ריבלין צודק לחלוטין 346450
''פסטיבל רבין'' הפך כבר מזמן לקירקס רבין.

כאחד שתמך בדרכו של רבין, ושלא הפסיק לבכות במשך שלושה חודשים לאחר הרצח, אני ממש נגעל מהאופן הציני בו הפוליטיקאים מהשמאל מנסים להשתמש ברצח כדי לקדם את מטרותיהם הפוליטיות, ומהאופן בו קרובי משפחתו משתמשים ברצח על מנת לצבור פרסום וכסף.

פשוט בושה.

רצח רבין לא הפך את דרכו של רבין לצודקת, או למוטעית. הוא בכלל לא רלבנטי לנושא זה.

רצח רבין לא הפך את משפחת רבין לפחות דוחה. גם היום קל להבחין כי יצחק רבין היה היחידי במשפחה זו שלא היה מעורר בחילה. בחייו זה היה עוד הרבה יותר בולט.

רצח רבין היה רצח של ראש ממשלה. הוא היה פשע נגד העם ונגד הדמוקרטיה. וככזה עליו להיזכר ולהילמד.

די לביזיון.
ריבלין די צודק 346478
חבל שריבלין הרגיש צורך להשתמש בביטוי כמו "מסע צלב". אבל בשאר הדברים הוא די צודק.
ומוזר, אך המלים "קרקס רבין" חלפו גם אצלי בראש לנוכח סדרת הטקסים עם אותו צוות משתתפים פחות או יותר (לא עקבתי בנשימה עצורה, בלשון המעטה), במעין "סבוב הופעות" ברחבי ת"א+י-ם: כיכר רבין, הקבר, הכנסת, משכן רבין, וסליחה אם שכחתי עוד משהו.
לא נותר אלא לקוות שעכשיו שעברנו את תאריך העשור לרצח, ארועי יום רבין יהיו מצומצמים יותר בשנים הבאות.
ריבלין די צודק 346496
הפעילויות הבאות:
- אמני יודאייקה יציבו בכיכר ציון חנוכייה עם שמש בדמות רבין.
- בנמל תל אביב ייפתח "הבזאר הגדול של יצחק", ובו חולצות, עפיפונים, בלונים וכיו"ב בכחול-לבן עם הכותרת "שלום חבר",
- ביריד הספרים הבינלאומי יוצב דוכן עם ספריו של רבין וספרים עליו המעוצבים בצורת סוכריות מנטה וסביבונים.
- שבוע סיורים בארץ בעקבות תחנות חייו של המנהיג.
- ולחובבי הטבע: פקניק המוני על שפת ים המלח ובמרכזו מדורה גדולה לשריפת דמותו של יגאל עמיר.

המשך יבוא.
ריבלין די צודק 346617
אסתי, אני מסכים איתך שריבלין העלה בנאומו טענות שיש להטות אליהן אוזן (וגם להערתך שהביטוי "מסע צלב" היה מיותר).

דברים ברוח דומה לטענתו של ריבלין - אין בעובדה שרבין נרצח כדי להעניק משקל יתר מוסרי לדעותיו הפוליטיות - העליתי במאמרי "הדוברים של המתים" שהתפרסם באייל לפני 5 שנים. בין השאר כתבתי שם כך:

... איני רואה במה שמכונה "מורשת רבין" יותר מאשר ניסיון ליצור משקל נגד פסיכולוגי לתפיסה הלאומנית־דתית של הימין...
הלך המחשבה המודע או הלא־מודע הוא כזה: השלום נעשה יותר קדוש מרגע שסמכותו של האדם המת, רבין, הואצלה עליו. המת רצה שלום, ולרצונו תוקף גדול עוד משהיה לרצונו בחייו, שכן מותו הוא הגושפנקה הסופית, הרשמית והמוחלטת לטוהר כוונותיו ודרכו של האיש. לפיכך, השלום הוא חובה קדושה - עלינו להשלים את דרכו של רבין ויהי מה.

... לרצונותיו של האדם המת אין תוקף מוסרי גדול יותר מאשר למחשבותיו ולשיקוליו של האדם החי. המוות אינו גושפנקה לאמת ולמוסר או לעלייה בדרגה רוחנית. בכגון אלה מאמינים רק המשתטחים על קברי צדיקים.

המאמר המלא:
דיון 309
מיהו הצודק 346763
"לרצונותיו של האדם המת אין תוקף מוסרי גדול יותר מאשר למחשבותיו ולשיקוליו של האדם החי."

מצד שני, אולי בעצם כן יש למתים תוקף מוסרי, אם לא גדול יותר מזה של החיים, אז אולי לפחות שווה להם.

אנחנו לא חיים רק בהווה והמחשבות והמניעים שלנו אינם רק שכלתניים ומודעים. יש לנו כנראה נטיה או צורך לעגן את המציאות הקונקרטית אותה אנחנו חווים במשמעות מסוימת. המשמעות הזו היא משהו שנמצא מעבר למוחשי, מין "שלמות" שגדולה מסכום החלקים, ושלמות אותה לא ניתן בעצם לפרק לגורמים. באופן כזה הטרנסצנדטי מאפשר לבני האדם לבנות איזו נקודת מבט שהיא גם משותפת, גם קוהרנטית וגם נותנת עוגן "חיצוני" שבאמצעותו אנחנו יכולים איכשהו לחיות בעולם משמעותי (ותכליתי?).

כך שהמתים מאפשרים לנו מבט שהוא מעבר לחיים הספציפיים שלנו, או של האנשים איתם אנחנו חיים. בצורה כזו אנחנו מקבלים הרגשה של המשכיות (ותקווה), שאנחנו חלק מאיזה "קוסמוס" בזמן, וכך השיקולים שלנו מקבלים יותר משקל ועומק.
רודנות ההווה ורודנות העבר 347005
היי רון,

מקובל עליי הפסוק "דע מאין אתה בא ולאן אתה הולך" ואפילו במובן של "דע מאין אתה בא למען תדע לאן אתה הולך".

בדיון שהתפתח בעקבות מאמרי כתבתי למשה דורון (זוכרים אותו?) שמה שאני שולל היא התבטלות בפני המתים ובפני חכמתם רק מעצם עובדת היותם מתים. להלן קטע מתגובתי שם תגובה 9719 וחלק מהדברים חופף להערכתי את הדעה שהצגת בתגובתך לעיל:

[יש הטוענים ש] שעצם השרדותם של דברי החכמים במשך הדורות מקנה להם ערך, אבל האמנם היא מקנה להם גם "ערך אמת"? [או תוקף מוסרי מיוחד]

אין להבין מדברי שאני מזלזל בטקסטים עתיקים, הפוך נהפוך הוא. דעתי היא שהקריאה בכתבי העבר היא מנוף בלעדי כמעט להיחלצות מ"הרודנות של ההווה".

אנחנו, החיים, שקועים בחיי השעה עד כדי כך שמטבע הדברים אנחנו נוטים לראות את מה שקיים כאילו הוא מחוייב המציאות, "זה טבעו של עולם," אנחנו אומרים. ואילו הקריאה בכתבי העתיקים מראה לנו שיכול להיות אחרת, היא מעניקה לנו נקודת השקפה שונה על המציאות שלנו. למה הדבר דומה? למי שיוצא למסע לחו"ל וכשהוא חוזר לארצו הוא רואה אותה בעיניים חדשות.

אבל אין זאת אומרת שאל לנו לקרוא בכתבי העתיקים בעיניים ביקורתיות... בכוחם של טקסטים עתיקים לחלץ אותנו מהרודנות של ההווה, אבל אם לא נראה בהם טקסטים שעומדים לבחינה ביקורתית ככל טקסט, אם נתבטל בפניהם, הרי שאנחנו מזמינים לעצמנו את הרודנות של העבר.
ריבלין די צודק 347085
לי דוקא חלפו בראש המילים ''קרקס ריבלין''.
ריבלין אינו צודק כלל. 346625
בני משפחתו של רבין אכן מגעילים בגישת ''משפחת האצולה'' שלהם, סטייל קנדי אבל הלקחים הפוליטים שמפיקים מהרצח מוצדקים. הרצח הוא לא רק אקט אנטי-דמוקרטי מכיוון שנרצח ראש ממשלה אלא גם ובעיקר רצח פוליטי אחרי הסתה נוראית כנגד מדיניות שלום הכרוכה מעצם טיבעה בויתורים וכנגד גישה כללית יותר של חברה אזרחית, ליברלית, פתוחה שבראש מעייניה לא הביטחון אלא נושאי פנים.
ריבלין וחבריו מהימין מנסים לקעקע משמעות זו ולכסות על ערוותם למרות שחלק מהם נוכח בצידקת דרכו של רבין במהלך השנים.
ריבלין צודק לחלוטין 346630
מי שמנסה לכסות על ערוותו זה מי שמתעלם מהלקחים הפוליטיים שצריך להפיק מרצח מאות אזרחי ישראל בעיקבות ובגלל הסכמי אוסלו. לקרוא לנסיונות לעצור את הטרגדיה והזוועה שנזרעו בהסכם זה הסתה (הסכם, שהורתו בחטא ובניגוד לחוק מגעים עם האוייב, ולידתו בפשע של ההפקרה הפושעת של בטחונם של כל אזרחי ישראל, תוך קניה בטובות הנאה את האצבעות שהצביעו למען ההסכם בניגוד מוחלט למצע שעל פיו נבחרו). זה נסיון לטמון את הראש בחול ולהתכחש למציאות שכל אחד מאיתנו נאלץ לצערו לחיות בה, חיים שבהם אינך יודע אם תזכה לראות את יקירך ואהוביך מחר בבוקר.

להגיד שלא הבטחון צריך להיות בראש מעייני החברה זהו לעג לרש, וכי איך אפשר להנות מחברה אזרחית, ליברלית, פתוחה, המתרכזת בעינייני פנים כאשר אין בטחון ואינך יודע אם תרד בחיים מהאוטובוס עליו עלית?

זכויות אדם ללא זכות לחיות אינם זכויות אדם. (וזו מבלי להיכנס לזכויות ההסטוריות של העם).

רצח רבין הוא מעשה בלתי נסלח שלא יעשה, בגלל שהוא רצח ורצח הוא רצח הוא רצח, אסור להבין מניעים לרצח, ובטח ובטח לא להצדיק או לקבל ולהסכים למעשי רצח לא משנה כלל מי הוא הקורבן.
שטויות במיץ. 346632
א. החוק המטופש על איסור מפגשים עם אש''ף בוטל עוד לפני אוסלו, מה גם שאנשי הליכוד עברו עליו עוד בימי שמיר.

ב. הטרור לא נוצר בגלל אוסלו אלא בגלל מצב של כיבוש מתמשך ומקרים כגון טבח ברוך גודשטיין וחיסול יחיא עייש.

ג. תהליך אוסלו נעשה כתוצאה מהתובנה שצריך להפסיק את הכיבוש ולשחרר את ישראל מהשליטה בשטחים הכבושים. רק אז נוכל להתעסק יותר בעיניני פנים וחברה. הצגת הדברים כאילו הטרור כתוצאה מאוסלו דמגוגית.
שטויות במיץ. 346635
אם יש מקום לביקורת על מוליכי תהליך אוסלו -פרס ורבין - זוהי העובדה שהם למעשה לא הפנימו את המצב אליו חתר התהליך: סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינאית בת קיימא. רבין לא ראה לנגד עיניו תהליך שהוא במתכונת הבנות ז'נבה. הוא ראה משהו באמצע הדרך (מבחינה טריטוריאלית) בין שרון לז'נבה. עם גישה כזאת עדיף היה לא לחתום על הסכם אוסלו ולא לייצר טונות של תסכולים פלסטינאים, נוסף על הנובעים כתוצאה מהכיבוש.
שטויות במיץ. 346640
אכן. עצם סירובו לפרק התנחלויות או לנצל הזדמנויות לכך (כמו במקרה גולדשטיין) היתה זרע הפורענות למצבנו כיום.
שטויות במיץ. 346636
טבח יהודים הוא דבר שבשיגרה יותר ממאה שנה, אש"פ הוקם לפני מלחמת ששת הימים. כך שלא הכיבוש הוא הבעיה, אלא זה שיהודים חיים פה. מי שמתכחש לכך שהאלימות 10 שנים לפני אוסלו לעומת 10 שנים אחרי הסכמי אוסלו היא לא אותה אלימות, פשוט משקר לעצמו.
שטויות במיץ. 346682
ב. אתה באמת מאמין לזה? כי, כאילו, אתה יודע, היה טרור הרבה לפני הן גולדשטיין/עייש והן לפני הכיבוש (למעשה, שמועות מספרות שעייש חוסל *בגלל* שעסק בטרור, כלומר הטרור קדם לחיסול עייש).

לכן אולי נכון לומר שגם אם עייש/גולדשטיין תרמו לטרור, לא הם יצרו אותו. כמובן שגם אוסלו לא יצר אותו. מה שאפשר לשאול הוא עד כמה הסכמי אוסלו *תרמו* לו (בלי קשר לגולדשטיין/עייש). מי שטוען שההסכמים הללו גרמו להתעצמות הטרור (ולכן גם להרג של מאות אנשים) לא אומר שטויות גמורות. בהחלט ברור שלאוסלו הייתה תרומה, והשאלה היא רק מה גודל התרומה.
שטויות במיץ. 346706
מה שגרם להתעצמות הטרור איננו הסכם אוסלו אלא הפרותיו, עיכובו ובהמשך - ביטולו.
שטויות במיץ. 346714
אם כבר יש לך טענות, כדאי שלא תגלוש לדמגוגיה.
יחיא עייש היה ידוע בכינויו "המהנדס" (של מטעני חבלה). הוא חוסל בעקבות גל פיגועי התאבדות שיצאו אל הפועל ביוזמתו, תוך שהוא יושב מוגן בעזה, תחת שליטת הראשות, ומייצר מטענים. זו גם הסיבה שהוא חוסל ולא נעצר. אסור היה, על פי הסכם אוסלו, להגיע אליו פיזית. גם פיגוע ברוך גולדשטיין היה אחרי הפיגועים הנ"ל. אם כבר, אלו אירועים שתרמו לגל טירור קיים.
איך בדיוק שני האירועים האלו גרמו לגל הטירור אם הוא אירע לפניהם ? הייתי שמח לקבל תשובה.
כדאי לבדוק לפני שזורקים סיסמאות.
*אני לא מתייחס כאן לכיבוש, זה ויכוח ארוך מדי ואני מסכים שיחד עם חוסר מוסר פלסטינאי בסיסי והסתה מתמשכת של הרשות נגד יהודים הוא הגורם העיקרי לטירור.
שטויות במיץ. 346720
גם ב''מעבר למראה ומה אליס מצאה שם'' המלכה קודם צועקת ואז נדקרת בסיכה (וגם הפושע קודם כל נכלא ורק אח''כ מבצע את העבירה).
שטויות במיץ. 346726
כבר הוסכם שאם לא היו מטריות לא היה יורד גשם.
שטויות במיץ. 346842
נראה לי שלא הבנת את תגובה 341667 . החיסולים לא נעשים על מנת למנוע טרור מכיוון שגם השרונים והמופזים למיניהם אינטילגנטים מספיק כדי להבין שכל מחוסל הוא בר תחליף ולעומת זאת הרג החפים מפשע הכרוך בכך רק מגביר את הזעם והתיסכול הפלסטינים ומביא להחרפת הטרור. קיימת סכנה שלקראת הבחירות הקרבות ובאות יעשה שרון כמעשה בגין בכור האטומי - חיסול מיותר המיועד למען הבחירות ששוב יטרפד סיכוי להתקדמות מדינית והאשמה כולה על הפלסטינים כמובן.
אני רק שאלה 346843
האם האיראנים צריכים לעקוב בדאגה אחרי ההתקדמות של עמיר פרץ והנושא החברתי במערכת הבחירות?
אני רק שאלה 346844
לא האיראנים (הכור שלהם, בניגוד לכור העיראקי בזמנו אכן מהווה סכנה) אלא הפלסטינים.
שטויות במיץ. 346845
רצח רבין לא נעשה על מנת למנוע את תהליך אוסלו, מכיוון שגם העמירים למיניהם אינטליגנטים מספםיק כדי להבין שכל מחוסל הוא בר תחליף...?
שטויות במיץ. 346846
למרבה הצער, עד עכשיו רבין הוא לא בר תחליף.
מש"ל? 346847
מש"ל? 346851
להבדיל מהטרוריסטים המחוסלים.
מש"ל? 347016
ולכן רמת הטרור כעת היא כמו שהייתה בשנת 2002.

(אה, נכון, השינוי הוא בגלל השלום והאחווה שבאו לאיזור).
שטויות במיץ. 346982
מניין האינפורמציה שהכור העיראקי שפותח בעזרת הצרפתים ללא שום פיקוח בין לאומי, ועמד להיות "חם" תוך זמן קצר, לא היווה סכנה ? איני זוכר שנטענה טענה כזאת. אפילו פרס בהתפלויותיו רק נימק את התנגדותו להפצצת הכור בכך שהעיראקים יוכלו בעזרת שיטות מתקדמות יותר לפתח בכל זאת פצצה גרעינית.
אבל אין שום ויכוח על כך שהדרך המהירה שבה השיגו כל המדינות "הגרעיניות" החל מארצות הברית, את הפצצה שלהן, הייתה בעזרת כור גרעיני.
שאלה שניה שמעוררים דבריך היא איך אתה מסביר שלמרות "הזעם והתסכול" שגרמו חיסולי יאסין ורנטיסי, סימן חיסולם את תקופת השקט הגדולה ביותר שידענו מאז פרוץ האינתיפאדה השניה ?
שטויות במיץ. 346987
מאין לך שכל תקופת השקט מקורה בחיסולים? אני יכול להסכים שמספר שבועות הם החליטו להעלם -כמו שכתב מאו טסה טונג. אבל מאז חיסול רנטיסי ועד היום? על פי תומכי הדרך הזאת החמאס צריך היה להיות מחוסל. הוא לא. תנועת גרילה אינה עובדת בטווחים קצרים. אם אתה חושב שבעזרת חיסולים מצאנו את התשובה האולטימטיבית לתנועת טרור אתה טועה.
שטויות במיץ. 347011
שוב אתה מתפרץ ללא סיבה.
אני לא טענתי שהשקט ששרר אחרי חיסול יאסין ורנטיסי בא בגלל החיסולים האלה (אם כי כשאני מנתח זאת בדיעבד, אני משער שייתכן שהיה להם חלק בכך, בגלל ההלם המוראלי ואובדן המנהיגות שאולי השפיע לפחות זמנית, אבל אין לי כל הוכחה שהשערתי בודאות נכונה). לעומת זה ארז ממש *יודע בודאות* שהחיסולים מגבירים את הטרור, ולכן יש מקום לשאלה ששאלתי אותו.
שטויות במיץ. 348414
היום בהארץ ספרים, מאמר על תוצאות האלימות המופעלת ע"י מדינה.
ראוי לציטוט המשפט המופיע בו: "מדינה שעיקר עיסוקה בביטחון, ושביטחון הוא מקור הלגיטימציה שלה, היא אורגניזם שביר; מדינה כזו תמיד תהיה פגיעה לטרור וסופה שתהפוך לטרוריסטית".

שטויות במיץ. 348471
אתה באמת מסכים עם המאמר הזה?
שטויות במיץ. 348559
למה לא?
שטויות במיץ. 348580
כי יש לא מעט דוגמאות מההיסטוריה שבהם הונהגו חוקי חירום בשעת חירום, ואחר כך הם בוטלו, והמדינה לא הפכה לדיקטטורה.
שטויות במיץ. 348771
סתם, כל מיני זוטות כמו זו שאסתי ציינה וגם:
"עד היום לא התקיים בישראל דיון מוסרי בשיטות החיסולים" – זה שלא כולם מקבלים את דעתו של שנהב בנידון אין זה אומר שלא מתקיים כל הזמן דיון בנושא – בעיתונות, בבית המשפט, בממשלה, בסימפוזיונים, בהפגנות ועל כל גבעה ותחת כל עץ רענן.

"לא רק מרסל דושאן והסוריאליזם של אנדרה ברטון; תרבות המערב מכילה לא רק את אלה - אלא גם את האלימות." – הלוואי והתרבות האלג'יראית דהיום, אליה כנראה התייחס פאנון, היתה אלימה כזו הצרפתית דהיום.

או התמיכה העקרונית בטירור: "הקולוניאליזם אינו מנגנון חושב ולא גוף שניחן באמצעי חשיבה והיגיון. הוא אלים מעצם טבעו וייכנע רק בהתמודדות עם אלימות גדולה משלו" והוא עוד מיצר על כך ש"פאנון האנטי-קולוניאלי נעדר באופן חשוד מן הדיון " ואף מזכיר ש""המקוללים עלי אדמות" זכה למספר רב של מהדורות ואף נקרא בשקיקה בידי מייסדי תנועת הפתח" שרצחו עד היום אלפים רבים של פלשתינאים (וכמובן גם כמה ישראלים).

"פאנון מזכיר לנו ש"מצב החירום" אינו רק תגובה אינסטינקטיבית לנפילת התאומים או לטרור מעזה. זהו מצב קבע של הכיבושים הקולוניאליים ויחסי ההיררכיה הבין-גזעית שייצרו." – הטירור מעזה קדם לכיבושה ואיך "נפילת" (נופלים, קורה) התאומים נכנסת לתבנית זו?

"יש כיום מעט כיבושים קולוניאליים ישירים. הכיבוש האמריקאי בעיראק…" מיישבים שם אמריקנים ולא ידעתי? אפשר היה לדבר על אימפריאליזם במקרה זה‏1, אבל ל"קולוניאליזם" כבר ישנן התבניות המקובלות במחנהו של שנהב.

"בשאר חלקי העולם מתארגנים קווי המתאר האתניים של הקולוניאליזם הפוסטקולוניאלי - מה שניתן לכנות כניאו-קולוניאליזם - בזירות ובצורות אחרות: ניצול כלכלי, ניצול תרבותי, סחר באברים, סחר בנשים. " – מה שמצדיק את האלימות שלוש פסקאות קודם לכן, אותה הוא אוהד: "אוכלוסיות ממגוזעות אשר אינן מקבלות את כללי המשחק הלבנים." - בדיוק, מדובר בחילוקי דעות על צבעם של כללי משחק. זה כל העניין. הכהים רוצים ליברליזם כהה ואילו המאותגרים פיגמנטלית - בהיר.

"מדינות אלה יהיו לחממות לטרור, וייהפכו בעצמן לטרוריסטיות. " – להזכיר שוב, אזרחי ארה"ב הותקפו ונרצחו באלפיהם ע"י שלוחי אוכלוסיות שכבר שנים רבות עוסקות בדיכוי ורצח עצמי ועתה הן מייצאות אלימות זו - *קודם* להכרזת מצב החירום. כנ"ל עם היהודים, במקרה הישראלי - חודשים ספורים למן הרגע בו היה לאוכלוסיות אלה מגע עם האחר החדש שבקירבם (ליתר דיוק במאי 1882) כבר החלו הן להטעים בלחם חוקָן גם אותו.

1 מה שהיה לוקח לא משפט אחד כדי להפריך אלא שניים.
שטויות במיץ. 348788
אינני שולל את מה שאתה כותב. אני רק רוצה שלא תשכח את הסיבה שארה''ב ובריטניה פלשו לעיראק. לא בגלל איזו מלחמה נגד הטרור שהם ידעו יפה שלא היה שם, אלא כדי לסדר מחדש את מפת הנפט העולמית. היום כמעט וין אף אחד שאינו יודע את זה. היום גם ברור שהפלישה לעיראק הגבירה את הטרור. עכשיו אתה יכול לומר שלא נבלבל אותך עם עובדות.
שתי אלימויות 348814
אל תבלבלו אותי עם עובדות (מרוצה?).
לגופו של עניין - מכל מה שאני יודע עד היום, סיבות הפלישה לעירק היו אחרות והן אלו שעל פני השטח‏1. כבר בזבזתי די זמן בויכוחים בנושא ויותר מזה על קריאת וניתוח חומר הטוען אחרת.

לגבי טענתך השניה - האין זה נכון גם למשל לגבי מלחמ"ע השניה?
מרגע שארה"ב הצטרפה למלחמה היו הרבה יותר הרוגים. אבל זה לא מפתיע - הרי מה היה לנו? צד אחד הפעיל אלימות ואז באים האמריקאים...עם עוד אלימות! חבל שרק אחרי ויטנאם הם הבינו, וגם כן, לא להרבה זמן, ששתי אלימויות לא יוצרות שלום.
------------------------------------------------------------------
1 לא זוכר כרגע את כולן אבל זה פחות או יותר נושא הנשק להשמדה המונית וההבנה שהטירור נובע מצורת חיים שצריך להכחיד (את הצורה - לא את החיים) ועירק נראתה כמו מקום טוב להתחיל בו.
שטויות במיץ. 348819
חשבתי שהן פלשו לעיראק כדי להלחם בשביל ישראל, לא?
שטויות במיץ בהארץ 348835
יש הרבה מאוד שלא יודעים זאת. אתה מוכרח להסכים שהאמריקאים טפשים במיוחד אם הם פלשו לעירק "כדי לסדר מחדש את מפת הנפט העולמית". הרי ברור שמשטר דמוקרטי מכל סוג שהוא (נניח ונצואלי או ניגרי) בעירק יעלה את מחיר הנפט ולא יוריד אותו.
בכל אופן, התוצאות של מלחמת המפרץ השנייה עד היום (חיסול סיטוני של מאות ג'יהאדיסטים מוסלמים ועליית מחירי הנפט) מראה לפי תפיסתך, כי האמריקאים לא הצליחו להשיג את המטרה האמיתית שלהם והשיגו במקומה את המטרה הלא אמיתית. אם כך יבורכו.
לי אישית נראה שהמלחמה נבעה מאידיאולוגיות נאו-קונסרבטיביות לא כל כך פשטניות כמו הוזלת מחירי הנפט:
א. מלחמה באירידנטות של העולם השלישי (בין אם זו הסאדאמיסטית ובין זו הג'יהאדיסטית) ע"י נסיון לכונן דמוקרטיות מקומיות.
ב. מניעת השגת נשק להשמדה המונית ע"י האירידנטות הללו (בין אם הוא כבר בידן ובין אם עדיין לא).
ג. מלחמה (בכלי נשק ולא במילים, חקיקה, מוסדות בינ"ל וכו') נגד הג'יהאדיזם.
שטויות במיץ בהארץ 348840
משטר דמוקרטי ריבוני עלול, חס וחלילה, להעלות את מחירי הנפט, ולנקוט במדיניות שמאד לא נוחה לתאגידים הבינ"ל. איזה מזל שכמה ארגונים פילנתרופיים כגון תאגיד הליברטון קיבלו מונופול על "שיקום" מפעל הנפט העירקי, כך שאין צורך לחשוש שמא מדיניותה הקרתנית של עירק החדשה תפריע לחבריו הטובים של דיק ובוש לצחוק כל הדרך אל הבנק.

האם שמעתי מישהו אומר "צ'יקיטה בננה?"
שטויות במיץ בהארץ 348848
נקודה נכונה. למעשה זו נקודת התורפה העיקרית ב"דמוקרטיזציה" הנאו-קונסרבטיבית. שלטון דמוקרטי בורגני הוא "במקרה" השלטון הצפוי פחות מכל משטר אחר לפגוע במונופולים של התאגידים המערביים (מפני שקל ל"שמן" במזומנים את הגורמים פעילים). יחד עם זאת היו כבר דוגמאות סותרות, ראה פרשות שאבז בונצואלה ומוסאדאק באירן (שכאן אולי המקום להעיר, שלולא הדחתו בעזרתו האדיבה של ה-CIA, יתכן שלא היה היום שלטון איאתולי באיראן).
שטויות במיץ בהארץ 348852
הבעיה (עבור החדשמרנים*, כמובן) בונצואלה היא שחברת הנפט היא בשלטון הממשלה, ולא בשלטון תאגיד על-לאומי.

---
* neo-conservatives.
שטויות במיץ בהארץ 348905
היסטוריה מעניינת יש לחברת הנפט של ונצואלה. בכל אופן העובדה המרכזית היא שב-‏1976 ממשלה דמוקרטית (או לכל הפחות שנבחרה באופן חופשי) הלאימה את אחזקותיהן של חברות נפט בריטיות ואמריקאיות. נראה לי שאני חייב לעדכן את עמדתי, הקשר בין התמיכה הפאנאטית של החדשמרנים בדמוקרטיזציה של העולם השלישי לבין האינטרסים של חברות הנפט הרב-לאומיות נראה יותר ויותר לקוח מעולם הקונספירציות של חמיש.
דמוקרטיות יכולות להיות מועילות לאינטרסים של התאגידים הרב-לאומיים ובאותה מידה יכולות להיות מזיקות לאינטרסים שלהן.
ולכן אני חוזר בי מן החשד שהאידיאולוגיה החדשמרנית גזורה מן הצרכים של התאגידים.
משטרים דמוקרטיים (או לכל הפחות שנבחרו באופן חופשי) אמריקאי ובריטי המוכנים לקבל את חייליהן בשקיות פלסטיק שחורות כדי לשרת את האינטרסים של תאגידי הנפט, הולכים בודאי להיכלל במצעד האיוולת ההיסטורי. למרות שהעובדות אכן מתאימות לתאוריה הזו, אני צריך הוכחות יותר חד-משמעיות שזהו המצב.
שטויות במיץ בהארץ 348915
לחדשמרנים יש תמיכה פאנאטית בדמוקרטיזציה של העולם השלישי? לי נראה שזה בעיקר מס שפתיים. לפני כמה עשורים הם תמכו בחונטות כדי להפיל את הקומוניסטים, עכשיו יש כמה חונטות שעושות צרות, אז הם תומכים ב"דמוקרטיזציה."
שטויות במיץ בהארץ 348919
יכול להיות שזה מס שפתיים, אבל התאוריה (כפי שמטיב לבטא אותה הנציג הישראלי נתניהו) היא שהדרך היחידה להילחם בהקצנה ובמיליטנטיות הרצחנית של הטרוריסטים מן העולם השלישי, היא ע''י ליברליזציה, דמוקרטיזציה ושוק חופשי של מדינות העולם השלישי (כולל אמריקה הלטינית). החדשמרנים אינם מצדדים בתמיכה בחונטות וטוענים שהמשטרים הלאומניים והריכוזיים הם מן הגורמים לצמיחת האירידנטה הטרוריסטית (בגלל המצב הכלכלי הקשה ש''יצרו'' המשטרים האלו).
מה מידת הכנות של האידיאולוגיה הזו, לא ברור לי. יתר על כן, כלל איני בטוח מה מידת השפעתה על חוגי הבית הלבן והפנטגון. ימים יגידו.
שטויות במיץ בהארץ 348934
מידת הכנות של האידאולוגיה הזאת שואפת לאפס.מה שמוביל את האידאולוגיה הזאת -בארה''ב הרפובליקנית- הוא היסוד העיסקי.
כל הדיונים הבילטראליים במדיניות החוץ האמריקאית מסתובבים סביב הנושא העיסקי-כלכלי. ארה''ב היא המדינה בה הנושא העסקי הוא הדומיננטי ביותר במדיניות חוץ. ארה''ב הגיעה למסקנה שהמצב הנוח ביתר בשביל הקהיליה העיסקית הדומיננטית שלה הוא מצב של
כאילו דמוקראטיה. בדמוקראטיה כזאת, היסוד הדומיננטי הוא שמירה על חירות הקניין והפרטה מאסיבית. מהר מאד חברות אמיקאיות אמורות להשתלט על תחומים רחבים של הפעילות הכלכלית- והכל תחת האוירה המרגיעה של הדמוקראטיה. הדמוקראטיות החדשות
הללו שצצו באמריקה הלאטינית, מושחתות לא פחות מחונטות רק הן בעלות הילה ליגאלית-דמוקראטית. כמו שנחמיה שטרסלר כותב ב''הארץ''- שלא יעבדו עליכם.
שטויות במיץ בהארץ 348939
אני מפנה אותך לחילופי התגובות עם כליל, שם התברר שהמשטרים הדמוקרטיים של ונצואלה ושל איראן (מוסאדק) לא היו כל כך לטעמם של התאגידים הבינלאומיים. האינטרסים התאגידיים הם בצורה עקבית לטובת החונטות של אמריקה הלטינית ואילו החדשמרנים בחרו להתנער מהם (לפחות תאורטית).
אני ממליץ גם על קריאה חוזרת של הפרק על יו"ר בית הנבחרים תומס ריד בספר "המגדל הגאה"\ברברה טוכמן, בקשר לפרשת ההתנגדות למלחמת ארה"ב-ספרד (קובה). אני חושב שנוח לך להתעלם מן העובדה שלארה"ב יש היסטוריה של אידיאליזם אידיאולוגי (הדוקטרינות של ג'פרסון, מונרו, וילסון ואייזנהאואר) ושל התייצבות מאחורי ערכים אלטרואיסטיים ובכל מקרה, נראה שבנוגע להתמכרות לאינטרסים כלכליים האירופאים גרועים הרבה יותר.
אני חושב שהבעיה העיקרית של החדשמרנים האמריקאים היא משהו מעין תמימות הקשור בשטחיות מנהלתית וחוסר בהכרה לעומק של הנושאים. חלק מן העניין הזה היא הגישה לפיה מה שטוב לאנושות טוב לכלכלה ולהיפך.
שטויות במיץ בהארץ 348943
אני חושב שפרשת מוסאדק מראה בדיוק את מה שכתבתי. היא מראה על הקשר הסימביוטי שבין התאגידים למדיניות החוץ של ארה''ב.
שטויות במיץ בהארץ 348947
אם אתה טוען:
א. דמוקרטיזציה נוגדת את האינטרסים התאגידיים.
ב. האידיאולוגיה החדשמרנית נגזרת מן הרצון לספק ולהצדיק את האינטרסים התאגידיים.
הרי שאתה נקלע לסתירה, שכן החדשמרנים דוגלים לפחות דה יורה בדמוקרטיזציה כאמצעי ומטרה מרכזית של מדיניות החוץ האמריקנית.
עובדתית, לגבי המהלכים שננקטו בעירק בנוגע לתעשיית הנפט, הסכמתי איתך שהם היו שירות גס ובוטה של האינטרסים של תאגידי הנפט הבריטים והאמריקאיים. המחלוקת יכולה להיות אם מדובר בסיבה או מסובב. העליתי את האפשרות שהאמריקאים פעלו בעירק ממניעים כלליים יותר ומאחר והיתה חפיפת אינטרסים בין השלטון האמריקאי לבין תאגידי הנפט, בוש פעל כפי שפעל כדי לבסס ולממש את התמיכה של התאגידים.
הסכמתי איתך גם לגבי הספקות לגבי האותנטיות והעומק של תמיכת החדשמרנים בדמוקרטיזציה. בהחלט יתכן שכאשר משטרים דמוקרטיים חדשים יתנגשו עם אינטרסים תאגידים, החדשמרנים יטענו שהמשטרים אינם דמוקרטיים או שוק-חופשיסטים מספיק. נכון לעכשיו החדשמרנים מצדדים בדמוקרטיזציה גם באמריקה הלטינית ולא ברור לי איך לפרש זאת. האם כהתנגדות לחונטות או כהתנגדות למשטרים הדמוקרטיים הנוכחיים של אמריקה הלטינית.
בכל אופן כדאי לזכור שמי שמנווט את מדיניות החוץ של ארה"ב הם בוש וממשלו ולא כותבי המאמרים בקומנטרי. מהו עומק השפעתם, הוא נושא שנוי במחלוקת.
שטויות במיץ בהארץ 348966
אז מה אם המשטרים הדמוקרטיים של ונצואלה ושל איראן לא היו לטעמם של התאגידים הבינ"ל? אני חוזר על עמדתי, המחוייבות לדמוקרטיה היא מס שפתיים. בפועל, החדשמרנים וקודמיהם האורגניים היו עקביים במדיניות ההתערבות לטובת אינטרסים כלכליים. אתמול היו קומוניסטים ודמוקרטים שהפריעו, אז הם סייעו לחונטות ולעריצים אחרים. היום יש חונטות שמפריעות, אז מסייעים לדמוקרטיות, ובמקרה נותנים לתאגידים הבינ"ל חוזי "שיקום" שמנים. מחר הם יחליטו שנמאס להם מצ'אבז שעושה מהם צחוק, והם יפילו גם אותו תחת אמתלה אחרת. אם החדשמרנים היו כל-כך מעוניינים בדמוקרטיה מעל הכל, הם לא היו מקבלים בכזו קלות דיקטטורות "ידידותיות" כמו מצרים וירדן.

אשר להשפעה של החדשמרנים על המדיניות האמריקאית, אני חושב שזה דבר די ידוע וברור: חלק ניכר מדרג היועצים של הבית הלבן הם חדשמרנים מוצהרים, ואפילו בוש ודיק הם חברים של עשירים (בפרט, עשירי נפט) אמריקאים, השותפים הטבעיים של האידיאולוגים החדשמרנים.

לדעתי אין שום תמימות מיוחדת אצל החדשמרנים. הם מעוניינים בבינהלאמה של מקורות הייצור ע"י התאגידים האהובים עליהם, והם פועלים בכיוון ככל שיוכלו — לעזאזל עם ההשלכות.
שטויות במיץ בהארץ 349071
אני מסכים איתך פחות או יותר. לצערי הדמוקרטיה היא עניין די יחסי. התאגידים מנסים להעריך באילו תנאים תהיה חדירתם למדינה המדוברת קלה יותר. בהרבה (אולי אפילו ברוב) מהמדינות המתפתחות הפוליטיקאים ניתנים לקניה. אם היו רואים באיראן של שנות ה-‏50 שהאידאולוגיה של המפלגות איננה של השמאל, אלא אידאולוגית השלטון -לא היו דואגים להעיף את מוסדאק.
מוסאדק ועוד 349177
תגובה 202348 .
מוסאדק ועוד 349294
לא לעניין וגם כך בחלקו לא נכון.
שטויות במיץ בהארץ 348942
אני מכיר לפחות עוד מדינה אחת שמעצמה זרה (במקרה הזה האיחוד האירופאי) הפכו אותה לכאילו דמוקרטיה, כדי לשמור על האינטרסים הכלכליים שלה על חשבון האינטרסים של העם. אפילו מכיר מקרוב מאוד...
שטויות במיץ בהארץ 349064
למי אתה מתכוון?
שטויות במיץ בהארץ 349077
שים לב מי איש-שיחך ותדע על מי הוא מדבר.
שטויות במיץ בהארץ 349087
אתה מכיר את המדינה הזו היטב...
שטויות במיץ בהארץ 349096
ובכל זאת?
שטויות במיץ בהארץ 349097
אתה גם חי בה, לשיטת איידן.
שטויות במיץ בהארץ 349098
אם את/ה יודע/ת לפרשן אותו, אולי תסביר/י לי את המשפט "... הפכו אותה לכאילו דמוקרטיה...", בתגובה 348942.
שטויות במיץ בהארץ 349099
מה כאן דורש הסבר - ה"כאילו" או ה"דמוקרטיה"?
שטויות במיץ בהארץ 349101
בעיקר ה''הפכו אותה''.
שטויות במיץ בהארץ 349169
ובכן, "הפכו אותה" על פי איידן:
לאיחוד האירופי יש אינטרסים במזרח התיכון. אינטרסים אלה דרשו את גירוש היהודים מרצועת עזה. בהתאם, מימן האיחוד את השמאל הישראלי הקיצוני, הכולל כידוע את שרון, על מנת שיעשה זאת. שרון, מצדו, נאלץ לצורך זה להתעלם מרצונות בוחריו הנאמנים (מרכז הליכוד) ולשחד בתפקידי מפתח מיצובישיים חלק מהאחרים (ע"ע אולמרט), ובתכסיסים שפלים אלה זכה להעביר את הטרנספר הנורא בכנסת. כל התהליך היה "דמוקרטי" למראית עין בלבד,והא לך - "הפכו אותה לכאילו-דמוקרטית".
שטויות במיץ בהארץ 349179
זה לא התחיל התנתקות ובשרון, זה התחיל הרבה לפני כן, ע"י הקרן לשיתוף פעולה כלכלי ביסוד ביילין והירשפלד, ובהסכמי אוסלו.
שטויות במיץ בהארץ 349180
כפרשנית, אני כמובן יודעת הרבה יותר על כוונותיו של הכותב הרבה יותר ממנו עצמו...
שטויות במיץ בהארץ 349195
קראתי את הקישור לכתבה של יואב יצחק ואותי אישית זה מאד מעליב שהאיחוד האירופי, שהכסף אצלו זורם כמים (אני מודע, למשל, לתקציבים שהוא מפנה למו"פ, ולפיתוח מערכת הכבישים באירופה), מקצה רק 200 אלף יורו בשנת לטובת נסיונות ההשתלטות שלו על מדינת ישראל (וגם הכסף הזה בסופו של דבר בעיקר מגיע לכיסייהם של הירשפלד, פונדק וקיבוץ צרעה), בעוד מפלגת העבודה נמצאת בגרעונות עתק, כמו גם ההסתדרות. תמיד הייתי תחת הרושם שהאיחוד האירופי משקיע הרבה יותר. אומנם יש כאן ניסיון השתלטות קצת יותר רציני מאשר זה של "פינקי והמוח" למשל, אבל מההתרשמות שלי מהנתונים שמביא יואב יצחק, לא הרבה יותר רציני ממנו.
שטויות במיץ בהארץ 349205
אני שותפה בהחלט לתחושת העלבון. לאור פעילותי הנמרצת להחרבת הדמוקרטיה הישראלית למען האיחוד האירופי, מצב חשבון הבנק שלי מעיד על התעלמותו המוחלטת של זה האחרון מצרכיי. נורא ואיום.
שטויות במיץ בהארץ 349416
האיחוד האירופי מעביר כספים גם לארגוני שמאל אחרים.

שטויות במיץ בהארץ 349690
למראה סך הסכומים בהם מדובר אני חושב שאני יכול די בשקט לחזור על תגובה 349195 , וכמובן שתחקיר דומה שישטח בפנינו את התמיכה לה זוכים ארגוני ימין ישראליים מידי נוצרים אוונגליסטים אמריקאים יתקבל בעניין. בני אלון, בעת שכיהן כשר התיירות, נודע כפעיל במיוחד בקרבם, הלא כן?
שטויות במיץ בהארץ 349693
ועדיין, יש הבדל גדול בין תרומות מNGOs לבין תמיכה ממעצמה זרה. וגם הבדל בין תרומות לטובת תעמולה, לבין קבלת משכורת קבועה.
שטויות במיץ בהארץ 349699
ועדיין, ההיקף אינו רציני עד כדי איום על המשטר בישראל. אז אולי תספר לנו באמת מה היקף התרומות לארגוני ימין מארגונים נוצרים אוונגליסטים?
שטויות במיץ בהארץ 349707
להזכירך, הסכמי אוסלו - אולי המהלך בעל ההשפעה הרבה ביותר על חיינו בעשור וחצי האחרון - באו לעולם בעטיי התערבות זו.

אלו מהלכים הרי גורל באו בעקבות התרומות של האוונגליסטים? מרכז המבקרים בכפר נחום?
שטויות במיץ בהארץ 349710
שאלתי שאלה פשוטה, תשובה לא קיבלתי (מהבחור שיודע לספק לינק לכל דבר). אחזור על שאלתי: מה היקף התרומות לארגוני ימין מנוצרים אוונגליסטים?
שטויות במיץ בהארץ 349716
תגיד לי, מה אני נראה לך? הגזבר של האיחוד הלאומי? אם אתה כל כך רוצה לדעת, תבדוק בעצמך.
אין תרבות שיח פוליטי בארץ הזו 349723
כספים שמגיעים לארגוני שמאל ידעת למצוא בכישרון רב כל כך, ואתה ממשיך להתחמק ממציאת קישור דומה לתרומות נוצרים אוונגליסטים לארגוני ימין?

הדיאלוג הקצר הזה חשוב בעיני כי אתה כאן, מבחינתי, מהווה דוגמה מייצגת של אחת הבעיות החמורות של השיח הפוליטי בישראל: הראייה החד צדדית שמנסה להגן על עמדה אחת בכל מחיר במקום להסתכל על המציאות בראיה רב צדדית בכדי לגבש עמדה. אבל לא נורא. אתה לא לבד, לצערי יגמרו לי האצבעות לפני שאסיים למנות את כל המגיבים באייל שנוקטים בגישה דומה, הן מימין והן משמאל. כמו שכתבתי כבר בתגובה קודמת, זה משעמם וזה מרדד (או שמא "מרדיד"? לא יודע) את השיח הפוליטי בישראל. וחבל.
אין תרבות שיח פוליטי בארץ הזו 349807
זה שקר. אני לא כתבתי מילה וחצי מילה על סכומי הכסף המדוייקים שהאיחוד האירופאי מעביר ל ECF, וזה גם לא עקרוני לדעתי. מה שעקרוני הוא שפוליטיקאי בכיר מושך משכורת ישירות מעמותה שמקבלת כספים ממעצמה זרה, ושאותו פוליטיקאי מקדם אג'נדה שלדעת רוב העם (ואני בתוכם) מנוגדת לאינטרסים של המדינה. אפילו ממפלגת העבודה הוא נזרק בגלל האג'נדה הזו.
להשוות את זה לתרומות של ארגונים לא ממשלתיים, שההשפעה שלהם עד עכשיו היתה בהקמת מיזמים תיירותיים, זו בדיחה עצובה, והסכומים המדוייקים שהם תורמים הם לחלוטין לא רלבנטיים. להשוות משכורת מטעם מעצמה זרה לתרומות (גם אם הן למטרות שפוליטיקאי מאמין בהן, או אפילו לטובת תעמולת בחירות שלו) של ארגונים לא ממשלתיים זה כמו להשוות מלפפונים לתפוזים.
לכן הדרישה שלך ממני לעשות חיפוש בלשי ולבדוק כמה בדיוק תורמים ארגונים נוצריים לימין היא מחוצפת - אם זה מעניין אותך, תבלוש בעצמך. בפעם האחרונה שבדקתי, אני לא עובד אצלך.
והנסיון שלך להדביק לי ראייה חד צדדית מגוחך - לא פעם הבעתי את ביקורתי על אישי ציבור בימין, ולא פעם התווכחתי או תיקנתי בעלי דעות ימניות באתר.(דוגמאות מהימים האחרונים תגובה 349107, תגובה 349110)
אין תרבות שיח פוליטי בארץ הזו 349809
בוא נברר את עניין העברת הכספים בכלל ובכל תחום, לפוליטיקאים.
כשמדינה רוצה לקדם מצב של הסדר שלום, כי מתיחות ואפשרות של מלחמה אינן טובות לה (וגם לרוב האנשים הרגילים) אז זהו חטא בל יכופר. כשתאגיד משלם לפוליטיקאי כדי שיקדם את האינטרסים שלו (שלפעמים הם איזו מלחמה קטנה ונחמדה) אז זה בסדר.
אין תרבות שיח פוליטי בארץ הזו 349835
נעשה סדר בטיעונים שלך:
1. "אותו פוליטיקאי מקדם אג'נדה שלדעת רוב העם (ואני בתוכם) מנוגדת לאינטרסים של המדינה" להבדיל מבני אלון‏2?

2. "אפילו ממפלגת העבודה הוא נזרק בגלל האג'נדה הזו" ובני אלון חבר בכיר במפלגת העבודה?

3. "ארגונים לא ממשלתיים" לא ממשלתיים, אבל מוכרים כאנטישמיים בארצם, ובעלי מטרות אנטי-ישראליות ואנטי יהודיות‏1.

4. "שההשפעה שלהם עד עכשיו היתה בהקמת מיזמים תיירותיים" האמנם‏3456?

5. "להשוות משכורת מטעם מעצמה זרה לתרומות של ארגונים לא ממשלתיים" זה לא משכורת מטעם מעצמה זרה.

6. "לא פעם הבעתי את ביקורתי על אישי ציבור בימין, ולא פעם התווכחתי או תיקנתי בעלי דעות ימניות באתר.(דוגמאות מהימים האחרונים תגובה 349107, תגובה 349110)" סיכום הדוגמא הראשונה "אולם ה"תרגילים" כפי שאתה מגדיר אותם, היו פוליטיקה לגיטימית", אכן, התקפה נחרצת על איש ציבור בימין, והדוגמא השניה "מי שהתקיפו את פעיל הימין לא היו אנשי שמאל אלא בריונים בשכר מטעם "ישראל אחת"", אכן, דוגמא ליושר אינטלקטואלי.

אין תרבות שיח פוליטי בארץ הזו 349855
1. לפי הקישור שלך, בני אלון (שלא מקבל משכורת ממעצמה זרה)נסע לארה"ב לשכנע ארגונים _שם_ בתכניתו. מקסימום יש כאן התערבות (לגיטימית - בשכנוע ולא בכסף) של ישראל בפוליטיקה האמריקאית ולא להפך. דרך אגב, כשעוזי לנדאו, שהיה שר באותה עת, רצה לעשות אותו דבר (לשכנע שם שתכנית ההתנתקות אינה טובה) הוא התפטר (או פוטר, לא זכור לי בודאות) כדי לא להיות בניגוד עניינים בין חברותו בממשלה לבין פעילותו נגדה. בניגוד לביילין שמקבל כסף ממעצמה זרה עבור שכנוע _כאן_ בעד האינטרסים שלה.
2. בני אלון מעולם לא היה במפלגת העבודה ולכן לא נזרק ממנה.
יוסי ביילין נזרק ממפלגת העבודה (מפלגת הבית שלו) בגלל האג'נדה שלו.
3. אני מתייחס לכלל הקישורים שהבאת. מה רואים מהם? האוונגליסטים תורמים לבאר שבע, למגדל העמק, סיוע לקשישים, לבית תמחוי, לעזרה למגורשי קטיף וכו', הם גם לא מתנים את התרומות בשום דבר. ואין להן אג'נדה פוליטית מלבד "עזרה לישראל וליהודים" איפה כאן הבעיה? במיוחד מגוחך הקישור החמישי שהבאת שהוא למעשה איסור רבני-הלכתי על קבלת תרומות מנוצרים למטרות ספציפיות.
4. בוא אני אחדש לך. יוסי ביילין משך ומושך משכורת כיו"ר הECF, וגם מקבל ממנה רכב, נהג ולשכה. http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%A7%D7%A8%D7%9... לזה אין אח ורע - לא בני אילון ולא אף פוליטיקאי אחר בימין נוהג כך.
5. אתה מצטט באופן חלקי ומגמתי. תגובה 349107 נפתחת במשפט "אמנם איני מחסידי ביבי בתחום המדיני (איני שוכח לו את העובדה שכראש ממשלה המשיך בדרך אוסלו, את וויי ואת חברון)", זה לא ביקורת? ובתגובה 349110 אני מתקן את יעקב (שלמיטב הבנתי הוא בעל דעות ימניות) שהאשים פעילי שמאל במה שעשו למעשה בריונים בשכר ללא השתייכות אידיאולוגית.
6. בכלל, האחרונים שאני צריך לקבל מהם "חותמת כשרות" בנושא חד צדדיות הם תומכי שמאל באתר הזה, כדוגמת סמיילי או דומיו, שהוכיחו חד צדדיות לעילא ועילא.
אין תרבות שיח פוליטי בארץ הזו 349857
1. אני מנסה לעשות סדר, ואתה, בכוונה, הופך שוב את הטיעונים שלך. בסעיף זה אני מתייחס רק לטיעון האג'נדה ויחס רוב העם אליה. לשאר הטיעונים (משכורת, תרומות כספיות וכו') התייחסתי בסעיפים אחרים.

2. וואללה. אז אם אדם ש"נזרק ממפלגת העבודה" פסול מלהיות פוליטיקאי, על אחת כמה וכמה, אדם שלא היה חבר במפלגת העבודה.

3. טוב, אתה קורא בעזרת מסנן חזק במיוחד. אין להם אג'נדה פוליטית? אתה לא יכול להיות רציני.

4. אתה לא מחדש לי (קראתי את הכישורים שלך) אבל EFC זה לא מעצמה זרה, אלא גוף שמקבל תרומות ממעצמה זרה. בני אלון מקבל משכורת ממולדת, ממי מולדת מקבלת תרומות?

5. אם זה שיא היושר האינטלקטואלי שאתה מצליח להגיע אליו, גם סעיפים 1-4 לא צריכים להפתיע.

6.
א.לא יודע על אחרים, אבל אני? איפה הוכחתי חד צדדיות? זה פשוט שקר שאין לו שום אחיזה במציאות. בלי קישור, אתה סתם מדבר שטויות, ואם קישור, אתה סתם לא יודע לקרוא.
ב. אתה לא צריך לקבל חותמת כשרות מאף אחד, אבל בשביל שאני (ואחרים) אקרא אותך ברצינות, אתה צריך להוכיח לי (ולאחרים) שאתה לא משקר, לא מעלים עובדות, מתיחס לעניין, לא מגזים ולא מעוות את המציאות. תגובה 349855 מוכיחה לי את ההפך. אז אתה יכול להמשיך להיות ארז לנדוור, לכתוב בלי שאף אחד יתחס לטענות שלך ברצינות. זכותך.
אין תרבות שיח פוליטי בארץ הזו 349922
"לא פעם הבעתי את ביקורתי על אישי ציבור בימין..."
לדוגמא הפנית אותנו לקטע הבא בו כתבת:

"אמנם איני מחסידי ביבי בתחום המדיני (איני שוכח לו את העובדה שכראש ממשלה המשיך בדרך אוסלו, את וויי ואת חברון), אולם ה"תרגילים" כפי שאתה מגדיר אותם, היו פוליטיקה לגיטימית, והדרך שלו להתנגד לנושא אותו הוא ראה כשלילי (ההתנתקות) מול נסיונות לקידום משנתו הכלכלית. כל עוד הוא האמין שהוא יכול לשנות את רוע הגזירה מתוך הממשלה הוא נשאר בה, ברגע שהוא הבין שאין לו יותר יכולת להשפיע מתוך הממשלה הוא בחר לעזוב את מנעמי השררה. אתה רואה את זה כבריחה, אני רואה את זה כהקרבת האינטרס האישי בעבור מה שהוא ראה כאינטרס לאומי, אקט הקרבה עילאי בעבור פוליטיקאים ישראלים."

מה היה לנו כאן?

א. אינני חד צדדי כי אני מבקר מימין, מנהיג ימין כביבי, על כך שהוא לא מספיק בצד ימין.
ב. רציתי גם להוסיף שהמנהיג הזה שאינני חוסך ממנו את ביקורתי, נקט לדעתי באקט של הקרבה עילאית למען האינטרס הלאומי.

אדוני המהנדס לעתיד, מה שבנית כאן נקרא פל-קל.
אין תרבות שיח פוליטי בארץ הזו 349933
פליל-קל.
אין תרבות שיח פוליטי בארץ הזו 349943
א. אני מבקר מנהיג ימני על כך שפיו וליבו אינם שוים - הוא תוקף את שרון על אותם מהלכים שפעם שרון תקף אותו עליהם.
ב. זו היתה רק דוגמה מהשבוע האחרון. אפשר בקלות למצוא התבטאויות שלי כנגד אישי ציבור ימניים, או בעד אישי שמאל (כמו בתגובה 345219, תגובה 345779 או תגובה 345482) או אפילו סנגור על מפלגת שמאל (למשל תגובה 345198 ואילך), וכל הנ"ל מתוך שרשור אחד בלבד.
ב. למה מהנדס לעתיד? אני מהנדס כבר כמעט עשור.
שטויות במיץ בהארץ 349865
מדובר כאן בסכומים גדולים בהרבה מאותם 200,000 אירו שהוזכרו קודם. זוהי כתבה ישנה, יחסית, ואני משער שהאיחוד מממן גופי שמאל אחרים שלא הוזכרו בה. מצד שני, נראה לי שיהיה קשה יותר להשיג נתונים על הקצבות ארגונים נוצריים פרטיים מאשר על הקצבות האיחוד.

בניגוד אליך, אני מייחס חשיבות רבה להבדל שבין האיחוד האירופאי, כגוף מדיני, ובין הארגונים הנוצריים הפרטיים. לטעמי, על ממשלת ישראל לתבוע תביעה דיפלומטית תקיפה מהאיחוד שלא להתערב בעיניניה הפוליטיים. מובן שאין זה עניין פשוט, משום שהכספים מועברים לעיתים בדרכים סיבוביות ודרך קרנות ביניים, אבל צריך לנסות.
שטויות במיץ בהארץ 349103
המדובר במדינה שמעצמה זרה (האיחוד האירופאי) רכשה בה השפעה עצומה ע"י הזרמת כספים לגופים המקדמים את האינטרסים של אותה מעצמה:
שטויות במיץ בהארץ 349124
עכשיו הבנתי על מה אתה מדבר. המימון מחו'ל חוצה מחנות וזרמים.
מימון רב זרם ואולי זורם להתנחלויות, לבניית שכונות חדשות במזרח ירושלים ועוד לחלקים שונים מהימין. מימון זרם ממדינות אירופה לתמיכה בתכנית ז'נבה וכמו שהבאת- לפעילותו של יוסי ביילין. כמעט כל פוליטיקאי שמריץ תנועה/ מפלגה, מבלה בארה"ב לאיסוף מימון. כל ההאשמות של צד אחד לכיוון השני -נכונות.
לרמזים החד כיווניים שלך אין על מה לסמוך; הם לא חד כיווניים ולכן, אפשר לומר, מנטרלים אחד את השני.
שטויות במיץ בהארץ 349136
יש הבדל אחד גדול מאוד, והוא שהתרומות לימין מגיעות מארגונים בלתי ממשלתיים (כנסיות אוונגליסטיות לדוגמה) ומיחידים, ואילו התרומות לשמאל מגיעות גם מארגונים ומיחידים, אבל גם ובעיקר ממעצמה זרה, וזה חמור יותר, מבחינת ניגוד האינטרסים.
שטויות במיץ בהארץ 349140
נגיד שזה נכון, למה "זה חמור יותר, מבחינת ניגוד האינטרסים"? אם האינטרסים של המעצמה הזרה הם לשמור על קיומה של המדינה (כמו במקרה האירופי), ושל האירגונים הפוליטיים הם להשמיד את המדינה (כמו במקרה האוונגליסטי), איפה ניגוד האינטרסים גדול יותר?
שטויות במיץ בהארץ 349141
האינטרס של האיחוד האירופאי הוא לשמור על קיומה של המדינה?! איפה אתה חי?! האיחוד האירופאי עויין את "המדינה הקטנה והמחורבנת" ופועל נגדה כמעט בכל מישור.
דווקא האינטרס של האוונגליסטים משיק לשלנו לפחות בעת הזאת - הם מאמינים שאחרי בוא המשיח כל היהודים יתנצרו - עד אז אין לי בעיה איתם...
שטויות במיץ בהארץ 349142
"האינטרס של האוונגליסטים משיק לשלנו לפחות בעת הזאת"?! איפה אתה חי?! (הם מאמינים שאת המשיל צריך להביא...)

"איחוד האירופאי עויין את "המדינה הקטנה והמחורבנת" ופועל נגדה כמעט בכל מישור"?| איפה אתה חי?!
שטויות במיץ בהארץ 349148
שטויות במיץ בהארץ 349150
"An immediate firestorm resulted, and it ultimately led to Bernard's being reassigned to become France's ambassador to Algeria in July of 2002." http://en.wikipedia.org/wiki/Daniel_Bernard
שטויות במיץ בהארץ 349152
ה"עונש" שהוא קיבל (מינוי לשגריר במדינה אחרת במקום פיטורים מיידיים) הוא על כך שהוא חשף את הדעה הרווחת.
אבל הנה דוגמה יותר טריה:
שטויות במיץ בהארץ 349153
אז, מה מצאת עד עכשיו? פקיד דיפלומטי זוטר (לא כזה שקובע מדיניות, בטח לא באשר למזרח התיכון) שזרק הערה אנטישמית, ובעקבות זאת הועף מתפקידו לתפקיד זוטר בהרבה, בו הוא נשאר עד יום מותו.

ועכשיו, תסביר לי איך הדו"ח הסודי הזה אמור לתמוך בטענה ש"האיחוד האירופאי עויין את ישראל" (למיטב הבנתי, ההפך הוא הנכון) או בטענה שהוא "פועל נגדה כמעט בכל מישור" (גם כאן, להפך).
שטויות במיץ בהארץ 349182
והנה עוד: http://goldwater.mideastreality.com/plopabeilin.html
שטויות במיץ בהארץ 349185
למה בדיוק אתה מתייחס? למה אתה לא מתייחס לתגובה 349153?
שטויות במיץ בהארץ 349286
למה בדיוק אתה מתייחס? למה אתה לא מתייחס לתגובה 349182?
שטויות במיץ בהארץ 349434
אני מתייחס לכל מה שאתה כותב ואני מבין. אני לא מתייחס לתגובה 349182 בגלל שאני לא מבין מה הקשר שלה לדיון, ובדיוק בגלל זה שאלתי למה בקישור אתה מתייחס (ועוד העזתי לקוות לקבל תשובה עניינית).
שטויות במיץ בהארץ 349296
מאיזו מעצמה זרה? נדמה לי שעכשיו יש רק מעצמה אחת בעולם. האם התרומות באות מארה"ב? למה זה חמור יותר?
שטויות במיץ בהארץ 349297
''היבשת הישנה''
שטויות במיץ בהארץ 349299
ביבשת הישנה יש אי אילו מדינות. אינך מתכוון למעצמה האירופאית כי אין כזאת.
  שטויות במיץ בהארץ • idan
  שטויות במיץ בהארץ • ירדן ניר-בוכבינדר
  שטויות במיץ בהארץ • האייל האלמוני
  שטויות במיץ בהארץ • האייל האלמוני
  שטויות במיץ בהארץ • איציק ש.
  שטויות במיץ בהארץ • שוקי שמאל
  שטויות במיץ בהארץ • האייל האלמוני
  שטויות במיץ בהארץ • שוקי שמאל
  שטויות במיץ. • האייל האלמוני
  שטויות במיץ. • idan
  שטויות במיץ. • האייל האלמוני
  שטויות במיץ. • idan
  שטויות במיץ. • האייל האלמוני
  שטויות במיץ. • idan
  שטויות במיץ. • גדי אלכסנדרוביץ'
  שטויות במיץ. • האייל האלמוני
  שטויות במיץ. • idan
  שטויות במיץ. • עמרי גולדשטיין
  שטויות במיץ. • idan
  שטויות במיץ. • עמרי גולדשטיין
  שטויות במיץ. • idan
  שטויות במיץ. • עמרי גולדשטיין
  שטויות במיץ. • idan
  שטויות במיץ. • האייל האלמוני
  שטויות במיץ. • idan
  שטויות במיץ. • האייל האלמוני
  שטויות במיץ. • idan
  שטויות במיץ. • עמרי גולדשטיין
  שטויות במיץ. • idan
  מה באמת משפיע על הפיגועים • אפופידס
  מה באמת משפיע על הפיגועים • idan
  מה באמת משפיע על הפיגועים • אפופידס
  מה באמת משפיע על הפיגועים • idan
  מה באמת משפיע על הפיגועים • אפופידס
  מה באמת משפיע על הפיגועים • idan
  מה באמת משפיע על הפיגועים • אפופידס
  מה באמת משפיע על הפיגועים • idan
  מה באמת משפיע על הפיגועים • איציק ש.
  מה באמת משפיע על הפיגועים • idan
  מה באמת משפיע על הפיגועים • האייל האלמוני
  מה באמת משפיע על הפיגועים • idan
  מה באמת משפיע על הפיגועים • איציק ש.
  מה באמת משפיע על הפיגועים • קהלת
  מה באמת משפיע על הפיגועים • האייל האלמוני
  מה באמת משפיע על הפיגועים • קהלת
  מה באמת משפיע על הפיגועים • האייל האלמוני
  מה באמת משפיע על הפיגועים • idan
  מה באמת משפיע על הפיגועים • האייל האלמוני
  גיגול פשוט • סמיילי
  גיגול פשוט • ידידיה
  גיגול פשוט • שוטה הכפר הגלובלי
  גיגול פשוט • סמיילי
  גיגול פשוט • ידידיה
  גיגול פשוט • סמיילי
  גיגול פשוט • ידידיה
  גיגול פשוט • האייל האלמוני
  גיגול פשוט • ידידיה
  עולם כמנהגו נוהג... • סמיילי
  גיגול פשוט • idan
  גיגול פשוט • שוטה פרגמטי
  גיגול פשוט • סמיילי
  גיגול פשוט • idan
  גיגול פשוט • סמיילי
  גיגול פשוט • idan
  גיגול פשוט • האייל האלמוני
  גיגול פשוט • איציק ש.
  גיגול פשוט • idan
  גיגול פשוט • גדי אלכסנדרוביץ'
  גיגול פשוט • idan
  גיגול פשוט • איציק ש.
  גיגול פשוט • האייל האלמוני
  גיגול פשוט • ערן בילינסקי
  גיגול פשוט • הנמלה העמלה
  מה באמת משפיע על הפיגועים • דורפל
  מה באמת משפיע על הפיגועים • עוזי ו.
  מה באמת משפיע על הפיגועים • האייל האלמוני
  מה באמת משפיע על הפיגועים • הנמלה העמלה
  שטויות במיץ. • עמרי גולדשטיין
  שטויות במיץ. • idan
  שטויות במיץ. • גדי אלכסנדרוביץ'
  שטויות במיץ. • האייל האלמוני
  שטויות במיץ. • האייל התוהה
  שטויות במיץ. • האייל האלמוני
  שטויות במיץ. • האייל התוהה
  שטויות במיץ. • האייל האלמוני
  שטויות במיץ. • האייל האלמוני
  שטויות במיץ. • איציק ש.
  שטויות במיץ. • ה
  שטויות במיץ. • האייל התוהה
  ריבלין צודק לחלוטין • איציק ש.
  ריבלין צודק לחלוטין • יוני
  ריבלין אינו צודק כלל. • idan
  ריבלין אינו צודק כלל. • ארז לנדוור
  ריבלין אינו צודק כלל. • idan
  ריבלין אינו צודק כלל. • האייל הצעיר
  ריבלין צודק לחלוטין • SAM

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים