זמן סגירה 3201
הרבה דברים השתנו מאז סתיו 1999, רק אנחנו לא. קריאה אחרונה.
לוגו האייל הקורא
בשעת צהריים ביום קיץ בשנת 1999 הלכתי בשביל המוביל ממגרש המסדרים אל משרדי השלישות בבסיס בו שירתתי בפאתי בית־שמש. הטלפון הסלולרי של נוקיה, מהדגמים שכיום מכונים "לבנה", היה צמוד לאוזני. הקשבתי לצליל החיוג והמתנתי לתשובה. היה לי רעיון מבריק, והייתי חייב לחלוק אותו עם מישהו. הייתי יכול לחכות עד לערב, כשאחזור הביתה, ולשלוח דוא"ל עם הרעיון המבריק שלי. אבל רציתי לספר למישהו עכשיו. רציתי לשמוע את הצחוק שלו בתגובה לרעיון המבריק שלי.

"מצאתי שם," אמרתי לערן כשסוף סוף ענה לטלפון. "האייל הקורא". ערן צחק.כשישבנו נרגשים כדי להתחבר לדבר הזה שכולם מדברים עליו, אי אז ב-‏1999, ראינו בעיקר הרבה אנשים אחרים מסתכלים עלינו. בזמנו זה נראה לי מוזר – מעין אנומליה שצריכה לעבור מן העולם. האייל הקורא, כשהוקם, היה אמור לעשות את הבלתי ייאמן ולהביא את העולם שבחוץ לתוך האינטרנט הישראלי. בזמן שרוב האתרים בעברית עסקו בתרבות האינטרנט עצמה, אנחנו רצינו לנצל את המדיום החדש כדי לדבר על מה שקיים מחוצה לו. במונחים מקומיים זה היה מהפכני: לא סתם לשחזר מדיה קיימת על גבי האינטרנט, אלא ליצור משהו חדש, משהו שמתבסס על הטכנולוגיה האינטראקטיבית של האינטרנט. לא עוד תקשורת של אחד לאחד או אחד לרבים, אלא תקשורת של רבים לרבים – הרב־שיח הדמוקרטי האולטימטיבי בחסות טכנולוגיית האינטרנט.

לרגע אחד, ארוך למדי, האייל הקורא היה, בעיניי לפחות, אחד הדברים המרגשים והמעניינים ביותר ברשת הישראלית. אני ורבים אחרים בילינו שעות רבות בין דפי האתר. הייתה תקופה שכל חיפוש שני בגוגל בעברית הניב קישור לאייל בעמוד התוצאות הראשון. האייל הקורא היה אז מאגר ידע מיוחד במינו באינטרנט העברי.

הרבה דברים קרו מאז. אם אפשר לסכם את התהליכים שהתרחשו בעשור האחרון באינטרנט במשפט אחד, הרי הוא שההפרדה בין "האינטרנט" ל"עולם האמיתי" נגוזה. ההתעקשות שלנו על שמות אמיתיים עבור כותבי המאמרים לאתר נתפשה כנוקשות אנכרוניסטית בימי האייל הראשונים, כחוסר הבנה של אופייה של האנונימיות ברשת. היום, אחרי מותה המתוקשר של האנונימיות, מעטים האנשים שמפרידים בין חייהם האמיתיים לחייהם המקוונים במידה כזו שהם אינם מזדהים בשמם ובתמונתם – בבלוג, בטוויטר, בפייסבוק ועוד. חלק משמעותי של חיי החברה של רבים מאיתנו מנוהל (אם לא מתקיים ממש) באמצעות הרשת. היום, אתר שיוקדש ל"אינטרנט" נשמע הגיוני בערך כמו תוכנית טלוויזיה על "העולם".

גם האינטרנט כמדיום התפתח. טכנולוגיות של הקמת אתרים והפצת תכנים הפכו את הפרסום לנגיש לכל יוצר, ואת התכנים המפורסמים לנגישים לכל קורא. אם פעם העלאת מאמר חדש לאתר הפרטי שלי דרשה מידה לא מבוטלת של זמן והיכרות עם כלים טכנולוגיים מתוחכמים, אך הביאה לחשיפה לעיני מעטים בלבד, הרי שהיום העלאת רשומה חדש לבלוג היא משימה שדורשת מינימום של ידע ומאמץ, ואמצעי ההפצה הופכים כל טקסט, סרטון או תמונה לנגישים למאות אנשים באופן מיידי וישיר, וזמינים למיליונים רבים באופן פוטנציאלי. Web 2.0 היה מושג כל כך פופולרי במשך תקופה מסויימת, עד שהוא יצא לכולם מהאף ועכשיו נמצא בשימוש בשתי סיטואציות בלבד: אצל הציניקנים המתחכמים, ואצל אלה שאין להם מושג. כבר אין Web 2.0, יש פשוט את האינטרנט כפי שהיא כיום.

אבל בתוך כל זאת, האייל הקורא עצמו כמעט ולא השתנה. למעט שינוי עיצובי אחד מהותי ב-‏2001(!), כשהאתר עבר מעברית ויזואלית(!!) לעברית לוגית(!!!), לא נעשו כמעט שינויים נראים לעין. המנוע שבבסיס האתר עבר שינויים ושיפוצים רבים, אך הממשק מעולם לא שונה מהותית, ממגוון סיבות שלא כאן המקום להיכנס אליהן. לכן, במידה רבה, האייל נראה ומרגיש כיום מוזר, קצת מאובן.
ראש האייל הקורא בתנועה

האייל הקורא. מי אמר שהוא מאובן?


אך הממשק הוא רק סימפטום למשהו אחר, משמעותי יותר, גדול יותר. האייל הקורא הוא כיום נטע זר בנוף האינטרנט הישראלי (ובכלל). כבמה לפרסום הוא כמעט אינו מספק שום שירות שאינו ניתן בצורה יעילה יותר על־ידי פלטפורמות אחרות, כמו אתרי בלוגים למיניהם. מה שהוא כן מספק – שירותי עריכה איכותיים באופן יוצא דופן בנוף האינטרנטי – אינו שירות מוערך במיוחד בימינו, ובין כה וכה הזמן הכרוך בעריכה (בהתנדבות) מצמצם מאוד את התועלת שבה עבור מי שהתרגל לסיפוק מיידי ולפער זמן אפסי מרגע הכתיבה לרגע הקריאה. אודה ואתוודה שגם לי כבלוגר קשה להסכים להמתין ימים ואף שבועות בין כתיבת טקסט לבין פרסומו באייל. הפרסום בבלוג הוא הרבה יותר פשוט ומספק, גם אם המשמעות היא שאיכות הטקסט תהייה פחותה.

בכל זאת, רצינו להאמין שעדיין יש ערך במה שאנחנו עושים. אבל יום אחד קמנו בבוקר וגילינו שאפילו אנחנו כבר לא כל כך מתעניינים באתר. קצב פרסום המאמרים הפך כבר מזמן לבלתי סביר בעליל, וקצב טפטופם של מאמרים איכותיים חדשים לתיבת הדוא"ל של המערכת הלך ונחלש. גם הדיונים בתגובות מיצו עצמם זה מכבר, ורבים מהם לא רק שחוזרים על דיונים שכבר התקיימו בעבר, אלא אף מודעים לכך ומתייחסים לחזרה הזו בעצמם.כשהלכתי אז בשבילי הבסיס, ב-‏1999, לא העליתי על דעתי שהרעיון החצי־רציני שלי יהפוך לפרויקט שישרוד עשור שלם. כשהאייל חגג חודש זה היה הישג. כשהוא חגג שנה זו הייתה התגשמות של חלום. כשהוא חגג עשור...

כשהאייל חגג עשור כבר לא קראתי את האייל.האייל הקורא הוא נכס. היה לי הכבוד והעונג לעמוד בראשו במשך מספר שנים. עד היום הקמתו היא אחד הדברים הראשונים שאני מספר על עצמי לאנשים חדשים. אבל הגיע הזמן לנתק את האתר ממכשירי ההחייאה שהחזיקו אותו בחיים באופן מלאכותי מזה זמן מה. הגיע הזמן לומר שלום.

האייל ימשיך לתפקד עוד במשך כשבועיים כדי לאפשר לדיונים שעדיין מתקיימים להתקדם לקראת סיום (עד כמה שדיון איילי מסוגל להסתיים אי פעם). בתום התקופה הזו, מנגנון התגובות החדשות יושבת, והאייל יהפוך לאתר סטטי. כל המידע, כל הרעיונות, כל הדיונים שנצברו באייל בעשר שנים וחצי, ימשיכו להתקיים ולהיות זמינים לכל, לפחות לזמן מה, כסוג של מתנת פרידה מאיתנו לכל האנשים שהפכו את האייל לאתר שהיה לאורך כל השנים הללו.

אני רוצה להודות לעורכי האייל לדורותיהם (לפי סדר הא"ב): איילת בועזסון, ערן בילינסקי, דני בר, שמעון גלבץ, טלי וישנה, אביבה משמרי, יובל נוב, יהושע ניר, ירדן ניר־בוכבינדר, איילת עוז, אדם קלין־אורון ואסף שפריר. וכמובן לטל כהן, שאפשר לאתר להתקיים, פיזית, טכנית וכלכלית; ולערן טרומר הסיסאדמין (שצחק מאותו רעיון שהיה לי באותו יום קיץ בבסיס).

תודה אחרונה גם לכל מי שכתב עבורנו מאמרים, לכל מי שהשתתף בדיונים ולכל מי שסיפר לחבריו על האתר הזה, שכל כולו מוקדש לשיחה אינטליגנטית, ביקורתית ומלומדת: אתר אינטרנט על כל מה שיש שם, מחוץ לאינטרנט.

קריאה מהנה,
דובי קננגיסר
העורך הראשוןתוספת מאוחרת: לאור הדיונים בתחתית מאמר זה, התארגנו כמה ממשתתפי האייל ועורכיו - דני בר, אליהו גרייצר, יובל נוב, ירדן ניר־בוכבינדר ושוטה הכפר הגלובלי - להעביר את האתר שידוד מערכות. בעוד מספר שבועות האתר ייפתח במראה ובפורמט חדשים, באותה הכתובת, ועם גישה לכל המאמרים והתגובות הישנות. עד אז לא יתפרסמו מאמרים וסקרים חדשים, אבל יתפרסמו עדכוני חדשות בקצב נמוך; ניתן יהיה להמשיך להגיב לכל הפרסומים הקיימים.
קישורים
האייל הקורא - כתב־עת לענייני תרבות ואקטואליה
שינוי עיצובי אחד מהותי ב-‏2001 - תוכנת "האייל" עודכנה
קריאה ראשונה - המאמר הראשון שפורסם באייל הקורא
האייל חגג חודש - קריאה שנייה
הוא חגג שנה - מזל טוב!
עורכי האייל לדורותיהם
האייל הקורא עצמו כמעט ולא השתנה היסטוריית האתר בארכיון האינטרנט
מותה המתוקשר של האנונימיות - גל מור, Ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "טור אישי"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

תודה רבה 541053
למרות שהצטרפתי כשהאתר היה כבר במחצית הדרך, הוא היה חלק בלתי נפרד מהחיים שלי למשך מספר שנים, לימד אותי המון וגם ככל הנראה גרם לשינויים (קטנים ובלתי מורגשים בשעתו, אבל אולי גדולים למדי לאורך זמן) בתפיסת העולם שלי.

אני מניח שזו לא פרידה אמיתית כי ממילא נתקלים ברובנו במקום זה או אחר באינטרנט בימינו.

יש זמן לדיון על דילמת הקרונית?
תודה רבה 541054
541055
בעניין סגירת הדיונים - שארוץ להזכיר את היטלר בכל דיון ודיון?

[סליחה!]
חבל מאוד. 541056
האייל הקורא היה חלק מהותי מחיי בעשור האחרון ואם הייתי פחות עצלן, גם הייתי שולח אליו יותר מאמרים. אני מניח שזו הודעה קשה גם לאחרים כאן. יש אפשרות לשנות את רוע הגזירה?

בכל אופן, כמו שהיה בליצנות הדג, גם כאן דרושה מסיבת סיום.
מקור אלנטרנטיבי 541057
חבל. האייל מלווה אותי שנים רבות, עם הדיונים האינטילגנטיים והדעות המגוונות. עכשיו צריך לסגור את פייסבוק ולא יהיה לי מה לעשות באינטרנט ;)

לא יודע איפה המקום לשאול, אבל...: אילו אלטרנטיבות יש לאייל? לי פחות חשובים המאמרים, ואני מחפש מקום שבו יהיו "עדכוני חדשות" - דיונים עמוקים על אירועי היום.
אני חושב שהרבה מאוד מהדעות שלי גובשו לאחר התרשמות מהדיון שהתפתח באייל.
מקור אלנטרנטיבי 541064
אני מתכוון לעשות מינוי לאתר של מיברג. ככל שאני מתנגד לשלם על אתר אינטרנט, המגזין שלו עושה רושם של האתר הישראלי היחודי והאיכותי ביותר. כנראה שסיומו של האייל וראשיתו של מגזין אחר מסמנים סופה של תקופה אחת ותחילתה של אחרת ברשת העברית.
מקור אלנטרנטיבי 541077
חבל רק שמיברג כותב באתר של מיברג.
מקור אלנטרנטיבי 541080
איפה רצית שהוא יכתוב?
מקור אלנטרנטיבי 541191
נראה לי שכמה מאיתנו מעדיפים שהוא לא יכתוב. או שאם הוא כותב - שלא יפרסם.
מקור אלנטרנטיבי 541212
אז אל תקראו אותו. אני למדתי להעריך אותו מחדש מאז תגובה 526481 (המשפט האחרון תמיד היה נכון).

אפרופו שינוי דעות, נדמה לי שההשקפה היחידה שהשתנתה אצלי מאז פירסומה באייל היא הדעה והלך הרוח העומדים בבסיסן של תגובה 109723 ותגובה 110178 .
מקור אלנטרנטיבי 541213
קצת עצוב.
מקור אלנטרנטיבי 541216
גם זו התחלה. אם כי הייתי רוצה להאמין שהצלחנו לשכנע את ארז לתת צ'אנס לקלאסיקות במקום להסתפק בעיבודים הטלוויזיוניים (תגובה 201046).
מקור אלנטרנטיבי 546757
האם מתקרב זמן הסגירה של האייל האחר?

(יש לציין שמייברג, בתגובה למאמר, מכחיש)
מקור אלנטרנטיבי 546783
בררר. מייברג לא סתם ''מכחיש''. למקרא תגובתו הירודה אני שמח שבסופו של דבר לא עשיתי מנוי למגזינו.
קשה לא לגלגל עיניים 546789
"את "אחר" אני מממן מכיסי הפרטי וממנו בלבד. העלות כבדה והאתר טרם הגיע למצב של איזון כלכלי. לכן אני נאלץ לקיים רוטציה חלקית בין הכותבים. לשלם חלק ולהשלים חודש מאוחר יותר. הכותבים קיבלו עדכון על כך. גם שאלתיאל. הוא יקבל את הכסף המגיע לו במועד התשלום הבא. [...] עיסוקיי אינם מצדיקים את העובדה ששאלתיאל וכמה אחרים מהכותבים שאני נהנה לעבוד איתם, לא שמעו ממני בשבועות האחרונים."
קשה לא לגלגל עיניים 546807
"מאוחר יותר שלח מיברג הודעת דואר אלקטרוני שזה נוסחה:

"תגובתי לפרסום כלשונה: צר לי על משלח היד שבו בחרת: לחיות מדמם של אנשים יצירתיים שלא רק מפטפטים עצמם למוות, אלא גם עושים. ולא רק עושים, אלא מוציאים מכספם כדי לתמוך הלכה למעשה באידיאולוגיה שלהם. אבל למרבה הצער, דגים פרזיטיים המנקרים את גבם של כרישים, מוכרים לנו מהטבע. לעצם העניין: הידיעה העובדתית היחידה שתהיה ראויה לפרסום, ולא באמצעות מייל אישי ופרטי שהודלף לך, תהיה בידיך ביום שבו תכתוב ברשת את כתובתו של אחר והוא לא יהיה שם יותר. עד אז, חובת הוכחה אמת דיברתי, מוטלת עליך".
מקור אלנטרנטיבי 541065
אני מבקש ממגיבים באייל שכותבים בלוג לפרסם כאן את כתובתו.
מקור אלנטרנטיבי 541067
מצטרפים לבקשה.
מקור אלנטרנטיבי 541069
אם מבקשים, אני לא יכול לסרב...

הבלוג עוסק בענייני מתמטיקה, עד כמה שהדיוט כמוני מסוגל לעסוק בהם, כך שלא ברור עד כמה הוא רלוונטי לקהל הרחב.
מקור אלנטרנטיבי 541139
עד כמה שהדיוט כמוך? אני יודע שהצניעות שלך אמיתית ולא מעושה, אבל, לא הגזמת?
מקור אלנטרנטיבי 541145
לפעמים אני חושב שכן, אבל די מהר אני מגלה שבעצם אני לא יודע עדיין כלום. אולי אחרי שאסיים לקרוא את ה-Princeton Companion to Mathematics אהיה קצת יותר רגוע מבחינה זו שהסיכוי לכך שאגלה תחומים מדהימים שלמים במתמטיקה שלא חשבתי שקיימים בכלל יהיה קטן יותר.
מקור אלנטרנטיבי 541084
לא יודע אם עדיין סופרים אותי כמגיב באייל, אבל:

מקור אלנטרנטיבי 541771
אותי בוודאי לא ראוי לספור כמגיב באייל, למרות שבהחלט קראתי ונהניתי, ואפילו כתבתי קצת.
www.adiayal.blogspot.com
בעיקר משמש אותי לתקשורת עם סטודנטים, אבל לעיתים קרובות חורג ומרחיב למחוזות אחרים גם כן.

תודה על היוזמה ועל העבודה, ועל הדבר היפה שיצרתם והחזקתם בחיים תקופה ארוכה ויפה.
מקור אלנטרנטיבי 541784
איזה בלוג מקסים! אתה זוכה להשתתפות מהותית מצד הסטודנטים בדיונים שם, או שהם מתייחסים לזה כאל מקור מידע טכני בעיקרו?

תמיד אני חושב שכשאהיה מרצה, יהיה לי בלוג כזה, אבל אני אף פעם לא בטוח אם זה ממש יעבוד...
מקור אלנטרנטיבי 541820
אכן בלוג נהדר - רחב אופקים וגם כתוב בעברית משובחת. בטח רבים על נוכחות בשיעורים שלך.
מקור אלנטרנטיבי 541090
אני לא כותב בלוג. אם אני חושב שנושא מסויים מספיק חשוב לכתוב עליו, אני אשב עליו במשך שבוע ואכתוב מאמר לפרסום, לאייל הקורא או לעיתונות הכתובה. מאמר הוא משהו שצריך לעבוד עליו -- להשקיע זמן בקריאת רקע ובכתיבתו, לקרוא מחדש עם הזמן ולערוך מחדש. זה לא התהליך שמתאים לבלוגים, שהם פורמט מהיר לכתיבה על כל שטות. רוב הבלוגים בנויים על שברי מאמרים, וכמות הקוראים פורפורציונלית לאיכותם.
מקור אלנטרנטיבי 541093
אני לא חושב שאתה קורא את הבלוגים הנכונים.

(וגם אם ''רוב הבלוגים'' בנויים בצורה מסויימת, זה לא אומר שהבלוג שלך לא יכול להיות בנוי בצורה אחרת. ואם כמות הקוראים פרופורציונלית לאיכותם, אז אני בכלל לא מבין מה הבעיה.)
מקור אלנטרנטיבי 541094
(וכאן באמת מתבקש קישורים לבלוגים הנכונים)
מקור אלנטרנטיבי 541097
הדוגמא הראשונה שעולה לי לראש היא הבלוג של אורי קציר, אפלטון: http://www.aplaton.co.il/
גם הבלוג של נמרוד אבישר מתאים לקריטריונים המחמירים שלעיל:
אבל אני חושב שכל הדיון הזה די מטופש - רוב מאמרי הדעה שמתפרסמים בעיתונות המודפסות לא ממש עומדים בהגדרות הללו - כשמישהו כותב לך 500 מילה על דו"ח מבקר המדינה שפורסם שלוש שעות לפני הדדליין של הכתב, אז זה יותר טוב או פחות טוב מבלוג?
עצם העובדה שהעיתונות מרגישה עצמה מחוייבת לעסוק במה שקרה אתמול ולא הרבה מעבר לזה מוכיחה שלבלוגים דווקא יש הרבה יותר אורך נשימה מאשר לכלי התקשורת הממוסדים.
מקור אלנטרנטיבי 541096
היי דובי,

קודם כל תודה רבה על כל השנים, שברובן (כלומר, פרט לחצי השנה האחרונה...) הייתי קוראסיבי. חבל לי מאוד.

לעניין הבלוגים והעדיפות שלהם - הטענה הזו תמוהה מעט. הסיבה העיקרית שאני כמעט כמעט נמנע מלקרוא בלוגים ישראליים היא שרובם לא עוברים כל עריכת תוכן... יכול להיות שהכותבים משוכנעים שאין כל צורך ב''שירותי עריכה איכותיים באופן יוצא דופן בנוף האינטרנט'', אך לקוראים העריכה הכרחית.
אמנם אני כבר הרבה זמן לא כאן 541133
אבל אשמח לארח את האיילים בשני הבלוגים שלי, המתפרסמים בשמי האמיתי (שאני מניח שכבר מזמן אינו סוד כמוס):

http://israblog.nana10.co.il/tblogread.asp?blog=2917... (בלוג אישי יותר, עוסק בחוויות אישיות אבל גם בתרגום, בבלשנות, בהבדלים בין גרמניה לישראל ואפילו בפוליטיקה]

http://www.blogs.bananot.co.il/showPost.php?blogID=1... (בלוג ספרותי, שבו אני מפרסם יצירות שירה ופרוזה וגם מאמרים על ספרות, שירה ובכלל)
תודה 541058
זה היה מקום ייחודי מהרבה בחינות. למדתי המון...

תודה רבה רבה רבה.
תודה 541766
היה נעים לשכשך כאן כמה שנים טובות. תודה רבה לכם (:
תודה 541912
טוב מאוחר מלעולם לא: אני חייבת להצטרף מקרב לב לתודות ולשבחים - למדתי, החכמתי, התעשרתי, צחקתי... נהניתי להפליא. נפתחו לפני לרווחה דלתןת שקודם יכולתי לעמוד על סיפן בלבד. נעלבתי עד עומקי נשמתי. היכרתי אנשים הרחוקים ממני כרחוק מזרח ממערב, שעד היום אני מנסה לפענח את אופן חשיבתם.
פוקו אומר שכל ידע משנה אותנו. אינני יודעת לגבי ה*כל* אהל האייל שינה אותי בלי ספק.
על כל אלה תבואו על הברכה.
הי''ד 541059
תודה, היה מעניין. באמת הגיעה העת לעבוד קצת במקום לשרוץ כאן.
תודה רבה 541061
האתר הזה היה אתר הבית שלי במשך תקופה לא קצרה. למדתי המון ושאבתי ממנו המון שעות של הנאה. יישר כוח.
עצוב 541063
תודה לך ולחברי המערכת לדורותיהם.
היה כיף. חבל שנגמר 541070
תודה
כשזה נגמר, זה נגמר. 541072
היו שלום ותודה על הבוטנים.
או משהו כזה.
החיים השתנו 541074
מערכת אחראית יותר לא הייתה מפרסמת הודעה כזו בלי צוות צמוד של עובדים סוציאליים, שילווה את הנפגעים בתקופת ההתאוששות. זה לא הודעה שצריך לקבל בתקשורת האלקטרונית

הרי יש אנשים - אני מכיר לפחות אחד - שעבורם זה כמו אובדן חבר או קרוב משפחה. מה יהיה איתם? מי יטפל בהם? איך יראו חייהם עכשיו?

אני, אישית, אשתדל לחדש את הקשר עם אישתי והילדים, אבל אחרי כל כך הרבה שנים עם הפילגש, לא בטוח שאצליח להחזיר את הגלגל לאחור. בקיצור - אני בשוק טראומתי ממש ואני מודאג!

בכל אופן, היו לי פה כמה שנים של לימוד מהנה מהסוג שלא זכיתי לו בכל המוסדות להשכלה נמוכה, בינונית וגבוהה שביקרתי בהם.

אז המון תודה ליזמ/ים, לעורכים/ות ולמשתתפים - מכל איילי השכלתי.
בלוגים? מאמרים? 541075
אני קורא את האייל מיומו הראשון, וסגירתו מאד מצערת אותי.

המאמרים באייל אף פעם לא היו העיקר מבחינתי, וגם אם אפשר למצוא להם תחליף בבלוגים ואתרים אחרים, אין בשום מקום ברשת דיונים ברוח האייל, וזאת דווקא בזכות ממשק המשתמש היוצא מן הכלל שטל עיצב ותכנת, שלא התיישן בכלל ונותר שימושי, נוח ואסתטי כשהיה.

בבלוגים אפשר למצוא מונולוגים. באייל יש (פה ושם) גם דיאלוגים.

נכון שהם חוזרים על עצמם לעיתים, אבל לכל הפחות המציאות משתנה ודיוני האקטואליה נותרו רלוונטים ומעניינים כתמיד (לטעמי לא רק הם, וגם לדיונים היותר עקרוניים ומופשטים יש עתיד, אבל אני בהחלט מבין מדוע אחרים חושבים אחרת).

אחרי סגירתו של עין-הדג (לא נורא) והאייל הקורא (די נורא), מה עתידה של התוכנה שבבסיסם? אני זוקף הרבה מהצלחת שני האתרים האלה לזכות הפלטפורמה. אם התוכנית היא לאפסן אותה במגירה ולשכוח, מאד אשמח אם הקוד יהפוך לפתוח, ואולי יימצא לו עוד שימושים הולמים (אפילו כפלטפורמה לבלוגים, אם לא למגזינים אחרים).

ולסיום: תודה רבה!
אולי מישהו ירצה לקחת את האתר ולרענן אותו 541078
במקום שתסגרו אותו באופן מוחלט?

תודה בכל מקרה. היה כיף.
אולי מישהו ירצה לקחת את האתר ולרענן אותו 541079
אתה מתנדב?
לא מצחיק 541081
אני עדיין בשלב ההכחשה.

יש עוד שלושה מאמרים על תגובותיהם שעוד לא קראתי ( מחזיק אותם ככה כבר שנים, כדי להראות לעצמי שיש לי חיים). יש לי עוד שני מאמרים שאני רוצה לכתוב (אותם אני מחזיק רבע כתובים מסיבה דומה).

אני גם מחכה שהקרחונים ימסו ואירופה תהפך לסובטרופית כדי לכתוב כאן "אמרתי לכם" לכל מכחישי שינוי האקלים. אני מחכה לראות איך הגאות הכלכלית שתיווצר עקב כך תשכנע את המגיבים הקומוניסטים ביתרונות השוק החופשי והזכות לרכוש.

לראות איך כל השמאלנים השרופים מכים כאן על חטא ואיך כל הפטריוטים האוטומטיים יבינו שלא הכל נובע מאנטישמיות. שטרחנים יבינו למה ל1 יש פיתוח עשרוני המורכב מ 9'ים ושסטודנטים להנדסה יגלו שהם בעצם פוסט-מודרניים. שדתיים יודו שהם משלים את עצמם כבר שנים ומטריאליסטים יחלקו עם הקוראים חוויות מיסטיות.

איך כל הדברים האלו יקרו אם האתר יוקפא? איך?
לא מצחיק 541203
אירופה כמובן לעולם לא תהפוך לסובטרופית - כך שאתה יכול פשוט לחכות לנצח!
לא מצחיק 541329
טמבל, זה הרעיון!
חבל, באמת חבל 541082
ככותב פעיל לפני 9 שנים וכקורא סביל מאז פה ושם, חבל לי על הסגירה - למרות שאני מבין את הסיבות וזה היה רק עניין של זמן.

האייל הקורא ליווה אותי בתקופה הסטודנטיאלית שלי ופה מצאתי גם שותפים לדעה וגם מתנגדים לה שלפעמים הצליחו לשכנע גם אותי.

בתקופת עיצובה של רשת האינטרנט הישראלית, האייל הקורא היה ה-מקום בה"א הידיעה לתוכן ה-כ-י טוב.

תודה רבה לכל המעורבים והפעילים. אני מקווה מאד שהאתר כן יישאר באוויר כארכיון.
תודה 541083
נהניתי לבקר כאן, להגיב, להתווכח, כמעט לריב -לפעמים להיות מתוסכל, להרגיז מספר אנשים וגם להתרגז קצת-לא הרבה. ממש חבל לי.
להת', אייל 541085
היית חלק מהנוף.

ת.
אך על גג מתפללים החתולים, וליבי כמו עולל בחיתולים 541086
היכנשהו בשנות ה-‏80 ידעתי כבר שאני וצבא השמיים לא נוכל עוד להלל יחדיו, גם אם נמשיך ונתפקד בסגנון עדות "הכל פ'סדר". הספרים הלא-אמוניים הראשונים שאני נזכרת בהם כרגע היו משל סארטר ומרגרט מיד, משום מה. כלתה אמונה מליבו של הבנאדם אך עוד מזדחלת בעורקיו הפוביה הנושנה, שמא יביאו חיפושיו מארה וקללה עליו ועל יקיריו. הוא חסר בטחון כתינוק בצעדיו הראשונים וגם בודד כקשיש שנעזב לגורלו בשלג. לאט, הבנאדם אומר לעצמו, לאט, פשוט נזוז לאט והשאר כבר יבוא על מקומו. עובד הבנאדם ולו עיסוקים מעיסוקים שונים, ובבית ילדים קטנים, כולמו רעבים, וההרגל לשרוץ בספריות ללא סוף - מגיע אל סופו. במצבים כאלה לא נוח לרכוש חופשי-חופשי את ספרי הכופרים. אפילו לא דיברנו עוד על הקריאה ומחשבות יצר הרע שהיא מעוררת, ועל הבירורים הנדרשים בעקבותיה והבירורים שבעקבות הבירורים - הרכישה, עצם הרכישה - יש בה כבר הצהרת כוונות.

והימים ימי פרוץ האינטרנט.

מתישהו בשלהי 2002 חיפשתי כותרות ומקורות שיספרו לי משהו על סטיבן ג'יי גולד ועל משנתו, מבלי לצאת מהבית. מהר מאוד הגעתי לדיון 1001, והשאר היסטוריה, ההיסטוריה שלי.

האייל הנגיש לפתחי את הויכוח מדע-אמונה וגם סייע לי לרכוש מעט בטחון בכך שאכן בחרתי בדרך שהיא הנכונה עבורי. נדמה לי שמבין שלל התודות - זו שלי היא מן הממוקדות יותר. זה לא סתם "למדתי המון", אלא למדתי המון על הדבר הנכון.

תודה על הכל.
סופה של תקופה 541088
גם אני יכול להעיד על תחושת צער בעקבות קריאת ההודעה. בזכות האייל הרחבתי את השכלתי בנושאים מגוונים והכרתי אנשים מעניינים.
אני מצרף קישור לבלוג שלי. בין יתר הנושאים, אני מפרסם שם מידי פעם חידות בנוסח אלו שהיו מתפרסמות במדור הטריוויה (שאליו אני מניח שאתגעגע הכי הרבה).

אסף
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541089
אני מבין מדוע "עין הדג" לא יכול לשרוד ללא צוות עריכה קפדני עקב הניטור המתמיד אחר התגובות, ולכן נגזר דינו להקפאה מוחלטת. אבל מה הטיעון כנגד השארת האייל הקורא פעיל, מעין מצבה חיה, במקום הקפאתו והפיכתו למצבת אבן מתה?
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541091
גם באייל יש ניטור קפדני (פחות או יותר) אחר תגובות. דיונים פוליטיים ואחרים באתר הם כר פורה לאיומים, גזענות, חשיפת מידע שאסור בפרסום וסתם ספאם. אין לנו שום כוונה לאפשר לאייל להפוך למזבלה.
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541092
העבודה הקשה באייל היא העריכה הקפדנית, לא הניתור, ולעבודות ניטור מספיקים עורכי משנה שמוכנים לקחת את המשימה עליהם. אם זאת הבעיה המונעת את השארת האייל כאתר דינמי פתוח, אני מוכן להתנדב ולמצוא עוד לפחות ארבעה עורכי משנה / מנטרים.
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541114
איזה ערך יש להמשך דיונים עד-בכלל בתגובות, כאשר המאמרים לא מתחדשים?
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541115
... שלא לדבר על עדכוני החדשות.
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541138
גם בשביל לעדכן את החדשות לא צריך יותר מאשר ''עורכי משנה שמוכנים לקחת את המשימה עליהם''. זו משימה קלה, סך-הכל.
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541167
מה שאתה מבקש לשמר הוא בסיס המשתמשים ולא האתר עצמו. בשביל זה יש במות אחרות.
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541286
גם את הפלטפורמה של האתר - אין נוחה ממנה.
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541289
זו התשובה היחידה לשאלתי ( תגובה 541114 ) שמצאתי בה טעם.
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541394
בסיס המשתמשים הוא אחד הדברים הראויים ביותר לשימור כאן. דובי כתב על האתר שהתיישן אבל לא כתב מספיק על הקהילה שהתהוותה סביבו. האיילים שכותבים (ואולי גם קוראים) כאן הם הנכס העיקרי של האתר, יותר מכל פלטפורמת תוכנה ואפילו יותר מהמאמרים.
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541285
ערך גדול מאפס (?)
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541287
בכמה מקרים דיון ''התעורר לחיים'' כשקרה איזה אירוע חדשותי שהצדיק הוספת תגובה שמקשרת אליו באותו דיון. אם יוצאים מנקודת הנחה שהמאמרים באייל כבר כיסו הכל בערך, כל דיון עתידי אפשרי יכול להתקיים גם במסגרת המצומצת הזו.
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541288
איזה ערך יש לשיח האנושי ביקום שעתיד‏1 לקרוס לתוך עצמו ?

ישנו "משחק", מאוד פשוט http://www.bitstorm.org/gameoflife , בו אפשר למקם ריבועים על משטח והם שורדים במהלך הדורות לפי כמה כללים פשוטים. מסתבר שהמשחק הזה הוא שקול למכונת טיורינג. פירוש הדבר הוא, שבהינתן תפיסה מכניסטית של העולם, המשחק הזה (אולי בתוספת מחולל מספרים אקראיים), יכול להריץ את כל היקום שלנו על כל המורכבות שלו. אהבה ובגידה, שנאה וחשק, פילוסופיה עמוקה והאייל הקורא, כולם בסימולציה מלאה על משחק פשטני של ריבועים.

ואם, אולי, את היקום כולו אפשר להריץ שם, אולי בכל זאת בדיונים ימצא כר פורה להמשך השיח האיילי, שמימלא נהג לגלוש הרחק מעבר לגבולות המאמרים עליהם דן.

1 אולי.
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541328
לפני הרבה שנים, בשיא ההתלקחות של דיון 1571, חבר שלא אנקוב בשמו, המליץ לי להביט ב"אייל". לא אסלח לו על כך לעולם. מיותר לציין שלא הצלחתי לשכנע את ד"ש שאחד הטיעונים ה"מתמטיים" שלו מבוסס על בסיס לשוני רעוע.

כמעט מעולם לא כתבתי בשמי, וגם כאלמוני או בפסבדונים לא חרגתי מהערות קצרות ולעתים נוקדניות למגיבים מוכשרים ממני. הייתי ונשארתי קורא פסיבי, כפייתי במידת מה. בשעות משבר, כאשר עמודי החדשות הרתיעו אותי באלימותם או ברשעותם, העדפתי ללמוד על המתרחש בעקיפין, מפי המגיבים באייל. קיוויתי שיום יבוא ואחרוג מן המסגרת הכחולה, אך כנראה שהמאמר שלי, הממליץ על "ספינות טרופות" של אקירה יושימורה, ומשווה בין הכפר המבודד שבו מתרחש הסיפור לבין מדינת ישראל, לא ייכתב ולא יפורסם לעולם ברקע חום.

למדתי הרבה על היסטוריה ופוליטיקה; נשארתי פיזיקליסט, אבל למדתי מה זו קוואליה והתחלתי לחשוד שיש משהו בפוסט-מודרניזם. התעצבנתי מהטרחנים שנדחפים עם עוד דיון שוקחופשיסטי טפילי, אבל ניג'סתי בעצמי (ללא הועיל) כדי להבין מדוע פנסייה מסובסדת נחשבת כמועילה לשוויון. יצאתי מכליי כשלא הצלחתי להוציא מאיציק אישור שלעתים כדאי לקצץ בתקציב המדינה, או לשכנע את סמיילי שלעתים האינטרס של תאגיד נוגד את האינטרס של לקוחותיו. התחרפנתי מכך שאנשים אינטיליגנטים מאמינים שפוליטיקאים מנוסים אינם יכולים להיכשל. נהניתי משמרנות מנומקת בסגנון הובס, ומביקורתיות אנטי-קולוניאליסטית, ומפשטנות שאינה מוכנה לשקול יותר משני צעדים קדימה. אפילו מלאומנות קסנופובית ומ"טיעון המסירה". ידעתי שאם יש לי שאלה, בנושא כלשהו, כאן תימצא לה תשובה. ידעתי גם שתגובות אקלקטיות ומבולבלות לא תתקבלנה כאן בכבוד.

תודה על הסביבה האנושית, המנשק הגרפי הרזה, העריכה, הסינון, התגובות. למען עתידי המקצועי אבקש להפנות את http://www.haayal.co.il/newstorylist לשומקום. מוטב מאוחר וגו'.
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541378
ממשק!
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541381
קודם היה "מנשק" משום מה זה הפך לממשק.
נתקלתי בתופעה ב97 במקום עבודה בו חשבו האנשים ששורש ה"ממשק"
הוא מהמילה "משק" (כמו בקיבוץ).
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541383
להיפך. קודם היה ממשק, שהוא שם יפה ומתאים, ואז צץ לו המנשק.

אין אנשים שחשבו שזה מ"נשק" (כמו בצבא)?
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541388
את יכולה לפרט?
אני חשבתי שזה בא מהמשיק (בגיאומטריה, נקודת המשיק).
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541391
גוגל פירט, אל תטרחי(:
הדור התחלף, האתר נשאר ולא עוד 541456
הי, האייל עוד לא מת, ויש לו מנוע חיפוש.
תגובה 33995
היו שלום, ותודה על הדגים! 541098
תודה רבה למערכת על העבודה הרבה שהשקעתם באייל. היה פה מעניין ומחכים.

הבלוג שלי עוסק בעיקר בהליך הפלילי ובמערכת הכליאה בקליפורניה, אבל אם במקרה זה מעניין מישהו/י אשמח אם תבקרו בו מדי פעם:

להתראות גם ממני, ותודה לכל העוסקים בדבר! 541099
אמנם בשנים האחרונות לא ממש יצא לי לעקוב, אבל בתחילת שנות האלפיים האייל היה ה-מקום לקרוא דברים מעניינים באינטרנט הישראלי (ובכלל?), ולמי שהזדמן גם לפרסם דברים פרי עטך וליצור קשר עם כל מיני טיפוסים מעניינים.

חבל על דאבדין, אבל מצד שני צריך גם לדעת מתי להניח את המושכות ולפרוש. אז שוב פעם תודה לכל העוסקים בדבר.
היו שלום 541100
ותודה על כל הדיונים.
שלום ולהתראות 541101
אכן יום עצוב.

וכמובן, המון תודות לכל עורכי האייל לדורותיהם, וגם לכל הקוראים והמגיבים שבזכותם העשור+ האחרון שלי היה עשיר יותר ומהנה יותר. וכן נזכור גם את אלה שכבר אינם איתנו.

למרות שנראה לי שההחלטה סופית, אני חייב לציין שאני לא מסכים לכל הניתוח שלך, דובי. האייל איננו "אנכרוניסטי" אלא הוא עוגן של יציבות בעולם תזזיתי, במיוחד האינטרנט. אני גם לא מסכים לקביעה ש"אנחנו לא השתנינו". נדמה לי שמי שהשתתף באופן קבוע בדיונים, פסיבי או אקטיבי, כן השתנה. גם ההשוואה לבלוגים לא רלוונטית ובמיוחד לא סבב-הפרסום במיוחד משום שנשמת אפו של האייל היה הדיון כשהמאמר או עדכון החדשות היווה בעיקר זרז. האייל, בניגוד לבלוג, התפרס על מגוון רחב מאד של נושאים וכך גם הדיונים התבדרו להם לכל כיוון ומשכו אליהם תגובות בכמויות שאף בלוג לא חולם עליו. בבלוג אתה אמור להיתפס לאדם מסוים בעוד שבאייל אתה נתפס לאתר עצמו.

עבורי, החשיבות הראשונה של האייל היא חברתית, לא מקור ידע או םלטפורמה להתפרצויות זעם, וההמשכיות היא הכוח המניע אותו, המשכיות המשתתפים והמשכיות הדיונים. ראיה אנקדוטית לחשיבות החברית של האייל זה הסקר שאחוז המצביעים הגבוה ביותר ענה "הגעתי לאייל דרך חבר", דיון 307 או הסקר דיון 3101 שבו בנוסף לאחוז הגבוה של אלה שבחרו ב"האייל השפיע עלי בגלל איכות ועומק הדיונים", אחוז דומה בחר "האייל השפיע עלי מסיבות חברתיות".

אני יכול להעיד רק על עצמי שלאייל היה תפקיד בשתי החלטות חשובות שעשיתי, לחזור לספסל הלימודים ולחזור לישראל.
שלום ולהתראות 541103
אבל אז לא ברור מה תפקידו של האייל בכל העניין - תפתח פורום באיזו פלטפורמה שתרצה, ותקרא לכולם שיבואו. למה צריך להעביד בפרך חצי תריסר אנשים בעריכת מאמרים שלדבריך לא ממש שינו שום דבר?
או, במילים אחרות, אם האייל הקורא היה הופך לאתר שמעתיק כותרות נבחרות מהתקשורת עם קישור לידיעות בנושא ומקום לדיון - האם היית חושב שהוא לא איבד כלום? כי אם כן, אז האייל שלי הוא לא האייל שלך.
אני מבין את הטענות בדבר "הדיון הוא העיקר", אבל אני לא מסכים איתן, או לפחות לא חושב שהאייל צריך להיות אתר כזה. המאמרים עדיין צריכים לתפוס מקום מרכזי, ואם הם לא, אז באמת שאין לאתר שום תוחלת.
שלום ולהתראות 541154
איזו פלטפורמה מאפשרת דיונים של מאות הודעות (ומעקב אחריהם בצורה סבירה)?

(ונראה לי שאין טעם לציין מה הוא/היה האתר בשבילי. אחרים כאן כתבו זאת כבר טוב יותר. אז תודה להנהלה ולעובדים)
שלום ולהתראות 541155
פלטפורמה דומה מאוד (אולי אותו בסיס?) יש לאה"ב (תגובה 78503).
טוב לא כדאי ללכלך עליהם. בסוף עוד נצטרך להגיב שם, בלית ברירה.
ואה''ב בת עשרים 541160
מה, האתר ההוא באמת עוד קיים? (ונראה לי שמבחינת הסדר הטוב עדיף לקשר לכאן: תגובה 78432)

ואני יודע שמקובל, ובצדק, לבכות כל מיני דיונים מחכימים ורבי משמעות שעלולים להיעלם עכשיו, אבל כבר איזה שעה שאני קורא את הפתילים ההיסטוריים הרלוונטיים‏1, וחוץ מלשאול את עצמי מי זה הילד הנודניק והמפגר הזה‏2 שהשתתף בהם/ליבה אותם, אני פשוט לא מצליח להפסיק לצחוק.

1דמיינו לינקים כאן (כמה שנים לא כתבתי את זה).
2אני לא יודע איך לנסח את זה בלי ליצור רושם מוטעה שלפיו היום אני בוגר וחכם.
שלום ולהתראות 541158
כמעט כל פלטפורמת פורומים (אפילו משהו כמו תפוז, נגיד).
שלום ולהתראות 541164
את תפוז אני לא סובל. זה אתר שהפרסומות מזמן עלו לו לראש.
שלום ולהתראות 541169
תפוז הוא פלטפורמת הפורומים המכוערת והבלתי נוחה ביותר שראיתי בחיי.
שלום ולהתראות 541181
בגלל זה ה''אפילו''. זה הגרוע ביותר שהצלחתי לחשוב עליו.
שלום ולהתראות 541183
אני לא חושב שבתפוז אפשר לעקוב אחרי דיון בן חמש הודעות, לא כל שכן מאות.
שלום ולהתראות 541283
רציתי רק לומר לך שמה כתבת בynet השאיר לי מעט טעם לא נעים בפה. בתור מי שלא השתתף בדיונים מזה זמן רב, יש מעט עלבון לעשרות שכן השתתפו ואו קראו דיונים באייל בבחירה שלך באסוציאיות גסיסה וכדור בראש לגבי האייל. חוצמזה, ואולי זה יעורר דיון זוטא ב"זמן הפציעות" שנותר, אפשר להתווכח גם במישור העקרוני וגם במישור המעשי מיהם באמת הבעלים של האייל.
שלום ולהתראות 541292
אכן הפרסום המיותר ב-YNET משאיר טעם רע של ריחוק והתנשאות, וחבל. קראתי כמה מאמרים מצויינים וההשתתפתי בכמה דיונים מעמיקים באייל בשנתיים האחרונות, ולהתייחס לכל זה כחרחורי גסיסה נשמע לי מעליב ומנותק. מעניין מה חושבים העורכים שהשקיעו מזמנם וכשרונם בשנתיים אלה באייל, ואיני שומע כאן כלל את קולם. לא כך ראיתי את הדברים במהלך השנים המעטות שלי כמגיב, והפרספקטיבה הקנדית ממש לא מתאימה לי.
שלום ולהתראות 541299
נקודת המבט שלי היא של צופה מהצד - כבר הצהרתי שהרבה זמן אני כבר לא קורא את האייל מלבד מאמרים. אמרתי גם שחרף הדגש הרב שכולנו שמים על הדיונים פה, בלי המאמרים אין אתר. לכן אני רואה בהאטת פרסום המאמרים סוג של חרחורי גסיסה (כאמור, בלי להאשים את העורכים - חלק גדול מזה הוא גם קצב איטי מאוד של הגעת מאמרים ראויים לפרסום למערכת). זה שהאייל דימם למוות לאיטו, כמובן, לא מונע מכך שהוא עדיין הניב הנאה רבה ועניין למשתתפים בדיונים. אבל לפחות מבחינת איך שאני ראיתי את האתר, הייתה זו גסיסה. אולי ''שירת הברבור'' הייתה מאטפורה נעימה יותר לאוזן, אבל לצערי לא יצא לי לאחרונה לשחק במשחקי מחשב עם ברבורים שרים.
שלום ולהתראות 541306
אני די מופתע, למעשה. הנקודה החזקה של האייל תמיד נראתה לי הדיונים, לא המאמרים.
שלום ולהתראות 541312
יש לי בדל זיכרון מבדיחה או אולי ממערכון ישן; מעשה בתלמיד כושל שהפך להיות איש עסקים מצליח. כאשר שואלים אותו לפשר הצלחתו, הוא עונה: "אני קונה ב 100, מוכר ב 200, מרוויח את העשרה אחוז שלי ומרוצה".

אתה הצלחת ליזום אולי את האתר הטוב והמעניין ביותר ברשת העברית, אבל כמו התלמיד לשעבר שמרוויח את ה 10 אחוז שלו, נדמה לך שהאתר הצליח בגלל איכות המאמרים וההגהה שלהם.

מי שרוצה ללמוד מטקסטים איכותיים יכול לקרוא ספרים או פרסומים של מוסדות מחקר שונים. יחודו של האייל אינו במאמרים. אין מחסור במאמרים מלומדים ורהוטים. (אני מאמין שההתעקשות על איכות המאמרים חנקה את האייל בסוף ימיו.)

בשבילי, האייל היה מועדון שבו ניתן לנהל שיחה תרבותית על כל נושא שבעולם. האייל היה פלטפורמה ניטרלית, שלא שייכת לבלוגר כזה או אחר, וללא אג'נדה מוגדרת. המאמר היה המתאבן לדיון, ולדיון היו חיים משלו שהלכו והסתעפו למחוזות רחוקים מנושא המאמר.

באייל, אם היית מאתגר תגובה כלשהי, היה לך סיכוי טוב לזכות בתגובה עינינת ולפעמים אפילו בעלת ערך מוסף אינטלקטואלי. באייל, היו מנסים למצוא פגמים לוגיים או עובדתיים בטענות שלך. באייל היה סיכוי לנהל ויכוח מעניין, וגם לצאת קצת יותר חכם ממה שהיית לפניו.

יתרונו ויחודו של האייל היה בתרבות הדיון שלו, ובקהילה שנוצרה סביבו. עכשיו כשהאייל נסגר, גם הקהילה וגם התרבות שלה אבדו.
שלום ולהתראות 541313
אני תוהה איך כל האנשים שמספרים לי כמה חסרי משמעות המאמרים באייל מסבירים את ההתאספות של כל האנשים המעניינים האלה דווקא באתר הזה. למיטב זכרוני, לא הוגדרו מעולם מבחני אינטליגנציה למגיבים באייל; לא ביקשתי דוגמאות כתיבה לפני שמישהו הורשה להצטרף לדיון. הקהילה התאספה סביב האייל, לדעתי, בגלל הכיוון שהותווה על-ידי המערכת. והמערכת התוותה את הכיוון בעיקר באמצעות בחירת המאמרים (מחיקת תגובת הייתה בשוליים).
שלום ולהתראות 541315
לא שאני מזלזל בבחירת המאמרים, אבל מחיקת התגובות לא היתה בשוליים. היו כאן כמה מבקרים שללא סינון משמעותי של התגובות שלהם, היה האתר הופך להיות בלתי נסבל.
שלום ולהתראות 541360
לדעתי, הצלחת האייל נולדה משני גורמים עיקריים. האחד, שהוזכר כאן כבר, הוא מבנה הדיונים הגאוני שיצר טל (אם אחרים היו שותפים לתכנון, ספר לנו כדי שנוכל להריע גם להם). הגורם השני, וגם הוא כמעט הכרחי, לטעמי, היה בסיס התחלתי חזק של פליטי אולטינט ובני משפחותיהם. נערים נבונים שלמדו דבר או שניים על דיון מתמשך חמש או עשר שנים קודם, והוסיפו את תבלין הבגרות לדיונים שניהלו באתר החדש. אמנם, מאז האייל התפתח והשאיר את אמו הורתו הרחק מאחור, אבל לא הייתי מזלזל בתרומתה להכשרה של טיפוסים כמוך וכמו טל וירדן. העולה מכאן: אני אופטימי. אם תהיה במה עם מבנה דומה, יש סיכוי טוב שיוכלו להתקבץ בה המעוניינים מהאייל.
שלום ולהתראות 541369
המאמרים והאיכות שלהם היו הגרעין, אבל הפרי הוא הדיונים‏1. וכמו שאמרו פה כמה פעמים כבר - ממשק המערכת היחודי גם תרם לא מעט.

אופי הדיונים, בחלקו הגדול נובע מכך שהדיונים לא גוועים, זאת תוצאה ישירה של עדכוני "דיונים מתמשכים", והיררכיה של תגובות.

בתור מי שלמד קצת תקשורת, אני מציע שתחזור קצת למקלואן. "המדיום הוא המסר"‏2 איננו פתגם חסר משמעות, בפרט פה.

לממשק יש משמעות, לא רק לתוכן ‏3.

----

1 לא מעט אנשים פה טוענים שהמאמרים אינם הסיבה שהם מגיבים פה. רב המאמרים אינם מעניינים את רב האנשים.

2 ציטוט ישיר מוויקפדיה, לא צריך ללכת רחוק: ""המדיום הוא המסר" הוא משפט שמציין שהשינויים בחברה מתרחשים בעקבות שינויים במדיום. המדיום הוא הדומיננטי, הוא זה שקובע את אופי החברה ולא תוכן המסר, כפי שהיה נהוג לחשוב."

3 כתבתי הודעה מוקדם יותר, בנושא הזה, שנמחקה, ובצדק. (היא היתה פוגענית משהו). לדעתי אנשי תוכן נוטים לראות בטקסט את העיקר, והמדיום שאוז להם אותו הוא טריוואלי עבורם. להגיד שלתפוז יש מערכת שיכולה להחליף את האייל כמקום לדיונים היתה הערה שלא יכלתי להשאר אדיש כלפיה מכיוון שהיא מראה חוסר הבנה בסיסי של חשיבות ממשק משתמש. (נושא שקרוב לליבי).
שלום ולהתראות 541373
מסכים עם כל מילה.
מאוד עצוב‏1 ש11 שנה אחרי פתיחת האייל ו10 שנים אחרי פתיחת עין הדג כמות האתרים עם ממשק זהה או עדיף הולכת לעמוד על 0.

_______
1 זאת איננה תפארת המליצה אני באמת עצוב.
שלום ולהתראות 541412
זה שלמדתי תקשורת לא אומר שאני חייב להסכים עם מקלוהן. לא שזה קשור - הויכוח שלנו אינו בשאלה האם מדיום האינטרנט מאפשר לעשות דברים שונים לגמרי מאשר מדיומים אחרים. האייל, כפי שכתבתי, נבנה בדיוק במטרה הזו. אני לא אומר שהדיונים הם חסרי משמעות, אני רק אומר שהגישה של "הבו לנו דיונים, עזבו אותנו ממאמרים", לדעתי, היא שגויה. ואני חושב שזה ש"רב המאמרים אינם מעניינים את רב האנשים" זה בדיוק מה שגרם למערכת להחליט לסגור את הבאסטה.‏1
אבל מה הבעיה - אם זה כל כך פשוט, אני בטוח שלטל לא יפריע לתת לכם להפעיל אתר תחת המנוע שלו. לכו על זה.

1 ונזכיר שוב - לא אני החלטתי על הסגירה, ואפילו לא אני העלתי את הרעיון - אני בסך הכל תמכתי.
שלום ולהתראות 541421
המנוע זה דבר אחד, ובסיס הנתונים זה דבר שני.
אם מערכת האייל תהיה נדיבה עם הנתונים כמו שאתה צופה שטל יהיה עם המנוע, אז אולי בעצם משמעות הדבר מכרז להמשך הפעלת האתר תחת שם אחר?

אם התשובה היא "כן" (לגבי בסיס הנתונים‏1, לא המנוע) אז אולי יש מה לדבר...

1 אם המערכת תרגיש נוח יותר אפשר לעקר מהנתונים את הדוא״ל.
אולי יש גם בריאה ובורא וגם אבולוציה 541464
ניסיתי לחפש תגובה ישנה שלי שבה בקשתי להעלות את מדור הידיעות באייל מחלקו התחתון של האתר למעלה, למקום בולט יותר. בקשתי זאת משום שגיליתי מדור שפעל זמן רב מבלי שהבחנתי בו, ושמתאים לי מאד לצורך הכנסת תגובות ודיונים עליהם (אבל כנראה בגלל שלא מצאתי מילות מפתח מתאימות לא מצאתי את הבקשה הישנה ההיא שלי). רציתי שגם אחרים יבחינו בו. מכל מקום המדור הזה אכן הועלה מאוחר יותר למקום מכובד יותר, ובו השקעתי את חלק הארי של כתיבתי באייל. (ישנו, למשל, מדור סקרים שראיתי שגם בו יש דיונים, אך מעולם לא השתתפתי בו בסקר וגם לא השתתפתי בדיונים בו.)
הכל מכירים בכך שאתה אולי הדמות העיקרית בעיצובו של של האייל בראשיתו. עשית את הפעולה, ''ויקרא דובי לאתר 'האייל הקורא' ויהי בוקר ויהי ערב יום אחד''.
וגם נכון שכאשר בראת (ביחד עם מלאכי השרת, שאסור לגרוע מחלקם) את האייל הקורא הייתה לך איזו תמונה איך אתר כזה צריך להיראות, וראית במדור המאמרים את עיקרו.
אבל הבריאה הסתיימה, ואחר כך באה האבולוציה, ומה שנותר היום הוא אתר שבו עדיין, אולי, עיקר המאמצים שנעשים בהתנדבות הם במיון ועריכת המאמרים, אך את עיקר הרייטינג מקבל דווקא מדור הידיעות החדשותיות, שהפך לחשוב באתר, ושבו מטבע הדברים עבודת העריכה הרבה יותר פשוטה ומעטה.
אני עדיין חושב (הגם שאני מניח שאיני מכיר את כל הפרטים) שאין כאן מצב שבו הברירה היחידה היא בחירה בין החזרת מדור המאמרים לערכו הראשון או סגירה.
אפשר לזרום. אפשר להתחשב באבולוציה. לאייל יש שם ורבים מכירים אותו ונוח להם להמשיך לכתוב בו מאשר ללכת לשדות זרים.
לדעתי, אפשר להשאירו במתכונת קצת אחרת שאולי תקפיא את מדור המאמרים לתקופת מה, ואולי בעתיד אפשר יהיה לחזור גם אליהם. חבל לסגור.
אולי יש גם בריאה ובורא וגם אבולוציה 541465
יפה ניסחת את שרציתי לומר.
תודה.
אולי יש גם בריאה ובורא וגם אבולוציה 541556
זה התפתחות אבולוציונית של מין, ויש התפתחות אבולוציונית ממין אחד למין אחר. אתה לא רוצה את האייל כאייל, אתה רוצה אתר אחר שישמר חלק מהמאפיינים של האייל, ויזרוק את מאפייני היסוד שלו (מבחינתי, לפחות). אין בעיה - תתארגנו, תפנו לטל, ואני בטוח שתוכלו להקים אתר אחר על אותה מערכת. תקראו לו "האייל ישראל (תחת הנהלה חדשה!)" או משהו. אישית, אני אפילו לא אתנגד שארכיון האייל יחובר לתוך האתר החדש הזה כדי לאפשר המשך של הדיונים הישנים שם.
אבל זה לא יהיה האייל הקורא. זה יהיה האייל הכותב, או האייל המהגג, או האייל המתדיין. אבל קורא הוא כבר לא יהיה.
אולי יש גם בריאה ובורא וגם אבולוציה 541559
ניטפוק דבילי להחריד:

רק עכשיו שמתי לב (לפי אייל [ויקיפדיה]) שהאייל הקורא אינו מין בסוג אייל. להבדיל, לדוגמה, מאייל קנדי [ויקיפדיה] או http://en.wikipedia.org/wiki/Cervus_nippon

(נא לא לקחת ברצינות. אבל האייל הנקוד מוזמן גם הוא להגיב)
אולי יש גם בריאה ובורא וגם אבולוציה 541626
אני נזכר ברון בן ישי שמונה לעורך "דבר", כדי להצילו, ואחד המהלכים הראשונים שעשה היה שינוי השם מ"דבר", שהוא, לדעתי, שם מקורי ויפה ל"דבר ראשון" (טוב שלא ל"דבר אחר"), שהוא, בעיני, שם נדוש ובלתי מוצלח.
למה לשנות את השם ?
למה "להתארגן" ?
למה "לפנות" ?
הכל ישנו. פשוט לא צריך להזיז שום דבר. וכולנו נזכור שזכויות היוצרים של השם "האייל הקורא" מגיעות לך.
(אגב, אמרתי שאני מוכן להשתתף בתורנות של קיום מדור החדשות. ראיתי בתגובות שאולי יש שם גם הוצאה כספית ואני מוכן [כמובן צריך לבדוק קודם בכמה מדובר] להשתתף גם בכך. הרעיון שראיתי כאן בדבר דמי מינוי או שכל מי שמפרסם תגובה משלם לא נראה לי.)
אולי יש גם בריאה ובורא וגם אבולוציה 541652
תחשוב מה היית חושב על דבר אם שמו לא היה מוחלף לדבר ראשון כשהוא שינה את דמותו.
אולי יש גם בריאה ובורא וגם אבולוציה 541655
לא נראה לי שהוא היה חושב עליו משהו שונה בהרבה. אם התחלף עורך, נניח, במוסף ''ימי סוף השבוע בארץ'' של עתון יומי כלשהו הייתי עשוי לחשוב ''מאז שהתחלפו שם העורכים 'ימי סוף השבוע בארץ' ירד לגמרי, כבר אין שם מה לקרוא''. לא נראה לי שזה משליך לרעה על הגרסה הקודמת, אולי להפך.
אולי יש גם בריאה ובורא וגם אבולוציה 541656
אבל ל"דבר" לא היה שם טוב אצל מספיק קוראים. הוא הימר על זה שיהיו יותר קוראים שיעדיפו דבר אחר. גם זה לא עבד (או לפחות: לא מספיק טוב).
אולי יש גם בריאה ובורא וגם אבולוציה 541658
ל-"דבר" לא היה יותר מקום על מפת העתונות העברית, והוא נעלם כמו כל העתונים המפלגתיים האחרים (להוציא "המודיע" ו-"יתד נאמן", שחיים בתוך איזור ביקום שבו הזמן מואט) יחד עם האידאולוגיה שהניעה את המפלגות ההן. לעומתו, האייל אינו מפסיק את פעולתו מחוסר קהל; הלקוחות נמצאים, ולפי עדותם אפילו מוכנים להתאמץ למען המשך קיומו של האתר. המצב במקרה הזה דומה יותר למצב בו העורכים של "דבר" היו מחליטים שאין להם ענין להמשיך לערוך את העתון, על אף העובדה שאנשים מוכנים לקנות אותו בדוכנים ולהיות מנויים עליו (ואני מודע, כמובן, להבדל "הקטן" בין עורכים בשכר לעורכים מתנדבים - אין לי שום כוונה להביע כאן זלזול מאיזשהו סוג בעבודה הקשה שלקחו העורכים על עצמם בהתנדבות עד עתה).
אולי יש גם בריאה ובורא וגם אבולוציה 541659
ה''דבר'' היה מגולגל במהודק, מחוזק בגומיה, ונזרק במיומנות למרפסת בית הורי בתל אביב בקומה השנייה כל בוקר, כשרק לעתים מאד רחוקות היה מגיע בטעות למרפסת אחרת.
איני יודע מתי שינה את דמותו, והאם רון בן ישי היה זה ששינה את דמותו, ולאיזה דמות שונה, כי בביתי בקריות אין מרפסת פתוחה כזאת, ומזה זמן רב איני שומע בבוקר השכם את ה''קנאק''.
אבל, איך שלא יהיה, על השם הזה הוא לא היה צריך להתנפל. זה היה שם אחד הדברים הטובים. . .
האייל - 2.0 541645
יכול להיות שיש כאן הזדמנות לשדרג את האתר ואפילו להפוך אותו לריווחי עבור מי שיחזיק אותו. אחרי הכל יש כאן קהילה גדולה של קוראים עם מאפיינים די ברורים, גם אם הם לא גלויים באופן פורמאלי (יורמים ממושקפים שאוכלים שלווה תוך כדי הקלדה).

הנה כמה הצעות בצד הכלכלי:
1. למכור שטח פירסום
2. להוסיף adwards של גוגל
3.למכור עוד שטח פירסום
4. להוסיף עוד adwards של גוגל
5. וכן הלאה

הצעות נוספות יתקבלו בברכה.
האייל - 2.0 541726
חוששתני שמשהו ממה שהאייל הוא היום יאבד אם יכנסו פרסומות. אבל אני לא רואה סיבה למה לא נוכל לעשות מגבית ולממן את עלות האחסון וכיו''ב.
שלום ולהתראות 541586
הדיון הזה הרגיש לי מאוד מוכר. הרגשה של דה ז'ה וו...

אז הנה:

תגובה 482452

כנראה באמת כבר הכל נאמר בשרשורי העבר באייל.
שלום ולהתראות 541119
אני חושב כמוך ובניגוד לדובי (אולי זה לא באמת עניין לויכוח, אלא יותר של טעם), שעיקר האייל הוא בדיונים ולא במאמרים. ואני חושש, למעשה אני ממש חרד, שאין להם תחליף (אלא שאין ברירה, עכשיו צריך לחפש). אבל כשהתחילה להתגלגל המחשבה על סגירה, חשבתי שבעצם גם הדיונים הם לא מה שהיו פעם. על נושאים חדשים יש דיונים רעננים, אבל הנושאים החדשים נהיים, באופן טבעי, יותר ויותר שוליים. נושאי הדיון היציבים, הגדולים, גוררים דיונים שזקנתם מביישת את נעוריהם - זו תחושתי, ולכן בצער רב תמכתי בסגירה.
שלום ולהתראות 541130
אני מסכים עם רון ואיתך, ונראה לי שרובנו מדברים (ומקשרים) ל''דיונים'' ולא ל''מאמרים'', עד כדי כך שהמאמרים הם כמעט שוליים ביחס לתגובות. אני גם מסכים שרמת הדיונים הדרדרה, באופן כללי, אבל זה עדיין המקום היחיד ברשת הישראלית שבו אפשר לצפות לדיון ענייני - אפילו על ''אקטואליה''.
שלום ולהתראות 541131
אולי אפשר אפילו להרחיב מ''הרשת הישראלית'' ל''ציבוריות הישראלית''.
שלום ולהתראות 541147
חזרת לישראל? ברוך שובך!
and now to the real thing 541102
אני חושב שאני מבטא כאן את מה שחולף בראשם של כל המגיבים והכותבים (מלבד אחד) כשאני קורא: מי אתה שכ"ג?!
and now to the real thing 541112
אצלי דווקא מהדהדת השאלה האלמותית, מי היה מאן-דה-הוא?!
and now to the real thing 541126
כל החיות שאלו "מיהו מיץ פטל?", אבל אף חיה לא ידעה.
and now to the real thing 541146
אני היחיד שמבין מה קורה פה.

התאריך בקנדה מפגר בשלושה שבועות בדיוק אחרי זה הנהוג בארץ. אני מודה שעברו עלי כמה רגעי חרדה עד שתפסתי את זה, אבל הצחוק המשחרר שאחרי היה שווה את הכל. עכשיו צריך רק לנקות את הקיר משברי העצמות, נתחי הבשר וקרעי העור שתלויים עליו. הרופא אומר שתוך כמה חודשים התחושה אולי תחזור לכף יד ימין, אם כי נראה שהכפתור shift הימני לא יהיה זמין עבורי לעד. מילא, קרבן קטן.
טוב הוא לי מגלגל חמה 541104
בחלקים ניכרים מהעשור שחלף, היה האתר הזה נקודת המפגש הטובה ברשת העברית. אי אפשר להגיד שהליכתו (בטרם עת!) לא היתה צפויה, אך זה לא מוריד מגודל ההישג והאבדה.

מצד שני, כולי תקווה שהרס המסגרת המוכרת לכל כך הרבה איילים תגרום לייצור של תחליפים ראויים ובמות שיחה אינטלגנטיות במרחבי הרשת.
המילים ''לפחות לזמן מה'' מטרידות אותי. 541106
בעבורי, בעיקר בתור מתבגר ולאחר מכך גם כמבוגר צעיר, האייל הקורא היה גם 'מבוא לחשיבה ביקורתית' וגם 'חשיבה לוגית למתקדמים'.
האייל תרם תרומה משמעותית לאדם שאני כיום, ולהערכתי כנראה תרם תרומה דומה לעוד עשרות אם לא מאות בני נוער בישראל. ואולי אף לאלפים.

לדעתי, התרומה הזאת *חשובה*.
כיום, האתר הזה הוא מאגר מידע ענקי ומיוחד במינו, שיכול לעזור באופן דומה לבני נוער רבים נוספים.
אני לא רוצה לראות את האתר הזה נעלם, ולכן המילים "לפחות לזמן מה" מטרידות אותי כל כך. האם באמת סופה של הפנינה הזאת להיעלם ולהישכח?

אני באופן אישי נוהג לקשר לאייל בכל הזדמנות שאני רק יכול. כמות הדיונים האיכותיים כאן היא אדירה.

מכל מקום, בתור last hurrah, אני מציע שכל מי שמוצא זאת לנכון, יקשר כאן לכמה מהדיונים הזכורים לו לטובה מהאייל.
בעבור הדור הצעיר, בעיקר, אבל גם קצת בשביל תחושת הנוסטלגיה שלנו.

אני אתחיל:

דיון 1421: גרפולוגיה: מדע או אחיזת עיניים?
דיון 2244: טבולה ראסה?
דיון 1177: מתי מטיל אלוהים את הקוביות?
דיון 1430: פוליטיקה, אידיאולוגיה ומה שביניהן.
תודה רבה לכולם 541107
(וסליחה ממי שצריך)

טוב, כמאמר המשורר, התכנסנו כאן הערב לא לשמוע מלודרמות אישיות, אז אני לא אתחיל להשתפך פה. יש לי בעצם רק שאלה קטנה לפני שמתקפלים‏1: הקטע הזה עם הניסויים בבעלי חיים, מה סגרנו לגביו בסוף? זה סבבה או לא?

1 שימו לב, אתם חוזים כאן למעשה בטריק מתוחכם שיביא לכך שלא ניתן יהיה לסגור את האתר לעולם
תודה רבה לכולם 541109
חשבתי שכן התכנסנו כאן לשמוע את המלודרמה האישית שלי.
אז כנראה שזה באמת זמן טוב לומר לך, גם אם באיחור מצער: 541111
אז זהו, שלא
תודה רבה לכולם 541250
את לא קלעת לטעמו של הה"מ. למרות דבריו המטעים, הוא כן אוהב מלודרמות, אבל בתנאי שהן בשני תחומי ההתמחות שלו: מכבי ת"א ומריבות עם המערכת (ועם המגיבים ועם העולם, וביחוד עם איילת בועזסון שכבר לא מסתובבת כאן).
למען השם 541282
בדרך כלל, כשמישהו כותב בעניינך כל מיני שטויות, אתה יכול להיאנח לעצמך ולהפטיר שאתה מתנחם בכך שלפחות אייתו את השם נכון. אתה לא הותרת לי אפילו את האפשרות הזאת.
באסה 541113
אין הרבה מה להוסיף שלא נכתב שחור על גבי סגלגל בתגובות מעליי, היה כיף, גם אני לא פעיל באייל כמו לפני כמה שנים אבל תמיד אני גאה להגיד בויכוח על דבר מה פעוט ערך כזה או אחר שקראתי על זה מאמר או דיון באייל הקורא
ואני חוזר בשנית (כולל תגובה אחרת מעלי) שכ"ג- מי אתה? אני באמת רוצה לדעת איזה מאמרים חוץ אייליים כתבת
ממצטרף מאוחר 541117
היו שלום ותודה על ה(ד\ה)גיגים.
אתה בטח מתלוצץ, מר קננגיסר! 541116
חשבת שלא נשים לב שאתה מפרסם את ההודעה הזו ב-‏1 באפריל לפי הלוח היוליאני? ‏1

מה אעשה עכשיו עם הזמן שלי? ומה יהא על תגובה 1234567?
ובכלל לתת לי רק שבועיים לענות לירדן ולאלון, זה לא פייר.

יצאתי אגוצנטרי. לא נורא, ברגעים כאלו כל אחד צריך לגייס את מלוא תעצומות נפשו על מנת להתמודד עם המציאות המרה.

1 הלוואי. זה יוצא ה-‏9 באפריל.
אתה בטח מתלוצץ, מר קננגיסר! 541121
יש תגובה 123456 וגם תגובה 54321 , בהחלט תגובה 246810 וגם תגובה 86420 . אבל הכי נחמדה היא כמובן תגובה 314159 .
אתה בטח מתלוצץ, מר קננגיסר! 541123
כיוונתי כמובן להתחייבותי מ-תגובה 456789.

(כבר אמרתי אגוצנטרי?)
אתה בטח מתלוצץ, מר קננגיסר! 541148
חרמפפפ.
541118
קודם כל תודה רבה לדובי וכל העורכים והאנשים שתרמו מזמנם כדי לשמר את הפנינה האיילית במשך תקופה כו ארוכה.
כפי שציינו כמה אנשים, גם אני חושב שחלק גדול מקיסמו של האייל טמון בדיונים ובקהילה (המשתנה תמידית) שסביבו.

בהתחשב בכך והתאם לזאת - נכון שהקצב ירד, אבל האם זה כזה אסון ?
אני עדיין חושב שיש לאייל איכויות נדירות מספיק כדי לרצות לשמר אותו, גם במצבו הנוכחי - כלומר זרם איטי של מאמרים חדשים וקצב סביר של ידיעות חדשותיות מעניינות.

לנטר את הדיונים נראת לי כמו משימה בהחלט אפשרית בהתחשב בגודל הקהילה ובאנשים הטובים שמסתובבים פה.

יש מצב לשקילה מחודשת של ההחלטה ? אני מבין את הרצון להמנע מהתדרדרות, אבל כרגע נראה שהאייל נושם באופן עצמוני ולמרות שהוא לא אתלטי כמו בימי נעוריו - הוא עדיין מסב הנאה רבה להרבה אנשים.

מה דעתך דובי ? האם גזר הדין הוא סופי ?
541120
בואו נבהיר שההחלטה לסגור לא הייתה שלי, אם כי תמכתי בה. אני בסך הכל התנדבתי לסגור מעגל ולכתוב את טור הסגירה של האתר.

דעתי האישית היא שאם רוצים לשמר את הקהילה (ודעותי על רעיון הקהילה ידועות), אפשר לפתוח פורום. לא צריך אתר שגוזל זמן כה רב מעורכיו.
541124
איפה ידועות דעותיך על רעיון הקהילה?
541151
תגובה 105843 (and passim.)
541152
אתה סתם נטפל כאן לרב-המשמעיות של המילה ''קהילה''. מן הסתם לא דובר כאן על הסתחבקויות אישיות, אלא על אופי האנשים שהתגבשו סביב האתר. לאתרים שונים יש אופי שונה, ולרוב הוא הרבה פחות פתוח לדיון ורחב אופקים מאשר כאן.
541159
הנה דוגמא לאיך הקהילתיות, אפילו במופעים היותר ענייניים שלה, מנעה מאנשים להצטרף לדיון. מכיוון שאנשים מבחוץ לא הצטרפו לדיונים (גם אם הם המשיכו לקרוא אותם) הדיונים נכנסו לסטגנציה. מש"ל.
541170
לא טיעון טוב כל כך. הקהילתיות שמדברים עליה שם הייתה קיימת עוד מראשית ימי האתר; הסטגנציה התרחשה מסיבות אחרות. ומה, כשאני הצטרפתי לאייל לא נכוויתי? נכוויתי ועוד איך, ועשיתי מעצמי אידיוט בשלל דיונים, והתרגזתי נורא. אבל בניגוד לאתרים אחרים שבהם זה קרה, כאן הרגשתי שהסיבה שיצאתי אידיוט היא, ובכן, שאני אידיוט, ושיש לי מה ללמוד, ושבסופו של דבר אני מרוויח מהדיונים כאן.

זו אווירה שלא זכורה לי באף אתר אחר.
541156
תודה על התגובה.למרות שעל פניו לא חשבתי שפרסום ידיעות חדשותיות ומחיקת הודעות נאצה אמורות לשאוב זמן רב מידי - אין לי מושג אמיתי עד כמה האתר שואב זמן מעורכיו.לצערי אם גם העורכים חשים שהם מיצו את העניין כנראה שאין מנוס מלהוריד את השאלטר.
זכור לי שהיה ניסיון לגייס עורכים חדשים - אני מסיק שהוא לא הוכתר כהצלחה.

לגבי הרעיון להקים פורום לקהילה האיילית ("האייל המשרשר"?) - זה בהחלט רעיון מעניין.בהקשר זה קצת משעשע שלמרות הוידוי של טל על הכאוטיות של הקוד - לדעתי האייל גם הצטיין בפורמט הכי פרקטי, נוח וכייפי שנתקלתי בו ברשת, אי פעם.הממשק פה פשוט אידאלי לקיום דיונים מתמשכים, אני לא מכיר פורום שיוכל לאחסן דיונים של מאות תגובות באותה הנוחות שאליה הורגלנו.

אני מניח שתחושת הבאסה שתקפה אותי עם קריאת המאמר נובעת מעובדה פשוטה - למרות שעבר עשור, למרות שהקוד לא התעדכן שנים, למרות שהרבה אנשים מיצו/עזבו/פתחו בלוג - האמת היא שפשוט אין אתר אחר ברשת העברית שבו נוכל למצוא כזה מגוון של תחומים, נושאים, דיעות וכל זה בחינם, בלי צנזורה, בלי טונים מתלהמים, פשוט דיונים אינטילגנטים על כל נושא שבעולם.

זה אולי נשמע מעט, אבל זה בעצם כ"כ הרבה.
בעיני, חבל לוותר על פנינה כזו סתם כך.
542351
הקהילה לא תשתמר ללא הפורמט הייחודי של האייל. נכון, אהבנו מדי פעם לקשקש בתת-פתילים על דברים אישיים - אבל לב ליבו של האייל היו הדיונים.

מעבר לפורמט "קהילתי" מצועצע מן הזן השגור היום בכל פינה ברשת רק ייצר הרבה תגובות בסגנון של "אוייש, זוכרים כמה שהאייל היה מה-זה נהדר? נכון? אוף אני מתגעגע(ת) <דמיין פרצופון מצועצע כאן>". עם יחס רעש-לתוכן מאוד נמוך.

זו בדיוק העבודה המאומצת של העורכים שהפכה את האייל למה שהוא - משהו ייחודי בנוף של הביצה בכלל והישראלית בפרט.
זה באמת קשה 541122
במשך תקופה ארוכה מאוד (נצח במושגים אינטרנטיים) החזקתם את האתר הכי מעניין באינטרנט בעברית.
זה הישג שאפשר להתגאות בו.

חלק גדול מהנושאים המעניינים, תחומי הידע (שאינם קשורים למדעי המחשב או להנדסת תוכנה) והדעות המעניינות והמאתגרות שנחשפתי אליהן בעשור האחרון קשורים לדיונים ומאמרים שהתפרסמו כאן באתר. העשרתם אותי מאוד ועל כך אני מודה לכם.

למי שמעוניין להשאר ב"סוג של קשר וירטואלי", יש לי בלוג.
לא מוצלח כמו ההוא שהיה של פופק והרבה פחות פעיל אבל זה בלוג.

אתם מוזמנים
תודה לכם על התקופה הטובה 541125
ויישר כוח על האומץ לבצע המתת חסד באייל.
היה שלום, אייל יקר! 541127
היה שלום, אייל יקר! 541144
עקבתי אחרי הקישור לדיון 1, וגיליתי שפיסקת הפתיחה שלו עוסקת (כמשל) בסרט תלת־מימד שכולם מתרגשים ממנו, למרות שעלילה היא לא הצד החזק שלו.

ובכן, מתברר שיש עוד דברים שלא השתנו מאז 1999.
סופה של תקופה 541128
אחרי שנים של מעקב, הסתיימה לה תקופה.
אני מקווה שהנכס הזה לא יעלם בעוד כמה שנים, כפי שנרמז בסוף הטקסט.
ואו. קשה לדמיין את חיי התרבות שלנו בלי האייל 541129
אתגעגע!
החיים זה לא מה שהיה פעם 541132
אז נכון, שרוב אלו שאהבתי לקרוא כבר לא כותבים או כמעט שלא כותבים כאן (ואני לא מתכוון רק אל עצמי).
אז נכון, שהפסקתי לצפות למאמרים חדשים ואפילו לידיעות חדשותיות (ואני מודה שגם לי כבר לא היו כוונות לכתוב מאמר לאייל).
אז נכון שהדיונים הפכו יותר ויותר לויכוחים (וגם אלו די חזרו על עצמם).
ועדיין, לא היה כמעט יום שלא נכנסתי לקרוא וחוץ מתגובה 248257 אני חושב שקראתי את כולן (לפחות את אלו שלא נמחקו לפני שהספקתי).

אז טוב שהאייל נסגר לפני שאפילו לי נמאס ממנו וחבל שעוד לא מצאתי לו תחליף.

תודה לעורכים, לכותבים ולקוראים ותודה מיוחדת למארגני המפגשים.
שלום, חברים 541134
האתר הזה שינה את חיי.

תכננתי את האתר עבור דובי לפני כתריסר שנים: הייתי אז סטודנט לקראת סיום התואר הראשון, ודובי, אם זכרוני אינו מטעני, היה עדיין חייל בסדיר.

זו היתה פיסת התוכנה הגרועה ביותר שכתבתי מימי. תוכנה שנכתבה על מערכת-הפעלה שלא הכרתי, עם טכנולוגיות שלא הכרתי, בשפת תכנות שלא הכרתי; והתוצאה היתה זוועתית. לכל מי שמקווה שקוד המקור ישוחרר לחופשי בדרך זו או אחרת: תשכחו מזה. יש לי מוניטין להגן עליו.

זו היתה גם פיסת התוכנה הטובה ביותר שכתבתי מימי. כתבתי תוכנות אלגנטיות יותר. כתבתי תוכנות שימושיות יותר. כתבתי תוכנות שהשתמשו בהם הרבה יותר אנשים (לא חוכמה, במקום העבודה הנוכחי שלי‏1). אך מימי לא כתבתי תוכנה שהשקעתי כל-כך הרבה זמן בשימוש-אישי בה, ושהשימוש בה השפיע עלי כל-כך. לא התוכנה עצמה, כמובן, אלא התוכן שיצקו לתוכה אחרים; כל משתתפי האתר לדורותיהם. יותר מכל דבר אחר כמעט, המקום הזה גרם לי *לחשוב*, לפקפק בהנחות היסוד שלי, ללמוד מאחרים. להכיר אחרים. להעריך אחרים. הכרתי כאן חברים חדשים; למדתי להכיר טוב יותר חברים ישנים; השפעת האתר על חיי לא תסתיים אחרי שנכבה את האור.

לפני תריסר שנים, אני הייתי סטודנט; דובי היה חייל, ולאחר מכן סטודנט אף הוא; מרבית העורכים שהצטרפו למערכת מאוחר יותר היו גם הם במצב אישי דומה. ואז הגיעו החיים האמיתיים. דובי עדיין סטודנט, אבל אני כבר לא, וכך גם מרבית העורכים האחרים. הזמן הפנוי הולך ומתמעט; ואת מה שנשאר מקדישים, באהבה רבה, לדברים אחרים (אשה, ילדים...‏2). וללא תשומת-לב הולמת, האתר קמל והלך, עד שלא יכולתי לסרב עוד לבקשת העורכים לסגרו.

אל תראו זאת כתלונה - אני עצמי פרשתי מעריכה לפני ארבע-חמש שנים (אולי יותר? מי זוכר), ואיני יכול אלא להודות לכל עורכי האייל, בעבר ובהווה. אבל זהו: הזמן שהושקע באתר פשוט לא הצליח להחזיק אותו מעל המים. בעולם אידיאלי, היינו יכולים לפרסם שנים-שלושה מאמרים בשבוע, ועדכון חדשות כמעט מדי יום. דם חדש של קוראים יכול היה לרענן את הדיונים ולהוציא אותם מהלולאה שנקלעו אליה. אבל זה לא קרה. נסיונות לגייס עורכים חדשים נכשלו ברובם (ותודה לכל אלה ש*כן* הסכימו!), עד ש... זהו.

קצת מוזרה לי, הסגירה הזו. בחדר העורכים עוד שוכב סקר עתיק שהצעתי לפני כמעט שנתיים, והוא עדיין רלוונטי‏3. מאמרים חדשים המשיכו לטפטף למערכת עד אתמול ממש (בקצב אפסי, יש להודות). אבל... די. אפילו על העיצוב החדש, שניסיתי "להרים" לפני שנה‏4 , כבר ויתרתי. בעצם, הרגע בו הפסקתי לעבוד על העיצוב הזה – שכבר היה מוכן ברובו – היה הרגע בו הצלחתי להודות, ביני לבין עצמי, שזמנו של האתר כבר תם.

ולסיום, תודה.

תודה לכל העורכים. לחלקכם זכיתי לקרוא "חברים" הרבה לפני ימי האייל (בתקופה ש"חבר" לא היה משהו מ"רשת חברתית"). אחרים הפכו לחברים של ממש רק לאחר שנפגשנו כאן באייל, והקשר, אני מאמין, ישאר הרבה אחרי שהאתר ישכח. חלק אחר, לצערי, הכרתי אך בקושי, "וירטואלית" בלבד. תודה לכולכם.

תודה לכל הכותבים. תודה לכל המגיבים - אלה שצדקו, ואלה שטעו, אלה ששכנעו אותי בצדקתם, ואלה שהרתיחו אותי בטעויותיהם. תודה לכל הקוראים.

תודה, ולהתראות.

------------------------------
1 +דרושים.
2 אגב, מספר העורכים/עורכות שנישאו מאז התחילו לפעול באתר קטן באחד ממספר טקסי הנישואין שנדרשו לשם כך, למרות שכולנו נשאנו בטקס.
3 מה דעתך על האפשרות לשלוח חייל למשימת התאבדות: גרימה ל"תאונה" שתוביל לפיצוץ במתקן גרעיני באיראן? (איש כמובן לא ידע על גבורתו של החייל, משום שהפיצוץ יראה כתאונה במתקן.)
4 Sneak preview – זהירות, כאן (פעם) בנו: http://www.haayal.co.il/?force_skin=ten
שלום, חברים 541168
לגבי הזמן שמתמעט והולך בגלל משפחה ועבודה- חכה שתצא לפנסיה, יש סיכוי שהאתר יחזור ובגדול
שלום, חברים 541175
"לכל מי שמקווה שקוד המקור ישוחרר לחופשי בדרך זו או אחרת: תשכחו מזה. יש לי מוניטין להגן עליו." יש סיכוי לשחרר העתק של החלק הפתוח (ז"א המאמרים והתגובות לא הססמאות וכתובות הדוא"ל) בבסיס הנתונים לקהל הרחב לפני שאתם מכבים את האור?
שלום, חברים 541180
וחשוב עוד יותר - מה בעצם גודל כל החלק הזה של מסד הנתונים?
שלום, חברים 541194
238,220 תגובות ב-‏1,066 דיונים.
229,969 תגובות ב 1,652 מבזקים.
57,673 תגובות ב 258 סקרים.

[מן הארכיון]
שלום, חברים 541196
יותר פשוט - 541,194 תגובות.
שלום, חברים 541197
מדמ''חניקים אוהבים שמדברים אליהם בבייטים.
שלום, חברים 541198
את המשימה המעייפת של חישוב אורך תגובה ממוצע, הכפלתו במספר שהבאתי ‏1, בערך ‏2, וב-‏65,536 ‏3, אני אשאיר למדמ"חניקים.

1 המספר מתגובת האלמוני כנראה כולל גם תגובות שהוסרו. לא ככה טל ?
2 יש להוסיף לפחות 124 תגובות.
3 לא ככה טל ?
שלום, חברים 541199
סליחה, ביקשת בבייטים.
להערכתי כ-‏0.5GB, ובכל מקרה לא יותר מ-‏1.
שלום, חברים 541204
שמרתי לי העתק‏1 עם תוכנה להורדת אתרים, ~1.6GB שהופכים 800mb לאחר אפשור דחיסה בדיסק (אני מניח שבזיפ זה יהיה עוד פחות).

1 פתרון די מסורבל, שכן צריך לשמור רק את הארכיון ואפשרות החיפוש נעלמת. חשבתי לאנדקס מחדש עם גוגל דסקטופ.
שלום, חברים 541251
מה שם התוכנה? עם DownThemAll, הדפים יורדים יפה (אם מכריחים להשאיר רק את פרמטר id), אבל קישורים פנימיים לדיונים אחרים מתים. האם למישהו יש רעיון כיצד להחזיר את הקישוריות?

אני חושב שלגוגל דסקטופ יש מגבלת גודל כלשהי על הקבצים שהוא טורח לאנדקס. אולי ניתן לפצל את הארכיון. בנוסף הרבה מהקוד מוקדש לעיצוב של כל הודעה. האם כיווץ דואג להחליף את הכפילויות הללו?

ואם זה בכל זאת דורש קצת יותר מטריקים, אולי המערכת יכולה לספק את האתר להורדה או על גבי dvd, אפילו בתשלום?
שלום, חברים 541284
winhttrack, כאשר הגדרתי את שלושת חלקי הארכיון להורדה והגבלתי את העומק לשתים (העמוד המקורי וכל מאמר פעם אחת, על כל תגובותיו).

זה באמת הורג קישורים פנימיים, אבל לא נראה לי שתהיה בעיה עם גוגל, זה מפצל להרבה קבצים.
שלום, חברים 541202
אורך התגובה הממוצע הוא הנתון הבעייתי כאן.
שלום, חברים 541207
נכון. קשה לאמר מה ייחשב "מדגם מייצג" של תגובות. עשיתי הערכה של 50 תווים - אתה מוזמן לבדוק אותי. עכ"פ סדר הגודל של כלל ההבלים הוא GB.
עוד סטטיסטיקה מרתקת לכבוד מות האתר 541219
הדיון הפופולרי ביותר, כידוע, הוא "טרחנים כפייתיים במתמטיקה" - עם 8,131 תגובות. משתרכים הרחק מאחור "החיים עלי אדמות - התפתחות באקראי?", עם 3,325 תגובות ו-"מאבק עוטף ישראל" עם 3,251.
אותו מאמר של טל כהן זכה גם בתואר הנכסף - המאמר בעל המספר הראשוני הגדול ביותר של תגובות.

עד 26/07/02 פורסמו 533 המאמרים הראשונים וזכו ל 68,088 תגובות.
533 המאמרים שבאו שאחריהם נהנו מ 170,132 תגובות.
עוד סטטיסטיקה מרתקת לכבוד מות האתר 541224
רגע, זה אומר שניצחתי בהתערבות באופן רשמי וסופי!
אם כך, אני משנה דעתי מיד ובדיעבד - יש לסגור את האייל, ויפה שעה אחת קודם!
עוד סטטיסטיקה מרתקת לכבוד מות האתר 541226
מה שלא ניתן לאמר על רעי לשירשור - תגובה 437024.
למעשה "רק" 35 דיונים, 27 מבזקים ו-‏6 סקרים עברו את רף ה-‏1000.
6 הסקרים עשו זאת בדוחק - מובלים ע"י "מינויו של השופט דרורי לעליון הוא:" עם 1,730 תגובות.

בדיעבד, ההימור שסקר פלוני יעבור את אלף התגובות נראה הרפתקני - מתוך סך 2976 הפרסומים באייל, 57% קיבלו פחות ממאה תגובות, 40% זכו ל 100-1000 תגובות, ורק 3% נהנו מיותר מכך.
שלום, חברים 542431
עדיין לא פגשתי מתכנת מוערך שגאה בקוד שהוא כתב לפני עשר שנים.

למען האמת אם אני צריך לרשת קוד של מישהו שגאה במשהו שהוא כתב לפני עשר שנים, אני מתחיל לפחד.
סופה של תקופה 541135
אחרי ש'עין הדג' נאסף אל אבותיו לפני כחצי שנה, הגיע גם זמנם של אבותיו להיאסף. נראה שעשר שנים זה הזמן המקסימלי לאתר אינטרנט ישראלי...

אני כבר מזמן לא מגיב כאן (בניגוד, נניח, לתקופה שבה קראתי את כל המתמשכים והקדשתי את רוב זמני להתנגחות עם אורי רדלר), אבל עד היום נהנה לקרוא את הדיונים והתגובות. האייל היה בעיני תמיד מקום קצת 'קר' ו'לוגי' מדי, אבל לא היה לו תחליף כמקור לחשיבה רעננה ומעניינת, ולדיונים אינטילגנטיים ומלאי הקשבה גם במקומות שבהם הפערים האידיאלוגיים עצומים (הדיון האהוב עלי, והמדגים היטב את הנקודה הזו, הוא זה שנערך בין ניצה כהנא לבין מצביע חד''ש שאני לא זוכר את שמו בנושא זהותו של אדם כיהודי). זה היה בערך המקום היחיד שבו דיונים לא הוכרעו לפי 'מי צועק יותר חזק', והמקום שבו זכיתי לראות עמדות מנוגדות להפליא לשלי מנוסחות באופן שיכולתי להעריך אותן ולהבינן - גם אם אני מתנגד להן בכל תוקף.

אז תודה.
באמת שבא לי לבכות. 541136
לא בציניות.

מצד אחד, ברור שהאייל איבד את המקום הייחודי שהיה לו בימים שבהם הוא קם, ושהיום הוא נופל בין הכסאות (או נופל בין הבלוגים, אם תרצו).

מצד שני, אין לו תחליף. כל הבלוגים, פורומים ודפי השיחה בוויקיפדיה - מעניינים ומושכי-אנשים-איכותיים ככל שיהיו - לא מסוגלים להתחרות בדרך שבה האייל היווה מסגרת שריכזה במקום אחד את כל אותם אנשים איכותיים ודיונים מעניינים. אני חושב שעצם הריכוז של כל הדברים האלה במקום אחד עזר להעלות את הרמה שלהם.

נדמה לי שלא בכדי הגיבו כאן הרבה אנשים שהתחברו פחות לשיח ה''להביא את העולם שבחוץ לאינטרנט''. אני חושב שמשלב מוקדם מאוד של הפרוייקט זה כבר ממש לא היה העניין, ושלשפוט את תפקודו של האייל היום לפי הקריטריון הזה... זה מעשה קצת אנכרוניסטי.

אבל אני מבין את ההחלטה לסגור, גם אם היא מעציבה אותי מאוד. ואני בכל מקרה מעריך אותה מאוד, כי אין ספק שזו החלטה אמיצה ולא פשוטה. יכול להיות שבאמת עדיף לתת לאתר לפרוש בכבוד ולצאת לפנסיה מרצונו החופשי מאשר להגיע למצב שבו הוא מפוטר ומגורש בבושת פנים.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541137
בדרך כלל איני קורא את המאמרים, ורוב תגובותיי צמודות למדור הידיעות החדשותיות. את הכותרת "שעת סגירה" החמצתי איך שהוא בהצצה הראשונה, ושמתי לב דווקא לתקציר: "הרבה דברים השתנו מאז סתיו 1999, רק אנחנו לא. קריאה אחרונה". זה נראה לי כמו איזו כותרת לעוד אוסף סיפורים נוסטלגיים לרגל יום הולדת של האייל, או משהו כזה, ושלא כדרכי החלטתי בכל זאת להציץ ולראות. ובאמת התחלתי לקרוא סיפורים מהעבר, עד שנמאס לי, והפסקתי.
היה משהו שהטריד אותי. היה בראשית האייל מישהו בעל דעות ימניות ששכחתי את שמו, שאולי תמך כספית באייל, או שהשרת שבו היה האייל היה בבעלותו או משהו כזה. מידי פעם היו מתפרסמות תגובות (שיש כאלה שיקראו להן מתלהמות), שלו. פעם שיערתי שהעובדה שהמאמרים הראשונים שלי בכלל התקבלו לפרסום, אולי היו בגלל השפעתו, כי הרושם היה שרוב המשפיעים באייל היו בעלי דעות שמאלניות, ונראה לי קצת תמוה שבכלל הסכימו לפרסם את מאמריי, אבל כיוון שהאיש נעלם ומאמרים שלי הוסיפו להתפרסם, שוב איני בטוח בהשערה הזאת, ורק נשאר לי להודות לאלה שהסכימו לפרסם, למרות שאולי התכנים היו בניגוד לעמדותיהם הפוליטיות. האיש הזה לא הוזכר בכלל במאמר. איני יודע עליו הרבה, אבל אולי היה לו חלק בהעלאתו של האייל לאוויר, ובכל זאת היה מקום להזכירו. היעלמותו המוחלטת הזכירה לי קצת את "משרד האמת" בספר 1984. אבל אולי אני חושד בכשרים והסיפור הוא לגמרי אחר.
אולי בגלל העניין המטריד הזה, והרצון להעלות את העניין, מצאתי לנכון לעיין ברפרוף בתגובות, ונפלתי על תגובה של רון שהחלה במילים: "יום עצוב". רגע. מה כאן עצוב ? ואז חזרתי שוב למאמר, וראיתי והפנמתי את כותרתו וגם קראתי את סופו, והאסימון ירד.
חבל.
תפקידו העיקרי של האייל בשבילי הוא להגיב כשיש לי משהו לומר לנוכח אירועים שקורים. בעצם, אין לי מקום אחר לומר את דבריי. מדי פעם ישנן תקופות שאני מגיב למאמרים שמופיעים ב"הארץ", אבל התקופות האלה תמיד מסתיימות בכעס, כאשר תגובות שאני רואה אותן כטובות שבתגובותיי, פשוט לא מתפרסמות(1). חשבתי פעם שמדובר בתקלות טכניות, אך תמיד מתברר שהפסילה מכוונת. וכשאני רואה איזה זבל כן מתפרסם שם זה די מעצבן. . .
באייל מעולם לא קרה לי דבר כזה.
האמת היא שמאז ההתנתקות התעניינותי באקטואליה הפוליטית התמעטה מאד וכמעט ואיני קורא וצופה בחדשות. בכל זאת לפעמים בא לי לומר משהו. כשהאייל ייסגר לא יהיה לי היכן להתבטא. לכן זה באמת יום די עצוב גם בשבילי.

(1) הייתה פעם תגובה אחת שלי שם שבאופן נדיר הסכמתי בה עם השקפת "הארץ" ואז היא נבחרה על ידם להיות בעמוד הראשי, ומישהו הסב את תשומת לבי לכך.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541140
אתה מתכוון ככל הנראה לשי כהן: http://www.haayal.co.il/author_Shai%20Cohen

לגבי הסיפא שלך: יש היום אתרים רבים שמאפשרים לך לפתוח בלוג, בו תוכל לכתוב כאוות נפשך בלי להתעסק עם כל הצדדים הטכניים של תחזוקת אתר.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541141
כן. תודה.
לא זכרתי בכלל שכתב מאמרים.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541143
כשכתבתי את תגובה 541130 חשבתי עליך. היו כמה תגובות בראשית ימיך באייל שניכר מהן שנכווית מנסיונות לפרסם בעיתונות הממוסדת. לדעתי, זה המקום האחרון שגם אפשר לכתוב בו וגם יש מי שיקרא ויתייחס לעניין.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541165
מעולם לא שלחתי מאמרים חוץ מהאייל למקומות אחרים. אבל זה נכון שבעבר עוד בטרם עידן האינטרנט נהגתי לשלוח מכתבים למדורי ''מכתבים למערכת'', ורובם לא היו מתפרסמים.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541462
אם כבר מדברים על בלוגים, הייתי רוצה לדעת: איזה סיפוק אתם מוצאים בבלוגים ולא באייל? (אתם: ערן, דובי, סמילי, אפו, ושאר ותיקי האתר שהעבירו את מרכז פעילותם ברשת לבלוגים).
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541470
ראית את הבלוג שלי? זה נראה לך כמקור לאיזשהו סיפוק?
גם בבלוגים אחרים אליהם אני מגיב איני יכול למצוא סיפוק עקב תוכנם הממוקד מדי, דלות האוכלוסיה שבד"כ מתמנה לבלוג בהתאם לנושא מרכזי כלשהו סביבו חג הבלוג או סביב היכרות אישית עם בעליו וכמובן עקב הממשק. כפי שכבר ציינתי, הערכתי לממשק האייל גברה עוד יותר בימים האחרונים ואני משווה את ההבדל בין ממשקים אחרים לבינו להבדל שבין המבנים הנוירוניים שיכולים להתפתח במוח של זוחל לעומת אלו שייתכנו במוחו של פרימאט.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541809
אשמח אם תלנקק לבלוג שלך.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541830
תגובה 541432
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541620
צריך לומר גם את זאת בדיון הזה: היו רבים, וטובים בהחלט, שאופי הדיון באייל היה בלתי נסבל עבורם, והם בחרו לוותר, אולי בצער רב. חלקם בוודאי כותבים בבלוג כתחליף, שאין בו הסיפוק שבדיבור אל ועם רבים ושונים, אבל לפחות גם אין מרפקים ושפשופים.

יש לציין שזו סתם השערה, אין ולו מגיב/בלוגר אחד שאני *יודע* שכך זה אצלו.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541630
אולי סמיילי ירצה להגיד כאן מילה?
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541666
טוב... אז ככה. למיטב הבנתי האייל הוא (היה? עדיין?) קהילה דינמית. למיטב הבנתי, המאפיינים הבולטים של קהילות כאלה הן הוולונטריות של החברים בה (להבדיל, למשל, מ-ynet שרוב הכותבים בו מקבלים משכורת מידיעות), חוסר ההיררכיה בתוכה (להבדיל, למשל, מוויקיפדיה, שבה יש כל מיני דרגות ותהליכים פרוצדוריולים לקבלת החלטות...), וחוסר המטרה המוצהרת שלה (להבדיל, למשל, מעין הדג, שרוב הכותבים באו לכתוב על סרטים; ו"באנו להנות" זאת לא ממש מטרה, גם "באנו לנשום" לא). המאפיין של קהילות כאלה הוא הדינאמיות שלהן. אנשים באים והולכים כל אחד בא עם מטרה משל עצמו, וכולם ביחד יוצרים את הקהילה ומשנים אותה ואת המאפיינים של הקהילה עצמה (באופן הדרגתי, וכמובן שתמיד יש מי שלא כמה כיוונים שונים וכו', אבל העיקרון הובן). ובקהילה שקיימת יותר מ-‏10 שנים גם החברים עצמם משתנים (לפחות רובם). בקיצור, האייל השתנה כמה וכמה פעמים במהלך שנות קיומו, ו"אופי הדיון האיילי" הוא לא משהו קבוע בזמן.

אני מאד אהבתי ונהנתי לקרוא את (ולהשתתף ב-) הדיון האיילי בתקופה מסויימת. מאוחר יותר האופי של הדיון השתנה, אני נהנתי הרבה פחות וגם מנעתי מאנשים להנות מאופי דיון כמו שהם רצו. לכן הפסקתי להגיב. הייתי שמח אם אפשר היה להחזיר את אופי הדיון האיילי למה שהיה פעם, אבל זה רק אני, וכמו שקל לראות, אני די חריג.

נכון שכשאני כותב בבלוג הרבה פחות אנשים נחשפים למילים שאותם אני כותב מאשר באייל, אבל זה ש-‏6,000 אנשים באייל מרפרפים על התגובות אותן אני כותב (ולפעמים מגיבים באופן פבלובי למילים מסויימות) לא עשה לי טוב במיוחד, בבלוג שלי אני לפחות יודע ששלושת הקוראים באמת קוראים ומנסים להבין את מה שאני כותב, מתקנים אותי כשאני טועה ומסבירים לי את מה שאני לא מבין. זמן רב לפני שפרשתי האייל הפסיק לספק לי את חווית הרב-שיח בין אנשים שונים שמנסים לקיים דיון שמכיל קצת יותר מ"ענת קם היא פילבי" מול "ענת קם היא טולסטוי".

ולגבי המרפקים והשפשופים, לא זה הציק לי. מה שהציק לי היה בריונות נטו. אחד הדברים שאהבתי באייל זה חוסר הסובלנות של הקהילה לבריונות, וזה בהחלט אחד הדברים שחסרו לי באייל מאוחר יותר. בסופו של דבר בריונים לא משליטים את רצונם בעזרת כוחם, אלא בעזרת שתיקתו של הרוב.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541670
תודה, עזרת לי להבין משהו שהטריד אותי בתגובות רבות פה לסגירה ולהשוואה לבלוגים: אם כה רבים מהקוראים בכלל לא התייחסו למאמרים או שהתייחסו אליהם כלא יותר מרקע לדיונים של עצמם, אז לא ברור לי למה הם חושבים שלכתוב מאמר באייל הקורא טוב יותר מאשר לכתוב מאמר בבלוג - כפי שציינת, לפחות בבלוג ממש קוראים את מה שאני כותב. מאידך, אינני יודע מה הסיכוי של תגובה אקראית שאני כותב בדיון באייל להקרא על ידי יותר ממספר מצומצם של אנשים - בעיקר בדיונים ארוכים.
היתרונות של הבלוג עבור הבלוגר על פני כתיבה באייל נעשו לי יותר ברורים בעקבות התגובה הזו שלך.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541691
סמיילי, דובי,

אני חושב שאתם טועים (מאידך, ייתכן והבלוגים שלכם שונים ממאות הבלוגים שאותם פקדתי עד כה, אבל סלחו לי בכך שאני סקפטי).

(דיסקליימר: אני כותב פה קצת ביקורת, אבל תודתי והערכתי לעורכים גדולה, גם אם יש לי ביקורת. נא לא להיעלב)

ראשית - תשובה לסמיילי:

>>"בבלוג שלי אני לפחות יודע ששלושת הקוראים באמת קוראים ומנסים להבין את מה שאני כותב, מתקנים אותי כשאני טועה ומסבירים לי את מה שאני לא מבין"

כנראה שהבלוג שלך באמת מיוחד, כי ברוב הבלוגים "שלושת הקוראים" בעיקר אומרים הן לכותב ומחמיאים לו, לא משנה מה יגיד(וזה בהנחה שיש קוראים בכלל). מעטים מאוד הבלוגים בהם מתפתח דיון(שתי תגובות עוקבות מהקורא ומהכותב אינן דיון בעיני) או מתקנים טעויות של הכותב.

בקשר לדיון שבדף הראשי על ענת קם - הרי שזה דיון שהתפתח בהיות רוב המידע חסוי (מה שמזמין ספקולציות של כל הנוגעים בדבר) והוא נוגע בסוגיות שהן בקרביים של רובינו (ביטחון המדינה) מה שאוטומטית מזמין אנשים שיוצאים מהכלים, כך שלהביא את הדיון ההוא כדוגמא זה לא כל כך הוגן. אם כבר, ראוי לציין את הדיון ההוא כמקום היחיד בבלוגוספירה הישראלית (ועל כך ראוי להביא צל"ש) שהביא מילה במילה את מכתבו של היועץ המשפטי לממשלה שהוא *סופר-חשוב וסופר רלוונטי* בכל הדיון בעניינהם של קם ובלאו (ממה שמצאתי רק עוד אתר אחד הזכיר את קיום המכתב הזה (גלובס) וזהו).

דובי:

>>"אם כה רבים מהקוראים בכלל לא התייחסו למאמרים או שהתייחסו אליהם כלא יותר מרקע לדיונים של עצמם, אז לא ברור לי למה הם חושבים שלכתוב מאמר באייל הקורא טוב יותר מאשר לכתוב מאמר בבלוג - כפי שציינת, לפחות בבלוג ממש קוראים את מה שאני כותב.
מאידך, אינני יודע מה הסיכוי של תגובה אקראית שאני כותב בדיון באייל להקרא על ידי יותר ממספר מצומצם של אנשים - בעיקר בדיונים ארוכים".

אני חושב שאתה מבלבל פה בין כמה דברים:
1. חווית כתיבת המאמרים מול חווית כתיבת התגובה בדיון.
2. הדעה הפופולרית (לדבריך) ש"לכתוב מאמר באייל הקורא טוב יותר מאשר לכתוב מאמר בבלוג"
3. ההכרזה כי "בבלוג ממש קוראים את מה שאני כותב"

אתחיל דווקא ב-‏2:

אני לא מבין מה לא ברור לך. יש פה שני עניינים שונים לחלוטין, ואני חושב שעצם זה שאתה כורך אותם יחדיו זו טעות מרה.

החלק הראשון -

אנשים העידו שלא התייחסו למאמרים או התייחסו אליהם כרקע לדיונים. אני מבין שזהו איננו "האייל שלך" שבו הדיונים הם העיקר. אבל זהו האייל שהתפתח פה (ולא אדון מי אשם. זה לא רלוונטי. הדיון אם זה טוב או רע ברור - אתה חושב שזה רע (או לא מה שרצית) ואני חושב (כמו רבים פה) שזה לא רע, מעניין ואפילו תמצית הייחוד של האייל כמו שכתוב בהמשך)).

הקביעה על המאמרים נכונה גם בעיני. בעיני יש המון מקומות באינטרנט (גם הישראלי) למצוא מאמרים מרתקים, על כל נושא שבעולם. המון. אבל אין באינטרנט הישראלי אתר שמרכז אוכלוסיה כזו כמו שיש פה, כזו שאומנות הדיון שלה מרתקת בפני עצמה (מה גם שההומור שיש פה איננו נפוץ לצערי, ותעיד העובדה שמאז שראיתי את הקישור בתגובה 541497 הראיתי אותו ללא מעט אנשים ואחוז קטן מאוד הבין אותו והתגלגל מצחוק כמוני). בעיני רוב מוחלט של המאמרים בשנה האחרונה לא היו כל כך מרתקים (היו גם כאלו שבעיני היו מעולים, אבל בכוונה לא אציין מי כן ומי לא). מה שכן היה יפה בהם הוא עצם האסוציאציה/נושא שהם העלו אצל הקוראים והדיון שהתפתח מהדינמיקה בין הכותב (לעיתים) והמגיבים בינם לבין עצמם (לרוב). עד כאן החלק הראשון.

החלק השני -

לדעתי הדעה הזו (שלכתוב מאמר באייל טובה מכתיבת מאמר בבלוג) אינה כה פופולרית כמו שאתה חושב, מהסיבה הפשוטה שרוב האנשים לא התנסו בכתיבת מאמרים לאייל.
אם אתה שואל אותי? אני חושב שזה נכון(למרות שמעולם לא כתבתי. קיבלתי את הרושם בראשית ימי פה שהמערכת אינה מעוניינת באנשים שיכתבו והם מוצאים את הכותבים לבד. אולי זו חוסר הבנה, אבל היה לה על מה לסמוך בזמנו). עדיף לכתוב מאמר באייל על פני כתיבה בבלוג משתי סיבות:

האחת (שהיא העיקרית בעיני)היא שהקהל שנחשף אל מה שיש לך לומר גדול פי כמה עשרות מונים מהקהל שייחשף אל הכתוב בבלוג שלך. למי שמעוניין בתגובות/בדיון ערני וער/בהכרה ציבורית - זה יתרון עצום. (כאן זה בהחלט תלוי באיזה בלוג מדובר, אין דומה כתיבה בבלוג האישי שלי (שעד היום ראו אותו 3 אנשים, וטוב שכך, אני מעדיף אותו כיומן) לכתיבה בhuffington-post (שנצפה כל יום על ידי מליונים).

((לדעתי מי שקורא לעומק לא יעשה זאת "דווקא" בבלוג ויחפף בקריאה באייל (או להפך) באופן מוחלט כמו שאתה מציין בסעיף 3- זה תלוי בטיב הקורא, בטיב המאמר, בטיב הרקע שעליו כתוב המאמר (שדווקא בו לאייל יש יתרון, אם כי בעיני הרקע של התגובות קל יותר לקריאה), ובמצב הרוח הרגעי של הקורא)).

הסיבה השנייה היא שלעריכה קפדנית יש ערך (בעיני) - היא מחייבת אותך להיות ממוקד במסרים שאתה רוצה, ככותב, להעביר ולא ללכת סחור סחור.

אני לא חושב שהחלק הראשון גורר אחריו את החלק השני. זה כמו לקבוע שזה שאני מתעטש בישראל יגרום לגשם בזימבבואה. אלו שני דברים נטולי קשר.

וכאן אני חוזר לדבר הראשון:

חווית כתיבת המאמר מול חווית כתיבת התגובה בדיון. אני מבין שככותב מאמר אתה רוצה יחס. זה אלמנטרי, כי אחרת רובינו לא היינו כותבים איזושהו סוג של פרוזה. כך גם כותב בבלוג. וברור שככזה אתה רוצה כמה שיותר יחס (אם כי, שוב, זה מעמיד אותי כמוזר, מחוץ לגדר, בכך שהבלוג שלי במוצהר מחוץ לאור הזרקורים. נו, שוין).
לעומת זאת, אני, כמגיב בדיון, לא מעוניין בכמה שיותר צפיות בתגובה שלי (זה יכול להיות נחמד, אבל זה ממש לא הכרחי). מספיק לי שהתגובה שלי תצית תגובה של בנאדם אחד אחר שיתחיל דיון(או סתם יגיב), וזהו. (לעיתים, רק עצם כתיבת התגובה מספיקה, ומבחינתי שאף אחד לא יגיב, אני הוצאתי את מה שיש לי בלב).

(וסליחה על השימוש האינסופי בסוגריים. זה כנראה מושפע מהעובדה שאני בימים אלו לומד LISP).
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541722
תרשה לערער על דבריך בענין עומק הקריאה במאמרים, כחסר השכלה אקדמאית מצאתי כאן אוצר של ידע במכלול שרק יכולתי לחלום עליו.
ודובי, כתלמיד נפח האינפורמציה שנוסף למאמרים בדיונים שהתעוררו
הוסיף למאמרים,הויכוחים, הקישורים והמובאות עשו את הענין מושלם.
ואם כבר, אז טל , האתר שלכם הוא הנוח ביותר שנתקלתי ברשת.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541724
איך, איך פעם שנייה כבר אני כותב את שמי ובסוף יוצא כאלמוני?

נו מילא.

בהקשר למאמרים - אמרתי את מה שאמרתי בנוגע למאמרים של השנה האחרונה (וגם אז כזכור הסתייגתי). הזיכרון המשפחתי מתחיל להראות את אותותיו גם אצלי ואני לא זוכר יותר אחורה.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541725
ההשערה הדבילית והמתבקשת: אתה לא קורא לפני שאתה לוחץ על "אישור"?
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541736
קורא לפחות פעמיים, זה החלק המפתיע כאן...
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541969
1. נכון, יש בלוגים שבהם נהוג להגיב רק בהסכמה. לא כולם כאלה. אני לא יודע אם הרוב כאלה, אבל רוב אלה שאני קורא לא.

2. נכון, אתה יכול לנהל דיון על השאלה "האם השמש זרחה אתמול?". אותי דיון כזה לא מעניין. אני חושב שדיונים מעניינים בעיקר כשיש בהם אי וודאות. ואיזה נושא הוא לא "בקרביים" שלנו? ובכל זאת, אני חושב שאפשר לנהל דיון שהוא קצת יותר מסיסמאות שזורק כל צד לשני, אני חושב שנוהלו דיונים כאלה בעבר של האייל, גם כשלא הכל היה ידוע וכשזה היה בקרביים של רובינו. אני לא חושב שקם-בלאו הם מקרה יחודי, אני חושב שקשה להצביע על יותר מידי דיונים ממושכים ועניניים שהתנהלו באייל בשנתיים האחרונות.

3. המכתב פורסם ב"מחלקה ראשונה" על ידי עידן יוסף (http://www.news1.co.il/Archive/001-D-235490-00.html?...). אני מניח שמשם זה הועתק לכאן. סופר-חשוב וסופר רלוונטי? אני מתקשה לראות איך, אולי בזה שאף אחד לא פותח בחקירה נגד עידן יוסף על מנת לבדוק מי הדליף לו את המכתב...

4. אם אתה מחפש ללמוד דברים חדשים, נסה ללכת לקישור הזה http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%9... כמה פעמים, אם אתה מעוניין להתעדכן בחדשות בארץ ובעולם, אני חושב שאתרי העיתונים הגדולים ישרתו אותך טוב יותר (בלי לפגוע בעורכי החדשות באייל). אם אתה מעוניין לקרוא סקופים שלא עברו עריכה או בדיקת עובדות, אני חושב שלרוטר יש שירות כזה.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541731
===>"לא ברור לי למה הם חושבים שלכתוב מאמר באייל הקורא טוב יותר מאשר לכתוב מאמר בבלוג - כפי שציינת, לפחות בבלוג ממש קוראים את מה שאני כותב"

אבל האם אלו אפשרויות מוציאות? למה אי אפשר גם וגם?

פרסם את המאמר בבלוג שלך ותהיה בטוח שרק מי שמתעניין יקרא אותו בשקידה. פרסם אותו גם באייל, ותדע שגם למי שלא ידע שהוא מתעניין, או לא ידע על קיומו של הבלוג, הייתה הזדמנות לקרוא אותו. בזה הוספת לבלוג שלך עוד 2-3 קוראים. win-win.

אין ספק שאייל ללא מאמרים לא יהיה אותו אייל. וכנראה שיהיה מתאם בין איכות המאמרים והעריכה לאיכות הקהל ודיוניו. כך שאם התוכן יצטמצם לחדשות בלבד, הדיונים ידרדרו לטוקבק בלבד.
מצד שני, אני תוהה אם לדעתך אייל עם מאמרים ללא דיונים היה מחזיק כל כך הרבה זמן.

אז צריך מאמרים! ובשביל זה צריך כותבי מאמרים. ואת אלו, לדבריך, אפשר למצוא בבלוגים. לי זה נראה חלק מהפתרון.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541887
כשאדם כותב מאמר לבלוג שלו הוא בדרך כלל לא כותב אותו באותה רמה. אדם שכותב בלוג ברוב המקרים מניח (במודע או לא) שהקוראים אותו חולקים אותן נקודות מוצא בסיסיות, עולם תרבותי וידע מסויים. בדרך כלל זה נכון: הקוראים של בלוגים בשמאל הרדיקלי הם ברובם שמאלנים רדיקליים, הקוראים של בלוגים ימניים הם ימנים וכיו"ב. הבלוג גם לא עובר קודם מבט של מישהו אחר שיכול להצביע על בעיות ולעמת איתן את הכותב. ראינו את התוצאות בכמה מקרים בהם הועתק הנה פוסט מבלוג בתור מאמר; התוצאות, איך לומר, לא היו תמיד מוצלחות. כמובן, יתכן שאתה אישית משקיע יותר בבלוג שלך והתופעות האלה לא באות לידי בטוי אצלך - אבל כאשר אתה משווה בין בלוג ככזה לבין האייל, ההבדל מורגש.

מה הסיכוי של תגובה, או אפילו מאמר שלם, שפרסמת בבלוג להקרא על ידי יותר ממספר מצומצם של אנשים?
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541913
כל זה טוב ויפה, אבל הרבה מהמגיבים פה שקראו שלא לסגור את האייל אומרים שהמאמרים לא חשובים, שאפשר, למעשה, לקיים אייל בלי מאמרים בכלל. אם זה היחס לו זוכים המאמרים, אני בהחלט יכול להבין אנשים שמעדיפים לפרסם פוסט בבלוג על פני מאמר באייל.

כדי להבהיר: אני לא יוצא כנגד מאמרים באייל. להפך. אני מתלונן על אלו שמקלים ראש בהם.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541915
גם לדעתי אפשר לקיים אחלה אייל שבעולם בלי מאמרים. עם זאת, זה ממש לא אומר שהמאמרים לא מעניינים, או שלא קוראים אותם, או שלא מתייחסים אליהם, או שלא כלום. במעט הפעמים שהתפרסמו מאמרים שלי כאן שמחתי מאוד והדיונים שהתפתחו כאן והתייחסו לתוכן המאמר היו מוצלחים יותר ממה שהיה בבלוג שלי. לא נראה לי שצריך ''להיעלב'' מכך שלא כולם כאן כדי לקרוא את המאמרים.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541916
אתה נחפז לקפוץ למסקנות. לדעתי הרוח שמנשבת מהתגובות היא לא ''שאפשר, למעשה, לקיים אייל בלי מאמרים בכלל'' וגם לא ''המאמרים לא חשובים''. למאמרים חשיבות ממגוון של סיבות והם קטליזטור לדיונים. לדעתי אייל שיתקיים רק על דייטה של עדכוני חדשות יגווע מהר מאד. המאמרים מושכים כוחות אינטלקטואלים (אלעק) של כותבים וקוראים שנשארים באייל כדי להמשיך לדון במאמר או בכל אופטופיק רנדומלי.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541939
המאמרים חשובים, אין ספק בכך (ואייל בלעדיהם יהיה אייל חסר); אבל הדיונים חשובים (לטעמי) יותר. כקורא אני קורא את המאמרים ומחכים במדה מסוימת, לעתים במדה רבה מאד - זה קורה פעם אחת (טוב, לפעמים קרה גם שהופניתי לדיון כשהו, קראתי בענין את המאמר ורק אחר כך גיליתי שכבר קראתי ואפילו הגבתי לו). לעומת זאת, הדיון בעקבותיהם עשוי להביא לגרוי אינטלקטואלי במשך ימים ואם אני משתתף פעיל בו אז הוא מפעיל את התאים האפורים שלי במדה גדולה בהרבה.

כמובן, אנחנו מנהלים כאן קצת דו-שיח של חרשים: אתה מסתכל מנקודת ראות של כותב ומלין על היחס הלא-רציני, ואני מסתכל מנקודת ראות של קורא ומתדיין, ואני סבור שהמאמרים הם גורם מחכים ומעורר אינטלקטואלית וגם קטליזטור נפלא לדיונים.

אז כמי שמעונין לכתוב, תקבל יחס רציני יותר, בממוצע, מן המבקרים בבלוג שלך. למרבה הצער, יתלוו לכך שתי בעיות: האחת, המבקרים האלה יהיו מעטים, ללא כל השוואה למספר הקוראים באייל; השניה היא שהם לא יאתגרו אותך במיוחד (והם גם לא ינהלו ביניהם לבין עצמם שיח מפרה שתוכל להביט בו מהצד). די להסתכל במה שקורה כאן: המאמר שלך על סגירת האייל הוליד דיון ביכיחות של השערות מתמטיות - דיון שהוא במדה רבה פרי של מאמרים שפורסמו בעבר באייל (ושל דיונים שהתעוררו בעקבותיהם). דבר כזה לא יכול לקרות בבלוג. זה כנראה האתר היחידי בעברית שבו זה יתכן. אילו היו לי הזמן והכוח לכתוב מאמרים, הייתי מעדיף לראות אותם מולידים דיונים כאלה מאשר כמה תגובות בבלוג.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541890
המאמרים באייל התחלקו, באופן גורף מאוד, לשניים: מאמרי דעה (שאותם אפשר להקביל לפוסטים בבלוג) ומאמרים שמטרתם היתה לחקור/להשכיל ולשפוך אור על נושא מסוים (כל ז'אנר החתולים בקופסאות ודומיו).
לסוג השני אין בעיניי שום ערך מוסף בבלוג. להפך, ההסבר המלומד "מתבזבז" על קוראי הבלוג וערכו אם בכלל נגיש רק כתוצאת חיפוש בגוגל, למי שיחפש בעתיד חתול+קופסא+שרדינגר.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541905
אחד היתרונות של האייל הוא בדיוק השילוב בין שני הסוגים הללו. אני, למשל, לא הייתי ניגש בחיים לאתר שמתמחה בפיזיקה, מתמטיקה או בחתולים בקופסאות. באתי ונשארתי בגלל דברים אחרים. אבל בגלל שהיו התייחסויות (נגיד אפילו כמו זו שלך) לנושאים הללו, והם חלק מההווי וההיסטוריה של האתר, "נאלצתי" לשמחתי לקרוא ולהשכיל (טיפה!) גם בנושאים הללו.

זה אפילו לא עניין של המאמרים לבדם. תראי את הדיון המתמטי שהתפתח מתחת לתגובה 541634 בדיון הזה. אנשים שזה לא תחום העיסוק שלהם נחשפים לחומרים - ויכולים לשאול ולחקור, או להתאתגר - שלא היו נתקלים בהם בשום מקום אחר, אלא בכוונת תחילה (שלא הייתה להם).
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541933
מסכימה.

ואיזה מחמאות פולניות אתה מחלק :-) ("אפילו כמו זו שלך". מה כל כך ביזארי בתהייה אם אלוהים יכול לשנות את פאי?).
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541935
אגב, אני חושב שזה היה הדיון המטה-מתמטי שהכי נהניתי ממנו באייל.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541679
מתבקש לתת קישור לבלוג שלך.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541747
תגובה 541176
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541631
הנה בתגובה 541386 אחד שמעיד על עצמו שפרש כי לא אהב את אופי הדיונים. אולי לא בדיוק לזה התכוונת, אבל זה רק מראה שכמעט בלתי אפשרי לרצות את כולם.

מה שמוצלח באופן יוצא דופן באייל זה שהוא ריצה מספיק אנשים כדי לרחוש ולגעוש הרבה יותר מכל בלוג ידוע, ועם זאת לקיים דיונים משמעותיים הרבה יותר מהטוקבקיה הידועה.

אבל אני סקרן לגבי כותבי המאמרים. אנשים כותבים כדי שיקראו את דבריהם. אני מניח שרבים מהם מעוניינים לקבל תגובות על דבריהם. פרסום מאמר באייל מבטיח חשיפה הרבה יותר גדולה מרוב הבלוגים שידוע לי עליהם. (למשל, המאמר של יפתח גולדמן "גיבור", זכה כאן לדיון של 200 תגובות. בבלוג שלו יש תגובה אחת - של הכותב עצמו). אז נראה לי שאם כבר וויתרו על דרישת המקוריות והבלעדיות, כמעט כל בלוגר ישמח לפרסם כאן את מאמריו (עם הפניה לבלוג) ולזכות בחשיפה ודיון. בקיצור, הבלוגוספירה לא צריכה להיות יריב של האייל אלא ידיד מפרה.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541153
זה היה שי כהן, והוא לא היה מעורב בהחלטות המערכת (שהייתה אני). אני קיבלתי את המאמרים שלך לפרסום, חרף שמאלניותי. אפילו היום, כשאני תומך במדינה דו-לאומית, הייתי מקבל את המאמרים שלך לפרסום.
יתר על כן - אני גם תמכתי בפרסום המאמרים של ניצה כהנא. באותה מידה, הייתי רוצה שהאייל יפרסם מאמרים פרי עטם של פלסטינאים, אבל לא היו כאלו, למיטב זכרוני.
כל זה נובע מתוך האמונה שלי בחשיבותו של חופש הדיבור.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541163
1. אם כך תודתי צריכה להיות מופנית אליך, ואל אלה שהחליפוך אחר כך.
2. מה היה חלקו של שי כהן באתר ? מדוע כל כך נזהרים מלהזכיר את שמו גם כשעוברים ל - "היו זמנים" ? היה שם איזה ריב או משהו ?
3. ונניח. . .
שמשאירים בכל זאת את האייל הקורא חי, אבל משנים אותו כך שיכיל רק את מדור החדשות, כשיהיה שם בעל תפקיד מתנדב אחד (שיכול להתחלף בתורנות, ובתורנות כזאת אף אני מוכן להשתתף), שתפקידו יהיה להעתיק תוך ציון המקור ידיעות שהוא חושב לחשובות, ולקבל דואלים שיפנו את תשומת לבו לידיעות כאלה.
האם מתכונת כזאת כרוכה באיזו הוצאה כספית, או בסוג נטל אחר שקשה לשאת ?
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541166
אם זה קשה לתורן, הוא יכול רק לכתוב את הכותרת, ללא תוכן, ולהפנות למקורות.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 541182
האמת היא שאני לא בטוח מה היה חלקו של שי באתר - הוא היה שותף של טל בבעלות על האתר לתקופה מסוימת, אבל אני לא בטוח אם הוא ממש עשה משהו חוץ מלשים כסף (ולנסח את הגרסא המקורית של תנאי השימוש באתר בצורה דרקונית ופרנואידית משהו). בכל אופן, הוא מעולם לא היה בעל תפקיד מערכתי כלשהו, ולכן לא ראיתי סיבה להזכיר אותו.
איך ירד האסימון + כמה מילות צער 543520
"חרף שמאלניותי. אפילו היום, כשאני תומך במדינה דו-לאומית"

וואללה, אתה ממש דוגל במדינה דו-לאומית בקנדה מכורתך? בלי אוטונומיה לשונית ותרבותית למחוז קוויבק?

ואולי, במחילה, תאיר את עיני האיילים באיזו דוגמא של מדינה בעולם בה התקיימה/מתקיימת ישות דו-לאומית בין אומות עוינות, תרבויות ודתות שונות, ויתר זוטות של זרות מהותית? (אתה לא אמור להיות מרצה לכאורה ל"מדע" המדינה?)

[מזכיר לי קצת את הראיון של פרופ' חומסקי בערוץ 2 מחר אחה"צ. תומך חיזבאללה ותועמלן חמאס (ע"ע פרופוגנדה שקרית מטעמו ל"בוסטון גלוב" בזמן מבצע עופרת יצוקה. כרגיל אצל אנטישמים ושונאי ישראל הוא מתחבא מאחורי המנטרה הקבועה - "אני לא נגד הציבור הישראלי, אני מתנגד למדיניות הממשלה". רק שבמקרה של קמבודיה, חומסקי תמך במדיניות ממשלת פול פוט להרג מיליוני העם/הציבור]
מסרב לכל פקודות מטכ''ל 541142
אבל רק הגעתי!
אוי 541149
אני בעצם באמת שייך לרוב (?) הדומם - זה שקורא כאן ורק לעיתים רחוקות מגיב (בשבילי - רק לעיתים רחוקות כי לא מנומס להגיב באנגלית, ולהקיש את המשפט האחרון לוקח לי כבר 10 דקות... אני גר באירופה והמיקלדת שלי לועזית).

אבל האייל ממש יהיה חסר לי. ממש חבל לי.

אולי ניתפשר על מאמר חודשי - רק כדי לשמור את הקהילה יחד?
יום עצוב 541150
אני מניח שקוראי האייל, לפחות אלו מהם שנמצאים כאן יותר משנה, מבינים מה עובר עלי גם בלי שאפרוש כאן את תחושותי. האייל היה המקום היחיד בעולם בו הרגשתי בבית. לא בעולם הוירטואלי, בעולם.

האייל היה המקום בו יכולתי לדבר על הנושאים שמעניינים אותי, עם אנשים מעניינים וחכמים שהעשירו את עולמי והרחיבו את אופקי. האייל היה המקום שחשף אותי לדעות בכל הגוונים, לימד אותי המון על אמנות הדיאלוג, גרם לי להתעניין בתחומים שהיו עבורי ארץ לא נודעת וסיפק לי אינספור שעות של הנאה אינטלקטואלית. בזכות האייל אפילו הצלחתי להתגבר על העצלות הטבעית שלי ולהעלות על הכתב כמה הגיגים שהתפרסמו כמאמרים (וגם שיר אחד, לא תחת הניק הרגיל, במסגרת פרויקט ניסויי).

את ההחלטה על סגירת האייל אני מקבל כהצהרה של העורכים שלהם *יש* חיים. זונות.
יום עצוב 541173
(תן לינק לשיר הניסויי. הרי סוגרים כבר, ולמרות כל השאלות והנסיונות ללחוץ, זהותך נשארה בסוף עלומה, אז מה אכפת?)
יום עצוב 541174
דיון 754
יום עצוב 541177
מזכיר את שירי החשמהד :-)
יום עצוב 541262
מה זה החשמהד?
יום עצוב 541190
אני מכיר את עינה והיא לא שכ''ג...
יום עצוב 541259
דיון 1610

(השיר נשלח כניסוי ל"אוקפי" ומשם הועתק גם הנה)
יום עצוב 541266
"לא בעולם הוירטואלי, בעולם."

גם כשאתה בביתך אתה לא מרגיש בבית (ביתך במשמעות חומרית, לא רוחנית)?
חבל. 541157
אני קורא פה ומגיב מזה- 4-5-6 שנים, לרוב באמת פסיבי, אבל לפעמים גם אני אקטיבי בדיונים.

ראשית - תודה לכל העורכים באשר הם, ותודה לכותבים. מילאתם את חיינו בעושר שלא יאומן.

לטל- הנה הוכחה שלא משנה איזה "פורמט טכנולוגי מזוויע" אתה יוצר, העיקר הנשמה והתכנים שבתוכו. זה נכון שבתוך ים הפלאש שמסביב הפורמט של האייל די פרימיטיבי, אבל הוא מכפר על כך בעושר הבלתי נדלה, במגוון המשתמשים ובחוק הבלתי כתוב שמופיע מתחת ללוגו: הבע את דעתך (ונמק אותה!), אבל עם תרבות דיון.
זה באמת מקום שבו אתה יכול לראות חדשות ולהשתכנע שאתה השפוי היחיד במדינה שבה כולם פסיכים (או איך חבר שלי אמר אחרי שקיבל רשיון? קשה שלא לקבל תסביך רדיפה אחרי נסיעה בערים בישראל - אין ספק שיותר מדי אנשים רוצים להרוג אותך), להיכנס לאתר ולראות שגם אם לא כולם מסכימים איתך, הרי שיש עוד כמה מוזרים שמוכנים לדון איתך על משהו ולא ישר לשלוף סכין (או מצלמת וידאו).

באמת חבל - כמו שכמה פה אמרו - נראה לי שעכשיו כבר אין כל כך סיבה להיכנס לאינטרנט (חוץ מלחפש פתרונות לתוכנות שלא עובדות).

האייל היה מקום לקרוא דעות אינטילגנטיות של אנשים בנוגע לחדשות - מעין טוקבקים, אבל טוקבקים "של עולם אידיאלי" - ללא קללות, מרחיבי דעת, עם אפשרות לדיאלוג.

גם המאמרים והסקרים היו מעניינים ברובם - מקום להיכנס ולקרוא דיונים שנערכו לפני שמונה שנים על סוגיות שהן רלוונטיות עבורי רק היום.

האייל הוא חלק משגרת יומי, וחבל שהיא מזדעזעת חמורות ככה פתאום.

זה פתאומי ולא פתאומי - גם אני מודע לדלדול שקיים במאמרים ובעדכוני החדשות בזמן האחרון, כך שזה לא מפתיע מאוד (אך כיוון שהזמן האחרון הזה ארוך היה, בכל זאת זה קצת פתאומי). מצד שני, אני מצטער אם אני קצת בוטה, אבל זה מעגל שמזין את עצמו (פידבק חיובי) - אתה נכנס לאייל ורואה ששום דבר לא השתנה, אז תדירות הכניסה והתגובה אליו יורדים, אז יש פחות מה שיתחדש ו-so on ו-so on. מעולם לא ראיתי מודעות דרושים עורכים/כותבים (לפחות לא זכור לי בשנתיים האחרונות) ואני מאמין שהייתי נענה אם הייתי רואה (ואין צורך להוכיח לי שהיו - כנראה שהיו ולא שמתי לב. חבל) - אבל בסופו של דבר לעורכים יש חיים מסתבר, וזכותם לרצות לפרוש.

לגבי תחליף - אני לא כל כך אופטימי. גם אני הייתי שמח אם האתר היה נשמר גם במתכונת תגובות על חדשות, כי גם זה משהו, וגם כי אני לא מתרגש מבלוגים כתחליף לאייל. כי בלוג זה דבר נחמד (וגם אני מתחזק איזשהו בלוג נטול צופים אי שם בבלוגוספירה), אבל זה מדיום שונה לחלוטין - בבלוג עומד בעל הבלוג לבדו מול קהל מצומצם של מקסימום כמה עשרות, ומנסה במיטב כוחותיו "לקלוע לטעמם", ללא דיון מעמיק-אם כי קנטרני, ללא גיוון כותבים וכו' וכו'.

אולי יש מקום להקים מעין "בלוג-על". כזה שירכז קישורים לבלוגים, ובו קבוצה של אנשים יכתבו מאמרים מדי פעם (או מתוך הבלוגים שלהם שיקושרו בצד, או חדשים, ובו יהיה אפשר לכתוב תגובות. נו, על מי אני עובד - מעין חיקוי צ'יקמוקי לאייל (אם מישהו מוכן להרים את הכפפה הביצועית אשמח, היכולת הביצועית שלי בעולם זה מסתכמם בלפתוח בלוג בישראבלוג, אבל אשמח לתרום בצד התוכן, העיצוב, הניהול או מה שזה לא יהיה).

היו שלום, ותודה על הדגים, אנשים יפים.
חבל. 541193
"אולי יש מקום להקים מעין "בלוג-על". כזה שירכז קישורים לבלוגים, ובו קבוצה של אנשים יכתבו מאמרים מדי פעם"

יש כזה - "רשימות" ‏1. וגם הוא נסגר בימים אלה.

אוף.

חבל. 541195
וגם גרייפס, שהיה קצת יותר מוצלח, נסגר‏1, ובלוגלי מאיים להסגר‏2.

חבל. 541201
רשימות הוא לא אגרגטור של בלוגים, הוא סתם פלטפורמה שמאפשרת פתיחת בלוגים (כמו ישראבלוג). למרות שהיו שם פה ושם הברקות (כמו הבלוג של עידן אלתרמן‏1), אתה לא תמצא אותי מזיל עליו דמעה - רוב הכותבים שם נמנו על קהילות השמאל הפחות ציוני ונהנו בעיוורונם לשפוך את חמתם על המיינסטרים, ואפילו לא עשו את זה בצורה מנומקת או משכנעת אלא סתמית.

אין לי דוגמא לדבר כזה בעברית, כיוון שהיחידים שאני מכיר שפועלים ככה הם אתרים של בלוגרים לבנוניים שכותבים בלוג במשותף בקבוצה של כ-‏15 איש (מעין שריד (שאני קורא פעם בחצי שנה) למידע שחיפשתי אי שם במלחמת לבנון השנייה בין ההפגזות).

חבל. 541208
תמיד יש את פורום ארץ הצבי...
חבל. 541211
אם זו היתה אמורה להיות עקיצה, לא קלטתי, כיוון שאינני מכיר את הפורום ההוא.

(נכנסתי הרגע, ושני הדברים הבולטים שקלטתי ברושם ראשוני הם עיצוב מזעזע וכואב לעיניים וריבוי כותרות צועקות עם גוון פוליטי-ימני משהו. אם זו העקיצה (כתגובה למה שכתבתי על רשימות) - הרי שלפי התרשמותי(הדלה, הייתי עסוק בקריאת דברים לא פוליטיים ויותר מעניים באייל), אתר רשימות הפך (לצערי) למעוז השמאל הלא-ציוני, מעין מקבילה לערוץ 7 ובשבע שמייצגים את הימין היותר "נוער גבעות". ואני? אני כולה אזרח ציוני קטן ופשוט עם דעות מרכז-שמאל שלא חושב שיש טעם להיות צעקן סתם בשביל הכיף).
חבל. 541215
לא עקיצה לך, אלא רפרנס להיסטוריה של האייל - פורום ארץ הצבי הוא מעין ספין-אוף של האתר, שהוקם על ידי כמה אנשים שפרשו מהאייל (לא נכנס לנסיבות סביב הפרישה, רק נגיד שזה היה בגללי). הוא אכן הפך לאתר מרבץ ימני בעיקרו, ולא נכנסתי לשם כמעט אף פעם (למעט רגע לפני פרסום התגובה הקודמת, כדי לוודא שהוא אכן עדיין קיים).

מכיוון שאתמול גיליתי שהדעות הפוליטיות שלי כרגע תואמות יותר מכל את אלו של בל''ד, אני מעדיף כרגע שלא להכנס לדיון בנושא כן-ציוני לא-ציוני. אסתפק באמירה שחרף העובדה שלעיל, אני עדיין רואה בעצמי ציוני.
חבל. 541223
מה קרה אתמול? והאם זה קרה אצלך או אצל בל"ד?

_________________
ברקת, מנותקת.
חבל. 541234
אני עובד על מאמר, ולצורך העניין קראתי כמה טקסטים, ביניהם ראיון עם ח''כ זחאלקה, ומשם זה הוביל אותי לעוד כמה פרסומים שלהם. לפחות על בסיס הפנים שהם מראים לציבור דובר העברית, אני מסכים עם העקרונות שלהם יותר מאשר עם כל מפלגה אחרת.
חבל. 541235
כולל זכות השיבה?
חבל. 541236
זכות השיבה היא גולם שכל אחד רואה בדרך אחרת. כדי לייצר איזו שפה משותפת כדאי לשאול שאלות קונקרטיות -ממוקדות. למשל לשאול את זחלקה האם בזכות השיבה הוא מתכוון לחזרתם של תושבי בלד א-שייך לבתיהם ופינוי היהודים שגרים שם (בלד א-שייך=תל חנן). יש לי ניחוש מסויים מה הוא יענה: לא שצריך לפנות את תושבי תל חנן.
חבל. 541237
תגיד, אתה אשכרה רואה 10 מיליון פלשתינים חוזרים לכאן?
ואיפה תשכן אותם?

ויש לך, במקרה, אזרחות זרה?
חבל. 541252
הוא שאמרתי. בכל עניין זכות השיבה יש הרבה ניפוח והפחדה עצמית. ביילין התייחס לנושא והעריך שיחזרו פחות מ-‏100.000 וכמובן לא מה שכרוך בפינוי ישובים. הדברים כבר נידונו באופן לא רשמי וברור גם לפלסטינאים שהפתרון לבעיית הפליטים יהיה בנוי מהכרה בחלק שלנו בהווצרות הבעיה ומפיצויים. אפילו אם הפלסטינאים יכריזו שלא יחזור אף פליט, תהיה התנגדות ענקית וזעקות שבר על קץ מדינת היהודים. ינסו לקשור את העניין לרכוש היהודי בעירק, במצרים ואני מקווה שגם לא במרוקו ובאירופה המזרחית והמרכזית. יהיה צורח כמובן להתייחס לבעיה של הנפקדים הנוכחים.
חבל. 541260
באמת צריך לקשור את העניין לרכוש היהודי בעיראק, במצרים, בסוריה ובלבנון.
חבל. 541263
זה כמו לקשור את עצמך לעמוד הפינה כדי שבשום אופן לא תוכל להגיע למרכז. קח מהמדינות שמנית את הקיצונית ביותר והענק לה זכות וטו על כל תהליך. כדי שתהיה בטוח יותר שמא הקיצונית הזאת עוד תסכים ואז לא תהיה לך ברירה אלא להגיע להסכם, אני מציע שתצרף גם את תימן ואם יסתבר שהיו יהודי איראן שנטשו שם רכוש, הרי לך מסגרת בטחון מפני אפשרות של הסכם שלום שיסכן את ארצישראל.
חבל. 541240
בצורה מוגבלת משהו, לפחות בטווח הבינוני. אני חושב שגם הערבים מודעים לכך שאי אפשר לשפוך לתוך השטח הזה מיליוני אנשים בלי שכל המערכות יקרסו. לאף אחד אין אינטרס כזה.
חבל. 541241
(תיקון: צורה מוגבלת *מאוד*).
חבל. 541254
אוקיי, אז ההבדל (המיידי) בינינו הוא שאתה מאמין שלערבים אין אינטרס לגרום לקריסת המדינה, בעוד שאני בכלל לא בטוח. לגיטימי.
חבל. 541255
יש להם אינטרס לגרום לקריסת מדינה שהם עצמם יהיו הרוב בה? למה שיהיה להם אינטרס כזה? (השאלה נשאלת בהנחה שאין לך השקפות גזעניות מסוג "לערבים אין הגיון ומצידם שישרף העולם")
חבל. 541256
יש להם אינטרס לגרום למדינה הנוכחית לקרוס ולהקים במקומה מדינה חדשה, אולי תחת חסותם של השכנים. אני לא חושב שזה חסר הגיון, אלא מונע מאותו הגיון שבגללו הפלסטינאים בחרו בטרור בשנות האלפיים למרות האסון שזה הביא עליהם.
חבל. 541270
הבעייה פה היא פרדוקס הערימה, אם מדינת ישראל תודיע שהגירת ערבים לשטחה מותרת. ונניח שהם יקבלו זכויות אזרח כעבור שנה, אז לרבים מהערבים במרחב שמסביבנו יהיה אינטרס להגר למדינת ישראל, בדיוק כמו העובדים הזרים, רק עם אזרחות, ולמדינה שמדברים בה את שפתם ושפה נוספת קרובה אליה. הערבי הראשון לא יגרום לנזק כמובן, גם לא הערבי המאה אלף, אבל הערבי המליון יהיה כבר בעייתי וה10 מליון יהיה בעייתי מאוד, אבל עד שהתנאים במדינת ישראל לא יתדרדרו לתנאים בשטחים, במצרים או בירדן הם ימשיכו להגיע, וזה יהיה הרבה אחרי היום שבו מבחינתך המדינה קרסה.
חבל. 541273
כי ערבים, הם כמו גרגירי חול - ממש כמו בפרדוקס הערימה! אפשר פשוט לספור אותם, ולא צריך באמת להעניק להם התנהגות מורכבת יותר כמו בני אדם (איפה הם יגורו? האם המהגר השלושים אלף ירצה את המהגר השלושים אלף ואחד? כל הערבים אותו דבר? למי אכפת?! הם גם ככה לא בדיוק בני אדם)
חבל. 541275
מה שיקרוס יהיה לא רק המדינה, אלא כל סיכוי אחר לקיים איזשהו סדר ציבורי בשטח שבין הירדן לים.
חבל. 541276
זה יכול להיות דיון מעניין, אבל כמובן לא כאן.
חבל. 541293
זו בדיוק הטרגדיה - הפער בין מה שהם מראים לציבור דובר העברית ומה שהם מראים לציבור דובר הערבית ומכיר האסלאם.
חבל. 541294
זה מעניין. אשמח אם תוכל להראות לי דוגמה לפער הזה. דווקא הדברים שבמצע שלהם שנוגעים לפוליטיקה הפנים-ערבית נראים מאד מתקדמים וחילוניים להחריד עבור מוסלמי או איש חמולה.
חבל. 541296
זה מה שזכור לי מתקופת הבחירות. מכיוון שבשבועיים הקרובים אין לי את הזמן לנבור בחומרי תעמולת בחירות (כמו גם לכתוב תגובות ארוכות באייל) או לרענן את הערבית שלי (השחוקה גם ככה), זה יצטרך לחכות (אבל אשמח לעשות זאת מתישהו, אם זה ממש בוער בעצמותיך).
חבל. 541297
גם אני אשמח אם תוכל לעשות כן. נחמד להצטייד בתחמושת עובדתית כנגד תומכים עיוורים של כל תנועה שהיא. אני מודה לך מראש.
חבל. 541230
פתחתי אותו כרגע וראיתי את גדעון ספירו ואורי אבנרי. אולי האחרים שם ימניים לגמרי, אבל אורי אבנרי וגדעון ספירו מספיקים
להחזיר לאתר את הכאילו איזון.
רגע 541162
לפני כמה ימים מישהו השאיר את הקישור הזה, איפה אפשר לראות את ההמשך?
http://web.archive.org/web/*/http:/www.haayal.co.il
(מ2005 עד היום)
שלום 541171
עוד סיפור אחד של אהבה
לפני שסוגרים את האורות
עוד סיפור אחד של אהבה
שיוצאת מבין השורות
עוד לחישה אחת קטנה
לפני שהולכים אל הבתים
זכרונות מן הפגישה הראשונה
כשהצטלבו המבטים

פעם את בוכה, ופעם את צוחקת
מזילה דמעה, כי זה הזמן ללכת
לכל האהבות יש סוף והתחלה
נפרדים רק במבט, בלי לומר מילה

----

ובכל זאת אני אגיד מילה. האייל הקורא דומה קצת לסדרה משובחת (נניח, סיינפלד) - אוסף של כותבים, קוראים, ותחומי עניין שהתאגדו לכדי יצירה ייחודית ומקורית. כמו אחרים, אני מרגיש שזהו סוג של בית. יש לציין שהתרומה שלי הייתה מיקרוסקופית והסתיימה מזמן. אבל מידי פעם, הייתי מהרהר מה היה קורה אם הייתי כותב כך ולא אחרת. האם דורון שדמי היה נוכח בטעותו, פורש מן המתמטיקה, ומצטרף להרי קרישנה? האם ענקי הסלולרי היו מבטלים את האייקון המיוחד לסמיילי? האם יהונתן אורן היה פותח במסע נקמה אפי בסגנון קיל ביל? אין לדעת. אבל ככל שעובר הזמן, אני מהרהר בכך פחות ופחות. כמו בסדרה, גם כאן יש דעיכה טבעית. לכן אני חושב שההחלטה לסגור את האתר היא נכונה.

ובכל זאת כואב הלב. אז המון תודה לעורכים, לכותבים וכמובן בל נשכח את כל אלו שלא הפריעו (תגובה 133817). היו שלום.
איזו אבידה... 541172
הנה כי כן, עוד אייל אלמוני נזרק אל ערימתם של אלו אשר לא השכילו להגיב כלל ובחרו שלא לתרום מקולם לקלחת הדיונים הערים. אני מרשה לעצמי לדבר בשמם של חברי לקבוצה ולציין שאנו מקווים כי באי עשייתנו זו ובחוסר נקיטת היוזמה המינימלית שעמדה בכל עת לרשותנו במרחק לחיצות כפתורים, לא החשנו את בואו של המפעל הזה לקיצו.

מורתי הצעירה לפיסיקה תיכונית כתבה לי בהקדשה לספר כי "הידע הוא העושר הגדול ביותר של האדם". האייל הוא עבורי ועבור רבים אחרים תזכורת איתנה לכך - אנו, אשר עוד לא נזדמנה לדרכנו האפשרות לחזות בווכחנות אינטליגנטית רבת משתתפים מתחוללת מול עיניהם המשתאות, אלא מעל דפי אתר אינטרנט זה.

אני מתקשה להאמין שישנו עוד אתר כדוגמתו‏1, המהווה מקום התקהלות של מוחות מוצלחים אשר פעילות אינטלקטואלית היא להם לחם חוק והגות פורה ומפרה עצמה ואחרים, היא חלק נכבד מעולמם הפרטי.

דעו, כי כל גווני הקשת אשר הספקתם אתם - עורכים, כותבים, מגיבים - לפרוש מול קהלכם הוירטואלי בעמל רב, מהדהדים חזור ושוב במוחותיהם של רבים ואף מנחים את דרכי פעולתם, התנהגותם וכמובן חשיבתם.

האדם - בכל רגע נתון - הוא סך כל המידע החושי שנקלט, עובד ונאצר בקרבו וכל כתביהם של אחרים אשר קרא המתארים מידע מעין זה, עד התחולל אותו רגע בחייו. בטפסי מעלה אל עבר פסגות הרים, לא אשכח את הנשימות המרעננות שלקחתי בדרכי לשם, בעת שהותי בתחנות השונות. האייל הקורא הוא אחת מהן וחשיבותה תתגלה רק בהתסכלות רטרוספקטיבית לאחור, עת תפקוד את מסע החיים אותה ישורת אחרונה.

אני מוצא נחמה בכך שלאחר גוויעתו של האתר, יחקק רישומו על פני הרשת, שכן כל עוד יוותר הארכיון הענף - והמשובח על פי רוב - זמין לרשות באיה, אשרינו כולנו.

למדתי רבות, נהנתי מאד ויותר מכך, הושפעתי עמוקות. תודה.

--------------

1אני טועה? אם כן, אשמח אם תאירו את עיני, אפילו באנגלית.
איזו אבידה... 541210
חברה מארה"ב מנסה לשכנע אותי זמן רב לצלול לאתר הבא:
אולי תמצא בו נחמה
איזו אבידה... 541239
גם אני הייתי בעיקר פאסיבי באייל, אמנם הגבתי פה ושם אבל אף פעם לא התמדתי לאורך דיונים שלמים.

אני עדיין זוכר רגע לפני שנים רבות, כשעוד הייתי צעיר (צעיר יותר) ועדיין הייתי תחת הרושם הזה שאני הבן אדם הכי חכם בעולם, מחשבה שנבעה מכך שכנראה שבסביבתי המצוצמת באמת הייתי הכי חכם. ויום אחד הגעתי במקרה לאתר עם עיצוב משונה, ושם גיליתי שאני אפילו לא כשיר להשתתף בדיון. קראתי מאות תגובות בכל מאמר בשקיקה, מלא התפעלות לנוכח החוכמה, השנינות והידע הנרחב של המגיבים. אני לא יודע אם אפשר להגיד שלמדתי משהו קונקרטי כי אני לא זוכר אף פרט מאותם דיונים שקראתי לפני שנים, אבל למדתי את העובדה המנחמת שיש ציבור לא מבוטל של אנשים כמוני.

עברו שנים ואני התבגרתי, מאז כבר הספקתי להכיר אנשים אינטילגנטים גם בחיים האמיתיים, אבל אני תמיד אזכור האייל כצוהר ראשוני לעולם ולאנשים שלא ידעתי שקיימים לפני כן.
הצער היחיד שלי הוא שבמשך כל שנותי עם האתר הזה בעיקר הייתי צופה מהצד ולא העזתי להצטרף אליו כחבר מן המניין.

תודה רבה לכל העורכים, הכותבים והמגיבים. אין לכם מושג כמה השפעתם עלי במהלך השנים.
תודה, סליחה, שלום ולהתראות 541176
היה מעניין וכיף.

דווקא נראה שבזמן האחרון האתר קצת מתייצב... בכל מקרה, תודה לכולם וסליחה לכל מי שנפגע ממני. מי שמעוניין, אני כותב ב http://smiley.blogli.co.il/
תודה 541178
היה אתר מעולה.
כתבתי בעבר תגובת סוף דיון גנרית ‏1, כדי שכל דיוני האייל יסתיימו באדמה משותפת, למען הסדר הטוב.
לצערי התגובה אבדה לנצח במעמקי האתר, ולא אוכל לקצר אליה פתילים פתוחי קצוות.
כל כך עצוב 541184
עצוב, כל כך עצוב.

אמנם בארבע השנים האחרונות אני כמעט ולא מגיב באייל, אבל המשכתי לעקוב, ובדיוק בזמן האחרון אני בתנופת קריאה מרשימה - נשארו לי רק עוד 13 דיונים ב"דיונים שטרם קראת" כדי לנקות את השולחן! אוי, וגם בדיוק תכננתי לחזור לכתוב: למי אספר את דעתי על "The Music Instinct", שאני קורא עכשיו? ‏1 איך הלך לי התירוץ לנסות לראיין את יוני רכטר, בשביל מאמר שחשבתי לחבר? עצוב, כל כך עצוב.

האייל היה, ועודנו, אחד מהגורמים שעיצבו את חיי. קצת מביך אותי עכשיו להודות, אבל עד גיל יחסית מאוחר (הרבה אחרי הצבא) פלירטטתי עם רעיונות, שהיום הייתי קורא להם מיסטיים, אודות החיים, המוות וכו'. חד משמעית - רק בזכות האייל השטויות האלה יצאו לי סופית מהראש, והפכתי לפיזיקליסט (או איך שלא קוראים לזה) הגאה שאני היום ‏2.

למדתי מהאייל המון. מדגם זעיר - במושגים "סימולקרה", "מיזוגניה" ו"חוק גודווין" נתקלתי לראשונה דרך האייל.

בזכות האייל שיפרתי לאין ערוך את יכולת הכתיבה שלי, ובזכות תקופתי כעורך, גם את היכולת לבחון טקסטים בעין ביקורתית ובאופן מדוקדק. שני הכישורים האלה עוזרים לי כמעט כל יום בעבודה האקדמית שלי. אני גאה גאווה גדולה בתשעת המאמרים שחיברתי לאייל, ותמיד שמח כשמישהו ממכריי שואל אותי "תגיד, זה אתה כתבת את המאמר הזה באינטרנט?"

באייל התקבץ אוסף של אנשים מדהימים. אין, ולהערכתי גם לא יהיה, עוד מקום ברשת העברית עם כאלה דיונים רחבים ועמוקים, שעוסקים לא רק בנושאים הלעוסים הסטנדרטיים, אלא גם בזמר עברי, מתמטיקה, גידול ילדים, היסטוריה, בלשנות, ספרות, ועוד, ועוד ועוד.

אבל די עם ההגיגים הסנטימטליים, בואו נעבור לפסים מעשיים. קברניטי אייל יקרים, מה דעתכם שנהפוך את הרקוויאם הזה להזדמנות שכולנו השתוקקנו אליה, לשמוע את ההספדים אודותינו בעודנו בחיים? אני הולך לחזור פה על דברים שכבר נאמרו, אבל בכל זאת.

אין ספק שבעידן הבלוגים האטרקטיביות של האייל כבמה לפרסום מאמרים פחתה פלאים. בצירוף מקרים דווקא מוצלח, העבודה הכרוכה במאמרים (סינון, עריכה, הגהה, קשר עם המחברים, חיפוש תמונות, ובטח עוד דברים) היא החלק הארי מעבודת המערכת, למיטב זכרוני. אם משאירים את האייל רק עם עדכוני חדשות וסקרים, העבודה הכרוכה בו מצטמצמת, דומני, לשלוש מלאכות: (1) העלאה של עדכוני החדשות והסקרים; (2) ניטור תגובות; (3) תחזוקה טכנית (תוכנה + חומרה). זה אולי לא כל כך הרבה עבודה. אני מתנדב לחזור ולהשתתף בנשיאת הנטל של מלאכות (1) ו-(2), ולעשות כמיטב יכולתי גם בשביל (3); אולי עכשיו, אחרי שכולם ראו שאתם מאיימים ברצינות, עוד איילים (המקובלים עליכם) יתנדבו אף הם. כדי לצמצם את עול הניטור, אפשר לחייב את המעוניינים להגיב להירשם קודם לאתר. נכון, דובי - אייל בלי מאמרים הוא באמת לא האייל שהגית, אבל הוא עדיין יהיה פנינה ברשת, ואם הוא לא יהיה נאה בעיניך, אתה ממש לא חייב לבקר בו :-).

אני לא רואה שום בעיה רצינית עם המראה או הממשק של האתר. כל מי שחושב שהאייל נראה מיושן (במיוחד אתה, טל) מוזמן להציץ ב- http://craigslist.org , שמנקז תנועה גדולה בוודאי אלפי מונים מהאייל, וכמעט ולא השתנה במראהו מאז שעלה לרשת ב-‏1996.

ההצעה לפתוח פורום חילופי לפליטי האייל לפי דעתי לא תעבוד. חלק מהגדולה של האייל טמון בעושר הארכיוני הפנומנלי ובמנגנון הטכני הייחודי שלו; אם אלה יאבדו, זה פשוט לא יהיה אותו הדבר, וחלק ניכר מהאיילים (כולם?) יתפזרו מהר מאד.

חברי מערכת יקרים: עשיתם בהתנדבות עבודת קודש שוחקת, אבל אולי דווקא הקירבה היתרה שלכם לאייל מונעת ממכם לראות עד כמה הוא עדיין נהדר. בתור מי שבשנים האחרונות קורא בדרך כלל דיונים בעיכוב של כמה ימים לפחות, אני לא נתקל ברפש שטרחתם להעלים בעוד מועד, אלא רק בתגובות היותר ענייניות ואדיבות. זה יהיה פשוט פשע לעצור כאן. אולי תחשבו שוב? בבקשה?

_______________
1 דעתי בקיצור נמרץ: אכזבה גדולה.
2 ואם אצטרך לציין אדם אחד שתרם במיוחד לשינוי הזה, הרי שזהו שכ"ג. שוב תודה, שכ"ג.
כל כך עצוב 541188
Hear, hear !
+1 541189
כל כך עצוב 541192
אנחנו לא מאיימים. זו לא קריאה לעזרה. האייל נסגר. אני בטוח שאם תהיה מעוניין תוכל להגיע להסדר עם טל על שימוש במנוע של האייל להקמת אתר חלופי, בהתאם למתווה שאתה מתאר (עדיין יש לפחות אתר אחד שעוד משתמש במנוע הזה, אז אני מניח שטל לא הוציא אותו לגמרי לגמלאות). אבל אני מאמין שאני מדבר בשם כל המערכת כשאני אומר שאין דרך חזרה. האייל כ''האייל'' הגיע לסוף דרכו.
כל כך עצוב 541222
מה לגבי האפשרות להקים אתר חדש באותה מתכונת ("האייל הכותב") שינקז את התעבורה מהאייל באופן רשמי, נאמר ע"י קישור מהעמוד הראשי?
הצעת ביניים 541937
לדובי ולעורכים: התפתח פה דיון פעיל ואינטנסיבי עם הצעות להמשך הדרך, אז אולי תתנו הארכה מעבר לשבועיים? אולי אפשר משהו בסביבות שלושה שבועות עד חודש.
הצעת ביניים 541978
בשעות האחרונות הדיון דווקא נעצר, אולי כולם מתחילים להרגע ולהתרגל למצב.
כל כך עצוב 541225
נו, היה שווה לסגור כדי לקבל תגובה ארוכה שלך...

* בימיו הראשונים של האייל (הייתי קוראת סמויה לא מעט זמן), הייתי קוראת ונרעשת מן האוף-טופיקים, בעיקר בתשובות לסקרים שהסתעפו והלכו. בלבי צחקתי נורא על הגיקים האינטלקטואלים ועל הדיונים הארכניים שלהם. עד שהבנתי שגם אני פחות או יותר כזו, והבדיחה נגמרה.

* לי הלך התירוץ (לנסות) לראיין את בני הנדל.

היו עוד 2 נושאים לפחות שחשבתי לכתוב עליהם מאמרים, אבל נכון לעכשיו גם הבלוג האישי-מקצועי שלי מוקפא (עייפות החומר), אז אין סיכוי.
כל כך עצוב 541229
לקח לי כמה זמן להבין למה את חושבת שהבן שלך הוא נדל.
כל כך עצוב 541290
בני אומנם כיכב פה לא מעט, אבל למען הפרוטוקול מדובר ב בני הנדל [ויקיפדיה] (בעיקר רציתי לדבר איתו על "שבשבת" ו"חוגה").
כל כך עצוב 541261
2 העונג היה כולו שלי. אני נמנע מלציין שמות של אנשים שהשפיעו עלי, כי בטוח אשכח כמה, אבל הם בטח יודעים. אתה אחד מהם, והמאמרים שלך היו מצויינים בעיני.
עצוב 541220
ראשית כל, תודה על השנים הנפלאות. ותודה על היוזמה שהיתה. ותודה על ההשקעה.
אני הצטרפתי לאייל באמצעו, וחשפתם לי עולם אדיר‏1.

בדומה לאחרים כאן - המאמרים לא היו בשבילי העיקר. למעשה, את רובם לא קראתי כלל. הייתי עוברת ישירות לתגובות. העיקר מבחינתי הוא הדיונים, ולזה - צר לי, אין תחליף.

בלוגים אינם תחליף בעיני, אני קוראת בהם הרבה‏2 אבל הם אינם מאפשרים דיונים רחבים וארוכים כמו באייל. ואינם מאפשרים מעבר מנושא לנושא אגב דיון, כפי שקורה באייל. אתה לא יכול לעבור נושא כשאתה נמצא באכסניה של מישהו, ואתה גם לא יכול לנהל דיונים של מאות ואלפי תגובות.
גם פורומים אינם ממלאים את מקום האייל. ככל הידוע לי אין מערכת פורומים שבה אתה עשוי להתדיין על כל נושא שבעולם, ואין מערכת שמאפשרת דיונים ארוכים כל כך.

אני מצטרפת לרעיון שהועלה, להשאיר את המערכת כך שתעלה עדכוני חדשות. אני משערת שגם כל אותם בלוגרים יכולים לשלוח מדי פעם מאמר, אבל זה לא הכרחי בעיני.

זה האתר שלי
ואפילו יש שם קישור לבלוג, אבל אין שם כלום, עדיין‏3.

1 וגרמתם לי לבזבוז זמן עצום אגב כך.
2 ושם דווקא כן קוראת את המאמר.
3 לו הייתי מבזבזת פחות זמן באייל, אולי היה שם משהו :)
עצוב 541228
אמנם לא הייתי כאן הרבה זמן, אבל שנתיים של חניכה (דרך חונכים שגילם הממוצע צעיר ממני) לעולם השיח המקוון, בהן היה האתר מחובר בצינורית לוריד שלי (ואפילו הגעתי לאחד המפגשים), אינן דבר שנשכח.

עידן הבלוגים ומותה של האלמונימיות - נשמת אפו של האיל - בשנת 2007 כנראה באמת יתרו את המקום הזה, ובכל זאת, זוהי הידיעה הלא-שמחה של היום.

היו שלום ותודה בשם כל ישויותי הוירטואליות.
תודה רבה. (מאחד שקרא בשקיקה לאורך השנים וזאת לו תגובתו הראשונה) 541232
חבל על דאבדין ולא משתכחין.
וואו, זה אמיתי? 541242
בשם עשרת המגיבים המזדהים כיוסי (על פי הערכה גסה), תודה למי שיזם, ערך, תחזק, כתב, והגיב.

(ומה עושים עכשיו עם השעה הנוספת בכל יממה? בטח השבועות הקרובים יעברו בקריז)
וואו, זה אמיתי? 541244
כמו כל מכור אמיתי, אתה לא תבחל בתחליפים, לא משנה כמה איומים (כלומר, אני צופה עליה בקריאת הטוקבקים של ynet).
לילה טוב אייל.. 541243
גם עלי, כמו על רבים כאן, האייל השפיע רבות. כאן פגשתי את חברתי הראשונה, כאן השחזתי את תער הויכוח שלי, כאן פגשתי בססמולנים ארורים שנים לפני שגיליתי שאני מוצא עצמי מסכים איתם, וכאן נוכחתי בתהליך ההתקרנפות של הליברליזם הישראלי, שנים מספר לפני שזה נעשה בהיר לחלוטין בשטח. ולמרות שניסיתי שלא לחזור לכאן לאחר מכן, לא יכולתי לברוח מן האבן השואבת, וחטאתי בתגובות בשם בדוי, שאני מניח שכבר ידוע למי שהיה ערני דיו.

אני מעריך מאד את העבודה שהשקעתם באתר, ומקווה שפרוייקטים חדשים שלכם יצליחו גם הם להטיל צל ענק שכזה.
עדיטיטי? 541246
תודה לכם 541245
בתור עוד אחד משורצי המעמקים אשר מגיבים פה לראשונה, תודה רבה לכם על כל הדיונים המרתקים על פיסיקה, חישוביות, אבולוציה, אומנות, פילוסופיה, אקטואליה, ובעצם - פשוט תודה על כל הדיונים שהתקיימו פה.

למדתי המון, ואף יותר מכך - אם הטוקבקים בynet גרמו לי לאבד את תקוותי באנושות, הרי שהדיונים באייל החזירו לי את האמונה שעוד יש לנו עתיד.

אז תודה,
עוד אלמוני
תודה ושלום 541247
היו כאן דברים טובים ומעניינים. העשרתם אותי.
אהבתי מאוד את המערכת של טל ואת השיפורים שנוספו לה לאורך השנים.

תודה ושלום.
תודה 541248
גם אני מקוראיו הראשונים של האייל, בהיותי מיודד עם חבורת המייסדים עוד טרם הולדת האייל. נהניתי לקרוא ולהתדיין, ופה ושם אפילו לכתוב מאמר או לחוד חידה לאיילים, בעיקר עד שנת 2003.

אני מסכים שהאייל היה והינו אתר ייחודי מבחינת איכות הדיון שמתאפשר בו, גם טכנית וגם תוכנית. איני יודע אם יקום לו מחליף, אבל אם לא יקום, הרי יהיה זה משום שלא ירצו בו מספיק.

תודה לכל העושים במלאכה, ונתראה ברחבי הרשת.
אוי ‏1 541257
אני עדיין מקווה שכמו בפעמים הקודמות שבהן האייל כמעט נסגר, תימצא גם הפעם נוסחה שתאפשר להשאירו פתוח, כך או אחרת. כמו שכבר אמרו פה, המיוחד באייל הוא הדיונים מרחיבי הדעת והאופקים בין אנשים מקצוות פוליטיים ומקצועיים שונים של החברה, שכנראה לא יהיה להם שום פורום אחר להיפגש בו ולהחליף דעות ‏2. מהבחינה הזאת סגירת האייל היא אבידה אמיתית.

אז אולי בכל זאת?...

אבל למקרה שזה אכן הסוף- תודה, שלום, ואיחולי חיים נפלאים לכולכם.

1 "כבר במאה השמינית, על שפת הנהר הצהוב, ישב משורר שידע את מלת הסיום"- למה יש לי הרגשה שזה היה משהו יותר מכובד מ"אוי"?

2 לולא חגיגיות המעמד, הייתי כנראה "מבקשת" פה מדובי הבהרה בעניין תמיכתו במדינה דו-לאומית... אז הנה ריב אחד פחות.
אוי ‏1 541277
הבהרות בבלוג שלי, אם תרצי.

(אגב, יצא לך לראות את הטוקבק הראשון לטור שלי ב-Yנט?)
אוי ‏1 541279
אולי באמת אציץ פעם, לבדוק מה אתה מבשל שם מאחורי גבנו..

ובעניין הנקודה השניה שלך, עכשיו ראיתי. וזאת הזדמנות טובה בשבילי להתנצל לפני כל מי שאי פעם נפגע ממני באייל- לא התכוונתי לפגוע, ואני מצטערת אם זה מה שיצא.

ושוב: כל טוב לכולכם.
תודה 541258
גיליתי את האייל בימיו הראשונים, בהיותי כבן 16 או 17. מאותו הרגע נשאבתי אל תוך הררי המילים, הדיונים והויכוחים, תוך שאני מבלה שעות על גבי שעות אחרי בית הספר התיכון בקריאתם ובתגובה עליהם - ראשית כאנונימי ולאחר מכן בשמי המלא.

אני חושב שאני יכול לייחס בגאווה לאייל חלק מסוים בעיצוב דעותי בצעירותי, גם אם לא עלו תמיד בקנה אחד עם הדעות של עורכי האתר ורוב כותביו. הייתי נכנס לאייל כדי לקרוא על נושאים שמעולם לא נחשפתי אליהם, שמעולם לא חשבתי שיעניינו אותי. וקראתי בשקיקה.
אפילו בזמן הצבא, הייתי חוזר בסופי שבוע (באותם סופי שבוע בהם הייתי חוזר...) ונכנס כדי להתעדכן ולראות מה חדש באייל.

אבל בשלב מסוים, קצב עדכון הכתבות וקצב התגובות באייל נעשה מוגזם מדי עבורי, והרגשתי שאני לא יכול לעמוד בכך, מבלי לבזבז חלק ניכר מהזמן ביום. אפילו לעקוב אחרי דיון יחיד בכתבה יחידה נעשה למשימה בלתי אפשרית למי שזמנו היה יקר לו. וכך הפסקתי להיות קורא ומגיב פעיל, אך בשום שלב לא איבד האייל את הפינה החמה בלב שהוא הצליח לתפוס אצלי.

הדברים שכתב דובי על שינויה של תרבות האינטרנט באים לידי ביטוי מבחינתי בכך שאת הידיעה על סגירתו של האייל, קראתי הבוקר ב-Ynet. עוד זכורים לי הימים שהאייל היה דף הבית שלי, ול-ynet הייתי נכנס רק מדי פעם.

תודה לכל מי שאחראי למפעל הזה, היה נחמד מאוד.
אני שמח שאתם נסגרים 541267
הגיע הזמן.
אין לכם מקום באינטרנט
שמחת עניים 541269
רשע, מה הוא אומר? מה העבודה הזאת לכם. לכם ולא לו. אף אתה אמור לו: בשביל מה אתה נדחף לאייל ברגע האחרון? תסתום ותחגוג בפינה האפלה והמעופשת שלך בשקט, ובלי להפריע לשכנים, יא פאתט.
שמחת עניים 541272
לא הבנת.
זה היה ניסיון, בהפוך על הפוך, לגרום לעורכים להמנע מהחלטתם זו, האיומה.
שמחת עניים 541320
אתה לא הבנת. הוא מנסה לגרום לאחרים להשמיץ אותו כי זו ההזדמנות האחרונה לתבוע.
תודה 541274
בתור מגיב שוליים נוסף רציתי רק לומר תודה. בזכותכם ביליתי שעות מעניינות רבות מאד במקום ברשת שאינני מכיר דומה לו, ולמדתי המון.
האייל 2 541280
גם עלי נפלה הודעת הסגירה כרעם ביום בהיר וחיכיתי עד שייתם שלב ההכחשה. הרעם – בשל התרומה המשמעותית של האתר למי שהנני עתה. אני מתקשה לחשוב על עצמי כיום, ללא הידע העצום ויכולות הניתוח והטיעון המשופרים שרכשתי באתר. אני מתעצב לחשוב על המבודדים אינטלקאטואלית, כמו גם על המתבוססים בהגיונם הפרטי (+ אולי עוד כמה חברים לשלושה בלוגים מצומצמים אליהם הם מנויים), שעשויים שלא לדעת עוד שאפשר יותר, הרבה יותר. יש לי עוד הרבה דברי רגש וכיבודין לסעיף זה, אבל הדברים כבר נכתבו היטב מעלי ולכן רק אוסיף שעבורי הידע ותרבות השיחה ב"האייל הקורא" היו עבורי יותר מאשר כל שאר מה שקראתי וכתבתי ברשת. כמו אחרים, איני רואה דבר שאפילו מתקרב לפינה איכותית יחודית זו, גם בתקופותיה היבשות.

הרעם הופיע ביום בהיר, שהרי לא התקדרו השמים בעבים בנוסח:
"דרושים עורכי מאמרים נוספים" (למעט מקרה בודד שאני זוכר – דיון 2983)
"דרושים מסנני תגובות עפ"י הנחיות"
"דרוש מימון לאתר לשם שכירת עורך במשרה חלקית למשך חצי שנה"
" האפשרות ליותר מתגובה ביום תיוחד למנויים בתשלום ולמי שפירסמו באתר שלושה מאמרים או שהתפרסם מאמר שלהם באתר בשנתיים האחרונות"
"מעתה יופיעו באתר בעיקר חדשות ופעם בשבועיים הפנייה למאמר לשם דיון בו",
"מי שמאמרו יפורסם, יהיה גם רשאי ואחראי על פסילות התגובות"
או "להמשך תפעול האתר דרושים רעיונות חדשים, ואלו הם האתגרים:..."
אך כאלו לא הופיעו, ולכן הודעת הסגירה אינה רק מעציבה, אלא גם תמוהה.

ייתכן שמי שעשו במלאכה החשובה, ולהם נתונה תודתי העמוקה לעד, נשחקו, או שהם כבר לא מצאו את הזמן למשימה והחלו לראות את המפעל המבורך הזה דרך משקפי מועקתם המתמדת. אולי יש כאן גם חשש מייסדים שמא המתבגר "יבייש" את נעוריו או את אבותיו, הן בצורתו הנוכחית והן בגילגוליו הניסיוניים הבאים בדרך למתכונת בת קיימא. אולי משום כך לא נעשה נסיון מינימלי לגייס את הרצון הטוב והיכולות של קהל האיילים הוותיקים והחדשים החבים כה הרבה לאתר ולמפעיליו.

אני מצטרף ליובל (תגובה 541184) ולאחרים, תוך נכונות לתרום לעניין זה, ומבקש למצוא דרך, או לפחות לאפשר למצוא דרך בדיון זה לשמר ברשת את ארכיון האייל ואת בסיס המשתמשים האיכותי והייחודי שלו, באמצעות גיוס מתנדבים נוספים (אפילו מידי חודש) ו/או באמצעות שינויים מסויימים שהצעתי כאן והציעו אחרים בדיון (כולל דובי, כאן: http://dubikan.com/archives/334). השאלה היא עד כמה מוכנים הנוגעים בדבר לשתף פעולה עם מהלכים כאלו (שימור שם האתר? הדומיין? העברת התוכנה?....).

בכל מקרה, האם יש דרך לקבל את המאגר (גם בתשלום) לשימוש פרטי? אם אוריד את האתר למחשבי באמצעות תוכנה יעודית (המלצות?), האם זה יעצבן את השרת? כבר הסתבכתי עם שרת ביסודי, כנראה על רקע האכלת הסוס שלו (גדלתי באשקלון) ואת הלקח שלי למדתי.

אפופידס
האייל 2 541331
ובכן, יש עמנו כמה וכמה מתנדבים לנסות להציל את האייל הגוסס. אני מצטרף לחבורה הזאת. כישורי העריכה שלי מוטלים בספק, אבל אני טוב בהגהה, ניכוש שגיאות כתיב ופה ושם בהצעות לשינוי מבנים תחביריים (מה שאני לא עושה בקשר לעצמי). גם בניכוש עשבים שוטים אין טוב ממני, מאחר ואני מכיר את המטריה מבפנים. גם מבחינה פיננסית אוכל להרתם אם יהיה בכך צורך.

טל, למרות שפה ושם התעצבנת עלי, בעיקר בתחילת דרכי באייל, אני חושב שהוכחתי לך במעשים את החשיבות של האייל עבורי. השיקול "יש לי מוניטין" בקשר לאיכות התוכנה שלך הוא חסר טעם. אנחנו יודעים שכתבת אותה בתחילת דרכך כמתכנת ואין לנו ספק שהיום אתה עושה שמיניות מסביב לקנוט וריצ'י, וג'ואל ספולסקי לוקח אצלך שעורים פרטיים. בכלל, בעיות של הנדסת תוכנה מעניינות את הסבתא שלנו, וגם זאת רק כשערוץ 99 שובת מפעילות. התוכנה שלך מצויינת מבחינה אופרטיבית, וזה כל מה שחשוב למשתמשים בה. אין שום פלטפורמה לניהול דיונים שאפילו מתקרבת לשלך, ולכן אין שום הגיון בעולם לתת לה לגווע.

צ'יף - אתה בטח כבר מרגיש מחוייב להחלטת הסגירה, ודאי וודאי אחרי שהתחייבת עליה בפומבי ב ynet. ניתנת לך הזדמנות בלתי חוזרת להתעלות מעל השיקול הזה ולעשות את הדבר הנכון, פשוט משום שהוא הדבר הנכון לעשותו. אם לבן שלך נמאס לשחק עם איזה צעצוע אתה בטח לא זורק אותו לפח אם בסביבה יש ילדים אחרים שמעוניינים בו. למה לא תפעיל אותו הגיון בקשר לאייל? וכאן לא מדובר בצעצוע אלא בילד (הרוחני) עצמו. כשיורים לאייל בין העיניים עושים את זה בשביל לאכול את הבשר, או בשביל לתלות את הראש שלו על הקיר או בשביל לקבל עוד נקודות באותו משחק מחשב שאתה מדבר עליו. הריגת האייל הקורא לא מספקת אף אחד מהמניעים האלה.
האייל 2 541337
גם אני מתנדב: אני טוב בנקיון, קפה, ניטור וגם תרומה כספית.
מספיק נימוקים טובים להשארת האייל בחיים כבר ניתנו.

עם זאת, אני יכול להבין את חששם של האבות המייסדים, שאם הם יאבדו כל שליטה, ויעבירו את הטיפול באופן מוחלט ובלתי חוזר לידיים חדשות, אז האייל האיכותי שהם הולידו עלול להפוך למפלצת - שבכל זאת תייוחס להם ותעיב על שמם הטוב.

(לפעמים נראה לי שאם הרצל היה רואה מה יצא מהבייבי הציוני שלו, הוא גם היה יורה לו בין העיניים ומסיים את חייו. מצד שני, כפי שציין רב"י, לא לגמרי ברור של מי החיים האלו).

מכל מקום, ההמשך לא חייב להיות תחת אותו שם ולוגו, אבל לדעתי צריך להיות דומה מאוד מבחינת הפורמט, תקנוני העריכה והסינון. כלומר צריך שחברי המערכת הקודמת ישמשו יועצים פנסיונרים.

אבל דבר ראשון - ולא פשוט - צריך יזם: מישהו שירים את נס המרד, יקים ממשלה/מערכת גולה, ויפרסם כתובת דואל כדי שאפשר יהיה להתנדב ולעזור לו.
האייל 2 541340
יש כאן פער בין עמדת המערכת שטוענת שעבר זמנו של האייל לבין רצונם של המגיבים להמשך ולראייה, תדירות התגובות והדיונים לא פחתה אף פעם. לכל היותר השתנו חלק מהמגיבים הקבועים.

אומרים שהעיתונות הכתובה מגיעה לסוף דרכה אבל עיתונים עדיין קיימים והטיימס הלונדוני מתקרב לשנתו ה250. אם עיתון מודפס יכול לעבור את ה200 שנה אין שום סיבה שאתר יחודי לא ישרוד אחרי עשור אחד בלבד. המיקרה של עין הדג הוא לא תקדים לאייל הקורא כי עין הדג היה תלוי בזוג הליצנים שניהל אותו וכשהם פרשו לא היה להם תחליף. באייל תמיד היתה תחלופה במערכת ואפשר אולי לשנות את רוע הגזירה. צריך לחשוב בצורה יצירתית.
האייל 2 541341
מדהים איך אחרי עבודה קשה ותובענית ביותר, שקיימה במשך תשע שנים אתר נהדר, שעכשיו אני מרגיש מאוד בחסרונו - עדיין ישנם אנשים מכובדים באינטרנט שקוראים לך ''ליצן'' ולא חשים צורך אפילו לנמק.
האייל 2 541342
היי, לפחות לא היה מקארתיזם אפילו פעם אחת בתגובה.
האייל 2 541343
אה, וכמובן - בעין הדג היו, כמעט תמיד, יותר משני עורכים. חוץ מרד פיש ולונג ג'ון, היו שם לפי הסדר וחלקם חופפים: סרין, עכרור השלולית, נמרוד ואדם קלין אורון.
האייל 2 541346
ומתגובתו של השוטה נראה שארז יאלץ להיות תלוי בעוד ליצן אחד אם האייל יישאר פתוח... תגובה 189716
האייל 2 541351
ברגע הראשון לא הבנתי למה אתה מתכוון. במקום להפנות לפתיל, עדיף היה לקשר ישירות לתגובה 189735.
האייל 2 541344
אני מלא הערכה לרד פיש ולונג ג'ון ולפועלם וגם לי האתר חסר. בליצנים התכוונתי לרוח השטות ששרתה על האתר בשנותיו הראשונות ולסיגנון הכתיבה המתחכם שהיה נהוג שם לכל אורך שנותיו.
האייל 2 541348
וואו, אתה אידיוט.

(באידיוט התכוונתי לאידיוט כמו האידיוט של דוסטוייבסקי, שהוא לא אידיוט ופשוט לא מבינים אותו).
כל הכבוד! 541349
המשיכו לנצל את הימים האחרונים של האתר כדי לכתוב תגובות שאחר כך נוכל לקרוא בהם שוב ושוב בנוסטלגיה. אין ספק שפתילים מחכימים כעין זה הם גאוות האתר.
האייל 2 541354
===>"יש כאן פער בין עמדת המערכת שטוענת שעבר זמנו של האייל לבין רצונם של המגיבים להמשך"

כנראה פער כזה באמת קיים אבל לא הוא החשוב. אם הבנתי את עמדת המערכת היא מתמצה ב"עזבו אותי באמ'שלכם. רוצים אתר - תעשו לכם". ואחרי 10 שנים של עבודה חינם, אתה יכול לשאול את עצמך איך זה לא קרה קודם.

הפער שעליו יקום ויפול דבר הוא זה שבין "רצונם של המגיבים להמשיך" לבין "יכולתם של המגיבים להתארגן". ולמיטב הבנתי, שום ציבור לא יכול להתארגן בלי שיקום איש אחד ויארגן את הארגון. (אולי צריך להסתובב בשבילים של בסיסי הצבא כדי לתפוס אחד כזה).
האייל 2 541379
תדירות התגובות והדיונים לא פחתה, תדירות פרסום המאמרים ירדה פי 2. לפי דברי העורכים, הסיבה עיקרית לכך היא שלא נמצאו מספיק מאמרים ראויים לפרסום, לפי אמות המידה שלהם.
אסור להתווכח עם עובדות.
האייל 2 541390
זה נכון שהעובדות מדברות בעד עצמן, השאלה למה אמות המידה לא מצייצות מבושה בכשלונן...
האייל 2 541429
למרות שנראה שהחלטת המערכת היא סופית, חבורת המגיבים המכובדת שהביעה רצון לתרום להמשך קיומו של האייל מרשימה ומעוררת תקווה. אני מצטרף. כישורי עריכה אין לי, אבל אשמח לקחת חלק בתרומה ארגונית, פיננסית או אחרת ככל שתדרש.
האייל 2 541432
כמה דברים, גם כמענה לדוא"לים שקיבלתי היום.
1. אני מקווה שהנוגעים בדבר יגיעו להחלטה חדשה, לאור הבקשות והטיעונים שעלו כאן.

2. נדמה לי שניתן להפעיל את האתר (או דומה לו) במתכונות דינמיות הדורשות הרבה פחות תחזוקה ביסודן, אך עדיין כאלו שישמרו העניין, הקהל (המתחדש) והרמה (לפעמים פחות לפעמים יותר). בהתאם להתפתחויות, אפנה לכמה ממפעילי האתר כדי להבין טוב יותר מה זה אומר לקיים אתר מסוג זה - במיוחד מבחינת השקעת הזמן, עניינים משפטיים וכן עניינים כספיים (אה, ועיצביים, אם יש כאלה).

3. במידה ולאחר מספר ימי מרדף, יחלו סוף סוף כלבי הציד של המתת החסד להדביק את האייל ולכרסם בזנבו עד כדי גדיעת דיון זה, אנסה לשכנע את הבחור מhttp://cafe.themarker.com/view.php?u=190898 לפרסם פוסט, תחתיו ניתן יהיה גם לחוות דעה באשר להמשך.

4. שכחתי בתגובתי הקודמת לציין את נושא הפלטפורמה (כולל ממשק) שטל יצר. לאחר שניסיתי לחשוב על חלופות הבנתי שהיה לה תפקיד מרכזי במה שהאייל הצליח להיות, במיוחד בזכות כמה פיצ'רים יחודיים שלא מצאתי במקומות אחרים (המשך יבוא).
האייל 2 541467
האייל גוסס ומה שמעניין אותך זה לבצע outing?
האייל 2 541474
האמת היא שניסיתי אתמול בערב לפתוח בלוג למטרה זו, אך מסיבות מסויימות הדבר התעכב במשך כמה שעות והסדינים כבר לחשו את שמי.
אז חשבתי, מה רע שיידעו איך נראיתי לפני סדרת הניתוחים הפלאסטיים ותרסיסי השיזוף? האם זה לא עדיף מאשר לגלות בבוקר שהאייל נחסם לתגובות ואז נצטרך לבקש יפה שיתאפשר פירסומו של עוד קישור אחד?
האייל 2 541578
איך נראית כבר ידענו לפני חמש שנים, וכמו שאומרת תגובה 173125 גם השם היה גלוי (אבל אני נאלץ לציין בצער שאת שמה של עדי לא מצאתי מעולם).
ומה פתאום אתה צריך תרסיסי שיזוף? החצי התימני בשביתה?
האייל 2 541591
לא מצאת מכיוון שהוא מעולם לא פורסם באייל.
האייל 2 541593
אז תגובה 173125 היתה שקרית?
האייל 2 542293
החלק שנוגע אלי, כן (שמו של אפופידס אכן פורסם באייל עוד לפני התגובה ההיא).
האייל 2 541632
תימני זה בדיוק עד המותניים, ומערכת TheMarker הורידה מן האתר את הצילומים שמוכיחים זאת.
האייל 2 541587
ניסיתי להגיב לך שם, אבל אי אפשר להרשם לאתר הזה, כנראה שאני לא עומד בסטנדרטים.
אתה אח של אהוד?
האייל 2 541633
הקישור להרשמה הוא זה:
אם זה לא יעבוד אפשר לפנות אליהם (כבר עשיתי זאת וקיבלתי עזרה).
האייל 2 541639
ניסיתי וזה לא מצליח.
אנסה.
האייל 2 541643
בעצם אני יכול לפתוח לך חשבון שם ולשלוח לך את פרטיו. זה יקח לי דקה שלמה, אם בא לך.
האייל 2 541661
אשמח לכך.
צריך פרטים נוספים?
האייל 2 541663
בדוק אימייל.
האייל 2 541671
יופי תודה, עניתי לך בבלוג.
תודה... 541281
במשך שנים קראתי את האתר בשקיקה - בשלב מסויים לא היו בכלל תגובות שלא קראתי.
באייל נחשפתי לעושר האנושי שבחברה דוברת העברית. כל רעיון, מחשבה, טיעון, תאוריה - פה מצאתי מישהו שמיצג אותה ומישהו שיסתור - והדיון בניהם (בד"כ) היה דיון ולא ויכוח - אם טיעונים ולא רטוריקה (פרט לדיונים על רטוריקה, כמובן).

אבל השנים עברו, והתחלתי לקרוא פחות ופחות, הדיונים התחילו לחזור על עצמם והיה יותר קשה לעקוב אחריהם למבקר הספורדי (כמו שנהייתי).

חבל לי שהאייל מתכבה - אבל אני לא מצטער על זה. כמאמר השיר, לכל דבר יש זמן - והזמן של האייל הגיע.

נשאר רק להגיד "תודה" ענקית לכל מי שהעשיר אותי בעשור האחרון - הכותבים והמתדיינים: תודה!
וכמובן גם לצוות העורכים והמתכנתים‏1, שהשקיעו מזמנם ומכספם כדי שהאייל ימשיך.

---------------
1 טל - אני יודע שזה רק אתה, אבל לפחות בחלקים מהזמן זה נראה כאילו אתה חמישה אנשים.
מייל ששלחתי לדובי 541291
(רובו- מחקתי את ה"נ.ב.")
-------------------------
האייל היה ועודו אחד הדברים הטובים ביותר ברשת

בעיקר בגלל הסינון הקפדני של הדברים (כולל מאמרים שהצעתי וסורבו) הוא הפך למקום שכל אדם חושב צריך מדי פעם לבקר בו

מה שאני באמת קורא מדבריך זה סוג של "עייפות חומר" ואני מכבד את זה, אבל העולם נשאר עם עוד פחות מקום שאני יודע שבוצעה בו הפרדה (או לפחות נסיון להפרדה) בין זבל לבין איכות

תחסר לי, ולא- אין הרבה מקומות כמו האייל הקורא

שלך
יוסי נתנזון
מייל ששלחתי לדובי 541300
שלחת אלי? כי אני לא קיבלתי. אולי שלחת למערכת? אני כבר מזמן לא מקבל את הדוא"ל של המערכת.

(ותודה)
מייל ששלחתי לדובי 541301
אולי עוד יש לך קשרים במערכת כדי שיעדכנו את כתובת הדוא"ל שלך באתר?

בלי קשר לסגירתו- זה פשוט "נכון" יותר
מייל ששלחתי לדובי 541305
דוא"לים שנשלחים לדוא"ל *שלי* באייל (dubi@haayal) מגיעים אלי. דוא"ל שנשלח למערכת עצמה, לא מגיע אלי. אין מה לעדכן.
כמה עצוב הרבה דמעות ומעט מילים 541295
בשנת 2002 מצאתי את עצמי מדבר עם שמעון גלבץ ליפני מופע האיחוד של בציר טוב. שאז יצא במהדורה מחודשת.
שמעון סיפר לי שהוא כותב ועורך באיל הקורא.
ביקשתי להיכנס לאתר אבל האתר לא היה נגיש. פניתי לטל כהן וביקשתי עזרה טל מיד נירטם והנגיש את האתר לעיוורים. אני חושב שאולי זה היה האתר הראשון שעשה זאת בארץ.
לאחר מיכן כתבתי לאייל את המאמר מה שאתה רואה זה מה שאתה מקבל מאמר שזכה להמון הדים ואחת לחודש חודשיים אני עדיין מקבל עליו תגובות חמות יותר ופחות.
אם השנים כתבתי עוד כמה מאמרים והיתי מגיב פעיל ואפילו מיפגש אחד של הפורום המצומצם של קוראים כותבים נערך בביתי.
אם השנים הפכתי לקורא דומם עד היום דף הביית שלי היה האייל הקורא אני כותב את התגובה הזאת עם המון דמעות בעייניים וכאב מאד גדול. המקום הזה היה בישבילי יותר מביית חלק מהאנשים כאן הפכו להיות חברי הקרובים ביותר. לא האמנתי כמה מאמר קטן באתר זניח יכול לשנות המון הרצאות והישתלמויות יצא לי להעביר על המאמר הנ'ל. חברים אולי כדי לישקול הוצאה של ספר מאמרים או חוברת או משהוא.
אז רק רציתי להגיד תודה לכול מי שעזר וטרח והקשיב לי וקרא ותודה על הכול
בהצלחה בהמשך
גידי
שלום ותודה 541298
ראיתי את הידיעה בווינט, נזכרתי בחיוך וקפצתי להגיד שלום.

ואו, כמה מים זרמו מאז (-:

דובי - אתה אמנם אויב אידאולוגי מר אבל חותמת על כל מילה ממילות הפרידה שלך.זו היתה אחת הפלטפורמות היותר הראויות לנהל בהן דיון. במות להתנצחות יש מספיק, קצת כואב הלב שדווקא האייל דעך.

בין היתר, נדמה לי שאני חייבת לאתר הזה את ההיכרות הראשונה עם הגב' טלי וישנה (הלו, טלי).

ד"ש, ובהצלחה
תמהני 541302
דובי מלין על מיעוט בזרם המאמרים שהמערכת מוצאת ראוי לפרסום. אני דוקא רואה בזה נקודת זכות של האתר.

כאשר ניתן כל כך בקלות לפרסם חומר ברשת, כאשר יש כל כך הרבה מקומות, כל כך הרבה הזדמנויות לפרסם דברים, ברוב אתרי המאמרים כמו במכרות יהלומים יש 1% של איכות על כל 99% של זבל.

הייחודיות של האייל הקורא היתה הסינון. אני לא צריך 100 מאמרים בשבוע. מאמר אחד בחודש, אבל טוב זה די והותר.

הייתי שמח לשמוע על סטטיסטיקות הכניסות לאתר. אני, למשל, אין יום שלא נכנסתי אליו כדי לבדוק אם התפרסם משהו חדש, מעניין. לא כל דבר עניין אותי, אבל זה היה שווה את הטרחה.

גלוי נאות- כל מאמר חדש שכתבתי (ובעבר כתבתי) הוצע קודם כל לאייל הקורא ורק אחרי שנדחה, הוצע למקומות אחרים
541304
חבל. תודה לאלו שבנו את האתר וערכו אותו.
541307
הידיעה הזאת על הסגירה הצפויה השאירה אותי די אדיש. אני שותף לתחושה שהאייל אינו מה שהיה בעבר. פעם הייתי נכנס לאייל בציפייה לרעיונות מעניינים, לתגובות מעמיקות ולדיאלוגים שנונים. היום אני נכנס לאייל יותר מתוך הרגל. אני השתנתי והרחבתי את אופקיי ותחומי התעניינותי (לא מעט בזכות האייל) וגם האייל השתנה, איבד רבים מהמגיבים המעניינים (למרות שנשארו לא מעט כאלה) וכבר תקופה ארוכה נראה שאינו מתחדש.

בימים האחרונים, כשקראתי את התגובות בדיון זה, גיליתי שאני מאבד את האדישות שלי. זה מצער, כי דווקא הייתי גאה באדישות הזאת וביכולת למתוח קו ולעבור הלאה. השינוי אירע כשפתאום תפסתי שמה שאני הולך לאבד אלו הרבה חברים. נכון הדבר שעם רוב המגיבים מעולם לא נפגשתי או שנפגשתי בחטף במפגש אחד שנכחתי בו. אני יודע מעט מאוד, אם בכלל, על חייהם מחוץ לאייל. ובכל זאת, אלה אנשים שאני מרגיש שכבר שנים ארוכות מלווים אותי. אני מרגיש שאני מכיר אותם והם מכירים אותי. דעותיהם ותגובותיהם חשובות לי. יש לנו קודים משותפים. למדתי מהם רבות, ניהלתי איתם שיחות, התבדחתי איתם והתעצבנתי עליהם. לפעמים האייל והאנשים בו היו יותר מציאותיים עבורי מהמציאות הלא-איילית עצמה.

אני כבר לא אדיש. למרות שאולי לא נשארו לנו הרבה דברים חדשים להגיד איש לרעהו, אני מצר על כל החברים שאאבד. תודה לכולכם על העונג שהענקתם לי בחברתכם. תודה לטל ולעורכים לדורותיהם שאפשרו את המפגש הזה. גם אם זה לא יהיה אותו הדבר, אני מקווה שנפגש עוד בעתיד.
541311
תודה גם לך, מקורא שלא הכרת.

טל, כדאי להודיע על רוע הגזירה לכל מי שאי פעם ביקש עדכון דוא"לי על תגובה/דיון. כדאי לתת גם למי שלא דוגם את האתר מדי שבועיים הזדמנות להיפרד.
541318
כל מי שביקש עדכון על דיונים (ולא ביטל את בקשתו) קיבל הודעה גם על מאמר זה, מן הסתם. שליחת דואל לכל מי שביקש עדכון על תגובות נשמע לי קצת כמו spamming.
עצוב גם לי 541308
אני אמנם לא הגבתי כאן הרבה ( לפחות לא בזמן האחרון) אבל אני עוקב אחרי האתר כבר למעלה מ-‏5 שנים ולמדתי מהאנשים כאן המון. נדמה לי שאין עוד אתר ברשת עם חבורה כל כך גדולה של אנשים אינטילגנטים.
ולשאלת השאלות- 541309
האם הדיונים והתגובות הישנות ישארו ברשת או שהם ימחקו?
תודה! 541310
תודה לדובי, לכל העורכים, למתדיינים ולאיילים האלמוניים באשר הם.
חבל על דאבדין 541316
לא מבין הרבה בפלטפורמות, אולי רק בזו שהיתה לנו בלול בקיבוץ, שהיתה רתומה לטרקטור של פינוי זבל העופות. גם לא מבין בממשקים ושאר הלהג האכאילו מקצועי.
עבורי האייל היה המקום האינטרנטי המושלם. פה יכולתי לקרוא דברים שריתקו אותי, ואפילו להגיב פה ושם על דבר כזה או אחר.
אינני מבין הרבה במה זה כרוך לקיים אתר כזה, לכן לא אציע דבר. רק אומר שמאד חבל יהיה לי על כך. אתגעגע אליכם חכמים חצופים ויודעי חן.
אבקר כאן מעת לעת רק כדי לבדוק אולי מישהו התחרט והאתר בכל זאת ימשיך לפעול.
תודה על העשור האחרון.
תודה לכם. 541317
השתתפתי מעט, נעזרתי (לא מעט) בחומרים שהעליתם, נהניתי מעריכת המאמרים ו/או ההודעות (כן, דובי, עבודת העריכה חשובה ואני מעריכה אותה מאוד), הגשתם תחומים שלא ממש הכרתי, ובכלל: היה נעים, גם כשהיה לא-נעים (פישולים שלי).

יש לי גם תודה מיוחדת: בזכות האייל הכרתי את מי שיחד אִתו הקמנו קבוצת עבודה (ברשת) לעיסוק רציני בשגעונות שלנו.

בסך הכול: תודה רבה לכם.
אפיטף באדיבות החשמנית 541319
תגובה 526696
סליחה אבל לא יכולתי להתאפק.
יושבי הבית 541321
האייל, כבר שנים רבות (וכנראה מאז ומעולם) - אינו הבית שלי. אבל בכל פעם שאני בא לבקר, אני מתפעל מהתכונה השורה בבית ומאיכות יושביו. צר לי על אובדן הבית, וצר לי יותר על יושביו שיאלצו לחפש להם בית חלופי - שכולי תקווה שימצאו.
כמה הערות לסדר. 541322
גבירותיי ורבותיי גולשי האייל לדורותיהם,

אנחנו נמצאים על פרשת דרכים וצריך להיערך לשינוי העצוב שאנחנו עוברים אותו. אי לכך ובהתאם לזאת נדרשים כמה דברים:

1. הקמת פורום חדש לפליטי האייל כמו זה שהוקם לעין הדג. (או מה שיותר טוב, החלפת ההנהלה באייל עצמו והמשך הרצת האתר המקורי.)

2. עריכת מסיבת סיום. (לא בין התאריכים 14.5 ל27.5 שבהם אשהה בניו-יורק.)

3. הבהרה מצד המערכת לגבי הזכויות על המאמרים.
כמה הערות לסדר. 541323
1. לגבי הסוגריים: אתה מתכוון לפוטש או לאקזיט?
כמה הערות לסדר. 541324
אקזיט כמובן.
כמה הערות לסדר. 541326
לאן נדדו פליטי "עין הדג"?
כמה הערות לסדר. 541327
לפורום עין הדג.

כמה הערות לסדר. 541332
2 נראה לי מתבקש, אני רק מציע שזה יערך באיזה פארק ציבורי, כי יש יותר מידי פליטים לבית פרטי.
כמה הערות לסדר. 541333
אפשר בפארק הירקון באיזה יום שישי.
כמה הערות לסדר. 541334
יש אינטרנט (או עותק offline של האייל)?
כמה הערות לסדר. 541772
השמועה היא שיש מגמה לשנות את אופי אתר האייל הקורא (זאת אומרת- לסגור אותו) . אם כך, ראוי לנסות להרים מפגש אחרון.אם זה מתאים לאנשים בואו ננסה לתאם זמן ומקום. אני מציע מקום ציבורי כמו פארק כי אני מתקשה לאמוד את כמות הבאים ויותר מזה, אני לא בטוח שמישהו יסכים לנדב את ביתו כדי לארח “אנשים שהוא פגש באינטרנט”.

היה נחמד אם אפשר היה לקבץ גם כמה ממוקירי האייל מחו”ל. אם יש מישהו כזה שמתכנן ממילא להגיע לארץ בזמן הקרוב, צריך לקחת את זה בחשבון.

האם יום שישי ה28 במאי בפרק הירקון באיזשהו מקום נשמע סביר?
הצעות אחרות?

כדי לתאם כאשר האייל יקפא אני מפנה לבלוג הבא (באדיבותו של אפופידס):
כמה הערות לסדר. 541774
אני מעדיף תאריך שבו לא אהיה בג'ט לג...
כמה הערות לסדר. 541775
תציע משהו. אני מקווה שנצליח לשכור את הפארק גם לתאריך אחר. מתי פול אנקה מגיע?
כמה הערות לסדר. 541776
אפשר בסוף השבוע הזה או הבא או בתחילת יוני.
כמה הערות לסדר. 541777
עד סוף השבוע הזה אי אפשר להספיק עם הארגון וההכנות ולקחת בחשבון כמה יבואו מהארץ ומחו"ל. ואפילו אם זה בפארק ולא בבית פרטי צריך איזה מינימום של הכנה. הפתיל מ תגובה 216476
כמה הערות לסדר. 541778
וגם לא עד סו''ש הבא (שכחתי להוסיף).
כמה הערות לסדר. 541779
אז בואו נדחה את עד ליוני. אחרת זה יהיה עם משתתף אחד פחות...
כמה הערות לסדר. 541788
טוב, נחכה למאזינינו בחו''ל יום יומיים, ואז ננסה שוב.
כמה הערות לסדר. 541866
הייתי שמח מאוד לו יכולתי לבוא, אבל אין לי כרגע תוכנית לבקר בחודשים הקרובים. מקווה שתהנו וגם תפרסמו תמונות.
כמה הערות לסדר. 541877
חבל. לא עלה על דעתי שאינך בארץ.
כמה הערות לסדר. 541984
ואני גיליתי רק עכשיו שע''ב בארה''ב (דרך בלוג האוכל המשפחתי החביב).
כמה הערות לסדר. 541991
קצת מפתיע שאתה לא קורה את הבלוג שלו אחרי שהוא הקדיש לך את הפוסט האחרון שלו http://eranbelinsky.com/?p=372
כמה הערות לסדר. 541335
והיה אם האייל בכל זאת לא ייסגר- אפשר לעשות מסיבת שיקום.
תזכורת. 549189
מישהו לוקח את הענין על עצמו?
תזכורת. 549193
ניפגש ליד פארק רעננה.
תזכורת. 549195
מי? מה? מתי?
תזכורת. 549196
דורון התכוון למקום שאליו יכולים להגיע אחרי שנפגשים בדבר הלא נכון בזמן הלא נכון: בית לוינשטיין [ויקיפדיה].
שאו ברכה 541336
לכל בעלי/עורכי/מתחזקי/וכולי האייל - שאו אתכם את הידיעה כי הרמתם פרוייקט איכותי, חשוב ומשפיע.
חבל, חבל מאוד 541355
סגירה של האתר הזה, תוריד את ממוצע הרמה של כל האינטרנט הישראלי.

גם המאמרים ועוד יותר המשתתפים, יחסרו לי מאוד.
היה שלום אייל! 541365
וואו, איזו פיסת היסטוריה....
אייל יקר - היית בסיס חשוב לדברים רבים שקרו באינטרנט בעברי. מרגיע לשמוע שעוד תסתובב באזור, גם אם לא תתחדש ותתעדכן.
חזק ואמץ לכל העוסקים במלאכה!
אודי
עצוב, אבל צפוי 541368
לא מפתיע, נוכח דעיכת האתר בשנים האחרונות.

כתבתי על זה משהו קטן:

עצוב, אבל צפוי 541375
בתור אחד שהחל לקרוא את האתר בסוף תקופת השתתפותו של אורי, מעניין לראות איך כ''כ הרבה מהסיבות שאורי ציין כגורמות לסגירתו הן דווקא הסיבות שגרמו לי להשאר ולהשתתף. בפרט הסתלסלות הפתילים עם שכללו גם את ''הגברת החוחית'' ו''החשמלית עם המעלית''.
עצוב, אבל צפוי 541377
מסכים.
אחד מהדברים האהובים עלי כאן הוא סיפורה של העלמה אחריו אפשר לעכוב החל מהיותה תיכוניסטית בת 17 ועד היום.
ובפני הוד קדושתה אני מוריד את הכובע. (ראיתי פעם בוואינט תגובה של "החשמלית הלימונית" האם זו את?)
עצוב, אבל צפוי 541503
לא, אף פעם לא הגבתי בויינט, רק כאן, באייל. נדמה לי שדווקא היתה כאן איזו לימונית לפני כמה זמן, אבל היא לא אני. היו לי עשרות ניקים רגעיים, זה לא סוד - הבתולה מצ'נסטוכוב, קניבל חוזר בתשובה, אמונה בת מג'נונה, ג'סי ג'יימס - אבל לא לימונית.. :-].
עצוב, אבל צפוי 541588
וב.ש. בבמה חדשה זו לא את?
ובכלל, את כותבת במקום אחר?
עצוב, אבל צפוי 541609
לא כותבת באינטרנט. אתה יכול לתת לינק לב.ש. בבמה החדשה? זה מסקרן אותי.
עצוב, אבל צפוי 541610
עצוב, אבל צפוי 541783
ומחוץ לאינטרנט?
עצוב, אבל צפוי 541801
אמנם מתנהל כאן לאחרונה מצעד אאוטינג אפוקליפטי מזעזע למדי (אלחנן שליכט Fam &, למשל), אבל העו"ד שלי, לפני שברח, אמר לי לא לענות מרגע זה ואילך על שום שאלות אישיות, צר לי :-] (תזמורת! - אקורד פינאלה!).
עצוב, אבל צפוי 541594
המדונה השחורה מצ'נסטוכובה.
עצוב, אבל צפוי 541647
גם קסנטיפה? תגובה 469764
עצוב, אבל צפוי 541750
כן.
עצוב, אבל צפוי 541765
אז בשביל מה צריך ניק קבוע?
עצוב, אבל צפוי 541768
נדמה לי שהוא נוצר מזמן, כסימן זיהוי פרטי ביני לבין אחד המגיבים. בדרך כלל אני מגיבה לנושאי הדיון ולעניינים רציניים באלמוניות (אני חושבת שרבים באייל נוהגים ככה), וה''חשמנית'' והניקים הקיקיוניים הם יותר לענייני קשקושים ושטותניקיות.
עצוב, אבל צפוי 541782
אתם משונים, לפי ההגיון שלי זה היה אמור להיות להפך, אם כבר יש ניק קבוע עם מוניטין אז לשלוח תחתיו את הדברים הרציניים.
עצוב, אבל צפוי 541794
כן, אבל אם שלחת תגובה ''רצינית'' ובדיעבד התגלה בה משהו אידיוטי לגמרי (זה קרה לי), עדיף כבר שזה יהיה באלמוניות.

וממילא כל זה כבר לא רלוונטי. נראה לי שהפורמט החדש שיקום, אם יקום, על חורבות האייל הישן, יהיה כבד-ראש יותר, מקום לאנשים רציניים באמת, ותהיה בו אפס סובלנות כלפי כל התופעות האלה - אלמונים, להטוטני-ניקים ואורגניזמים נחותים יצרני רעש לבן מסוגי.
קצת רוחניות 541797
דאוס אקס מכינה.
ואת ממלאת מקומה .
קצת רוחניות 541803
פרט, נמק והסבר.
עצוב, אבל צפוי 617535
לא ברור לי מה היה החזון שלך או מה היה החזון של המקימים החדשים, אבל בסוף די משעמם כאן, והנוסטלגיה לאייל שהיה פעם, כמעט מורידה דמעות מהעיניים. יש כמה שאיכשהו קצת מצילים את המצב אבל אפשר לספור אותם על יד אחת. עצוב.
וזה? 541920
זלדה זרגיאל-Messerschmitt ???
וזה? 541943
כן.
עצוב, אבל צפוי 541386
צפריר כהן כתב:
"בתור אחד שהחל לקרוא את האתר בסוף תקופת השתתפותו של אורי, מעניין לראות איך כ"כ הרבה מהסיבות שאורי ציין כגורמות לסגירתו הן דווקא הסיבות שגרמו לי להשאר ולהשתתף. בפרט הסתלסלות הפתילים עם שכללו גם את "הגברת החוחית" ו"החשמלית עם המעלית"."

אחד אינו סותר את השני. גם אני הייתי משועשע (טוב, בהתחלה) מהערות מסוג זה, המערות מעט קלילות לתוך דיון העשוי להיות כבד-ראש או מייגע. המפתח הוא במינון ובמיזוג של הדברים. המקום הוא "כתב-עת לענייני תרבות ואקטואליה" ולא מפגש אפוריזמים של אוסקר-וויילדים-בשאיפה.

אני זוכר יום אחד, אי-שם בערבות 2005, כשנכנסתי ל"האייל" אחרי כמה ימים של היעדרות ומצאתי שני דיונים שהיו יכולים, אולי, לעורר אותי להגיב, אבל הם היו גדושים מיני עפרוניות ופעמוניות וחשמניות ולא ממש התחשק לי להפריע להם להעפרן ולהתחשמן. אז הלכתי.

אני לא חושב שהליכתי הייתה הפסד גדול (או בכלל) אבל תחושת הבטן שלי היא שהיו אחרים שהלכו מסיבות דומות - היעדר איזון בין החוכמות של החבר'ה לדיון - והיעדרם הוא דווקא *כן* הפסד גדול.

מצד שני - מאחר שהזדמן לי ללוות למנוחת עולמים כמה וכמה "מוסדות" אינטרנטיים ידועי שם - אולי זו נטייתו הטבעית של מוסד כזה לנפוח את נשמתו ולצוף לו באקווריום הוירטואלי, בטנו כלפי מעלה, אחרי שמיצה את מנתו.
עצוב, אבל צפוי 541392
מוזר שאתה מזכיר דווקא את השתיים הללו, ולא מזכיר את מי שכבר מזמן עבר את גבול הטעם הטוב (תגובה 106038).
עצוב, אבל צפוי 541398
מאוחר יותר טל חזר בו מתגובתו זו.
עצוב. אבל פוי. 541450
היו לי כמה דיאלוגים מעניינים (לטעמי) עם מר רדלר; ייתכן שבזכותם נמלטתי מחרב לשונו.

ובעניין הטעם הטוב, אני מודע לכך שטעמי שלי לא תאם במדוייק את זה של העורכים, ששאפו לראות כאן דיונים קרובים יותר לרוחו של האדון מאן, על גינוני הג'נטלמן הוינאי שלו, מאשר לזאת שלי, לפיה ניתן לקיים דיון משמעותי גם בלי לפנות למשתתפים בגוף שלישי ולהגיש שטרודל תפוחים מעשה בית. דומני שבחלוף הזמן הקונפליקט ביני לבין העורכים דעך למדי, ולאורך כל התקופה הצהרתי שאם יודיעו לי מפורשות שנוכחותי אינה רצויה כאן, אכבד את דעתם. הם נמנעו מלעשות זאת, ואני שמח על כך. אם לשפוט לפי רוב התגובות שקיבלתי, נראה שחלק גדול מהקוראים אינם תופסים אותי כגורם שלילי - והרי לך עוד משהו שמייחד את האייל מכל מקום אחר בחלד. מובן שאי אפשר לרַצות את הכל, ואין ספק שסגנוני היה תוקפני לא פעם ולפיכך העליב, הרגיז ואולי הבריח מכאן מישהו (אני בטוח שאם נטלתי חלק בפרישתו של מר א.פ. לבלוג פרטי משלו הרי שמור לי מקום בגן עדן של שוטים, עם או בלי מה שהבטחתי לו). על חלק מהתגובות שלי אני מצטער, אבל אני מוכרח לציין שמדובר בחלק קטן.
עצוב. אבל פוי. 541468
למרות שלי חסרים מר מאן, תכניו וסגנונו, אני מעריך שרובנו תופס אותך כגורם שלילי בריבוע.
(:
עצוב. אבל פוי. 541479
שלא אובן לא נכון: אין לי, ולא היה לי, שום דבר נגד השתתפותו של מר מאן באייל. סגנונו היה, לטעמי, נפוח עד כדי גיחוך, אבל אני די אוהב לגחך. חשבתי שיש מקום באייל *גם* לסגנון אחר (בדיעבד, אולי חסרים כאן קצת יותר כותבים מסוגו).

על החוכמה המתמטית שלך אני עוד חושב. בדומה לאג"ג, עברו כבר שנים מאז הייתי בכיתה ד'.
עצוב. אבל פוי. 541480
התכוונתי לחיובי.
עצוב. אבל פוי. 541484
no kidding!
עצוב. אבל פוי. 541485
kidding, בהחלט kidding. כתה ד', אתה יודע.
עצוב. אבל פוי. 541492
יש כמה סוגי הומור שאני פשוט לא מבין. למשל אני לא מסוגל להבין כמעט אף אחת מן הבדיחות ב-http://xkcd.com/ . גם סוגי הומור בהם אני משתמש זוכים פעמים רבות באמונה תמה מצידי לדובר כאשר אין הוא אני (וכבר צחקו עלי הרבה בעניין זה).
בתור מי שעד גיל מתקדם התקשה להוציא שלושה משפטים רציניים ברצף וצפה כמעט רק בקומדיות ושאר דברי הומור, העניין הזה תמוה בעיניי.
עצוב. אבל פוי. 541493
במיוחד בשביל אנשים כמוך יש את זה:

עצוב. אבל פוי. 541495
תודה - אין כמו בדיחה שהוסברה היטב (:
עצוב. אבל פוי. 541497
גם את http://xkcd.com/327/ אתה לא מבין?

(ותודה לגרשון)
עצוב. אבל פוי. 541499
בזה דווקא נתקלתי כאן (או בעבודה) בעבר וצחקתי. בשביל זה הוספתי ''כמעט''
עצוב. אבל פוי. 542445
מה?? אין שום סיכוי שאתה לא מסוגל להבין את זה:

עצוב. אבל פוי. 542449
פספסת את הדיון שהיה ממש פה על הקומיקס הזה, ובו התברר שכל אחד מבין אותו בדרך אחרת?
עצוב. אבל פוי. 542450
את זה וכמה xkcdים מפורסמים אחרים (נגיד, לא יותר מארבעה) הבנתי. זה דווקא מצא חן בעיניי במיוחד (ראה גם תגובה 541499 ).
עצוב. אבל פוי. 541507
מה, לדעתך, הנפיחות של מר מאן עם פניות הכבוד והסיומות - היתה, ככל שזה נגע לו - ברצינות? תמיד חשבתי שזה במין חצי-הומור או שלושת רבעי, סוג של קריצה עצמית וקריצה פרודית, כמעט אכזרית, כלפי אלה שהוא יושב בקרבם. נדמה לי שבבלוג הפרטי שלו, אחרי הפרישה מכאן, כל זה פחת במידה רבה (אני לא מומחית בעניינו, אבל ההתייחסות שלך מפתיעה אותי).
עצוב. אבל פוי. 541525
משום מה אף פעם לא ראיתי את זה כך. אגב, למיטב ידיעתי באותה תקופה או לא ''ישב בקרבם'' אלא בקרבנו.

אולי מיהרתי לשפוט בגלל שהסגנון התקשר אצלי אינטואיטיבית למישהו שהכרתי פעם, ששמו דומה (באן).
עצוב. אבל פוי. 541527
(קי מון?)
עצוב. אבל פוי. 541529
"אלכסנדר מאן, פובליציסט, היסטוריון, עורך, מתרגם ובלוגר יליד ירושלים, נשוי ללא-יהודיה ומתגורר מזה שני עשורים בגרמניה"

עצוב. אבל פוי. 541532
מאיפה לקחת את "שני עשורים"?
עצוב. אבל פוי. 541535
בלינק. תגלגל הלאה, לא רק על הכותרת הראשונה שמתחילה ב"אלכנדר מאן - פובליציסט...", אלא בעוד כותרת כזאת, באותיות מודגשות, שמופיעה _אחרי_ המאמר שלו. צריך לגלגל בזהירות כדי לא לפספס.
עצוב. אבל פוי. 541543
אז טעיתי, ומכאן גם ששפטתי אותו בחומרה יתרה כי הוא בסך הכל כתב באופן טבעי עבורו. עכשיו אני מתחיל להרגיש לא נוח, כאילו לגלגתי על מבטא זר של מישהו.
עצוב. אבל פוי. 541561
לא כל יקה הוא "באופן טבעי" פוץ.
אם מאן דהוא הוא יקה פוץ, לא יפה לצחוק על היקיות, ולגיטימי לגמרי לצחוק על הפוציות.
(נכתב באופן כללי לגמרי - התחלתי לקרוא כאן שנים אחרי שמר מאן הפסיק לכתוב ואין לי דעה עליו לכאן או לכאן)

ואם מישהו חושב ש*אני* פוץ - אז זה 100% אני. ליקיות אין בכך חלק ונחלה.
עצוב. אבל פוי. 541566
אז הנה, למטרות השכלה כללית, דוגמית מן המיטב: תגובה 49807. לא יודעת אם דנידין חשב אז או חושב כיום שזה היה ברצינות, אבל לי ברור שזאת היתה קריצה אלכסנדרמאנית רב-כיוונית - מעט המחזיק מרובה. (אתה כנראה ירוק מכדי לדעת מיהו דנידין, ואתה מוזמן לנחש עפ"י תגובותיו שם - זה קל)
541580
(תגובה 134792)
עצוב. אבל פוי. 541585
לא בטוח אם אני צריך להודות לך על ההפניה.
אני בעבודה, והתוצאה הישירה היתה בזבוז זמן מלווה בפרצי צחוק חנוקים ש(אני חושש ש) גורמים לקולגות שלי להקצין את דעתם עלי.
מצד שני - כנראה היה שווה את זה...

לגבי הזיהוי: דנידין == globalischedorftrottel ?

>> אז הנה, למטרות השכלה כללית, דוגמית מן המיטב

לאור הפנינים שמתגלות לי חדשות לבקרים בעקבות הפְנָיוֹת מהדיון הזה, ולאור הצהרתו של דובי שהאייל יישאר במוד "קריאה בלבד" למשך זמן לא ידוע אבל גם לא נורא קצר, הייתי רוצה לבקש מהוותיקים:

אהיה אסיר תודה לכל מי שירכיב ויפרסם בדיון הזה (מהר, לפני שסוגרים!) רשימה של "תגובות מומלצות אישיות" - נראה לי יותר שווה מאשר לנסות לקרוא היסטוריה של עשר שנים באופן שוויוני.
הקוראים (אני) ייווכחו די מהר המלצותיו של מי הן לרוחם, איש איש וטעמו עִמוֹ (או בגרסה האדיפלית אִמוֹ).
תודה.
עצוב. אבל פוי. 541589
לפחות דבר אחד ברור מהפתילון הזה - שכ''ג איננו רדלר.
עצוב. אבל פוי. 541592
אעשה לעצמי חיים קלים ואמהר לתרום שתיים מהקלאסיקות.

שכ"ג מבאר את הבלבניזם על רגל אחת תגובה 184248

יהונתן אורן מפתיע בזוית מקורית לויכוח נושן תגובה 144396
עצוב. אבל פוי. 541597
מהו השם שמסתיר סיכול האותיות "דורין ישראלי"? בעוד שאת האחרים פענחתי בקלות, את זה לא הצלחתי...
עצוב. אבל פוי. 541601
שיכול של "ליאור שניידר", אבל משום מה נדמה לי שמדובר על גולגר. כמובן, זה רק תירוץ כדי להזכיר את תגובה 130309 מהקורעות שבתגובות ההמ"ה.
עצוב. אבל פוי. 541600
לפני כמה שנים ברקת חזתה את הנולד ופיתחה מנגנון מיוחד לשימור ''תגובות מומלצות אישיות''.
עצוב. אבל פוי. 541604
לא בדיוק. כלומר, סימנתי תגובות שמצאו חן בעיניי, אבל המטרה היתה שישמשו כטיזר לקריאת הדיון. ולכן רובן היו קצרצרות (שורה-שתיים), עוקצניות ובעלות אופי או תוכן מטא-דיוני.

למשל:
תגובה 522185
תגובה 526546
תגובה 503230
תגובה 532423
עצוב. אבל פוי. 541606
התכוונתי למנגנון החצי-אוטומטי של טאגליין.
עצוב. אבל פוי. 541611
?
עצוב. אבל פוי. 541614
עצוב. אבל פוי. 541615
בהחלט - אבל התגובות שקישרתי אליהן בתגובתי הקודמת, כולן סומנו באותו האופן :-) ומצאתי אותן בחיפוש זהה לזה שערכת.
עצוב. אבל פוי. 541602
תגובה 133817.
עצוב. אבל פוי. 541605
תגובה 227230 (ברור לך שרק אדם משוגע מוכן היה להשקיע את העבודה הנדרשת ליצירת תגובה כזאת. משוגע כלבבי)
עצוב. אבל פוי. 541613
וותיק אני לא.
תגובה 406882
תורת החלקיקים על רגל עצבנית אחת 541623
תגובה 94952 .
תורת החלקיקים על רגל עצבנית אחת 541799
מעניין אם היום הייתי יכול לחבר משהו כזה. מעניין אם הייתי רוצה (:
תורת החלקיקים על רגל עצבנית אחת 541800
זה בסדר, גם ג'ון קליז לא יעשה את הגביע הקדוש שנית‏1.

1 הפונז, מזנק למסתור לפני שיתחילו לעוף כאן העגבניות.
עצוב. אבל פוי. 542321
עם הצטרפותו של שכ"ג למערכת, אפשר לאמץ את התכנית העסקית שבתגובה 224538 .
עצוב. אבל פוי. 541963
אני כבר ניחשתי: http://www.ho-lo.co.il/archives/362
עצוב. אבל פוי. 541598
באופן טבעי עבורו? האמת שחוש ההומור שלכם לא מאוד שונה. מעניין שפספסת תגובות נתז‏1 כמו תגובה 49935 .

1 כאלה שבעת הקריאה בהן ניתז קפה מפיו של הקורא לכל הכיוונים.
עצוב. אבל פוי. 541773
אחרי מות קדושים אמור.
שכ"ג, היית לי אם ואחות, מורה דרך ונבוכים. הקריאה באייל הביאה לי (ועודנה מביאה) הנאה רבה, אך חשיבותו העיקרית של האתר מבחינתי היתה ההחשפות לסגנון דיון אחר משהכרתי, ולמשתתפים בו, שמלוא כל הארץ עוצמתם האינטלקטואלית. במתכוון איני מזכיר שמות, מחשש להשמיט איזה פופק או איזי שהרטיטו את ליבי ומוחי, אך במילותיו של מ. בגין: איני יכול עוד. איני יכול להתאפק מלחשוף את שצופן ליבי למגדלור של האייל, שוטה הכפר הגלובלי. היית ליצן החצר וזקן השבט של האתר, גראפומן הבית ואיש אשכולות מובהק שכל מילותיו בסלע. לו היה לי חדר ופוסטר שלך, הייתי תולה פוסטר שלך בחדר. אני מעריך שאיני היחיד. כולי תקווה שתמצא מזור לנפשך בשבתך כשופט בבית המשפט הגבוה לצדק.

ברוך דובי אמת
עצוב. אבל פוי. 541874
תודה מקרב לב. הסמקתי כל כך שאנשים חושבים שהפרצוף שלי הוא פנס שנפל מגג של אמבולנס. לא יכולתי לחשוב על דרך נעימה יותר לפתוח את היום שאחרי השואה‏1 הספורטיבית בכל החזיתות (ברסה, אוסאליבן, דייויס, מרפי), כך שאני מקוה ששאר הקוראים יסלחו לי על מכתב ההערצה ששלחתי לעצמי. רגע של חולשה.

שופט בדימוס, כן? תגובה 422801
_____________
1- רגע, אתם מנסים להגיד לי שעוד כמה ימים לא יהיה מי שיצעק "גודווין"? אני לא מסוגל להאמין.
עצוב, אבל צפוי 541393
שני המוסדות הללו שמתו בזמן האחרון - עין הדג והאייל - לא עשו זאת מהעדר מגיבים או קהילה. הם עשו זאת מהעדר עורכים. השאלה האמיתית, אם דווקא מוכרחים לשאול, היא מדוע האינטרנט הישראלי לא מצליח לנפק עורכים צעירים (כשעוד יש להם זמן), מוכשרים ונמרצים. אני נוטה לקבל את הנחתו של דובי: אותם האנשים כותבים כיום בבלוגים.
עצוב, אבל צפוי 541402
אבל עריכה של משהו כמו עין הדג דורשת הרבה יותר זמן מ'סתם' כתיבת בלוג, לא?
עצוב, אבל צפוי 541475
נדמה לי שהעניין אינו (רק) זמן, אלא (בעיקר) רצון. ובנוסף, בבלוג פועלך ברי וגלוי לכולם - הרי אתה בחזית - ואילו בעריכה, את הקרדיט מקבל המחבר.
אגב, הודעה זו לא באה להסביר מדוע אני, ספציפית, מעדיף לכתוב בלוג ולא לערוך. אני לא - אין לי זמן לשניהם, אבל אם הייתי צריך לבחור, הייתי מעדיף לערוך. היא באה לשער מדוע עורכים וכותבים צעירים לא החליפו את הוותיקים יותר.
עצוב, אבל צפוי 541476
באיזשהו שלב רבים מהם נשאבו לתוך עבודות כתיבה ועריכה (מכובדות יותר ופחות, מכניסות יותר ופחות) באתרים מסחריים. או שהם שואפים להישאב לשם ולכן לא משקיעים מאמץ באתר שאינו מסחרי.
עצוב, אבל צפוי 541486
ואף זו שאלה: מדוע לא הצליחו שני האתרים הללו - ואתרים דומים להם - להפוך למסחריים?
עצוב, אבל צפוי 541488
הם ניסו?
עצוב, אבל צפוי 541489
סיפור ארוך שמערב את כל תולדות האינטרנט הישראלי בערך. אני גם לא בטוחה ששינוי כזה היה מיטיב עם האתרים עצמם.
עצוב, אבל צפוי 541496
אני מדבר פחות על שינוי האתרים עצמם, ויותר על קיום דרך פרסומות וחסויות. נדמה לי שהסיבה שהדבר לא קרה היא גודלו המצומצם של האינטרנט דובר העברית, אבל עדיין, זו נראית לי הזדמנות עסקית שהוחמצה.
אגב, בשני המקרים אני אף חושב שמדובר באתרים שראוי מאוד היה לתמוך בהם ציבורית, דהינו, מטעם גוף מדינתי כלשהו.
עצוב, אבל צפוי 541501
גוף מדינתי? נראה לי שנפסיד קהלים (מצומצמים, אך בכ"ז תורמים רבות לדיון) הרואים בכל קשר לממסד דמוקרטי או שלוחותיו כחשודים בדכאנות.
עצוב, אבל צפוי 541502
אבל נרוויח תקצוב, ולכן, אנשי תוכן ואנשים טכניים בשכר; ואין לי צל של ספק שהאייל ראוי לתקצוב ממשרד החינוך או משרד התרבות, למשל. לדעתי, גם עין הדג היה ראוי לתקצוב מטעם משרד התרבות, או מטעם אחד הגופים המתקצבים עשיית סרטים בארץ.
אלא שהמדינה לא יוזמת דברים שכאלו, ופנייה מסודרת מטעם המערכ(ו)ת דורשת הרבה עבודה (בהנחה והמערכת בכלל הייתה מעוניינת), ונדמה לי שמעולם לא נוסתה.
עצוב, אבל צפוי 541504
ייתכן שאתה צודק, אם כי נראה לי שהייתי מנסה קודם אמצעיי מימון אחרים כגון תרומות (הקרן החדשה לישראל? :), דמי מנוי ועוד כמה רעיונות.
עצוב, אבל צפוי 541506
דמי מנוי הם עניין בעייתי מאוד, כי הם היו מצמצמים את גודל הקהילה הקוראת והכותבת בעשרות אחוזים. לגבי תרומות - אדרבא ואדרבא, אלא שגם אותן צריך לגייס.
עצוב, אבל צפוי 541510
תשלום מהכותבים על עריכת מאמריהם?
עצוב, אבל צפוי 541518
אתה רציני? אנשים לא ישלחו מאמרים.
עצוב, אבל צפוי 541519
ועכשיו, שולחים?
עצוב, אבל צפוי 541541
אין לי שמץ עד כמה דובי צודק בטענתו שהיום לא ''מעריכים במיוחד'' עריכה קפדנית. אבל אם זה המצב, יש מי שיטען שהדרך להחיות את האייל בלי מכונת הנשמה היא הפיכתו אותו למעיין בלוג ''קבוצתי'' בלא עריכה של ממש.
אפרופו עריכה... 541542
למעין*
עצוב, אבל צפוי 541544
אם דיונים אמורים להתמשך לפרק זמן ארוך (או ליתר דיוק - להתעורר מדי פעם) - מה יקרה אם יהיה יותר קל לערוך את המאמר לאחר פרסומו?
עצוב, אבל צפוי 541545
אתה מתכוון כמו בויקיפדיה? זה יפתח קופת שרצים של תגובות שכבר לא רלוונטיות למאמר בצורתו החדשה.
עצוב, אבל צפוי 541546
גם עכשיו הדיונים מכילים המון תגובות שלא רלוונטיות למאמר. אז מה?
עצוב, אבל צפוי 541548
יש הבדל בין אופ-טופיק לבין תגובה על חלק במאמר שכבר לא קיים (או שונה במידה ניכרת).
עצוב, אבל צפוי 541555
השוטה מתכוון לתגובות שכן מתייחסות למאמר במישרין. כדי שעריכה-בדיעבד תתאפשר נדרש דיאלוג מתמיד בין כותב המאמר למתדיינים (לפחות כל עוד הוא לא החליט שהמאמר ''נעול'').
עצוב, אבל צפוי 541547
בויקיפדיה (או ליתר דיוק: במדיה-ויקי [ויקיפדיה] ותוכנות דומות) הפתרון העקרוני לכך הוא שקל לראות גרסאות קודמות.
עצוב, אבל צפוי 541550
כן, אבל ראשית האייל לא בנוי כך, ושנית מי רוצה להתחיל לדפדף בכל מיני גרסאות? באנו להנות, זוכר?
עצוב, אבל צפוי 541552
בויקיפדיה בד''כ עוקפים את זה על ידי מחיקות.
עצוב, אבל צפוי 541560
אפשר להכין "ארגז חול", שכולם יכולים לערוך‏1 , עם "עורך אחראי" שלו המילה האחרונה‏2, ורק אחרי שמוסכם בהצבעה‏3 שהמאמר מוכן לפרסום, הוא יעבור לאייל.

1 או רק תת קבוצה גדולה של משתמשים.
2 הוא יכול להיות כותב המאמר.
3 בין כמה עורכים שאינם כותבי המאמר.
עצוב, אבל צפוי 541551
בין השאר מדובר בעניין של הגדרות ושל יומרות. האייל התיימר לאורך השנים להיות "כתב עת" - אמנם ללא הטיה אקדמית חזקה מדי, אך בהחלט כתב עת, ובכתב עת לא מעדכנים אי-דיוקים בדיעבד כדרך קבע. כאמור לי לא יפריע אם מתכונתו של האייל-פרק-ב תהיה כשל בלוג קבוצתי. במתכונת כזו יש מקום ל"עדכון: ...", למשל. ואולם נראה שהעורכים הנוכחחים והעורכים לשעבר מחזיקים בדעה אחרת: האייל "כאייל" צריך להפסיק להתקיים כי כ"אייל" אסור לא להתחדש.
עצוב, אבל צפוי 541511
יש כל מיני דרכים לגבות דמי מנוי, כפי שיכול להעיד כל מנוי על הבלוג שלי שקם בבוקר וגילה ראש כרוב (אני צמחוני) או ראש מנוע (אני עוד דברים) מתבוסס במיטתו. אפשר לגבות על הזכות להגיב יותר מתגובה ביום (הצעתי למעלה) ויש עוד אפשרויות...אבל לא בטוח שיהיה בכך צורך.
עצוב, אבל צפוי 541512
אפשר פשוט להושיב טרול על הגשר.
עצוב, אבל צפוי 541514
אם יש אתר מעניין הטרולים באים לבד, לא צריך להביא או להושיב אותם.
עצוב, אבל צפוי 541515
טרולים לא חסרו באייל. אבל אף אחד לא ניצל אותם לגבות דמי מעבר.
עצוב, אבל צפוי 541522
זאת הבעיה עם טרולים. די קשה לנצל אותם. הם רגילים להיות בצד המנצל, לא המנוצל.
עצוב, אבל צפוי 541523
זה כי הטרולים שבאו היו מרגיזים, אבל לא רגזנים.
כסף זה בעיה 541520
צריך לקחת בחשבון שכסף סדיר (מעבר לכמה גרושים של מיץ ועוגיות) זה תלות ותלות זה פוליטיקה ופוליטיקה זה אחלה - אבל את האתר הזה היא כנראה תהרוג.

מצד שני דמי מנוי ופירסומות זה בעיה של מספרים - קשה להאמין שבין דוברי העברית תמצא מספיק אנשים שמוכנים לשלם כדי להרוג זמן.

הכי טוב (והכי יפה) שזה יתנהל בהתנדבות - אולי עמותה / מלכ"ר שמקבל תרומות קטנות מאנשים פרטיים ומחברים קבועים בעמותה - בלי קשר למידת השתתפותם בדיונים.

נראה לי שלעמותה שמטרתה לקדם את תרבות הדיון הציבורי בישראל (או משהו כזה) יש מקום במגזר השלישי - נגיד כניסוי מעבדה של המכון הישראלי לדמוקרטיה.
כסף זה בעיה 541526
אתה אומר דברי טעם, אך מכיוון שאין לי מושג מינימלי *במספרים* של מה שנדרש כדי להפעיל אתר מסוג זה, אני מהסס להמשיך בדיון ולהציג כאן עמדה נחרצת בעניין זה ואחרים עליהם חשבתי בימים האחרונים.

למרות ה-overkill שבפסקה זו אאשר אותה: לפחות בתחום המקצועי, אני יכול להעיד שמה שנדון אפריורי בחדרי ישיבות אצל אנשי חזון, מבלי לראות סטטיסטיקות ודוגמיות מן המטריה, מתברר במקרה הטוב כבעל ערך מועט, במקרה היותר נפוץ כחסר ערך, ובמקרים אחרים כבעל ערך שלילי ביוצרו פילטרים ותיעדופים שגויים על העובדות המתבררות רגע לאחר מכן (ואני חושב שאני יודע מה יהונתן א. יאמר כאן...).
כסף זה בעיה 541530
למרות הפיתוי, אני לא פותח פתילים רציניים באתר שהולך להיסגר.
אני רק עוקב בסקרנות, ומקווה לרגע בו המערכת הישנה תתעורר ותגיד ''לא ידענו שהעבודה שלנו משמעותית לכל כך הרבה אנשים. אז נמשיך בתפקידנו, אולי עם קצת עזרה נוספת מצדכם''.
העמותה לקידום תרבות הדיון הציבורי בישראל היא רעיון מעניין בכל מקרה.
כסף זה בעיה 541568
אני מסכים שקבלת החלטות על סמך הגיגים וניחושים כנ"ל לא תניב תוצאות טובות. אבל הגיגים ולא החלטות, זה מה שאנחנו (טוב, חלקנו) עושים פה וכנראה נשארו לנו רק מספר ימים. אז תן לי לנצל את המנוי שלי עד הסוף.

פתאום עלה על דעתי שסוף סוף אנחנו רואים כשל שוק אמיתי, שבו הטכנולוגיה שהתפתחה (על ידי השוק) עד כדי לאפשר לכל אחד לעשות מה שהוא רוצה - כלומר לפרסם בעצמו מאמרים לא ערוכים בבלוגים עלומים - גורמת לנזק ציבורי כי היא חונקת אתרים קהילתיים ודיוניים כמו זה ועין הדג. במקרה הזה השוק החופשי נכשל - כי כל אחד מקבל מה שהוא רוצה (בלוג) ובכל זאת כולם, או רבים, מפסידים.

מישהו יכול לדרוש רגולציה שתבטל את הבלוגוספירה כדי לאפשר דיונים מתמשכים באתר מרכזי - הרי לא ניתן לבעלי ההון לכתוב מה שבא להם ולשחד את הבלוגרים. אפשר גם להקים מפלגה שתסחט מהמדינה תקציבים לרשת "אייל המעין" או משהו כזה. תש"חיסט כמוני כמובן יתנגד לכל אלו. לי זה נראה מקרה קלאסי של המגזר השלישי. מצב שבו הרבה אנשים (כפי שנדמה מהתגובות פה) חושבים שקיומו של אתר כזה הוא טוב ציבורי, בין אם הם משתמשים בשרותיו באופן קבוע או אחר, או בכלל לא.

אני למשל מקווה שיום אחד אצליח לגבור על התמכרותי ואפסיק לכתוב פה. אבל אני חושב שקיומו של אתר כזה הוא טוב גם אם אני לא כותב בו (אולי אז אפילו יותר טוב). לכן תהיה לי סיבה לתרום (מעט) בלי קשר למספר הכניסות שלי לאתר. משהו דומה לעמותת ויקימדיה שאוספת תרומות וסיוע בלי קשר למספר הפעמים שהתורמים משתמשים במידע.

כמובן, שאין להגיגים אלו שום בסיס אמפירי. ולמשוגע שינסה לבדוק את כל זה תהיה הרבה מאוד עבודה. אבל זה לא סיבה לשתוק, לא?
כסף זה בעיה 541644
הייתי ממתין בטרם הכרזה על אירוע בודד או על אי התמלאותה הזמנית של גומחה נדרשת כעל כשל שוק. לא שאני מאמין בשו''ח, אבל לא בטוח שזה המקרה.
האם מה שלא קיים יכול להכשל? 541646
זהו, בגלל שאתה לא מאמין בשו''ח, אתה לא מאמין שהוא נכשל.
האם מה שלא קיים יכול להכשל? 541648
אני רוצה לוודא שאני מבין את המהלך ההומוריסטי: במקום לפרש את "לא מאמין" כטענה ערכית ("בלתי ראוי") או פרקטית ("זה לא יכול לעבוד"), פירשת זאת כטענה אונטולוגית, ומי שאינו קיים לא נכשל.
נשמע כמו הלך רוח אובדני (:
מה יהיה? 541649
איפה יהיה עוד מקום שבו מישהו מספר בדיחה, ונמען הבדיחה מחייך ("(:") אבל מתעקש לקבל אישור שאכן המהלך ההומוריסטי הוא בעצם פירוש אונטולוגי לטענה ערכית/פרקטית לפני שהוא צוחק?
מה יהיה? 541657
אברבנאל?
כסף זה בעיה 541734
אני רציני (שמא חשבת שאני מתלוצץ :)

זה לא קשור לאירוע או מחסור רגעי. סוג המוצר/שירות שהאייל מספק - קרי: במה לדיונים חופשיים ויחסית איכותיים - הוא מסוג המוצרים שהשוק באופן עקרוני נכשל בהספקתם, למשל כמו תשתיות.
כסף זה בעיה 541754
לא, לא חשבתי שאתה מתלוצץ. ייתכן שאתה צודק. כדי להשתתף בדיון מסוג זה אני צריך מוטיבציה אמונית ("אם רק ניתן לשמש השו"ח לעלות, בוקר חדש יאיר על כולנו") ומידע על *המוני* מקרים מרחבי העולם כדי לנסות קודם כל להכריע מה עובד מתי.
עצוב, אבל צפוי 541509
אני זוכר שבעין הדג ניסו פרסומות, וההכנסות מהן היו מצומצמות מדי מכדי לעשות משהו מועיל עם זה, בפרט כשעורכי האתר הקפידו שלא יהיו פרסומות מציקות.
עצוב, אבל צפוי 541396
אני חושב שאתה מפספס את האופי המיוחד של האתר הזה. היו פה כל מיני טיפוסים וטיפוסיות שחלק אהבו פחות ואחרים אהבו יותר. היה פה פעם טיפוס אחד, אורי רדלר, שהצליח להרגיז מספר לא מבוטל של אנשים, ולא בלתי סביר שכמה מהם הלכו בדיוק כשניתקלו בתגובות ''הרדלריות'' שלו כשלא התחשק להם להתעפרן או להתרדלר. אני חושב שהם טעו, אבל גם אלו שהלכו השפיעו על אופי האתר.
עצוב, אבל צפוי 541534
המסביר לצרכן כתב: "אני חושב שאתה מפספס את האופי המיוחד של האתר הזה. היו פה כל מיני טיפוסים וטיפוסיות... לא בלתי סביר שכמה מהם הלכו בדיוק כשניתקלו בתגובות "הרדלריות" שלו כשלא התחשק להם להתעפרן או להתרדלר."

זה בהחלט אפשרי. אני כתבתי את מה שאני חושב ומנקודת מבטי, אבל בהחלט ייתכן שמה שהפריע לי לא רלוונטי ושאני הייתי חלק מהבעיה. אני נוטה יותר להסכים עם מה שכתב כאן מישהו (ובניגוד למה שכתבתי באתרי) שהגורם המכריע היה התעייפות העורכים והיעדר עורכים חדשים.
ניתוח מקרה 541449
מצחיק אותי שיש דקויות שאנשים לא תפסו, ואפשר להדגים את זה פשוט בשימוש במנוע של האייל:

למה רדלר כל כך שונא את גיל לדרמן? כי לדרמן עלה אצלו על נקודות תורפה כואבות, תגובה 255343. אפשר לרדת עוד קצת לפתיל מתגובה 255404. כנראה שזאת היתה אלמנה ויתום, שגם כן הבינה משהו לגביו וקשה לו לסלוח לה את זה.

עד כמה שזכור לי העפרונית מעולם לא עשתה לו שום רע - ההתקשקשות עליה תוך שהוא מקפיד להצמיד אותה לחשמנית- הכל הסוואה לעלבון האמיתי, שהיה באמת מהחשמנית, תגובה 300091. כנראה שהיו לה עוד כמה יציאות עליו, אבל אני מתעצל לחפש. שימו לב לתגובות שלו בכל שלושת המקרים, כשהוא באמת נעלב הוא לא מצליח לשמור על הפוזה של הגדול מכולם, ופתאום הוא מסביר ומסביר נורא ברצינות.
ניתוח מקרה 541452
תודה על הלינקים, היה שווה בזכות תגובה 443731.
סיפור מהתחת 541463
אם כבר, אולי כדאי לציין גם את תגובה 443570 , ועוד יותר מזה את הקישור שמובא בה.
סיפור מהתחת 541469
אני חייב לציין שזו פעם ראשונה שאני נחשף לתכנים אלו באייל.
לסגור ומייד!
(סתם, סתם)
ניתוח מקרה 541453
אני חושב שהכריכה של עפרונית יחד עם המגיבות האחרות נובעת סתם ממיזוגיניה ישנה וטובה מצדו של מר רדלר.
ניתוח מקרה 541460
כתב "למה רדלר כל כך שונא את גיל לדרמן? כי לדרמן עלה אצלו על נקודות תורפה כואבות..."

המממ... לא. אני לא שונא את לדרמן. להפך, הוא היה (ומקווה שעודנו) בחור נבון ומשעשע והתוכנה שכתבנו הייתה מחוות הוקרה משועשעת. בזמנו אפילו הצלחנו להחדיר לאיל פוסט מאותה מכונת לדרמניה, אם כי אין לי מושג היכן אותו פוסט נמצא. מכל מקום, אני למד ממקורות שלישיים שחייו פנו לכיוון שונה לגמרי ואולי אין זה הוגן כלפיו להמשיך לגעת בעניין שהוא, ביסודו, היסטוריה עתיקה ובמיוחד כשהדבר עשוי להיות שלא לרוחו. די בדברים שכתבתי באתרי, אני מניח. כמובן, שמורה ללדרמן הזכות לשנוא אותי, אבל אני חושב שהוא נבון מכדי שיכלה את זמנו בהבלים כאלה.

לגבי החשמניות והעפרוניות: כדאי לזכור שהשתתפותי הנמרצת באתר כאן הייתה לפני שנים רבות ואת הנקרולוג כתבתי לא אחרי מחקר ענף אלא כהיזכרות מעורפלת שבה אכן עלה רושם כללי של עפרוניות וחשמניות יתר.

עם הגברת העפרונית לא היה לי מעולם שיח ושיג והיא שימשה לי משל בלבד. כמובן שלא כיוונתי לפגוע באדם מסוים ואם כך הובנו הדברים, עם הנפגעים הסליחה. גם עם החשמנית הכבודה, אני חייב להודות, לא זכרתי שהיה לי קשר כלשהו. אני לא עד כדי כך חשוב בעיני עצמי לנטור טינה לאורך זמן לדמויות ממשיות בחיי - לא כל שכן לדמות וירטואלית, והעניין כולו ננשה מפדחתי כקשקש דאשתקד. הדיונים אליהם הפנה "נקמה מתוקה" היו היזכרות מביכה במקצת: מפליא להיווכח על איזה עניינים אידיוטיים מצליחים אנשים, ואני בתוכם, להתרעם ולהתלהם. מכל מקום, לא נטירה הייתה כאן ואף לא טינה.

אני מניח שגם ל"נקמה מתוקה" יש בליבו או בליבה עלי, אבל גם את זו ישטפו מימי השכחה. בעוד שבוע האתר יינעל ובעוד שבועיים שנינו נשכח.

נ.ב. מחויב המציאות כהסבר: מאחר שהאתר באמת נסגר והכל יינעל ויישכח, כל עניין הידע ברמת תואר ראשון ושני וההצהרות הפלצניות שלי בנושא נובע מעניין די פשוט - בנעורי הפוחזים התפרנסתי לי בדכדוך מה מהכנת עבודות לתואר ראשון ושני ולכן יש אמת בטענה שעוטרתי, גם אם על-ידי שליח, בתארים מסחררים רבים שאף אחד מהם אינו שלי. באופן אישי, אפילו את התואר הראשון שלי לא השלמתי כי התעצלתי לעשות את הספורט (יש עוד חובת ספורט בתואר ראשון?)
ניתוח מקרה 541558
אז אתה מודה כאן שהתפרנסת מרמאות ועבירה על כללית אלמנטריים של אתיקה אקדמית? מעניין.
ניתוח מקרה 541563
זו לא רמאות - זו מרידה נגד הרגולציה של האוניברסיטאות! או נגד כפיה ממשלתית! צריך רק דיני חוזים!
ניתוח מקרה 541569
מעולם לא הכחשתי או נשאלתי, כך שזו אינה הודעה. אני גם לא יודע אם זו עבירה, שכן אני לא הייתי תלמיד המוסדות. העבירה, כך נדמה לי, היא על צידם של אלו שהציגו את פרי עבודתו של אחר כשלהם. ואולי אני דווקא עבריין. אני לא מכיר את לשון החוק.
ניתוח מקרה 541573
העבירה שלהם היא ''קבלת דבר במרמה'', והעבירה שלך היא סיוע בדבר עבירה.
אבל אני התייחסתי לעבירה האתית והמוסרית.
ניתוח מקרה 541667
טוב, אבל בזבזתי כבר את הכסף, אז זה לא נחשב. חוץ מזה, נהניתי מכמה דברים (קרימינולוגיה, פילוסופיה של הדתות) אז זה עוד יותר לא נחשב.
עצוב, אבל צפוי 541376
קטן אבל קטנוני.
עצוב, אבל צפוי 541380
בכותרת התגובה שלך יכולת לכתוב ''כה''ב''.
עצוב, אבל צפוי 541384
''האתר נפל קרבן להגדרה המעורפלת (ובמידה ידועה, השקרית) של עצמו.''.

שירה זו ממצבת את הכותב כיורשו של קוואלינו בתפקיד ממשיך דרכו של בורחס.
עצוב, אבל צפוי 541382
תגובה קטנה, אבל צפויה.
עצוב, אבל צפוי 541395
לא צריך להתרגש, זה בסך הכל תהליך נורמלי וטבעי. אני בטוח שגם במשחק ההוא של דובי - אם באמת מדובר בכזאת סימולציה מושלמת כמו שהוא טוען - כמה ימים אחרי שתוקעים לאייל כדור בראש, מתחילים להגיע אוכלי הנבלות.
עצוב, אבל צפוי 541414
(במשחק, בהתאם לכללי האתיקה של הצייד - מסתבר שיש דבר כזה - אחרי כל ציד מוצלח חייבים לידע את הפקחים שיבואו לסלק את הגופה ולרשום אותה ביומן, כדי למנוע ציד-יתר.)

אורי - שני דברים לגבי הפוסט שלך: א. לגבי המיקום של האייל במרכז המפה הפוליטית - האייל ממוקם במקום מאוד קיצוני על סקאלה אחת בלבד: סקאלת התמיכה בחופש הביטוי. זה היה העקרון היחיד שלו. אנחנו לא סתם התאמצנו לפרסם מאמרים מימין, אלא נהנינו מאוד לפרסם אותם. יש לציין גם, בהזדמנות זו, שהגם שעמדותי הקפיטליסטיות התמתנו והפכו לסוציאל-דמוקרטיות, העמדות שלי בנוגע לסכסוך הישראלי פלסטיני תמיד היו נטועות עמוק בשמאל, הרבה מעבר לרבים במערכת (וכאמור, רק הרחיקו שמאלה מאז). להגיד שיישרתי קו עם מישהו זה פשוט מופרך.

ב. על הבעיתיות שבקהילתיות באייל כבר כתבתי הרבה לפניך, והויכוח הזה (כמה מפתיע) כבר התקיים אז.
עצוב, אבל צפוי 541570
לגבי א' - אחת מזכויות היתר שיש לבעל בלוג היא הגדרת "שמאל" ו"ימין" באופן אידיוסינקרטי. לתפישתי, הניגוד בין "שמאל" ל"ימין" בעניין זה אינו בתפישה לגבי האם צריך או שלא צריך להקים מדינה פלסטינית ולסגת מהשטחים, אלא ההגדרה של הדיון כעימות בין זכויות מתנגשות שיסודו מוסרי. מנקודת מבטי, הזניחה של תפישה - גם אם חלקית, כאמור - הבוחנת את הדברים מנקודת המבט של "עובד או לא עובד" לטובת עימות מוסרי (ובתפישה מסוימת) היא מעבר ל"שמאל." אני, לדוגמה, דוגל בנסיגה מהשטחים כולם והקמת מדינה פלסטינית מאז שנות השבעים, וקשה לי לומר שזה משייך אותי באופן כלשהו לשמאל.

מצד שני, הנקודה שהעליתי לא הייתה ממש מעוגנת בידיעה קרובה ו־ודאית של תפישותיך והחלק הזה בטיעון שלי בהחלט יכול להיות שגוי, במיוחד כשב"יישור קו" חשבתי דווקא על האקלים המרקסיסטי השורר בצפון אמריקה - אני ממש לא משוכנע שהיה לי בסיס עובדתי לאמץ עמדה כזו.

בקשר לבי"ת - אתה יכול למצוא את הדיון?
עצוב, אבל צפוי 541576
אקלים מרקסיסטי בצפון אמריקה?! באזור הזה של העולם שאין בו אפילו מפלגות לייבור, שלא לדבר על מפלגות שמאלניות יותר? זה שבו המפלגה השמאלנית נראית "הליברלים"? שם יש אקלים מרקסיסטי?

היית פעם בצפון אמריקה?

(נתתי כבר קישור לזה איפשהו בדיון הזה.)
עצוב, אבל צפוי 541617
"אקלים מרקסיסטי בצפון אמריקה?!"

כידוע, בתוך הקמפוסים יש תופעה אקלימית ידועה של "איי מרקסיזם אקדמיים" בהם האקלים שונה מאוד מזה שסביבו.
עצוב, אבל צפוי 541618
תלוי בקמפוס. לא אצלנו. (לא שאין איזה מרצה מרקסיסטי או שניים, בעיקר בתחומים שמרוחקים מתחומי העיסוק שלי, אבל לקרוא לזה אקלים מרקסיסטי זה כמו להגיד שלירושלים יש אקלים ארקטי כי יורד שם שלג פעמיים בעשור.)
עצוב, אבל צפוי 541668
בדקת בזמן האחרון את המחלקה לסוציולוגיה? זה לא שאני מתכוון להשמיץ את הקנדים באופן כללי, אבל תזכור שנעמי וולף היא גם קנדית...
עצוב, אבל צפוי 541385
מעניין לקרוא את זה כשאני מכיר את האתר בו אתה מופיע ומולך - הקפיטליסט היומי. אתר שדומה יותר לחצר חסידית עם הצדיק ראדלר.
עצוב, אבל צפוי 541387
וזה קשור לעניין באיזה אופן?
עצוב, אבל צפוי 541397
כן. לא היו באייל צדיק והמון מעריצים. האייל גם לא קיבל 100.000 דולר לשנה מסי עופר.
עצוב, אבל צפוי 541401
הקפיטליסט היומי קיבל?
עצוב, אבל צפוי 541406
כן
עצוב, אבל צפוי 541410
איציק - אני חושב שהדברים שאתה אומר כאן חמורים מאוד.

ראשית, כפי שידוע לך היטב, דבריך הם שקר. שנית, מאחר שאתה חייב להיות מודע לכך שמדובר בשקר (שהרי המצאת את הדברים) זו גם הוצאת דיבה.

כדי לחסוך לכולנו, ובוודאי לאנשי ''האייל'' שאינם צריכים כאב ראש כזה, אני מבקש ממך, בנימוס המרבי האפשרי בנסיבות אלו, לחזור בך ולומר כאן בצורה מפורשת כי את הדברים שכתבת המצאת וכי הם שקר וכזב.
עצוב, אבל צפוי 541420
אין לי מושג מי זה איציק ש. ועל סמך מה הוא כתב את מה שכתב, אבל אם תקרא טוב את ההודעה שלו (תגובה 541397), תוכל לראות שהוא בסך הכל מדבר על קבלת סכום קטן מאוד של 100 דולר ואפס אגורות לשנה, מאדם בשם סי עופר, שאיש לא מכיר.

ככה שגם אם זהו שקר מוחלט (וכאמור, אין לי מושג), נראה לי שהנזק שנגרם כאן לשמך‏1 הוא קטן מאוד.

1ואני מתעלם פה לצורך העניין מהודעות פרי עטך, שנכתבו ביוזמתך, כי זה כבר סיפור אחר.
עצוב, אבל צפוי 541423
אורי היקר,
ביקרתי לא פעם בקפיטליסט היומי-אפילו אליסה כינתה אותי טרול-טרול מנומס -אבל טרול. באותה העת לא ידעתי מה פירוש טרול ברשת. הופעתי תחת הכינוי יורי. כתבתי פעם משהו שמאד הרגיז את רותם. והרי הדברים כפי שהעתקתי מהקפיטליסט היומי:

. מאת יורי:
שבת, 20 בספטמבר 2008 בשעה 14:34
רותם
אני מבין על מה אתה מדבר אבל אתה לא הבנת על מה אני מדבר.
א. הממשלה לא תוותר על זכותה לשרת את בעלי ההון כי היא קשורה בהם.
ב. אתה צריך לזכות בבחירות כדי להקים ממשלה אחרת.
ג. כדי לזכות בבחירות אתה זקוק לכסף -תורמים-בעלי הון. הם יתרמו לך אם תתחייב לעזור להם כשתהיה בשלטון. נניח שתרמה אותם ולאחר שתעלה לשלטון תבטל את כל הרגולציות?
ד. היות שהם בעלי הון, יהיה להם יתרון והם ישתלטו על השוק.
אבל מה שנדמה לי הוא שאתם פשוט מקדמים אג‘נדה לטובת אותם בעלי הון תחת מסווה של חרותנות. בכמה הם תומכים בכם? גלה לי.

1. מאת רותם

ראשון, 21 בספטמבר 2008 בשעה 8:54
יורי,
הטענה שלך כי אנו נתמכים על ידי בעלי ההון היא שערורייתית, לידיעתך הרצת האתר עולה כסף רב וכל שאנו מקבלים הם 100,000 דולר עלובים בשנה מסמי (עופר) לכיסוי העלויות השוטפות בלבד וכן סיעור מוחות שנתי בפלה דה מיורקה.
בנוגע לטענה שלך על הקשר בין הממשלה לבין ההון, הדרך הטובה ביותר להילחם בזכויות מוקנות היא להילחם בריכוז הכוח, והדרך הבטוחה לעשות זאת היא להוציא את המדינה מעניינים לא לה.
עצוב, אבל צפוי 541424
איציק, אה... סרקזם?
עצוב, אבל צפוי 541426
האמא של סרקזם.
עצוב, אבל צפוי 541436
מזמן לא צחקתי ככה.
מה שרק המחיש לי את החלל שסגירת האייל תשאיר בחיי.
עצוב, אבל צפוי 541440
אם הבנת שזה סרקזם, אז מה שכתבת קודם הוא פירסום מידע מטעה ביודעין - וזה עילה טובה לתביעת דיבה, שאני מקווה שאורי לא יוותר עליה.

מנסיוני באייל אני מאמין שאתה לא הבנת את הסרקזם של רותם ולקחת אותו ברצינות, כי זה מתאים לתפיסת העולם שלך. אז אולי התביעה לא תצליח.
עצוב, אבל צפוי 541441
יש לאורי עילה לתבוע את איציק על כך שציטט דברי בלע שאורי בעצמו כתב ?
עצוב, אבל צפוי 541442
כשכתבתי "האמא של הסרקזם" זה היה סרקזם. הדבר היחיד בדברים של רותם שיש בו סרקזם, הוא 100.000 דולר עלובים. כמי שביקר באתר "הקפיטליזם היומי, אני יודע שאלו דעותיהם של רותם, אורי רדלר ורוב דרי האתר. נדמה לי שהאתר ההוא שינה כעת את פניו . לא, דבריו אינם סרקזם בשום פנים.
אתה מוזמן לבקר באתר הזה ולהתרשם בעצמך.
עצוב, אבל צפוי 541446
את זה תגיד במשפט. לא שאיכפת לי אבל אי אפשר להבין מדבריך אם אתה באמת חושב שהאתר שלהם קיבל 100000 ש"ח מסמי עופר או שאינך חושב שזו האמת ובכל זאת הצגת אותה כאילו זו האמת.

אני בטוח ששופטים יוכלו להכריע בדילמה הזאת.
עצוב, אבל צפוי 541448
100.000 דולר לא ש"ח. אין לי שום סיבה מדוע לא לקבל את דבריו של רותם ברצינות. קרא שוב את מה שהוא כתב.
עצוב, אבל צפוי 541466
WTF, זה כל מה שיש לי לומר.
משפט צדק 541483
אני לא יודע אם טענת "סרקזם דיברתי" קבילה במשפט, אבל איציק יוכל לטעון שאם רותם היה סקרסטי, כך היה גם הוא ב תגובה 541397 .

אבל למה זה בכלל הרגיז את א. רדלר? עד כמה שאני מבין הוא היה צריך לראות בכך את המחמאה האולטימטיבית לאיכות עבודתו.
משפט צדק 541487
כי הוא בעד שוק חופשי ולא בעד עשירים!

אם יש דעה אחת שבאמת השתנתה אצלי זה הדעה הכלכלית. זה לא שעכשיו אני תש"חיסט אבל חלק ניכר מהדעות הימניות אני לוקח בחשבון.

נ.ב. אני לא בטוח שאהבת עשירים לא חלחלה לאורי אבל לא קראתי מספיק כדי לחרוץ דעה.
עצוב, אבל צפוי 541457
איציק ש. הכריז בקולו הרדיופוני: "לא, דבריו אינם סרקזם בשום פנים."

טוב, עכשיו הרגת את הסיכוי לתביעת דיבה. צחקתי כל כך שאני לא יכול להעמיד פנים שאני נורא כועס ותיכף אתבע אותך.

האדם הסביר, אני חייב לומר, היה מתרמז כלשהו מתוספת השוחד החיננית "סיעור מוחות שנתי בפלמה דה מיורקה" אבל כנראה שאתה לא טרול מנומס אלא משהו אחר לגמרי שמתחיל בטי"ת.‏1

אני חושב שהתחקיר שלך בנושא נעשה ברישול, שכן פה ושם וגם שם וכאן התוודה רותם סלע והתוודיתי אף אני על אכילת קורצה לתיאבון, על מעטפות מזומנים המחליפות יד באישון לילה, ושאר שחיתויות קפיטליסטיות נתעבות.

והאתר הוא רק תירוץ, כמובן. אחזקת אתר בסדר גודל של "הקפיטליסט היומי" או "האייל הקורא" עולה כמה מאות שקלים לשנה. אולי קצת יותר אם יש היקף אחסון נרחב. רוב הכסף תועל, לפיכך, לצורכי הנאה אישית, קניית בתים ומלונות במונופול, הדפסת פוסטרים בגודל טבעי של גלעד ארדן וכמובן, חכירת קו טלפון לא מזוהה באמצעותו אנו מזמינים כל הזמן פיצות לביתם של סוציאליסטים בולטים במטרה למוטט אותם מבחינה כלכלית.

1 הרמז, כפי שניחשתם בוודאי, הוא ל"'טיליגנט" או "טרקטור צעצוע שעושה ברום-ברום" ולא לשום דבר אחר.
עצוב, אבל צפוי 541459
על מי ולמי הלשנתם?
עצוב, אבל צפוי 541472
נסלח לכם הכל אם רק תואיל להסביר את הקטע של בפלה דה מיורקה.
עצוב, אבל צפוי 541478
את מתכוונת לאורגיות האלו שסמי עופר מארגן בפלמה דה מיורקה לקפיטליסטים יומיים?

אין לי מושג.

אין לי גם מושג מה זה "הכול" ומי זה "לכם". אני לא מכיר את הקפיטליסט היומי - אני בכלל קפיטליסט שנתי.
עצוב, אבל צפוי 541481
המממ... הייתי אומר אפילו שאתה קפיטליסט רב-שנתי, אבל אני לא בטוח שתשמח לתואר ''רב''.
עצוב, אבל צפוי 541498
יש בזה משהו. אם קפיטליסט רב-שנתי זה קפיטליסט שמרבה לישון.
עצוב, אבל צפוי 541490
התכוונתי ספציפית לבפלה מ תגובה 541423 , וחשבתי שמחלקים כאלה ביציאה. לא משנה.
כתוב, אבל בדוי 541431
צודק, כשרותם כתב לו על זה ש''הדרך הבטוחה לעשות זאת היא להוציא את המדינה מעניינים לא לה'', הוא היה חייב להבין שלא יכול שמישהו יכתוב דבר כזה ברצינות.

אגב, בימים האחרונים, במסגרת קריאה מחדש של דיונים היסטוריים, הגעתי גם לאיזשהו דיון סביב השאלה האם להוסיף באייל אמוטיקון ''ציניות''. יכול להיות שאם בקפטיליסט היומי היו מכניסים אופציה כזאת, זה היה מונע את הפתילון הנוכחי.
כתוב, אבל בדוי 541435
האם אתה מכיר את הקפיטליסט היומי?
כתוב, אבל בדוי 541438
האמת שלא. למה?
כתוב, אבל בדוי 541443
כי אם היית מכיר את האתר , לא היית כותב מה שכתבת.
כתוב, אבל בדוי 541444
ביקרתי שם תקופת מה והייתי מתווכח עם האנשים שם-הרגשתי כמו בגוב האריות. כפי שסיפרתי, בסוף, אחת בשם אליסה, שהיא אמנם בעלת דעות שמתאימות לאתר אבל סימפטית על פי כתיבתה, כינתה אותי טרול. האמת היא שלא נכנסתי לשם כדי לעורר מדנים או להפריע למישהו, אלא להביע דעות אחרות ובדרך מנומסת. האתר כל כך מונוליטי שזה התבקש. השאלה ששאלתי את רותם היתה ההתבטאות הבוטה ביותר שלי.
השמש מראה סימנים של העלמות 541447
אהם, איציק, אני מתחיל לחשוב שיש לנו כאן בעיה מתמשכת‏1. אתה לא ממש מזהה הערות סרקסטיות כשאתה נתקל בהן, הא?

1 וכשאני כותב "לנו" זאת בעצם דרך מנומסת לומר - "לך"
השמש מראה סימנים של העלמות 541451