הכנסת מתפזרת 4025
לאחר שתקציב המדינה לשנת 2020 לא אושר בכנסת עד המועד שנקבע בחוק, שחל אתמול בחצות, הכנסת התפזרה. בחירות חדשות ייערכו ב-‏23 במרץ, ועד אז תכהן הממשלה הנוכחית כממשלת מעבר.
קישורים
הכנסת התפזרה, הולכים לבחירות: מה צפוי וכמה זה יעלה? | מדריך - ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

פייר, הופתעתי 729886
הייתי בטוח שמדובר בעוד סבב של איומים שיסתיים באיזשהו הסכם בין כחול לבן לליכוד.
ברוך שפטרנו 729895
ברוך שפטרנו מהממשלה הגרועה שראיתי בתולדותי.
ברוך שפטרנו 729903
למה, ממשלה ממוצעת. פחות טובה מהקודמת, יותר טובה מהבאה.
ברוך שפטרנו 729904
חלילה. תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר.
ברוך שפטרנו 729908
בלי קשר לאיכות הממשלה, הפתגם הזה הוא אחד הפתגמים הפחות מוצלחים מבחינת הקשר שבין המשל לנמשל: הרי חוץ מהאזורים שקרובים לקטבים, החושך רגע לפני עלות השחר חשוך בדיוק כמו שמונה (פלוס) השעות שלפניו.
ברוך שפטרנו 729912
נראה לי שאם נשנה ל״הכי קר״ אז המימרה גם תהיה נכונה וגם תתאים לאנלוגיה שמאחוריה.
ברוך שפטרנו 729918
נכון, אבל הוא אסתטי.
ברוך שפטרנו 729909
בממשלה שלפניה היו יותר קיצוניים שדידרדרו את המדינה מתחת לסף הדמוקרטיה: חוק הלאום, גירוש מהגרי עבודה ומבקשי מקלט, התנכלות לאירגוני זכויות אדם, צנזורה של אמנים ויצירות אמנות והקצנת הביטויים כנגד ערבים ושמאלנים. הממשלה הנוכחית לפחות הגנה על המערכת המשפטית מפני ההסתה וההתנכלויות אליה ולכן היא לא יכולה להיחשב כגרועה יותר מקודמתה.
ברוך שפטרנו 729911
גירוש מהגרי עבודה זה לא דמוקרטי?
ברוך שפטרנו 729914
לא. הפרת זכויות אדם זה צעד אנטי-דמוקרטי.
ברוך שפטרנו 729920
רוב האנשים מלבדך אינם משתמשים במילה ב-"דמוקרטיה" כשם-קוד ל-"דברים שארז אוהב".

(ולפני שאתה קופץ: (1) אני לא תומך בהפרת זכויות אדם, וחושב שתמיכה בהפרתם אינה לגטימית. (2) אני סולד ממדיניות ההגירה של ישראל ומתנגד לגירוש גורף של מהגרי-העבודה הלא-חוקיים - אבל העמדה ההפוכה היא בהחלט גם לגטימית וגם דמוקרטית).
ברוך שפטרנו 729975
רוב האנשים כולל אני משתמשים במילה ''דמוקרטיה'' במובן של שמירת זכויות המיעוט ולא רק רצון הרוב. גירוש מסיבי של אנשים אינו דמוקרטי וכעניין לא מוסרי הוא בוודאי לא לגיטימי.
ברוך שפטרנו 729992
אין שום הכרח שדמוקרטיה‏1 תיהיה קוסמופוליטית, ודמוקרטיה‏1 אינה עומדת בסתירה למדינת לאום. אני מבין שאתה לא מחבב וריאציות כאלה של דמוקרטיה, אך הן אינן פחות דמוקרטיות‏1 בגלל זה.

1 אפילו אם ב-"דמוקרטיה" אתה מתכוון ל-"דמוקרטיה ליברלית".
ברוך שפטרנו 730012
גם במדינת לאום הפרת זכויות אדם היא סתירה מהותית לדמוקרטיה. בנקרה הספציפי של ישראל, כמשתמשים בנימוק ''מדינת היהודים'' כתירוץ לאפליה, הדרה, גירוש והתעמרות במבקשי מקלט זה מחליא שבעתיים וצבוע במיוחד כל פעם כשמוזכרת השואה.
ברוך שפטרנו 730010
נניח שנמאס לך להיות כאן (בגלל ה"כיבוש" ובכלל), ומתחשק לך להיות תושב שוויץ, למשל. ואז אתה אורז את עצמך ואת כל אשר לך, טס לשם, שוכר איזה בית, ומתחיל לעסוק, נניח ברוכלות, כדי לקיים שם את עצמך ומשפחתך. ונניח שממשלת שוויץ לא רואה את מעשיך אלה בעין יפה מגרשת אותך. האם תחשוב שהמעשה הזה שלה הינו מעשה בלתי מוסרי ובלתי ראוי?
ברוך שפטרנו 730011
אם ההגירה היתה יוזמה פרטית שלי, לממשלת שווייץ היה זכות לגרש אותי אבל אם הובאתי ע''י חברת קבלן לעבוד שם בשכר זעום ושוכנתי בשכונת עוני, לממשלת שווייץ היתה מחויבות לקלוט אותי ולתת לי תנאים טובים יותר. ואם לא צריכים שם את שירותיי, לתת לי הזדמנות למצוא עבודה בעצמי או לעזוב מיוזמתי.
ברוך שפטרנו 730015
לא ברור לי אם אתה מתכוון לקבלן שפועל לפי חוקי המדינה או קבלן שפועל נגד החוק על דעת עצמו. מדובר בשני מקרים שונים בתכלית.
כך או כך מהגרי העבודה אצלנו לא הובאו על ידי קבלן לא חוקי ולא בלתי חוקי אלא על דעת עצמם, ואחרי שפלשו מסיני באופן לא חוקי, התמקמו כאן והחלו לחפש עבודה.
אז למה אתה אומר שלממשלת שוויץ הייתה זכות לגרש אותך, ואילו לנו אין זכות כזאת ואם נעשה כך, יהיה זה מעשה בלתי מוסרי?
אני רואה בגישתך המפלה, גישה אנטישמית גזענית.
ברוך שפטרנו 730018
אני התייחסתי בדבריי למהגרי עבודה בהתאם לשאלתך. הבאתם ע"י חברות קבלן בתנאים הגרועים ביותר וזניחתם לאחר מכן הם פשע מוסרי. כנ"ל היחס למבקשי מקלט שברחו מדיקטטורות עקובות מדם בארצותיהם וזכו כאן ליחס נוראי שלא מוסיף לנו כבוד כבני אדם וכיהודים. כשהיה אפשר להעביר אותם בעזרת האו"ם למדינות שהסכימו לתת להם מקלט זה נמנע ע"י נתניהו בהשפעת שפי פז הגזענית המנוולת.
המשפט האחרון שלך מגוחך. מעבר לכך שהוא מציג את בורותך וצרות אופקיך, הוא גם מעיד על חוסר הבנה ועיוות של דברים. צא ולמד מהי אנטישמיות.
ברוך שפטרנו 730023
בשאלתי לא דברתי כלל על קבלנים, אלא על יזמה עצמית שלך, כשם שמהגרי העבודה אצלנו באו ביזמתם ואיש לא הביאם. איני יודע לשם מה הכנסת קבלנים למקום שבו הם אינם.
ומה היא אנטישמיות אני לא צריך ללמוד מעיתון הארץ שממילא איני יכול לקרוא את הכתבות בו. שהם ילמדו ממני. אני מוכר להם את זה בחינם.
ברוך שפטרנו 730034
מהגרי עבודה רבים הובאו לכאן ע"י חברות כח אדם עם תנאי העסקה גרועים ומניעת זכויות בסיסיות מהם.
ברוך שפטרנו 730035
אני לא מבין מה הקשר בין תנאי העסקה גרועים לבין זה שעכשיו צריך לתת להם אזרחות? אזרחות זה כאילו פיצוי על מניעת זכויות? אם תנאי ההעסקה אכן גרועים ונמנעו זכויות בסיסיות יש לפעול לשינוי המצב הזה. במידה ותנאי ההעסקה יהו הוגנים - אז תהיה מוכן לגירוש של עובד בתום החוזה שלו?
ברוך שפטרנו 730039
מי דיבר על אזרחות? תנאי העסקה הוגנים של שכר מינימום ופנסיה ואפשרות להתחתן עם בחירי ליבם. מה שכן, עובדים שנמצאים כאן שנים רבות ותורמים למדינה זכאים גם לאזרחות אבל זה כמובן לא ייתכן במדינה האתנו-דמוקרטית שלנו.
ברוך שפטרנו 730042
אוקי אז נניח שהם קיבלו שכר מינימום ותנאים הוגנים, עכשיו נגמר החוזה, האם אפשר לגרש את העובד בחזרה לארץ מוצאו?

לא הבנתי, מישהו אוסר עליהם להתחתן?
ברוך שפטרנו 730044
לגבי העסקת עובדים זרים ישנם זכויות מוגדרות. זה המקרה של שהיית עובד זר לאחר סיום העסקתו - קבלת כזפי פיקדון שהופקדו לו ע"י המעסיק וגם אפשרות להיות מועסק ע"י מעסיק אחר. לגבי נישואין, ראה את הלינק השני בתגובה הקודמת שלי.
ברוך שפטרנו 730045
ראה גם את הקישור הזה.
ברוך שפטרנו 730051
אוקי, אבל אם הוא לא מוצא מעסיק אחר מה אז?
ברוך שפטרנו 730053
עוזב את הארץ עם הכספים שנצברו עבורו.
ברוך שפטרנו 730048
ישנם עובדים זרים שמובאים לכאן בצורה מסודרת על ידי חברות כוח אדם מהפיליפינים לצורך טיפול בקשישים ומתאילנד לצורך עבודות חקלאיות. הם נרשמים כאן וחוזרים למדינותיהם לאחר שמסתיימת תקופת עבודתם. המקורות שהבאת עוסקים בעובדים אלה.
כל נושא הזרים שממלאים את שכונות דרום תל אביב וממררים את חייהם של התושבים שם, ומאבקה של שפי פז כנגד פסיקות בית המשפט העליון כלל לא קשור בעובדים האלה, אלא בפולשים שהגיעו לכאן ביזמתם בעיקר כאשר עדיין לא נבנתה הגדר בגבול סיני, ולא ניתן לגרשם בגלל פסיקות בית המשפט העליון. מכך שאתה כל הזמן מחזיר את הדיון לעובדים מהסוג הראשון, אני מבין שאתה תומך בגרוש כל הפולשים הזרים האחרים, ובעצם אתה תומך במאבקה של שפי פז. האם לא כך הוא?
ברוך שפטרנו 730049
אני מתייחס לשני המקרים - עובדים זרים ומבקשי מקלט (שלשניהם מנוולים קוראים מסתננים). בין הראשונים ישנם גם אפריקאים שהובאו לכאן לעבודות כמו ניקיון ותחזוקה. את אלה ואת אלה רוצים נבלים לא מעטים (ושפי פז בראשם) לגרש או לכלוא על לא עוול בכפם (כמו היריב החדש של נתניהו). ושקר וכזב שהם מיררו את חיי תושבי שכונות דרום ת''א. רובם אנשים הגונים ששיעור שייכותם לפשע אינו עולה על זה של האוכלוסיה הכללית. ההתנגדות להם נובעת מצבע עורם.
ברוך שפטרנו 730063
עד כמה שידוע לי האפריקאים שהתמקמו בדרום תל אביב אינם מבקשי מקלט, כי לא רדפו אותם במדינה שממנה הגיעו, אלא מבקשי עבודה שהסתננו מסיני לפני שנבנתה שם הגדר. לא ידעתי שיש אפריקאים שהובאו על ידי קבלנים לעבודות ניקיון, אבל אם יש כאלה זה ברור שברגע שהם מסיימים את העבודה עליהם לחזור לארצם כמו המטפלות הפיליפיניות ועובדי החקלאות התילאנדים. הרי אף אחד לא עשה עמם חוזה של מתן אזרחות אצלנו.
כשפתחתי בפתיל הזה הבאתי כדוגמא מקרה שבו אתה מחליט להעתיק את מקום מגוריך לשוויץ נגד החוק והסכמת שמותר למדינת שוויץ לגרש אותך. אז למה ליהודי אסור להתמקם במדינת שוויץ כנגד החוק אם הוא רוצה בכך, ולאפריקאים מותר להתמקם במדינת היהודים שלא כחוק? לגישה מפלה כזאת אני קורא אנטישמיות.
ברוך שפטרנו 730106
את הדרפורים לא רדפו? סתם הממשלה נתנה מעמד של תושבי ארעי בנדיבותה בלי סיבה? רדפו גם בסודן וגם בקהיר (אירועי ככר מוסטפא מחמוד). וזה בלי קשר לשאלה האם אכן מעמד של פליט ניתן רק במדינה הראשונה שבורחים אליה. למיטב ידיעתי התשובה היא "לא" וזו פרשנות שמשום מה השתרשה בישראל כמובנת מאליה.
ברוך שפטרנו 730127
כשפתחתי את הפתיל בתגובה 730010 התכוונתי אך ורק לאנשים שהגיעו לכאן ביזמתם כדי לחפש עבודה, ואלה רוב רובם של הזרים שמציפים את שכונות דרום תל אביב. אנשים שנאלצו לעזוב את ארצם בגלל רדיפות לא כלולים בקבוצה הזאת.
ברוך שפטרנו 730149
>> ואלה רוב רובם של הזרים שמציפים את שכונות דרום תל אביב

כתבת את זה במודגש כאילו זאת עובדה מוצקה, אבל האמת היא שלעולם לא נדע.
לא נדע משום שהמדינה מנעה מהם להגיש את בקשות המקלט, ונמנעה מלטפל בבקשות שכן הוגשו.
המדינה בחרה במודע לא לבדוק האם הם זכאים למקלט, וסיבותיה עמה.
היא העדיפה לתת להם הגנה קבוצתית במקום, מין פטנט ביניים שימנע בדיקה פרטנית של כל אחד מהם.

"מי שהוכר כזכאי להגנה קבוצתית אינו רשאי להגיש בזמן היותו זכאי להגנה קבוצתית בקשה לבחינה פרטנית של המעמד. להערכת רשות האוכלוסין וההגירה, כ-‏85% מכלל המסתננים ומבקשי המקלט בישראל זכאים להגנה קבוצתית זמנית לאנשים שלפי הגדרתה הם במצב דמוי פליטות לטווח ארוך."‏1
"מדינת ישראל לא גיבשה מדיניות להתמודדות עם התופעה של כניסת הגירה מעורבת לישראל, ולא גיבשה מדיניות כלפי מי שנמצאו זכאים להגנה קבוצתית, ובכלל זה אופן סיום ההגנה הקבוצתית."‏1

___________
1 המדיניות כלפי אוכלוסיית המסתננים, מבקשי המקלט והפליטים בישראל ובמדינות אירופה. הכנסת, מרכז המחקר והמידע, מאי 2012.
ברוך שפטרנו 730067
>> ולא ניתן לגרשם בגלל פסיקות בית המשפט העליון.

ולא ניתן לגרשם כי המדינה נתנה להם הגנה קבוצתית.
ברוך שפטרנו 729913
הממשלה הזו עשתה הרבה פחות באופן כללי.

מצד שני, זו הממשלה הראשונה של ביבי עם הישג לדפי ההיסטוריה (משהו שדומה להסכמי שלום). לכן הוא הצליח לשבור בצורה מאוד משכנעת את השיא של ברק.
ברוך שפטרנו 729916
איזה שיא של ברק?
ברוך שפטרנו 730000
הממשלה שכיהנה זמן קצר ביותר.
ברוך שפטרנו 730004
אה, הבנתי.
פשוט יש כמה אפשרויות, ביניהן הממשלה שמחדליה הביאו למספר המתים הרב ביותר.
ברוך שפטרנו 729917
הממשלה הנוכחית היתה גרועה באופן אובייקטיבי ומדיד. בלי שום קשר אם אני מסכים או לא מסכים עם המדיניות שלה.
ברוך שפטרנו 729922
אבל לא בהכרח יותר מקודמתה.
ברוך שפטרנו 730082
הממשלה הקודמת הצליחה להעביר תקציב.
ברוך שפטרנו 730083
מה זה הצליחה? לא היתה כוונה לא להעביר תקציב כדי להכשיל שותפה קואליציונית.
ברוך שפטרנו 730146
מ.ש.ל.
ברוך שפטרנו 729919
הממשלה הנוכחית - שנוסדה אחרי הפאניקה וחוסר הידיעה שלכאורה הצדיקו חלק מצרות הסגר הראשון - ממשיכה להפעיל מעקבי שב"כ ומשטרה שנועדו עבור חיילי אויב וטרוריסטים על מיליוני אזרחיה, להעניש עונשים קולקטיביים אכזריים וממושכים בגלל שיקולים פוליטיים מגזריים, לגזול מהאזרחים זכויות בסיסיות של פרנסה, תרבות ובעיקר חינוך ילדים עקב מחדלים וניהול פושע, היסטרי ולא ענייני‏1.
התנכלות לארגוני כח אדם? הממשלה הזו מתנכלת ל-‏80% מאזרחי המדינה.
צנזורה של אמנים? כל האמנים כבר שנה בבית בלי פרנסה, הם חולמים על הימים בהם אפשר היה לצנזר אותם.
הקצנת הביטויים נגד שמאלנים? אתה צוחק? בחצי האחרונה כל אדם שיצא להפגין, שמאלן או לא, הפך אוטומטית לבוגד שתוקע סכין בגב המדינה.

1 גם היום התבשרנו שילדי הגנים ימשיכו ללמוד - אבל רק עד 13:00 (WTF?). אם הם כבר פגשו את שאר ילדי הגן והחליפו מוצצים וכריכונים ביניהם עד אז, מה יעזור להוציא אותם באמצע היום - חוץ מאשר לחרב את פרנסת ההורים שלהם ששוב צריכים להפסיד ימי עבודה שלמים לחינם? גם לילדים עצמם כל הבלגנים האלה מזיקים מאד.
ברוך שפטרנו 729921
סגרים של קורונה יש גם במדינות נאורות משלנו. אם ביידן היה נשיא ארה''ב גם אצלו היו סגרים.
הסתת נתניהו כלפי מתנגדיו זה לא דבר חדש ולא קשור לקואליציה מסוימת שהוא עומד בראשה.
מעקב השב''כ של אזרחים הוא בסך הכל זליגת מדיניות הכיבוש לקו הירוק כחזונו של הנביא ישעיהו המודרני.
אני לא בעד הזחילה של בני גנץ לעוד קואליציה עם הנאשם אבל חייבים להודות שהפעם היו בממשלה גם מבוגרים אחראים (ביחוד במשרד המשפטים) ולא רק גזענים, לאומנים ופוליטיקאים אנטי-דמוקרטיים.
ברוך שפטרנו 729936
כמו במשפחות האומללות, גם הסגרים אינם זהים וכל סגר מאמלל בדרכו הייחודית.
למשל, אתמול הבאתי לכאן נתון שמראה שממוצע ימי החסר של תלמידים בעולם הוא שליש משל ילדי ישראל.
למשל, בישראל ברור מאד באיזה קהילות יש התפשטות מובהקת, ובאיזה קהילות שום דבר לא נאכף כדי לרסן את ההתפשטות הזו.
כל המתודולוגיה של "גם אצל אחרים גרוע", שחוזרת כאן תדירות, מופרכת בכל כך הרבה רמות, שזה ממש מתסכל. אולי אפשר היה להתעלם מהביקורת על מלחמת יום הכיפורים, כי הגרמנים/אמריקאיים/מצרים/עירקים עשו את זה יותר גרוע.

הסתת נתניהו לא חדשה, אבל היא עלתה מדרגה.
גם להתייחס לקפיצת מדרגה של זליגת מדיניות הכיבוש כ"בסך הכל" זו אמירה שהתחביר סובל, אבל המציאות דרמטית הרבה יותר.גם אם תהליך צפוי מראש (לדעתך), עדיין הגעה שלו לנקודת שבר משמעותית היא לא דבר של מה בכך.
והזחילה של גנץ - על יתרונותיה הפרקטיים נניח - הפגיעה שלה בדמוקרטיה הישראלית, ביכולת האיזון בין הגושים וביחס בין הצבעה בקלפי לתוצאה, היא חמורה מאין כמוה ותשפיע לעשרות שנים. כבר אמרתי כאן שגנץ סיים את מה שיגאל עמיר התחיל.
ברוך שפטרנו 729967
מסכים עם הכל, חוץ מהפרובוקציה במשפט האחרון.
ברוך שפטרנו 729948
... וחתמה על הסכמי שלום וביטלה את הסיפוח - מבחינה מדינית זאת אולי ממשלת נתניהו הטובה ביותר בהיסטוריה.
ברוך שפטרנו 729951
הסכמי נשק בחסות נשיא ארה"ב הגרוע ביותר בכל הזמנים‏1 הם לא הסכמי שלום. הסכם שלום הוא הסדר שתי מדינות על בסיס גבולות 67 כולל חלוקת ירושלים.
ביטול הסיפוח הוא פועל יוצא מאותם הסכמים, מבורך כשלעצמו אבל לא תוצאה של מדיניות נתניהו ובודאי לא של הקואליציה שלו.

1 הישג לא קטן לאור ישיבתם בבית הלבן של ג'יימס ביוקנן, רונלד רייגן וג'ורג' בוש הבן
ברוך שפטרנו 729952
בכל פעם שאני חושב שכבר לא תצליח להפתיע אותי המציאות ("הסכם שלום הוא הסדר שתי מדינות על בסיס גבולות 67 כולל חלוקת ירושלים") טופחת על פני.
ברוך שפטרנו 729954
כן, הוא היה נשיא גרוע (גרוע יותר מג'ונסון וביוקנן? תן לזמן לשפוט) - ובכל זאת, הסכמי שלום. נשיאים גרועים יכולים לגרום לדברים טובים לקרות (וההפך). כשמדובר בהסכמי שלום עם מדינות המפרץ אין מה לדבר על הגבול או על חלוקת ירושלים, זה, אני מקווה, יהיה חלק מההסכם עם הפלשתינאים. אפשר לקוות שההסכמים האלה יחד עם ביידן בבית הלבן יחזירו את ישראל והפלשתינים לשולחן המשא והמתן. ביטול הסיפוח הוא תוצאה של הקואליציה הספציפית שהוקמה. מה היה קורה אילו ליברמן ובנט היו מצטרפים במקום גנץ ופרץ?
ברוך שפטרנו 729957
ההבנה שחילחלה אצלי לגבי ההסכמים הנ"ל, היא שמבחינת האמריקאים, הם בעיקר הרוויחו המון כסף תמורת כמה חוזים שנחתמו בין כמה הנסיכויות הקטנות האלה במזה"ת - אלה שלחוף הים הפרסי, ואלה שלחוף הים התיכון.
אנחנו הרווחנו כמה דברים, ואולי גם הפסדנו כמה דברים‏1, אבל בעצם אנחנו חלק קטן בסדר העניינים הכללי.
הענין הזה מהדהד אצלי גם לגבי מלחמת יום הכיפורים שחזרה לאחרונה לתודעה עקב "שעת נעילה"‏2, שככל שנחשפים יותר מסמכים ומידע לגבי תחילתה, מתברר שהגורם העיקרי לכך שישראל לא הוציאה מכה מקדימה שעשויה היתה לשנות את כל התנהלות המלחמה היא לחץ אמריקאי בלתי מתפשר לא לעשות כך - מה שאפשר לאמריקאים כתוצאת המלחמה להוציא את הרוסים ממצרים, להפוך אותה לבת חסות ולמכור גם לה נשק בעשרות מיליארדים. מבחינתם מלחמת יום הכיפורים היתה הצלחה גדולה. אז מה אם הנסיכות הקטנה לחופי הים התיכון שילמה מחיר כבד מנשוא?

1 התוצאה של הגדלה נדרשת מיידית בתקציב הבטחון עקב הסכם שלום בהחלט מעוררת חשד ותמיהה.
2 שאונס ההיסטוריה וביזוי נפגעי המלחמה שלה ראויים לדיון אחר.
ברוך שפטרנו 729960
ליברמן ובנט לא היו יכולים לפעול למען מדיניות המנוגדת לרצון ארה''ב והמפרציות מעבר לרמה הצהרתית.
ברוך שפטרנו 729961
לא שזה מונע סיפוח בפועל.
ברוך שפטרנו 729966
אז, אתה אומר שטראמפ הציל אותנו מהסיפוח?
ברוך שפטרנו 729971
יותר מדויק ג'ארד קושניר אבל כן.
ברוך שפטרנו 729972
אבל... אבל... זה הרי היה רעיון שלהם בכלל.

(יכול להיות שהשנאה שלך לנתניהו מעוורת אותך עד כדי כך שאתה לא מוכן לתת לטראמפ קרדיט על משהו שהוא לא עשה רק בשביל לא להחמיא למישהו שהסכים להכנס עם נתניהו לממשלה?)
ברוך שפטרנו 729977
רעיון של מי? גנץ ואשכנזי? אז למה הם התבטאו בעד הסיפוח? (ולא רק הם, גם יאיר גולן שמשום מה משתייך למפלגה שאני מצביע אליה).
ברוך שפטרנו 729979
רעיון של טראמפ וקושנר - כמובן.

למה הם התבטאו בעד הסיפוח? יאיר גולן התבטא נגד הסיפוח. גנץ ואשכנזי לא באמת התבטאו בעד הסיפוח... למה הם לא התבטאו נגד? מן הסתם משום שהם חשבו שזה יתן להם קולות.
ברוך שפטרנו 729982
יאיר גולן התבטא לאחר מכן בעד סיפוח, בנוסף לזילזול בטבח כפר קאסם, בחיי אדם פלסטיניים ובמה שנדרש לשיקום השמאל. אוי לנו מדגנארלים.
ברוך שפטרנו 729984
קראת את הקישור שהבאת? זה לא תמיכה בתוכנית הסיפוח של בנט, נתניהו וטראמפ אלא משהו אחר לגמרי.
ברוך שפטרנו 729985
זה לא משנה. סיפוח חד צדדי ללא תהליך הידברות גרוע מזה של בנט ושות' רק בכמות, לא במהות.
ברוך שפטרנו 729986
גרוע פחות כמובן.
ברוך שפטרנו 729988
גם ההבדל בין משכורת של 5,000 ש"ח בחודש למשכורת של 50,000 ש"ח בחודש הוא רק בכמות ולא במהות. ובכל זאת, אם נגזר עלי לעבוד, אני מעדיף לקבל את ה-‏50,000. תודה.
ברוך שפטרנו 729991
ואני מעדיף את מי שמתנגד לסיפוח באופן חד צדדי ולא את מי שמנסה לתפוס טרמפ על מדיניות בזויה בצורה מרוככת כביכול.
ברוך שפטרנו 730001
לדברי גולן: "השטח פחות חשוב. מה שיותר חושב זה ריכוזי האוכלוסייה, ואם ממשלת ישראל תכריז שהיא בעד שתי המדינות, ושהכיוון הוא חתירה להיפרדות מהפלסטינים, תוך כדי סיפוח של גושי ההתיישבות בלבד, כמו למשל מעלה אדומים, מודיעין עילית, וביתר עילית, אני כאיש שמאל יהיה בעד".

„אני יהיה בעד״? רק בגלל זה צריכים לסקול אותו בשמאל הנאור.

(מכל מה שמכונה גושי התיישבות, יש לי בעיה עם מעלה אדומים ואריאל: די מסובך לספח את מעלה אדומים בלי לחתוך את הגדה לשני חלקים נפרדים. וגם אריאל נמצאת בעומק השטח ואינה סתם פרוסה טריוויאלית מהגבול)
ברוך שפטרנו 730002
צריך לסקול אותו רק מהסיבה כי הוא אמר יהיה ולא אהיה.
ברוך שפטרנו 729956
1, רגע, אנחנו מדברים על אותו רונלד רייגן שבתחילת כהונתו ארצו היתה מאוימת על ידי 10,000 ראשי נפץ תרמו גרעיניים ומעצמת-על אגרסיבית, ובסיומה ארצו היתה המעצמה השליטה שאין בלתה וסביבה כמה פודלים לא מזיקים? אני לא מכיר הרבה ראשי מדינות עם הצלחה שכזו בשטח.
ברוך שפטרנו 729959
לא. אנחנו מדברים על אותו רונלד רייגן שהמשיך את משחקו ההוליוודי (הבינוני ומטה) בעת כהונתו כנשיא, הצהיר הצהרות פומפוזיות כנגד ברה''מ שהיתה במגמת קריסה (גם אם אז זה עדיין לא נראה לעין) שקרתה לבסוף כתוצאה ממעורבותה הכושלת באפגניסטן, תמך במדיניות כלכלית תאצ'ריסטית, ביצע פלישה מגוחכת לגראנדה הלא מזיקה, עודד כוחות קיצונים באפגניסטן, ביקר בבית קברות שבו קבורים חיילי וואפן אס אס ובמהלך כהונתו בוצעה העיסקה הסיבובית של מכירת הנשק לאיראן כדי לממן את הקונטראס בניקארגואה ואשתו העסיקה אסטרולוג בבית הלבן.
ברוך שפטרנו 729962
קודם כל, ה"לא" שלך לא סביר. אולי "כן, אבל גם".
שאר הדברים שאתה מתאר נעים בין פרשנות, לאזוטריה‏1, לטעויות אמיתיות שעדיין מתגמדות יחסית לתוצאה שאני דיברתי עליה, לגולים עצמיים‏2. בוא נחשוב כמו אזרח אמריקאי - המממ, מצד אחד טיל גרעיני מכוון אלי לבית, מצד שני הנשיא מבקר בבית קברות לא ראוי ואשתו מעסיקה אסטרולוג. מה לבחור, באמת התלבטות קשה, אפשר חבר טלפוני?

1 "הצהיר הצהרות פומפוזיות" - כאיזה ליגה לאומית של חטאים ומחדלים נמצאת האיזוטריה הזו?
2 אם - לשיטתך - הוא עודד כוחות קיצוניים באפגניסטן, ומעורבות ברה"מ באפגניסטן היתה הסיבה לקריסתה, האם זה לא אומר שבכך הוא תרם אקטיבית לקריסת ברה"מ?
ברוך שפטרנו 729974
אני חושב שהכשלון הגדול של עסקאות הנשק וההתערבות הבינלאומית של ארה"ב לא היה הקונטראס, אלא טיפוח המוג'הידין באפגניסטן, שחזר אליהם כבומרנג ב 11/9/2001, ובנוסף השאיר מאות טילי כתף סטינגר נגד מטוסים בידיהם של ברוני סמים וארגונים קיצוניים ברחבי העולם.
ברוך שפטרנו 729965
למיטב זכרוני (וידיעתי), בזמן כהונתו של רייגן ברה"מ הגדילה את הארסנל הגרעיני שלה.
ברוך שפטרנו 729990
לצורך הענין, ברה"מ כפי שהכרנו אותה כבר לא היתה קיימת בסיום כהונתו, אחרי הגלאסנוסט ותוצאותיו.
נכון שרשמית היא התפרקה קצת אחרי סיום הכהונה, אבל דה פקטו האיום והמלחמה הקרה כבר החלו להתפוגג שנים לפני כן.
ברוך שפטרנו 729994
רגע, קגע, רגע.... אתה לא זה שקידש את "מבחן התוצאה" על מנת להאשים את אובמה במשבר הפיננסי ובתוצאות של מלחמת עיראק? אז, אם אובאמה "אשם" במה שקרה בכהונה שלו, איך אפשר לתת לרייגן להנות ממה שקרה בכהונה של מי שבה אחריו? תחליט.
ברוך שפטרנו 729995
אני מבין שלא נכנסת לקישור שלי שבו הובהר היטב שלאורך חצי העשור השני של כהונת רייגן הסתיימה המלחמה הקרה? חבל.
ברוך שפטרנו 729996
בוודאי שנכנסתי. אני לא יודע מה זה "חצי העשור השני של כהונת רייגן" (בשביל להגיע לחצי העשור השני הוא היה צריך לסיים עשור וחצי, ולמיטב זכרוני הוא כיהן "רק" שמונה שנים) - אתה בטח מתכוון למשפט - "המתיחות בין מזרח למערב שככה במהירות בין אמצע שנות ה-‏80 לסופן" רק חבל שהפסקת לקרוא מיד אחריו, משום שישר בהמשך כתוב: "אווירה זו הגיעה לשיאה בפסגה שנערכה במוסקבה בשנת 1989 בין מנהיגי ברית המועצות וארצות הברית, כאשר מיכאיל גורבצ'וב וג'ורג' בוש (האב) חתמו על הסכמי סטארט 1 (שהביאו עד סוף שנת 2001 להפחתת 80% ממאגרי הנשק הגרעיני שהיו קיימים באותה התקופה)". מכאן:
1. בניגוד למה שאמרת, הארסנל האטומי של ברה"מ לא ירד באופן משמעותית‏1 בזמן כהונתו של רייגן.
2. ולכן, "במבחן התוצאה" אם מסתכלים רק על האיום של ברה"מ, רייגן "נכשל".

אני, מן הסתם, לא קונה את "מבחן התוצאה" כדרך לבחון מנהיגות ואני גם די בספק כמה הפירוק הגרעיני של ברה"מ היה ההישג הכי משמעותי של רייגן (= אני חושב שהיו לו השגים גדולים בהרבה‏2, חלקם באו לידי ביטוי שנים אחרי שסיים את כהונתו‏3).

1 שזה אנדרסטייטמנט לעלה.
2 וגם כשלונות. לא מבין את הצורך שלכם לקטלג נשיאים באופן אבסולוטי.
3 כן, כאמור, אני לא קונה את מבחן התוצאה, למעשים של נשיא יש השלכות שנים לאחר סיום תפקידו.
ברוך שפטרנו 729997
1. אני לא אמרתי שהאסנל ירד, אלא שהאיום הגרעיני על ארצות הברית נעלם כמעט לגמרי.
ראה תגובתי במעלה הפתיל.
איום איננו רק ארסנל, אלא המוטיבציה והכוונות שמאחוריו.
רייגן סיים את כהונתו ב-‏1989, והמשטר הרוסי שמולו, בראשות גורבצ'וב, כבר לא היה המשטר הקומוניסטי המאיים והתוקפני.
2. ולכן במבחן הורדת האיום רייגן הצליח בגדול, למרות ההתקטננות הטכנית שלך.
ברוך שפטרנו 729998
1. הרשהי לי לצטט: "אנחנו מדברים על אותו רונלד רייגן שבתחילת כהונתו ארצו היתה מאוימת על ידי 10,000 ראשי נפץ תרמו גרעיניים ומעצמת-על אגרסיבית, ובסיומה ארצו היתה המעצמה השליטה שאין בלתה וסביבה כמה פודלים לא מזיקים?" אם 10,000 ראשי נפץ תרמו גרעיניים זה לא ארסנל, אז מה זה?

2. אם אתה רוצה לכנות הצבעה על חוסר עקביות כ"התקטננות טכנית", אז בסדר, אין לי כוונה להתווכח על כינויים.
ברוך שפטרנו 729999
איפה כתבתי שהארסנל *ירד*?
כתבתי שבסיום כהונתו לא היה איום על שליטתה של ארה"ב כמעצמת על יחידה.
קצת הבנת הנקרא, באמת.
ברוך שפטרנו 730061
"אני גם די בספק כמה הפירוק הגרעיני של ברה"מ היה ההישג הכי משמעותי של רייגן (= אני חושב שהיו לו השגים גדולים בהרבה‏)"

סיקרנת אותי. מהם לדעתך ההישגים הגדולים בהרבה? (או שאתה חושב שהפירוק הגרעיני הוא משמעותי מאוד, אבל לא נחשב מאוד לזכותו של רייגן?)
ברוך שפטרנו 730116
הפריחה הכלכלית, אני מניח, היא ההישג הגדול ביותר שלו. בנוסף לזה, הוא שינה את הפוליטיקה האמריקאית (והעולמית) באופן שמעט נשיאים עשו, למעשה הוא יצר את המחנה הפוליטי ה"שמרני" (השילוב המוזר בין דתיים, לאומנים וליברטנים). בזירה הבין לאומית הוא חיזק את הגוש המערבי, קידם את התפוררותה של ברה"מ ואת התפשטות הדמוקרטיה בעולם.

אני לא חושב שהפירוק הגרעיני של ברה"מ הוא בעל משמעות, בשיאה היו לברה"מ כמעט 40,000 כלי נשק גרעיניים - שזה (אם אני לא טועה) הפוטנציאל להרוג את כל תושבי ארה"ב (אז) בערך 50 פעמים, היום יש לרוסיה יותר מ-‏6,000 כלי נשק גרעיניים שזה הפוטניציאל להרוג את כל תושבי ארה"ב "רק" 6 פעמים. בהתחשב בעובדה ש(למיטב ידיעתי) תושב ארה"ב יכול למות רק פעם אחת, אני לא חושב שיש להישג הזה משמעות אמיתית.
ברוך שפטרנו 730120
התגובות פה שמכמתות את עוצמת האיום הגרעיני רק לפי מספר הטילים נשמעות לי הזויות.
גם חיל האויר המצרי היום מצויד פי כמה מזה שהיה ביום כיפור, ועדיין כולנו ישנים בשקט בלילה בלי חשש שנראה אותו טס עם פצצות מעלינו מחר בבוקר.

מה שהוא בעל משמעות הוא סיום המלחמה הקרה, לא כמות המגטונים בראשי הנפץ. וקשה לחשוב על שינוי מדיני גלובלי גדול מזה בחמישים השנה האחרונות.
אולי המגיבים בכיוון הזה כאן צעירים מדי בשביל לזכור את זה, כי אני לא מוצא הסבר אחר לטיעונים החשבוניים האלה.
ברוך שפטרנו 730122
אם מכירת צוללת גרעינית למצרים גורמת למשבר פוליטי חסר תקדים בישראל, כמה טוב אתה חושב שהישראלים היו ישנים אם למצרים היו 30 פצצות אטום? עם כל הכבוד לחיל האוויר המצרי, גם אם הוא מאד ירצה, וגם אם צה"ל יפסיק לתפקד, הוא לא יכול להשמיד את כל אוכלוסיית מדינת ישראל בשבוע.

(אבל, אם אנחנו מסכימים שכמות הנשק הגרעיני לא חשובה, אז אני לא מבין על מה אתה מתווכח)
ברוך שפטרנו 730124
אני בכלל לא מסכים שכמות הנשק הגרעיני לא חשובה, לכל הפחות מסיבה טריוואלית אחת: תאונות.

פון נוימן היה בטוח שמדיניות של-mutual assured destruction יכולה להבטיח שהמלחמות ישארו קרות. אין לי שום כוונה להתווכח עם האיש החכם בהיסטוריה, ואני לא מוטרד ממלחמת גרעינית מכוונת בין מעצמות.

אבל אני כן מוטרד ממלחמה גרעינית לא מכוונת בין מעצמות.

גם ההיסטוריה מעידה על כך שהסיכון שמלחמה כזו תפתח בטעות הוא ממשי מאד (ב-BBC[*] סופרים 22 near misses). אחת הדרכים האפקטיביות להתמודדות עם הסיכון הזה היא הפחתה משמעותית במספר כלי הנשק הגרעיני שמסתובבים שם בחוץ בשליטת קצינים זוטרים עם אצבע חמה על ההדק, או בהשגחת כיתות כוננות ישנוניות.

ברוך שפטרנו 730174
אתה צודק. לא התנסחתי נכון. הייתי צריך לכתוב "לא הכי חשובה".
ברוך שפטרנו 730126
אנחנו מתווכחים על האם פירוק ברה''מ וסיום המלחמה הקרה הוא הישג כביר או זניח.
זה מפתיע שזה לא ברור לך עדיין אחרי שכתבתי זאת כבר כמה פעמים בבירור.

גם אנשי הקש שאתה מפזר בדרך לא עוזרים.
ברוך שפטרנו 730130
אני בספק אם אפשר (כלומר ברצינות; סתם ככה ברור שאפשר) לזקוף את נפילת הגוש הסובייטי כהישג של רייגן.

בכלל, אפרופו הקשר הפתיל - אני מנחש שאם תערוך סקר בקרב היסטוריונים, תגלה שהפופולריות של "מבחן התוצאה" בהקשר של הישגים פוליטיים מאד נמוכה. אין בעיני שום סיכוי שיש לגישה הזו ערך שאינו רטורי.
ברוך שפטרנו 730132
וזה מה שאומרת ויקיפדיה:
"The foreign policy of the Ronald Reagan administration was the foreign policy of the United States from 1981 to 1989. The main goal was winning the Cold War and the rollback of Communism—which was achieved in the Revolutions of 1989 in Eastern Europe during 1989 and in the Dissolution of the Soviet Union in 1991. Historians debate whom to credit, and how much. They agree that victory in the Cold War made the U.S. the world's only superpower, one with good relations with former Communist regimes in Russia and Eastern Europe.‏1".
גם חיפשים אחרים מעלים גישות דומות - ואגב, גם כוללים את המדיניות שלו באפגניסטן כגורם תומך.

אז נכון, היסטוריונים יכולים להתפלפל ולדון כמה שהם רוצים (זו הפרנסה שלהם), אבל לנתק לגמרי בין הדברים נשמע לי קצת מופרך - אפילו אם גם לתזמון ההיסטורי והמזל יש תפקיד בכל תהליך שהוא.
וכמובן - לזקוף את נפילת הגוש הסובייטי *רק* לזכותו של רייגן זה איש קש, אז חבל להעלות אותו.
ברוך שפטרנו 730176
הבנתי. אתה מתווכח עם איש קש שטוען ש''פירוק ברה''מ וסיום המלחמה הקרה הוא הישג זניח''. תהנה.
ברוך שפטרנו 730350
'הסכם שלום' להלן - הסכם שלום , הוא 'הסדר שתי מדינות על בסיס גבולות 67 כולל חלוקת ירושלים' . אני רץ לעדכן את הערך הסכם שלום [ויקיפדיה]
אגב- אני מציע לך לצפות בסרט הזה כדי לגבש את הגדרתך החדשה לערך - פרוטקשן
ברוך שפטרנו 729970
מבחינה מדינית אכן הצלחות יפות. גם החיסון המאוד מוקדם הוא הצלחה גדולה. מכל הבחינות האזרחיות הכי גרוע EVER. אפס תכנון, אפס ביצוע. מה שעשו, עשו הכי עקום שאפשר. הפוליטיקה המפלגתית והפרסונלית עמדה לפני טובת המדינה באופן הכי בולט שאפשר.
ברוך שפטרנו 729981
משום מה לא מזכירים את החיסון של מודרנה, איתה ישראל כן חתמה על חוזה מבעוד מועד, אבל הוא לא מגיע. האם זה מפני שהלוגיסטיקה של שני חיסונים במקביל מסובכת מדי (הקצאה של חיסונים שונים לקופות חולים שונות עלולה לגרור הרבה מהומה אם יתברר שיש ביניהם הבדל מבחינת יעילות, תופעות לוואי וכד') או שמודרנה פשוט לא מכבדת את ההסכם? ההבדל בין שתי האפשרויות האלה הוא ההבדל בין "בלי נתניהו המלך לא היה מגיע הנה שום חיסון בעתיד הקרוב" לבין "בלי נתניהו הפאניקר עם יחסי הציבור שלו היינו מקבלים חיסון שהוא גם זול יותר וגם ניתן להפצה בקלות בכל מרפאה כמעט".

אמור לי מה אתה מצביע ואומר לך איזה הסבר נשמע לך נכון.
ברוך שפטרנו 729987
אני לא חושב שהחיסון של מודרנה הוא משמעותית יותר זול וניתן להפצה בקלות, בשביל זה נצטרך לחכות לחיסונים של אוקספורד וג'ונסון וג'ונסון...
ברוך שפטרנו 730009
עכש"ז במקום 70°- מעלות מספיקה טמפ. של 25- או משהו דומה, וגם בקשר למחיר קראתי לא מזמן משהו אבל עכשיו גוגל מפנה אותי לאתרים שמצריכים תשלום או הסרת חוסם פרסומות, שני דברים שאני לא רוצה לעשות.
ברוך שפטרנו 730016
ראיתי שהיה פער של 20-30% בין מחירי החיסונים של מודרנה ופפייזר, לא זוכר לטובת מי, אבל שניהם יקרים פי 5-6 מהחיסון של אוקספורד.
ברוך שפטרנו 730024
אתה צודק - זה הבדל גדול ממה שזכרתי. אבל נראה שפייזר קצת יותר זולים (ושניהם משמעותית יותר יקרים מהמתחרים (בהנחה שיאושרו).
ברוך שפטרנו 730079
ראיתי בחטף בטלווויזיה שבישראל משלמים עבור החיסון של פייזר הרבה יותר מאשר באירופה (המספרים לא זכורים לי, אבל הפער היה גדול מאד - בערך פי שניים אאז''נ).

לדעתי ההחלטה, אם התקבלה כזאת, להקדים את החיסון גם במחיר גבוה היתה החלטה מוצדקת, אבל היא משנה במידה לא מבוטלת את הסיפור לפיו הקשרים האישיים של נתניהו הם שאיפשרו אותה.
ברוך שפטרנו 730114
כמעט פי 2 (56 לישראל לעומת 30 לאירופה).
ברוך שפטרנו 730121
סתם הרהור - בעבר, כשיהודים שילמו מחיר מופקע על משהו הם מואשמים בגזילתו. האם יצוצו בחודשים הקרובים מאמרי דיעה המאשמים את ישראל בגזילת החיסונים מעמים אחרים?
ברוך שפטרנו 730123
מתי היהודים הואשמו בגזילה של משהו עליו הם שילמו מחיר מופקע?

(בכל מקרה, אם מדיניות החיסונים העולמית לא תשתנה בקרוב‏1, ז"א אם המדינות העשירות ימשיכו לחסן את אזרחיהן במחיר בו המדינות העניות לא יכולות לעמוד, אז אני לא אופתע אם תראה הרבה מאמרים שמאשימים אותן בעושק. אני לא בטוח שלא בצדק.)

1 ונראה לי שהיא תשתנה.
ברוך שפטרנו 730128
קבר יוסף, מערת המכפלה, הר הבית: "שלשה מקומות אין אומות העולם יכולים להונות את ישראל ולומר "גזולים הם בידכם"; ואלו הם: מערת המכפלה, הר הבית, וקבורתו של יוסף, ששלשתם ניקנו בכסף מלא" (בראשית רבה ע"ט).

(הייתי חייב)
ברוך שפטרנו 730129
השניים הראשונים הם קברים מוסלמים מאוחרים הרבה מימי המקרא וכל השלושה מבוססים על סיפורים שמהימנותם ההיסטורית מפוקפקת. מעניין שמוזכר קבר יוסף ולא קבר רחל. זה מעיד שהוא היה חשוב יותר בתקופה והתקדשותו של השני הגיעה מאוחר יותר ועל חשבון קודמו.
ברוך שפטרנו 730133
מערת המכפלה היא אתר מתועד היטב עוד מזמן הרומאים.
ברוך שפטרנו 730134
אבל הקברים שם הם לא מימי המקרא.
ברוך שפטרנו 730150
בערך "מערת המכפלה" בויקיפדיה כתוב בין השאר:

במערה הפנימית התגלו כלי חרס שתוארכו לתקופת בית המקדש הראשון (מאות 8 - 9 לפסה"נ). לאחר מכן ירדה למערה משלחת נוספת ובה נציגי צה"ל והארכאולוג זאב ייבין. ייבין הראה שהמערה דומה למערות קבורה רבות בהר חברון, האופייניות לאלף השני לפנה"ס, שפיר אנכי מוביל אליהן ובתחתיתן מצוי חדר קבורה.

על סמך איזה מקור אתה אומר שהקברים שם אינם מימי המקרא?
ברוך שפטרנו 730151
אתה צודק. התכוונתי שהמבנה לא מימי המקרא. הקברים עצמם ייתכן שהיו של אנשים בעלי מעמד בקופת הברונזה או הברזל אבל ספק מאוד אם היו של האבות מספר בראשית.
ברוך שפטרנו 730152
הממצאים הארכאולוגיים עליהם מסופר בקטע שהבאתי, דווקא מאד מתאימים לסיפור המקראי. איני מבין מדוע כל כך חשוב לך להטיל ספק דווקא בסיפור הזה.
ברוך שפטרנו 730155
כי ספר בראשית הוא חיבור של מיתוסים מכוננים של דמויות הנחשבות כאבות בשתי הממלכות - אברהם מהרי יהודה, יצחק מהנגב ויעקב מהרי שומרון. הסיפורים בו אטיולוגים ואגדתיים וכוללים פרטים אנאכרוניסטים לתקופת הסיפור, למשל הכללתם של פלישתים וגמלים.
ברוך שפטרנו 730157
אל"א, אבל כל עוד יש אנשים (כמוך?) שחושבים שקושאן שנקנה לפני כמה אלפי שנה ע"י אדם פרטי הוא בעל משמעות מדינית כלשהי היום יש טעם בנסיון לברר אם ה"עובדות" הן באמת עובדות.
ברוך שפטרנו 730170
האם הם לא פוחדים שהעובדות ישחקו לרעתם? ואז מה הם יגידו? סתם עשינו מאמץ לברר את העובדות. הן כלל לא חשובות. . .
ברוך שפטרנו 730173
העובדות כאן חשובות רק מבחינה אחת: אם הן נכונות, כלומר אם כל העניין ההיסטורי כביכול אינו נכון, זה פוטר אותנו מהצורך להתפלפל בעניינים משפטיים/מדיניים. על עובדות היסטוריות קל יותר להסכים, לפחות בתיאוריה, מאשר על דעות ורגשות פטריוטיים. אמיתות הסיפור ההיסטורי היא תנאי הכרחי עבור זכויות קושאניות, אבל היא לא תנאי מספיק, כך שהויכוח על זכויות אכן לא יסתיים גם אם השלד של שרה יימצא שם יחד עם ההסכם המקורי בין אברהם לעפרון החיתי.
ברוך שפטרנו 730178
אני כשלעצמי חושב שכל מה שמסופר במקרא עד תקופת בית ראשון בוודאי לא תואם במדויק את האמת ההיסטורית וזה גם לא באמת חשוב. ובכל זאת אם מתגלה איזה שהוא ממצא מדעי שמאשר איזה שהוא סיפור מהמקרא, זה גורם לי התרגשות מסוימת.
ברוך שפטרנו 730189
עד שלהי תקופת ממלכת יהודה אין שום ממצא שמוכיח באופן חד משמעי סיפור מקראי כלשהו. הקברים במערת המכפלה לא מעידים שהיו של האבות, חורבן חצור אינו מעיד שבוצע דווקא ע''י בני ישראל (למרות פרשנותו של אמנון בן תור) וירושלים של ימי דוד ושלמה (וגם מלכי יהודה אחריהם עד לחורבן ממלכת ישראל) לא היתה יותר מכפר קטן, בודאי לא בירת ממלכה מאוחדת או אימפריה אזורית. סיפורי המקרא נכתבו ע''י סופרים מגמתיים שיצגו גישות אינטרסנטיות וכיתתיות שונות. להבנת גישותיהם מומלץ לקרוא את ספריהם של נדב נאמן, ישראל פינקלשטיין, עודד ליפשיץ ויגאל בן נון. הם מרתקים, מאלפים ומוסיפים רבות להבנת התקופה המקראית וגישת כתיבת המקורות של המקרא.
ברוך שפטרנו 730179
עיקר שכחתי.
ת'חסנו. הכול התנהל בסדר מופתי ובמהירות (כל הכבוד לביבי).
ברוך שפטרנו 731673
ועכשיו מנה שניה (התור שלי היה אמנם למחר, אבל הם מחסנים כנראה בני זוג שיש להם תור יחד אתם).
הפעם זה היה בקניון ליד איקאה. קצת יותר לחץ וזה לקח קצת יותר זמן ממה שאני זוכר בזבולון. אבל לא נורא.
ברוך שפטרנו 731674
ברכות ואיחולים לבריאות שלמה!
ברוך שפטרנו 731677
תודה
ברוך שפטרנו 731707
גם ממני.

יש לך 10 ימים לחגוג כי בעוד 9 ימים אני מקבל את החיסון השני, ולפיכך ביום שלמחרת נתבשר שהחיסון לא יעיל נגד המוטציה הדרום אפריקנית.
ברוך שפטרנו 731708
אופס. זה היה לדב.
ברוך שפטרנו 731710
אם זה יהיה נכון אז אכול ושתה זה לכולנו.
ברוך שפטרנו 731711
מה זאת אומרת "אם"?
ברוך שפטרנו 732151
אל תגידו שלא אמרתי לכם! את החיסון השני קיבלתי אתמול.
ברוך שפטרנו 730153
התארוך של הכלים נעשה ממש לאחרונה. מאוד מעניין.
ברוך שפטרנו 730139
הפלא ופלא! אני מוצא את עצמי מסכים איתך. כתבתי שהייתי חייב, זה פשוט התבקש. לא היה כאן טיעון ענייני.
ברוך שפטרנו 730175
תמיד חשבתי ש''כסף מלא'' זה פחות מ''מחיר מופקע'' ויותר מ''מחיר מוזל''.
ברוך שפטרנו 730180
הר הבית (גורן ארוונה החתי) מופיע פעמיים בשני מחירים שונים: 50 שקלי כסף ו600 שקלי זהב.
ברוך שפטרנו 730182
אם שער ההמרה הוא 1:12, הכל מסתדר.
ברוך שפטרנו 730188
אבל הזהב אמור להיות יותר יקר מהכסף.
ברוך שפטרנו 730192
טוב, אז מסתבר שהמחיר הראשון הוא בשמואל א', והשני בדברי הימים א', שנכתב מאות שנים מאוחר יותר.
כמקובל בתחום‏1, הסכום השני הוא הסכום המקורי משוקלל לאינפלציה מאז. פקטור 10 או יותר איננו בלתי סביר על פרק זמן שכזה.

1 למשל בתחום שקלול ה"סרטים הכי רווחיים בהיסטוריה"
ברוך שפטרנו 730194
או מה שיותר סביר: דברי הימים נכתב בתקופה מאוחרת במטרה להלל את בית דוד. לפיכך יש לו אינטרס להדגיש את עושרו ונדיבותו של דוד וגם את יוקרתו של הר הבית בתקופה שלאחר הקמת בית המקדש השני.
ברוך שפטרנו 730195
נכון: מחבר דברי הימים שם לב שעל מערת המכפלה שילמו 600 שקלי כסף. והר הבית לא יכול להיות פחות חשוב. בספר הזה אברהם בקושי מוזכר, אבל בניית המקדש תופסת חלק נכבד מהספר. ספר מלכים הוא חלק מההיסטוריה הדויטרונומיסטית שמתחילה במשה(ספר דברים) ולא ברור עד כמה הכירה את ספר בראשית.
ברוך שפטרנו 730196
(ספר שמואל, ולא מלכים)
ברוך שפטרנו 730198
ספר בראשית הוא ככל הנראה מאוחר לכתיבה ועריכה הדויטרומינסטית, לא מבחינת המקורות שבו אלא מבחינת גיבושם ועריכתם לספר אחד.
ברוך שפטרנו 730201
(400)
ברוך שפטרנו 730202
(שמואל ב׳, עד כמה שיש דבר כזה)
ברוך שפטרנו 730204
שמואל את שמואל בערבון מוגבל
ברוך שפטרנו 730205
נכון, פספסתי שם.
ברוך שפטרנו 730377
ברוך שפטרנו 730424
לא הבנתי את ההקשר - זאת תשובה לשאלה?
ברוך שפטרנו 730489
סוגשל.
חשבתי שזה מעניין בהקשר של הפתיל.
ברוך שפטרנו 731159
נראה שהמם האנטי-ישראלי הזה משיג את מטרתו מעל ומעבר למצופה. חיפוש בגוגל מעלה שטפון של ידיעות המציגות את מבצע החיסון הישראלי כמבצע שטני שכולו רשע ואפרטהייד. הרשות (שכנראה לא יצרה את המם, אך זיהתה את הפוטנציאל) מפמפמת את התעמולה הזאת בכשרון מעורר התפעלות.

דוגמית:
ברוך שפטרנו 731161
אולי יש באמת שטפון של ידיעות שמציגות את מבצע החיסון הישראלי כ''מבצע שטני שכולו רשע ואפרטהייד'' - המאמר אליו קישרת אינו אחד מהן (הוא לא ידיעה, והוא לא מציג את מבצע החיסון הישראלי כמבצע שטני שכולו רשע ואפרטהייד, אפילו לא במבצע שחלקו רשע ואפרטהייד. אם כבר, אז להפך)
ברוך שפטרנו 731222
רוצה לנחש מהיכן זה מגיע?
ולקוראינו דוברי העברית
ברוך שפטרנו 731224
טוב לדעת. אני קורא שתחת סעיף 17 של %@#X#!%#$&&!‏1 משרד הבריאות של הרשות הפלסטינית הוא זה שאחראי על הטיפול הרפואי (כולל חיסונים) של הפלסטינים בגדה המערבית וברצועת עזה.
מה היינו עושים בלי %@#X#!%#$&&!‏1

___________
1 ולסוא ימכסה
ברוך שפטרנו 731227
הבנתי שמדובר בתגובה ביקורתית, אך לא את כוונתה...
ברוך שפטרנו 731246
שבכל זאת יצא לנו משהו מהסכמי אוסלו, אז אולי הם לא היו נוראים כל כך.

בלי הסכמי אוסלו היתה לנו אחריות לשלומם ובריאותם של הפלסטינים.
ברוך שפטרנו 731257
זה מזכיר לי את מילותיה האחרונות של סבתא עליה השלום, במילים שלאורן צעדתי מאז: "מוטב להקניט ימני היפותטי מאשר היפופוטם ימני".
ברוך שפטרנו 731258
המילים האחרונות של סבתי שלאורן צעדתי בהמשך חיי היו ; זה או תה או מטאטא.
ברוך שפטרנו 731260
אתם מזכירים לי את הבדיחה שמתחילה ב''הייתי רוצה למות בשנתי, כמו סבתי עליה השלום..''
ברוך שפטרנו 731266
זאת?
ברוך שפטרנו 731269
בהחלט.
ברוך שפטרנו 731263
תגובה 720694
ברוך שפטרנו 731273
מזכיר לי משהו מעלילות הרשל'ה כשהיה רעב ולא היה לו כסף לשלם.
ברוך שפטרנו 731239
אבל מה שמעניין הוא שבישראל תלויה ועומדת תביעה למנוע העברת חיסונים לפלסטינים.
ברוך שפטרנו 731254
באמת זה מה שמעניין בסיפור הזה??
ברוך שפטרנו 731272
בהקשר הזה. אם התביעה תתקבל, ישראל כן שולטת על החיסונים שמגיעים לפלסטינים.
ברוך שפטרנו 731276
אם.

___

משפחת גולדין האומללה הופכת כל אבן בנסיון נואש לעשות חסד אחרון עם גופת בנם המת. באמת זה נראה לך רלוונטי לדיון הנוכחי?
ברוך שפטרנו 731289
לא ממש.
הפלשתינים כבר קיבלו כמה מאות אלפי מנות במסגרת תוכנית של האיחוד האירופי לספק חיסוני אוקספורד-אסטרהזניקה למדינות "מתפתחות". הבעיה היא שמדובר בהבטחה על הנייר שתמומש מי יודע מתי.
כשקראתי את הכותרת בהארץ חשבתי בהתחלה שישראל מסרה לפלשתינאים מאה אלף מנות. העובדה שנמסרו מאה מנות מייצגת לאיזה שפל מוסרי הדרדרה מדינת ישראל תחת שלטון הימין. אחד הטוקבקים טען שהמנות נועדו לחיסון רופאים/פרסונל פלשתינאים שעובדים בבתי חולים ישראליים. הלוואי שיכלתי להאמין בזה. לפי הכמות יותר סביר שמדובר בסוג של שחיתות.
את התביעה של הגולדינים היה צריך ביה"מ ברגישות ונחישות לגלגל מכל המדרגות. אולי סופסוף תשקע ההבנה שביה"מ אינו מצפון ואינו מצפן מוסרי. ביה"מ צריך לאכוף חוקים.
לו אני ממשלת ישראל הייתי מתנדב לחסן את הצוותים הרפואיים באוטונומיה ואף לספק להם יחידות הנשמה. אלא אם כן מדינת ישראל רוצה לדאוג לתעסוקה לטווח רחוק למחלקות הקורונה בישראל. אני לא רואה כאן אפילו שיקול מוסרי. זהו שיקול תועלתי טהור.
ברוך שפטרנו 731443
בנתיים שומעים בעיקר שריקות הערכה כלפי ישראל, ובהקשר הפלסטיני צצים דברים כאלה:
מהערוץ השני הגרמני1
מעיתון "ססמולני" נפוץ1

________
1 הוראות הפעלה: מצא תכנת תרגום, העבר אליה את הטקסט וקרא אותו במלואו. שכן, אדם מציל עצמו ממחשבות טורדניות לא רק ברכישת ידע מן המציאות, אלא גם בכך שהוא מעסיק עצמו.
ברוך שפטרנו 731444
אופס סליחה, טעות בכתבה מהעיתן הססמולני.
התכוונתי לזה.
ברוך שפטרנו 731450
מרתק, תודה!
ברוך שפטרנו 731465
עם כל הכבוד לגרמנים, אפשר לראות את גם אחרת:

"על פי הרשויות הישראליות, הפלסטינים לא פנו לישראל לבקש חיסון. בחלק מהפרסומים ניתן אף לקרוא כי מבחינת הגורמים הישראלים הפלסטינים אינם רוצים שישראל תעביר להם חיסונים וכי מהלך כזה הוא פטרוני. טיעונים אחרים מצטטים את הסכמי אוסלו ואת העובדה שהרשות הפלסטינית לקחה על עצמה את האחריות על מערכת הבריאות.

אך למעשה, ישראל בוחרת "לשבת על הגדר" בכל מה שקשור לחיסונים של הפלסטינים. היא ככל הנראה לא תמנע הכנסת חיסונים לגדה המערבית או לעזה, אבל היא בוודאי לא תיזום מהלך שבו היא זו שמעבירה חיסונים ומסייעת במבצע חיסונים בשטחים הכבושים. מדיניות זו היא שגויה גם ממבחינת האינטרס הישראלי, ועל אחת כמה וכמה מבחינת החובות הישראליים כלפי האוכלוסייה הפלסטינית.

ראשית, מההיבט הפרקטי והאינטרס הישראלי, אזורי B ו-C בגדה הם אזורים בשהם חיים פלסטינים ומתנחלים. אומנם ישראל פועלת ליצור הפרדה בכבישים ולבנות חומות וגדרות, אבל במציאות אי אפשר להפריד בין הפלסטינים לישראלים.

פועלים פלסטינים ממשיכים להגיע ולעבוד בישראל ובהתנחלויות; חולים פלסטינים ובני משפחותיהם ימשיכו להגיע לבתי החולים בישראל ובמזרח ירושלים; ופלסטינים אזרחי ישראל, לצד גם יהודים לא מעטים, ימשיכו לבקר בגדה. ההשלכות של אי חיסון הפלסטינים יאלצו את ישראל להתמודד זמן רב יותר עם הנגיף.

שנית, ב-‏25 השנים שעברו מאז הסכמי אוסלו לא התפתחה מערכת בריאות פלסטינית עצמאית. בניגוד לרשום בהסכמים, גם לא קמה מדינה פלסטינית. הרשות הפלסטינית תלויה לחלוטין ברצונות של ישראל כמעט בכל היבט: היתרי בנייה, חופש תנועה, יבוא ויצוא, שליטה במקורות המים ועוד.

אך לפתע נוח לגורמים ישראלים להגיד כי הם מכבדים את הרצונות של הרשות הפלסטינית ולכן אי אפשר לכפות עליהם את החיסונים הישראלים וכאמור טוענים כי מדובר בפטרונות. אין צביעות גדולה מזו במערכת הכוח המאוד לא סימטרית בין ישראל לרשות הפלסטינית.

הפלסטינים אינם רוצים את בניית הכבישים למתנחלים בלבד, אינם רוצים שטחי אש צבאיים על גידולים חקלאיים ואינם רוצים להיות תלויים בישראל בכל היבט אחר. את הדרישות הפלסטיניות הללו ישראל אינה ממהרת למלא, אבל כאשר מדובר בחיסונים לפתע ישראל נזהרת בכבודם של הפלסטינים ולא רוצה להיות פטרונית.

בריאות הציבור צריכה לעמוד בראש מעיניהם של מקבלי ההחלטות בישראל, ולכן אני משוכנע שאם ישראל תציע להעביר לפלסטינים חיסונים בצורה מכובדת ואולי ללא יחסי הציבור, אזי הללו לא יסרבו.

שלישית, מתוקף השליטה הישראלית בשטחים (ואשמח לשמוע פוליטיקאי מימין שיגיד שהשטחים אינם של ישראל), ישראל נושאת באחריות משפטית, מוסרית והומניטרית להתחסנות האוכלוסייה הפלסטינית. החובה הזו מופיעה באמנות שונות, כגון האמנה לזכויות כלכליות וחברתיות ואמנת ג'נבה הרביעית. בהקשר זה חשוב לציין כי חובותיה של ישראל ככוח כובש הן המינימום המתבקש, ועליו יש להוסיף חובות נרחבות יותר עקב מאפייני הסיפוח והאפרטהייד של שלטונה במשך למעלה מחמישה עשורים.

חובה זו הופכת לדחופה וחד משמעית כאשר מדובר במגיפות: "במידה הרבה ביותר שאפשר, שומה על המעצמה הכובשת להקים ולהבטיח במלוא מידת האמצעים שברשותה ותוך שיתוף פעולה עם הרשויות הלאומיות והמקומיות, את מוסדות הרפואה ושירותי בתי החולים, את הבריאות וההיגיינה הציבוריות בשטח הכבוש, ובמיוחד – להנהיג ולהפעיל את אמצעי-המגן ואמצעי-המנע הדרושים כנגד התפשטותן של מחלות מידבקות ומגפות" (אמנת ג'נבה הרביעית, סעיף 56).

חובה זו אינה מתבטלת עם העברת הסמכויות לרשות הפלסטינית, משום שהלכה למעשה לא הסתיים הכיבוש, וישראל אף שמרה לעצמה סמכויות מרכזיות המשפיעות על יכולתה של זו ליישם את הזכות לבריאות.

עוד לפני שהחל מבצע החיסונים בישראל, פנינו ברופאים לזכויות אדם למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי ולמתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף כמיל אבו רוקון, והתרענו כי על ישראל לגבש קריטריונים להקצאת חיסונים לפלסטינים. לצערנו, עד כה ישראל לא הרימה את הכפפה. וכפי שכתב המשורר, הכתם נשאר על הקיר."

המאמר המלא.

_____________________
עצם העובדה שנושא הכיבוש מועלה באייל רק כאשר אחד מצדקניו בוחר לזעוק בפעם המי יודע כמה את זעקת הקוזאק הנגזל (עם עזרת כמה צדקנים אחרים) אומרת דרשני. בכל אופן, היא שוללת את הטענה האווילית המועלית כאן לאחרונה שאין ימין ושמאל. קורונה או לא קורוננה, הכיבוש נצחי.
ברוך שפטרנו 731467
______
ולמה היא שוללת את הטענה הזו? להיפך, היא מחזקת אותה (ניתן לטעון).
ברוך שפטרנו 731470
למה מחזקת? ומה עם פרשת יואב גלנט ובצלם?
ברוך שפטרנו 731472
אני שאלתי למה לדעתך היא שוללת - זה לא יעזור לי שתענה לי בשאלה. אתה כתבת שהיא שוללת - תסביר למה, כי זה לא השתמע ממה שאמרת.
ברוך שפטרנו 731473
היא שוללת כי היא מראה שעדיין יש חילוקי דעות בנושא הכיבוש והאפרטהייד, נושא שקיים גם בתקופת קורונה. פוליטיקאים בעלי אינטרסים כבנט וחלודאי לא ישנו עובדה זאת.
ברוך שפטרנו 731474
נראה לי שאנחנו לא מדברים על אותה "היא".
אני התייחסתי לזה - (הכיתוב שמתחת לקו בתגובה המקורית שלך):
"עצם העובדה שנושא הכיבוש מועלה באייל רק כאשר אחד מצדקניו בוחר לזעוק בפעם המי יודע כמה את זעקת הקוזאק הנגזל (עם עזרת כמה צדקנים אחרים) אומרת דרשני. בכל אופן, היא שוללת את הטענה האווילית המועלית כאן לאחרונה שאין ימין ושמאל. קורונה או לא קורונה, הכיבוש נצחי."
ברוך שפטרנו 731476
זה שבאייל חוץ מכמה צדיקים בסדום יש רק דעה אחת של ימין לא אומר שהמחלוקת ונושאיה לא קיימים.
ברוך שפטרנו 731483
זה לא אומר, אבל זה גם לא שולל את המסקנה הנ"ל.
ונראה לי שאתה מפספס את בסיס הטיעון "אין כבר שמאל וימין". הוא *לא* טוען ש:
א. הכיבוש נעלם.
ב. הכיבוש זה נפלא.
ג. אין קצוות בקשת הפוליטית שעדיין מתאפיינין בשמאל-ימין הבטחוני ההיסטורי.

הוא טוען שלמרות שכל אלה עדיין קיימים, פרקטית הגישה לסכסוך של 80% מהציבור ונבחריו היא זהה, והפעולות שהם יעשו בקשר אליו דומות ולא תלויות במיתוג ה"ימין/שמאל" המפלגתי. וראה הויתור כלאחר יד על הסיפוח על ידי הליכוד ה"ימני".
ועל כן, ההבדל המשמעותי בין המפלגות והשפעתן על המדינה - מבחינה כלכלית, חברתית, דמוקרטית, דתית - הרבה יותר חשוב בסדר העדיפויות של המצביעים.
ברוך שפטרנו 732093
מר ארז הנכבד,
מדובר פה, לטעמי, במשהו הרבה יותר בסיסי - מיסים. סעיפי אמנת ג׳נבה שציטטת מניחות מצב בו הנכבש הוא בשליטה מלאה של הכובש ובאות לדאוג לזכויותיו (ובצדק). אך במקרה של איו״ש ועזה יש רשות שילטונית הגובה מיסים ומנהלת תקציב שאחד מסעיפיו המוסכמים מזה הרבה שנים הוא אחריות מלאה לבריאות התושבים הפלסטינאים. אם ישראל נדרשת לנהל את התקציב הזה אז ראוי גם שתגבה את המס הרלוונטי‏1.
המתנחלים, למי שטען אפרטהייד (לא אתה - שאפו ליושרה שלך), משלמים מס בישראל.

___

1 ואולי על הדרך תקבל עוד כמה החלטות תקציביות - ובראשם ביטול התשלומים המשוקצים לרוצחי יהודים. עד כמה שאני מבין, מדובר בסכומים גבוהים הרבה יותר (לשנה בודדת) מעלות החיסון של פייזר לכל תושבי השטחים. אחריות כוללת גם זכויות, לא רק חובות.
ברוך שפטרנו 732095
כמה שטויות אפשר לכתוב בתגובה אחת? הרשות היא לא שלטון ריבוני אלא אוטונומיה תחת שליטה ישראלית. המיסים שהיא גובה מנתיניה הוא ענין פנימי שלא משנה את תלותה של הרשות בישראל באינספור נושאים וענינים שהבריאות הוא אחד מהם.
לגבי העברת כספים לרשות הניתנים למשפחות מחבלים, חוקק חוק בענין שהתקבל בהסתייגות מכוחות הביטחון מסיבות פרקטיות - אבו מאזן יאבד את השליטה על הרחוב הפלסטיני. החוק נחקק מסיבות פוליטיות גרידא וללא ספק הוא מלא צביעות לאור התמיכה של ישראל בטרור מתנחלי מצד אחד והעברת הכספים הקטארים לחמאס בעזה מצד שני.
ומנין לך שאני לא טוען שישראל היא מדינת אפרטהייד (כפי שראוי לאדם ישר שלא שבוי בתעמולה הלאומנית לטעון)? חיפוש בתגובות האייל יגלה שכך אני אכן טוען וראיית הציאות כהווייתה - גזילת שטחים ומשאבים ומתן זכויות לעם המתנחל בלבד אכן מוכיחה זאת.
ברוך שפטרנו 732123
לפי הההגדרה הזאת גם בדרום אפריקה לא היה אפרטהייד מאז 1959...
ברוך שפטרנו 731482
_________
1 כרום עושה את זה בלי צורך בתוכנת תרגום, ופעם נוספת ראוי לציין את ההתקדמות העצומה בתרגום האוטומטי לעומת מה שהיה בנמצא עד לפני זמן קצר. רק ביבי!
ברוך שפטרנו 731485
עדיין תראה איך גוגל טרנסלייט מתרגם את: "הנבדקים דיווחו על תחושת נימול"
ברוך שפטרנו 731487
התכוונתי לתרגום מגרמנית לאנגלית. אני מקווה שמישהו ירים את הכפפה גם עבור עברית, בהנחה שיש ברשת מספיק טקסט זמין (דומני שדב ואני ביחד מספיקים).

אגב, חבל שיוצרי הכתוביות האוטומטיות ביוטיוב לא פיתחו מימשק נוח למשתמש לתקן תרגום שגוי כך שהתוכנה תמשיך ללמוד (אחת הבעיות החוזרות היא עם שמות של אנשים שהתוכנה מנסה לחבר אליהם משהו שנמצא במאגר המלים שהיא מכירה).
ברוך שפטרנו 731488
התקדמות עצומה? תראה מה עשה המשלים האוטומטי לסייפא של תגובתך.
ברוך שפטרנו 731490
אני מתחיל להבין את עניין ה"חמוצים", או, בתרגום גוגל "I'm starting to understand the "pickles" thing". רק ביבי!
ברוך שפטרנו 731512
אגב, אהבתי את הסדרה עם ג'ים קארי - ''ילדותי''. צוות נהדר של שחקנים.
ברוך שפטרנו 731539
חשפת בלי משים את נטיותי השועליות...
ברוך שפטרנו 731607
יש עלית מדרגה ברטוריקה. עכשיו, על ידי חיסון אזרחיה שלה, ישראל ״מונעת״ (deny) חיסון מהפלסטינים.
דגדגן: ״ Rashida Talib ... says her Palestinian grandmother was denied access to a vaccine״ .. ״ Israel is a racist state״
ברוך שפטרנו 731686
על זה אני חולקת.

מה ששיתפת הוא לא מיין סטרים, אלא תכנית שמשודרת בתחנות טלוויזיה ורדיו קהילתיות לקהל צופים יחסית מצומצם, עם המניירות הרדיקליות הרגילות. אני די בטוחה שהם השתמשו בשפה הזאת גם לפני שנה, שנתים ושלושים שנה, בלי קשר לקורונה. אם אתה ממש מכור לעניין אני יכולה להביא לך התבטאויות דומות מעולם צעיר, סמרטוטון לפנסיונרים קומוניסטים.

זה לא כזה גילוי שקהלים מסויימים הם אנטישמים חסרי פילטר. מדובר אבל בחוגים מצומצמים.
הרי לך אתגר: מצא לי דיווח אחד שכזה עם רטוריקה שכזו בעיתונות ומדיה בעלת תפוצה של ממש.
ברוך שפטרנו 731695
אמנם המדיה היא נישתית, אך המרואיינת היא חברת קונגרס לכל דבר. ודבריה לא הוצאו מהקשרם.
ואת בטוחה שהחוגים אמנם מצומצמים? ההתפשטות המהירה של המם המתועב הזה מעידה על קרקע פוריה למדי.
ברוך שפטרנו 731700
כן, קיימת תופעה כזו, חברי פרלמנט הזויים. לא מכיר אותה? מישראל, נגיד?

את הסיפא שלך לא הבנתי, ולא הוכחת לי שיש בסיס לחשש שלך. אבל אם אתה מעדיף ללחלום בלילה חלום בלהות על אנטישמיות מאיימת המתפשטת במהירות, אז לא אעצור בעדך. לילה טוב.
ברוך שפטרנו 731702
לא צריך להגזים. בסך הכל מדובר ב follow-up של ההרהור מתגובה 730121. אבל בשמחה אאחל לילה טוב גם לך!
ברוך שפטרנו 731797
איך זה מסתדר לך עם ההרהור?
ברוך שפטרנו 731800
זה בהחלט מעניין.

למי שמתעצל להיכנס לקישור, כנראה שגם דרום אפריקה תשלם כפול על החיסון ($5.25 במקום $2.16 למנה, החיסון של אסטרה זנקה). הדובדבן, לדעתי, הוא הציטוט שבסוף הכתבה:

“The government’s non-disclosure of information is further proof why it cannot be trusted with a monopoly regarding the purchasing and distribution of Covid-19 vaccines,” Afriforum said.
ברוך שפטרנו 732124
ארגון הבריאות העולמי מבקש מי̶ש̶ר̶א̶ל̶בריטניה הפסיק לחסן על מנת לשחרר חיסונים למדינות אחרות. בריטניה חיסנה פחות מ-‏15% מהאוכלוסיה, ישראל חיסנה יותר מחצי, ועדיין, הבקשה הופנתה לבריטניה ולא לישראל... איך זה מסתדר עם ההרהור שלך?

ובנתיים, מתברר שחברת הקונגרס(!) מרג'ורי טיילור גרין מצאה עוד ב-‏2018 את האשמים בשריפות הענק בקליפרניה, כן, זה היהודים. אבל, לא, כמובן שזאת לא אנטישמיות, זה סתם גשם.
ברוך שפטרנו 732125
(ישראל לא חיסנה יותר מחצי מהאוכלוסיה, אם כי ניתנו יותר מ-‏50 מנות חיסון לכל 100 איש)
ברוך שפטרנו 732143
צודק, תודה.
ברוך שפטרנו 732126
נראה שבריטניה נמצאת על ברז של אחת מיצרניות החיסונים (אסטרזניקה) ונראה שהיא העבירה הרבה יותר מנות לבריטניה מאשר למדינות אחרות. החיסונים של פייזר הרבה פחות שימושיים לעולם השלישי מאשר החיסונים של אסטרזניקה (אם כי בינתיים מייצרים חיסונים תואמים להם גם בהודו).
ברוך שפטרנו 732145
לא שזה משנה, אבל אסטרזניקה מייצרת בבלגיה, גרמניה והודו.
ברוך שפטרנו 732127
ראוי להזכיר שחברת הקונגרס הנ"ל היא טראמפיסטית, קבוצה שבה לא חסרים אנטישמים ושהזועקים נגד צביעות כלפי ישראל לכאורה שמחים לשתף איתה ועם אנטישמים אחרים פעולה.
ברוך שפטרנו 732498
חברת הקונגרס בנאום "התנצלות" מסבירה שזה לא בסדר שהתקשורת המרושעת מתיחסת רק למה שהיא כתבה בעבר.
ברוך שפטרנו 729989
פייזר הקדימו את מודרנה ושלחו, אז אין לנו דחיפות לקבל את השני. בטח יש אחרים שניסו להדחף בתור לחיסון של מודרנה, ועכשיו הם מקבלים.
גם בתור מודרנה- אני אומר קיבלתם כבר מפייזר, תחכו.
ברוך שפטרנו 729915
!Hear, hear
שיבוש משפט 730031
בעובדה, הצליחו לתפוס במצלמה נסתרת את שותפו של פרקליט נתניהו מנסה לשבש משפט. סביר להניח שזהו לא הנסיון היחיד. יש סיכוי טוב שנתניהו ימצא את הדרך (נקייה או מלוכלכת) לדחות את שלב ההוכחות במשפט עד אחרי הבחירות. נכון לרגע זה, שלב ההוכחות אמור להתחיל בפברואר 2021.
בחירות 2021 731155
מכותרת דיון זה אני מבין שכלה ונחרצה עלינו בחירות במרץ 2021 (אם לא תימצא ברגע האחרון קואליציה שתאפשר לממשלה זו למשוך את שלטונה עד המשבר הבא?).
בשטף הארועים הדרמטיים שעובר עלינו, קשה להבחין ברכבת העומדת בתחנה והעתיד שלנו תלוי בהחלטתנו אם לעלות עליה. הבחירות הבאות הן כאלו.
דומה שרוב האלקטורט שמח/השלים עם כך שעידן שלטון משפ' נתניהו הסתיים. העייפות מפוליטיקה מסתירה מעינינו את העובדה שהגענו לצומת דרכים שבה כל הדרכים טומנות בחובן רעות. הבחירה שלנו(?) ברגע זה היא קריטית.
תוצאות הבחירות הן מצד אחד קשיחות (חתכים שבטיים קבועים) ומצד שני כל תזוזת קולות משנית עשוייה להביא שינויים משמעותיים במאזן השביר. לכן אין טעם אפילו לנסות להתנבא על התוצאות עצמן. האוסף העצום של מגוון התוצאות האפשריות מוביל בסופו של דבר ל-‏3 תסריטים אפשריים.
א. גוש הביבי יצליח להקים קואליציה - מן הסתם תהיה זו קואליציה שתאלץ להיסמך על יתרון של מעט ח"כ. אין טעם להכביר מילים על הרעה הגדולה שמצב זה טומן בחובו ליציבות ההתנהלות השלטונית. הרעה הגדולה ביותר מבחינתנו אנו היא העובדה שעצם הבחירה בנתניהו היא עצמה סכנה להמשך המשטר הדמוקרטי-חוקתי כפי שהכרנו אותו עד היום. כל אחד מאיתנו יצטרך להחליט בעצמו מה הפירוש שהוא נותן להבטחתו של אהוד ברק "לצאת בגופו לחסום את הרס הדמוקרטיה".
ב. גוש המרכז-שמאל יצליח להקים קואליציה - זו במידה רבה תמונת ראי של האפשרות הקודמת. בנוסף לצורך של הממשלה הזו להתמודד עם דרישות גחמניות והרסניות של ח"כים בודדים, היא תצטרך להתמודד עם המון טרוריסטי מן הסוג החרדי, ערבי ומתנחלי. די לומר שאמצעים מן הסוג שהופעלו כנגד מפגיני בלפור לא יספיקו. יש לי חשש גדול שגם הפעלת צה"ל תתגלה כמשענת קנה רצוץ.
ג. הקמת קואליציה רחבה בהובלת גוש הלא-ביבי - קואליציה זו תזכה לתמיכת הישראלים (קבוצת היהודים הלא דתיים, כאשר בקבוצת הדתיים נכללים גם המסורתיים). זו תהיה בהכרח קואליציית מרכז שכדי שתוכל להתקיים תאלץ לשת"פ עם גורמים מתונים מן העבר השני (ש"ס, בנט). ממשלה כזו תסבול משתי סכנות גדולות. עצם הקיום שלה יהיה תלוי בנכונות אמיתית לפעול "בלי טריקים ובלי שטיקים". כל מרכיביה יצטרכו להסביר לשולחיהם שלא מדובר בממשלה אידיאלית מבחינתם והם שמים את הדגש על השגת מה שאפשר ולא כל מה שרוצים. הסכנה השנייה היא סכנה של הטשטשות הערכים התקנים והאידיאות. ארחיב על כך בהמשך.

לטעמי, האופציה הפחות רעה, היא אופציה ג' (האפשרויות האחרות עשויות להיות השהייה זמנית בדרך לבחירות נוספות). המקבילה ההיסטורית שעליה אני חושב היא ממשלת הקואליציה שהוקמה בצרפת כדי לסיים את פרשת דרייפוס. לממשלה זו ולממשיכותיה היו הישגים רבים, אבל ההיסטוריה מספרת לנו שהממשלות האלו הובילו לצרפת המתנוונת והלא החלטית של מלה"ע הראשונה.
ממשלות כאלו, הבאות להנמיך את הלהבות לאחר התפרצות ופילוג, יש להן נטייה לכיוון טשטוש וויתור על קווי גבול מוסריים. הממשלות הללו דורשות אנשים עם נטייה למעשיות והשלמה עם המציאות הבעייתית ולא אנשים המחדדים דרישות קטגוריות לטוהר והקרבה (דם יזע ודמעות). סכנה גדולה בממשלות כאלו היא מנגנון היזון הדדי הנוצר בתוך המחנה השני בין החלק שבתוך האוהל לבין החלק שמחוצה לו. במקרה שלנו מדובר במחנה הימין.
מאחר וכדי שהממשלה תייצג קואליציה יציבה, היא תצטרך להכיל חלקים מן הימין ולכן תצטרך להשלים עם דרישות מסויימות שלהם. לשם צמצום האפשרויות, נניח שהממשלה הזו תתחיל מחולדאי ולפיד ותסתיים בסער ובנט. ממשלה כזו תצטרך להשלים עם המשך ההתיישבות ביו"ש אשר בחשאי אך בהתמדה הולכת וטוענת את מצברי ההתפרצות הבאה שם. אם בנט וסער יתמקדו בהוכחת "נאמנותם" למחנה הימין שנותר מחוץ לקואליציה במקום לנסות לחזק את תומכיהם היותר מתונים, התוצאה תהיה התרוקנות של מאגר תומכיהם וחיזוק הקצוות החיצוני והקיצוני של הימין. המחיר עשוי להיגבות ב-‏1940 כאשר מפלגות ווישי ניצלו את המצב כדי לתפוס את השלטון בזמן שהמפלגות המתונות יותר מצאו עצמן חסרות תמיכה וחסרות אונים.
בחירות 2021 731158
יש לך גם את את אפשרות ד הקמת ממשלת ימין בלי נתניהו (האיחוד הלאומי + ישראל ביתנו + בנט + תקוה חדשה + ליכוד-בלי-נתניהו + ש"ס + אגודת ישראל + יש עתיד)
בחירות 2021 731165
יש גם אפשרות שאנשים יערקו מהמפלגה שבה הם נמצאים 3 חודשים בקושי - תמורת כסא בממשלה. ייתכן גם שמפלגת הגמלאים תפתיע כמו ב 2006. הרבה מאד דברים אפשריים כרגע.
בחירות 2021 731160
מהמשפט הראשון שלך אני לומד שהיית כנראה בתרדמת בחודש האחרון.
הכנסת כבר פוזרה ולא ניתן להמשיך את כהונתה, תאריך הבחירות כבר נקבע ולא ייתן לדחותו (למעט במקרה של מלחמה או מצב חירום אחר) והממשלה הנוכחית היא (שוב) ממשלת מעבר עם סמכויות מוגבלות. זה המצב מה-‏23 בדצמבר של השנה שעברה, באיזו מערה הסתתרת מאז?
בחירות 2021 731169
התרדמת היא חלק מתופעות הלוואי של אווירת החיסונים.
בחירות 2021 731172
אתה מתכוון שעברנו מהר מדי מ"אווירת סוף" ל"אווירת סוף קורס"?
בחירות 2021 731173
בכנות, התכוונתי לכתוב שהתרדמת היא תופעת לוואי של החיסון השני,אבל אז פחדתי שאני אעצר בגין הכחשת חיסון הקורונה ואחסם לנצח באייל הקורא ולא אקבל יותר כרטיסי אשראי ולכן לא יודע איך יצא לי אווירת החיסונים. מפחיד.

אבל כן, אנחנו באווירת סוף השירות בסדיר ואנחנו בדרכנו למיוחדת לפני השחרור ואנחנו שמים זין ומקללים את המב''ס בש'ג רק כי הוא העיר לנו על הלבוש המרושל.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים