פרנקל הסיר מועמדותו לנגיד בנק ישראל 3602
בראיון בערוץ 2 הודיע פרופסור יעקב פרנקל על הסרת מועמדותו למשרת נגיד בנק ישראל. פרנקל היה מועמדו של בנימין נתניהו להחליף את סטנלי פישר בראש בנק ישראל.

תוך תהליך המינוי עלתה פרשה מ-‏2006 שבה נחשד פרנקל כי יצא עם פריט מחנות פטורה ממכס בנמל התעופה בהונג קונג מבלי לשלם. פרנקל טען כי מדובר היה באי־הבנה בלבד, והעניין סודר מול הרשויות בהונג־קונג. אך בועדת טירקל, המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה, נמתחה ביקורת על כך שלא דיווח על כך מלכתחילה במסמכים שהגיש בהליך המועמדות לבנק. פרנקל נימק את פרישתו בהתנפלות הציבורית עליו ובפגיעה בשמו הטוב.

פרנקל היה נגיד הבנק בין 1991 ל-‏2000. אחר כך כיהן בתפקידים בכירים בתאגיד הביטוח AIG ובנק JPMC, שני תאגידי ענק אמריקאיים.

המועמדים המובילים כעת למשרה, לפי כלכליסט ו-TheMarker, הם ד"ר קרנית פלוג, שהיתה המשנה לנגיד וכעת היא הנגידה בפועל, ופרופסור ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של בנק הפועלים, שהוזכר כמועמד לפני שנתניהו החליט למנות את פרנקל.
קישורים
TheMarker
כלכליסט
יעקב פרנקל - ויקיפדיה
ועדת טירקל - גלובס
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

מממ... 618098
אני לא יודע מה אתכם, אבל אילו היו חופרים מספיק עמוק בהיסטוריה הארוכה שלי נראה לי שהיו מוצאים שם דברים לא פחות חמורים מספק גניבה ספק אי הבנה חד פעמית בדיוטי פרי.
כאזרח ישראלי שחייו יושפעו מכישורי הנגיד הבא, עצוב לי שהדיון הציבורי במידת ההתאמה של פרנקל לתפקיד נעשה בצורה כל כך רדודה.
מממ... 618102
אני נוטה להסכים.
מסתובבת איזו טענה שאילולא היתה התנגדות ציבורית נרחבת למינויו (מסיבות לגיטימיות כמו ביצועיו בעבר, כאן ובנכר), פרשת ההונג-שלטונג לא היתה מתנפחת מעבר לגודלה הטבעי.
אין לי מושג איך לבדוק את הסבירות של התזה הזאת.
מממ... 618103
גם נחמיה שטרסלר חושב כך. קישור דרך גוגל כדי שיהיה אפשר להכנס.
מממ... 618194
הדרך דפוקה אבל אני מרוצה מהתוצאה.
ליידרמן מתאים בעיני לתפקיד הרבה יותר מפרנקל.
שלא לדבר על מציאות שידור חוזר פרפטום מובילה העולה על כל דורון רוזנבלום שביבי מתעקש להלביש עלינו.
הרעים ניצחו 618099
בהנחה שפרנקל אכן ניסה לגנוב מהחנות:

מה בעצם תכלית הבירור של ועדת טירקל? אף גורם לא האשים את פרנקל בגניבה. לשלוח צוות להונג-קונג ולפתוח שם בחקירה משטרתית על מנת למצוא ראיות מספיקות כדי "להרשיע” את פרנקל בגניבה פעוטה וישנה? ומה הסיכוי של פרוייקט כזה להצליח?

האם אנחנו אכן חושבים שאדם שגנב מחנות יכשל בתפקיד נגיד בנק ישראל, או אולי ינסה לגנוב מהקופה? בהנחה שפרנקל היה "המתאים ביותר" לתפקיד על פי כישוריו, מדוע למנוע ממנו לשרת אותנו בתפקיד בכיר כל כך, ובכך להעניש את עצמנו על עברה שאנחנו בוודאי לא אחראים לה?

אילו הורשע בגניבה, אולי אין ברירה אלא לוותר על כישוריו. אבל אם איש לא האשים אותו בגניבה, וכל מה שיש לנו הוא חשד על סמך הנסיבות, חשד שאינו ניתן להוכחה (בפני איזה בית משפט יתברר העניין?), ומדובר בעבירה פעוטה, ומלפני שבע שנים, אז מה לעזאזל אנחנו רוצים מעצמנו?
הרעים ניצחו 618110
הבעיה היא לא בגנבה שהיתה או לא היתה, אלא בחוסר יושר שבהסתרת המקרה בוועדה.
שלא לדבר על הכספים ששאב בתום עבודתו כנגיד ושאולץ להחזיר ע''י מבקר המדינה.
בדומה לשר האוצר שטען שמעולם לא עישן חשיש והסתבר שיש עדויות לכך שעישן וגם סיפק לאחרים - קרי סחר.
על כל אלה מרתיעה הטיפשות שבהסתרת המידע, לו היו דוברי אמת היה נסלח להם על מעידות קטנות מהעבר הרחוק, אך חוסר יושר וטיפשות מלווים אדם עד יום מותו ולאחריו.
הרעים ניצחו 618174
אתה באמת חושב שכל מה שמסתירים מתגלה? אם פרנקל היה מתוודה על גניבה מחנות היו סולחים לו? לא נעים לי ליצג כאן את תנועת "הזכות לגנוב בכבוד", אבל קצת פרופורציות בבקשה.
הרעים ניצחו 618175
יש לנו נטיה להדר במצוות טוהר כפיים.

מטרת "הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה" (לפי ויקיפדיה): "להבטיח את טוהר המידות במינויים הבכירים, ולבחון שמא דבקו פגם או דופי כלשהם במינויים המוצעים" בא בג"ץ ומהדר במצווה: "לבדוק את המינוי המוצע מבחינת טוהר המידות במובנו הרחב של מושג זה, הן מבחינת האדם המוצע לתפקיד, הן מבחינת הגורם הממנה, והן מכל היבט אפשרי אחר שעשויה להיות לו נגיעה לשאלת טוהר המידות הכרוך במינוי."

נדמה לי שהנוסח של דויד המלך גורף פחות מזה של בג"ץ:
ג מִי יַעֲלֶה בְהַר יְהוָה וּמִי יָקוּם בִּמְקוֹם קָדְשׁוֹ.
ד נְקִי כַפַּיִם וּבַר לֵבָב אֲשֶׁר לֹא נָשָׂא לַשָּׁוְא נַפְשִׁי וְלֹא נִשְׁבַּע לְמִרְמָה.

אני הייתי מעדיף הגדרה פחות מעורפלת גורפת ויומרנית: לוודא שאין בארונו של המועמד שלדים שעתידים להוליך לחקירה משטרתית משמעותית או העמדה לדין במהלך כהונתו, או שאין במינוי ניגוד עניינים גס.
הרעים ניצחו 618186
לא הכל מתגלה, אבל אם זה רשום באיזה ארכיון מעופש ואם יותר משלושה אנשים יודעים על זה סופו להתגלות.
אם היה טוען ששכח לשלם, אם היה מראה את הנייר המסתורי ממשטרת הונג קונג שמצדיק את טענתו,
נראה לי שהעניין היה עובר, עובדה שלא השתוללו בעניין הכספים שלקח ואולץ להחזיר, וראה את מעמדם הציבורי הנוכחי של דרעי ואולמרט ועוד רבים ורעים.
הרעים ניצחו 618351
הבעיה היא בכך שפרנקל אינו קרנית פלוג.
על כל אדם אפשר למצוא לכלוך כזה או אחר, אם לא ''אי הבנה'' בניכר, אז היוועצות באסטרולוג, ואם לא היוועצות באסטרולוג, אז שבירת שמירה בטירונות או העתקה במבחן ביסודי.
ברגע ששלי יחימוביץ סימנה את קרנית פלוג כנגידה הבאה, עושי דברה בתקשורת יעשו הכל כדי להשחיר את מתחריה, ומצד שני נתניהו יעדיף להתפגר מאשר למנות אותה.
הרעים ניצחו 618482
הערה עצמית אחת: לאחר שנתניהו הודיע שהמועמד (החדש) המועדף עליו הוא מריו בלכר, ומכיוון שלא מצאו עליו אישית שום דבר, פרסמו שאשתו לשעבר קיימה קשר מיני עם DSK.
העיתונות בארץ שוברת את שיאי השפלות של עצמה כל פעם מחדש. כפי שתקפו את שרה כדי לפגוע בביבי, עכשיו מלכלכים על נאג'י כדי לפגוע בבלכר.
והערה שניה: מסתבר שביבי לא צריך להתפגר, מספיק לו להתאשפז...
הרעים ניצחו 618486
מי זה DSK? נשמע מרגש...
הרעים ניצחו 618489
הרעים ניצחו 618491
יש מקום בעולם שהטיפוס הזה לא נכנס אליו?
למה אתה קורא לו DSK?! עשיתם טירונות ביחד?
הרעים ניצחו 618535
תעשה גוגל על DSK
הרעים ניצחו 618569
עדכון: לפי "גלובס" לפחות, פלוג עצמה עומדת מאחורי הקמפיין התקשורתי: "לגלובס נודע, כי יחסיו של ראש הממשלה והנגיד לשעבר התקררו מאוד, בעיקר אחרי הלחצים הכבדים שהפעיל פישר על נתניהו למנות את קרנית פלוג והקמפיין שניהלה נגד ראש הממשלה לאחר שסירב בתוקף למנותה".
הרעים ניצחו 621922
עדכון נוסף: על פי גלובס, "ככל הידוע, פלוג נעזרה בחודשים האחרונים בשירותיו של יועץ התקשורת זמיר דחב"ש " לצרכי הקמפיין התקשורתי שלה (זמיר דחב"ש הוא גם יועץ התקשורת של בנק ישראל עצמו). זה כבר נראה כמו פוטש, לא שונה בהרבה מ"פרשת הרפז".
הרעים ניצחו 618157
מדהים שצריך להסביר לאנשים מדוע לא ראוי למנות לתפקיד כלכלי ציבורי בכיר אדם שמתגלה כגנב, שקרן וחסר אמינות.
הרעים ניצחו 618180
בהונג קונג הוא לא גנב, ולא ברור בכלל שהיה מה לדווח על זה. אז כנראה שגם שקרן הוא לא.
עלתה לי דוגמא יומיומית יותר: נניח שהייתי אתמול (או לפני חמש שנים) במסעדה, והתשלום שהשארתי נפל מתחת השולחן בטרם יציאתי (או לחילופין - אמרתי לחבר'ה שלי ליד השולחן - שלמו עלי מאה, נתחשבן מחר). והמלצרית לא מצאה את התשלום שלי ורצה אחרי בתלונות. חזרתי למסעדה, הראיתי שהכסף שם (או לחילופין - התנצלתי על אי-ההבנה ושילמתי מאה ש"ח ביום למחרת).

האם מכאן ואילך אני אמור כל חיי לדווח על המקרה הזה שלא הגיע לשום ערכאה ובעצם היה אי-הבנה שתקונה במהירות?
ואם לא אדווח על זה אחרי חמש שנים אני שקרן וחסר אמינות? זה באמת מה שאתה טוען?

וגילוי נאות - יצא לי פעם, ממש מזמן, לחוף ברמזור אדום או חצי-אדום. גם זה חייב חובת דיווח נצחית לשיטתך?
הרעים ניצחו 618185
זהו, שאני לא מכיר חנות דיוטי פרי (אני לא מכיר את כולן. בהונג קונג במקרה יצא לי להיות) שהיא כמו מסעדה: לוקחים (או מקבלים) את הסחורה, משאירים את התשלום על המדף, או מבקשים מהחבר'ה לשלם, ויוצאים.

בכל חנויות הדיוטי פרי שאני מכיר (וכאמור, לא הייתי בכולן), אתה לא יכול לשלם מבלי להעביר את הסחורה בקופה, ומאידך אתה לא אמור לצאת מבלי להעביר את הסחורה בקופה.
הרעים ניצחו 618195
ולשם הסיום הטוב, לאחר הודעת הוויתור על התפקיד שרב בה הנסתר על הגלוי, באה ההודעה של שר האוצר שאנשים טובים לא ירצו למלא תפקידים בישראל. כלומר, ליאו ליידרמן הוא איש לא טוב ולא מתאים כי הסכים.
הרעים ניצחו 618199
אני חושב שכאן מתאים לומר : הפוסל במומו פוסל.
הרעים ניצחו 618202
כמו שהצהיר הלפידון, הוא לא מבין בכלכלה, וכמו שאני מצהיר, הוא לא מבין מה זה אנשים טובים.
הרעים ניצחו 618203
ועכשיו לתיאורית הקונספירציה:
מישהו בעל השפעה והון מאד לא רצה את פרנקל בתור נגיד, משלל סיבות. אי לכך הוא 'תפר' לו תיק ציבורי עם תקרית זניחה מהעבר, אבל שגרמה להד ציבורי עצום והביאה להסרתו של הנגיד, לקול מצהלות ההמון שמרוצה כל כך מזה שדעתו וביקורתו הציבוריים כל כך משפיעים על מקבלי ההחלטות והוא ממשיל ומסיר נגידים על פי רצונו החופשי.
והרי זהו ניצחון כפול, גם לקבל מה שאתה רוצה וגם לגרום לציבור להאמין שזה בזכותו ולטובתו.

אני סתם משתעשע כאן, אין לי שום טיעון כלכלי או רציונלי בעד או נגד פרנקל. יש לי הרגשה שצורת ההתנהלות מסריחה מעט.
אם זה מזכיר משהו הרי זה את הדחתו באיבה של גלנט עקב ביקורת ציבורית על מעשיו הפרטיים. אז אפילו ביתר תוקף מכאן נראה היה שההאשמות נגדו הן בהם בשר ותוכן. ומצד שני נראה היה אז גם ביתר תוקף שיש כמה אנשים שרצו מאד למנוע את המינוי ההוא, ומשלא מנעו אותו בתהליך הבחירה הרגיל, פנו לערוצים חילופיים עוקפי-שר-ביטחון למיניהם.
הרעים ניצחו 618212
יתכן שמישהו/הם דאגו לפשפש בקרביו של פרנקל-לגיטימי לחלוטין. חבל שלא עשו את זה מספיק לגבי נתניהו ואישתו. הועלו טענות מספיק חזקות נגד מועמדותו של פרנקל: היותו מייצג מובהק של הכישלון הבוטה של הכלכלנים כפי שבא לביטוי במשבר הכלכלי האחרון.
הרעים ניצחו 618221
אני מבין, רק שאם יש טענות כה חזקות הייתי שמח שעליהן ייפול דבר ולא על איזוטריה צהובה, שולית ועם ריח רע.
הרעים ניצחו 618246
כן, נתניהו באמת היה מועמד אלמוני שאיש לא שמע עליו ואיש לא כתב עליו תחקירים.
הרעים ניצחו 618204
ואם כבר ליידרמן, מה היה כל כך רע בקרנית פלוג? אני לא בקיא בענינים הללו, אז אשמח אם למישהו יש אינפורמציה יותר רלבנטית.
הרעים ניצחו 618210
היא אשה.

גירסה אחרת טוענת שנתניהו נוטר לה טינה על שזה שבמחקר אקדמי-מקצועי שהיא ערכה המסקנה הייתה שהצמיחה בזמן שנתניהו היה שר אוצר לא נבעה מהפעולות שלו אלא מגורמים חיצוניים.
הרעים ניצחו 618247
האם יש ראיה לטענה שנתניהו פוסל מועמדות נשים לתפקידים בכירים גם במקרים אחרים, או שההנחה היא שאם היא אישה והיא נפסלה אז ודאי זה בגלל שהיא אישה?

(כתבה אחרת של אותו כתב טוענת שבעלה הועסק באופן לא תקין בבנק ישראל. http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=100064...
כידוע לנו, זה לא אמור להפריע אם היא הייתה מועמדת ליועץ משפטי לממשלה, אבל היא לא.
בתכל'ס, למיטב שיפוטי הכלכלי היא נראית לי כמועמדת ראויה ואני לא מבין למה ראש הממשלה מתנגד; ה'גרסה האחרת' נראית לי הגיונית יותר מגרסת היותה אשה).
הרעים ניצחו 618250
מתי בפעם האחרונה נתניהו מינה אשה לתפקיד בכיר? את לבני למנכ"ל רשות החברות הממשלתיות?
הרעים ניצחו 618251
לא יודע. ועדיין, אם יש את האפשרויות ''לא מונתה בגלל שהיא אשה'' ו''לא מונתה כי היא עצבנה את ראש הממשלה אישית'', הראשונה איננה בהכרח סבירה יותר.
הרעים ניצחו 618253
הס מלהזכיר את האפשרות ''בעלת תפיסת עולם כלכלית שונה משלו''.
הרעים ניצחו 618254
הספקולציות שאני קראתי הן שהיא הייתה הבחירה של יאיר לפיד (אין לי מושג אם זה באמת נכון). מה שקצת מוריד את ההסתברות לתפיסת עולם כלכלית שונה.
הרעים ניצחו 618255
קשה לי להאמין שללפיד יש תפיסת עולם כלכלית, חוץ מאשר ''כל אחד מגיע למקומו מבחירה אישית''.
הרעים ניצחו 618259
לאור העובדה שהוא כמדומני היה בעד פישר ולאור העובדה שפלוג הייתה צפויה להמשיך בדרכו של פישר, לפחות לפי הכתוב - אכן הס מלהזכיר.
הרעים ניצחו 618262
איך אתה יודע שהיא הייתה "צפויה להמשיך בדרכו"? רק מפני שרמז שהיא מתאימה?
הרעים ניצחו 618263
אם זכרוני אינו מטעני, לפני כמה חודשים כתבו כך כמה פעמים.
הרעים ניצחו 618518
מי כתב?
ראה למשל את המאמר הזה שכבר הוזכר בתגובה אחרת פה. הוא מדגים באופן ברור שהמשותף לכל הבחירות של נתניהו הוא האסכולה הכלכלית של המועמדים. אמנם, משום מה בסוק מתרעם על הבחירה. נראה שהוא חושב שיש לבחור במישהו שיישם מדיניות שונה משל ראש הממשלה.
הרעים ניצחו 618256
לא, לא בהכרח סבירה יותר. עד שאתה בודק מה משותף *לכל* המועמדים (עכשיו מדברים גם על קנדל), ובמקביל מסתכלים על המינויים של נתניהו בשנים האחרונות ועל האנשים שהוא מקיף את עצמו בהם. השמות היחידים שעולים לי בראש הם לבני (בקדנציה הראשונה(!) שלו), איילת שקד (בתפקיד כוורת, אבל לא מהבכירים) ופרח לרנר (האחראית על הקשר עם הכנסת, ולא מחזיקה בתפקיד ביצועי/מקבל החלטות). יכול להיות שאני מפספסת אשה או שתיים. אז מה, *רק* גברים אשכנזים מתאימים לנגידות?
הרעים ניצחו 618257
אולי אין הרבה כלכלניות באקדמיה (נספח A) ולכן אין מועמדות מתאימות? האם קיימת לדעתך אפשרות תאורטית שאולי אין הרבה כלכלניות באקדמיה מפני שנשים בממוצע טובות פחות במתמטיקה? את חושבת שראוי לקדם בחירת מפגר לתפקיד בכיר מפני שקבוצת המפגרים לא מיוצגת היטב בתפקידים כאלה?
הרעים ניצחו 618267
אני אתעלם, ברשותך, מההשוואה המביכה בין נשים לבין מי שסובל מלקות מוחית.

ספיציפית לעניין פלוג לא שמעתי טענה שהיא *לא מתאימה* לתפקיד. לא רק שהיא הייתה אחת מחמשת(?) המועמדים האחרונים לתפקיד, אלא שהיא גם ממלאת התפקיד בפועל.
הרעים ניצחו 618276
התכוונתי לטעון שבממוצע נשים מצטיינות פחות בתחומים שקשורים למתמטיקה. אפילו אם באיזור הקרוב לממוצע הפער בין נשים וגברים אינו גדול במיוחד, ככל שמתרחקים ממרכז הפילוג לכיוון תחומי המצויינות, הפערים גדלים מאוד. (כמו בתחומים אחרים‏1). לכן לא צריך להתפלא שבפיסגת האקדמית של מקצוע הכלכלה יש נשים מעטות מאוד, ובתפקיד שהוא סוג של פיסגת הפירמידה, אין נשים בכלל.

השאלה היא שאלה של מצויינות ולא של מילוי מקום. בסופו של דבר יחפשו לתפקיד מנכ"ל אדם מבריק, כריזמטי ומקושר, ולא את המזכירה של המנכ"ל הקודם שהיא נאמנה, חרוצה, מוכשרת, מכירה את העסק ויכולה למלא את מקום המנכ"ל כשהוא נעדר. כן, אני יודע שהשתמשתי בסטריאוטיפ שאולי פוגע בקידום נשים לתפקידים בכירים. אולי - מפני שכאשר אישה חורגת מהמודל הסטריאוטיפי, הדומיננטיות שלה בולטת מאוד, ולא ברור לי בכלל שהיא אכן תפגע מהדימוי הנשי.

באשר לפרנקל, אין ספק שהקריירה שלו מבריקה ומגוונת יותר מזו של פלוג. גם ליידרמן, מועמד ברירת המחדל, הספיק להיות פרופסור באוניברסיטת תל-אביב, לערוך ספרים ולעבוד במערכת הבנקאית. לפלוג הייתה קריירה מגוונת פחות. הפערים האלה בולטים מייד מעיון שטחי בביוגרפיות, וקצת מוזר לי שמי שבמובהק מעדיפה את פלוג ממניעים פמיניסטיים, מיחסת למי שמציע מועמדים ראויים ממנה אפליה על רקע מגדרי ועוד מלינה על כך. נתניהו הוא פוליטיקאי; אין לי ספק שאילו לא היה פוסל אותה לחלוטין, ואפילו היו גברים טובים ממנה, נתניהו היה בוחר בה כדי לזכות ברווח הפוליטי ממינוי אישה ראשונה לתפקיד.

1 אני מודה לך שבחרת להתעלם, מפני שהמשל שנתתי, היה לצערי הגדול גרוע. הייתי צריך לדרוש השתתפות גברים שחורים במקצה הגמר בבריכת השחיה האולימפית, או למחות על העדרם של גברים לבנים ממקצה הגמר בריצת מאה מטר.
הרעים ניצחו 618277
עפרונית טענה שיש כאן מצב של "מועדון חברים": כלומר: קשה למי שלא שייך לקליקה להתברג פנימה.

עדות אנקדוטיאלית לכך היא שגליה מאור הוחלפה בראשות בנק לאומי על ידי רקפת רוסק עמינח. מצד שני, אין עודף נשים בהנהלת בנק הפועלים של שרי אריסון.
הרעים ניצחו 618278
השאלה היא מה המשקל שמייחסים לטענה כזאת, ומה הראיות לכך.

בכל אופן, אפלייה באקדמיה לא שייכת לענייננו, מפני שנתניהו צריך לבחור מתוך המבחר הקיים. הוא זקוק למועמד בעל רקע אקדמי שהתמחה במקרו-כלכלה ובמדיניות מוניטרית, מכיר היטב את כלכלת ישראל, מכיר את שוק ההון, מבין את הכלכלה הבינלאומית, ושיהיה מקושר ככל האפשר לאישי מפתח ולכלכלנים בכירים בחו"ל כדי שיוכל ליצג את האינטרסים של ישראל, ולברר לעצמו בשיחות פרטיות לאן הרוח נושבת בכלכלה העולמית. אז כנראה שבארצנו הקטנה אין הרבה כאלו.

מחלקם הוא חושש פוליטית: באווירה הפרועה של הדיון הציבורי בישראל, נגיד שבלי שום קשר למדיניות המוניטרית שהוא ממונה עליה, מתנגד למדיניות הממשלה בנושאים כלכליים-חברתיים מסיבות של השקפת עולם, יכול להחליט לפתוח את הפה בביקורת פוליטית פומבית נגד הממשלה. נתניהו לא טיפש להעניק עמדת כוח פוליטית, למי שהוא חושד שעלול להפוך את עצמו ליריב פוליטי, ולהשתמש ביוקרה של מוסד הנגידות כדי לנגח אותו במאבק על דעת הקהל.

אלה כנראה סוג האילוצים של נתניהו, ואם כל מי שרלוונטי עבורו הוא גבר, אז המועמדים יהיו כולם גברים. כפי שכתבתי כבר, אילו היה יכול אני משוכנע שהיה מעדיף אישה מסיבות של יחסי ציבור, ועוד מתנאה בכך שמינה את הנגידה הראשונה.
הרעים ניצחו 618281
הדרישה ממועמד להסביר אירועים תמוהים בעברו איננה "אווירה ציבורית פרועה", אלא שקיפות דמוקרטית בריאה. הלוואי שדרישות דומות היו מוצבות בפני יועמשנו (הידעת שבמשק הבית שלך עובד נתין זר?) למשל.

מתפקידי הנגיד לייעץ לממשלה בנושאים כלכליים, ולא רק להחליט על המדיניות המוניטרית. זו אגב סיבה לגיטימית לבחור בנגידה שתפישתה הכלכלית תואמת את זו של ראש הממשלה.

אולם כדאי לשים לב שאחת הדרישות שהצגת הייתה הכרות עם הבראנז'ה הבינלאומית של בנקים מרכזיים וקרן המטבע. זו בדיוק הטענה השמאלנית: המדיניות הכלכלית הלאומית מוכפפת לרצונות לתפישת העולם ולאינטרסים של שכבה דקיקה של בנקאים ברחבי העולם. מינוי של סחבק שלהם היא כניעה מראש לתכתיבי השכבה הדקיקה הזו. חובתו הדמוקרטית של מי שהאינטרסים שלו מנוגדים, היא למצוא שלדים בארון ואסטרולוגים מגוחכים במרפסת במטרה להטות את הספינה הפוליטית לעברו.
הרעים ניצחו 618283
ב''אווירה ציבורית פרועה'' התכוונתי לנוהג שממלאי תפקידים שונים נוהגים לפעול באופן מניפולטיבי בזירה הציבורית כדי לקדם מדיניות שרצויה להם. אין קשר לשקיפות. אני מנחש שנתניהו חושש שבאווירה כזאת היעוץ יגיע אליו דרך התקשורת, ויהיה מכוון בעיקר כדי להפעיל עליו לחץ ציבורי ולא כדי לשכנע אותו בנימוקים ענייניים.

לא הבנתי כל כך את הפסקה השניה.
הרעים ניצחו 618285
נושא תפקיד סטאטוטורי (ח''כ, שר, ראש ועדה לתכנון ובנייה, נגיד) חייב לדווח לא רק למי שמינה אותו, אלא גם לציבור. גם זו איננה ''אווירה ציבורית פרועה'' אלא עוד אלמנט של משטר דמוקרטי, המבחין בינו לבין משטר צבאי.

אנסה להסביר לך שוב את הבעייתיות בבחירת אדם על בסיס הכרותו החברתית עם בראנז'ה מסוימת. העלמה כינתה זאת כמינוי שמוגבל ל''אולד בויז קלאב''. בשיטה הזו, רק טיפוסים מצבע (והכנסה, ומגדר) אחד יכולים להגיע לצמרת, ורק תפישה אחת - המיטבה עם חברי המועדון - מושלת בכיפה.
הרעים ניצחו 618314
דיווח לציבור נשמע בסדר, אבל בפועל כשמדובר בדעות יותר מאשר בעובדות, וכאשר אין כללים מגבילים, ואם יש כללים לא שומרים אותם, המשרה הציבורית הופכת לעמדת כוח פוליטית שאסור לתת אותה בידי מי שלא סומכים עליו פוליטית.

הנתונים האמיתיים והחשובים שבנק ישראל היה צריך לגלות לנו הם סודיים. נתונים שיאפשרו לנו להעריך באופן בלתי תלוי את יציבות הבנקים, או כיצד הבנק משקיע את יתרות המט"ח שלנו. המון דו"חות ונתונים אחרים מופיעים באתר של הבנק, אבל אני בטוח שרוב קוראי האייל לא טורחים להתעדכן בהם באופן שותף... אני ממש לא מבין מה התלהמות בטלוויזיה או הדלפות מניפולטיביות יכולות לתרום לדמוקרטיה, והאמת היא שאני קצת סולד מהנוהג ליחס לכל עניין שמתנגדים לו פגיעה בדמוקרטיה.

אני לא יודע בדיוק באיזה סוג מזימת קשר בינלאומית אתה חושד, אבל אם זה באמת המצב, האם אתה ממש בטוח שכדאי לנו להשאר מחוץ ללופ?

בטוח שיש אנשים שמושכים בחוטים של הכלכלה העולמית, אבל אנחנו יודעים בדיוק מיהם: ממשלות, נגידי בנקים מרכזיים וסביבם כלכלנים בכירים שמיעצים להם, ומשוחחים ביניהם, ומחליפים הערכות ודעות. אם נמנה לנגיד טיפוס מופנם ולא מוערך שאין לו מכרים בחוג הזה, מצבנו יהיה טוב יותר? מינוי הנגיד צריך לתפקד בעולם כפי שהוא, ולא לעסוק בפנטזיות ותיקון עולם. כך גם ראש הממשלה כשהוא מחפש נגיד.
הרעים ניצחו 618318
חשוב שראש ממשלה ימנה נגיד שאמון עליו ושותף לדעותיו הכלכליות-פוליטיות. כאן אתה ואני וחוק בנק ישראל מסכימים.

הפער ביננו נפער כאשר אתה מדבר על "אווירה ציבורית פרועה" אבל נותן דוגמאות להתנהגות סבירה ובריאה של משטר דמוקרטי.

יש ספק בשאלה מי זה ה"אנחנו" שרצוי שניכנס ללופ - ישראל כישות פוליטית או 99% מאזרחי ישראל. אכן, לא תמיד כדאי להילחם באימפריית רשע, ואולי כדאי לכוף את ראשינו. אבל יש רגעים בהיסטוריה בהם כדאי לצאת לעצמאות. התיאור שלך, שבו ממנים נגידים ובנקאים על סמך קשרים חברתיים ולא קישורים מריטוקרטיים כלשהם, חותר תחת האתוס הדמוקרטי, ומחזק את הטיעונים של "אוקיופיי" ודומיה.
הרעים ניצחו 618355
קצת מצחיק להגדיר את הבראנז'ה הכלכלית כ"אולד בוייז קלאב", כשיו"ר קרן המבטע העולמית היא כריסטין לגארד.
ובהערת אגב, ההשוואה מלמדת רבות על ההבדל בין צרפת לבין ישראל: בצרפת צריך לאנוס חדרנית כדי לעורר שערורייה כהלכתה, בעוד שבישראל מספיק ללכת לאסטרולוג.
הרעים ניצחו 618279
קרנית פלוג מול פישר היא אולי פחות כריזמטית (אם כי אני לא בטוח מול ליידרמן), אבל לומר שהיא משולה ל'מזכירה של המנכ"ל הקודם'?
נו, באמת.
ולגבי גיוון קריירה, הבה נשווה:
פלוג:
1984 - כלכלנית בקרן המטבע הבינלאומית.
1988 - מחלקת המחקר של בנק ישראל.
1994–1996 - הבנק האינטר-אמריקאי לפיתוח ככלכלנית מחקר בכירה.
1997 - סגנית מנהל מחלקת המחקר בבנק ישראל.
2001 - מנהלת המחלקה וחברה בהנהלת בנק ישראל.
2011 = משנה לנגיד.
ועדות אני לא מזכיר בכלל.

ליידרמן:
1979 - מרצה בחוג לכלכלה של אוני' ת"א.
1993-1998 - ראש החוג.
1991-1995 - יועץ בכיר לנגיד ולמחלקה המוניטרית בבנק ישראל.
1996-2000 - מנהל מחלקת המחקר בבנק ישראל
2000-2002: מנהל מחקר בדויטשה בנק, עמית מחקר בקרן המטבע הבינלאומית.
2003 ואילך: הכלכלן הראשי של בנק הפועלים.

זה נראה לך פער *כזה* גדול?
לליידרמן יש יתרון במספר הספרים והמאמרים האקדמיים, אבל מבחינת התחנות - שניהם עברו בקרן המטבע הבינ"ל, שניהם עברו בבנקים זרים, שניהם עברו בבנק ישראל.
ייתכן שליידרמן עדיף עליה, אבל לא בגלל הטיעון שלך.
הרעים ניצחו 618282
לא נוח לי להכנס להערכה מדוקדקת של הביוגרפיות המקצועיות שלהם מפני שאני באמת לא מכיר אותן, ובעיקר מפני שאני לחלוטין לא מוסמך לשפוט. להלן התרשמות השטחית שלי על סמך ערכי ויקיפדיה של שניהם.

1. שליידרמן עשה קריירה אקדמית מוצלחת מאוד בקנה מידה ישראלי, ופלוג לא עשתה קריירה כזאת בכלל - מייד לאחר שסיימה את הדוקטורט החלה לעבוד בתעשייה. אמנם בתפקידי מחקר, אבל לא במסגרת אקדמית ולא ראיתי איזכור לכך שבמסגרת עבודתה פרסמה ספרים או מחקרים בעלי חשיבות עקרונית במקרו-כלכלה שעברו ביקורת עמיתים והתפרסמו מעבר לפרסום מקומי במוסדות שבהם עבדה.

2. באופן כללי התאור של ליידרמן עושה עלי רושם מבריק ובכיר יותר. דוקטורט בשיקגו אצל חתן פרס נובל, פרופסור וראש החוג לכלכלה, במקביל יעוץ בבנק ישראל, מעבר לבנק ישראל ומייד לתפקיד ראש מחלקת המחקר (בעוד שפלוג נאלצה לעלות בסולם הדרגות), _מנהל_ מחקר בדויטשה בנק, כלכלן _ראשי_ בבנק הפועלים במשך תקופה ארוכה יחסית.

נכון שפלוג ירשה את ליידרמן בראשות מחלקת המחקר בבנק ישראל, אבל בשבילה זה היה השיא לאחר שנים בבנק ישראל, וליידרמן צנח מייד לראשות המחלקה ואחר שסיים את תפקידו דילג הלאה לתפקיד בכיר אחר.

אם הייתה קונוטציה שפלוג משולה ל"מזכירת מנכ"ל", צר לי על כך, זו לא הייתה כוונתי. העלמה עפרונית טענה ש"לא שמעתי טענה שהיא *לא מתאימה* לתפקיד. ... היא גם ממלאת התפקיד בפועל." הניסוח הזה הקפיץ אותי קצת והקטע עם המזכירה הוא התגובה שלי.
הרעים ניצחו 618287
מקצוע הכלכלה חטף מכה מאד קשה במשבר האחרון. כלכלנים ''מבריקים'' רבים הגיעו לשוקת שבורה. כולל ידידנו המבריק פרנקל.
הרעים ניצחו 618288
חזרה עקשנית על שקר לא הופכת אותו לאמת.
הרעים ניצחו 618289
הקריסה הכלכלית של מחצית העשור האחרון לא הפריכה את האמונה העיוורת בשוק החופשי?

חזרה עקשנית על קלישאות אייליות לא הופכת אותן לראיית המציאות.
הרעים ניצחו 618290
Not even wrong.
הרעים ניצחו 618294
הצופים מהצד ישמחו לפירוט של טענותיך שיסביר למה התגובה מעליך שגויה/לא רלבנטית וכדומה.
הרעים ניצחו 618310
בשמחה, אבל עם כל כך הרבה הנחות שגויות - מאיפה מתחילים?

בוא נתעלם מכך מפריחת שוק המניות, וגם מכך שבמשברים שהיו לפני הכלכלה המודרנית אנשים לא רק איבדו את כל חסכונותיהם, אלא גם מתו מרעב. וסתם בשביל הספורט, בוא גם נתעלם מזה שאמונה עיוורת רחוקה מאוד מלהיות כוס התה של הכלכלה, ומעוד כמה נפנופי ידיים סטייל יחימוביץ' ונתמקד בעובדה הבאה:

אחד ההבדלים הגדולים בין המשבר הנוכחי (החל מ2001) לזה של 1990 (החל מאוקטובר 1987) הוא שבנוכחי הממשל הפדרלי התערב בכל דרך אפשרית ובניגוד עמוק למסורת השוקחפשיסטית האמריקאית. החל מהורדת ריבית (עד לריבית ריאלית שלילית - זאת שיצרה את בועת הדיור), הרחבה פיסקאלית עצומה (כולל שתי מלחמות), ושימוש בהקלות מס וסובסידיות לניווט המשק לכיוונים "ראויים" (כמו רכב חשמלי ואנרגית השמש).

אז אין ספק שפרנקל אישית פישל בגדול בתחזיותיו (שהרבה כלכלנים אחרים לא היו שותפים להם), אבל אם התמשכות המשבר הנוכחי מוכיחה משהו, אז זה דווקא שיתכן מאוד שהתערבות ממשלתית אינה דרך יעילה לצאת ממשברים.
הרעים ניצחו 618311
אני חשבתי שהריבית הריאלית השלילית התחילה אחרי המשבר של 2008 - ונמשכת עד היום, כדי להנשים את הנזילות באופן מלאכותי (כמובן על גבם של ההמונים ולטובתם של האחראים למשבר שצריך היה לשלוח לכלא או לפחות לפטר ממשרותיהם).
גם המלחמות החלו לפני 2008.

ואולי ההתערבות הממשלתית פשוט לא היתה בכיוונים הנכונים.
הרעים ניצחו 618312
בהחלט יתכן. קצת קשה להקים קבוצת ביקורת.
הרעים ניצחו 618320
עדיין לא ראיתי את השקר. מה שכן ראיתי זו התפסות לפשלות אישיות או נכון יותר, אישיותיות של פרנקל ולא לרקורד האיום שלו ככלכלן נחשב "ברמה עולמית". אחרי הצלחותיו בAIG והתבטאויותיו בפורומים העולמיים, הוא היה צריך להעלם ל-‏10 שנים לפחות מהזירה. חוסר היושר האינטלקטואלי הוא שנראה לי כמה שהיה אמור לפסול אותו בעיני ראש הממשלה ושר האוצר. הוא כלכלן מסוכן מדי למינוי של נגיד בנק.
הרעים ניצחו 618319
אתה מוכן לנמק מדוע מה שכתבתי הוא שקר? האמירה שלך היא קצת קשה ודורשת גם הנמקות ולא רק ללחוץ על ההדק.
הרעים ניצחו 618323
אתה צודק. כיוונתי לטענה המרומזת שלך שהמשבר האחרון נגרם על ידי כלכלנים (או לחילופין - שהוא מפריך איכשהוא את יסודות הכלכלה המודרנית).
אם אתה מתעקש ליחס את המשבר האחרון לכלכלנים (ולא למשל לפוליטיקאים - שאשכרה מחוקקים חוקים וקובעים תקציבי מדינה), האם אתה גם זוקף לזכותם את השגשוג חסר התקדים שהיה לפניו? או את העובדה שבהשוואה למשברים אחרים - מדובר במשבר של מפונקים?
הרעים ניצחו 618337
למה מדובר במשבר של מפונקים?
הרעים ניצחו 618338
כי אנשים הפסידו רק בתים ומקומות עבודה וחסכונות חיים, אתה יודע מה קורה באפריקה?
הרעים ניצחו 618339
My point exactly.
הרעים ניצחו 618340
היסטורית, במקומות ובזמנים "נטולי" כלכלה מודרנית לוו הרבה פעמים גם בסיוט הכי נורא שברא השטן - רעב המוני. בהשוואה אליהם אנחנו מפונקים.

השמועות אומרות שבצפון קוריאה זהו המצב גם היום. יחי הסוציאליזם!
הרעים ניצחו 618341
רעב יכול להיות גם בהשראת כלכלה מודרנית (ביאפרה, לדוגמה). מה שאתה טוען הוא שבמשבר הזה, בניגוד למשבר שהיה כשמונים שנים לפניו, לא הייתה התמוטטות כללית של שכבות רבות באותה חברה.
הרעים ניצחו 618343
חשבתי שהכלכלה בביאפרה התרסקה בגלל מלחמות. אבל לא בדקתי ואני רחוק מלהיות מומחה.

(וגם כל הדיבורים על אבטלה מזכירים למצפון שלי את העבודה שמחכה לי - כריש חוטים מפוטם בחפיסות של שרת רב סיבי ש(לכאורה) מסרב לציית לתקנון)
הרעים ניצחו 618342
"היסטורית, במקומות" = "היסטורית, המשברים שהיו במקומות"

סליחה על אי ההגהה.
הרעים ניצחו 618345
כן, נו, אבל זה בכלל מנטרל את הדיון על ''כלכלה'' כפי שאנחנו מכירים אותה.
וצפון קוריאה היא דיקטטורה, היא לא מדינה סוציאליסטית. באותה מידה גם סין ''סוציאליסטית''. ושמעתי שהיא צומחת לא רע לאחרונה.
הרעים ניצחו 618293
1. לא נראה לי יתרון כלל, מבחינת ליידרמן.
הפער בין התיאוריות לפרקטיקה כל כך גדול בכלכלה, שלדעתי עדיפה מי שהחלה לעבוד בתעשייה מיד לאחר הדוקטורט, על פני מי שפיתח קריירה אקדמית.
הרעים ניצחו 618295
בתוכנית "לילה כלכלי" בערוץ 10 מתבצע עכשיו נסוי מעניין, כמה כלכלנים מומחים מתחרים על בנית תיק השקעות מוצלח יותר, עוד מתחרה איתם "תוכי", תוכנת מחשב שבוחרת באקראי את המניות .
התוכימצליח יפה.
הרעים ניצחו 618296
נחמד מאד, ומתאים למספר מחקרים מהעבר‏1.
בנוסף אם נסתכל על מדד תל-אביב 75, שהוא הממוצע של 75 מניות 'השורה השנייה'‏2בבורסה - שמתוכן נראה לי נלקחו רוב המניות שנבחרו על ידי המומחים - נראה שהוא עשה 6.1%, קצת יותר מהמומחים הנפלאים של ערוץ 10. גם זה נתון ידוע ממחקרים בעולם, שאנליסטים (וחמור מזה - מנהלי השקעות) לא מנצחים את הממוצע. שאלת טריליון הדולר היא כמובן למה עדיין משלמים להם סכומי עתק על (חוסר-) הביצועים שלהם.

1 יש לומר ששקלול על פני חודש אחד לא מייצג ולא מספיק לאיסוף מידע סביר. מקווה שימשיכו כמה חודשים ונראה אז.

2 מדד המעו"ף מהווה את 25 המניות עם הערך הגבוה ביותר, מדד 75 הוא 75 המניות אחריהן. מדד 25 סובל לאחרונה ממניות ספציפיות - טבע וכי"ל למשל, שפוגעות בביצועיו. לא צריך מומחה בשביל זה כמובן, כל יועצי השקעות בבנקים ממליצים על מדד 75 בחודשים האחרונים.
הרעים ניצחו 618302
2 הנימוק שהצגת להעדפת מניות ממדד 75 הוא נימוק של "מומחה" ולא של "תוכי".
הרעים ניצחו 618304
2 אתה כמובן צודק, לפחות עקרונית.

אבל היתה לי תחושת בטן שזה בערך מרחב הבחירה שניתן לתוכי, אז הלכתי ובדקתי את המניות שהתוכי בחר: 4 מהן מתוך מדד ת"א 75, ואחת מתוך מדד ת"א 25 (המעו"ף).
זה קודם כל אומר, שאלא אם יש פה סטייה סטטיסטית אדירה, אז מרחב הבחירה של התוכי היה מתוך 100 המניות הגדולות בבורסה, ולא כלל את שאר מניות היתר (יש כמה מאות כאלה).

עכשיו, כשאתה בוחר מתוך מאה המניות הגדולות, יש לך סיכוי של 3:1 לבחור מתוך מדד 75, על פני מדד 25. אז לפחות בקירוב ראשון מדד 75 הוא מדד טוב להשוואה. יתירה מזו, אפילו בקירוב שני, ניתן היה לצפות שבחירה מתוך מדד 25 תקטין את תוחלת הרווח, ואכן זה מה שקרה: התוכי (והמומחים) הרוויחו קצת(הרבה) פחות ממדד 75, לפחות התוכי בגלל מרחב הבחירה שלו.
הרעים ניצחו 618306
אתה צריך להשוות אותם למדד תל אביב 100 או למדד הכללי של הבורסה ולא למדד תל אביב 75 שכרגע אולי במקרה מוצלח יותר מזה של 25 בגלל בעיות מקומיות של כמה חברות גדולות.
הרעים ניצחו 618308
יש איזה ענין שלא הזכרתי עם השקלול של מדד ת"א 100 שגורם לו להיות פרמטר לא נכון כמדד השוואה (אלא עם הבחירה האקראית היתה משוקללת - ואני מניח שהם לא הלכו כל כך רחוק). אם תרצה אני מוכן לפרט.

עצם זה שהמניות מהמדד הכללי לא נכללו בבחירה כמו שהראיתי פוסל אותו מלהיות מדד טוב להשוואה.
הרעים ניצחו 618309
*אם*, לא עם. (בתוך הסוגריים)
הרעים ניצחו 618384
משהו שאני תוהה הרבה זמן, וזו בטח תהיה טפשית, אבל אני אשאל -
אחרי שכולם ישתכנעו שאף אחד לא יודע לנצח את הממוצע, וכולם יקנו תעודות סל, מי יישאר לקנות ולמכור מניות ספציפיות? אחרי מה יעקבו תעודות הסל? ואם אנחנו רחוקים משם, אבל בדרך, ונפח ההחזקות בתעודות סל עולה עם הזמן על חשבון נפח ההחזקות הספציפיות, איך זה משפיע על השוק, ועל תעודות הסל עצמן בתוכו?
הרעים ניצחו 618385
קניית מניות אינה טובה פחות מקניית תעודת סל, התשואה בממוצע היא אותה תשואה (העמלות עלולות להשתנות). ההבדל העיקרי הוא בשונות (סיכון וסיכוי גבוהים יותר במניות).
הרעים ניצחו 618386
רק להבהיר במקרה שיש צורך - תעודות הסל קונות (ומוכרות) בעצמן את המניות של המדד שהן משתייכות אליו.

והשאלה שלך היפותטית כמו השאלה מה יקרה אחרי שכולם יבינו שתוחלת הרווח בפיס/לוטו היא שלילית.
תשובה אחרת (ואולי זו אותה תשובה) טמונה בהעדפות האישיות של אנשים לסיכוי מול סיכון, שכן, הרי, חלק מהאנשים שיבחרו חלק מהמניות אכן יכו את המדד חלק מהזמן.
הרעים ניצחו 618444
בסדר, אבל היום יש עדיין נפח מסחר גדול שמבוצע על-ידי משקיעים שמתיימרים להחליט באופן שקול ורציונלי על קניה ומכירה לפי העתיד ארוך-הטווח של החברה הנסחרת. וההחלטות שלהם הן מה שקובע בסופו של דבר את התנהגות תעודות הסל. אולי אפשר לומר אפילו שבזכותם תעודות הסל מתנהגות, בטווח ארוך ובאיזשהו קירוב, לפי התוצאות העסקיות של החברות המרכיבות אותן.

אם מי שיישאר להחליט על קניה ומכירה של מניות ספציפיות הוא "מהמרים", זה כבר יהיה שונה, לא?
הרעים ניצחו 618455
עשית קפיצה מ''סכוי-סיכון'' בתגובה שלי למהמרים בתגובה שלך, שנראית לי שגויה. זה שאנשים מסוימים רוצים לקחת יותר סיכון ממני או ממך, זה לא אומר שהם מהמרים. הם מחליטים או מתיימרים להחליט באופן שקול ורציונלי על קנייה ומכירה לפי העתיד הקצר או הארוך כרצונם לפי מתי הם רוצים לראות רווחים.
הרעים ינצחו 618456
כמו חבר שלי שהמציא שיטה מתמטית להביס את הלוטו, כל חודש הוא היה קונה חוברת שבה המספרים הזוכים הקודמים ומחשב את הסיכויים. אחרי כמה חודשים הוא גילה שיטה להביס את הרולטה בטאבה. למזלו הוא הימר רק על מזומנים שהיו לו ולא מישכן את דירתו או ניכנס להלוואות מפוקפקות.
הרעים ניצחו 618457
האם אתה יודע כמה מאותם "המשקיעים" שאחראים על נפח המסחר היומי הם עוסקים במסחר יומי ולא השקעות ארוכות טווח?
הרעים ניצחו 618463
אני לא זוכר מספרים, אבל דומני כי כיום המכונות האלגוריתמיות (שהשקעות ארוכות טווח מעניינות אותם כשלג דאשתקד) מהוות חלק ניכר מהמסחר. בדיון שנעשה כאן לפני חודשים מספר זה אפילו צוין כאחד היתרונות הגדולים שלהן, בכך שהן מעלות את הנזילות בשוק.

ובנוסף, בין מסחר יומי להשקעות ארוכות טווח (מספר שנים) יש קשת רחבה מאד.
הרעים ניצחו 618472
יש הטוענים שמסחר אלגוריתמי ומסחר מהיר במיוחד (HFT) מהווים כיום 70% מנפח המסחר במניות בארה"ב.
המסחר האלגוריתמי מספק נזילות לשוק רק לכאורה כי ברגע האמת הוא כמובן מסתלק ראשון ומותיר ואקום שמדרבן תנועות פרועות כמו הפלאש קראש 2010 Flash Crash [Wikipedia]
ה HFT הוא בכלל רמאות בחסות החוק.
בסופו של דבר שניהם דוחים משקיעים "נורמלים" מהשוק והורסים את האיזון האקולוגי בשווקים.
הרעים ניצחו 618479
כן כן, באותו דיון אני לא הייתי מצד המצדדים, אבל הבאתי את הטיעון כדי להדגים - כמו הנתון המספרי שלך - עד כמה המסחר הזה (שתוך-יומי נחשב אצלו ארוך טווח) משפיע על כלל המסחר.
הרעים ניצחו 618498
זהו העניין. השימוש במילה "משקיעים" הוא לא יותר מפארסה. מהו הערך האמיתי של הנזילות לכלכלה?
הרעים ניצחו 618501
כרגע שם הדיון האמור לא עולה בזכרוני, אבל אתה מוזמן לחפש אותו. הניק של נציג העיקרי לטובת האופציות וכמה הן טובות ומיטיבות היה "שם (חובה)", והוא זה שהביא גם טיעונים בעד נזילותן וערכה.
הנה, במיוחד בשבילך מצאתי את אותו דיון:
כסף מכסף
הרעים ניצחו 618502
ולא הצלחתי להתאפק מלומר באשר לנזילות - במשבר האחרון הוזרמו טריליוני דולרים, וריביות נטחנו עד דק, רק בכדי לשמור על הנזילות של שווקי ההון. אז כנראה שיש מי שוכן לשלם הרבה בעבורה (או לפחות לשלם את כספי האזרחים שלו).
הרעים ניצחו 618510
נמתחה באמת ביקורת רבה על כך שזה היה האמצעי הכמעט יחיד שננקט.
הרעים ניצחו 618387
אתה יוצא מהנחה שכולם משקיעים לאורך זמן. אנשים רוצים לתפוס את הדלתא ולא להסתפק במגמה ארוכת טווח.
הרעים ניצחו 618313
מי שמנסה לבנות תיק מניות הוא לא כלכלן, במובן של חוקר בתחום הכלכלה. רוב הכלכלנים סבורים שלא ניתן "לנצח" את השוק באופן עקבי ולאורך זמן. מי שכן מנסה לעשות זאת, הוא משקיע/מהמר, והעובדה שיש לו ידע בכלכלה לא עושה אותו כלכלן יותר משבחירת מניות באקסל עושה אותו מומחה במדעי המחשב.
הרעים ניצחו 618322
הוול סטריט ג'ורנל במשך שנים היה בוחר מניות ע''י קליעת חיצים לדף המניות בעיתון.
הרעים ניצחו 618344
ליידרמן היה בעיני המועמד המוצלח ביותר אחרי שהכרתי את השקפותיו ו''המזג הכלכלי'' שלו מתוך פרסומי המחלקות שעמד בראשן וכנסים שהרצה בהם.
אני לא יודע כלום על פלוג מכלי ראשון. למשרה עם פרופיל ציבורי כל כך גבוה זה מינוס.
הרעים ניצחו 618260
יכול להיות. אם נתניהו ממנה רק גברים זה אכן תמוה מאוד (למרות שזה מאוד הגיוני אם הוא מקיף עצמו רק בגברים. הרבה פחות סיכוי לצרות משפטיות בעתיד, אבל איילת שקד ופרח לרנר עובדות נגד זה), אבל בהתחשב בעובדה שרוב המועמדים לכהונת נגיד בנק ישראל *גם לפני ימי נתניהו* לא היו נשים מזרחיות למיטב ידיעתי, אזי להניח ש*בוודאי* זה כי היא אשה, מרחיק לכת קצת לגבי העניין הספציפי הזה (בדקי, למשל, כמה נשים יש ברשימת הפרופסורים איתם מתייעצת הממשלה ב-‏2009, חודש בטרם נבחר נתניהו: http://amsterdamski.com/1183/). כמובן, התמונה איננה ורודה, אבל בהתחשב בכך שאת טוענת שפלוג תקפה אישית את הבייבי של נתניהו, להניח שזה קביל מבחינתו - כלומר, חילוקי דעות מקצועיים + השקפת עולם שונה מזו שהוא רוצה - אבל זה שהיא אישה, זה לא - זה טיפה מרחיק לכת.
הרעים ניצחו 618265
שקד (כבר מזמן לא) ולרנר הן שתי נשים מתוך כוורת שלמה. אתה ברצינות טוען שזה סותר את הטענה שלי שנתניהו מעדיף לעבוד עם גברים? ויותר מזה, אפשר בקלות לטעון שאם נתניהו חושש מפני טענות להטרדה מינית בסביבה שלו, עדיף לו לשכור כמה שיותר נשים, שכן נשים מואשמות פחות בהטרדה מינית. ממילא, להעדיף עובד-גבר על פני עובדת-אשה רק בגלל מינם השונה, זו עבירה על החוק, והרי לא יעלה על הדעת שראש הממשלה יעבור על החוק, האין זאת?

ספיציפית הטענה "כי היא אשה", הטענה שפתחה את הדיון הזה, הייתה יותר אמירה ממורמרת ומאוכזבת מטענה חזקה יחידה, אבל כן - התחושה (שלי ושל רבים בסביבתי) היא שפלוג לא חברה באולד בויז קלאב, ולכן מועמדותה לא נשקלת. אין טענה כלפי כישוריה המקצועיים - אם היו, הם היו צריכים לעלות כבר בשלב מונתה כממלאת מקום הנגיד בפועל.
הרעים ניצחו 618268
ברק רביד העלה טענה שנראית לי הרבה יותר סבירה:
"לא בטוח שהסיבה שפלוג הפסידה במרוץ קשורה להיותה אישה. מנגד, די בטוח שזה לא הוסיף לה נקודות בעיני נתניהו".
הטענה שלך היא הרבה פחות סבירה, כי היא הורידה את ה"הלא בטוח".
המשך הפסקה הוא התחכמות משולשת לפחות:
1. אם הוא חושש מטענות *כנגדו*, אזי שיעור ההאשמות הנמוך יותר נגד נשים לא רלוונטי (כבר נתקלתי בכמה אנשים שאמרו לי במפורש שהם נמנעים מלהעסיק נשים בתפקידים קרובים מדי מחשש להאשמות, למרות שהם עצמם לא סברו שהם עלולים להטריד עובדות שלהם. לא משנה אם יש אמת בחשש שלהם או אין, השלכות יש).
2. אם כך גם להעדיף את פלוג רק כי היא אשה, כפי שקראה ח"כ יחימוביץ', זו עבירה (שלא לדבר על הדרישה של 'הארץ' להימנע מלמנות חובשי כיפה למשרות בכירות ממש, כמו יועץ לבטחון לאומי...). האמת, כיוון שקיוותי שפלוג תמונה, כי חשבתי שהגיע הזמן שתהיה אשה בתפקיד, כנראה גם אני עבריין.
יותר מזה: כשיום אחד הסוגיה הזו תגיע לבית המשפט, ואין ספק שהיא תגיע ביום שיהיה מי שיודה בה, זה יהיה מעניין: האם בית המשפט רשאי להורות למעסיק לקבל למשרת אמון קרובה עובד\ת שלדעת המעביד יוצר עבורו סיכון גבוה יותר לתביעה? או מן הצד השני, האם החשש של המעביד מתביעת שוא רשאי להשפיע על בחירת עובדיו?
3. וכמו-כן, ודאי שראש ממשלה לעולם לא יחשוב לעבור על החוק. אני מציע שתפני עם טענה זו, בנייר רשמי, לפרקליט המדינה ותאמרי לו לסגור את משפט אולמרט מנימוק זה.
הרעים ניצחו 618270
לגבי 2, כמובן שתוכלי לטעון 'אפליה מתקנת', אבל המילה *רק* לא מסתדרת.
הרעים ניצחו 618269
אכן, לא יעלה על הדעת שראש הממשלה יעבור על החוק.

את כבר יכולה להתמנות לבית המשפט העליון.
הרעים ניצחו 618271
קצת מצער שאפילו פה לא מזהים סרקזם דק.
הרעים ניצחו 618272
נכון.
הרעים ניצחו 618274
(זה בגלל שבתור סרקזם הוא מביס את עצמו).
הרעים ניצחו 618353
לפני פחות מחצי שנה:
את ציפי לבני לשרת המשפטים
את יעל גרמן לשרת הבריאות
את לימור לבנת לשרת התרבות והספורט
את פאינה קירשנבאום לסגנית שר הפנים
את ציפי חוטובלי לסגנית שר התחבורה
את יעל אנדורן למנכ"לית משרד האוצר
את אורלי פרומן למנכ"לית משרד התרבות והספורט
את בינה בר און למנכ"לית משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל
את דלית שטאובר למנכ"לית משרד החינוך
את אלונה שפר למנכ"לית המשרד לאיכות הסביבה
את איילת מצגר למנכ"לית הרשות השנייה
שאני אמשיך, או שאת חוזרת בך?
הרעים ניצחו 618358
ציפי לבני היא ראש מפלגה עצמאית.

יעל גרמן "מונתה" על ידי יאיר לפיד. יעל אנדורן מונתה על ידו ללא מרכאות.
בר־און, ושטאובר הן מינויים של מינויי לפיד.

שפר היא מינוי של פרץ מהתנועה.

קירשנבאום מונתה ע"י אביגדור ליברמן.

ללבנת וחוטובלי יש מעמד משלהן בתוך הליכוד.

פרומן מונתה ע"י לבנת.

מצגר: מסכים חלקית. יש דמיון מה בינה לבין קרנית פלוג.

אז כן, המשך. אולי תמצא דוגמה מוצלחת יותר.
הרעים ניצחו 618360
נתניהו יכול היה להטיל וטו על מינויין של כל אחת ואחת מהן בדיוק באותה מידה שהוא הטיל וטו על מינויה של פלוג (ואני חושד שגם על איילה שקד). למעשה, לפחות לפי http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A0%D7%A9%D7%99%D7%9... "בממשלה ה-‏33 שהרכיב בנימין נתניהו מכהנות ארבע נשים מתוך עשרים ואחת, יותר מכל הממשלות הקודמות" (וסליחתי מסופה לנדבר, שרת הקליטה, שאותה השמטתי משום מה)
בקיצור, כנראה שנתניהו מתנגד למינוי פלוג בגלל מה שאין לה (לשיטתו) בין האזניים, ולא בגלל מה שאין לה בין הרגליים.
הרעים ניצחו 618362
יופי של ציטוט. שכחת לצטט את המשפט שלפניו: "לכנסת התשע עשרה נבחר מספר שיא של 27 נשים, כולל שלוש נשים שעומדות בראש שלוש סיעות". לפני המשפט הזה מופיעה המילה "אך" ("אך בממשלה ... מכהנות ארבע נשים מתוך עשרים ואחת ... המהוות כ-‏18 אחוזים").

(או מתוך חברי הקואליציה: 21 מתוך 68: כמעט שליש)

אז כן, הוא היה יכול להטיל וטו על מיוניה של כל אחת בנפרד (ולשלם את המחיר הנדרש). אך לא להטיל וטו על מינוי שרות בכלל או על מינוי נשים בתפקידים בכירים על ידי אחרים בכלל.

שמה הפרטי של שקד הוא איילת. היא לא זו שאינה קרובת משפחה של חבר כנסת מקדימה.
הרעים ניצחו 618365
נו, אז?
חברות כנסת נבחרות. שרות (וסגניות שרים) ממונות ע"י ראש הממשלה. יתר על כן, מנכ"ליות משרדי ממשלה לא יכולות להיות ממונות ללא הסכמתו (או למצער, חרף התנגדותו)
העובדה שהוא מינה 4 שרות לממשלתו לפני חצי שנה (מספר שיא, כאמור, והעובדה שרובן הגיעו לכך בזכות ולא בחסד לא משנה את העובדה הזו) סותרת מניה וביה את ההכרזה של העלמה עפרונית כאילו נתניהו לא מינה אף אישה לתפקיד בכיר מאז מינויה של ציפי לבני למנכ"לית רשות החברות הממשלתיות (אי אז לפני 17 שנים) ומכאן גם את טענתה כאילו התנגדותו ללמינוייה של קרנית פלוג נובעת ממינה. באותה מידה ניתן לטעון כאילו זהבה גלאון לא מונתה לשרת השיכון ושלי יחימוביץ לא מונתה לשרת האוצר, בגלל מינן.
וקיבלתי, כמובן את ההערה על איילת (מספר שתיים בבית היהודי) שקד, למרות שלא הבנתי את הסיפא לגבי קדימה. להגנתי אציין כי עיני האיילה שלה יכולות לגרום לטעות כזו אצל כל גבר נורמלי.
הרעים ניצחו 618366
חברי הממשלה מייצגים בפועל את יחסי הכוחות של מרכיבי הממשלה (חברות הקואליציה) גם אם להלכה הם ממונים על ידי הממשלה: הם חייבים לקבל את אמון הכנסת. לא ברור לי למה אני צריך להסביר לך דברים בסיסיים כאלו.

מנכ"לי משרדים ממונים ע"י שריהם.

(כמה חברי כנסת יש כבר בקדימה? בכנסת הקודמת היו שם שלושה עם אותו שם משפחה)
הרעים ניצחו 618367
ולי לא ברור למה אני צריך להסביר לך שבדיוק באותה מידה שאת נגיד בנק ישראל ממנה שר האוצר (האמת שרשמית לפחות, ע"י נשיא המדינה), אך הוא לא ימנה נגיד חרף התנגדות ראש הממשלה, גם שרי, סגני שרי, ומנכ"לי משרדי ממשלה לא יתמנו חרף התנגדות ראש הממשלה.
גם לא ברור לי למה אני צריך להסביר לך מדוע אי אפשר "להאשים" ראש ממשלה שמינה לממשלתו יותר שרים ממין נקבה מכל ממשלה בהיסטוריה של מדינת ישראל, שהתנגדותו למינוי פלוג כנגידה נובעת דווקא עקב מינה.
בעיקר לא ברור לי למה אני צריך להסביר לך שהטענה המקורית של העלמה עפרונית, לפיה הפעם האחרונה שנתניהו מינה אישה לתפקיד בכיר היתה ב1996 (מינוי ציפי לבני למנכ"לית רשות החברות הממשלתיות) שקרית לחלוטין, כאשר עובדתית, רק לפני חצי שנה הוא מינה שורה ארוכה של נשים לתפקידים בכירים אף יותר.
הרעים ניצחו 618368
נסיים באי־הסכמה על רוב הפרטים.

ואני עדיין לא הבנתי לאילו חברים מתייחסת הכותרת.
הרעים ניצחו 618372
אי ההסכמה שלך היא עם המציאות, לא איתי.
הרעים ניצחו 618369
את מי הוא מינה חוץ מלימור ליבנת?
הרעים ניצחו 618361
בגלובס טוענים שאנדורן "היא מהקליקה של ביבי", ואפשר לראות במינויה את "טביעות האצבע שלו":
וכן הלאה.
הרעים ניצחו 618375
אפשר בקלות גם לומר שמיקי הרן (שמונתה ב2011 ליו"ר המועצה לצרכנות) היא "מהקליקה של ביבי". במקרה הזה גם אפשר לומר בבטחון שיש שם טביעה של יותר מאצבע...
הרעים ניצחו 618391
פורמלית גם הנגיד/ה אינם ממונים ע"י ראש הממשלה אלא ע"י הנשיא,וכמו כל מי שציינת, חשוב מאוד (בלשון המעטה) שרוה"מ יתמוך במינוי.
אם אתה נצמד לפורמליסטיקה אז אין מה להאשים את רוה"מ גם באי-מינוי.

בכל מקרה,עלמה עפרונית טעתה,ואין סיבה שתנסה להגן על טעות
הטובות ניצחו 624060
והנה נתניהו מסתבר קורא את האייל הקורא, מפנים (אמנם לאט), וזה עתה מינה את קרנית פלוג לנגידה הבאה.
ועכשיו מה שבאמת מציק לי: האם יש לומר את שם משפחתה בשורוק, או בחולם (כמו שבתי הקטנה אומרת צפרדע באנגלית)?
הטובות ניצחו 624065
בשורוק.
הטובות ניצחו 624070
או שהוא קורא את האייל, או שהיא טעתה ואחד מהפריפריה צדק
הטובות ניצחו 624071
או שלפיד (בשיתוף עם פישר) הצליח לכופף את ידו.
הטובות ניצחו 624108
לפיד, רק לפני כמה ימים אמר בערוץ 2 שפלוג לא תהיה נגידה. ככה שנראה לי שידו לא הייתה בסיפור.

ואגב, מישהו חייב להגיד ללפיד שהוא חייב להפסיק לדבר, כמה הוא יכול להביך את עצמו?
הטובות ניצחו 624112
יש מצב שההתבטאות של לפיד היתה הטריגר להחלטת נתניהו (מה, הוא לא רוצה את פלוג? דווקא נמנה אותה!).
יש מצב שההתבטאות של לפיד נועדה להיות הטריגר להחלטת נתניהו (הוא לא מסכים לאף מועמד שאני רוצה? אני אגיד שאני לא רוצה את המועמדת שאני הכי רוצה ונראה מה הוא יגיד).
הטובות ניצחו 624115
לא ראיתי את הראיון אלא רק את מה שכתבו עליו. נדמה לי שהוא לא אמר שהוא לא היה מעוניין בפלוג. הוא אמר שהוא הכיר בכך שמועמדותה לא אפשרית [לדוגמה: בשל התנגדותו של נתניהו].
הטובות ניצחו 624116
גם אני לא ראיתי, אבל ממה שכתבו על הראיון הוא אמר שקרנית פלוג לא תהיה הנגידה. אולי לנתניהו זהות הנגיד פחות חשובה מאשר לשבור ללפיד את המילה.
הטובות ניצחו 624129
לא ראיתי אבל שמעתי ברדיו.
בניגוד לרושם שהצטייר לי מקריאה מוקדמת, לפיד לא הגיע לאולפן כדי להכריז שפלוג תמונה רק על גופתו.
הוא שיבח את פלוג, המנחה זרק(ה?) "אבל נגידה היא לא תהיה", והוא הפטיר בתגובה משהו כמו "נגידה היא לא תהיה, וגם הרבה אחרים וטובים לא יהיו". בקיצור, זה נשמע כשכנוע להשלמה ולא כהתנגדות.
הטובות ניצחו 624130
אבל למה להרוס סיפור טוב?
דבריך הוצאו מהקשרם, על ידי. 624134
כבר נבחרה ואתה קורא לה שקרנית? עד לאן הגענו?
:)
דבריך הוצאו מהקשרם, על ידי. 624136
לפחות לא גַנֶּבֶת...
דבריך הוצאו מהקשרם, על ידי. 624141
גם לא גַנֶּבֶת, וגם לא גַּנָּבָה.
הרעים ניצחו 618284
לא אדם אחד ולא שנים העידו ששרה נתניהו פוסלת את רוב הנשים.
הרעים ניצחו 618484
את עוד פעם חוזרת על השקר הזה, כאילו נתניהו בוחר את מינוייו לפי מה שיש להם/ן בין הרגליים?
גם יעל אנדורן, גם ארנה ברביבאי וגם מיכל עבאדי בויאנג'ו הן נשים, ובכל זאת "יעל אנדורן, מנכ"לית האוצר, היא בחירה של נתניהו, גם אם האקט הפורמלי נעשה על ידי לפיד" (ומעניינת בחירת הכותרת של העורך המנוגדת עובדתית לטור עצמו), וגם מיכל עבאדי-בויאנג'ו מונתה בחשכ"ל (כאשה ראשונה בתפקיד זה) בממשלתו הקודמת, ע"י נתניהו (גם אם האקט הפורמלי היה ע"י שטייניץ) וגם ברביבאי מונתה כלראש אכ"א כאלופה הראשונה בצה"ל במינוי קבע, גם היא בזמן נתניהו כרה"מ (וברק כשהב"ט)
הרעים ניצחו 618485
אל תיעלב, אבל אתה נשמע כמו משרד יחצ"נות עצבני במיוחד של רה"מ. עוף השמיים (שמטבע הדברים מחזיק הרבה אינפורמציה) מספר שלא תמיד רה"מ הוא האינטרסנט הראשי בעניין המינויים - העזר שכנגדו מעורבת ומתערבת, ונשים צעירות (נגיד, מתחת לגיל 40) שנראות טוב, בד"כ לא עוברות את הרף שלה.

הרעים ניצחו 618487
נתניהו הוא בוודאי לא כוס התה שלי, אבל פמיניסטיות פנטיות (כאלו שרואות בכל מינוי של גבר לתפקיד בכיר קונספירציה אפלה) עוד פחות.
בקישור הראשון שנתת, אודליה כרמון (שבזמן עבודתה עבור נתניהו כשגריר ישראל באו"ם היתה צעירה, אבל בזמן עבודתה עבורו כראש האופוזיציה כבר עברה את גיל 40) היתה ידועה בתור אשה יפה במיוחד בצעירותה. אבל גם לפי דבריה, שרה נתניהו לא התנגדה להעסקתה מכספי הציבור בצעירותה, אלא רק לתשלום משכורתה מכיסו הפרטי של נתניהו (שהוא גם כיסה הפרטי של שרה, כמובן) - דווקא בגיל מבוגר ולאחר שיופיה דהה, וזו התנגדות לגיטימית לחלוטין, שלא נובעת ממראה. ובקישור השני שנתת גם אין שום עדות לכך ששרה חוסמת מינויים של נשים צעירות ויפות, אלא רק שהיא בעלת עוצמה (באופן טבעי כאשת ראש הממשלה, גם מישל אובמה ומלינדה גייטס נחשבות הנשים החזקות ביותר בארה"ב).
גם אם נקבל את ההנחה הקונספירטיבית לפיה דווקא שרה נתניהו מתנגדת למינוי של קרנית פלוג, הרי שפלוג עברה מזמן את גיל 40 (היא בת 58), ולפחות לפי תמונותיה היא אינה מצודדת במיוחד, כך שגם הטענה הזו אינה מחזיקה מים.
הרעים ניצחו 618506
אני לא חושב שהכוונה היא להעמיד שתיים-שלוש נשים במין תחרות מלכת-היופי, לבחירתך עפ"י טעמך האישי. בשתי הכתבות מופיע דבר שהוא לא סוד וכל המדינה יודעת אותו: נתניהו מתערבת בניהול ענייני המדינה מבלי שהועמדה ע"י מפלגה כלשהי לבחירת הציבור ומבלי שנבחרה עקב כך לראש ממשלה, וזה נוגע לענייני נשים צעירות ויפות כמו שזה נוגע לעוד עניינים. אגב, לגבי קרנית פלוג, דווקא נתניהו הבעל הוא שלא רוצה אותה עקב דו"חות שכתבה כשהיה שר אוצר ובהם לא היללה ושיבחה אותו אלא ייחסה את הצמיחה לכוחות נייטרליים.

מישל אובמה היא אישה חזקה אבל יש לה תחומי עיסוק משלה והיא לא מתערבת במינויים מקצועיים. מלינדה גייטס אישה חזקה אבל היא בכלל לא קשורה לנושא, היא וביל גייטס עומדים בראש קרן ביל ומלינדה גייטס, קרן תרומות שהקימו היא ובעלה באופן פרטי ולטובת הציבור. זכותה לעשות בקרן הפרטית הזו כל מה שבא לה, ולאף אחד אין תלונות או סיפורי זוועה וזאת מן הסיבה הפשוטה: הגברת גייטס עושה רק טוב.

שתיהן, גם אובמה וגם גייטס, עוסקות בענייניהן, ושתיהן לא עושות, למשל, לבעלים שלהן, סצינות קנאה פומביות של צרחות רמות במסדרונות הטלויזיה, לעיניהם ולאוזניהם של העובדים שם, לאחר שאיזו זמרת שרה ותוך כדי זה, כחלק מהגשת השיר, נגעה בכתף של החליפה של ביבי. ושתיהן לא נסגרו במעון ראש הממשלה (שהוא מעון רשמי ולא דירה פרטית של אשת ראש הממשלה) וסירבו לתת לבעליהן להיכנס, עד שהגיע מנהל יחידת המאבטחים שיש לו מפתח רזרבי (שנועד למצבים של חירום אמיתי, לא למצבים שהגברת חוטפת קריזה), והוא היה צריך לקבל רשות מיוחדת ובסוף פתח לבעלה של הגברת ראש הממשלה את הדלת כדי שיוכל להיכנס הביתה לישון - דברים כאלה לא מישל ולא מלינדה עושות, אם כבר מצאת לנחוץ להזכיר אותן שלא לעניין - דברים כאלה עושה רק שרה, ואלו דברים שיכולים לקרות רק אצלנו. וכן - זה בהחלט קשור (בין שאר דברים מוזרים אצל הזוג הזה, דברים שיש להם השפעה לא תקינה על האופן שבו מתנהלת המדינה) בחוסר המסוגלות שלה לסבול נשים צעירות ויפות בסביבתו של בעלה.
הרעים ניצחו 618516
והסיפורים האלה קשורים למינוי הנגיד(ה)... כיצד?
הרעים ניצחו 618521
הקשר הוא לתגובות האחרונות בפתיל, למשפט הראשון בתגובה 618484 (בייחוד למלה "שקר"), ולתגובה 618487.
הרעים ניצחו 618523
כמו שאמרת, הגברת נתניהו לא הועמדה ע"י מפלגה כלשהי לבחירת הציבור ולא נבחרה עקב כך לראש ממשלה (או לכל תפקיד אחר), כך שהיא לא חייבת לציבור דין וחשבון.
בעלה לעומת זאת חייב לציבור דין וחשבון בכל מיני נושאים, ובכלל זה ההיתר שהוא מעניק לרעייתו להתנהג כפי (שאתה טוען) שהיא מתנהגת בנושאים הנוגעים לציבור‏1.

____
1 אפשר (אם נורא רוצים) לעשות אנאלוגיה לאסטרולוג של ליידרמן, שגם הוא (להבדיל מליידרמן עצמו) לא חייב לציבור הסברים או הבהרות.
הרעים ניצחו 618536
ומה הקשר בין כל הטענות הנ"ל לגבי אופיה של שרה נתניהו, לבין הטענה השקרית כאילו נתניהו לא מינה את קרנית פלוג לתפקיד נגיד(ת) בנק ישראל עקב היותה אישה?
הרעים ניצחו 618538
עזוב אותך מקרנית פלוג, אני בכלל בעד אשה אחרת לתפקיד הנגידה.
הרעים ניצחו 618546
הסיכוי שנתניהו ימנה מישהו שהממליצים העיקריים שלו הם הפינגטון פוסט וסלונה למשרת הנגיד, דומה לסיכוי שהוא ימנה את אחמד טיבי לראשות ועדת חוץ ובטחון.
הרעים ניצחו 618547
זאת הסיבה‏1 שאני תומך בה.

____
1 אחת מהן.
הרעים ניצחו 618548
סבבה, אם וכאשר שלי יחימוביץ' תהיה ראשת הממשלה, אתה מוזמן להציע את מועמדותה של פרופ' אדמתי לנגידה, עד אז dream on.
הרעים ניצחו 618549
זה בסדר, גם אם וכאשר שלי יחימוביץ' תהיה ראשת הממשלה, אין סכנה שמישהו ממקבלי ההחלטות יפנה אלי לקבל את המלצתי.
הרעים ניצחו 618551
אבל יש סכנה שהם יוועצו בהפינגטון פוסט
הרעים ניצחו 618581
המשפט ''אם וכאשר שלי יחימוביץ' תהיה ראשת הממשלה'' העביר צמרמורת בגווי עוד בטרם קראתי את הסיפא.
הרעים ניצחו 618612
זה בסדר. יש אחרים שחוטפים צמרמורת מדי יום כשהם מגלים שביבי עדיין ראש ממשלה.
הרעים ניצחו 618614
ושמוקיון מכהן כשר בכיר וכראש הסיעה השנייה בגודלה.
הרעים ניצחו 618615
לא לעיתים קרובות אני כל-כך מסכימה איתך...
הרעים ניצחו 618989
מעולם לא הייתי חסיד של ביבי, ועוד לפני דעות פוליטיות אני בדעה שהפגמים המוסריים שראינו בהתנהלותו האישית מקרינים על הישראליות כולה והופכים את המדינה למקום שפחות ופחות מסביר פנים לחיות בו.
אבל כשאני מסתכל על האלטרנטיבות- ראשי שאר המפלגות- אני מרכין את הראש ושותק.
הרעים ניצחו 619156
באמת? יאיר לפיד, ציפי לבני, שלי יחימוביץ', נפתלי בנט - או לא יודע מה קבוצת הייחוס שלך - אתה רואה פגמים מוסריים בהתנהלותם האישית, ששקולים או גדולים משל נתניהו?
הרעים ניצחו 619177
לא על מידותיהם המוסריות אני מדבר.
אני סתם אחוז חלחלה שמא מי מהם (ואתה יכול להוסיף את ליברמן לרשימה) יחזיק בהגה.
לכן אני מסכים לבלוע את הצפרדע.
הרעים ניצחו 619182
כי עדיף הרע שאנחנו מכירים על הרע‏1 הלא מוכר?

1 ואני לא מתייחסת כרגע לשאלה אם מי מהאנשים שציינת הוא "רע". כשלעצמי, אני חושבת שלפחות חלקם יעשו עבודה טובה וראויה יותר.
הרעים ניצחו 619187
לא, משום שכל אחת מהאלטרנטיבות בדרכה, נתפסת אצלי כטומנת סכנות קיומיות למדינה. אם לנסות להכליל, הם נראים לי אנשים לא אחראיים מספיק‏1.

1 לבני היוצאת מהכלל - היא נראית לי מספיק אחראית, אבל היא הצליחה להכשל כל כך חזק שאני מפחד מהיכולות הפוליטיות העלובות שלה.
הרעים ניצחו 619200
ונתניהו נראה לך אדם אחראי יותר, או שאתה מתבסס על ההנחה שאם אנחנו עדיין פה סימן שהוא אחראי מספיק?
הרעים ניצחו 619218
על כל מגרעותיו, כן, הוא פועל מתוך אחריות הסטורית.
הרעים ניצחו 619223
למען הקונטקסט: נדמה לי שגם את אריאל שרון תפסת באופן דומה, לא כן?
הרעים ניצחו 619267
דומה במובן של הבחירה הפחות גרועה? יכול להיות. תמיד העדפתי את שרון על פני ברק, למשל.
כמו שזה נראה לי עכשיו האלטרנטיבות לשרון היו טובות בסדר גודל שלם מהאלטרנטיבות הנוכחיות לביבי.
הולך ופוחת הדור.
הרעים ניצחו 619204
בסופו של דבר, ישראל מספיק חזקה להתגבר על כל ראש ממשלה, אומלל וחסר אונים ככל שיהיה.
התיאורים של ''אחוז חלחלה'' לגבי האפשרות שהיריב האידיאולוגי (או סתם פוליטיקאי שנוא) יאחז בהגה, הם אנטי דמוקרטיים (בין אם הם מכוונים על יחימוביץ', ליברמן, לבני או נתניהו)
הרעים ניצחו 619217
ישראל גם מספיק חזקה לעמוד בתיאור "אחוז חלחלה"
הרגשה מוזרה, אמנם, להכנס לנעליהם של מתנגדי אוסלו ב 93'.
הרעים ניצחו 619221
ישראל ודאי, הדמוקרטיה הישראלית לא בטוח (ודאי אם מספר האנשים החושבים כך יהיה גבוה מספיק)
ויש הבדל עצום בין "אחוז חלחלה אם היריב האידיאולוגי שלי יעלה לשלטון" לבין "אחוז חלחלה אם האוייב יקבל אחיזה טריטוריאלית באדמת המולדת, נשק, כסף ולגיטימציה בינ"ל",
דרך אגב, בדיעבד מתנגדי אוסלו צדקו - היום פרסם ארגון נפגעי הטרור סיכום של מספר הקורבנות ב-‏20 השנים שקדמו להסכם ל20 השנים שאחריו: 415 מול 1,452
הרעים ניצחו 619242
אני חושב שעוד לפני אפשר להתחלחל מזה שלתומכי ועושי דבריו של האוייב יש אחיזה נפוטיסטית במוסדות דמוקרטים חיוניים ו/או חשובים
הרעים ניצחו 619251
אני לא חושב ששלי יחימוביץ' (או ציפי לבני, לצורך העניין) היא מ''תומכי ועושי דבריו של האוייב'', ואני גם לא חושב שיש להן ''אחיזה נפוטיסטית במוסדות דמוקרטיים''. שתיהן הגיעו למעמדן באמצעות מאבק פוליטי לגיטימי על קולו של הבוחר.
הרעים ניצחו 619257
שלי יחימוביץ' כן,ציפי ליבני היא לא במקרה הבת של
הרעים ניצחו 619258
אני מניח שמבין 189,167 המצביעים שנתנו לה את קולם בבחירות האחרונות, את מס' המצביעים שעשו כן בזכות הוריה אפשר לספור על אצבעות יד אחת.
הרעים ניצחו 619259
בתגובה המקורית שלי לא כלכך כיוונתי לפוליטיקאים,בכל מקרה אפשר להטיל ספק ביכולת שלה להגיע למצב שהיא מועמדת בלי ההסטוריה של אבא
הרעים ניצחו 619260
נ.ב

אתה חושב שבמקרה היא שמרה את שם משפחתה גב' שפיצר?
הרעים ניצחו 619375
אולי היא לא יוצאת דופן?

חברות כנסת נשואות (או נשואות לשעבר):

אורלי לוי-אבקסיס: נשואה. נסיכה.
איילת שקד: נשואה שם מנישואים.
יעל גרמן: נשואה. שם מנישואים.
זהבה גלאון: נשובה. שם מנישואים.
יפעת קריב: נשואה.
לימור לבנת: גרושה. נסיכה.
מיכל רוזין: נשואה.
סופה לנדבר: אלמנה. שם מנישואים(?).
עדי קול: נשואה
פאינה קירשנבאום: נשואה. שם מנישואים.
פנינה תמנו-שטה: נשואה
ציפי חוטובלי: נשואה.
ציפי לבני: נשואה. נסיכה.
קארין אלהרר: נשואה.
רות קלדרון: גרושה. שם מנישואים(?)
רינה פרנקל: נשואה. שם מנישוואים(?)
שולי מועלם: נשואה. שם מנישואים

כמו שאפשר לראות, שמירה על שם המשפחה לא קשורה בהכרח לבית פוליטי. אני מניח שהיא קשורה יותר להתחלת קריירה ציבורית (או מקצוע בולט אחר) מוקדמת. שולי מועלם היא דוגמה נגדית בולטת: היא הגיחה לחיים הציבוריים בתור האלמנה שולי מועלם.

כהערת אגב: במפלגת העבודה, כמו בקדימה ובמפלגות החרדיות והערביות, אין אף חברת כנסת נשואה.
הרעים ניצחו 619414
מסכים,כתבתי בהודעה קודמת ש*לא* התכוונתי לפוליטיקאים,רק שמשני השמות שעדיין אני ציין אחת מהן מועמדת ראויה ביותר לבחירה בע"ה
הרעים ניצחו 619416
אני מניח שאתה מתכוון לשלי יחימוביץ, שגם בעיני היא אדם ראוי ומועמדת ראויה, הבעיה היחידה שלי איתה היא שהיא בצד הלא נכון של המתרס הפוליטי.
הרעים ניצחו 619419
מסכים. המתרס והאנשים בו מטרידים את כולנו (במיוחד באייל)
הרעים ניצחו 619442
זה באמת מעניין שבמפלגות החרדיות אין אף חברת כנסת נשואה.
הרעים ניצחו 619443
אני לא חושב שיש (או היו) במפלגות החרדיות חברות כנסת בכלל.
הרעים ניצחו 619444
בדיוק.
הרעים ניצחו 619445
גם זה בגלל שרה?
הרעים ניצחו 619446
דורון?
הרעים ניצחו 619449
ג'סיקה פרקר
הרעים ניצחו 619261
רוב האנשים שאני מכיר לא היו יכולים אפילו לנשום בלי ההסטוריה של אבא
הרעים ניצחו 619264
אמת,אפילו כל האנשים. וחלק עם ההסטוריה המיוחדת זוכים לבונוס
הרעים ניצחו 619379
ברור שלא מדובר על המצביעים של עכשיו אלא על האופן שבו היא הגיעה אל הליכוד ואל הכנסת. כשציפי לבני, עו"דית מוצלחת עם קריירה יפה, התחילה את דרכה בפוליטיקה ונאבקה בפריימריז באמצע שנות התשעים, הסיסמה שלה היתה "ציפי לבני - שם שהוא מוסד" (ויקי). ה"מוסד" בא לרמוז לשירות שלה במוסד, וה"שם" לאביה, איתן לבני. באותה תקופה עוד היו אנשים, ובתוכם חברי כנסת לא צעירים, שהשם הזה אמר להם הרבה.
אנקדוטה קטנה, לא קשורה אבל קשורה בכל זאת - בני בגין נשאל פעם שאלה בקשר לתופעת הנסיכים, וענה: "זה לא סוד, זה ידוע שאני מאלה שהגיעו לכנסת בעזרת השם, ואני לא מתבייש בכך" (נדמה לי שחוץ מההתייחסות הישירה לשאלה לגבי עצמו, הדיבור שלו ברבים בא לרמז לדן מרידור).
הרעים ניצחו 619380
להזכירך, הסיסמא שלה לא עזרה לה והיא נשארה מחוץ לכנסת ב 96. רק לאחר קדנציה מוצלחת (לפחות לדעת חברי הליכוד) כמנכ"ל רשות החברות היא הצליחה להיבחר למקום ריאלי ולהיכנס לכנסת בבבחירות העוקבות.
הרעים ניצחו 619386
זה לא משנה לצורך העניין. המון עורכי דין אלמונים וגם המוני אלמונים מכל הסוגים המינים והמקצועות מנסים לפלס את דרכם לפוליטיקה והעובדה היא שחוץ ממתי מעט, זה אף פעם לא מצליח. ייחוס משפחתי נותן לך נתוני פתיחה אחרים לגמרי, שבלעדיהם אין לך כלום ולא משנה כמה אתה מוכשר או חכם או כמה תנסה להתחנף במקומות הנכונים.
הרעים ניצחו 619387
היא כבר הייתה נשואה בשלב הזה? אם כבר יש שם (לאו דווקא מייחוס אבות. בגלל קריירה) - למה לשנות אותו?

מבין חברות הכנסת יש רק שלוש נסיכות (ושם המשפחה של שלושתן די דומה: לבני, לבנת, לוי[-אבקסיס]).

חוץ מהן, נראה לי שיש מספר נמוך יחסית של נסיכים בכנסת הזו (שמיר, לנדאו, רבלין, הנגבי, לפיד, הרצוג, בר־לב, פורוש, מוזס)
הרעים ניצחו 619392
תשאל מישהו שהנושאים האלה מעניינים אותו... :).

אגב, עשירית מהפרלמנט נסיכים/ות - זה בכלל לא נראה לי מעט. אם ב"יחסית", אתה מדבר על יחסית לכנסות קודמות, זהו באמת נושא שראוי לבדיקה ובחינה. בכל אופן, באופן מוחלט לעכשיו, לא יחסית לפעם - עשירית מהפרלמנט נסיכים/ות, זה בכלל לא נראה לי מעט וזהו נתון שמלמד עלינו משהו לא טוב, אולי אפילו מדאיג.
הרעים ניצחו 619393
מעניין אם זה שונה מהיחס מתחומי עיסוק אחרים, ואם גם שם זה נשמע לך כל כך מדאיג.

עשירית מהמוזיקאים הם 'נסיכים'? עשירית מהמהנדסים הם בנים של מהנדסים - מן הסתם יותר. עשירית מהפסיכולוגים הם בנים של פסיכולוגים? נשמע סביר‏1. עשירית מהמוזיקאים הם בנים של מוזיקאים - דא, אמרת 'בנאי' והשארת את העשירית הרחק מאחוריך.
בקיצור, מההשוואה החלקית הזאת נראה שזה לא מספר מופרך. הנטייה של מישהו/היא לעסוק בתחום של הוריו/ה היא לא בלתי סבירה. בייחוד שרוב מי שהזכרת יש מאחוריו עשייה לא מועטה מצד אחד, ומצד שני חלקם גם לא הגיע כל כך רחוק.

1 שלא לומר עשירית מהפסיכים.
הרעים ניצחו 620627
מוסיקה היא עניין של כשרון, כך שהיא כנראה עוברת באופן גנטי. ייתכן שפסיכולוגיה גם היא, במידה מסויימת, עניין של כשרון או של נטייה המועברת במשפחה (יכולת אמפטית וכולי). מן העבר השני, זה של מקבלי השירות - אתה רשאי לקנות את האלבומים של בני משפחת בנאי או לא לקנות אותם, זה לבחירתך. אבל אם בכנסת יש 10% נסיכים והתהליך הזה הולך ומשכפל את עצמו (אולי עוד לא בכנסת הנוכחית אבל כעיקרון) - נראה לי שזה מהווה פתח גדל והולך לשחיתות, ל"שמור לי ואשמור לך", למקרי אבא-ועומרי שרון, לדברים לא בריאים ולא טובים שישפיעו עלינו, הציבור - השפעתם תהיה לא רק על בני המשפחות עצמם.
הרעים ניצחו 620629
גם היכולת לנהל ארגונים גדולים, להיחשף לציבור ולשכנע אנשים להצביע עבורך זה ענין של כשרון. קטונתי מלומר אם זה גנטי, וכנ''ל גם כלפי שאר המקצועות.
לומר 'התהליך הולך ומשכפל את עצמו' זו כבר אקסטרפולציה לא מבוססת. מה שניסיתי לומר, זה שאם האחוז דומה או קטן מהאחוז הכללי של בנים שהולכים בעקבות הוריהם, אז כנראה שאין פה חריגה סטטיסטית שמרמזת על הטיה לא רצויה מדי.
ואגב, כמו שאמרת על האלבומים של הבנאים - גם לכנסת אתה רשאי לא להצביע למי שנראה לך שהגיע לשם לא על סמך כישוריו.
הרעים ניצחו 620638
''...גם לכנסת אתה רשאי לא להצביע למי שנראה לך שהגיע לשם לא על סמך כישוריו.''

במקרה של הבנאים, כל זמן שהקריירה המוסיקלית שלהם לא מסובסדת מכספי הציבור (בנוסח הקרן לקולנוע, דברים כאלה), הם לא מזיקים לי או לך כמלוא הנימה, אבל בכנסת - עובדתית, הם שם בכל מקרה, אנשים שהגיעו לשם באופנים מושחתים ע''מ לארגן להם טובות הנאה מושחתות ע''ח משלם המיסים, בלא תלות בבחירתו.
הרעים ניצחו 619448
למה עשירית? לי יצא קצת פחות משלוש-עשרית (7.5%). מה המספר שנראה לך סביר?
הרעים ניצחו 619453
שכחת את הנסיכות?
הרעים ניצחו 619455
כן...
הרעים ניצחו 619411
גם נתניהו שייך לנסיכים
הרעים ניצחו 619456
אני לא מכיר את כל חברי הכנסת אבל נראה לי שגם את דב חנין ותמר זנדברג אפשר להגדיר כנסיכים...
הרעים ניצחו 619459
תמר זנדברג, אליבא דהדודה, היא בת של עיתונאית ואין מילה על אביה. מה הופך אותה לנסיכה?
או שמא אתה יודע אחרת?
הרעים ניצחו 619464
בת של עיתונאית בכירה בהארץ שהופכת להיות חברת כנסת במר''צ...
הרעים ניצחו 619475
ההגדרה ''נסיכים'' מתייחסת לבני ובנות פוליטיקאים שפונים אף הם לפוליטיקה. בת של עיתונאית שהופכת לחברת כנסת לא שונה מבת של רואה חשבון שהופכת לחברת כנסת.
הרעים ניצחו 619481
זאת הגדרה אחת, הגדרה אחרת, והיא ההגדרה שנתן אישקש בתחילת הדיון, היא פוליטיקאים שעשו את הספתח הפוליטי בעזרת השם של הוריהם. בת של עיתונאית בכירה בהארץ שמתמודדת על מקום ברשימת מר''צ שונה מבת של רואה חשבון במשרד כהן-אברמוביץ' שמתמודדת על מקום ברשימת מר''צ.
הרעים ניצחו 619488
מה האחוז של מתפקדי או מצביעי מרצ שאי פעם שמע על אסתר זנדברג - כתבת הארץ לענייני אדריכלות (!), ועל כמה מהם זה משפיע?
הרעים ניצחו 619495
מה האחוז של מתפקדי או מצביעי מרצ שאי פעם שמע על אלסוורת' טוהיי - כתב "ניו יורק באנר" לענייני אדריכלות (!), ועל כמה מהם זה משפיע?
הרעים ניצחו 619496
אתה משווה דמות פיקטיבית מספר שכל נער-ונערה-שדרכם-לקרוא קורא/ת בגיל ההתבגרות, לכתבת "הארץ" לענייני אדריכלות, שאותה קורא רק מי שמתעניין באדריכלות?
הרעים ניצחו 619499
לא הופתעת לראות שזנדברג בצד של טוהי.

(כמה שטחי, אני היכרתי דווקא את הראשונה)
הרעים ניצחו 619500
אני הכרתי את שניהם, אבל להבדיל מטוהיי, זנדברג היא אמיתית והיא לא רק כתבת לענייני אדריכלות - גם אם זו הגדרתה הרשמית בהארץ. היא בעלת מודעות פוליטית גבוהה (או בלשון העם - שמאלנית), עוררה ביקורת רבה כשהצהירה שתסרב לכתוב על בית הספר לאדריכלות באריאל, ובאופן כללי היא כותבת מזוית תרבותית-חברתית, הגם שמדובר באדריכלות. אני די בטוחה שישנם רבים בשכבת הגיל הלא-צעיר שלי שאדריכלות איננה תחום העניין העיקרי/מקצועי שלהם, ובכל זאת, בדומה לי - הם קוראים אותה כבר שנים.
הרעים ניצחו 619502
אני מקווה שאת טרולית ,מודעת פוליטית גבוהה= שמאלנית?!
כמה פטתית אפשר להיות?

בכל מקרה אני אשתמש בקולב שנתת ללנקק למאמר מעולה
הרעים ניצחו 619506
את רדלר אנחנו מכירים מצויין כבר שנים, כך שאם כל מה שיש לך לתרום לדיון זה משהו על "פתטית", אפשר להסתדר בלי שירותיך החשובים.
הרעים ניצחו 619507
אתה מכיר אותו?? ואו,סליחה לא התכוונתי
הרעים ניצחו 619558
רדלר הוא אייל לשעבר. מכירים אותו כאן. די והותר.
הרעים ניצחו 619562
להנאתך. רדלר בשפע.
המערכת מאפשרת רק 250 תגובות בחיפוש
אבל אם הופכים את החיפוש ל"תוצאות ישנות קודם" מקבלים עוד 250.
כמובן, שמן הסתם היו עוד תגובות, בין נובמבר 2004 ליוני 2005 שנפלו להן בין הכסאות.
הרעים ניצחו 619563
בסדר חברים,לא הפנתי לרדלר,הפנתי למאמר שהוא כתב (שלדעתי מעולה ומדוייק)
מה זה רלוונטי שהוא כתב פה עוד דברים?
הרעים ניצחו 619567
אם יורשה לי לחזק את אישקש - גם לדעתי המאמר הזה נוגע בדייקנות בבעיה אמיתית, בלי קשר לזהות מחברו.
(ואת זה אני אומר כמי שבילה את רוב חייו בחלק השמאלי של המפה הפוליטית)
הרעים ניצחו 619569
התייחסתי ל"אתה מכיר אותו?? ואו,סליחה לא התכוונתי".
תגובה 619507
הרעים ניצחו 619570
אוקי תודה. ("האתה מכיר אותו?" הייתה כמובן תגובה צינית לגבי אותו אייל ותיק וממורמר שפעם בכמה זמן צף מוציא איזו שטות וחוזר לישון על האף. וכל גאוותו בחיים שהוא נמצא באייל תקופה ארוכה)
הרעים ניצחו 619615
הותיק לא ממורמר ולא פולט שטויות ואתה גם לא קראת שום תגובה שלו כי אתה נמצא כאן רק שנה+ והוא לא הגיב כבר הרבה זמן. הנה, מצאתי לך פתיל עם תגובות שלו, שתוכל לקבל מושג על מה אתה מדבר: תגובה 582841 והלאה.
הרעים ניצחו 619618
תודה,בהחלט דמות מרשימה וראויה לחיקוי.חבל שלאחרונה הוא לא מתמקד בתחומים הללו,כי אני נתקל בו(או בבן דמותו,הסגנון ממש דומה-שטות שמעידה על חוסר הבנה+הצהרה על זה שהוא קיים באייל מבריאת העולם) כבר פעם שלישית
הרעים ניצחו 619519
אני מבין שלדעתך אנשים בעלי השקפת עולם ימנית הם בעלי מודעות פוליטית נמוכה?
כמה כיעור, כמה שחצנות וכמה התנשאות נחשפים במחי מקלדת...
הרעים ניצחו 619523
לא, לא זה העניין, אם כי זנדברג היא באמת שמאלנית. אבל התכוונתי לזה שעיתונאי שיש אצלו יותר אזכורים פוליטיים שמופיעים גם תחת כותרות לא פוליטיות, בדרך כלל מייחסים לו שמאלנות, אני לא נזכרת כרגע בדוגמאות אבל הן לא חסרות.
הרעים ניצחו 619560
מה זה נקרא, "בצד של טוהי", שהיא לא מתפעלת יותר מדי מ"כמעיין המתגבר"?
הרעים ניצחו 619572
אויבת של רוארק (כרמוז, לא קראתי)
הרעים ניצחו 619575
מה זה "בצד של טוהיי"? היא כמעט התגלמותו בשר ודם של טוהי. (ההבדל היחידי הוא שהיא לעולם לא תפוטר מהמערכת. את החלק הזה דווקא מגלם חגי מטר)
הרעים ניצחו 619518
האסוציאציה היתה מפתה מדי בכדי לעבור עליה לסדר היום :)
(ודרך אגב, לצערי אני נחשפתי לספר לראשונה שנים רבות לאחר גיל ההתבגרות)
הרעים ניצחו 619505
לצערי החמצתי לחלוטין את האזכור. מי הוא טוהיי המדובר?
הרעים ניצחו 619520
אלסוורת' מונקטון טוהיי, האנטגוניסט העיקרי ב''כמעיין המתגבר'', מבקר הארכיטקטורה של ה''ניו יורק באנר'', בעל מודעות פוליטית גבוהה ונאלח באופן כללי.
הרעים ניצחו 619525
הוא לא זכור לי, קראתי את הספר לפני שנים רבות, אבל הספר הזה הוא אחת הדוגמאות הקלאסיות להבדל בין מה שאפשר להאכיל אותך בגיל 18 למה שאי-אפשר להאכיל אותך בגיל יותר מכפול. בייחוד מבחינת הערכים שהוא מקדם, שלא לומר סוגד להם. אי לכך אני תוהה האם אכן מי שנחשב נאלח על ידי הסופרת היה זוכה לאותו ציון בימינו.
לאחר שנים, כשגיליתי שאלן גרינספאן - יו"ר ה'פד' ומועמד רציני בראש טבלת האחראים/הגורמים למשבר הכלכלי של 2008 - היה במעגל הפנימי של מעריצי איאן ראנד ומשנתה הכלכלית-חברתית, זה נראה לי יותר ממתאים. הייתי אומר שנפל לי האסימון, אלא שבשום קזינו עוד לא המציאו אסימון‏1 במחיר ההפסדים של המשבר הזה.

1 אני מתרגם 'ז'יטון' לאסימון בתרגום חופשי.
הרעים ניצחו 619532
התאומים אסימון וז'יטון הם הבנים של ד''ר מלכיאל זוארץ ז''ל ומתוקה נופך-זוארץ. אישתם של התאומים היא פועה דב.
הרעים ניצחו 619559
היפה שב"כמעיין המתגבר", הוא שכו-לם נאלחים. אויביו של רוארק נאלחים. המסייעים לו נאלחים. וגם רוארק עצמו הוא אנס נאלח‏1. והדמויות שטוחות כמו בלטה.

אם כבר, "מרד הנפילים" הוא הספר היותר מוצלח. וגם שם - המודל של איין ראנד לעולם תקין לא מחזיק מים.

1 אולי לא לדידה של הגברת ראנד שכנראה מחבבת אונס.
הרעים ניצחו 619573
1. גם לא לגבי דידה של הגב' רוארק עצמה (Ne פרנקון)
2. את "מרד הנפילים" קניתי אך טרם הספיקותי לעיין בו (התרגום המחודש יצא רק בשנה שעברה, ויש לי ברוך השם הרבה עבודה). אני שמח לדעת שהוא אפילו מוצלח יותר מאשר "כמעיין המתגבר".
הרעים ניצחו 619592
1.אכן. אני תוהה לכמה אנסים-שחשבו-שבעצם-נשים-נהנות-מאונס אחראית איין ראנד.
2. אם טרם קראת, צפויה לך הנאה רבה מדמויותיהן של האנק רירדן ודאגני טאגארט, שמכניסים שניהם לכיס הקטן מבחינת עומק דמות והתנהגות סבירה את מר רוארק. אגב, שתדע - עשו סרט ב-‏3 חלקים ממרד הנפילים.
חלק 1 ו-‏2 כבר יצאו לאקרנים, השלישי יצא ב-‏2014. הוא לא משהו.
הרעים ניצחו 619510
אני לא מצביע מרץ, אבל קורא הארץ ובהחלט מודע לקיומה וכתבותיה של אסתר זנדברג. אני מסכים שאפילו אם אני יכול להעריך את פועלה העיתונאי, יש לזה השפעה די קטנה על הערכתי לבת שלה. זו אגב, מצד שני, פעילה פוליטית בתל אביב מזה כמה שנים (והיתה חברת עירייה כמדומני), כך שבתל אביב גם היא יותר מוכרת.
הרעים ניצחו 619528
אסתר זנדברג היא לא רק "כתבת הארץ לענייני אדריכלות", אלא גם חברת מערכת ופובליציסטית. קשה להאמין שיש מי שקורא את הארץ בקביעות ולא מכיר את שמה. נראה לי שאחוז מתפקדי מרץ שמכיר אותה עומד על 95, אבל יכול להיות שאני טועה והוא רק 80 - בטח לא מתחת לזה. בכל מקרה, בוודאי מדובר על אחוז גבוה בהרבה מאחוז מתפקדי הליכוד ששמעו על איתן ליבני או על פרופ' יוסף יואל ריבלין.
הרעים ניצחו 619561
אבל זה רק בגלל‏1 שאחוז מתפקדי מרץ שקוראים גדול מאחוז מתפקדי הליכוד שעושים את זה.

1 אני שונאת שאני צריכה לכתוב את זה.
הרעים ניצחו 619566
או אולי שנכבדי הליכוד המוזכרים לא היו עיתונאים.

1 את ידעת שהכנסת את עצמך לצרה גדולה כבר כשכתבת את זה, אני הפעם אתאפק ואשמור את הריקושטים לעצמי.
הרעים ניצחו 619568
אני לא חושבת שזה המצב. מה גם, שלענ"ד רוב האנשים קוראים כתבה, ולא מודעים אפילו למי כתב אותה. אלא אם זה טור דעה, נניח.

1לא, זו פסיכוזה פרטית שלי ושרידי טראומות שאני סוחבת.
תגובה 567527
הרעים ניצחו 619571
(ועכשיו תורי להיות ציני)
מה שיפה ב'הארץ', זה שאחרי זמן קצר אתה יודע היטב מי כתב את הכתבה, גם בלי לקרוא את השם שלו:

פאתוס פופולארי עם מלא אגו, 'אמרתי לכם שצריך, סליחה, אסור היה לסגת מהגולן' - ארי שביט.

'שוב פגעו חיילי צה"ל הקלגסים בילד/מוסק זיתים/פעיל חופש שהלך לתומו במטע. עד מתי תחשכנה עינינו מראות...' - גדעון לוי

'שוב ירו לי על הבית (הקלגסים וכו')..' - עמירה הס

'מי אמר שהסיפוח יצור בעיה דמוגרפית? ולמה ביטלנו את הלביא?' - משה ארנס

'כשהאדם אומר סיפוח, האם זה פוסטר של סיפוח, 'סיפוח' כמסמן, הכחשת הסיפוח כדי לכסות על הניכור הקיומי, וכן...' - אלון עידן

'אז כשהבת שלי שרה על המכבים, ועוד במבטא אשכנזי, אני מחייך בלב ואומר לאשתי, למה לא, זה קרה כאן ליד טירה' - סייד קשוע

'עקב שלל החוקים המפלים, מה שדרוש כעת הוא חוק שיגן על האוכלוסייה הערבית' - עודה באשארת‏1

וכמובן לענייננו: 'והפיל הלבן הזה באמצע תל אביב, מנותק מהקשרו התרבותי, האורבני, זר לסביבתו ולשורשיו..' - אסתר זנדברג

1 טוב, פה קצת רימיתי, זה באמת ציטוט שלו מהיום :)
הרעים ניצחו 619596
שכחת את ״סרטו האפקטיבי של ...״ - אורי קליין.
הרעים ניצחו 619601
''סרטו האפקטיבי אמנם עוסק ביחסי הורים-ילדים בקולנוע האמריקאי, אולם הוא חסר את אותו נפח שהיה מעניק ליצירה צביון משמעותי באמת''.
הרעים ניצחו 619617
לגמרי.
הרעים ניצחו 620639
שכחת את:

"בחברה הפרובינציאלית שלנו נוהגים לצקצק ולגלגל עיניים על כל שטות. אפילו רצח מגנים פה" - ב. ציפר.

"הפשע האמיתי לא היה המלצרית המתנחמדת, אלא העובדה שהקינוח כלל טחינה. שוב טחינה? לא למדנו כלום מ-‏2011?" - ש. כהן.

"מה שהובנה תרבותית כאינסטינקט אמהי להיענות לבכיו של התינוק הוא רק מסווה לאלפי שנות דיכוי פטריארכלי" - צ. סער.
הרעים ניצחו 620641
D-:

לא שכחתי, רק העלתי את הדוגמאות הראשונות שצצו בראשי בזמן הסביר של כתיבת התגובה, והשארתי לכם מקום להשלמות ויצירתיות להנאת כולנו!
בפרט דוגמת ה'שוב טחינה' המצוינת אקטואלית מתמיד לאור דיוני השבוע באייל :)
הרעים ניצחו 620642
החיוך עם ה-D התבלגן לי עם הכיוון. לא משנה :)
הרעים ניצחו 620644
עכשיו הבנתי למה אנחנו כל כך מבואסים כאן באזור: בגלל הבלגן הזה של הדו־כיווניות.
הרעים ניצחו 620645
גם אני רוצה לנסות:

אני נוהג בפורד F300 החדשה בשבילים הבוציים של עמק חפר. במושב שלידי אישה אחת, אבל במחשבותי אישה אחרת. שאעלה לכביש הראשי ואחתוך הביתה לפני החשיכה? שאשלב להילוך כוח ואנסה להתגושש עם המהמורות בחשכה? שאעבור לכתוב ב"בלייזר" וזהו? (יואב קווה)

יקב "בזלת", מרלו, 2011: גוף בינוני-מלא עד מלא, אך עם זאת ניחן באופי שובבי החושף רמזים לדומדמניות, פיסטוקי בר וסנאים. לשתות מהיום עד 25 בפברואר 2014, אבל בשום אופן לא בימי ג'. ציון: 93.14159 (דניאל רוגוב)

את האלבום המפעים החדש של אייל גולן לא צריך לשפוט ביחס לעמיתיו במרחב הזמר הים תיכוני. חלילה! הסאונד המחוספס והמפתיע הבוקע ממנו מזמין דווקא התייחסות ללהקות אינדי עלומות כגון "ברייט אייז" ו"אפקס מיינור". (בן שלו)
גם אני רוצה 620805
כשהשעה שלוש משתפלת אל ארבע, ורוחות אחר הצהריים הקלילות מן הגבעות ממיסות קמעא את זעת אלול המלוח, אזי נרגעת הנפש מהמולתה, ומשתוקקת אל זכרונות לחם לבן שחום-קרום של ילדותנו, שהיתה הדודה מזל בוצעת לנו באצבעותיה הסדוקות, יוצקת לעצמה מבקבוק הערק, ובענניו המלבינים היו מזדגגים מבטינו. (הדיי עפאים)

(המתכונים שלו דווקא נפלאים, לפחות במבחן החשק להכין, וזה מבחן יותר חשוב ממבחן התוצאה כשפעם ביובל כבר מכינים משהו. אבל בדרך למתכונים צריך לפחות לרפרף על פיוטי ההקדמות שלו, וזה לא קל.)
הרעים ניצחו 620816
סנאים? אתה לא מתבייש? כנראה שהתודעה החדשה עוד לא מחלחלת אצלך.
הרעים ניצחו 620828
רוגוב באמת קצת לא מעודכן.
הרעים ניצחו 620829
אכן הולך ופוחת הדור.
הרעים ניצחו 620834
אני גם אנסה: המנה שהוגשה לא היתה עומדת בביקורת של הדודה אלגרה/ביאנקה/ז'קלין...וכדי לבקר במקום ההוא היתי צריך לעבור בחדרים חשוכים שלא הובילו לאור...
הרעים ניצחו 620672
גם מה שכתבת אפשר היה לזהות בלי שהשם שלך יהיה כתוב.
הרעים ניצחו 620675
האם אתה טוען שאני ראוי להיכלל בכותבים לעיתון לאנשים חושבים? כשזה בא ממך אני אקח זאת כמחמאה.
הרעים ניצחו 620681
קח את זה כמחמאה. אם תקח 60 עיתונאים: 30 מהארץ, 30 מישראל היום ו-‏30 מידיעות אחרונות. רק את ה-‏30 מהארץ תזהה בלי השם?
הרעים ניצחו 620686
נראה לי שכרגע רמזת שרק 50% מהכתבים בישר"ה ובידיעות ראויים להתקרא עיתונאים.
הרעים ניצחו 620707
לא רמזתי כלום.אתה רמזת שהארץ הוא עיתון חד ממדי לעומת ידיעות וישראל היום.
הרעים ניצחו 620711
אתה רואה רמזים במקום שאינם קיימים, ובכדי לא להכביד על הפתיל ההיתולי המשובח הזה אזכיר למי שלא יודע, שאני מנוי על 'הארץ'.
הרעים ניצחו 620712
ובמקרה שלא הבנת, אני התייחסתי לטעות (הקלדה מן הסתם) מספרית בתגובתך הקודמת, זה הכל.
הרעים ניצחו 620722
גם ישראל היום וגם ידיעות אחרונות (כמו גם מעריב) מוטים לכיוון אליו שואפת האג'נדה של הבעלים שלהם. הבדל אחד הוא ש''דס לנד'' עושים את זה מהמקפצה, הבדל שני הוא שלמוזס ולאדלסון אין עבר מוכח (או הווה מוכחש) נאצי.
הרצינים ניצחו 620772
מצער אותי שאפילו פתיל שהחל בכתבת אדריכלות, ומשם גלש לאפיון הומוריסטי קליל של מאפייני כתבי הארץ (הצורניים, לאו דווקא פוליטיים‏1), מיד נקרא על ידי חלק מהקוראים כניגוח פוליטי לצד זה או אחר.
אולי אנחנו צריכים לפתוח מדור חודשי בשם 'האייל הצוחק', Just to lighten things up once in a while.

1 ושאפו לברקת שהמודל שלה כבר הוכיח הצלחה בניבוי וביום שישי ב'הארץ' הטחינה של שגיא כהן מוזכרת אפילו בכותרת של הכתבה שלו! :)
הרצינים ניצחו 620791
הידד! לצערי 2011 מוזכרת בכתבה רק ברמז ("השנה-שנתיים האחרונות"), וזה אומר שלא לקחתי דאבל.
הרעים ניצחו 619579
''... אלא אם זה טור דעה, נניח.'' כמו הדברים האלה שכותבת האמא של חברת הכנסת זנדברג.
הרעים ניצחו 619578
זה, זה לא. כל מתפקדי הליכוד קוראים, ואני מניח שכולם הכירו בזמנו את האח של נתניהו, האבא של בני בגין או האמא של צחי הנגבי.
הרעים ניצחו 619588
אמא של הנגבי ואבא של שמיר לא היו מאנ''ש.
הרעים ניצחו 619589
גם (ובעיקר) לא אבא של ביבי.
שמיר האבא דווקא הצליח להתברג ב''מוסד'' ולהגיע לתפקידים בכירים (בעיקר תודות לאיסר הראל שהיה לו מספיק כח אפילו מול שלטון מפא''י)
הרעים ניצחו 619591
שמיר, הכהן, ועוד כמותם היו בגדר ''עדיף שיהיו בתוך האוהל וישתינו החוצה מאשר מחוץ לאוהל וישתינו פנימה''.
הרעים ניצחו 619612
דעה קדומה.

שמיר היה איש מחתרת בכיר וככזה היו לו כישורים כסוכן, כאיש עם מידע, כאיש עם קשרים לסוכנים פוטנציאלים.
הרעים ניצחו 619620
בשנותיה הראשונות של המדינה נהגו לגייס גם פושעים מורשעים למוסד, מתוך הנחה שתושייתם הטבעית תסייע להם, ורגשותיהם הפטריוטיים יגרמו להם לפעול לטובת העם העברי היושב בציון.
ואם פושעים - קל וחומר ''פורשים'', במיוחד שסלע המחלוקת (כיצד לנהוג בבריטים) גז ונעלם.
הרעים ניצחו 620520
סלע המחלוקת נעלם בשנותיה הראשונות של המדינה?! ספרי את זה ל"איש היושב משמאלו של ד"ר באדר"
המציאות, כרגיל, הפוכה מתיאורך אותה, גם בנושאים עובדתיים פשוטים.
המחלוקת בין מפא"י לבין חרות היתה הרבה מעבר ל"איך לנהוג בבריטים" ודווקא סילוקם מהארץ הסיר את ה"אוייב המשותף" וחידד את המחלוקות
הרעים ניצחו 619593
בקוראים, אני משערת שכוונתך ל''יודעים לקרוא''.
אני התכוונתי ל''נוהגים לקרוא'', בשביל הכיף או הצורך, אתה יודע. מעבר לכתוביות בטלויזיה או שמות רחובות.
הרעים ניצחו 619599
לא יודע אם זה נכון, או על מה זה מבוסס (טרי מהיום: "... העובדה הידועה לכל – דוקא הדתיים הלאומיים, ה"מתנחלים הלאומנים" שנואי נפשו, קוראים הרבה יותר מהחילונים"), בכל מקרה זה לא מה שהתכוונתי להגיד. אין לי ספק שלבן של מאיר עוזיאל (למשל) יהיה הרבה יותר קל להכנס לפעילות פוליטית בליכוד מאשר לבן של רו"ח ראובן ורד.
הרעים ניצחו 619605
דובר, כמדומני, על מתפקדי הליכוד. הציבור הד"ל אינו מהווה רוב מקרב הנ"ל, אף על פי שיש לא מעט והם הובילו לפייגליניזציה של המפלגה.

___________________
בזמנו נתקלתי ביוזמת פייסבוק להתפקדות המונית לליכוד של שמאלנים. בבחינת "ממילא הליכוד ינצח וביבי יהיה ראש ממשלה, אז שלפחות זו תהיה מפלגה סבירה". אם לשפוט לפי תוצאות הפריימריז, כנראה שהם טיפה בים ולא ממש השפיעו.
הרעים ניצחו 619603
אני חושב שהתכוונת ל''נהנים להגיד שמי שלא חושב כמוהם לא יודע לקרוא''.
הרעים ניצחו 619478
עומרי שרון.
סליחה טעות (לצפריר) 619480
אה, הרגע תפסתי שדיברת רק על הנסיכים בכנסת הנוכחית. קבל הודאה בטעות.
הרעים ניצחו 619415
ברור, כל הכנסת מלאה במנכלי רשות חברות מוצלחים לשעבר
הרעים ניצחו 619268
השוואה שטחית ומטעה.
הרעים ניצחו 619280
להגיד ''אמירה שטחית ומטעה'', זה חסר תוכן. אם אתה קובע קביעה נחרצת כזאת, תסביר את עצמך לפחות באופן מינימלי.
הרעים ניצחו 619294
איציק רק הביא דוגמא למה שקרוי self reference.
הרעים ניצחו 619295
איציק כתב ''השוואה'' ואילו הבור קרא את זה משום מה בתור ''אמירה''.
הרעים ניצחו 618492
למה לבנות תאוריות מופרכות על כלום?
הוא כן ממנה נשים! בסטד! תיאוריה הופרכה.
הרעים ניצחו 618604
אז איך מונתה איילת שקד היפהפייה למנהלת לשכתו בגיל 30?
הרעים ניצחו 623259
והנה רק היום מינה נתניהו, שוביניסט שכמותו, את אורנה הוזמן-בכור למנכ''לית משרד התשתיות האנרגיה והמים, ואת סיגל שאלתיאל הלוי למנכ''לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל.
עכשיו באמת אין ספק שהוא התנגד לקרנית פלוג רק בגלל היותה אישה.
אם כבר שוביניזם 623264
וכמובן שבכתבה בדה-מרקר המודיעה על המינוי היא מופיעה מחויכת‏1 בחולצת כפתורים כשהיא עומדת במטבח וחותכת ירקות לסלט.

זה כל כך מופרך שזה נראה כמו פארודיה, אבל מסתבר שלא כך היא.

1 נו, מהחיוך המלאכותי הזה נראה שאפילו היא לא מבינה בדיעבד איך היא הסכימה לצילום הזה.
אם כבר שוביניזם 623300
אולי בגלל שהיא הצטלמה לכתבה הזו: http://www.themarker.com/markerweek/1.1586057
אם כבר שוביניזם 623305
מ.ש.ל.
אם כבר שוביניזם 623314
לא הבנתי.
אם כבר שוביניזם 623316
זה שהצילום השוביניסטי בכתבה החדשה לקוח מכתבה ישנה שכולה שוביניסטית רק מחזק את הטיעון שלי.
אם כבר שוביניזם 623319
כתבה שוביניסטית? מדובר על מדור באותו שבועון. מחיפוש מהיר נראה לי שהתראיינו בו קצת יותר נשים מגברים, אך גם לא מעט גברים. לדוגמה:
אבל בהחלט יכלו לגזור רק את הפנים מהצילום הזה ולהשתמש בהם כצילום רגיל.
אם כבר שוביניזם 623339
מה שצפריר אמר.
הרעים ניצחו 623473
אם הרעש התקשורתי תרם במשהו לזה שבמשרד ראש הממשלה נהיו מודעים לצורך במינוי נשים לתפקידים בכירים וגם לצורך לייחצן את את המינויים הללו - דיינו.
הרעים ניצחו 623499
תזכורת: המינויים "של נתניהו" לפי אותו המגיב הם כל מינויים של חבר ממשלה. במקרה הזה: מינויים של שלום.
הרעים ניצחו 618211
השקפת העולם של קרנית פלוג כנראה איננה מספיק פרידמניסטית לטעמו של נתניהו.
הרעים ניצחו 618220
כן, אני חששתי משתי הסיבות הנ''ל, שלך ושל העלמה.
הרעים ניצחו 618205
וקרנית פלוג שעליה המליץ פישר בטח לא טובה, שלא לדבר על פישר שהמליץ עליה.
לפי הערך שלה בוויקיפדיה היא ''חברתית'' מדי מכדי להיות טובה (לביבי לפיד ושולחיהם).
הרעים ניצחו 618237
אליבא דיודעי דבר, גם ליידרמן נחשב ''חברתי''
הרעים ניצחו 618224
אם בעקבות התשלום שנפל או הרמזור האדום שעברת היו מחזיקים אותך יום שלם בחקירות ( כמו שאירע לפרנקל) אז כן, היה מצופה ממך לדווח.

מה גם שאם הסיפור כל כך פשוט ובידי פרנקל מסמך המעיד על חפותו, אני לא מבין למה הוא לא שוחרר לתקשורת, הרי המצב שבו יש הכחשה מצד האיש ושקט משאר הצדדים גרוע בהרבה.
הרעים ניצחו 618377
לא רק יום שלם בחקירות: העמדה בפני שופט ותיק שנסגר רק כעבור חודשיים. לא הייתה שום התנצלות.
פרנקל לא דיווח על הפרשה. גם לאחר שנחשפה הוא שיקר. מסתבר שהחשדות של היועץ המשפטי לממשלה התבררו כמוצדקים.
הרעים ניצחו 618378
מתברר אכן שזה יותר סבוך ממה שנראה מלכתחילה. אני רק רוצה להבין, אם זה נסגר - אמנם לאחר חודשיים, תחנות הצדק טחנות לאט - ללא שום אישום, האם כל הבעייה שיש לך זה שהוא לא דיווח על זה?
ואני תמה: זאת די שטות, לא לדווח על זה - כמעט כמו לא לשלם מלכתחילה - אז למה הוא בכלל הכניס את עצמו לפינה הזאת? קשה לי למצוא כאן איזה פשע אמיתי מעבר לאי-דיווח מהימן על אירועי מהעבר, שאכן לא מוסיף לו נקודות.
הרעים ניצחו 618381
ושקרים קטנים כשנשאל על הפרשה: התנצלו בפני, וכאלה.
כשניגשתי פעם לראיון עבודה ברשות שמורות הטבע שאלו אותי לא רק רישום פלילי אלא על כל הסתבכות עם המשטרה, ג'וינט, קטטה וכו' לא הסתרתי כלום והתקבלתי לעבודה.
הרעים ניצחו 618382
לא מדובר כאן על סתם אי־דיווח. מדובר כאן על טיוח (שקר) מפורש לאחר שהתגלה חוסר הדיווח.
הרעים ניצחו 618383
נכון, אני רק לא מצליח להבין מה פה הצריך טיוח מצד פרנקל. זאת שגיאה של טירונים, אולי אם הוא היה עושה בה"ד 1...
:-)
גם המועמד ליידרמן הסיר את מועמדותו. 618238
גם המועמד ליידרמן הסיר את מועמדותו. 618239
מעניין אם ההחלטה שלו על הסרת המועמדות הוא קיבל על פי עצה של האסטרולוג אהרוני.
גם המועמד ליידרמן הסיר את מועמדותו. 618241
האסטרולוג גילה לו שכל מי שמועמדתו אינה רצוייה לשמאל, מוטב לו להמלט על נפשו לפני שמסע ההשמצות והחקירות נגדו לא ישאיר זכר משמו הטוב.
גם המועמד ליידרמן הסיר את מועמדותו. 618242
וטוב שהאסטרולוג ברח לשוויץ לפני שעלו עליו המשטרה.
גם המועמד ליידרמן הסיר את מועמדותו. 618243
"כך נפל פרופ' ליאו ליידרמן קורבן לשיטה לחיסול מועמדים לתפקידים בכירים: מכתבים על הטרדה מינית והעלמת מסים לכאורה גרמו לנגיד המיועד לסגת.
איך עובדת השיטה? שולחים מכתבים אנונימיים לפיהם המועמד לתפקיד ביצע עבירה פלילית. לאחר מכן, המועמד "ייצלב" בתקשורת וסביר להניח שיפרוש".

גם המועמד ליידרמן הסיר את מועמדותו. 618244
עיתונאי שמפרסם מידע שאין מאחוריו שם וכתובת צריך לעבור ל''מעריב''.
גם המועמד ליידרמן הסיר את מועמדותו. 618249
אני תמה מהו שם וכתובת לשיטתך. הכתבה הזו נשמעה לי מוזרה לא בגלל העדר שם וכתובת (''מקור בכיר'' אני יכול להמציא כל יום) אלא בגלל שאף אחד לא פרסם כלום על המכתבים-כביכול האלה.
גם המועמד ליידרמן הסיר את מועמדותו. 618261
אוקיי, גם 'הארץ' כתב על זה. התנצלותי בפני גלובס וכתבו.
גם המועמד ליידרמן הסיר את מועמדותו. 619307
כלומר, אם זה כתוב בגלובס, שהוא עיתון כלכלי מוערך ואמין, אתה מראש פוסל את הדברים, אבל אם זה כתוב בצהובון נחות בבעלות נאצית (לשעבר) זו הופכת להיות אמת קדושה עבורך?
בחיי שיש לך סולם ערכים מוזר.
סיכום יפה של בן דרור ימיני 618413
סיכום יפה של בן דרור ימיני 618414
ראה ערך הקונספירטור.

סיכום יפה של בן דרור ימיני 618415
לא נראה לי שבאמת קראת את הקישור שנתתי.
סיכום יפה של בן דרור ימיני 618416
ועכשיו קראתי. שום דבר לא חדש אצך בן-דרור ימיני. שוב טענה שלא צריך להתעסק בשחיתות או באי-ניקיון כפיים. באמת שלא ברור למה יש לו מועדון מעריצים כזה באייל.
ימיני מעוות 618417
במסמך המקורי כפי שמובא בקישור במאמר של ימיני כתוב "לא תהיה דרישה להוצאות", ימיני מתרגם במעוות "פיצויים" שמשמעותו שונה,

"אנו מניחים, בנסיבות הנוכחיות, שלא תגישו בשם הנאשם תביעה לפיצויים". אין כאן התנצלות, אבל יש כאן מעין בקשה מנומסת - בנסיבות העניין, כאשר מצאנו לנכון לסגור את התיק..."

לחברתי שאנגלית קנדית היא שפת אמה ולי גם כן זה נראה שיש כאן אזהרה בסגנון בריטי מנומס, משהו בסגנון שבעברית ישמע כמו: אם תנסה לתבוע אנחנו נקרע אותך ואת אמאש'ך.
אפשר להתווכח על המשמעות הנסתרת, אבל אין ספק שאין פה התנצלות ופרנקל התנהל בטיפשות גמורה, על טיפשות אי אפשר לסלוח ממועמד למשרה כה אחראית.
ימיני מעוות 618418
זה מזכיר לי פקח, לא משנה מאיזו זרוע של השלטונות, שאחת לחודש היה חוטף בגלל התנהגותו סטירת לחי מאחד האנשים איתם התעמת, ואז מנהל המחוז היה מכניס לו צעקות ונזיפה לתיק.
היום הוא מנהל.
ימיני מעוות 618420
ש לי סימפטיה מיוחדת לטפשים. לא פעם הסתבר לי שאני אחד מהם.
ו
ימיני מעוות 618421
נראה לי כאילו הניסוח מרמז על הסכם שהצדדים דנו בו בהכתבות קודמת: התביעה מוותרת על המשך ההליך, אבל אינה מודה ברשלנות או באחריות לנזקים ולהוצאות שנגרמו לפרנקל.

זו אולי הסיבה שהדוברת ג'וזפין צ'אן - במכתבה שעורר התלהבות גדולה בארץ - מדגישה שלא הייתה התנצלות, כלומר משרד המשפטים לא מודה באחריות כלשהי ולא מודה לפרנקל על שום דבר.
סיכום יפה של בן דרור ימיני 618422
אני ממש לא מסכים - אם פרנקל לא רוצה להגן על עצמו בעת קבלת תפקיד ציבורי - זכותו. אבל
א. מה לעשות, פרטיות ושירות ציבורי לא הולכים יחד
ב. עדיף שהכל יתגלה בשלב הזה - אני לא רוצה שבעתיד, כשהוא יהיה כבר יהיה נגיד בנק, יהיה אפשר לסחוט אותו בקלות על המקרה או על מקרים אחרים. ואם הוא פוחד היום מהחשיפה הציבורית - הוא יפחד שבעתיים כשיבוא הסוחט.
סיכום יפה של בן דרור ימיני 618439
בשבילי כל אירועי התיק הן תוספות שהסיחו את הדעת מאי התאמתו של פרנקל לא רק להיות נגיד אלא גם סגן נשיא בנק אמריקאי גדול.
סיכום יפה של בן דרור ימיני 618443
אוקיי, זה אתה. אני מתייחס לסיפור במנותק מכישוריו המקצועיים או מאמיתות (זו המילה ל"truthfulness"?) עברותיו. גם אם הוא מהכשרוניים שבכלכלני ישראל וגם אם הוא צחור כטלית בשלג.
סיכום יפה של בן דרור ימיני 618451
אני מבין למה אתה מתייחס. הטענות שלי הן שלפני שאמיר אורן פרסם את הפרשה, הביקורת שנמתחה על פרנקל על תפקודיו הקודמים, על תפיסת עולמו וכו'- הייתה מאד עמומה. עכשיו מועמד מוביל מריו בלכר. כמובן שאת הדוקטורט שלו הוא עשה באוניברסיטת שיקגו. הוא היה נגיד הבנק של ארגנטינה והתפטר מהמשרה. מדוע? הוא היה בכיר בקרן המטבע וטיפל במשבר במזרח אסיה וברוסיה. איך הוא טיפל במשבר? מהי תפיסת עולמו? האם יתחילו לחפש אצלו שלדים במקום לבקר ביקורת עניינית האם לאור עברו, אנחנו רוצים שהוא יטפל במשברים כאן?
623491
לאחרונה התחוור לי מה נשמע לי כל כך צורם בדיון הכה דקדקני ומוסרני בענייני נגיד בנק ישראל:
שמצד אחד, בתפקיד ציבורי זה, אכן חשוב ומכובד, אבל לא מתבלט מעל כל אחד אחר - מדקדקים בקוצו של יוד ושבב אי-אמינות‏1 בכדי לפסול מועמד בכיר למשרה.
ומצד שני - ראשי מפלגות, שרים, ודומני שאף סגני ראש ממשלה, שנחשדו, הורשעו, ואף בילו בכלא חודשים ואף שנים - מקבלים לגיטימיות ציבורית גורפת להתמודד ולכהן בתפקידים ממלכתיים בכירים לא פחות ומשפיעים לא פחות מנגיד בנק ישראל.

הפער, או חוסר הפרופורציה העצום בין שני אלה, פשוט זועק לשמיים.

כמובן שאין כוונתי ששחיתות וחוסר יושר במקום אחד מעלים אותם במקום אחר.
אבל רק לרגע דמיינתי בעיני רוחי מקום שבו כל נושאי התפקידים הבכירים בציבור היו עומדים בקריטריונים הנדרשים מנגיד בנק ישראל, והמראה המופלא זהר בדמיוני בטרם התעוררתי ונחתתי על קרקע המציאות הקשה.

1 וייתכן שבצדק רב.
623497
אבל כך ראוי שיהיה - צריך להיות הבדל בין נבחרי הציבור ונציגיו, לבין פקידים ממונים. ההקפדה על על נקיון כפיהם של הראשונים צריכה להיות מסורה לציבור עצמו.
כשאני מדמיין בעיני רוחי פסילת מועמד בבחירות בגין פרשה כפרשת הבושם או תיק החליפות, שערי סומר.

תגובה 564081
623504
ובגין ישיבה בכלא על רצח?
623509
אחרי השחרור? אני נוטה לתמוך ברשות להיבחר לכנסת, אפילו במקרה הזה.
623511
הבנתי. אז אנחנו חלוקים בנחל הזה.
623529
נו, אבל אם כבר בחנת אותי בהקצנה, מה דעתך על הכיוון השני? האם היית פוסל את פרנקל מהתמודד בבחירות לכנסת, כנרמז בתגובה 623491 ?
623531
על פי מה שנרמז בתגובה ההיא, לו הייתי פוסל את פרנקל, הייתי צריך לפני זה לפסול לפחות חצי משאר הנבחרים.
לדעתי בטרם מנכשים את השיחים והעצים הקוצניים, לפסול את אזובי הקיר זה די מגוחך.

בעולם האוטופי הנדון, כמובן שגם פרנקל איננו זך כשלג, כמו שכבר פורט לאורך הדיון.
623541
כוונתי היתה לפרנקל כדוגמה, והשאלה שלי אינה אם הוא זך כשלג אלא אם יש לאפשר לציבור לבחור בו. כמובן, השאלה היא על המצב הרצוי בעיניך ("העולם האוטופי"), ממש כשאלה שהפנית אלי.

לכן אנסח אחרת: בעולם האוטופי שלך, האם היית פוסל מהתמודדות בבחירות מועמד שנחשד בגניבת תיק חליפות וגו'?
623607
לא הייתי פוסל.

מה שהיה מטריד בסיפור של פרנקל זה יותר ההתנהלות שלו וחוסר הדיווח, מאשר עצם המקרה לגופו.
624148
הנה מקרה מבחן אחר. כאן עסקינן דווקא במועמד שהורשע בדין.

עורך הדין ג'מאל אגבאריה דחף והיכה שוטר בעת מחאה נגד הריסת בית בכפר מושרפה (או דווקא במוסמוס, על פי העתירה שהגישה בשמו עדאלה). הוא נדון לארבעה חודשי מאסר שרוצו בעבירות שרות. בהתאם לחוק ולפסיקה בעניין פייגלין, הוטל עליו להוכיח כי אין קלון במעשה שבו הורשע. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, ובעקבותיו גם בג"ץ, קבעו כי דווקא יש קלון במעשה. בכך נשללה ממנו הזכות להיבחר לראשות המועצה המקומית במשך שבע שנים, אך ורק בשל מכה בודדת שהיכה שוטר, בעת אירוע טעון ורווי התלהטות יצרים.

לדעתי זו טעות קשה (לאו דווקא של בית המשפט, שורש הבעיה בחקיקה), ולא רק בגלל הפגיעה בזכותו של אגבאריה להיבחר; יש כאן גם פגיעה בזכותם של תושבי מעלה עירון לבחור במועמד הראוי בעיניהם לנהל את עניניהם. לא זו אף זו, יש כאן פוטנציאל מסוכן לפגיעה בייצוג הציבור (גם חברי כנסת!) בעדות שוטר בודדה אודות אירוע קצרצר שתוצאותיו לא מהותיות. אם לא די בכך, נראה שיש סיכוי טוב שהכנסת הנוכחית תחמיר את צינון שבע השנים ותקבע איסור עולמית. (אמנם כאן אגבאריה הודה בעובדות)

הודעה לעיתונות של עדאלה
פסק הדין
624170
אם נתעלם לרגע מנושא הראיות לעברה (הרי הנאשם הודה), בעיני, תקיפת שוטר (או כל עובד ציבור בעת מילוי תפקידו) זו עברה חמורה שראויה לענישה חמורה (מאסר בפועל לכל הפחות ולא עבודות שרות).
המצב כיום שבו הענישה על מעשים כאלו היא קלה ולא מרתיעה (לפחות כאשר התוקף הוא יהודי), תורמת לרמת האלימות כלפי רופאים, אחיות, פקחים עירוניים, פקחי רשות שמורות הטבע ואפילו שוטרים. התוצאות של המעשה אולי לא מהותיות ברמת השוטר המותקף, אבל מהותיות מאוד בנושא האלימות נגד עובדי הציבור בכלל ונגד אוכפי החוק בפרט.
לא קלון 624174
אני מסכים איתך שתקיפת עובדי ציבור היא עבירה חמורה (אם כי אישית יש לי רשימה של כמה שהם על הכוונת).
אבל קלון?
לא קלון 624178
מה הבעיה? מי שתוקף עובדי ציבור לא ראוי להיות נציג של הציבור.
לא קלון 624182
זו אמנם הצהרה עם מצלול נחמד, אבל לטעמי היא מסוכנת.

קודם כל - וקונקרטית - בעיה אחת קשורה בחוסר האמון הכללי שלי בערך האמת של ההאשמה ב-"תקיפת שוטר".

שנית - וכללית יותר - יש לי 2 השגות על כלל האצבע שאתה מציע: עקרונית ופרקטית. הפרקטית היא שלא הגיוני בעיני שעדות יחידה (במיוחד לא של עובד ציבור) תספיק כדי לפסול אדם מלשמש נציג-ציבור. את העקרונית אני מתקשה מעט לנסח, אז בערך: תקיפה "סתם" היא חמורה (הרבה) יותר מתקיפת עובד ציבור, מכיוון שהיא מעידה על אדם אלים עם נטיות פליליות, בעוד שתקיפת עובד ציבור לא בהכרח מעידה על שום דבר מעבר להפגנת ערעור מסויים (שיכול להיות מינורי) על הסדר הציבורי הקיים, שקצת יצאה משליטה (ולהערכתי ברוב הבמיקרים בשל אובר-ריאקציה של עובדי הציבור, ולא בשל מחאה לא לגטימית). באופן טבעי אנשים המובילים מחאות ציבוריות חשופים יותר להתקלויות מהסוג הזה, ובו בזמן גם ראויים יותר לשמש כנציגי ציבור. כך שיש בהצעה שלך לא מעט אבסורד, ולא רק שצריך (לטעמי) טעמים הרבה יותר חזקים כדי לפסול אדם מלשמש נציג ציבור, טעמים הקשורים ל-"היסטוריה של התנגשות עם הממסד" הם בעייתים במיוחד.
לא קלון 624184
ציינתי שאני לא רוצה להכנס לנושא חוזק הראיות, אבל לטעמי, חוזק הראיות לא יכול לשמש טיעון לעונש. אם הראיות לא מספיק חזקות יש לזכות את הנאשם ולא להטיל עליו עונש מופחת.

באופן עקרוני, נבחרי הציבור מוציאים לפועל את המדיניות שעבורה הם נבחרו באמצעות הפעלת עובדי הציבור, כלומר העובדים הם שליחי הציבור לא פחות מאשר הנבחרים עצמם. פגיעה בעובדי הציבור היא פגיעה במנגנון הדמוקרטי ואיום עליו לא פחות מאיום על מועמד לראשות עיר לבל יתמודד פן יבולע לו (שלא לדבר על פגיעה פיזית בו).
לא קלון 624188
באופן עקרוני אתה צודק, אבל יותר מדי פעמים נתקלתי בחריגות מסמכות של עובדי הציבור עצמם (שוטרים, פקחים, ופקידים) התעללות, פגיעה בזכויות, ותקיפה אלימה.
הכרתי פקח שדרך שיגרה היה חוטף סטירת לחי או אגרוף בממוצע פעם בחודש, דרך שיגרה המהל המחוזי היה מזמן אותו וצועק עליו כי ברור היה ששוב הוא ליכלך והציק לאזרחים.
ראיתי בבית משפט אדם שנשאל למה היכה את פקיד הביטוח הלאומי וענה שרצה להגיע לבית המשפט כי זו הדרך היחידה שבה יוכל לעבור את מחסום הביורוקרטיה לטעון את טיעוניו.
ראיתי אשים מודים באישומים נגדם כדי לקבל עונש מופחת.
ובעיקר, ראיתי תקיפה על פקחי עיריה שהשיבה אותם לשפיותם וגרמה לכך שיפסיקו להציק לתוקף.
לא קלון 624235
חוץ מחברי כנסת שיש להם חסינות ויכולים לתקוף את מי שבא להם ולהמשיך להיות נציגי ציבור.
623555
אבל מי שמדקדק הוא התקשורת, והיא מדקדקת גם אצל הפוליטיקאים.
להזכירך, פרנקל הסיר את מועמדותו בעצמו - לא נפסל ע''י הוועדה עקב אותו קוצו של יוד ושבבי אי האמינות. אם היה רוצה להמשיך ולהתמודד על המשרה (תוך מתן דין וחשבון ציבורי) היה יכול לעשות זאת, אלא זה הוא בחר שלא להמשיך הלאה.
623606
הבה נזכיר שלא קיימת כלל וועדה כזו לתפקידים בכירים אחרים (אם אינני טועה), כמו שרים למשל.
623668
וזה ההבדל בין תפקיד מינוי לתפקיד נבחר
623685
וזה גם ההבדל בין חוק לנורמה. הנורמות בארץ בקשר לפוליטקאים הן כל כך נמוכות, ששום חוק כנראה לא יציל אותן. אולי זה חלק מתרבות ה'לא לצאת פראייר', שמבחינתה מי שניסה לדפוק את המערכת, מגיע לו על זה קרדיט, גם אם זה עושה אותו פושע.
ועדה 623683
תוחזר הוועדה המסדרת, ויפה שעה אחת קודם.
623699
זה לא משנה, מה שבאמת חשוב הוא קיומה של רגישות. פוליטיקאים לא רגישים לאותו דין וחשבון ציבורי, ומועמדים לנגידות בנק - כן.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים