זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 604719
אנשים בגילאים עד 18 (ויש אומרים עד גיל 21) לא מכירים את בעיות החיים ברמה מספקת כדי שיכריעו בעצמם.
הם גם נתונים להשפעה דמגוגית ולפרצי רגשות. עדיף היה שזכות הבחירה במשאל תהיה מגיל 18 לכל המוקדם.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 604720
צריך לשים את הגבול איפשהוא, אבל למה ב-‏18? או 21? ולא ב24 או 30? ומה לגביי מבוגרים, שחלקם סובלים ממחלות שונות שמשפיעות על שכלם, ואחרים סתם איבדו קשר עם העולם המודרני? להם כן צריך לתת להצביע?

הגיל הוא שרירותי לחלוטין, יכול להיות אדם בן 16 שקרא את כל הטענות בעד ונגד הפיצול ושקל אותן למיטב הבנתו, ויכול להיות בן 40 שמצביע אחרי שגיבש את דעתו בגלל פרסומת מפחידה (או הבטחות שווא) בטלוויזיה.

אם המדינה סומכת על אדם מספיק, בשביל להפקיד בידו מכונית או רובה, כלים קטלניים בפוטנציה, ולקבל את ההחלטות כיצד להשתמש בהם, היא צריכה לסמוך עליו בבואו לשים פתק בקלפי.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 604755
אני חושב מסכים עם העיקר, טיעון השרירותיות שבגבול, אבל לא עם הטיעון הפופולרי שאומר שאם רובה והגה אז גם זכות הצבעה. זה נראה לי שרירותי לא פחות. מצד אחד, כדבריך, הגה ורובה הם סכנת מוות מיידית. מצד שני, השיקולים שאמורים להפעיל בירי ובנהיגה הם נקודתיים וצרים בהרבה מהשיקולים שראוי להפעיל בהצבעה. (במקרה הרובה, בצבאות ימינו ובצה''ל בפרט מגיעים בשנים האחרונות לא מעט למצבים ששיקול הדעת כן נהיה מורכב מאוד וטעון ערכית, אבל אז משתדלים שיהיו מפקדים ונהלים אחראיים יותר). אני לא טוען שהצבעה צריכה להיות בגיל יותר או פחות מבוגר, רק שגם ההצעה שלך שרירותית. באותה מידה אפשר לטעון שצריך להשוות את גיל המינימום לנהיגה לזה של החזקת נשק.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 604761
הטענה שבשל מורכבות השיקולים צריך לאחר את גיל ההצבעה היא מקוממת. נכון שלרוחב האוכלוסיה יש עליה מסויימת ביכולת לבצע שיקולים מורכבים עם הגיל‏1, אבל להוציא את קריטריון הגיל, אין שום נסיון לעודד הפעלה של שיקול מורכב, ובטח שלא לחסום את אלו שלא מבצעים אותו מלהצביע. מצד אחד נמנעת מנערים היכולת להשפיע על עתידם, למרות שחלק מהם הם בעלי הבנה ושיקול עמוקים משל רוב האוכלוסיה, מצד שני אנחנו מאפשרים לאנשים שכשלו בהפעלת כל שיקול דעת (הכנס את שם הפושע המתועב עליך), אנשים דמנטיים, כאלו שהמדינה בחרה לנכון למנות להם אופוטרופוס, בעלי פיגור גבולי וכו' את זכות ההצבעה. השידול להצביע מתבצע בעיקר באמצעות סיסמאות נבובות, דיון עומק בסוגיות לא קיים במצע של המפלגות, שלכל היותר מביע דעה נחרצת, וגם זה באופן בלתי מחייב לחלוטין.

לו רצתה המדינה לאפשר לאזרחים לבצע שיקול מעמיק יותר, או לפחות לשקלל את יכולתם בזכות ההצבעה, הכלים עומדים לרשותה. אני לא אומר שצריך לאפשר לתיכוניסטים להצביע אם הם עברו את בחינת הבגרות באזרחות (בעיקר כי זו תעודת עניות למדינה), אבל אזרח שמצביע היום לא נדרש לדעת אפילו שם אחד מהרשימה אליה הוא מצביע, לא להכיר אפילו סעיף אחד מהמצע. ארה"ב אינה מאור הגולה, רחוק מכך, אבל בהתמודדות על הנשיאות השנה התקיימו שלושה דיונים בני שעה וחצי האחד, ועוד דיון של שעה וחצי של סגן הנשיא והטוען לתואר. מתי בפעם האחרונה הקדיש אצלנו פוליטיקאי ארבע וחצי שעות לדיון מגובה בנתונים מוגש לעם בגובה העיניים ? נכון, היתה שם גם רטוריקה וגם דמגוגיה, אבל לפני שאנחנו מדברים על שיקול הדעת של הנוער, אולי כדאי שנדבר על רמה הנמוכה של תעמולת הבחירות כאן, כדי שגם לנו יהיה ממה לבנות שיקול דעת.

נ.ב. היום, במילואים, אני לא חושב ששיקול הדעת של החיילים והמפקדים בפלוגה שלי הוא טוב יותר משהיה בסדיר, למרות אי-אילו שנות הפרש. בסופו של דבר, השונות הבינאישית גדולה בהרבה מכל התבגרות/העמקת שיקולים שקורית בעשורים שאחרי גיל עשרים.

1 דרך אגב, בתלות בסוג המבחן, השיא מגיע בין גילאי העשרה לשנות החמישים.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 604773
הכל נכון וידוע. מה אתה מציע כתחליף לקריטריון גיל המינימום?
אם אתה מציע מבחן פסיכוטכני, יש בו בעיה אחת: אותם אנשים עלולים להיכשל בו שוב ושוב, ובכך להיות משוללי זכות הצבעה לכל חייהם. בנוגע לקריטריון הגיל, כמעט כל מי שלא עובר אותו יכול להתסכל קדימה בציפייה סבירה כן לעבור אותו יום אחד. ולמרות שהוא מאוד גס, יש לו בכל זאת קורלציה גדולה מאפס עם שיקול דעת.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 604809
מבחן פסיכוטכני בודק סוג מאוד מסויים של יכולת, לא מאוד רלוונטית (אם כי ממש כמו גיל, בקורלציה ליכולת לבצע החלטות מושכלות במצבים מורכבים). אם כבר, הייתי מעדיף מבחן המבוסס על ידע, ולא חייבים לידע את הנבחן לגבי התוצאה (כלומר במידה והוא נכשל, הקול לא נספר, מבלי לגלות לו). אני לא יודע אם זה פתרון טוב, או שאולי עדיף להוריד את גיל ההצבעה, קודם לרשויות המקומיות ואחרכך לארציות.
תן לי תוצאה רצויה ואני כותב לך מבחן מתאים 604811
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 604813
ככל שהקריטריון יותר מסובך (עם יותר משתנים חופשיים לשחק איתם), הוא חשוד יותר כתפור (לדוגמה: למה שינו את הגיל במקרה הזה? האם יש סיבה טובה לא להשתמש בגיל ההצבעה הנוכחי שבבריטניה?). מחסום הגיל הוא קריטריון פשוט ומובן.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 604836
גם "זכר, בן להורים אזרחים ובן חורין, בן 20 שנה ומעלה"‏1 זה קריטריון פשוט ומובן. הבעיה היא לא הפשטות, אלא ההפליה.

זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 604842
לא לגמרי ברור לי לאיזו טענה התייחסת:

1. גיל 16 במשאל העם האמור לעומת גיל 21 (?) בבחירות הנוכחיות בבריטניה: אני לא רואה הבדל תאורטי משמעותי בין שני הקריטריונים. יש מן הסתם הבדל מעשי לא מבוטל. אבל לא ברור לי על איזו אפליה מדובר.

2. <גיל X> לעומת <מבחן מסובך>: כאן יש כבר למי שעורך את המבחן אפשרויות שליטה רבות יותר ופתח רב יותר להטיות. הדמוקרטיה האתונאית היתה אספת אזרחים ("בני חורין") ולא אספת תושבים, ולכן הקריטריון הפשוט ההוא היה מספיק מוצלח שם. אם אתה מרשה למדינה להחליט בקלות יחסית למי אסור להצביע (או אפילו למי יהיה שה להצביע) אתה מאפשר למפלגת השלטון הנוכחית להשפיע על התוצאות. אני מעדיף להשאיר את זכות ההצבעה גם לדמנטים, שיכורים ואימבצילים ולקוות שתהיה להם אחריות לא להצביע אם הם חושבים שהם אינם כשירים, או שמספרם לא מספיק גדול ופיזורם מספיק סביר כדי שלא תהיה להצבעתם השפעה שלילית מדי.

3. <גיל 16> ברשויות המקומיות: אתה לא יכול לסמוך על כך שיהיו בחירות לרשויות המקומיות מספיק זמן לפני הבחירות הכלליות כדי להבטיח שכל אחד עבר בחירות מקומיות לפני הכלליות. בהרבה מקרים הן יכולות להיות גם פחות מעניינות. זה נראה לי גם בזבוז להחזיק רשומות כפולות ולהתמודד עם המקרים המוזרים של מי שיכול להצביע כאן ולא שם. בקיצור: אין כמעט תועלת ולכן זה לא שווה את הסיבוך.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605102
אני חושב שצריך לתת זכות הצבעה מגיל 0. עד איזה גיל צריך לאפשר לאפוטרופוס לבחור בשם הילד זו שאלה אחרת. זה לא עניין של לסמוך, זה עניין של ייצוג.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605108
אתה לא מדבר ברצינות, נכון? כי אני לא מצביעה כמו ההורים שלי. למעשה, גם ההורים שלי לא מצביעים האחת כמו השני, אז אני לא ממש רואה איך הם יכולים לייצג אותי (או את עצמי בת השש, לצורך העניין).
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605122
אני כן מדבר ברצינות. את שואלת איך אפשר לממש את זה, שזו שאלה אחרת מהאם זה נכון וראוי.

הורים לילדים מתחת לגיל 16 (או 14, או 12) יכולים לייצג אותם כמו שהם יכולים לייצג אותם, נגיד, בבחירת בית ספר, או בחירת מקום מגורים, או הצבעה בישיבת בעלי המניות של חברה גדולה שהילד ירש 15% ממנה מהדוד-למחצה. אנחנו מניחים שההורים רוצים בטובתו, ויודעים יותר טוב ממנו, ומסוגלים להחליט ביניהם, אחרת הם לא היו יכולים להיות אפוטרופוסים שלו מלכתחילה.

אולי זה מבלבל כי אנחנו רגילים לחשוב על בחירות דמוקרטיות מהכיוון של "חוכמת ההמונים", ואני מציע שצריך להדגיש את ההיבט של ייצוג אינטרסים. לילד יש אינטרסים מגיל 0, גם אם אין לו שיקול דעת.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605123
למה שההורים (בהצביעם עם הקול של ילדם) ייצגו את האינטרס של הילד ולא את האינטרס שלהם עצמם? יש לנו סיבה לתת להם קול נוסף?
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605124
מאותה סיבה שאתה מניח שהם מייצגים את האינטרס של הילד ולא של עצמם בכל החלטה אחרת שהם כבר מקבלים בשמו או בשבילו.

הם בטח מייצגים את האינטרס שלו יותר טוב מהממוצע של כלל בעלי זכות הבחירה, שזו האלטרנטיבה שאנחנו משתמשים בה עכשיו.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605127
אני לא בטוח שאני מסכים איתך, אבל בכל זאת קבל ----> !
אני חושב שעוד לא נחשפתי לרעיון הזה.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605202
השאלה האמיתית היא האם אנחנו רוצים לתת יותר קולות לבעלי משפחות גדולות.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605213
קודם כול, זה יתן יותר קולות לא רק למשפחות גדולות אלא למשפחות בכלל. במשפחה שלי יש שני מבוגרים וילד אחד, ואני חושב שזה גם בערך היחס של מבוגרים לקטינים באוכלוסיה הכללית. כלומר, הייצוג של המשפחה שלי לא ישתנה משמעותית. אבל מספיק שיש למשפחה כלשהי שני ילדים (או משפחה חד הורית עם ילד אחד) כדי שהם יגלו שהייצוג שלהם בעקבות חוק כזה יעלה בשליש לפחות. מי שיפסיד הם משפחות ויחידים ללא ילדים, או משפחות עם ילדים בוגרים, שכרגע (לשיטתי) יש להם יצוג-יתר בכנסת.

שנית, אני מניח שאתה מתכוון לא למשפחות גדולות כשלעצמן אלא לאוכלוסיות מובחנות שאחוז הקטינים בהן גבוה יותר. קרי ערבים וחרדים. זאת תמיד שאלה כשמדברים על השיטה -- לא רק האם זה טוב באופן כללי, אלא למי זה יועיל במשחק, כמו למשל כשמדברים על בחירות אצל ישראלים שגרים בחו''ל. במקרה שלנו אני חושב שזה פחות משנה כי הקטינים האלה ממילא יקבלו זכות בחירה כשיגיעו לגיל שמונה עשרה, ונצטרך להתמודד עם הדרישות הפוליטיות שלהם כך או כך. זכות בחירה לקטינים פשוט תקדים את הרגע שבו נצטרך למצוא לזה פיתרון, שזה לדעתי לאו דווקא דבר רע. יכול בכלל להיות, שייצוג החסר של האוכלוסיות האלה הוא חלק ממה שגורם להתסגרות שלהן.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605215
הרכב האוכלוסיה בישראל הוא לא סוד (והיחס הוא באמת אחד משלוש).

מה בדיוק אתה רוצה להשיג? האם לפי אותו הגיון צריך לתת לאנשים מתים להצביע‏1? מה על תינוקות שעוד לא נולדו‏2? ואולי להפך, צריך לשלול את הקול ממי שלא ממשיך לחיות בארץ לאורך כל הקדנציה‏3.

1 יכתבו בצוואה שלהם למי הם יצביעו, או שימנו מישהו שיצביע במקומם, או שהיורשים יקבלו גם את הפתק.
2 פתק לכל אשה הרה? פתק לכל ביצית בחצוצרות?
3 נסעת לשבוע בצרפת? הקול שלך שווה 51/52 מהקול של מי שנשאר בארץ. נהרגת בתאונת דרכים שבוע אחרי הבחירות? הקול שלך ילך לפח.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605529
אנשים מתים - אני מקווה שרובנו נוכל להסכים שאין להם אינטרסים, גם אם חלקנו יוסיף ''בעולם הזה'' (על עולמות אחרים ממילא הבחירות לא משפיעות).
ביצית בחצוצרות - בסבירות גבוהה מדי לא יצא משם אדם. עוברים, והפחתת קול למי שנמצא חלקית בחו''ל - זה לא נשמע לי כל כך אבסורד עקרונית, אולי רק מימוש לא מידתי של העיקרון שעדי מציע.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605532
על עולמות אחרים ממילא הבחירות לא משפיעות

האם אדוני כופר בעקרונות הקבלה ר"ל?
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605536
כמו שלקטינים יש אפוטרופוס שממנוה על האינטרס שלהם, ככה אנחנו נותנים ייצוג משפטי וכלכלי לאנשים מתים (על ידי צוואה).

השאלה שלי היא מה העקרון שעדי מציע? למי ראוי לתת קול ולמה? מה אמורות הבחירות לייצג (את אוכלוסיית משלמי המיסים? את אוכלוסיית בעלי האחריות הפלילית? את אוכלוסיית הנפגעים והזוכים מהחלטות הממשלה והכנסת?)?
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605538
את אוכלוסית האזרחים.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605537
מה אני רוצה להשיג? שהשלטון ייצג את האזרחים ואת האינטרס שלהם. ילד הוא אזרח, והשלטון במוצהר אמור לדאוג לו ולאינטרסים שלו, אבל מנגנון הבחירות שלכאורה אמור להבטיח את זה לא עושה זאת. אני מאמין שזה גם גורם לעיוותים בהקצאת משאבים (שליש מהקולות! וכאלה שהם בעלי צרכים די שונים משאר האוכלוסיה).

אדם מת, לעומת זאת, אינו אזרח. בוודאי לא אדם שלא נולד ואינו קיים. המדינה לא מחוייבת להם כבני אדם בכלל, הם לא אזרחים ווודאי שאין להם זכות הצבעה. מי שמבלה בחו"ל שבוע כל שנה הוא עדיין אזרח. גם אם הוא חי בחו"ל כל חייו ומעולם לא היה בארץ, אם הוא אזרח, יש לו ואמורה להיות לו זכות הצבעה. (אתה יכול לטעון, אם אתה רוצה, שצריך לשלול אזרחות ממי שעזב את הארץ; זה לא קשר לטיעון שלי). היחידים שיש להם אזרחות אבל לא זכות הצבעה הם קטינים.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605542
תודה. ושאלת ההמשך, למה דווקא את אוכלוסיית האזרחים? למה אזרח שחי בחו"ל כל חייו צריך זכות הצבעה? למה ילד שלא משלם מיסים וחסר אחריות פלילית צריך יצוג (בעיקר שתושב זר שכן משלם מיסים וכן בעל אחריות פלילית לא זכאי ליצוג)? איזה עקרון יוגשם על ידי זה? (אני לא רוצה לטעון שזה לא נכון, אני רוצה להבין את העקרון)

אדם מת היה אזרח לפני שמת, האם ברגע מותו צריך להוריד מהרשימה שלה הצביע קול אחד?
אני לא חושב שילדים הם האוכלוסיה היחידה שלא זכאית להצביע: מפגרים, אנשים בקומה, חלק מהחולים המנטליים, יורדים ומטילים...
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605547
כמדומני שאזרח שחי בחו"ל עדיין (1) נשאר אזרח, (2) יש לו עדיין חובות חוקיות כלפי המדינה כמו למשל תשלומי מסים או שירות צבאי במקרים מסוימים.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605550
חוץ מזה, די ברור שההצעה של עדי תקפה גם לגבי מוגבלים.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605551
אם נסתכל בדוגמא האמריקאית אז אפשר לטעון שצריך להרחיב את ההצעה לביצית מופרית‏1 מצד אחד ולחברות‏2 מצד שני.

1 מצע המפלגה הדמוקרטית תומך בשינוי לחוקה Human Life Amendment [Wikipedia] שגירסאות שונות שלו המגדירות את רגע ההפריה כתחילת אדם הזכאי להגנה חוקתית.

2 כמו הפסיקה מלפני שנתיים שלוש שהעניקה לחברות הגנה החוקתית על חופש הדיבור
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605554
אפשר, אבל אפשר גם לא. אני מציע: לא.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605582
עד כמה שאני יודע (ותקנו אותי אם אני טועה), ההצעה מציעה להכיר בעוברים כבני-אדם, אבל לא מציעה לתת להם אזרחות אמריקאית בטרם לידתם.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605588
נו טוב, האם אין זה נכון שהמרחק איננו רב מהטענה שהעלית ''ילד הוא אזרח, והשלטון במוצהר אמור לדאוג לו ולאינטרסים שלו...אדם מת, לעומת זאת, אינו אזרח. בוודאי לא אדם שלא נולד ואינו קיים''.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605593
לא הבנתי מה אתה שואל: המרחק איננו רב מהטענה שהעליתי למה?

בכל אופן, אם האמריקאים אי פעם יבחרו להעניק אזרחות לעוברים, או למתים, או לגוונים סופר-אינטליגנטיים של הצבע הכחול, ויפתרו את בעיות האפוטרופסות הדרושות כדי לשמור על זכויותיהן האזרחיות של הישויות הנ"ל, אז כן, מה שאמרתי לגבי קטינים מן הסתם יהיה תקף גם לגביהן. אבל אני מעדיף להאמין שהם לעולם לא יהיו עד כדי כך פסיכים.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605601
התיקון ה-‏14 לחוקה קובע "All persons born or naturalized in the United States, and subject to the jurisdiction thereof, are citizens of the United States and of the State wherein they reside." אני חושב שאתה לא מדבר על מתן אזרחות לתינוק בן יומו, שזו מוקנית לו אוטומטית, אלא למתן זכות הצבעה (ההערות לגבי ביצית מופרה או חברה היו עם לשון תחובה מעט בלחי).
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605602
אה, כן. אני מדבר על זכות הצבעה אוניברסלית, אוטומטית, מוחלטת, בלתי מותנית, ובלתי ניתנת לשלילה, לכל אזרח. שזה כולל, מן הסתם, גם אזרחים שהם תינוקות בני יומם, בין אם אלה זכאים לאזרחותם מתוקף התיקון ה-‏14 ובין אם לאו. זכות ההצבעה היא לא עניין נפרד מהאזרחות לשיטתי, אלא הן מחייבות זו את זו. למה אתה התכוונת?
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605617
כפי שכתבתי בתגובה האחרונה, הכרה באנושיותם - ומכך בהיותם אזרחים ומשם בזכות ההצבעה - של ביציות מופרות וחברות היתה בחצי צחוק מריר. אבל, יש דברים בגו. למשל, כחלק מהמאבק נגד הפלות בארה"ב הוצע חוק באוקלהומה המכיר בעוברים/ביצית מופרית כבני אדם. ביהמ"ש הגבוה של אוקלהומה ביטל את ההצעה וביה"ש הגבוה הפדרלי סרב לדון בעירעור. מהצד השני של הספקטרום כבר היום ההכרה של ביה"ש העליון בחברות כבני אדם‏1 לצורך חופש זכות הביטוי מאפשרת להן להשתתף באופן אקטיבי במערכת הבחירות, ואני מניח שאצה מכיר את המונח Super PAC (סטיבן קולבר וג'ון סטיוארט מסבירים. קולבר אפילו ייסד ארגון כזה ואסף למעלה ממליון דולר).

1 דיון עם היסטוריה ארוכה
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605622
לא כל חברה יכולה להיות ועד פעולה פוליטי. מדובר על סוג של חברה ללא מטרות רווח. כמו שציינתי בתגובה 603487, גם לעמותה רגילה בארצות הברית אסור להיות מעורבת בפוליטיקה.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605626
אז זהו, שהכרה באנושיות אינה אותו דבר כמו הענקת אזרחות. ספציפית, התיקון לחוקה שציטטת מדבר מפורשות על לידה.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605631
אז זהו שהצעת החוק באוקלהומה הכירה מפורשות שחיים מתחילים בהפריה והעניקה לכל עובר "בכל שלב התפתחותי את כל הזכויות, זכויות יתר והגנות המוענקות לכל אדם אחר". הסנט של אוקלהומה הצביע בעד 34:8.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605632
1. "כל אדם אחר" זה לא אזרח אמריקאי. יש המון אנשים שהם לא אזרחים אמריקאים, למרות שיש להם זכויות וזכויות יתר אחרות.
2. למדינת אוקלהומה אין סמכות להעניק או להחליט בנושא אזרחות. זו סמכות פדרלית.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605633
אני לא מבין. כל אדם אחר לו החוק נותן זכות והגנה זה אך ורק אזרח אוקלהומי ואמריקאי. מי אמר שאין למדינת אוקלהומה סמכות ומה זה בכלל קשור לנושא הדיון? ההערה שלי באה בעקבות מה שכתבת, למשל "על זכות הצבעה אוניברסלית, אוטומטית, מוחלטת, בלתי מותנית, ובלתי ניתנת לשלילה, לכל אזרח. שזה כולל, מן הסתם, גם אזרחים שהם תינוקות בני יומם". החוק האוקלהומי הוא בכיוון של הרחבת המשפט שלך לביצית מופרית. אמנם כיוון תיאורטי אבל לפחות כיוון קיים ולא פנטסטי.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605635
לא פנטסטי, אבל מצד שני גם לא קיים. משהו באמצע. היפר-ספקולטיבי, בוא נאמר. משני היבטים:

1. עכש"י החוק האוקלהומי לא אומר את זה או רומז לזה. המטרה, מן הסתם, לאסור על הפלות או על סיכון העובר באמצעות הגדרתן בפגיעה בזכויות אדם. שאלת הסמכות היא גם חסם. אני פשוט לא רואה את זה קורה או עומד לקרות. זה גם לא מעניין אף אחד.

2. ההכרה בזכויות אדם של עובר היא לא עד כדי כך זרה לתפיסה שלנו היום, אני חושב. הרבה מדינות אוסרות על הפלות, וגם לפי החוק הישראלי היום, אדם יכול לתבוע רופא על נזק שנגרם לו בעקבות רשלנות רפואית שהתבצעה בזמן שהיה עובר. להכרה בעובר כאזרח, לעומת זאת, יש כל כך הרבה השלכות שיהיה צריך להתמודד איתן גם בלי קשר לשאלת ההצבעה (בהנחה שההצעה שלי מתקבלת). נגיד, שהוא עוד לא נולד, אז הוא לא יכול להיות אמריקאי מתוקף לידה. האם הוא מקבל אזרחות מתוקף התעברות? האם יהיו דיונים משפטיים על מקום ההתעברות? מה לגבי עובר של מהגרת בלתי חוקית שהתעברה בארה"ב, האם אסור לגרש את העובר? שאלת ההצבעה היא בעיה קלה, ביחס.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605634
מעניין. טכנית עד שלב ה Primitive Streak [Wikipedia] (יום 15) אפשר לפרק את העובר למספר עוברים (כלומר לתאומים, שלישיות וכו'). מעניין כמה נשמות ו/או קולות צריך להעניק לעוברים בשלב מוקדם כ"כ של חייהם.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605552
אחריות פלילית (ונזיקית) מוטלת גם על קטינים (אם כי לא על ילדים) ונראה לי שילדים שמרוויחים כסף "משמעותי"‏2 כן משלמים מסים‏1

1 אבל זה לא מידיעה מבוססת.
2 כלומר, לא עשרים שקל בשמרטפות לא מדווחת.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605580
לגבי אוכלוסית האזרחים: זה לא אני המצאתי. המדינה שייכת לאזרחים (ברפובליקה) ו/או נמשלת על ידיהם (בדמוקרטיה). זו ההגדרה הבסיסית ביותר. אזרחות זו לא זכות שמקבלים בתמורה לנשיאה בחובות כמו תשלום מיסים או אחריות פלילית, היא היותך בעל הבית מלכתחילה. אני רק אומר שחוקי הבחירות שלנו לא עקביים עם ההגדרה הזו, כי גם קטינים נחשבים לבעלי בית אבל זורקים אותם החוצה באסיפות הוועד. באופן כללי לגבי מושג האזרחות, אני מניח שיש אנשים שמוסמכים יותר ממני לענות (נגיד דובי, או אולי העלמה עפרונית שאכן פה בדיון).

בחירות יש ביום אחד פעם בארבע שנים, ואז הכנסת נשארת קבועה (למעט עזיבה של ח"כים, וכזה). לא משנים את הרכבה לפי שינוי בקהל הבוחרים; אחרת היה אפשר באותה מידה לתת לך התחרט על ההצבעה שלך ולהעביר את הקול למפלגה אחרת תוך כדי קדנציה.

יורדים ומטיילים יכולים להצביע (למרות שהם צריכים להגיע לקלפי בארץ כדי לעשות את זה). מפגרים תמיד יכלו להצביע. אם אני זוכר נכון, היתה עתירה ועכשיו גם חולי נפש יכולים. אני לא יודע לגבי אנשים בקומה, יש מצב שאפשר לגלגל אותם יחד עם מלווה לתוך קלפי בבית-חולים. אם לא, אז מה שאמרתי לגבי קטינים תקף גם לגביהם.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605586
כן, המדינה שייכת לאזרחים ונשלטת על ידם. אבל גם אזרח שמצביע לאופוזיציה, שקולו נפסל, שמצביע לרשימה שלא עברה את אחוז החסימה או שלא מצביע בכלל הוא עדיין אזרח ובעל בית באותה מידה. לא? ז"א, אם אני מבין נכון, הבחירות לא אמורות להוות ביטוי לבעלות האזרחים, אלא היחד היום יומי של המדיה על מוסדותיה לאזרח. (והבחירות הם סתם מנגנון טכני שנועד להבטיח שהפוליטיקאים יפחדו מהאזרחים ויזכרו מי בעל הבית)
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605591
לא הבנתי. מי שמצביע לאופוזיציה, או מצביע פתק לבן, או לא מצביע, או מצביע למפלגה שלא עברה את אחוז החסימה, הוא אזרח ובעל הבית. ניתנה לו ההזדמנות והוא ביטא את העדפתו כמו שהוא בחר לבטא אותה או לא לבטא אותה. אני לא רואה עם זה שום בעיה.

אם ''הבחירות הם סתם מנגנון טכני שנועד להבטיח שהפוליטיקאים יפחדו מהאזרחים ויזכרו מי בעל הבית'', כמו שאתה אומר, אז הן כושלות במידה מסוימת, כי הן לא מזכירות לפוליטיקאים שגם הקטינים הם בעלי הבית. ואז הפוליטיקאים עלולים, חלילה, להרשות לעצמם לפגוע באיכות החינוך, או בתנאים אחרים שחיוניים לילדים (נגיד, תחב''צ בשבת), כי הם יודעים שלשליש מהאזרחים שנפגעים מזה ישירות אין שום אמצעי לחץ עליהם (למעט הקולות של בני המשפחה הבגירים שלהם, שהם מעטים ביחס, ושיש להם גם דאגות אחרות).
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605594
אז כנראה שאני לא הבנתי, באיזה מידה מי שהצביע לעלה ירוק הוא יותר בעל בית מילד שלא יכל להצביע?

אבל גם הפתרון שלך בסופו של דבר לא ישנה הרבה, הרי לא הקטינים עצמם יצביעו אלא האפוטרופסים שלהם שעלולים לדאוג לאינטרסים שלהם באותה מידה. אני חושב שאתה מתעלם מזה שבני המשפחה הבגירים הם לא רק ההורים אלא גם הדודים, הסבים וכו', למעשה, אני די משוכנע שכמעט לכל בגיר יש לפחות קטין אחד שהוא לוקח בחשבון.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605600
אתה בעל בית כי יש לך זכות להשתתף בהצבעה, שזה לא אותו דבר כמו זכות לנצח בה. מי שהצביע עלה ירוק הפסיד, אבל במובן רלבנטי, לא יותר משהפסיד מי שהצביע עבודה או שהצביע ליכוד בתור מפלגה חברתית. סה לה וי.

אם הילדים היו מפוזרים באופן שווה באוכלוסיה וכולם היו מרגישים אחריות עליהם באותה מידה, כמו קיבוץ אידיאלי אחד גדול, אז זה באמת לא היה משנה. אבל זה לא המצב. ההורה הממוצע מרגיש אחריות כלפי הילד שלו, ומוכן להקריב חלק משמעותי מהאינטרסים שלו עבור הילד כשהוא מצביע בבחירות (או בהרבה דברים אחרים). זה לא אותו דבר כמו סתם ''לקחת את הילד בחשבון'' כמו שאולי יעשה סב או דוד או אח. בסופו של דבר זה מתבטא במנדטים.

אני מניח שאם ננבור בלמ''ס נוכל למצוא סטטיסטיקות לגבי כמה הורים לקטינים יש, ולבנות איזשהו מודל. משחק עם מספרים שלופים מהשרוול מביא אותי לנחש שבסופו של דבר מדובר בהבדל של אולי עשר עד עשרים וקצת מנדטים.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605603
זה סוג מוזר קצת של בעלות, לא? ז"א מכל בחינה שהיא לבעל הבית (מצביע עלה ירוק) וללא בעל הבית (הילד שלו) יש בדיוק את אותה השפעה על הנכס ואותם רווחים מהנכס, ובכל זאת אתה קורא לאחד "בעל בית" ולשני לא.

לא נראה לי שהעשר או עשרים מנדטים ילכו לטובת האינטרסים של הילדים (הקטנת החוב הלאומי? הקטנת החור באוזון? שיפור החינוך? העלאת גיל הפנסיה?) אלא לטובת האינטרסים והערכים של הוריהם (בישראל: חרדים וערבים? בארה"ב: קתולים והיספאנים?). אני לא חושב שסטטיסטית הבחירות של סבים שונה כל כך מהבחירות של ילדיהם.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605641
גם הילד הוא בעל בית (אזרח), פשוט לא נותנים לו או לבא-כוחו להצביע. אבל לא הבנתי מה מוזר לך. למצביע עלה ירוק יש יותר השפעה על הפוליטיקה מאשר לילד, מכיוון שהוא יכול להצביע (שלא לדבר על זה שהוא גם יכול לבחור במפלגה אחרת, זו הבחירה שלו). כמו שלבעל מניות בחברה ציבורית יש אפשרות להצביע באסיפה גם אם דעתו לא מתקבלת. גם אם הצבעת למפלגה שכן עברה את אחוז החסימה, יש סיכוי קטן מאוד שדווקא הקול שלך הוא זה שהעביר מנדט למפלגה שלך, ורוב הסיכויים שאם לא היית מצביע מצב העניינים היה בדיוק אותו דבר. זה לא אומר שאין לך השפעה, אלא רק שההשפעה שלך קטנה יחסית בגלל המספר הגדול של אנשים שחולקים אותה איתך, ושעדיין מידת ההשפעה שלך שווה לזו של כל אחד אחר. זה שונה ממצב שבו בכלל לא נותנים לך להצביע ושבו ההשפעה הישירה שלך בבחירות היא אפס.

כמו שהראיתי למעלה, גם למשפחה בת שני ילדים קטינים בארץ יש תת-ייצוג בכנסת. אז זה לא רק חרדים וערבים. מכיוון שהאינטרסים (והערכים) של הורים וילדיהם כל כך קרובים גם ככה (כי ההורים אחראים לאינטרסים של ילדיהם באופן יומיומי), ומכיוון שההורים גם ככה מחליטים עבור ילדיהם בהרבה נושאים, אני לא רואה בזה בעיה מרכזית. אם אתה רוצה, אתה יכול להסתכל על המשפחה כולה כיחידת הצבעה אחת לצורך זה. המשפחות מיוצגות לפי מספר הבגירים בהן ולא לפי מספר האזרחים בהן, זו הבעיה שלי.

אני יכול לראות לא מעט הבדלים בין הצבעה של סבים לזו של ילדים או נכדים. סבא עשוי לראות בחינוך עניין חשוב, אבל לא כזה שדוחק נושאים חשובים אחרים (בריאות?), ואילו הורה שמתמודד עם בעיות מערכתיות בחינוך כרגע יכול לחשוב שזה דווקא כן דוחק נושאים אחרים. המשפחה אולי גרה בדירה שכורה; הסבא גר בדירה משלו ומשכיר, אולי, אחת נוספת. הוא יסכים אולי עם בנו שהמצב בדיור רע, אבל רמת המחויבות שלהם לנושא הזה תהיה שונה. (למרות שספציפית בנושא הדיור אני חושב שהרבה מהבגירים חסרי הילדים הקטינים הם דווקא צעירים. אבל הבנת את הרעיון).
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605648
מצביע עלה ירוק יכול להצביע, אבל אף אחד לא סופר את הכל שלו, לכן מלבד ההשתתפות בטקס ההצבעה, אין באמת הבדל בינו לבין הילד שלו (ובישראל אפשר לקחת ילדים לקלפי ולשתף גם אותם בטקס). נכון, הוא יכול להצביע למפלגה אחרת, אבל אז מה באמת הטעם (אתה יכול להבציע עלה ירוק, ואז הליכוד יעלה לשלטון, ואתה יכול להצביע ליכוד, ואז הליכוד יעלה לשלטון). הבעלות של בעל מניה על החברה מתבטא בשני פקטורים נוספים, ולדעתי חשובים הרבה יותר, הוא מקבל דיבידנד (באופן יחסי למידת הבעלות שלו) על הרווחים של החברה והוא תמיד יכול למכור את החברה אם ההחלטות שקיבוץ בעלי המניות קיבל לא מוצא חן בעיניו. למעשה, למיטב הבנתי, ההחלטה של בעל המניות לא למכור את המניה כמוה כהחלטה לתמוך בהחלטות ההנהלה (גם אם הוא חושב שההצעה שלו היתה טובה יותר). אני לא חושב שמדובר כאן בהשפעה קטנה, אני חושב שלמצביע עלה ירוק יש השפעה שהיא בדיוק אפס.

אני לא חושב שיש הבדל כל כך גדול בין האינטרס של אבא שלי לאינטרס של הילד שלי. שניהם רוצים שאבא שלי יחיה ויהיה בריא, שניהם רוצים לנכד שלי יהיה כסף ללמוד באוניברסיטה. אבל גם אם היה הבדל, אני לא חושב שהבן שלי, אילו היו שואלים אותו, היה מעדיף את האינטרס שלו על פני האינטרס של אבא שלי, ואין לי ספק שאבא שלי היה מעדיף את האינטרס של הבן שלי על האינטרס שלו. אבל יותר מזה, אני ואבא שלי (ואילו היתה לבן שלי זכות הצבעה, אז גם הבן שלי) לא מצביעים למפלגה שתקדם את האינטרס שלנו על פני אינטרס של אזרחים אחרים, אלא למפלגה שתקדם את הערכים שלנו (שבאופן לא מקרי, גם די דומים) גם אם זה על חשבון האינטרסים שלנו. אם מחר היתה באה מפלגה והיתה אומרת לי שהיא תגרש את השכן שלי מביתו ותתן לי את המפתחות אני לא אצביע לה (וכמוני אבא שלי, ואני מנחש שגם אתה וגם רוב אזרחי המדינה).
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605650
אני ממש לא מבין אותך. יש לך השגה יפה ועניינית על עדי: זכות הבחירה לכל לא נועדה לאיתור חוכמת ההמון, אבל גם לא לאיזון אינטרסים, כי אם לאיזון ערכים.
למה היית צריך להימרח עם כל התגובות במעלה הפתיל, במקום לתת את שורת המחץ הזו?
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605719
אני לא מסכים עם טיעון עלה ירוק, אבל אפנה אותו בחזרה אליך: בלי קשר להצעת עדי, האם אתה רואה בעיה בדמוקרטיה בכך שלמצביעי עלה ירוק אין השפעה? אם אין בעיה, מדוע?
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605722
בעיה, כן, אבל לדעתי היא די שולית (משום שאני חושב שהבחירות הם לא מנגנון שבעזרתו אנחנו אמורים לייצג את ה"עם" אלא מנגנון שבעזרתו אנחנו אמורים לאיים על המנהיגים. תגובה 605586).
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605742
אתה לא חושב שהמנהיגים מאוימים הרבה פחות על ידי פגיעה באינטרסים של קטינים?
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605768
לא, אם כבר אז להפך, אני חושב שמנהיגים מאויימים הרבה יותר על ידי פגיעה באינטרסים של קטינים. קשה למצוא פוליטיקאי (בישראל או בעולם) שלא ישבע שמה שהוא עושה זה לטובת הילדים.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605743
אזרחות אינה סחירה, אבל במובן מסוים היא כן מחלקת דיווידנדים, כי המדינה דואגת לאינטרסים שלך. למשל, אם תסתבך בחו"ל ינסו לעזור לך. יש לך זכות מוחלטת להיכנס לארץ. את הזכויות האלה יש גם לקטינים, אבל אני הבאתי את הדוגמה של אסיפת בעלי מניות ספציפית. אבל אתה לא רואה ערך בהצבעה באסיפת בעלי המניות?

לגבי מצביע עלה ירוק: אני מרגיש שאנחנו מתחילים ללכת במעגלים. "מצביע עלה ירוק" זו לא תכונה אינהרנטית של אדם שהמדינה שופטת לפיה. זו פעולה ספציפית, רגעית בזמן, שבעל זכות הצבעה נוקט בה. הוא מן הסתם מנסה לקדם סדר יום מסוים (לגליזציה, או אולי זכויות פרט באופן כללי יותר). יש לו עוד אופציות לקדם את סדר היום הזה באמצעות הצבעה חוץ מ"עלה ירוק" (בן ארי? מרצ?) ויש לו גם סדרי יום אחרים. כמו שאמרתי קודם, זכות הצבעה היא זכות להשתתף בתהליך קבלת ההחלטות, לא הזכות לכפות אותו. לך תדע, אולי אם קטינים יכלו להצביע, "עלה ירוק" היתה עוברת את אחוז החסימה?

לגבי האינטרסים, הנסיון שלי שונה משלך. אנשים קובעים את דעתם בנושאים פוליטיים לא רק לפי אינדוקטרינציה משפחתית (למרות שזו חשובה) אלא גם לפי הבעיות שהם נתקלים בהן באופן יומיומי‏1. ואנשים נתקלים באופן יומיומי בבעיות של הילדים הקטינים שלהם, שהם אחראים עליהם, ולא בבעיות של ילדיהם הבגירים שעזבו את הבית או של נכדיהם, למרות שהן יכולים לשמוע עליהן מיד שניה. לא נתקלת בחילוקי דעות פוליטיים בתוך משפחות, אולי בין דורות? אני כן. לא תמיד זה מתבטא בדרמה של לעבור-למפלגה-השניה, לפעמים אלה ניואנסים כמו (במושגים עכשוויים) להצביע לש"ס במקום לליכוד, להצביע לישראל-ביתנו במקום לליכוד, להצביע לליכוד אבל אחרי התלבטות ומתוך הרגשת אי-נוחות, לשקול להצביע לכחלון, וכן הלאה. כשממצעים את ההבדלים האלה על פני אוכלוסיות גדולות, הם יכולים להפיל ממשלות ולהכתיר חדשות.

לגבי ערכים: זו נקודה מעניינת אבל יש לי עליה השגות. אני הייתי אומר שיש הרבה אינטראקציה בין הערכים שאדם מחזיק לבין האינטרסים שלו. למשל, לפי הדוגמה שלך, אני חושב שלזרוק את השכן מהבית יהיה הרסני לאינטרסים שלי בטווח הבינוני והארוך – בגלל נקמתו הפוטנציאלית של השכן, וגם בגלל ששבירה בוטה כזו של חוקי המשחק תביא לך שגם רכושי-שלי עלול להיות הפקר בסיבוב הבא. למעשה, אני מתאר לעצמי שאתנגד ליוזמה כמו זו שאתה מתאר בחריפות (יותר מאשר כמעט כל הצעה אחרת בדיון הציבורי בפועל) וזאת לא (רק) מתוך ערכים ואידיאלים אלא מתוך יצר הישרדותי ואינטרסים גרידא, אפילו שלכאורה אני המוטב שלה בטווח הקצר. בקיצור, התיאור שלי של הצבעה כאקט אינטרסנטי לא נובע מתוך תפיסה של מלחמת-כול-הכול אלא שפוליטיקה היא עניין של פשרה וסולידריות ואינטרסים משותפים, שהצבעה צריכה בעיקר לכוונן אותה (כשחלק מזה מתבטא, כמו שאמרת, בלהפחיד את המנהיגים). לכן גם כל כך חשוב לי שהיא תהיה אוניברסלית.

איך אתה רואה את ההצבעה כפשרה בין ערכים?

1 דובי עשה על זה עבודת מחקר בזמנו, לא?
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605754
גלאון אומרת שמרצ תומכים בדה קרמיניליזציה של סמים קלים‏1

זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605771
המדינה דואגת לאינטרס שלך ביחס כמעט הפוך להשקעה שלך (מי שלא משלם מיסים מקבל לרוב הרבה יותר תמיכה ממשלתית ממי שכן). לדעתי, רוב בעלי המניות (להבדיל מבעלי רוב המניות) לא באמת טורחים להצביע באספת הבחירות.

עלה ירוק היא רק דוגמא (אתה יכול להחליף אותה במפלגת חוק הטבע, רע"ש-זכויות הגבר או אפילו מר"צ). אם סדר היום שאתה רוצה לקדם הוא, נגיד, לגליזציה של סמים קלים, אז אתה יכול לבחור בעלה ירוק, אתה יכול לבחור בבוגרי עלה ירוק, אתה יכול לבחור במר"צ, אתה יכול לבחור בבן ארי, אתה יכול לבחור בבל"ד ואתה יכול לבחוק בליכוד, לגליזציה של סמים קלים לא תקבל מאף אחת מההצבעות האלה. אז מה זה בדיוק עוזר לו שהוא יכול להצביע ומה ההבדל בינו לבין הילד שלו? היחידים שיש להם השפעה לכאורה הם מי שהצביעו למפלגה שתקים את הממשלה, אבל גם זה רק לכאורה‏1 להבדיל, אם אתה בעל מניות בטבע וחושב שטבע צריכה לשנות את הכיוון שלה ולייצר מטוסים במקום תרופות ואספת בעלי המניות לא מקבלת את ההצבעה שלך אתה יכול למכור את המניות שלך, לקחת את הכסף ולהשקיע אותו בחברה אחרת שכן תקבל את הכיוון שלך.

בוודאי שיש חילוקי דעות בתוך משפחה, מדובר באנשים שונים בעלי ערכים שונים, חוויות שונות ודעות שונות... אני לא חושב שההבדל נובע מאינטרסים שונים, אני לא משוכנע שמדובר בהבדלים בין דוריים (ואם כן, אולי היה כדאי לתת לזקנים עוד קולות על חשבון הצעירים?), גם ביני לבין אחיי או ביני לבין אישתי יש חילוקי דעות פוליטיים.

אני חושב שהצגת הערך שאתה מאמין בו (במקרה הזה, צדק) כאינטרס זאת רציונליזציה לא מוצדקת. ההיסטוריה מכירה מאות מקרים על עוולות שנמשכו לאורך זמן מבלי שהצד הסובל נקם ומבלי שקיומה פגע באינטרסים של הפוגעים (עבדות, הפלית נשים...). נראה לי שחשוב לך שהיא תהיה אוניברסלית בגלל שאתה מחזיק במערכת ערכים אוניברסלית.

לא יודע איך ההצבה היא פשרה בין ערכים‏2, נראה לי שידידיה צריך לענות על השאלה הזאת.

1 אם אני אגיד לשמש: "תזרחי מחר בבוקר" ואז היא תזרח אני אוכל להגיד שיש לי השפעה על השמש, אבל אם אני אגיד לה: "אל תזרחי מחר בבוקר" היא בכל זאת תזרח, אז איזה מן השפעה זאת?
2 ז"א ברור לי שרוב המצביעים מצביעים לפי הערכים שלהם (ליברלים יצביעו לאובאמה שמרנים לרומני...) אבל איך בסוף מתקבל פשרה?
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605776
''המדינה דואגת לאינטרס שלך ביחס כמעט הפוך להשקעה שלך'' - זה נכון במרכז, לא בקצוות.
המדינה יוצרת חברה מוגנת שמתנהלת בצורה קבועה יחסית. הדבר מתאים לאינטרס של בעלי ההון (המשטרה מונעת שוד וביזה) ופחות מתאים לאינטרס של אסירי-העולם (המדינה משקיעה בהם המון כסף ומשאבים - למורת רוחם).
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605780
2 אולי לא הבנתי אותך נכונה.
בכל מקרה, נראה לי שבשיטה הפרלמנטרית הישראלית יש מקום לאיזון בין ערכים שונים. זאת בעיקר בין מפלגות הקואליציה, אבל גם הערכים שמייצגות המפלגות שבאופוזיציה יהנו מביטוי טוב יותר אם האופוזיציה חזקה.
אני רק שאלה 605612
יכול להיות שפספסתי פה משהו או סתם לא הבנתי נכון, אבל איך, נניח, זה שההורה של ילד בן ארבע מקבל עוד קול כדי לייצג את ילדו הופך את הילד ליותר בעל בית? הרי סביר להניח שההורה פשוט יתן את אותו קול שוב עבור מי שהצביע לו בפעם הראשונה, והצבעה זו אולי כוללת גם שיקולים של טובת הילד, אך גם שיקולים אחרים, שלא לדבר על העובדה שהם לא בהכרח מבטאים את *רצון* הילד, אם יש כזה (לדוגמה, סתם, חקיקה שמעודדת השתלבות של חרדים במעגל העבודה. נגיד שהיא לטובתם של החרדים המדוברים, אך הם עצמם אינם רוצים בה. באותה מידה יכול להיות יצוג לטובתו של קטין בכנסת, אע"פ שהקטין עצמו לא ירצה בו).

ועוד שתי בעיות, אשמח להסבר:
1. איך מכריעים בשאלה של קטין אחד, ושני הורים בעלי דעות פוליטיות מנוגדות?
2. הרעיון (או חלק מהרעיון) בדמוקרטיה הוא משילות עצמית, לא? פחות משיש כאן עניין מספרי של ייצוג אינטרסים, יש כאן עניין זכותו של אדם (ומכאן, זכותו של עם) לכלכל את ענייניו. אם הילד אינו מסוגל לבחור, מה זה משנה שיש כאן כביכול ייצוג?
אני רק שאלה 605642
לילד יש זכות לייצוג. מכיוון שהוא לא מסוגל להחליט בעצמו (אם הוא צעיר), ההורים מחליטים בשבילו. כמו שהוא זכאי להסבר רפואי ממצה לפני טיפול, למרות שההורים כנראה יהיו אלה שיקבלו בפועל את ההסבר (או אפילו יחליטו איזה מהמידע להעביר לילד) ויקבלו את ההחלטות בשמו. לא משאירים את המידע ואת ההחלטה לרופאים, במקרה כזה. כמו שהוא זכאי לתבוע כסף שמגיע לו בבית משפט, למשל, גם אם הוריו הם אלה שבפועל תובעים בשמו, ולא מצפים שיחכה עד שיגיע לגיל 18 כדי לתבוע. את הדוגמה של הצבעה באסיפת בעלי מניות כבר העליתי. רק במקרה של הצבעה לבחירות בכנסת, דעתו פשוט לא מיוצגת, מה שפועל מעביר את ההחלטה לבעלי זכות הבחירה כולם.

גם לי נשמע סביר שההורה פשוט יצביע את אותו הקול עוד פעם. זה מצוין, כי כך הוא באמת מצביע בקול כפול שמייצג שני בני אדם. בשיטה שלנו כרגע, חייל בלי ילדים (למשל) מצביע בקול אחד שמייצג רק את עצמו, כלומר יש לו ייצוג כפול מאשר למשפחה של הורה עם ילד קטין אחד, שהם שני אנשים אבל יש להם ביחד רק קול אחד, כמו לחייל. אני מקווה שזה גם עונה על השאלה השניה שלך: עדיף שההורה יכלכל את ענייניו של הילד מבחינת ייצוג בכנסת מאשר שאף אחד לא יעשה זאת.

שיטת הצבעה כזו נשמעת לי כמו הזדמנות מצוינת לחנך ילדים למעורבות ואחריות, אבל זו החלטה שתלויה בשיטת החינוך. גם ההחלטה של ההורים איך להגיע להסכמה היא עניין משפחתי פנימי. הרי, גם היום הורים צריכים להגיע להסכמות כאלה: האם לחנך את הילד בחינוך דתי או חילוני? מה להגיד לו כשהוא מבקש הסבר על החדשות? וכן הלאה.
אני רק שאלה 605645
אני מנסה לחשוב איך יראו פרסומות לבחירות אם גם הילדים יצביעו בעצמם ולבד.
אני רק שאלה 605720
להזמין מהר את הסימן "במב"!
אני רק שאלה 605741
אני מניח שלא מאוד שונה מהקמפיין הנוכחי של ''קדימה''.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605223
או בקיצור, אתה רוצה לעודד ילודה ;-)
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605647
האמת שהרעיון הזה הולך איתי מאז שהייתי קטין בעצמי :)
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605253
אני לא אוהב את הרעיון שמישהו יכול לקבל פרוקסי על קולות של מישהו אחר. אולי כבר עדיף שיהיה אפשר למכור את הקולות שלנו.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605530
א. מה שידידיה אמר, !
ב. מה שמפריע לי בהצעה, אני חושב, הוא בדיוק ההבחנה שלך בפסקה האחרונה. אני חושב שמכל מיני בחינות מוטב לצמצם בבחירות את ההיבט של ייצוג אינטרסים, ולהעדיף את היבט חוכמת ההמונים (שהוא לא כזה שוס בעצמו, אבל עדיף על האינטרסים).
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605539
טוב, יש עם זה בעיות. אני לא באמת חושב שזה בכלל הגיוני עקבי להגדיר את ניהול המדינה כעניין של שיקול דעת טהור, חף מאינטרסים. אני לא מדבר אפילו על העובדה הדי-טריביאלית שאנשים כן יצביעו בסופו של דבר לפי אינטרס.

זה לוקח מהדמוקרטיה את כל התוקף המוסרי שלה והופך אותה לסתם התייעצות המונית. אם גילית שיש לך גוף אחר מלבד גוף האזרחים שמסוגל לקבל החלטות ביתר יעילות, למה להמשיך עם הפיאסקו הזה של בחירות? למה לא להפקיד את ההחלטה בידיהם של ועדת מומחים? אם כמה מאות מומחים יכולים להיות מושחתים ולדאוג לאינטרס האישי שלהם במקום לטובת הכלל, למה שכל שאר האזרחים בחברה לא יעשו את אותו הדבר?

למה לא לתת זכות בחירה רק למי שיש לו תואר ראשון? או שני? או שלישי? או שעבר את גיל חמישים וחמש וראה משהו בחיים? ואולי דווקא עדיף לקיים את הבחירות בארץ אחרת, כך שאוכלוסית דרום קוריאה תבחר עבורנו את הממשלה ואנחנו נבחר עבורם?

למה כל כך חשוב לתת זכות בחירה לנשים? יכול להיות שנשים רואות עוד כמה דברים שגברים לא, אבל האם זה מצדיק את כל ההפגנות ושביתות-הרעב של הסופרז'יסטיות? האם המטרה של הענקת זכות בחירה לשחורים בארה"ב היתה פשוט לגוון את נקודות המבט של הבוחרים ולהגיע להחלטות טובה יותר? למה אנחנו נותנים זכות הצבעה לערבים-ישראלים אבל לא לפלסטינים? הם הרי לא פחות מיודעים מאיתנו. מה בכלל משמעות הביטוי "no taxation without representation" במלחמת העצמאות האמריקאית מנקודת מבט כזו? למה בכלל מתייחסים להצבעה כאל זכות ולא כאל סינג'ור? למה אנשים בכלל טורחים להצביע, אם לא בשביל האינטרס שלהם? רק מתוך רצון לתרום?

בקיצור, לא עובד לי.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605745
כמו שעלה בדיון בינתיים, יש בבחירות היבט של שקלול ערכים, שאני מקבל שהוא יותר חשוב משקלול חוכמה (ושונה משקלול אינטרסים). בכל אופן, אני חושב שלא נכון להתייחס לבחירות כניסיון להגשים אידיאל אחד ספציפי או מטרה אחת מבין השלוש האלו - היא משרתת, בקירובים מסוימים, את שלושתן, וגם את המטרה שהאלמוני ציין בצדק, להיות שוט לפוליטיקאים, ואולי עוד מטרות ואידיאלים. אני חושב שכדי להצדיק את ההצעה שלך לא מספיק להראות שהיא משפרת את הקירוב לאחד האידיאלים, צריך לטעון שהיא מועילה לתפקוד המדינה, או לפחות לא מזיקה.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605848
פעם היתה בכנסת פונקציה שנקראה נציב הדורות הבאים [ויקיפדיה]. אולי זה פתרון עדיף, מפני שהוא לא מערבב בין האינטרסים של ההורים לאלו של ילדיהם?

די קשה לי לדמיין מצב שבו הורה מצביע עבור ילדיו למפלגה שונה מזו שלו ‏1.

1. אלא אם יוקצו מספר מקומות בכנסת ל- "מפלגות עתיד" ייעודיות שיתחרו ביניהן על קולות הקטינים ויציגו מצע שיכוון אך ורק להגדרת (והשגת) יעדים לאומיים בטווח הארוך.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605867
דווקא קל לדמיין: העלה בעיני רוחך משפחה נורמטיבית, שבה שני ההורים מצביעים למפלגות שונות. מ.ש.ל.
סתם אנקדוטה.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 611978
אפשר לקחת את זה יותר רחוק (או יותר קרוב, תלוי איך מסתכלים על זה).
במדינת ישראל למספר רב של אנשים מבוגרים ממונים אפוטרופסים (סיעודיים, חסרי ישע, וכו' וכו')
אחותי, למשל, כבר בת 29 ולא הצביעה בבחירות מעולם. אולי אני בתור אפוטרופוסית שלה צריכה לייצג אותה בבחירות?
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 611980
איזה כיף, לא ידעתי שאת עוד באייל :)

ומה שהצעת לגבי אחותך נשמע לי מצוין (אלא אם היא מסוגלת להצביע בעצמה).
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 611985
מצטרף לקריאת ה''איזה כיף'' של עדי.

על פניה, ההצעה שלך נראית סבירה, בהנחה שאפוטרופוס יצביע בהתאם לאינטרס של בן חסותו. ציניקנים כמוני טוענים שההנחה הזאת מפוקפקת במקרה הטוב, ושעם כל הצער שבדבר אסור לוותר על העיקרון שההצבעה היא זכות שאינה ניתנת להעברה.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 611991
אבל מה לעשות, זהו תפקידו של האפוטרופוס. באופן דומה אנחנו מניחים שהאפוטרופוס ישתמש בקצבת הנכות או בדמי המזונות לטובת בן חסותו ולא לטובת עצמו.
אמנם בנוגע לבחירות אין לנו דרך לבדוק את מעשי האפוטרופוס או את מניעיו, אבל מבחינה מעשית, גם במקרים אחרים אנחנו לא בולשים אחר האפוטרופוס.

להבנתי, בסיבוב הקודם של הדיון עלו שלוש גישות לגבי הטעם בהצבעה: חוכמת ההמונים (הגישה המקובלת), איזון אינטרסים (הגישה של עדי) ואיזון ערכים (כך הבנתי בתחילה את האייל האלמוני).
האם אתה נוטה לגישה של עדי, באופן עקרוני, ורק חושש ליישום בפועל?
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 611992
כן, וההסתייגות שלי נובעת בדיוק מהטעם שציינת: בניגוד לפעולות אחרות של האפוטרופוס, כאן אין אפשרות, אפילו תיאורטית, של בדיקה ופיקוח. מצד שני לא הייתי עולה על בריקדות כדי להלחם על זה, כי הנימוק שכנגד גם הוא חזק בעיני.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 612043
בעניינים כספיים לפחות, בולשים אף בולשים. צריך להגיש דוחות כספיים למשרד האפוטרופוס הכללי, לדווח על ניהול נכסים וכו'.
בעניינים רפואיים הרבה פחות בולשים. לדעתי זה מפני שלמדינה לא אכפת מהבריאות של אחותי (ושאר חוסים ופסולי דין), כמו שאכפת לה מהאפשרות שיום אחד היא תירש את הכסף שלה במקום המשפחה.
בכל מקרה, אני דווקא עם השוטה ושאר ציניקנים בנושא הזה. ככל שאני הופכת בעניין, ועם יד על הלב, אני לא רואה מצב שהייתי מצביעה אחרת בשביל אחותי מאשר אני מצביעה בשביל עצמי...
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 612046
לא רואה מצב שהייתי מצביעה אחרת בשביל אחותי מאשר אני מצביעה בשביל עצמי...

האם המצב הנוכחי, בה היא מצביעה-בפועל עבור המצב הנוכחי של הכנסת טוב יותר עבורה? האם לא כדאי היה שתתגמל שר רווחה מוצלח, למשל.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 612153
תראו מה מצאתי: Demeny voting [Wikipedia]. יש שם גם הצעה מעניינת לפיתרון הבעיה של מה-אם-ההורים-לא-מצביעים-אותו-דבר.
זכות הצבעה מגיל 16 ? מוקדם מדי 605557
נדמה לי שיש עוד תחומים, פחות קטלניים, שבהם המדינה קובעת את הגיל כקריטריון לשיפוטיות. הראשון שעולה בראשי הוא ההגדרות של קיום יחסי מין בהסכמה, שגם שם כמדומני יש לגיל 18 משמעות כלשהיא (ו/או גם לגיל 16).

רוצה לומר, שסה"כ קריטריון הגיל הוא מוסכמה חברתית בתחומים רבים ומגוונים. וככזה הוא כמובן נוח ביותר, הוא מונוטוני, עולה בקצב קבוע ואחיד‏1 לכולם, ותלוי בפרמטר יחיד.
כל שאר הקריטריונים עשויים להיות כל כך מורכבים, שההחלטה עליהם עלולה להיות יקרה מאוד מחד, ומוטה מאידך.

ואגב, לגבי מבוגרים, אכן יש קריטריונים מסוימים לפיהם החברה מונעת מאדם זכויות אזרחיות לא מעטות, כמו למשל בעת אישפוז בכפייה. גם במקרים האלה, הקיצוניים והמועטים יחסית, יש פולמוסים ארוכים ומורכבים באשר לאיפה שמים את הקו האדום. קל וחומר אם היינו צריכים ליישם מערכת דומה עבור כלל האוכלוסיה. לכן נראה לי שהפתרון הגילאי הוא די מתבקש, גם מבחינה כלכלית.

1 עם סטיות קלות מאוד לנוסעי החלליות שבינינו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים