ירוקים במבוכה: איזה תחליף יזיק פחות לסביבה? 3992
בכתבה במוסף "הארץ", סוקר עפרי אילני את הקושי לכמת את הנזק האקולוגי שגורמות אלטרנטיבות "ירוקות".

הגידול בצריכה של חלב שקדים, שקודם בתור תחליף צמחי לחלב מן החי, דילדל את המגוון האקולוגי בעמק המרכזי של קליפורניה (המספק כ-‏80% מתצרוכת השקדים העולמית), דבר שכפי הנראה גרם לתמותה חסרת תקדים של דבורים באזור. גם חלב אורז וחלב קוקוס יוצרים בעיות סביבתיות: הראשון בשל פליטת מתאן וזיהום מי תהום המתלווים לגידול אורז, והשני בשל ההרס האקולוגי שהוא ממיט על אזורים טרופיים. חלב מן החי, עם זאת, עדיין מזיק משמעותית יותר מכל תחליפיו הצמחיים.

שקית רב־פעמית עדיפה סביבתית על שקית פלסטיק חד־פעמית רק אם משתמשים בה מאות פעמים, ולכן פעמים רבות נזקן של השקיות הרב־פעמיות עולה על תועלתן. שדות של פאנלים סולריים גוזלים שטחים פתוחים נרחבים, וטורבינות רוח קוטלות ציפורים בהמוניהן.

לדברי אילני, יותר מאשר בתחומים אחרים הנתונים למחלוקת ציבורית – כגון סוגיות פוליטיות וחברתיות – סוגיות סביבתיות דורשות תיווך של מדענים, ובתוצאות של מחקרים מדעיים "קל לבצע מניפולציה ולזרוע בלבול". בנוסף, בשל מורכבות הטבע הסובב אותנו, קשה לחזות מראש את סך ההשפעות הסביבתיות של כל פעולה אנושית אפשרית, וקשה לא פחות לבחור בין כמה פעולות אפשריות. כך למשל, כותב אילני: "הצרכן נדרש לבחור: האם יותר חשוב לו להציל את קופי האורנג אוטנג באינדונזיה שנעלמים בשל התרחבות מטעי שמן הקוקוס, או את יערות האמזונס בברזיל, שמוחלפים בשדות סויה? זו הכרעה קשה, ולא ניתן לשקול את סוגי הנזק לפי סולם אחיד."
קישורים
לחלב שקדים יש גם צד אפל. אז מה? - הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "סביבה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

713487
תמיד יהיה לנו חלב שיבולת שועל.
713489
וחלב אריות.
713490
בתור אנטילופה, זה נשמע קצת יומרני ;)
אורגנו 713514
לתנובה יש עכשיו חלב סויה. למרבה הצער הוא (לפי אריזתו) עשוי מפולי סויה שלא עברו שינויים גנטיים. מצד שני, לפחות לא מדובר על חלב שמופק מפולי סויה אורגניים.
אורגנו 713515
למה למרבה הצער? זה יותר בזבזני במשאבים?
אורגנו 713519
כן. או ליתר דיוק: ההחרמה של שיטות חקלאיות עם תפוקה גבוהה יותר משמעה שימוש בשטחים גדולים יותר לחקלאות כדי לגדל את אותה כמות יבול.
אורגנו 713549
עמדתי פעם בתור בקפיטריה של בנין רוס בגבעת רם (שאולי כבר לא קיימת, מאז שהעבירו את הבנין הזה למתמטיקאים אף אחד לא יודע מה קורה שם) ושתי סטודנטיות התעניינו אצל איגור, המוכר המיתולוגי, למה אין לו חלב סויה. הסברתי להן בנימוס שמצאו במחקרים שהסויה אינה יונק ואין לה חלב.
אורגנו 713550
זה נשמע כמו סעיף 345 בספר "איך להישאר בתול - גרסת הסטודנטים".
אורגנו 713559
כיוון שבשלב הזה הייתי מבוגר מהן בשנים רבות ומצויד כבר בשני ילדים הנקודה הספציפית הזו פחות הטרידה אותי.
אורגנו 713551
לאחרונה פגשתי את חברנו האייל (פרופסור) אורי ג. גורביץ' במשרדו שבבניין רוס. לא זכורה לי קפיטריה בבניין בביקור הקצר שלי שם, אבל אורי יידע בוודאות.
אורגנו 713552
אכן, לא זכור לי שנתקלתי בקפיטריה בחמש השנים שאני ברוס‏1.

1 לי.
אורגנו 713556
אני יכול להעיד שבין השנים 1996 ו-‏1999 היתה קפיטריה בקומת הקרקע של בניין רוס.
אורגנו 713560
היתה שם קפיטריה פעילה עד המעבר של מדעי המחשב לבנין רוטברג החדש ב-‏2015 או משהו מעין זה. עם זאת, הקפיטריה בבנין החדש היתה יכולה לבלוע שבע קפיטריות כמו זו שברוס ולהשאר רזה.
אורגנו 713585
2014. עכשיו אני נזכר שכשהלכתי לרוס כדי לבחור חדר (לפני השיפוץ) אכן היה בלובי הבנין משהו שנראה כמו חורבות של דוכן אוכל כלשהו.
713516
הארץ: "לא קוקוס ולא שקדים: אז איזה תחליף חלב כדאי לשתות?"
שמילק או שמוילנט 713537
שטעמם כמו רביכה גסה להכנת פאנקייק.
שמילק או שמוילנט 713538
דווקא בזמנו (בתקופה שבה נמנעתי ממוצרי חלב) זה היה החלב היחיד שלא התפרק במזיגה לקפה.
אם כבר טעם לוואי, לחלב סויה יש כזה והוא כלל לא נעים.

עוד ''חלב'' שהצליח אצלנו רבות הוא תחליב טחינה גולמית - בשבתו כנוזל המסמיך של דייסת שיבולת שועל (עם בננה מעוכה, קוקוס, קקאו, דבש, קינמון...). שמחה גדולה.
שמילק או שמוילנט 713541
איבדת אותי עם הבננה.
למה להרוס חגיגה מוצלחת שכזו?
שמילק או שמוילנט 713547
אפשר גם בלי :-)
אפשר גם במקום קקאו, רסק תפוחים.
שמילק או שמוילנט 713608
טחינה גולמית ומיץ מתפוז.
(כבר היה לנו פעם פתיל על זה, שהגיע לציווי ''לא תבשל שיבולת שועל בחלב אמה'').
שמילק או שמוילנט 713616
הממ :-) טווב, לפחות זרעי צ'יה נשארו מחוץ לדיון.

אני דווקא מתעניינת יותר בקרישות מאשר בתחליבים לאחרונה. זה על רקע פריחתה המחודשת של סצינת המלבי בטעמים בתל אביב (כלומר, הקימו דוכן אחד וסביבו יש ספסלים ורמזור, מה שמספיק כדי לקרוא לזה סצינה).
בהשפעת השיחה על מלבי התחילה סדרת ניסויים בהקרשות עם בני הצעיר, שהסתיימה בג'לי תה-מנטה וג'לי תה-פירות יער (על בסיס דפי ג'לטין). שניהם היו ממש לא רעים.
איזה תחליף? אורניום. 713488
כל השאר יעזור כמו כוסות חלב שקדים, או סויה, או רוח, למת.
ולהפסיק לעודד ילודה.

גם אני בעד חלב שיבולת שועל, אגב.
ומה יאמרו השועלים?
ירוק זה השחור החדש 713492
הם בוודאי יאמרו שהדברים החשובים סמויים מן העין, או משהו בסגנון. באשר לאזובי הקיר - דווקא שם אולי צפויות הפתעות.

אם כבר האייל מביא דברי כפירה בסדר היום הירוק, אז מסתבר שגם מן העצים לא תבוא הישועה (אפשרות שעלתה גם בדיון 3969).

עוד משהו, בעניין השריפות באוסטרליה, בן משפחה שגר שם שנים רבות כתב לי היום שהסיבה המרכזית לשטח העצום שכיסו השריפות השנה הוא לחץ הירוקים בשנים האחרונות, מה שהביא לאיסור על המנהג האבוריג'יני בן אלפי השנים, לייצר שריפות מנע מפוקחות קודם לתחילת עונת השריפות.
ירוק זה השחור החדש 713494
אם הבנתי נכון מהקישור העצי, עצים זה מועיל, אבל - זה מסובך. צריך לשקול גורמים והשלכות שונות כדי להפיק מהם את המיטב.

וזה מתקשר ל'סדר היום הירוק' שלך: הכפירה המוזכרת, עד כמה שאני מבין אותה, איננה שהאקולוגיה איננה חשובה, אלא ש'הקמפיין הירוק' מסתער בכל כוחו על מטרות כאלה ואחרות, בלי שקלול רציונלי, מפורט ומה לעשות - מורכב למדי. בכך הוא לא רק שאינו מועיל הוא גם מזיק.
והפסקה האחרונה שלך היא דוגמה (נוספת) מצוינת לתהליך המזיק גלובלית הזה.
קראתי איפשהוא, אבל אין לי אנרגיה לחפש כעת, טענה שחלק מהבעייה היא שהאג'נדה של 'הירוקים' כוללת הרבה תחומים שלא קשורים ישירות לענייני אקולוגיה ואקלים. תחומים של כלכלה, חברה, תאגידים ושאר ירקות. וכשהאג'נדה הזו לא עולה בקנה אחד עם רווחתו של כדור הארץ, נו, שיהיה.
ירוק זה השחור החדש 713521
המימשל האוסטרלי עם ראש הממשלה סקוט מוריסון בראשו, הוא מכחישן משבר אקלים וחובב פחם ותעשיות מזהמות, ולכן מאשים דווקא את "האג'נדה הירוקה", ולא את החום הקיצוני שלא בעונתו וגורמים אקלימיים שחברו והביאו לאסון בממדים חסרי תקדים בהיסטוריה. הסיפורים על איסור האמצעים לבלימת אש הם שקרים (די קבועים באוסטרליה).
Claims of a Greens conspiracy to block hazard reduction have been rejected by bushfire experts
ירוק זה השחור החדש 713539
אני לא בקיא בנושא וגם לא מכיר טענה לקיומה של "קונספירציה", אלא רק שהירוקים לחצו בעניין מסיבות סבירות לחלוטין כגון איכות אויר, פגיעה בבע"ח והתרומה למאזן ה-co2 העולמי, אל מול התועלת בשריפות מניעה. לצערי אין לי כרגע את הזמן לחפש מקורות האמינים עלי.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים