697775
ynet מפרסם שמועות לפיהן יש עד מדינה. אולי שלמה פילבר?
697781
פעם ערכתי רשימה של חברי כנסת שהורשעו בפלילים, והיא היתה ארוכה. הרשימה של מנכ''לי משרד ממשלתי שהורשעו בפלילים קצרה בהרבה. אבל סרטן השחיתות מתפשט עכשיו ושולח גרורות.
שיחוד היועץ המשפטי לממשלה ?! 697782
באיזו עוד מציאות הזויה היועמ"ש, שומר הסף הבכיר ביותר, בכלל מוצא את עצמו בסיטואיה שבה הוא מחבר את עצמו לקבלת שוחד תמורת משרתו?

אביחי מנדלבליט הבהיר כי לא קיבל הצעה התמנות ליועמ"ש תמורת סגירת התיק נגד שרה נתניהו, הוא "לא היה בעבר ואיננו היום הכתובת להצעות שוחד".
שיחוד היועץ המשפטי לממשלה ?! 697786
במציאות הישראלית. פרשת בר-און חברון [ויקיפדיה]: "פרשת בר-און חברון הייתה סדרת אירועים שהתרחשו בתחילת שנת 1997, אשר במהלכם הועלו חשדות כנגד בכירים בישראל, ובהם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, ומפלגת ש"ס, כי היו מעורבים בקנוניה למינוי יועץ משפטי לממשלה. שם הפרשה נגזר מהחשדות שלכאורה הסכימה סיעת ש"ס לתמוך בהסגת צה"ל מחברון בתמורה למינוי עורך הדין רוני בר-און ליועץ המשפטי לממשלה, שהבטיח עסקת טיעון מקלה לאריה דרעי במשפטו." (הדגשה הוספה)
שיחוד היועץ המשפטי לממשלה ?! 697787
זה מוכר אך שונה. פה יש לך ימצב שבו יועמ''ש מכהן מחבר באמירה את עצמו, המשרה ושוחד.
הרקולס מתבקש לקבלה 697799
נראה שהגרורות רבות כל כך שכמעט לא נשאר מי שיכול לטפל בכלל בפרשיות השונות בלי שהוא עצמו חשוד. אם הגב' גרסטל סירבה להצעה ולא קיבלה את המינוי, השאלה שעל הפרק היא האם יש בכך משום נימוק מספיק כדי שמי שכן התמנה יפסול את עצמו מעיסוק בפרשיה, ואם זה יגיע לערכאות גם נשיאת העליון תצטרך לפסול את עצמה, וכך הלאה וכך הלאה עד שבסוף יוכל לטפל בכל הפרשיות רק עובד ניקיון אחד בתחנת דלק בספסופה, שהוא גם עיוור וחרש וגם לא יודע עברית.

מצד שני, צריך להודות שאין מוכשר ממנו לנקות את כמויות החרא האלה.
____________
במסגרת פינתנו "אם זה לא היה הילד שלי זה היה מצחיק מאד".
סרטן השחיתות שולח גרורות 697814
תרשה לי לערער על התזה שלך.
ההנחה שצוטטה בכותרת היא אחת הגרסאות של מה שאני רוצה לכנות התזה הדינמית. להערכתי התזה הזאת
בסיכומו של דבר משרתת את החשוד הראשי.
המצב כרגע הוא שכל מיני אנשים שנבחרו לתפקידם ע"י הנאשם עצמו, מגלגלים בסבלנות אין קץ את התהליך המשפטי נגדו. יש יותר מסיבה אחת להתמשכות התהליך ("גלגלי הצדק טוחנים לאט"), שהרצון של משרתי התהליך והנהנים ממנו (התקשורת למשל), להאריך את 15 הדקות שלהם באור הזרקורים של התהילה החולפת, אינה הפחותה שבהן.
האם ישנן איזשהן ראיות לכך שממשלו של נתניהו מושחת יותר מממשלו של אולמרט או לצורך זו הממשלה של אריה דרעי?
כמי שאינו מתעניין יותר מדי בדקויות של מערכת אכיפת החוק, איני מייחס חשיבות יתרה לכל הפרטים בתהליך ההרשעה של נתניהו. להערכתי, מי שמצפה לגאולה או צדק מן המערכת הזו, סופו שיתאכזב מאד. בסה"כ מערכת שלטון החוק אינה אלא תמונת נוף החברה המפעילה אותה בתוספת השהייה משמעותית בזמן.
מדוע התזה הדינמית משרתת את הנאשם מס' 1? אני מניח שהמטרה היא להתיש את הציבור ואת המערכת ולהגיע אל הנקודה בה כולם יסתפקו בכך שנתניהו יפרוש לביתו בלי כלא ובלי עבודות שירות, ובא לציון גואל.
נקודה אחרונה שנותר לי להסביר היא מדוע אני מתיחס לנתניהו כאשם עד שתוכח חפותו. אשאיל מן המערכת המשפטית את המונח "הפרת אמונים" (פחות מעניין אותי מה משמעות הביטוי בשפה המשפטית). אדון רוה"מ נבחר לתפקידו ע"י הציבור הרחב כדי לייצג את האינטרסים שלו ולפעול בשמנו. לצורך תפקידו זה, אנו מממנים את משכורתו, את הוצאותיו ואת המערכת המשרתת אותו, בסכום יפה למדי שנלקח משכרנו בעד עבודתינו. והנה אנו (הציבור) מגלים שבעבור נזיד סיגרים ושמפניות רוה"מ "שלנו" "בוגד" בנו עם כל מיני בעלי הון קטן או גדול. והרי לכם "הפרת אמונים" כהלכתי.
סרטן השחיתות שולח גרורות 697815
ממשלו של אולמרט הופל על ידי אחת מסיעות הקואליציה מרגע שהשחיתות הפכה לברורה מדי. לאולמרט הייתה יורשת. וכמוכן אולמרט לא נשפט על מעשים שעשה בהיותו ראש הממשלה (אבל שרון נחקר גם על מעשים שעשה בהיותו ראש הממשלה).

הבדל מהותי אחד בין נתניהו לאולמרט הוא שנתניהו היה ראש ממשלה כמעט עשר שנים. לכן הוא הצליח בפועל להשחית את המערכת הרבה יותר משרון או אולמרט. חלק גדול מהבעיה עם נתניהו הוא הפעולות הרבות שהוא עושה כדי להנציח את שלטונו.
סרטן השחיתות שולח גרורות 697816
אתה אומר שנתניהו הרבה יותר שנים בשלטון מאשר אולמרט. כן, יש דברים בגו. מצד שני, אולמרט היה מנהיג פעלתן לטוב ולרע (יש האומרים בעיקר לרע) ואילו נתניהו הוא מנהיג שמרכז חייו בעולם של נאומים, תדמיות ותקשורת.
נתניהו שואף להנציח את שלטונו? תרשה לי לפקפק במידת ההנאה שמשפ' נתניהו שואבת מן ההסתופפות בחברתם של סמוטריץ, אורן חזן ודוד אמסלם. בשלב זה, האחיזה בקרנות המזבח של השלטון, היא אינטרס חיוני של נתניהו. ברור לגמרי, כי ברגע שיצא מן האזור המוגן של השלטון, הוא יגרר כאחרון העבריינים אל חדרי החקירות ואולמות השופטים. בעניין זה צריך לבוא בטענות לא אליו, אלא אל חסידיו השוטים.
סרטן השחיתות שולח גרורות 697819
זה לא היה ברור לפני שלוש וארבע שנים. היו כל מיני פרשות קטנות סביב מעון ראש הממשלה, אבל מזה הוא היה יכול לצאת בקלות יחסית. בנימין בן אליעזר היה נשאר פוליטיקאי חביב אם הוא לא היה מנסה לרוץ לנשיאות. נתניהו היה יכול לפרוש בעבר בכבוד.

(אורן חזן כרגע הוא היחיד מבין חברי הכנסת של הליכוד שמרשה לעצמו לקרוא לנתניהו לזוז הצידה. אפילו בגין שותק)
סרטן השחיתות שולח גרורות 697821
אפרופו חסידיו השוטים: במשאל שנערך אתמול עדיין הליכוד מוביל, עם נתניהו (27 מנדטים) או בלעדיו (26).

"דמוקרטיה היא צורת משטר שמבטיחה שאף עם לא יקבל שלטון טוב יותר ממה שמגיע לו" (צ'רצ'יל?) - וזה תופס גם לעם החכם בעולם.
סרטן השחיתות שולח גרורות 697824
אותו צ'רצ'יל כמדומני אמר גם שהטיעון הטוב ביותר נגד דמוקרטיה הוא שיחה של 5 דקות עם הבוחר הממוצע.
למען האמת, כבר קודם רציתי לומר משהו בנוגע לתופעה הביזארית הזו. הרציונל של הדמוקרטיה אינו מתבסס על האינטלגנציה של הבוחר, אלא על ההנחה שהבוחר הוא השופט הטוב ביותר של מה טוב עבורו. נראה לי שאם מתעקשים לא להתיאש לגמרי מן הדמוקרטיה בשלב זה, צריך לקוות שהבוחר אינו טיפש אלא רק איטי. אנשים לא אוהבים שינויים פתאומיים ואפשר להזכיר שמלחמת יום כיפור היתה ב-‏1973, בזמן שהחשבון הוגש למפלגת השלטון רק ב-‏1977.
סרטן השחיתות שולח גרורות 697828
הדוגמא של בחירות 73 מוכיחה, לטעמי, ששיקול הדעת של הבוחר‏1 הרבה יותר מוצלח ממה שנוטים ליחס לו. החלפת הממשלה באנשים חסרי כל ניסיון שלטוני כרוכה בסיכון גבוה, שלא תאם את טובת המדינה רגע לאחר המלחמה.

__

1. ולהבהרה - הבוחר הוא לא הליכודניק האלים שצולם מתלהם בכיכרות וגם לא הגזען הסמוי שמצביע מפ"ם ומרץ כבר שלושים שנה וקורא לעצמו "המחנה השפוי/הנאור". אלה וגם אלה לא ישנו את הצבעתם ויהי מה. מי שבאמת מחליט על השלטון בישראל נמצא בעשרת-עשרים האחוזים השקטים שבאמת משנים את דעתם מדי פעם. באופן פרדוקסלי, את האנשים האלה כמעט ולא שומעים דוקא בגלל שאין להם דיעה נחרצת וביטחון עצמי מופרז בצדקתם.
סרטן השחיתות שולח גרורות 697836
הייתי יכול להבין אם לא היתה תזוזה משמעותית בין גוש הימין לגוש השמאל, ואפילו אם הליכוד ללא נתניהו לא היה נחלש מאד, אם כי זה עדיין היה מצער אותי מאד; שחיתות שלטונית שאיננה נענשת ע"י הבוחר מבטיחה את הישנותה. אבל העובדה שאפילו עכשיו נתניהו הוא נכס אלקטורלי לליכוד, או לפחות אינו מהווה נטל עצום, גורמת לי דיכאון של ממש.

אם היתה כאן אופוזיציה של ממש, מאות מכוניות עם מגפונים היו נוסעות בכבישי הערים ומשמיעות את נתניהו מסביר למה ראש ממשלה תחת חקירה צריך להתפטר. אולי כשזה מגיע בקולו של המלך עצמו המסר היה נקלט.
סרטן השחיתות שולח גרורות 697852
דבריו של נתניהו בעבר, פורסמו ושודרו ללא הרף מזה זמן רב על ידי מתנגדיו (כך שאין צורך במגפונים. כולנו שמענו.), ועד כה סברתי שבאמת יש לו בעיה, והדרך היחידה שבה הוא יכול להגיב כדי להצדיק את אי התפטרותו או נבצרותו, היא להכריז שבעבר טעה והיום שינה את דעתו‏1. בזכותך שמעתי עכשיו לראשונה מה בדיוק אמר, ויש בכל זאת הבדל. כי כל הרקע לדבריו אז, היו השיחות שניהל אולמרט עם אסד כדי למסור לו את הגולן‏2. נתניהו לא הצהיר את הצהרתו כדי שהאופוזיציה תוכל להחליף את הממשלה, כדי שכל הג'ובים יגיע למקום הנכון, אלא באופן ישיר כדי לטרפד את החזרת הגולן, כשהיה סבור שאולמרט הולך גם כנגד עמדת הציבור בשאלה זו. בתנאים האלה גם אני הייתי נוהג כך. כל תרגיל מותר כדי לטרפד מהלך חד צדדי של וויתור בניגוד לדעת הציבור. אבל אם אתה רוצה לנצל את המצב ולשנות את עמדת הציבור כדי שהג'ובים יגיעו למקומם הנכון, אתה יכול להשתמש בנימוק הזה טרם הבחירות ב 2019. עכשיו, לטעמי, מוקדם מדי.

1 במקרה שמעתי לפני ימים מספר ברדיו ראיון של בני טייטלבאום עם קרמניצר אחד הלוחמים העזים בעד פרסום המלצות המשטרה. המנחה הקריא באוזניו דברים שכתב בשנת 2000 בהם אמר בדיוק את ההפך: שלא ראוי שהמלצות המשטרה יפורסמו כי הדבר יכול לפגוע בחפים מפשע. המרואיין לאחר שתיקה בפרק זמן לא קטן, פתח סוף סוף את פיו ואמר שהוא מאד מעריך את "התרגיל" שנעשה לו, ושהיום שינה את דעתו.
2 נדמה לי שמאוחר יותר (איני בטוח) הוא עצמו דן על הגולן, ואם אכן זכרוני אינו מטעני כאן טמונה בעיה גדולה יותר מכל הסקנדלים האחרונים, שביינתים לא יצא מהם דבר.
ללא מלים (שלי) 697853
ללא מלים (שלי) 697854
בסך הכל מה שקרה עד כה אינו שונה בהרבה ממה שקרה בפרשת בראון חברון. גם אז כיהן נתניהו כראש ממשלה. גם אז המשטרה המליצה להעמיד אותו לדין, והוא לא התפטר בעקבות כך. האם היה לדעתך כן היה צריך להתפטר אז מיד אחרי המלצות המשטרה, ואיך שהוא לחזור לתפקיד אחרי החלטת היועץ המשפטי? איני חושב שיש משהו מהותי שונה בין אז להיום. אולי מישהו כזה או אחר (שצריך אולי להגדירו כמצדד נלהב של "שלטון החוק") טוען שעל ראש הממשלה לנהוג בדיוק ככתוב בחוק כלומר להמשיך בתפקידו גם אם יוגש כנגדו כתב אישום. אבל אני חושב שאם יוגש כנגד נתניהו כתב אישום הוא יתפטר ביזמתו. לכן המילים של הארץ אין בהן שום דבר מעניין.
ללא מלים (שלי) 697887
שמעתי הערב בתכניתה של רינה מצליח בערוץ 2 את צפי חטובלי אומרת שהגשת כתב אישום על ידי היועץ המשפטי תהיה מבחינתה קו אדום.
ללא מלים (שלי) 697855
אגב העובדה שמשטרת ההדלפות לא פרסמה עד כה שום דבר מחקירת פילבר, שנראתה לי תחילה מפנה דרמטי לאור פרשנויות הפרשנים, מרמזת לכך שגם בו לא מצאה חיזוק להפללת נתניהו. זו כמובן השערה בלדבד, ואני עלול להתבדות.
ללא מלים (שלי) 697858
האם צפית בדבריו של המפכ"ל בישיבת וועדת הכנסת כשאתה ממהר לקרוא למשטרה "משטרת ההדלפות?".
ללא מלים (שלי) 697864
כאשר סיפר לנו אמנון אברמוביץ לפני כשנה, מיד לאחר תחילת החקירה בפרשת 1000 שהמשטרה עומדת להמליץ על הגשת כתב אישום בפרשה זו, מקור המידע שלו היה עורך הדין של נתניהו שהעביר מסרים סמויים לעורך דין אחר, כלומר הוא קלט בטלפטיה את מחשבות המשטרה, מיהר להעביר את מחשבותיה למישהו אחר בצורה סמויה, ומזה האחרון זה התגלגל לאברמוביץ אולי גם בטלפטיה או בדרך אחרת. . . שיספר לסבתא. השומע בכל זאת מבין מה האינטרסים ומה מטרת ההדלפות, ויכול להסיק בעצמו ללא עזרה מניין הן מגיעות.
ואם אנו כבר עוסקים בהופעתו של המפכ"ל, ישנה טענה חזקה לפיה, מאחר שראש החוקרים, זה שממנה אותם (כולל את החוקרת שקראה לציבור ללכת ולהפגין כנגד נתניהו) טוען שנתניהו שלח את הקצינה צ' להתלונן עליו, וחוקרים פרטייים לעקוב אחריו, ולפיכך אם הוא חושב כך, אסור בגלל ניגוד עניינים שאדם כזה יעמוד בראש החקירה. אי אפשר להשיב על טענה כזאת שהחקירה בסדר גמור. צריך להסביר בכל זאת איך ייתכן שבנתונים האלה היא בסדר גמור.
ללא מלים (שלי) 697867
המפכ''ל לא טען שנתניהו שלח את החוקרים הפרטיים. זה ספין וזה פשוט שגוי עובדתית.
ללא מלים (שלי) 697869
זה לא ספין אלא עובדה. עורך דינו של ריטמן, בראל טען שאנשי נתניהו תפרו תיק כנגד ריטמן, ואם תרצה אביא לך קישור לדברים האלה. המפכ''ל חזר על טענה זו של ריטמן אם כי לא הזכיר מפורשות את נתניהו והשתמש בביטוי ''גורמים רבי כח''.
ללא מלים (שלי) 697877
המשפט המסיים שלך מאשר עובדתית את מה שאמרתי.
ללא מלים (שלי) 697882
אם אתה רוצה לבדוק בציציות, תבדוק את הדברים שכתבתי בתגובה המקורית, שעליהם אמרת שזה ספין תוך סילופם. שם לא אמרתי: "המפכ"ל אמר", אלא אמרתי: "ריטמן אמר", וגם אמרתי שהמפכ"ל לא הסביר את מה שריטמן אמר.
בכל מקרה דעתי היא שבדיקה בציציות בפרט זה ממש מיותרת כי ריטמן וגרגמל הולכים בעניין זה ביחד.
ללא מלים (שלי) 697884
לתומי חשבתי שכשכתבת ''ראש החוקרים'' כיוונת למפכ''ל. אם לא, נראה שטעיתי בפירוש כוונותיך.
ללא מלים (שלי) 697886
בפרוש התכוונתי לריטמן. המפכ''ל אינו חוקר, אלא מפקד על שממונה על כל יחידות המשטרה, משטרת התנועה וכו'. ''ראש החוקרים'' הוא מפקד להב (בצמוד לאיזה מספר), שהוא זה שממנה את החוקרים כפי שכתבתי. או קי. טעות לעולם חוזרת, אבל כפי שכתבתי בתגובתי האחרונה במקרה שלנו זה לא ממש חשוב.
ללא מלים (שלי) 697872
>> השומע בכל זאת מבין מה האינטרסים ומה מטרת ההדלפות

אני לא הבנתי. תסביר לי. מה האינטרס של המשטרה להדליף מראש שהיא עומדת להמליץ להגיש כתב אישום?
ללא מלים (שלי) 697874
תאר לך מקרה היפותטי כזה:
החוקר הראשי חושב שראש הממשלה תופר לו תיק של הטרדה מינית.
החוקר דנן כבר עם תחילת החקירה רואה שאין לו שום ראיות להפללת ראש הממשלה.
אבל כיוון שהוא סבור שראש הממשלה רודף אותו הוא רוצה לפגוע בו בדרך כל שהיא.
ואז עולה בדעתו הרעיון לספר לאיזה עיתונאי שהמשטרה עומדת להמליץ על העמדת ראש הממשלה לדין.
היפותטי?
אני לא לגמרי בטוח.
ללא מלים (שלי) 697881
לא כל כך ברור לי המניע.
החוקר רואה שאין לו ראיות אבל מדליף שהמשטרה תמליץ על העמדה לדין. כלומר הוא מדליף משהו שיתברר כשקר, וישרוף אותו אצל העיתונאים. וזה כדי לפגוע בראש הממשלה שהחוקר חושב שרודף אותו אישית?

אני חושב שאתה ממהר מדי ליחס לחוקרי המשטרה התנהגות עבריינית, אבל מה אני יודע.
ללא מלים (שלי) 697883
בפרשת חברון בראון המשטרה המליצה, נתניהו לא התפטר, היועץ רובינשטיין לא קיבל את ההמלצה, ולא זכור שמישהו נשרף אצל העיתונאים, ואני בטוח שהם המשיכו לגבות את כל החוקרים שפעלו להפללת נתניהו כי זה טיבם של ''המחבלים התקשורתיים'', כפי שקורא להם שפטל.
הדלפות המשטרה, לו הביאו להתפטרות נתניהו, וזה היה יכול לקרות לו לא קיבל גיבוי פוליטי, היו גורמות לפגיעה בנתניהו, ולפי התסריט ההיפותטי שלי הייתה מושגת מטרת בעל העניין.
ללא מלים (שלי) 697888
בפרשת בראון חברון ליועץ המשפטי היו אשליות שאם הוא יגיש דו״ח חמור יהיו לו השלכות מעשיות גם ללא העמדה לדין.
ללא מלים (שלי) 697889
האם יש לך סימוכין להשערה זו, שבעיני אין בה הגיון?
ללא מלים (שלי) 697890
נראה לי שהוא התכוון לפרשת עמדי. מתוך הדו"ח הציבורי:
".... למוד ניסיון אציין, כי אסור שעם סגירתו של תיק יוצגו הדברים לציבור, על ידי צדדים מעוניינים, כעולם שכמנהגו נוהג, וכאילו הכל ראוי ותקין והכל זך, והנוגע בדבר יוצא הוא או פרקליטו ומעיד על כך את הכתוב בהחלטה; רחוק מזה. ואל יטעו הבריות. חובה לומר זאת, כי כבר היו דברים מעולם. אכן, זכאי כל אדם ללמד על עצמו זכות, אך ראוי שהוא והציבור יקראו היטב את הנאמר, ודי לחכימא. אך בה במידה אין מקום להגיש כתב אישום בשעה שאין ראיות מספיקות, ואדגיש שוב: זהו מונח מקצועי משפטי, שמאחוריו האפשרות להוכיח בבית משפט את יסודותיהן של העבירות, אחד לאחד, על פרטיהן, להבדיל מתחושות, קשות ככל שיהיו. במישור הנורמטיבי ובהתנהלותם של אנשים בכירים במערכת הציבורית - המעורבים בפרשה - יבואו הדברים וידברו בעדם. ונעיר עוד כי בשל טיבה של החלטה זו, הנמסרת גם לציבור רחב, לא היה בידינו להתמקד בכל פרטי הראיות וניתוחם, ובכל הטיעונים המשפטיים, שעלו במהלך הדיונים. קצרה היריעה מהכיל כל אלה. עם זאת, בניתוח הדברים התייחסנו לטיעונים המהותיים שבאו לידי ביטוי במסגרת הדעות השונות, שהובעו בדיונים...
... הערת סיום נוספת: דיני הראיות הנוהגים במשפט פלילי, המחמירים בהשוואה לאלה שבמישור האזרחי, מטילים מגבלות על הפעלת סמכויותיה של התביעה הכללית. הקושי ראשיתו בשלב החקירה, והיכולת להגיע בו לחקר האמת, והמשכו בשלב ניתוח הראיות ופענוח המסכת העובדתית עד תומה. אכן, במקרים לא מעטים נוצרת מראית עין של אי הלימה בין התמונה העולה מתיק פלוני והנראית בעליל כבלתי ראויה, לבין ההחלטה הניתנת במישור הפלילי. ואולם, זוהי תוצאה הנשלטת על ידי הדין ובמידה רבה מובנית בו. הביטוי המעשי לכך הוא - כאמור - הצורך בניתוח משפטי המבסס מסקנות על יסוד התשתית הראייתית המונחת בפנינו. תיקים רבים נסגרים מהעדר ראיות מספיקות, גם כשתחושת העוסקים בכך היא שאין בכך מיצוי.
... ישנם גם לקחים שניתן להפיק מפרשה עגומה זו, ועיקרם הקפדת נבחרי ציבור ועובדיו על נהלים ועל הוצאות מכספי הציבור. מקרה זה ראוי, גם על פי העובדות שאינן שנויות במחלוקת, לביקורת נוקבת, ממוקדת בכל המעורבים שלגביהם ניתנה החלטה זו. כבר נתקלנו - לדאבוננו לא רק כאן - בקלות בלתי נסבלת בכגון דא. על נבחרי ציבור ועובדיו, לא כל שכן העומדים בראש הפירמידה ובסמוך לו, להקפיד עם עצמם לבל ייכשלו בדבר, שגם אם לא הוכחה פליליותו ברמה הנדרשת במשפט פלילי, יש בו ממידת ה"כיעור", וכדברי חכמים (בבלי, חולין ל"ד ע"ב, ומסכת דרך ארץ זוטא ז') "הרחק מן הכיעור ומן הדומה לו". לא נהגו כאן כמסופר על הרב יהושע לייב דיסקין זצ"ל, מרבני ירושלים בסוף המאה הי"ט, שאשתו הזמינה סבל ושילמה לו דמי הובלה, אך מששמע הרב את הסכום סבר כי הוא נמוך מדי, ודאג לשגר את התוספת באותו לילה באמצעות שליח אל הסבל (מספר עמוד אש, מצוטט בספר מורשת אבות, בעריכת הרב זאב גרינוולד, דברים, 148); וראה גם דברי רבינו יוסף חיים זצ"ל, בספר בן איש חי, פרשת כי תבוא, "מצוות עשה לתת שכר שכיר בזמנו, ואם איחרו עובר בלאו... (וגם) אשתו של בעל הבית... חייבת היא באיסור לאו אם תבעה כובסת את שכרה.... והעיד רבנו מורנו הרב חיים ויטל זצ"ל על רבינו האר"י זצ"ל, שלא היה רוצה להתפלל מנחה עד שיפרע שכר שכיר ולפעמים אין לו והוא לווה ונותן". השררה היא מקור פיתוי, ועל עובד הציבור להישמר...
... לקראת השנה החדשה הבאה עלינו לטובה אי אפשר שלא לסיים בתקווה שהציבור בישראל יוכל בעתיד לחוש כי "משרתיו אינם אדוניו, וכי הם עושים את מלאכתם למען הציבור מתוך יושר, וניקיון כפיים" (דברי השופט ברק (כתארו אז) בבג"צ 6163/92 אייזנברג נ' שר הבינוי והשיכון, פ"ד מז (2) 229, 266), וכדברי חכמים במשנה (שקלים ג' ב') "שאדם צריך לצאת ידי הבריות כשם שצריך לצאת ידי המקום, שנאמר "והייתם נקיים מה' ומישראל" (במדבר לב, כ"ב) ואומר "ומצא חן ושכל טוב בעיני אלוקים ואדם" (משלי ג', ד')". תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה."
ללא מלים (שלי) 697894
אני מניח שהוא התכוון למה שהוא כתב, כלומר לפרשת בראון חברון (ליתר ביטחון "נקרא לנערה ונשאל את פיה").
לגבי החלטת היועץ המשפטי בפרשת עמדי, איני חושב שהוא מאיר איזו תקווה שמתבררת כאשליה מאוחר יותר. הערתו לגבי התנהגותו של הציבור בעתיד מתייחסת, לדעתי, לאופן הצבעתו בבחירות, כלומר התקווה היא שבבחירות הציבור יביא בחשבון גם את הנקודות האלה.
ללא מלים (שלי) 697909
אני זוכר את מה שרובינשטיין הקריא כשהודיע על סגירת התיק. לא הצלחתי למצוא את הדברים ברשת אך זה היה נאום נזיפה וגינוי שכל אדם נורמלי היה מתפטר בבושה.
ללא מלים (שלי) 697915
אתה זוכר לא נכון. לא היה נאום נזיפה וגינוי, אם כי הוזכרה ''תמיהה'' על התנהלות ראש הממשלה בפרשת המינוי. נאמר בפרוש שראש הממשלה לא ידע כלל על הקשר שבין דרעי לבראון.
ללא מלים (שלי) 697925
אולי אתה יכול למצוא קישור למופע הזה של רובינשטיין? אני זוכר ששאלתי את עצמי מדוע לאור הדברים החמורים שהוא הקריא, לא היה כתב אישום.
ללא מלים (שלי) 697931
גם אני לא הצלחתי למצוא את הדוח הזה, אבל מצאתי אזכורים ל''התנהגות תמוהה'' ולא יותר מכך.
ללא מלים (שלי) 697875
שכחתי להכניס לתסריט ההיפותטי שהעיתונאים בחוץ להוטים להפיל את ראש הממשלה (כמו, להערכתי, רוב המשתתפים באתר זה) וכל פיסת הדלפה שיתרום להם תוכל לשים אותו אצלם במקום מכובד, שיועיל לו בעתיד בהרבה ביוונים.
ללא מלים (שלי) 697901
אמש הודלפה ההדלפה הראשונה בעניין חקירתו של פילבר שתוכנה הוא שהאיש יעיד גם בעניין פרשת 2000. מה דעתך? האם ההדלפה הזאת מקורה במשטרה, או שאתה סומך על גרגמל בעניין זה, ומקור ההדלפה בכל מיני מסרים סמויים שעוברים בין עורכי דין?
ללא מלים (שלי) 697905
מצאתי את הידיעה. התוכן הרלבנטי: "פילבר יישאל בחקירותיו בשבוע הבא בנוגע לתיק 2,000". זו אינפורמציה שלבטח הודלפה מהמשטרה כי אף אחד אחר לא יודע מה יישאל פילבר בשבוע הבא. זו גם לא חדשה מרעישה- כבר ביום בו חתם על הסכם עד מדינה ידעו "כאן" לספר שהוא צפוי למסור מידע גם בתיקים 1000 ו-‏2000
אני חושב שזו הדלפה לגיטימית שמטרתה ליצור לחץ אצל נחקרים אחרים בתיק 2000.
שים לב שפילבר כבר זימר במשטרה כמה ימים אבל אין לנו שבריר אינפורמציה על תוכן העדות שלו, עליה יש צו איסור פרסום.
כשמדברים על "הדלפות מחדר החקירות" מדובר על פרטים מתוכן העדות עצמה. עוד לא שמעתי אף פרט כזה.
ללא מלים (שלי) 697913
תחילה אתה נוזף בי על כך שאני טוען שהמשטרה מדליפה, ועכשיו אתה אומר שהיא מדליפה, אבל זה מותר כי זה לוחץ על הנחקרים. כך או כך אם המשטרה רוצה למסור אינפורמציה לציבור כדי ללחוץ על הנחקרים שתעשה זאת באופן רשמי באמצעות דוברה, ושלא תדליף וגם תשקר באמצעות גרגמל שעומד בראשה, שהיא נלחמת בהדלפות ושרק הצ'ילבות מדליפות.
אכן אין לנו שבריר אינפורמציה על תוכן העדות של פילבר. את העובדה שאין הדלפות מחקירת פילבר גיליתי לפניך ואף סיפרתי על כך והסברתי מדוע זה כך לדעתי בתגובה 697855
ללא מלים (שלי) 697916
הדלפה מחקירה זו הדלפה מתוכן הדברים של הנחקר. כשאמרת משטרת ההדלפות חשבתי שלכך התכוונת, ועל כך בלבד דיבר המפכ"ל (אליו אתה מתכוון כשאתה אומר גרגמל? כי הוא לא דומה, אולי תקרא לו חתחתול) בישיבת ועדת הכנסת.
אם המשטרה מדליפה מה היא הולכת לשאול את פילבר בשבוע הבא מדוע לטעמך היא מחויבת לעשות את זה באמצעות הודעת דובר?

הדלפות מחקירת פילבר אין כי לבקשת המשטרה הוטל על חקירה זו צו איסור פרסום ל 45 יום.
ללא מלים (שלי) 697919
לדידי אין הבדל בין הדלפות על מה העיד והדלפות מה העיד. הדלפות זה הדלפות ומסירת אינפורמציה רשמית היא מסירת אינפורמציה רשמית.
אני חושב שאילו באמת הייתה נמסרת עדות מפלילה על נתניהו באופן שובר שוויון, המשטרה החכמה הייתה מצליחה להתגבר בקלות על צו איסור הפרסום שהגיע לפי בקשתה. אבל שוב, כמובן ייתכן שאני טועה.
את התואר גרגמל הדבקתי למפכ''ל כשדובר על פרשת המעצרים והפרעושים. התכוונתי לדמות מהסרטים שנראית חביבה אבל שהיא מאד אכזרית. ראיתי פעם סרט בכיכובו של ג'ק ניקולסון על דמות של ליצן שעושה דברים נוראים, וזה יותר מתאים, אך איני זוכר את שמו. לכן בשלב זה זה נשאר גרגמל.
ללא מלים (שלי) 697944
אתה בוודאי מתכוון לדמות הליצן1 מסדרת סרטי "באטמן".
אבל הליצן זורע כאוס וניזון ממנו. המפכ"ל להיפך- ניזון מסדר. גרגמל רודף אישית את הדרדסים ואם כך הוא יותר מתאים. לליצן יש אידאולוגיה ניהיליסטית והוא שואף להשחית את כולם (הליצן המאוחר יותר, בגילומו המבריק של הית' לדג'ר ז"ל, הרחיב בנושא הזה).

_______
ללא מלים (שלי) 697946
כן. זו הדמות. אבל אם נקרא למפכ''ל ''הג'וקר'' זה לא בהכרח יוביל דווקא לג'וקר הזה כי יש הרבה ומכל מיני סוגים. לכן, עד הודעה חדשה, אני ממשיך עם גרגמל.
ללא מלים (שלי) 697949
אבל גרגמל לא נראה חביב, חוץ מאשר בפרק או שניים יוצאי דופן, כמו זה שבו מסתכלים עליו במשקפים ורודים.
ללא מלים (שלי) 697952
בדרדסים כולם נראים חביבים. חביבים בדרכם. . .
ללא מלים (שלי) 697957
מילא לא חביב, הוא נראה כמו קריקטורה אנטישמית קלאסית, מה שרק הופך את הצמדתו למפכ''ל יהודי למעוררת אי נוחות ממש לא נעימה.
ללא מלים (שלי) 697961
יהדותו של גרגמל נתונה לדיון עתיק יומין
ללא מלים (שלי) 697965
כשבחרתי בכינוי גרגמל, לא עלה בדעתי שמדובר כאן בקריקטורה על דמות יהודית, והסיפור בסרטונים גם לא מרמז בכלל על תכונות יהודיות. אולי הייתי נמנע מכך לו העליתי זאת בדעתי. אך את הנעשה אין להשיב.
ללא מלים (שלי) 697967
אנטישמיות או לא, הצמדת כינוי כזה או אחר לדמות בדיון, בטח דמות חצי דמונית שכזו, פוגעת לדעתי בדיון ובטיעון. זה בן אדם עם שם ותכונות, ואם חלקן לא מוצא חן בעיניך, אולי תצליח לשכנע שהוא טועה כשאתה דן בפעולותיו. לקרוא לו שוב ושוב גרגמל/רספוטין/קווזימודו/סמולן בוגד/המן/היטלר/השטן הגדול או הנאצי הקטן כולן צורמות לאוזן במידה דומה.
ללא מלים (שלי) 697968
תחילה רציתי להימנע מלהשיב ולהשאיר את הדברים כך, אבל משום מה כשחשבתי על אופי דבריך בעניין זה נזכרתי בסיום הסיפור ''תמול שלשום'' של עגנון. כידוע גיבור הסיפור עשה מעשה ליצנות וכתב במכחול צבעים על הכלב את המלים ''כלב משוגע''. בסופו של דבר הכלב הזה נדבק כנראה בכלבת, נשך רבים בירושלים, וגרם למותם ובהם גם למותו של הגיבור בייסורים. על רגע מותו של הגיבור כותב עגנון שהוא (ציטוט ממהזיכרון) ''החזיר את נשמתו לאלוהים, שאצלו אין צחוק ואין קלות ראש''.
הסיבה שנזכרתי בכך היא שנראה שאתה משחק כאן תפקיד של איזה אלוהים רציני שלא מוכן לחייך לנוכח מעשה כל כך חמור, שלי הוא נראה משום מה משעשע.
אבל כיוון שזה כל כך חשוב לך, יהפוך גרגמל (אני מוכרח פעם אחרונה) בכתיבתי החל מרגע זה שוב ל''המפכ''ל''.
ללא מלים (שלי) 697971
חן חן.
ובבנין ציון ננוחם.
ללא מלים (שלי) 697972
כך הגיב דיין על מותו של נאצר.
ללא מלים (שלי) 697979
אז אתה טוען שזו קלישאה שנס ליחה?
ללא מלים (שלי) 697982
לא ניסיתי לטעון כאן משהו. אני חושב שכוונתו של דיין הייתה שעבורנו אירוע מותו של נאצר אינו אסון כל כך גדול.
ללא מלים (שלי) 697973
ולמען השלמות אצטט את המשפט המדויק מתוך "תמול שלשום":

ולבסוף פלט את נפשו הכואבת והשיב רוחו לאלקי הרוחות שאין לפניו לא צחוק ולא קלות ראש.
ללא מלים (שלי) 697980
יש לי השערה מושכלת שזה לא המשפט קמדויה.
ללא מלים (שלי) 697983
את המשפט בגרסתו האחרונה העתקתי מהספר, שנזכרתי שהוא נמצא בביתי. קשה לי להאמין שיש עוד גרסה כי עגנון כתב בעברית ולא מדובר בתרגום.
ללא מלים (שלי) 697985
המשפט הזה ככתבו וכלשונו אות באות מופיע במהדורה שברשותי, הוצאת שוקן משנת 1993.
ללא מלים (שלי) 697986
אצלי זה גם הוצאת שוקן אבל 1959 מהדורה שמינית.
ללא מלים (שלי) 697987
ייתכן והאינטרנט הטעה אותי, ושלח אותי לאתר הלא אמין הזה: <דיון 1897
ללא מלים (שלי) 697991
ספציפית שם פסקה שלישית במאמר, מתחת לתמונה.
ללא מלים (שלי) 697933
שים לב מה יש לרינה מצליח לתרום לדיון. אין ספק. גרגמל משקר. תכונה בולטת אצלו היא עור של פיל. מעניין אם פוליגרף יחוש אותו גם דרך העור הזה.
סרטן השחיתות שולח גרורות 697859
גם אני שמעתי את זה. לא הייתה שתיקה של זמן ארוך. קרמניצר אמר לו שהוא שינה את דעתו. אגב, הגולן היה עניין נסיבתי. נתניהו אמר את מה שאמר באופן מוצדק ובקשר לחקירות ולאו דווקא בקשר לגולן.
סרטן השחיתות שולח גרורות 697865
הקורא מוזמן להאזין לראיון (21:00), ולשפוט בעצמו אם תיארתי נכוחה את תגובת המרואיין. אשר לדברי נתניהו גם כאן מוזמן הקורא להאזין לקישור שהביא מר שוטה, ולשפוט בעצמו. השאלה עסקה בפרוש במו"מ עם סוריה, והתשובה דברה על זכותו של אולמרט לעסוק בנושא זה.
סרטן השחיתות שולח גרורות 697868
האם הטיעון שלך הוא שממשלת ישראל כיום והעומד בראשה דנים בעניינים אסטרטגיים ואחרים שחשיבותם לעתיד המדינה פחותה ביחס למו"מ עם סוריה?
כי אם כן, אני לגמרי לא מסכים. פתיחת מלחמה עם איראן ושלוחותיה בצפון לא פחות הרה גורל מכל מו"מ שכזה, והמצב המדיני בטחוני באזורינו לא םחות נפיץ מבתקופת אולמרט.
סרטן השחיתות שולח גרורות 697870
לא דיברתי כלל על עניינים אסטרטגיים סתם, שבהם ישנם דיונים של מערכת הביטחון ומקבלים בדרך כלל את עמדתה, אלא על עניין שנוי במחלוקת בציבור של נסיגה וויתור. כאן הטענה היא שלפעמים מחליטים לכיוון השמאל והנסיגה בגלל ''אתרוגיות''. בעניינים אסטרטגיים סתם, מחליטים לכוון ה''נכון'' על דעת כל הצדדים בציבור. זה משהו שונה לגמרי.
סרטן השחיתות שולח גרורות 697878
כן, אני מבין שיש כאלה שלדידם החלטה על נסיגה, ועוד חס וחלילה כזאת שמלווה בהסכם כלשהו, שנויה במחלוקת הרבה יותר מהחלטה על יציאה למלחמה 'סתם' שמשום מה מקובלת לדעתך על כלל הציבור. אני רק לא חושב שזו טענה מהפוזיציה, ולא משקלול אמיתי ואובייקטיבי של הסיכון הטמון בכל ההחלטות האסטרטגיות הללו.
מלחמה ושלום 698733
אני מבין, אם כך, שראש ממשלה תחת חקירה אינו יכול לנהל דיונים על שלום, אבל אין שום מניעה שיעסוק בענייני מלחמה (מיד אחרי שהוא מבזה את טכס יום העצמאות).

אבל האמת היא שהתגובה הזאת נועדה בעיקר כדי להפיץ את החוכמה הבאה: נאום נתניהו בטכס הדלקת המשואות היה לתִּכְעֶרֶת מדינת ישראל.
מלחמה ושלום 698736
טכס או טקס?
מלחמה ושלום 698738
מסתבר שלפי ויקימילון שתיהן חוקיות. המקור הוא ביוונית, ταξις (מכאן גם טכסיס, והפועל טכס, שקראתי עליו לראשונה שם), אבל גם ממילה ערבית עם ט’ ו־ק’.
מלחמה ושלום 698740
לאחר שנתניהו התבזה וביזה בעיקר את מחנהו בשל הנאום הזה, נראה לי שחשוב לבחון מה היה בנאום. לצורך זה טרחתי וקראתי את הטקסט של הנאום. והרי התוצאות: בחג עצמאות זה נישאו שני נאומים בעלי חשיבות אידאולוגית שראוי לחקור ולדבר בם: הנאום של מרים פרץ והנאום של דוד גרוסמן. לעומתם נאומו של נתניהו רובו קש וגבבה. כל אדם בעל הגיון סביר צריך לשאול עצמו, מה ראה רוה"מ לעורר מהומה כזו רק כדי לשאת דברים ריקים אלו.
א. אני רוצה להזהיר את הציבור להתעלם מן התופים והמחולות של מחנה הימין מסביב לנאומה של מרים פרץ. "דברי אלוהים חיים" ושר החינוך שממהר להכריח את תלמידי ישראל ללמוד את הנאום, לא צריכים להסתיר את העובדה שמדובר בנאום שאי אפשר להפריז בחשיבותו כמייצג את הציר המעביר שבין מערכת החינוך הקונפורמית למשטר לאומי-שמרני.
ב. רוגל אלפר אבחן נכון את מרים פרץ כדמות חשובה ומייצגת של מחנה הימין. בכתבתו בהארץ טען אלפר שפרץ מייצגת תרבות של קידוש המוות בדומה לתרבות האיסלמית/פלשתינית. נאומה של פרץ היה בעיקרון תשובה לדברים הללו. פרץ הסבירה שלא מדובר בקידוש המוות אלא בקידוש הנתינה. פרץ הדגישה בנאומה כי אהבת העם והמולדת מבחינתה מכילה גם אלמנטים של אחדות ואהבת ישראל, סובלנות, חברת מופת ומוסר הנביאים.
ג. יתכן שרוגל אלפר חטא לא מעט למרים פרץ. דומה שטעותו נבעה מכך שהתמקד אך ורק בפן אחד של אישיותה (קידוש המרטיריות). קל לנו (הסמול) להתמקד באנלוגיה בין פרץ לבין אם השהיד הפלשתיני המקדשת את מות בנה מתוך נבערות ודבקות דתית. מרים פרץ היא הרבה יותר מזה. האנלוגיה כאן מכשילה. אם השהיד אינה מתעניינת בשום דבר מחוץ לעצמה. מרים פרץ היא אשת חינוך העוסקת בחינוך ואינדוקטרינציה של עם שלם. בד' אמות של עמה ושבטה, פרץ מכירה את התמונה הרחבה של התרבות וערכי החיים של עמה.
ה. מרים פרץ מייצגת באישיותה את הקונפורמיזם של מערכת החינוך. נאומה אינו נעדר אלמנטים של סובלנות, אהבת ישראל, אלטרואיזם, אהבת המולדת בגילוייה הנערצים ביותר. קל לנו (לסמול) להתפס לאלמנטים הקיצוניים והמסלידים של השלטון הלאומני-דתי בישראל. אבל הממסד הזה אינו רק נוער הגבעות, אורן חזן ומרים רגב. הקשר שבין מערכת חינוך קונפורמית לשלטון שמרני-לאומי-דתי היא אחד הצירים החשובים של השלטון הזה.
ו. נאומה של מרים פרץ לטוב ולרע מייצג מצע אידיאולוגי של השלטון הנכחי וככזה אינו עונה על שום דבר שהוא שנוי במחלוקת. קל היה לטעות ולחשוב שהביקורת של פרץ היא בנושא של אחדות ישראל והכלת כל גווני הקשת, אלמלא הקדים שר החינוך ושמט את השטיח מתחת לרגליה. בנט גילה לכולם שזו אינה אלא עמדת הממסד השלטוני ואין בדבריה משום ביקורת של ממש.
ז. האחר מבחינת אשת החינוך הלאומי אינו אלא מיעוט משני, שחשיבותו נעוצה ביכולת הקולקטיב להכיל אותו. מאחר ומערכת חינוך קונפורמית לא יכולה לעסוק בנושאים שנויים במחלוקת, היא מתעלמת מהן ונוטה להכללות שהשלכותיהן המעשיות נותרות פתוחות, כמו "ירושליים שלום תורה ותודה".
ח. נאומי פרץ וגרוסמן מעלים על הדעת את הדיכוטומיה האחד-עמית של כוהן ונביא, או בלשון ימינו המחנך ואיש הרוח. ה"צופה לבית ישראל" אינו משרתו של השלטון ולכן הוא האיש העוסק בנושאים שנויים במחלוקת. כפי שכתב לייבוביץ, הנביא אינו עוסק במה שיהיה, אלא במה שראוי להיות.
ט. למרבה הצער נאומו של גרוסמן בטכס הזכרון האלטרנטיבי, העלה רק עיקרון אידאולוגי אחד (שאני מתקשה להסכים איתו) ויתר הדברים היו מעין רשימה של עיוותי השלטון הנוכחי. גרוסמן אולי נתן לדבריו לסטות יתר על המידה מתחום האידאולוגיה אל תחום האופוזיציה הפוליטית.
י. נחזור לנאומו של נתניהו. צריך לחוס על זמנכם ולהתעלם מדברי ההבל, ההפרזות, הבטחות השוא וראיית הרצוי כמצוי. על דבר אחד לא אדלג: ההסתה השקופה. לא לחינם, מדלג רוה"מ על זיהויים של אותם הרוצים "לכבות את האור שבוקע מציון". יודע צדיק נפש בהמתו ומדוע לחסוך מעצמך לעתיד את ה"לא ידעתי, לא ראיתי".
יא. כאמור, עיינתי בטקסט המלא של נאום נתניהו והעליתי משם רק שתי נקודות אידיאולוגיות. השנייה שבהן היא איזכור מנותק מכל הקשר של "כלכלה חופשית". אלמלא שקע נתניהו מזמן בעולם של הכחשה גמורה, אפילו הוא לא יכל לדבר על כלכלה חופשית באילוצים החברתיים-אלקטורליים של נתניהו. צמצום המיסוי בחברה כל כך לא שוויונית מבחינת נטל המס בגלל הגז והאקזיטים אינו כלכלה חופשית, כמו שסעודיה, ניגריה וונצואלה אינן מופת של כלכלה חופשית.
יב. נתניהו אמר "להגן על עצמנו בכוחות עצמנו זוהי תמצית העצמאות". זה נכון חלקית, ללא הגנה עצמית אין עצמאות. אבל הגנה עצמית ללא ציון ברור של על מה מגינים (כפי שטרחה מרים פרץ להסביר) אינו אלא מיליטריזם לאומני.
מלחמה ושלום – למי שלא קרא את הספר 698741
הנאום של מרים פרץ
הנאום של דוד גרוסמן
הנאום של נתניהו
מלחמה ושלום – למי שלא קרא את הספר 698744
ואני מוסיף
המאמר של אלפר בהארץ (למנויים בלבד לצערי).
מרים פרץ משלבת את תשובתה לאלפר בסיפור חייה. ללא הטענה של אלפר, הנאום של פרץ נשמע כתשובה ללא השאלה ומאבד הרבה מתקפו הרטורי וממשמעותו.
זה מזכיר לי מדרש ששמעתי באחרונה. התלמוד אומר על בית הלל ובית שמאי "אלו ואלו דברי אלוהים חיים, ... והלכה כבית הלל", מדוע? אחד המדרשים הוא שזה מפני שבית הלל למדו את עמדות שני הצדדים ואילו בית שמאי את עמדתו בלבד.
סרטן השחיתות שולח גרורות 697825
נשאלת השאלה האם בוחריו של נתניהו יכולים להתעלם עד אין קץ מן העובדה שהנ''ל כבר שנים רבות מצווח ככרוכיה על הסכנה האיראנית ומסיים את הקדנציה הנוכחית כאשר האיראנים מתחפרים בגבול עם ישראל והיריות הראשונות במלחמה נגדם כבר נורו. אם מישהו סבור שכך אמור להראות מבחן התוצאה של ''גדול ראשי הממשלה בישראל'', אז אולי באמת הגיע זמנו לבדיקת מציאות.
סרטן השחיתות שולח גרורות 697860
אחד מאנשי הליכוד אמר שגם אם נתניהו היה אונס את הבת שלו, הוא היה בוחר בו.
חסידיו האדוקים נושאים לו תפילה 697832
קבוצת FB הליכודניקים חיברה "תפילה לשלום ראש הממשלה", ולא מחמיצה הזדמנות לתבלבן עם מעט מיזוגניה שובניסטית.

"אבינו שבשמים...ברך את ראש ממשלתנו מנהיג דורינו...הצילהו...מחיות רעות ומנקבות רעות...שמור את ראשת ממשלתנו משמאלנים...מאויבים בתוך המפלגה...משוטרים רעים...שדרנים מגעילים...תן בליבו בינה...להנהיג בכל אזורי מדינתנו..."
נקבות רעות 697835
וואו, שרה לא תאהב את התפילה הזאת.
סרטן השחיתות שולח גרורות 697818
הליכוד אינו מושחת יותר מש"ס של שנות התשעים ולא מישראל ביתנו של לפני כמה שנים.
בכל זאת יש הבדל כי הליכוד הוא מפלגת השלטון.
והבעיה שלי, אפילו יותר מהשחיתות הפלילית, היא מהתדרדרות הנורמות
כשח"כ אמסלם אמר: "עד מדינה הוא אולי העבריין הכי נחות, כי הוא עבריין וכי הוא מלשין על החברים שלו" חשבתי לעצמי - הוא מבטא סולם ערכים שפגשתי כבר בעבר. ובכן- מצאתי שלשה מקומות בהם סולם הערכים הזה שולט:
- ילדי גן בני 3-4. זכור לי עד כמה ההלשנה היתה צורבת. אני לא חושב שהיה דבר גרוע יותר מאשר "לספר לגננת".
- עבריינים בארגוני פשע. אבל אני חושב שצריך לסייג כאן, כי אאז"נ את הסופרנוס- שם פדופילים היו ברמה נמוכה יותר אפילו ממלשנים.
- אזרחים במדינות טוטליטריות שבעיניהם מערכות השלטון הן האויב.

אני חושב שסולם הערכים של אמסלם מצליח להכנס לכל שלוש הקטגוריות, אבל הוכחה יש לי רק לשלישית- הציטוטים שלו על המשטרה מדגימים היטב.
סרטן השחיתות שולח גרורות 698112
אתה צודק, לגבי הליכוד ביחס לש"ס/ישראל ביתנו, אבל הרבה לפני כן המערך איבד את השלטון, בין היתר בגלל "מושחתים נמאסתם".
בניגוד למה שאנשלוביץ כתב על ב-
תגובה 697875
ואולי באמת בניגוד למה שרבים מן הסמול חושבים, אני מתקשה להטיל יהבי על התהליך המשפטי נגד נתניהו ובכלל איני חושב שנתניהו הוא פקטור גדול במה שרע כל כך בישראל היום. על ההתלהבות להפלת נתניהו, איני יודע אם היא אמיתית או מניפולציה פוליטית של חוגי האופוזיציה או שקר נוסף של חוגי הקואליציה. אני מאמין שנתניהו הוא מנהיג קטן מאד שתחום המחיה שלו הוא בעולם הנאומים והתדמיות התקשורתיות. בתחום של המציאות הפוליטית והחברתית השפעתו הולכת ופוחתת כל הזמן. אפילו הפלת שלטון הימין על ידי מעבר מנדטים בודדים ממחנה הימין לאופוזיציה, לא תוכל לשנות הרבה מהווית המדינה, שכל כך הרבה מאזרחיה מתנערים מכל אחריות מוסרית לתוצאות דעותיהם, בחירותיהם ומעשיהם. ההתנערות מכל שיקול מוסרי שאינו אנוכי במובן המיידי ביותר, היא המחלה שהסימפטום שלה הוא אחיזתו של נתניהו בשלטון.
אני רוצה כאן, לעשות את המעשה המטופש של ניבוי העתיד. לדעתי, רוב האנשים אינם מבחינים שכשלונו של נתניהו, בשבוע האחרון, להקדים את הבחירות ליוני, הוא נקודת תפנית בפרשה. ככל הנראה לי, מה שקרה כאן הוא שמפלגות קואליציה (הבית הלאומי, החרדים וליברמן) מצד אחד, וגם בכירי הליכוד מצד שני (כל אחד מסיבותיו שלו) הבחינו שהאינטרסים של נתניהו נפרדו מן האינטרסים שלהם ולכן הכשילו את המהלך שלו (לפחות זה מה שרמז אריה דרעי בעקיפין בתכניתם של דקל-סגל בגל"צ). המהלך הסביר של הארועים הוא שלאחר שמנדלבליט ימצה את השהות שלו באור הזרקורים, הוא יזמן את נתניהו לשימוע ואז נתניהו יוחלף ע"י כ"ץ/הנגבי/? והקואליציה תמצה את שלטונה עד למועד הבחירות החוקי.
בסה"כ זה לא דבר רע. ישראל תיפטר ממנהיג שחצה מזמן את הקוים בשחיתות, בהפרת אמונים, בשקרים ובהסתה. בחירות במועדן זה בכלל דבר טוב וכך גם ה"ברוך שפטרנו" מעולו של תהליך משפטי מייסר ונמשך לנצח (המהלך המשפטי ימשך, התקשורת תמשיך להתפרנס, אבל למי באמת יהיה אכפת ממנו?).
בדבר אחד השתכנעתי באופן מוחלט בגלל התהליך המשפטי נגד נתניהו. הבנתי עכשיו את הצורך המוחלט בהגבלת תקופת השלטון של כל רוה"מ לשתי קדנציות.
אני בטוח שחסידי השלטון הנוכחי וחסידי עליונות התהליך המשפטי כאחד מתקשים מאד להבחין באחד מן האלמנטים החמורים של הפרשה הזו: גם ראש המשטרה וגם היוע"מש וכנראה גם שאר בכירי המנהל המובילים את התהליך נגד נתניהו נבחרו על ידו או לפחות בהסכמתו. דוקא בגלל שנתניהו "הסכיל" בכשרונו לדרוך על הבהונות של אלשייך ומנדלבליט, אין המדובר כאן פרסונלי. העובדה שבמקרה של שלטון ממושך מדי, הבכירים המואמנים לפקח ולבקר את השלטון (בפרט הפרסונלי), הם אנשים שנבחרו על ידו, היא דבר רע ומסוכן.
גם ללא ההיבט הספציפי של המפכ"ל והיוע"מש, עצם נכחותו של אדם אחד ליד הגה השלטון במשך יותר מדי זמן מעצימה את אפקט "האיש על הסוס". עצם העובדה שרבים כל כך בציבור (והמדובר בתומכי קואליציה ואופוזיציה) הצליחו לשכנע את עצמם, שמנהיג כל כך דל מעשה או חזון, חסר יושרה, נחישות או אמינות, הוא מנהיג מורם מעם וחסר תחליף, היא בעצמה נזק מתלווה של נכחותו הממושכת ליד הגה השלטון.
האם מישהו מן הקוראים, מכיר מפלגת סמול-מרכז שחרתה על דגלה (מצעה) הגבלת תקופת השלטון של רוה"מ ורצוי גם ראשי עיריות לשתי קדנציות?
סרטן השחיתות שולח גרורות 698115
נדמה לי שלהיפך, המערך לקח את השלטון, בין היתר בגלל "מושחתים נמאסתם". לא? אני מניח שהתכוונת לרבין מול שמיר ב-‏92.
סרטן השחיתות שולח גרורות 698126
מאמין לך. לא בדקתי. אבל היו אשר ידלין, לוינסון, אברהם עופר וקבלני קו בר-לב. השחיתות לא חדשה. החדש הוא העדר הבושה.
סרטן השחיתות שולח גרורות 698121
לדעתי התרומה של נתניהו להשחתת הנורמות במדינה גדולה מאוד.
הוא לא התחיל. הדה לגיטימציה של מערכת המשפט בידי חסידי דרעי היתה הביטוי הראשון שבו הכיתתיות הפוליטית גוברת על כל ערך דמוקרטי ממסדי. אבל נתניהו כראש הליכוד וכראש הממשלה ניצל והעצים את רגש הכיתתיות. השמאל והימין הפכו ל"הפועל" ו"מכבי" במשמרת של ביבי ובעידודו הפעיל (בכל הנאומים שלו יש "הם" אורווליאני).
ש"ס יכלה למרוד בערכי הדמוקרטיה הבסיסיים כי ייצגה את המרגישים מסכנים ודפוקים בידי המערכת. אבל לליכוד, רוב הזמן מפלגת השלטון, אין את הזכות הזאת. בכל זאת, הטקטיקה הפלגנית של נתניהו, שהפכה מרוב שימוש לאידאולוגיה, גרמה לליכוד להקיא מתוכו את מסמלי הממלכתיות (מרידור ובגין הבן) ולאמץ בחום את מניפי דגל הכיתתיות רגב, ביטן ואמסלם‏1.
היום לא ניתן לנהל שיח בלי התיוג המיידי של כל דובר - האם אתה אוהד הפועל או מכבי? ואז אין מקום לדו שיח כי אוהד הפועל- מה כבר יגיד? ואוהד מכבי- מה כבר יגיד?
האמרה השגורה "על זה לא מפילים ראש ממשלה מכהן" מבטאת נורמה שבה הכיתתיות באה קודם. כאילו לשמאל ולימין אין שום דבר משותף בחזון (זה מעולם לא היה נכון עד הקדנציה השניה של נתניהו).
הכל מוכפף לכיתתיות - תחת ההגנה האוטומטית של "משלנו" מוכשר כל שרץ. ההנחה לפיה כל עוד אין פסק דין חלוט "לא קרה כלום" היא השחתת המידות האמיתית. גרוע מכך- אם המשטרה חוקרת את האנשים "שלנו" אז המשטרה היא השופט הבן זונה שבטח אוהד בסתר ליבו את הקבוצה היריבה.
וביבי אשם בכך. הוא לא המציא את זה, הוא לא הסמן הימני, אבל הוא שינה את כל דמותה של הפוליטיקה בארץ. הוא האחראי לכך שפני הדור כפני אמסלם.

______________
1 בדיעבד, המופעים של רגב בתחילת דרכה עם דגל ישראל ממש מזכירים לי אצטדיון כדורגל.
סרטן השחיתות שולח גרורות 698125
אין לי אלא לחזור ולומר כי לדעתי אתה מפריז מאד בכוחו ובהשפעתו של נתניהו האדם ומתעלם מן התרומה (המכרעת לדעתי) שיש לנכחותו המתמשכת ליד הגה השלטון על כוחו באלקטורט שלו.
מישהו מפריע לתומכי הליכוד להעניש את מנהיגם ומפלגתם על הרחקת מרידור ובגין הבן? הם לא צריכים לשם כך לעבור מחנה פוליטי והליכוד הוא אחת המפלגות ה"דמוקרטיות" ביותר בהשפעת הפעילים שלה. לא צריך להתרשם יותר מדי מן הסקרים. ממילא הסקר הרלאבנטי היחיד הוא זה שנערך בקלפיות. תהליכים בעולם הפוליטי נמשכים יותר מדי זמן (חודשים ושנים) עבור תקשורת האינסטנט שלנו ולכן זו נוטה להעריך בצורה שגוייה מחירים וקשרי סיבה-תוצאה. אני מאמין, כי ביום מן הימים, הליכוד ישלם את מחיר ההפרזות של נתניהו, אבל כל זה אינו אלא קצף הגלים של נתניהו ומזדנביו 2018 ולא מהות אמיתי.
א. יהיה זה לא נכון לקרוא לביבי שבשבת. הוא ממצע ומחליק גדול של רצונות מצביעיו. דעות והעדפות של ביבי שאינן לרוח המחנה שלו, יורדו, יאופסנו ולא יראו יותר את אורות בימת הנאומים והאינטרנט. אתה חושב שהנאומים באנגלית מושלמת והכרזות המונפות עושות רושם במרכז האו"ם או בקונגרס האמריקאי? הם בהחלט עושים רושם על מצביעיו. לא ביבי מוליך את הבהמה. זו הבהמה שמוליכה את ביבי.
ב. מחנאות היא מאפיין מרכזי של בחירות פוליטיות בכל מקום ובכל זמן. אני לא בטוח שהמחנאות הליכודניקית דהיום, שונה במשהו מהותי מן המחנאות המפלגתית בפוליטיקה הישראלית לפניו.
ג. אני מסכים שההסתה של ביבי נגד האופוזיציה, נגד התקשורת העצמאית, המשטרה, מערכת המשפט, ואפילו נגד המשרתים לשעבר של אשתו חצתה מזמן כל גבול. השאלה האמיתית היא איך מה שברור לגמרי ל-‏60 מנדטים, נעלם לגמרי מעיני 30 המנדטים של המחנה? יכול להיות שהתשובה היא לא מהלך חד כיווני בו פריעת העול של נתניהו יצרה את עדת המזדנבים, אלא התפתחות הדדית וסימביוטית של שתיהן. כאשר אדם או סיעה נמצאים ליד הגה השלטון זמן רב מאד, קהל המזדנבים והכדאיניקים נוהרים ומצטברים בסיעה הזו כמו שצמדת ים (biofouling) נצמדת לקוער הספינות השקוע במי הים. בגלל הזמן הרב מדי ובגלל שבסה"כ מדובר בסיעת שלטון די קטנה (30 מנדטים), עושה רושם שבמקרה נתניהו, צמדת הים אכלה את הספינה וכעת היא עצמה הספינה. הקשר בין המנהיג המשתולל לבין עדת החסידים המעריצה ללא תנאי, הולך ומתהדק ככל שהמנהיג הזה הולך ומתנתק מכל מי שאינו בקהל החסידים הזה.
ד. בתקופת שיתוף הפעולה עם אהוד ברק (עופרת יצוקה), נטען מחוגיו של נתניהו, כי ברק מרסן אותו ומונע ממנו להגשים את חזונו האסטרטגי של מר מלחמה בטרור. לימים, כאשר נפטר נתניהו משר הביטחון המרסן שלו, נתגלתה האמת. בעת מבצע צוק איתן נחשפה העובדה שלביבי ללא ברק אין בכלל שום תכנית אסטרטגית. צוק איתן התגלה כסכסוך צבאי שישראל נקלעה אליו ביזמת האוייב ובלא שהיו לה שום מטרות אסטרטגיות. כ-‏70 הרוגים היה המחיר של עיסוק ביעדים שוליים וחסרי חשיבות כמו מנהרות ומרדפים אחרי גויות של חללים בודדים.
ה. אם במפתיע, הפעם תתגשם נבואתי שביבי יוחלף בתוך חודשים אחרים, בתוך ימים אחדים ידמו הטלפונים בבית משפחת נתניהו וביבי יהפוך לעוד פוליטיקאי המנהל מלחמת התשה ומאסף במערכת המשפט כמו אחרון המועלים והמשחדים בשלטון המוניציפלי. כמו פוליטיקאים אחרים, דמותו הנפוחה והברברנית תשוב ותצוץ מדי פעם מאחוזתו בקיסריה, כמו הולוגרמה של מזכרת עוון.
697785
צדקת
697789
לפי כל הפרשנים כולל פרשני הימין של ערוץ 20, עם חתימת ההסכם עם עד המדינה הזה (שעד כה לא שמעתי את שמו) נחרץ גורלו של נתניהו להרשעה‏1. ועם זאת, למרות שלא יצא לי להתעמק התעמקות של ממש בפרשה המכונה פרשת 4000, משהו כאן נראה לי חסר היגיון לחלוטין. האם ייתכן שנתניהו הכריע בעניינים של כספים רבים כדי לקבל כמה מלים מלטפות באתר ואללה הנידח?

1 מעניינת דעתו של שפטל בעניין שאותה נשמע בוודאי בתכניתו ב 103 מחר.
697791
נתניהו ראה כמה אנשים מבקרים באתר וואלה וכנראה לא חשב שהוא נידח. בתיק 2000 הוא ניסה גם להגיע לאתר ווינט-לא אתר נידח. מתאים לכאן הפתגם (שאולי אני משבש אותו קצת) שמי שמטפס למעלה ודורך בדרך על אנשים, יפגוש אותם בדרכו למטה. במקרה הזה אני מתכוון לעיתונאים בוואלה.
תיק 63.24 בריבוע‏2 697794
אחד מאתרי החדשות הפופולריים בישראל. ליתר דיוק: אתר החדשות השני. הפופולרי ביותר הוא ynet שקשור לתיק 2000.

ומפתיע שלא שמעת עד עכשיו את שמו של פילבר, מכיוון שהוא כבר נעצר קודם לכן בגלגול הקודם של התיק הזה.

וחוץ מזה מה אכפת לנתניהו. זה כסף שלו?

2 הכותרת: הפריע לי שקראו לתיק הזה „תיק 2000 בריבוע״. זה לא לגמרי מדויק, אבל מספיק קרוב. לפי אותו חישוב תיק אלף הוא גם תיק אלף בריבוע
תיק 63.24 בריבוע‏2 697806
אני מדבר על פרשת 4000 שבה נעשו בפועל פעולות שקשורות בכסף רב, וזו, עד כמה שהבנתי, קשורה בואללה ולא בויינט. לפי דעת רבים, מפרשת 2000 לא יצא שום דבר.
תיק 63.24 בריבוע‏2 697809
קולגה שלי אמר שמספרי התיקים מזכירים לו מספרי שורות בבייסיק, וד''ל.
למה שפטל? 697796
אתמול גיליתי ששפטל היה עורך דין של מאיר לנסקי [ויקיפדיה] כשהמאפיונר ניסה ללא הצלחה לקבל אזרחות ישראלית ואפילו הקים ועד פעולה למניעת גרושו מהמדינה. אי לכך אני תוהה עד כמה דעתו של שפטל בנושאי עבריינות בכלל ועבריינות מאורגנת בפרט חשובה או מעניינת.
למה שפטל? 697800
כאשר הקריטריון הכמעט בלעדי הוא המיצוב על הציר סמול-ימין, שפטל הוא אחת האינסטנציות החשובות ביותר.
למה שפטל? למה כובע? 697803
חשבתי שהוא ממוצב ברמת בזאר הביזאר, לא?
למה שפטל? 697880
אם יש במדינת ישראל אדם אחד שראוי להחרים אותו, מדובר במר שפטל. להחרים, במובן של להמנע מכל תגובה או קשר עם משהו ששפטל אומר.
אם יש למישהו ספק, אפשר למשל להקשיב ביוטיוב ל''שיחתו'' עם יורם קניוק. אני בטוח שכל מי שחש אפילו שמץ כבוד לסופר קניוק, היה מאחל לו להמנע מן השיחה הזו. כל קשר עם מר שפטל משול לדריכה על גוש צואה על המדרכה.
למה שפטל? 697885
מצאתי את הקטע.

אם נסנן את הטון הצעקני של שפטל (שבמקרה זה אינו במקומו, לדעתי, במיוחד כשהוא מדבר עם אדם שגם נשמע מאד מבוגר), ול"מחמאות" ההדדיות (בעניין הזה גם קניוק לא טומן את ידו בצלחת) ונתייחס רק לתוכן הדברים, הסיפור הוא כזה:

שפטל התייחס למשפט בודד מספרו של קניוק, שאותו הקריא:

יפי בלורית ותואר אמנם היינו, אבל חכמים לא. חכמים אינם הולכים למות מתוך בחירה והם בני 17 או 18 או אולי אפילו 20. חכמים מעדיפים מדינות קיימות על מדינות נכלמות. חכמים אינם מנסים להקים מדינות חדשות בחמסינים בארץ מלאה ערבים בני המקום, ומוקפת מדינות ערביות שרואות בהם זרים מזידים.

וטען (כנראה גם בתכנית קודמת שלו) שהמשפט הזה מראה שהכותב מתחרט על הקמת המדינה, ומי שמתחרט על הקמת המדינה הוא נבל.
יורם קניוק עלה לשידור כדי להגיב על הדברים האלה. הוא אמר שהפרשנות הזאת של שפטל אינה נכונה, ושהוא לחם וסיכן את חייו על הקמת המדינה, ושהוא יתבע את שפטל תביעת דיבה, ושפטל הזמין אותו "בשמחה" לעשות זאת, ואפילו הנחה אותו טכנית איך עושים דבר כזה. על הטענה שהוא סיכן את חיו ענה שפטל תשובה שאותה הוא עונה הרבה פעמים כשטוענים טענה כזאת, שגם מרשל פטן היה גיבור וסיכן את חיו במלחמת העולם הראשונה, אך היה בוגד במלחמת העולם השניה.

למרות שאיני משפטן ברור כשמש שאילו באמת הוגשה תביעה כזאת היא הייתה נדחית על הסף משום שמבחינה עובדתית המשפט הזה מציג אכן אדם שאומר בפרוש שהקמת המדינה הייתה מעשה לא חכם, או במלים אחרות אכן מתחרט על הקמת המדינה. אני מניח שמסיבה זו התביעה הזאת מעולם לא הוגשה, כי שום עורך דין לא היה מציע לקניוק לעשות זאת.

אבל, מצד שני אני מאמין ליורם קניוק שאכן אין הוא מתחרט על הקמת המדינה, והמשפט הזה הוא איזה שהוא "משפט ספרותי" שאין לפרשו ממש כלשונו.

לסיכום, אני איני מחרים את שפטל ודווקא מאזין לו או לפחות לקטעים ממנו באינטרנט מידי פעם, כי לפעמים אני לומד שם דברים שלא ידעתי, אבל אני גם שם פילטר רציני לפני אוזני, כדי לנפות את כל השטויות, שהן בעיקר הטון והניסוחים הציוריים שבהם הוא עוטף את דבריו.

אשר להצעתך להחרים את דבריו, נראה לי שזו מלחמה בטחנות רוח. עד כמה שהבנתי התכנית הזאת מאד פופולרית והרייטינג שלה הוא הגבוה בתכניות 103. ויש לו המון מעריצים.
למה שפטל? 697891
אני חושב שהדרך הסבירה ביותר להבין את המשפט של קניוק היא לא חרטה על הקמת המדינה, אלא האמירה שגם אם בדיעבד המדינה הצליחה, הרי שמראש היא היתה הימור מטורף (מוצדק או לא). זו אמירה שאני נתקל בה הרבה, ברויאציות כאלה או אחרות, דווקא אצל ציונים לעילא ולעילא. לרוב אני נתקל בה בהצדקה לחזון עכשווי רב סיכון: "ההתנחלויות / החזרת שטחים / טרנספר / קבלת פליטים זה סיכון אדיר? גם הקמת המדינה היתה סיכון אדיר!"
למה שפטל? 697893
אני נוטה לקבל את הפרוש שלך, אם כי תוהה מעט על התואר "נכלמות" שבמשפט. למה הכוונה, והאם אז ידעו שהם מקימים מדינה "נכלמת", או שזה מתברר היום, כלומר בעת כתיבת הדברים?
  למה שפטל? • ירדן ניר-בוכבינדר
  למה שפטל? • דב אנשלוביץ
  למה שפטל? • שוקי שמאל
  למה שפטל? • דב אנשלוביץ
  למה שפטל? • שוקי שמאל
  למה שפטל? • דב אנשלוביץ
  למה שפטל? • רון בן-יעקב
  למה שפטל? • דב אנשלוביץ
  למה שפטל? • רון בן-יעקב
  למה שפטל? • דב אנשלוביץ
  למה שפטל? • רון בן-יעקב
  למה שפטל? • רון בן-יעקב
  למה שפטל? • דב אנשלוביץ
  למה שפטל? • אריק
  למה שפטל? • שוקי שמאל
  למה שפטל? • אריק
  למה שפטל? • שוקי שמאל
  למה שפטל? • אריק
  למה שפטל? • שוקי שמאל
  למה שפטל? • דב אנשלוביץ
  למה שפטל? • שוקי שמאל
  למה שפטל? • דב אנשלוביץ
  למה שפטל? • דב אנשלוביץ
  למה שפטל? • אריק
  למה שפטל? • דב אנשלוביץ
  למה שפטל? • שוקי שמאל
  למה שפטל? • דב אנשלוביץ
  למה שפטל? • עומר
  למה שפטל? • רון בן-יעקב
  למה שפטל? • הפונז
  למה שפטל? • רון בן-יעקב
  למה שפטל? • הפונז
  למה שפטל? • רון בן-יעקב
  למה שפטל? • הפונז
  למה שפטל? • דב אנשלוביץ
  למה שפטל? • דב אנשלוביץ
  למה שפטל? • ידידיה
  למה שפטל? • דב אנשלוביץ
  למה שפטל? • הפונז
  למה שפטל? • easy
  plausible deniability • שוטה הכפר הגלובלי
  plausible deniability • דב אנשלוביץ
  ללא כותרת • דב אנשלוביץ
  ללא כותרת • דב אנשלוביץ
  מישהו ביקש אסקימו לימון? • שוטה הכפר הגלובלי
  מישהו ביקש אסקימו לימון? • הפונז
  מישהו ביקש אסקימו לימון? • אריק
  חפץ • צפריר כהן
  לכל עת, וזמן לכל חפץ • שוטה הכפר הגלובלי
  לכל עת, וזמן לכל חפץ • איציק ש.
  לכל עת, וזמן לכל חפץ • רון בן-יעקב
  לכל עת, וזמן לכל חפץ • רון בן-יעקב
  לכל עת, וזמן לכל חפץ • צפריר כהן
  לכל עת, וזמן לכל חפץ • איציק ש.
  לכל עת, וזמן לכל חפץ • שוטה הכפר הגלובלי
  לכל עת, וזמן לכל חפץ • איציק ש.
  לכל עת, וזמן לכל חפץ • הפונז
  חפץ • דב אנשלוביץ
  חפץ • צפריר כהן
  חפץ • דב אנשלוביץ
  חפץ • דב אנשלוביץ

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים