כיצד יש לנהוג בבחירות עם אזרחים בעלי מוגבלות שכלית חמורה? 4030
לאסור עליהם בחוק להצביע 10 25%
לאפשר להם לנסות להצביע, ללא מלווה 15 38%
לאפשר למלווה להיכנס איתם מאחורי הפרגוד ולהדריך אותם 7 18%
לאפשר למלווה שלצידם לבצע עבורם את כל הפעולות בקלפי 1 3%
לאפשר לאפוטרופוס שלהם להצביע עבורם, גם בלי נוכחותם בקלפי 3 8%
משהו אחר (פרטו!) 4 10%

40 הצבעות עד כה
קישורים
מי עוזר לבעלי מוגבלויות לשים את הפתק? - ynet
האם יש לשלול את זכות הבחירה מבעלי לקויות נפשיות ושכליות? - הארץ
פרסום תגובה לסקר

הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

  מה שהיה הוא שיהיה • kozmo5449@gmail.com
  איפה האפשרות ההומוריסטית? • easy
  ללא כותרת • אנטילופה
734957
לאפשר לאפוטרופוס להצביע.
תגובה 605102
  ללא כותרת • ידידיה
735890
מסכים. אם הבנתי אינה לוקה, אפוטרופוס הוא מי שהמדינה הסמיכה לדאוג לרווחתו של מי שאינו מסוגל לעשות כך בעצמו. הצבעה בבחירות היא אחת הדרכים של אזרח לדאוג לרווחתו. אם סומכים על אפוטרופוס בשאר העניינים, צריך לסמוך גם בעניין הזה. פתרונות שבהם נותנים לאדם, שהוגדר ככזה שאינו יכול לדאוג לעצמו, להצביע בבחירות, הם כאלה של מראית עין בלבד.

יש לסייג את הפתרון - במקרים שאפוטרופוס אחד מייצג מספר רב של אנשים, יש להגביל את מספר ההצבעות הניתנות לו. הכוונה כאן היא לאפשר לבן משפחה להצביע בשם אדם נטול יכולת, אבל לא לאפשר, למשל, למנהל מוסד סיעודי, לעשות כן באופן סיטונאי.
735898
חבל, דווקא רעיון מעניין. האפוטרופוס לנכסי נפקדים יוכל להצביע בשם כל הנפקדים, כולל הנפקדים הנוכחים.
  לשון החוק • יובל נוב
  לשון החוק • ידידיה • 19 תגובות בפתיל
לשון החוק 734979
מה שהיה בקלפי שאני השגחתי בה היה עוד יותר מוזר לי. היו כמה מצביעים שביקשו עזרה מחמת קושי בקרוא וכתוב (רמז: שכונה ערבית בחיפה), ואחד מחברי ועדת הקלפי - רשמית מטעם מפלגה מסוימת! (רמז: דובר את שפת האם של רוב המבקשים) - נכנס לעזור להם. שלא תחשבו, בשני מקרים שמעתי אותם מבקשים מפלגה שהיא לא מה שהייתם מצפים. היה נראה שכולם מרוצים מהסידור, כולל יו"רית ועדה סופר-עניינית ולמודת בחירות, וזה אפילו נראה להם מובן מאליו, אז לא אמרתי כלום.

(אני לא טוען שה"אז" במשפט האחרון מוציא אותי טוב.)

ובעניין הצילומים, נראה שלפחות בשתי סיטואציות הציבור כבר לא מצליח לעמוד בגזירה: הורים שמצלמים את הילד משלשל את המעטפה לקלפי, אבל זה באמת נראה לי לא מזיק (עד כדי מדרון חלקלק); ושתי בחורות צעירות, אני מנחש בחירות ראשונות עבורן, שצילמו זו את זו מאחורי הפרגודים המקבילים, אני מנחש כדי להעלות לאינסטגרם. הועדה מחתה אבל לא פסלה.
לשון החוק 735465
"שתי בחורות צעירות, אני מנחש בחירות ראשונות עבורן, שצילמו זו את זו מאחורי הפרגודים המקבילים, אני מנחש כדי להעלות לאינסטגרם."

האם הצילום הוא הבעיה, או עצם זה ששני אנשים יכולים להיכנס בו-זמנית אל מאחורי שני הפרגודים, ומבחינת המבנה הפיזי של הפרגודים יכולים להראות זה לזה מה הם מכניסים למעטפה? האם הנהלים מנסים בכלל למנוע את זה?
לשון החוק 735473
בקלפי שלנו זה היה אמור להיות המצב, אבל התרעתי על כך ועזרתי לסובב קצת את הקלפיות כדי שזה לא יהיה אפשרי. אין לי מושג מה כתוב בנהלים.
לשון החוק 735478
ומה אם בכל זאת בוחר מתעקש להראות לבוחר אחר (נניח, שמחכה בחוץ בתור) את הפתק? יש בכלל איסור מפורש בחוק על זה?

אני מניח שהפרוטוקול הבא יכול לפתור את הבעיה:
1. עם זיהוי מצב כזה, מישהו מהועדה יקפוץ וינסה לחסום פיזית את הקלפי
2. המצביע הפוחז יתבקש לחזור אל מאחורי הפרגוד, ולשהות שם פרק זמן שדי בו לשנות את ההצבעה, ואחר כך בבקשה לשלשל את המעטפה לקלפי בלי להראות לאף אחד.
2': יותר פשוט, הועדה תיטול את המעטפה או הפתק שנחשפו, תקרע אותם, והאקסהיביציוניסט יתבקש לחזור אל מאחורי הפרגוד ולבחור שוב.

אבל מה אם השובב היה זריז יותר מהועדה והצליח לשלשל את מעטפתו לקלפי?
לשון החוק 735481
אני לא בטוח עד כמה אפשר לאכוף איסור על גילוי הצבעה (ולא זוכר עד כמה זה קיים). אבל בתוך הקלפי גם אסורה תעמולה.
לשון החוק 735486
אני מסכים שאת המוטיבציה לא לאפשר גילוי הצבעה אפשר לאכוף רק עד גבול מסוים. אבל זה מביא אותנו לשאלת האיסור על צילום בקלפי - למה בעצם? צריך להפריד לשתיים. איסור צילום על-ידי חברי ועדה / משקיפים / מצלמות סטטיות - זה ברור, כי הן איום על התחושה החשובה לבוחר שחשאיותו מובטחת ככל שהוא ירצה בחשאיות.‏1

אבל איסור צילום על-ידי מצביעים? למה בעצם? נכון שאם זה יותר באופן גורף, אז אנשים רעים יוכלו לכפות על אנשים טובים לחשוף את הצבעתם. אבל מה שניסיתי להוביל בפתיל הזה הוא שגם כך הבעיה הזו לא פתורה הרמטית. אני חושב שאפשר להשאיר לועדת הקלפי את שיקול הדעת כאן - "ועדת הקלפי תנקוט אמצעים סבירים נגד מעשים של מצביעים שיש בהם כדי לחשוף את הצבעתם בפני אחרים, ככל שהדבר עלול להיות כפוי עליהם; בפרט יש למנוע צילום סרטון הכולל את הרצף מבחירת פתק המפלגה ועד שלשול המעטפה לקלפי."

ועכשיו אני מרגיש יותר טוב עם חוסר ההתערבות שלי ועם התגובה הצמחונית של ועדת הקלפי בשני המקרים של צילום שהיו בקלפי השגחתי.

1 כמובן, מוטיבציה מוצדקת מנגד - הצילום עוזר למנוע רמאויות. כפשרה נקבע שלמפקח מותר לצלם במקרים חריגים.
לשון החוק 735482
הצילום הוא מצוין לדעתי . זה סוג של הזדהות עם דבר חשוב. אבל מה שבאמת מטריד זה שאם בעתיד כלשהו גורמים עבריינים ישתלטו על מערכות הבחירות , הם יאלצו את המצביעים להוכיח הצבעה על ידי שידור חי של ההצבעה וזאת עד אפילו לקלפי והכל בתיעוד עם מצלמות רשת זעירות אשר יותקנו להם בכפתור החולצה. אני מצר ברמת העיקרון שאני מעלה רעיונות הזויים שכאלו.
  לאסור בתנאי • אח של אייל • 24 תגובות בפתיל
  ללא כותרת • הפונז • 2 תגובות בפתיל

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה לסקר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים