינסקי כחול? האם לא די בפונט יחודי עבור השם בילינסקי?
תמיהה רבתי נוספת 37977
כך:
תמיהה רבתי נוספת 37978
ענית לי רק על שאלה אחת.
האם יש דרך ליצור Easy Notification System? (אני אסתפק בהודעה לEmail, אין לי ICQ וגם לא סלולרי) אם כן, איך? אם לא במה זכה וכו'?
אני לא יודע מה לגבי 37984
ה Easy Notification System, אבל לגבי חוש הומור נראה לי שהעסק אבוד.
תמיהה רבתי נוספת 38023
אתם מוכנים להפסיק להציף לי את הסלולרי בהודעות?

סתם. מדובר בניסוי של טל בתוכנת האייל. פרטים בקרוב.
תמיהה רבתי נוספת 38025
אני נגד ניסויים באיילים. (בשביל זה יש איילי-debug, שלא סובלים).
תמיהה רבתי נוספת 38026
חלק מהניסוי הוא לראות אם אנשים (וארנבים) שמים לב לשינוי, ותוך כמה זמן (לקח בערך 10 שעות). אני חושב שהניסוי הצליח, אבל כדאי שטל יפרט.
תמיהה רבתי נוספת 38030
לקח פחות זמן - אני שמתי לב כבר ב-‏9:00, כשכתבתי את זה:
דיון 435
, אבל לא רצתי מיד לספר לחבר'ה.
תמיהה רבתי נוספת 153596
אני חושב ששנתיים וחצי זה כבר חורג בצורה בוטה מ"בקרוב". איפה הפרטים?
תמיהה רבתי נוספת 153607
המנגנון כבר שם. זה המנגנון שהופך למשל את הקישורים בצורת < תגובה XXX > שאתה יכול להכניס, לקישור ממשי, ומשמש גם לשימושים אחרים.
תמיהה רבתי נוספת 153611
אילו שימושים אחרים?
ומתי אני אוכל לקבל התרעת דואל בכל פעם שמישהו כותב איזי או Easy?
תמיהה רבתי נוספת 153614
לא באמת נשלח דואל/SMS. אם אתה מעוניין בפרטים אז אצל טל כהן בדואל, שכן מדובר במנגנון שהוא חלק מהתוכנה של האייל.
תמיהה רבתי 37962
תן לי לבדוק:
בילינסקי.
קננגיסר.
נאורי.
טל כהן.
נו, טוב.
תמיהה רבתי 38024
מישהו ניסה להציב את הסמן של העכבר על המילה המודגשת?
38042
ודבר נוסף, ברור שהטרור לא מעניין לכשלעצמו את אמריקה כקליפת השום בכל הסיפור הזה של המלחמה - הרי הם מנסים לאסוף גם מדינות שמובן וברור שתומכות בטרור.
ארצות הברית 38072
היום מקובל להתייחס לארצות הברית ביחיד, אך בעבר שימשו בלשון רבים. הבלשן פרופ' יצחק אבינרי, שהתריע כנגד השינוי, מציין כי בעיתונות העברית נתקל בשיבוש בפעם הראשונה בעיתון "הארץ", בתאריך י"ט בסיוון תש"ט
(1949): "ארצות הברית מעודדת סחטנות". כל מלחמותיו של אבינרי לא הועילו, כידוע לכולנו. כבר בשנת תשכ"ג ציין כי רק "על המשמר" עדיין מתייחס לארה"ב בלשון רבים.
ארצות הברית 38074
נדמה לי שבאנגלית אמריקנית, ארה"ב היא יחיד, אך באנגלית בריטית היא רבים.

איפה אסתי?
US vs. US's 38077
US - an entity comprised of various parts.

U.S. Attacks Taliban Targets in Third Day of Raids on Afghanistan (NY Times)

Bombing goes on as US hints at attack on Iraq (Gurdian)
US vs. US's 38079
ובכל זאת נדמה היה לי ששמעתי את שר ההגנה או ראש הממשלה הבריטי אומר "the United States are...". נשמע גם לי מוזר, אבל אז נזכרתי שכבר שמעתי פעם אנגלים, וגם אז הם נשמעו לי מוזר :-)
US vs. US's 38080
Two nations separated by a common language
US vs. US's 38084
ארצות הברית זה שמה של מדינה (או ארץ, אם תרצו). The United States is a strong country, לדוגמא. אם מחר תקום מדינת ג'ון, האם נדבר עליה בלשון זכר? כמובן שלא.
US vs. US's 38085
ומה עם הפיליפינים? תתחמקו באלגנטיות ותגידו "ממשלת הפיליפינים"? והוותיקן? אה? מה עם הוותיקן, אני רוצה לדעת!
US vs. US's 38156
לגבי הוותיקן: כשמדברים על מדינת הוותיקן, אז זה בנקבה, כשמדברים על מוסד הוותיקן (הכהן הגדול של הנצרות הקתולית, או מה שזה לא יהיה), אז זה בזכר.
עד היכן תגיע ההפקרות? 37929
"האויב אם כן, הוא האוכלוסיה כולה"
להזכירך שי, כבר המלצת פעמים מרובות ובהתלהבות לשים שקיות ניילון על פני מחבלים או זורקי אבנים או על פני כל ערבי שלא "מתנהג טוב" ובכך לגמור את העבודה בצורה קלה, מהירה ונקייה. כעת אני מבין שאתה מציע לבצע חנק טוטאלי, על פניה של אומה שלמה, על פניהם של מליונים, ובאפגניסטן יש 7 כאלה. מזכיר לנו משהו מהעבר הלא כל כך רחוק?.

שי, אני מנסה שלא לרדת לפסים אישיים. גם לי כמוך וכמו רבים אין סימפטיה כלפי ערבים-פלסטינאים, הם ואורחותיהם זרים לי ומתועבים בעיני. אבל באמת שנדמה לי שמקומך לא במערב אלא בצד השני.

אין לי ספק שרעיונותיך הנואלים ימצאו אוזן קשבת והבנה בקרב אנשים רבים בגלל פשטותם והטוטליות שלהם, לכן כנראה נותנים לך להשמיע את דבריך מעל במה זאת. אבל הנסיון ההיסטורי לימד שדבריך חותרים תחת יסודות קיומנו ומסכנים את חיי כולנו. כי גם אם דבריך לא מכוונים כלפינו הם כבר יתפסו אותנו one way or the other. ראינו כבר לאיפה אנשים כמוך הובילו אותנו,ולא עוד.

אני דווקא חושב שהרעיון שארה"ב זורקת פצצות ושקי מזון בעת ובעונה אחת הוא דווקא רעיון טוב מאוד שמשרת יותר מאשר תעמולה כלפי חוץ.
עד היכן תגיע ההפקרות? 37949
זה עוד יגיע גם לזה. אין פשוט דרך אחרת אם ארה''ב לא רוצה לקום בבוקר ולגלות שנמחקה לה עיר שלמה. לא משהו כמו חדרה, יותר כמו ניו יורק.

הכל עוד יבוצע, לא קשור לשום צד שני, זאת העבודה שצריך לעשות, כל השאר הוא קישוטים. בין אם יעשו זאת האמריקנים, או בין אם יניחו למוג'הידין (הברית הצפונית) לעשות כן.

הדברים אינם חותרים תחת יסוד קיומנו, שכן זו הדרך בה נעשו הדברים בעבר וייעשו גם כאן.

הכל כמובן, אלה אם יארע נס והטליבאן ירוצו לפתע עם ידיים מורמות...

לגבי צ'צנייה, חיסול כמתואר (שלב א') כבר בוצע. המשך החיסול, חיסול המוני חסר הבחנה, עתיד להתרחש בימים הקרובים. קשה להאמין שהרוסים לא רצו תמורה כלשהיא להסכמתם לההשתתף במערכה.
עד היכן תגיע ההפקרות? 37983
עיר שלמה ומרכזית בעולם תמחק ע"י נשק גרעיני במוקדם או במאוחר, זה בטוח.רצח עם, כל עם שהוא, לא ימנע שואה גרעינית.
להפך, הוא יהפוך שואה גרעינית לבלתי נמנעת ויבטיח שינאה טוטלית חסרת מעצורים לדורי דורות (לא שאת האחרון אין לנו גם ללא רצח עם).
כן, העבר מלא רציחות וגם העתיד לא צפוי להראות טוב יותר אבל כוחות שפויים ובעלי שליטה בעולם מנסים לשמור על יציבות כלשהי כל עוד אפשר, וטוב שכך.

תחשוב בבקרשה שי, רק תחשוב כמה ימים על זה לפני שאתה עונה לי. עד לאיפה יובילו אותנו הרציחות האלו? הרי זה לא יסתיים לעולם אלא רק יקבל ממדים יותר יותר מפלצתיים.
למה, רבאק, למה? 40287
(רק היום טרחתי לקרוא המאמר, סליחה על ההתייחסות המאוחרת)

מניין הודאות הזו בהימחקותה של עיר מרכזית מעל פני הפלנטה? יופי, יש הרבה נשק גרעיני בעולם. יופי, זה מסוכן. יופי, טרוריסטים עלולים גם להשיג אחד. קיים *חשש* למתקפה גרעינית עתידית איפשהוא מתישהוא. מניין הודאות האפוקליפטית הזו בדבר התרחשותה?

ובנימה מכלילה לשבת - מה יש לכם לכל הרוחות? מה זו הרוח המיליטנטית הזו הנושבת כמעט מכל פינה באייל באחרונה? הדודים החשובים מתע"ש תפסו אתכם לשיחה? קניתם מניות בחברות נשק? משכנתם את הילד וקניתם זהב ועכשיו אתם מרגישים פראיירים? רבאק, עוד יום, עוד שנה, עוד כמה סכסוכים בעולם, זהו זה. כשתהיה מלחמה אני אלשין שאתם התחלתם. סתם.

ולעניינך, מר מור, אם תמחק עיר שלמה ומרכזית בעולם ע"י נשק גרעיני, אזמינך ביום שישי העוקב לארוחה במסעדת 'מעיין הבירה' או תואמת לבחירתך. אחרת, אצפה לשתי ארוחות כנ"ל בחודש אוקטובר 2011. הולך?
ומה אם זו תהיה חיפה? 40295
ומה אם זו תהיה חיפה? 40298
תשובה קנטרנית - חיפה אינה עיר חשובה ומרכזית בעולם, למרות שיש בה כמה שווארמיות לא רעות בכלל. ועיין התייחסות עוד פחות אוהדת לחיפה ('חיפה עיר הנקמות', לינק באתר שלי).

תשובה עניינית - אם חיפה תהיה העיר הראשונה להימחק מן העולם הודות לנשק גרעיני מאז נגאסקי, ואם לא אתאדה כתוצאה מכך, אני מזמין את כל אחד מן הקוראים שישרדו עד אז לארוחה על חשבוני, בכל מסעדה ראויה לשמה שתעמוד על תלה, לבחירתו, ביום שישי העוקב למאורע. הולך?

(נו, דנבום, מצאת אותי במצב רוח משועמם מן הרגיל, מרוצה? מתי נאכל במעין הבירה תגיד?)
ומה אם זו תהיה חיפה? 40300
לקנטרנות - לא מצאתי את הלינק באתר שלך (האתר שעל שרתי הטכניון, אני מניח).

לעניין - הולך, למרות שהייתי מעדיף לחכות יותר משבוע לפני שאתקרב ל-Ground Zero הזה.

ולעניין החשוב יותר - קרא לי כשיהיה פתוח...
ומה אם זו תהיה חיפה? 40307
קנטרנית - הרי לך http://haayal.co.il/story.php3?id=453#19361

פרסומית - הלינק מופיע כאן http://techst02.technion.ac.il/~sheket/html/stance.h... בשורת הלינקים השוליים.

עניינית - אחרי שחיפה תושמד, התכוונתי שנאכל במקום אחר. לי זה נראה מובן. (איך קראו לסרט ההוא על שואה גרעינית באמריקה, שמסתיים בזקן מתייפח באוכלו בצל על חורבות עירו?).

שבת שלום ידידי.
למה, רבאק, למה?, ככה!. 40309
ראשית אנא על תבלבל ביני לבין מגיב סמי-אלמוני באייל שמתכנה "מר-מור".

הרשה לי לפתוח לך צוהר למחשבתו של אפוקליפסט (אני חורג ממנהגי ומתייחס לגופי, אולי לא ארצה להמשיך כך בעתיד):
אני מודה שאני פסימיסט מטבעי. אולי בגלל שהתעסקתי די הרבה עם השואה, אולי בגלל שאני מתעניין בהיסטוריה וההיסטוריה כמו שתועדה וכמו שאנו מכירים אותה מלאה בדם, אולי בגלל התנסויות אישיות שגרמו לי לא להאמין בטבע האדם. כשאני חושב על העתיד אני רואה שחור, במיוחד אם זה תלוי בטוב ליבם של האנשים שיבנו אותו ויאכלסו אותו, והרי הכל אנשים בעולמנו.
(למרות נקודות אור [בעיני] פה ושם שמטבע הדברים חייבות להיות).
"טבע האדם רע מנעוריו", כן בהחלט with minor exceptions. אולי אוסיף ברוח יותר אופטימית "יצירת האדם טובה מראשיתה".

שנית, אני מודה שחזיונות אפוקליפטים המוניים נותנים לי תחושה של קטרזיס משחרר (כמו שעד לא מזמן הם נתנו לכל אותם צופים בסרטי אימה והרס הוליוודים). אני חושב שכל לאחד מאיתנו יש כעסים פנימיים שמובילים לצורך לראות בחורבנו של הסדר הקיים.
רק לאחר מכן כשאני חושב על האנשים הבודדים שסבלו ועל אהוביהם שנשארו מאחור לבכות על חסרונם אז באמת נחמץ ליבי. אבל האפוקליפסה כשלעצמה, התמונה הגדולה של הרס הסדר הקיים, בהחלט מביאה אותי לידי סיפוק מסוים.

האבסורד הוא שטרגדיה פרטנית נוגעת לליבי אבל טרגדיה המונית בהחלט שלא וזאת למרות שאני מכיר בעובדה שכל טרגדיה המונית מורכבת מטבעה מטרגדיות פרטניות. במילים פשוטות : ללאום/לקבוצה זה מגיע!, לפרט לא!.

פרט קטן: אינני אוכל במסעדות. כמעט מעולם לא עשיתי זאת שהרי אני בהגדרה אוייב של "הסדר הקיים" ולכן אני מעוניין בכמה שפחות נקודות ממשק עם החברה הממוסדת. אתה מוזמן לעשות עם הכסף הזה משהו חיובי יותר. אבל אני משבח את הרוח הספורטיבית שלך ואם נשמור על קשר אשמח לעמוד בחלקי בהצעתך.

פרט גדול: יש הרבה נשק בעולם ואני מדבר על נשק להשמדה המונית. יש גם הרבה אנשים וגופים שכשיבינו שמטרתם אבודה ושדרכם הגיע לקיצה לא יהססו וישתמשו בו, ולו בשביל להכנס להיסטוריה. אם אתה רוצה סיסמה "אם זה שם אז ישתמשו בו" שהרי הידע והטכנולוגיה קיימים לעד ומכאן זאת רק שאלה של אמצעים. ככל שהזמן עובר הטכנולוגיה נהפכת פשוטה יותר ומוכרת יותר (קסמים שהופכים להנדסה) ובני אדם ידועים ככאלה שלא חוסכים אמצעים ע"מ להכריע את היריב.

פרט מעודכן: כבר עתה צוותי ביון אמריקאים חוקרים מדעני גרעין פקיסטניים בחשד שסייעו בידע או באמצעים לבן-לאדן, יקיר האיסלם.

נ.ב. הדודים מתע"ש דואגים רק למשכורות שלהם, להבטחתם והמשך קיומם של תנאי העבודה שלהם ולא לקמצוץ מעבר לכן! שלא יהיה לך ספק.
עוד דבר 37943
גם את מלחמת וייטנאם ארה''ב לא יכלה להרשות לעצמה להפסיד - או כה חשבו בהנהגה שלה כשהתחילו אותה. אפקט הדומינו, אם אתם זוכרים. והנה, ארה''ב הפסידה, ובכל זאת לא הפך כל דרום-מזרח אסיה למעוז גדול של הקומוניזם.
טעות לעולם חוזרת 38018
ארה"ב כבר הפסידה את מלחמתה בטאליבן.
שגיאת ארה"ב לאופן תפיסת העולם שלאחר מלחמת העולם ה-‏2 והתנהגותה כמנהיגת על, מופיעה בספר "האמריקאי המכוער". (הספר הופיע בעברית בתחילת שנות החמישים).
קווים מקבילים רבים מדי שזורים לאופן חוסר הבנתה של ארה"ב לתרבויות זרות,החל מאופן שליטתה ביפן שלאחר מלה"ע 2 עבור דרך ראשית הסתבכותה בויטנאם ( הרבה לפני תקרית מפרץ טונקין) עבור דרך שגיאותיה בהבנת הנסיבות שהביאו לנפילת השאח באיראן מלחמת איראן-עיראק וכך הלאה עד היום.
ארה"ב תמיד הצליחה להתנהג באופן שהביטוי "ינקי לך הביתה" היה חלק בלתי נפרד ממערכת השינאה לארה"ב.
רמז מיקרוני לאופן שגיאותיה של ארה"ב ניתן לראות בסוג המזון שנשלח לאפגנסיטאן, לצד ההפצצות. ריבה. נו באמת. שולחים ריבה לאוכלוסיה המתקיימת על חלב עיזים ירקות ופיתות ורואה בכך בירכת האללה.
את הטירור האיסלמי המילטאנטי אין בידי המערב למגר.
הטירור נישען על אוכלוסיה שלנו אנשי המערב בלתי אפשרי להבינה. הדת היא הרבה מעבר לצורך רוחני, היא הקשר המיסטי של הפרט ומחוייבותו לחברה בעולם הנוכחי ובפרט לעולם הבא. וכל עוד היא כזו, מאמץ מלחמתי לא יוכל לה.
כך יכולים מהגרים למערב להתערות באוכלוסיה ולהמשיך בשיגרת חייהם כאשר את המילטאנטיות האיסלמית הם השאירו מאחריהם. הם לא גיס חמישי, הם שומרי חוק וסדר ומועילים לקהילה, אולם כאשר תתקבל בקשה לעזרה הם יעזרו באותו קטע קטנטן בו הם נדרשים מבלי לשאול שאלות. כך הצליחו מפגעי המגדלים במשימתם. התשתית קיימת. כך באנגליה,קנדה גרמניה ובלגיה (ראה התביעה נגד שרון) וכך גם בצרפת עם המהגרים של צפון אפריקה.
את הטירור ניתן להדביר רק מבפנים. הווה אומר כאשר במערכות הדת, במסגדים, במערכות החינוך ובבתים תתבצע מהפכה חשיבתית ותפיסה דתית סולידית. ובמקביל תתנהל במרוכז מערכת שטיפת מוח לעקירת המיליטאנטיות ובחירת האיסלם הדתי המתון כדגם לרצונו של האללה ומוחמד.
טעות לעולם חוזרת 38019
סליחה, מה הקשר בין כל זה ובין התביעה נגד שרון?
טעות לעולם חוזרת 38020
היסוד אותו יסוד.
טעות לעולם חוזרת 38021
אני פשוט לא מבין מה הקשר. מצד אחד אתה טוען שהמוסלמים שהתערו במערב הם לא גייס חמישי, ומצד שני אתה מאשים אותם בהיותם שלוחה פעילה של מולדתם שפועלת במדינות המערב לפי תכתיבים של האיסלם הקיצוני "מבלי לשאול שאלות". מה יפריע למישהו לטעון ברוח זו שגם הלובי היהודי בארה"ב (לדוגמא) הוא בעצם פצצה מתקתקת ששתלו זקני ציון כחלק מתוכניתם המפורסמת להשתלט על העולם?
טעות לעולם חוזרת 38031
לא טענתי שהם שלוחה פעילה. הם גם לא מהווים חלק ממשחק הטרור. אולם בהיותם מיעוט בארץ ההגירה, הם לא מרגישים חלק מוסרי ממנה ומתרבותה. צא וראה את כמות המסגדים שהוקמו ומוקמים באנגליה,ארה''ב גרמניה וכד'. ההתבדלות של המיעוטים.
העזרה אותה הם מתבקשים להגיש תמיד תהא עטופה בנימוקים דתיים. העזרה תהא תמיד עזרה מינימלית, כך שהמסייע גם לא ירגיש אשמה בסיוע כאילו הוא ''בוגד'' בארץ מגוריו. ברור שגם לא יעלה על הדעת לשתף את המהגר המסייע בסוד.
כך שהמהגרים אינם גייס חמישי שנשלח לארצות ההגירה בכוונה תחילה. אולם אלמנט הסיוע תמיד יהיה קיים.
לגבי הטענה ללובי היהודי. נו באמת. עדיין מרחק צפון דרום מפריד בין היסוד היהודי תרבותי ליסוד האיסלמי המילטאנטי. ואין טעם להיכנס לויכוח בנושא
טעות לעולם חוזרת 38337
לדעתי דווקא אי אפשר להאשים את רוב המהגרים באהבה יתרה לתרבות שהשאירו מאחור, ושנאה לתרבות המערבית; למעשה, ההיפך הוא הנכון. מדוע מישהו מהגר מאיראן לארה"ב, כי הוא בעצם מאוהב באיראן ובמשטרה אך מעוניין לרכוש מכשיר וידאו במחיר זול? לדעתי "אלמנט הסיוע" הוא משהו שהמצאת. אז מה אם יש המון מסגדים בארה"ב? תרבות האיסלאם לא חייבת לנגוד את התרבות המערבית; אל תשכח שבארה"ב יש מאות אלפי -אמריקנים- שהתאסלמו (מוחמד עלי נולד בערב הסעודית?) האם אתה מצפה מהמהגרים שיתנצרו?
טעות לעולם חוזרת 38340
אבל מהגרים רוסיים למשל, אכן מאוהבים בתרבות שהשאירו מאחור.
השפה העשירה, הספרות, הארכיטקטורה, האוכל, השירים הישנים, החינוך הנוקשה, עצי הלבנה, השלג על גגות הבתים.
הם היגרו בברור בגלל המצב הכלכלי הקשה.

אולי גם המוסלמים בארה"ב מתגעגעים לתרבות הישנה? לכבוד לראש המשפחה, למוזיקה, לשווקים, לתפילות?
טעות לעולם חוזרת 38343
אה כן, ויש גם את עניין היחס האוהד שזכו לו במגעיהם עם השלטונות, והאוכלוסיה המקומית בכלל. מה גם שחלק ניכר מאותם געגועים -- מקורם במין נוסטלגיה, שבבחינה רציונלית יותר של הדברים, תתברר כלא מבוססת עובדתית.
טעות לעולם חוזרת 38347
זו לא הנקודה. ברור שהיו דברים רעים, וגם ברור שהיו דברים טובים שאפשר להתגעגע אליהם.
וזה בכלל לא משנה אם הגעגועים מבוססים עובדתית או לא. הנקודה היא שהם קיימים.

חזי טען שהם לא קיימים.
טעות לעולם חוזרת 38354
התכוונתי יותר לתרבות השלטונית, למידת החופש, לתרבות הכלכלית, ליציבות הפוליטית; גם אני מתגעגע לשלג על גגות הבתים, ומעולם לא ראיתי שלג מחוץ לטלוויזיה. בכל מקרה, בין אם הם מתגעגעים בין אם לאו, רובם לא -שונאים- את המדינה החדשה שלהם; געגועים למוזיקה ולשווקים אינם מניע חזק דיו כדי לחטוף מטוס ולרסק אותו על מגדלי התאומים.
טעות לעולם חוזרת 38429
אף לא אחד דיבר על אהבה לנשאר מאחור או לחילופין שנאה לתרבות המערב. מרבית המהגרים לארצות הרווחה/מערב מחפשים באופן אישי את רווחתם הם. מגיע הרגע בו הם מתבקשים "למען המולדת" לסייע. סיוע קטן, בתרומה, משלוח דבר דואר סמוי וכד'. לא מאמין, בדוק את כמות הכספים שהמוסלמים מעבירים באמצעות קרנות צדקה לחמאס וכד'. וכי מדוע נתבקשו רשתות הטלויזיה שלא לשדר עוד את מסריו ונאומיו של בן-לאדן, האם משום הפרנויה או שיש טעם בבקשת השלוטונו.
לגבי המתאסלמים האפרו-אמרקאים. מספרם בטל בשישים.
ומאחר ואנחנו עוסקים בעידן הלא וודאי ולדמיון אין גבול, מעניין לקרוא את ספרו של טום קלנסי "צו נשיאותי". מעבר לעלילה, אין שום דבר דמיוני בארועים סביבי העלילה הראשית. כולם בלי יוצא מהכלל מציאותיים בהחלט. ועל רקע זה בהחלט גם אפשר להבין את הפרנויה סביב נושא האנטרקס.
עוד רחוקים מלהפסיד 38032
האמריקנים, כמו כל מי שעושה משהו גם טעו לעיתים. יחד עם זאת הם רחוקים מלטעות כל הזמן.

צ'ילה לדוגמא, ותמיכתם הבלתי מתפשרת בפינושה, גרמה לזה שדרום אמריקה לא נפלה לידי כוחות השחור הקומוניסטיים.

תמיכתה בעשרות משטרים שחלקם חיסלו מתנגדים וחתרנים שמאלנים מנעה בפירוש מלחמה בקומוניסטים בחצר האחורית של ארה"ב.

אולי זה לא היה יפה, אולי לא מצא חן בעיני שטופי "יפות הנפש" אבל בשורה התחתונה, זה עבד. זה עבד בגדול.

זו גם הדרך הממולצת לאפגניסטאן, כל דרך אחרת תוביל לאסון עולמי, לא פחות.

הערת שוליים: אני משוכנע שכל מה שעשה פינושה היה זול לעין ערוך ממה שהיו מעוללים הקומונסטים אילו חס וחלילה היו משטלטים על צ'ילה או ארגנטינה. כל שאפילו מוסרית דרך זו מוסרית יותר.
עוד רחוקים מלהפסיד 38035
נכון שארה"ב עושה ורק לעושה מותר לעשות שגיאות. אולם מבחר שגיאותיה של ארה"ב רב.
באם נבחן מוטיב עיקרי בשגיאתה הגדולה ביותר של ארה"ב :-מלחמת ויטנאם, נמצא אותו גם כיום.
1. בסוכניות הביון האמריקאיות כמעט ואין דוברי שפות זרות רבים,כך גם בכל משלחות הסיוע של ארה"ב.
2. הגורמים בארה"ב ביון, שלטון, סיוע חוץ, מעולם לא התעניינו בתרבותיות אחרות, ולפיכך גם לא למדו את שפת אותה הארץ.
3. ארה"ב מעולם לא התעכבה על הדקויות בסכסוכים בהם התערבה.

תומך אתה בתגובתה של ארה"ב על אפגניסטאן. לא למדת כלום מהסתבכותה של ברית המועצות באפגניסטאן ומה היה חלקה של ארה"ב. כמו גם שתיחכומו של ארסנל הנשק האמריקאי בטל בשישים בארץ כמו אפגניסטאן.
חכה לרגע בו יגיע הראשון בארנות הקבורה האמריקאים, ותראה מהפך בדעת הקהל ובתמיכה בנשיא.
אין דומה מבצע "סופה במדבר" למערכה הנוכחית. המערכה הנוכחית היא מלחמת תרבויות ומלחמת דת. למערב אין כיום יכולת להלחם בסוג זה של מלחמה משום תרבותו, אך גם משום אי יכולתו להבין את המסתתר מאחורי ההתעוררות האיסלמית. ואת ההתעוררות האיסלמית אפשר למצוא מאחורי כל מאבק אלים בעשור האחרון, החל מהקורה באינדונזיה עבור דרך מזרח אסיה ומזרח אירופה.
עוד רחוקים מלהפסיד(?) 38052
אתה יוצא מנקודת הנחה שארה"ב תתחיל במתקפה קרקעית. מה הבעיה שלהם להמשיך לזרוק טילים עוד כמה ימים, וכשלעולם ימאס לראות את זה בCNN , לצאת משם בקול תרועה ולהכריז "הראנו להם" ?
המלחמה היא בעיקר מלחמת תקשורת, שנועדה לרצות את ההמונים. מטרתה מעורפלת משהו ("חיסול הטרור העולמי"?), ולכן גם אפשר להכריז על ניצחון באופן שרירותי.
עוד רחוקים מלהפסיד(?) 38093
ההיפך הוא הנכון. הסתבכות קרקעית תעלה לארה"ב באותו מחיר של ברית המועצות. ארונות מתים. לארה"ב המחיר עשוי להיות בלתי נסבל.
הלוואי שזו אכן תהא מלחמה תקשורתית. המציאות אחרת לגמרי. כיום בארה"ב קיים חשש ופחד מפני הבלתי ידוע.ראה את מקרה מחלת האנטרקס ואופן הטיפול בנושא מהיבטים של טרור.
אחת השאלות החשובות עליהן לא ניתנה עדיין הדעת והיא עד כמה במהלך המלחמה נגד הטרור יהא הציבור מוכן לספוג העלות במחיר הדלק?
האם אותה "קואליציה" עליה טרח הנשיא בוש אכן תמשיך לתמוך בארה"ב או תיכנע ללחץ הרחוב ותעלה או תצמצם את מחיר הנפט?
בל נישכח. בוש הוא רפובליקני נסמך אל תמיכתם של אלי הנפט והקונצרנים שלהם. אותה הבעיה שעמדה בפני אביו בעת היותו נשיא.
אם כן הפתרון אינו בהבל פה בחינת זבנג וגמרנו.
עוד רחוקים מלהפסיד(?) 38099
אם זו תהיה מלחמה תקשורתית, אנחנו עשויים לדבר על קץ העולם המערבי המוכר לנו. מי שזה נראה מוגזם, לוקה בצמו באי הבנת ''הניבים'' המיוחדים של הפונדמנטליזם האיסלמי. אין אפשרות להידבר איתו, יש להכותו מכה ניצחת, כמו זו שספגו הערבים מהמונגולים, מכה שקיפלה אותם למאות שנים.

תרצה, על הבסיס הזה תחנך אחר כך את ההמונים, אם בכלל זה יכול להצליח.

את האיסלם הזה יש להרוג, לא במילים אלה ממש כפי שזה נשמע.

אגב בוש והקונצרנים, לאביו זה לא הפריע להילחם, גם לא לבן, בוודאי היום שלהכרה חדרה העובדה שמדובר כאן על הבית זו לא קולוניה נידחת שאפשר לתת לה להירקב בגיהנום של עצמה.
עוד רחוקים מלהפסיד(?) 38125
אני רחוק מלהיות שמאלן אבל הקישקושים שלך יכולים להתפרש רק בדרך אחת. אתה פשוט יהודו-נאצי וזה הכל. אני מודע לכך שתשובתי לא אינטליגנטית במיוחד אך קריאותיך לג'נוסייד (לא פחות ולא יותר) לא ראויות לתגובה עמוקה מכך.
במילים אחרות : היטלר לא היה מתבייש בטמטום שלך !

אני לא מוצא הבדלים בין טענותיך לבין אלו של בין-לאדן, דרישותיך לרצח עם חמורות לא פחות (עד כמה שזה נשמע FAR-FETCHED).

הצלת המערב ע"י התנהגות נאצית/לא מערבית היא רעיון פשיסטי ומטופש.
עוד רחוקים מלהפסיד(?) 38136
מצער לראות שאינך מסוגל לראות את ההגיון שעומד מאחורי הדרישות הדראסטיות הללו ונסחף לגינויים זולים.

יש מאחריהן הגיון ולגיטימציה מאד מסוימים, אם כי אני חושב שחסרה המחשבה הנוספת. היינו, לפני שנוקטים בהם מוטב להקדיש מחשבה או שניים לבירור המחיר. מהן דרישות המינימום שיאפשרו ביצוע ומה יהיה ביום שאחרי, ומה גורם לדרוש נקיטת צעדים כאלה.
עוד רחוקים מלהפסיד(?) 38133
> את האיסלם הזה יש להרוג, לא במילים אלה ממש כפי שזה נשמע.
האיסלם הזה הוא בערך 1,215,000,000 או בערך חמישית מאוכלוסית העולם.
תחשוב על זה.

המלחמה התקשורתית 38135
מר המזוקן,
(האם לא הגיע העת להתגלח מהכינוי הזה לעבור לשמות מפורשים?)

מלחמת התעמולה בתקשורת, בעיקר על ליבם של המוסלמים השונים וגם לחיזוק רוח המערב היא חלק מסוים מהמערכה הכללית.

ראה מאמרו המעניין של בן מקנטייר המנתח את נאומם של בין לאדן ובוש. בין לאדן אמנם משתמש בטכנולוגיה פשוטה להתקפות הטרור הרצחניות וחי במדינה האוסרת צפיה בטלויזיה, אבל הוא יודע לנצל את כל האספקטים המודרניים שמאפשרת הטכנולוגיה המשוכללת למלחמת פרופגנדה ופיננסים. מקנטייר כותב שבין השאר המלחמה היא על make-believe מה שהתעמולה בטלויזיה מנסה למכור למרבית המוסלמים, ומי יצליח בזה יותר.

כדאי להזדרז 38148
גם אם נצא מהנחה שהמספר שנקבת הוא נכון, הרי לא כולם פונדמנטטליסטים תומכי בן לאדן וסאדם.
אבל דווקא אם המספר הנ''ל נכון, אזי יפה שעה אחת קודם לטפל באותם גורמים המסכנים את העולם החופשי לפני שהאוכלוסיה במספר הזה תגרום מתוך קנאות דתית את מה שהעולם הנאור והחופשי מהסס לבצע היום.

אולי אם יתאמת החשש שהאנטרקס נולד מטרור ביולוגי ,
יהיה לאמריקאים תמריץ חדש לבצע את מה שהם כל כך מהססים ממנו היום.

בכלל , כדאי שהאמריקאים יזדרזו כיון שמתחילים לראות סימנים
של אי שביעות רצון פנימית מהמתקפה ואם יגיעו פצועים או חס וחלילה הרוגים עלול להתעורר גל של מחאות נגד המלחמה ולכן יפה שעה אחת קודם.
עוד רחוקים מלהפסיד(?) 38152
נראה לי שעקב זריזותך להגיב לא העמקת בקריאה.

על מנת לשבור את רוח האיסלם ***הזה*** (הזה- משמע הקיצוני פונדמנטליסטי רצחני) אין צורך להרוג את כל מי שהנו מוסלמי ולא כך נכתב.

נכתב שיש להרוג את האיסלם הזה, הזה הקיצוני, לפני שיגרור את כל העולם המוסלמי לשילטונו. שילטון זה יביא אבדון מוחלט לא רק על כל המוסלמים אלה אולי על כל האנושות כפי שהינך מכיר אותה.

אין אפשרות להידבר עימם, יש להכותם מכה ניצחת, כה ניצחת עד שהלקח יישאר למאות שנים.
עוד רחוקים מלהפסיד(?) 38179
בפרק מיוחד של WEST WING ששודר שבוע שעבר בארה"ב, טרחו ויצרו את האנלוגיה הבאה:
"האיסלם הפונדמנטליסטי הוא לאיסלם מה שה KKK הוא לנצרות".
אסקפיזם 38195
מה, גם אצל בארטלט יש מלחמה?

מי מנצח?
עוד רחוקים מלהפסיד(?) 38274
מתנצל על חוסר הבנתי, אם כי יש בניסוח מן המטעה.
עוד רחוקים מלהפסיד 38053
סוכנויות הביון האמריקאיות, במהלך המלחמה הקרה, הפעילו בתי-ספר רבים ללימוד מזורז של שפות (בעיקר רוסית, מסיבות מובנות.) אשר למעשיהן היום:
http://www.nsa.gov/programs/employ/language.html – בוא להיות בלשן בשירות סוכנות הבטחון הלאומי האמריקנית, למשל.

בקיצור, נורא קל להפריח האשמות באויר.
עוד רחוקים מלהפסיד 38090
לא מפריחים האשמות.
בעייתו העיקרית של ה-CIA בעיקר, אולם גם של זרועות ביון נוספות היתה מאז המתמיד בעיית שפה הקשורה לתרבות ולעגה.
דוגמא. עד היום ומאז מבצע "סופה במדבר" טרם הספיק הביון של ארה"ב לתרגם את שלל המסמכים שתפס.
ביון אלקטרוני קל כיום לביצוע. אבל מישהוא צריך להבין את השפה וגם ניבי שפה.
כמה שיגייסו בלשנים, עדיין הצורך יעלה על הקיים.
עוד רחוקים מלהפסיד 38130
למה הם צריכים ללמוד שפות? הרי הרעים תמיד מדברים אנגלית במבטא רוסי, גרמני, ערבי ואפילו בריטי כשצריך. לפחות ככה זה נראה בסרטים ההוליבודים.
עוד רחוקים מלהפסיד 38155
זה לא שהרעים מדברים ככה. ככה זה השפה. ערבית זה פשוט אנגלית עם מבטא ערבי, גרמנית זה אנגלית במבטא גרמני. האמריקאי הממוצע מאמין בכל ליבו שאם הוא ידבר אנגלית לאט ובקול רם - כולם יבינו אותו. אפילו אם הם אפגנים.
עוד רחוקים מלהפסיד 38158
ואני חשבתי שזה זוגפרח (twinflower) שחושב כך...
twoflower 38164
צודק. זרח מפרחוני. 38165
זכרונות מדיסקוורלד 38222
כן. Twoflower (זוגפרח?!) הוא התייר האולטימטיבי. שילוב של אמריקאי ויפני. רק הרבה יותר משעשע.
לא, לא, לא 38304
אתה מבלבל עם הצרפתים.
לא, לא, לא 38426
לא תמצא אדם יותר נכון ממני ללכלך על הצרפתים. אפילו על הקנדים הצרפתים (קוויבקים) אני מוכן ללכלך. אבל מה - הצרפתים לא מאמינים שכולם מדברים צרפתית. הם פשוט מניחים שאם אתה לא מדבר צרפתית, אתה פשוט קוף מגודל ומגולח. או יותר גרוע - אמריקאי.
למען המדע וההומניזים 38154
שימוש בנשק נויטרוני (למישהו יש איזה לינק משמעותי) לצורך בדיקת ישימות על אדם עכשיו.
גם המחקר על חורף גרעיני תקוע כבר שנים מרכז אסיה נראה לי אזור אידיאלי להתחיל לבדוק השלכות.
למען המדע וההומניזים 38157
מהו חורף גרעיני ?
למען המדע וההומניזים 38161
הנה לינק
כמובן שהכול ספקולציות אבל מודל מעשי עם מדגם סטטיסטי מספיק רחב יכול תמיד לתרום לאידיאל המדע המערבי
למען הרס הפונדמנטליזם האיסלאמי 38168
טוב, מהלינק מתברר שמדובר בתאונה גרעינית שיכולה היתה לקרות במלחמה בין רוסיה וארה''ב בעידן המלחמה הקרה.

מדובר שם בפצצות של מגהטון ויותר ובאפקט השרשרת שהן יכולות לגרום.

אבל בשביל לרסן את האיסלאם הקיצוני מספיקים גם כמה קילוטון או נשק נויטרינו מתקדם, דהיינו יש עוד טווח מספיק גדול באמצע שיספק את האינטרסים המיידיים.
למען הרס הפונדמנטליזם האיסלאמי 38176
בקזחסטאן ופקיסטן (גם מוסלמים וגם מגורענים וגם במקרה בסביבה הקרובה) יאהבו את האופטמיות שבגישה
למען הרס הפונדמנטליזם האיסלאמי 38178
שכחתי את הסינים (גם בסביבה) שעד עתה הם נעלם אחד גדול בכל הסיפור העכשוי
לא ממש נעלם 38186
קרא כאן
לא ממש נעלם 38190
על זה כבר נאמר בסינית הלואי שנזכה לחיים משעממים
אתר מרתק 38214
רק חבל שכל קשר בינו לבין המציאות מקרי בהחלט.

"הכיוון העיקרי של החקירה בפיצוץ המטוס הרוסי בו נהרגו 66 ישראלים ו- 11 רוסים: בתקרת המטוס הוטמנה פצצה עם מכשיר קשר אלחוטי. הפצצה הוטמנה בנובוסיבירסק, על ידי אנשים שהתחזו לחשמלאים. תיאורית הטיל, הולכת ונחלשת, מאחר והטילים הרוסיים או האוקראינים הם בעלי טווח קצר יותר מהנקודה בה המטוס התפוצץ."

תיק דבקה, 10.10.2001
אתה טועה בגדול 38220
תיק דבקה, אתר שעוד אקדיש לו פעם את הכבוד הראוי לו, נבחן במשך זמן רב על ידי ועל ידי מספר חברים אשר שמו להם למטרה לעקוב אחר איכות דיווחיו.

האתר הינו במפורש בעל איכות ודיוק יוצאים מהכלל.
רביןם מדיווחיו הופיעו לאחר שבועות וחודשים!!! בעיתונים הרגילים.

הרבה מעבר לכך, האתר התגלה אף כמציל חיים, יצא לי להתקשר לידידים בצפון ובמקומות נוספים שעות אחדות לפני פיגועים ולהתריע על דיווח שהופיע בתיק דבקה, במקרים אילו תוך כמה שעות אירע פיגוע.

בפיגוע בפיצרייה בקריית מוצקין, דיווח תיק דבקה בבוקר שעות לפני הפיגוע על מצוד ענק המתרחש בצפון הארץ, ותיק דבקה אף דייק וטען לחיפה והקריות. בשעה 17:00 כידוע אירע הפיגוע.

זו לא הייתה הפעם היחידה.

וקח לך דוגמא נוספת:

3 ימים בלבד לאחר חטיפת שלושת החיילים טען תיק דבקה כי המדובר בעוסמה בן לאדן ובשליחו עימאד מורניה וכי לחיזבאללה אין לכך כל נגיעה.

שים לב שהיום, כמעט לאחר שנה, הופיע דיווח ששר החוץ הגרמני ביקש מנשיא איראן שיפעל לבירור על גורלם אצל שליחיו של בן לאדן ולא של החיזבאללה.

קח דוגמא נוספת: תיק דבקה טען מזמן! שקולין פאוול אינו בעל השפעה על הנשיא והינו במעמד ירוד ביותר בוושינגטון, רק השבוע בעיתון השבת או החג (לך תדע כבר מה זה היה) הופיעה כתבה גדולה של כתבת ידיעות בוושינגטון שחזרה מילה במילה על דיווחי תיק דבקה מלפני כמעט חודש.

תיק דבקה הינו ממש כפי שהנו מגדיר את עצמו "מדריך להבנת החדשות" אני לא מרשה לעצמי לוותר עליו, לא נראה לי שכדאי גם לך.

ובאשר למטוס, אין לדעת, ייתכן ותיק דבקה נפל, כאשר מדובר במודיעין גם זה יכול לקרות וזה קורה לשירותים גדולים וחזקים מתיק דבקה, ייתכן גם שבעוד 50 שנה ייפתחו התיקים ויוברר שעל מנת לא להרוס את המתקפה נגד הטירור נשכו שפתיים ושיקרו על מנת לא להיקלע לאילוץ להתקיף בתגובה לפיגוע כה גדול.

אין זה מוריד ומעלה בהרבה מאיכות דיווחיו של תיק דבקה. עקוב אחר אתר זה לתקופת מה, ותגלה בעצמך כי רבים רבים מדיווחיו שכלל לא מופיעים בישראל מתאשרים להם אחר כך בהזדמנויות שונות.
אתה טועה בגדול 38244
באופן כללי, כל אתר המפרסם כל שמועה שהוא נתקל בה יזכה לאחוז גבוה מאד של "פגיעות". השאלה היא, כמובן, מהו אחוז ה"החמצות", פירסום שמועות שאחר-כך מתגלות כחסרות כל בסיס (וכמובן נעלמות ללא זכר מהאתר לאחר זמן קצר).

לדעתי האישית "תיק דבקה" הוא אתר שמועות טיפוסי, אלא שיש להם מקורות איכותיים יחסית (גורמים בצבא ו/או במשטרה) לשמועות.
אתה טועה בגדול 38249
לא נכון. פשוט לא נכון, וזה לאחר מעקב רצוף בן למעלה משנה. מדבקה שום דבר דרך אגב לא נעלם לשום מקום. אתה יכול למצוא את כל מה שפורסם תחת המדורים השונים.
דבקה, אתר מעולה.
הקוראים מוזמנים לנסות ולהיווכח בעצמם.

דרך אגב, אני מקווה שכולם שמו לב שכולם, אבל כולם, כולל שמעתי היום את שר חוצנו, אומר שהחקירה עוד תימשך על מנת לדעת מה קרה, הוןא לא אמר "טיל" וזהו, זה גם לא מה שהרוסים טוענים עד היום.

חוץ מזה, זהו ממש לא אתר שמועות, אלה אם כן הוא כל כך יודע מה שהוא עושה עד שזה כמעט תמיד מצליח...
דיווחים נעלמים מדבקה 38336
רק אתמול הופיעה בתיק דבקה ידיעה על כך שיש שמועות עקשניות שארעה בפאקיסטן הפיכה צבאית נוספת והנשיא מושראף הודח ונעצר.

ידיעה זו הופיעה בתיק דבקה מספר שעות לאחר שהופיעה באתרים אחרים (שלקחו את הדיווח מרשת הטלוויזיה הערבית MBC).

היום אין לידיעה זו זכר בתיק דברה.
דיווחים נעלמים מדבקה, אבל כתבות 38459
דיווחים נעלמים מדבקה, אבל כתבות לא.

ברוך,

אתה לא הבחנת בין כתבות של דבקה, הנשלחות למדורים השונים ונשארות שם, ובין ידיעות שהינן כותרות חדשות בלבד.

כותרות חדשות כאילו בנות שורה או שתיים, הינן מבצעות את ייעודן, דיווח מהיר של אירועים שוטפים, ומטבע הדברים חדשות כידוע מתחלפות. דבקה אינו שומר ידיעות בנות שורה שתיים, אבל אף אחד לא שומר, לא ynet לא walla ולא אף אחד גם בעולם. כתבות לעומת זאת נשמרות.

מעבר לזה, שוב אני מזכיר לך, מדובר במודיעין, מודיעין בו גם סוכנויות ממשלתיות ממומנות היטיב עשויות ואף נופלות בהערכות ובדיווחים.

ממעקב בין יותר משנה, תיק דבקה, לא נופל תכופות, ליתר דיוק, התיק הזה כמעט ולא נופל בכלל. גישתך ל"תיק" שופכת את המים עם התינוק, ודומני שאתה מפסיד מכך.

שים לב דרך אגב, שיש הרבה דיסאינפורמציה במודיעין ולכן הלינקים שצירפת ייתכן והם האמת, אבל ייתכן גם שלא.
תיק דבקה - דיווח לדוגמא 38335
גיליתי את תיק דבקה לפני כשנה, כיוון שאינני איש מודיעין ולא הכרתי את הנושאים הנדונים, תיק דבקה היה נראה לי כאתר רציני ומהימן. תדמית זו נשברה כשגיליתי את הכתבה הבאה והחלטתי להצליב מקורות:
תיק דבקה מדווח על חטיפת מטוס אתיופי שנשא על סיפונו מספר ישראלים, אוקראינים ואמריקאים.

הטענה העיקרית של תיק דבקה היא שהחטיפה בוצעה על ידי אנשי אוסמה בין לאדן במטרה להכשיל עסקת נשק סיבובית בין ישראל אוקראינה ארה"ב ואתיופיה. לטענת תיק דבקה היו על המטוס בכירים בשרותי הביון של המדינות הנזכרות. תיק דבקה מספר גם שהישראלים, והבכירים האוקראינים ואמריקאים רוכזו בנפרד משאר הנוסעים מיד לאחר החטיפה והוצאו להורג לפני ההתרסקות.

כל החוטפים, עפ"י תיק דבקה, שבו בשלום לבסיסם ועקבותיהם לא נודעו עד היום לחוקרי הפרשה.

הדיווח ב-CNN מספר סיפור שונה:

דיווח ראשוני על החטיפה
לפי דיווח זה, החוטפים דרשו להטיס את המטוס לאוסטרליה, אך למרות אזהרות הטייס על כך שהדלק לא מספיק המשיו החוטפים את הטיסה עד אשר אזל הדלק באיי קומורו - כך שקשה להניח שמתכנני הפעולה ידעו מראש את המיקום המדוייק שבו ינחתו.

דיווח יום לאחר החטיפה
שניים מהחוטפים ניצלו ונעצרו על ידי השלטונות, מספרי ההרוגים והניצולים שונים מאלו של תיק דבקה. הקברניט טוען שלא נורו יריות, ובכלל הדיווח מצייר תמונה שונה לחלוטין.
תיק דבקה - דיווח לדוגמא 38461
קח דוגמא ממש ממש קטנה, כי כאמור תיק דבקה פעמים רבות דייוח על פיגועים צפויים, לא הרבה לפני כולם, אלה ברוב המקרים באורח בלעדי,

שים לב למה שיש היום במעריב בראיון עם איש מודיעין:
שים לב לאיכות הניתוח של תיק דבקה **רגעים** אחרי שידור הקלטת של בן לאדן.

לניתוח של דבקה עמוד ראשי, רד מעט למטה.
אתר מרתק 38321
בלי כול קשר לאמינות של הדיווחים .התאוריה של התנגדות סינית לברית ההולכת ונרקמת בין רוסיה לארה''ב היא פרשנות מענינת.
אתר מרתק 38480
הסיפור המרתק על מכשיר הקשר האלחוטי שהפעיל פצצה שהוחבאה בתקרת המטוס עדיין מוצג בלי בושה בעמודו הראשי של האתר המרתק, וזאת למרות שממשלת אוקראינה בכבודה ובעצמה כבר הודתה (בעקבות פרסום דו''ח ועדת החקירה הרוסית) שצבאה הוא זה ששיגר טיל אשר גרם להפלת המטוס.
אתר מרתק 38484
נו אז מה? הסיפור הזה מדגים יפה מאד את הטכניקה, באשר קשה-עד-בלתיאפשרי להפריך או לסתור אותו. "דבקה" אומרים ככה, הממסד הרוסי-אוקראיני אומר אחרת, ושום דבר לא יפריע לכל צד לדבוק בגרסתו, לנוחותו.
אתר מרתק 38494
בחייך, זה לא שהרוסים אומרים שהאפגנים הפילו את המטוס ואז זו באמת סתם עוד גרסה כמו זו של דבקה. אני מתקשה להאמין שהאוקראינים יקחו אחריות על דבר שלא עשו, רק בשביל... בשביל מה, בעצם? בשביל להסתיר את זה שהם בעצמם הטמינו פצצה במטוס? אולי בשביל שהאשם האמיתי יצא נקי? מצטער, זה נהיה יותר מדי קונספירטיבי אפילו בשבילי, ואני הבעלים של הדומיין discordia.org.il (אל תטרח, אין אתר כזה).
אתר מרתק 38496
בשבילך - יותר מדי קונספירטיבי. בשביל ''דבקה'' וקוראיו - כלל וכלל לא. לכל היותר הם מעבים את הגרסא שלהם עם הסברים ''קונספירטיביים'' לכך שהרוסים והאוקראינים מציגים גרסא אחרת.
אתר מרתק 38501
אשמח מאד לקרוא ב''תיק דבקה'' מדוע לקחה ממשלת אוקראינה אחריות על דבר שלא עשתה.
אתר מרתק 38504
למה לחכות ל"דבקה"? בוא נמציא משהו בעצמנו! אנחנו כבר יודעים למי יש אינטרס לקדם את הגרסא הזו (ארה"ב? אני לא זוכר מה כתבו שם). אז נגיד שהאינטרסנט שיחד את האוקראינים ונוסיף שנשיא אוקראינה כבר מזמן חיפש דרך להיפטר משר-ההגנה שלו. הולך?
אתר מרתק 38509
לא. למה הם חיכו לוועדת החקירה הרוסית? אם זה היה כמו שאתה אומר, כבר באותו יום השר ההוא היה עף.
אתר מרתק 38502
כפי שציינת בכמה הערות גם תיק דבקה יכול ליפולץ גדולים ממנו נופלים.

זה איננו מוריד מהאמינות הכללית המצטברת של האתר.

נתתי כמה דוגמאות, אני יכול לתת יותר או טוב מזה להתחיל להשוות ידיעות בדבקה למציאות
המשוואה על סמך נסיוני, תצא לטובת ה''תיק''.
אתר מרתק 38503
ציינתי. ה(י) חסרה...
אתר מרתק 38510
גם אני מבקר שם מדי פעם (אתר מעניין, אין מה לומר), ומנסיוני, לפחות 90% מהדברים שנכתבים באתר אינם מוכחים בדיעבד כנכונים אך גם אינם מופרכים אלא הם נשארים בגדר ספקולציות שמי שרוצה מאמין להן ומי שלא - לא. לגבי ה-‏10% הנותרים, הם מתחלקים בין ידיעות שמתגלות בדיעבד כאמינות לבין ידיעות מופרכות לחלוטין, ואני לא שותף לדיעה ששיעור הידיעות שהוכחו בדיעבד עולה על זה של הידיעות שהופרכו בדיעבד.

סתם לשם דוגמא, היה מרתק במיוחד לקרוא איך כבר בתחילת השבוע הראשון שלאחר פיגוע 911 הודיע תיק דבקה שהכוחות האמריקניים יתקיפו "ביום ד' או אולי ביום ה', לכל המאוחר בשבת". לאחר שהשבוע ההוא עבר וההתקפה כזכור לא החלה, המשיך דבקה לזרוק לאוויר עוד ועוד תאריכי או-טו-טו למיניהם יחד עם הסברים מאד מלומדים מדוע העסק מתעכב. אני בטוח שמי שנתן מראש אמון באתר האמין שההתקפה אכן היתה אמורה להתחיל במועד שבו נקב תיק דבקה ושכל הסברי המומחים שלהם לגבי הדחיות הם אמת ויציב (כולם היו כמובן מסוג טענות "מידע פנימי" שקשה מאד הן להוכיח והן להפריך). לקורא הספקן נראו אותם דברים בדיוק כמו אוסף של תירוצים במטרה למשוך זמן עד שיגיע מה שהיה חייב להגיע מתישהוא. בסופו של דבר הגיעה ההתקפה האמריקאית למעלה משבועיים לאחר "שעת האפס" שבה נקב תיק דבקה. דברים כאלה גורמים גם לידיעות מתיק דבקה שמתבררות כנכונות להיראות כמו השעה הנכונה ששעון עומד מראה פעמיים ביום.
למען הרס הפונדמנטליזם האיסלאמי 38187
הסינים לא שותקים במקרה. הם לבטח אומרים לעצמם: Let them bleed (דהיינו הצלבנים והמוסלמים) כמו שאמרו האמריקנים עלינו ועל הפלסטינאים לפני שהתאומים התאיידו.

ובאשר למה יאמרו השכנות, בכלל לא התכוונתי שאפגינסטן צריכה להיות הכתובת לחומר מגורען. לדעתי זה יהיה פשוט בזבוז טכנולוגיה על איזור לא אפקטיבי.

אני עדיין דבק בדעה שאת המנה צריכות לקבל פקיסטן, אירן ועיראק , במינון המתאים שימנע שואה גרעינית לעמים אחרים.
סוף סוף ההכרה מתחילה לחלחל 38381
המאמר של שי כהן הוא, לשמחתי, ראשית הגל של מאמרים ותגובות בישראל ובעולם המערבי כולו, המבטאים את ההכרה ההולכת ומחלחלת בקרב עמים אלה ביחס למהות האויב העומד מולם. האם האסון של ה-‏11 בספטמבר 2001 יספיק בכדי שההכרה תבשיל להבנה ולמסקנות פוליטיות? אני מסופק, אבל בכל זאת זה יותר טוב מהעיוורון המוחלט בו היה נתון המערב (לא שי כהן) עד לאותו יום.
סוף סוף ההכרה מתחילה לחלחל 38427
מכיוון ששי כותב דברים כאלה מאז שאני מכיר אותו, אני שמח להגיד שלא גל ולא בטיח. תודה לאל.
חכה לאנטרקס, דובי 38441
לא גל תקבל, צ'ינומי תקבל! (צ'ינומי - גל עצום לעיתים בגובה של 100 מטר, בדרך כלל נוצר עקב רעידת אדמה)

תתעורר, כבר דובי, לא הפעם הראשונה שאני קורא לך להקיץ כבר...
צונאמי. לא צ'ינומי. 38443
יפנית,קשה שפה 38445
תודה על תיקון הבלבול בהגייה.
ייקוב ה''טסו'' את ה''צו'' 38653
טסונאמי.
ייקוב ה''טסו'' את ה''צו'' 38661
צונאמי. צונאמי.
ייקוב ה''טסו'' את ה''צו'' 38669
מבירור נוסף עולה שאתה טסודק.
שתי מחשבות שעלו לי בראש 38455
תוך כדי קריאת התגובות.

1: צאצאי האירים בארה"ב (לא כולם, כמובן) תומכים בטרור האירי ואף תורמים לו כספים ומסייעים לטרוריסטים אירים הנקלעים לארה"ב, שום קשר לאיסלם.

2: במאמר שהתפרסם באחד מעיתוני החג, לא זוכרת איזה, צויין שהסיבה לכך שרוסיה נאחזת בעקשנות בצ'צ'ניה הינה צינור הנפט המוביל מן הים הכוזרי לאזור מוסקבה. ברגע שתסתיים בניית הצינור העוקף, תנטוש רוסיה את צ'צ'ניה ויסתיים הסיוט הזה.

אגב, ראיתי לאחרונה בערוץ 8 תוכנית על אימהות חיילים רוסים נעדרים בצ'צ'ניה שמחפשות את בניהן וכן התייחסות לסבל הצ'צ'ני המזעזע. מעורר פלצות עד כמה זה נראה נבואי לגבינו.
תחשבי שוב 38463
טעות חמורה היא לראות את העניין של הרוסים בצ'צנייה כעניין "בצינור נפט".

לצ'צנייה חדרו אנשי האיסלם הקיצוני, וליתר דיוק אנשי בן לאדן.

אני מניח שאינך יודעת שהרוסים עמדו בפני גל טירור שמה שאנו כאן בישראל חווינו היה כאיין וכאפס.

השתלטויות על בתי חולים, הרג חולים, **300** הרוגים בפיגועים שאירעו תוך 4 ימים ועוד ועוד.

מטרת הצ'צנים הייתה להכניס את הטירור האיסלמי לרוסיה ולמוטט אותה בשעתה הקשה.

למרבית מזלו של העולם, לא רק של רוסיה, פוטין תפס את השילטון ברוסיה במקום ימי הדימדומים של מימשל ילצ'ין.

פוטין, מי שגדל בימי הזוהר של בריה"מ הסובייטית, וכמי שלמד ממקור ראשון מה עושים עם מתנגדים, החליט שלטובת רוסיה ולמען אי החזרת חיילי רוסיה בארונות לאלפיהם, החליט על חיסול מסיבי של צ'צנייה. ארה"ב מילמלה כמה מילות התנגדות, אבל את הדוב הרוסי אין מרגיזים גם אם הוא פצוע, וכך בניגוד לסרביה הוכו הפאנטים המוסלמים.

המתיני לימים הקרובים, רוסיה תימחק, כנראה סופית את מה שנשאר מההתנגדות הצ'צנית, זה כיוון שארה"ב חייבת הייתה לשלם במטבע כזה תמורת תמיכת רוסיה הארה"ב באפגניסטאן.

לסיכום, לא מזעזע, חיוני!
להזכירך, 38468
גם המאבק הצ'צ'ני ברוסים הוא מאבק לעצמאות. זהו המשך טבעי למלחמות הנמשכות (לסירוגין) בקווקז כבר מאות בשנים. מלחמה בכובש (הגדול והחזק) הפכה זה מכבר למסורת, או אף חלק בלתי-נפרד מתרבותם של עמים, במקומות כמו צ'צ'ניה. הפעלת כוח לא תוכל לסלק לחלוטין את מוקד הסכסוך הזה, אלא אם תגיע למימדים של ג'נוסייד.

כאמור, דווקא לא הייתי משליך מהסכסוך ההוא לזה המקומי שלנו, שכן בניגוד לאחינו הפלשתינאים אין לצ'צ'נים שום שאיפות מחוץ לטריטוריה המוגדרת (פחות או יותר) של צ'צ'ניה.
הפלשתינאים לא אחים, אוייבים מרים 38469
הפלשתינאים לא אחים, אוייבים מרים שכדאי מאוד שברגע שנוכל נמשיך לדחוק אותם מכאן. כמה שיותר רחוק.

הצ'צנים, כך לפחות אני מקווה, בקרוב, זן נכחד.

הם אוייבי האנושות שבחרו להתעסק עם הדוב הלא נכון, אם ניקח פראפרזה ממשפט אמריקני ידוע.
הפלשתינאים לא אחים, אוייבים מרים 38476
צ'צ'ניה, צ'צ'נים, צ'צ'ני. ולא הדבר הזה שאתה כותב כל הזמן.

ונא לא לערב דובים בחזיונות העוועים שלך.
הפלשתינאים לא אחים, אוייבים מרים 38488
דובי,
גם אתה צריך לדעת שבצ'ציה כבר בוצע החלק הראשון הלכה למעשה, עובדה הגורמת ל''חזיון'' להיות המציאות...

וכפי שמרתי, חלק ב' בקרוב....
לא יעזור לך, 38513
עדיין צ'צ'ניה.
להזכירך, 38703
MRP יקר,
אני מציעה לך להמתין לשידור חוזר בערוץ 8 כדי להיווכח עד כמה המצב בצ'צ'ניה תואם את זה שלנו. מזוויע לראות את האימהות ואת החיילים הרוסים ומנגד את הצ'צ'נים. סלח לי, דובי, אם איני מאייתת נכון.

זכור לי שבעונת הפיגועים בשנת 96 בתי הבכורה היתה בקורס מאבחנות פסיכוטכניות. צה"ל גייס חיילי קורסים לאבטחה בתחנות האוטובוסים בירושלים, כיוון שהקורסים היו הזמינים ביותר. כך שבתי גויסה לאבטחה, יחד עם צוערי קורס טייס. נסעתי להביא לה לבנים חמים ופגשתי אותה בתחנת קו 18 בפתח שוק מחנה יהודה, יחד עם חייל מקורס טייס (סוכריה על מקל בפה, נשק על הכתף). קוריוז מצער, מירב ההתנפלויות על בתי היו מצד אנשים בעלי חזות מזרחית שנבדקו על ידה והיו יהודים. בתי די שברירית למראה, בלונדינית כחולת עיניים, כל הסטריאוטיפ). ההוראות, אגב, היו לגרום למחבל מתאבד להתפוצץ בתנה, כלומר יחד עם החיילים. SHIT!

ולעניין שי כהן, הוא בפירוש מטיף לרצח עם.
הבהרה 38710
ככל הנראה, לא הובנתי כראוי. חוסר הסימטריה (או ההקבלה) בין הצ'צ'נים לפלשתינאים אינו בצורת הגשמת שאיפותיהם הלאומיות (כלומר טרור וכו'). הרי גם הצ'צ'נים, כאמור, הוציאו לפועל פיגועים המוניים במרכז מוסקבה.

ההבדל העיקרי טמון במהותן של שאיפות לאומיות אלו. הדרישות הצ'צ'ניות מסתכמות באוטונומיה רחבה עד עצמאות, בשטחי צ'צ'ניה (אגב יש לבטא che-ch-nja ולא che-ch-niya כפי שישראלים רבים נוהגים, משום מה, להגות זאת), אשר גבולותיה האתניים/גאוגרפיים מקובלים גם על רוסיה. אין בקבלת דרישות אלו משום סכנה כלשהי להמשך קיומה של רוסיה (מלבד יצירת תקדים, שעלול להיות מנוצל ע"י קבוצות בדלניות אחרות). לעומת זאת, דרישותיהן הבסיסיות של הפלשתינאים שוללות למעה את זכות קיומה (וקיומה בפועל) של מדינת ישראל, כמדינת העם היהודי. נסיגה מדרישות (או רצונות) אלו במסגרת מו"מ מדיני, הינן בגדר פשרה בלבד, שכידוע, לא מקובלת על חוגים רחבים למדי בציבור הפלשתינאי.

הבדל נוסף, אף כי זניח יותר, עולה בשאלה (המיותרת בד"כ בשיח מדיני), "מי צודק (יותר)". כמו שכבר ציינתי, המלחמה להגדרה עצמית הפכה זה מכבר לטבע שני לעמי הקווקז. לאומיותם של הפלשתינאים הינה, לכל היותר, המצאה חדשה למדי, בת בערך מאה שנה. כמו כן, נסיונותיהם של אישים פלשתינאים אלו ואחרים, לשייך את הפלשתינאים לאומה הפן-ערבית, גורעים אף יותר מתפיסתם כקבוצה לאומית ייחודית.
אנטראקס 38483
זה עתה MSNBC רשת הודיע על מקרה אחד של אנטראקס בניו יורק. עובד של NBC נדבק
הרבה יותר גרוע מזה 38491
הצי האמריקני הודע כי עקב "קדושת יום השישי" הוא הפסיק להפציץ..."

על זה אני אומר או ואבוי.

התחלת שיגעון הכלללים והחוקים של מלחמת וויאטנם?

אם כן, זה כבר מצטייר רע מאוד, מאוד.

היה עדיף להפסיק להפציץ ולא לומר מילה, לא למהר לקפוץ ל"רווח" קצר המועד של יחסי הציבור, מאשר הכניסה לדרך המחשבה המעוותת הזאת שעוד עלולה להצמיח כנפיים...
אנטראקס 38500
ג'וליאני אומר שגם ניו יורק טיימס קיבל חבילה נגועה. משמע לפני שבועיים הם טיווחו אירגוני חדשות, פלורידה, אן.בי.סי. ני''ט
כבילת ידי הצבא, האמנם? 129719
לא קראתי את רוב המאמר, אבל שורה אחת נורא עיצבנה אותי, הכותב מתיימר לומר בנחרצות כי מה שגרם לאמריקאים להפסיד הוא כבילת ידי הצבא.
זאת בורות היסטורית מעציבה למדי.
במלחמת ויאטנם מי שנכבלו ידיו היו הקונגרס ומתנגדי המלחמה, כאשר במפרץ טונקין זויפה התקפה כדי לאפשר פתיחת מלחמה, כאשר מסמכים צבאיים דיברו על כך שהניצחון לא יבוא והם הוסתרו מכל וכל, כאשר קנדי ג'ונסון וניקסון כל אחד בתורו הגדיל את מספר הכוחות האמריקנים עוד ועוד, כאשר ניקסון וג'ונסון הפציצו בפצצות נאפלם כפרים שלמים בויאטנם ולאחר מכן גם בקמבודיה, כאשר 8 שנים לא היתה שום התקדמות והתמיכה האמריקאית במשטר המושחת הדרום ויאטנמי הוכחה ככישלון.
רק אז נסוג ניקסון.
ידי הצבא לא נכבלו, השקר הזה שמישהו מונע מהצבע לנצח זוהי סיסמא פופוליסטית שהשתמשו בה בעיקר היטלר לאחר מלחמת העולם הראשונה בנוגע לרפובליקת וויאמר, או מרשל פילסודצקי הפולני הפשיסט, ודומיו.
למדינה אין שום אינטרס לכבול את ידי הצבא אם היא תאמין שזה מוביל לניצחון, ארה"ב בעצמה עשתה בעבר מעשים מאוד לא מוסריים ומנוגדים לערכיהם כאשר ב1973 הסי-איי-איי הפילו את המשטר בצ'ילה, כאשר הפציצו בדרזדן, כאשר הפציצו בקמבודיה וסייעו לחמר רוז' לעלות, כאשר תמכו בנבי ברית מפוקפקים כמו הטאליבן במלחמתו נגד ברז'נייב, בסדאם חוסיין במלחמת אירן עירק או כאשר הפציצו חתונות בהפצצות שטיח באפגניסטן.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים