האנטנות הסלולריות תוחזרנה ליישובי המגזר הערבי 2952
לאור ממצאי דו"ח המשרד לאיכות הסביבה בנושא רמות הקרינה, שוקל המגזר הערבי התרת הצבת אנטנות סלולריות בישובים.

בשבוע שעבר התכנסו ראשי מועצות ויישובים במגזר הערבי על מנת לדון בשינוי המדיניות הרווחת במגזר המתנגדת להצבת האנטנות. דו"ח המשרד קובע כי תושבי המגזר הערבי חשופים לקרינה סלולרית החזקה במאות אחוזים יחסית לרמה בישובים אחרים. הדו"ח מצא כי תושבי אום אל־פאחם חשופים לקרינה הגבוהה פי 1,600 מזו לה חשופים תושבי ת"א. נציגי החברות הסלולריות הסבירו בכנס שנערך בנצרת כי סירוב התושבים בישובי המגזר להציב אנטנות בשטחם גורם דווקא להעצמת הקרינה הנפלטת ממכשירי הטלפון הסלולרי הנמצאים ברשותם.

קישורים
גלובס
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

המסמך המלא 472766
המסמך המלא על רמות הקרינה יחסית לת"א הוא נכון ויסודותיו ברורים לכל מי שמתעסק בתחום הקרינה, הבעיה היא כמובן האג'נדה שרוב הערבים כפו על עצמם- שכל מה שנחשב מסוכן הוא אכן מסוכן- כי מה שאומר ד"ר לפיסיקה לא שווה כלום אם זה לא נשמע הגיוני במחשבה ראשונית

המסמך המלא:
המסמך המלא 472775
מה שמעניין, זה שאת האג'נדה שרוב הערבים כפו על עצמם, כפו על עצמם גם יישובי היאפים היהודיים. כך הישוב הקרוב ביותר (מהמופיעים בטבלה) לכפר קאסם, מבחינת הספק יחידות השידור הוא מודיעין מכבים רעות.
המסמך המלא 473362
החשיבה הקולקטיבית המחמירה ביותר מופיעה אצל כל חלק בחברה שהוציא את עצמו מהכלל (ועפ"י ההגדה כפר בעיקר, אבל זה סיפור אחר..) אז תמצא שאין מספיק אנטנות גם במגזר החרדי גם אצל העשירים וגם אצל רוב הישובים הערביים

אולי יש מתאם בין ציונות להקמת אנטנות סלולאריות במדינת ישראל?
472788
אולי לכבוד האירוע מישהו יואיל לתת לי הסבר תאורטי איך אנטנות (לא פלאפונים) של קרינה לא מיינת יכולות לגרום לסרטן ?
472789
על שיזוף למשל, שמעת?
472790
UV היא קרינה מייננת ועוד איך.
472791
איזו תגובה זלזלנית, שלא בצדק. האלמוני שאל על קרינה *לא מייננת*. לפרטים:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ionizing_radiation

The energy required to ionize an atom or molecule may widely vary. X-rays and gamma rays will ionize almost any molecule or atom; Far ultraviolet, near ultraviolet and visible light are ionizing to very few molecules; microwaves and radio waves are non-ionizing radiation.
472792
אוקיי. ייתכן שזו אכן בורות שלי. אני לא מבין את ההגדרה הוויקיפידית הזו. אני מכיר בעיקר תרשימים כאלה:
בהם מתייחסים כ-"קרינה מיינת" רק לפוטונים באורך הגל של רנטגן ומטה, והכוונה היא לכך שהפוטונים מספיק אנרגטיים כדי ליינן אטום. אני לא יודע אם קרינה אולטרא-סגולה מסוגלת לזה. נדמה לי שלא. ההגדרה בוויקפידיה מקלה, ומכנה כל קרינה שמסוגלת לפירוק של קשר כימי על ידי הוצאת אלקטון "קרינה מייננת". אבל בסופו של דבר - גם אם לא באופן ישיר (פוטון נקלט -> אלקטון נפלט) אלא פשוט על ידי חימום - אפשר בתנאים המתאימים להשיג את התוצאה הזו עם קרינה בכל אורך גל (גם רדיו ומיקרו). בדיוק כך גם קרינה סלולרית עשויה להזיק: אם אורך הגל שלה נמוך מספיק כדי לחמם רקמות \ מולקולות מסויימת, והאנרגיה גבוה מספיק בשביל שהחימום הזה יצור ריאקציה כימית שסופה, למשל, בסרטן (איך בדיוק? ברור שאני לא יודע מה המכניזם, או שאחרת כבר אני הייתי עומד בראש תביעה ייצוגית נגד החברות הסלולריות).
472825
שתי בעיות בתאוריה שלך:
1. ההספק של מתקן שידור שיכול להיקלט בגוף האדם הוא זניח.
2. חימום הרקמה הוא פחות או יותר אחיד, לכן הגוף נפטר מעוד החום בדיוק כפי שהוא נפטר ממנו בנסיבות טבעיות, למשל כתוצאה ממאמץ.

מעבר לכך, אתה טועה, קרינה סלולארית היא בעלת אורך גל גדול (סנטימטרים ספורים), לכן החימום לא יהיה ממוקד ובטח שלא מספיק כדי ליצור ראקציה כימית (אלא אם אתה קורא להסטה קלה בכמות קשרי המימן ראקציה כימית, כי אז גם ספורט זה מאוד מסרטן). קרינת UV להבדיל, מסוגלת להוציא אלקטרונים באורביטלים חיצוניים של קשרים כימיים, הדבר מסוכן במיוחד כאשר נוצרים זיווגים לא נורמליים בDNA. אין לחום שום קשר לתופעה.
מעניין ממה אנשים מפחדים 472855
יש כל כך הרבה hype סביב "הקרינה הסלולרית", עד שאפילו אנשים טכניים נופלים בפח הזה.

לדעתי בני האדם מנסים למצוא משהו לתלות בו את הפחד מפני הסרטן, רצוי משהו שאפשר להילחם בו מלחמה פופולרית (ואולי כמה אנשים גם יעשו מזה כסף). שימו לב ל"סיכונים" הבאים - כולנו מכירים אותם מהתקשורת הפופולרית:

1. אנטנות סלולריות (לא טלפונים חלילה, להילחם בטלפונים זה לא פופולרי).
2. קווי מתח גבוה.
3. חומרי הדברה (איכלו ירקות אורגניים גבירותי ורבותי).
4. צבעי מאכל, ממתיקים מלאכותיים ותוספי מזון.
5. תנור המיקרוגל הביתי (שכידוע דולף, וגם משאיר קרינה מסוכנת באוכל).

הייתי יכול להמשיך הלאה אבל נסתפק בזה. המשותף העיקרי לכל הנ"ל הוא שאין הוכחות להשפעה משמעותית שלהם על הסיכוי לחלות בסרטן או לקצר את תוחלת החיים (בשימוש סביר כמובן), ואין הסכמה על מנגנון פיסיקלי/כימי/פיזיולוגי שדרכו יכולה להיות השפעה כזו. לעומת זאת, ברור במי או במה צריך להילחם.

לגבי חומרי הדברה ותוספי מזון, אני מתייחס לאלה שלא נפסלו משימוש בעבר. היו כאלה שנפסלו, בדרך כלל לא בעקבות מאבק ציבורי אלא בעקבות חקיקה שהציבור לא היה מודע אליה, כלומר, לא בגלל הפופולריות של המלחמה בהם.

כאן כמובן בא הטיעון "אבל אין הוכחות שאין השפעה". ובכן, אין הוכחות שאין השפעה גם למים מינרליים, אוויר צח, חום ואהבה. למעשה, כל מי שצורך אחד מאלה מת בסופו של דבר. אי אפשר להוכיח חוסר השפעה.

לעומת זאת שימו לב לסיכונים הבאים, שאנשים רבים מתעלמים מהם (למרות שחלקם גם כן מוזכרים בתקשורת):

1. חשיפה לשמש.
2. עישון - טבק וחומרים אחרים (מעניין לשים לב לאנשים שאוכלים אורגני ומשתמשים בחשיש).
3. גז רדון (שמעתם על זה? הגורם מס' 2 לסרטן הריאות בארה"ב. יש גם בישראל).

לשלושת אלה יש "הוכחות" (סטטיסטיקה והבנת המנגנונים) שקושרות אותם לסרטן. אבל עם כולם אנחנו חיים בשלום שנים רבות. קשה להילחם באדמה שפולטת גז רדיואקטיבי. קשה ללבוש בגדים ארוכים בקיץ (וחלק מאיתנו גם אוהבים להשתזף, זה יפה, לא?) וקשה מאוד להילחם בעישון (במיוחד אם אתם מעשנים).

הכחשה עוזרת לנו להישאר אופטימיים בלי להתאמץ יותר מדי.
מעניין ממה אנשים מפחדים 472856
אתן לך עובדה נסיבתית אחת שיש לה פוטנציאל לעורר פחדים וכל מיני תיאוריות: יחס הנשים הלוקות בסרטן השד במערב הוא 1:9 .
מה שהדליק את האור האדום היה השוואת היחס בין המהגרות לארה"ב: בארץ האם היה אחוז נמוך והדור השני בארה"ב השתווה לאמריקאיות. מובן שהתחילו לחפש משהו בסינטטיות של אורח החיים המערבי.
מעניין ממה אנשים מפחדים 472857
לא ברור לי על מה מסתמך הקישור שלך בין שתי הרשימות, כאילו אותם אנשים חוששים מהרשימה הראשונה אך מכחישים את השנייה. אנשים שחוששים מקרינת מיקרוגל או סלולר, למשל, יש סיכוי גבוה שהם גם אינם מעשנים. השימוש שלך ב''אנחנו'' מטשטש את זה.
מעניין ממה אנשים מפחדים 472965
עד כמה שזכור לי, הוכח שקווי מתח גבוהים מסרטנים (לא מה שיש לכם ליד הבית, משהו קצת יותר רציני), כמו כן לא מתייחסים לראדון בארץ כי הכמות היא יחסית קטנה בקרקע פה (לכן גם התקן בארץ מחמיר יותר, אם הוא כבר התקבל).
מעניין ממה אנשים מפחדים 472984
אם זכורים לך מספיק פרטים למצוא קישור להוכחה של ממש, הדיון יהיה הרבה יותר מעניין.
למיטב הבנתי, אם באמת היה קשר - כבר מזמן היו מוכיחים אותו מעל לכל ספק.
מעניין ממה אנשים מפחדים 473069
סרטן וקוי מתח גבוה זה מספיק פרטים, לא מחקר אחד נערך בנושא.
למשל
http://aje.oxfordjournals.org/cgi/content/abstract/1...
Magnetic Fields and Cancer in Children Residing Near Swedish High-voltage Power Lines
Maria Feychting and Michael Alhbom
American Journal of Epidemiology Vol. 138, No. 7: 467-481
ובשביל 99 האחוזים שלא יטרחו לקרא את המאמר (גם אם אין גישה מלאה למאמר לקורא הממוצע, סביר להניח שתהיה גישה לאבסטרקט דרך פאבמד), הסיכון עולה בצורה משמעותית (p<0.005; עליה בסיכון עד פי 3.8 לשדות המקסימליים) לילדים שגדלו ליד הקווים. אני לא ממש מרוצה מבחירת הביקורות במחקר, אבל הנתונים נראים חזקים מספיק בכל מקרה.
מעניין ממה אנשים מפחדים 473077
מאמר כל כך חשוב, חבל שאי אפשר לקרוא אותו.
מעניין ממה אנשים מפחדים 473084
רוב המאמרים היום לא פתוחים לגישה למי שאינו מנוי על העיתון (בד"כ דרך מוסד אקדמי), אין לי כוונה להפר זכויות יוצרים ע"י פירסום. לשמחתך הכללים החדשים של הNIH יחייבו בקרוב הפקדה (אחרי חצי שנה כמדומני) של כל מאמר שנתמך על ידיהם במאגר המידע הפתוח שלהם (ובגלל שכל העיתונים יישרו קו לגבי כל המאמרים, זה אומר שהרוב יהיה פתוח אחרי חצי שנה). בכל מקרה, אלא אם יש לך כוונה להתחיל לפקפק במתדולוגיה שלהם (מה שאני ממליץ בחום כמובן, רק שזה דורש השקעה קצת גדולה יותר מגישה לספריית האוניברסיטה) האבסטרקט בהחלט מספיק.
מעניין ממה אנשים מפחדים 473122
מה פשר המשפט "For central nervous system tumor, lymphoma, and all childhood cancers combined, there was no support for an association" ?
מעניין ממה אנשים מפחדים 473123
המשמעות היא שההתאחדות למלחמה בסרטן לא הסכימה לממן את המחקרים שעסקו בסרטנים ההם.
מעניין ממה אנשים מפחדים 473129
אני מנסה להבין אם ב- "all childhood cancers combined" הכוונה שלכל סוגי הסרטן מלבד אלה שמוזכרים במאמר (כלומר שהפסוקית הנכונה היתה צריך להיות all *other* childhood cancers combined), או שבסוגי סרטן מסויימים יש ירידה והיא מקזזת את העליה בסוגים שנבדקו, מה שיכול להיות מעניין. אחרי הכל, חובבי קריסטלים ואנרגיות רוחניות מספרים ששדות מגנטיים הם הדבר הכי בריא שיש.
מעניין ממה אנשים מפחדים 473130
ברור, אני קצת התבדחתי על support for an association.
מעניין ממה אנשים מפחדים 473191
אתה קורא לא נכון את all childhood cancers, הכוונה היא לכל סוגי הסרטן שמופיעים בעיקר (או בשכיחות מוגברת) בילדות, סרטן מוח הוא דוגמא מובהקת לאחד כזה.
הכוונה היא שלא נחצה רף המובהקות (לכל כיוון, חיוב או שלילה) עבור הסרטנים הללו. לאחר שהם התייחסו לשני הסרטנים הנפוצים, כמו גם לכלל סרטני הילדות, משתמע שרף המובהקות לא יחצה עבור אף סרטן בגודל מדגם כזה, ואפשר להצביע רק על המגמה הכללית בלי להיכנס לפרטים. אפשרות אחרת היא להסיק מכאן שקרינה מעלה את הסיכוי לכל הסרטנים בצורה לא ספציפית, זה משתמע בעקיפין אבל זו טענה שכותב המאמר לא העז לטעון במפורש ובצדק, עבור טענה כזו הוא היה צריך להראות עליה מובהקת בשיעור דומה עבור כל הסרטנים שהוא רוצה להכליל.
לגבי חומרי ההדברה 473235
הייתי ממליץ על

Curl CL, Fenske RA, Elgethun K: Organophosphorus pesticide exposure of urban and suburban preschool children with organic and conventional diets. Environ Health Perspect 2003; 111(3):377-82

המחקר אינו מתיימר לעשות את העבודה הקשה של קישור בין סרטן ובין צריכת מזון לא אורגני, אך הוא מצליח בעבודה הקלה של קישור בין צריכת כמות גדולה של מסרטנים ובין צריכת מזון לא אורגני.

שמתי לב שאנשים שהם "נגד פחדים לא רציונליים" נוטים להיות קצת יותר מדי נגד פחדים ומוצאים עצמם מתנגדים גם לפחדים בעלי ביסוס מדעי.
מעניין ממה אנשים מפחדים 473318
כפי שכבר ציין נו-כבר, חומרי הדברה ותוספי מזון תעשייתיים הם דווקא דוגמא למשהו שכן צריך לפחד ממנו.
לעומת זאת, אפשר להוסיף לרשימת הפחדות השוא (המזיקות):
- פחד מחיסונים
- פחד מכספית בסתימות שיניים
- פחד מקונספירציה גדולה של מדענים דיון 2937
הערה קטנה לעורך 472937
הכותרת הנכונה היא ''האנטנות תחזורנה...''.
הערה קטנה למעיר 473066
הכותרת הנכונה היא ''האנטנות תוחזרנה...''.
הערה קטנה למעיר 473073
ואללה, מבחינת המשמעות אתה אכן צודק.
הערה קטנה למעיר 473089
מדוע לא "האנטנות יוחזרו"?
הערה קטנה למעיר 473090
כי בלשון נקבה רבות, זמן עתיד, יש לומר ''תחזורנה'' או ''תוחזרנה''. אם כי אנשים שוכחים את זה בימינו.
הערה קטנה למעיר 473091
למירב ידיעתי אתה טועה, ושתי הדרכים הן תקניות לחלוטין. אאל''ט, ''יוחזרו'' בהחלט יכול לשמש גם בלשון נקבה (אך ''תוחזרנה'' עדיין נשמע לי יפה יותר).
הערה קטנה למעיר 473723
איך נכון לומר: חמש / חמישה מליון שנים? שניהם לא נשמעים לי נכונים...
הערה קטנה למעיר 473725
חמישה. אתה מונה את המליונים.
הערה קטנה למעיר 473726
אולי חמישה מליון שנה יישמע לך טוב יותר.
הערה קטנה למעיר 473760
חמישה מיליונים שנים לא?
הערה קטנה למעיר 473761
נתפשר על "המון זמן"?

(אם הצורה התקנית היא באמת חמישה מליונים שנים, אני לא מתכוון להיות תקני)
הערה קטנה למעיר 473763
חמישה מליוני שנים. גם תקין וגם נשמע סביר.
הערה קטנה למעיר 473766
חמש מיליון! חמש מיליון בעשר שקל! רק היום! רק היום!
הערה קטנה למעיר 473808
נראה לי שדווקא חמישה מליון שנים תקין יותר. רוצה שזה יישמע הגיוני יותר? היזכר ב-"שישה מליון יהודים" (ולא - "שישה מליוני" או - "שישה מליונים"). ומצטער על האזכור המורבידי.
הערה קטנה למעיר 473777
הצורה התקנית היא חמשה מליון שנה.
הערה קטנה למעיר 473781
מצויין. אם כך התקן מתאים לאוזני כעגיל מחוייט.
הערה קטנה למעיר 473782
נפלא. ועכשיו שאלה לי בתמורה: מה עם שניים וחצי? כלומר, שניים וחצי מיליון - או כמו שאומרים ברדיו לאחרונה, שני מיליון וחצי? *\ה* באמת נשמע לי לא מוצלח.
הערה קטנה למעיר 473783
שני מליון וחצי, שני מליון נקודה חמש, ארבעים ושלושה קילוגרם נקודה עשרים ושתיים (אם ברדיו אומרים אחרת אולי השתנו הכללים).

ראי גם תגובה 463037
הערה קטנה למעיר 473786
אז איך מבדילים בין 5,500,000 ובין 5,000,000.50?
אני לתומי חשבתי שהראשון הוא חמישה וחצי מליון והשני הוא חמישה מליון וחצי.
הערה קטנה למעיר 473788
הראשון הוא 'חמישה מליון וחצי ארנבים', השני הוא 'חמישה מליון ארנבים וחצי'.
וזה? 473789
5,500,000.50 ? חמישה וחצי מליון וחצי?

כשהמספר אינו סתמי לדעתי צריך לומר חמישה מליון וחצי שקלים ומחצית השקל.

כשהמספר סתמי? חמישה מליון וחצי נקודה חמש?
וזה? 473790
חצי חרמפפ
הערה קטנה למעיר 473843
5,000,000.50 זה בבירור שגיאת מדידה, לא?
הערה קטנה למעיר 473939
בלי כל ספק.
הערה קטנה למעיר 473791
כן,. טוב, אבל זה לא קצת לא הגיוני? כלומר - כמו שכבר שאלו כאן, שני מיליון וחצי נשמע הרבה יותר מדי כמו שני מיליון שקלים וחצי שקל, לא?
הערה קטנה למעיר 473796
לא יודע עד כמה זה נכון, אבל הייתי מפרש "שני מיליון וָחצי" כ-‏2,500,000 ו"שני מיליון וֶחצי" כ-‏2,000,000.5
הערה קטנה למעיר 473800
נראה לי מטופש לפרק מספר רק בגלל כמה בלשנים. החצי הוא חלק מהשנים (וחצי), המליון בא אחרכך (על אף שהוא מבושש לבוא).
הערה קטנה למעיר 474364
היום בחדשות ערוץ 2: חמישה וחצי מליון דולר ועוד דולר אחד.
הערה קטנה למעיר 473798
מיליון עם יו''ד אחרי המ''ם. במילה חדשה ממקור זר - כל חיריק מלא.
הערה קטנה למעיר 474238
עד כמה שידוע לי "חמישה מליון" ו"חמישה מליונים" חוקיים באותה המידה - דוגמא קטנה לאי-הדטרמניסטיות של השפה :)

אם כי איני בטוח באשר לצורה השניה בסמיכות - האם ניתן לומר "חמישה מליונים ארנבים" (כמדומני שלא), או שיש לומר "חמישה מליוני ארנבים" (נשמע לי יותר טוב).
הערה קטנה למעיר 474242
למי איכפת מארנבים? מה שאני צריך לדעת זה איך עלי לפנות לכספר שאני שודד‏1: "שים בשק חמישה מליון שקל", "שים בשק חמישה מליון שקלים" או "שים בשק חמישה מליוני שקלים". לא הייתי רוצה להתלבט שם במשך שלוש שעות עד בוא המשטרה.
_________
1- מסתבר שלפואטיקה יש השפעה מכרעת על חיי
ניחא המשטרה, מי רוצה להסתבך עם האקדמיה? 474244
רק המחשבה על שיטות החקירה המקובלות במרתפיה מוארי הנאון מעבירה בי צמרמורת.
הערה קטנה למעיר 474250
בפרויקטים מהסוג המתוכנן יש להכין את הפתק/הטקסט האוראלי מבעוד מועד, ובכלל רצוי לא לפעול בספנטניות יתר.יתר על כן, יד להתאמן בכתב/היגוי ברור למען הקל על הקליטה. זכור מה עשו אי הבנות בפעולות דומות בעבר.

______________
האם עלינו לראות בהודעתך זו מעין סוג של ארס-פואטיקה?
הערה קטנה למעיר 474256
בדיוק בגלל זה אני מנסה לברר את הנוסח התקני מבעוד מועד.
____________
רמזתי לפואמה שכתבתי בדיון אחר ובה הופיעה המילה "כספר". לומשנה.
הערה קטנה למעיר 474262
הבנתי את הרמז ואליו בדיוק התייחסתי.
הערה קטנה למעיר 474328
אל תדאג, הרי אתה בוודאי מכיר את הבדיחה הזו:
הערה קטנה למעיר 474404
אני מכיר נוסחים קצת יותר בוטים שלה.

ואני מכיר גם את המשפט ''אם מישהו מספר לך שלאבא שלו יש שלוש בית-חרושתים, אתה לא מתקן לו את העברית'' (משלי ל''ב, א).
הערה קטנה למעיר 474440
מה הנוסחים הבוטים?
הערה קטנה למעיר 474444
החלף פקיד בפקידה ואדיוט בשרמוטה.
הערה קטנה למעיר 474445
אבל ה''שרמוטה'' כל כך לא מתאים שלא ברור איך זה מצחיק.
הערה קטנה למעיר 474470
מעניין לשים לב שהשרמוטה ומין הפקיד/ה באמת לא קשורים לרעיון בבדיחה. יכול להיות שבוראיציה הזו המספר פשוט לא יכל להתאפק מלנעוץ מפרק בצלעות הנשים.
הערה קטנה למעיר 474471
אם זה באמת חשוב, הנה הנוסח האלטרנטיבי במלואו:

לקוח ובידו שקית פלסטיק נכנס לבנק, עוקף את התור וניגש ישירות לכספרית.
"סליחה, אדוני," היא אומרת לו "עליך לעמוד בתור".
"את תקבלי אותי עכשיו, חתיכת שרמוטה" הוא עונה לה.

הכספרית מאדימה, מוחה דמעה ורצה למנהל הבנק. הוא מזועזע כמוה וקורא אליו את הלקוח הסורר.

"מה בדיוק קרה שם?" שואל המנהל.
"תראה, יש לי כאן בשקית מליון שקל שרציתי להפקיד..."
"והשרמוטה אמרה לך לחכות בתור?"
הערה קטנה למעיר 474474
נראה לי שבנוסח הזה הלקוח, הפקידה, המנהל ומספר הבדיחה יוצאים יותר רע.

מוזר שניתן לעבור מעילגות לשונית של הלקוח לחוצפה בלי לפגוע בבדיחה.
זה כמו שבדיחות על סקוטים מתורגמות לעברית כבדיחות על פרסים.
הערה קטנה למעיר 474478
וגם הבדיחה הרבה פחות מצחיקה.
הערה קטנה למעיר 474479
הבדיחה מצחיקה באותה מידה.
הערה קטנה למעיר 474483
ממש לא. מה הקשר בין "שרמוטה" לבין מעשיה של הפקידה?
הערה קטנה למעיר 474485
שרמוטה הפכה להיות די מטפורה.
באותו אורח אתה יכול לשמוע אדם מקלל את אחיו "בן זXXX" בלי להרהר מה ההשלכות עליו.

בכל מקרה, גם אני לא אוהב את הנוסח הזה של הבדיחה.
הערה קטנה למעיר 474486
ודאי שזו מטאפורה, אבל לא לטמטום.
הערה קטנה למעיר 474487
בערך כמו הקשר שמוצאים אוהדי בית''ר באופן קבוע בין החלטותיהם של שופטי הכדורגל לבין תחומי העיסוק של אימותיהם של השופטים הנ''ל (אלא אם כן את באמת מאמינה שכל שופטי הכדורגל בישראל, ללא יוצא מן הכלל, הם בנים לאמהות העוסקות בזנות).
הערה קטנה למעיר 474488
בלשון הדיבור "שרמוטה", "אידיוט" (מהגרסה הראשונה) או "מטומטם", ועוד שורה ארוכה של מילים, פירושן "נהג או נהגת על הכביש או פקיד/פקידה בבנק, או שופט כדורגל או כל אדם אחר שלא עושה בדיוק מה שאני רוצה וההתנהגות שלו/שלה מעצבנת אותי".
הערה קטנה למעיר 474489
מה הקשר בין הקשר של שרמוטה למעשיה של הפקידה לבין השאלה אם הבדיחה מצחיקה?
הערה קטנה למעיר 474491
אם במקום לומר שרמוטה היה נאמר "האחראית/הקפדנית/הפדנטית" הבדיחה הייתה לא מצחיקה עד לא מובנת.

כמו שהעיר המגיב מעל שרמוטה ואדיוט מציינים את מורת הרוח של הלקוח.

אני מניח שהבדיחה תהיה מצחיקה רק אם המנהל יסכים אם הסיבה למורת הרוח של הלקוח ולא רק לאפיון הפקידה על ידי הלקוח.

אני מודה ש"המנגנון" של הבדיחה עוד לא מובן לי כך שאני לא מצליח לענות במדוייק על שאלתך.
אם אמצא קשר ברור יותר אגיב שוב.
הערה קטנה למעיר 474493
ואם במקום לומר שרמוטה הוא היה אומר "מטומטמת"? בדיוק לזה התכוונתי.
תגרת אלמונים מתקרבת באופק 474494
היי, היי! תגובה 474488 היא שלי!
תגרת אלמונים מתקרבת באופק 474503
אז? עדיין "שרמוטה" איננה "מטומטמת", כך שזה ממש לא הולך על מנהל הבנק. ס"כ אמרי שהבדיחה הזאת פחות מצחיקה מהקודמת, ששם הכינוי "אידיוט" הוא מתאים ]חות או יותר, ובפרט לאחר שהוא מנסה לתקן את העברית של הלקוח.
ניחוש פרוע: 474504
את אישה.
ניחוש פרוע: 474511
ייתכן מאוד.
תגרת אלמונים מתקרבת באופק 474506
אני לא חושב שהתואר צריך להתאים למנהל הבנק.
אני חשבתי שמה שמצחיק בבדיחה זה שמנהל הבנק מאמץ את דעת הלקוח ואת מורת רוחו רק בגלל שיש לו כסף.

מה הצחיק אותך בבדיחה?
תגרת אלמונים מתקרבת באופק 474509
התכוונתי שלא יתאים למנהל להכתיר את הפקידה כך. מה שהצחיק אותי בוורסיה הקודמת של הבדיחה (הוורסיה הזאת לא הצחיקה אותי) הוא שלפקיד, אולי, עברית טובה יותר מאשר ללקוח, אבל הוא באמת אידיוט אם הוא מפגין חוסר טקט כלפיו.
הערה קטנה למעיר 474492
הוורסיה עם הפקיד האידיוט מצחיקה (לטעמי) משום שלכאורה שהוא היה עלול לאבד לקוח עשיר במיוחד (על אף שלא ידע את זה מראש), והכל משום שהפגין כלפיו התנשאות דקדוקית מסוימת. הפקידה, לעומת זאת, הייתה מאבדת את הלקוח העשיר משום שדרשה ממנו לחכות - שזה אולי טפשי (לו ידעה שהוא כה עשיר) אבל אין בזה שום דבר זנותי.
הערה קטנה למעיר 474490
נדמה לי שלא הבנת את הבדיחה. זה לא שהפקידה היתה טיפשה, זה שהלקוח תמיד צודק.
הערה קטנה למעיר 474495
לא, זה שבעל המאה הוא בעל הדעה.
__________
90% מההודעות באייל היום עוסקות בבדיחה בינונית מינוס. הומפ.
הערה קטנה למעיר 474496
כמו שהבנתי את הבדיחה אכן היא על בעל המאה כבעל הדעה וליתר דיוק על התקפלותו של המנהל בשל כך.

---------------
1 אם יש לך בדיחות טובות, קדימה, רוצים לשמוע.
2 איך עושים קו ישר רצוף כמו בתגובה שלך?
הערה קטנה למעיר 474499
____
2 קו תחתון (מעל המינוס בלוח המקשים שלך)
הערה קטנה למעיר 474507
__________
תודה
הערה קטנה למעיר 474510
__________

זה באמת לא ייאמן. אולי הדבר נעשה במסגרת מדורנו החודשי "כיצד נהפוך בדיחה (סימפטית דווקא, בשתי הגרסאות) לכאב ראש רציני, או, לחילופין - "כיצד נהפוך בדיחה לתיזה לדוקטורט" :-].
הערה קטנה למעיר 474512
למה להפסיק בדוקטורט?
אבנר זיו המשיך הלאה...
אבנר זיו [ויקיפדיה]
הערה קטנה למעיר 474518
אכן, ולא רק זיו. כבר פרויד, לפני מאה שנה וקצת, עסק בהומור ובתת-מודע. אבל הפתיל הזה, יותר משיש בו חקר ההומור, יש בו מופע בולט (ומצער?) של חוסר הומור.
הערה קטנה למעיר 474520
משהו‏1 על הומור ואבולוציה: http://www.notes.co.il/greengross/41900.asp
__________
1- לא בהכרח משהו מעולה, אבל משהו.
הערה קטנה למעיר 474525
"לא רק X אלא גם פרויד" נראת כמו המחמאה העילאית לפסיכולוג.
הערה קטנה למעיר 474565
לחלוטין.
הערה קטנה למעיר 474547
לדעתי שתי התשובות נכונות: אלו שתי בדיחות קצת שונות בדגש שלהן, למרות המבנה הכמעט זהה; אני יכול להבין את מי שיעדיף כל אחת מהן.

יש לי דוגמה יותר מוצלחת, לטעמי, לצמד בדיחות (מתוך "מתחת לחגורה", מזיכרון בן כמה שנים) שנראות זהות אבל הן שונות בדגש, ואני לא בטוח איזו מהן אני מעדיף.

- אתה יודע שחצי העיר שוכבת עם אשתך!?
- פתח תקווה, גם כן עיר...

________

- ראיתי את אשתך עם השכן בחורשה!
- גם כן חורשה, ארבעה עצים...
הערה קטנה למעיר 474554
וואלה. יש גם איזה נוסח ''ראיתי את אשתך עם בעל הפלאפל''.
''לזה אתה קורא פלאפל...''
הערה קטנה למעיר 474563
הבדיחות שלך הן אחלה:)
אבל איך אתה מבין את ההעדפה האפשרית לוורסיית השרמוטה בבדיחות הקודמות? כלומר, בעצם מה מצחיק שם?
הערה קטנה למעיר 474566
מה שמצחיק שם זה שהיא שרמוטה.
הערה קטנה למעיר 474590
מצחיקה, התגובה שלך.
הערה קטנה למעיר 474681
אה, היא באמת שרמוטה?
הערה קטנה למעיר 474698
כמו שהסבירה כבר האלמונית, זה לא היה מצחיק אחרת.
הערה קטנה למעיר 474599
כמו שכתבו: המצחיק שם (עד כמה שמצחיק) הוא שהמנהל משנה את דעתו במהירות לדעתו של הלקוח העשיר (ואז לא משנה מה שם התואר). בורסיית האידיוט יש רובד נוסף, שהפקיד אידיוט כי הוא טעה. אז מצד אחד זה יותר עשיר, מצד שני אפשר להעדיף את הורסיה הראשונה כי היא יותר ממוקדת במה שהוא אולי יותר מצחיק.
הערה קטנה למעיר 474601
אם כבר מנתחים בדיחות למוות:

בגרסת ה-"אדיוט" אפשר להבין שהלקוח והמנהל משתמשים ב-"אדיוט" בשני אופנים שונים: הלקוח מרוגז שתיקנו לו את העברית (ואכן יש בכך מן החוצפה), והמנהל מרוגז שמציקים ללקוח מיליונר. לכל אחד משני ה-"אדיוטים" משמעות שונה, והקשר שונה.

בגרסת השרמוטה, יש שימוש אחד בלבד לתואר: הלקוח מרוגז מהפקידה, ומתנהג באופן שהוא בברור לא הולם. מן הסתם יש ציפיה שהמנהל יעמוד לצד הפקידה, כנגד הלקוח החצוף, וההומור נוצר כאשר המנהל מייד מאמץ את עמדת הלקוח, לאחר שהוא מגלה שהוא מיליונר. ברור שאין למנהל שום סיבה לכנות את הפקידה "שרמוטה", פרט ללקיחת הצד של הלקוח (לעומת זאת, סביר שהוא יכנה אותה "אדיוטית"). מעין הומור "המלון של פולטי" שכזה, שהרבה יותר מצחיק (אותי) מאשר הגרסה הראשונה.

להדגמה, הנה הכלאה בין שתי הבדיחות:

לקוח ובידו שקית פלסטיק נכנס לבנק, עוקף את התור וניגש ישירות לכספרית.
"סליחה, אדוני," היא אומרת לו "עליך לעמוד בתור".
"את תקבלי אותי עכשיו, חתיכת שרמוטה" הוא עונה לה.

הכספרית מאדימה, מוחה דמעה ורצה למנהל הבנק. הוא מזועזע כמוה וקורא אליו את הלקוח הסורר.

"מה בדיוק קרה שם?" שואל המנהל.
"תראה, יש לי כאן בשקית מליון שקל שרציתי להפקיד..."
"והאדיוטית אמרה לך לחכות בתור?"

הרבה, הרבה, פחות מצחיק.
הערה קטנה למעיר 474633
-ואז הוא אמר לי "תזיז את הטרנטה שלך, אידיוט, אתה לא שומע סירנה?"
- מי קרא לך סירנה? אההה, מי קרא לך אידיוט?
- רב פקד מזרחי
- הוא לא יכול לקרוא לך אידיוט בלי לתת לך לדבר עם עורך דין
- דיברתי עם עורך דין.
- ומה הוא אמר לך?
- שאני אידיוט.
- שילמת לו?
- כן.
-אתה אידיוט.

____
בומבה צור ושייקה אופיר עליהם השלום.
הערה קטנה למעיר 474602
הפקיד לא טעה, הוא רק התנהג בטמטום, וכפי שכבר אמרו לך כאן - השימוש במלה "אידיוט" כלפיו נעשה בשתי צורות שונות, ובאמת - כפי שבעצמך אמרת - הבדיחה יותר עשירה. לעומת זאת, מה יותר ממוקד בעניין השרמוטה? (טוב, אתה לא חייב לענות, גם אם הוורסייה הזאת מאוד קלושה בעיניי לא צריך לענות אותה עד הסוף...).
הערה קטנה למעיר 474747
השימוש בשרמוטה מהווה רפרור לז'אנר שלם של בדיחות אותו עובר השומע במהלך עיצוב אישיותו.
דוגמאות נוספות לבדיחות מהז'אנר הם:
"קקה! פיפי!" הכה פופולריות בגן רוחמה.
הערה קטנה למעיר 474748
וואלאק, בדיוק האסוציאציה שהייתה לי מתגובתו של דורפל.:)
הערה קטנה למעיר 474816
לא מפתיע, היות ודורפל אמר זאת בפה מלא, ועכשיו גם חוזר - מה שמצחיק שם - או לפחות אמור להיות מצחיק שם - זה שהיא שרמוטה. אם זה מצחיק אותך או לא, זה סיפור אחר לגמרי, והיות ואתה אלמוני, ספק אם למישהו מהקוראים אכפת (כי זה לא שופך שום אור חדש על אישיותך, מעניינת ככל שתהיה). זה ההבדל העיקרי בין שתי הגרסאות, או כך לפחות אני גורס. וגם בחרתי להגיד את זה במכוון בצורה גסה כזאת, כי יש גם משהו מצחיק בלהיות ילדותי במכוון, כשזה נעשה בתכיפות ובתזמון הנכונים. ושוב, אם אותך זה לא מצחיק, זה לגיטימי; אבל אם אתה חושב שזו דוגמה מייצגת של ההומור שלי, ושנדמה לי שזה שיא השנינות, אז אתה לוקה בהבנתך.

הדבר היחיד שיותר מעצבן ממישהו שבאופן עקבי לא מבין בדיחות - ושים לב שאני אומר "מבין", כי אם אתה מבין ופשוט חושב שהן לא מצחיקות, זה נושא אחר לגמרי, ועמדה לגיטימית לחלוטין - הוא אדם שמשוכנע שלא הייתה בדיחה, ואז חוזר בדיוק על מה שאמרת כאילו הוא בדיחה. נגיד, אם אתה במכוון משחרר את האנדרסטייטמנט של המאה, והוא מסתובב לצחקק עם חבר שלו על הנאיביות שלך בכך שאתה חושב, למשל, שאולמרט הוא רק קצת מושחת.
הערה קטנה למעיר 474819
למרבה הצער, קורה שעקביותי מתערערת בעניין אי הבנת בדיחות.
למרבה הצער, אין לי חברים באייל.
אין לי גם כל התנגדות לעצבן אותך - למען האמת, אני רואה בכך מטרה מצוינת - אבל לא חשבתי שזו דוגמא מייצגת לחוש ההומור שלך או שאתה סבור שזהו שיא השנינות.
הערה קטנה למעיר 475223
"הדבר היחיד שיותר מעצבן ממישהו שבאופן עקבי לא מבין בדיחות - ושים לב שאני אומר "מבין", כי אם אתה מבין ופשוט חושב שהן לא מצחיקות, זה נושא אחר לגמרי, "
אתה מכניס מתמטיקה לנושא סובייקטיבי לחלוטין. פעם קבעו באופן מתנשא שלייקים אין חוש הומור. מדוע מתנשא? כי לייקים היה חוש הומור רק חוש הומור אחר. אלו שירדו עליהם הרגישו שהם המחליטים מהו חוש ההומור הנכון. אתה כנראה ממשיך דרכם של "אלו".
הערה קטנה למעיר 475231
ייקים שמגנים על ערבים אני מכיר
על פולנים שמגנים על ערבים שמעתי
פולני שמגן על ייקים, זה חדש לי.
הערה קטנה למעיר 475232
החיים תמיד מחדשים משהו. איזה כיף לך שיש לך חידושים בחיים, עוד היית עלול לסבול משעמום.
הערה קטנה למעיר 475251
דורפל לא מכיר ברלטיביזם - לא של המוסר ולא של ההומור.
הערה קטנה למעיר 475286
כהרגלך בקודש, אתה מגיב על הודעות שלא קראת. במשפט שציטטת אני הרי אומר שאם הוא חשב שהבדיחה לא מצחיקה, זה נושא אחר לגמרי.
הערה קטנה למעיר 475296
הגבתי כנראה לניסוח מאד מורכב ומתוחכם הכולל את הכל מכל ותשובה מראש לכל מגיב כפי שאופייני לדורפל הניתן לחמש פרשנויות.
הערה קטנה למעיר 475453
כמו כל אדם, ניתן לפרשנות גם בעשרים דרכים, אבל רק אחת נכונה, וזה שתציין בטון לגלגני את העובדה שדברים מסויימים ניצפו מראש והייתה תשובה להם כבר בהודעה הראשונה שלי, לא הופך את העובדה הזאת ללא נכונה.
הערה קטנה למעיר 475300
''מבין'' בהקשר הזה, זאת מילה מורכבת מדי. עדיף היה לדבר על מי שאינו מזהה בדיחות.
הערה קטנה למעיר 474571
מה השוני בדגש?
מבחינת מה שהצחיק אותי זה די זהה.
אני חושב שהענין הוא העברת הדגש מהבגידה לנושא אחר.
הערה קטנה למעיר 474598
בבדיחה השנייה, אכן הפואנטה היא העברת הדגש. בבדיחה הראשונה, פירוש סביר אחד הוא שהנבגד לא רואה בזה אסון, כי כמה אנשים כבר יש בפתח-תקווה.
"שיכנוזית, עוד מעט גם תתחילי לעשן!" 474582
אם תסתכל על הגרסה של שכ"ג בתגובה 474471 תראה שפקידה לא ידעה מראש מה יש בשקית.

בקשר לבדיחה שלך, אני מכיר אותה כפואנטה של סיפור יותר ארוך בו הנבגד מגלה אדישות מול כל מיני תופעות( רואה יער "גם כן יער, ארבעה עצים", רואה הר "גם כן הר, בקושי גבעה" וכשבסוף מבשרים לו על אישתו הוא פוסק את פסוקו).
"שיכנוזית, עוד מעט גם תתחילי לעשן!" 474594
מה פירוש "פוסק את פסוקו" - ומה הוא פוסק?
"שיכנוזית, עוד מעט גם תתחילי לעשן!" 474595
אתה יודע לתכנת?
הערה קטנה למעיר 474476
או.קיי., הבנתי.
הערה קטנה למעיר 474252
כמות כזאת של ארנבים נשמעת לי בלתי סבירה בעליל בכל צורת ספירה.
פעם היו שני סינים‏1 474267
נדמה לך. ארנבים מתרבים כמו שפנים.
___
1 לך תספור כמה יש היום.
פעם היו שני סינים‏1 474269
נכון מאוד. זו בדיוק הסיבה לנקוט כלפיהם את המדיניות הסינית שהזכרת!
הערה קטנה למעיר 473776
תודה. ככל שניסיתי את שתי הצורות כך שתיהן כבר נשמעות קצת מוזר, אבל טוב לדעת מהי הצורה הנכונה.
הערה קטנה למעיר 473779
תנסה 5 מגה שנים.
הערה קטנה למעיר 473780
והתגובה הזאת נכתבה אף על פי שידוע לכל שהעולם נוצר לפני פחות מ-‏6 קילו שנים.
קבל ת''ת 473105
תוקן, תודה.
קבל ת''ת 473117
מיותר (אם כי מותר), תגובה 473091
קבל ת''ת 473119
השינוי העיקרי מבחינתי היה המעבר מפעיל לסביל דווקא. אבל אישית, אני מאלה שמנסים להקפיד על לשון נקבה בזמן עתיד, למרות חופש הבחירה.
כדאי לאנטנות להיזהר לפני שהן חוזרות 475824
מחקר על סכנות קרינה 482817
חוקרים עדיין חלוקים על תוצאות מחקר של אינטרפון בנושא סיכוני קרינה. בכמה מדינות נרשמה עליה בסיכון של משתמשים כבדים לפתח גידול מוחי, אבל המידגם נמוך מדי כדי להחשב משמעותי. ההתוצאות שהיו אמורות להתפרסם ב 2006 גורמים לשבר בין חוקרים ישראלים ואוסטרלים ובין אנגלים וגרמנים. אלה ממליצים למתן את השימוש בטלפון סלולרי ואלה מזהירים מפני ממצאים לא ברורים ומוטים. בינתיים, מליונים צפו בסרטון (מבוים?) שמראה שקרינה יכולה לטגן פופ קורן.
מחקר על סכנות קרינה 482819
ומה עם טלפון אלחוטי רגיל?
מחקר על סכנות קרינה 482854
כן, מבויים
מצד שני, אם אכלת טלפון סלולרי, מומלץ להמנע מלהכנס לבריכה או לים, למשך חצי שעה לפחות.
(נכון גם לטלפון אלחוטי רגיל).
The telephone no ring 482906
משונה שאתה בוחר להאמין ל snopes ו CNN, בשעה שכל ילד יודע ששיחה של שעה בסלולרי גורמת למוח להפוך לגוש של חלבונים צפידים. בפעם הבאה שאתה מבקר בקניון, תעיף מבט סביבך.
The telephone no ring 482934
תגובה 34533
The telephone no ring 482936
הסיבה האמיתית לסגירת האייל היא שכבר אי אפשר להגיד שום דבר שמישהו לא אמר לפניך (ועכשיו צריך רק לחפש מי אמר את זה לפני).
The telephone no ring 482937
קוהלת.
The telephone no ring 483041
שיחות שלמות שמסתכמות ב: תגובה...
The telephone no ring 483044
אמרו את זה קודם לפני.
לא משנה.
מחקר על סכנות קרינה 482935
טויות, זה נכון רק אם אכלת אותו נא. בפעם הבאה בקש אחד עשוי היטב.
מחקר על סכנות קרינה 543194
המחקר מתפרסם שוב, עם אותן תוצאות לא ברורות וכותרת מטופשת בו'יינט http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3890857,00.h... .
מחקר על סכנות קרינה 543200
בפגישה שהיתה לי אתמול עם אנשים מהתחום נאמר שכדאי למשל לברוח משדות תעופה כמה שיותר מהר בגלל שכל חברות הסלולר פועלות שם בסיגנל חזק כדי ''לתפוס'' תיירים ברשתן. אני לא יודע עד באיזה עומק הלשון היתה נעוצה בלחי.
מחקר על סכנות קרינה 543201
סיגנל של תחנות הממסר? אם כך, ואם אין הן צמודות לטרמינל, אולי זה דווקא מפחית את הקרינה אותה סופגים משמעותית המדברים בטלפון, על חשבון כמות זניחה של תוספת הקרינה אותה סופגים כלל הנוסעים, לא כן?

אם יורשה לי לפרסם חבר ובעל הון לעתיד, הנה אפליקציה המדווחת על כמות הקרינה הנפלטת מן המכשיר בזמן אמת: http://www.tawkon.com/ ועצומה לאפל כדי שיאפשרו את השימוש גם במכשיריהם.
מחקר על סכנות קרינה 543204
במחשבה נוספת, כל זה מחזק את הסיכוי שהשפעתם של טלפונים סלולריים על התפתחות סרטן זניחה אם בכלל, לפחות בטווח הזמן מאז התפשטה התופעה הסלולרית. הנתונים נאספים כבר לפחות 15 שנה על פני אוכלוסיות נרחבות ועד עתה לא נמצאו סימוכין מובהקים לקיומה של השפעה מזיקה של משדר הטלפון הסלולרי, או שהחמצתי איזה מחקר?
מחקר על סכנות קרינה 543457
אתה לא מבין דבר מאוד פשוט, האדם ששומע באזניו את המילה ''קרינה'' שומע בראשו את ההד ''סרטן''.
לא משנה מה תגיד, לא משנה מה הוא יודע או לא, אם הוא לא מבין בתחום עקב לימודים או התעניינות אמיתית הוא לא יודע מה זאת קרינה מייננת ולא מייננת, הוא לא יודע שאור השמש הוא סוג של קרינה והוא לא יודע למה חברות הסלולאר צריכות בכלל להציב אנטנות ומה הקשר בין האנטנות למכשיר הסלולארי שהוא קנה במיטב כספו
מחקר על סכנות קרינה 546391
סן פרנסיסקו העבירה חוק המחייב חנויות להציג (בפונט 11 לפחות) את רמת הקרינה של כל טלפון הנמדדת ב SAR (כמות הקרינה הנספגת בגוף, כשהמקסימום המותר בארה"ב הוא 1.6 וואט לק"ג). ארגון התקשורת האלחוטית CTIA הודיע שהוא מעביר את התערוכה השנתית שלו בה משתתפים 68000 מציגים ומגלגלת $80 מליון, מסן פרנסיסקו לעיר אחרת.
דוחות מדידות קרינה זמינים ברשת 548538
בשיטוט ברשת נתקלתי בחברת מלר"ז שעוסקת בבדיקות קרינה ללא תשלום וחלק מהדוחות שלה זמינים ברשת:
ניתן לראות שלא נמדדת קרינה מסוכנת גם כשיש אנטנה קרובה או בתוך המבנה שנבדק

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים