מהו הפשע החמור ביותר שהיית קורבן לו? 2638
ניסיון לרצח 14 3%
תקיפה מינית (פיזית) 42 9%
תקיפה אלימה אחרת 59 12%
שוד באיום 22 4%
פריצה לבית 65 13%
גניבת מכונית או פריצה למכונית 56 11%
כיוס או חטיפת חפץ 36 7%
גזילת זכויות יוצרים 13 3%
הטרדה 13 3%
הונאה (בקנה מידה שמעניין את המשטרה) 17 3%
רמאות קטנה יותר (עודף בחנות, וכו') 45 9%
אחר (פרט!) 8 2%
מעולם לא הייתי קורבן לפשע 53 11%
נקרופיליה 49 10%

492 הצבעות עד כה
פרסום תגובה לסקר

הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

אחר 404495
כשהייתי בצבא, מישהו גנב לי מאתיים שקל. ידעתי בוודאות מיהו, אבל מכיוון שהייתי לפלף צפוני מובהק בבסיס של ערסים, ופחדתי באותה התקופה מהצל של עצמי, לא התלוננתי וגם לא אמרתי לו כלום, ורק השגחתי על הכסף שלי טוב יותר בעתיד. החלטתי שזה ''אחר'' ולא ''רמאות קטנה יותר''.
אחר 404499
הצבעתי ל''מעולם לא'', אבל אתה מזכיר לי גניבה תמוהה למדי שהייתי ''קורבן'' לה בצבא. היה לי רדיו קטן שפועל על סוללות, ובגלל שהשתמשתי בו כל הזמן, השתמשתי בסוללות נטענות (יותר זול בחשבון הכללי). יום אחד באתי למשרד וגיליתי שבהעדרי מישהו פתח את הרדיו, הוציא את הסוללות, סגר את הרדיו והלך.
אחר 404501
ואם כבר העלאת זכרונות תמוהים מהצבא: באחד האבט"שים שלי הייתי באותו חדר עם שני אנשים נוספים מהבסיס. הבאתי איתי ספרי לימוד וכלי כתיבה כדי לנצל את הזמן כהלכה. יום אחד שמתי לב שהעט שלי נלקח בידי אחד מחברי לחדר. כשביקשתי אותו בחזרה הוא סירב, גם אחרי כמה וכמה פעמים. בדרך כלל זה היה נגמר בזה, אבל הייתי צריך להמשיך לישון איתו בחדר והייתי צריך את העט, אז גנבתי לו אותו מהכיס בזמן שהוא ישן. הגונב מגנב פטור. הוא די התרגז, אבל לא עשה כלום.
אחר 404516
בדקת שלא לקח לך עוד משהו ש"לא התחשק לו" להחזיר?
אחר 404755
לא ''הגונב מגנב פטור'', החזרת לעצמך דבר ששייך לך. אם מישהו אחר היה גונב ממנו אז היה ''הגונב מגנב'' (מתשלומי כפל, דרך אגב)
אחר 404826
בחורף 85' שירתתי בלבנון, באזור רשאיה (קצת אחרי 'צומת המים' למי שזה אומר משהו). גם משק הדת שם לא משך ידיו מגניבת חפצים פרטיים של אנשים. הוא היה אחד האנשים הכי הגונים בגדוד.
אחר 404830
גניבה זה לגיטימי ובסדר. מה שהפתיע אותי הייתה העובדה שהברנש סירב להחזיר את העט, וזאת למרות שהוא כלל לא השתמש בו ואני הייתי צריך אותו.

הייתי אומר שזה כי הוא שנא אותי, אבל לא ממש דיברתי איתו עד אז.
Just say no! 404831
מדוע גניבה זה לגיטימי ובסדר?
מאז גיל 13 (בערך) לא 'הרמתי' שרוך נעל שאינו שלי, לא שכחתי להחזיר ספר פרטי או מספריה ואפילו לא 'שאלתי' (לשימוש מתמשך) עט בעבודה. תאמין לי, זה ממש קל לנהוג כך, גם כשכל השאר, ואלו אותם אתה מעריך ואוהב בכללם, נוהגים אחרת. אתה פשוט מחליט שאתה בסדר...וזה עובד!
Just say no! 404834
סליחה. עוד פעם אני כותב משהו בסרקזם ורואה שמתייחסים אליו ברצינות.
Just say no! 404846
גם לי זה קורה. אולי כדאי לאסור כליל את השימוש בהומור באייל הקורא כדי למנוע מקרים אלו?
Just say no! 404863
נראה לי עדיף לאסור לקחת ברצינות את הנאמר באייל הקורא.
אחר 404676
גם אני הצבעתי מעולם לא, ואז נזכרתי בצבא.
אחר 404697
זה ממש לא היה כך. בעצמך הוצאת את הסוללות יום קודם לכן ושכחת מהעניין.
אחר 404716
לי היה מקרה בסדיר (לפני המון זמן). היינו באימון, הגיעה ידיעה על חדירת מחבלים והקפיצו אותנו למירדף. אני בא לנעול נעלים והסתבר לי שגנבו לי אותן בזמן השינה (חברה' מגולני שעברו בסביבה). מזל שהיה למישהו נעלים רזרביות.
אחר 404721
זה לא נחשב.
גניבת ציוד צבאי (לא אזרחי בזמן הצבא) היא לא פשע אלא נורמה אליה מחונכים דורות של חיילים. זה משהו שמתגאים בו, חוץ מזה שזה מלמד חיילים לשמור על ציוד (צלמים הם יוצאי דופן, אותם לא גונבים ועליהם לא שומרים למשהו).
אחר 404729
התייחסתי למה שכתבו לפני; ודאי שזו נורמה-נורמה מאד מעצבנת כי זה קורה בזמן הלא מתאים. גנבו פעם מהרכב שלי כשהייתי בבסיס מארבים את הרמקול של מכשיר הקשר -חתכו את הכבל. נורמה מאד נחמדה.
אחר 405734
אני חושב שזה הייתי אני, פשוט קיבלתי פקוה מפורשת מקצין בדרגת סגן אלוף לסרוג רמק.
אבל לא תחתכי את הכבל, לקחתי אותו שמתי במקומו את הכבל הישן שלי, זה שחתכו כשגנבו את הרמקול שהסגן אלוף היה חתום עליו...
אחר 404732
בתנועת הנוער שלי (הנוער העובד, אבל לא אגיד איזה קן) היה נחשב "קול" לגנוב בזמן אירועים ומחנות ציוד יקר ‏1 של קינים אחרים. חברי הקן המובילים עשו את זה, סיפרו על זה לחבר'ה בגאווה, ובו זמנית גם דיברו על כמה שזה בעצם לא בסדר.

1 סנאדות, מגברים וכל מיני כאלה.
אחר 404733
בשכונת ילדותי היתה מסורת של גנבת פומלות בסוכות, מאיזה חלקת פרדס קרובה. אבל הבנים היו עושים את זה, אז אני השתתפתי רק בזלילה.
אחר 404977
איזו נאיביות. אחד מעמיתי למחלקה בגולני הצליח לאבד בזמן מסע בנדולרה שהכילה 12 רימוני רובה M203. מבלי להתבלבל הוא העלים את הבנדולרה של המטוליסט השני ושם את הרימונים בפקל שלו. למחרת, במסדר הבוקר למחרת הודיע המטוליסט השני שכל הרימונים שלו נעלמו וציין שהפעם האחרונה שהוא ראה אותם זה כשהוא בדק את הפק"ל שלו אחרי המסע בליל אמש. הוא הוסיף שהוא כתב בטוש עמיד נגד מים את שמו על התרמיל של הרימונים, מה שאפשר למ"כ שערך את מסדר הבוקר להציץ אל הפק"ל של המטוליסט הראשון ולגלות את הפאדיחה. לרוע המזל, הרס"פ יצא לסיור ומצא את הבנדולרה עם הרימונים האבודים, מה שחסך למטוליסט הרשלן משפט וכלא צבאי.
אחר 404980
בקיצור, הוא איבד אמל"ח, גנב מחבריו, שיקר למפקדיו, נתפס על חם, ובסוף אפילו לא עמד למשפט? אני מניח שבהמשך הקריירה הצבאית שלו הוא היה אחראי ימ"ח.
אחר 404990
לפני שאני אספר על המשך הקריירה הצבאית שלו אני אספר על תחילתה:
בטירונות שלנו, בבסיס בזק, נשארה הפלוגה שלי לשמור על הבסיס בראש השנה התשנ"ב. בבוקר החג, גילו תורני המטבח שאין מים. עובד רס"ר זריז קפץ למגדל המים, גילה שהשיבר הראשי סגור, פתח אותו וכולם חזרו לשגרת החג. לקראת הצהריים יצאה התראה בהולה מהמרפאת הבסיס: דגימות המים שנלקחו בבוקר מזוהמות בחיידקים מסוכנים ואסור להשתמש בהם.החשד היה לזיהום מכוון, אולי אפילו פיגוע מצד השכנים הפלסטינים. בדיקה מהירה של מגדל המים גילתה את האמת המסריחה: מישהו פתח את מכסה הביקורת שבראש המגדל והשתמש בפתח הקטן כבשרותים מאולתרים לריקון מעיו.
מאחר והמחלקה שלי איישה לאורך כל שעות הלילה את העמדה הנ"ל והיה מדובר בסה"כ בארבעה זוגות של שומרים, מספר האשמים היה קטן והיה ברור שחוץ מהמבצע, יש גם בהכרח עד ראיה למעשה. זה לקח כ24 שעות ואיומים בחקירת מצ"ח, בי"ד צבאי ותיק פלילי עד שהאשם הודה, נשפט ונשלח לשבועיים רענון בכלא 6. יש לציין, שכמעט כולם היו בטוחים בזהות האשם ועיקר הלחץ הופעל על בן זוגו לשמירה שיעיד נגדו, וברגע שבן הזוג הסכים, האשם הודה. כחודשיים מאוחר יותר ארע הסיפור עם רימוני הרובה.
סוף הקריירה הצבאית שלו היה עגום. הוא ועוד שישה חיילים מרובאית 12 נהרגו כשעלו על זירת מטענים בדרום לבנון.
אחר 404998
לי זכור מהטירונות שבפעם הראשונה שבה עליתי לשמור במגדל, גיליתי שמישהו השאיר מתנת צואה לא קטנה באחת הפינות. בשעתו סברתי שזו הנורמה, אבל במגדל האחר שהזדמן לי לשמור בו בצבא הדבר הגרוע ביותר שעשו היה לשפוך את הסולר להסקה על הרצפה, כך שבמשך שנה (לפחות, אחר כך כבר לא ביקרתי שם) המגדל הוסיף להסריח.

עוד קורבן של ונדליזם בשמירה הייתה מנורת הפלורסנט בש''ג שבבסיס שלי שנופצה יום אחד במהלך השמירה של אמצע הלילה בלי סיבה שאני מצליח להעלות על הדעת חוץ מטירוף רגעי של השומר, או טימטום מוחלט שלו (האופציה השניה תקפה למקרה שבו הוא רצה לכבות את האור ולא ידע איך, למרות שהמתג היה במקום בולט על הקיר).
אחר 405007
אולי כבר סיפרתי - פעם אחת בטירונות שמרתי במגדל שהיה מכוסה כולו בכתובות בטוש, רק שבמקום "מכבי תל-אביב אימפריה", אלו היו ציטוטים של מילטון. זה היה... חדש. (הטירון ששמר שם לפני הסתובב עם Paradise Lost בכיס/בתיק.)
נופצה *לילה* אחד 405055
אחר 405058
נראה לי שכבר היה דיון מעמיק על הפלורסנט שלך באייל. המסקנה היתה שטוב שהנורה פוצצה, כי כך יקשה על האיוב לצלוף בשומר בלילה.
אחר 405081
אכן. אני חושב שאמרתי שם שזה לא משנה כי הגדר נגמרת שני מטרים *מאחורי* הש"ג.
אחר 405073
מצמרר. ישראל על רגל אחת.
אחר 405100
רגל אחת זה כל מה שיש לה.
אחר 405134
בפלוגה שלי היה מישהו שפלט כדור בעת פריקת נשקים, פגע בכתף של חבר לצוות ופצע אותו. לא רק שהוא לא עמד למשפט, הוא גם יצא לקורס מפקדים.
אחר 405103
העובדה כי מנהג מסויים הוא נורמה אינה שוללת את היותו פשע, כמו גם גאווה בביצועו.
(דוגמה - מינוי חברי מרכז של מפלגה כלשהי לתפקידים ציבוריים - נורמטיבי, והממנים לפעמים אפילו מתגאים בכך, משום מה).
לגבי הלוגיקה של החלק האחרון (מלמד חיילים לשמור וגו'), אני מקווה שמדובר בהלצה. רק אוסיף שדווקא כן גונבים צלמים (הכוונה, כמובן, שחיילים מאותו צבא גונבים צלם לטובת יחידתם).
אחר 405125
אמנם עברו כמה שנים מאז שיחרורי, אבל ממגע עם מספר גדול של יחידות מובחרות יותר ופחות, כולן היו משאירות את הנשקים במועדון בזמן מחכים לקפ''ק. רימונים ותחמושת נפיצה נשמרו בד''כ בעמדות חיצוניות, בד''כ לא מאויישות, בעוד שעל הוסטים שמרו בשבע עיניים.
כמובן שיש חריגות, אבל נראה לי שזו הנורמה.
לגבי גניבות של ציוד צבאי, כל זמן שזה משחק פנימי ומדובר בעיקר בעניינים של כבוד, זה נראה לי לא מזיק ואף מועיל (סוף סוף מישהו באמת שומר). כמובן שכשהדבר פוגע בכשירות מבצעית הוא פסול.
אחר 405132
שמחכים
אחר 404851
הנעליים הרזרביות, הן במקרה היו בדיוק במידה שלך?
אחר 404864
לא, הן היו קטנות עליו בכמה מספרים, אבל הוא לא מפונק. הוא נעל אותן על הידיים.
אחר 404893
הן היו קצת קטנות עלי -במספר אחד. נעלתי אותן בלי גרביים וכך הלכתי כל המירדף.
אחר 404886
ההוא אם הנעליים הרזרביות, ידע שהוא נתן לך נעליים?

כל העניין הזה אם הגניבות בצה"ל הוא עוד אחת מאותן נורמות פסולות המעודדות בחשאי (או פחות בחשאי) ע"י מפקדים. כך גם (עד לא מזמן, ואולי גם היום) טרטורים, וותיקות, בריחה ממ"צ, רישול בהופעה, ואפילו תופעות חמורות יותר כמו נהלים מבצעיים הקשורים גם בחיי אדם (נהלי פתיחה באש, ואולי גם נהלי הפעלה של מערכות מיגון בסטי"ל?). צבא של בננות. למזלנו, נלחמים מולנו צבאות עלובים יותר - וזו כנראה הסיבה היחידה שצה"ל נחשב בעולם לצבא חזק.
אחר 404894
אתה צודק לגבי היות הגנבות-נורמות. הגנבים היו מיחידה אחרת;
אפילו לא הייתי צריך לבקש מיד מישהו נתן לי את הרזרביות שלו. אגב, ביחידה שלי בסדיר וגם במילואים לא היו גנבות אחד מהשני.
אחר 404731
האמת, אני לא ממש מבין את מטרת ההודעה הזו. היא אמורה להצחיק, או לעצבן אותי?
לא הובא לידיעתי שיש להגדיר מטרה להודעה 404734
מותר להגדיר בדיעבד ולאור התוצאות?
גם לי שתו בצבא! 406178
משקפי שמש ירקרקות מגניבות וזולות מאירוקה שהפכו לחלק בלתי נפרד מהפרצוף שלי וגם התאימו לצבע המדים שלי נגנבו מהבסיס כשנשארתי על תקן סמל תורן. מיד רצתי וקניתי את אותו דגם בדיוק שכבר עלה חצי מחיר כי עברה העונה שלו, כעבור כמה חודשים שכחתי אותו באוטו של אמא של זמר ידוע והאמ-אמא הזאת פשוט זרקה את המשקפיים לפח כשהיא עשתה סדר באוטו! זה פשע הרבה יותר גרוע משל החייל הגנב. בכל מקרה אני סימנתי "שוד באיומים": עוד באותה שנה חבורה של ערסים מתבגרים עצרו אותי ברחוב ושדדו ממני חמישה שקלים כי לבשתי כובע צמר עם פונפון בראשון-לציון, תכל'ס זה הגיע לי.
שוד באיום 404497
דווקא לא היה כל כך איום, נשדדתי בריו דה-ז'נרו ע"י נער בן 14 עם סכין, אחרי שעשיתי בדיוק את מה שהיה כתוב בספר לא לעשות: הלכתי ברגל ברחוב במקום לקחת מטרו.
שוד באיום 404502
אני חסכתי את זה מעצמי כשהייתי במנגואה, ופשוט ביקשתי‏1 משוטר נושא מצ'טה שיבוא ללוות אותי לתחנת האוטובוס בארבע לפנות בוקר. החשש מהמצ'טה האימתנית שלו מנעה ממני את היכולת לחשוש במקביל משודדים אחרים, ככה שהכל בא על מקומו בשלום. (=

1למען הדיוק לא ביקשתי אלא פשוט לא התווכחתי עם חבר שהודיע לי לילה קודם שאני לא עד כדי כך מטומטמת בשביל לשקול לחצות את הרחוב לבד, חמושה בגרמנייה ותו לא. נדמה לי שאני *כן* עד כדי כך מטומטמת, אבל הייתי כל כך מותשת שלא טרחתי להתווכח איתו כשהוא קבע עם השוטר שיאסוף אותי בבוקר תמורת שווה ערך לדולר וחצי. חודש אח"כ גיליתי שחברה שלי נשדדה שם באיומי אצבע על ידי נער מקומי.
שוד באיום 404508
במטרו זה לא קורה?
שוד באיום 404511
לפחות כתקופה שהייתי המטרו היה מלא שוטרים, בכל כניסה ועל כל רציף.
שוד באיום 404509
בהחלט קור רוח מרשים מצדך.
שוד באיום 404512
תשמע, בספר היו סיפורים על ישראלים בוגרי יחידות עילית שמפרקים את השודדים במכות. מאחר ואני בוגר יחידה עילית שכזו‏1 החלטתי שזה בטוח.
בקיצור, זה היה בתחילת הטיול ולא שמתי לב/לקחתי ברצינות את האזהרות.
ד"א במהלך השוד דווקא הפגנתי קור רוח מרשים, נשאתי רגליי וברחתי כל עוד נפשי בי.

1 מודיעין.
שוד באיום 404513
התכוונתי להצלחתך בברור גיל השודד חרף הסכנה. :)
שוד באיום 404706
ואני בלונדון ע"י נער בן 20 בלי סכין, אחרי שעשיתי בדיוק את מה ש(לא) היה כתוב בספר לא לעשות: הלכתי לבד למסיבת ג'אנקיס לא חוקית בבית נטוש בבריקסטון.

ושם מישהו פשוט זרק אותי לקיר בכח ולקח לי את הארנק.
שוד באיום 404828
נער בן 20? בקרוב נשמע על מישהו שנשדד ע"י פעוט בן 30.
שוד באיום 404854
מה את רוצה? ברור שזה מה שיקרה.
במסיבת ג'אנקיז חייב להיות מישהו שהמנה שלו למחר לא מסודרת.
שוד באיום 404914
בואי נגיד שזו לא אחת מההודעות שאני מעלה כדי להראות כמה אני חכם.
שוד באיום 404958
מילא מסיבת ג'אנקיז. מילא מלא חוקית.
אבל בריקסטון?
זה כמו להכנס למשולש עם מרצדס חדשה ולשאול באנגלית אם אפשר להשאיר את הרכב לכמה שעות.

עבדתי פעם בסידני עם בחור מבריקסטון. זה היה כמו הסרט 'סנאצ" רק בלי הדיאלוגים השנונים.
שוד באיום 404995
וכל כך למה?
שוד באיום 405079
כן... בהחלט שכונה תוססת.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404507
פעם אחת במעונות של האוניברסיטה ע"י דייר אחר במעונות וחבר שלו מפני שהחלשתי להם את הטייפ שפעל בווליום בלתי נסבל ולא נתן לי לישון (טעות, הייתי צריך להתקשר לבטחון והם כבר היו מטפלים בזה). חטפתי קצת מכות, בעיקר כי זה היה שנים נגד אחד.
פעם שניה, במוצאי יום כיפור 2000 חטפתי אבן גדולה מאוד במהלך נסיעה דרך וואדי ערה כחלק מהמהומות של אותה תקופה. הנזק שולם במלואו ע"י מס רכוש, לא היו פגיעות בגוף.
אני לא מחשיב אלימות שהופעלה נגדי ע"י פלסטינאים בשטחים כשהייתי בשרות צבאי או ע"י חרדים בירושלים כשעבדתי שם כמאבטח (בסה"כ פעמיים). בעיקר כי אני הייתי הצד החזק והצד השני ספג את רוב הפגיעה.
כמו כן כוייסתי בדרום אמריקה, אם כי יתכן שפשוט שכחתי את הארנק בתחנת האוטובוס. הוא היה ריק מכסף והאובדן העיקרי היה תעודת הזהות, רשיון הנהיגה ותעודת הסטודנט.
נדמה לי שפעם מאמר שלי באייל הועתק לאתר אחר, אבל במילא הזכויות שייכות לאייל ולא לי.
הוטרדתי פעם בגן ציבורי בברלין ע"י גבר מזדקן, אבל ברגע שאמרתי לו בטון תקיף ללכת ממני הוא הלך ממני. כשגרתי בקרית אונו, שכן שלי רב איתי על מקום חניה וזה הגיע עד כדי תלונה למשטרה נגדו על איומים והטרדה, אבל התיק נסגר.
רמאויות קטנות? אני לא סופר את כל בעלי המקצוע שסדרו אותי במהלך בניית הבית שלי. הרמאות שהכי הציקה לי עד היום זה כספומט שנתן 700 ש"ח במקום 1500 וחייב במלוא הסכום. התכתבות ארוכה עם הבנק שלי, הבנק שהכספומט שייך לו, המפקח על הבנקים והמועצה לצרכנות הסתכמה בכך שהבנק שלי הסכים להתחלק איתי חצי חצי בנזק מבלי להודות באחריות כלשהי למה שקרה.
ועוד משהו אחד, המכונית שלי עברה התקף ונדליזם שדרש תקוני פחחות נרחבים. תלונה למשטרה לא הביאה לשום תוצאות.

וואו, אני קורבן סדרתי.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404515
לגבי הכספומט, היתה לך דרך להוכיח את מה שקרה? ניסית לאיים עליהם בתביעה? ואיך זה קרה בכלל, נגמר הכסף ?
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404536
לא.
כן.
לא יודע.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404535
הזכויות על מאמרים שפורסמו באייל נותרות במלואן ברשות המחברים.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404558
למה לקחת אתך תעודת זהות לדרום אמריקה?
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404575
מאותה הסיבה שאני לוקח איתי לעבודה תעודת תורם של אדי, רשיון נשק, כרטיס נוסע מתמיד בלופטהנזה, צ'ק ריק, תמונת פספורט וקונדום. זה דברים שפשוט נמצאים תמיד בארנק שלי.

(בשביל כתיבת התגובה הסתכלתי בארנק לראות איזה דברים יש בו, ואיזו הפתעה: הקונדום כבר עבר בהרבה את התאריך האחרון לשימוש)
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404577
ולפני נסיעה ארוכה לא עשית רה-אורגניזציה של הארנק?
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404579
אני, למשל, מקפיד להוציא מהארנק את תעודת הקצין.
זוכרים את שני הערבים מירושלים שלקחו אתם את כרטיס חבר "מכבי" לעירק?
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404644
מה קרה להם?
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404650
אני לא מצליח למצוא לינק היסטורי. מישהו מוצא?

בראשית הכיבוש האמריקאי של עיראק יצאו שני מזרח-ירושלמים לעבוד באיזו חברה קבלנית עבור האמריקאים. חיש מהר הם נשבו בידי מורדים עיראקים, שחשבו שהם ישראלים חברי מוסד - בין השאר בגלל כרטיס חבר "מכבי" (הזהו עם מגן דוד) שנשאו.
נדרש לחץ פלשתיני ניכר, כולל התערבות פומבית של עראפת, כדי לשכנע את השובים שהשבויים הם "מהטובים" ולשחררם.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404657
למשל:

(אפשר להריץ חיפוש בגוגל עם השמות ולקבל, פחות או יותר, את השתלשלות האירועים לפי סדר כרונולוגי).
הותקפתי באלימות מספר פעמים 405056
מה ערבים, איזה ערבים?
זה שלום מיכאלשוילי משלישיית "מה קשור", אתה לא מזהה?!
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404582
לא.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404583
ואחרי חתונה?
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404591
מסתבר שלא.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404690
אני יכול לענות על השאלה למה *אני* לקחתי איתי תעודת זהות לחו"ל: לפי החוק הייתי חייב לקחת אותה איתי לשדה התעופה (כמו לכל מקום אחר שאני נמצא בו), ושם כבר לא היה מקום להפקיד אותה עד שאחזור.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404691
לפי החוק, דרכון כשר כתחליף ת"ז. אתה לא חייב לקחת אותה איתך לשדה התעופה.
יתר על כן, הואיל ות"ז ישראלית היא יעד חבלני ומבוקש, *עדיף* שלא לקחת אותה איתך.

אגב, ככל הידוע לי, רשיון נהיגה עם תמונה מהווה תחליף ת"ז לכל צורך שאינו דורש ת"ז במפורש.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404695
איזה חוק?
http://he.wikisource.org/wiki/חוק_החזקת_תעודת_זהות_ו...
החוק הזה מדבר במפורש על תעודת זהות, בלי סייגים ובלי תחליפים.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404736
1. החוק מזכיר ששר הפנים יכול לקבוע תחליפים, וכמדומני נקבעו.
2. אם דרכון קביל כתחליף ת"ז בעיני משרד הפנים‏1, כשאתה בא להוציא ת"ז חדשה (כי שלך אבדה/נגנבה, כשהיית בחו"ל, למשל, וסחבת אותה איתך) קל וחומר שהוא קביל בשביל שוטר.

1 והוא קביל.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404738
1. לא מצאתי סימוכין לכך לפני שיצאתי מהבית לנמה"ת.
2. לא רציתי לקחת את הסיכון הזעיר שאתקל בשוטר שלא מבין מה זה "קל וחומר" (או "כמדומני") ואגמור בתחנת משטרה.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404741
2. במקרה זה, כלשון החוק, די שתופיע בתוך 5 ימים עם התעודה בידך, ובכך תוכיח שיש בידך תעודה. אגב, ככל הידוע לי, אותו כנ"ל לגבי אם תופסים אותך ללא רשיון נהיגה.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404856
בלי רישיון נהיגה - אותי קנסו במאה שקלים אחרי שהצגתי אותו בתחנת המשטרה ביום אחר, נדמה לי.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404871
נדמה לי שאם יש לך, ואתה נתפס בלעדיו, זו עבירה, אבל קלה יותר. אני נתפסתי בלעדיו; השוטר סמך עלי שיש לי, ונתן לי את הקנס הנמוך יותר (אכן משהו באזור המאה שקל). אחר כך גיליתי לחרדתי שהרשיון שלי לא בתוקף. מוסר השכל - אם הרשיון שלכם לא בתוקף, צאו מהבית בלעדיו.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404890
מצחיק אותי, כשאני מגיע פעם בשנה לעשות טסט לרכב, באיחור של כמה שבועות, שלאף אחד לא אכפת שאסור היה לי לנהוג את האוטו עד אליהם, וכנראה גם לא בתוך המתחם שלהם. (לא צריך להסביר לי כמה מטומטם האיחור הקבוע הזה.)
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404895
רק למקרה שלא ידעת: במקרה כזה אתה אמור להוציא רישיון זמני (ל-‏48 שעות, כמדומני). בפרט, מבחינת הטסטרים יכול להיות שהוצאת כזה.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404899
לא ידעתי. איך ואיפה מוציאים כזה?
הבדיקה ממוחשבת, אז הם לא צריכים לבדוק במיוחד שאין לי רישיון רכב תקף - זה צריך לקפוץ להם לפני שהם נותנים לי להכניס את האוטו למסלול של הבדיקה, כשאני משלם.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404901
במשרד הרישוי.
את הבוחנים הרישיון הנוכחי שלך לא מענין במיוחד - אם כבר, הם רוצים שתעשה את הטסט אצלם. עצם העובדה שאפשר להוציא רישיון זמני כזה, מראה שלהגיע לטסט בלי רישיון תקף זו עבירה מנהלתית פחותה (להבדיל מלנסוע בכביש בלי רישיון תקף).
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404911
וכאן המקום להכריז ולידע את כל באי האתר.
אם יש לכם קנס מטעם המשטרה‏1, לא תקבלו תזכורת, וזה גם לא יגיע בדואר. זו אחריותכם לשלם. היה ושכחתם לשלם, או לחילופין, שילמתם באיחור - הקנס (או הריבית על זה ששילמתם באיחור) יתפח ויתפח, ולא תקבלו על כך שום אינפורמציה.
לעומת זאת, הרשיון שלכם לא יתחדש אוטומטית, ולא תקבלו לביתכם אגרה לחידוש הרשיון.
נניח וקיבלתם קנס, והרשיון פג תוקפו 9 שנים לאחר מכן - החיים קשים, חבר'ה. לפניכם קנס עם ריבית פיגורים של 9 שנים.
וכך תגלו יום בהיר שכבר אין לכם רשיון מזה זמן מה, וכשתתקשרו לברר יתברר שאתם חייבים למדינת ישראל סכום נכבד למדי שלא ידעתם עליו.

זה קרה לאבא שלי, והתברר לו שאין לו רשיון רק לאחר שהיה מעורב בתאונה. הביטוח, כמובן לא תקף אם אין לך רשיון בתוקף.

1 וזה יכול להיות קנס חניה, למשל.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404979
לפני כעשור קיבלתי דוח על נהיגה במהירות מופרזת (92 קמ"ש כשהיה מותר 70 בלבד). הקנס היה אמור להיות 190 ש"ח אבל השוטר שמילא את הדוח כתב 120 (או לפחות בעותק שאני קיבלתי היה כתוב 120) וזה מה ששילמתי. שנתיים מאוחר יותר, פג תוקף רשיון הנהיגה שלי ולא קיבלתי חדש, פניתי למשרד הרישוי שסיפר לי שיש לי דוח תנועה לא משולם. פניתי למשטרה שאשרה את הסיפור ושלחה לי טופס לתשלום יתרת הקנס + ריבית, בסה"כ קצת יותר מ100 ש"ח.
מאחר ורשיון הנהיגה שלי היה יקר לליבי, שילמתי בלי להתוכח.
(מי שסומך על משרד הרישוי שיזכיר לו שתוקף רשיון הנהיגה שלו הסתיים או על משרד הפנים שיזכיר לו שתוקף רשיון הנשק שלו הסתיים, מגיע לו)
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404981
כבר פעמיים לא קיבלתי דו''חות ותזכורות מהמשטרה, ולא יכולתי להאריך את הרשיון שלי, בגלל שלא שילמתי את הדוחות. בפעמיים האלה בדקתי וגיליתי שהשוטרים האינטליגנטיים הצליחו לא לאיית נכון את שם המשפחה שלי (ארבע אותיות, יותר מחצי מליון איזכורים בגוגל בעברית, רחוב ראשי בכמעט כל עיר). מכתב נזעם לגורמים המתאימים (מבקר המדינה, המשטרה, מבקר המשטרה) והכל הסתדר (כולל ביטול הדו''חות). לא תמיד כדאי לבדוק.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404985
הרצל?
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404986
קפלן (ו''מקום הרישום'' באחד הדו''ות היה רחוב קפלן בת''א).
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404988
מזכיר את הבדיחה על השוטר שמצא נבלת חמור ברחוב זלטופולסקי, אבל לא ידע איך לאיית את זה בדו''ח, ולכן גרר אותה עד רחוב הס.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404987
שם המשפחה הוא לא נבו?
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404991
בשם נבו אין 4 אותיות ולמעט פה ושם רחוב "הר נבו" אין הרבה רחובות בשם הזה.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404999
אז זה- http://www.haayal.co.il/author?id=109 שם בדוי?
הותקפתי באלימות מספר פעמים 405003
מעולם לא טענתי ששם המשפחה שלי הוא לא נבו. מה שטענתי, זה שלא סביר ששם המשפחה של כותב תגובה 404981 הוא נבו.
רבין? 405057
ממש לא 405062
(זה היה לפני שהיה רחוב רבין) תגובה 404986
ממש לא 405069
כפלאן.
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404805
אם כך אז הוא גם יעד חבלני מבוקש באותה המידה:

כששומר מבקש ממני "להראות תעודת זהות" במקום לפתוח את התיק בכניסה לבנין, האם הוא היה מסתפק ברשיון נהיגה?
הותקפתי באלימות מספר פעמים 404807
אף פעם לא בקשו ממני להראות תעודת זהות בכניסה לבניין, ואני הסתובבתי ללא תעודה במשך שנים. ברוב המקרים (משרד הפנים למשל, שהסתפק בדרכון), רשיון הספיק.
נסיון רצח? 404517
ברחוב בניו יורק, ערב אחד, פנה אליי בחור חביב עם סכין ביד, ואמר שמתחשק לו לרצוח מישהו ואני נראית לו מועמדת טובה. בלי שנייה של מחשבה על הצעתו, עפתי לחנות פתוחה שהייתה מולי. היו שם 5-6 גברים שדיברו עם המוכר: הסתבר שהם ראו את האירוע, אבל פחדו לצאת. הטלפון בחנות היה מקולקל, לכן לא התקשרו למשטרה. למזלי, הברנש לא עקב אחריי פנימה, אבל כולנו נתקענו שם איזה חצי שעה עד שהוא הסתלק.
בפריס גנבו ממני פעם את הארנק, עם כמעט כל הכסף שהיה לי אז.
ובארץ היה לי בכספומט קטע דומה לזה של איזי, אבל על סכום קטן בהרבה, אז נאלצתי לוותר על ההחזר.
פשעים ועבירות קלות 404526
לבית בו גדלתי ברעננה פרצו לפחות שלוש פעמים. אחת מהן היתה בליל הסדר, וכשעזבנו לסעודת החג אצל קרובים מישהו העיר שהשכונה נורא ריקה ושקטה (כי כולם חוגגים במקום אחר) וזה מצויין לפורצים. הוא צדק. (אם עץ נופל ביער ואיש אינו שומע אותו, המשטרה לא באה).

פעם ירדתי מדירתי בירושלים וחיפשתי את הפיאסטה הקטנה כדי להגיע לתרגול באוניברסיטה. לא מצאתי אותה. הייתי יכול לעלות בחזרה ולוותר על השיעור (מתוך תקווה שהמכונית כן תהיה שם בפעם הבאה שארד), אבל מצפוני הציק לי שכן אני הייתי המתרגל. נאלצתי להתעמת עם המציאות המרה, לבקש ממישהו טרמפ ואח"כ ללכת למשטרה להתלונן על התנהגותה של הפיאסטה. מה שמיוחד בסיפור הזה הוא שאחרי לא פחות משלושה חודשים היא נמצאה, ברובה, באיזו שכונה נידחת בעיר. אפילו את הסוויץ' סחבו, ותקופה ארוכה לאחר מכן הייתי לוחץ על כפתור מאולתר כדי להניע אותה.

במסעדות שרות-עצמי Fresh Choice בארה"ב, אם אתם קמים לקחת קינוח או משהו, קחו את התיק איתכם. זה נורא לא נוח, אבל זה כדאי.
404533
הייתי קורבן לשלושה מהפשעים הנזכרים (בלי לכלול פשעים קטנים): תקיפה מינית, גניבת מכונית והטרדה. סימנתי את הראשון בגלל שהוא היה ראשון (והנחתי שהמערכת סידרה את הפשעים לפי חומרה). אבל בתפיסה הסובייקטיבית שלי האחרון נתפס כמאיים ביותר. אולי זה קשור בזמנים אחרים בחיים. חשבתי תחילה שאולי זה קשור לממושכות של האחרון, אבל גם הראשון היה ממושך.
תלוי... 404593
איך זה שהאחרון נתפס כמאיים ביותר? או בעצם - איזה סוג הטרדה זו הייתה?

אצלי, זו הייתה הטרדה ממושכת בפלאפון. הידעתם שאסור לסלקום לחסום מספר בלי צו משטרתי? למזלי, העבריין היה כנראה לא מנוסה במיוחד, ולא התקשר ממספר חסוי. :)
כך ששיחה אחת מהמשטרה הספיקה.
תלוי... 404599
מישהו שעקב אחרי וידע עלי הרבה יותר פרטים ממה שרציתי.
404658
תהיתי באמת לגבי השאלה איך מחליטים מה "חמור יותר". מבחינתי, יש לזה קשר לשאלה "כמה קורבן הרגשת". ככה שבצורה מוזרה, אני חושבת שכיוס ארנק (בגיל שמונה, בקניון, ליד משחקי הוידאו) היה אחד הדברים הכי טראומתיים, שלא יכלתי להתגבר עליהם די הרבה זמן למרות ש,מן הסתם, לא באמת התרחשה שם קטסטרופה כלשהי.
אני מניחה שאסמן "תקיפה", אם ככה. בפעם אחת דובר בשתי בנות מהכיתה, ושנה אח"כ כמה נערים באיזה טיול שהחליטו שיהיה נורא משעשע להתעלל בבנות החדר שלי, ובעיקר בי.
רק שלוש שנים אחרי (במהלכן לא החלפתי איתם מילה אף שלמדנו באותה הכיתה) גיליתי שזו השכנה שלי שבגללה זכינו למטח הביצים והקמח, ולא הבינו ממה נפגעתי כ"כ. זה לא "פשע" (למרות שבטח אפשר היה להוכיח שם די בקלות את יסודות עבירת התקיפה...), אבל הפחד האמיתי שהרגשתי באותו לילה והצורך להתרחק בכל פעם שראיתי אחד מהם (והם באמת לא היו ילדים רעים), גרמו לי להרגיש קורבן יותר מכל גניבה או שוד. כי גניבה או שוד זה לא אישי.‏1 לא יותר מתאונת דרכים או רעידת אדמה. אם זה לא אישי, זה פחות כואב.

1חבל שלא ידעתי את זה בגיל שמונה.
________
העלמה עפרונית, עדיין בלי דירה.
404663
אני מקווה גם שלמדת שלא לדבר שנים עם מי שגרם לך עוול היא דרך לא מוצלחת לטפל באירוע כואב. אם אנלא טועה פסיכולוגים קוראים לזה פסיב-אגרסיב.

(סליחה אם הייתי יותר מדי אישי, פשוט הזכרת לי מישהו.)
404538
אני כוייסתי פעמים באיטליה, בשני המקרים הבחנתי בזמן וקיבלתי את הארנק בחזרה, בפעם השניה גרמתי נזק גופני קל-אך-דרמטי לבחור האמריקאי שניסה.
בשביל איזון, פעם חטפתי מכות מנהג מונית בחיפה כי טרקתי את הדלת חזק מדי. התיק נסגר מחוסר ענין לציבור.
וכל הבחורות שאני מכירה עברו איזה שהוא סוג של תקיפה מינית - החל באנשים שחושפים עצמם או נוגעים בעצמם לפנינו והמשך בבוסים ומפקדים עם ידים דביקות. על דברים כאלו אף אחת לא מגישה תלונה. האמיצות בועטות באזורים אסטרטגים.
404557
... או *ניסיון* לתקיפה מינית (אופציה שלא מופיעה בסקר ולכן לא הצבעתי לה).

אלי פרצו הביתה לדירה הקודמת - לקחו קצת כסף מזומן, לא היה הרבה, אבל האקס איבד מזכרות יקרות ערך מסבתא שלו. בעיקר זוכרת את הבלגן. חולירות, לא יכולים לסדר אחרי שהופכים מגירות?
כל הבחורות ממש? 404677
כל הבחורות ממש? 404679
בהחלט כולן. גם כל מי שאני מכירה.
אני לא הספקתי לשאול את כולן 404683
כל הבחורות ממש? 404715
גם כל מי שאני מכירה.
ואני יכולה להעיד שעברתי לפחות 3, מתוכן אחת חריפה.
כל הבחורות ממש? 404726
בשל היותי מהמין הגברי וכנראה לא מין הנאים שבמין זה מעולם לא חוויתי כזה אירוע את יכולה לספר?
כל הבחורות ממש? 404740
האירוע הראשון
הייתי בת 8, חיכיתי שהמכוניות יעצרו כדי שאוכל לעבור את הכביש, נעצרה מכונית לידי והנהג שאל, "סליחה ילדה, את יודעת איפה רחוב הזין?"‏1
היססתי.
וממש לא הייתי בטוחה ששמעתי טוב.
אולי הוא אמר "הזית"?
גרנו ליד כפר שלם, שהיו בו שלל רחובות בגימטריה. ט' וח' וי"ב. אולי יש גם ז'?‏2
האיש הבחין במבוכתי, ולכן נחלץ לסייע.
"זין, זין, ילדה. את יודעת מה זה זין?"
וכאן, כדי להבהיר את העניין, פתח את רוכסן מכנסיו ושלף את כבודו.
הזקור.
זה מה שכיניתי "חריף".

האירוע השני
הייתי בת 17, הייתי עם אמא שלי אצל הירקן בבני ברק. היה תור ארוך ביותר לקופה והאיש שעמד מאחורי נצמד אלי הרבה יותר מן המקובל. ממש הרבה יותר. בעצם, ברמה המקובלת בין בני זוג
כשהערתי לו הוא אמר, "מה, אני פולש למרחב האישי שלך?"

האירוע השלישי
נסעתי באוטובוס בירושלים בשעת לילה מאוחרת. אני ישבתי ליד החלון. היה שפע של מקום באוטובוס, אך משום מה האיש המדובר החליט לשבת על המסעד של המושב שלידי, כך שלא תהיה לו ברירה אלא להתחכך בי.
כשהערתי לו הוא שאל אם אפשר לקבל את העיתון.
אמרתי לו לא.
הוא סרב לעבור מקום.
אני עברתי מקום.
הוא עבר אחרי.
ואז ירדתי מהאוטובוס.

לא הזכרתי את המהנדס שעבד איתי במוטורולה, שהיה מראה לי תמונות של בחורות מחדירות לעצמן קקטוס‏3, ועוד מתווכח איתי שזה אמיתי‏4.
סביר להניח שיש עוד, קטנים למדי, שלא עולים לי כרגע.

1 יש מצב שהוא לא אמר "סליחה".
2 היה. אבל לא בכפר שלם אלא בג'סי כהן בחולון.
3 הימים ראשית ימי האינטרנט בכל מחשב במקומות עבודה. רוב העובדים היו גברים. רובם המכריע ניצל את האינטרנט והאי-מייל הפנימי כדי לשלוח פורנו אחד לשני. אותו אחד ייחד את עצמו בכך שטען שבניגוד לאחרים, הוא לא עוסק בתמונות יפות אלא רק בגרוטסקיות.
4 "ואם שילמו לה מליון דולר?"
"אתה היית חותך לעצמך תמורת מליון דולר? חוץ מזה, בשביל מה לשלם לבחורה מליון דולר על תמונה שמופצת חינם ברשת לכל דורש (ולכל מי שלא דורש) כשכל ביצועיסט פוטושופ יכול לעשות את העבודה בגרושים?"
כל הבחורות ממש? 404844
תודה.
404857
יש לך עדיין את התמונות?
404909
לא.
הן מעולם לא היו ברשותי. והוא גם לא שלח לי, למה לא היה לי אי-מייל פנימי כמו לכולם. אבל הוא כן קרא לי לבוא לראות.

הייתי יכולה לחפש, אבל אין לי כוונות להכנס לאתרי סקס - הם מסוג האתרים הדביקים. נכנסת פעם אחת - המחשב שלך נרשם והוחדר ברוגלות ובמרעי בישין אחרים, ואם לא תנקוט בצעדים נוגדים יצוצו לך פופ-אפים כחלחלים על כל צעד ושעל.
404993
זה היה בצחוק. בעיקר בצחוק. גם בצחוק.
הונאה 404544
בכמה עשרות אלפי ש"ח.
מה שמופיע בסוגריים בצמוד לאופציה זו סאטירה?
אם אתה כבר פה 404554
כשאני נוסע בכבישי ישראל אני יכול להחשב כקורבן לנסיון לרצח?
אם אתה כבר פה 404559
לא, אבל אפשר לאשפז אותך בגין נטיות אובדניות.
אם אתה כבר פה 404560
כשגרתי בקומונה,טפיחתי גינה בחצר האחורית,וכשחזרתי לאחר העדרות של שבוע גיליתי שמישהו גנב לי ציפור גן עדן מהגינה,לא בדיוק דבר של מה בכך,הגנב הביא צינור מים מחצר הבניין השכן,ריכך את האגמה,והשאיר בור בקוטר מטר וחצי על עומק של חצי מטר פעור בגינה,התגובה שלי נעה בין כעס של חצרן סקוטי,לשעשוע וכבוד להתמדה של העבריין.

זה לא פשע על רקע בוטני?
אם אתה כבר פה 404607
כשאני חוצה את כבישי ישראל אין ספק שאני קורבן לנסיונות רצח.
אם אתה כבר פה 404670
אם אתה נוסע בכביש שש, זה נחשב גם להונאה, גניבה ו(אם לא שילמת את הקנס בזמן) גם הטרדה באיומים ושוד לאור יום.
ספר שתף, הסבר, תאר... 404584
תודה מראש:)
ספר שתף, הסבר, תאר... 404764
את הבגרויות סיימתי (בקושי) מזמן...
לא משהו פיקנטי, מצטער. עבודה בתמורה לצ'ק ללא כיסוי מאדם שהבין שמדינת ישראל היא גן עדן לנוכלים.
ניצול? 404573
טוב, כויסתי (פתחו את התיק ולקחו את הארנק. בעיקר כאב שהרגשתי מטומטמת כי לא שמתי לב), וגם הוטרדתי (אוטובוס, זקן מגעיל, הסתיים בשלוש שעות של תמונות של פושעים - רובם מכוערים נורא), וגם לקחו לי דברים (בלי להזכיר את הפעם ההיא שהאיש בתחנת דלק ניסה להסביר ש95 זה בדיוק כמו 96, אז אין בעיה, הוא ישים לי במקום).
אבל הכי - לא יודעת אם חמור, בוא נקרא לזה מרגיז עד דמעות - היה האינסטלטור שבא לתקן את הסתימה, פתח את הברזים ואת הניאגרה כך שעוד ועוד מים הציפו את הדירה ואיימו על הרהיטים ועל שלוות הנפש, ואז אמר שהוא לא יודע איפה הפתח של הביוב והוא חייב לשבור את האסלה. והוא שבר. והוא מצא את הפתח של הביוב חצי דקה אחר כך - בלי אפילו לעשות כאילו הוא מחפש. זה היה מעליב כל כך, כי הוא פשוט לא ספר אותי ממטר. ושילמתי בדממה (בערך פי שלוש), בלי לומר מילה. אפילו לא התחלקתי עם בעלת הבית.
ניצול? 516379
דלק 95 זה בדיוק כמו 96.
ניצול? 516438
ממש לא.
זה אפילו לא כמעט כמו.
דלק 95 הוא נטול עופרת, בעוד דלק 96 משופע בה. דלק 96 יגרום נזק בלתי הפיך לממיר הקטליטי של מכונית המצוידת בכזה, בעוד (חלק מה)מכוניות ממודלים ישנים וחסרי הממיר הקטליטי מנוען יצלצל ויעבוד בנצילות נמוכה יותר (מה שגם יקצר את חייו) אם יתודלקו בדלק נטול עופרת.
ניצול? 516442
אני מבין בדלק כמו חמור במרק פירות, אבל באינטרנט אומרים שלפני כמה שנים התחילו להעשיר את דלק 96 באשלגן במקום בעופרת.
ניצול? 516459
היתה חשיפה בטלוויזיה, בה חזרו על דבריו של המתדלק הממורמר, הכל בלוף, חברות הדלק מוכרות את אותו הדלק תחת שני השמות.
סיפור מהתחת. 516462
לא הבנת.
חברות הדלק מוכרות מים תחת אותם שני שמות.
סיפור מהתחת. 516474
טפי! מים! דגים מ****ם בתוך זה!
סיפור מהתחת. 517022
דווקא בנושא מים אני סומך על אדוני.
סיפור מהתחת. 517023
אוי! כמו הרוסים בסרט חתול שחור חתול לבן!
סיפור מהתחת. 517025
ברוכה השבה!
סיפור מהתחת. 517027
דנקה-וול!
פריצה לבית 404586
פירקו את הסורגים בדירתי וגנבו לפטופ, כנראה שהגנבים שמו לב שאני בבית ומיד ברחו, כי הם לא לקחו שום דבר אחר, ואפילו את המטען שהיה מונח ליד לא לקחו. אני בתמורה המשכתי לישון שנת ישרים.

אני לא יודע אם זה נחשב אבל להוריי גנבו את המכונית שלוש פעמיים (מתוכן פעמיים את אותה המכונית) ואת הרדיו לקחו 3 פעמים אחרות.
פריצה לבית 404590
גם לי גנבו לפטופ (עם פלאפון, וכל המסמכים שהיו בתיק), והערבי המניאק התקשר אלי והציע לי לקנות אותו בחזרה ב10,000 ש"ח (חיכיתי לו עם לום, אבל הוא הבריז, המניאק. איפה הכבוד הערבי המפורסם?)
אני מקווה שהוא חטף קטיושה לבנים, או לפחות שהוא היה על האוטובוס בסיני.
פריצה לבית 404595
אני תליתי מודעות על ביתי, בעברית וערבית‏1 שאני מוכן לקנות את הלפטופ בחזרה, השותפה שלי הסירה את המודעות אחרי כמה ימים בטענה שזה יגרום לאחרים לפרוץ לבית.

1 נעזרתי בבחור ערבי בכיתת המחשבים של האוניברסיטה תוך התנצלויות מרובות.
פריצה לבית 404603
1 אני מקוה שהוא לא עשה לך גרסה מקוצרת של המילון ההונגרי.
פריצה לבית 404609
*המטען* שהיה מונח ליד? אתה מוכן לומרר לנו מראש איפה תשתמש בו?
פריצה לבית 404786
מזתומרת פירקו את הסורגים?
פריצה לבית 404843
זאת אומרת שלפני הפריצה היו סורגים, ולאחריה חלק מהם ניתק ממקומו כך שאדם(צנום במיוחד, הייתי מהמר על ילד) יכל לעבור ביניהם.
אבן פגעה במכונית שלי 404588
כשומר טבע שכמותי לפני כמעט 10 שנים צילמתי מהמכונית משאית שזרקה זבל תעשייתי בשדה בר, הנהג שזיהה אותי (הוא תפעל את העניינים מלמטה) זרק עליי אבן שפגעה כמה סנטימטרים מהראש שלי- בחיבור בין דלת הנהג לדלת האחורית

חטפתי חרדה ומיד נסעתי למשטרה והגשתי תלונה- מצאו את הבחור ואחרי חודש סגרו את החקירה בגלל "חוסר עניין לציבור"
מה זה בדיוק "חוסר עניין לציבור"? 404667
מה זה בדיוק "חוסר עניין לציבור"? 404668
תירוץ של המשטרה/פרקליטות שלא להגיש כתב-אישום.
מה זה בדיוק "חוסר עניין לציבור"? 404671
ואין אפשרות להתנגד לכך?
או לתבוע אזרחית?
מה זה בדיוק "חוסר עניין לציבור"? 406216
אפשר להגיש קובלנה פלילית פרטית, ואם לא מוגש כתב אישום, אפשר לפנות ליועץ המשפטי לממשלה ובהמשך, אם ממש מתעקשים, להגיש בג''ץ.
נסיון לרצח 405060
מאוד דומה למה שקרה לי. אני צילמתי מהמכונית משאית וטרקטור ששפכו פסולת בניין ליד הבית שלי. כשהג'מעה (ערבים, אלא מה?) קלטו אותי, נהג המשאית חסם אותי מאחור, ומהג הטרקטור הרים את הכף לגובה ראש וניסה להיכנס בי. למזלי הצלחתי לתמרן (רכב ליסינג) ולברוח מהמקום.
העניין עדיין מתנהל במשטרה.
נסיון לרצח 405157
אל תתן לזה להסתיים בלי שהמנוולים יענשו!
אם אתה צריך עזרה אתה מוזמן לפנות אליי: yony842@yahoo.com

ובכל מקרה לדעתי צריך לפנות לעיתונות:
נסיון לרצח 405195
יסלח לי כבודו, אבל מי לידי יתקע שדווקא אתה תטפל בעניין טוב יותר מאשר משטרת ישראל?
בינתיים הם (להפתעתי) טיפלו בזה יפה מאוד, קראו לי לזיהוי, פיענחו דיגיטלית את הצילומים שהבאתי, ואפילו רמזו לי שהם כבר יודעים את זהותו של נהג המשאית (ערבי, אלא מה?)
404624
בחרתי פריצה לרכב, שזה מה שגרם להכי הרבה נזק (לא לי, אמנם - גנבו תיק של ידידה שלי עם ארנק וסלולרי), אבל מה שגרם לי לטראומה הכי משמעותית (בלי נזק נוסף) היה דווקא הטרדה מינית:

בימים ההם הייתה לי חברה בנתניה, ואני הייתי בדרכי חזרה ממנה לביתי בהרצליה, בערך בשלוש לפנות בוקר. כשירדתי לכביש החוף, ראיתי צללית של מישהי עוצרת טרמפים. כחייל ואיש נחמד באופן כללי, עצרתי לה, אלא שהסתבר שזו לא היא, אלא הוא. גם בסדר. הבחור פותח את הדלת ושואל "רוצה שאני אעשה לך טוב?" הפנים שלי התרוקנו מדם, ונענעתי בראשי קלות. לא הפריע לו - הוא נכנס למכונית והתיישב. אז הוא שלח יד אל המפשעה שלי ואמר "לא בתשלום, סתם בשביל הכיף."

לשמחתי, הוא עדיין לא סגר את הדלת שלו בשלב הזה, אז דחפתי אותו בכל הכח אל מחוץ לאוטו והתחלתי לנסוע כמו מטורף. רק כעבור איזה קילומטר או שניים עצרתי כדי לסגור את הדלת בצד הנוסע ולהרגע.

זהו, זה הכל. אני עדיין רועד כל פעם שאני נזכר בזה.
404628
נשמע מבעית.
ואותי ניסו לשדל לזנות. 404646
אני עומד בצומת בת''א, מחכה לאוטובוס, כשפתאום בא אלי איזה אשמאי זקן על אופניים ושואל אותי אם יש לי עבודה, אם אני רוצה לעבוד אצלו בצילום, אם אני רוצה לעלות אליו לשעה... דחיתי אותו בנימוס. בדיעבד, הייתי צריך להגיב ביתר חריפות.
404686
ואו. האם לעובדה שהוא גבר היה משקל מכריע ברעד שלך? כלומר, לו היתה זו אשה (לצורך העניין, מאוד לא מושכת מבחינתך) שהיתה נוהגת אותו הדבר - אתה חושב שהיית מרגיש אחרת?
404698
סביר להניח שהייתי פחות מאויים, ולו משום שלא היה מדובר בגבר צנום במיוחד, וחששתי שהוא ינסה לכפות את עצמו עלי. אבל אפילו אם נדמיין אישה גדולת מימדים ורבת כח, עדיין יש דברים שגבר יכול לעשות לגבר, שאשה תתקשה לעשות.

בררר... אפשר להחליף נושא?
404709
כן, בהחלט, שתה כוס מים. פשוט חשבתי שזה עונה על תהייה קודמת של השכ''ג בנושא אונס וההבדלים בתגובות בין גברים ונשים (דמיין שחיפשתי לינק, אח''כ באמת אחפש).
404712
גם אותי הטריד איזה חונה ברוורס, ובהחלט הרגיעה אותי התחושה (שלעולם לא זכתה להתברר מול העובדות) שאם יעלה הצורך הוא יהיה זה שמדמם על הרצפה.
404767
אני חושב שההבדל הוא בעיקר בתחום ההצעות המגונות. אם אישה, ותהא זאת מגעילה ככל שתהיה, תבוא אלי, תחשוף את שדיה ותגיד "רוצה לגעת?", אני אולי אגעל, אבל אני לא אראה בזה הטרדה מינית, סתם משהו מגעיל. אשה שגבר יחשוף את איברו בפניה וישאל אותה שאלה, תחשף מותקפת מינית.

וכאמור, יש את עניין המה כבר אשה יכולה לעשות לגבר שיוגדר אונס.
404769
בחור אחד סיפר לי על בחורה שכפתה עליו יחסי מין בזמן שהוא היה שיכור.

אני גם זוכרת איזשהי כתבה על זמר מזרחי ששלוש בחורות כבלו אותו וקיימו איתו יחסים תוך שהן מכות אותו. כאשר הגיע תורה של השלישית האיבר שלו כבר לא היה "שמיש", מה שהביא לקללות ומכות יותר נמרצות מצידה.

נעזוב את הסיפורים על התעללות של נשים בילדים?

זה מה שנשים יכולות לעשות לגברים, שבהחלט עונה להגדרה של אונס.
404770
צר לי, אני בטח גבר חזירי מדי מכדי לרחם על הזמר המזרחי ששלוש בחורות כפו עליו לקיים איתן יחסי מין בו זמנית.

ואני לא דיברתי על ילדים.
404771
אולי עלית כאן על משהו. אולי אנחנו לא צריכים גם לרחם על אישה ששלושה בחורים כופים עליה לקיים איתם יחסי מין בו זמנית.

כך אתה מפלה את בני מינך?
404773
טוב, את צודקת, לא ראיתי את הבחורות אז אני לא יכול לשפוט.

(במילים אחרות, גברים זה לא נשים. דיל וית' איט)
404775
אלימות זו אלימות זו אלימות. דיל וית' איט.
404776
אמממ... לא.
404860
משום מה אני זוכרת שכתבתי כאן הערה שהיה צריך להשתמע ממנה ששלילת המשוואה אלימות=אלימות=אלימות היא לא הגיונית.

נו, טוב, אף פעם לא מאוחר.
404866
אחרי שתוכיחי מספר=מספר=מספר, בלי קשר למה המספר בכלל, אז נדבר. אלימות אחת אינה זהה לאלימות אחרת.
404868
אבל זו לא היתה הטענה שלך. הטענה שלך היתה שמעשה האלימות (אונס) חדל להיות מעשה אלימות (אונס) כאשר הפוגע היא אישה והקורבן הוא גבר. וכל זאת כי אישה היא לא גבר, וגבר הוא לא אישה.
404869
לא, אני טענתי שיש הבדל של כמה סדרי גודל בין אינוס של אשה ע''י גבר לבין (מרבית) המקרים ההפוכים, וזאת בשל הבדלים פיזיולוגיים ידועים בין שני המינים.
404881
המקרים בהם אישה אונסת גבר בגיר מהווים ממילא את המיעוט הסטטיסטי.
והשאלה הנשאלת, האם ברובם "יש הבדל של כמה סדרי גודל... וגו"'?

ההנחה האחת היא שלאישה יש איבר נחדר ולגבר איבר חודר. אבל כפי שציינו לפני, לגבר יש את פי הטבעת, ואישה יכולה להחדיר אליו איברים או חפצים.

השאלה הבאה היא האם אפשר לקיים יחסים בכפיה עם איבר מינו של הגבר. וכאן אני מצטטת את: http://www.ncvc.org/ncvc/main.aspx?dbName=DocumentVi...

"Some men may believe they were not raped or that they gave consent because they became sexually aroused, had an erection, or ejaculated during the sexual assault. These are normal, involuntary physiological reactions. It does not mean that the victim wanted to be raped or sexually assaulted"

נותרת ההשפעה על הקורבן. האם היא פחותה אצל גברים? אינני רואה כל בסיס לטענה כזו.

כאשר העלתי את הסיפור על הזמר המזרחי, התגובה שלך היתה שזה לא יכול להיות, כי זו כנראה חוויה מהנה, וכי הוא גבר. אלו היו שני הטיעונים שלך. אני לא מחפשת אפילו סימוכין לסיפור (שלמיטב זכרוני הופיע מתישהו בתחילת שנות ה90 באחד המגזינים המודפסים), אבל הנה שני סיפורים אחרים:
האם לשיטטך הגברים הללו נהנו, או שפשוט לא נאנסו?
404882
הראשון בפירוש לא נאנס - כפי שציינת בעצמך, אונס הוא פעולה אלימה, בעוד שבמקרה הזה לא הופעלה כל אלימות. מדובר פה, לדעתי, בבעילה שלא בהסכמה, אבל לא באינוס ממש.

המקרה השני הוא יותר בעייתי - דומני שעיקר המקרה דן בעינויים, כליאה והפעלת אלימות, ואילו האינוס, באיזה אופן שלא יהיה, הוא כמעט שולי.
404883
אז כאן אנחנו לא מסכימים על מה המושג ''אלימות'' כולל. אני סבורה ש''בעילה שלא בהסכמה'', כלומר לשיטתי ''אונס'', ואפילו שאינו מתבצע בשילוב עם בעיטות מכות צביטות וכדומה נכלל בהגדרה של ''אלימות''. הוא מעשה אלימות בפני עצמו.
404884
לדעתי רואים "אונס", או אפילו "אלימות" בצורה רחבה יותר. בוא נחשוב שאנחנו חיים בעולם סטייל ויקטור הוגו - האם בוס שרומז לעובדת שלו שאם היא לא שוכבת איתו הוא מפטר אותה (ודן אותה לחרפת רעב וכנראה לזנות) אונס אותה? האם הוא מפעיל כלפיה אלימות?
404887
הוא מנצל מרות, שזה יכול להחשב סוג של הפעלת כח. לא הייתי קורא לזה ''אונס אלים'', אבל כן הייתי קורא לזה ''בעילה שלא בהסכמה בנסיבות מחמירות''.
404889
כדי להעביר את הויכוח הזה מסמנטי גרידא ל"מעשי", השאלה היא עד כמה העונש שהיית נותן לברנש הזה קטן מהעונש שהיית נותן לאנס.

שים לב שגם באונס "אמיתי" יש רמות שונות - יש את האנס שגורר בחורות מהרחוב לסמטה חשוכה, אבל יותר נפוץ (לדעתי הלא מלומדת) הוא האנס שעושה מעשים לא יפים עם הבת (החורגת?) שלו, או שוכב עם אשתו שכבר לא מעוניינת בו ולא רוצה לשכב איתו (והוא יודע זאת). אין לי מושג למי מגיע עונש גדול יותר ממי.
404907
קטן יותר, אבל מצד שני, הייתי מעלה את העונש על אונס.

מי שעושה מעשים לא יפים עם הבת שלו עושה זאת על חסר ישע, עובר גם על גילוי עריות, ועוד כמה דברים שהופכים את הפשע שלו ללא שונה מאונס אלים - ולמעשה חמור ממנו. מי ששוכב עם אשתו שלא מעוניינת בכך, צריך להפעיל כח לשם כך, ולכן גם הוא מבצע אונס אלים.
404910
רוצה שנתחיל שוב את הדיון על גילוי עריות? נניח שזו בת חורגת.

מי ששוכב עם אשתו שלא מעוניינת בכך לא תמיד חייב להפעיל כוח פיזי. תלוי בנסיבות. נניח שהם חיים בחברה שבה אישה שמתגרשת נמצאת בצרות צרורות - אני משער שאתה יכול להעלות על הדעת חברה שכזו.
404915
לא משנה. קטינה, חסרת ישע, יחסי תלות. מבחינתי, מדובר בהפעלת כוח בכל מקרה.

אם היא לא מעוניינת בכך, אז הוא צריך כוח פיזי (או איומים בכוח פיזי - שזה אותו דבר). אם האישה לא רוצה אבל הוא מנדנד לה עד שהיא מסכימה, אז אני לא רואה בזה פשע (אחרת הייתי צריך להסגיר את עצמי למשטרה כפושע סדרתי :)

אני לא אחראי על בעיות החברות של אנשים.
404916
אולי קראת את ''חברה'' (בסגול או מה שזה לא יהיה) בתור ''חברה'' (בפתח או מה שזה לא יהיה), כי אחרת לא ברור לי למה אתה עדיין משוכנע שחייבים לפחות לאיים בכוח פיזי.
404918
כי אם הוא מאיים עליה ב''אם לא תשכבי איתי אני אתגרש ממך'', אז הוא לא מפעיל עליה לחץ בלתי לגיטימי. הוא חרא של בעל, אבל דווקא בגלל זה הפתרון לבעיה כנראה מופיע בגוף השאלה.

(כאמור, אני לא אחראי לבעיות החיברות של אנשים אחרים)
405047
באמת, קשה לי לחשוב על איום גירושין לגיטימי יותר מזה.
405071
ראה המילה ''חרא'' וסביבותיה.
405074
סביבותיה שגויות. יותר כמו חרא של נישואין, שלא לומר חרא של אשה.

אם כגבר נשוי אשתי ההיפותטית תפסיק לשכב איתי, אני לא רואה איך זה יכול לשלא להיגמר בגירושין.

אם להמשיך את הקו של קמיר, זה כמו שלומר למתאגרף ''אם לא תסכים להיכנס לזירה ולחטוף בפומבי מכות מבריון, ניקח לך את התואר'', זה תקיפה ואיומים.
405083
אם אשתך תפסיק *מרצונה* לשכב איתך, אני מקווה.
אתה טועה 405097
לפי דת משה וישראל, הבעל מחוייב לספק את צרכיה המיניים של אשתו. ההיפך אינו נכון.
אתה טועה 405159
לא מבין גדול בתורה, אבל לפי אותם חוקים הוא יכול לגרשה תמיד מכל סיבה שהיא. או לקחת אשה נוספת, אם כבר. הפירוט לגבי מחויבות הבעל, שזו המחויבות הרלבנטית היחידה, משקפת את התפיסה שדיברתי אליה.
אתה טועה 405193
לא מכל סיבה.
הוא צריך לנמק נמק היטב, ותמיד יש עניין עם הרבנות כי ברבנות לא רוצים כל כך לפרק בית בישראל.

נכון שבאופן מפתיע, גבר יכול להתגרש מאשתו בנסיבות שאשה לא יכולה להתגרש מבעלה.
405082
''אם לא תפסיק להרביץ לי ולילד אני מתגרשת ממך''.
405085
לא, אפילו זה לא.

מין בנישואין זה קבוע אוניברסלי (נו, טוב, עד כדי נכות רלבנטית של אחד מבני הזוג). ''להרביץ לי ולילד'' זה כבר תלוי-תרבות.
405088
חשבתי שאנחנו מדברים על הלגיטימי ביותר ולא על האוניברסלי ביותר.
405090
נראה לי שהם קשורים. או יותר נכון, בוא נאמר שאחד הוא הבסיסי ביותר. נגיד כך: תגובה מידית טובה לאלימות משפחתית היא הסרת האיום. הרחקת הבעל מהאשה זו אופציה אחת, ובסופו של דבר אולי יהיו גירושין. אבל גירושין, לעומת זאת, זו התרת חוזה, שמין זה החלק הבסיסי ביותר שלה. אם האשה לא מוכנה יותר לשכב אם בעלה, בעצם אין חוזה.

זה כמו שאם תפסיק להגיע לעבודה ותצהיר שאין בכוונתך להגיע יותר, זו תהיה עילה מובנת-מאליה יותר לפיטוריך מאשר אם תכה את שותפיך לעבודה. למעשה, אם תפסיק להגיע לעבודה, אפשר אפילו יהיה לומר שבעצם התפטרת בעצמך בלי לקרוא לזה כך. זה בגלל שכל הקטע של להיות מועסק על-ידי מעסיק זה שאתה עובד בשבילו, והציפיה שבנוסף לכך גם לא תהיה אלים באה אחר-כך או לא קשורה דווקא לעניין הזה.
405099
גם הנאמנות המינית נחשבת למרכיב בסיסי של הנישואין, ובכל זאת גם מין מהצד הוא דבר בסיסי אצל נשואים רבים, ומספרים שאצל גברים זה קורה יותר מאשר אצל נשים. הסירוב המיני אצל נשים נשואות קשור בהרבה יותר מקרים בחוסר נאמנות של הבעל, מאשר סתם ככה ברצון להתנזר.
405108
סירוב מיני אצל נשים נשואות קשור לזה שהבעל לא יודע לענג. ואז או שמפשקים רגליים בהכנעה ומביטים בתקרה בסבלנות, או שמסרבים. ואם הבעל לא נאמן, זה מצב של ברוך שפטרנו מעולו של זה.
405160
אני מחשיב גם חוסר נאמנות מינית (במיוחד של האשה זה יותר אוניברסלי) כסיבה בסיסית לגירושין באותה מידה.
405123
אני כנראה חי בתרבות מאוד לא אוניברסלית, כי אני לא חושב שנישואין הם חוזה שמין הם המרכיב הבסיסי שלו. אולי זה כי לפי התפיסה שלי, מין קודם לנישואין ולא זקוק להם כדי להתקיים, ולכן הנישואין באים לקיים דברים אחרים.
405141
מיו הוא הצד השני של הנאמנות, כלומר אם צד אחד אינו מספק מין‏1, הוא אינו יכול לצפות לנאמנות מהבחינה הזאת.

לזה אתה מסכים?

1 לאורך זמן וללא נסיבות בריאותיות וכד'
405172
זה נכון (לדעתי) בלי קשר לנישואין.
405163
ואני רציתי לומר אותו הדבר, רק ההפך - אוניברסלית, הרבה מאוד פעמים מין הוא רק תוספת על הנישואין, שיסודם בענייני רכוש.
405182
אז אם אין רכוש, זו עילה לגירושין?
405186
לא - רכוש הוא העילה לנישואין (לא שלך, לא שלך).
405188
ואם היה רכוש ועכשיו אין?
405210
הלו! ומה עם הילדים?
405214
ילדים הם סוג של רכוש, לא?
405215
ואני חשבתי שהם סוג של נטל כלכלי.
405219
תלוי בכמה הצלחת למכור אותם בסוף. אני רואה בהם השקעה כלכלית.
405220
למכור אותם? אז מי ידאג לך כשתזדקן? חשבתי לתומי שזה הרעיון כשאומרים "השקעה".
405223
זה מה שאנחנו בשוק העבדים מספרים כדי שהרשויות לא יעלו עלינו. מי שידאג לי כשאני אזדקן זה החסכונות הנאים שיהיו לי בזכות מכירת הילד, אם אני אחנך אותו בצורה מתאימה לדרישות השוק.
405253
למה אתה חושב שמכרנו אותם? לא רוצה ש"ידאגו" לי כמו ש"דאגתי" להם.
405256
ואם לא תמכור אותם, הם ידאגו לך כשתזדקן?
405278
להתגרש מייד מן הלא יוצלח(ית).
404896
מה אם הוא בסך הכל דורש ממנה שעות נוספות? אם פיטורין משמעם רעב, איך זה פחות גרוע מלדרוש ממנה סקס?

מה אם הוא לא הבוס שלה, אלא החבר שלה, והוא מסביר לה שאם היא לא רוצה לשכב איתו יותר מפעם בשנה (או לא רוצה להתחתן, או לא רוצה ילדים, וכו'), היחסים האלו לא מתאימים לו, ושהוא הולך למצוא לו חברה חדשה, ושתפנה בבקשה את הדברים שלה מהדירה שלו? אם כל כך קר שם בחוץ, איך זה שונה משני התסריטים הקודמים?

אנחנו לא חיים בספר של ויקטור הוגו, וגם אם היינו, אני לא רואה את ההיגיון שבהתייחסות לאונס של ממש ולסתם מקח בצורה דומה. תחת איזו "זכות טבעית" נופלת הזכות של א' לקבל משכורת מ-ב'?

-----
(זה שאני לא חושב שמעשה צריך להיות אסור על פי חוק, אין להסיק מכך שזו לא התנהגות מגונה בעיניי.)
404903
...אני חושב שזה דיון שאותיר לאחרים.
404994
אולי בכל זאת?
405004
בוא ננסה משהו אחר: לדעתך מותר לבוס לפטר כל עובד שלו מתי שמתחשק לו?
405011
כן. ואם אותו הבוס איננו גם הבעלים, הוא עשוי להידרש להסברים בעקבות ההחלטה, יכול להיות מפוטר בעצמו בעקבותיה, ולמפוטר המקורי עשויה להיות מוצעת בחזרה המשרה.
405014
אוקיי, מכיוון שאני רואה שנקודת אי ההסכמה בינינו עמוקה למדי ועלולה להוביל לדיון שוקחופשיסטי, אני לא מעוניין לדון בה כאן ועכשיו.
405015
דוגמאות ספציפיות: אישה שנכנסה להריון, גבר שיצא למילואים, הומו שיצא מהארון, לבן שהתחתן עם כושית, ימני שהצביע לליכוד...
405020
כן, למה לא? החוק לא קובע לי את מי אכניס לבית. למה שיקבע לי את מי אכניס לעסק? אתה לא חושב שראוי שיהיה זה חוקי להיות גזען, סקסיסט או הומופוב?
405024
ברשותך, נחלק את התשוב לשני סעיפים. הקיים והראוי.
א. כן. המחוקק בהחלט לקח לו את הזכות להערב בדרך אותה אתה מנהל את העסק שבבעלותך. למשל http://www.patentim.com/forum_articles.asp?Fnumber=3...

ב. השאלה היא לא אם ראוי שיהיה זה חוקי להיות גזען, סקסיסט או הומופוב, ודאי שלא ראוי שהחוק יגיד לך מה לחשוב, ואם תקרא את החוק, הוא באמת לא מונע ממך להיות סקסיסט, גזען או הומופוב. השאלה היא (למשל, במקרה של אשה הרה) אם ראוי שהחוק יאפשר לך לנצל את הכח המונופוליסטי למעשה שבידך כמעסיק של אשה הרה (שלא תוכל למצוא עבודה במצבה) על מנת למנוע מהאשה את פרנסתה.
405029
א. אני מכיר, בקווים כלליים אך מספיקם לדעתי, את המצב הקיים.
ב. אם לא אני הכנסתי אותה להריון, זה לא ענייני. אני לא מונע ממנה את פרנסתה, אני מונע ממנה את כספי שלי. בצורה דומה אני מונע את הלב, הכבד והכליות שלי מכל מיני אנשים שרק אני תורם איברים אפשרי עבורם. זה שהם הגיעו למצב הבלתי-אפשרי הזה, זו לא אשמתי.
405035
ב. המחוקקים ואני לא מסכימים איתך. אבל הדיון הזה באמת מיצא את עצמו. יש למדינה זכות להתערב במה שאתה עושה בכספך.
405038
אתה והמחוקקים לא תשכנעו אותי בלי נימוקים.
למדינה יש את הכוח להתערב במה שאני עושה עם כספי. לא בכל נושא אני חושב שראוי שהיא תתערב, וגם אתה לא. לא שכנעת אותי שבנושא הזה דווקא ראוי שתתערב.
405041
בוא נעשה סדר. אתה יכול להעלות שני טיעונים:
A. לא ראוי למדינה להתערב במה שאני עושה עם כספי הפרטי, כמו שלא ראוי לה להתערב במה שאני עושה עם הלבלב שלי.

B. יש נושאים בהם ראוי למדינה להתערב במה שאני עושה בכספי הפרטי, להבדיל מהלבלב שלי, אבל אני חושב שהעסקת נשים הרות הוא לא אחד מהם.

במידה ואתה בוחר בטיעון A. הרי שאין לי כח או זמן לתת נימוקים.

במידה ואתה בוחר בטיעון B. הרי שאתה יכול לקרוא נימוק בתגובה 405024 ואתה מתבקשלנסח את תגובה 405029 בלי להעלות שוב את טיעון A. (שהסכמנו שהוא לא רלוונטי)
405044
כמובן ש-B. אני לא טוען שאין זה מעניינה של המדינה היא אני משלם לרוצח שכיר "בגלל שזה הכסף שלי", ואני לא טוען שהפנס בעין שלך הוא לא אשמתי "כי זכותי לעשות עם האגרוף הפרטי שלי מה שאני רוצה." איפה חשבת שהועלו טיעונים כאלו?

לפני שאני נעתר לבקשות שבפסקה האחרונה שלך, אתה מתבקש לשנות אותן.
405046
הבנתי, אתה מסוג האנשים שנהנים לקרוא רק את מה שהם כותבים. טוב, תהנה.
405052
הפוסל...
405164
צר לי לומר אבל דורפל צודק בטענתו - לא שכנעת שראוי למדינה להתערב בעניין זה, ומדוע דווקא בעניין זה מבין שאר עניינים שבהם אינה מתערבת.

אני נזכרת עכשיו בכמה עסקים שעל דגלם חרות שהם "מקדמים נשים", כלומר נותנים עדיפות בקבלה לנשים. לכאורה כל גבר שלא יצליח להתקבל לעסק מעין זה ויגיש תביעה - יזכה על בסיס אותו הסעיף (או שמא פספסתי משהו?).
405178
כמו שאמרתי, לדעתי, ראוי שהמדינה תתערב במקום בו יש צד אחד שיש לו יותר כח מהיותו מונופול למעשה. עבור אשה הרה המעסיק שלה הוא מונופול בתחום הפרנסה (משום שאם היא תפוטר, לא יהיה כדאי למעסיקים אחרים להעסיק אותה בזמן שהיא הרה).
405187
אתה המעסיק שלי, לא האלוהים שלי, ולכן, אם אתה המעסיק שלי, זכותי להכנס להריון, וזה לא מעניינך בכלל.

יתר על כן, מכיוון שנשים, כך נהוג בעולם, נכנסות להריון מדי פעם, ומכיוון שאנחנו בכל זאת רוצים שנשים תצאנה לעבוד ותוכלנה לנהל קריירה, צריך להגן עליהן מפני שרירות ליבם של מעסיקים כמותך, שחושבים שהם רשאים לשלוט גם בחייהן הפרטיים.

נכון, זה עלול לפגוע במידת מה בך כמעסיק, אבל זה עלול לפגוע בך גם אם אני אפול למשכב, או אם תהיה לי תאונת עבודה. זה חלק מהסיכון שאתה לוקח כמעסיק וכבעל עסק.
405257
אני גם לא האפוטרופוס שלך. זכותך לתפוח בבטן, וזכותי להפנות לך את הגב.

אין לי כרגע עסק, ואני לא יודע אם, במידה ויהיה לי, אני באמת אנצל את הזכות הזאת לפטר אישה הרה. אני רוצה גם שתהיה לי את הזכות שלא להעסיק נשים/גברים בכלל, אבל אין לי שום כוונה לנצל את הזכויות האלו.

כאמור, זו לא "שליטה" בחיים הפרטיים של המועסקים יותר מ"אני לא סובל אתכם, ואתם לא נכנסים אליי לסלון."

מן הראוי שתהיה לשנינו האפשרות לחתום בעת העסקתך על מגוון רחב ככל הניתן של חוזים, מהם נבחר לנו בדיוק את המתאים לנו. אם נרצה-נסכים, אחד שאומר שאני אפרנס אותך גם בתקופת ההריון, או אחד שאומר שאני יכול לפטר אותך בכל רגע, מכל סיבה. האפשרות שתיפול למשכב - זה סיכון שנקבע אנחנו מי ישא בו, לא המדינה.
405273
כשיהיה לך עסק, ותהיה לך הזכות לפטר אשה בהריון, אני רוצה לראות ש*לא* תפטר אותה, לאור זה שבגלל שהיא יצאה לחופשת לידה היא גורמת לך להוצאות על מחליפ/ה זמני/ת בשבילה, ועל כך שהעסק עובד פחות בגלל שהמחליפ/ה לומד/ת את העבודה לאט, וכו' וכו'.
שלא לדבר על זה שאם תהיה מעסיק גדול שמעסיק נשים רבות, בכלל לא תרצה להתעסק עם כל העניין הזה, ובריבוע אתה תפטר אשה בהריון.
הואיל והאינטרס הכללי של המדינה הוא:
1. שיהיו ילדים
2. שנשים יצאו לעבוד
ובחברות שלא מתחשבות בנשים עובדות או שאין ילדים או שהנשים לא עובדות - זה הפתרון (והוא לא כל כך מושלם: חופשת לידה ארוכה יותר ופתרונות אפסון במקומות עבודה גדולים הם יותר טובים). והאינטרס הכללי של החברה עולה על פני זכותך לפטר או לא לפטר, כמעסיק.
405286
לא אמרתי שלא אפטר אותה, אמרתי שאני לא בטוח שאפטר אותה. אין לי שמץ של מושג. אף פעם לא הייתי במצב דומה, ויש המון משתנים. אבל, בכל אופן, אני לא פסיכי מהסוג שיראה בכניסתה להריון חוצפה, או פגיעה אישית בי. גם לא תהיה לי בעיה כשהיא תרצה לצאת לחופשת הריון - אני בעצמי רוצה לצאת לאחת כזאת (אם) כשיוולדו לי ילדים. אני לא אשוש לשלם לה משכורת בזמן שהיא לא עובדת, אבל אם אחרי כן היא תרצה לחזור, ואני אהיה משוכנע שהילד החדש לא יפריע לה יותר מדי, זו לא תהיה בעיה.

נשמע לי סביר לגמרי שהורה שהרבה מזמנו בעבודה נגזל לצרכי הטיפול בילדים - יהיה זה האב או האם - יאלץ להסתפק במשכורות נמוכות יותר. לאחר קיזוז כזה של היתרונות והחסרונות שבהעסקת הורים כאלו, גם להם ימצאו מקומות עבודה.

הפתרון האידיאלי מבחינתי להורות וקריירה, דרך אגב, הוא כזה - אני אאייש את המשרה בימים הזוגיים, אחר (אישתי, חבר או אדם אחר שהמעסיק ימצא למטרה הזאת) בימים האי-זוגיים. אותה משכורת (שעתית או גלובלית [חצי מהגלובלית]), אותה תמורה למעסיק, ויותר זמן עם הילדים, או סתם לעצמי. גם יותר גמישות, שנותנת יותר בטחון למעסיק שהמשרה תהיה מאויישת כל הזמן.
405279
אז זהו, שאני (והמדינה, והחברה) לא רוצים שתהיה לך ה"זכות" לפטר אשה רק כי היא העזה להכנס להריון, משום שאני (והמדינה, והחברה) רוצים גם לעודד נשים לצאת לעבוד, וגם לאפשר להם להביא ילדים.

נסה לחשוב על זה לא כמעסיק פוטנציאלי לעתיד, אלא כבעל פוטנציאלי לעתיד, שירצה, בפוטנציה, להיות גם אב. האם נראה לך הוגן והגון שאשתך תמנע מלהביא ילדים בגלל שהיא חוששת שהבוס שלה יפטר אותה?
405284
למה לפטר אישה כשהיא נכנסת להריון? רובן לא עוסקות בעבודה פיזית.
הסוגייה היחידה שבשבילה שוקל בעל עסק לפטר את ההרה מלכתחילה היא בשל חוק מדינה, ולא בשל ההריון: המדינה מחייבת את המעסיק לתת 3 חודשי חופש. אם זה לא היה, גם לא היה צורך בכל החוקים המגינים האחרים. האם ביטול חופשת ההריון היה מוריד את הילודה? כלל לא בטוח. כמות ילדים היא פונקציה של אלמנטים רבים, כשחופשת ההריון מטעם המדינה (שניתנת לכימות כספי, וזניחה לעומת עלויות גידול ילד) היא אחד המשניים ביותר שבהם.
405291
המדינה גם חפצה בטובתם של הילדים - ילד שאמו נאלצת לחזור לעבודה למחרת הלידה (לא שזה אפשרי פיזית, אבל נגיד) עלול להתקל בבעיות מסוימות בפעולות בסיסיות כמו, אממ, לחיות. שוב, האשה נאלצת לבחור - או שהיא תגדל ילדים (בבית), או שהיא תעבוד. שניהם ביחד לא מתאפשרים - אלא אם היא תאלץ להתפטר לקראת הלידה ולמצוא מקום עבודה חדש כעבור מספר חודשים.

שנציין גם שחופשת הלידה בארץ היא מן הקצרות בעולם המערבי, אם לא הקצרה שבהן? שנציין שיש מדינות שבהן יש חופשת לידה של *שנה*, ואף עסק לא קרס כתוצאה מכך?

אגב, למה לפטר אשה בהריון? כי תינוק בבית אומר הרבה ימי מחלה, איחורים ושאר ירקות, משום שילדים דורשים, נו, איך קוראים לזה, טיפול.
405299
המצב שאתה מתאר אינו שונה בין הריון לרוב החיים בהם מגדלים ילדים, והנה, המדינה לא נותנת 14 שנה חופשת לידה.

לא יודע לגבי חופשות קצרות - בארה"ב אין חופשת הריון כלל, וכמו כל ניתוח, לוקחים מס' ימי חופש לאחר הלידה, וממשיכים לעבוד. יש מדינות שיש בהן חופשה ארוכה יותר, אבל אני לא בטוח שאף אחד לא קורס מכך, אלא אם באמת מדובר בבעיה בקנה מידה שאינה ישראל (נניח שכל אוכלוסיות סקנדינביה ממנת את האישה שהחליטה ללדת השנה).
405301
לפי http://en.wikipedia.org/wiki/Maternity_leave
רק ב-‏3 מדינות (פפואה, ארה"ב ואוסטרליה) אין חופשת לידה בתשלום, ורק במדינה אחת (פפואה) אין חופשת לידה בכלל.
405302
''אין חופשת לידה בתשלום'' זה כמו אין חופשת לידה מבחינה מעשית. אוסטרליה וארה''ב הינן חלק מהעולם המערבי. נכון, זה החלק שלא נקרא אירופה, אבל עדיין חלק משמעותי, בו חיות קהילות בתנאים מצויינים והומניטריים, ויש שמועות שהילודה שם לא פחותה מזו של אירופה (ואולי אפילו יותר גבוהה בממוצע).
ראשון ראשון ואחרון אחרון. 405306
א. להזכירך, הטענה שלך היתה "אני לא בטוח שאף אחד לא קורס מכך, אלא אם באמת מדובר בבעיה בקנה מידה שאינה ישראל".

ב. הילודה באוסרליה היא 12.4 ילדים ל1,000 אנשים. בארה"ב 14.14. לעומת זאת, באירלנד, 14.45, בטורקיה 16.62, בישראל 17.97, בדרום אפריקה 18.20.

ג. מבחינת המעסיק, חופשת לידה היא חופשת לידה, מה איכפת לו אם מי שמשלם ליולדת הוא הביטוח הלאומי או הביטוח הפרטי שלה, מבחינתו היא לא עובדת. אם המעסיק יקרוס, אז הוא יקרוס גם ככה וגם ככה.
ראשון ראשון ואחרון אחרון. 405318
א. למה קשורה האמירה שלך בסעיף זה?
ב. מבחינה סטטיסטית, הנתון הזה לא אומר כלום, ואני מניח שלא סתם בחרת מדינות שגם אם מחר היית מפסיקה את חופשת הלידה בהן הנתון הזה לא היה משתנה. הייתי מצפה דווקא שהנתון יהיה הפוך: דווקא במדינות בהם אחוז הילודה נמוך, תרצה המדינה לעודד חופשות על חשבונה וחשבון המעסיקים (כמו בסקנדינביה, צרפת וגרמניה, ולא האירים הקתולים הידועים בשפנפנותם עוד מימי מונטי פייתון, וכמובן אחינו המוסלמים והאפריקאים).
ג. חופשת לידה ללא תשלום אומר שגם בט"ל לא משלם לה, ואם מישהו ממן את החופשה מכיסוי זה אומר הרבה על אורך החופשה שייקח, ולכן יהיה הבדל "קטן" של שבוע-שבועיים חופשה לעומת שלושה חודשים. הבדל משמעותי מבחינת המעסיק והמועסק.
ראשון ראשון ואחרון אחרון. 405324
א. אם במאה וחמישים מדינות העסקים לא קורסים, סימן שעסקים לא קורסים כל כך מהר.

ב. אתה טענת שאף עסק לא קורס "אלא אם באמת מדובר בבעיה בקנה מידה שאינה ישראל", אז הבאתי מספרים של מדינות אחרות שאינן ישראל.

ג. לא נכון. חופשת הלידה באוסטרליה היא שנה, ובארה"ב היא 12 שבועות. רק שהביטוח הלאומי לא משלם את המשכורת.
ראשון ראשון ואחרון אחרון. 405360
זה לא העסק שקורס, זו המדינה שנושאת בנטל.
"בעיה בקנה מידה שאינו ישראל" מכוון למדינות בהן הילודה קטנה יותר דווקא ולא גדולה יותר.
ושוב, חופשת לידה במימון הנופש/נופשת אינה חופשת לידה על חשבון המדינה, ולכן שוות ערך ל"אין חופשת לידה" (כמה נשים באמת לוקחות חופשה באורך המותר בארה"ב ואוסטרליה?)
ראשון ראשון ואחרון אחרון. 405366
ו-‏150 מדינות שלא קורסות לא מעידות שזה לא יגרום למדינות לקרוס?

ולכן הסתכלנו על מדינות בהן שיעור הילודה גבוהה יותר.

גם בישראל חופשת הלידה היא לא על חשבון הנופש (הנופש משלם ביטוח, אמנם חובה, אבל עדיין , ונופש שלא משלם ביטוח לא יקבל חופש לידה).

השאלה "על חשבון מי חופשת הלידה" לא שייכת, ברגע שהמדינה מתערבת בהחלטה שלך כמעסיק, המדינה מתערבת בהחלטה שלך כמעסיק.
ראשון ראשון ואחרון אחרון. 405373
ראיתי מעט מאוד מדינות שקורסות כלכלית. הפגיעה של חוקי רווחה היא מצטברת, ומורגשת ברמת חיים כללית, בעסקים שלא נפתחים או נסגרים, רמת אבטלה וכו'. בפרט, במדינות בהן שיעור הילודה גבוה, הבעיה מחריפה שבעתיים - כי הנטל על התקציב גובר, וגם כך מדינות אלה בד"כ לא שייכות למובילות.
לכן צריך לזכור שלמרות שכולנו רוצים להיות טובים ונדיבים, הכסף עדיין לא גדל על העצים. מחר, כשמשרד הביטחון יבוא וידרוש את ליטרת הבשר שלו כדי להיות מוכן טוב יותר למלחמה שהיתה, על חשבון מה זה יבוא? תקצוב לחולים סופניים? עוד כיתות בבתי הספר? אולי חופשת לידה? על מה מהדברים נראה לך שהכי קל לוותר?

לגבי חלקה השני של תגובתך: השאלה האחרונה מאוד חשובה, כי בעוד שחופשת לידה על חשבון המדינה תסייע, כנראה, יותר לנשים במעמד נמוך, חופשה על חשבון הנופש תסייע לנשים ממעמד גבוה דווקא, ולכן מיותרת (כי בד"כ לנשים במעמד גבוה פחות בעיות העסקה מאלו שבנמוך).
ראשון ראשון ואחרון אחרון. 405375
אהה, אז נכנסת לדיון הלא נכון.
405303
צרכיו של תינוק בן יומו מעט יותר דחופים ואינטנסיביים מאלה של ילד בכל גיל.

וכן, התינוק בן יומו הוא אזרח המדינה, ולא רק בנה של אמו. הוא זכאי לקבל טיפול בסיסי מינימלי, לא רק לרווחתו אלא לעצם הישרדותו, וזה כולל הישארות רצופה של אמו איתו בתקופה שלאחר הלידה (מה אורך התקופה? על זה הוויכוח. מקובל לומר שמשכב לידה מינימלי אורך 6 שבועות, אבל בעיני 6 חודשים היו יכולים להיות חופשת לידה ריאלית במדינת ישראל).
405323
אין ספק שצרכיו של תינוק בן יומו דחופים ואינטנסיביים. האם האם היא זו שחייבת לענות עליהן? בשתי מדינות מפותחות בעולם המערבי סבורים שלא, ויש להן את התשתית לתמוך בכך (מטפלות ומעונות מגיל אפס). זה מפחית את הנטל על הכלכלה, ולא פוגע בילודה, וכפי הנראה גם לא פוגע ממש בהתפתחות הילד.
405399
מי אמר שזה לא פוגע בהתפתחות הילד? יש לך סימוכין לטענה? (הטענה "ילדים רבים גדלו כך" או "בשתי מדינות מפותחות סבורים כך" אינה תשובה טובה).
405406
בתגובתי הייתי פחות פסקני ממך - סייגתי ב''כנראה'' ו''לא פוגע ממש'', כי אין לי נתונים פרט לידיעה עמומה שהחבר'ה בארה''ב ואוסטרליה לא סובלים מתסביכים, אובדניות ומרעין בישין נפשיים אחרים יותר מאחיהם האירופאים והישראלים.
405408
איך אתה יכול לכמת, או אפילו להעריך בקירוב, את התסביכים של תושבי ארה"ב או אוסטרליה? (אובדניות זה סיפור אחר, ולא בהכרח קשור).

אגב, לא רואה איפה הייתי פסקנית. תגובתי הופנתה אליך כשאלה, אם תרצה - תענה.
405410
זהו שאני לא יכול. אני לא בטוח שמישהו יכול (אולי מלבד סטטיסטיקה אובדנית, אבל אני לא בטוח מה זה יוכיח). אני מכיר אמריקנים רבים מאוד שגדלו בדרך זו, ואף מגדלים את ילדיהם כך, ונראה לי שמצבם תקין. כמובן שאיני בודק מה הם עושים במרתף שמתחת לבית בשעות הקטנות.

כך שעמדתי נובעת מהגישה ש"אם אנחנו לא בטוחים בכלל שזה עוזר למישהו, למה לעזאזל לממן את זה על חשבון הציבור?" ומכאן שאני תומך (גם כאן) בגישה הפרטנית לפיה רק לנזקקים תיתן החברה תמיכה למעונות/מטפלות, שגם ממשיכים הרבה מעבר לשלושה חודשים.
405415
... כבר אמרתי התשובה "ילדים רבים גדלו כך" אינה תשובה טובה. או לפחות שעלי היא לא מקובלת כלל.

יש גם הרבה ילדים שגדלו בתוך מצב מלחמה, למשל בישראל ובארצות ידועות רבות. זה לא אומר שחיים בתוך מצב מלחמה אינם מזיקים לילדים, או שרצוי לשאוף לגדל אותם כך. יש הרבה ילדים שגדלו במוסדות עד גיל שנה או שנתיים ואז נמסרו לאימוץ. הם שרדו והתפתחו - זה לא אומר שיש להתיר או לעודד מצב שבו כולם יגדלו במוסדות.

הגזע האנושי סתגלן מאוד, והילד האנושי סתגלן עוד יותר. כמעט בכל מצב ותנאי מחיה אנשים ישרדו וגם יכתבו שירים ויראו פרפרים. עדיין, יש תנאים בסיסיים, תנאים סבירים ותנאים אופטימליים שבהם היינו רוצים לחיות ו/או לגדל את ילדינו. התנאים הללו נגזרים מן הסתם מתוך מערכת הערכים האישית/הקולקטיבית שלנו (למשל אמונה בחשיבות התא המשפחתי), מתוך צרכים ריאליים של הכלל (למשל ראיית החשיבות של עידוד המשפחתיות כגורם מאזן ומייצב בחברה)‏1, אבל גם מתוך צרכים ביולוגיים ידועים ומוכחים (תינוק רך למשל זקוק לאמו בצמידות אליו, כדי שיוכל לשרוד ‏1).

1 אלה לא נימוקים שלי, כלומר אני לא מביאה אמונה שלי ש"יש חשיבות לעידוד המשפחתיות כגורם מאזן ומייצב בחברה". אבל אני מדגימה שאפשר לעודד משפחתיות בראייה של צרכים ריאליים - יש ממשלות שחושבות כך וגם מיישמות, למשל בסינגפור.

2 אני חוזרת: אם יש לך הוכחה להיפך, אנא הבא אותה.
405416
הערת השוליים השנייה היא כמובן ‏2 ...
405433
יש לי תחושה שאנו מתחילים לחזור על עצמנו, אז אבצע בך מעשה סמיילי, ואעבור לנקודות:

1. לדעתי, נטל ההוכחה של האם משהו מועיל או מזיק נמצא על מי שרוצה לשאוב לטובת הפעולה המועילה/מזיקה/למל"ם כסף מהמדינה (בט"ל) ולא על זה שרוצה למנוע זאת. אחרת, איפה זה נעצר? האם רק 3 חודשים אחרי הלידה זה מה שצריך? ומה עם חודש הסתגלות כשהילד נכנס לכיתה א'? מה עם מחשב לכל ילד בעידן הטכנולוגי? שמעתי גם שילדים גדלים ממש דפוק אם אין להם סלולרי כמו לכל החבר'ה בגיל 12.
אה, כן, גם לא מצאתי שום קשר בין קצב ילודה לתמריץ זה, אפילו באותה מדינה, לפני ואחרי חקיקת החוק.

2. בסינגפור עידוד המשפחתיות הוא כתחליף מלא לתמיכה מהמדינה - כל הסיוע הסוציאלי נופל על כתפי המשפחה. אני לא בטוח שאת מעוניינת במודל הזה.

3. מתצפיות אישיות שלי, אין בעיה נפשית עקרונית עם הציבור האמריקני והאוסטרלי, חוץ מאולי הטעם שלהם בבירות, אבל זה לא עילה להתחיל עם חופשות לידה במימון מדינה.

4. ושוב, אני בעד סיוע נקודתי, הרבה מעבר לשלושה חודשים, לאותם אלה שזקוקים לכך עפ"י קריטריונים ממוקדים.

5. וזהו.
405437
1. אני לא אתייחס למדרון החלקלק שהצגת. נטל ההוכחה עליך משתי סיבות: אתה טוען נגד המצב הקיים במדינה, ואתה הצגת את הטענה ראשון.

2. כלל לא הצגתי את סינגפור כמודל ראוי (הוא לא ראוי בעיני) אלא כמקרה שבו צרכים ריאליים של הכלל (או מה שהממשלה החליטה שהוא צרכים כאלה) משפיעים על תנאי המחיה, ובאופן ספציפי הנישואין והילודה. בקיצור, אפשר לשכוח מסינגפור.

3. התחכמות נאה. מזכירה לך שהתייחסתי לזה בראשית תגובה 405415 . וראה גם סעיף 1.

4. אילו קריטריונים? כלכליים? פרט אם תרצה. לילה טוב.
405450
לא מבין למה נטל ההוכחה עלי, אבל את נטל ההפרכה אקח: עפ"י תאוריות ההתקשרות המודרניות, אם לקחת אותן ברצינות, (ולא אלו של Bowlby ממלה"ע השניה), לרך הנולד חשובה דמות התקשרות *כלשהי*, שיכולה להיות אם, אב או דמות מטפלת אחרת. כלומר, יש צורך בסידור לילד, אך לא בהכרח דרך האם. כלומר, אין שום הצדקה למתן חופש לידה לאם, ואין גם בדל של ראיה (אם כבר, ההיפך), שמתן חופשת לידה מעודדת ילודה. מסקנה: אם רוצים להשאיר את הנשים במעגל העבודה למרות נטייתן הטבעית להרות מדי פעם, יש צורך בתשתית תחליפית נאותה. זו מגיעה מעצמה, בד"כ, עם ביטול מימון המדינה לחופשת לידה, ומתקיימת בה אפילו תמיכה לנזקקים (מה זה משנה עפ"י אלו קריטריונים. אפשר להגיד, לצורך העניין, שכל מי שמתחת לקו העוני זכאי לתמיכה זו חינם). תשתית כזו, דרך אגב, משפרת את החינוך גם לאחר שלושת החודשים הראשונים.

תורך.

לילה טוב.
405477
לפחות בטקסט של Bowlby שעדיין מצוטט בחוגים נרחבים "Attachment and Loss", גם הוא מדבר על Caretaker ולא חשוב אם זו הורה ביולוגי או מישהו אחר. מה שכן, מהמובאות שהוא מצטט, בין השאר ממחקריהם של אנה פרויד ושות' ניתן בהחלט להסיק שהפעוט (בהם מתוארים ילדים עד גיל 6) זקוק ליחסים אינטנסיביים עם דמות אחת יציבה שמעניקה לו חום ואהבה. פרידה מדמות שכזו ושהייה בתנאי פנימיה מתוארת על ידי חוקר זה כגורמת לאבל כרוני אצל הילד.

מאז המחקרים הללו, ההעדפה שהיתה במדינות רבות לשלוח ילדים שיש להם משפחות לפנימיות ירדה מאוד.

אז האלטרנטיבה היא לא סידור כלשהו. מדובר בגיל הינקות במטפלת או אומנת, מסוג הדברים שמשפחות עשירות יכולות להרשות לעצמן, והמדינה בשום אופן לא יכולה לממן. וגם במקרה זה, כשהתינוק מנותק מהאם, אתה מוותר על הנקה.

וכשהתינוק גדל והופך לפעוט, מדובר במעונות יום, ואיזשהו caretaker צריך לאסוף את התינוק אחרי הצהריים ולהמשיך להעניק לו יציבות, חום ואהבה. מצדי, שיהיה האב.
405481
אני לוקחת ברצינות גם את בולבי. מה רע בו? הנה קישור שמתמצת את מה שהוא אומר: http://www.psypress.co.uk/pip/resources/slp/topic.as...

גם הוא אמר, כבר אז, שבחודשים הממש ראשונים התינוק מסוגל להתקשר לכל אחד (ראה טבלה בקישור לעיל). נו, אז? על פי הידוע לי, הסברה המקובלת היא שמדובר במנגנון שמגן על יכולת התינוק לשרוד במקרה מוות של האם סמוך ללידה. מדובר בפעולה במוד "מצב חירום", ומאוד תמוה להמליץ עליה כברירת מחדל לאוכלוסייה כולה.

בשום מקום לא מצוין שהתקשרות בטוחה עם דמות אחרת (נאמר מטפלת) באה על חשבון ההתקשרות עם האם או ההורים. קראתי עכשיו אפילו שהתקשרות בטוחה עם דמות מטפלת קשובה ואוהבת יכולה לסייע ולתקן במקצת את דפוס ההתקשרות עם האם, במידה שהוא בעייתי. אבל המסקנה אינה ש"מטפלת זה מספיק ולא צריך אמא".

וכמובן, סליחה מראש, מה לגבי ההנקה? האם אינך רואה כל יתרון רגשי ובריאותי לילד (פחות ימי מחלה לו ולאם) בהנקה? שהרי הנקה ישירה מצריכה שהות רצופה או לפחות תדירה עם היילוד בחודשים הראשונים לחייו? אומנם את חלב האם אפשר לשאוב (אם כי השאיבה תוריד לפחות שעתיים מזמן עבודת האם בשבועות הראשונים, ואני כבר לא בטוחה שישתלם למעביד להעסיק אותה, או ישתלם לה להעסיק מטפלת). אבל משק החלב האמהי מתייצב עד גיל ששה שבועות של התינוק, כך שהפרדה לשעות ארוכות לפני זמן זה, סביר שתגרום לפגיעה בייצור ואולי אף לחיסול ההנקה (אם כי אולי אתה בעד צריכת מטרנה, מה שתורם לצמיחה).

כל זה ולא אמרנו מילה על רגשות האם ויכולתה לתפקד בעבודה למרות הפרדה ארוכה מהתינוק: הורמונים, דאגה, סידורים לוגיסטיים, שאיבות חלב (ואם לא שאיבות זה הזמן לגודש) וכולי. ראיתי אמהות לבני 3 חודשים שמתקשות לתפקד בעבודה בגלל הגורמים הללו, אז אמהות לבני 3 ימים?

אין לי כוח לקשר כל מחקר למקומו הרלוונטי בתגובה, אז ראה שלל מחקרים ‏1. ולא טרחתי אפילו לחפש מחקרים על day care קולקטיבי, שיש לו בעיות משלו, אלא התמקדתי בהפרדה בין התינוק והאם, בהנחה שיש דמות מטפלת חלופית סבירה.

* * *
אני מניחה שאם כולם יחשבו כמוך, הרעיון הזה ייכנס לראש הקולקטיבי, האינסטינקטים האמהיים יוחנקו במידה זו או אחרת של הצלחה, והמכונה תנוע קדימה למרות החריקות הצורמות. כך זה בהרבה מקרים שבהם ה"תרבות" מנסה לחנוק את ה"טבע".

ולסיכום, הגישה שלך מעניינת. אתה ליברל בכיסך אבל ריכוזי בכל היתר: בעצם אתה כופה את מודל יחסי המשפחה הרצוי בעיניך על כלל האוכלוסייה, כברירת מחדל, ממש כמו בקיבוצים בשעתם. רוצה לומר, אצל יעקב, שמאמין באוטונומיה הורית ומשפחתית, דבר כזה לא היה קורה :-P

1 שלל מחקרים בסדר אקראי (הגעתי עד עמוד 5 בתוצאות החיפוש, מתוך 8 עמודים):

לתאומים יש הנחה:
405483
זה לגמרי היפותטי, ובכל זאת: בעבר הלא רחוק, היו מטפלות שתיפקדו גם כמיניקות. יש להניח שבמשק שיתפתח במבנה מסויים, תוכל להתקבל בסופו של דבר נורמה בה האמהות עובדות והמטפלות משמשות במשך חלק מן היממה (כשליש?) כמיניקות.

היפותטי, היפותטי! (אבל אפשרי)
405489
אני לא פוסלת מעיקרו את הרעיון של מטפלת מינקת.
אבל על איזה עבר אתה מדבר? אנא הגדר. אם אתה מתכוון לזמן שהיו שולחים ילדים למינקת בכפר, יש נתונים מבהילים על שיעורי התמותה של תינוקות כאלה (לא בהכרח בגלל טיפול רגשי לקוי אלא בגלל שהמינקת היתה נותנת עדיפות לתינוק שלה קודם כל). זה לא בהכרח דוגמה טובה למקרה שלנו.
405427
אין לו גם סימוכין לטענה שדווקא עדיף שההורה יגדל את הילד, ולא זר ממערכת החינוך. לך יש?
405429
...אבל נדמה לי שיש הרבה סימכין לטענה שילד לא ישרוד הרבה אם איש לא יגדל אותו (או אישה, כמובן). וכפי שנאמר כאן, במדינות שבהן אין חופשת לידה, אין גם סידורים אחרים לילדים.
405449
פוליטיקלי קורקט: "אין ספק שצרכיו של תינוק בן יומו דחופים ואינטנסיביים. האם האם היא‏1 זו שחייבת לענות עליהן? בשתי מדינות מפותחות בעולם המערבי סבורים שלא, ויש להן את התשתית לתמוך בכך"
ברקת: "מי אמר שזה לא פוגע בהתפתחות הילד? יש לך סימוכין לטענה?"

-----
1 האם.
405479
מי אמר שלגדול במשפחה חד הורית לא פוגע בהתפתחות הילד? יש לך סימוכין לטענה? (הטענה "ילדים רבים גדלו כך" או "בהרבה מדינות מפותחות סבורים כך" אינה תשובה טובה).
405493
כן, יש לי סימוכין. רוצה שאביא? או שסתם משעמם לך?
405494
השני.
אני רוצה סימוכין 405496
אני רוצה סימוכין 405503
אז אולי תחפש לבד? האלמוני הוציא לי את החשק.
אני רוצה סימוכין 405504
זה לא דחוף, אם וכשיהיה לך חשק...
אני רוצה סימוכין 405508
בהזדמנות.

הבעיה היא כמובן שלי: אני שוב ושוב לומדת שיש שני סוגי איילים שחבל"ז לדבר איתם - אלמונים וחשמנים. בסוף אני אהיה כמו דב אנשלוביץ.
אני רוצה סימוכין 405693
אני יכול להמליץ לך על דרך הביניים שבה אני נוקט: אני לא מקיים דיונים שנוגעים אלי באופן אישי עם אלמונים.
אני רוצה סימוכין 405765
אימצתי.
אני רוצה סימוכין 405798
לא לך אישית, אלא לכמה מנציגי מעמד האצולה כאן: מאות (מישהו, נדמה לי שטל כהן, אמר שלאורך השנים מדובר באלפי) האלמונים הם גוף גדול ומאסיבי כאן, ושותף משמעותי לדיונים ולפעילות האייל בכל השנים. ולמרות זאת ה"בון טון" המקומי הוא להעליב אותם חופשי-חופשי, להתעלם מהם ולא סתם להתעלם אלא להכריז על כך בהפגנתיות, להתייחס אליהם כמו אל אזרחים סוג ג', להאשים אותם בחוסר אמינות ובאי עמידה בטיעוניהם - וזאת למרות שקיבלנו פה הוכחות, לא פעם, שגם איילים עם שם/ניק קבוע לא עומדים מאחורי הטיעונים שלהם ומדברים מהרהורי ליבם כאילו היו עובדות. באופן כללי נהיה מקובל כאן להתייחס כאילו הניק שמסופק ע"י המערכת, "האייל האלמוני" - הוא צירוף נרדף ל"זבל".

מעניין מה היה האתר הזה לולא האלמונים ולולא האופציה של האלמוניות. מעניין איך היה האייל נראה (אם עוד היה קיים) לו היו מרכיבים אותו במשך השנים, מאז תחילתו, כמה עשרות איילים - מבלי לתת כרגע דוגמאות - כמה עשרות איילים מזוהים (בשם או בניק קבוע), מכובדים, רציניים, "ענייניים" וממלכתיים לא פחות מבן גוריון. הרי אפילו התכנית המפוארת "פסוקו" מהערוץ הראשון היתה פחות אפרורית ומיובשת ויותר מרתקת מאייל כזה.
אני רוצה סימוכין 405805
נכון שזה לא היה מופנה אישית אלי, אבל עדיין זה היה בתגובה לדברי, ולכן אני רוצה לציין, שאני לא רואה באלמונים איילים סוג ב' ולא מעמד נמוך ובטח אני לא רואה בעצמי אציל. אני לא מעליב אלמונים, לא לועג להם או מלגלג עליהם ולא מתייחס אליהם כאל זבל. אני אפילו לא מחרים אותם, מה שאני כן עושה למגיבים מזוהים מסויימים (ומשום הלבנת פנים אני לא אפרט). אני בסך הכל מסרב לדון על ענינים אישיים עם אותם מגיבים שהם מבחינתי חסרי מאפיינים אישיים, ואני לא חושב שאני צריך להתנצל על כך.
לגבי הפסקה השניה, אני חושב שאתה מדבר שטויות. מן הסתם, בלי האלמונים האייל היה חסר לא מעט ויכוחים ודיונים מעניינים, אבל הוא היה נשאר אתר דיונים מרתק ולא פחות איכותי (אם לא יותר). אפילו אם האלמונים תורמים 50 אחוזים מהדיונים האמיתיים, הם מייצרים לפחות 90 אחוזים מרעש הרקע ומהלכלוך בשולי הדיונים. מבחינתי האישית, זה מחיר סביר ולו היו שואלים לדעתי, לא הייתי מציע לשנות את המדיניות, ועדיין, קצת ענווה לא תזיק. לא בזכות האלמונים האייל קיים ולא הם הופכים אותו למה שהוא.
אני רוצה חידודין 405827
איפה אתה חי? עד לאחרונה לפחות, הבון טון היה לערוך לאלמונים מפגשים, לכבד אותם בבורקס על חשבוני, ואפילו, לפעמים, להתייחס לדבריהם ולקבל את השתתפותם בדיון כמובנת מאליה. אלה האלמונים שמועלים בקרדיט הזה פעם אחר פעם, בהתקפות אד הומינם גועליות, בבדיחות סרות טעם (בשם ה"הומור". זה מה שזה?) ובפתילים מייגעים שבהם אי אפשר להבדיל בין אלמוני א' לאלמוני ב', למרות שהם מחזיקים בדעות מנוגדות.

שנית, אולי מדובר באלפי תגובות במשך השנים, אבל להרגשתי (לא בדקתי) מקורן באלמונים ספורים בלבד (ואולי עוד כמה שהחליפו ניק באופן חד פעמי לצורך תגובה נבזית). אתם פשוט חרוצים.

ושלישית, האייל הוא מיובש. ככה זה פה. רוצה ביצה? יש עשרות אתרים אחרים ברשת, אינטליגנטיים לא פחות (לא כולם מעמיקים באותה מידה, אבל זה מפני שאין שם אלמונים).
אני רוצה חידודין 405841
"ואפילו, לפעמים, להתייחס לדבריהם [של האלמונים] ולקבל את השתתפותם בדיון כמובנת מאליה"- נכון לרגע זה, לא ראיתי שום דעה רשמית של המערכת נגד קיומם של איילים אלמונים. אחרי הכל, אם מישהו היה רוצה לאסור את קיומם הוא יכול היה בקלות. לכן, נכון לרגע זה, צריך להתייחס לדבריהם של האלמונים ולקבל את השתתפותם בדיון כמובנת מאליה בדיוק כמו שצריך לקבל את השתתפותה של ברקת בדיון כמובנת מאליה.
touchy touchy 405844
שכחתי במשפט ההוא ~אייקון סרקאזם~
עכשיו טוב יותר?
touchy touchy 405846
בשבילי כן, אבל אני רק אלמוני אחד...
touchy touchy 405848
אז תשלח קישור לשניים האחרים.
אני רוצה חידודין 405851
היי, זה שיש אלפי קוראים, לא רק אלפי תגובות אלא אלפי קוראים - את זה לא אני המצאתי, את זה טל כהן אמר, ובתור מתכנת האתר אפשר לסמוך עליו שיש לו איזה שמץ של מושג והוא לא מדבר מהרהורי ליבו. ועכשיו גם מצאתי תגובה 300851, וזכרון מעומעם אומר לי שהתגובה הזאת היא לא הראשונה שבה טל דיבר על אלפים. ומשתתפים מזוהים, בעלי שם או ניק קבוע - לא חושב שיש בכל זמן נתון יותר מכמה עשרות. אז אם ניתן להסיק מכך שכל השאר, האלפים, הם אלמונים - נראה לי קצת לא סביר שאלה שמגיבים הם אלמונים "ספורים" בלבד.

ולזה שאת שולחת אותי מכאן, לזה כבר התרגלתי, תודה על הנחמדות. ולא אמרתי שאני רוצה ביצה (קצת מצחיק ש*את* מדברת על ביצה, אבל אני לא אלנקק פרופיל היסטורי שלך, שחלקים ממנו בין כך הלכו לאי השדים), אמרתי שבתנאים אחרים, מחמירים יותר, שהיו מסננים מכאן חלק גדול מהקוראים הפסיביים/משתתפים אקטיביים - האייל היה מיובש, לא שהוא מיובש עכשיו אלא שהוא *היה* מיובש, ואת יודעת שהצדק איתי.
אני רוצה חידודין 405853
טל לא דיבר על אלפי אלמונים אלא על אלפי קוראים.
אני לא אמרתי שאין אלפי קוראים אלא שיש מעט אלמונים.
איפה פה הסתירה?

ברור שהצדק איתך. אבל אני לא חושבת שאת צריכה לסחוב כל כך לכיוון השני. גם דאחקות מגרפה בנות שורה וחצי די משעמם לקרוא אחרי זמן מה (כולל את אלה שאני מייצרת), אחרת היינו יושבים כולנו בצ'אט. ומהתלות מושקעות שכוללות פראפראזות על שירת ימי הביניים, אנלוגיות לכתבי קיטס/ייטס/זהבי ולהטוטים לשוניים וירטואוזיים, ממילא לא ייצרת/ם מזה זמן.
אני רוצה חידודין 405854
ובעצם, שכחתי שאימצתי את תגובה 405693 .
חידודין בבשרי (ונעברת מעתה את ''אד הומינם'' ל''עד הומינם'') 405857
הקשתי היקש מדברי טל - לדעתי, לפחות, אין טעם לעשות את הקפיצה הענקית הזאת מאלפים לשניים-שלושה. נו, שיהיה.

למרבה המזל, האהבה שלי אלייך אינה תלויה בדרישת וירטואוזיות ולא באספקת סחורה שוטפת מן המין המשובח בלבד, שאז אנה היינו באים/ות.
מחדד הגון קשה למצוא, ועיפרון קשה הימנו 405860
בואי נראה:

אלפי קוראים. כמה כותבים? את זה טל לא אמר.
מאות כותבים, לדעתי. אם נספור את כל הניקים הקבועים, אלה שישנם ואלה שהיו (כולל קבועים לא מזוהים כמו האייל הזקן, אלמנה ויתום, או להבדיל דובי כורדי), ודאי נעבור את המאה וכנראה נגיע לכמה מאות טובות.
נו, אז כמה מזה אלמונים (קבועים, לא מגיב X שהפך לאלמוני כדי להשמיץ את מגיב Y)? קחי ג'סטה - חמישה או עשרה. אלמונים לדורותיהם? נאמר עשרים.
"החיים הם לא זין, הם קשים תמיד" *) 405863
*) הרופא השמן מ"בית האלוהים" של סמיואל שם.

נו, אז זה חוזר למה שאמרתי - לא בספירה לאחור אלא בכל תקופה נתונה, עדיין יש בסביבות כמה עשרות מגיבים מזוהים. לשיטתך - מגיבים אלמונים *לדורותיהם* - יש מקסימום עשרים. אם זה מה שנותן טעם לתחזוקת/עריכת וכו', של אתר כאתר ציבורי, זה:

א. מאוד משמח, אם כי ההערכה המאוד-נמוכה האישית, שלך, לאתר הנ"ל, היא קצת מפתיעה/מצערת.

ב. שוב מוכיח שמעולם לא הבנתי דבר וחצי דבר בענייני איך פועל האינטרנט, איך פועל עניין האתרים ואיך בכלל פועלים כל שאר המלפפונים החמוצים הנלווים לנושא.
הוא התקשר אלי, דיבר אלי-אי-אי מילים גסות ללא כיסוי 405865
לא הבנתי את א.
יש לי הערכה נמוכה למה? זה משמח או מצער?
אני רוצה חידודין 405895
כאחת האלמוניות עליי לומר שאין ספק שלפחות שלוש מאיתנו מתקבלות, בד"כ, בתור אותה אלמונית. ייתכן אפילו שיותר: אני יודעת שאת החשמנית, באלמוניותה, מבלבלים אתי ועם אלמונית נוספת, וסביר שאותי מבלבלים עם שתיהן ואולי עם עוד אחת...
כך שייתכן מאוד שיש יותר אלמונים קבועים משנראה לך.
אלמונים - התפקדו! 405904
אלמונים - התפקדו! 405906
על זה אומר הנוער: חחחחחח :-)
אלמונים - התפקדו! 410753
אני עדיין כאן בשמות שונים- זה חמש שנים
אלמונים, להתפקד! 405905
אפשר לעשות את זה פשוט, כל אלמוני יגיב לתגובה שלך, וככה נדע כמה אלמונים יש כאן.

2
אלמונים, להתפקד! 405909
3
אלמונים, להתפקד! 405911
4
(ואגב, די ברור שאיידן לא התפקד. חשמנית, התפקדת?)
אלמונים, להתפקד! 405912
5

(אבל אני מסכים עם ברקת. עיקר העניין שלי נובע מהדוברים המזוהים בשמם. האלמונים מתבקשים לקצת צניעות.)
אלמונים, להתפקד! 405917
הדוברים המזוהים בשמם הם גם חלק מהאלמונים.
אלמונים, להתפקד! 405923
הלו, אל תבלבל אותנו. כאן מתפקדים רק איילים אלמוניים טהורי גזע, פחדנים, חסרי ניק.
אלמונים, להתפקד! 406022
הכוונה פה רק למי שהם אלמונים על בסיס קבע או באלה שמשתמשים באלמוניות מדי פעם כדי להשתלח באחרים?
אלמונים, להתפקד! 406039
הכוונה לאלמונים קבועים בתכלית או קבועים למחצה.
אלמונים, להתפקד! 406041
העיקר לקחת את הכל בקלות. שני הדברים היחידים ''על בסיס קבע'' הם המוות ומס הכנסה.
אלמונים, להתפקד! 406044
אם תרוויח מינימום, לא תשלם מס הכנסה.
אלמונים, להתפקד! 406046
כבר הרווחתי מינימום, וזה לא היה כיף כמו שחשבתי :)
אלמונים, להתפקד! 406077
אה, זה ממש לא כיף. גם לי יצא, ועל האגורה.
אלמונים, להתפקד! 405922
גם אני מסכימה עם ברקת.
! 405937
אלמונים, להתפקד! 405924
6
אלמונים, להתפקד! 406063
6
אלמונים, להתפקד! 406064
אוף, שש היה כבר. אותך לגננת. חוץ מזה אני שונאת שממיות. איכס.
אלמונים, להתפקד! 406066
7
האם נכון שרק בנות המין היפה שונאות שממיות?

< שאלת מחקר מסעירה מחכה לדוקטורנט >
421276
נכון שקצת באיחור* אבל.. איך אפשר לשנוא שממיות?!

*לא הייתי בארץ, ורק עכשיו התגברתי על הפחד של לפתוח סקר עם למעלה מאלף מאתיים תגובות חדשות שמחכות לי מאז שנכנסתי אליו בפעם האחרונה.
421290
לא להיות בארץ זהו פשע שבו את העבריין, לא הקורבן.
למה? 421305
(ובכלל, אני כבר חודש וחצי כאן)
למה? 421316
את לא יודעת שאסור לעזוב את ארץ ישראל???
למה? 421317
למה? 421318
אל תחקור במופלא ממך.
למה? 440283
תגובה 403300 , זה למה.
למה מה? 421332
למה זה פשע, או למה את העבריין ולא הקורבן?
גם. וגם. 421460
למה מה? 421536
למה פשע? כי זה נושא הדיון.
למה את לא הקורבן? כי למה לי להסתבך עם הפמיניסיות? (תגובה 420191)

___
סתם, נו באמת, אסור לקנא קצת?
אלמונים, להתפקד! 406106
היי, אתה לא נחשב.
אני רוצה סימוכין 405698
(אני לא אותו אחד; אבל בכל מקרה, אני לא אבקש ממך נתונים או משהו, זה בסדר)
את יודעת, יכול להיות שהאלמוני סתם התחכם התחכמות טיפשית (כשהוא כתב שסתם משעמם לו), מהסוג שגם השכ"ג מדי פעם חוטא בו.
אני רוצה סימוכין 405699
ומה חטאה החשמנית?
אני רוצה סימוכין 405708
מהו הפשע החמור ביותר שהיית קורבן לו?

שכ"ג התחכם איתי התחכמות טיפשית.
אני רוצה סימוכין 405743
זה לא פשע, זו זכות ועונג.
405313
1. יש דברים שממש לא כדאי ללמוד מארה"ב. הרגלי אכילה, למשל.
2. אני ממליצה לך לקרוא את "חיים ששוים פחות" של סילביה אן הולט, על הקשר בין העדר חופשות לידה ופתרונות אפסון מסובסדים לבין מעמד הנשים ומידת השתכרותן.
או
405362
מאמרים כאלה הם חוכמה קטנה. אפשר למצוא גם מתאם בין האוכל שהנשים האלה קונות למידת השתכרותן ומעמדן, ובין ההשכלה של הנשים האלה ומידת השתכרותן. האם המחקר עושה השוואה לקבוצת ביקורת מאותו מעמד שבחרה להישאר בבית, או שהוא בוחר בפתרון הקל הרגיל של מסקנת "עניים חיים פחות טוב"?
405370
זה לא מאמר, אלא ספר שלם. יצא בהוצאת עם עובד.
והוא לא מתייחס לעניים או לא עניים, אלא לכך שבארה"ב אין מעונות יום מסובסדים, למשל. וכן. הוא משווה, לארצות סקנדינביה ובריטניה ואיטליה, ובמהדורה העברית יש המון הערות שוליים עם השוואה למצב אצלנו‏1.

1 שהוא יותר טוב, כמובן, לפחות עד שגישתך וגישתו של דורפל ישתלטו.
405377
ספר כזה תמיד מתייחס לאוכלוסיה חלשה נזקקת, גם אם הוא לא מזכיר זאת במפורש. פרט לכך, בארה"ב יש מעונות יום מסובסדים *קהילתיים* רבים, ייתכן אפילו שיותר מאלו המסובסדים ע"י מדינות אירופה, וכנראה שברמה לא פחותה מהם, מאחר ואלו הם מעונות פרטיים, בהם מסבסדת הקהילה (הנוצרית, היהודית, המחוזית) את הנזקקים בתוכה. מבלי להיכנס למאמר, השוואה בין מדינות אינה השוואה מחקרית טובה במקרים רבים, שכן היא נכשלת פעמים רבות בהתחשבות בנתוני מפתח השונים בין המדינות או אפילו סוגי אוכלוסיה בתוך המדינה.
428079
לא הוא לא מתייחס לאוכלוסיה חלשה ונזקקת.

נא לא לפסול ולקבוע ''ספר כזה תמיד'' לפני שקוראים.
428400
קראי שוב את שכתבתי: "ספר כזה תמיד מתייחס לאוכלוסיה חלשה נזקקת, *גם אם הוא לא מזכיר זאת במפורש*."
428432
גם בין השורות הוא לא מתייחס לאוכלוסיה חלשה ונזקקת.
לעומת זה, הוא מנסה לתקוף את בעיית *כל* הנשים (או לחילופין, הרוב המכריע שלהן), שארגונים פמניסטיים די מתעלמים ממנה בדרך כלל.

בארה"ב, כמובן.
428463
לא צריך בין, בתוך או מעל השורות. זה *ברור* שהאוכלוסיה עליה מדובר היא לא מהחזקות.
429281
נו בטח, הוא עוסק בנשים.
שהן, כמובן, מיעוט, ולכן חלשות.
429420
לא חייבים להיות מיעוט כדי להיות חלשים. לעיתים מיעוט הוא דווקא חזק (היהודים בארה''ב, למשל). נשים, בממוצע, מרוויחות פחות ומקודמות פחות, וממה שכתבת קודם, זו לא כל אוכלוסיית הנשים, אלא פלח קשה יום יותר שלהן.
429792
כמו שאמר ישו לפונטיוס פילאטוס, אתה אמרת.
מי שהכניס קשות יום לדיון, ומתעקש משום מה לדבר על קשות יום, כאילו שלמעמד הבינוני אין בעיה לממן פתרונות אפסון‏1 לילדים, זה אתה.

1 וסליחה לכל מי שזה מפריע לה או לו.
429890
לכל מי יש בעיות מימון, ולפעמים גם לעשירים יש (הכל עניין של סדרי גודל). זה לא חדשות. השאלה אצל מי הבעיה אמיתית.
תקשיב. אני מרימה ידיים 433998
ספר.
לא מאמר.
מקיף מאוד.
מעניין למדי.
מנסה לעסוק בנושא שהפמיניזם בארה''ב די מזניח (או הזניח), והוא נושא שרלוונטי עבור הרוב הגדול של הנשים.

רוצה, תקרא.
לא רוצה, אל תקרא.
תקשיב. אני מרימה ידיים 434043
לא רוצה לקרוא, והרמת הידיים הזו מפריעה לנו בדיון מצויין, פורה וחסר משמעות לחלוטין, אז תפסיקי עם זה בבקשה.
433999
כי? קראת ואתה יודע?
מה כזה *ברור*?
405311
אלמלי חופשת הלידה יש מצב שנשים היו עוזבות את העבודה קצת לפני הלידה, ומחפשות לעצמן עבודה חדשה לאחר שנה-שנתיים. הואיל והרבה הורים עושים ילדים ברצף מסויים, נשים היו חוזרות לשוק העבודה רק לאחר כמה שנים, מתקשות למצוא עבודה כי מאז שעזבו דברים השתנו קצת.
נשים היו חושבות פעמיים אם להביא ילדים, וזה כאמור, לא בדיוק אינטרס לא של החברה ולא של המדינה.
חוץ מזה, כמדומני ביטוח לאומי ולא המעסיק משלם על חופשת הלידה, אז כדאי שהמעסיק יחשוב גם על עצמו ועל אשתו בסיטואציה הזו.

אם אתה לא רוצה שיפטרו את אשתך, תנהג גם אתה בהגינות, ואם אתה לא רוצה שיצבטו את שדי בתך/אחותך/אשתך/אמא שלך כשהיא הולכת ברחוב, אל תצבוט לנשים בציצי.
405364
יש נשים בארה"ב שבהחלט בוחרים באופציה שתיארת. אלו נשים שיכולות להרשות זאת לעצמן, ולכן בד"כ גם ישיגו עבודה לאחר מס' שנים (השכלה טובה וכו'). כאמור, נושא מס' הילדים אינו תלוי בקיום או אי קיום חופשת לידה. עובדה = במדינה בה ניתנת שנה על חשבון המדינה, הילודה היא מהנמוכות בעולם (אם לא הנמוכה ביותר). העבודה יכולהלהשפיע אולי על עיתוי הלידות, אבל בסופו של דבר מה שמשפיע על כמות הילידים הם השכלה, התניות חברתיות, מצב סוציו אקונומי וגורמים נכבדים הרבה יותר מאשר 3 החודשים המדוברים, שעולים לא מעט כסף למדינה.

לגבי נושא מי משלם: אני משלם, ואת משלמת וכולם משלמים, וגם המעסיק. אם החופשה לא היתה ממומנת מבט"ל, אז היו גם יותר ימי עבודה וגם פחות מיסוי ומנגנון.
405372
זאת הבעיה שלך עם ביטוח לאומי? זה שאתה משלם חופשת לידה לאמהות? וזה שאתה משלם ביטוח לאומי למובטלים? גם למובטלים כרוניים? וזה שאתה משלם ביטוח לאומי לנכים? וזה שאתה משלם ביטוח לאומי לחיילי מילואים?
405374
צודקת, צודקת ושוב צודקת. ראי בעניין זה תגובה 405373.
405385
הא?
על כל פנים, אני יכולה להעיד, שסעיף הביטוח הלאומי לא ממש מעיק עלי בתלוש.
405401
הוא שו''חיסט.
405455
שו"חיסט?
405456
תומך שוק חופשי.
405458
לא תש"ח?
405461
אני מניחה שאפשר גם וגם, אלא אם ברקת תאמר אחרת...:)
405431
אז זו לא הבעיה היחידה שלו עם הביטוח הלאומי, נו, אז? זו לא סיבה שלא לתקן גם את זאת. עדיף להתחיל גם מהחלק הכי שולי, על פני שלא להתחיל בכלל.
405459
אני הייתי מתחילה עם מס הכנסה, לא עם הביטוח הלאומי.
חמותי 429284
הנשים הללו ישלמו ביוקר במקרה של גירושין.

ויש תחומים שאם עזבת אותם לזמן מה, קשה מאוד לחזור.
חמותי לקחה הפסקה שכזו. היא היתה לבורנטית לפני, ואחרי שחזרה לשוק העבודה לבורנטית היא כבר לא יכלה להיות, ללא כל קשר למצבה הכלכלי או להשכלה שלה. היא היתה מזכירה, ולאחר מכן עוזרת גננת. ב-‏10 השנים האחרונות היא עוזרת גננת מחליפה דרך חברת כוח אדם.
זה כי העיריה לא קולטת יותר עוזרות גננות, אלא רק דרך חברות כ"א. כשהגננות הותיקות יצאו לפנסיה (עניין של כמה שנים), *כל* הגננות יהיו עובדות של חברות כ"א בשכר זעום.
חמותי 429421
חמותך זו לא ממש סטטיסטיקה, עם כל הכבוד, והאמת היא שהשוק בארה''ב גמיש יותר מהישראלי. יש עוד לאן לשאוף.
429300
אתה הופך את סדר הדברים : במדינות בהן אחוז הילודה נמוך מדי המדינה מציעה הטבות מרחיקות לכת על מנת לעודד את האוכלוסיה לעשות ילדים.
429419
אני לא הופך. אני טוען שגם כשמציעים הטבות מרחיקות לכת (ולא משנה מה הסיבה להצעה), הילודה *עדיין* נמוכה.
429507
ומנגד, גם כשמקשים מאוד על חיי היולדת והתינוק (כמו בארץ), הילודה עדיין גבוהה.
429578
זה לא מנוגד, זה גם בעד. זה אומר שתמריצים כספיים או תנאי לידה משחקים בתפקיד משני לעומת התרבות והלחץ החברתי.
429622
בהחלט. תמכתי בטענתך זו.
עם זאת, היו מקרים רבים של מדיניות תמריצים חיובית או שלילית שהשפיעה בצורה חזקה על התרבות. למשל בארה''ב, החזרת הנשים הביתה עם תום מלחה''ע השנייה, כשהגברים חזרו למקום העבודה - זה היה צעד כלכלי של הממשלה, שקיים היזון הדדי עם יצירת המיתוס התרבותו של עקרת הבית המושלמת).
429794
במקביל גם סגרו מעונות יום ציבוריים.
405296
(דמגוגיה!) מתי אמרתי שהיא "העזה" להכנס להריון? אני לא רוצה את הזכות הזאת כשהמועסק עושה משהו לא בסדר, אני רוצה את הזכות הזאת כל הזמן, בלי שום צורך בנימוק ההחלטה לנצל אותה. זו לא ענישה של המועסק, בשום צורה ואופן לא. זו הגנה על זכויותיי שלי.

מי שרוצה לעודד נשים, אשכנזים או ממושקפים לצאת לעבוד, שיעסיק אותם.

אני חושב על זה גם על כאב פוטנציאלי לעתיד, ואחד שמעוניין להיות מעורב מאוד בחיי ילדיו. זה לא מפריע לי להאמין שאף אחד לא צריך להיות חייב לשכור, לא אותי ולא את אשתי (הגלגול החדש של היטלר? עונש מוגזם), ולקחת את הסיכון הזה. אם אני דורש זאת, ומוצא מעסיק שמוכן להתחייב - נהדר. אם לא - אף אחד לא חייב לי. בעת המיקוח עם המעסיק על החוזה, אני אפעיל עליו לחצים מגוונים בכדי לזכות בתנאים המועדפים עליי. הסתדרות עובדים זה כלי לגיטימי מבחינתי, וחקיקה לא.
405297
אז אתה אומר בעצם, שאורך חופשת הלידה למשל הוא תנאי שצריך להיקבע בחוזה אישי. וכך גם שעת הנקה, ימי מחלת ילד וכולי. כלומר, שכיר/ה שמצא חן מלפני המעסיק, יקבל את כל אלה ואף כפליים. מי שסתם בינוני (אבל לא מספיק גרוע בשביל שיפטרו אותו) לא יזכה להם.
405325
זה לא בדיוק מה שאמרתי, אבל מה רע בזה?
"שכיר/ה שמצא חן מלפני המעסיק" - המעסיק יכול לתת למי שמוצא חן בעיניו בונוסים כבר היום. גם אין שום חוק שקובע שכל עובדי החברה זכאים לאותה המשכורת. מה החידוש או הבעיה פה?
405405
החידוש הוא, שבונוס זה דבר שבא בנוסף למשכורת, לא במקומה. אפשר לעבוד ולהשתכר ולהתפרנס גם ללא בונוס. אם קיבלת כזה - מה טוב.

מה רע בהצעה שלך, אתה שואל? אם אתה מוכן לעבוד במערכת כמו זו שתיארתי, אשריך. אני הייתי מעדיפה להימק במחלקת התה של מוסד הסתדרותי, או לרדת ברמת החיים באופן רציני, ובלבד שלא אצטרך להתחנף נון-סטופ, ואולי גם להיאלץ לעשות עיניים לבוס, שייתן לי בטובו להישאר בבית שבוע וחצי אחרי הלידה. אם כי, למה שהבוס יסתכל עלי בכלל כשאני בחודש התשיעי להריוני? יש לו מספיק מזכירות שמתחככות בו, כדי שיאריך להן ביום נוסף את החופשה השנתית, העומדת כעת על יומיים. ויש לו צוות של מלחכי פנכה, גברים גרושים עם הסכמי ראייה, שרצים עשר פעמים ביום להצית לו את הסיגריה, אחרת לא יוכלו לצאת בארבע לאסוף את הילד פעם בשבוע ולהשלים שעות נוספות בעבודה ביום שישי.

למה שאתה מציע אולי יש הדים פה ושם בעולם המעשי, אולי זה קורה על בסיס ספורדי ובכפוף לכימיה אישית של הבוס עם עובד מסוים, או לחלופין דחייה כלפי עובד מסוים. כשיטה יחידה (המיושמת במלואה) הוא הרסני לאינטגריטי של העובדים ואולי אף לכבוד האדם שלהם.
405438
לא ברור לי איך הפסקה הראשונה [עדכון: כל ההודעה] הגיעה לכאן מהירח. מה, הצעתי שהבינוניים יעבדו בחינם? על מה את מדברת?

אם אני לא אמצא תנאים שיהיו מקובלים עליי במקום אחד, אחפש במקום אחר. אחרי שמספיק מקומות כאלו לא יציעו לי משהו שיתאים לי, אתקן את הסטנדרטים שלי. אחד מהתנאים הוא הבוס. אם אני אחשוב שמגיע לי קידום, ואחשוד/ואדע שהבוס לא ייתן לי אותו מסיבה שלא מוצאת חן בעיניי, אני אעזוב.

כמו שאת לא צריכה להתחנף אל הבוס בכדי לקבל שכר על עבודתך - זה בחוזה - את גם לא בהכרח צריכה להתחנף בשביל חופשות. ואם החופשות לא בחוזה - שיפור החוזה, בונוסים, קידומים וכו', הם גם היום, בדיוק באותה המידה, עניין שתלוי גם ביחסיך עם הבוס, וגם בכישוריך כעובדת.

שוב: אין קשר בין מה שאני מציע ובין מה שאת תוקפת.
405460
אני משערת שמעולם לא נתקלת במשפטים בסגנון ''אין אצלנו חוזה'', או ''לא נהוגות אצלנו חופשות''.
405506
יצא לי לשמוע על הסתדרות העובדים. גם על הכנסת. אם מספר העובדים שהתאגד בכדי לכפות על המעסיקים דרך הכנסת היה מתאגד כדי *ללחוץ* עליהם דרך ההסתדרות, אפשר היה להגיע לתוצאות טובות מאוד בצורה לגיטימית לגמרי, שלא כמו היום.
405514
רגע, איבדת אותי לגמרי.
אתה לא בעד *ביטול* החוק האוסר על מעסיק לפטר אשה עקב הריון?
מה פתאום אתה בעד אותו עקרון אם הוא יגיע דרך ההסתדרות ולא דרך הכנסת?
405522
ראשית, כשקראת לי "נוול" הפריע לי, בגלל שאני משוכנע שלא הבעתי בדיון הנוכחי דיעות שיכולות להתפס כפוגעניות כלפי אף קבוצה, ואין לי מושג מאיפה זה נפל עליי. אני רוצה לחזור ולהסביר לך, שאני לא מדבר על פיטור אשה בהריון דווקא, אלא כל אדם, מכל סיבה.

ההבדל בין ההסתדרות והכנסת: הכנסת מכניסה אדם שדרך פעולתו לא עומדת בסטנדרטים שלה לכלא. ההסתדרות מחרימה אותו. השני לגיטימי, ראוי ואף רצוי, הראשון מגונה במקרים שלא כוללים פגיעה ממשית, כמו גניבה או רצח.
405528
ככל הידוע לי עוד לא נשלח אדם לכלא בגלל שפיטר אשה בהריון.
קנס כן, וחיוב להחזיר אותה לעבודה‏1. כלא? על זה?

1 ולפטר אותה בטיעון כלשהוא בהזדמנות הראשונה.
405531
כלא אם הוא לא ישלם את הקנס ולא יחזיר אותה לעבודה, ואז גם יכניסו את היד לכיס שלו ויוציאו משם את הקנס.
405535
צר לי.
אל תפטר אשה בהריון. זה ממש לא מסוג העברות של "לא ידעתי".

יפה שאתה חושב על הכיס של המעסיק. מה עם הכיס של האשה בהריון?
405539
אני לא חושב על הכיס של המעסיקה. אני חושב רק על זכותה, כאדם, לעשות כל מה שהיא רוצה, כל עוד זה לא פוגע באדם אחר, אלא אם הוא הביע הסכמה.
405550
הבה נניח שהגישה הזו הולכת ומשתרשת, והנורמה החדשה היא - "את בהריון - פוטרת". האם זה לא פוגע באדם אחר? במיוחד אם הבוס לא מראש הבהיר "את בהריון = את מפוטרת".
וגם אם הבוס הבהיר הבהרה שכזו, האם אתה סבור שזה לא פוגע באדם אחר, קרי, המועסקת?

ולמה נראה לי שאם היית בחורה היית מדבר אחרת? ואם זו היתה אשתך שמפוטרת, היית מדבר אחרת?
405552
בפעם הראשונה בדיון הנוכחי שהסברתי את התפיסה הזאת שלי, הוספתי בסוגריים "לפי ההגדרה שלי לפגיעה", או משהו דומה. זו לא "פגיעה", לדעתי, יותר מהנורמה "אתה לבקן - אני לא שוכבת איתך." זו תופעה לא נעימה במציאות הנוכחית. באסה. אני חושב שהבוס לא חייבת למועסק יותר משהיא חייבת לכל אדם מהרחוב, להוציא התחייבויותיה בחוזה. הבוס היא לא האפוטרופוס של המועסק.

כבר כמה הודעות שנדמה לי שאני נחשד בסקסיזם, ועכשיו את מאשרת זאת. תודה רבה על ההבהרה. כבר לא מפריע לי שאת חושבת שאני מנוול. לא, לא הייתי מדבר אחרת כבחורה - 1. אני רוצה חופשת לידה לעצמי. 2. למיטב זכרוני, נכנסתי לדיון בכלל דרך הזווית של זכותו של אדם לשנוא את מי שהוא רק רוצה, ואפילו לא להעסיק אותו. זה כולל גם את האפשרות שלא להעסיק אותי, בגלל שאני יהודי (אתאיסט), בדיוק באותה המידה.
הערה לסדר 405565
אני חייב לציין, שמנסיוני, בוסים (בוסיות?) נשים הן הרבה פחות טולרנטיות לבעיותיהן הייחודיות של מועסקות, מאשר בוסים גברים.
הערה לסדר 405599
נכון.
ואני תוהה מה הסיבה.
אפשרות א'
יש נומרוס קלאוזוס בלתי רשמי בהרבה מאוד מקומות עבודה בנוגע למס' הנשים בעמדות בחירות. אם אני מתחשבת בכפופות לי = אני עשויה להביא לקידומן = עלולים לבעוט אותי החוצה.
אפשרות ב'
דווקא משום שחלק ניכר מהנשים, גם בוסיות, ילדו, הן מגלות פחות אמפטיה מגברים.
"אני ילדתי כמה ילדים ובכל זאת לא הייתי מוכרחה לצאת ב-‏15:30 לאסוף את הילד מהגנון. כמו שהסתדרתי - גם את יכולה להסתדר".
(זה אגב, ללא כל התחשבות בכך ש- לכו תדעו. לבוסית יש יותר כסף על מנת לממן פתרונות אפסון שלא כרוכים בלצאת מהעבודה ב-‏15:30. יש לה אמא / חמות מבוגרת שכבר בפנסיה וששה לטפל בילדים. יש לה איש שמעדיף להיות עקר-בית).

אגב, מחקרים הוכיחו שדווקא אמהות הן עובדות יותר טובות מרווקות. כשאת מוכרחה לצאת ב-‏15:30 לאסוף את הילד, את תדאגי שכל העבודה תסויים עד 15:30.
הערה לסדר 405602
יש לינקים למחקרים (לגבי האמהות)?
הערה לסדר 405610
יש.
אני אחפש.
הערה לסדר 405603
במקום העבודה הקודם שלי, ה"בוסית הגדולה" היתה אם ל5 ילדים. את החמישי היא ילדה בזמן שאני עבדתי שם, וחזרה לעבודה בערך אחרי 3 ימים. (כמובן שהיתה לה פיליפינית צמודה). היא פחות או יותר דרשה את אותה רמה של "מחוייבות" כפי שהיא הגדירה אותה ,גם מכפיפותיה.
מצד שני, לזכותה ייאמר שבזמן של לחץ עבודה שנפל על החופש הגדול, היא ארגנה ממש "קייטנה" לילדי העובדות בוילה של הבעלים.
הערה לסדר 405612
יפה מצידה, באמת.
בל נשכח, אגב, שלא דין ילד חמישי (אפילו ללא פיליפינית צמודה) כדין ילד ראשון.
בהפרשים של שנתיים בין ילד לילד, כשהחמישי נולד הראשון בן 10.
מספיק מבוגר, למשל, לקחת את אחיו הקטנים מהגנון. כשילד ראשון נולד, האם די מחפשת את עצמה ומה היא בדיוק עושה עם הדבר הזה שנולד לה.
הערה לסדר 405604
כמעסיק, אני יכול להעיד שבהנתן כישורים שווים, אני אעדיף אם על פני רווקה או נשואה ללא ילדים. סטטיסטית, הסיכויים שהאם תיכנס להריון במהלך תקופת ההעסקה, קטנים יותר מאלה של חשוכת הבנים.
הערה לסדר 405609
יפה, יפה.
ואם תעסיק אשה בת 40 שלפניה עוד 25 שנות תעסוקה אבל כל הלידות מאחוריה, והילדים כבר גדולים מספיק כדי להשאר בבית לבד גם כשהם חולים, לא כל שכן.
אבל מה נעשה שיש הרבה מעסיקים שמעדיפים עציץ יפה במשרד?
זה מזכיר לי את הבדיחידה הנושנה 405606
איך מונעים מיהודים להתקבל למועדון אקסקלוסיבי?
מקבלים אחד, והוא כבר ידאג לעשות את העבודה...
הערה לסדר 405787
ואולי הדבר קשור לסגנון הניהול הנשי באופן כללי, או ליחסן הכללי של נשים זו לזו?
הערה לסדר 405801
זה גורם אי-נוחות, העובדה שאת מכנה מעון או גן ''פתרונות אפסון''. ילדים, אחרי הכל, הם לא קופסאות קרטון.
הערה לסדר 406023
מה, באמת?
הערה לסדר 406121
סוף-סוף תוצעה בגוגל. איפה מאפסנים ילדים בארץ?
הערה לסדר 406131
באפסנאות.
הערה לסדר 406364
בהנחה שנועה היא לא אחת מאלה שהגיבו, התכוונתי ברצינות.
הערה לסדר 406367
לפי כתובת הדוא"ל הנלווית לתגובה 406132, אפשר להניח שהניק "פתרונות אפסון לכל" המופיע גם בתגובה 406131, הוא של נועה.
הערה לסדר 406399
לנועה ו יש נטיה פתאטית למצוא לעצמה ניקי שוא רגעיים למטרות הומור, ואז לשכוח מהם ולגלות שהם מתנוססים להם בהודעות אחרות שאינן ממין ההומור (ומסגירים את זהותה).
זה קרה כבר.
הערה לסדר 406428
לא נורא, זה קורה לכולנו, ולפעמים בצורות ב-א-מ-ת מביכות (שלא כמו מה שקרה לך כאן - שזה כלום, בסך הכל).
405630
אני רק רוצה להעיר שאני מקבל את הרושם שכמעט בכל דיון שדורפל מעורב בו בצורה רצינית, הדיון מגיע לפסים אישיים של השמצות שלו ואמירות שאפשר לסכם כ"אם היית בן אדם אחר היית מבין/היית מדבר אחרת" (לפעמים בתוספת סימן שאלה).

ברור לי שדורפל מציג עמדות קיצוניות יחסית שלא מוצאות חן בעיניכם. אבל אני חשבתי (קיוויתי) שזה אתר דיונים שבו אפשר להיות בוגר מספיק גם כדי לענות לעמדות כאלו בלי לערב נימה אישית בדברים.

(לא משהו אישי נגדך. ההודעה הזו היא פשוט הקש ששבר את גב הגמל).
405636
כיוון שברוב המקרים בדיונים כאלה מופיעות גם לא מעט השמצות מצדו לבני שיחו, נראה לי שהוא ממש לא זקוק להגנה, או ראוי לה.
405639
אני לא מנסה להגן עליו, אני מנסה להגן על הדיון. ''הוא התחיל'' הוא תירוץ רק בשאלת הסכסוך הישראלי-פלסטיני.
405640
לא דיברתי על ''הוא התחיל'', אלא על כך שיעיל יותר לנסות לשנות את צורת הדיון של אדם אחד עם התנהגות של טרול, מאשר של אנשים רבים שמגיבים עליו בחוסר נחת מסוים.
405642
יודע מה, בוא תראה לי איזה עלבונות אישיים הוא פיזר בדיון הזה שמצדיקים את כינוי ה''טרול'' החביב.
406233
אלמוני יקר,

הרשה לי נא להודות לך על שבחרת להקדיש מזמנך להעברת ביקורת בונה. אני מקבל את דבריך בברכה רבה, אך, אם יותר לי "אבל" קטן - שאין בו אף לרמוז שאינני מקבל את דבריך בהכנעה מלאה! - דומני שאקצור תועלת רבה יותר אם תלווה הביקורת בקישורים. כולי תקווה שתמצא את הפנאי להפנייתי אל ההודעות שבהן תקפתי את נועה, או מתדיינים אחרים, דרך פסים אישיים.

תודה, סליחה ושוב תודה,
דורפל

נ.ב: תודה וסליחה.
נ.נ.ב: סליחה גם על ההתנצלויות המרובות, ותודה לך על סבלנותך.
406295
אין לי סבלנות לחיפושים ארוכים, אז קישור אחד, תגובה 405001
406299
"כיוון שברוב המקרים בדיונים כאלה מופיעות גם לא מעט השמצות מצדו לבני שיחו, נראה לי שהוא ממש לא זקוק להגנה, או ראוי לה."

אתה אומר שברוב הדיונים האלו מופיעות השמצות לא מעטות, אז כמה ארוך יהיה החיפוש? אני מפציר בך לחפש שוב, כי בהודעה שאליה קישרת הפעם לא הייתה שום השמצה. במקרה הגרוע ביותר, טעיתי כשהסקתי שכמה הודעות שונות שקראתי באייל נכתבו על ידי אותו האלמוני. אם אכן זה המצב, זו טעות מובנת, וממילא לא הייתה צריכה להעליב את מי שקיבל אותה בטעות. אבל כך או כך, זו הייתה ביקורת חריפה אך עניינית (גם אם היא שגויה), ושמתייחסת רק לדיעות שהובעו בפירוש. זו לא השמצה.
406300
לא נראה לי שבאיזה שהוא מקום הובעה הדעה ''צטק צטק צטק''.
406323
אני קיבלתי את הרושם הזה. אולי פספסת את ההודעות ההן. כאמור, אלו יכלו בקלות להיות אלמונים שונים.
406348
מעניין. יש קישור?
406375
עוד לא הבנתי איך האיילים ששולפים קישורים להודעות ישנות עושים את זה. אני לא זוכר מספיק מהניסוח המקורי, או אפילו התוכן, בשביל להריץ חיפוש.
406447
יש להם אחד מהשניים:
א. אלבום של גזרי אתרים.
ב. קשרים עם הארכיבאי.
406547
או בעברית, ברקת, בכל פעם שהיא רואה תגובה ראויה לשמירה עם פוטנציאל להפניה עתידית, מגיבה לה בהודעה הכוללת ''טגליין''.
406552
טאגליין (לטובת המחפשים העתידיים) :-)
נפלת במלכודת. 406556
או במילים אחרות, הצלחתי להכניס הודעה לפנתיאון שלך (הגרסה הראשונה ''טאגלין'' הוחלפה עקב החשש שלא תשימי לב).
נפלת במלכודת. 406557
עשית לי וישנה!
נפלת במלכודת. 406846
פיתרון יפה, לא עלה בדעתי :-)
נפלת במלכודת. 406861
אז למה בעצם הוסרה ההודעה הזו?
406650
השיטה פשוטה. כשאתה כותב הודעה מיוחדת, הוסף לה מילים מיוחדות על מנת שתזכור אותן בעתיד. כשאתה נתקל בהודעה מיוחדת שלא אתה כתבת, הגב לה והוסף מילים מיוחדות. אם מה שאתה מחפש לא שייך לזה ולא לזה, כנראה שהחיפוש מיותר.
406776
גרמחוץ.
405462
על פי חוק, אדם לא יכול למכור עצמו לעבדות, אפילו אם הוא רוצה, ואפילו אם זה החוזה שהוא מעוניין בלב שלם לחתום עליו.

כמו כן, הוחלט שאדם לא יכול (חוקית) לוותר על שעות מנוחה, חופשת מחלה, פיצויי פיטורים, ושוויון הזדמנויות בעבודה. יש מגבלות על חוזי תעסוקה. כמו שיש מגבלות על חוזי שכירות, וחוזי סחר. ככה זה. לא כל דבר ששני אנשים מסכמים עליו הוא חוקי. ולדעתי - בצדק.
405505
שוב פעם אתה מספר לי מה החוק הקיים קובע, מקסימום מוסיף "ולדעתי - טוב שכך", ומסיים. מה זה מחדש לי?
405475
זה נשמע לי דומה לסידור הקרטל בין החנויות ה''זולות'' שטל דיבר עליו במאמר הטרי שלו.
405507
גם הכנסת-הממשלה היא קרטל, ועוד אחד שדורש לו מונופול על האלימות החוקית. תגובה 405506
405509
נאמר. אז מה מותר ההצעה שלך?
405523
מה פשר השאלה שלך?
405524
אני אומרת שאתה מעודד קרטל. אתה עונה לי שכבר יש קרטל. אז אם כך, במה ההצעה שלך טובה מהמצב הקיים?
405530
כמו שהכנסת מונעת את הקרטל כיום, הסתדרויות עובדים וציבור אכפתי יכולים לעשות את זה בעולם שלפי הצעתי, וזאת מבלי להוציא אל מחוץ לחוק דברים שלדעתי הם בגדר ''כשר אבל מסריח''.
405538
אתה מתאר עולם אוטופי, שהצעדים הראשונים להגשמתו הם פגיעה חמורה בעובדים. ומה אם זה לא יעבוד? אוטופיה לא השגת, ובעובדים פגעת!
405541
זו לא אוטופיה, זה ניסיון להמשיך ולשפר את המצב הקיים (שאיננו רע במיוחד).
לא תיארתי את הדרך, לא אמרתי מה יהיו הצעדים הראשונים.
405549
רק לי נראה שזה נסיון להרע את המצב הקיים?
405553
את מי בדיוק נראה לך שאני מנסה לדפוק, ולמה?
405559
אתה לא בדיוק מנסה, אבל אם חלילה יתקבלו רעיונותיך זה ידפוק את העובדים בתנאי עבודתם.
שים לב שאתה יוצא מנקודת ראייה של מי שיש לו כח רב כעובד, שיכול לנהל מו''ם שוויוני למדי עם המעביד. לגבי רוב העובדים לא זה המצב, ודאי לא בתנאים של אבטלה גדולה למדי במשק, כמו זו הקיימת כאן היום.
405560
מה זאת אומרת, לא בדיוק מנסה? אני מנסה או לא מנסה? היא שאלה אם היא היחידה שחושבת שאני מנסה להרע את המצב.
405562
טוב, כשאני הסכמתי אתה התכוונתי שהצעותיך, במידה שיתקהלו, ירעו את המצב.
405613
בראש ובראשונה?
את עצמך.

בהמשך?
אחרים.
עוד פעם: 406234
יש הבדל בין אדם ששופך ציאניד לכנרת בכדי להרעיל אנשים, ואחד שהתכוון להוסיף למים פלואוריד והתבלבל בחבית. זה שלדעתך אני לכל הפחות דומה לשני, את זה כבר הבנתי. אבל מההודעות שלך אני מסיק שאת רואה אותי גם כדומה לראשון, וזה כבר ממש לא ברור לי. אני עדיין מחכה להסבר.
עוד פעם: 406408
המהלכים אודותיהם אתה מדבר יפגעו ברוב המכריע של האוכלוסיה. הם יועילו, אם בכלל, רק למעטים‏1. בהתחשב בכך שאני משערת שזה בא בעיסקת חבילה יחד עם עוד כמה דברים, זה הולך לפגוע באופן דרסטי בכל מי שלא נמנה עם קבוצה מצומצמת של בעלי הון‏2.
הואיל ואני לוקחת אותך ברצינות, אני סבורה שזה איום רציני.
ניסיונות, יקירי, תעשה במעבדה בבית. לא על חשבון המשכורת שלי.

אתה יכול, כמובן, להתמם אחר כך ולהגיד "אוי! לא ידעתי שזה יכול לעשות כזה נזק! מי היה יכול לשער שבגלל שהייתי כזה שוק חופשיסט נחמד זכויות עובדים פסו מן העולם!".

1 צמצום הביטוח הלאומי בשקל לא נחשב תועלת, בעיני. ואל תדאג, הביטוח הלאומי לא יצומצם.
2 גם למעסיק הזעיר, שיש לו 5 אנשים תחתיו יש אשה. ואשתו‏3, סביר להניח, לא בהכרח עובדת בעסק. כשהנורמה הזו תתפשט, יש מצב שהמעסיק הזעיר שאנוס ללכת עם השוק, יפטר את עובדותיו בהריון, ונורא יכעס שיעשו את אותו דבר לאשתו.
3 אם כי כבר עבדתי במקום כזה. כלומר, פעם היו להם המון עובדים, ואז הם גילו שהרבה יותר משתלם להם להעסיק פרילנס את כולם, ולקרוא להם כשיש עבודה ולשלוח אותם לחפש את החברים שלהם כשאין. כעובדים קבועים נשארו 2 השותפים, המעצב הראשי, האנימטור הראשי, ואשתו של אחד מהשותפים, שעבדה כמזכירה. אבל זה ממש לא שייך לעניין.
עוד פעם: 406505
שוב, לא שאלתי הפעם למה את חושבת שההצעה שלי רעה, את דעתך כאן הבנתי זה מכבר. שאלתי למה נראה לך שהכוונה הייתה זדונית. (אני לא מתכוון לנג'ס, את לא חייבת לענות. אבל את ההודעה שלך אני מבין כאי-הבנה של השאלה, לא כחוסר עניין בה, אז אני חוזר עליה.)

או אולי הייתי צריך להבין את ההודעה הזאת שלך כ"אני לא מסוגלת להאמין שאתה לא רואה שהצעתך תוביל אותנו לאבדון, ונשאר לי להסיק רק שיש מאחוריה כוונת זדון, כי אף אחד לא יכול להיות כזה מטומטם"?
עוד פעם: 406518
לא שאף אחד לא יכול להיות כזה מטומטם, אבל בדרך כלל כאלה מטומטמים לא מגיבים באייל.

תראה, אני נותנת לך קרדיט...
עוד פעם: 406525
אוקיי, אז עכשיו הבנתי.
405554
לא רק לך.
405557
תגובה 405553
405315
אתה יודע, נפלא בעיני כמה זמן ומאבקים לקחו להשיג את זכויות העובדים, ואיך במחי יד אנחנו זורקים את זה לפח.

אגב,
נשים הן 50% מהאוכלוסיה, אשכנזים גם, וכל אחד יהיה ממושקף ביום מן הימים.
והייתי רוצה לראות אותך נדיב במיוחד על חשבון כיסך אם זה לא יהיה מחוייב בחוק.
405326
מתי התיימרתי לנדיב?
405347
אז בקיצור, אתה רוצה שיבוטל החוק האוסר על מעסיק לפטר אשה עקב הריון, פשוט מטעמי כיס.
במילים אחרות ואני מקווה שאני לא פוגעת ברגשותיך - אתה מנוול.

כולי תקווה שתדבר אחרת אחרי שתהיה נשוי ו/או בעל ילדים ו/או אשה.
405361
נדמה לי שאת לוקחת את זה באופן אישי מדי, דורפל דיבר על המצב האידאלי מבחינתו במסגרת מה שנראה לו כאיזון אופטימלי בין זכויות אדם. השאלה האם הוא אישית באמת היה מפטר אישה בהריון לא עלתה.

נ.ב. אני כן רואה את זה כזכותה של המדינה לפגוע בחופש של מעבידים להעסיק עובדים על מנת לאפשר חברה צודקת יותר, כך לדוגמא אם היתה זכות חוקית לא להעסיק ערבים במוצהר, הרי תנאי העסקתם היו נפגעים קשות משום שחלק (רק חלק מספיק) מהגופים במשק היו בוחרים באפשרות זאת.
405371
זה לא משנה אם הוא אישית היה מפטר או אם הוא אישית לא היה מפטר. יש מספיק מעסיקים מנוולים שהיו מפטרים. והוא תומך בזה.
405439
אני גם תומך בזכותו של אדם שלא לשכור יהודים.
405451
זה קל להגיד בתור רוב במדינה, אבל בתור מיעוט בקרב אוכלוסיה אנטישמית, זה כבר סיפור אחר.

האם היה אי פעם מקום בו זה התרחש למעשה (בעת המודרנית ובמדינה מפותחת) ? מסקרן אותי עד כמה אנשים היו מנצלים יכולת זו (אני חייב לציין שאני נאבק עם הנטיה לאפשר חופש מלא לאדם, אבל לא בטוח עד כמה הוא ינצל אותו לרעה).

בוא נקשה עוד קצת, "שכל דבר שנעשה בהסכמה בין מבוגרים, ולא פוגע בצד שלישי, יהיה חוקי" מה לגבי אדם שמוכר עצמו לעבדות (לחמישים שנה נגיד) ? האם עבדות (מרצון, לפחות ברגע חתימת החוזה) היא לגיטימית מבחינתך ? ואדם שמוכר איבר חיוני ובכך דן עצמו למוות ?
405521
לגיטימי, אבל אני אצטרך להשתכנע שהוא לא סומם סמוך לעת קבלת ההחלטה. בוא נוסיף לתרחיש גם את המניע שלו למכור את עצמו לעבדות (בוא נניח שרק לשנה, טוב?) - נגיד שהוא רוצה שפלוני יתרום לו כליה. פלוני לוקח על עצמו סיכון משמעותי. אתה אולי לא היית מבקש תמורה שכזאת, אבל הדרישה לא הופכת את פלוני לנוול גמור בעיניך, נכון?
405611
אני לא מבצע שיפוט ערכי, בוודאי שיהיו נוגשי-עבדים נחמדים מאוד שידאגו להטבות סוציאליות לעבדיהם, כמו שיהיו כאלו שלא. גם המניע בגינו אדם מוכר עצמו לעבדות יהיה בד"כ נאצל. רק רציתי לדעת עד לאן אתה מוכן ללכת עם האידיאולוגיה.

עכשיו בא הבנק ומכניס סעיף חדש בחוזה האחיד לכל בעלי המשכנתאות (מכאן ואילך, למען הסר ספק), בו מסכים כל בעל נכס להימכר לעבדות במידה ולא יעמוד בתשלומים ולא יהיה בערך הנכס מספיק כדי לכסות את החוב. עדיין עבור כל אחד שחותם מדובר בהסכמה הדדית בין מבוגרים (נגיד שאין ילדים שיפגעו), עדיין מדובר במהלך לגיטימי ?
טיעון חזק נגד זה יהיה שיקומו בנקים שלא יכניסו סעיף כזה, אבל בשוק הלא-מאוד-מפותח השורר בארצנו, יתכן מצב בו כל הבנקים יבחרו להכניס סעיף כזה (שמשפר דרסטית את מוסר התשלומים), שהרי כבר היום יש סעיפים מפלים רבים בחוזים האחידים של הבנקים (כיום בית המשפט פוסל סעיפים ומהווה הגנה נוספת לאזרח הקטן), או לכל הפחות כל הבנקים שמוכנים לקחת את הסיכון עבור חלק ניכר מהאוכלוסיה יהיו כאלו שהסעיף הזה קיים אצלהם.
406238
מהלך לגיטימי של הבנקים. לפני שאתה ממשיך לראות כמה רחוק אני מוכן להפליג לתוך מה שנראה לחברה שלנו היום כאבסורד (בערך כמו דמוקרטיה, זכויות לשחורים, יהודים ונשים, או איסור עונש המוות), אני רוצה להזכיר משהו - אני מעדיף שלא לחיות בחברה שבה אנשים מסתובבים ברחוב ערומים, ונוגעים בי ככה כשאנחנו עולים ביחד לאוטובוס. אבל איזה נימוק יציג החוק שיאסור את זה? אני לא מסוגל לחשוב על נימוק שלא יהיה מגוחך לגמרי ("עירום הוא בלתי מוסרי"), מלבד כאלו שהמשכה בכיוון המחשבה שלהם מסוכנת מבחינתי ("תשעים ותשעה אנשים מתוך מאה מעוניינים בחוק הזה. יוצא הדופן מוזמן לקפוץ"). אז אני נאלץ להתיר את ההתנהגות הזאת לפי החוק, אבל לקוות שהתנהגות כזאת תמנע בצורות אחרות (וגם לפעול למטרה זאת).
406250
הגישה המוסרית שלי היא קצת שונה, כל דבר שנתפס כפוגע ברגשות הציבור (הכוונה לדברים שנעשים בפומבי, אם מה שאדם עושה ב-ד' אמותיו פוגע במישהו, הנ''ל מוזמן להתעסק בענייניו) הוא לא ראוי בקרב אותו ציבור. לכן עירום הוא בסדר גמור בתוך קהילה נודיסטית, אבל ללכת נשים לא צריכות ללכת בג'ינס במאה שערים.
המרחב הציבורי שייך לציבור, לכן לא נראה לי מוגזם לדרוש מאנשים להתנהג בו באופן שלא יפגע ברוב הציבור. אדם שרוצה להתנהג באופן אחר מוזמן לעשות זאת בקהילה שמתירה זאת (או לעבור לנגב).
נראה לי שלטווח הארוך הגישה שלי תשאיר יותר אנשים מאושרים.
406283
לא אעייף אותך בריקוד מיותר מסביב לנקודה - ''פגיעה ברגשות הציבור'' זה מונח מגוחך לדעתי. עם הנימוק הזה אפשר לדרוש כל דבר ממש. במאה שערים הדרישות אולי ברורות, אבל בשכונות פחות הומוגניות יכול להדרש ממך דבר והיפוכו.

תוכל להגיד - אז נאפשר כללים מקומיים כאלו רק איפה שיש קונצנזוס, ומי שזה מספיק חשוב לו, ידאג לגור במקום המתאים. אפשרי, ואם אפשר יהיה להגיע להסדר כזה שירצה את כולם, יופי. אבל אל תשכח שהנדל''ן מוגבל, ושאנשים הם נקמניים. לפעמים בצדק - אחרי מספיק פעמים שאדם יאלץ לעשות סיבוב גדול סביב בני ברק או מאה שערים, בגלל שהוא עם אוטו או בגלל שהיא עם מכנסיים, סביר שיהיו מספיק אנשים שלבוש חרדי ''יפגע ברגשותיהם'' בערים ובשכונות שמסביב.

''נראה לי שלטווח הארוך הגישה שלי תשאיר יותר אנשים מאושרים'' - זה בטח בגלל שאתה מאמין שהדתיות (במתכונות הנפוצות כיום) הולכת ללוות אותנו עוד הרבה זמן.
406259
בדוגמה שלך אתה מזכיר אדם עירום שנוגע בך. תסכים איתי שאם הוא נוגע בך, הוא עבר את גם את הגבול החוקי שאתה מציע. הלא גופו של האדם הוא עדיין מבצרו, נכון?
406284
זה יכול לקרות בטעות כשעולים לאוטובוס. שני אנשים שעמדו לידו עד לפני רגע, בגלל שלהם זה לא הפריע, זזים, האוטובוס מתחיל לנוע, והופה, *אני* מאבד את שיווי המשקל, ויש מגע.
405788
מה לגבי זכותו של אדם לא למכור ליהודים?
406235
גם.
הבעיה היא התחרות 405482
נניח שאתה טוב לב, ולא מפטר את העובדות שלך כשהן נכנסות להריון. הבעיה היא שהמתחרים שלך אינם כה נדיבים, והם כן נוהגים כך. עכשיו אתה בבעיה, כי זה נותן להם יתרון תחרותי עליך, מה שמפשר להם להוריד את המחירים ולהוציא אותך מהתחרות.
כך למעשה העדר חוקים סוציאליים מאלץ (!) את המעסיקים שלא לתת לעובדים שלהם תנאים סוציאליים.
השלם את החסר 405485
נניח שאתה טוב לב, ומקבל לעבודה נשים צעירות ופוריות. המתחרים שלך...
השלם את החסר 405491
טוב לב לא מכניס כסף.
הבעיה היא התחרות 405510
נניח שאתה מפטר את העובדות שלך כשהן נכנסות להריון. אחרי זמן קצר, זו עובדה ידועה בציבור. נשים וגברים שהנושא קרוב לליבם לא מוכנים לעבוד אצלך, אולי גם לא מוכנים לקנות אצלך. אלו שכן, יודעים שיש לך מבחר מצומצם של עובדים פוטנציאליים, ודורשים תנאים טובים יותר משהיו מקבלים לפני שפיטורי ההרות התפוצצו לך בפרצוף. עם הזמן, המשכורות המנופחות והחרם הציבורי גורמים לך ליותר נזק כלכלי משחסכת כשפיטרת את ההרות. יוצא למעשה שהחירות האישית המוגברת מכריחה את המעסיקים להתנהגות מוסרית יותר.
הבעיה היא התחרות 405519
נניח שידוע שקופאיות רשתות מסויימות מחוייבות לעמוד כל המשמרת, כי הרשת רוצה לתת "שירות בגובה העיניים". ונניח שהעובדה הזו ידועה בציבור, ואפילו היו על כך כמה כתבות זועמות בעיתונות. ונניח שהציבור אפילו מתחיל בקריאה לחרם צרכנים.
1. הרשתות יוצאות בהכרזה שהן קונות שטיח אורטופדי לרגלי הקופאיות.
2. החרם הצרכני דועך.
3. לא כל קופאית בכל רשת קיבלה שטיח.
4. זה בכל מקרה פתרון מתחכם ועלוב והיה עדיף בהרבה פשוט לתת להן כיסאות גבוהים.
5. המצב נשאר כשהיה.

עכשיו.
בהעדר חוק, כל מה שאנחנו מגדירים היום כזכויות לגיטימיות - יעלם. אתה רואה התארגנות עובדים למען צ'ינצ'ילה שתחמם את פדחתו של כל עובד קירח בימות החורף הקרים?
לא.
במאה ה-‏19 שעות עבודה מוגדרות כפי שהן מקובלות כיום‏1 היו חלום, שלא לדבר על חופשת לידה. ואלה היו מופרכות כמו צ'ינצ'ילה היום.

לא כל עסק הוא עסק קטן שמעסיק כמה אנשים.
יש מספיק עסקים גדולים, שמעסיקים המוני אנשים. שמעסיקים גם עובדים שכל אחד יכול להחליף אותם. ואם אלה יתחילו לפטר עובדות בהריון, עדיין יהיו מספיק עובדות צעירות שעוד לא מתכננות הריון ועובדות מבוגרות שכבר לא נכנסות להריון להחליף אותן.
וביטול החוק בהחלט לא יגרום להתנהגות מוסרית יותר.

1 ואנחנו כמובן זורקים את כל ההישגים הללו לכלבים.
הבעיה היא התחרות 405526
אני מסכים שזה צעד מסוכן. אני לא מציע לשנות הכל בבת-אחת. לאט-לאט, עם הרבה זהירות, ועם שינוי חברתי נלווה (הרשת מהפיסקה הראשונה צריכה להיות מוחרמת בחברה שבה זה יכול לעבוד). ואם לא הולך, אפשר לשנות את הדרך, או לחזור אחורה למצב של היום.
הבעיה היא התחרות 405534
רק שנשאלת השאלה, אם כשהנורמות משתנות‏1 ניתן להחזיר את הגלגל אחורה. ולדעתי - לא. כלומר אפשר, וזה שוב יגרור עשרות שנים של מאבקים.
אני לא מעוניינת בזה בשביל ניסוי.

1 והן משתנות יפה לכיוון שלך. ע"ע מפעלי ים המלח ו-‏2 מעמדות העובדים שיש בהם. לא ירחק היום ולא יהיו יותר עובדים קבועים (כי כל הקבועים יפרשו לפנסיה, ולא מקבלים יותר עובדים למעמד קבוע) וכל העובדים יהיו עובדי קבלן, בתנאים של עובדי קבלן, ללא הפרשות לפנסיה וללא תוספת ותק.
דוגמא נוספת: אוניברסיטאות. אני אסייג את דברי ואומר שאני יודעת שככה זה ב"בצלאל", תגידו אתם אם זה ככה גם באוניברסיטאות. יש 2 מעמדות: מרצים קבועים, מדור הדינוזאורים, ומרצים צעירים. לדינוזאורים יש קביעות. למרצים צעירים אין קביעות, והם לא יקבלו קביעות. אין יותר קביעות. מרצים מועסקים בחוזה ל-‏8 חודשים. שנה חדשה - חוזה חדש. לא מצטבר. אתה יכול להיות מרצה 10 שנים - עבדת רק 8 חודשים. אתה יכול לפרוש לגמלאות אחרי שנים של עבודה - עבדת רק 8 חודשים. יפה, לא?
הבעיה היא התחרות 405542
מה זאת אומרת, לכיוון שלי? אני לא תעשיין, מנהל-בכיר או בעל ממון. אני סתם אחד, בלי עסק וגם בלי עבודה.
מישהו מכריח את החבר'ה האלו לנסות להתפרנס כמרצים? הם לא יודעים שזה המצב כשהם מתחילים לעבוד?
הבעיה היא התחרות 405548
מה עוד אפשר לעשות עם ספרות השוואתית?
אז זהו. שמה שזה עלול ליצור, זה שאנשים ילכו פחות ופחות ללמוד את מה שהוא לא פרקטיקה טהורה, והפקולטות שאינן רפואה-משפטים-הנדסה-מחשבים יסגרו.

בנוגע למי מכריח?
כשאם אתה נהיה מרצה כל מה שאתה מקבל זה חוזה ל-‏8 חודשים, כשאם אתה פועל המקסימום שאתה תגיע אליו זה עובד קבלן בחוזה ל-‏12 חודשים, כשיותר ויותר ענפים מפנים את מקומותיהם לעובדי כ"א וקבלן, בסוף תעדיף להיות מרצה עם חוזה ל-‏8 חודשים על פני פועל עם חוזה ל-‏12, לא?
ואל תדאג, גם להייטק זה יגיע.
הבעיה היא התחרות 405555
זה בסדר גמור מבחינתי, אבל זה לא יקרה. העולם המערבי לא דומה לאוליבר טוויסט. יש כאן המון אנשים שיש להם הרבה מאוד זמן פנוי, ואין סיבה להניח שתחומי העיסוק/החשיבה שקיימים היום באוניברסיטאות יעלמו אם הממשלה תפסיק לסבסד אותם. מה אני ואת עושים כרגע? עובדים במכרות הפחם? לא. שני אזרחים רגילים לגמרי שיושבים, ובמחיר נמוך מאוד משתמשים במדיום שיכול להזרים אלינו את כל מה שאפשר ללמוד בפקולטות להיסטוריה, ספרות וכו'.

"בנוגע למי מכריח?" - לא הבנתי מכאן והלאה. אני אגיד משהו שנראה לי שקשור, אבל את תסלחי לנבזותי אם זה במקרה לא. כאמור, לא הבנתי מה ניסית להגיד. אז ככה - אני מכריח אותך שלא להכנס אליי הביתה, נכון? במה זה שונה מלהכריח אותך שלא להיות השיפוצניקית שלי, או המורה הפרטית של ילדיי? כשכן אני יכול להשתתף בצערך אם אין לך אלטרנטיבות. כמעסיק פוטנציאלי (היפותטית - כמובן שלא היית עובדת אצל חרא כמוני), זה לא צריך לעניין אותי. גם אני עובד קשה בשביל הכסף שלי, ואני רוצה להחליט מה לעשות איתו.
הבעיה היא התחרות 405607
הסבר.
אם גישתך תלך ותתפשט, ואפשרויות התעסוקה ינועו בין להיות עובד קבלן לביו להיות מועסק בחוזה קצר טווח, אין ספק שאנשים יעדיפו להיות מרצה באוניברסיטה בחוזה קצר טווח.
אם *כל* המשק פועל בשיטות האלה, אין מצב של "מי מכריח אותו לעבוד אצלי". כל מעסיק אחר ינהג בדיוק אותו דבר.
אני לא מאשימה מעסיק שמפטר עובדת בהריון כי הוא יכול. הוא מעסיק ולא פילנטרופ. בשביל זה יש חוק במדינה שאוסר עליו לפטר.

והעולם, אגב, עלול לחזור להיות דומה לימי אוליבר טוויסט. הואיל ולפני ימי אוליבר טוויסט, לפחות מבחינת 80% מהאוכלוסיה, המצב היה טוב יותר, ולקח 150 שנה עד שמצבם חזר להיות סביר.
הבעיה היא התחרות 405620
מדוע המצב לפני אוליבר טוויסט היה טוב יותר?
הבעיה היא התחרות 406019
נצא מהגדרת אוליבר טוויסט, שבסופו של דבר חי מספר שנים לא ידוע במאה ה-‏19 ונתייחס למהפכה התעשייתית ככלל.
ב-‏1450 פועל חקלאי‏1 הרוויח 2 שילינג לשבוע. עם זה הוא היה יכול לקנות כמעט 10.5 קילו לחם ליום. לזה יש להוסיף שפועל חקלאי בדרך כלל קיבל ארוחות מהמעסיק, כך שהכלכלה לא היתה עליו, אז המשכורת טובה יותר ממה שנראה לעין. בגדול, הוא הרוויח פי 6 ממצב סעד.
פועל בניין מומחה הרוויח טוב יותר - 3 שילינג לשבוע, שבהם הוא היה יכול לקנות כ- 15.5 ק"ג לחם ליום, והרוויח פי 9 יותר ממצב סעד.
ב-‏1798 אורג ידני הרוויח 30 שילינג בשבוע, שמאפשרים קניית 12.5 ק"ג לחם ליום, פי 7.5 ממצב סעד. זו היתה משכורת שבהחלט אפשרה קיום בכבוד ופרנסת משפחה, ויש להוסיף לזה שחלק ניכר מן האורגים הידניים שילבו את עבודתם עם משק עזר.
ב-‏1831 אורג ידני הרויח 5.6 שילינג לשבוע. שמספיקים לקניית 900 גרם לחם ביום. וזהו. קצת מעל מצב סעד.
לצורך העניין, תארו לכם אורג בן 25, עם משפחה וילדים ופרנסה טובה. עד כשהוא מגיע לגיל 58, משכורתו מצטמקת לכלום כמעט, והיא הולכת ומדרדרת מדי שנה.
א ב ל.
בעוד אורג ידני התחיל להרוויח גרושים, עם כניסת המיכון, פועל מיומן בבית חרושת לטקסטיל הרוויח לא רע.
33.8 שילינגים לשבוע. שמאפשרים בהחלט קניית 13.5 ק"ג לחם כל יום, ופי 8 מסעד.
פועל בענפים אחרים של התעשיה הרוויח אפילו טוב יותר: 39 שילינג לשבוע, כמעט פי 10 מסעד.
כלומר, תתקדם עם הזרם, תתפתח ותצליח, הא?
לא.
ב-‏1865 פועל עירוני הרוויח 3.9 שילינג לשבוע, שהם משכורת רעב שמאפשרת קניית קילו וחצי לחם ליום.
פועל בניין הרוויח 6.5 שילינג ומהנדס‏2 הרוויח 7.5.
כל זה, עם אחוזי אבטלה עצומים, הואיל וילדים יכולים להפעיל את המכונות, התעשיינים מעדיפים ילדים, כי לילדים הם יכולים לשלם פחות ולילדים הם יכולים גם להרביץ.
כפועל יש סיכוי גבוה שתהיה מובטל, ובשביל לחיות תיאלץ לשלוח את הילדים לעבודה. הילדים לא בטוח יגיעו לגיל בגרות, אבל אם יגיעו, כשהם עצמם יהיו הורים לילדים הם יהיו מובטלים ויאלצו לשלוח את הילדים לעבוד — וחוזר חלילה.
למותר לציין, שבתנאים כאלה ילדים ממש לא קיבלו הדרכה כל שהיא או חינוך מהוריהם (בניגוד למצב הפרה-תעשייתי, שילדים עבדו יחד עם הוריהם בסדנא הביתית או בשדה, וההורים יכלו להדריכם תוך כדי). וחינוך לא משמעו לדעת לקרוא ולכתוב, אלא בבסיס - תהיה בן אדם ודע איך להתנהג.
יתר על כן, העבודה בבתי חרושת 16 שעות ביום‏3, מגיל צעיר, באויר מורעל, עם תזונה לקויה ביותר‏4 נתנה את אותותיה בבריאות.
גובה ממוצע של גברים פועלי טקסטיל היה 167. גברים גידלו זקן קלוש ביותר. וכולם סחבו איתם בעיות בעצמות, בפרקים, בעיות נשימה, ומעשה באחד, הנרי רמזי‏5
שציין מעל דפי ה"פול מול גזט" ב-‏1871 ש"broad chests and powerful limbs are no longer the rule among labourers and artizans".
השוו את זה למצבם של הפועל החקלאי ובעל המלאכה של לפני המהפיכה התעשייתית, שנהנו משעות עבודה קצרות יותר, אויר ראוי לנשימה ותזונה טובה בהרבה‏6.
במהלך המאה ה-‏19 הורדו שוב ושוב סטנדרטי הגיוס לצבא הבריטי (גובה ומצב בריאותי). בשלב מסויים החלו להוריד את הסטנדרטים כל 10 שנים, בקירוב.
ומעשה באחד, רוברט פיל, שציין במהלך דיון אודות שעות העבודה בבתי החרושת (1818) ש"Manchester, which used to furnish numerous recruites of the army, now chiefly underproductive in that respect".
אחוז מסורבי הגיוס‏7 עקב בעיות בריאות היה בשנים 1832-1841 30%.

נחזור למשכורות:
ב-‏1912 שוטף עגלות (לא מלאכה שמצריכה מיומנות כלשהיא) הרוויח 19.6 שילינג לשבוע, המאפשרים קניית 11.6 ק"ג לחם ליום, ופי 6.9 ממצב סעד. עגלון של עגלת משא הרוויח 26 שילינג בשבוע, המאפשרים קניית 15.5 ק"ג לחם ליום, ופי 9 ממצב סעד.
אכן שיפור, אך זה בדיוק מה שהרוויחו הפועל החקלאי ובעל המלאכה ב-‏1450.
אין להתכחש להישגי התיעוש והיצור ההמוני - אך זה עלה במאות שנים של חיים זיפתיים למדי לרוב העם‏8.

1 כמובן שאיכר השתכר הרבה יותר.
2 מהנדס לא אמור להיות ג'נטלמן? טוב, כנראה שלא.
3 במהלך המאה ה-‏19 שעות העבודה לקטינים קוצרו ל-‏12, ואז ל-‏8 לילדים מתחת לגיל 11. נאסרה העסקת ילדים בני פחות מ-‏9, כשקודם לכן הועסקו גם ילדים בני 5 ו-‏3
4 ב- X אחוז ממעמד הפועלים לא טעמו מעולם בשר. וזה, להזכירכם, באומה שלא מתבססת ממש בתזונתה על שילוב של פחמימות וקטניות. בתחילת המאה ה-‏18 האנגלים גילו את הלחם הלבן, ומאז העדיפו אותו על פני לחם אחר. גם אם זה אומר שהלחם ה"לבן" היה מורכב מקמח שחור ועופרת. אבל בזה הם יכולים להאשים רק את עצמם.
5 רופא?
6 שילוב עם משק עזר כבר אמרנו.
7 בקרב מתנדבים. כלומר, אנשים שחפצו להתגייס, ולא ניסו להנפיץ ליקויים בריאותיים כדי להשתמט.
8 האנגלי. כל הנתונים הנ"ל מתייחסים לאנגלים בלבד.
הבעיה היא התחרות 406031
תודה. מרתק (וכמובן גם עצוב).
האם אותם שינויים לרעה נוגעים גם לשינויים בחקיקה?
איפה מצאת את הנתונים? את הסטוריונית?
הבעיה היא התחרות 406042
בהעדר חקיקה, כל אחד יכול לעשות מה שבא לו. במהלך המאה ה-‏19הפרלמנט הבריטי חוקק חוקים בדבר הגבלת שעות עבודה, והגבלת גיל העובדים, אבל די לאט‏1, והיו לא מעט תומכים במצב הקיים.
אגב, היו גם תעשיינים שהתנגדו למצב, פעלו שונה בבתי החרושת שלהם.

לגבי הנתונים, הם לקוחים מכאן
(ככלל, ויקטוריאןווב הוא אתר מעניין).
וניתן למצוא בגוגל בוקס הרבה ספרים בנושא (אבל כמובן, לא בכל דף ניתן לצפות, וחלקם הגדול מוגבל צפיה).
הנתונים על הניוון הפיזי של מעמד הפועלים הבריטי, כמו גם הנתונים על דחיית מגוייסים, לקוחים מכאן
1 בכל זאת, לורדים בריטים לעיתים נדירות מבקרים בבתי חרושת.
הבעיה היא התחרות 406047
נפלא. תודה.:)
הבעיה היא התחרות 406158
מצאתי היום במקרה את המשחק "לשרוד בלונדון של דיקנס":
הבעיה היא התחרות 406242
בעצמך תיארת כמעולה את המצב שקדם למהפיכה התעשייתית, ולחקיקה שהיא בסוף הולידה.
הבעיה היא התחרות 406319
חוששתני שלא הבנתי את דבריך.

ומצב הוא אף פעם לא ''מעולה''.
הבעיה היא התחרות 406333
בורה בהיסטוריה אמרה: "האם אותם שינויים לרעה נוגעים גם לשינויים בחקיקה?" (גם אני העלתי שאלה דומה)
את ענית: "בהעדר חקיקה, כל אחד יכול לעשות מה שבא לו."

המשפט הזה נכון, אבל הוא לא עונה לשאלה, שהייתה "האם אפשר לקשר את התדרדרות המצב לשינוי בחקיקה?"
ואם באוליבר טוויסט עסקינן 406033
ואגב, מעשה ברוברט בלינקו http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Blincoe
יתום שנשלח ע"י הנהלת בית העבודה שבו הוא גר לעבוד במפעל טקסטיל, במסגרת תוכנית הכשרת שוליות.
כלומר, זה הסתמך על מסורת של סידור יתומים אצל בעלי מלאכה למען ילמדו מקצוע ויעמדו ברשות עצמם, לכשיגדלו, אך בעוד ובמקור היתום היה אכן לומד מלאכה, עם התיעוש השיטה הפכה להיות הפניית יתומים לעבודה במפעלים. טקסטיל למשל. בין השאר משום שכל הורה שהיה מסוגל למנוע את זה, העדיף לא לשלוח את ילדיו לעבוד שם אלא במקום אחר‏1.
כמובן שעד שהילדים היו גדלים, אם הם היו מגיעים לבגרות, הם היו סוחבים איתם כל כך הרבה ליקויים פיזיים שהיה להם קשה לעבוד, וגם אם לא - התעשייה מעדיפה להעסיק ילדים, לא מבוגרים, כך שרוב הסיכויים שלהם היו להיות מובטלים כשיגדלו.
רוברט בלינקו פרסם (באמצעות סופר) את זכרונותיו, תחת השם
A Memoir of Robert Blincoe, ולאחרונה יצא ספר בשם
The Real Oliver Twist: Robert Blincoe - A Life That Illuminates an Age (Paperback)
http://www.amazon.co.uk/gp/product/1840467274/202-33...
ההשוואה לאוליבר טוויסט מתבקשת, אבל מה שרוברט בלינקו כותב, גורם לאוליבר טוויסט להראות כמו "אן שרלי".
בסופו של דבר, לאוליבר טוויסט היו חיים די נוחים. מבית העבודה שלחו אותו להיות שוליית קברן. הוא היה יכול להפוך קברן מכובד כשהיה גדל. וכשברח משם התחבר עם פרחי גנבים. עדיף על להיות עבד בבית חרושת לטקסטיל.

1 בניה, למשל. פועלי בניין, הואיל ועבודתם מוגבלת ע"י שעות האור, עבדו הרבה פחות. והרוויחו יותר, כאמור לעיל.
ואם באוליבר טוויסט עסקינן 406243
הדמיון לאוליבר טוויסט ממש נחמד כאן, ההשוואה למצב בימינו ולדבריי תהיה קצת פחות. אני דיברתי על דברים שנעשים בהסכמה בין מבוגרים.
ואם באוליבר טוויסט עסקינן 406318
אם אתה מבטל חוק שמקנה לי כאשה שתהיה בהריון את הזכות לחופשת לידה. ואני מעוניינת בעבודה. ואתה מבהיר לי ש''אין אצלנו חופשת לידה'' - זה לא נחשב כל כך הסכמה.
גם אם שנינו מבוגרים.

ועדיין לא הבנתי איך כל זה תורם במשהו למישהו חוץ מכיסו של המעסיק.
ואם באוליבר טוויסט עסקינן 406326
כמה פעמים עוד נטחן את העובדה שאני לא מסכים להצגה של "אם לא תעשה איקס אני לא אעשה וואיי" ככפייה?

"ועדיין לא הבנתי איך כל זה תורם במשהו למישהו חוץ מכיסו של המעסיק." - אני ואת לא מעסיקים, אז למה שנדאג לזכויותיהם של מעסיקים, אה? את יודעת, אנחנו גם לא ערבים. אולי נבטל גם חוקים שלא תורמים לאף אחד מלבד לערבים? איך זה שונה ממעסיקים? אם כבר, זה אפילו יותר הגיוני - אנחנו יכולים להיות יום אחד מעסיקים, אבל ערבים כבר לא נהיה בגלגול הזה. לא ככה? בואי נקבע שמעכשיו, ערבים חייבים לנו כל מיני דברים בכל מיני זמנים.
ואם באוליבר טוויסט עסקינן 406403
וכמה פעמים עוד נטחן את זה שאתה אולי נמצא בעמדת מיקוח מול מעסיק, אבל הרוב המוחלט של העובדים לא?
ושלא משנה איך *אתה* מפרש "כפיה", השאלה איך "כפיה" מפורשת בדרך כלל‏1.
ואגב, מניין לי שלא תנפנפף בדגלים עוד רגע, "צחקתי, צחקתי, לבטל חופשות לידה רק בשביל אוטופיה שעלתה לי בראש זה בדיחה, מה, זה לא ברור לך?"

1 אני יכולה להכריז שאני מפרשת את המילה "אבטיח" כ"אבוקדו". לך תתווכח איתי שאבטיח אינו אבוקדו.
ואם באוליבר טוויסט עסקינן 406506
הבנתי את זה. אז? אני גם לא בעמדת מיקוח מול השכן שלי, שלא מוכן להלוות לי כסף לדלק וגם לא ללחם. איך המצב הזה שונה מהמצב שלי עם המעסיק?

זה לא משנה באיזו מילה נשתמש. בואי נשתמש ב"דגב". הסברתי מה המשמעות של "דגב" (הפירוש שלי ל"כפייה"), אני מניח שהבנת. עם "כפייה" (כהגדרתך) אין לי בעיה, ורק ל"דגביה" אני מתנגד.

אני חושב שאני שיאן האייל בהתנצלויות (אולי זה אומר יותר על מספר הטעויות שלי מאשר על הנכונות שלי להודות בהן). עכשיו, פעם אחת התבדחתי, ולא הבנת, וכתבתי "צחקתי". כשזה יקרה פעם שניה, יהיה לך בסיס סביר להתחיל לחשוד שזו שיטת התחמקות. בינתיים אין לך.
ואם באוליבר טוויסט עסקינן 406517
אוקי.
תסביר.
מה בדיוק הקטע שלך?

אני מצפה להסבר מלא של כל משנתך הכלכלית-חברתית, ואז, אולי, אני אבין.
ואם באוליבר טוויסט עסקינן 406532
בשביל לפשט את ההסבר, נדמיין לרגע שאני וכל שאר האנשים נוחתים לפתע באיזור חדש, בלי להכיר אחד את השני. נוציא מהמשוואה הורים, חברים וכו', נדמיין לרגע שאין קהילות קיימות וקשרים בין האנשים, וכו'. כמו כל אחד אחר בהצגה המופשטת הזאת, אני לא חייב עדיין דבר לאיש, ואיש עדיין לא חייב דבר לי.

מידת הביזור שאני הולך להלל כרגע אולי לעולם לא תהיה אפשרית, בגלל סכנות מבחוץ ואולי גם אי-יציבות מבפנים. שלא כמו כליל, אני מכיר בכך. אני מציג אותה כאידיאל הלא-כל-כך-אידילי, שאליו יש לחתור בקצב איטי, ולהכיר בכך שלא רק הדרך, אלא גם היעד, נתון לפשרות רבות וגדולות. טוב, לעיקר:

הגיהנום הוא הזולת, והעולם מלא בו. באופן רגיל אולי הייתי בוחר לנצל את השכן החלש, אבל יש לי גם שכן חזק, אז יותר משתלם לי להתאגד עם החלש בברית הגנה-הדדית. הוא דורש זכויות שוות בברית הזאת, לא זכויות בהתאם לכוחו היחסי, ולי אין ברירה אלא להעתר.‏1 (כמובן שזו הייתה ההפשטה ענקית של המצב.)

הברית מתרחבת עד שהיא מקיפה מספיק אנשים, ואז חברי הברית נותנים, משיקולים פרקטיים, לשאר תושבי האיזור בחירה - להצטרף או לעזוב את האיזור. מדינה נולדה.

מה אנחנו דורשים אחד מהשני בברית הזאת? הגנה-הדדית הייתה הבסיס, ותמיד תשאר. אפשר להוסיף מחוייבויות נוספות, כמו שאני אדאג לפרנס אותו בזמן שהוא חולה, וחלק מחברי הברית לוחצים להכניס סעיפים כאלו לחוזה. אבל כמו בכל חברה אנושית עם יותר משלושה חברים, א' ו-ב' רוצים להוסיף מחוייבות מסויימת, נגיד דמי אבטלה, ו-ג' מתנגד בכל תוקף.

לדעתי, עדיף שלא לערב את החוזה הבסיסי, של הגנה הדדית, עם החוזים הנוספים. א' ו-ב' רוצים חוק אחד ש-ג' לא רוצה, ב' ו-ג' רוצים חוק שני, ש-א' לא רוצה, וכך הלאה. במקום שכולם יכפו כל מיני דברים על כולם, יכנסו א' ו-ב' להתחייבות משלהם, רק בינם ובין שאר המעוניינים, ב' ו-ג' לשלהם, וכך הלאה.

המעורבות של שאר האזרחים בחוזים אישיים של אזרחים אחרים, תתמצה באכיפת ההתחייבויות שבחרו אחרים לקחת על עצמם. הרי לא ייתכן ש-א' יפרנס את ב' במשך זמן, ואז א' יזדקק לעזרתו של ב', ו-ב' יבחר לשכוח את התחייבויותיו. הפתרון של כליל - נידוי חברתי של המשתמט מהתחייבות - לא מספיק יעיל. ההתחייבויות האלו יכולות בקלות להיות גם שאלה של חיים ומוות. הגיוני להכניס גם את זה (כלומר, אכיפת חוזים פרטיים היא עסק קהילתי) תחת החוזה הבסיסי של הגנה-הדדית. אם לא נכניס את זה, התחייבויות תהיינה כמעט בלתי אפשריות, ולכל היותר אחוז מזערי מאיתנו לא יהיה מעוניין בשום צורה של התחייבויות הדדיות מעבר להגנה המקורית.

אז זהו, כאן פחות או יותר מסתיימת המחוייבות של האזרחים. הגנה הדדית משתי פגיעות - תקיפה אקטיבית (רצח, גניבה וכו'), ותקיפה פסיבית (השתמטות מהתחייבות שניתנה מבחירה). אפשר להגיד שכאן זה נגמר. לא צללתי לעומקם של נושאים כמו בעלות על אדמה, משאבי טבע, בעיות של זיהום הסביבה (איפה בדיוק מותחים את הקו בין הברביקיו החוקי בחצר לתחנת כוח שמזהמת את האוויר גם במרחק של כמה קילומטרים משם?), קביעת סוגי התקיפה האקטיבית האסורות, עונשן, חקירתן וכו'. אלו, ועוד הרבה, הם נושאים מאוד חשובים, אבל לא עקרוניים לחזון הבסיסי שלי - שהמחויבות (ההתחלתית) שלי לאזרחים האחרים מתמצה בהגנה.

-----
1 זה שלי אישית גם אין רצון, לזה הוא ואת לא צריכים להאמין, ואני לא אטרח בהמשך לציין את האפשרות הזאת.
ואם באוליבר טוויסט עסקינן 406849
בשביל מה התאמצתי?
נו אבל מה לעשות 407089
שהמדינה היא לא מודל שאתה בורא מהאוויר?
את חלק מהעובדים שאתה שולח לדאוג לעצמם המדינה דפקה מההתחלה כששלחה אותם למקומות עם סיכויי השתכרות הרבה יותר פחותים,
חלק מאלו שיש להם יש להם בזכות המאממצים של שאר המדינה.
מה שטיפה מכעיס אותי בהודעה שלך שלך חוסר המודעות המכוון לכך שהמציאות כל כך שונה ממה שאתה מתאר, מראש אין חוזה אחיד מראש יש התארגוניות של כוח במדינה מראש אנשים שיש להם יותר ויש אנשים שמנצלים את העזרה הכללית של המדינה.
יש לי שאלה. האם אתה באמת חושב שמה ציינת כמודל יכול להיות לו איזשהו קשר למציאות?
נו אבל מה לעשות 407454
"בשביל לפשט את ההסבר" - זה נאמר בהקשר מסוים. נועה, הנחתי, יודעת מה בדיוק אני מסביר.

"מכעיס אותי בהודעה שלך שלך חוסר המודעות המכוון" - "מידת הביזור שאני הולך להלל כרגע אולי לעולם לא תהיה אפשרית, בגלל סכנות מבחוץ ואולי גם אי-יציבות מבפנים. שלא כמו כליל, אני מכיר בכך. אני מציג אותה כאידיאל הלא-כל-כך-אידילי, שאליו יש לחתור בקצב איטי, ולהכיר בכך שלא רק הדרך, אלא גם היעד, נתון לפשרות רבות וגדולות."

"מראש אנשים שיש להם יותר" - "לא צללתי לעומקם של נושאים כמו בעלות על אדמה, משאבי טבע [snip] אלו, ועוד הרבה, הם נושאים מאוד חשובים, אבל לא עקרוניים לחזון [אולי עדיף היה "פואנטה"] הבסיסי שלי - שהמחויבות (ההתחלתית) שלי לאזרחים האחרים מתמצה בהגנה."
נו אבל מה לעשות 407528
טוב שאתה מכיר בכך ש''מידת הביזור שאני הולך להלל כרגע אולי לעולם לא תהיה אפשרית, בגלל סכנות מבחוץ ואולי גם אי-יציבות מבפנים.'' כך אתה לא צריך להתמודד איתן.
יחי ההבדל הקטן 410836
אני רק הסברתי באיזה כיוון אני רוצה לראות את השיפורים לשיטה הקיימת, שדי מספקת אותי כמו שהיא. אתה ביקשת להחליף לגמרי את המצב הקיים, אותו השוות למצב במדינות כאיראן (כלומר, מתחת לכל ביקורת).
יחי ההבדל הקטן 411713
כן, כי הדרך לדעת כיצד רוצים לשפר את השיטה הקיימת היא להניח טבולה ראסה. הגיון צרוף, מה אומר.
יחי ההבדל הקטן 411727
הייתי עסוק בשבועיים האחרונים, וגם עכשיו אני אמור להיות עסוק בלימודים. עוד לא בדקתי את השרשור שבו התדיינו, אבל אני מניח שיש שם כמה הודעות שלך שלא זכו למענה כבר שבועיים. אני מצטער. אגש לזה מחר, בתקווה שאחרי ההודעה הזאת אצליח להתחיל לרענן את האייל קצת פחות וללמוד קצת יותר.

אבל בינתיים - כל הסיפור עם השטח החדש שמפילים לתוכו אנשים זרים זה לזה, בא כדי להסביר למה אני לא רואה חוקים להגנת העובד וכו' כדברים שבבסיסה של חברה אנושית ליברלית (לא רק על הנייר). הסיפור הזה לא היה מודל רציני של חברות אנושיות, גם לא ניסיון בכיוון. אני מודע למספיק מהחורים ששם בכדי להגיד - הרבה פרטים לא כוסו שם, וגם אם ישלים הקורא בעצמו, ברוח הדברים, הפתרון כנראה לא יהיה ישים. אבל זה לא מביך אותי, כי זה לא היה ניסיון להציע חלופה מלאה עובדת. זה היה רק ניסיון להסביר בקצרה, ובאמת שאני חושב שזה די ברור, לאיזה כיוון אני מתייחס, ולמה, כשאני אומר שאני רוצה לבטל (למשל) את החוקים של חופשות הלידה, אני לא מתכוון לשלוח את ההורים הביתה, אלא מתכוון שאפקט דומה יושג בדרך אחרת, כשזה אפשרי.

או בקצרה - אני ואתה פשוט עשינו שני דברים שונים לגמרי, שנראו במקרה דומים. אתה הצעת חלופה רדיקלית למערכת הקיימת, וראוי היה לרדת (אמשיך מחר, כאמור) איתך לעומקם של הפרטים. אני רק ניסיתי להסביר את עצמי בסיוע ניסוי/הצגה מחשבתי/ת. במקרה יצא שהתפאורה אצלי דמתה לתיאור שכתבת באלטנוילנד שלך, אבל אצלי זו הייתה הצגה, ואצלך זה היה blueprint.
ואם באוליבר טוויסט עסקינן 407091
תראה, הייתי שולחת אותך עם עוד אנשים לאי או משהו כזה כדי לנסות ליסד את החזון העתידי שלך.
לא כאן, לא על חשבוני ולא על חשבון אף אחד שעלול להזדקק ביום מן הימים לביטוח לאומי.
ואני חוזרת בי מיחוס לך כוונות זדון.
הבעיה היא התחרות 406037
תודה. מנין לקוחים הנתונים?
הבעיה היא התחרות 406043
תגובה 406042
הבעיה היא התחרות 406045
כן, ראיתי ממש הרגע, תודה... :)
הבעיה היא התחרות 406189
תיקון:
4 17% מהפועלים בקובנטרי, למשל, לא טעמו מעולם בשר. אלה שטעמו, טעמו מעט מאוד (פחות מפאונד לשבוע) או את החלקים הפחות סימפטיים שניתן לאכול.
הבעיה היא התחרות 406206
טוב, זה לא חכמה, האחרים היו צמחוניים.
הבעיה היא התחרות 406759
כן. לחם לבן, מרגרינה, ריבה, תה וסוכר. אחלה תזונה‏12.

1 בעצם, לחם לבן, מרגרינה, ריבה, תה וסוכר. וחלקים מעניינים של בשר. לא *הרבה* יותר טוב.
הי, זו אומה שקוראת לחומוס chickpea. אנשים שלא יודעים מה טוב בשבילם...
2 עד היום, בסופרמרקטים באנגליה המרגרינה תופסת את אותו חלק (מבחינת שטח מוקצה) שאצלנו תופסות כל הגבינות + דנונה גם יחד.
הבעיה היא התחרות 406772
2 מילא זה - בהולנד הם קוראים למרגרינה "חמאה".
הבעיה היא התחרות 406240
את יכולה להצביע על חוק ששמר את מצבם של העובדים טוב עד למהפיכה התעשייתית, ולקשר את ההתדרדרות במצבם עם ביטולו? אם לא, אני כנראה מפספס את הנקודה שלך.
הבעיה היא התחרות 408178
אה. לא. לא היו חוקים. גם לא היו חוקים שהגבילו שעות עבודה וגיל עבודה‏1. החוקים נוצרו, בתהליך איטי להפליא, אחרי שהמצב נהיה בלתי נסבל.
איך כל זה קשור?
ביטול חוק = אין חוק.

1 אז איך זה הוגבל? טבע. כשאתה עובד בחוץ אתה כפוף לתאורה הטבעית של השמש, כמו גם כשאתה עובד בפנים ואין עדיין מנורות גז. וכשאתה מעסיק את הילדים שלך אתה בדרך כלל חרד לבריאותם ומונע מהם לעבוד עד אפיסת כוחות.
הבעיה היא התחרות 406252
אני מבין איך המהפכה התעשייתית דפקה את האורג הידני. אבל איך היא גרמה לירידה בהכנסה של הפועל החקלאי?

האם לא היה תהליך של פיצוץ אוכלוסין במקביל? זה נראה פרמטר חשוב מכדי להתעלם ממנו.
הבעיה היא התחרות 406316
enclosure.
הבעיה היא התחרות 406867
לא הבנתי.
האם היה צורך בפחות ידיים עובדות גם בחקלאות? הקומביין הוא טריק של המאה העשרים.
הבעיה היא התחרות 406879
אאז"נ נשמעה כאן הטענה (מפי איציק ש.?) שהמעמד העליון, זה שהעביר את החוק, עשה זאת *בגלל* שהוא היה זקוק ללכוח עבודה זול בערים.
הבעיה היא התחרות 568697
אני, אגב, ממעיטה להאמין בתיאוריות קונספירציה ו"דווקא" ודברים שנעשים בכוונת מכוון‏1.

נראה לי הרבה יותר סביר להניח, שהאופנה החדשה בקרב האצולה הכפרית, היתה להעדיף כבשים, שהן רווחיות יותר, יפות יותר, מסריחות פחות ומתלוננות פחות מאריסים. והן, בניגוד לאריסים, לא מנסות לספר לך שהיתה להם שנה קשה.
והואיל ולמעמד העליון יש לובי, נקל עליהם להעביר חוקים מסוג זה.

גידור הקרקעות היה הליך ארוך שהחל עוד במאה ה-‏12 במקומות מסויימים. קשה לי להאמין שזה נעשה על מנת ליצור כוח עבודה זול, עניין שבעל האדמות שמגדר את הקרקע לא נהנה ממנו כלל.

1 כעיקרון, אני סבורה של-‏90% מהעוולות, לערך, אחראים אזלת יד, אטימות, עצלות וחוסר תשומת לב, ולא רוע.
הבעיה היא התחרות 568706
1 את יכולה להוסיף לרשימה "הרגל".

ובהגדרה שלי (שהתגבשה בסמוך לדיון אחר פה באייל), אכן כל אלה אינם אומרים מיידית רוע. את הרוע אפשר להתחיל להגדיר כשהאדם הופך לגמרי *מודע* לתוצאות מעשיו (ממניעים אחרים אלה) *ומסרב* לתקן אותם.
בעצם אולי אפילו זה לא רוע, אפשר לייחס את הסירוב לתקן גם לפחד, או סטגנציה, או מגננה חריפה, או משהו אחר.

אז אולי "רוע" הוא כשהאדם מתחיל להפיץ ולהטיף ולצרף אחרים, כולל הקורבנות, למעשיו ולרוח מעשיו? אולי.
הבעיה היא התחרות 568708
אפשר בכלל לדבר על רוע אחרי פרויד? הפכנו כולנו לפסיכולוגים.
הבעיה היא התחרות 568709
לצורך העניין לא משנה מה מסתתר בנבכי נפשו של האדם אלא מה הוא עושה עם זה.
ואני מדברת על "רוע" במובן הפשוט הזה (הכתבה נדונה באייל אבל לא מצאתי איפה):
(יהונתן יקר, מה נסגר? אתה ממשטרת התזות?)
הבעיה היא התחרות 568710
אפשר בכלל לדבר על רצון חופשי אחרי שכ"ג? הפכנו כולנו לרובוטים.

(מישהו צריך לעשות כאן סדר!).
(אבל זאת לא הייתה ביקורת. סתם תהייה).
הבעיה היא התחרות 568711
תהייה זה הביקורת החדש.

ולפעמים אני מנסה להיזכר על מה דיברנו *לפני* שכ"ג.
הבעיה היא התחרות 568717
לפעמים אני מנסה להזכר מה *היה* לפני שכ"ג
הבעיה היא התחרות 568722
את זוכרת את זה?
הבעיה היא התחרות 568723
אני באייל לפני שכ"ג, אם זה מה שניסית לשאול. או לפחות - אני באייל עוד מהימים בהם שכ"ג עוד לא היה השכ"ג אלא הגיב תחת ניקים רנדומליים.

_________
העלמה עפרונית, פתאום מרגישה היסטורית
הבעיה היא התחרות 569067
גם אני.
הבעיה היא התחרות 568728
לפחות אני מצליח להיות אופנתי. זה קורה רק לעיתים נדירות.

ואני בכלל חשבתי שהתגובה שלי ממשיכה את הקו שלך, לא חולקת עליו. כנראה שבזמן האחרון משהו התקלקל במחשב שלי והוא משבש את המסר שרציתי להעביר ועושה אותו ביקורתי. תודה שאמרת לי, אני אקח אותו לתיקון בהזדמנות הראשונה.
הבעיה היא התחרות 568695
לא.
אבל בעלי הקרקעות הגיעו למסקנה שהם מעדיפים כבשים על פני עדר אריסים לא רחוצים.
וגידור קרקעות שבאופן מסורתי היו משותפות (common, בדיוק הקרקע שיש על שמה טרגדיה ידועה) ואפשרו לכל בעל מקנה בכפר לרעות את מקנהו, הקשה מאוד על אלה שנותרו.
הבעיה היא התחרות 406520
אז לאן הלכו כל המשאבים של ייצור יעיל יותר (של טקסטיל למשל)? באמת לעשירים, שהפכו עשירים יותר או מרובים יותר, או שגם כאן יש הפתעות?
הבעיה היא התחרות 406531
לעשירים שהפכו לעשירים יותר.
ליזמים (כן, יש כאלה), ביניהם כאלה שעבדו כפועלים במפעלים. הרוברט בלינקו שהזכרתי קודם, למשל, גדל והפך ליזם. כמה מפעלים שלו נכשלו אבל אחד הצליח לבסוף‏1.
מוצרי טקסטיל הפכו לזולים יותר. מה שאומר - נגישים יותר‏2.
מוצרים בכלל הפכו לזולים יותר באמצעות ייצור המוני.

אנגליה שהיתה ארץ חקלאית ברובה, הפכה לארץ תעשייתית (שילוב בין ה-enclosure לזה שבינינו לבין עצמינו, אנגליה היא לא שיא התחכום הקולינרי וגיוון ההיצע החקלאי ובין האפשרויות הכלכליות שפתח התיעוש).

אין להתכחש להישגים של התיעוש. ועדיין, זה דפק לרוב האוכלוסיה את החיים במשך כמה דורות.
אה, אחרי שהמשכורות עלו כדי קיום סביר, אנשים יכלו להנות מיתרונות הייצור ההמוני.
לפועל לא צומח הרבה מכך שמחיר הגרביים זול, אם הוא לא יכול להרשות לעצמו לקנות גרביים...

1 וזה לא סותר את זה שהוא היה איש קטן עם רגליים עקומות ושפע בעיות בריאות, וכשנשאל אם היה שולח את ילדיו לעבוד בבית חרושת הוא ענה שהוא כבר היה מעדיף לשלוח אותם לאוסטרליה.
2 אם כי הרוב המכריע של האוכלוסיה רכש בגדים יד שניה ושלישית.
הבעיה היא התחרות 406554
אפרופו מחיר הגרביים (פרסומת עצמית):
הבעיה היא התחרות 408428
הוספתי אותך לבלוגרים שאני עוקבת אחרי כתיבתם.
הבעיה היא התחרות 409245
תודה :-)
הבעיה היא התחרות 410838
אני יכול להוסיף אותך לרשימה של הבלוגרים שאני עוקב אחרי תנועותיהם ותכולת האשפה שלהם?
הבעיה היא התחרות 410882
בהחלט, אם כי אני יכולה גם לעדכן אותך אישית - היום למשל זרקתי לרחוב מתלה מעילים מבמבוק.

עדכון: הוא כבר לא שם.
הבעיה היא התחרות 410892
אני זרקתי מהדירה הישנה שלי לפני שבוע באיזה בוקר מקרר מקולקל, וחצי שעה אח''כ, בדרכי לעבודה, ראיתי אותו נוסע לצידי על עגלה עם סוס באבן גבירול. לפני שלושה ימים זרקתי עוד מקרר מקולקל מהדירה ההיא וגם הוא נעלם.

עוד פרט חשוב בסיפור הוא שאת המקרר השני אני והשותף לשעבר פירקנו לנתחיו בעזרת פטיש ופלאייר, ובאמצע הטקס אחד מהצינורות נשבר ונפלט המון גז. בגלל הקול המעצבן לא שמנו לב שגם ברז הגז הכללי במטבח נפתח איכשהו וחשבנו לרגע שלגז של מקררים יש ריח של גז לבישול. האמת שזה היה יותר מסובך אבל אני לא זוכר את כל הפרטים. מבטיח לעדכן.
הבעיה היא התחרות 410900
אנחנו כמובן נשמח לשמוע, אבל נראה לי שכדאי שתדווח גם לאמישראגז.

(שני מקררים מקולקלים באותה דירה? אל תספר לי שהם התחתנו וילדו מיקרוגל מעשן).
הבעיה היא התחרות 410903
הדירה הקודמת שלי‏1 הייתה ענקית, ואחרי שהמקרר הראשון התקלקל בתוך שבוע (הסקתי בשוגג שעצם מכירת מקרר מעידה על כושרו לקרר) לא זרקנו אותו אלא פשוט הבאנו מקרר מחורבן נוסף. המקרר הנוסף פעל בדרך נס עד למחרת היום שבו העברתי את חפצי.

הדירה החדשה כוללת מקרר חדש.

1 בדוד המלך, מרחק קטן מאוד מהבניין של אמישראגז בפינת אבן גבירול.
הבעיה היא התחרות 411244
למה לא אמרת?
הבעיה היא התחרות 411255
כי לא נרשמת לשירות עדכוני אשפה.
הבעיה היא התחרות 408369
ונתונים מענינים על הבריאות ותוחלת החיים במאה ה־19 מול ימנו נמצאים כאן:
<תגובה 408325>
הבעיה היא התחרות 408394
תגובה 408325 (מוזר, בד"כ אפשר להבין מה קרה - רואים שיש רווח מיותר, או שחסר רווח וכו'. הפעם הכל נראה בסדר ובכל זאת לא כחול)
הבעיה היא התחרות 408603
בימי הזוהר של דיוני השוק חופשי באייל, נהג אורי רדלר (או אולי רעיו לדעה) להשיב שהמהפכה התעשייתית כבר החלה לתת את אותותיה החיוביים, בדמות יותר רווחה גם למעמדות הנמוכים, בדיוק לפני שבאו הרגולטורים עם חוקי הגבלת שעות העבודה וכו'. עד כמה שזכור לי הוא הביא מקורות תומכים, ולא הובאו מקורות סותרים, אבל כמובן ש(א) אסור לסמוך על הזיכרון שלי בזה, ו(ב) זה ממילא לא אומר כלום, מסיבות מובנות האייל הוא לא בית משפט מוצלח לויכוחים היסטוריים. אבל אם מישהו רוצה להרים את הכפפה, לכאן או לכאן, אנא.
הבעיה היא התחרות 408672
אפופידס הביא לינק למאמר שמסכם יפה את גשית ה"אופטימיסטים" וה"פסימיסטים" תוך הסתמכות על -אני מתנצל על המילה הגסה - עובדות. סעיף 3 בתגובה 408374
הבעיה היא התחרות 408681
כמדומני, כאן:
תגובה 240751

אבל הוא לא אומר אמת צרופה.
הבעיה היא התחרות 409033
תודה.
ותודה גם לשכ"ג שקישר לאפופידס שקישר לנרדינלי, אבל הדיון שלו, למרות שנוגע לעניין, נוגע בו רק באופן רופף: הדיון בשאלה האם המהפכה התעשייתית היטיבה עם העם האנגלי לא ממש עונה על השאלה האם הרגולציה של שוק העבודה בעקבות המהפכה התעשייתית היטיבה איתו.
הבעיה היא התחרות 409057
רגולציה של שוק העבודה אפשרית רק בתנאי רווחה מסויימים. אם המוני אנשים עומדים על סף גויעה ברעב, שום רגולציה לא יכולה להתקיים.
אני רק שאלה 409065
מי יסביר מה זה רגולציה, בעברית?
אני רק שאלה 409075
אסדרה.
אני רק שאלה 409076
בקצת יותר פירוט, בבקשה?
אני רק שאלה 409079
אני רק שאלה 409096
תודה.
אני רק שאלה 409081
מכירה את המפקח על הבנקים? המפקח על הביטוח? הממונה על הסדרים כובלים? הרשות לניירות ערך?

כל אלה עוסקים ברגולציה. "רגולציה של חוקי העבודה" מתייחס לחקיקה שקובעת מה מותר ומה אסור בתחום הזה, בניגוד למצב החופשי בו אני ואת יכולים לחתום על כל חוזה שעולה על דעתנו, כולל, למשל, שאעבוד אצלך 16 שעות ביום תמורת פת קיבר וחצי כוס מים מעופשים.

(אגב, במקרה זה אדרוש לקבל את מחצית הכוס המלאה).
אני רק שאלה 409098
תודה גם לך.

מתי אתה מתחיל לעבוד?
אני רק שאלה 409113
זה בדיוק מה שהבוס שלי שואל כבר חמש שנים.
"מי שכר את האיש הזה?!" 409208
___________________
הבוס הראשון שלי, רוכן על מסך המחשב שלי ובוהה באימה בקוד שכתבתי, בזעקה שכל החברה שמעה.
"מי שכר את האיש הזה?!" 409209
היה לי מרצה, מנכ"ל של חברת אינטראקטיב מסויימת, שסיפר על מתכנת ששכר שעשה עליו רושם טוב.
לאחר זמן מה הוא גילה שהאיש ממש לא יודע לתכנת, ומנסה על עיוור, אולי זה יעבוד.
זה לא ממש עבד.
האיש פוטר.

שנתיים אחר כך הוא שלח קורות חיים שוב, זומן לראיון שוב. המרצה לא זיהה אותו מקורות החיים, אבל כן זיהה אותו כשהוא נכנס למשרד שלו.
תגיד, אין לך בושה? אחרי שפיטרנו אותך אז?
כן, אבל תראה, תשמע, מאז למדתי, השתפרתי, תנסו ותראו...

יש איזה קשר בין המקרים?
against all odds 409224
אומנם כשנשכרתי לחברה ההיא כמתכנת ואיש אלגוריתמים, לא ידעתי לתכנת ולא היה לי ניסיון באלגוריתמים (חוץ מפיתרון מהיר לבעיית 8 המלכות (שאיני זוכר), 12 שנים קודם לכן). אבל בניגוד לבחור ההוא הם ידעו זאת. כאן נגמר הדמיון.

מה שהם לא ידעו הוא שלא הסתדרתי עד אז עם מחשבים ושהיתה לי תפיסה איטית באופן מיוחד. זה התחיל עם ציון 40 במחשבים בתיכון. לאחר מכן, למרות שסיימתי (בחוסר הצלחה) שנה א' במחשבים, התקשיתי במשך שנים רבות לתפעל אף את תוכנות האימייל להם נזקקתי, שלא לדבר על פעולות מורכבות יותר כמו שימוש במעבד תמלילים.

בסופו של דבר, לאחר חודשים ארוכים ומייאשים הבנתי איך לתכנת. לאחר זמן מה גם לימדתי בחזרה את אלו שלימדו אותי שיטות חדשות שפיתחתי בתחום התוכנה, שנתנו לחברה יתרון נוסף על מתחריה ומעמדי נסק.

תוך כדי כתיבה תהיתי אם המסר של "הברווזון המכוער" הוא שמה שחשוב זה לאיזו משפחה נולדת ולא איך יצאת.
הורים, שיתו לבכם!
against all odds 409235
כבוד השופט:

מרשי האידיוט החליט שהוא מוכרח תיכף ומיד לדווח לנו גם על נתוניו האנטומים-פיזיולוגיים המדוייקים, כולל תצלומים ודיאגרמות, לספק לנו מצגת אודיו-ויזואלית בנושא הצלחותיו הגדולות יותר, הקטנות יותר והמיקרוסקופיות עד ייאוש בתחומים הסקסואליים, הפאליים, האנאליים והאוראליים, וכן גם להדגים בפנינו את מיטב השכלתו הרטורית בכך שיקרא לנו בקולו הרם והצלול את הסיכום הרפואי בנוגע לעצירות שפיתח בתחום פעולת המעיים.

אבקש הפסקה של שעתיים לפחות, שבמהלכה אחטיפנו מספר זבנגים חינוכיים, אסביר לו משהו בתחום הרחב והמעניין הקרוי "עדות אופי עצמית", וכן גם, ע"מ לאזן קמעא את הרושם המוטעה שטרח מרשי ליצור - אשכנע אותו לפרט מעט בעניין השכלתו הפיזיקלית וכן לפרוש בפנינו משהו מרעיונותיו המעניינים והמקוריים - באמת! - בתחום הפיזיקה.

אבקש לשוב ולהזכיר כי מרשי איננו רק ברווזון מכוער, אלא, כפי שכבר ציינתי - הוא גם אידיוט מושלם, ואבקש התחשבות במצב. תודה.
against all odds 409244
בסה"כ רציתי לתת קצת תקווה לילדים שם בחוץ, שיראו שהקפיטליסטים צודקים וכל אחד יכול.

חוץ מזה, בשביל מי בדיוק את עובדת?
אני לא משלם על זה!
בדקי אימייל...
against all odds 410841
"אני לא משלם על זה!" - זו הייתה דוגמה מצויינת ל"אין אדם עשיר מספיק בכדי להרשות לעצמו עורך-דין זול."
against all odds 409311
איך התקבלת למחשבים עם ציון 40 מהתיכון?
against all odds 409317
איך הלכת לעבוד במחשבים אם אתה לא מסתדר איתם?
against all odds 409374
הוא בטח מדבר על תקופת הבועה, בה אמדוקס וקומברס גייסו פחות או יותר את כל מי שהתמזל (איתרע?) מזלו לעבור את הכביש בצומת רעננה.
against all odds 409496
למה לעצבן לי את עורכת הדין? בסוף אצלה תמיד הסעיף משתחרר, הווריד מתנפח, הצלחות עפות ואני משלם.
לא חראם?
against all odds 409523
לך, לאלמוני ולעו"ד הסוררת:
זה היה בסה"כ שיעור במחשבים שהתקיים באופן אקראי (לרוב פעם בשבועיים) ולא מקצוע לבגרות.
לחוג במחשבים התקבלתי על סמך הישגים נאים בבחינות הבגרות, בפסיכומטרי וכן בקורסים באו"פ בזמן הצבא, מה שגם הקפיץ אותי מעל שנה א' וחלק משנה ב' בשאר החוגים שלקחתי (פיסיקה ומתמטיקה). על פרישתי מן החוג למחשבים החלטתי מכיוון שנוכחתי שלא אוכל לשלב שינה ואוכל עם הצטיינות בשלושה חוגים במקביל. לאחר התואר הראשון המשכתי בלימודי הפיסיקה.

הלימוד המחודש של תיכנות לא היה קל. קיווית שמשהו מאותה שנה א' יצוף ויאיץ את הלימוד, אלא שזה לא קרה. יתכן שבשנים שלאחר אותה השנה זרקתי מן המוח את כל המידע הקשור במחשבים כדי לפנות מקום ליחסות כללית ולתורת המיתרים. הלימוד הפעם היה קשה וממושך יותר מן הפעם הראשונה.

למה בכ"ז הלכתי לעבוד במחשבים? היו מספר סיבות. בין השאר, ידעתי שאם אתרכז בזה ורק בזה, אתגבר ואצליח. ידעתי שיש לי משהו ייחודי לתרום בתחום, גם אם השלב הראשון ידרוש ממני מאמץ גדול משל אחרים - אולי ארחיב זאת אם אגיב לסקר בדיון 2587. כל מה שחסר לי אם כן היה ליטוף התחלתי של פורטונה. והוא הגיע. הוא אומנם היה רק ממש בהתחלה, אך זה היה יותר מליטוף. אולי אפילו מיזמוזון הייתי אומר.

לאחר מאמץ ממושך והישגים נאים, כשנה לאחר שהתחלתי לעבוד בתחום, הוצע לי לנהל את הפיתוח באותה החברה. לאחר מחשבה - סירבתי. זה היה מהר מדי ואדם צריך לדעת את מגבלותיו. היה לי עוד הרבה מה ללמוד. התוצאה: החברה הביא מבחוץ מנהל מנוסה אך מתאים עוד פחות ממני – שהועזב רגע לפני התפטרות כל מחלקת הפיתוח.

לסיום, קלאסיקה ישנה: http://www.flix.co.il/showVideo.asp?m=881061 (זה לא בראבא שם?)