קול התור נשמע בארץ 730440
יש כאלה שכועסים על הבלגן שיש במתן החיסונים. יש כאלה שסולחים לו כרע בלתי נמנע. אני תוהה אם יש בו תועלת, בתחום המוטיבציה להתחסן.

אילו היו מגיעים בבת אחת שפע חיסונים, ושפע מרפאות היו נפתחות וכל אחד היה יכול להתחסן ברגע שתנוח עליו הרוח, היית רואה אנשים לוקחים את הזמן, מחכים לראות מה יהיה, קוראים בתשומת לב את דברי המתנגדים בפייסבוק. בפועל, ברגע שנהיה מצב של מחסור, ותור, ואפשרויות שונות לתכמן, לעקוף בתור, פרוטקציות, אפליות וכו' - כאן נלחצים כל המתגים הנכונים של הישראלי. מי יתאפק לא לשלוח את ידו (תרתי משמע) למים העכורים האלה?
קול התור נשמע בארץ 730442
מזכיר לי מאמר שקראתי פעם שאחרי ניתוח מתימטי הגיע למסקנה שלמסעדה עדיף תור שמשתרך בחוץ מאשר להגדיל את הקיבולת ולחסל את התור.
קול התור נשמע בארץ 730512
האם לא היה זה תום סויר ש<קישור https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9G... הגה את הרעיון> וסיפר עליו למארק טוויין?

(לא מבין למה הקישור לא מופיע כהיפרטקסט)
קול התור נשמע בארץ 730513
עכשיו זה בסדר?
ר’ http://tzafrir.org.il/~tzafrir/haayal_convertor.html
קול התור נשמע בארץ 730521
'דרבה!

הסיכוי שאזכור את זה בפעם הבאה שאצטרך הוא זעיר, אבל הוספתי לסימניות שלי, שיהיה.
קול התור נשמע בארץ 730524
ייתכן, אבל הוא לא הוכיח את זה עם משוואות דיפרנציאליות.
קול התור נשמע בארץ 730632
ויש כאלה שמצד אחד צווחים שמוסדות החינוך מדביקים בטירוף‏1, ומצד שני משתוללים כשעיריית תל-אביב מחסנת את צוותי ההוראה שלה במקום לזרוק חיסונים לפח.

1 וצריך לסגור את כולם, חוץ מאלה שמדביקים הכי הרבה.
קול התור נשמע בארץ 730637
משרד הבריאות הגדיר עדיפות ראשונה לחסן את בני 55 ומעלה במנות עודפות (ומכאן אותן קופות חולים „שהחלו לחסן בני 55 ומעלה״ באחד הפתילים הקודמים) ומתחת לזה, בעדיפות שניה, שוטרים ומורים.

לשוטרים כבר בכל זאת דאגו.
קול התור נשמע בארץ 730638
א. לא במקום לזרוק חיסונים. במקום לחסן מבוגרים מעל גיל 60 שמתקשים או לא יכולים להרשם באפליקציה ולעמוד בתורים לחיסון.
ב. למה מורים צריכים להיות מחוסנים ולא נהגי אוטובוס או המאבטחים המודדים לך חום?
ג. אין לי בעיה לחסן מורים במקום שוטרים, בתנאי ששוטרים יהיו רשאים לירות כדי להרוג במפגינים המאלצים אותם למגע גופני (תחשוב על חובבי הסנדק). אני חושב שזו דרישה בלתי מתקבלת על הדעת, ששוטר יסתכן בהדבקה קטלנית בכל יום שהוא מופיע לעבודתו.
קול התור נשמע בארץ 730640
ג. היא דמגוגיה לפחות בשלושה מובנים. אתה מוזמן לחשוב למה.
קול התור נשמע בארץ 730641
א. זה אתה אומר, וגמזו אומר אחרת.
ב. את זה בכלל משרד הבריאות עצמו קבע. שיהיה עקבי. (ומי בכלל פגש מאבטח בחצי שנה האחרונה? הקניונים סגורים, לא?)
קול התור נשמע בארץ 730642
א. המערכת לא צריכה להמדד ביכולתה לשרוף חיסונים.היא צריכה להמדד ביכולתה לחסן את הקבוצה שהוגדרה כקבוצת היעד לחיסון. מגמזו קבלנו עד עכשיו בעיקר דיבורים. המקרה הזה לא יהיה חריג. כאשר 30-40% מן המתחסנים אינם מקבוצת היעד, מדובר במערכת שלא הצליחה להביא את מחוסני היעד אליה או לחילופין את החיסונים אליהם. אם התור הקרוב ביותר לחיסון מבוגרים הוא בפברואר, משהו כאן לא פועל.
ב. אני פוגש בכל יום בממוצע 2 מאבטחים כאלו שמודדים את חומי.
ג. נכון זה דמגוגיה, מפני שאני בעד חיסון השוטרים לפני המורים ואיני רוצהשהמשטרה תירה במפגינים. אבל אני חושב שמי שחושב ששוטר חייב לסכן את בריאותו, רק כדי שהוא יוכל לעשות את הפרובוקציה שלו, דמו בראשו. אמרו לך לעלות לניידת, תעלה לניידת.
קול התור נשמע בארץ 730649
א. במכבי טוענים ש"83% מהמטופלים באוכלוסייה בסיכון חוסנו או קיבלו תור"‏1.
אם זה נכון, מייצג קופות אחרות ו"אוכלוסיה בסיכון" הוא תיאור נכון‏2, בעיני זאת הצלחה אדירה מבחינת היכולת לחסן את האוכלוסיה הרלוונטית.
לדעתי רוב ה-‏17% הנותרים לא רוצים להתחסן, ורק מקצתם לא הצליחו לקבוע תור או לא מסוגלים להגיע לעמדות החיסון. קופות החולים צריכות לצאת מגדרן ולעזור למי שכן רוצה להתחסן, וראוי לבקר אותן על שלא עשו זאת, אבל זאת בעיה אחרת.

__
2 באתר מכבי משתמשים בניסוח יותר מדויק "עד כה זומנו מאות אלפי תורים לכ –80% מן החברים בקבוצות הסיכון שהגדיר משרד הבריאות."
קול התור נשמע בארץ 730674
אני מעדיף להציג את הנתונים כך: בסה"כ 52% מגילאי 60+ חוסנו. זה הרבה, אבל העובדות מלמדות שהיה אפשר יותר. מה עם הנותרים? לדעתי, הקבוצה הקטנה ביותר היא של אלו שלא רוצים להתחסן. השאר מתחלקים כנראה בין אלו שמכל מיני סיבות לא יכולים להגיע אל מוקדי החיסון והקבוצה של בני אדם קרי מזג היושבים בשקט ומחכים לתורים שקבעו (בפברואר אולי).
אני מסכים עם מה שכתבת בהמשך אבל רוצה לחזק. הישראלי הנדחף ואיש ה"מגיע לי" רוצה להתחסן (ע"ע יפה בן דוד והסתדרות המורים). בודאי שיש אנשים שנאלצים לבוא במגע עם יותר אנשים מאחרים וצריך לתעדף אותם. אבל בכל מקרה אין מספיק חיסונים לכל ה"מגיע לי" ואנו נשארים עם הדחפנות המגעילה שלהם.
מה שצריך לחזור ולהזכיר: אני מבין שבמאמץ X, אפשר לחסן 100 קשישים טעוני טיפול או 1000 דחפנים צעירים. היה די ברור שהמוסדות ה"יעילים" יבחרו באופציה הקלה וינופפו במספרים. זה לא צריך להשכיח את העובדה שבקרב מאה הקשישים ישנם נניח 20 שיחלו קשה ואולי ימותו. בקרב הדחפנים יש אולי 5 כאלו. זו היתה הסיבה בשלה הקשישים תועדפו מלכתחילה.
אני מקווה שכך ברור מה נעשה כאשר בחרו באופציה הקלה.
לא צריך לזרוק לפח אף בקבוק, אבל יש מרחק בין 5% חריגים בפרט בימי ההתארגנות הראשונים, לבין 35% שהשתמשו בהם באופן שצמצם את תועלתם.
קול התור נשמע בארץ 730678
וגם כאן הדג מסריח מהראש: כלל עובדי משרד ראש הממשלה חוסנו ללא תעדוף גיל.
העם פשוט פועל לפי רוח המפקד.
וקשה להאשים אותו - אחרי שעברנו סדנת חינוך מחדש מזורזת של תשעה חודשים הפנמנו סוף סוף שהאזרחים לא מעניינים את הממשלה, שאין ערבות הדדית (להיפך - מגזרים שלמים בחברה מוכנים ופועלים להקריב את חיי וחיי היקרים לי רק כדי שילדיהם לא ישבו בבית כמה שבועות), ושאף אחד לא ידאג לנו.

לו הייתי יכול הייתי קופץ על ההזדמנות הראשונה להתחסן.
קול התור נשמע בארץ 731505
הצלחה?

הגיע אלי מידע מהימן לפיו כשלושה רבעים מהאנשים שנפטרו בארץ מהתקפי לב וארועים מוחיים בשבוע שעבר קיבלו חיסון בחודש שקדם לפטירתם, וזאת כאשר שעור המחוסנים באוכלוסיה הוא 25% בלבד!

מסקנה: החיסון מכפיל פי 3 את סיכוייך למות ממחלות אלה! שומר נפשו ירחק.
קול התור נשמע בארץ 731506
עכשיו אתה אומר לנו?
קול התור נשמע בארץ 731507
יפה!
עכשיו תמחק מהר את ההודעה כדי שהיא לא תהפוך לכותרת של העיתון מחר בבוקר!
קול התור נשמע בארץ 731508
זה בסדר, העברתי את זה לעיתון ‏1 והם הזהירו אותי שאם עוד פעם אחת אני מביא להם ידיעות מכינויים שמתחילים בשוטה , הם יחסמו אותי.
קול התור נשמע בארץ 731511
המספרים נכונים.
על זה נאמר- שקרים, שקרים גסים וסטטיסטיקה.
קול התור נשמע בארץ 731509
אתה יודע כמה מתוך "האנשים שנפטרו בארץ מהתקפי לב וארועים מוחיים בשבוע שעבר" הם בגילאי 60+?
אתה יודע על תמותה עודפת של התקפי לב וארועים מוחיים?
קול התור נשמע בארץ 730653
על הצד השני של המטבע, דהיינו על זריקת חיסונים לפח, אפשר לקרוא למשל אצל סקוט.

בהתחשב בנסיבות אני לא בטוח שמוצדק לבוא בטענות על כך שלא הכל מתנהל כמו שצריך. נכון שמעצבן אותי שאני לא יכול לעדכן את התור שהזמנתי, ונכון שאני לא מבין למה אי אפשר שמתנדבים יטלפנו לאנשים בעלי תור מאוחר, כמוני למשל, כאשר סוף היום מתקרב ויש עודף של מנות חיסון, במקום לעודד את ההתגודדות והצפיפות ולתת את החיסון למי שפחות נזקק לו (אני יודע שזה נעשה פה ושם כיוזמה מקומית, אבל לא בבית ספרי). מכל מקום, הרבה יותר קל לי להבין את זה מאשר את ההתנהלות הכושלת של קופ"ח בשיגרה.

הנה סיפור אמיתי: יש פרוצדורה שנקראת "איסוף שתן" לפיה הנבדק צובר את השתן שלו במשך 24 שעות, ודוגם ממנה מבחנה למעבדה. יחד עם המבחנה האחות אמורה לרשום את נפח השתן הכללי לאותה יממה כפי שהנבדק מסר לה וכך מחושבת הכמות הכללית של מה שנפלט באותה יממה (מינרלים, חלבונים וכד'). הטופס המקוון מאפשר לאחות להקליד את הנפח בס"מ או בליטרים, אבל לא נעשית שום בדיקת סבירות, כך שכאשר האחות טעתה ורשמה שהפקתי 2100 *ליטר* שתן ביום המערכת לא הנידה עפעף וקיבלתי "בלתי ניתן לחישוב" בתוצאות הבדיקה. כשהבנתי מה קרה שם הינחתי שאני לא הראשון שזה קרה לו, ולכן טרחתי לכתוב לכללית על כך והצעתי שיוסיפו בדיקה פשוטה בקליטת אותו טופס, משהו שאמור לקחת 10 דקות לתוכניתן מתחיל, ואני כולל את הכנת הקפה בזמן הזה.

רוצים לנחש מה היתה התוצאה?

הקופה, ליתר דיוק הנהלת המחוז אליה כתבתי, הודתה לי על שהפניתי את תשומת ליבה לנושא, ושהיא הוציאה מזכר ריענון הנהלים בעניין זה והפיצה אותו אצל כל האחיות במחוז! אני בטוח שמישהו שם קיבל ציון לשבח על הטיפול המהיר והיעיל בבעיה.
קול התור נשמע בארץ 730656
במקומך הייתי שומר צילום של הטופס כדי להשוויץ בפני החברים!
קול התור נשמע בארץ 730663
האחות בסה"כ אישרה את מה שכולנו יודעים (4)
:)
קול התור נשמע בארץ 730900
מה?
(לא שהשוטה שותה, נכון?)
קול התור נשמע בארץ 730911
כמעט כמו בובי וסטנלי
קול התור נשמע בארץ 730935
וכמובן גם ביתה של דבי.
קול התור נשמע בארץ 730984
''ביתה'' בבית חרוקה, יש לציין. זה שקראתי אותה צרויה עלה לי בזה שנאלצתי קודם לפתור את את רמז הקשה.
קול התור נשמע בארץ 731006
קשה שפה עברית ללא ניקוד.

(אגב, בהודעה המקורית התלבטתי אם להוסיף ששמי איננו אחאב)
קול התור נשמע בארץ 731013
דוד מלך ישראל (4)
קול התור נשמע בארץ 731017
בהקשר הנוכחי קל ביותר, כמובן. ללא הקשר חידה נחמדה אבל דומני שכבר נתקלתי בה. או לא.
קול התור נשמע בארץ 731019
קשה לי להאמין שלא חשבו על זה קודם (פעמים רבות). אבל לי זה עלה אגב קריאת תגובתך, והאלגנטיות של ההגדרה נראתה לי ראויה בפרסום.
קול התור נשמע בארץ 731023
בהחלט.
קול התור נשמע בארץ 731010
אתה מזכיר את ההוא שלמד על הסכנה בנחשים ארסיים בדרך הכשה.
קול התור נשמע בארץ 730675
או, אני שמח שאתה מעלה את עניין איסוף השתן, ובפרט רישום הכמות! יש לי תהייה בעניין.

____
האייל, האייל, מה נהיה ממך? בהתחלה השיח היה של גיקים באוניברסיטה. אחר כך בורגנים עם ילדים. עכשיו הגענו לבדיקות שתן וקופת חולים. תשמע קטע עם הפיליפינית שלי... סתם. איפה היינו? כן, איסוף שתן.
____

גם לי פעם נפסלה בדיקה כזו, סתם כי הבודק שכח לשאול אותי ולרשום את הכמות ואני שכחתי לומר לו מיוזמתי. ואז שמתי לב שכמו שאומרים בפיזיקה, הממדים לא מסתדרים. כי תוצאת הבדיקה, מה שהרופא רואה - יש כל מיני בדיקות מאיסוף שתן, אבל בזו שאני עושה - היא ביחידות של מיליגרם (חלבון) לדציליטר (שתן). כלומר, ריכוז ולא כמות מוחלטת. למה בכלל עושים איסוף יממתי ולא דגימה מהשתנה אחת? כנראה כדי למצע על פני תנודות לאורך היום. אבל בשביל מה צריך לדעת את הכמות הכוללת? היא הרי לא משנה בכלל, ויכלו במעבדה לבצע את הבדיקה!

בשביל הסקרנות, שאלתי שני רופאים ואחות - בהתמחויות רלוונטיות מאין כמותן - מה הקטע. הם פלבלו בעיניהם כמה שניות, והודו שהם לא יודעים. הנה החשד שלי: רישום הכמות (ופסילת פתקים לא כשרים) הוא רק דרך ערמומית לאלץ את המערכת "מטופל + נוטל דגימה" לתת דגימה שבאמת באה מאיסוף, ולא לעגל פינות.

בכל אופן, הסקתי גם מסקנה מעשית מהעניין, ואני לא מנסה לדייק בכמות שאני מדווח (והדיוק הוא פחות טריוויאלי ממה שנדמה, וגם זה קשור למחדל מעצבן של המערכת, אבל זה לפעם אחרת).
קול התור נשמע בארץ 730699
הה, אפילו שלמות הטופס לא נבדקת? אני בטוח שאם תעיר להם על כך הם ירעננו את הנהלים.

לשאלתך: במקרה שלי ואני מניח גם של רבים אחרים, אחד הדברים שנבדקו הוא הכמות הכוללת של מינרלים שונים כמו סידן וזרחן שמופרשת במשך יממה.

אתה מתכוון לכך שהמיכל שנותנים לך הוא בנפח שני ליטרים? דומני שבפעם הקודמת שהייתי אצל האחות ראיתי מיכלים בנפח שלושה ליטר, כך שמישהו התעשת שם בסוף, לא לאחר שכמה מאות אלפי זקנים עם רעד בידיים היו צריכים להחליף בגדים...
קול התור נשמע בארץ 730721
גם שזה רק שני ליטרים, וגם שהמכסה אטום כמו סגר בבני ברק. אם אתה כל 24 השעות בבבית זה לא נורא, אם אתה חפץ לצאת לשוח, או שלמרות שאתה כבר מהאנשים שעושים איסוף שתן בכל זאת נגזר עליך עדיין לעבוד, ועוד מחוץ לבית, ואתה חושב לקחת את המיכל בשקית בתוך תרמיל, והתרמיל מועד להיטלטל מעט, הממ...

אני עברתי להשתמש בבקבוק או שניים של מים מינרליים, ריקים. זה יוצר אתגר מסוג שונה, אם אתה מבין למה אני מתכוון, אבל עם קצת סבלנות והרבה תרגולת, ויש גם סיפוק מסוים בכל פעם שמצליחים.
קול התור נשמע בארץ 730677
לגמרי במקרה נכחתי בכמה פגישות על מסד נתונים רפואי כלשהו (כיועץ, ובהתנדבות מלאה). ואני יכול להעיד שכשרפואה, חוקי הפרטיות, ואינטרנט נפגשים זה יוצר סיבוך ביוקרטי לא קטן. לעיתים זה מסתיים בהודעת הפופאפ שדורשת ממך אקספלורר שש או משהו כזה רק כי מדובר במערכת שכבר אושרה לשימוש.

_____

החלק העצוב באמת הוא המחיר הלא סביר שמשולם על תכנה מיושנת וגרועה - שבעליל החברה שיצרה אותה מתייחסת לכל העניין כאילו זכתה בפיס. אבל זה כבר שייך לסיפור אחר.

=====
שמחתי לגלות - במידגמונציק אליו נחשפתי - שיש במערכת המיחשוב הממשלתית גם אנשים חכמים ואכפתים שמודעים לבעיה ומנסים לפתור אותה. לא בדקתי כי אני חי בחו״ל, אך אני מנחש שמצב השתפר מאוד בשנים האחרונות. האם זה נכון?
קול התור נשמע בארץ 730701
=====
לא יודע.

היתה לכללית מערכת פורומים לענייני רפואה, שככל הנראה פותחה על ידם ונראתה בהתאם, אבל היו שם רופאים שנתנו מדי פעם תשובות סבירות. אחרי ריבוי תלונות על המערכת הפרימיטיבית הם פתרו את הבעיה בצורה יעילה ואינטליגנטית שהיתה משאירה את אלכסנדר מוקדון פעור פה: לא, הם לא רעננו את הנהלים, הם ביטלו את מערכת הפורומים שלהם. סליחה, הם הוציאו אותה לחופשה קצרה בת כמה שנים (כרגע שנתיים and counting).
קול התור נשמע בארץ 730723
מערכת הלקוח של הכללית (בדפדפן וביישומון) מפתיעה אותי לטובה באיכותה - בזמינות, במיעוט באגים, ובידידותיות למשתמש, וזאת כשסט המאפיינים שהיא צריכה לתמוך בהם הוא עצום ומסובך. מישהו שם עושה עבודה יפה מאוד.

את המערכות שפונות לרופאים אני לא רואה, אבל יש לי רושם מעורפל שקורה לי הרבה פחות מפעם שהרופאים שמולי נתקעים בביצוע פעולות ומסננים קללות כלפי המחשב.
קול התור נשמע בארץ 730726
נכון, שאפו לכללית.
ועכשיו לטרוניות:
א. המערכת לא נותנת לראות תורים עתידיים פנויים כשכבר יש לך תור מוזמן. אתה צריך קודם לבטל אותו כדי לראות אותם. מאותה סיבה אי אפשר להזמין שני תאריכים שונים מראש‏1.
ב. הכי מעצבן - לאחרונה הם הקטינו את גרף הבדיקות ההיסטוריות לאיזה שנה-שנתיים אחורה בלבד. לא רק שזה מאד מקשה להשוות מידע חדש, לא ברור לי בכלל מאיפה יש להם זכות להסתיר ממני מידע רפואי אישי ששייך אלי. אז מה אם הוא בן חמש או חמש-עשרה שנים.

1 מעקף שאני נאלץ לעשות - להשתמש בעובדה ששתי בנותיי רשומות באותו סניף.
קול התור נשמע בארץ 730734
בנוגע לאותו גרף, אני מקבל כבר די הרבה זמן הודעה לפיה לא ניתן להציגו כלל.
קול התור נשמע בארץ 730737
ייתכן והם כל כך קיצרו את הזמן, שבכלל לא מוצאים בדרך כלל בדיקות קודמות.
קול התור נשמע בארץ 730747
חבר אמר על המערכות של הרופאים: "אתה יודע, חברת התוכנה שכתבה את זה - ההתמחות שלה היא לא בכתיבת תוכניות מחשב נוחות וידידותיות, אלא בזכייה במכרזים ממשלתיים".
וככה זה נראה.
קול התור נשמע בארץ 730661
ג. יש בארץ מיליון תלמידים שעשרות אלפי מורים פוגשים אותם 5-6 ימים בשבוע בחללים סגורים למשך שעות ארוכות - שזו הסיטואציה הכי מדבקת מבלי לכלול יחסים אינטימיים בערך. סה"כ - אם כל רבע שעה בחדר ליד חולה היא מדבקת - יש לנו עשרות אלפים כפול לפחות מאה רבעי-שעה בשבוע כפול שלושים תלמידים בממוצע וקיבלנו 120 מיליון אינטראקציות מדבקות.
שוטרים בהפגנות יש נניח חמש מאות (הפרזתי) כפול חמש שעות הפגנה‏1 כפול (גם כאן הפרזתי) 100 מפגינים פר שוטר שנמצאים לידו מרחק 2 מטר לרבע שעה, וקיבלנו מיליון אינטראקציות מדבקות.

השוואה של שני דברים שאחד מהן זניח ביותר משני סדרי גודל == דמגוגיה.

(ועוד הזנחתי פקטורים של סדר שני, כמו שמורה חולה מדביק שלוש-ארבע כיתות שזה בערך מאה תלמידים, בעוד שוטר לא נראה לי מפיץ על ביום יום שלו יותר מכל אחד אחר. זה היה מוסיף לפחות עוד סדר גודל להשוואה, אבל אני מקווה שהעקרון הובן).

1 שבת בבלפור בעיקר
קול התור נשמע בארץ 730645
ההשתוללות נבעה כי חיסנו צעירים על פני קשישים.
נכון שילד פולני טוב לא משאיר שאריות בצלחת , אבל במקרה של חולדאי וגמזו זה היה אשכרה לירוק בפרצוף. אני יכול להבין שגמזו קצת עף על עצמו לאחר שהוא קיבל פרק על שמו בערוצים 11/12/13 . ונכון שחולדאי רוצה להיות ראש ממשלת תל אביב , אבל למה להעדיף מורים צעירים על פני בני 60 + ?
לגבי זריקת החיסונים . סיפורי סבתא. ואני יודע שהיא מתה מזמן .
קול התור נשמע בארץ 730652
מורים וחזנים צריכים לדעתי להיות בראש התור, יחד עם האוכלוסיה בסיכון תגובה 730515
קול התור נשמע בארץ 730655
אני לא בטוח לגבי תפקידם המדויק של ' עובדי ההוראה ' ,אבל מעניין יהיה לדעת מיהם אותם 'מורים' מסורים אשר אתמול חוסנו בתל אביב בחסות חולדאי-גמזו וזאת לאחר שמנות השווארמה כמעט נזרקו לפח מול העיריה .
האם הם היו מורים אלופים שמרביצים את תורתם מול הגדיים הרכים שלנו , או סתם אדמיניסטרציה פקידותית שלווה עם נס קפה של בוקר ועיון מעמיק בתלוש כל ראשון לחודש ?
קול התור נשמע בארץ 730664
מאחר ובתל אביב יש כ-‏70 אלף ילדים בגילאי 3-18, אזי סביר שיש שם לפחות 5000 מורים אלופים וגו'.
__________
מי שתלוש משכורת ראוי לעיון מעמיק זו האסוציאציה הראשונה שלו כשמדברים על מורים, כדאי שיקבע תור לבדיקת מציאות בקרוב. אולי אפילו עוד אחת אחרי שלושה שבועות, כדי שהאפקט יישמר יותר זמן.
קול התור נשמע בארץ 730667
לא כיוונתי למורים בתגובתי וזה הובהר שאני רואה במורים אלופים. אני מתכוון למנהל תחום או מנהל אגף או מנהל מחלקה או מנהל מדור או מנהל ענף או מנהל משהו וסגניהם ומשניהם .
קול התור נשמע בארץ 730669
עד כמה שהבנתי הקריאה בהחלט היתה למורים/גננות וכאלה שעובדים בכיתות, הראיתי שהמספרים נשמעים סבירים.
קול התור נשמע בארץ 730676
הביקורת מגיעה ממקום של בקשה שלא לקמבן אותנו כי עייפנו מהקומבינה.

המורים הם בהחלט אלופים וראויים לחיסונים בקו הקדמי והראשון.
קול התור נשמע בארץ 732813
יש משהו שאני לא מבין.
הואיל וכל מי שבסיכון מהקורונה כבר היה יכול להתחסן אם היה ברצונו, ואפילו יותר ממחצית מבני ה 50-59 הם כבר אחרי המנה השניה, מה מונע מהממשלה לחזל"ש את המשק?
מי שמחוסן לא יפגע (נו, 90 ומשהו אחוז מהם, וגם המעט לא יהיו חולים קשה), ומי שבחר לא להתחסן- האחריות עליו.
הבת שלי בכיתה י' עדיין בלימוד מרחוק, אחרי שביקרה בבית הספר רק ב 12 ימים במצטבר מתחילת שנה"ל. למה?
למה הילדים צריכים להמשיך לשלם את המחיר גם כשמי שלא התחסן עשה זאת מבחירה?

איפה כל הליברטריאנים כשצריכים אותם? למה כל חברי הכנסת ה"ליברלים" ממפלגת השלטון שותקים?

טוב, כמובן שלמודל ההליוצנטרי יש תשובה פשוטה, בזמן שאני ממשיך לשרטט אפיציקלים. אבל כמה אפשר?
קול התור נשמע בארץ 732820
לפני שנכנסים להערכות וחיזויים (אם בכלל): כמה מתים שווים בעיניך את פתיחת בתי הספר? 10? 100? 1000? 10000?

אולי גם כדי לחדד קצת:

(תרחיש א) בהנחה שגם ככה יש עוצר כללי (כלומר המחיר הכלכלי של הלימודים בזום קטן, ונשארו לתמחר את האפקטים החינוכיים/חברתיים/פסיכולוגים על הילדים).

(תרחיש ב) בהנחה שהגבלות התנועה האחרות קטנות, ובתי הספר הסגורים מקשים על הורים לצאת לעבודה.

(לפרטוקול, התשובות שלי הן "0" לתרחיש הראשון ומשהו בסד"ג של 0-10 לתרחיש השני).
קול התור נשמע בארץ 732823
השאלה נכונה לדעתי רק כל עוד לא כל מי שרוצה להתחסן יכול.
מרגע שכל מי שרצה חוסן, המחיר של חולים קשה ומתים הוא לא מחיר שאמור להיות מושת על אלה שכן חוסנו.
במלים פשוטות- רוצה למות? תמות. רק אל תפיל את זה עלי.

זה משול לעצירת כל התנועה במדינה בגלל שחלק מהנהגים מסרבים לחגור חגורת בטיחות.
קול התור נשמע בארץ 732832
אתה מתכוון גם להוציא את הלא מחוסנים מהביטוח הבריאות הממלכתי? (אם לא, הם מפילים עליך את עלות הטיפול בהם)
קול התור נשמע בארץ 732849
כל מילה בסלע.
קול התור נשמע בארץ 732851
אני מסכים עם התגובה. אבל כנראה שלא על משמעות הביטוי.
קול התור נשמע בארץ 732876
הרבה פעמים עולים טיעונים שקוראים תיגר על החלטות של ממשלות, כשהטיעונים מראים שבמונחי חיי אדם החלטות שונות הן לא עקביות (מן המפורסמות: ביטחון חוץ מקבל עדיפות חסרת פרופורציה על-פני בריאות, סביבה, תחבורה, וכל דבר אחר). אני חושב שגם "האנשים הקטנים" וגם מקבלי ההחלטות לא באמת מנסים לכמת חיי אדם, אלא מקבלים החלטות (או שופטים החלטות) לפי מימד רגשי של הסכנות והנזקים. וכבר שנים אני מתקשה להחליט האם זה באג שלנו או שבעצם כך נכון לחשוב. גם כל האסטרטגיות של המאבק בקורונה, כך נראה, כוונו לשורה תחתונה של מניעת אי-ספיקה של בתי החולים. אפשר לומר שזה פרוקסי לחיי אדם (אי-ספיקה => קפיצה בשיעור המתים), אבל אני חושד שלא זה העניין, שאף אחד לא מנסה ברצינות לקבל החלטות במונחי חיי אדם, אלא שהמראות מווהאן וצפון איטליה של מערכת בריאות קורסת הם טראומטיים כשלעצמם, ומניעתם הפכה להיות המטרה עצמה. וגם ספציפית כאן, אני מתקשה להחליט עם זה באג, או שזו מטרה סבירה כשלעצמה (אני נוטה לראות בחומרה רבה תג מחיר אחד שיש בה, טראומה לצוותים הרפואיים, אולי יותר מהעלייה במספר המתים; באג שלי?).

ממילא, אם כבר מכמתים חיי אדם, נדמה לי שראוי לכמת שנות חיים אבודות (פחות משקל למוות של זקנים מאוד ו/או חולים מאוד).
קול התור נשמע בארץ 732895
אני חושב שהרבה פעמים ההנהגה מתייחסת לתסריט הגרוע ביותר. בעוד שמקרה קיצון בטחוני (שימוש בנשק להשמדה המונית, כיבוש עיר ספר וטבח של כל תושביה) יעלה בחיי עשרות אלפים או מאות אלפים, מקרה הקיצון בתחבורה יהיה תאונה עם עשרות הרוגים, או בבריאות עלייה מסויימת בתמותה בגלל עומס על המערכת.
למעשה הסכנה הגדולה ביותר (שאני מצליח לחשוב עליה) היא קריסת הממשל מסיבה חיצונית (מלחמה, אסון טבע) או פנימית (מלחמת אזרחים, אובדן אמון בהנהגה שמביא לאי ציות המוני ולאנרכייה), שכן ללא ממשל מתפקד, לא נראה לי שניתן לספק חשמל, אוכל ומים לכלל הציבור ותוך זמן קצר יתחילו ביזה ומאבק לשרוד עוד יום על חשבון כל מי שעומד בינך ובין הארוחה הבאה.
קול התור נשמע בארץ 733023
איכשהו, גם אחרי שגילינו שמגפה נגיפית חמורה יותר מאיומי ביטחון חיצוני, גם במקרה הקיצון וכנראה גם בתוחלת, אני אופתע עם תקציבי ההתמודדות עם מגפות יתחילו אפילו לדגדג, אפילו בסדרי גודל, את תקציבי הצבא. שלא לדבר על משבר האקלים.
קול התור נשמע בארץ 732839
"מי שבחר לא להתחסן- האחריות עליו"

זה לא קשור לשיקולי צדק, מי אחראי ו/או למי מגיע מה שקורה לו. הרי לכם דוגמה איך אינדיבידואליזם אידיאולוגי קיצוני מוביל לניתוח שגוי של העולם כפי שהוא באמת.
מגפה שמשתוללת בקרב חצי מהאוכלוסיה תהרוס לכולנו את החיים - גם ללא מחוסנים וגם למחוסנים כאחד.
אם היה אחוז מאוד קטן וזניח של סרבני חיסון, לטיעון שלך היה איזשהו משקל, אבל זה לא המצב.
קול התור נשמע בארץ 732845
מגפת קורונה שמשתוללת בקרב גילאי 0-29 לא תהרוס לאף אחד שום דבר.
בקרב בני 70+ כבר מעל 80% מחוסנים, ובקרוב מעל 90%. בני 60-69 כבר 70% (בדרך ל 80%) ובני 50-59 מעל 50% (בדרך ל 70%).
עם כל המוטציות והסגר המחורר, מתוך כאלף חולים במצב קשה רק 26 הם בני 0-29. גם אם הנגיף ישתולל ותכפיל את המספר שלהם פי עשרה זה לא יהיה מהותי.
קול התור נשמע בארץ 732844
כרגע יש בישראל כ-‏1.7 מיליון מחוסנים שבועיים אחרי חיסון שני‏1 (ועל הדרך, בין 7 ל-‏10 אחוזים מבני ה-‏60+ בין חיסונים). עם הוריאנט החדש, זה לא מספיק כדי למנוע תחלואה קשה בהיקף גדול.
מה תעשה כשהלא מחוסנים יחלו קשה - תמנע מהם טיפול רפואי, או תיתן להם למלא את מחלקות הקורונה ובכך תפגע בטיפול הרפואי שמקבלת האוכלוסיה המחוסנת?

אולי בעוד חודש יהיו מספיק אנשים שבועיים אחרי חיסון שני כדי שמערכת הבריאות תוכל לספוג תחלואה של הלא מחוסנים.
בעצם, האפיציקלים והמודל ההליוצנטרי מתלכדים. אלא אם משהו ישתנה, אני מהמר על חזל"ש סביבות ה-‏14 למרץ.

__________________
1 שבועיים ולא שבוע כי, למיטב זכרוני, למבוגרים לוקח יותר זמן לפתח תגובה חיסונית.
קול התור נשמע בארץ 732846
זה כן מספיק, משום שזו האוכלוסיה בסיכון שמחוסנת.
קול התור נשמע בארץ 732848
אני לא יכול לאמוד דבר כזה בלי להשקיע זמן, אבל:
כרגע כ-‏630 חולים קשה הם מעל גיל 60 וכ-‏370 מתחת.
כ-‏15%-20% מבני ה-‏60+ לא מחוסנים. לא יודע מה שיעור ההתחסנות נכון לתקופה בה החולים קשה כרגע נדבקו, אבל הוא כנראה סביבות ה-‏20%-30%.
המערכת נכנסת לאי ספיגה בכ-‏1,200 חולים קשה, וסביר שהטיפול מתחיל להידרדר משמעותית אחרי 1,000 חולים (אם לא קודם).
אם פותחים את המשק, הסיכוי של הלא מחוסנים לחלות קשה יעלה משמעותית‏1 ומנגד צעירים ימשיכו להתחסן בקצב בינוני ומבוגרים בקצב איטי.
מכאן צריך לבנות מודל שאומד מה יהיה קצב ההתחסנות בקבוצות הסיכון ובשאר האוכלוסיה, ובודק פי כמה התחלואה יכולה לגדול עד שנגיע ל-‏1,000 חולים. כאמור, לא רוצה להשקיע בזה זמן, אבל אינטואטיבית התוספת ל-R מפתיחת המשק תעקוף את השפעת החיסונים.

_______________
1 וגם של המחוסנים. אפילו שאצלם הסיכוי קטן מלכתחילה.
קול התור נשמע בארץ 732857
1. תמונת המצב, ח"ק לפי גילאים:
מסך של 981 ח"ק אמנם 365 הם מתחת גיל 60, אבל רק 193 מתחת גיל 50, רק 96 מתחת גיל 40 ורק 26 מתחת גיל 30. אני מזכיר שהגיל החציוני במדינה הוא 30, כלומר שמתוך המחצית הצעירה של האוכלוסיה יש רק 26 ח"ק! מי שצעיר מגיל 30 ולא רץ להתחסן הוא סתם חרא כלפי המבוגרים יותר.

2. תמונת מצב של חיסון במנה ראשונה (כי אנחנו עוסקים בצפית פני עתיד):
בני 70+ : 90%
60-69 : 80%
אבל אסור לעצור כאן את הספירה, כי מתוך ה 365 ח"ק מתחת גיל 60 כמעט שלשה רבעים הם בני 40-59.
50-59 : 72%
40-49 : 63%
30-39 : 47%
20-29 : 40%

עכשיו נניח שבמקום 62 אלף מקרים פעילים יהיו לנו בעוד חודש פי ארבעה, 250 אלף מקרים פעילים. כמה ח"ק יהיו?
בני 60+ יהיו כפול ארבע אבל חלקי 8- רק 320 ח"ק
בני 50-59 יהיו כפול ארבע אבל חלקי 4 - 175 ח"ק
בני 40-49 יהיו כפול 4 אבל חלקי 3 - 130 ח"ק
בני 30-39 יהיו כפול 4 אבל חלקי 2 - 140 ח"ק
בני 20-29 יהיו כפול ארבע אבל חלקי 1.65 - 50 ח"ק
בני 0-19 יהיו כפול 4 - 25 ח"ק

בסך הכל כ 840 ח"ק.

ר"ל אם תשחרר כל רסן, ובעוד חודש יהיו 250 אלף מקרים פעילים, עדיין יהיו לך כתוצאה מכך פחות ח"ק מאשר היום.

צריך גם לזכור גם שכ 8% מאוכלוסית המדינה‏1 כבר נדבקו בנגיף באופן טבעי, ויצאו מהמאגר הפוטנציאלי של ח"ק‏2, ועם הזמן המאגר הזה עוד הולך ומתדלדל.

__________
1 יותר צעירים. רק 7% ומשהו מבני ה 30+
2 לכמה זמן, זו שאלה טובה, אבל לא במסגרת הדיון הזה.
קול התור נשמע בארץ 732859
1. כדי להגיע לחלק הלא מחוסן, צריך גם להכפיל בחלק שהיה מחוסן נכון למועד ההדבקה.
2. משתנה נוסף שצריך להתייחס אליו הוא התפשטות המוטציה הבריטית, שמדבקת יותר בקרב צעירים (ולכן גם מעלה את שיעור הח"ק מתוכם). לפני כ-‏40 יום הזן היה אחראי ל-‏10%-20% מההדבקות ולפני 9 ימים העריכו שהיא אחראית לכ-‏80%.
ההשפעה של שתי הנקודות האלה מאוד תלויה בזמן שלוקח לחולה להפוך לקשה מרגע האבחון. ככל שהפער יותר גדול, כך ההשפעה יותר גדולה.
3. אתה מתייחס למי שקיבל חיסון ראשון בתור מחוסן כי אנו צופים פני עתיד, אבל מציע לפתוח את המשק עכשיו. אם נחכה שכל מי שקיבל חיסון ראשון יהיה מחוסן, תצטרך להזיז את האומדן שלך בחודש אחד קדימה.
4. אם בעוד חודש נגיע ל-‏840 חולים, כבר נתקרב לאי ספיגה ונצטרך לצמצם פעילות שוב.
5. אני מנחש שהכפלת פי 4 כי רצית להגזים. יודע מה? לא בטוח שזאת הגזמה. ה-R0 (מקדם הדבקה ללא אמצעי מניעה) של הוריאנט המקורי הוא כ-‏2-2.5, כך שאצל הוריאנט הבריטי אנחנו מדברים על 3-3.75. זאת הכפלה פי 3 תוך כמה ימים (חלון הזמן בו חולה מדבק). כן, עדיין תהיה קטיעה של שרשרת ההדבקה, מסכות וגם המתחסנים מדביקים פחות. לא בטוח שזה יספיק.

"מי שצעיר מגיל 30 ולא רץ להתחסן הוא סתם חרא כלפי המבוגרים יותר" איפה כפתור הלייק כאן?
קול התור נשמע בארץ 732861
1. כן, זייפתי קצת. בחישובי גב מעטפה כאלה אני לא מרגיש צורך לדייק. קח בחשבון שעובר זמן (שבוע?) בין הופעת סימפטומים לבין הפיכת חולה לקשה, ושחולה קשה נשאר באותה קטגוריה הרבה זמן (שלשה שבועות?) כך שמרבית הח"ק הנוכחיים נדבקו לפני שלושה שבועות ויותר, בשעה שהיו עדיין מעט מחוסנים.
2. נכון.
3. אני לא מציע לחזל"ש לגמרי, עם דיסקוטקים פאבים והופעות כבר עכשיו. אפשר לפתוח בהדרגה. להתחיל מהילדים המסכנים שלא ראו בצפר מבפנים כבר המון זמן, ולדאוג שהמורים, שהם הסכנה הגדולה יותר להפצת על, יהיו מחוסנים.
4. אם בעוד חודש נגיע ל 840 ח"ק זה פחות מהיום, לאן שהגענו אחרי חודש סגר. אז לא נצטרך לצמצם כלום, אלא אם יהיו עדויות לכך שאנחנו בדרך ל 500 אלף מקרים פעילים. כשכל האוכלוסיה הלא מחוסנת היא פחות מ 5 מיליון, וקצת יותר מחצי ממנה היא בגיל 0-14, שהוא די אדיש למחלה, להגיע ל 10% מקרים פעילים באוכלוסיה זה מופרז. ככל שאני זוכר בשיאי ההתפרצות מעולם לא הגענו ליותר מ 6% מקרים פעילים מהאוכלוסיה במודיעין עילית, בית"ר עילית ושאר מוקדי סערה.
5. בוא נדבר על R. ה R0 של הוירוס המקורי הוא אפילו 4, ושל המוטציות המידבקות יותר יכול בקלות להיות 6. אבל R0 לא רלבנטי. מסכות לבד חותכות אותו לחצי. 50% מחוסנים באוכלוסיה חותכים אותו שוב בחצי. בסופו של דבר, עם מסכות, חיסונים ומניעת התקהלויות לא נחוצות, אנחנו נהיה שוב בסביבות 1.0 גם עם המוטציות המדביקות יותר.
_____________
1 את החלק שמעל 1. כלומר ש 4 הופך ל 2.5, 6 הופך ל 3.5
קול התור נשמע בארץ 732872
המובן מאליו: "דיסקוטק" מעידה שאנחנו זקנים.
למדתי לא מזמן: גם "פאב" מעידה שאנחנו זקנים.
קול התור נשמע בארץ 732901
אז איך עלינו לומר "פאב" מבלי למעוד?
קול התור נשמע בארץ 732928
בית מרזח.
יחראב ביתק ובהטייה 732930
ייחרב ביתך.
קול התור נשמע בארץ 732943
בר. (או באר?)
קול התור נשמע בארץ 732947
תמיד חשבתי שהבר זה הדלפק הארוך שיש (כמעט) בכל פאב ועל הכסאות הגבוהים שלאורכו יושבים הבליינים שבאו בגפם (בניגוד לשולחנות שסביבם יושבים זוגות/חבורות).
קול התור נשמע בארץ 733020
כמובן. ובמטונימיה...
נדמה לי שרק עברנו כאן מאנגלית בריטית לאמריקאית.
האמת היא שלפחות בחיפה אני רואה עדיין מקומות שכותרת המשנה שלהם, על השלט/האתר, היא "פאב". כנראה עניין של מיתוג: יש חנויות בגדים שמגדירות את עצמן "בוטיק אופנה", אבל לא אומרים "בוא נלך לאיזה בוטיק לקנות חולצה". ספציפית, עושה רושם ש"פאב" הולך עם מיתוג אירי ו/או מיושן (היטב).
קול התור נשמע בארץ 732944
או במילים אחרות: לא רק שפתיחת דיסקוטקים ופאבים מעלה תחלואה בקורונה, מחקרים מראים כי רק אמירת המילים "דיסקוטקים" ו"פאבים" מעלה משמעותית את הסיכון לתחלואה קשה ומוות!
קול התור נשמע בארץ 732952
מסתבר שיש לזה חיסון.
קול התור נשמע בארץ 732932
סידרתי מחדש את הנקודות לפי סדר חשיבות יורד.
2. אה-הא, צדקתי!
3. עם זה אני נוטה להסכים. קצת קשה לי לחשוב על עניין בתי ספר כי הרעש מהטחת הראש שלי בשולחן כשאני חושב על הטעויות שנעשו קצת מסיח את דעתי‏1. הבעיה היא לא רק שהילדים תקועים בבית (ושההורים תקועים בבית עם הילדים), אלא חוסר הוודאות והיעדר היכולת להתכונן מראש שגם פוגע בילדים ומטרטר את ההורים‏2. אם הייתי מוצנח לנעלי מקבלי ההחלטות, כנראה הייתי מצהיר שבתאריך כך וכך בעוד שבועיים-שלושה הלימודים יחודשו. אז מנצל חצי מהזמן כדי לגבש מתווה מסודר שמתחשב בתחלואה, אילוצי המורים והתלמידים, המצב של כל ישוב ותוכניות מגירה (שיפורסמו בפומבי) למקרה שהתחלואה תמשיך לעלות ומנצל את החצי השני כדי לוודא שכולם מסונכרנים ושהמתווה ייושם בפועל.
4. אולי לא הבנתי אותך. הבנתי שבתסריט שלך תהיה המשך ירידה לזמן מה, ולאחר מכן עליה שנובעת מפתיחת המשק, שמתגברת על החיסונים. אחרת למה שיהיו יותר מאומתים?
1. זהו, זאת חלק מהסיבה שלא רציתי לעשות חישוב של ממש. לדעתי אם היית לוקח את זה בחשבון החיזוי שלך היה שונה. רק 11% היו אחרי מנה שניה, אבל אם היינו מסתכלים רק על 60+ ו-‏50-60, התמונה הייתה שונה. מכיוון ששנינו מתעצלים לבדוק, אפשר לעזוב את זה.
5. יש הבדל תהומי בין R שהוא 0.95 ל-‏1.1 ולדעתי האומדן שעשית מאוד רגיש להנחות שמשתמשים בהן.

____________________
1 וגם לתאר את זה כ"טעויות" זה נדיב, כי ההנחה המובלעת היא שאם טעו היה ניסיון רציני כלשהו לפתור את העניין.
2 דוגמא דווקא ממגזר שלא נפגע יותר מדי: עובדי מדינה שלא יכולים לעבוד (למשל, כי הם צריכים להיות עם הילדים, ועבודה מהבית זאת לא באמת עבודה) יכולים לבקש שיוציאו אותם לחופשה ב-‏70% מהשכר שלהם. אממה? הבקשה צריכה להיעשות בשבוע שלפני, וכל פעם שפתחו את מערכת החינוך ההחלטה התקבלה רק בסופ"ש. כך כל פעם שמערכת החינוך נפתחה, חלק מההורים היו מושבתים לשבוע שלם (תוך כדי שהמדינה מממנת להם את רוב השכר, כן?) בלי שום סיבה.
קול התור נשמע בארץ 732936
2. בגלל זה הנחתי שכמות המקרים הכללית תעלה
3. אפשר לבחור בך לכנסת? אולי בפעם הבאה?
4. יהיו יותר מאומתים בגלל המוטציות והפתיחה ההדרגתית.
5. נכון. אבל כמו שראינו ביוני-יולי ונובמבר-דצמבר, המשחק בין 0.95 ל 1.1 הוא לחלוטין בידי הממשלה, שלא לומר הליוס. כמה שנאמר:
כִּי הִנֵּה כַּחֹמֶר בְּיַד הַיּוֹצֵר
בִּרְצוֹתוֹ מַרְחִיב וּבִרְצוֹתוֹ מְקַצֵּר
כֵּן אֲנַחְנוּ בְיָדְךָ חֶסֶד נוֹצֵר
לַבְּרִית הַבֵּט וְאַל תֵּפֶן לַיֵּצֶר
קול התור נשמע בארץ 732850
נו, אבל ברור שבכל זאת אם ''תפתח'' - אנשים חפים מפשע (גם בהנחה שסרבנות חיסון היא פשע) ימותו. אפשר להתווכח על המספר, אבל מובן מאליו שהוא גדול ממש מאפס.

לכן שאלתי את מה ששאלתי קודם. אחרי שתענה, אם תענה, יהיה אולי טעם להשוות את המספר שלך לתחזיות שונות.
קול התור נשמע בארץ 732852
גם אם לא תפתח אנשים חפים מפשע ימותו (או ייפגעו בצורות מאד חמורות אחרות).
זה לא אומר הרבה (או לפחות הרבה פחות ממה שנשמע ברגע הראשון).
קול התור נשמע בארץ 732853
מן הסתם הפרטים חשובים (כמה אנשים? בשביל מה?).
קול התור נשמע בארץ 732854
אתה הבאת את זה בתור טיעון מוחץ, אז אל תטיל עלי את נטל הכימות.
קול התור נשמע בארץ 732855
לא הבאתי את זה בתור שום טיעון, מחץ או לא (טיעון למה?). שאלתי את אריק מה המספר שלו.
קול התור נשמע בארץ 732873
יש לי שאלה להורי ה'-י', נשמעת קנטרנית אבל בעיקר סקרנית. הטענה היא שהבעיה האמיתית עבורם בסגירת בתי הספר היא לא אובדן הלימודים, אלא אובדן החברה של בני גילם. אבל האם קשה לרובם להתארגן על חיי חברה מחוץ לבית הספר, ואחרי שעות הזום?
קול התור נשמע בארץ 732883
הבת שלי נפגשת הרבה עם חברים, אבל עדיין סובלת מאוד מאובדן חיי החברה של ביה"ס.
אני מתאר לי שילדים פחות פעילים חברתית ממנה סובלים יותר. ילדים רבים גם בלי קורונה נמצאים כל היום במסכים, וביה"ס הוא עיקר היציאה שלהם מהבית והמפגש עם RL. כאלה יכולים בקלות להפוך בקורונה לזומבים.
קול התור נשמע בארץ 732894
כתושב של מועצה אזורית, מאוד. לבן שלי אין אף בן כיתה בישוב ולבת שלי יש שתי חברות מקומיות.
קול התור נשמע בארץ 732902
א. קשה מאד.
ב. עוד יותר קשה כששעות הזום בעצמן מציקות‏1 ומבזבזות זמן שאפשר היה להיפגש בו.
ג. ועוד קושי הוא שבסגר האחרון אסור היה להיפגש בבית אחר.

1 מציקות אגב הרבה מעבר לרמה הקנטרנית - סבל אמיתי ומתמשך. אני מכיר ממעגל שני כאלה שהיו תלמידים מצטיינים, אבל לא הסתדרו עם הזום והמורה שלהם החל/ה לחלק אפסים למי שלא נכנס לזום ועושה משימות שניתנות שם בזמן. וזה אחד מיני רבים. במחשבה שנייה תעוקת הזום עצמה היא גורם חשוב וחמור בניתוק החברתי של הילדים משאר הכיתה.
קול התור נשמע בארץ 730662
עכשיו השאלה למי אנחנו מאמינים, לך, לגמזו, לחולדאי או לשר הבריאות.
שר הבריאות הוא לבטח הכי פחות אמין מכל הרשימה כאן. אפילו עם המנכ"ל שלו הוא לא מסונכרן.
קול התור נשמע בארץ 730680
ואכן, לקח שעות ספורות בלבד כדי להוכיח ששר הבריאות שיקר היום במצח נחושה.
קול התור נשמע בארץ 730794
אם כבר ילד פולני - שיבא נותן לניצולי שואה להגיע בלי תור, אבל הניסוח, אפפס, לא משהו.
קול התור נשמע בארץ 730795
אוי :)
קול התור נשמע בארץ 730801
הניסוח הזה בוצע על ידי הדור שלא הכיר את הפלנטה הזאת.בזכרון הילדות - הייתה לנו אם בית ניצולת שואה עם מספר חקוק , כל יום השואה היינו יושבים על המדרגות ושומעים את הסיפור האמיתי. כילד אני חייב להעיד שזה הזכרון היותר חזק שיש לי על השואה , אני לא בטוח שאם לא הייתי נחשף לפלנטה הזאת ממקור ראשון הייתי מבין את הבעיה במודעה הזאת.

מכל מקום,ניצולי שואה צריכים לקבל את החיסון בבית.זה המעט שאפשר לפרגן לאלו שצריכים להפשיל את השרוול.

אגב,המשולש ההפוך היה הזיהוי ליהודים.
קול התור נשמע בארץ 730823
מזל שלא שלחו אותם להתקלח לפני החיסון.
קול התור נשמע בארץ 730846
מתי בשם אלוהים בירוקרטים ופוליטיקאים צבועים יפסיקו לעשות שימוש בשמם של ניצולי השואה?
האם קיים הבדל ענייני כלשהו בין ניצול שואה לבין סתם אדם שעבר את גיל 60, ושצריך לעזור לו לקבוע תור? ואם יש חיסונים עודפים (והיו בממוצע 30-40%), מדוע לא לחסן אותו?
האנטישמים יאמרו שהתשובה היא בתופעה הישראלית של ניצולי שואה שעדיין אינם בני 60.
מצא את ההבדלים 730847
אני יכול לחשוב על כמה הבדלים עניניים, אבל בטח גם אתה.
מצא את ההבדלים 730851
אני רוצה לחשוב שאתה מתכוון לכך שהרבה ממדינת ישראל ומסתמא גם מערכת הבריאות, נבנתה בכספי הפיצויים לנפגעי השואה ובתמורה המדינה התחייבה באופן חוזי לדאוג לרווחתם ולטיפול הרפואי בהם. זה עניין חשוב ואין מקום להסתתר כאן מאחורי רמזים.
בנסיבות העניין, הטיעון הזה אינו ענייני. הוחלט לחסן את כל גילאי 60+. לנוחותם של קופות החולים הוחלט להשתמש באמצעים הדיגיטליים החדשים ובמרכזי חיסון. ברור לכל, שבין הזכאים תהיה קבוצה שתתקשה לממש את זכותה. טרח אותו מבוגר, והביא עצמו למרכז חיסון, עשה ככל יכולתך לעזור לו, גם אם משמעות הדבר היא לשלוח אותו למוקד חיסון אחר או לקבוע לו תור ביום אחר. לצורך זה, אין שום חשיבות אם מדובר בניצול שואה, בעולה מאתיופיה בן 60 ויום אחד או בקשיש ערבי.
זוהי המשמעות האמיתית של "מדינת כל אזרחיה". הביטוי הזה אינו אומר שכולנו שווים או שאנו זכאים לכל מה שעולה על דעתנו. הוא כן אומר שכאשר נשקלת זכאות להטבה כלשהי, שיקולים לא רלאבנטיים אינם מעורבים.
מצא את ההבדלים 730854
זה לא היה הכיוון שלי.
תנסה לחשוב מה יכול לגרום לאדם שעבר שואה בצורות כאלה ואחרות להיות בקבוצת סיכון מעל לבן 60 אחר.
הטיעון הטכני שלך 'הוחלט שכל בני 60 פלוס יחוסנו' כמובן מנטרל את ההבדל באופן טכני מראש, אבל אנו דנים בהבדלים אפשריים מעבר לאינסטרומנטלי הזה.
מצא את ההבדלים 730857
אני מתנצל. קוצר המשיג. תצטרך לפרוט לי את טענתך, כי לא ירדתי לסוף דעתך.
  מצא את ההבדלים • הפונז
  מצא את ההבדלים • ירדן ניר-בוכבינדר
  מצא את ההבדלים • הפונז
  מצא את ההבדלים • ירדן ניר-בוכבינדר
  מצא את ההבדלים • שוקי שמאל

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים