אמזון תתחיל לפעול בישראל 3934
חברת אמזון פנתה השבוע בדואר אלקטרוני למוכרים ישראלים, והציעה להם "למכור ולספק הזמנות ישירות ללקוחות בישראל, באמצעות המלאי שלך בישראל". ההערכה היא שאמזון תפתח בקרוב אתר מסחר בעברית, ולפני כשנה אכן גייסה לשורותיה מתרגמים מאנגלית לעברית.

מניותיהן של חברות הקניונים עזריאלי ומליסרון ושל חברת המרכזים המסחריים ביג צנחו בבורסה בכ-‏3% לאחר ההודעה.
קישורים
טלטלה בענף הקמעונאות: אמזון נכנסת לישראל - כלכליסט
רעידת אדמה בקמעונות: אמזון נכנסת לישראל - מניות הקניונים נופלות - TheMarker
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

יש לי יש לי 706505
אני סמוך ובטוח שהיא תהיה ספקית אמזון הגדולה בישראל.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706514
כאן עוסקים בשאלות המיסוי הצפויות.
האם אין זו הזדמנות לבטל את הפטור ממס על מוצרי אמזון באופן כללי? זה אומנם יפלה אותה לעומת עליבאבא אקספרס ודומיו, אך יקטין את האפליה כנגד הסוחרים המקומיים, ואפילו יאלץ אותה להרחיב את מרכז ההפצה המקומי הצפוי, מה שייצור עוד מקומות עבודה.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706528
הבעיה של הזמנות של מוצרים קטנים מחו"ל לא תהיה המע"מ אלא העמלות הנלוות.
פעמיים שעברתי את רף ה 75$ הייתי צריך להוסיף עמלות עבור עמילות מכס בסביבות 80 ש"ח אאז"נ. אם אצטרך להוסיף 20 דולר עמילות על כל משלוח כל הקניות הקטנות יהפכו ללא כדאיות בעליל.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706597
ואם כבר, למה לא למסות גם את עלי אקספרס ודומיו? אפלייתם של הסוחרים המקומיים לרעה מול ענקיות האינטרנט, למרות שאני רואה מאיפה היא באה היסטורית, די מרתיחה אותי.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706603
אני מנסה לפרוט את האפליה הזאת לפרוטות. עד כמה שאני מבין, היא מתקיימת רק עבור מוצרים/קניות מתחת 75 דולר - בכך שהיא פוטרת ממע"מ את הקנייה.
אבל נסיוני המועט בקניות כאלה, בעיקר מול אמזון, מראה שדמי המשלוח עולים על המע"מ שהייתי משלם. ובקניות גבוהות יותר משלמים גם משלוח, גם מעמ וגם מכס כשצריך.
אז זה לא מתקזז? מה אני מפספס?
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706637
גם ליבואנים או היצרנים שמוכרים בחנויות יש הוצאות משלוח / שינוע. אבל זו לא הנקודה. אני לא חושב שמע"מ אמור להיות מכשיר לפיצוי על חסרונות ויתרונות באופן שבו בחרת לשווק את המוצרים שלך. אין לי התנגדות שהמדינה, באמצעות מיסוי, תעודד ותקנוס החלטות כלכליות שיש להן השפעה חיובית / שלילית על הציבור (מיסוי יתר של סיגריות, דלק ומכוניות); אבל אני לא חושב שהזמנות מוצרים מחו"ל דרך האינטרנט הוא משהו שיש בו תועלת לכלל, יותר מקניות מסוחרים בתוך ישראל. אולי ההפך.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706638
בטח שיש תועלת לכלל (בזאת אני מתכוון בעיקר לציבור הרחב):
- הגדלת התחרות והורדת מחירים.
- הגדלת החשיפה למבחר מוצרים רחב יותר, בלי לעלות על מטוס ולבזבז זמן, כסף, ימי עבודה וחתימה פחמנית מוגברת.
- חסכון בשטחי מסחר ואכסון מקומיים בארצנו הקטנטונת.
- מלחמה במונופולים.

זה מה שעלה לי בכמה דקות של מחשבה, יש עוד מן הסתם.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706640
ברור לך שקל באותה מידה להראות רשימת חסרונות, נכון? (לפחות עניין החתימה הסביבתית, שקרוב לליבי, הוא נדמה לי אחד הנזקים הקשים של תרבות הצריכה באינטרנט.) אתה אישית חושב שיש תועלת לכלל?
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706655
לא ברור לי, והתכוונתי למה שכתבתי. אני לא כל כך מבין את התגובה שלך.
לפחות תתחיל מלנסות לסתור את הרחבת התחרות, שהיא עמוד התווך של השיטה הכלכלית שכולנו נהנים ממנה. בודאי שאני אישית חושב שזה נפלא שאני יכול לקנות באמזון ספרים ושאר דברים שאינני מוצא בארץ, או מוצא בעמל רב של זמן ו/או כסף. מה השאלה?
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706663
(מצטער, כשהגעתי ל"בלי לעלות על מטוס ולבזבז זמן, כסף, ימי עבודה וחתימה פחמנית מוגברת." היה נראה לי שאתה מחפש יתרונות קצת בכוח. אני די בטוח שאם תסגור את כל ההזמנות מהאינטרנט, אנשים לא יטוסו *הרבה* יותר כדי לקנות; רק כנראה יקנו יותר באותן טיסות שהם כבר טסים.)

גם אני שמח על היכולת לקנות בחו"ל דברים שקשה למצוא בארץ. זה פחות ברור לי עם דברים שקל לקנות בארץ, והם רק יוצאים יותר זולים בהזמנה ישירה מסין. במוצרי הצריכה "הקטנים" השוק היה תחרותי מאוד גם לפני ההזמנות מהאינטרנט. אם צריך סבסוד ממשלתי (דרך פטור ממע"מ) כדי לעודד עוד יותר תחרות, למה לא לתת פטור ממע"מ לסוחרים בישראל? רגע, למי כן ולמי לא? בסדר, נקטין מע"מ לכולם באופן שווה.

את הנימוק של ידידיה - הקושי בגבייה - קל לי יותר לקבל. אם באמת כך, אז הייתי רוצה שבפעם הבאה ששוקלים אילו מיסים להעלות ואילו להוריד, יקחו את זה בחשבון כנימוק חשוב להורדת מע"מ. סביר שכבר עושים זאת.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706676
(ספר את זה לגיסתי, שטענה פעם באוזניי שהחסכון שהיא משיגה בסיבוב קניות בניו יורק שווה לה את מחיר הטיסה).
ממתי היתרון בתחרות הוא רק על מה שקשה למצוא ולא על המחירים עצמם?
ואפילו כאן, אני מאד שמחתי למצוא באמזון מגן לנייד שלי (HTC) שלא קיים בארץ ועולה שליש מאחרים פחות טובים שכן קיימים. כמו גם להזמין ספר עיוני בפיזיקה ב-‏40 דולר ולא ב400 שקל בארץ. אין שום יכולת במדינה קטנה (ומוקפת אויבים - כאן לא שוייץ שאפשר ליסוע בכמה שעות לחצי אירופה) לאחסן את מגוון המוצרים העצום שהעולם מציע היום.
לגבי הטיסות אפשר אפילו לטעון שיש כאן הטייה פרוגרסיבית - גם מי שאין ביכולתו לטוס פעם בשנה לאמריקה, יכול ליהנות ממוצרים שונים ובזול. הכי להיטיב עם העם שאני מכיר.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706697
אתה כל הזמן מסביר לי למה טוב שאפשר לקנות באינטרנט. אבל אין לי ויכוח עם זה. באמת טוב שאפשר לקנות באינטרנט, אפילו באמת טוב שאפשר לקנות באינטרנט בזול. טוב גם אם אפשר לקנות מסוחרים בארץ בזול. אני לא רואה פה נימוק טוב לאפליית מס. אני מבין שלקניות באינטרנט יש חיסרון צרכני "טבעי" - עלות המשלוח - אבל אני לא רואה למה זה נימוק טוב לאפליית מס לטובתן; יש להן גם יתרונות "טבעיים", ובכל מקרה לא מתפקידו של מע"מ לאזן חסרונות ויתרונות טבעיים. מע"מ במיטבו הוא אחיד ככל האפשר‏1, ושהשוק יאזן את החסרונות והיתרונות.

1 אני חוזר שוב לתיקון, שבו קונסים במס גבוה יותר התנהגויות צרכניות שנחשבות מזיקות לכלל, ורוצה לחדד, כי קודם זה הוביל את הפתיל למקומות לא רלוונטיים לדעתי. אני חושב שקנס כזה הוא מוצדק כשהנזק מאוד ברור. אני לא חושב שב"קניות שלא דרך האינטרנט" יש נזק ברור לכלל. אם כבר, ההפך.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706650
הבעיה היא שאין דרך יעילה לגבות את המס. אמזון גובים כבר היום מראש את המיסים לקניות שמעל 75$, אבל מעטים האתרים האחרים שעושים את זה, ולא סביר שיהיו רבים שיעשו זאת גם אם המס יוחל מהשקל הראשון. העלות של גבית המס על ידי המקבל תהיה גבוהה מאוד.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706666
אני לא מכיר היטב את הנושא, אבל מה שידידה כותב נשמע לי הגיוני.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706727
נראה לי שמיסים, מטבעם, הם שרירותיים למדי וקשה מאוד לכרוך אותם צדק. בדוגמה הזאת, המס על הערך המוסף, הסוחרים המקומיים יכולים להזדכות על ההוצאות שלהם ולא ברור לי איך זה מתאפשר מעשית לסוחר הזר. ואם, במקרה, במדינת הסוחר הזר המיסוי העיקרי בקניה אינו על הערך המוסף אלא על הרווחים עצמם‏1 או על תשומות אחרות, אז בעצם מטילים עליו‏2 מס כפול.

דיסקליימר - זה לא באמת משנה לי. מבחינתי מס על קניות מחו"ל זה סתם עוד מס, שאינו גרוע יותר ממיסים אחרים. הגיע הזמן שאנשים יבינו שנטל המס נוצר על ידי ההוצאות הממשלתיות, וחוקי המס רק קובעים מי הוא ה"פרייאר" שצריך לשלם את החשבון.

__

1. לכאורה, לפחות, וממעוף הציפור - סך הערך המוסף שהעסק יצר אמור להיות שווה לרווח לפני משכורות. הסיבה העיקרית לפופולריות של מע"מ או מס קניה היא שקל מאוד (יחסית) לגבות אותם.
2. כמובן שחלוקת המס נקבעת לפי גמישות הביקוש וההיצע, אך אפשר להניח שבמקרה של קניות מסוג זה הביקוש גמיש הרבה יותר מההיצע.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706810
אתה צודק.

צריך להתארגן לאמנות בינ''ל - מיד אחרי שיגמרו לשתף פעולה בלמסות את גוגל ופייסבוק.
הקטנת אפלייתם של הסוחרים הישראלים 706821
אמנת מס בינלאומי יכולה להיות פתרון, אבל נראה לי שאפשר לסמוך על תאוות הבצע של גובי המיסים שיצליחו למסמסה בפרטים הקטנים.

__

דוגמא אחת שכואבת לי באופן אישי היא אמנת כפל המס. הסיבות לה מובנות למדי, אך בפועל פקידי המס בארה"ב ובישראל החליטו לקזז את המס בכל סעיף לחוד:
אם שילמת במדינה A מס על שכ"ד שהוא פחות מזה שגובה מדינה B ,B תדרוש את ההפרש למרות שהמצב הפוך בסעיף הרווח ממניות. ולכן, מה שקורה בפועל הוא תשלום המס הגבוה מבין השניים בכל תת סעיף - מעין: Sum( max(taxA(x), taxB(x)) x=1...n . ומכיוון שהשונות גבוהה, זה מצטבר לנטל מס כבד הרבה יותר ממה שכרוך בתשלום למדינה אחת בלבד - בניגוד מוחלט לרוח האמנה.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706681
ממליץ להקשיב לפודקסט הזה של הניו יורק טיימס‏1 שמספר על הניצול של קהיליות ללא אופציות אחרות למקומות עבודה חוץ מהמחסנים הענקיים של אמזון, של הלחץ המופעל על העובדות לעמוד בדרישות היעילות והמשלוח המהיר.

1 פודקסט יומי מומלץ ביותר של מייקל ברבארו שמתייחד בגישתו האנושית, האמפתית והחקרנית (בד"כ פוליטיקה אמריקאית אבל גם מפעם לפעם נושאים אחרים)
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706723
הסיווג האגבי עובדים כ''קהיליות ללא אופציות אחרות'' מעלה לא מעט שאלות - בעיקר כי המחסנים הענקים של אמזון נוצרו, פחות או יותר, רק בעשור האחרון. וגם אם כל המפעלים האחרים נסגרו, ארה''ב היא מדינה חופשית ולא ברור לי מה מונע מהעובדים לפתוח עסק בעצמם או לעבור לעיר אחרת.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706732
החשבונות שיש להם לשלם?
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706733
גם לך, אני מניח, יש חשבונות לשלם. האם זה הופך אותך לצמית?
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706735
40% מהאמריקאים הבוגרים לא יוכלו לשלם הוצאה בלתי צפויה של $400 בלי למכור משהו או לקחת הלוואה‏1
אני מנחש שבין אלו שעובדים במחסנים של אמזון השיעור יהיה קרוב ל 100%.

________
1 CNBC מדווחים על סקר שערך הבנק המרכזי
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706738
זה נתון מדהים. אני מקווה שהוא שגוי. יש למישהו מושג מה הנתון המקביל בארץ?
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706739
לפי כלכליסט רק כ-‏30% מהציבור יוכלו לגייס 8,000 ש"ח תוך חודש. זה לא ממש $400, אבל זה מה שיש.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706740
שזה אומר שסך חשבון הבנק שלהם נמוך מ-‏8000 ש"ח?
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706742
אני מניח שזה אומר, שסך חשבון הבנק שלהם (50% סיכוי שהוא מספר שלילי) + מסגרת האשראי שלהם + חסכונות שניתנים למשיכה בתוך חודש + גודל ההלוואה שהם יכולים לקבל בתנאים סבירים (לא שוק אפור) < 8,000 ש"ח.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706743
נתון מפתיע ומטריד מאד, אם כך.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706745
זה הסקר (עמוד 21) מ 2018 שעוד הראה שיפור מתמשך מאז 2013, אז 50% דיווחו שלא יעמדו בהוצאה לא מתוכננת של $400
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706762
לא ברור לי על סמך מה הניחוש שלך.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706763
על פי גלאסדור עובד מחסן באמזון מרוויח $14 לשעה. עם שעות נוספות ובונוסים הוא מגיע להכנסה שנתית של $28,516. ההכנסה החציונית למשק בית בארה"ב היא 61 אלף דולר. אם העובד במחסני אמזון הוא מפרנס יחיד הוא לא עובר את רף הרבע התחתון שנמצא ב 30 אלף דולר בשנה.
הניחוש שלי הוא שאם העובד במחסני אמזון היה מקבל ירושה גדולה מההורים שלו הוא היה מנסה לפרוש ולהחליף עבודה. לכן מי שעובד שם אין לו גרוש על התחת.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706764
האם כולם מפרנסים יחידים?
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706765
מה זה משנה?
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706769
כי השווית משכורת יחידנית מול הכנסת משק בית, והראית הבדל גדול וברור.
לצורך ההשוואה כדאי להשוות תפוחים לתפוחים, ולא תפוחים ל-k * תפוחים.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706771
אם k הוא לכל היותר 2, זה עדיין די משמעותי.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706772
אם הוא מעלה את עובד אמזון מהעשירון השני-שלישי לעשירון החמישי-שישי, זה די משפיע על הטיעון. לו עובד מחסן אמזון היה מרוויח משכורת חציונית, קשה היה לי לומר שזו משכורת נמוכה. מה אתה רוצה, שהוא ירוויח כמו דוקטור בהארוורד?
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706775
במקרה הטוב ביותר, בו שני מפרנסים עובדים במשרה מלאה במחסנים של אמזון, הם עדיין לא יגיעו להכנסה החציונית של משק בית (ודוק- לא להכנסה הממוצעת שהיא גבוהה ב 50% מזה).
כיוון שאמרנו ש 40% מהאמריקאים הבוגרים חיים מהיד לפה, ואני מניח חפיפה גבוהה בין עשירוני ההכנסה לבין החסכונות, כאשר היוצאים מהכלל הם פנסיונרים‏1, אז אני חושב שההנחה שלי סבירה, ולעובדי המחסנים של אמזון אין כל כך ברירות אחרות‏2.

_________
1 שאגב לא מעטים מהם עובדים במחסני אמזון כעובדים זמניים במסגרת תכנית CamperForce, תכנית שנוצרה עבור מי שגרים בבתים ניידים אחרי שאבדו את בתיהם ו/או חסכונותיהם במשבר של 2008. אמזון מעסיקה יותר מ 100 אלף עובדים זמניים לקראת עונת החגים.
2 אם כי בשנים האחרונות חל שיפור בשוק התעסוקה בארה"ב, ואמזון אף העלתה את השכר השעתי לעובדים הזמניים במחסנים מ 11 דולר לשעה ב 2017 ל 15 דולר לשעה השנה.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706786
עדיין לא הבנתי את הקפיצה הלוגית בנוגע לאי היכולת לחסוך $400 משכר משק בית שנתי של $28,516 או כפול מכך (תוך כדי מגורים במקום שבו - הפעם תורי לנחש - עלות הדיור נמוכה במיוחד). ואני מצרף לכך את התהיה שלי מהפתיל התאום: במה הורע מצב המובטלים האומללים הללו כשאמזון פתחו שם את המחסנים וסיפקו להם את גם אפשרות התעסוקה הזאת?
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706790
אם 40% מהאמריקאים הבוגרים חיים מיד לפה, ואם כל העובדים במחסני אמזון נמצאים ב 40% התחתונים של ההכנסה למשק בית, אז ניתן להניח חפיפה מאוד גדולה בין הקבוצות.
לא טענתי שמצבם של המובטלים שזכו במקומות עבודה הורע, רק טענתי נגד הטענה שלך שיש להם אפשרות אחרת (לעבור מקום, לפתוח עסק עצמאי).
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706758
הפודקסט מספר על מחסני הענק שאמזון פתחה בעיירות קטנות רחוקות מהמרכזים הגדולים ששם גרה אוכלוסיה מוחלשת. האזורים האלה איבדו הרבה מקומות עבודה כמו מכרות או מפעלי פלדה וכל תעשיית השירותים סביבם, כך שהרבה אפשרויות לא נותרו להם.

"לפתוח עסק בעצמם", אתה צוחק? כדי לפתוח עסק צריך בין השאר מימון התחלתי וקהל צרכנים, הלא כך?
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706761
אם הפודקסט מדייק, והאזורים האלה מוכי אבטלה, למה הוא מלין דווקא על החברה שיוצרת שם מקומות עבודה חדשים? נראה שהבעיה היא שאין שם עוד כמה חברות כמו אמזון שיתחרו על העובדים ע"י שיפור תנאי העבודה ו/או השכר.

ולא כל אחד יכול לפתוח עסק, אבל כמה מתוכם בהחלט יכולים. לא צריך להתייחס ל"אוכלוסיה מוחלשת" כאל מוגבלים - תן להם קצת יותר קרדיט.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706778
אמאזון היא לא חברה שרק מיצרת מקומות עבודה. אמאזון היא חברה שגורמת להמון עסקים קטנים להפוך ללא כדאיים ולהעלם באיזור בו היא פועלת. מספר מקומות העבודה שהיא יוצרת הוא שלילי.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706779
במקומות בהם אמזון פותחת מחסנים היא יוצרת מקומות עבודה נטו. אלא שזו עבודה נחותה מבחינת שכר ותנאים. כמו שאמרתי למעלה- לקראת החגים אמזון מעסיקה למעלה ממאה אלף עובדים זמניים בשכר מינימום פחות או יותר.
עצם העובדה שיותר ממאה אלף איש שמחים לעבוד בעבודה זמנית פיזית בשכר מינימום באזורים ספציפיים בארה"ב מראה עד כמה שוק התעסוקה שם רחוק מלהיות tight‏1 כמו שמראים המספרים המצוטטים בתקשורת‏2 .

_________
1 צפוף? דחוק?
2 תגובה 675774
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706783
בהנחה (חזקה) שהטענה שלך אמנם נכונה - אם אמזון יותר יעילה מהמון העסקים הקטנים, אז החברה מרוויחה מכך. ע''ע החלפת גדודי המרכזניות במרכזיות האוטומטיות.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706787
אני לא בטוח שהחברה מרוויחה מכך בחשבון הכולל. יש פנים לכאן ולכאן.
עסקים קטנים משלמים מסים על הרווח שלהם ולא מוצאים או יוצרים פרצות ומקלטי מס.
התאגידים הגדולים מנצלים עד תום את היתרון לגודל שלהם, על ידי שינויי חקיקה לטובתם, מונופוליזציה, והתנהגות כוחנית, לא אתית ולא פעם עבריינית.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706788
ההכנסות של אמזון ב-‏2018 היו $11.2 מליארד ושילמה $0 מיסים, כמו בשנה שעברה.
המחיר האנושי של משלוח מיידי 706780
הם לא מבקרים את עצם פתיחת המחסנים של אמזון אלא את זה שאמזון מנצלת את המצב המיוחד בעיירות האלה להעסקה נצלנית ותנאי עבודה שבעדינות אפשר לקרא להם בעייתיים. בעקיפין יש ביקורת על הממשל והחוק (מי שזה לא יהיה) שמשאיר את התושבים חשופים למצב כזה.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים