הרשות השנייה תבדוק כיצד משפיעה הסדרה ''המורדים'' על בני נוער 1392
ועדת הטלוויזיה של הרשות השניה דנה אתמול (ד') בסדרה "המורדים". הדיון התקיים לאור פרסומים בעיתונות על ההשפעה השלילית של הסדרה המשודרת בערוץ 10, על בני נוער.

בדיון השתתפו נוסף על חברי הוועדה גם מומחים מהאוניברסיטה, נציגי משרד החינוך, ד"ר יצחק קדמן יו"ר המועצה לשלום הילד ומפיקי הסדרה בישראל - יאיר דורי ונדב פלטי. הוחלט כי הרשות תבצע מחקר לבדיקת השפעת התוכן התוכניות על בני הנוער, בנושאי אלימות, מין וסמים. עוד הוחלט, כי סדרות כמו "המורדים" יסווגו לגילאים 12+ ויוקמו קבוצות מיקוד בהשתתפות הורים וילדים לבחינת השפעתן.

יצויין כי בעבר כבר הורתה המועצה למנהל התוכניות של ערוץ 10 גיא זוהר לצפות בכל פרק בסדרה לפני שידורו ולאשר כל פרק באופן אישי.

הסדרה משודרת גם בערוץ "פוקס קידס" הנמצא תחת פיקוח המועצה לשידורי הכבלים והלווין. בדיון שנערך שם הוחלט להסתפק בחיוב הערוץ לתייג את הסדרה כמוגבלת לצפיית ילדים, אולם לא לאסור את שידורה.

קישורים
Ynet
ICE
גיא זוהר - צופה קבוע ב"המורדים"
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

למישהו באמת אכפת? 135463
לא
למישהו באמת אכפת? 216983
כן,אכפת מאוד,לכם הם כל-כך שונאים את הסדרה!
חושבים שיש השפעה רעה!
135513
My fellow Americans, I wish to address the concerns many of us have over the growing number of Japanese military bases forming in the United States. The new Japanese emperor, Hirohito, has made our own children into fighter pilots who will soon fly to Hawaii and attack Pearl Harbor. I spoke with Mr. Hirohito this morning, and he assured me that I have a very large penis. He said it was mammoth, dinosauric, and absolutely dwarfed his penis, which, he assured me, was nearly microscopic in size. My penis, he said, was most likely one of the biggest on the planet. I applaud Mr. Hirohito in his honesty. Thank you.
יופי לאדון שראה סאות'פארק 135520
האם אתה מתכוון להגיד שהתוכנית המדוברת הולכת להפוך את ילדי ישראל לגיס חמישי בשירות ארגנטינה (לא ידעתי שאנחנו במלחמה איתם).
ואני דווקא משועשע 135633
מזה שגיא זוהר חייב לראות כל פרק לפני שנותנים לשדר.
זה כמו בבדיחת האסירים הישנה
(ספויילר):

מה, הם נהנים מ"מורשה"?

- לא, זה חלק מהעונש.
דוגמה להשפעה 154611
תגובה 154610
''אקזיט'' כסמן קיצוני 183684
יניב זך ב"מעריב" כותב על הסחיפה בוולגריזציה של תוכניות הנוער בשנים האחרונות.

"מעריב": http://images.maariv.co.il/channels/5/ART/602/776.ht...
''אקזיט'' כסמן קיצוני 183691
... אומרת רותי רודנר, העורכת הראשית של "ענני תקשורת", המפיקה את "אקזיט". "... זו לא תוכנית שאומרת לנוער'לא ידעתם כמה מדע זה מעניין? בואו נלמד אתכם שמדע זה מעניין' וזה בעיני גם סוד הצלחתה. ..."

רוצו לקנות טלוויזיות.
רכילותי, או ''אם בארזים נפלה שלהבת'' 186460
"שרת החינוך לימור לבנת ניהלה בשנה האחרונה מלחמת חורמה נגד סדרת הטלוויזיה 'המורדים', וזאת 'בשל המסרים הלא חינוכיים שהיא מעבירה לנוער'. זה לא הפריע לה להתייצב עם שני ילדיה לארוע יח"צני של חברת מקדונלד'ס עם כוכבת הסידרה לואיסאנה לופילטו."

"מעריב": http://images.maariv.co.il/channels/5/ART/615/245.ht...
רכילותי 186461
היא אולי שרת החינוך, אבל היא גם אם, וזה לגמרי לגיטימי עבורה למלא את משאלת ילדיה ולקחת אותם לארוע שהם מעוניינים להשתתף בו. אינני רואה מה הבעיה בכך.
''אם בארזים נפלה שלהבת'' 186464
היא אולי אם, אבל גם אשת ציבור ובמיוחד שרת החינוך, והיא הבהירה בעבר שיש לה בעיה עם הסדרה. להופיע לארוע זה לתת לגיטימציה לסדרה, לדעתי לפחות.

מהדיווח במעריב לא ברור אם הארוע היה למוזמנים בלבד או לקהל הרחב. אם הארוע היה למוזמנים הרי שלבנת השתמשה במעמדה כאשת ציבור במקום לנצל את המעמד שלה כדי להוקיע את הסדרה.

אי אפשר לרקוד בשתי החתונות, ואי אפשר להוקיע את ''המורדים'' מצד אחד, אבל ללכת לארוע שהחלק העיקרי בו הוא שמשתתפת בו נציגה של הסדרה מצד שני.
''אם בארזים נפלה שלהבת'' 186501
לפי מה שאני הבנתי, הארוע היה פתוח לקהל.

אני חושב שזה מאוד יפה שלבנת אינה מונעת מילדיה להנות מהתוכניות המועדפות עליהם ועל חבריהם, בגלל העדפותיה שלה. אני מקווה (וגם מעריך) שלבנת דיברה ומדברת עם ילדיה על התכנים בסדרה, ודואגת להבהיר להם כי חלק מהתכנים הם שליליים ואינם מודל לחיקוי.

מזה מספר חודשים, אם לא יותר מכך, לא שמעתי מילה מכיוון לבנת אודות הסדרה - ובעיקר אמורים הדברים לגבי פריצת העונה השניה שלה לפני זמן מה (אם אני זוכר נכון). מכך אין לי אלא להסיק שהבקשה שהופנתה ע''י משרד החינוך למפיקי הסדרה (שהיא בחציה הפקה ישראלית) נענו לשביעות רצונה של השרה, והיא אינה רואה עוד צורך להזהיר את הציבור מפניה. לפוליטיקאים, חרף מה שאתה נוהג לטעון, מותר לשנות את דעתם.
''אם בארזים נפלה שלהבת'' 186506
אבל זה לא הוגן שלבנת לא ספרה לנו שהעונה השניה של ''המורדים'' חינוכית יותר, סתם רבנו עם הילדים שלנו מכוח האינרציה.
''אם בארזים נפלה שלהבת'' 186510
ונניח שהיא לא חושבת שהיא חינוכית יותר, אבל אין לה כוח לריב עם הילדים שלה על זה. מה אז? גם אז יש מקום לבוא אליה בתלונות?
''אם בארזים נפלה שלהבת'' 186515
שילכו לבד או עם אבא. איך זה נראה אם מי שהוביל קמפיין במשרד החינוך נגד אלכוהול אצל בני נוער היה מביא וויסקי משובח לילדיו מהדיוטי-פרי?
''אם בארזים נפלה שלהבת'' 186518
לא זכור לי שמשרד החינוך יצא בהודעות ''אל תתנו לילדים לראות את ''המורדים''''. הייתה סדרה של טענות קונקרטיות שהופנו כלפי המפיקים והגופים המשדרים. האנלוגיה הנכונה הייתה, אם כן, ''איך זה נראה אם מי שהוביל קמפיין במשרד החינוך נגד מכירת אלכוהול לבני נוער ימכור בקיוסק שהוא מנהל וויסקי משובח לילדים''. לא זה המצב, כמובן.
להורה המודאג 216980
שלום,תראה,המורדים לא לגמרי משפיעים עלינו!
אנחנו רואים את הסדרה כי שם מדברים על גיל ההתבגרות שהוא מתחיל מגיל 12-19 לבנות ומגיל 13-19 לבנים!
שם מדברים על כל מה שאתם לא רוצים לדבר איתנו!
אני בת 11 וחצי,ועוד 4 חודשים בערך יש לי יום-הולדת!
אני רואה את הסדרה כי שם מדברים על נושא שאתם לא מדברים!
אם הייתם מדברים אז לא היינו רואים את הסדרה!
והדברים שמראים במורדים מראים לי מה לא לעשות...
אבל יש דברים שקורים באמת...
לדוגמא:פבלו ומריצה מאוהבים ולא יודעים מה לעשות!
גם זה קרה לכם ולנו...
ושם מספרים איך להתמודד עם זה...
ודחפו את הפיסכולוגית המטומטמת שפעם מישהו השתכר והיא אמרה:פרניסיסקו התשכר בגלל שהוא עצוב כי לאורה לא שמה עליו!
אז עכשיו אני אלך לשתות כי מי שאני אוהבת לא שם עליי!
תאמינו לי שבגיל ההתבגרות מתאהבים בכל אחד ואז לא אוהבים אותו!
אז אני אתאהב בכל אחד,לא ישימו עליי,ואני אשתכר?
היא הרי אמרה את זה!
דאגה בלב איש 217004
יש לי בת בערך בגילך, ולשמחתי אני פטור מלא-להרשות לה לראות "המורדים" (כי אין לנו כבלים). במקום זה, יש דברים אחרים שאני לא מרשה לה לראות.
מדי פעם היא נזכרת שבכל זאת זה גיל ההתבגרות וצריך לשאול את ההורים למה לא מרשים לה שום דבר ושזה החיים שלה, ושאם היא תראה משהו טפשי בטלוויזיה אז מה, פתאום היא תחליט לעשות את זה רק בגלל שהראו ככה בטלוויזיה?!

הסברתי לה (בהצלחה חלקית מאד) שהמורה יכולה להגיד לה שככה-צריך-לעשות וככה-אסור לעשות (וכמובן שהיא לא תצליח להשפיע עליה במילימטר), אבל בטלוויזיה הרבה יותר מתוחכמים. הם לא צריכים להגיד לנו איך *צריך* להתנהג, מספיק להראות לנו צורות מסויימות של התנהגות, שהן אולי נפוצות בראשם של כותבי סדרות לנוער, אבל לא בהכרח נפוצות גם במציאות. בסוף אנחנו חושבים שהדרך שבה פבלו ומריצה מתמודדים עם הבעיות היא דרך מוצלחת ששווה לנסות (למרות שבמציאות, לנו לא מחכה שום תסריטאי לסדר לנו את החיים בסוף הפרק או לכל המאוחר בשבוע הבא).

לסיום, ניסיתי לשכנע אותה שאם בטלוויזיה היו מראים באופן קבוע איזו התנהגות טפשית אחרת, למשל אנשים שכל הזמן דוחפים אחד את השני, אחרי מספיק זמן יהיה לנו נדמה שזה נורמלי להתנהג ככה. ובאמת, באותו ערב התחילו לשדר פרסומת שבה אנשים עושים את זה בדיוק.
עכשיו אני מחכה לפעם הבאה שהיא תזכר בת כמה היא.
אין לכם כבלים? 217024
אז איפה ראיתם את אליפות העולם בסנוקר?
אין לכם כבלים? 217236
מה זאת אומרת איפה? ביציע הכבוד!
גם אקזיט מופסקת 243208
הרשות השניה החליטה להפסיק לפי שעה את שידורי התוכנית אקזיט.
זאת בשל תלונות על התנהגות שאינה הולמת מצידו של אחד המנחים - עופר שכטר. ההתנהגות הבלתי הולמת כללה, בין השאר חשיפת ישבנו באירוע לבני נוער, נפיחה בשידור חי וכן התבטאויות ומשחקים משפילים ובעלי אוריינטציה שוביניסטית לבני נוער.

ודעה אישית - שמעתי את עורך התוכנית, יונתן קוניאק, בראיון לפני כחודש משתמש בתירוץ הקלוש שהתוכנית מיועדת לבני נוער שתוך שנה-שנתיים יחזיקו רובה בצבא ויהרגו על בטחון המדינה ולפיכך אין שום רע במילים גסות וביטויים בוטים כגון "זיון" או "כוסית משהו בן זונה". בעיני, יש גבול גם למה שקוניאק מכנה "חופש הביטוי" וההתבגרות המהירה של הנוער הישראלי, עדיין אינה תירוץ להזניה תרבותית.
גם אקזיט מופסקת 243210
לא יודע מה איתך, אבל לי הנפיחה בשידור חי והמשחקים המשפילים בעלי האוריינטציה השובינסטית מפריעים הרבה יותר מן המלים הגסות והביטויים.

חוץ מזה, ממתי התבגרות משמעה שימוש גובר והולך במלים גסות?
גם אקזיט מופסקת 243213
מסכימה איתך, אבל קוניאק יצא להגנת תכני התוכנית (טרם חשיפת הישבן והפלוץ).
גם אקזיט מופסקת 243265
לנוכח הטיעונים של קוניאק, אי אפשר שלא להיזכר בציטוט של הקולונל קורץ מ"אפוקליפסה עכשיו":
"We train young men to drop fire on people. But their commanders won't allow them to write fuck on their airplanes because it's obscene!"

בכל מקרה, אני לא יודע בדיוק מה היה באקזיט, אבל הרושם שקיבלתי הוא שהדגל שלהם הוא ההתנהגות המוזרה של המנחים, אז קשה להניח שהתוכנית שם על רמה גבוהה במיוחד, עם פלוצים או בלי פלוצים.

אגב, נימוקים כאלו יכולים לפסול גם את סרטי מונטי פייטון, אם לוקחים אותם רחוק מדי.
גם אקזיט מופסקת 243269
אני עדיין חושב שהופעתה בשידור חי של כאפרית (נותנת כאפות) ידועה לצד המדליסט האולימפי, בלי שמישהו הזמין אותה לפודיום, וגם כשלא ברור על חשבון מי היא נסעה, מסוכנת יותר בהשפעתה על החינוך והתרבות בישראל מאשר איזשהו טמבל שמפליץ או משתמש בלשון ערבית מדוברת לתאר את המקום שכולנו היינו בו פעם.
גם אקזיט מופסקת 243272
ח"כ שריד הגיש שאילתה (קנטרנית ומוצדקת בעת ובעונה אחת) בשאלת המימון של נסיעת השרה לאתונה (בפעם השניה בתוך שבוע). התגובה היתה ש:
א. הדברים אינם ראויים לתגובה.
ב. (בכל זאת מוכרחים להגיב, אז) נסיעות של שרים לחו"ל אחרי זכיה במדליות זהב אולימפיות הן דבר מקובל בישראל.
גם אקזיט מופסקת 244014
אבקש סליחתך אם גם אני אטפל לאינצידנט זה כדי לפרוש כמה נקודות יותר רחבות.
1) הייתי מחדד ואומר שהשאילתה קנטרנית וחשובה בעת ובעונה אחת. יש הפרזה של נסיעות לחו"ל ע"ח הציבור. הממשלה משקיעה כסף לא מבוטל בקיום מערך שגרירויות בכל רחבי תבל. השרים מתיחסים למערך זה כאל פקידים זוטרים וחסרי חשיבות ומרבים ל"קפוץ" לחו"ל בכל עניין חשוב או פעוט. לדעתי, כדאי לנסות ליישר "עקמומיות" זו ע"י תקנה מנהלתית אשר תחייב כל נסיעת שר רשמית באישור הממשלה כולה. השר יוכל להמשיך לנסוע לחו"ל בענייני משרדו לפי ראות עיניו אלא שאז יאלץ לממן מכיסו את הוצאותיו האישיות, כאשר רק הוצאות נלוות (אנשי בטחון, עובדי מדינה נלווים) יכוסו מתקציב המשרד. יתכן שתקנה זו לא תצליח לבלום את חדוות הנסיעות המיניסטריאלית, אלא שבמקרה כזה השחיתות כל כך עמוקה שלא ניתן להלחם בה ע"י תקנות (צריך להחליף את נבחרי הציבור או אפילו את שולחיהם).
2) הסיפור של השרה אשר תוקפת רשמית את "המורדים" ומשתתפת באירועים ציבוריים איתם, היא רק סממן של השחיתות והצביעות של מפלגת השלטון בישראל. הנבחרים מרבים להצהיר ולהבטיח דברים ("שלום ובטחון", "א"י הגדולה") שאינם מתכוונים לממש או אינם מאמינים בהם. (זו אולי מורשת ממפלגת השלטון הקודמת שהסתבכה בדו-פרצופיות בתחום החברתי-כלכלי, אבל נראה לי שבליכוד הצביעות הזאת יותר בסיסית).
3) פורנוגרפיה כמו זנות הן כנראה צרכים בסיסיים והם קיימים באיראן וסעודיה כמו בהולנד. רצוי גם לא להיות צבועים יתר על המידה בעניין זה. למזלה של ישראל, קואליציה של דתיים ונשים הביאה להחלטה הנכונה בתחום. בעוד שאין שום טעם לחסום שור בדישו, אין גם שום סיבה לשתף את ערוצי הטלביזיה בחגיגה הזו. תסתדר הפורנוגרפיה בלי הערוץ השני. יש כאן נקודת תורפה של תומכי השוק החופשי והאיין-ראנדיזם למיניו. ברור שלא תמיד האינטרס להרוויח של חברות פרטיות עולה בקנה אחד עם האינטרסים של החברה בכללותה. אחד המקרים הוא כאשר ל"ציבור" יש דרישה ל"סחורה" מסויימת ואינטרס שהוא יסופק ע"י גורם א' ולא ב'.
4) לטעמי תכניות כמו אקזיט ודומותיה (בערוץ הראשון), "המורדים" וכו', גרועות בהרבה מפורנוגרפיה, בגלל הצורה המתוחכמת בה הן מתחזות לריאליסטיות. צריך לא מעט תחכום כדי להבין שהקשר בין מה שמתרחש בתכניות האלו לבין המציאות הוא כמו בין מדע-בדיוני למדע. התוכניות הללו מתיישבות על הנקודה הרגישה שבה הורים משוכנעים שילדיהם לא פחות "מושלמים" מגיבורי המורדים ומגישי אקזיט ומתקשים להבין שהתכניות הללו הן פשוט גידול סרטני של תופעת מלך/מלכת הכיתה. הסכנה שיש בתכניות האלו היא שהשפעתן עשוייה לפגוע ביכולת החברתית לנצל את השונות והמגוון האנושי. יש לאנושות עוד כמה כשרונות מלבד הכשרון לשיר ולרקוד או להוולד יפים.
5) דוקא דבריו של יעקב, מביאים אותי למסקנה שהציבוריות הישראלית מקבלת יותר מדי את ההתחמקות מ"חינוך". הטלביזיה לא צריכה לחנך. בתי הספר לא צריכים לחנך. אם יש לחברה שלנו, כמו לכל חברה אחרת ערכים מסויימים, מדוע אסור לנו ל"חנך" אליהם באמצעות כלי התקשורת והמדינה. אם גם "חופש המחשבה" ו"חופש הביטוי" הם בין ערכינו, מדוע כל חינוך הופך מיד ל"אינדוקטרינציה"? את הואקום שמותיר ה"חינוך" ממלאים ה"גורמים המחנכים" בסיסמאות של הגשמה עצמית ומצויינות. כלומר מטיפים לבני אדם לרצות את מה שהם רוצים ממילא. יותר ויותר מתוצרי החינוך הזה נראים כמתאמצים להגשים ב"דרך אישית ויחודית" את אותה הדמות של ה"מצליחן" הסלבריטאי (משהו שממילא רובו קשור למזל אקראי).
גם אקזיט מופסקת 244125
5) אינך יכול להשתמש בטלוויזיה כדי לחנך כי לא נלחמים ברע בעזרת רשעות, וכפייה אסורה היא רשעות.

אינך יכול להשתמש בטלוויזיה כדי לחנך כי אתה יודע היטב שאין מדינה בעולם בו זה עובד - לא בישראל, לא באיראן, לא בארה"ב, לא ברוסיה ולא בצרפת. זה 50 שנה מדינות משקיעות הון עתק בחינוך בעזרת הטלוויזיה ותוצאותיהם הינם אפס מוחלט. אף על פי כן ממשיכים לספר לנו שצריך טלוויזיה ממלכתית כדי לחנך. אולי מספיק עם השטויות הללו?
גם אקזיט מופסקת 244399
אתה מחמיץ לחלוטין את הנקודה. בוודאי שלא צריך טלוויזיה חינוכית או ממלכתית על מנת ללמד אלגברה, אנגלית או אזרחות. את זה אפשר ללמד בכיתות בצורה הרבה יותר יעילה.
הטלוויזיה לעומת זאת מייצרת את האווירה התרבותית של אדם צעיר, את הערכים והנורמות המקובלות, את המודל לחיקוי. האווירה התרבותית הזו חשובה לחינוכם של אנשים צעירים (לפחות לחינוך באופן בו אני רואה אותו) לא פחות מאיכותו של מחנך הכיתה שלהם, ומן הסתם אף הרבה יותר. בשל כך, הטלוויזיה יכולה להיות כלי חינוכי יעיל מאוד.
גם אקזיט מופסקת 244416
כלומר תפקיד הטלוויזיה היא לבנות אתוס משותף לאזרחי המדינה. כולנו ראינו את רחוב סומסום, את בנסון ואת הסימפסונים ולכן כולנו ערבים זה לזה.

אם נפריט את הטלוויזיה, עלול חלילה להווצר מצב בו אני לא ראיתי מעולם את רחוב סומסום ואתה מעולם לא צפית ברגע עם דודלי. בעת מפגש לא יהיה לנו על מה לדבר.

אני מעדיף שכולנו נתאחד סביב התורה ולא סביב הבל זה או אחר - "קרובים קרובים"?
גם אקזיט מופסקת 244419
חלקים גדולים של התורה הם נורא משעממים, ולכן שום טלויזיה שפויה בדעתה לא תקרין את תכנית ''התורה'' במקום סיינפלד, למשל, או במקום המלון של פולטי, או במקום משדרי החדשות. ולכן גם קשה לשכנע את כל עם ישראל להתאחד סביב התורה. קשה להתאחד סביב דבר שבחלקו הגדול הוא נורא משעמם, אולי אינטלקטואלים מוצהרים יתביישו להגיד את זה, אבל זאת האמת.
גם אקזיט מופסקת 244421
הניגוד כאן הוא לטלוויזיה, שאין לה חלקים משעממים בשום גודל?
גם אקזיט מופסקת 244479
אני מודה לך שאתה מאשש את דברי. הרעיון שנתאחד סביב הטלוויזיה גוררת את הרעיון שנתאחד סביב זבל וכפייה (מצד בעל הטלוויזיה הממלכתית).

אני בכל זאת מעדיף את המודל של התורה המתאחדת סביב האחווה היהודית ומאפשרת מרחב רחב לכל אדם להיות שונה. לכל עדות ישראל יש מנהגים שונים לגמרי, ואולי הם גם בזים אלו לאלו, אולם כולם מודעים לכך שהם בני עם אחד, וכיהודים ברוסיה, באתיופיה או בהודו זקוקים לעזרה אחיהם נמצאים שם לעזור ‏1.
לעומת זאת, אני שומע מצד אלו אשר מתאחדים סביב הטלוויזיה דיבורים על כך שאנו לא אחים ובואו ניפרד.

1 לא תמיד הם יודעים איך ולא תמיד הם עוזים מספיק. מודעותם לאחדות רבה.
גם אקזיט מופסקת 244482
לא כל מה שיש בטלויזיה זה זבל, יש גם דברים טובים, וכשיש מבחר גדול (לאלה שמשלמים, כמובן) - יש גם יותר דברים טובים. ברור שלא מדובר על הרעיון "להתאחד סביב הטלויזיה".

גם לא מדובר על כפיה בטלויזיה, אני נדהם ממך. כשלמדנו בבית הספר (בית ספר ממלכתי רגיל, לא דתי, אבל לפי תכנית הלימודים היינו צריכים ללמוד את זה -) שיעורי תורה ותפילה - *זאת* היתה כפיה, אף אחד לא רצה את זה. גם הכריחו אותנו לחבוש כיפה בשיעורי התפילה - בבית ספר לא דתי! - וגם את זה אף אחד לא עשה בחשק רב, והיו גם מי שדיברו על כך שיארגנו איזו הפגנה נגד הכיפות, אבל בסוף לא עשו כלום, סתם מתוך עצלות וחוסר ארגון.

אני חושש שאתה קצת חי על הירח בנוגע למהי כפייה ומהו כושר המשיכה של התורה. רוב האנשים, מפשוטים ועד אינטליגנטים, יעדיפו כבר את ה"זבל" שבטלויזיה על פני זה שיאביסו אותם ב"תורה" בניגוד לרצונם.
גם אקזיט מופסקת 244488
אה, ועוד משהו: אני גם לא כל כך מתלהב מזה שאתה "תאחד" אותי. אני די נהנה להיות לבד ולא להיות "מאוחד". אם יש יהודים בצרה באיזה שהוא מקום בעולם אני *רץ* לעזור, וכבר הוכחתי את עצמי בעניין זה יותר מכמה דתיים "מאוחדים" שיצא לי להכיר (באוניברסיטת בר-אילן), שאצלם הכל היה בדיבורי גבוהה-גבוהה ולא בשום צעד מעשי.

ככה זה, יהודי בצרה? - אני מושיט עזרה, אבל בחיי היום-יום - נא לא "לאחד" אותי. אתה ואני אזרחים של אותה מדינה וה"אחווה" הקורקטית והתקינה הזאת מספיקה לי בהחלט. הדעות הימניות שלך מזעזעות אותי ואינני מרגיש שום צורך להפוך אותך ל"אח" מלאכותי שלי, תודה, יש לי שני אחים אמיתיים שגדלו איתי באותו בית ואליהם אני באמת מרגיש כאל אחים.

וסליחה אם משתמע כאן מדבריי טון תקיף, אין לי שום כוונה כזאת, אבל הדיבורים על ה"אחים" וה"אחווה" מזכירים לי את הימים שלאחר רצח רבין, וזה קצת מעלה לי את הסעיף.
גם אקזיט מופסקת 244490
אני מסכים איתך. אתה מפרש את דברי.
ברור שאדם יותר קרוב לאחים שלו, לקרובים לו בדעות, לשכנים שלו, לעם שלו, וכו'.
גם אקזיט מופסקת 244489
1) כלומר אנו מסכימים. אתה שולל את הרעיון שצריך טלוויזיה ממלכתית כדי לאחד את השבט. קודם שללנו את הרעיון של טלוויזיה ממלכתית כדי ללמד משהו. הטלוויזיה גם אינה מחנכת ועל כן הרעיון של טלוויזיה ממלכתית מיותרת ומזיקה. הלאה הכפייה.

2) אני בעד הפרטת מערכת החינוך. יהיה לי עצוב מאוד אם תבחר לבנך בי"ס בו לא מלמדים אותם תורה אבל על זה אנו יכולים לדבר בלי כפייה.

3) עיין בדעותי לגבי כפייה. אני מאוד עקבי.

4) לא הצעתי להאביס אף אחד בתורה בניגוד לרצונו. ההתאחדות סביב התורה מובנה מתוך בחירה, לא בכפייה.
התורה מתנגדת לכפייה גורפת.
אני הייתי שואל מניין בא לך הרעיון שכל דבר צריך להעשות בכפייה - אחרת הוא לא יתבצע. זו הטעות הרווחת בימינו אותה התורה שוללת בחריפות.
גם אקזיט מופסקת 244496
אני חושש שהנסיונות שלך ליצור רושם כאילו המצב הקיים יש בו אלמנט גבוה של כפייה, הם מלאכותיים ואינם לוקחים בחשבון את המציאות האמיתית בה אנשים רבים בארץ מעדיפים דווקא את התרבות החילונית, זו השואבת השראה מתרבות המערב - ולא את התרבות הדתית. השאלה אם אותה תרבות מוגשת באמצעות טלויזיה ממלכתית או לא - תתפלא, אבל השאלה הזאת אינה מטרידה רבים מאותם אנשים, בעיניך זוהי שאלה רבת חשיבות - אבל לא בעיניהם. ובהחלט לא מדובר באנשים חסרי דעה אישית ההולכים כסומא אחר הנוהג בם, אלא באנשים מודעים היטב שהמצב הקיים בתחום זה אינו מפריע להם, ואין טעם להתאמץ ליצור אצלם תחושה מלאכותית לגמרי, כאילו משהו צריך להפריע כשאינו מפריע.

כשאשלח, בבוא היום, את ילדיי לבית הספר - אני אתחשב *בדעתם שלהם*, במידה רבה מאוד, בבחירת המוסד הרצוי. אולי השקפותיי בתחום זה הן חריגות, אבל אני רואה בילדים יצורים תבוניים שיש להתייחס אליהם בכבוד ולא רק להקשיב להם אלא גם ליישם, תוך הסכמה הדדית, את דעתם או לפחות חלק משמעותי ממנה.

ובהקשר זה, לשאלתך "מנין בא לי הרעיון שכל דבר צריך להיעשות בכפייה, אחרת לא יתבצע" - ובכן, אינני יודע איך זה אצלך, אבל אם כבר דיברנו על חינוך ועל ילדים - *אני* עוד לא ראיתי ילד חילוני *אחד* ש*רצה* ללמוד תורה ותפילה - הלימוד הזה נעשה בפירוש אך ורק בכפייה.

אשר לטענתך כי התורה שוללת כפייה (אולי אתה יכול להביא דוגמה מן התורה לרעיון זה?) - צר לי, אבל אני שוב חוזר על אותו ביטוי קצת חצוף שכבר השתמשתי בו: אני חושש שאתה חי על הירח - בלי כפייה תהיה כאן *מעט מאוד* תורה, אם בכלל.
גם אקזיט מופסקת 244531
1) הציבור חי בסדר עם הכפייה כי הוא לא שם לב לכך שהצרות עליו הוא מתלונן הם תוצאה הכרחית של הכפייה.
האגרה המטורפת, הבזבוז והשחיתות, הרדידות האיכותית כמו הנמיכות המוסרית הינם תוצאה של ההתערבות של המדינה בתקשורת.

בנוסף, אנשים רואים שלא רע להם אז לא אכפת להם. אבל מה אם אלו שכן נפלו קורבן, ומה אם יום אחד אתה תהיה הקורבן? אז אתה תצעק ואיש לא ישים לב כי מה אכפת לנו. המצב הזה חייב להפסק, וההתנגדות לכפייה השלטונית חייבת לבוא מעמדה מוסרית ולא אינטרסנטית.

2) שנינו יודעים, שאין כמעט ‏1 אדם בארץ הזאת אשר לא מעשן סמים רק בגלל שהוא מפחד להתפס.
יש המוני אנשים שתורמים כסף בלי שאיש כופה זאת עליהם ויש המוני אנשים ששומרים מצוות שלא על מנת לקבל שכר ולא מפחד העונש.

3) התורה מציינת "כי לי בני ישראל עבדים, עבדי הם אשר הוצאתי אותם מארץ מצרים לא ימכרו ממכרת עבד"
התורה מגבילה מאוד את סמכויות המלך, ראה הלכות מלכים לרמב"ם. התורה אוסרת גזל ואלימות שלא נעשות על פי חוק ואלו מוגבלים על ידי חוקים ברורים. סיירת שתחפש לאנשים בבית חזיר או חשיש הינה עבירה יותר גדולה מעישון סמים.

1 אילו הייתי מפכ"ל המשטרה והייתי מעוניין לעשן סמים הייתי נמנע מלעשן סמים בגלל הפחד להתפס. איני בטוח שכך נהגו המפכ"לים לדורותיהם ‏2.
גם אקזיט מופסקת 244546
למה כוונתך במילים "אלו שכן נפלו קורבן"? קורבן של מה? של מי? ואיך זה קשור עם הטלויזיה או עם כל אמצעי תרבותי אחר?

אני עצמי, במלוא הצניעות ותחת האלמוניות - תורם כסף מבלי שזה נכפה עלי.

אשר לכל ההמונים המקיימים מצוות - אולי יש המונים - אבל יש *הרבה יותר המונים* המעדיפים אורח חיים חפשי. כאשר הדת לא תיכפה ומערכת החינוך לא תכפה גם בבתי הספר החילוניים לימודי דת (או שתהיה מופרטת, כפי שאתה שואף) - יהיו, להערכתי, עוד הרבה פחות מקיימי מצוות. אין לי נתונים סטטיסטיים (וגם לך אין), אבל מהיכרות אישית אני יודע על דתיים שמקיימים את אורח החיים הדתי בהחלט לא מרצונם אלא רק בגלל שמשפחתם כזאת וסביבתם הקרובה כזאת, ואין להם כוח לריב עם כולם. ואם זאת לא כפייה, אינני יודע כפייה מהי. קל לדבר על הכפייה של "מלך" קדום, תיאורטי - כאשר הכפייה האמיתית היא מצד דתיים אמיתיים וקרובים הרבה יותר, וחסרי תארי מלוכה.
גם אקזיט מופסקת 244563
לאלו שרצו להקים תחנת טלוויזיה או סתם רצו לעשות סרטים וגילו שהקליקה המונופוליסטית לא מעוניינת בהם, כי יש בני דודים שעומדים ראשונה בתור.

ישמעו אוזניך מה שמקלדתך כותב. אתה אומר שאתה מקיים מצוות שלא לתקוות שכר ולא בגלל פחד העונש (תורם כסף) אך משום מה אתה מגיע למסקנה שאם לא יכפו עליך לעשות זאת אתה לא תעשה זאת.

ולגבי כפייה מה היא:

יש שני סוגי כפייה -
1) יש כפייה אלימה של המדינה - גביית מיסים, מאסר וכו'
2) יש כפייה נסיבתית הכוללת:
א) כניעה ליצרים
ב) כניעה לחברה
ג) כניעה למגבלות הטבע.

אני מדבר על הסוג הראשון אשר יש לו מקום בקיום צבא ובהשגת בטחון פנימי וחיצוני, אולם אין לו מקום בדברים אחרים.
לגבי הסוג השני יש לבנות אנשים עם חוט שדרה כדי שיעמדו וילחמו נגד הכפייה ולא יתכופפו. איני יודע על דרך יותר טובה מהשתעבדות לבורא העולם. - "אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה".

חשוב למשל על האנשים אשר מעדיפים להתחתן אך מעדיפים גם לבגוד. האם הם חופשיים? או שמא הם משועבדים ליצרים שלהם המובילים אותם למקומות בהם הם אינם רוצים להיות?

"כי לי בני ישראל עבדים, עבדי הם, אשר הוצאתי אותם מארץ מצרים, לא ימכרו ממכרת עבד".
גם אקזיט מופסקת 244819
אני מוחה על הדברים ששמת בפי ושבהחלט לא אמרתי אפילו מקצתם:

"ישמעו אוזניך מה שמקלדתך כותב. אתה אומר שאתה מקיים מצוות שלא לתקוות שכר ולא בגלל פחד העונש (תורם כסף) אך משום מה אתה מגיע למסקנה שאם לא יכפו עליך לעשות זאת אתה לא תעשה זאת." -

הבלים. את הדברים האלה בהחלט לא אמרתי ואתה מפרש אותי פרשנות מאוד מאוד שגויה.

אני, בניגוד לך, מבדיל הבדלה *מוחלטת* בין תרומת כסף לבין קיום מצוות דתיות. תרומת כסף היא דבר מעשי שאת תועלתו אפשר לבדוק ולוודא, ואכן אני עושה דבר זה שלא על מנת לקבל פרס ואף לא מפחד עונש (אינני מאמין לא בזה ולא בזה), ושכרי הוא בידיעה שיש מי שחייו יהיו קלים או טובים יותר עקב תרומתי.

לעומת זאת, המצוות הדתיות, שמירת שבת וכשרות וכו', הן עניין אחר לגמרי ואין *שום דמיון*, אף לא קל שבקלים, בינן לבין תרומת כסף שהיא דבר מועיל. שאלת השכר והעונש היא אולי מאוד משמעותית בשבילך, אבל אצלי אין לה שום מקום ואיננה משחקת שום תפקיד. השאלה היחידה היא שאלת ה*תועלת* - ומכאן הפער הגדול שבין תרומת כסף לבין קיום אורח חיים דתי (מיותר, מבחינתי).

לגבי הסוף של דבריך, לגבי האנשים הנשואים שבוגדים - אכן, יש בינינו הסכמה על כך שאלו אנשים המשועבדים ליצריהם, אבל אתה לא ענית אפילו במילה אחת על מה שאמרתי אני בתגובתי הקודמת, על כך כי הכפייה האמיתית (והמציקה מאוד) היא הכפייה הדתית מצד האנשים הקרובים. צר לי מאוד לומר לך כי בעיני - שיעבוד הבא מאנשים אחרים, מכיון שהם דתיים ורוצים שמי שחי איתם או בשכנותם יהיה דתי - שיעבוד כזה הוא מכוער וחצוף, וזהו לדעתי עניין חמור פי כמה מאדם המשועבד ליצריו שרצונו בידו, רוצה, מחליט כך, רוצה - מחליט אחרת. ענייניו של אדם ויצריו הם ברשותו הפרטית, ולאף אחד אין זכות לכפות את דתו על אחרים.
גם אקזיט מופסקת 244873
1) גם תרומת כסף היא מצווה דתית. העובדה שאתה עושה את המצווה בלי להיות מודע להיותה מצווה ואולי אף תוך הצהרה כלפי העולם שאתה עושה זאת למרות שזאת מצווה ולא בגלל - אינה משנה מבחינת נושא דיונינו. נושא דיונינו הוא, מבחינתי, האם אנשים יעשו מצוות (או אם תרצה נקרא לזה מעשים טובים) בלי שיכפו זאת עליהם ובלי שהם יקבלו שכר.

2) תצטרך להסביר לי בדיוק על איזו כפייה אתה מדבר. אם מדובר על כפייה של המדינה שבמקרה (או שלא במקרה) תואמת צוויים דתיים, הרי שאני מתנגד לכל כפייה על ידי המדינה כולל מה שאתה קורא כפייה דתית ‏1.
אם הכוונה לשכנים שאומרים לילדים שלהם לא לשחק עם הילדים שלך, הרי זה טיבו של עולם ובחר לך האם אתה רוצה להיות אוטונומי או להתכופף בפני החברה.
אם הכוונה לקרובי משפחה שימחקו אותך מהירושה - כנ"ל.

1 בתנאי שמתנגדים לכל כפייה. התנגדות רק לכפייה דתית בעוד הכפייה האחרת שולטת במלוא עוזה היא חוצפה וצביעות.
גם אקזיט מופסקת 244529
דיברתי על יעילות של הטלוויזיה ככלי חינוכי, לא על דעותי באשר ל''רחוב סומסום''. תקשורת ההמונים היא כלי שיש לו כוח לעצב את השקפת העולם של האוכלוסיה, ואף לעצב אתוס לאומי ותרבותי. אלו דברים בעלי קשר אמיץ למה שאני מכנה חינוך של בני אדם. אין ספק שהטלוויזיה יכולה לחנך גם בצורה רעה - בישראל הטלוויזיה מחנכת אנשים בצורות רבות שאני מוצא אותן רעות. במקומות אחרים ובמשטרים אחרים הטלוויזיה יכולה אולי לחנך לגזענות או לצייתנות עיוורת. לא כל חינוך הוא חינוך לערכים ראויים, אבל אין ספק שהטלוויזיה (כמו אלמנטים אחרים של תקשורת ההמונים) היא כלי יעיל במיוחד.
גם אקזיט מופסקת 244537
יעיל לטובה או יעיל לרעה? לרעה לא מעניין אותי.
גם אקזיט מופסקת 244551
איזו מין שאלה זו? מכונית היא יעילה לטובה או לרעה? לטובה אם היא מביאה אותך לאן שאתה רוצה, לרעה אם אתה מתנגש בקיר הפרדה במהירות מאה קמ"ש.
גם אקזיט מופסקת 244558
אתה טוען שניתן להשתמש בטלוויזיה כדי לחנך דור. אני טוען שניתן להשתמש בטלוויזיה ממלכתית כדי לחנך דור להבלים אך לא לדברים טובים. איני חולק עליך שאם המטרה היא להחטיא את הרבים הטלוויזיה מאוד יעילה.
גם אקזיט מופסקת 244636
מה אינהרנטי לה למדיה האלקטרונית שלא ניתן לעשות בה שימוש לטובה? איך זה שספרים יכולים לחנך למידות טובות ולמידות רעות, בעוד שהטלוויזיה מוגבלת באורח פלא רק לאפשרות אחת?
גם אקזיט מופסקת 244647
טלוויזיה *ממלכתית*, לא טלוויזיה. לפי יעקב, אף גוף ממלכתי (להוציא אולי צבא או משטרה) לא יכול להביא לטוב, וזה לא ממש קשור לסוג הגוף או המדיה.
גם אקזיט מופסקת 244653
אה, אויש, הדיון הזה.
אני רוצה לציין שאני לפחות השכלתי לא פעם מהספרים שיצאו בהוצאת משרד הביטחון (או שמה זו האוניברסיטה המשודרת?). אפילו גיבור נעוריו של יעקב, ישעיהו ליבוביץ' עליו השלום, כתב פעם ספר בסדרה הזו על בעיית גוף-נפש.
גם אקזיט מופסקת 244677
סתם הערה- ליבוביץ כתב 5 פעמים לסדרה של האוניברסיטה המשודרת של משרד הבטחון(כולל על אמונתו של הרמב"ם,5 ספרי אמונה פילוסופיה של המדע עם אגסי, עוד ספר על תורשה וכמו שציינת ספר על הבעיה הפסיכו-פיזית) כמו כן, נכתב גם עוד ספר בסדרה על אמונתו של ליבוביץ ( הספר נכתב ע"י נעמי כשר)
גם אקזיט מופסקת 244718
עכשיו כשאתה מעלה את זה, נזכרתי אכן גם בספר מהסדרה על אמונתו של הרמב"ם שמאוד אהבתי, ואיזה ספר שלו עם אגסי ("מחשבות על התבונה"?) שקצת פחות אהבתי, אבל אני לא בטוח שהוא מאותה סדרה בכלל. העותק של "חמישה ספרי אמונה" שיש לי בבית הוא בכלל בהוצאת "כתר", אתה אומר שזו הוצאה מחודשת?
גם אקזיט מופסקת 244725
חמש ספרי אמונה אינו של האוניברסיטה המשודרת. אמונתו של הרמב''ם היא כן.
גם אקזיט מופסקת 244731
נכון, טעות שלי. חמישה ספרי אמונה הוא לא של האוניברסיטה המושדרת. הספר החמישי שלו בסדרה הוא ''שיחות על מדע וערכים''. הספר עם אגסי הוא על הפילוסופיה של מדע, גם אני לא אהבתי אותו מי יודע מה (יחסית לשאר הספרים שלו).
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243287
אם הסכמנו לקיום של תפקיד מוזר כשר חינוך הרי שהסכמנו להתנהגויות המוזרות אך הכרחיות של שרים אלו.

כל עוד הציבור לא יקום ויתמרד נגד ניתוב ילדיהם בכפייה לבתי ספר ונגד שליטה ממלכתית על בתי ספר, לא יעבור מן העולם תופעת השרים רודפי הפרסום. מי שרוצה דיקטטור יקבל דיקטטור. ואין דיקטטור שאינו רודף פרסום.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243304
אנחנו רוצים שר שיעסוק בשיפור ביצועי משרדו. אם זה בא בעסקת חבילה עם התנהגויות מוזרות, אנחנו מקבלים את החבילה ומבקרים את המוזרויות.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243508
כל עוד אנו מודעים שהדברים באים ביחד אין בעייה. אנו יודעים שלתרופה יש תופעות לוואי ובכל זאת אנו מעוניינים בתרופה.

אין צורך שאחזור כאן על טענותי שלא מדובר על תרופה אלא ברעל.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 245362
אנחנו מודעים גם לכך שדבריך בעניין החינוך באים לשרת אג'נדה פרטית שלך (סהרורית מעט, אבל מה זה משנה) ושאינה נוגעת ישירות דווקא ואך ורק לחינוך, אלא יותר להשקפתך האומרת כי חיים חילוניים חפשיים הם "כפייה", בעוד שחיים של השתוחחות בפני רבנים ו"חכמים" מלפני אלף שבע מאות שנה ושל קיום ריטואלים דתיים הם... "חופש"?

כשה"כפייה" החינוכית התחילה, זה היה בזמנים שהובאו לארץ עליות המוניות, במסגרתן הגיעו ארצה אנשים רבים שלא חשבו/ידעו שזה חשוב שהילדים ירכשו השכלה ואפילו שירכשו את הידע האלמנטרי של הקריאה והכתיבה. בתרבויות מהן הגיעו אותם אנשים, מקובל היה לשלוח את הילדים לעבוד בגיל צעיר מאוד, "שיעזרו בפרנסת המשפחה" (וביתר דיוק - שיפרנסו את הוריהם העייפים, גם אם זה לא נאמר במפורש).

צר לי שאולי אני נשמע גזען אך אני מדבר על דברים שחזיתי מבשרי, ועד היום יש בארץ אזרחים החושבים בסגנון זה. כיום יש לנו בעיה של רמת לימודים ירודה, אבל אילולא "חוק חינוך חובה חינם", על כל מגרעותיו הנוראות - היתה לנו בעיה חמורה של אנאלפאבתיות בממדים נרחבים ובלתי ניתנים לטיפול.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 245389
1) לא הבנתי את הקשר. נכון שהשקפתי שצריך להשאיר להורים חופש חינוכי נובעת מהתורה, אבל מעבר לזה אני לא מבין את ההקשרים הלוגיים שאתה עושה.

2) היהודים בכל ארצות גלויותיהם דאגו מאוד לחינוך של ילדיהם. ייתכן שאתה פגשת 3 משפחות ואולי 30 משפחות שלא היו כאלו אבל לא מדובר לא על פרומיל ואפילו לא רבע פרומיל ובוודאי שהם לא היו מדגם מייצג.
עובדתית, וצר לי שיש אנשים שמנסים להכחיש את הידוע לכל וניתן לבדיקה, מטרת החינוך הממלכתי היתה להוציא את העולים מהעולם ה"חשוך" שלהם (יהדות, מזרחיות) אל העולם "מלא האור" של הצברים הישראליים. לשם כך מנעו מהדתיים להכנס למחנות העולים ולפתוח שם בתי ספר, לשם כך סגרו בכח "חדרים" שהעולים הקימו בכוחות עצמם, למרות מצוקתם הקשה.
דבריך נוגדים את כל העובדות ההסטוריות המוכרות לנו. לפי דבריך, הייתי מצפה שבגלות לא היו דואגים לחינוך הילדים ושהיהודים היו קבוצה נכשלת בין הגויים.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 245408
נו טוב, כבר הוכחת פה יותר מפעם פעמיים שאין לך שמץ של מושג על ההיסטוריה של המדינה הזאת ואתה מעדיף לחיות בעולם יפה משלך (דבר שאיננו רע כשלעצמו). את הידע שלך על מלחמת העצמאות לקחת מספר זכרונות של מישהו שהקים את תנועת הנוער בני עקיבא, ואת הידע שלך על אחוז האנאלפאבתיות בקרב העולים בשנות המדינה המוקדמות ועל המגמות החברתיות של אותה תקופה לקחת... מנין, אם מותר לי לשאול? אולי מספר זכרונות של מישהי שהקימה תנועת נשים נחמדות ומאמינות שמנהלות מטבחים ציבוריים כשרים? ומנין ה"פרומיל" הנחמד הזה?

לא, אני מבטיח לך שאין מדובר בשלוש משפחות וגם לא בשלושים ואין מדובר בכלל בשאלה אם אני אישית פגשתי אותם או לא, ורק כדי לא לחלץ שדים מבקבוקיהם וכיון שמדובר באנשים שחלקם עודם חיים עמנו, לא אכנס לפירוט.

ולא, אין מדובר רק בלהכניס את ילדי העולים לעולם האור הצברי, אלא להכניסם לעולם האור של אל"ף, בי"ת, גימ"ל וכו'. ייתכן שאם היו מכניסים גם אותך ביתר יסודיות אל העולם המופלא הזה, היית יודע שכוונתך היא ליהודים כקבוצה *נחשלת*, ולא כקבוצה "נכשלת", וסליחה על גסותי היתרה.

ובכל זאת איני בא כלל להתנגד לטיעון הנכון של דאגת היהודים לחינוך ילדיהם, במקומות שהיתה, כשהיתה. עובדתית, זה איננו טיעון גורף המקיף את כל היהודים, ושוב, אין מדובר בשלושים משפחות ולא ב"פרומיל" (זה נורא מצחיק אותי, העסק הזה עם ה"פרומיל" והמקסים ממנו - ה"רבע פרומיל". אני שואל את עצמי מהיכן זה צץ, וכנראה לא אזכה לדעת).
רבע פרומיל 245449
אני לא מתלהב מההתנפלות של האלמוני ההוא עליך, אבל אתה באמת חושב שבאוכלוסית הגירה שמנתה כמליון איש היו פחות ממאתיים וחמישים אנאלפאבתים? זאת אופטימיות מאוד מוגזמת.
רבע פרומיל 245464
1) ראשית, חבל שנפלתי לפח של האלמוני שהסיט את הנושא.

2) שנית, ההתייחסות שלו לא היתה למספרי אנאלפבתים אלא למשפחות של אנשים שחושבים שצריך לשלוח את הילדים שלהם בגילאי 8-9 לעבוד ואין צורך בחינוך.
כלומר, גם אם תפנה אל האנשים האלו ותסביר להם על הבדלי השכר האדירים בין בעלי השכלה לחסרי השכלה (שיש הכופרים במוסריותו), גם אם תסביר להם את נחיצות החינוך וכו' לא יעזור כלום, יש צורך בכפייה.
התוצאות מראות שמחשבה זאת היתה מוטעית. נכון היו כמה ילדים שלמדו בכח קרוא וכתוב, אבל חינוך לא יצא מתוך הכפייה הזאת.

אני על כן חוזר בנחרצות על עמדתי, דווקא מתוך היותי אדם דתי (ואני מודע לכך שלא כל הדתיים הם כאלו) אני מאמין בחופש ונמנע מהפעלת כפייה. כי אני יודע ששינויים נעשים בסבלנות ובעבודה קשה ולא באבחת גרזן. האלמוני הוא כנראה ממשיכי דרכו של אלכסנדר מוקדון.
לגבי 2) 245532
אנשים אנלפאבתים ואנשים שחושבים שלא צריך שהילדים ילמדו אלא שיילכו לעבוד בגיל מוקדם - בדרך כלל זה די הולך ביחד, לכן מספרי האנלפאבתים הם מאוד רלונטיים לנושא (אני חושב שהאלמוני הכועס לא דיבר על גיל מסויים, גם לא 8-9, אלא על העיקרון). הילדים לא למדו קרוא וכתוב "בכוח", יותר מילדים אחרים (*רוב* הילדים לא ממש אוהבים ללמוד ושונאים ולהכין שיעורים). אם היה איזשהו כוח הוא היה כנגד כוונתם של ההורים. ואולי "חינוך לא יצא מזה" - אבל לפחות יצאו ילדים שיש להם מסוגלות קריאה מינימלית, ואתה לא יכול לטעון שזה לא היה שווה את המאמץ ואת מה שנראה לך ככפייה.
לגבי 2) 245544
אפשר לחשוב על אלף ואחת סיבות מדוע אנשים נשארים אנאלפבתים. ישנם אנשים שלא היה להם כסף לשלם עבור חינוך, ישנם כאלו ששלחו את ילדיהם לבי''ס ולא זכו לראות פירות מההשקעה.

ישנו הבדל מסויים בין כפייה כלפי ילדים לצורך חינוכם, לבין כפייה על מבוגרים.

אני טוען שלגבי חלק נכבד מהילדים, הנזק של מערכת החינוך עלה על התועלת. אני מקווה שאתה מסכים אתי בעניין זה. וזאת יש לאמר, בעולם האמיתי לא ניתן להפריד בין התועלות לנזקים ולא ניתן להתעלם מן האלטרנטיבות.

אבל העיקר הוא שאין שום קשר בין מערכת ממלכתית לכפייה על הורים לחנך את ילדיהם. אפשר לדרוש מכל הורה לדאוג לחינוך ילדיו בלי שיהיה אפילו בי''ס אחד בניהול המדינה.
לגבי 2) 245575
אתה יכול להסביר או לתת דוגמה, במה הנזק עלה על התועלת?
לגבי 2) 245577
(שוב אני, שכחתי עוד שאלה) אני מבין שכשאתה אומר "אפשר לדרוש", אתה מתכוון שהמדינה היא שתדרוש (אחרת מי? מישהו פרטי?), ואם המדינה היא שדורשת מהורים לתת חינוך לילדיהם, יש בזה הגיון מינימלי וגם צדק מינימלי - שהיא גם תציע בתי ספר בניהולה לצורך החינוך הזה. שאם לא כן - באיזה זכות היא דורשת?
לגבי 2) 245581
המדינה דורשת מאנשים לעשות ביטוח חובה לרכב והיא לא מספקת שירות זה.
המדינה דורשת מאנשים לבדוק את הרכב בדיקה שנתית ולא נותנת את השירות הזה.
המדינה מבקשת מאנשים שתי תמונות פספורט ולא מספקת שירותי צילום.

המדינה יכולה לספק שוברים לבתי ספר.
כפי שאין בארץ מחסור באורז, קמח, מכוניות, מחשבים, מצלמות ובגדים גם לא יהיה מחסור בבתי ספר.

בעזרת 20 פקידים ומחשב אחד ניתן לדאוג לאותם ילדים שמשום מה לא מצאו בית ספר ולשדח אותם עם בי"ס שישמח לקחת את כספם.
לגבי 2) 245584
הילדים לומדים בבי"ס שהם טפשים ואינם מסוגלים לכלום. זהו דבר שמחלחל עמוק מאוד אצל חלק נכבד מהילדים. תחשוב על ילד שיושב שנים בתוך שיעורי חשבון כשהוא אינו מבין שום דבר או שסתם הוא מקבל ציוני 5-6 במשך שנים. מה הוא אמור לחשוב על עצמו בסוף?

הילדים שונאים את בי"ס ומכיוון שבמוחם בי"ס = לימודים, הם חושבים שהם שונאים ללמוד.

אני ממליץ על שני ספרים חשובים:
ביטול ביה"ס של איליץ
כיצד נכשלים ילדים (שכחתי את המחבר) אבל זה הוצאת מסדה.
רבע פרומיל 245515
זה בסדר גמור שאתה לא מתלהב מההתנפלות שלי, אין לי שום בעיה עם זה. כשאדם דוחף בכל פינה אג'נדה דתית תמהונית תחת יפיופים מטעים של "חופש מכפיה" - אני מגיב בחריפות. וזאת לא משום שרצוני להכנס אתו לדיון ממושך - הדיון בעיני אינו מטרת חיים בפני עצמה, ובוודאי לא עם המגיב המדובר - אלא משום שזה *חשוב להגיב*, כדי שהתגובה תופיע כאן. כדי שכאשר הוא עושה נסיונות השפעה דתיים עקיפים ומוהל אותם דרך קבע בנושאים אחרים - שלא ישארו נסיונותיו בלא תגובה.
רבע פרומיל 245531
כדאי שתעשה את המתקפות שלך יותר ברורות, כדי שאנשים יבינו על מה אתה מדבר. בנוסף, כדאי גם שתתמוך את דבריך בסימוכין כלשהם מעבר להוכחות בסגנון - אני יודע להעליב יותר טוב.
רבע פרומיל 245536
סימוכין אולי עוד אביא, כשעיתותי יהיו בידי. כרגע אין לי זמן ואף לא אפשרות טכנית להיכנס לגיגול ממושך, והאסמכתות הנמצאות ברשותי הן מן הסוג הכתוב והמודפס (דו"חות, מעקבים וכו'), ועוד יותר מכך - מן הסוג שעדיין לא מומלץ לשחרר, מחרדת השד העדתי המפורסם. אני מקווה שהערתו של האלמוני בדבר המאתיים וחמישים אנאלפאבתים הבהירה לך את הגיחוך שבהערתך הקטנה בעניין ה"אפילו לא רבע פרומיל".

אשר לזה שאתה יודע להעליב טוב ממני - אין לי ספק בזה. תתפלא, אבל להוציא את אותו פרץ רגשות מסויים שבאותה תגובה מסויימת, אני מעליבן גרוע מאוד ובד"כ אפילו אינני משתדל להכניס שיפורים בקוצר ידי זה.

אני מבין שהערתי בעניין ה"נכשלת" וה"נחשלת" היא שהעליבה אותך. צר לי, ועכשיו אולי תיעלב ממני עוד יותר, אבל אולי גם תפיק תועלת כלשהי מדבריי: הנכשלת והנחשלת הן טיפה בים. ברחבי תגובותיך כאן פזורות שגיאות רבות. חלקן הגדול, ככל הנראה, מתוך חוסר ריכוז ואי תשומת לב - וחלקן, להערכתי - מחוסר ידע. אילו היו מפעילים עליך (אינני יודע בדיוק *מיהו* שהיה צריך להפעיל) קורטוב של "כפיה" בנושא רכישת בסיס טוב בכתיב, בדקדוק ובתחביר - ייתכן ששנים ארוכות מאוחר יותר ומתוך מודעות לבעיה - היית *מודה* לכופים עליך בעניין זה, על כפייתם (ואולי לא, מה אני כבר יכול לדעת). כל טוב לך.
רבע פרומיל 245555
כלל לא נעלבתי. אני לא הבנתי. כלומר הבנתי שאתה יוצא בשצף קצף נגד הטענה שלי שמי שמקבל עליו עול תורה ומצוות משחרר את עצמו מהעול של החברה ושל יצריו ובכך עושה את עצמו לאדם חופשי.

אולם מעבר למתקפה בלתי מנומקת לא הסברת דבר.
1) האם אתה שולל את הגדרתי לחופש?
2) מה הגדרתך אתה לחופש?
3) האם ג'ודוקא אשר במשך ארבע שנים מטיל על עצמו משימות כבדות ושומר מכל משמר על משקלו הוא אדם חופשי?

לגבי הטעויות. אתה צודק. אבל אין לי את הזמן לעבור ולנפות אותם.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 245516
היהודים שבאו לארץ מארצות המזרח היו דווקא השכבות הנחשלות מבין האוכלוסיה היהודית שם. רוב היהודים האמידים העדיפו להגר למדינות עשירות יותר - אירופה ואמריקה. לפיכך, אחוז האנלפבתים ביניהם היה גבוה למדי, ותרבות של חינוך לא תמיד הייתה בנמצא.

העובדה המצערת היא שגם כיום, למרות שיתרונות רכישת ההשכלה ברורים לכל, אנשים רבים מאמינים עדיין שהרבה יותר טוב ורווחי לפתוח באסטה בשוק, או להיות פועל זבל (כך טען בפני בחור אחד ששירת איתי בבסיס. מיותר לציין שהוא הנשיר את עצמו מבי''ס בתיכון). אז אם זה מה שהם למדו בבית, נראה לי הגיוני שהמינימום שהמדינה צריכה לעשות זה לדאוג שאנשים כמותו ידעו לפחות קרוא וכתוב וחשבון בסיסי. אחרת, גם את זה הם לא ידעו.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 245528
לי לא ברורות יתרונות רכישת ההשכלה על פני פתיחת באסטה בשוק (יש לי חברים אקדמאים מובטלים. אני לא מכיר בעלי באסטות, אבל השמועה אומרת שאפשר להוציא כך פרנסה בכבוד).
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 245530
(היתרונות נעוצים בכך שרווח כספי הוא לא הכל בחיים)

(השמועה גם מספרת שחלק לא קטן מ''הוצאת הפרנסה בכבוד'' מבעלות על באסטות קשורה בפשיעה, אבל זאת רק שמועה, כאמור).
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 246368
כנכדו של בעל בסטה, אני מוחה.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 246509
נו, ואיך הייתה הפרנסה? כי אם להאמין לחלק מהאנשים שאני דיברתי איתם, הדרך הטובה ביותר להתעשר היא ע"י בעלות על באסטה. איך זה נעשה בלי להסתבך בפלילים, אני לא יודע.
מצד שני, כמובן שיתכן שיש בעלי באסטה שהרוויחו פרנסה מכובדת באופן הגון. עשירים גדולים, אני לא חושב שהם נהיו מזה.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 246514
פרנסה סבירה מינוס.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 246653
הוא שאמרתי.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 245529
1) ראשית, כשציינתי שנכנסתי לדיון בטעות התכוונתי שאין לי מחלוקת לגבי הצורך בכפייה בחינוך. אני גם בעד להכריח אנשים ללמד את ילדיהם. אני רק חושב:
א) שאסור להכריח אותם איפה ואיך לעשות זאת. ובעניין זה אפילו בית המשפט העליון הביע את דעתו בנחרצות שהזכות לבחור את דרך חינוך הילדים מוכרת בחוק הישראלי והבינלאומי גם יחד.
ב) שצריך קודם כל לנסות לשכנע, אחר כך לעבור לכפייה רכה (שוברים) ורק בסוף להשתמש בפטיש חצי טון שהוא מאוד מסוכן ונזקו, גם כשמוצדק להשתמש בו, גדול ורב.

2) לגבי הבחור (שאר דבריך נראים לי נכונים) אני חושב שאתה מבלבל בין סיבה למסובב. הבחור הנ"ל חושב שאין צורך בחינוך כתוצאה מהכפייה בחינוך ולא בגלל שאין כפייה.

הוא עשה תצפית מדעית הגיונית מאוד ולאחר 5-10 שנים בבי"ס הגיע למסקנה הנכונה שזה בזבוז זמן ‏2. הבה נזכור שכשליש מבוגרי מערכת החינוך מסיימים עם יכולת קריאה על סף האנאלפביתיות (התחמקות בכל מחיר מקריאת יותר מכמה שורות, חוסר בסיסי בהבנת הנקרא).

המינימום הזה שאתה מדבר עליו הוא כמעט חסר ערך לבחור אשר ממילא לא יקרא הרבה. אולם מחירו הוא הרסני. בזבוז 12 שנים מהחיים, דימוי עצמי נמוך, הרס הרצון ללמוד והאמונה ביכולת ללמוד וכו'.

אילו היתה תחרות, בתי הספר היו מגיעים לרמה הרבה יותר גבוהה. אותו בחור היה מוצא בי"ס שמתאים לו ולא היה חושב שזה בזבוז זמן ללמוד.

אבל, ואני אומר זאת שוב, צריך הרבה אמונה כדי לקבל שלא עושים דברים בחוזק יד, לא משנה כמה כח יש לך. הרצון לכפות הינו אוניברסלי ומצוי גם בתוכי. ויש בו כמובן הרבה טוב ‏1 כמו כל היצרים של האדם. אולם יש תורה אשר צריך לעדן את העניין וללמד את בן האדם את מגבלות הכח. יש הרבה דתיים שפספסו את השיעור הזה בתורה, אבל יותר מכך יש חילונים שלא קבלו את השיעור הזה כלל והם חושבים שניתן וצריך להפעיל כח היכן שבא לך.

1 וירא אלוקים את כל אשר עשה והינה טוב מאוד - אמרו חז"ל - זה יצר הרע.
2 אילולא הורי שהכניסו לי מגיל אפס שאני מוכשר ומסוגל והטמיעו בי את האהבה ללימוד, גם אני הייתי כמוהו כי מבי"ס אני מעשית פרשתי באמצע כיתה י'.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 245580
בגדול, אני מכיר קבוצה של אנשים שחולקים בגישה שלך כלפי כפיה בחברה. קוראים להם אנרכיסטים. רוב האנרכיסטים האלה באים דווקא מרקע נוצרי (כמו לב טולסטוי) או אתאיסטי (כמו בקונין), ולא מרקע יהודי (כמו, נגיד, נועם חומסקי). אני לא חושב שיש הרבה יהודים אורתודוקסיים שהם אנרכיסטים, ואני חייב לציין שזה מאד משמח אותי להכיר דוגמה שכזו. כן ירבו.

על כל פנים, הנקודה שלי היא, שאיני מסכים כי התורה בלבד מביאה לשחרור האדם. יש הרבה דרכים להשתחרר מעול הכפיה.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 245586
1) אני כמובן לא אנרכיסט. אני תומך בהפעלת כוח היכן שזה נדרש, למשל למען שמירת בטחון פנימי וחיצוני. אתה כמובן תסכים שיש מרווח בין אנרכיזים לטוטליטריזים.

2) נכון שלא רק התורה מביאה לשחרור האדם יש דרכים אחרות. אולם התורה הינה כלי מוצלח מאוד ורוב אלו שנטשו את התורה מצאו את עצמם עבדים לאדון אחר (המדינה הסוציאליסטית שלנו, למשל).
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 245592
1) זה תלוי למה אתה מתכוון בהפעלת כוח. כל אנרכיסט מכיר בזכותו של אדם להגן על עצמו ועל קהילתו בכוח, אם מיצה את האפשרויות האחרות. מצד שני, הוא לא מכיר בזכותו של אדם לכפות על אחר לפעול בכוח כנגד אדם שלישי, גם אם השלישי הוא "אוייב לאומי."

כן, יש מרווח בין אנרכיזם לטוטליטריזם, אבל חושב שאתה הרבה יותר קרוב לאנרכיזם מאשר לכל אידיאולוגית אמצע.

2) אני לא חושב שזה נכון. הרבה אנשים מאמינים בתורה, והם עדיין עבדים לאדון אחר, בין אם יכירו בכך ובין אם לא. מצד שני, הרבה אנשים מעולם לא הכירו את התורה, ובכל זאת סיימו את חייהם כאנרכיסטים ולוחמי חופש.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 245605
1) התורה מכירה בזכותו של המלך לקיים גיוס חובה. עם זאת התנ"ך נמצא איפשהו בין אנרכיזים לשלטון מוגבל.

2) דיברתי על היותה של התורה כלי להגיע לכיוון החופש. לא דיברתי על אחוזי משתמשים בכלי. לגבי העם היהודי, אני חושב שהוא הכלי הכי חשוב.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 246222
1. אני לא כל כך מבין. לאחרונה באייל אי אפשר להתעלם מהליברליזם: תפקיד המדינה לאכוף חוזים, בטחון חוץ ופנים, וזהו. זו גישה ברורה ומובחנת בין אנרכיזם לבין המצב הנוכחי (והלאה בסקאלה, טוטליטאריות, ויסלחו לי אלו שמפוזיציית הליברליזם שני האחרונים נראים להם אותו דבר). יעקב, נראה לי די בבירור, שייך לליברליסטים ולא לאנרכיסטים.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 246223
צודק. Withdrawn.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243308
ומה דעתך, אגב, על זה שהפליץ בשידור חי (וגם חשף את ישבנו)? האם נכון היה להוריד את תכניתו?
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243456
מי שמסכים לשידור ממלכתי ימשיך לסבול מאיכות ירודה וחוסר חינוך. שידור פרטי (שלא נהנה מהגנה קרטליסטית של המדינה) היה מוריד את התכנית הזאת לפני שהיא עלתה בכלל.
אין תחנת טלוויזיה שיכולה להרשות לעצמה חרם מצד כמחצית מבתי האב בארץ.

על הציבור לדרוש מחברות הכבלים והלווין שליטה מלאה (ערוץ ערוץ) על מה נכנס אליהם הביתה.

היום, מכיוון שהשלטון שולט בכל, ההורים אינם לוקחים אחריות.
אי אפשר לדרוש מההורים אחריות על ילדיהם ובאותה נשימה להגיד להם שהם אפסים ואסור להם להחליט בענייני חינוך ילדיהם. התוצאה היא חוסר חינוך.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243457
חרם של חצי בתי האב בישראל משאיר את החצי השני, ועוד בתי רווקים ורווקות. אפשר להרוויח על זה לא רע.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243504
יש אנשים שמתחרים על פלח שוק ייעודי, ויש שמתחרים על שוק גלובלי. מי שמתחרה על שוק ייעודי יוכל להרוויח יפה מאוד בשוק שלו אבל לא תהיה לו השפעה על השיג והשיח הציבורי. הוא ימכור זבל לאלו שרוצים לקנות זבל מתוך כוונה ברורה.

לעומת זאת, ערוץ 2 וערוץ 10 וכל ערוץ ארצי אחר לא יכול להרשות לעצמו שחצי מהציבור בהתחברו לכבלים דורש שלא יספקו אותם כי יש להם סיווג XXX.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243564
בינתיים, למרות שיש לא מעט כפתורים בשלט, אנשים בולעים בשמחה זבל (לא מי-יודע-מה פורנוגרפי, נגיד) מערוץ 2, בין אם זה "המרוץ לסוף הנולד" או "איפה אתה משחק מכור."

ולא נראה לי שערוץ כמו ערוץ 2, רק ללא פיקוח ממשלתי מרושע, שהיה מוסיף גם תוכניות פורנו רך בשעות הלילה המאוחרות, היה מאבד כל-כך הרבה בתי אב בישראל.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243577
הייתה לא מזמן פרסומת לרצועת שידורי אירוטקה בערוץ 10 בשעות הלילה המאוחרות.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243581
עד כמה שאני זוכר, היא בוטלה לפי דרישת מועצת הרשות השנייה (שאחראית גם על ערוץ 10).
בעסה 243583
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243632
(מה יש לך נגד משחק מכור המשעשעת להפליא?)
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243689
כאן אנחנו נכנסים שוב לעניין ההומור, שבו כבר ידוע שאנו חלוקים (ע"ע "הבורגנים").

ובכל זאת, אני לא חושב שהשיחה הסאלונית המשודרגת הזו עושה כבוד למעורבים בה. כן, יש דאחקות טובות, אבל על זה תוכנית שלמה? גורי צריך לחזור לאסי, כי איכשהו נוצרה ביניהן סינרגיה, ועם הזמן נעשה ברור יותר ויותר עד כמה.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243576
מי יסווג אותם כ XXX?
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243736
שאלה טובה.

אבל אתה תצליח למצוא פתרון. אם תרצו אין זו אגדה.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243776
זה אחד הכשלים העיקריים בשוק החופשי.
כשאין לך גוף נטול אינטרסים שיוכל לקבוע מה ראוי ומה לא לא תהיה לך אינדיקציה למה ראוי ומה לא. אתה יכול לנסות בעצמך אבל.
א. אי אפשר לנסות הכל תמיד לאורך זמן.
ב. לא תמיד יש לך את הכלים לדעת בעצמך.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243779
אתה גם לא יכול לתקן בעצמך את המכונית שלך, ללמד לבד את ילדך לנגן בפסנתר, לתפור לעצמך בגדים ולסרוג לעצמך כיפה. אני מציע על כן שתשלם למישהו לעשות זאת בשבילך.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243846
אני בטוח שלא היית רוצה לחיות במדינה שבה רמת החינוך שהיא הרמה של הכיפות הסרוגות שלי, ולא היית מאחל לשונאים הגדולים ביותר שלך שירותי בריאות ברמה של תחזוקת הרכב שהיה לי (כשהיה לי רכב בבעלותי).
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243854
איבדתי אותך לגמרי.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243883
אני חושב שיעקב רומז למודל של מתן ההכשרית. קם גוף כלשהו, ומדרג את הערוצים או התוכניות בדרוג משלו. אם הגוף הזה מקובל עליך, כי הדרוג שלו מתאים לדעותיך, אתה תסתמך עליו. אם עלי מקובל גוף אחר, אני אלך בעקבות הפסיקות שלו.

ומי ישלם לגופים האלה? אלמנטרי, ווטסון: הערוצים. מאחר ואני לא אשלם לערוץ שלא יקבל את חותמת הבד"ץ ואתה תימנע מלשלם על ערוץ שלא קיבל את אישורו של הרב לנדא, הערוצים ייאלצו לקבל דרוג ולשלם למדרגים.

צריך להודות שזה מודל יפה, אלמלא המציאות האכזרית שאומרת שאני אקלוט כל ערוץ שמוכן לשדר לי בלי יותר מדי שאלות אבל אצפה בפועל רק במה שמעניין אותי ועומד בסטנדרטים שלי, יעקב ודומיו ממילא יקלטו רק את שידורי האגודה, ורוב הציבור פשוט יחיה בלי צנזורה ובלי דרוג.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243988
הבעיה שלי היא לא שהערוצים ישלמו למדרגים האלו אלא שבעלי הערוצים יהיו בסופו של דבר גם בעלי המדרגים.

בצורה כזו הדירוג יהיה בעצם פירסום עצמי מוסווה היטב.

בעצם זה מה שקורה היום.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243995
הקם את חברת "די!" (דורון יערי) שתיתן דרוג עצמאי ובלתי תלוי, והערוצים ייאלצו לשלם לך כדי שתדרג אותם, אחרת אף אחד לא יהיה מנוי עליהם שכן אף אדם שפוי לא יכניס הביתה משהו שלא הומלץ ע"י י. פופק זצ"ל. ככה העניינים מתנהלים בעולם האידיאלי.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243999
כן אבל י. פופק זצ"ל הוא זונת רייטינג ידועה. כדי למכור (מה למכור, הוא יחלק חינם) עוד שני עותקים של טבלת הדירוג שלו הוא יהיה מוכן לכתוב בה מה שרק יבקשו ממנו.

חוץ מזה את היוזמה הפרועה שלי אני מפנה לאפיקים אחרים. רק היום שלחתי דואל לכל זכיני השידור של ערוץ 2 וערוץ 10 והצעתי להם רעיון לשעשועון/תחרות/ראיליטי חדשה.

קוראים לזה מי רוצה להיות מתכנת.
זו סדרת ראיונות עבודה מצולמים, מבחני אישיות במכונים שונים, ובשלבים המאוחרים, יאתגרו את המתמודדים בשאלות מתחום התאוריה והפרקטיקה של מדעי המחשב, יבחנו את היכולת שלהם להגות פתרונות הזויים ולא פרקטיים אך מגניבים לבעיות בנאליות מחיי היוםיום.
המנצח יזכה בפורד פוקוס עם לוגו של חברה נחשבת.

(טוב אני סתם צוחק, שעשוען הריאליטי שיש לי להציע הרבה יותר מעניין, דרמה, דם, יזע, דמעות וחסויות לרוב).
אני מציע: קחו אותי אמדוקס! 244000
אני מציע: קחו אותי אמדוקס! 244005
אמדוקס זה לא כזה מציאה. אין תלושים למסעדות שוות, הבניין שלהם ירוק ומיקרוסופט חוסמת להם את הבריזה.

הרבה יותר שוה לעבוד בהרצליה או ברמת החיל.
במתחם שלי פתחו פאב אירי ומועדון הופעות שמתהדר בשם זאפא. אתה יודע איזה סיפוק זה לעבוד על המחשב ב 11 בלילה בקומה השישית ולדעת שערן צור ורביעיית מיתרים דופקים הופעה בקומת הקרקע?

אתה יודע איזה באגים משובחים יוצאים לך אחרי הפסקת אחר צהריים קצרה בפאב? (מה ששוט פאדי עם חצי גיניס בצד יכולים לעשות שעות של דיבוג לא יוכלו לתקן).
אני מציע: קחו אותי אמדוקס! 244016
גם להיות מתכנת זה לא גליק גדול( לא שאני יודע מנסיון חלילה) ובכל זאת יש המציעים תוכניות כאלה. בכל אופן, באיזור שאני עובד בו יש בעיקר מוסכים.
אני מציע: קחו אותי אמדוקס! 244023
אתה צודק בעניין גודלו של הגליק (אצלי זה כן נובע מנסיון), הרעיון של תוכנית ריאליטי הוא לא מי מנצח בגמר הגדול וזוכה בפרס, לא מי מפגין אתהקישורים הכי גבוהים במה שזה לא יהיה אלא האמפתיה שהן מעוררות, מלחמות המעריצים, המוצרים שאפשר לשלב בתוכנית (בכל האמצעים) וכמובן הSMSים.

זה לא משנה אם תכריח אותם לשיר, לרקוד, להצחיק, לתכנת, לנצח בחפשו את המטמון או ב 1 2 3 דג מלוח, יש תוכנית ריאליטי מצליחה שכל מה שהיא דורשת מהמתמודדים שלה לעשות זה להסתלבט באיזו וילה עם בריכה וחדר כושר ולא לצאת ממנה. העיקר זה שתהיה אינטראקציה בין אנשים, שהאנשים יעוררו רגשות חיוביים או שליליים אצל הצופים אם אפשר לסדר גם פאדיחות לספישל פיספוסים וסיפור אנושי נוגע ללב אז בכלל שיחקת אותה.
אני מציע: קחו אותי אמדוקס! 244089
רחוב העצמאות ביהוד?
אני מציע: קחו אותי אמדוקס! 244505
זה מין מונופול כזה? כמה עולה שם מלון?
אני מציע: קחו אותי אמדוקס! 244507
הממ, או שלא הבנתי את הקשר, או שלא שמת לב שזוהי תשובה לתגובה 244016
אני מציע: קחו אותי אמדוקס! 244510
שמתי לב, פשוט הצחיק אותי שאתה זורק כתובת פחות או יותר מוגדרת היטב, מאיפיון כללי ביותר של מקום העבודה שלי. הכתובת עצמה הזכירה לי את השמות ממונופול.

אם בא לך לבקר אותי בעבודה, תשלח לי דוא''ל ונקבע, אבל לעבור על כל המקומות בארץ עם מוסכים, זה טיפה מייגע.
אני מציע: קחו אותי אמדוקס! 244569
תשמע, מספיק ביקור חטוף ברחוב העצמאות ביהוד על מנת להבין מדוע זרקתי את הניחוש הנ''ל (שנזרק בהומור כמובן).
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243458
הפלייבוי וכל הערוצים הארוטיים והמיניים למיניהם הם שוק פרטי משגשג. אינני חושב שברוסיה הסובייטית או בסין הקומוניסטית היית מוצא ערוצי תועבה ממשלתיים. ביום שבו יהיו בארץ שידורים פרטיים בצורה שאתה מתאר ובלי שום "שליטה של השלטון", בטח יהיה כאן קרנבל של מתירנות, אורגיה של גועל נפש מכל הסוגים, ואתה *תתגעגע* לנפיחות ולחשיפת הישבן התמימות, יחסית. ואם אתה חושב שההורים יוכלו לפקח על המשדרים שהילדים יראו - אני מקווה שלא תתבדה, אבל לדעתי זאת תמימות. הילדים מכירים את הטכנטלוגיה יותר טוב מהדור הקודם ושום דבר לא יעצור אותם.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243503
1) האם אתה תרצה שבבית שלך יהיו ערוצי תועבה אלו?

2) האם המצב בארה"ב יותר גרוע או יותר טוב?

3) הילדים החביבים יכולים למצוא הכל באירנטרנט. אני בספק אם בכלל ימצאו עניין בזבל טלוויזיוני.

4) אני חוזר לעמדתי. לא ניתן בכפייה מלמעלה למנוע חדירת זבל. כדי למנוע אותו צריך להטיל את המשימה על האזרחים. כדי להטיל את המשימה על האזרחים צריך לתת בהם אמון ולקחת בחשבון שהם יפרו את האמון.

5) האדם הינו יצור מיוחד אשר יודע טוב ורע - כלומר ביכולתו להטות את עצמו אל הטוב או אל הרע. בריאתו של האדם הוא על כן התכנסות של הבורא על מנת לתת את האוטונומיה לאדם. בריאה כזאת נובעת מתוך אופטימיות לגבי האדם והעולם, ואולי גם סבלנות והבנה שתיקון עולם לא בא ביום אחד ובחוזק יד.
צר לי על אלו אשר ברחו מהיהדות חזרה אל הפסימיות, אל ראיית האדם כפקעת יצרים בלתי ניתנת לשליטה אשר יש להכות בו בחוזק יד. כשלונם, כפי שההסטוריה מעידה, מובטח.
שובה ישראל עד ה' אלוקיך כי כשלת בעוונך. כמו עמכם דברים ושובו אל ה' אמרו אליו כל תשא עוון וקח טוב.

ואתה שלום וביתך שלום וכל אשר לך שלום.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243516
לפחות אי אפשר לומר שאתה לא עקבי.
התכנסות 243530
כבר שמעתי את המונח ואני מניח שהוא בא מן הקבלה (?), ואשמח עכשיו אם תסביר בקצרה למה הכוונה ב"התכנסות של הבורא".

אני אישית אינני מרגיש כי עובדת היותי חילוני היא "בריחה מהיהדות חזרה אל הפסימיות". נתנסיתי קצת באורח חיים דתי כשהייתי בן עשרה, וכשהתבגרתי מצאתי שאורח החיים החילוני וגם ה*מחשבה* החילונית מתאימים לי יותר. אני גם לא מבין בדיוק לאיזה "כשלון, כפי שההיסטוריה מעידה", אתה מתכוון. למיטב ראייתי, ודווקא כשמדובר ביהדות - ההיסטוריה מעידה על כשלון הדת, ולא על כשלון הנאורות.

אני משער שלא תנסה לטעון שהאהבה לתרבות הפורנו היא עניין *חילוני* דווקא. אם תטען כך - פשוט אזמין אותך ללכת איתי לספריות וידאו ודי.וי.די שאני מכיר, ולראות שם את הלקוחות, על איזה מגזרים הם נמנים ומה החומר שהם לוקחים, באמת אין פשוט מזה.

לשאלותיך בקצרה:

1) למרות שכתבתי "אתה תקנא" - אני מעדיף, אם זה בסדר מצידך, לא להפוך את חילופי הדעות האלה לחילופי טעם אישי.

2) אני באמת לא יודע.

3) הכפיה מלמעלה - קראתי כאן קצת וראיתי את דעותיך המיוחדות בנושאים אלה. ראיתי גם ויכוח נרגש בעניין "המדינה הנורמלית", גיוס לצבא, חינוך ומיהו המחנך, מיהו היוצר אתוס לאומי וכולי. למרות שזה איננו הנושא כאן, ברצוני לשאול אותך: מנין צריך להתחיל החינוך, כשהוא לטעמך עניין אישי-משפחתי ואיננו צריך להיות קשור עם השלטון (אל תביא לי, בבקשה, את הדוגמה של עם ישראל בגלות. אין טעם בדוגמה הזאת. בגלות עם ישראל היה תחת לחץ של הסגר, של היותו עם לבדד ולעיתים קרובות היה תחת הצקה של השלטון הזר). מדוע לדעתך קרה שהאזרחים בישראל אינם מה שאתה קורא "נורמליים" (בעניינים בטחוניים לאומיים) ואיך אתה חושב שזה יוכל להשתנות (או שאתה ברצינות חושב שהמדינה בדרך לחורבן?)

ועדיין אני מבקש, אם אפשר, שתענה לי על השאלה שבפתח תגובתי. וסליחה על התגובה הארוכה ועל ההטרדה בשאלות. זה הכל מחוסר נסיון...

וגם אתה שלום וביתך וכל אשר לך.
תיקון טעות לגבי סעיף 1) 243549
כתבתי בתגובה 243458 בשורה הרביעית "אתה תתגעגע", ולא "אתה תקנא", והכוונה היתה כמובן לא אליך אישית אלא לעקרון.
התכנסות 243562
פעם אחת בכל החיים שלי ראיתי סרט פורנו בוידיאו הביתי. זה היה באיזה יום עצמאות.
הביא לי אותו שכן, שבא במיוחד כדי לראות אותו, כי נבצר ממנו לראותו בביתו.
השכן, אם לא ניחשתם, היה ח ר ד י.
התכנסות 243738
1) קנינו לבן שלי מונופול צעיר. ההבדל בינו לבין מונופול אמיתי, חוץ מזה שהכסף נא בין 1-5 ולא מגיע למאות, הוא שאין בחירה. האדם נע באופן דטרמיניסטי לאורך הלוח ולא צריך לעשות שום בחירה מתחילת המשחק ועד סופו. זה נהדר לילדים עד גיל 6. אחר כך זה נהייה משעמם.

להבדיל אלף אלפי הבדלות, עולם בו כולנו היינו מלאכים אשר פוצחים כל יום בשיר בשעה היעודה הוא עולם משעמם. עולם בו אין מה לתקן. רק בזכות זה שלבן אדם יש יכולת לבחור יש יכולת לתקן ולהתעלות. במקום לבנות אנשים מושלמים, הקב"ה בנו אותם מסובכים כדי שיוכלו לתקן את עצמם ואת העולם ובכך להתעלות ולהעלות את כל העולם כולו.

2) לא כל חילוני מגיע אל הפסימיות ואל חיפוש הרודנות. דווקא חלק מהלחץ למימוש הרעיון היהודי של חופש, מגיע דווקא מאלו אשר פרקו מעליהם עול תורה ומצוות.
אולם ישנו זרם די חזק וגדול של אנשים אשר בזים לבני האדם ורוצים לתקן את העולם בחוזק יד. פעם אחת הם מחליטים לחסל את השכרות (ארה"ב), פעם אחרת הם יבטלו את העוני והאבטלה (קומוניסטים), פעם הם יעשו מערכת חינוך מושלמת ופעם הם יבערו את הזנות וההפקרות. כל אלו כולם נכשלו באופן טוטאלי והמיטו על העולם רק צרות.

3) לגבי הדתיים. גם הם בני אדם עם יצרים וגם הם נופלים. השאלה היא האם הם מנסים אחר כך לקום והאם הם מחוייבים למערכת ערכים של קימה.
שמירה על חוקי התורה מצמצמת את מספר הנופלים ברשת החטא, אך לא זה העיקר. העיקר הוא שאדם יודע שמדובר בחטא ולא מגדיר מחדש את ערכיו כדי לספק את רצונותיו.

4) השאלה האישית היתה האם אתה תרצה להיות שותף למרד צרכנים נגד ערוץ זבל. אני מקווה שכן. אבל גם אם לא, מספיק שיהיו 25% מרדנים ואולי הרבה פחות, כדי לנקות את המסך במידה מסויימת.

5) אנשים נורמליים יש להם שורשים והם שייכים למשפחה, קהילה, עם. ממנו ומעקרונותיהם באים הרצון לחנך ולהעניק השכלה. איני מבין מה שייכת המדינה לכאן. מדינה נועדה לשרת את העם. רק אצל הפאשיסטים האדם משרת את המדינה.

6) מדוע האזרחים אינם נורמליים בענייני בטחון?
א) חלק נכבד מהאזרחים למדו בבתי"ס ממלכתיים, ממלכתיים דתיים או בבתי"ס חרדיים שלא היה להם תחרות אמיתית, והם חסרי כלי ניתוח של המציאות. לא כולם. יש כאלו שספגו בבית או בחוגים או שבמקרה היו להם מורים טובים.
ב) הבחירות בישראל נסובות סביב מגוון רחב מאוד של נושאים. החשובים שבהם הם נושאי בטחון וחלוקת השלל של הכספים שהמדינה שודדת מהאזרחים.
בעוד בענייני חלוקת השלל יש לרבים מאתנו אינטרסים מובהקים, הרי שבענייני בטחון מדובר על עניין קצת אמורפי ורחוק.
ג) על מנת להבחר ולקחת חלק בשלל, צריך להבטיח לאזרחים שיהיה טוב. כך נהגו נביאי השקר בימי ירמיהו, כך נוהג השמאל וכך נוהג הימין. כולם משקרים כדי לקבל קולות.

אני מקווה שעניתי לך.
התכנסות 243739
רק הערה:

3) מן הסתם, מי ששומר על חוקי תורה (כלומר, על חוקי פרשני פרשני פרשני פרשני.. פרשני התורה), ירחק מרשת החטא, כפי שמוגדר זה לפי התורה (כלומר, וגו'). טאוטולוגי מה, הלא-כן?
התכנסות 243769
איננו מדברים על מי ששומר על חוקי התורה אלא על מי ששייך לקבוצה הסוציולוגית הנקראת ''דתיים''.
התכנסות 243758
תודה, ענית לי ועכשיו אני צריך לעכל את הדברים.

הרעיון לגבי הבחירה החפשית מוכר לי ממקומות אחרים, בלי ה"התכנסות" (שאותה עדיין לא הבנתי כל כך). קשה לי לקבל את הרעיון הזה היות ועד כמה שאני מבין הוא בא להסביר לא רק את עניין החטא, החרטה וההתעלות, אלא גם את הסבל הרב שעובר האדם (לא כל אדם) בחייו. קשה לי להבין, ושום הסבר אינו עוזר לי - איך זה שאל רב חסד ורחמים שברא את ברואיו בצלמו, נותן להם לסבול כל כך הרבה. עוני רב, מחלות, נכויות, שיתוק, שכול ואובדן במלחמות או באסונות טבעיים, ההזדקנות - כל זה אינו מובן לי. ההסברים שעולים בדעתי הם: א. שהאל אינו אוהב כל כך את המין האנושי, או ב. שהוא אינו אל רב-כוח וכל-יכול כפי שחושבים ויכולותיו מוגבלות, או ג. שזהו אל בורא אבל לא אל המתערב בחיי העולם אחרי שכבר ברא אותו - או ד. שאין אלוהים בכלל.

יש לי גם מה לומר על נושא האזרחים ה"נורמליים", אינני מסכים אתך, אבל אולי מוטב לא להתפרס כרגע על כמה נושאים בבת אחת
התכנסות 243761
אמרתי שלא כדאי להתפרס על כמה נושאים, אבל אני רוצה לשאול עוד שאלה אחת, ותענה לי עליה בקיצור כדי שבאמת נתרכז בעיקר בשאלת הבחירה החפשית וטיבו של האל, שהיא בעיני השאלה הכי מטרידה.

השאלה הנוספת היא: מה דעתך על תיאוריית האבולוציה, והאם אתה מסכים עם מדענים דתיים שניתן לשלב אותה עם האמונה הדתית וכי אין לראות בהכרח סתירה בין השתיים. (כמובן, אני מצפה שתענה לי תשובה אינדיבידואלית שלך ולא גישה "דתית רשמית" - כאלה ראיתי כבר הרבה ויש נציג בולט אחד כזה גם כאן באייל, הלא הוא המגיב א"פ)
התכנסות 243771
אבולוציה אינה התחום שלי.
ראשית, נראה לי שהתאור הפופולרי שלו על זברות שהפכו לג'ירפות כי העצים גבהו פשוט אינו נכון.
שנית, גם אם זה נכון, מה מפריע לי שה' ברא את העולם בדרך אבולוציונית?

כך שאני ישן טוב בלילה.
התכנסות 243774
רוב הצרות של בני האדם נובעים מהחטאים של בני האדם עצמם. התלונות על צרות, על כן, צריכות להיות מופנות אל בני האדם. טענתך היא שכללי המשחק אינם טובים ושלא היה לבני האדם הזדמנות לעשות לעצמם ולסובבים אותם רע. אבל בהעדר יכולת לעשות רע גם אין יכולת לעשות טוב.
התכנסות 243781
גם את הטיעון הזה כבר שמעתי וקראתי, ואני חושב שיש כאן התעלמות (מכוונת?) מטיבו של העולם, כדי להחזיק באמונה הדתית מבלי להיטרד יותר מדי בסימני השאלה הקשים שהיא מעלה. השאלה אם זה "רוב" או לא "רוב" הצרות, איננה משנה לעצם העניין.

כשילד נולד משותק, זה לא מחטאיו שלו עצמו, כשאנשים נספים בשיטפון, זה לא מחטאיהם שלהם, תהליך ההזדקנות עובר על כל בני האדם, ואצל רבים מאוד מהם הוא עובר בצורה קשה ומכאיבה מאוד. במקרה יש לי מגע עם הנושא הזה, ואני יכול לומר לך שזה לא קשור בחטאים אלא זהו תהליך נפוץ וצפוי. לא אכנס כאן לנושא הקלסי של השואה (שמעתי דעות פשוט מחרידות בנוגע לזה), ורק אציין שאני חושב שזוהי התאכזרות, רשעות ואטימות לב להאשים את יהודי אירופה ולייחס את השואה ל"חטאיהם", כביכול.

וכל זה אינו מקל, כמובן, להבין את טיבו של האל ואת השאלה הגדולה, האם אכפת לו או לא אכפת לו מבני האדם (ואת הרושם המתקבל מאופי העולם - שלא אכפת לו) .

אסתפק בזאת, לעכשיו. ותודה, בכל אופן, על הנסיון להתייחס.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243759
1) כן ולא. הייתי מנויה בארה"ב על חלק מהערוצים ה"פורנוגרפים", וכאלו אני בהחלט לא רוצה. אם יש ערוצים *מוצלחים*, לעומת זאת, אז בשמחה.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243770
תשובתך אינה ברורה. האם יש ערוצי טלוויזיה שאינך רוצה בבית בגלל שהם אינם מתאימים לסטנדרטים המוסריים שלך ואינך רוצה שאת (או ילדיך או אישך או החותנת) תתפתי לצפות בהם?

אני למשל לא מחזיק בבית טלוויזיה בכלל.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243978
כן, הייתי מעדיפה לסנן חלק ניכר מהתכנים של ערוץ 2 ו-‏10, אבל בהחלט לא כדי שמישהו מהמבוגרים בבית לא יתפתה לצפות בהם, אלא רק כדי להגן על ילדי. למבוגרים יש מצפון וכושר אבחנה משל עצמם, והם יכולים להחליט מה הם רוצים לראות בעצמם. פעוטות וילדים קטנים צריכים לעבור סינון תכנים רציני, ובשביל זה מספיק לא להשאיר אותם לבד בבית. על ילדים גדולים יותר אתה משפיע בעיקר על ידי חינוך. אני מקווה שהילדים שלי יגיעו לגיל שבו הם ירשו את התיעוב שלי לטלויזיה מחורבנת, ואת הערכתי ל(מעט) טלויזיה שעשויה היטב. אני, לפחות, בתור ילדה, ראיתי מעט מאד טלויזיה (או סרטים) שלא היתה לרוחם של הורי, אם בכלל.

ואני בהחלט לא רואה צורך להגן על מבוגרים מפורנוגרפיה.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 244128
תודה.
אנסה לסכם ותקני אותי אם אני טועה:
לגבי ילדים - את חושבת שאסור להרשות לילדים לראות כל דבר אולם אין לך צורך בסינון כי את תשמרי על הילדים שלא יראו מה שאת לא רוצה שיראו.
לגבי מבוגרים - את לא רואה צורך בסינון וכל מבוגר יתיישב ברגע מסויים וידע לעבור אם זה לא לרוחו.

לגבי ילדים, אני מניח שתסכימי שיש הורים שאין להם זמן לשמור כל הזמן על מה שהילדים רואים וכן ירצו לחסום ערוצים הנכנסים אליהם הביתה.
לגבי מבוגרים, ייתכן שלא הבנת אותי. אני לא מדבר על צנזורה חיצונית אלא על צנזורה עצמית. אני לא רוצה שייכנס אלי הביתה ערוץ הזבל שמא אתפתה יום אחד משעמום להביט בו. אני רוצה שנותן השרות יאפשר לי את הבחירה הזאת ‏1.

1 במקרה שלי זה לא כל כך משנה. הכלל שלי הוא שאין קונים עיתונים ואין מכניסים טלוויזיה. זה כולל גם את הצופה ומקור ראשון ואת שידורי הלווין של הרב עובדיה.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 244129
את ההתנגדות לטלויזיה אני מבין, אבל אם אין קונים עיתונים - מהו המקור שלך לחדשות ולפרשנות חדשות? הרדיו? רדיו זה אפשרי, אבל האם זה מספיק?
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 244133
רדיו. ולצערי, בשנתיים האחרונות גם הארץ וערוץ 7 באינטרנט. זה יותר מדי. הרבה יותר מדי.
חוץ מזה גם מבקרים אצל אנשים ואנשים באים לבקר אז רואים עיתונים.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 244134
אז בטח הארץ כל הזמן מעצבן אותך... :)
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 244380
לא. האמת היא שאחרי שבת עם עיתונים אני בעיקר מרגיש עצב. המון צרות, אסונות ורקב הנובעים ממחדלי בני אדם.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243378
ניטפוק: היא נסעה כשרת הספורט, לא כשרת החינוך.
מי שמסכים לחינוך ממלכתי 243401
נרגעתי. אני חשבתי כל הזמן שהיא נסעה לשם כשרת התרבות.
רשות השידור 243316
כמה ממצדדי השארת התוכנית על כנה טענו שהורדתה אסורה בשל "חופש הביטוי". כדאי להזכיר שהאפשרות לשדר היא זכות שניתנה לערוץ 10 בעבור התחייבויות שנתן, הן בנושאים כלכליים והן בנושאים תוכניים. אם אחפוץ מחר לשדר, ואפילו ברדיו, ואפילו דברים שאין בהם פגיעה באיש, לא אוכל לעשות זאת, למרות נחיצותו של חופש הביטוי.
רשות השידור 243329
תוכל לעשות זאת ממים חוץ-טריטוריאליים.
רשות השידור 243455
אמנם לא שאלתי שאלה, אך תשובתך לא יצאה מגדר תטל''א.
גם למ שכטר מותר לשדר מה שיחפוץ ממים חוץ-טריטוריאלים.
גם אקזיט מופסקת 245355
לא קצת מוגזם?

אין שום דבר באקזיט או המורדים שילדים לא עשו או דיברו עליו לפני עשרים, שלושים ושלוש מאות שנה. השוני היחידי בהשוואה להיום הוא שבמקום להסתתר במחשכים או מאחרי צחקוקים הדברים נאמרים בגלוי – וטוב שכך.

במקום לחיות בעולם של שמועות והסתר, הדברים נאמרים בגלוי וכך אפשר גם לדון בהם ולהבינם. בני נוער אינם לומדים מעופר שכטר או המריצות והלופילטות למיניהן איך להשתכר, להפליץ, להזדיין, לגהק, להתאהב ולהתאכזב. הם יעשו זאת בין כך ובין כך. לכל היותר, השכטרים יכולים לסייע בלגיטימציה של התנהגויות אנושיות וטבעיות אלו.
גם אקזיט מופסקת 245358
כל זה נכון. מה שרק חבל זה שאת אומרת בזה אחר זה ובצמוד ''להפליץ'' ו''להזדיין'', וזה קורה לא סתם - זה קורה בתקופה ובאוירה שבה אכן שתי הפעולות האלה נראות דומות במעמדן ובהתייחסות אליהן, ומי יודע, אולי הן גם גורמות בערך את אותה רמה של תענוג. אני, מה אני יכול לעשות, כנראה שאני מהדור שמעדיף להסתכל על ה''להזדיין'' כעל ''לעשות אהבה''.

אינני בא לדבר נגד הלגיטימיות של האמירות, אלא להצר על התקופה הזאת שבה הכל אותו דבר, לשום דבר אין ערך והכל נועד למעשה לדגדג את הצופים הצעירים במידה מספקת שתגרום להם לצפות שוב ולהגדיל את הרייטינג - והרי זאת היתה המטרה ולא אחרת, רק שבמקרה הזה זה פעל כבומרנג וירק להם, לאקזיט, בחזרה בפרצוף.

אינני יודע אם הצלחתי להסביר את עצמי, ואני מקווה שלפחות כמה איילים מבינים למה אני מתכוון ועל איזה אובדן אני קצת מתאבל.
גם אקזיט מופסקת 245626
"אינני יודע אם הצלחתי להסביר את עצמי, ואני מקווה שלפחות כמה איילים מבינים למה אני מתכוון ועל איזה אובדן אני קצת מתאבל."

נעוריך?
(-: 245647
כן, אבל לא רק. גם על אובדן התום, לא רק זה שלי - בכלל.
(-: 245712
תום הוא כמו טפטים ישנים בחדר האורחים של סבתות הגרות בשביב – הוא מתקלף מאליו.

כולנו היינו רוצים באיזה מקום להישאר אותם אלו שהיינו כשאהבנו, התנשקנו ושכבנו בפעם הראשונה – אבל אי אפשר להשאר בני עשר לנצח. התום נושר מאיתנו כאשר אנחנו רואים דברים וזו אינה הפעם הראשונה שאנו רואים אותם, כאשר אנחנו יודעים יותר למה לצפות – בקיצור, כשאנחנו מחכימים אנו מאבדים משהו מתומתנו.

התפלצפות נאה זו בצד – האם אין צערך על אובדן התום סוג של תעתוע? אולי אתה מתגעגע לאותן תקופות כפי שהן זכורות לך מבעד לגעגוע? אולי התום הוא האופן שבו אתה רוצה לזכור את עצמך?
לא קשור, ולא לעניין בכלל, אבל 245732
המשפט הראשון שלך- הצעת הגשה:
תום הוא טפטים ישנים
בחדר האורחים של
סבתות הגרות בשביב

התחלה טובה לשיר, אם יבוא לך פעם לכתוב אחד. (באמת).
לא קשור, ולא לעניין בכלל, אבל 245821
אני מסתפק לפי שעה בפרוזה (בקרוב בחנויות הספרים).
פרוזה 245825
"חוויותיה הלוהטות של עוזרת המנכ"ל"? :-)
איזו מין עוזרת 245830
פרוזה 246120
למה לוהטות? את רוצה שתצא לשמש באמצע היום?
גם אקזיט מופסקת 245451
אחד היסודות של החינוך האנושי במובן הרחב ביותר שלו, הוא העברת התינוק החי בעולם של "אני ואפסי עוד" אל המבוגר היודע שהוא חלק מחברה וחייב לכבד את חוקיה ולכבד את הזולת (אני לא טוען שכל המבוגרים מגיעים לפאזה הזו).
הטלביזיה, אם נרצה או לא היא ה"מחנכת" החזקה ביותר של דורנו. אני לא רואה סיבה לאפשר לה לפעול נגד מגמת החינוך עליה דברתי.
אנשים נפחו גם לפני 300 שנה. הם רק לא עשו זאת בפרצופם של מוריהם או בטלביזיה.
אין לך כאן ויכוח עם אנשים שרוצים להפוך את "מוסדות" הנוער (בתי ספר, אמנות לנוער, תכניות התקשורת לנוער) למוסד קתולי, אלא עם אנשים הסבורים שאמצעי התקשורת מטעמים מסחריים (ומתוך התנשאות) מתעקשים לדבר רק אל הרבדים הנמוכים ביותר של קהלם.
הגישה שלך לחינוך הנוער היא גישה שהיתה מקובלת בשנות ה-‏60. אין לי הוכחה סטטיסטית או אחרת לכך, אך יש לי הרגשה שילדים שגדלו באוירה ההיפר ליברלית של דור האהבה והפרחים, פיתחו בעיות קשות לא פחות מאלו של ילדים שגדלו במשפחות היפר-שמרניות. עושה רושם שהילדים הללו גם לא כל כך אסירי תודה להוריהם ("אנחנו דור מזויין").
גם אקזיט מופסקת 245517
(כדאי לציין שהשם המאפיין ביותר את הדור שהוריו היו היפים צעירים בשנות ה-‏60, הוא ה"יאפים". ללמדך שלכל התרת רסן חברתית יש תגובה שווה והפוכה: הידוק הרסן המוסרי בדור הבא.)
גם אקזיט מופסקת 245519
האם אתה טוען שליאפים יש יותר מוסריות מאשר להיפים? מוסר במובן של "התנהגות לא מתירנית"? אם אפשר לאפיין את היאפים במשהו (פרט לרצון שלהם להיות "מונעים כלפי מעלה") הייתי דווקא בוחר את האדישות המוסרית והפוליטית.
גם אקזיט מופסקת 245523
אכן, השימוש שלי במילה ''מוסרי'' היה בעייתי. אבל אין לי ספק שמדובר פה בתגובת נגד לחופש העודף של ההיפים. איך להגדיר את תגובת הנגד הזו, אני כבר לא בטוח.
גם אקזיט מופסקת 245546
אכן נראה לי שיש תנועת ריאקציה חזקה בקרב הדור השני של דור ההיפים, אך היא רק חצי התמונה. החצי השני מתבטא בביטוי של דור ה-X על אדישותו המוסרית ויאושו השקט מהאידיאליזמים למיניהם.
גם אקזיט מופסקת 245630
כלומר, כששרנו את הוריאציה הגסה של "דני ודינה"‏1 או "שירים גסים" אחרים זה היה בסדר כי זה לא נעשה בפומבי הטלויזיוני אלא רק בפומבי הזמין לנו באותה עת של מסיבות כיתה או המגאפון בטיולים?

ההערה שלך בסוף לא ברורה. האם אתה מתכוון לבקר את תנועת החינוך החופשי מיסודו של ניל? אם כן, לא ברור הקשר של זה לילדי הפרחים או לשנות השישים. אם לא, למה בדיוק התכוונת?

1 "דני ודינה יוצאים מן הבית ושוכבים על הדשא הרך, היא פותחת רגליים, הוא מכניס לה ת'זין, כך נוצרים ילדים בעולם. דני דינה הולכים בצידי הדרכים ופתאום כל שעה, עוד ילד יצא"
גם אקזיט מופסקת 246820
בזמנו לא עניתי לתגובה כי היא כללה מה שנראה לי נסיון ל"זעזע" את ה"בורגנים" וזה בכלל לא העניין.
אני עונה כעת, בעיקר כדי להביע את הערכתי לויקי כנפו על תצלומי העירום החברתיים שלה. בזמנו לא התלהבתי מתופעת ויקי כי היא נראתה לי חלק מתנועת ההמונים של ה"מגיע לי". אבל בצעד זה הגברת רכשה את הערכתי על יכולתה לתמרן את התקשורת לצורכי מאבקים עקרוני וגדול הרבה יותר מהצרכים בפרטיים של מישהו.
בעוד שישבנו של עפר שכטר (וגם חמשירך, אם יורשה לי להעיר) הינם בבחינת:
tale Told by an idiot, full of sound and fury, Signifying nothing
הרי שמעשיה של ויקי כנפו טומנים בחובם משמעות הראוייה לתשומת לב.
המופע של ו. כנפו, אינו דומה לתצלומי עירום של דוגמניות אקזיט או ל"סרטי המשפחה" של הכוכבנית העגלונית מהמלין. כמותם היא מנצלת את הסקרנות האנושית, אבל לה יש גם מטרה שהיא מעבר לצרכיה האישיים (אם קבלה על כך תשלום מכובד, אני שמח בשמחתה). אני מכבד את האומץ שלה!
גם אקזיט מופסקת 246996
איזה בורגנים ביקשתי לזעזע? מדובר בשיר ששרנו בגיל עשר בבית ספר.

ייתכן כי התגובה הראשונית שלך – המנעות מתגובה – הייתה הנכונה, שכן הודעתך כאן אכן מתאימה, כמדומה, לציטוט הנודע ממקבת.
גם אקזיט מופסקת 247013
אולי טעיתי בהכללת השורה הראשונה של הציטוט. הרשה לי להבהיר שהמילה "אידיוט" לא התיחסה אליך ואפילו לא לאדון שכטר.
הנקודה היא ה"פרובוקציה" שאין לה שום משמעות.
דרך אגב מהי שיטת החינוך של ניל? אין לי שום מושג בחינוך. פשוט הבעתי את התרשמותי האישית (ולא שום דבר מעבר לזה) שהגישה החינוכית האולטרה-ליברלית (שלפחות אצלי מתקשרת לאידיאלים של שנות ה-‏60) היא לא בהכרח שיטה מוצלחת במיוחד.
גם אקזיט מופסקת 247159
נראה לי שהכוונה לסאמרהיל. ראה:
גם אקזיט מופסקת 261693
אגב, מצחיק שעופר שכטר, אדם שעתידו באחוריו, זכה לגלם את פיטר פן באחת מאותן הצגות חנוכה הבאות עלינו לרעה.
הנושא האמיתי הוא צנזורה... 245353
כל אדם שחירות ודמוקרטיה יקרים לליבו יכול להבחין על נקלה כי תחת מעטה קלוש של "השחתת נפש הנוער" מנסה ועדת הטלויזיה של הרשות השנייה להחדיר צנזורה פוליטית בוטה, כצעד נוסף – אחרי שחיטת הערוץ הראשון – לקראת הכנעתה של העיתונות החופשית בישראל.

שיטת הפעולה ותיזמונה מעידים על מטרותיה.

כמו עם "חדשות" לפני עשרים שנה, כך גם היום נבחר לצורכי הדגמה "מה ייעשה לאיש" גוף תקשורתי חלש יותר (במקרה זה, ערוץ 10). כמו במקרה הפעלת הצנזורה על התיאטרון בישראל, המתקפה מתרחשת לא ישירות על הנושא האמיתי (הרצון למנוע פעילות עיתונאית חופשית) אלא על נושא צידי. עם התיאטרון היו אלו "הערוות המדלדלות" ו"השואה." כאן זו "נפשו של הנוער."

גם התיזמון אינו מקרי. כלי התקשורת השפניים של ישראל ממילא אינם נוטים לצאת מגדרם לסייע לכלי תקשורת אחר. בימים אלו, כשמעריב, ידיעות וערוץ 2 כוססים ציפורניים לקראת המכרז – ועדת הצנזורה של הערוץ יכולה לפעול כרצונה מתוך תחושת בטחון שאף אחד שם לא יפתח את הפה.

הנושא האמיתי כאן אינו האיכויות של אקזיט או המורדים (או היעדרן) אלא החופש המהותי והחיוני שצריך להיות לגוף שידור לשדרן, גם ואולי במיוחד בגלל שתוכנן שנוי במחלוקת, אולי.
הנושא האמיתי הוא צנזורה... 245357
אישית, נראה לי שערוץ 10 דווקא הרוויח המון חשיפה מהפרשה, ולאורך כל הפרשה לא היה בסכנת סגירה או כל ניתוק מהשלטר. אף אחד, למיטב ידיעתי, לא פגע בשידורי החדשות של ערוץ 10 או בשידורי האקטואליה, או אפילו התקרב אפילו לחשוב על זה, כך שהעיתונאות החופשית לא נפגעה. שכן אקזיט, למיטב הבנתי, אינה תוכנית עיתונאית אלא תוכנית בידור.

עכשיו שקברניטי ערוץ 10 ינצלו בבקשה את החשיפה הזו לסדרות כמו "תיק סגור" או התוכנית של רינו צרור. כי אם מה שיש לערוץ 10 להציע זה רק את אקזיט, אני מאוכזב, בלשון המעטה.

ואגב, "עוזרת למנכ"ל" זה כינוי או רמיזה לכך שאת מאנשי ערוץ 10? אם את מאנשי ערוץ 10, אין, לדעתי, סיבה שלא תזדהי (אלא אם כן את חוששת מקיתונות של צוננים ממעסיקייך).
הנושא האמיתי הוא צנזורה... 245632
במאפיה מקובל שראש כרות של סוס יכול להעביר מסר הנוגע לתחומים שונים לחלוטין. אני לא חושב שהרעיון היה לסגור את ערוץ 10 אלא לגרום לו ליישר קו ולהיות ממושמע ו*להוריד* תוכניות כמו זו של רינו צרור או "תיק סגור."
הנושא האמיתי הוא צנזורה... 245641
האם לדעתך זהו המסר שניסו להעביר כאן? האם יש כאן אחרים שחושבים כמו אורי? (או שאלו רק עוזרות למנכ"ל?). לדעתי אתה מנסה לייחס לאנשי הרשות השנייה אג'נדה שמתאים לך לתקוף, בלי קשר ישיר הנובע מהמציאות. ישנה מועצת רשות שנייה והיא מחויבת לכללים ולהנחיות שקבעה ושקבעו עבורה, כמו גם הערוצים הפועלים תחתה. כל זמן שאנחנו פועלים במסגרת הזו ולא הפכנו לשוק חופשי (ובבקשה *אל* תהפוך גם את הדיון הזה לדיון נוסף על שוק חופשי - יש לנו די והותר כאלו כבר עכשיו ואני לא רואה צורך לבזר אותם על פני כל מאמר ומאמר באייל) שבו אין רשויות אכיפה ממשלתיות שכאלו, הרי שעליהם לפעול לפי אותם כללים והנחיות, אחרת יהפכו את ההנחיות שנקבעו ואת עצמם לחוכא ואיטלולה‏1. כל זמן שאנחנו במסגרת כזו הרי שעל כל גוף להיות ממושמע. על כך אין חולק, אני חושב (אחרת לשם מה חוקקנו חוקים ותיקנו תקנות? כדי שלא יאכפו?), אבל להסיק מזה את המסקנה השערורייתית שלך בהמשך המשפט, זה מצריך זינוק אולימפי בסגנון מייק פאוול לפחות. גם אני יכול לשחק במשחק הזה. לדעתי המסר היה דווקא שיש להעלות את הטלנובלה "פופק" בכיכובו של יעקב פופק, ולך תוכיח שלא.

1 המון זמן לא כתבתי חוכא ואיטלולה. גם לכם כדאי לכתוב את זה מדי פעם.
הנושא האמיתי הוא צנזורה... 245714
לא, אני לא מאמין בקונספירציות ואני לא חושב שזה המסר שניסו להעביר או שניסו כלל להעביר מסר. לא כך קורים דברים במציאות. הפעולות שעושה השלטון ייראו תמיד – לעתים קרובות אפילו לעושיהן – כשורה של אילתורים, סידורים ופקקים ללא מכנה משותף כיווני כלשהו, מכיוון שאין באמת מכנה משותף כיווני כלשהו. אבל, בהסתכלות ממרחק מה על המגמה הכללית, אפשר להבחין כי לדברים יש כיווניות מסויימת ומגמה ברורה למדי.

הנקודה לגבי הראש הכרות נגעה לכך שאין צורך לגעת בדבר עצמו כדי להעביר את המסר לגבי הדבר עצמו. אין צורך ליצור ועדת צנזורה לחדשות. אף משטר הרוצה להגביל את חופש העיתונות אינו מעוניין בכך משום שהדבר יציב אותו בעימות ישיר מול העיתונות – שעתה תהיה לה מטרה ישירה וברורה לביקורת – אין גם שום צורך בעימות כזה, משום שהצנזורה האמיתית קיימת לא במקום בו יש צנזורה אלא במקום בו אנשים מפנימים את הכדאיות שבהמנעות מביקורת. כך, נוכל לראות שורה של צעדים קטנים ולכאורה לא מקושרים המכוונים בכל זאת להשגת מטרה זו.

שי ודרור בסכנת הורדה: http://mixer.nana.co.il/Article/?ArticleID=138484&am...

אקזיט תחזור אחרי סירוס ללא הרדמה (ללא שידור חי חבל על הזמן). המורדים ירדו: http://www.ice.co.il/article.asp?catId=2&pgId=71...
הנושא האמיתי הוא צנזורה... 245770
לא מזמן שלחתי דואל בעניין לכל זכיניות ערוץ 2 ולערוץ 10, טלעד ורשת אפילו ענו וביקשו עוד פרטים. קשת וערוץ 10 התעלמו בהפגנתיות.
הנושא האמיתי הוא צנזורה... 245781
זה לא יילך.
תוכנית בשם "שובו של הפופק" תכשל בקרב צופי ערוץ 2, מאותה סיבה שבארה"ב נכשל הסרט "טרופו של המלך ג'ורג' השלישי".
הנושא האמיתי הוא צנזורה... 245784
בגלל זה כל כך בניתי על ערוץ 10, שם אתה יכול להכשל ולאף אחד לא יהיה אכפת.

בכל מקרה, פופק, עם כל הכבוד, לא יכול להחזיק תוכנית, מקסימום כמה מערכונים בתוכנית החדשה של מוני מושונוב וקרן מור.
יולאם יוסי מימן 245788
ערוץ 10 ממלא למעשה את תפקידו של הערוץ הממלכתי. שם, כדבריך, אתה יכול להכשל ולאף אחד לא יהיה אכפת, שם יש מספר תכניות איכות, שהן לא לחלוטין אליטיסטיות, אבל גם אינן מתחנפות לקהל הרחב. יש בו שידורי ספורט במידה, מבלי לגייס את הערוץ לשלושים יום מילואים, ויש בו גם שעשועונים ותוכניות כדוגמת אודטה.
יולאם יוסי מימן 245796
יש בזה משהו, יכול להיות שבגלל זה הרייטינג שלהם דומה לזה של הערוץ הראשון.

כל עוד הם ימשיכו לרפד את שבת אחרי הצהריים בסדרות בלשים משנות השמונים אני איתם.
מה זה הערוות המדלדלות? 245359
מה זה הערוות המדלדלות? 245631
מדובר בביטוי של הגברת מרים גלזר-טסה, אז סגנית שר החינוך (כמדומני) וקודם מנהלת תיכון "יוהאנה ז'בוטינסקי" שהעלתה טיעון זה ביחס למחזה של חנוך לוין בשנת 1985.
מה זה הערוות המדלדלות? 245690
גלזר-תעסה.
מה זה הערוות המדלדלות? 245698
תעסה-גלזר

"לאן תעסה-גלזר?
אני עם ארנס פה אחשה בצד"
מה זה הערוות המדלדלות? 245740
מתקנים אותי פה (ולדעתי לא בפעם הראשונה) - "אני עם *אבן* פה אחשה בצד."
מה זה הערוות המדלדלות? 245750
למיטב זכרוני: "אני עם *אבא*(1) פה אחשה בצד."
אגב, במחשבה לאחור, הערתה של תעסה גלזר על ערוותו של יוסף כרמון (אאל"ט) המידלדלת עלי במות, נבעה מכך שהגברת היתה רגילה לצפות בערוות זקורות בלבד אצל שחקנים?
___
(1) אכן, אבן.
מה זה הערוות המדלדלות? 245859
גרסה סופית, באדיבות גורמים דורשי טובה:

שרה דורון: "לאן את טסה, גלזר? אני עכשיו לבד"
מרים תעסה-גלזר: "אני עם אבן פה, אחשה בצד"

וכולן היו בנותיה של רבקה מיכאלי, חוץ מנעמי בלומנטל.
מה זה הערוות המדלדלות? 245890
והיה לרבקה מיכאלי גם בן אחד.
תנו לקיסר את אשר לקיסר 245924
לא?
תנו לקיסר את אשר לקיסר 245994
אכן כך.
מה זה הערוות המדלדלות? 245715
הייתה לי הרגשה שהטסה הזה יותר מדי מוצלח. זו השפעת "אהלן וסהלן במערב הפרוע" שם שואלים הגיבורים: לאן היא טסה הגלזר-טסה הזאת?
הנושא האמיתי הוא אי ההכרה בדרך השלישית 246007
אני מזהה בדיון שתי דעות:

1) אלו שאומרים שיש לצנזר כי הדברים לא ראויים.
2) אלו שאומרים שאין שום בעייה ולא צריך לצנזר.

אני מחפש את אלו שירימו את הדגל של התורה ויגידו:

3) יש בעייה, גדולה מאוד,אבל לא צריך לצנזר. צריך להסביר, צריך לחנך וצריך לפעול כדי שלא נשחה כולנו בתוך זוהמה.

אי ההכרה בדרך השלישית הזאת היא הבעייה האמיתית שלנו היום.
הנושא האמיתי הוא אי ההכרה בדרך השלישית 246121
זו לא בעיה של בני תורה, בעצם? הרי אינך מצפה בכנות משלל האפיקורסים להכעיס ושלא להכעיס כאן להרים את דגל התורה וההסברה, לא?
הנושא האמיתי הוא אי ההכרה בדרך השלישית 246134
אתה צודק. אילו בני התורה היו מצליחים לללמד ולהסביר את התורה כראוי, כמעט ולא היו אפיקורסים.
הנושא האמיתי הוא אי ההכרה בדרך השלישית 246144
זוהי אשליה, אבל אם אתה נהנה ממנה - תמשיך. גם אם בני התורה היו מסבירים ומלמדים את התורה כראוי - עדיין היו רוב בני העולם הנאור והמשכיל יודעים ומבינים שדרך החיים התרבותית והמתקדמת היא עדיפה.

ואני גם משער שהשימוש שעושה אורי במילה ''אפיקורסים'' הוא שונה מן האופן בו אתה תופס מילה זו, מה שהופך את מחשבותיך לעוד יותר אשלייתיות - אבל תמשיך, כל אחד זקוק לאשליות שיחממו את ליבו.
הנושא האמיתי הוא אי ההכרה בדרך השלישית 246149
בכל דבריך לא הבאת הסבר אחד או ראייה אחת לדבריך.
אני לעומת זאת הראיתי כיצד יש בציבור רחב מאוד תפיסות מוטעות לגבי מה כתוב בתורה. בנוסף הראיתי כשלים אצל אלו שעזבו את התורה מתוך הצהרה של חופש ומצאו את עצמם טוטליטריסטים או נשלטים על ידי טוטליטריסטים.

אלו הן העובדות. אם יש לך מה לדון לגביהן אשמח לשמוע. אם אין לך מה להגיד לגביהן אתה מוזמן להמשיך להפריח סיסמאות. רוב האפיקורסים ‏1 ישמחו לראות איך הכנסת לו ‏2, ולא ישימו לב כי בעצם הם אינם אפיקורסים אלא בורים.

1 יהא המובן אשר יהא
2 כלומר לי
הנושא האמיתי הוא אי ההכרה בדרך השלישית 246192
אני אישית מחפש יותר את הגישה הבאה:
4) בין אם הדברים ובין אם לאו, אין לתת לגוף כלשהו לצנזר שידורים, כי הצנזורה כשלעצמה פסולה.
הנושא האמיתי הוא אי ההכרה בדרך השלישית 246361
מדובר על שתי רמות שונות לגמרי.

אני בהחלט מסכים איתך שאין צורך בצנזורה. ספק בעיני אם צנזורה בטחונית מועילה מבחינה בטחונית. ייתכן אפילו שהיא מזיקה - למשל לגבי מלחמת יום כיפור, כאשר הצנזורה העלימה את המידע על ההיערכות ההתקפית המצרית.

אולם אין זה אומר שראוי לאמר הכל או אפילו שמותר לאמר הכל. בהחלט אדם שפוגע בשמו הטוב של חברו צריך לשלם על כך. אבל יותר מזה, גם אם אדם סתם מעליב ו/או משמיץ בלי לגרום נזק אפילו על ידי אמירת אמת, אלו הם דברים פסולים שיש לגנות ולהאבק נגדם חינוכית. מערכת המשפט, ובוודאי הצנזורה, אינם הדרך להאבק נגד לשון הרע מסוג זה.
הנושא האמיתי הוא אי ההכרה בדרך השלישית 246510
ומה אם אף אחד לא מעליב או משמיץ, אלא סתם אומר דברים גסים ובוטים שפוגעים ברגשותיהם של אנשים? למשל, מישהו שמספר בדיחות שוביניסטיות? או מישהי שבוחרת לספר סיפור (מפורט!) על איך היא קיימה יחסי מין בבית כנסת על גבי טלית? האם יש לצנזר את הדברים, או לא?
הנושא האמיתי הוא אי ההכרה בדרך השלישית 246511
אבא שלי נהג לומר שיש חופש ביטוי בארץ הזאת: מותר לך להגיד מה שאתה רוצה. אבל אף אחד לא חייב להאזין לך.
הנושא האמיתי הוא אי ההכרה בדרך השלישית 246537
לא ניתן לצנזר. ואסור לצנזר. כמובן שלגבי פוסטרים בראש חוצות הסיפור הוא אחר.
כשאנשים הסובבים את אותו שוביניסט יסתייגו ממנו הוא יפסיק.
הנושא האמיתי הוא אי ההכרה בדרך השלישית 246519
איך תחנך? איך תסביר?
הרי בעולם האידאלי שלך לא תהיה תוכנית לימודים כללית או יכולת השפעה של מישהו על מה הילדים לומדים בבית הספר.
הנושא האמיתי הוא אי ההכרה בדרך השלישית 246539
תתלה פתק שאתה נותן הרצאות על המוסר הראוי ותזמין אנשים לבוא לביתך לשמוע. תוכל גם לשדר את השיעורים בלווין. תוכל להוציא עיתון. בעצם אם יש לך מה להגיד תוכל לשכנע בעלי עיתון לפרסם את דבריך.
יש כל כך הרבה דרכים לחנך, שימוש בכח אינו אחד מהם.
נרגילות ושיטות פעולה 264284
מנהלת ההסברה באגודה למלחמה בסרטן נאווה ענבר וסמנכ"ל ההסברה במשרד הבריאות יאיר עמיקם פנו במכתב ליו"ר המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לווין עו"ד יורם מוקדי בבקשה לאסור על שידור "הזולה" שמעודדת עישון נרגילות.

מעריב: http://www.nrg.co.il/online/5/ART/827/467.html

"הצנזורה הצבאית הורתה לערוץ 8 של "נגה תקשורת" להשמיט קטע מהסרט התיעודי "משת"פים" של איילת נדב שישודר ביום שבת הקרוב. הצנזורה טענה כי בקטע האמור חושף משת"פ את אחת מהמשימות אשר הטיל עליו השב"כ ובכך מגלה את אחת משיטות הפעולה שלו."

נרגילות ושיטות פעולה 264490
אני לא במיטבי כרגע.
מה הקשר בין שני הנושאים שהעלית (זה לזה), ומה הקשר בין הנושא השני לדיון בכלל?
נרגילות ושיטות פעולה 264493
הדיון הזה הוא מבחינתי ''שסתום לחץ'' לכל דיון שעוסק בצנזורה על שידורי טלוויזיה. אפשר גם להשתמש בדיון על ''ג'נין ג'נין'', אבל שם יש כבר יותר מדי תגובות. וזו גם הזדמנות להיזכר באחת, ''עוזרת למנכ''ל''.
נרגילות ושיטות פעולה 264494
תודה, אבל גם הדיון הזה, גם הדיון על "ג'נין ג'נין" (לפחות החלק בו הדן על הדרישה לפסול את הסרט) וגם הקישור הראשון בתגובה 264284 כולם דנים בצנזורה "אידיאולוגית" מבחינת "השחתת הנוער", בעוד הקישור השני בתגובה 264284 ענינו צנזורה בטחונית.
נחיצות קיומה של צנזורה בטחונית, ובעיקר היקפה, יכולה לקיים באייל דיון ברמת אמוציות שאינה נופלת מהדיון על נחיצות קיומה של מערכת מסים, ובעיקר היקפה, אבל הקשר לאכסניה הנוכחית נראה לי קלוש עד אסוציאטיבי רופף.
נרגילות ושיטות פעולה 305435
הצנזורה הצבאית חוזרת או תרגיל שיווקי נהדר?

"ספרו החדש של תום שגב צונזר
מהדורת הספר, "1967 - והארץ שינתה פניה", יצאה השבוע להפצה אך כל עותקיה נאספו בעקבות דרישת הצנזור. שגב בתגובה: "אין לי טענות לצנזורה"

נרגילות ושיטות פעולה 305465
בטח שאין לו טענות. אתם יודעים כמה זה טוב למכירות?
נרגילות ושיטות פעולה 305475
יש לי תאוריה (שכבר העלתי פעם באייל, אבל היא לא מספיק מבוססת) שהעיתוי שנבחר על ידי נאצר למלחמת ששת הימים (היה פעם דיון רציני בשאלה "למה דווקא במאי-יוני 1967?") נקבע כיוון שישראל היתה על סף ההתגרענות. נרמז בציטוט מהספר של מוניה מרדור שבתקופת ההמתנה למלחמה נעשה מאמץ (שהצליח) להרכיב ככל הנראה שני מתקנים גרעיניים. לפי התאוריה הזו, המלחמה היתה אמורה למנוע את ההתגרענות, אך לא בהכרח להשמיד את ישראל.
לא רק אני! 369300
פרופ' שלמה אהרונסון במוסף סופשבוע של מעריב (17.2.2006): "יש הסבר חדיש ומחודש למלחמת ששת הימים ... ידענו תמיד שממשלת ישראל ישבה בתקופת ההמתנה בלי לדעת מה לעשות, האשמנו את אשכול בגמגום. עכשיו יש הסבר סנסציוני חדש ללבטים לגמרי לגיטימיים שהיו לאשכול ולממשלה לקראת מלחמת ששת הימים. הרוסים שלחו את המצרים לעשות מלחמה כדי להשמיד את דימונה. זו העילה לששת הימים, דימונה. ארכיונים שנפתחו בברית המועצות אומרים שמי שעמד מאחורי נאצר היו הרוסים. ייתכן שאשכול שחרר(?) את הרוסים לשלח בנו את המצרים, כיוון שלא הצבנו איום על רוסיה, וזה הכל חידושים".
לא רק אני! 369372
לא ראיתי שהמיצרים הלכו לעשות מילחמה.
לא רק אני! 369413
(תגובה זו ריקה במתכוון‏1)

(‏1 ומכילה סתירה פנימית!)
לא רק אני! 369429
האם למיצרים היתה תכנית ממשית לתקוף את ישראל? הרי הם הכניסו את צבאם לגיא ההריגה. על פי ידיעות שהיו לצה"ל, הצבא המיצרי בקידמת סיני היה למעשה מובס עוד לפני ה-‏5 ביוני. המיצרים העבירו את הדויזיות בלי יכולת לוגיסטית מינימלית. הצבא היה מורעב וצמא. כדי לתת לו יכולת התקפית, היו צריכים לבנות תשתית גדולה בכל סיני. המעשה שלהם נראה יותר הפגנתי מאמיתי .
אינני בא לדון בשאלה מה מדינת ישראל היתה צריכה לעשות; השאלה ששאלתי היתה: האם המצרים בכלל התכוונו לתקוף את ישראל וזאת בהמשך למה שנכתב כאן על כל מיני קונספירציות. יש לי לפעמים תפיסה קשה להבנת תגובות כעוסות.
לא רק אני! 369380
הניסוח ''ייתכן שאשכול שחרר את הרוסים''... נשמע תמוה, בלשון המעטה.
לא רק אני! 369412
(לכן שמתי שם סימן שאלה. זה הציטוט ממעריב)

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים