שוקולד 571361
התלבטתי בין סושי, סטייק ושוקולד. סטייק אני אוהב מילדות, ועדיין מדמיין את הטעם שלו, אבל מאחר ועברו יותר מ-‏20 שנה מאז הצתמחנתי, קשה לי להעריך אם אכן הייתי נהנה מאכילה בלתי פוסקת שלו. סושי טוב הוא הדבר שכיום אני יכול לאכול בכמויות גדולות יותר מכל אוכל אחר, אבל היתה לי שנה בה לא הייתי מסוגל להתקרב לסושי, ובכלל, זו אהבה חדשה, שטרם קיבלת את האמון רב השנים שיש לי באהבה המתמדת, שוקולד. ועכשיו צריך לבוא משפט המתאר את האהבה וההיסטוריה שלי עם שוקולד. אבל השמש זורחת, הציפורים מצייצות ואדם לעמל יולד.
שוקולד 571410
לרגע חששתי שבגדת באהבתנו המשותפת. בהזדמנות זאת אני רוצה להודות לך על ההמלצה על שוקולד טראפלס, אכן טעים. עם זאת, חלבי, יצור הכלאיים המרגיז הזה שנקרא מריר-חלבי.
שכחתי להמליץ לך על מריר אחר, מריר במילוי מרציפן של ריטר ספורט, החפיסות המרובעות האלה. שוקולד יוצא דופן וטעים.

ועכשיו הפיצוץ, לא שוקולד אלא יין. בתור קונוסרית ותיקה הבזה לחירטוטים לעולם אינני קונה יין שמחירו מעל 25 שקל. אני ממליצה בהתלהבות על יין לבן חצי יבש של רובין. המחיר - 14 שקלים.
(הבעיה עם הינות הזולים היא שהם לא עקביים מבציר לבציר. הבקבוק שכרגע לצדי הוא עם תווית "כשר לפסח")
שוקולד 571415
תודה על ההמלצות. אני טיפוס יותר של אדום יבש, אבל אנסה למצוא את רובין, למרות שלא נראה לי שבמקומות בהם אני בד''כ קונה ישנם יינות במחירים כאלו.
שוקולד 575295
רציתי לעדכן אותך שקניתי שוב את היין הלבן החצי יבש של רובין ב-‏14.5 שקל והוא היה קצת יותר חומצי, אבל לא נורא, עם שפריץ סודה זה הולך.
אבל - לפני כמה זמן קניתי באותו מקום, בניגוד לצו מצפוני ולשכל הישר, יין לבן חצי יבש של ייקב לביא חברון. אין לי מילים לתאר את הגועל נפש, ירקתי כל עוד נפשי בי, טעם לוואי דוחה וחמיצות מבחילה, לא לבלוע ולא להקיא, דרעק כזה לא טעמתי מימיי. אני מחרימה אותם.
שוקולד 575305
אני מניח שהמשפט האחרון שלך היה בחירה מודעת להסתבך עם החוק, נכון?
נבוא לבקר...
שוקולד 575307
:-) מודעת
שוקולד 575308
(המשפטנית חובבת הדיוקים הקטנה שבתוכי לא מתאפקת ולכן-)
להחרים מותר, לקרוא לאחרים להחרים - אסור. ובכל מקרה, החוק קובע שמדובר בעבירה פלילית אלא בעוולה אזרחית בלבד. מאסר לא יהיה כאן.
שוקולד 575416
אגב, לו היא הייתה כותבת את זה שלשום לא הייתה לה בעיה בכל מקרה, נכון?
שוקולד 575419
השופט בדימוס הרן פינשטיין חולק עליך.
שוקולד 575421
אני לא מבין את החוק הזה. מתוך סעיף 500 של חוק העונשין:

500. הקושר קשר עם חברו לאחת המטרות האלה, דינו – מאסר שנתיים:

...

(5) להזיק לאדם במשלח ידו או במקצועו;

נראה לי שהסעיף הזה אמור לספק סוף סוף את התחמושת הדרושה למלחמה בתשקורת. כידוע ידיעות ומעריב זוממים לא מעט אחד נגד השני (ונגד "ישראל היום"). האם השופט בדימוס יכול להגיש תלונה גם נגדם?
שוקולד 575433
הוא לא חולק עלי. הוא מתבסס על חוק העונשין, אני התייחסתי ל"הצעת חוק למניעת פגיעה בישראל באמצעות חרם התשע"א-‏2011"‏1 שהתקבלה בכנסת שלשום.

אלון זאנפנט דה לה פטרייה 575438
בחוק זה, "חרם על מדינת ישראל" – הימנעות במתכוון מקשר כלכלי, תרבותי או אקדמי עם
אדם או עם גורם אחר, רק מחמת זיקתו למדינת ישראל, מוסד ממוסדותיה או אזור הנמצא
בשליטתה, שיש בה כדי לפגוע בו פגיעה כלכלית, תרבותית או אקדמית"

מה פירוש "זיקה למדינת ישראל"? יש משהו שאין לו זיקה למדינת ישראל?

חשבתי שהכנתי לי אליבי טוב כי אמת דיברתי והיין של יקב לביא חברון הוא באמת מזופת ואני באמת ממליצה לחבריי לא לקנות אותו, אבל הוא מיוצר ב"מדינת ישראל" ואני עצמי אזרחית ישראל ואי אפשר להכחיש שיש זיקה.

ככה מנסחים חוקים קנטרניים שממילא שום שופט לא ירשיע לפיהם ומטרתם רק להפחיד ולהטריד בתביעות.

אבל אחלה, אפשר להסתכל על זה גם מהצד שני, כל שטות כזאת מקרבת אותנו לז'ור דה ז'ואה.
אלון זאנפנט דה לה פטרייה 575441
גם אני לא מחרים את תנובה בגלל שהם ישראל/יו"ש, אלא בגלל שהם מפקיעי מחירים והסחורה שלהם זבל.
אלון זאנפנט דה לה פטרייה 575443
אז אין לך (וגם לג'וד) סיבה לדאוג. ודאי שמת לב למילה ''רק'' בלשון החוק.
אלון זאנפנט דה לה פטרייה 575444
אין דבר כזה ''רק זיקה לישראל'', ולכן החוק חסר טעם ולא כולל בתוכו כלום. אם אני מחרימה מוצרים מהשטחים זה לא בגלל ''זיקה לישראל'', זה בגלל שהם יושבים על אדמה שנגזלה ממישהו וחוש הצדק שלי מתקומם נגד זה, למשל.

מצד שני אתה יכול לומר ש''זיקה'' פירושה התנגדות לכל דבר שמותר על פי חוקי ישראל ואז חוק החרם הוא באמת חסר תקדים וזה סבבה, הימין המפוטם קורס תחת משמניו.
אלון זאנפנט דה לה פטרייה 575446
אגב אוף טופיק, מישהו ראה אתמול בערוץ 8 את הפרק בסדרה של לואי תרו על משפחת פלפס?
זאת משפחה סופר דתית עם איזה וריאציה משלה על הנצרות, הם מאמינים שכל בני האדם חוטאים לכן הם מפגינים הפגנות בוז בלוויות של חיילים אמריקאיים, וחוגגים אסונות טבע כמו הצונאמי כי זה מגיע לחוטאים.

כל הפלפסים האלה הם חכמים, יפים, חזקים, (הם גם דומים זה לזה כי רובם צאצאים של המייסד) ומדברים בכוח שכנוע שאי אפשר להתמודד איתו, כי הכל מבוסס באופן לוגי - על האמונה הדתית שלהם.

סוף סוף אב שכול לחייל אמריקאי שהם הפגינו בהלווייתו תבע אותם והם התחילו להסתבך. בפרק אתמול אחת הנשים הצעירות אמרה שהם בקרוב יהיה עליהם לעזוב את אמריקה בגלל ההתנכלויות שהם צופים. לאן הם יעקרו? לירושלים! יהיה ענק.
אלון זאנפנט דה לה פטרייה 575451
יש דבר כזה, ''רק'', והוא נתון לפרשנות משפטית. בדומה, התיקון לחוק המכונה ''חוק ועדות הקבלה'' אוסר על סירוב לקבל מועמד ''רק'' מטעמי מוצא, מין וכו'. אז את יכולה לטעון ''סירבתי לקבל אותו בגלל המבטא שלו ולא בגלל המוצא'', אבל ייתכן שיהיה לך קשה לשכנע את השופט.
מטומטמים 575449
אני לא דואג, מלכתחילה כל עניין החרמות לא מצא חן בעיני, עוד מחרם השחקנים על אריאל.
אבל מרגע שעבר החוק המטומטם הזה אני בדיכוטמיה, איני רוצה להחרים אף אחד, אבל אני חייב מוסרית לעצמי להתנגד לחוק. הפתרון שלי הוא להחרים את כל אלו שתמכו, בהצבעה או בהמנעות.
אני קורא להחרים את כל חברי הכנסת שלא התנגדו לחוק, אותם ואת בני ביתם.
מטומטמים 575453
ברור שהחוק מטומטם, אבל ''חייב מוסרית להתנגד'' נראה לי קצת אובר-קיל. כמו שג'וד ציינה קודם, אין סיכוי שתהיה משמעות אמיתית לקשקוש הזה.
מטומטמים 575463
אובר-קיל? כולה כמה תגובות מתלהמות במרשתת , באייל ובכמה בלוגים, בכל אופן במילואים הבאים שלי בשטחים אני בטח לא אחרים את המכולת המקומית.
מטומטמים 575476
החוק הזה הוא ההגדרה המילונית של אובר קיל מתלהם, הסכמנו כולם שאין לו משמעות משפטית וכל מהותו היא אובר קיל מתלהם.

(גודווין ב: הראשון שבשתמש בפועל 'להתלהם' הפסיד)
מטומטמים 575483
כולם זה את וידידיה?
ג. יש רק אחד.
מטומטמים 575485
מעניין. לא עולה לי כרגע דוגמה לשימוש בפועל הזה שלא בבניין התפעל. נראה שזה די נדיר.
מטומטמים 575490
'הלהים' עובד?

מישהו הלהים את האווירה, ואז אולי גם האווירה 'הולהמה'?
מטומטמים 575494
נראה שהולך, לפי לוח הפעלים מופיע בהתפעל ובהפעיל.
מטומטמים 575537
מלהם: פקה בהונגרית.
מטומטמים 575492
נערה הייתי וגם בגרתי ולא שמעתי את הפועל להתלהם, עד שיום אחד אמרתי: "באיזה רשות את מקלפת לי סטיקרים מהאוטו", והצרצרית ענתה מניה וביה: "מה את מתלהמת?" נוצח נוצחתי והסתלקתי בבושת פנים.
מטומטמים 575617
בדיוק אתמול מישהי מהעבודה הסבה את תשומת לבי לזה: לא רק שאין בבניינים אחרים, עושה רושם שאין גם שמות עצם בשורש הזה (חוץ ממה שנגזר מהפועל). שנינו גם הסכמנו שנראה שהפועל הזה צץ לו בעברית משום מקום לפני עשור-שניים, אבל בדיקה עכשיו באבן-שושן מעלה שהוא תנכי.
מטומטמים 575471
אוקי, שנינו חושבים שאין לחוק הזה משמעות בתוך כותלי בית המשפט (אף שאני לא בטוחה בהבנתי המשפטית), אבל יש להעברתו משמעות אחרת וזו כוונתו. מהי?
מטומטמים 575475
אני לא בטוח שהחוק חסר שניים, לא אתפלא אם יתחילו בסדרת תביעות אזרחיות נגד פעילי שמאל שיגמרו במכות של 50,000 ש"ח כל אחת.
מטומטמים 575477
אתה מתכוון מכות של 50,000 ש"ח לתובעים. נכון, יוגשו תביעות טרדניות, הן יפלו בבית משפט, אבל בכל תשתלט אווירת פחד ואף אחד לא יחרים שום דבר.

טעמתי שוב את יין הפיגולים מחברון, הוא מעולה :-/
מטומטמים 575486
אני לא יודע עד כמה את מכירה את בית המשפט מקרוב, אבל לא מזמן שמעתי שופטת מתנצלת בפני נאשם:
"אני מצטערת אבל ידי כבולות, עשרת אלפים ש"ח או עשרה חודשי מאסר בפועל" להומלס שסרב לדרישת פקחי העיריה לפרק אוהל על החוף.
מטומטמים 575510
הייתי ממנה אותה לראשות בית המשפט העליון.
מטומטמים 575513
מהקריאה השטחית שלי, יש לא מעט חורים בחוק הזה שיאפשרו לשופטים שונים להגיע למסקנות שונות. הבולט ביותר, לדעתי הלא מספיק בקיאה, זו המילה "רק" במשפט "רק מחמת זיקתו...". שיכולה מבחינה לשונית להיות מפורשת ככזו שתאפשר לרוב הפרסומים לפול מחוץ לתחום שהחוק חל עליו. זה לא אומר שזו הפרשנות המשפטית היחידה.
אגב, עתירה ראשונה נגד החוק הוגשה שלשום, עוד כמה בדרך.

למעוניינים: נוסח החוק כפי שפורסם בספר החוקים - http://www.nevo.co.il/law_word/law14/law-2304.pdf
מטומטמים 575565
אני חושב שאת צודקת. אם מישהו יקרא להטלת חרם על מוצרים בהתנחלויות מסויימות בגלל סיבות שקשורות להתנהלות מסויימת באותן התנחלויות אבל לאו דוקא בגלל הזיקה למדינת ישראל, שופט שאיננו מתנחל, יאלץ לדחות את התביעה -גם שופט מתנחל ישר יאלץ לדחות את התביעה.
מטומטמים 575574
דב חנין אומר "התבנית של החוק הזה לקויה אבל המטרה ברורה... מותר להחרים ערבים, מותר להחרים את תל אביב, רק דבר אחד אסור להחרים - התנחלויות".

אני לא מבינה איפה בנוסח החוק המעורפל טמונה המשמעות שמדובר בחרם גיאוגרפי, ואיפה טמונה המשמעות המיוחדת לשטחים. מישהו יכול להסביר?
מטומטמים 575575
רגע, האם יכול להיות שהניסוח "אזור הנמצא בשליטת ישראל" הוא כינוי לשטחים כי הם לא חלק מישראל גופא אלא רק נמצאים בשליטתה, והניסוח "אדם או גורם שיש להם זיקה למדינת ישראל" הוא כינוי למתנחלים כי הם לא יושבים בישראל ממש אלא רק יש להם זיקה?
הם מתנסחים כמו שמאלנים הימנים האלה.
מטומטמים 575650
המונח ''אזור הנמצא בשליטתה כולל את ישראל-גופא (שכמובן נמצאת בשליטת עצמה) וגם את יהודה ושומרון (וכאן באייל אפשר להתוכח אם הוא כולל גם את עזה כי ישראל שולטת במרשם התושבים שלה או לא). ההגדרה של ''אדם או גורם שיש להם זיקה'' וכו' היא עמומה בהרבה, ובפרשנות מרחיבה יכולה לכלול כמעט כל אדם או גורם שתבחרי בעולם (אם כי ברור שהמטרה היתה להכליל את המתנחלים ואת הארגונים והחברות הישראלים הפעילים בשטחים).
מטומטמים 575764
לא באמת חשבתי שאלקין התכוון לומר ששטחים בשליטת אינם ישראל גופא, אבל החוק כל כך מעורפל ששופט יכול לפרש את החוק גם ככה. אז איפה בנוסח נמצאת ההתייחסות לשטחים?
מטומטמים 575643
אני רואה שאף אחד לא יודע. תעלומה.
מטומטמים 575489
"...החוק כולל סעיף שלפיו חברה המסרבת לפעול בשטחים לא תוכל לקבל חוזים ממשלתיים. כלומר, חברות ישראליות, גם כאלה שבעלי המניות שלהם הם זרים, לא יוכלו להחליט שהן משקיעות רק במדינת ישראל ולא בשטחים. החשש הוא שחברות בינלאומיות יעדיפו לא להשקיע בישראל כלל וכלל, כדי לא להיכנס לתסבוכת." מלחמה כלכלית: כך יביס חרם הצרכנים העולמי את ישראל
מטומטמים 575535
קשה לי לנחש מה באמת קיוו יוזמי החוק שיקרה. מכיוון שאינני בלבניסט אניח שהם פשוט טיפשים. מה שכנראה קורה בפועל הוא שלארגוני השמאל/זכויות אדם/הקרן החדשה יש מתנה יקרה מפז שגם משיבה רוח רעננה במפרשיהם, וגם מחזקת את התמיכה בהם. אפילו הליגה נגד השמצה הצטרפה למחאה.
מטומטמים 575571
מתנה יקרה מפז שגם משיבה רוח רעננה במפרשים, כמו פיגוע לביבי.
מטומטמים 575589
הממ, לכן הוא טורח כל כך שבקנציות שלו יהיו הרבה פחות פיגועים ומלחמות מבקדנציות של רה''מים סמוכים לו. (בלי לפתוח פה, וגו')

(האנלוגיה מוצלחת, אגב)
מטומטמים 575597
אכן חסרים פיגועים, פה טרקטור שם קסאם, זה לא מספיק וההסתה בסכנת דעיכה, לכן ביבי מגייס את הסכם הפיוס חמאס-פאתח, או אירוע כמו משט פעילי השלום: "הם באים להרוג, הם באים עם חומרים כימיים". עליך זה עובד וכל הכבוד לו.

________

כמו שציטטת בשום שכל בעבר, הסיבה למיעוט הפיגועים היא גלעד שליט וביבי אכן טורח שיישאר בשבי.
רוזנבלום חוזר ובגדול 575598
"מעשה באדם שבמרתף ביתו התפגרה ממותה ענקית..."
רוזנבלום חוזר ובגדול 575600
:-) משל נהדר, השטחים הם פגר הממותה (המטפורית).
מטומטמים 575616
קרוב אבל לא מדויק. בניגוד לחוק, הפיגועים אינם מטומטמים כלל וכלל ולעיתים קרובות הם פשוט עובדים.
מטומטמים 575533
אזרחי ישראל יושבים על רצפת חדרם המרופד, צופים בחברי הכנסת שלהם מעבירים עוד ועוד חוקים אנטי דמוקרטיים. הם מחבקים את הברכיים, מתנדנדים קדימה אחורה וממלמלים לעצמם. סתם עוד חוק טפשי. זה לא רציני. אין משמעות אמיתית לחוק הזה. לא תהיה אכיפה. זה רק סמלי. עזוב אותך שטויות. אנחנו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון כן? כן! תמיד היינו ותמיד נהיה. דיקטטורה זה רק אצל ערבים. זה רק סמלי. זה לא רציני. לא באמת קרה פה משהו. לא מדובר בתהליך או במגמה. זה סתם רק עוד חוק אחד. זה לא רציני...
מטומטמים 575536
החוק הזה מזעזע ומסוכן למרות שהוא מטומטם. וחמור במיוחד יהיה, אם בית המשמט יעז לפסול אותו.
מטומטמים 575610
הצהרתו של קננגיסר

"אני מחרים מוצרים המיוצרים בהתנחלויות בגדה המערבית, וקורא לאחרים לנהוג כמותי"

מטומטמים 575612
דובי חוזר לארץ לקראת ספטמבר‏1? ברוך השב!

1 תחילת שנת הלימודים, כמובן.
מטומטמים 575651
משונה: לאורך הפוסט דובי לא מבדיל בין הגדה המערבית לבין הגולן (ואף מזכיר במפורש את יינות רמה"ג), אבל כשהוא בא לקרוא לחרם הוא מחרים רק את מוצרי ההתנחלויות בגדה. דובי, למה?
מטומטמים 575658
הבעיה הפלשתינית לא כרוכה בסורית.
מטומטמים 575661
לא, אבל דובי עצמו כורך יחד את מוצרי הגדה עם מוצרי הרמה.
מטומטמים 575761
כי אני רוצה להבהיר שאני חושב שהחוק צריך לאפשר חרם כנגד כל שטח ממדינת ישראל אם האזרח חפץ בכך, למרות שאני אישית מחרים רק את שטחי הגדה.
מטומטמים 575770
אאל''ט, החוק מאפשר לכל אזרח להחרים כל מה שעולה על דעתו. וגם הצעת החוק (המטופשת למדי, לטעמי) לא מונעת את זה.
מטומטמים 575822
אתה לא טועה שהחוק מאפשר לכל אזרח להחרים מה שהוא רוצה, אתה טועה בכך שמדובר בהצעת חוק. ההצעה התקבלה והפכה לחוק.
מטומטמים 575832
לדברי אלקין הוא טועה.
אני מנסה להבין כבר כמה ימים איפה בחוק ההתייחסות לשטחים, ואין איש יודע.

שמעתי שיחה בין אלקין לבין מישהו:
מישהו: חרם גיאוגרפי זה לא לגיטימי. אם מישהו יקרא לחרם נגד מפעלים שעובדים בשבת, תאסור על זה?
אלקין: לא.
מישהו: ואם מישהו יקרא לחרם נגד מפעלים שעושים ניסויים בחיות תאסור על זה?
אלקין לא.
מישהו: אבל חרם נגד מי שגר בהתנחלויות אתה אוסר.
אלקין: (מהנהן או משהו, לא זוכרת)
מטומטמים 575834
להחרים, גם לפי החוק, זו לא עוולה אזרחית, אפילו אם את מחרימה מוצר בגלל זיקתו לישראל, או לשטחים שבשליטת ישראל (אק"א - התנחלויות). החוק מתייחס ל*קריאה להחרמה*.
מטומטמים 575838
אני יודעת, אני מדברת על קריאה לחרם. את מתכוונת לומר שהמינוח "שטחים שבשליטת ישראל" הוא אכן לשון נקיה להתנחלויות?
כשהעליתי השערה כזאת עשיתי את זה בצחוק כי זו התנסחות נורא שמאלנית.
ואם שופט לא מעורה כל כך בז'רגון איך הוא יודע שתל אביב אינה בשליטת ישראל, או עזה?

אוקי, לפחות הבנתי איפה הקטץ'.
מטומטמים 575841
כן, "אזור הנמצא בשליטת ישראל" הוא לשון משפטית לשטחי יהודה ושומרון/הגדה.
מטומטמים 575844
וליתר דיוק, "אזור הנמצא בשליטת ישראל" הוא לא *רק* אזור יו"ש, אבל שטחי יו"ש הם לא *חלק ממדינת ישראל" (כי הם לא סופחו) ולכן נדרשו להגדרה רחבה יותר.
מטומטמים 575852
אם כך, האם החוק שומט את הקרקע תחת טענת "כיבוש קשקוש", תגובה 575437, של מועצת יש"ע?
מטומטמים 575856
אני לא יכולה, וגם לא ממש מעוניינת, להגן על הטענות של מועצת יש"ע (ש"י?). בטוחה שיש להם יועצים משפטיים ויועצי תדמית טובים ממני.
מטומטמים 575842
האם קריאה לחרם על תוצרת פלשתינית היא עברה?
מטומטמים 575848
א, גם קריאה לחרם על מוצר שיוצר בשטחים היא לא עבירה אלא עוולה (מדובר בחוק במישור האזרחי ולא הפלילי).
ב. ככל שאני מבינה את נוסח החוק, קריאה לחרם על תוצרת פלסטינית *ככזו* לא תהיה עוולה, אבל קריאה לחרם על תוצרת פלסטינית כי יוצרה בשטחים - כן, אבל צריך לקחת את התשובה הזו בערבון מוגבל.
מטומטמים 575851
מה בדבר קריאה בעד קניית מוצרים רק מחברות שנמצאות בתחומי הקו הירוק?
מטומטמים 575484
אתה לא רוצה להחרים אף אחד? בכלל? למה? לא היית מחרים יהלומי דמים? קפה שנוצר באמצעות ילדים-עבדים?
מטומטמים 575487
נכון, חשבתי רק על הנושא העכשווי, למעשה יש כמה יוצרים שאני מחרים.
להחרים יהלומים? אולי כשהייתי צעיר, בלילה, בשקט...
על תעשית הקפה אין לי מושג, אבל אני משער שכשלושת רבעי התוצרת העולמית מופקת בדרכים לא ראויות.
מטומטמים 575488
השאלה היא עקרונית לא ספציפית, אם היית יודע על מוצר שנוצר על ידי עבדים או על ידי ילדים, או שהרווחים על מכירתו משמשים לרצח עם או שלצורך ייצורו הורגים קרנפים... ויש לך מוצר חלופי במחיר דומה בלי הבעיה האתית, האם לא היית מחרים אותו?
מטומטמים 575496
כן.
שוקולד 575450
האם יש איזה קשר משפטי בין החוק החדש (מז"ט) ולבין סימון מקום הייצור של מוצרים ע"י משרד התמ"ת, סימון שנועד כדי לזהות מוצרים מהשטחים הכבושים והמשוחררים? (לא ברור אם ההסכם הזה עם האיחוד האירופאי עדיין בתוקף)
שוקולד 575343
שפריץ סודה? אותך למיברג.
שוקולד 575345
זה בסדר. מייברג יסתכל עליה מלמעלה למטה בכל מקרה.
ניחא בלי בשר, גם נעמי צמחונית. אבל בלי שמנת, בלי גבינות יקרות, בלי 8 ביצים בכל מתכון‏1?

1 טוב, אני מגזימה בקשר לכמות הביצים. אבל המתכונים של הגב' מייברג באמת נותנים לי תחושה שאם מתכון לא עולה 80 שקל, הוא לא שווה.
שוקולד 575346
הכנת פעם את הפטה ירקות בשלושה צבעים?
שוקולד 575363
יותר מדי פצ'קריי.

__
ספר הבישול שלה היה הראשון שקניתי, עוד בהיותי נערה, שנים לפני שהחלטתי לעבור לצמחונות.
הנה מה הכנתי:
* עלי גפן ממולאים (פעם אחת בלבד ולא עוד. יותר מדי פצ'קריי).
* כיסוני וון טון בירקות (כנ"ל).
* מרק ירקות צח (בשביל כיסוני הוון טון).
* מרק חומוס בעשבי תיבול (מתכון מוצלח, אפשר לותר על היוגורט. הכנתי בלי הגריסים (כי אני לא אוהבת), בלי נענע (כי לא היתה לי), ועם חומוסים מבושלים בבית ולא מקופסא, כי אני לא נעמי מייברג).
* סלט ריגאטוני בנוסח כפרי (מוצלח. גרסא טבעונית בלי פרמזן גם טעימה. אגב, את כל הכמויות שלה אפשר להוריד בחצי לפחות. הכמויות של נעמי מייברג מיועדות לאנשים במידות של רון מייברג. ואם מכינים לצריכה ביתית ולא לאירוע - מוטב להגיש את העגבניות בצד ולערבב עם המנה שלך. תשאר לך כמות לקחת לעבודה מחר, ועגבניות, בניגוד לכל שאר הרכיבים, לא משתמרות יפה לאחר שחתכו אותן ושמו אותן ללילה במקרר).
* סלט גרגרי חומוס בנוסח תימני (מצויין. החומוסים, כרגיל, מבושלים ולא מקופסא, ובגלל שבפעם הראשונה התבלבלתי בין כוסברה טריה לטחונה, מתברר שכוסברה טחונה זה טעים, עשוי להיות טעים גם למי שלא אוהב כוסברה (הטעם שונה לגמרי) והולך מצויין עם המרכיבים. גרסא טבעונית נטולת גבינה טעימה גם).
* קלתית פאי בסיסית (בצק לקיש)
* פאי פלפל ירוק בנוסח איטלקי (ויתרתי על 2 מהביצים, על המוצרלה, על השמנת לקצפת. במקום זה הקוטג' ואיזה גבינה שיש בבית. כמובן, זה היה בימים העליזים שקוטג' לא היה יותר יקר מגבנ"צ).
* פאי גבינה בעשבי תיבול (ויתרתי על 2 מהביצים).
* פאי עגבניות בקלתית ירקות (הייתי מכינה בנעורי. היום אין לי כוח וחשק לגרר קישואים וגזר. חמאה, גברת מייברג, מומלץ למדוד בגרמים ולא בכפות. אני, אגב, משתמשת בשמן).
* פאסטה ברוטב ירקות הגינה (בלי שמנת לקצפת, עם ירקות בהתאם למה שיש).
* אורז בתרד ושמיר.
* תפוחי אדמה ממולאים אפויים (הייתי מכינה בנעורי, והרבה. היום כבר לא).
* בראוניז. חומיות בלשון הקודש.
* עוגת גזר

עכשיו, תוך כדי מעבר על הספר, מצאתי כמה מתכונים מעניינים שלא ניסיתי מעולם, ומנגד, עברה בי המחשבה הקבועה על מתכונים אחרים ('גם לבבות דקל מקופסא, גם לבבות ארטישוק מקופסא, גם סלסלה של פטריות טריות... היא השתגעה?'). ופלא בעיני, איך האשה שמציעה מתכונים כמו גלילות פסטה ממולאות או פרוסות חצילים ממולאות (שנות השמונים. את דפי הלזאניה צריך לבשל, ואז להפריד, ואז להתחיל למלא ולגלגל ולסדר. ולחצילים צריך להתנהג כאילו הם מרים ולבזוק מלח ולסנן מנוזלים, וזה בלי עבודת המילוי והגלגול) - מפחידה את הציבור לגבי החומוסים. "להכנת הגרגירים המיובשים שורים במים במשך 48 שעות(!), או מביאים לרתיחה ושורים למשך 12 שעות...לבישול... מכסים ומבשלים 2-6 שעות, לפי הצורך".
המון שימורים, המון שימוש בקפואים אפילו שאפשר להשיג טרי רוב השנה, פרי ספגטי שלא ראיתי מעולם. אבל על סיר לחץ הגברת לא שמעה.
שוקולד 575366
אהה, פרי ספגטי. באמת תמהתי איך הם מתרבים.
שוקולד 575375
יש לו טעם של דלעת. זאת אומרת, מגעיל.
שוקולד 617895
בינתיים הכרתי פרי-ספגטי.
הדרך, בעיני, להתמודד עם פרי-ספגטי היא להתייחס אליו כאילו הוא דלעת. דלעת זה טעים.

אבל דלעת לא יכולה בשום פנים ואופן להחליף ספגטי, מבחינת תחושת שובע. חסרות הפחמימות. ומכאן - חייבים לערבב את התבשיל עם תפוחי אדמה. או לאכול אותו עם לחם.
שוקולד 617903
תגידי, בקשר למה שהזכרת, שבשנות השמונים היו צריכים להתייחס לחצילים כאילו הם מרים - בשנים האחרונות הפסקתי עם הנוהג המשונה של המלחת החצילים ואף פעם לא הרגשתי מרירות. באמת השתנה משהו בחצילים עצמם, או שמא כולם היו טיפשים באייטיז?
שוקולד 617904
יש מינים שונים, חלקם לא מרים.
שוקולד 617923
מה שאנטילופה אמר.
ואוסיף: אמרה פיליס גלזר: את זן החצילים המרים הפסיקו לגדל בארץ, ולכן אפשר להפסיק גם אם הנוהג.
חציל 618007
לחציל יש עונות, כמו לכל ירק.
בעונה (עכשיו) הוא טעים וזול. מחוץ לעונה הוא מר ויקר.
לבחור אותם לפי משקל סגולי (נמוך), צבע (כהה) ומרקם (לא קפיצי מדי- קצת מתחיל להיות רך ופלסטי)
חציל 618012
גם מחוץ לעונה כבר לא מר. חצילים קניתי בעונתם ושלא בעונתם. ומעולם לא הזדקקתי לריטואל הפרוסות והמלח.
ומר לי, מר לי בפה. 618014
לא נורא. אם את כל כך מתגעגעת לריטואל את יכולה לנסות אותו על שקדים.
חציל 618017
אנחנו שמים מעת לעת חצילים על האש (מנגל גז) ועושים סלט חצילים. היו פעם פעמיים גם בשנים האחרונות שיצא מריר, אבל רק מחוץ לעונה.
חציל 618018
אני מכינה חצילים תמיד באותה השיטה: דקירה במזלג לכל האורך, ושליחה לתנור.
סלט, פשטידה, קציצות, רוטב פסטה, עירוב עם ירקות שונים לתבשיל - הכל מגיע לאחר התנור.
שוקולד 575373
תגובה חביבה ומושקעת :-)
קראתי את הספר המון פעמים, אבל כמעט לא ניסיתי חוץ מאשר את פאי שלושת הצבעים, שהחלפתי בו את הברוקולי בתרד (ככה זה עם רוב ספרי הבישול שלי). אני עוד זוכר שסלט החומוס התימני זה עם אבוקדו, ולבבות הדקל והארטישוק זה מהסלט האפריקני :-)
בכל מקרה, לא התרשמתי שהיא משתגעת יותר מדי עם שמנות. אני סתם לא אוהב קישים.

נעבור לשלב התמיהה השבועית. יש לך מושג למה שמנת עולה שליש מגבינה לבנה? 200 גרם שמנת ב-‏1.80-2.50, 250 ג' גבינה ב7.50. בשמנת יותר סידן והרבה פחות נתרן (אבל אם מתעקשים נראה לי שמלח הוא די זול). ניסיתי למרוח על לחם, ולא ממש הרגשתי בהבדל.
שוקולד 575380
כי שמנת זה בפיקוח, וגבינה לבנה כבר לא.
אגב, אני עברתי לאשל. ניסיתי ומצאתי שאשל מזכיר שמנת, רק עם פחות אחוזי שומן. ונראה לי שהוא יכול להיות תחליף טוב לגבינה במאפים.

_______________
ניסיתי גם גיל, וגיליתי שגיל זה מגעיל.
שוקולד 575382
ואיכשהו מצליחים להרוויח גם בשני שקלים?! ויותר מזה, למה לא עוברים כולם למריחת שמנת (יש גם שמנת 9% דרך אגב) או אשל על לחם?
שוקולד 575386
כשהחלב מגיע למחלבה, מפרידים אותו די בכניסה לשמנת ולמים כמעט ללא שומן. בהמשך מרכיבים מהם את החלב והגבינה עם אחוזי השומן הרצויים.

בשנים מסוימות היו לתנובה עודפי שמנת ולא היה לה מה לעשות איתה. אבל מדובר כאן על בעיה שנוצרה ע"י התחלת מגמת הבריאות בשנות השמונים ונפתרה ע"י העליה הרוסית בשנות התשעים.

יכול להיות שגם היום יש עודפי שמנת? לא נשמע לי הגיוני, אבל לא לגמרי לא סביר.
שוקולד 575519
שמנת ואשל לא נמרחים על לחם אלא נוטים להיספג בו. אגב, המחלבות מחויבות למכור גם מהמוצרים שבפיקוח (גם אם הרווח זניח), אחרת הן היו פשוט נמנעות מלייצר אותם.
שוקולד 575534
ניסית? אני ניסיתי (שמנת) ודווקא נמרח יופי.
קשה לי להאמין שמחייבים אותן להפסיד ממש. גם אם הרווח הוא אפס, זה אומר שהרווח על גבינה הוא עצום.
שוקולד 575547
שמנת בלי ספק עובדת טוב יותר מאשל. מצד שני, גבינת שמנת טובה משניהם. אגב, כיוון שאתה באמריקה, מצאת כבר במה גבינת פילדלפיה קרים צ'יז טובה יותר מחמאה?

הרווח על גבינה הוא אולי גדול יותר, אבל תהליך היצור הוא ממושך ומורכב בהרבה - וזה דבר שיש לו עלות.
שוקולד 575556
גבינה לבנה לעומת שמנת חמוצה? מה כאן כל כך הרבה יותר מורכב?
שוקולד 575652
אני לא מומחה גדול לתחום, אבל להבנתי יש הבדל. בחיפוש קל לא מצאתי מקורות שמתארים בפירוט את התהליך של ייצור תעשיתי של שני אלה, אז אני מוכן לקבל גם את ההנחה שאין הבדל או שהוא לא משמעותי.
שוקולד 575379
"כוסברה טחונה" = זרעי כוסברה טחונים מן הסתם.
ובאמת יש להם טעם שונה מאוד מזה של העלים.
שוקולד 575381
כן. לזה כוונתי.
זרעי כוסברה טחונים 575388
בספר המהנה שלו "המולוכייה של אמא", נסים זוהר משלב מתכון למרק המולוכייה עם תערובת תבלינים מצרית בשם טא'לייה: הרבה שום, זרעי כוסברה ומלח כתושים בעלי ומכתש.
  זרעי כוסברה טחונים • רון בן-יעקב
  שוקולאנד • אנטילופה
  שוקולאנד • נועה ו
  שוקולאנד • אנטילופה
  שוקולאנד • תשע נשמות
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • דורון הגלילי
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • נועה ו
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • נועה ו
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • נועה ו
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • .
  שוקולד • אפופידס
  שוקולד • אפופידס
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • אנטילופה
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • ידידיה
  שוקולד • ידידיה
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • ידידיה
  עוף • אנטילופה
  עוף • ברקת
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • שוטה הכפר הגלובלי
  שוקולד • אנטילופה
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • שוטה הכפר הגלובלי
  שוקולד • מישהו
  שוקולד • ברקת
  שוקולד • מישהו
  שוקולד • ברקת
  שוקולד • מישהו
  חופש גדול • ברקת
  חופש גדול • מישהו
  חופש גדול • ג'וד
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • שוטה הכפר הגלובלי
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • הצחוק יפה לבריאות
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • ברקת
  שוקולד • שוטה הכפר הגלובלי
  שוקולד • יהונתן אורן
  שוקולד • קורא דגר
  שוקולד • שוטה הכפר הגלובלי
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • צפריר כהן
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • צפריר כהן
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • צפריר כהן
  שוקולד • לי יש ידיד
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • צפריר כהן
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • צפריר כהן
  שוקולד • ברקת
  שוקולד • צפריר כהן
  שוקולד • ברקת
  שוקולד • צפריר כהן
  שוקולד • ברקת
  שוקולד • רון בן-יעקב
  שוקולד • ברקת
  שוקולד • אינקוגניטו
  עובדות הקשורות לבצק עלים. • אינקוגניטו
  עלה של זית • ירדן ניר-בוכבינד
  עובדות הקשורות לבצק עלים. • ברקת
  עובדות הקשורות לבצק עלים. • אינקוגניטו
  עובדות הקשורות לבצק עלים. • ברקת
  עובדות הקשורות לבצק עלים. • נועה ו
  עובדות הקשורות לבצק עלים. • האייל האלמוני
  עובדות הקשורות לבצק עלים. • נועה ו
  עובדות הקשורות לבצק עלים. • אינקוגניטו
  עובדות הקשורות לבצק עלים. • אינקוגניטו
  עובדות הקשורות לבצק עלים. • האייל האלמוני
  עובדות הקשורות לבצק עלים. • אינקוגניטו
  עובדות הקשורות לבצק עלים. • האייל האלמוני
  עובדות הקשורות לבצק עלים. • אינקוגניטו
  עובדות הקשורות לבצק עלים. • נחמדה
  עובדות הקשורות לבצק עלים. • אינקוגניטו
  עובדות הקשורות לבצק עלים. • האייל האלמוני
  שוקולד • יד לידיד
  שוקולד • אנטילופה
  ציקלון ++B ? • בשמה של ההיא[1]
  ציקלון ++B ? • אנטילופה
  אולי ציקלון B12? • האייל האנומלי
  שוקולד • יד לידיד
  שוקולד • אנטילופה
  ללא כותרת • יד לידיד
  ללא כותרת • אנטילופה
  ללא כותרת • צפריר כהן
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • יד לידיד
  ללא כותרת • איילה
  ללא כותרת • ברקת
  ללא כותרת • איילה
  ללא כותרת • ברקת
  הכבש הצעיר • רון בן-יעקב
  ללא כותרת • איילה
  ללא כותרת • אנטילופה
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • ירדן ניר-בוכבינדר
  ללא כותרת • האלמוני המזוהה
  בלילות הסתיו נופל ביערים אלל לא נראה • ירדן ניר-בוכבינדר
  איזו חיה וכמה קשה? • easy
  איזו חיה וכמה קשה? • ירדן ניר-בוכבינדר
  איזו חיה וכמה קשה? • easy
  איזו חיה וכמה קשה? • אפופידס
  איזו חיה וכמה קשה? • רון בן-יעקב
  ללא כותרת • אפופידס
  ללא כותרת • ג'וד
  ללא כותרת • אפופידס
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  ללא כותרת • ג'וד
  גלים גלים בא הכאב • העלמה עפרונית
  גלים גלים בא הכאב • ג'וד
  גלים גלים בא הכאב • העלמה עפרונית
  גלים גלים בא הכאב • ג'וד
  גלים גלים בא הכאב • שוטה הכפר הגלובלי
  גלים גלים בא הכאב • ברקת
  אכן כך • העלמה עפרונית
  גלים גלים בא הכאב • ג'וד
  גלים גלים בא הכאב • שוטה הכפר הגלובלי
  גלים גלים בא הכאב • ברקת
  גלים גלים בא הכאב • שוטה הכפר הגלובלי
  גלים גלים בא הכאב • ברקת
  ללא כותרת • יוסי
  ללא כותרת • יהונתן בר
  דג מחיר • אנטילופה
  ללא כותרת • האלמוני המזוהה
  ללא כותרת • צפריר כהן
  שוקולד • easy
  שוקולד • אלמוני לרגע
  שוקולד • ג'וד
  q.e.d. • אלמוני לרגע
  q.e.d. • אלמוחי
  צמחונות זה לא בריא. • האייל האלמוני
  שוקולד • האלמוני המזוהה
  שוקולד • ברקת
  שוקולד ודם • אנטילופה
  שוקולד ודם • ברקת
  שוקולד • האייל האלמוני
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • האלמוני המזוהה
  שוקולד • ידידיה
  שוקולד • האייל האלמוני
  שוקולד • נועה ו
  שוקולד • ידידיה
  שוקולד • נועה ו
  שוקולד • לי יש ידיד
  שוקולד • נועה ו
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • נועה ו
  שוקולד • נועה ו
  שוקולד • נועה ו
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • נועה ו
  שוקולד • נועה ו
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • ברקת
  שוקולד • נועה ו
  שוקולד • ברקת
  שוקולד • נועה ו
  שוקולד • אנטילופה
  שוקולד • ירדן ניר-בוכבינד
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • ירדן ניר-בוכבינד
  שוקולד • ברקת
  שוקולד • ירדן ניר-בוכבינדר
  שוקולד • ברקת
  שוקולד • כרמית
  שוקולד • נועה ו
  שוקולד • עיתון
  שוקולד • כרמית
  שוקולד • נועה ו
  שוקולד • ברקת
  שוקולד • ג'וד
  שוקולד • ברקת
  שוקולד • שוטה הכפר הגלובלי
  שוקולד • אפופידס
  שוקולד • שוטה הכפר הגלובלי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים