מוזיאון הטבע בירושלים הסתיר מיצג על אבולוציה עבור מבקרים חרדים 3848
העיתון "Times of Israel" חשף השבוע כי מוזיאון הטבע בירושלים הסתיר בווילון מיצגים בנושאי אבולוציה ודינוזאורים, בעת שביקרו בו קבוצות תלמידים מבתי ספר חרדים.

ד"ר יבגני רוזניצקי, רכז החינוך של המוזיאון, אמר כי המיצגים הנ"ל מוסתרים בווילון רק בעת ביקורים של תלמידים חרדים, על־פי בקשת בתי הספר. לדבריו: "ההסכם הוא שכשמגיעה קבוצה כזו סוגרים את הווילון והמדריך לא מסביר על החלקים האלה. כשהם יוצאים פותחים את הווילון. זה קרה 12 פעמים, והיינו שמחים ליותר – לפני השנה לא היו בכלל קבוצות חרדיות, אלא בכמה מסגרות פרטיות. השנה מגיעות קבוצות בצורה ממוסדת מבתי ספר, אז אני חושב שזה בכל זאת הישג". רוזניצקי הוסיף: "הדילמה שלי היתה או לא לסגור ולא להסכים לבקשה, ואז לא לקבל את הציבור הזה ולא לחשוף את היופי של המוצגים האחרים, או לסגור זמנית משהו שהוא 0.3% מכל נפח המוזיאון, ולחשוף אותם לשאר ... אז למען הפלורליזם ולמען החינוך, אני סוגר את הווילון הזה".

אורי קידר, מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", אמר: "מוזיאון מדעי שכל זכות קיומו היא הצגת האמת המדעית לציבור ובוחר לצנזר את עצמו צריך לחשוב מה השלב הבא מבחינתו. מדע הוא לא קוריוז, השכלה היא לא בדיחה, וכדאי שהמוזיאון יחליט אם הוא מוזיאון מדעי שמציג את האמת או מוסד עם צנזורה עצמית שמחפש לספר למבקריו חצאי אמיתות ושקרים גמורים. אם החלק השני הוא הנכון, שלפחות ישנו את השם, מוזיאון מדעי זה לא".

באוקטובר האחרון התגלה כי בהסברים למבקרים במערת הנטיפים סמוך לבית שמש, לא מצוין כי המערה היא בת מיליוני שנים, על מנת להתחשב בקהל המבקרים החרדי.
קישורים
למה נעלם האדם הקדמון מהמוזיאון?‎ - מאקו
מוזיאון הטבע בירושלים כיסה מיצג על אבולוציה בעת ביקור קבוצות חרדיות - הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

כן, לצנזר 699092
אני משתכנע יותר מטיעוניו של רוזניצקי (זו היתה החלטה נכונה) מאשר של קידר (המוזיאון היה צריך לסרב). ביקור של חרדים במוזיאון בלי להיחשף לאבולוציה עדיף על אי-ביקור שלהם, ואי-ביקור שלהם הוא אלטרנטיבה סבירה בהרבה מאשר ביקור שלהם לאחר סירוב מצד המוזיאון לצנזר.
כן, לצנזר 699093
אתה חושב את אותו הדבר על הפרדה מגדרית באוניברסיטאות?
כן, לצנזר 699109
שאלה מצוינת, עמדתי לכתוב תגובת המשך שנוגעת להפרדה מגדרית באוניברסיטאות. שם אני חושב שלא ברור שלימודים אקדמיים עם הפרדה עדיפים על בלי הפרדה ובלי לימודים לחרדים; אבל מה שיותר חשוב, אני משתכנע מהמאמרים שאני קורא (מדגם מוטה מאוד, כמובן) שזו ברירה כוזבת, כי יש חרדים רבים שילכו ללמוד גם בלימודים מעורבים; דווקא זה שעושים לימודים מופרדים מונע מהם את ההזדמנות.
כן, לצנזר 699114
מסכים.
ואם המוזיאונים לא יסכימו לכל גחמה אז החרדים גם יבקרו במוזיאונים ויתאימו את עצמם לסביבה ולא להפך.
כן, לצנזר 699119
אם זה נכון אז אני מסכים. אני לא משוכנע. הייתי שמח לשמוע ממישהו שמכיר את הנושא מבפנים; בהיעדר כזה, אנחש. לסטודנטים החרדים הפוטנציאליים יש מוטיבציות שונות ללמוד, והן חזקות מאוד; הן מספיק חזקות כדי שחלקם יתגברו על המוטיבציות המנוגדות (לחץ רבנים מסומים, לחץ חברי קהילה מסוימים). כמו כן, הסטודנטים הפוטנציאליים הם אנשים בוגרים, שעם כל הכוח הידוע שיש אצל החרדים לרבנים ולקהילה, יש להם מידה של בחירה חופשית.

ביקורי בית-ספר במוזיאון מדע נשלטים מן הסתם על-ידי מנהלי בתי הספר, המוטיבציות של הילדים לא משחקות פה. מה המוטיבציה של המנהלים? יש סיבה שזה יהיה להם חשוב?
כן, לצנזר 699128
המוטיבציה של המנהלים? אולי להרחיב את דעתם של תלמידיהם?
שלא כמו שהפוליטיקאים החרדים אוהבים לספר לנו, מסתבר שחלק ניכר מהחרדים עצמם - שומו שמיים - הם בני אדם כמוני וכמוך, עם שכל ישר, רצון לחנך לאופקים ולהצטיינות, עם ערכים של חינוך והשכלה והתעמקות וידע.
מי היה מאמין.
כן, לצנזר 699152
ואחרי כל זה, מתברר שהם מעדיפים לא לחשוף את תלמידיהם לאבולוציה; והשאלה היא בהינתן בחירה קשה, לאיזה צד תיפול ההחלטה. אתה מכיר איזשהו מנהל של בית ספר חרדי מספיק טוב כדי לדעת אם הוא יעדיף את הרחבת הדעת של המוזיאון עם סכנת חשיפה לאבולוציה על-פני הימנעות מהרחבת הדעת של המוזיאון? אתה מכיר הרבה מנהלים מספיק טוב?
בלי להכיר, יש לך סיבה טובה לניחוש באיזשהו כיוון?

לי אין ניחוש - אם להודות על האמת הידיעה שבתי ספר חרדים מבקרים במוזיאון המדע כשלעצמה היתה לי הפתעה נעימה, כך שהניחוש האפריורי שלי היה מן הסתם שהם יעדיפו לוותר על המוזיאון, אבל ברור שאין לי מושג. אני מעדיף לסמוך על שיקול דעתם של אנשי המוזיאון, שאני בטוח שמבחינתם היו מעדיפים להציג את האבולוציה, ושהם אלו שנשאו ונתנו עם המנהלים. אם הם ויתרו אז אני מקבל את תחושתם בדבר האלטרנטיבות הסבירות כעדיפה על כל ניחוש שלי.
כן, לצנזר 699156
לפי היכרותי עם רמי דרג אחרים שנושאים ונותנים מול נושאי תפקידים חרדים, מידת הסמך שלי על תחושותיהם בדבר אלטרנטיבות סבירות נמוכה עד שלילית.
בדיוק כמו אלה, פרנסי המוזיאון מונחים גם משיקולים כלכליים, ואני מניח שהם מרויחים מכל ביקור ולכן יש להם אינטרס להתכופף במקרה הזה, ואולי גם באחרים.
כמו שכתבו אחרים, אני לא קופץ כמוך למסקנה שמאחר והושג סיכום מסוים, כל נקודה אחרת במשא ומתן נידונה לכשלון.

ואולי בכלל אתה נכנע מהר מדי לטרמינולוגיה החרדית - אתה באמת חושב שילד חרדי בן עשר לא שמע מימיו את המושג "אבולוציה"? תמהני. אני מצפה שהוא ישמע אותו, ילך להוריו (/מוריו), והם כבר יסבירו לו היטב שאלה קשקושים של חילוניים כופרים שלא מבינים מהחיים שלהם וחושבים שמוצאנו מהקוף, גיחי גיחי, ובוא תאכל את השניצל שלך. "סכנת החשיפה" מרחוק לתמונה של ניאנדרטל שקולה מבחינתי ל"סכנת החשיפה" של ילדיי לדתיים עם פאה וקפוטה במרחב הציבורי.
וכמו שהנתונים שהובאו כאן לאחרונה מראים, הסכנה שילדי יחזרו בתשובה שקולה לפחות לסכנה שילדיו של חרדי יחזרו בשאלה.
אז כל עוד אתה מוכן למחול על השמירה על עיניו ותודעתו של הילד שלי ולא מונע ממנו להיחשף לסכנות נוראות אילו, אין שום סיבה שעיניו ותודעתו של ילד חרדי יקבלו ממך טיפול מועדף. למרות שכל השנים מנסים למכור לך את הלוקש הזה.
כן, לצנזר 699161
וואו, כמה אנשי קש. אנסה לענות לחלקם.

אני לא קפצתי ''למסקנה שמאחר שהושג סיכום מסוים כל נקודה אחרת נידונה לכישלון''. אני מכיר בקוצר הידיעה שלי, וסלח לי שאני מעריך את ידיעתך רק קצת יותר מאת שלי. אם באמת ביקורי החרדים משמעותיים לתקציב המוזיאון, והשיקול הזה שיחק כאן - ובהיעדר סימוכין אני בספק על שני חלקי ההשערה - אז חבל, אבל יודע מה, זה שיקול לגיטימי מצד המוזיאון.

אני בהחלט חושב שילד חרדי שומע את המושג ''אבולוציה'', ואני חושב שזה בדיוק מה שמדאיג את רבותיו. אילו הוא לא היה שומע על זה, כל הסיכויים שהוא היה חולף על פני המוצג בלי לשים לב בכלל.

והלוואי, הלוואי שהבן שלי ושאר הילדים החילונים היו נחשפים פחות להטפה דתית, ושהילדים החרדים היו נחשפים יותר לאמיתות אתאיסטיות, ולמצער שיהיה סוג של שוויון. לצערי לא ביקשו את הסכמתי לא לזה ולא לזה. גם ממנהלי המוזיאון לא ביקשו אישור לביקורי רבנים ובנות שירות לאומי בבתי ספר חילוניים. אם נניח שהם השתכנעו שבלי הסתרת האבולוציה לא יהיו ביקור, אני לא חושב שהיה טעם שהם יאמרו לרב בית הספר החרדי ''טוב, אבל שגם לא תהיה דת בבית הספר של הילדים שלי''. הרב היה אומר ובצדק ''זה לא אני''.
כן, לצנזר 699163
אבל אנחנו רשאים להעביר ביקורת על מנהלי המוזיאון מתוך תפיסה של מה אנחנו רוצים שיהיה במרחב הציבורי ומה אנחנו לא רוצים. ואני תיארתי את מה שראוי לדעתי במרחב הציבורי, אפילו אם במקרה ספציפי של מנהל בית ספר ספציפי זה יגרום לו להשאיר את צאן מראיתו בהית המדרש.
לא ציפיתי (הפעם תורך לאשקש) שמנהל המוזיאון ישנה את ההרצאות בגנים, או, מה שהרבה יותר אנלוגי, מציאותם של חרדים במרחב הציבורי. להיפך, אני בעד הימצאותם של חרדים במרחב הציבורי, והימצאותם של מוצגי אבולוציה במרחב הציבורי שמוקף בקירות המוזיאון.
כן, לצנזר 699168
צאן מרעיתו, כמובן.
לא ולא 699171
למה הדבר דומה?

מוזיאון טבע עצם מהותו הצגת דברים מדעיים לציבור הרחב. ההקשר הוא מדע וציבור.
מוזיאון אומנות עצם מהותו הצגת דברי אמנות לציבור הרחב. אמנות וציבור.
בית כנסת עצם מהותו קיום טקסים דתיים אמוניים לציבור. אמונה וציבור.

אדם שבא בשערי בית כנסת לא יכול לסרב לשים כיפה או להסתיר את ארון הקודש.
אדם שבא למוזיאון לא יכול לבקש לשים סדין על פסלי עירום.

מי כן יכול לדרוש את זה?

מי שיש לו כוח, פוליטי, פיננסי, חברתי.

למשל, זכור לי שהתובע הכללי במימשל בוש, ג'ון אשקרופט, אדם דתי, הורה לכסות את פסלי אלת הצדק ששדיה חשופות שעומדים בכניסה למשרד המשפטים. הוא יכולה היה לעשות את זה כי היה לו כוח. אדם מהיישוב, פקיד זוטר במחלקת המשפטים או כומר אוונגליסטי מאלבמה לא היו יכולים לעשות זאת ואם הם היו דורשים את זה היו נתקלים בסרוב (וליגלוג?).

עם עצם הדרישה אפשר להיתמודד במישור הפרקטי, כמו השיקולים שירדן הביא. אבל לטעמי המישור הפרקטי הוא "כמוסת רעל" ששוחקת את הבסיס הרעיוני ותפיסת העולם הכללית של חברה אזרחית ליברלית (קרי, ישראל הציונית).
לא ולא 699175
אני מסכים כמובן, ואמרת זאת טוב ממני.
אני כן רוצה לומר בענין המישורים, הפרקטיים והעקרוניים, והשיקולים של ירדן, שלו זה היה מקרה בודד של פעם בחמש שנים שאנחנו נדרשים לסוגיה שכזו, אז כמקרה פרטי ייחודי זה באמת לא הדבר הכי איום בעולם. ואז אולי גם הייתי מותח את הקווים האדומים שלי במקום אחר, פשרני אף יותר.
אבל כשזה חלק מקמפיין שיטתי, מכוון ובלתי מתפשר, שנמשך שנים על שנים, פגיעתו ושחיקתו את תפיסת העולם שהזכרת משמעותיים יותר ונסלחים פחות.
כן, לצנזר 699228
אולי כדאי להזכיר בהקשר הזה שהדינוזאורים (וליתר דיוק - מודלים של דינוזאורים) הם אובייקט דומם, לעומת נשים שאנחנו (לפחות עדיין) סובייקטים חיים, נושמים ובעלי רגשות ורצונות אוטונומיים.
רוצה לומר - לשאלה אם להסתיר פסל יש שני צדדים. לשאלה אם להסתיר (או להרחיק) אשה - יש שלושה.
כן, לצנזר 699096
ובעלי תפיסה חשוכה צריכים להשפיע על הבנת האמת המדעית ועוד "בשם הפלורליזם" כפי שטוען רוזניצקי? אולי נחזור לרודנות דתית כמו בימי הביניים ולא יעמדו בפנינו דילמות כאלה? וכמובן שזה גם יהיה מאוד פלורליסטי.
כן, לצנזר 699108
על הבנת האמת המדעית של מי הם משפיעים?
כן, לצנזר 699111
של הציבור הרחב, כולל הציבור החרדי.
כן, לצנזר 699112
תסביר. במה הסתרת המוצגים בפני התלמידים החרדים פוגעת בהבנה המדעית של שאר הציבור?
כן, לצנזר 699121
למי שלא מכיר את תיאורית האבולוציה ותקופת הדינוזאורים נמנע ממנו המידע הזה. כמו למנוע מידע בנושא תורת היחסות או הקוונטים בתצוגה על פיזיקה מודרנית.
כן, לצנזר 699127
או כמו שפעם קראו לזה: <קישור Deutsche_Physik [Wikipedia] מדע יהודי>.
אח, האירוניה.
כן, לצנזר 699153
על מי אתה מדבר, שלא מכיר ונמנע ממנו המידע? אם אתה מדבר על הילדים החרדים, חוששני שאיבדת את הקשר הפתיל.
כן, לצנזר 699172
לא רק הם. כל מי שבא למוזיאון במטרה ללמוד ולהשכיל ונמנע ממנו חלק מרכזי מהמידע בגלל כניעה לגורמים חשוכים.
כן, לצנזר 699207
אוקיי, הבנתי. בתחילת הפתיל הזה חשבתי שהכיסוי היה "כירורגי" כך שרק מהתלמידים החרדים נמנע לראות משהו על אבולוציה. בינתיים מתברר שעוד מבקרים באותו זמן קופחו.

אבל אני לא משתכנע. אילו המוזיאון היה הכלי העיקרי של ילדים לבנות את תמונת העולם שלהם, הייתי מסכים שהסתרת האבולוציה היא פגיעה קשה. זה לא כך. מוזיאון מדע נותן טעימות, לפי בחירה שרירותית במידה רבה של אוצריו. ממילא אין תקן שאומר שמוזיאוני מדע צריכים לכלול תצוגה על אבולוציה, ואילו מלכחתילה לא היתה תצוגה כזו במוזיאון של ירושלים איש לא היה מרים גבה.

אני חושב שלרוב החילונים יש שפע הזדמנויות אחרות להיחשף לאבולוציה, והפגיעה בהם די זניחה. דווקא לילדים החרדים מה שהמוזיאון מציע (ללא אבולוציה) יותר משמעותי, אני מניח; אם האלטרנטיבה להסתרה היא מניעת הביקור שלהם (פתילים אחרים בדיון עוסקים בשאלה אם כן או לא) אז הפגיעה בהם קשה יותר, דווקא באספקט שאני רוצה לקדם אצלם (ואני מקווה שגם שאר משתתפי הפתיל).

אפשר גם להתנגד לכיסוי מכל מיני סיבות אחרות, אבל פגיעה בהבנת האמת המדעית נראית לי לא סיבה חזקה.
כן, לצנזר 699225
אבולוציה היא חלק משמעותי במדע המודרני. מניעת תצוגה של הנושא א-פריורי במוזיאון המוקדש למדע מתוך התחשבות בגורמים קנאים מזכירה את המדינה שאיתה עוד מעט תחל מלחמה מיותרת.

אבל מה שעצוב הוא שיש סוג גרוע יותר של דתיים השולט במדינה למרות היותו חסר תמיכה ציבורית גורפת ודי לחכימא.
למה לכסות בוילון חלק? 699237
אם כבר, אפשר לשים על הוילון תמונות של עכבוצים (מה זאת אומרת מה זה עכבוצים? כבר שכחת את תגובה 362666?) וכינים שכידוע נוצרות מלכלוך.

לא היית במוזיאון הטבע, כך שאינני יודע אם יש שם אגך לאסטרונומיה, אבל אם כן מעניין אם מזכירים שם את גיל הכוכבים והיקום.
למה לכסות בוילון חלק? 699238
צ"ל "לא הייתי.
כן, לצנזר 699097
אפשר להבין שילדים חרדים והוריהם לא ירצו לשמוע הרצאה והדגמה על אבולוציה (כמו גם שהורים חילוניים לא ירצו שילדיהם ישמעו בגן הרצאה של רב דתי - אז מה, זה עזר לנו?), אבל בין לא לשמוע הרצאה לבין כיסוי מוחלט של תצוגות כדי שהעין החרדית ההו-כה-רגישה לא תישרף באור האבולוציה המחטיא, המרחק הוא רב.
זה מצטרף להתכופפות הבלתי פוסקת לדרישות שבסיסן תמיד שאיבריהם של חרדים רגישים ופגיעים מאיבריהם של חילוניים.
עיניהם של ילדים חרדים כל כך רגישות, שמעבר ליד תמונה של ניאנדרטל תזיק להם קשות, אבל עיניהם של ילדים חילוניים ואוזניהם לא מספיק רגישות כדי להיפגע משטיפת מוח של מטיפים בגנים, מחזירים בתשובה בשערי בית הספר, וסתם כאלה בקניון שמזמינים בנועם לשים תפילין.
באותה מידה, עיניהם, ומן הסתם איברים אחרים חבויים של תלמידים חרדים באוניברסיטאות, או סתם עוברים ושבים ליד תמונה של חברת כנסת בשלטי חוצות, כל כך רגישות, שהם דורשים להסיר נשים ותמונותיהן מהמרחב הציבורי, רק כדי שלא ייפגעו עיניהם ויזדקפו 'אוזניהם', רחמנא ליצלן.
ההתקפלות התמידית והאסימטרית הזאת היא מהחטאים הקדמונים שמאפשרים לחברה חרדית לשגשג על חשבון השאר, והיא איננה ראויה ואיננה רצויה. אפשר היה בקלות לארגן סיור שלא מדבר ומתמקד באבולוציה ודינוזאורים, אבל לא מוותר על האינטגריטי והעמדה המדעית של המוזיאון כמו הכניעה עד עפר גם בענין הזה.
ואם הם לא רוצים, שלא יבקרו במוזיאון.
באותה מידה יכולת לבקש שבסיורים מוסלמיים בהר הבית יכסו את הכותל המערבי כדי לא לפגוע ברגשות התלמידים הזכים, ובסיור תלמידי כיתות א' בבית כנסת יסתירו את ספרי התורה.
מוזיאון הוא מקום של השכלה ודעת, והדרישה ממנו היא שכל מוצג, פריט וטקסט עברו בדיקה דקדקנית, טרחנית ומעמיקה כדי שיאושרו לתצוגה כשהם מראים את האמת כמיטב יכולתו של המדע והמחקר העכשויים לאשר. מחיקה של חלקים ממנו סותרת את חלק מהבסיס העקרוני לקיומו, והופכת אותו לעמוד דיעות ופרשנות.
פגיעה בערכים האלה יותר חמורה לדעתי מהפגיעה התיאורטית באיבריהן הרגישים של תלמידים חרדים, וסיכוי רב שגם כאן עמידה נחושה יותר לא היתה מביאה לביטול כל הסיורים, אלא לפשרה סבירה והולמת.
כן, לצנזר 699099
והשאלה היא אם הצבה של וילונות בפני 0.3% של התערוכה, והסתתם במשך 12 ביקורים (של חצי שעה - שעה?) הינה כניעה עד - לא פחות מ - עפר?
תסביר לי בצורה לוגית, כיצד המעשה הזה מאפשר לחברה החרדית לשגשג על חשבונך? כיצד זה משול להסרת תמונות הנשים במרחב הציבורי והפרדה מגדרית באוניברסיטאות?
מה בדיוק המטרה שלנו כאן? האם הכרזנו כבר מלחמה? אין מקום לחתור למגע ושיתוף פעולה? האם המטרה אמורה להיות המנעות מכל מגע עם המגזר הזה?
כן, לצנזר 699100
והשאלה היא אם אי לחיצת יד וקימה בפני 0.3%‏1 מהזוכים במדליות באולימפיאדה, למשך חמש דקות מתוך שבעה ימים של משחקים, היא פעולה שמקובלת עליך?

1 אחת מתוך מעל שלוש מאות מדליות, טרחתי וספרתי.
כן, לצנזר 699101
(עד כמה שאני זוכרת, ג'סי אוונס שזכה בשלוש מדליות ב1936 ונפטר מעולו של עולם ב1980 עדיין מחכה שמישהו - אפילו בצד האמריקאי - ילחץ לו יד).

ההשוואה לא בדיוק תקפה, משום שביקור במוזאון איננו שווה ערך לאירוע רישמי כמו הענקת מדליה. אז בוא נגיד כך, היה ומדובר בספורטאית דתייה, שאינה רוצה שגבר יילחץ לה את היד במידה ותזכה, האם היית אוסר עליה להשתתף בתחרות?
כן, לצנזר 699103
גם ההשוואה שלך לא תקפה, שום דבר הוא לא ''בדיוק'' כמו שום דבר, אבל האנלוגיה שלי באה להראות, שתקיפת נוהג מסוים על ידי ''כימות'' של מספר המבקרים, המדליות או הדקות, היא תקיפה לא תקפה.
אם הערכים שאת מצפה להם נפגעים, משך הפגיעה לא משנה. זה שבחורה ברחוב מוטרדת מינית רק שליש אחוז מהפעמים בו היא יוצאת מהבית, לא גורם לך לטעון שהעיר שומרת על ערך כבוד האישה וזכותה על גופה.

המוזיאון נמצא במרחב הציבורי, ומושתת על ערכים מסוימים שהוא אמור להעניק לכלל מבקריו.
בזה הוא מאד דומה לשלטי חוצות והשחתתם.
אגב, מעניין, בהנחה והמוזיאון כולו לא נסגר במשך סיור התלמידים החרדים, אזי מאות מבקרים אחרים נפגעים מההסתרה של אגפים שלמים במוזיאון באותו זמן. וכמובן, סגירת המוזיאון באותם זמנים לא נראית לי מומלצת.
כן, לצנזר 699106
רגע, לא ענית לי על השאלה. האם היית אוסר על ספורטאית דתית להשתתף בתחרות ספורט, במידה ותנצח ולא תרצה ללחוץ ידו של גבר? או אומר לה שהיא חייבת ללחוץ את ידו של גבר כי אלו הערכים הנעלים שאתה מגן עליהם? לא שיוויון, לא פתיחות, לא סובלנות, לחיצת ידו של גבר!

ערך נעלה אחד שלי הוא פלורליזם חברתי וסובלנות כלפי האחר. זו לא חכמה לשים לב רק כאשר דורכים לי על הבהונות בקטע הזה. החכמה היא לדעת איפה ואיך אפשר להשתלב. ומהבחינה הזאת חכם יותר להתבונן באמת איפה אין מקום לפשרה (באוטובוס, על שלטי חוצות, בשיעורים באוניברסיטה), ואיפה ניתן לפתוח צוהר בשער הכבד.

חוצמזה, היית במוזאון הטבע בשעות הבוקר ביום חול? מאות מבקרים? באמת?
משתלבים 699107
אם אני מבית נכון, הקו אצלך עובר בין כיסוי מספר מוצגים במוזאון (נסבל) לבין הפרדה מגדרית באוניברסיטה, באוטובוסים והדרת נשים משלטי חוצות.

בעקבות ההרצאה של אהרון ברק מול קהל מופרד במכללה האקדמית אונו הנושא של הפרדה מגדרית באקדמיה שוב עלה לדיון ציבורי. אחד האנשים שהתבטאו לא מעט בנושא הוא יובל אלבשן. אלבשן הוא פרופסור למשפטים ופעיל חברתי רב זכויות. כיום הוא מבכירי מכללת אונו. ומסתבר שגם אדם כמוהו מצליח למצוא הצדקה להפרדה. מבחינתו הפרדה במכללה פרטית עדיין נסבלת,אבל הפרדה במוסד צבורי (מכללה או אוניברסיטה) וקל וחומר בשירות המדינה היא כבר מעבר לקו האדום.

כלומר גם מנהל המוזיאון וגם אלבשן מצליחים להעביר את הגבול איפה שנוח להם.
משתלבים 699133
ההרצאה ההיא, כמו התשובות המתחמקות שכבוד השופט ברק נתן לניר גונטז' מ''הארץ'' הן אכזבה קשה עבורי. ''לא נדרשתי לשאלה הזאת'' מזכיר מדי את ההתחמקות המשומשת לעייפה של הפוליטיקאים ''לא זאת השאלה...''.
רביב דרוקר חושב אחרת 699182
אני ממשיך להחזיק בדעתי ששילוב החרדים בחברה הוא בראש ובראשונה לטובתם של החרדים עצמם (אם משקלם באמת יהיה 20% מהאוכלוסיה בעוד כעשרים שנה, כפי שדרוקר טוען, ברור שהקצבאות לא תוכלנה להמשיך לפרנס את כולם, כי החילוני היחיד שעוד לא יברח מכאן יכרע תחת העומס), והרעיון כאילו הם עושים טובה למישהו כשהם מגיעים למוסדות להשכלה גבוהה מעיד רק על הצלחתם לבלבל אותנו. ולפיכך אפשר, וצריך, לקבוע את הכללים לשילוב כך שהפגיעה בעקרונות הליברליים, אליהם הגענו בדי הרבה עמל ויזע, תהיה מינימלית. האם אנחנו צועדים לעתיד בו במקומות העבודה תהיה הפרדה מגדרית? האם עו"ד חרדי יוכל לסרב להופיע בפני שופטת, או כשהעו"ד של הצד השני לובשת מכנסיים ומרפקיה חשופים, ר"ל? אם לא, מה הטעם לקיים הפרדה מגדרית במוסדות שאמורים להכשיר לעבודה?

בעניין הזה אני מסכים עם נתניהו: את המלחמה הזאת כדאי לנהל מוקדם ככל האפשר, כיוון שהזמן פועל לטובת אלה שמתרבים מהר.
רביב דרוקר חושב אחרת 699189
"ברור שהקצבאות לא תוכלנה להמשיך לפרנס את כולם, כי החילוני היחיד שעוד לא יברח מכאן יכרע תחת העומס"

לא ברור בכלל.
ישראל נמצאת היום איפהשהו במרכז בין אריתריאה לארה"ב ‏1, מהרבה מאוד בחינות.
ז"א שהקטרים של המשק הישראלי חזקים מספיק כדי לסחוב את החלקים החלשים ולספק תוצאה בינונית וסבירה.
אני לא רואה שוב סיבה שהמצב הזה, ברמה העקרונית, לא יהיה בר-קיימא לאורך זמן רב מאוד, בעיקר אם החלשים יתחזקו טיפה (כבר היום כ- 60% מהאוכלוסיה החרדית עובדת למחייתה) כך שהתוצאה הסופית תיוותר סבירה ברמה הכלכלית.

רביב דרוקר חושב אחרת 699190
ככל שיותר חרדים יעבדו, מגמת ההשתלבות עם החברה החיצונית והפתיחות יתחזקו. אבל אם לאורך זמן תישאר חברה מסוגרת שממשיכה לקדש גם בפועל את ערך אי העבודה ומסתמכת על התמיכה הכלכלית של שאר המגזרים העובדים, לא ברור עד כמה שאר המגזרים יוכלו לסבול את זה.

ולעוד תהיה שהעלה השוטה במקום אחר: אין לי התנגדות מאוד עקרונית שעל שלט של ראשות שמורות הטבע יופיע בס״ד. יש לי התנגדות עקרונית להשפעה מהותית יותר על תוכנו של השלט.
רביב דרוקר חושב אחרת 699192
מדוע אתה חושב שהבס"ד איננו חלק מתוכנן המהותי של השלט?
רביב דרוקר חושב אחרת 699195
הוא לא מהותי לי. מדובר רק על כמה סימנים. הוא יכול להיות מהותי אם (לדוגמה) כתיבת בס״ד על שלט מתנגשת עם תוכן כלשהו.

אני לא מאוד אוהב את הרעיון הזה, אבל מבחינתי זה משהו שעליו לא מפריע לי יותר מדי להתפשר (שוב: להבדיל משינויים מהותיים בתוכן השלט).
רביב דרוקר חושב אחרת 699197
לטעמי הוא מהותי ועוד איך. סיבה אחת שאני יכול לחשוב עליה בצורה מיידית היא שכוחו של השלט הוא בסמכות הריבונית של מדינה שאין דבר מעליו, לצידו, או מתחתיו.
רביב דרוקר חושב אחרת 699274
עוד לא התחיל המיקוח וכבר אתה מוכן להתפשר?
הרבה יותר קשה לנצח יריב עקשן ואלים.
זה למה החרדים זוכים להישגים במרחב הציבורי - חוסר מוכנות להתפשר ואלימות פיסית/מילולית או איום בה.
רביב דרוקר חושב אחרת 699289
זאת לא ממש פשרה, כי ניתן לקרוא זאת גם כ''בלי סיעתא דשמייא''.
רביב דרוקר חושב אחרת 699290
או ''בסיעתא דפסטה''
:-) 699293
כן, לצנזר 699115
גם את לא ענית על השאלה שלי, אז אנחנו פיטים.
אין לי בעיה עם פלורליזם וסובלנות כלפי האחר, אבל כשהן חד צדדיות זה מעלה אצלי ספקות כבדים.
וכמו שאמרתי, (חלק מ) הבעיה היא שבאופן שיטתי הבהונות שלי נחשבים וננהגים כפחות רגישים מהבהונות של הצד השני.

אם את טוענת שכיתה חרדית מהווה רוב כשהיא מבקרת במוזיאון, זה אכן מעלה שאלות מעניינות, לא בטוח שבנושא הדיון הנוכחי. (במוזיאוני הטבע שבהם ביקרתי, בארצות הים, היו עשרות אלפי מבקרים ביום חול, אם לא יותר).
כן, לצנזר 699220
לתפיסתי אנחנו לא פיטים, כי אני כן עניתי על השאלה שלך מתגובה 699100 בזה שהתייחסתי למקור - הסיפור עם ג'סי אוונס באולימפיאדה שבה היטלר ויתר על כל לחיצות היד לספורטאים באשר הן. אמרנו, ג'סי אוונס שלא זכה ללחוץ את ידו של נשיאו שלו, רוזוולט.

ואתה והשוטה ורון טועים, לא מדובר בפלורליזם וסבלנות חד צדדיים. למעשה מדובר ביחסים מאוד הדדיים ודי סימטריים, חוץ מהעובדה שהחרדים היוו ומהווים מיעוט. חלק חשוב ממבנה זהותם של החרדים והחילונים בארץ מבוסס על שלילה וחשדנות הדדיים שכרוכים בהאשמות שנזרקים משני המחנות באופן קבוע על חוסר כיבוד גבולות וכפיה. חוסר הסובלנות שלכם, יקיריי, סימטרית במידת מה לחוסר הסובלנות של הבחורים שיצאו להפגין נגד חובת ההתייצבות בלשכת הגיוס.

אגב, אם תעיף מבט בכתבה המקורית בטיימס אוף איזראל, תראה באיזה מן מוזאון מדובר.

הוא כנראה לא השתנה ביותר מ20% מהביקור האחרון שלי בו.ואם הוא היה מקבל תקציב אז כנראה שהיה עובד שמגיע בזמן להסיט את הוילון, ואולי עובד המוזאון היה גם חמוש ביותר סובלנות כשהוא ניצב בפני המבקרת הנזעמת, וסביר להניח שכרטיס כניסה חינם היה מוצע לה במקום כפיצוי, ולא לאחר מעשה.

מדובר, אגב, במתלוננת דתיה, שמצרה על התופעה שכתבת עליה כאן במורד הפתיל.
כן, לצנזר 699234
משעשע לקרוא ש"חלק חשוב ממבנה זהותם של החילונים בארץ מבוסס על שלילה וחשדנות הדדיים" של החרדים, כשהזהות החילונית הישראלית גובשה עוד לפני קום המדינה‏1 ובעשרות שנותיה הראשונות, בעת שהחרדים היוו כת זניחה מספרית ופוליטית, והיו לחילוניות מספיק דברים אחרים להגדיר עצמה לפיהם גם בלי הכת הזו.

1 תמיד כדאי להזכיר שהציונות היא פרוייקט יהודי חילוני.
סופר סימטריה 699239
זהותי כחילוני אינה קשורה לחרדים יותר משזהותי כיונק קשורה לזוחלים.

על הסימטריה המדומה כבר שפכתי כמה מילים בשעתי בדיאלוגים עם ניצה כך שאחסוך ממך ומשאר הקוראים את המזון הלעוס הזה. אם היו כאן כמה חרדים מישהו בטח היה טוען שאני ''חרד לדת האבולוציה'' והרי לך עוד סימטריה מדומה לתפארת.
כן, לצנזר 699104
ואגב, המלחמה הוכרזה מזמן, אבל על ידי הצד השני. לא פלא שהצד שלך מפסיד כל הזמן, קשה לנצח במלחמה שרק הצד השני נלחם בה.
hear, hear! 699132
כן, לצנזר 699312
הנושא פורסם בעקבות מבקרים לא-חרדים, שבאו וגילו מוצגים מכוסים.
היינו - שהמוצגים לא מכוסים רק לחצי-שעה-שעה, אלא יותר מכך. או ששוכחים להסיט את הוילונות לאחר הביקורים. או שמבקרים שאיתרע מזלם לבקר בדיוק בזמן שחרדים מבקרים - לא יכולים לראות את כל המוצגים, בגלל החרדים.
כן, לצנזר 699357
מבקרים שאינם אוהבים את המוצגים המכוסים, יכולים לבצע תנועה נונשלנטית כמון שנתניהו ביצע במצגת האלמותית שלו ולתלוש את הווילון.
כן, לצנזר 699110
"סיכוי רב שגם כאן עמידה נחושה יותר לא היתה מביאה לביטול כל הסיורים, אלא לפשרה סבירה והולמת."
איזו פשרה היתה בעיניך סבירה והולמת?
אתה מציע רק לערוך סיור שלא יכלול הרצאה על אבולוציה. אבל נניח שיש "סיור סטנדרטי" לבתי ספר, ושהוא כולל הרצאה על אבולוציה; ומנהלי בית הספר החרדי לא היה דורש כיסוי המוצגים, אבל כן היה דורש להשמיט מהסיור את החלק של האבולוציה. האם זו היתה בעיניך פשרה סבירה?
כן, לצנזר 699117
אתה בונה סיטואציה מאד היפותטית - בדרך כלל מדריכים שונים יעבירו הרצאות שונות, וודאי שמדריך יכול לבוא כמעט מתוך קבוצת היעד ולא רק מהמוסד עצמו.
מן הסתם תוכל לטעון בשלב הבא שההבדל העקרוני בין הסיטואציה הנוכחית לזו שאתה מציג זעום.
אבל לצורך הענין, אני מעדיף את הפשרה הזו. אין לי שום כוונה לדחוף לגרונה של כיתה חרדית הרצאה על אבולוציה, באותה מידה שאין לי רצון בהרצאות דתיות בגן הילדים של בתי. שיחלפו להם על פני התצוגה, יעלימו עין או יחשבו כל אחד בליבו מה שבא לו, אבל לא שהמוסד עצמו יסתיר לחלוטין תצוגות.
זה כמו שלט בתחנת אוטובוס, וההבדל בין אברך שיושב עם הגב אליו לאברך שמרסס אותו בצבע שחור. הראשון מקובל עלי,השני לא.
צלם בהיכל 699131
לטעמי פשרה הולמת היא שאפשר, ואפילו רצוי, להתאים את הפעילויות בהן משתתף רק מגזר מסויים לאותו מגזר.

עפ"י הדיווחים על אותה מבקרת שהתבקשה לעזוב את המוזיאון כשהתלוננה על כיסוי התצוגה ברור שלא זה המצב כאן. החרדים אינם שוכרים אותו לארוע פרטי אלא מגיעים אליו כחלק מקהל מגוון, ובתנאים האלה כיסוי התצוגה הוא מעשה פסול ומביש. זאת גם הסיבה העיקרית לכך שאני רואה את מחיקת התארוך במערת הנטיפים ככניעה בזויה של גוף שאמור להיות אמון על שמירת האמת המדעית והפצתה. אני שותף לדעת הפונז שאנחנו בעיצומה של מלחמת תרבות, ושהצד החילוני (אולי מותר לקרוא לו בשמו האחר: הציבור הנאור) מפסיד בה בעקביות.

ספציפית לשאלה ששאלת, הנה מה שאני חושב: אם ההרצאה ניתנת רק לציבור מסויים אין בעיה שהיא תותאם לאותו ציבור, אם כי ברור שיש גבולות שאסור לחצות בכל מקרה (לדוגמא לא הייתי מסכים שמישהו יסביר שהשחורים, סליחה הכושים, הם בני קופים, למרות שהרב הראשי חושב כך). היית מסכים לדרישה חרדית שההרצאה תינתן רק ע"י גבר חובש כיפה? היית מסכים שההרצאה לא רק תימנע מלהזכיר אבולוציה אלא תביא "הסברים" תיאולוגיים לתופעות מסויימות (למשל הדינוזאורים שנכחדו במבול)? אם אני הייתי הקובע הייתי מציע לאותו מנהל חרדי למצוא מישהו מטעמו שירצה לתלמידיו בדיוק את מה שהוא מעוניין שהם ישמעו, אבל לא הייתי מזנה את עובדיי.

כותרת ההודעה מביעה את דעתי על צינזור מוצגים במוזיאון הטבע כאשר יש אפילו לא-חרדי אחד בקהל המבקרים.
צלם בהיכל 699154
מסכים.
חרדים 699157
אני רוצה לה,ייחס למשפט הבא שלך:

> אני שותף לדעת הפונז שאנחנו בעיצומה של מלחמת תרבות, ושהצד החילוני (אולי מותר לקרוא לו בשמו האחר: הציבור הנאור) מפסיד בה בעקביות.

אני לא חושב כך. החרדים לא סתם מתבדלים בכל כוחם. הם פוחדים מהחשיפה לעולם החיצון. וזה לא ממש עובד להם. אני נוטה לחשוב שהחרדים יודעים בערך מה הם לא יודעים. הם יודעים שיש בחוץ עולם שלם של ידע שחסום בפניהם.

המצב רחוק מלהיות מושלם. אבל אנחנו לא צריכים להיות יותר מדי חרדים.

ועוד ניטפוק: כבוד השני לציון (בנו של הראשון לציון) לא חושב, חס וחלילה, שהכושים (כהכללה) הם בני קופים. כמוכן זה לא מה שכתוב בתלמוד. בתלמוד יש דיון על הצורך לברך ברכה כלשהי כאשר רואים מאורע יוצא מגדר הרגיל, שהוא כנראה עדות להתערבות אלוהית. בדיון הזה מובאות מספר דוגמאות. דוגמה אחת היא של זוג הורים שאינם כושים שיש להם בן כושי. דוגמה אחרת עוסקת אולי בערבוב בין פיל לקוף [מה ההבדל בין פיל לקוף? שקוף אפשר להפיל ופיל לא יכול לעבור בקוף המחט]. כבוד הרב הצליח ברוב פלפול (או שמא ראוי לומר זאת במבטא בני ערב) להצליב את שתי הדוגמאות. וכמובן שלפי דברי הרב אם אי פעם תראה קוף בן אדם, הרי זה מעשה חריג ועדות לנפלאות מעשי השם. בכל מקרה השם כבר נתן לשני לציון הרבה כבוד.
הפיל שבחדר 699178
אני חלש בפלפולים והתפלפלויות, וכשאני שומע ''יצא להם בן קוף'' אני מבין שיצא להם בן קוף. אגב, גם אם המלים האלה מגובות בשבעים פסקי הלכה שנפסקו לפני כמה אלפי שנים, זה לא מכשיר אותן יותר משחוקי העבד העברי והכנעני מכשירים עבדות מודרנית. משום מה השואפים להחזרת העטרת ובניית המקדש ממעטים להזכיר את הפן החביב הזה של אותו עולם.

אשר למלחמת התרבות, אני מנסה להיות אופטימי אבל קריאת המציאות שלי שונה. נראה לי שהחרדים פיתחו טכניקות יעילות מאד להגן על אורח החיים והאמונות שלהם והציבור בכללו נע לכיוון הדתי. לפני שלושים שנה אף אחד לא היה מעלה בדעתו לצנזר שלטים של רשות הטבע והגנים (סטודנט לשעבר, ידע אישי), ובעוד שלושים שנה כל שלט כזה יכלול ''בס''ד'' (בר מינן בעתיד, כדור בדולח) ויביא את הסבריהם של רש''י והרמב''ם כהוכחה לנפלאות הבורא.
הפיל שבחדר 699179
לעניין הפסקה הראשונה: אם זה לא היה ברור: לא מדובר כאן על פסיקות קדמונים אלא על דיון שלהם. אבל גם באותו דיון (ובהתחשב בכך שהדיון היה בין אנשים שהיכרותם עם מגוון התופעות בעולם פחותה משלנו) לא דובר על קוף בן אדם. אני לא יודע מהם מקורות הידע של יוסף, אבל לפחות במקרה הזה הוא לא מסתמך על התלמוד. הטענה של דובריו במקרה הזה כאילו הוא הסתמך על התלמוד מוסיפה חטא על פשע.
הפיל שבחדר 699181
ומה שאני מזכיר זה שאם הרב מסתמך על התלמוד זה לא מכשיר את הרב אלא מטמא את המקור.
הפיל שבחדר 699191
האם עצם זה שחרדים הולכים למוזיאון המדע היא לא תזוזה בכיוון שאתה טוען שלא קיים? האם צנזור השלטים במערת הנטיפים לא קרה לכבוד זה שילדים חרדים התחילו לטייל שם?
חרדים יוצאים יותר לעבודה, זו עובדה; חלקם, אולי הגדול, בגטאות עבודה חרדיים, אבל דומני שמיעוט לא מבוטל במקומות מעורבים, יותר מפעם.
הפיל שבחדר 699200
אני לא טוען שאין תזוזה גם בכיוון התערות החרדים במרחב הציבורי הכללי. אני טוען שבאופן כללי החברה נעה בכיוון ההפוך, למשל כיפות שחורות מחליפות יותר ויותר כיפות סרוגות, וכשמצרפים את זה לגידול הטבעי של החרדים התמונה העתידית לא מלבבת במיוחד עבורי.
הפיל שבחדר 699201
ואם בחשבון כלכלי קר (יענו) עסקינן, מדוע להשקיע תשומות בהשכלת ותעסוקת חרדים ולא בילדי הפריפריה, "בספירה רחבה, כ-‏80% מילדי ישראל...בעלי הסיכוי הנמוך ביותר להשכלה גבוהה משמעותית"?
כן, לצנזר 699425
אני מסכים עם הגישה שלך ורק רוצה לפתוח קצת את עניין הפלורליזם. הטענה בדרך כלל במקרים כגון אלה היא כלפי החילונים - "איפה הפלורליזם המפורסם שלכם? איפה הפתיחות לצורות חיים אחרות שאתם מתהדרים בה? איפה הקבלה של דעות שונות, אתם כל כך מכילים ופתוחים עד שזה עומד למבחן אה?" כלומר, השתרשה תפיסה שמצמצמת את החילוניות ‏1 לפלורליזם, מין תרבות חסרת מהות וחסרת צבע שיכולה רק להכיל ולהתחשב בתרבויות אחרות. הרי זו תמצית תפיסת העגלה הריקה שהרבה חילונים מאמצים במודע או לא. זו טענתו הנצחית של השמרן כלפי הליברל, שאינו פתוח מספיק כדי לקבל ולהכיל את השמרנות שלו.

כך, חילוני שרוצה לבקר במאה שערים חייב להתאים את עצמו לסביבה, בלבוש, בהפרדה מגדרית במקרה של קבוצות וכו'. לעומת זאת, חרדי שמתהלך בשדרות רוטשילד לא נדרש לשנות בעצמו דבר, הוא מגיע לשם בדיוק כמו שהוא. בשום מקום ברוטשילד לא תמצא שלט "אנא התחשב ברגשותינו ואל תצעד כאן בקבוצות מופרדות מגדרית". אף אחד לא היה חולם להגיד לחרדים שאנחנו החילונים מאמינים בשוויון ומתנגדים להפרדה, וקבוצות המתהלכות בהפרדה מגדרית דוקרות את העין שלנו בדיוק כמו שבחורה במיני וגופיה דוקרת את העין של תושבי בני ברק. הרי אין לנו זכות לדרוש שיתחשבו גם בערכים שלנו. הרי לחילונים לא באמת אכפת משום דבר, לא משנה להם הפרדה או לא הפרדה, אין להם ערכים חוץ מפלורליזם, כלומר הערכים שלהם זה להתכופף בפני אלה שבאמת יש להם ערכים.

אז למה לא לצנזר מיצג על אבולוציה? אה, זה פשוט. כי אנחנו חילונים ליברליים. צנזור עקרוני של מידע מדעי עומד בסתירה ישירה לערכים המקודשים (כן בדיוק, מקודשים) לנו. יש דתיים שמשתמשים במונח "הדת הליברלית" ככינוי גנאי. אני אומר - אדרבה. שניהיה הדת הליברלית ורק שלא ניהיה עגלה ריקה בעיני עצמנו.

1 חילוניות בארץ היא מקרה פרטי, אבל הבעיה שתיארתי תקפה גם לתרבות המערב באופן כללי.
כן, לצנזר 699426
לא צריך להגדיר את הליברליזם כדת. הוא השקפת עולם. פלורליזם מכבד לבוש של חרדי ואף הליכה בהפרדה מגדרית בתחומיו הוא אבל אינו יכול לקבל שלילת חופש ומידע כשם שדמוקרטיה אינה יכולה לקבל דעות של תמיכה ברצח והסתה. הכשל הלוגי לכאורה שמתנגדי הליברליזם מצביעים עליו איננו כשל כלל.
כן, לצנזר 699474
הכשל הוא כתוצאה מהתפיסה שהשתרשה שלפיה חילוניות ליברלית היא פלורליסטית ותו לא. כמובן - פלורליזם מוחלט מפריך את עצמו כי הוא חייב לקבל גם דעות שמפריכות אותו. כך שהליברליזם חייב להכיר גם בשמרנות כתפיסת עולם ששווה לה, ואז באמת מה הבעיה לצנזר את המוזיאון?

אני מסכים שפלורליזם הוא חלק מסויים מהשקפת עולם ליברלית. אפשר לכבד מנהגים חרדים מסויימים שנעשים, כפי שאמרת - בטריטוריה שלהם, אם כי כמובן שלא כל מנהג, הרי סקילת הומוסקסואלים אני מניח שלא תקבל, גם אם זה נעשה בתוך החברה החרדית בינם לבין עצמם ולא זולג החוצה לחברה החילונית, ועוד הרבה מאד פרקטיקות דתיות לא תקבל גם הן נשעות בטריטוריה החרדית בלבד.

פלורליזם הוא רק אחד מהמאפיינים של השקפת עולם ליברלית, הוא אינו ערך מוחלט, ויש לאזן אותו כאשר הוא סותר ערכים אחרים.
כן, לצנזר 699427
לפסקה השנייה שלך כיוונתי כשדיברתי על כך שמשום מה אנחנו מקפידים יותר ברגישותם של איברי חישה חרדיים מול אלו של חילוניים.
כן, לצנזר 699118
נראה לי שיש פה הרבה נפיחות וחשיבות עצמית.
"מוזיאון מדעי שכל זכות קיומו היא הצגת האמת המדעית לציבור"? מוזיאונים תפקידם להיות מעניינים ולמכור כרטיסים. אם מישהו יקח יותר מדי ברצינות את "הצגת האמת המדעית" - מישהו עוד ידרוש להציג לצד האבולוציה גם את הבריאתנות לשם שלמות מדעית.
אם היה במוזיאון הטבע דברים שאינם מתאימים לילדים, מישהו היה מתנגד שיסתירו אותם בוילון לרגל ביקור ילדי בית-ספר?
אותי מטריד משהו אחר. קשה לי לראות ילדים חרדים hardcore מבקרים במוזיאון טבע. מבחינתם זה התגלמות המושג "ביטול תורה". יש לי הרגשה שמדובר בבתי ספר דתיים רגילים שעד עכשיו לא היתה להם שום בעיה עם מוזיאון הטבע. כעת הם מרגישים שיש בכוחם להעמיד דרישות והם מעמידים אותם. מאחר וככל הנראה בעתיד, יותר ויותר מוסדות ציבוריים לא יוכלו לוותר על הקהל המסורתי-דתי, כדאי להיות מודעים כבר עכשיו לרוחב הדעת ולפתיחות של האליטות החדשות.
ממתי זה התחיל? 699130
מתוך אתר המוזיאון: "מוזיאון הטבע בירושלים הוקם מיד לאחר מלחמת העצמאות ופועל ללא הפסקה החל משנת 1949...נפתח רשמית לקהל בשנת 1962 במטרה להציג לקהל הצעיר והבוגר תצוגות ותערוכות בתחומים שונים במדעי הטבע".

האם במשך למעלה מחמישים שנה לא ביקרו דתיים במוזיאון? (אולי לא היתה תצוגה על אבולוציה?)
ממתי זה התחיל? 699134
אאז''נ ד''ר רוזניצקי אכן אמר שהבעיה לא היתה קימת עד לאחרונה כי חרדים פשוט לא הגיעו למוזיאון.
ממתי זה התחיל? 699138
ב-‏2014 הוקם מוזיאון הטבע התנ"כי [ויקיפדיה] בבית שמש. האם זה מקום חלופי עבור צאן מרעית הרבנים האורתודוכסים?

________
לא בטוח, כי לפי ויקי, מי שייסד את המקום "ידוע במיוחד בשל עניינו בזואולוגיה ובמדע, ובשל ספריו על נושאים אלה השנויים במחלוקת ביהדות החרדית".
ממתי זה התחיל? 699137
למרבה הצער, למרות שכשאנחנו מדברים על ''הדתה'' אנחנו מתכוונים להכנסת תכנים דתיים לסביבה והתרבות החילונית, בעצם בעשורים האחרונים יש ''הדתה'' גם של המגזרים הדתיים - החרפה הולכת וגוברת של הקפדה, דקדוק והקצנה של מנהגים דתיים ובעיקר איסורים למיניהם.
כל תופעות ה''קול באישה וגו''' בצה''ל ודרישות אחרות להפרדה כזו או אחרת לא הפריעו לעשרות אלפי דתיים ששירתו בצבא מאז קום המדינה, עד שלאחרונה החלה ההקצנה בחברה הדתית שמשפיעה גם על הכיפות הסרוגות ושאר המגזרים.
ממתי זה התחיל? 699256
רם פרומן, יו"ר הפורום החילוני, על הגופים הפועלים במרץ לקידום תהליך ההדתה של מערכת החינוך הממלכתית.
מה בעצם הבעיה... 699326
להעביר את המוצגים הללו לאגף נפרד? מי שלא רוצה לראות אותם, לא יחצה את הדלת.
מה בעצם הבעיה... 699328
אני מציע גם שבמוזיאון המדע, את התצוגה על מארי קירי נשים (אהמ אהמ) באגף נפרד, כדי שמי שלא רוצה לראות אותה לא יחצה את הדלת, ובמוזיאון השעווה את הפסל של אובמה נשים באגף נפרד, כדי שמי שלא וגו'.
מה בעצם הבעיה... 699334
קצת דמגוגי, לא? יש הבדל בין הבדלה בין אנשים להבדלה בין תחומי ידע. הרי אף אחד לא ירים גבה אם תחום האופטיקה במוזיאון המדע יהיה באגף נפרד, או תחום הביולוגיה הימית. מדוע לדעתך כל מי שמבקר במוזיאון חייב להתקל במיצג על האבולוציה?

מה אם היה במוזיאון מיצג שעוסק במיניות האנושית - תחום מדעי לכל דבר ועניין, והיו מבקרים שמעדיפים, מסיבותיהם שלהם, שלא להחשף אליו? האם היה לגיטימי מבחינת המוזיאון להסתיר את המיצג הזה מאחרי וילון כשמבקרים בו קבוצות מבתי-ספר יסודיים, למשל?

אם יש בתי-ספר חרדיים שמלמדים את תלמידיהם מדעים, וכוללים בזאת ביקור במוזיאונים, יש לברך על כך, ולא להכריח אותם להחשף לתחומי מדע שאינם חלק מתוכנית הלימודים. הבעיה היחידה עם הסתרת המיצג על האבולוציה, לדעתי, היא הפגיעה במי שכן מתעניין בו. השימוש באגף נפרד יכול לפתור את הבעיה הזו.

אם אנחנו רוצים לחשוף את החברה החרדית בכוח לתחומי דעת מסוימים, אני ממליץ להתחיל מלימודי ליבה כגון מתמטיקה, אנגלית, וזכויות אדם. את האבולוציה, חשובה ככל שתהיה, אפשר להשאיר להמשך.
מה בעצם הבעיה... 699339
אני חותם על המשפט האחרון שלך. מה אתה יודע, אולי כדאי לשקול להצביע למי שמקדם את זה בדיוק.
מענין לענין באותו ענין 699359
והנה, ההפרדה המגדרית בין תלמידים מיושמת גם על תלמידים חילוניים באירוע משותף לבתי ספר חילוניים ודתיים.
מענין לענין באותו ענין 699360
זה דרך אגב לא מהחרדים אלא ממשרד החינוך של הסרוגים.
מענין לענין באותו ענין 699362
כבר ציינתי פה שההדתה מתחלקת על כל המגזרים.
מלחמת תרבות? 699365
הבעיה האמיתית היא לא הדתיים שדרשו את ההפרדה, ולא הפקיד הזחוח של עיריית כפ"ס שאישר אותה ("טעיתי, ואני מבטיח שעוד אטעה הרבה" הוא אמר ברדיו אחרי שגמר להלל במשך חמש דקות את שלל מפעלותיו ל"קרוב לבבות" ול"הכרת האחר", כאילו אפשר לקרב לבבות בעזרת מחיצות, ולהכיר את האחר כשכופים עליו להתנהג כמוך). הבעיה החמורה באמת היא שמכל המורים החילונים שם לא קם אף לא מורה אחד לצעוק חמס, ובמקרה הצורך אפילו להצעיד את תלמידיו החוצה בהפגנתיות (אלה מהם שהיו רוצים בכך). איך זה ייתכן שאף מורה פמיניסטית לא העיזה לקום ולתבוע את עלבון המגדר? איזה שעור אזרחות נפלא קיבלו שם התלמידים, איזו דוגמא אישית נתנו להם המורים, ללקק את השפתיים. גם מהתלמידים הייתי מצפה לקצת פחות התנהגות של עדר, אבל אני לא בטוח שכשהייתי בגילם הייתי מתנהג אחרת. לצערי.

צודקים מי שאומרים שאין בישראל מלחמת תרבות; צד אחד נכנע מזמן בלי קרב.
מלחמת תרבות? 699370
בהתחשב בכך שתוכנה של ההצגה היה קרוב לסוגת העגלה הריקה, יכול להיות שנטישה מחאתית הייתה רצויה.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699371
פתיחת השגרירות הפכה למפגן של משיחיות.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699372
עם חגיגת שגרירות משיחית בירושלים, חגיגת ניצחון באירוויזיון בתל אביב, וערבים הרוגים בעזה‏1, יש לנו ביום אחד תמצית מרוכזת של מהי ומיהי מדינת ישראל.

1 לא אמרתי חפים מפשע.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699373
מסכים בצער. הדף הראשון באתר הארץ מציג זו מעל זו תמונה מגדר הרצועה (וכותרת על עשרות הרוגים ומאות נפגעים), ציטוט מנתניהו, ''חמאס שולח אלפים לגדר כדי להשמיד את ישראל'', ותמונה מחגיגות נטע ברזילי בכיבר המדינ...רבין.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699374
כמרים ורבנים זה מתכון לניסים. הללויה.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699377
רובם חפים מפשע. הפגנה היא לא טרור אלא זכות דמוקרטית. ישראל כמובן שכחה מזמן מה זה להיות דמוקרטיה.
suicide by soldier 699378
הפגנה שכוללת חציית גדר גבול של מדינה ריבונית היא הפרת ריבונות שכל מדינה כזאת תפעיל את כוחה כדי למנוע (זאת בעצם המשמעות של מדינה ריבונית). ועוד יותר כשזו הפגנה אלימה בעליל.
כמובן שזכותו הדמוקרטית של אדם היא לעבור את הגבול ולקחת את הסיכון להיירות על ידי כוחות הבטחון, כמו שזכותו הדמוקרטית של אזרח לשלוף אקדח מול שוטר ולקבל כדור בראש בתגובה. לא לחינם זה נקרא ''התאבדות על ידי שוטר''.
suicide by soldier 699379
הם לא ניסו לעבור את הגדר אלא להפגין בצד שלהם וההפגנה לא היתה אלימה. המצלמות מוכיחות את זה וההרוגים כוללים נשים, נכים וילדים.
suicide by soldier 699380
למי שעוד לא יודע: https://www.hayadan.org.il/the-instinct-to-agree-with...
suicide by soldier 699384
זה נכון גם לגבי כותב תגובה 573475 .
suicide by soldier 699430
בהחלט.

כל מה שאני יכול להגיד להגנתי הוא שאני מודע לבעיה, ומנסה לקחת אותה בחשבון (בהצלחה חלקית‏1) כשאני נחשף למידע חדש. דומני שמי שמכריז מיד שרוב ההרוגים היו חפים מפשע לא פועל באותו אופן.
_________
1- זה קשה מאד. לנטיה הזאת יש שורשים תועלתניים עמוקים.
suicide by soldier 699381
כשנראה שיש כל מיני סוגים של מצלמות. למשל זאת וזאת מראות לפי הבנתי קרבה מינימלית לגדר, וצריך להזכיר שיש איזור חיץ של כמה מאות מטרים מהגדר שאסור לחצות אותו‏1.

1 על פי השכל הישר לא היינו מצפים שצה"ל יחכה שאלף אנשים יהיו פיזית על הגדר ויזוזו קדימה כדי להתחיל לירות ולמנוע מהם לעבור אותה. זאת בדיוק דרך הפעולה שהיתה מביאה לאלף הרוגים, לא לחמישים, ואני מניח שהיא לא הדרך המועדפת גם עליך.
suicide by soldier 699383
אפשר לכוון עליהם זרנוקי מים ואמצעים אחרים שלא הורגים. וכמובן שניתן היה להיערך לזה אחרת כשידעו מראש מה יהיה ובודאי לנסות להיענות לבקשת החמאס להודנא.
suicide by soldier 699387
האמת, הענין הטריד את מחשבתי הבוקר וניסיתי לדון ביני לבין עצמי למה לא מפזרים את ההפגנות באמצעים "רכים" יותר. וצר לי להודות, שבהינתן האמצעים שאני מכיר - זרנוקי מים, גז מדמיע, כדורי גומי (רך למקוטעין), פצצות סרחון ורמקולים שמשמיעים סטטיק ובן אל במאה דציבלים - לא הצלחתי לשכנע את עצמי שבתור מפקד גזרה אני יכול לומר שעבור כל אלף מפגינים, הם ימנעו ממאה מהם לעבור את הגדר. אולי אפילו מאתיים או שלוש מאות.
הייתי יותר משמח אילו, בסגנון סרטי המד"ב ותיקי האקס האבודים, הייתי יכול לשלוח מטוס ריסוס שמפזר ענן גז מרדים על באורך עשרה קילומטר שגורם לכל מי שמתחתיו‏1 לישון לארבע שעות ולקום בלי תופעות לוואי.
מאחר והמציאות היא כרגע לא סרט מד"ב, והברירה היא בין מה שיש לבין התסריט הקודם שתיארנו (אלף אזרחים או "אזרחים" מגיעים לגדר וכל שנותר לי הוא לרסס אותם עעכשיו במאותיהם עם מקלעים כבדים), נראה לי שמה שיש הוא התסריט המועדף.

לגבי המשא ומתן - בעקרון הייתי שמח למשא ומתן בונה עם החמאס, לא ברור לי שזה רלבנטי ישירות לסוגיה הבוערת של היום ואתמול.

1 כולל מי שבא עם מסכה כדי לא לנשום אותו
suicide by soldier 699416
ועם כל זאת - יש הרגשה שהיד יותר מדי קלה על ההדק. בנוסף לאחרונה נתקלתי בכמה מקרים ועדויות שקצת מטילות ספק באמינותם של הדיווחים של דובר צה''ל, וזה די מטריד.
בלי כל קשר למי צודק, יום שבו צה''ל הורג חמישים פלסטינים - ולא ממש בקרב - הוא יום מחורבן, גם אם אני מעדיף בקלות את ההתמודדות התל אביבית על ההתמודדות הירושלמית עם אותו יום.
suicide by soldier 699420
גילית רק עכשיו שדובר צה"ל משקר? וואוו. מה תגלה בהמשך? שיש התחממות גלובלית? גל פליטים עולמי? שני מטורללים בראשות ישראל וארה"ב? העישון מזיק לבריאות? בוקר טוב אליהו.
suicide by soldier 699435
טוב, אז הבה ניקח לאיזון את דובר החמאס, לפיו 50 מההרוגים הם אנשי חמאס.
suicide by soldier 699436
די נו. הייתי בטוח שהם נערים בתולים ותמימים מישיבת אור טובע.
suicide by soldier 699437
צריך גם להזכיר את טענת הנגד: מרגע שמתחילים לשרוק שם כדורים (ביום הראשון להפגנה נהרגו 16 ונפצעו מעל 100 מירי), רק האמיצים יותר (או המטומטמים יותר) ממשיכים ללכת קדימה. הקבוצה הזו היא בדיוק אותה קבוצה שממנה קל לגייס ״חיילים״ לארגונים השונים. לכן די סביר למצוא שם פעילי ארגונים שונים בלי קשר לרמת פעילותם.
suicide by soldier 699485
עמירה הס מעדכנת בנושא. ראיון עם אחד מאנשי הרצועה ופרטים נוספים.

(הנתונים שלהלן הם מתוך הכתבה המקושרת): לפי נתוני החמאס הרשמיים, מתוך 120 ההרוגים מאז תחילת הצעדות, 42 הם אנשיו ומהם 20 הם אנשי הזרוע הצבאית שנהרגו בפעולות שונות (לא בהכרח סביב הגדר).
suicide by soldier 699439
בעודי מהרהר איך לנסח את מחשבותי בענייני חגיגות האירוויזיון בתשובה לתגובות שלך ושל שוקי, נתקלתי בידיעה הזאת ב-ynet. לא ידעתי כמה מהימנות לייחס לידיעה, ואם אותו "בכיר" שהוזכר שם הוא באמת בכיר, וציפיתי בדריכות לחדשות. כששלושת הערוצים התעסקו בשאלת חליצת הנעליים של השגריר בתורכיה, הייתי משוכנע שמדובר בברווז עיתונאי, ואז למרבה הפליאה, אחרי ברברת של דקות ארוכות בשאלות הרות גורל כמו גובה הכסא עליו הושיב פעם גאון אחד את השגריר התורכי, לא רק ששמעתי על הידיעה אלא ראיתי במו עיני את המרואיין, שמסתבר שהוא באמת בכיר (אם כי לא דובר החמאס אלא חבר הלישכה המדינית, אבל זה לא ממש משנה), והוא אמר בדיוק את זה.

ללא ספק הידיעה הזאת היא הידיעה המשמחת ביותר שקראתי בימים האחרונים, ואני מקווה שמשרד החוץ כבר דאג לשלוח עותקים מהסרטון לכל הנציגויות הדיפלומטיות שלנו, במיוחד כדי להראות אותה לאלה שמיהרו לקבוע שהיה שם טבח. לפחות ממבט ראשון שום דבר מזה לא מופיע באתר של משרד החוץ (אגב, חוויה מעניינת היא לקרוא את הודעות הדובר. מתוך 9 הודעות בשפה העברית, 8 מכילות את "ראש הממשלה" בכותרת. באנגלית העריכה קצת שונה, ואפילו נשיא המדינה מוזכר שם באחת מההודעות. אני משער ששרה מסתפקת במהדורה העברית) שהוא, כמדומני, המשרד שאחראי על ההסברה. גם באתר של צה"ל לא מצאתי התייחסות. טוב, מן הסתם העורכים בשני המקומות הולכים הביתה בחמש ומחר זה יופיע.

מובן שהחלק החשוב בכל העניין הוא שרוב ההרוגים היו באמת חברים בארגון טרור, כלומר לא "חפים מפשע" ואני מרגיש הקלה גדולה מאד. אבל אי אפשר להתעלם מכך שיש גם צד שני למטבע: אף אחד משלושת הערוצים לא חשב הידיעה הזאת חשובה מספיק כדי לפתוח בה את החדשות. זה מתקשר בדיוק לנושא בו הרהרתי קודם, הקשר שאני מוצא בין האזרייתיות לחגיגות האירוויזיון שהוא, אם לקצר מאד, ההתבהמות של החברה הישראלית. אם כל הערבים אותו דבר, וכולם בני מוות, מה זה באמת משנה אם אלה שנהרגו היו חמאסניקים או סתם אנשים נואשים?

קוזמו אינו חלק ממיעוט קטן; הוא בלב הקונצנסוס.
suicide by soldier 699440
זה המקור למי שלא ראה.

אני מצטער שכל פעם החברה הישראלית צריכה להוכיח שדינה זאת נאנסה בשכם ולא פאטמה.

ארגוני הטרור ובכללם החמאס והפתח הם אלופי העולם בשקרים והונאות. כשהם מגיעים ללשכת העבודה הם באים עם קביים ובוכים שהם נכים והכל כדי להמשיך לקבל את קצבת הנכות - ולכן לעולם הם לא ירצו מדינה , כי נח להם להיות הכבוש, הרדוף ,המוכה,האומלל,המסכן.

נ.ב - ארז ובן יעקב ושוקי, אתם רשאים לקום מהשבעה. זה היה טבח שווא.
suicide by soldier 699444
אתה משלה את עצמך שתוכל לצאת מבור השופכין בו אתה משכשך בהנאה עם יקיריך. אתה בפחדנות אלמונית, יאיר נתניהו בחוסר בושה גאה.
טל''ח 699458
אתה סתם מתגולל על הנסיך. הוא חשב בטעות ש-Turkey הוא שמה של מישהי שהוא הכיר במכון עיסוי וההודעה אינה אלא המלצה לניר מיימון.
suicide by soldier 699446
"אני מצטער שכל פעם החברה הישראלית צריכה להוכיח שדינה זאת נאנסה בשכם ולא פאטמה." (קוזמו במאי 2018)

"היום אני רוצה להיות נביא עוד זו הפעם. אם יהדות הממון הבינלאומית באירופה ומחוצה לה תצליח שוב לגרור את האומות אל מלחמת עולם, התוצאה לא תהיה בולשביזציה של כדור הארץ ונצחון היהדות, אלא השמדת הגזע היהודי באירופה." (אדם מוכר לך בספטמבר 1939)
suicide by soldier 699486
הנאום אותו אתה מצטט ואשר נאמר על ידי היטלר ,ננאם ברייכסטג לרגל מלאות שש שנים לעלייתו לשלטון. שש שנים אחורה מחזיר אותנו לתאריך 30.01.1939 ולא כמו שציינת בספטמבר 1939.

היטלר עצמו טוען שאת ה'נבואה' הזאת הוא אמר בספטמבר 1939 למרות שבנאום בספטמבר 39' אין התייחסות ליהודים בשום צורה . קרשו ‏1 מציין שלפחות 12 פעמים היטלר מייחס את ' נבואתו' לספטמבר ולא ינואר וזאת בכוונה לדעתו . נימוקים מפורטים לאופי הנאום בהקשר היהודי מסביר בהרחבה שאול פרידלנדר ‏2, מכל מקום – התאריך הוא ינואר ולא ספטמבר.

אבל אם כבר הבאת את הנאום, למה לא את כולו /רובו ?

"אני סבור שיש לפתור את הבעיה הזאת וככל שנקדים כן ייטב . אכן אירופה לא תשקוט כל עוד הבעיה היהודית לא סולקה.ישנם בעולם שטחי התיישבות לרוב אך אחת ולתמיד יש להפריך את הדעה, שהאל כאילו הועיד את העם היהודי להיזון כטפיל מגופם של עמים אחרים ולנצל את עבודתם הייצרנית. היהדות תצטרך להתאים את עצמה לפעילות ישרה ובונה כמו עמים אחרים אחרת תאבד במשבר בעל עוצמה ללא תאור .

ודבר אחד היייתי רוצה לומר ביום זה הראוי לזכירה לא רק לנו הגרמנים - במרוצת חיי הייתי לעיתים קרובות נביא ובדרך כלל לעגו לי. בזמן מאבקי לעלות לשלטון היה זה בראש ובראשונה העם היהודי שקיבל את נבואותי בהתפרצויות צחוק. כאשר אמרתי שיום אחד אקבל עלי את הנהגת המדינה והעם הגרמני כולו , ואז בין שאר הדברים אפתור את הבעיה היהודית .סבורני שגלי הצחוק של היהדות בגרמניה כבר נתקע בינתיים בגרונה.

היום אני רוצה שוב להיות נביא : אם תצליח יהדות הכספים הבינלאומית שבתוך אירופה ומחוצה לה לשוב ולהטביע את האומות במלחמת עולם, תהיה התוצאה לא בולשיוויזציה של העולם ונצחון היהדות, אלא השמדת הגזע היהודי באירופה ! "

2. הואיל והצבת את נאומו של היטלר מול שורה וחצי שלי – הריני לחשוב ; האם ארז הבין את מה שכתבתי או שהוא אשכרה משווה אותי להיטלר? עד כדי כך נפגעת ממני שהעלבתי את לוחמי הנפש האהובים עליך - החמאסניקים ? הא ?

אני מביא את סיפור אונס דינה אחותך היחידה בשכם על ידי החמור ומציב מול זה את התנהלות ארגון הטרור החמאס ששוחט תינוקות בתוך מיטתם ואחר כך מבתכיין שהוא הנשחט.

אני לא שואל – למה ארז טועה בתאריך כמו היטלר . אבל אני כן שואל את ארז – למה התכוון המשורר ?

-----------
1 איאן קרשו – החלטות גורליות. עמ' 451
2 שאול פרידלנדר גרמניה הנאציתוהיהודים שנות הרדיפות 33-39 . עמ' 348-350
suicide by soldier 699487
התשובה פשוטה מאוד - בשני המקרים יש כאן האשמה של הקורבן במה שעומדים לעולל לו, ואני לא מתכוון לחמאס חלילה אלא לעם פלסטיני, בעוד שהתוקפן היה מבצע מעשיו בכל מקרה והוא מוצא לעצמו תירוץ מדוע הצד השני הביא את זה על עצמו.

ולהזכירך - החמאס הוא לא היכול שמבצע את המעשים הנפשעים של שחיטת תינוקות במיטתם.
suicide by soldier 699459
מר קוזמו,
מאז ההתכתבות האחרונה שלנו, אני החלטתי לא להגיב ולא להתיחס לשום תגובה שלך. אין לי שום עניין בדיון, ויכוח או בדו-שיח אתך.
כל זה לא מפריע לך להמשיך להוציא לשון הרע ולהשמיץ אותי בכזבים בתגובותיך.
מאחר וגם בעתיד אין בכוונתי להתיחס או להגיב על דבריך, אבקש ממך לא להזכיר יותר את שמי בתגובותיך.
suicide by soldier 699469
אל : מר שוקי שמאל

אתר האייל הקורא

כאן.

א,נ.

הנדון : פנייתך/בקשתך מתאריך 17/5/2018

במענה לפנייתך שבנדון ,הריני להשיבך כדלהלן :

1. מאז הוויכוח בנינו בשאלה : האם הקיבוצים במלחמת העצמאות נאחזו בפרה או בנשק ואשר בעקבותיה הטרדת את אבי שילון בטיול שורשים לסין בשאלות מציקות - לא זכור לי שפניתי אליך .

2. יתרה מכך - מאז חזרתי משבוע שעבר לאתר , לא פניתי אליך ולא הגבתי לתגובותיך בכל צורה שהיא , וזאת מהטעם הפשוט - אתה לא ברור.

3. הואיל והתפרצת לדלת פתוחה שלא ברשות- הריני להודיעך כי בקשתך שבנדון נדחית. וככל שאמצא לנכון אצטט אותך ואזכיר את שמך.

4. יחד עם זאת ולמרות האמור לעיל ובהתחשב בנסיבות המיוחדות של המקרה דנן - אני מתחייב שלא להגיב לתגובותיך כאן באתר לתקופת ניסיון בת שנה וזאת בתחולה מיום בקשתך , כאשר בסיומה אבחן בשנית את בקשתך.

5. למען הסר ספק - מובהר בזאת כי אין במכתבי זה משום הסכמה כלשהי שלא לכתוב את שמך כאן באתר ככל שאמצא לנכון לעשות זאת וזאת כאמור בסעיף 3 לעיל.

6. אתה רשאי לערער על החלטתי זאת בפני הנהלת האתר למשך 30 יום .

7. אני מודה לך על פנייתך ומאחל לך המשך גלישה מהנה.

בכבוד רב ובברכת חג שמח

מר קוזמו

העתק : הנהלת האתר 'האייל הקורא' - רשמו נא לפניכם סעיף 6 לעיל
suicide by soldier 699443
דובר צה"ל בתקשורת הבינלאומית, סגן אלוף יונתן קונריקוס אמר כי צה"ל לא הצליח לצמצם את מספר הנפגעים הפלסטינים בעזה וכי היו מפגינים שנורו בטעות. "מספר הנפגעים עשה לנו עוול אדיר, הצד הפלסטיני ניצח בהסברה בנוקאאוט. לא הצלחנו להעביר את המסר - איך זה בצד שלנו, על מה אנחנו מגינים".
suicide by soldier 699445
על מה בדיוק אתה שמח? שלא כולם אנשים תמימים? ומה עם אלה שכן, שלא לדבר על השבועות הקודמים שבהם היה טבח ברור של חפים מפשע? על כך שבכיכול תעמולת התדמית הישראלית הנקראת hasbara זכתה בנקודות? על כך תנוח דעתך. התקשורת הישראלית מתעסקת בעניין הזה במקום להתעסק בשאלות מתאגרות לקובעי המדיניות כמו כיצד ניתן לשנות את המצב או האם זה באמת היה צעד נבון להקים שגרירות אחת בלבד בירושלים.
suicide by soldier 699460
אני לא יכול להסביר לעיוור צבעים מה ההבדל בין אדום לירוק. במקרה שלך, אפילו גוונים של אפור הם מעבר להשגתך.

להזכירך: חברות בארגון טרור היא פשע‏1. היה כאן מישהו שמיהר לטעון שרוב ההרוגים היו חפים מפשע. הוא טעה. אני שמח שהוא טעה.

כל מי שמכיר אותך לא מופתע במיוחד שבמקום להודות בטעות ולהתנצל אתה מיד תוקף ועובר לטענה אחרת. לצערי אתה ושכמותך באמת מוציאים שם רע לשמאל הישראלי.
___________
1- עברה שהעונש עליה יותר משלוש שנים
suicide by soldier 699461
אתה מדבר על גוונים של אפור? כשיש אפילו הרוג אחד שאינו פעיל חמאס לא צריכים לשמוח. ואולי גם אותם פעילי חמאס הם פקידים או רופאים בשרות החמאס. באמת גוונים של אפור.

יש רבים יותר שמוציאים שם רע למדינת ישראל. הם לא שייכים בהכרח למחנה הימין, רק שותפים לו בתפיסתם הלאומנית.
suicide by soldier 699449
א. בשלל הידיעות התקשורתיות, לא פלא שחלק נעלמות מתחת לרדאר.
ב. משרד החוץ הוא כשלון אסטרטגי מתמשך של ממשלת ישראל ושל נתניהו מזה כמעט עשור. הוא כל כך נמוך בסדרי העדיפות של הממשלה, שהיא לא טורחת אפילו למנות לו שר‏1. במקרה יש לי מקורות במשרד החוץ, ואם היית שומע מה התקציב שלהם היית נופל מהכסא מרוב תדהמה. אני לא זוכר מספרים מדויקים, אבל אני זוכר שזו היתה תגובתי, והוא קרוב יותר לתקציב של קבוצת כדורגל‏2 מלתקציב של משרד ממשלתי.
ג. אני מוצא בימים האחרונים איזו סתירה לוגית באג'נדה שמשודרת משמאל המפה, בעיקר כפי שהיא מתבטאת ב"הארץ" לדוגמה אבל גם קצת כאן. אחד המוטואים שהחוזרים ונשנים שאני שומע מצד שמאל בשנים האחרונות היא שאחד משורשי הבעייה של ישראל היא שהיא "לא מצליחה לשרטט גבולות קבועים", ושהחסרון בגבול משליך על כל תחומי החיים כאן ושאר ירקות. לו רק היינו נסוגים/זזים/משרטטים איזה גבול מוגדר בינינו לבין שכנינו, הכל היה נפתר. הבעיה היא, שאם אתה כל כך רוצה גבול, אתה צריך להיות מוכן להשלכות של גבול. אחת ההשלכות של קיום גבול, וכך נהוג ברחבי העולם ולא רק אצלנו, זה שמי שעובר אותו פוגע בריבונות שלך, וזכותך החוקית והמוסרית למנוע זאת גם במחירים גבוהים. אז הנה המחיר. זה חלק מהעסקה. לדרוש כל הזמן פתרון כזה או אחר, בלי להיות מוכן לשלם את המחיר שלו, זה לא הגון, זה לא עקבי, ובעיקר מראה שמי שדרש היה גיבור גדול בדיבורים ובמאמרים בעיתון, אבל כשהגיע הזמן לשלם את המחיר הוא משתפן ומקטר.

1 לא, נתניהו - למרות שיכול היה להיות שר חוץ לא רע במשרה מלאה (בים השאר כי זה מוריד את הנזק שהוא עושה במשרות האחרות שלו) - לא באמת מתפקד כרגע ככזה.
2 ישראלית. דה.
suicide by soldier 699468
התגלגלתי לכאן במקרה. נחשפתי לנושא הזמנת התלמידים החרדים למוזיאון תוך כיסוי חלק מהמוצגים כשצפיתי בטלוויזיה בראיונות עם מנהל המוזיאון שאחראי לכך ולמישהו שמתנגד. יש לי דעה בעניין הזה ואני מצדד במנהל. אבל ראיתי שהעמדה שלי כאן מיוצגת באופן ראוי, וכיוון שהנושא הזה לא ממש בוער בעצמותיי ולא היה לי משהו מיוחד להוסיף, חדלתי להתבונן בתגובות שהלכו והתרבו בדיון הזה שהבחנתי בהיווצרותן כל פעם שחיפשתי מענים (שלא הגיעו) לתגובות שלי בדיונים אחרים . למרות זאת, כמעט שלא במתכוון, פתחתי עכשיו בכל זאת את התגובות. הדבר הראשון שראיתי הוא ששוקי שמאל מכנה מישהו שאינו אני בתואר "מר", ומכך מיד הסקתי ש"חם פה". בעיון נוסף הבחנתי מיד שהדיון גלש לנושא ההרוגים הערבים ליד הגדר שלשום, וזו הייתה מן הסתם סיבת ההתחממות.
ולאחר הקדמה מתנצלת זו, אני רוצה להתייחס לנושא הטיפול התקשורתי בהרוגים והגילוי של אותו דובר חמס, ואולי גם להסביר את הסיבה לכמה דברים ששמת לב אליהם. בעצם, כל סיפור הגילוי הזה, אני רואה אותו כתקלה חמורה של החמס ועוזריו (גם העוזרים שבתוכנו). דובר החמס בכלל לא התכוון לגלות לנו את העובדה החשובה הזאת, אבל בעקבות ביקורת ישירה (שאולי גם ההסברה שלנו אחראית לה) שהחמס דוחף קדימה נשים וילדים אל מותם, הוא התגונן על ידי חשיפתה. תאר לעצמך איך היית מתייחס לנושא, לולא קרתה התקלה הזאת, והגילוי היה באמת היה במקרה. אתה טוען בצדק שערוצי הטלוויזיה לא נתנו משקל מספיק לידיעה הזאת, ואתה גם מבקר את משרד החוץ שלא השתמש בידיעה כתחמושת להסברה.
ומה שאני אומר הוא ששימוש מהיר במידע הזה לא היה מקל בכלל את ה"נוק אאוט" התיקשורתי שספגנו, כפי שהתבטא קצין בכיר. תראה את התייחסות אחד העוזרים שמככב אצלנו. לפני הגילוי הוא מצהיר שהודעת דובר צהל לפיה לפחות 24 מההרוגים הם אנשי חמס היא שקר. כשמראים לו שהחמס מודה שהמספר הוא 50, הוא לא מתנצל, אלא אומר "אז מה? הם לא חמושים" וכשמוכיחים לו שלפחות חלק מהם הוכח שהם חמושים (וגבי האחרים, פשוט כנראה לא יודעים), הוא אומר שזה רק חלק קטן, ואת היתר לא היה צריך להרוג. מה שאני טוען הוא שלידיעה החשובה הזאת לא ניתן משקל משום שעיקרה של התקשורת לא היה מעוניין לתת לה משקל. כמו שלמועצה לזכויות האדם באום בכלל לא אכפת מהאמת. מצד שני ניקי היילי הייתה מצדדת בנו גם ללא הידיעה הזאת. לכן גם אם משרד החוץ היה מפרסם באופן הכי חזק שהוא יכול את הידיעה הזאת, הכישלון בהסברה היה מובטח. לדעתי זה לא בגלל שאנו לא מסבירים היטב. זה בגלל שבתקשורת העולמים והפנימית לא מחפשים את האמת אלא מחפשים היכן אנו לא בסדר.
suicide by soldier 699470
ולנושא ''צעדת מאה האלף'' רציתי להוסיף עוד משהו. אני חושב שברור לכל (כולל ארז) שבפטנט החדש הזה של החמס אחרי שהטילים שלו נעשו פחות אפקטיבים בגלל כיפת ברזל, וגם פטנט המנהרות מאבד את ערכו בעקבות המענים הטכנולוגים, מספר הרוגים גדול הוא מבחינתו הצלחה, כי כל העניין כאן הוא האפקט ההסברתי, ובלי הרוגים אין לו שום דבר, ולכן גם מספר הרוגים גדול הוא מבחינתנו כישלון. ואכן אנו פועלים ככל יכולתנו להביא למספר הרוגים קטן ככל האפשר. אנו כן משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות ומספרים לנו על רחפנים שמפזרים גז מדמיע וחומר מסריח וכו'. אבל בנסיבות הקיימות אי אפשר למנוע את פריצת הגדר והגעה למצב חמור בהרבה גם מבחינת קורבנות ללא ירי צלפים. הם יודעים שאין לנו שום אינטרס במספר הרוגים גדול, ואכן אנו משתדלים לסיים במספר קטן ככל האפשר, אבל הם מאשימים אותנו בפעילות שמטרתה להרוג בכוונה. זה שקר מכוון שנובע משנאה. אי אפשר להלחם בזה באמצעות הסברה.
suicide by soldier 699478
תשובתי ליוסי מתייחסת במידה רבה למה שאתה אומר.

אני עם הפה שלי בטח לא יכול להטיף לאף אחד על סגנונו, אבל כשאתה מדבר על ''אחד העוזרים'' אתה עושה מעשה מכוער מאד בעיני.
suicide by soldier 699481
ה"עוזרים" עליהם דיברתי לא עוזרים לבצע מעשי רצח וטרור, אבל הם עוזרים בתעמולה והסברה, כפי שלורד האו האו "רק" דיבר‏1. אתה יכול להצביע על סוג תעמולה של החמס שהוא חריף יותר מאשר תעמולת ה"עוזר"?

1 ועל כך נתלה בעוון בגידה, לאחר שחוקק עבורו חוק מיוחד שיוכל להסדיר זאת, שכן לא היה ממש אזרח בריטי.
suicide by soldier 699482
אני ממהר להעיר בעקבות תגובתי האחרונה שבפרוש אין בה המלצה לתליית מישהו. חס וחלילה. אני לא בריטי.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699471
מכיוון שכולם ממילא רק מאמינים לידיעות שמשקפות את השקפת עולמם - אז מה זה משנה בעצם?

רק גם אתה - על פי עדותך - לא האמנת לידיעה הזאת (שלמען האמת, גם לי נשמעה מפוקפקת ולו בגלל המספר העגול חמישים). וגם כשהתבדית, מיד זה שימש אותך כהוכחה פתלתלה לגזענות החברה הישראלית (".. כל הערבים אותו דבר, וכולם בני מוות .."). ואם זאת תגובת הבטן של אדם ציוני אך ציניקן כמוך, איך יגיב המצקצק האירופאי המצוי לידיעה שכזאת באתר משרד החוץ‏1?

__
1. בהנחה הלא סבירה שהוא יטרח להציץ בה. הרי הסבירות שמשרד החוץ הישראלי יצליח להכניס למהדורות החדשות המרכזיות ידיעה שכזאת שואף לאפס.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699477
המשפט הראשון שלך לוקח את המושג confirmation bias לקיצוניות מאד בלתי סבירה. אני מדבר על נטיה להאמין לה שתואם את תפיסת עולמך, ואתה מציג את הקריקטורה "מכיוון שכולם ממילא רק מאמינים ל..." שאם נקבל אותה נגיע למסקנה שאין בכלל טעם לדבר זה עם זה: או שאנחנו ממילא מסכימים מראש, או שאין סיכוי שהשיחה תזיז מישהו מהצדדים מעמדת המוצא שלו. אם הייתי מאמין בזה, הפעילות שלי באייל היתה הופכת להיות פתטית יותר ממה שהיא ממילא, וזה לא עניין קל. למיטב ידיעתי הטיית האישוש אינה משהו שמוטל בספק ע"י הפסיכולוגים, אלא שהיא אחד מאותם דברים שאנחנו מכירים בקיומם ברמה מסוימת אבל מתקשים להשתמש בידע שלנו ברובד המתאים. אם תקרא את הקישור שהבאתי תראה שהם מדברים שם על "אינסטינקט", כלומר תהליך שמתבצע ברמה הלא מודעת, אבל ההומו סאפיאנס עובד כבר מליוני שנה על פיתוח מנגנונים שיודעים לבקר את ולשנות את הנטיות האינסטינקטיביות שלנו. אלא שתנאי הכרחי לכך שהנאו-קורטקס יתעורר לפעולה היא מודעות, ואנחנו נוטים לשכוח.

ההמשך תמוה בעיני לא פחות. ראשית, לא אמרתי שלא האמנתי אלא שפקפקתי. שנית, מה הקשר למה שאמרתי על החברה הישראלית לאיך יגיב המצקצק האירופאי? על מה הוא יגיב? על זה שהידיעה לא זכתה לפרסום ראוי בישראל? לא ברור לי.

עכשיו אני מגיע לעיקר: "בהנחה הלא סבירה שהוא יטרח להציץ בה".

יש ציבור רחב שאכן לא ניתן לשכנוע. את ההמון בכיכרות אינסטנבול, את הצועדים עם השלטים "Palestine will be free from the river to the sea", את האנטישמים לסוגיהם, את הפסיכופטים ואת ארז לנדוור לא תזיז מעמדתם גם עם D9. יש גם ציבור אחר שמהווה תמונת ראי של אלה, ואותו אין שום צורך לשכנע בכלום, מבחינתו ישראל צודקת תמיד אם בגלל שאלוהים הבטיח לה את הארץ, אם בגלל שנאת המן ואם מכל סיבה אחרת. על כל אלה באמת חבל לבזבז אנרגיה ומשאבים.

אבל בצד אלה יש בעולם המערבי ציבור רחב הרבה יותר שעמדותיו בנושא אינן חד-משמעיות (חלק גדול מיהדות ארה"ב, למשל; אלה שאנחנו עושים הכל כדי להרחיק אותם מאיתנו כדי שליצמן לא יכעס. חלק גדול מהליברלים האירופאים והאמריקנים, ולאחרונה אולי אפילו חלקים מסוימים בארצות ערב). בקרב הציבור הזה אנחנו הולכים ומאבדים את התמיכה, ומי שלא מבין עד כמה היא חשובה לעתיד המדינה עושה טעות גדולה. האמת היא שכמעט הכל מבינים את חשיבות העניין ולו רק בגלל BDS - אחרת למה להילחם ב"שוברים שתיקה"? - אבל מסיבות שהן מעל להשגתי ההבנה הזאת לא מתורגמת למעשים.

נכון, בגלל האסימטריה המובנית אנחנו בעמדת מוצא נחותה, והאינסטינקט - כן, ההוא מקודם - האנושי הבסיסי הוא לחוש סימפטיה כלפי הצד החלש. קשה להתמודד עם תמונות של פצועים והרוגים. קשה לא לחוש אמפטיה כלפי ציבור שחי שנים על סיפו של משבר הומניטרי, בתנאי תברואה עלובים ושזוכה לכמה שעות של חשמל ביממה. אתה צודק גם בכך שגם לזכות בכלל בתשומת ליבו של הקהל ברמה של ירידה לפרטים זה קשה. מה לעשות? החיים קשים.

ולהתמודד עם טילים מסוגים שונים זה קל? להגן על טנקים הגנה אקטיבית מטילי נ"ט זה עניין של מה בכך? לגלות מנהרות זה פשוט? להשיג מידע מודיעיני על סוריה ועל החמאס זה משחק ילדים? לגנוב את ארכיון הגרעין מלב טהרן זה שום כלום? לשמור את הטרור ברמה נסבלת זה טריוויאלי? לבנות ולתחזק אל אחד מחילות האויר הטובים בעולם זה שטויות? איך היינו מגיבים אם אחרי איזו מלחמה קטנה סא"ל מגולני היה אומר "ניצחו אותנו בנוק-אאוט"? ולמה אנחנו מקבלים הכרזה דומה מפי סא"ל קורניקוס בלי לדרוש את ראשו ואת ראשו של דו"צ? זה הקרב שלך, סא"ל קורניקוס, ואם חטפת נוק אאוט צריך למצוא מתאגרף אחר שיעשה את העבודה בשבילנו.

העימות הנוכחי היה ידוע מראש. לצה"ל היה די זמן לחשוב, לתכנן ולהיערך. גם לדו"צ היה. אני לא מומחה לכלום, ובטח שלא לעיתונאות והסברה, אבל אני בטוח שאם היו מציעים לעיתונאים זרים מבט מקרוב על הצד שלנו (איזה סודות צבאיים נוראים היו מתגלים אם בחלק מעמדות הצלפים היו עיתונאים זרים?), ואם היו מנגישים עבורם בזמן קרוב לזמן אמת סרטי ירי כפי שהם משתקפים מהטלסקופ של הצלף, ואם היו עורכים לעתים קרובות מסיבות (סליחה על המילה הגרועה הזאת בהקשר הנוכחי) עיתונאים שבהן היו מראים איך מיישמים את המדיניות של "מינימום הרוגים"‏1 הלכה למעשה - ובכן, חלק מזה היה מגיע "למהדורות החדשות המרכזיות" ולעמודים הראשונים בעיתון. ובכלל, נניח שכל מה שאני אומר הוא הבל הבלים, כמה מאמץ נדרש כדי שהסרטון הקטנטן ההוא של איש החמאס יועלה לאתר של דו"צ או של משרד החוץ כך שיהיה קל לקשר אליו כמשקל נגד קטן לאלפי סרטונים של החמאס שמתרוצצים בפייסבוק? 10 דקות עבודה ושני מגה של שטח דיסק? הרי ברור שלהזיק הוא לא יזיק, אז על מה אנחנו מדברים?

אם יותר לי לצטט את עצמי מתגובה 639398 "מדובר בחובבנות על גבול הרשלנות, מדובר בתבוסתנות חסרת יסוד, ברפיון ידיים, בפאטליזם לא מוצדק, במשיכת כתפיים וגַַַנַּחַת כרונית כתחליף להתמודדות, במחדל מתמשך לאורך שנים. מדובר בפער בלתי נתפס בין ההכרה התיאורטית בחשיבות העניין לבין המשאבים ה(בלתי) מוקצים לו‏2, ומדובר במפלות שאנחנו סופגים בהתאם." ועכשיו אפשר לסגור את המעגל עם הפתיח (היי, זה נותן נקודות בפסיכומטרי): כל תבוסה כזאת מצטרפת למצע הטיית האישוש והופכת את הקרב הבא לקשה יותר. המסקנה היא לא להרים ידיים אלא להיפך: להתייחס לנושא כאל בעיה קשה וקריטית ולהקצות את המשאבים הנדרשים לטיפול בה, ממש כאילו היה מדובר בעפיפוני תבערה בלתי נראים בעלי הנעה סילונית.
____________
1- לציניקנים הגדולים יותר ממני: לא חייבים להראות הכל. במלחמה כמו במלחמה.
2- כן, פונז, אני מודע לכך. זה שורש הבעיה.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699483
תתפלא, אבל קיים מרחב מפריד בין הפסיכופטים, אנטישמים, איסלמיסטים וכו' לבין העמדה שמדיניות ישראל ב51 השנים האחרונות בעייתית מאוד ולוקה באי מוסריות כשם שקיים מרחב מפריד בין אותה עמדה לעמדה המטהרת כל שרץ כ"אילוץ בטחוני" (כמו שהוצדקו משטר האפרטהייד בדרא"פ, הדיכוי באלג'יריה, מרחבי מחייה למיניהם והשלטת משטרים קומוניסטים במזרח אירופה לרווחת ברה"מ) ורואה במצב הישראלי בעיה תדמיתית בלבד שאותה תפתור hasbara נכונה שממילא תשכנע רק את המשוכנעים (אוונגליסטים ויהודים "חמים" למיניהם). לעומת זאת, המרחב בין העמדה האחרונה לעמדת "אלוהים הבטיח לנו", המן ועמלק וכו' כבר מזמן היטשטש ונעלם.
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699492
ההצעות שלך מאוד הגיוניות, הבעיה היא ששימוש בהגיון במתקפת התעמולה האנטי ישראלית הארסית שמתרחשת עכשיו דומה לשימוש בסכין בקרב יריות. יש כאן משהו מאורגן ואפל שאנחנו לא מבינים. אם ישראל מתמודדת איתה (ואני מקווה שהיא כן), יתכן מאוד שלעולם לא נדע על מה שקרה מאחורי הקלעים.

ונטפוק קטן - בכל פעם ש"מקצים את המשאבים הנדרשים" להסברה זה נגמר במקורבים שטסים לחו"ל להתראיין באנגלית זחוחה ועילגת תוך כדי חוסר הבנה מוחלט של המקום הזמן. האם אתה בטוח זה עדיף על חוסר מעש?
איפה לעזאזל ה HASBARA של ארז כשצריך אותה 699519
אם בחלק מעמדות הצלפים היו עיתונאים הם היו רואים חיילים מאומנים עם נשק משוכלל יורים על מפגינים לא חמושים כשגבול חוצץ בין הצדדים. אני מבין שמסיבה מסוימת במקומות מסוימים ההשתייכות המפלגתית של אותם הרוגים הופך אותם לבני מוות ללא משפט, אבל נראה לי שקצת קשה לעיתונאים שנמצא בעמדת צלפים לזהות באופן מובהק כל כך את ההשתייכות המפלגתית של המפגינים ללא הרבה הטיה מוקדמת.

הבעיה העקרונית של ההסברה הישראלית היא שקשה להסביר עוולה מתמשכת. אפשר לשקר לחלק מהאנשים חלק מהזמן, אבל בסוף השקר מתגלה, וכשהשקר מתגלה האמינות מתערערת.
suicide by soldier 699472
בנוסף ל-‏50 ההרוגים האלה, ועוד כ-‏10 אחרים, צריך לזכור שנכון ל-‏15/5 יש גם מעל 2770 נפגעים פלסטינאים.
suicide by soldier 699473
כמה מהם אנשי חמס? רק הבן של הנייה?
suicide by soldier 699479
אם כבר מדייקים, מלבד אותם 50 היו גם שלושה מהג'יהאד האיסלמי לדברי אותו אל ברדאוויל. ו"נפגעים" הוא מושג רחב מאד (ע"ע "נפגעי חרדה" בדיווחים שלנו על כל אדם היסטרי שמקבל כדור הרגעה לפני ששולחים אותו הביתה).
suicide by soldier 699484
לפי אותם נתונים (ממשרד הבריאות הפלסטיני), כ-‏2,770 נפצעו בסך הכל, יותר מ-‏1,350 מהם מאש חיה. לא ראיתי ערעור על המספרים הללו מהצד הישראלי ונראה שכולם מקבלים אותם.

הניחוש שלי הוא שיש לא מעט מקרים של ירי לרגליים ובמקרים ספורים (בפרט כשיש כל כך הרבה אנשים כמו ביום שני) ירי לכיוון הרגליים פוגע בטעות בחלקי גוף אחרים.
suicide by soldier 699447
פעילי חמאס או לא פעילי חמאס, הם לא היו חמושים. לא חפים מפשע אבל כן טבח.
suicide by soldier 699448
דוגמה ל"לא חמושים".
suicide by soldier 699452
חוליה של 8 מחבלים שכתוצאה ממנה נהרגים יותר מ60 איש כולל תינוקת. מזלם של החרדים שבהפגנות שלהם שבהם הם יורקים, מקללים ומרביצים לשוטרים מצבם שונה. אבל ידוע שדמם של יהודים סמוק יותר.
suicide by soldier 699455
כל מה שכתבת אחרי המילה הרביעית זה איש קש.
suicide by soldier 699450
וגם - אני אשמח לשמוע מה לדעתך היה קורה אם אלף לא חמושים היו חותכים את הגדר ומתחילים לרוץ‏1 לכייון היישובים והקיבוצים הקרובים, והערכתך למספרי ההרוגים כתוצאה מכך, משני הצדדים.

1 אולי עם איזה עשרה-עשרים חמושים ביניהם, להוספת פלפל וענין לסיטואציה.
suicide by soldier 699451
ב-‏1971 המצרים הפילו סטרטוקרוזר של חיה"א שטס במרחק 22 ק"מ ממזרח לתעלה. הפלת מטוס הסטרטוקרוזר בסיני [ויקיפדיה].
suicide by soldier 699498
לא הבנתי למה אתה חותר באזכור הזה.
Stratocaster or Les Paul 699504
תודה, חששתי שזה רק אני.
suicide by soldier 699453
ומה היה קורה אם לסבתא היו גלגלים והיא בכל זאת הייתה מחליטה לנסוע באוטובוס.

יעיל פשוט להכריז במאגפון בערבית שמותר להם להפגין מעבר לגדר ומי שמנסה לחצות אותה עושה זאת על אחריותו.
suicide by soldier 699456
עד כמה שהבנתי, ההצעה האחרונה שלך בוצעה, אם בכח ואם בפועל. לא עזר. ואז עשו בדיוק מה שאתה רומז עליו, וזה על אחריותם, אז על מה אתה מלין?
(הבה לא ניתמם, כשהיו עושים את זה ואז הם היו עוברים, ואז באמת היו הורגים מאות כי כבר אין ברירה, לא היית אומר שזה באחריותם, אלא זועק מרה וקורא לזה טבח. וגם אני. אז איזה מזל שנמנע הטבח הזה, הלא כן?)
suicide by soldier 699488
כמו שמישהו כתב:
"חמאס טרוריסטים שקרנים שאין להאמין למילה שלהם, אבל ראיתם איך אפילו הם הודו ש-‏50 מההרוגים הם אנשיהם?
זה ה״אין אלוהים אבל הוא הבטיח לנו את הארץ״ המעודכן?
אפולוגטיקה ציונית, מסייעת בהשקטת ייסורי מצפון והפחתת דיסוננסים קוגניטיביים Since 1880"

שבועות שמח ורמאדן כרים.
suicide by soldier 699518
דובר צה"ל: "אם כדי לנצח בדעת הקהל צריך לשקר, עדיף לומר את האמת ולהפסיד"

(האם בשבוע הבא מנכ"ל דובק יסביר ש"אם כדי להרוויח כסף צריך לסכן את בריאות הציבור עדיף לשמור על בריאות הציבור ולהפסיד כסף"? תודעה עצמית? קשר למציאות? מראה?)
suicide by soldier 699520
קפקא קם לתחיה, בא לבקר בשטחי ארץ ישראל, אלה שלנו ואלה גם כן, ראה מה קורה כאן וביצע התאבדות.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699385
אין זה דבר ראוי לשבח לבקר את אלו המבטאים עמדת מיעוט נרדף. יחד עם זאת, אני חש שעמדתך מבטאת ראייה כל כך חד-צדדית של המציאות שגם אני ושכמותי לא יכולים להסכים איתה (וראה תגובתו של השוטה).
נראה לי שאתה עושה שימוש מרחיב מאד במושג "חפים מפשע". גם מי שאינם חפים מפשע לגמרי, הם בהכרח בני מוות. אתה מוכן לתאר כחפים מפשע גם את מאות אלפי היהודים המצביעים למפלגות הימין וליחד את התואר פושעים, רק לנתניהו ודרעי ומעגל הנוכלים והמושחתים המקיף אותם?
אני קורא לך להסיט מבטך לשנייה ולנסות לזהות את המטרה הפוליטית של ההפגנות/התפרעויות. הרי החמאס הגדיר במפורש את היעדים. האם פריצת הגדר והצטופפות כצאן לטבח 100 מ'בתוך שטח ישראל, היא תחילתה של השיבה? איך כמה עשרות הרוגים שדמם על ידיהם של ראשי החמאס, לא פחות מאשר על ידי של ליברמן, בנט ומצביעיהם, מקדמים את השיבה? איך שריפת המתקנים והצנרת של מעברי הגבול משרתת את השיבה?
הרי ברור לחלוטין שמטרת ההתפרעויות היא שבירת הסגר הישראלי על הרצועה. המטרה היא לשחרר את החמאס מעול הפיקוח הישראלי על הגבולות. וגם אתה יודע בלבך, מה יהיו הדברים הראשונים שיעברו דרך מעברי הגבול המשוחררים של החמאס. לא יהיו אלו דברים שיקדמו את השיבה. לכל היותר הם ישרתו את הג'יהאד האיסלמי של שיבת הח'ליפות.
אין זה דבר ראוי לשבח לשבת על הגדר. אבל כאשר מצד אחד אנשי הנקמה השריפה ותג המחיר, המנוולים ע"פ הצהרתם הם, מכוונים את רובי הצלפים/מחסלים של צה"ל ומן הצד השני מקריבים עשרות "חפים מפשע" על מזבח פריצת הכיתור הישראלי, אך ורק כדי להכניס עוד נשק ואמצעי השמדה לרצועה, אין לנו מקום אחר לעמוד בו אלא על הגדר.
גם אם ה"צד" שלך מעורר חלחלה ותיעוב, אין זה הופך את הצד השני לשמן זית זך.
אי אפשר שלא להתחיל בכך, שההצגה הזאת של דור שני, שלישי ורביעי לשיבה, היא אות מובהק לצדקנות, לצביעות ולרמייה העצמית של העולם הערבי.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699386
תודה על ההרצאה המרתקת. אתה זה שרואה את המצב באופן חד צדדי. אתה מתעלם מכך שהבסיס למה שקורה הוא המשבר ההומניטרי ברצועה שישראל לא נוקפת אצבע לשנותו (למה לה? שנתניהו יאבד תמיכה כמו שכמעט קרה בהסכם האו"ם עם הפליטים?), שיש התעלמות מוחלטת מבקשת הצד השני להפסקת אש ושהממשלה מתחבאת מאחורי הגב של הצבא ועוד נוח לה להאשים את אבו-מאזן. אין ספק שנתניהו ניצח.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699388
איך הניתוח הזה מאשש את הקביעה הנחרצת שלך שרוב ההרוגים היו חפים מפשע?
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699389
אגב, בלי קשר ישיר לשאלה, אחת התופעות המגעילות ביותר של הזמן האחרון היו החגיגות אתמול בכיכר רבין. מגעילות? אולי "מעוררות חלחלה" מתאר את המצב טוב יותר, כי זאת הוכחה נוספת לזילות חיי הפלשתינאים (ולדעתי קיים סיכוי גבוה שגם היא תרמה למספר ההרוגים הגדול). ואם כבר חגיגות, יכלו באותה הזדמנות לחגוג גם את שחרורו של גיבור ישראל.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699391
אכן. מי שאמר הכיבוש משחית צדק לאורך כל הדרך.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699395
די נו. אל תבכה. קשה לי לראות את דמעותיך על רצח תמימים שטיילו להם סמוך לגדר הטובה.

כל פעם מחדש - הישראלי הטיפש בוכה כשאוייביו מתים.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699397
תנוח דעתך. על כל ישראלי טיפש כמוני יש כמה עשרות ישראלים חכמים כמוך שקופצים לבריכה.
____________
מאחר והאייל המודרני סובל במידה לא מבוטלת מתופעת תיבת תהודה [ויקיפדיה] אני מנסה לשכנע את עצמי שהודעות כמו אלה שאתה משגר לאייל תורמות משהו. לצערי ההצלחה שלי בשכנוע עצמי אינה גדולה יותר מההצלחה בשכנוע אחרים.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699408
דעתי נחה מהיום בו הבנתי את הבעיה הנפשית של השמאל הישראלי.

האל הטוב חנן אותי בבינה היתרה הזאת אי שם בשנות התשעים בעת אוטובוסים התפוצצו ושסעו את בשר ילדנו ;
הם חילקו סוכריות ופנטזו על בתולות.
בשמאל הביטו השמיימה ומלמלו 'קורבנות השלום'
ואנחנו לפני שקפצנו לבריכה אמרנו - איך הצבענו לרבין אינעל העולם. איך הצלחתם לעבוד עלינו.איך מכרתם לנו לוקשים. איך ?

-------------

אתה רשאי להמשיך ולשיר את -
על גדרות עזה ורפיח שם ישבנו גם בכינו
בזכרנו את שגרירות ארצות-הברית בציון.
על ערבים בתוכה שרצו לפרוץ את גדרותיה
תלינו כינורותינו ואת דמיונותינו
כי שם שאלונו שובינו דברי שיר
ותוללנו שמחה שירו לנו משיר ציון
איך נשיר את שיר ה' על אדמת הכיבוש
אם אשכחך ירושלים - בטוח שאשכח
אם לא אעלה את ירושלים על ראש שמחת זקנתי.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699402
הסייפא שלך היא השוואה לא ראויה לדעתי.
החגיגות היו של אירוע לא פוליטי בעליל (ומתוכנן מראש), ולא של אירוע פוליטי בעייתי מוסרית בעליל.
השאלה האם לבטל את האירוע המתוכנן מראש היא שאלה ראויה יותר, אבל אני לא בטוח שהתשובה האוטומטית היא כן. אני יכול להעלות נימוקים לכאן ולכאן.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699404
אני לא מסכים אתך. אני מפציר בך לעשות את האבחנה בין ההמון שחגג בירושליים ובת''א את זכיית נטע באירוויזיון לבין המון קיצוני הימין, מחלקי הסוכריות, המניף דגלים ומשתטח על הר הבית וקורא לשריפת שדות ולרצח ערבים חפים מפשע.
ההמון שחגג בכיכר מלכי ישראל (שחבל ששמה הוחלף), חגג את ניצחון ישראל באירוויזיון. הוא לא חגג את מותם של מתפרעים עזתים על הגדר, כמו שלא חגג את מותם של חפים מפשע בכיכר בפריז, או באריתריאה ובסודן או את טביעתם של פליטים בים התיכון שאף הם ממשיכים להתרחש.
אולי החגיגות הקצת בלתי הרמוניות בכיכרות ת''א וירושליים מייצגות איזושהי חזרה לימי תום נבערים שהיו במדינת ישראל בראשיתה. הציבור הישראלי מורכב ממגזרים וקבוצות המקיימות אינטראקציה ביניהן אבל למעשה מנותקות לחלוטין בהוויתן ובקיומן. הציבור הזה, לפחות בחלקו, רוצה להתעלם מקיומם של נתניהו, בנט, ליברמן, בן-גביר ושפטל ולחגוג דוקא את ניצחונה של נציגת מוזיקת המסיבות שלהן בתחרות זמר ביניבשתית ואיזוטרית.
כשאתה קורא על כמה נשים תמהוניות באיראן המצטיידות בזקן ושפם רק כדי לראות משחק כדורגל, אתה לא שואל אותן אם לא עדיף שיצטרפו להפגנות נגד משטר האייתולות.
אתה רשאי לתמוה על האדישות וההמנעות מפעילות בזירה הפוליטית הלאומית כאשר ממשלת נתניהו תוקעת חרב בזכויות האזרח של הישראלים. אתה לא צריך לגנות את ניסיונם של אחרים למצוא את הפינה שלהם בחיים באיראן היהודית.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699406
אף אחד לא טוען שהחגיגה היא שמחה לאיד על הטבח. כשחוגגים בזמן שעשרות מפגינים נהרגו ואלפים נפצעו זה חוסר רגישות. אם הפלסטינים היו חוגגים באופן לא קשור כאשר בישראל או במדינה מערבית היה פיגוע כבר היו מגנים אותם מקיר לקיר על אדישותם ושמחתם לאיד.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699410
אני לא חושב שמותר לנו לתת את המפתחות לחגיגות ולמסיבות שלנו בידי הפלשתינים משום סוג שהוא.
אפשר לצמצם עיניים כאשר בריטניה חוגגת את נישואיו של השלישי בתור למלכות שלהם עם דוגמנית הטלביזיה שלו, בזמן שפליטים שטים וטובעים בסירות רעועות בדרכם אל האי הבריטי/האי האירופי או לפחות נמקים ללא סוף במחנות מעצר/פליטים. ועדיין לא כדאי להפוך לצדקנים גדולים בעניין זה. מותר למשפחה פלשתינאית לחגוג נישואים גם בשעה שרקטות שלהם יורדות על אשקלון, בדיוק כפי שזה מותר בישראל. יש עניין של חוש מידה וטעם טוב, אבל לא צריך להיות צדקן הרבה.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699413
הפלסטינים דווקא חוגגים באופן כן קשור כאשר יש פיגוע בישראל, הלא כן?
זה אמנם סוג של חוסר רגישות, אבל לצערי, זה חוסר רגישות שנלמד עם הזמן כתגובה למציאות המקיפה אותנו, שלנו ושלהם. מי זוכר שפעם על כל פיגוע בתוככי המדינה שבו היה נהרג מישהו היו עושים יום של שירי זיכרון ברדיו, כשהיום, לא נעים להגיד, צריך מספר דו-ספרתי של הרוגים כדי שלוח השידורים יסטה ליותר משעתיים ממסלולו.
אז אולי זאת אטימות, אבל יש לה שורשים וסיבות קיומיות לא זניחות. מה עדיף, להיכנס למרה שחורה בכל פעם שמשהו קורה במדינה הזאת? זה מתכון מצוין לדיכאון ושיגעון, ואז באמת כדאי כבר לעבור לניו ג'רזי או ברלין או לוס אנג'לס. אני בכלל לא בטוח שזה פתרון טוב יותר.

וכן, זה שהחמאס השיג את מטרותיו (==מותם של עשרות פלסטינים) וצה"ל פחות (==כמה שפחות הרוגים, עדיף, ולו משיקולי תועלת בדעת הקהל העולמית), זאת אולי לא סיבה למסיבה, אבל גם קצת פחות סיבה לביטול מסיבה.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699414
סליחה, אתה מדבר על מדינה שיש לה צבא או צבא שיש לו מדינה?
במקרה ובתזמון המדוייק הזה אסור בשום אופן להפיל את האחריות על צה"ל. מי קבע שכמה שפחות הרוגים ערבים זה יעד של צה"ל? אתה? אולי היעדים של צה"ל היו להגן על שלמות הגדר ושאף חייל של צה"ל לא יפגע?
אם אתה מחפש אחראים לך לשר הביטחון ולשר החינוך ולמצביעיהם. כאשר מישהו הקליט נהג מפגר מריע לצלף שמוריד ערבי (שעד היום איני יודע אם נהרג או רק נפצע) כאילו המדובר בפארק שעשועים ובדוכן לקליעה בברווזי גומי, זה היה התזמון שבחר המחנך הראשי של מדינת ישראל לגבות את צה"ל. במקום להבהיר שצה"ל אינו צוהל כאשר ערבי כלשהו מת ובמקום לקנוס את הנהג הבבון ולנזוף במפקד על החינגה שהיתה באיזור הצלף, שר החינוך הפייטר שלנו התעקש לגבות את צה"ל ולא להפטיר אף מילה על התנהגות ראוייה לבני אדם פן יפגע בכמה וכמה ממצביעיו. זה לא נשמע כמו הוראה מדינית לנסות להמנע מטבח. גם לא הצבת צלפים והצגת הוראות פתיחה באש חד משמעיות.
אם הצבא מקבל מסרים סותרים מלמעלה (רוה"מ, שרהב"ט, הרמטכ"ל,שר החינוך ושר הגזענות סמוטריץ') זה שוב לא באשמת צה"ל.
טל''ח 699415
צ''ל ''ואי הצגת הוראות פתיחה באש חד משמעיות''.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699424
שטויות. אף אחד לא מצפה מהפלסטינים שלא יחגגו באופן לא קשור כשבישראל או במדינה מערבית קורה אסון. אולי מצפים מהם לא לחגוג את האסון עצמו (לחלק סוכריות לאחר פיגועי ה 11 בספטמבר למשל, כפי שאכן קרה, או בעקבות פיגוע התאבדות מוצלח במיוחד) - אבל האמת היא שגם הציפיה הזאת כבר מזמן לא קיימת. כבר לא מצפים מהם לכלום
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699438
אני מכיר לפחות אחד שכן - אני.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699390
הוא לא. הוא מוסיף רקע נוסף. כשלצבא יש מדיניות פתיחה באש בעייתית והאירוע מצטבר למקרים של השבועות הקודמים (למשל זה) זה אומר דרשני.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699394
אמנם אין לי טלויזיה (במובן שאינני מחובר לכבלים או עידן) אבל קיבלתי קישור לכתבה בחדשות רשת על המצב בתוך הרצועה. לקראת סופה מופיע אלוף מיל. טל רוסו שאומר שיש קשר הדוק בין המהומות והיאוש והמצב הכלכלי הגרוע של העזתים.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699400
אני מודה לך על האיפוק ואעיז למתוח את סבלנותך עוד מעט.
אתה מתעלם מכך שנתניהו וליברמן עומדים כחומה בצורה (בינתיים) מול האלקטורט צמא הדם ו''שורף השדות'' שלהם וממשיכים להזרים מים, מזון, חשמל ואף כסף לרצועה. מי שעושים הכל כדי לפגוע בזרם הזה הם אנשי החמאס אשר תחילה משקיעים בעיקר בחפירת מנהרות קרב ואח''כ שורפים את המסופים וממוטטים את מעברי הגבול.
אני חסכתי ממך את ההסבר ברחל בתך הקטנה ואתה ניצלת זאת כדי לא להבין.
אני אומר לך שהחמאס (בשת''פ אופייני עם צווחני התג מחיר) מנסה ביודעין להביא למשבר הומאניטרי ברצועה, כאשר הריסון היחיד שחל עליו הוא הצורך להסתתר כך שאי אפשר יהיה לזהות בקלות שהוא האחראי למשבר. מטרתו של החמאס, של ההתפרעויות ושל ההרוגים, היא להביא לפריצת המצור הישראלי על הרצועה בעזרת יצירת ''מסוף גבול'' חדש עם טורקיה או אירופה, משוחרר מפיקוח ישראלי, שישמש להזרמת העזרה ההומאניטרית לרצועה.
אני מבקש ממך בכל לשון של בקשה, לא להפוך עצמך לכלי שרת של המדיניות הזאת. במקום זאת, אתה מוזמן בהחלט לפרט, היכן ומתי, חסם ליברמן, ע''פ מדינייותו המוצהרת בפומבי, עזרה הומאניטרית לרצועה.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699403
ממש מגיע לנתניהו וליברמן פרס נובל לשלום על כך שאינם מרעיבים ומצמיאים את תושבי הרצועה. הם מנוולים אבל לא טיפשים. במסגרת השיחדש המאפיין את הדיבור על המצב ברצועה שלל ליברמן את עובדת המשבר ההומניטרי. אין לי שום רצון להגן על התנהגות החמאס אבל לא ייתכן שישראל תתעלם מקריאה למה שיכול להביא להסדר שגם יתרום לביטחון ישובי עוטף עזה (התחייבות של החמאס לסיים את פעולות הטרור והאיבה) וגם יביא לרצועה יכולת קיום שלא תלויה באספקה ישראלית (נמל ופתיחה חופשית של המעברים).
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699405
למה זה חשוב לך שהאספקה ההומאניטרית לעזה תגיע לשם שלא בפיקוחה של ישראל או מצריים? הרי ישראל על אף כל ההצהרות, אינה מונעת העברת אספקה לא צבאית לרצועה? אפילו העברת מלט לא הופסקה.
האם מה שחשוב הוא האספקה ההומאניטרית או מי מפקח עליה? עצם העובדה שהפיקוח מפריע לעזתים אינה מהווה נימוק מספיק לביטולו.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699407
עובדה שעם כל האספקה עדיין קיים משבר וגם אנשי ביטחון מזהירים שהרצועה על סף קריסה. הצלת הרצועה היא אינטרס ישראלי לא פחות מעניין הומני.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699409
עזה היא לשכת סעד אחת גדולה מ-‏49 ועד היום ובכך אין חדש. האם העובדה שהאסירים מתפרעים ומציתים את המזרונים מחייבת את הרשויות בחוץ לספק להם מזרונים חדשים ולהיענות לכל דרישותיהם?
אני הייתי שמח, אם במקביל לפריסת צלפים במסורת הקומסומול על הגדרות, ישראל היתה מקיימת גם מטסים של הצנחת מזון וממתקים על הרצועה לרגל הרמאדאן. הייתי רוצה שעפיפוני התבערה שלהם היו נענים ע"י בלונים שלנו שישאו כדורי רגל וצעצועים לילדי הרצועה. זהו ויכוח שיש לי עם הפסיכופתים שלנו. זה לא מתיר לי להפוך כלי שרת של הפסיכופתים שלהם.
ארז ידידי (אני מקווה שלא מפריע לך), יש הרבה לומר, על המחדלוהבטלנות של הממשלה הזו למצוא נתיבים לדו-קיום עם הרצועה או אפילו דו-שיח (מדוע הדו-שיח עם תושבי הרצועה צריך להיות מנוהל ע"י דו"צ ולא ע"י גורם שלטוני אזרחי?). אבל אי אפשר להסתפק בכל מיני רמזים והצעות מתחת לשולחן של גורמים עלומים בחמאס. כל עוד המדיניות הרשמית שלהם, הנישאת בכל נאום רשמי שלהם, היא ג'יהאד ומלחמת השמד במדינת ישראל ללא כל הסתרה, קשה מאד לבוא בטענות לממשלת ישראל. יופיעו דוברי החמאס ויציעו לקיים מו"מ ישיר עם ישראל על הודנא או על הפסקת אש או על מה שהם רוצים ואז הכדור יהיה בידי הממשלה הישראלית.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699411
ישראל צריכה ליזום ולא רק להגיב בעניין זה. אם יש ''בכל מיני רמזים והצעות מתחת לשולחן'' כלשונך, ישראל צריכה לבחון אותם ולא לחכות שהחמאס יכריז בריש גליי על התנערות ממצעו הרשמי, מתועב ככל שיהיה. זה לא חתירה להסדר שלום שבו אכן הצד הטרוריסטי צריך להכריז על שינוי דרכו אלא פתרון בשטח לבעיה שקשורה גם לישראל.
כמרים, רבנים ושירת הללויה 699412
אני מסכים.
טל''ח 699398
מצטער על הטעות ומקווה שאינה טעות פרוידיאנית.
צ''ל ''גם מי שאינם חפים מפשע לגמרי, אינם בהכרח בני מוות''.
הדתה שמדתה 699454
עכשיו נפגעו רגשות הדתיים בגלל מערכון התפילין בארץ נהדרת.

כמו שמישהו כתב:

מותר לקרוא להומואים "בהמות".
מותר לכנות את החילונים "עגלה ריקה".
מותר להדיר נשים ולשלוח אותן לשבת בחלק האחורי של האוטובוס.
מותר להשפיל יוצאי אתיופיה ועולים מרוסיה בשם ההלכה.
מותר להתייחס לגויים ולערבים כבני אדם סוג ב'.
אבל שלא תעזו לעשות צחוק מהתפילין ולפגוע ברגשות הדתיים.
הדתה שמדתה 699457
למי שלא ראה - אמנם לא לגמרי בטוב טעם, אבל אותי הצחיק הקטע עם ההפרדה המגדרית לעידוד הקהילה הלהט"בית.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים