הרעים ניצחו 618099
בהנחה שפרנקל אכן ניסה לגנוב מהחנות:

מה בעצם תכלית הבירור של ועדת טירקל? אף גורם לא האשים את פרנקל בגניבה. לשלוח צוות להונג-קונג ולפתוח שם בחקירה משטרתית על מנת למצוא ראיות מספיקות כדי "להרשיע” את פרנקל בגניבה פעוטה וישנה? ומה הסיכוי של פרוייקט כזה להצליח?

האם אנחנו אכן חושבים שאדם שגנב מחנות יכשל בתפקיד נגיד בנק ישראל, או אולי ינסה לגנוב מהקופה? בהנחה שפרנקל היה "המתאים ביותר" לתפקיד על פי כישוריו, מדוע למנוע ממנו לשרת אותנו בתפקיד בכיר כל כך, ובכך להעניש את עצמנו על עברה שאנחנו בוודאי לא אחראים לה?

אילו הורשע בגניבה, אולי אין ברירה אלא לוותר על כישוריו. אבל אם איש לא האשים אותו בגניבה, וכל מה שיש לנו הוא חשד על סמך הנסיבות, חשד שאינו ניתן להוכחה (בפני איזה בית משפט יתברר העניין?), ומדובר בעבירה פעוטה, ומלפני שבע שנים, אז מה לעזאזל אנחנו רוצים מעצמנו?
הרעים ניצחו 618110
הבעיה היא לא בגנבה שהיתה או לא היתה, אלא בחוסר יושר שבהסתרת המקרה בוועדה.
שלא לדבר על הכספים ששאב בתום עבודתו כנגיד ושאולץ להחזיר ע''י מבקר המדינה.
בדומה לשר האוצר שטען שמעולם לא עישן חשיש והסתבר שיש עדויות לכך שעישן וגם סיפק לאחרים - קרי סחר.
על כל אלה מרתיעה הטיפשות שבהסתרת המידע, לו היו דוברי אמת היה נסלח להם על מעידות קטנות מהעבר הרחוק, אך חוסר יושר וטיפשות מלווים אדם עד יום מותו ולאחריו.
הרעים ניצחו 618174
אתה באמת חושב שכל מה שמסתירים מתגלה? אם פרנקל היה מתוודה על גניבה מחנות היו סולחים לו? לא נעים לי ליצג כאן את תנועת "הזכות לגנוב בכבוד", אבל קצת פרופורציות בבקשה.
הרעים ניצחו 618175
יש לנו נטיה להדר במצוות טוהר כפיים.

מטרת "הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה" (לפי ויקיפדיה): "להבטיח את טוהר המידות במינויים הבכירים, ולבחון שמא דבקו פגם או דופי כלשהם במינויים המוצעים" בא בג"ץ ומהדר במצווה: "לבדוק את המינוי המוצע מבחינת טוהר המידות במובנו הרחב של מושג זה, הן מבחינת האדם המוצע לתפקיד, הן מבחינת הגורם הממנה, והן מכל היבט אפשרי אחר שעשויה להיות לו נגיעה לשאלת טוהר המידות הכרוך במינוי."

נדמה לי שהנוסח של דויד המלך גורף פחות מזה של בג"ץ:
ג מִי יַעֲלֶה בְהַר יְהוָה וּמִי יָקוּם בִּמְקוֹם קָדְשׁוֹ.
ד נְקִי כַפַּיִם וּבַר לֵבָב אֲשֶׁר לֹא נָשָׂא לַשָּׁוְא נַפְשִׁי וְלֹא נִשְׁבַּע לְמִרְמָה.

אני הייתי מעדיף הגדרה פחות מעורפלת גורפת ויומרנית: לוודא שאין בארונו של המועמד שלדים שעתידים להוליך לחקירה משטרתית משמעותית או העמדה לדין במהלך כהונתו, או שאין במינוי ניגוד עניינים גס.
הרעים ניצחו 618186
לא הכל מתגלה, אבל אם זה רשום באיזה ארכיון מעופש ואם יותר משלושה אנשים יודעים על זה סופו להתגלות.
אם היה טוען ששכח לשלם, אם היה מראה את הנייר המסתורי ממשטרת הונג קונג שמצדיק את טענתו,
נראה לי שהעניין היה עובר, עובדה שלא השתוללו בעניין הכספים שלקח ואולץ להחזיר, וראה את מעמדם הציבורי הנוכחי של דרעי ואולמרט ועוד רבים ורעים.
הרעים ניצחו 618351
הבעיה היא בכך שפרנקל אינו קרנית פלוג.
על כל אדם אפשר למצוא לכלוך כזה או אחר, אם לא ''אי הבנה'' בניכר, אז היוועצות באסטרולוג, ואם לא היוועצות באסטרולוג, אז שבירת שמירה בטירונות או העתקה במבחן ביסודי.
ברגע ששלי יחימוביץ סימנה את קרנית פלוג כנגידה הבאה, עושי דברה בתקשורת יעשו הכל כדי להשחיר את מתחריה, ומצד שני נתניהו יעדיף להתפגר מאשר למנות אותה.
הרעים ניצחו 618482
הערה עצמית אחת: לאחר שנתניהו הודיע שהמועמד (החדש) המועדף עליו הוא מריו בלכר, ומכיוון שלא מצאו עליו אישית שום דבר, פרסמו שאשתו לשעבר קיימה קשר מיני עם DSK.
העיתונות בארץ שוברת את שיאי השפלות של עצמה כל פעם מחדש. כפי שתקפו את שרה כדי לפגוע בביבי, עכשיו מלכלכים על נאג'י כדי לפגוע בבלכר.
והערה שניה: מסתבר שביבי לא צריך להתפגר, מספיק לו להתאשפז...
הרעים ניצחו 618486
מי זה DSK? נשמע מרגש...
הרעים ניצחו 618489
הרעים ניצחו 618491
יש מקום בעולם שהטיפוס הזה לא נכנס אליו?
למה אתה קורא לו DSK?! עשיתם טירונות ביחד?
הרעים ניצחו 618535
תעשה גוגל על DSK
הרעים ניצחו 618569
עדכון: לפי "גלובס" לפחות, פלוג עצמה עומדת מאחורי הקמפיין התקשורתי: "לגלובס נודע, כי יחסיו של ראש הממשלה והנגיד לשעבר התקררו מאוד, בעיקר אחרי הלחצים הכבדים שהפעיל פישר על נתניהו למנות את קרנית פלוג והקמפיין שניהלה נגד ראש הממשלה לאחר שסירב בתוקף למנותה".
הרעים ניצחו 621922
עדכון נוסף: על פי גלובס, "ככל הידוע, פלוג נעזרה בחודשים האחרונים בשירותיו של יועץ התקשורת זמיר דחב"ש " לצרכי הקמפיין התקשורתי שלה (זמיר דחב"ש הוא גם יועץ התקשורת של בנק ישראל עצמו). זה כבר נראה כמו פוטש, לא שונה בהרבה מ"פרשת הרפז".
הרעים ניצחו 618157
מדהים שצריך להסביר לאנשים מדוע לא ראוי למנות לתפקיד כלכלי ציבורי בכיר אדם שמתגלה כגנב, שקרן וחסר אמינות.
הרעים ניצחו 618180
בהונג קונג הוא לא גנב, ולא ברור בכלל שהיה מה לדווח על זה. אז כנראה שגם שקרן הוא לא.
עלתה לי דוגמא יומיומית יותר: נניח שהייתי אתמול (או לפני חמש שנים) במסעדה, והתשלום שהשארתי נפל מתחת השולחן בטרם יציאתי (או לחילופין - אמרתי לחבר'ה שלי ליד השולחן - שלמו עלי מאה, נתחשבן מחר). והמלצרית לא מצאה את התשלום שלי ורצה אחרי בתלונות. חזרתי למסעדה, הראיתי שהכסף שם (או לחילופין - התנצלתי על אי-ההבנה ושילמתי מאה ש"ח ביום למחרת).

האם מכאן ואילך אני אמור כל חיי לדווח על המקרה הזה שלא הגיע לשום ערכאה ובעצם היה אי-הבנה שתקונה במהירות?
ואם לא אדווח על זה אחרי חמש שנים אני שקרן וחסר אמינות? זה באמת מה שאתה טוען?

וגילוי נאות - יצא לי פעם, ממש מזמן, לחוף ברמזור אדום או חצי-אדום. גם זה חייב חובת דיווח נצחית לשיטתך?
הרעים ניצחו 618185
זהו, שאני לא מכיר חנות דיוטי פרי (אני לא מכיר את כולן. בהונג קונג במקרה יצא לי להיות) שהיא כמו מסעדה: לוקחים (או מקבלים) את הסחורה, משאירים את התשלום על המדף, או מבקשים מהחבר'ה לשלם, ויוצאים.

בכל חנויות הדיוטי פרי שאני מכיר (וכאמור, לא הייתי בכולן), אתה לא יכול לשלם מבלי להעביר את הסחורה בקופה, ומאידך אתה לא אמור לצאת מבלי להעביר את הסחורה בקופה.
הרעים ניצחו 618195
ולשם הסיום הטוב, לאחר הודעת הוויתור על התפקיד שרב בה הנסתר על הגלוי, באה ההודעה של שר האוצר שאנשים טובים לא ירצו למלא תפקידים בישראל. כלומר, ליאו ליידרמן הוא איש לא טוב ולא מתאים כי הסכים.
הרעים ניצחו 618199
אני חושב שכאן מתאים לומר : הפוסל במומו פוסל.
הרעים ניצחו 618202
כמו שהצהיר הלפידון, הוא לא מבין בכלכלה, וכמו שאני מצהיר, הוא לא מבין מה זה אנשים טובים.
הרעים ניצחו 618203
ועכשיו לתיאורית הקונספירציה:
מישהו בעל השפעה והון מאד לא רצה את פרנקל בתור נגיד, משלל סיבות. אי לכך הוא 'תפר' לו תיק ציבורי עם תקרית זניחה מהעבר, אבל שגרמה להד ציבורי עצום והביאה להסרתו של הנגיד, לקול מצהלות ההמון שמרוצה כל כך מזה שדעתו וביקורתו הציבוריים כל כך משפיעים על מקבלי ההחלטות והוא ממשיל ומסיר נגידים על פי רצונו החופשי.
והרי זהו ניצחון כפול, גם לקבל מה שאתה רוצה וגם לגרום לציבור להאמין שזה בזכותו ולטובתו.

אני סתם משתעשע כאן, אין לי שום טיעון כלכלי או רציונלי בעד או נגד פרנקל. יש לי הרגשה שצורת ההתנהלות מסריחה מעט.
אם זה מזכיר משהו הרי זה את הדחתו באיבה של גלנט עקב ביקורת ציבורית על מעשיו הפרטיים. אז אפילו ביתר תוקף מכאן נראה היה שההאשמות נגדו הן בהם בשר ותוכן. ומצד שני נראה היה אז גם ביתר תוקף שיש כמה אנשים שרצו מאד למנוע את המינוי ההוא, ומשלא מנעו אותו בתהליך הבחירה הרגיל, פנו לערוצים חילופיים עוקפי-שר-ביטחון למיניהם.
הרעים ניצחו 618212
יתכן שמישהו/הם דאגו לפשפש בקרביו של פרנקל-לגיטימי לחלוטין. חבל שלא עשו את זה מספיק לגבי נתניהו ואישתו. הועלו טענות מספיק חזקות נגד מועמדותו של פרנקל: היותו מייצג מובהק של הכישלון הבוטה של הכלכלנים כפי שבא לביטוי במשבר הכלכלי האחרון.
הרעים ניצחו 618221
אני מבין, רק שאם יש טענות כה חזקות הייתי שמח שעליהן ייפול דבר ולא על איזוטריה צהובה, שולית ועם ריח רע.
הרעים ניצחו 618246
כן, נתניהו באמת היה מועמד אלמוני שאיש לא שמע עליו ואיש לא כתב עליו תחקירים.
הרעים ניצחו 618204
ואם כבר ליידרמן, מה היה כל כך רע בקרנית פלוג? אני לא בקיא בענינים הללו, אז אשמח אם למישהו יש אינפורמציה יותר רלבנטית.
הרעים ניצחו 618210
היא אשה.

גירסה אחרת טוענת שנתניהו נוטר לה טינה על שזה שבמחקר אקדמי-מקצועי שהיא ערכה המסקנה הייתה שהצמיחה בזמן שנתניהו היה שר אוצר לא נבעה מהפעולות שלו אלא מגורמים חיצוניים.
הרעים ניצחו 618247
האם יש ראיה לטענה שנתניהו פוסל מועמדות נשים לתפקידים בכירים גם במקרים אחרים, או שההנחה היא שאם היא אישה והיא נפסלה אז ודאי זה בגלל שהיא אישה?

(כתבה אחרת של אותו כתב טוענת שבעלה הועסק באופן לא תקין בבנק ישראל. http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=100064...
כידוע לנו, זה לא אמור להפריע אם היא הייתה מועמדת ליועץ משפטי לממשלה, אבל היא לא.
בתכל'ס, למיטב שיפוטי הכלכלי היא נראית לי כמועמדת ראויה ואני לא מבין למה ראש הממשלה מתנגד; ה'גרסה האחרת' נראית לי הגיונית יותר מגרסת היותה אשה).
הרעים ניצחו 618250
מתי בפעם האחרונה נתניהו מינה אשה לתפקיד בכיר? את לבני למנכ"ל רשות החברות הממשלתיות?
הרעים ניצחו 618251
לא יודע. ועדיין, אם יש את האפשרויות ''לא מונתה בגלל שהיא אשה'' ו''לא מונתה כי היא עצבנה את ראש הממשלה אישית'', הראשונה איננה בהכרח סבירה יותר.
הרעים ניצחו 618253
הס מלהזכיר את האפשרות ''בעלת תפיסת עולם כלכלית שונה משלו''.
הרעים ניצחו 618254
הספקולציות שאני קראתי הן שהיא הייתה הבחירה של יאיר לפיד (אין לי מושג אם זה באמת נכון). מה שקצת מוריד את ההסתברות לתפיסת עולם כלכלית שונה.
הרעים ניצחו 618255
קשה לי להאמין שללפיד יש תפיסת עולם כלכלית, חוץ מאשר ''כל אחד מגיע למקומו מבחירה אישית''.
הרעים ניצחו 618259
לאור העובדה שהוא כמדומני היה בעד פישר ולאור העובדה שפלוג הייתה צפויה להמשיך בדרכו של פישר, לפחות לפי הכתוב - אכן הס מלהזכיר.
הרעים ניצחו 618262
איך אתה יודע שהיא הייתה "צפויה להמשיך בדרכו"? רק מפני שרמז שהיא מתאימה?
הרעים ניצחו 618263
אם זכרוני אינו מטעני, לפני כמה חודשים כתבו כך כמה פעמים.
הרעים ניצחו 618518
מי כתב?
ראה למשל את המאמר הזה שכבר הוזכר בתגובה אחרת פה. הוא מדגים באופן ברור שהמשותף לכל הבחירות של נתניהו הוא האסכולה הכלכלית של המועמדים. אמנם, משום מה בסוק מתרעם על הבחירה. נראה שהוא חושב שיש לבחור במישהו שיישם מדיניות שונה משל ראש הממשלה.
הרעים ניצחו 618256
לא, לא בהכרח סבירה יותר. עד שאתה בודק מה משותף *לכל* המועמדים (עכשיו מדברים גם על קנדל), ובמקביל מסתכלים על המינויים של נתניהו בשנים האחרונות ועל האנשים שהוא מקיף את עצמו בהם. השמות היחידים שעולים לי בראש הם לבני (בקדנציה הראשונה(!) שלו), איילת שקד (בתפקיד כוורת, אבל לא מהבכירים) ופרח לרנר (האחראית על הקשר עם הכנסת, ולא מחזיקה בתפקיד ביצועי/מקבל החלטות). יכול להיות שאני מפספסת אשה או שתיים. אז מה, *רק* גברים אשכנזים מתאימים לנגידות?
הרעים ניצחו 618257
אולי אין הרבה כלכלניות באקדמיה (נספח A) ולכן אין מועמדות מתאימות? האם קיימת לדעתך אפשרות תאורטית שאולי אין הרבה כלכלניות באקדמיה מפני שנשים בממוצע טובות פחות במתמטיקה? את חושבת שראוי לקדם בחירת מפגר לתפקיד בכיר מפני שקבוצת המפגרים לא מיוצגת היטב בתפקידים כאלה?
הרעים ניצחו 618267
אני אתעלם, ברשותך, מההשוואה המביכה בין נשים לבין מי שסובל מלקות מוחית.

ספיציפית לעניין פלוג לא שמעתי טענה שהיא *לא מתאימה* לתפקיד. לא רק שהיא הייתה אחת מחמשת(?) המועמדים האחרונים לתפקיד, אלא שהיא גם ממלאת התפקיד בפועל.
הרעים ניצחו 618276
התכוונתי לטעון שבממוצע נשים מצטיינות פחות בתחומים שקשורים למתמטיקה. אפילו אם באיזור הקרוב לממוצע הפער בין נשים וגברים אינו גדול במיוחד, ככל שמתרחקים ממרכז הפילוג לכיוון תחומי המצויינות, הפערים גדלים מאוד. (כמו בתחומים אחרים‏1). לכן לא צריך להתפלא שבפיסגת האקדמית של מקצוע הכלכלה יש נשים מעטות מאוד, ובתפקיד שהוא סוג של פיסגת הפירמידה, אין נשים בכלל.

השאלה היא שאלה של מצויינות ולא של מילוי מקום. בסופו של דבר יחפשו לתפקיד מנכ"ל אדם מבריק, כריזמטי ומקושר, ולא את המזכירה של המנכ"ל הקודם שהיא נאמנה, חרוצה, מוכשרת, מכירה את העסק ויכולה למלא את מקום המנכ"ל כשהוא נעדר. כן, אני יודע שהשתמשתי בסטריאוטיפ שאולי פוגע בקידום נשים לתפקידים בכירים. אולי - מפני שכאשר אישה חורגת מהמודל הסטריאוטיפי, הדומיננטיות שלה בולטת מאוד, ולא ברור לי בכלל שהיא אכן תפגע מהדימוי הנשי.

באשר לפרנקל, אין ספק שהקריירה שלו מבריקה ומגוונת יותר מזו של פלוג. גם ליידרמן, מועמד ברירת המחדל, הספיק להיות פרופסור באוניברסיטת תל-אביב, לערוך ספרים ולעבוד במערכת הבנקאית. לפלוג הייתה קריירה מגוונת פחות. הפערים האלה בולטים מייד מעיון שטחי בביוגרפיות, וקצת מוזר לי שמי שבמובהק מעדיפה את פלוג ממניעים פמיניסטיים, מיחסת למי שמציע מועמדים ראויים ממנה אפליה על רקע מגדרי ועוד מלינה על כך. נתניהו הוא פוליטיקאי; אין לי ספק שאילו לא היה פוסל אותה לחלוטין, ואפילו היו גברים טובים ממנה, נתניהו היה בוחר בה כדי לזכות ברווח הפוליטי ממינוי אישה ראשונה לתפקיד.

1 אני מודה לך שבחרת להתעלם, מפני שהמשל שנתתי, היה לצערי הגדול גרוע. הייתי צריך לדרוש השתתפות גברים שחורים במקצה הגמר בבריכת השחיה האולימפית, או למחות על העדרם של גברים לבנים ממקצה הגמר בריצת מאה מטר.
הרעים ניצחו 618277
עפרונית טענה שיש כאן מצב של "מועדון חברים": כלומר: קשה למי שלא שייך לקליקה להתברג פנימה.

עדות אנקדוטיאלית לכך היא שגליה מאור הוחלפה בראשות בנק לאומי על ידי רקפת רוסק עמינח. מצד שני, אין עודף נשים בהנהלת בנק הפועלים של שרי אריסון.
הרעים ניצחו 618278
השאלה היא מה המשקל שמייחסים לטענה כזאת, ומה הראיות לכך.

בכל אופן, אפלייה באקדמיה לא שייכת לענייננו, מפני שנתניהו צריך לבחור מתוך המבחר הקיים. הוא זקוק למועמד בעל רקע אקדמי שהתמחה במקרו-כלכלה ובמדיניות מוניטרית, מכיר היטב את כלכלת ישראל, מכיר את שוק ההון, מבין את הכלכלה הבינלאומית, ושיהיה מקושר ככל האפשר לאישי מפתח ולכלכלנים בכירים בחו"ל כדי שיוכל ליצג את האינטרסים של ישראל, ולברר לעצמו בשיחות פרטיות לאן הרוח נושבת בכלכלה העולמית. אז כנראה שבארצנו הקטנה אין הרבה כאלו.

מחלקם הוא חושש פוליטית: באווירה הפרועה של הדיון הציבורי בישראל, נגיד שבלי שום קשר למדיניות המוניטרית שהוא ממונה עליה, מתנגד למדיניות הממשלה בנושאים כלכליים-חברתיים מסיבות של השקפת עולם, יכול להחליט לפתוח את הפה בביקורת פוליטית פומבית נגד הממשלה. נתניהו לא טיפש להעניק עמדת כוח פוליטית, למי שהוא חושד שעלול להפוך את עצמו ליריב פוליטי, ולהשתמש ביוקרה של מוסד הנגידות כדי לנגח אותו במאבק על דעת הקהל.

אלה כנראה סוג האילוצים של נתניהו, ואם כל מי שרלוונטי עבורו הוא גבר, אז המועמדים יהיו כולם גברים. כפי שכתבתי כבר, אילו היה יכול אני משוכנע שהיה מעדיף אישה מסיבות של יחסי ציבור, ועוד מתנאה בכך שמינה את הנגידה הראשונה.
הרעים ניצחו 618281
הדרישה ממועמד להסביר אירועים תמוהים בעברו איננה "אווירה ציבורית פרועה", אלא שקיפות דמוקרטית בריאה. הלוואי שדרישות דומות היו מוצבות בפני יועמשנו (הידעת שבמשק הבית שלך עובד נתין זר?) למשל.

מתפקידי הנגיד לייעץ לממשלה בנושאים כלכליים, ולא רק להחליט על המדיניות המוניטרית. זו אגב סיבה לגיטימית לבחור בנגידה שתפישתה הכלכלית תואמת את זו של ראש הממשלה.

אולם כדאי לשים לב שאחת הדרישות שהצגת הייתה הכרות עם הבראנז'ה הבינלאומית של בנקים מרכזיים וקרן המטבע. זו בדיוק הטענה השמאלנית: המדיניות הכלכלית הלאומית מוכפפת לרצונות לתפישת העולם ולאינטרסים של שכבה דקיקה של בנקאים ברחבי העולם. מינוי של סחבק שלהם היא כניעה מראש לתכתיבי השכבה הדקיקה הזו. חובתו הדמוקרטית של מי שהאינטרסים שלו מנוגדים, היא למצוא שלדים בארון ואסטרולוגים מגוחכים במרפסת במטרה להטות את הספינה הפוליטית לעברו.
הרעים ניצחו 618283
ב''אווירה ציבורית פרועה'' התכוונתי לנוהג שממלאי תפקידים שונים נוהגים לפעול באופן מניפולטיבי בזירה הציבורית כדי לקדם מדיניות שרצויה להם. אין קשר לשקיפות. אני מנחש שנתניהו חושש שבאווירה כזאת היעוץ יגיע אליו דרך התקשורת, ויהיה מכוון בעיקר כדי להפעיל עליו לחץ ציבורי ולא כדי לשכנע אותו בנימוקים ענייניים.

לא הבנתי כל כך את הפסקה השניה.
הרעים ניצחו 618285
נושא תפקיד סטאטוטורי (ח''כ, שר, ראש ועדה לתכנון ובנייה, נגיד) חייב לדווח לא רק למי שמינה אותו, אלא גם לציבור. גם זו איננה ''אווירה ציבורית פרועה'' אלא עוד אלמנט של משטר דמוקרטי, המבחין בינו לבין משטר צבאי.

אנסה להסביר לך שוב את הבעייתיות בבחירת אדם על בסיס הכרותו החברתית עם בראנז'ה מסוימת. העלמה כינתה זאת כמינוי שמוגבל ל''אולד בויז קלאב''. בשיטה הזו, רק טיפוסים מצבע (והכנסה, ומגדר) אחד יכולים להגיע לצמרת, ורק תפישה אחת - המיטבה עם חברי המועדון - מושלת בכיפה.
הרעים ניצחו 618314
דיווח לציבור נשמע בסדר, אבל בפועל כשמדובר בדעות יותר מאשר בעובדות, וכאשר אין כללים מגבילים, ואם יש כללים לא שומרים אותם, המשרה הציבורית הופכת לעמדת כוח פוליטית שאסור לתת אותה בידי מי שלא סומכים עליו פוליטית.

הנתונים האמיתיים והחשובים שבנק ישראל היה צריך לגלות לנו הם סודיים. נתונים שיאפשרו לנו להעריך באופן בלתי תלוי את יציבות הבנקים, או כיצד הבנק משקיע את יתרות המט"ח שלנו. המון דו"חות ונתונים אחרים מופיעים באתר של הבנק, אבל אני בטוח שרוב קוראי האייל לא טורחים להתעדכן בהם באופן שותף... אני ממש לא מבין מה התלהמות בטלוויזיה או הדלפות מניפולטיביות יכולות לתרום לדמוקרטיה, והאמת היא שאני קצת סולד מהנוהג ליחס לכל עניין שמתנגדים לו פגיעה בדמוקרטיה.

אני לא יודע בדיוק באיזה סוג מזימת קשר בינלאומית אתה חושד, אבל אם זה באמת המצב, האם אתה ממש בטוח שכדאי לנו להשאר מחוץ ללופ?

בטוח שיש אנשים שמושכים בחוטים של הכלכלה העולמית, אבל אנחנו יודעים בדיוק מיהם: ממשלות, נגידי בנקים מרכזיים וסביבם כלכלנים בכירים שמיעצים להם, ומשוחחים ביניהם, ומחליפים הערכות ודעות. אם נמנה לנגיד טיפוס מופנם ולא מוערך שאין לו מכרים בחוג הזה, מצבנו יהיה טוב יותר? מינוי הנגיד צריך לתפקד בעולם כפי שהוא, ולא לעסוק בפנטזיות ותיקון עולם. כך גם ראש הממשלה כשהוא מחפש נגיד.
הרעים ניצחו 618318
חשוב שראש ממשלה ימנה נגיד שאמון עליו ושותף לדעותיו הכלכליות-פוליטיות. כאן אתה ואני וחוק בנק ישראל מסכימים.

הפער ביננו נפער כאשר אתה מדבר על "אווירה ציבורית פרועה" אבל נותן דוגמאות להתנהגות סבירה ובריאה של משטר דמוקרטי.

יש ספק בשאלה מי זה ה"אנחנו" שרצוי שניכנס ללופ - ישראל כישות פוליטית או 99% מאזרחי ישראל. אכן, לא תמיד כדאי להילחם באימפריית רשע, ואולי כדאי לכוף את ראשינו. אבל יש רגעים בהיסטוריה בהם כדאי לצאת לעצמאות. התיאור שלך, שבו ממנים נגידים ובנקאים על סמך קשרים חברתיים ולא קישורים מריטוקרטיים כלשהם, חותר תחת האתוס הדמוקרטי, ומחזק את הטיעונים של "אוקיופיי" ודומיה.
הרעים ניצחו 618355
קצת מצחיק להגדיר את הבראנז'ה הכלכלית כ"אולד בוייז קלאב", כשיו"ר קרן המבטע העולמית היא כריסטין לגארד.
ובהערת אגב, ההשוואה מלמדת רבות על ההבדל בין צרפת לבין ישראל: בצרפת צריך לאנוס חדרנית כדי לעורר שערורייה כהלכתה, בעוד שבישראל מספיק ללכת לאסטרולוג.
הרעים ניצחו 618279
קרנית פלוג מול פישר היא אולי פחות כריזמטית (אם כי אני לא בטוח מול ליידרמן), אבל לומר שהיא משולה ל'מזכירה של המנכ"ל הקודם'?
נו, באמת.
ולגבי גיוון קריירה, הבה נשווה:
פלוג:
1984 - כלכלנית בקרן המטבע הבינלאומית.
1988 - מחלקת המחקר של בנק ישראל.
1994–1996 - הבנק האינטר-אמריקאי לפיתוח ככלכלנית מחקר בכירה.
1997 - סגנית מנהל מחלקת המחקר בבנק ישראל.
2001 - מנהלת המחלקה וחברה בהנהלת בנק ישראל.
2011 = משנה לנגיד.
ועדות אני לא מזכיר בכלל.

ליידרמן:
1979 - מרצה בחוג לכלכלה של אוני' ת"א.
1993-1998 - ראש החוג.
1991-1995 - יועץ בכיר לנגיד ולמחלקה המוניטרית בבנק ישראל.
1996-2000 - מנהל מחלקת המחקר בבנק ישראל
2000-2002: מנהל מחקר בדויטשה בנק, עמית מחקר בקרן המטבע הבינלאומית.
2003 ואילך: הכלכלן הראשי של בנק הפועלים.

זה נראה לך פער *כזה* גדול?
לליידרמן יש יתרון במספר הספרים והמאמרים האקדמיים, אבל מבחינת התחנות - שניהם עברו בקרן המטבע הבינ"ל, שניהם עברו בבנקים זרים, שניהם עברו בבנק ישראל.
ייתכן שליידרמן עדיף עליה, אבל לא בגלל הטיעון שלך.
הרעים ניצחו 618282
לא נוח לי להכנס להערכה מדוקדקת של הביוגרפיות המקצועיות שלהם מפני שאני באמת לא מכיר אותן, ובעיקר מפני שאני לחלוטין לא מוסמך לשפוט. להלן התרשמות השטחית שלי על סמך ערכי ויקיפדיה של שניהם.

1. שליידרמן עשה קריירה אקדמית מוצלחת מאוד בקנה מידה ישראלי, ופלוג לא עשתה קריירה כזאת בכלל - מייד לאחר שסיימה את הדוקטורט החלה לעבוד בתעשייה. אמנם בתפקידי מחקר, אבל לא במסגרת אקדמית ולא ראיתי איזכור לכך שבמסגרת עבודתה פרסמה ספרים או מחקרים בעלי חשיבות עקרונית במקרו-כלכלה שעברו ביקורת עמיתים והתפרסמו מעבר לפרסום מקומי במוסדות שבהם עבדה.

2. באופן כללי התאור של ליידרמן עושה עלי רושם מבריק ובכיר יותר. דוקטורט בשיקגו אצל חתן פרס נובל, פרופסור וראש החוג לכלכלה, במקביל יעוץ בבנק ישראל, מעבר לבנק ישראל ומייד לתפקיד ראש מחלקת המחקר (בעוד שפלוג נאלצה לעלות בסולם הדרגות), _מנהל_ מחקר בדויטשה בנק, כלכלן _ראשי_ בבנק הפועלים במשך תקופה ארוכה יחסית.

נכון שפלוג ירשה את ליידרמן בראשות מחלקת המחקר בבנק ישראל, אבל בשבילה זה היה השיא לאחר שנים בבנק ישראל, וליידרמן צנח מייד לראשות המחלקה ואחר שסיים את תפקידו דילג הלאה לתפקיד בכיר אחר.

אם הייתה קונוטציה שפלוג משולה ל"מזכירת מנכ"ל", צר לי על כך, זו לא הייתה כוונתי. העלמה עפרונית טענה ש"לא שמעתי טענה שהיא *לא מתאימה* לתפקיד. ... היא גם ממלאת התפקיד בפועל." הניסוח הזה הקפיץ אותי קצת והקטע עם המזכירה הוא התגובה שלי.
הרעים ניצחו 618287
מקצוע הכלכלה חטף מכה מאד קשה במשבר האחרון. כלכלנים ''מבריקים'' רבים הגיעו לשוקת שבורה. כולל ידידנו המבריק פרנקל.
הרעים ניצחו 618288
חזרה עקשנית על שקר לא הופכת אותו לאמת.
הרעים ניצחו 618289
הקריסה הכלכלית של מחצית העשור האחרון לא הפריכה את האמונה העיוורת בשוק החופשי?

חזרה עקשנית על קלישאות אייליות לא הופכת אותן לראיית המציאות.
הרעים ניצחו 618290
Not even wrong.
הרעים ניצחו 618294
הצופים מהצד ישמחו לפירוט של טענותיך שיסביר למה התגובה מעליך שגויה/לא רלבנטית וכדומה.
הרעים ניצחו 618310
בשמחה, אבל עם כל כך הרבה הנחות שגויות - מאיפה מתחילים?

בוא נתעלם מכך מפריחת שוק המניות, וגם מכך שבמשברים שהיו לפני הכלכלה המודרנית אנשים לא רק איבדו את כל חסכונותיהם, אלא גם מתו מרעב. וסתם בשביל הספורט, בוא גם נתעלם מזה שאמונה עיוורת רחוקה מאוד מלהיות כוס התה של הכלכלה, ומעוד כמה נפנופי ידיים סטייל יחימוביץ' ונתמקד בעובדה הבאה:

אחד ההבדלים הגדולים בין המשבר הנוכחי (החל מ2001) לזה של 1990 (החל מאוקטובר 1987) הוא שבנוכחי הממשל הפדרלי התערב בכל דרך אפשרית ובניגוד עמוק למסורת השוקחפשיסטית האמריקאית. החל מהורדת ריבית (עד לריבית ריאלית שלילית - זאת שיצרה את בועת הדיור), הרחבה פיסקאלית עצומה (כולל שתי מלחמות), ושימוש בהקלות מס וסובסידיות לניווט המשק לכיוונים "ראויים" (כמו רכב חשמלי ואנרגית השמש).

אז אין ספק שפרנקל אישית פישל בגדול בתחזיותיו (שהרבה כלכלנים אחרים לא היו שותפים להם), אבל אם התמשכות המשבר הנוכחי מוכיחה משהו, אז זה דווקא שיתכן מאוד שהתערבות ממשלתית אינה דרך יעילה לצאת ממשברים.
הרעים ניצחו 618311
אני חשבתי שהריבית הריאלית השלילית התחילה אחרי המשבר של 2008 - ונמשכת עד היום, כדי להנשים את הנזילות באופן מלאכותי (כמובן על גבם של ההמונים ולטובתם של האחראים למשבר שצריך היה לשלוח לכלא או לפחות לפטר ממשרותיהם).
גם המלחמות החלו לפני 2008.

ואולי ההתערבות הממשלתית פשוט לא היתה בכיוונים הנכונים.
הרעים ניצחו 618312
בהחלט יתכן. קצת קשה להקים קבוצת ביקורת.
הרעים ניצחו 618320
עדיין לא ראיתי את השקר. מה שכן ראיתי זו התפסות לפשלות אישיות או נכון יותר, אישיותיות של פרנקל ולא לרקורד האיום שלו ככלכלן נחשב "ברמה עולמית". אחרי הצלחותיו בAIG והתבטאויותיו בפורומים העולמיים, הוא היה צריך להעלם ל-‏10 שנים לפחות מהזירה. חוסר היושר האינטלקטואלי הוא שנראה לי כמה שהיה אמור לפסול אותו בעיני ראש הממשלה ושר האוצר. הוא כלכלן מסוכן מדי למינוי של נגיד בנק.
הרעים ניצחו 618319
אתה מוכן לנמק מדוע מה שכתבתי הוא שקר? האמירה שלך היא קצת קשה ודורשת גם הנמקות ולא רק ללחוץ על ההדק.
הרעים ניצחו 618323
אתה צודק. כיוונתי לטענה המרומזת שלך שהמשבר האחרון נגרם על ידי כלכלנים (או לחילופין - שהוא מפריך איכשהוא את יסודות הכלכלה המודרנית).
אם אתה מתעקש ליחס את המשבר האחרון לכלכלנים (ולא למשל לפוליטיקאים - שאשכרה מחוקקים חוקים וקובעים תקציבי מדינה), האם אתה גם זוקף לזכותם את השגשוג חסר התקדים שהיה לפניו? או את העובדה שבהשוואה למשברים אחרים - מדובר במשבר של מפונקים?
הרעים ניצחו 618337
למה מדובר במשבר של מפונקים?
הרעים ניצחו 618338
כי אנשים הפסידו רק בתים ומקומות עבודה וחסכונות חיים, אתה יודע מה קורה באפריקה?
הרעים ניצחו 618339
My point exactly.
הרעים ניצחו 618340
היסטורית, במקומות ובזמנים "נטולי" כלכלה מודרנית לוו הרבה פעמים גם בסיוט הכי נורא שברא השטן - רעב המוני. בהשוואה אליהם אנחנו מפונקים.

השמועות אומרות שבצפון קוריאה זהו המצב גם היום. יחי הסוציאליזם!
הרעים ניצחו 618341
רעב יכול להיות גם בהשראת כלכלה מודרנית (ביאפרה, לדוגמה). מה שאתה טוען הוא שבמשבר הזה, בניגוד למשבר שהיה כשמונים שנים לפניו, לא הייתה התמוטטות כללית של שכבות רבות באותה חברה.
הרעים ניצחו 618343
חשבתי שהכלכלה בביאפרה התרסקה בגלל מלחמות. אבל לא בדקתי ואני רחוק מלהיות מומחה.

(וגם כל הדיבורים על אבטלה מזכירים למצפון שלי את העבודה שמחכה לי - כריש חוטים מפוטם בחפיסות של שרת רב סיבי ש(לכאורה) מסרב לציית לתקנון)
הרעים ניצחו 618342
"היסטורית, במקומות" = "היסטורית, המשברים שהיו במקומות"

סליחה על אי ההגהה.
הרעים ניצחו 618345
כן, נו, אבל זה בכלל מנטרל את הדיון על ''כלכלה'' כפי שאנחנו מכירים אותה.
וצפון קוריאה היא דיקטטורה, היא לא מדינה סוציאליסטית. באותה מידה גם סין ''סוציאליסטית''. ושמעתי שהיא צומחת לא רע לאחרונה.
הרעים ניצחו 618293
1. לא נראה לי יתרון כלל, מבחינת ליידרמן.
הפער בין התיאוריות לפרקטיקה כל כך גדול בכלכלה, שלדעתי עדיפה מי שהחלה לעבוד בתעשייה מיד לאחר הדוקטורט, על פני מי שפיתח קריירה אקדמית.
הרעים ניצחו 618295
בתוכנית "לילה כלכלי" בערוץ 10 מתבצע עכשיו נסוי מעניין, כמה כלכלנים מומחים מתחרים על בנית תיק השקעות מוצלח יותר, עוד מתחרה איתם "תוכי", תוכנת מחשב שבוחרת באקראי את המניות .
התוכימצליח יפה.
הרעים ניצחו 618296
נחמד מאד, ומתאים למספר מחקרים מהעבר‏1.
בנוסף אם נסתכל על מדד תל-אביב 75, שהוא הממוצע של 75 מניות 'השורה השנייה'‏2בבורסה - שמתוכן נראה לי נלקחו רוב המניות שנבחרו על ידי המומחים - נראה שהוא עשה 6.1%, קצת יותר מהמומחים הנפלאים של ערוץ 10. גם זה נתון ידוע ממחקרים בעולם, שאנליסטים (וחמור מזה - מנהלי השקעות) לא מנצחים את הממוצע. שאלת טריליון הדולר היא כמובן למה עדיין משלמים להם סכומי עתק על (חוסר-) הביצועים שלהם.

1 יש לומר ששקלול על פני חודש אחד לא מייצג ולא מספיק לאיסוף מידע סביר. מקווה שימשיכו כמה חודשים ונראה אז.

2 מדד המעו"ף מהווה את 25 המניות עם הערך הגבוה ביותר, מדד 75 הוא 75 המניות אחריהן. מדד 25 סובל לאחרונה ממניות ספציפיות - טבע וכי"ל למשל, שפוגעות בביצועיו. לא צריך מומחה בשביל זה כמובן, כל יועצי השקעות בבנקים ממליצים על מדד 75 בחודשים האחרונים.
הרעים ניצחו 618302
2 הנימוק שהצגת להעדפת מניות ממדד 75 הוא נימוק של "מומחה" ולא של "תוכי".
הרעים ניצחו 618304
2 אתה כמובן צודק, לפחות עקרונית.

אבל היתה לי תחושת בטן שזה בערך מרחב הבחירה שניתן לתוכי, אז הלכתי ובדקתי את המניות שהתוכי בחר: 4 מהן מתוך מדד ת"א 75, ואחת מתוך מדד ת"א 25 (המעו"ף).
זה קודם כל אומר, שאלא אם יש פה סטייה סטטיסטית אדירה, אז מרחב הבחירה של התוכי היה מתוך 100 המניות הגדולות בבורסה, ולא כלל את שאר מניות היתר (יש כמה מאות כאלה).

עכשיו, כשאתה בוחר מתוך מאה המניות הגדולות, יש לך סיכוי של 3:1 לבחור מתוך מדד 75, על פני מדד 25. אז לפחות בקירוב ראשון מדד 75 הוא מדד טוב להשוואה. יתירה מזו, אפילו בקירוב שני, ניתן היה לצפות שבחירה מתוך מדד 25 תקטין את תוחלת הרווח, ואכן זה מה שקרה: התוכי (והמומחים) הרוויחו קצת(הרבה) פחות ממדד 75, לפחות התוכי בגלל מרחב הבחירה שלו.
הרעים ניצחו 618306
אתה צריך להשוות אותם למדד תל אביב 100 או למדד הכללי של הבורסה ולא למדד תל אביב 75 שכרגע אולי במקרה מוצלח יותר מזה של 25 בגלל בעיות מקומיות של כמה חברות גדולות.
הרעים ניצחו 618308
יש איזה ענין שלא הזכרתי עם השקלול של מדד ת"א 100 שגורם לו להיות פרמטר לא נכון כמדד השוואה (אלא עם הבחירה האקראית היתה משוקללת - ואני מניח שהם לא הלכו כל כך רחוק). אם תרצה אני מוכן לפרט.

עצם זה שהמניות מהמדד הכללי לא נכללו בבחירה כמו שהראיתי פוסל אותו מלהיות מדד טוב להשוואה.
הרעים ניצחו 618309
*אם*, לא עם. (בתוך הסוגריים)
הרעים ניצחו 618384
משהו שאני תוהה הרבה זמן, וזו בטח תהיה טפשית, אבל אני אשאל -
אחרי שכולם ישתכנעו שאף אחד לא יודע לנצח את הממוצע, וכולם יקנו תעודות סל, מי יישאר לקנות ולמכור מניות ספציפיות? אחרי מה יעקבו תעודות הסל? ואם אנחנו רחוקים משם, אבל בדרך, ונפח ההחזקות בתעודות סל עולה עם הזמן על חשבון נפח ההחזקות הספציפיות, איך זה משפיע על השוק, ועל תעודות הסל עצמן בתוכו?
הרעים ניצחו 618385
קניית מניות אינה טובה פחות מקניית תעודת סל, התשואה בממוצע היא אותה תשואה (העמלות עלולות להשתנות). ההבדל העיקרי הוא בשונות (סיכון וסיכוי גבוהים יותר במניות).
הרעים ניצחו 618386
רק להבהיר במקרה שיש צורך - תעודות הסל קונות (ומוכרות) בעצמן את המניות של המדד שהן משתייכות אליו.

והשאלה שלך היפותטית כמו השאלה מה יקרה אחרי שכולם יבינו שתוחלת הרווח בפיס/לוטו היא שלילית.
תשובה אחרת (ואולי זו אותה תשובה) טמונה בהעדפות האישיות של אנשים לסיכוי מול סיכון, שכן, הרי, חלק מהאנשים שיבחרו חלק מהמניות אכן יכו את המדד חלק מהזמן.
הרעים ניצחו 618444
בסדר, אבל היום יש עדיין נפח מסחר גדול שמבוצע על-ידי משקיעים שמתיימרים להחליט באופן שקול ורציונלי על קניה ומכירה לפי העתיד ארוך-הטווח של החברה הנסחרת. וההחלטות שלהם הן מה שקובע בסופו של דבר את התנהגות תעודות הסל. אולי אפשר לומר אפילו שבזכותם תעודות הסל מתנהגות, בטווח ארוך ובאיזשהו קירוב, לפי התוצאות העסקיות של החברות המרכיבות אותן.

אם מי שיישאר להחליט על קניה ומכירה של מניות ספציפיות הוא "מהמרים", זה כבר יהיה שונה, לא?
הרעים ניצחו 618455
עשית קפיצה מ''סכוי-סיכון'' בתגובה שלי למהמרים בתגובה שלך, שנראית לי שגויה. זה שאנשים מסוימים רוצים לקחת יותר סיכון ממני או ממך, זה לא אומר שהם מהמרים. הם מחליטים או מתיימרים להחליט באופן שקול ורציונלי על קנייה ומכירה לפי העתיד הקצר או הארוך כרצונם לפי מתי הם רוצים לראות רווחים.
הרעים ינצחו 618456
כמו חבר שלי שהמציא שיטה מתמטית להביס את הלוטו, כל חודש הוא היה קונה חוברת שבה המספרים הזוכים הקודמים ומחשב את הסיכויים. אחרי כמה חודשים הוא גילה שיטה להביס את הרולטה בטאבה. למזלו הוא הימר רק על מזומנים שהיו לו ולא מישכן את דירתו או ניכנס להלוואות מפוקפקות.
הרעים ניצחו 618457
האם אתה יודע כמה מאותם "המשקיעים" שאחראים על נפח המסחר היומי הם עוסקים במסחר יומי ולא השקעות ארוכות טווח?
הרעים ניצחו 618463
אני לא זוכר מספרים, אבל דומני כי כיום המכונות האלגוריתמיות (שהשקעות ארוכות טווח מעניינות אותם כשלג דאשתקד) מהוות חלק ניכר מהמסחר. בדיון שנעשה כאן לפני חודשים מספר זה אפילו צוין כאחד היתרונות הגדולים שלהן, בכך שהן מעלות את הנזילות בשוק.

ובנוסף, בין מסחר יומי להשקעות ארוכות טווח (מספר שנים) יש קשת רחבה מאד.
הרעים ניצחו 618472
יש הטוענים שמסחר אלגוריתמי ומסחר מהיר במיוחד (HFT) מהווים כיום 70% מנפח המסחר במניות בארה"ב.
המסחר האלגוריתמי מספק נזילות לשוק רק לכאורה כי ברגע האמת הוא כמובן מסתלק ראשון ומותיר ואקום שמדרבן תנועות פרועות כמו הפלאש קראש 2010 Flash Crash [Wikipedia]
ה HFT הוא בכלל רמאות בחסות החוק.
בסופו של דבר שניהם דוחים משקיעים "נורמלים" מהשוק והורסים את האיזון האקולוגי בשווקים.
הרעים ניצחו 618479
כן כן, באותו דיון אני לא הייתי מצד המצדדים, אבל הבאתי את הטיעון כדי להדגים - כמו הנתון המספרי שלך - עד כמה המסחר הזה (שתוך-יומי נחשב אצלו ארוך טווח) משפיע על כלל המסחר.
הרעים ניצחו 618498
זהו העניין. השימוש במילה "משקיעים" הוא לא יותר מפארסה. מהו הערך האמיתי של הנזילות לכלכלה?
הרעים ניצחו 618501
כרגע שם הדיון האמור לא עולה בזכרוני, אבל אתה מוזמן לחפש אותו. הניק של נציג העיקרי לטובת האופציות וכמה הן טובות ומיטיבות היה "שם (חובה)", והוא זה שהביא גם טיעונים בעד נזילותן וערכה.
הנה, במיוחד בשבילך מצאתי את אותו דיון:
כסף מכסף
הרעים ניצחו 618502
ולא הצלחתי להתאפק מלומר באשר לנזילות - במשבר האחרון הוזרמו טריליוני דולרים, וריביות נטחנו עד דק, רק בכדי לשמור על הנזילות של שווקי ההון. אז כנראה שיש מי שוכן לשלם הרבה בעבורה (או לפחות לשלם את כספי האזרחים שלו).
הרעים ניצחו 618510
נמתחה באמת ביקורת רבה על כך שזה היה האמצעי הכמעט יחיד שננקט.
הרעים ניצחו 618387
אתה יוצא מהנחה שכולם משקיעים לאורך זמן. אנשים רוצים לתפוס את הדלתא ולא להסתפק במגמה ארוכת טווח.
הרעים ניצחו 618313
מי שמנסה לבנות תיק מניות הוא לא כלכלן, במובן של חוקר בתחום הכלכלה. רוב הכלכלנים סבורים שלא ניתן "לנצח" את השוק באופן עקבי ולאורך זמן. מי שכן מנסה לעשות זאת, הוא משקיע/מהמר, והעובדה שיש לו ידע בכלכלה לא עושה אותו כלכלן יותר משבחירת מניות באקסל עושה אותו מומחה במדעי המחשב.
הרעים ניצחו 618322
הוול סטריט ג'ורנל במשך שנים היה בוחר מניות ע''י קליעת חיצים לדף המניות בעיתון.
הרעים ניצחו 618344
ליידרמן היה בעיני המועמד המוצלח ביותר אחרי שהכרתי את השקפותיו ו''המזג הכלכלי'' שלו מתוך פרסומי המחלקות שעמד בראשן וכנסים שהרצה בהם.
אני לא יודע כלום על פלוג מכלי ראשון. למשרה עם פרופיל ציבורי כל כך גבוה זה מינוס.
הרעים ניצחו 618260
יכול להיות. אם נתניהו ממנה רק גברים זה אכן תמוה מאוד (למרות שזה מאוד הגיוני אם הוא מקיף עצמו רק בגברים. הרבה פחות סיכוי לצרות משפטיות בעתיד, אבל איילת שקד ופרח לרנר עובדות נגד זה), אבל בהתחשב בעובדה שרוב המועמדים לכהונת נגיד בנק ישראל *גם לפני ימי נתניהו* לא היו נשים מזרחיות למיטב ידיעתי, אזי להניח ש*בוודאי* זה כי היא אשה, מרחיק לכת קצת לגבי העניין הספציפי הזה (בדקי, למשל, כמה נשים יש ברשימת הפרופסורים איתם מתייעצת הממשלה ב-‏2009, חודש בטרם נבחר נתניהו: http://amsterdamski.com/1183/). כמובן, התמונה איננה ורודה, אבל בהתחשב בכך שאת טוענת שפלוג תקפה אישית את הבייבי של נתניהו, להניח שזה קביל מבחינתו - כלומר, חילוקי דעות מקצועיים + השקפת עולם שונה מזו שהוא רוצה - אבל זה שהיא אישה, זה לא - זה טיפה מרחיק לכת.
הרעים ניצחו 618265
שקד (כבר מזמן לא) ולרנר הן שתי נשים מתוך כוורת שלמה. אתה ברצינות טוען שזה סותר את הטענה שלי שנתניהו מעדיף לעבוד עם גברים? ויותר מזה, אפשר בקלות לטעון שאם נתניהו חושש מפני טענות להטרדה מינית בסביבה שלו, עדיף לו לשכור כמה שיותר נשים, שכן נשים מואשמות פחות בהטרדה מינית. ממילא, להעדיף עובד-גבר על פני עובדת-אשה רק בגלל מינם השונה, זו עבירה על החוק, והרי לא יעלה על הדעת שראש הממשלה יעבור על החוק, האין זאת?

ספיציפית הטענה "כי היא אשה", הטענה שפתחה את הדיון הזה, הייתה יותר אמירה ממורמרת ומאוכזבת מטענה חזקה יחידה, אבל כן - התחושה (שלי ושל רבים בסביבתי) היא שפלוג לא חברה באולד בויז קלאב, ולכן מועמדותה לא נשקלת. אין טענה כלפי כישוריה המקצועיים - אם היו, הם היו צריכים לעלות כבר בשלב מונתה כממלאת מקום הנגיד בפועל.
הרעים ניצחו 618268
ברק רביד העלה טענה שנראית לי הרבה יותר סבירה:
"לא בטוח שהסיבה שפלוג הפסידה במרוץ קשורה להיותה אישה. מנגד, די בטוח שזה לא הוסיף לה נקודות בעיני נתניהו".
הטענה שלך היא הרבה פחות סבירה, כי היא הורידה את ה"הלא בטוח".
המשך הפסקה הוא התחכמות משולשת לפחות:
1. אם הוא חושש מטענות *כנגדו*, אזי שיעור ההאשמות הנמוך יותר נגד נשים לא רלוונטי (כבר נתקלתי בכמה אנשים שאמרו לי במפורש שהם נמנעים מלהעסיק נשים בתפקידים קרובים מדי מחשש להאשמות, למרות שהם עצמם לא סברו שהם עלולים להטריד עובדות שלהם. לא משנה אם יש אמת בחשש שלהם או אין, השלכות יש).
2. אם כך גם להעדיף את פלוג רק כי היא אשה, כפי שקראה ח"כ יחימוביץ', זו עבירה (שלא לדבר על הדרישה של 'הארץ' להימנע מלמנות חובשי כיפה למשרות בכירות ממש, כמו יועץ לבטחון לאומי...). האמת, כיוון שקיוותי שפלוג תמונה, כי חשבתי שהגיע הזמן שתהיה אשה בתפקיד, כנראה גם אני עבריין.
יותר מזה: כשיום אחד הסוגיה הזו תגיע לבית המשפט, ואין ספק שהיא תגיע ביום שיהיה מי שיודה בה, זה יהיה מעניין: האם בית המשפט רשאי להורות למעסיק לקבל למשרת אמון קרובה עובד\ת שלדעת המעביד יוצר עבורו סיכון גבוה יותר לתביעה? או מן הצד השני, האם החשש של המעביד מתביעת שוא רשאי להשפיע על בחירת עובדיו?
3. וכמו-כן, ודאי שראש ממשלה לעולם לא יחשוב לעבור על החוק. אני מציע שתפני עם טענה זו, בנייר רשמי, לפרקליט המדינה ותאמרי לו לסגור את משפט אולמרט מנימוק זה.
הרעים ניצחו 618270
לגבי 2, כמובן שתוכלי לטעון 'אפליה מתקנת', אבל המילה *רק* לא מסתדרת.
הרעים ניצחו 618269
אכן, לא יעלה על הדעת שראש הממשלה יעבור על החוק.

את כבר יכולה להתמנות לבית המשפט העליון.
הרעים ניצחו 618271
קצת מצער שאפילו פה לא מזהים סרקזם דק.
  הרעים ניצחו • דורון הגלילי
  הרעים ניצחו • טווידלדי
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • צפריר כהן
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • צפריר כהן
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • צפריר כהן
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • צפריר כהן
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • איציק ש.
  הרעים ניצחו • טווידלדי
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • אישקש
  הטובות ניצחו • הפונז
  הטובות ניצחו • צפריר כהן
  הטובות ניצחו • אישקש
  הטובות ניצחו • צפריר כהן
  הטובות ניצחו • אייל סתם
  הטובות ניצחו • easy
  הטובות ניצחו • צפריר כהן
  הטובות ניצחו • easy
  הטובות ניצחו • ידידיה
  הטובות ניצחו • easy
  דבריך הוצאו מהקשרם, על ידי. • הפונז
  דבריך הוצאו מהקשרם, על ידי. • שוטה הכפר הגלובלי
  דבריך הוצאו מהקשרם, על ידי. • יובל נוב
  הרעים ניצחו • איציק ש.
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • הממונה על האינפורמציה המשפחתית
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • האייל האלמוני
  הרעים ניצחו • אא
  הרעים ניצחו • האייל האלמוני
  הרעים ניצחו • דורון הגלילי
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • דורון הגלילי
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • דורון הגלילי
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • דורון הגלילי
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • אריק
  הרעים ניצחו • נועה ו
  הרעים ניצחו • ארז לנדוור
  הרעים ניצחו • נועה ו
  הרעים ניצחו • אריק
  הרעים ניצחו • ירדן ניר-בוכבינדר
  הרעים ניצחו • אריק
  הרעים ניצחו • העלמה עפרונית
  הרעים ניצחו • אריק
  הרעים ניצחו • העלמה עפרונית
  הרעים ניצחו • אריק
  הרעים ניצחו • ידידיה
  הרעים ניצחו • אריק
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • אריק
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • אישקש
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • אישקש
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • אישקש
  הרעים ניצחו • אישקש
  הרעים ניצחו • צפריר כהן
  הרעים ניצחו • אישקש
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • אישקש
  הרעים ניצחו • העלמה עפרונית
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • העלמה עפרונית
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • צפריר כהן
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • האייל האלמוני
  הרעים ניצחו • אישקש
  הרעים ניצחו • החתול שמיל
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • האייל האלמונימי
  הרעים ניצחו • צפריר כהן
  הרעים ניצחו • האייל האלמונימי
  הרעים ניצחו • הפונז
  הרעים ניצחו • האייל האלמונימי
  הרעים ניצחו • הפונז
  הרעים ניצחו • האייל האלמונימי
  הרעים ניצחו • מלאכי
  הרעים ניצחו • צפריר כהן
  הרעים ניצחו • מלאכי
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • האייל האלמוני
  הרעים ניצחו • נועה ו
  הרעים ניצחו • האייל האלמוני
  הרעים ניצחו • נועה ו
  הרעים ניצחו • האייל האלמוני
  הרעים ניצחו • מלאכי
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • נועה ו
  הרעים ניצחו • ידידיה
  הרעים ניצחו • איילה
  הרעים ניצחו • אישקש
  הרעים ניצחו • אייל ותיק
  הרעים ניצחו • אישקש
  הרעים ניצחו • האייל האלמוני
  הרעים ניצחו • נועה ו
  הרעים ניצחו • אישקש
  הרעים ניצחו • יוסי
  הרעים ניצחו • נועה ו
  הרעים ניצחו • אישקש
  הרעים ניצחו • עוד אחד ותיק
  הרעים ניצחו • אישקש
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • איילה
  הרעים ניצחו • נועה ו
  הרעים ניצחו • ידידיה
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • מלאכי
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • הפונז
  הרעים ניצחו • רון בן-יעקב
  הרעים ניצחו • נועה ו
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • נועה ו
  הרעים ניצחו • הפונז
  הרעים ניצחו • האייל האלמוני
  הרעים ניצחו • נועה ו
  הרעים ניצחו • הפונז
  הרעים ניצחו • נועה ו
  הרעים ניצחו • הפונז
  הרעים ניצחו • האייל האנומלי
  הרעים ניצחו • טווידלדי
  הרעים ניצחו • הפונז
  הרעים ניצחו • ברקת
  הרעים ניצחו • הפונז
  הרעים ניצחו • הפונז
  הרעים ניצחו • צפריר כהן
  הרעים ניצחו • יובל נוב
  גם אני רוצה • ירדן ניר-בוכבינדר
  הרעים ניצחו • הפונז
  הרעים ניצחו • צפריר כהן
  הרעים ניצחו • הפונז
  הרעים ניצחו • רון בן-יעקב
  הרעים ניצחו • איציק ש.
  הרעים ניצחו • הפונז
  הרעים ניצחו • איציק ש.
  הרעים ניצחו • הפונז
  הרעים ניצחו • איציק ש.
  הרעים ניצחו • הפונז
  הרעים ניצחו • הפונז
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרצינים ניצחו • הפונז
  הרצינים ניצחו • ברקת
  הרעים ניצחו • האייל האלמוני
  הרעים ניצחו • האייל האלמוני
  הרעים ניצחו • אנטילופה
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • אנטילופה
  הרעים ניצחו • אמ
  הרעים ניצחו • נועה ו
  הרעים ניצחו • עדיין אני
  הרעים ניצחו • נועה ו
  הרעים ניצחו • האייל האלמוני
  הרעים ניצחו • נועה ו
  הרעים ניצחו • טווידלדי
  הרעים ניצחו • אייל
  סליחה טעות (לצפריר) • אייל
  הרעים ניצחו • אישקש
  הרעים ניצחו • איציק ש.
  הרעים ניצחו • בור ועמרץ
  הרעים ניצחו • שוטה הכפר הגלובלי
  הרעים ניצחו • צפריר כהן
  הרעים ניצחו • אישקש
  הרעים ניצחו • האייל האלמוני
  הרעים ניצחו • האמת הלא נעימה.
  אם כבר שוביניזם • הפונז
  אם כבר שוביניזם • אורי גוראל גורביץ'
  אם כבר שוביניזם • הפונז
  אם כבר שוביניזם • אורי גוראל גורביץ'
  אם כבר שוביניזם • הפונז
  אם כבר שוביניזם • צפריר כהן
  אם כבר שוביניזם • אורי גוראל גורביץ'
  הרעים ניצחו • למה לא נעימה?
  הרעים ניצחו • צפריר כהן
  הרעים ניצחו • איציק ש.
  הרעים ניצחו • הפונז
  הרעים ניצחו • אנטילופה
  הרעים ניצחו • דורון הגלילי
  הרעים ניצחו • אמיר קורא
  הרעים ניצחו • צפריר כהן
  הרעים ניצחו • הפונז
  הרעים ניצחו • אנטילופה
  הרעים ניצחו • צפריר כהן
  הרעים ניצחו • הפונז

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים