פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הדחליל של ברגותי
אורי אבנרי (שבת, 04/10/2003 שעה 8:52)


הדחליל של ברגותי


אורי אבנרי
בנאום-הסיכום שלו בבית-המשפט העלה מרוואן ברגותי, מנהיג פת''ח בגדה המערבית, טענה מוחצת: אם ישראל לא תאמץ לעצמה במהרה את פיתרון שתי המדינות, היא פשוט תיעלם. הארץ תהפוך למדינה אחת, דו-לאומית, ובמדינה הזאת יהוו הפלסטינים בעתיד הקרוב רוב.

אינני יודע מי נתן לברגותי את העצה להעלות נימוק זה. קרוב לוודאי שהיו אלה יועצים מן השמאל הישראלי, הרואים בזה טכסיס מחוכם כדי להגיע לפתרון שתי המדינות.

ובאמת, זה יכול להיות נימוק משכנע. שמעון פרס ודומיו משתמשים בו כבר הרבה זמן. הוא מבוסס על ההנחות המוצקות הבאות:
  • אם יש דבר אחד, שסביבו מאוחדים 99% מהישראלים, הרי זה הרצון לחיות במדינה שיש בה רוב יהודי גדול, ששפתו עברית ותרבותו עברית.
  • הרצון הזה טבוע עמוק בתודעה הקולקטיבית, כתגובה על רדיפות היהודים, השואה והאנטישמיות בארצות שבהן היוו היהודים מיעוט. אך גם לכל שאר עמי העולם, ובכללם העם הפלסטיני, אותה השאיפה.
  • רעיון המדינה האחת, הדו-לאומית, שפירושו חיסול מדינת-ישראל, נראה על כן לרוב העצום של הישראלים כאובדן כל מה שהשיגו בארץ בחמשת הדורות האחרונים.
לכן באים בעלי הטכסיס הזה ואומרים: אל תבואו אל הציבור הישראלי בסיסמאות של שלום והתפייסות ותיקווה. זה לא יעבוד. הציבור היהודי שונא את הערבים ולא מאמין להם.

לכן כדאי לקחת דווקא את רגשות השנאה והגזענות ולנצל אותם למטרה הטובה. הגידו לציבור שהרעיון של ''שתי מדינות לשני עמים'' הוא הדרך היחידה להצלת ישראל. אם לא יתגשם, תתפרק מדינת-ישראל, תקום מדינה דו-לאומית והיהודים יהיו גם כאן מיעוט, שיצטמק ויילך. כמו הלבנים בדרום-אפריקה הם יהגרו בהדרגה מהארץ. שהרי אם להיות מיעוט – למה דווקא בארץ ערבית עניה, כפי שתהיה פלסטין, ולא בקנדה או בארצות-הברית?

מרוואן ברגותי אינו היחיד המשתמש ברעיון הדו-לאומי כבדחליל, כדי להפחיד את היהודים. באחרונה נופפו גם דוברים פלסטיניים אחרים בדגל הדו-לאומי - לא מפני שהם רוצים בו, אלא כדי להפחיד בו את הישראלים ולשכנעם לקבל את תכנית שתי מדינות, שהיא תכנית-השלום הריאלית היחידה העומדת על הפרק.

אני מזהיר מפני הטכסיס הזה. הוא מסוכן מאוד.

לכאורה יש רק שתי אפשרויות: מדינה אחת בכל הארץ, שתהיה בהכרח דו-לאומית, או מדינה ישראלית בחלק של הארץ, בתוך הקו הירוק, לצד מדינה פלסטינית מעבר לקו הירוק. אבל יש גם אפשרות שלישית, שהימין דגל בה תמיד: מדינה ישראלית אחת בכל הארץ, תוך גירוש האוכלוסייה הפלסטינית. למרות שאין מרבים לדבר על דרך שלישית זו, היא מקננת עדיין בקרב חלק גדול של הציבור הישראלי.

רבים מתעלמים מאפשרות זו, מפני שאינם מאמינים שהיא אפשרית. הם חושבים על טיהור אתני בסגנון קוסובו: מעשה דרמטי גדול של גירוש מיליוני בני-אדם במכה אחת. ואז הם מנחמים את עצמם: ''העולם לא ייתן! שרון לא יעז!''

אבל יש גם שיטות אחרות של טיהור אתני: תהליך איטי, לא דרמטי, יומיומי, ממש שגרתי. כמו, לדוגמה, זה שקורה עכשיו בבית-לחם.

וככה זה עובד: מפעילים לחצים על בעלי-נכסים. אומרים להם: כדאי לך למכור לנו את הנכס שלך, אחרת יבואו השלטונות ויחרימו את הנכס מטעמי ביטחון. (במקרה זה: הביטחון של קבר-רחל הסמוך.) מציעים מחיר גבוה מאוד. מבטיחים לסדר לאיש חיים חדשים בקנדה או באוסטרליה, הרחק מהארגונים הפלסטיניים שיראו בו בוגד וירצו להרגו. מחכים זמן-מה עד שמגלים לציבור את עניין הרכישה. באותו זמן כבר נעלם המוכר אי-שם בחו''ל. מגרשים את הפלסטינים הגרים במקום ומקימים שכונה יהודית.

השיטות האלה משמשות את ''גואלי האדמה'' כבר 120 שנים, ואפשר להגביר את הקצב בהרבה. ככל שהופכים את חיי הפלסטינים לגיהינום – מטעמי ביטחון, כמובן – כן גוברת בצמרת ישראל התקווה שהערבים יסתלקו במשך הזמן ''מרצון''.

לכן הניפנוף ברעיון של ''מדינה אחת מהים לירדן'' אינו מפחיד את רוב הישראלים. הם רואים בו רק דחיפה להגביר את ההתנחלויות בכל רחבי הגדה, כדי להבטיח שישראל תשלוט בכל האזור הזה. ואשר לאוכלוסייה הפלסטינית - לאריאל שרון ולדומיו יש הרבה ניסיון בטיפול בהם.

כדי להטיף לרעיון שתי המדינות אין שום צורך בהתחכמויות מסוג זה. הוא מעיד על עצמו. בשקט ובהדרגה הוא כובש את לב הישראלים, אחרי שהוא כבר כבש את לב ''הקוורטט'' והעולם כולו. אם מישהו מפקפק בכך, כדאי לו לקרוא את מכתב 27 הטייסים (שהפכו בינתיים ל-‏29, אחרי ששניים פרשו תחת לחץ וארבעה חדשים הצטרפו).

טייסי-המצפון, הבאים ממרכז הציבור הישראלי, הם סנוניות המבשרות את האביב. הכיבוש נמאס, שיטות הדיכוי נמאסו, המלחמה נמאסה.

אין עוד צורך לשכנע את הציבור הישראלי שהשלום כדאי. אבל צריכים לשכנע אותו שהשלום אפשרי. ובעניין זה יכולים אנשים כמו ברגותי לתרום תרומה גדולה.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


הדרך השלישית מוצאת חן בעיני
סוחר נדל''ן (שבת, 04/10/2003 שעה 13:32) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ובןדאי תתרום לעסקי.
_new_ הוספת תגובההימין דגל בגירוש? ועוד תמיד?
סתם אחד (שבת, 04/10/2003 שעה 13:55) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אמנם לפי הסיווג הנוכחי בתקשורת, יוסי שריד וכל מה שמימינו הם ''ימין'', ונכון שזה כולל גם את ותיקי מפא''י ואת ''מולדת'', אבל עדיין המרכיבים העיקריים בימין הזה הם הליכוד שמעולם לא דגל בגירוש והעבודה שכבר מזמן לא דוגלת בו.

זה מה שנקרא דחליל. או בפורום אחר: איש קש.
_new_ הוספת תגובההגנת ערפאת
איציק-רון (שבת, 04/10/2003 שעה 23:36) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לילה, לאחר שנשים וילדים נרצחו ודמם עוד לא יבש, נסע אורי אבנרי עם 30 פעילי שמאל לרמאללה כדי להגן בגופו על ערפאת. לדבריו הוא נסע כדי לשמור על מדינת ישראל מפני הנזק שייגרם לה אם ערפאת ייפגע. אכן, מלחמה היא שלום, עבדות היא חרות ובערות היא כח.
מאחר ומוסכם על כל גופי המודיעין והביטחון במדינה כי ערפאת הוא אבי הטרור והעומד מאחוריו, ועמדתם זו הובעה בפומבי יותר מפעם אחת, חורגת התנהגותו של אבנרי מהבעת דעה דמוקרטית, ויש בה משום תמיכה גלויה בטרור ובמנהיגיו.
אני קורא בזאת למערכת פאצ לשקול מחדש את פרסום מאמריו של אדם זה בפורום יש גבול לכל דבר. גם לחופש הבעת הדעה.
_new_ הוספת תגובההגנת ערפאת
מיץ פטל (שבת, 04/10/2003 שעה 23:44)
בתשובה לאיציק-רון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

איפה עובר הגבול?
_new_ הוספת תגובההגנת ערפאת
איציק-רון (יום ראשון, 05/10/2003 שעה 0:04)
בתשובה למיץ פטל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ראה ידידי מיץ פטל:
מתחילת המאורעות, הייתי בשלוש לוויות. אחרי היום נוספה עוד אחת.
ועכשיו תגיד לי: אתה אתי או נגדי?
בלי התחכמויות, בלי סמנטיקה, בלי זיוני שכל: אתה איתי או נגדי?
אין אפשרות אחרת. אין אפור. אין באמצע. אתה אתי או שאתה נגדי.
ואם אתה נגדי, בוא ואגיד לך משהו: נמאס לי. אני מסיר את הכפפות.לא אשתוק עוד. מי שנגדי - אז הוא נגדי.
וכאן, בין אתי לבין נגדי, עובר קו הגבול.
_new_ הוספת תגובההגנת ערפאת
יובל רבינוביץ (יום ראשון, 05/10/2003 שעה 1:07)
בתשובה לאיציק-רון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

איננו נוהגים לדון במדיניות המערכת בפא''צ. בכל זאת אענה לך.

אני עושה הפרדה מוחלטת בין האדם לבין מאמריו. במאמריו של אורי אבנרי אין עבירה על החוק או קריאה לעבירה כזו.

השתקתו לא תפחית במאום את הפופולריות של דעות כאלה בציבור הישראלי. לדאבוני - הדעות האלה קיימות, ותהיינה קיימות גם אם פא''צ יפסיק לפרסם את מאמריו של אבנרי.

את ערפאת, לדעתי, אין צורך לגרש. יש לאוסרו, להעמידו לדין ולהענישו על פי מה שיוכח בבית המשפט ואינני פוסל עונש מוות בהקשר זה. לעומת זאת, מי שחושב שערפאת הוא חסיד אומות העולם לא צריך להיענש.

באופן חריג - ההודעות האלה יישארו בפורום, למרות שהן נוגעות במדיניות המערכת. אני רוצה להדגיש שזוהי חריגה. אנחנו נמשיך למחוק הודעות שעניינן מדיניות המערכת.

הדיון אם אבנרי צריך להיענש או אם ערפאת צריך להיענש הוא לגיטימי, כמובן.
_new_ הוספת תגובההגנת ערפאת - אין שום מניעה
סוחר נדל''ן (יום שני, 06/10/2003 שעה 19:05)
בתשובה לאיציק-רון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין שום מניעה לשים כמה עשרות פצצות של טון כשאבנרי ויתר תומכי הטרור מחזיקיום ידיים להקנת המוקטעה.
_new_ הוספת תגובהרק המחשבה שלך ולברגותי רעיונות דומים מעורערת בי חלחלה!!!
אלירז (יום שני, 06/10/2003 שעה 23:00) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

פשוט אין לך בושה לתמוך ברוצח תינוקות, ילדים ונשים!!!
למה לא???? בטח בקרוב גם אצלו (אצל ברגותי) תתחיל לבקר, ותהווה עבורו ''מחסום אנושי'' כדי שיוכל לברוח!!!!

___________________________

פוליטי - http://polity.portan.co.il
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי