גמלאים 374581
(אם לא אז קדימה)
אברהם פורז (חץ) 374831
אברהם פורז (חץ) 374881
זה מה שהתכוונתי להצביע עד לא מזמן. אלא שמצבם בסקרים ידוע‏1, ואני רוצה להשפיע.

1 ופורז נושא באחריות לא מבוטלת למצב זה: אם הוא לא היה מוכן לקבל כל תוצאה אפשרית של הבחירות הפנימיות, יכול היה הוא לשריין עצמו מבעוד מועד - אין זה דבר פסול (התייחסתי לכך, פחות או יותר, בתגובה 305663). משנפל דבר, ראוי היה שיקיים הוא את דין הבוחר, במקום לפצל מפלגה שגם כך ריחף ספק מעל ייצוגה בכנסת הבאה.
אברהם פורז (חץ) 374883
אתה צודק אפו. הוא עשה דבר נורא ואיום.
בכל זאת אצביע בשבילו בגלל אג'נדת בעלי החיים שלו, ואחזיק אצבעות. הוא הח''כ הכי חשוב בכנסת.
אברהם פורז (חץ) 374892
טוב, לא צריך להגזים, הוא לא עשה משהו רע אלא רק טעות טקטית, גם אם קצת פטאלית (שנזקה אולי יתוקן בעתיד).

והנה סרטון שמסביר מדוע אמהות מתקשות ביוגה:
גמלאים 375077
אז הצבעתי זך ועכשיו הגיע הזמן לבדוק מה המצע שלהם.
אני בניתי על עוצר לבני 30-20 ומטה משעה 10 בלילה והוצאת בני העשרה מחוץ לחוק.
גמלאים 375093
הצעה מצוינת.
גמלאים 375099
אולי לא תאמין אבל היה פעם משהו דומה לזה. לפני כשלושים שנה שידורי הטלויזיה בארץ, שעוד היו בחיתוליהם - הוסיפו עוד ועוד שעות, עד שהגיעו, נדמה לי, לשידורים עד חצות הלילה. חבר כנסת ממפלגת העבודה, ישראל קרגמן שמו, עורר רעש גדול (לרגע או שניים) כשהציע לחוקק חוק שיגביל את השידורים עד השעה אחת-עשרה בלילה. הנימוק שלו היה שהפועלים צריכים לקום לעבודה מוקדם בבוקר והם יהיו עייפים... כן כן, תשאל את אבא, אולי הוא זוכר.
גמלאים 375111
יש אנשים עם יחס באמת נפלא לפועלים. לי זכור אחד מראשי התאחדות התעשיינים שהתנגד, בזמנו, לשבוע עבודה בן חמשה ימים ''משום שלפועלים לא יהיה מה לעשות בשני ימי חופש שבועיים. הרי אין להם יאכטות לבלות עליהן...''
גמלאים 375138
האמת היא שמה שהיה לפני כמה שנים עם ההוא מהתאחדות התעשיינים ומה שהיה לפני שלושים שנה, אלה כנראה שני דברים שונים לגמרי באופיים. כיום אולי קשה להאמין אבל לפני שלושים שנה עדיין היתה קיימת התופעה של "מנהיגי פועלים", שצמחו כפועלים בעצמם (אא"ט, ישראל קרגמן ההוא התאים למודל הזה). מאוחר יותר, כשהגיעו לפוליטיקה ודיברו אל ועל "הפועלייייים!..." - זה היה מתוך כוונות עמוקות ולעיתים קרובות - טהורות, ועם אידיאולוגיה בוערת בעיניים. הזמנים ההם חלפו ואינם.
גמלאים 375181
גם בהסתדרות מדברים על "עובדים" ולא פועלים. במילה "פועלים" השתמשו בבחירות האלו כהשמצה: מיהו פרץ? איזה מנהיג פועלים..
גמלאים 375102
אז אתה אחד מאלו שהציבעו למפלגה כי הם חשבו שזה "קטעים". אני בכלל לא חושב שזה מצחיק. לפי דעתי העובדה שמפלגה איזוטרית עם מצע סקטוריאלי וללא עמדות מוגדרות בנושאים מדיניים זכתה ב-‏6-8 מנדטים היא בעיקר עלבון.
גמלאים 375104
בהחלט לא חשבתי שזה קטעים. חשבתי על מצב ההורים הקשישים שלי ועם זה שגם אני אצא לפנסיה יום אחד, ובמקרה שלי זה עוד לא ממש קרוב אבל זה כנראה יותר קרוב מאשר במקרה שלך. כלומר בניגוד לחתך כלשהו של איילים שהם בין 20-30 - בגילי זה כבר נראה לעין, זו כבר תמונה מוחשית. כולנו נהיה שם יום אחד וזה רחוק מלהצחיק אותי.
גמלאים 375106
אה, סליחה טעות, עניתי לך בתגובה 375104 משום שלא שמתי לב שענית לאפופידס וחשבתי שתגובתך הופנתה אלי. בכל אופן - שים לב בבקשה לדבריי בתגובה הזאת, הם חשובים לכל אחד.
גמלאים 375123
ואני התייחסתי להמון הצעירים (חלקם אני מכיר) שהצביעו לגמלאים מתוך הצבעת מחאה/בתור בדיחה. התגובה שהגבתי לאפופידס היתה רק לאחר שהוא אמר "עכשיו הגיע הזמן לבדוק את המצע שלהם". מי שאומר דבר כזה לאחר שהוא הצביע למפלגה מעיד על עצמו שהוא לא לקח אותה ברצינות. הבדיחה היא על חשבוננו.
גמלאים 375128
אין לי יומרה להיכרות מאוד עמוקה עם אפופידס, אבל ממה ידוע לי עליו עד היום, סביר שהמשפט ההוא היה אצלו לגמרי ממחלקת ''הומור, רק בשביל הכיף'', ואילו את הבחירות עצמן הוא לקח, להערכתי, ברצינות מלאה.
גמלאים 375135
אולי כן ואולי לא. התופעה אליה התייחסתי מציאותית לחלוטין (מתוך היכרות אישית עם כמה וכמה אנשים שהצביעו למפלגה הזו, ומתוך היכרות מכלי שני עם אנשים כאלו). למען הסר ספק - המפלגה הזו בהחלט ראויה בעיני להיות בכנסת. אם רק האנשים המתייחסים אליה ברצינות היו מצביעים לה גודלה היה גם הגודל הראוי למפלגה סקטוריאלית - 3-4 מנדטים.
גמלאים 375189
לנושא המדיני יש חלק חשוב בהצבעתי בבחירות הקודמות שינוי ובפעם הזאת גמלאים (ואם לא הם אז הייתי מצביע קדימה). רציתי מפלגה שאינה שוללת פינוי התנחלויות וויתורים על שטחים, אך גם מבינה שוויתורים כאלו אינם הפתרון ואף לא תחילתו - רק שיפור עמדות, במקרים מסויימים. הכל לפי הנסיבות שאותם נראה לי מבינה הנהגת קדימה יותר מאלו של מרץ, העבודה, הליכוד וליברמן. אני מעדיף מפלגה שבנושאים אלו אינה מחוייבת למצע מוכתב מראש, מלבד טובת המדינה.
גמלאים 375193
תראה לי מפלגה שאינה טוענת שהיא מחוייבת לטובת המדינה.
גמלאים 375194
הדרך שלך היא ביטוי לרידוד הפוליטיקה. פוליטיקאי על פי דבריך יכול לומר: עזוב אותך מתפיסה חברתית, כלכלית, מדינית וכד'. אלו שטויות. העיקר שאני מחוייב לטובת המדינה.
''כל שחוכמתו מרובה ממעשיו אין חוכמתו מתקיימת'' 375207
הכוונה היא שבתחום המדיני המפלגה אינה מזהה מראש את טובת המדינה עם בחירה כזו או אחרת בנושא השטחים. ברוח דבריו של שוקי בתגובה 375023 , אני מעדיף את האנשים המתאימים מאשר את המצע המדוייק.
במציאות מורכבת, אידאליזם מפורט מידי הוא דבר מסוכן. משתמשים בו כדי לגייס את לבבות יראיי הספק הבסיסי של הקיום האנושי, החפצים בתוכנית ברורה עם גן העדן שבסוף.
''כל שחוכמתו מרובה ממעשיו אין חוכמתו מתקיימת'' 375341
המילים "אנשים מתאימים" מניחות שהאנשים כבר עברו את התפקיד.
אולי כדי להבטיח את "מתאימותם" של האנשים יקבע בחוק, שךראשות הממשלה יבחרו אנשים מגיל 68 ומעלה.
''כל שחוכמתו מרובה ממעשיו אין חוכמתו מתקיימת'' 375384
סעיף זה מתייחס יותר לקדימה, שאם לא הגמלאים הייתי מצביע בשבילם, אף מבלי לקרוא את המצע שלהם.
גמלאים 376428
במשך עשרות השנים האחרונות ניהלה הסתדרות העובדים (פרץ), בגיבוי ולדעתי גם בהנחייה של משרד האוצר (נתניהו), את קרנות הפנסיה, ניהול כושל. אם לצטט את תעמולת הבחירות של נתניהו "אנשים חשבו שיש להם פנסיה ולא היה לה כיסוי ...". לשון אחר הסתדרות העובדים, מנהלת הקרנות, ומשרד האוצר, הרגולטור, פשוט שדדו את קופות החוסכים. מעין אתי אלון שאינה פקידה בבנק אלא מנהלת הבנק. הנזק: להערכתי משהו בין 20% ל-‏40% משווי קרנות הפנסיה הפך ל"אויר דק". ויתר על כן, ברור כבר עתה שגם לאחר גזירות נתניהו, עתיד הקופות (הותיקות והחדשות כאחד) לוט בערפל. והבנדיטים משחקים ב"בלבל את הקורבן" ומאשימים זה את זה.
אני חושב שצעירים רבים קלטו שמשרד האוצר של נתניהו חילק את הנזק בצורה כזו שככל שאתה רחוק יותר מגיל הפנסיה כך תפגע יותר, מתוך ההנחה שהתבררה כנכונה שמידת ההתנגדות לגזילת כספי הפרישה פוחתת ככל שאתה רחוק מגיל הפרישה. האם זו אינה סיבה תקפה לצעירים להצביע עבור רשימת הפנסיונרים לא פחות מהרצון ל"ייצר קטעים"?.
לכל הפחות באופן עקרוני נמסר כאן המסר, שלא ניתן לבלבל, לרמות ולגזול את הציבור מבלי לשלם על כך שום מחיר.
באופן מעשי, יקרה כאן מה שקורה הרבה פעמים בפוליטיקה: מה שקובע הוא לא בעד מה הצבעת אלא בעד מי? נראה שברשימת הפנסיונרים יושבים נציגי הגמלאים של הועדים החזקים (עוד צד שהשתתף בחגיגת שוד הקרנות ע"י הבטחת תנאי חסכון ופרישה מפליגים ע"ח הקרנות). והם יפעלו בעיקר כדי להחזיר לגמלאיהם את תנאיהם המפליגים ובכך ירוקנו עוד יותר את הקרנות, על חשבונם של החוסכים הצעירים שהצביעו עבורם.
גמלאים 376472
אני חושב שיש הרבה דיאינפורמציה מכוונת בעניין קרנות הפנסיה ההיסתדרותיות- למשל, מבטחים. יתכן שהפנסיה לא נוהלה יותר מדי ביעילות אבל לא זאת הבעיה של קרנות הפנסיה; לא היתה חגיגה של שוד הקרנות על ידי הבטחת תנאי חיסכון ופרישה מפליגים. הפנסיונרים קיבלו 70% פנסיה. עיקר ירידת ערך הקרנות נבעה מעליית תוחלת החיים, הזדקנות האוכלוסיה, ירידת הילודה ואיחור בתחילת העבודה- התחלה של ההפרשות לפנסיה; כל היתר הם פינטס.
אם אלו היו קרנות בבעלות פרטית, בתנאי ההפרשה והתשלום שהיו קיימים-הקרנות היו מאבדות 80% מערכן כי 30% היו נשאבים החוצה במשכורות בכירים, דיווידנדים, רווחים והפסדים בבורסה. יש לי מניות ששוכבות ומחכות לימים טובים יותר; כשאני מסתכל מי מחזיק בחלק גדול מאותה המניה-אני רואה שקרנות פנסיה אמריקאיות. הן קנו את המניה כשהיתה שווה 60 דולר ועכשיו היא שווה 1 דולר. אז כמו שנחמיה שטרסלר נוהג לומר: שלא יעבדו עליכם.
גמלאים 376697
איציק שלום. אני מבין קטן מאוד בכלכלה, אבל הנושא של גזירות נתניהו (בקרנות הפנסיה) הטריד אותי והטרדתי מבינים גדולים ממני בשאלות בעניין. אותם "מבינים" לא היו בעלי עניין ולא היתה שום סיבה שהם יטעו אותי. לפי מה שהבנתי מדבריהם, דבריך הם בדיוק ההיפך מן המציאות לאמיתה.
א. 70% פנסיה - זה היה המצב מאז ומתמיד ולא חל שום שינוי בנתון הזה. חלק מחגיגת שוד הקרנות, היה שאנשים רבים קיבלו את מלוא ה-‏70% למרות שלא השלימו 35 שנות חסכון (זה 2% לשנת חסכון) בגלל תנאי פרישה מוקדמת מפליגים וכו'.
ב. עליית תוחלת החיים - נדמה לי שבעשורים האחרונים לא היתה שום עלייה בתוחלת החיים ויש אפילו ירידה.
ג. איחור בתחילת העבודה- התחלה של ההפרשות לפנסיה - כנ"ל, לא חל שום שינוי בנתונים האלו כבר שנים רבות. להיפך, בגלל התרחבות מעגל הפטורים משרות צבאי אפשר שהנתונים רק ישתפרו. פקטור משמעותי יותר הוא גל העלייה משנות ה-‏90, אבל למיטב הבנתי דוקא העולים לא קיבלו הטבות מפליגות מן הקרנות.
ד. הזדקנות האוכלוסיה, ירידת הילודה - לפי מה שנאמר לי, דוקא זאת דיסאינפורמציה ונסיון לבלבל את המוח עם הבעיות של צרפת וגרמניה. ישראל היא עדיין מדינה של 4-5 ילדים למשפחה והבעיות כאן אינן דומות לבעיות של מדינות עם ילודה שלילית.
ה. רווחים והפסדים בבורסה - משהו כמו 90% מקרנות הפנסיה היו באג"ח ייעודיות של ממשלת ישראל עם הכנסה מובטחת וכל עניין ההפסדים בבורסה והמניות אינו רלאבנטי (הוא אולי יהיה רלאבנטי אם נתניהו יצליח להכריח את הקרנות להשקיע בבורסה יותר מ-‏5%).

דוקא כל סיפורי השחיתות האישית הכורסאות, הכדורגל והכספים להפועל ת"א הם הפינטס. כל כמה שה"בבונים" שמינו ההסתדרות והאוצר כ"מנהלי" הקרנות פינקו את עצמם במכונות קפה ונסיעות לחו"ל, זה לא יכול להסביר איך קרנות ענק כמו מבטחים ומקפת הגיעו לגרעון אקטוארי שכזה שאיים לחסל את כל ערך הקרן שלהן תוך 10 שנים.
כל האנשים ששאלתי הצביעו על התנאים המפליגים שהובטחו לקבוצות מאורגנות חזקות (תע"ש, התעשייה האוירית, התאחדות התעשיינים או משהו כזה). והוכחת הטענה הזאת היא שביטול כל ההסכמים החריגים הללו היה הצעד המרכזי במהלכים של נתניהו. הארכת גיל הפרישה הוא לכאורה צעד משמעותי יותר. למעשה, במשק בו כמעט שלא ניתן למצוא עבודה לאנשים בני 50 ומעלה, הארכת גיל הפרישה מתגלה כהטבה לבעלי הכנסות גבוהות ו"מבוססים" במקום עבודתם ועוד צורה של הרעת תנאים דרקונית לכל האחרים שיאלצו לפרוש "פרישה מוקדמת" הרבה לפני גיל 65.
חלק מעניין ההצבעה לגמלאים של עדיין-לא-גמלאים נבע כנראה מחשש שלדעתי יש לו על מה להתבסס, שמצבם של הגמלאים בעוד 5-10-15 שנים יהיה גרוע לאין שיעור ממצבם של הגמלאים היום.
גמלאים 376702
גם אני למדתי את הנושא מאנשי מיקצוע, רק שהרבה פעמים יש הבדלי השקפה בין אנשי המקצוע הנובעים מאידאולוגיה. זה רק יכול להראות לך כמה נזיל המושג-אנשי מיקצוע.
פקטור עליית תוחלת החיים הוא פקטור אמיתי.
א. אם אתה טוען שהעליה בתוחלת החיים קיימת כבר הרבה שנים, אז עקרונות הפנסיה נקבעו לפני הרבה הרבה הרבה שנים -נדמה לי ששנות ה-‏50. מאז היתה עליה גדולה בתוחלת החיים. זהו הדבר המכריע לגרעונות קרנות הפנסיה בכל העולם המערבי.
ב. במדינת ישראל לכאורה אין ירידה גדולה בילודה בגלל המיגזרים הערבי והדתי. אם תנטרל אותם, תראה שיש ירידה בילודה.
יש מיגזרים שמהם שואבות קרנות הפנסיה את עיקר ההכנסות והמיגזרים הללו כן מתחילים לעבוד מאוחר יותר (בשנות ה-‏50 וה-‏60 היו רבים שלמדו 8 שנים והלכו לעבוד).
ג. היו בעיות של ניהול לא תקין של ענייני הפנסיה. הדברים הללו היו עניינים ניהוליים שאפשר היה לשנות ולשפר. אלו לא היו פקטורים אידאולוגיים, שכדי להבריא את הקרנות-צריך היה להפקיע אותן מניהול ציבורי. היתה קרן פועלי בניין שהתמוטטה בגלל אי סדרים. באותה מידה יכולה קרן פרטית להתמוטט.
השיטה של הוצאה לפנסיה מוקדמת היא שיטה של פיטורים ומתן פנסיה של 70% הוא פיצוי לאדם שמוציאים אותו לפנסיה בגיל 50-55
והרבה פעמים הוא כבר לא ימצא עבודה. איך מחשבים את הפיצוי-ניתן לדון על כך.
ד. עניין הארכת גיל הפנסיה הוא כמובן פגיעה חמורה באנשים
כי הגיל בו ניתן למצוא עבודה הולך ויורד.
ה. לעניין הבורסה התייחסתי רק כעניין חדש-עתידי. לא בבורסה קרסו הפנסיות של האנשים. בארה"ב-בבורסה קרסו הרבה פנסיות של אנשים; את זה כתבתי.
ו. עניין הרווח. הוצאת הפנסיות לשוק הפרטי הוא העניין האידאולוגי של פקידי האוצר. האמונה שקרן פנסיה פרטית בהכרח יעילה יותר מציבורית, אין לה על מה לסמוך. כקרן פנסיה -שתפקידה לדאוג לפנסיה של עמיתיה, היא בהכרח פחות יעילה בגלל מרכיב הרווח והשכר של הבכירים/בעלים.
להבדלים העקרוניים של שתי השיטות לא נכנסתי עכשיו , אך זהו עיקרו של העניין. אני צריך לזוז מהמחשב ומבטיח שאתייחס לכך יותר מאוחר.
תוחלת חיים וילודה 376719
הזדקנות האוכלוסיה, העליה בתוחלת החיים, הירידה בילודה - כל אלה הן מגמות גלובליות, והן לא פסחו עלינו. על פי נתוני הלמ"ס לגבי תוחלת החיים של גברים בישראל בעשורים האחרונים:
1970-74: 70.1
1975-79: 71.2
1980-84: 72.7
1985-89: 73.8
1990-94: 75.1
1996-99: 76.2
2003: 77.6
לגבי שיעור הפריון, אכן יש התיצבות סביב שיעור ילודה של בערך 2.9 ילדים לאשה, אולם התיצבות זו היא מאז סוף שנות השמונים, כלומר - טרם השפיעה על שוק העבודה. בקרב יהודים השיעור הוא בערך 2.7 (http://www1.cbs.gov.il/shnaton56/st03_12.pdf).

התוצאה ההכרחית של עליה בתוחלת החיים לעומת ירידה או יציבות בפריון היא הזדקנות האוכלוסיה. ע"פ תחזית הלמ"ס, הגיל החציוני שעומד היום על 29 בערך יהיה בשנת 2025 בין 29.8 ל-‏32.4. היום יש כשלושה בני 0-14 על כל בן 65 ומעלה; ב-‏2025 יהיה ילד וחצי עד שניים על כל קשיש (http://www1.cbs.gov.il/shnaton56/st02_27.pdf).
תוחלת חיים וילודה 376850
עקרונות הפנסיה קיימים כמדומני משנות ה-‏50. תוחלת החיים הממוצעת (גברים ונשים) היתה בתחילת שנות ה-‏50 - 68 שנים- 70 לנשים ו-‏65 לגברים.
תוחלת חיים וילודה 376859
זה באמת תרוץ יפה. ומה עשו כל מנהלי הקרנות בראותם את תוחלת החיים הולכת ועולה? שיחקו במשחק הפירמידה בכספי הפועלים קשי היום.

מידע אישי וללא סימוכין אני יכול להעיד שהניהול של קרן אחת לפחות, ולא הקטנה שבהן, היה שערורייתי מבחינת מינוי המנהלים וזליגת כספים.
תוחלת חיים וילודה 376982
אין לי ויכוח איתך שהיו בעיות ניהול קשות. הבעיות הללו לא נבעו מעצם היות הקרנות ציבוריות; זוהי אחת האגדות הנפוצות של הניאו ליבראליזם. יש מספיק דוגמאות של קרנות פנסיה פרטיות בארה"ב ששחקו את כספי הפנסיה.
שיטת הפנסיה הישראלית והאירופאית היתה בנויה על התפיסה שהדור הנוכחי דואג לפנסיה של הדורות שלפניו. המדינה מעמידה ערבויות
לקרנות וגם מפקחת שהקרן תתנהל כמו שצריך. השיטה האמריקאית מניחה שהפנסיה היא אישית, ומה שאדם הפקיד- זה מה שהוא יקבל.
המדינה שלנו כשלה בפיקוח ומי זאת המדינה שכשלה בפיקוח? הכלכלנים הרלוונטיים לכך באוצר. הם הגיבו באידאולוגיה: השיטה כשלה. מפני שאידאולוגית, כלכלני האוצר תופסים את המדינה כמו שתופסים עסק סגור שהציבור הם הלקוחות שלו או אפילו המתחרים שלו. לכן כשהיו צריכים להתמודד עם בעיות הפנסיה , התמודדו איתן כמו כל בעל עסק שהוא מונופוליסט: לקצץ בעלויות ולהעלות מחירים-הלקוח ממילא שבוי.הם לא התייחסו אל עמיתי קרנות הפנסיה כבני משפחה.
אני מסכים שהיה צריך להתמודד עם בעיית קרנות הפנסיה, אך ההתמודדות היתה צריכה להיות במספר מישורים:
א. (לא ממש קשור לעניין) לחוקק חוק פנסיה ממלכתית.
ב. לקבל את חלקה של המדינה באחריות לפנסיה ולבנות בהדרגה
מערכת שמותאמת לתוחלת החיים. חלקה של המדינה הוא בזה
שהיא ממשיכה להשתמש במכשירים הפיננסיים שמבטיחים יציבות
לקרנות.
ג. התאמת גיל היציאה לפנסיה לשוק העבודה הממשי. כבר כתב
כאן מישהו שלקבוע גיל של 67 כגיל הפנסיה הוא התנהלות
של בית עסק עם לקוחות שבויים, במיוחד אנשים שמקום
העבודה היה מרוצה להוציאם לפנסיה בגיל 60 במקרה הטוב.
ד. לא להפריט קרנות פנסיה אלא לפקח על ניהול תקין עם
סנקציות על מעשים לא ראויים. מי שרוצה להקים קרן-
פרטית- יוכל לעשות זאת. אני מניח שלא יוכל להתחרות
בקרנות ציבוריות שמנוהלות באופן יעיל יחסית.
ה. יוגדרו המטרות של קרן הפנסיה- לא מטרות מקסימום רווח.
תוחלת חיים וילודה 377055
"השיטה האמריקאית מניחה שהפנסיה היא אישית, ומה שאדם הפקיד- זה מה שהוא יקבל." לא מדוייק, ועכש"י, מאד לא מדוייק.

-שיטת הביטוח הביטוח הלאומי דומה לישראל (או בעצם, זה צריך להיות להיפך).
-עובדים בחברות זכאים להפריש לקרן פנסיה בהשתתפות המעביד (אני לא יודע בדיוק מהו יחס ההפרשות 1:3?), והעובד זכאי לכל החלק שלו פלוס חלק המעביד לפי מספר שנות העבודה.
-ויש עוד כל מיני שיטות.
תוחלת חיים וילודה 377073
קרנות הפנסיה בארה"ב(לא הביטוח הלאומי) משקיעות את הכספים בשוק ההון. מה שאתה טוען, שבארה"ב, גם אם הכסף לא הושקע בצורה מוצלחת ויש שפל בבורסה ולמעשה כספי הקרן איבדו את ערכם- העמית יקבל 70% מהמשכורת שלו?
תוחלת חיים וילודה 377196
עכש''י, לעובד מוצעות (עפ''י חוק, כמדומני) חבילות שונות של השקעה באפיקים שונים, בד''כ דרך קרנות נאמנות. הוא יכול לבחור קומבינציות שונות באחוזים שונים, החל מאפיק סופר סולידי ועד השקעות אולטרא מסוכנות. אני יודע שיש גם פנסיה תקציבית, אבל אני מניח שזה רק בחברות גדולות ואני לא יודע מהי המגמה הנכחית.
תוחלת חיים וילודה 377225
פנסיה תקציבית יש לעובדי מדינה כשהאוצר מתאמץ להעבירם לפנסיה צוברת.
כל האפיקים הללו הם במסגרת הפרדות המדינה מכל אחריות לענייני הפנסיה, במסגרת הרעיון שהאדם אחראי לגורלו. נכון שהמדינה מימנה חלק מהגרעון האקטוארי, אך במסגרת דאגה להקמת מערכות שיוציאו אותה מכל עניין המערכת הפנסיונית. גם בארה"ב מנסה ג'ורג' בוש לסלק את המדינה מכל אחריות לביטוח הלאומי.
העקרון האירופאי שבו למדינה יש אחריות מסויימת לפנסיה נראה לי יותר. בישראל היו אלה איגרות חוב של המדינה שהיוו את הבסיס הפיננסי. העקרונות הללו לא נולדו יש מאין על סמך סתם גחמות אידאולוגיות של סוציאליסטים. בכלל צריך לזכור, שכל התפיסות של מדינת הרווחה, נולדו בעיקר בגלל הכשלונות הענקיים של הכלכלה הליבראלית במאה ה-‏19 וחצי המאה ה-‏20. בינתיים קמה הכלכלה הניאו ליבראלית שאמורה להציע ליבראליזם עם תיקונים. מדוע לא יתחזקו את מדינת הרווחה גם כן על ידי תיקונים? כי איכשהו הצליחה התעמולה שקשרה את מדינת הרווחה עם סוציאליזם ואת הסוציאליזם עם בריה"מ.
לדעתי המדינה יכולה לדאוג לבקרה יותר טובה על הקרנות הציבוריות ולא לשמוט את החלק בו היא אחראית. הטענה שביציאה לשוק ההון הקרנות יכולות להרוויח הרבה יותר, מאד בעייתית במיוחד כשהמדינה הלכה ואיננה והעולם נתון היום לזרימות הון בלתי מבוקרות.
תוחלת חיים וילודה 377548
תודה על העובדות. אני אכן לא טרחתי לבסס את טענותי על בסיס עובדתי מוצק. הבעיה היא שבשאלת קרנות הפנסיה כמו בהרבה שאלות של מקרו-כלכלה המשקיף ההדיוט חייב לנקוט במידה רבה בגישה של "אל תבלבל אותי עם העובדות". השליטה בעובדות היא במקרה זה בידי פקידי האוצר שהם בעיני החשוד המיידי בניהול הכושל של הקרנות ותמיד אפשר להציף אותך במבול של עובדות רלאבנטיות ולא רלאבנטיות, עד כדי כך ששום דבר אינו מובן יותר מלבד העובדה שהכסף בקרנות הולך ואוזל.
יש כאן 3 שאלות מרכזיות שצריך לענות עליהן בעובדות חותכות:
א. האם אפשר לבסס קשר ישיר וכמותי בין מצבן של הקרנות למגמות הגלובאליות של הזדקנות האוכלוסיה וירידת הילודה? האם אפשר בבטחון מלא לומר שמדובר בהסבר ענייני ולא בסיפורי סבתא שנועדו לחלץ את ה"מועלים" מאחריות למעשיהם ובעיקר מחדליהם? אני מאוד מסופק אם ההשוואה בין בעיותיה של ישראל לבין הבעיות של מדינות באירופה עם עשרות שנים של ילודה נמוכה, מחזיקה מים.
ב. קרנות פנסיה צריכות להיות מנוהלות ע"פ חישובים אקטואריים. האקטואריה עוסקת בחישובים של תוחלות חיים וגידול האוכלוסיה. אפשר כמובן לטעות ולהכנס לגרעונות אקטואריים. אי אפשר להגיע למצב של חיסול הקרנות כאשר מספר המצטרפים אינו קטן. אפשר לעשות זאת רק אם אתה משלם יותר מדי וגובה פחות מדי. אם הקרנות לא פעלו ע"פ שיקולים אקטואריים וניהלו את העניינים בשיטות של מפעל הפיס, כיצד יתכן שאיש אינו נושא באחריות לכך? להערכתי מה שקרה כאן הוא שההסתדרות מינתה למנהלי הקרנות אנשים חסרי כל כישורים לתחום, מה שאיפשר לפקידי האוצר לנהל את הקרנות בשלט מרחוק בלא שיוחזקו אחראים ישירות לנעשה בקרנות. האוצר וממשלת ישראל התיחסו לקרנות כאל חלק מאוצר המדינה (אותו טימיון ידוע מן הביטוי תלמודי) ולא כאל חשבונות פרטיים של החוסכים. באמצעות הבטחת תנאי תשלום ופרישה ללא כיסוי הגביר האוצר את זרימת כספי הציבור אל אוצר המדינה דרך אגרות החוב הייעודיות. כסף זה נוצל לצורך ציוד צה"ל, לקליטת עלייה בלתי סלקטיבית, לשיקום שכונות וסלילת מנהרות ואוטוסטרדות בשטחי יו"ש ועוד תשלומי העברה למיניהם. ברגע מסויים, כאשר נמצא שר אוצר טיפש מספיק כדי לשמש פרונט למעללי קודמיו, הגיע הרגע לנעול את המלכודת על ראשיהם של החוסכים המרומים ולספר להם שכל ההבטחות היו ואינם עוד. יתכן מאוד שצעדיו של נתניהו נחוצים וגם נכונים. אבל האם מותר מבחינה מוסרית להטיל על הציבור לכפר בכספו על חטאי העבר מבלי להסביר לו מה בדיוק קרה ומי בדיוק אחראי למצב הביש של הקרנות? האם המחזה המגוחך של האוצר וההסתדרות המאשימים זה את זה, מבלי להזכיר אפילו שם אחד האחראי למצב הוא תחליף מספק לבירור העובדות והטלת האחריות על מי שנושא בה?
ג. האם מצע כלכלי של "ניוד" בלתי מוגבל של כוח העבודה בד בבד עם דחיית גיל הפרישה אינו אלא תחילתה של תוכנית הונאה חדשה? העובדים ימשיכו לשלם לקרנות הפנסיה, אך לא יוכלו לממש את זכויותיהם המובטחות מכיון שיפוטרו הרבה לפני גיל הפרישה ויאבדו את מירב זכויותיהם. (אני כבר לא מדבר על כך שהנהנים היחידים מכך יהיו אותם עוברי בטל מפוטמים היושבים בתפקידי ניהול ואשר סילוקם וריענון המינהל היה אחד ממטרותיו של גיל הפרישה).
נ.ב. אני לא ממש שוק חופשיסט מושבע והשאלה כאן לא היתה חלק מן הויכוח על השוק החופשי. אנו רואים שהממשלה מתערבת ומכתיבה את התנאים גם בביטוחי המנהלים וכיוב'. אבל דוקא בשאלה הספציפית הזו, אני חושב שכשלונה המובהק של המדינה בניהול קרנות הפנסיה (הכישלון הוא שבזמן בו נדרשת הורדת גיל הפרישה נאלצים לדחות אותו), הופך את המשך החסכון בקרנות הפנסיה לנצחון האופטימיות העיוורת על הנסיון פוקח העיניים. איני חושב שחוסך רציונלי צריך לתת אימון בגוף שכבר רימה אותו פעם אחת ויש להעדיף ביטוחי מנהלים ע"פ קרנות בניהול ישיר של ממוני האוצר.
! 377550
שוקי,
תרשה לי לפרגן לך על התגובות המושקעות שלך. לא ייאמן שאדם יושב בשעה 3:19 לפנות בוקר ומשקיע בתגובה שראויה להיכנס כמאמר למוסף הכלכלי של עיתון 'הארץ'.

ישר כחך
תוחלת חיים וילודה 377568
יש לי הרגשה שגם את ההודעה הזאת אתה לא מבסס על יותר מדי עובדות.

האוצר לא היה מעורב בקרנות הפנסיה בשום צורה שיכולה להצדיק את הטענה על פקידי האוצר שמנהלים אותן מרחוק. ההשפעה העיקרית שלו היתה בענייני הקלות מיסוי והאג"חים היעודיות, אלא ששני אלה פעלו בכיוון ההפוך מזה שאתה מייחס להם, דהיינו הם הזרימו כסף מהמדינה אל הקרנות (טוב, הקלות במיסוי אינן באמת הזרמת כסף, אבל העקרון ברור). בכך הם תרמו את חלקם ל"עסקים כרגיל" בארגונים מסואבים וחסרי יעילות, שכן כאשר מובטחת לך תשואה של 7% מעל המדד אתה לא צריך להיות גאון פיננסי כדי להתקיים.

השפעה אחרת היתה בתחום הרגולציה: האוצר אסר על קרנות הפנסיה להשקיע בכל מיני אפיקים "ספקולטיביים" כמו שוק ההון, וגם היום מוטלות עליהן הגבלות חמורות בעניין זה. אם תשאל את איציק ש., הוא יסביר לך שזה מאד חכם. את דעתי הבעתי אי פעם בדיון עם מישהי בשם טובה, אם זה מעניין מישהו.

אולי כאן המקום גם לתת למנהלי הקרנות מחמאה קטנה: יחסית להשתוללות של מנהלי הבנקים השכר שלהם היה סביר לחלוטין לאנשים שמגלגלים מיליארדים רבים.
תוחלת חיים וילודה 377608
זה מאד חכם לא כי אי אפשר להרוויח יותר בשוק ההון; אלא בגלל שבשוק ההון אפשר גם להפסיד. היות שהקרנות אמורות לספק פנסיה לאנשים לטווחים ארוכים- אסור להן לקחת סיכונים בתעטנה שזהו הרכוש הפרטי שלהן. לכן זה היה חכם שהמדינה הבטיחה באגרות החוב המיוחדות, שקרנות הפנסיה תהיינה יציבות. אין כאן קשר לצורך לנהל נכון, לא לשאוב את הכסף למוסדות היסתדרותיים במקרה של קרן היסתדרותית, או לכיסם הפרטי של הבעלים- במקרה של בעלות פרטית. בגלל זה, קרן פרטית שמטרת בעליה היא בראש ובראשונה מיקסום רווחים- היא בעייתית בבסיס כקרן האמורה להבטיח פנסיה לטווחים של עשרות שנים.
היום אולי בעקבות הרעש, תרד קצת השתוללות הבכירים. אני מנחש
שבקרן פנסיה מופרטת, תוזרם לפחות כל "ההתייעלות" למשכורות בכירים, אופציות, בונוסים ודיווידנדים לבעלים. אינני אומר שהקרנות ההיסתדרותיות נוהלו היטב, ההיפך הוא הנכון. אני כופר בהנחה שחוסר היעילות והניהול הלקוי, מובנה בעצם היות הקרנות ציבוריות.
תוחלת חיים וילודה 377612
העמדה שלך ידועה לי.

בלי להכנס לכל הנושא הזה, אעיר רק לגבי האיגרות הייעודיות: התשואה הגבוהה שלהן פירושה שכסף נלקח מהכיס של אזרח א' כדי להגדיל את הפנסיה של אזרח ב'. זכותך לחשוב שזה הוגן, אבל כדאי שהקורא התמים יבין את העניין הקטן הזה.

אם יש לך עניין בדעתי על השקעות בשוק ההון, חפש הודעות של "טובה". אין לי חשק לחזור על עצמי שוב ושוב כל פעם שאוכלוסיית האייל מתחלפת.
תוחלת חיים וילודה 377758
תודה, אחפש את טובה.
תוחלת חיים וילודה 377839
עד כמה שאני מסוגל להבין הסיפור כאן פשוט למדי ולא מצריך לא תואר ראשון בכלכלה ולא עבודת נמלים של וידוא עובדות.
אם הבנתי נכון, הרי שהחל מנקודה כלשהי בעבר הנוהל היה שכל תכנית חסכון לפנסיה בתנאים מיוחדים לקבוצות חוסכים מאורגנות היה חייב באישור מראש של פקידי האוצר. כלומר לפחות חלק מאותן "הצעות משופרות" לחוסכים "מועדפים" שרוקנו את הקרנות הועברו בידיעת ובאישור האוצר.
החלק השני של הסיפור פשוט עוד יותר: בין אם מתוך ניהול נכון ושמרני היאה לקרנות פנסיה סולידיות ובין אם מתוך חוסר כל כישורים בתחום שוק ההון, כמעט כל כספי הקרנות (הכל למעט אחוזים ספורים) הושקעו באג"ח ייעודיות ממשלתיות עם רווח מועדף ומובטח. כלומר מי שבעצם היה אמור להשקיע את כספי הקרנות היתה הממשלה. כלומר כל הבירוקרטיה של ניהול הקרנות היתה גוף פרזיטי ומיותר. אם הם גנבו וחגגו הרבה או מעט לא כל כך רלאבנטי. הם היו מיותרים. את מה שעשה נתניהו (הקטנת הקצאת האג"ח הייעודי, קיצוץ הרווח והעפה לכל הרוחות של כל מנהלי הקרנות), היה צריך לעשות מיד עם הסימן הראשון של חריגות אקטואריות בלתי הגיוניות.
מדוע המשיך האוצר לטפח ולהזין את הממסד הטפיל של קרנות הפנסיה ההסתדרותיות בעזרת הייעודיות שלו? סביר להניח שהאוצר השתמש בכספי הקרנות לכיסוי צרכים "בוערים" של הממשלה כמו תשלומי העברה ולא להשקעות נושאות רווח. היה לו נוח מאוד שה"בבונים" בקרנות "השתוללו" כמו מוז'יק במזקקת וודקה ויצרו את הגרעונות האקטואריים האסוניים שבחסותם יכלה הממשלה ל"חזור בה" ולקצץ את תשלומי הריבית המובטחת לקרנות.
זה נכון שהממשלה בעצם נדרשת להזרים כספים לקרנות. אבל היות וכל הקלפים היו בידי האוצר למן ההתחלה, מדוע הוא נתן לעצמו להקלע למצב הזה? די בכך שהאוצר היה מאיים להפחית את כמות האג"ח המיועדות לצרכי הקרנות כדי להחזיר אותן לתלם. להערכתי למנהלי הקרנות ההסתדרותיים לא היה, לא יכולת, לא מוטיבציה ולא צורך לפעול בנמרצות כל כך אסרטיבית למשוך חוסכים לקרנות שלהם. (נכון שזה לא ממין העניין, אבל ראה את הצלחותיהם המפליגות בגיוס חברים להסתדרות).
לסיכום, מה היה לנו כאן? החוסכים למעשה נתנו את כספם בידי הממשלה. זו מצידה, יצרה גוף דמה, שכביכול אינו באחריותה ושעסק בפיזור הבטחות ללא כיסוי ובהבטחת תנאי פרישה מופלגים וחסרי אחריות. אם זו לא הונאה, אני לא יודע מה זו הונאה.
תוחלת חיים וילודה 377864
אם הסיפור היה מצריך תואר ראשון בכלכלה לא היית שומע אותי מצייץ כאן.

ניהול קרן פנסיה אינו מתמצה אך ורק בניהול תיק ההשקעות שלה, כך שלא נכון לטעון שהאוצר "עשה את כל העבודה". הדינמיקה של התהליך התחילה, כרגיל, מכוונות טובות שמזכירות למדי את כוונותיהם הטובות של חסידי הפנסיה הממלכתית בימים אלה: הרצון להבטיח לגימלאי שיוכל לשמור על רמת חיים סבירה לאחר הפרישה. האג"ח הייעודיות היו סבסוד ממשלתי של השקעות העובדים לטווח ארוך, וזה לא שונה מהותית מהפטור ממס שניתן היום למי שחוסך בקופות גמל ושאר חסכונות ארוכי טווח. בתנאים האלה, כל מנהל פנסיה אחראי היה עושה בדיוק את מה שנעשה: משתמש בכלי המעולה הזה שמבטיח תשואה גבוהה וחסרת סיכון.

אבל מסתבר שבור ללא תחתית אינו מתמלא גם אם אתה מנפיק לו אג"ח ייעודיות. שילוב של ניהול שלומיאלי, זליגת כספים ליעדים הסתדרותיים שונים, עליה בתוחלת החיים והענקת תנאים טובים מדי למבוטחים (שיטת הממוצעים, הטבות למצטרפים חדשים וכדומה וכולי וכיוצא באלה) הביא לגרעון אקטוארי. השאלה מדוע האוצר לא התערב ברגע שנראו סימנים ראשונים של הקטסטרופה המתקרבת מניחה כמה הנחות מובלעות:

1. ש"גרעון אקטוארי" הוא מושג אובייקטיבי שמוסכם על כל המומחים. מסתבר שזה לא כך, או שלפחות בשעתו זה לא היה כך - אולי היום כבר יודעים למדל את העסק טוב יותר - והיו מומחים לא מעטים שטענו שכל עניין הגרעון הזה הוא עורבא פרח. אם המשק יצמח, ואם יהיו מספיק מצטרפים חדשים, ואם העליה בתוחלת החיים תיעצר (בשביל מה אנחנו מזהמים את האויר בצורה כל-כך יסודית אם לא בשביל זה?), או אם יקרה זה וההוא וכדומה וכולי וכיוצא באלה בכלל יהיה עודף גדול.

2. שמישהו בממשלה באמת חושב ברצינות מה יהיה בעוד עשר, עשרים או שלושים שנה ומוכן לנקוט צעדים לא פופולריים היום כדי לטפל בקטסטרופה אפשרית אז. ודאי. בזכות זה יש לנו היום רכבת תחתית, רשת כבישים מפוארת וחינוך מעולה, זה מסביר את כל ההשקעות שהשקענו ביישוב הפליטים ובטיפוח משטר פלשתינאי סביר בעיו"ש, וכדומה וכולי וכיוצא באלה השקעות לטווח ארוך. קרנות הפנסיה היו בבת עינה של ההסתדרות, וכל פגיעה או נסיון פגיעה בהן היו מציתות מלחמה גדולה. מי צריך את זה? בטח לא ממשל שאיפשר אפילו את ויסות מניות הבנקים, מהלך שכל בר-דעת ידע שתוצאותיו הקטסטרופליות לא יתבטאו רק בעוד כמה עשרות שנים.

3. שתחומי האחריות היו ברורים למעורבים בדבר, ושהם חפפו את הסמכויות. חבל לבזבז הרבה מלים על ההנחה הזאת במדינה שלא מצליחה אפילו להחזיר לציבור את חופי הכנרת שנשדדו ממנו, וכדומה וכולי וכיוצא באלה.

4. וכדומה וכולי וכיוצא האלה.

להערכתי אתה טועה לחלוטין בעניין האינטרס הממשלתי. אג"ח בתנאים האלה הממשלה יכלה למכור בלי הגבלה להמון גופים בארץ ובחו"ל אם היא היתה רוצה. כאמור, הכל התחיל מתוך אידיאל חברתי-סוציאלי, ולאף אחד לא היה אינטרס ברור ומיידי להפסיק עד שהגיעו מים עד נפש. הונאה? אני לא בטוח; אבל חוכמה יותר מדי גדולה לא היתה שם.
תוחלת חיים וילודה 378008
העובדות שעמדת עליהן -נכונות. כמו שכתבת, קרנות הפנסיה היו רק חלק מהרבה תחומים של התנהלות ממשלתית כמעט מופקרת. ההסתדרות מצידה היתה מופקרת לא פחות- היתה כאן קירבה של מופקרים. במשאים ומתנים היא ויתרה על תשלום של תוספת יוקר מלאה תמורת הבטחה של תמיכה בקרנות הפנסיה (אישור להמשיך ולהשתולל). הנזק העצום שההיסתדרות עשתה, חוץ מפגיעה במבוטחים, היה שבירת אמון הציבור במעלות של הניהול הציבורי והטמעת התפיסה שכל מה שפרטי הוא בהכרח יותר יעיל. לוקח הרבה זמן עד שהשאלה "יעיל למי?" תכנס לתודעה של הציבור הרחב.
כנראה שהציבור צריך להתקל חזק ב"יעילות" של הקרנות הפרטיות כדי להשתחרר מהתפיסה הזאת. כמו שרמזת כבר קודם (נדמה לי),
יש כאן הבדלי גישה בתפיסת תפקידה של המדינה. האם היא מעוניינת לקחת חלק באחריות שלאנשים תובטח פנסיה לעת זיקנה, או שהיא רוצה להפטר מהאחריות הזאת, לקבוע הסדרים שינוהלו ברובם על ידי מנגנון השוק כמו שנכתב כאן:שהנהלות קרנות הפנסיה יצטרכו להתאמץ לשמור על ערך הכסף ואף להעלותו על ידי השקעתו בשוק ההון. הן יתאמצו אם זה יהיה לשם רווח לבעלים.
אם יסתבר שלקרנות הפנסיה יהיו מרווחים ענקיים, סימן שההסדרים שעשתה ממשלת ישראל חתכו יותר מדי את העמיתים.
תוחלת חיים וילודה 378048
דומה שה"יעילות" של הקרנות הפרטיות מתמצית אולי במה שקרוי בלעז accountability. במידה וקרנות פרטיות ינהגו בהפקרות כמו קרנות ההסתדרות, הסיכוי שמנהלי הקרנות ימצאו עצמם תלויים בכיכר העיר קצת גבוה יותר מאשר הסיכוי שמישהו יקרא לתת את הדין על פרשת הקרנות ההסתדרותיות. אפשר להכנס כאן לשיר-ריקוד השגרתי של יחסי הון-שלטון, אבל עדיין נכון לציין ש:
א. לפוליטיקאים יש גבול לא מרווח מדי של המרחק שהם מוכנים ללכת למען חבריהם.
ב. אין שום סיכוי שמישהו מהפוליטיקאים יתנדב לשים עצמו על צלב.
תוחלת חיים וילודה 378114
אני מסכים, פחות או יותר, עם מה שכתבת כאן, ורק שתי הערות לי:

1. כמה כשלונות ממשלתיים/הסתדרותיים/קואפרטיביים צריך כדי לשכנע אותך שמשהו פגום באופן בסיסי ברעיון הניהול הציבורי של מה שאינו הכרחי? כמה "כור", כמה "סולל בונה", כמה "מבטחים", "מקפת", "קרן פועלי בניין"‏1? כמה "משרד הדואר"? "רשות השידור"?

2. לגבי תפקיד המדינה, אתה כותב "האם היא מעוניינת לקחת חלק באחריות שלאנשים תובטח פנסיה לעת זיקנה" ואני מסכים שהשאלה היא באמת שאלת דרגת הפטרנליסטיות של המדינה על אזרחיה, אלא ששוב ברצוני להדגיש מה פשר "המדינה" בהקשר הזה. מאחר וכספי המדינה הם כספי האזרחים, השאלה האמיתית כאן היא אם מוצדק להעביר חלק מהפנסיה של גב' X לפנסיה של אדון Y. גב' X טרחה ועמלה וחסכה, וגב' Y אולי טרחה ואולי לא, אולי עמלה ואולי לא, ומכל מקום היא לא חסכה.
_______________
1- האמת היא שזאת דמגוגיה לשמה, ואני מתפלא על עצמי שאני נסחף לרמה ירודה כזאת. הקרן קרסה מסיבות שבאמת אינן קשורות לניהול גרוע, עם הכחדתו של פועל הבניין היהודי.
תוחלת חיים וילודה 378228
הניהול הגרוע חצה הכל. משרדי ממשלה, ממשלה, גם חברות פרטיות.
ממשלות ישראל -סוף שנות ה-‏70 עד שנות ה-‏90 נכשלו בניהול כלכלת ישראל. האם תאמר (כמו יעקב) שממשלה היא באופן מיבני כושלת? הבנקים (לאחר המפולת וההלאמה) היו פחות יעילים מאשר לאחר ההפרטה? בנק לאומי מנוהל פחות טוב מבנק הפועלים בגלל שאינו פרטי? אינני מתכוון לארגונים כלכליים שמטרתם היא רווח. מטרת קרנות פנסיה לא צריכה להיות רווח.
תוחלת חיים וילודה 378737
מצד שני, גם הפרטה אינה ערובה לניהול מזהיר (מישהו קרא את הכתבה בארץ על יישום 'תכנית וויסקונסין' בישראל?)
תוחלת חיים וילודה 378974
(למי שלא קרא, ורוצה לקרוא http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...)
תוחלת חיים וילודה 379287
זה, כמובן, נכון. סטטיסטית, חושבני שאפשר להראות שהמגזר הפרטי הוא בעל אחוזי הצלחה גבוהים יותר. אותי מילטון פרידמן שכנע בעניין זה.
תוחלת חיים וילודה 379356
והישנם דברים שבהם מילטון קשישא לא שכנע אותך?
תוחלת חיים וילודה 379790
על קצה המזלג: אני לא משוכנע שבמציאות של היום אפשר להניח ליד הנעלמה לפעול בכל מקרה ובכל תנאי. כל איכר יודע שברירה טבעית עובדת הרבה יותר לאט מברירה מלאכותית, ואני מוצא מעט מאד נחת מהידיעה שתוך שבעה דורות הצאצאים של האחים עופר יבזבזו חלק גדול מהעושר שנצבר שם. אני מקבל חלק גדול מהביקורת של מר פרידמן על גופים רגולטיביים (כמו ה FDA) אבל ממשיך לחשוב שהאלטרנטיבה אינה הסרת הפיקוח אלא שכלולו.

הערת אזהרה: לטעמי הנושא הזה באמת מיצה את עצמו באייל.
תוחלת חיים וילודה 379798
א. טוב לדעת.
ב. נכון מאוד.
תוחלת חיים וילודה 379373
מה אתה כולל במגזר הפרטי? מקוסמטיקאית ועד נוחי דנקנר?
אינני אומר שאינך צודק (לא בדקתי סטטיסטית) אני רק שמתי לב שסביבת מגורי הקודמת נסגרו ונפתחו עשרות חנויות. כל חנות שנסגרה כנראה שלא הצליחה. כמובן שבמגזר הציבורי לא נסגרים ונפתחים משרדי ממשלה. האם מלכ"רים פרטיים יותר מוצלחים מציבוריים? האם מלכ"רים פרטיים עומדים טוב יותר במטרותיהם או שהם רק מאוזנים יותר תקציבית (ואפילו מגיעים לעודף)? היכן יותר כסף הולך ללשכר המנהלים? אני מניח שארגונים פרטיים שמטרתם רווח-יותר מוצלחים ממקביליהם הציבוריים. השאלה היא מה לגבי המטרות המישניות של האירגון? אם נקח חברות אנרגיה (כמו חברת חשמל)- פרטיות וציבוריות. היכן מערכת החשמל יותר אמינה? היכן רווח יותר גבוה?
תוחלת חיים וילודה 379412
הדוגמה שלך - של עשרות חנויות בנפתחו ונסגרו - היא היא הבסיס להצלחה של השוק החופשי: חנות שאינה מנוהלת נכון, סיכוייה להצליח נמוכים יותר מאשר חנות שמנוהלת נכון, וכך הברירה הטבעית מכחידה את המנהלים/מודלים עסקיים וכו' הבלתי מוצלחים.
במגזר הממשלתי (אני משתמש בביטוי זה כיון ש"חברה ציבורית" משמעה חברה שמניותיה נסחרות בבורסה ולכן נשלטת ע"י הציבור, ולא חברה הנשלטת ע"י הממשלה), אין הדבר כך.
תוחלת חיים וילודה 379449
אני מניח שאתה יודע יפה שמה שכתבת לגבי השוק החופשי הוא על גבול הסיסמה. הרבה עסקים קטנים יכולים להיות מנוהלים היטב מבחינה פיננסית, אך אינם יכולים להתחרות מול רשתות ותאגידים גדולים. יש תאגידים שבגלל כוחם הפוליטי הם מצליחים להחצין עלויות כך שהשוק הוא שוק אך לא לגמרי חופשי. כלומר הוא חופשי, לכל אחד יש את החופש ליפול, אך אין בו תחרות משוכללת.
תאגידים עם כח הפוליטי 379457
סתם הזכרת לי.

הפובלציסט פרופ' קרוגמן כותב בטורו:
"צריך לגנות את מר ריימונד [מנכל"ה לשעבר של אקסון-מוביל ששכרו היה 686$ מליון ב-‏13 שנים] שלטובת השורה התחתונה במאזן החברה, ואולי להגדלת עושרו האישי, הוא הפך את אקסון-מוביל לאויב כדור הארץ. כדי להבין מדוע חברת אקסון-מוביל היא הנבל האקולוגי הגרוע ביותר בין חברות הנפט, צריך להבין מעט" את הקשר בין מדע, פוליטיקה וניהול חברות ענק בינלאומיות.

חשבתי שלינק למדור התיירות של הני"ט, הממליץ על ירושלים, יהווה אתנחתא מרגיעה. אלא שבמחשבה שניה, ואחרי שהסתכלתי פעם נוספת במצגת, הבנתי שבעצם גם פה יש עירבוב לא בריא של כוח תקשורתי בנושא שאמור להיות כביכול נייטרלי. רוב המצגת מראה תמונות דתיות, ושתי תמונות מראות שוטר ישראלי ואת גדר הבטחון. כל התמונות של ישראלים מראות או דתיים אורתודוכסיים או שוטר. לכן, ישראלים לא צריכים אולי לתמוה שבביקור בחו"ל אנשים לא מבינים מדוע הם אוכלים לחם בפסח, או מראים יחס מבטל/אדיש למנהגים וסממנים דתיים.

תאגידים עם כח הפוליטי 379461
686 מיליון דולר ב-‏13 שנים? אולי אתה מתכוון בכל שנה מאותן 13?
תאגידים עם כח הפוליטי 379466
תודה
תוחלת חיים וילודה 379523
אני לא מתומכיו הנלהבים של השוק החופשי, ויש לי ביקורת גדולה על תוצאותיו (בעיקר כוחם העולה של התאגידים על חשבון מדינות הלאום, "תרבות" הצרכנות ותופעת הגלובליזציה), אבל הצלחת להרגיז אותי בהערה האחרונה והמתנשאת שלך, המעידה על חוסר הבנתך בכללי השוק;
א. אתה ציינת את העובדה שאתה מכיר עסקים רבים שנכשלו בתור "הוכחה" לכך שהשוק החופשי לא עובד, בעוד האמת היא הפוכה - העובדה שעסקים רבים נכשלים היא הכרחית ל"ברירה הטבעית" שעומדת בבסיס שיטת השוק החופשי.
ב. ניהול טוב לא מתמצה בפיננסים. נהפוך הוא. גורמים אחרים כמו תודעת שירות (בעסקים נותני שירות), חדשנות ויצירתיות, ניהול שיווקי נכון וכו', הם קריטיים הרבה יותר.
ג. אין ספק שיתרון הגודל משחק תפקיד, אבל גם התאגידים הנ"ל התחילו דרכם בתור עסקים פרטיים קטנים, אשר שרדו והצליחו לאורך השנים.
ד. דווקא ככל שבשוק יש רגולציה כבדה יותר, היתרון של התאגידים הגדולים עולה, עקב קשרים פוליטיים וכו'. השווה למשל שווקים מבוקרים כמו שוק הרכב או שוק הטלפוניה הסלולרית, הנשלטים בישראל ע"י מספר קטן של תאגידים (יבואני הרכב במקרה הראשון והחברות הסלולריות במקרה השני) לעומת שווקים חופשיים יותר כמו המחשבים או האלקטרוניקה, אשר בהם ישנה רבגוניות גדולה הרבה יותר.
תוחלת חיים וילודה 379525
אל תטיל עלי את האחריות להתרגזויות שלך. אני מסכים עם יסוד הברירה הטבעית של העסקים. אבל בעידן הרשתות והתאגידים הגדולים, יש ענפים שהברירה הטבעית מסננת מתי מעט גאונים שמסוגלים להתמודד מולם. זה איננו רעיון השוק החופשי והתחרות המשוכללת.
תוחלת חיים וילודה 379583
א. הרוגז שלי נובע אך ורק מהנימה המתנשאת שלך בתגובה 379449 ולכן האחריות מוטלת עליך ועוד איך.
ב. כפי שכבר כתבתי, אני לא מהתומכים הפנאטיים של השוק החופשי ובהחלט יש לי ביקורת עליו. אני גם תומך ברגולציה מסויימת בתחומים כאלו ואחרים. עם זאת, המשואה שלך, לפיה העובדה שרוב העסקים הקטנים נכשלים היא הוכחה לכך שהשוק החופשי אינו עובד, היא פשוט מופרכת. זה כמו לומר שהעובדה ש99% ממיני בעלי החיים המוכרים למדע נכחדו, היא הוכחה לכך שהאבולוציה אינה עובדת.
תוחלת חיים וילודה 379638
אנחנו מדברים בקווים מקבילים ואינני בטוח שיש בינינו ויכוח גדול אלא התייחסות שונה למושגים. אתה לא מהתומכים הפנאטיים של השוק החופשי וגם תומך ברגולציה. הרגולציה איננה ההפך משוק חופשי! היא קיימת כדי לקיים שוק חופשי ותחרות אמיתית. שוק ללא רגולציה בתנאי ימינו יהיה חופשי רק לתאגידים טרנס לאומיים רבי עוצמה. לגבי העסקים הקטנים שאינם מחזיקים מעמד, התכונתי רק לאלו שנאלצים להתחרות בתאגידים. כל מה שקשור למסעדות למשל, השוק באמת עובד כפי שאמור לעבוד שוק חופשי;
היות שיש יותר מדי מסעדות, רבות נזרקות מהשוק.
תוחלת חיים וילודה 379643
רגולציה היא מילה כללית מדי, שלא מתארת היטב כמה היא יכולה להיות רעה או טובה לתחרות חופשית. דווקא התאגידים הגדולים הם בד''כ המרוויחים העיקריים מרגולציה, שכן ביכולתם להשפיע עליה דרך קשריהם בשלטון (הרבה יותר מהקטנים). אמריקה התאגידית קמה בעקבות עליה חדה במינון הרגולציה השלטונית במדינה זו.
תוחלת חיים וילודה 379651
התאגידים הגדולים מרוויחים גם מרגולציה אבל בעיקר מהעדרה.
ברוב המדינות הדמוקרטיות יש חוקים נגד קרטלים ונסיונות להגביל מונופולים. ללא החוקים הללו, היו נוצרים מונופולים וקרטלים ללא צל של ספק. ללא הרגולציה, היו שלושת הבנקים ובעליהם שולטים במדינה שלטון כמעט מחלט. ענק כלכלי יכול ללא קושי לזרוק את המתחרים הקטנים מהשוק, אם הוא שולט בבנק-גם לחנוק אותם מבחינה פיננסית.
תוחלת חיים וילודה 379654
היו כאן לא מעט דיונים בנושא זה, וגם הוסבר לא מעט פעמים שמונופול שאינו מתוקף חוק או רגולציה אינו דבר רע לכשל עצמו, מאחר והוא ממשיך להיות כזה כל עוד הוא טוב יותר מהמתחרים ועדיין רווחי.
לגבי כל היתר - על כל רגולציה שמיטיבה עם העסקים הקטנים יש פי כמה שמיטיבות עם הגדולים על חשבון הקטנים, והרשויות למניעת מונופולים מזיקות באותה מידה שהם מועילות לגמישות השוק ויעילותו.
תוחלת חיים וילודה 379657
דבריך על מונופול שאינו מתוקף חוק או רגולציה סותרים את עצמם. מונופול אינו טוב יותר מהמתחרים- מונופול הוא במקום מתחרים אחרת איננו מונופול. לכתוב שזה הוסבר לא מעט פעמים אינו נותן תוקף לשום דבר. זהו הסבר המניח שהתערבות ממשלתית היא דבר רע מיסודו. קראתי כאן דיונים בנושא שנגמרו בחילוקי דעות. לא הלכו המתדיינים לאיזו סמכות איילית והיא הסבירה את מה שאתה כותב. יש באמירה שלך אמונה שאם המונופול ינצל את עובדת היותו מונופול לקביעת מחירים גבוהים- ימצא מתחרה שיכנס ויפיל אותו. נדמה לי שיש תמימות לא מעטה בקביעה הזאת למרות שזה יכול להתרחש. התמימות נובעת מהנחה שבתחרות עיסקית, הפירמה עוסקת רק במכירות ובפירסומת. מסתבר שפירמות עוסקות גם בלחצים ברוטליים וכיפוף ידיים-ראה התנהגות עלית ומונופולים אחרים בעולם. החוקים והרגולציות נגד מונופולים לא הומצאו לפני היות המונופולים אלא בגלל היות מונופולים ונזקם. הסתבר
שבמציאות השוק כשל ולא עשה את מה שהסבירו כמה חכמי כלכלה של אייל.
תוחלת חיים וילודה 379670
אין סתירה בדברי - מונופול שאינו מתוקף חוק או רגולציה הוא תופעה שיכולה להתרחש, ואינה מזיקה מאחר והוא נשאר בעמדתו כמונופול לא בשל היותו מוגן ע"י חוק אלא פשוט כי הוא טוב יותר מהאחרים. פעמים רבות בהיסטוריה ניתן היה לראות שכשמונופול כזה מפסיק להיות יעיל, הוא נחלש ומאבד מהר פלחי שוק למתחרים, שלא מאחרים לקום. קשה מאוד למונופול לשמר על עמדתו ע"י הרס מתחרים, כי זה אומר למכור בתקופה ממושכת ללא רווחים או אפילו בהפסד, וזה ממש לא כדאי.

תראה לי מקום שהומצאה רגולציה אנטי מונופוליסטית בשל כשל שוק (וכשל שוק אינו עצם היווצרות המונופול הטבעי, אלא המשך הישרדותו גם כשאינו היעיל ביותר).

ההימור שלי הוא שרוב עד כל המונופולים שאתה מכיר הינם תוצאה ישירה או עקיפה של המעורבות הממשלתית "הברוכה". היווצרות מונופול "טבעי" היא משהו נדיר מאוד - במקומות בהם אין מעורבות ממשלתית (או שזו נמוכה), לא יהיה מונופול כמעט אף פעם, ואתה מוזמן למצוא מקרים כאלה כיום.

דרך אגב, דוגמת החשיבה לפיה המדינה ומוסדותיה הם מין "אבא נייטרלי טוב ומיטיב", שבמקרה הגרוע אינם עדיפים על גוף פרטי, היא אשליה מסוכנת. גופים אלה בד"כ, ובפרט בארצנו, נגועים *אינהרנטית* במינויים פוליטיים, אינטרסנטיים ואישיים, שבין שיקוליהם בקבלת הכרעות ובין "טובת הציבור" אין דבר וחצי דבר. כתוצאה, מידת האמון שלי בגופים כמו הועדה להגבלים עסקיים בד"כ היא נמוכה מאוד (למרות שבהרכבה הנוכחי אני יותר סומך עליה כי המינויים האחרונים היו של שר האוצר נתניהו. אני רק משאיר לך לנחש מה יהיו החלטות הועדה כשהמינויים יהיו ע"י פרץ או דומה לו).
לפיכך רצוי לצמצם את כמות הגופים האלה והשפעתם ההרסנית על המשק. פועל יוצא נוסף של מהלך כזה הוא כמובן הפחתה דרסטית במיסים, ועליית הרווחה הכללית.
תוחלת חיים וילודה 379683
תסלח לי על הבאת הדוגמה הברורה: מיקרוסופט. הוכח בבית משפט שהיא נצלה את מעמדה כמונופול בתחומים מסויימים לשם הרחבת נתח השוק שלה בתחומים אחרים בדרכים לא הוגנות ולא ממש חוקיות.

כל התנהלותה סביב התקינה של OpenDocuemnt היא במקרה הטוב "חוקי אבל מסריח".
תוחלת חיים וילודה 379768
מיקרוסופט היא הדוגמה שמופיעה בכל ויכוח על מונופול טבעי/ממשלתי, ולכן אין כאן הפתעה גדולה.

מה שיש לי לתת לדוגמה שלך, מבלי להתעמק בניואנסים של התהליך הוא שזה לא ממש פסול לנצל מעמד כדי להרחיב את נתח השוק לתחומים אחרים (אלא אם כן זה לא חוקי, ואז נשאלת השאלה מדוע אין זה חוקי מלכתחילה). אם מיקרוסופט מאלצת לקוחות לקנות חבילות שאין הם מעוניינים בהן, אז סביר שבשוק חופשי יקומו מתחרים שיענו על חוסר שביעות הרצון הזה. אם המתחרים עדיין לא מצליחים לגבור על הענק, זה סימן שלמרות שיש חוסר שביעות רצון מסויימת אצל חלק מהלקוחות, הענק מספיק אטרקטיבי כחבילה.
תוחלת חיים וילודה 379773
הרחבת נתח השוק של מיקרוסופט באה על חשבון הצרכנים ועל חשבון התחרותיות בשוק. אתה מוזמן לבדוק איך היא סילקה את מתחרותיה מתחום התוכנות המשרדיות ע"י הוצאת מערכת הפעלה חדשה.

HP מוכרת מחסניות דיו במחיר מופקע ומשתמשת בתירוצים (?) מחוק זכויות היוצרים המוזר של ארה"ב (זכות הקניין המוקצנת?) לטעון שאסור לאחרים לספק מחסניות חליפיות. שוב: לקוחות שבויים.
תוחלת חיים וילודה 379791
אני "מוזמן לבדוק", אבל מאחר והטענה היא שלך, אתה מוזמן להראות מה נראה לך לא תקין. מבחינתי מבחן התוצאה הוא המעניין: אם הלקוחות עדיין בוחרים בהמוניהם במיקרוסופט, ואין שום חוק או תקנה שמחייבים אותם לכך, אז זה אומר שהחבילה הכללית שהחברה מציעה אטרקטיבית למדי מול המתחרים, גם אם יש בה חלקים שפחות נוחים לשימוש מול מתחרים כאלה ואחרים.

HP מוכרת מחסניות דיו במחיר גבוה כי זה המודל העסקי שלה: תן ללקוח את המדפסת בחינם, ותרוויח על המחסניות. בוודאי שהיא נפגעת מאוד מהתחליפים, ולכן מנסה בכל דרך אפשרית (ולגיטימית) להילחם בהם.
דרך אגב: חוק יוצרים הוא גם רגולציה ממשלתית...
עוד דרך אגב: שוק התחליפים בארה"ב הוא די נפוץ גם כיום, והמלחמה של HP בהם היא פחות דרך המחוקק ויותר דרך פיתוח ממשק ייחודי וקשה להעתקה בין המדפסת למחסנית.
תוחלת חיים וילודה 379922
קודם כל, אתה מניח את המבוקש.

מעבר לכך, אתה מניח שכל משתמש פועל בחלל ריק - שאני יכול כרגע להחליט שאני עובר מוינדוז ללינוקס, וההנאה שלי מהמלך תלויה רק באיכות שני המוצרים שאני מחליף.
בפועל, זה ממש לא המצב. אם אני עובר מהמערכת המונופוליסטית למערכת אחרת, אני אצטרך לוותר על מגוון שלם של תוכנות, שמותאמות רק לווינדוז. במקביל, אני אצטרך לוותר על תמיכה לרוב התקני החומרה הלא-סטנדרטים‏1 שיש לי. בקיצור, רק אם מערכת ההפעלה טובה בהרבה, או שיש סיבה אחרת לבחור בה, אני אעבור.

והתוצאה מוכרת לכולנו - מכיוון שיש מערכת הפעלה מונופוליסטית, מכניסים לנו בתוכה הרבה תוכנות שגם הן, באופן אוטומטי, הופכות למונופוליסטיות. הדוגמא הטובה ביותר היא אינטרנט אקספלורר, שמתחריו הטובים בהרבה רואים כיבוש 10% מהשוק הישג.

---
1 למסך יש דרייברים ללינוקס. למקלדת קומפי לא.
תוחלת חיים וילודה 379926
מה מונע ממך לעבור מאקפלורר לתוכנה אחרת? אתה ממילא לא משלם עליו בנפרד, ואם יש תוכנה מתחרה שיכולה לעבוד יותר טוב עם חלונות, ועלותה זולה ומשתלמת, כנראה שתקנה אותה. נכון שיש ערך ל NET EFFECT, אבל כמו בסלולרי (שיכול להתאים ל GSM, CDMA ובצד גם לשן הכחולה), אין מניעה לחברות שרוצות לתת שירות טוב במגוון פלטפורמות, לייצר מוצר שמתאים גם לחלונות וגם ללינוקס, להיות יותר טוב מהתוכנה המתחרה של MS, ולהימחר במחיר אטרקטיבי ללקוח. אם אין תוכנה כזו, או שתפוצתה נמוכה, סימן שהיא לא עונה על התנאים.

אני מכיר (ובטוח שאתה מכיר) מספיק תוכנות שאינן של חברת מייקרוסופט, חיות יפה בחלונות, וגם בסביבות אחרות. אז הדפדפן אינו כזה, כי רוב האנשים לא מוצאים שהיתרונות של המתחרים שווים את הטרחה או הכסף. ביג דיל.

אגב קומפי ולינוקס - אם לך יש בעיה אישית בנושא, סימן שאין הרבה משתמשי לינוקס שגם צורכים קומפי, אבל שווה לפנות למשווקת קומפי בבקשה לפיתרון, ואולי תופתע.
תוחלת חיים וילודה 379952
למחייתי, אני מחפש מדי פעם כתבות עיתונות.
החיפוש של ynet לא עובד בשואש (או למעשה, עובד רק באקספלורר)
אקספלורר עובד רק על וינדוז
אני חייב לעבוד רק בווינדוז.

(כל מי שגולש בעברית יודע שזה לא בעיה יחודית לי)

כלומר - בגלל המונופול בשוק מערכות ההפעלה, מייקרוסופט הגיעה ל(כמעט) מונופול בשוק הדפדפנים.
המונופול בשוק הדפדפנים, משמר את המונופול בשוק מערכות ההפעלה.

ולא נכנסנו בכלל לעניין אופן אופיס, שרק בזכות משרד האוצר עובד בעברית ומאפשר לעבוד על לינוקס לצרכים משרדיים.
תוחלת חיים וילודה 379965
אין לי שואש, לכן אנ'לא יודע מאיפה המגבלה. אבל במקום להפוך את זה לדיון טכני, אחזור (שוב) על העיקר: כנראה ששואש אינה אלטרנטיבה מספיק טובה לאקספלורר, ולכן לא יקנו אותה. כלומר, מה שהופך את האקספלורר למוצלחת יותר ממתחרותיה היא ההתאמה לפלטפורמה שמיוצרת באותה חברה. אין מניעה ששואש תנסה להיות גם כזו, וכל עוד היא אינה, אני לא בטוח שהאשמה היא במיקרוסופט.

לגבי אופיס - אם לא היה אופיס בעברית, ומספיק צרכנים היו צריכים את זה, היו קמות חברות שהיו מוציאות תחליפים. אולי פחות טובים כחבילה, אבל מספיק נוחים למשתמש. אני גם די בטוח שהתרגום לעברית לא נעשה בשל משרד האוצר בלבד, אלא בשל ראיית הצורך הכללי ופוטנציאל הרווחים בשוק הישראלי. תוכנת האופיס תורגמה לשפות רבות במדינות רבות. לא בכולן בשל רכש ע"י משרד האוצר המקומי.
תוחלת חיים וילודה 380003
הבעיה היא לא שואש, אלא העובדה שלא מתאימים את האתרים לשואש. ואת זה לא עושים בגלל שאין מספיק משתמשי שואש כדי לטרוח (פניתי לואינט, וזו התגובה של צוות התמיכה שלהם). המעגליות כאן ברורה.

אבל זו לא הנקודה שלי. העניין הוא שגם אם נניח שאין אלטרנטיבה לאקספלורר, התוצאה היא שאין תחרות בשוק *מערכות ההפעלה*. אני מייצר מערכות הפעלה, לא דפדפנים. לא מעניין אותי מה קורה בשוק הדפדפנים. אלא שאנשים, בגלל המצב בשוק ההוא, לא יכולים לעבור ממייקרוסופט אלי - גם אם מערכת ההפעלה שלי טובה בהרבה.

כנ"ל עם אופיס. אף אחד לא צריך אופן אופיס בעברית (נניח) כי מייקרוסופט אופיס טובה מספיק. אלא שזה שאין אופן אופיס בעברית שומר על המונופול בתחום מערכות ההפעלה.
תוחלת חיים וילודה 380008
אני עדיין לא מצליח להבין איפה הבעיה מבחינתך, מעבר לתאור מצב נתון של השוק, שאינו בהכרח רע, ואיפה נדמה לך שהתערבות ממשלתית יכולה לסייע.
תוחלת חיים וילודה 380120
מיקרוסופט ניצלה בדרכים לא חוקיות את שליטתה במערכת ההפעלה הבסיסית (MS-DOS) כדי לסלק מתחרים ל־MS-Windows . הלקוחות בחרו? הלקוחות הוטעו.

מיקרוסופט ניצלה את חשיפת מערכת ההפעלה החדשה שלה (MS-Windows 95) כדי להתלט על תחום התוכנות המשרדיות: חבילת התוכנות המשרדיות שלה יכלה להשתמש בידע פנימי של החברה על מערכת ההפעלה וכך להיות זמינה ישר כשמערכת ההפעלה יוצאת ולעבוד יותר ביעילות.

בארץ לא הצליחה לקום שום תחרות סבירה למיקרוסופט בתחום התוכנות המשרדיות, והיא ניצלה את העובדה הזו כדי לחזק את שליטתה בתחום מערכות ההפעלה: ישנה אמנם גרסה של MS-Office למקינטוש, אך אין לה תמיכה עברית. מיקרוסופט דחתה גם את הצעת חברת "ידע" (המשווקת של Apple בארץ) לממן את הפיתוח של תמיכה כזו.

זה היה הרקע להתערבותו של משרד האוצר בתחום. היתה תוכנה מתחרה, אולם ללא תמיכה עברית. המפתחת העיקרית (Sun) לא הראתה עניין בהשקעה בתמיכה עברית באותו השלב. בשביל רוב הספקים הגדולים זו היתה השקעה לא מספיק כדאית, מכיוון שלפיתוח הזה היה לוקח זמן להבשיל.

התוצאה: עדיין לא שבירה של המונופול של מיקרוסופט בתחום, אולם לפחות הכנסת גורם נוסף שאותו מיקרוסופט לא יכולה לקנות.

ה־DCMA (חוק זכויות היוצרים הדרקוני העדכני בארה"ב. דומים לו בשלבי חקיקה שונים בעוד כמה מקומות) יוצא מתוך התפיסה של זכויות יוצרים כקניין (חלק ממה שאוהבים לכנות "קניין רוחני") וככזה: קדוש.

אני מבין את מנגנון זכויות היוצרים כמנגנון רגולטורי פשוט שנועד לתת תמריץ למי שמפרסם יצירות (מנגנון דומה למנגנון הפטנטים). אבל אולי זה רק אני.
תוחלת חיים וילודה 380124
מהן בעצם הדרכים הלא חוקיות שמיקרוסופט ניצלה כדי לסלק מתחרים? (אני זוכר משהו על איום על ספקים שלא תספק להם את מערכת ההפעלה. האם זה לא חוקי?)

השאלה שלי היא האם יש כאן את המקבילה ל"תכנון מס" או ל"העלמת מס" מבחינה חוקית. לענייננו תכנון מס: חוקי, אולי "מסריח" לפעמים, אבל כשר ובמסגרת החוק. העלמת מס: לא חוקי.
תוחלת חיים וילודה 380134
הבעיה העיקרית של מיקרוסופט היא שזהו תאגיד צעיר ממגזר צעיר, שאיננו משולב במערכת הפוליטית כמו תאגידים רבי עוצמה ממגזרי הנפט, נשק, רכב ותעופה. לא קראתי באף מקום שממשלת ארה"ב קופפה מדינה כדי שתכניס את המערכת של אורקל ולא של סאפ, כמו שעשתה לישראל בעניין רכישת מטוסי בואינג 777 במקום אירבאס.
תטל''א 380135
(תשובה טובה לשאלה אחרת)
תוחלת חיים וילודה 380269
טעות שלי: המקרה שהוכח מעבר לכל ספק סביר בבית משפט היה דווקא שימוש בגרסאות מוקדמות של MS-Windows כדי לשמור על נתח השוק של MS-DOS.‏

(חברת DR-DOS נרכשה ע"י נובל. לאחר מכן רי נורדה פרש מנובל והקים את קלדרה. הוא העדיף לתבוע את מיקרוסופט מטעם קלדרה כדי שלא יהיה סכסוך משפטי בין מיקרוסופט לבין נובל)

מיקרוסופט הוכרזה ע"י בתי משפט בארה"ב ובאירופה כמונופול אבל בינתיים אין ממש זכר לשיניים של ההכרזות הללו.
תוחלת חיים וילודה 379731
אתה רואה רק את מדינת ישראל ורק את תקופת נתניהו ואילך.
יש לי הרושם שההיסטוריה על פי מה שעולה מדבריך, יכולה להתנסח בדרך הבאה: בראשית היו המונופולים והרגולציה; אחר כך בא הניאו ליבראליזם ונתניהו כדי להציל מהם את העולם.
העוצמה של הטרסטים בארה"ב שבגללה חוקקו את החוקים נגדם, לא נבנתה על רגולציה ממשלתית. קודם היה שוק ללא התערבות ורק אחר כך החלה הרגולציה.
תוחלת חיים וילודה 379769
ההיסטוריה קצת שונה, ואינה מוגבלת לישראל בלבד. העוצמה של החברות הגדולות נבנה לעיתים ע"י הממשלה ולעיתים באופן פרטי, כאשר לא היתה בעיה עם המונופולים הטבעיים (הזמניים באופיים) כפי שציינתי. הרגולציה שהגיעה לא מנעה את היווצרות תאגידי הענק אלא רק האיצה את התהליך בגיבוי ממשלתי.

אני חושב שמה שמטעה אנשים הוא השימוש במילה מונופול, ולכן אני מנסה להפריד למונופול טבעי, שהוא לעיתים תוצאה זמנית וסבירה של חברה מנצחת בשל היותה הטובה והשאפתנית יותר מכולן, ויחזיק מעמד *רק* כל עוד החברה טובה יותר ממתחרותיה בעיני הלקוחות, לעומת מונופול רגולטורי, שמתקיים לנצח נצחים מתוקף חוק, חוזה או תקנה ממשלתית ואין בלתו, כמו חברת רכבות, חשמל וכיו"ב, שמתחרים לעולם אינם יכולים לקום נגדו.
כלומר, מונופול לכשלעצמו אינו דבר רע שצריך להילחם נגדו, וצריך לפעמים לשאול את עצמנו מדוע בכל זאת הגיעו תקנות האנטי טראסט, את מי באמת הן שירתו ומה קרה בעקבותיהן. כפי שציינתי, תקנות אלו לא רק שלא פירקו מונופולים, אלא הם הפכו את אמריקה (ומדינות אחרות שחוקקו אותן) לתאגידיות יותר, מונופוליסטיות יותר מתוקף החוק, פחות גמישות מבחינת השוק, וכמובן - נתנו כוח עצום לשליטה במשק בידי הממשלה. עוד צעד בדרך לסוציאליזם "הנאור".
תוחלת חיים וילודה 379662
עד כמה שאני זוכר, הכתבה לא הציגה דווקא בעיית יעילות אצל זכייני ויסקונסין, אלא בעיות התעמרות במובטלים; לא הייתי קורא לזה כשל ניהולי. בדיונים כללים בעד ונגד הפרטות אני חושב שתוכנית ויסקונסין פסולה מראש כדוגמה, כי כל המודל העסקי שלה מוגדר מלכתחילה כנגזר ממדיניות רווחה ממשלתית; והלקוח של הזכיינים הוא הממשלה (ולא המובטלים, כמובן).
תוחלת חיים וילודה 379663
(ובאותה סירה, כמובן, הפרטת בתי הכלא.)
תוחלת חיים וילודה 379679
ואולי שתי הנקודות קשורות זו בזו. במערכת בה הנזקקים הם לקוחות ולא אזרחים, ההתעמרות היא כמעט בלתי נמנעת. במערכת בה שרותי רווחה מושתתים על מודל עיסקי, "הלקוח" עלול להפוך ממושא המערכת לכלי בדרך לשורה התחתונה. לא?
תוחלת חיים וילודה 379680
בדיוק. זאת גם הבעיה, כמובן, עם הפרטת בתי הסוהר.
תוחלת חיים וילודה 379693
ומצד שני, בלשכות התעסוקה הממשלתיות יושבת חבורה של בטלנים, שלא מצאה עבודה לאף אחד (מאז עבודות הייעור של סאלח שבתי). באים לשם מובטלים (מאונס, ומרצון) רק כדי לקבל קצבה. ובה בעת חברות השמה פרטיות עולות ופורחות.
תוחלת חיים וילודה 379770
אני סבור שהפכת את היוצרות. הלקוח הוא מישהו אליו מתנהגים בכבוד, מאחר והוא מספק את הפרנסה (ללא לקוחות - אין הכנסות). דווקא במערכת ממשלתית, בה למשל לשכת הרווחה ועובדיה ישרדו ויהנו מקביעות ללא קשר לביצועיהם בפועל, יסבול האזרח הקטן והנזקק מאטימות לב וקפריזות של צבאות שותי התה המוכרים.
תוחלת חיים וילודה 379781
או שכן או שלא. לפעמים לקוחות הם מטרה לניצול, לפעמים לקוחות מהווים מטרד לעובדים. השאלה היותר משמעותית היא אם יש מקום לטרמינולוגיה כזו, ויותר מזה לתפיסה מהותית של מערכת יחסים כזו, במרחב האזרחי.
תוחלת חיים וילודה 379793
אתה מתחמק. אם מישהו מוגדר כלקוח, אין סיכוי שבעולם שתתעלם ממנו, מאחר והוא נשמת אפו של העסק.
אם מוגדר גוף פרטי, עמותת "ישראל הצדיק" למשל, עם דו"ח הוצאות והכנסות שקוף לכל דורש ותורם, שכל תכלית קיומה הוא מתן רווחה לנזקקים ע"י תוכניות מוגדרות מראש לאוכלוסיה מוגדרת היטב, אני מניח שנראה שיפור משמעותי בשני תחומים:
1. לעמותה זו יהיה יותר כסף מללשכת רווחה (מאחר והיא תהיה משוחררת מהסרבול של המנגנון הממשלתי, ולתורמים יהיה יותר כסף לתת לה, כי הם צריכים לשלם פחות מיסים בשל קיטון המנגנון הממשלתי, וכי הם רואים *בדיוק* לאן הולך הכסף).
2. העמותה באמת תתייחס לאוכלוסיה עליה היא מופקדת ברצינות, כי פגיעה בתוכנית משמעותה פגיעה בתזרים התרומות לעמותה.
תוחלת חיים וילודה 379805
למעשה, בתכנית ויסקונסין כפי שהיא מוצגת בארץ יש הטעיה מסוימת. האנשים המופנים לעבודה (או לא) מכונים לקוחות, אבל אין דבר וחצי דבר בין מעמדם לבין מעמדם של לקוחות אמיתיים. הלקוח הוא מי שמשלם - וכאן זו המדינה, והיא מקבלת את מה שהיא רוצה: צמצום בתשלומי הבטחת הכנסה. באותה מידה, אם יופרטו בתי הסוהר האסירים לא יהיו "לקוחות", הם יהיו אסירים. הלקוחות יהיו מי שהוציאו את המכרז, כלומר המשרד לבט"פ ושב"ס. המובטלים או האסירים, מבחינת החברה, הם בסך הכל חומר גלם, שיש להפיק ממנו את המקסימום - והיחס אליהם בהתאם.

הטענה ש-"אם מישהו מוגדר כלקוח, אין סיכוי שבעולם שתתעלם ממנו, מאחר והוא נשמת אפו של העסק" היא קצת (הרבה) אופטימית, ואתה מוזמן להילוות אלי לביקור הקרוב שלי בסניף בנק הפועלים או לנסיון הבא שלי לקבל שירות למוצר של HP.
תוחלת חיים וילודה 379823
בתוכנית ויסקונסין הלקוח הוא המדינה, בהחלט, אבל זו אמורה לשלם בהתאם לטיפול בפונים (שהם מטרת התוכנית). אם זה לא כך - זו אשמת המדינה בלבד בניסוח החוזה מול המוציאים לפועל של התוכנית.
בישראל הבנקאות היא עדיין לא ממש שוק חופשי, והיה על זה לא מזמן דיון קצר במקום אחר. לגבי HP - אישית איני מכיר בעיה בשירות לקוחות שלהם, לו נזקקתי בעבר.
תוחלת חיים וילודה 379820
1. להיפך, יש הרבה דוגמאות להתעלמות מלקוחות, החל מלא לענות לטלפון כשזה לא נוח, הצמדות עקשנית לפרוצדורה, השרברב שמבטיח לעשרה אנשים באותו יום, נסיונות לדחוף ללקוח בכוח מוצרים ושרותים שהוא לא רוצה לקנות והרשימה גדולה.

2. העברת את הנושא מהמדינה=חברה לעמותות וולונטריות.

שורש העניין - שרירותיות, אקראיות ואולי שלילת המעמד האזרחי שאומר בין השאר שיתוף שווה ערך. מצבך הכלכלי לא אמור להביא לכך שגם תחוש מושפל עקב העובדה שאתה נזקק בדחילו לבקש שרותים או שהם מסופקים לך בסיטואציה שבה יש לנותן כוח ואתה בעמדת חולשה.
תוחלת חיים וילודה 379824
העניין הוא שכל הדוגמאות שאתה נותן הם דוגמאות קלסיות של השירות הציבורי דווקא. כשמדובר בחברות פרטיות אתה תיתקל הרבה פחות במקרים כאלה, מאחר ואותו שרברב יודע שאם הוא יאחר לעשרה אנשים, אולי חמישה יוותרו על שירותיו בהמשך.

במצב שהמדינה נותנת, הנותן הוא לצורך העניין בעל כוח בלתי מוגבל, שכוחו נובע מותק והיותו "איש מנגנון", וההשפלה והטרטור שעוברים הפונים היא לא תאומן. בעמותות, לעומת זאת, שעצם הישרדותן תלוי במילוי התפקיד למענו נוצרו, רואים את ההבדל ביחס ובתפוקות מול התשומות (זה לא דיון ברמה העקרונית - יש לא מעט מקומות בהם גם היום עובדות עמותות לצד השירות הציבורי, ואין ספק מי יותר יעיל, ולאן הפונים *מעדיפים* להגיע).
תוחלת חיים וילודה 379825
נראה לי שלא נזקקת להרבה שרברבים בחייך. גם לא לבנקים פרטיים.
תוחלת חיים וילודה 379833
בחיי הלא קצרים נזקקתי לנותני שירותים רבים, וגם רבים מהם הוחלפו (כולל בנקים פרטיים, אם כבר הזכרת נושא זה), ובכל מקרה, מלקיחת משכנתא, דרך מציאת חברת השקעות ועד חברת שירות למכונות כביסה שמחתי ללמוד כל פעם מחדש שאין כמו הכוח של הלקוח בשוק תחרותי.
תוחלת חיים וילודה 379886
מעניין ביותר. החוויה שלי שונה.
  תוחלת חיים וילודה • רון בן-יעקב
  תוחלת חיים וילודה • האייל האלמוני
  חסד מופלא • רון בן-יעקב
  תוחלת חיים וילודה • האייל האלמוני
  תוחלת חיים וילודה • איציק ש.
  תוחלת חיים וילודה • TELLER
  תוחלת חיים וילודה • דרומי
  תוחלת חיים וילודה • TELLER
  תוחלת חיים וילודה • תשע נשמות
  תוחלת חיים וילודה • TELLER
  תוחלת חיים וילודה • תשע נשמות
  תוחלת חיים וילודה • TELLER
  תוחלת חיים וילודה • תשע נשמות
  תוחלת חיים וילודה • איציק ש.
  תוחלת חיים וילודה • האייל האלמוני
  תוחלת חיים וילודה • איציק ש.
  תוחלת חיים וילודה • TELLER
  תוחלת חיים וילודה • איציק ש.
  תוחלת חיים וילודה • TELLER
  תוחלת חיים וילודה • איציק ש.
  תוחלת חיים וילודה • TELLER
  השרברב כמשל • האייל האלמוני
  השרברב כמשל • האייל האלמוני
  תוחלת חיים וילודה • צפריר כהן
  תוחלת חיים וילודה • האייל האלמוני
  תוחלת חיים וילודה • שוקי שמאל
  תוחלת חיים וילודה • שוטה הכפר הגלובלי
  תוחלת חיים וילודה • שוקי שמאל
  תוחלת חיים וילודה • איציק ש.
  תוחלת חיים וילודה • שוטה הכפר הגלובלי
  תוחלת חיים וילודה • שוקי שמאל
  תוחלת חיים וילודה • איציק ש.
  תוחלת חיים וילודה • שוקי שמאל
  תוחלת חיים וילודה • שוטה הכפר הגלובלי
  תוחלת חיים וילודה • תשע נשמות
  תוחלת חיים וילודה • האייל האלמוני
  תוחלת חיים וילודה • ירדן ניר-בוכבינדר
  תוחלת חיים וילודה • אשר
  תוחלת חיים וילודה • שוקי שמאל
  תוחלת חיים וילודה • איציק ש.
  תוחלת חיים וילודה • האייל האלמוני
  תוחלת חיים וילודה • איציק ש.
  תוחלת חיים וילודה • שוקי שמאל
  תוחלת חיים וילודה • שוטה הכפר הגלובלי
  תוחלת חיים וילודה • שוקי שמאל
  תוחלת חיים וילודה • שוטה הכפר הגלובלי
  תוחלת חיים וילודה • שוקי שמאל
  תוחלת חיים וילודה • שוטה הכפר הגלובלי
  תוחלת חיים וילודה • לא מבינה בספורט
  תוחלת חיים וילודה • שוטה הכפר הגלובלי
  תוחלת חיים וילודה • לא מבינה בספורט
  שאלה • האייל האלמוני
  שאלה • איציק ש.
  שאלה • שוטה הכפר הגלובלי
  שאלה • האייל האלמוני
  שאלה • איציק ש.
  שאלה • שוטה הכפר הגלובלי
  שאלה • איציק ש.
  שאלה • שוטה הכפר הגלובלי
  שאלה • האייל האלמוני
  שאלה • איציק ש.
  שאלה • שוטה הכפר הגלובלי
  שאלה • האייל האלמוני
  שאלה • שוטה הכפר הגלובלי
  שאלה • שוקי שמאל
  שאלה • איציק ש.
  שאלה • שוקי שמאל
  שאלה • איציק ש.
  שאלה • שוקי שמאל
  שאלה • איציק ש.
  שאלה • האייל האלמוני
  שאלה • איציק ש.
  שאלה • שוקי שמאל
  שאלה • איציק ש.
  אחרוני הסוציאליזם מחפשים בית • שוקי שמאל
  אחרוני הסוציאליזם מחפשים בית • איציק ש.
  שאלה • האייל האלמוני
  שאלה • שוקי שמאל
  שאלה • האייל האלמוני
  שאלה • שוקי שמאל
  שאלה • שוטה הכפר הגלובלי
  שאלה • שוטה הכפר הגלובלי
  תוחלת חיים וילודה • מלח הארץ
  Unotasking • אפופידס
  Unotasking • שוטה הכפר הגלובלי
  Unotasking • אפופידס
  Unotasking • האייל האלמוני
  Unotasking • האייל האלמוני
  עלה ירוק • אפופידס
  עלה ירוק • יוסי השחור
  Unotasking • אפופידס
  Unotasking • איציק ש.
  Unotasking • שוטה הכפר הגלובלי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים