הסלמה במלחמת הסחר בין ארה''ב לסין 3839
נשיא ארה"ב טראמפ הורה לממשלו לבחון הטלת מכסים נוספים על סין, על סחורות בשווי 100 מיליארד דולר.

זהו צעד נוסף במלחמת מכסים שארה"ב פתחה בה לפני כמה שבועות. ברקע הדברים טענות של כלכלנים שונים לפיהן סין גונבת, או משיגה באופנים לא הוגנים, קניין רוחני ויתרונות טכנולוגיים, וכן מורת רוחו של טראמפ מהגירעון המסחרי הגבוה של ארה"ב מול סין.

לפי ניתוח ה"וושיגנטון פוסט", לסין יש יותר מה להפסיד ממלחמת סחר כוללת ביניהן – היא מכרה לארה"ב ב-‏506 מיליארד דולר בשנה שעברה, לעומת 130 מיליארד דולר בכיוון ההפוך, כאשר כלכלת סין תלויה יותר בייצוא.

עם זאת, מציין וושינגטון פוסט, ייתכן כי לסין יש יותר משאבים להחזיק מעמד במאבק כזה. שלטונו של הנשיא שי חזק (לאחרונה הותר לו לכהן לכל חייו), כמו גם שליטתו במדיה בארצו; סין הריכוזית יכולה להקצות משאבים לתמיכה בגורמים שיפגעו ישירות ממאבק הסחר.

בארה"ב, לעומת זאת, מכסים נתקלים בהתנגדות מצד תעשיות חזקות. אחד המכסים שיצרו הד גדול ביותר הוא מכס שהטילה סין על תוצרת חקלאית מארה"ב, בפרט על סויה ועל בשר חזיר. הדבר צפוי לגרום להפסדים כבדים לחקלאי ארה"ב, שמהווים חלק נכבד בבסיס התמיכה של המפלגה הרפובליקאית. ב-‏2018 יתקיימו בחירות למושבים רבים בקונגרס.

מנופי לחץ נוספים של סין על ארה"ב הוא מידת שיתוף הפעולה של סין בלחץ על צפון קוריאה, וכן הגבלת הפעילות בסין של חברות כמו נייקי, דיסני ואפל.

"וושינגטון פוסט" מציין עוד כי בעצם ארה"ב לא הגדירה דרישות ספציפיות מסין, אלא רק שאיפה לאיזון מאזן הסחר. לכן, יש המעריכים כי תמורת ויתורים קטנים יחסית מצד סין, טראמפ יכריז על ניצחון ויבטל את המכסים, מבלי להשפיע עמוקות על מאזן הסחר או על עלייתה הטכנולוגית של סין.
קישורים
וושינגטון פוסט
סין במירוץ לדומיננטיות טכנולוגית - דיון באייל הקורא
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "פוליטיקה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

קודחי החורים בסירה המשותפת 698432
קשה לי להאמין שיש נושא בו הכלכלנים תמימי דעה כמו לגבי נזקי מכסי המגן.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698433
זה באמת אחד מאותם הדברים שהם א'-ב' של כלכלה.

הכלכלנים גם תמימי דעה שטראמפ צודק בעקרון, שסין ניהלה סחר לא הוגן לאורך תקופה ארוכה.
השאלה עכשיו הוא האם טראמפ הוא באמת אומן המשא ומתן כפי שהוא מציג את עצמו. לדעתי הסינים הם ממש לא קוטלי קנים.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698434
אני לא בטוח שהמטרה שלו היא שיפור משמעותי בהסכמי סחר כלשהם.
טראמפ, כתומך בשוק החופשי, לדעתי בכלל לא מתכוון לייצר מכסים או הסכמים כלכליים כובלים כלשהם, אלא למנף את התהליך לצרכים פוליטיים, כמו למשל סיוע סיני עם צפון קוריאה, ו/או איתות לגזרות אחרות בהם הוא רוצה לשבור הסכמים כובלים קיימים, וכמובן מטרת משנה לא פחות ראויה מבחינתו היא שיוכל בסוף התהליך לומר בתוך ארה"ב שזה מימוש הבטחת בחירות שלו.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698435
בוא נראה אם הוא גם יצליח. בינתיים הוא ''דואג'' לחגורת החלודה אבל ''מקריב'' את החקלאים.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698437
בינתיים הסכם הסחר הטרנס פסיפי (TPP), שהיה במקור הסכם שאחת ממרותיו העיקריות הייתה יצירת משקל נגד לסין, יצא לדרך ללא ארצות הברית.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698438
לא יודע אם אתה באמת שם לב למה שאני כותב..

הסכמי סחר הם לא באמת שוק חופשי. ההתנערות מהם אינה בהכרח מנוגדת למשנתו של טראמפ.
במקרים רבים ניתן לומר שההיפך הוא הנכון.

את זה כבר קראת?
קודחי החורים בסירה המשותפת 698440
1. הסכם הסחר הזה היה יכול להפעיל לחץ הרבה יותר אפקטיבי על סין מאשר לחץ של ארצות הברית לבדה.

2. אני מכיר את הטענות. אבל אותו דבר יהיה כנראה נכון גם לגבי כל הסכם שאליו תגיע ארצות הברית עם סין (ועם מדינות אחרות). כן, משטר קפיטליסטי משוכלל נותן הרבה כוח לחברות הענק.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698444
אני לא מדבר על "משטר קפיטליסטי משוכלל" (מה שזה לא יהיה) ולמי הוא אמור לתת כוח.

אני מדבר על סוגיה פוליטית כלכלית במונחים פשוטים ככל שניתן: פוליטיקאי התומך בשוק חופשי (ועל פי הניתוח שלי טראמפ נמצא עמוק בקבוצה זו) יהיה נגד הסכמים שמייצרים עיוות של סחר חופשי וכוחות שוק - בין אם הם נוצרים ע"י הסכמי סחר שמתעדפים מוצר אחד או מדינה אחת על אחרת, ובין אם הם תוצר של מדיניות פנימית של הטלת מכסים והגבלות על מעבר סחורות ואנשים.

לכן אני מניח שטראמפ, בסוף התהליך עם סין, לא יטיל מכס על שום דבר, וכמובן שגם לא יצטרף או יתחזק הסכם סחר מהסוג אותו הזכרת.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698448
בדיון הקודם שלנו בסוגיה הזכרת שטראמפ אינו בעד הסכמים רבי משתתפים אלא אוסף של הסכמי סחר דו־צדדיים בין מדינות. טראמפ רוצה להגיע להסכם עם סין, אבל עם תנאים טובים יותר לארצות הברית.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698455
אודה אם תזכיר איפה ציינתי זאת, כדי שאוכל לראות איפה הטעיתי אותך בניסוח לא מספיק טוב.

כדי לחדד, אני מאמין שטראמפ בעד סחר חופשי, מתוך הבנתו כתומך שוק חופשי שזה משרת את האינטרסים של ארה"ב יותר מהכל, וזה אומר ללא העדפות ומשוא פנים באף הסכם - בילטרלי, מולטילטרלי או אומנילטרלי.

סוג ההסכמים היחיד שהוא יהיה בעדו הוא כזה שפותח שווקים ללא חוזה כובל או מתעדף *כלשהו*, אלא פשוט מאפשר לבעלי עניין סינים ואמריקאים לייצר מסחר לפי כוחות השוק.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698456
הבהרה: דעתך בדיון היתה שטראמפ הוא בעד הסכם בילטראלי. המשך המשפט הוא דעתי (כלומר: המסקנה שלי). חשבתי שזה ברור.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698460
ברור ששטיגליץ מתאר נכון את ההסכם שטראמפ לא נכנס אליו. טראמפ מעדיף הסכמים בילטרארליים כי הם בדרך כלל בין צד חזק לצד חלש. בעניין של סין, פתאום מול טראמפ וארה''ב אין צד חלש יותר. בגלל זה ארה''ב לא אהבה את האיחוד האירופאי ושיטתו לנהל מו''מ מול ארה''ב, כקבוצת מדינות שביחד היו בעלות משקל כלכלי גדול. ארה''ב אוהבת אותן אחת אחת וקטנה. אפשר לראות היטב מה עשתה כפיית השוק החופשי על החקלאות במדינות אמריקה הלטינית והקריבית.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698478
להסברי ''איפכא מסתברא'' יש חולשה אחת.
יתכן שמן ההצהרות שלטראמפ לא יצא שום מכס חדש. תוכל אז לומר שזו ראיה לכך שמלכתחילה לא התכוון להטיל מכסים חדשים. מצד שני, אפשר יהיה גם לטעון שהמדיניות של טראמפ היא כאוס של הצהרות סותרות ואפס עשייה שיטתית.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698486
אני מניח שלכל הסבר שמנסה למצוא שיטה ולהוכיחה דרך בדיקת יכולת ניבוי העתיד, יש תמיד חולשה מול ההסבר ''הפשוט'' שאין שיטה והכל קשקוש.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698498
ולכל הסבר של ''אין שיטה והכל קשקוש'' עומדת החולשה ששיקספיר כתב את המלט ולא תכנה (או שימפנזה) שהקיש אקראית על מכונת כתיבה, שסטאלין (או היטלר, כרצונך) הרג מיליוני אנשים כתוצאה ישירה של החלטותיו ולא באקראי, ושביל גייטס ולא יוסי כהן שולטים על חברת תוכנה עצומה ויכולים לתרום מאות מיליארדים לצדקה.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698524
אפשר להוסיף שאלה האם הציוצים של טראמפ הם המשך לדיונים ומדיניות או שצוות יועציו ושריו מגלים אותם בבוקר.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698462
ליחס לטראמפ מידה כלשהיא של תיכנון להשגת מטרות מוגדרות זה לחטוא בנדיבות מוגזמת.

בינתיים הוא מגיב באימפולסיביות על כל ביקורת שלילית שהוא שומע באותו רגע מפיה של אן קולטר ושות'. המניע העיקרי המצטייר זה שילוב בין הצורך לשמוע שהוא הכי טוב, בכל מה שזה לא יהיה, עם אימפולס דורסני.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698487
תגובה 698486

וכמו שאמר המת לעיוור: נחיה ונראה.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698492
טוב, כבר לא פעם דיברנו על זה שהצורך למצוא דפוס שיטתי בכל מצבור אקראי של נקודות עתיק כימי האדם, אם לא מוקדם יותר.

העניין עם ממשל טראמפ שזה ממש לא 'נחכה ונראה'' כי זה משפיע מיד, לעכשיו, ולרעה.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698439
אתה יכול להסביר כיצד סין ניהלה סחר לא הוגן?
קודחי החורים בסירה המשותפת 698494
סין משתמשת בסט חוקים שונה לחלוטין מזה של כלכלת שוק. הממשל קובע המון דברים, ומונע המון דברים. למשל הגבלה של בעלות זרה-ישנם תחומים בכלכלת סין שסגורים לחלוטין בפני בעלות זרה, והממשל משנה את החוקים כל העת בהתאם ליעדי מדיניות שהוא מעוניין להשיג.

דוגמה בולטת היא המהפך ביחס לקניין רוחני:
כל עוד היה נוח לסינים לאפשר לכלכלה שלהם להשתמש בתוכנות בחינם הם "עשו קולות" (2002) (2006) של "מנסים לשנות את כללי התרבות הסינית" אבל מעולם לא פסקו לטובת מיקרוסופט. תסכים איתי שצפצוף על חוקי הקניין הרוחני הוא סחר לא הוגן?

אחרי עשורים של העתקה בלי חשבון, החלו כבר בשנת 2010 לתכנן בסין את השינוי. בשנת 2012 כבר זכתה מיקרוסופט בפיצוי של מיליוני דולרים וב"התנצלות עמוקה"
בסוף 2014 הוקמו בסין בתי משפט ייעודיים לטיפול בסכסוכי קניין רוחני (לרבות הפרת פטנטים). וזה לא שינוי מהפה החוצה- הסטטיסטיקה מראה שבכ־70% ממשפטי הפטנטים בתי המשפט הכריעו לטובת בעלי הפטנטים (הטוענים להפרה).
המהפך ביחס לקניין רוחני הוא נדבך חשוב במהלך האסטרטגי שבו הממשל הסיני דוחף לשנות את הכלכלה הסינית מכלכלה של ייצור לכלכלה של חדשנות טכנולוגית. במקביל הוא גם מסייע למגמת היציאה החוצה - המגמה בה סין מנצלת את עודפי המט"ח שלה להשקעה ושיתופי פעולה עם חברות זרות. ללא אכיפה של קניין רוחני לא תהיה לחברות הזרות שום נטייה לשתף פעולה.

ממשלת סין מנהלת את פעילותן של החברות הסיניות לטובת יעדים לאומיים- נקודה ישראלית: המיזוג ב 2015 בין שתי יצרניות הרכבות המובילות של סין, CNR ו-CSR (שתיהן חברות בבעלות ממשלתית) שיצר את יצרנית הרכבות הגדולה בעולם - מטרתו המוצהרת היתה "שיפור כושר התחרות של סין על חוזים בינלאומיים". ואכן, שתי החברות ניגשו במקור בנפרד עם שתי הצעות מתחרות למכרז הגדול של רכבת ישראל, ואחרי המיזוג נותרו עם הצעה אחת.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698497
ז"א שכשממשלץ ישראל פיקחה על שערי המט"ח (האלכסון המפורסם) בניגוד לחוקי כלכלת השוק, וכשהיא מטילה מכסים על ייבוא חלב ובשר וכיוצא בזה, היא עוסקת בסחר לא הוגן?
קודחי החורים בסירה המשותפת 698503
התשובה הקצרה היא כן.
כל הגנה על תוצרת מקומית יכולה להיחשב "סחר לא הוגן".
אפשר לקחת דוגמה יותר ברורה- "ריבוי שערים" בתחום המט"ח – הממשלה קבעה שערי מט"ח שונים לתחומים שונים שבעצם גילמו בתוכם סובסידיה או מס לפי כוונת הממשלה לתמרץ או לדכא תנועות מט"ח בו: שער ליבואנים, שער ליצואנים, שער לתנועות הון, שער לנוסעים. הצרה היתה שבניגוד לסינים אצלנו לא היתה שום אסטרטגיה.
אבל ישראל של 50 השנה הראשונות לקיומה היתה שחקן זניח בשוק העולמי. תחשוב מה היה קורה אם גרמניה היתה עושה שער דויטשה מארק ליצואנים, שער ליבואנים, שער לנוסעים ושער לתנועות הון.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698505
אוקי, רק שכשאתה מציג את זה ככה זה כבר לא כל כך נשמע כמו פשע חמור, אלא כמו משהו לגיטימי שמדינות עושות מדי יום ביומו כחלק מהמדיניות הכלכלית שלהן.
ולא סביר לקבוע שמשהו הוא פשע רק על פי הגודל של המדינה שמבצעת אותו, אתה מסכים?

(אני קיוויתי אולי שתאמר שמכסים זה דבר אחד, אבל הפרת זכויות יוצרים זה דבר אחר, ותפצל את הטיעון לשני ענפים מורכבים יותר).
קודחי החורים בסירה המשותפת 698521
לא יודע לגבי פשע חמור, אלא שאם גרמניה אמנם היתה נוהגת כך בשנות השמונים והתשעים, היתה נוצרת מלחמת סחר עולמית שהיתה דופקת חזק את הכלכלה העולמית.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698516
בוא נראה:

הצפצוף על חוקי הקניין הרוחני תוקן (על פי עדותך, אני לא מתימר להבין בזה).
איחוד/הלאמה/תיאום בין חברות בסין יכול רק להעלות את המחירים לקונה - מה שיתן צ'אנס לחברות ממדינות אחרות (כמו מכס, למרבית האירוניה).
ניצול עודפי המט"ח‏1 של סין להשקעה בחברות זרות - זה טוב מאוד לחברות הזרות. הלוואי שישקיעו גם בחברה שלי!
ההגבלה של בעלות זרה על חברות סיניות - זה רע מאוד בעיקר לסין, ודוחף את המשקיעים הפוטנציאלים להשקיע מחוץ לסין. המשקיעים יכולים להתלונן על שהרוויחו פחות ממה שיכלו, אבל זה באמת צרות של עשירים.

מה מכל זה קשור, ולו בצורה עקיפה, להטלת מכס מגן?

___
1. בעצם, כל עודפי המט"ח של סין הם השקעה בחו"ל‏2.
2. בני אדם הם חיות מוזרות. לעיתים אני תוהה אם כל מלחמת הסחר הזאת היתה נמנעת לו מלכתחילה הכלכלנים היו קוראים לפער במאזן הסחר הבנלאומי "השקעה מחו"ל" במקום הכינוי המפחיד "Trade Deficit".
קודחי החורים בסירה המשותפת 698522
לא רק מכסי מגן - פרוטקציוניזם [ויקיפדיה]

לגבי מיזוג בין חברות - במכרז רכבת ישראל מיזוגים גרמו לכך שארבעה מציעים מתחרים הפכו לשניים. זה רע לתחרות.

ההגבלה של בעלות זרה על חברות סיניות אפשרה לחברות מקומיות קטנות לצמוח מבלי שענקים עולמיים יקנו אותן‏1. זה לא דבר רע, אבל זו הגבלה על סחר חופשי.

להערת הרגל- נכון חלקית. טראמפ משתמש בזה כדי להציג את הסינים כרשעים. אבל הסינים באמת לא התנהגו יפה. אילו הם היו משלמים על כל מערכות ההפעלה שהם השתמשו בהן‏2 ב 1990-2010 גרעון הסחר היה קטן יותר, וכך גם הצמיחה הסינית.
_________
1 האם האינאן איירליינס [ויקיפדיה] שנוסדה בשנת 1989 ומפעילה היום צי מטוסים גדול פי 4 משל אל על היתה מצליחה לשרוד כחברה עצמאית אלמלא המגבלות?
2 אישית, צירוף המלים "קנין רוחני" הוא בעיני אוקסימורון מוחלט, אלא לעניין זה של סחר הוגן שחקנים שונים שיחקו תחת מערכות חוקים שונות.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698525
כנראה שאני מפספס משהו - איזה מהבעיות שתיארת יכולה להיפתר על ידי מכס?

מיזוג החברות - רע לצרכן, טוב למתחרים (כמו, הפלא ופלא, מכס מגן).
הגבלת הבעלות - רעה מאוד לסינים עצמם. אפשר לומר שזה נותן לחברות זרות, שאין להן את המגבלה הזאת, יתרון "לא הוגן".
ההערה על הערת הרגל - איש חכם טען פעם, כמה תגובות במעלה הפתיל, שהבעיה הולכת ומצטמצמת כבר היום.

בעצם, נראה שכל הבעיות שהוזכרת רק יוחמרו מהטלת המכס. אחרי שיטילו קנס על קניית תוצרת סין מוצרי החברה הממוזגת יהיו אף יותר יקרים (לשמחת המתחרה השוודי), היתרון ה"לא הוגן" של החברות שאינן סיניות יגדל, והמוטיבציה הסינית לשמור על הקניין הרוחני של חברות זרות תימוג כמו מורה ותיק ונפוח בדיון מול שכ"ג.
קודחי החורים בסירה המשותפת 698545
אה, פספסתי את כוונתך.

כמובן שאף אחת מהבעיות לא תיפתר ע''י הטלת מכס. אמרנו כבר שמוסכם מקיר לקיר שמכסי מגן הם דבר רע לכלכלה העולמית.
האיומים הדו צדדיים בהטלת המכס הם בס''ה מנופי לחץ במסגרת המו''מ בין ארה''ב לסין, שגם תוחמים אותו בזמן. התוצאה הרצויה היא להגיע להסכם לפני כניסת האיומים לתוקף. כשלון להגיע להסכם וכניסה של המכסים לתוקף יהיו ארוע שלילי ביותר עבור הכלכלה העולמית, אבל עוד חזון למועד.
698541
שעורים בסינית
הסטודנט האמריקאי הראשון שלמד בסין מסביר על סין של ימינו, מאיר עיניים ומעניין.
תעודת שליש לטראמפ 700628
מאחר וזו תגובה של מאזין לחדשות לאייל הקורא ולא חוות דעת מנומקת של היסטוריון, אתיר לעצמי לפרוץ את גדרי הזהירות הסבלנות וההמתנה, שמחייב העיסוק בהיסטוריה.
נראה לי שמותר כבר בשלב מוקדם זה לומר שטראמפ לוקה מאד ברוב התכונות הנדרשות ממנהיג פוליטי. ההרגשה, לפחות שלי, היא שדי ברור שכל זה יגמר רע.
באוירה זו אני רוצה לחזור על אבחנה אחת ולצרף לה אבחנה ואזהרה חדשה.
בחירתו של טראמפ היא לעניות דעתי כשל מחריד של השיטה הדמוקרטית האמריקנית. שיטה זו מכילה בתוכה כמה מיני בלמים ואיזונים שנועדו למנוע בחירתו של דמגוג ללא כישורי הנהגה מסוגו של טראמפ. בעובדה, כל הבלמים הללו כשלו ולא מנעו את תאונת הדרכים ההיסטורית הזו. טראמפ בתקופה קצרה יחסית הצליח לקומם עליו גורמי שלטון בעלי השפעה (המפלגה הרפובליקנית, הצבא ושירותי המודיעין). עשוי אפילו להיווצר מצב בו טראמפ לא יצליח להשלים את תקופת כהונתו. דווקא המצב המעורער הזה של שלטון טראמפ, עשוי למסך אבחנה חשובה שחשוב לעשות.
גם מבלי לצלול לנבכי הגורמים השונים שהניעו כמעט מחצית ממצביעי ארה"ב להצביע בעד טראמפ, אי אפשר להתעלם ממסקנה אחת. קיים ציבור גדול בארה"ב (וקרוב לודאי בעוד מקומות רבים אחרים) שפיתחו טינה עמוקה ותחושת נבגדות כלפי כל הממסד הפוליטי הדמוקרטי. התופעה הקרדינלית הזו לא נולדה עם טראמפ ולא תיעלם איתו. לא חשוב מה יקרה עם טראמפ, התופעה הזו לא תיעלם.
בד"כ מקשרים את האנטי-ממסדיות הזו לבעיית ההגירה. אני מרשה לעצמי לשער שמדובר במשהו אפילו רחב יותר. אני חושש שהמערכת הפוליטית והרעיונית של הדמוקרטיה המערבית שנסתה לבנות חברה יציבה ואנושית יותר, אינה דינאמית מספיק כדי להתמודד עם השינויים ההיסטוריים המהירים. החברות המערביות הן צפופות הרבה יותר מבעבר. הנתונים מלמדים שהפשיעה והטרור פחתו סטאטיסטית, אבל זו רק סטאטיסטיקה. אני משער שיש ירידה בביטחון האישי ולא רק בתחושת הביטחון האישי. אולי מספר הפושעים והטרוריסטים פחת סטאטיסטית, אבל אנו חיים בערים הרבה יותר גדולות וחיים בתוך מערכות קיום מורכבות ורגישות מאד המאפשרות את הקיום של יישובים גדולים כאלו. מעט פושעים יכולים לגרום לנזקים ברמת קטסטרופה. הליברליות והסובלנות הדמו-ליברלית יוצרות לעתים קרובות תחושה של שלטון עבריינים/מסתננים/טרוריסטים.
התחושה, אולי המציאות, הזו היא היוצרת את הבסיס האלקטורלי התומך בכל מי שמנגח את הממסד השלטוני.
אף אחד, בודאי שלא אני, מצפה מן המשטר הדמוקרטי לחדש את משחקי הקרקס ולהשליך פושעים לחיות טרף. ועדיין המשטר הדמוקרטי, אם חפץ חיים הוא, יצטרך למצוא את הדרך, למנוע מטרוריסטים/עבריינים/קנאים/מהגרים לא רצויים וסתם אנרכיסטים וראדיקלים להשתלט על מציאות החיים. אם זה לא יצליח, הבוחר ימשיך להתנקם ע"י טראמפים וברקסיטים למיניהם.
תעודת שליש לטראמפ 700632
איך "אני משער שיש ירידה בביטחון האישי ולא רק בתחושת הביטחון האישי" מסתדר עם "הנתונים מלמדים שהפשיעה והטרור פחתו סטאטיסטית"? אה, מובן, הרי "זו רק סטאטיסטיקה". אותך ליובל!

אם כבר, הייתי מניח שהניראות של הפשעים והטרור עלתה פלאים עם הטכנולוגיה. למשל, אלימות המשטרה בארץ הקודש אולי לא יותר חמורה מבעבר, אבל התחושה האישית שלי השתנתה עם כל הסרטונים המופצים ברשת.
תעודת שליש לטראמפ 700635
הרשה לי להסביר את טענתי.
נניח שלפני מאה שנים, אחד מכל 100,000 היה פושע מסוכן. האזרח הממוצע התגורר ביישוב שגרו בו 5000 תושבים (שחלק גדול מהם היו מוכרים לו). היום נניח שיחס הפושעים ירד לאחד ל-‏200,000, אבל האזרח הממוצע גר בעיר שיש בה מיליון תושבים. היכן האימפקט, מרחב ההשפעה, של הפשע, גדול יותר?
בעבר טרוריסט יכל להרעיל באר ששתו ממנה מאה אנשים. היום טרוריסט יכול להרעיל מערכת המספקת מים למאות אלפי אנשים.
מותר להזכיר את הבדיחה על הסטאטיסטיקאי שטבע באגם שעומקו הממוצע 20 ס"מ?
אני לא מדבר על נראות. אני מעלה את הסברה, שהסיכוי של כל אחד מאיתנו להקלע לאירוע של פשע/פיגוע במהלך חיי היומיום שלו, גדול יותר מבעבר. יתכן שזה רק נראות (האימפקט של תקשורת ההמונים), אבל יתכן שזה עובדת חיים. הירידה במספר הסכסוכים המזויינים ובשכיחות של מעשי הפשע, במידה והיא עובדתית, היא רק חלק מן התמונה. החלק האחר הוא שאנו נמצאים באינטראקציה ממשית עם מספר גדול בהרבה של אנשים מאשר בעבר.
באשר לאלימות השוטרים, איני יכול אלא לציין את ההתרשמות האישית שלי שיש קשר בין אלימות השוטרים לבין מידת הסיכון שיש בעבודתם של השוטרים.
אני רוצה להבהיר, שאיני מדבר מתוך מהפך ו"התפכחות" אנטי ליברלית. אני למשל מבין היטב את מצוקתם של מבקשי המקלט מאפריקה. אני לא חש שום דבר מלבד תיעוב כלפי אנשים המסוגלים לאטום את ליבם למצוקות הזולת. אני מודע היטב למניפולציות ולהסתה של תושבי דר' ת"א ולכל אותם מסיתים פוליטיים המנסים לגזור קופון ממצוקות אנושיות. יחד עם זאת, אני מבין היטב שמצב בו כמה עשרות אלפי פליטים כופים את מצוקתם על החלק היותר עני של מדינת ישראל הוא מצב לא תקין.
אנושיות אינה זהה לאלטרואיזם. העובדה שטראמפ משתמש בבעיית ההגירה, אינה אומרת שהבעיה אינה קיימת.
תעודת שליש לטראמפ 700643
"אני מעלה את הסברה, שהסיכוי של כל אחד מאיתנו להקלע לאירוע של פשע/פיגוע במהלך חיי היומיום שלו, גדול יותר מבעבר" - אם אתה מדבר על "להיקלע" ולא על "להיפגע" אני חושב שבכל זאת שנינו מדברים על אותו דבר - נראות. הרי כל מי שנקלע לארוע אלים ומושפע ממנו באופן רציני מצטרף מיד לרשימת הנפגעים שמצטרפים לסטטיסטיקה תחת בטור "נפגעי חרדה", כלומר נספר בסטטיסטיקה של הנפגעים, והנתונים מראים שמבחינת הסיכוי להיפגע מאירוע אלים כלשהו המצב היום טוב יותר מבעבר.

בהערת רגל אציין שמעניין אם יש נתונים בשאלה מה קרה למספר "נפגעי החרדה" בארועים בטחוניים מאז הוחלט להעניק להם מעמד של אנשי בטחון מבחינת התמיכה הכלכלית. ייתכן שנגלה להפתעתנו שלתגמול כספי יש השפעה שלילית על החוסן הנפשי של האוכלוסייה :-)
תעודת שליש לטראמפ 700646
טענת טענה חזקה והייתי קרוב להשתכנע ואז פנית לפינה הזו של נפגעי חרדה. קודם כל יש דבר כזה נפגעי חרדה ופוסט טראומה והפגיעה שלהם לפעמים לא פחות חמורה מפגיעה פיזית. יש הרבה מתחזים וסחטנים המנסים לרמות את המערכת ויש מערכת חלשה שלא מסוגלת לסנן אותם. זה נושא רציני, אבל לא קשור.
אין לי נתונים משלי ואני לא יכול להוכיח, אבל אני מעלה את הטענה שהסיכוי שלך ושלי להיפגע מפיגוע אלים (להיפגע ממש ולא סתם להיקלע),הוא יותר גדול מאשר בתקופות קודמות (נניח לפני 1914), גם אם יש ירידה במספר היחסי של מפגעים וארועי פיגוע כפי שנטען. די בכך שמפגע בעבר יכל לפגוע בקרבנות בודדים, בעוד מפגע היום יכול לפגוע בעשרות, מאות, אלפי, ... קרבנות, ע"י פיצוץ של מטען במרתף בניין, ברכבת או באיצטדיון.
אני שב ומזכיר את הארוע בו נלכדו צאצאי מהגרים מוסלמים בצרפת שאספו מודיעין לפיגוע בכור גרעיני. ברור לי שמדובר בפרומיל של צאצאי המהגרים. האם זה צריך להרגיע את מיליוני הצרפתים החיים בתוך רדיוס הפיגוע הזה?
אני מניח שמה שיש בינינו, זה לא ויכוח, אלא שאלה: האם יש בסיס עובדתי לתחושת הפגיעות של רוב דומם (או מיעוט משמעותי) או שמדובר בנטו היסטריה והסתה?
תעודת שליש לטראמפ 700659
אני יכול רק להפנות לספרו של פינקר The Better Angels of Our Nature או, למי שזמנו קצר, לערך שהוקדש לו אצל הדודה המלאכים הטובים של טבענו [ויקיפדיה].

ההערה לגבי נפגעי החרדה היתה רק הערת אגב שלא שייכת לעניין.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים