הוותיקן שוקל לטהר את שמו של יהודה איש-קריות 2552
וולטר ברנדמולר, ראש הוועדה האפיפיורית למדעי ההיסטוריה בוותיקן, הכריז כי הגיע הזמן "לקרוא מחדש" את סיפורו של יהודה איש־קריות – שליחו של ישו שהסגיר אותו לחיילים הרומאים תמורת כסף – ולטהר את שמו.

יהודה איש־קריות מסמל במסורת הנוצרית בוגדנות וברית עם השטן, אך מלומדים בותיקן טוענים כי בהסגירו את ישו, יהודה מילא את תפקידו בתכנית אלוהית שהובילה לצליבתו של ישו ולגאולת האדם. ויטוריו מסורי, סופר קתולי המקורב לאפיפיור, אמר כי טיהור שמו של יהודה איש־קריות "יפתור את בעיית חוסר החמלה, לכאורה, של ישו כלפי אחד מעמיתיו הקרובים".

טיהור שמו של יהודה איש־קריות עשוי גם לסייע לאפיפיור לשפר את היחסים בין הנוצרים לבין היהודים – אחת ממשימותיו המוצהרות בכהונתו.
קישורים
The Times
מעריב NRG
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

יודה יודה יא יודה 360984
זה באמת חשוב, הפופ יודע להתעסק בדברים הרציניים באמת. זהה כמו שבתחילת המאה ה-‏20 מישהו פה החליט, מי זה היה?, שהוא מחזיר את שפינוזה לחיק היהדות ומבטל את החרם. אני בטוח ששפינוזה מתמוגג מאושר עכשיו.
המחלקה לטיהור בוגדים 361018
"טיהור שמו של יהודה איש־קריות "יפתור את בעיית חוסר החמלה, לכאורה, של ישו כלפי אחד מעמיתיו הקרובים""

מישהו יכול להסביר לי איך זה פותר את זה (ומה היה חוסר החמלה, אם אנחנו כבר בשוונג)?
המחלקה לטיהור בוגדים 361019
אני מצטרפת לחלק השני של השאלה. עד כמה שזכור לי, ישו לא בא בטענות ליא''ק, אלא הבין שהוא רק ממלא את תפקידו בתוכנית האלוהית הלא הוגנת.
המחלקה לטיהור בוגדים 361022
אַךְ הִנֵּה יַד־הַמֹּסֵר אוֹתִי אִתִּי עַל־הַשֻּׁלְחָן׃ כִּי הֵן בֶּן־הָאָדָם הֹלֵךְ כַּאֲשֶׁר נֶחֱרָץ עָלָיו אֲבָל *אוֹי לָאִישׁ הַהוּא* אֲשֶׁר עַל־יָדוֹ יִמָּסַר׃

לוקס כ"ב
המחלקה לטיהור בוגדים 361331
יש לציין שלוקאס הוא האוונגליסט שנכתב הכי מאוחר מבין ארבעת האוונגליסטים, ובאופן לא מקרי הוא גם הקיצוני ביותר מארבעתם.
המחלקה לטיהור בוגדים 362352
טעות בידך.
יוחנן הוא המאוחר.
ועיין שם פרק 6 פסוק 70 שם מכונה יהודה 'שטן' (διαβολος)
המחלקה לטיהור בוגדים 362381
למיטב ידיעתי יוחנן (שבברית החדשה מופיע אחרון מהארבעה) הוא דווקא המוקדם.
המחלקה לטיהור בוגדים 362383
טוב, אל הטקסטים שברשותי לא אוכל לתת קישור, אבל דבר זה הוא מן המפורסמות ותוכל גם למצוא את זה ברשת.
עוד שאלה 361126
וגם אם הוא מילא את תפקידו בתכנית אלוהית, איך זה פוט אותו מאשמה? לפי ההגיון הזה אף אחד לא אשם בכלום.
עוד שאלה 361160
חררמפ
361025
בקצב הזה אנו עוד נשקול את החזרת הע' לשמו של משיח השקר שלהם.
361026
ומיהו משיח האמת?
361032
קודם הוא יגיע.
אחר כך הוא יקבץ את נדחי ישראל.
וידאג שכולם יעבדו יפה את ה'.
ויבנה את בית המקדש.
ויגרום לכך שכל העולם יעבוד את ה'.
וכמדומני הוא גם אמור להשכין שלום עולמי אף על פי שאת זה הרמב"ם לא מזכיר (אולי זה פועל יוצא מזה שכולם יעבדו את ה'? לא נראה לי. האירופאים אכלו אחד את השני במשך מאות שנים אפילו כשכולם היו נוצרים קתולים).
ואז, רק אז, נדע שהוא המשיח.
לא מקבלים משיחות מלמות על צלב (את זה עשו רבים וטובים והם עדיין לא משיח) ולא מלהחיות מתים (אליהו עשה את זה והוא עוד לא המשיח), ולא מלעשות ניסים חסרי טעם כמו להפוך מים ליין ולהפוך קצת לחם ו-‏2 דגים להמון לחם והמון דגים.

תגובה 307831

או לחילופין, כמו שאמר הפועל הפשוט לפעיל המפלגה שנאם, "אם כל כך טוב, למה כל כך רע?"
361034
אכן יביא שלום דכתיב "הַדָּבָר אֲשֶׁר חָזָה, יְשַׁעְיָהוּ בֶּן-אָמוֹץ, עַל-יְהוּדָה, וִירוּשָׁלִָם. ב וְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים, נָכוֹן יִהְיֶה הַר בֵּית-יְהוָה בְּרֹאשׁ הֶהָרִים, וְנִשָּׂא, מִגְּבָעוֹת; וְנָהֲרוּ אֵלָיו, כָּל-הַגּוֹיִם. ג וְהָלְכוּ עַמִּים רַבִּים, וְאָמְרוּ לְכוּ וְנַעֲלֶה אֶל-הַר-יְהוָה אֶל-בֵּית אֱלֹהֵי יַעֲקֹב, וְיֹרֵנוּ מִדְּרָכָיו, וְנֵלְכָה בְּאֹרְחֹתָיו: כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה, וּדְבַר-יְהוָה מִירוּשָׁלִָם. ד וְשָׁפַט בֵּין הַגּוֹיִם, וְהוֹכִיחַ לְעַמִּים רַבִּים; וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים, וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת--לֹא-יִשָּׂא גוֹי אֶל-גּוֹי חֶרֶב, וְלֹא-יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה." ישעיהו ב,א
361053
לא כתוב בשום מקום שמדובר במשיח.
361078
בקיצור, משיח אמת הוא מישהו שיבוא. זה מזכיר לי בעלי חנות שתלו שלט על דלת החנות: "מחר נשוב", היגרו לאמריקה וברבות הימים מתו שם. השלט עדיין תלוי..
361875
משיח אמת הוא אדם שיעשה את כל הנ''ל.
לא עשה - לא משיח.
עשה דברים אחרים - עדיין לא המשיח.
361036
בנוסח המוגה של משנה תורה להרמב''ם (מהדורת שבתי פרנקל), בהתיחסות ל'אותו האיש' כתוב 'ישוע'.
361303
כן, אבל מאז גם הצנזור הנוצרי הצטרף לדודו ואנו החלפנו את כינויו במשהו שהולם יותר את זיכרו (למען האמת אין לי כלום נגד ישו, שנולד יהודי, חי כיהודי ומת יהודי, אולי עם קצת שיגעון גדלות באמצע).
361329
הצנזור הנוצרי השמיט את ההלכה ולא טיפל בשמו של 'אותו האיש'.
המקור הוא במשנה תורה, סבפר שופטים, הלכות מלכים ומלחמות, פרק י"א הלכה י'
בנוסח המצונזר פרק י"א מקוצר ומונה ד' הלכות בלבד.

מקום נוסף הוא במשנה תורה, הלכות עבודה זרה, פרק ט' הלכה ד'
הנוסח המצונזר נקרא: "כנענים עובדי עבודת כוכבים ומזלות הם ויום ראשון הוא יום אידם".
הנוסח המוגה מגלה ש'כנענים' הם 'נוצריים' ויש לקרוא:
"הנוצריים עובדי עבודה זרה הן ויום ראשון הוא יום אידם".
תוכנית אלוהית, חבל שלא הקלטנו לכם. 361159
מה העניין? הוא היה בוגד, אין ספק. זה שהוא היה יהודי (כמו ישוע עצמו) לא צריך לשנות לנו. אם נתחיל להצדיק כל רישעות בטענה שזה "חלק מהתוכנית האלוהית" לאן נגיע? האם יש מעשה כלשהו שהכנסיה הקתולית חושבת שאינו חלק מהתוכנית האלוהית?
תוכנית אלוהית, חבל שלא הקלטנו לכם. 361167
איש קריות בגד בישוע, אבל ישוע עצמו היה בוגד, לפחות מבחינת האימפריה הרומית. לפיכך, בהסגירו את המורד במלכות, יהודה נהג כתושב רומאי נאמן, ולא כבוגד.
--
כמה כיף להתפלש ברלטיביזם.
תוכנית אלוהית, חבל שלא הקלטנו לכם. 361168
כן, כשהכנסיה הקתולית תראה את עצמה כמייצגת את האימפריה הרומית, יהיה משהו בדבריך.
תוכנית אלוהית, חבל שלא הקלטנו לכם. 361246
לא כדאי לבטל מראש את חיבתה של הכנסיה-האם לפילפולים על קוצו של יוד שמאחוריהם מסתתרים לפעמים עניינים עקרוניים (הזכרו בדיון התאולוגי על השאלה אם לישו היה ארנק ברומן הבדיוני שם הורד).
חוד האנטישמיות של הקתוליות הוא כפול. הזיהוי של יהודה השליח הבוגד (עם דגש על שמו הפרטי) עם העם היהודי אמנם יצא מן האופנה התאולוגית די מזמן, אבל הוא עדיין נפוץ בעיקר בקרב המאמינים הפשוטים הקתוליים. לשינוי מן הסוג הנ"ל בהחלט יש משמעות של ממש במסגרת שיפור היחסים עם היהודים. החוד השני והמהותי יותר הוא העובדה שהיהודים, הבנים הבכורים של האמונה לא קיבלו את משיחיותו ודנו אותו למוות.
כאן נכנסת האימפריה הרומית לתמונה. התאולוגיה הכנסייתית מתיחסת בסלחנות נוצרית אמיתית לתפקיד הרומאים בצליבתו של ישוע. פונטיוס פילאטוס הנציב הרומי, מצוייר כאיש הגון ופילוסופי שנאלץ "לאשר" את צליבתו של ישו בלחץ הפרושים והכוהנים היהודים (בתופת של דנטה, פילאטוס נענש בגיהנום על חטא העמידה מן הצד, הנייטרליות). מקורות היסטוריים לא נוצריים, דוקא מציירים אותו כאיש מושחת וזורע מהומות כדי לכסות על פשעיו. אישית, אני לא חושב שלנכבדי היהודים היתה יותר מדי השפעה על פילטוס, גם לו רצו לסלק את ישוע ולכך אין שום ראיות מחוץ לכתבי הכנסיה. אני חושב שמקור הסיפור הזה בקשרים ההדוקים שהיו לכנסיה הרומית/לטינית (הקתולית) עם האימפריה הרומית. צריך לזכור שהנצרות היתה דת המדינה באימפריה הרומית החל משנת 330 וזו בערך התקופה בה התגבשו כתבי האבנגליון. למייסדי הכנסיה היה אינטרס מובהק לטשטש את המחלוקת עם העולם היווני-רומי ולחדד את המחלוקת עם היהדות שממנה התפלגה הנצרות סופית קצת אחרי מרד בר-כוכבא.
תוכנית אלוהית, חבל שלא הקלטנו לכם. 361248
טוב ויפה, אבל מה השורה התחתונה, מי שמכר את ישוע לצליבה בעד 30 שקלי כסף, גם הוא איש הגון ופילוסופי שנאלץ וכולי? חשבתי שהקתולים מאמינים ברצון חופשי.
תוכנית אלוהית, חבל שלא הקלטנו לכם. 361252
עד כדי כך אני לא בקיא, אבל נדמה לי שמבין כל הדתות המונותאיסטיות דוקא הקתולים הם היותר נוטים לצד הדטרמיניזם ("הכל רשום"). ה"חטא הקדמון" הופך את כל בני האדם לחוטאים והדגש הוא על החרטה והחזרה בתשובה. (יחד עם זאת ברור שאי אפשר לבסס שום חברה בת קימא ללא סוג כלשהו של רצון חופשי).
אולי יציעו להכיר בהתאבדותו של יהודה איש קריות כמין חרטה?
תוכנית אלוהית, חבל שלא הקלטנו לכם. 361253
להתאבד כחרטה? זה עוד יותר גרוע! איזה מין קתולי אתה?

נדמה לי שאני נסחף קצת. השאלה המקורית היא זאת: האם מעשהו של איש קריות היה *רע*? הרי מדובר בקידום התוכנית האלוהית, לא?
תוכנית אלוהית, חבל שלא הקלטנו לכם. 361269
נדמה לי שאתה "יהודי" מדי. אם אנו "רעים" מרגע לידתנו בחטא, מה העניין בכך שמעשה הבגידה של יהודה הוא חטא?
עולמו של הקתולי המאמין זרוע בחטאים על כל צעד ושעל, מדוע אתה חושב שהקתולים ירצו לתלות את כל החטאים באלוהים? הם יאמרו לך שהתכנית האלוהית היתה לשלוח לנו את בנו כדי לכפר בדמו למפרע על חטאי האנושות.
מפני חטאינו גלינו מארצינו 361272
כן, התוכנית האלוהית היתה גם לשלוח את משה כדי לשחרר אותנו מעבדות, ולכן פרעה ששיעבד אותנו הוא חלק מהתוכנית האלוהית ( ויקשה את לב פרעה וכולי, נדמה לי שד.ק. מפליא את מכותיו בגדי בדיוק עכשיו בנושא הזה), אבל זה לא עושה אותו פחות רשע.
מפני חטאינו גלינו מארצינו 361283
אז זהו שהקתולי יגיד לך שמשה היה חוטא לא הרבה יותר קטן מפרעה.
חשוב לרגע על השטן. השטן שאתה חושב עליו הוא קתולי. (השטן היהודי היה אחד ממלאכי האלוהים שתפקידו להלשין לאלוהים על חטאי בני האדם). העולם הקתולי זרוע החטאים הוא שיצר את השטן כשווה ערך לבן-האלוהים (האנטי-כריסט) וכיריב ברמתו של האלוהים, שהאלוהים נאלץ לגבור עליו כדי ליסד את האמונה.
החטא הוא הנורמה בעולם הקתולי. האבנגליון מציין חטאים גם של שליחיו האחרים של ישוע (אחד מהם מכונה תומא קטן האמונה). חטאו של יהודה איש קריות כלל אינו נושא כזה גדול לענייננו. אם הכנסיה רוצה לשפר את מעמדו של איש-קריות ביחס לשאר השליחים ולציירו ככלי בתכנית האלוהית, זה לא קשה במיוחד. ישוע הרי אמר לתלמידיו בסעודה האחרונה שאחד מהם יבגוד בו, עוד לפני שיהודה ביצע זאת בפועל. המשמעות היא בעיני שכל אחד מהם עשוי היה לבגוד בו ולא אחד ספציפי מביניהם.
איזה קורבן! 361421
כלומר, איש קריות בגד בישוע כדי שישוע לא יצא פרייר (הבטיח שיבגדו בו אבל לא בגדו)? זה גבר!
איזה קורבן! 361642
תראה איזה חבר. מה הוא היה מוכן לעשות רק כדי שהחבר שלו לא יצא טמבל.

ולך יש תלונות...
תוכנית אלוהית, חבל שלא הקלטנו לכם. 362340
דווקא, אם אני לא טועה (וסביר שאני כן), הפרוטסטנטים עם הפרה-דסטיניצה שלהם הם הנוטים ביותר לדטרמיניזם, כשאפילו הגאולה (או אי הגאולה) שלך קבועה מראש.
תוכנית אלוהית, חבל שלא הקלטנו לכם. 361256
בקתכיזם החדש של הכנסיה הרומית-קתולית משנת 93' מצויין בפירוש שישו נצלב ע"י הנציב הרומי פונטיוס פילאטוס.
התיאולוגיה של הכנסיה עוברת שינויים במהלך הדורות.
כמובן שאין בכך בכדי לטהר את שמה של הכנסיה מהפשעים נגד העם היהודי לאורך השנים.
תוכנית אלוהית, חבל שלא הקלטנו לכם. 361273
נדמה לי שצריך להעמיד את העניין כך: באופן ישיר, לכנסייה יש אחריות מעטה יחסית לרדיפות נגד העם היהודי (מעורבות הישועים בגרוש יהודי ספרד?). פשעם האמיתי היה דוקא ביצירת האוירה והרקע התאולוגי לרדיפות. מנקודת המבט הזאת, השינויים התאולוגיים שעושה הכנסייה, מקבלים את הפרספקטיבה הנכונה.
שים לב שגם היום, האוירה האנטישמית בקרב המוסלמים מקורה אינו דוקא בדוקטרינות רשמיות של הגורמים הדתיים הרשמיים באיסלם, אלא יותר בכך שהם משלימים מרצון או באי-רצון עם הטפותיהם הספונטניות של האימאמים המקומיים ושל מנהיגים פוליטיים המדברים בשם האיסלם (אחמדינג'ד ובן-לאדן).
תוכנית אלוהית, חבל שלא הקלטנו לכם. 381412
תוכנית אלוהית, חבל שלא הקלטנו לכם. 465821
ממש לא.
לכנסיה יש מעורבות ישירה לרדיפת היהודים בכל הדורות - פרט אולי למאה ה-‏20, וגם בה היא נהנית מאחריות ישירה עקב מאות השנים שקדמו לה.
(פירוט יבוא).
תוכנית אלוהית, חבל שלא הקלטנו לכם. 465848
לא הישועים אלא הדומיניקנים. הישועים קמו לאחר הרפורמציה.
תוכנית אלוהית, חבל שלא הקלטנו לכם. 361879
מה גם, שעם כל הכבוד ללחץ היהודים על פונטיוס פילאטוס, פונטיוס פילאטוס הוא עדיין הנציב.
אם הוא כל כך רוצה להציל את ישו, מי קבע שישו צריך להיות מומת בו ביום? בר אבא, האיש שפונטיוס פילאטוס הציב ליד ישו להיות מועמד לחנינה לכבוד פסח, ישב בכלא לא מעט זמן.
אתה רוצה להציל איש? אסור אותו. אחרי שהרוחות ירגעו, שחרר אותו בשקט בלי שאף אחד ישים לב.
באמת רעיון גאוני, להציב את ישו (האיש שההמון דורש את דמו היום) מול בר אבא (שיש גרסאות שהוא רוצח סתם, בעוד שיש גרסאות שהוא היה מורד ברומאים, ומשום כך נהנה מתמיכה של ההמון. גם אם הוא סתם רוצח, הוא בכל זאת איש שההמון כבר שכח, בעוד שההמון חם על ישו. עכשיו).
האם לישו היה ארנק? 368121
לא קראתי את שם הוורד (Humiliation ועכשיו!), אבל ני רוצה לספר בדיחה בקשר לישו וארנק, בדיחה שבד"כ אפ שר לספר רק פנים מול פנים. נסתייע באסק"י, ומי שלא הבין - שיצביע.

ובכן, נפוליון שאל פעם: איפה הארנק שלי?

O
\|>

ענה לו היטלר: שאל את ישו!

O
\|

אמר ישו: בחיי שאנ'לא יודע!

0
_|_
האם למדונה היה נרתיב? 368174
זה לא צריך להיות:
"ענה לו היטלר: שאל את ישו!" ?

o/
|
האם לוואן גוך היו אטמי אוזניים? 368230
בדיוק ככה.
מצביע 368186
מצביע 368232
האסק"י מסמל את מחוות הידיים האופייניות לשלושת החבר'ה הסימפטיים המככבים בבדיחה (טוב, אחד מהם ממש נחמד, גם אם Passive Agressive במקצת. עם השניים האחרים לא הייתי יושבת לקפה).
גם מצביעה 368422
עדיין לא הבנתי.
גם מצביעה 368424
אוף. אני שונא להסביר בדיחות.
(נפוליון מחפש את הארנק בכיס החזיה, היטלר מצביע על ישו, והלז פושט ידיו במחוות ''לא יודע'')
יודה יודה יה יודה 361171
העניין למיטב הבנתי קשור יותר למצלול.
כשמישהו לא מפסיק לדבר על חטאיו של Judas, מה שעומד מאחורי זה במקרים רבים זה הבעייה האישית שיש לו עם Jews או Juden.
יודה יודה יה יודה 361172
לא הבנתי את הקשר. הכנסיה לא ביטלה את השם שלו, היא ביטלה את האשם שלו.
יודה יודה יה יודה 361180
אני לא בקיאה בפתלתולי התאולוגיה הקתולית העכשוית. מה שאני יודעת זה שבטקסטים מתקופות שונות בהסטוריה הנוצרית, החיבור בין יהודה איש קריות ליהודים נעשה שוב ושוב, אם בצורה ישירה, ואם בצורה מרומזת. המיתולוגיה של הדמות הזו טעונה בגלל זה.

אפשר להתווכח עם העמדות של הכנסיה הקתולית בכל מני נושאים אקטואליים, אבל אני חושבת שזה לא מוגזם להגיד שמישהו שם מתאמץ בהשלטת נורמות יותר הומניות מה שהיו במוסד זה בעבר.

כשאתה מנסח גירסא מרוככת יותר ליהודה איש קריות, לא רק שאתה מתנתק ממסורת אנטימשמה, אתה גם מוותר על הצורך הפסיכולוגי שלך לתלות בעזרת שקי כסף כל מני בוגדים שלא ראו את האור.
דטרמניזם תאולוגי 361186
תכלס, איש קריות ניצלה עכשיו בגהינום או לא?
דטרמניזם 361188
כשאגיע לשם, אדווח.
מגיבות מהגהינום! 361190
אם במקרה תגיעי לגן עדן או לכור המצרף, אז זה גם בסדר, אני אשתמש באלימינציה.
מגיבות מהגהינום! 361333
כור המצרף אינו מיועד לביטול כמו הלימבו?
מגיבות מהגהינום! 361422
אלימינציה כבר אמרתי?
יודה יודה יה יודה 361173
כשקוראים למישהו ג'ודס לא מתכוונים ליהודי, אלא לבוגד.
כשקוראים למשהו ג'ודס לא מתכוונים ליהודי, אלא לחור הצצה.
יודה יודה יה יודה 361177
אל תשכח שבמילון הזה יש גם פיליסטין (בריון אלים).
יודה יודה יה יודה 361182
אה?
יודה יודה יה יודה 361187
נדמה לי ש philistine משמעו בור ועם הארץ.
יודה יודה יה יודה 361189
אין כאן שום דמיון. זה פשוט המצב.
יודה יודה יה יודה 361191
אה?
יודה יודה יה יודה 361192
פיליסטין הוא אכן בור ועם הארץ.
יודה יודה יה יודה 361194
לא עוקב (מצטער), האם אתה האלמוני שאמרת שמדובר בבריון אלים?
יודה יודה יה יודה 361197
לא, אני זאת שאמרה "אה?"
יודה יודה יה יודה 361198
אה.
האלמונית שאמרה -אה? 361200
מכיוון ששכ"ג גנב לי את התגובה האויה, לא נותר לי אלא להגיד:
"Ekky-ekky-ekky-ekky-z'Bang, zoom-Boing, z'nourrrwringmm".
האלמונית שאמרה -אה? 361201
אויה, נשמטה לי ריש מראויה.
האלמונית שאמרה -אה? 361202
בדיוק.
האלמונית שאמרה -אה? 361204
Ooo eee, ooo ah ah, ting tang, walla walla bing bang
האלמונית שאמרה -אה? 361206
Rama Lama, Rama Lama Ding Dong
האלמונית שאמרה -אה? 361212
Rama Rama Hari Hari
שלום כיתה אלף 361214
רמה קמה רמה נמה.
יודה יודה יה יודה 361881
פלישתי. לא פלשתיני.
יודה יודה יה יודה 362012
השם בעברית פלשטיני נובע מהשם האנגלי פיליסטיין שהוא פשוט כינוי ליושב בחבל פלשת, דהיינו פלישתי.
(אם חזרתי על הברור מאליו, עמך הסליחה).
יודה יודה יה יודה 362019
לא. השם בעברית פלשתיני נובע מהשם פלסטיין, שהוא גרסא אנגלית לפלסתינא, שהוא השם שהרומאים נתנו ליהודה (שעד אז קראו לה Judea בלע"ז) כאקט ענישה, לאחר מרד בר כוכבא.
philistine במשמעות בריון אלים / בור ועם הארץ מקורו בגוליית, לדעתי.
יודה יודה יה יודה 362026
אבל philistine איננו בריון אלים, אלא רק בור ועם הארץ.
יודה יודה יה יודה 362031
היתה כאן מחלוקת על כך, לפי מה שהבנתי.

על כל פנים, הבריטים לא ממש באו במגע עם הפלשתינים לפני 1917.
מישהו יודע ממתי הביטוי?
יודה יודה יה יודה 362033
מצאתי.
לא ביטוי חדש כלל וכלל.
יודה יודה יה יודה 362034
בירור זריז בOED מעלה שהשימוש האנגלי הקדום ביותר ל philistine במובנו התנכ"י הוא מסביבות 1340. השימוש הקדום ביותר למובן הכללי של בור הוא מ 1824, שהגיע לאנגלית דווקא מגרמנית philister. כך כינו הסטודנטים את אנשי העיר שאינם סטודנטים, קרי לחסרי החינוך או חסרי התרבות. המונח הגרמני, המבוסס על סיפור שימשון, נולד בסוף המאה ה17 בתפילת אשכבה לסטודנט שנרצח במריבה עם אנשי העיר.
יודה יודה יה יודה 362039
תודה.
יש לך לינק לOED?
יודה יודה יה יודה 362040
לא.
יודה יודה יה יודה 362081
ניחוש פראי: בניגוד לטכניון, ספק האינטרנט שלך אינו מנוי על OED.

האמריקאים, כהרגלם, פחות יסודיים מהאנגלים, אבל הרבה יותר מתחשבים בפשוטי העם ונותנים לקרוא בחינם
יודה יודה יה יודה 362130
עכש"י, הOED שייך לחברה אמריקאית. בכל מיקרה, העורך הראשי שיידלואר הוא יליד(=נייטיב) אמריקאי. (גם אנציקלופדיה בריטניקה היא אמריקקאית).
יודה יודה יה יודה 362141
אני עוסק בדעות קדומות, ואתה מבלבל אותי עם עובדות?

(אגב, כשיפני קונה חמנייה של ואן גוך, היא מפסיקה להיות פלמית?)
יודה יודה יה יודה 362181
(אולי, אם הוא יוסיף לה שפם, וישנה את החתימה).
יודה יודה יה יודה 362159
כלומר אינדיאני?
יודה יודה יה יודה 362182
רק אם השפה שלך הוא 1:1.
יודה יודה יה יודה 378514
וכאן יותר כיף
יודה יודה יה יודה 362072
אם כבר הגענו עד הלום, ראוי להזכיר שלא על שם שמשון הגיבור נקראו חסרי החינוך, אלא הפלישתים בהם נלחם (''תמות נפשי עם פלישתים''), כלומר מקור השם אכן ביושבי מחוז פלשת.
יודה יודה יה יודה 362079
אף אחד לא בא במגע עם ה"פלשתינים" לפני 1917, מהסיבה הפשוטה שלא היה כזה עם אז (כמו שלא היו סורים, ירדנים, עיראקים או אפילו ישראלים)
תחילת התגבשותו היא עם מימוש הסכמי אוסלו, שהביאו ליצירת זהות לאומית. אולי אפילו ב1987 - תחילת האינתיפאדה. ניתן בדוחק להקדים את זה ל 1965 עם ניסוח ה"אמנה הפלסטינית", אבל 1917? נו באמת...
יודה יודה יה יודה 362174
אתה טועה ובגדול. הציבור הפלסטינאי החל להתארגן עוד ב-‏1917. לא כמדינה אבל קמו ארגונים שונים.
יודה יודה יה יודה 362472
גם "הציבור הישראלי" התחיל להתארגן הרבה לפני שקמה מדינת ישראל, ובכל זאת לא היו ישראלים עד 1947. היו "יהודים ארצישראלים", היה "יישוב" וכו', אבל לא היה עם ישראלי.
כנ"ל גם "עם סורי" לפני 1946 וכו'.
יודה יודה יה יודה 362592
אתה טענת שאף אחד לא בא במגע עם הפלסטינאים כי לא היה עם כזה. האם באים במגע רק עם עם? היהודים הארץ ישראלים לא יכלו לבוא במגע עם אף אחד? אינני מבין את הלוגיקה שלך. אפשר שהפלסטינאים לא היו בני אדם ולכן אי אפשר היה לדבר עימם.
כשאת בא במגע עם הבוס שלך אתה עם והוא עם?
יודה יודה יה יודה 362655
נו, מקביעה חד משמעית שלפיה ''אני טועה בגדול'', הגענו למצב שבו אתה מתפתל בהסברים.
וזה שאתה לא מבין לוגיקה פשוטה, זה לא חדש.
יודה יודה יה יודה 362856
למה מתפתל? אני מנסה לנמק לך את דברי. אינני אוהב להסתפק בקביעה "שאתה לא מבין לוגיקה פשוטה" כמו שאמרת, יענו שאני טיפש.
יודה יודה יה יודה 362687
כשעידן בא במגע עם הבוס שלו, הבוס שלו הוא הבוס שלו, ועידן הוא עידן.
אין עם של בוסים, ואין הגדרה עצמית לבוסים. כפי שאין הגדרה עצמית לכורסאות.
יודה יודה יה יודה 362689
הכל הבנתי רק לא מי זה עידן?
יודה יודה יה יודה 362691
עידן זה בחור אחד שמאוד נעלב כשלא כותבים את שמו כפי רצונו, אבל הוא עצמו לא תמיד חס במיוחד על כבודם של אחרים ופה ושם גם אינו בוחל בעלבונות.
יודה יודה יה יודה 362697
idan.
philister 362111
השם philister מקורו ביוונית (philisteim) שהוא אכן השם היווני לעם הפלישתי מהמקורות. על-פי ה-DUDEN הגרמני הוא נכנס לשימוש במאה ה-‏17 במובן הידוע בו משתמשים בו גם באנגלית.
יודה יודה יה יודה 362092
ואם כבר עסקינן בעניין זה, הרי שהפלשתים נקראו כך מכיון שהיו פולשים: לעומת התושבים המקומיים שהיו ממוצא שמי (מגוון למדי). הפלשתים היו זרים - "גויי ים" - ממוצא יווני.
יודה יודה יה יודה 362096
הפלישתים נקראים פלשתים משום שהם צאצאיו של פלישתים, בנו של כסלחים, בנו של מצרים, בנו של חם, בנו של נח.
יודה יודה יה יודה 362104
גם בשפות שמיות אחרות יש הד לזרותם של הפלשתים בשמם. כך למשל אצל החתים הם נקראו אלופילי (זרים).
לטינית 362094
האנגלית שאלה את השם palestina מהלטינית (רומית). השם ניתן לחבל ארץ זה עם השלטון הרומאי שם.
לטינית 362103
palestina secunda ,palestina prima ו-palestina tertia (פלשתינה II I ו-III)אלו שלושת המחוזות להם התחלקה ארץ ישראל בימי הרומאים.
לטינית 362119
החל ממתי?
ככל הידוע לי, זה קרה לאחר מרד בר כוכבא, כאקט ענישה. באותה נשימה שינו את שם ירושלים לאיליה קפיטולינה.
לטינית 362122
הוא שאמרת.

אגב, ככל הידוע לי (ותקני אותי אם אני טועה) השם צריך להיות Iuda ברומית או Juda על-פי הלטינית של ימי הביניים.
Ivdea 362127
אני לא מומחית ללטינית.
Ivdea Capta (יהודה השבויה) הוא מטבע שטבע טיטוס לציון נצחונו
עלינו במרד הגדול.
כך שזה Ivdea, מתברר, ולא Judea.

Ivdea 362137
תודה על הקישור. מעניין.
ה-V הרומית עובדה ל-U בימי הביניים, כמו שה-I עובדה ל-J.
אני הסתמכתי על המילה Iuda המופיעה בספרות הדתית ככינוי לשבט יהודה ולמדינת יהודה.

לא צריך להיות מומחה ללטינית. אני לא מומחה גדול ומה שאני יודע לא עוזר לי בחיים :-).
Ivdea 362782
ואיזה מרורים אכלנו כאשר שאלנו את הפקיד במלון ברומא איפה זה רחוב אבְרוֹרָה במקום אוֹרוֹרָה.
לטינית 362231
אבל הם לא בדו את השם מליבם, הם התבססו על שמו הקדום של מחוז בארץ. בדיוק כמו שאלון מורה היום אינה עומדת בהכרח איפה שעמד האלון המורה לאברם.
לטינית 362249
"איפה שעמד האלון המורה לאברם"? הלו, זה אינטרנט?
לטינית 362338
לא, זה מועדון סגור. הלא נאה השפה בעיניך ?
לטינית 362344
השפה יפה, ה''עמידה'' מעמידה... אסוציאציות.
לטינית 362347
''אין מראים לו לאדם אלא מהרהורי ליבו''

נ.ב. היות והאומר דבר בשם אומרו מביא גאולה לעולם, אשמח לדעת אם מישהו מכיר את המקור של האימרה.
קשה לגגל אה...? 362348
(ברכות נה,ב)
קשה לגגל אה...? 362351
מה הסיפור שלהם שהכל הולך בשלישיות?
קשה לגגל אה...? 362355
כיון ששאלת אותי אנסה להגג...

שלישיה מביאה עמה תחושה שאין כאן מקרה בודד ואף לא מתח בין שתי קיצוניויות אלא כעין מדגם מייצג של האפשריויות.

וראה עמוס א', "על שלושה פשעי XXX ועל-ארבעה לא אשיבנו": שלושה פשעים מייצגים איזו מציאות והרביעי הוא החריג, הקש ששובר את תמונת המציאות שאפשר להבליג עליה.
קשה לגגל אה...? 362357
האמת היא שהעניין השלישוני הזה חוזר הרבה גם באגדות, משהו כמו שני נסיונות כושלים ושלישי שמצליח,.. אני תוהה מאיפה זה בא.
קשה לגגל אה...? 362360
דיון עמוק עד סכנת-טביעה בנושא המשונה הזה יש בפתיל - מה פתיל, כבל תת-ימי - מתחת לתגובה 195313.
קשה לבנגל אה...? 362362
אחלה קישור
קשה לבנגל עה...? 362363
ושוטה הכפר כמעט ולא מתערב.
קשה לגגל אה...? 362374
חוק השלישי (הבלתי) נמנע: החוט המשולש לא במהרה יינתק והשילוש הקדוש ימשיך לפרנס את פרנסי הכנסייה.
קשה לגגל אה...? 368125
מעבר לכל המשמעויות המיתיות והמיסטיות, יש ערך רטורי בסיסי לחזרה המשולשת. מספיק לחזור פעמיים על תהליך או מוטיב כדי שהמאזינים יבינו שיש כאן חוקיות, והפעם השלישית מתירה את המתח שנוצר.
קשה לגגל אה...? 368131
טוב, זה נשמע הסבר באמת משכנע.
קשה לגגל אה...? 368134
הגדרת עכשיו את הא-ב של בית הספר לשקרנים ותעמלנים.
קשה לגגל אה...? 368136
שקרנים ותעמלנים מאמינים בחזרות, לא משנה כמה פעמים.
שלוש 377461
"בחדש השלישי, זה שאמר הכתוב (משלי כב') 'הלא כתבתי לך שלישים במועצות ודעת. אמר ר' יהושע בר' נחמיה: זו תורה שאותיותיה משולשים - אל"ף בי"ת גימ"ל, והכל היה משולש. תורה משולשת: תורה נביאים וכתובים. משנה משולשת: תלמוד הלכות ואגדות. הסרסור משולש: מרים אהרן ומשה. תפילה משולשת: ערב ובוקר וצהרים. קדושה משולשת: קדוש קדוש קדוש. ישראל משולשים: כהנים נביאים וישראלים. משה אותיותיו משולשים. משבט לוי שאותיותיו משולשים. מזרע משולש: אברהם יצחק ויעקב. בחודש משולש: ניסן אייר וסיון. על הר סין שאותיותיו משולשים, שנאמר 'ויחנו במדבר סין'. לשלשת ימים נתקדשו, שנאמר: והיו נכונים לשלשת ימים.
אמר ר' יהושע בר' נחמיה: לעולם השלישי חביב. אדם הוליד שלושה בנים: קין הבל שת. שת חביב, שנאמר (בראשית ה'): 'זה ספר תולדות אדם'. וכתוב: 'ויולד בדמותו כצלמו'. לנח שלושה בנים, שנאמר (שם ו') 'ויולד נח שלושה בנים את שם את חם ואת יפת', אף על פי שיפת הגדול, לא זכה לגדולה אלא שם. שלושה בנים לעמרם: מרים אהרן ומשה, וכתוב (תהלים קו') 'לולי משה בחירו'. בשבטים ראובן שמעון לוי - לוי חביב, שנאמר (דברים י'): 'בעת ההיא הבדיל ה' את שבט הלוי'. במלכים שאול דוד שלמה - שלמה חביב, שנאמר (דברי הימים א' כט') 'וישב שלמה על כסא ה' למלך'. בחדשים שלישי חביב, שנאמר: 'בחדש השלישי'.

מתוך מדרש תנחומא פרשת יתרו
קשה לגגל אה...? 362372
תודה, הטעות היתה כמובן באין מראין.
קשה לגגל אה...? 362376
לזאת ייקרא מראין בישין.
מקור 362349
מסכת ברכות פרק תשיעי דף נה' עמוד ב'.
צ''ל ''אין מראין''
לטינית 480430
כבר הרודוטוס במאה החמישית לפני, מתייחס לאזור כפלסטין,
כנראה היוונים קראו למקום ע''ש אחיהם למוצא ולתרבות.
למה דווקא עכשיו? 361263
אולי בותיקן ממהרים לטהר את יהודה איש-קריות כצעד מנע לקראת פרסום מעורבותו של פאולוס השישי בהסתרת פושעי מלחמה קרואטים בוותיקן ובהברחת הזהב ששדדו בין השאר מיהודים?

הארץ: http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?co...
למה דווקא עכשיו? 361264
אני חייב לשאול: ראית את שתי הידיעות ביחד והחלטת לשחרר את הראשונה כדי ליצור טיזר לשניה?
למה דווקא עכשיו? 361267
לא, את זו ראיתי רק לפני מספר דקות.
אין לימבו 361274
האפיפיור רוצה לבטל את ה"לימבו," המקום אליו נשלחים, בעידודו של תומאס מאקווינאס, אבות הכנסייה היהודים והפגנים ותינוקות שלא עברו טבילה. הארולד בלום כתב שעכשיו הלימבו נכנס ללימבו. אם ביטול הלימבו יביא תינוקות של מומרים אפריקאים או ממזרח אסיה לגן עדן, מה יקרה לכל אותם פרויקטים לא גמורים?
אין לימבו 361339
מה זה "אבות כנסייה יהודים ופגאנים"?
אין לימבו 361883
פטרוס, למשל.
ראיתי ב"ממקור ישראל"‏1 אגדה בשם אגדתא דשמעון כיפא, שמנכסת את פטרוס לקונספירציה יהודית.
אנחנו המצאנו את פטרוס!

1 ברדיצ'בסקי הוציא את הסיפור מ"אוצר המדרשים" ומ"בית המדרש".
אין לימבו 361889
אלה יהיו פרוייקטים גמומרים.
רגע רגע אבל יהודה הוא ערפד, לא? 361925
אם מישהו ראה את דרקולה 2000 (סרט ישן, לא חשוב וגם לא ממש טוב), יש שם הסבר נהדר לאגדות על ערפדים והקשר שלהם ליהודה איש קריות. הצלב הוא הצלב של ישוע, הכסף (ניתן להרוג ערפד ע"י שימוש בקליע כסף) הוא שני שקלי הכסף שניתנו לו על מנת להסגיר את ישו, וכריתת הראש כיוון שכך הוא מת, אם איני טועה, ע"י תליה או כריתת ראש...
אני לא קוהרנטי, הולך לישון.
רגע רגע אבל יהודה הוא ערפד, לא? 361927
לך, לך לישון ותפסיק להפיץ כאן דיסאינפורמציה מסוכנת.

ערפד לא הורגים בקליע כסף אלא ביתד עץ שמחדירים לליבו. קליע כסף הורג אנשי-זאב (זה בגלל שכסף מחייה את אנשי מצודת-זאב).
רגע רגע אבל יהודה הוא ערפד, לא? 361928
אם כבר אנטישמיות, למה לעצור רק באנשי מצודת זאב ולא להכליל את כל היהודים?
רגע רגע אבל יהודה הוא ערפד, לא? 361930
כי זה יהרוס את ההתחכמות על אנשי זאב לעומת אנשי מצודת-זאב. כאילו, דה כזה?
_____________
אנטישמיות? ממש מתבקש כאן להגיד לך לא לצעוק "זאב, זאב".
רגע רגע אבל יהודה הוא ערפד, לא? 361931
ועכשיו ראובן יכתוב שלא כל הנוצץ זאב הוא.
רגע רגע אבל יהודה הוא ערפד, לא? 361934
לא, התחכמות כזאת כל זאב ומצורע היה יכול לכתוב.
רגע רגע אבל יהודה הוא ערפד, לא? 361999
אני די בטוח שבלייד הורג גם עם קליעי כסף, ומשתמש בחנקת הכסף כדי להזריק להם, אם באגדות עסקינן...

ער וקוהרנטי.
רגע רגע אבל יהודה הוא ערפד, לא? 362129
עיון ב- http://www.ehow.com/how_6886_kill-vampire.html מראה שהעניין יותר מסובך ממה שזכרתי. עימך הסליחה.
זה לא יעזור 368953
גם כאשר האפיפיור הקודם טיהר את היהודים מאשמת רצח ישו, קמו קתולים שאמרו שהם לא מאמינים בממסד האפיפיור הקיים בימינו (סטייל משפחת מל גיבסון).
האם מעשה זה יעזור הפעם? אני בספק.
משום מה הם תמיד זוכרים שיהודה איש קריות היה יהודי, רק שהם שוכחים שגם ישו עצמו היה יהודי.
זה לא יעזור 368991
יהודים הורגים יהודים, ומאשימים גויים.
הבשורה 377316
הבשורה 377898
זה יכול להיות פתח לשינוי תיאולוגי מעניין בעולם הנוצרי. האם בעוד חמישים/מאה/מאתיים שנים נזכה לראות "חזרה למקורות" של הנצרות, משהו בסגנון כת היהודים המשיחיים מהכיוון השני?
הבשורה 378862
"קליינברג סבור שהטענה, כי הגילוי החדש ישנה את פני הנצרות, מגוחכת. לדבריו, הטקסט לא מלמד אותנו שום דבר חדש, והוא נובע מתורה שעמדה בוויכוח עתיק יומין עם הנצרות."

עוד בשורה 391091
ישו לא היה ילוד אישה (סעיף 3):

עוד בשורה 391102
וזה מקור החידה: איך מזהים את אדם וחווה באורגיה?
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
אין להם פופיק!
עוד בשורה 391130
אבל זה כל העניין - לאדם וחווה אין, לישו יש!
עוד בשורה 391136
ברור. אם משהו חסר זה ברמה הכרומוזומלית (גן הכדורגל, או גן הגירבוץ, או מה שזה לא יהיה שבנים מקבלים מהאבות שלהם.) לאלוהים יש בכלל כרומוזומים? מישהו מיפה לו את הדי אנ אי?
הבשורה וטעויות התרגום 465431
אפריל דה-קוניק, פרופ' ללימודי התנ"ך, תרגמה מחדש את הבשורה וטוענת ש"בעוד שהתרגום של הנשיונל ג'אוגרפיק תומך בפרשנות הפרובוקטיבית של יהודה כגיבור, קריאה זהירה יותר מראה בבירו שלא רק שיהודה איננו גיבור, הוא שד." זאת טעות לפרשת את המילה daimon כ"רוח" בשעה שמקובל על הכל ש"רוח" זה "פנאומה" בעוד שבכתבים הגנוסטיים "דאימון" הוא "שד." דה-קוניק חשפה עוד טעות תרגום חמורה (שהנשיונל ג'אוגרפיק הודה בה, אם כי מאוחר מדי) של השמטת ה"לא" ממשפט המדבר על עליותו המקוללת של יהודה לשמי הקודש (תרגום עילג שלי).
מרווין מאייר מעורכי התרגום של הנשיונל ג'אוגרפיק עונה לדה-קוניק "שמתעלמת מכל הדברים החיוביים שהטקסט אומר על יהודה."
לא חושב שיבטלו 377868
כי השנאה ליהדות נעותה בלב הקונצנסוס הדתי הקתולי.
הטמבלים בדרום אמריקה קוראים לאיש קריות JUDAS ויהודי נקרא JUDIO והם ממש לא מבדילים.
וזה לא שאצלנו חסר מטומטמים.
לא חושב שיבטלו 377920
כן, מוזר. איך הגיעו לזה? :-P

ייתכן ששמו של איש קריות אינו מקרי.
לא חושב שיבטלו 377991
מה המיוחד בזה? בעברית נקרא האיש יהודה איש קריות ואני יהודי.
אותו הדבר. משום מה אנחנו נקראים יהודים כי אנחנו משבט יהודה או מיהודה-יודיאה.
לא חושב שיבטלו 377992
לפני שקוראים תגובות של דוביכורדי, כדאי לזכור את המשפט המסיים של תגובה 377868.
לא חושב שיבטלו 377998
דוביכורדי הוא פרודיה.
לא חושב שיבטלו 378092
דוביכורדי הוא נסיון (לא מוצלח) לפארודיה בהפוך על הפוך (ז''א, מישהו מנסה להקצין סטיגמות שהוא חושב שהצד השני מחזיק על הצד שלו). בשביל להצליח הוא צריך קצת יותר אינטליגנציה.
לא חושב שיבטלו 377996
גם באנגלית קוראים לו כך, ושם JUDAS אפילו נכנס לשפה כמלה במשמעויות של בוגד, מלשין, או חור הצצה.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים