משרד הבריאות שוקל לחייב בחוק התחסנות נגד נגיף הקורונה 4021
בסיכום ישיבה של הצוות לטיפול במגפות במשרד הבריאות, שנערכה בשבוע שעבר, הוחלט כי לקראת אישור לחיסון נגד נגיף הקורונה הצפוי להתקבל יחסית בקרוב, "יש להכין תוכניות תמריצים נוהליים ומשפטיים לציבור שיתחסן ולבחון חובת חיסון בחקיקה".

בתגובה לדברים אמר ד"ר עו"ד עדי ניב־יגודה, מומחה למדיניות בריאות ומשפט רפואי: "היום המדינה מאפשרת לאזרח לשמור על האוטונומיה שלו ולא להתחסן בחיסוני השגרה המומלצים במשרד הבריאות ... ובמבחן התוצאה שיעור ההתחסנות כאן הוא מהגבוהים בעולם בחיסוני השגרה. ... חיוב בחקיקה להתחסן, בניגוד לרצון הפרט, מהווה פגיעה אנושה בזכויות יסוד ובחירויות הפרט. כלי חקיקה לכפיית חיסונים גם איננו אפקטיבי. לא נראה אנשים שנקשרים על מנת שיקבלו חיסון, ולכן חוק מהסוג הזה הוא לא ישים. הדרך להגיע לכיסוי חיסוני גבוה היא באמצעות פעולות הסברה וביסוס האמון שבין הממשל לציבור".

שלשום (יום ב') הודיעה חברת פייזר כי מתוצאות מוקדמות של ניסוי לבדיקת חיסון שהיא מפתחת, עולה כי החיסון הוא בעל יעילות של 90% במניעת הידבקות. מניית החברה עלתה בכ-‏13% לאחר ההכרזה, ובורסות העולם הגיבו בעליות אף הם.
קישורים
כשהחיסון לקורונה יגיע לארץ: משרד הבריאות צפוי להמליץ - חוק חיסון חובה - ynet
חדשות טובות: פייזר בניתוח נתונים ראשוני - לחיסון שלנו יעילות של 90% - ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

728141
שוב הקלות הבלתי נסבלת של חקיקה.

לא שאני חושב שרעיון העוועים הזה יתקבל, אבל עצם העלאתו כפתרון אפשרי לפני שנעשתה בדיקה יסודית של האלטרנטיבות מראה שוב באיזו מצב שברירי נמצאות זכויות האזרח שלנו, אם יש צורך בעוד ראיה בעניין זה אחרי שכולנו נמצאים במעקב מתמיד של השב"כ כבר חודשים ארוכים. אני בטוח שבמאמץ קל אפשר יהיה למצוא תמריצים שיבטלו כל צורך בכפייה, למשל משהו טריוויאלי כמו הנפקת "תעודת חסין"‏1 שתעניק לנושאים אותה פטור מכל ההגבלות הקשורות לקורונה‏2, הנחה קטנה בדמי ביטוח הבריאות למתחסנים וכד'. בניגוד לחיסונים אחרים שפותחו בצורה הרבה יותר מתונה ופחות היסטרית, במקרה של הקוביד לא הייתי מחייב אפילו תלמידים להתחסן כתנאי לכניסה לבית הספר, מה שכן הייתי עושה בענייני חצבת ופוליו, למשל. אבל מי שרוצה לשבת בשעור בלי מסכה יצטרך להיות מחוסן, וכך גם מי שרוצה להמנע מתחיבת המטושים לנחיריו שלוש פעמים בשבוע.
_____________
1- לא להתבלבל עם תעודת חסינות שתונפק לביבי בלי קשר לקוביד.
2- כן, בטח. כותרת עתידית צפוייה: "משרד הבריאות הודיע שבשבועות הקרובים ייצא מכרז לחברה שתנפיק את התעודות האלה, ותוך שנתיים שלוש העניין צפוי לבוא על פתרונו אלא אם הרב קנייבסקי לא יאהב את הרעיון".
728294
עד כמה שזכור לי רק לפני רגע האג'נדה הייתה לחסל את הקורונה ואיתה על הדרך עוד כמה דוסים , לא ?
מה זאת אומרת לא תרצו להתחסן ? מי אתם בכלל חבורת פורעי חוק שרוצים להרוג אותנו מהקורונה ? הא ? אתם תחוסנו בכיף או נרדוף אחריכם ברחובות עם מזרקים .
ותעשה לי טובה שכ"ג , תהיה יצירתי בתגובתך.
728295
השב"כ מבצע מעקבים אחריך? פוגעים לך בזכויות האזרח? ידוע לך שיש כאן כמה מיליונים ללא אזרחות שפוגעים להם בזכויות האדם כבר יותר מחצי מאה? לא מעניין אותך? סבבה. רק אל תתלונן כשזה מגיע אליך.
728297
לא, לא ידוע לי. יש לך סימוכין?
728298
ראית פעם פיל מתחבא מאחורי פרח?
728300
זה אפילו לא השב"כ אלא צה"ל -
728304
פורסם ב-‏12.09.14
728305
לא משנה. מציאות הכיבוש רק ממשיכה ומחריפה ותאריך הפרסום רק מעיד על אדישות הציבור הישראלי.
728306
האם יכול להיות שיש לזה קשר למניעת פיגועים רצחניים ואכזריים בצורה בלתי נתפשת?

טוב נו, מצאתי את מי לשאול.
728307
האם יכול להיות שהפיגועים הרצחניים והאכזריים נובעים ממדיניות אכזרית לא פחות של גזל ונישול ושלילת זכויות אדם שלא לדבר על אזרחות?

תזכורת: "זכותנו להתגונן מפני השמדה אינה מעניקה לנו את הזכות לדכא אחרים. כיבוש גורר אחריו שלטון זר. שלטון זר גורר אחריו התנגדות. התנגדות גוררת אחריה דיכוי. דיכוי גורר אחריו טרור וטרור נגדי. קורבנות הטרור הם בדרך כלל אנשים חפים מפשע. החזקת השטחים הכבושים תהפוך אותנו לעם של רוצחים ונרצחים".

ולמי שמעונין להרחיב ולקרוא pdf של 300 עמודים על המאבק בטרור והמחויבות לזכויות אדם.
728323
לא.
728325
אתה לא מחובר למציאות כמו כל ישראלי שהתחנך על הצדקנות הציונית ולא התגבר עליה.
המציאות שונה ומשתנה 728322
האם אתה לא חושב שהגיע הזמן שאולי תבחן מחדש את עמדותיך המובהקות והראויות לשבח וזאת בעניין החברה הפלסטינאית ובייחוד על תושבי ערי הגדה.

סתם למשל - חברון , עיר של מיליארדרים עם חמולות סגורות שלא קשורות ולא יהיו קשורות לרשות הפלסטינאית או לכל יישות פלסטינאית עתידית . ועל הדרך צא ולמד מי הן הערים - שכם , רמאללה , בית לחם ועוד בשנת 2020.

האם מעבר לאי רצונה של הרשות הפלסטינאית הנוכחית ‏1 לסגור עם ישראל עסקאות , יש משהו שהוא מעבר לעניין הכיבוש כהגדרתך ?

1 שכן דקה וחצי לאחר שאבו מאזן הולך לעולמו , אדון דחלאן לוקח את ההגה.
המציאות שונה ומשתנה 728326
הרשות הפלסטינית לא רוצה לסגור עיסקאות מכיוון שהממשלה הנוכחית (שעמדתה תוגברה מאוד בימי מימשלו של דונלד טראמפ שחיק עצמות) לא מוכנה להציע לה עסקה הוגנת שמבוססת על גבולות 67. אבו-מאזן חוזר ומצהיר שהוא מוכן למו"מ מהנקודה שבה הופסק זה שהיה עם אולמרט. כשנציגים ישראלים חוזרים שוב ושוב על המנטרה "בלי תנאים מוקדמים" ובאותו זמן מדברים על אי פינוי גושי התנחלויות (שהולכים ומתרבים ברחבי הגדה ולעומק שטח המחיה הפלסטיני) ואי חלוקת ירושלים (שחציה המזרחי פלסטיני) ברור לכל מי שלא מתעוור מתעמולה ישראלית באיזה צד אין פרטנר.

לגבי החמולות בחברון, זה שטויות. גם לנו יש חרדים ואוכלוסיות שונות שלא משתייכות ל"מיינסטרים" הישראלי וזה לא סותר את עצם זכות קיומה של מדינת ישראל.
המציאות שונה ומשתנה 728706
מהסוף - חמולות בחברון עם נשק של גדודים וכסף של מועצות מקומיות לא שוות ערך לדוסים מבוהלים עם מבט של חצי דקה לפני המוות. אשמח לקבל דוגמאות אחרות יותר מאתגרות. וואלה, אתה בדרן מקצועי.

ולעצם הדיון - אם כבר ראוי לדון בו למיטב הבנתי - הוא בשאלה : האם הרשות הפלסטינאית קולטת את מה שהייתה צריכה לקלוט לפני שפוצצו לנו את הילדים לגזרים כשנסעו להם בבוקר לבית הספר בקו 18 , באם לאוו.

לדעתי כן, נפל להם האסימון וזאת באמצעות הגזר הבחריני או הבולבול הסעודי והם הולכים לסגור עם ישראל את הדיל שהיו צריכים לסגור מזמן . אתה מבין ארז ? להם נפל האסימון .

אז למה האסימון שלך עדיין תקוע עם החוט תפירה במורדות החריץ ? זהו , נגמר הסרט. חייבים לחפש תסריט יותר נורמלי ואני מציע שהשמאל לשם שינוי יתחיל לדאוג באמת לאזרחי ישראל ושלא יחפשו לנו מורדים מאיי הבתולה לאימוץ מזדמן.
המציאות שונה ומשתנה 728714
האסימון עם חוט התפירה, איזו נוסטלגיה!
הולך אצלי יחד עם חיוג בטלפון הציבורי באמצעות הידית של עריסת האפרכסת.
המציאות שונה ומשתנה 728755
אבל הנוסטלגיה הזאת לא עבדה לי אף פעם, החוט היה נקרע תמיד.
ואם כבר - אז לך תמסור ד''ש ברשת ג' לאחים שלך שרק לפני שניה ברחת מהם, כשהסיכוי שיענו לך אחרי הפרסומות שווה לזה שתזכה בחיש גד בגרוש וחצי.
המציאות שונה ומשתנה 728760
אף פעם לא ניסיתי בעצמי את תרגיל האסימון והחוט, זה היה עברייני מדי בשבילי. אבל כשהייתי מחייג עם הידית של הניתוק (משום מה זה נתפס אצלי פחות עברייני, צריך לשאול את דן אריאלי למה) הייתי מגיע למספר המבוקש פעם בשלשה-ארבעה נסיונות.
המציאות שונה ומשתנה 728763
זה גם הנסיון שלי.
אח, מתקפות הסייבר האנכרוניסטיות של הסבנטיז. אלה היו הזמנים.
המציאות שונה ומשתנה 728773
וואלה, עשיתי מתקפת סייבר על רשות הדואר :)
באמריקה זה Federal offense!
המציאות שונה ומשתנה 728743
"נפילת האסימון" כפי שאתה קורא לה לא היתה ולא נבראה. שום עסקת נשק שנעשית ע"י נאשם בפלילים בתיווכו של מופרע שהגיע לבית הלבן לא תשנה שאיפה לאומית לגיטימית ומוצדקת של מדינה בגבולות הגונים ולא מקוצצים בגזילת כבשת הרש שאתה ונבחריך עדיין משלים את עצמם שיביאו לשינוי התודעה הפלסטינית. כבר יותר מ50 שנה אתם משחקים בנדמה לי וטוענים שבסופו של דבר תימחק הדרישה להקמת מדינה פלסטינית ממערב לנהר הירדן ושוב ושוב אתם מתבדים. גם הגאון שבחרתם לכם כראש ממשלה נצחי לא יוכל לשנות את זה בשום טריק ושטיק. והטרור הפלסטיני הוא תוצאה בלתי נמנעת של הכיבוש. הוא גם אינו מתקיים בואקום - ברמה יומיומית קיים טרור של מתנחלים וכל דיון במצב הבטחוני של ישראל הוא שקרי וצבוע ללא הזכרתו וללא הזכרת הכיבוש בכלל. האסימון עדיין לא נפל אצלך ואצל דומיך וספק אם ייפול. אבל הלהטוטנות המתחכמת שלכם לא תעזור לכם. יש כאן שני עמים שאחד מהם מדוכא ונגזל ע"י רעהו ושאיפתו הלאומית לא תימחק בשום דרך.
המציאות שונה ומשתנה 728852
'נפילת האסימון' או כל כינוי אחר בא להבהיר שאולי לאחר השנים האבודות הללו, השחקנים עם הקלפים החלשים ביד צריכים להפסיק לשחק אותה 'אבו עלי' על השולחן ולשחק בהתאם או לפחות לבקש שהשחקן החזק יתחשב בו. אני לא רואה את זה קורה ואולי זה בגלל האגו המזרחי או סיבות אחרות. אבל הם לא מוכנים לשחק את המשחק שישראל שיחקה כשהיא רצתה מדינה.

אני תמיד סברתי שהפלסטינאים מחקים אותנו על מה שאנחנו עשינו ב 48' . אבל טעיתי. הם עדיין חיים באשליה שיום אחד הכל יהיה שלהם וההמתנה שווה כי הם שמעו שיש ליהודים המזרח אירופאים [ אלו שהקימו את המדינה] סיפור של איזה פריץ שיום אחד מת או משהו כזה , אז אולי הפריץ הישראלי ימות ? אולי.

אני באמת רציני איתך - איך אפשר לשחק עם שחקן שאתה וכולם יודעים שיש לו שקל וחצי בכיס והוא מאיים עליך כל שני וחמישי שהוא הולך על כל הקופה , או בסגנונו הציורי - דלתות הגיהינום יפתחו - כאשר אתה יודע שהמקסימום שלו להתאבד כמו טמבל או לדקור תינוק בן חצי שנה בשנתו. זהו המשחק של אנשי הרשות מאז ימי אוסלו.

זה מזכיר לי משהו מהעבר הרחוק - אולי מלחמת יום הכיפורים - שישראל כיתרה איזו ארמיה מצרית בסיני והאמריקאים בקשו שישראל תניח להם וישחררו אותם. הישראלים לא הבינו ושאלו - איזו דרך זאת להלחם במלחמה כשאתה צריך לשחק עם האויב משחקים של ילדים שבו פתאום יש פוס וכולם חוזרים להתחלה גם אם עוד שניה אתה קובר אותו . הם שאלו ולא קיבלו תשובה ושחררו את הארמיה הזאת שהייתה מוכנה לרצוח את כל הישראלים לו רק היה ניתן להם . יתכן והפלסטינאים חושבים כמו ילדים קטנים ?

אם אני ואתה או אתה ואני מסכימים שיש לשחק בהתאם, אז כמדומני שהחברה הישראלית ובהתאם השחקנים הפוליטיים כולל הנאשם בפלילים מוכנים לשחק משחק שונה ממה שנהוג בדרך כלל ולתת לשחקן החלש בשולחן יתרון כלשהו. אני מזכיר לך שהחברה הישראלית הסכימה ‏1 לפרגן להם בתחילת שנות ה90'.

כעת - לאחר 30 שנה ובהתאם למציאות כיום, מה אתה חושב שראש ממשלה שלא חשוד בפלילים ושתמונתו של רבין תלויה מעל מיטתו , אמור להציע כשהוא יושב מול שולחן המשא ומתן .

----------------

1 כמובן שלאחר שהילדים שלנו נרצחו בדרך לבית הספר שינינו את דעתנו , אבל הייתה הבנה מסוימת שאנחנו מוכנים ללכת על תהליך שלום גם אם אנחנו צריכים לסגור את זה עם אנשים המוגדרים כרוצחים
המציאות שונה ומשתנה 728854
הוא אמור להציע *לנו* אפשרות - אולי עתידית - למדינה בת קימא ודמוקרטית עם רוב יהודי מוצק בתוך גבולותיה. כל השאר נגזר מזה.
המציאות שונה ומשתנה 728855
אני לא סגור על זה שכן רק על המילה 'יהודי ' יש לנו את מלחמות היהודים.
אבל נניח ויש לנו הסכמה מיהו יהודי ומיהי שוודית , מה הקשר בין מה שהוא אמור להציע לנו לבין מה שהוא אמור להציע להם ?
אני מנסה להקשיב ברצינות למה שאתה כותב : האם הפתרון של העם האחר - הפלסטינאי - הוא הפתרון של העם האחר - ישראל כלומר, הרוב היהודי ?
המציאות שונה ומשתנה 728858
אכו, פתרון - לא 'ה'פתרון, והרי יש כמה אפשריים - רצוי שייגזר מצרכי שני העמים.
ומה שהוא אמור להציע להם, כדאי שייגזר ממה שרצוי גם לנו.
ואולי הסוס ילמד לשיר 728859
כפי שציינת קודם, הפלסטינים לא יכולים לגרום לנו בעיות בטחוניות רציניות. לפיכך המדינה צריכה להתפנות לדאוג לבעיות אחרות של אזרחיה ולא להקדיש את מיטב משאביה לעניין הפלסטיני.
דא עקא, שיש קבוצת לחץ בעל כח פוליטי רב שמתעקשת לאכלס את יהודה ושומרון- להלן הגדה - ביהודים אזרחי ישראל.
ההתעקשות הזו מציבה דילמה בפני הממשלה-
לספח את הגדה ולהכניס אותה לתוך המדינה אי אפשר:
- טרנספר כבר לא אופנתי בעולם מאז 1949
- לתת לערביי הגדה אזרחות יפגע ברוב היהודי במדינה
- לספח, להשאיר אותם שם ולא לתת להם אזרחות יהפוך אותנו רשמית למדינת אפרטהייד. אפילו הנשיא לא מסכים לזה.
כל אחת מהאפשרויות הללו תסמן קץ לרעיון הציוני.

לא לספח את הגדה גם אי אפשר, מבחינה פוליטית.

לכן מה שנשאר לממשלות שאחרי 1995 הוא ללכת בין הטיפות. לא לקבוע גבול למדינה, לשחק משחקים עם ההנהגה הפלסטינית, להסכים בלית ברירה להרחבת ההתנחלויות מעת לעת, לעשות קולות של הנה בא סיפוח ופשוט למשוך זמן עד שהפריץ או הסוס.
לא ראיתי הבדל בין הממשלות השונות מ 96' והלאה בעניין זה, כולם עושים קולות. השמאלנים יותר עושים קולות של משא ומתן, הימניים יותר עושים קולות של סיפוח. אף אחד מהם לא מציע לנו תכל'ס כלום לשינוי המצב.

בינתיים, אחרי 53 שנים של שלטון צבאי בעם אחר, החברה הישראלית הולכת ומתקלקלת.

ממשלה עם אומץ היתה קובעת גבול למדינה באופן חד צדדי. גבול ששומר על הרוב היהודי הנוכחי במדינה. היא היתה מודיעה למתנחלים שלצערה אין דרך בה היא תוכל להענות ללחצים שלהם לספח את כל הגדה. היא היתה מפנה בכח את כל ההתנחלויות הלא חוקיות, ומודיעה לאזרחיה שהתיישבו מחוץ לגבול שמתאריך כך וכך הם נמצאים בחו"ל.
בעצם מה שאני מדבר עליו הוא לא דבר חדש. תוכנית אלון [ויקיפדיה] הוגשה לממשלה כחודש אחרי מלחמת ששת הימים, אבל גולדה מסמסה אותה במשך שנים. אבא אבן היה בעד, פרס ודיין התנגדו. גולדה קבעה את הטון לחמישים השנה הבאות- לא לבלוע ולא להקיא.
כמובן שאנחנו יודעים מה המשמעות של לקבל החלטה אמיצה.
ואולי הסוס ילמד לשיר 728915
דא עקא, שיש קבוצת לחץ בעל כח פוליטי רב שמתעקשת לאכלס את יהודה ושומרון- להלן הגדה - ביהודים אזרחי ישראל.
אתה מתכוון שקבוצת הלחץ הזאת היא בעצם - עצם הירך של המדינה או נתח קבצים מבשרה - או בכלל נטען שזאת מדינת ישראל. כי אין אפשרות שקבוצת לחץ כל הזמן תלחץ מבלי שזה ימעך. הציונות הדתית אם וככל שתטען שהיא - היא קבוצת הלחץ - היא בשר מבשרה של הציונות הכללית שזה אומר שזאת המדינה עד עצם היום הזה.

לגבי האופציות :
- טרנספר כבר לא אופנתי בעולם מאז 1949 .
אולי לא במובן טרנספרי נוסח המחצית הראשונה של המאה העשרים , אבל קבוצות כן מטרנספרות אחרים באמצעים דמוגרפיים ואחרים . למשל אצלנו בישראל , החרדים והערבים מטרנספרים את השאר ביתר קלות ומבלי לירות כדור/קוגל אחד .אבל בעיקרון - נכון.
- לתת לערביי הגדה אזרחות יפגע ברוב היהודי במדינה.
נכון.
- לספח, להשאיר אותם שם ולא לתת להם אזרחות יהפוך אותנו רשמית למדינת אפרטהייד. אפילו הנשיא לא מסכים לזה.
נכון.
- לא לספח את הגדה גם אי אפשר, מבחינה פוליטית.
לא נכון, שכן זה היה הרי הגזר של הסכם אברהם ושות'

לגבי יתר דברים אני מסכים ברמת העיקרון וברמת ההיסטוריה וברמת ההיגיון , אלא ש -
ושוב זה חוזר למה שאני כותב למר ארז , כשאני רואה את כל המהלכים הפוליטיים הישראליים מול הפלסטינאים בעשור האחרון - ולפחות זה ברור שבהובלת נתניהו - שיש לקחת את העניין הפלסטינאי -ישראלי ממקום של משא ומתן מוסרי ‏1 למקום של משא ומתן של כח ‏1 .

עכשיו , אפשר יהיה לטעון הכל כנגד זה , אבל אני באמת לא מבין - למה ארז חושב שישנה אופציה אחרת בעולם כה קר ומנוכר. הדיאלוגים הווירטואליים ברשתות החברתיות כבר שנים מראות את התמונות מרמאללה ומחברון ואת העושר המפוצץ שזה משדר עם האחוזות וכו' ואלו הם אנשים עם סמארטפון בעלות של 3 חודשי עבודה והם אין להם חצי פיתה לאכול ביום ממוצע , והם אמורים להגן על העניין ' הפלסטינאי' ? באיזה סרט טורקי אנחנו ממציאים את זה שהעולם הערבי מגן על העניין הפלסטינאי ?

כך או כך - זאת המציאות, זהו נתניהו האיש המואשם בפלילים וככל הנראה זאת גם עמדתה של מערכת הבטחון ויתר האליטות . הפלסטינאים 'יחתמו' על הסכם שלום שתתתן להם בסופו של יום וחלום , מדינת חסות על כל המשתמע מכך.

אגב - אני לא חושב שמישהו אחר היה עושה את זה יותר טוב.

1 ' נכון , אתם צודקים , אנחנו כבשנו , אנחנו הרעים בסרט ,ואנחנו עכשיו נחזיר לכם הכל ונפצה אתכם כמו שצריך להיות בעולם מוסרי ומתוקן'
2 ' זה לא משנה מה היה . מה שקובע הוא שאנחנו החזקים בסרט . עכשיו , אתם תקבלו את כל מה שהסעודים ושות' רוצים - ובעצם כל הערבים המלאיינים ששפכו עליכן טונות של כסף למשפחות שלכם ולעסקים הפרטיים שלכם- רוצים שיהיה וזה הסכם עם ישראל , גם אם זה תקוע לכם בגרון , אחרת - דחלאן מגיע והוא זוכר טוב איך זרקו את החברים שלו מהגגות בעזה.
ואולי הסוס ילמד לשיר 728916
אני לא יכול לענות בשם ארז.

אם הסכמנו על הכל, למעט זה שניתן לא לספח (עקירת ישובים?!), והסכמנו שאנחנו הצד החזק, אז מה הטעם במשא ומתן בכלל? הרי אנחנו יכולים להמשיך ולקבוע עובדות בשטח כמו שקבענו תמיד, אלא שהפעם העובדה תהיה שיש גבול למדינה. מה שבפנים- בפנים, ומה שבחוץ- בחוץ.
ואולי הסוס ילמד לשיר 729019
ברור. ממתי החזק עושה שלום עם החלש ? שלום עושים רק אם אתה יודע שאין לך סיכוי לרצוח את הפרטנר בשקט. וזה תקף לכל הצדדים.
המציאות שונה ומשתנה 728864
בוא לא ניתמם. העובדה שאבו-מאזן והרשות הפלסטינית מוחלשים היא תוצאה מכוונת של רוב ממשלות ישראל (אולמרט היה יוצא מן הכלל) להביא אותו למצב הזה על מנת שישראל לא תוותר על כיבושיה ללא ויתור על הבונוסים שקיבלה מאוסלו - החוסר בצורך הניהול היומיומי של חיי הפלסטינים. המדיניות לגבי השטחים הכבושים מ1967 היא לבצע החלטות זמניות ללא קביעת מדיניות לטווח ארוך וכך נשאר מצב זמני לכאורה של סטטוס קוו למצב קבע. היחס של ממשלת נתניהו לרשות הפלסטינית משתלבת היטב בגישה הזאת והיא באמת תתפוצץ לנו בסופו של דבר כשיהיה מאוחר מדי. במקום לנצל את מתינותו של אבו-מאזן ולקבוע מצב חדש פיספסנו את זה במכוון ואת החרא עוד נאכל בהמשך.
המציאות שונה ומשתנה 729017
אני לא חושב שיש תום כלשהו בימים אלו.

ואם אתה כבר מבקש את ימי התום ‏1, אז דע לך שמבחינה כלכלית תמימה לחלוטין זאת הייתה טעות קריטית להעסיק את האדיוטים מטוניס שפרס ושות' הביאו לנו . זה עלה יותר כסף ממה שאנחנו היינו מעסיקים כל ארגון אחר בשכר מלא ועם תעודות והמלצות על מעסיקים קודמים . מה שאומר שאלו שסגרו את אוסלו לא היו תמימים בעליל. וזאת בלשון המעטה. רק על זה הייתי מקים וועדת חקירה.

מכל מקום זאת שנת המאני טיים . הם רוצים מדינה או לא ? אתה רוצה שתהיה להם מדינה ? מישהו מהמחנה שלך רוצה שתהיה להם מדינה ? אני שואל ברצינות , כי יצפאן מתחיל להצדיק את הנביאים שטענו שהנבואה ניתנה לשוטים .

1 זכרון ישן ששמענו את ימי התום בשנה בה הפרטנרים לעתיד ירצחו את האמהות שלנו.
המציאות שונה ומשתנה 729036
אתה יודע מה? אתה צודק. דימיטרי שומסקי מתייחס היום לסיבת דעיכת העניין הפסטיני בשיתוף הפעולה של אבו-מאזן ומזכיר שדווקא בעקבות האינתיפאדה האחרונה בוצעו צעדים מדיניים. מסקנה - הישראלים מבינים רק כח. ומכיוון שאין סיכוי שממשלה ישראלית (גם לא בראשות לפיד, גנץ או אשכנזי) תחתור להסכם מדיני הוגן, אינתיפאדה שלישית עוד תהיה.
המציאות שונה ומשתנה 729054
זה לא קשור לישראלים או לפלסטינאים ‏1, אנחנו דנים כעת על ישויות מדיניות -בין בהתהוות ובין בפועל - ולא על האזרחים שלרוב מנותקים מהישויות הללו. ולכן אין כאן עניין של לנקום או לאיים איומי סרק

לעניין 'הישראלים מבינים רק כח' , אז אם זאת ההנהגה , אז כן . הנהגה חזקה מבינה רק כח כי יש לה אותו . אם לא היה אותו - היא הייתה מן הסתם הנהגה של יישות חלשה.

ודבר נוסף וחשוב ביותר . גם אם יש כאלו שמוכנים לשתף פעולה עם משחקי האיוולת של ההנהגה הפלסטינאית ולא לקחת את מה שמציעים לה ולדהור לעבר השקיעה , עדיין זה לא מצדיק לערב בזה את אזרחי ישראל הערבים שרוצים ומבקשים בצורה מכובדת יותר מפעם אחת להשתלב בחברה הישראלית מבלי לכרוך אותה איתם.

1 ואולי זהו שורש הוויכוחים האין סופים ברצף ישראל-פלסטין : פלסטינאים = לא ההנהגה פלסטינאית
המציאות שונה ומשתנה 728924
אני רק מבקש ברצינות להבהיר שבני דודינו הפלסטינאים ראויים לאותה רמת חיים ודמוקרטיה שאנחנו חיים בה - ולא אף מדינה ערבית אחרת - כי אין שום עניין שלא לתת להם זאת. גם נתניהו יסכים איתך.

אם יש לנו הסכמה שזה לא אישי - אז מה מעכב את הרשות הפלסטינאית לחתום על הסכם שלום שבסופו הם יקבלו מדינה שתוגדר כבת חסות ישראלית. אמנם לאור הנסיבות הטרגדיות של הצדדים זה יותר הסכם כניעה ג'נטלמני , אבל עדיין הרעיון הלאומי מקבל ביטוי מעשי במילים ובדגל ובשפה ובטריטוריה. וזה הרבה יותר ממה שיש בחבית.

ועדיין גם בת חסות בין אם היא אוהבת את פורסת החסות ובין אם לאוו , עדיין צריכה להתנהג יפה ולא לחנך את הילדים שלהם שהישראלים הציונים הם בני תשפוכת השטן הקטן, ולפחות להכיר לישראלים טובה ותודה שחוסכים להם את כאב הראש להתעסק עם דעאש או איזו כנופיה פסיכית אחרת שתערוף להם את הראש . ובמקום זה לתת גז ולהדביק את הפערים האקדמאים והתרבותיים והחברתיים. אני לא חושב שלישראלים היה את היתרון הזה כשהם הקימו מדינה שבמקום להשקיע את הזמן בחינוך ותרבות וערכים הם היו צריכים לחלוק אותו במלחמות עד אין קץ.

אני חושב שבסופו של דבר - כל אחד יבין את מקומו ובא השלום.
המציאות שונה ומשתנה 728925
אם אתה רוצה להכניס את עצמך לנעליו של הצד השני, דמיין היסטוריה אלטרנטיבית כזו, בקווים גסים וללא הגיון פנימי, רק לצורך הדוגמה כמובן-
אחרי ליל הבדולח הנאצים מגרשים את כל היהודים מגרמניה לפולין, שם הם גרים במחנות פליטים בצד אחיהם יהודי פולין, שלא נשחטים בשואה. אחרי כיבוש פולין במלח"ע II, הגרמנים עוצרים ומסייימים את המלחמה בכך. מדינת ישראל לא קמה, וגרמניה חוזרת להיות דמוקרטית במידת מה, אבל משאירה את פולין בממשל צבאי במשך 50 שנה.
ממשלות גרמניות מציעות ליהודים כל מיני הצעות של אוטונומיה בפולין. מה היהודים יחשבו על ההצעות האלה?
המציאות שונה ומשתנה 728926
לרגע חשבתי שהגרמנים הם הישראלים והאוסטרים הם הפלסטינאים.

אבל לרקע ההיסטורי - אתה טוען שהמלחמה המזויפת הייתה מסתיימת בכך שהיטלר לא היה מקשיב למנשטיין, אבל לצערנו הוא כן הקשיב. רגע אחד של אי הקשבה והיום היו בעולם 35,000,000 יהודים שזאת כבר באמת אומה גדולה .

לשאלתך - הפולנים היו בורחים לרוסיה והיו משאירים את פולין ליהודים .
המציאות שונה ומשתנה 728935
ואכן גם הפלסטינאים עדיין מחכים שכולנו נברח בחזרה לאירופה.
המציאות שונה ומשתנה 728990
כן הא.

זאת באמת שאלה עם מהות - מה רע כל-כך באירופה ‏1 שכולם רוצים שהאחרים יברחו לשם ?

1 חוץ משואה כמובן.
המציאות שונה ומשתנה 728943
זאת לא היתה השאלה.
המציאות שונה ומשתנה 728979
ממשלות גרמניות מציעות ליהודים כל מיני הצעות של אוטונומיה בפולין. מה היהודים יחשבו על ההצעות האלה?

נניח ושמי הוא ישראל פולישובסקי ואני מכהן בתפקיד יו"ר ההסתדרות הציונית בפולין תובב"א. אז אני מודיע לממשלת גרמניה שזאת חוצפה ועזות מצח לאחר יובל שנים להציע לנו הצעות מגונות כגון אלו ואני דורש לאלתר שהאו"ם יתכנס כדי לדון בהפרות החוזרות וכו' ‏1 אחרת יפתחו שערי הגיהנום ומזג האוויר בגרמניה יהיה 30 מעלות בינואר.

נו ו ? אז הודעתי ואז קנצלר גרמניה יואכין בונדשפרוץ עונה לי בשעה 8 בערב בשידור חי שהוא מוכן לשבת איתנו למשא ומתן.
נו ו ? אז אנחנו נפגשים ודנים והוא מציע לנו ככה וככה . ואנחנו משיבים לו שאם ככה - אז אנחנו נלך אתו ככה , וככה בסוף סוגרים משהו וזיינגזונט וסאלמת עליכום והיהודים יקבלו אחלה מדינה בעולם עם משאבים אמיתיים עם יערות ונהרות ומים וירוק ומה לא , ולחשוב שמה שעשינו בחור המדברי הזה בג'וחות של המזרח התיכון היה יכול להיות פי כמה וכמה במדינה אירופאית נורמלית שלא אוכלים הרבה בארוחות.

פספסתי משהו ?

1 ראה ערך יחסי ישראל - או"ם ובצע העתק/הדבק בהתאם .
המציאות שונה ומשתנה 728982
את ליל הבדולח.
המציאות שונה ומשתנה 728989
הא כן , ליל הבדולח , איזה לילה זה היה.
האמת שזאת יכולה להיות תגובה כאורך הגלות , אבל נסתפק בויקי לצורך העניין -
' יועץ שגרירות בריטניה דיווח לשר החוץ שלו על הפרעות בברלין שנמשכו עד אמצע הלילה של 10 בנובמבר: "כנופיות צעירים, לבושים בבגדים אזרחיים וחמושים באלות, בפטישים ובשאר כלי נשק הולמים, פקדו חנויות של ...והשלימו את מלאכת ההרס שנעשתה בשעות הבוקר המוקדמות. במקרים אחדים החנויות נבזזו כליל, באחרים הסחורה רק פוזרה בגסות. ובמקום אחד או שניים עמדו אנשים פעורי פה והביטו בסקרנות שקטה אל הבעלים המתאמצים לנקות את ההריסות. בייחוד שמתי לב להתנהגות של הקבוצות שהלכו אחרי כל חבורה של פושטים. לא שמעתי שום ביטוי של בושה או שאט־נפש, אבל למרות הפסיביות הגמורה של רבים מן הצופים, שמתי לב לחיוך הטיפשי שמעיד פעמים רבות בלי משים על מצפון לא־נקי".

אני באמת מנסה לשים את הפלסטינאים מעזה וג'נין בקובייה של היהודים במקרה דנן והפוך - ולא ראיתי את זה קורה בדמיון הנורווגי המפותח .

אז אני חושב שנוותר על ליל הבדולח , כי מד"ב זה רק עד גיל 45.
המציאות שונה ומשתנה 728996
כל מה שניסיתי לעשות הוא להפוך צדדים. להציג את הגירוש של 48' כאילו הוא קרה לנו, במטרה לענות על השאלה למה הפלסטינים לא מסכימים וגו'.

אני חושב שנציגי היהודים בפולין בהיסטוריה האלטרנטיבית שלי לא היו ממהרים לקבל הצעות מממשלת גרמניה אחרי שחיו במחנות פליטים תחת כיבוש צבאי 50 שנה. הם היו די חשדניים כלפיהם, ורוויים ביצר נקמה. כמו כן אני חושב שהיהודים הפולנים והיהודים הגרמנים לא היו מסתדרים כל כך טוב אלו עם אלו.

ספציפית ליל הבדולח- בעלי החנויות בחברון זכו לכמה וכמה קטנים כאלה.
המציאות שונה ומשתנה 729004
> אני חושב שנציגי היהודים בפולין בהיסטוריה האלטרנטיבית שלי לא היו ממהרים לקבל הצעות מממשלת גרמניה אחרי שחיו במחנות פליטים תחת כיבוש צבאי 50 שנה. הם היו די חשדניים כלפיהם, ורוויים ביצר נקמה. כמו כן אני חושב שהיהודים הפולנים והיהודים הגרמנים לא היו מסתדרים כל כך טוב אלו עם אלו.

המשוואה הזאת קצת יותר ממורכבת מכמה היבטים , והייתי מחפש משהו אחר . אבל לדעתי - בכל מקרה הנקמה והחשדנות לא רלוונטים למקרה זה.‏1

אם אתה רוצה להכנס לנעלי הפלסטינאים ברמת ההנהגה שלהם , הרי שצריך לפני זה להבין שזהו מקרה מובהק של שחקן עם קלפים גרועים שכל הזמן לוחשים לו שהשחקן השני גם אין לו קלפים טובים ושלא יוותר. משם תבין את הכל , ומשם אני מסיק את מה שהולך להיות גם בעתיד שהשחקן הזה -אבו- הולך לצאת מהשולחן ואבו אחר הולך לשבת מול השולחן עם כל ההטבות הנלוות.

נכון שיש אבחנה ברורה בין האוסטיודן לבין האיסטיודן - ויש מקבילות כאלו בישראל הנוכחית - אבל אני מזכיר לך שגם היום תושבי רמת אביב לא מסתדרים עם תושבי מודיעין עלית והם עדיין חיים יחדיו באותה מדינה קטנה פי כמה מפולין הענקית לאחר WW1.

ובתחרות מי עשה למי ליל הבדולח או סתם ליל שחיטות תינוקות בעריסתן בשביל הכיף - אני משאיר לך לענות מי ניצח .

1 איזה בעל לא יחשוד באשתו אשר מוגדרת ככוסית על פי מילון אבן שושן.
המציאות שונה ומשתנה 729014
לקחת את זה למקום הלא נכון וזה נראה כאילו אתה מנסה להתחמק.
זו לא תחרות. בדיוק להיפך- זה נסיון לסמלץ את ההרגשה של הפלסטינים כך שאנחנו כיהודים ישראלים נוכל להבין את המניעים שלהם.
האנלוגיה לא מושלמת, היא לא צריכה להיות. אני לא משתמש בה כדי להכריז משהו, חלילה. לכן מיותר לתקוף את האנלוגיה. רק רציתי שתדמיין את ההרגשה של יהודי גרמניה בפולין הכבושה 50 שנה כשבאים אליהם בהצעות. זה הכל.
המציאות שונה ומשתנה 729015
אתה מדבר על העם הפלסטינאי שלא קובעים כלום ומן הסתם גם לא יקבעו כלום בעתיד הנראה לעין וההיגיון ואני מדבר על ההנהגה הפלסטינאית שלא קובעת כלום מעבר לפקודות של השליט האחר שנותן את הטון, וראוי בעניין זה להניח את האמת לשזוף לה לשמש.

ואם אתה רוצה לדבר בכל זאת על עם שאין לי קשר איתו ואני מפחד פחד מוות לשים אצלו רגל - אז אתה תבין שאין לי דרך להשוות בין התקופות והנסיבות וכו' .
המציאות שונה ומשתנה 729021
עדיין אתה לא בכיוון.
זו לא תחרות, ואני גם לא מבקש להשוות.
פשוט תעשה את הסימולציה ותגיד איך אתה מרגיש.
המציאות שונה ומשתנה 729022
בסוף אני אצליח.

אני כבן חמישים שנה וטרם עישנתי מידי שאדמיין מה מרגיש פולני יהודי. אבל גם אם כן ואני כעת מישהו עם סיומת של סקי ואני גר בכיבוש בגדות נהר הויסלה ודג לי דגים מסריחים ומתים מקרינה ופתאום באה לי השמועה שהגרמנים המנייאקים נותנים לנו מדינה. אז שמע - מה אגיד לך אחי ? מרגש לאללא כאילו מה אעשה ? נראה לך שאני אגיד בקול רם וכמה פצצות וראשים עפים שאני לא רוצה ? נראה לך ? אני נראה לך שוודי תכול העין והשתיקה ? כולה יהודי. תודה על המדינה שנתתם לנו , בונה אותה לתפארת וכו' . דו יו אנדר סטדנט מיסטר אריק ?
המציאות שונה ומשתנה 729026
פחות ממדינה. ומה עם המפתח של הבית בוילהלמשטראסה שתלוי על הקיר במחנה הפליטים פוזנן? ומה עם ביקורי הפתע של חיילים גרמנים במחנה בשלוש בלילה? ומה עם אהוד ברק שמנהיג את המחתרת ומפוצץ לגרמנים פה ושם?
הכוונה לתחושת העוול ההיסטורי והנוכחי.

שכחתי להוסיף את המתנחלים הגרמנים שכורתים לך את עצי הדובדבן, אבל זאת אולי ירידה לפרטים שלא מתאימה.
המציאות שונה ומשתנה 728981
נראה שהדוגמה הית שלמה יותר אילו הגרמנים היו הקרבנות של ליל הבדולח והיהודים מבצעיו. קשה להתעלם מהקונטקסט בבעיה הפלסטינאית (או קל, תלוי באידיאולוגיה שלך..)
המציאות שונה ומשתנה 728983
אני מנסה להכניס אותנו בנעלי הפלסטינים כדי לראות את הצד שלהם‏1

____________
1 לצורך הדיון בלבד. בפועל לא כל כך מעניין אותי הצד שלהם.
המציאות שונה ומשתנה 729005
אם כך, זאת באמת דוגמא מצויינת.
המציאות שונה ומשתנה 728987
באמת לבעלי קונטקסט אידיאולוגי מסוים קל להתעלם מ"גאולת האדמות" (סילוק אריסים מעל אדמתם), הנכבה, הכיבוש, ההתנחלויות, ההתעמרויות היומיומיות, הגירוש מבתים ומישובים, ההשתלטות על אדמות, הקלות על ההדק כשלא מדובר בבני העם הנבחר והעונשים המגוחכים עליהם. קל מאוד לצמצם את טווח הצפייה ולראות רק את הטרור.
המציאות שונה ומשתנה 728786
אני לא אוהב במיוחד כינויים כמו „שחיק עצמות״. וגם עלה בראשי שאדריאנוס היה מישהו שהיהודים שנאו אבל ההיסטוריונים מעריכים באופן כללי. הוא גם בנה חומה (ולצורך זה פינה שטחים). כמוכן הוא השיג הסכם שלום בעיראק ופינה את צבאו משם.
המציאות שונה ומשתנה 728788
ולעומת זאת, את טראמפ היהודים‏1 מאוד אוהבים. לגבי איך ההיסטוריה תשפוט אותו אני חושב שיש לי מושג.

1 לא כולם כמובן.
728498
לממשלה יש אחריות לשלום הציבור, וחובה לשמור על זכויות הפרט.
היא אמורה לשקול אותם זה מול זה ואם היא מצאה שהמצב מחייב אכיפה בחוק של חיסון, יהי כך.
מי שמתנגד עותר לבג''ץ ואם בג''ץ מצא ששיקול דעתה של הממשלה היה מחוץ למתחם הסבירות חובתו של בג''ץ להוציא לה צו שמבטל את החלטתה.

זה הכל בתאוריה.

הבעיה היא שהציבור כבר לא סומך על הממשלה שהיא באמת דואגת לשלומו.
728511
איפה אתה עומד בעניין חובת חגירת חגורת בטיחות?
728519
כפי שכתבתי כמה פעמים אני נגד. טוב, נמנע. כלומר אני בעד.

נגד, כי במקום חוק היה עדיף לקבוע תעריפי ביטוח דיפרנציאליים (בזמן האחרון המילה הזאת הפכה פופולארית) שישיגו אותה תוצאה בלי שהממשלה נוטלת לידיה את הזכות שלי להחליט מה מידת הסיכון העצמי שאני מוכן לקחת בחיי.
נמנע, כי ברמת האכיפה הנהוגה בארץ הקודש תעריפים דיפרנציאליים ישיגו את המטרה רק באופן חלקי מאד.
בעד, כי בהתחשב בתנאים האלה התוצאה תהיה שהוצאות הטיפול בפצועים ובנכים שלא טרחו לחגור תיפולנה עלי, וזאת פגיעה חמורה בחופש שלי להחליט מה לעשות עם כספי (אותה דילמה שהיתה לגריזלים מממפיס ב-‏2018).

אבל השאלה הספציפית הזאת פחות חשובה מהעיקרון הכללי: גם אם נקבל שיש מצבים בהם השלטון צריך להתערב כדי להגן על הפרט עצמו אסור להשתמש בהם כסיוע לחקיקת חוקים נוספים, כי המדרון הזה באמת חלקלק עד אימה, כפי שהאפוד הזוהר שחבוי לו אי שם במכונית שלי מוכיח.

מכל מקום, יש הבדלים משמעותיים בין חגורות בטיחות לחיסון גם מבחינת חומרת ההתערבות בחופש האזרח (אין חולק על כך שחגורות הבטיחות מגנות על מי שמשתמש בהן. לגבי החיסון יש חששות מוצדקים פחות או יותר) וגם מבחינת השאלה על מי החוק נועד להגן כי החיסון שאתה תחוייב לקחת יגן גם עלי.
728528
השלטון לא אמור להגיד לי בכלל כמה סיכון אני רוצה לקחת על עצמי, אחרת היו תקנות ממשלה נגד סקי. הוא רק מכריח אותי לא לסכן אחרים. ואני מסכים בעניין התעריפים הדיפרנציאליים.
לכן גם אני מתנגד כמוך פילוסופית לעקרון של חיוב חגירה על הנהג עצמו. כמובן שאחריותו של הנהג לבטחון הנוסעים צריכה לחייב אותו בחוק לדאוג שהם יחגרו. זה הופך את עמדתי הפילוסופית לעוד פחות ישימה משלך.

קל וחומר חיסון. טובת הכלל דורשת מכל פרט להתחסן כדי לא להעמיד את האחרים בסיכון. הייתי שוקל לתת פטור למי שזה נוגד את אמונתו- לא משום שזה נכון, אלא משום שזה הנוהג הרווח במדינה שלנו.

בכל מקרה אני משער שבעתיד הקרוב יהיו הרבה דברים שלא תוכל לעשות בלי תעודת כשרות ויראלית, כך שהתמריץ להתחסן יגדל.
728547
יש משהו שנעלם מהדיון עד כה בענין הנהג החוגר את עצמו.
בניגוד להנחה הראשונית לפיה נהג שלא נחגר מזיק רק לעצמו, המציאות מסובכת הרבה יותר:
נהג שלא נחגר ובעקבות זה מעצים מאד את הנזק העצמי מתאונה - עד כדי מוות במקום פציעה קלה - משפיע רבות גם על סביבתו.
החל מההשפעה הטריויאלית על משפחתו הקרובה, ועד ההשפעה הלא זניחה על הנהגים האחרים המעורבים בתאונה.
נהג שהיה מעורב בתאונה שבה נהג הרכב שמולו נהרג, ההשפעה על חייו עקב כך יכולה להיות עצומה - מהטראומה הרגשית שעשויה להימשך כל חייו, ועד הטראומה הכלכלית והפיזית לו ולמשפחתו, אם עקב כך יישפט למאסר ממושך או לקנסות כבדים.
רוצה לומר - הנהג הנחגר איננו אי מבודד, הוא איננו יכול לבודד את אחריותו האישית מהנזקים הסביבתיים. ועל כן הצידוק המוסרי-פילוסופי לחיוב החגירה, גם העצמית, יכול לנבוע מהשיקול החברתי סביבתי ולא רק האישי.
728567
ברגע שמוכנים לקבל הנמקות כאלה אי אפשר לעצור. גם טיפוס הרים, למשל, נגוע באותם נגעים, כמו הרבה פעילויות אחרות. אם סיכון עצמי לא מספיק מעניין, משם לא רחוקה הדרך אפילו לאבסורדים עוד יותר קלים לזיהוי לפיהם צריך לחייב מסעדות להגיש רק אוכל כשר כדי לא לפגוע בניצה וחבריה לדיעה (דמיין קישור מתאים).
728575
ואכן טיפוס הרים באזורים עירוניים צפופים (קרוי לעיתים סנפלינג גורדי שחקים) אסור בתכלית האיסור.
לא אמרתי שסיכון עצמי לא מעניין, אמרתי שכשהוא משפיע גם על אחרים הוא הופך לעוד יותר מעניין.
לו אוכל כשר (או אחר) היה משפיע ישירות על בריאות הסובבים, מן הסתם היו תקנות מתאימות בענין - בדיוק כמו עישון פאסיבי ואיסור הבאת כריכי טחינה, חומוס, אגוזים ושקדים לבית ספר שיש בו שלושה תלמידים רגישים.
728578
כל השפעות הלוואי, שאינן סיכון מיידי של הסובבים, שייכות לביטוח החובה, ועל זה כבר ענינו.
728545
פעם היה לי מאוד ברור שגם אני בעד חופש לפרט לפגוע בעצמו. עכשיו אני די נגד. מרצוני החופשי אני נכנע ללא הרף ליצרים, חשקים ועצלנויות שלא טובים לי בכלל. וכשאני מסתכל לצדדים, אני רואה את רוב האנשים עוד הרבה יותר חלשים ממני, וגם יותר טפשים. אני רואה את הבן שלי, בן העשר, וחושב לעצמי (וגם אומר לו) איזה מזל יש לו שעדיין יש לו מבוגר עם סמכות שיכריח אותו (פחות או יותר) לסגור את המים במקלחת מתישהו, לסגור את הפלייסטיישן מתישהו, לאכול המבורגר לא יותר מפעם בשבוע ומלפפון לא פחות מפעמיים ביום; וכמה רע מזלי שלי אין אבא שיכריח אותי. הייתי רוצה להיות כמו אודיסאוס לקראת הסירנות, שמראש הקריב את חירותו והטיל על אחרים לאכוף את המגבלה; המדינה היא אמצעי מוצלח למדי לעשות זאת. כמובן, צריך להגביל את זה למצבים שבהם ברור מאוד מה נכון וטוב. אבל אני חושב שיש המון המון דברים שנכונים וטובים לרוב עצום של האנשים, וקשה עד אימה לרוב עצום של האנשים לעשות אותם.

כפשרה, מה דעתך על הרעיון האופנתי של היפוך ברירת המחדל? המדינה תחייב חגורות בטיחות, אבל תיתן פטור למי שיסור למשרד התחבורה וימלא לפני פקיד טופס שבו הוא מצהיר שהוא לא מעוניין? כנ"ל עם החיסון וכו'?
728546
https://xkcd.com/1674/ (אלט-טקסט)
728554
''המדינה היא אמצעי מוצלח למדי לעשות זאת.'' - זה השועל שמסתתר בתגובה שלך.
זו הנחת יסוד מאד מפוקפקת, או בניסוח אחר - זהו ליבו של הויכוח, או לפחות אחד משני הלבבות שלו.
אם הנחת היסוד הזו קורסת, או שהסיכון שהיא מכילה עצום ורב, זה טיעון נגדי מאד חזק לנטייה שלך.
728564
זהירות, אתה בדרך לחזרה בתשובה. הגישה לפיה אנחנו ילדים קטנים שזקוקים להורה (לויתן ביתי?) מורה ואוכף מאד מאכזבת כשהיא מגיעה ממישהו כמוך, מה עוד שבמקרה שלפנינו הצעתי מנגנון חלופי פחות פוגעני. אתה באמת רוצה את מיקי זוהר ואת אוסנת מארק כהוריך הרוחניים? אתה חושק בליצמן או במרב מיכאלי כמורי הדרך שלך? אני מעדיף למות בתאונת דרכים וזהו.

האפשרות ל-opt out מחגורות בטיחות או חיסון עדיפה בהרבה על חיוב מוחלט, אבל לדעתי גם היא פוגענית במידה רבה מהרצוי. למה להתרכז בשוט כאשר הגזר זול וקל לחלוקה?
728596
גם הגזרים שלך יהיו כפופים למיקי זוהר ואסנת מארק.

אני, כמובן, בעד חוקים טובים ונגד חוקים גרועים. מחוקקים גרועים מועדים לעשות חוקים גרועים. האם אנחנו יכולים קודם להסכים האם החוק ההפיותטי כשלעצמו הוא חוק טוב?

אני מניח שאתה תרצה לטעון שאם אני מסכים לעיקרון, אני לא אוכל למנוע מהמחוקקים הגרועים להפעיל אותו בצורה גרועה. אבל האם האם בכלל שואלים אותי אם אני מסכים לעיקרון לפני שהם מפעילים אותו בצורה גרועה?

האם, אחרי שנים שיש לנו חובת קסדה באופנועים ואופניים, חגורות במכונית, איסור על מבחר חומרים פסיכואקטיביים, ופנסיה חובה, החלקנו כבר במדרון החלקלק? איפה החוקים הבאמת איומים שהיינו אמורים לטבוע בהם?
728154
הנה כתבה שעוסקת באפשרויות החקיקה בנוגע לחיסונים, בעבר ובעתיד. הופתעתי מהציטוט הזה:

In 1901, for example, Cambridge, Massachusetts, adopted a law that required all citizens aged 21 and older to get vaccinated against smallpox. Failure to comply could lead to a five-dollar fine, or the equivalent of $150 today. Those who challenged the order in court lost.
728162
מה שמביא לשאלה שצריך לשאול לפני שתומכים או מתנגדים - על איזה "חקיקה" מדובר?
חקיקה שמשיתה קנס - שגם היום אנחנו תחת כמה וכמה כאלה, והסירוב גם נפוץ מצד אחד‏1 וגם מגדיר מחיר (סביר או לא) להתעלמות, או חקיקה בסגנון לתלות את העבריין על חבל גבוה.

1 מה שגם יביא לשאלה הלא פחות מטרידה, על מי ייאכף החוק הזה ועל מילא. טוב, אנחנו כבר יודעים את התשובה הלא פחות מטרידה‏2.
2 ברמה מסוימת חוק לא שיוויוני הרבה יותר מטריד מחוק שיוויוני, הוא מהווה מדרון חלקלק להרבה רעות חולות.
728257
1 והנה - תעשו פנים מופתעים - כל הקנסות למוסדות חינוך חרדיים בוטלו.
728168
קצת קשה לדמיין את מה שהיה מקובל לפני קצת יותר ממאה שנים, ובעצם גם הרבה פחות מזה. לדוגמא, עיקור חובה לפושעים מסויימים אולי מתקבל על הדעת בסין או קוריאה הצפונית של היום, אבל הוא היה נפוץ למדי כמעט עד אמצע המאה העשרים במדינות דמוקרטיות מתקדמות (ע"ע עיקור כפוי [ויקיפדיה]. עובדה ידועה הרבה יותר היא שגם זכויות הצבעה לנשים לא ירדו לעולם יחד עם לוחות הברית (זכות בחירה לנשים [ויקיפדיה]). על שוייץ ידעתי מזמן, אבל רק הרגע למדתי שליכטנשטיין החזיקה מעמד עד 1984 לפני שהתקפלה בפני הכוח הנשי.
728174
השאלה המעניינת לגבי ליכטנשטיין היא מתי ניתנה בה זכות בחירה למישהו והאם הבוחרים הם בכלל הריבון.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728423
בבריטניה היה חוקי לכפות "טיפולי המרה" להומוסקסואלים. זכור במיוחד טיפול המרה בכפיה למתמטיקאי טיורינג שלפי המשוער גרמו לו לדכאון עמוק שבגללו שהוא התאבד.

לשמחתי איני יחיד בהתנגדות לקבלת חיסוני קורונה בעת הזו, משום שהבדיקות לגביהם שטחיים ובשום פנים אינם מגלים סיכונים לטווח ארוך.

אסרב לקהל חיסון בטרם החיסון ניתן משך שנה לציבור הרחב (לא נסיינים מטעם חברות התרופות), בלי שהתגלו תופעות לוואי מסוכנות.

במשאל שנעשה תחת חסות עתון הארץ, כמדומני, בימים האחרונים 52 אחוז מהנישאלים הביעו התנגדות לקבלת חיסוני קורונה בעת הזו.

במיוחד יש לי חשש משני החיסונים פייזר ומודרנה, שמתערבים בפעולה של DNA , דרך RNA שליח. האינפורמציה בעניין דלה אבל אם ה- DNA של תאים משתנה השינוי הזה עלול להיות מונצח לתקופה ארוכה שכן (עקרונית) dna מועבר בירושה דרך מנגנון החלוקה של תאים.
* שטחיים, צ"ל שטחיות . 728424
* מגלים, צ"ל מגלות.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728425
רנ''א שליח משרה יצירת חלבונים אבל לא הופך למקטע דנ''א.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728520
לא כל כך ברור כיצד פועל ה- mRNA הרלוונטי לחיסון. אני משער שהוא לא פועל על הגרעין , שבו נימצא DNA , אולי הוא פועל על המיטוכונדריה ( שהרי המיטוכונדריה כוללת "מפעלי ייצור" בתוך התאים שמוסבת לייצור החלבון הגנטי של נגיפי הקורונה , זאת כדי לעורר תגובה חיסונית נגד הנגיף).

לא ברור אם אותו mrna רלוונטי משנה את המיטוכונדריה (או מה שלא יהיה האתר בתא האנושישבו נעשה ייצור החלבון הזר), או שההשפעה של אותו mrna זמנית (ואם זמנית לאיזה פרק זמן תהיה הזמניות).

כל המכניזם בזריקה מעורפל, ככל שנימסר מידע לציבור הרחב.

אני בכל אופן , מטעמי זהירות, יוצא מהנחה שההשפעה של -mrna המעורב בחיסון היא לטווח ארוך (או לצמיתות). אם ההשפעה לטווח ארוך יתכן שהנזקים לא יתגלו מייד לאחר הזריקה (לכן הבדיקות של בטיחות לא יכלו את הנזקים).

לכן אני מתייחס לראשונים שיקבלו את הזריקות כאל שפני ניסיון, אני לא רוצה להיות חלק משפני הניסיון. אני לוקח את הסיכון שבפרק זמן של שנה מתחילת החיסונים האינפורמציה על סיכון תתברר; זאת, כאשר המידע יבוא מהמוני מחוסנים. איני סומך יותר מדי על מידע מטעם חברות התרופות.

בלי קשר להבנה שלי לגבי תהליך החיסון (שיכול להיות שגוי) — המצב כזה :
הזריקות פותחו בנוהל מזורז, ולפיכך לא הכי בטיחותי. ראינו כבר הרבה תקלות בגלל חיפזון, למשל הסיפור של מפוחי הנשמה שהתלהבו מהם עד שהתברר שהם מביאים ליותר נזק מתועלת.
אני מעדיף להיות חשדן וזהיר.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728580
mRNA עובר לריבוזום [ויקיפדיה] וכך נוצר חלבון. החלבון המדובר - חלבון המשמש את הוירוס - מתבטא על מעטפת התא המודבק ע"י מולקולות MHC [ויקיפדיה], וכך תאי מערכת החיסון מסוג לימפוציט T [ויקיפדיה] מזהה אותו ומפתח אליו עמידות.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728586
אני חושב שבפעם האחרונה ששמעתי מישהו אומר "ריבוזום" זאת היתה יוהנה פרנר
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728587
נהדר! ואגב - שיעור ברמה יפה בהחלט. אני לא רואה הרבה כאלה בטלויזיה הישראלית היום.
וראית איזה צעיף סבנטיז אלגנטי?
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728426
חשבתי שעניין ה-dna ירד מהפרק כבר לפני כארבעה חודשים בעקבות תגובה 721987 , אם כי אני שם לב שב-תגובה 722007 כתבת שנרגעת רק באופן חלקי.
הרעיון של החיסונים החדשים דווקא מגניב: במקום להשתמש בחיידקים או ביצים כדי לייצר את החלבונים הדרושים אפשר להשתמש בבני האדם עצמם בשביל לעשות את העבודה, והם עוד ישלמו בשביל זה!

אם קיימת איזו דרך שה mRNA מסוגל לשנות את ה DNA, בניגוד לפרדיגמה היסודית של הגנטיקה, אנחנו ממילא בצרות גדולות כי מדובר באותו RNA שהנגיפים מכילים כך שמליוני הנדבקים בקוביד-‏19 כבר זיהמו את החומר התורשתי של המין האנושי. האם כך ייראו הדורות הבאים?
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728522
הגבתי לצפריר בעניין ה-
- DNA. המכניזם של RNAm אולי מעניין מבחינה מדעית אבל לא בטוח עדיין.

בהזדמנות זו כדאי להזכיר את "תרופת הפלא" של זמנה , הדידיטי, שהתגלתה רק לאחר שנים בתור טיפול מזיק. היו עוד תרופות שלקח זמן עד שהתבררו הנזקים שלהן.

אני רגוע חלקית אבל עדיין לא רגוע.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728525
הדי די טי לא התגלתה כמזיקה (יותר ממה שהיה ידוע כבר אז). היא שימשה כחומר מחטא וחומר מחטא יכול להיות רעיל. אני חושב שאתה מבלבל עם ההקרנות לגזזת.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728548
לא חושב שטעיתי, למרות שהיה לי בזיכרון עניין הגזזת. לגבי דידיטי היה שימוש מופרז בדידיטי (נדמה לי בהדברת מזיקים בחקלאות) כי חשבו בטעות שהוא לא מזיק לבני האדם. בזמנו קראתי שהשימוש בדידיטי הוגבל מאוד לאחר מספר שנים של שימוש נילהב, משום שרק לאחר מספר שנים
התברר שהדידיטי מזיק גם לבני האדם.
(אם זכרוני לא מטעה אותי --- כאשר היתה הדברה מופרזת בדידיטי על מוצרי חקלאות, מיקצת הדידיטי ניטמע במזון שרוסס ונאכל על ידי בני האדם).

אם כבר העלתה את עניין ההקרנות לגזזת, זה מחזק את החשדות שלי לחיסונים (לאחר ניסויים מקוצרים) מכיוון אחר. ההקרנות ניתנו בכמות מזיקה מכיוון שהן לא עוררו תופעות לוואי תוך זמן קצר, הנזקים התגלו לאחר שנים.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728550
ראיתי בויקיפדיה אנגלית פרטים על הסתייגויות גדולות לגבי השימוש ב- ddt, החל משנות ה- 60 של המאה העשרים.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728557
כחומר הדברה. לא הובן עד כמה השאריות שלו בקרקע מזיקות. אבל זה לא רלוונטי לשימוש בו כחומר חיטוי. אני מניח שכיום יש חומרי חיטוי פחות רעילים. ידעו אז שהוא רעיל במקצת, אבל אין בעיה ממנה אחת.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728568
על המודעות להשלכות אקולוגיות לא היתה קיימת כמעט בשנות החמישים (ע''ע ייבוש החולה אם בא לך לבכות קצת), והדי.די.טי. התגלה בשלב מאוחר כחומר שמזיק מאד לציפורים שאוכלות את קרבנותיו. דומני שהוא גרם לקליפות הביצים שלהן להיות שבירות.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728565
אני יודע שקשה להאמין בזה, אבל משנות החמישים ועד היום האנושות בכל זאת עשתה צעד או שניים קדימה. זה לא אומר, כמובן, שכל הסיכונים בוטלו, אבל שולי הסיכון שנלקחים היום קצרים בהרבה ממה שהיה נהוג פעם, בין השאר בגלל התקלות הידועות שמוזכרות כאן.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728549
חשבתי שדוגמת הדגל היא תלידומיד.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728551
גם התלידומיד הוא דוגמא אבל השימוש בדידיטי היה *נירחב מאוד* עד שהוגבל בגלל מימצאים *מאוחרים*.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728577
RNA יכול לשנות את הגנום - ע"י רוורס טרנסקריפטאז [ויקיפדיה].
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728579
יאללה, תקראו לברקת שתכתוב מהר את הספר. צריך להכות בברזל בעודו חם.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728582
אז הדוגמה הבסיסית מתה? אם כך מזל שמשפחת הקורונה אינה רטרו-וירוס. הנקודה המרכזית היא שהחיסון מורכב מאותו mRNA שהנגיף ממילא נושא עימו (או שמא אני טועה גם כאן?) כך שהסיכון, אם קיים, קיים גם בהדבקה.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728584
בינתיים למדתי שבדיקות ה PCR מבוססות על האפשרות הזאת: ה RNA מותמר לסוג של DNA, והוא זה שמוכפל שוב ושוב עד שצגיעיים לכמות שניתנת למדידה.

טפי, שלושים וחמש שנה אתה לא מתעדכן וכבר משנים לך את כללי המשחק.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728590
35 שנה? ה RT התגלה ב 1970...
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728592
רגע אחד. מה התאריך היום?
728504
אני מעריך שזה בסוף יהיה כמו מספר ביטוח לאומי בארה"ב - טכנית תהיה אפשרות לא להתחסן, אבל אם תרצה לעשות [כמעט כל דבר], תצטרך להוכיח שהתחסנת או שכבר חלית. נניח יחליטו שצריך אישור שכזה כדי לטוס לחו"ל, לבקר מאושפז בבי"ח, או להכנס לבניין ממשלתי. מי לא יתחסן?
728552
מאחר ואתה רופא (?) אני סקרן אם תסכים לקבל חיסון נגד קורונה בעת הזו.

במישאל שקראתי (בעתון הארץ ?) אחוז המתנגדים מבין הצוותים הרפואיים לקבלת חיסון קורונה כעת הוא אחוז גדול. כמו כן — כמעט בטוח שהתביעה להתחסנות קורונה תבוא תבוא כלפי צוותים רפואיים מייד לאחר שיגיעו חיסונים ארצה.

(אינך חייב לענות, כמובן, מסיבות תעסוקה).
728570
אכן רופא.

בגדול, לחיסונים (ובכלל לתרופות, לסמים, ולחומרים שמוזרקים/נצרכים באופן חד פעמי) אין כמעט תופעות לוואי מושהות - דהיינו שמתגלות רק בשלב מאוד מאוחר. רוב תופעות הלוואי מתגלות בשלב מאוד מוקדם או בינוני לכל היותר.
אם היו מציעים לי היום להתחסן לקורונה, כחלק ממחקר פאזה-‏3 של חברה זו-או-אחרת, כנראה הייתי מסרב - אני לא חושב שהצטבר מספיק ידע כעת.
מאידך, אם השאלה היא לגבי העתיד - אז עד שיגיע החיסון לישראל באופן רשמי אני מניח שנדע את כל תופעות הלוואי הרלוונטיות, ואם החיסון ביטוח ויעיל אתחסן בהחלט.

אגב, להבדיל מאיזי, אני הייתי חוטף שפעת פעם ב-‏3 שנים "כמו שצריך" - חום, כאבי שרירים, ובאופן כללי מרגיש סמרטוט ל- 3 ימים. מאז החיסון לשפעת אני לא צריך לעבור את החוויה המשמחת הזו, וזו אחת הסיבות שאני מקפיד להתחסן לשפעת כבר שנים.
728555
ממכרים תושבי ארה"ב אני מכיר אפילו דוגמה קרובה וחזקה יותר - בניו-יורק לפני שנים ספורות הוציאו מבתי הספר תלמידים שלא חוסנו בחיסונים הסטנדרטיים(!).
המכרים הנ"ל נאלצו למצוא בית ספר אלטרנטיבי פרטי שמיועד רק ללא מחוסנים.
728571
כל אחד והחרב שתתאים לצוואר שלו... להורים לילדים, פגיעה בחינוך הילדים נראה שתתאים בהחלט.
חיסון סלקטיבי 728623
ובעוד באייל מתפלפלים בנימי נימים פילוסופיים מדויקים כחוט השערה המוסרי, ברשת כבר רץ קמפיין פשוט אבל אפקטיבי הרבה יותר.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים