הדרך החוצה מהפלונטר 734538
אם ביום שישי לאחר ספירת כל הקולות יסתבר שרע''ם אכן עברה את אחוז החסימה, נתניהו לא יכול להרכיב ממשלה והברירה היחידה שנותרה היא הליכה לעוד סיבוב של בחירות, אני הייתי מציע לנתניהו לזוז הצידה ולהציב במקומו מישהו מבכירי הליכוד מוסכם עליהם שיוביל את הליכוד. אני מניח שעם סידור כזה מפלגתו של סער תוכל להצטרף לקואליציה שיהיה לה רוב יציב. סידור כזה יהיה טוב למדינה, ולדעתי גם לנתניהו שיפרוש בשיא.
אני מתכוון גם לכתוב לו אי מייל ברוח זו, אם אכן יסתבר שזה יהיה המצב. אני מעריך שהסיכוי שילך בדרך שאני מציע אינו גדול.
הדרך החוצה מהפלונטר 734558
אני מתפלא שאתה נותן להצעה שלך סיכוי נמוך. לדעתי נתניהו יגיד "וואו! איך לא חשבתי על זה בעצמי?" ויפרוש עוד לפני שהוא שולח לך מכתב תודה על הצעתך המקורית. כלא, לא כלא, העיקר טובת המדינה!
הדרך החוצה מהפלונטר 734607
אין שום קשר לכלא. המשפט מתנהל בין אם נתניהו בתפקיד או שאינו בתפקיד. וזה נכון שאני מעריך שבמקרה הזה נתניהו לא יקבל את עצתי ויפעל, לכן, בניגוד לטובת המדינה. אבל במקרה הזה אין הוא חורג מהתנהגות של כל פוליטיקאי בעל שאיפות אחר. לו בכל זאת עשה זאת הייתי אומר שגילה גדלות נפש.
הדרך החוצה מהפלונטר 734628
וזה תוכן האימייל ששלחתי הבוקר לנתניהו:

שלום לך,

כמי שהצביע בבחירות הקודמות "מחל" ובאחרונות "המחנה הציוני" (כדי לחזק מפלגה ימנית שטרם הבחירות נראתה כעומדת על גבול אחוז החסימה) וכ"ימני" מאוד ותיק שמעריך את תפקודך כראש הממשלה ושסלד מהפגנות הדגלים השחורים ושמאמין שאכן נתפר לך תיק, אני קורא לך לגלות היום גדלות נפש ולזוז הצידה. לדעתי על הליכוד לבחור היום מבין בכיריו ביורש שיוביל את הליכוד, כדי לאפשר למפלגתו של גדעון סער (למרות שאני סולד ממעשה הפרישה שלו) לחבור למחנה הימין ולהקים קואליציה יציבה. כך תמנע ישראל מהליכה למערכת בחירות נוספת. לכאורה זה ייראה ככניעה, אך בחשבון ארוך מעשה כזה ייזכר גם לך לטובה בחשבון ההיסטורי.

דב
הדרך החוצה מהפלונטר 734630
אי מייל תיקון ששלחתי עכשיו:

שוב שלום,
באימייל הקודם כתבתי בטעות "המחנה הציוני" (טפו טפו טפו), והתכוונתי כמובן ל"ציונות הדתית" של סמוטריץ.

דב
הדרך החוצה מהפלונטר 734631
נה, נה, הנסיון הפאתטי שלך לתקן את מה שפליטת המקלדת שלך חשפה לאור השמש לא יצלח. תמיד היתה לי הרגשה שאתה סמולן בארון.
הדרך החוצה מהפלונטר 734632
זה לא היה אמור להיות בשמו של השם יתברך אלא בשמי.
הדרך החוצה מהפלונטר 734637
ניחשתי.
הדרך החוצה מהפלונטר 734634
דב זה בוז'י כותב מכתב ל''נתניהו המאוחדת''.
הדרך החוצה מהפלונטר 734633
דובל'ה . העם איתך.
הדרך החוצה מהפלונטר 734638
כל הפואנטה בדמוקרטיה זה שלאזרח יש ממש את היכולת ללכת לקלפי ולפקוד על הפוליטיקאי לזוז מתפקידו באמצעות הצבעה.
אם אתה חושב שעל נתניהו לזוז ממקומו, אבל אתה לא מתרגם את הסנטימנט הזה להצבעה בקלפי שתפעיל עליו לחץ לזוז ממקומו, הפוליטיקאי פשוט יתעלם מהרצון שלך שהוא יזוז ממקומו.
לא משפיעים על פוליטיקאים על ידי זה שמתחננים אליהם בהתרפסות לעשות לנו ג׳סטה. מה אנחנו ילדים קטנים שפונים למבוגר או נתינים שפונים אל המלך באיזו בקשה? אזרח במדינה דמוקרטית צריך לקחת אחריות כמבוגר האחראי ולכפות על הפוליטיקאים את המציאות הפוליטית הרצויה.

אם לא תתרגם בבחירות הבאות את רצונך שביבי יזוז להצבעה בקלפי, המכתב הזה הוא סתם עוד מירוק מצפון והתחמקות מאחריות אישית. אתה עצמך יודע ואף אמרת שאין סיכוי שמכתב כזה ישפיע.
הדרך החוצה מהפלונטר 734640
כשהצבעתי ראיתי סיכוי גדול לכך שהליכוד בראשות נתניהו יוכל להקים ממשלת ימין. הסקרים נתנו לארבעה מפלגות שמאל סיכוי לא לעבור את אחוז החסימה, ובסופו של דבר כולן עברו, וכך נמנעה האפשרות הזאת. מכתבי בא לאחר שנוצר מצב שנתתי לו, טרם הבחירות, סיכוי נמוך שבו נתניהו לא יכול להקים ממשלה ובעצם, אם מישהו מהצדדים לא ימצמץ (ראשון) אין ברירה אלא ללכת לבחירות חמישיות, וזה לא טוב לאף אחד. אני הצעתי לנתניהו למצמץ. לו סער היה ממצמץ הייתי כמובן שמח יותר, אבל הסיכוי לכך יותר קטן, כי הוא נבלה יותר גדולה. לליברמן ''הימני'' בכלל לא הייתי מתקרב.

ועוד משהו שבגללו אני דוחה בשאט נפש את עצתך. אני יודע שיש היום קבוצה גדולה בתוכנו שאתה כפי הנראה שייך אליה, שבעבורה פוליטיקה פרושה ''כן ביבי לא ביבי''. כשאני מצביע, האישיות שעומדת בראש המפלגה לה אני מצביע היא השיקול האחרון.
הדרך החוצה מהפלונטר 734648
"... לו סער היה ממצמץ הייתי כמובן שמח יותר..." משמע, אין לך בעיה עקרונית עם עריקים (כל זמן שהם עורקים לצד הנכון)? כל הקיטורים על המיצובישי של שגב היו העמדת פנים?
הדרך החוצה מהפלונטר 734651
הזזת ביבי היא בעיני דרישה צבועה ואפילו בלתי לגיטימית, ונסיגה ממנה אינה עריקה. המיצובישי של שגב התחולל בוויכוח על הסכמי אוסלו, וזו דוגמה שבה כן אפשר לדבר על עריקה. אני אפילו לא קראתי למעשיהם של סער דני דיין ואלקין עריקה.
הדרך החוצה מהפלונטר 734652
זאת היתה הבטחת הבחירות העיקרית שלהם, זה שהיא צבועה או לא לגיטימית בעיניך לא מעלה ולא מוריד (בעיני מישהו אחר הדרישה להתנגד להסכמי אוסלו יכולה להיות צבועה או לא לגיטימית). העובדה ש(שוב) מתברר שאין לך בעיה עם עריקות כל זמן שהן נוחות לך מעציבה אותי.

סער, דיין ואלקין פרשו מהמפלגה שלהם והתמודדו לבחירות במפלגה חדשה. אין כאן עריקה בשום צורה שהיא. עריקה זה שכשחבר כנסת מבטיח משהו אחד לפני הבחירות ומקיים דבר הפוך אחריהן.
הדרך החוצה מהפלונטר 734653
אם עריקה פרושה אי קיום ההבטחה לבוחר ללא קשר לנושא ההבטחה, אז גם פרישה של ביבי תהיה מצדו עריקה, וזה כמובן לא מפריע לך. העניין הוא שאנו הולכים למערכת בחירות נוספת, ואולי עדיפה על כך "עריקה" מסוג זה מאחד הצדדים. ללא עריקה כזאת מצבנו דומה למתואר בבשיר הזה.
הדרך החוצה מהפלונטר 734655
טוב, עריקה זה לא סתם אי הבטחת בחירות, זה להעביר את הקול שלך לצד שמקיים את אי הבטחת הבחירות. פרישה בפני עצמה לא יכולה להיות עריקה, אם נתניהו (למשל) יתמוך בממשלה בראשות לפיד בלי הליכוד והחרדים זאת תהיה עריקה (וזה יפריע לי כמו ששגב הפריע לי - מצד שני, גם כששגב ערק לא חשבתי שזה הופך את הסכמי אוסלו ללא לגיטימיים, וגם כשאורלי לוי ערקה לא חשבתי שזה הופך את הממשלה ללא לגיטימית)
הדרך החוצה מהפלונטר 734656
הגדרת העריקה הולכת ונעשית מורכבת יותר ממה שמוחי יכול לקלוט, ולכן אני עורק בשלב זה מהוויכוח.
הדרך החוצה מהפלונטר 734657
עריקה פוליטית היא כשחבר כנסת מצטרף, או משתף פעולה, עם קואליציה של היריבים.
כשכתוב בעיתון ''נתניהו מחפש עריקים'' הכוונה היא שנתניהו מחפש חברי כנסת ממפלגות יריבות שיצביעו בעד קואליציה בה הוא ראש ממשלה (או, למצער, שימנעו), לא שנתניהו מחפש חברי כנסת ממפלגות יריבות שיפרשו, יפרו הבטחות בחירות אחרות או כל דבר אחר.
זה כל כך פשוט שצריך להתאמץ באופן אקטיבי כדי לא להבין את זה.

אפילו לא ברור למה אתה טורח להעמיד פנים שאתה לא מבין את זה. לומר ''מי שהצביע מחל עשה זאת מתוך הבנה שנתניהו יעמוד בראש המפלגה, ופרישה כעת תהיה בגידה באמון המצביעים'' זאת טענה לגטימית שאפשר לדון עליה, במקום ליצור סימטריה מזוייפת ואז לנטוש את השיחה כשמנסים לתקן אותך.
הדרך החוצה מהפלונטר 734673
צר לי, אבל מאז הבחירות הקודמות אני מתקשה להבין למה לעזאזל החוק בכלל מתיר עריקה ברמה הפרסונלית.
אני מצביע למפלגה כלשהיא. לא לאף אחד אישית מחבריה, קל וחומר לא למקום השלישי או העשירי באופן אישי. אם מישהו מחברי המפלגה מחליט יומיים אחרי הבחירות שלא מתאים לו הקו שהמפלגה מובילה והתחייבה עליו, שיתכבד ויפרוש לביתו ולמפלגה יש מספיק מועמדים בתור שימלאו את מקומו בשמחה.
למה שיהיה לו מותר להעביר את הקול שלי, שניתן למפלגתו זה עתה, למפלגה אחרת לגמרי?
זה בערך כמו שחקן כדורגל שיחליט שהוא משחק לכיוון השני. יורד אחר כבוד לספסל וינהל משא ומתן עם קבוצה אחרת בזמן אחר.
הדרך החוצה מהפלונטר 734690
מה האלטרנטיבה? כל חברי המפלגה מצביעים לפי דעת העומד בראשה?
הדרך החוצה מהפלונטר 734691
לא מדובר על סתם "הצבעה", אלא על המלצה לנשיא מי המועמד של המפלגה לראש הממשלה מיד אחרי הבחירות.
וכאן, בהחלט, קו מפלגתי מתואם זה מצוין. זה לא ענין של מי שעומד בראש או לא.
המצב כרגע דומה לזה ששבוע אחרי הבחירות לנשיא ארה"ב 20 סנטורים דמוקרטים יחליטו על דעת עצמם לתת את האלקטורט שלהם דוקא לטראמפ כי ככה בא להם.
נשמע לך הגיוני? אם יש משהו שבבירור, בריש גלי ולגמרי מהמקפצה נוגד את רצון הבוחר - זו עריקה פרסונלית.
זה הכי קרוב ללקחת 37,000 פתקי הצבעה למפלגה א' ולספור אותם בקלפי כפתקי מפלגה ב'.
במחשבה שנייה - זה לא קרוב, זה בדיוק אותו דבר. ונשגב מבינתי למה לעזאזל זה חוקתי.
הדרך החוצה מהפלונטר 734692
זה חוקתי משום שהמערכת וחוקיה לא תוכננו מראש תחת ההנחה שהפוליטיקאים ובוחריהם שיהיו במערכת יהיו עד כדי כך חסרי חוליות.
זו מערכת שתוכננה תחת ההנחה שיש דבר כזה הגינות ושיש דברים שפשוט לא עושים. פחחחח...
הדרך החוצה מהפלונטר 734693
א. אז מאחר והמערכת וחוקיה יכולים וצריכים להשתנות כדי להתאים למציאות, ראוי שיחוקק חוק שאוסר זאת.
ב.עם זה שאני חולק עמך את הסלידה מהנורמות הנוכחיות, נראה לי שעסקאות פוליטיות מסריחות קיימות לא מהיום ולא מאתמול. די אם נזכור שרוטציה כבר היתה בשנות השמונים של המאה שעברה‏1.
ובכל זאת למען הסנטימנט אני מוכן לקרוא למעשה הנדון "תרגיל אורלי לוי" על שם המייסדת הידועה לשמצה.

1 אמנם בניגוד חריף לנוכחית, היא היתה דוקא מהמוצלחות בממשלות שידענו.
הדרך החוצה מהפלונטר 734701
א. ומי המבוגר האחראי מקרב חברי הכנסת שיצליח לגייס קונצנזוס סביב חוק שההנחה הסמויה שלו היא שחברי הכנסת הם חסרי חוליות ונוכלים? התקוה שלך שחברי הכנסת יסרסו את חופש הפעולה שלהם למענך היא חביבה, אבל לא ריאלית.
ב. תהום גדולה פעורה בין סתם טריקים פוליטיים רגילים ולגיטימיים מהעבר (גם כשהם אולי היו קצת מסריחים) לבין גועל הנפש שיש היום בפוליטיקה הישראלית. זה כמו השוואה בין מישהו שסחב מסטיקים מהמכולת לבין שודדי בנקים חמושים ואלימים.
הדרך החוצה מהפלונטר 734709
אני נאלץ להסכים לשני הסעיפים שלך, בצער.
הדרך החוצה מהפלונטר 734694
זאת חרב פיפיות. באותה מידה של הצלחה שאתה מכריח חברי כנסת להצביע בהתאם להבטחות הבחירות, אתה יכול גם להכריח אותם להצביע *נגד* הבטחות הבחירות שלהם. זה אפילו לא מצב תיאורטי - אם עריקה פרסונלית לא הייתה חוקתית, היית מכריח את מירב מיכאלי להצביע עבור ממשלת נתניהו אחרי הבחירות הקודמות (ואז, כמובן, צריך גם חקיקה שתמנע ממנה להצביע בעד הממשלה, ושניה לאחר מכן להצביע אי-אמון בממשלה).
איך תפתור את זה? תכריח מפלגות בכללותן לחתום על מכתבי התחייבות להצביע עבור מועמד מסויים לראשות ממשלה בלי קשר לנסיבות או תוצאות הבחירות? מילא שאתה מכריח את כל המפלגות לנהל מו"מ קואליציוני בחושך, הרגע הפלת כל אפשרות להחליף את נתניהו וסינדלת את ישראל לסבבי בחירות בלתי פוסקים עד שנתניהו יקבל 61 מנדטים או שגוש השינוי יסכים על מועמד אחד *לפני הבחירות*.
ברמה הקונספטואלית, ההצבעה היא לא למפלגה אלא לרשימה של מתמודדים‏1. יש אנשים שהשיקול שלהם בבחירת הרשימה היה בסגנון "אני רוצה להכניס את מס' 18-20 ברשימה של יש עתיד או מס' 7 ברשימה של העבודה?".
ובכל מקרה "חוקתיות" הפכה לפלסטלינה בשנים האחרונות. אם צריך לשנות חוק יסוד כדי להקים ממשלה, אז משנים חוק יסוד.

לגבי ההשוואה - סנטורים לא מצביעים עבור הנשיא. התכוונת לאלקטורים, והם נבחרים במטרה מוצהרת ויחידה להצביע עבור מועמד מסויים לנשיאות. אין להם תפקיד אחר, והם לא מנהלים מו"מ קואליציוני. ממה שהבנתי, הסיבה שהמדינות בוחרות אלקטורים מלכתחילה במקום פשוט להצביע עבור נשיא היא דווקא כדי לתת להם שיקול דעת במקרי קיצון להצביע עבור מועמד שונה (זה היה רלוונטי יותר כשלקח לחדשות כמה שבועות לעשות את דרכן מצד אחד של המדינה לצד השני).

_______
1 אגב, גם זה לא הבדל תיאורטי או אקדמי. ב-‏77 הרשימה של פלאטו שרון זכה ב-‏2 מנדטים. מכיוון שהוא היה היחיד ברשימה שלו, הקולות העודפים חולקו בין שאר הרשימות.
הדרך החוצה מהפלונטר 734696
נ.ב.,
למעשה, החוק היום *כמעט* פותר את הבעיה. יש סנקציות די רציניות על חברי כנסת שמתפצלים מהסיעה שלהם. ה-loophole הוא במקרה בו רשימה לכנסת מורכבת מכמה מפלגות. למשל, לוי-אבקסיס שהתמודדה בבחירות הקודמות ברשימה אחת עם העבודה ומרצ, אך ייצגה מפלגה משלה.
הדרך החוצה מהפלונטר 734698
איזה סנקציות רציניות?
הדרך החוצה מהפלונטר 734700
ח”כ שפורש מסיעתו ללא הסכמתה לא יכול לכהן כשר או כסגן שר ולא יכול להתמודד בבחירות לכנסת הבאה בשום רשימה שהייתה קיימת בכנסת שבה הוא פרש. הסייג לחוק הוא פרישה של לפחות שליש מהסיעה ביחד, שאז זה לא נחשב לפרישה אלא להתפצלות.
הדרך החוצה מהפלונטר 734708
במערכת הנורמות והמוסר של היום, הירודות משל הבטחות של ילדים בגן, עונש שהזמן עד אליו הוא שנים חסר כל משמעות מעשית.
מוטב פשוט לאסור זאת חד וחלק.
אני מסכים שהלקונה של ''אבל בעצם אני שייך לסיעת-יחיד נפרדת'' היא בעייתית, אבל אם נעזוב את העבר הקרוב ונביט בעתיד המיידי, הלקונה הזו כבר לא רלבנטית לרוב המפלגות כרגע (אולי חוץ מהציונות הדתית).
הדרך החוצה מהפלונטר 734702
לכן אסור לבוחר (שאפכת לו מה נעשה עם הקול שלו) להצביע לרשימות שהן סלט של מפלגות ואנשים שהקשר ביניהם הוא אסטרטגי בלבד. למדנו את הלקח מהאיחוד המדומה בין כחול לבין יש עתיד (או מרצ+אורלי לוי). קול נותנים למפלגה מבוססת ולא לאוסף אסטרטגי זמני של מפלגות ואנשים לא קשורים.
הדרך החוצה מהפלונטר 734705
אכן. ומודה שלמדתי את הלקח הזה בדרך הקשה.

עדיף כבר להוריד את אחוז החסימה ל-‏2-3 מנדטים ולא לאפשר למפלגות שונות לרוץ בפתק אחד. מה שווה אחוז חסימה להגברת ה"משילות" אם בסוף רשימה עם 7 מנדטים מייצגת 3 מפלגות ו-‏2 סיעות יחיד?
ובתור בונוס, אחת מאותן מפלגות קיבלה שריון בתוך רשימה של מפלגה אחרת, אבל המתמודד מטעמה רשום תחת מפלגה חמישית בכלל‏1. לא בטוח שכל המצביעים בכלל הבינו לאיזו מפלגה הם נתנו את הקול שלהם.

________
1 אופיר סופר [ויקיפדיה]
הדרך החוצה מהפלונטר 734697
באיזה עולם מירב מיכאלי היא ה"עריקה"? נראה לי שהתבלבלת.
ולמה איש הקש שאני מכריח להצביע בעד הבטחת הבחירות? וממתי בעד מה שהבטחת ונגד סימטריים כמו בטיעון שלך? זאת חרב הפיפיות שלך, שפושע הוא כמו צדיק, שחור הוא כמו לבן וגנב הוא כמו שוטר?

ומה פתאום מו"מ קואליציוני בחושך? 20 ממשלות הצליחו לקום בלי עריקים פרסונליים, למה אצלך פתאום זה המכשול המז'ורי למו"מ קואליציוני?

אפשר להמשיך אבל אני מרגיש ששום משפט בתגובה שלך לא מתייחס למה שכתבתי או למציאות הפרלמנטרית.
הדרך החוצה מהפלונטר 734704
"באיזה עולם מירב מיכאלי היא ה"עריקה"?" לכנסת ה-‏23 נבחרו 3 ח"כים מטעם העבודה. 2/3 מהם, כולל ראש המפלגה, בחרו לתמוך בקואליציה וח"כית אחת בחרה להתנגד. באיזה עולם זאת לא עריקה?

על שאר השאלות שלך אפשר לענות ב"לא אמרתי את זה". אם תרצה, אתה מוזמן לצטט את המשפטים שגרמו לך להבין שזה מה שאמרתי, ואנסה להסביר אותם.

באופן כללי, אם אתה לא רואה קשר בין ההודעה שלך לשלי, אשתדל להסביר.
זה היה ניסיון לרידקציו אד אבסורדום. התסריטים שציירתי הם פועל יוצא מההצעה להכריח את חברי הכנסת להצביע עבור מועמד לראשות הממשלה בהתאם לעמדת המפלגה, ולדעתי הם כולם מובילים לתוצאה אבסורדית. הדברים שלי אכן לא מתייחסים למציאות הפרלמנטרית, אלא לפרלמנט בו עריקות פרסונלית אינה אפשרית.
הדרך החוצה מהפלונטר 734707
עד כמה שאני זוכר, בשלבים הראשונים מפלגת העבודה (חוץ מהעורקת הבוגדנית) נתנה את חתימותיה לנשיא עבור בני גנץ.
כמה שלבים לאחר מכן, כשכבר היה ברור שיש ממשלת אחדות על מלא מלא, החליט ראש המפלגה להצטרף לממשלה הזו (בזוי אולי, אבל לא קשור למה שאנו דנים בו עכשיו) באקט שכבר לא שינה כלום לגבי מי מקים את הממשלה. ואז כבר החלטה שונה של מיכאלי הרבה פחות משמעותית וודאי איננה עריקה מאחר והיא דווקא נשארה עם הגוש שלה.

במודל שלי, ככל שאתה מתרחק מרגע הבחירות וההחלטה מי מקים ממשלה, ברור שיש מקום לכך שלא כל החלטה היא על פי משמעת סיעתית.
אבל ברמה מסוימת, רגע אחרי הבחירות המערכת הפוליטית היא במצב סינגולרי - מיד אחרי קריסת פונקצית הגל של "רצון הבוחר" הערטילאי. כמו בכל מערכת, ככל שמתרחקים מאותה קריסה הידיעה שלנו על הפונקציה מתערפלת והולכת, ולכן באמצע הקדנציה קשה מאד לדעת מה דעתו של (אולי, לא ברור בכלל מי האנשים האלה ומה יצביעו בנקודה זו) בוחר "העבודה" על העלאת מע"מ ושאר ירקות.
אבל מיד אחרי אופרצית המדידה - ספירת הקולות בקלפי - ברור כמו מדידת ספין למעלה שאם שמת 37000 פתקים עם "אמת" עליהם למקום החמישי במפלגת העבודה, לא התכוונת שהמועמד יצורף ל"מחל". אין ברור, ישיר ודמוקרטי מהרגע הזה בכל ארבע (מצחיק) שנות קדנציה של כנסת נבחרת.
וברגע הזה, מעבר כזה שקול לחלוטין לשינוי ישיר של פתקי ההצבעה, שאני מקווה שלפחות לגביו מקובל על כולנו שהוא אקט אנטי-דמוקרטי.
הדרך החוצה מהפלונטר 734715
"ואז כבר החלטה שונה של מיכאלי הרבה פחות משמעותית וודאי איננה עריקה מאחר והיא דווקא נשארה עם הגוש שלה." קודם דיברת על מפלגה, ולכך התייחסתי. אפשר להתפשר ולהסכים שהעבודה ערקה ביחס לגוש, ומיכאלי ביחס למפלגה.
אם אפשר להמליץ לנשיא א' ובפועל לתמוך ב-ב', מה זה שווה? או שאפשר להמליץ על א' ולתמוך ב-ב' רק אם ל-ב' בכל מקרה יש קואליציה? או אם לא עורקים מהגוש? ואיך בכלל תגדיר "גוש" לצורך ההצעה שלך?
ולכמה זמן אתה מציע לסנדל את חברי הכנסת - שבוע? חודש? עד שמוקמת קואליציה? ומה אם מפלגת השלטון המיועדת משנה את ההשקפה שלה‏1? אם פורצת מלחמה? תהיה רשימה סגורה של חריגים שכן מאפשרים חופש הצבעה? ואם יש נסיבות מיוחדות שלא נמצאות ברשימה הזאת, שבג"צ יחליט?
בקיצור, מה אתה מציע באופן קונקרטי?

"כמו בכל מערכת, ככל שמתרחקים מאותה קריסה הידיעה שלנו על הפונקציה מתערפלת והולכת" מעולה, עכשיו רק צריך כמה פיזיקאים שינסחו פונקציית גל שתגדיר את מידת חופש ההצבעה של חברי הכנסת.

___________________

1 סתם לדוגמא, אם לפני הבחירות היא מצהירה שלא תשב עם מפלגה ערבית, ולאחריהן שולחת נציג למו"מ עם מפלגה איסלאמיסטית.
הדרך החוצה מהפלונטר 734716
א. בכוונה אני נשאר כאן בנושא העריקה הפרסונלית ולא המפלגתית. מאחר והפתקים בקלפי מותחים בבירור קו בין בחירת מפלגה (חוק ישראלי) לבחירה פרסונלית (חוק אמריקאי בחלקו). עם כל הבעייתיות בהחלטות של מפלגה שלמה, על הבוחר מוטלת הזכות והחובה לשקלל היטב את עמדותיה של המפלגה שהוא מצביע לה, כולל את אמינותה ויושרתה הצפויות. תהליך ההצבעה מונע באופן מכני וחד משמעי שקלול פרסונלי כזה - על פי החוק הנוכחי - ועל כן ראוי שהמפלגה תהיה יישות הבחירה ולא האנשים.
ב. מישהו הציע כאן יפה שעד מועד הרכבת הממשלה לא תתאפשר עריקה פרסונלית.
אולי גם מועד איסוף החתימות לנשיא יכול להיות אופציה.
הדרך החוצה מהפלונטר 734719
א. אוקי, אז הסכמנו שמיכאלי היא "עריקה" מבחינה פרסונלית?

ב. במקרה כזה, מקימים ממשלה, ולאחר מכן האופוזיציה מחליפה את הממשלה בשיתוף פעולה עם העריק בהצעת אי אמון קונסטרוקטיבית. כדי לחסוך זמן, אפשר לקבוע את הצבעת אי האמון לאותה ישיבה כמו ההצבעה על הקמת הממשלה.
מועד איסוף החתימות לנשיא בכלל מביא אותנו לאד אבסורדום במהירות שוברת צוואר - מספיקה הצהרה של ח"כ שהוא אומנם חותם על המלצה עבור מועמד א' מכיוון שהחוק מחייב אותו, אך אין לו שום כוונה להצביע עבור ממשלה בראשות אותו מועמד. בעצם, זה מספיק גם במקרה בו המועד הוא הרכבת הממשלה. הדרך היחידה להתגבר על זה היא לאסור על הכנסת לעלות הצעות אי-אמון בממשלה לתקופה כלשהי.
ושוב, מה קורה אם הנסיבות משתנות? או שבלי קשר לכלום, צריך לסנדל את כולם להצביע בהתאם למשמעת המפלגתית גם אם הפונקציה התערפלה לפני הקמת הממשלה? ומה אם המפלגה מתנהלת נגד רצון הבוחר, וה"עריק" הוא הצדיק בסדום?
הדרך החוצה מהפלונטר 734711
ההבדל בין המערכת הישראלי לאמריקנית היא ששם יש הפרדת רשויות מלאה יותר בין הרשות המחוקקת והמבצעת, כך שלסנטורים ממפלגה מסוימת אין שום בעיה להצביע נגד מדיניות של נשיא מאותה מפלגה. בישראל, חברי הכנסת משמשים גם כמחוקקים וגם כאלקטורים, כלומר מי שמצביעים אמון ברשות המבצעת.
זה אומר שבתיאוריה אפשר להעביר חוק שאומר שעריקה מהסוג המדובר אסורה עד שמוקמת ממשלה. זה עדיין לא פותר את הבעיה של מפלגות שלמות שבוגדות בבוחריהן, אבל מצמצם את האפשרות למעשה כזה מצד ח''כים בודדים.
הדרך החוצה מהפלונטר 734713
נשמע לי מצוין.
הדרך החוצה מהפלונטר 734658
“ כשאני מצביע, האישיות שעומדת בראש המפלגה לה אני מצביע היא השיקול האחרון.”

אז אתה בוחר להמשיך לא לשנות את המציאות ורק לנסות לשנותה באמצעות בקשות מתרפסות מהמלך.
על המצב האידיאלי, שבו האישיות העומדת בראש המפלגה ו/או המדינה זה עניין משני, שנינו מסכימים. אך זו עובדה (שאיננה קשורה לרצוננו האישי) שמערכות הבחירות האחרונות הפכו את הנושא המשני הזה לשאלה המרכזית, לא מעט בעידודו של ביבי עצמו המציג את המצב כאו שהוא יבחר לראשות או שגוג ומגוג, ארמגדון ורגנרוק יפלו על ראשנו בו זמנית.

הטיעון שמי שעומד בראש צריך להיות עניין משני הוא טיעון מחזק לטענה של מחנה הרל״ב. האיש שתוקע מדינה צריך ללכת כדי שיהיה אפשר לחזור לדבר פה על הדברים עצמם ולהתעסק במה שבאמת חשוב.
המצב הוא פשוט. או שאתה מצטרף למחנה הזה או שאתה בוחר לשים את טובתו האישית של ביבי מעל טובת המדינה. אין אופציה שלישית.

לבקש מהמלך שיזוז ממקומו, כשאתה עצמך בוחר להמליך אותו מחדש כל סיבוב בחירות, זה אי הכרה במציאות, בקשרים פשוטים של סיבה-תוצאה ובאחריות שלך כבוחר על תוצאות הבחירות.
הדרך החוצה מהפלונטר 734661
אני מציע שתקרא את תגובתי שוב ותנסה לענות עליה, ולא לחזור על טענות קודמות שלך.
הדרך החוצה מהפלונטר 734678
קראתי מילה במילה ועניתי.
קצת יותר בפירוט? אוקי.

מה נאמר שם?
1) כשהצבעת לא ידעת מה תהיה התוצאה (שהיא לא ממשלת ימין בראשות נתניהו), אז אי אפשר להאשים אותך בדיעבד.
אבל בטח שאפשר להאשים אותך בדיעבד כי זה לא הסיבוב הראשון ולא השני של הפיאסקו הזה. קיוית לכך בסיבוב השני... .נו פסדר. אבל כמה פעמים אפשר לראות בחירות עם פחות או יותר אותן תוצאות ולהמשיך להיות מופתע כל פעם מחדש? אין לנו שום סיבה בעולם להאמין שנתניהו יכול להקים ממשלה ימנית יציבה או שהשמאל מסוגל להקים ממשלה בכלל גם אם יעשו בשנתיים הקרובות הצבעה כל חודשיים. מי שעדיין ממשיך להאמין בתסריטים הלא ריאליים האלה וממשיך להצביע להם על בסיס של ״יש לי חלום״ איננו מסכים לקבל את המציאות הפוליטית ואת המפה הפוליטית כפי שהן. הוא ממשיך להצביע בצורה חסרת אחריות שהתוצאה שלה היא המשבר הפוליטי שנמשך כבר כשנתיים ותוקע את כל המדינה. בעגה המקצועית קוראים לזה ״להמשיך לדפוק את הראש בקיר״.
2) אבל הסקרים אמרו שיש לו סיכוי!
לא נכון. סיכוי למה? לעוד ממשלה של 61 מנדטים שתיפול אחרי שבועיים? גם הסקרים, במקרה הטוב, הראו שנתניהו בקושי מצליח להקים ממשלה, גם במקרים שהסקרים הראו שיש לו איזה סוג של רוב ספקולטיבי. גם על פי הסקרים, הצבעה לאחת ממפלגות שרצו על הטיקט שימליץ על נתניהו לראשות הממשלה היא הצבעה שאומרת שאתה הולך לעזור (בין אם זה מה שרצית לעשות לבין אם לא) לתקוע את המדינה ולהשאירה במשבר פוליטי בלי פתרון כי ביבי הפך להיות (שוב, באשמתו או שלא באשמתו, זה לא ממש משנה) לפרסונה נאן גרטה בקרב מספר גדול מידי של מפלגות במפה הפוליטית. ביבי הפך להיות נטל על המערכת והוא מפריע להקים קואליציות סבירות לחלוטין שהיו מקובלות לגמרי על רוב הבוחרים לכנסת. האיש בעצם מפריע למימוש רצון הבוחר כבר כמה סיבובי בחירות. בשניה שהוא מודיע על פרישה, קמה ממשלה בישראל שיכולה לעבור אבקלות ת ה-‏70 מנדטים (וזאת ממש לא תהיה ממשלת שמאל ממנה אתה כה חושש).
3) ״מכתבי בא לאחר שנוצר מצב שנתתי לו, טרם הבחירות, סיכוי נמוך״
בסדר נו. אז טעית. לא אמרתי שאתה עושה את זה בכוונה כדי להזיק. אני רק טוען שאתה מזיק (גם אם זה בלי כוונה) ושאולי הגיע הזמן להבין את זה לקראת סיבוב הבחירות החמישי. תמיכה בנתניהו מזיקה למדינה ואפילו מפריעה לימין להקים קואליציות, למרות שרוב הכוח הפוליטי נמצא היום במפלגות ימין ו/או מרכז הנוטה לימין. זאת עובדה שגם מצביעי ימין מתחילים להבין. לאט לאט, אבל מתחילים.
4) ״ועוד משהו שבגללו אני דוחה בשאט נפש את עצתך. אני יודע שיש היום קבוצה גדולה בתוכנו שאתה כפי הנראה שייך אליה, שבעבורה פוליטיקה פרושה "כן ביבי לא ביבי". כשאני מצביע, האישיות שעומדת בראש המפלגה לה אני מצביע היא השיקול האחרון.״
כשראש הממשלה יוצא בקמפיין מזיק (שוב ושוב כבר לאורך שנים) שמעודד את זה שזה יהיה השיקול הראשון (רק ביבי, דווקא ביבי, או ביבי או טיבי, פקה פקה), כאילו הוא איזה מועמד לנשיאות ארה״ב ועל זה המירוץ, תגובת נגד טבעית של מי שלא אוהב את זה היא להצביע למפלגות שמתנגדות להמשך כהונתו - כדי שכולנו נחזור לפוליטיקה אותה כולנו מעדיפים, בה האישיות העמודת בראש היא עניין משני לחלוטין.

מחנה רל״ב לא נולד קודם ואז נולד הביביזם. להיפך. הרל״בים הם ריאקציה סבירה וחשובה לטירוף בו מדינה שלמה נכנסת למשבר פוליטי בגלל איש אחד.
עדיף לכולם, גם לימין וגם לשמאל, או בכלל בלי קשר לעמדה פוליטית, לתמוך בהוצאתו של האיש מהמשחק הפוליטי, כדי שכולנו נוכל להמשיך הלאה בחיינו ולהתוכח על נושאים פוליטים במקום להתעסק באיש הזה ובבעיות שהוא יוצר למערכת הפוליטית בשל ענייניו האישיים. היה עשור פלוס בתפקיד. אהבתם אותו, לא אהבתם אותו, התרשמתם מהיכולות שלו, לא התרשמתם, למי אכפת? יאללה, חלאס, נקסט. מה האובססיביות הזאת עם האיש הזה? יש תקציב להעביר, יש משרדים שצריכים שר עם מדיניות עקבית לאורך שנים. יש כנסת שצריכה לתפקד, יש מדינה לנהל... די כבר עם הביבי הזה.
הדרך החוצה מהפלונטר 734679
״לעבור אבקלות ת״

התערבבו להן האותיות. צ״ל ״לעבור בקלות את״.
הדרך החוצה מהפלונטר 734682
אתה אומר שבכמה מערכות בחירות חזר הפיאסקו הזה והייתי צריך לדעת. אתה היית צריך להצביע ביבי כדי שהפיאסקו הזה לא יחזור. אין דרך אחרת להתיר את הפלונטר כי גם אם מפלגותיהם של סער ובנט היו מקבלות עוד 10 מנדטים הם לא היו עושים קואליציה עם המפלגות הערביות מרץ והעבודה של היום, שהיא אחות תאומה של מרץ. אם בכלל בא בחשבון לצרף לקואליציה את המפלגות הערביות וכך להקים ממשלה "ימנית", אז הליכוד יכול היום להקים קואליציה עם רע"מ שעושה לאחרונה קולות של רצון להשתלב במדינה.
במלים אחרות, אנא אל תיתן לי עצות איך להצביע. קשוט עצמך ואחר קשוט אחרים.
הדרך החוצה מהפלונטר 734683
אתה צודק. אני לא באמת האמנתי שהעצות שלי איך להצביע פה באייל ישפיעו עליך אפילו קצת.

אולי אם אני אכתוב לך מכתב ואבקש ג׳סטה...
הדרך החוצה מהפלונטר 734641
הערת רגל בהמשך לתגובתי: תוצאות הבחירות האלה הוכרעו על חודה של שערה. בערוץ 20 דווח שתכנה שעוזרת למנהלי הקמפיין לראות היכן ישנם מצביעים פוטנציאלים שהפעילו הליכוד והציונות הדתית קרסה בבוקר הבחירות, ואילצה את מנהליי הקמפיין לפעול בדרכים פחות יעילות, ולפי הערכות מדובר בשניים או שלוש מנדטים. וגם הצלחת החיסונים, כפי שאמרתי בתגובה אחרת, הייתה נראית הרבה יותר מרשימה לו הבחירות היו נערכות שבוע או שבועיים מאוחר יותר.
הדרך החוצה מהפלונטר 734642
הריצפה בדרך לקלפי גם היתה קצת עקומה, עכשיו כשאני חושב על זה.
הדרך החוצה מהפלונטר 734643
עכשיו אני רואה כמה חשוב היה להוסיף את הערת הרגל.
הכל בגלל מסמר קטן 734645
רק שניים או שלושה מנדטים? בעד אותו כסף אני נותן הערכה שמדובר בעוד שבעה עשר מנדטים לליכוד ושמונה לציונות הדתית, מה שאומר שבגלל תקלה טכנית - סליחה, כוח עליון - נמנעת מאיתנו תחילת הגאולה. לא נורא, בסיבוב הבא זה יהיה נוקאאוט.
הכל בגלל מסמר קטן 734650
תגובה 734643
אגב, ההערכה הזאת באה ביחד עם הסיפור וצריך לשמור על הזכויות. אני שומר לעצמי הערכות רק בענייני תחלואת הקורונה.
הכל בגלל מסמר קטן 734660
אפשר לחשוב שאם כמה מנדטים היו זזים מפה לשם אז התמונה היתה משתנה באופן משמעותי.

זה לא המצב. השיטה הפוליטית שלנו איננה כמו השיטה האמריקנית בה ״winner takes all״. הכל בנוי כאן על היכולת להרכיב קואליציות. גם אם ביבי היה מזיז כמה מנדטים מפה לשם ומשיג רוב עם בנט לממשלת ימין צרה של 61 מנדטים, עדיין ממשלתו היתה עומדת על כרעי תרנגולת ומתפרקת תוך מספר חודשים. זה לא היה משנה את המציאות או מוציא את המדינה ממצב ה deadlock הפוליטי בצורה משמעותית.

רק אם ביבי והאינטרסים האישיים שלו יוצאים מהמערכת, יש סיכוי להרכיב קואליציות יציבות (הנוטות יותר לדעות מרכז-ימין כי זה באופן די עקבי רצון הבוחר).
זאת המציאות שיש להכיר בה, בלי קשר לשיוך לעמדה פוליטית כלשהי. אלו הם פני הדברים. מי שממשיך להצביע למפלגות שאומרות או ביבי או כלום, הוא חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון.
הכל בגלל מסמר קטן 734662
די היה בכך שאחת ממפלגות השמאל הקטנות לא הייתה עוברת את אחוז החסימה כפי שניבאו הסקרים וטעו, שהמצב היה משתנה מן היסוד מבחינה זו שהיה אפשר להקים ממשלה יציבה. מצבים שבהם היה יתרון גדול של מחנה אחד על האחר אצלנו שרר רק בתחילת קיום המדינה. מאז המהפך ההפרש בין המחנות היה תמיד קטן, ובכל זאת קמו ממשלות ועשו דברים. היו גם תקופות שלא הייתה הכרעה ברורה ואז שלטו ממשלות אחדות לאומית כמו ממשלת פרס שמיר.
הכל בגלל מסמר קטן 734680
ממשלת אחדות יציבה היא לא דבר אפשרי תחת נתניהו כראש ממשלה. בלי נתניהו, בהחלט יכולה לקום פה ממשלה עם 70 ואף 80 מנדטים.
הטיעון של הסיכוי לממשלת מרכז-ימין או ממשלת אחדות הוא טיעון בעד תמיכה בהוצאת ביבי מהמערכת הפוליטית ולא יכולה להיות טיעון מחזק לתמיכה בו.

״מצבים שבהם היה יתרון גדול של מחנה אחד על האחר אצלנו שרר רק בתחילת קיום המדינה. מאז המהפך ההפרש בין המחנות היה תמיד קטן, ובכל זאת קמו ממשלות ועשו דברים.״

לא תחת ראש ממשלה שנמצא במצב אישי שמכניס המון אי יציבות ושיקולים לא עניניים למערכת. כשיש לך קואליציה קטנה ואתה לא פרסונה נון גרטה אצל חלקים גדולים באופוזיציה (או אפילו כל האופוזיציה במקרה של ביבי) אז גם עם רוב קטן אתה יכול לקבל יציבות שלטונית כלשהי. הסיבה לכך היא שאם יש לך מישהו שמפעיל שרירים בקואליציה ומאיים על להפיל את הממשלה שלך, אתה יכול לאיים עליו עם החלפתו במישהו שיושב כרגע באופוזיציה. לביבי, בגלל מצבו האישי והמשפטי (וגם סתם בגלל האופי הפלגני, הסכסכני והלא מאחד שלו) אין את הנשק הזה כנגד חלקים בקואליציה שלו. בגלל זה לא יכולה להיות לו קואליציה יציבה גם אם הוא מצליח להקים ממשלה. במצבו, כפרסונה נון גרטה בקרב חלק מאוד גדול של הציבור ובית הנבחרים, כל קואליציה עם רוב קטן שהוא מקים היא התרסקות ידועה מראש בזמן קצר. כל חלק מהקואליציה שלו יכול להתנהג כבעל הבית, אפילו עם מספר מנדטים מאוד מאוד קטן, כי הוא יודע שאין לו תחליף. לוחצים, סוחטים עד שמאוד מהר העסק מתרסק ויוצאים לסיבוב נוסף.

התנגדות להמשך הביביזם יכולה דווקא לחזק וליצב את היכולת של מפלגות הימין (או לפחות את זו של הליכוד) להקים קואליציות יציבות ולהחזיק בשלטון בלי לרוץ לבחירות כל שבועיים.
הדרך החוצה מהפלונטר 735079
את דעתי הבעתי גם בתכניתו של שפטל.
לא שיניתי את דעתי גם אחרי ששמעתי את תשובתו, אבל חשוב לי לציין שאותם פוליטיקאים שרוצים לקחת על עצמם את התפקיד הלא פשוט, ראש ממשלת ישראל, פוליטיקאים שאנו זקוקים להם, חייבת להיות בהם תאוות שררה כזאת או אחרת. לכן, זה נכון שבמצב ששורר כרגע (אבל לא בשום זמן קודם) הצעד הנכון לטובת המדינה הוא שנתניהו יזוז ויפנה את מקומו, אבל אני לא יכול לעלות על דעתי פוליטיקאי אחר מאותה קבוצה משמאל או מימין שהיה מצליח להתגבר על אותה תכונה שציינתי, ובאותם תנאים כמו שנוצרו היום היה עושה צעד כזה.
אגב, איני מסכים עם שפטל, שאם נתניהו היה זז, מחנה "לא ביבי" היה יוצא נשכר. זה נכון במידה מסוימת לגבי סער ואלקין, אך כל היתר שהיו נותרים כשהשלטון לא בידיהם אלא בימין, לא היו ממש מאושרים, כי, לדעתי, ה"רק לא ביבי" הוא בשבילם אמצעי לשחרור כעסים על כך שהשלטון בלא בידיהם, ולא משהו אמיתי.
כפי שאמרתי בתגובה ישנה, לו באמת היה חשוב לאספסוף הזה, שמי שהוגשו נגדו כתבי אישום לא יכהן כראש ממשלה, הם היו צריכים לקחת את דגלי דע"ש שלהם ולהפגין מול הכנסת כשעבר החוק (הנכון והחשוב), שפוליטיקאי כזה יכול לכהן כראש ממשל עד פסק דין חלוט. העובדה שלא עשו כך מלמדת על חוסר תום לב וצביעות.
הדרך החוצה מהפלונטר 735080
אתה מרגיש שבשנים האחרונות השלטון היה בידיך?
הדרך החוצה מהפלונטר 735081
במידה רבה.
הדרך החוצה מהפלונטר 735088
מעולם, בכל ימי חיי, לא חשתי שהשלטון בידיי.
לפעמים, אני תומך יותר בשלטון ולפעמים פחות. לפעמים הצבעתי עבורו ולפעמים (בעיקר באחרונה) נגדו. אבל מעולם לא חשתי חלק מן השלטון. אני מניח שזה יקרה כאשר ארנון מילצ'ן יתחיל לשלוח לי סיגרים ושמפניה ורודה.
הדרך החוצה מהפלונטר 735089
אם כך לא הבנתי נכון את שאלתך, ואתה יכול להחליף את תשובתי ל ''תומך בשלטון''.
הדרך החוצה מהפלונטר 735091
אם כך היית צריך לכתוב כי, לדעתך, "ה"רק לא ביבי" הוא בשבילם אמצעי לשחרור כעסים על כך ש[אינם תומכים בשלטון], ולא משהו אמיתי". וזה כבר הרבה פחות מוצלח כתעמולה.
בעובדה, רוב אזרחי המדינה מעדיפים שנתניהו לא יהיה רוה"מ (בהתחשב בכך שמחצית הערבים לא טרחו להצביע). לטענתך, זה כבר הופך אותם גם למחנה וגם לאספסוף.
הדרך החוצה מהפלונטר 735092
אני שומר לעצמי את הזכות להחליט מה אני צריך לכתוב ומה לא, מבלי להתייעץ קודם אתך.
הדרך החוצה מהפלונטר 735093
זאת שערוריה!
רל״ב 735124
אני רוצה שניה לנצל״ש את התגובה שלך כדי להגיד משהו לגבי המחנה שנקרא ״רק לא ביבי״. אני רואה עצמי חלק ממחנה זה ואני אומר זאת בלי בושה - אני חושב שזו בהחלט אידיאולוגיה ראויה. (כשאתה ניגש לרופא לאחר שהורעלת, כדי שיוציא ממך את הרעל, הרופא לא אומר לך ש״אתה מתרכז במה שאתה לא רוצה בגוף שלך - רעל, במקום להתמקד במה שאתה כן רוצה. אולי במקום להתלונן על מה לא טוב, תגיד לי מה כן?״ קודם מוציאים את הרעל מהגוף. אחר כך אפשר להתחיל לרפא. אז כן - רק לא ביבי).

יחד עם זאת - אני חושב שהדגש בכל המאבק הזה פשוט לא נכון, ואני מתכוון להתמקדות בנושא כתבי האישום. אני אישית לא יוצא לבלפור שבוע אחרי שבוע כדי למחות נגד כמה סיגרים ושמפניות. הגם שההתערבות שלו בגופי תקשורת נראית לי חמורה - אבל אפילו על זה הייתי יכול לסלוח לו נוכח מבצע החיסונים המזהיר שהוא הרים כאן (ועל זה באמת אני מצדיע לו, ושוב - הניסיון של השמאל לגמד את תפקידו בהבאת החיסונים ולתת את הקרדיט לקופות החולים הוא מיותר ופתטי). ובכל זאת אני מגיע לבלפור, ובכל זאת אני מעדיף כמעט כל אחד אחר על פני נתניהו. לא בגלל שהוא מושחת. אלא בגלל שהוא משחית. את המערכת הפוליטית והחברה הישראלית בכללותה. מפני שהוא מקיף את עצמו במטומטמים מוחלטים שלא ראויים לנהל קיוסק, ממנה את האנשים הכי פחות מתאימים לתפקיד שהכי פחות מתאים להם. מפני שהוא מקדם אנשים על בסיס לקקנות וחנפנות (השיבוץ החדש של גלית דיסטאל הוא דוגמא מובהקת לכך) וכבר עשורים הוא הופך את הממשלה ללהקת קופים שמתקדמים על ידי פליית כינים מגבו של מנהיג הלהקה. כאשר הוא מזהה אדם בעל פוטנציאל, אם בימין ואם בשמאל - הוא מפעיל את כל יכולתו הפוליטית (שהיא מהמשובחות בהיסטוריה האנושית) כדי להוריד לו את הראש. הוא דואג להשאיר סביבו מטומטמים בלבד כדי שיוכל אחר כך לטעון שאין לו תחליף. בכך הוא משחית את המערכת הפוליטית באופן שידרשו עשורים כדי לתקן. הוא ילך יום אחד וישאיר אחריו אדמה חרוכה.

ואכן, אם מקשיבים טוב לתומכים שלו מגלים שזה בדיוק מה שהם אוהבים בו. ״מה לעשות, רק נוכל מניאק בן של **נה יכול לנהל את המדינה הזאת״ הם אומרים. הם מעריצים את הנוכלות שלו, את חוסר המצפון, את תאוות הכח החולנית-פסיכוטית שלו, את היכולת שלו לדרוס כל מה ומי שמפריד בינו לבין השררה, גם אם זו החברה הישראלית. אפשר להבין אותם. נתניהו הוא כמו עורך דין ממולח וחסר כל מצפון, אין ספק שאחד כזה יכול להועיל מאד במצבים מסויימים. ואכן, פה ושם מתרחש ליקוי חמה פוליטי - האינטרס האישי של נתניהו מצטלב עם האינטרס הכללי של מדינת ישראל, כמו שקרה עכשיו עם החיסונים - והתוצאות מזהירות. אבל הריקבון המוסרי שנגרם כתוצאה משלטון כה ממושך של אדם כזה עולה על היתרונות. וכאמור - הוא ילך יום אחד, ואנחנו נשאר עם מערכת מושחתת והרוסה.

על זה. אני הולך לבלפור. לא על כמה סיגרים ואפילו לא על שוחד. ואני חושב שההתמקדות האובססיבית של ההפגנות ב ״שוחד מרמה הפרת אומנים״ הוא פשוט שגוי. כל עוד זה הדגש - הימנים תמיד יוכלו לטעון, ובצדק מסויים, ששום אדם לא יכול לכהן במשך שנים ארוכות כל כך מבלי להתלכלך, ובכל אופן - על זה לא מפילים ראש ממשלה. לכן הדגש צריך להשתנות. לא מושחת, אלא משחית.
רל״ב 735125
על זה בדיוק כבר נפל ראש ממשלה. בגלל זה כשהביביתון הוקם, הוא הוקם כשבראשו התמיכה במערכת הצדק (להבדיל מידיעות אחרונות שתמך בראש הממשלה במידה רבה).

לגבי החיסונים: נתניהו פישל בשלבים הקודמים. הסיבה העיקרית שמדינת ישראל קיבלה עדיפות היא התשתית הטובה שהיא יכלה להציע לפייזר כדי לבדוק את החיסונים. אני לא נותן קרדיט לנתניהו על הארגון מכיוון שנתניהו הצליח לפשל בארגון של רוב הדברים הקודמים שקשורים במשבר הזה. נראה שיכולתו הארגונית היא בעיקר בתקיעת מקלות בגלגלים ובקרבות קרדיטים. זה שהוא הלך כל יום להצטלם עם משלוח חיסונים, לא אומר שהוא באמת אחראי לקבלתו.
רל״ב 735130
הוא התקשר למנכ״ל פייזר ב 3 בלילה והמנכ״ל בעצמו הגדיר את נתניהו כאובססיבי. זה שיש פה תשתית זה יפה מאד, אבל מישהו היה צריך להביא את זה לתשומת לב המנכ״ל ולהיות קצת רוטוויילר בנושא הזה. אני לא חושב שגנץ או לפיד היו מתקשרים למנכל פייזר ב 3 בלילה. איכשהו זה נראה משהו שרק נתניהו היה עושה.
רל״ב 735149
אני חייב להגיד שהעניין של השעה נראה מוזר.
היית מתקשר למישהו בשלוש בלילה?
בהנחה שבקבלת החיסונים לא היה רגע של ״הסורים על הגדרות״, מה מצדיק את זה?
ובהנחה שאדם שמוער בשלוש בלילה מראש מתחיל שיחה בגישה פחות חיובית, מה צריך להיות שם כדי שביבי לא יחשוב שאולי כדאי להתקשר בשעה סבירה יותר?

אין לי מושג מה קרה שם ואני אפילו מקבל את זה שאכן הייתה שיחה כזו.
זה רק הופך את מקרה למוזר יותר.

נ.ב.
אני גם תוהה האם מנכ״ל פייזר מכבה את הטלפון בלילה מאז.
רל״ב 735151
תמיד ייתכן שבגלל הפרשי השעות שלוש בלילה בבלפור זה שש בערב אצל מנכ''ל פייזר.
רל״ב 735164
אתה צודק, נשמע הרבה יותר הגיוני (כלומר גם שהמנכ״ל יענה וגם בהתנהגות של ביבי).
רל״ב 735187
לא חושב. הרי מנכ״ל פייזר אמר שאמר לנתניהו ״אדוני רוה״מ... עכשיו שלוש בלילה״ לא נשמע הגיוני שהוא התכוון ״אצלך״. נשמע שהוא מתכוון ״יא משוגע מה אתה מתקשר אליי בשעה כזאת״. או שבעצם לא?
רל״ב 735126
ואם כבר, התשובה האוטומטית שלי לימנים שצועקים „ביבי המלך״ לעומתי בהפגנות היא „ביבי לוזר״. ביבי לא הצליח לספח כלום גם עם טראמפ. ביבי קיבל אור ירוק מבג״צ לפנות את חאן אל אחמר ולא עושה עם זה כלום. ביבי כבר שנתיים לא מצליח להרכיב ממשלה מתפקדת. אם מעיפים את ביבי יכולה לקום, לצערי, עכשיו ממשלת ימין מתפקדת ואולי גם כחול לבן ולפיד יצטרפו אליה כשותפים זוטרים. ביבי תוקע את המדינה. ובמיוחד את הימין.
רל״ב 735131
הוא לא לוזר בכלל. הוא פשוט גאון מקיאווליסטי. אחד החוקים הראשונים של מקיאוולי: אם אתה בעמדת כח, נסה להשאיר את המצב כמו שהוא ככל הניתן ואל תגרום לזעזועים משום כיוון.

אין טעם בטקטיקה הזאת. אדם שמצליח להשאר בראש של מדינה מורכבת וקשוחה כמו ישראל במשך 15 שנה, שגבר על כל הטוענים לכתר מבפנים ומבחוץ - הוא הרבה דברים, לוזר הוא לא.
רל״ב 735157
הוא יודע היטב להיבחר. הוא לוזר בהגשמת מטרות הימין (לדוגמה: עכשיו, בגלל ביבי אין ממשלת ימין).
רל״ב 735171
האמת שהוא לוזר ושלומיאל פוליטי גם כשמדברים על האינטרסים האישיים שלו.
מילא פוליטיקאי מושחת שמסתבך בפרשיות. אבל עד כמה מטומטם ולא זהיר יכול להיות פוליטיקאי סתם מושחת, כדי להסתבך בפרשיות המטומטמות שהסתבך בהן ביבי?
פוליטיקאי מושחת רגיל וזהיר לא היה נתפס על מה שנתפס נתניהו בפרשיות 1000 או 2000. נגד פוליטיקאי ״סתם״ מושחת גם לא היו מצליחים לאסוף כל כך הרבה עדויות וראיות לגבי מעורבות בתיק 4000.
הרי גם אם מקבלים את הטענה של ביבי שמחפשים אותו ואכיפה בררנית, עד כמה אתה יכול להיות מטומטם כדי להסכים לקבל מתנות, להשתתף בשיחות מוקלטות בהן מנהלים משא ומתן מפורש בענייני שוחד ולהסתבך בשטויות של שמפניות, ארוחות יוקרה וסיגרים כאשר אתה יודע שמחפשים אותך? כל פוליטיקאי עם קצת שכל (גם מושחת) היה נזהר ולא מסתבך בקשקושים הללו.

ביבי הוא נוכל קטן ושקרן פתולוגי (בניגוד לשקרן אסטרטגי) שמסתבך בשטויות ושקרים לאורך כל הקריירה שלו. האיש לא גאון ולא נעליים. פופולרי כן. חביב על קהל (מסוים) - בהחלט. גאון? נו באמת.
עם דרגת הפופולריות שלו, פוליטיקאי חכם היה מצליח ליצר שלטון הרבה יותר יציב ואפקטיבי משמצליח לעשות זאת נתניהו. הוא בשלטון למרות האופי שלו ולמרות הנטיה שלו להסתבך וליצור אי יציבות שלטונית ולא בגלל התכונות הללו.

גאון הוא לא.
רל״ב 735183
אחד הפוליטיקאים המוכשרים בהיסטוריה האנושית. כשאתה עד כדי כך טוב - אתה יכול להרשות לעצמך להיות לא זהיר לפעמים. כמו שטראמפ אמר - ״אני יכול לירות במישהו בשדרה החמישית ועדיין יתמכו בי״, אבל ביבי באמת מיישם את זה. כנראה שמתישהו גם זה עלה לו לראש. אבל עובדה שבינתיים כל האישומים האלה מחליקים ממנו כמו טפלון. אני מעריך שצפויות לו עוד שנים רבות בשלטון, הוא הוספד פעמים רבות בעבר ויצא ממצבים הרבה יותר קשים מהמצב הנוכחי. אבל לעולם אין לדעת.
רל״ב 735200
“אחד הפוליטיקאים המוכשרים בהיסטוריה האנושית”

אין לי שמץ על מה אתה מדבר.
אין לו כמעט שום הישג בשום נושא. ההישג היחידי שלו זה ההצלחה להגיע שוב ושוב חזרה לבחירות למרות שיש לו על הנייר יכולת להרכיב ממשלות שאמורות להיות יציבות.
ההשוואה לטראמפ היא מאוד במקום - עוד דוגמה לאיש קטן עם צל גדול שהוא תולדה של טפשות הבוחר ורוח השטחיות של הזמן ולא תולדה של כישרון פוליטי.

זה לא שהאנשים האלה גדולים כמו שאנחנו (בממוצע) קטנים. עידן של טלפונים חכמים ואנשים קצת פחות.
רל״ב 736115
ההישג שלו זה להשאר בשלטון כמעט שני עשורים במצטבר. למרות כל ההתנגדויות, מתוך המחנה ומחוצה לו, ולמרות כל ההפדיחם, ולמרות שפעם אחר פעם נראה שהוא סיים את הקריירה, הוא קם כמו פניקס. מטרתו היחידה היא השרדות פוליטית. ובזה - הוא מהטובים בהיסטוריה. אם לא הטוב ביותר.

ההשוואה לטראמפ מגוחכת. כמו להשוות תולעת לאריה. טראמפ הוא אדיוט. ועובדה - הוא שרד רק קדנציה אחת וגם זה בקושי. אין לו קמצוץ מהתחכום והערמומיות של נתניהו.
רל״ב 736157
ההשוואה לטראמפ היא מדויקת. שני נוכלים ודמגוגים בשניקל.

ההשארות שלו בתפקיד זה לא ההישג שלו כמו שזה הכשלון שלנו כחברה. תעודת עניות לחברה הישראלית שאיבדה את דרכה ואת המצפן המוסרי שלה.
להסתכל על אלפי שנים של היסטוריה של מנהיגים בכל התרבויות ואז להסתכל על הדמות הקטנה והעלובה של נתניהו ולהגיד ״מהטובים בהיסטוריה״, לא חשוב במה, נשמע לי כמו בדיחה ואני לא יודע איך להתיחס אל זה ברצינות.

בסולם ה״נוכל שמצליח לעשות צחוק מאנשים ולגרור אחריו כת עיוורת״ דווקא הייתי שם את טראמפ במקום גבוה יותר של הצלחה מאשר שהייתי שם את נתניהו (לא שזה כבוד כזה גדול) - גם מבחינת הנתחון במספרים, גם מבחינת הנאמנות היוקדת של כת המעריצים וגם ברמת המופרכות של השטויות שהנוכל/דמגוג בשניקל הצליח לשכנע בהן את קהל המעריצים שלו. לנתניהו אין את היכולת לשכנע את הקהל בשטויות ברמה שעושה זאת האיש הכתום. הם בכלל לא באותה ליגה.

נתניהו מצליח להדבק לכסא בגלל:
- שיטת הבחירות בישראל ולא בגלל שהוא פוליטיקאי חכם יותר או פופולרי יותר מטראמפ.
- בגלל שהאופוזיציה לו (שהיא הרוב) היא מסוכסכת, מפוררת ולא קוהרנטית (וזה לא בגלל או בזכות נתניהו אלא תוצאה של מבנה השבטים של האוכלוסיה הישראלית) ולכן לא מצליחה להתרומם כאלטרנטיבה שלטונית.
- כי הוא לחיץ, חסר ערכים וטובת מדינת ישראל מעניינת אותו כקלפית השום. אז קואליצית השחיתות שלו קלה יותר להרכבה ושימור.
רל״ב 736644
כמו להגיד שההשוואה בין כוס חלב לבין הירח היא מדוייקת - שניהם לבנים. גם אם החברה איבדה את דרכה צריך להיות אדם מוכשר במיוחד כדי לנצל את זה בצורה מבריקה כמו שנתניהו עושה. נתניהו יודע לנצל את השסעים בחברה הישראלית באופן מבריק - טראמפ סתם אומר מה שבא לו בראש באותו רגע בלי שום אסטרטגיה, וזה מה שהפיל אותו. הוא לא שרד אפילו שתי קדנצות רצופות, זה משהו שכמעט כל נשיא אחר עשה. אפילו בוש, שלא היה גאון גדול כזור - הצליח בזה. נשיאים ממשיכים לכהונה שניה כמעט מכח האינרציה, צריך ממש להיות גרוע באופן יוצא דופן כדי להכשל בזה. מבחן התוצאה קובע - נתניהו בשלטון וטראמפ לא. זו השורה התחתונה לדעתי.
רל״ב 736653
סליחה, ממתי הירח, שעשוי כידוע מגבינה צהובה, הוא לבן?
רל״ב 736678
זה מזכיר לי את חוק ברנדוליני:

רל״ב 736760
עכשיו הבנתי. אני אחליף את שם המשתמש לסיזיפוס.
רל״ב 735203
אל תזלזל בכוחו של ההיבריס. אצל מנהיגים מסוגו של נתניהו, שמקפידים להקיף את עצמם במלחכי פנכה‏1, ההיבריס הולך ותופח עם הזמן, עד שהוא יוצא מכלל שליטה.
_____________
1- שידועה גם בשמה העברי "תחת"
רל״ב 735205
לא גאון ולא בטיח . פשוט אדם עם ניסיון פוליטי רב עם אמביציות גבוהות ושחקנים גרועים וכושר אחיזה מדהים בקרנות המזבח . הוא יודע וכולם יודעים שהוא משחק נגד הזמן. הוא חייב תוך שנה להשיג זיכוי או לחילופין ביטול כתבי האישום או לקבל מצנח נשיאותי או פרס נובל שיוביל אותו למצנח הזהב .
רל״ב 735209
פוליטקאי פסיכופאט כמו ביבי, אבל יותר חכם, היה מצליח גם לטפח את ההיבריס שלו וגם לא להתפס על דברים כל כך מטומטמים ושאפשר להמנע מלהתפס בהם די בקלות (בעיקר כשאתה כבר יודע שמחפשים אותך).
להיפך - פסיכופטים בסגנון של נתניהו אפילו נהנים ממשחקי החתול והאכבר והיכולת שלהם להסתיר את האמת/השחיתות/חוסר המוסריות שלהם, רק מטפחת אף יותר את ההיבריס שלהם וזה עוזר להם להמשיך בדרכים הקלוקלות שלהם.
מההתנהגות, חוסר הזהירות והשלומיאליות של נתניהו אני מסיק שהוא הרבה פחות חכם מהאגדה האורבנית שצמחה סביבו. הוא אמנם (בגלל הפופולריות שלו ואפסיותם של הפוליטיקאים + הבוחרים הישראלים) מצליח בקרירה שלו להתחמק שוב ושוב ולהחלץ מהבורות שהוא חופר לעצמו, אבל זה לא מוריד מהעובדה שהוא עצמו מספיק טמבל כדי לחפור לעצמו את הבורות הללו. פוליטיקאי מושחת מתוחכם יותר ממנו לא היה נופל לבורות הטפשיים הללו בכלל.
רל״ב 735210
כן כן.
*עכבר
(ושאר שגיאים)
רל״ב 735212
אללה אכבר יעזור לביבי דרך מנסור עבאס.
רל״ב 735223
בדיוק.
רל״ב 735927
מה הקשר בין מחט לתחת?
צא ולמד: פנכה - צלחת או קערה המשמשת להגשת מזון (לשון חז"ל, מיוונית pinax)
דרך אגב, אותה מלה יוונית גם התגלגלה מאוחר יותר למלה הטורקית פינג'אן, וממנה לעגה הפלמ"חית.
מלחך פנכה הוא מי שניזון (לוחך, או מלקק) את הצלחת משאריותיו של אחר, ובהשאלה: מי שהגיע לתפקידו בגלל קשריו ולא כישוריו ("קרוב לצלחת").
אין לזה שום קשר לישבנו של המנהיג, אבל אם נישאר באותם אזורים, אזי עדיף מנהיג שמקיף עצמו במלחכי פנכה, מאשר כזה שמקיף עצמו במלחכות פינך ‏1, כמו פרס או גנץ.
____________
1 - נכתב אחרת אך נהגה אותו דבר
רל״ב 735230
למרות שלדעתי עליו לפנות את מקומו, שווה לראות את ביבי נשאר בשלטון ולו רק בשביל לראות את חברי גוש השנאה מחליפים צבעים, רושפים אש ומקשקשים שטויות מרוב שנאת חינם למנהיג הצד היריב.
רלר״ב 735232
לקחתם משהו טבעי, שגרתי ומשעמם כמו רצון להחליף איזה פוליטיקאי באיזה תפקיד ונתתם לזה תגית ״שנאת חינם למנהיג״. יאללה יאללה. תתאפסו על עצמכם. בדמוקרטיה, הרצון להחליף פוליטיקאי במישהו אחר זה לא איזה אירוע מעניין או חריג.

המחנה הוא לא באמת מחנה רל״ב. המחנה השפוי הוא ריאקציה למחנה הלא שפוי. שם מדויק יותר הוא מחנה רק לא רק ביבי.
רלר״ב 735235
עצם הקראיה למחנה הפוליטי היריב, שמשנתו סדורה וקוהרנטית, ''מחנה לא שפוי'' מעידה כאלף עדים שמדובר בשנאת חינם ותו לא.
רלר״ב 735244
או זה או שבאמת השתחרר לכם בורג (והוא אכן השתחרר).
רל״ב 735233
כרגע ביבי נימצא בדימדומי שלטונו, לא חושב שהוא נהנה מהמצב אבל מאוחר מכדי שיחלץ בכבוד. נשיא הוא לא יהיה, הצעה כזו היא בדיחה.

עיסקת טיעון ללא קלון וללא הודעה חלקית באשמה לא סבירה אפילו תמורת פרישה שלו מהחיים הפוליטיים. לאחר שביבי הכפיש את המערכת המשפטית והמשטרה ופגע בהן קשה --- לא יתנו לביבי את האופציה לפרוש בשלום בתור קדוש מעונה.
רל״ב 735184
איך ביבי קשור למטרות הימין? זה כמו שתגיד שהוא לוזר בהחלת אידיאולוגיה בודהיסטית בישראל - איך הוא קשור לזה בכלל? כדי לבדוק אם משהו מוצלח - אתה צריך להגדיר מטרה. המטרה היחידה של נתניהו זה להשאר בשלטון, מטרות הימין מעניינות לו את הת*ת. אם הוא היה צריך להקים ממשלה עם אל קעידה ולמסור את כל גוש דן לערב הסעודית כדי להשאר בשלטון - הוא היה עושה זאת בלי למצמץ בכלל. זו המטרה היחידה שלו ואת זה הוא עושה מצויין.
רל״ב 735188
אני לא אומר את זה לביבי. אני אומר את זה לבוחרי הימין. הצבעת ביבי, קיבלת טיבי.
רל״ב 735128
הנקודה היחידה שבה אני חושב שאני יכול להסכים אתך היא שנתניהו מסתכסך ומרחיק אנשים שמתקרבים אליו, אולי מתוך חשש שהם עלולים להצל עליו. וזו אולי הסיבה להרחקתם של נפתלי בנט איילת שקד עוזי ארד גדעון סער ואולי עוד כמה (אני חושב שבהתנהגותו זו הוא פוגע בעיקר בעצמו). אבל זו תכונה שראינו גם, למשל, אצל בן גוריון, ובכל זאת לא ראינו אנשים אחוזי אמוק מנסים לפרוץ לביתו. לדעתי כל ההפגנות האלה הן דרך עוקפת בחירות ודמוקרטיה להחלפת השלטון.
ליתר טענותיך שהבאת ללא הוכחות איני מסכים. הדוגמה היחידה שהבאת לאנשים בלתי ראויים שבהם, לטענתך, הוא מקיף את עצמו, היא גלית דיסטאל. את הדמות הזאת אני מכיר מהופעותיה בערוץ 20, ובמיוחד כשהיא מתווכחת עם אנשי שמאל, ולדעתי מדובר באישה מאד חכמה ומרשימה.
אשר לשחיתות ולהשחתה, אני חושב שהגוף הכי מושחת אצלנו הוא מה שנקרא "שלטון החוק", ובמיוחד הפרקליטות והמשטרה. מדובר במצב שבא בעקבות תהליך ממושך שיסודותיו עוד בימי שלטון השמאל, ונתניהו אינו הגורם העיקרי להיווצרות המצב הזה.
רל״ב 735132
דרך עוקפת בחירות להחלפת שלטון? על מה ולמה? יש פה ציבור שלא מרוצה מראש הממשלה והוא יוצא להפגין. זו מהות הדמוקרטיה. או שדמוקרטיה בשבילך זה ״סתמו סתמו הרוב קובע״? כלומר יש צד שמנצח בקלפי והצד השני צריך להסתגר בבית ולסתום את הפה? גם כשהפגינו נגד שרון אמרת שזו דרך עוקפת בחירות להפיל שלטון?

דיסטאל היא בהחלט אשה חכמה ומרשימה - אבל היא מקדישה את כל חכמתה כדי ללקק לשליט, ועל בסיס זה, ורק על בסיס זה - היא שובצה. הרי לא חסרים בארץ אנשים חכמים ומרשימים. היא בהחלט דוגמא יוצאת דופן, כי בניגוד לשאר האנאלפבתים שנתניהו מקיף את עצמו בהם - היא לא מקריאה מדף המסרים אלא היא כותבת אותו. אבל היא עדיין דוגמא נהדרת לכך שנתניהו מקדם אנשים על בסיס חנפנות בלבד. וזה משהו שמנהיג מהסוג הגרוע ביותר עושה.

לגבי השאר - נו, אתה באמת רוצה דוגמאות לזה שנתניהו מקיף את עצמו במטומטמים לקקנים? באמת? אנחנו בשיחה רצינית פה? דיסטאל ספיציפית לא מטומטמת אלא רק לקקנית.
רל״ב 735133
איני חושב שדיסטאל ''לקקנית''. התרשמותי היא שהיא אומרת בדיוק את מה שהיא חושבת, ולא עשתה זאת בכל הופעותיה עד כה לצורך קבלת תמורה איזו שהיא, למרות שאכן לאחרונה הוכנסה למקום ריאלי ברשימת הליכוד.
באמת הייתי רוצה שתצביע על ''מטומטם'' אחד או שניים או אולי אפילו שלושה שמקיפים את נתניהו, ונבדוק אותם בפרוטרוט. אני לא נתקלתי בכאלה.
רל״ב 735185
זה שהיא אומרת מה שהיא חושבת לא סותר לקקנות. היא לקקנית כנה. אבל מה בדיוק היא עשתה כדי לקבל מקום בליכוד חוץ מלהתחנף לבוס באופן רהוט במיוחד? היא הוכיחה כישורים פוליטיים כלשהם חוץ מזה? אתה לא מוצא פסול במנהיג שמקדם אנשים שפועלם היחידי זה שהם תומכים בכל פעולה שלו? אתה לא רואה שזו התנהלות של דיקטטור? שמנהיג טוב צריך לעשות ההיפך - לקדם אנשים מוכשרים שמאתגרים אותו? מה דעתך על מנהל בחברת הייטק שמקדם אך ורק את אלה שכותבים עליו דברים טובים, ורק על הבסיס הזה? עד כמה לדעתך חברה כזו תצליח?

היית רוצה שאצביע? למשל דוד (לא קראתי ספר בעשור האחרון ואני גאה בזה) ביטן. למשל מיקי זהר. למשל מירי רגב. למשל אסנת מארק. כולם אנשים בלתי ראויים שקודמו אך ורק על בסיס הערצתם למנהיג.
  רל״ב • תוכיפלצת
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • עוגי
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • ab
  רל״ב • נדב
  רל״ב • נדב
  רל״ב • שוקי שמאל
  רק לא גדא • שוקי שמאל
  רל״ב • תוכיפלצת
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  אמונתו של עגנון • שוקי שמאל
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • נדב
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • נדב
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • נדב
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • נדב
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • שוקי שמאל
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  ביש גד''א • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • שוקי שמאל
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • שוקי שמאל
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • שוקי שמאל
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • האלמון האיילי
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • אריק
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • האלמון האיילי
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • דיוגנס
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • דיוגנס
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • ab
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • דיוגנס
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • דיוגנס
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • האלמון האיילי
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • האלמון האיילי
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • האלמון האיילי
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • האלמון האיילי
  רל״ב • שוקי שמאל
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • עומר
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • עומר
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • עומר
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • עומר
  רל״ב • אח של אייל
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • אח של אייל
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • אריק
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • אריק
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • ווילמה
  רל״ב • אריק
  רל״ב • ווילמה
  רל״ב • אריק
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • אריק
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • אריק
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • אריק
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • alucard
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • alucard
  רל״ב • אריק
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • אריק
  רל״ב • alucard
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • alucard
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • יהונתן בר
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  40 שנה +- בקבר • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • kozmo
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • kozmo
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • אריק
  רל״ב • kozmo
  רל״ב • אריק
  רלב''ג • kozmo5449@gmail.com
  רלב''ג • kozmo
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • kozmo
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • kozmo
  רל״ב • kozmo
  רל״ב • kozmo
  רל״ב • kozmo
  גוש ההסכמות • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • הפונז
  I have seen the future, it is murder • שוטה הכפר הגלובלי
  C4 , D9, מה ההבדל? • אריק
  I have seen the future, it is murder • kozmo5449@gmail.com
  I have seen the future, it is murder • אריק
  I have seen the future, it is murder • דב אנשלוביץ
  I have seen the future, it is murder • אריק
  I have seen the future, it is murder • דב אנשלוביץ
  I have seen the future, it is murder • שוטה הכפר הגלובלי
  I have seen the future, it is murder • דב אנשלוביץ
  I have seen the future, it is murder • שוטה הכפר הגלובלי
  I have seen the future, it is murder • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • נדב
  רל״ב • נדב
  רל״ב • האלמון האיילי
  רל״ב • רומפלסטילסקין
  רל״ב • האלמון האיילי
  רל״ב • נדב
  רל״ב • נדב
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • נדב
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • נדב
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  רל״ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • אריק
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • אריק
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  רל״ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • ראובן
  רל״ב • האלמון האיילי
  רל״ב • נדב
  רל״ב • האלמון האיילי
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • נדב
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • נדב
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • יהונתן בר
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • שחר
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • עומר
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • אריק
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • נדב
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • נדב
  רל״ב • עומר
  רל״ב • הפונז
  Not Hotdog! • אריק
  רל״ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  רל״ב • אריק
  רל״ב • נדב
  רל״ב • נדב
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • נדב
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • נדב
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • נדב
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • נדב
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • נדב
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • יובל נוב
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • עומר
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • יובל נוב
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • אח של אייל
  רל״ב • אח של אייל
  רל״ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • רק לדקה
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  רל״ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • צפריר כהן
  נוד-ניק • הפונז
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • נדב
  רל״ב • האייל האלמוני
  מָוֶת וְחַיִּים, בְּיַד-לָשׁוֹן; וְאֹהֲבֶיהָ, יֹאכַל פִּרְיָהּ • שוטה הכפר הגלובלי
  מָוֶת וְחַיִּים, בְּיַד-לָשׁוֹן; וְאֹהֲבֶיהָ, יֹאכַל פִּרְיָהּ • צפריר כהן
  מָוֶת וְחַיִּים, בְּיַד-לָשׁוֹן; וְאֹהֲבֶיהָ, יֹאכַל פִּרְיָהּ • יובל נוב
  מָוֶת וְחַיִּים, בְּיַד-לָשׁוֹן; וְאֹהֲבֶיהָ, יֹאכַל פִּרְיָהּ • הפונז
  מָוֶת וְחַיִּים, בְּיַד-לָשׁוֹן; וְאֹהֲבֶיהָ, יֹאכַל פִּרְיָהּ • אריק
  מָוֶת וְחַיִּים, בְּיַד-לָשׁוֹן; וְאֹהֲבֶיהָ, יֹאכַל פִּרְיָהּ • הפונז
  מָוֶת וְחַיִּים, בְּיַד-לָשׁוֹן; וְאֹהֲבֶיהָ, יֹאכַל פִּרְיָהּ • אח של אייל
  מָוֶת וְחַיִּים, בְּיַד-לָשׁוֹן; וְאֹהֲבֶיהָ, יֹאכַל פִּרְיָהּ • הפונז
  מָוֶת וְחַיִּים, בְּיַד-לָשׁוֹן; וְאֹהֲבֶיהָ, יֹאכַל פִּרְיָהּ • האייל האלמוני
  אישה מול רעיה במוזיקה • kozmo5449@gmail.com
  אישה מול רעיה במוזיקה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אישה מול רעיה במוזיקה • kozmo5449@gmail.com
  אישה מול רעיה במוזיקה • האייל האלמוני
  אישה מול רעיה במוזיקה • kozmo5449@gmail.com
  אישה מול רעיה במוזיקה • האייל האלמוני
  אישה מול רעיה במוזיקה • kozmo5449@gmail.com
  אישה מול רעיה במוזיקה • האייל האלמוני
  אישה מול רעיה בבית המשפט • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • נדב
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • נדב
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • אריק
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • אריק
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • אריק
  רל״ב • נדב
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • שוקי שמאל
  רל״ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  רל״ב • נדב
  רל״ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  רל״ב • נדב
  רל״ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  רל״ב • נדב
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • נדב
  רל״ב • שחר
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • יהודי תימני
  רל״ב • בלק
  רל״ב • אח של אייל
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • אח של אייל
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • אח של אייל
  רל״ב • אריק
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • אריק
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • שוקי שמאל
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • שוקי שמאל
  רל״ב • דיוגנס
  רל״ב • איתן
  רל״ב • איתן
  רל״ב • איתן
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • איתן
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • איתן
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • עע
  רל״ב • ab
  רל״ב • איתן
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • איתן
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • ab
  רל״ב • אריק
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • שירחאן
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • שירחאן
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • הפונז
  הכיבוש משחית • האייל האלמוני
  הכיבוש משחית • איתן
  הכיבוש משחית • האייל האלמוני
  רל״ב • שירחאן
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • איתן
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • שוקי שמאל
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • שוקי שמאל
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • שוקי שמאל
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  רל״ב • easy
  רל״ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • ירדן ניר-בוכבינדר
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • נדב
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • צפריר כהן
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  אי שם, בארץ רחוקה, בעליית גג בבלפור • הפונז
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • האייל המקשר
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • האייל המקשר
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • איתן
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  כמה קצר הזכרון שלנו לדעתך • הפונז
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • האייל האנגלי
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • האייל האנגלי
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • יהונתן בר
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • מיץ פטל
  שינוי דעה • יובל נוב
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • kozmo5449@gmail.com
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • kozmo5449@gmail.com
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • kozmo5449@gmail.com
  שינוי דעה • אח של אייל
  שינוי דעה • kozmo5449@gmail.com
  שינוי דעה • אח של אייל
  שינוי דעה • אח של אייל
  שינוי דעה • kozmo5449@gmail.com
  שינוי דעה • אח של אייל
  שינוי דעה • kozmo5449@gmail.com
  שינוי דעה • אח של אייל
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • האלמון האיילי
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • האייל המקשר
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • נדב
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  Empty Barrels Make the Most Noise • Dracula
  Empty Barrels Make the Most Noise • שוקי שמאל
  Empty Barrels Make the Most Noise • צפריר כהן
  Empty Barrels Make the Most Noise • שוקי שמאל
  Empty Barrels Make the Most Noise • שוטה הכפר הגלובלי
  Empty Barrels Make the Most Noise • הפונז
  Empty Barrels Make the Most Noise • Dracula
  Empty Barrels Make the Most Noise • kozmo5449@gmail.com
  שינוי דעה • אח של אייל
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אח של אייל
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • עומר
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • עומר
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • עומר
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • איתן
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • עומר
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • איתן
  שינוי דעה • עומר
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • עומר
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • עע
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • עע
  שינוי דעה • kozmo5449@gmail.com
  שינוי דעה • עומר
  שינוי דעה • kozmo5449@gmail.com
  שינוי דעה • אנטילופה
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • עומר
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • איתן
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • איתן
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • איתן
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • איתן
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • איתן
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • kozmo5449@gmail.com
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  אכן ביביסט הלוי • הפונז
  הכל או כלום, כבר אין לי כח • האייל האלמוני
  עכשיו מותר לגלות • אריק
  הכל או כלום, כבר אין לי כח • הפונז
  הכל או כלום, כבר אין לי כח • האייל האלמוני
  הכל או כלום, כבר אין לי כח • ידידיה
  הכל או כלום, כבר אין לי כח • צפריר כהן
  הכל או כלום, כבר אין לי כח • שוטה הכפר הגלובלי
  הכל או כלום, כבר אין לי כח • צפריר כהן
  הכל או כלום, כבר אין לי כח • הפונז
  הכל או כלום, כבר אין לי כח • ידידיה
  הכל או כלום, כבר אין לי כח • הפונז
  הכל או כלום, כבר אין לי כח • ידידיה
  שינוי דעה • האייל המקשר
  שינוי דעה • easy
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • easy
  שינוי דעה • easy
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • ארז לנדוור
  שינוי דעה • easy
  שינוי דעה • ארז לנדוור
  שינוי דעה • easy
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • easy
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • easy
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • easy
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • ארז לנדוור
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • ארז לנדוור
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • ארז לנדוור
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • easy
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • easy
  שינוי דעה • ארז לנדוור
  שינוי דעה • easy
  שינוי דעה • ארז לנדוור
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • ירדן ניר-בוכבינדר
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • kozmo
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • kozmo
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • kozmo
  שינוי דעה • kozmo
  שינוי דעה • איתן
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • אריק
  TANSTAAFL • שוטה הכפר הגלובלי
  TANSTAAFL • אריק
  TANSTAAFL • אריק
  TANSTAAFL • Dracula
  עולם חד''ש מופלא • שוטה הכפר הגלובלי
  עולם חד''ש מופלא • האייל האלמוני
  עולם חד''ש מופלא • שוטה הכפר הגלובלי
  עולם חד''ש מופלא • האייל האלמוני
  עולם חד''ש מופלא • שוטה הכפר הגלובלי
  עולם חד''ש מופלא • האייל האלמוני
  עולם חד''ש מופלא • שוטה הכפר הגלובלי
  עולם חד''ש מופלא • האייל האלמוני
  עולם חד''ש מופלא • Dracula
  עולם חד''ש מופלא • שוטה הכפר הגלובלי
  עולם חד''ש מופלא • אריק
  עולם חד''ש מופלא • שוטה הכפר הגלובלי
  עולם חד''ש מופלא • אריק
  עולם חד''ש מופלא • שוטה הכפר הגלובלי
  עולם חד''ש מופלא • אריק
  עולם חד''ש מופלא • צפריר כהן
  עולם חד''ש מופלא • Dracula
  עולם חד''ש מופלא • Dracula
  עולם חד''ש מופלא • אריק
  עולם חד''ש מופלא • אריק
  עולם חד''ש מופלא • צפריר כהן
  עולם חד''ש מופלא • שוטה הכפר הגלובלי
  עולם חד''ש מופלא • צפריר כהן
  עולם חד''ש מופלא • שוטה הכפר הגלובלי
  עולם חד''ש מופלא • צפריר כהן
  עולם חד''ש מופלא • שוטה הכפר הגלובלי
  עולם חד''ש מופלא • צפריר כהן
  TANSTAAFL • אריק
  TANSTAAFL • Dracula
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • איתן
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  לית דין ואית דיין • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • אח של אייל
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • איתן
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • איתן
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דיפול • הפונז
  שינוי דיפול • אריק
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • אח של אייל
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • נעם נהוראי-פופק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • האייל המקשר
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • האייל המקשר
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • האייל המקשר
  שינוי דעה • האייל המקשר
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • האייל המקשר
  משנה דעה - משנה מזל • kozmo
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • האייל המקשר
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • kozmo
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • kozmo
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • kozmo
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • kozmo
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  אופס • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • kozmo
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • kozmo
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • kozmo
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • האייל האנגלי
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האנגלי
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האייל האנגלי
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • האייל האנגלי
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • אח של אייל
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • האייל האנגלי
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • האייל שזוכר
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • alucard
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • אח של אייל
  שינוי דעה • הפונז
  דונטלו • אריק
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • אח של אייל
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אח של אייל
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אח של אייל
  שינוי דעה • אח של אייל
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אח של אייל
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  הערה צדדית בהחלט • שוטה הכפר הגלובלי
  הערה צדדית בהחלט • עומר
  הערה צדדית בהחלט • שוטה הכפר הגלובלי
  הערה צדדית בהחלט • דב אנשלוביץ
  הערה צדדית בהחלט • שוטה הכפר הגלובלי
  הערה צדדית בהחלט • אריק
  הערה צדדית בהחלט • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • אח של אייל
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • ידידיה
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • Dracula
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • איתן
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • איתן
  שינוי דעה • easy
  שינוי דעה • איתן
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • אח של אייל
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • צפריר כהן
  שינוי דעה • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • האייל האלמוני
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • אריק
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • דב אנשלוביץ
  שינוי דעה • שוקי שמאל
  שינוי דעה • הפונז
  שינוי דעה • האלמון האיילי
  רל״ב • שוקי שמאל

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים