רפלקסיה אהובתי 673619
אני מנצל את הדיון לאוף-טופיק מוזיקלי שפונה לאינטלקט האיילי הקולקטיבי.

יש הרבה שירים רפלקסיביים, כלומר שירים שמדברים על היותם שירים ("זהו שיר ישן על אניטה וחואן...", "השיר הזה מתחיל כאן…", "זהו שיר אחרי מלחמה…", "this is your song").

אני מחפש שירים שבהם הרפלקסיה היא בין המילים למוזיקה, כלומר שירים שהטקסט שלהם מתאר את מה שקורה עם המוזיקה. הדוגמא המושלמת: "הנה הנה". כשמתי כספי שר "מנגינה שמתחילה נמוך", המנגינה באמת מתחילה נמוך; כשהוא שר "לה במול, פה מינור" האקורדים הם באמת לה במול מז'ור ופה מינור‏1; וכשהוא שר "והנה היא עולה עולה" המנגינה באמת עולה. עוד דוגמאות, קצת פחות טובות: ב-tiny dancer, המוזיקה באמת מאטה כשאלטון ג'ון שר "slowly", וב-It's oh so quiet של ביורק תרועת הביג-בנד מתחלפת בליווי חרישי כשהיא מגיעה למילים שבכותרת השיר.

אז היו לנו פה התייחסויות רפלקסיביות למלודיה, להרמוניה, לקצב, ולווליום. איזה עוד דוגמאות יש?
__________
1. למנטפקים: כן, אני יודע שהרמונית יש שם רה חצי מוקטן, אבל אפשר לחשוב עליו כעל פה מינור עם בס של רה, ולכן זה בסדר.
רפלקסיה אהובתי 673620
השיר ״שירים במיץ עגבניות״ מהאלבום של מתי כספי באותו השם מזכיר לקראת סוף השיר את היותו בקצב שמונה שמיניות (בספרון המצורף כתוב שבע שמיניות, אבל כספי שר שמונה כפי שהלחין בפועל) וכן מציין את אורכו (3 דקות) ואת סיומו (״שמסתיימות ברגע זה, להתראות!״).
שיר אחר באותו אלבום (מחרתיים) מסתיים במילים ״ואת המנגינה הזאת אפשר להפסיק״ והמנגינה אכן מפסיקה בדיוק שם.
לא שיר, אבל קטע הפתיחה של המופע של גארי שנדלינג היה רפלקסיבי עד כמה שניתן.
רפלקסיה אהובתי 673655
וכאן חייבים להזכיר את ג'ימי אוחנה ששר ממש מזמן ב"מה יש" - 'את המנגינה הזאת, אי אפשר להפסי... - אפשר!'
רפלקסיה אהובתי 673677
ג'ימי אוחנה גם בהיום אולי (3:34).
רפלקסיה אהובתי 673680
יפה מאד, לא הכרתי. תודה.
רפלקסיה אהובתי 673621
אולי לאונרד?
It goes like this
The fourth, the fifth
The minor fall, the major lift

רפלקסיה אהובתי 673681
בהחלט! אף פעם לא הקדשתי תשומת לב למילים של השיר הזה, אבל כאן הן בדיוק מתארות את ההרמוניה. תודה גם לך.
רפלקסיה אהובתי 673884
ההפסד שלך. דוקא מילים יפות.
ויש גם "Take this waltz" מהשיר הקרוי בשם זה.
וכמובן:
"לַמְנַצֵּחַ בִּנְגִינוֹת, עַל-הַשְּׁמִינִית; מִזְמוֹר לְדָוִד." תהילים ו'
"לַמְנַצֵּחַ עַל-שֹׁשַׁנִּים, לִבְנֵי-קֹרַח; מַשְׂכִּיל, שִׁיר יְדִידֹת." תהילים מ"ה
וכן הלאה
רפלקסיה אהובתי 673902
לא רק יפות - מהיפות ביותר.
רפלקסיה אהובתי 674008
בתהילים הפסוק הראשון הוא כותרת המזמור ולא המזמור עצמו. תוכנו מתחיל מהפסוק השני. כך גם ככל הנראה המילה ''סלה'' שמופיעה שם ולא נראית כחלק מהטקסט. נראה שהיא הוראה לזמרים.

כשבדקתי כמה דברים לצורך התשובה הזו התברר לי שמשערים שהמשפט ''והמשכיל בעת ההיא ידום'' מספר עמוס מתייחס כנראה לזמר ולא למלומד.
רפלקסיה אהובתי 674092
חשבתי שהמדובר בהוראות מוזיקליות לגבי סוג הכלים המוזיקליים והמקהלה המלווים את השיר. בדיוק כמו המילה סלה (''הוראה לזמרים'').
רפלקסיה אהובתי 673892
אני דווקא שמתי לב למלים אבל אף פעם לא הבנתי את פישרן (ולא טרחתי לברר).
רפלקסיה אהובתי 673904
משבר אמונה, לפי הפרשנות שלי לפחות.
רפלקסיה אהובתי 673916
זה בערך המוטו של חצי משיריו של הכהן הגדול, לא?
________
אם גם משבר האמונה באהבה נחשב, בטח יותר מחצי.
רפלקסיה אהובתי 673923
אני בהחלט מסכים עם העלמה עפרונית, פשוט ניסיתי undrstatement לשם שינוי.
דוקא התשובה לשאלתך אינה פשוטה, משום שנשאלת השאלה לאילו מילים הכוונה.
נטען כי לשיר יש 15 גרסאות ושליאונרד כוהן כתב כ-‏80 בתים לשיר הזה. כל מבצע בחר מתוכם את אלו שדיברו אליו (והמבצעים רבים מאוד החל מבוב דילן, ג'ון קייל, ק. ד. לאנג וכלה בג'סטין טימברלייק ובחתול שרק).
השיר עלה לכותרות בחג המולד 2008, כאשר גרסה של השיר זכתה בתחרות ה- X Factor הבריטית. הביצוע הזה זכה במקום הראשון באחת מרשימות מצעד המכירות של סינגלים. במקום השני היה הביצוע המלנכולי הידוע של ג'ף באקלי והרבה למטה הופיע גם הביצוע המקורי מ-‏1984.
דוקא בעברית לא שפר מזלו של השיר. אני לא אוהב את התרגום של קובי מידן. וגם לא זכור לי ביצוע מרשים במיוחד בעברית. באופן אישי, אני זכור ביצוע שובר לב ושבור במיוחד של חווה פיליפ שהופיע בסרט דוקומנטרי של אחיה מני פיליפ.
אפרופו הרשימה של ירדן, ראיתי שהשיר מתואר כשיר רוק למרות שליאונרד כהן הוא לא ממש מה שעולה לנו בראש כאשר מדברים על רוקנרול. תרמו לכך בודאי הביצועים הרבים של זמרי רוקנרול יותר מובהקים.
לדעתי, כדי להבין על מה השיר, יש לעבור 2 מסלולים. ראשית יש לקרוא את הבתים השונים כפי שהופיעו אצל מבצעים שונים כדי לקבל את מלוא הקשת של המילים (למשל בהפנייה למעלה או ב-Hallelujah (Leonard Cohen song) [Wikipedia]. שנית צריך לקרוא את ביוגרפיה של כהן שהופיעה לאחרונה: החיים של ליאונרד כהן/סילבי סימונס המשרטטת את דמותו של כוהן כמאהב המתמיד של כל הנשים. רמז נוסף הוא המיעוט היחסי של מבצעות כאשר החשובה בהן היא דוקא ק. ד. לאנג.
אני חושב שהשיר הזה עוסק דוקא בנושא השגרתי ביותר בקרב כל כותבי השירים: אהבת גבר לאישה. כדי להצליח בכל זאת לחדש משהו בנושא שכבר נחרש אינספור פעמים, ועל תימות שכבר הועלו באינספור יצירות והקשרים, מגייס כהן את עולם הדימויים התנ"כי המשותף לכל כך הרבה אנשים. הציר של השיר הוא התימה לפיו קיומה של האהבה (בפרט של גבר לאישה) היא ההצדקה היחידה שיש לאמונה באלוהים ובבתים השונים מנסה כהן שוב ושוב לתאר את האהבה הזאת מזויות שונות.
שני הבתים הראשונים (למשל בביצוע המקורי (באלבום תנוחות שונות 1984) ובביצוע של ג'ף באקלי) הן ההצגה של הנושא. דוד המלך, היה בעל אמונה חזקה אך רק אהבתה של בת שבע שעלתה לו במחיר כה נורא סיפקה לו את ה"הוכחה" וחילצה משפתיו את ההללויה (praise the lord) לאותו אל שאינו מתעניין במוסיקה. הבתים השונים שהוסיף כהן חוזרים משרטטים קוים מאהבותיו הרבות לנשים רבות. בין יתר הדברים, ל. כהן מספר שהאהבה אינה מצעד ניצחון וכיבוש אלא שירה קרה ושבורה של הודיה. בבתים אחרים ל.כהן טוען שעל אף שכל האהבות (בפרט אלו שלו) מסתיימות בשברון לב ובכאב, הוא תמיד בא אליהן טהור בכוונותיו ומעולם לא התכוון להונות את אהובותיו. ואחד הסיומים הפופולאריים חוזר ומסכם: "ולמרות שהכול הלך והשתבש, אעמוד לפני אלוהי השירה, ועל שפתיי אין דבר מלבד הללויה". שיר על אמונה ואהבה.
רפלקסיה אהובתי 673941
יש ביצועים לא מעטים של נשים. אחד שחיבבתי פעם היה זה של אליסון קרואו. יתכן שלא הרבה נשים שהן כוכבות מפורסמות בכל העולם ביצעו - זה כבר משהו אחר (אגב, אני תוהה כמה נשים באופן כללי יש במעמד כזה לעומת כמה גברים).

משעשע שאתה שואל לאילו מלים הכוונה כאשר אנחנו כאן בדיון על רפלקסיה במוסיקה, כיוון שכהן כבר ענה לך בדיוק על השאלה הזו:
There's a blaze of light
In every word,
It doesn't matter which you heard,
The holy or the broken Hallelujah.
רפלקסיה אהובתי 674097
בעצם אתה צודק. אגב, לא מעט מבצעות או שותפות לביצוע, בעצמן בעלות קשר רומנטי עם הכוהן.
אולי זה עוד אחד ממאפייניו של ל. כוהן המכוון תמיד לתדר אזנן של הנשים. רבים משיריו, למרות האנגלית, הם באופן ברור שירי אהבה של גבר לאישה, אבל הם כתובים בגוף שלישי ובאופן סיפורי כך שגם נשים יכולות לבצע אותם באופן טבעי. דוגמה מובהקת עוד יותר היא השיר המפורסם ''סוזן'' שדוקא הוא זכה לביצועים נשיים רבים (בראשם ע''י ג'ודי קולינס השמיימית ואאל''ט גם ע''י ג'והני מיטשל).
עברתי קצת על ביצועים ישראליים ל''הללויה'' של כהן והמצב באמת רע. ראשית, כאמור, התרגום שאיני אוהב (של קובי מידן) וגם בלעדיו יש כמה ''תאונות רכבת'' ממש קשות. נינט טייב ומארינה מקסימיליאן מבצעות באנגלית. נינט לוחצת יותר מדי והשגיאות באנגלית ממש מפריעות. מארינה השרה באנגלית בליווי שלומי שבן בעברית, עושה חיקוי דראג של מריאן פייתפול בליווי תנועות ידיים משונות. היחידה שיצאה בכבוד מן העניין היא מיי פיינגולד בביצוע מאופק ולא מוגזם. נראה כאילו ההללוייה עשה דרך רבה בארצות הים וכעת כבר מסרב לשוב אל המקור. וכאשר הוא כבר מופיע, הוא מופיע בגרסאות פלאסטיק פופ נוסח גלי עטרי.
רפלקסיה אהובתי 674102
מוזר מה שאתה כותב, הרי ידוע שבאנגלית דווקא גוף ראשון ושני הם נטולי מגדר (I love You) , בעוד גוף שלישי - לא (he loves her/she loves him)
רפלקסיה אהובתי 674107
טוב, גם אתה צודק. העניין הוא שאצל ליאונרד כוהן גם כשהדברים הם בגוף ראשון או שני די ברור שהדובר הוא הגבר. השימוש בגוף שלישי קשור יותר לאפשרות גם של נשים לשיר את שיריו כיון שהכתוב אינו מדבר עליי או עלייך, אלא עליהם, על מישהו שלישי.
עניין מעניין נוסף אצל ליאונרד כוהן הוא הדתות שלו. עושה רושם שהוא מצליח להיות יהודי גרוע ובודהיסט גרוע גם יחד. בכלל, האלוהים שלו די נוצרי.
רפלקסיה אהובתי 673970
גילוי נאות: המרחק החברתי האינטימי שלי מליאונרד הוא 2 (בהתחשב באלף האהובות שלו זה אולי לא מאד מרשים, אבל בהתחשב בביוגרפיה שלי זה דווקא כן). הגב' המדוברת "בילתה איתו ערב נחמד שנמשך שלושה ימים" כדבריה.
רילקסיה אהובתי 673972
כמה עשורים מפרידים בין הגברת לכהן והאם מדובר בנערת רוק או במילים אחרות- עד כמה כוכבותו ופרסומו של מר כהן עמדו לעיני הגברת?
רילקסיה אהובתי 673974
היא צעירה ממנו בערך בעשר שנים, וההיכרות שלהם אכן היתה קשורה להיותו זמר ולהיותה תושבת מונטריאול. אין בידי פרטים מדוייקים כי בניגוד למחזר המצחיק של איימי‏1 אני לא ראיתי לנכון להרחיב את הדיבור על הבחור בנסיבות העניין.
___________
1- מה זאת אומרת "?who the fuck is Amy"? ההיא של שלדון. אגב, הידעתם שהשחקנית היא באמת חוקרת מוח? ושהיא נושאת שם משפחה מכובד למדי? Mayim_Bialik [Wikipedia]
רילקסיה אהובתי 673975
1 ברור שידענו, זה אלף בית של גיקיות באלפיים ועשרז.
רילקסיה אהובתי 673982
1 אני לא ידעתי עד היום למרות שיש המחשיבים אותי לגיק.
רילקסיה אהובתי 673997
האחיינים שלי מנסים לשכנע אותי לאהוב את הסדרה הזאת למרות שאני הכי לא גיק בעיניהם. ציפיתי לאריסון.
רילקסיה אהובתי 674013
עם כל הכבוד שאני רוחש לך (ושאף נסק לאור מספר הכהן המרשים שלך), אני לא חושב שהגיקיות שלך התפתחה על ברכי האלפיים ומשהוז‏1.

1 גם שלי לא‏2.
2 ולכן, בעוד אני מחשיב את עצמי כחובב אדוק של מד"ב, גיקיות המד"ב של שלדון וחבריו, ששעונה רק על מד"ב פופולרי של סרטים, סדרות טלויזיה וקומיקס, נראית לי שטחית משהו.
רפלקסיה אהובתי 673980
ממד חדש למספרי ארדש-בייקון!
רפלקסיה אהובתי 673983
אכן. המעוניינות במספר ליאונרד נמוך מוזמנות לפנות אלי בדואל ולצרף תמונה‏1.
_____________
1- של הגיטרה שלהן כמובן.
רפלקסיה אהובתי 673987
של הגיטרה האיטלקית. אולי זה גם יסביר למה שמוליק קראוס אהב יותר מכל לנגן בגיטרה.
רפלקסיה אהובתי 673998
וכמובן לא נשכח את מילותיו של הרב זצ"ל מאיר אריאל:
איך לפעמים אני משתרבבת
שולחת משושים
עושה טובות עם כל החצוצרה בחוץ

וגם זה נחמד -בואי ונביא לך ת'פאנק.
רפלקסיה אהובתי 674001
אגב - הביצוע של ג'ף באקלי משודר בגלגל"צ בכל מוצ"ש מיד לאחר מהדורת החדשות של 2 בלילה. בדיוק של שעון שווייצרי. כבר לפחות עשור. כשהייתי בצבא רווח הסבר שבתכנית "קולות החיילים" אחד החיילים ביקש לשמוע את השיר ובאותה שבת אותו חייל נהרג, ולכן משמיעים את השיר בכל שבוע לזכרו. אבל גלגל"צ טענו שאין סיבה ספיציפית מאחורי המסורת...
רפלקסיה אהובתי 673822
העפרונית הסולנית
ניקתה את הגרון,
שילבה כנף, זקפה מקור
וגם פצחה ברון.

ציף ציף, שריק שרק
בול בול בול בול ביל בל
לה לה לה...
רפלקסיה אהובתי 673622
"עכשיו תקחו את התקליט ותהפכו לצד שני" (<קישור http://shironet.mako.co.il/artist?type=lyrics&la... "מי שמביט") השיר האחרון בצד א' של הכבש.

ויש גם כל מיני שירים עם "I'm gonna say it again" ואז אומרים את זה שוב. ראוי לציון מתוכם I want you המופתי של אלביס קוסטלו, שם הוא שר "I'm going to say it once again 'til I instill it"

בקשר ל"הנה הנה" אני זוכר את אהוד מנור מספר שכתב את המלים למנגינה שהביא לו כספי. הוא שאל את כספי למה הצליל הזה נמוך, ומתי ענה באינטונציה האופיינית "כי הצליל הזה הוא (פאוזה) נמוך", וזה נתן לו את הרעיון לכל הטקסט.
רפלקסיה אהובתי 673639
''הכבש הששה עשר'' היתה גם האסוציאציה הראשונה שלי, מה שמצחיק הוא שבדור הילדים שלנו, האלבום יצא על דיסק, והייתי צריך להסביר להם למה הכוונה ב''להפוך לצד שני''.
רפלקסיה אהובתי 673682
לא הכרתי את הסיפור על כתיבת ''הנה הנה'', תודה.

לגבי הכבש וקוסטלו - זה לא בדיוק מה שחיפשתי, כי אין התייחסות מפורשת ליסוד מוזיקלי, אבל שוב תודה בכל זאת.
רפלקסיה אהובתי 673626
Doe, a deer

וזו הזדמנות לבקש גם את עזרת הציבור (רב"י, אתה שם?): אני מנסה לאתר שיר מסוים שמבוסס על קטע קלאסי (אולי של באך), ושגם בו שרים את שמות התווים (לפחות בחלקו). מכירים?
רפלקסיה אהובתי 673629
אפשר עוד פרטים? זה שיר בעברית?
רפלקסיה אהובתי 673676
פרופסור באך?
ויש גם את זה.
רפלקסיה אהובתי 673678
פששש, כבוד, ארנבון!
יום ולנטיין שמח.
רפלקסיה אהובתי 673679
הראשון.
הרבה תודה!
רפלקסיה אהובתי 673683
איך פספסתי את זה! קלאסי. תודה גם לך.

זה המקום לציין שבאנגלית, "דו", "רה" וכו' לא מציינים את התווים המוכרים לנו בשמות האלה, אלא את הצליל הראשון, השני וכו' של הסולם, מה שהוא לא יהיה. בגלל שהביצוע מ"צלילי המוזיקה" הוא בסולם סי-במול מז'ור, כשג'ולי אנדרוז שרה "דו" הצליל הוא סי-במול, כשהיא שרה "רה" הוא דו, וכן הלאה.
רפלקסיה אהובתי 673687
תמיד חשבתי שהשיטה של האמריקאים הרבה יותר הגיונית. אני מניח שאצל האירופאים זה כמו אצלנו?
רפלקסיה אהובתי 673757
לפי מה שאני קורא כאן, בחלק ממדינות אירופה זה כך ובחלק אחרת, ולשיטות קוראים Fixed Doh ו-Movable Doh.
רפלקסיה אהובתי 673688
ואגב - אף פעם לא ביררתי, לא יותר הגיוני שדו יהיה = A? מה הרעיון שמתחילים את סולם דו מג'ור מ C?
רפלקסיה אהובתי 673758
לא יודע. אני מנחש שזה קשור לכך שבדרך מכוונים כלים יחסית לצליל ''לה'', אבל בעצם גם לא יודע למה בחרו דווקא את ''לה'' למטרה הזו.
רפלקסיה אהובתי 673627
דברים שקופצים לי לראש:

התייחסות לכלי נגינה ספיציפיים - למשל ב"כמה יוסי" ברי סחרוף שר "ולשלמה יש גיטרה בצבע לבן" ומיד אחרי זה שומעים סולו גיטרה קצר.

יש בערך מיליון שירי בלוז שמדברים על רכבת (גם כמטפורה לבריחה ולחופש) וכלי הנגינה עושים חיקוי די מרשים של רכבת נוסעת. יש גם את "ילדתי שלי, אל תלכי לבדך" שבו התיפוף נשמע כמו גרירת צעדים.

יש את הסופר-שטיק בשירי פופ-דאנס, שהזמר צועק and now stop! וכל המוסיקה נעצרת בפתאומיות.
רפלקסיה אהובתי 673631
זמן הפטיש, אי אפשר לגעת בזה. שיר בינוני וקליפ שעשה היסטוריה.
רפלקסיה אהובתי 673640
לא רק בפופ-דאנס. גם בשיר המופתי ''הפינאלי'' של הצל משתמשים בשטיק הזה (''עכשיו דממה'')
רפלקסיה אהובתי 673684
"ולשלמה יש גיטרה בצבע לבן" זה קצת פחות מובהק בעיניי, אבל נזכרתי בשיר אחר עם השטיק הזה: ב"שוב הדיסקו כאן" של הדורבנים, יש "גיטרה שעושה [פראזת גיטרה] / וכינורות בטעם [פראזת כלי קשת] / מחלקת נשיפה [פראזת כלי נשיפה] / ובס עם סאונד של פעם [דווקא סאונד בס מודרני...]".
רפלקסיה אהובתי 673686
למה לדעתך זה של סחרוף מובהק פחות מזה של הדורבנים?
רפלקסיה אהובתי 673753
לטעמי יש הבדל בין שימוש בכלי נגינה בשיר סמוך לאיזכור "סתם" של הכלי, שאז השימוש הוא מעין עיטור, לבין שימוש בכלי נגינה בשיר שעוסק במפורש בשימוש בכלי נגינה בשירים, שאז זו רפלקסיה.

"כמה יוסי" נופל בקטגוריה הראשונה: השיר לא עוסק בשירים - ובפרט לא בעצמו - אלא בזכרונות נעורים של סחרוף; המשפט "לשלמה יש גיטרה בצבע לבן" הוא זיכרון מהגיטריסט שלמה מזרחי. להבדיל, "שוב הדיסקו כאן" הוא שיר דיסקו שמדבר על שירי דיסקו, ואומר מפורשות שבשירים כאלה ראוי שינגנו גיטרה, כינורות וכו' בצורה מסוימת, ואז מדגים. זו לטעמי רפלקסיה.

לא מדובר באבחנה מדעית, כמובן. אני מתלבט איך לסווג את "נגני נגני גיטרה…" ב"המגפים של ברוך", ואת הביצוע הזה, למשל, ל"החליל".

ראוי לציין החמצה ממטר מול שער ריק: כפי שכבר כתבתי, בשיר "ישבתי על הפנדר" של אריק רודיך, שעוסק בכתיבה של שיר, יש פסנתר אקוסטי, קלווינט, המונד, סינתסייזר לתפקיד הבס, סינתסייזר לכלי הנשיפה, וסינתסייזר "סתם", אבל אין פנדר רודס.
רפלקסיה אהובתי 673755
''נגני נגני גיטרה'' נשמע לי כמו חבר של כבוד כאן. והרי אין לו שום קשר לטקסט העלילתי הדי מפורט וקוהרנטי של שאר השיר.
רפלקסיה אהובתי 673838
אולי "מתקנת את הטעויות" https://www.youtube.com/watch?v=LwI71S-akMI
רפלקסיה אהובתי 704701
אני די מבין את רודיך ז"ל - אתה מצליח לנגן בפנדר כשאתה יושב עליו?
רפלקסיה אהובתי 704702
אה, זה מזכיר את הקטע שסלאש מנגן סולו גיטרה על פסנתר.
כשהוא עומד עליו.
______
בסרטון של "גשמי נובמבר"
רפלקסיה אהובתי 673795
ובאופן טיפה יותר שגרתי, שיר הפתיחה של פירורים.
רפלקסיה אהובתי 673650
השיר "שיעור זימרה" מתוך "צלילי המוזיקה"?
רפלקסיה אהובתי 673685
הקשה המקשה כבר הציע למעלה. תודה בכל אופן.
רפלקסיה אהובתי 673699
שלמה גרוניך עם "כולם רוצים שירים פשוטים, שירים בשני אקורדים..." כשהשיר עצמו מדגים את הדבר שעליו הוא מתלונן-
גמני יודע 673702
כולם רוצים שירים פשוטים, אז קחו
רפלקסיה אהובתי 673760
בשיר הזה יש דווקא הרבה יותר משני אקורדים. בספירה קמצנית שמעתי עכשיו עשרה. אבל בסטנדרטים של גרוניך זה אולי עדיין מעט, ולכן השורה התחתונה שציין הגלילי - ''כולם רוצים שירים פשוטים, אז קחו'' - היא אכן רפלקסיבית מהסוג שחיפשתי. תודה.
רפלקסיה אהובתי 673720
while my guitar gently weeps
מכל טעות אנחנו בטח לומדים 673726
טושה!
רפלקסיה אהובתי 673729
עוד דוגמא שאני אוהב במיוחד: בשיר American Pie, כשמקלין שר you both kicked off your shoes ובדיוק נכנס פסנתר הונקי טונק לפני ה man i dig those rhythm and blues!
רפלקסיה אהובתי 673741
ובהקשר אסוציאטיבי - ב"מגפיים אלה נועדו להליכה" של ננסי סינטרה, הקטע המוסיקלי המסיים נשמע כמו טיפוף רגליים, כשהמשפט לפניו הוא: "!Are you ready boots? start walking".
רפלקסיה אהובתי 673775
לד זפלין- אין מלא רחמים.
The dogs of doom are howling more

במיקס המצויין שהרכיב היוטיובר מגרסת האלבום וההופעות החיות אפשר למצוא בסולו קלידים חלק שדומה מאוד לפזמון של "ארץ זבת חלב ודבש" שמתחיל ב: 09:06.
רפלקסיה אהובתי 673777
אהבתי אין מלא רחמים, קבל לייק, אבל אני לא בטוח שאחד מוצלח שווה עשרה מעיקים.
רפלקסיה אהובתי 673781
כשממירים מאנגלית לעברית חייבים לשחרר מועקונת.
רפלקסיה אהובתי 673778
האבנים המתגלגלות באהבה לשווא שני רפלקטיבים - דקה ו- 19 דימוי צפירה כשהרכבת מגיעה לתחנה ובכי כשהיא עוזבת ב 03:56.
מופיע בהדגשה באלבום מהופעה חיה לעומת שלל הגרסאות האחרות לשיר.
ההופעה בישראל היתה שווה ביותר. אמנם חמסין והקהל עיצבן בצעקות אווו וצילם כל הזמן אבל וואלה, הזקנים נתנו שואו כיפי.
רפלקסיה אהובתי 673816
נו, אנומטופיית הרכבת הידועה בבלוז:

יש כאלה שטוענים שכל המקצב המאפיין את הרוקנרול מקורו בחיקוי של שקשוק הגלגלים על גבי הפסים.

רפלקסיה אהובתי 673821
רפלקסיה אהובתי 673830
כן.
אם כבר מפוחית, סקרן אותי מדוע מקומו של כלי נגיש זול שמוסיף כל כך הרבה צבע די שולי ברוק הישראלי.
מעבר להיבט הכלכלי והטכני של הרכב רוק נראה שהקהל הישראלי לא מסמפט את התוצאה שבין התדר שמוציא הכלי, השפה העברית והפורמט (רוק).
רק דני ליטני לא וויתר.
רפלקסיה אהובתי 673862
לא רק דני ליטני. גם אהוד בנאי.
רפלקסיה אהובתי 673869
נכון, בעיקר בהופעות ונראה לי שפחות מליטני שמחובר כל ההופעה. בכל מקרה מדובר בקומץ וזה קצת מוזר.
רפלקסיה אהובתי 673906
גם ברוק ושארי בשרו אצל האנגלוסקסים מפוחית היא לא כזו נפוצה.
רפלקסיה אהובתי 673964
פעם שמעתי ברדיו הופעה של סי היימן שבה היא הפתיעה אותי לטובה בנגינת מפוחית. בחיפוש שטחי ביוטיוב מצאתי אותה עם מפוחית רק כאן, וזה, לטעמי, נגינת מפוחית די מחורבנת. אף פעם לא הצלחתי להבין את המפוחיסטים האלה שסתם נושמים ונושפים דרך הכלי, בלי לנסות בכלל להפיק משהו קרוב למנגינה של צלילים בודדים, ונשמעים לי אשכרה כמו ילד בגן שמשחק עם מפוחית (כן בוב, אני מתכוון גם אליך!). להבדיל, מפוחית יכולה להישמע גם ככה.
רפלקסיה אהובתי 673967
דומיננטי וטוב - אבנים המתגלגלות במשוטט החצות (בגירסה מקוצרת).
רפלקסיה אהובתי 674067
וגם ככה
רפלקסיה אהובתי 674125
מה שמזכיר לי עוד אי-רפלקסיה: אני מכיר אי-אלו הקלטות של "זמר מפוחית" של אלתרמן וארגוב, ובאף אחת מהן לא מופיע הכלי. אולי כל המעבדים חשבו שזה too obvious.
רפלקסיה אהובתי 674143
המפוחית ב ''זמר מפוחית'' היא לא מפוחית פה.
לי עצמי הדבר לא ברור 674210
וואלה. אקורדיון, נכון? את זה יש באיזושהי הקלטה של השיר?
רפלקסיה אהובתי 673731
כבר אמרו ...And the colored girls go?

וגם ב"הכל מבינה" של פורטרט רון שר "הזמן יעצור...לכלי נשיפה להלהלהלה" לפני שנכנסים כלי הנשיפה
רפלקסיה אהובתי 673734
נעמי שמר - הפסנתר - שרה את שמות הצלילים.
רפלקסיה אהובתי 673738
דו הוא דוב לבן צפוני!
רפלקסיה אהובתי 673772
מהקוטב תמיד עולה המנגינה: לה להלה לה להלה לה להלה
רפלקסיה אהובתי 673808
And the band begins to play
וואו, לא חשבתי שיש כל כך הרבה רפלקסיות.
רפלקסיה אהובתי 673796
ואם נעמי שמר אז גם "לשיר זה כמו להיות ירדן" (לא ניר-בוכבינדר!).
רפלקסיה אהובתי 673773
אני חושב שהטיול לארץ התוים הוא כולו כזה.
אמנם תקליט ילדים ונכתב למטרה זו, אבל בכל זאת...
למשל "סטקטו לגאטו" (לא מצאתי קישור להקלטה. אולי מאוחר יותר)
רפלקסיה אהובתי 673797
חרשנו אלף מנגינות ואלף הימנונים
בסוף מצאנו מנגינה אך אין לנו מילים
אה או אה או אה או אה, אה או אה, אה או או...

(ולקראת הסוף, נותר רק לצפצף וריאציה על הנושא.)
רפלקסיה אהובתי 673841
היה באיזה תוכנית זהירות בדרכים:

"והחצוצרה כך שרה שרה שרה
מצטרפת הגיטרה טרה טרה
מישהו מכה בתוף כה בתוף כה בתוף
ולשיר הזה אין סוף אין לו סוף אין לו סוף"
אי-רפלקסיה אכזובתי 673843
ומהצד השני, יש שירים שמבטיחים רפלקסיה מוזיקלית ולא מקיימים. באני עושה לי מנגנינות יאיר קלינגר הכניס שמות של תווים בפזמון, אבל תווים אחרים בלחן - יפים מאוד כשלעצמם, אבל בעיני יש בזה מן המבאס.

בהשטן ירד לג'ורג'ה דווקא יש מידה של רפלקסיה; יש סולו כינור שטני, של השטן, וסולו כינור נחמד, שאולי אמור להיות של ג'וני. בשני אלמנטים הרפלקסיה נשברת: הפזמון המילולי מונה ארבעה סטנדרטים שג'וני מנגן‏1, ואחרי כל אחד מהם יש מעבר בכינור, אבל אין קשר בין המעברים בכינור, ובין סולו הכינור הנחמד, לבין ארבעת הסטנדרטים.

והשבירה היותר מבאסת של הרפלקסיה, היא סובייקטיבית אבל ברורה כשמש: הסולו השטני הרבה יותר מקורי, מרשים ומגניב מהסולו הנחמד. השטן ניצח.

1 עד כמה שאני מבין את ההסברים ב-The_Devil_Went_Down_to_Georgia> [Wikipedia];.
אי-רפלקסיה אכזובתי 673845
נדמה לי שבשיר "החליל" לא משתתף חליל, לפחות אצל עופרה חזה ויהודית רביץ.
אי-רפלקסיה אכזובתי 673847
נכון מאד, בגירסה הנ"ל, וזה תמוה. קישרתי למעלה לגירסה עם חליל: https://www.youtube.com/watch?v=t8M7fHgrI-o
אי-רפלקסיה אכזובתי 673846
מתבקש: Tribute של tenacious D הוא אולי שיא שבירת הרפלקסיה
אי-רפלקסיה אכזובתי 673894
בעיבוד של מתי כספי לעייפתי https://www.youtube.com/watch?v=TRzrlfmJCWo נאמר:
"אך לדבר אחד עדיין מוכן אני כתמול
לשמוע קול גיטרות מזמרות וזה הכל."

מתי כספי מנגן שם דווקא בפסנתר.
אי-רפלקסיה אכזובתי 673917
שאני אכניס כאן אסוציאטיבית את הלינק השגור שלי לביצוע היחודי של נגינת סולו גיטרה על פסנתר?
אי-רפלקסיה אכזובתי 673922
כן, בבקשה.
גשמי נובמבר‏1 673927
בשמחה.

1 עדיף על גשמי קסטמיר, מכל בחינה שהיא.
גשמי נובמבר‏1 673940
למה פסנתר?
גשמי נובמבר‏1 673952
לא הסתכלת בעיון, אולי אם תתחיל כמה שניות לפני תג הזמן המקושר, זה יהיה ברור יותר.
  גשמי נובמבר‏1 • יובל נוב
  גשמי נובמבר‏1 • הפונז
  גשמי נובמבר‏1 • יובל נוב
  גשמי נובמבר‏1 • הפונז
  גשמי נובמבר‏1 • יובל נוב
  גשמי נובמבר‏1 • הפונז
  גשמי נובמבר‏1 • ידידיה
  גשמי נובמבר‏1 • הפונז
  גשמי נובמבר‏1 • ידידיה
  גשמי נובמבר‏1 • הפונז
  גשמי נובמבר‏1 • תשע נשמות
  גשמי נובמבר‏1 • מאור ציון
  גשמי נובמבר‏1 • מאור ציון
  גשמי נובמבר - זהירות, ספוילר עצבני ל''משחקי הכס'' • הפונז
  גשמי נובמבר - זהירות, ספוילר עצבני ל''משחקי הכס'' • תשע נשמות
  גשמי נובמבר - זהירות, ספוילר עצבני ל''משחקי הכס'' • אביר הקרנפים
  גשמי נובמבר - זהירות, ספוילר עצבני ל''משחקי הכס'' • הפונז
  גשמי נובמבר - זהירות, ספוילר עצבני ל''משחקי הכס'' • תשע נשמות
  גשמי נובמבר - זהירות, ספוילר עצבני ל''משחקי הכס'' • אביר הקרנפים
  גשמי נובמבר - זהירות, ספוילר עצבני ל''משחקי הכס'' • הפונז
  גשמי נובמבר - זהירות, ספוילר עצבני ל''משחקי הכס'' • הפונז
  גשמי נובמבר - זהירות, ספוילר עצבני ל''משחקי הכס'' • יובל נוב
  אי-רפלקסיה אכזובתי • יובל נוב
  אי-רפלקסיה אכזובתי • אישקש
  אי-רפלקסיה אכזובתי • יובל נוב
  אי-רפלקסיה אכזובתי • אישקש
  אי-רפלקסיה אכזובתי • יובל נוב
  אי-רפלקסיה אכזובתי • אישקש
  רפלקסיה אהובתי • תשע נשמות
  רפלקסיה אהובתי • מאור ציון
  רפלקסיה אהובתי • יובל נוב
  רפלקסיה אהובתי • ירדן ניר-בוכבינדר
  רפלקסיה אהובתי • יובל נוב
  רפלקסיה אהובתי • ירדן ניר-בוכבינדר
  רפלקסיה אהובתי • ירדן ניר-בוכבינדר
  רפלקסיה אהובתי • יובל נוב
  רפלקסיה אהובתי • אריק
  רפלקסיה אהובתי • נדב
  רפלקסיה אהובתי • ירדן ניר-בוכבינדר
  רפלקסיה אהובתי • easy
  רפלקסיה אהובתי • הפונז
  רפלקסיה אהובתי • easy
  רפלקסיה אהובתי • הפונז
  רפלקסיה אהובתי • יובל נוב
  רפלקסיה אהובתי • ברקת
  משהו כזה? • מישהו
  משהו כזה? • יובל נוב
  רפלקסיה אהובתי • ירדן ניר-בוכבינדר
  רפלקסיה אהובתי • יובל נוב
  רפלקסיה אהובתי • אריק
  רפלקסיה אהובתי • הפונז
  רפלקסיה אהובתי • אריק
  פטריות רקב • יובל נוב
  רפלקסיה אהובתי • יובל נוב
  רפלקסיה אהובתי • אריק
  רפלקסיה אהובתי • אריק
  רפלקסיה אהובתי • יובל נוב
  רפלקסיה אהובתי • יובל נוב
  רפלקסיה אהובתי • אריק
  רפלקסיה אהובתי • ירדן ניר-בוכבינדר
  רפלקסיה אהובתי • יובל נוב
  רפלקסיה אהובתי • אריק
  רפלקסיה אהובתי • הפונז
  רפלקסיה אהובתי • אריק

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים