המשטרה: חשוד הודה ברצח הנערה תאיר ראדה 2767
משטרת ישראל הודיעה הערב (ג') במסיבת עיתונאים כי רומן זדורוב, פועל שיפוצים שנעצר לפני כשבוע בחשד למעורבות ברצח, הודה ברצח הנערה תאיר ראדה לפני כשבועיים.

זדורוב, שעסק בעבודות בבית הספר נופי גולן בקצרין, הודה היום במהלך חקירתו כי הוא שביצע את הרצח ב-‏6 בדצמבר ושיחזר בפני החוקרים את המעשה בחדר השירותים של בית הספר. הוא טען כי הנערה התגרתה בו וגידפה אותו כיוון שסירב לתת לה סיגריה. לאחר שלא הסכימה להתנצל, שלף סכין ורצח אותה.

פרשיית הרצח זעזעה את העיר קצרין. התושבים האשימו את מערכת החינוך בטיוח מקרי אלימות בבית הספר. התלמידים טענו כי מאז הרצח יוחס להם שימוש בסמים, קיום יחסי מין בשירותים וסוגים נוספים של אלימות נוער.
קישורים
Ynet
הארץ
מעריב NRG
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

425236
רק אצלי זה מתקשר לדיון 2750 ?
מי שמרחיב את גבולות האלימות גם לגידופים, אין לו מה להתפלא אם אלו הן נסיבות הרצח: "הנערה התגרתה בו וגידפה אותו כיוון שסירב לתת לה סיגריה. לאחר שלא הסכימה להתנצל, שלף סכין ורצח אותה."
425237
לא הבנתי למה אתה מתכוון.
425238
בחינוך המיושן שאני קיבלתי, אלימות היתה אלימות. פיזית. גידופים לא ישבו על אותה סקלה. להגיד למישהו ''אידיוט'' או ''בן זונה'' לא ישב על אותו קו שעובר בין מתן סטירת לחי, אגרוף לאף ובעיטה לצלעות.
כאשר מכניסים התגרות וגידופים למסגרת אחת עם מכות ודקירות סכין, מביאים לזילות של התגובה (או הפעולה) האלימה.
הנערה התגרתה בו וגידפה אותו, ואף סרבה להתנצל, והוא בתגובה שלף סכין ורצח אותה. אלימות בתגובה (נכון, מוגזמת, אבל אנחנו כבר מורגלים בתגובות מוגזמות) לאלימות.
המ, 425573
נשמע לי כמו סופיסטיקציה של מעשה שבוצע על ידי סתם עוד רוצח.
זה קצת תת רמה, אבל 425242
אני מוצאת עצמי מסכימה לדברי הטוקבקיסטים של ווי-נט, שרובם מביעים ספקות לגבי הגרסא שציטטת: המניע נראה תמוה ותלוש, אולי מצוץ מהאצבע, וייתכן שיש פרטים אחרים שלא נחשפו (חלקם אף סבורים שהחשוד הוא שעיר לעזאזל שנאלץ להודות, אבל לגבי זה אשאר בעלטה).
זה קצת תת רמה, אבל 425244
החשד הזה, שהחשוד הוא שעיר לעזאזל, נראה לי כמו חלק מההיפוך שאותו מייצג ציטוט של מייקל ווד ששם גדי טאוב בראש השער "הנאורות החדשה" בספרו "המרד השפוף": "אנחנו חיים בעיצומו של היפוך מוזר וסנטימנטלי של “המשפט” של קפקא: בית המשפט תמיד נמצא אשם".

הגענו למצב שבו הערעור על כל סמכות הפך לנורמה: אנשים בטוחים שיש איזו קונספירציה והממסד מסתיר משהו או מתעצל ומוצא שעירים לעזאזל כדי להסתיר את הקונספירציות/עצלויות הללו. מישהו שלומד איתי כתב רפרט בנושא תיאוריות קונספירציה ופריחתן בחמישים השנים האחרונות, וקשר את זה לתופעה של "מות המומחה", בעיקר בעקבות עבודתו של מישל פוקו. אני חושב שהתהליך הזה המשיך עם "תרבות הנגד" בשנות השישים וגם אסכולת פרנקפורט תרמה לזה לא מעט, ואת פירות הצלחת התהליך אנחנו קוטפים היום או מקבלים מהם כאבי בטן, כל אחד לפי העדפתו.
זה קצת תת רמה, אבל 425245
יכול להיות שכל מה שאתה כותב נכון, אבל זה לא סותר את העובדה שיש והיו שעירים לעזאזל. והיסטורית, דווקא במשפטי רצח חמורים שלא פוענחו (רחל הלר, דני כץ) נתפסו האנשים הלא נכונים, או נלקחו הודאות בצורה לא נאותה.

כאמור, אין לי סיבה לחשוב שזה מה שקרה כאן. אבל אני כן חושבת שהגרסא שהוצגה כמניע הרצח חושפת טפח ומכסה טפחיים.
זה קצת תת רמה, אבל 425247
במשפטי רצח *מפורסמים* שלא פוענחו נתפסו האנשים הלא נכונים. במשפטים אחרים, אפורים יותר או אפורים פחות (אורון ירדן למשל), נתפסו והורשעו.

אם אין לך סיבה לחשוב שזה מה שקרה כאן, מדוע שתחשבי שהגרסה חושפת טפח ומכסה טפחיים? האם גם את שבויה בהיפוך הקפקאי? :)
זה קצת תת רמה, אבל 425253
אגב, אם אני כבר מנפף בפילוסופים צרפתיים, אפשר להביא כנגד הטיעון שלי את בודריאר (שמעון כבר עשה את זה יותר טוב בדיון 886 ובחלק ב' דיון 890) ולומר שכאשר תפסו את "החשוד המיידי": השם הוא של עולה חדש מברה"מ לשעבר, בטח מישהו כבר יטען שהוא גם לא יהודי, כלומר מתאים לתבנית "הזר" אז הסדר שב על כנו, וכמו בדוגמת ווטרגייט במאמר של בודריאר (http://www.stanford.edu/dept/HPS/Baudrillard/Baudril... ), העקרונות המוסריים אוששו שוב והסדר הושב על כנו, כשהוא מסתיר מתחתיו את הסקנדל האמיתי מתחת לפני השטח בקצרין.
זה קצת תת רמה, אבל 425274
אולי בגלל המעצר הקודם בפרשה?
http://news.walla.co.il/?w=/1/1020868

Round up the usual suspects?
זה קצת תת רמה, אבל 425291
אבהיר: אני לא טוענת שאולי החשוד חף מפשע. אני טוענת שבגרסא כפי שהוצגה יש המון דברים מוזרים ושאלות לא פתורות. הדיסוננס לא מתייחס רק לסיפור הפשע, אלא מציג באור שונה את כל הרקע מסביב כפי שלמדנו להכיר אותו מאז הרצח. האם אכן אותה ילדה תמימה ומקסימה בת 13 היתה מעשנת חברתית שמשנוררת סיגריות, מתגרה בגברים מבוגרים ומקללת אותם? האם ידעה לקלל ולהציק, לגעת בנקודות הרגישות ביותר, עד כדי כך שתביא אדם לכדי "התקף זעם רגעי"?

זאת ועוד: האם אדם שעברו נקי מגיע מהר כל כך להתקף זעם רצחני כלפי אדם זר? (זו הרי לא אשה שיש לו איתה שנים של יחסים בעייתיים). כמובן, ראינו כבר כאלה בעבר, כל מיני אנשים שנדקרו על שטויות ודברים קטנים, בידי מי שפגשו אקראית - אבל דקירה לוקחת רגע, אולי שניים. ואילו הרצח של ראדה כלל דקירות רבות, התעללות גופנית, החבאה בשירותים ועניינים שלוקחים זמן, מאמץ גדול ותכנון מסוים (גם אם לא מראש). להדיוטית כמוני זה לא נראה כמו רצח "דם חם" קלאסי.

..וגם זה לא אומר שהסיפור לא נכון, אלא שייתכן שחלק גדול מהסיפור מוסתר/הוסתר מהציבור מכל מיני טעמים. אמה של הילדה דיברה גם אתמול בערב על סמים (כלומר, שהחשוד סחר בסמים ותאיר גילתה אותו), אבל זה נראה כמו "זנב" של השערה שעלתה כבר קודם ונפסלה. או אולי זה דווקא שבב מן האמת?
זה קצת תת רמה, אבל 425347
לא יודע מה זה שווה, אבל זדורוב סיפר בחקירתו שלפני חמש שנים, בטרם עלה, תקף קרוב משפחה. מעריב NRG: http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/520/397.html
זה קצת תת רמה, אבל 425533
גם הראיות לתקיפה מלפני חמש שנים הן מתוך הודאתו במשטרה. הכול שם. כזכור סיפר עובייד איך טמן את גופתה של חנית קיקוס באתר דודאים לאחר שאנס ורצח אותה. אחר כך היא התגלתה בבור במקום אחר לגמרי. . . אינך מקבל למשטרה חוקרים שאין להם דמיון. לא די ביכולת ללחוץ לאיים ולהשפיל.
זה קצת תת רמה, אבל 425349
אחרי מות קדושים אמור וכל זה, אבל מנין לך האינפורמציה על תמימותה?
זה קצת תת רמה, אבל 425374
אין לי אינפורמציה. אני מניחה אוטומטית שבת 13 היא תמימה מכמה בחינות ידועות (לאו דווקא מיניות), אלא אם נאמר אחרת. מעבר לזה, בהספדים של חבריה נאמר עליה שהיתה רקדנית מוכשרת, שהיתה "ילדה חמודה" וזהו בערך. נערה פחות תמימה היתה זוכה לתיאורים שונים, גם אם מכובסים (שובבה? מיוחדת במינה? מלאת שמחת חיים?) על פי העיקרון הידוע.
זה קצת תת רמה, אבל 425383
טוב, אני מניח שאעזוב את זה.
זה קצת תת רמה, אבל 425393
כבר אמרתי - תת רמה.
זה קצת תת רמה, אבל 425576
אויש, באמת.

את באמת מנסה להקיש את אופיה של הילדה מההספדים? אני לא זוכר הרבה לוויות שנאמר על מישהו "הוא היה חרא של בנאדם, ת'כלס, אבל אנחנו עדין מבכים את מותו". מאידך, ולשמחתי הרבה, לא נכחתי ביותר מדי לוויות.

יש לי כמה הערות שטחיות -
1. היות והעיתונים, לפחות אלו שיוצא לי לקרוא בצבא, הם צהובונים, אין לי דרך של ממש לדעת בדיוק מה קרה שם.
2. ע"פ הרושם המתקבל מאותם צהובונים, ובהנחה שהחשוד ברצח דובר אמת, היא כנראה לא היתה הילדה הכי סימפטית.
3. בכל אופן, ברור שאין כאן נסיבות מקלות. זה כ"כ ברור, שעצם התהייה על קנקנה של הילדה מיותרת לחלוטין. אם החשוד הוא אכן הרוצח, כולי תקווה שירצה את העונש המקסימלי לעבירות מהסוג הזה.
זה קצת תת רמה, אבל 425590
אכן אויש, באמת.

לא שאלתי אם *לך* יש דרך לדעת מה בדיוק קרה שם - אמרתי שהסיפור שקיבלנו באופן רשמי נשמע קלוש ותמוה. גם אם הילדה ז"ל היתה פרוצה, מופקרת ורעת מזג, לא הייתי מצפה שבגלל חמש דקות שיחת חולין איתה, אדם שזה עתה פגשה ייתקף בתאוות רצח.

ומה הקשר ל"נסיבות מקלות"?
זה קצת תת רמה, אבל 425653
אני לא כ''כ מופתע. ביחס למקרים של אסף שטיירמן או דרק רוט ז''ל, הרצח כאן כמעט ''מתבקש''.
זה קצת תת רמה, אבל 425689
הרבה יותר קל לי להסביר לעצמי את שני המקרים שהזכרת (ובייחוד את זה של שטיירמן, שלא קשור כלל בתאוות רצח).
זה קצת תת רמה, אבל 425700
את מחדשת לי כאן בקשר לשטיירמן. תוכלי לפרט?
זה קצת תת רמה, אבל 425715
ממה שקראתי על שטיירמן, זה היה רצח ''ליאופולד ולב'', ולא רצח בדם חם כפי שתואר כאן.
זה קצת תת רמה, אבל 425716
...וזה מה שהופך את המקרים הללו לבלתי מובנים הרבה יותר. לא סתם דוסטוייבסקי כתב מאות עמודים על רצח שכזה.
זה קצת תת רמה, אבל 425734
נישאר חלוקים.
זה קצת תת רמה, אבל 425740
בואי נעשה עוד נסיון אחד:

במדינה שלנו יש תרבות מפותחת מאוד של כוחניות ושל "כבוד". לא חסרות דוגמאות של אנשים שרצחו אחרים בגלל פגיעה בכבוד - זכורים לי מקרים של רציחות על בסיס מריבה בין נהגים, מריבה בין כלבי הרוצח והנרצח, ומקרה מעניין במיוחד שבו הנרצח הסב את תשומת לבו של הרוצח לכך שנפל לרוצח שטר כסף. בכל המקרים הללו גם ניתן להאמין שהרוצח לא היה צלול לחלוטין בדעתו כנראה בגלל צריכת חומרים מסויימים. אפשר גם לגייס הסברים נוספים לכך שהאלימות הפכה לדרך חיים: צה"ל ו"הכיבוש"; האלימות שמוצגת באמצעי הבידור ההמוניים; תרבות ה"כבוד" האוריינטלית. בכל המקרים הללו הרצח אינו מתוכנן; הוא פשוט תוצאה של עימות מזדמן, וסף איפוק אפסי.

לעומת זאת, לא ברור לי מאיפה הרוצחים בדם קר שעושים זאת "בשביל הרצח" מגיעים ומה מניע אותם. איפה בתרבות שלנו אפשר לראות ולו שביב לגיטימציה למעשים כאלו? הייתי אומר שמדובר במעשה שמטרתו מרד נגד מוסכמות החברה, אבל במקרים המדוברים לא קיבלתי את הרושם שמדובר במרד שכזה, אלא במשהו פסאודו רסקולניקובי. אני מניח שצריך אישיות פסיכופתית בשביל לבצע רצח שכזה, אבל מה גורם למישהו לרצות בו מלכתחילה?
זה קצת תת רמה, אבל 425744
מסכימה לפסקה הראשונה והתייחסתי אליה באמצע תגובה 425291 .

לגבי הרוצחים בדם קר - אני לא פסיכולוגית, אבל מן הסתם הם סוציופתים ומעוקרים מרגשות (לפחות זמנית). בחלק מהמקרים הם שיתפו פעולה בגלל ציות לסמכות (כמו אותה סיגלית שסייעה לרעי חורב לרצוח), מה שאולי עלול לקרות לכל אחד מאיתנו, על פי ניסוי מילגרם. בכל אופן, הרבה יותר קל לצפות שרצח כזה יהיה מתוכנן מאשר רצח בדם חם.

אתה שואל מדוע סוציופתים רוצים לרצוח? מעולם לא הייתי פסיכופת או סוציופת (אם כי אף פעם לא מאוחר), אבל אני משערת שמצב מנטלי שכזה מעלה בצורה חדה את סף הגירוי של האדם, וגורם לו להרגיש צורך בריגושים חזקים מאוד, גם אם מעוותים. לחלופין, אולי זה משום התסכול שבחוסר היכולת של האדם לחוות רגש אמפתי בצורתו המוכרת (ועל פי הציפיות החברתיות).

יצאת פעם מסרט (או מכל חוויה רגשית אחרת, או ממבחן במתימטיקה) במצב רוח מאוד סנטימנטלי? האם הרגשת אז שכל מראה יפה של ילד מחייך, פרח או זוג מאוהב, יכול להעלות דמעות בעיניך? זה המצב הרגשי ההפוך לסוציופתיה, סף גירוי רגשי נמוך. עכשיו דמיין שאתה לא מרגיש דבר מכל אלה, ואין לך אמפתיה לשום דבר ואף אחד, אבל מנגד אתה לא "כבוי" אלא רוצה לחוש ולהרגיש. ואז אתה מנסה ומנסה להגביר את עוצמת הגירוי בכל פעם, עד שמתוך רצון ל"ווליום מוגבר" או כאמור מתוך תסכול על חוסר ההצלחה, אתה פונה לריגושים אלימים יותר ויותר.

(מזכירה שוב: אל"פ).
זה קצת תת רמה, אבל 425747
אין ויכוח על כך שניתן להסביר רציחות "סוציופיות" - העניין הוא שקשה יותר להבין אותן מאשר את הרציחות ה"חמות".

כלומר, נניח שהברנש היה מודה שהוא רצח את הילדה כי הוא תמיד רצה לרצוח מישהו והוא תכנן את הכל לפרטי פרטים - האם זה היה "אמין" יותר או פחות מהסיפור שכן סופר?

אגב, אף פעם לא הבנתי למה "ווליום מוגבר" חייב להתבטא דווקא באלימות כלפי אנשים. אני לא מבין איך "ריגוש" ניתן להשגה באופן כללי על ידי פגיעה באנשים (אלא אם אתה סאדיסט באופייך), אז לא ברור איך להגביר את האלימות יגביר את הריגוש (אפס כפול מאה זה עדיין אפס).
זה קצת תת רמה, אבל 425748
לשאלתך הראשונה - כן. אבל התשובה אישית מן הסתם.

מעשה רצח שלי קשה מאוד להבין הוא למשל מעשהו של אלי פימשטיין. אין יכולת להסביר אותו, לא לוגית ולא אבולוציונית (כלומר, אפילו בתור פשע מפלצתי אין למעשה הזה רציונל).

לתהייתך בסוף - לא יודעת. מה האופציות? איזו צורה אחרת של התנהגות אנושית היתה נראית לך מתאימה יותר למצב כזה?
זה קצת תת רמה, אבל 425751
אם איני טועה, ה"הסבר" למעשהו של פימשטיין הוא רצון לפגוע באם התינוקת, שאותה הוא האשים ב"גניבת זרע". לי זה נראה כמו מקרה מעוות וקיצוני של "פגיעה בכבוד" - שייחודו בכך שבוצע בדם קר לגמרי.

התנהגות אנושית שמתאימה ל-איזה- מצב? מצב שבו אתה מחפש ריגושים ולא מוצא? יש אנשים שהולכים לעשות צניחה חופשית או לטפס על האוורסט. יש כאלו שלומדים סקס טנטרי, ויש כאלו שהולכים ולומדים זן בודהיזם. יש כאלו שסתם לוקחים סמים קשים יותר ויותר. לא כל ריגוש בחיים נובע מאלימות.
זה קצת תת רמה, אבל 425821
התנהגות אנושית שמתאימה למצבו של *סוציופת* שמחפש ריגושים ולא מוצא. לא לאיזה דודו מראשון שמשעמם לו בדירתו השכורה.

אני יודעת מעט מאוד על טנטרה (דווקא שמעתי טובות). אבל לא נראה לי שסוציופת יכול לחוות אותה. בשביל טנטרה צריך תקשורת טובה, עבודת צוות, פתיחות גופנית ורגשית, שיתוף ואינטימיות עם עם הצד השני. גם את רבדי הרבדים של הזן בודהיזם לא נראה לי שאותו סוציופת יעריך במיוחד.

סמים קשים (ובפרט סמי הזיה) - דווקא רעיון לא רע לסוציופתים.
זה קצת תת רמה, אבל 425829
אוקיי, נראה לי שאני צריך קצת יותר הסבר על מה זה "סוציופת". חשבתי שהבעיות שלו קשורות ליחס שלו אל החברה - לא ברור לי למה אדם כזה לא מסוגל באופן עקרוני להפיק ריגוש מטיפוס על האוורסט (מה, חייבים להיות דוד מראשון בשביל להתרגש מזה? קצת מזלזל, לא?)
זה קצת תת רמה, אבל 425830
לא אוורסט, שאינו יצור חי, וגם לא "ריגושים", במובן הקצת תמים ורומנטי מדי שאתה וברקת מייחסים, כנראה, לנושא.

זה קצת תת רמה, אבל 425835
תודה.
לא התכוונתי ל''ריגושים'' במובן רגשות או צבירת חוויות, אלא לרצון לחוש משהו כשאין אפשרות לחוש, כמו שמגרדים רגל משותקת עד זוב דם.
זה קצת תת רמה, אבל 425839
אני לא התחלתי עם ה''ריגושים'' בתור מה שהמחסור בו גורם לפשע, אבל לא ברור לי איזו משמעות אחרת אפשר לייחס. הקישור שהבאת מלמד בעיקר על הקשר של בעל ההפרעה לשאר החברה (או ליתר דיוק, חוסר הקשר) אבל לא מלמד מה גורם לו לרצות לרצוח - לכל היותר מבינים מהקישור שאין לו בעיה לרצוח.
זה קצת תת רמה, אבל 425840
הזכרתי שני מניעים: 1. אותם ריגושים. 2. תסכול בגלל חוסר היכולת לחוות רגשות כפי שנראה שהכל חווים. אפשר להוסיף את 3. התמקדות בערכים "אסתטיים" (מונח גרוע בהקשר זה אבל לא מוצאת אחר), טכנוקרטיים או אחרים כתחליף לרגשות הנעדרים. למשל, נראה לך מעניין או מגניב לרצוח את כל השכנים בבניין ששמם מתחיל ב-א' ואין להם חתול.
זה קצת תת רמה, אבל 425841
זה מעניין. לא קיבלתי את הרושם שהסוציופתים חשים תסכול בגלל המחסור ברגשות - ההפך, הרושם שקיבלתי (מהקריאה המאוד שטחית והכנראה שגויה שלי) הוא שפשוט לא אכפת להם. אגב, אם אכן נגרם להם תסכול בגלל זה, הייתי מצפה למצוא אחוז לא קטן של סוציופתים שפוגעים *בעצמם*, לא רק באנשים אחרים.

נראה לי שאנחנו מתמקדים ב-‏3 מעכשיו. למה ה"אסתטיקה" הזו צריכה להיות מבוססת על רציחות? למה, למשל, אי אפשר להחליף את הדוגמה שלך במשהו מהסוג "נראה לך מעניין או מגניב ליצור פסלים של כל הפילוסופים ששמם מתחיל בא' ולא דיברו על החתול של שרדינגר"?
זה קצת תת רמה, אבל 425917
זה עובד גם ההפך - אם ממש לא איכפת להם, למה שייכנסו לכל הטרחה של רצח (ובעקבותיה אולי עונש?). בהגדרה שהאלמוני הביא מדובר בפירוש על נטייה לחיפוש אחר הנאות סדיסטיות.

... כי יצירת פסל‏1 היא מעשה של בנייה, שמערב חשיפה מסוימת של עצמך ופנימיותך, היא צורת התבטאות, שיש בה גם נתינה מסוימת. אמנות, יצירה והעיסוק בהן משקפים הערכה מסוימת לחיים, לטבע, לאנושות, לחלק מאלה או לכולם גם יחד (אפילו אם האמן הוא מיזנטרופ שחושב שכל המין האנושי מקולל, עדיין הוא טורח לומר את זה ולעטוף זאת באמצעי מבע אמנותיים, כך שהמסר יעבור בצורה מסוימת. איכפת לו מהקהל).
כל אלה לא דברים שמעניינים סוציופת.

1לגבי כל מה שכתבתי כאן על יצירה: בוא נתעלם רגע מדוגמאות של אמנות קיצונית או דקונסטרוקטיבית.
זה קצת תת רמה, אבל 425920
זה בהחלט מעניין, מה שאת אומרת כאן על הסיבה ליצירת פסלים. אני כמובן לא משוכנע, אבל זה עדיין מעניין.
זה קצת תת רמה, אבל 425842
אפשר לשאול בדיוק באיזה בית? זה נשמע לי קצת מסוכן!
זה קצת תת רמה, אבל 425916
חושש לחייך? קח חתול.
זה קצת תת רמה, אבל 425925
כבר יותר קל לשנות את השם...
זה קצת תת רמה, אבל 425750
אני די בטוח שכולנו סאדיסטים ברמה כזו או אחרת באופן טבעי. אני בנאדם מאוד לא אלים ויש לי אמפתיה די גבוהה לתחושות הזולת, ויחד עם זאת, אני כן מאוד נהנה לפצח ראשים בצורה הכי אכזרית (רצוי עם לאו מטווח אפס) בOperation Flashpoint. ואחרי הוידוי הזה - אני חושב שאפשר למצוא היגיון אבולוציוני די סביר מאחורי הטיעון הזה.

כמובן, אינדוקרטינציה חברתית ודחפים מנוגדים אחרים מבטלים את הדחף הסדיסטי הזה אצל רוב בני האדם, להוציא פסיכופטים (וזו למעשה ההגדרה של פסיכופט), לכן מקרים מזעזעים כאלו הם נדירים למדי.

מצד שני, גם הדחף להרוג מישהו שממש עיצבן אותנו (למשל, העיר לנו על שטר שנפל לנו, החצוף) קיים בכמעט כולנו, אני מניח, וגם הוא מבוטל לרוב על ידי דחפים אחרים, מולדים ונרכשים. כך שבקיצור - רוב מקרי הרצח עדין נשארים תמוהים בעיני, ואני מסכים איתך שאלו שנעשים בדם קר על אחת כמה וכמה.
נו באמת, אינפי 1 425961
אם תחושת הריגוש של פרט מסויים שואפת לאפס והריגוש של רצח שואף לאינסוף, אין לדעת מה תחושת הריגוש שיחוש אותו פרט כאשר ירצח (לופיטל?).
נו באמת, אינפי 1 425977
נאה, אלא שכיוונתי לכך שהריגוש של רצח שואף לאפס אצל לא-סאדיסטים (כמובן שאני טועה ומדובר במחלקה רחבה יותר - אבל העיקר שלא כולם, וכנראה גם לא הרוב).
זה קצת תת רמה, אבל 425754
אני לא חושבת שיש כאן שאלה של לגיטימציה חברתית, גם לא בדיוק מרד במוסכמות. מה שיכול להיות כאן זה שכרון כח אדיר: בן אדם שרוצה להשיג השפעה גדולה ככל האפשר על אנשים אחרים, לעשות מעשה שאין לעבור עליו לסדר היום, ובדרכים הלגיטימיות איננו מסוגל לזה או שהן דורשות ממנו יותר מדי זמן ואיפוק - במעשה כזה הוא מגיע להשפעה המקסימלית האפשרית על חייו של אחר, לא?
זה קצת תת רמה, אבל 425767
אני לא בטוח. קשה לכמת ''השפעה'', ולא ברור אם להרוג מישהו פירושו להשפיע יותר על חייו מאשר לשעבד אותו, למשל.
זה קצת תת רמה, אבל 430121
הי, אתם שוכחים את כל המניעים הרגילים של רוצחים בדם קר - כסף, לא להיתפס בעת ביצוע פשע, וכו'.
זה קצת תת רמה, אבל 430123
אני לא שוכח, אני מדבר על הרוצחים בדם קר שרוצחים ''בשביל הרצח''.
ניחוש לא רע 425699
מנהל בית הספר טען שהיא הייתה אחת התלמידות החרוצות.
זה קצת תת רמה, אבל 425438
ראשית, כבר אתמול נאמר שהמניע שתיאר הרוצח איננו לגמרי מקובל על השוטרים, וצריך להיבדק.
שנית, לפי רמתו של זדורוב בעברית, גם אם גרסתו נכונה ככל הידוע לו, אין לדעת אם היא נכונה במציאות - ייתכן שהילדה נשמעה לו מקללת קללות נמרצות על אף שבפועל אמרה מלים תמימות למדי.
זה קצת תת רמה, אבל 425456
ייתכן.
זה קצת תת רמה, אבל 425521
נכתב שהיא אפילו קיללה ברוסית.
זה קצת תת רמה, אבל 425522
אם כך, אז ודאי שזה רק מה שהוא שמע, לא מה שהיא אמרה.
אבל למען האמת, עכשיו כבר די ברור שלא הוא הרוצח. עוד תיק תפור, עוד אדם אומלל שהורסים לו את החיים כדי לכסות על מחדלי המשטרה.
מאוד מפחיד.
זה קצת תת רמה, אבל 425538
למה זה ודאי? מה, הילדים בימינו לא יודעים לומר "קיבינימט"?
זה קצת תת רמה, אבל 425567
לא, אבל ''בלאט'' דווקא כן.
זה קצת תת רמה, אבל 425652
אצלנו בצבא הרוסים קיללו ''פסקודה בלאט''
גם את זה לא הסכימו לתרגם מעבר ל- משהו רע מאוד
זה קצת תת רמה, אבל 425589
מה זה קיבינימט ברוסית? (שאלה אמתית).
זה קצת תת רמה, אבל 425603
הלוואי שידעתי. כל רוסי ששאלתי אותו היה מוכן רק לומר שזה דבר רע מאוד.
זה קצת תת רמה, אבל 425605
קיום יחסי מין עם האמא, כמדומני.
זה קצת תת רמה, אבל 425616
"since someone asked, i hasten to translate: russian _(idi)
k yabinoy materi_ means "(go) to the [qri: your] f*cken
mother" (yabini"y being a passive participle of the verbal
root which is also heard in russian _yap_ "f*ck".
"

http://www.ibiblio.org/pub/academic/languages/yiddis...
עברי, דבר עברית 425622
אם כך טעיתי. זה "לך לאימך המזדיינת" ולא "לך זיין את אמא'שך". קיבינימאט!
___________
אפשר למחוק את הודעה בעוד 5 דקות. תודה.
עברי, דבר עברית 425627
טפויומאט, זה גם לא כל כך חריף!
עברי, דבר עברית 425909
(אזהרה: השורה להלן מכילה קללה מצונזרת בעברית, ואחת לא מצונזרת ברוסית. מומלצת הדרכה הורית.)
"___ את אמא שלך" זה "יוב טביו מאט."
עברי, דבר עברית 425921
את זה שמעתי כל חמש דקות בצבא, ועדיין כששאלתי באשר ל''קיבינימט'' הסתכלו עלי כאילו הצעתי להשתתף במצעד הגאווה בלב מאה שערים. מעניין מה גורם להבדל...
עברי, דבר עברית 425994
אני באמת מבקש לגנוז את תגובה 425622 שנועדה לשימוש קצר מועד.
עברי, דבר עברית 426019
תגיד, אתה לא זה שכתב את תגובה 224538?
זה קצת תת רמה, אבל 425725
and¨"pazaveng", what does it mean?
זה קצת תת רמה, אבל 425606
טוב, נחכה. אולי מישהו אחר יודע.
זה קצת תת רמה, אבל 425332
אולי הוא שיקר בקשר לסיבה אך עדיין צריך לזכור שהוא הודה ברצח והוא לא היה מודה אם הוא לא היה הרוצח אז מה משנה הסיבה?
כל עוד הוא רצח הוא צריך לקבל את העונש החמור ביותר לא מנה הסיבה לרצח.
זה קצת תת רמה, אבל 425609
האמת, כל הרצח נראה משונה מלכתחילה. מי ירצח ילדה בת 13, ודווקא בשירותי בנות? אז מצאו רוצח מוזר עם סיפור מוזר לרצח שמלכחילה לא עשה הרבה שכל. לא הפתעה גדולה.
חייג ס' לסרקאזם 425620
התגובה שלך גורמת לי לרצות לנסוע לגרמניה כדי לחשוב מחדש על חיי.
חייג ס' לסרקאזם 425625
מה רע בבהאמאס?
חייג ס' לסרקאזם 425641
המממם?

התכוונתי, קשה לי לחשוב על רוצחים-עם-הודאה-וסיפור ש_כן_ ישמעו הגיוניים בקשר לפשע הספציפי הזה.
חייג ס' לסרקאזם 425713
סיפור ''איכשהו'' הגיוני דוקא אפשר לדמיין. אם היא ראתה אותו, למשל, מבצע איזה פשע (גונב משהו יקר, אולי). או אם היא הכאיבה לילד שלו. או, כמובן, אם הוא חולה נפש...
425260
ומצד שני, האם מי שלא "מרחיב את גבולות האלימות גם לגידופים," אינו לוקח את הסיכון ש"אלו הן נסיבות הרצח"?
425261
לי זה בעיקר הזכיר את תגובה 315644.
425287
כלומר, מדובר בכלל בהגנה עצמית?
425293
בוודאי. כבר היו מקרים של אנשים שמתו מדימום בכבוד.
425252
אני מקווה מאוד שהחשוד הוא אכן הרוצח.
מעבר לזה, סיכום האירוע הוא: במשך כשעה וחצי דרמטיות להפליא, חיכינו עשרים דקות בהארכה להודעה הדרמטית מאוד שתמסור המשטרה באסיפת העיתונאים הדרמטית ביותר, לגבי ההתפתחויות הסופר דרמטיות בפרשה הדרמטית-באופן-יוצא-מן-הכלל של רצח תאיר ראדה ז"ל זכרונה לברכה, שהיה נושא רגיש עד דרמטי ממש. המשטרה חיכתה בתחושה דרמטית עזה לחתימת השופט(?) כדי שיוכלו סוף סוף לפתוח ב-‏8.40 בערך את האספה שנקבעה ל-‏7.30 לכל המאוחר, אספה שכזכור הייתה אמורה להיות דרמטית עד טירוף. ואכן באספה המדהימה בדרמטיותה התברר לבסוף שהשוטרים לא חסכו כל מאמץ, עבדו מסביב לשעון, טיפלו בנושא הרגיש ביותר בתולדות המדינה בכל תשומת הלב האפשרית, והקדישו את כל משאביהם על מנת להגיע לגילוי הדרמטי שיש חשוד פוטנציאלי דרמטי להפליא שאת שמו אין להזכיר מחמת רגישות הנושא. וכמובן, מחמת הדרמה. השם לא נמסר במסיבת העיתונאים אלא רק מיד כשנסתיימה, לא מפי שוטר אלא מפי הכתב. מלכתחילה מותר היה לגלות - גילוי דרמטי, כאמור - שהחשוד איננו קשור כלל לבית הספר, אם כי בהמשך התברר כי הקשר הלא קיים שלו לבית הספר הוא בעבודתו שם כרצף...
בקיצור, אם זה לא היה כל כך עצוב, זה היה מצחיק.
האם החשוד הוא הרוצח ? 425296
לו הייתי צריך להמר הייתי נותן סיכוי רב יותר לכך שהאיש אינו הרוצח. כבר היינו בסרטים דומים, וכמה וכמה בני אדם שאפילו הורשעו בבית המשפט בגלל "הודאה ושחזור" בלבד שוחררו. המפורסם שבהם הוא ברנס, אבל היו גם כמה אחרים ששוחררו אחרי שהורשעו בבית משפט ולפתע נתפס הרוצח, שהיה בכלל מישהו אחר.
בבית הסוהר שלנו יושב איזה בדואי מהדרום שהורשע באונס ורצח חנית קיסוס. אני מאמין שאיש הזה חף מפשע.
שמעתי פעם שלפי הדין העברי אין להרשיע אדם אפילו הודה בו *בבית המשפט* באין ראיות נוספות. "ע"פ שני עדים יקום דבר". לו החוק היה כך גם אצלנו, אני מניח שהמשטרה הנפלאה שלנו הייתה מפזרת את מאמציה בצורה אחרת לגמרי.

איך היו תופסים אריה בברית המועצות ?
היו תופשים דב, והק.ג.ב היה חוקר אותו עד שהוא היה מודה שהוא אריה . . .
האם החשוד הוא הרוצח ? 425301
האם בימינו לא מצלמים את כל החקירה, כדי למנוע מקרים כאלו?
האם החשוד הוא הרוצח ? 425303
יש יוזמה כזו. אני לא יודע מה הסטטוס שלה, אבל היא חדשה מאוד (נגיד, חודשיים). קשה לי להאמין שהספיקו ליישם אותה, אפילו אם היא עברה.

אאז"נ המשטרה התנגדה נמרצות "עקב אילוצי תקציב". זה חירפן לי את השכל; מצלמת-רשת הכי פשוטה בחנות עולה איזה 150 שקל. שיקנו 50 כאלה לכל חדר חקירות, מה יש? אני מוכן להשאיל את הטלפון הסלולרי שלי עם המצלמה לכמה שעות עבור חקירות קריטיות. שקרים והתחמקויות זה דבר אחד, אבל לפחות שיכבדו את השומע.
האם החשוד הוא הרוצח ? 425310
אתה לא מבין כלום. אילוצי התקציב אינם קשורים למחיר המצלמות, שהוא באמת נמוך למדי, אלא למחיר העריכה של הסרט, שהוא תהליך יקר ודורש מומחיות רבה (נו, איך נקרא הספר ההוא של קרייטון. שמש אדומה או משהו כזה).
האם החשוד הוא הרוצח ? 425312
אני באמת לא מבין כלום. כוונה לא היתה פשוט לגבות את הסרטים לקלטת (באפס כסף, פלוס-מינוס) ולשמור אותם בארכיון עד שיעלה צורך בהם (נגיד, כשההגנה מבקשת)?
האם החשוד הוא הרוצח ? 425313
חרמפפף.
האם החשוד הוא הרוצח ? 425338
הביטוי הנכון כאן הוא ''אופס''. אין הנחתום מחרמפף את עיסתו.
האם החשוד הוא הרוצח ? 425343
אז אני באמת לגמרי לא מבין כלום. חרמפפף זה משהו שאתה אמור לומר לי?
האם החשוד הוא הרוצח ? 425348
חרמפףף נועד להביע מורת רוח מהודעה שמישהו אחר מייתר, לא מהודעה שהאסימון הקשור אליה נפל שניה מאוחר מדי (והוא *תמיד* נופל שניה מאוחר מדי. הרי לך יקום דטרמיניסטי בעליל). לאלה האחרונות יפה ה"אופס" הסובטילי יותר.

(כמובן, זה רק טעמי שלי. תרגיש חופשי לחרמפףף כאוות נפשך)
האם החשוד הוא הרוצח ? 425434
גם במקומות שבהם מצלמים את החקירות, החלקים ''המעניינים'' בהתנהלות המשטרה כלפי העצירים לא בההכרח מצולמים...
האם החשוד הוא הרוצח ? 425445
נכון, אבל יש סיכוי יותר גדול שאפשר יהיה להרגיש שמשהו ''מסריח'' כאן (אם השעון שעל הקיר קופץ פתאום בשלוש שעות והיד של האסיר פתאום עקומה בזווית לא אנושית, כנראה שקרה משהו שבחרו לא לצלם). כמובן שתמיד אפשרי שיסחטו את ההודאה מהעציר עוד לפני שמכניסים אותו לחדר החקירות...
אכן 425412
"אין אדם משים עצמו רשע - הוא כלל במשפט העברי לפיו לא ניתן להרשיע אדם (במשפט פלילי) על פי הודאת עצמו"

אכן 425492
קראתי שם בקישור שהבאת (ויקפידיה) שהשופט חשין בהרשיעו את הנאשם ברצח חנית קיקוס, על סמך הודאתו (כנראה בערעור בעליון) הביא כתמיכה לפסיקתו את המשפט הזה כשהוא מפרשו באופן הפוך, ע"י הוספת מילה שמשנה את משמעותו: "ברגיל אין אדם משים עצמו רשע", לא ייתכן שאדם ישים עצמו רשע, לכן הודאתו הודאת אמת.
ה . . . הזה עיוות לא רק את הכתוב אלא התעלם גם מכל מה שמי שחי בתוך עמו צריך לדעת על מה שקורה בחדרי החקירות של משטרתנו.
האם החשוד הוא הרוצח ? 425433
התסריט הרגיל: שמעתי כרגע ברדיו: בפני סנגורו הכחיש החשוד את האשמה.
אבל הוא כבר הודה בחדרי החקירות במשטרה. אבוד לו . . .
האם החשוד הוא הרוצח ? 425437
גם סנגורים, כמו את המשטרה, צריך לקחת בערבון מוגבל.
מה ששמעת ברדיו זה שהסנגור טוען כי מרשו מכחיש את האשמה.
לא שמעת את החשוד מכחיש את האשמה בפני סנגורו.
האם החשוד הוא הרוצח ? 425451
קשה לי להאמין. גם אני לא אוהב כל כך סנגורים, אבל אני מניח שלא יקחו סיכון כל כך ישיר. יש עכשיו ראיון עם הסנגור. אני ממהר להקשיב . . .
האם החשוד הוא הרוצח ? 425531
האם החשוד הוא הרוצח ? 425535
בווינט ובעוד מקומות, בעיתונות המודפסת ובטלויזיה, מקפידים עכשיו מקורביו של החשוד - אשתו והעו"ד החדש - ליצור את הרקע לטיעון שכנראה יופיע כטיעון עיקרי במשפט, טיעון "הודאה תחת לחץ המשטרה".

אבל על פי פרטי המקרה כפי שפורסמו ותוארו - ההודאה וכן השחזור לא הופיעו לראשונה בחקירה, שבה מופעל לעיתים לחץ, אלא היו בתחילה לאזניו של "מדובב" משטרתי, שהוכנס לתא המעצר. כפי שהוסבר אתמול, "מדובב", מטבע עבודתו, אינו מפעיל לחץ, מדובב הוא ממחלקת "השוטר הטוב" - כביכול עצור נוסף, שנעשה "חבר" של העצור שאותו עליו לדובב.

סתירה נוספת: אשתו של זדורוב תיארה אותו כאדם עדין, שקט ורגוע, שלעולם אינו מתפרץ, ואילו נער שכן תיאר אותו כרגזן ו"צועק".
האם החשוד הוא הרוצח ? 425544
גם אותי ניתן לתאר כ(לפעמים) רגזן ו''צועק''.
זה עדיין לא הופך אותי לרוצח.
האם החשוד הוא הרוצח ? 425555
מעוניין להמשיך לדבר על זה בחדר החקירות?
האם החשוד הוא הרוצח ? 425556
אתה מממן לי את הטיסה?
האם החשוד הוא הרוצח ? 425561
(היפאני יכול לשאול את אותה שאלה אותך, אני מניח)
האם החשוד הוא הרוצח ? 425568
כן, אבל לו נניח, נ-נ-י-ח, היית חשוד ברצח - אשתך היתה מתעקשת להסביר בכל לשון של הסבר ובכל מקום שבו מסתובב מיקרופון - שעדיין לא נולד בעולם אדם שקט ורגוע כמוך?
האם החשוד הוא הרוצח ? 425569
אני לא מכיר את אישתו, אבל אישתי בטח היתה מתעקשת להסביר דברים אחרים לגמרי...
האם החשוד הוא הרוצח ? 425574
אם הוא היה חשוד ברצח, רוב הסיכויים שאישתו כבר לא היתה מתעקשת על כלום.
האם החשוד הוא הרוצח ? 425577
ודאי שהיתה מתעקשת.
להשיג הרשעה.
האם החשוד הוא הרוצח ? 425596
התכוונתי לרמוז שיתומיה היו אלה שמנסים להשיג הרשעה.
האם החשוד הוא הרוצח ? 425714
הילדה שהוא עבד בביתה, למרבה האירוניה, גם כדי לשמור עליה כשנשארה בבית מפחד הרוצח אמרה שהוא נראה מאוד נחמד, שקט ועובד ביסודיות.
קיקוס. חנית קיקוס. 425440
תגובה 274692, תגובה 285909 (התחושה שלי היא כמו שלך, אם כי אני לא מחזיק הרבה מהתחושה שלי).
קיקוס. חנית קיקוס. 425447
נדמה לי שפעם כבר הבטחתי לזכור את השם הנכון. אבל כנראה שיש דברים חזקים ממני.
קיקוס. חנית קיקוס. 425449
ראיתי עכשיו את הקישור השני. את הסימן שהצעתי לעצמי עם שמן הקיק אני לא זוכר כלל. . . מוזר איך עובד הזיכרון של בן האדם (בהנחה שאני כזה.)
קיקוס. חנית קיקוס. 425477
לאור שני ה''חשודים'' הראשונים שנתפסו, ולאור דבריה של הילדה ג'נאח - זו שזדורוב עבד בביתה ושמר עליה ועל אחיה כשחששו ללכת לבית הספר (היא אמרה שהוא עבד בשקט וביסודיות ונראה אדם טוב) - גם התחושה שלי היא כזאת, והיא נראית לי די מבוססת לעת עתה.
האם החשוד הוא הרוצח ? 429644
ישנו פרט שפורסם (ראיתי זאת היום ב''מקור ראשון'') לפיו המכנסיים שבהם עבד החשוד ביום הרצח נמצאו במזבלה. אמנם עוד לא שמעתי את גרסתו של החשוד שמנמקת עובדה זו, אבל בנגוד להודאתו במשטרה, הפרט הזה מזיז את מדד ההימור שלי לצד השני.
הפוך על הפוך 425566
אם אכן החשוד הוא הרוצח, הדבר החכם ביותר שעשה הוא לתת את התיאור המופרך הזה של מהלך הרצח - הוא כל כך בלתי אמין, שברור שכולם יסיקו עד מהרה שמדובר פה בהודאה שהוצאה בכח ע''י שוטרים חסרי תועלת.

למעשה, לו הייתי עורך דין, הייתי ממליץ לכל לקוחותי שבאים משכבות נחשלות של החברה להודות אוטומטית בכל מה שמאשימים אותם בו, ולהפליץ תאור מגוחך במכוון של ביצוע הרצח. צורה מצויינת להשתחרר, ובסוף עוד אתה יוצא מסכן שהתעללו בו במשטרה.
הפוך על הפוך 425578
כמה אנשים באמת השתחררו בגלל דבר שכזה?
הפוך על הפוך 425579
לא יודע. אבל לפחות במקרי רצח ''מפורסמים'', אני חושב שזה יכול להיות מהלך לא רע.
הפוך על הפוך 425600
יש כמה סיפרי בלש שמבוססים על רעיון דומה. למשל, "עד התביעה" (אם זכרוני אינו מטעני). הרוצח מפזר ראיות מטעות (כפפות קטנות מדי?) ובמשפט הוא שולף את הקלף שממוטט אותן. אחרי שאלה נעלמות, שאר הממצאים נראים הרבה פחות משמעותיים, וחבר המושבעים מזכה אותו.
הפוך על הפוך 425707
מעניין איזו גרסה היית בוחר לו היית מחליט להודות בפשע שלא עשית כדי שירדו ממך.
החשד שתפסו שעיר לעזאזל מתחזק 425601
דובר מחוז צפון: 'המשטרה לא תנהל את החקירה מעל גבי התקשורת'
מעניין - אפילו אם הוא באמת אשם, המשטרה יוצאת רע מהסיפור. אחרי רצח צועקים 'איפה המשטרה?' ואחרי שתופסים את הרוצח (או חשוד כלשהו) צועקים 'אבל למה באלימות?'.
החשד שתפסו שעיר לעזאזל מתחזק 425608
המשטרה יוצאת רע כי היא פועלת רע. מאד.
החשד שתפסו שעיר לעזאזל מתחזק 425648
אני מסכים, למרות שאין לי באמת מושג מה המשטרה עשתה ואיך. אני תוהה כמה מהשמועות הרעות לגבי המשטרה מוצדקות, וכמה נשמעות סתם מתוך הרגל.

דוגמא מהיום, שנראית לי מוצדקת:
(שוטרים היכו סטודנטים בהפגנה. פרט שולי בכתבה, אבל נראה לי חשוב)
החשד שתפסו שעיר לעזאזל מתחזק 425685
אתה יכול לשאול אנשים שהיתה להם הזדמנות להתעסק עם המשטרה (עדיף שלא בתור החשוד) מה דעתם על האירגון בכל הרמות (איכות האנשים, יעילות האירגון, מוטיבציה וכד'), אפילו כאן באייל. מנסיוני הדל המשטרה מקבלת ציונים נמוכים למדי ברוב הפרמטרים.
החשד שתפסו שעיר לעזאזל מתחזק 425702
אומר זאת כך, יונית: אם השוטר אזולאי היה חי היום, הוא היה המפכ"ל.
הממ... 427682
ממשיכים לא לנהל את התיק בתקשורת 427831
(נכון, הפעם זה ציטוט של שופט ולא של שוטר, אבל גם הפעם פרטי החקירה מודלפים לעיתונות)
ממשיכים לא לנהל את התיק בתקשורת 428266
יש לי איזו השערה ש"הראיות הנוספות" בנוסף להודאת החשוד ברצח, שאותן הזכיר השופט, הן אותו חיפוש במחשב, שהעלה תוצאות חסרות חשיבות, שבעקבותיו שנתה את המשטרה את גרסתה למניע: בקשת סיגרה.
אני כמעט בטוח שלו היו חוזרות למשל תוצאות חיוביות מארצות הברית של הבדיקות שנשלחו לשם, המידע על כך היה פורץ בקלות את האיפול על החקירה שבקשה המשטרה וקבלה.
החשוד חזר בו מהודאתו 425745
426117
עכשיו גם המשפחה כבר מביעה ספק גלוי:
עכשיו המניע שונה 426417
האם היה שם ניסיון לתקיפה מינית?

עוד חוזר הניגון 426428
באותה כתבה:
המקום שבו הוטמן הסכין הוא "לפי ההודאה" מתחת למרצפות, והמשטרה עקרה את כל המרצפות ולא מצאה את הסכין.
כזכור המקום שבו טמן עובייד את גופת חנית קיקוס היה באתר דודאים "לפי ההודאה" והמשטרה הפכה שם את כל אתר הפסולת ולא מצאה. איך הייתה יכולה למצוא ? הגופה בכלל הייתה במקום אחר שבעל ההודאה לא יכול היה לדעת עליו, כפי שהתברר אחר כך.
עוד חוזר הניגון 426441
גם משקלם של אותם "פרטים מוכמנים" שרק מבצע הרצח יכול לדעת תלוי בשאלה כמה אתה מאמין לחוקרים שלא העבירו את האינפורמציה החשאית הזאת לנאשם במפורש או במרומז (וטוב יותר: למדובב).

החשדנות שלי במקרה הזה נעוצה בלחץ הגדול שהיה על המשטרה לתפוס את הרוצח, לחץ שהתבטא בין השאר באותה מסיבת עיתונאים הזויה. במצבים כאלה הלחץ הפסיכולוגי שהחוקרים נמצאים בו יכול בקלות לשכנע אותם שהחשוד הוא באמת הרוצח, ומרגע זה כל האמצעים כשרים.
עוד חוזר הניגון 426490
ואיך זה שלא נמצאו אצלו בגדים מוכתמים בדם? הוא לא אמר איפה שרק אותם? האם ייתכן לדקוא בן אדם כמה פעמים ולא להתלכלך בדמו?
המשטרה הייתה בלחץ היסטרי מאז בריחתו של בני סלע. מכאן מסיבת העיתונאים ההזויה (מאוד) וההיטפלות הזריזה לאדם זר, חסר אזרחות ועילג בשפה, אחרי שני "חשודים רגילים" אחרים שמשום מה לא "הודו"...
עכשיו המניע שונה 426491
האם ייתכן שהיה נסיון "כושל" לתקיפה מינית? בחור חזק (פיזית) בן 29 שלא הצליח לבצע את תשוקותיו המיניות על ילדה ענוגה בת 14? האם שכחו לציין שתאיר ראדה הייתה קראטיסטית מהשורה הראשונה?
המהגר הבלתי חוקי אינו רוצח 427641
החשוד ברצח ילדה יהודיה בקצרין, היה יכול לבצע זאת אילו הוא היה במולדתו ולא במדינה של יהודים. לדעתי. אין הוא הרוצח. המהגר הבלתי חוקי מתעקש בהודאתו על הרצח,מאחר והוא רוצה לקבל פיצוי כספי על ה''עינויים'' ועל הזמן שהוא במאסר ונוסף לכך לקבל אזרחות ישראלית, בתור מתנה. כמובן, לכל זה לא יזיק הילה בין-לאומית של כרבן של גזענות יהודית.
המהגר הבלתי חוקי אינו רוצח 427643
תן לי רגע להבין. זה לא שאתה מגן על החשוד ברצח אלא שאתה מאשים אותו בניצול המערכת ועוד כנציג של האנטישמיות הבינלאומית? נו במקרה הזה לא ברור אם מצבו בכלא יהיה יותר טוב כרוצח או כאנטישמי. מי שמצטייר כאן כגזען זה דווקא אתה
המהגר הבלתי חוקי אינו רוצח 427644
הוא מצטייר יותר כטיפש מאשר כגזען.
המהגר הבלתי חוקי אינו רוצח 427656
שתי התכונות אינן בסתירה.
איזה מהגר בלתי חוקי? 427684
427843
מישהו יודע מה קרה עם בדיקות הדנ"א שנשלחו לארה"ב?
שנייה, אני בודק 427887
מי אמר לך שמדובר בדנ"א?
שנייה, אני בודק 427897
שנייה, אני בודק 427942
תשובה בומבה.
שלושה לינקים לשלוש סוכניות חדשות שונות אשר כולן מודיעות ש'אמרו בערוץ 2 ש...'.
אכן, ידוע שכל מה שאומרים בערוץ 2 זו אמת לאמיתה וגם אפשר לכופף כפיות אם מצליחים לספור עד שלוש.
שנייה, אני בודק 427946
אמרו את זה גם בערוץ 1. והמשטרה לא הכחישה בשום מקום. חוץ מזה, מה עוד אפשר לשלוח לבדיקה נוספת בארה"ב? או שנראה לך שגם לא שלחו לשם שום דבר?
שנייה, אני בודק 427974
גם ערוץ 1 לא מפיל אותי מהכסא.
התפקיד של המשטרה הוא לא להכחיש או לאשר אלא לחקור. התרגלנו שהמשטרה מפנה 90 מהמשאבים שלה לעבודה מול התקשורת, אולי במקרה הזה נזכר איזה קצין בכיר שאפשר לשרוד את היום מבלי להתקשר לעיתונאים האהובים עליו.
קשה לי להאמין ששלחו דגימת דנ"א מהסיבה שעד כמה שידוע לי, הבדיקות בארץ לא נופלות מאלה בחו"ל. ישנם תחומים פורנזיים אחרים בהם ארה"ב מתקדמת יותר.
זו רק השערה כמובן.
שנייה, אני בודק 427975
אלו תחומים פורנזיים מתקדמים יותר שם?
גם אני לא מתעלפת מערוץ 1, אבל כדי שלא תגיע הכחשה צריך ש*כל* הקצינים הבכירים ייזכרו שאפשר לעבור את היום בלי תגובה תקשואתית ראויה, וזה ממש דבר שקשה להאמין בו: זה הרי היה עוד לפני שמישהו העלה את הרעיון המדהים לחיסיון על החקירה.
שנייה, אני בודק 427976
בדיקות כלי נשק לדוגמא.
קשה לנתח באופן לוגי את ההתנהלות של המשטרה בכל הנוגע למגע עם התקשורת. ההתנהלות הזו נעה בדרך כלל בין הפקרות מוחלטת להיסטריה משתקת. ההודעה על הדגימה שנשלחה לחו''ל הגיעה בשלב בו ההסטריה כבר הכתה בקודקודים והמדליפים נכנסו לכוננות ספיגה, לכן אפילו הכחשה לא הגיעה.
שנייה, אני בודק 428002
ומה גורם להתנהלות מביכה כזו? ואיך לדעתך ניתן לתקנה, אם בכלל?
שנייה, אני בודק 428085
אני חושב שכדאי להקים משטרה מקצועית...
שנייה, אני בודק 428141
קרי?
שנייה, אני בודק 428186
במהלך השנים האחרונות כתבתי באייל מגילות בנושא.
אבל כל זה לא משנה ואין צורך שתטרחי לחפש את התגובות האמורות, אין שום 'סכנה' שמישהו ממקבלי ההחלטות בארץ יורה על התמקצעות המשטרה.
אין למדינת ישראל עניין במשטרה יעילה ומקצועית.
שנייה, אני בודק 428534
אתמול האריכו את מעצרו של זדורוב בעוד 6 ימים, אחרי שנאמר שחייבים להגיש כתב אישום בתוך 30 יום מיום המעצר. ההארכה היא באישור היועץ המשפטי. האם קורה הרבה שהיועץ המשפטי מאפשר זאת? מה נדרש לצורך העניין? ומה קורה לאנשים שאחר כך יושבים בכלא זמן רב בהמתנה למשפט, ובמשפט עצמו מתברר שהם חפים מפשע?
שנייה, אני בודק 428589
לא, אישורים כאלו הם נדירים והיועץ לא היה מאשר זאת ללא קבלת תמיכה מהדרגה הבכירה ביותר בפרקליטות.
על פי מה שאני מבין חקירת המשטרה הסתיימה כבר מזמן והכדור נמצא אצל הפרקליטות שמבקשת לערוך פעולות נוספות שיבטיחו לה הרשעה.
לא קורה עם האנשים האלו כלום אלא אם הם מוכיחים שהיתה רשלנות או חוסר תום לב מצד המדינה ואז הם זכאים לפיצויים. קח לדוגמא את העצורים המנהליים שמראש אין כוונה להאשים אותם.
שנייה, אני בודק 428592
אכן המעצרים המנהליים הם מראש שערוריה.
שנייה, אני בודק 428593
נ.ב. ויש איזו תקופה מקסימלית שאחריה גם אישור מהיועץ המשפטי איננו קביל?
שנייה, אני בודק 428609
אם אני לא טועה היועץ יכול להאריך את המעצר עד 30 יום נוספים. אבל הפרטים האלה כבר לא כל כך טריים אצלי.
שנייה, אני בודק 428621
תודה.
שנייה, אני בודק 429018
האם דיוק של 90% בבדיקות ד.נ.א. הוא גבוה יחסית?
שנייה, אני בודק 429100
זה לא רע. אם אני זוכר נכון הדיוק תלוי במשך הבדיקה. קל ומהיר יחסית לוודא התאמה של סביבות התשעים אחוז אבל התאמה גבוהה יותר דורשת פרק זמן ארוך הרבה יותר.
שנייה, אני בודק 429126
"פרק זמן גבוה יותר" - זה יותר מחודש?
שנייה, אני בודק 429137
אם הבדיקה של 100%~ לא מצליחה, האם ההתאמה המוערכת נשארת 90% או יורדת ל 0%~ ?
שנייה, אני בודק 429179
מה זה בעצם אומר? שאם נטיל 1ק100 ויצא לנו מספר קטן מ-‏91, אז השערה (או מה שזה לא יהיה) שייכת לו? או שזה אומר שה-DNA שלו זהה ב-‏90% לזה של השערה (וה-DNA של טומי השימפנזה זהה לה ב-‏87.3%)? או שהוא שייך לתת קבוצה בגודל עשירית מהאוכלוסיה שלכולם יש DNA דומה לזה של השערה?
שנייה, אני בודק 429244
היינו ילדים וזה היה מזמן והזכרון כבר לא מה שהיה אבל אם אני לא טועה בית המשפט לא מבקש התאמה של 100 אחוז מהסיבה ש-‏90 אחוז או קצת יותר מתקבלים על ידי המומחים כהתאמה מלאה. אני זוכר שהעניין הזה עלה בפרשה אחת אבל לא בטוח שזה מה שאמרו לי במכון הפתולוגי.
אם אני מדבר שטויות אני אשמח אם מישהו(1) יתקן אותי.

(1) צב מעבדה?
שנייה, אני בודק 429245
בסדר גמור, אבל לא הבנתי מה הכוונה ב-"90% התאמה". איך ומה מודדים?
שנייה, אני בודק 429272
עכש"י לא מדובר על 90% התאמה אלא על סיכוי של 90% שהד.נ.א. שייך לנאשם (כלומר: רק אחד מעשרה אנשים הוא בעל ד.נ.א. שהיה נותן תוצאה כזאת. למשל, צירוף מסויים של מרקרים שמופיע אצל 10% מהאוכלוסיה נמצא אצל הנאשם וגם בדוגמא).
שנייה, אני בודק 429291
*זה* נקרא "סיכוי של 90% שהד.נ.א. שייך לנאשם"? זה נשמע כמו בדיחה גרועה. נניח ש"רק" 50 אנשים ביקרו בשירותים הללו בפרק זמן שהופך את זה להגיוני שהד.נ.א. שלהם נמצא שם (לא ברור לי מה המשטרה מצאה בדיוק) והחשוד הוא אחד מהם, אז על פי כלל 10 האחוזים, חמישה מהם יכולים להיות בעלי הד.נ.א. לכן נראה לי הגיוני לומר שהחשוד שלנו, אם הוא ביניהם, הוא בעל הד.נ.א. רק בסיכוי של 20%.
שנייה, אני בודק 429293
לא, לא, בבי"ס הזה ביקרו באותו יום רק 10 אנשים, לכן זה חייב להיות הוא...
שנייה, אני בודק 429296
זה גם מה שהעורך-דין של או-ג'יי סימפסון אמר, אבל זה לא מדויק.

החשוד לא נתפס רק כי ביקר בשירותים. אם המשטרה הייתה עושה בדיקות DNA להרבה אנשים שידוע שביקרו בשירותים ומאשימה את הראשון שתואם את הבדיקה, אז זה היה נכון, ו"90%" היתה הונאת הציבור. אבל המשטרה עצרה אותו עוד קודם ויש ראיות נסיבתיות נוספות. אלה אולי לא מספיקות להגשה כתב אישום או להרשעה, אבל כבר אז היה סיכוי משמעותי שהוא הרוצח. אז עשו בדיקת DNA. אז עכשיו קח את הסיכוי הזה, ותכפיל אותו ב10 (או תעביר אותו באיזושהי פונקצית התפלגות אחרת, אשמח לעזרה ופירוט). _עכשיו_ הסיכוי גדול מספיק, ואפשר לכנס מסיבת עיתונאים במלוא הלגיטימיות.
שנייה, אני בודק 429305
כן, אולי, אבל *כל* מה שיש להם שפורסם כשהוסר החסיון עדיין רחוק מלעבור כל ספק סביר.
שנייה, אני בודק 429312
נו, זה בדיוק מה שאמרתי. בדיקת DNA של 90% יכולה יופי להעביר סיכוי מ"ככל הנראה" ל"מעבר לכל ספק סביר".

חוץ מזה, אם באמת זה "מעבר לכל ספק סביר" השופט יקבע. בינתיים עוד לא הוגש בכלל כתב אישום; גם 80% זה מספיק טוב כדי לזנוח כיווני חקירה אחרים ולהודיע לתקשורת.
שנייה, אני בודק 429323
אבל מה שאני אמרתי שונה לגמרי: לדעתי, *כולל* בדיקת דנ"א של 90% ודאות הם עדיין לא עוברים כלל את הספק הסביר.
שנייה, אני בודק 429347
אה, הבנתי. טוב, יש להם עוד קצת זמן לאסוף עדויות.
שנייה, אני בודק 429332
אני שואל מה משמעות המספר "90%". הבנתי שהמספר הזה מתייחס לבדיקת ה-DNA, לא להערכה של המשטרה שהפושע אשם בפשע.
שנייה, אני בודק 429349
אני חושב שהוא מתייחס לבדיקה.

אם תיקח אדם אקראי מהרחוב, שהסיכוי שהוא רוצח הוא בקירוב אפס. אבל אתה יכול לעשות לו בדיקת DNA שמראה שיש לו מאפיינים גנטיים זהים לרוצח, יחד עם עוד 10% מהאוכלוסיה. זאת אומרת, הסיכוי שהוא-הוא הרוצח עולה מ"בערך אפס" ל"בערך אפס כפול עשר", שזה עדיין "בערך אפס". אתה מתבאס ומשחרר אותו.

טוב, ננסה שוב. אתה משתמש בשיטות חקירה מסורתיות, ואז יש לך חשוד שמעדויות שונות אתה מעריך שיש 40% סיכוי שהוא אשם, למרות שחוץ מזה אין לך מושג מי זה יכול להיות. 40% זה אמנם כיוון חקירה די טוב, אבל לא משהו לכתוב עליו הביתה – עדיין יותר סביר שזה מישהו אחר בכלל. אתה בכל-זאת מפרסם בעיתון שתפסת את הרוצח, וכולם יורדים עליך, ובצדק.

עכשיו, אתה עושה לחשוד בדיקת DNA, והבדיקה מראה שיש לו מאפיינים גנטיים זהים לרוצח, יחד עם 10% מהאוכלוסיה. כלומר, סכום הסיכויים של כל האוכלוסיה ביחד, עם החשוד, היה 100%, אבל עכשיו אתה יכול להתעלם מ90% ממנה (לא כולל החשוד), כלומר מ90% מ60% סיכוי, או 54%. כלומר, צמצמת את מרחב המדגם שלך מ100% ל6% של האוכלוסיה הכללית פלוס 40% של החשוד, שזה 46%. מתוך זה, החשוד שלך מחזיק 40%, שמתוך 46% זה משוקלל לסך-הכל 87% סיכוי שהוא הרוצח. 87% זה כבר מספיק טוב לכתוב עליו הביתה, ולשופט שמחליט על הארכות מעצר, ולמעבדת DNA מתקדמת-יותר בארה"ב, וגם לתקשורת, שעדיין תרד עליך, אבל לפחות לא בצדק.

עכשיו בטח היפאני יתקן לי מלא טעויות עובדתיות וכל השאר יתקנו טעויות מתמטיות. אבל ככה אני מבין את השיטה.
שנייה, אני בודק 429361
עדיין לא הבנתי את משמעות המספר "90%".
שנייה, אני בודק 429364
זה אומר שמצאו בדי. אן. איי. שנמצא בזירת הרצח ובדי. אן. איי. שלו מזהים משותפים שנמצאים גם אצל 1 מכל 10 אנשים שיבחרו באופן אקראי בישראל.
שנייה, אני בודק 429365
כלומר, התאמה של 95% זה מזהים משותפים שנמצאים אצל 1 מכל 20 אנשים?
שנייה, אני בודק 429371
כן (שכחתי *בממוצע*).
שנייה, אני בודק 429378
אני מקווה שלפחות השופט מבין את ההגדרה המשונה הזו.
שנייה, אני בודק 429380
נסה ללכת על ההשערה שלי מתגובה 429374, היא נראית לי יותר מציאותית.
שנייה, אני בודק 429374
באמת? אני חשבתי משהו לגמרי אחר. לפי הידיעות, דגימות הדי.אן.איי שנמצאו בזירת הרצח וכנראה נשלחו לארה"ב הן כמה שערות. חשבתי שהתאמה של 90%, זה אומר שנמצאה התאמה של 90% בין דגימות הדי.אן.איי הנ"ל לבין די.אן.איי מדגימות שנלקחו ישירות מן החשוד עצמו, זדורוב במקרה זה (גם הדגימות הישירות הן בד"כ רוק או שיער או שניהם). נדמה לי שבבדיקות אבהות או בבדיקות אחרות - למשל למציאת התאמה בין אחים שאבדו בשואה, התאמת תינוק תימן למשפחתו המקורית במקרה שנתפרסם לפני כמה שנים, ובמקרים כיו"ב - התאמה של 90% היא מספקת לצרכים משפטיים ומספקת בכלל. אבל כאן, כיון שמדובר במשפט רצח, בהיעדר עדויות ובהיעדר כמות סבירה של ראיות, בהכחשה מצד החשוד עצמו ובעוד בעיות, וכיון שהעונש על רצח עלול להיות כבד - התאמה של 90% היא בעייתית.
שנייה, אני בודק 429404
מה אומר המספר 90 בהגדרה שלך?
שנייה, אני בודק 429433
אתה צודק. משמעות התאמה של 90% בבדיקת ד.נ.א. היא שהסבירות שמדובר באדם אחר היא אחת לכמה מאות אלפים. כל אחוז נוסף מכפיל את המספר למליונים וכו'.
אם מדובר בשערות של זדורוב שלא במסגרת בג"ח הוא בבעיה רצינית.
שנייה, אני בודק 429435
בג"ח?
שנייה, אני בודק 429464
בעל גישה חופשית. אם ימצאו טביעת אצבע שלי בבית בו אירעה פריצה אבל יסתבר שיום קודם לפריצה שהיתי במקום בהזמנת בעל הבית, חברי משכבר הימים, הרי שאין בטביעת האצבע ראיה הקוושרת אותי לעבירה.
שנייה, אני בודק 429449
יש התאמה של 98.5% או משהו כזה בין הדנא שלך ושלי לזה של שימפנז מצוי.
שנייה, אני בודק 429456
לא כשמדובר במידע גנטי אנציקלופדי סטנדרטי, אלא כשמדובר במצב של השוואה מעבדתית בין שתי דגימות שמקור אחת מהן אינו ידוע - יש לצפות באופן אוטומטי להתאמה מלאה ומהירה (הרי במקרה זדורוב והמעבדה בארה"ב מדברים גם על אפקט הזמן) של למעלה מ-‏98.5% אלמנטים (כולל מחלות תורשתיות נדירות וכו')?
שנייה, אני בודק 429457
תוספת לשאלתי: נדמה לי שהשימוש בביטוי "בדיקות דנ"א", בנושא זה, הוא יותר פולקלורי-עיתונאי מאשר מדעי-מדוייק, והבדיקות אינן מתייחסות רק להתאמה הבסיסית מן הסוג שעליו אתה מדבר (אם כי לא ברור לי איך כן צריך לקרוא לבדיקות האלה).
שנייה, אני בודק 429465
אני לא מבין את השאלה, אבל מצטרף להערה שלך בסוגריים. אותם גנים של מחלות נדירות ודומיהם הם חלק קטנטן מהגנום, ולכן "90% התאמה" לא יכול להתפרש במובן שציינת. אאז"נ אתה ואני משתפים משהו כמו 99.9% מהגנים שלנו, וכל תוצאה שמוצאת התאמה פחותה בהרבה מעלה את החשד שלפחות אחד משנינו חייזר.

בוא נניח שאוכלוסיה של חלזונות משתפת את כל 10,000 הגנים שלה מלבד אחד, ובאותו אחד התפוצה היא 10% לאלל מסוים ו 90% למתחרה. מצאת שמישהו אכל את הסחלב השחור שלך, והחילזון שתפסת בגינה הוא בעל הגן הנדיר, וכך גם הריר שאספת משיירי הסחלב. למיטב הבנתי, זה מה שמבטאים כשאומרים "90% התאמה" (בפרשנות השניה היה צריך לדבר כאן על 100%, וזה אבסורד).
שנייה, אני בודק 429468
אני לא ביולוג אבל אנסה לעשות קצת סדר לפי הבנתי:
1) כאשר מדברים על "בדיקת דנ"א" בהקשר של חקירת משטרה, לא משווים את *כל* הדנ"א אלא רק מספר קטן של מקטעים מוגדרים היטב, שהם ייחודיים לאדם. זה מה ששכ"ג קרא "מרקרים".
2) כאשר אומרים "התאמה של 90%" אין הכוונה ש10% *לא* מתאים. אם אפילו מרקר אחד לא מתאים, עד כמה שאני יודע, הכוונה היא שדנ"א לא שייך לחשוד.
3) התאמה של 90% פירושו ש
א) כל המרקרים שנבדקו התאימו לחשוד
ב) הסיכוי שלאדם כלשהו אחר יהיו אותם מרקרים הוא 10%

4) התוצאה 90% היא מאוד גרועה. אידאלית מדברים על התאמה של 13 מרקרים (אם הבנתי נכון מה שקראתי ב‏1, כשלכל מרקר יש הסתברות הופעה של פחות מחצי(יותר קרוב לרבע) באוכלוסיה.כאשר אוספים דנ"א מזירת הפשע, סביר שלא יצליחו להפיק את כל המרקרים מהדוגמית, אבל כדי לקבל 90% נראה לי שמספיקים שנים או שלושה מרקרים.

שנייה, אני בודק 429469
או, תודה.
שנייה, אני בודק 429470
מה ההבדל בין 3 לתגובה 429364?
שנייה, אני בודק 429472
אין הבדל, אלא אם כן העיתונאים פירשו התאמה של 11-12 מרקרים מתוך 13 כ"התאמה של 90%".
שנייה, אני בודק 429473
אני חושב שסביר להניח שמדובר דווקא במונח מספרי שסיפקה המעבדה. אני זוכר את הנציג של המכון הפתולוגי מסביר לשופט בפרשה ידועה שהתאמה של 90% (או תשעים וקצת, אל תתפוס אותי במילה) משמעותה שהסיכוי שמדובר באדם אחר הוא אחד לכמה מליונים.
אני לא זוכר בדיוק את כל ההסבר כי התרכזתי בפליית כינים מהשוטר שישב לידי.
שנייה, אני בודק 429466
במקרה שלי אני חושש שמדובר בטיפה יותר מ98.5%. מדובר בהשוואת הסלילים הספציפיים לבני התמותה ילידי האדם ולא בכלל הדנא שמכיל ברובו זבל הסטורי.
שנייה, אני בודק 429471
נו, טוב, זה ברור. אתה הרי היית שוטר.

(אני חושב שההסבר של ראובן נכון)
שנייה, אני בודק 429474
או או, או או או!
שנייה, אני בודק 628267
אז אולי זה היה השימפנז המצוי, ולא זדורוב בסופו של דבר...
שנייה, אני בודק 429675
המשטרה עצרה עוד מספר אנשים, שאנחנו לא יודעים האם בוצעו עבורם בדיקות (ואם לא, אז למה לא ?) כמו גם בדיקות שהתבצעו על המאגר.
היות ואנחנו לא סומכים על משטרת ישראל שתדע לתקן עיוותים סטטיסטיים כתוצאה מריבוי בדיקות ‏1 (גם מדענים טועים לפעמים בצורך להפעיל FDR), יש לדרוש שרמת הדיוק המושגת תהיה גבוהה משמעותית מגודל המאגר ואף מאוכלוסיית הפושעים הפוטנציאליים.
עבור בדיקות DNA, אפשר לבצע בדיקות בכל רמת ודאות למעשה (בארץ, אין צורך לשלוח לחו"ל), לכן אמינות של 90% נשמע לי כמו רשלנות פושעת.

סתם דוגמא, אם המשטרה בדקה שלוש דגימות (שני חשודים כבר שוחררו), אז בהינתן *מראש* שלושה חשודים חפים מפשע, ובהנחה שמפסיקים לבדוק הלאה ברגע שאחד נמצא חיובי, קיים סיכוי של 27.1% שהמשטרה תטען בפני בית המשפט שב90% יש להם את הפושע.
שנייה, אני בודק 429695
מה? אף אחד לא אמר שהסבירות שהחשוד הוא הרוצח היא 90%. הבדיקה מתאימה ל10% מהאוכלוסיה, זה הכל, וזה עוזר, ויותר טוב מכלום. למה רשלנות פושעת?
שנייה, אני בודק 429722
בדיוק מהחישוב שהראתי, השופט רואה רק את החשוד האחרון ולכן לא מודע לbias שמוכנס בתהליך. דוגמא טובה לתהליך כזה תתקבל אם נביט ברישומים שהוצאו לאור לגבי מלחמות ישראל. מתקבלת תמונה ברורה שישראל ביצעה פשעי מלחמה בעוד מדינות ערב נלחמו בצורה הוגנת, זאת משום שרק ישראל מפרסמת (לאחר שנים רבות) פרטים לא נעימים שהתגלו לגבי קרבות, בעוד האוייב קובר את העדויות יחד עם העדים.
בבדיקת דנ"א, להבדיל מרוב הבדיקות האחרות, אפשר להגיע לכל רמת דיוק שתרצה‏1, לכן זו רשלנות פושעת לא לעשות זאת ולקבוע חד משמעית האם הוא היה או לא היה באותו תא שירותים.

1 ואם משטרת ישראל לא מצליחה בכך, היא יכולה לבקש סיוע ממומחים גדולים שקיימים בארץ ובעולם. אם הם הצליחו להפיק כמה מגה-בייטים של מידע גנומי (מיטכונדריאלי) מניאנדרטלים, אז חמש שעות בתא שירותים זה לא מספיק לדגרדציה מלאה (ואם כן אז לא צריך לטעון שיש ראיות).
432224
...אז גם השערה אינה זאת של זדורוב, אבל המשטרה הרי החליטה...
435814
עוד גילויים בפרשה האומללה הזאת:
"Plan B" 435816
די מטריד אותי שמשפחת הקרבן מחזיקה עורכי דין. לא ברור לי מה תפקיד עורכי הדין ומה המעמד של ההצהרות שלהם. עורכי הדין מעוז את מעוז מתמחים בהגנה על נאשמים, ויש לי תחושה שלמרות שהם נשכרו על ידי משפחת ראדה, הם מתפקדים דה פקטו כעורכי הדין של החשוד.
"Plan B" 435819
במדינה שמפריטה את עצמה לדעת, נראה שיש גם הפרטה של המשפט. ואם משפחת הקרבן מתעקשת לדעת את האמת כשמאוד לא ברור שהמשטרה אכן יודעת אותה, יכול להיות שיש לה צורך בעורכי דין. אינני יודעת אם יש איזה מעמד להצהרותיהם, אבל מה שאותי מטריד היא התחושה שהמשטרה ננעלה על זדורוב בשלב מוקדם מאוד, אולי לאור מסיבת העיתונאים החפוזה שנועדה להצהיר על פענוח הפרשה, ומשם והלאה למעשה איננה חוקרת יותר שום כיוון אחר.
"Plan B" 435820
הסיבה שיש לך תחושה מטרידה כזאת היא בדיוק בשל ההצהרות שמגיעות מצד עורכי הדין של המשפחה. ברור לי שהצהרות עורכי הדין של זדורוב הן מגמתיות, ואת ההדלפות של המשטרה אנו כבר מכירים, אבל הגורם החדש הזה, שלכאורה מייצג את המשפחה השכולה, ולכן זוכה לאמפטיה אוטומטית? איך יודעים איך לאכול את זה?
"Plan B" 435831
מצדי, לפחות, אין כאן לא אמפתיה ולא אוטומטית. ההצהרות יכולות להיות מגמתיות ככל שתרצה (ואגב, איזו מגמה אתה מייחס להן?) - אבל כל עוד המשטרה לא מכחישה את הידיעות שהם מפרסמים, אפשר להניח שמקורן בעובדה. ואם זה המצב, הרי נדרשת חקירה. הסופו של דבר, עיקר טענת המשטרה לגבי זדורוב היא הודאתו ברצח והההתאמה שנמצאה בין טביעת הנעליים על תאיר לבין נעליו. הרושם שנוצר הוא שהמשטרה מתעלמת מכל פרט שאיננו מתאים להאשמתו של זדורוב, מתוך "תחושת בטן" לא ברורה של החוקרים.
"Plan B" 435833
הרושם הנוצר מצידי הוא שלמשטרה יש חשוד שהודה, והרבה גורמים אינטרסנטים מפיצים דיסאינפורמציה שאין להם שום צורך להוכיח. מצד אחד, אם המשטרה לא מכחישה, ברור שזה נכון, ואם היא מכחישה, הרי שזה ברור שבעתיים (שכן ממילא אין מאמינים למשטרה). מבחינתי, לא כל סברת כרס של עו''ד (ובוודאי אם מדובר על עו''ד בעל מעמד לא ברור כמו אלו ש''מייצגים את המשפחה'') דורש חקירה.
"Plan B" 435840
למשטרה יש חשוד שהודה. בהחלט. היו הרבה חשודים שהודו בהסטוריה, כידוע לך לא כל ההודאות היו אמתיות.
יש הרבה גורמים אינטרסנטיים, אבל טרם ענית לי מה האינטרס שלהם. לפחות לא לגבי הזוג מרוז.
לו המשטרה הייתה מכחישה, מי אמר שלא היו מאמינים לה? לו השוטרים היו אומרים שהסמ"סים המתוארים היו מפוברקים, או שלא היו כלל, או שהנערה שקבלה אותם נחקרה והיה לה הסבר תמים ומשכנע לענין שאינו קשור ברצח? ברור שכדי שיאמינו למשטרה עליה לספק איזה הסבר סביר, אבל לו הייתה עושה זאת רבים מאוד היו מאמינים.
ואלה "סברות כרס" או סברות בכלל מצאת בכתבה שקישרתי אליה? כל מה שיש שם אלה עובדות פשוטות הדורשות חקירה, וניתנות להפרכה/הוכחה.
"Plan B" 435841
אין לי מושג מה המשטרה חקרה או שללה. אני רק יודע מה הכתב הבין מהמכתב שנשלח לפרקליטות. מניין לך שהמשטרה לא חקרה את נושא הסמ"סים? מהכתבה משתמע שהאינפורמציה על הסמ"סים הגיעה מהמשטרה. שים לב למשפט שמופיע מיד לאחר "דובר המשטרה מסר בתגובה לשאלת כתב ידיעות אחרונות...".

אבל מוא נתחיל ממשהו פשוט- האם לדעתך על המשטרה להגיב פומבית על כל מכתב הנשלח לפרקליטות ( ודוק- לא למשטרה), ומאשים אותה בכשלים? בתוך כמה זמן לדעתך על המשטרה להגיב?
"Plan B" 435861
תגיד לי, מה הרעיון המטופש להפנות את תשומת לבי למשפט "שבא אחרי" משפט שאתה מצטט? מדוע לא להביא את המשפט הרלוונטי עצמו?
והפרקליטות, או המשטרה, אמורות בהחלט להגיב פומבית על כל מכתב שנשלח אליהן ופורסם באופן פומבי. לשם כך יש להן דוברים. וודאי שעליהן להגיב פומבית כשמדובר בשאלה אם יש רוצח שמסתובב חופשי, ואם נעילה של חקירה על חשוד מסוים עלולה לפגום מאוד באפשרות למצוא חשוד אחר, שהוא האשם.
"Plan B" 435912
ככה זה. כשאת מדברת עם טיפשים, תתקלי ברעיונות מטופשים. תאמיני לי, זה קורה גם לי, והרבה.
"Plan B" 457625
ובכן, מתחיל רק להיחשף קצה הקרחון של הדברים שלא נחקרו בפרשה זו -
"Plan B" 457626
שטויות במיץ
"Plan B" 457640
היסק חותך.
"Plan B" 457641
את אותו הדבר בדיוק ניתן לומר על ההצהרה הבומבסטית שלך.
דרך אגב, שמעתי שפרס רצח את רבין ואסון התאומים היא מזימה אמריקאית ציונית.
"Plan B" 457642
כן, אבל לא שמעת שופט שואל שוטר במשפטו של יגאל עמיר מדוע לא חקרו את פרס.
"Plan B" 457650
קודם כל, במהלך המשפט של עמיר נשמעו מספיק אמירות דומות בתקשורת אשר התבססו על חצאי אמיתות ושברי ציטוטים של בית המשפט.
הייתי שותף למספיק דיונים דומים בבתי המשפט על מנת להצטער שלא קיבלתי לירה בכל פעם שנשמעה אמירה מטומטמת של השופט רק על מנת לרצות את ההגנה.

אבל לצורך העניין, אתה קבעת שמדובר בקצה קרחון, המשטרה לא חקרה וכו' - אפשר לדעת על מה אתה מבסס את ההיסטריה?
"Plan B" 457653
א. לא דיברתי על התקשורת.
ב. מה מטומטם בדברי השופט?
ג. זו לא היסטריה. התפרסמו כבר דברים רבים בעניין רצח תאיר שהמשטרה לא חקרה. יותר מזה, כל התנהלות המשטרה בנושא הצביעה על היתפסות לחשוד נוח וסגירת כל קו חקירה אחר.
"Plan B" 457660
א. אם תרצה או לא, אתה ניזון מהתקשורת שמחפשת סנסציות ומוכנה להביא חלקי אינפורמציה בליווי תמונה סוחטת דמעות של האמא רק על מנת לדחוף עוד קצת פרסומות מעצבנות של ארקדי גדאיימק.

ב. השופט מטומטם כי הוא יודע בדיוק מה התשובה לשאלה "למה לא הזמנתם את הנערה לעדות נוספת?"
צוות חקירה של חמישה או שישה חוקרים במקרה הטוב שצריך לגבות עדויות ממאות תלמידים ועשרות אזרחים נוספים עובד תחת הגבלות מסויימות כמו למשל ימי החקירה שניתנים בקמצנות על ידי בית המשפט עצמו. אם התלמידה אומרת שהחברה יודעת והחוקרים כבר טחנו את כיוון החקירה הזה של השמועה בבית הספר על התלמידים הרוצחים לא הייתי מבזבז דקה נוספת על הטמבלית הזו ומתרכז בכיוון הממשי העיקרי.

ג. התפרסמו בעיקר שטויות וכל התנהלות המשטרה לא מובנת לך יותר משלי מובנות ההחלטות של נאסא בנוגע לסנטדרטים של בניית החללית הבאה. אבל שכחתי, בישראל כל אחד שופט, גנרל ומוציא לפועל.
"Plan B" 457670
א. מה זה רלוונטי? (אלא אם כן תטען שהשופט לא העלה את השאלה המדוברת).
ותמונת האמא הבוכיה לא נכנסה לעניין כלל, אם כבר מה שבהחלט השפיע עליי הייתה מסיבת העיתונאים הבהולה והמטומטמת של המשטרה לרגל "תפיסת הרוצח".

ב. אם צריך לגבות עדויות ממאות תלמידים הרי זה מפני שעדויות אלה עשויות לעזור בפענוח הפרשה. אם אין מתייחסים לאותן עדויות אין כל טעם לגבות אותן. אין לי מושג מה פשר "מיצו" את כיוון החקירה הזה אם לא התייחסו לעדות מסוג זה של אותה ילדה: האם כוונתך שהתברר מעל לכל ספק שלא תלמידים היו הרוצחים?
ומדוע הילדה היא "טמבלית"? האם אתה יודע עליה יותר ממה שידוע לי על השוטר, שלדעתי הוא חדל אישים?

ג. התואר "שטויות" לא רלוונטי בהקשר הזה. אם ידוע לך שהתפרסמו שקרים, אשמח לשמוע, אבל שטויות? האם העובדה שעבר איזה חודש (או יותר) עד שטרחו לחפש את בגדיו של זדורוב במזבלה היא "שטויות"? האם העובדה שלא נמצאה התאמה לד.נ.א. שלו היא "שטות"? והאם טענת המשטרה כאילו זדורוב פעל ממניעים פדופיליים מתקבלת על הדעת? מדוע לא אנס אותה או משהו דומה לפני הרצח?
plan 9 from outer space 457694
א. זה רלוונטי מאוד ואני אנסה לקצר בהסבר.
לפני כחודש שודרה תכנית בערוץ הנשיונל ג'יאוגרפיק בנוגע להתקפה היפנית על פרל הרבור. המרואיינים הציגו מסכת עדויות וממצאים המצביעים חד משמעית על קונספירציה של הבית הלבן אשר ידע על התקיפה ולא מנע אותה או אפילו התריע עליה במטרה להשיג קזוס בלי. במחצית השניה של התכנית הוצגה התיאוריה כגיבוב של שטיוית כאשר כל טענות הקונספירציה התגלו כשברי אמיתות במקרה הטוב אשר הקשר ביניהם מופרך לחלוטין.
לאדם ללא גישה למסמכים המקוריים וללא הצגת נקודת מבטן של הנפשות הפועלות היה בהחלט מדובר בתיאוריה היצוקה בבטון. כמו שג'ו פשי אמר פעם בסרט 'בן-דודי ויני' - "הם מציגים קיר שלם של עובדות ופרטים אשר נראה כל כך מוצק וחזק אבל אם אתה מצליח להתבונן מהצד הנכון אתה מגלה שמדובר במבנה קלפים רעוע"
לכן כאשר את מקשרת לכתבה בה מוטלת ה"פצצה" הבאה - "ל-ynet נודע כי על אף שהוגשה הצהרת התובע, והיה ברור שזדורוב עומד להיות מואשם ברצח, הגיעה לשם השלמת חקירה הפרקליטה המלווה את התיק, עו"ד שילה ענבר, וביקשה מהשוטרים שיידמו את הרצח, בדי לבחון האם קיימת אפשרות שתאיר נרצחה בידי שניים. הבדיקה העלתה, לטענתם, כי סיטואציה כזו היא בלתי-אפשרית." הרי שלאזרח מן השורה אולי מדובר בקצה חוט לקיומה של קונספירציה וכמה תגובות מאוחר יותר את מתייחסת לעניין "כל מה שיש שם אלה עובדות פשוטות הדורשות חקירה, וניתנות להפרכה/הוכחה"
אז לכל מי שעוסק בחקירות רצח ופשעים חמורים מובן שמדובר בפעולה שגרתית שמבוצעת במספרים גדולים *בכל פרשה וכמעט תמיד לאחר שמוגשת הצהרת תובע* ולי היה העונג לעמוד מול מר מרוז אין ספור פעמים באותו הליך בו בוצעו פעולות כאלה. לאחר גיבוש כתב האישום בגין רצח הפרקליטות בודקת כל זווית אפשרית בה יכולה ההגנה להטיל ספק *קל שבקלים* אשר בצדק יכול להביא לזיכוי ומבקשת מהמשטרה לעשות דבל צ'ק ודבל דבל צ'ק על מנת לסתור כיווני חקירה שכבר מוצו.
שום דבר לא חדש כאן, אבל זה נשמע טוב לצרכן התקשורת.

ב. קשה להתייחס לקביעות כמו שעולות בתגובה שלך. החוקרים אמרו חזור ואמור שהתלמידי בית הספר נבדקו נחקרו והטענות בדבר כת השטן מוצו.
במשך כשנה שירתתי גם במחלק נוער חשיפה, חוק מספר אחד בחקירת נוער הוא שכל מתן עדות בנוגע לעבירה מסויימת תביא לגילוי מאה ואחת עבירות נוספות - מין, סמים, אלימות וכו'. ילדים אוהבים לסגור חשבונות במשטרה עם כל השכבה ואחותה. הודעות האס אם אס האלו הן דבר כל כך שגרתי שחבל להתעכב עליהם. את מתעלמת מהשיקולים המגבילים של צוות החקירה שחלק קטן מהם פירטתי בתגובה הקודמת ולא בכדי, קל להתעקש להשאר על משבצת הפנטסיה ולדרוש חקירות מהסוג של 'המפצח'. האם את מוכנה להבין שבכל חקירה מורכבת ראש הצוות צריך לקבל עשרות החלטות בדבר קדימויות ועדיפויות? החלטה לא טובה מפילה את התיק ובמקרה הזה נראה שעשו את ההחלטות הנכונות - יש כתב אישום שהפרקליטות מאמינה בו וזה אומר שמדובר במסכת ראיות שיהיה להגנה קשה מאוד למצוא בה חור. אלא אם כן מדובר במקרה של אחד למליון בו מדובר באמת בקונספירציית שחיתות ששורשיה נטועים באזור 51 בנוואדה - אולי.
הילדה היא טמבלית כי היא מבזבזת את זמן החוקרים ואני מסכים איתך שרוב הסיכויים הם שהשוטר הוא חדל-אישים.

ג. התואר 'שטויות' הוא מאוד רלוונטי והוא אפילו אנדרסטייטמנט. אני אתן לך עוד דוגמא מהכתבה שזיעזעה אותך -
""בשירותים של הבנים, הנמצאים קומה מתחת למקום בו נמצאה גופתה של תאיר, נמצאו ביום הרצח מריחות של כתמי דם על הרצפה והאסלה. אמנם המשטרה בדקה וגילתה שכתמי הדם אינם שייכים לתאיר או לרומן זדורוב, אך בתוך כך נמצא כי כתמי הדם שייכים לשני זכרים שונים שזהותם אינה ידועה ואיש עד כה לא טרח לבדוק מיהם האנשים האלו".
*המשטרה* גילתה ובדקה את הכתמים ולא טרחה למצוא למי שייך הדם, אכן תמונות קשות. אני מוכן להתערב איתך על משולש פיצה טוב שדו"ח המז"פ מצביע על כך שכתמי הדם הגיעו למקום מספר ימים לפחות לפני התרחשות הרצח - אז את מי זה מעניין למי שייכים כתמי הדם? את העיתונות, חובבי הקונספירציות ועו"ד מרוז שהרוויח עוד תמונה בעיתון.
דרך אגב, אישית אני מאוד מחבב את האיש.
plan 9 from outer space 457707
כתבת: "שמדובר במסכת ראיות שיהיה להגנה קשה מאוד למצוא בה חור".
אני, במיוחד לאחרונה, לא כל כך עקבתי אחרי החדשות בנושא. מעניין אותי לדעת אם חוץ מההודאה של הנאשם באזני החוקרים והמדובב ישנן עוד ראיות חשובות.
במילים אחרות: נניח שההודאות האלה, לא היו קיימות. האם יש בשאר הראיות די כדי להרשיע ?
plan 9 from outer space 457777
אין לי מושג איך לענות על השאלה. אני לא מודע לפרטי הראיות וכמוך, אני לא מתעניין בכתבות הסנסציוניות המפורסמות בנושא. אני יכול רק להניח על סמך נסיון בתיקים דומים שההודאה היא הציר עליו נסוב כתב האישום כאשר יש מספיק ראיות טכניות, כלומר עבודה משעממת של מז''פ המאמתת את אמינות ההודאה ויותר חשוב ממקמת את הנאשם בזירת הרצח בזמן הנכון.
התייחסתי לחוזק כתב האישום היות ואני מכיר את הדינמיקה בין המשטרה לפרקליטות בתיקים בהם יש לחץ ציבורי ותקשורתי ואני יודע שלא משנה מה המשטרה עשתה או לא עשתה, פרקליט המחוז לא היה נוגע בתיק במקל אם לא היה בטוח שהתיק סגור במאה אחוז.
שים לב לפיק הברכיים של הפרקליטות בפרשת קצב , ואני לא נכנס כרגע לוויכוח המקביל אם אתה מאמין למתלוננות או לא, הפרקליטות לא תסכים ללכת עם תיק תקשורתי שהיא לא מאמינה בו בבטחון מלא.
plan 9 from outer space 457779
עד כמה הפרקליטות והמשטרה משתפות פעולה? כלומר, האם יש אפשרות שהמשטרה לא מספרת לפרקליטות את כל הידוע לה?
plan 9 from outer space 457814
אפשרות ריאלית? כהחלטה משותפת של עשרות שוטרים המעורבים בתיק? לא. מעבר לכך בתיק כזה ישנו פרקליט מלווה מהרגע הראשון וצמרת פרקליטות המחוז עוקבת יומית אחר ההתפתחויות כך שאולי גם הפרקליטות היא חלק מהקונספירציה.
plan 9 from outer space 457825
תודה.
plan 9 from outer space 457782
האם לדעתך הפרקליטות היתה מגלה אותה דבקות במטרה, לו על זדורוב היתה מגינה אותה סוללת פרקליטים שהגנה על קצב?
plan 9 from outer space 457815
אין לי מושג מה היה אילו, אבח ברור לי שהסיכוי של חשוד או נאשם לצאת בזול הוא גבוה יותר אם יש לו כסף לממן את סוללת אותם עורכי הדין/יחצנים.
plan 9 from outer space 457790
מסתבר ששנינו לא מכירים היטב את העובדות, אבל אמרת שאתה "מניח" שהראיה המרכזית היא הודאת הנאשם, וסביבה נאספו עוד ראיות טכניות תומכות (זו, אגב, באותה הסתייגות גם ההנחה שלי, שמתבססת על הפרטים המעטים שבכל זאת שמעתי). אני מבין מזה שלמרות שאינך מכיר היטב את העובדות, ואינך יכול לענות על שאלתי, אתה "מניח" שהתשובה לשאלתי היא, אכן, שללא הציר המרכזי בראיות, שהוא הודאת הנאשם, לא היה "תיק סגור", ואי אפשר היה להרשיע את הנאשם בבית המשפט.

אם כך, הבה נניח, שההנחה הזאת נכונה, וכל מה שאומר בהמשך נאמר עם ההסתייגות הזאת. כלומר, המשך דברי הוא רק בתנאי שמצב הראיות הוא כפי שתארתי אותו למעלה, מצב ששנינו "מניחים" שהוא כזה.

עכשיו, השאלה שאני שואל את עצמי אינה אם "התיק סגור במאה אחוז", שזה אוסף מילים שאיני יודע בדיוק את פירושו, אלא אם אוסף הראיות הזה, יש בו כדי לגרום לי להאמין שהנאשם הוא אכן הרוצח. וכאן, אם באמת צריך להבין מתגובותיך הקודמות שאתה מאמין שהנאשם הוא הרוצח, אני מוצא עצמי חולק עליך וגם מתפלא מניין הביטחון העצמי הרב שאתה מגלה.
כי הנימוק המרכזי שלך הוא: אם הפרקליטות לקחה את התיק סימן שהיא מאמינה בו, וזה מוביל לקביעה שהנאשם הוא הרוצח.
אני לא שרתתי במשטרה, ואולי אני מכיר פחות מקרים ממך, אבל המקרים שאני בכל זאת מכיר, סותרים בפרוש את הקביעה הזאת.
התפרסמו כל כך הרבה מקרים של התבססות על הודאת הנאשם במשטרה, שלא רק שהפרקליטות האמינה בהם, אלא שגם השופטים האמינו לפרקליטות והרשיעו את הנאשם, ובסופו של דבר התברר שהפושע הוא מישהו אחר, או בדרך אחרת, באופן חד משמעי שהנאשם אינו הפושע.
זה שהפרקליטות מאמינה בתיקים האלה נובע, לדעתי, מפגם חמור במערכת החוקים: מתן משקל גדול מדי להודאת הנאשם במשטרה, גם כשבבית המשפט הוא חוזר בו מהודאתו. אנשי המשפט קוראים לכך "מלכת הראיות". יש בפסק דין של בית המשפט העליון בעניין רצח חנית קיקוס (אני מאמין בכל לבי שאותו עוביד ש"הודה" אינו הרוצח, אבל הוא יושב בכלא עד היום), קטע של השופט מישאל חשין ובו שיר הלל ל"מלכת הראיות" הזאת, כמעט אפשר להקיא כשקוראים את הדברים, ויודעים שהעובדות מצביעות שוב ושוב על ההפך.
plan 9 from outer space 457826
אני מכיר את דעתך על הבעייתיות בביסוס כתב אישום על הודאת הנאשם וכבר קראתי את ההתיחסות שלך לפרשת קיקוס.
אבל הרבה מים דלוחים זרמו בירקון מאז אותן פרשיות מפורסמות כמו מע"צ, קיקוס וברנס.
קודם כל, התיעוד של פעולות המשטרה בפרשיות פשעים חמורים השתנו ללא היכר בעשר השנים האחרונות. מעבר לעדויות וההודעות אשר מוקלטות אודיו ווידיאו, כל פעולה קטנה, כל שיחת מסדרון מתועדות ולרוב באמצעות אודיו. הרבה יותר חשוב, גישת המערכת השתנתה לחלוטין ואתה בטח מודע לביקורת על עודף הזכויות שניתנו לחשודים בשנים האחרונות על ידי הכנסת ובתי המשפט.
במשטרה בפרט האקלים המקצועי השתנה. אם בשנות השמונים קיבלו חוקרים בתחנת באר שבע בונוס כספי ממפקד התחנה בעבור כל הודאה שהצליחו "לסחוט" מחשוד זה או אחר הרי שהיום אף אחד לא היה מעיז להעלות על הדעת מעשה כזה.
אתה מדבר על הרבה מקרים כאלה והייתי רוצה לשמוע כמה באמת אתה מכיר מעשר השנים האחרונות?
להזכיר לך שהודאת נאשם לא עומדת בפני עצמה ולא יכולה להרשיע אדם ללא סיוע בראיות אחרות.

התייחסות נוספת לדרך הראיה שלך של עבודת המשטרה.
המשטרה איננה מחפשת את הצדק אלא את הראיות להפללתו של חשוד. חוקר מקצועי צריך להתמקד בחשוד שיש לו ולעשות הכל בעזרת הכלים שיש לו *ובמסגרת החוק* להפליל אותו. אם צדק היה משחק תפקיד בעבודת המשטרה אני הייתי משחרר מלכתחילה חשודים שהבאתי למשפט ומצד שני מפליל אנשים שלא לצורך. האמונה האם זדורוב הוא רוצח, אדם רע או מלאך טוב לא צריכה לעניין חוקר משטרה בזמן עבודתו, אם במסגרת החוק הצלחת לאסוף מספיק ראיות כנגד אדם מסויים הרי שתפקידו של בית המשפט הוא לעשות את הצדק, לא המשטרה ולא הפרקליטות.
plan 9 from outer space 457832
לגבי המקרים שזכורים לי, מלבד המקרים שמנית אני זוכר עוד לפחות שלוש פרשיות של רצח הומלסים מחבר העמים שבהם *הורשעו* נאשמים מסויימים, ואחר כך התברר שהרוצח הוא מישהו אחר. נדמה לי שלפחות חלק מהמקרים האלה היו בעשר השנים האחרונות, אם כי איני בטוח לגמרי בכך. ישנה גם פרשת החיל אולג שוחט, שבה הורשעו חשודים, ואחר כך התברר שהרוצחים הם אחרים. ואני זוכר עוד פרשת רצח תוך כדי שוד, שבסופה קיבל המורשע חנינה, ואני זוכר שהשופט חיים כהן המליץ אז על החנינה הזאת, אבל איני זוכר את שם החשוד.
האם אתה מכיר מקרה *אחד* שבו הורשע מישהו על סמך הודאתו בלבד, מבלי שהיו ראיות אחרות שהיו מספיקות להרשיעו, מבלי שהדבר עורר אחר כך תהיות בקשר לאשמתו ?
דעתי היא באמת שאסור להרשיע על סמך הודאה במשטרה. צריך לחקור את הנאשם אבל רק כדי לגלות פרטים שיחשפו את האמת, ולבית המשפט להביא ראיות שהתגלו בחקירה הזאת *ושאי אפשר היה לעלות עליהם ללא החקירה*, כמו למשל מציאת כלי הרצח, רק על סמך העזרות בחקירה הזאת. אבל להודאה כשלעצמה אין, לדעתי, שום חשיבות ראייתית. אין זה הגיוני שרוצח, למשל, יודה, כשהוא יודע שאין ראיות אחרות שמפלילות אותו, ואם הוא עושה זאת צריך לחפש מה לא בסדר כאן. אלא אם כן הוא עושה זאת בבית המשפט כשעורך דין לצדו והכול גלוי ובלתי מוסתר (כאן אני חולק על הדין העברי שלא מקבל את הודאת הנאשם בשום מקרה ובכל מקום).
אשר לתיעוד בתמונה ובקול, כאן אני מתפלא ממש על דבריך. *פורסם בתיקשורת שאין שום דבר כזה מחקירת זדורוב, וישנם שם רק הודאה בכתב חתומה על ידו*. אילו הודאת הנאשם הייתה מוקלטת ומצולמת ומובאת *ללא עריכה* הייתי מוכן איך שהוא לשקול את קבלתה ולתת לה משקל איזה שהוא, אבל בכל המקרים כולל המקרה של זדורוב לא היה דבר כזה, ואפילו הועלתה ע"י המשטרה טענה מגוחכת בדבר חוסר תקציב שמנע ממנה לצלם את החקירה . . . נדמה לי שגם היה על כך דיון באייל ואף הוצעו למשטרה פתרונות זולים יצירתיים ופשוטים לפתור את בעיית המשאבים שלה בהקשר הזה . . .
אשר לתפקידו של החוקר, גם כאן אני חולק באופן נחרץ על דבריך וגם מתפלא עליהם. אני חושב שתפקידה של המשטרה לחשוף את האמת, ולא "להצליח להפליל את החשוד". תאר לעצמך שתוך כדי חקירה חוקרי המשטרה מגלים ראיות לפיהם ברור שהחשוד אינו אשם, אבל הראיות האלה נסתרות מהנאשם ועורכי דינו. האם במקרה כזה תפקידם לא להתייחס כלל לראיות שמצאו, ולהמשיך לנסות להפליל את הנאשם ?
זה ממש נורא לחשוב כך ולומר דברים כאלה.
plan 9 from outer space 457833
רציתי עוד להוסיף שאותו מקרה תיאורטי שדברתי עליו, שבו נאשם מודה באשמה בבית המשפט כשעורך דין לצדו, באין ראיות אחרות, וכששניהם שפויים, הוא מקרה נדיר, אבל יכולים להיות מקרים כאלה, *רק כשמדובר בחרטה אמיתית של הנאשם*, ונכונות מצדו לשאת בעונש.
במקרה כזה ראוי היה גם להקל בעונשו.
plan 9 from outer space 457834
זה לא ממש נורא שהיפני חושב כך ואומר דברים כאלה, הוא כבר לא במשטרה.
מה שנורא זה שגם שותפיו לשעבר, שעדיין במשטרה, חושבים כך ונוהגים כך.
plan 9 from outer space 457836
חבל שאני אדבר על תפוזים ואתה תהיה משוכנע שמדובר בתפוחים.
רק על מנת לחזור ולהבהיר, שים לב שדיברתי על עבודה במסגרת החוק ואתה מבקש ממני להתייחס למקרה בו השוטרים הם פושעים.
אין לי מה להוסיף בנוגע לדיון הזה.
plan 9 from outer space 457839
כפי הנראה לא התכוונת לכך, אבל אכן יש בעיה בניסוח: "תפקידו של החוקר להפליל את החשוד". הבעיה היא אצלך, ועליך, לדעתי, לחשוב שוב, ולנסח את הדברים מחדש.
plan 9 from outer space 457865
אני חושבת שדי מובן שהוא התכוון ''תפקידו של החוקר הוא להפליל חשוד'' - לא החשוד הספציפי. היינו הך אם נמצאות ראיות שמזכות חשוד א' ומפלילות חשוד ב'.
plan 9 from outer space 457890
אני מצטט את המשפט בדיוק כפי שהוא:

"חוקר מקצועי צריך להתמקד בחשוד שיש לו ולעשות הכל בעזרת הכלים שיש לו *ובמסגרת החוק* להפליל אותו"

זה נראה כאילו מציאת החשוד המתאים אינו חלק חשוב בעבודה, ואני חושב שזה החלק הכי חשוב. אבל אני רואה שאני מצליח לעצבן כאן אנשים גם בנושאים שאין לי שום עניין לעשות זאת, ואני פורש גם כן בשמחה מהויכוח.
plan 9 from outer space 458365
אני חוזר כי למרות ההודאה על הפרישה מהוויכוח אני מוצא עצמי ממשיך לחשוב על כך. שימי לב ללשון החוק שהיפאני עצמו הביא:

"לחשוף ולאתר עבירות ולהביא את העבריינים לדין". זה ניסוח שממש אין לי שום בעיה עמו, וזה בגלל שמופיעה כאן המילה "העברינים", ולא "החשוד שבידה", וזה הבדל ענק.
אבל בעצם חזרתי בגלל שמיקדתי, בתגובתי האחרונה את העניין ב"מציאת חשוד מתאים", וכשחשבתי שוב על כך, מצאתי שלא תמיד זה עיקר העניין.
כדי להסביר את עצמי אחזור לפרשת קצב. כאן מדובר במקרה שאין בו "חשוד מתאים" אחר. ישנו חשוד אחד בלבד בידי המשטרה ולא יכול להיות חשוד אחר. האם תפקידה של המשטרה במקרה הזה "להפליל את החשוד שבידה" ? לא ולא. תפקידה להפליל "עבריינים", אבל כשבידה חשוד, תפקידה למצוא אם אכן הוא "עבריין", ותוך כדי עבודתה, לתת משקל שווה לאפשרות שאולי הוא נקי, ולהמליץ את המלצותיה בהתאם.
plan 9 from outer space 458377
הניסוח ''להביא עבריינים לדין'' אינו עומד בכללים המישפטיים המערביים. אפשר להביא חשודים לדין ורק שם יקבע האם הם עבריינים.
plan 9 from outer space 458385
הניסוח שלך גם הוא אינו עומד ב''כללים המישפטיים המערביים''. ביהמ''ש יכול רק להרשיע חשודים בדין, ולא לקבוע שהם עבריינים.
plan 9 from outer space 458392
בסדר, מסכים. הרי המילה עבריין נגזרת מכך שהוא עבר עברה. עד שלא הובא לפני בית המישפט הוא נחשב לעבריין לכאורה.
plan 9 from outer space 458402
ועד שלא תבהיר כיצד זה משמעותי לעניין, תחשב למנטפק (לכאורה כמובן).
plan 9 from outer space 458389
ואחרי שיורשעו בבית המשפט יהיה בטוח מעל לכל ספק שהם עבריינים ?
אני עוזב את המערביים. אני מתחיל להיות בעד "כללים משפטיים" מזרחיים. לא. הם סוקלים נואפים וגודעים ידיים לגנבים. גם אותם אני לא סובל. אני מתחיל לחפש כללים משפטיים בדרום או בצפון. . .
plan 9 from outer space 457876
לא בעיה אצלי ולא בטיח וההתעקשות שלך מוציאה לי את החשק מהדיון הזה.
פקודת המשטרה אומרת שתפקיד המשטרה הוא ''לחשוף ולאתר עבירות ולהביא את העבריינים לדין'' לא פחות ולא יותר, לא צדק ולא נעליים.
אתה נתפס למונח 'מפליל' בהקשר של הבכיין התורן ברדיו ''מנסים להפליל אותי'' כלומר 'להפליל' במובן של 'לתפור תיק' ולא כך הוא. החוקר לאחר שתפס חשוד צריך לאסוף את כל הראיות שיש בפרשה ואם ישנה ראיה המנקה את החשוד גילויה הוא לא פחות חשוב מחשיפת ראיה מפלילה - אבל אלו הם דברים אלמנטריים, חשבתי שאנחנו מדברים ברובד קצת יותר עמוק.
אני מציע שאתה תמשיך להאמין במה שנוח לך ואני אמצא לעשות משהו אחר בזמני הפנוי.
plan 9 from outer space 457880
למה לא תלך לחפש כמה חיפושיות יפות?
plan 9 from outer space 457884
I have the day off tomorrow, taking the bike to Kaeda for a first off-road test, stay tuned
plan 9 from outer space 458328
אציין להגנתו של דב שגם אותי הניסוח שלך הקפיץ אינסטינקטיבית, ומאותן סיבות של דב. אחרי שנרגעתי, אני חושב שאני מבין למה התכוונת, אבל עדיין לא בטוח, ונזקק למאמץ פרשני מסוים. יועיל אם תפרט קצת, למשל על-ידי דוגמאות לא-טריוויאליות לשיקולים ששוטר צריך להפעיל ולשיקולים שהוא לא צריך להפעיל.
plan 9 from outer space 458359
תודה אבל אני אוותר.
plan 9 from outer space 457840
אתה רוצה להתחייב שברוב המקרים בהם שוטר מבצע את תפקידו להפליל את הנאשם, הוא לא נוהג במהירות העולה על המותר, וגם לא מבצע חיפוש בביתו או בחפציו של אדם מבלי לקבל צו חיפוש, והמקרים החריגים בהם שוטר חורג מכך נתקלים בגינוי כללי מצד חבריו ומפקדיו?
plan 9 from outer space 457718
א. אני לא העליתי שום תיאוריית קונספירציה. אני גם לא דיברתי על "כמה עובדות פשוטות... וגו"'. אשמח אם תראה לי היכן עשיתי זאת לדעתך. עדיין לא הבנתי מה הקשר להשפעת התקשורת.

ב. לגבי הילדה לא ראיתי בכתבה שהיא דיברה על כת השטן. האם לך יש מידע חסוי שאומר זאת?
"...בכל חקירה מורכבת ראש הצוות צריך לקבל עשרות החלטות בדבר קדימויות ועדיפויות". ודאי וודאי. לא חשבתי אחרת. ובאמת השאלה היא אם קיבלו את ההחלטות הנכונות. מה שמטריד מאוד הוא, שבדיוק אתה, שעסקת בעניינים אלה מבפנים, מסיק שההחלטות היו נכונות מכך שהפרקליטות קבלה אותן ומכאן - שיהיה קשה להגנה למצוא בהן חור. *לא* משום שזדורוב הוא הרוצח האמתי.
ואם בדוגמאות עסקינן, הרשה לי להביא אחת משלי: לפני אי אלה שנים נרצחה בביתה אישה בת כ-‏50. בדירה לא היו סימני פריצה או שוד, וידוע היה שהאישה לא נהגה להכניס זרים לביתה. המשטרה התמקדה, כראוי, בחוג חבריה ומכריה. כשמצאו על גופה סימנים שאפשר היה ליחסם לפרוטזה, בלט לעין מיד ידיד קרוב שלה שהיה בעל פרוטזה, והוא נעצר. למזלו הרב הבחין רופא השניים שזומן לפרשה שהסימנים יכולים גם להיות סימני נשיכה, ובדיעבד התברר שהרוצח היה חברה-לשעבר של הנרצחת, והשניים שנשכו היו שיניו.
במקרה זה אכן היו שיקולי המשטרה הגיוניים, גם אם במהלך החקירה נעצר אדם חף מפשע. אבל בהחלט קיבלתי את הרושם שלו היה זה אדם קצת יותר חלש, הוא היה כבר מודה ברצח שלא ביצע בעת מעצרו, והחוקרים היו ננעלים עליו.

ג. הכתבה לא זעזעה אותי. שוב אתה מייחס לי דברים שלא אמרתי. אני מקווה שלא כך פעלת בחקירותיך.
רומן זדורוב הורשע 551099
רומן זדורוב הורשע היום ברצח תאיר ראדה:
מתוך התיאור:

הרכב של שלושה שופטי בית המשפט המחוזי בנצרת קבע הבוקר (שלישי) פה אחד כי הנאשם רומן זדורוב רצח את הנערה תאיר ראדה. בית המשפט קבע בהחלטתו כי "יש כאן מארג ראיות איכותי וצפוף. בפנינו רוצחה של תאיר ראדה".
אין ספק סביר? 551148
אין ראיות פיזיות, אין מניע, מארג הראיות צפוף ואיכותי ואין ספק סביר. אכן.
ואגב, גם אני לא אוהבת שקרנים מניפולטיביים, אבל ברוב המקרים זה לא מוביל אותם לרצח.
אין ספק סביר? 551149
את כותבת את זה ע"ס קריאת פסק הדין?

(הערה: אני רק ציטטתי כתבה מהעיתון. את פסק הדין לא קראתי)
אין ספק סביר? 551153
שמתי לב שמדובר בציטוט. הסרקזם היה מכוון אל השופטים.
ולא, לא קראתי את פסק הדין. אשמח אם מישהו יפנה אותי אליו.
אבל המקרה הזה \כה חסיקור נרחב ביותר באמצעי התקשורת, והוא גם עורר בי עניין רב, כך שעקבתי די בדבקות אחרי הפרסומים. קשה לי מאוד להאמין שהיו ראיות או מניע והם לא פורסמו, או שהם פורסמו ולא נתקלתי בזה.
אין ספק סביר? 551164
פסק הדין, תקציר.

אם את רוצה למצוא בעצמך, פשוט תחפשי באתר בית המשפט את פסקי הדין שהופצו בידי הדוברת - בדרך כלל אפשר לסמוך עליה שתפרסם כל פסק דין שהיה בכותרות.
אין ספק סביר? 551166
אני מאד לא אוהב הרשעות על סמך הודאת הנאשם במשטרה, כי הוכח שנופלות המון טעויות בהרשעות כאלה, אבל לאחר קריאת תקציר פסק הדין שהביא ידידיה, אני נוטה להסכים עם ההרשעה הזאת, יותר בגלל הראיות הנוספות, כמו דברים שידע הנאשם, כאלה שרק מי שהיה שם היה יכול לדעת. בתקציר פסק הדין אין רק ציון טוב לראיות הנוספות, אלא גם פרוט שלהן. הדברים נכתבו אחרי שעות רבות של שמיעת העדויות והתרשמות ישירה, ותחושתי כרגע היא שנעשה צדק.
אין ספק סביר? 551168
גם אני קראתי רק את התקציר והוא שיכנע גם אותי. בכל זאת, באופן כללי כדאי להיזהר גם בקבלת ה''פרטים המוכמנים''. זכור שאת רובם ''חושפים'' הנאשמים בחקירותיהם במשטרה, ובהחלט ייתכן שבשלב מסוים ''עזרו לנאשם להיזכר''. לא כך עם פרטים מוכמנים שגם המשטרה לא היתה יכולה לדעת (למשל, נאשם שמוביל את המשטרה לגופה - נדמה לי שכך קרה בפרשת הרצח של רוז פיזם).
אין חשד סביר? 551170
אני משום מה לא מרגיש בנוח עם המסקנות, כמוך אני לא אוהב הודאות שניתנו במשטרה, גם איני אוהב הודאות שניתנות בפני מדובב שתול (בדרך כלל עבריין שיקבל תמורה עבור הסחורה שיספק או שוטר שמניעיו הם כשל שאר השוטרים חבריו.)
הייתי רוצה לראות צילום והקלטה של המואשם מודה בפני המדובב, הייתי רוצה לראות צילומי המואשם ברצף 24 שעות ביממה בטייק אחד, בחקירות ובינהן.
בנוגע לפרטים המוכמנים, החוקרים יודעים אותם ואם החוקרים נמצאים (לדעתי האישית) תחת חשד סביר (עמוס ברנס, כנופית מע"ץ ועוד הרשימה ארוכה) הרי כמו שהם יכולים ל"שכנע" את המואשם להודות, הם יכולים להאכיל אותו בכל הפרטים הדרושים להפללתו.
אין חשד סביר? 551195
אכן תמוה שהמשטרה מגישה את הודאתו של הנאשם ללא צילום והקלטה והעובדה הזאת אכן מחלישה מאד את האמינות של ההודאה, ולכן להודאה כשלעצמה (כמו לסיפור הדיבוב), אני נותן משקל זעום.
הפרטים המוכמנים נראים לי משהו יותר מוצק. עומד חוקר משטרה ומעיד בשבועה בבית המשפט. אם הפרטים האלה אכן ''הואכלו'' ע''י המשטרה, החוקר צריך ממש לשקר בעדותו, כי הסנגור בודאי ישאל אותו בדבר האפשרות הזאת. אני רוצה להאמין שחוקרי המשטרה לא מושחתים עד כדי כך שיעידו עדות שקר ישירה מבלי למצמץ.
אבל הכול יכול להיות. ביטחון מוחלט בודאי אין לי.
אין חשד סביר? 551199
אני ממליץ לכולם לקרוא את הכרעת הדין המלאה
אין חשד סביר? 551200
קצר זמני מההכרעה המלאה: האם יש חלק מסויים ב- 456 העמודים שאתה ממליץ עליו במיוחד?
אין חשד סביר? 551206
לדוגמה, החלק שדן בעדותו של המדובב, ובו כתוב שהשופטים אכן בחנו את ההקלטות המלאות מהשיחות עמו.
אין חשד סביר? 551215
כדי להדגים עד כמה ה''איש הפשוט'' אינו מכיר את העובדות, זו פעם ראשונה שאני שומע על קלטות. עד כה חשבתי שמנהגה של המשטרה למסור אך ורק חומר כתוב וחתום ע''י הנאשם, וכפי שציינתי קודם הדבר הזה היה מאד תמוה בעיניי. ברור שהמידע הזה הולך נגד הנאשם ובעד ההרשאה.
אין חשד סביר? 551203
גם אני רוצה להאמין שחוקרי משטרה לא מושחתים כל כך.
אבל זה לא מצליח לי.
אין חשד סביר? 551204
אני אמנם רק בעמ' 50, כל הזמן מוזכר בפסק הדין תמלול, וכבר שם יש ויכוח על קלטת שהועברה ויש בה הרבה תוכן אבל חסרות כמה דקות שיש לגביהן ויכוח בין מומחי ההגנה לתביעה. אז לכאורה מסתבר ש*כן* העבירו קלטות.
אין חשד סביר? 551207
אני יודע שיש קלטות, מה שחסר לי באופן כללי זו שיטה שבה החשוד יהיה מצולם ברצף, כל שניה מרגע המעצר ועד לגמר החקירה.
אתה רואה אותו משחזר את הרצח במקום אבל לא כשמפוצצים אותו במכות לפני כן.
הייתי רוצה שעדות המדובב תהיה מצולמת ומוקלטת כולל כל שניה שהחשוד נמצא בחדר המעצר.
עם הטכנולוגיות הזמינות כיום ועלותן זו צריכה להיות מדיניות מחייבת.
אין חשד סביר? 551208
אצטט כרגע מעמ' 77 בפסק הדין:
"אין מקום לחשש בדבר אמינות הסרט הקיים ויש לדחות טענת "בישול" אפשרית, בפרט שעה שניצבת מולנו חקירתו השלמה של הנאשם כשהיא מוקלטת באודיו (ת/178, ת/179) ומתומללת (ת/180).

הוסבר, כי התקלה בהסרטה נבעה מטעות אנוש של מפעיל ההקלטה, ראובן אזולאי, אשר לא הכיר את המערכת ולא ידע כי הוידיאו אינו מופעל (ראה עדותו של אלוש בעמ' 791 לפרוטוקול).

לפיכך, מבקשת המאשימה להסתמך על פרק זמן מסוים מתוך הקלטת כולה (זמן דיסק: 0:16 – 0:52:51), פרק זמן שהוסרט ברצף אף לשיטת ההגנה.

כיוון שהוצהר כי הקטע הרלוונטי אינו משקף את כל החקירה ולאור העובדה כי קטע זה רציף וללא קטיעות סאונד, הרי שאין לפסול את מה שניתן לשמיעה ולהבנה, כאשר שאלת משקלה של הראייה תיבחן בנפרד.

אשר לקטע החקירה שלא הוסרט, ניתן להישען על קלטות האודיו בבחינת "הראיה הטובה ביותר" וללא צל ספק באשר לקבילותן ובהיותן משקפות נכונה את כל מהלך החקירה מראשיתו ועד סופו."
אין חשד סביר? 551209
נכון, בדיוק סיימתי לקרוא את פרק ''המדובב''.
אין חשד סביר? 551328
אבל, סליחה על ההתפרצות שלא במקומה - מניע! יש השערה לגבי מניע?
אין חשד סביר? 551332
התפרצות בלתי נשלטת של זעם, הילדים הציקו לו, ביזו וקיללו, הילדה היתה קרבן אקראי, היא במקרה זו שגדשה את הסאה.
הוא סיפר שהיה לו אירוע דומה לפני שנים, שלא נגמר במוות.
אין חשד סביר? 551334
תודה.
אין חשד סביר? 551343
עוד לא הגעתי למניע. אבל זה פסק דין ארוך ומעייף, ייקח לי עוד זמן.
כן שמתי לב שנראה לכאורה שהשופטים מעוניינים לקבל את גרסת המשטרה, וככה הם גם מגיעים לטעון כנגד העו''ד של הרוצח על זה שהוא טוען שיש פגם בהקלטות כדרישה לפסול, ולא מציע הסבר לפגם (זה לא נראה לי מעניינו), וכן - מלבד השחזור והדברים המפורשים מאוד - מפרשים כמה אמירות דו, תלת וארבע משמעיות של זדורוב כמחזקות את טענת 'הוא רוצח', כולל גם דברים שיכולים להיות מוסברים בקלות בבלבול רגיל. יש כאמור די חומר מפורש, אבל הגישה למה שלא קצת מוזרה בעיני.
אין חשד סביר? 551507
הערה לגבי הקלטות והסרטות - חוק חקירת חשודים ‏1 אכן קובע מדיניות לגבי תיעוד חקירות, וקובע שיש להקליט או להסריט חקירות בענייני עבירות שעונשן 10 שנות מאסר ומעלה. הבעיה ביישום החוק בצורה רחבה נובעת בגלל העלויות הרבות הכרוכות בכך - העלות היא לא רק של אמצעי ההקלטה עצמם, אלא גם של תמלולם ושמירה שלהם לפרקי זמן ממושכים ברמה ובאיכות כזו שלא יפגעו לשימוש עתידי.

אין חשד סביר? 551523
תודה ויום כיפור שמח.
אין חשד סביר? 551531
יום כיפור שמח? מה רע ב"שנה טובה וימים נוראים"?
אין ספק סביר? 551336
נו טוב, קראתי את התקציר. גם ממנו עולה שאין ראיות פיזיות הקושרות את זדורוב לרצח ואין מניע משכנע כלשהו. הקישור לאתרים הפדופיליים שביקר בהם ברשת לא אומר לי כלום: הרי לא הייתה שם שום פגיעה מינית. העובדה שזרק את המכנסיים באותו יום, עובדה יחידה כמעט שנראתה לי מרשיעה קודם, מוסברת כאן באופן משכנע לדעתי. כנ"ל החלפת הלהב בסכין.
שינויי הגרסאות אינם זקוקים להסבר לטעמי. גם בתנאים שאין בהם כל לחץ אני עשויה להתבלבל לגבי אירועים מעברי, כולל עברי הקרוב, וכך גם רבים ממכריי. על אחת כמה וכמה כשאדם זר, עם בעיות במעמדו בארץ, מואשם במשטרה ברצח, ומתמודד עם קשיי שפה, מנטליות וכדו'.
בקיצור, לא השתכנעתי.
אין ספק סביר? 551397
לא כל כך התעמקתי, ואני בטוח שהידע שלי הוא שטחי, אך בגדול יש שני עניינים עליהם כבר כתבתי (ואליהם לא התייחסת כלל בתגובתך האחרונה) ש"פעלו עלי" יותר מנימוקים אחרים. האחד הוא אותם "פרטים מוכמנים". כשחוקר משטרה אומר בעדותו משהו כזה: "החשוד ידע בדיוק היכן נמצאה הגופה למרות שהפרטים האלה לא פורסמו, ולכאורה לא היה יכול לדעת זאת לולא היה שם", עדות כזאת היא משמעותית. ייתכן שהוא משקר אך ראיות מבוססות על עדויות של עדים, ואי אפשר כלל לדבר על משפט אם אומרים שאי אפשר לסמוך על שום עד. מה זאת "ראיה פיזית" ? האם זו לא ראיה פיזית ?
העניין השני הוא הקלטות שכפי שמספרים לי דובר עליהם בפסק הדין השלם. כפי שאמרתי איני אוהב הרשעות שמבוססות על הודאת הנאשם במשטרה, אך ככל שידוע לי בפרשות הידועות כמו ההודאה במשפט חנית קיקוס, במשפט ברנס, ובפרשת ההצתות של כנופית מע"ץ(1) לא הוגשו קלטות של החקירה וההודאה אלא הוגש מסמך ובו חתימת הנאשם. אם ישנן קלטות של החקירה וההודאה שמוגשות לשופטים כל העניין הזה מקבל הרבה יותר אמינות.
בעניין המניע את צודקת. ככל שידוע לי המניע לא ברור. אבל ידוע על מקרים שבהם היה רצח ללא מניע ברור. אולי במקרה כזה צריך לבדוק אם מקומו של הרוצח אינו במוסד מתאים שבו יקבל טיפול ולא דווקא בכלא.

(1) היו אולי קלטות של "שחזור", אבל זה לא אותו דבר, וממש עלוב.
אין ספק סביר? 551400
אני מנחש שב''ראיה פיזית'' נעמה התכוונה למשהו כגון טיפות דם של הנרצחת על בגדי הנאשם, או טביעות אצבעות של הנאשם במקום הרצח.
אין ספק סביר? 551411
ראיות פיזיות הן דפ וטביעות אצבעות כפי שאמר יובל, וגם דנ"א. מפתיע ביותר שלא היו כאלה. פרטים מוכמנים? אינני יודעת, אבל אם המנקה אישרה ששאל אותה שבוע קודם על דם בשירותי הבנים, אז הפרט של הימצאות הגופה בשירותים יכול היה להיות קישור אסוציאטיבי טבעי ביותר. בכלל, קורה לא מעט שאנשים (אני למשל) יודעים דברים שקשה מאוד לברר כיצד הם יודעים אותם. שכל העדויות שאפשר לחשוב עליהן מצביעות על כך שלא היו יכולים לדעתם.
ולעניין הקלטות: יש תחושה שהשופטים התעלמו מפרטים רבים מאוד שנמסרו להם, ובאופן קבוע מפרטים שיכולים להפריך את אשמתו של זדורוב. ראה למשל העובדה שבשיחותיו של זדורוב עם המדובב, שיחות שכל כך מסתמכים עליהן, הוא הביע חשש שתאיר נאנסה לפני שנרצחה והוא יואשם גם בכך. כלומר - חוץ מהפרטים המוכמנים האמיתיים שידע, הוא "ידע" גם פרטים לא נכונים. אינני מתייחסת לשאלת אמינותם של העדים, שעליה איננו יודעת דבר, אלא להלך הרוח של השופטים: זה מוצא את ביטויו הבוטה, כמדומתני, בשבחים שחלקו אלה לראיות ולעבודת המשטרה. לדבר בכוונת מכוון על "מאגר ראיות איכותי וצפוף", כשמאגר זה איננו כולל כל ראיה פיזית, ואיננו מסביר את טביעת הדנ"א שנמצאה בתא השירותים ואיננה שייכת לזדורוב - זו בדיחה גרועה. וכנ"ל ההלל לעבודת המשטרה, שרק אחרי זמן רב נזכרה לנסות לחפש את מכנסיו הזרוקים של זדורוב והתעלמה מכל קצה חוט המפנה חלילה לפושע אחר? נו באמת.
אין ספק סביר? 551412
התעלמה מכל קצה חוט?

לדוגמה?
אין ספק סביר? 551417
הדנ"א ש*נמצא* בשירותים. הילדות ששמעו קול אישה בשירותים בזמן הרצח. הדיבורים הרבים על ילדים מביה"ס שהשתייכו ל"כת השטן". הנערים הזרים שעזבו את איזור ביה"ס בטרמפ וקוננו על השאלה "מה עשינו?". חברותיה של תאיר שכתבו ביומניהן שהן יודעות מי הרוצח (ולא התכוונו לזדורוב). ואת רוב ה"קצוות" אינני זוכרת, אבל היו הרבה כאלה.
אין ספק סביר? 551418
מתוך פסק הדין:
כן נזנחה תיאוריית "שלושת הטרמפיסטים", אשר כפי הטענה, עלו לרכבו של אלי גדקר ביום הרצח, כאשר אחד מהם אוחז ראשו בידיו ואומר "מה עשיתי" (לאחר חקירה מאומצת, אותרו שלושת הנערים, תלמידי ישיבה אשר בדקו אפשרות ללימודים במכינה הקדם צבאית בקצרין, הנערים מסרו אליבי שאומת (ת/93, ת/94, ת/119, ת/120, ת/121)).

(ההדגשה שלי)
אין ספק סביר? 551422
או.קיי. טוב לדעת שהיה קצה חוט שנבדק. ראית עוד כאלה?
ומה דעתך על טענותיי האחרות? גם אתה סבור שהיו כאן מאגר ראיות איכותי וצפוף ועבודת משטרה משובחת?
אין ספק סביר? 551427
לדעתי חובתך לברר בעצמך אם יש התיחסות בפסק הדין לגבי טענותייך האחרות ולא לקוות שזרים יעשו לך את העבודה.

אני לא יודע אם המשטרה עשתה עבודה משובחת, אבל הסנגוריה עשתה עבודה נפלאה של דיסאינפורמציה. הידעת שהמשטרה איתרה טוקבקיסטים, חדרה לסמסים של תלמידים, הרימה בלטות כי הנאשם טען שלהב הסכין שלו נפל מתחת לריצוף, חקרה תלמידים "גותיים" ואיתרה מורה לאומנות של נערה שנפוצה עליה שמועות שהיא אולי ציירה אישה דוקרת נערה?

חלק מטענות הסנגוריה שהופיעו בתקשורת, לא הופיעו לבסוף בטיעוני הסיכום של הסנגוריה, למשל סיפור הטרמפיסטים. עכשיו, שפסק הדין התפרסם, אולי לא מוגזם לבקש שלא יחזרו עליהם.
אין ספק סביר? 551428
מה, אתה זר?:)
הסנגוריה עשתה אולי מסע של דיסאינפורמציה, אבל כך גם המשטרה, כשאמרה לזדורוב שנמצאו כתמי דם או דנ"א שלו בזירה או עדים שראו אותו בקומה השנייה.
אין ספק סביר? 551431
לא מסכים. דין טריקים של חקירה שעושים לזדורוב אינם כדין טריקים של דיסאינפורמציה שמנסים לעשות על השופטים.
אין ספק סביר? 551437
אני לא רואה למה ההבדל. וגם - על איזה טריקים בדיוק אתה מדבר?
אין ספק סביר? 551439
אם אינך יודעת על איזה טריקים מדובר, איך את יודעת שאין ביניהם הבדל?
אין ספק סביר? 551441
אמרת שאתה מבדיל בין טריקים שהופעלו על זדורוב לאלה שהוםעלו על השופטים. אני אינני רואה את ההבדל עפ''י המופעל.
אין ספק סביר? 551442
למשל, החוקרים לא העידו בפני זדורוב בשבועה.
אין ספק סביר? 551445
ועדי הסנגוריה השמיעו שקרים בשבועה? איזה?
אין ספק סביר? 551446
חששתי שיש כאן פתח לאי הבנה: נתתי דוגמה לטריק שאפשר היה להחיל על זדורוב אבל אסור להפעיל על שופט. לא התכוונתי שספציפית הסנגוריה שיקרה לשופטים, אלא רק שאין דין שקר בחקירה כדין שקרים בעדות. את מבינה עכשיו שלא כל מה שמותר להפעיל על זדורוב מותר להפעיל על שופטים? אם חוסר הסימטריה הזה יהיה ברור לך ומקובל עלייך, אולי גם ההמשך יהיה ברור.
אין ספק סביר? 551454
או.קיי. ובכל זאת - מהי הדיסאינפורמציה הטריקית שפיזרה הסנגוריה?
אין ספק סביר? 551572
למשל, המומחה לטביעות נעל שההגנה הביאה היה קצת מוזר. הוא לא דירג את ודאות הזיהוי שלו לפי סולמות דירוג מקובלים כי פחד שזה לא יהיה ברור מספיק, והעדיף לדרג באופן סוביקטיבי.
אין ספק סביר? 551577
לא מבינה. מהם סולמות הדירוג המקובלים? ואיזה מין סולם יש לו?
אין ספק סביר? 551578
שאלות מצויינות! מסתבר שיש סולם אירופאי ויש סולם אנגלי. אני ממליץ לך שוב לקרוא את פסק הדין, משום שהם דנים בדיוק בנושא הזה שם.
בכל אופן, העניין הוא שההגנה הביאה עד מומחה שמתמחה בעיקר בזיהוי יהלומים וכמעט לא עסק בטביעות נעליים, כדי להזים את אחת הראיות המרכזיות במשפט. התחושה שלי היא שהדבר נעשה כדי שיוכלו לטעון שיש מחלוקת לגבי הראיות, ולאו דווקא מתוך ציפיה שיוכלו באמת לפסול את הראיה. אז נכון, זה תפקידו של סנגור, אבל זה נראה יותר כמו תרגיל ביחסי ציבור מאשר הגנה אפקטיבית.
אין ספק סביר? 551591
מה שמעניין אותי זה מי מימן את הבאת המומחה הזה לארץ, ואיך בכלל הגיעו אליו. ואם אני כבר מעלה תהיות, האם יש למישהו מושג איך בכלל הגיעה המשטרה לזדורוב דווקא? היה להם רומן איתו?
אין ספק סביר? 551605
המימון בא, אולי, מגיוס תרומות ‏1.

איך המשטרה הגיעה לזדורוב דווקא? ה"דווקא" הזה גורם לזה להישמע כמעט כאילו זדורוב טייל לו על המאדים ופתאום קפצו עליו שוטרים והאשימו אותו ברצח. הסיפור הופיע שוב ושוב, אבל לרענון, בקיצור: הוא עשה בביה"ס עבודות ריצוף, למשטרה היו כל מיני כיווני חקירה אבל התברר ששום כיוון הוא לא בכיוון, והחקירה הצטמצמה לזדורוב. זדורוב הודה, הכחיש, הודה שוב (נדמה לי), שיחזר, וכולי וכולי וכולי ‏3, וידע על תאיר ראדה פרטים שאף אחד אחר לא יכול היה לדעת. על הדרך, ולאחר שאולגה (אשתו) הסבירה בדמעות בעיניה שהוא בחור רגיש שלא מסוגל לפגוע בזבוב, הוא גם גילה במקרה שהיתה לו התפרצות אלימה כלפי אחיו ("קרוב משפחה"), עוד ברוסיה ‏2.

אולי כל זה לא יכול להסיר כל ספק לחלוטין, אבל זה גם לא מקרה של "מה פתאום הגיעו דווקא אליו".

1
רצח תאיר ראדה [ויקיפדיה]
אין ספק סביר? 551618
זדורוב לא טייל על המאדים. הוא עבד בבי''ס שבשעת הרצח היו בו מאות בני אדם, מורים תלמידים, עובדים שונים, אולי הורי תלמידים. זדורוב היה רק אחד מהם. מכאן השאלה. לפני החקירה גם המשטרה לא הייתה יכולה לדעת שהוא יודע על תאיר פרטים שלא יכול היה לדעת. עדים שראו אותו בנסיבות חשודות לא היו להם, גם ל ראיות שיצביעו על אשמתו. בלינקים שהבאת ובמאות לינקים אחרים התפרסם היפור שוב ושוב, אבל באף אחת מגרסותיו לא נאמר מדוע תפסו דווקא אותו, או את התמהוני והגנן שנעצרו קודם ושוחררו לאחר אימות האליבי שלהם.
ידעתי שאשתו בקשה תרומות, אבל מפתיע אותי שהתרומות שקיבלה הספיקו אפילו למומחה האנגלי המיובא.
אין ספק סביר? 551622
אם עניין האשה והתרומות מפתיע, אז היחס הקר והמעשי של העו"ד שפיגל מדהים. כשרואים אותו בטלויזיה, אפשר לראות שהוא חלקלק וערמומי ושכל מילה שלו מחושבת, כולל הדיבורים שנראים רגישים (למשל על סף ה"שבירה" של עצורים ונאשמים), אבל זה עולה על כל מה שחשבתי. לאמריקה היינו, ובמובנים הגרועים ביותר של האמירה:

"אולגה זדורוב, שפיטרה את עורך הדין הקודם של בעלה, אריה הרמלין, ופנתה בעקבות המלצות לשפיגל, גייסה תרומות ואף מצאה תורם מרכזי, אולם על פי הפרסומים הכסף שאספה איננו מכסה את כל ההוצאות. אולם שפיגל לא נבהל. ויש לו סיבות: בתיק מתוקשר אחר, ייצג את כרמלה בוחבוט שנאשמה ברצח בעלה האלים. לאחר שמשפטה הסתיים, העניקה בוחבוט לאחד העיתונים ראיון תמורת תשלום. בכסף, השלימה את שכר הטרחה של עורך הדין. מקורבים למקרה מספרים, כי גם כאן בונים השפיגלים על הכספים שיגיעו אחרי. כבר יש מפיק סרטים אמריקני ממוצא רוסי שרוצה לעשות סרט על הפרשה, ויהיו ראיונות. לזיכויו של זדורוב יש פוטנציאל מסחרי לא מבוטל. וזה עוד לפני שלוקחים בחשבון את המוניטין שיתווסף לעורך הדין שליווה אותו בתהליך."

אין ספק סביר? 551629
תודה. זה מסביר את העניין.
אין ספק סביר? 551423
ועוד משהו ששכחתי, אמרת שאת לפעמים יודעת דברים מבלי שאפשר להבין איך. כאן ממש מתבקשת דוגמה כי איני מאמין בניסים.
אין ספק סביר? 551430
דווקא מתאים גם לי:
לפני כמה זמן הייתי בסיור בגנים הבאהיים בחיפה. המדריך סיפר שיש בארץ גם מרכז נוסף בעכו (כידוע). אחת ממשתתפות הסיור אמרה/שאלה "אבל קראתי שגם בבאר-שבע מקימים מרכז בהאי, לא?". המדריך לא ידע על מה היא מדברת, ונראה קצת נבוך. המשתתפת ניסתה להבהיר "אולי זה רק ליד באר-שבע".

ואז, בלי להבין איך, הבנתי בדיוק על מה היא מדברת. ההתגלות הזאת היתה כל כך חזקה עד שהיא התגברה על הביישנות הטבעית שלי ועל הנימוס הפחות טבעי שלי, וקראתי "את מתכוונת לעיר הבהדים! זה לא של הבהאים, זה של הצבא".
אין ספק סביר? 551436
דוגמאות:
א. מכר עסקי התקשר לבטל פגישה שקבענו. אמרתי לו שהנחתי שלא יגיע כיוון שהוא נוסע ודאי לדרא"פ ללווית אימו, והבעתי השתתפות בצער. הוא היה המום ושאל איך ידעתי על מותה, שהרי זה עתה קיבל את הידיעה ועדיין לא סיפר עליה לאיש מלבד אישתו, שאותה אינני מכירה. אני טענתי שהוא סיפר לי על כך דקות אחדות קודם, כך זכרתי זאת, אבל בדיקה די רצינית שעשינו בנדון הפריכה את טענתי.
ב. חברה שפגשתי באוטובוס התחילה לספר בהתרגשות שהיא פגשה בדיוק בחור שכבר הכירה יומיים קודם ונדלקה עליו. אמרתי "כן, מיכה, נכון? איך הוא באמת?" והיא שאלה בתדהמה איך אני יודעת את שמו. כשאמרתי שהיא סיפרה לי עליו, גם כאן זכרתי זאת כך, היא אמרה שזה לא ייתכן - כי שיחתנו האחרונה קודם הייתה יומיים לפני היכרותם. כניסיתי להיזכר אם בכל זאת דיברנו שוב אח"כ נאלצתי להודות שאינני זוכרת ומסיבות שונות זה היה גם בלתי סביר בעליל.
ג. בקורס אוניברסיטאי ששמעתי כשומעת חופשית הערתי משהו על המחקר שהמרצה הייתה עסוקה בו באותה עת. המרצה די נבהלה מהעובדה שידוע לי עליו, והיא והסטודנטים האחרים בקורס טענו פה אחד שהיא לא הזכירה אותו ולו ברמז. כיוון שלא היה לי שום קשר איתה מחוץ לשיעורים עצמם, וגם לא עם אנשים בסביבתה, גם כאן אין לי הסבר ברור איך ידעתי.
אין ספק סביר? 551453
את מובילה לעולם העל טבעי שבו איני מאמין. אם נקבל את ההנחות שיכולים להיות דברים כאלה חבל להתאמץ לחפש ראיות גם ''פיזיות''. טביעות אצבע של חשוד יכולות להגיע, באורח מסתורי ''שאת לא יכולה להסביר'' גם אם לא היה במקום, ואי אפשר, בעצם, להגיד שום דבר באופן ברור. הכול לא צפוי והרשות לא נתונה.
אין ספק סביר? 551470
אה, טעות.
לא התכוונתי שאין הסבר אלא שאין *לי* הסבר. גם לא התכוונתי שההסבר הוא על טבעי, העל טבעי איננו בתחום שלי. סיפרתי לך על אירועים שקרו. יכול להיות שכשהחברה סיפרה לי על הבחור המדליק שפגשה בלבלתי אותו עם סיפור על בחור בשם מיכה, ובמקרה גם שמו של זה היה מיכה. סביר שהמרצה שהזכרתי אמרה במרוצת הקורס כמה דברים שנבעו ממחקרה רק בלי לומר שהיא עורכת מחקר כזה, ואני בכל זאת קפצתי למסקנה שזה המצב. דברים כאלה, מין אינטואיציה לא מודעת שנתפסת כידיעה. ואם זה קרה לי, ושלוש הדוגמאות שהבאתי הן רק מעט שבמעט מתוך אלה שקרו במציאות, אין סיבה שזה לא קרה לזדורוב.
אין ספק סביר? 551420
מאחר שגם בי מקנן איזה שהוא ספק, וביטחון מלא אין בי, אין טעם שאכנס לויכוח הזה. אבל ברצוני בכל זאת להעיר מספר הערות לגבי דברייך.
חששו של זדורוב שהילדה נאנסה, סותר את מה שכתוב בפרוש בתקציר פסק הדין, לפיו ידע שלא נאנסה.
האם תביעת נעל על מכנסיים אינה "ראיה פיזית" ?
די אן אי ש"כן" היה, אם אינו שייך לנאשם אינו כה חשוב, כי מדובר במקום שבו מבקרים רבים, ואין כאן מה להסביר. אבל ייתכן והיה מקום לחפש ולמצוא את בעלי הדי אן אי שנמצאו שם, כדי שהחקירה תהיה שלימה, ואיני יודע אם נעשה מאמץ כזה ע"י המשטרה.
אין ספק סביר? 551429
אכן יש רבים שמבקרים בשירותים, ובכל זאת נמצאת שם רק דגימת דנ''א אחת.
אין ספק סביר? 551433
א. השירותים היו בשיפוץ.
ב.המנקה עשה עבודה כמו שצריך.
אין ספק סביר? 551438
יפה. אם כך - איך קרה שזדורוב לא השאיר שם כל סימן לכניסתו למקום?
אין ספק סביר? 551455
ג. הרוצח נהג כמקצוען.
אין ספק סביר? 561004
צפיתי זה עתה בסרט בערוץ אחד על הפרשה, שבו הוצגו בין השאר גם חלק מאותם סרטים שעובדת עצם היותם חיזקה בי בזמנו את האמונה שאכן ההודאה היא אמיתית. יצאתי מהצפיה הזאת מזועזע.
דווקא הסרטים האלה מוכיחים בדיוק את ההפך.
אני פשוט מתבייש שאני חי במדינה שבה נערכת חקירה משטרתית כמו זאת שראיתי בהקלטות האלה, ושהפרקליטות שיש לה חופש לראות את כל הסרטים האלה כפי שאני ראיתי מאשימה בכל זאת, ושבתי המשפט שיכולים לצפות בהם מרשיעים למרות שכל העובדות זועקות שהאמת הפוכה.
אני די נסער מכדי לכתוב תגובה ארוכה ואסתפק במה שכתבתי.
אגב מישהו מהקוראים ידע שזדורוב יצא דובר אמת בפוליגרף כשהכחיש את הרצח ?
אין ספק סביר? 561080
הייתי בטוח שהסרט הזה יעורר רעידת אדמה, ואני נדהם מהשקט. לא מדברים על כך ואין על כך שום דיון ציבורי, כאילו לאיש לא אכפת שהודאות נוצרות בידי המשטרה, בדומה למה שאנו רגילים לראות בסרטים מתקופת הנרי השמיני, אם כי לא מדובר בענויים גופניים אלא נפשיים. אבל העיקרון הוא אותו עיקרון. תופשים אדם ולא מניחים לו יום ולילה עד שהוא מודה. נראה שהחוקרים לא מתעניינים באמת כלל. מטרתם להשיג את ההודאה ועל כך הם עובדים בצורה אינטנסיבית.
מצאתי שאפשר לראות את כל התכנית באינטרנט. גולשים לhttp://www.iba.org.il/media/?recorded=recorded1 ולוחצים על התמונה הקטנה שכותרתה: "מי רצא את תאיר ראדה ?"
בסרט הזה יש שני חלקים. בחלק הראשון מוצגת גרסת החוקרים הפרטיים. החלק הזה מרשים אבל פחות חזק מהחלק השני משום שלא מובאים בו המומחים שקבעו את ההפך ומוצג רק צד אחד ולא מוצג ויכוח בין מומחים.
אבל מה ששבר אותי הוא החלק השני שמתחיל בערך מהדקה הארבעים (אפשר להזיז את הסמן ולהגיע מהר לכל זמן בסרט). זאת משום שמציגים את הסרטים מתוך החקירה שצולמו בידי המשטרה. זו המציאות עצמה, והצופה יכול לשפוט בעצמו. מה שמראים שם הוא משהו שאסור שיתרחש במדינה מתוקנת.
אין ספק סביר? 561125
אקדים ואומר, שאיני יודע אם זדורוב הינו הרוצח.
יתכן שכן אבל, לדאבוני, יתכן גם שלא. אני אומר אומר לדאבוני, משום שהייתי רוצה לבטוח בהכרעת בית המשפט, אך איני יכול, משום שהמערכת המשפט (ולא רק היא) מסואבת ומושחתת.
איני יודע, אם היא נגועה בשחיתות הקשה והקלאסית (למשל: מתן פסק דין לפי הוראה ממישהו, ולא לפי הראיות, או קבלת שוחד כדי להטות את הדין). לצערי, איני יכול לשלול את האפשרות לקיומה של שחיתות מסוג זה.
אבל היא ללא ספק מושחתת מוסרית (בין היתר: נבחרים שופטים בלתי ראויים ע"פ קשרים, שופטים רבים אינם מנסים כלל להגיע לחקר האמת, החלטות ופסקי דין רבים ניתנים ממניעים פסולים (כגון להעניש בעל דין או את עורך דינו, הרצון לסיים את המשפט ועוד).
בכתבה נאמר, שבעשר השנים האחרונות בלבד הורשעו עשרה אנשים ברצח ולאחר מכן נתפס הרוצח האמיתי והם זוכו.
איני יודע אם הנתון הזה נכון, אבל אם הוא נכון - זה מזעזע אותי מאד ומעיד הוא לבדו על ליקוי חמור ביותר של מערכת עשיית ה"צדק".
אמון הציבור בבתי המשפט ירד מאד ובצדק רב, לדעתי.
רבים מאלה שהגיעו לבית המשפט כצד (גם אלה שזכו במשפט), יצאו ממנו מזועזעים מהתנהגות השופטים או מאופיים או מהדרך בה התנהל המשפט והוכרע.
לדעתי, המצב חמור ביותר עד כדי סכנה לקיומה של המדינה וכבר מזמן היה צורך במהפיכה - לא פחות - במערכת המשפט בכללותה.
אין ספק סביר? 561126
כיוון שהתחלת בהבעת דעתך אם זדורוב הוא כן או לא הרוצח אתחיל גם מהבעת דעתי. ובכן, דעתי התהפכה פעמיים בעניין זה. בתחילה כשהבנתי שעומדים להעמיד לדין חשוד שכשהראיה העיקרית היא הודאה שלו במשטרה ממנה חזר בו במשפט, הערכתי שאינו הרוצח לאור כל המקרים הרבים שבהם הורשעו חשודים על סמך ראיה זו בעבר ואחר כך התברר שהייתה טעות. על הנושא הזה היו דיונים רבים באייל שהשתתפתי בהם. הוזכר המקרה של חנית קיקוס ושל ברנס ואחרים. אני שללתי מכל וכל הרשעות שנובעות מראיה כזאת, שזכתה במשפט המערבי לתואר ''מלכת הראיות''. מסתבר ש''מלכת הראיות'' כושלת שוב ושוב. רק לאחרונה סופר על זיכוי עשרות אנשים שהורשעו בטקסס עקב מבחן די אן איי שלא היה קיים בזמן שהורשעו. מסתבר שרובן של ההרשעות האלה באו עקב הודאת הנאשם. ספרתי שלפי הדין העברי אסור להרשיע אדם על סמך הודאתו, גם אם הודה בפשעו בבית המשפט, ואני חוזר ומתפעל מגישה זו שהתגבשה לפני אלפי שנים ובכל זאת הרבה יותר מתקדמת בעיניי מהגישה המודרנית.
כשפורסמה הכרעת הדין התהפכה דעתי. עדיין לא הייתי בטוח לגמרי שזדורוב אכן הרוצח, אבל אותם ''פרטים מוכמנים'' שעליהם סופר בהכרעת הדין וכן אותה טביעת נעל על מכנסי הרצחת, שכנעו אותי שבכל זאת לפנינו הרוצח, ושנעשה צדק, אולי לא בגלל ההודאה אבל כן בגלל הראיות האחרות.
היום, לאחר שצפיתי בתכנית הטלוויזיה חזרתי לדעתי המקורית וזאת התחזקה בהרבה. לו היה עלי להמר הייתי מהמר בלמעלה מתשעים וחמישה אחוזים שזדורוב אינו הרוצח. ראיתי שמומחים בתחום אינם חושבים שאכן נראית טביעת נעלו של זדורוב על מכנסי הנרצחת (עם מתן הכרעת הדין חשבתי שאין על כך ויכוח, ועכשיו התברר שבאופן כללי עניין ''טביעת נעל'' אינו מקובל בעולם הזיהוי הפלילי כמשהו בעל ודאות גבוהה, והתצלומים של מכנסי הנרצחת שהוצגו בתוכנית לפחות לי לא נראו כראיות ממשיות), ואשר ל''פרטים המוכמנים'', משום מה כל חלק החקירה שבו עובר זדורוב ממצב של ''לא מודה'' למצב של ''מודה'' נעלם פס הקול שלו בגלל תקלה מסתורית, ונראה לי שמישהו בכוונה לא רוצה להציג בפני את החומר כדי שלא אוכל לשפוט בעצמי. לעניין זה (למשל ה''עובדה'' שזדורוב ידע שלא היה אונס, מצאו החוקרים הפרטיים שעשו את הסרט הסברים סבירים. כשצפיתי בצורת החקירה בסרטים שהביאה המשטרה עצמה אבדתי כל אמון בגרסתה ופשוט איני מאמין לסיפורים על הפרטים המוכמנים.

אבל כרגע השאלה אם זדורוב כן או לא הרוצח אינה העיקר. אמרתי שהתכנית זעזעה אותי (ואכן אחרי שצפיתי בו התקשתי להירדם דבר שככל הזכור לי לא קרה לי מעודי בגלל אירועים שאינם אירועים פרטיים). איני יודע (יותר נכון, איני מאמין) אם כדבריך בתי המשפט מושחתים, ואיני חושב ששחיתות בבית המשפט היא סיבת העיוות שבו צפיתי.
אני הצבעתי באופן ממוקד על שיטת החקירה במשטרת ישראל שמטרתה לבנות את ''מלכת הראיות'' העלובה (המציאות הזאת מוצגת באמצעות סרטים אוטנטיים שהפיקה המשטרה עצמה), ואמרתי שהדבר אינו שונה בהרבה מהשיטה שבה הוציאו הודאה מאחת מנשותיו של הנרי השמיני, כדי שאפשר יהיה להוציאה להורג, למרות שלא מדובר בעינויים גופניים ממש. העיקרון הוא אותו עיקרון.
ואני גם מודאג מחוסר התגובות כאן. אני מניח שלו היה גיבור הפרשה איזה פלשתיני והיו מראים לנו סרטים כאלה, היו מתעוררים כבר כל צדיקי האייל . . .
אין ספק סביר? 561128
לשורה האחרונה: אני איתך.
אין ספק סביר? 561130
ייתכן שצריך ללכת מהסוף להתחלה. מה בדבר השורה שלפני האחרונה ?
אין ספק סביר? 561136
הייתי צריך לכתוב ''הפסקה האחרונה''. לא צפיתי בסרט ואיני יודע אם זדורוב רצח את ראדה. אני שותף לביקורתך בנוגע להסתמכות על הודאות, ואני חושב שהסיקור התקשורתי של חקירות משטרה הוא גרוע מאוד.
אין ספק סביר? 561141
אני חושב שהסרט הוא תעודה שראוי להתבונן בה (והסברתי קודם איך אפשר לעשות זאת).
יש שם, למשל, צילומים של השיחה (ברוסית) עם המדובב שבה זדורוב נשבר ומוכן להודות. כל נושא השיחה אינו בכלל השאלה אם הוא כן רצח או לא רצח, אלא מה כדאי לו להגיד לשוטרים, לטובתו, כשהמדובב מפציר בו כל הזמן להודות. האיש כל הזמן בוכה, וברור שאינו מבין כלל (הוא לא עורך דין) את המשמעות המשפטית של הודאתו, והוא רק מחפש דרך לצאת מהמצב הנורא שהוא נמצא בו. בחקירה שיקרו לו (מותר לשקר לפי החוק. זה כנראה חלק מקישוטי שמלת "מלכת הראיות") שנמצא דם של הנרצחת על חפצים שלו ושנכשל במבחן הפוליגרף. תארו לעצמכם בן אדם פשוט חף מפשע שמכניסים אותו למצב כזה.
סרטי החקירה יש בהם החלק שבו עדיין לא הודה, וכל הזמן כל מיני חוקרים "טובים" ו"רעים" נכנסים ויוצאים ומטמטמים אותו שם בשקרים שנמצאו ראיות כנגדו ואומרים לו: "אתה הרוצח". אחרי מספר ימים הוא כבר מוכן להודות, אבל פס הקול של חלקי חקירה של שעות שבהם עבר ממצב של "לא מודה" למצב של "כן מודה" חסר. כשפס הקול כבר ישנו הוא במצב של "מודה" אבל הוא לא זוכר שום דבר והחוקרים צריכים להסביר לו מה ואיך הוא עשה.
קשה לי להאמין שהשופטים ראו את הדברים האלה. ייתכן שהם רגילים לטפל רק בחומר כתוב, והסתפקו בסיכומים כתובים של המשטרה. אחרת קשה לי להבין את פסיקתם.
אין ספק סביר? 561151
ראיתי רק את תחילתו. נראה שהוא מתבסס, לפחות בעיקרו, על חומר שהיה זמין לשופטים.

בפסיקה יש התייחסות (ושלילה של) כל מיני דברים שמועלים בסרט כעובדות. אין לי זמן לנסות לעמת את שני המסמכים. אבל אני הייתי דורש רף גבוה מאוד ממי שרוצה לשכנע את הציבור שבית המשפט פסק פסיקה שגויה. בתור התחלה: מסמך כתוב ולא וידאו.
אין ספק סביר? 561159
הפתיל הזה מתחיל בתגובה שלי שהדבקתי לתגובה ישנה שלי מחילופי דברים עם נעמה כשהתפרסמה הכרעת הדין ונטיתי לחשוב אז אם כי לא בודאות שזדורוב הוא הרוצח. עכשיו אני רואה שבטעות הדבקתי את הדברים לתגובה 551420 זכרתי תגובה שלי שדברה על מסמך כתוב ווידאו, והתכוונתי להדביק את הדברים לתגובה זו, והתגובה הנכונה שלי שאליה הייתי צריך להדביק היא תגובה 551397 אני כותב שם שעל מנת לדעת אם ההודאה באה באופן חופשי עדיף וידאו ולא מסמך כתוב. העובדה שבמשפט הזה, בניגוד למשפטים מפורסמים קודמים, דברו בפרוש על קלטות וידאו שהשופטים יכלו לראות היא אחד הגורמים שגרמו לי להאמין שהכרעתם נכונה. אתן דוגמה קיצונית כדי להסביר את דברי: נניח שבמסמך כתוב מופיעים דברי הנאשם: "אני רצחתי", אבל כשמביטים בקטע הוידאו שבו הוא אומר את הדברים רואים שמישהו מכוון אקדח לרקתו בזמן שהוא אומרם המראה הזה מדבר בעד עצמו. לכן אני פוסל על הסף את דבריך: "בתור התחלה מסמך כתוב ולא וידאו". לא ולא. דווקא וידאו עדיף. אולי השופטים מתוך הרגלים ישנים ושמרנות העדיפו כמוך מסמך כתוב ולא נתנו כל כך את דעתם למראות חשובים או שההגנה לא הציגה בכלל חלק מהמראות שלדעתי הם חשובים מאד לעניין, וזה גרם לטעות.
לפי החוק אצלנו (שאני לא יכול לקבל אותו) די בהודאת הנאשם כדי להרשיעו. זו "מלכת הראיות". אבל אני מניח שהכוונה בחוק היא להודאה שניתנת מתוך בחירה חופשית ולא בלחץ. למשל הודאה כמו בדוגמה שלי שניתנת כשאקדח מכוון לרקתו של המודה צריכה (אני מקווה) להיות פסולה.
החלקים הכי חשובים בסרט הם אותם חלקים אוטנטיים מתוך חקירות המשטרה. אתה רואה, למשל, את החוקר מתיח בנחקר: "עכשיו אנחנו יודעים שזה אתה. מצאנו את הדם של הנרצחת על חפצים ששייכים לך." ואתה רואה על פני הנאשם ומתנועות הגוף שלו שהוא מגיב בדיוק כפי שהיה מגיב אדם תמים שהיו מתיחים בפניו שקר כזה, ולא היה לו שום מושג מאיפה זה בא, ומה עליו לעשות. זה מאד מרשים.
המשך למשפט האחרון 561160
,ואת זה אי אפשר לראות במסמך כתוב.
אין ספק סביר? 561185
זה לא מיוחד לישראל. הטעות שלו היתה שהוא דיבר עם המשטרה. אל תדבר עם המשטרה. גם אם אתה מכיר את החוק, גם אם אתה חף מפשע, גם אם אתה לא מעורב, גם אם אתה עורך דין. אל תדבר עם המשטרה.
אין ספק סביר? 561353
עד כמה זה תקף בארץ ?
אין ספק סביר? 561355
לדעתי בארץ המצב חמור בהרבה.
אין ספק סביר? 561358
לידיעתי בארץ המצב חמור בהרבה.
אין ספק סביר? 561360
בארץ יש בעיה נוספת, כיוון ששתיקה יכולה לשמש נגד הנאשם במשפט וגם משמשת בפועל.
אין ספק סביר? 561361
יש לך דוגמאות?
אין ספק סביר? 561368
יש המונים.
ראה למשל פה.
אין ספק סביר? 561375
תודה, זה מעניין, בכל אופן אני התכוונתי לשתיקה בשלב החקירה ולא בשלב המשפט.
אין ספק סביר? 561378
ראה פה:
אין ספק סביר? 561387
ליהי גלוזמן שתקה בעת החקירה שלה על רצח אסף שטיירמן. בסרט של נילי טל שנעשה על הרצח, היא (נילי) מראיינת את החוקר הראשי והוא מספר בהערכה לא מוסווית שליהי גלוזמן שתקה במשך ימים. זה לא דבר של מה בכך.
בסופו של דבר, כזכור, ליהי קיבלה מעמד של עד מדינה, העידה נגד רעי חורב וסיגלית חיימוביץ', ושוחררה.
אין ספק סביר? 561359
אני דווקא דברתי עם המשטרה דיון 579 ואני מעריך שבכך דווקא קצרתי את הזמן עד לסיום הפרשה, אבל אולי המקרה שלי הוא חריג שאינו מהווה דוגמה.
אין ספק סביר? 561367
אני בכלל לא בטוח. יכלת להתעלם מהם (אין חובה להגיע לחקירה), אולי היו עוזבים אותך לנפשך.
אין ספק סביר? 561168
אגב, כשאני ממשיך לחשוב על אותו חוק לפיו מותר לשקר לנחקר כדי להוציא ממנו הודאה, אני נעשה תמה יותר ויותר על החוק הזה עצמו. הרי מדובר כאן בחוק מעוות לחלוטין שמפלה בפרוש בין אדם שבמקרה מכיר את החוק הזה ובין מי שאינו מכירו. לי הדבר הזה נודע רק אחרי צפיה בסרט. אני מנסה לחשוב מה היה קורה לו הייתי נתון בחקירה על רצח שלא עשיתי בטרם ראיתי את הסרט, והחוקר היה מספר לי שבודאות דמו של הנרצח נמצא על בגדיי. הדבר הזה היה משגע אותי. לא הייתי מעלה על דעתי שהוא פשוט משקר בגלל שמותר לו, והייתי מנסה למצוא איזה הסבר הגיוני, ומי יודע איך הייתי מסבך את עצמי בחיפוש הזה. כל עניין ''מלכת הראיות'' הוא, לדעתי, איוולת והפרט הזה הוא הדובדבן שבקצפת . . .
אין ספק סביר? 561169
צפיתי שוב בחלק מהסרט ואני רוצה לתקן משהו שכתבתי בגלל זכרון לא נכון מהצפיה הראשונה. החלק שבו ''נעלם'' פס הקול אורכו אינו שעות כפי שחשבתי (וכתבתי) אלא כדקה.
אין ספק סביר? 561135
קורה (אם כי לעיתים נדירות) שאני תוהה האם העדר תגובות לתגובה שלי הן כתוצאה מהסכמה מקיר לקיר, העדר עניין או עצלנות להוכיח את השטות שבדברי. על מנת שלא להשאיר אותך עם הספק, לפחות בעיניי התגובה שלך תימצתה גם את רוב מה שיש לי להגיד על הנושא. ההבדל העיקרי הוא שאינני מצפה להרבה ממשטרת ישראל, אני כן מצפה מבית המשפט לזרוק מכל המדרגות תיק רצח שהראיה העיקרית בו היא דף חתום, כאשר הרוצח המודה לא מסוגל אפילו למצא את כלי הרצח.
אין ספק סביר? 561142
מדוע אינך מצפה להרבה ממשטרת ישראל ?
אני מצפה שחוקרי המשטרה ירדפו אחרי האמת ולא ייצרו אותה. ראיתי צילומים של החקירות. לא ראיתי צילומים של הדיונים בבית המשפט (וגם אסור לצלם), ולכן קשה להתרשם ממה שקרה שם. אולי הטעו אותם, וההגנה לא פעלה נכון ולא הצליחה להראות את ההטעיה.
ביקורתי מתרכזת במשטרה כי ראיתי בסרט אחד על אחד מה שמתרחש שם.
אבל היו גם דברים תמוהים במשפט עצמו שסופרו בחלק הראשון של הסרט. למשל נמצאו כתמי דם במקום הרצח עם עקבות נעליים קטנות מנעלי זדורוב, אבל לא עם עקבות נעלים שמתאימות לנעלי זדורורב, ואחד השופטים הסביר זאת בכך שאולי זדורוב חזר למקום הרצח עם נעליים קטנות והטביע אותן בדם כדי להטעות את המשטרה. . . מין התפתלות בלתי סבירה שכזאת . . .
אין ספק סביר? 561177
אני גם ראיתי את הסרט ולאחר מכן עיינתי בפסק הדין. אני חייב לומר שלרוב הטענות שהועלו בסרט יש התייחסות מניחה את הדעת בספק הדין. כלומר השופטים התייחסו בכובד ראש אל הטענות שהסנגוריה והחוקרים שהופיעו בסרט העלו. למשל- בית המשפט מטיל ספק ב"מומחיות" של אותו מומחה שרואים בסרט (שאינו חוקר פעיל כבר 10 שנים), הוא אף הודה שגיבש את דעתו לפני שנחשף לפרטי המקרה. בעניין הנעליים- מומחה אחר בעל שם עולמי מטעם התביעה קבע כי עקבות הנעליים אינן כאלו המתאימות לנעלי ילדים.

לעניין ההודאה- גם לי היה מאד לא נוח לצפות בחקירה של זדורוב ואני חושב שמבחינה עקרונית, אולי היה מקום לזיכוי עקב ספק סביר לחפותו והמחסור בראיות מדעיות אובייקטיביות. עם זאת, במקרה הספציפי של זדורוב אני כן מאמין שהוא הרוצח. אני גם לא חושב שבית המשפט הרשיע אותו רק על סמך הודאתו. למשל, בפסק הדין מופיעה העובדה שזדורוב סיפר לאשתו ביום הרצח כי ילדה נפלה בשירותים בבית הספר וקיבלה מכה מהאסלה. הוא סיפר לה זאת עוד לפני שפורסם מקום הימצאה של הגופה. דבר מחשיד נוסף הזכור לי הוא העובדה שזדורוב זרק את בגדיו מיום הרצח. נכון שלכל אחת מהעובדות המחשידות ניתן למצוא הסבר אך ההצטברות שלהן מעוררת חדש כבד.
אין ספק סביר? 561182
כפי שאמרתי מיד בתחילה, ביקורתי העיקרית מופנית לשיטת החקירה שבה מוציאים הודאה ממש בכוח. אני חושב שאם כבר מבקשים להשתמש בהודאה כב"מלכת הראיות", ההודאה הזאת צריכה להיות תשובתו הספונטנית הראשונית של העד. אם ההודאה מושגת אחרי ימים ולילות של חקירה, ועוד מותר לשקר לנחקר כדי להשיגה, אין לה בעיני שום ערך.
אשר לביקורת על בית המשפט, פשוט לא ראיתי את הדיונים. ה"קפיצה" שלי באה עקב ראית סרטי החקירה. ראית המציאות עצמה לפעמים משפיעה על כל הרושם שנוצר. הביקורת היא על המשטרה, ובמידה מסוימת על הפרקליטות שכנראה עובדת יד ביד עמה. על בית המשפט פחות.
אגב, האם הייתה בפסק הדין התייחסות לשיטת החקירה ולעובדה ששיקרו שקרים מאד משמעותיים לנחקר כדי להוציא את ההודאה ?
אין ספק סביר? 561183
לא הבנתי מדבריך אם אותו מומחה בעל שם עולמי טען שעקבות הנעליים יכולות להיות עקבות נעליו של זדורוב. מהסרט הבנתי שדבר כזה לא היה יכול להיות, כי העקבות התאימו לנעליים יותר קטנות.
אין ספק סביר? 561187
כל פעם אני נזכר בעוד משהו. . .
למה אתה מאמין שהוא הרוצח ? הפרט הזה שהוא סיפר לאשתו שילדה נפלה בשרותים הוא פרט שלא מצביע על שום דבר. למה שרוצח יספר דבר כזה ? ההסבר היחיד שסביר הוא שלמרות שמקום המצאה לא פורסם כבר יצאו הדלפות שונות והוא שמע איזו שמועה. אחרת בכלל אי אפשר להסביר את זה.
אשר לעובדה שזרק את בגדיו, זה נשמע פרט מעניין וחשוב. איך הסבירה זאת ההגנה ?
אין ספק סביר? 561314
הוא לא זרק את כל בגדיו, אלא רק את המכנסיים. הוא הסביר שחמותו אמרה לו שהם קטנים מדי וקרועים. חולצתו נשארה אצלו וללא כל כתמי דם.
אגב, בחלק הראשון של הסרט (את השני עוד לא ראיתי) הראו קטע שיחה בין זדורוב למדובב שאמרו שהוא מצונזר באיזה אופן. לא גמרי הבנתי מה בדיוק קורה שם. אתה זוכר את הקטע הזה? יכול להסביר? (נדמה לי שהמדובב "מאמן" את זדורוב לקראת השחזור).
אין ספק סביר? 561315
שאלה מנחה: איך התייחסו לזה במשפט?

(אני מנחש שההגנה במשפט לא השתמשה ב"אסטרטגיית קצב": לא לספר על ראיות שתומכות בגרסה שלך)
אין ספק סביר? 561317
כנראה כאל גמגום צולע.
את הסוגריים לא הבנתי.
אין ספק סביר? 561320
איך ההגנה במשפט התייחסה לזה, ומה נאמר על התייחסותה של ההגנה?
אין ספק סביר? 561337
תודה על האינפורמציה הנוספת המעניינת. גם אני זוכר משהו בדבר צנזורה אך כדי להשיב אצטרך לצפות בסרט שוב. כפי שהראיתי בתגובה קודמת אפשר לצפות בסרט כולו באינטרנט. החלק השני שהוא, לדעתי, חזק יותר נמצא בחלק השני בערך מהדקה הארבעים. שם גם מוצגות ההקלטות מהחקירה ועם המדובב.
אין ספק סביר? 561191
האם הייתה בהכרעת הדין התייחסות לאותן פרקי זמן קריטיים בחקירה שבהם לא הובא לבית המשפט פס הקול של הוידאו ?
זה פרט מאד חשוב. אולי יש תקלה אבל לפחות צריך לבקש הסבר.
אגב, דבריה של התובעת לפיהן חקירתו של זדורוב הייתה הוגנת, הם פשוט בדיחה עצובה. ראינו את החקירה. התיאור הזה לא מתאים למה שרואים.
אין ספק סביר? 561200
בדבריה של של התובעת בראיון היא אמרה שהחקירה הייתה הוגנת ושאין בעיה עם כך ששיקרו לנחקר ואמרו לו שנמצא דם הנרצחת על בגדיו, וזו עובדה שכשחיפש מצא הסבר טוב (לדבריה) לכך, ולכן לא ברור איך הפרט הזה גרם לו להודות. אבל השאלה מה גרם לו להודות אינה קשורה כלל בשאלה אם כן או לא ביצע את הפשע כי האינטרס שלו שלא להודות קיים בשני המקרים. (האם תקפוהו מוסר כליות פתאומי ?) מעניין מה הייתה משיבה על כך.
אין ספק סביר? 561201
מעניין גם מאיפה ההנחה שלך שהשופטים לא הכירו את כל הראיות שמוצגות כאן.

לדוגמה: מעניין למה לא מבססים עליהם ערעור.

(אה. בגלל שהמערכת מושחתת ויד רוחצת יד)
אין ספק סביר? 561216
לא חיפשתי התייחסות בפסק הדין לשיטות החקירה ולשקרים אך אם אינני טועה, בתוכנית עליה אתה מדבר, התובעת אמרה שבית המשפט הכיר בשקרים (או לפחות בחלקם) כלגיטימים במסגרת ''תרגילי חקירה''. (בעיניי ''תרגילי החקירה'' האלו מוגזמים, אך כנראה עומדים בקריטריונים המקובלים).
לגבי סרט החקירה ללא הקול- בית המשפט קיבל את הטענה כי מדובר בתקלה טכנית ואף אמר כי קשה להאמין שבאותה דקה שבה אין פס קול קרה דבר מה מהותי שישנה את כל אופי ההודאה.
לגבי טביעות הנעל- אם אני זוכר נכון, המומחה לדבר קבע כי לא מדובר בטביעות נעל של ילד בזירת הרצח. כמו כן הוא אמר כי ''אפשרי בהחלט'' (לפי הסולם שלו מדובר בסבירות גבוהה) כי טביעת הנעל שנמצאה על מכנסי המנוחה שייכת לנאשם. מדובר בנעל שהיא יחסית נדירה בארץ ואף היתה התאמה בין פגמים ספציפיים שהיו על סוליית הנעל של הנאשם ובין הטביעה שנמצאה על מכנסי המנוחה.

אני לא יודע איך הסבירה ההגנה את העובדה כי זרק את בגדיו. נדמה לי ששמעתי פעם שזדורוב טען שבאותו היום הוא לבש זוג מכנסיים בפעם הראשונה ומאחר וגילה כי היו קטנים עליו- הוא זרק אותם. העובדה כי ידע שילדה נפלה בשרותים מסתדרת אם ההנחה שזדורוב הוא אכן אשם ברצח. כמו שאמרתי, ההצטברות של הראיות משכנעת אותי בדבר אשמתו אפילו אם אין הוכחה חותכת אחת. מצד שני אני לא משפטן ולכן גם הנימוק כי היה צריך לזכות אותו מחמת הספק נשמע לי סביר.
אין ספק סביר? 561259
הקטע עם "ילדה נפלה בשרותים" ממש לא מובן הקשר בינו ובין משהו שדומה לראיה. אם הוא הרוצח הוא יודע ששום ילדה לא "נפלה" בשרותים, ולמה הוא בכלל צריך לספר סיפור כזה ? מה מוכיח הקשקוש הזה ? עדות השמיעה הזאת יכולים להיות לה אלף פרושים, אבל אף אחד מהם לא מראה שאמר זאת רוצה הילדה.

ללא קשר לדבריך, אני רוצה לסכם מדוע שיניתי את דעתי, מאז הכרעת הדין כשאמרתי אז שאני נוטה להאמין (אם כי בפרוש לא בודאות) שזדורוב הרוצח, למרות שאיני מאמין בהרשעות על סמך הודאות הנאשם.
היו אז שלושה נימוקים עיקריים שאותם גם הזכרתי שגרמו לדעתי ההיא:
1. ההודאה של הנאשם לא הוצגה רק כמסמך כתוב וחתום על ידו כפי שהיה נהוג בעבר, אלא לוותה בקלטות שהציגו את ההודאה.
2. היו "פרטים מוכמנים" שרק מי שהיה בזירת הרצח בעת שבוצע היה יכול לדעת.
3. נמצאה טביעת נעל של הנאשם על מכנסי הנרצחת.
אחרי התכנית התברר לי ש:
1. הקלטות לא מחזקות את ההודאה אלא מחלישות אותה. פשוט צפיתי בהן ונוכחתי בכך מעל לכל ספק. בנתונים האלה מסמך כתוב היה כבר עדיף. אמנם מסמך כתוב חתום בידי הנאשם לבדו מהווה תעלומה כי לא ידוע איך בדיוק הושג, אך כשרואים איך הושג כבר אין תעלומה אבל אוי לעניים שכך רואות . . .
2. ה"פרטים המוכמנים" שכל כך שכנעו אותי בזמנו (ורואים זאת בויכוח עם נעמה) התבררו לי לגביהם שני דברים. האחד הוא עדות של מומחה, פרופסור לקרימינולוגיה לפיה נערכה בדיקה בארצות הברית ב 38 תיקים שבהם בוטלה הרשעה של נאשמים ש"הודו" באשמתם עקב בדיקת די אן איי חד משמעית שלא הייתה נהוגה כשהורשעו. כפי שמספר המומחה ב 36 מקרים מתוך ה 38 היו גם "פרטים מוכמנים" ובכל זאת חד משמעית הנאשמים היו זכאים. ההסבר שלו הוא שהפרטים האלה מועברים לנאשם ע"י החוקרים במודע או שלא במודע. אולי יש לכך הסבר אחר, אבל ההסבר לא כל כך חשוב אלא העובדות בבדיקה זו שהן חד משמעיות.
נימוק נוסף שבגללו איני מאין עוד ב"פרטים המוכמנים" הוא שבמקרה שלנו אבדתי אמון מוחלט במשטרה לאחר שראיתי את הקלטות, וכיוון שהפרטים המוכמנים נמצאים בתוך עדות של שוטרים קל לי לא להאמין.
3. לגבי טביעת הנעל התברר שטביעות נעל על בד אינן מקובלות בעולם הזהוי הפלילי כחד משמעיות מבחינה מדעית כמו טביעות אצבעות ומבחני די אן אי ויכול להיות עליהן ויכוח. ברור שלא מדובר בראייה מוחלטת אלא בהשערה. הבאת מומחה שאומר "אפשרי בהחלט" שזה בכלל לא "בטוח", ואני שמעתי מומחה לזהוי פלילי שהסביר את אותם סימנים על המכנסיים בצורה אחרת ומשכנעת מאד, וגם הסימנים עצמם שראיתי בתמונה (למרות שאני עצמי לא מומחה כלל) לא הזכירו לי סוליות נעליים גם כשהתאמצתי להפעיל את דמיוני.
אין ספק סביר? 561269
הסבר אפשרי לשאלות בפסקה הראשונה שלך: הרוצח בא הביתה, הוא נסער (היה לו יום קשה...), הוא מרגיש שהוא חייב לשתף מישהו אבל לא יכול לספר לאשתו את האמת. אז הוא מספר לה את הגרסא המכובסת ביותר האפשרית: "ילדה נפלה בשירותים", ותוך כדי כך גם מרגיש טוב יותר - בהבל פה נבנתה מציאות חלופית שבה הילדה נפלה ולא הוא או מישהו אחר רצחו אותה.
זה קצת פתלתול, אבל נראה לי שסערת נפש מוסרית שאי אפשר לחלוק אותה היא מקור טוב לדיס-אינפורמציות כאלה.
אין ספק סביר? 561272
הסבר אפשרי נוסף (ונדמה לי שהוא מופיע בפסק הדין): לאחר שהמעביד של זדורוב התקשר אליו והודיע לו כי לא יוכל להגיע לעבוד מחר בבית הספר זדורוב סיפר לאשתו כי לא יעבוד מחר מכיוון שילדה נפלה בשרותים. המעביד העיד כי באותו זמן כלל לא ידע שהמנוחה נמצאה בשרותים כך שפרט זה לא יכל להגיע לזדורוב ממנוץ
אין ספק סביר? 561282
ההסבר הזה הגיוני הרבה יותר מההסבר של ברקת בתגובה הקודמת, אבל זה עניין ייחסי. אבסולוטית הוא מאד קלוש. יש בו המון תמיהות אך לא אכנס לכך עכשיו.
אין ספק סביר? 561294
למשל, איך שכחו החוקרים לאמת את זדורוב עם העובדה הזאת בחקירה, אבל זכרו היטב לשאול אותו שאלות שקר ? קטע של סרט שבו הוא נשאל לפרשנות על "עובדה" מעניינת זו (ולא על דם הנרצחת שנמצא על חפציו ולא למה נכשל בפוליגרף), והתשובה הספונטנית שהיו מקבלים החוקרים לו שאלוהו, היו יכולים להיות מאד מעניינים ולהבהיר, אולי, דברים. אבל אני ראיתי דברים אחרים. . .
אין ספק סביר? 561370
נזכרתי בעוד משהו מעצבן שהיה בדבריה של התובעת. היא נשאלה ע''י המנחה אם לאור כל המקרים הרבים מהעבר שבהם שוחררו נאשמים שהודו בחקירה, עקב מציאת הרוצחים האמיתיים, האם היא לא מאמינה שייתכן שיימצא גם במקרה של זדורוב מישהו שאין ספק באשמתו.
על כך היא ענתה שאין היא נביאה, אבל מה שהיא יכולה להגיד שחומר הראיות וכו'. . .
אני חושב שאם לדעתה לא היה ספק באשמתו של זדורוב ולכן הורשע, הדבר הזה מקביל לכך שאין היא מאמינה שקיים אדם אחר שרצח, ושעלול להתגלות בעתיד ולגרום לזיכוי זדורוב.
כשהיא עונה על שאלה כזאת במילים שאין היא נביאה, לפי ההגיון שלי היא סותרת את עצמה.
לפעמים נדמה לי שהחברה האלה שם בעולם המשפט, מרוב מילים יפות, שוכחים מה המטרה של המלים האלה ועושים את כל חוקי השפה וההיגיון ללעג.
אין ספק סביר? 561371
אתה מתכוון לכך שהיא לא רואה את עצמה כשוטה?

מה בדיוק מטריד אותך בכך? או שמא לפי ההיגיון שלך היא חייבת להיות שוטה?

(כזכור, באותו שלב כבר מוצו כל מיני כיווני חקירה אחרים. כולל כמה חלק ממה שההגנה העלתה מאוחר יותר כחידושים)
אין ספק סביר? 561372
אני מתכוון שאם אין לי ספק במשהו אז אין לי ספק בו. אבל אני לא חושב שתבין.
אין ספק סביר? 561373
בסדר. בני סלע אשם.
אין ספק סביר? 561374
אני אנסה להסביר.

תסתכל בספק סביר [ויקיפדיה] שם כתוב "נוסחה מקובלת להגדרת 'הספק הסביר' היא שעל ההוכחה להיות משכנעת וקרובה לוודאי, עד כי ייאמר לגבי טענה הנטענת לזכות הנאשם כי הדבר אמנם אפשרי מבחינה תאורטית, אך כה רחוק עד שאין לתת לה כל ממשות." אם אין שום ממשות לטענה כי זדורוב לא רצח למה היא לא פשוט אומרת שהאפשרות הזאת מגוחכת?!

מדובר בעוד מושג עם משמעות קונקרטית שהמשפטנים עושים בו כבשלהם.
אין ספק סביר? 561377
מעניין אותי אם דוב מפעיל את אותם שיקולים בנתחו את דברי ההגנה.

זה שהז'רגון המשפטי משמש אותנו יותר ויותר בחיי היום־יום זה לא חדש. נדמה לי שדיברנו על כך לא מזמן.
אין ספק סביר? 561380
לא יודע איך דב מתייחס להגנה אבל יש הבדל מהותי. להגנה מספיק למצוא ספק סביר לעומת התביעה שחייבת להוכיח שאין ספק סביר כלל. הסניגור בהחלט יכול לחשוב שסביר להניח להניח שהנאשם ביצע את העבירה ועדיין לטעון שצריך לזכותו.

לא דיברתי על זה שהז'רגון המשפטי משמש אותנו בחיי היום יום אלא על זה שביטוי עם משמעות ברורה מאבד את המשמעות ונהיה כחומר ביד השופט.
אין ספק סביר? 561379
כשבית משפט אומר 'סביר', אין הכוונה ל'סביר' במובן של אדם מן הרחוב. בזמנו, בפס"ד בש הידוע, הנאשם הביא כל-מיני עדים כדי להוכיח ש'האדם הסביר' לא היה חושב שאם תשאיר מקרר בחצר ביתך, ייכנסו לתוכו ילדים וייחנקו למוות. הוא הורשע. למה? כי בית המשפט רצה לקבוע נורמה. אז 'האדם הסביר' הפך להיות 'מה שביהמ"ש רוצה שיעשו'. כנ"ל במקרה המהולל בו קבע ביהמ"ש ש""גם בתנאי דחק חייב נהג לפעול באותו אופן בו שבו נהג סביר היה נוהג...יש ותגובה אינסטנקטיבית היא סבירה בנסיבות המקרה, ויש ותגובה אינסטקטיבית אינה סבירה בנסיבות המקרה". ובמילים אחרות, אפשר לשפוט אותך על טעות אינסטנקטיבית שעשית, אם האינסטינקט לא הוביל לתוצאה המבוקשת.
כנ"ל, כשבית משפט אומר "מעבר לכל ספק סביר", לפעמים הוא בעצם מתכוון, "אנחנו משוכנעים שהוא אשם, ולכן אפשרויות אחרות אינן סבירות".

בברכת ""דג - פירושו כל חיית מים בין שהיא דג ובין שאינה דג" (סעיף 2 לפקודת הדיג, 1937)
אין ספק סביר? 561381
והשאלה המעניינת היא: האם זה לא מה שבאמת נשאלה התובעת?
אין ספק סביר? 561392
תשובתך זו מחזקת את אבחנתי. אבל אני בטוח שאם בית המשפט העליון יאמר שלבן זה לבן ושחור זה שחור ולא להפך אז תבין.
אין ספק סביר? 561397
ואם ההגנה תאמר זאת?
אין ספק סביר? 561399
אם אתה שואל אותי, אני אומר שלבן הוא לבן ושחור הוא שחור גם אם ביניש תגיד שזה לא נכון וגם אם ההגנה תגיד שזה לא נכון וגם אם ההתקפה תגיד שזה לא נכון.
אין ספק סביר? 561402
יפה. אז בלבלת בין התביעה לשופטים.
אין ספק סביר? 561403
עכשיו אני לא מבין על מה אתה מדבר, אבל אני מניח שזו תהיה תגובתי האחרונה בחילופי דברים תמוהים אלה.
אין ספק סביר? 564599
ראיתי אמש ראיון עם עורכת הדין ורד כהן בקשר לעתירה לבגץ שתורה למשטרה לחקור כיוון נוסף http://www.local.co.il/kfar-saba/80767/article.htm .
אודה שדבריה של עורכת הדין עוררו בי מחשבות נוגות לגבי עולם המשפט, ולעצם ההגנה על זאדורוב ייתכן שכל העתירה הזאת היא בבחינת יריה ברגל של עצמם. שכן עורכת הדין לא מצאה כל פגם בפסיקתו של בית המשפט המחוזי ואף אמרה שהמשטרה עשתה מאמצים רציניים בחקירה, ועל סמך הראיות שהוגשו לבית המשפט ייתכן שהרשאת הנאשם ללא כל ספק הייתה סבירה.
הטענה שלהם היא מדוע לא חקרה המשטרה כיוונים אחרים שהתגלו. על סמך העמדה הזאת אני חושב שלמשטרה יש תשובה מצויינת. אם היו בידיה ראיות שלפיהם מצא בית המשפט שהנאשם אדם ללא כל ספק , אין שום צורך לעשות מאמץ בכיוונים אחרים. הרי לא ייתכן שהנערה נרצחה גם ע"י זאדורוב וגם עי"י חבורת נערים ונערות.
זה נראה כאילו אין קשר בין המושגים שמסתובבים בעולם המשפט ובין האמת. אין קשר בין "ללא ספק" במשפט ו"ללא ספק" בעברית הרגילה שאנו בה מדברים. אין שם שום שאיפה להגיע לחקר האמת. זה נראה יותר ממוזר.
הבהרה אחת ותיקון אחד 564614
''שהרשעת הנאשם ללא כל ספק הייתה סבירה'' צריך לקרוא את ''שהרשעת הנאשם ללא כל ספק'' ביחד, כלומר שבית המשפט החליט שלא היה ספק באשמתו, וזה סביר בעיני עורכת הדין.
בשורה הרביעית צריך להיות כמובן ''אשם ללא כל ספק'' ולא ''אדם ללא כל ספק''.
אין ספק סביר? 564617
אמנם בית המשפט פעל רק על־פי העדויות שהובאו לפניו. אך גם ההגנה הביאה עדויות.
אין ספק סביר? 564619
אני מניח. איך זה קשור למה שאמרתי ?
אין ספק סביר? 564621
התייחסתי לנאמר בכתבה:

"בעתירה, מסבירים עורכי הדין בר-און וכהן, כי בית המשפט המחוזי בנצרת, אשר הרשיע את רומן זדורוב בביצוע רצח הילדה – קבע מפורשות בפסק דינו, כי הוא אינו יכול לשפוט, אלא בראיות שהובאו בפניו, וכי לא יכול היה להכריע אלא במה שהונח בפניו וקשור לרומן זדורוב עצמו."

בסוף יסתבר שעוד מישהו רוצה לתפוס טרמפ על המקרה הזה כדי להתפרסם.
אין ספק סביר? 564794
אין ספק שהמשטרה עשתה מאמצים ניכרים (רציניים אני לא בטוחה) - להוכיח את אשמתו של זדורוב. לו היו משקיעים מאמצים כאלה במציאת הרוצח, התוצאה הייתה אחרת לגמרי.
אין ספק סביר? 564817
רק להזכיר פרט קטן אבל חשוב, לחיזוק המשפט האחרון בתגובה 564621: המשרד הזה, כהן-בר-און, הגישו עתירה בשם שני אנשים שאחד מהם הוא ככל הנראה סוכן למכשירי חשמל [?] ושמו חיים סדובסקי. סדובסקי הנ"ל הוא, לפי כל הסימנים, שרלטן ורמאי לא מהיום. הוא נמלט מישיבת ביהמ"ש ב-‏2009 בעקבות התפרצות שהתפרץ לעברו שמואל ראדה (האב): "אתה שקרן! עבדת עלינו! אמרת שתביא את הרוצח!". סדובסקי מציג עצמו בביהמ"ש וגם בעשרות אתרים ברשת כ"חוקר פרטי"-לשעבר, כ"רופא-נטורופת" וכ"דוקטור", אך אם הוא נטורופת - איננו רופא.
אין ספק סביר? 564819
לסדובסקי התייחסתי ב תגובה 561588 אך איך כל זה לא קשור לתגובה 564599 אליה התייחסת, וגם התייחסותו של צפריר כולל ההבהרה אינה קשורה.
אין ספק סביר? 564820
אם כך, למה האחרים ממשיכים להיות איתו בקשר? האם זה לא מעלה חשד שמאחורי התביעה יש (לא מעט? בעיקר? כמעט רק?) מניעים של רדיפת פרסום?
אין ספק סביר? 564823
פתיל זה שפתחתיו ב תגובה 564599 וגם זה שאליו הצמדתי אותה, תגובה 561370 עוסק בטרמינולוגיה ובהתבטאויות של משפטנים שכמתבונן מחוץ לעולם שלהם נראה לי מוזר כאילו לרדיפת האמת אין בכלל עדיפות, ומה שגובר הוא התיפיפות ומלים.
זה נושא נפרד שאינו קשור כלל בשאלה אם במקרה של זדורוב נעשה משפט צדק, נושא שהתייחסתי אליו בנפרד, ובודאי לא במניעים של כל צד בכלל ושל יוזמי הסרט בערוץ אחד בפרט. לכל אחד יש מניעים. גם כשאתה כותב כאן יש לך בודאי מניעים, וגם לי יש מניעים כשאני כותב כאן, אבל את מי זה מעניין כרגע ? זה בכלל לא הנושא.
אם אתה רוצה אתה יכול לקרוא שוב את שתי התגובות שהזכרתי כאן, לנסות להבינן, ואם יש לך איזו הערה בקשר אליהן אתה גם מוזמן להעירה.
אין ספק סביר? 564826
אתה עוסק במשפטים ומתפלא על כך שהמושגים הם משפטיים? אם אפנה את הקוראים למשהו על רובוטים יעירו לי בצדק שמדובר על מינוח טכני. אתה רוצה להציע ניסוח חלופי לדברי עורכת הדין?
אין ספק סביר? 564834
אם מפתח רובוטים יספר לי שהוא מפתח רובוט שידע להבריג ברגים בקו יצור של מכונית, אבל כשהרובוט הושלם ונבנה התברר שכל מה שהוא יודע לעשות הוא לגרד לעצמו את הביצים, לא אקבל את הסברו של המפתח שבלשון הטכנית בעולם הרובוטים כשאומרים שהרובוט מבריג ברגים מתכוונים שהוא מגרד את הביצים.
כך גם לא ייתכן שיאמרו לי שאין ספק באשמתו של פלוני אבל ייתכן שהאשם הוא מישהו אחר (התובעת עליה דברתי בתגובתי הראשונה מאלה שהזכרתי), וגם לא ייתכן שיאמרו לי שאשמתו של נאשם הוכחה מעל לכל ספק אבל צריך לנסות לחפש גם מישהו אחר (עורכת הדין מתגובתי השנייה שאותה הזכרתי).
אין ספק סביר? 564841
רק זה חסר לי - שיחליפו אותי ברובוט.
אין ספק סביר? 564848
אני חושב שאתה צודק אבל אני רוצה להעיר שאם אכן זה הפירוש ברובוטית של הברגת ברגים זה אומר משהו לא סימפתי גם על עולם הרובוטיקה ביחוד אם המושג השתנה ממשמעותו המקורית, כפי שפעם בעולם המשפט למונח ''ספק סביר'' הייתה משמעות אחרת.
אין ספק סביר? 564849
מה היה הפרוש של "ספק סביר" פעם ומה הוא היום ? לא כל כך הבנתי את כוונתך.
רציתי להוסיף לעניין זה שלו הייתי שופט (והשבח לאל. אני לא.), והייתי שולח מישהו לשנים רבות לבית סוהר בגלל שלא היה "ספק סביר" באשמתו, ואחר כך, לאחר שנים רבות שבהן בילה בבית הסוהר, היה מתברר, ממבחן די אן אי שלא היה קיים בעת ההרשעה, למשל, או מכך שהתגלה הפושע האמיתי, שהאיש חף מפשע, לא הייתי יכול לחיות את שארית חיי בשלווה בשום פנים ואופן, וגם הייתי עושה מאמצים לסיים את כהונתי כשופט בהקדם האפשרי.
אין ספק סביר? 564850
המשמעות פעם היא מה שציטטתי בתגובה 561374 מה המשמעות היום זו שאלה טובה.

מעבר לזה שמתי לב שבחוק כתוב "לא יישא אדם באחריות פלילית לעבירה אלא אם כן הוכחה מעבר לספק סביר." כך ששינו הביטוי "ספק סביר" הוא דוגמא לאקטיביזם שיפוטי.
אין ספק סביר? 564852
אתה נתפס לסמנטיקה. יכול להיות שמישהו רקם קנוניה מתוחכמת ונפתלת. זה לא לגמרי מן הנמנע. ההסתברות לכך מאוד נמוכה. האם המשטרה צריכה להמשיך לבזבז שנים בחקירות הללו? המשטרה כבר מצתה כל מיני כיווני חקירה. אז לא שללנו את האפשרות שBarry Chamish [Wikipedia]‏‏1 היה שם וירה כדור סרק. אבל יש כל מיני אנשים שרוצים שהמשטרה תבדוק גם את הכיוון הזה.

באותה מידה נראה שלפי דעתו של דב, לתובעת אסור לחשוב שההסתברות שזדורוב אשם היא רק זו המוגדרת במונח המשפטי "ספק סביר". אסור לה לחשוב, בתור מי שמכירה את החקירה, שמוצו כל מיני כיוונים אחרים ושזדורוב אשם. אסור לה להחזיק בדעה הזו. אין סתירה בין הדעה הזו לבין הסתברות מאוד נמוכה שמישהו אחר אשם.

1 שחקן שבץ-נא ידוע
אין ספק סביר? 564871
תגובתך מורכבת משני חלקים. בחלק הראשון אתה פונה אלי בגוף ראשון, טוען שאני נתפס לסמנטיקה ושואל מדוע המשטרה צריכה לבדוק כיוונים חדשים כפי שמבקשים העותרים בעתירה שהוגשה לבג"ץ. בעניין הזה קשה לי ממש לעקוב אחרי הלוך המחשבה שלך (וכך היה המצב גם באשר לתגובתיך הקודמות בפתיל זה). הרי תגובתי בעניין העתירה לבג"ץ, עניינה היה ביקורת עליה ולא תמיכה בה. הרי אני עצמי שאלתי למה על המשטרה לחקור בכוונים נוספים אם מוסכם שהרשעת הנאשם הייתה בסדר ואין ביקורת עליה, כפי שהסבירה עורכת הדין שהגישה את העתירה. מדוע את אותה שאלה שאני שאלתי אתה מפנה חזרה אליי ? האם עוד לא מצאת זמן לקרוא את תגובתי ולהבינה ?

בחלק השני (שבו לראשונה בכל תגובותיך בפתיל זה אתה מגיע לעניין) אתה מדבר בגוף שלישי על איזה "דב", אבל אני מניח שאתה בכל זאת פונה אלי.
בחלק זה, אתה, לראשונה מתייחס לעניין, אבל בצורה, לדעתי, מאד שגויה. אתה אומר ש"דב" לא יכול להבין שהתובעת יכולה לחשוב שהנאשם אשם "ללא ספק סביר"(1) וגם לחשוב שקיימת סבירות שהאשם האמיתי הוא אחר. אני חושב שבעניין זהזה חשיבתו של "דב" מאד מובנת. מי שחושב בצורה מוזרה ולא מבין שיש כאן סתירה הוא אתה.

(1) ספק סביר זה ספק סביר. פרוש המושג הז אינו "לגרד את הביצים", בשום לשון, וגם לא בלשון משפטית. אם תרצה את הפרוש בלשון משפטית איקוגניטו הפנה אותי לויקיפדיה ושם פרוש המושג הוא כפי שאנו רגילים לו בלשון הדיבור: "נוסחה מקובלת להגדרת 'הספק הסביר' היא שעל ההוכחה להיות משכנעת וקרובה לוודאי, עד כי ייאמר לגבי טענה הנטענת לזכות הנאשם כי הדבר אמנם אפשרי מבחינה תאורטית, אך כה רחוק עד שאין לתת לה כל ממשות."
אם אין כל ממשות לאפשרות שהנאשם אינו האשם איך זה יכול להיות שיש סבירות ואפילו נמוכה שקיים אשם אחר ?
אין ספק סביר? 606632
אולי תתעניין
אין ספק סביר? 606641
חידה: מה משותף למאמר בקישורית ול תגובה 606612 ?
אין ספק סביר? 606646
סטירה/סתירה מול תביעה/טביעה?
אין ספק סביר? 606667
שטי נקודות.

אגב, דר' עמנואל לוטם נוהג לכתוב ''השעון מטקטק'', ואני תוהה אם זה בכוונה.
אין ספק סביר? 606669
נו, ברור שהשעעון מטקטק, הוא משמיע את הצליל "טיק טיק".

___
"תיק תיק" משמיעים במהלך מו"מ קואליציוני.
שותי הנבואה? 606672
ומה כותב ד"ר עמנואל לותם?
(שלא לשאול מה שותה השוטה)
שותי הנבואה? 606680
הוא כותב שעימנו אל לא תם.

אין לי מושג מה שותה השוטה.
כוס טה 606681
אין ספק סביר? 606643
תודה.
חוות הדעת הזאת תואמת את חוות הדעת של החוקר מטעם השלישיה שהופיעה בטלוויזיה. הם טענו שהסימנים האלה אינם כלל סימיני נעל.

אגב, הייתי קרוב מאד לפספס את תגובתך. ראיתי שיש תגובות חדשות בידיעה זו, וכשלחצתי קבלתי את כל התגובות כולן החדשות והישנות ולא ידעתי איך למצוא את המחט בערמת השחת. משום מה החלטתי לחפש בערמת השחת "2012" ורק כך הגעתי לתגובה.

ואם נחזור לעניין אני די סקפטי לגבי הסיכוי של זדורוב לזכות בערעור. הודאת הנאשם נחשבת במערכת המשפט המערבית בכלל ושלנו בפרט "מלכת הראיות". אני מכיר פסק דין של השופט חשין בקשר למקרה קיקוס שמשבח ומהלל את את סוג הראייה הזה. אני חושב שמדובר באחת הטעויות והעוולות החמורות שקיימות.
אז מה אם אין שום ראייה ממשית ? אז מה אם הנאשם שהודה לא נתן שום הסבר למעשהו והחוקרים כלל לא ניסו להוציא ממנו את הפרט הזה או לחשוב בעצמם איזו סיבה גרמה לאדם לרצוח פתאום תלמידה בבית ספר.
יש הודאה. יש הרשאה.
אין ספק סביר? 606663
ועוד שאלה: מיהו בדיוק אותו מומחה FBI לטביעות נעל‏1 ואיך הוא צץ עכשיו? אני מניח שאם וכאשר יוגש ערעור יתבררו הפרטים הללו.

1 למי שלא מבין על מה כתב השוטה: במקור היה כתוב בכתבה שהוא מומחה לתביעות נעל.
אין ספק סביר? 606688
שמעתי (ממש תוך כדי כתיבת תגובתי הקודמת) גם כתבה בגלי צה"ל על אותו נושא. נאמר שם שמדובר במומחה מספר אחד לטביעות נעל, זה שבעצם המציא את שיטת הזיהוי הזאת, ונדמה לי שנאמר שהוא גם כתב ספר על הנושא הזה.
איך הוא צץ עכשיו ? אני חושב שההגנה על זדורוב אינה המיטב. אין שם כנראה הרבה כסף. עכשיו מדברים על הסנגוריה הציבורית שמנהלת את העניין. אני משער שאלו היכולות וזה הקצב שלהם.
אין ספק סביר? 608233
מי הוא אותו מומחה אנחנו כבר יודעים. פורסם השם ומדובר בגדול המומחים בעולם לטביעות נעל.
ב"מבט שני" הערב שוב עלה הנושא, והייתה שם תשובה לשאלתך השניה. מיכל קפרא כתבת "מבט שני" אמרה בדיוק את מה שאני נחשתי: להגנה לא היה כסף. הסנגוריה הציבורית שמטפלת בעניין עכשיו ושמתוקצבת מתקציב המדינה עושה את העבודה כנראה טוב יותר. לא התרשמתי טוב מאיכות ההגנה של הסנגור שהופיע עד כה. עורכי הדין הצעירים מטעם הסנגוריה הציבורית שהופיעו בכתבה, ותיאור עבודת המחקר שעשו הסטודנטים לבקשתה, כל אלה מייצרים תמונה הרבה יותר טובה לגבי איכות ההגנה.
למרות שהאמירה שאיני מעריץ את שופטי בית המשפט העליון הינה המעטה (בפסק הדין שלהם בעניין חנית קיקוס מופיעים שירי הלל ל"מלכת הראיות" - הודאת הנאשם בחקירה המשטרתית, וזה בלבד מוריד את ערכם בעיניי), נראה לי שהפעם לא תהיה להם ברירה, וכמו במקרה דמיניוק ייאלצו לזכות את זדורוב או להחזיר את העניין לבית המשפט המחוזי לצורך תיקונים.
אין ספק סביר? 608255
תזכורות:

תגובה 561555 - התחקיר הקודם של "מבט שני" בעניין זה. תגובתו של רביב דרוקר.
תגובה 551578 והפתיל שמתחתיה - המומחה הקודם שהגיע מחו"ל ומימונו.
אין ספק סביר? 608263
בדבריו של דרוקר יש רק במקום אחד (סעיף 10) התייחסות שקשורה לגילויים החדשים, ליתר דיוק לאחד מהם. מדובר בעדותו של המומחה לטביעות נעלים שהוזמן מחול. וכאן הדברים הם ברורים וחדים. המומחה הישראלי בחוות דעתו הסתמך על התיאוריה של המומחה שהוזמן עכשיו ע"י הסנגוריה, הוא הוזכר שם בשמו, ויש הבעת תודה לו.
ועכשיו אנו נמצאים במצב של "נקרא לנערה ונשאל את פיה". המומחה המהולל שעל סמך התיאוריה שלו הובאה חוות הדעת אינו מסכים לחוות הדעת הזאת. מה יותר ברור מכך.
בסרט מאמש הוצג קטע שבו המומחה הישראלי מנסה להסביר למומחה מארצות הברית באמצעות צילומים ושקף על מה מבוססת חוות דעתו, והוא נראה שם ממש פתטי, וכמעט לא מסוגל להוציא מילה מפיו.
בסרט מובא סיפור חדש על עדות שיכולה להביא למציאת הרוצח (הרוצחת) האמיתית. לפחות מהתרשמות ראשונה הסיפור הזה, ובמיוחד התייחסות המשטרה, וגם תגובתה לפניית התחקירנים, שבה פשוט התעלמו מהשאלה הטבעית שנשאלו, מדובר בסיפור על התנהלות בלתי ראוייה בלשון המעטה. אני מניח שהנושא הזה עוד יעלה בעתיד.
אין ספק סביר? 638600
מה יהיה?
קוגל העיד כי הוא, וכמוהו גם רופאי המכון הלאומי ואף מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, תומכים בחוות דעתה המקצועית של ד"ר מאיה פורמן בתיק זדורוב
אין ספק סביר? 638618
הניסוח הנוכחי בדה מרקר מטעה במקצת.

ד"ר קוגל _לא_ נתן שום חוות דעת משפטית מוכרת בנוגע למשפט זדורוב ובמיוחד לא נתן חוות דעת לעניין הטענה שסכין הרצח היא סכין משוננת (בניגוד לטענת הפרקליטות שמדובר בסכין יפנית ובניגוד לפסיקת בית המשפט שמדובר ב"סכין חדה"). פסיקת בית המשפט שמדובר ב"סכין חדה" נשמעת כטענה סותרת לטענה שמדובר ב"סכין משוננת", אבל קטונתי מלהבין את הפליק פלאק המשפטי של בית המשפט בעניין זה.

מה כן אמר ד"ר קוגל (ראש המכון לרפואה משפטית של ישראל באבו כביר) ?
ד"ר קוגל אמר שדוקטור פורמן , המועמדת למשרה בכירה במכון לרפואה משפטית, היא מקצוענית ברמה גבוהה ועדותה בעניין הסכין המשוננת במשפט זדורוב נעשתה ברמה גבוהה של מקצוענות ויושר. כלומר, ד"ר קוגל דיבר על המקצוענות של הבדיקה של ד"ר פורמן בעניין הסכין המשוננת/חדה בלי שקבע האם לדעתו ד"ר פורמן צודקת במסקנותיה.

מה דעתו של ד"ר קוגל בעניין סכין הרצח של תאיר ראדה (משפט זדורוב) ?
דעתו האישית לגבי טיב הסכין לא ידועה על פי מקורות מוסמכים, משום שנאסר עליו להביע את דעתו האישית מסיבות פרוצדורליות שגם אותן קטונתי מלהבין. השמועות אומרות שדעתו של ד"ר קוגל על טיב הסכין (משוננת או חדה) קרובה לדעתה של ד"ר פורמן, וכן הוא יידע אנשי מקצוע נוספים שזו דעתו.

לפי מה שהבנתי יש כרגע ערכאת ערעור על משפט זדורוב. כמו כן, לפי מה שהבנתי, במסגרת ערכאת העירעור הוגשה בקשה לבית משפט שתינתן לד"ר קוגל רשות להעיד בפני בית המשפט בעניין הסכין (יתכן עדות עקיפה אם הוא לא בדק בעצמו את עניין הסכין).

הערה כללית לגבי התצהיר האחרון של ד"ר קוגל עליו התפרסם המאמר בדה מרקר בתאריך 11.8.14 או בתאריך קרוב לו.
מדובר בדיון משפטי בבית הדין לעבודה בנוגע למינוי ד"ר פורמן למשרה בכירה במכון לרפואה משפטית. הפרקליטות ביקשה לפסול קבלת פורמן לעבודה בטענה שאינה מקצוענית דיה, זאת על סמך טענת בית המשפט במשפט זדורוב בעניין חוות הדעת של פורמן אודות סוג הסכין שבו נעשה רצח תאיר ראדה. בית המשפט זילזל באיכות המקצוענית של פורמן בעניין זה. כנגד זאת, ד"ר פוגל טוען שאין פגם באיכות המקצוענית של פורמן (כל זאת, בלי שקוגל מחווה דעה האם פורמן צודקת או טועה בעניין הסכין).
אין ספק סביר? 638622
קצת יותר מאשר ''טוען שאין פגם באיכות המקצועית של פורמן''
בבית הדין לעבודה פורמן טוענת לרדיפה מצד המדינה, ופוגל תומך בגרסתה.
אין ספק סביר? 638631
רק לגבי דעתו של ד"ר קוגל בעניין הסכין (מתוך הכתבה המקושרת, השגיאה הלשונית לגבי מינו של הלהב והשגיאה הלוגית בדברי העד, במקור):
קוגל התייחס לסיטואציה הלא נוחה שבה הוא נמצא, שבה הפרקליטות אוסרת עליו להתייחס לסוגיית כלי הרצח, אך מנגד בבית המשפט הוא מחויב להגיד את האמת: "עמדתך המפורשת לגבי חוות דעתה המקצועית של המבקשת היא שהסכין בתיק זדורוב הנה בעלת להב משוננת?" שאל בא כוחה של פורמן, עו"ד עמית גורביץ', וקוגל השיב: "אני מנוע מלהגיב, אבל לשאלתך - כן".
אין ספק סביר? 638633
גם אני שמתי לב לתשובה הדו משמעית שלו.

יתכן שהוא התפתל. מצד אחד הוא מנוע להביע דעתו בעניין הסכין ומצד שני הוא רוצה (אולי) לאמר את דעתו שהסכין משוננת למרות האיסור. אז תשובתו הולכת בין הטיפות.

בכל מקרה, לא מבין מדוע אוסרים עליו להביע את דעתו, הרי זה תפקידו כראש המכון להביע דעתו. מתעורר רושם כאילו הפרקליטה מתנכלת לעובד מדינה (או מי שמבקש להיות עובד מדינה) שמביע דעה שאינה תואמת את דעת הפרקליטות.
אין ספק סביר? 608299
נזכרתי בעוד פרט בכתבה שהוא מעניין באופן כללי.
מיכל קפרא נשאלה: "ההגנה מובלת כרגע ע"י הסנגוריה הציבורית, ויוצא מזה שהמדינה מממנת גם את התביעה וגם את ההגנה". התשובה של מיכל קפרא הייתה משהו כמו: "מה אפשר לעשות. ככה זה אצלנו".
ואני שואל: מה רע בכך ? האם האינטרס של המדינה הוא להביא למקסימום הרשעות או להביא למקסימום אמת וצדק ? למה שתהיה הגנה טובה יותר לעשירים ? נהפוך הוא. אני הייתי מחזיק רק סנגוריה ציבורית ואוסר על סנגוריה פרטית. יש אומרים שזה יפגע במקצועיות, אבל לדעתי זה לא חייב להיות כך, והצדק ואי האיפה ואיפה חשובים יותר מהמקצועיות.
אין ספק סביר? 608318
בכל תיק שיש ייצוג של הסניגוריה הציבורית (ושל הסיוע המשפטי) כספי המסים מממנים גם את התביעה וגם את ההגנה. לא ברורה לי ההפתעה‏1 הגדולה שבזה.

1 או הבעיה הגדולה.
אין ספק סביר? 608321
גם לי לא ברורה ההפתעה או הבעייה הגדולה, אבל השאלה לא נשאלה על ידי ואני גם לא הייתי זה שענה על השאלה. כיוון שהזיכרון יכול לתעתע, ואני הקלטתי את רוב התכנית, הלכתי וחפשתי את הקטע הזה. ובכן יש כאן ראיון עם הכתבת מיכל קפרא. המראיינת אומרת: הסנגוריה הציבורית ממנת את ההגנה, כלומר נוצר האבסורד שהמדינה מממנת גם את ההגנה וגם את התביעה. ומיכל קפרא עונה: נכון אבל זו היא המציאות הפתלתלה שהביאה למצב הזה.
אם כך, הרעיון שזה אבסורד והתשובה שלכאורה מסכימה עם כך שמדובר באבסורד הם לא שלי, ופשוט הבאתי דברים בשם אומרם.
אבל אני נצלתי את הקטע הזה כדי לומר עוד משהו. מה דעתך על כך ?
אין ספק סביר? 608323
מי המראיינת?
אין ספק סביר? 608325
בקטעים שהקלטתי שמה לא מופיע. היא הגישה את התכנית מבט שני שכלל גם נושאים אחרים. שער בלונדיני ארוך. משקפים.
אין ספק סביר? 608524
לא חשבתי שאתה שאלת את השאלה או שענה עליה.
לא הקדשתי מחשבה עד עכשיו לשאלה האם יש מקום לסניגוריה ציבורית בלבד, אבל אני לא חושבת שיש לזה מקום. יש צורך בסניגוריה ציבורית (וסיוע משפטי אחר מטעם המדינה), לדעתי גם יש מקום להרחיב את הפעילות של אלה, אבל לא נראה לי שהם צריכים להיות האופציה היחידה להגנה משפטית פלילית. אבל כמו שאמרתי, זה לא עניין שהקדשתי לו מחשבה יותר מדי כך שזו לא איזו קביעה נחרצת מצדי.
אין ספק סביר? 608735
בנוגע לסנגוריה ציבורית בלבד, אפשר לגאול את דיון 90, שבו הציע יוסי גורביץ בדיוק את זה.
אין ספק סביר? 608752
עברתי על המאמר של גורביץ. אכן ישנה שם הצעה לפיה הסנגורים ימונו אף הם מטעם המדינה כמו שאני חושב שצריך להיות, אבל גורביץ מתרכז בעיקר בהיותו של הסנגור שותף לפשע, וזו לדעתי סוגיה אחרת שההצעה הזאת אינה קשורה בה ולא תפתור אותה. כי סנגור רוצה לעשות את תפקידו ולהצליח ללא קשר לשאלה ממי הוא מקבל את משכורתו. אם במסגרת מאמציו הוא עובר את הגבול, זו אכן בעייה, אבל בעיה שההצעה הזאת לא תפתור.
אין ספק סביר? 608776
זה נכון, במידת מה, אבל לא לגמרי. אם הסנגור הוא מטעם המדינה אז אפשר לפחות להשתדל שהתגמול וההערכה הרשמיים שהוא מקבל לא ינבעו באופן אוטומטי מהצלחתו בזיכויים (כשם שמערכתית משתדלים לא לתגמל שוטרי תנועה לפי מספר הדוחות שרשמו, לפחות לא באופן אוטומטי). אני מניח שאז זה יקל על הסנגור לזכור שתפקידו לאו דווקא לנצח במשפט.
אין ספק סביר? 608785
כשמתבוננים בהתנהגות התביעה בפרשת זדורוב, למשל תגובתם על כך שהראיה הפיזית היחידה בתביעה: טביעת הנעל על מכנסי הנרצחת נמצאה לא נכונה בדיוק כפי שטענו המומחים המתנדבים (אלה שבית המשפט [שאף הוא מקבל משכורת מהמדינה] קרא להם בפסק הדין "שרלטנים מומחים בעיני עצמם") טענו, מבחינים שאין סיכוי שההשתדלות הזאת תישא פרי.
אין ספק סביר? 608838
זהו, שאני לא יודע איך מעריכים, פורמלית ולא-פורמלית, את אנשי התביעה (והסנגוריה הציבורית) בתוך הארגון. אני חושד שכן מעריכים אותם במידה רבה מאוד לפי הצלחתם להרשיע (או לזכות), ולא מנסים להעריך את מידת הצדק שבכך. זה אולי בלתי-נמנע כשהצד שכנגד הוא בעיקרו סנגוריה פרטית, שבאופן מאוד טבעי מוערכת (כספית) לפי הצלחתה לזכות. אם, לפי חזון גורביץ, גם הסנגוריה תהיה כולה ציבורית, אז יש סיכוי שכל השיח ישתנה לכיוון של חתירה לצדק ולא להרשעה מצד אחד וזיכוי מצד שני.
אין ספק סביר? 608839
שאלתי אותך בעניין זה בדיון 90, תוכל לענות שם?
אין ספק סביר? 608844
אני חושב שהעניין לא כל כך פשוט גם מבחינת החתירה לצדק. זאת עובדה ששיטת המשפט התגלגלה לצורתה הנוכחית שבה יש תביעה וסנגוריה. לו כולם היו חותרים לצדק, התביעה והסנגוריה היו צריכים לחתור לאותו מקום, ואז הייתה נשאלת השאלה מה ההבדל בין התביעה והסנגוריה. זה ברור שכל צד צריך לראות את הצד שלו ולהתאמץ ככל יכולתו שיצליח. מכך שזה חותר לכאן וזה חותר לכאן ההנחה בשיטה הזאת שמזה יוצא צדק. אבל בודאי צריכים להיות גבולות למאמצים האלה. למשל ברור שאסור לעבור על החוק, ואולי צריכים להגדיר עוד כמה סייגים. ומבחינה זו איני רואה את היתרון של הסנגוריה מטעם המדינה לסנגוריה הפרטית.
אבל, כפי שאמרתי, אני מצדד בסנגוריה ציבורית בלבד, מסיבות של אי עשיית איפה ואיפה בין בעל אמצעים וכזה שאין לו אמצעים. כי איפה ואיפה כזאת היא בהגדרה חוסר צדק.
אין ספק סביר? 608879
נדמה לי שהשופטת מרים בן פורת ז''ל טענה שצריך לעבור מהשיטה האדווסרית שישראל ירשה מהמסורת האנגלו-אמריקאית לשיטה האינקוויזטורית שנהוגה בצרפת.
אין ספק סביר? 608887
קראתי בויקיפדיה על השיטה האינקוויזטורית. ממבט ראשון היא נראית לי מסורבלת וגם לא כזאת שנותנת מענה מספיק לחוסר הצדק שכרוך בכך שבעל האמצעים זוכה ליותר הגנה מזה שאין לו אמצעים. אני עדיין חושב שהשיטה הצודקת ביותר היא קיומה של סנגוריה ציבורית בלבד למול התביעה, כששתיהן מתוקצבות ע''י המדינה.
אין ספק סביר? 608897
תגובה 608882
אין ספק סביר? 608786
המטרה היא משפט צדק, ואם הגנה פרטית עוזרת לנו להגיע לשם מה טוב, אם הגנה ציבורית אינה מספיק טובה כדי להגיע לצדק, כפי שמשתמע מכך שמי שהפרוטה בכיסו מעדיף הגנה פרטית, צריך אולי לשפר אותה, אבל בטח שלא צריך לפגוע בצדק בשביל זה. אגב, אין לי מושג איך פועלת הסנגוריה, אבל אם אני הייתי המדינה הייתי נותן לנאשם לבחור את עורך הדין שלו מבין עורכי דין אפשריים, לא הייתי רוצה לכפות על נאשם, עורך דין שלדעתו הוא גרוע\לא מתאמץ וכיוצא באלה.
יתום לא ישפוטו וריב אלמנה לא יבוא אליהם 608823
אכן המטרה היא משפט צדק. איפה ואיפה, שמגדילה את סיכוי העשיר לזכות, היא אי צדק.
אין ספק סביר? 613831
הערכתי שבית המשפט העליון לא יוכל להתעלם ממעדות המומחה לטביעות נעל, התאמתה וזה אכן החזיר את התיק לדיון נוסף בבית המשפט המחוזי.
אבל מה שאני טוען כל הזמן הוא שכל ה''הודאה'' הזאת דעליה התבססה ההרשעה פגומה. רק כדוגמה העובדה שהחוקרים לא התעניינו בכלל במניע, וההודאה לא כוללת הסבר מה הניע את האיש לבצע את הרצח אומרת דרשני. ה''הודאה'' וגם השחזור המוזר שבא בעקבותיהם, די היה בהם כדי להחזיר את הדיון לבית המשפט המחוזי, אם לא למעלה מזה. אבל כבר למדתי שאי אפשר לצפות ממערכת המשפט שלנו להרבה, ורק כשהדברים מגיעים לידי אבסורד ממש, למשל שהמומחה שעל תורתו מסתמכת התביעה בכלל לא מקבל את טענותיה, או שמתגלה האשם האמיתי כמו במקרה דמיניוק, רק אז זז שם משהו לכוון הצדק.
אין ספק סביר? 606689
ואיני מצפה לגילויים מרעישים בעניין דווקא כשיוגש הערעור. מה כבר יתגלה ?
אין ספק סביר? 606692
נתחיל משמו שלא מופיע בכתבה.

זו אינה הפעם הראשונה ששומעים על ממצאים חדשים מטעם ההגנה (או משהו דומה) שאמורים לזכות את זדורוב. בפעמים הקודמות התברר שלא היה מדובר על משהו רציני. אני מעדיף לחכות לדיווח רציני ואמין יותר.
אין ספק סביר? 606752
בחדשות שלוש זה עתה, נמסר השם ''ויליאם ברודיאק'' ונאמר שמדובר בבכיר המומחים בעולם לטביעות נעל.
השם הוא באמת לא מידע מרעיש ולא היה איכפת לי כלל ששמו של האיש יהיה ג'ון בראון או כל שם אחר. על התאור שלו, שזה יותר מעניין, שמעתי כאמור עוד קודם בגלי צה''ל וסיפרתי על כך.
אין ספק סביר? 606753
אתה יכול לשאול אותו.
אין ספק סביר? 606756
ויליאם בודזיאק?
אין ספק סביר? 606769
שמעתי את השם ברדיו ומיד רשמתי אותו על פתק כפי ששמעתי, וזה יצא ''ויליאם ברודיאק''. הלכתי לחפש בויקיפדיה ומצאת איזה סופר בריטי בשם ברודיק, שככל הנראה לא מומחה ולא נעליים.
אבל צדיק לא צעיר שהשמיעה שלו כפי הנראה כבר לא משהו, מלאכתו נעשית בידי אחרים. אין ספק בודזיאק הוא האיש. זה מתאים.
אין ספק סביר? 606664
והרשאה/הרשעה, ברוח הפתיל.
אין ספק סביר? 606687
הרשאה להרשעה . . .
אין ספק סביר? 606980
בעוד כמה שבועות יועמד קן אנדרסון, תובע מחוזי לשעבר במדינת טקסס (שגם היה שופט), בפני בית משפט לחקירות בחשד להסתרת עדויות ושיבוש הליכים משפטיים. מייקל מורטון שוחרר שנה שעברה לאחר 25 שנות מאסר על רצח אישתו במכות, אחרי שארגון "פרוייקט חפים מפשע" גילה שהתובע הסתיר עדויות כמו צעיף מוכתם בדם, שבדיקת מעבדה הובילה לאדם אחר שגם רצח אישה נוספת. ארגון "חפים מפשע" הוביל עד כה לזיכויים של 300 נאשמים, בעיקר באמצעות שימוש בבדיקות מעבדה מתוחכמות.
אין ספק סביר? 561312
דווקא הספק במומחיותו של אדם שעבד במשטרה כראש מז''פ, בפרט באופן כה לגלגני (מומחים בעיני עצמם) נראה לי די מזעזע. ומזעזע עוד יותר שהשופטים תיארו את המקרה כבעל ''מארג ראיות איכותי וצפוף''. בעיניי זה מפחיד. לך תדע מתי אני עלולה להיתקל במצב שמעוברת אורח תמימה, נניח, אהפוך לחשודה בפשע חמור בלי שיהיו בידי המשטרה כל ראיות ממשיות לחשד זה מעבר להודאה שחילצו ממני באופן שחילצו מזדורוב את הודאתו.
אין ספק סביר? 561313
את הכרעת הדין קראת?
אין ספק סביר? 561316
קראתי רק חלקים ממנו. אם מופיעה שם ראיה פיסית כלשהי שהיא פחות מפוקפקת מראיית הנעל, אשמח לשמוע עליה. כנ"ל אם יש איזה פגם ספציפי בעדותו של מומחה המז"פ מעבר ל-‏10 השנים שבהן לא עבד במשטרה.
אין ספק סביר? 561143
שחיתות קלאסית קשה להוכחה ושחיתות מוסרית קשה להוכחה שבעתיים (שים לב להבחנה בין שני סוגי השחיתות).
לכן, איני מופתע שאתה מתקשה להאמין, כי מערכת המשפט מושחתת (אפילו "רק" מוסרית).
כמו כן, קשה לנו להאמין שמערכת המשפט שלנו - מדינה מערבית, מודרנית ו"נאורה" - מושחתת (לפחות מוסרית).
ואולם, צא וחשוב: מדוע המשטרה התנהגה באופן שמזעזע אותך?
הרי לא נראה, לכאורה, שהיה למישהו מהחוקרים אינטרס אישי בחקירה או שהיה לו מניע אישי להרשיע את זדורוב.
לדעתי, התנהגותם נובעת מאותה שחיתות מוסרית שאני מדבר עליה:
אולי הרצון של המשטרה לפענח את הרצח במהירות (זכור את הלחץ הציבורי שהיה אז על המשטרה); אולי שאיפת החוקרים להצליח בתפקידם; איני יודע מדוע הם התנהגות כפי שהתנהגו, אבל מה שברור לי הוא, שהשאיפה לגלות את האמת לא היתה נר לרגליהם.
ואם כך נוהגת המשטרה, מדוע שנחשוב שבתי המשפט נוהגים אחרת?
הרי מה שראית בתכנית עמד גם בפני השופטים? מדוע הם לא הזדעזעו כמוך? כיצד לא התעורר בליבם אפילו ספק סביר באשמתו?
אכן, השאלה, אם זדורוב ביצע את הרצח חשובה, משום שאם הוא חף מפשע - מאסרו הינו דבר איום ונורא.
אבל השאלה הנוספת, אם מערכת המשפט (בהגדרתה הרחבה - בתי המשפט, הפרקליטות והמשטרה) מושחתת (גם אם "רק" מוסרית), הינה חשובה עוד יותר, משום שאם התשובה לה חיובית, הדבר מסכן את קיומה של המדינה.
אין ספק סביר? 561146
הבאה להרשעתו של נאשם בדין היא אינטרס של המשטרה כי מקצועית הדבר מצביע על הצלחה.
לבית המשפט אין אינטרס כזה. הצלחתו לא נמדדת בהרשעה אלא, למשל, בכך שערעור על החלטתו תהיה מה שתהיה נדחה בבית משפט גבוה יותר. החלק זה בדבריך לא ברור כלל.
אתה שואל מדוע השופטים לא הזדעזעו כמוני. איני בטוח שראו בכלל את סרטי החקירות. ייתכן שההגנה לא מצאה בכלל לנכון להראותם. איני יודע מה חשבה ההגנה לנכון מבחינה ''משפטית''. אין לי סרט או פרוטוקול של מה שקרה בדיונים בבית המשפט. את מה שהיה בחקירות המשטרה ראיתי אחד על אחד.
אין ספק סביר? 561162
אוי, התמימות.
אם בית המשפט לא ירשיע את הנאשם, הדבר יפגע בהצלחת המשטרה.
ואם זוכרים שהמשטרה ובתי המשפט הינם זרועות של המדינה וחלק ממערכת המשפט בהגדרתה הרחבה, קל להבין מדוע נוטים בתי המשפט להאמין למשטרה ולפרקליטות ואף לתת להם עדיפות בניהול משפטים.
אתה משער, שהשופטים לא הזדעזעו כמוך, משום שהם אולי לא צפו בוידאו.
בהנחה שהשערתך נכונה, אינך מזדעזע מכך, שבית המשפט לא טרח לצפות בעצמו בקלטות הוידאו (ובכל חומר הראיות), גם בהנחה שההגנה לא טרחה להציגם? האם אינך סבור, שבמסגרת חובתו של בית המשפט לנסות לגלות את האמת חובה עליו לעשות זאת?
אני, בניגוד לך, די בטוח שבית המשפט צפה בעצמו בקלטות.
לסיום, אספר לך סיפור הידוע לי מידיעה אישית:
במשפט אזרחי טענה ההגנה, שהתביעה באה לעולם בעקבות עסקת קנוניה שנעשתה בין נוכל (בעל עבר פלילי) לבין התובע, לפיה הנוכל הציע לתובע עסקה זו: התובע מצידו יסכים שתוגש תביעה בשמו והנוכל יעמיד עו"ד שיגיש את התביעה וינהל את המשפט, כאשר הנוכל יישא בכל הוצאות המשפט. אם התביעה תתקבל - יחלקו הנוכל והתובע ביניהם את השלל. יודגש, כי לתובע לא היה עניין להגיש את התביעה בעצמו והתביעה לא היתה מוגשת אלמלא עסקת הקנוניה.
בפתח שלב ההוכחות הפעיל בית המשפט על הנתבע לחץ כבד להסכים לפשרה "נדיבה" מאד שבית המשפט הציע מיוזמתו (הנתבע ישלם 30,000 ש"ח לעומת סכום תביעה של כ- 300,000 ש"ח). הנתבע סירב וזה גרם לשופט לכעוס עליו מאד ולהענישו ומכאן ואילך התחיל להתנכל לנתבע. למשל, הוא דחה באופן אוטומאטי כל התנגדות של הנתבע וקיבל באופן אוטומאטי כל התנגדות של התובע.
שיא ההתנכלות היה, כאשר השופט סירב לשמוע ולקבל כראייה קלטת של שיחה, הסותרת את עדות התובע, והוא גם אסר על הנתבע אפילו רק להשמיע את הקלטת לתובע לשם קבלת תגובתו לדבריו בה לעומת דבריו בעדותו.
זו דוגמא אחת מרבות, חמורות יותר, לשחיתות מוסרית ולחוסר הנכונות של שופטים רבים לטרוח כדי להגיע לחקר האמת.
אין ספק סביר? 561164
אני מניח שגם לך ברור שלא די בסיפור של מקרה בודד כדי להוכיח טענה כל כך כללית וגורפת, ואני גם מניח שממילא לא ניתן יהיה לשנות במספר חילופי דברים רושם שנצבר במשך תקופות ארוכות, ולכן אני מציע שנסיים בכך חלופי דברים אלה, ונישאר חלוקים בעניין השחיתות בבית המשפט שלטענתך, כך הבנתי, כל השופטים שותפים לה.
אין ספק סביר? 561166
כן, אפשר לסיים.
רק תיקון קטן: לא אמרתי שכל השופטים מושחתים. רק רבים מהם.
שבת מבורכת.
אין ספק סביר? 562000
הנה עוד מקרה לשחיתותה של מערכת המשפט, לפחות מוסרית.
אגב, כמה מקרים ישכנעו אותך?
אין ספק סביר? 562019
אני חושב שנכון לעשות זאת באחוזים. הבה נאמר סיפורים כאלה (אגב, לא קראתי בדיוק. בהנחה שאכן אין ויכוח על כך שמדובר שם בשחיתות.) על 40 אחוזים (סתם זרקתי מספר) ממספר השופטים ישכנעו אותי.
אין ספק סביר? 562031
אם הרף להגדרת מערכת משפטית כמערכת מושחתת הינו 40% שופטים מושחתים מתוך כלל השופטים ובהנחה הסבירה, שמספר מקרי השחיתות הנחשפים הינו חלק קטן מאד מתוך כלל המקרים, אזי מערכת המשפט שלנו אכן אינה מושחתת ואתה יכול לישון בשקט.
אני, לצערי, בהחלט לא ישן בשקט.
אגב, חבל שלא קראת. כדאי לך.
אין ספק סביר? 562040
כמה מקרים של חשד סביר בשחיתות אתה יכול לספור?
אין ספק סביר? 562067
אני מבחין בין שחיתות קלאסית/קשה (שוחד, למשל) לבין שחיתות מוסרית (למשל, מתן החלטה או פסק דין כ"עונש" על דחיית הצעת בית המשפט לפשרה או "סתם" מתוך קלות דעת וחוסר אחריות).
אני משער שמספר המקרים של שחיתות קלאסית אינו גדול.
לגבי שחיתות מוסרית - להערכתי הם רבים מאד ועולים אולי על 50% מכלל המשפטים (בודאי שכך, אם כוללים בהם גם תיקי תעבורה).
אני יודע מידיעה אישית על עשרות מקרים כאלה.
למשל, מקרה אחד, בו בית המשפט העליון נתן שתי החלטות סותרות, רק משום שהתיק הועבר לו ע"י מזכירות בית המשפט בטעות פעמיים.
פרט לכך, מפעם לפעם אנו שומעים על החלטות או פסקי דין, שההסבר הסביר ביותר להם הוא שחיתות מוסרית.
אין ספק סביר? 562078
נראה לי שאולי כדאי להפריד בין מה שאתה קורא "שחיתות מוסרית" לבין סתם החלטות לא טובות או לא עקביות. גם שופטים עובדים באילוצים של זמן ונסיון וכאלה.

מעבר לזה, אני תוהה אם לתהות בציבור לגבי שחיתות של החלטות ספציפיות של שופט ספציפי זה בכלל חוקי. זה דיבה? בזיון בית־המשפט? משהו אחר?
העלמה עפרונית לדלפק בבקשה 562088
אני זוכר במעומעם אירוע דומה, מישהו מפורסם, אולי סופר? שמתח ביקורת על פסק דין מסוים והואשם בבזיון, איני זוכר אם הבזוי היה על הביקורת או על הדרך בה נוסחה.
העלמה עפרונית לדלפק בבקשה 562096
סליחה, תיקון.
...אם האישום היה על הביקורת או על הדרך בה נוסחה.
אין ספק סביר? 562098
אם אין ביסוס מתאים, זה עלול לגרום להעמדתך לדין באשמת ביזוי בית המשפט.
אין ספק סביר? 562021
אתה כ"כ מתוסכל, ששכחת שכבר הזכרת את הסיפור הזה (תגובה 561395).
אין ספק סביר? 561193
בקיצור: בית משפט אחד שפט את י"ע בניגוד לדעתך. ומאז אתה לא מאמין לשופטים בישראל.

בעיני פרשת תאיר ראדה מתחילה להראות דוגמה ל"טרחנות ראייתית". גם אם לא מתקרבת למה שקורה עם מסביב לי"ע.
אין ספק סביר? 561196
אם אתה מתכוון לכך, שבית המשפט הרשיע את יגאל עמיר פסק בניגוד לדעתי ביחס להרשעתו - אתה טועה.
אם אתה מתכוון בכך לכליאתו בבידוד - אתה צודק וזו בהחלט עוד דוגמא לשחיתותה המוסרית של מערכת המשפט.
אני חושב שמערכת המשפט מסואבת ומושחתת מוסרית מזה שנים על יסוד מידע והיכרות אישית ובלי שום קשר ליגאל עמיר.
אבל לך נוח, כנראה, לתפוס אותי בדרך שאתה תופס.
זה די נפוץ במקומותינו, וחבל.
אין ספק סביר? 561202
מדוע פרשת תאיר ראדה מתחילה (ממתי ?) להיראות כטרחנות ראייתית ? האם אתה יכול להסביר בכמה דוגמאות מדוע אתה חושב כך ?
ואם הערעור יתקבל בבית המשפט העליון (דבר שלדעתי יש לו סיכוי לא רע) גם תמשיך לחשוב כך ? כי במקרה כזה אני אזכיר לך . . .
אין ספק סביר? 561222
זו כבר הפעם השניה לפחות שאני רואה של הצגת "גילויים מסעירים" שבסוף מתברר שאינם.

אם יתקבל ערעור: אשנה את דעתי. אבל למה פונים לבית המשפט של הציבור במקום לחכות לערעור?

כמובן, הגרסה ה"מבוססת" הזו לא מנעה ממנו לטעון טענה שונה לפני כמה חודשים:
העיקר שיזכו אותו.
אין ספק סביר? 561395
הנה דוגמא למה שנראה, לכאורה, לשחיתות, לפחות מוסרית.
אין ספק סביר? 561127
זוועה, אני לא מופתע.
אין ספק סביר? 561246
לא מצליח להעלות את הסרט. יש במקרה גרסה להורדה איפשהו?
אין ספק סביר? 561555
ראיתי לפני זמן מה גם את התכנית השניה בנושא בערוץ אחד.
עיקרה של התכנית בחינת השיחזור, ולהלן התרשמותי.
הרושם הכללי של השחזור הזה הוא שהכול נראה כמשחק מבויים, ואי אפשר ללמוד מזה שום דבר לגבי האמת.
שני פרטים שממש זועקים לשמים (אבל זה רק מעט מרבים):
1. אין בשחזור שום ניסיון להציג את המכות שספגה המנוחה בראשה. כפי שהוסבר הדוח הפתולוגי שבו התברר שספגה מכות הגיע לאחר השחזור ולחוקרים הפרט הזה לא היה ידוע.
2. עדות של תלמיד שראה אחרון את המנוחה עולה במדרגות לכיוון השרותים. הוא לא ראה אף אחד שהלך אחריה. לעומת זה בתסריט המבוים זדורוב כל הזמן הולך אחרי השוטרת ש"שיחקה" את תאיר.
לכאורה לפליאה היא מדוע המשטרה מתאמצת להציג את הבדיחה הזאת. אני חושב שאני יודע את ההסבר. ישנה המרובעות הזאת בשיטת "מלכת הראיות" - הודאה + דבר מה נוסף. בכל ההרשעות הקודמות שאני זוכר שהושגו בעזרת "מלכת הראיות" (למשל במקרה של ברנס) היה שחזור.
חייבים להראות לשופטים הודאה, ואז הם עושים וי ברובריקה המתאימה. אחר כך מראים להם שחזור, והם עושים וי ברובריקה האחרת. ודי בכך. מה יותר חזק מ"מלכת הראיות" ? . . .
אין ספק סביר? 561566
אני ראיתי את החצי השני הזה רק הערב, וצר לי לומר שזו הפעם הראשונה מאז סומן זדורוב בידי המשטרה בתור הרוצח שהתעוררו בי ספקות שמא אולי הוא בכל זאת האשם. בסופו של דבר הוא הרי בחור פיקח, אני חושבת שזה ניכר בהחלט מהרבה דברים שאמר, ונראה לי סביר מאוד שהוא שיחק אותה בשחזור בתור אהבל שלא יודע מכלום, בדיוק כדי לעורר ספק אצל השופטים, אם לא המשטרה. מעשה, הרבה פעמים אני תוהה מדוע זה לא קורה הרבה יותר בשחזורים, שהפושעים ''טועים'' על ימין ועל שמאל כך שייראה כאילו הם בעצם רק נאלצו להודות אבל הם לא ממש בעניינים אלא רק מנחשים מה עשה הפושע האמתי.
אין ספק סביר? 561567
אם היה פיקח כמו שאת חושבת, לא היה מדבר עם המדובב ולא היה חותם על הודאה, כל ילדון מילדי הגבעות שקיבל הדרכה על חקירות השב''כ יודע טוב יותר איך להתמודד עם סיטואציות כאלה.
אין ספק סביר? 561586
צריך לזכור שהוא לא צבר. אופן החשיבה שלו בכל הנוגע למגעים עם הרשויות שונה מזה של מי שמילדות קיבל חינוך מתריס ואנטי ממסדי.
אין ספק סביר? 561606
הימור שלי, שמי שגדל בסביבה קומוניסטית לא רוחש יותר אמון לרשויות מאשר מי שגדל בישראל.
אין ספק סביר? 561623
במדינה קומוניסטית ישנה חשיבות פחותה לתוצאות הדיבוב, כמו גם לאמת באופן כללי, כך שהמדובב עשוי לחשוש פחות לדבר עם מישהו שגם כך אינו נראה כמו ''רשויות המדינה''.
סביר גם שעל מי שצמח בסביבה כזו יותר קל לאיים בדברים הנוראים שיקרו לו אם הוא לא ישתף פעולה בהודאה ובשיחזור. צבר, בד''כ יודע טוב יותר את מגבלות כוחן של הרשויות במדינת חוק.
אין ספק סביר? 561626
הבעיה היא לא עם כוחן של הרשויות, אלא עם כוחם של השוטרים הנוגעים בדבר.
אני מכיר אישית אנשים שחטפו מכות רצח במשטרה, ששתלו בכליהם ראיות כוזבות, נרקומנים שנסחטו בזמן הקריז והודו כדי לקבל את המנה המובטחת (כן, בחדרו של החוקר סידרו לו שורה כדי שיירגע, אחרי שהסכים לכל מה שביקשו).
רוב הצברים שאני מכיר יחתמו גם על רצח רבין אחרי לילה אחד במעצר.
אין ספק סביר? 561631
כשכתבתי ''הרשויות'' כללתי בזאת את האנשים המרכיבים את אותן הרשויות - שוטרים, פרקליטים, שופטים וכן הלאה. אני בטוח שבכל מדינה מספיק גדולה, שכוח האדם השיטורי שלה מתבסס על בני אנוש, ישנם בכל שנה עשרות רבות של מקרים מן הסוג שתיארת. אגב עניין זה, בשליליים כגון אלו, המדד המשולש לפיו אני מודד מדינות בעניינים הוא אחוזם של המקרים, יחס דעת הקהל והעיתונות אליהם וכן יחס הרשויות אליהם.
אין ספק סביר? 561633
שורש הבעיה הוא בכך שרוב ''נפגעי'' החקירות הם בדיוק מפלח האוכלוסיה שלא יכול ליצור קשר עם התקשורת ודעת הקהל, חלקם לא מבינים אפילו את מעמדם החוקי ולא מעלים בדעתם את האפשרות להתלונן ולהתעמת (שוב) עם רשויות החוק.
אין ספק סביר? 561647
..אשר על כן לא ברור מדוע אתה מקשר בין פקחות להימנעות מהודאה. הקשרר יכול להיות רק לעמידות.
אין ספק סביר? 561651
אדם פיקח יודע מה יהיו התוצאות של "התפנקות" (לזרום עם החוקרים ולהפסיק את הסבל), עבריין פיקח הסביר לי פעם: "שבוע במעצר במקום שנה בכלא", אדם פיקח לא היה מדבר עם המדובב ולא היה בולע את הטריקים של החוקרים.
הרעיון לשתף פעולה בשחזור ולשתול טעויות כדי שיהיה חומר לערעור, נראה לי פנטסטי ובהחלט לא חכם.
אין ספק סביר? 561656
*עבריין* פיקח התנסה בדברים האלה. אדם שהוא עבריין או חף מפשע, אבל עדיין לא התנסה בהם, יכול להתקשות מאוד לעמוד בלחץ נפשי לא מתון כלל.
ומדוע אין זה חכם לשתף פעולה בשחזור ולשתול טעויות?
אין ספק סביר? 561658
א. נכון, ועובדה שהפרקליטות משיגה 99% הרשעות.
ב. עובדה שזה לא עזר ליורם ביכונסקי, עמוס ברנס, כנופית מע"ץ והשד יודע כמה עוד חפים מפשע שהודו ושיחזרו.
הנ"ל זוכו בדיעבד בגלל מצפונם הנוקף של חוקרים, מהמעורבים או אחרים ולא בגלל כשלים בצילום השחזור.
אין ספק סביר? 561664
א. אכן. אז איך זה קשור לפקחות? כל המורשעים טפשים?
ב. האם בשחזורים של ביכונסקי, ברנס וכל האחרים היו כשלים בצילום השחזור?
אין ספק סביר? 561666
את, אני ודב אנשלוביץ יותר חכמים (עכשיו) בתחום הזה מרוב החפים מפשע שהודו, במקרה כנופית מע"ץ האנשים עונו עינויים פיזיים שלא יתוארו וכמו שסיפר אחד מהם: "ידעתי שהם יהרגו אותי", כאן לא היה עוזר להם כלום.
במקרי ברנס וביכונסקי הצילומים היו אימפרוביזציה מאלף ועד תו , החוקר שהביא לזכוי ברנס הסתמך על כשלים בשחזור בטענותיו, אבל ספקותיו התעוררו בגלל הליך החקירה עצמו ובעיתיות הראיות שהיו.
אין ספק סביר? 561671
נראה לי שאתה טועה בסיפור של ביכונסקי.
ביכונסקי היה החשוד הראשון שנעצר בפרשת רחל הלר (זו שברנס הורשע מאוחר יותר ברציחתה). ככל שזכור לי הוא מעולם לא הודה בחקירה בפשע, ולכן שוחרר לאחר זמן מה.
אין ספק סביר? 561681
הוא שוחרר בגלל שמצאו את ברנס.
אין ספק סביר? 561639
מי דיבר על אמון? דיברתי על העוז להתנגד ולו פאסיבית (לשתוק).
אין ספק סביר? 561608
מה שטווידלדי אמר.
אין ספק סביר? 561570
אני צריך לשקול בזהירות את תשובתי, כי עד כה לאחר שהתווכחתי אתך קבלתי את דעתך . . . :)
ובכל זאת, ברור שמידע בסיסי בדבר הכלל שקיים בכל שיטת המשפט המערבי לפיו הודאת הנאשם היא "מלכת הראיות", לא היה לו, ואנשים פקחים יודעים דברים כאלה.
ברור שללא ההודאה והשחזור הוא לא היה מורשע. את עצמך אמרת שלא נמצאה שום ראייה פיזית.
תני לי מספר דוגמאות שיבהירו לי מדוע הגעת למסקנה שהוא בחור פיקח (בדרך כלל כשאני פונה כאן בבקשות כאלה למתוכחים עמי, אני עושה זאת כי אני לא מאמין שימצאו אפילו דוגמה אחת, אבל במקרה שלך ולאור הניסיון, מדובר בסקרנות אמיתית . . .)
אין ספק סביר? 561577
בעקבות מה שנאמר כאן גם אני ניסיתי לצפות בתוכנית אבל לצערי הצלחתי לראות רק את הסוף (לכשאתפנה אנסה לראות מה יש בקישורים שצירפת). הספקתי לראות מעט מהסרט שעסק בכתמי הדם. האפקטים שם היו מאוד מרשימים, ביחוד ההסבר על הטביעה שנוצרה מהסלולרי, אבל כמובן מדובר בסרט ערוך ויש להזהר. לעומת זאת, מהדיון באולפן נחרדתי ממה שאמר ד''ר סדובסקי על התובעת. זה נראה כאילו שהוא מייחל לתביעת דיבה כדי שיוכל לקבל מקצה שיפורים על ההזדמנות שהוא החמיץ לפרוש את העדות שלו במשפט. אני לא רואה איך אפשר לעבור בשתיקה על ההאשמות שלו ואני מחכה בסקרנות ובדאגה להמשך.
אין ספק סביר? 561588
סדובסקי הוא החלק החלש בשלשה, ואין לו תפקיד ספציפי. במשפט הוא הפסיק את עדותו, ואני חושב שהיה עדיף מבחינת ההגנה על זדורוב שלא יופיע גם בסרט, כי הוא לא מוסיף שום דבר חשוב, ולא ברור תפקידו שם.
אין ספק סביר? 561579
עוד דוגמה למישהו שנפגע מ"מלכת הראיות":
אין ספק סביר? 561587
זו באמת דוגמה מצויינת. עד כה הוא לא הודה בשום דבר, חוץ מאשר ''לאיים'' שיודה.
אין ספק סביר? 561796
ראיתי אתמול את הכתבה על שני חלקיה. צריך לייחס לזדורוב קור רוח ותבונה על אנושיים כדי לפברק בהצלחה כזאת את השחזור, ואף להימצא דובר אמת בבדיקת הפוליגרף. לא קראתי את הכרעת הדין ובכל זאת הדעת לא תופסת איך אפשר לקבוע ש"אין שום מקום לספק סביר" - מיהם בעלי הרגליים הקטנות שטביעות נעליהם בדם?
אין ספק סביר? 561940
לא נראה לי שדרושים "קור רוח ותבונה על אנושיים" כדי לפברק את השחזור. פקחות סבירה תספיק. לצורך הונאת הפוליגרף מספיקהה פסיכוזה קלה, אבל אינני יודעת אם היא מופיעה אצל זדורוב.
וודאי שיש לי עדיין ספקות כבדים מאוד לגבי אשמתו: העובדה שכעת יש לי גם ספקות באשר לחפותו רחוקה מלסלקם. לו הייתי שופטת במשפט הזה ברור שהייתי משחררת אותו - כמובן לפני הסרט, אבל בהחלט גם עכשיו.
אין ספק סביר? 561951
נניח שהאפשרות שהצעת (שיש בה איזה שהוא הגיון, אך בכל זאת אני נותן לה סבירות מאד נמוכה) היא האמיתית (כלומר זדורוב שהוא באמת הרוצח ביים שיחזור באופן כזה שייראה שהכול לא סביר), נשאלת השאלה מדוע קבלו השופטים את השחזור הזה. אילו גם הם חשבו כמוך, הם היו צריכים לפסול את השחזור הזה על הסף ולומר שאין בו כל ממש ואינו מוסיף שום תמיכה להרשעה, ואת ''הדבר הנוסף'' היו מדביקים לטביעות הנעל, כביכול, ול''פרטים המוכמנים''. אבל זו עובדה שהשחזור לא נדחה ע''י השופטים, וכמו במשפט ברנס ובמשפט עובייד (זה שהורשע ברצח חנית קיקוס) ובכל ההרשעות שבאו בעקבות הודאה, תמיד היה שיחזור, ותמיד הוא התקבל כראייה ע''י השופטים. כלומר הגירסה הרשמית של הכרעת הדין היא שהרוצח שחזר את מה שזכר, והדבר משמש כראיה.
זה הפרט המוזר בכל סיפור השחזור. טענתי בתגובה קודמת שהשחזור הזה הוא בדיחה ולפליאה בעייני שבכלל המשטרה טרחה להציג אותו בפני בית המשפט. אבל בכל מקרה, גם אם את צודקת בהשערתך האחרונה, גם אז לא היה צריך להציג את השחזור הזה, כי אם הנאשם סתם ביים אותו אין הוא כשלעצמו הוכחה לשום דבר, אלא אולי לכך שהנאשם ה''שקרן'' ''עובד'' על כולם. אבל זה לא נאמר בהכרעת הדין על השחזור הזה.
אין ספק סביר? 561973
אחרי שהיבעתי את פליאתי שה"בימוי" האפשרי הזה לא נעשה בשחזורים רבים, עלה בדעתי שלמעשה אינני יודעת אם זה אכן המצב: הרי בד"כ לא מזדמן לנו לראות אותו, ואם השופטים מקבלים שחזור כזה כמשכנע - ומסתבר שלפחות במקרה הזה כך היה - ייתכן בהחלט שהיו מקרים כאלה רק שאיננו יודעים עליהם. כך שבאמת זה לא עוזר בשום צורה. מכל מקום, כיוון שהשופטים במשפט הנדון הזה קיבלו בשלוות נפש גם את חוסר הראיות הפיזיות, למשל, ועודד הוסיפו ושיבחו את עבודת המשטרה בעניין, אז כבר לא ברור לי מה יכול להיראות להם לא אמין.
אין ספק סביר? 561976
אם כך צריך לתקן תקנה חדשה: אין שחזור ללא נוכחות עו"ד.
אין ספק סביר? 561982
לא הצלחתי להבין את כל החלק הראשון של התגובה (כמעט כולה). אם חשוב לך שיובן נסי שוב.
אין ספק סביר? 562023
או.קיי. צר לי על הניסוח המגושם:)
כשהעלתי את האפשרות שזדורוב "ביים" את השחזור, הוספתי (כמדומתני) שמפתיע אותי שאין רבים אחרים שעושים זאת. אבל במחשבה שנייה הבנתי שייתכן שדווקא יש כאלה, רק שאנחנו איננו יודעים זאת - אולי משום שהשופטים מקבלים אותם כאמת, כפי שעשו לגבי זדורוב.
אין ספק סביר? 561987
אחד מהשופטים במשפט היה בהרכב שזיכה את ברנס. לא הייתי אומר שהם לא מודעים לאפשרות.
אין ספק סביר? 562027
לא אמרתי שהם לא מודעים לאפשרות *הזאת* דווקא (כלומר, שהמשטרה "תביים" שחזור. אבל לא בטוח שהם מודעים לאפשרות שהנאשם יעשה זאת. בכל מקרה, הם לא ציינו את האפשרות הזאת כאן.
אין ספק סביר? 561985
לא זו בלבד, אלא שהשחזור הוא אחת הראיות הממשיות שהובילו את השופטים להכרעת הדין. כך כתוב בעמ' 451, בסוף הכרעת הדין:

6. ולעניין הצבר הראיות – קיימות כאן ראיות עיקריות שהוכחו כמהימנות והן:

א. טביעת הנעל.
ב. דברי הנאשם בתאו בפני המדובב, לרבות הדגמת אופן ביצוע הרצח.
ג. הודאתו של הנאשם בפני החוקרים.
ד. השחזור.

-----

על השחזור דובר כאן. הוא לא תואם את המימצאים, ובמיוחד לא את דרך היציאה של הרוצח מהתא. אין הסבר לעקבות הנעליים הברורות של אלמוני על האסלה, על מיכל ההדחה, ועל הקיר המפריד בין השירותים.

ניתוח טביעות הנעליים של זדורוב כביכול על המכנסיים של תאיר ז"ל, ניתוח שחלק נרחב מאד בהכרעת הדין מוקדש לו, הוא פארסה מדעית לא פחות מניתוח פניו של ישו על התכריכים של טורין.

ההודאה בפני המדובב, היא חזרה על התיאור של המדובב שהוא שגוי בעצמו.

מה שנשאר הוא הודאה כללית ברצח, הודאה היתה ונשארה מלכת הראיות.
אין ספק סביר? 562017
וכמו שכבר הערתי, חוץ מפושעים מקצועיים כל אזרח רגיל יודה אחרי שבועות של חקירה.
אין ספק סביר? 562018
אולי אם כך כדאי להפוך את העניין ולהתיחס לסירוב להודות כמלכת הראיות.
אין ספק סביר? 562020
זהו, שזה קצת בעייתי. אפילו לפושעים קורה לפעמים שהם מסרבים להודות בפשע, למרות שלא הם ביצעו אותו.
אין ספק סביר? 562022
אני סומך על הפושעים שהם כל כך קשוחים עד שיצליחו לעמוד בחקירה הנוקשה ביותר ועדיין יודו.
אין ספק סביר? 562025
דוגמה מהעבר הקרוב, שניים נמלטו אחרי שוד ברכב גנוב וגרמו לתאונה עם הרוג ונתפסו.
בחקירה של אלף: אתה נהגת? לא.
מי נהג? לא זוכר.
בית נהג? לא זוכר.
בחקירה של בית: אתה נהגת? לא.
אלף נהג? לא יודע.
מי נהג? לא זוכר.
וכך הלאה והלאה, שניהם נשפטו על אישומים מופחתים (שוד, גניבת רכב ועבירות תנועה)אף אחד לא שילם על ההריגה.
מילכוד 22 562030
אתה רואה- על פי ההצעה שלי עצם זה שהם לא מודים מוכיח את אשמתם.
מילכוד 222 562039
כבר לפי המבט והפרצוף המכוערים אפשר לקבוע את אשמתם, חבל לבזבז תקציבים על חקירה ומשפט.
אין ספק סביר? 564933
לא שזה מעניין במיוחד, אבל אליבא דרביב דרוקר, זדרוב לא יצא דובר אמת כשהכחיש את הרצח.
אין ספק סביר? 564947
זה דווקא די מעניין, וחבל שהתיקשורת לא נותנת לציבור גרסה אחת בקשר לתוצאות הבדיקה. לפחות בעניין כה חד כמו חוות דעת שפורסמה כנראה בכתב, למה שיהיו הבדלי גרסאות ?
אין ספק סביר? 551425
(בטעות הדבקתי את התגובה הזאת במקום לא נכון, ואני מדביק אותה גם כאן.)
ועוד משהו ששכחתי, אמרת שאת לפעמים יודעת דברים מבלי שאפשר להבין איך. כאן ממש מתבקשת דוגמה כי איני מאמין בניסים.
הגב על הודאה זו 565165
ד"ר מאיר גלבוע, קצין משטרה בדימוס ומרצה בפקולטה למשפטים בבר-אילן: הודאות שווא אינן הבעיה. הוא יוצא נגד הקריאה להחליש את מעמד ההודאה, וטוען שאין בסיס לטענה על ריבוי הודאות שווא בישראל. הוא מוסיף שראיות מסוגים אחרים, עם כל הטכנולוגיה, רחוקות מלהספיק, ולכן, אם לא נתבסס על הודאות, לא נוכל להתמודד עם הפשיעה.

בועז סנג'רו, קרימינולוג, עונה (תשובה משכנעת, לטעמי): הבסיס להנחת הודאות השווא הוא מוצק. ראיות מוכמנות אינן פותרות את הבעיה בכלל: בין המורשעים שזוכו בדיעבד בארה"ב בעקבות בדיקה גנטית, אצל שני שליש(!) היו ראיות מוכמנות. לדעתו, אם ראיות מסוגים אחרים אינן מספיקות, צריך להתאמץ יותר ולהשקיע הרבה יותר בכיוונים האחרים, אבל בכל מקרה התבססות על כלי שמוביל לאחוז גבוה כל כך של הרשעות שווא אינו פתרון.
הגב על הודאה זו 565172
אבל פרופ' סנג'רו לא התמודד עם הטענות לגבי שיפור ההליכים. האם יש איזושהי דרך לבדוק את השפעת שיפור ההליכים?
זה איך שהוא קשור 609162
זה איך שהוא קשור 609193
ובמקרה דומה אחר אותו הבאתי, תובע מחוזי לשעבר נחקר בטקסס בחשד לשיבוש המשפט.
בית נמשפט העליון הורה על משפט חוזר לזדורוב 613773
יהיה דיון משפטי חוזר בבית משפט מחוזי, נדמה לי בנצרת. הדיון החוזר הוא בטיב של שני סוגי ראיות:
1. עקבות דם על מכנסי הנרצחת שזוהו קודם בוודאות כעקבות של רומן זדורוב,
2. כלי הרצח שזוהה בוודאות בדיון החוזר כסכין יפנית , כלי שהיה בשימוש רב בידי זדורוב בתור שיפוצניק.

כזכור , מומחה שהביא זדורוב לבית משפט עליון שלל לגמרי את האפשרות שעקבות דם על מכנסי הנרצחת הם עקבות נעליים, ובאופן מיוחד שלל שהן עקבות נעליים של זדורוב .

פחות זכורה היא הטענה שהובאה לעליון שמטילה ספק בכך שהחיתוכים בגופה של הנרצחת נגרמו על ידי סכין יפנית. לפי הזכור לי, בלי קשר לדיון בבית המשפט העליון, הייתה טענת הגנה על כך שהחיתוכים בגופה של הנרצחת, תאיר זאדה, היו בחלקם חיתוכים על ידי סכין עם להב משונן, בעוד שלסכין יפנית יש להב חלק. אני מנחש שבית המשפט העליון מחזיר לדיון נוסף סוגיה זו.

החלטת בית המשפט העליון ניתנה היום, יום שני 18 מרס, 2013.
בית נמשפט העליון הורה על משפט חוזר לזדורוב 613805
תיקונים:

בסעיף 2 צ"ל "בדיון קודם" (לא "בדיון חוזר").
בפיסקה הלפני אחרונה צ"ל "תאיר ראדה" (במקום "תאיר זאדה").

תוספת:
בדיון החוזר צריך יהיה גם להתייחס למימצא של חבטות חזקות על קודקוד הנירצחת שלא הוזכרו כלל בהודאה ובשיחזור.
העדר התייחסות לחבטות הללו מטיל ספק באמינות ההודאה של הנאשם ובאמינות השישזור.

טענה הגנה בעניין זה היא שההודאה והשחזור "הוכתבו" לנאשם על ידי המשטרה, מכיוון שהחבטות לא היו ידועות למשטרה בזמן החקירה הן לא ניכללו בהודאה ובשחזור. מציאת החבטות החזקות התגלתה לאחר החקירה והשחזור בניתוח פוסט מורטם שהובא לידיעת המשטרה רק בשלב שלאחר כתיבת ההודאה של הנאשם. אחת מתיאוריות "קונספירציה" בעניין החבטות היא שהנרצחת הוממה על ידי חבטות חזקות על קודקודה כאשר היא נמצאת מחוץ לתא השירותים, מי שהמם אותה נימצא מאחוריה בזמן שחבט, לאחר שהיא הוממה היא ניגררה לתא השירותים (הרצח בוצע לאחר ההימום, מחוץ לתא השירותים או בתוך תא השירותים). בין אם טענת קונספירציה זו נכונה או לא — קשה להסביר חבטות חזקות על הקודקוד כתואמת את ההודאה והשחזור (לפי ההודאה והשיחזור: זדורוב התעמת עם הנירצחת כאשר שניהם נימצאים בתוך תא השירותים, כאשר הם נימצאים בתא השירותים פנים אל פנים, חבטות חזקות ניתן לעשות ביעילות רק כאשר החובט נימצא _מאחורי_ תאיר).
בית נמשפט העליון הורה על משפט חוזר לזדורוב 628086
במשפט החוזר הורשע שוב זדורוב. שתי העדויות החדשות נידחו.
בית נמשפט העליון הורה על משפט חוזר לזדורוב 628289
אני חושב שמשפט זדורוב הוא עוד אחד מאותם משפטים שלהם נוסף בינתיים גם המשפט של הרצח בבר-נוער.
אני מדבר על משפטים בהם כולם יודעים מיהו הרוצח אבל הראיות המשפטיות הן מפוקפקות. אם להיות ישר, כל ישראלי ממוצע יודע כי משטרת ישראל היא גוף בלתי אמין (נניח ביחס למשטרות אחרות בעולם הנאור). מבחינת הצדק המשפטי המוחלט אולי לא היה ראוי להרשיע אף אחד מן הנתבעים לדין ע''י המשטרה (הדבר משול להרשעת נתבע בעזרת עד מדינה שכבר נחשף כשקרן רצדיביסט).
מה שיש לומר בעניין זה הוא שעל אף שהאתיקה המשפטית שואפת להגיע למצב של הרשעה נטולת ספק סביר, זוהי מטרה משנית ביחס למטרת החוק והסדר. גם מערכת משפטית הנסמכת על שיטור מעורער אינה יכולה לפטור עצמה מהשלטת דין המלכות וממורא החוק והצדק. אמור מעתה שאיכות שיטור נמוכה לא בהכרח פוגעת בשלטון החוק והסדר, אבל היא בהכרח מגביהה את הסף של מה שעובר כספק הסביר.
אין צורך להעיר כאן על מקרים בהם התברר שהאשם אליבא דכולי עלמא התברר בסופו של דבר כחף מפשע לגמרי (זה קורה יותר כאשר סף הספק הסביר הוא גבוה). טעויות יש תמיד, אבל מעצם הגדרת המקרים האלו (בהם האשם גלוי לכל עין נבונה) זהו היוצא מן הכלל המלמד על הכלל.
בית נמשפט העליון הורה על משפט חוזר לזדורוב 630555
אמרת: כולם יודעים מי הרוצח ... אבל אין הוכחות ?

אל תהיה בטוח שכולם יודעים, כנראה הטענה "כולם יודעים" לא כל כך אמינה. עובדה שפליסיאן שהואשם ברצח בנוער-בר כנראה אינו הרוצח, למרות ש"כולם ידעו" שהוא כן. המשטרה והפרקליטות נוטים כרגע להאמין שעד המדינה פיברק האשמות, לכן פליסיאן שוחרר ממעצר וכנראה ההאשמה נגדו תבוטל.
בית נמשפט העליון הורה על משפט חוזר לזדורוב 630559
פליסיאן לא הואשם בבית משפט. הפרקליטות טרחה ומצאה שהעדויות נגדות לא היו מספיק אמינות. גם אם הפרקליטות משוכנעת שהוא אשם, זה לא עוזר לה להרשיעו. אם מנהגה של הפרקליטות היה להמציא ראיות, היינו מצפים למצוא את ההתנהגות הזו גם בתיקק הבר נוער.
בית נמשפט העליון הורה על משפט חוזר לזדורוב 630582
לא הייתי משתמש דווקא במקרה הזה בתור דוגמא. לפרקליטות מעולם לא היו ראיות בתיק. היתה להם עדות מפוקפקת, של עד בעייתי, פושע בפני עצמו. מהעדות שלו (וסיפור שכנראה יש לו בסיס, לא ברור אם סופו ברצח או לא) נבנה סיפור, כותרות בעיתונות, מעצרים ארוכים שזכו להארכות שוב ושוב בבית המשפט. אם פליסיאן היה נשבר (בלי קשר לשאל אשמתו), הוא היה מורשע ברצח. אחרי חודשים ארוכים, כשעד המדינה עושה בעיות ואין ראיות בנוסף לעדות שלו, טרחה המשטרה לבדוק את פלט הפאלפון שלו, דרך חברה חיצונית, וגילתה שהוא ערך עבורה הצגה קטנה. חוץ מלהעלים ראיות‏1, לא היתה שום דרך "להתאים" ראיות לתיק. גם במשפט זדורוב אף אחד לא טען שהמשטרה הטביעה את הנעל שלו בזירת הפשע, אלא שמצאו חוות דעת נוחות לפרקליטות, לקחו את החלקים הנכונים בשיחזור והתעלמו מכל השגיאות וכד'.

1 מה שאולי היה בעייתי, היות וזה עבר דרך חברה פרטית ועלול לדלוף.
בית נמשפט העליון הורה על משפט חוזר לזדורוב 630585
הייתה עדות שנתמכה בראיה מסייעת (ע"ע שולה זקן). העדות עצמה היא מפוקפקת, אבל את הראיה המסייעת אפשר לבדוק בנפרד. אני לא חושב שהפרקליטות בדקה את אמינות הראיה בגלל שהיא כל כך מחבבת את החשוד: יש לחוקרים קצת שכל ישר והם יודעים שגם אנשי ההגנה יכולים לבדוק את אמינות הראיות.
עוד דוגמה מהיום 630052
עוד פרשה בשולי הפרשה 641882
בימים אלה מסתיימת בצל פרשת זדורוב עוד פרשיה של רדיפת פתולוגית שקבעה כעדה מומחית שהחתך בגופה של תאיר ראדה נעשה ע"י סכין משוננת ולא כגרסת התביעה בסכין חלקה. בית המשפט לעבודה אפשר לה להתחיל לעבוד במכון הפתולוגי כנגד לחצי התביעה להשהות את מינוייה. הפרשיה המשנית הזאת כללה גם סיפור של לחצים על מנהל המכון הפתולוגי ויתר הרופאים שלא לתת חוות דעת בעניין, כי דעתם הייתה כדעתה.
בסיפור הזה מגיע לשיא סוג התנהלות נורא. אני חושב שמבחינת הצדק לא רק שזדורוב לא צריך לשבת בכלא. רבים מבין אלה שאחראים לכך שהוא יושב צריכים לבוא במקומו . . .
עוד פרשה בשולי הפרשה 641895
בכתבה שהתפרסמה אתמול בעתונים הארץ ו- ynet (ראיות שמבוססות על התגלות בחלום) רואים שהבעיות של השפיטה במשפט זדורוב אינן מקריות אלא חוזרות על עצמן. הדיון במשפט "ראיות שהן חלום" הוא בפורום זה והתפרסם היום.

הבעיות של שפיטה אליהן אני מתכוון הן: מה עושה בית המשפט כאשר אין לו ראיות חזקות דיין לביצוע עבירה ? במקרה כזה של חוסר ראיות בית המשפט מוצא "שלל" בדלים של ראיות ומשדרג את בדלי הראיות לרמה של ראיות תקפות כביכול.
עוד פרשה בשולי הפרשה 641898
ועוד בעניין משפט זדורוב.

ראש הרכב השופטים במשפט בבית המשפט המחוזי, השופט יצחק כהן, נחשד בפרשיות פליליות.
מעניין האם זה ישפיע על דיון חוזר בעניינו של זדורוב בבית המשפט המחוזי. שהרי - כל עוד לא הסתיימה חקירתו של השופט ויציאתו "נקי" בחקירה הפלילית, הוא מנוע מלכהן כשופט. (קל וחומר שיצחק כהן מנוע משפיטה אם המשטרה תמליץ על הגשת כתב אישום נגדו).
עוד פרשה בשולי הפרשה 641910
לא יאמן.
את שמות השופטים שישבו במחוזי במשפט זדורוב לא ידעתי ועד לקריאת תגובתך לא קישרתי את השם יצחק כהן למשפט זדורוב. אבל זכרתי את המשפטים הקשים החדים והמוזרים מאד בעיני בפסק הדין כנגד המומחים שהביאה ההגנה, תחילה אלה שהופיעו בהתנדבות במשפט הראשון ואחר כך כנגד המומחים הרציניים, ביניהם אותו מומחה אמריקאי שעל סמך התאוריה ביסס המומחה של המ