צבא על קביים 332
קשה כבר לדעת אם אוזלת ידו של הצבא נובעת מהנחיות מגבילות מצד הפוליטיקאים, או שאולי זהו הצבא עצמו שאיבד את הצפון. את החרפות המומטות עלינו מדי יום ביומו אפשר למנוע, צריך רק להפסיק לפחד מהצל של עצמנו.

חייל: סרב פקודה, פתח באש!

הדגנרלים העומדים בראש צה"ל, כמו גם הפוליטיקאים של ישראל, ממשיכים להפקיר את חיילינו מטעמים שונים. אחד רוצה להיות שר, שני ראש ממשלה, והשלישי דואג לפנסיה (השמנה) ולתפקיד ציבורי בהמשך. רק החייל בשטח נדרש לשלם את המחיר.

אל תירה, אמרו לו בלבנון. אנחנו לא כמוהם, זיבלו לו בשטחים. המחיר הוא תמיד בחיילים הקטנים. הגנרלים, כידוע, עושים אסטרטגיה. השופטים עושים להם שם בינלאומי בפסקי דין תלושים מהמציאות, וראש הממשלה הוא הרי בכלל מדינאי. החייל הפשוט הוא זול. תמיד ניתן לשקר לו, ולהבטיח לאימהות מול המצלמות - "נשמור על בנינו..."

אז, חייל - שמור על עצמך. פתח באש.

צה"ל כצבא מתגונן

לצה"ל כצבא מתגונן יש מוניטין גרוע. צה"ל אינו צבא מתגונן, לא רק בשל אופיו, אלה בעיקר בשל העובדה שהמתגונן סופג. לנו באמת אין ילדים מיותרים למלחמות התגוננות. את הפריווילגיה הזאת יש רק לצד השני.

כוחו של צה"ל הינו ביוזמה התקפית. 1,000 חיילים נהרגו על גדות התעלה במלחמת ההתשה. למלחמה כזו אין לצה"ל את הכלים והילדים המיותרים כדי להתמודד בה. 1,000 חיילים עד שהפוליטיקאים הארורים של ישראל פנו למלחמת בליץ נגד מצרים. תוך פחות מחודשיים נכנעה קהיר; נאסר מת מהתקף לב עם לב שבור, חלומו נגוז. קהיר המופצצת באכזריות וללא רחמים מיותרים על ידינו פשוט נכנעה, התחננה להפסקת אש.

(לקופצים בראש אומר: מלחמת יום כיפור שבאה אחר־כך הייתה יכולה להיגמר עוד הרבה לפני שהתחילה עבור המצרים והסורים, אילמלא חזרו הפוליטיקאים והדגנרלים מיד עם תום מלחמת ההתשה ב-‏1970 לנכלוליהם הקטנים, והפקירו את לוחמי צה"ל שלוש שנים מאוחר יותר לעצור את האויב בחזם בלבד).

חילופי שבויים, לא במחיר הפקרת ישראל

רבין, האיש שעוד ישפט בהיסטוריה על חלקו בהחלשת ישראל, היה זה שהחל את מסורת שבויים תמורת כניעה חסרת תקדים לאויבים. כך היה כבר ב-‏1984, בהחזירו את שמונת שבויי הנח"ל, שנישבו בנסיבות מבישות ולא הועמדו לדין על כך, תמורת 600 מרצחי החזית העממית שחזרו לבתיהם בשטחים תוך התחייבות (כמה נלעג) ש"לא לעסוק בפעילות חבלנית".

מאז, דומה שגורל אזרחי ישראל אינו מעניין את הפוליטיקאים הקטנים של ישראל. 600 המרצחים ששוחררו גרמו באופן ישיר למותם של עשרות ומאות ישראלים. האומנם דמם של אילו זול מדם השבויים?

פרשת רון ארד הינה שערורייה נוספת בה מופקרים אזרחי ישראל על מזבח הדוקטרינה שאחזה בפוליטיקאים של ישראל.

המחיר ששולם עד כה הינו לפחות מספר סוכני מוסד הרוגים, מסירת מידע וכניעות לאוייב שלא פורסמו מעולם (מלבד ברמיזה) ואשר הגבירו את רצחנות האויב וגבו הרוגים נוספים. כל זה, באין עוצר, שלא לומר - באין חושב על תוצאות גישה זו.

הגיע הזמן להכיר בכך שחייל יכול להיהרג. חייל יכול גם להיפצע. חייל יכול גם ליפול בשבי. זו האחרונה אינה סיבה לגרום למותם של עוד כמה וכמה חיילים ואזרחים. ישראל תמיד ידעה עובדה זו: ראו את עמידתה המופלאה של הגב' גולדה מאיר בפרשת ילדי מעלות, בה הונחל עיקרון העל הישראלי - אין משא־ומתן על שבויים, מתוך הבנה שזהו המחיר הזול ביותר לעם ישראל כולו.

את השבויים ניתן להחזיר במגוון דרכים - חטיפות של בכירי הצד השני (ראו חטיפת הקצינים הסוריים והחלפתם תמורת חיילנו), למשל, או שיתוק ממושך ובלתי פוסק של חיי הצד השני על ידי הרס כל מתקן אזרחי (חשמל, מים, מצור ימי ועוד). הכל חוץ מדרך הפקרת החיים בעבור השבויים.

ביקור ה"פיתון"

בקטלוג הנשק המופץ בתערוכות נשק בינלאומיות מודגש שטיל הפיתון מצטיין בדיוקו. עד כדי כך מצטיין, שביכולתו להיכנס דרך חלון בית. איפה הדגנרל שיתבע מראש הממשלה הרופס שלנו לשלוח את הטיל לבקר באחד מהעצרות של מנהיג החיזבאללה?

לבדוק שהאיש על הכפתור לא נרדם

אומרים שיש בישראל איש היושב מול כפתור. כפתור אדום. כפתור שכל וויתור נוסף לערבים מקרב את השימוש בו.

ואני חושב, שכדאי לבדוק את האיש על הכפתור. שלא יירדם לנו. גם לא הדגנרל שאחראי לכפתור.

לא גיבורים, השבויים

מוקדם לדעת מה באמת קרה בפרשת שבי שלושת חיילי צה"ל. האם שוב הזנחה פושעת של דגנרלי צה"ל שקיבלו התרעות מודיעיניות כל העת על ניסיונות והכנות לחטיפה ולא עשו את הנדרש פרט לשילוח בט"שית בלתי־ממוגנת, ועוד עם צוות חסר מאוד של שלושה לוחמים? או שמא מדובר באקט פחדני של כניעה ללא קרב?

כך או כך, כשיחזרו, אם בכלל, יש לקחת את החוזרים למתקן החקירות הקרוב, לברר מה ואיך בדיוק נפלו בשבי. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה לא לדעת.

שתי האפשרויות רעות: דגנרלים עלובים המקבלים משכורת ללא הצדקה, או חיילים פחדנים. אם המדובר בדגנרלים עלובים, יש לטהר את צה"ל מהם, ויפה שעה אחת קודם. ואם המדובר בכניעה מבישה, בית דין צבאי הוא התשובה.

יהודה איש קריות - מהדורת 2000

הנוצרים יודעים לספר כי ישו הוסגר לרומאים על ידי יהודי בשם יהודה איש קריות. המילה "יהודה" ו"יהודי" הם סמל בעולם הנוצרי לבוגדנות רצחנית. לוחמי צד"ל, נוצרים מארונים ברובם, חוו את בגידתו של ה"יהודי" בשנית.

צעד מטופש זה, לא רק שאינו מוסרי, לא רק שהינו מכה אנושה למערכת המודיעין של ישראל - מערכת החייבת להיעזר במשתפי פעולה על מנת למלא את תפקידה, אלא שהוא גם סמל ומופת להפיכת ידיד שהוכיח נאמנותו בדם, לאויב בדם.

אם אי פעם יעשה הצדק, הוא ללא ספק צריך להתחיל מאילו שדחפו לזרוק את הטובים שבידידינו. חיילי צד"ל.
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "טור אישי"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

קצת כבוד לגנרלים 10575
צה"ל מתגונן בגלל שעומדים בראשו גנרלים נאורים שיודעים לשמור על איפוק וגם לירות. בזכות האיפוק הזה, הארץ הזאת עדיין לא עלתה בלהבות ובזכותם צה"ל הוא צבא איכותי ולא צבא גרילה. דרך אגב, אני חושב שתפקודו של צה"ל במהלך המאורעות היה למופת, וגם הוכיח את עצמו מבחינת אבדות בנפש שהיו מועטות מאוד. (באף אחד מהמקרים בהם התרחשו אבדות בחיים, לא היה ירי נוסף מציל את החיילים).

להגיד על הגנרלים הישראלים שהם מקבלים משכורת שלא בצדק זו דמגוגיה זולה. האנשים האלה שמדירים שינה מעיניהם בשביל הבטחון שלך, מהווים את סלע המשען של המדינה. הם היסודות המחזיקים את המדינה כולה ואני, כפציפיסט, לא יכול שלא לחוש הערכה גדולה אליהם.

עדיין, גם גנרלים אלו, היו מעדיפים, אני מאמין (והם מצהירים על כך בתקשורת בפה מלא) לנקוט ביד קשה יותר מול ההתפרעויות. יד קשה זאת נמנעת מהם בגלל הממשלה, וזה כבר סיפור אחר של לחצים פוליטיים אלו או אחרים.

לגבי השבויים. אתה צודק בנקודות רבות, אבל בעיקר בנקודות החשבונאיות. למרות שאני מסכים איתך שהמחיר הכולל של עסקה כזאת בהחלט אינו כדאי, הרי קשה מאוד להביט למשפחות בעיניים ולגזור עליהם חיים שלמים בשבי הלבנוני, סורי, איראני או whatever כפי שנגזרו על רון ארד.
קשה לי לחשוב על גזר דין נורא מזה לישראלי יהודי.
עם זאת, אתה צודק. עסקאות בזויות אינן הפתרון הנכון, ועם כל הכאב עלי להצטרף לעמדתך שניתנה בקלות רבה מדי מטעמי.

בנוגע לאיש על הכפתור. מה בדיוק אתה רוצה? מלחמה גרעינית? מערכת האייל הקורא השתגעה? קריאות למלחמה גרעינית? לא יצאנו קצת מפרופורציה?
רוב מניין או בעל המאה 10576
דומני שהכוונה הייתה, שהמשך המצב הנוכחי מקרב את השימוש בכפתור. מערכת האייל לא השתגעה היא כפופה לאילוצים, מסוג האילוצים שמכתיבים את הסיקור של משפט נמרודי במעריב. וד''ל.
רוב מניין או בעל המאה 10581
מערכת האייל אינה כפופה לשום אילוץ. כבר היה לפחות מאמר אחד של מר כהן שמצא את עצמו במגירת המאמרים הדחויים (והגיע אל הקוראים כתגובה) משום שהחלטתי שהוא פשוט לא עומד בסטנדרטים שהצבנו. האייל הקורא, כגוף, אינו תומך במלחמה אטומית (ואני אישית שזה רעיון אדיוטי למכביר), אבל אין שום בעיה ברעיון כרעיון.
לחצים באייל 10589
האייל הקורא שהינו מקור לגאווה בתחום ''כך עושים מאגזין אינטרנט נכון'', הינו כזה משום שהינו אתר החף מכל לחץ שהוא.

אנו באייל הקורא קבענו כי העורך האחראי (ידידנו דובי קנינגיסר) הינו הסמכות האחרונה והבלעדית.

מר קניניגיסר הנכבד משתמש בסמכותו ולפי תוצאות האייל הקורא, משתמש בתבונה רבה.

עורך האייל פסל יותר משני מאמרים של כותב מאמר זה ואף פסל מאמרים נוספים של ''מקורבי האייל''.
לחצים באייל 10595
אמת. יצויין כי גם מאמר שלי נפסל בעבר בידי דובי כ"לא ראוי לפרסום". הרמיזות של מר (או גברת?) "התנצלותי הכנה" אינן במקום.

(מצד שני, יש לפחות מאמר אחד של דובי שאני אישית הייתי פוסל... :-)
מלחמה גרעינית 10593
כפי שכתב קורא חד עין בתגובה בהמשך, לא קראתי למלחמה גרעינית, אלה ציינתי שהמשך הוויתורים לערבים מקרב את שעתה...

למזועזעים כדאי לזכור, שבמלחמת יום הכיפורים כאשר שר הבטחון הודיע על "חורבן הבית השלישי" ישראל הייתה קרובה, כך מספרים, להפעלת נשק יום הדין. הרבה לא היה חסר למי שאיננו יודע.

מול סוריה עמדו רק כוחות הנפש האחרונים של לוחמי השריון ומספר טנקים חצי שמישים. אלמלא הם ואלמלא החליטו הסורים לעצור להתארגנות וביסוס הישגים בהתאם לדוקטרינה הסובייטית דאז, הרי שדבר לא הפריד את הסורים מטבריה, עכו חיפה. דבר לא הפריד.
הסדירניקים ומתי מעט המילואימניקים שגוייסו חוסלו כמעט כליל.

נשק יום הדין כמעט שהופעל.

כל מה שטענתי שכדאי לבדוק שהאיש על הכפתור עירני עדיין...

אולי בטעות הוא קרא איזה פסק דין מטופש של בית המשפט העליון של ישראל ויחליט שזו פקודה בילתי חוקית.....

או אולי במסגרת ההזנחה הצהלית הכפתור חלוד? (ראה את אי כשירותם של מתקני הבערת התעלה ב 1973....(הרעיון היה כנראה בלתי ישים בכל מקרה עקב זרמים חזקים מידי בתעלה, אבל נסך שאננות במפקדים...)

או שמה באותו זמן הגנרל האחראי יגדל איזה אריה בפיקוד מרכז (היה כזה, רחבעם זאבי...)

חוץ מזה יש כלי נשק טובים מהאופציה הגרעינית, האופציה הניוטרונית, הורגת חיים, משאירה רכוש ואמצעי לחימה שלמים...
לידיעת מפצחי הגרעינים 10682
קצת תזכורת על הלוגיקה המוזרה של הרתעה גרעינית. הכפתור יכול להיות חלוד, המש"ק האחראי מסטול, בג"ץ שמאלני - מה שאתה רוצה. זה לא משנה בכלל, כל עוד הצד השני לא יכול לסמוך על זה בבטחון. אם כבר מגיעים למצב שצריך ללחוץ - אז זה כבר מאוחר מדי, הנשק לא השיג את מטרתו. כבר לא צריך ללחוץ. כמובן, מותר לי להגיד את זה רק בגלל שאין לי שום קשר, שום מידע-פנים ושום השפעה על מדיניותה של ישראל בתחום.

כשל בהבנת הלוגיקה הזו יכול להביא למסקנות הטבעיות-לכאורה אך המעוותות לחלוטין, לפיה היינו מאוד קרובים לכפתור ב-‏73.

אתה מספר מה הפריע לסורים להתקדם - שאריות רוח הלחימה של שרידי צה"ל, וטעות טקטית איומה פרי הדוקטרינה הסובייטית. ואתה מסיק שאלמלא שני אלה, היינו נדרשים לשחק אותה. האם עולה בדעתך האפשרות שהסורים חששו בדיוק מכך, ולכן עצרו?

אפילו זה ניסוח מעוות. נכון יותר לומר שברגע שלישראל יש נשק גרעיני - תיקון: ברגע שהסורים חושבים שלישראל אולי יש נשק גרעיני - מראש מטרת המלחמה היא בהכרח מוגבלת. חיפה לא היתה על הכוונת.

נכון אולי לומר שב-‏73 נזקקנו לנשק הגרעיני. לא נכון בכלל לומר שהיינו קרובים להפעיל אותו.
חטופים ניתן לשחרר במגוון דרכים 10580
למשל חטיפת בכירים בארגונים לבנוניים, כמו עובייד ודיראני.

איזה מזל שהם כבר במלאי.
חטופים ניתן לשחרר במגוון דרכים 10594
ותשים לב את מי הם מבקשים.....

אם היו הרבה יותר ב''מלאי''..... אולי היה משתחרר מהר יותר.
הגנרלים לגרדום!! 10588
יפה אמרת שחיילי צה"ל צריכים לירות באש חיה בכדי להגן על עצמם, אבל זו לא אשמתם שלא מרשים להם בגלל שיקולים פוליטים לחלוטין(וגם מוטעים ביסודם) אשר אוסרים עליהם לירות.
אבל ישנו קטע בדבריך שמעורר בי התקוממות רבה, מי אתה היושב בבית ומקליד להנאתך במחשב שתוכל לומר על חייל בשדה האש שהוא פחדן? וביחוד כאשר אינך יודע באיזה מצב הוא נתון!!
על הרכב של שלושת החיילים(שנחטפו) פוצצו מטען צד וירו מספר מרגמות עד שלבסוף התנפלו עליהם חבורה של 8 אנשי חיזבאללה כאשר החיילים היו בוודאי עוד בהלם מהמטען צד, אז מי אתה שתבוא ותקבע שהם נכנעו מחמת הפחדנות?!

אתה היית פעם גנרל? אתה יודע אילו החלטות נאלץ גנרל לקבל?
אתה יודע שרבות מההחלטות הטקטיות שהגנרלים רוצים לקבל לא מאשרים להם בגלל שיקולים פוליטים?
אז איך מדוע ולמה החלטת להאשים את הגנרלים בכל המצב המביש הזה של מדיניות(גרועה) האיפוק שמסרסת את הצבא??
פיתון? 10590
בפעם האחרונה שבדקתי, פיתון (3 ו-‏4) הוא טיל אויר-אויר. אתה ודאי התכוונת לפופאי או לפופאי-‏2 (AGM-142 בסימול האמריקאי)

(מצטער, לא מצליח להסתדר עם הסוגריים שם למעלה)

ודרך אגב, את עבאס מוסאווי, המנהיג הקודם של החיזבאללה חיסלו (בירי טילי הלפייר ממסוקי אפאצ'י על מכוניתו) חשבת פעם למה לא עשו זאת במשך כמעט 7 שנים גם לנסראללה? אולי מישהו הגיע למסקנה *שלא כדאי* לחסל את נסראללה בראיה ארוכת טווח?
פיתון? 10597
אכן פופאי.
טעות יסודית 10613
מוסאווי לא! היה מנהיג החזבאללה אלא אחד מראשי הדרג המבצע
טעות יסודית 10616
כן? מי היה אז המזכ"ל?
מר כהן - לך תשרוף בובות של ערפאת 10592
לכל הנושאים הרבים שנוגע בהם המאמר יש מכנה משותף אחד: צימאון לדם. מה פתאום חיילים לא יורים בלי אבחנה; למה לנהל מו"מ על שבויים שלנו שבעצם היו צריכים לעמוד לדין - יאללה לנצל את ההזדמנות ולהרוג בלבנון; למה לא בודקים אם הכפתור של הפצצה האטומית באמת עובד וכו'. המאמר הזה מסריח מצימאון לדם.
מר כהן, הלא נכבד, היות שאתה זקוק לפריקה מיידית של האנרגיות הרצחניות שלך, יש לי הצעה בשבילך: לך תשרוף בובות של ערפאת.
יש כאן גם פתח ליזמות: מכיוון שאינך היחיד, ומטורפים כמוך לא חסר, אתה יכול לייצר עשרות אלפי בובות כאלה, למכור אותן במבצע לכבוד הימים הנוראים האלה לאחיך הימניים המשוגעים. תשרפו, תצעקו, תזילו ריר, יהיה לכם יום יום חג (ובשעתכם היפה הזו תוכל גם לעשות קצת כסף מהצד).
מר כהן - לך תשרוף בובות של ערפאת 10596
בועז תודה על הרעיון לסטארט אפ. אני חושב שיהיה הוגן להציע לך 5% תמלוגים על הרעיון.
מר כהן - לך תשרוף בובות של ערפאת 10599
מזה שאתה מציע תמלוגים אני מבין שההצעה אכן קוסמת לך ואתה מזדרז לקנות אותה.
אפילו דוקטור סטריינג'לאב מגחך 10600
ידו של צה"ל חזקה ואימתנית כתמיד. לשכתרצה
תמחוץ את מי שתרצה, אך בכך היא לא רוצה, לא נותנים לה ובצדק , כרגע לפחות.
על חלק מהנקודות שהועלו במאמר אין לי רצון להגיב, כיוון שלתקוף גנרלים על עצם היותם עצלים ורודפי שררה, איננו עסק רציני במיוחד.
אך לנקודות התפיסתיות, להן כן יש מה לומר.

פיתון? גם אם זה אינו הפיתון, וזהו נדמה לי כנראה טיל אחר, הרעיון המשעשע והיפה של להרוג את מנהיג החיזבאללה או בכלל, לעוף מעל עצרת המונית של החמס או החיזבאללה, נראה רעיון יפה וכמו שאמרתי, פנטזיה משעשעת, אך בתור רעיון מציאותי ישנן מספר בעיות. תוצאות מהלך שכזה יהיו הרסניות מבחינת ישראל מרוב החזיתות שאתה מסוגל לחשוב עליהן. שלא לדבר על הסיכוי שטיל כזה יפגע בבנין אזרחי ויהרוג מאה וחמש אזרחים תמימים. אם כמובן, סיכוי שכזה מרתיע אותך ונמצא במערכת השיקולים במאבק כנגד האויב במדובר.

האיש על הכפתור. על מה אתה מדבר?
פצצה גרעינית הנה אחד מהרעיונות המגוכחים וההרסניים שהאנושות הגתה ושאנשים ממשיכים להשתמש בו. כשילצין איים שגם לרוסיה יש מחסן גרעיני משלה, לא ידעתי אם לצחוק או לבכות, שכן האדם בקושי יכול למצוא תדרכו לשירותים, לבטח ולבטח לזכור את הקוד לפצצה שכזו.
וכיצד בדיוק תזרוק פצצה שכזו, בפיזור אחראי ומסודר כמובן, כל פטריה קטנה על כל ערבי קטן, על השטחים, אום אל פאחם, גם הם ישמחו על כך, ובכלל תל אביב צריכה קצת נשורת גרעינית, משהו שיחמם את זירת המסיבות המקומית.

החיילים השבויים.
החיילים עצמם עשו טעויות של טירונים ואין זאת אשמת צה"ל, או אלפי חיילים מוכשרים אחרים. הם לא היו בשטח בו הם היו אמורים להיות והם לא היו עירניים דיים בתור כוח אשר מטרתו הנה להיות עירני ולפטרל בשטח.
מה בדיוק הקשר לגנרלים? חיילים עושים טעויות ואין זה קשור בכלל.

בשעה כזו יש להגיע למסקנות שקולות ולא מרחיקות לכת ובלתי סבירות, כך אני מקווה לפחות.
ובכלל, אם תרשה לי, רק אומר שיש מעט אירוניה ביחס שלך, כיוון שדעותיך הנן ימניות בעליל וקיצוניות ואילו אתה לא מפסיק לתקוף את האנשים אשר אמורים לספק את תאוותך לפעולות צבאיות, כך ש...
שתי הערות 10605
1. נחום ברנע הזכיר הערב שפגיעה בבכירי החיזבאללה גוררת תגובה איראנית בדמות פיגועים קטלניים נגד יעדים ישראליים/יהודיים בעולם.

2. את מאמריה של סילבי קשת הפסקתי לקרוא בגלל השימוש בכינוי "מתנחבלים". זהו סגנון ילדותי ומגעיל (עניין של טעם, כמובן). צר לי על שהשתמשת בתיבה "דגנרלים", ויצרת מלכתחילה תחושה דומה אצלי ביחס למאמרך. אני מבין שהמערכת נוקטת גישה של "הכל או לא כלום" בנוגע לפרסום, אבל מעניין אותי לדעת אם העורך לא חושב שהיה עדיף לפרסם את המאמר ללא ביטוי-הגנאי הילדותי הזה.
הערה אחת 10610
חבל שבזמנו לא ידעו את החוכמה של מר ברנע, אחרת מי יודע אולי החייל ''שראה את הלבן בעיניים'' לא היה במבצעי ''אביב נעורים'' ואחרים....
די עם השטויות והחשבונות של כתבים צבאיים...
שוב זוג 10614
1. נחום ברנע אינו כתב צבאי.
2. התזה שלך היא ששחרור אסירים ועצירים המוחזקים ע"י ישראל יביא בסופו של דבר לפגיעה נוספת בישראלים (ע"י המשוחררים), כפי שקרה בעבר. בדומה, ניתן לטעון גם שפגיעה בראשי החיזבאללה תביא לפגיעה נוספת בישראלים, כפי שקרה בעבר.
שתי הערות 10611
אני הפסקתי לקרוא את סילבי קשת דווקא בגלל השימוש בכינוי הגנאי הדבילי "ביביהו", וגם בגלל שאני חושב שהיא בושה לשמאל הישראלי. בכל מקרה, אם ידיעות אחרונות מרשה לה להמשיך, מי אני שאמנע ממי שמעוניין בכך לכתוב בצורה שכזו?
המאמר פורסם, בכוונה תחילה, תחת הכותרת טור אישי. אשאיר לך לנחש למה.
אתם משחקים באש 10606
אני מציע לעורכים לשקול למחוק את המאמר מהמאגר.

קריאה לחיילים לסרב פקודה ולפתוח באש היא בגדר הסתה, שהיא עברה פלילית במדינת ישראל.
אתם משחקים באש 10621
אתה אומר בעצם, שבית המשפט העליון שמחייב חיילים לסרב לפקודה בלתי חוקית בעליל הוא מסית ועובר עבירה פלילית?!

תיזה מעניינת. ;-)
בושה 10625
איני יודע מה יהיה בסופן של מאורעות הימים האחרונים בתחום המדיני אך אפקט מצער אחד של אותן מאורעות הוא שאנשים מסוימים בעלי השקפות ימניות מנפחים כעת את חזם בגאווה ומרשים לעצמם לפלוט לכל עבר הבלים המשתמעים כביכול מאותן מאורעות. מאורעות שכביכול הוכיחו קבל עם ועדה שהשלום הוא לא הדרך וכי יש לשפוך עוד דם להרוות צמאוננו.

1) מר כהן היקר , גנרלים ומדינאים אכן לעיתים מאבדים קשר עם המציאות ומוכנים לשלם בחיי חיליהם למען גחמות פרטיות משלהם (ראה דוגמת אריק שרון ומלחמת לבנון) , לא כך הדבר כאשר הם מנסים למנוע שפיכות דמים מיותרת ומונעים מחייליהם לירות לעבר המון מתפרע.
2)לצה"ל אין מוניטין גרוע בתור צבא מתגונן אלא בתור צבא הלוחם מול לוחמת גרילה .לא מדובר רק בצה"ל , לא קרה עוד שצבא מסודר יצא להלחם מול כוחות גרילה המגינים בנפשם על חייהם וניצח. האם אתה מאמין באמת ובתמים ששימוש בכוח רב יותר מול הפלשתינאים יפתור משהו ? אין אתה מבין כי מדובר בבני אדם החיים תחת כיבוש יותר משלושים שנה, אנשים שנמאס להם ולא יוותרו עד אשר יקבלו את המגיע להם ? עד מתי נמשיך להיות עם קשה עורף?
בסופו של דבר לא תהיה ברירה ונהיה חייבים להגיע להסכם. אנחנו כאן והם כאן וזו עובדה. האם לא עדיף להפסיק עם שפיכות הדמים המיותרת ? להגיע לשלום צודק , אמיץ וותרני ?
חבל שהפלשתינאים היו צריכים לצאת לרחובות שוב בשביל שנבין כי הם לא מרוצים מן ההסכם , מן היחס המשפיל והסחבת של ממשלות ישראל הקטנוניות , המתווכחות על אחוזים.
לשמחתי הרבה מסתמן כי ברק לא נפל במלכודת הפזיזות והשכיל להפליג עד יעבור זעם. מה לדעתך היה המצב לו חיילינו היו "שומרים על עצמם" ופותחים באש ? האם אתה מסוגל להבין את גודל הטמטום שבדבריך (וסליחה על הבוטות(.
3) מדבריך משתמע כאילו בעיית השבויים הינה פשוטה מאין כמותה. לא שמעתם ? חיילים נועדו למות או להלקח בשבי ! מה כל המהומה שנעשית מסביב ? אל לנו להחזיר שבויים המשמשים מראש כקלף מיקוח משום שמי שנלקח בשבי הוא חייל והלו זה תפקידם של חיילים. חוץ מזה הרי הם כנראה היו פחדנים אם נפלו כך בידי החיזבאללה , שיירקבו בשבי , רק כך ילמדו הפחדנים.ודאי גם היו שמאלנים...
הרשה נא לי רק להוסיף כי אני סומך על גורמי הבטחון וה *דגנרלים* כי הם מכירים קצת יותר ממך מהם "מגוון הדרכים בהם ניתן להחזיר שבויים".
בושה 10630
1) You think that the order not to shoot can never be wrong? What if by shooting now and killing 5 people now you can save more lives later? What if by killing 5 palestinians you can save 2 soliders?

2) WRONG! Russia in Azbekistan won a gurrilla war against muslims fighting for freedom. How? whenever they killed someone - they buried him with a pig, so he won't go to heaven. The Muslims knew that by d ying they won't be "Shahid" and didn't fight. They also killed quite many people - but they won.
Good peace can happen when the other side has something to lose when fighting - at this situation if they fight we lose and they win, so why shouldn't they fight?
They need to understand that they have more to gain by peace, and by agreements than by Intifada, until then there'll be no real peace, and no real quite.

There will be peace only when they know that if they fight they'll suffer more than we do. If we don't let them suffer for fighting - why should they prefer peace?

I want palestinians mothers to worry about their husbands comming home, just like I worry about mine, and when a solider is killed and the entire country is in grief - I want them to grieve too.

3. The problem is that we pretend to be doing something about the captives while we don't. So we lose either way. Worse thing we can do is give in - that'll be encourging them, so we have 3 choices:

a. Try to retrieve them - risking the life of many more soliders in the process - bad idea.
b. Bomb lebanon heavily, tell the Hizbulla we'll stop only when the soliders are back.
c. Do nothing. If the hizbulla see they gain nothing by kidnapping they'll stop.

I prefer option B, but this can be argued.
But the worst thing the goverment does is what they do with Ron Arad - giving the family false hopes. I wish the goverment would have the guts to tell the families that they don't do a damn thing because they care more about Arab families then about their soliders. That would be more truthfull.

בושה 10633
1) תשמע , במלחמה מול צבא חמוש ומסודר תוך כדי הקרב , הוראה לא לירות תיראה גם לי תמוהה.ברור שלפעמים צריך לירות לא כך המצב היום.
2) גם אנחנו יכולים לנצח את לוחמת הגרילה של הפלסתינים, זה ברור מאליו. מספר לא גדול של טנקים שמפציץ את הישובים הערבים מגובה בהפצצות מהאויר תחסל כל התנגדות , זה בטוח.
מצד שני , תחמושת היא נורא יקרה. ישנו גז הנקרא ציקלון-בי נאסוף את הערבים בחדרים סגורים , נמלא חלל החדר בגז - וחסל ! לא צריך לקבור עם חזיר או לבזבז תחמושת !
אני יוצא מנקודת הנחה שצה"ל מונהג בידי ממשלה דמוקרטית ולא בידי ממשלה של מרצחים.

3) הפלשתינים שמים לב לדפוס חוזר. כאשר הם ניגשים למשא ומתן הוא יכול להמשך (ואכן נמשך) שנים על גבי שנים. לעומת זאת מרגע שהם משתמשים בכוח העניינים מתחילים לזוז והישראלים נזכרים שאכן יש פה בעיה על הפרק, אכן יש פה עם סובל. לולא מאבקם לעולם לא היו זוכים לשום מחווה מאיתנו. לא עצמאות ולא בבל"ת. לכן לדעתי הם נתנו עכשיו "פוש" אחרון , כמו לפני לידה על מנת שברק יתעורר ויסיים כבר עם התהליך.
עוד אלימות מצידנו לא תועיל משום שהם נואשים יותר , ככה זה.
השלום יבוא רק כאשר אנו ניתן להם, לא על מנת להפסיק את האלימות, אלא על מנת לפצות אותם כמה שניתן על הסבל שגרמנו להם. השלום יבוא בראש ובראשונה כאשר נעיף את ההתנחלויות התקועות כמקל בגלגלי חיינו וחייהם.

3) איני יודע מה עושים על מנת לשחרר את השבויים. אינני מאמין שהם אינם עושים כלום ואני מקווה שאכן כך הדבר.
האם אתה באמת מאמין שהפצצת ביירות תביא לשחרורם או שיצר הנקם פשוט מחליש את כח חשיבתך ?
אני חושב שפשוט צריך לחשוב צעד שניים קדימה ולא לפעול ישר ע"פ היצרים .
בושה 10638
The problem is that you do the calculation for the enemy.
A country doesn't have to care about the life of it enemies. Why should we? we have enough problems keeping our soliders alive.
Does any country takes special care not to hurt the enemy? did the US in Viatman and Bosnia avoided killing civillians?

The problem with this country is that we care about the enemy more than we care about our soliders. And we are corrupted enough to believe that this is the moral thing to do.

And the fact that our goverment teaches our neighbors that the only way to do business is with violance is another problem altogether.

Violance should be answered with violance, peaceful conduct should be answered by giving them all the help we can - freedom, loans, education, rights, whatever we can.
בושה 10640
אינני עושה חישובים למען אף אחד פרט לעצמי. אני מתקשה להרגיש חלק ממדינה\עם שמוכנים לקבל הרג של אזרחים גם אם הם מפירים את הסדר.
אין זה אומר שאני לא מגן על חיי חילינו. אין דבר שמעציב אותי כמו לשמוע על מוות מיותר של אדם באשר הוא אדם. חייל או אזרח ערבי או יהודי ישראלי או פלשטינאי.
חיילינו מבחינתי לא אמורים להיות בשטחים בכלל , נוכחותם היא אחד הגורמים לזעם הפלשטינאים. באם חייהם ייהיו בסכנה בלחימה או הגנה על העקרונות הבסיסיים של מדינת ישראל יהיה על צה"ל בהחלט לפעול בכל הכוח להגן על חייהם וחיינו.
לא בהגנה על שטחים לא לנו ועל מתנחלים שהם הם האשמים, בנוכחותם, במוות של החיילים והם אלו שצריכים לתת את הדין.
אני שמח שאתה מסכים איתי שהיה עלינו לתת מרצון ומחווה ולא מחוסר ברירה , אך המצב לא השתנה, הוא רק מחמיר.
בושה 10647
אני מביא כאן קישור מתגובה אחרת באייל:
יש שם קישורים לאתרים פלסטיניים.

אני לא יודע מה איתך, אבל אני לא רואה שהם שם כועסים על כך שאנחנו נמצאים בשטחים. אני כן רואה שהם רוצים את _כל_ ארץ ישראל, לא בחיים של מדינת פלסטין לצד מדינת ישראל.

כל 36 האתרים שם אומרים את זה. ואל תגיד לי שכולם משקרים...
בושה 10648
נכנסתי ובמקרה מצאתי שם את הציטוט הבא שהובא מנאום של אוסמה אל-באז היועץ הפוליטי של הנשיא מובראק :
"Our aim now is to force Israel to deal with Palestinians and other Arabs with respect and justice, without dictating its terms, resolutions and policies on Arabs and Palestinians"

זו סתם דוגמא , גם בשאר האתרים שנכנסתי לא ראיתי קריאות לכיבוש של כל ארץ ישראל. זו דמגוגיה זולה.
אני משוכנע שבכמה מהאתרים יש קריאה לכיבוש של כל א"י , אך יכולתי גם למסור לך לינק לאתר של "כך" האם זה אומר שאלו מטרות ממשלת ישראל ?

דרך-אגב הציטוט מהאתר http://www.arabicnews.com
בושה 10651
נורא אהבתי את העניין עם החזירים, למה אנחנו לא מאמצים את זה? ממש גאוני!
על חזירים ושטויות אחרות 10655
על פי חוק עברי גאה, אסור לגדל חזירים על אדמת ארץ הקודש.
לאוכלי טריפות כמוני, מגדלים חזירים על רמפות מיוחדות, שאינן נוגעות בקרקע (pigs in space).

החוק הזה זכה לכבוד המפוקפק להיכלל ברשימת החוקים המטומטמים ביותר בעולם:
חזירים וקוריוזים בטחוניסטיים 10661
חוששני שישראל כבר קברה מחבלים בעור חזיר, ואם לא עשתה זאת לפחות היה מי שקשקש על כך ואין זה חדש לי. בהתאם להמלצה המבריקה לעיל, אולי כדאי להפיץ מפה לאוזן איום מופרע זה, ולראות איך כל צרי ישראל נפוצים לבתיהם מאימת החזיר. נו באמת.

ולטענה מגוחכת לא פחות, מתי נהרגו סוכני מוסד על מזבח אי חילוצו של רון ארד? אם מחבר המאמר יעיז לרמוז לשיקולי ב"ש, אסתפק בשאלה מניין לו על מותם של אלה, מר שושו?

דווקא במהומות הוכיח הפיקוד בצה"ל שנערך היטב לבאות, ולראייה הנפגעים המעטים לכוחותינו, המיגון הנכון, הפתיחה המבוקרת באש, התקשורת השוטפת בין גורמי הפיקוד לשטח, השימוש באמצעים חורגים (טילי נ.ט., מסוקים, הרס מגדלי התאומים) רק בזמן ובמקום הנדרשים, ואפילו התמודדות טובה ככל הניתן מול תקשורת עולמית לא אוביקטיבית בלשון המעטה. להזכירכם, פרט למקרה יוסף מדחת ז"ל, שאת חומרת הפקרתו אין לטייח, ארבעת ההרוגים היהודים האחרים לא נספו במהלך הקרבות אלא נרצחו בפעילות יזומה שנועדה לגבות מאיתנו את המחיר שהמהומות לא הצליחו "להפיק", למורת רוחו של עראפת - הפקד ממג"ב שנורה מטווח אפס בפרוץ המהומות, הצעיר מאשדוד שנורה באופן דומה ימים ספורים אח"כ, הישראלי שנהרג על כביש החוף (!) והרב אלישיב (?) שהלך לחפש את מותו בשכם. כמובן שרציחתם של אלה אינו דבר שבשגרה, אך למנוע אותם באמצעים צבאיים קשה הרבה יותר מאשר למנוע את מותם הסיטוני של חיילינו בקרבות של ספטמבר 96'.

אולי עתה יהיה אצלנו מי שישכיל לחפש נציג ראוי יותר לתביעות הפלשתינים, במקום ערפאת.
חזירים וקוריוזים בטחוניסטיים 10667
החייל הדרוזי הוא אותה הערכות טובה של צה"ל?

אם אי יכולת לחלץ חייל פצוע מעיר הוא הערכות טובה אני באמת לא מעוניין לדעת מה היא הערכות לא טובה
חזירים וקוריוזים בטחוניסטיים 10687
אני מניח שכותב המאמר יוכל להגיב לך בעצמו, אבל...
אם אני זוכר נכון - מותם של סוכני השב"כ פורסם (ולא נרמז) במוסף השבת של עיתון "הארץ" בשבוע שעבר ושבוע קודם לכן במוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות".

והרב שנרצח השבוע בשכם אינו הרב אלישיב, אלא הרב ליברמן.

הפקד ממג"ב שנורה מטווח אפס חב את מותו להסכם אוסלו ולא למהומות האחרונות. כזכור - הגיבה הרשות לרצח זה באומרה שהרוצח, שקיבל נשק מישראל והיה בסיור משותף עם הנרצח בהתאם להסכמי אוסלו, היה בלתי שפוי בדעתו. רק מידת אי שפיותו של הסכם אוסלו עולה על זו של הרוצח.
הנבואה ניתנה לטפשים 10697
נוכח הלינץ' המחריד שאך זה בוצע בארבעת המילואימניקים שתעו בדרכם לתוך רמאללה, כל דברי על היערכות נכונה של צה"ל עומדים באור המגוחך הראוי להם כרגע. ביחוד כשכל זה כבר קרה - חייל שלנו כבר תעה בדרכו ונכנס במכוניתו הפרטית לתוך רמאללה, ויצא בחיים מהלינץ' רק משום שלא ניסה לתפעל את נשקו האישי. כנראה שבמקום למנוע תעיה נוספת של חיילינו לתוך רמאללה היו עסוקים אצלנו בהנצחת הבזיון של חייל שאינו נהרג על הנשק.

רועי, החייל הדרוזי ז"ל שהזכרת בצדק אינו אלא יוסף מדחת (או שמא מחדת?) שהבדלתי את מקרהו מלכתחילה.
הנבואה ניתנה לטפשים 10698
אכן בזיון.
בעתיד יצויד כל חייל בגלולת ציאניד כדי שאם חו''ח יגיע למצב שבו עליו למות על נישקו הוא באמת ימות ולא ''יצליח'' חו''ח להינצל ובכך לשמוט את זיקפת הקומה הלאומית.
הנבואה ניתנה לטפשים 10699
From a national point of view a dead solider is much prefered to a captured one.
Hundreds of soliders died in Lebanon, 10 were captured alive.
The 10 captives caused more demage, in tactical and moral terms than hundreds of dead soliders. I'm not even talking about leaked information.
Being dead is probably better for the army, the state, the families and the soliders themselves.

I'm not saying that soliders should kill themselves, giving soliders cyanide will cause infinite moral damage. I'm saying that your cynicism has no place - we do prefer dead soliders - and it has nothing to do with erection.
אתה גם קורא מה שאתה כותב? 10701
טוב חייל מת מחייל חי? ולמה, כי עבור חייל חי נשלם הרבה יותר? כי קשה לו בשבי? כי הוא מסגיר סודות? אתה באמת מאמין במה שאתה אומר? יכול להיות, לאור דבריך הקודמים.

ודאי שהציניות של דורון היא כן במקום. כל אותם ערכי הסרק בדבר החובה למות על הנשק או הגאווה הלאומית אינם שווים ששערתו של ג'ובניק תיפול למענם, ואם עדיין לא הפנמת זאת, אולי כדאי שתבדוק איפה אתה חי. הרבה דם מיותר נשפך מאז אמר הרצל שעל דגל מתים. אדם החרד לעמו ילחם על חיי עמו ולא על זקפת הדגל.
ואכן כך נאמר בתדריכים! 10702
בהיותי חייל קרבי בלבנון (לפני כ8 שנים) נאמר לנו במפורש בכל תדריך שצה"ל ומדינת ישראל מעדיפים אותנו מתים על פני שבויים ולכן אין ליפול בשבי ואין להכנע (ובמאמר מוסגר נציין שגם נאמר שאין לקחת שבויים או לקבל כניעה של האויב) אפילו אם משמעות הדבר היא לההרג.
במקרה של חטיפת חייל ההוראות היו במפורש לירות על החוטפים ו/או על הרכב שבו נמצא החטוף על מנת לעוצרם בכל מחיר.
חברי ואני קיבלנו הוראות אלו כמשמען, אך כפי שלא מזמן עלתה השאלה של חוקיות ההנחיה שאין לקחת שבויים (הנוהל שמכונה בצה"ל "וידוא הריגה", אותו יש לעשות לכל לוחם אויב ללא קשר למצבו ושתורגל לפני כל יציאה לשטח) יתכן שיש צורך להרהר בחוקיות ההוראה הנוגעת גם לנפילת חיילינו בשבי.
בשורת המוות המהיר 10705
מר יערי הנכבד,

אדם הנושא מדים צבאיים הינו חייל, וכשכזה עלול הוא להקלע לעימות ולמלחמה, מצב בו יכול הוא - פשוטו כמשמעו - לאבד את חייו.

יוצא הדופן המרכזי הנוגע לכלל זה מכתיב, כי במידה ואדם שכזה נכנע ומסגיר עצמו ליריביו/אויביו - שומה על הללו לכבד את זכותיו האנושיות כאסיר וכשבוי, ולא להפכו לטרף קל עבור ההמון המשולהב.

במקרה רמאללה הנוכחי יש לבדוק ולוודא היטב כיצד הומתו אותם חיילים; האם פרצו הם באש, האם נלקחו לשבי ללא כל התנגדות וכ'.

במידה ופני הדברים הינה שהללו נרצחו במעשה לינץ' - יש בהחלט לשקול אמצעי העשוי להעניק מוות מהיר וחסר כאבים עבור חייל שנפל בשבי, במידה ומוצא הוא לנכון להשתמש באמצעי שכזה.

דומה כי בעימות המתמשך בין ישראל לפלסטינאים, לא יוכלו כלל חיילים ישראלים בעתיד להציל חייהם בנופלם בשבי, ללא קשר ל'גאווה לאומית' זו או אחרת, ולו מפאת סולם ערכיו השונה של הצד הערבי.

בברכה

א. מאן
חזירים וקוריוזים בטחוניסטיים 10700
You think the pig is a joke?
You must be aware that most terrorists are deaply religious muslims - they take pigs more seriosly than you do.
Ask any religious jew how would he feel about being buried with a pig.
This is a serious threat.
More than that - it is proven to work. Read a bit about russian-muslim wars.

And to answer a cheap demagogic point about the use of cyclone-B:
I agree that any method of mass killing is as bad as another.
However most of us oppose the Nazis not because they used a certain method of killing but because they were after Genocide. I'm against genocide. I don't want to kill all arabs. I want to live in peace with arabs. To that end I suggest killing as many trouble makers as we can, and then giving land, money, guns, food, work, rights and whatever else to whoever is after peace.
But war must be effective - and I think that buring with a pig is more effective than just killing so in the long run it will reduce violance and resuce number of casualities, and increase chance of peace - which is what we want.

When religious fanatics will be afraid to be killed by Israel - then we'll have a chance for real peace.
חזירים וקוריוזים בטחוניסטיים 10704
מעבר לרעיון המבחיל כשלעצמו , איך בדיוק ניתן ליישם אותו ?
תוקם בצה"ל פלוגה שתפקידה יהיה איסוף הגוויות הפלשתינאיות וקבירתם ? האם אותה פלוגה תהיה אחראית גם על הריגת מאות החזירים המסכנים שיקריבו עצמם למען חינוך הפורעים ?
אם ההשואה לנאצים מקוממת אותך אז ניתן פשוט להפגיז את הערים הפלשטינאיות בגז חרדל. גם זה כבר נוסה בהצלחה...
בנוסף לכך נניח ונקבל את הצעתך לחיסול כל *עושי הצרות* , עניין פשוט כשלעצמו כי הרי ראינו כבר שאש חיילינו ,גם כשאנו מבליגים, מבדילה ביניהם לילדים בני 12.נניח שנצליח ונחסל את כל אותם פורעים , האם בניהם שכניהם וחבריהם יוקירו לנו תודה לדעתך? האם הם ירצו בשלום *אמת* עם אומה שרצחה את בניהם?
שמא אין אתה מחפש פתרון אלא נקמה וקצת "דם לקינוח הדבש" כדברי המשוררת ?
חזירים על שתיים 10708
פספסת נקודה. ההתנגדות הרעיונית לנאצים אינה אך ורק בגלל כוונתם לבצע השמדת-עם. אחד המוטיבים המגונים ביותר באידיאולוגיה הנאצית היא הטענה שהמטרה מקדשת את האמצעים. נקודה זו מאפיינת רוצחי-עם נוספים, כגון ה"קומוניסט" סטאלין, שרצח לא הרבה פחות יהודים מהנאצים.
תמצית ההבדל בין משטר מוטרף ורצחני לבין משטר נאור ודמוקרטי, שהאחרון אינו מכיר בקביעה שהמטרה מקדשת כל אמצעי, ולו תהא זו מטרה ברוכה ככל שתהא. על אותו משקל ניתן לאמר כי לראייתך, השוללת רצח-עם בדבקות שכזו, יהיה זה נכון וצודק לטרנספר את העם הפלסטיני לאלסקה, כדי למנוע פגיעה בחיילי-ישראל. ייתכן, תיאורטית, שמהלך כזה ישיג את מטרתו ללא הרוג אחד, אך עדיין יהיה לו הרבה מן המשותף עם ביצועי היטלר ושות',.
על אותו משקל, קבירת בני-אדם עם חזירים היא מעשה ברברי, שהמטרה של מניעת טרוריזם אינה מקדשת אותו. בעצמך ענית לשאלה מדוע לא לנהוג כן: תארי לך את מה יקרה אם הפלסטינים יגיבו בקבורות-חזירים משלהם? מה יהיה מצבם של הבני"שים שמשרתים בצה"ל? לכך בדיוק נועדו מסמכים הומניטריים כאמנת-ז'נבה: כדי למנוע רעיונות "מבריקים" שכאלה.
ובגדול יותר: אני יודע שהשעה קשה, אבל אולי הגיע הזמן להפסיק להגיב מהבטן, ולנסות לחשוב קצת עם האיבר שיועד לכך?
הלינץ' בחיילי המילואים האומללים הוא אמנם מכה אדירה שמעוררת רצון להגיב בחריפות, אבל תעצרו רגע. לא היינו כבר בסרט הזה? 1987 מצלצל מוכר למישהו?
הרי אם נגיב בחריפות, הפלסטינים יגיבו בחריפות משלהם, וגם הם יודעים לעשות את זה. למישהו מהקוראים ממש מתחשק להתפוצץ באוטובוס? ובשביל מה? הרי סופה של האינתיפאדה החל במדריד (בניצוח הליכוד) ונגמר באוסלו (בניצוח המערך). בואו לא נשחק שוב את הבריונים המטומטמים, הרי גם רבין התחיל ב"לשבור להם ידיים ורגליים" וגמר בלחיצת יד עם ערפאת.
בואו נלחץ את היד כבר עכשיו. אפשר לוותר על האמצע של הסרט. היינו בו. הוא לא יפה.
פגר אחר 10759
האמת היא שרעיון החזירים נראה לי לא ברברי כלל וכלל. ההיפך, יש בו משהו מתקדם ורציונלי לעילא: "להקריב" את גופות המתים (שכאנשים רציונליים, אמורות להיות בעינינו כקליפת השום) כדי לחסוך בחיים, משני הצדדים. אנחנו אמנם מנצלים אמונה טפלה של הצד השני, אבל למטרה נעלה.
כמובן, זה מתקדם ונאור רק בתנאי שאנחנו נהיה מוכנים לכך שגם מתינו שגופותיהם יהיו בידי האויב יזכו לאותו היחס. אני בספק אם אנחנו מסוגלים (ככל שהדבר נוגע לי אישית, אגב, כשאמות אני אשמח לארח לחברה לפגר של חזיר, אם כי אני מעדיף שלא ישחטו אותו במיוחד. אני אומר את זה רק כדי להראות דוגמה אישית).

שאלה אחרת, האם זה אכן יעבוד. אני לא יודע מה היה במלחמות ברוסיה, האם זה אכן היה משמעותי או שזה יותר פולקלור. אם זה היה משמעותי, אין זה מעיד אלא על אוזלת יד איומה של מנהיגי הדת המוסלמיים המקומיים. האם אי אפשר להוציא פסק הלכה, לפיו השהיד עולה לגן עדן גם אם נקבר עם חזיר (ויתרה מכך, עולה עוד יותר מהר, שלא תצטרך נשמתו לסבול שניה אחת מיותרת!). אם אין זה כך, איזה מין אל טיפש ורשע הוא אללה?

אגב, לפי המורה שלי לתע"י, בימי המרד הגדול של היהודים, חיסלו אותם הרומאים בשיטתיות כאשר באו לתקוף בשבת, אז לא יכלו היהודים להגן על עצמם. עד מהרה עלו היהודים על הטריק, ואז קם מהר חכם הדת של התקופה והכריז ש"פיקוח נפש דוחה שבת", ומותר להתגונן.
ישנת טוב בשעורי תע''י 10812
פסק ההלכה הנ''ל הוא מימי מרד החשמונאים ביוונים ולא מימי המרד ברומאים.
ביוונים נלחמנו (ולי השיכחון) 10856
אופס. היתה לי הרגשה שמשהו לא מסתדר. תודה.
בשתי מילים: 10628
כל הכבוד.
ב4 מילים:
כל הכבוד לך כהן!
שיחקת אותה 10631
אכן שיחקת אותה, אין מה לדבר. מאמר הזוי לעילא ולעילא. מה שכן, לפחות אתה עקבי ומאמץ את עצתך-שלך ויורה לכל הכיוונים בלי לעשות חשבון.

לא אכביר מילים בתגובה להצעותיך ולהבנותיך שבמאמר, לפחות שניים מהמגיבים ענו באופן מסודר והגיוני. רק דבר אחד:
כל מי שעיניו בראשו ועלילת סרטי "רמבו" אינה הנארטיב השולט במנטליות שלו יכול לדעת, גם מבלי להתנסות בכך, שנפילה בשבי היא אחת החוויות היותר זוועתיות האפשריות עבור חייל. אני סבור שיש בסיס מוצק להנחה שמחוץ לספרי אבנר כרמלי, היינו: במציאות, התגובה ההגיונית לנפילה בשבי היא השתנה במכנסיים. מי שזה לא קורה לו אינו גיבור, כי אם אידיוט גמור או לקוי בנפשו.
אינני מתווכח עם טענותיך לגבי מפקדי צה"ל, גם אני איני רואה עמם לרוב את המציאות עין בעין, אבל נדמה לי שמתיחת ביקורת על השבויים, על הילדים האומללים האלה, איננה הרבה יותר מנבזות גרידא. אם אינך מסכים לטענתי, הייתי רוצה לדעת האם היה לך האומץ לחזור בפה מלא על דרישתך להעמיד את השבויים לדין בפני משפחותיהם.
10676
ובכן, שי, כנראה באמת הגיעה אחרית הימים: אני ממש נוטה להסכים איתך.
צה"ל אכן נראה כזקוק לקביים. אבל, בניגוד אליך, לדעתי הבעיה היא לא בפחדנות החיילים, אלא בפרטצ'יות המערכת. עיון חפוז בעיתון הבוקר מגלה לא רק איך נשלחו השבויים לפטרל על הגבול המסוכן ביותר במדינה, אלא אף את הקלות הבלתי נסבלת בה יכול אדם להיכנס לחדרי הישיבות החסויים והחשובים ביותר שבמפקדת צה"ל בקריה, בריצה קלה.

אין ספק שהמחזה של צבא כזה הנדרש לעמוד במלחמה מול אויב חדור מוטיבציה אינו מרנין.
לכן, אני מסכימה עם הביקורת על דרג הפיקוד והביצוע הצבאי : הצבא מועל בתפקידו ומתרשל בשמירה על עצמו ועלינו. כדאי מאוד שמישהו יתעורר ויעשה משהו עם הנהלים והפקודות ומנטליות ה"סמוך" שם, אם כי ברור שזה יקרה רק אחרי כמה רבבות הרוגים בשטח, למרבה הטרגיות.

אין ספק שיש מקום להחמיר את נהלי הצבא (שמירה על בסיסים תהיה התחלה טובה).
יחד עם זאת, המאמר שלך נוטה להתעלם לחלוטין מהאספקט השני של הקיום הציוני בא"י, הקיום הדמוקרטי ולא הבטחוני. לדמוקרטיה רצוי שתהיה רתיעה מסחר באנשים, גם אם אנו מוקפים במציאות שלא נרתעת מסחר כזה. לדעתי, דמוקרטיה אמורה גם לגלות רגישות לאזרחיה שנשבו ולנסות ולחלצם. אני מבינה שאתה חדור אמונה שנזקו של נסיון החילוץ הזה רב על תועלתו, אבל וודאי תוכל לראות שקשה להשתכנע בנכונותו במיוחד מהזווית ההומניטרית.

כלומר, מה שאני מנסה להגיד זה שכמה שזה קשה, אין פה פתרון קסם. צה"ל הוא אכן קודם כל צבא, אבל של דמוקרטיה. ברור שלדמוקרטיה יש חסרונות בקרב: משטרים טוטליטריים נוחים ודומים הרבה יותר למשטר צבאי. החיילים והאזרחים כאחד ממושמעים ומתפקדים כחיילי ברזל (לרוב). אבל נראה לי שאף אחד מאיתנו לא רוצה לחיות במשטר כזה.
ואכן, אנחנו חיים בדמוקרטיה. בהמ"ש העליון שלנו אסר על הצבא לסחור באנשים ללא מטרה מיידית וגלוייה- הוא לא אסר על סחר כזה תחת איום ממשי ועניני.
בניגוד לשכנינו, אנחנו בחרנו את מנהיגנו. כשלונם הוא כשלוננו; הצלחתם הצלחתנו.
הצבא צריך להיות חזק, אמיץ, נכון לפעולה. אבל לא להכתיב את אורח החיים במדינה. לא בדמוקרטיה.
בחירה ? 10693
רק נקודה קטנה לסוף.

רשמת שאנו בחרנו ....
אבל מה אם בחרנו את מנהיגינו בהתאם להבטחות מסוימות והם לא עמדו בהן?
או שינו את דעותיהם? חוק טל למשל.

האם אין המנהיגים חייבים לעשות את שהבטיחו לבוחרים?

אחרת עליהם להחזיר את המפתחות ולרדת מהכיסא הנוח
בפרצוף או IN YOUR FACE!!! 10703
רבןתיי...
אם גם היום אתם עדיין סבורים שיש לכם פתרון ושהוא להחזיר שטחים לחיות הטרף לגרועים שבבני האדם - אם אתם עדיי יכולים לקרוא להם ככה כדי שתצבטו את עצמכם טוב טוב...
ואם זה עדיין לא כואב לכם תבקשו שישפכו עליכם מים רותחים שאולי תרגישו את כאבי המילואימניקים שסבלו לפני מותם!!!
שמאלנים יקרים ובכלל לא יקרים!!!
הבאתם עלינו אבדון ושואה שניה - אני לא מתבייש לקרוא לזה ככה ותקראו לי איך שתרצו
המצב הוא כזה בדיוק.
אני שמח שקם איש חכם כמו מר כהן שכתב את האמת ולא מנסה להתייפיף אל מול האמת.
אין פתרון למצב ולא יהיה - תפסיקו להתחסד.
ב10 שנים של תהליך השלום נהרגו יותר יהודים בפעולות טרור מאשר ב20 שנה שלפני כן.
נגזר עלינו לפול על חרב.
אבל נעשה זאת מתוך כבוד.
לא כמו שכנינו "המקופחים" הערבים שיורים על מסע הלוייה.
שלא יודעים לכבד שבויים.
שמתנהגים כמו הגרועות שבחיות הטרף.
אני מציע פה לשרוף את רמאללה על יושביה כמו שקרה בתנ"ך בפרשה המפורסמת כאשר שמעון ולוי שרפו את שכם על יושביה אחרי שאנשי שכם אנסו את אחותם דינה - כדי לכם לקרוא.
לשרוף את העיר אחרי שתפוגז כהוגן - לאחר מכן לשרוף באש כל מי שחי בעיר המקוללת הזו - את הגופות שלהם לשרוף היטב היטב. - ולאחר מכן להשליך לים כל פרט שנשאר מהם והנשרים הצבועים התנים או כל חיית השדה לא פירקה ואכלה.
לא ניתן שתיהיה שואה שניה!!!
לאהוד " פלולה,הברחן ,חמור מאוד חמור מאוד מאוד חמור מאוד מאוד מאוד מאוד...ברק אומר רק דבר אחד : כדי שיחזור לביתו המאובטח יחסית בכוכב יאיר לפני שיגיעו אליו הפורעים הערבים או היהודים.
הבן אדם כבר לא יכול להטיל את האחריות על שום מדינה הוא לא יכול להטיל אותה לא על ערפאת לא על קלינטון לא על האום שמום רק על עצמו הוא האדם שהחזיר אותנו 60 שנה אחורה ועל כך מגיע לו פרס אחד ויחיד שיתפטר ויסיק מסקנות לפני שיהיה מאוחר לו ולעם ישראל - יותר מדי צער כאב וסיכון הוא הביא למדינה הזו.
שיעזוב בשקט שאפילו העכברים לא ישמעו אותו.
שלא יגיד מילה - כי מילה שלו לא שווה יותר ממילה של ערפאת שניהם לא אמינים..הוא יכול להקים עם ערפאת באמת קואליציה עם ערפאת כמו שהציע לו ליברמן איווט אבל אני לא בטוח שערפאת יסכים לקחת את הרכיכה הזו שמתהדרת בשם המפחיד אהוד - אחד מגדולי השופטים וברק - שמכת ברק זה מכה חזקה ביותר..אני הייתי מחליף לו את השם לצ'יקן מטוגן.
שמאלנים יקרים ולא יקרים זהו נגמר הסיפור!!!
נמאס לנו לשמוע את המילה המגוכחת עד כאב שלכם " שלום" נמאס מכל גינוני הכבוד שלכם על כל פצוע ערבי אבל על יהודי שקורה לו משהו אין לכם שום רגש וחמלה.
לא רוצים לשמוע יותר את דעותיכם על פתרון אפשרי.
לעם נמאס!!!
שלום שלום ושלא נראה אותם יותר בחלום.
שהם יראו אותנו היהודים בסיוטים של החיים שלהם.
זהו.
סיימתי ..
תתחילו לקלל...
לא כפת לי...
תוציאו עליי את הקיטור שצריך להוציא על בני הבליעל האלה...כי אין לכם אומץ לעשות שום דבר משמעותי אתם אפילו פוחדים לגלות את רגשותיכם האמיתיות אבל זה בוא יבוא ואז תגלו שאתם לא עם נבחר ושאתם לא שונים משום עם אחר ונורמלי שלא היה נותן למצב כזה להתפתח ותצטרפו גם אתם להפגנות למהומות
בייי
כל הכבוד לצה"ל! 10707
כל הכבוד לצה''ל לא משום שהפגיז ברמאללה ועזה אלא שהוא מבין היטב את שדה הקרב המודרני. עקרונית, ידוע שצה''ל מסוגל למחות את עזה ורמאללה מעל פני האדמה בן לילה, אבל ניהול ''המלחמה הסימלית'' בעזה ורמאללה היום אחה''צ מעיד על כך שהוא מבין היטב שאין להפריד בין שדה הקרב ובין הייצוג שלו באמצעי התקשורת. שוב, כל הכבוד לצה''ל.
כל הכבוד לצה"ל! 10709
תפסיקו לחלק מחמאות לצבא. ראש הממשלה מסתתר בפחדנות מאחורי דובר צה"ל. אם זה היה תלוי בצבא עצמו, בטח בנפת בנימין מספר שכונות ברמאללה היו מזמן עיי חורבות.

ולעצם העניין:
הפינצטה הדקיקה שבה אנו משתמשים בפחדנות היום תעלה לנו ביוקר בשבועות הקרובים. כפי שהיום אנו משלמים על הפחדנות של הרכיכות שלמרבה הצער שולטים במדינה.
בימים הקרובים לאחר הפיגוע הבא, אני מניח ששוב תיתן שבחים לממשלה על הפחדנות שלה. אני פשוט מחכה בסבלנות, שתתפקחו רק חבל שזה יפול עליך בבום של מלחמה כוללת (ה"התלקחות אזורית" בפי הרכיכות).
כל הכבוד לצה"ל! 10714
משה,
אל תפנה אלי בלשון רבים. למרות מצב החירום אני עדיין אדם פרטי ולא הפכתי להמון כזה או אחר. אם ברצונך לפנות לכולם או לשמאלנים או להשד יודע מי ולשאת את דבריך, אתה יודע איך לעשות זאת.
ההולנדי המעופף 10734
יש לי רעיון. הוא נשמע מטופש, אולי, ומובן שאינו פתרון מושלם, אבל לבטח הוא מעט יותר הומאני מרוב הרעיונות העולים כאן.

מטוסי כיבוי.

דמיינו לכם - התפרעויות, המון פלסטינאי זועם, יריות באויר, או לעבר בניינים ועוברי אורח. ואז, מלמעלה, אלפי ליטרים של מי ים תיכון צוננים מוטלים באחת על ראש המפגינים. אף אחד לא מת, אף אחד לא נפצע - מישהו אולי יצטנן. תמונות מגניבות ב-CNN. לעומת זאת - רוב הנשקים במתחם יפסיקו לפעול, ומצב הרוח של חלק גדול מהנוכחים יקבל תפנית פתאומית לכוון ערב שקט ליד הרדיו.

במקרים חריגים במיוחד, נתן לתבל את מי הים במעט שפכים - הרי זה מצרך שאין לנו כל חוסר בו.

אני כבר מדמיין לעצמי את הודעת הגינוי הבאה באו"ם - הרינו לגנות את ישראל על כי, באופן שיטתי ומכוון, הרטיבה אזרחים חפים מפשע. הרי לכם פשעי מלחמה.

נשמע מטופש? מוזר? חשבו על זה שוב.

(אגב - האמצעי יעיל מאד, ואולי אפילו יותר, כנגד התפרעויות מבית. המון יהודי או ערבי זועם? מקלחת. דוסים מתפרעים בכביש בשבת? שכשוך. אוהדי בית"ר שורפים ת'מועדון? טוב, נו, כמה דברים אי אפשר להפסיק...)
משעשע 10736
זו תהיה הוכחה ניצחת לטענותיה של סוהא ערפאת על הלוחמה הכימית-ביולוגית של ישראל ברש"פ - הישראלים ממטירים H2O על הפלסטינאים!
מעניין גם עד כמה אפשר לדייק בפעולה מסוג זה. ידועים מקרים רבים של שקיות-מים שנחתו על אחת המורות במקום על הנמען המקורי (כן, אני נוטה להאמין להכחשות), כך שאין ספק שתכניתך תרטיב גם מתנחלים וחיילים.
ההולנדי המעופף 10737
ממש חלום רטוב.
ההולנדי המעופף 10742
נחמד מאד.
אגב, הנשק לא יפסיק לפעול (תאורי הרטיבות המשביתה נשק הם מתקופות שבהן היה צריך להכניס אבק שריפה לבית הבליעה של הרובה. לא כדורים חתומים).

הנשק כן צפוי להחליד במשך הזמן, דבר שיכריח את הפלשתינאים לחתום על הסכם אוסלו ג', שבו יקבלו נשק שמיש לרצח ישראלים.
ההולנדי המעופף 10747
מבריק. בכל הרצינות, רעיון ענקי. ואם אפשר גם להכניס מדוזה נרגזת או קומוניסט (הדג, לא איש עם משקפיים ודעות מיושנות) מופתע, מה טוב.
ההולנדי המעופף 10754
איני מכיר את הדג הנ"ל -
איזה מחדל!

בכל אופן, כל שנותר לנו הוא לפנות לרשויות המוסמכות ולהציע את הרעיון. מי מגנרלינו קורא את האייל הקורא?
ההולנדי המעופף 10757
היות והרעיון קל לביצוע, אינו כרוך ברכישת נשק מארצות הברית ואינו יקר - הוא לא יתקבל, אלא אם תוקם ועדה שדיוניה יימשכו שני עשורים, במהלכם יקבלו חבריה את משכורתם השמנה הרגילה.
גשם גשם משמים 10857
כשתשכנע את הממשלה להמטיר מי ים על הפלשתינאים, פתח בהזדמנות זו סטארט-אפ על קו התפר: מפעל לייצור שכמיות. זה בסדר, אם לא אתה, מישהו אחר יעשה את זה. יש לך נשק נגדי, לפני שהגניוס היהודי מקפל שוב את הזנב?
הגשם הגשם, הזמר הוא לך 10864
רק למען המראה המלבב של המון פלסטיני זועם בתלבושת אחידה של שכמיות כחלחלות ועליהן, באותיות קידוש לבנה, הכתובת "הסתדרות פועלי ישראל" (אחרות לא נמכור להם) - רק למען מראה זה כדאי ורצוי לישם את התכנית.

פרט לכך - אני לא מדבר על יצירת גשם מלאכותי. אני מדבר על הטלת כמות ניכרת של מים מגובה נמוך ככל האפשר, בכח רב ככל האפשר. קל מאד להיות המון מתפרע כאשר זורחת השמש, אתה בטריקו וג'ינס או שרוול ולפיד בוער בידך. נסה להשתולל כשהמים מגיעים לברכיים, הלפיד ספוג וכבוי, ועליך שכמיה או ברדס.

ולמען השלם הרעיון - נתן תמיד להוסיף למים מני מרכיבים אקזוטיים. מי שופכין, למשל. חשוב על הסימבוליות.
רעיונות קשורים אחרים:
1. גז צחוק
2. מי קולון (שוב, סימבוליות)
3. ידוע כי ישראל עיכבה כספים רבים השייכים לרשות בבנקים ישראליים. נתן, לדעתי, להחזיר את הכסף, בשטרות קטנים ובדרך האויר, מעל כל הפגנה המראה נטיה לאלימות. לזאת יקרא צדק פואטי.
או במטבעות 10868
נדמה לי שבאירלנד משתמשים בשיטה דומה - כלי רכב משטרתיים, שנראים כמו משאיות כיבוי רק בכחול, שמשפריצים מיים בלחץ גבוה על מתפרעים.

אם לא אירלנד, אז מקום אחר, או בכלל לא. אבל אני די משוכנע ששמעתי על הרעיון הזה איפהשהו.
השפריץ המקפיץ 10871
למיטב ידיעתי, גם למשטרת ישראל אמצעים כאלה. נשגב מבינתי מדוע לא השתמשו בהם - ביחוד בהפגנות של ערביי ישראל - כתחליף לירי בנשק חם.
כי זה לא ממש יעיל 10908
חטפתי בתור נער המון שפריצים כאלו, בהפגנות מימי רבין העליזים ואני יכול לספר לך שזה לא שווה יותר מידי. כל מה שצריך כדי להתגונן זה מעיל-דובון+הפניית הגב לזרנוק.

אלו היו דברים טובים כנגד נערים שסירבו להרים יד או לקלל שוטרים גם כשנגררו משערות ראשם (נסיון אישי) או נרמסו על ידי סוסים (כנ"ל) כשמדובר על זריקת אבנים וירי, זה בדיוק מה שנדרש מהצד שכנגד.
גשם גשם משמים 11291
על מנת לחזק מעט את רעיוני המופלא (מטוסי כיבוי לפיזור הפגנות, למי ששכח) - מתוך מאמר ב-"הארץ" של היום:
כותרת: ברמאללה כבר שכחו את אל-אקצה, מאת עמירה הס.
מתוך כותרת המשנה: "כדורי הגומי ורימוני הגז לא פיזרו את המפגינים, הגשם דוקא כן."
מתוך המאמר עצמו: "...עוד הד של אבן מתנגשת, וכדור גומי בתשובה, ושריקה לאמבולנס, ופתאום, בשתיים ועשרים דקות, התחיל לרדת גשם חזק, וכל החבילה הזו, של צעירים שאינם נרתעים מכדורים חיים, נפוצה לכל עבר."

תודה ושלום. עכשיו.

את המאמר כולו נתן לקרוא ב:
כל הכבוד על הרעיון ... 10743
רעיון מבריק...
ציטוט מהתנ''ך. 10744
כאשר שמעתי על המקרה שאי אפשר לתאר אותו במונחים של בני אנוש שקרה אור לאתמול ברמאללה נזכרתי ישר בפרשה מפורסמת מספר בראשית.
והחלטתי לכתוב אותה לפניכם כדי להראות לכם איך פעם פתרו בעיות.
בראשית ,ל"ד
"ותצא דינה בת לאה אשר ילדה ליעקב לראות בבנות הארץ .וירא אותה שכם בן חמור החוי נשיא הארץ ויקח אותה וישכב איתה ויעננה.
ותדבק נפשו בדינה בת יעקב ויאהב את הנער וידבר על לב הנער.ויאמר שכם אל חמור אביו לאמור קח לי את הילדה הזו לאישה .ויעקב שמא כי טמא את דינה בתו ובניו היו את מקנהו בשדה והחרש יעקב עד בואם.
ויצא חמור אבי שכם אל יעקב לדבר איתו.ובני יעקב באו מן השדה כשמעם ויתעצבו האנשים ויחר להם מאוד כי נבלה עשה בישראל לשכב את בת יעקב וכן לא יעשה.
וידבר חמור איתם לאמור שכם בני חשקה נפשו בבתכם תנו נא אותה לו לאשה.והתחתנו אתנו בנותיכם תתנו לנו ואת בנותינו תקחו לכם.ואתנו תשבו והארץ תהיה לפניכם שבו וסחרוה והאחזו בה .ויאמר שכם אל אביה ואל אחיה אמצא חן בעיניכם ואשר תאמרו לי אתן .הרבו עליי מאוד מוהר ומתן ואתנה כאשר תאמרו אלי ותנו לי את הנער לאשה.
ויענו בני יעקב את שכם ואת חמור אביו במרמה וידברו אשר טימא את דינה אחותם.ויאמרו אליהם לא נוכל לעשות הדבר הזה לתת את אחותנו לאיש אשר לא ערלה כי חרפה הוא לנו.אך בזאת נאות לכם אם תהיו כמונו להמול לכם כל זכר .ונתנו את בנותינו לכם ואת בנותיכם נקח לנו וישבנו איתכם והיינו לעם אחד.ואם לא תשמעו אלינו להמול ולקחנו את בתנו והלכנו .
וייטבו דבריהם בעיני חמור ובעיני שכם בן חמור.
ולא אחר הנער לעשות הדבר כי חפץ בבת יעקב והוא נכבד מכל בית אביו .ויבוא חמור ושכם בנו אל שער עירם וידברו אל אנשי עירם לאמור.האנשים האלה שלמים איתנו וישבו בארץ ויסחרו אותה והארץ הנה רחבת ידיים לפניהם את בנותם נקח לנו לנשים ואת בנותינו נתן להם.אך בזאת יאתו לנו האנשים לשבת אתנו להיות לעם אחד בהמול לנו כל זכר כאשר הם נימולים .מקנהם וקניינם וכל בהמתם הלוא לנו הם אך נאותה להם וישבו איתנו.וישמעו אל חמור ואל שכם בנו כל יוצאי שער עירו וימולו כל זכר כל יוצאי שער עירו.ויהי ביום השלישי בהיותם כואבים ויקחו שני בני יעקב שמעון ולוי אחי דינה איש חרבו ויבואו על העיר בטח ויהרגו כל זכר .ואת חמור ואת שכם בנו הרגו לפי חרב ויקחו את דינה מבית שכם ויצאו. בני יעקב באו על החללים ויבוזו את העיר אשר טמאו אחותם ץאת צאנם ואת בקרם ואת חמוריהם ואת אשר בעיר ואת אשר בשדה לקחו .ואת כל חילם ואת כל טפם ואת נשיהם שבו ויבוזו את כל אשר בבית .ויאמר יעקב אל שמעון ואל לוי עכרתם אותי להביאשני ביושב הארץ בכנעני ובפריזי ואני מתי מספר ונאספו עליי והכוני ונשמדתי אני וביתי.ויאמרו הכזונה יעשה את אחותנו???"
כמה הערות ..
1. דינה נאנסה על ידי בחור בשם שכם מהעיר שכם.זו אמנם לא רמאללה אבל האיזור דומה עד מאוד.
2. היא נחטפה והייתה בזמן שחמור ושכם בנו באו לבקש את ידה מיעקב שבויה בביתם.
3. הנקמה היא שכל זכרי העיר הומתו בחרב וכל רכוש תושבי העיר הוחרם ונבזז בילדים והנשים הפכו לעבדים.
4. הסיקו מסקנותיכם מה צריך לעשות לעיר המקוללת רמאללה.
לדעתי מה שעשו שמעון ולוי הוא כעין וכאפס לעומת מה שצריך היה לעשות וזה להחריב את העיר הזו מהיסוד ולשרוף את כל תושביה באש הגיהנום.
שבת שלום!
והציטוט המשלים: 10748
גם בקטע שציטטת סולד יעקב ממעשיהם של שמעון ולוי והוא מוסיף לגנותם על כך אפילו באחרית ימיו. בעוד הוא מברך אחדים מבניו האחרים כך הוא פונה אליהם: "שמעון ולוי כלי חמס מכרותיהם (אנשי חמס הם). בסודם אל תבוא נפשי בקהלם אל תחד כבודי כי באפם הרגו איש וברצונם עיקרו שור (התעללו בו)." בראשית מ"ט 5-6.
נו, סוף סוף 10774
סוף סוף גם לאייל יש את הגרסה המטורפת של הקנאים הנוצריים.
praise the LORD praise JEEESUS!!!
מעניין שכל המטורפים האלו תמיד שולחים אנשים אחרים לשרוף 'באש הגיהנום'
סוף סוף צדק 11034
רק רציתי להגיד לך שאתה צודק לחלוטין, את דבריך גם אני אומר כבר מאז חטיפת החיילים.
דרך הכתיבה אף יפה.
כל הכבוד!

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים