משרד הבריאות שוקל לחייב בחוק התחסנות נגד נגיף הקורונה 4021
בסיכום ישיבה של הצוות לטיפול במגפות במשרד הבריאות, שנערכה בשבוע שעבר, הוחלט כי לקראת אישור לחיסון נגד נגיף הקורונה הצפוי להתקבל יחסית בקרוב, "יש להכין תוכניות תמריצים נוהליים ומשפטיים לציבור שיתחסן ולבחון חובת חיסון בחקיקה".

בתגובה לדברים אמר ד"ר עו"ד עדי ניב־יגודה, מומחה למדיניות בריאות ומשפט רפואי: "היום המדינה מאפשרת לאזרח לשמור על האוטונומיה שלו ולא להתחסן בחיסוני השגרה המומלצים במשרד הבריאות ... ובמבחן התוצאה שיעור ההתחסנות כאן הוא מהגבוהים בעולם בחיסוני השגרה. ... חיוב בחקיקה להתחסן, בניגוד לרצון הפרט, מהווה פגיעה אנושה בזכויות יסוד ובחירויות הפרט. כלי חקיקה לכפיית חיסונים גם איננו אפקטיבי. לא נראה אנשים שנקשרים על מנת שיקבלו חיסון, ולכן חוק מהסוג הזה הוא לא ישים. הדרך להגיע לכיסוי חיסוני גבוה היא באמצעות פעולות הסברה וביסוס האמון שבין הממשל לציבור".

שלשום (יום ב') הודיעה חברת פייזר כי מתוצאות מוקדמות של ניסוי לבדיקת חיסון שהיא מפתחת, עולה כי החיסון הוא בעל יעילות של 90% במניעת הידבקות. מניית החברה עלתה בכ-‏13% לאחר ההכרזה, ובורסות העולם הגיבו בעליות אף הם.
קישורים
כשהחיסון לקורונה יגיע לארץ: משרד הבריאות צפוי להמליץ - חוק חיסון חובה - ynet
חדשות טובות: פייזר בניתוח נתונים ראשוני - לחיסון שלנו יעילות של 90% - ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

728141
שוב הקלות הבלתי נסבלת של חקיקה.

לא שאני חושב שרעיון העוועים הזה יתקבל, אבל עצם העלאתו כפתרון אפשרי לפני שנעשתה בדיקה יסודית של האלטרנטיבות מראה שוב באיזו מצב שברירי נמצאות זכויות האזרח שלנו, אם יש צורך בעוד ראיה בעניין זה אחרי שכולנו נמצאים במעקב מתמיד של השב"כ כבר חודשים ארוכים. אני בטוח שבמאמץ קל אפשר יהיה למצוא תמריצים שיבטלו כל צורך בכפייה, למשל משהו טריוויאלי כמו הנפקת "תעודת חסין"‏1 שתעניק לנושאים אותה פטור מכל ההגבלות הקשורות לקורונה‏2, הנחה קטנה בדמי ביטוח הבריאות למתחסנים וכד'. בניגוד לחיסונים אחרים שפותחו בצורה הרבה יותר מתונה ופחות היסטרית, במקרה של הקוביד לא הייתי מחייב אפילו תלמידים להתחסן כתנאי לכניסה לבית הספר, מה שכן הייתי עושה בענייני חצבת ופוליו, למשל. אבל מי שרוצה לשבת בשעור בלי מסכה יצטרך להיות מחוסן, וכך גם מי שרוצה להמנע מתחיבת המטושים לנחיריו שלוש פעמים בשבוע.
_____________
1- לא להתבלבל עם תעודת חסינות שתונפק לביבי בלי קשר לקוביד.
2- כן, בטח. כותרת עתידית צפוייה: "משרד הבריאות הודיע שבשבועות הקרובים ייצא מכרז לחברה שתנפיק את התעודות האלה, ותוך שנתיים שלוש העניין צפוי לבוא על פתרונו אלא אם הרב קנייבסקי לא יאהב את הרעיון".
728294
עד כמה שזכור לי רק לפני רגע האג'נדה הייתה לחסל את הקורונה ואיתה על הדרך עוד כמה דוסים , לא ?
מה זאת אומרת לא תרצו להתחסן ? מי אתם בכלל חבורת פורעי חוק שרוצים להרוג אותנו מהקורונה ? הא ? אתם תחוסנו בכיף או נרדוף אחריכם ברחובות עם מזרקים .
ותעשה לי טובה שכ"ג , תהיה יצירתי בתגובתך.
728295
השב"כ מבצע מעקבים אחריך? פוגעים לך בזכויות האזרח? ידוע לך שיש כאן כמה מיליונים ללא אזרחות שפוגעים להם בזכויות האדם כבר יותר מחצי מאה? לא מעניין אותך? סבבה. רק אל תתלונן כשזה מגיע אליך.
728297
לא, לא ידוע לי. יש לך סימוכין?
728298
ראית פעם פיל מתחבא מאחורי פרח?
728300
זה אפילו לא השב"כ אלא צה"ל -
728304
פורסם ב-‏12.09.14
728305
לא משנה. מציאות הכיבוש רק ממשיכה ומחריפה ותאריך הפרסום רק מעיד על אדישות הציבור הישראלי.
728306
האם יכול להיות שיש לזה קשר למניעת פיגועים רצחניים ואכזריים בצורה בלתי נתפשת?

טוב נו, מצאתי את מי לשאול.
728307
האם יכול להיות שהפיגועים הרצחניים והאכזריים נובעים ממדיניות אכזרית לא פחות של גזל ונישול ושלילת זכויות אדם שלא לדבר על אזרחות?

תזכורת: "זכותנו להתגונן מפני השמדה אינה מעניקה לנו את הזכות לדכא אחרים. כיבוש גורר אחריו שלטון זר. שלטון זר גורר אחריו התנגדות. התנגדות גוררת אחריה דיכוי. דיכוי גורר אחריו טרור וטרור נגדי. קורבנות הטרור הם בדרך כלל אנשים חפים מפשע. החזקת השטחים הכבושים תהפוך אותנו לעם של רוצחים ונרצחים".

ולמי שמעונין להרחיב ולקרוא pdf של 300 עמודים על המאבק בטרור והמחויבות לזכויות אדם.
728323
לא.
728325
אתה לא מחובר למציאות כמו כל ישראלי שהתחנך על הצדקנות הציונית ולא התגבר עליה.
המציאות שונה ומשתנה 728322
האם אתה לא חושב שהגיע הזמן שאולי תבחן מחדש את עמדותיך המובהקות והראויות לשבח וזאת בעניין החברה הפלסטינאית ובייחוד על תושבי ערי הגדה.

סתם למשל - חברון , עיר של מיליארדרים עם חמולות סגורות שלא קשורות ולא יהיו קשורות לרשות הפלסטינאית או לכל יישות פלסטינאית עתידית . ועל הדרך צא ולמד מי הן הערים - שכם , רמאללה , בית לחם ועוד בשנת 2020.

האם מעבר לאי רצונה של הרשות הפלסטינאית הנוכחית ‏1 לסגור עם ישראל עסקאות , יש משהו שהוא מעבר לעניין הכיבוש כהגדרתך ?

1 שכן דקה וחצי לאחר שאבו מאזן הולך לעולמו , אדון דחלאן לוקח את ההגה.
המציאות שונה ומשתנה 728326
הרשות הפלסטינית לא רוצה לסגור עיסקאות מכיוון שהממשלה הנוכחית (שעמדתה תוגברה מאוד בימי מימשלו של דונלד טראמפ שחיק עצמות) לא מוכנה להציע לה עסקה הוגנת שמבוססת על גבולות 67. אבו-מאזן חוזר ומצהיר שהוא מוכן למו"מ מהנקודה שבה הופסק זה שהיה עם אולמרט. כשנציגים ישראלים חוזרים שוב ושוב על המנטרה "בלי תנאים מוקדמים" ובאותו זמן מדברים על אי פינוי גושי התנחלויות (שהולכים ומתרבים ברחבי הגדה ולעומק שטח המחיה הפלסטיני) ואי חלוקת ירושלים (שחציה המזרחי פלסטיני) ברור לכל מי שלא מתעוור מתעמולה ישראלית באיזה צד אין פרטנר.

לגבי החמולות בחברון, זה שטויות. גם לנו יש חרדים ואוכלוסיות שונות שלא משתייכות ל"מיינסטרים" הישראלי וזה לא סותר את עצם זכות קיומה של מדינת ישראל.
המציאות שונה ומשתנה 728706
מהסוף - חמולות בחברון עם נשק של גדודים וכסף של מועצות מקומיות לא שוות ערך לדוסים מבוהלים עם מבט של חצי דקה לפני המוות. אשמח לקבל דוגמאות אחרות יותר מאתגרות. וואלה, אתה בדרן מקצועי.

ולעצם הדיון - אם כבר ראוי לדון בו למיטב הבנתי - הוא בשאלה : האם הרשות הפלסטינאית קולטת את מה שהייתה צריכה לקלוט לפני שפוצצו לנו את הילדים לגזרים כשנסעו להם בבוקר לבית הספר בקו 18 , באם לאוו.

לדעתי כן, נפל להם האסימון וזאת באמצעות הגזר הבחריני או הבולבול הסעודי והם הולכים לסגור עם ישראל את הדיל שהיו צריכים לסגור מזמן . אתה מבין ארז ? להם נפל האסימון .

אז למה האסימון שלך עדיין תקוע עם החוט תפירה במורדות החריץ ? זהו , נגמר הסרט. חייבים לחפש תסריט יותר נורמלי ואני מציע שהשמאל לשם שינוי יתחיל לדאוג באמת לאזרחי ישראל ושלא יחפשו לנו מורדים מאיי הבתולה לאימוץ מזדמן.
המציאות שונה ומשתנה 728714
האסימון עם חוט התפירה, איזו נוסטלגיה!
הולך אצלי יחד עם חיוג בטלפון הציבורי באמצעות הידית של עריסת האפרכסת.
המציאות שונה ומשתנה 728755
אבל הנוסטלגיה הזאת לא עבדה לי אף פעם, החוט היה נקרע תמיד.
ואם כבר - אז לך תמסור ד''ש ברשת ג' לאחים שלך שרק לפני שניה ברחת מהם, כשהסיכוי שיענו לך אחרי הפרסומות שווה לזה שתזכה בחיש גד בגרוש וחצי.
המציאות שונה ומשתנה 728760
אף פעם לא ניסיתי בעצמי את תרגיל האסימון והחוט, זה היה עברייני מדי בשבילי. אבל כשהייתי מחייג עם הידית של הניתוק (משום מה זה נתפס אצלי פחות עברייני, צריך לשאול את דן אריאלי למה) הייתי מגיע למספר המבוקש פעם בשלשה-ארבעה נסיונות.
המציאות שונה ומשתנה 728763
זה גם הנסיון שלי.
אח, מתקפות הסייבר האנכרוניסטיות של הסבנטיז. אלה היו הזמנים.
המציאות שונה ומשתנה 728773
וואלה, עשיתי מתקפת סייבר על רשות הדואר :)
באמריקה זה Federal offense!
המציאות שונה ומשתנה 728743
"נפילת האסימון" כפי שאתה קורא לה לא היתה ולא נבראה. שום עסקת נשק שנעשית ע"י נאשם בפלילים בתיווכו של מופרע שהגיע לבית הלבן לא תשנה שאיפה לאומית לגיטימית ומוצדקת של מדינה בגבולות הגונים ולא מקוצצים בגזילת כבשת הרש שאתה ונבחריך עדיין משלים את עצמם שיביאו לשינוי התודעה הפלסטינית. כבר יותר מ50 שנה אתם משחקים בנדמה לי וטוענים שבסופו של דבר תימחק הדרישה להקמת מדינה פלסטינית ממערב לנהר הירדן ושוב ושוב אתם מתבדים. גם הגאון שבחרתם לכם כראש ממשלה נצחי לא יוכל לשנות את זה בשום טריק ושטיק. והטרור הפלסטיני הוא תוצאה בלתי נמנעת של הכיבוש. הוא גם אינו מתקיים בואקום - ברמה יומיומית קיים טרור של מתנחלים וכל דיון במצב הבטחוני של ישראל הוא שקרי וצבוע ללא הזכרתו וללא הזכרת הכיבוש בכלל. האסימון עדיין לא נפל אצלך ואצל דומיך וספק אם ייפול. אבל הלהטוטנות המתחכמת שלכם לא תעזור לכם. יש כאן שני עמים שאחד מהם מדוכא ונגזל ע"י רעהו ושאיפתו הלאומית לא תימחק בשום דרך.
המציאות שונה ומשתנה 728852
'נפילת האסימון' או כל כינוי אחר בא להבהיר שאולי לאחר השנים האבודות הללו, השחקנים עם הקלפים החלשים ביד צריכים להפסיק לשחק אותה 'אבו עלי' על השולחן ולשחק בהתאם או לפחות לבקש שהשחקן החזק יתחשב בו. אני לא רואה את זה קורה ואולי זה בגלל האגו המזרחי או סיבות אחרות. אבל הם לא מוכנים לשחק את המשחק שישראל שיחקה כשהיא רצתה מדינה.

אני תמיד סברתי שהפלסטינאים מחקים אותנו על מה שאנחנו עשינו ב 48' . אבל טעיתי. הם עדיין חיים באשליה שיום אחד הכל יהיה שלהם וההמתנה שווה כי הם שמעו שיש ליהודים המזרח אירופאים [ אלו שהקימו את המדינה] סיפור של איזה פריץ שיום אחד מת או משהו כזה , אז אולי הפריץ הישראלי ימות ? אולי.

אני באמת רציני איתך - איך אפשר לשחק עם שחקן שאתה וכולם יודעים שיש לו שקל וחצי בכיס והוא מאיים עליך כל שני וחמישי שהוא הולך על כל הקופה , או בסגנונו הציורי - דלתות הגיהינום יפתחו - כאשר אתה יודע שהמקסימום שלו להתאבד כמו טמבל או לדקור תינוק בן חצי שנה בשנתו. זהו המשחק של אנשי הרשות מאז ימי אוסלו.

זה מזכיר לי משהו מהעבר הרחוק - אולי מלחמת יום הכיפורים - שישראל כיתרה איזו ארמיה מצרית בסיני והאמריקאים בקשו שישראל תניח להם וישחררו אותם. הישראלים לא הבינו ושאלו - איזו דרך זאת להלחם במלחמה כשאתה צריך לשחק עם האויב משחקים של ילדים שבו פתאום יש פוס וכולם חוזרים להתחלה גם אם עוד שניה אתה קובר אותו . הם שאלו ולא קיבלו תשובה ושחררו את הארמיה הזאת שהייתה מוכנה לרצוח את כל הישראלים לו רק היה ניתן להם . יתכן והפלסטינאים חושבים כמו ילדים קטנים ?

אם אני ואתה או אתה ואני מסכימים שיש לשחק בהתאם, אז כמדומני שהחברה הישראלית ובהתאם השחקנים הפוליטיים כולל הנאשם בפלילים מוכנים לשחק משחק שונה ממה שנהוג בדרך כלל ולתת לשחקן החלש בשולחן יתרון כלשהו. אני מזכיר לך שהחברה הישראלית הסכימה ‏1 לפרגן להם בתחילת שנות ה90'.

כעת - לאחר 30 שנה ובהתאם למציאות כיום, מה אתה חושב שראש ממשלה שלא חשוד בפלילים ושתמונתו של רבין תלויה מעל מיטתו , אמור להציע כשהוא יושב מול שולחן המשא ומתן .

----------------

1 כמובן שלאחר שהילדים שלנו נרצחו בדרך לבית הספר שינינו את דעתנו , אבל הייתה הבנה מסוימת שאנחנו מוכנים ללכת על תהליך שלום גם אם אנחנו צריכים לסגור את זה עם אנשים המוגדרים כרוצחים
המציאות שונה ומשתנה 728854
הוא אמור להציע *לנו* אפשרות - אולי עתידית - למדינה בת קימא ודמוקרטית עם רוב יהודי מוצק בתוך גבולותיה. כל השאר נגזר מזה.
המציאות שונה ומשתנה 728855
אני לא סגור על זה שכן רק על המילה 'יהודי ' יש לנו את מלחמות היהודים.
אבל נניח ויש לנו הסכמה מיהו יהודי ומיהי שוודית , מה הקשר בין מה שהוא אמור להציע לנו לבין מה שהוא אמור להציע להם ?
אני מנסה להקשיב ברצינות למה שאתה כותב : האם הפתרון של העם האחר - הפלסטינאי - הוא הפתרון של העם האחר - ישראל כלומר, הרוב היהודי ?
המציאות שונה ומשתנה 728858
אכו, פתרון - לא 'ה'פתרון, והרי יש כמה אפשריים - רצוי שייגזר מצרכי שני העמים.
ומה שהוא אמור להציע להם, כדאי שייגזר ממה שרצוי גם לנו.
ואולי הסוס ילמד לשיר 728859
כפי שציינת קודם, הפלסטינים לא יכולים לגרום לנו בעיות בטחוניות רציניות. לפיכך המדינה צריכה להתפנות לדאוג לבעיות אחרות של אזרחיה ולא להקדיש את מיטב משאביה לעניין הפלסטיני.
דא עקא, שיש קבוצת לחץ בעל כח פוליטי רב שמתעקשת לאכלס את יהודה ושומרון- להלן הגדה - ביהודים אזרחי ישראל.
ההתעקשות הזו מציבה דילמה בפני הממשלה-
לספח את הגדה ולהכניס אותה לתוך המדינה אי אפשר:
- טרנספר כבר לא אופנתי בעולם מאז 1949
- לתת לערביי הגדה אזרחות יפגע ברוב היהודי במדינה
- לספח, להשאיר אותם שם ולא לתת להם אזרחות יהפוך אותנו רשמית למדינת אפרטהייד. אפילו הנשיא לא מסכים לזה.
כל אחת מהאפשרויות הללו תסמן קץ לרעיון הציוני.

לא לספח את הגדה גם אי אפשר, מבחינה פוליטית.

לכן מה שנשאר לממשלות שאחרי 1995 הוא ללכת בין הטיפות. לא לקבוע גבול למדינה, לשחק משחקים עם ההנהגה הפלסטינית, להסכים בלית ברירה להרחבת ההתנחלויות מעת לעת, לעשות קולות של הנה בא סיפוח ופשוט למשוך זמן עד שהפריץ או הסוס.
לא ראיתי הבדל בין הממשלות השונות מ 96' והלאה בעניין זה, כולם עושים קולות. השמאלנים יותר עושים קולות של משא ומתן, הימניים יותר עושים קולות של סיפוח. אף אחד מהם לא מציע לנו תכל'ס כלום לשינוי המצב.

בינתיים, אחרי 53 שנים של שלטון צבאי בעם אחר, החברה הישראלית הולכת ומתקלקלת.

ממשלה עם אומץ היתה קובעת גבול למדינה באופן חד צדדי. גבול ששומר על הרוב היהודי הנוכחי במדינה. היא היתה מודיעה למתנחלים שלצערה אין דרך בה היא תוכל להענות ללחצים שלהם לספח את כל הגדה. היא היתה מפנה בכח את כל ההתנחלויות הלא חוקיות, ומודיעה לאזרחיה שהתיישבו מחוץ לגבול שמתאריך כך וכך הם נמצאים בחו"ל.
בעצם מה שאני מדבר עליו הוא לא דבר חדש. תוכנית אלון [ויקיפדיה] הוגשה לממשלה כחודש אחרי מלחמת ששת הימים, אבל גולדה מסמסה אותה במשך שנים. אבא אבן היה בעד, פרס ודיין התנגדו. גולדה קבעה את הטון לחמישים השנה הבאות- לא לבלוע ולא להקיא.
כמובן שאנחנו יודעים מה המשמעות של לקבל החלטה אמיצה.
ואולי הסוס ילמד לשיר 728915
דא עקא, שיש קבוצת לחץ בעל כח פוליטי רב שמתעקשת לאכלס את יהודה ושומרון- להלן הגדה - ביהודים אזרחי ישראל.
אתה מתכוון שקבוצת הלחץ הזאת היא בעצם - עצם הירך של המדינה או נתח קבצים מבשרה - או בכלל נטען שזאת מדינת ישראל. כי אין אפשרות שקבוצת לחץ כל הזמן תלחץ מבלי שזה ימעך. הציונות הדתית אם וככל שתטען שהיא - היא קבוצת הלחץ - היא בשר מבשרה של הציונות הכללית שזה אומר שזאת המדינה עד עצם היום הזה.

לגבי האופציות :
- טרנספר כבר לא אופנתי בעולם מאז 1949 .
אולי לא במובן טרנספרי נוסח המחצית הראשונה של המאה העשרים , אבל קבוצות כן מטרנספרות אחרים באמצעים דמוגרפיים ואחרים . למשל אצלנו בישראל , החרדים והערבים מטרנספרים את השאר ביתר קלות ומבלי לירות כדור/קוגל אחד .אבל בעיקרון - נכון.
- לתת לערביי הגדה אזרחות יפגע ברוב היהודי במדינה.
נכון.
- לספח, להשאיר אותם שם ולא לתת להם אזרחות יהפוך אותנו רשמית למדינת אפרטהייד. אפילו הנשיא לא מסכים לזה.
נכון.
- לא לספח את הגדה גם אי אפשר, מבחינה פוליטית.
לא נכון, שכן זה היה הרי הגזר של הסכם אברהם ושות'

לגבי יתר דברים אני מסכים ברמת העיקרון וברמת ההיסטוריה וברמת ההיגיון , אלא ש -
ושוב זה חוזר למה שאני כותב למר ארז , כשאני רואה את כל המהלכים הפוליטיים הישראליים מול הפלסטינאים בעשור האחרון - ולפחות זה ברור שבהובלת נתניהו - שיש לקחת את העניין הפלסטינאי -ישראלי ממקום של משא ומתן מוסרי ‏1 למקום של משא ומתן של כח ‏1 .

עכשיו , אפשר יהיה לטעון הכל כנגד זה , אבל אני באמת לא מבין - למה ארז חושב שישנה אופציה אחרת בעולם כה קר ומנוכר. הדיאלוגים הווירטואליים ברשתות החברתיות כבר שנים מראות את התמונות מרמאללה ומחברון ואת העושר המפוצץ שזה משדר עם האחוזות וכו' ואלו הם אנשים עם סמארטפון בעלות של 3 חודשי עבודה והם אין להם חצי פיתה לאכול ביום ממוצע , והם אמורים להגן על העניין ' הפלסטינאי' ? באיזה סרט טורקי אנחנו ממציאים את זה שהעולם הערבי מגן על העניין הפלסטינאי ?

כך או כך - זאת המציאות, זהו נתניהו האיש המואשם בפלילים וככל הנראה זאת גם עמדתה של מערכת הבטחון ויתר האליטות . הפלסטינאים 'יחתמו' על הסכם שלום שתתתן להם בסופו של יום וחלום , מדינת חסות על כל המשתמע מכך.

אגב - אני לא חושב שמישהו אחר היה עושה את זה יותר טוב.

1 ' נכון , אתם צודקים , אנחנו כבשנו , אנחנו הרעים בסרט ,ואנחנו עכשיו נחזיר לכם הכל ונפצה אתכם כמו שצריך להיות בעולם מוסרי ומתוקן'
2 ' זה לא משנה מה היה . מה שקובע הוא שאנחנו החזקים בסרט . עכשיו , אתם תקבלו את כל מה שהסעודים ושות' רוצים - ובעצם כל הערבים המלאיינים ששפכו עליכן טונות של כסף למשפחות שלכם ולעסקים הפרטיים שלכם- רוצים שיהיה וזה הסכם עם ישראל , גם אם זה תקוע לכם בגרון , אחרת - דחלאן מגיע והוא זוכר טוב איך זרקו את החברים שלו מהגגות בעזה.
ואולי הסוס ילמד לשיר 728916
אני לא יכול לענות בשם ארז.

אם הסכמנו על הכל, למעט זה שניתן לא לספח (עקירת ישובים?!), והסכמנו שאנחנו הצד החזק, אז מה הטעם במשא ומתן בכלל? הרי אנחנו יכולים להמשיך ולקבוע עובדות בשטח כמו שקבענו תמיד, אלא שהפעם העובדה תהיה שיש גבול למדינה. מה שבפנים- בפנים, ומה שבחוץ- בחוץ.
ואולי הסוס ילמד לשיר 729019
ברור. ממתי החזק עושה שלום עם החלש ? שלום עושים רק אם אתה יודע שאין לך סיכוי לרצוח את הפרטנר בשקט. וזה תקף לכל הצדדים.
המציאות שונה ומשתנה 728864
בוא לא ניתמם. העובדה שאבו-מאזן והרשות הפלסטינית מוחלשים היא תוצאה מכוונת של רוב ממשלות ישראל (אולמרט היה יוצא מן הכלל) להביא אותו למצב הזה על מנת שישראל לא תוותר על כיבושיה ללא ויתור על הבונוסים שקיבלה מאוסלו - החוסר בצורך הניהול היומיומי של חיי הפלסטינים. המדיניות לגבי השטחים הכבושים מ1967 היא לבצע החלטות זמניות ללא קביעת מדיניות לטווח ארוך וכך נשאר מצב זמני לכאורה של סטטוס קוו למצב קבע. היחס של ממשלת נתניהו לרשות הפלסטינית משתלבת היטב בגישה הזאת והיא באמת תתפוצץ לנו בסופו של דבר כשיהיה מאוחר מדי. במקום לנצל את מתינותו של אבו-מאזן ולקבוע מצב חדש פיספסנו את זה במכוון ואת החרא עוד נאכל בהמשך.
המציאות שונה ומשתנה 729017
אני לא חושב שיש תום כלשהו בימים אלו.

ואם אתה כבר מבקש את ימי התום ‏1, אז דע לך שמבחינה כלכלית תמימה לחלוטין זאת הייתה טעות קריטית להעסיק את האדיוטים מטוניס שפרס ושות' הביאו לנו . זה עלה יותר כסף ממה שאנחנו היינו מעסיקים כל ארגון אחר בשכר מלא ועם תעודות והמלצות על מעסיקים קודמים . מה שאומר שאלו שסגרו את אוסלו לא היו תמימים בעליל. וזאת בלשון המעטה. רק על זה הייתי מקים וועדת חקירה.

מכל מקום זאת שנת המאני טיים . הם רוצים מדינה או לא ? אתה רוצה שתהיה להם מדינה ? מישהו מהמחנה שלך רוצה שתהיה להם מדינה ? אני שואל ברצינות , כי יצפאן מתחיל להצדיק את הנביאים שטענו שהנבואה ניתנה לשוטים .

1 זכרון ישן ששמענו את ימי התום בשנה בה הפרטנרים לעתיד ירצחו את האמהות שלנו.
המציאות שונה ומשתנה 729036
אתה יודע מה? אתה צודק. דימיטרי שומסקי מתייחס היום לסיבת דעיכת העניין הפסטיני בשיתוף הפעולה של אבו-מאזן ומזכיר שדווקא בעקבות האינתיפאדה האחרונה בוצעו צעדים מדיניים. מסקנה - הישראלים מבינים רק כח. ומכיוון שאין סיכוי שממשלה ישראלית (גם לא בראשות לפיד, גנץ או אשכנזי) תחתור להסכם מדיני הוגן, אינתיפאדה שלישית עוד תהיה.
המציאות שונה ומשתנה 729054
זה לא קשור לישראלים או לפלסטינאים ‏1, אנחנו דנים כעת על ישויות מדיניות -בין בהתהוות ובין בפועל - ולא על האזרחים שלרוב מנותקים מהישויות הללו. ולכן אין כאן עניין של לנקום או לאיים איומי סרק

לעניין 'הישראלים מבינים רק כח' , אז אם זאת ההנהגה , אז כן . הנהגה חזקה מבינה רק כח כי יש לה אותו . אם לא היה אותו - היא הייתה מן הסתם הנהגה של יישות חלשה.

ודבר נוסף וחשוב ביותר . גם אם יש כאלו שמוכנים לשתף פעולה עם משחקי האיוולת של ההנהגה הפלסטינאית ולא לקחת את מה שמציעים לה ולדהור לעבר השקיעה , עדיין זה לא מצדיק לערב בזה את אזרחי ישראל הערבים שרוצים ומבקשים בצורה מכובדת יותר מפעם אחת להשתלב בחברה הישראלית מבלי לכרוך אותה איתם.

1 ואולי זהו שורש הוויכוחים האין סופים ברצף ישראל-פלסטין : פלסטינאים = לא ההנהגה פלסטינאית
המציאות שונה ומשתנה 728924
אני רק מבקש ברצינות להבהיר שבני דודינו הפלסטינאים ראויים לאותה רמת חיים ודמוקרטיה שאנחנו חיים בה - ולא אף מדינה ערבית אחרת - כי אין שום עניין שלא לתת להם זאת. גם נתניהו יסכים איתך.

אם יש לנו הסכמה שזה לא אישי - אז מה מעכב את הרשות הפלסטינאית לחתום על הסכם שלום שבסופו הם יקבלו מדינה שתוגדר כבת חסות ישראלית. אמנם לאור הנסיבות הטרגדיות של הצדדים זה יותר הסכם כניעה ג'נטלמני , אבל עדיין הרעיון הלאומי מקבל ביטוי מעשי במילים ובדגל ובשפה ובטריטוריה. וזה הרבה יותר ממה שיש בחבית.

ועדיין גם בת חסות בין אם היא אוהבת את פורסת החסות ובין אם לאוו , עדיין צריכה להתנהג יפה ולא לחנך את הילדים שלהם שהישראלים הציונים הם בני תשפוכת השטן הקטן, ולפחות להכיר לישראלים טובה ותודה שחוסכים להם את כאב הראש להתעסק עם דעאש או איזו כנופיה פסיכית אחרת שתערוף להם את הראש . ובמקום זה לתת גז ולהדביק את הפערים האקדמאים והתרבותיים והחברתיים. אני לא חושב שלישראלים היה את היתרון הזה כשהם הקימו מדינה שבמקום להשקיע את הזמן בחינוך ותרבות וערכים הם היו צריכים לחלוק אותו במלחמות עד אין קץ.

אני חושב שבסופו של דבר - כל אחד יבין את מקומו ובא השלום.
המציאות שונה ומשתנה 728925
אם אתה רוצה להכניס את עצמך לנעליו של הצד השני, דמיין היסטוריה אלטרנטיבית כזו, בקווים גסים וללא הגיון פנימי, רק לצורך הדוגמה כמובן-
אחרי ליל הבדולח הנאצים מגרשים את כל היהודים מגרמניה לפולין, שם הם גרים במחנות פליטים בצד אחיהם יהודי פולין, שלא נשחטים בשואה. אחרי כיבוש פולין במלח"ע II, הגרמנים עוצרים ומסייימים את המלחמה בכך. מדינת ישראל לא קמה, וגרמניה חוזרת להיות דמוקרטית במידת מה, אבל משאירה את פולין בממשל צבאי במשך 50 שנה.
ממשלות גרמניות מציעות ליהודים כל מיני הצעות של אוטונומיה בפולין. מה היהודים יחשבו על ההצעות האלה?
המציאות שונה ומשתנה 728926
לרגע חשבתי שהגרמנים הם הישראלים והאוסטרים הם הפלסטינאים.

אבל לרקע ההיסטורי - אתה טוען שהמלחמה המזויפת הייתה מסתיימת בכך שהיטלר לא היה מקשיב למנשטיין, אבל לצערנו הוא כן הקשיב. רגע אחד של אי הקשבה והיום היו בעולם 35,000,000 יהודים שזאת כבר באמת אומה גדולה .

לשאלתך - הפולנים היו בורחים לרוסיה והיו משאירים את פולין ליהודים .
המציאות שונה ומשתנה 728935
ואכן גם הפלסטינאים עדיין מחכים שכולנו נברח בחזרה לאירופה.
המציאות שונה ומשתנה 728990
כן הא.

זאת באמת שאלה עם מהות - מה רע כל-כך באירופה ‏1 שכולם רוצים שהאחרים יברחו לשם ?

1 חוץ משואה כמובן.
המציאות שונה ומשתנה 728943
זאת לא היתה השאלה.
המציאות שונה ומשתנה 728979
ממשלות גרמניות מציעות ליהודים כל מיני הצעות של אוטונומיה בפולין. מה היהודים יחשבו על ההצעות האלה?

נניח ושמי הוא ישראל פולישובסקי ואני מכהן בתפקיד יו"ר ההסתדרות הציונית בפולין תובב"א. אז אני מודיע לממשלת גרמניה שזאת חוצפה ועזות מצח לאחר יובל שנים להציע לנו הצעות מגונות כגון אלו ואני דורש לאלתר שהאו"ם יתכנס כדי לדון בהפרות החוזרות וכו' ‏1 אחרת יפתחו שערי הגיהנום ומזג האוויר בגרמניה יהיה 30 מעלות בינואר.

נו ו ? אז הודעתי ואז קנצלר גרמניה יואכין בונדשפרוץ עונה לי בשעה 8 בערב בשידור חי שהוא מוכן לשבת איתנו למשא ומתן.
נו ו ? אז אנחנו נפגשים ודנים והוא מציע לנו ככה וככה . ואנחנו משיבים לו שאם ככה - אז אנחנו נלך אתו ככה , וככה בסוף סוגרים משהו וזיינגזונט וסאלמת עליכום והיהודים יקבלו אחלה מדינה בעולם עם משאבים אמיתיים עם יערות ונהרות ומים וירוק ומה לא , ולחשוב שמה שעשינו בחור המדברי הזה בג'וחות של המזרח התיכון היה יכול להיות פי כמה וכמה במדינה אירופאית נורמלית שלא אוכלים הרבה בארוחות.

פספסתי משהו ?

1 ראה ערך יחסי ישראל - או"ם ובצע העתק/הדבק בהתאם .
המציאות שונה ומשתנה 728982
את ליל הבדולח.
המציאות שונה ומשתנה 728989
הא כן , ליל הבדולח , איזה לילה זה היה.
האמת שזאת יכולה להיות תגובה כאורך הגלות , אבל נסתפק בויקי לצורך העניין -
' יועץ שגרירות בריטניה דיווח לשר החוץ שלו על הפרעות בברלין שנמשכו עד אמצע הלילה של 10 בנובמבר: "כנופיות צעירים, לבושים בבגדים אזרחיים וחמושים באלות, בפטישים ובשאר כלי נשק הולמים, פקדו חנויות של ...והשלימו את מלאכת ההרס שנעשתה בשעות הבוקר המוקדמות. במקרים אחדים החנויות נבזזו כליל, באחרים הסחורה רק פוזרה בגסות. ובמקום אחד או שניים עמדו אנשים פעורי פה והביטו בסקרנות שקטה אל הבעלים המתאמצים לנקות את ההריסות. בייחוד שמתי לב להתנהגות של הקבוצות שהלכו אחרי כל חבורה של פושטים. לא שמעתי שום ביטוי של בושה או שאט־נפש, אבל למרות הפסיביות הגמורה של רבים מן הצופים, שמתי לב לחיוך הטיפשי שמעיד פעמים רבות בלי משים על מצפון לא־נקי".

אני באמת מנסה לשים את הפלסטינאים מעזה וג'נין בקובייה של היהודים במקרה דנן והפוך - ולא ראיתי את זה קורה בדמיון הנורווגי המפותח .

אז אני חושב שנוותר על ליל הבדולח , כי מד"ב זה רק עד גיל 45.
המציאות שונה ומשתנה 728996
כל מה שניסיתי לעשות הוא להפוך צדדים. להציג את הגירוש של 48' כאילו הוא קרה לנו, במטרה לענות על השאלה למה הפלסטינים לא מסכימים וגו'.

אני חושב שנציגי היהודים בפולין בהיסטוריה האלטרנטיבית שלי לא היו ממהרים לקבל הצעות מממשלת גרמניה אחרי שחיו במחנות פליטים תחת כיבוש צבאי 50 שנה. הם היו די חשדניים כלפיהם, ורוויים ביצר נקמה. כמו כן אני חושב שהיהודים הפולנים והיהודים הגרמנים לא היו מסתדרים כל כך טוב אלו עם אלו.

ספציפית ליל הבדולח- בעלי החנויות בחברון זכו לכמה וכמה קטנים כאלה.
המציאות שונה ומשתנה 729004
> אני חושב שנציגי היהודים בפולין בהיסטוריה האלטרנטיבית שלי לא היו ממהרים לקבל הצעות מממשלת גרמניה אחרי שחיו במחנות פליטים תחת כיבוש צבאי 50 שנה. הם היו די חשדניים כלפיהם, ורוויים ביצר נקמה. כמו כן אני חושב שהיהודים הפולנים והיהודים הגרמנים לא היו מסתדרים כל כך טוב אלו עם אלו.

המשוואה הזאת קצת יותר ממורכבת מכמה היבטים , והייתי מחפש משהו אחר . אבל לדעתי - בכל מקרה הנקמה והחשדנות לא רלוונטים למקרה זה.‏1

אם אתה רוצה להכנס לנעלי הפלסטינאים ברמת ההנהגה שלהם , הרי שצריך לפני זה להבין שזהו מקרה מובהק של שחקן עם קלפים גרועים שכל הזמן לוחשים לו שהשחקן השני גם אין לו קלפים טובים ושלא יוותר. משם תבין את הכל , ומשם אני מסיק את מה שהולך להיות גם בעתיד שהשחקן הזה -אבו- הולך לצאת מהשולחן ואבו אחר הולך לשבת מול השולחן עם כל ההטבות הנלוות.

נכון שיש אבחנה ברורה בין האוסטיודן לבין האיסטיודן - ויש מקבילות כאלו בישראל הנוכחית - אבל אני מזכיר לך שגם היום תושבי רמת אביב לא מסתדרים עם תושבי מודיעין עלית והם עדיין חיים יחדיו באותה מדינה קטנה פי כמה מפולין הענקית לאחר WW1.

ובתחרות מי עשה למי ליל הבדולח או סתם ליל שחיטות תינוקות בעריסתן בשביל הכיף - אני משאיר לך לענות מי ניצח .

1 איזה בעל לא יחשוד באשתו אשר מוגדרת ככוסית על פי מילון אבן שושן.
המציאות שונה ומשתנה 729014
לקחת את זה למקום הלא נכון וזה נראה כאילו אתה מנסה להתחמק.
זו לא תחרות. בדיוק להיפך- זה נסיון לסמלץ את ההרגשה של הפלסטינים כך שאנחנו כיהודים ישראלים נוכל להבין את המניעים שלהם.
האנלוגיה לא מושלמת, היא לא צריכה להיות. אני לא משתמש בה כדי להכריז משהו, חלילה. לכן מיותר לתקוף את האנלוגיה. רק רציתי שתדמיין את ההרגשה של יהודי גרמניה בפולין הכבושה 50 שנה כשבאים אליהם בהצעות. זה הכל.
המציאות שונה ומשתנה 729015
אתה מדבר על העם הפלסטינאי שלא קובעים כלום ומן הסתם גם לא יקבעו כלום בעתיד הנראה לעין וההיגיון ואני מדבר על ההנהגה הפלסטינאית שלא קובעת כלום מעבר לפקודות של השליט האחר שנותן את הטון, וראוי בעניין זה להניח את האמת לשזוף לה לשמש.

ואם אתה רוצה לדבר בכל זאת על עם שאין לי קשר איתו ואני מפחד פחד מוות לשים אצלו רגל - אז אתה תבין שאין לי דרך להשוות בין התקופות והנסיבות וכו' .
המציאות שונה ומשתנה 729021
עדיין אתה לא בכיוון.
זו לא תחרות, ואני גם לא מבקש להשוות.
פשוט תעשה את הסימולציה ותגיד איך אתה מרגיש.
המציאות שונה ומשתנה 729022
בסוף אני אצליח.

אני כבן חמישים שנה וטרם עישנתי מידי שאדמיין מה מרגיש פולני יהודי. אבל גם אם כן ואני כעת מישהו עם סיומת של סקי ואני גר בכיבוש בגדות נהר הויסלה ודג לי דגים מסריחים ומתים מקרינה ופתאום באה לי השמועה שהגרמנים המנייאקים נותנים לנו מדינה. אז שמע - מה אגיד לך אחי ? מרגש לאללא כאילו מה אעשה ? נראה לך שאני אגיד בקול רם וכמה פצצות וראשים עפים שאני לא רוצה ? נראה לך ? אני נראה לך שוודי תכול העין והשתיקה ? כולה יהודי. תודה על המדינה שנתתם לנו , בונה אותה לתפארת וכו' . דו יו אנדר סטדנט מיסטר אריק ?
המציאות שונה ומשתנה 729026
פחות ממדינה. ומה עם המפתח של הבית בוילהלמשטראסה שתלוי על הקיר במחנה הפליטים פוזנן? ומה עם ביקורי הפתע של חיילים גרמנים במחנה בשלוש בלילה? ומה עם אהוד ברק שמנהיג את המחתרת ומפוצץ לגרמנים פה ושם?
הכוונה לתחושת העוול ההיסטורי והנוכחי.

שכחתי להוסיף את המתנחלים הגרמנים שכורתים לך את עצי הדובדבן, אבל זאת אולי ירידה לפרטים שלא מתאימה.
המציאות שונה ומשתנה 728981
נראה שהדוגמה הית שלמה יותר אילו הגרמנים היו הקרבנות של ליל הבדולח והיהודים מבצעיו. קשה להתעלם מהקונטקסט בבעיה הפלסטינאית (או קל, תלוי באידיאולוגיה שלך..)
המציאות שונה ומשתנה 728983
אני מנסה להכניס אותנו בנעלי הפלסטינים כדי לראות את הצד שלהם‏1

____________
1 לצורך הדיון בלבד. בפועל לא כל כך מעניין אותי הצד שלהם.
המציאות שונה ומשתנה 729005
אם כך, זאת באמת דוגמא מצויינת.
המציאות שונה ומשתנה 728987
באמת לבעלי קונטקסט אידיאולוגי מסוים קל להתעלם מ"גאולת האדמות" (סילוק אריסים מעל אדמתם), הנכבה, הכיבוש, ההתנחלויות, ההתעמרויות היומיומיות, הגירוש מבתים ומישובים, ההשתלטות על אדמות, הקלות על ההדק כשלא מדובר בבני העם הנבחר והעונשים המגוחכים עליהם. קל מאוד לצמצם את טווח הצפייה ולראות רק את הטרור.
המציאות שונה ומשתנה 729089
אני אנסה, אבל עם בקשה אחת לשנות את תנאי ניסוי המחשבה: לא חמישים שנה אלא חמש, מקסימום עשר. הסיבה: בחמישים שנה העולם משתנה יותר מדי, על ההשקפות והאידיאולוגיות של יושביו.

בוודאי היו במצב הזה כל מיני דעות והרגשות בקרב היהודים, אבל הדעה וההרגשה הדומיננטית (אני מנחש) היא: לא להאמין למזלנו הטוב, להקים אוטונומיה לתפארת, ולזכור לטובה את מה שהגרמנים עשו בסופו של דבר, למרות מה שהם עשו בהתחלה. אפילו לבלוע בהשלמה את החבלה של המתנחלים הגרמנים במטעי הדובדבן (ולקבל בברכה, כולל רשמית, כל צעד שיעזור להקטין את הבעיה, כמו... אוטונומיה).

נימוקים:
1. הרגלם התודעתי של היהודים להיות בגולה, חלשים פוליטית, תחת פריצים ופוגרומים.
2. אחרי השואה היו רגשות זעם ונקם של יהודים כלפי הגרמנים, אבל הם לא היו חזקים מספיק כדי לעשות מעשה של ממש (היה ניסיון אחד רציני-למחצה, אזוטרי, שלא קרה בסוף), הפרגמטיות ניצחה בענק, ואחרי שבע שנים בלבד כבר נחתם הסכם השילומים. וזאת השואה, לא ליל בדולח וגירוש שזה פינאטס עבור יהודים.
3. שכב בני שהמצב התודעתי-אידיאולוגי שהוא מייצג נדמה לי שהיה דומיננטי בשלב שבו היהודים עדיין לא היו מאוד חזקים מול הערבים.
המציאות שונה ומשתנה 729093
בניסוי המחשבה אתה הוא זה שתחת כיבוש, מלידה. אני מבקש שתדמיין את הרגשתך כלפי הצעות של הגרמנים. לא את הרגשתו של מישהו אחר.

בהנתן שתשובתך לא תשתנה, אני שואל מה לדעתך גורם לפלסטינים להתנהג אחרת.
המציאות שונה ומשתנה 729114
אני, כידוע לקוראי האייל, חלש למדי ברגש הלאומי שלי. אם יורשה לי להעיד על עצמי, אני חלש עוד יותר ברגשות קיפוח ועוול (בוודאי אישיים, אבל כנראה שגם קבוצתיים), וסתגלן לא קטן עם מעט מאוד סנטימנטים לעבר; כך שקל לי לומר שהייתי מגדולי המברכים על האוטונומיה, ומראשוני הסולחים לגרמנים.

אבל, גם זה אולי זכור לאיילים ותיקים, אני חשדן בניסויי מחשבה, ואוהב לבחון אם הם בכלל מוגדרים היטב. בניסוי המחשבה "מה אני הייתי מרגיש?", מה אתה משאיר לי מ"אני" של העולם האמיתי? ההרגשה שלי נובעת ממבנה האישיות שלי, שהתעצב כיליד מדינה עצמאית וחזקה. קצת חסר אחריות לזרוק את מבנה האישיות הזה לזמן אחר, מקום אחר ורקע אחר.

וממילא, זה לא רלוונטי לשאלה שלך. ההרגשה שלי היא רק שלי, לא של קולקטיב. אני יודע שמהבחינות הרלוונטיות (של הפסקה הראשונה) אני חריג למדי גם בקבוצת הדומים לי (יהודים, ישראלים, אשכנזים, שמאלנים, צייר מעגלים כרצונך). ובכל זאת ניחשתי מה שניחשתי לגישה הדומיננטית בקרב הציבור היהודי בניסוי שלך. היו לי נימוקים, והנימוקים האלו לא כללו את ההרגשה הפרטית שלי. אז אפשר להתעלם מההרגשה המדומיינת או האקטואלית שלי, ולשאול למה הפלסטינים מתנהגים אחרת מההתנהגות שאני מנחש עבור היהודים בניסוי; זו שאלה ראויה וקשה.

אין לי תשובות מאוד טובות. אני מניח שיש הבדל תרבותי בערכים בין קהילות/עמים שונים בזמנים שונים; ושההבדל הזה נובע בחלקו מ"תורשה" ממטית, תרבותית, ובחלקו מהשפעה של מנהיגים, תקשורת ואנשי רוח שמקדמים אג'נדות שונות; ושיש הבדל ניכר בערכים בין יהודי אירופה בחצי הראשון של המאה ה-‏20 לבין הפלסטינים בחצי השני של אותה מאה, הבדל שמתבטא היטב במעשים. אין לי אפילו דעה אם אנחנו (אנחנו? אני לא בן התקופה הרלוונטית) הנורמלים והם הסוטים או ההפך או אף אחד משניהם.

(ומניסיון מר בזמן האחרון, אני אוסיף נגד רצוני הבהרות: ואף על פי כן, הכיבוש רע מאוד!)
המציאות שונה ומשתנה 729115
תודה.
אולי פרצת דרך לקוזמו לענות גם כן.
המציאות שונה ומשתנה 729138
בכנות , לא הבנתי מתגובתו של ירדן כלום, למעט זה - שיש לו הרבה שאלות והרבה יותר אין לו תשובות.

אני מציע ללכת על משהו אחר כדי לנסות להיכנס בנעלי הפלסטינאי האבוד בעולם הדמיונות שהוא העמיס על ליבו ‏1 ולקחת את איטליה כמקרה בוחן לקראת המדינה הפלסטינאית לעתיד. אני יודע שפסטה וחומוס לא הולכים ביחד , אבל אם אליבא דאבו מאזן ישו היה פלסטינאי - אדרבא.

עד שנת 1861 איטליה לא הייתה אומה - מדינה ‏1 למרות שהיו לה את כל הסיבות להיות כך : דת אחת, תרבות משותפת וגבולות טבעיים. הסיבות היו מגוונות אבל ברור שבשנת 1861 המדינה הזאת קמה בלי התנאים ההכרחיים ליצירת אומה-מדינה : מלחמה או מהפכה.

ולעניינו אנו - מאחר וקשה לי לקבל את זה שהעם הפלסטינאי נלחם עם משהו משנת 1967 - מלבד עם עצמו - אז אני מניח שרק המהפכה היא זאת שתוציא אותם מסתם תושבי המקום לאומה . אתה מבין שמהפכות זה משהו סביר במזרח התיכון ומכאן שאני מבין שדחלאן יעשה את המהפכה שתתבצע בלי ירייה אחת ברמאללה ויתר ערי הגדה השבעים. ממהפכה לאומה. עכשיו אפשר להתחיל לכתוב ספרות ושירה ופרוזה ומחזות עד אין קץ.

במסגרת שבוע הספר הפלסטינאי -ישראלי אנחנו נשמע את ההשוואות האלו ונתנחם איש בזרועות-רעהו ונכה על חטא על פשעינו לאומה הפלסטינאית. או אז יקום הקול-קורא עם חתימת 100 פרופסורים לתת לפלסטינאים קורבנות הנכבה קצבאות בדומה להסכם השילומים הדעות יהיו חלוקות אם 2 דורות או 3 דורות.

מה אתה חושב מר אריק - לו אני פלסטינאי כמו ברק איך אני אמור להרגיש אם מכרו לי עשרות שנים שאני ניצול שואה וכל מה שאני רואה בתל אביב ורעננה וראשון לציון הכל שלי יהיה יום אחד, הא ? מה אתה חושב , שזה שאני עושה איתך שלום כי אין לי ברירה ,זה אומר שאני פראייר ?!

אני בכיוון או מה ? פרצתי דרך ?

1 כגון ההשוואות המוזרות נכבה = שואה.
2 יעקב טלמון,מיתוס האומה וחזון המהפכה, עמ' 578
המציאות שונה ומשתנה 729140
מצטער, לא הבנתי. אני אנסה לקרוא שוב בבוקר.
המציאות שונה ומשתנה 728786
אני לא אוהב במיוחד כינויים כמו „שחיק עצמות״. וגם עלה בראשי שאדריאנוס היה מישהו שהיהודים שנאו אבל ההיסטוריונים מעריכים באופן כללי. הוא גם בנה חומה (ולצורך זה פינה שטחים). כמוכן הוא השיג הסכם שלום בעיראק ופינה את צבאו משם.
המציאות שונה ומשתנה 728788
ולעומת זאת, את טראמפ היהודים‏1 מאוד אוהבים. לגבי איך ההיסטוריה תשפוט אותו אני חושב שיש לי מושג.

1 לא כולם כמובן.
728498
לממשלה יש אחריות לשלום הציבור, וחובה לשמור על זכויות הפרט.
היא אמורה לשקול אותם זה מול זה ואם היא מצאה שהמצב מחייב אכיפה בחוק של חיסון, יהי כך.
מי שמתנגד עותר לבג''ץ ואם בג''ץ מצא ששיקול דעתה של הממשלה היה מחוץ למתחם הסבירות חובתו של בג''ץ להוציא לה צו שמבטל את החלטתה.

זה הכל בתאוריה.

הבעיה היא שהציבור כבר לא סומך על הממשלה שהיא באמת דואגת לשלומו.
728511
איפה אתה עומד בעניין חובת חגירת חגורת בטיחות?
728519
כפי שכתבתי כמה פעמים אני נגד. טוב, נמנע. כלומר אני בעד.

נגד, כי במקום חוק היה עדיף לקבוע תעריפי ביטוח דיפרנציאליים (בזמן האחרון המילה הזאת הפכה פופולארית) שישיגו אותה תוצאה בלי שהממשלה נוטלת לידיה את הזכות שלי להחליט מה מידת הסיכון העצמי שאני מוכן לקחת בחיי.
נמנע, כי ברמת האכיפה הנהוגה בארץ הקודש תעריפים דיפרנציאליים ישיגו את המטרה רק באופן חלקי מאד.
בעד, כי בהתחשב בתנאים האלה התוצאה תהיה שהוצאות הטיפול בפצועים ובנכים שלא טרחו לחגור תיפולנה עלי, וזאת פגיעה חמורה בחופש שלי להחליט מה לעשות עם כספי (אותה דילמה שהיתה לגריזלים מממפיס ב-‏2018).

אבל השאלה הספציפית הזאת פחות חשובה מהעיקרון הכללי: גם אם נקבל שיש מצבים בהם השלטון צריך להתערב כדי להגן על הפרט עצמו אסור להשתמש בהם כסיוע לחקיקת חוקים נוספים, כי המדרון הזה באמת חלקלק עד אימה, כפי שהאפוד הזוהר שחבוי לו אי שם במכונית שלי מוכיח.

מכל מקום, יש הבדלים משמעותיים בין חגורות בטיחות לחיסון גם מבחינת חומרת ההתערבות בחופש האזרח (אין חולק על כך שחגורות הבטיחות מגנות על מי שמשתמש בהן. לגבי החיסון יש חששות מוצדקים פחות או יותר) וגם מבחינת השאלה על מי החוק נועד להגן כי החיסון שאתה תחוייב לקחת יגן גם עלי.
728528
השלטון לא אמור להגיד לי בכלל כמה סיכון אני רוצה לקחת על עצמי, אחרת היו תקנות ממשלה נגד סקי. הוא רק מכריח אותי לא לסכן אחרים. ואני מסכים בעניין התעריפים הדיפרנציאליים.
לכן גם אני מתנגד כמוך פילוסופית לעקרון של חיוב חגירה על הנהג עצמו. כמובן שאחריותו של הנהג לבטחון הנוסעים צריכה לחייב אותו בחוק לדאוג שהם יחגרו. זה הופך את עמדתי הפילוסופית לעוד פחות ישימה משלך.

קל וחומר חיסון. טובת הכלל דורשת מכל פרט להתחסן כדי לא להעמיד את האחרים בסיכון. הייתי שוקל לתת פטור למי שזה נוגד את אמונתו- לא משום שזה נכון, אלא משום שזה הנוהג הרווח במדינה שלנו.

בכל מקרה אני משער שבעתיד הקרוב יהיו הרבה דברים שלא תוכל לעשות בלי תעודת כשרות ויראלית, כך שהתמריץ להתחסן יגדל.
728547
יש משהו שנעלם מהדיון עד כה בענין הנהג החוגר את עצמו.
בניגוד להנחה הראשונית לפיה נהג שלא נחגר מזיק רק לעצמו, המציאות מסובכת הרבה יותר:
נהג שלא נחגר ובעקבות זה מעצים מאד את הנזק העצמי מתאונה - עד כדי מוות במקום פציעה קלה - משפיע רבות גם על סביבתו.
החל מההשפעה הטריויאלית על משפחתו הקרובה, ועד ההשפעה הלא זניחה על הנהגים האחרים המעורבים בתאונה.
נהג שהיה מעורב בתאונה שבה נהג הרכב שמולו נהרג, ההשפעה על חייו עקב כך יכולה להיות עצומה - מהטראומה הרגשית שעשויה להימשך כל חייו, ועד הטראומה הכלכלית והפיזית לו ולמשפחתו, אם עקב כך יישפט למאסר ממושך או לקנסות כבדים.
רוצה לומר - הנהג הנחגר איננו אי מבודד, הוא איננו יכול לבודד את אחריותו האישית מהנזקים הסביבתיים. ועל כן הצידוק המוסרי-פילוסופי לחיוב החגירה, גם העצמית, יכול לנבוע מהשיקול החברתי סביבתי ולא רק האישי.
728567
ברגע שמוכנים לקבל הנמקות כאלה אי אפשר לעצור. גם טיפוס הרים, למשל, נגוע באותם נגעים, כמו הרבה פעילויות אחרות. אם סיכון עצמי לא מספיק מעניין, משם לא רחוקה הדרך אפילו לאבסורדים עוד יותר קלים לזיהוי לפיהם צריך לחייב מסעדות להגיש רק אוכל כשר כדי לא לפגוע בניצה וחבריה לדיעה (דמיין קישור מתאים).
728575
ואכן טיפוס הרים באזורים עירוניים צפופים (קרוי לעיתים סנפלינג גורדי שחקים) אסור בתכלית האיסור.
לא אמרתי שסיכון עצמי לא מעניין, אמרתי שכשהוא משפיע גם על אחרים הוא הופך לעוד יותר מעניין.
לו אוכל כשר (או אחר) היה משפיע ישירות על בריאות הסובבים, מן הסתם היו תקנות מתאימות בענין - בדיוק כמו עישון פאסיבי ואיסור הבאת כריכי טחינה, חומוס, אגוזים ושקדים לבית ספר שיש בו שלושה תלמידים רגישים.
728578
כל השפעות הלוואי, שאינן סיכון מיידי של הסובבים, שייכות לביטוח החובה, ועל זה כבר ענינו.
728545
פעם היה לי מאוד ברור שגם אני בעד חופש לפרט לפגוע בעצמו. עכשיו אני די נגד. מרצוני החופשי אני נכנע ללא הרף ליצרים, חשקים ועצלנויות שלא טובים לי בכלל. וכשאני מסתכל לצדדים, אני רואה את רוב האנשים עוד הרבה יותר חלשים ממני, וגם יותר טפשים. אני רואה את הבן שלי, בן העשר, וחושב לעצמי (וגם אומר לו) איזה מזל יש לו שעדיין יש לו מבוגר עם סמכות שיכריח אותו (פחות או יותר) לסגור את המים במקלחת מתישהו, לסגור את הפלייסטיישן מתישהו, לאכול המבורגר לא יותר מפעם בשבוע ומלפפון לא פחות מפעמיים ביום; וכמה רע מזלי שלי אין אבא שיכריח אותי. הייתי רוצה להיות כמו אודיסאוס לקראת הסירנות, שמראש הקריב את חירותו והטיל על אחרים לאכוף את המגבלה; המדינה היא אמצעי מוצלח למדי לעשות זאת. כמובן, צריך להגביל את זה למצבים שבהם ברור מאוד מה נכון וטוב. אבל אני חושב שיש המון המון דברים שנכונים וטובים לרוב עצום של האנשים, וקשה עד אימה לרוב עצום של האנשים לעשות אותם.

כפשרה, מה דעתך על הרעיון האופנתי של היפוך ברירת המחדל? המדינה תחייב חגורות בטיחות, אבל תיתן פטור למי שיסור למשרד התחבורה וימלא לפני פקיד טופס שבו הוא מצהיר שהוא לא מעוניין? כנ"ל עם החיסון וכו'?
728546
https://xkcd.com/1674/ (אלט-טקסט)
728554
''המדינה היא אמצעי מוצלח למדי לעשות זאת.'' - זה השועל שמסתתר בתגובה שלך.
זו הנחת יסוד מאד מפוקפקת, או בניסוח אחר - זהו ליבו של הויכוח, או לפחות אחד משני הלבבות שלו.
אם הנחת היסוד הזו קורסת, או שהסיכון שהיא מכילה עצום ורב, זה טיעון נגדי מאד חזק לנטייה שלך.
728564
זהירות, אתה בדרך לחזרה בתשובה. הגישה לפיה אנחנו ילדים קטנים שזקוקים להורה (לויתן ביתי?) מורה ואוכף מאד מאכזבת כשהיא מגיעה ממישהו כמוך, מה עוד שבמקרה שלפנינו הצעתי מנגנון חלופי פחות פוגעני. אתה באמת רוצה את מיקי זוהר ואת אוסנת מארק כהוריך הרוחניים? אתה חושק בליצמן או במרב מיכאלי כמורי הדרך שלך? אני מעדיף למות בתאונת דרכים וזהו.

האפשרות ל-opt out מחגורות בטיחות או חיסון עדיפה בהרבה על חיוב מוחלט, אבל לדעתי גם היא פוגענית במידה רבה מהרצוי. למה להתרכז בשוט כאשר הגזר זול וקל לחלוקה?
728596
גם הגזרים שלך יהיו כפופים למיקי זוהר ואסנת מארק.

אני, כמובן, בעד חוקים טובים ונגד חוקים גרועים. מחוקקים גרועים מועדים לעשות חוקים גרועים. האם אנחנו יכולים קודם להסכים האם החוק ההפיותטי כשלעצמו הוא חוק טוב?

אני מניח שאתה תרצה לטעון שאם אני מסכים לעיקרון, אני לא אוכל למנוע מהמחוקקים הגרועים להפעיל אותו בצורה גרועה. אבל האם האם בכלל שואלים אותי אם אני מסכים לעיקרון לפני שהם מפעילים אותו בצורה גרועה?

האם, אחרי שנים שיש לנו חובת קסדה באופנועים ואופניים, חגורות במכונית, איסור על מבחר חומרים פסיכואקטיביים, ופנסיה חובה, החלקנו כבר במדרון החלקלק? איפה החוקים הבאמת איומים שהיינו אמורים לטבוע בהם?
730019
מה דעתך על תרומת איברים? אפילו איברים חיוניים כמו ריאות או לב, בעודי בחיים? אם אני צריך את הכסף בשביל המשפחה שלי. זו הרי החלטה שלי ולא הייתי רוצה שהמדינה תכתיב את ההחלטות שלי... ומה דעתך על הרואין? נניח מגיל 18 ומעלה - למה לאסור? הרי כל אחד מאיתנו הוא אוטונום רציונלי ושקול המסוגל לקבל החלטות רציונליות בהתאם לטובתי האישית... לא?
730021
דעתי בנושא - יש מקום לאפשר למדינה להגן על האזרח מפני הטמטום של עצמו, אבל זה חייב להעשות רק במקרים מובהקים. הדיון על הגבול הזה חייב להתקיים כל הזמן.
730076
זה מספיק קרוב לדעתי מכדי שיהיה כדאי להיכנס לדיון על הדקויות.
730117
לא הבנתי, כנראה איבדתי את חוט המחשבה של השרשור.

זה מספיק קרוב - מה זה "זה"?
730137
''יש מקום לאפשר למדינה להגן על האזרח מפני הטמטום של עצמו, אבל זה חייב להעשות רק במקרים מובהקים. הדיון על הגבול הזה חייב להתקיים כל הזמן.''
730020
צריך לפעול בעניינים כאלה בעדינות ובחכמה. קודם כל להתיש את האופציה של חיסונים מרצון. בינתיים הבנתי שההיענות טובה, יש סיכוי שמתנגדי החיסונים עושים המון רעש אבל בפועל הם לא כח משמעותי. רק אחרי שמתישים את האופציה הזאת ורואים שהבעיה לא נפתרה, כי יותר מדיי מסרבים להתחסן - רק אז צריך לשקול את האופציות של דרכון ירוק, ואם גם זה לא עובד אז אמצעים חריפים יותר. שלא נשתמש בנשק יום הדין כשאולי בכלל אין צורך. זה עשוי רק להזיק.

* אם כי - האופציה של דרכון ירוק יכולה להראות הגיונית גם בשלב ראשון, הרי זה לא עונש ולא סנקציה. מי שמחוסן למה שלא ילך לקולנוע? למה שיצטרך להכנס לבידוד? למרות שהבנתי שלא ברור עדיין אם הוא יכול להדביק אחרים, במידה והוא יכול אז קשה יותר להצדיק פרקטיקות של דרכון ירוק. כי הרי גם מי שהתחסן יכול להדביק את אשתו ההריונית או את אמא שלו.
728154
הנה כתבה שעוסקת באפשרויות החקיקה בנוגע לחיסונים, בעבר ובעתיד. הופתעתי מהציטוט הזה:

In 1901, for example, Cambridge, Massachusetts, adopted a law that required all citizens aged 21 and older to get vaccinated against smallpox. Failure to comply could lead to a five-dollar fine, or the equivalent of $150 today. Those who challenged the order in court lost.
728162
מה שמביא לשאלה שצריך לשאול לפני שתומכים או מתנגדים - על איזה "חקיקה" מדובר?
חקיקה שמשיתה קנס - שגם היום אנחנו תחת כמה וכמה כאלה, והסירוב גם נפוץ מצד אחד‏1 וגם מגדיר מחיר (סביר או לא) להתעלמות, או חקיקה בסגנון לתלות את העבריין על חבל גבוה.

1 מה שגם יביא לשאלה הלא פחות מטרידה, על מי ייאכף החוק הזה ועל מילא. טוב, אנחנו כבר יודעים את התשובה הלא פחות מטרידה‏2.
2 ברמה מסוימת חוק לא שיוויוני הרבה יותר מטריד מחוק שיוויוני, הוא מהווה מדרון חלקלק להרבה רעות חולות.
728257
1 והנה - תעשו פנים מופתעים - כל הקנסות למוסדות חינוך חרדיים בוטלו.
728168
קצת קשה לדמיין את מה שהיה מקובל לפני קצת יותר ממאה שנים, ובעצם גם הרבה פחות מזה. לדוגמא, עיקור חובה לפושעים מסויימים אולי מתקבל על הדעת בסין או קוריאה הצפונית של היום, אבל הוא היה נפוץ למדי כמעט עד אמצע המאה העשרים במדינות דמוקרטיות מתקדמות (ע"ע עיקור כפוי [ויקיפדיה]. עובדה ידועה הרבה יותר היא שגם זכויות הצבעה לנשים לא ירדו לעולם יחד עם לוחות הברית (זכות בחירה לנשים [ויקיפדיה]). על שוייץ ידעתי מזמן, אבל רק הרגע למדתי שליכטנשטיין החזיקה מעמד עד 1984 לפני שהתקפלה בפני הכוח הנשי.
728174
השאלה המעניינת לגבי ליכטנשטיין היא מתי ניתנה בה זכות בחירה למישהו והאם הבוחרים הם בכלל הריבון.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728423
בבריטניה היה חוקי לכפות "טיפולי המרה" להומוסקסואלים. זכור במיוחד טיפול המרה בכפיה למתמטיקאי טיורינג שלפי המשוער גרמו לו לדכאון עמוק שבגללו שהוא התאבד.

לשמחתי איני יחיד בהתנגדות לקבלת חיסוני קורונה בעת הזו, משום שהבדיקות לגביהם שטחיים ובשום פנים אינם מגלים סיכונים לטווח ארוך.

אסרב לקהל חיסון בטרם החיסון ניתן משך שנה לציבור הרחב (לא נסיינים מטעם חברות התרופות), בלי שהתגלו תופעות לוואי מסוכנות.

במשאל שנעשה תחת חסות עתון הארץ, כמדומני, בימים האחרונים 52 אחוז מהנישאלים הביעו התנגדות לקבלת חיסוני קורונה בעת הזו.

במיוחד יש לי חשש משני החיסונים פייזר ומודרנה, שמתערבים בפעולה של DNA , דרך RNA שליח. האינפורמציה בעניין דלה אבל אם ה- DNA של תאים משתנה השינוי הזה עלול להיות מונצח לתקופה ארוכה שכן (עקרונית) dna מועבר בירושה דרך מנגנון החלוקה של תאים.
* שטחיים, צ"ל שטחיות . 728424
* מגלים, צ"ל מגלות.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728425
רנ''א שליח משרה יצירת חלבונים אבל לא הופך למקטע דנ''א.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728520
לא כל כך ברור כיצד פועל ה- mRNA הרלוונטי לחיסון. אני משער שהוא לא פועל על הגרעין , שבו נימצא DNA , אולי הוא פועל על המיטוכונדריה ( שהרי המיטוכונדריה כוללת "מפעלי ייצור" בתוך התאים שמוסבת לייצור החלבון הגנטי של נגיפי הקורונה , זאת כדי לעורר תגובה חיסונית נגד הנגיף).

לא ברור אם אותו mrna רלוונטי משנה את המיטוכונדריה (או מה שלא יהיה האתר בתא האנושישבו נעשה ייצור החלבון הזר), או שההשפעה של אותו mrna זמנית (ואם זמנית לאיזה פרק זמן תהיה הזמניות).

כל המכניזם בזריקה מעורפל, ככל שנימסר מידע לציבור הרחב.

אני בכל אופן , מטעמי זהירות, יוצא מהנחה שההשפעה של -mrna המעורב בחיסון היא לטווח ארוך (או לצמיתות). אם ההשפעה לטווח ארוך יתכן שהנזקים לא יתגלו מייד לאחר הזריקה (לכן הבדיקות של בטיחות לא יכלו את הנזקים).

לכן אני מתייחס לראשונים שיקבלו את הזריקות כאל שפני ניסיון, אני לא רוצה להיות חלק משפני הניסיון. אני לוקח את הסיכון שבפרק זמן של שנה מתחילת החיסונים האינפורמציה על סיכון תתברר; זאת, כאשר המידע יבוא מהמוני מחוסנים. איני סומך יותר מדי על מידע מטעם חברות התרופות.

בלי קשר להבנה שלי לגבי תהליך החיסון (שיכול להיות שגוי) — המצב כזה :
הזריקות פותחו בנוהל מזורז, ולפיכך לא הכי בטיחותי. ראינו כבר הרבה תקלות בגלל חיפזון, למשל הסיפור של מפוחי הנשמה שהתלהבו מהם עד שהתברר שהם מביאים ליותר נזק מתועלת.
אני מעדיף להיות חשדן וזהיר.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728580
mRNA עובר לריבוזום [ויקיפדיה] וכך נוצר חלבון. החלבון המדובר - חלבון המשמש את הוירוס - מתבטא על מעטפת התא המודבק ע"י מולקולות MHC [ויקיפדיה], וכך תאי מערכת החיסון מסוג לימפוציט T [ויקיפדיה] מזהה אותו ומפתח אליו עמידות.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728586
אני חושב שבפעם האחרונה ששמעתי מישהו אומר "ריבוזום" זאת היתה יוהנה פרנר
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728587
נהדר! ואגב - שיעור ברמה יפה בהחלט. אני לא רואה הרבה כאלה בטלויזיה הישראלית היום.
וראית איזה צעיף סבנטיז אלגנטי?
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728426
חשבתי שעניין ה-dna ירד מהפרק כבר לפני כארבעה חודשים בעקבות תגובה 721987 , אם כי אני שם לב שב-תגובה 722007 כתבת שנרגעת רק באופן חלקי.
הרעיון של החיסונים החדשים דווקא מגניב: במקום להשתמש בחיידקים או ביצים כדי לייצר את החלבונים הדרושים אפשר להשתמש בבני האדם עצמם בשביל לעשות את העבודה, והם עוד ישלמו בשביל זה!

אם קיימת איזו דרך שה mRNA מסוגל לשנות את ה DNA, בניגוד לפרדיגמה היסודית של הגנטיקה, אנחנו ממילא בצרות גדולות כי מדובר באותו RNA שהנגיפים מכילים כך שמליוני הנדבקים בקוביד-‏19 כבר זיהמו את החומר התורשתי של המין האנושי. האם כך ייראו הדורות הבאים?
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728522
הגבתי לצפריר בעניין ה-
- DNA. המכניזם של RNAm אולי מעניין מבחינה מדעית אבל לא בטוח עדיין.

בהזדמנות זו כדאי להזכיר את "תרופת הפלא" של זמנה , הדידיטי, שהתגלתה רק לאחר שנים בתור טיפול מזיק. היו עוד תרופות שלקח זמן עד שהתבררו הנזקים שלהן.

אני רגוע חלקית אבל עדיין לא רגוע.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728525
הדי די טי לא התגלתה כמזיקה (יותר ממה שהיה ידוע כבר אז). היא שימשה כחומר מחטא וחומר מחטא יכול להיות רעיל. אני חושב שאתה מבלבל עם ההקרנות לגזזת.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728548
לא חושב שטעיתי, למרות שהיה לי בזיכרון עניין הגזזת. לגבי דידיטי היה שימוש מופרז בדידיטי (נדמה לי בהדברת מזיקים בחקלאות) כי חשבו בטעות שהוא לא מזיק לבני האדם. בזמנו קראתי שהשימוש בדידיטי הוגבל מאוד לאחר מספר שנים של שימוש נילהב, משום שרק לאחר מספר שנים
התברר שהדידיטי מזיק גם לבני האדם.
(אם זכרוני לא מטעה אותי --- כאשר היתה הדברה מופרזת בדידיטי על מוצרי חקלאות, מיקצת הדידיטי ניטמע במזון שרוסס ונאכל על ידי בני האדם).

אם כבר העלתה את עניין ההקרנות לגזזת, זה מחזק את החשדות שלי לחיסונים (לאחר ניסויים מקוצרים) מכיוון אחר. ההקרנות ניתנו בכמות מזיקה מכיוון שהן לא עוררו תופעות לוואי תוך זמן קצר, הנזקים התגלו לאחר שנים.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728550
ראיתי בויקיפדיה אנגלית פרטים על הסתייגויות גדולות לגבי השימוש ב- ddt, החל משנות ה- 60 של המאה העשרים.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728557
כחומר הדברה. לא הובן עד כמה השאריות שלו בקרקע מזיקות. אבל זה לא רלוונטי לשימוש בו כחומר חיטוי. אני מניח שכיום יש חומרי חיטוי פחות רעילים. ידעו אז שהוא רעיל במקצת, אבל אין בעיה ממנה אחת.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728568
על המודעות להשלכות אקולוגיות לא היתה קיימת כמעט בשנות החמישים (ע''ע ייבוש החולה אם בא לך לבכות קצת), והדי.די.טי. התגלה בשלב מאוחר כחומר שמזיק מאד לציפורים שאוכלות את קרבנותיו. דומני שהוא גרם לקליפות הביצים שלהן להיות שבירות.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728565
אני יודע שקשה להאמין בזה, אבל משנות החמישים ועד היום האנושות בכל זאת עשתה צעד או שניים קדימה. זה לא אומר, כמובן, שכל הסיכונים בוטלו, אבל שולי הסיכון שנלקחים היום קצרים בהרבה ממה שהיה נהוג פעם, בין השאר בגלל התקלות הידועות שמוזכרות כאן.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728549
חשבתי שדוגמת הדגל היא תלידומיד.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728551
גם התלידומיד הוא דוגמא אבל השימוש בדידיטי היה *נירחב מאוד* עד שהוגבל בגלל מימצאים *מאוחרים*.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728577
RNA יכול לשנות את הגנום - ע"י רוורס טרנסקריפטאז [ויקיפדיה].
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728579
יאללה, תקראו לברקת שתכתוב מהר את הספר. צריך להכות בברזל בעודו חם.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728582
אז הדוגמה הבסיסית מתה? אם כך מזל שמשפחת הקורונה אינה רטרו-וירוס. הנקודה המרכזית היא שהחיסון מורכב מאותו mRNA שהנגיף ממילא נושא עימו (או שמא אני טועה גם כאן?) כך שהסיכון, אם קיים, קיים גם בהדבקה.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728584
בינתיים למדתי שבדיקות ה PCR מבוססות על האפשרות הזאת: ה RNA מותמר לסוג של DNA, והוא זה שמוכפל שוב ושוב עד שצגיעיים לכמות שניתנת למדידה.

טפי, שלושים וחמש שנה אתה לא מתעדכן וכבר משנים לך את כללי המשחק.
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728590
35 שנה? ה RT התגלה ב 1970...
מבחן טיורינג, טיפול רפואי כפוי 728592
רגע אחד. מה התאריך היום?
728504
אני מעריך שזה בסוף יהיה כמו מספר ביטוח לאומי בארה"ב - טכנית תהיה אפשרות לא להתחסן, אבל אם תרצה לעשות [כמעט כל דבר], תצטרך להוכיח שהתחסנת או שכבר חלית. נניח יחליטו שצריך אישור שכזה כדי לטוס לחו"ל, לבקר מאושפז בבי"ח, או להכנס לבניין ממשלתי. מי לא יתחסן?
728552
מאחר ואתה רופא (?) אני סקרן אם תסכים לקבל חיסון נגד קורונה בעת הזו.

במישאל שקראתי (בעתון הארץ ?) אחוז המתנגדים מבין הצוותים הרפואיים לקבלת חיסון קורונה כעת הוא אחוז גדול. כמו כן — כמעט בטוח שהתביעה להתחסנות קורונה תבוא תבוא כלפי צוותים רפואיים מייד לאחר שיגיעו חיסונים ארצה.

(אינך חייב לענות, כמובן, מסיבות תעסוקה).
728570
אכן רופא.

בגדול, לחיסונים (ובכלל לתרופות, לסמים, ולחומרים שמוזרקים/נצרכים באופן חד פעמי) אין כמעט תופעות לוואי מושהות - דהיינו שמתגלות רק בשלב מאוד מאוחר. רוב תופעות הלוואי מתגלות בשלב מאוד מוקדם או בינוני לכל היותר.
אם היו מציעים לי היום להתחסן לקורונה, כחלק ממחקר פאזה-‏3 של חברה זו-או-אחרת, כנראה הייתי מסרב - אני לא חושב שהצטבר מספיק ידע כעת.
מאידך, אם השאלה היא לגבי העתיד - אז עד שיגיע החיסון לישראל באופן רשמי אני מניח שנדע את כל תופעות הלוואי הרלוונטיות, ואם החיסון ביטוח ויעיל אתחסן בהחלט.

אגב, להבדיל מאיזי, אני הייתי חוטף שפעת פעם ב-‏3 שנים "כמו שצריך" - חום, כאבי שרירים, ובאופן כללי מרגיש סמרטוט ל- 3 ימים. מאז החיסון לשפעת אני לא צריך לעבור את החוויה המשמחת הזו, וזו אחת הסיבות שאני מקפיד להתחסן לשפעת כבר שנים.
728555
ממכרים תושבי ארה"ב אני מכיר אפילו דוגמה קרובה וחזקה יותר - בניו-יורק לפני שנים ספורות הוציאו מבתי הספר תלמידים שלא חוסנו בחיסונים הסטנדרטיים(!).
המכרים הנ"ל נאלצו למצוא בית ספר אלטרנטיבי פרטי שמיועד רק ללא מחוסנים.
728571
כל אחד והחרב שתתאים לצוואר שלו... להורים לילדים, פגיעה בחינוך הילדים נראה שתתאים בהחלט.
חיסון סלקטיבי 728623
ובעוד באייל מתפלפלים בנימי נימים פילוסופיים מדויקים כחוט השערה המוסרי, ברשת כבר רץ קמפיין פשוט אבל אפקטיבי הרבה יותר.
קול התור נשמע בארץ 730440
יש כאלה שכועסים על הבלגן שיש במתן החיסונים. יש כאלה שסולחים לו כרע בלתי נמנע. אני תוהה אם יש בו תועלת, בתחום המוטיבציה להתחסן.

אילו היו מגיעים בבת אחת שפע חיסונים, ושפע מרפאות היו נפתחות וכל אחד היה יכול להתחסן ברגע שתנוח עליו הרוח, היית רואה אנשים לוקחים את הזמן, מחכים לראות מה יהיה, קוראים בתשומת לב את דברי המתנגדים בפייסבוק. בפועל, ברגע שנהיה מצב של מחסור, ותור, ואפשרויות שונות לתכמן, לעקוף בתור, פרוטקציות, אפליות וכו' - כאן נלחצים כל המתגים הנכונים של הישראלי. מי יתאפק לא לשלוח את ידו (תרתי משמע) למים העכורים האלה?
קול התור נשמע בארץ 730442
מזכיר לי מאמר שקראתי פעם שאחרי ניתוח מתימטי הגיע למסקנה שלמסעדה עדיף תור שמשתרך בחוץ מאשר להגדיל את הקיבולת ולחסל את התור.
קול התור נשמע בארץ 730512
האם לא היה זה תום סויר ש<קישור https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9G... הגה את הרעיון> וסיפר עליו למארק טוויין?

(לא מבין למה הקישור לא מופיע כהיפרטקסט)
קול התור נשמע בארץ 730513
עכשיו זה בסדר?
ר’ http://tzafrir.org.il/~tzafrir/haayal_convertor.html
קול התור נשמע בארץ 730521
'דרבה!

הסיכוי שאזכור את זה בפעם הבאה שאצטרך הוא זעיר, אבל הוספתי לסימניות שלי, שיהיה.
קול התור נשמע בארץ 730524
ייתכן, אבל הוא לא הוכיח את זה עם משוואות דיפרנציאליות.
קול התור נשמע בארץ 730632
ויש כאלה שמצד אחד צווחים שמוסדות החינוך מדביקים בטירוף‏1, ומצד שני משתוללים כשעיריית תל-אביב מחסנת את צוותי ההוראה שלה במקום לזרוק חיסונים לפח.

1 וצריך לסגור את כולם, חוץ מאלה שמדביקים הכי הרבה.
קול התור נשמע בארץ 730637
משרד הבריאות הגדיר עדיפות ראשונה לחסן את בני 55 ומעלה במנות עודפות (ומכאן אותן קופות חולים „שהחלו לחסן בני 55 ומעלה״ באחד הפתילים הקודמים) ומתחת לזה, בעדיפות שניה, שוטרים ומורים.

לשוטרים כבר בכל זאת דאגו.
קול התור נשמע בארץ 730638
א. לא במקום לזרוק חיסונים. במקום לחסן מבוגרים מעל גיל 60 שמתקשים או לא יכולים להרשם באפליקציה ולעמוד בתורים לחיסון.
ב. למה מורים צריכים להיות מחוסנים ולא נהגי אוטובוס או המאבטחים המודדים לך חום?
ג. אין לי בעיה לחסן מורים במקום שוטרים, בתנאי ששוטרים יהיו רשאים לירות כדי להרוג במפגינים המאלצים אותם למגע גופני (תחשוב על חובבי הסנדק). אני חושב שזו דרישה בלתי מתקבלת על הדעת, ששוטר יסתכן בהדבקה קטלנית בכל יום שהוא מופיע לעבודתו.
קול התור נשמע בארץ 730640
ג. היא דמגוגיה לפחות בשלושה מובנים. אתה מוזמן לחשוב למה.
קול התור נשמע בארץ 730641
א. זה אתה אומר, וגמזו אומר אחרת.
ב. את זה בכלל משרד הבריאות עצמו קבע. שיהיה עקבי. (ומי בכלל פגש מאבטח בחצי שנה האחרונה? הקניונים סגורים, לא?)
קול התור נשמע בארץ 730642
א. המערכת לא צריכה להמדד ביכולתה לשרוף חיסונים.היא צריכה להמדד ביכולתה לחסן את הקבוצה שהוגדרה כקבוצת היעד לחיסון. מגמזו קבלנו עד עכשיו בעיקר דיבורים. המקרה הזה לא יהיה חריג. כאשר 30-40% מן המתחסנים אינם מקבוצת היעד, מדובר במערכת שלא הצליחה להביא את מחוסני היעד אליה או לחילופין את החיסונים אליהם. אם התור הקרוב ביותר לחיסון מבוגרים הוא בפברואר, משהו כאן לא פועל.
ב. אני פוגש בכל יום בממוצע 2 מאבטחים כאלו שמודדים את חומי.
ג. נכון זה דמגוגיה, מפני שאני בעד חיסון השוטרים לפני המורים ואיני רוצהשהמשטרה תירה במפגינים. אבל אני חושב שמי שחושב ששוטר חייב לסכן את בריאותו, רק כדי שהוא יוכל לעשות את הפרובוקציה שלו, דמו בראשו. אמרו לך לעלות לניידת, תעלה לניידת.
קול התור נשמע בארץ 730649
א. במכבי טוענים ש"83% מהמטופלים באוכלוסייה בסיכון חוסנו או קיבלו תור"‏1.
אם זה נכון, מייצג קופות אחרות ו"אוכלוסיה בסיכון" הוא תיאור נכון‏2, בעיני זאת הצלחה אדירה מבחינת היכולת לחסן את האוכלוסיה הרלוונטית.
לדעתי רוב ה-‏17% הנותרים לא רוצים להתחסן, ורק מקצתם לא הצליחו לקבוע תור או לא מסוגלים להגיע לעמדות החיסון. קופות החולים צריכות לצאת מגדרן ולעזור למי שכן רוצה להתחסן, וראוי לבקר אותן על שלא עשו זאת, אבל זאת בעיה אחרת.

__
2 באתר מכבי משתמשים בניסוח יותר מדויק "עד כה זומנו מאות אלפי תורים לכ –80% מן החברים בקבוצות הסיכון שהגדיר משרד הבריאות."
קול התור נשמע בארץ 730674
אני מעדיף להציג את הנתונים כך: בסה"כ 52% מגילאי 60+ חוסנו. זה הרבה, אבל העובדות מלמדות שהיה אפשר יותר. מה עם הנותרים? לדעתי, הקבוצה הקטנה ביותר היא של אלו שלא רוצים להתחסן. השאר מתחלקים כנראה בין אלו שמכל מיני סיבות לא יכולים להגיע אל מוקדי החיסון והקבוצה של בני אדם קרי מזג היושבים בשקט ומחכים לתורים שקבעו (בפברואר אולי).
אני מסכים עם מה שכתבת בהמשך אבל רוצה לחזק. הישראלי הנדחף ואיש ה"מגיע לי" רוצה להתחסן (ע"ע יפה בן דוד והסתדרות המורים). בודאי שיש אנשים שנאלצים לבוא במגע עם יותר אנשים מאחרים וצריך לתעדף אותם. אבל בכל מקרה אין מספיק חיסונים לכל ה"מגיע לי" ואנו נשארים עם הדחפנות המגעילה שלהם.
מה שצריך לחזור ולהזכיר: אני מבין שבמאמץ X, אפשר לחסן 100 קשישים טעוני טיפול או 1000 דחפנים צעירים. היה די ברור שהמוסדות ה"יעילים" יבחרו באופציה הקלה וינופפו במספרים. זה לא צריך להשכיח את העובדה שבקרב מאה הקשישים ישנם נניח 20 שיחלו קשה ואולי ימותו. בקרב הדחפנים יש אולי 5 כאלו. זו היתה הסיבה בשלה הקשישים תועדפו מלכתחילה.
אני מקווה שכך ברור מה נעשה כאשר בחרו באופציה הקלה.
לא צריך לזרוק לפח אף בקבוק, אבל יש מרחק בין 5% חריגים בפרט בימי ההתארגנות הראשונים, לבין 35% שהשתמשו בהם באופן שצמצם את תועלתם.
קול התור נשמע בארץ 730678
וגם כאן הדג מסריח מהראש: כלל עובדי משרד ראש הממשלה חוסנו ללא תעדוף גיל.
העם פשוט פועל לפי רוח המפקד.
וקשה להאשים אותו - אחרי שעברנו סדנת חינוך מחדש מזורזת של תשעה חודשים הפנמנו סוף סוף שהאזרחים לא מעניינים את הממשלה, שאין ערבות הדדית (להיפך - מגזרים שלמים בחברה מוכנים ופועלים להקריב את חיי וחיי היקרים לי רק כדי שילדיהם לא ישבו בבית כמה שבועות), ושאף אחד לא ידאג לנו.

לו הייתי יכול הייתי קופץ על ההזדמנות הראשונה להתחסן.
קול התור נשמע בארץ 731505
הצלחה?

הגיע אלי מידע מהימן לפיו כשלושה רבעים מהאנשים שנפטרו בארץ מהתקפי לב וארועים מוחיים בשבוע שעבר קיבלו חיסון בחודש שקדם לפטירתם, וזאת כאשר שעור המחוסנים באוכלוסיה הוא 25% בלבד!

מסקנה: החיסון מכפיל פי 3 את סיכוייך למות ממחלות אלה! שומר נפשו ירחק.
קול התור נשמע בארץ 731506
עכשיו אתה אומר לנו?
קול התור נשמע בארץ 731507
יפה!
עכשיו תמחק מהר את ההודעה כדי שהיא לא תהפוך לכותרת של העיתון מחר בבוקר!
קול התור נשמע בארץ 731508
זה בסדר, העברתי את זה לעיתון ‏1 והם הזהירו אותי שאם עוד פעם אחת אני מביא להם ידיעות מכינויים שמתחילים בשוטה , הם יחסמו אותי.
קול התור נשמע בארץ 731511
המספרים נכונים.
על זה נאמר- שקרים, שקרים גסים וסטטיסטיקה.
קול התור נשמע בארץ 731509
אתה יודע כמה מתוך "האנשים שנפטרו בארץ מהתקפי לב וארועים מוחיים בשבוע שעבר" הם בגילאי 60+?
אתה יודע על תמותה עודפת של התקפי לב וארועים מוחיים?
קול התור נשמע בארץ 730653
על הצד השני של המטבע, דהיינו על זריקת חיסונים לפח, אפשר לקרוא למשל אצל סקוט.

בהתחשב בנסיבות אני לא בטוח שמוצדק לבוא בטענות על כך שלא הכל מתנהל כמו שצריך. נכון שמעצבן אותי שאני לא יכול לעדכן את התור שהזמנתי, ונכון שאני לא מבין למה אי אפשר שמתנדבים יטלפנו לאנשים בעלי תור מאוחר, כמוני למשל, כאשר סוף היום מתקרב ויש עודף של מנות חיסון, במקום לעודד את ההתגודדות והצפיפות ולתת את החיסון למי שפחות נזקק לו (אני יודע שזה נעשה פה ושם כיוזמה מקומית, אבל לא בבית ספרי). מכל מקום, הרבה יותר קל לי להבין את זה מאשר את ההתנהלות הכושלת של קופ"ח בשיגרה.

הנה סיפור אמיתי: יש פרוצדורה שנקראת "איסוף שתן" לפיה הנבדק צובר את השתן שלו במשך 24 שעות, ודוגם ממנה מבחנה למעבדה. יחד עם המבחנה האחות אמורה לרשום את נפח השתן הכללי לאותה יממה כפי שהנבדק מסר לה וכך מחושבת הכמות הכללית של מה שנפלט באותה יממה (מינרלים, חלבונים וכד'). הטופס המקוון מאפשר לאחות להקליד את הנפח בס"מ או בליטרים, אבל לא נעשית שום בדיקת סבירות, כך שכאשר האחות טעתה ורשמה שהפקתי 2100 *ליטר* שתן ביום המערכת לא הנידה עפעף וקיבלתי "בלתי ניתן לחישוב" בתוצאות הבדיקה. כשהבנתי מה קרה שם הינחתי שאני לא הראשון שזה קרה לו, ולכן טרחתי לכתוב לכללית על כך והצעתי שיוסיפו בדיקה פשוטה בקליטת אותו טופס, משהו שאמור לקחת 10 דקות לתוכניתן מתחיל, ואני כולל את הכנת הקפה בזמן הזה.

רוצים לנחש מה היתה התוצאה?

הקופה, ליתר דיוק הנהלת המחוז אליה כתבתי, הודתה לי על שהפניתי את תשומת ליבה לנושא, ושהיא הוציאה מזכר ריענון הנהלים בעניין זה והפיצה אותו אצל כל האחיות במחוז! אני בטוח שמישהו שם קיבל ציון לשבח על הטיפול המהיר והיעיל בבעיה.
קול התור נשמע בארץ 730656
במקומך הייתי שומר צילום של הטופס כדי להשוויץ בפני החברים!
קול התור נשמע בארץ 730663
האחות בסה"כ אישרה את מה שכולנו יודעים (4)
:)
קול התור נשמע בארץ 730900
מה?
(לא שהשוטה שותה, נכון?)
קול התור נשמע בארץ 730911
כמעט כמו בובי וסטנלי
קול התור נשמע בארץ 730935
וכמובן גם ביתה של דבי.
קול התור נשמע בארץ 730984
''ביתה'' בבית חרוקה, יש לציין. זה שקראתי אותה צרויה עלה לי בזה שנאלצתי קודם לפתור את את רמז הקשה.
קול התור נשמע בארץ 731006
קשה שפה עברית ללא ניקוד.

(אגב, בהודעה המקורית התלבטתי אם להוסיף ששמי איננו אחאב)
קול התור נשמע בארץ 731013
דוד מלך ישראל (4)
קול התור נשמע בארץ 731017
בהקשר הנוכחי קל ביותר, כמובן. ללא הקשר חידה נחמדה אבל דומני שכבר נתקלתי בה. או לא.
קול התור נשמע בארץ 731019
קשה לי להאמין שלא חשבו על זה קודם (פעמים רבות). אבל לי זה עלה אגב קריאת תגובתך, והאלגנטיות של ההגדרה נראתה לי ראויה בפרסום.
קול התור נשמע בארץ 731023
בהחלט.
קול התור נשמע בארץ 731010
אתה מזכיר את ההוא שלמד על הסכנה בנחשים ארסיים בדרך הכשה.
קול התור נשמע בארץ 730675
או, אני שמח שאתה מעלה את עניין איסוף השתן, ובפרט רישום הכמות! יש לי תהייה בעניין.

____
האייל, האייל, מה נהיה ממך? בהתחלה השיח היה של גיקים באוניברסיטה. אחר כך בורגנים עם ילדים. עכשיו הגענו לבדיקות שתן וקופת חולים. תשמע קטע עם הפיליפינית שלי... סתם. איפה היינו? כן, איסוף שתן.
____

גם לי פעם נפסלה בדיקה כזו, סתם כי הבודק שכח לשאול אותי ולרשום את הכמות ואני שכחתי לומר לו מיוזמתי. ואז שמתי לב שכמו שאומרים בפיזיקה, הממדים לא מסתדרים. כי תוצאת הבדיקה, מה שהרופא רואה - יש כל מיני בדיקות מאיסוף שתן, אבל בזו שאני עושה - היא ביחידות של מיליגרם (חלבון) לדציליטר (שתן). כלומר, ריכוז ולא כמות מוחלטת. למה בכלל עושים איסוף יממתי ולא דגימה מהשתנה אחת? כנראה כדי למצע על פני תנודות לאורך היום. אבל בשביל מה צריך לדעת את הכמות הכוללת? היא הרי לא משנה בכלל, ויכלו במעבדה לבצע את הבדיקה!

בשביל הסקרנות, שאלתי שני רופאים ואחות - בהתמחויות רלוונטיות מאין כמותן - מה הקטע. הם פלבלו בעיניהם כמה שניות, והודו שהם לא יודעים. הנה החשד שלי: רישום הכמות (ופסילת פתקים לא כשרים) הוא רק דרך ערמומית לאלץ את המערכת "מטופל + נוטל דגימה" לתת דגימה שבאמת באה מאיסוף, ולא לעגל פינות.

בכל אופן, הסקתי גם מסקנה מעשית מהעניין, ואני לא מנסה לדייק בכמות שאני מדווח (והדיוק הוא פחות טריוויאלי ממה שנדמה, וגם זה קשור למחדל מעצבן של המערכת, אבל זה לפעם אחרת).
קול התור נשמע בארץ 730699
הה, אפילו שלמות הטופס לא נבדקת? אני בטוח שאם תעיר להם על כך הם ירעננו את הנהלים.

לשאלתך: במקרה שלי ואני מניח גם של רבים אחרים, אחד הדברים שנבדקו הוא הכמות הכוללת של מינרלים שונים כמו סידן וזרחן שמופרשת במשך יממה.

אתה מתכוון לכך שהמיכל שנותנים לך הוא בנפח שני ליטרים? דומני שבפעם הקודמת שהייתי אצל האחות ראיתי מיכלים בנפח שלושה ליטר, כך שמישהו התעשת שם בסוף, לא לאחר שכמה מאות אלפי זקנים עם רעד בידיים היו צריכים להחליף בגדים...
קול התור נשמע בארץ 730721
גם שזה רק שני ליטרים, וגם שהמכסה אטום כמו סגר בבני ברק. אם אתה כל 24 השעות בבבית זה לא נורא, אם אתה חפץ לצאת לשוח, או שלמרות שאתה כבר מהאנשים שעושים איסוף שתן בכל זאת נגזר עליך עדיין לעבוד, ועוד מחוץ לבית, ואתה חושב לקחת את המיכל בשקית בתוך תרמיל, והתרמיל מועד להיטלטל מעט, הממ...

אני עברתי להשתמש בבקבוק או שניים של מים מינרליים, ריקים. זה יוצר אתגר מסוג שונה, אם אתה מבין למה אני מתכוון, אבל עם קצת סבלנות והרבה תרגולת, ויש גם סיפוק מסוים בכל פעם שמצליחים.
קול התור נשמע בארץ 730677
לגמרי במקרה נכחתי בכמה פגישות על מסד נתונים רפואי כלשהו (כיועץ, ובהתנדבות מלאה). ואני יכול להעיד שכשרפואה, חוקי הפרטיות, ואינטרנט נפגשים זה יוצר סיבוך ביוקרטי לא קטן. לעיתים זה מסתיים בהודעת הפופאפ שדורשת ממך אקספלורר שש או משהו כזה רק כי מדובר במערכת שכבר אושרה לשימוש.

_____

החלק העצוב באמת הוא המחיר הלא סביר שמשולם על תכנה מיושנת וגרועה - שבעליל החברה שיצרה אותה מתייחסת לכל העניין כאילו זכתה בפיס. אבל זה כבר שייך לסיפור אחר.

=====
שמחתי לגלות - במידגמונציק אליו נחשפתי - שיש במערכת המיחשוב הממשלתית גם אנשים חכמים ואכפתים שמודעים לבעיה ומנסים לפתור אותה. לא בדקתי כי אני חי בחו״ל, אך אני מנחש שמצב השתפר מאוד בשנים האחרונות. האם זה נכון?
קול התור נשמע בארץ 730701
=====
לא יודע.

היתה לכללית מערכת פורומים לענייני רפואה, שככל הנראה פותחה על ידם ונראתה בהתאם, אבל היו שם רופאים שנתנו מדי פעם תשובות סבירות. אחרי ריבוי תלונות על המערכת הפרימיטיבית הם פתרו את הבעיה בצורה יעילה ואינטליגנטית שהיתה משאירה את אלכסנדר מוקדון פעור פה: לא, הם לא רעננו את הנהלים, הם ביטלו את מערכת הפורומים שלהם. סליחה, הם הוציאו אותה לחופשה קצרה בת כמה שנים (כרגע שנתיים and counting).
קול התור נשמע בארץ 730723
מערכת הלקוח של הכללית (בדפדפן וביישומון) מפתיעה אותי לטובה באיכותה - בזמינות, במיעוט באגים, ובידידותיות למשתמש, וזאת כשסט המאפיינים שהיא צריכה לתמוך בהם הוא עצום ומסובך. מישהו שם עושה עבודה יפה מאוד.

את המערכות שפונות לרופאים אני לא רואה, אבל יש לי רושם מעורפל שקורה לי הרבה פחות מפעם שהרופאים שמולי נתקעים בביצוע פעולות ומסננים קללות כלפי המחשב.
קול התור נשמע בארץ 730726
נכון, שאפו לכללית.
ועכשיו לטרוניות:
א. המערכת לא נותנת לראות תורים עתידיים פנויים כשכבר יש לך תור מוזמן. אתה צריך קודם לבטל אותו כדי לראות אותם. מאותה סיבה אי אפשר להזמין שני תאריכים שונים מראש‏1.
ב. הכי מעצבן - לאחרונה הם הקטינו את גרף הבדיקות ההיסטוריות לאיזה שנה-שנתיים אחורה בלבד. לא רק שזה מאד מקשה להשוות מידע חדש, לא ברור לי בכלל מאיפה יש להם זכות להסתיר ממני מידע רפואי אישי ששייך אלי. אז מה אם הוא בן חמש או חמש-עשרה שנים.

1 מעקף שאני נאלץ לעשות - להשתמש בעובדה ששתי בנותיי רשומות באותו סניף.
קול התור נשמע בארץ 730734
בנוגע לאותו גרף, אני מקבל כבר די הרבה זמן הודעה לפיה לא ניתן להציגו כלל.
קול התור נשמע בארץ 730737
ייתכן והם כל כך קיצרו את הזמן, שבכלל לא מוצאים בדרך כלל בדיקות קודמות.
קול התור נשמע בארץ 730747
חבר אמר על המערכות של הרופאים: "אתה יודע, חברת התוכנה שכתבה את זה - ההתמחות שלה היא לא בכתיבת תוכניות מחשב נוחות וידידותיות, אלא בזכייה במכרזים ממשלתיים".
וככה זה נראה.
קול התור נשמע בארץ 730661
ג. יש בארץ מיליון תלמידים שעשרות אלפי מורים פוגשים אותם 5-6 ימים בשבוע בחללים סגורים למשך שעות ארוכות - שזו הסיטואציה הכי מדבקת מבלי לכלול יחסים אינטימיים בערך. סה"כ - אם כל רבע שעה בחדר ליד חולה היא מדבקת - יש לנו עשרות אלפים כפול לפחות מאה רבעי-שעה בשבוע כפול שלושים תלמידים בממוצע וקיבלנו 120 מיליון אינטראקציות מדבקות.
שוטרים בהפגנות יש נניח חמש מאות (הפרזתי) כפול חמש שעות הפגנה‏1 כפול (גם כאן הפרזתי) 100 מפגינים פר שוטר שנמצאים לידו מרחק 2 מטר לרבע שעה, וקיבלנו מיליון אינטראקציות מדבקות.

השוואה של שני דברים שאחד מהן זניח ביותר משני סדרי גודל == דמגוגיה.

(ועוד הזנחתי פקטורים של סדר שני, כמו שמורה חולה מדביק שלוש-ארבע כיתות שזה בערך מאה תלמידים, בעוד שוטר לא נראה לי מפיץ על ביום יום שלו יותר מכל אחד אחר. זה היה מוסיף לפחות עוד סדר גודל להשוואה, אבל אני מקווה שהעקרון הובן).

1 שבת בבלפור בעיקר
קול התור נשמע בארץ 730645
ההשתוללות נבעה כי חיסנו צעירים על פני קשישים.
נכון שילד פולני טוב לא משאיר שאריות בצלחת , אבל במקרה של חולדאי וגמזו זה היה אשכרה לירוק בפרצוף. אני יכול להבין שגמזו קצת עף על עצמו לאחר שהוא קיבל פרק על שמו בערוצים 11/12/13 . ונכון שחולדאי רוצה להיות ראש ממשלת תל אביב , אבל למה להעדיף מורים צעירים על פני בני 60 + ?
לגבי זריקת החיסונים . סיפורי סבתא. ואני יודע שהיא מתה מזמן .
קול התור נשמע בארץ 730652
מורים וחזנים צריכים לדעתי להיות בראש התור, יחד עם האוכלוסיה בסיכון תגובה 730515
קול התור נשמע בארץ 730655
אני לא בטוח לגבי תפקידם המדויק של ' עובדי ההוראה ' ,אבל מעניין יהיה לדעת מיהם אותם 'מורים' מסורים אשר אתמול חוסנו בתל אביב בחסות חולדאי-גמזו וזאת לאחר שמנות השווארמה כמעט נזרקו לפח מול העיריה .
האם הם היו מורים אלופים שמרביצים את תורתם מול הגדיים הרכים שלנו , או סתם אדמיניסטרציה פקידותית שלווה עם נס קפה של בוקר ועיון מעמיק בתלוש כל ראשון לחודש ?
קול התור נשמע בארץ 730664
מאחר ובתל אביב יש כ-‏70 אלף ילדים בגילאי 3-18, אזי סביר שיש שם לפחות 5000 מורים אלופים וגו'.
__________
מי שתלוש משכורת ראוי לעיון מעמיק זו האסוציאציה הראשונה שלו כשמדברים על מורים, כדאי שיקבע תור לבדיקת מציאות בקרוב. אולי אפילו עוד אחת אחרי שלושה שבועות, כדי שהאפקט יישמר יותר זמן.
קול התור נשמע בארץ 730667
לא כיוונתי למורים בתגובתי וזה הובהר שאני רואה במורים אלופים. אני מתכוון למנהל תחום או מנהל אגף או מנהל מחלקה או מנהל מדור או מנהל ענף או מנהל משהו וסגניהם ומשניהם .
קול התור נשמע בארץ 730669
עד כמה שהבנתי הקריאה בהחלט היתה למורים/גננות וכאלה שעובדים בכיתות, הראיתי שהמספרים נשמעים סבירים.
קול התור נשמע בארץ 730676
הביקורת מגיעה ממקום של בקשה שלא לקמבן אותנו כי עייפנו מהקומבינה.

המורים הם בהחלט אלופים וראויים לחיסונים בקו הקדמי והראשון.
קול התור נשמע בארץ 732813
יש משהו שאני לא מבין.
הואיל וכל מי שבסיכון מהקורונה כבר היה יכול להתחסן אם היה ברצונו, ואפילו יותר ממחצית מבני ה 50-59 הם כבר אחרי המנה השניה, מה מונע מהממשלה לחזל"ש את המשק?
מי שמחוסן לא יפגע (נו, 90 ומשהו אחוז מהם, וגם המעט לא יהיו חולים קשה), ומי שבחר לא להתחסן- האחריות עליו.
הבת שלי בכיתה י' עדיין בלימוד מרחוק, אחרי שביקרה בבית הספר רק ב 12 ימים במצטבר מתחילת שנה"ל. למה?
למה הילדים צריכים להמשיך לשלם את המחיר גם כשמי שלא התחסן עשה זאת מבחירה?

איפה כל הליברטריאנים כשצריכים אותם? למה כל חברי הכנסת ה"ליברלים" ממפלגת השלטון שותקים?

טוב, כמובן שלמודל ההליוצנטרי יש תשובה פשוטה, בזמן שאני ממשיך לשרטט אפיציקלים. אבל כמה אפשר?
קול התור נשמע בארץ 732820
לפני שנכנסים להערכות וחיזויים (אם בכלל): כמה מתים שווים בעיניך את פתיחת בתי הספר? 10? 100? 1000? 10000?

אולי גם כדי לחדד קצת:

(תרחיש א) בהנחה שגם ככה יש עוצר כללי (כלומר המחיר הכלכלי של הלימודים בזום קטן, ונשארו לתמחר את האפקטים החינוכיים/חברתיים/פסיכולוגים על הילדים).

(תרחיש ב) בהנחה שהגבלות התנועה האחרות קטנות, ובתי הספר הסגורים מקשים על הורים לצאת לעבודה.

(לפרטוקול, התשובות שלי הן "0" לתרחיש הראשון ומשהו בסד"ג של 0-10 לתרחיש השני).
קול התור נשמע בארץ 732823
השאלה נכונה לדעתי רק כל עוד לא כל מי שרוצה להתחסן יכול.
מרגע שכל מי שרצה חוסן, המחיר של חולים קשה ומתים הוא לא מחיר שאמור להיות מושת על אלה שכן חוסנו.
במלים פשוטות- רוצה למות? תמות. רק אל תפיל את זה עלי.

זה משול לעצירת כל התנועה במדינה בגלל שחלק מהנהגים מסרבים לחגור חגורת בטיחות.
קול התור נשמע בארץ 732832
אתה מתכוון גם להוציא את הלא מחוסנים מהביטוח הבריאות הממלכתי? (אם לא, הם מפילים עליך את עלות הטיפול בהם)
קול התור נשמע בארץ 732849
כל מילה בסלע.
קול התור נשמע בארץ 732851
אני מסכים עם התגובה. אבל כנראה שלא על משמעות הביטוי.
קול התור נשמע בארץ 732876
הרבה פעמים עולים טיעונים שקוראים תיגר על החלטות של ממשלות, כשהטיעונים מראים שבמונחי חיי אדם החלטות שונות הן לא עקביות (מן המפורסמות: ביטחון חוץ מקבל עדיפות חסרת פרופורציה על-פני בריאות, סביבה, תחבורה, וכל דבר אחר). אני חושב שגם "האנשים הקטנים" וגם מקבלי ההחלטות לא באמת מנסים לכמת חיי אדם, אלא מקבלים החלטות (או שופטים החלטות) לפי מימד רגשי של הסכנות והנזקים. וכבר שנים אני מתקשה להחליט האם זה באג שלנו או שבעצם כך נכון לחשוב. גם כל האסטרטגיות של המאבק בקורונה, כך נראה, כוונו לשורה תחתונה של מניעת אי-ספיקה של בתי החולים. אפשר לומר שזה פרוקסי לחיי אדם (אי-ספיקה => קפיצה בשיעור המתים), אבל אני חושד שלא זה העניין, שאף אחד לא מנסה ברצינות לקבל החלטות במונחי חיי אדם, אלא שהמראות מווהאן וצפון איטליה של מערכת בריאות קורסת הם טראומטיים כשלעצמם, ומניעתם הפכה להיות המטרה עצמה. וגם ספציפית כאן, אני מתקשה להחליט עם זה באג, או שזו מטרה סבירה כשלעצמה (אני נוטה לראות בחומרה רבה תג מחיר אחד שיש בה, טראומה לצוותים הרפואיים, אולי יותר מהעלייה במספר המתים; באג שלי?).

ממילא, אם כבר מכמתים חיי אדם, נדמה לי שראוי לכמת שנות חיים אבודות (פחות משקל למוות של זקנים מאוד ו/או חולים מאוד).
קול התור נשמע בארץ 732895
אני חושב שהרבה פעמים ההנהגה מתייחסת לתסריט הגרוע ביותר. בעוד שמקרה קיצון בטחוני (שימוש בנשק להשמדה המונית, כיבוש עיר ספר וטבח של כל תושביה) יעלה בחיי עשרות אלפים או מאות אלפים, מקרה הקיצון בתחבורה יהיה תאונה עם עשרות הרוגים, או בבריאות עלייה מסויימת בתמותה בגלל עומס על המערכת.
למעשה הסכנה הגדולה ביותר (שאני מצליח לחשוב עליה) היא קריסת הממשל מסיבה חיצונית (מלחמה, אסון טבע) או פנימית (מלחמת אזרחים, אובדן אמון בהנהגה שמביא לאי ציות המוני ולאנרכייה), שכן ללא ממשל מתפקד, לא נראה לי שניתן לספק חשמל, אוכל ומים לכלל הציבור ותוך זמן קצר יתחילו ביזה ומאבק לשרוד עוד יום על חשבון כל מי שעומד בינך ובין הארוחה הבאה.
קול התור נשמע בארץ 733023
איכשהו, גם אחרי שגילינו שמגפה נגיפית חמורה יותר מאיומי ביטחון חיצוני, גם במקרה הקיצון וכנראה גם בתוחלת, אני אופתע עם תקציבי ההתמודדות עם מגפות יתחילו אפילו לדגדג, אפילו בסדרי גודל, את תקציבי הצבא. שלא לדבר על משבר האקלים.
קול התור נשמע בארץ 732839
"מי שבחר לא להתחסן- האחריות עליו"

זה לא קשור לשיקולי צדק, מי אחראי ו/או למי מגיע מה שקורה לו. הרי לכם דוגמה איך אינדיבידואליזם אידיאולוגי קיצוני מוביל לניתוח שגוי של העולם כפי שהוא באמת.
מגפה שמשתוללת בקרב חצי מהאוכלוסיה תהרוס לכולנו את החיים - גם ללא מחוסנים וגם למחוסנים כאחד.
אם היה אחוז מאוד קטן וזניח של סרבני חיסון, לטיעון שלך היה איזשהו משקל, אבל זה לא המצב.
קול התור נשמע בארץ 732845
מגפת קורונה שמשתוללת בקרב גילאי 0-29 לא תהרוס לאף אחד שום דבר.
בקרב בני 70+ כבר מעל 80% מחוסנים, ובקרוב מעל 90%. בני 60-69 כבר 70% (בדרך ל 80%) ובני 50-59 מעל 50% (בדרך ל 70%).
עם כל המוטציות והסגר המחורר, מתוך כאלף חולים במצב קשה רק 26 הם בני 0-29. גם אם הנגיף ישתולל ותכפיל את המספר שלהם פי עשרה זה לא יהיה מהותי.
קול התור נשמע בארץ 732844
כרגע יש בישראל כ-‏1.7 מיליון מחוסנים שבועיים אחרי חיסון שני‏1 (ועל הדרך, בין 7 ל-‏10 אחוזים מבני ה-‏60+ בין חיסונים). עם הוריאנט החדש, זה לא מספיק כדי למנוע תחלואה קשה בהיקף גדול.
מה תעשה כשהלא מחוסנים יחלו קשה - תמנע מהם טיפול רפואי, או תיתן להם למלא את מחלקות הקורונה ובכך תפגע בטיפול הרפואי שמקבלת האוכלוסיה המחוסנת?

אולי בעוד חודש יהיו מספיק אנשים שבועיים אחרי חיסון שני כדי שמערכת הבריאות תוכל לספוג תחלואה של הלא מחוסנים.
בעצם, האפיציקלים והמודל ההליוצנטרי מתלכדים. אלא אם משהו ישתנה, אני מהמר על חזל"ש סביבות ה-‏14 למרץ.

__________________
1 שבועיים ולא שבוע כי, למיטב זכרוני, למבוגרים לוקח יותר זמן לפתח תגובה חיסונית.
קול התור נשמע בארץ 732846
זה כן מספיק, משום שזו האוכלוסיה בסיכון שמחוסנת.
קול התור נשמע בארץ 732848
אני לא יכול לאמוד דבר כזה בלי להשקיע זמן, אבל:
כרגע כ-‏630 חולים קשה הם מעל גיל 60 וכ-‏370 מתחת.
כ-‏15%-20% מבני ה-‏60+ לא מחוסנים. לא יודע מה שיעור ההתחסנות נכון לתקופה בה החולים קשה כרגע נדבקו, אבל הוא כנראה סביבות ה-‏20%-30%.
המערכת נכנסת לאי ספיגה בכ-‏1,200 חולים קשה, וסביר שהטיפול מתחיל להידרדר משמעותית אחרי 1,000 חולים (אם לא קודם).
אם פותחים את המשק, הסיכוי של הלא מחוסנים לחלות קשה יעלה משמעותית‏1 ומנגד צעירים ימשיכו להתחסן בקצב בינוני ומבוגרים בקצב איטי.
מכאן צריך לבנות מודל שאומד מה יהיה קצב ההתחסנות בקבוצות הסיכון ובשאר האוכלוסיה, ובודק פי כמה התחלואה יכולה לגדול עד שנגיע ל-‏1,000 חולים. כאמור, לא רוצה להשקיע בזה זמן, אבל אינטואטיבית התוספת ל-R מפתיחת המשק תעקוף את השפעת החיסונים.

_______________
1 וגם של המחוסנים. אפילו שאצלם הסיכוי קטן מלכתחילה.
קול התור נשמע בארץ 732857
1. תמונת המצב, ח"ק לפי גילאים:
מסך של 981 ח"ק אמנם 365 הם מתחת גיל 60, אבל רק 193 מתחת גיל 50, רק 96 מתחת גיל 40 ורק 26 מתחת גיל 30. אני מזכיר שהגיל החציוני במדינה הוא 30, כלומר שמתוך המחצית הצעירה של האוכלוסיה יש רק 26 ח"ק! מי שצעיר מגיל 30 ולא רץ להתחסן הוא סתם חרא כלפי המבוגרים יותר.

2. תמונת מצב של חיסון במנה ראשונה (כי אנחנו עוסקים בצפית פני עתיד):
בני 70+ : 90%
60-69 : 80%
אבל אסור לעצור כאן את הספירה, כי מתוך ה 365 ח"ק מתחת גיל 60 כמעט שלשה רבעים הם בני 40-59.
50-59 : 72%
40-49 : 63%
30-39 : 47%
20-29 : 40%

עכשיו נניח שבמקום 62 אלף מקרים פעילים יהיו לנו בעוד חודש פי ארבעה, 250 אלף מקרים פעילים. כמה ח"ק יהיו?
בני 60+ יהיו כפול ארבע אבל חלקי 8- רק 320 ח"ק
בני 50-59 יהיו כפול ארבע אבל חלקי 4 - 175 ח"ק
בני 40-49 יהיו כפול 4 אבל חלקי 3 - 130 ח"ק
בני 30-39 יהיו כפול 4 אבל חלקי 2 - 140 ח"ק
בני 20-29 יהיו כפול ארבע אבל חלקי 1.65 - 50 ח"ק
בני 0-19 יהיו כפול 4 - 25 ח"ק

בסך הכל כ 840 ח"ק.

ר"ל אם תשחרר כל רסן, ובעוד חודש יהיו 250 אלף מקרים פעילים, עדיין יהיו לך כתוצאה מכך פחות ח"ק מאשר היום.

צריך גם לזכור גם שכ 8% מאוכלוסית המדינה‏1 כבר נדבקו בנגיף באופן טבעי, ויצאו מהמאגר הפוטנציאלי של ח"ק‏2, ועם הזמן המאגר הזה עוד הולך ומתדלדל.

__________
1 יותר צעירים. רק 7% ומשהו מבני ה 30+
2 לכמה זמן, זו שאלה טובה, אבל לא במסגרת הדיון הזה.
קול התור נשמע בארץ 732859
1. כדי להגיע לחלק הלא מחוסן, צריך גם להכפיל בחלק שהיה מחוסן נכון למועד ההדבקה.
2. משתנה נוסף שצריך להתייחס אליו הוא התפשטות המוטציה הבריטית, שמדבקת יותר בקרב צעירים (ולכן גם מעלה את שיעור הח"ק מתוכם). לפני כ-‏40 יום הזן היה אחראי ל-‏10%-20% מההדבקות ולפני 9 ימים העריכו שהיא אחראית לכ-‏80%.
ההשפעה של שתי הנקודות האלה מאוד תלויה בזמן שלוקח לחולה להפוך לקשה מרגע האבחון. ככל שהפער יותר גדול, כך ההשפעה יותר גדולה.
3. אתה מתייחס למי שקיבל חיסון ראשון בתור מחוסן כי אנו צופים פני עתיד, אבל מציע לפתוח את המשק עכשיו. אם נחכה שכל מי שקיבל חיסון ראשון יהיה מחוסן, תצטרך להזיז את האומדן שלך בחודש אחד קדימה.
4. אם בעוד חודש נגיע ל-‏840 חולים, כבר נתקרב לאי ספיגה ונצטרך לצמצם פעילות שוב.
5. אני מנחש שהכפלת פי 4 כי רצית להגזים. יודע מה? לא בטוח שזאת הגזמה. ה-R0 (מקדם הדבקה ללא אמצעי מניעה) של הוריאנט המקורי הוא כ-‏2-2.5, כך שאצל הוריאנט הבריטי אנחנו מדברים על 3-3.75. זאת הכפלה פי 3 תוך כמה ימים (חלון הזמן בו חולה מדבק). כן, עדיין תהיה קטיעה של שרשרת ההדבקה, מסכות וגם המתחסנים מדביקים פחות. לא בטוח שזה יספיק.

"מי שצעיר מגיל 30 ולא רץ להתחסן הוא סתם חרא כלפי המבוגרים יותר" איפה כפתור הלייק כאן?
קול התור נשמע בארץ 732861
1. כן, זייפתי קצת. בחישובי גב מעטפה כאלה אני לא מרגיש צורך לדייק. קח בחשבון שעובר זמן (שבוע?) בין הופעת סימפטומים לבין הפיכת חולה לקשה, ושחולה קשה נשאר באותה קטגוריה הרבה זמן (שלשה שבועות?) כך שמרבית הח"ק הנוכחיים נדבקו לפני שלושה שבועות ויותר, בשעה שהיו עדיין מעט מחוסנים.
2. נכון.
3. אני לא מציע לחזל"ש לגמרי, עם דיסקוטקים פאבים והופעות כבר עכשיו. אפשר לפתוח בהדרגה. להתחיל מהילדים המסכנים שלא ראו בצפר מבפנים כבר המון זמן, ולדאוג שהמורים, שהם הסכנה הגדולה יותר להפצת על, יהיו מחוסנים.
4. אם בעוד חודש נגיע ל 840 ח"ק זה פחות מהיום, לאן שהגענו אחרי חודש סגר. אז לא נצטרך לצמצם כלום, אלא אם יהיו עדויות לכך שאנחנו בדרך ל 500 אלף מקרים פעילים. כשכל האוכלוסיה הלא מחוסנת היא פחות מ 5 מיליון, וקצת יותר מחצי ממנה היא בגיל 0-14, שהוא די אדיש למחלה, להגיע ל 10% מקרים פעילים באוכלוסיה זה מופרז. ככל שאני זוכר בשיאי ההתפרצות מעולם לא הגענו ליותר מ 6% מקרים פעילים מהאוכלוסיה במודיעין עילית, בית"ר עילית ושאר מוקדי סערה.
5. בוא נדבר על R. ה R0 של הוירוס המקורי הוא אפילו 4, ושל המוטציות המידבקות יותר יכול בקלות להיות 6. אבל R0 לא רלבנטי. מסכות לבד חותכות אותו לחצי. 50% מחוסנים באוכלוסיה חותכים אותו שוב בחצי. בסופו של דבר, עם מסכות, חיסונים ומניעת התקהלויות לא נחוצות, אנחנו נהיה שוב בסביבות 1.0 גם עם המוטציות המדביקות יותר.
_____________
1 את החלק שמעל 1. כלומר ש 4 הופך ל 2.5, 6 הופך ל 3.5
קול התור נשמע בארץ 732872
המובן מאליו: "דיסקוטק" מעידה שאנחנו זקנים.
למדתי לא מזמן: גם "פאב" מעידה שאנחנו זקנים.
קול התור נשמע בארץ 732901
אז איך עלינו לומר "פאב" מבלי למעוד?
קול התור נשמע בארץ 732928
בית מרזח.
יחראב ביתק ובהטייה 732930
ייחרב ביתך.
קול התור נשמע בארץ 732943
בר. (או באר?)
קול התור נשמע בארץ 732947
תמיד חשבתי שהבר זה הדלפק הארוך שיש (כמעט) בכל פאב ועל הכסאות הגבוהים שלאורכו יושבים הבליינים שבאו בגפם (בניגוד לשולחנות שסביבם יושבים זוגות/חבורות).
קול התור נשמע בארץ 733020
כמובן. ובמטונימיה...
נדמה לי שרק עברנו כאן מאנגלית בריטית לאמריקאית.
האמת היא שלפחות בחיפה אני רואה עדיין מקומות שכותרת המשנה שלהם, על השלט/האתר, היא "פאב". כנראה עניין של מיתוג: יש חנויות בגדים שמגדירות את עצמן "בוטיק אופנה", אבל לא אומרים "בוא נלך לאיזה בוטיק לקנות חולצה". ספציפית, עושה רושם ש"פאב" הולך עם מיתוג אירי ו/או מיושן (היטב).
קול התור נשמע בארץ 732944
או במילים אחרות: לא רק שפתיחת דיסקוטקים ופאבים מעלה תחלואה בקורונה, מחקרים מראים כי רק אמירת המילים "דיסקוטקים" ו"פאבים" מעלה משמעותית את הסיכון לתחלואה קשה ומוות!
קול התור נשמע בארץ 732952
מסתבר שיש לזה חיסון.
קול התור נשמע בארץ 732932
סידרתי מחדש את הנקודות לפי סדר חשיבות יורד.
2. אה-הא, צדקתי!
3. עם זה אני נוטה להסכים. קצת קשה לי לחשוב על עניין בתי ספר כי הרעש מהטחת הראש שלי בשולחן כשאני חושב על הטעויות שנעשו קצת מסיח את דעתי‏1. הבעיה היא לא רק שהילדים תקועים בבית (ושההורים תקועים בבית עם הילדים), אלא חוסר הוודאות והיעדר היכולת להתכונן מראש שגם פוגע בילדים ומטרטר את ההורים‏2. אם הייתי מוצנח לנעלי מקבלי ההחלטות, כנראה הייתי מצהיר שבתאריך כך וכך בעוד שבועיים-שלושה הלימודים יחודשו. אז מנצל חצי מהזמן כדי לגבש מתווה מסודר שמתחשב בתחלואה, אילוצי המורים והתלמידים, המצב של כל ישוב ותוכניות מגירה (שיפורסמו בפומבי) למקרה שהתחלואה תמשיך לעלות ומנצל את החצי השני כדי לוודא שכולם מסונכרנים ושהמתווה ייושם בפועל.
4. אולי לא הבנתי אותך. הבנתי שבתסריט שלך תהיה המשך ירידה לזמן מה, ולאחר מכן עליה שנובעת מפתיחת המשק, שמתגברת על החיסונים. אחרת למה שיהיו יותר מאומתים?
1. זהו, זאת חלק מהסיבה שלא רציתי לעשות חישוב של ממש. לדעתי אם היית לוקח את זה בחשבון החיזוי שלך היה שונה. רק 11% היו אחרי מנה שניה, אבל אם היינו מסתכלים רק על 60+ ו-‏50-60, התמונה הייתה שונה. מכיוון ששנינו מתעצלים לבדוק, אפשר לעזוב את זה.
5. יש הבדל תהומי בין R שהוא 0.95 ל-‏1.1 ולדעתי האומדן שעשית מאוד רגיש להנחות שמשתמשים בהן.

____________________
1 וגם לתאר את זה כ"טעויות" זה נדיב, כי ההנחה המובלעת היא שאם טעו היה ניסיון רציני כלשהו לפתור את העניין.
2 דוגמא דווקא ממגזר שלא נפגע יותר מדי: עובדי מדינה שלא יכולים לעבוד (למשל, כי הם צריכים להיות עם הילדים, ועבודה מהבית זאת לא באמת עבודה) יכולים לבקש שיוציאו אותם לחופשה ב-‏70% מהשכר שלהם. אממה? הבקשה צריכה להיעשות בשבוע שלפני, וכל פעם שפתחו את מערכת החינוך ההחלטה התקבלה רק בסופ"ש. כך כל פעם שמערכת החינוך נפתחה, חלק מההורים היו מושבתים לשבוע שלם (תוך כדי שהמדינה מממנת להם את רוב השכר, כן?) בלי שום סיבה.
קול התור נשמע בארץ 732936
2. בגלל זה הנחתי שכמות המקרים הכללית תעלה
3. אפשר לבחור בך לכנסת? אולי בפעם הבאה?
4. יהיו יותר מאומתים בגלל המוטציות והפתיחה ההדרגתית.
5. נכון. אבל כמו שראינו ביוני-יולי ונובמבר-דצמבר, המשחק בין 0.95 ל 1.1 הוא לחלוטין בידי הממשלה, שלא לומר הליוס. כמה שנאמר:
כִּי הִנֵּה כַּחֹמֶר בְּיַד הַיּוֹצֵר
בִּרְצוֹתוֹ מַרְחִיב וּבִרְצוֹתוֹ מְקַצֵּר
כֵּן אֲנַחְנוּ בְיָדְךָ חֶסֶד נוֹצֵר
לַבְּרִית הַבֵּט וְאַל תֵּפֶן לַיֵּצֶר
קול התור נשמע בארץ 732850
נו, אבל ברור שבכל זאת אם ''תפתח'' - אנשים חפים מפשע (גם בהנחה שסרבנות חיסון היא פשע) ימותו. אפשר להתווכח על המספר, אבל מובן מאליו שהוא גדול ממש מאפס.

לכן שאלתי את מה ששאלתי קודם. אחרי שתענה, אם תענה, יהיה אולי טעם להשוות את המספר שלך לתחזיות שונות.
קול התור נשמע בארץ 732852
גם אם לא תפתח אנשים חפים מפשע ימותו (או ייפגעו בצורות מאד חמורות אחרות).
זה לא אומר הרבה (או לפחות הרבה פחות ממה שנשמע ברגע הראשון).
קול התור נשמע בארץ 732853
מן הסתם הפרטים חשובים (כמה אנשים? בשביל מה?).
קול התור נשמע בארץ 732854
אתה הבאת את זה בתור טיעון מוחץ, אז אל תטיל עלי את נטל הכימות.
קול התור נשמע בארץ 732855
לא הבאתי את זה בתור שום טיעון, מחץ או לא (טיעון למה?). שאלתי את אריק מה המספר שלו.
קול התור נשמע בארץ 732873
יש לי שאלה להורי ה'-י', נשמעת קנטרנית אבל בעיקר סקרנית. הטענה היא שהבעיה האמיתית עבורם בסגירת בתי הספר היא לא אובדן הלימודים, אלא אובדן החברה של בני גילם. אבל האם קשה לרובם להתארגן על חיי חברה מחוץ לבית הספר, ואחרי שעות הזום?
קול התור נשמע בארץ 732883
הבת שלי נפגשת הרבה עם חברים, אבל עדיין סובלת מאוד מאובדן חיי החברה של ביה"ס.
אני מתאר לי שילדים פחות פעילים חברתית ממנה סובלים יותר. ילדים רבים גם בלי קורונה נמצאים כל היום במסכים, וביה"ס הוא עיקר היציאה שלהם מהבית והמפגש עם RL. כאלה יכולים בקלות להפוך בקורונה לזומבים.
קול התור נשמע בארץ 732894
כתושב של מועצה אזורית, מאוד. לבן שלי אין אף בן כיתה בישוב ולבת שלי יש שתי חברות מקומיות.
קול התור נשמע בארץ 732902
א. קשה מאד.
ב. עוד יותר קשה כששעות הזום בעצמן מציקות‏1 ומבזבזות זמן שאפשר היה להיפגש בו.
ג. ועוד קושי הוא שבסגר האחרון אסור היה להיפגש בבית אחר.

1 מציקות אגב הרבה מעבר לרמה הקנטרנית - סבל אמיתי ומתמשך. אני מכיר ממעגל שני כאלה שהיו תלמידים מצטיינים, אבל לא הסתדרו עם הזום והמורה שלהם החל/ה לחלק אפסים למי שלא נכנס לזום ועושה משימות שניתנות שם בזמן. וזה אחד מיני רבים. במחשבה שנייה תעוקת הזום עצמה היא גורם חשוב וחמור בניתוק החברתי של הילדים משאר הכיתה.
קול התור נשמע בארץ 730662
עכשיו השאלה למי אנחנו מאמינים, לך, לגמזו, לחולדאי או לשר הבריאות.
שר הבריאות הוא לבטח הכי פחות אמין מכל הרשימה כאן. אפילו עם המנכ"ל שלו הוא לא מסונכרן.
קול התור נשמע בארץ 730680
ואכן, לקח שעות ספורות בלבד כדי להוכיח ששר הבריאות שיקר היום במצח נחושה.
קול התור נשמע בארץ 730794
אם כבר ילד פולני - שיבא נותן לניצולי שואה להגיע בלי תור, אבל הניסוח, אפפס, לא משהו.
קול התור נשמע בארץ 730795
אוי :)
קול התור נשמע בארץ 730801
הניסוח הזה בוצע על ידי הדור שלא הכיר את הפלנטה הזאת.בזכרון הילדות - הייתה לנו אם בית ניצולת שואה עם מספר חקוק , כל יום השואה היינו יושבים על המדרגות ושומעים את הסיפור האמיתי. כילד אני חייב להעיד שזה הזכרון היותר חזק שיש לי על השואה , אני לא בטוח שאם לא הייתי נחשף לפלנטה הזאת ממקור ראשון הייתי מבין את הבעיה במודעה הזאת.

מכל מקום,ניצולי שואה צריכים לקבל את החיסון בבית.זה המעט שאפשר לפרגן לאלו שצריכים להפשיל את השרוול.

אגב,המשולש ההפוך היה הזיהוי ליהודים.
קול התור נשמע בארץ 730823
מזל שלא שלחו אותם להתקלח לפני החיסון.
קול התור נשמע בארץ 730846
מתי בשם אלוהים בירוקרטים ופוליטיקאים צבועים יפסיקו לעשות שימוש בשמם של ניצולי השואה?
האם קיים הבדל ענייני כלשהו בין ניצול שואה לבין סתם אדם שעבר את גיל 60, ושצריך לעזור לו לקבוע תור? ואם יש חיסונים עודפים (והיו בממוצע 30-40%), מדוע לא לחסן אותו?
האנטישמים יאמרו שהתשובה היא בתופעה הישראלית של ניצולי שואה שעדיין אינם בני 60.
מצא את ההבדלים 730847
אני יכול לחשוב על כמה הבדלים עניניים, אבל בטח גם אתה.
מצא את ההבדלים 730851
אני רוצה לחשוב שאתה מתכוון לכך שהרבה ממדינת ישראל ומסתמא גם מערכת הבריאות, נבנתה בכספי הפיצויים לנפגעי השואה ובתמורה המדינה התחייבה באופן חוזי לדאוג לרווחתם ולטיפול הרפואי בהם. זה עניין חשוב ואין מקום להסתתר כאן מאחורי רמזים.
בנסיבות העניין, הטיעון הזה אינו ענייני. הוחלט לחסן את כל גילאי 60+. לנוחותם של קופות החולים הוחלט להשתמש באמצעים הדיגיטליים החדשים ובמרכזי חיסון. ברור לכל, שבין הזכאים תהיה קבוצה שתתקשה לממש את זכותה. טרח אותו מבוגר, והביא עצמו למרכז חיסון, עשה ככל יכולתך לעזור לו, גם אם משמעות הדבר היא לשלוח אותו למוקד חיסון אחר או לקבוע לו תור ביום אחר. לצורך זה, אין שום חשיבות אם מדובר בניצול שואה, בעולה מאתיופיה בן 60 ויום אחד או בקשיש ערבי.
זוהי המשמעות האמיתית של "מדינת כל אזרחיה". הביטוי הזה אינו אומר שכולנו שווים או שאנו זכאים לכל מה שעולה על דעתנו. הוא כן אומר שכאשר נשקלת זכאות להטבה כלשהי, שיקולים לא רלאבנטיים אינם מעורבים.
מצא את ההבדלים 730854
זה לא היה הכיוון שלי.
תנסה לחשוב מה יכול לגרום לאדם שעבר שואה בצורות כאלה ואחרות להיות בקבוצת סיכון מעל לבן 60 אחר.
הטיעון הטכני שלך 'הוחלט שכל בני 60 פלוס יחוסנו' כמובן מנטרל את ההבדל באופן טכני מראש, אבל אנו דנים בהבדלים אפשריים מעבר לאינסטרומנטלי הזה.
מצא את ההבדלים 730857
אני מתנצל. קוצר המשיג. תצטרך לפרוט לי את טענתך, כי לא ירדתי לסוף דעתך.
מצא את ההבדלים 730859
מי לדעתך סביר שיהיה בריא יותר (בממוצע) - ניצול שואה או אדם רגיל?
מצא את ההבדלים 730884
אפריורי, אני יכול לחשוב על גורמים לכאן ולכאן. המספרים שמצאתי מבלבלים: ניצולי שואה חיים יותר אך חולים יותר.
מצא את ההבדלים 730894
לגבי תוחלת החיים, זאת נשמעת לי כמו השוואה בין - סליחה מראש על הניסוח - אוכלוסיית בקטריות רגילה לכזו שנותרה אחרי שלושה סבבי אנטיביוטיקה. מי לדעתך ישרדו יותר?
לגבי המחלות, המחקר מאשר את התיזה שלי ש"את תחלואת היתר במחלות השונות מייחסים החוקרים לטלטלה הגופנית והנפשית שחוו בתקופה הניצולים בתקופת השואה."
מצא את ההבדלים 730899
כאמור, לא מפתיע אותי שניצולי שואה חיים יותר משאר השנתון שלהם, וגם לא היה מפתיע אותי ללמוד שהם חיים פחות. אבל הייתי מצפה שהגורמים שגורמים להם לחיות יותר גם יגרמו להם להיות פחות חולים, ואילו הגורמים שגורמים להם להיות יותר חולים יגרמו להם לחיות פחות. זה שאתה מביא נימוק שמסביר אגף אחד של המשוואה ונימוק שמסביר את האגף השני לא עוזר לי, כי אני רואה ביניהם סתירה (לא סתירה לוגית, כמובן, אבל "סתירה סבירותית"). לציין את המובן מאליו, מדובר באנשים מבוגרים, ובמקומותינו ובזמנינו אנשים מבוגרים באופן גורף מתים ממחלות, בין אם מאחת קטלנית ובין אם מהצטברות של מחלות "קטנות"; ומקובל שתחלואה נפשית ועקה רגשית הן בקורלציה גבוהה עם תחלואה ועקה גופניות). לוגית, כמובן שייתכן שהם חולים יותר במחלות לא-קטלניות ופחות במחלות כן קטלניות, אבל זה מתיישב בצורה מאוד לא סבירה עם תמונת העולם שלי, עד כדי כך שאני חושד בנתונים.
מצא את ההבדלים 730898
זה לא מפתיע אותי. מידע אישי אני יודע שניצולי שואה סובלים יותר מבעיות נפשיות (כולל אלצהיימר ומיני דמנציה) ולאו דוקא מבעיות גופניות. בכתיבה ספרותית מדברים על התפוררות האישיות. סול בלו כתב (בספר ''רוולסטין'') על הטראומה היהודית הנובעת מן הידיעה כי בתקופה מסויימת כל שכניך רצו במותך.
בינתיים חשבתי על סיבה הרבה יותר פרוזאית לפרסום המודעות על ניצולי השואה מאשר הכסילות האנושית. מוסדות רבים בארץ, בפרט כאלו המטפלים בקשישים, מקבלים תמיכה כספית מכספי הקרנות לפיצוי ניצולי השואה המנוהלים ע''י הסוכנות היהודית. הודעות מעין זה, עשויים להיות מעין מס שפתיים, כדי להצדיק תמיכה כזו.
בשולי הפארסה, אפנה תשומת לבכם לתעודת ניצולי שואה. בזמנו לא היה בכלל דבר כזה. תעודות מעין אלו חולקו ע''י ארגונים וולונטריים וארגוני התנדבות ולא היה להן שום תוקף או ערך. נדמה לי שבשנים האחרונות ממשלת ישראל מחלקת משהו כזה. כרגע זה במשרד לשיוויון חברתי, ברשות לזכויות ניצולי השואה, שנקראה בעבר סתם הלשכה לשיקום נכים.
לא נראה לי שהתכוונו לזה ברצינות 732099
הדרך הכי טובה להפסיק לתמוך בחוק כזה היא להתחיל להתחסן.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים