קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733118
אני לא יודע מי עוקב אחרי הדיון הזה, אבל רציתי לקשר כאן לשני סרטונים שיצרתי על המצב הנוכחי בישראל, אחד על ההתנהגות המוזרה של המספרים בהשפעת הסגר ואחד על השפעת החיסונים. אשמח לתגובות.

סרטון ראשון (מה מסתתר מאחורי המספרים):
סרטון שני (מתי נראה את השפעת החיסונים):
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733136
מושקע ומעניין.

לכשלעצמי אני כבר סובל מעייפות החומר בכל מה שקשור לניתוחים כאלה, אולי בגלל שכל יום אני טורח להעיף מבט בלוח הבקרה המפורסם של משרד הבריאות וגם בסטטיסטיקות העולמיות, ולכן לא התעמקתי יותר מדי. הרשים אותי הגרף שהראה שהחיסונים מתנהגים כמצופה, ואני מקווה ששוקי יראה את זה ואולי יהיה קצת יותר רגוע בעניין.
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733145
אני משער שעייפות החומר גבתה את מחירה ודלגת על תגובותי בנוגע לפרסומים מכללית, מכבי ולאומית. פינת הנחתום: כדאי.
אמנם התרשמתי רע מאד מן הצורה בה הובאו תוצאות החיסון לידיעת הציבור. אבל מסתמנת אחידות דעים שלמחוסנים סיכוי קטן פי 10 בערך להדבק בקורונה מאשר לבלתי מתחסנים וזה אומר שהחיסון פועל.
אמנם אני חושב שכרגיל נתניהו מכניס אותנו לסבב המאניה-דפרסיה הרגיל. תחילה כפיים ושאו שערים ראשיכם ויבוא מלך הכבוד שמביא לכם את החזל"ש, ואח"כ כאשר יתברר שאנו נשארים עד למגיפה הבאה עם כמות בלתי זניחה של חולים במחלה קשה (שגם זה כנראה עולה מן הדיווחים) נכנס כולנו למרה שחורה ונארר את החיסונים ומי שהביא אותם.
ברגע זה של שפיות זמנית, צריך לומר חזק וברור: גם אם נשאר במצב קבע של כמה עשרות חולי קורונה קשים בבתי החולים, זה מצב טוב לאין ערוך מהמצב היום.
מה יקרה לטווח הבינוני עם כיסוי חיסוני טוב ומקדם הדבקה נמוך זה עדיין פתוח. האם הוירוס יתכווץ ויעלם כפי שקרה עם הסארס ושפעת העופות או שהמוטציות ינצחו את החיסונים? צריך להחזיק אצבעות לשליח ה-RNA.
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733147
לא דילגתי (פתק שנמצא תחוב בין אצבעות רגלי).

וזה לא שליח ה-RNA אלא RNA שליח :-)
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733148
ןמעניין לעניין באותו עניין - מישהו שם לב לתופעה הקצת מוזרה שחיסוני צודרנה כבר מצאים בארץ במאות אלפיהם, אבל לא טורחים להשתמש בהם?
יש מצב שחלק מהחוזה הסודי היה בלעדיות? (לא משהו שנראה לי תקין כשמדובר בתחום הבריאות).
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733155
נראה לי סביר.
שני שיקולים לוגיסטיים-
- למה לערבב כשאין צורך ולעשות בלאגן לוגיסטי.
- חיסון פייזר הרבה יותר בעייתי ויקר לאחסון. אם להחזיק משהו במלאי, עדיף בהרבה מודרנה.

וככל שהבנתי מדובר ב 100 אלף מנות בלבד. זניח יחסית ל 6.8 מיליון מנות של פייזר שכבר ניתנו בארץ ומחזק מאוד את השיקול הראשון.
תכלס, אף אחד לא ציפה שבאמצע פברואר כבר ינתנו בארץ 6.8 מיליון מנות של פייזר. זו ברכה.
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733165
הכל בסדר, פייזר זו אכן ברכה (ותודה למדענים ולמייצרים שבלעדיהם לא היינו כאן).
אבל בלי קשר, זה קצת מוזר. אפילו אם נסכים לאספקט הניסוי המורחב שישראל היא חלק ניכר ממנו, גם ניסוי במודרנה זה חשוב.
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733170
נראה לי רעיון טוב מאוד להחזיק גיבוי. נניח שיתפשט וריאנט שעמיד לפייזר אך לא עמיד למודרנה, לא תרצה לכל הפחות לחסן את הצוותים הרפואיים ועובדים חיוניים?
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733174
אני מניח שחלק מההסכם עם פייזר זה שהיא תספק לישראל חיסונים (על חשבון מדינות אחרות) תמורת בלעדיות.
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733177
חשבתי שצה"ל מחסן את החיילים במודרנה, לא? ואני בטוח שקופות החולים מעדיפות להמנע מהסיבוך הלוגיסטי הכרוך בהתמודדות עם מספר סוגי חיסונים בו"ז.
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733194
זו דוקא נשמעת לי אסטרטגיה לא רעה.
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733211
משרד הבריאות נוטה להסכים איתך.
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733213
לא רואים הבדל במחקר בין היעילות נגד מחלה עם תסמינים, מחלה קשה ותמותה. הכל בסביבות 93%.

א. מעולה!
ב. לפי המספרים האלה שיעור המאושפזים והח"ק מבין הנדבקים לא אמור להיות שונה אצל מחוסנים.
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733214
ג. בהנתן רמת התחלואה הנוכחית אנחנו אמורים להגיע למצבת של 100-150 ח"ק בני 60+ בעוד מספר שבועות (אחרי שהמקרים הותיקים יסתיימו). נוח למדי, כל עוד התחלואה לא תגבר. וכשמחצית האוכלוסיה כבר מחוסנת יהיה לה קשה להתגבר. זה בעצמו הורדה של R.
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733215
וכל הכבוד לנדב אייל שמצליח להציג מידע מדעי מפורט מבלי לעשות שגיאות הבנה.
שימו לב לדברי שרון פרייס: הקדמתי לנחש מן הדו"ח של מכבי שהם מזהים את הנדבקים ע"י חיתוך בין רשימת הלא/מחוסנים לרשימת המאומתים. דבריה של פרייס רומזים לכך שזה המצב גם בקופות האחרות. כפי שהיא אומרת, עשוייה להסתתר כאן הטייה מסויימת לטובת המחוסנים, משום שהללו אולי נוטים פחות להבדק. כלומר יתכן שיש יותר נדבקים מחוסנים. מצד שני יתכן שמסתתרת כאן אפקטיביות של החיסונים בהורדת שיעורי התחלואה אצל נדבקים מחוסנים שאינה מתגלה מפני שלא מגלים את כל הנדבקים ללא תסמינים.
כלומר זו עדיין חידה גדולה, מה בדיוק יקרה למגיפה כאשר (ואם) נגיע לשיעור חיסון גבוה.
וכאן אדגיש שוב איזה סיכון גדול נטלה על עצמה הממשלה כאשר התחילה לפתוח את החינוך והמסחר מבלי להמתין לוידוא אפקט דרסטי של החיסון.
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733217
איזה סיכון?
קנית את התעמולה השקרית שבתי הספר היסודיים‏1 והמסחר הם מנועי הדבקה ראשיים. אבל ראינו גם אחרי הסגר הראשון וגם אחרי השני מתי בדיוק ההקלות היטו את הכף לגידול בתחלואה. תגובה 728619

_______
1 שהפתיחה שלהם לא הביאה לגל תחלואה בשום מדינה בעולם. אבל אצלנו דווקא על י"א-י"ב המדביקים חסים כל הזמן.תגובה 729051
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733220
אתה צודק חלקית.
באחת התגובות, מישהו הציג דו"ח של WHO אאל"ט שדירג את מוקדי ההפצה ושם החנויות ובתי הספר היו במקום גבוה.
אני מסכים שצריך לחשוב בצורה יותר קפדנית וזהירה על הדירוג של מוקדי הפצה ראשיים אחרים (מפעלי תעשייה, תחב"צ וארועי התקהלות למיניהם).
אני זוכר את ההפרדה שלך בין תיכוניים ליסודיים, אבל לדעתי אין טעם להתקבע באבחנות האלו, המוטציות מזיזות את הפרמטרים ואתה יכול בקלות לראות בגלל המוטציות ושדרוג ההדבקה, איך גם ילדים מתחת לגיל 14 נדבקים, חולים ומדבקים.
איזה סיכון? איום ונורא. הממשחה הימרה על ניצחון דרסטי של החיסון על המוטציות, כאשר התהליך הזה רק התחיל זה עתה.
אני לא חושב שמישהו יכול להעריך כמה זמן ימשיכו החיסונים לגבור על המוטציות ועד לאן ירדו הפרמטרים.
אנו יודעים שבתוך שבועיים נקבל בפרצוף את האפקט של התפוררות הסגר. אתמול פורסם בארה"ב על הופעת מוטציה רקומבינטיבית ראשונה והופעת מוטציה ישראלית אלימה היא יותר מסבירה (יש לך מאות חולים קשים מפוצצים בנגדנים בסביבה עמוסת הוירוס). אפאחד לא יכול לערוב לך אם המפנה הבא במגיפה יתחולל כאשר בבתי החולים 500 ח"ק או 20 ח"ק.
אני יכול להבין שילדים משועממים בבית, מערכת חינוך נוקשה ולא רספונסיבית ועודפי אנרגיה שאי אפשר לפרוק במכון הכושר, אצל הקוסמטיקאית או במופע המוני, עשויים להריץ אנשים על הקירות. אבל האם לא הגיע הזמן להבין שהקורונה אינה אומן אורח בחיינו. כרגע היא המופע העיקרי.
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733224
התסריט שבו המוטציות מנצחות את החיסון אינו בלתי סביר, אבל זה תסריט האימה. הלך על העולם. ראה תגובה 713926 מ 1/3/2020 .
זה יהיה כמו סרט זומבים. רק מדינות שיחסמו את שעריהן לחלוטין יינצלו מהרס כלכלי מוחלט.
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733234
הזמן מזיהוי מוטציה לפיתוח חיסון קצר בהרבה. הבעיה היא „רק״ ביצור והפצה. אני מניח שבמקרה חירום יש אפשרות להעלאת כושר הייצור של פייזר ומודרנה, אבל זה ידרוש כמה חודשים נוספים (הרי הם כבר נקטו צעדים סבירים לייצור מהיר כבר עכשיו). גם במקרה הגרוע תהיה אפשרות ליצור במהירות יחסית כיסים מוגנים ולהרחיב אות בהדרגה.

כל עוד לא מחסנים ילדים, אי אפשר להגיע לחסינות עדר.. אני מניח שה יסתדר רק בהמשך השנה, ואז נראה, סוף סוף, את ההשפעה של החיסונים כמו שצריך. בכל מקרה, החיסונים לא מפסיקים להיות יעילים לחלוטין אלא יעילים פחות, וגם זה מוריד את הסבירות לתרחיש האימה.
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733235
אין תרחישי אימה אפוקליפטים בשום מצב.

התמותה בשפעת הספרדית הייתה מקסימום 3 אחוז בחישוב גלובלי, ונניח 10 אחוז מהאוכלוסיה ניפגעו ממנה במשהו שפחות מתמותה. כל זאת כאשר העולם הכלכלי ב 1920 היה מותש ממלחמת העולם הראשונה. למרות זאת השפעת הספרדית חלפה מאליה, ללא תמיכת המימסד הרפואי המודרני, העולם כולו התאושש ממנה בלא יותר מאשר 5 שנים.

כרגע לא מדובר בקטסטרופה אפוקליפטית לעולם אלא ביכולת לצמצם תמותה ל- 0.3 אחוזים מהאוכלוסיה או פחות (והתאוששות כלכלית, נאמר, תוך שנתיים). נראה לי שאילו מטרות שהן בטווח השגה, בסבירות גבוהה מאוד (נאמר 99 אחוזים). (אני מעריך שהתוצאות יהיו טובות בהרבה , רק ציינתי תוצאות הכי גרועות שאפשר לשער).
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733236
ההסתברות לתרחיש האימה שלך היא מן הסתם מאד גבוהה.

אני לא יודע שום דבר על התנהגות המוטציות של הוירוס, אבל ניכר שהן מתרחשות בתדירות לא אפסית ובמקומות שמשפיעים על האינטראקציה שלו עם מערכת החיסון. ככל שיותר אנשים יהיו מחוסנים, מן הסתם תגבר הסלקציה של מוטציות שעמידות להשפעת החיסונים. צריך נס כדי שזה *לא* יתרחש.

אני בספק אם זה ביג דיל בטווח זמן בינוני, כי נראה שקצב המוטציות לא כזה גבוה ביחס ליכולת לרענן את החיסונים - ובנוסף - ככל שעובר הזמן איכות הטיפול במחלה משתפרת, וסביר שעם הזמן הוירוס יתייצב על וריאציות פחות אגרסיביות.

אבל כל זה לא רלוונטי ל-‏1-3 שנים הקרובות. ואני מעריך שמי שחושב שהחיסונים הנוכחים הם תחילת הסוף, צפוי כנראה (=הסתברות של מעל 50%) להתבדות.
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733241
איפה אפשר למצוא את המחקר עצמו? חוקרים יכולים לפרסם מחקרים לפני פרסומם בירחונים.
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733242
אין לי מושג.
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733510
סקירה בהארץ של מחקרים נוכחיים. כולל קישורים לשלל פרסומים מוקדמים.
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733515
למי שמעדיף את ynet . בכל השלבים עד החיסון המירבי שבועיים אחרי המנה השניה ההפחתה בתחלואה קשה גדולה יותר מההפחתה בתחלואה הכללית, ורק לאותם 6% שנדבקים למרות החיסון המושלם החדשות פחות טובות. נראה שזה מאשש את ההשערה שהועלתה כאן לא מזמן (לצערי איני זוכר ע"י מי. אריק?) לפיה אלה שאינן מחוסנים גם אחרי המנה השניה הם בעלי מערכת חיסון עלובה כל-כך שהם מועדים למחלה קשה.

אישית זה די מעודד אותי, כי למיטב ידיעתי מערכת החיסון שלי תקינה. אני לא יודע מספיק על מערכת החיסון כדי לקבוע אם יש אפשרות שחלק מאותם אנשים הם בעלי פגם חיסוני ספציפי דווקא נגד החלבון של הקוביד, כך שאני מעדיף לחשוב שזה לא המצב, לפחות אצלי.
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733521
תגובה 733159
קורונה בישראל - הסגר והחיסונים 733526
אהה - סליחה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים