מנוולי כל העולם התאחדו 686256
מיזוגן, מטריד מינית, אנטישמי, גזען, שונא זרים, בריון, בעל פה מלוכלך, פופוליסט מהזן הגרוע ביותר, חבר של פוטין ושל נתניהו, תומך במדיניות האפרטהייד של ישראל. אז מה הפלא שהאהבלים מהפריפריה כאן ובארה"ב מתפעלים ממנו?

בדבר אחד אפשר להתנחם: הילארי קלינטון קיבלה יותר קולות ממנו ורק שיטת האלקטורים מנעה ממנה את נצחונה.
מנוולי כל העולם התאחדו 686262
כל התארים האלו הם בדיוק ההיפך ממה שיכולת לומר על הנשיא הקודם (בעצם המכהן) של ארצות הברית.
לעניות דעתי‏1, הבחירה בטראמפ היא תגובה ישירה לתוצאה של כהונתו - הכושלת - של הנשיא הזה, שלמרות כל התארים והדעות הנכונות לא הגיע להשגים, לעיתים אף לכשלונות - והעם האמריקאי נקעה נפשו. נשיא דמוקרטי שיותר מחובר לצרכי העם שלו ולא רק לבנקים, לאינטלקטואלים ולתפיסות אוטופיות על העולם, לא היה גורם להצבעת נגד כל כך חזקה, שאיפשרה אפילו למוקיון הכתום לגרןף את הקופה.

1 ואני לא היחיד, יש כמה פרשנויות בכיוון מהימים האחרונים.
מנוולי כל העולם התאחדו 686267
לא כולם חושבים שאובמה היה נשיא גרוע. ביטוח הבריאות, בלימת הצניחה הכלכלית ושמירה על מקומות העבודה האמריקאים מעידים על מדיניות פנים מוצלחת. בנושא מדיניות החוץ שרבים רואים בו ''חלש'', ''הססן'' או ''נאיבי'' הוא בעל גישה שונה ונבונה יותר שלא ממהרת לסבך חיילים אמריקאים במלחמות שיתקשו לצאת מהן ותחת זאת יודע להשיג את מטרותיו בדרכים מדיניות. פוליטיקאים ותפיסת עולם כזאת זה בדיוק מה שחסר לנו.
מנוולי כל העולם התאחדו 686268
ודאי שלא כולם חושבים. אבל מתוך אלה שחושבים, אלה שחשובים - ומשפיעים - הם המצביעים האמריקאיים. והסקר המקיף מאד שנערך אתמול על מה שהם חושבים מראה שהם לא תומכים‏1 במשפט השני שלך (שהוא העיקרי שמעניין אותם, כידוע).

1 רובם כנראה היו מנסחים את זה בצורה הרבה פחות עדינה ממני. כל כך פחות עדינה, שאפילו סדין כתום מתנופף לא מנע מהם להביע את מחאתם.
מנוולי כל העולם התאחדו 686269
טוב, גם אצלנו אלה שחושבים שנתניהו הוא ראש ממשלה מצוין הם אלה שהכי נפגעים ממדיניותו הכלכלית-חברתית.

(''מי שנדפק פעם אחת לא יכול להיגמל מזה'' כמו שאמר מאיר אריאל זצ''ל.)
מנוולי כל העולם התאחדו 686271
במוד הכי מפרגן שלי, אציין (ואקווה) שרוב אלה שמצביעים עבור נתניהו עושים זאת בגלל המדיניות הבטחונית-מדינית שלו ולא בגלל המדיניות הכלכלית-חברתית. שזה מאפיין הפוך בדיוק מהחברה האמריקאית.
מנוולי כל העולם התאחדו 686437
יכול להיות שרובם פשוט מתעב את השמאל.
מנוולי כל העולם התאחדו 686446
פרגון.
אין בעד מה.
מנוולי כל העולם התאחדו 686388
למה תמיד ההנחה היא שאנשים מצביעים נגד עצמם? בלי להתייחס לנתניהו - רודי ג'וליאני, תומך טראמפ, זכור כמי שניקה את ניו יורק מהפשע שהשתולל בה. באותה תקופה התלוננו חברי האמריקאים (הדמוקרטים כמובן) שהוא אוסר התקהלויות ולכן הם לא יכולים לקיים מסיבות רחוב. הם כולם התנגדו לו. לא חזרתי אליהם אחרי כמה שנים לשאול מה דעתם עכשיו, אבל נראה לי שהתשובה ברורה.

מכאן אני מסיקה שההצבעה היא לא "נגד עצמם" אלא בעד ערכים שנראים להם ממש חשובים (נגיד, חופש פעולה מסוגים שונים) ושלמענם הם מספרים לעצמם שעדיף לעצום עין לגבי ערכים אחרים (נגיד, ביטחון אישי, שלטון החוק). אבל זה תמיד המו"מ שכל מצביע עורך בינו לבין עצמו. מה שנראה לך כהתנערות מהערך החשוב ביותר *בעיניך* הוא למעשה דבקות בערך חשוב יותר *בעיניו*. אם אתה רוצה לקרוא לזה טיפשות, יש טיפשות בכל הצדדים ובכל הרמות‏1.

אני כמובן סתם משחיתה מלים, אבל שיהיה.

1 כולל הרמה המוניציפלית הזעירה ביותר - מי עוד חתם פה על העצומה הזועמת נגד סלילת שבילי בטון בגן מאיר בת"א? גייסו עיתונות, עשו תחקירים, טענו שזה יפגע בתכנון המקורי שכלל שבילי כורכר ועפר (מתכון לבוץ דביק כל חורף ושלוליות איומות). אני רוצה לראות את המתנגדים התל אביביים היום, אחרי שהפרויקט בוצע. בעצם אי אפשר לראות אותם, הם מדוושים בכייף בכל השבילים המבוטנים בגן והילדים שלהם סוף סוף יכולים לנסוע שם בבימבות בלי להיטרטר על החצץ המעצבן. אז למה הם פעלו בטיפשות כזו נגד עצמם? כי נראה להם שהם עומדים על ערך "שמירת הסביבה" או "שימור היסטורי". ערכים שבמקרה זה היו בעוצמות חלשות מאוד, אבל עצם אזכורם הספיק לתמיכה פבלובית שלא היה לה בסיס. יש עוד הרבה דוגמאות כאלה.
מנוולי כל העולם התאחדו 686404
ספרי את זה למצביעי נתניהו בלשכת האבטלה או בהפגנה שהם עורכים כשהם מפוטרים. באמת הערך החשוב יותר הוא מי יכניס חזק יותר לערבים ולשמאל.
מנוולי כל העולם התאחדו 686420
למי שגר באשקלון, למשל, אז כן, זה יכול להיות ערך דחוף הרבה יותר. גם בכלל לא בטוח שהוא מאשים ישירות את ביבי/הליכוד באבטלה שלו. כמו שאתה לא מודה ישירות לביבי/הליכוד על זה שיש לך לחם לאכול ולא נפל גראד על היישוב שלך.
ולמה אתה בעצם מחליט עבורם על סדר העדיפויות של הערכים?
מנוולי כל העולם התאחדו 686455
גם על הגראד אפשר לראות את הדברים בצורה אחרת (והקיבוצים באזור סובב עזה אכן רואים אחרת מתושבי אשקלון ושדרות).

מה אכפת לי מסדר הערכים שלהם? הבעייה היא שכתוצאה מהחשיבה העדרית, המוסתת והלא-ראציונלית שלהם כל המדינה נדפקת.
מנוולי כל העולם התאחדו 686461
ברור לך שהמשפט האחרון מתאים גם למצביעים מהצד השני של המפה הפוליטית?
מנוולי כל העולם התאחדו 686470
אז התחלת בדאגה כנה לאינטרסים שלהם ( תגובה 686269 ) בעוד שבעצם לא איכפת לך בכלל?

זו השיטה, מה לעשות. מצביעים וכל אחד חושב שההצבעה של האחר שגויה. אתה לא יוצא דופן. אמנם במקרה שלך אתה באמת צודק וכולם טועים, אבל יעברו מאות שנים עד ששאר העם יבין את זה (מתרגלת סרקאזם).
מנוולי כל העולם התאחדו 686568
אחוזי האבטלה נמוכים מאי פעם.
כרגיל, השמאלנים לא רואים מה שמונח להם מול האף.
מנוולי כל העולם התאחדו 686642
לפני כמה מערכות בחירות ראיינו אנשים מדימונה שהצביעו ליכוד. הם אמרו - ''מוטב שנאכל לחם ומרגרינה, ושעדיין תהיה לנו מדינה''.
מנוולי כל העולם התאחדו 686424
דעה של רוב הניו יורקים הליברלים על ג׳וליאני עכשיו היא שלילית כמו שהיתה בזמנו. בישראל הוא זכור: ״כמי שניקה את ניו יורק מהפשע״.

מה שלא כל כך מובן לי זה איך זה שיש אנשים מסויימים שמחליטים לשנות את הערכים החשובים להם בהתאם למועמד שהמפלגה שלהם מנסה להריץ. פעם בשם ״ערכי המשפחה״ הם ניסו להדיח נשיא שבגד באישתו, היום אותם ערכי משפחה לא מפריעים להם לבחור לנשיאות אדם שבגד באישתו. פעם, בשם ערך ״חופש הדת״ הם יצאו ל״מלחמה על חג המולד״, היום, אותו ״חופש דת״ לא מפריע להם לבחור בנשיא ברוצה למנוע כניסה למדינה מבני דת מסויימת. פעם, בשם ערך ה״שקיפות״ הם התנגדו לבחירה בנשיא שלא חשף את מצב בריאותו, היום אותו ערך לא מפריע להם לבחור בנשיא שלא חשף את מצב בריאותו, המיסים אותם הוא שילם או מה שהוא מתכוון לעשות בכלל, פעם, בשם ערך ה״שמרנות״ הם אתנגדו לכל שינוי, היום, בשם אותו ערך, הם מצביעים לנשיא שרוצה לשנות את העולם מיסודו. פעם, בשם הערך ה״חוקה״ הם התנגדו לכל שינוי חוקתי, היום, אותו ערך לא מפריע להם לדבר על ביטול הפיליבאסטר... לי בכל אופן קצת קשה להאמין להם שהם מדברים על ערכים כשאני יודע שהם ישליכו את אותם ערכים ברגע שזה יתאים להם.
מנוולי כל העולם התאחדו 686426
בעיני זה לא מפליא. מעט מאוד אנשים מצביעים מתוך טהרנות אידיאולוגית (וטוב שכך). רובם מנהלים מו"מ מול עצמם על מידת התמיכה במועמד וכמות הצפרדעים שהם מוכנים לבלוע יחד עם התמיכה הזו.

הרבה גם תלוי בפרשנויות שנותנים לערכים - "חופש דת" אומר שלא יפריעו לאיש להתפלל כאמונתו. הוא אינו אומר שיש לתת לכל בני דת מסוימת להגר למדינה X.
"שקיפות" - במקרה הזה טראמפ לא נהנה מיתרון, אבל קלינטון סבלה מחיסרון גדול, כי לגבי התגלו נתונים כספיים מטרידים (על היקף התרומות וזהות התורמים לה).
וכולי וכולי. אין פה שום סתירה. אולי כיפוף קל לכיוון זה או אחר, בגבול הלגיטימי (ע"ע משחק "אני פרגמטי, אתה גמיש, הוא חסר ערכים").
מנוולי כל העולם התאחדו 686433
בין טהרנות אידיאולוגית לצביעות קיים תהום גדול. כשהערכים שבשמם נלחמת, כביכול, נזרקים כלא היו כשהם לא נוחים לך, זה צביעות, כשהערכים שבשמם נלחמת, כביכול, מוקרבים מול ערכים חשובים יותר, זאת פרמטיות. מה שיש לנו כאן נראה הרבה יותר כמו צביעות מאשר גמישות. אחרי הכל, בשם איזה ערכים חשובים הם הקריבו את החירות, השמרנות, החוקה, השקיפות, השיויון, המלחמה בפשע, היושר והמשפחה שהיו כל כך חשובים להם לפני שעתיים וחצי?

יש הבדל בין לתת לבני דת מסויימת להגר לבין למנוע מבני דת מסויימת להגר.
המאבק על השקיפות היה כשאובאמה סירב לשחרר את התיק הרפואי שלו, פתאום זה היה כל כך חשוב, ארבע שנים עברו, ופתאום זה חסר חשיבות?! (כמו, המאבק על ארץ הלידה, שנעלם לגמרי כשהיה לקרוז סיכוי להבחר, כמו כל כך הרבה מאבקים שנעלמו ויעלמו ברגע שלא יהיו נוחים)
הנקודה עם התרומות היא שאת כן יודעת איזה תרומות קלינטון קיבלה, את לא יודעת איזה תרמות טראמפ קיבל ומה הוא עשה איתן (המעט שאנחנו כן יודעים פשוט מביך1).

וכולי וכולי. בוודאי שיש פה סתירה, שלדעתי עברה כבר מזמן את הגבול הלגיטימי.

1 רק לחשוב אם ויקיליקס היו מגלים משהו דומה על קלינטון.
מנוולי כל העולם התאחדו 686438
לא יודעת. אני ודאי לא הייתי מצביעה לו, אז לא יודעת. אני מניחה שהיתה הרבה הצבעה אנטגוניסטית. כלומר נגד ערכים אחרים.

וכיוון שיש רק 2 מפלגות ולא 20, כל אחת מהן מכילה עולם שלם של ערכים, ופחות קל להסיק ישירות‏2 על המו"מ הפנימי והקולקטיבי שנוהל שם, ודאי במקרה של מועמד בעייתי כזה. זאת בהשוואה למניעים של מצביע מפלגת נישה קטנה בשיטה הקואליציונית, נניח עלה ירוק או ש"ס, שם האפשרויות למניעים מראש די מוגבלות.

1למרות שאחרי שכבר נבחר, ולמרות התיעוב העז כלפי התנהגותו והצהרותיו ויחסו לנשים, אני חושבת שעדיף להמתין ולראות איזה נשיא הוא יהיה. טוב, זה לא שהציעו לי לעשות משהו אחר וסירבתי.
מנוולי כל העולם התאחדו 686444
(בלבול קל בהערות השוליים, אפשר להסתדר בלעדיהן).
מנוולי כל העולם התאחדו 686452
כן, הנקודה היא שהם (לא כולם, כמובן) לא אומרים משהו כמו: ״למרות כל הבעיות שבמועמדות שלו, אני אצביע לו משום שהבעיות שבמועמד השני חמורות יותר לדעתי״ אלא משהו שדומה יותר ל: ״המועמד השני הוא השטן בהתגלמותו. הוא נאצי/ בולשביק/ מוסלמי/ הומו/ חולה רוח/ גוסס מסרטן/ מושחט/ לוזר/ אדיוט שרוצה לתת לנו זיקה/אבולה ו/או לקחת לנו את הנשק...״. זאת צביעות.

לגבי ‏1, אני מסכים, אבל גם אם לא הייתי מסכים, איזה ברירה יש להם? להתאבד?
מנוולי כל העולם התאחדו 686471
שינסו להסתנן למקסיקו.
מנוולי כל העולם התאחדו 686569
כי היחס של ביל קלינטון לנשים... או לאשתו במיוחד, טוב הרבה יותר מזה של טראמפ.
וברור לי שכל הפמיניסטיות שמתיזות סילונות של קיא לנוכח יחסו של טראמפ לנשים, היו מכנות בשלל כינויים כל אחת אחרת שהיתה סופגת מבעלה את מה שספגה הילרי מביל: סמרטוטה, שפוטה, נשלטת וכו'...
מנוולי כל העולם התאחדו 686494
התאורים הפרטיזניים של שפויים מול משוגעים אכן חוטאים למציאות. המציאות מורכבת ומעניינת יותר.

מנוולי כל העולם התאחדו 686497
תודה, זה מאמר נהדר. חלק מהטענות שלו כבר שמעתי, אבל הוא פשוט כתוב נפלא, מבוסס מאוד וסוחף.
מנוולי כל העולם התאחדו 686502
יש גם הסבר אחר.
מנוולי כל העולם התאחדו 686509
מעניין. הוא פותח ואומר שההסבר המקובל הוא אמת חלקית בלבד, ולכן הוא "גרוע מדבר שקר"(!)
אחר כך הוא מונה את הסיבות המקובלות, וגם מודה שהן נכונות
ואחר כך הוא מונה את הסיבה האמיתית (גזע ומגדר). ומה הסימוכין לכך שהיא אמיתית? מדובר בנימוק כבר המשקל "לדעתי".
מנוולי כל העולם התאחדו 686582
מה שברקת אמרה, מאמר נהדר.
מנוולי כל העולם התאחדו 686293
הפרשנות שלך היא ציור מטרה סביב החץ. האנשים, כמוני, שחושבים שאובאמה היה מנשיאי ארה"ב המוצלחים בהיסטוריה כוללים הרבה מאד מצביעים אמריקאים. שיעורי התמיכה בו (approval and disapproval rates) בהשוואה לשיעורי התמיכה של נשיאים קודמים לא מתיישבים כלל עם התזה שלך (לא בממוצע, ובמיוחד לא בשלהי כהונתו). אין בהם שום רמז, וגם לא באף נתון אחר שאני מכיר, לכך שכהונת אובמה עוררה איזושהי ריאקציה יוצאת דופן. כנראה שאפילו טראמפ לא מסכים איתך, ולראייה - הקמפיין שלו התמקד במתקפה על הילארי ולא על אובמה (למרות שמתקפה על הנשיא האחרון - אפילו אם זו כהונתו האחרונה - היא טקטיקה מקובלת ואפקטיבית במערכות בחירות בארה"ב מצד מועמדי המפלגה השניה). הצלחתו של טרמאפ זקוקה להסבר אחר.

אגב, אם מתייחסים לבחירות כאל סקר, אז קלינטון היא המנצחת -יותר מצביעים הצביעו עבורה. אבל בשל שיטת הבחירות האמריקאית (שבאופן אירוני הסרבול והסיבוך שלה נתפסו עד אתמול כמנגנונים אפקטיבים בדיוק כדי למנוע עליה של כל מיני טראמפים פופוליסטים לשלטון) היא הפסידה.
מנוולי כל העולם התאחדו 686296
המגרש עקום,השמש סינוורה-אין בעיה,נחליף את העם. אז יש לנו את הישראלים,הבריטים,האמריקאים-וזה לפני בחירות בשאר אירופה,נחכה לכולם ואז נחליף את כל העמים שלא מישרים איתך קו בעמים אחרים.
אני יכול להמליץ על עמים מוארים ומתקדמים ששם מנהיג זוכה ב99%.
מנוולי כל העולם התאחדו 686299
זה קשור למשהו שכתבתי?

(רמז: לא)
מנוולי כל העולם התאחדו 686300
בהאפינגטון הנאור למהדרין התוצאות העדכניות יותר ומסתבר שהתמיכה לא משהו.
בגדול המחנה הנאור שירת אוכלוסיות שלא משלמות מיסים ואת וול סטריט. הרוב אמר את דברו.
בוקר מצויין גם לך. 686311
"הסרבול והסיבוך שלה" לא נועדו כדי "למנוע ממועמד פופוליסט לעלות לשלטון", אלא כדי לתת ייצוג למדינות השונות ולאינטרסים השונים שלהן. ארה"ב, למרות מה שחושבים, אינה "מדינת כל אזרחיה", אלא פדרציית כל מדינותיה. כל מדינה בוחרת בעצמה את נציגיה, ולכל מדינה יש זכות להחליט איך לבחור את הנציגים הללו (כך למשל מיין ונברסקה בוחרות נציגים בשיטה יחסית ולא רובנית). מנגנון הבחירה נקבע כך בחוקה, עוד כשהיו 13 מדינות בלבד.
בוקר מצויין גם לך. 686314
ראשית, כתבתי שלשם כך הם "נועדו"? לא. כתבתי שהיה מקובל לראות בכך תכונה חיובית שלהן, לא כתבתי שהן תוכננו לשם כך.

שנית, זו אולי הפעם הראשונה בה אני אני נתקל באדם המתחיל בוויכוח עם איש קש, ומפסיד בו. כי שיטת הבחירות בארה"ב אכן תוכננה לשם כך. רשות הדיבור להמילטון:

” The point of the Electoral College is to preserve “the sense of the people,” while at the same time ensuring that a president is chosen “by men most capable of analyzing the qualities adapted to the station, and acting under circumstances favorable to deliberation, and to a judicious combination of all the reasons and inducements which were proper to govern their choice.”

מנוולי כל העולם התאחדו 686317
את הסקרים שבודקים את ''שיעורי התמיכה בנשיא'' עורכים אותם גופים שהעניקו להילרי את הנשיאות...
מנוולי כל העולם התאחדו 686320
מה זה העניקו?! 98.1% העניקו.
מנוולי כל העולם התאחדו 686329
כלומר... בדיוק אותם גופים הכשירים לבדוק זאת? או שאולי אתה חושב שהאינטואציה שגיבשת על סמך קיר הפסייבוק שלך אמינה יותר מהם? לא ברור לי אם אתה רומז שהם גרועים כי הם "טעו", או שאתה רומז שהם פגומים כי הם "מוכתבים על ידי אג'נדה", אבל בכל מקרה אתה מן הסתם טועה לחלוטין (אבל אני תחת רושם חזק שאין טעם להסביר למה, וגם יש לזה קשור זניח בלבד לנקודה שעניינה אותי במקור - אז אשאיר זאת כתרגיל לקורא).
מנוולי כל העולם התאחדו 686360
מעניין, מה שאני למדתי מהקישור שלך זה ששיעור התמיכה הממוצע של אובמה הוא הנמוך ביותר של נשיא אמריקאי מאז 1980. נמוך בהרבה משל קלינטון, בוש האב ורייגן, ואפילו - שומו שמיים - נמוך יותר באחוז שלם מזה של ג'ורג' דבליו בוש, שעל פי רבים הוא אסון בכל קנה מידה. לא רק שזה מתיישב עם התיזה שלי, זה מחזק אותה. אם זה השיעור הממוצע שמקבל נשיא שהתחיל בתור כוכב עולה שיביא את אמריקה לעידן חדש ומבטיח, כנראה שהוא ממש הצליח להקדיח את התבשיל בשמונה השנים האלה.
מנוולי כל העולם התאחדו 686362
בעת סיום הנשיאות היו לבוש הבן 34% תמיכה, לקלינטון 66%, לבוש האב 56%, לרייגן 63%, לקרטר 34%, לפורד 53%, לניקסון 24%, לג'ונסון 49%, לאייזנהאור 59% ולטרומן 32%. המינימום שאובאמה הגיע אליו היה 37%, ועכשיו הוא נמצא על 53%.

(אגב, טרומן שקיבל ציון נמוך יותר מקרטר, בוש, ג'ונסון וניקסון, נחשב היום לאחד מעשרת הנשיאים הטובים בהיסטוריה‏1).

מנוולי כל העולם התאחדו 686372
ממוצע הוא מדד הרבה יותר אמין סטטיסטית ממדידה נקודתית. חוכמה קטנה היא לבחון קריטריון של נשיא שפרש בדיוק במשבר הכלכלי הגדול.
ואפילו על פי הקריטריון שלך, להוציא את בוש השנוא (אולי גם אובמה עצמו נבחר על גלי התיעוב לקודמו?) אובמה זוכה לתמיכה יותר נמוכה מכל נשיא מאז 1980.
רחוק מאד מלהיות "אחד המוצלחים בהיסטוריה", לפחות על פי דעתו של העם שלו.
מנוולי כל העולם התאחדו 686374
שתי ההטענות בלתי תלויות. אין קשר בין הערכתי שמדובר באחד "מנשיאי ארה"ב המוצלחים בהיסטוריה" (הערה צדדית שלא נימקתי - ואותה ההיסטוריה תשפוט), לבין טענתי ש-"אין... שום רמז... לכך שכהונת אובמה עוררה איזושהי ריאקציה יוצאת דופן" (הנושא העיקרי). אני לא טוען שאובמה היה פופולרי במיוחד. הוא לא היה כזה. אני כן טוען שהוא לא היה *לא פופולרי* במיוחד.

שיעורי התמיכה איתם הוא סיים אינם נמוכים (ושיעורי האי-תמיכה איתם סיים אינם גבוהים). למעשה, שיעורי תמיכה נמוכים מאלה הספיקו לו כדי לנצח באופן משכנע מערכת בחירות ולהבחר לכהונה שנייה. במספרים מוחלטים, הצביעו עבורו ב-‏2012 (*אחרי* רפורמת הבריאות, למשל) הרבה יותר אנשים מאשר הצביעו לטראמפ ב-‏2016. גם כאשר מסתכלים על כל טווח שיעורי ה-approval וה-disapproval אין רמז לכך שהוא outlier יוצא דופן ביחס לנשיאים אחרים, ושכהותנו עוררה איזו ריאקציה גדולה. בנוסף, כאמור, במערכת הבחירות של 2016 יותר אנשים הצביעו לחברת מפלגתו הילארי מאשר הצביעו לטראמפ‏1, טראמפ בחר באסטרטגיה של מתקפה על קלינטון ולא עליו‏1, והקמפיין של קלינטון גייס את אובמה באופן מאד אקטיבי לשורותיו (זה לא מובן מאליו) מתוך ההערכה - מן הסתם מגובה בערימות של סקרי עומק ואנליזות - שתמיכתו הפומבית תועיל לה‏1.

אני חושב שדי בכך כדי לשלול את ההסבר, ומעבר לכך, אין לי מספרים קשים - רק רושם אישי: הוא בהחלט לא נשיא מאד פופולרי‏2 בארה"ב, אבל הוא גם לא שנוא במיוחד (מלבד בקהלים בהם שמו האמצעי הוא צבע עורו הם סדין-אדום). בישראל הוא היה שנוא בסדרי-גודל יותר מאשר בארה"ב, ואולי מכאן הרושם שלך.

1 להערכתי, זה מחליש את תזת הריאקציה שלך.
2 ועם זאת - ואין כאן סתירה - אני כידוע חושב שהוא יזכר, ובצדק, כהצלחה גדולה בפרספקטיבה היסטורית.
מנוולי כל העולם התאחדו 686377
1 טוב, להביא היום את ההערכות והסקרים של מטה קלינטון כטיעון תומך במציאות כלשהיא זה קצת גול עצמי, לא?
1 מה משנה כאן העובדה המיותרת שיותר אנשים הצביעו להילארי בבחירות 2016? עדיין מספיק אנשים עברו מתמיכה במועמד דמוקרטי מלב הממסד למועמד חוץ ממסדי הזוי ומשולח רסן, בשביל להביס אותה. זאת התופעה שאנחנו מנסים להסביר או לפרש כאן.
מנוולי כל העולם התאחדו 686384
לא רק של ההערכות של מטה קלינטון. גם של מטה טראמפ.
מנוולי כל העולם התאחדו 686375
מה עוד, שבכדי להסביר את הצלחת טראמפ בבחירות הכלליות, יש קודם כל להסביר את הצלחתו בפריימריז. קרוז, רוביו קייסיק ובוש הפסידו לו בגלל אובמה?
מנוולי כל העולם התאחדו 686376
טוב, בוא לא נהיה כל כך שטחיים כדי לומר שאובמה הוא הסיבה היחידה, כמובן שלא. אבל הוא עשוי להיות סיבה מסייעת, וכשהמרוץ כל כך צמוד כל סיבה מסייעת הופכת גם למכרעת.
מנוולי כל העולם התאחדו 686459
גם לו טראמפ היה מפסיד בבחירות הכלליות, די היה בנצחונו בפריימריז כדי לעורר תהיה באשר למה לעזאזל קורה כאן. עצם בחירתו לנשיא פוסלת את ההסבר ''פלוק כתוצאה מריקבון פנימי במפלגה הרפובליקנית'', אבל ההסבר ''ריאקציה לאובמה'' נפסל עוד קודם.
מנוולי כל העולם התאחדו 686465
יש רבים שטוענים כעת שההצבעה עבורו היא לעומתית, היא ראקציה בבסיסה. כלכלית, חברתית, (אנטי) אינטלקטואלית, תבחר מה שנוח לך. אבל האם יכולה להיות ראקציה כנגד המצב הנוכחי שמנותקת לחלוטין מהנשיא הנוכחי? יש מישהו אחר להאשים במצב? יש מישהו אחר שאחראי - לפחות בעיני ציבור המצביעים - יותר למצב הנוכחי?
מנוולי כל העולם התאחדו 686469
ראשית, אני לא מקבל את הטענה שההצבעה עבור טראמפ הוא "לעומתית" במובן הזה. אז אני פטור מלענות על השאלה "ריאקציה כנגד מה?". שנית, היא בהחלט יכולה להיות "לעומתית" (במובן קצת שונה) מבלי להיות קשורה לאובמה. דעתי על העניין (אותה אני לוקח בערבון מאד מוגבל, וצופה שהיא תשתנה כעשר דקות לאחר כתיבת תגובה זו) היא כדלקמן:

ייתכן שזו אפופניה - אבל אני נוטה לכרוך את בחירת טראמפ והברקזיט כמופעים שונים של תהליכים דומים.

אם יותר לי לאמץ לרגע טרמינולוגיה מרקסיסטית (כי היא שימושית, לא כי אני מרקסיסט), אז התהליך המרכזי לדעתי היא שהשינויים ב-base הנוגעים לאופן בו אנשים מתקשרים, שהחלו עם האינטרנט והרשתות הסלולריות לפני כ-‏20 שנה, מגיעים עכשיו לשיא השפעתם על ה-superstructure, וחושפים אי-התאמות בין חלק מהמוסדות חברתיים והשלטוניים לבין העולם החדש של הרשתות החברתיות והכפר והגלובלי (ספק אם כשהמונח נתבע בתחילת שנות השישים, מקלוהן תיאר לעצמו עד כמה העולם יכול לקטון). נראה לי שהמימושים השונים של הדמוקרטיות בעולם מתקשות מאד לאזן בין ה-"שוק חופשי של רעיונות ודיעות" המצוי בליבה של כל חברה פתוחה, לבין העובדה שבמצב העניינים שנוצר, השתתפות אזרחית רחבה בדיון הציבורי פירושה הפיכתו למופע-בידור שבו לשיקול-דעת ותוצאתנות יש משקל אפסי. התוצאה היא שורה של החלטות גרועות לדעת כולם (בערך), שבכל זאת איכשהו מצליחות לעבור.

תהליך מרכזי אחר (וחיובי מאד) הוא השפעה הולכת וגדלה של גופים על-לאומיים על חשבון ממשלות מקומיות (האו"ם ומוסדותיו כמו קרן-המטבע, האיחוד האירופי, וכו'). אין ספק שישנם נושאים רבים שהמסגרת הנכונה לעסוק בהם היא על-לאומית, אבל הדבר גורר ריאקציה ריגשית (לא לאובמה...) שמחזקת סנטימנטים בדלניים (להערכתי עניין זה שיחק תפקיד גם בברקזיט, וגם בבחירת טראמפ).

לבסוף, ייתכן גם שלהתפשטות האוטומציה (בינתיים אמנם נחשפנו רק לקצה הקרחון שלה) יש חלק בדברים. אנשים מרגישים שהם הופכים (או צפויים בקרוב להפוך) ללא-רלוונטים כעובדים, ואולי מפרשים זאת כאיבוד מעמדם החברתי. ריאקציה הטבעית לכך (ולא לאובמה...) היא הסתגרות ואהדה למנהיגי-אלפא למיניהם שמבטיחים לדאוג לאדם הפשוט. ההסבר הזה הוא קצת יריה-באפלה, אבל אולי יש בו משהו. ייתכן גם שהשינויים המבניים שעוברים על שוק העבודה (אופקי-תעסוקה קצרי טווח וכו') מוסיפים לזה.

ואולי כל ההסברים האלה הם קשקוש מוחלט, ומדובר בסיבות אחרות לחלוטין. ואולי אין סיבות. טראמפ הוא פרודיג'י חד-פעמי בדמוגגיה שלקח רחוק את כשרונו, הברקזיט עבר רק בשל שאננות מצד תומכי-ההשארות שלא הלכו להצביע, אין קשר בין שני הדברים, ושניהם מיקריים ולא סימפטומטיים.

מן הסתם אין לי מושג. אבל אני משוכנע למדי שלא מדובר בריאקציה לאובמה :)
מנוולי כל העולם התאחדו 686495
אז נראה שההסברים של שנינו, והביסוס להם, נמצאים על קרקע דומה. הרבה אולי ומעט ידע ברור. השאלה היא אם בכלל ניתן לקבל פה ידע "אובייקטיבי".
אני עדיין חושב שגם אם יש השלכה של תהליכים בינלאומיים על האזרח הפשוט, תפקידו של הנשיא או הנמנהיג המכהן לדאוג לאותו אדם ולא להשליכו תחת גלגלי המודרניזציה/גלובליזציה/חברתיזציה רשתית וחברותיהן. ואם הוא לא עושה זאת, יהיו לזה השלכות (חוץ אולי מבמדינתנו הקטנטונת, אבל זה דיון אחר).
מנוולי כל העולם התאחדו 686398
תלוי מה אתה רוצה למדוד... אחוזי תמיכה הם הרי ממוצעים בפני עצמם (לא שואלים אדם אחד מה דעתו על הנשיא), נראה לי שממוצע על פני זמן הוא מדד פחות טוב משביעות הרצון בסיום הקריירה - הרי קצת קשה להעריך כמה הנשיא היה טוב שבוע אחרי ההכתרה, בסיום בקריירה, כשהציבור רואה את התמונה הכללית, את הכשלונות וההצלחות, הרבה יותר קל להעריך כמה הנשיא מוצלח. (אם כי, גם זה, לדעתי, מדד לא מוצלח במיוחד, ע״ע טרומן ולינקולן). בוש הבן, למשל, קיבל אחוזי תמיכה די גבוהים בתחילת הכהונה ונהפך ל״שנוא״ כהגדרתך, רק אחרי שהתברר כמה הכישלון של עיראק הוא כישלון - אצל אובאמה אחוזי התמיכה עשו כיוון הפוך.
מנוולי כל העולם התאחדו 686399
''ואפילו על פי הקריטריון שלך וגו'...''
מנוולי כל העולם התאחדו 686407
לי אין קריטריון. נדמה היה שלעומר יש קריטריון, אבל הוא הסביר למה הוא התכוון.
מנוולי כל העולם התאחדו 688992
לפי גאלופ אובאמה הגיע בסוף ל-‏59%, מה שמעמיד אותו במקום השלישי (יחד עם אייזנהאור, אחרי רייגן וקלינטון). מצד שני, אם מסתכלים על הפרטים, מגלים שמבחינת אחוזי תמיכה אובאמה מוביל בפילוג המפלגתי.

בינתיים טראמפ פתח את הקדנציה עם 45% תמיכה (שזה די דומה למה שאובאמה קיבל בפתיחת הקדנציה השניה).
בוש, מאחוריך. 690906
לקראת סיום 70 הימים הראשונים של הכהונה שלו הצליח טראמפ לנצח גם את השיא של ב. קלינטון וגם אובאמה עם 36 אחוזי תמיכה (אתמול, היום זה כבר 35) והגיע למקום השני. למחזיק השיא הנוכחי, אגב, זה לקח 2,842 ימים.
בוש, מאחוריך. 693882
ואפשר גם לסכם את חצי השנה הראשונה - עם שיא של 46% (ביום השני לכהונתו), ממוצע של 40% ותוצאה נוכחית של 37%. הממוצע של אובאמה, אגב, היה 47%.
בוש, מאחוריך. 693884
חייבים גם לציין שהוא עוד לא נרצח,ובהתחשב בכל הגורמים הקרימינילים (שלעולם לא יתעייפו מלהרעיל את העולם) שהוא ניצח ומאיים עליהם זה מאוד מרשים.
מנוולי כל העולם התאחדו 692368
מה שאמרת כאן שגוי מיסודו: לשיטתך, הבוחר הבריטי ביולי 1945 סבר שצ'רצ'יל היה מנהיג כושל. מצביעים בוחרים בעד מי להצביע מהרבה סיבות ולאו דוקא כחוות דעת על ביצועי עבר. בודאי שהדבר הזה עוד יותר שולי כאשר האדם המדובר כלל לא עמד לבחירה.
השערה יותר סבירה בעיני היא שהבוחר האמריקאי כמעט שלא התחשב בבחירתו בתוצאות מדיניות החוץ של קלינטון או אובמה (ואני לא מדבר דוקא על הגזרה של יחסי ישראל-פלשתין-ערבים).
קרוב אני לדעתו של ארז שאובמה היה לא רע בענייני הפנים של ארה"ב ומדיניות החוץ שלו היתה נבונה ונכונה יותר לארה"ב. מוזר בעיניי שאף אחד לא זוכר מה שטענו נגדו בעת הבחרו: העובדה שהוא חסר ניסיון. לדעתי הכשלונות שלו בשני התחומים (מדיניות פנים וחוץ) היו קשורים לעניין הזה.
הכישלון של אובמה במדיניות החוץ מתבטא יותר מכל בתשבחות והחנופה דהיום של הערבים כלפי טראמפ. אני נמנע מלהביע דעתי על החוכמה הערבית שבהתנהגות זו, משום שבאמת אין לי מושג מה הם ירויחו בסוף דבר מכהונתו של טראמפ. העניין הוא שאובמה שבאמת ניסה להרחיק את ארה"ב מגלגל הריחיים ששמו ישראל ולשפר את האמון בינה לבין העולם השלישי והאיסלמי, כמעט שלא זכה לשום דיבדנד איסלמי בזמנו. אני חושב, שאם לאובמה היה ניסיון והבנה רבה יותר בתחום מדיניות החוץ הוא היה מודע יותר לאופי העקרבי של הקליינט הערבי.
בתחום הפנים המשמעותי יותר לבוחר האמריקאי, נראה שגם כאן חוסר הניסיון הפוליטי (ברמות הגבוהות) הוא המסביר את בעיותיו. אובמה לא הצליח בגבעת הקפיטול ליצור מציאות או תדמית של מדיניות בי-פרטיזנית. בטעויות די קטנות שהוא עשה הוא "הצליח" לגבש את הרפובליקאים לחזית מונוליטית כנגדו. במציאות של רוב רפובליקני בקונגרס הדבר הפך את מהלכיו לקשים עד בלי נשוא.
רבים מסבירים את הכשל הכספי של האובמהקר (שגם הדמוקרטים מודים בו) בצורך של אובמה לגייס תמיכה רפובליקאית (ללא הועיל אני חושב) לאובמהקר. הפשרות שאובמה עשה בעניין זה יצרו מצב בו האובמהקר מחוייב לממן ביטוחים רפואיים בסיסיים ואין לו שום יכולת להגביל את העלות הרפואית שלהם. יש הסוברים שחוסר הניסיון של אובמה הוא שגרם לו לשלם את המחיר הרפובליקני דוקא במקום שלא הועיל לו כלל וגרם את הנזק המירבי למהלכיו.
מנוולי כל העולם התאחדו 692370
העניין הוא שאובמה שבאמת ניסה להרחיק את ארה"ב מגלגל הריחיים ששמו ישראל ולשפר את האמון בינה לבין העולם השלישי והאיסלמי...
_____

אובמה הרחיק את ארה"ב ממצרים, ערב הסעודית, ירדן וסוריה והתקרב לציר השיעי - חיזבאללה \ עירק הנוכחית.
בפועל אובמה הציב סכנה קיומית על הדיקטטורים שללא תמיכה בטחונית מספקת התרגזו, התבטאו בנדון ואף נקמו על ידי הפניית תקציב לרכש מרוסיה.
מעבר לציוד הצבאי, שירותי הביטחון האמריקאיים עוסקים רבות בביטחון פנים לטובת החמולות והדיקטטורים. התמיכה באחים המוסלמים מצד אחד ובשיעים מצד שני גרמה לחששות כבדים ומכאן, אני משער הצהלות.

הבעיה של אובמה היתה פרס הנובל והתקשורת האוהדת שנמענה מלהעמיד מול ההצהרות שאלות נוקבות.
לאור החיבוק האוטומטי והעדר הביקורת בפרספקטיבה שלי מדובר בסיפור אימה שהסתיים בסוף טוב.
לא רוצה לדמיין מה היה עולה בגורלו של הדוד המניאק או ידידתנו משכבר הימים אם הילארי היתה אחוזת במושכות למשך 4 שנים נוספות.
מנוולי כל העולם התאחדו 686288
אני חושש שלא הבנת את הסיבה שטראמפ זכה.
במקרה הטוב לא טרחת לצפות בנאומיו שבהם התייחס כמעט תמיד לשלושת הכשלים של האובמה:
ביטוח הבריאות נכשל.
הכלכלה לא זזה למרות הדפסת הכסף המואצת.
מקומות העבודה עברו לידי מהגרים או שיוצאו מגבולות ארה"ב.

אין דבר שאחראי לניצחונו של טראמפ יותר מהפנמת הציבור האמריקאי של גודל כישלונו של האובמה זוכה הנובל -ובמיוחד בשלושת הסעיפים שציינת.
מנוולי כל העולם התאחדו 686298
מילא אמריקאים, שפשוט לא מכירים אלטרנטיבות; אבל איך לעזאזל ישראלים (או אירופאיים) שלא צריכים סתם להאמין ולבטוח בקונצנזוס של הכלכלנים בנושא, אלא ממש *יודעים* וחשים על בשרם שביטוח בריאות ממלכתי הוא מוסד נהדר ונחוץ, בכל זאת קונים לתוך התעמולה האבסרודית נגדו? הרי ברור שהיא לא עניינית ולגמרי לעומתית, ושאם במקרה הדמוקרטים היו מתנגדים לביטוח הזה, הרפובליקאים היו תומכים בו.

(סביר להניח שהתשובה היא: ציון אפס ביושרה אינטלקטואלית, ציון מאה במחנאות שבטית).
מנוולי כל העולם התאחדו 686306
לא מסכים. רוב האמריקאים יודעים טוב מאוד מה המשמעות הכלכלית של אשפוז בהיעדר ביטוח ומה עלות הביטוחים.
למיטב הבנתי הרוב פשוט מתנגד לממן כאלה שנשענים על שירותי הסעד והרווחה ולא מחוסר ברירה (מי אמר ערבים וחרדים?) אלא כאג'נדה ודרך חיים.
זה הסיפור האמיתי מאחורי הברקזיט וכשלונה של מדיניות הסעד (והרב תרבותיות שחיסלה אותה) בבריטניה וצפ'מערב אירופה שהובילו את הגישה הסוציאלית אובדנית הרבה לפני אובמה.
אובדנית כי החברה צריכה לממן את מי שמוכן ורוצה אך לא יכול אך אסור לה לתמוך במי שלא רוצה או לא שייך ‏3.

המערבי העובד ששואף להתקדם בחייו (1) לא יכול לשאת על גבו את מי שתקוע במנטליות של המאה ה -15 (2).

1. האוטו של השכן ירוק יותר.
2. כל עוד הראיס משלם על בטלה מה הטעם לעבוד?
3. מהגרי עבודה בלתי חוקיים.
הנאורים יאשימו בלהט שמדובר בשנאת זרים וגישתם הומאנית ועדיפה אך קריסת המעמד הנמוך במדינתם לא מזיזה להם את האספרסו.
התומכים והממנים הגדולים של המסתננים לא גרים בדרום תל אביב ולא בשכונות הרקובות של פריז לונדון או לוס אנג'לס וההערה שלך בסוגריים מסכמת בדיוק את העניין.
מנוולי כל העולם התאחדו 686352
אני רוצה להתייחס לסיבה שבגללה טראמפ זכה.
בדרך כלל אני לא אוהב להתעסק בסיבות, אלא במטרות, ועל העניין הזה אני צריך לכתוב פעם תגובה נפרדת.
הפעם, משום שהסיבה לדעתי היא תהליך עומק ארוך טווח, ראוי להתייחס אליו ולתוצאות של הגל הזה.

כאשר גל מתקרב לחוף הוא מתגבע- החיכוך עם הקרקעית גורם לו לאבד מהירות ולצבור גובה באופן ששומר (פחות החיכוך) על האנרגיה שלו. בעומק מסוים החיכוך כבר מפריע יותר מדי לתנועה החלקה של הגל והוא נשבר ומשחרר את האנרגיה שלו למערבולת רבת חיכוך וקצרת מועד.
באותו אופן תהליכים חברתיים ארוכי טווח שתוססים זמן רב בעומק, לפתע מרימים ראש ומשפיעים באופן קיצוני על החברה, עד שהם מגיעים לשיא, מתרסקים, נטמעים, ומפנים מקום לגל הבא. המהפכה הצרפתית, למשל, או ההתנערות של מזרח אירופה מהקומוניזם, היו שיאם של תהליכים חברתיים ארוכי טווח, שתססו זמן רב, התגבעו, הגיעו לשיא ונטמעו בחברה שחזרה ליציבות יחסית.

לדעתי תוצאות הבחירות ומשאלי העם ביוון, באנגליה ובארה"ב, ובמידת מה גם בישראל, מסמנות התגבעות של גל כזה.

הבוחרים של טראמפ (ושל סאנדרס!) כועסים על השיטה. זה לא דבר נקודתי כמו ביטוח הבריאות (הרי סאנדרס סוציאליסט) אלא כעס על המצב.
נגעתי בכך בתגובות קודמות כמו תגובה 684807

הכעס נובע מכך שהמצב הכלכלי של מרבית משקי הבית בארה"ב הולך ומורע.
הם עובדים והם עדיין נמצאים במצב כלכלי גרוע יותר מאשר היו הוריהם.

מצבם של שלשת החמישונים התחתונים הולך ומורע כבר שנות דור.
תסתכל על הגרף הזה
ההכנסה הראלית למשק בית של החמישון התחתון (ירוק) היתה נמוכה יותר ב 2015 מאשר ב 1990
של החמישון השני (כתום) בערך שווה לשנת 1990
ושל החמישון האמצעי (אדום) גבוהה רק במקצת.
החמישון הרביעי (סגול) כבר נראה קצת יותר טוב
והחמישון העליון (כחול) נסק לבדו.

אם ניקח את שלשת החמישונים התחתונים ביחד נקבל שרוב (60%) ממשקי הבית האמריקאים בעצם לא ראו שיפור בהכנסה הראלית שלהם ברבע מאה האחרונה.

בהסתכלות אפילו יותר ארוכת טווח ניתן להבחין בשלוש תקופות נפרדות בקצב השינוי של ההכנסה הריאלית החציונית למשק בית (תכלת)-
1. נסיקה שהכפילה את ההכנסה הריאלית החציונית תוך 20 שנה מ 1949-1969- תור הזהב בארה"ב.
2. עליה מתונה שהעלתה את ההכנסה הריאלית החציונית בכמעט 30% תוך 30 שנה מ 1969 עד 1999 - מטוב לקצת טוב יותר.
3. ירידה מתונה אך מתמשכת של ההכנסה הריאלית החציונית מ 1999 עד 2012

וה 60% התחתונים של משקי הבית הולכים ונתקעים כי בדיוק באותה תקופה שההכנסה שלהם ירדה הדבר שהתייקר יותר מכל הוא המפתח להכנסה גבוהה יותר בעתיד‏1

מי כן נהנה מהפער הגדל בין הקו הכחול (תמ"ג) לבין הקו התכלת (הכנסה חציונית)?
בעלי ההון והחברות.
שוק המניות נסק, והריביות הלכו וירדו (רווחי הון למחזיקי אג"ח) וה 5% העליונים, שגם השכר שלהם עלה יותר מכולם, גם הרוויחו הון מתיקי ההשקעות שלהם. העשירים התעשרו, והעשירים יותר התעשרו עוד יותר.
האחיזה של חברות הענק במשק הלכה וגדלה וכוחן היחסי מול שני הגופים האחרים- העובדים והממשלה- הלך וגדל.
בעשורים האחרונים חברות הענק בארה"ב משלמות פחות ופחות מס, נהנות מיותר ויותר חופש רגולטורי, והמוסר התאגידי שלהן הולך ומתדרדר.
והמשרות, גם המשרות המלאות, הופכות לפחות ופחות משתלמות:
המעסיק הגדול בארה"ב היא וולמארט, שמעסיקה יותר מ 1.3 מיליון אמריקאים, והיחס שלה לעובדיה ידוע לשמצה, והבאה בתור הוא יאם! בראנדס (הבעלים של רשתות מזון מהיר) שרוב עובדיה מועסקים על בסיס שעתי, ומקדונלדס, שהמשרות בה המכונות "מקג'ובס", זכו להפוך לשם גנרי למשרות ירודות בעלות סיכויי קידום נמוכים.

נעצור כאן לפני שאאמלק לכם את הצורה.
____________
1 השכלה גבוהה Income_inequality_in_the_United_States#/media/File:U.S._Change_in_real_income_versus_selected_goods_and_services_v1.png [Wikipedia]
מנוולי כל העולם התאחדו 686354
דרך אחרת לקרוא את הנתונים שלך: מצבם של שלושת החמישונים האמצעיים לא הורע (ריאלית) ואפילו השתפר.
מנוולי כל העולם התאחדו 686366
יש לי קרוב משפחה מבוגר ומסודר בארה"ב האחרת- זו שמתעבת את אובמה והילארי. נקרא לו ג'ון.
היהודי אמנם חסר השכלה פורמלית אך אוטודידקט, יזם מצליח ורחב אופקים ובעל תפיסת עולם ייחודית. הוא ידע שהילארי תפסיד עוד מתחילת המירוץ.
כחובב גולף כפייתי וסוג עסקיו, האיש מכיר ומוכר ובקיא מאוד בעולם העסקים האמריקאי. שאלתי אותו לפני מספר חודשים לפשר הביטחון העצמי שהפגין לגבי גורלה של הילארי.

נאו לוק. כשאובמה עלה לשלטון בעלי ההון (הכסף הישן) נמנעו מלפתוח עסקים חדשים ‏1 בגלל רגולציה נוספת, מיסוי, אי בהירות וחוסר אמון. הקיפאון המתמשך ברוב התחומים (תעשיה מסחר ושירותים) הביא את השכירים להבנה שלולא הרצון של השכבות המבוססות לסכן את כספם בהשקעות ויזמויות חדשות אין להם עתיד, פשוט כך. עסקים קטנים הם מנוע הצמיחה האמיתי ‏2 בארה"ב וכנראה שבכל עולם המערבי. ממשכורת בוואל מארט או מקדולנלד אי אפשר לקיים משפחה ולשלוח ילדים ללימודים שלא לדבר על ביטוחים ובריאות. עסקים מבוססים שנסגרו הביאו לגל עסקים חדש שרובם פרילנסרים, מספרות, מכוני יופי, חנויות קטנות- כל מה שלא דורש הון עצמי ומביא הביתה לחם במקרה הטוב. חשוב להבין שלא מדובר בעסקים קטנים שמצמיחים כלכלה. מדובר בעסקים זעירים נטולי השפעה. הכסף הישן יצא מהמשחק ובלי הכסף הישן אין כלכלה.
כך הסביר ג'ון שאגב טוען שבישראל ההמבורגרים טובים יותר מאמריקה, בניגוד לסטייקים.

אני חושב שלצד המצב הכלכלי המתמשך (עדיין מלקקים פצעים מ-‏2008) נוסף היבט פסיכולוגי בעל משקל לא מבוטל. האדמינטרטורים בניו-יורק ווושינגטון לא ספרו את האנשים הקטנים שמאמינים בחלום האמריקאי ועליהם אמריקה הגדולה מבוססת. לועגים להם, מתעלמים מהם, מוציאים מפעלים ומכניסים עוד מהגרים ומגדילים את היקף הסיוע למובטלים מבחירה.

לא סתם בחר טראמפ להתמקד בשיפור התשתיות בנאומו. בעל המשפחה האמריקאי שזוכר מילדותו את ההובלה הגודל והעוצמה מסתכל סביבו ורואה ערים ישנות ושכונות מתפוררות. הביטוי הצבעת מחאה לא משקף את עומק הרגשות שחש לבן חרוץ שמסתכל לעתיד בלבן של העין ורואה שלט אין מוצא. מבחינה פסיכולוגית המחנה הנאור יצר פחד משולב בתיעוב אמיתי.

מדוע טראמפ זכה?
כי הבטיח להחזיר את הכסף הישן למשחק ולהשפיל את אנשי המחנה שהתנשאו וסיבכו את אמריקה בשטויות.

נתונים בשלוף...

מנוולי כל העולם התאחדו 686392
גברים לבנים הצביעו 63% לטראמפ ו 31% לקלינטון. גברים לבנים ללא השכלת קולג' הצביעו 72% לטראמפ.
לא לבנים (גברים ונשים ביחד) הצביעו 74% לקלינטון.
שיעור ההצבעה הגבוה בקרב גברים לבנים כועסים בחגורת החלודה היה המפתח של טראמפ לנצחון.
מנוולי כל העולם התאחדו 686409
נחזור לסיבה.

בתקופת שלטונו של אובמה נשבר השיא האמריקאי בחלוקת תלושי מזון, בנוסף מדד העוני טיפס לשיא של 15%.
הוצאת הסעד בארצות הברית (פדרלי ומקומי) בתקופת אובמה נסקו לשיא של ביליון דולר לשנה (יותר מ- 20,000$ לאדם).
גובה ההוצאות הסוציאליות בממשל אובמה כמעט הוכפל. יהיו כאלה שיטענו שממשל סוציאלי אמור לטפל לסייע ולעזור אבל בשורה התחתונה למרות אינספור תכניות הסיוע רמת העוני וכמות הנזקקים (50 מיליון) טיפסו תחת שלטונו.

הציבור לא טיפש ואף אחד לא האשים את אובמה ביצירת המשבר הכלכלי אבל בעיני חלק גדול מהאוכלוסיה ממשל אובמה חילק דגים לאנשים שלא רוצים חכה.
לחלק מהציבור נראה שאובמה בעצמו שבר את החכות של מי שניסה להסתדר מנע הקמת ספינות דיג, והרס לבעלי הספינות את החשק.

המספרים שהבאת משקפים אוכלוסיות שמעוניינות להמשיך לקבל דגים בחינם ולכן בחרו הילארי.
הלבן העובד בחגורה הג'ינג'ית לא רוצה דגים, הוא רוצה חכות וספינות ובעיקר מרגיש זועם וצודק לעומת מקבלי הדגים.
מנוולי כל העולם התאחדו 686430
בהנחה שכשאתה כותב ביליון אתה מתכוון למיליארד, אז מדובר בפחות מ-‏50,000 נזקקים שמקבלים יותר מ-‏20,000 דולר לשנה בהוצאות סעד. נשמע כאילו אובמה הצליח למגר את העוני כמעט לחלוטין. אם לעומת זה יש 50 מיליון נזקקים אז ממיליארד דולר הם מקבלים בממוצע 20 דולר לשנה. משהו פה לא מסתדר עם המספרים שהבאת. (ניחוש: הוצאות הסעד הן הרבה יותר ממיליארד דולר בשנה).
מנוולי כל העולם התאחדו 686436
ביליון אירופאי - טריליון אמריקאי.
ומכיוון שגם השימוש בטריליארד הציק פה למישהו בעבר: 1,000,000,000,000$.
מנוולי כל העולם התאחדו 686389
מוסיפה לזה את ההתפתחויות הטכנולוגיות והאוטומציה המתגברת שמקושרות לעמק הסיליקון ולליברליזם, כולל ההבטחה הנלהבת לרכב אוטונומי ולרחפנים - ממש אפשר לראות איך נהגי מוניות ומשאיות תובלה משקשקים על מושבם.
מנוולי כל העולם התאחדו 686421
אגב, אישית אני מקווה שגורל הרכב האוטונומי יהיה כגורל הצפלין (כמובן, תנחומיי למשפחות והכל).
מנוולי כל העולם התאחדו 686422
גורלו של הצפלין היה כה עגום רק בגלל שהמטוסים היו יותר משתלמים. כזכור, ההינדנבורג הייתה אמורה להיות ממולאת בהליום לפי התוכנית המקורית, אבל לא היה מספיק הליום זמין בגרמניה בזמן ייצורה. כלומר: לי די ברור שמכוניות אוטונומיות יגיעו לכבישים בעשר (או עשרים) השנים הבאות.
מנוולי כל העולם התאחדו 686428
חבל. כלומר, מילא מה שזה יעשה למשק, אבל אני ממש אוהבת לנהוג.
מנוולי כל העולם התאחדו 686435
המסקנה מהעדר תקינה טכנולוגית אחידה בנושאים פשוטים (שאינם מסכנים חיים) מוכיחה שיצרנים מעדיפים להתבדל מאשר להועיל ללקוח.
לכן עומק מימדי שיתוף הפעולה הנדרש מהשחקנים בתחום כדי לקיים תחבורה מבוססת מכוניות אוטונומיות מציב את השאיפה בקירבת אספמיה.
אני חושב שבעתיד הסעה המונית אוטומטית תתרחש במסילות או נתיבים קבועים בניהול מערכות שו"ב עירוניות וארציות.
המערכת תחליט מהיכן יגיע X ליעד Y , תשלוט במהירות בזרימה הכללית תכלול עצירות כפויות ותמנע מ X לטפס על Z בדרך ל - V.
אין הליך, עיקרון או חקיקה שתאפשר למכוניות ומשאיות לנוע בג'ונגל העירוני בצורה אוטונומית בביטחה וגם השימוש הוותיק בטייסים אוטומטיים מוגבל לתחומים בהם הנתיב ידוע וקבוע.

הצפלין והכדור הפורח נכשלו גם כי אינם יכולים להתמודד מול רוחות וסערות שמטוסים צולחים בהצלחה.
מנוולי כל העולם התאחדו 686441
בתחום הטכנולוגיה יש כל הזמן תקינה. יצרניות מובילות מעורבות בדרך כלל. לעיתים יש כמה תקנים מתחרים.

לפני שלוש שנים יצא לי במקרה לדבר על הנושא הזה עם מישהו שהשתתף בוועדה של ה־IETF (נדמה לי. אבל יכול להיות שמדובר על גוף תקינה אחר) בדיוק בנושא הזה: איך מכוניות יכולות לשתף ביניהן מידע ולתאם את הנסיעה (ובלי להניח שכל השחקנים שמדברים יודעים מה שהם עושים: יכולות להיות מכוניות מקולקלות או אפילו עוינות).

צפלינים קיימים עד היום (בין השאר בסביבות שנת 1990 חברת צפלין החליטה להקים לתחייה את קו המוצרים שלה בעזרת „טכנולוגיה חדשה״. התוצאה: Zeppelin NT [Wikipedia]). הם מוגבלים במהירותם, אך צורכים הרבה פחות דלק. כלי טיס מבזבזים המון דלק כדי להשאר באוויר.
מנוולי כל העולם התאחדו 686450
הייתי מסתפק במימשק אנדרואיד לנהיגה וקבלת נתונים מהמכונית. תחשוב לרגע על האפשרויות: הטלפון בתושבת שלו, מחובר לענן ול-GPS, רואה את הדרך המצלמה האחורית המכוונת קדימה, וגם מחובר ב-usb למערכת ההפעלה של המכונית. השמיים הם הגבול. אני הייתי משחרר את החיה הזאת לשוק ללא שום רגולציה. Waze unleashed :-)
מנוולי כל העולם התאחדו 686466
לא לגמרי ברור לי אם למכונית יש מחשב אחד בודד או אוסף של כמה מחשבים / בקרים אוטונומיים יחסית. מה שבטוח הוא שרמת האמינות שנדרשת שם גבוהה ממה שמקובל במחשב רגיל (כולל טלפון). היום אם רץ אנדרואיד, או מערכת הפעלה דומה, „במכונית״, מדובר כמעט תמיד על מה שנקרא ‚מערכת הבידור’.

אין בעיה בעיקרון לתת ממשק חיצוני לקבלת נתונים מהמכונית (יש כבר כאלו. לא ממש סטנדרטיים). נהיגה מחייבת מערכת שלא תפסיק לפעול ברגע הלא נכון. ואני מתעלם כאן בכלל משיקולי האבטחה (גם ככה מה שהולך בתוך המחשבים במכונית הוא די קטסטרופלי לפי מה ששמעתי. חפשו מידע על CANbus).
מנוולי כל העולם התאחדו 686429
למה?
נהיגה אנושית היא מאד מסוכנת... יותר ממיליון בני אדם מתים כל שנה בתאונות דרכים. רכב אוטונומי יוכל להציל רבים רבים מהם.
מנוולי כל העולם התאחדו 686442
אולי כן, ואולי לא.
מנוולי כל העולם התאחדו 686447
מיליון? נשמע לי קצת הרבה. זה אומר שיחס התמותה מתאונות דרכים בישראל הוא שליש מהממוצע העולמי.
מנוולי כל העולם התאחדו 686448
בהחלט סביר. בהודו מתים משהו כמו מאתיים אלף אנשים מתאונות כל שנה. באופן כללי במדינות המערביות שיעורי התמותה מתאונות נמוכים בהרבה מאשר במדינות שמספיק מפותחות בשביל שתהיו שם הרבה מכוניות.
מנוולי כל העולם התאחדו 686464
נשמע הגיוני.
מנוולי כל העולם התאחדו 687608
*שיהיו*
תלמד עברית.
מנוולי כל העולם התאחדו 687609
צ'מע,שיחקת אותה.אבשלום קור-חור לעומתך.
מנוולי כל העולם התאחדו 687610
אם כבר: למד עברית. בבקשה לא להחליף ציווי בעתיד.
מנוולי כל העולם התאחדו 687611
אם כבר - אנא למד עברית במטוטה ממך בן נעוות המרדות , רחוק מעילגים - ישועה !
מנוולי כל העולם התאחדו 687612
במטותא.
תוס''ש.
מנוולי כל העולם התאחדו 687615
שו הדא תוס"ש ?
מנוולי כל העולם התאחדו 687616
תסו״ש?
מנוולי כל העולם התאחדו 687617
כמובן!
מנוולי כל העולם התאחדו 687618
אם כבר: בעתיד, אנא אל תבלבל בין הזמנים.
מנוולי כל העולם התאחדו 687619
אז מה נסגר בסוף : למד או תלמד ?
מקווה לתשובה ברורה והחלטית עד חצות.
מנוולי כל העולם התאחדו 687621
תלמד. זה נאמר כתפילה, לא כציווי
מנוולי כל העולם התאחדו 686266
'אז מה הפלא שהאהבלים מהפריפריה כאן ובארה"ב מתפעלים ממנו?'

התנשאות בזויה וכנה.
מנוולי כל העולם התאחדו 686284
המחנה שמאמין שמתוקף הגדרתו ירש זכויות יתר ושהדמוקרטיה, המוסר וההומאניות ימתינו עד שיעשה כאן סדר לא מסוגל לראות את ההזוי והבזוי.
הסגידה לאלת השלילה תמשיך ביתר שאת והסבירות שנצפה בהפגנות זעם שיארגנו תנועות מחאה ''אותנטיות'' חדשות נוטה לפי הסקרים גוברת על האפשרות שיקבלו את דבר הבוחרים.
מנוולי כל העולם התאחדו 686290
אז טוב שאנשי הצדק האור ואהבה מפגינים נגדו.
מנוולי כל העולם התאחדו 686303
וזה אחרי שהוא יקבל את תוצאות הבחירות רק במידה שיזכה.
מנוולי כל העולם התאחדו 686305
זה נהדר. ומה עם האנשים שהפגינו נגדו,מה אתה אומר עליהם?
מנוולי כל העולם התאחדו 686319
במילה אחת: צודקים.
מנוולי כל העולם התאחדו 686323
ראית את התמונה והם צודקים?!
  מנוולי כל העולם התאחדו • ארז לנדוור
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • ארז לנדוור
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • ארז לנדוור
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • ארז לנדוור
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • ארז לנדוור
  מנוולי כל העולם התאחדו • נמר היפותטי
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • ארז לנדוור
  מנוולי כל העולם התאחדו • צפריר כהן
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • ארז לנדוור
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • ארז לנדוור
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • ארז לנדוור
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • ארז לנדוור
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • האייל האלמוני
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • רוקד על אדם
  מנוולי כל העולם התאחדו • נמר במופע פירגון אווירי
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • רודי וגנר
  מנוולי כל העולם התאחדו • קוזמו
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • רודי וגנר
  מנוולי כל העולם התאחדו • רודי וגנר
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • אריק
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • קוזמו
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • נמר מהטירה
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • הפונז
  מנוולי כל העולם התאחדו • קוזמו
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • ירון
  מנוולי כל העולם התאחדו • אריק
  מנוולי כל העולם התאחדו • ירון
  מנוולי כל העולם התאחדו • אריק
  מנוולי כל העולם התאחדו • עומר
  מנוולי כל העולם התאחדו • מכה עם היין
  מנוולי כל העולם התאחדו • עומר
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • עומר
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • מכה עם היין
  מנוולי כל העולם התאחדו • עומר
  מנוולי כל העולם התאחדו • מכה עם היין
  מנוולי כל העולם התאחדו • עומר
  מנוולי כל העולם התאחדו • מכה עם היין
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • נמר מהטירה
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • רודי וגנר
  מנוולי כל העולם התאחדו • מכה עם היין
  מנוולי כל העולם התאחדו • אילן שפלר
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • ירון
  מנוולי כל העולם התאחדו • רודי וגנר
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • רודי וגנר
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • אילן שפלר
  מנוולי כל העולם התאחדו • אילן שפלר
  מנוולי כל העולם התאחדו • buxyrsnux
  מנוולי כל העולם התאחדו • אילן שפלר
  מנוולי כל העולם התאחדו • buxyrsnux
  מנוולי כל העולם התאחדו • קוזמו
  מנוולי כל העולם התאחדו • אילן שפלר
  מנוולי כל העולם התאחדו • קוזמו
  מנוולי כל העולם התאחדו • צפריר כהן
  מנוולי כל העולם התאחדו • אילן שפלר
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • ארז לנדוור
  מנוולי כל העולם התאחדו • נמר היפותטי
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • ארז לנדוור
  מנוולי כל העולם התאחדו • אישקש
  מנוולי כל העולם התאחדו • הפונז
  מנוולי כל העולם התאחדו • יוסי
  מנוולי כל העולם התאחדו • ארז לנדוור
  מנוולי כל העולם התאחדו • יוסי
  מנוולי כל העולם התאחדו • ארז לנדוור
  מנוולי כל העולם התאחדו • אמ
  מנוולי כל העולם התאחדו • ארז לנדוור

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים