בעקבות זרמי העומק 2505
סיפורם האמיתי של יהודי גרמניה, שפיארו את התרבות הגרמנית ותרמו להתנוונותה בעת ובעונה אחת, עדיין לא סופר. הרהורים שלאחר קריאת ''רקוויאם גרמני'', מאת עמוס אילון
עטיפת הספר ''רקוויאם גרמני''
הבה ננסה לרגע לחשוב על המושג 'גדולי התרבות האירופית'. מהי התמונה שעולה בדמיוננו? אפשרות אחת היא שאנו רואים לנגד עינינו חבורה של אנשים משכילים, מנומסים, אנשי שיחה מבריקים שיודעים בדיוק כיצד יש לקשור את העניבה שלהם. סביר להניח שאנשים אלו, מעבר לכישרונותיהם הבלתי רגילים, יהיו גם נאורים, ליברליים וסובלניים. מן הסתם הם יהיו כאלה שמבינים ביינות, שמסוגלים לנהל שיחה מרתקת על ספרות ויודעים ליהנות מיצירה מוזיקלית. כעת, אם אומרים לנו שבין אותם ענקי רוח נמנו גם יהודים רבים, מובן מאליו מהי התמונה המתקבלת לגבי יהודי אירופה ויחסם לתרבות שהקיפה אותם.

אבל כאמור, זוהי רק אפשרות אחת. האפשרות השנייה היא שאנו רואים לנגד עינינו חבורה של טיפוסים הזויים, חריגים, אנשים שחיו בעימות מתמיד עם עצמם ועם החברה שסבבה אותם. אנשים קשים שחיו על גבול הטירוף, שנאבקו עם המוסכמות ושיצירתם בקעה ממעמקי נשמתם המיוסרת. יוצרים שהרעיונות שהגו ממוחם הקודח הניעו אחר כך עמים ומדינות, גרמו למהפכות ותורגמו לדם וברזל. לפעמים האנשים האלה היו מנודים על ידי החברה; לפעמים כדי לשרוד הם נאלצו להתחנף לבעלי השררה ולבורגנים, שאותם תיעבו ולהם בזו. כמובן שאם עכשיו אומרים לנו שבין אותם אנשים היו גם יהודים רבים, אין ספק שזה אומר משהו שונה לחלוטין על היהודי האירופי ועל השתלבותו בחברה.

שתי התמונות הללו של גדולי התרבות מקבילות למעשה לשתי תפישות שונות של מושג התרבות, תפישות שהתקיימו שתיהן במחשבה המערבית: התפישה הראשונה רואה את התרבות כמין משחק מעודן, הציפוי העליון של החיים, סוג של שעשוע אינטלקטואלי שהוא לרוב נחלתם של בני המעמדות הגבוהים בלבד. התפישה השנייה גורסת להיפך: התרבות במיטבה צריכה לבטא דווקא את הרבדים הבסיסיים והשורשיים ביותר של המציאות ושל התודעה, את הרגשות העזים ואת הכוחות היסודיים ביותר. חסידי התפישה הראשונה יחפשו את תרבותו של עם כלשהו באולמות הקונצרטים שלו, בבתי האופרה ובכתבי העת הספרותיים. אנשי הגישה השנייה יאמרו שיש לחפש אותה דווקא במרתפים, באגדות העם, בדת ובמיתולוגיה. על פי רוב, אלה שדוגלים בתפישה הראשונה של מושג התרבות יעלו על נס את היוצרים המתוחכמים, המלוטשים ומלאי הברק. אלה שדוגלים בתפישה השנייה, לעומת זאת, יעדיפו את היוצרים העמוקים, האפלים והמיוסרים.
כאמור, שתי התפישות הללו התקיימו במקביל בתולדות המחשבה האירופית. על פי רוב מקובל לזהות את התפישה הראשונה עם החשיבה הניאו־קלאסית, ואת השנייה עם התפישה הרומנטית. ישנם גם כאלו שמזהים את התפישה הראשונה עם תפישת התרבות הצרפתית ואת השנייה עם התרבות הגרמנית. כמובן שזוהי הכללה גסה למדי, אבל כמו בכל הכללה, גם בזו יש שמץ של אמת. אף־על־פי־כן נראה שעמוס אילון, בספרו "רקוויאם גרמני", העוסק ביהודי גרמניה ויחסם לתרבות הגרמנית, בחר להתייחס לנושא שלו אך ורק מן הפרספקטיבה של התפישה הראשונה.

מנדלסון והסלון הספרותי היהודי

אילון פותח את ספרו בשנת 1743, השנה בה הנער משה מנדלסון מגיע לברלין. מצבם של יהודי גרמניה באותה העת היה בשפל המדרגה, הן מבחינה חומרית והן מבחינה רוחנית. מרביתם היו עניים מרודים, משוללי כל זכויות, שקועים – כך על פי אילון – בבערות, באמונות טפלות ובדתיות פרימיטיבית. גם מצבה של גרמניה כולה לא היה מזהיר: היא היתה ארץ נחשלת למדי, מפורדת לאינספור נסיכויות זעירות ונשלטת על ידי גחמותיהם של אצילים מושחתים ותאבי מלחמה. בפרוסיה, הבולטת שבמדינות גרמניה, שלט באותו זמן פרידריך הגדול- 'המלך הפילוסוף'. למרות יומרותיו האמנותיות, התדמית הנאורה שאימץ והעובדה שהקפיד להקיף את עצמו בפילוסופים ובסופרים צרפתים ידועים, הרי שלמעשה שלטונו של פרידריך הגדול היה עריץ למדי וממלכתו היתה לא יותר מאשר "בית כלא כביר ונתעב". במובן זה אילון מצביע על הופעתו של מנדלסון הצעיר בברלין כעל ראשיתה של נקודת המפנה, הן בגורלם של יהודי גרמניה והן בתרבות הגרמנית כולה.

ההתחלה הייתה צנועה. מנדלסון שהה בברלין בתחילה כתלמיד ישיבה, ורק בשעותיו הפנויות הצליח לרכוש בהדרגה את השליטה בשפה ובתרבות הגרמנית. עם הזמן הפך לבן־בית בתרבות הזו; שמו הלך לפניו כסופר מוכשר וכפילוסוף מקורי, והוא קיבץ סביבו חוג של משכילים צעירים וצמאי דעת כמותו. כמובן שבעקבותיו צעדו עד מהרה גם אחרים: צעירים יהודים עשירים, שבכוח רצונם וכישרונותיהם הצליחו להשתחרר מאמונת אבותיהם, לרכוש השכלה ולהשתלב בתרבות הגרמנית – גם אם אף פעם לא ממש כשותפים שווי זכויות. במקביל, חלו גם שינויים מפליגים בתרבות הגרמנית עצמה. רעיונות ההשכלה, הסובלנות והשוויון החלו לחלחל בתוכה. הדת הנוצרית החלה מאבדת את מעמדה. בכל רחבי גרמניה החלו משכילים יהודים וגרמנים גם יחד להאמין בדת החדשה, דת התבונה והנאורות.

אומנם, גם בשיאה של תקופת ההשכלה היהודים היו עדיין רחוקים משוויון זכויות. יהודי שרצה לשמש כעורך־דין, כמרצה באוניברסיטה או כעובד מדינה, נאלץ להתנצר – ורבים מהיהודים העשירים אכן עשו זאת. אבל עם זאת, בהדרגה, התחילו היהודים למלא תפקיד משמעותי יותר ויותר בעולם התרבותי של גרמניה. אילון לוקח אותנו אל כמה מן הסלונים הספרותיים שהקימו גברות יהודיות עשירות, בברלין של סוף המאה השמונה־העשרה. שם, תחת שרביט ניצוחן של אותן נשים חזקות ושופעות קסם, היו נפגשים מלומדים יהודים, קצינים פרוסים ומשוררים רומנטיים. שם החלו מתפתחים זרמים חדשים בשירה, בהגות, בפוליטיקה ובדת. שם גם עשתה התנועה הרומנטית את צעדיה הראשונים.


משה מנדלסוןכמובן שבתמונה הוורודה הזאת היו גם צללים. בתחילת המאה התשע־עשרה, בעקבות מלחמות נפוליאון, שטף את גרמניה גל של פטריוטיות, לאומנות ושנאת זרים. במקומות רבים נתפשו היהודים כקוסמופוליטים, כזרים לתרבות הגרמנית השורשית ואף כמשתפי פעולה עם האויב. תיאוריות אנטישמיות ראשונות בדבר "נחיתותם הפיזית ושחיתותם המוסרית" של היהודים, החלו לצוץ בכל פינה. בשנת 1819 אף פרצו בכל רחבי גרמניה מהומות אלימות שלוו בהתקפות על בתיהם וחנויותיהם של היהודים. סיסמת הקרב של המתפרעים הייתה Hep! Hep!- ראשי התיבות של Hierosolyma est perdita- ירושלים אבודה.

לעומת זאת, היו גם זמנים שבהם פרחו האחווה ושיתוף הפעולה בין היהודים והגרמנים. בשנת 1848, למשל, פרצו בכל רחבי אירופה שורה של מרידות עממיות שנודעו מאוחר יותר בכינוי 'אביב העמים'. אז נאבקו גרמנים ויהודים גם יחד כנגד עריצותם של המלכים ולמען חירות, שוויון ואחווה. בנוסף, לכל אורך התקופה המדוברת היו יחידים שהצליחו להיפטר ממשא יהדותם ולהשתלב לחלוטין בחברה הגרמנית. כדוגמה לאלה מביא אילון את המשורר היינריך היינה, שלמרות מוצאו היהודי הפך - לאחר שהתנצר אומנם - לאחד מגדולי המשוררים בשפה הגרמנית.

בסיכומו של דבר, אומר לנו אילון, במשך כל אותן מאתיים שנה היטלטלה התרבות הגרמנית בין שני קטבים. מצד אחד כוחות האור – ההשכלה, התבונה, החילוניות והדמוקרטיה; ולעומתם כוחות החושך – הלאומנות, הדת, העריצות ושנאת הזרים. בכל פעם שידם של הראשונים הייתה על העליונה, נהנו יהודי גרמניה מפריחה חומרית ותרבותית. בזמנים כאלה הם הצליחו להשתלב, ואולי אפילו להתבולל, בצורה מלאה בתרבות שסביבם ולהעמיד מקרבם ענקי רוח כדוגמת מנדלסון, היינה, מרקס, פרויד, קפקא, צווייג ואיינשטיין. כל אלה דמויות שתרמו תרומה מכרעת לתרבות הגרמנית. לעומת זאת, בכל פעם שידם של כוחות החושך והריאקציה היתה על העליונה, היהודים נרדפו, הושפלו וגורשו. בזמנים האלה היתה התרבות הגרמנית המפוארת מידרדרת לכדי קנאות מתלהמת, לאומנות ברברית וקיצוניות דתית חשוכה. כאמור, המאבק הזה נמשך כמאתיים שנה. בסופו של דבר, כולנו יודעים איזה צד ניצח.

אור, חושך ומה שביניהם

זהו הסיפור שמספר לנו אילון, סיפור מרתק המסופר בכישרון, בשפה בהירה וקולחת. אולם יש בו בעיה אחת מרכזית: הוא פשטני מדי. מעבר לשטחיות שבראיית כל המורשת הדתית והתרבותית של יהודי גרמניה רק כאוסף של אמונות תפלות ומנהגים פרימיטיביים, הרי שאילון גם חוטא בפשטנות יתירה ביחסו לתרבות הגרמנית. יש משהו שטחי בראיית ההיסטוריה התרבותית של גרמניה בתקופה הנדונה אך ורק בתור שדה קרב שבו נאבקים 'הטובים' מול 'הרעים', כוחות הקדמה כנגד כוחות החושך. בסופו של דבר, התרבות הגרמנית - כמו כל תרבות אחרת - היתה מורכבת מאינספור זרמים ותתי־זרמים, מכוחות שפעלו מתחת לפני השטח וממגוון של מיתוסים ואתוסים שונים ומשונים. כל אחד מזרמי המעמקים הללו של התרבות השפיע על חברו והושפע ממנו באינסוף צורות. כל אחד מהם היה עשוי לפעמים לשנות את כיוונו, ולעתים גם לבוא לידי ביטוי בצורות לא צפויות.

כך, למשל, הרציונליזם ופולחן התבונה של המאה השמונה־עשרה הביאו בעקיפין ללידתם של המדע ושל הפוזיטיביזם - אבל גם ללידתן של האידיאולוגיות הטוטליטריות ושל תורות פסבדו־מדעיות, כדוגמת תורות הגזע למיניהן. כך, למשל, תנועת הרומנטיקה הגרמנית, בה היו מעורבים מיסטיקה לאומית, תחייה דתית ומרד כנגד שלטון התבונה, הביאה את התרבות הגרמנית לאחד משיאיה ושינתה לנצח את הצורה שבה אנחנו מסתכלים על אנשים ועל רעיונות. וכך גם המהפכות של 1848, בהן תבעו המתקוממים עצמאות לאומית ואת העברת הריבונות מהשליט לאומה - המהפכות הללו תרמו מחד להיווצרותה של הלאומיות המודרנית ומאידך, העניקו השראה לדורות רבים של מהפכנים רדיקלים, מהמרקסיסטים ועד לאנרכיסטים.

פשטנות ניכרת גם בראייתו של אילון את תולדות היהודים בגרמניה אך ורק כאוסף של שמות מפורסמים ושל רדיפות אנטישמיות. התפקיד שהיהודים מילאו בתרבות הגרמנית היה הרבה יותר חשוב ומורכב מסתם "סלבריטאים של הרוח". יהודים מילאו תפקיד משמעותי בכל הזרמים החשובים של התרבות הגרמנית, מהרציונליזם הקיצוני ביותר ועד לזרמים דתיים ומיסטיים. בצד יהודים שדיברו על סובלנות ואחוות עמים היו גם הוגים יהודים כדוגמת מקס נורדאו, שדיברו על 'תרבויות חולות' ועל 'עמים מנוונים', שצריכים לפנות את מקומם לטובת העמים החזקים והבריאים. בצד יהודים שהיללו את גרמניה ואת התרבות הגרמנית היו גם מהפכנים רבים, כאלה ששאפו להחריב עד היסוד את כל מה שהתרבות הזאת ייצגה. מצד שני, היהודים גם הושפעו באופן עמוק מכל אותם זרמים מחשבתיים ששטפו את העולם התרבותי הגרמני. רבים מהם אימצו השקפות לאומיות או דתיות־מיסטיות; רבים אחרים הפנימו תפיסות גזעניות ואנטישמיות.

יאושו של המתבולל

כאמור, אילון מעלה על נס את תרומתם של קומץ גאונים יחידים לתרבות הגרמנית ולתרבות האנושית בכלל. אבל בסופו של דבר, אנשים כדוגמת מרקס, פרויד, קפקא ואנשי אסכולת פרנקפורט לא היו רק אנשים מפורסמים שכתבו היטב. הם היו גם אלה שעסקו בפירוק שיטתי של תפיסת העולם המודרנית. הם הצביעו על הניכור שבחיים המודרניים וחשפו את הכוחות האפלים הפועלים מתחת לפני השטח ומשפיעים על החיים הללו. אפשר אומנם להדגיש את התרומה המכרעת שתרמו לעולם התרבותי של אירופה. מצד שני, אפשר גם להבחין כיצד קעקעו את יסודותיו של העולם הזה, כיצד בסופו של דבר גם תרמו תרומה מכרעת לחורבנו. מעבר לכך, קשה לדעת אם לעובדת היותם יהודים בסביבה גרמנית היתה השפעה על ראיית העולם שלהם. באותה מידה, גם קשה לדעת אם ישנו קשר בין התפקיד המרכזי שמילאו יהודים מתבוללים או מתבוללים־למחצה בתרבות המערבית של סוף המאה התשע־עשרה וראשית המאה העשרים, לבין העיסוק הנרחב שיש בתרבות הזאת בסוגיות של ניכור, יאוש ובדידותו של היחיד בתוך החברה.

בסיכומו של דבר, סיפורם של יהודי גרמניה הוא הרבה מעבר לסיפורם של כמה יחידים שהצליחו כנגד כל הסיכויים וזכו לתהילה. הוא גם הרבה מעבר לסיפורה של האנטישמיות הגרמנית. זהו סיפורה של מערכת יחסים ארוכת שנים, סבוכה ומיוסרת, בין שניים מהעמים המתוסבכים ביותר עלי אדמות. הסיפור הזה עדיין מחכה להיסטוריון שיספר אותו.
קישורים
רקוויאם גרמני לינק לרכישת הספר
ראיון ב"הארץ" עם עמוס אילון
משה מנדלסון
פרידריך הגדול
אביב העמים
היינריך היינה
מקס נורדאו
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "ספרים"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

יופי של מאמר 362237
מרתק ומעורר מחשבה. תודה.
יופי של ספר 362269
תודה על המאמר. הראייה הדיכוטומית של "שתי התרבויות" מעניינת מאוד, אך אני לא לגמרי מסכים עם הביקורת על הספר. אני דווקא הרגשתי שאילון מיטיב לייצג את האמביוולנטיות ביחסים בין העמים ובבמורכבות של הזרמים והתנועות השונות (דיסכלייזמר: טרם גמרתי לקרוא אותו, ולמעשה לא קראתי בו כבר איזה חודש. חיי מבולגנים...)

כלל לא הרגשתי שהספר מעלה על נס את הישגיהם של כמה יחידים יהודים ותו-לא, או חוטא בפשטנות. הספר לא לידי, אבל אני זוכר את התיאור המרשים של הטירוף הלאומני הבלתי-נתפס ששטף את גרמניה - על יהודיה ואינטלקטואליה - עם פרוץ מלחה"ע I, ובמקום אחר, את התערובת המוזרה של אושר וסבל בחייה של עלמה אחת, מרשימה מאוד, ששמה נשתכח ממני (זו שניהלה את אחד ה"סלונים האינטלקטואליים" המצליחים בגרמניה בראשית המאה ה-‏19).

למרות שקראתי פה ושם על ואת היינה, אף פעם לא הרגשתי קרוב כל כך להכיר את האיש כמו אחרי קריאת הספר הזה. מסתמא אין זו אלא השתקפות דמותו של היינה בעיניו של אילון - אבל בכל זאת, רק בשביל זה כדאי לקרוא את הספר. הוא באמת נפלא.
יופי של ספר 362287
''עלמה אחת, מרשימה מאוד...''

רחל פרהאגן.
יופי של ספר 362290
רחל פרהאגן, האם האיות במקור הוא: Rachelle Verhagen? אם לא - אנא איית בשבילי, אם אפשר. תודה.
יופי של ספר 362293
Rahel Varnhagen
יופי של ספר 362401
ברצוני להצטרף לדעתך. לטעמי הביקורת על הספר בדיון הזה נגועה בעודף ביקורתיות.
א. אילון דוקא מרחיב את התמונה הן ע''י גלריה רחבה של דמויות מרכזיות והן ע''י תאור מצבם הכללי של קבוצות יהודיות רחבות בגרמניה.
ב. נושא הספר הוא מערכת היחסים בין גרמניה ליהודיה בעידן המודרני, ואין זה הוגן לצפות ממנו לתאור מעמיק של כל הבעיות האידיאולוגיות הפילוסופיות של העידן.
ג. היות ואיש לא צריך לצפות מאילון לספר על ''יידישקייט'' ביהדות גרמניה, נדמה שהוא דוקא מתיחס להיבטים של הדת היהודית בחיי יהודי גרמניה (למשל כאשר הוא מתאר כיצד האורתודוקסיה של מנדלסון לא שרדה אפילו דור אחד.
ד. במאמר חסרה לי גם התיחסות לעמדתו החד-משמעית של אילון כנגד התאוריה כי ההיסטוריה של גרמניה היתה הליכה בנתיב ידוע מראש של פרוטסטנטיות, מודרניזם וגזענות שהובילה באופן בלתי נמנע לשואה ומוראותיה. המאבק המתמיד בין ''טוב'' ל''רע'' במודרניזם הגרמני שהזכיר אהוד פירר, הובא כולו כדי לנמק את התנגדותו של אילון לתאוריה הזו. אישית, אני די השתכנעתי מן התאור שלו.
מאבק וירטואלי 362519
נראה לי שרק עיניים יהודיות יכולות לראות את המאבק בין ה''טוב'' והרע שהתחולל בין צדדים שונים,כביכול,בלאומיות והתרבות הגרמנית.

בפועל היו תפיסות גרמניות שונות ששללו את היהודיות כחלק אינטגרלי מהלאומיות הגרמנית אלא שהתפיסות הללו יישמו את עצמן בדרכים קיצוניות יותר או פחות.

ככל שהדתיות הפכה פחות ופחות לדבק מאחד בחברה הגרמנית הלאומניות הגרמנית צברה יותר ויותר כוח -כך שבסופו של דבר ההתנגשות בין הרצון הגרמני לשמר את כל המרכיבים הקמאיים והוודאיים בתרבותם (כפי שאריך פרום,קורט לוין ונוספים מתארים) שהלך וגבר באופן אימננטי ובמקביל להחלשות הדתיות לבין היהודי הקוסמופוליטי באופן בלתי נמנע-גם ובעיקר כאשר הוא מגדיר עצמו כגרמני או כ''גרמני בן דת משה (אתאיסט כמובן)'' היה בלתי נמנע בעיקרו.
מאבק וירטואלי 362562
אני חושב שכדי להמנע מגלישה לשיטחיות צריך תמיד להתייחס להיסטוריה בראיה גשטאלטית. הרקע להתרחשויות נותן להן את האופי,העוצמה והצבע.
שטחיות? 362593
אני פשוט לא פורס כאן את מלוא היריעה וגם לו הייתי עושה כן זה לא היה משנה את דעתך מסיבות ברורות. מעבר לכך אני מחשיב את הראיה שלי-בהסתמך על מקורות היסטוריים והיכרות עם המטריה האנטישמית ,המטריה הלאומית בכללותה, המטריה הגרמנית ,המטריה ההיסטורית,והמטריה היהודית המתבוללת לראיה הכי רחבה והכי שלמה "גטשטאלטית " .

היהודי הקמאי נתפס כלא רצוי אך הכרחי ,כלא רצוי אך נסבל בעוד שהיהודי המתבולל מהגדרתו מהווה איום קיומי לכל תרבות,זהות וחשיבה לאומית\מסורתית\קבוצתית\דתית וכ"ו לכל תרבות מארחת וכך אינו רצוי ,אינו נסבל ומעל הכל אינו הכרחי.
שטחיות? 362595
כל התופעות שאתה מתאר מקבלות ביטוי מסויים בזמן מצב כלכלי טוב וביטוי אחר בזמן שהאינפלציה מרסקת את עולמם של המעמד הבינוני הנמוך.
שטחיות? 362597
אה! פתאום אתה מגלה את חסרונות האינפלציה!
(שאת הדברתה המוצלחת בתכנית הכלכלית של 1985 אתה מבקר לא־אחת?)
שטחיות? 362602
אני מבקר את הגישה שרואה את האינפלציה כמשהו שבא מן השמים. כלכלנים לא מעטים טענו שהאינפלציה נגרמה על ידי הישראלים -העם הפשוט - שלא ידע להתאפק וצרך ללא הכרה (משוגעים-תרדו מן הגג). לכן ניסו כל הזמן לקצץ בשכר, בתוספת היוקר וכו'. מדוע לא הצליחו להדביר את האינפלציה עד 85? כי לא השכר של השכירים גרם אותה. בתכנית הכלכלית של 85 הקפיאו את השכר והפלא ופלא- האינפלציה ירדה. כמה יפה הוכח הקשר בין האינפלציה לבין השכר!
הביקורת שלי -היא לא שלי- היא שהאינפלציה היתה אקט של העברת הכסף מסקטור לסקטור וגם הדברתה היתה פעולה כזאת.
שטחיות? 362606
לא הצלחתי להבין מה הייתה, לדעתך, הסיבה האינפלציה של ימי ארידור העליזים (חוץ מזה שמישהו מרושע החליט להעביר כסף מסקטור לסקטור).
עוד פחות הבנתי מדוע אתה זועם על הדברת האינפלציה בידי ממשלת פרס־מודעי.
שטחיות? 362713
אני רק אעיר, שהיום זה כבר לא יתכן כי הבנקים גילו את נפלאות ההצמדה, אבל האינפלציה של שנות ה-‏80 הצליחה להדביר להורי את המשכנתא.
זה הגיע למצב שכל המשכנתא התכווצה למשכורת חודשית של אבא שלי, והוא לא סגר.
ואז המשכנתא התכווצה עוד יותר עד שכמעט לא נשאר ממנה כלום.
שטחיות? 362772
אה! גם ההורים שלי. בסוף הבנק התחנן שהם יסגרו, כי הטיפול בתשלום של שלושים לירות (?) בחודש עלה לבנק יותר.
שטחיות? 362971
אם בשנות ה-‏80 עסקינן, כבר היו אז שקלים.
מסכים חלקית 362601
זה לא שהמצב הכלכלי מונע או משנה את הדחפים .החוקים הכלכליים שקיימים במציאות המודרנית -במיוחד בזו של ימינו ,היא רעועה ושבירה ובכל אופן מתווכת ע"י התקשורת במידה רחבה עד שקשה להאמין .

כך נכפה על אנשים להדחיק את תפיסותיהם ,למשל , כדי להשתייך לעדר שכיוון התנועה שלו מוכתב ע"י התקשורת ,ע"י אינטרסים של בעלי הון (שלעיתים חלשים בהרבה מהתקשורת ותלויים הרבה יותר בתקשורת)ועוד .צדקה אסכולת פרנקפורט-המתבוללת אגב , שתיארה רבים ממאפייניה של התקשורת העתידית ובעקבות כך של החברה העתידית.

מוסדות המדינה כולה מתגייסים לשמירה על הסדר-ברוב המקרים ממניעים כלכליים ברורים ובחלק מהמקרים ממניעים 'אידיאולוגיים' -הקפיטליזם -במידה והוא מצליח ,מרסק את הלאומיות והופך את החברה לאוסף הירארכי של פרטים המתחרים זה בזה או המתקרבים זה לזה לפי התיוג המעמדי-תקשורתי-כלכלי שלהם.

הערך של האדם נאמד אך ורק על פי הצלחתו במירוץ התקשורתי -כלכלי.

בימינו אנו שגשוגו של הקפיטליזם -בזמן הקצר שמאז מלחמת העולם השניה הביא לאומים שלמים למצב של התבטלות מוחלטת או כמעט מוחלטת מול המדינה -אלו הם לאומי המערב ברובם -מחקרים מראים שמהותית לא הרבה דברים השתנו מאז מלחמת העולם השניה :כך למשל רוב האזרחים מספרים כאשר מוענקת להם אנונימיות על שנאתם למיעוטים ,על השנאה ההולכת וגוברת כאשר חוקי המדינה והתקשורת מעניקים ודורשים זכויות שוות או זכויות יתר עבורם ויותר מכל כאשר נכפה עליהם לדבר בשפת "פוליטיקלי קורקט".

העולם הערבי המדשדש מצד אחד בביצה משל עצמו ומהצד השני -וכמניע חזק בהרבה ,רואה בתרבות המערב-תרבות גלובלית שאין לה דבר וחצי דבר עם אפלטון ,אריסטו ,ארכימדס ניטשה גתה ומוצארט -איום ממשי על הערביות ועל האוטונומיה התרבותית והלאומית והדתית הערבית\איסלאמית שיכולה להימחק לטובת תרבות כלכלית אינדבדואלית נטו -אה לך מניע שאינו כלכלי לתקוף את המערב-גם אם עשיתי קצת בלאגן בתגובה שלי (אני פשוט נוטה לכתוב מהר ) -אל קעידא היא דוגמא מובהקת-ואתה עוד תראה שהגישה הזאת תנצח-הגישה המערבית רואה במלחמות כוללות איום מהבחינה הזאת שמלחמות כאלו מטבען מאגדות את הלאומיות וכ"ו מחדש -וזהו איום למדינה המערבית של המאה ה21.
מסכים חלקית 363282
אני מאד מסכים עם מה שכתבת בהתחלה. לגבי העולם הערבי, לא הלכת קצת רחוק מדי?
באמת איכפת לבין לדן אם תרבות המערב דומה לאפלטון, ניטשה או גתה? הוא רואה בה איום על יציבות האיסלם והמשטר הנוכחי, ומבחינתו המטרה מקדשת את האמצעים. ברור שהמערב רואה במלחמות כוללות איום - מי לא? הן הורגות אנשים, מפרות את הביטחון של האזרחים, ומזיקות מאד לכלכלה. לדעתי אין לזה קשר לחיזוק הלאומיות.
לא אמרתי שאיכפת לערבים 363809
רק אמרתי שלתרבות המערב אין שום דבר במשותף עם המוזכרים -עם גתה יחסית עוד יש לה משהו,אבל לא הרבה,היא מאוד רדודה פר הגדרה.להעמיק יותר מדי-פירושו להגיע לאמיתות שונות -וזה לא טוב לכלכלת המערב המאפשרת גם את קיום האג'נדה המערבית.
לא אמרתי שאיכפת לערבים 363837
זה נכון באופן כללי, אני רק אומר שלדעתי לא בגלל זה תוקפים אותה. ברור שהאיסלאם תוקף אותה כי הוא רואה בה איום. למה דווקא עכשיו? אולי בגלל שהיא מתחזקת, ומתבססת במשך שנים, וכובשת איזורים חדשים בעולם. אולי תורמת לתחושת האיום התפתחות התקשורת ההמונית, שמסכנת את יציבות התרבות והלאומיות הערבית. אולי אפילו נפילת ברית המועצות היא מניע, שכן משמעותה שלתרבות המערבית אין ממש אופוזיציה. מעניין אם ועד כמה המערב היה מתערב בענייניהן של המדינות הערביות אם לא היה מותקף בעצמו.
תבין משהו בסיסי 363860
בן לאדן גורס ,ובצדק היסטורי מוחלט ,אגב,כי השלטונות במדינות ערב הם תוצר ישיר של הפעילות הקולוניאליסטית המערבית-המתמשכת עד היום ,באיזורים אלו.תמנה שליט מושחת ,חילוני או דתי מחמד,חסר אידיאולוגיה ותתן לו עושר אגדי-והנה קנית שקט.

בן לאדן מדבר על מושג שהרבה יותר מוסלמים וערבים ממה שאתה חושב כמהים אליו:אומת אל איסלאם-כלומר האומה האיסלאמית בלי גבולות מדיניים.

הוא גורס כי צריך להתחיל מלמעלה למטה ולא ההפך-והוא נחשב מהפכני בגישה הזאת.הוא גורס כי אם הסדר המערבי-כלומר תפיסת העולם ה'הומאניסטית' ששולטת ב60 השנים האחרונות תקרוס ,שלטונות ערב הנתמכים ע"י המערב יקרסו גם הם.

המטרה שלו,בניגוד למה שרבים אחרים חושבים,לפחות בשלב הזה,היא לא להכריע את המערב אלא את המשטרים החילוניים של מדינות ערב והאיסלאם.

הוא מאמין שפגיעה קשה בכלכלה המערבית (זוכר את הנפילה הכלכלית שלא תאומן לאחר ה11.09.01? אתה מכיר את העובדה שארה"ב מוציאה כל יום (!!!) חצי מיליארד דולר בניסיון לחסל את אל-קעידא ("הבסיס") ) ושבירת הפוליטיקלי קורקט יגררו את המערב לחלוקה מחודש לסדר הטבעי של עמים במקום סדר של משטרים -זה יפיל את מדינות ערב,הקפיטליזם רחוק מהלאומיות כרחוק מזרח ממערב-הוא אינו סובל אותו ולא את הדת-אלו הם גורמים עקשניים ובלתי נשלטים מאז שהכנסייה,שנוהלה ע"י אריסטוקרטים שהדת לא הייתה חשובה להם ובטח שלא הלאום (אצילים התחתנו עם אצילים אחרים מעמים אחרים וחס וחלילה לא עם אחיהם מהמעמד הנמוך) והם אינם רצויים או נסבלים על הקפיטליסט הלבן האדוניסט וגם לא על היהודי המתבולל הנוירוטי ולעיתים גם פסיכוטי.

בן לאדן מדבר על חולשת המערב הכופר שמפיץ באמצעים גלובליים את הכפירה -אם אתה יודע ערבית אני ממליץ לך שתקרא קצת מכתביו ומפסיקותיו של בן לאדן (שיש לו ביוגרפיה מרתקת לכשעצמה -סיפורים מדהימים על בניית מערכות סבוכות של מערות עצומות באפגניסטן וכ"ו) ואח"כ אם לא תסכים איתי זה משהו אחר.

טומי לפיד אמר שהערבים לא תומכים בשינוי ואומרים לו מפורשות-שהם סולדים מהחילוניות המובהקת שלה.אין לך מושג כמה חילוניות דוחה ערבים -בן לאדן אמר במפורש:"הכופר ישחט ,לא נחוס לא עליו לא על ילדיו לא על נשותיו ולא על עובדיו.כלי הנשק שבידי המערב נראים לכם ככליו של השטן ,שיד אדם לא תכריע.אך דעו לכם-המערב חלש כחולשת אמנותו -ויד אללה היא שתכריע ותמסור את הכופר בידינו".

לא נוח לך להאמין-זה משהו אחר.אבל לא מדובר כאן בפיזיקה קוואנטית -אלא בדברים פשוטים בהרבה.זה מה שהערבים אומרים מפורשות.

נ.ב

נראה שאינך מכיר ערבים ואם הינך מכיר ערבים,נראה שאינך מסוגל,כמו שמאלנים-אתאיסטים רבים משוללי רגש לאומי ודתי ,להכיר אותם.זה כמו שצב ינסה להבין איך זה להיות סוס-לא קשור לשכל.
אה ולאחר מכן 363861
אחרי שתוקם אומת אל איסלאם ויחול שלטון החליפים -האומה תתארגן למאבק מכריע וסופי מול הצלבנים.
עוד תיקון 363885
הדת והלאומיות אינם רצויים לקפיטליזם -וזה פרי התפתחות של מנגנוני השליטה של בעלי ההון ודומיהם על ההמון .בעבר השתמשו באלו כדי להסית את זעם ההמון כלפי עמים אחרים ולהשיג כיבושים (מלחמות בין לאומים היו מתרחשים הרבה פחות ללא האריסים) כנ''ל בדתו.לאחר מכן עברו ממשטרים ריכוזיים-שקל לסמן למשטרים ליברליים ,לכאורה, שהשליטה בהמון נעשית בשיטה הזו ע''י חלוקת האוכלוסייה לסוגי מעמדות שונים-גם בתוך המעמד הנמוך.התיעוש עודד את התהליך הזה -והמעבר משלטונות ריכוזיים (כלומר בעל אדמות שאחראי על אזור מסויים) לשלטון יחידי רחב ומפלה בלבל את ההמון . לבסוף עם השתכללות אמצעי התקשורת ניתן להגדיר ולהכתיב התנהגות לאוכלוסייה שלמה,להכתיב לה מחשבות ולהפוך אותה לפאסיבית לחלוטין.
ובשלב הזה 363888
כבר לא צריכים לעשות מניפולציות על הלאומיות ועל הדתיות -עושים מניפולציות ישר על היחיד ומחלישים אצלו,בין היתר ובעיקר,את הזהות הקבוצתית-אה לך עבד מושלם.
אז זהו, שלדעתי לא כל כך 362547
כפי שאמרתי, לדעתי הספר חוטא בשטחיות מסוימת. הוא אומנם מתאר גלריה רחבה של דמויות, אבל זה תמיד דמויות מסוג מסוים: יהודים מתבוללים שהגיעו להישגים יפים בתרבות הגרמנית והשתייכו לאגף הליברלי-בורגני שלה. הוא כלל לא נוגע באותם יהודים שנדחו מן התרבות הגרמנית, לאלה שהזדהו איתה בצורה קיצונית או לאלה שרצו להחריב אותה. וכאמור, היו רבים כאלה.
גם בנוגע לדמויות בהן הוא כן מטפל, הטיפול שלו לדעתי הוא שטחי. הוא בכלל לא מנסה לפענח את הדמויות שלו, הוא לא מנסה לעמוד על המניעים שלהם ועל מה שעבר עליהם. הוא בוחן אותם רק על פי הקטגוריות של הצלחה וכישלון - כאשר הצלחה פירושה השתלבות מוחלטת בחברה הגרמנית וטשטוש הזהות היהודית.

אז נכון, אני לא מצפה ממנו לתיאור מעמיק של הבעיות והזרמים הפילוסופיים שהתקיימו בגרמניה. אבל כאשר הוא עוסק במערכת היחסים שבין הגרמנים ליהודים, היה מתבקש שהוא יעמיק קצת מעבר לשאלת האנטישמיות מול ההשתלבות וכן ינסה לתת איזשהו ניתוח של אותם זרמי העומק - היהודיים כמו הגרמניים - שהשפיעו על מערכת היחסים הזאת.
באותה מידה, אני לא מצפה ממנו שיעסוק ב'יידישקייט' (איך שלא נפרש את המושג). אבל אני כן מצפה ממנו שיתייחס גם לזרמים הפנים יהודיים שהתעוררו ביהדות גרמניה בתקופה הזאת, כמו למשל עליית הניאו-אורתודוקסיה, ההתעוררות הלאומית והמשיכה למיסטיקה יהודית (שנציגה הידוע ביותר היה בובר).

באשר לנקודה האחרונה שהעלית, נכון אילון יוצא נגד הסתכלות דטרמיניסטית על ההיסטוריה הגרמנית. אפשר להסכים איתו בזה. אבל מצד שני, הוא כן מנסה לשרטט קו ישר שעובר מהפרוטסטנטיות הקיצונית, דרך הרומנטיקה והלאומיות, עד למיליטריזם הפרוסי ועד לנאציזם. במאמר ניסיתי לטעון שזוהי הסתכלות פשטנית: באותה מידה ניתן היה למתוח את הקו מפולחן התבונה של תנועת ההשכלה, אל הפוזיטיביזם של המאה ה19, משם אל הדארוויניזם החברתי ותורת הגזע 'המדעית' - אל הנאציזם. כמובן, אפשר למתוח גם קווים אחרים: הקו שמסתיים בהיטלר יכול גם להתחיל ב1848, לעבור דרך מיתוס המהפכה ולשאוב מן האנארכיזם, הסוציאליזם ופולחן האלימות שלהם. כל המהלכים האלה כבר תוארו- ובפירוט רב יותר- על ידי יעקב טלמון. (בספריו 'מיתוס האומה וחזון המהפכה', 'עידן האלימות' ועוד). אילון, כאמור, די התעלם מכל הקשרים המסועפים האלה ונשאר צמוד לפרשנות הליברלית הישנה של שני זרמים בהיסטוריה - כוחות הקידמה מול כוחות החושך.
יפה כתבת 362596
גם אם סביר להניח שאנו שני אנשים עם שתי השקפות שונות וראיית עולם ,שאולי,שונה בתכלית.

המשיכה אל המיסטיקה היא אולי פועל יוצא של חורבן הקהילה האורתודוכסית ובכל מקרה אבדן האותנטיות שבטקסים הדתיים -גרשום שלום ומרטין בובר הם המייצגים הבולטים ביותר של דעיכת האורתודוכסיה היהודית בגרמניה-כלומר בובר אמנם נמשך אל המיסטיקה ,אם כי היה אדם חילוני , ובהמשך לכך היה איש שמאל מובהק וממייסדי השמאל הישראלי למעשה.

אכן הפוזטיביזם שהביא איתו את בשורת החילונות הדגיש את הזהות הלאומית שהייתה משנית וגמישה יותר עד לבואו והביא לשגשוגם של תאוריות חצי רציונליות שנועדו להצדיק ולחזק דחפים שהיו קיימים ממילא (היטלר עצמו אמר כי יש לקבע את שונות היהודי בחוק ובאופן רציונאלי כך שלא יהיה מדובר בפוגרום מקומי בלבד -הרבה לפני שעלה לשלטון -ולצערי הוא צדק).

וכמו שנאמר בנושא:

"אושוויץ הייתה מקום ראציונלי -אבל לא אנושי"

גם ההומאנזים אינו אנושי וגם הפוסט מודרניזם אינו אנושי.
יפה כתבת 362599
במה היטלר צדק?
מה היה רציונלי באושוויץ?
מה איננו אנושי בהומניזם?
יפה כתבת 362603
1.היטלר צדק בטענתו כי קיבוע היהודי והגדרתו בחוק כזר מוחלט-כלומר הכרה רשמית של המדינה בחוסר זכותו של היהודי לחיים והגדרתו כאיום לאומי -מעבר להסתה הרגילה אל עבר גיוס מוחלט של כל מנגנון מדינתי אפשרי :מערכת המשפט,מערכות הביטחון הפנימי והחיצוני ,התקשורת ,מערכת החינוך וכ"ו , הם אלו שיאפשרו את השמדתו היעילה והקוהרנטית של העם היהודי-הוא לא צדק?

2.חקק את המשפט הזה,שמסכם את התקופה המודרנית הראשונה (כך אני קורא לתקופה שלפני הפוסט מודרניזם-כי לדעתי ההבדלים אינם כה מהותיים ובטח שאינם לטובת הפוסט) ויקטור פרנקל בספרו העצום "האדם מחפש משמעות".אושוויץ היה מקום ללא אלו\הים (ואדם רציונאלי,כמובן,מתעסק ומאמין רק במה שהוא יכול להסביר) ,אושוויץ נוהל עפ"י חוקי הבירוקרטיה ההדוקים ביותר ,אושוויץ מימש מדיניות מוכתבת והשתמש בטכנולוגיה גבוהה (לתקופה ההיא) כחלק ממערכת משוכללת וכחלק מהמערך הצבאי של הצבא החזק בעולם וכחלק מהמערך המדינה של אחת המדינות המתקדמות בעולם לאותה תקופה-אם לא המתקדמת ביותר .אושוויץ היה מקום רציונאלי -האלמנט ה'בודד' שלא היה רציונאלי באושוויץ היה השמדת היהודים -אבל את זה ניתן להבין רק שמוסיפים את האלמנט האנושי -כי מבחינה טכנית ערך חיי היהודים לא היה גבוה במיוחד גם בעיניהם של מעצמות הברית ולא בגלל הפתרון הסופי אלו התגייסו למלחמה על גרמניה או ,אפילו,האיצו את המלחמה בה-עבור הגרמנים היהודים היו גורם לא רצוי.

3.ההומאניזם מתנגד במהותו-גם אם יכחישו זאת תומכיו,לדתיות,ללאומיות ,לתפיסה משפחתית קונבנציונאלית ומקדם בעיקר את הסוטה-אלו הם כלי המלחמה שלו כדי להנציח את קדושת האגואיזם במסווה עבה של אהבת היחיד.-עזוב אין לי כוח,באמת,להסביר את זה עד הסוף-ההומאניזם מייצג מיעוט קטנטן שאינו מסוגל להזדהות עם תפיסות אנושיות מובנות מאליהן כמו דתיות וכ"ו הוא אינו אנושי -הוא מתכחש לאנושיות.
יפה כתבת 362609
אין לי מה להגיב, מחשש לגודווין.
יפה כתבת 362725
די כבר עם גודווין.
אתה ממילא אלמוני, לא?
גודווין??? 362798
תגיב מצדי זה לא ישנה את העובדה שההומאניזם היה כוח מניע בנישול האינדינאנים מאדמותיהם (החוקה,החוקה-יש לה קשר עצום להצלחת המפעל הקולוניאליסטי)-נישול שייצר את ארה''ב יצרנית הגלובליזציה במהותה.שההומאניזם מדבר על יחסות תרבותית אבל בכל מקום שאליו הוא מגיע,כענן שחור וקודר,לא נותרת עוד תרבות מקורית -והשואל הכיצד ייתכן שתפיסה המאפיינת תמיד מיעוט,קומץ,שולטת לחלוטין בכל מקום שאליו היא מגיעה(למרות שאף פעם לא די לה) ימצא את התשובה בנטייתה של השיטה לכפוף למרותה (ממש כמו וירוס-מה לעשות שהדימויים הביולוגיים חזקים) את מוקדי הכוח המרכזיים-ומה לעשות שהגוש הרעיוני המרכזי שלה וגוש התומכים ה''קשים'' שלה משופע ביהודים בעיקר מבחינה יחסית (כי העם היהודי קטנטן) אבל גם מבחינה כמותית.

ההומאניזם מניח שהמיקום בעץ האבולוציוני הוא שהופך את בני האדם לדומים ולכן לסולידריים-זוהי טענה רפה וקלושה הן מכיוון שהדארווניזם אינו שולל תחרות בין מינית והן מכיוון שהדארווניזם -המניע העיקרי והקדוש של האתאיזם (והאגב לא אובייקטיבי ומדעי במידה שמיוחסת לו -יש לכך הוכחות הן מבחינה מדעית והן מבחינת הדברים שאמרו הומאניסטים ודארווניסיטיםבכירים -כמו לבונטין-ולא מעט ביולוגים חסידי דארווין זכו בפרס ההומאניסט השנתי המחולק באירופה ובארה''ב,אגב-דוקינס כאחד)ניתן לפרשנויות שונות-למשל כמו אלו של היטלר והקולוניאליסטים האנגלים-שמהם ומהצרפתים כמורשת המותאמת לזמן,צמח מאוחר יותר ההומאניזם כמכשיר שליטה.

יש עוד הרבה טיעונים-אבל כמו שכתבתי בתגובות אחרות אין לי כוח ורצון להיכנס לזה.
גודווין??? 362803
א. הרטוריקה שלך תשתפר במידה ניכרת אם תדאג להוסיף רווחים לפני ואחרי מכפים וכן אחרי פסיקים ונקודות.

ב. אם אתה מייצג נאמן של ''התרבות היהודית'' הלא מתבוללת, אזדי אין ספ שתרבות זו מעוררת אנטישמיות פי כמה מכל אחת אחרת.
גודווין??? 362804
מקפים
גודווין??? 362810
תודה. תהיתי על העניין הזה.
גודווין? 362841
חוק וישנה בפעולה...
גודווין??? 362855
הטיעונים שלך הם כמובן טיעונים לא אובייקטיביים ,גם נקודת המוצא שלי אינה אובייקטיבית אבל אני מניח זאת על השולחן לפני תחילת הדיון.

מבחינה היסטורית אין לטיעון שלך שחר ויותר מכך היהדות היא לא הדת או הקהילה המסתגרת היחידה .האנטישמיות התחילה במאה ה4 לספירה פחות או יותר ,תאריך שהוא די סמוך לתחילת הגלות.

אם תעיין לעומק בכתבי ראשי התנועה הנאצית,בהיסטוריה של גרמניה הנאצית ובסופו של דבר בדברים שאמרו גרמנים הרבה לפני שהנאצים עלו לשלטון -אני חושב שתקבל מושג אחר לגמרי.

ואם לא די לך בכך אז עדויות לבוז העמוק ולתיעוב העמוק ליהודי המתבולל -בעיקר זה בעל ה'אידיאולוגיה' בנושא ,מופיעות בכל עמי אירופה (אני אצוטט שוב את המשפט המוכר ביותר בנושא : "הרוסים אינם מחבבים את ברונשטיין אבל יותר מכל הם מתעבים את טרוצקי").

מעבר לכך גם הערבים שסביבנו לא מאוד מעריכים אנשים חסרי זהות מעבר לזאת שאיתה הם גוררים את עצמם למקרר באמצע הלילה-כך למשל הרב-פרופ' דה-האן הגיע להסכמות מרחיקות לכת עם מנהיגים ערביים מדיניים ודתיים על הקמת מדינה יהודית אמונית אלא שהוא נרצח ע"י מתבוללי ההגנה והסוף ידוע-תתפלא לגלות שההתנחלויות והעם הפלסטיני הופיעו רק לאחר תחילת הסכסוך.
גודווין??? 362860
לא בדיוק הבנתי את הקו שלך עד הקטע האחרון. עכשיו אני מבין.
אגב, מתי התחיל הסכסוך?
גודווין??? 362901
האם אתה מסוגל לענות באופן ענייני?
הסכסוך התחיל 363010
זה נושא בפני עצמו-אבל זה התחיל עם השתלטות העליות על היישוב הישן -לא בשל כמותם הרבה של העולים אלא בשל האופן שבו נהגו.

יש תיעודים רחבים,למשל,של שומרים מאנשי העליה הישנה\דתיים שמנעו גניבות מצד הערבים אך לא הרגו איש מעולם-ודווקא בגזרה שלהם נשמר השקט .לעומת זאת,שומרים ציוניים ,נאמנים לגישת האדם החדש (שאינו יהודי במובן רחב) ,היו יורים והורגים בשביל הכיף.

העיתונים הערבים התחילו להזהיר מהשתלטות על אדמות רק לאחר שהתבסס כאן יישוב ציוני-חילוני מאוד ,יישוב שהיה שחצן לצד הערצתו לשורשיות הערבית רחש בוז עמוק לכל מה שדתי ואינו אירופי.

אבל זה אפילו לא על קצה המזלג,בהזדמנות ארחיב על כך מאוד ואכלול ציטוטים,טוב?
היישוב הישן לא העליה הישנה 363011
היישוב הישן לא העליה הישנה 363096
על אילו שומרים מאנשי הישוב הישן אתה מדבר?
איציק היקר 363229
קודם כל -השמאל שולט בעם ובעולם באמצעות שליטה (שהתאפשרה לו בשל נסיבות היסטוריות עגומות ובמקרה של הארץ בלא מעט תתכנות ומניפולטיביות צינית שכוסתה באידיאולוגיה טהורה כביכול) במוקדי הכוח (מערכת המשפט,התשקורת והפקולטות למדעי הרוח והחברה (וגם חלק ממדעי החיים) באמצעותם הוא עורך אינדוקטורינציה להמון) באמצעות אלו מתאפשרת לו שליטה בשאר המערכות.

שעושים אינטראקציה מחומר תיעודי שמתקבל ממגוון מקורות היסטוריים כתובים מצטיירת תמונת ההשתלטות הרבה קודם לאלטנלה והאפליה העדתית והאנטי דתית הקשה מאוד.

אנשי אגודת השומר,למשל,נהגו לירות (ממש ככה) בשומרים שלא מאגודתם כדי להשתלט על מעט ממקומות העבודה שהיו אז .ישנן פרשיות רבות שמעידות על כך,למשל:פרשת אברהם יוסף ברל ופרשת מאירקה חזנוביץ ופרשת בורטונובסקי ,מצ"ב קישורים-שמצאתי במיוחד בשבילך היום:
לפרשיות אחרות לא מצאתי קישורים.

בתחילת 1911 נקעה נפשם של תושבי סג'רה (עליחה ראשונה) מאנשי השומר. הם הבינו כי התנהגותם של אנשי השומר עלולה ממיטה עליהם הוצאות כספיות אדירות וכן סכסוך דמים עם אנשי סג'רה הערבית. לאחר מספר פרשיות של הרג ערבים על ידי אנשי השומר, ורציחות נקמת דם הלכו אנשי סג'רה וכרתו ברית שלום עם אנשי הכפר סג'רה הסמוך. כתגובה הכריזו אנשי השומר שביתה .

במהלך השביתה הזמינו אנשי סג'רה שומרים אחרים שלא נמנו על אנשי השומר הם הזמינו פועלים מקבוצת "כורי חול" התל אביבית כעבור מספר לילות נורה השומר צבי בורטנובסקי למוות. ברצח נחשדו אנשי השומר, ולאחריו פחדו אנשי סג'רה ומסרו חזרה את השמירה לאגודת השומר.

אנשי האגודה כבשו בדרך זו את השמירה ברוב המושבות בגליל אולם לא הצליחו להתגבר על אנשי זיכרון יעקב ופקידי הברון וידעו להתנגד לאנשי השומר, ועל אנשי פתח תקווה שהעסיקו את השומר האגדי אברהם שפירא. מעניינת הייתה תשובתם של אנשי אם המושבות ששלחו אליהם את התשובה עם אברהם שפירא . פנה שפירא ואמר: "זה שלושים שנה שאני שומר בשדות המושבה מימי לא הרגתי ולא נהרגתי, ומבטחי בקב"ה , ואילו אתם כבר הרגתם למעלה מ-‏30 ערבים, ויצרתם אצלם שנאה מיותרת שלא תינקו ממנה"

(אברהם שפירא, זיכרונותיו של שומר יהודי, 1953, עמ' 122-120).

לגבי דה-האן:

דה האן, היה גאון פוליטי,הוא התריע בפני רבה של העדה החרדית, הרב זוננפלד כי הכוונה לאסור להצביע בבחירות 1920 עלולה לגרום בכיה לדורות. הוא הכיר את דרכי פעולתו של השמאל, עוד מזמן חברותו בתנועה ההולנדית, הוביל דה-האן, בין היתר, גם את ההתנגדות לפרויקט 'כבוש העבודה', שבמסגרתו כפו בני ה'עליה השניה' על יתר תושבי הארץ היהודים שלא להעסיק פועלים ערבים בעבודות החקלאות. "כבוש העבודה" אמר דה-האן, "היא מלת קסם המכסה על גזילת פרנסה מאוכלוסיה שלמה".

אולם האיסור להצביע היה מוחלט וקולו היה כקול קורא במדבר.

ראשי העדה החרדית קלטו די מהר את טעותם כשאסרו על
הציבור להצביע בבחירות , והרב זוננפלד בירושיים נתן את בירכתו לדה האן לפעול פעולה פוליטית כדי לצמצם את השפעתם של אנשי השמאל ולהביא את כוחו המספרי של הרוב שומר התורה והמצוות לידי ביטוי פוליטי.
דה האן התחיל לפעול בשני מישורים.

המישור הראשון היה מול הערבים, הוא טען כי דרך הפעולה של השמאל

כפי שהתבטאה בתהלוכת האחד במאי 1920 תהיה להקצין את היחסים בין היהודים והערבים, ולהביא את המצב לרתיחה בטחונית שתאפשר לאנשי

השמאל להגביר את השפעתם ולהקים כח צבאי שיגביר את כוחם. .

בשנת 1924 יזם דה-האן פגישה בין הרב יוסף חיים זוננפלד לבין האמיר פייסל והמלך עבדאלה. דה-האן האמין כי על רקע אחדות דעות בנושאים הדתיים, ניתן לפתור את הקונפליקט עם הערבים שאותו, לדבריו, העמיקה ההנהגה הציונית. לאחר שהותר נדרו של הרב זוננפלד שלא לצאת מארץ ישראל, הגיעו הרב זוננפלד ודה-האן, יחד עם הרב ראובן שלמה יונגרייז, הרב משה לייב ברנשטיין והרב אברהם חיים נאה לירדן והתקבלו בכבוד רב בארמון המלוכה. בפגישה זו אמר פייסל, שיצג את התנועה הערבית הבינלאומית ובכלל זאת גם את הפלסטינאים, כי "הערבים מכירים בזכויותיהם ההסטוריות של היהודים על ארץ ישראל". "עם זאת", הוסיף פייסל, "אנו חוששים מהציונים אשר מביאים הנה את תרבות הכפירה. אנו מסכימים לשאת ולתת על הקמת מדינה בארץ ישראל והשלטון בה, רק אתכם, היהודים החרדים, משום שאתכם אנו מכירים ועליכם אנו סומכים שלא תהרסו את יסודות החנוך והצניעות של בנינו ובנותינו". בסיום המפגש העניק פייסל לרב זוננפלד את תואר הכבוד הגבוה ביותר במדינות ערב ואילו דה-האן נתכבד בלבישת כפיה מוזהבת, שמסמלת גם היא את אחד האותות המכובדים ביותר בקרב הערבים.
הישג נוסף שעמו חזרה המשלחת הוא היתר תקדימי של המלך חוסיין, לפיו יבוטל החוק האוסר על יהודים להתגורר בעבר הירדן ואילו הם יוכלו להתישב במדינה "בתנאי שהציונים לא יצלחו במזימתם להביא לכאן את 'תרבות הכפירה' ".

המישור השני בו פעל דה האן היה מול הבריטים, הוא היה אדם מהפנט עם קסם אישי כובש והצליח לשכנע את איל התקשורת הבריטי הלורד נורדקליף בנכונות עמדותיו.

הוא צייר לפניו את התמונה שבה הפקיעו מהיהדות החרדית את זכותה להוות גורם משפיע ככל האחרות ובסיועו של ד"ר חיים ויצמן אוישו כל המשרות בועד, באנשי ארגוני השמאל. דה-האן הבין כי כל הכספים שהעבירו הבריטים לועד הלאומי כדי לשקם את נזקי המלחמה, מופנים כעת על מנת ליסד את שלטונם של אנשי השמאל בארץ, אשר בקשו לבנות לעם היהודי בית מנוכר המנותק לחלוטין ממסורת ישראל.

בסיועו של הלורד נורתקליף, נפגש דה האן עם שר המושבות הבריטי, וסוכם ביניהם כי יפגשו לפגישת עבודה בנובמבר 1924 בלונדון.

פעולותיו של דה האן היו רציניות ויעילות, הם הפחידו את אנשי השמאל, בתחילה נלחמו נגדו

בדרכם על ידי השחרת שמו בתקשורת, והצגתו כהומוסקסואל

. 'הארץ' כתב על משלחת העדה החרדית למלך פייסל : "בוגדים ופרובוקטורים השמים את מסוה האורתודוקסיה על פניהם למען הכות את עמם בלשון" ואילו בכתב העת 'עונג שבת' ההסתה לא הותירה מקום לדמיון: "אכן מטורף האיש ומנוול בלי קץ ואין רוגם בו אבן ואין מוחצו בעץ"..

ימים ספורים לאחר הפרסומים קבל דה-האן מכתב החתום בידי 'היד השחורה': "הנני מודיע לך שאם לא תעזוב את ארצנו לפני ה-‏24 לחדש זה, יירו בך כמו בכלב שוטה". אז עוד התיחס דה-האן לאיומים הללו בציניות. את הפגישות שנהג לערוך באותה העת נהג להתנות בכך ש"לא ארצח לפני כן". מה שלא ידע דה-האן הוא ש'היד השחורה', היתה בעצם יד רשמית מאד שהיתה חלק מה'ההגנה'. מספר ימים לפני הרצח הגיע אברהם תהומי, מראשי הארגון, לבית הכנסת 'שערי צדק' ברחוב יפו שבו נהג דה-האן להתפלל ודרש ממנו לעזוב את הארץ לאלתר.
תהומי ואברהם גיורא, גם הוא ממפקדי ההגנה הבכירים בירושלים, חזרו לאותו בית הכנסת חמשה ימים לאחר האזהרה. כאשר יצא דה-האן מהתפילה ניגש אליו צעיר ושאל "מה השעה"? דה-האן טרם הספיק להשיב ואת גופו פילחו שלשה כדורי אקדח. הוא נפטר במקום בארוע שהקדים בכ- 70 שנה את מה שנחשב לרצח הפוליטי הראשון בישראל-'רצח רבין'. הרצח נעשה באופן דומה ועל רקע דומה של נסיונות גישור עם הערבים למען עתיד היהודים בארץ ישראל.
דה-האן נקבר בהלויה המונית ב'הר הזיתים' בטקס אשר נחרט היטב בתודעת הצבור החרדי. מרבית העתונים העבריים התעלמו מן הרצח ואחדים מהם גם הצדיקוהו ברמז. יוצא דופן ביחסו לרצח הנפשע היה איש תנועת העבודה, משה בלינסון, שגינה את הרצח גם הוא, רק בשל הנזק שהוא עשוי להביא למפלגה: "דגל התנועה אל יהיה נכתם, לא בדם נקיים ולא בדם חייבים, אחרת - תהא תנועתנו בכל רע, כי הדם מושך אחריו דמים. הדם תמיד מתנקם ואם פוסעים פעם בדרך זו, שוב אין יודעים אנה אפשר להגיע".
במהלך השנים חזר לכותרות ספורו של דה-האן כאשר תהומי רמז שיצחק בן צבי, שהיה באותה העת מראשי הממסד הציוני וההסתדרותי בירושלים, הוא שנתן את הוראת הרצח. מאוחר יותר טענו אחרים שגם בן גוריון היה שותף להחלטה.
בהולנד, מולדתו, ממשיך דה-האן להחשב כאחד מגדולי הסופרים שידעה המדינה. ספריו ושיריו מודפסים ונקראים גם היום בידי רבים. גם בארץ עולה שמו מעת לעת, אולם לרוב לא בהקשר של יוזמות לסיום הקונפליקט היהודי-ערבי. בחדש האחרון, למשל, זכה במקום הראשון בפסטיבל קולנוע של המכללות הסרט 'הקדוש דה – האן' שהביא את ספורו.

וזה אפילו לא קצה קצהו של הקרחון האפל.
ותודה לאבי גולדרייך על המידע 363231
שתי הערות קטנות 363272
הדברים די ידועים, אבל:

א. למה "כהומוסקסואל"? דה האן היה ככל הנראה הומוסקסואל והדבר ניכר בכתביו - סיפרו "הצינור" בו תיאר יחסים הומוסקסואליים וספר שיריו "מרובעים", בו חשף את נטיותיו. כנראה אנשי העדה החרדית רואים בהומוסקסואליות פגם ולא מוכנים לקבל זאת:
ב. דווקא אברהם תהומי היה מאלו שפרשו מההגנה בסופו של דבר והקימו את האצ"ל: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%91%D7%A8%D7%9...
ויקיפדיה? 363481
תראה -בויקיפדיה לא מדובר בעריכה אובייקטיבית .בתור מי שמכיר מעט את הנושא ,אני יודע שיש שם ממש מלחמות ימין ושמאל מי יכניס מה לרשת (ובד"כ השמאל -המתקיים מאמצעי התקשורת מנצח) .

דה-האן מעולם לא הצהיר שהוא הומוסקסואל ויכול מאוד להיות שהוא סתם היה פרובוקטיבי.

גם על טולקין היו בעבר שמועות כי הוא הומוסקסואל מכיוון שהוא תיאר בשר הטבעות (באחוות הטבעת ככל הזכור לי) את פרודו וסאם רצים ערומים בדשא בעידודו של הארכי-פדופיל טום בומבדיל .וזאת מלבד תיאורי החיבה המוגזמת בין פרודו וסאם.

שמועות כאלו היו על הרבה כותבים-שים לב שבויקיפדיה חוקקים זאת כעובדה מה שמריח לא טוב בפני עצמו.

וגם אם הוא היה הומוסקסואל באמת-זאת עדיין השמצה ,אין כאן שום פסול במעשיו ובאידיאולוגיה שלו עצמה -זאת הכפשה דמגוגית.

מצטייר הרושם כאילו שאצל אנשי ההגנה לא היו הומואים ושאר ירקות וכאילו שהם לא ידעו על זה...נשמע לך הגיוני?

אז תהומי היה ממקימי האצ"ל אבל :

א.הוא ממש לא היה לבד בתכנון וביצוע רצח דה-האן,זה מצטייר הרבה יותר כמזימה רחבה מאוד.

ב.אני תומך לח"י והאצ"ל לדידי הוא גרסא קצת יותר יידית של ההגנה.

בויקיפדיה נטען כאילו רוב היישוב הזדהה והבין את הרצח -זאת טענה איומה בפני עצמה.סביר להניח שאדם שהיה כותב את אותו הדבר על רצח רבין היה מסתבך בצרות צרורות -מה גם שזה ממש לא נכון או ,לכל הפחות,חד משמעי.
ויקיפדיה? 363491
"אני תומך לח"י" לא פירקו את הלח"י לפני 40 שנה או משהו?
חיילים אלמונים 363509
אני מקווה שלפני 57 שנה בערך, אחרת חיו כאן עם מחתרת חמושה די הרבה זמן.
חיילים אלמונים 363515
חח,התכוונתי שמבחינה אידיאולוגית הכי קרוב לל''חי ובמובנים רבים גם דה-האן.המטרה העליונה של הלח''י הייתה הקמת מדינה יהודית ולא הקמת מדינת מפלט הנשלטת ע''י אידיאולוגיית שמאל ממזרח-אירופי.
חיילים אלמונים 363521
באמת מעניין מה יש לך לומר על כשלונה של אידאולוגיית הלח"י לרכוש לה אהדה רבה בקרב הציבור העברי (אח"כ הישראלי)?
חיילים אלמונים 363602
לא הבנתי. אתה טוען שהיתה קירבה אידאולוגית בין לח"י ודהאן?
חיילים אלמונים 363626
מנוקדת המבט שלי כן.הלח"י היה אמוני יותר.לגבי מידת האהדה אל הלח"י,מדובר בנסיבות היסטוריות ,במרכיבים האנושיים של העליות הראשונות -ובשימוש הנרחב שעשתה ההגנה ומנהיגיה,קם לאחר קום המדינה ,בשחיתות כדי להשיג את השלטון .לאחר זמן מה לא הייתה ברירה לציבור אלא להסתגל.

אני לא חושב שהיהודים מהמזרח העדיפו את ההגנה שהייתה קרובה מאוד ,או בעצם הורכבה מהקיבוצים שייצגו חילוניות בוטה,בוז ליהדות ובוז לכל מה שאינו אשכנזי.

לצערי הרב אדוני כל הארץ (מצחיק שבכינוי התנכ"י הזה משתמשים ,במקור,שמאלנים שבעים כדי להגדיר מתיישבים),כלומר אותם קיבוצניקים ,השתלטו מוקדם מדי על מוקדי הכוח ופעמים אף הקימו אותם עוד טרם שהייתה יכולת תגובה מהמחנה האמוני ,כך שהתוצאות לפנינו.

הדוגמא הבוטה והמפורסמת ביותר למידת האכזריות שההגנה הפעילה כדי לחזק את שליטתה,חוץ מהסיזונים הנפשעים, הייתה הטבעת האלטלנה על ניצולי השואה שהיו בתוכה -מה שכלל ירי בניצולים שקפצו למים .

הלח"י האמין במדינה יהודית אמיתית ,גם האצ"ל ,אלא שהאצ"ל והלח"י לא הפעילו שיטות אלימות כנגד ההגנה מכיוון שארגונים אלו היו הרבה פחות ציניים ביחס להגנה-מטרתם לא הייתה להקים כאן מושבה אירופית שתהווה מקלט למתבוללים שנבעטו מאירופה ולגויים אירופיים (יש גם דוגמאות כאלו) .מטרתם לא הייתה להקים כאן מדינה שגזענית לכל דבר שהוא מזרחי ומטרתם גם לא הייתה להקים כאן מדינה מושחתת וחסרת תרבות (מה שההגנה הובנתה אליו -מאמרה של רחל דרור-אלבוים מדברת על השרשת הגסות והבורות בדורות שהיו השלד של ההגנה במאמרה "הוא הולך ובא,מקרבנו הוא בא העברי החדש" (אלבוים-דרור, רחל. 1996. "'הוא הולך ובא, מקרבנו הוא בא העברי החדש': על תרבות הנוער
של העליות הראשונות". אלפיים 12: 104-135) ) מטרתם הייתה להקים כאן מדינה יהודית אמונית סוציאלית בעלת חוקה וכבוד מובנה לדעת.

יש לי הרושם שהלח"י יכל להצליח הרבה יותר עם הערבים.היחס של הערבים ללח"י היה מכובד יותר והם הבינו שמדובר באנשים בעלי רגשות לאומיים ודתיים שלא היו זרים להם.את המושחתים המוזרים של ההגנה (גם אם לא כולם היו כאלו החלק שלבסוף השתלט -כפי שניתן לראות,הוא כזה) הם לא יכלו לקבל -הם מייצגים קולניאליסטים דמוי אירופים שבעים וחסרי אידיאולוגיה.
חיילים אלמונים 363700
אתה בעצם אומר שלא הבדלי הלאומים והדתות הם הגורם הבעייתי ביחסי יהודים ערבים, אלא חוסר הלאומיות של הציונים השמאלנים?
לא נראה לי. קשה לי להאמין שערבי מוסלמי מרגיש קרוב יותר או סבלני יותר כלפי יהודי דתי מאשר יהודי חילוני. להיפך - הדתי הוא זה שטוען שהוא יודע מהי הדת הנכונה, והוא המתחרה האמיתי של המוסלמי (במיוחד כשיש מקומות קדושים לשתי הדתות) לעומת החילוני, שחוסר האמונה שלו מאפשר לו להיות פשרני יותר.

אני לא יודע מה בדיוק היה בתקופת קום המדינה, אבל עובדה היא שהיום הימין הדתי הקיצוני מלבה את הסיכסוך ולא השמאל החילוני.
חיילים אלמונים 363792
הטיעון שלך פשטני ולא מעמיק ומתעלם מאוד מההיסטוריה.אתה יודע שלפני קום המדינה ,למשל ,הרב הראשי של חברון והקאדי של חברון (אם אני לא טועה בתארים-בעיקרון של הסיפור אני בטוח לא טועה) ישבו וכתבו יחד את "דע מה שתשיב לכופר" .אתה יודע,למשל,שהשומרונים היו קהילה עצומה בפני עצמה מבחינת הגודל עד שהמוסלמים החלו לטבוח בהם מכיוון שהם נחשבו,מבחינתם,לחסרי דת ורק אישור שהם קיבלו מהסמכות הרבנית הגדולה שהייתה שם באותו הזמן -לפיו הם כן בעלי דת ,מנע מהם כליה.אתה בכלל יודע מה הלך בקהילות היהודיות בארצות ערב? אני אפילו לא מתכוון להיכנס איתך לדיון ארוך או לצוטט יותר מדי-כי אין לי כוח ואני מתחיל להתמכר לאתר הזה.אתה יודע שיאסין אמר לרב פרומן -שאם היהודים היו דתיים אזי שהערבים והיהודים היו פותרים את כל הבעיות בניהם ב5 דקות-וידעתי את זה עוד הרבה קודם לכך ,אין לך בכלל מושג.אני לא מאשים אותך בזה.
אתה יודע שאחד ,בעל מטווח בעיר נתניה הוכנס לכלא לאחר שהואשם במכירת נשק לא חוקית לערבים ,כנקמה,הכניסו אותו לתא עם ערבים ביטחוניים (ודברים כאלו קורים) -הם רצו להזיק לו-והתחילו להתלחש ,הוא ידע ערבית ושמע אותם מתכננים.הוא התחיל להניח תפילין (זה לא סיפור בדוי-שמעתי מהשותף השני במטווח שהייתי נוהג להתאמן בו) ואז אחד אמר לשני-זה אל תיגע בו ,הוא מקובל-אז זה דמיון מזרחי פרוע אולי.אבל זה מה שמדבר אליהם.
אתה יודע שבן לאדן ,בכרוזים שלו-אומר על היהודים כי הם נטשו את הדת ולכן מחכים להם ייסורים...אתה יודע מה ערבי חש כלפי יהודי חילוני,מהיכרות טובה עם המטריה,הוא חש,למרות החיוכים-זלזול עמוק ואמיתי באדם חסר אמונה -ואם הוא חסר אמונה לפחות מצפים ממנו להיות לאומי-כמו האירופאים במהותם (בפעם האחרונה שהייתי באנגליה אמר לי ידיד אנגלי -אדם מהוגן שעוסק במחקר ,אה לונדון היא לא אנגלית בכלל, היא מלאה שחורים וPAKIS (פקיסטנים)-למרות הליברליזם,לכאורה,זאת הדעה השלטת -האירופאים לא זנחו את הלאומיות,מבוססת הגזענות (בשל העיוותים הקולוניאליסטים שחדרו אליהם מהאצילים שרק ניצלו את הלאומיות והדתיות אך מעולם לא היו חלק ממנה-היום האצילים האלו הם המובילים,יחד עם המתבוללים,של השמאל העולמי) למרות הכל.

אתה יודע שה'עם' הפלסטיני נחשב למאוס בפני כל ערבי שתדבר איתו כמעט .שדיברתי עם מצרי ושאלתי אותו עם הוא פלסטיני הוא כמעט התעלף-וזאת תגובה נפוצה.הם סוס טרויאני שנוצר ע"י השמאל ואוחד במניע של שנאה למדינת ישראל-> ליהודים.המתנחלים שעצמם ספגו את רעל התקשורת מאמינים כי הערבים ולא השמאל שמוחק את זהותנו הם האוייבים-ולכן נמנעים מהבנה איתם,למרות שיש מקרים של מתיישבים לאומיים ודתיים מאוד שהערבים מעריכים מאוד (וזאת הערכה הדדית)ואני עצמי ראיתי ושמעתי .

אתה יודע שהיום-כמעט כל מי שיש לו משהו נגד יהודים,לא זונח לרגע את הטיעון שאנו הקוסמופוליטיים של העולם ושאנו פועלים לבולל את העמים כי ככה נחוש בטוחים יותר.

זה אפילו לא קצה הקרחון.תרצה תאמין-תרצה לא תאמין,אני לא אכנס כאן ליותר מדי ציטוטים.

אבל בכל זאת מצאתי ואני מציע לך לקרוא את 2 המאמרים הללו:

ונק' אחרונה 363793
ערבי יחוש נוח יותר עם יהודי דתי שמאמין ,לפחות,שיש דין ויש דיין מאשר עם חילוני "נאורי" עטוף פרחים וחיוכים מזוייפים ששולל כל דתיות באופן כללי-מה המכנה המשותף במקרה הזה?רצון לחיות?? את זה יש גם לג'וק-זה מונע ממך להפעיל עליו K300?
איציק היקר 366244
מכיוון שזה עלה לא מזמן בדיון אחר: בזמנה של אגודת השומר כבר לא היו "פקידי הברון" בארץ, שכן הברון הסתלק מניהול המושבות בשנת 1900.

האם ייק"א (שקבלה מהברון את המושבות) המשיכה את הניהול הריכוזי ע"י פקידים?
איציק היקר 367152
יק''א המשיכה במשטר הפקידות. היא אפילו החמירה אותו למדיניות גירוש מתוכננת ש המתיישבים. מטרתה המוצהרת הייתה 'טיהור' ארץ ישראל מיהודים תוך מספר שנים מכיוון שמומנה ע''י יהודי מערב אירופה האנטי-ציונים. פיק''א ביטלה את משטר הפקידות.
איציק היקר 367159
מאין שאבת את הקביעה שמטרתה המוצהרת של יק"א היתה "טיהור א"י מיהודים תוך מספר שנים?
גודווין??? 363920
אני חושב ששנאת ישראל התקיימה עוד קודם לכן, טרם חורבן הבית, כלומר טרם הגלות, ובזמן שהעם היהודי ישב ב''ארצו שלו'' ולא בארצותיהם של אחרים. ההסבר המוכר לי הוא שהיהדות אז דווקא לא הייתה מסוגרת, אלא זכתה לתפוצה רחבה, כל תושב עשירי ברחבי האימפריה הרומית התגייר, מה שמורה ששנאת ישראל נולדה מתוך תחושה של איום. רק מאוחר יותר היהודי הפך ל''דחליל'' אבל גם ההקשר של שנאת ישראל השתנה.
אתה טועה 363997
לפני המאה החמישית לספירה יש רק תיעוד היסטורי אחד של אנטישמיות -וגם הוא עונה להגדרה הזו באופן דל מאוד -היסטוריון ,שאת שמו שכחתי (איני זוכר אם הוא היה רומאי או יווני אפילו) שמדבר על התכונות הרעות והאלימות של היהודים וגם,כמו שאמרת,שאין מקום נקי מיהודים-מדובר בעם גדול . א ב ל ,זה עונה באופן דל ,אפילו מאוד,להגדרה של אנטישמיות כי בהמשך הוא סורק עוד לפחות עשרה עמים שונים והוא מתאר את תכונתיהם הרעות.

היסטוריונים אחרים מדברים על אחדות העם היהודי,על השפעתם המובהקת על ההמון ועל אהבת ההמון אליהם(מה שסותר בפני עצמו אנטישמיות)וחלק אף על חכמת היהודים (אם כי לצערי איני זוכר את כל שמות ההיסטוריונים ואיני זוכר ,גם,מי אמר מה -בעיקרון יהושפט הרכבי ב2 ספריו על מרד בר כוכבא ושמואל אברמסקי בספר ששכחתי את שמו +ספר עב כרס מאוד ששכחתי אפילו את שמו שסוקר את היהדות מתחילתה ועד ימינו לפרטי פרטים-נהנהיתי לקרוא ,אבל שלא משתמשים בידע במשך שנים-הוא,לעיתים,אובד).

היהדות הייתה מסוגרת תמיד -כלומר,נכון -מאוד מאוד,שהיהדות גיירה כמויות עצומות ושכותבי הגמרא יצאו לשליחויות קהילתיות לרומא (לא פעם אל הקיסר עצמו) הם תמיד תמיד חזרו עם כמה וכמה נימולים חדשים (עד כדי כך שמספרים שבתי הכנסת ברומא היו מוצפים בגויים והיהודים עוד היו יחסית המיעוט -אגב ,יכול להיות שלאחר כישלון המרד שהנהיג בר כוכבא רבים מהמתגיירים חזרו להיות עובדי אלילים-אך איני זוכר שקראתי משהו כזה) א בל .היהדות קיבלה רק את מי שקיבל את עקרונותיה וברמת העיקרון זה נכון גם היום -גם אם ,טכנית ובנסיבותץ היסטוריות ,כמה דברים השתנו בהליך עצמו.
אתה טועה 364030
היהדות לא גיירה ''כמויות גדולות'' אם לא נתייחס לממלכת הכוזרים. בתקופות המשבר הרוחני ברומא, חיפשה האצולה הרומית דברים חדשים ומיוחדים. הילכו כל מיני תורות גנוסטיות, הדת היהודית, אמונות מיצריות וגם הנצרות שניצחה בסוף. היא לא ניצחה בחרב כי אם בעקרונות הדת שהציעה. לפחות בתחילתה היתה הנצרות דת מדהימה. היא הציעה למי שחיפש את שיוויון ערך האדם -עבדים כמו אדונים.
אתה טועה 364168
איציק שלום
הסיפור של הכוזרים עורר בי עניין גדול וניסיתי לקרוא קצת עליו. הערכתי הבלתי מבוססת של מה שקראתי היתה שהמדובר בניפוח של מספר חוקרים רוסים שניצלו את נידחותם הגאוגרפית ואת הבידוד היחסי שאיפשר/כפה השלטון הסובייטי על הממסד האקדמי שלו כדי לחמוק מביקורת אקדמית מחמירה מדי. הממצאים החומריים מ"ממלכת" הכוזרים נדירים (מה שמוצדק ע"י החוקרים בהיותה תרבות נוודית ובכך שלב הממלכה שוכן בימינו מתחת לפני הים), כך שקשה לדעת מה היתה חשיבותה האמיתית של הממלכה ועד כמה מדובר בשלטון אחיד וריכוזי. יש מספר מסמכים המספרים מכלי שני על התגיירות של מספר משפחות אצולה כולל או לא כולל אחד החאנים הקאזארים. ברור שהיהדות מעולם לא היתה דתם של חלק משמעותי של הקאזארים. מבחינה היסטורית בסופו של דבר מיעוט של קאזארים בחר בכנסייה האורתודוקסית-רוסית אבל רוב הקאזארים התאסלמו ונטמעו בקרב העממים המוסלמים בבריה"מ האסיאתית.
בקשר לטענה שלא היתה אנטישמיות לפני המאה ה-‏5, זו טענה משונה מאוד. כל ההיסטוריה של המאות הראשונות מסומנת ע"י הסכסוכים בין היהודים להלניסטים (אפשר לראות ביוספוס או אצל פילון האלכסנדרוני). ההיסטוריון היווני האנטישמי לא היה סתם היסטוריון אלא מאבות הכנסייה (אאוסביוס היה שמו אאל"ט). והוא בודאי לא היה יחיד. למעשה לא היה שום הסטוריון יווני-לטיני או יווני-נוצרי שהיה בעל יחס חיובי כלפי היהודים.
לגבי המיסיונריות היהודית הסיפור למיטב הבנתי די מורכב: לאחר תקופה קצרה של מיסיונריות יהודית ממלכתית בתקופת החשמונאים (גיור האדומים והפלישתים) היהדות החלה להתכנס לתוך מסגרת דתית-לאומית שהגדירה עצמה ע"י הסכסוך מול העולם ההלניסטי. הנוצרים הקדומים השתייכו לזהות הלאומית היהודית, אולם כנראה די מהר הם התפצלו על רקע שאלת הלאום. המתנצרים ברחבי העולם ההלניסטי-לטיני רצו להצטרף לדת היהודית אך לא ללאום היהודי ולכן הפלג הנוצרי שראה עצמו חלק מן הזהות היהודית (בישופות ירושליים בהנהגת אחיו של ישו, יעקב) הלך והתדלדל בעוד הפלג הקוסמופוליטי (הבישופות הלטינית ברומא בהנהגת פטרוס) הלך וכבש את מרחב התרבות הלטינית. התאור הזה מסביר כיצד הנוצרים עברו כמעט מייד מסטטוס של כת יהודית במאה הראשונה לסטטוס של אנטישמים במאה השנייה. הוא גם מסביר את מיעוט המתיהדים בתקופה זו. מי שרצה להתיהד יכל לעשות זאת דרך הנוצרים שההבדלים היחידים בינם לבין היהודים המקוריים נוצרו כדי לקרב את המתנצרים החדשים (הויתור על הכשרות והמילה, הניתוק מן השאיפות הלאומיות-משיחיות של היהודים).
אתה טועה 364182
אזכור של הכוזרים מופיע אצל יהודה הלוי-ספרונו-הכוזרי.
לגבי המיסיונריות של היהודים- כשהפרושים הפכו דומיננטים, נדמה לי שהיהודים החלו לסגור את השורות.
המאבק בנצרות הקדומה לא היה בין יעקב לפטרוס. אני מעריך שאם אפשר למצוא שם ויכוחים- כולם אנכרוניסטיים. מה שקבע זאת הגישה של פאולוס לנתק את הנצרות מהיהדות. הנצרות לא הפכה לאנטישמיות במאה השניה; נכון יותר שהיהודים היו אנטי נוצרים חריפים במאה השניה והשלישית. רק במאות ה-‏4 וה-‏5 עם הפיכתה של הנצרות לדת הרישמית, אפשר לראות התמסדות של שנאת ישראל- אימו של קונסטנטינוס, אוגוסטינוס הקדוש (חי ממחצית המאה הרביעית עד מחצית המאה ה-‏5).
להוציא את טאקיטוס שיש בו משהו מהאנטישמיות- התייחסות לעם היהודי- אצל הנוצרים הראשונים יש מחלוקת ומאבק דתי. הנוצרים מוכנים לקבל את היהודים לקרבם. המאפיין של האנטישמיות הוא שיש בה מרכיבים גזעניים-המרת דת אינה פותרת את הבעיה.אפשר לפגוש אותה למעשה רק בספרד של שלהי ימי הביניים.
אתה טועה 364187
יהודה הלוי הסתמך על אגדות בנות זמנו שהתהלכו על ממלכה יהודית כוזרית. המקור לאגדות הללו, ששימש ככל הנראה, מקור לריה''ל היה מכתב של סוחר יהודי המספר מפי השמועה על מלך יהודי (יוסף שמו אאל''ט) בקרב הכוזרים. עד היום חלוקות הדעות לגבי האותנטיות של מכתב זה. הסיפורים הללו גם הושפעו והסתבכו עם הסיפורים מתקופת מסעות הצלב על המלך הנוצרי ג'והן פרסטר בערבות אסיה. בזמנו של הריה''ל הכוזרים כבר התאסלמו והוא אינו מציג את סיפור ההתגיירות כתיאור היסטורי אלא כמסגרת דרמטית-מחזאית להצגת הרעיונות הפילוסופיים-תאולוגיים של היהדות.
הדומיננטיות של הפרושים אינה קשורה. נכון שהצדוקים נעלמו בעקבות חורבן הבית, אבל הם היו יותר לאומיים מן הפרושים.
האנטישמיות הנוצרית (לדעתי המשך טבעי של האנטישמיות של המתנצרים היוונים) קיימת כבר לאחר מרד בר-כוכבא תחת הכותרת של ''המשיח בא או לא בא''. הצגת כל המחלוקת כיהודים השורפים בתי כנסת של נוצרים אינה נכונה. היו גם מקרים הפוכים.
אתה טועה 364190
אין ללאומיות שום קשר לסגירות העם או לפתיחותו. הפרושים דגלו, אם אינני טועה, בהקפדה יתרה על דינה טהרה וכו'. המימד הלאומי בתקופה ההיא לא היה משמעותי. היה קיים בעיקר המימד הדתי ואולי התרבותי. השנאה שהיתה בארץ בין היוונים לבין היהודים, לא היתה אנטישמיות. זו היתה שנאה בין שתי קבוצות אוכלוסיה כמו שאנחנו רואים בכל מיני מקומות בעולם.
אתה טועה 364191
מה לגבי הפולמיקה של טריפון?
אתה טועה 364192
אני חושב שכבר התוכחנו בעבר על הנושא. פתח את ''מלחמות היהודים'' בפרק העוסק במצור על ירושליים של הגרים האדומים שהוזעקו ע''י שמעון בר-גיורא כנגד יוחנן מגוש חלב (או להיפך) ובדו-שיח ביניהם לבין הכהן הגדול חנן וחזור אלי שוב אם אתה עדיין עומד על דעתך ש''המימד הלאומי בתקופה ההיא לא היה משמעותי''.
אתה טועה 365507
אני אקרא-לא מזמן רציתי לקנות מהדורה חדשה של כתבי יוספוס פלביוס ולא יצא לי-אני רק זוכר שזה היה ספר טוב.בכל אופן,האדומים היו בעלי מאפיינים תרבותיים שונים-אתה טוען שממש היה גבול שלא נחצה? הסיפור של האדומים הוא ייחודי ותמיד נחשב ככזה.

אבל אני אחזור אליך אחרי קריאה-מה שיכול לקחת קצת זמן.
אתה טועה 365702
להיפך. האדומים הללו ראו עצמם כחלק מן העם היהודי וזעמו על היחס החשדני של ה''מחנה המתון'' כלפיהם. העליתי את המקרה הזה כלפי איציק ש. משום שהוא מדגים שהתפיסה של היהדות כדת-לאום היתה קיימת ומרכזית כבר אז. אפשר גם לחשוב על קורות משפחת הורדוס שעם כל רגשי הנחיתות והזעם על השימוש במוצאם מגרים אדומים ראו עצמם כמנהיגי העם היהודי (כולל התפוצות). דרך אגב עוד דוגמה ליהודים שלא הקפידו על שמירת מצוות, אם כי לא מן השדרות הרחבות של העם, אלא מן העלית השלטונית.
אתה טועה 366289
את הורדוס לא מחשיבים ליהודי והיהדות רואה בו,במשך שנים רבות מאוד,שליט צמא דם -כך שמידת הדתיות שלו לא משליכה על כלל האליטה ,אם כי לא פעם התאפשר לאליטה להיות אליטה מתוך היותה בלתי נאמנה לקב' הדתית-לאומית .

כך ,למשל,תפקיד הכהן הגדול נקבע עפ''י מידת הקשרים לנציבים ומתוך שיקוליהם הם וכ''ו. אם כי כאן ,שוב,לא ניתן לדבר על אליטה במובן של אליטה רוחנית ,תרבותית וכ''ו-יותר דומה הדבר ל''מוכתרים'' שמערכת הביטחון הציבה הכתירה יותר מכל אחד אחר כדי לשמור על השקט באזורים מסויימים-אלו נהנו מתנועה חופשית בישראל,גישה נוחה למקורות כלכליים ,קשרים כאלו ואחרים בצמרת השלטון וכ''ו.
אתה טועה 366504
אני לא מכיר שום סמכות דתית יהודית שכפרה ביהדותו של הורדוס. הורדוס ראה עצמו כפטרונם של כל היהודים, גם של יהודי התפוצות. בכך לא נבדל הורדוס מכלל הגרים האדומים שראו עצמם יהודים לכל דבר. כל הסכסוכים בין בני בית הורדוס לבין החשמונאים, הכוהנים, הצדוקים והפרושים אין לפרשם אלא כסכסוכים פנים-יהודיים. למקורותינו למשל לא היתה שום הסתייגות מהורדוס-אגריפס השני. היהודים של ימי בית שני לא היו העתק קדום של יושבי מאה-שערים. הם היו יותר דומים לישראלים של היום מאשר לקהילה יהודית הומוגנית כלשהי.
אני לא בטוח שאני זוכר את כל הפרטים, אבל הרומאים ככלל לא מינו כהנים גדולים באופן ישיר, תמיד דרך השליט המקומי או בהשפעה עקיפה.
אתה טועה 366544
נזכרתי בסיפור של האדומים-שהיו נועזים אף יותר משאר אחיהם למרד לעם ולדת .בכל מקרה ,ייתכן שמדובר בפרשנות מאוחרת-אני זוכר בפירוש שקראתי כמה התייחסויות דתיות,אמנם בנות זמננו ,לכך שהורדוס נחשב בזמנו למלך רשע ושופך דמים :"אכזר לכל במידה שווה" (שכחתי של מי הציטוט). ידועה העובדה כי הורדוס רצח את בניו בסופו של דבר ולא נתן לאיש לחסום את שאיפותיו המוגזמות עד מאוד.עכשיו נזכרתי שדיון לגבי הורדוס והיהדות נערך בהקשר של היחס הראוי מצדו של הציבור הדתי למוסדות המדינה,בהקשר הזה,אחד הדוברים טען כי למרות שהורדוס היה איום ונורא עדיין גם בעיני חז"ל הוא היה עדיף על שלטון זר.אלא שכמובן שטענה זו היא רפה כי הורדוס לא היה רע כ"כ לעם עצמו.
אתה טועה 366545
אתה כנראה טועה במקצת. היו חוגים בארץ שביקשו מהרומאים שלטון רומי של נציבים.
אתה טועה 366569
כמובן לא העיזו לבקש זאת כל עוד הוא חי. אבל כאשר מת, אאז''נ אכן נשלחה משלחת שמסרה לקיסר שהם מעדיפים מעמד של פרובינציה קיסרית ע''פ שלטון בניו של הורדוס. כאן היה ללא ספק אלמנט של גזענות. בניו הנותרים של הורדוס היו בניו מאישה אדומית (דוריס) שומרונית או יוונית (ע''פ שמה - קליאופטרה הירושלמית). צאצאי הורדוס המקובלים היו צאצאיה של מרים החשמונאית (האגריפסים). קשה לצאת מכל סבך השנאות מימי בית שני, אבל הרושם הכללי הוא שהיו מספיק טענות נגד הורדוס שלא היו על רקע דתי וגזעי. היו גם טענות שאפשר לתארן כתערובת מדינית-דתית-גזענית (הכשירות הגזעית של הכוהנים הגדולים שניסה הורדוס למנות, מנהגי חצר בית המקדש). אני לא חושב שהיה דגש רב על אדיקותו הדתית האישית של הורדוס. נראה שקודמיו החשמונאים לא היו הרבה יותר אדוקים ממנו.
אתה טועה 366660
באחד הדיונים הקודמים התייחסתי לטענה בדבר תפיסת הלאומיות בימי הבית השני ואחריו. למרות תיאוריו של יוסף בן מתתיהו שאנחנו מבינים בעיניים של בני הזמנים המודרניים- הרגשות הלאומיים בתקופה ההיא היו שונים לחלוטין מהיום. מלבד היסוד הדתי שהיה בו גם אלמנט לאומי, היו נאמנויות לפולייס השונות שהיו בא"י.בהרבה מקומות היה כבוד רב לממשל הרומי -ראה סיפור בבתא. כשהשלטון היה פוגע בדת, היה הדבר יכול לגרום למהומות כאילו על רקע לאומי. גם בשלהי תקופת החשמונאים, הפרושים לא רצו ממשל יהודי אלא רומי. הסיפורים על תמיכת החכמים במרד בר כוכבא אינם אמינים מאד בעיני; נדמה לי שהחכמים ובראשם מוסד הנשיאות, התנגד למלחמה כנגד הרומאים לא בגלל שהיו שמאלנים או בוגדים, לא רק בגלל שראו את חוסר התוחלת של המרד, אלא כי לא היה חשוב להם שלטון מדיני עצמאי.
אתה טועה 365508
נו,מה אתם אומרים על זה?ייתכן שהיו,תרמו טיפונת לגנום היהודי-ונעלמו.

אתה טועה 364237
מי בעצם החליט לוותר על המילה ומה הנימוק הרשמי שניתן לזה?
אתה טועה 364245
שאלה מעניינת שראוייה אולי לתשובה יותר מדוייקת ממה שיש לי.
ככל הידוע לי זה קרה די מהר. שאלת הכשרות והמילה היו ליבה של המחלוקת בין יעקב אחי ישו, הבישוף של ירושליים לבין פטרוס ופאולוס שפעלו ברומא ובאסיה הקטנה. נראה שהמחלוקת לא הוכרעה במשך זמן די ארוך, שכן הברית החדשה אני חושב כלל לא מתיחסת לנושא המילה, מביא ציטוט של ישו המתפרש כביטול חשיבות שמירת הכשרות ולעומתה מצטטת מספר פעמים את ישו כאומר במפורש שלא בא לבטל אף מצווה ממצוות היהדות. כנראה שהויתור הרשמי על המילה בא לאחר מאות שנים פוסט-פקטום ואני מנחש שהנימוק שניתן התיחס למסורת ארוכת ימים בה הנצרות התבססה כדת רוחנית שמרכז עניינה בכוונה הנפשית של הטקס הדתי ולא בצד המעשי-הלכתי של הדת.
יחד עם זאת אפשר לשער שמרגע שפאולוס ופטרוס הצליחו ל''הטביל'' את המוני העם ברחבי האימפריה והפכו לרועים רוחניים שלהם, ממילא לא ניתן היה לכפות עליהם הלכות שלא היו מקובלות עליהם (כפי שהכנסייה הקתולית אינה יכולה לאסור על מאמיניה האפריקאיים והלטינו-אמריקאיים לעסוק בעבודת אלילים של ממש. לכל היותר היא יכולה לתת לה צביון קתולי דחוק כלשהו בדמות זיהוי האלילים עם קדושים קתוליים).
אתה טועה 364248
ביטול המילה מוזכר 16 פעמים בברית החדשה, כולן באיגרות של פאולוס.
לדוגמא ראה אל הרומים 25-29:
"אמנם יש ערך למילה אם אתה מקיים את התורה, אך אם אתה מפר את התורה מילתך נהיית לערלה. לכן אם ישמור ערל את דיני התורה, האם לא תחשב לו ערלתו למילה?....הן לא על-פי מראית עין יהודי הוא יהודי, ולא מה שרואים בגוף הוא מילה. יהודי הוא זה שבתוך תוכו הוא יהודי ומילה היא זו שבלב, לפי הרוח ולא לפי אות כתובה..."
אתה טועה 364249
לפאולוס מיוחסת העברת השבת ליום הראשון. השימוש במונחים יעקב בישוף ירושלים ופטרוס בישוף רומא נראים לי קצת אנכרוניסטיים. הם חיו לכל היותר כמה עשרות שנים לאחר ישו, פאולוס מת
בשנת 67. שניהם היו יהודים והם שימשו כבסיס התייחסות לבישופים המאוחרים הרבה יותר לביסוס מעמדם. בישוף רומא המשיך למעשה יותר מאוחר את מעמדו של הפונטיפקס מאקסימוס- הכהן הגדול ברומא ומשם בגדי השרד שלו.
אתה טועה 364257
מעניין. תודה.:)
אתה טועה 364320
ושים לב במיוחד לתיקון של תגובה 364248 שמדייק יותר ממני. עיקרו של עניין נשאר נכון: שאלת המילה ועניין הכשרות היו במחלוקת בקרב הנוצרים מיד לאחר מותו של ישו. עדות לכך שהויכוח לא הוכרע בצורה חד משמעית יש בכך שבכל זאת הברית החדשה מביאה בשם ישוע את האמירה כי לא בא לשנות תג אחד מן התורה.(האבנגליון נחתם לאחר שיעקב, פאולוס ופטרוס היו כבר כולם מתים).
באשר לשבת, אני לא בטוח שאיציק ש. צודק. אני מנחש שהנצרות פשוט המשיכה באופן טבעי את ההתנהגות של יהודים רבים (אולי "עמי הארצות" או "הדיוטות" בשפה התלמודית) שלא הקפידו על שמירת השבת. ברור שהשבת היתה מצווה מרכזית ביהדות והיא לעיתים הגדירה את היהודים בעיני הגויים. ובכל זאת הדיונים הפרטניים במיוחד באופן שמירת השבת והראייה החילונית של שמירת השבת בעת מלחמה כמעשה של חסידות מיוחדת אולי מרמזים לכך שאי שמירת השבת היתה יותר נפוצה בקרב היהודים מכפי שנהוג לשער. אצל הנוצרים יום א' לא מתאפיין דוקא ע"י איסור עבודה וכדומה אלא ע"י טקס התפילה (המיסה אני חושב). ויתכן שהיה זה פאולוס (או פטרוס) שהנהיגו את המיסה ביום א'. לשמירת השבת היהודית במילא לא היה סיכוי אצל קהל המתנצרים הרחב שכלל עבדים שכירים ומשרתים רבים.
איציק ש. אולי צודק בקשר לאנכרוניזם של תאור פטרוס כבישוף רומא (אאל"ט הוא הוצא להורג ונצלב הפוך שם). אך לגבי יעקב אחי ישו, אני חושב שבישוף ירושליים היה תוארו הרשמי בעיני בני זמנו.
אתה טועה 364333
במה עזרה החלפת השבת ביום א' לעבדים ולמשרתים?
אתה טועה 364375
לעבדים למשרתים ולשכירים, בלאו הכי לא היתה דרך לקבוע את ימי העבודה והמנוחה שלהם, כך של''הטיל'' עליהם גם את עבירת ''חילול השבת'' היה בבחינת לעג לרש. ושוב יום א' הנוצרי הוא יום ההתכנסות לתפילה ולאו דוקא יום בו אסור לעבוד.
אתה טועה 364380
כן, אבל למה בכלל החליפו את היום, אם כך?
אתה טועה 364392
I did it to protect my good reputation in case anyone ever caught me walking around with crab apples in my cheeks. With rubber balls in my hands I could deny there were crab apples in my cheeks. Every time someone asked me why I was walking around with crab apples in my cheeks, I'd just open my hands and show them it was rubber balls I was walking around with, not crab apples, and that they were in my hands, not my cheeks.
אתה טועה 364415
השתכנעתי.
אתה טועה 364422
Mark Twain?
אתה טועה (כה''ב) 364430
אתה טועה (כה''ב) 364464
בהזדמנות חגיגית זאת, האם יצא לך לקרוא את ה"חרב והכבוד" של אוולין וו? לטעמי סאטירה הרבה יותר טובה וממזרית ממילכוד 22 (לפחות לאלה המעדיפים הומור בריטי ע"פ אמריקאי).
נ.ב. כדאי להחליף ר"ת. נעלבתי לרגע. אתה טועה (כה"ב) "כהרגלך בקודש"?.
אתה צודק, 364465
אבל לא היכרתי את הר''ת הנ''ל. כה''ב זה ''כותרת הושארה בכוונה''.
את הספר שציינת לא קראתי, אך נדמה לי שכבר המלצת עליו פעם אאל''ט (אם אני לא טועה).
אתה צודק, 364470
ממליץ שוב (אין לי אחוזים). נמכר ב-‏20 ש"ח ב"צומת ספרים". ממש בושה לקורא הישראלי. סופר מהליגה של גרהם גרין. אאל"ט גם המחבר של brideshead revisited (מסדרת הטלביזיה של ה-BBC).
אתה טועה 364419
אני לא יודע. יש 2 אפשרויות (ואולי שתיהן). או שנעשה נסיון מכוון להבדיל את הנוצרים מן היהודים (כפי שטוען איציק ש.) או שהמדובר בהמשך ואימוץ של מסורות אליליות קדם נוצריות.
(זו לא בדיוק החלפה. שכן הנוצרים לא קבעו שאסור לעבוד ביום א' וזאת מן הסיבות שהסברתי קודם).
אתה טועה 364484
נדמה לי שראוי להיות קשורים לזמן. הנוצרים של המאה הראשונה הם אנשים לא אהודים במיוחד על ידי הממסד. שום ממסד. לא הרומי, לא היהודי ולא באף מקום. הם חותרים תחת אחד היסודות הבסיסיים ביותר של החברה באותה תקופה-העבדות. אימוץ מסורות אליליות נעשה במועד מאוחר יותר כשהנצרות ניתקה לגמרי מהיהדות. אי אפשר לומר שהנצרות ניתקה מהיהדות במאה הראשונ, למרות שהנוצרים הראשונים נרדפו באופן די קשה על ידי הממסד היהודי (פאולוס עצמו -שאול התרסי- היה רודף נוצרים). אגב, גם בתוך המסורת היהודית יש מנהגים שאפשר לקרוא להם אליליים.
כשהנצרות הפכה להיות דת האימפריה היא היתה חייבת להשאיר לאנשים מנהגים רבים. גם אביזרי כבוד שונים הועתקו מראשי הדת הרומית לבישוף של רומא. כשפלשו השבטים הגרמנים לתוך איטליה במאה ה-‏5, היה בישוף רומא האוטוריטה במקום. יותר מאוחר התפתח פולחן הקדושים ושרידיהם שהיה מעין לוקליזציה של סממנים שונים ויחודיים.
אתה טועה 364486
יש איזה עיקרון נוצרי נגד עבדות?
אתה טועה 364489
בודאי. זהו המסר שהביאו הנוצרים הראשונים לעולם בכלל ולרומא בפרט. כל בני האדם נולדו שווים וזכאים לחסד האלוהי. פתחי את הברית החדשה וקיראי את הדרשות של ישו. אין פלא שהן משכו כל כך את האנשים.
אתה טועה 364510
והאם האוכלוסייה בדרום ארה"ב לא הייתה נוצרית לפני מלחמת האזרחים?
אתה טועה 364527
אני מדבר על הנוצרים הראשונים והמסר שהפיצו. לא צריך להרחיק עד המאות ה-‏18 וה-‏19. כבר במאות ה-‏4 וה-‏5 היתה זו דת שונה לחלוטין. ישו ותלמידיו הפיצו פאציפיזם; כבר במאה ה-‏4 הנצרות היתה רחוקה מפאציפיזם.
אתה טועה 364597
ההגדרה שלהם ל''לא תעשו כל מלאכה'' מחמירה פחות, אבל (לפחות) הפרוטסטנטים מקפידים (ויותר מכך, הקפידו) שלא לסחור ביום א'.

בגרמניה, גם בימינו, חנויות סגורות על פי חוק ביום ראשון.
חילונות מוקדמת? 365004
אני חושב שזה לא מתיישב עם ההיסטוריה היהודית הכתובה בארץ (טרם הגלות כמובן) -ולא עם סיפורי העם שנותרו מהתקופה - שאומרים ששמירת שבת בעת מלחמה היא חסידות זה די דומה להלכה ששמירת צום יום כיפור בעת מלחמה יכולה להיחשב כחסידות (הלכה היפוטתית-אבל כן מותר לשבור צום במלחמה ) -כלומר משהו שפטורים ממנו ועשייתו היא לפנים משורת הדין.כל אדם דתי בימינו מבין זאת כך -וסביר מאוד להניח שגם אז.

אשמח אם תאיר את עיני ותצטט מקור מהימן שמוכיח שאכן החילונות היהודית (ההמונית) היא כה קדומה-על התייוונות אני יודע ,גם על הדיוטות ועמי הארצות-אלא שאלו היו אמנם פשוטים במצוות אבל לא חילוניים.
חילונות מוקדמת? 365013
לא מדובר בחילונים, אלא ביהודים שאינם מקפידים על קיום מלא של מצוות הדת בנוסח הפרושי שרק התגבש באותם ימים. ציינתי מראש שזו רק השערה שאיני יכול להוכיח. אני מתבסס על כך שהמשנה אינה מערבת בין עמי-ארצות למתיוונים. באותם ימים, אדם יכל לקיים את הזדהותו היהודית באמצעות העלייה לרגל והפולחן בחצר בית המקדש ולהתיחס למצוות אחרות כ''מנהגי האבות'' שחלק מקיימים בידם וחלק לא. לגבי הקיום הקדום של אופנים שונים של קיום הדת היהודית יש מקור אפילו יותר קדום (התנ''ך).
אתה טועה 365007
התוכן של התואר "בישוף" בתקופת יעקב היה שונה לחלוטין. במאה הראשונה היו אלה קהילות קטנות ואינטימיות. הבישוף (יעקב) לא היה לבוש כמו כהן גדול. במאה ה-‏5 וה-‏6 לבש בישוף רומא את ביגדי הפונטיפקס מקסימוס הרומי- וגם היום הוא לובש אותם.
בין היהודים היו ויכוחים האם כאשר יבוא המשיח- יתבטל הצורך בקיום המצוות-לפחות חלקן. הדבר מופיע שוב בימי הבינים בעיסוקים השונים במשיח.
אני מסכים למה שכתבת על השבת חוץ מעניין המיסה. למיסה היתה חשיבות מאד גדולה לקהילה הנוצרית ולחבריה היה מאד חשוב להשתתף בה. כדי להשתתף בה היה צורך לא לעבוד או לפחות להקטין את העבודה ביום ראשון.
אתה טועה 365003
איציק אתה טועה שוב-וזה בסדר רק שאני לא מבין על מה אתה מבסס קביעה כל כך נחרצת.שני הספרים שפרסם יהושפט הרכבי (ב80' וב82') מתייחסים לכך-מעבר לכך קראתי זאת בעוד מספר ספרים רציניים רק שאני לא זוכר שמות (במקרה של הרכבי אני זוכר את "חזון ולא פנטזיה:לקחים ממלחמת בר כוכבא" או משהו כזה) .כמויות הגיורים לפני הגלות היו משמעותיות מאוד -בעיקר של יוונים ,למשל ידוע על כפרים שלמים בסוריה שהתגיירו ,בני המעמד הרומאי הגבוה שהתגיירו , וכמות עצומה של יוונים שהתגיירו לאחר נצחון החשמונאים -אם איני טועה וייתכן שאני טועה (רק בתקופה).

לפני המרד הגדול והרבה לפני פריצתה של הנצרות (שבתחילתה הייתה קרובה מאוד ליהדות .יותר מכך,נוצרים ויהודים עוד חגגו ,לא פעם,חגים ביחד בבתי כנסת-או שגם כאן אני טועה שוב איציק?) היהדות הייתה בדרך הבטוחה להפוך לדת מס' 1-מה שיכל לשנות את ההיסטוריה לחלוטין (ואם לא זה אז לפחות שבארה"ב היו מדברים עברית) -הנצרות אינה עליונה על היהדות לא בעומק ולא במוסר אבל דווקא בגלל זה היא דת יותר נוחה .
אתה טועה 365005
אינני שופט בתחרות יופי בין דתות. היו גיורים בתקופה הרומית שנבעו מחיפושי דרך של אצילי רומי. היו גיורים-אפילו בכוח בתקופת יוחנן הורקנוס. אינני מסכים איתך שהיהדות היתה בדרך הבטוחה להפוך לדת מס' 1. כדי להפוך לדת מס' 1 היתה צריכה היהדות להתגרש מהפן הלאומי שבה.
אל תשכח שלחשמונאים היו אויבים גדולים- הפרושים. והפרושים היו בעד סגירת השורות. בתקופה הרומית, בעיקר לאחר מרד בר כוכבא, שלטה הפרושיות ביהדות ובעיקר לאחר חתימת המישנה. הנצרות היתה למעשה חוג רויזיוניסטי ביהדות שהשיל מעליו את הצד הלאומי והשאיר אותו רק במובנים הרוחניים שבו (ירושלים של מעלה כלומר כמושג ולא כעיר ממשית). הנוצרים הראשונים משכו אליהם גם אצילים רומיים מפני שהביאו את הפאציפיזם, חשיבות האהבה בין האנשים וגם את העבדים כי הציעו להם חרות שיוויון בפני האלוהים. הנצרות השיגה את המסה הקריטית בשלב הזה ואחר כך כבר היתה יכולה להשתלט על קיסר.
אתה טועה 365068
אני חושב,ע"ס מה שאני קראתי ,שהיהדות הייתה הרבה יותר דתית מלאומית -בגמרא מופיעים לא מעט סיפורים יפים על גיורים ,ובכלל ,חוץ מהפרושים-שאינם נמנים יותר על היהודים,מאיזה עוד מקום קיבלת את הרושם של סגירות?
אתה טועה 365438
היכן ומתי נקבעה דרך הגיור שקיימת היום?
גודווין??? 363872
אם היא מעוררת אנטישמיות-אני חושב שכתבת בתחילה שבך-אז אתה לא נורמלי .אנטישמיות של יהודים מתבוללים היא אוטואנטישמיות והיא אינה דומה במאום לאנטישמיות של גויים.

יש מעט מאוד גויים שהם פתולוגיים רובם בעלי אנטישמיות גמיה-שהם רואים שהיהודים עומדים על שלהם וגאים בהיותם עם -הם עוזבים אותם לנפשם (בעיקר האירופאים שבהם),כך היה עד 67 -לאחר מכן כרעי העוף האידיאולוגיות של ההגנה-החצי מתבוללת קרסו.

האנטישמיות הערבית מכוונת ונולדה רק עם בוא הציונות המתבוללת החילוניות לישראל-כמו שכתבתי בתגובות אחרות,היא אינה הכרחית.

היהודים היו עם מתסגר שלא שואף להיות ככל העמים-למעשה כל עם,מהגדרתו,לא שואף ולא רוצה להיות ככל העמים-אחרת הוא לא עם.עם מתאגד סביב התנהגויות מסויימות הנחשבות לנורמה רק אצלו ולטאבו בעמים אחרים ודוחה התנהגויות שבעמים אחרים הם נורמות.

עם מתאחד-והאחדות הזאת היא לבסוף אפילו גנטית-למשל כך את המחקר שגילה את 4 האמאות ליהודי אשכנז.אין ספור מחקרים אחרים הראו וריאנטים רבים מגוונים ונפוצים של מחלות רציסיביות בקרב העם היהודי (אל תשמח כל כך לאיד ,זה קיים גם בעמים אחרים-רק עם אללים ומחלות אחרות) -אתה חושב שאללים המשפיעים על תכונות התנהגותיות לא עברו גם כן בתורשה -ידוע שלהתנהגות יש גם בסיס תורשתי-אתה חושב שלעמים אין את ההתנהגות שלהם (הדוגמא הכי מפורסמת היא של יפנים הנרדמים ברכבת כמעט מיד עם כניסתם אליה (בעמידה לא פעם) ומתעוררים,אפילו לאחר כמה שעות,בדיוק בתחנה שאליה הם צריכים להגיע -טוענים שהבסיס לכך גנטי) .

בכל מקרה סטיתי מהנושא-היהודים שמרו על לאומיותם ובעיקר על דתם-לא שנאו אותם על כך.שנאו אותם רק בגלות החל מהמאה ה4 לספירה ועם התחזקות הנצרות כשיטת ממשל (ומכלתחילה היא הופצה ככזו) יכול מאוד להיות שהמנהיגים חיפשו שעירים לעזאזל שאליהם יופנו זעם ההמון שמיועד מראש כלפי המנהיגים עצמם -בנוסף לכך ש'כהני הדת הנוצריים' ראו ביהודים כאלו המחלישים את כוחם וכך החלה האנטישמיות-אך זוהי האנטישמיות הקלאסית,הפשוטה יחסית לפתרון.

שלך נובעת מאיזו שהיא פתולוגיה לטעמי -ולכן אינה דומה במאום והיא גרועה אלפי מונים.
והתגובה מיועדת 363873
לאייל האלמוני שדיבר על כך שהשיטה שלי מעוררת אנטישמיות.
והתגובה מיועדת 363891
אמרתי שאם אתה נציג נאמן של היהדות, אז אתה מעורר בי אנטישמיות. אבל א. אתה אינך נציג נאמן של היהדות, תודה לאל. ו-ב. אני דיברתי על אנטישמיות אפשרית שלי, לא של הגויים.
והתגובה מיועדת 363925
אז אם נלך בדרך העקלקלה שלך גם אתה מעורר בי אנטישמיות כיהודון,כלומר כמתבולל חסר זהות.אני נציג נאמן מאוד של היהדות -מה מחבר אותך,בכלל ,לעם היהודי -את אבותיך ,בפועל,כבר שכחת.
והתגובה מיועדת 363969
הברית, אדון שמטרלינג, הברית. חוץ מזה המימסד הדתי במדינת ישראל שכופה עלינו להשתמש בו או לנסוע לחו''ל. אני מניח שהאייל האלמוני הזה לא שכח את אבותיו. ההבדל ביניכם היא הדרך בה אתם זוכרים את האבות והכבוד שכל אחד מכם-אתה והאייל וגם אני -רוחשים לבני אדם. על פי הגידופים שאתה משלח פה ושם-''יהודון''-אינך רוחש כבוד רב מדי למי שאינו חושב כמוך.
רק שכחת,איציק 364001
שהוא אמר שאני מעורר בו אנטישמיות-ציפית שאני אלטף אותו?אני לא חוזר בי שאין ממה לחזור...איזהוא מכובד המכבד את הבריות-ושאני טועה אני מתנצל ,אין לי בעיה של משחקי כבוד-בטח לא ברמה הזאת.

בכל מקרה -תפסיקו כבר לשיר על הכפיה הדתית-כאילו שלמדינה הזאת בכלל יש זכות קיום,בעיני מישהו,כמדינת כל אזרחיה.אתם תמיד יכולים להגר-אלו לא מילים בעלמה-באמת,הטיעון שלכם שהייתה שואה ובגלל זה אתם כאן לא טוב לא עבור הערבים,לא עבור העולם,לא עבור אנשים שחושבים כמוני (ויש הרבה -גם אם לא באותם המילים) ואפילו לא עבורכם אם תחשוב לעומק.

חוץ מזה במדינה שבה בית דין חילוני מוחלט לוקח לעצמו סמכות לקבוע מי יהודי ומי לא...אתם רוצים מדינה חילונית לגמרי.אני לא מקבל זאת-וזהו מאבק.
רק שכחת,איציק 364024
איציק,אני פורש מהדיון הזה .אין לי רצון להתעמת ולהתעצבן עם מישהו שלא מנמק את ההשמצות שלו (לא אתה -אחד חסר שם).

לכן רק רציתי לומר לך:מדינה שבה 2 מתוך 3 מוקדי הכוח העיקריים:מערכת המשפט והתקשורת ,מסורים באופן מוחלט בידי השמאל הא-לאומי והאתאיסטי ,בעוד שהכנסת עצמה ,במקרה הטוב מבחינת הדתיים,מייצגת את המיעוט החילוני (כלומר,המובהק) קצת יותר מאשר את הדתיים,לא יכולה להתלונן על כפייה דתית.

מדינה שבה לאחר שש"ס לקחה 17 מנדטים יצאו כל מיני הוגים שמאלניים המחוייבים ל'דמוקרטיה' (ככה הם מכנים את מערך הקליקות הבולשביקיות שלהם) וטענו שאסור שלדתיים תהיה מפלגה (מה שכמה שמאלנים הגונים ,יש צדיקים בסדום,תקפו בחריפות) -לא יכולה להתלונן על כפייה דתית.

מדינה שבה יותר מ70% מהציבור מגדיר עצמו כמסורתי (גם אם נתון זה עלול לדעוך,בקצב הנוכחי,בשל הדומיננטיות של אמצעי התשקורת) ובכל זאת הגורמים החזקים בה פועלים באופן נחרץ למיטוט כל שארית דתית סמלית (והעובדה שבישראל אתה,עדיין,לא יכול להתחתן בנישואים אזרחיים-היא סמלית ולא יותר.אתה עדיין יכול לטוס לקפ]ריסין ויכירו בנישואיך כאן-אבל גם זה יותר מדי עבור חלק מכם) לא יכולה להתלונן על חומייניזם (מה גם שהיהדות שונה לחלוטין מהאיסלאם-אבל שיהיה).

מדינה שהביאה הנה ,ביוזמתה,מאות אלפי מהגרים לא יהודים (היא רשמית מדברת על 300,000 גויים-המספרים כנראה הרבה יותר גבוהים) והעניקה להם הטבות וכספים בשווי מאות אלפיש"ח למשפחה ,בין היתר כדי לחזק את האופי החילוני של המדינה (אם כי בקרב הרוסים יש עכשיו תופעה מתרחבת של חזרה לנצרות-אין כבר משטר קומוניסטי שיעצור אותם.באנגליה ובמדינות אירופה אחרות יש חזרה לאלילות -אני מניח שאתה מכיר חלק מהתופעות הנ"ל) -לא יכולה להתלונן על חומייניזם.

יש דוגמאות רבות לכפייה החילונית החזקה הקיימת בישראל -אבל חלק מהעניין הוא לצעוק כל הזמן שיש כפייה דתית -התקשורת מודעת היטב לכך שזה מנטרל כל כושר פעולה ציבורי של המאמינים.

סליחה על הבלאגן בתגובות.
אנשים אחים אנחנו 363980
סיכום ביניים: אתה יהודון, הוא יהודון, אני יהודון, כולנו יהודונים.

הקהל מתבקש לקום לשירת "כולנו יהודים".
אנשים אחים אנחנו 364011
יהודון הוא אדם ממוצא יהודי שנלחם ביהדות ו\או ביהודים פר הגדרה-ולצערי יש לא מעט כאלו בעולם -וגם פה בישראל.עליך דווקא לא זכור לי שאמרתי משהו.אין לי שום דבר נגד שוטים ,כמו שנאמר "שוטה גמור פטור מן המצוות" (הציטוט לא מדוייק הרעיון כן-ובכל מקרה זאת רק מליצה למקרה ש...).

אם אתה מזמין אותי לערב קריוקי על חשבונך-אני בא.
ואם בכלל היית קורה את התגובה 363927
שלי -אז היית מבין שעשיתי השוואה בין אנטישמיות של גויים שלא נובעת מהפרעה נפשית חמורה לבין זו שלך.אני בסך הכל נגד אנשים כמוך.לא נגד גויים ,לא נגד מזרחיים,לא נגד דתיים.לא מתנשא ולא יושב בצפון ת"א וחושב שצריך לכפות על העולם את ההומאניזם-הדת חסרת האלו\הים והמהות.
ואוסיף עוד תגובה 363935
למקרה ש2 הקודמות ייעלמו באופן מסתורי:מה שניסיתי לומר,ואתה לא הבנת למרות שהסברתי בפירוט,הוא שאין לי דבר וחצי דבר נגד גויים -עם שמנסה לשמור על זהותו לא נהפך לשנוא בשל כך-זוהי טענת הבל.

אין לי שום דבר נגד:

מזרחיים.

גויים.

דתיים מדתות שונות (להוציא יהודים בני דת גייגר).

אנשים שאינם צפוניים שבעים.

אנשים שלא מבינים שההומאניזם השולל כל מהות ומשמעות לקיום הוא הטוב ביותר עבורם.

אבל נגד אנשים כמוך יש לי הרבה,ותודה לאל-אתם מיעוט שבמיעוט.ואל תלמד אותי מה מעורר שנאה בקרב עמים ומה לא-מסיבה נורא פשוטה,לא נראה לי שאתה בכלל מסוגל להבין מה זה רגש לאומי או דתי.היות ואני הכרתי גויים לאומיים ויהודים לאומיים והיות ואני מכיר את עצמי-ברוך ה' אני לא סובל מהפגם הזה.

ושוב

אם אתה מסוגל לחוש אנטישמיות מכל סוג -כלומר,אוטואנטישמיות-אז ,בניגוד לגוי,אליך אין טעם להתייחס.

כל טוב

ה.
אצל מי? 363994
רק אצל אוטואנטישמים .גויים שונאים הרבה יותר-מתבוללים.היות ואתה ,כנראה, מתבולל בעצמך.אני לא מצפה ממך שתהיה בעל הכרה של תחושות אנושיות בסיסיות כמו דת ולאומיות.

חוץ מזה ,איך שהוא מוחקים כל תגובה שלי אליך-אז לא הפסד גדול,אני מוותר על התענוג.
ובאופן סופי 364022
אייל אלמוני יקר (אם היה לך שם היה קל יותר לדבר) .אין לי עניין להתעצבן -וגסות והתנשאות,כמו אלו שהפגנת כבר מתגובתך הראשונה והמאוד לא מנומקת (כמו הבאות אחריהם-ולכן אתה דמגוג .ובעצם כך שאתה מאשים אותי בתכונות שלך-גם צבוע וחוצפן),מעצבנות אותי .לכן,אין לי כוונה יותר להתייחס אליך -ואני פורש הדף הזה.

אתה יכול לראות בכך ניצחון -אבל זה לא כך.
ובאופן סופי 364028
שא ברכות פרדה.
ושכחת את חלקם של פושעי אוסלו בעניין 362957
ואידן ישלים על חלקם של הקיבוצים והפקולטות למדעי הרוח.
ושכחת את חלקם של פושעי אוסלו בעניין 363008
איידן.
ושכחת את חלקם של פושעי אוסלו בעניין 363333
שיהיה.
מה פתאום? 363280
מדוע אושוויץ הייתה מקום רציונאלי?
הרי ה'אלמנט' של השמדת היהודים זה לא איזו מטרה משנית של אושויץ, זה התכלית לקיומו, וזה רחוק מלהיות רציונאלי. זה ש'עבור הגרמנים היהודים היו גורם לא רצוי' זה לא רציונלי בכלל, כי הרי אין לכך סיבה מדעית אמיתית. חוץ מזה, מדוע להשקיע כל כך הרבה כסף בהסעת רכבות ובהקמת מחנות השמדה בעיצומה של מלחמה קשה, במקום להעביד את היהודים בתוך גרמניה ולהרוויח כוח עבודה ואחר כך להשמיד אותם, או לחילופין לדחות את המלחמה לאחר ההשמדה? זה ממש לא הגיוני.
כמו שאתה כתבת: "הפוזיטיביזם הביא לשגשוגם של תאוריות חצי רציונליות שנועדו להצדיק ולחזק דחפים שהיו קיימים ממילא." אז אולי נכון יותר לומר שאושוויץ היה מקום לכאורה רציונלי, שהונע למעשה ע"י דחפים שרחוקים מלהיות רציונליים.

גם לא הבנתי מדוע ההומניזם מקדש את האגואיזם. לפי הבנתי ההומניסט מקדש את חייו וזכויותיו של כל אדם, ולא רק שלו עצמו.

אני מעריך את האומץ שלך לחשוב ולהתבטא בצורה כזאת, אבל אני חייב להגיד שאני ממש לא מסכים.
גילי היקר 363555
לגבי ההומאניזם-אדון על כך איתך ,אם תרצה,בפעם אחרת (אני חייב לזוז).

לגבי אושוויץ:ערך חיי היהודים היה אפסי מבחינת נק' המבט של העולם והם הפריעו למבנה הלאומי הגרמני (המתבוללים שבהם) .יש אנשים שעבורם קיום בלאום הוא בסיסי כמו אכילה ושתיה כמעט.

היות וכל מה שעושה האדם מונע קודם כל מרגש (גם חשיבה קרה נועדה להביא תוצאות רגשיות רצויות) ניתן להגדיר את אושוויץ כרציונלי.
גילי היקר-ואם נחדד 363631
גם אם נקבל את הנחת היסוד שהשמדת בני אדם אינה רציונלית (למרות שהטבע מלא בתופעות של הרג לצרכי שרידה שונים :מאיום ממשי ועד אימון עוללים בציד כפי שעושה הקטלן) .עדיין ,האופן שבו אושוויץ פעל היה רציונלי ובירוקרטי עד הפרט האחרון -כפי שמוכיחים המספרים על ידיהם של אלו שעוד נותרו בחיים.

מה שאומר שרציונליות היא סה"כ מכשיר.רציונליות מנותקת,מאוד,מהרגשות -כבני אדם אנו מרוויחים דברים גם באופן רגשי ורציונליות במובן הצר והאתאיסטי שלה -לא באמת יכולה לקבל זאת או לחזות זאת.

כך היא לא יכולה לקבל דת,לאומיות , במקרים מסויימים היא גם לא מקבלת אלטרואיזם עיוור וכ"ו.
אני חושב שהבנתי למה אתה מתכוון 363704
אושוויץ פעל ביעילות להשגת המטרה שלשמה קם. זה די ברור, ואפילו לא נשמע חריף כל כך. אבל כשאתה אומר "אושוויץ היה מקום רציונלי", אפשר לחשוב שכל מה שהביא להקמתו ולפעולתו הוא חשיבה רציונלית. זה נכון החל משלב מסויים, כלומר אם הנחת היסוד שלך היא שהיהודים חייבים להיכחד, וזאת מטרה שמקדשת כל אמצעי. אבל הטענה הזאת, או אולי הרגש הזה, שהוא מרכיב כל כך חשוב בנאציזם, זה הדבר שרחוק מלהיות רציונלי, וזה הבסיס האידיאולוגי/רגשי לשואה.

אז כמובן שאי אפשר לסמוך על הרציונליות שתמיד תייצר עולם "טוב יותר", כי חשיבה רציונלית לא יכולה להגיד מה זה "טוב" (וזה בערך מה שכתבת - היא לא יכולה לקבל את זה). אבל היא כן יכולה לעזור לך להבין מהי האמת, והיא יכולה לעזור לך להגשים יעדים שאתה מגדיר. היא תביא לעולם "טוב יותר" עבור מי שהיעדים של בעלי ההשפעה (הכוח הכלכלי-פוליטי) נכללים בהגדרה שלו ל"טוב יותר".

לכן אני לא מקבל את הטענה (לוא דווקא שלך, אבל טענה שנשמעת לפעמים) שהשואה היא תוצאה של חשיבה רציונלית מדי או של הסתכלות דרוויניסטית על המין האנושי. היא קודם כל תוצאה של הגדרה גזענית ולא אנושית של "עולם טוב יותר", ומתחת לכל ה"רצינליות", או ליתר דיוק הרציונליזציה, תוצאה של שנאה ואכזריות.
חשיבה רציונלית 363804
אם יש משהו שאני שונא גילי,ואני אומר לך את זה בכנות -למרות שזה קצת מכעיס אותי -ואין לי כל כוונה לכעוס עליך,זאת הטענה המגוכחת עד מאוד כאילו לא היה הגיון דארווניסטי במה שהיטלר עשה.

הדארווניזם מבוסס לא מעט על מקרים שבהם גזע עדיף-מתאים יותר מבחינת הכישורים שלו לשרוד ,שורד,בהכרח,ע"י השמדת גזע אחר שמתחרה איתו על משאבים-לעיתים באופן פאסיבי.

הדארווניזם יוצר מדרג של התפתחות מחד תאיים 'פשוטים' ועד לאדם -ככל שהיצור מורכב יותר הוא 'מתקדם' יותר (ואגב במאובנים אין בהכרח את אותו הסדר-אבל לא נכנס לזה)והטבע השקיע יותר ביצירתו.

דארווין פעל בתקופה שבה האימפריאליזם הבריטי היה בשיאו -הגזענות שימשה תירוץ מעולה להמשך הכיבושים האלימים מאוד -הרי האבוריג'ינים ביחס ללבנים הם חיות מבחינה אבולוציונית אז למה שנמנע מלפלוש לשטחיהם או להשמיד אותם לצרכינו אנו? גם האאוגניקה חייבת לא מעט לדארווין-הרעיון של השבחת גזע הוא למעשה שימוש מבחירה בברירה הטבעית (שהיא עקרון שבכלל גילה נוצרי מאמין,אם איני טועה- מאלתוס וקיומו לא מוכיח את האבולוציה כלל אלא רק מוכיח שאנו לא חיים בעולם מושלם..)בהשראה דארווניסטית.

מה דארווין אמר למעשה? שהאדם חסר נשמה ושכל כולה,הוא וכל פעולותיו מטבע היותו אורגאניזם -כולו מרוכז בעשייה אנוכית נטו למען הישרדותו,ובפועל השלום בין בני אדם קיים כל עוד יש אינטרס הישרדותי לקיומו -השמדת יהודים אינה סותרת את האינטרס ההישרדותי,ההפך,היא מחזירה לא מעט כוח לגרמנים.

הרדוקציוניזם הדארווניסטי יכול להיעטף באלף עטיפות שונות-אבל עדיין,הוא ובנו -מר הומאניזם מריחים לא טוב,מאוד לא טוב .

לגבי הרציונליזם-הטיעון שלך (אל תיקח את זה אישית-הוא לא רק שלך) כאילו ניתן להגיע לאמת ע"י חשיבה רציונלית הוא מוגבל מאוד לדעתי .הרציונליות מוגבלת מאוד לכושר החישובי של האדם +ליכולתו הפיזית להשיג נתונים + לשליטה בגורמים בלתי נשלטים +לזמן .הרציונליות אינה יכולה לשלול את קיום האל ,למעשה , היא מחייבת את קיומו של האלו\הים או כל כוח עליון מטאפיזי אחר-תקרא לו איך שתרצה .היא אמנם לא יכולה לטעון כי אלו\הים נגלה אל עם שלם ואמר לו מה לעשות -אבל שעם שלם טוען שכך אכן היה אין שום קנה מידה,במקרה הטוב,שיכול להכריע כי הטענה "הם הוזים" היא רציונלית -זה אולי לא נראה לך ס ב י ר שמעמד הר סיני התקיים בהסתמך על חיי היום יום (וכאן אני קצת משתמש בפילוסופיה של יום,אחד האהובים עלי,מבלי משים) אבל אתה לא יכול לשלול זאת.

גם אם נשתמש באמצעים המקובלים עליך להסקת מסקנות 'רציונליות' (שיכולה להיות מוגדרת סובייקטיבית בלא מעט מצבים-אלא אם כל בני האדם היו עשויים מאותו השטאנץ) עדיין אני יכול להבטיח לך,כמי שמכיר לא מעט מחקרים בריאתניים בכל תחום (ביקורת התנ"ך,ארכיאולוגיה,אסטרופיזיקה,תארוכים,אבולוציה וכ"ו-התחלתי להתעניין לפני שנים,אחרי שהתחלתי ללמוד בקורס חובה -אבולוציה) שהאמצעים האלו לא מגיעים תמיד ,ממש לא תמיד,לאותן המסקנות שאתה כאתיאסט מצפה לקבל (אם אתה מכיר קבוצות מחקר או חוקרים בכלל אתה יודע שיש סלקציה ברורה בהכנסת מאמרים לכתב עט בתחום מסויים-לא רק לפי טיב המחקר אלא לפי התאמתו לטיעונים האישיים של החוקר (ללא שום קשר לתפיסה דתית או לאומית) -לא מזמן ראש קבוצת מחקר שאני מכיר הגיע לתוצאות מפתיעות במחקר ארוך על למידת טעם וריח ,העורך של הכתב עט נחשב למס' 1 בתחום -ראש קבוצת המחקר נחשב לאחד הטובים -שניהם מיודדים,אלא שהמסקנות (של מחקר ללא רבב ,אגב) סותרות מחקרים קודמים של העורך ולכן הוא דחה את המאמר לפרסום-כמה חודשים לאחר מכן הקבוצה שלו בעצמה פרסמה ממצאים דומים-אבל זה בסדר כי להם מותר -דברים כאלו קוראים כל הזמן באקדמיה,כל שכן כלפי מחקרים בעלי השלכות דתיות לא רצויות מבחינתם-אז הרבה מאוד מהגדרתך האישית כרציונלי מבוססת על העניין הנפשי,הפרדיגמה שאתה תומך בה שולטת בינתיים).

נחזור לעניין הבורא,לא מעט פילוסופים ופיזיקאים דגולים (יש גם ביולוגים דגולים(כמובן שפחות בשל שליטת תורת דארווין)אבל את זה נעזוב נתייחס רק לטענות המבוססות על לוגיקה וכמה שפחות על תצפיות)הגיעו למסקנה שהוא חייב להתקיים -מסקנה שהיא בסיסית מאוד לטעמי (סובב ומסובב) אבל עדיין רבים בוחרים בטיעון אגוניסטי-כן נו הוא קיים,אבל מה עוד אנו יודעים עליו?

כאן נגמרת הרציונליות האנושית-ניתן להוכיח כי בנ"י היו בסיני (מה שארכיאולוגים קיצוניים מנסים להפריך,לא בצדק) כי הם שהו במצריים (כנ"ל) -הכל ניתן להוכחה או לאי הוכחה,נניח .מכאן ועד להסיק כי הייתה התגלות של הבורא לאדם? את זה לא ניתן להסיק רציונלית-ניתן להאמין או לא להאמין ,כל אחד משני הצדדים יכול להיות צודק או טועה ,לשיטתך דווקא, הרציונלי יגדיר עצמו ככזה מתוך התבוננות בהווה ומתוך המחשבה כי ,הנה, הסיכויים שאני צודק הרבה יותר גבוהים-אבל סיכויים אינם רלוונטיים כאשר מדובר בדבר שאיננו מסוגלים להסביר ,כמו אלו\הים.

סליחה על חוסר האלגנטיות והסדר בכתיבה.
ונזכרתי 363805
גם אם הנאציזם ביסס והצדיק את תפיסתו במידה רבה מאוד באמצעות תורת האבולוציה ע''ס פרושים לקויים,הרי שבלעדיה הוא היה מתקשה מאוד להתקיים.

מחקרים בתחום הפסיכולוגיה החברתית הראו כי רק דבר אחד היה משותף לחסידי אומות העולם-אמונה דתית הדוקה יותר משל שאר הסביבה (גם ששאר הסביבה דתית) .חיילים גרמנים שהתקשו לבצע רצח ע''י דתיים יותר מחבריהם שלרוב ,בהשפעת הלאומניות המעוותת שהתפתחה כריאצקיה להתבוללות ולליברליזם , היו אתאיסטים.(מקרה מעניין כזה מופיע בספר על חייו של שמעון ויזנטל זצוק''ל)
אוי נו 363806
לא להתקיים-להגיע לאותו היקף הרסני של תוצאות.
חשיבה רציונלית 363867
אני קצת מתקשה לעמוד בקצב, אז בוא נעזוב לרגע את עניין הדת (אני מסכים שחשיבה רציונלית לא יכולה לשלול את קיום האל, או לפחות לא לתת הוכחה פורמלית לאי קיומו).

אני אכן טוען שלא היה הגיון דרוויניסטי במה שהיטלר עשה. גם מי שמשתמש בדרווין כתירוץ לכיבושים אלימים טועה. כל מה שדרווין אמר זה שבתנאי מאבק על משאבים חיוניים בין מינים/גזעים שונים, ה"חזק יותר", כלומר זה שבעל כושר הישרדות/התרבות גדול יותר, הוא בסופו של דבר היחיד שישרוד. כך התחרות על משאבים בטבע יוצרת בעלי חיים עם כושר הישרדותי גדול יותר ויותר, וזאת האבולוציה.

אין כאן שום אמירה מוסרית ושום נסיון להגיד מה טוב או מה צריך לקרות. אפילו אם ניישם את העקרון הזה על בני אדם, כל מה שהוא אומר זה שבתנאים הנ"ל, החזק יותר ישרוד. גם אם נחליט (וזו החלטה רגשית כמובן) שהמטרה היא אבולוציה בכל מחיר, הרי שהדבר האידיאלי מבחינה אבולוציונית הוא ברירה טבעית, ולהחליט שרירותית על השמדת עם מסויים שפשוט אינו אהוב על הגרמנים, בלי שום הכרח הישרדותי, זה לחלוטין לא ברירה טבעית (לא ידוע לי על פילים שהחליטו ליצור מנגנון השמדה המונית של ג'ירפות). חוץ מזה, מעניין איזה מחקרים מדעיים "רציונליים" הובילו למסקנה שדווקא הגרמנים, מכל העמים, הם הגזע העליון שצריך לשלוט בעולם.

מעבר לזה, המוסר קיים בכל החברות, ואני לא חושב שתמצא אפילו אחת שאין בה איסור עקרוני על רצח (כמובן שיש בכל תרבות (כמעט) נסיבות שמצדיקות רצח, ונסיבות כאלה הדת יודעת להמציא עוד יותר טוב מהחילוניות). הוא מן הסתם מובנה בהומו-ספיאנס, ומכאן שיש בו תועלת הישרדותית, ולכן אין זה מעשה הגיוני דארויניסטית להתכחש לו.

בקיצור, דארווין טען שהאבולוציה היא אכן "ברירה טבעית", כלומר היא תוצאה טבעית ולא מכוונת של התחרות על משאבים. לכן כל נסיון אנושי לכוון את האבולוציה, מעבר להתנהגות האנושית הטבעית (תוצר של אבולוציה ארוכה מאד), על האגואיזם הסאדיזם והחמלה שבה, אין בו שום דבר דארויניסטי.
חשיבה רציונלית 363878
א.אני בכלל לא מקבל את תורת האבולוציה-יש לי סיבות מדעיות (!!!) מוצקות מאוד לכך.אני חושב שהאמונה בה מתמשכת גם בשל המניעים הנפשיים של חלק ממאמיניה וגם בשל כוח האינרציה של אפקט "בגדי המלך" -זה די דומה למה ששמים כמה חולי נפש ביחד -אחד מדליק את השני-זה דיון ארוך,פעם ערכתי אחד כזה ,באופן פרטי,עם ד"ר אורן חסון (פסיכולוג אבולוציוני מוכר-גם עם עדה למפרט,שאותה אני מכיר-היה לי דיון בנושא) הוא התמשך על חודש ועל כמה מאות דפים-היות והתגובות שלי באייל הם מקוצרות מאוד,ביחס למה שאני רוצה,בנושא האבולוציה אין לי שום כוונה לקצר-ולכן לא אכנס איתך לדיון כאן,שסביר להניח שגם אם לא ישכנע אותך-יוריד בלא מעט את מידת הביטחון שלך בתיאוריה -שיש היום גם חוקרים מובילים בכימיה,פיזיקה,ביולוגיה וכ"ו שסותרים -יש אפילו חתן פרס נובל די טרי שלא לגמרי מאמין בתורת האבולוציה ונודע לי על כך במקרה.אני אישית פגשתי כמה פרופ' שלא קיבלו חלקים מהותיים מתורת האבולוציה -גם אם לא שללו אותה לגמרי .וכמובן שהכרתי חוקרים דתיים ששללו אותה לגמרי-ויש להם את הטיעונים החזקים שלהם-אבל שוב,זאת בחירה שלך אם להאמין לי .

ב.חשיבה רציונלית לא יכולה לשלול את קיום האל ובטח ובטח שלא להעמיד אותו במבחן.

ג.זה שיש איסור מוסרי על "לא תרצח" זה טאבו שנשמר בתוך הקהילה -והיות שכל התנהגות יכולה להיות מוסברת באופן טאוטולוגי ע"י תורת האבולוציה (כלומר גם רצח יכול להיות בעל תועלת הישרדותית-אל תשכח שתורת האבולוציה מניחה שכל התנהגות היא אבולוציונית) -כך שהטענה "ומכאן שיש בו תועלת הישרדותית" לא תקפה לטעמי-תורת האבולוציה אינה תורה מוסרית ,יותר מכך נקודת ההנחה שלה היא לא שרידה של כלל החיים -אלא התקדמות של צורות חיים נבחרות -בכל דרך שהיא-מכאן שאנו מצויים במלחמה תמידית.היות ואנו בני אדם-וכבר טען זאת אבולוציוניסט בכיר ,אנו 'שולטים באבולוציה שלנו' כלומר אנו יכולים לייצר מנגנונים סלקטיביים-למשל ע"י הפלת עובר שיתפתח ללוקה בפיגור קשה באמצעים רפואיים-בטבע יש חשיבות רבה להפלת עוברים שרק יגזלו אנרגיה מהאם ויחלישו את סיכויי השרידה של הגנים שהיא נושאת.זה מאוד דרווניסטי-או יודע מה,ניאו דארווניסטי-יו ניים איט -למה אתה מתכחש לכך?

במיין קאמפף (בפרק "אומה וגזע") היטלר מדבר על היהודי "שמדבר באלף שפות ואף על פי כן נותר אותו היהודי " ועל "היהודי שבחוצפתו קורא לעצמו גרמני" ומרחיב על כך ש"יותר מכל אין הטבע מעוניין בהתערבות החלש עם החזק שאז כל מפעלו יירד לטמיון" .

היהודים הפריעו לגרמנים לשלוט בגרמניה,הם הכתיבו לה אופי קוסמופוליטי .הם הורידו מחשיבות הלאום והקהילה והכניסו ערכים שהיו זרים לנפש הגרמנית (אמרו זאת ראשי התנועה הנאצית כמו גם ממש לא מעט גרמנים פשוטים שחיו באותה התקופה-מתוך הבנה ברורה של המצב :"היהודים רצחו את הנפש הגרמנית") -ללאום יש חשיבות עצומה -שאתה אולי אינך מכיר בה ,כהומאניסט ,אבל עבור האירופאים הלאומיות היא הגורם החזק ביותר (כמו שלדרום מזרח אסייתיים יש את התרבויות שלהם עם סדרי העדיפויות הייחודיים שלהם וכמו שלערבים יש את הדת כגורם החשוב מכל-ולכולם חשובה הקהילה-אלא שכל קהילה מורכבת מאנשים בעלי מכנה משותף אחר) והריסת הלאומיות איימה על הגרמנים-התגובה שלהם הייתה ,במונחיך ,ובאופן מתחייב -אבולוציונית.

מה גם שלא ניתן להתכחש לכך שההסברה הגזענית הנאצית התבססה באופן עמוק מאוד על הנאציזם .ושהיטלר עצמו הושפע ,מאוד,מ"מוצא המינים".
על הדארווניזם 363881
הכוונה...לא על הנאציזם.וקהילות שיש בהם טאבו על רצח לא כוללות בכך טאבו על רצח אנשים משבט מתחרה,ההפך -גם ארצות 'הומאניות' עושות זאת בדרכיהן שלהן-אלא שאצלהן מדובר לא פעם בקידום אינטרסים של בעלי הון ספציפיים ולאו דווקא של העם כולו.
ואני מציע 363930
גילי אני מקווה שאתה סולח לי על הקצב-מדי פעם אני נכנס לאתר ואם כבר ,אז לא מתאפק ומוסיף תגובונת.

אני מציע לך ולכולם בכלל -לא להגדיר התנהגויות הישרדותיות כהוכחה לתורת האבולוציה -כלומר ,לא הייתי מצפה מהבורא לברוא את העולם בצורה כזאת שישמיד את עצמו מהר מדי.

באותה המידה אני מציע לא להגדיר כל התנהגות אנושית כהישרדותית -לאדם יש בחירה,בהחלט -לכן לא ניתן לומר,דווקא,כי הבחירה שלא לרצוח-או להסתפק במועט היא בחירה שקודמה בשל יתרונות הישרדותיים .

באמצעות מחשבה אנושית רציונלית (שעונה להגדרתך) ניתן להגיע למסקנה כי האל קיים -פילוסופים רבים הבהירו זאת די הצורך .משום מה נוח לאתאיסטים לא לראות מה שמונח מול עיניהם אך לא מתייב עם השקפת העולם שלהם.
חשיבה רציונלית 366262
אם אתה לא מקבל את מסקנות האבולוציה, אנה עשה זאת בדיון המוקדש לאבולוציה ובריאתנות: דיון 425.

הועלו ונסתרו שם כבר מספר טיעונים רב למדי נגד האבולוציה. לא מומלץ לכתוב על הנושא בלי לקרוא אותם.
חשיבה רציונלית 366288
מעתה זהו כינויי (עובר אורח) לאחר שהשם הגרמני -שנבחר בבדיחות דעת -סימן אותי כמטרה קלה להשתלחויות לא ענייניות.

לגבי דיון 425 ,יפה שהוספת את דעתך האישית-האובייקטיבית כמובן-כמי שמשתתף כבר שנים בפורומים אמריקניים בהשתתפות אנשי מקצוע בלבד (ביואינפורמטיקאים,ביוכימאים,ביולוגים מולקולריים,נוירוביוכימאים ,ביולוגים אבולוציוניים ,כימאים וכ"ו) ,קראתי חלק מהטיעונים ב425-אם כי אין לי זמן או אפשרות ורצון לקרוא את הכל.

מהצצה ראשונית הטיעונים ברמה לא גבוהה במיוחד (הצצתי רק על הטיעונים בעד האבולוציה)-מעניינת הייתה תגובה אחת שתיארה את המודל הממוחשב שבנה דורון לנצט מויצמן על מיצלות כאבן הבסיס לתא הראשון(הכותב לא פירט לגבי לנצט) -תיאוריה שהיא סה"כ פיתוח של עובדה הידועה זמן רב ורחוקה מרחק עצום ,טרליוני שנות אור -מהסבר המניח את הדעת להופעתו של התא הראשון -ולו הפרוקריוטי הפשוט ביותר -היא גם לא מסבירה מיליון ואחד דברים אחרים.

בכל מקרה לא בזה עסקינן-אני חושש שאינך מכיר את מלוא העוצמה של הטיעונים כנגד האבולוציה-אלא מערערים באופן הקשה ביותר כמעט ,על היותה 'עובדה'.
חשיבה רציונלית 366369
תחליט: אתה רוצה לדבר על אבולוציה? אתה לא רוצה לדבר על אבולוציה? זריקת משפטים כמו "יש לי הוכחות מדעיות (!!!)..." יחד עם הנסיון העשיר שלך בפורומים אמריקניים (אמריקניים! וואו! אני מקוה שאתה לא מתכוון ל talk.origins) ובתוספת סרוב מוצהר להכנס לדיון מעמידים את כל העניין בבחינת לא לבלוע ולא להקיא.

(אין להסיק מהנאמר שאני מתחייב להכנס לדיון הזה איתך)
חשיבה רציונלית 366549
עזוב נו,האמת היא שיש הלכה לקום גם לכבוד אדם מבוגר המוגדר כשוטה -אבל איני בטוח בכך.אני לא יודע במה ההשכלה שלך -מר זלזולי הגאון-אבל שלי היא בתחום המוגדר כביולוגי-רפואי כך שאני מניח שאני מכיר את התחום לפחות כמוך ,אתה נשען בעיקר על העובדה שהיום האבולוציה היא קונספציה אקדמית למרבה הביזיון -משום כך אנשים כמוך לא חשים אפילו צורך לנמק את אמונותיהם ומסתפקים בזריקת סיסמאות "האבולוציה היא עובדה" מה שמוריד מהמלך לא רק את בגדיו אלא גם את עורו.

אני לא מתכוון לאתר שהזכרת ולא מדובר בפורום בריאתני בכלל -אלא בפורום פתוח.

לגבי "לא לבלוע ולא להקיא"-הטיעון הזה נכון שמשתמשים בו לפעמים .שימוש מופרז בטיעון הזה מלמד דווקא על האטימות מהצד הנגדי -אין לי כוונה בעצמי להיכנס איתך כאן לדיון מסיבה פשוטה והגיונית:אין לי כבר כוח לזה,השתתפתי בדיונים כאלו שנים,הכתיבה היא ארוכה ומייגעת ובאתר כמו האייל הקורא שאין בו ייצוג מאוזן לכל הדעות זה חסר טעם לחלוטין.

יש לא מעט עובדות מדעיות שמקרקעות את האבולוציה לחלוטין אבל הן ,כמובן,מטוטאות אל מתחת לשטיח ענק המורכב מאין ספור כתבי עט,מכוני מחקר,פרסים יוקרתיים -ומעל הכל -אינטרסים פוליטיים ופסיכולוגיים.

הכישלון המוחלט של האביוגנסיס הוא דוגמא מכרעת
(ובניגוד למה שנכתב בדיון-אין שום בשורות חדשות,לצערכם, בעניין-רוב המאמרים בתחום(שאגב,פורסמו ל מ ר ו ת התוצאות) רק מסבכים את המצב) -אבל יחידה מיני רבות-לכרעי העוף המכורסמות שעליהן עומדות התיאוריה כאשר היא עומדת במבחן המציאות האובייקטיבית,אבל היות ואין כזאת -היא ממשיכה ל'עמוד'.

אני מתפתה להיכנס לדיון-אבל כמו שאמרתי ודעתי מוחלטת בעניין-לא אכנס לדיון ולא משנה מה תאמר עכשיו.

מעבר לכך -ה'טון' של התגובות שלך מלמד על המניעים שלך.כך שלהסתתר מאחורי 'אובייקטיביות מדעית' או 'מחוייבות לוגית' -זה לא העניין.

תם ונשלם
חשיבה רציונלית 366926
לא פקפקתי אף לרגע בהשכלתך האבולוציונית, ואין לי שמץ של ספק שהיא עולה על שלי עשרות מונים. גם לא ניסיתי למשוך אותך לנהל דיון בו אינך חפץ, והאמת היא שאינני מעוניין בדיון כזה איתך כלל ועיקר מכמה סיבות שלא אפרט כאן כדי לא להכנס למלחמת השמצות, שכן א. פז תופס את הנישה הזאת בחיי ולא משאיר שם מקום אפילו לעכבוץ אחד.

בסך הכל אמרתי, ואני אומר את זה שוב, שאם זה המצב ההגינות דורשת שתפסיק עם הקשקושים על ההוכחות המופלאות שלך ששולי האייל צרים מלהכיל. עוד שנה מישהו כבר יצטט את התגובות שלך כאילו הן ההוכחות עצמן (''כידוע, ביולוג רפואי בעל שם עולמי הוכיח שהאבולוציה לא היתה ולא נבראה'').
הולדתן של אגדות חיות 366930
תגובה 363442. ע"א, לשעבר האנס, למד או לומד משהו שנקרא "מדעי הרפואה". אין ספק שההשכלה האבולוציונית שלו עולה על שלך, אבל אין בטחון לגבי ה"עשרות מונים", אולי העשרות מונים יצא לך משום שכ-ב-ר התחלת להיות קצת מושפע מהקשקושים שלו על הוכחות מופלאות.
אני שוטה, ואין לי השכלה 367001
ה''עשרות מונים'' שלי לא קשור לשום שכנוע. זהו נסיון פאתטי לעורר בקהל הקוראים את הרצון לחבק אותי ולהגיד לי ''אוהבים אותך, שוטה''.
אני שוטה, ואין לי השכלה 367039
מסכן, חשבתי שהחשמנית תגיב ישר אבל אני מבינה שאפילו היא כבר לא אוהבת אותך.:)
אני שוטה, ואין לי השכלה 367055
סבלנות, זה בטח עוד יבוא.
עצה 367023
הכינוי עובר אורח כבר "תפוס"‏1, במידה והם‏2 לא אתה, אולי כדאי שתמצא כינוי אחר?

1 למשל, תגובה 30000 תגובה 62068 תגובה 65590 תגובה 84517 תגובה 122250 תגובה 288128

2 או שמדובר באותו מגיב?
עצה 367026
לא יודעת, אבל תגובה 30000 מבוזבזת לגמרי.
מועדון האפסים 367031
תגובה 300503
עצה 367064
ברור שלא מדובר באותו מגיב. זה שהדגמת מרווח כראוי את משפטיו.
עצה 367125
גם הכינוי "האייל מועדת המעקב" תפוש, תגובה 72265 וגם אם ניתנה הבטחה שלא יעשה בו שימוש עתידי תגובה 105794 זה יכול לגרום למישהו לחשוב שזה אותו אחד מתקופת אי השדים.
יפה כתבת 369254
מזעזע לקרוא את דבריך. "הומניזם כלא-אנושי"...אין פלא שאתה מסוגל בקלילות כזאת להסביר באופן רציונלי ("אנושי"?!) את ההיגיון הנאצי.

אינני מכירה אותך. אבל נתקלתי יותר מפעם אחת באמירות שלך הקשורות לדת. לשיטתך מי שלא מסוגל להתייחס בכבוד ו/או באמפטיה
לדת הוא לא אנושי. לשיטתך הומניזם מתעניין רק בסוטים...מאין צצת עם דיעות ביזאריות כל כך?!

אם יש גופים שחוללו הכי הרבה הרס וחורבן בעולם אלו הם הדתות הגדולות. כולן. כולל הקומוניזם והנאציזם. כל אידיאולוגיה
שמקדשת "תפיסות אנושיות מובנות מאליהן", כדבריך. ולמה אמונה דתית היא "מובנת מאליה"? מה מובן מאליו באמונה שיש מישהו בשמים שעושה ספירת מלאי של חטאי?
לא אמרת (כמעט) דבר 369256
את מזועזעת למקרא כתביו.
את חושב שדיעותיו ביזאריות. אפילו מאוד ביזאריות.
יופי.
לא אמרת (כמעט) דבר.

הדבר היחיד שאמרת הוא שאמונה דתית איננה מובנת מאליה. אבל זו תגובה למשפט שהוא לא כתב. הוא אמר שזה מובן מאליו שדתיות היא תכונה אנושית בסיסית. ואת יודעת מה? לא שמעתי על אף חברה אנושית א-תאיסטית ‏1.

לא שאני רואה איתו עין בעין - אמונה באלוהים הוא אולי דבר אנושי מאוד בסיסי, אבל כזאת היא גם הפלצה, ואת שתיהן אני מעדיף שאנשים לא יעשו לידי. אבל את לא אמרת דבר בהודעה הזו שלך. "אני חושבת שאתה פסיכי" אפשר לכתוב עם ארבע מילים. לא צריך הודעה שלמה שתנסה ללא הצלחה להסתיר (מלבד אולי מהכותבת) את העובדה שזה כל שנאמר בה.

---

1 התכוונתי להדגיש שלא שמעתי אפילו על חברה אתאיסטית-חלשה, כלומר אחת שהיא פשוט לא-תאיסטית, חסרת אלים.
לא אמרת (כמעט) דבר 369298
אלכס מאן הסביר פעם מדוע הוא אינו הומניסט: תגובה 2355 (כדאי לקרוא גם את המשך הדיון שם)
אותו פח יקוש ממש... 362288
תודה על המאמר, המבטא רבים מהדברים שחשתי גם אני תוך כדי קריאה.

אני מרגיש, עם זאת, שאתה נופל במידת מה לתוך אותו פח יקוש שלתוכו מעד גם אילון: ההנחה שהיהודים הגרמנים והגרמנים הם חיות יחידות ומיוחדות, ושסיפורם הוא סיפור של קשר ומגע בין ציבורים כלליים.

התיאוריה של אילון לגבי הייחודיות של הנפש הגרמנית ושל הנפש היהודית באינטראקציה עם האחרונה לא ממש קשורה למציאות בעיני. גבולות הגרמניות, פיזית ונפשית, היו הרבה יותר אמורפיים ומורכבים משהוא מתאר, אם בכלל יש דבר כזה "גרמניות."
אותו פח יקוש ממש... 362521
אני חושב שעל זה בדיוק דיברו אינטלקטואלים גרמנים אנטישמיים(ולא רק אינטלקטואלים) ,על היהודי הקוסמופוליטי שאינו מסוגל להריח ,מכל מרחק שהוא,זהות לאומית ומתכחש לכל זהות שהיא מעבר לזו הפרטית ולכל זהות אנאכרוניסטית.
או לסיכום 362636
היהודי המתבולל ,חסר ההכרה העצמית וזה שאינו מסוגל להכיר בזהות קבוצתית כל שהיא (אולי בשל החרדה הפסיכולוגית הנלווית להכרה שכזו,כלומר ,מעידה על השתייכותו הטבעית לקבוצה נרדפת באירופה של אז)או לכבד היסטוריה אתנית ,דתית ,גיאוגרפית וכ"ו-אותו יהודי שטען לא פעם,ביד אחת,כי אין צורך בלאומיות והלאומיות הינה פבסאדה וביד השניה ניסה ,כמעט תמיד,להיות גרמני\רוסי\צרפתי וכ"ו-הוא שלמעשה הצית את האנטישמיות במהדורתה המודרנית הפרנואידית הנוראית -ולשם כך די בטענה שבידו הראשונה,הטענה שבידו השניה חסרת משקל כמעט לעומת הנזק שחוללה טענתו כי אין לאומים וכ"ו לעם היהודי-אבל למה שיהיה איכפת לו,הוא מתבולל וחסר הכרה מוחלטת ביהדות ,ביהודים וכ"ו.

כמו לא מעט מהכותבים באתר הזה שמשמש אבן שואבת לשכמותכם-אגב אחד הכותבים באתרכם-בשר מבשרכם ,הוא אנטישמי מובהק -מהסוג השפל ביותר כמון -כי אין שום הצדקה נורמלית ליהודי אנטישמי-בשמו לא אנקוב אבל מדובר באמת לאמיתה,ספק אם זה באמת מפתיע אתכם.
או לסיכום 362663
"הוא שלמעשה הצית את האנטישמיות במהדורתה המודרנית"

ולאנטישמי הזה קוראים אולי יוחנן פרפר?
אה אתה יודע גרמנית 362779
וואו אני מתרשם -השם שלי במציאות די דומה אבל אני את הגרמנית למדתי בבית אבא.אני לא חושב שאני חייב לך תשובה משום שאין בתגובתך שום טיעון רציני ומנומק זולת האשמה -אבל תגובתך היא בסדר גמור בהשוואה למה שהייתי מצפה לספוג ממישהי שהאמת מכאיבה לה.
ולגבי זהותו של האפס 362783
האוטואנטישמי .הוא פולני ,ככל הנראה ולפי שם משפחתו.הוא אוהב מאוד משחקי תפקידים של D&D למרות שהוא אדם מבוגר (ולמרות שאני דווקא לא אדם מרובע-העובדה הזאת כמו רבות אחרות דווקא מעידות בפני על האינפנטיליות שלו) הוא היסטוריון .הוא אומר מפורשות כי הוא אינו יהודי וכי אינו מעוניין להיות יהודית-אע"פי שלפי משרד הפנים הוריו שניהם יהודיים שהכירו ,כנראה,ביהדותם בכל הנוגע לסממנים חיצוניים וכ"ו.

הוא טוען כי אם היהדות פירושה טפילות,בטלנות וכ"ו אזי שהוא אנטישמיות-במאמר אחד ,ובמאמר שפרסם זמן מה לאחר מכן הוא טוען כי היהדות גזענית בהגדרתה וכ"ו (לא יותר מכל שיטה מגדירה אחרת ,כלומר:נצרות,איסלאם,דמוקרטיה,אוטוקרטיה וכ"ו) -במייל שהוא שלח לי הוא גם אמר שאין דבר שפחות יצער אותו מאשר חורבנה של היהדות.

אז הוא הכי 'אמיץ' (עד כמה שהוא נשמע כמו יצור עצוב,עצוב ומחורפן לגמרי) מבניכם -כל השאר הולכים מאוד קרוב לגבול-אין בכלל מה להשוות בין רמת השפלות של אוטואנטישמיים לבין רמת השפלות של סתם אנטישמיים -שהאנטישמיות שלהם ,אגב,הרבה פעמים מונעת מנסיבות הניתנות לשינוי-למשל ,שחברי הלח"י התאמנו בפולין הם התאמנו בצמוד למספר רב של חיילים פולנים אנטישמיים בגלוי-לאחר שהם התרשמו מהאופי הלאומי של חברי הלח"י מאומץ ליבם ומהאידיאולוגיה האמיתית שלהם וכ"ו (זה מפורט בספרו העתיק של ישקה אליאב,אם איני טועה , "מבוקש") הם נפרדו מהם לאחר שתמו חודשי האימונים בחיבוקים נרגשים ובדמעות-יהודים מתבוללים לא זכו לאותה הערכה ולא משנה כמה קרוב וכמה זמן היו בקרב אנטישמים גלויים או סמויים.

שכחתי את שמו של המלחין הדגול שסיפר על כך שגוסטב מהאלר (או מלחין אחר ,איני זוכר) ישב על מיטתו ושאל אותו "האם אתה אוהב אותי" (במובן החברי) -הוא תיאר ביומנו את רמת הגועל שחש משאלת המתבולל וייחס אותה למוצאו-קישור שלא יכול להיעשות כלפי יהודי בעל הכרה וגאווה עצמית.

עזבו-אני סתם מסתבך הן בקוצר הזמן והן בחוסר הסבלנות להתחיל לטחון מים ע"י נתינת הסברים מפורטים לעגלים שלא רוצים לינוק.
דער מאן, דער זיין טערמין ביים נערבענארטץ פערפאסטה 362969
מה שמכאיב לי, אלה ביטויי אוטו אגרסיה אצל אנשים שבשמם האמיתי איני מעוניינת.
אבי געזונט, אלטע באיינער. 363222
שמד כ'אידיאולוגיה' (זה חטא למונח) הוא שיא השפלות-כמה נמוך אפשר להגיע ועוד לחוש גאווה??או שאולי תחושת הגאווה רק מעצימה את הנלוזות...
או לסיכום 362734
סליחה, אבל כל יהודי (חי) מצית אנטישמיות.
יהודי דוס ומתבדל מצית אנטישמיות על בסיס מראה שונה, מנהגים שונים ושנאת זרים.
יהודי מתבולל מצית אנטישמיות על בסיס גזעי (כי נגמרו כל שאר המניעים).
יהודי פרודוקטיבי מצית אנטישמיות על בסיס תחרות מקצועית.
יהודי שמלווה בריבית, כי זה מה שנשאר לו, מצית אנטישמיות על בסיס טפילות.
יהודי ישראלי פשוט מנקז את האנטישמיות כלפי מדינת ישראל (ואז אפשר להרביץ ליהודים בצרפת בגלל מדינת ישראל. ואז גם אפשר להיות יהודי שונא-ישראל). ואם עשיית איפה ואיפה, המקובלת בתנועות שמאל בעולם, בכל הקשור לישראל (''שאר העולם לא מעניין אותנו, ולא אכפת לנו שבסודן רוצחים מליונים. על ישראל אנחנו מדברים עכשיו. ומחר. ומחרתיים'') לא נחשבת בעיניכם לאנטישמיות, אני לא יודעת מה כן.
טוב שהכל לא רציונלי. 362735
זהו, גמרת למיין את היהודים או שנשארו עוד כמה רובריקות?
אני יכול להציע:
יהודי שבעצם לא יודע שהוא יהודי אבל מכיוון ששונאים אותו, חייבת היות סיבה לשנאה אז כנראה שהוא יהודי ששכח שהוא יהודי.
וואו נותרתי בלי מילים 362777
סתאםםםם,יהודי דוס-כלומר כזה שמחקה בלבושו אציל פולני מהמאה ה16 ומבלי משים לא פעם הוא מהווה סוג של רפורמי (למשל נטורי קרתא לא מקבלים את השבת לפי שעון ישראל מכיוון שמבחינתם הם לא נמצאים בישראל וכך יוצא שהם מחללים את השבת אם נוסיף לכך את הגזענות העדתית את הסגידה לאדמו"ר ובניית אילנות שידוכים עפ"י רמת הקרבה הפיזית-גנטית לאדמו"ר ופחות יחס למידות-הרי לך לא מעט סיבות לפירוק הקהילה היהודית באירופה והסברים לעיוותים הנפשיים והשנאה העצמית (הבלתי מוצדקת בכל מקרה ) שהופקו מקהילות מסויימות כהמשך ישיר לעיוות עצמו ולא כהשתחררות ממנו (ברסלב זה השתחררות מהעיוות ,הציונות הדתית והדתיים הלאומיים זה שחרור מהעיוות ויהודי המזרח הם דוגמא ליחס הנכון שבין הדת לעולם החומר וההסבר המצויין לשימור היהדות בקרב יהודי המזרח עד היום גם שהם מאוד מצליחים כלכלית ותרבותית-כמו יהודי צפון אפריקה שכמעט מחציתם היגרה לצרפת,איטליה וקנדה שתוך עשרות שנים הוציאו מתוכם ענקי רוח (דרידה,קאנטי זוכה הנובל ואחרים) וענקי כלכלה ושמרו עדיין על יהדותם-לדוגמא הפיזיקאי קלוד טננאג'י כהן (אלג'יראי) שבנאום הנובל שלו ייחס את הישגיו למורשת היהודית הדתית שתחתיה הוא גדל-יהדות זאת שמה דגש על הרגשות הפנימיים וחיבורם לדת ולא על הטקסיות הדתית כמשמרת מבנה קהילתי (אם כי אסור להכליל ומדובר בעיקר בשוליים שהתרחבו פנימה והרקיבו חלק חשוב מקופסת התפוחים בתנאי הגטו) כך בקרב יהודי המזרח ניתן להיות מסורתי וניתן לראות ,למשל בקרב התיירים היהודים מצרפת,ברסלבר הולך שלצדו יהודיה צרפתיה עם בקיני (ראיתי כמה וכמה תופעות כאלו בנתניה) וזה בעייתי יותר אצל יהודי אירופה ) הדוס מצית אנטישמיות ברמה נמוכה -כלומר כזו שקיימת כלפי כל מיעוט -ההיסטוריה העגומה של היהודים נובעת בעיקר מכך שהם היו פחות או יותר המיעוט המפושט ביותר באירופה המגובשת +הקדום ביותר ולכן היו כלפיהם לא מעט סטריאוטיפים.

מעבר לכך התגובה שלך פשטנית ומתחמקת ונועדה לסדר את הדברים בעיקר עבורך-האשם העיקרי במגה-אנטישמיות הוא היהודי המתבולל לא רק משום שהוא מפיץ,יותר מכל אדם אחר,דברי שיטנה תועבה והבל כנגד היהדות (להתחיל עם שמות?) אלא הרבה יותר משום שהוא דורס כל רגש אנושי קבוצתי או דתי ומתנגד -חרף פילפוליו האינטלקטואליים (וממש לא כל המתבוללים אינטלקטואלים ומבין האינטלקטואלים רק מיעוט מתנגד ליהדות או מגלה אוטואנטישמיות-בינינו מי אוהב אנשים שיורקים לבאר שממנה שתו=>ושפתיהם הרטובות מעידות על כך) לכל מהות שמעבר לממשי והעכשווי -מכך לא ניתן להתחמק.

סליחה על הבלאגן בתגובה.
וואו נותרתי בלי מילים 362786
מה עניין "שעון ישראל" לשמירת שבת? עכש"י על השבת שמרו שמרו היטב עוד בטרם המצאת השעון, שלא לדבר על המדינה המודרנית.

זה מריח כמו האשמת־שווא..
ידע בסיסי ביהדות 362794
מה שחסר ללא מעט אנשים,גם משכילים מאוד, במדינה ה'יהודית' שלנו .שעון שבת-לא שעון אלקטרוני אלא מועד כניסת השבת עפ"י המקום בו אתה נמצא.כך למשל מתאפשרת לאנשים דתיים טיסה מנתב"ג לניו יורק :הם ממריאים,נניח,שעה לפני כניסת השבת בישראל ושהם נוחתים לניו יורק הם חוזרים לאותו המצב-זמן כניסת השבת הוא קבוע (ומסתדר טכנית הכי טוב בישראל) ולא ייתכן שאדם שמצוי בישראל יכניס את השבת עפ"י זמן כניסתה בגולה שממנה בא.
ידע בסיסי ביהדות 362801
אם בכל רגע הם יכולים להציץ מחלונות האוירון ולודא שטרם החשיך בחוץ, איפה כאן חילול השבת?
ידע בסיסי ביהדות 362850
הסר דאגה מלבך,הם לא מחללים שבת.
ידע בסיסי ביהדות 362869
הסירותי, תודה. האם במשפט "וכך יוצא שהם מחללים את השבת" שבתגובה 362777 התכוונת לומר שנטורי קרתא מבצעים מלאכות אסורות לאחר שקיעת החמה בערב שבת? אם לא, למה התכוונת?
ידע בסיסי ביהדות 362932
כן.
ידע בסיסי ביהדות 362970
אני לא הייתי מאשימה את נטורי קרתא בחילול שבת דווקא.
חזקה עליהם שהם יודעים מה הם עושים.
ידע בסיסי ביהדות 362891
על מה כבודו הר שמטרלינג שח? למי חסר ידע בסיסי ביהדות?
זמן כניסת השבת תלוי כמובן במקום - אך אינו תלוי במדינה ובהחלטותיה. במאה שערים, השבת נכנסת עם שקיעת החמה, בין אם אתה מתכחש לציונות ובהיות היהודים לאום, ובין אם לדעתך המדינה היא אתחלתא דגאולה.
מר נטפקן הנכבד מאוד 362931
לא דיברתי על מאה שערים אלא על נטורי קרתא.במאה שערים ,כפי שאתה בוודאי יודע ,יש מגוון רחב מאוד של חסידויות בעלות השקפות שונות על המדינה (שאני אישית רואה בה כמעט יותר רע מטוב) .נטורי קרתא מקבלים את השבת לפי שעון הונגריה (ייתכן בהחלט שאני טועה אבל על כל פנים שעון של מדינה זרה ורחוקה אי שם באירופה) כך שיוצא שלא תמיד הם מקבלים את השבת בשקיעת החמה .

האמת היא שקראתי את זה ,ככל הזכור לי,בספרו של אמנון לוי ''החרדים'' וייתכן שחלק מדברי אינם נכונים אבל העיקרון עדיין נותר עומד בעינו.
מר שמטרלינג הנכבד מאוד 362939
אכן ידוע אדע על מגוון הדעות במאה שערים לגבי המדינה. לכן מניתי כבר בתגובה 362891 מתכחשי ציונות ומושחיה כאחד.

מסופקני אם אכן יש ולו נטור־קרתא אחד המקבל את השבת לפי שעון הונגריה ולא לפי שקיעת החמה. זכרונך העמום מספרו העיתונאי (והמעניין) של אמנון לוי אינו משכנעני.

ובכל אופן, אפילו אם יימצא מאן דהוא שכזה, עלינו להסכים; המנהג־לכאורה הזה אינו נכלל ב"ידע בסיסי ביהדות", ומן הראוי היה להימנע מלהשתמש בביטוי זה.

ברגשי כבוד מנומסים,
נ.
כדאי לבדוק את העובדות. 362968
נטורי קרתא, ככל יהודי שומר מצוות, מקבלים את השבת על פי מועד שקיעת השמש ביום ששי. איש מהם לא היה מעלה בדעתו לקבל את השבת לפי מועד שקיעת השמש בהונגריה. לא קראתי את ספרו של לוי, אבל יתכן שהזכרון העמום שלך מתיחס לסיפור אחר: בסוף שנות הארבעים ותחילת שנות החמישים התגורר בארץ האדמו"ר מסטמאר. הוא החזיק בשיטה הלכתית הקרויה "שיטת רבנו תם", ולפיה מועד שקיעת החמה מבחינה הלכתית אינו המועד בו החמה נעלמת מעינינו, אלא זמן מסוים לאחר מכן. חרדים רבים מחמירים על פי שיטה זו, כלומר מוציאים את השבת כארבעים דקות לאחר זמן צאת השבת המקובל; האדמו"ר הרשה לעצמו גם להקל לפי אותה שיטה, כלומר לבצע פעולות האסורות בשבת לאחר זמן כניסת השבת המקובל. הדבר גרם לכמה תקריות בינו לבין חוגים במאה שערים שלא ראו את הדבר בעין יפה, וזו, כנראה, היתה אחת הסיבות שהביאו אותו לעבור לארה"ב. כמובן, אין לכל זה כל קשר לשעון הונגריה או לעמדותיו הקיצוניות של האדמו"ר כלפי הציונות והמדינה.
כדאי לבדוק את העובדות. 362973
רבי יואל טייטלבוים לא עזב את מאה שערים בשל מחלוקת על זמני כניסת ויציאת השבת.
האדמו''ר מסאטמאר נסע לארה''ב כדי לשקם שם את היהדות אחרי הלם השואה (בדומה לר' אהרון קוטלר מליקווד).
ואכן, חסידות סאטמאר מתרכזת בארה''ב, שם גם מתנהל המאבק הנוכחי בין שני הבנים של אחיינו על הירושה.
כדאי לבדוק את העובדות. 362980
כתבתי "אחת הסיבות", לא אמרתי שהיא היחידה. גם החיכוך המתמיד עם המדינה הציונית, מעשה השטן, היה, מן הסתם, בין הגורמים - וסביר להניח שגם הרצון לחזק את היהדות החרדית בארה"ב. בכל אופן, עובדה היא שהאדמו"ר לא מיהר לארה"ב מיד לאחר השואה, אלא הקים את בית המדרש שלו בתחילה כאן, ורק ב-‏1951 (אם איני טועה) עבר לארה"ב. סביר להניח שאילו היה נשאר כאן, גם החסידות היתה מתרכזת כאן (ואולי לא היתה מגיעה לגודלה היום). ר' אהרן קוטלר הגיע מלכתחילה לארה"ב, ולא לארץ.
כדאי לבדוק את העובדות. 363014
ברשותך, אני סבור שאין מקום לשער מציאות בה חסידות סאטמאר היתה נבנית בארץ ישראל. עליה המונית לא"י היא כידוע עבירה על השבועה. הפרשנות של רבי יואליש למצות עשה של ישוב הארץ להרמב"ן (מאמר שני ב'ויואל משה'), היא ש*יחידים* מחוייבים להיות בארץ הקודש לצורך עיבור השנים (וכך לדבריו היה מאז ומעולם).
אין זה מקרה שהחסידות נבניתה בארה"ב, משם אפשר היה להמשיך את המאבק האידיאולוגי בציונות.
אתה צודק שר' אהרן קוטלר מלכתחילה הגיע לארה"ב ויש כאן הבדל מסוים.
מר נטפקן הנכבד מאוד 364018
"נטורי קרתא" מקפידים דוקא על ציון הזמנים ע"פ "שעון ארץ ישראל" ודוקא לא ע"פ "שעון אירופה".

'' הזויים, חריגים, אנשים שחיו בעימות מתמיד עם עצמם ועם החברה'' 362959
''טיפוסים הזויים, חריגים, אנשים שחיו בעימות מתמיד עם עצמם ועם 363716
החברה''
משהו מפריע לי בהכללה הזאת לגבי האנשים שעליהם הוא מצביע, ובכוונה שמאחוריה.
לא יודע בדיוק מה, ולכן הבאתי את זה במקור ככותרת ריקה.
אבל נראה שלאחרונה הוקלה היד במדיניות מחיקת התגובות כאן, וכך לא ראיתי יותר לא את התגובה הזאת ולא את תגובת הפרפר שעל קיומה קיבלתי הודעה מן המנגנון.
''טיפוסים הזויים, חריגים, אנשים שחיו בעימות מתמיד עם עצמם ועם 363721
אם זה חשוב לך, אתה מוזמן להמשיך את הדיון לגבי הסרת תגובות בדיון 1013.
''טיפוסים הזויים, חריגים, אנשים שחיו בעימות מתמיד עם עצמם ועם 363822
במשפט המצוטט למעלה בסך הכול התכוונתי לומר שחלק משמעותי מאד מן התרבות המערבית נוצר על ידי אנשים שהיו אאוטסיידרים מכל בחינה שהיא. (למשל ניטשה, בטהובן, ואן-גוך, קפקא. אם לזרוק רק כמה שמות ידועים). ניתן אולי להרחיק לכת ולומר שכדי ליצור דבר מה חדש ומקורי אדם אולי לא בהכרח צריך לחתוך אוזן, אבל הוא חייב להיות אאוטסיידר במידה מסוימת, אחרת הוא לא יוכל לחרוג מעבר לתבניות החשיבה המקובלות בזמנו. אבל זה כבר עניין לדיון אחר.
מאמר נפלא 363857
והספר מרתק עוד יותר וחשוב להבין את הכומק הרעיוני של יהדות גרמניה שאולי היתה החשובה בעת החדשה. יש גם מאמר ביקורת טוב על הספר של דן לחמן

עוד ספר 364099
נראה לי שכדאי לשים לב לכך שספרו של אילון אינו הראשון שעוסק במקומם של יהודי גרמניה בתרבות הגרמנית. קדם לו ספר מצוין שנקרא ''נביאים בבלי כבוד'' מאת פרדריק גרינפלד, בהוצאת ''עם עובד''.
גרינפלד מתאר את תפקידם של יהודי גרמניה, שהפחות ידועים בהם הם אנשים כמו קורט טוכולסקי, ולטר בנימין, ליאון פויכטוונגר, אלזה לסקר-שילר, ועוד אחרים ידועים יותר, בעיצובה של התרבות הגרמנית. מה שיפה במיוחד בספר הוא שכל אחד מהפרקים מוקדש לצמד מבין אותם אנשי תרבות יהודים, וסיפורו של כל צמד מתאר גם את הדמיון והשוני בין השניים. כתוב מצויין ומעורר מחשבה.
טוכולסקי, ביניימין, פוייכטוונגר, לסקר-שילר וגו' הם פחות ידועים? 364326
טוכולסקי, ביניימין, פוייכטוונגר, לסקר-שילר וגו' הם פחות ידועים? 365433
סליחה, כוונתי הייתה שהם מהפחות ידועים מבין אלו שמוזכרים בספר. האחרים שם הם ''ידועים'' בסדר הגודל של איינשטיין, מאהלר, פרויד ושנברג.
367725
מחבר המאמר צודק בביקורתו על הספר אבל לא במישפטו האחרון. יש כבר ספר כזה שמספר את תולדות יהודי גרמניה ותופעת האנטישמיות מתוך מבט מורכב ומאוזן יותר הנמנע מהסיפור השטחי הלינארי על אנטישמיות המאה ה19 המובילה ישירות לנאציזם ולפתרון הסופי. ספר זה הוא כמובן סיפרה של ההיסטוריונית שולמית וולקוב - "במעגל המכושף".
הפרופ' לייבוביץ הסביר (בניגוד למחבר הספר) 380230
שהיהודי שזה אך יצא מן הגיטו (1812) היה בעל כישורים לימודיים מעולים מאחר ולמד תלמוד, וכך קרה שיהודים הגיעו במהירות מסחררת לדרגות הגבוהות באקדמיה, בעוד בן הכפר הגרמני לא ידע קרוא וכתוב (היתה אז תנועת מעבר מן הכפר אל העיר כנראה בכל אירופה המערבית והמרכזית). הפער העצום הזה הוא שגרם לאנטישמיות הקדם נאצית. כך שהיהודים היו ההפך הגמור מ'בורים', וזה מה שגרם לאנטישמיות.
אכן ספר חשוב ומעורר מחשבות 398073
מחזיר אותי לספר "הברלינאי האחרון" של קניוק, שמתעסק גם הוא בין השאר ביהדות גרמניה על היבטיה השונים. ניתן לעיין בתקציר הבא:http://he.shvoong.com/books/369297-הברלינאי-האחרון/

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים