בחירות 2020: התוצאות (עודכן) 3995
ועדת הבחירות פרסמה את התוצאות הסופיות בבחירות לכנסת ה-‏23: הליכוד 36 מנדטים; כחול לבן 33 מנדטים; הרשימה המשותפת 15 מנדטים; ש"ס 9 מנדטים; יהדות התורה, ישראל ביתנו, והעבודה־גשר־מרצ 7 מנדטים כל אחת; ימינה 6 מנדטים. מפלגת עוצמה יהודית לא עברה את אחוז החסימה.
קישורים
הספירה נמשכת: הליכוד עם 36 מנדטים, 58 לגוש הימין - ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

קשה להרכיב ממשלה 713988
חלק מה"בעייה" היא שלמשותפת יש 16 מנדטים, ו"אסור" להם להשתתף בממשלה. אז צריך לזכות ב 61 מנדטים מתוך 104ת וזה קשה.
ש"ס מאוד קרובה ל-‏10 מנדטים 713989
עוד 250 קולות לש"ס וליהדות התורה וש"ס מקבלת את המנדט ה-‏10 על חשבון הרשימה המשותפת (בתנאי שהרשימה המשותפת לא תקבל עוד קולות).
חוץ מזה הסיכוי לשינויים עד לסיום ספירת הקולות הוא לא גבוה. הכי קרובה למנדט נוסף אחרי ש"ס היא כחול לבן, כך שרק אם הקולות שעדיין לא נספרו הם כמעט ללא חרדים וערבים, יש לכחול לבן סיכוי להשתפר קצת.
ראוי לצטט 713994
את דברי רחל אליאור:

"העם אמר את דברו:
הרבה יותר אנשים ונשים מעדיפים הנהגה בעלת צביון ימני, לאומני, דתי, מסורתי, גזעני , הנהגה ׳יהודית׳ אנטי-דמוקרטית, מפלה, עושקת, מנצלת ולא מוסרית, תומכת המשך הכיבוש והמשך ההתנחלות, המשך האפרטהייד והגזענות והמשך ההדתה הכפויה והמשך האפלייה המבישה בין עם לעם ובין אדם לאדם.
אין ספק שהרבה יותר אנשים ונשים מעדיפים, למרבה הצער, הנהגה מוכתמת בהאשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים ( ביבי), בהאשמות הקשורות בפלילים ( סביבתו של ביבי) , והנהגה שאנשיה הורשעו וריצו את עונשם בבית הסוהר ( דרעי וחבריו), או הנהגה השואפת להחיל מדינת הלכה, לבנות את המקדש על הר הבית ולקרב את ביאת המשיח על ידי הכחדת עמלק ( סמוטריץ וחבריו ובן גביר וחבריו).
הרבה יותר אנשים ונשים ניזונים משנאה, הסתה, הכפשה ופחד, ואינם מאמינים בשלום, ומעדיפים את ׳ לנצח תאכל חרב׳ והרבה יותר מדי אנשים רוצים להשליט את העבר המקראי - מקדשי/ משיחי - מלכותי על ההווה הדמוקרטי - חילוני.

ככה זה. זו המציאות, אין טעם להאשים ולחפש אשמים, זו המציאות שנולדה כתוצאה מהכיבוש המשחית המבוסס על שקר וגזל, שנאה וסילוף המציאות, וכתוצאה מהעובדה המצערת שלא השכלנו להפריד בין הדת למדינה בעת הקמת המדינה ולא השכלנו לחוקק חוקה ולבצר את זכויות האדם של כל אדם החי תחת ריבונות ישראלית במדינה יהודית - דמוקרטית. במקום שיש כיבוש אין דמוקרטיה, יש שקר וסילוף והעמדת פנים וטיפוח שנאה לדוברי אמת ולמבקשי צדק, חירות ושוויון.

אין ספק שהרבה פחות אנשים ונשים מעוניינים בחירות, שוויון , שלום, זכויות האדם וכבוד האדם, במדינה דמוקרטית ליברלית הומניסטית, שוחרת דעת, אמת וצדק, חירות ושוויון, הרואה את פניו של כל אדם, ומאמינה בכבודו ושוויון זכויותיו וחירותו של כל אדם, בלי הבדל דת, גזע, מין ולאום, מאשר אלה שמעוניינים במדינה לאומנית, גזענית, מתייגת בסטריאוטיפים של שנאה את הנכבשים, מאשימה אותם בחטאיה של מדינה כובשת, מתנחלת, משקרת, מנשלת, מדכאת, מפלה ובורה.

ואין שום מערכת בחירות שיכולה לשנות מציאות זו , המשקפת דמוגרפיה ושנאה ופוליטיקה של זהויות, המעצימה את המפריד והאינטרסנטי ומוחקת את המשותף האנושי, וחינוך דתי ימני לאומני וגזעני המבוסס על התנשאות לאומנית דתית גזענית של עם נבחר ואינטרסים הקשורים בהנצחת הכיבוש וההתנחלות הלא חוקית.

הנחמה היחידה היא שיש כל כך הרבה אנשים טובים ועושי טוב במחנה השני הליברלי דמוקרטי הומניסטי, אלה הנאבקים על חירות ושוויון וכבוד האדם וזכויות האדם, של כל אדם, אלה המתנגדים לכיבוש , דיכוי ונישול, ללאומנות, להתנשאות גזענית- דתית, לאפליה ולגזל, אלה המבקשים לראות בכל אדם שומר חוק מכל לאום , דת, גזע ומין, אדם נברא בצלם, שותף ראוי לאמון ולשיתוף בכל הטוב שמדינה דמוקרטית-ליברלית שוחרת דעת, אמת וצדק, חירות, שלום, אחווה, מוסר ושוויון, יכולה להעניק לתושביה.
אני מצדיעה למחסום ווטש, ליש דין, ל׳שלום עכשיו׳ ולשוברים שתיקה, ל׳תג מאיר׳, ל׳נשים בשחור׳, ל׳בצלם׳, ל׳רבנים למען זכויות האדם׳ ולרופאים לזכויות האדם׳, לממד׳ ולעוז ושלום׳, לתעאיוש׳, ׳עומדים ביחד׳, ׳שוות׳ ועיר עמים, לנווה שלום ולגבעת חביבה, למדרשת אדם ולקרן החדשה לישראל, ולעוד עשרות רבות של ארגוני חסד ואנושיות וכבוד האדם, לנשים ולגברים המסיעים ילדים פלשתינאים חולים לדיאליזה או להקרנות, או לנופש על שפת הים, למפגינים למען עיסאוויה ולעוזרים במסיק נגד המתנחלים המתנכלים, למסייעות במחסומים, ל׳נשים עושות שלום׳ , לתורמים מזמנם, מכספם, מנדיבותם ומכישרונם לכל שיתוף אנושי של חירות ושוויון, ולעוד עשרות עושי טוב וחסד , לאנשים, לנשים וארגונים רבים נוספים, ואני מביעה הערכה והוקרה מיוחדת לעיתונאים ולעיתונאיות, ולסופרים ולסופרות, הנאבקים במשך שנים על כבוד האדם ונגד הכיבוש המשחית, החל בס. יזהר, בעמוס עוז וחנוך לוין ז״ל וכלה באילנה המרמן ודוד גרוסמן, גדעון הלוי ועמירה הס, יבדלו לחיים ארוכים, ולעורכי הדין לאה צמל ומיכאל ספרד, אביגדור פלדמן ואיתי מק וסמדר בן נתן, גבי לסקי ולעוד רבים וטובים הנאבקים מאבק עקבי ונחוש בכל החזיתות על צלם האדם שלנו, על השיתוף האנושי והאחווה האנושית, על יהדות המוסר החומלת ועל כבוד האדם, כל אדם .
גם אם אנחנו מיעוט, כמשתקף בבחירות, אנחנו מיעוט רודף צדק ואמת, דעת, דין ומשפט, מיעוט מעורר כבוד, הנאבק על כל מה שראוי להיאבק עליו, על הכרה באנושיותו השווה של כל אדם, על זכותו לשוויון ולחירות, לשלום ולאחווה, לחיים ולחמלה, לשותפות ולפיוס, מיעוט הנאבק על מדינה יהודית דמוקרטית בנוסח מגילת העצמאות ומגילת זכויות האדם של האומות המאוחדות.
בסופו של דבר, אינני יודעת איך ומתי, אנחנו המאמינים בכבודו של כל אדם, באנושיותו ובחירותו, בזכותו לשלום לשוויון ולחירות, ננצח, בדיוק כשם שמתנגדי העבדות ניצחו ומתנגדות הפטריארכיה ניצחו.
זה הרגע לצקת תקווה, לזכור ולהזכיר. אין זה הזמן לייאוש, לחרדה, לאשמה, לשתיקה או לפחד. להפך, זה הזמן לתקווה ולהתרסה, להנפת דגל החירות והשוויון, השיתופיות, הדיאלוג וכבוד האדם, זה הזמן למחשבה, להרהור, לדיבור וליצירה על דעת אמת וצדק על תקווה לשלום שוויון וחירות. תם זמנם של פוליטיקאים בני חלוף ושל משרדי יחסי ציבור ומנהלי קמפיינים ופרשני מסכים מתזזים. עכשיו זו שעתם של סופרות וסופרים, אמניות ואמנים, הוגות והוגים, יוצרות ויוצרים, במאים, משוררים ושחקנים, מוזיקאים וזמרים, אמנים וצלמים, מבקרים ומחברים, פעילים חברתיים, אנשי חינוך ואמני לשון, להתחיל לחשוב, לעבוד, לחנך וליצור ולנסח מציאות חלופית, מעמיקה, אנושית מאירה ובלתי צפויה, ותרבות של כבוד האדם, של שוויון וחירות, תרבות נוסכת תקווה שיש בכוחה לברוא עולם חדש טוב יותר."
ראוי לצטט 713995
יד ימין שותה בקשית את כספי משלם המיסים עם קביעות, משכורת שמנה ופנסיה תקציבית ענקית על היגוג הגיגים מיותרים בנושאים אזוטריים.
יד שמאל נוזפת בכל המממנים על הברבריות שלהם ומקוננת על זה שהיא וכל חבריה המתפרנסים מלופט גשעפט לא מצליחים לייסד פה עתיד טוב יותר.
מעניין למה
ראוי לצטט 713996
העיקר שאת המשך ההערות הליבראנטיות התפלות באייל אפשר להמשיך.

_____________
מה שאתה קורא לו לופט גשעפט הוא עצם מהותה של הדמוקרטיה שבלעדיו היא אך ורק מבנה אינסטרומנטלי וריק מתוכן. כמו שזה נראה, השטויות הליברנטיות הממלאות לאחרונה את הוויתנו הן הן הלופש גשעפט האמיתי.
ראוי לצטט 713999
ודייק: המושג המדויק הוא ליברטריאניזם [ויקיפדיה].
עדכון - 58 מול 62 713998
כרגע המצב (גם על פי הלינק במאמר שמתעדכן):

משעות הלילה החלה ספירת המעטפות הכפולות ועד כה נספרו 301 אלף קולות מתוך כ-‏340 אלף במעטפות הכפולות. על פי העדכון האחרון, לאחר ספירת 99.8% מהקולות עלתה כחול לבן במנדט על חשבון ש"ס, וגוש הימין ירד ל-‏58 מנדטים ורחוק שלושה מנדטים מרוב בכנסת.

לפי התוצאות המעודכנות לליכוד 36 מנדטים, לכחול לבן 33 מנדטים ולרשימה המשותפת 15 מנדטים. ש"ס ירדה לתשעה, יהדות התורה 7, ישראל ביתנו 7, העבודה-גשר-מרצ 7 וימינה עם 6 מנדטים. ספירת "קלפיות הקורונה" עדיין לא החלה. ספירתן תחל ב-‏13:00, במרכז הלוגיסטי של ועדת הבחירות המרכזית בשוהם.
ואולי ראוי לכתוב - בחירות 2020 סבב ראשון. 714000
ככה ליתר בטחון.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714004
בהינן ש...
1. ליברמן אמר שהוא לא יתן שיהיו עוד בחירות
2. נתניהו לא ילך הביתה סתם כך מרצונו
3. כ"ל לא ישבו בממשלה עם נתניהו
4. כ"ל לא ישבו בממשלה עם המשותפת ולא יסתכנו באובדן האמינות אם הם כן ישבו איתם
5. הליכוד לא ישבו בממשלה עם המשותפת
6. לא נראה שהמשותפת תסתכן ותתמוך מבחוץ בממשלת ליכוד שתבטיח להם הרים וגבעות במחיר הפיכתה למשתפית
7. כור מחצבתו של ליברמן זה הימין
8. עבודה-מרצ לא ששים לשבת יחד עם ליברמן הלאומן וכל מה שכרוך בזה

אזי...
1. ליברמן יתחבר לליכוד
2. ליברמן יקבל תואר משנה בכיר וסגן ראשון ובלעדי לרוה"מ
3. נתניהו לא יתפטר אבל יכריז על נבצרות
4. ליברמן והליכוד והימינה יסדרו לנתניהו יציאה מפוארת רבת הדר מהפוליטיקה
5. ברירת מחדל - ליברמן ראש ממשלה בפועל
6. בחירות
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714005
או הרבה יותר פשוט:
ליברמן, פרץ ועודה מחליטים סוף סוף שהגיע זמנם להשפיע על ההיסטוריה ולהפסיק לקשקש בתיאוריה.
הם נותנים לגנץ 62 מנדטים ללכת לנשיא ולקבל מנדט להקים ממשלה.
גנץ מקים ממשלת מיעוט (הרשימה המשותפת בחוץ), גיים אובר.

ברגע שהנאשם בפלילים יעזוב את בלפור - זמני, רגעי, לא קבוע, ווטאבר - ויאבד גם את ההשפעה האדירה של ראש ממשלה מכהן על סדר היום של התקשורת והציבור (שהוא ממנף אותה ללא בושה בכל רגע מהקמפיין שלו), אנחנו נמצאים בעידן חדש לגמרי. הבה נבין שכל המכונה האדירה ורבת המשאבים הזו (על חשבוננו כמובן), הצליחה במחיר עצום להעביר מנדט וחצי מצד אחד לצד שני בין ספטמבר לעכשיו. תוריד מביבי את המערכת המקיפה הזו, וכמו שמשון שנגזז שערו, כבר יהיה לו הרבה יותר קשה להרים קמפיין שכזה, אפילו אם נידרש לכזה בעוד כמה חודשים. ובל נשכח שחלק ניכר מזמנו ומרצו אמורים להיות מוקדשים למשפט שנפתח בעוד שבוע וחצי.

ובקשר לממשלת המיעוט - לדעתי, ברגע שתהיה ממשלה מתפקדת‏1, כמו שאומר השיר - אז יבואו כבר כולם. או פתגם אחר: Build it, and they will come.

1 שאת משימותיה הראשונות - בעיקר העברת תקציב והוצאת המשק כולו מקפאון ממשלת המעבר הבלתי נגמרת, רוצות הרבה מפלגות גם באגף הפסאודו-ימני.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714007
כחול לבן יוזמת חוק נגד כהונת ראש ממשלה נאשם.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714008
פחות אלגנטי מההצעה שלי.
אם הייתי צריך לנסח למה - ההצעה שלך קצת רטרואקטיבית וקצת בערוץ המשפטי (עם האנטגוניזם הפופוליסטי שכרגע שולט בציבור בענין הזה), וההצעה שלי היא לגמרי לפי רצון הבוחר ולפי החוק הקיים להקמת ממשלה חוקית ולגיטימית.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714013
יש לה רוב בכנסת: העם אמר את דברו.

האמת היא שנראה לי שזה בערך הדבר היחיד שכל רכיבי הקואליציה הזו יכולים להסכים עליו.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714018
המושג ''רצון הבוחר'' כבר עבר מזמן הזניה מסיבית, בד''כ מימין אבל גם משמאל. כל צעד מתוכנן נבחן פרטיקולרית ומקבל תגובות געוואלד עד לב שמים, לפי המקרה (אבל לכאורה כולן רק לפי העיקרון).
המסקנה שלי היא שמי שמשחק הוגן לא ישרוד כעת - הליכוד כופף את הכללים כל כך הרבה פעמים, באופן מעשי ובמרומז ובכל מיני אופנים, ובקצב מסחרר כזה - שאם כ''ל לא יגיבו באותה מטבע הם יתאדו. תגובה כזו תבוא על חשבון רצונם להישאר ממלכתיים והגונים, אבל באש יש להילחם באש.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714038
תמיד הדילמה לא? אני באמת רואה, לאור ההצעה להעביר את חוק נתניהו בכנסת, איך הימין משתולל מזעם נוכח האפשרות שוואללה, גם השמאל יודע לשחק מלוכלך. יש בי חלק ששמח על כך. חלק שאומר, יאללה, תעבירו חוק פרסונלי בכנסת. בואו נהיה גם אנחנו קצת ביבי, נלמד מהימין משהו על תמיכה במנהיג בכל מצב, נתפוס משהו מתאוות השלטון החולנית, חסרת המעצורים של נתניהו. נבוא גם אנחנו בגישה של המטרה מקדשת את כל האמצעים. שפעם אחת לא נהיה כבשה שנלחמת בזאב, פעם אחת נתלכלך קצת. אבל יש בי גם קול שקול יותר שאומר שאם גם אנחנו נאמץ גישה כזאת אז אין למדינה תקנה, אני לא יכול להוריד את הסטנדרט בצורה כזאת, גם אם הצד השני נוהג כך. איך נלחמים באויב לא מוסרי מבלי להפוך בעצמך לכזה?
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714042
נראה לי שהבעיה היא שביבי באמת באמת רוצה להיות ראש הממשלה, בעוד שגנץ מוכן להיות ראש הממשלה אם הציבור הישראלי ידרוש את זה ממש בתוקף ולא ישאיר לו שום ברירה.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714043
"פעם אחת נתלכלך קצת" - ממתי ראוי לדעתך לספור את הפעם האחת והיחידה הזאת?
לא התאפקתי. 714049
מאז שירינו בראש ממשלה. אה, זה עוד לא קרה, מעניין למה.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714061
זה כבר קרה לפחות פעמיים משמאל, והימין באמת התפוצץ - באוסלו ובהתנתקות. הימין למעשה כועס על שתי ההחלטות (ועל הרוב הזעום שלהן) עד עכשיו, ואולי אף בצדק, אבל הן התקבלו ובוצעו. בסופו של דבר בפוליטיקה צריך לקבל החלטה ולבצע, מאיזה שהוא צד.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714067
את ההתנתקות ביצע השמאל...?
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714068
טוב. כמובן שלא השמאל של מרצ, אבל המהלך זכה לתמיכה גורפת משמאל (עד כדי אתרוג של שרון וכולי, הדברים ידועים). בימין העמוק זה הותיר צלקת ארוכת שנים. ושרון היה באותה תקופה מנהיג מפלגת מרכז.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714069
נו, לא השמאל של מרצ, השמאל של שרון‏1 ונתניהו ולבני ואולמרט והנגבי, השמאל הזה, טפו עליו, בוגדים.

1 שהיה מנהיג הליכוד. קדימה הוקמה רק חודשיים אחרי ההתנתקות.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714070
התכוונתי כמובן ללימור לבנת ולא לציפי לבני (למרות שגם היא הצביעה בעד).
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714087
ההתנתקות היתה מהלך ימני אה-לה שרון מובהק. להקריב את עזה כדי לשמור על הגדה.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714110
אני עדיין לא מצליח לראות איך השמאל ביצע את ההתנתקות. מי שיזם, הגה, תכנן והוציא לפועל את התכנית היה שרון, ראש הליכוד, שהיה הסמן הכי ימני במיינסטרים הישראלי.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714144
למה ההיסטוריה הפוליטית האישית של מי שהיו מעורבים בהתנתקות היא מה שקובע?
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714155
אז לפי מה נחליט מי ימני?
לפי מי שמעל 37 יחידות שמרנות סטנדרטיות?
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714161
למה אנחנו צריכים להחליט מי ימני ?
היחידות שצריכות לדעת מה הזהות הפוליטית של אנשים הן עובדות הפרקליטות שצריכות להחליט אם להגיש כתב אישום

מבחינתך ומבחינת שאר העמך מה שחשוב זה מה ימני
האם המדיניות תואמת את רעיונות הימין או השמאל ?
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714178
הדיון התחיל בזה שאני אמרתי שאולי הגיע הזמן שגם אנחנו בשמאל נתחיל לשחק מלוכלך. ברקת אמרה ''כבר שיחקנו מלוכלך, למשל בהתנתקות''. אני אמרתי, ואני עדיין טוען שזה מאד משונה לתאר את ההתנתקות כתרגיל מלוכלך של השמאל, כאשר היא בוצעה בזמן שלטון הימין, על ידי הסמן הכי ימני במיינסטרים הישראלי.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714190
כן, אולי מהזווית הזו התיאור שלי עקום, אבל מוקד הדברים היה תגובת הימין. ולצורך העניין, הימין העמוק "השתולל מזעם" כפי שכתבת בתגובתך הראשונה.
תגובה 714038

אני לא מקלה ראש בהשתוללות הימין, זה עוד פצע בחברתנו הפצועה, אבל שוב, לפעמים אין ברירה וצריך פשוט להמשיך באיזה שהוא כיוון, כי המחיר של סטגנציה ממושכת חמור יותר.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714198
איני יכול שלא לראות את הקשר בין דבריך להתנהגות של כ"ל. אין לי שום רשות למקם אותך במקום שהוא לא בהכרח מקומך, אבל שורת השיר המנקרת בראש היא של רחל: גם משאי עמסתי כמוה, רב וכבד מכתפי הדלה.
אי אפשר להגיד שהעם בחר להטיל את המלאכה על "אנשינו". למעשה האיש שעליו הוטלה המלאכה "להמשיך באיזשהו כיוון", הוא ב. נתניהו ובני בריתו. אם את מתנדבת להדחף מתחת לאלונקה בלי תמורה, הם ישמחו להעמיס אותה על כתפך ולא אתפלא גם אם ינטשו אותך שם לבד ויכבדו אותך בקללות נאמנות אם תיפלי.
משנת אבות היפה אומרת "וְלֹא אַתָּה בֶן חוֹרִין לִבָּטֵל מִמֶּנָּה. []. וְנֶאֱמָן הוּא בַּעַל מְלַאכְתְּךָ שֶׁיְּשַׁלֶּם לָךְ שְׂכַר פְּעֻלָּתָךְ."
מאחר ובעל מלאכתך ממש לא נאמן, מן הראוי לעסוק בבניית המפלגה הסקטוריאלית שלך שתנסה להגן עלייך אישית ולא להעמיס על עצמך ועל עצמנו מלאכה שממילא לא עלינו לגמור.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714210
כלל לא אמרתי שהעם בחר להטיל את המלאכה על ''אנשינו''. אמרתי שבמצב הנוכחי, אם מישהו צריך ליטול על עצמו את המלאכה של הרכבת קואליציה, אני מעדיפה כמובן שזה יהיה הצד שאני מאמינה בדרכו. ובראותי רואה שהצד הזה מהסס, מול הנחישות וחוסר המעצורים של הצד השני, כתבתי מה שכתבתי.
השאלה ''במי בחר העם'' נכנעת להסטות עקרות של הדיון (כן, אני יודעת שאנחנו בדמוקרטיה). רצון העם יצר מין הרכב מנדטים מעורב, מפולג ומילכודי שכזה. אז כעת צריך להרכיב קואליציה מכל זה - כך פועלת שיטתנו. ולא להתכתש לגבי גודל המפלגה, גודל הגוש ומה כתוב על הפתק (ההתכתשות היא ספין).

(זו בערך גם תשובה לפונז, מתנצלת אך מלאכתי האישית, במובן פרנסתי, מכבידה ועמוסה מהרגיל היום).
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714224
צ''ל ''ובראותי שהצד הזה מהסס'' כמובן.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714203
אני מתקשה להבין את הנחת היסוד הדי נפוצה היום שמנוסחת במשפט האחרון שלך. אם המכונית שלך מתדרדרת במדרון תלול ונעצרה באמצע, גם אז תחשבי שעדיף שתזוז לאיזה כיוון, למעלה או למטה, העיקר שלא תישאר בסטגנציה?
אם המחיר של יציאה מהסטגנציה הוא סיפוח חד צדדי והקמת מדינת אפרטהייד מוצהרת ומשיחית (לשיטתו של צד אחד נניח), או החזרת כל השטחים על פי ועדת פיל מ-‏47 (מצד שני) והתפרקות מנשק גרעיני, האם עדיין זה עדיף על סטגנציה?

(עם זאת, כדאי להזכיר שהסטגנציה היא קצת לא סימטרית - היא משאירה על כנה ממשלת ימין שמתנהגת לא כפי שממשלת מעבר אמורה להתנהג, אלא כשליטה מוחלטת ללא עוררין שמותר לה לקחת החלטות הרות גורל למרות שאין לה שום לגיטימיות סבירה מהציבור).
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714163
זו דרך אחת לקבוע האם הימין או השמאל אחראי להתנתקות. דרך אחרת, סבירה לפחות באותה מידה, היא לבחון מי תמך ומי התנגד, ואיפה הוא על סקאלת הימין-שמאל (כאשר הסקאלה יכולה בכל זאת להיקבע לפי היסטוריית הדעות, אבל אפילו יותר בקלות לפי סוג הטיעונים והמטרות שאותן כל צד ביקש לקדם). ואז התוצאה היא שההתנתקות אכן היתה משמאל, רק שהיא היתה מספיק קונצנזואלית כדי שגבול התמיכה בה יהיה יותר ימינה מברוב ההחלטות ''השמאליות''.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714179
כמו שכתבתי למעלה, בקונטקסט של הדיון הנוכחי אני חושב שזה משונה לתאר את ההתנתקות כתרגיל מלוכלך שהשמאל כפה על הימין כאשר מי שביצע אותה הוא הימין הכי ימני.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714072
מנסיוני העשיר כלוחם רחוב למדתי שאם אתה מתעקש לא להסיר את הכפפות בשעה שהיריב שלך בועט בביצים וגם משתמש בסכין קטנה טבולה בארס של ממבה שחורה, תזכה להערכה רבה וגם לכיתוב נאה על המצבה שלך. תומכי ביבי חזרו על המנטרה "הכל עפ"י החוק" בקול רם כל-כך שאין שום בעיה להשמיע להם את ההקלטה כל עוד הצעדים שננקטים עונים על אותו קריטריון. ההסכם הקואליציוני שהם עמדו לחתום לאחר בחירות מועד א', לפני שליברמן טרף את הקלפים, עם אותן "התגברות" ו"הסדרה" לא היה אלא הסכם לשינוי רטרואקטיבי של הכללים והחוקים, כך שלדעתי אין מקום ליותר מדי התלבטויות בעניין.

אם בכל זאת רוצים להרגיש זכים וטהורים כמלאכי שרת אפשר להקים ממשלת מיעוט קצרת ימים שכל תפקידה יתמצה בקביעת כללים ברורים בקשר למועמדות לראשות הממשלה, בלי שום נימה אישית חלילה, ואז לקיים את הסיבוב הרביעי של הבחירות. דומני שזה מה שנקרא "משילות" אצל חוגים מסויימים.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714010
אני לא מבין מה אתה רוצה מעודה ופרץ - מי שמתנגדים באופן עקבי לממשלה כזאת הם ליברמן, לפיד ושחאדה.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714012
לו היה לי גרוש על כל פעם ששמעתי את ''אם... אנחנו נמצאים בעידן חדש לגמרי'' בהקשר המדובר, הייתי קונה את גרינלנד.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714014
נשמע לי השקעה טובה, אני מבין ששטח הנדל''ן שם עומד להצטמצם, ומכאן אני מסיק שמחיר הקרקע רק יעלה ויעלה.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714025
תצטרך הצעה טובה יותר משל אחד, דונאלד טראמפ.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714029
ממי אתה חושב שלקחתי את הרעיון?
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714023
עוד בסיבוב הקודם משכתי בשערותי (מטאפורית, מטאפורית) מדוע גנץ לא הלך לממשלת מיעוט ולו ליום אחד. לא הבנתי איך לא בוער לו (זוכר את ציפי ליבני?) לחתור לראשות ממשלה. וזה מהלך נקי לגמרי, לא נכלולי.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714145
לפיד
מי יסגור הדלת 714075
המצב שאליו נקלעה המדינה מזכיר לי קצת את השיר המשעשע שהושר בזמנו על ידי אסתר עופרים "מי יסגור הדלת". ההבדל הוא, כמובן, שבנמשל זה לא סיפור אלא מציאות, ולכן אין הדבר משעשע כלל. נהפוך הוא. הדבר מאד עגום. דווקא כשהגיעה מדינת ישראל לשיא מהרבה בחינות, והיא מוגדרת כמעצמה השמינית בחוזקה בעולם, דווקא עכשיו היא עומדת בפני שיתוק, שעלול לגרום לה נזק עצום. שני הצדדים שמתמודדים על השלטון, לא מוכנים לוותר על שום פסיק, למרות שהתעקשותם גורמת נזק עצום למדינה.
ישנם שני שחקנים במשחק הפוליטי שאצלם לא אמורה להתעורר שום בעיה עקב המצב הזה. אני מדבר על הרשימה המשותפת שחבריה אינם מכירים במדינת ישראל כמדינה יהודית, ובאופן משונה, בכל זאת חברים בכנסת שלה, מניפת דגל אשף ומבריחת הפלאפונים למחבלים. המצב הזה דווקא משרת את מטרתם כי אין הם רוצים בטובתה של מדינת ישראל אלא ברעתה. ליברמן הוא אופורטוניסט טהור, וגורלה של מדינת ישראל כלל לא חשוב לו, כל עוד יוכל להמשיך לספור את המנדטים שלו. אחרי שכבר הגיע למשרת שר הביטחון וכולם ראו איך הוא מחסל את הנייה תוך 48 שעות הוא נקלע למצב שבו אין לו מה למכור לבוחר, והיה חייב להמציא את עצמו מחדש, ורק מכך נובעת התנהלותו לאחרונה. מצב של בחירות תכופות מאד מתאים לו. רק בתקופות כאלה רואים אותו ומתייחסים אליו, וכוחו עולה.
אבל הגורמים הפוליטיים האחרים, המפלגות הציוניות, בוודאי חשוב להם גורל המדינה, והתנהלותם היא זו שמזכירה לי את השיר הנ"ל. ואני מתכוון לשני הצדדים ולא רק לכחול לבן והעבודה. עוד בספטמבר אמרתי שאני הייתי מציע לנתניהו להתפטר‏1, ולסיים בכך את הקריירה הפוליטית שלו. בוודאי היה באקט כזה משהו לא הוגן כלפיו, וגם המדינה הייתה מפסידה ראש ממשלה מוכשר, אבל בכל זאת היה טוב לו היה מבליג על הפגיעה, כי בחשבון כולל כנראה זה המה משרת את טובת המדינה‏2. איני חושב שאקט כזה היה מפחית את רצונה של "כחול לבן" לתפוש את השלטון ולהחליף את הליכוד, אבל לפחות היה נלקח מהם התירוץ הראשי, ואולי אז היה נמצא איזה פתרון.

1 תגובה 709516
2 גם בן גביר נפגע בצורה די נבזית. אבל בכל זאת היה טוב לו פורש מהמירוץ, ואז לגוש הימין היה מתווסף כנראה עוד מנדט.
מי יסגור הדלת 714076
וחוץ מזה ומיתר הצרות מצפון ומדרום, נוספה לנו גם פרשת הקורונה שהשד יודע איך תסתיים. די עצוב בימים אלה.
מי יסגור הדלת 714078
דב, מאיפה הסיפור הזה של "ישראל המעצמה השמינית בחוזקה"? על פי איזה מדד? מי מדד אותו? ארה"ב, סין, רוסיה, יפן, גרמניה, צרפת, בריטניה, ספרד, הודו, ברזיל, איטליה - כל אחת מאלה היא מדינה שעוצמתה רבה לאין ערוך משלנו בכל פרמטר מדיני וכלכלי. אפילו מבחינה צבאית - התחום הכמעט יחיד שבו אנחנו חריגים מהותית ביחס למדינות המערב בגודל מקביל - אנחנו מדורגים כאן למשל במקום ה-‏17 (אם כי אני מודה שזה נראה מפחית בערכנו). אז במה אנחנו במקום השמיני?
מי יסגור הדלת 714079
''מפחית בערכנו'' (כוחו של צה''ל). הרשה לי להביע ספק. נראה שאפילו מפקדי הצבא לא בטוחים בכך וכפי שראינו בהצבעת הפתקים גם הציבור לא מאמין בכך (בכ''ז שלושה רבי אלופים במיל). ודוק, האמון בקצינים הוא כמעט הא' והת' של העוצמה הצבאית.
מי יסגור הדלת 714080
הסתמכתי על ידיעה שהופיעה הרבה בתקשורת. כשחיפשתי עכשיו מצאתי זאת. מי שמדד הוא לפי זה US News and World Report. באמת איני יודע בדיוק מה היו הקריטריונים המדוייקים למדידה הזאת, אבל זה באמת לא החלק הכי חשוב בתגובתי. בחרתי בנתון הזה במקרה כמייצג הרבה מדדים שמדברים על מצב המדינה. ישנם מדדים יותר מדויקים כמו תלג לנפש שלפיו ישראל מדורגת בשנת 2019 במקום ה 19. מדינה די גדולה במספר תושביה, כעשרה מיליון עם תלג לנפש כזה, זה נשמע לא רע. ולא תמיד זה היה כך.
תוך כדי כתיבת תגובה זו נזכרתי בסיפור ששמעתי פעם בראיון עם מפקד חייל האוויר לשעבר שקדי, שאולי איך שהוא שייך לנושא מעמדה של מדינת ישראל. הסיפור הזה מאד ריגש אותי עד כדי כך שהאזנתי לו מספר פעמים אחר כך, ואולי זו ההזדמנות לשתף את הקוראים בו. טרם הצפייה של מי שיחפוץ בכך אקדים ואספר פרט שמופיע אף הוא במקום אחר בראיון הזה, והוא שאביו של שקדי במלחמת העולם השנייה קפץ מרכבת שהובילה יהודים מהונגריה לאושויץ, והצליח להגיע לבודפשט ולשרוד. אחרי המלחמה כשחזר לישוב שבו חי, גילה שמכל משפחתו לא נותר איש, והוא נשאר לבדו.
מי יסגור הדלת 714088
מאמר מהימים האחרונים בניו יורק טיימס, "ישראל נאנקת מלחצים עקב הזנחת מערכות הבריאות, החינוך והתחבורה...היא עומדת בפני חשבון נפש מבחינת היכולת שלה להתמודד עם ההתפתחות בשאר העולם ויכולת המערכת הפוליטית השבורה להתמודד עם בעיות עומק".
מי יסגור הדלת 714089
על מערכות הבריאות התחבורה והחינוך איני צריך ללמוד מהניו יורק טיימס באמריקה. המשפט שציטטת אינו מתאים כלל למה שקיים ממש מול עיני. עליהם לשאול אותי לפני שהם כותבים.
מי יסגור הדלת 714090
עזוב אותם. ספר לנו מה אתה רואה מול עיניך בתחומים האלה.
מי יסגור הדלת 714094
על מה שאני רואה כאן ספרתי לא אחת כאן באייל בעבר, ואף התנהלו על כך דיונים, ואיני רוצה לשוב ולמחזר את דבריי. הסיכום הוא אותו משפט שכתבתי. אבל אוסיף בכל זאת משהו אחד שעד כמה שזכור לי לא יצא לי לספר אותו באייל. יצא לי פעם אחת בחיי לנסוע ברכבת מוושינגטון לניו יורק. כשרכשתי את כרטיסי הרכבת עבורי ועבור רעייתי, ונאמר לי הסכום שעלי לשלם עבורם כמעט התעלפתי. איני זוכר בדיוק את הסכום אבל היה מדובר בסדרי גודל שלא הכרתי כלל מניסיוני ברכבות כאן. אני חושב שעד שיגיעו שם למצב שבו אני משלם 20 שקלים שבהם אני יכול לנסוע הלוך וחזור ממוצקין לתל אביב ולהשתמש באותו כרטיס גם כדי לנסוע בגוש דן כמה שאני צריך באותו יום, הם יצטרכו לעבור מהפיכה. אז שלא ידברו על התחבורה הציבורית אצלנו.
מי יסגור הדלת 714105
את הרכבת ניו יורק-וושינגטון אני קצת מכיר. ההשוואה שלך לא הוגנת. זו רכבת שעוברת 5 מדינות (DC כמדינה) למרחק של בערך 350 ק"מ. אני גם לא יודע אם נסעתם ברכבת המהירה אסלה, שזה יותר יקר. בכל מקרה, אלו לא רכבות עירוניות להסעת המונים יומיומית. את המחיר שלהן צריך להשוות למחיר טיסה. נסיעה בודדת בתח"צ בניו יורק עולה היום עכש"י $3, עם הנחה משמעותית למבוגרים. נסיעה לעבודה בניו יורק ברכבת ממרחק דומה לקרית מוצקין עולה $10-15, ופחות אם בקנית כרטיס חודשי ודומה, והנחה גדולה למבוגרים, תלמידים וכיוב',
מי יסגור הדלת 714106
האירוע ההיסטורי הזה התחולל לפני כ 18 שנים, ומחיר הכרטיס היה משהו כמו 100 דולר אם זיכרוני אינו מטעני, ולא נראה לי שהיה מדובר ברכבת מהירה, אם בכלל היו אז כאלה‏1. תודה שלקבל ב 20 שקלים כרטיס הלוך ושוב מוצקין תל אביב שביחד זה למעלה מ 200 ק"מ כולל אפשרות לנסוע אין סוף נסיעות בתוך גוש דן באוטובוסים, זה סידור שלא תמצא שם.

1 מה שאני זוכר בברור זה ההפתעה. בטיול ההוא קטעי המעבר מאזור לאזור היו באמצעות טיסות פנימיות שהזמנתי מראש, אבל את הקטע הבודד הזה חשבתי לעשות פשוט על ידי נסיעה במונית לתחנת הרכבת וקניית כרטיס במקום. לא בדקתי מראש כמה עולה כרטיס. אולי לו ידעתי את המחיר הייתי מעדיף טיסה (כולל הבידוק הביטחוני המדוקדק לזרים, שאף אותו אני זוכר לדיראון עולם).
מי יסגור הדלת 714107
לא הוספת שום מידע למה שכתבתי והראתי שבהשוואה ריאלית מחירי הנסיעה די זהים.
מי יסגור הדלת 714122
לא אפצח בוויכוח על כך, אבל גם אם מחירי הנסיעה די זהים, אני מייעץ לניו יורק טיימס לדון בצרות שלהם, כולל מערכת הבריאות הציבורית המופלאה שלהם, לפני שהם פונים אלינו.
מי יסגור הדלת 714124
חס וחלילה שעיתון ידווח על מה קורה בארצות אחרות. עוד נגלה שיש קשר בין ארצות, ושליהודי ארה''ב יש עניין בישראל, או שלעסקים ישראלים יש עניין במצב התשתיות באפריקה.
מי יסגור הדלת 714152
עלה בדעתי שכיוון שהיום, בעידן האינטרנט, אפשר למצוא ברשת הכל, שאולי אוכל בכל זאת להוסיף מידע, ומשהו לא מסתדר לי. חיפשתי במפה ישוב שמרחקו מניו יורק דומה למרחק שבין מוצקין לתל אביב, ומצאתי עיר בשם ברידג'פורט מצפון מזרח לניו יורק שמרחקה מניו יורק קצת למעלה ממאה ק"מ. חיפשתי כמה עולה נסיעה ברכבת הלוך וחזור מעיר זאת לניו יורק ומצאתי באתה הזה שהזול שבכרטיסים 68 דולר‏1. אחר כך התעניינתי גם במחיר נסיעה בודדת ברכבת התחתית של ניו יורק ומצאתי שהמחיר הוא כ 3 דולר. אם אתה רוצה לנסוע מספר נסיעות מקומיות בניו יורק באותו יום בוודאי תצטרך להוסיף עוד כ 10 דולר ואנחנו מגיעים כמעט ל 80 דולר, תלוי כמה נסיעות מקומיות בניו יורק נעשה. נראה לי ששמונים דולר אינם דומים ל 20 שקלים ואפילו אם תשווה את המחיר הזה ל 40 שקלים שזה המחיר של אותו כרטיס לאדם מבוגר שגילו פחות מ 65 בכל זאת תמצא שלכאורה זה לא בדיוק די זהה. היכן הקטץ'?

1 המחיר הזה גם די מסתדר לי עם אותם כרטיסים היסטוריים מוושינגטון לניו יורק: יחס המחירים הוא כיחס המרחקים, בערך 200 חלקי 350.
מי יסגור הדלת 714157
דב

ההשוואה צריכה להיות ריאלית. המחיר הוא לא רק פונקציה של מרחק אלא של עומס ואת מי משרת הקו. במרחב האורבני שנקרא tri-state ישנן מאות רכבות ביום שמסיעות עובדים בעיר ניו יורק, בעיקר מנהטן, מניו ג'רזי, פנסילבניה, לונג איילנד, מדינת ניו יורק (כל האזור הדרומי שלה מצפון לניו ג'רזי), וגם קונטיקט. ברידג'פורט היא במדינת קונטיקט. אני לא יודע כמה עובדים נוסעים כל יום מברידג'פורט למנהטן, ואני מנחש ששיש יחס הפוך בין כמות גדולה (ביקוש) למחיר.

בכל מקרה, אני גם לא יודע מה זה האתר שחיפשת. את האזור של ברידג'פורט משרתות רכבות מטרו-נורת. מחירי נסיעה בודדת באתר הרשמי: אזרח וותיק, ילד, נכה $9.75. כרטיס רגיל בשעת העומס $19.75, כרטיס רגיל שלא בשעת עומס $14.75.
מי יסגור הדלת 714160
croton-harmon לפי המפה לא נמצאת בברידגפורט אלא במרחק קרוב בהרבה לניו יורק. המחיר 19.75 דולר מתאים למחירים שאני מצאתי כשמכפילים בפקטור חלוקת המרחקים.
מי יסגור הדלת 714162
לא יודע מה זה המקום שכתבת. ביקשת ברידג'פורט ובדקתי מחירים ממנה לגראנד סנטרל. אם אתה לא מאמין ורוצה לדבוק בהטייה שלך זה בסדר. אם ל, אתה יכול לבדוק בעצמך בלינק לאתר הרשמי שצרפתי מקודם.
מי יסגור הדלת 714165
באתר אליו שלחת אותי המילה bridgeport לא מופיעה אבל מופיעה המילה שכתבתי כמקום יציאת הרכבת.
מי יסגור הדלת 714168
טוב. כשעשיתי חיפוש מחדש, ראיתי שאפשר גם להגיע לקו ברידג'פורט גראנד סנטרל. המחיר כאן להלוך וחזור הוא 39.50 דולר. אם תוסיף עוד נסיעות מקומיות בניו יורק זה עדיין יצא הרבה יותר מ 40 שקלים.
מי יסגור הדלת 714174
. . . וגם אם לא תוסיף את הנסיעות המקומיות. בכל זאת פי 3.5 זה לא מעט.
מי יסגור הדלת 714188
או שאתה לא יודע איך לחפש מחיר או שאתה מחפש משהו אחר. המחירים לנסיעה בודדת, כפי שכתבתי, נעים בין $10-20 תלוי בגיל ושעת הנסיעה. ישנם כרטיסים משולבים לרכבת לניו יורק/תח"צ בתוך ניו יורק, כרטיסים יומיים, או אפשרות מעבר בין אטובוס עירוני ורכבת תחתית.

אף אדם שפוי שגר בבריג'פורט ועובד או לומד במנהטן לא ישלם כמעט $1000 לשבוע על נסיעות לפי החשבון שלך.
מי יסגור הדלת 714199
באתר אליו הפנית כשעושים חיפוש מחדש ומכניסים את ברידג'פורט‏1 אני הולך לשורה שבה כתוב round trip כי על כך אני מדבר ושם מופיע המחיר 39.5 דולר. מה לא בסדר עשיתי?

1 משום מה כשאני רושם את הקישור של הדף החדש שבו מופיעה העיר ברידג'פורט אני מקבל שוב את הדף המקורי שבו יעד הנסיעה הוא croton-harmon
מי יסגור הדלת 714200
נו אז זה כבר לא $70 כמו שכתבת בהתחלה. וזה כרטיס רגיל, לא אזרח וותיק, ולא כרטיסיה חודשית או משהו דומה. כך שאזרח וותיק שנוסע די קבוע בקו ישלם משהו בין 15 ל-$20 הלוך ושוב.
בנוסף, אני לא בטוח שתמיד הכפלה בשער חליפין זאת השוואה טובה. סביר להניח שמי שגר שם ונוסע קבוע לעבודה בניו יורק מרוויח 100K בממוצע לשנה, בערך כמו מהנדס וותיק ונחשב בקריות. אז היחס נראה כבר יותר טוב.

תזכור גם שהרכבת לוושינגטון היא משהו שונה. ההשוואה הכי קרובה (אם כי די רחוקה) יכולה להיות אולי אוטובוס לכנס או חופשה באילת. אין הרבה שנוסעים בקווים האלה בצורה יומיומית.
מי יסגור הדלת 714209
לא 70. עשיתי כמיטב יכולתי למצוא כרטיס וזה מה שמצאתי. לא ידעתי שאם אעזר בידידים אוכל להשיג הרבה יותר זול. . . מרגע שמצאנו את הכרטיס הזול היקר מת, ואני מתייחס רק לזול. מכל מקום הכרטיס בארץ שעליו דיברתי עולה 20 שקלים לאזרח מעל גיל 65 ו 40 למבוגר רגיל, ולכן את ההשוואה עשיתי ל 40 שקלים ולא ל 20 שקלים.
מי יסגור הדלת 714158
הרכבת מפרינסטון, ניו ג'רזי, שם גרתי כשנתיים, לניו יורק עולה בסביבות 10 דולר.
המרחק כשבעים קילומטר.
מי יסגור הדלת 714159
אני מבין שאני כבר לא צ'ילבה :)
ניסיתי למצוא באתר שאליו שלחת את המחיר, והזול שמצאתי היה 41 דולר. לפי זה הלוך וחזור זה בערך 80 דולר. אני מניח שפספסתי משהו, כי לא ייתכן שגרת שם שנתיים ואתה כל כך טועה. אנא הנחה אותי איך אוכל למצוא באתר הזה את המחיר.
מי יסגור הדלת 714166
אני לא מבין את הפליאה. התחבורה הציבורית בארה"ב יקרה. התחבורה הציבורית באירופה זולה. נסיעה ברכבת מנמל התעופה של וינה למרכז העיר עולה 4 יורו, דומה ל 13.5 ש"ח שעולה הרכבת מנתב"ג לתל אביב השלום. יש גם קו ישיר ומפואר (נסעתי) שעושה את הדרך ב 16 דקות במקום 25 דקות ועולה 12 יורו.
כרטיס חופשי יומי בוינה (כולל רכבת תחתית, אוטובוסים וחשמליות) עולה 8 יורו (למבוגר ולילד עד גיל 15 שמתלווה אליו ביחד) ונותן גם הנחות בכניסה למוזאונים, בתי קפה וכו'.
בחו"ל לפעמים טיסה בין מרכזים עירוניים זולה יותר, לפעימים יש טיסות של הלואו קוסט ב 15 יורו בין בירות אירופאיות. בדקתי על יום שני הקרוב מברלין לפרנקפורט. טיסה (לופטהאנזה, שעה ועשר דקות) עולה 65 יורו. ברכבת ice (ארבע שעות ורבע) המחיר הוא 30 יורו. ברכב פרטי זה 545 ק"מ וחמש וחצי שעות. התחב"ץ לא יקרה באירופה. בארץ האוטובוס קצת יותר זול- כרטיס מתל אביב לאילת עולה 70 ש"ח בלבד, אבל הייתי מעדיף רכבת. הטיסה במחיר דומה או יקר יותר: טיסה מתל אביב לאילת ביום שני הקרוב תעלה בין 189 ל 372 ש"ח, תלוי בשעה.
מי יסגור הדלת 714169
מצד שני, זה נכון כל עוד הרכבות נשארות בתחומי מדינות. באירופה יש מרמור תמידי על כך שלטווחים ארוכים רכבות לא רק איטיות יותר ממטוסים אלא גם יקרות יותר.
מי יסגור הדלת 714170
לא יודע כן פליאה לא פליאה. לניו יורק טיימס הייתה ביקורת על התחבורה אצלנו, ומכאן התחיל הפתיל. קְשֹׁט עַצְמְךָ תְּחִלָּה.
מי יסגור הדלת 714173
"ישראל נאנקת מלחצים עקב הזנחת מערכות הבריאות, החינוך והתחבורה."

אני מסכים בהחלט עם המשפט הזה. הני"ט לא צריך לקשוט עצמו תחילה. אני לא מבין מה הבעיה שלך עם ביקורת של הני"ט על העדר השקעה ישראלית בתחומים הנ"ל.
הרי לא הכל מסתכם במחיר השירות הציבורי. הורים ישראלים מוציאים על שיעורים פרטיים יותר מכל מדינה במערב, ועדיין ציוני התלמידים הישראלים מתחת לממוצע הבינלאומי גם כשאתה מוציא החוצה חרדים וערבים.
מי יסגור הדלת 714176
אמרתי בתחילת הפתיל שאני רואה מכאן את הדברים אחרת. נדמה לי שסיפרתי כאן על ניסיון אישי ברפואה הציבורית שיצאתי ממנו מאד מרוצה. ממה ששמעתי על על הרפואה הציבורית בארצות הברית, נראה לי שלא הם אלה שיבקרו אותנו. לגבי החינוך, איני בטוח שמבחני ההשוואה שמדרגים את ישראל בהשוואה למדינות אחרות כל כך כל כך משמעותיים. שמעתי שבארצות כסינגפור פשוט מכינים את התלמידים למבחנים האלה על ידי שינון. איני בטוח שזה מדד נכון לבדיקת מערכת החינוך. אבל הטכנולוגיה הגבוהה בישראל, מספר מקבלי פרס נובל, הספרות התרבות והאומנות, שהם ללא ספק גם תוצאה של מערכת החינוך, אולי מצביעים על כך שהמצב לא ממש נורא, בהמעטה.
מי יסגור הדלת 714177
אני בדעה שמערכת הבריאות שלנו טובה בהרבה מזו האמריקאית. אין לזה קשר שהיא נאנקת תחת הלחצים. מספר האחיות אצלנו הוא חצי מהמקובל בעולם המערבי, על מספר מכשירי הדימות כבר היה לנו פתיל. מספר התושבים גדל כל הזמן אבל לא מספר המיטות.
בקיצור- מערכת מצויינת שמעמיסים עליה עוד ועוד. אתה מכיר את הסיפור עם הסוס. אז בגלל ששל האמריקאים גרועה לני"ט אסור להגיד את זה?
לעניין מבחני ההשוואה הבינלאומיים, אם אתה לא יודע- תשאל. והמקורות ששמעת מהם לא טובים. העורכים של המבחנים מתגאים בכך שאלה מבחנים של פתרון בעיות אמיתיות שבית הספר אמור להכין את התלמידים אליהן. לא בעיות שאפשר לפתור על ידי שינון. אתה לא בטוח שזה מדד נכון, בלי שאתה יודע מהו? יש לך רקע בחינוך?
אני מזכיר לך שהציונים של התלמידים שלנו לא תמיד היו נמוכים, אלא התדרדרו, ואותם זוכי נובל כן מתלוננים על הירידה ברמה. והפריון הנמוך בישראל מצביע שהמצב כן נורא.
אתה לא רואה מעבר לארבע האמות שלך.
מי יסגור הדלת 714185
בכל מה שנוגע לתחבורה ציבורית, ''אירופה'' ו''ארצות הברית'' הן גדולות מכדי להכליל, יש באירופה ובארה''ב ערים גדולות בהן התחבורה הציבורית יעילה ובעלת מחירים סבירים ויש באירופה וארה''ב ערים גדולות בהן התחבורה הציבורית לא שווה כלום ועולה הרבה.

כתייר שנוסע מידי פעם בתחבורה ציבורית בישראל ובארה''ב, נראה לי שבכל ביקור בישראל התחבורה הציבורית משתפרת ובכל ביקור בארה''ב (לפחות בסן פרנסיסקו) התחבורה הציבורית הולכת ומתדרדרת.
מי יסגור הדלת 714207
מבלי לסנגר יותר מדי על התחבורה הציבורית בארה"ב - שיש לה הרבה מה לשפר - לא הוזכר כאן גורם נוסף, בעיקר במטרופולינים, שלא קיים במטרופולין גוש דן שלנונ: רכבת תחתית ענפה ומתפקדת שמסיעה באופן יעילי מיליוני אנשים מדי יום, בלי לעמוד בפקקים של מנהטן. מחיר כזה או אחר, תחבורה שכזו פשוט לא קיימת לאזרחי מדינת ישראל כרגע. זאת בעיית זמינות ונגישות ולא בעיית מחיר.
אני יכול לנסוע ב(כמה קווי) אוטובוס לעבודה ובחזרה. הזמן שזה ייקח לי הוא בין פי 2 לפי 3 מהזמן במכונית פרטית. זה הופך את התחבורה הציבורית לחסרת ערך עבורי. לא המחיר של כרטיסי האוטובוס.
מי יסגור הדלת 714219
אל תגרום לי להתחיל :)
רכבת לאילת ופרויקט השער הדרומי, רכבת לעיר הבה"דים, הקו המזרחי, מסילה רביעית באיילון (וחמישית ושישית), הקרונות החסרים בקווים העמוסים ביותר, חישמול הרכבת, שדה דב, שדה התעופה של חיפה, החוסר בניידות למשטרת התנועה, וזה בלי לדבר על הפלופים ההיסטוריים הרבים מכדי למנות.
מי יסגור הדלת 714272
שוב גם אתה וגם הפונז מתחילים עם הרעיון המשונה הזה של הרכבת לאילת. נסו למצוא מקום אחד בעולם שבו בונים 250 ק"מ של רכבת מהירה שהיעד היחיד שלה הוא עיירה של חמישים אלף נפש. לחילופין, נסו לחשוב האם לישראל אין אף דבר טוב יותר להשקיע בו 50 מיליארד ש"ח. כדי להקל עליכם, אפשר לצמצם את רשימת האפשרויות רק לתחום התחבורה ולא לבחון בכלל תחומים כמו חנוך ובריאות.
מי יסגור הדלת 714283
הרכבת הזאת יכולה לעצור בבאר שבע ולגרום לכך שהנסיעה מבאר שבע למרכז תל אביב תהיה מהירה יותר מאשר מראשון לציון באוטו כיום. תחשוב מה ההשפעה של דבר כזה.
מי יסגור הדלת 714295
אז לא יהיה יותר קל וזול לבנות קו רכבת לבאר שבע?

(שלא לדבר על סתם לשפר את הקו הקיים..)
מי יסגור הדלת 714296
סגרנו.
רק להעיר שלהפוך קו של 100 קמ"ש לקו של 250 קמ"ש קרוב יותר ללהקים חדש מאשר לשפר אותו.
מי יסגור הדלת 714304
אף אחד לא בונה קו של 250 קמ"ש בשביל מרחק של 100 ק"מ. דומני שהקו הקיים בנוי לפי מהירות תכן של 160 קמ"ש. כאשר נחנך הקו דובר על כך שזמן הנסיעה ברכבות המהירות בו מתחנת ההגנה לבאר שבע יהיה 48 דקות - זאת עם הציוד הנייד שהיה לרכבת ישראל ב-‏2012. אני משער שאם הקו יחושמל יהיה אפשר לחסוך עוד כמה דקות בזכות האצה מהירה יותר. אז כמה זמן כבר תחסוך ברכבת מהירה עוד יותר? עוד עשר דקות? רבע שעה? זה כמעט זניח, בוודאי לא מצדיק השקעה כספית עצומה.

באותה הזדמנות דובר אז על כך שמקרית גת לת"א הנסיעה תימשך 32 דקות בלבד. ראית המוני תושבים נוהרים מראשל"צ אל זמני הנסיעה הקצרים ומחירי הדיור הנמוכים בבירת חבל לכיש? בעיני, האמונה בכוח הקסם של הרכבת לשנות סדרי עולם ולבטל את הגבולות בין מרכז לפריפריה היא חסרת יסוד.
מי יסגור הדלת 714312
אני לא קונה את אגדת ה-‏48 דקות, ולמאבה השמחה אתר הרכבת מסכים איתי. לפי האתר, רכבת מהירה מבאר שבע לתל אביב השלום (ועוד הקלתי ביציאה מאוניברסיטת באר שבע) לוקחת 1:15 שעות.
מי יסגור הדלת 714317
הרכבת שמגיעה בשעה ורבע מבאר שבע לתל אביב היא ממש לא ישירה, אלא עוצרת בדרך בלא פחות מ-‏7 תחנות. חלק מהרכבות הן קצת יותר מהירות ועוצרות רק בקריית גת ובלוד ומגיעות בשעה בדיוק מבאר שבע (אוניברסיטה) לתל אביב (ההגנה). לו היו רכבות ישירות באמת, זמן הנסיעה היה יכול להיות קרוב ל-‏50 דקות.
מי יסגור הדלת 714324
לפי אותו אתר הרכבות הלא מהירות לוקחות 1:45 שעה.
אני בחרתי את המהירות יותר, בהנחה שהן אלה שעוצרות בפחות תחנות.
אם יש לך סימוכין אחרים, אשמח לראותם.
מי יסגור הדלת 714325
אתה מתבלבל בין הרכבות דרך קרית גת ולוד (שעה עם שתי עצירות, שעה ו-‏13 דקות עם 6 עצירות בין באר שבע לתל אביב) ובין הרכבת דרך אשקלון וראשל"צ (שעה ו-‏43 דקות).
בשעות העומס יש דרך לוד לסירוגין רכבות מאספות (עוצרות בכל התחנות) וחצי מהירות (עוצרות בשתי תחנות). בשעות השפל יש רק רכבות מאספות.
מי יסגור הדלת 714330
הכי קצר שראיתי שם זה שעה ושש דקות (באר שבע אוניברסיטה לתל אביב השלום, שהיא התחנה המרכזית לפיזור בתל אביב), והיא מאד מאד נדירה (אחת לעשר רכבות לפי האתר).
קיצור של שעה ושש דקות לחצי שעה זה בדיוק מה שייצור את ההבדל המשמעותי בין באר שבע לבין ראשון לציון וסביבותיה.
מי יסגור הדלת 714332
אני מעדיף למדוד מתחנות הקצה (באר שבע אוניברסיטה ותל אביב ההגנה), כי הנסיעה בין תחנות עירוניות היא נורא איטית ולא תשתנה גם אם רכבות יוכלו לנסוע ב-‏300 קמ"ש במסילות הבין-עירוניות.
חיפוש זריז באתר של רכבת ישראל מראה שלאורך כמעט כל היום יש רכבת אחת מאספת דרך אשקלון ואחת מאספת דרך לוד, ובנוסף, יש 6 רכבות חצי ישירות דרך לוד שעושות את הדרך בשעה. לו היו מורידים את העצירות בלוד ובקרית גת היו מפחיתים עוד 8-10 דקות מזמן הנסיעה. 6 ביום זה לא מאוד מאוד נדיר.
מי יסגור הדלת 714440
אז אם, כמו שאתה רואה, לא טורחים לנצל אפילו את מה שהמסילות והציוד הנייד הנוכחי מציעים - מה יש להשקיע בקו עוד יותר מהיר?
מי יסגור הדלת 714320
אפרופו חבל לכיש ורכבת, שמת לב למיקום התחנה המתקראת "קרית מלאכי"? רואים אותה עומדת עצובה לבדה בשולי כביש 6.
מי יסגור הדלת 714326
היא לא ממש לבד, היא סמוכה לכפר מנחם ולכפר הרי''ף, אבל יש מדיניות לקרוא לתחנות על שם הישוב הגדול בסביבה (ע''ע תחנת להבים-רהט או תחנת בני ברק - רמת החייל) ולא על פי המיקום בפועל.
אילת שער העולם דרומה! 714285
מסילת רכבת לאילת תעזור להחליף את המשאיות שמובילות סחורות ממזרח אסיה (מכוניות, המון מכוניות!) מנמל אילת צפונה, וזה אומר פחות תאונות דרכים בכביש הערבה. המסילה תוכל להחזיר את ההשקעה הכספית בכך שתתחרה חלקית בתובלה הימית דרך תעלת סואץ. אם הרכבת גם תפחית את מספר הרכבים הפרטיים בכבישים- זה בונוס. בנוסף, רכבת מהירה מאילת לבאר שבע תפתור את בעיית החולים האילתיים שמתקשים להגיע לטיפולים בגוש דן, עכשיו ששדה דוב נסגר. במקום איכילוב/שיבא הם יוכלו להגיע בתוך פחות משעתיים לסורוקה.
מי יסגור הדלת 714286
נמל.
נסה למצוא נמל סחורות אחד בעולם שלא מקושר ברכבת. יותר מ 100 אלף מכוניות עולות צפונה על גבי משאיות כל שנה בכביש הערבה. זה עולה בדלק, איכות סביבה וחיי אדם.
ולא צריך להוציא הון על רכבת של 250 קמ"ש. רכבת נוסעים רגילה של 160 קמ"ש תעשה את הדרך במהירות ובנוחות גדולה משל רכב פרטי, שלא לדבר על אוטובוס.
מי יסגור הדלת 714294
רכבת לאילת זה כמו טסלה חדשה. ההתלהבות מצטננת כשאתה מגלה את תג המחיר.
מי יסגור הדלת 714303
לך וגם לצופה מהיציע: הפתרון לנמל הוא הרבה יותר פשוט - לסגור אותו. מדינת ישראל בנתה בשנים האחרונות נמלים חדשים ומודרניים באשדוד ובחיפה בהשקעה נכבדת. העתיד של אילת אינו כעיר נמל אלא כעיר תיירות. יש לה רצועת חוף קצרה מאד, יחסית - קילומטרים בודדים. זה פשוט פשע לבזבז את רצועת החוף היפהפיה הזו שדחוקה בין הצוקים לים על שטחים לוגיסטיים וחניונים לאלפי מכוניות קוריאניות. המכוניות תעלינה צפונה באניות שמביאות אותן מקוריאה וזהו. לתנועת ספינות גדולות במפרץ אילת יש גם השלכות אחרות שמסכנות את התיירות שהיא הדבר העיקרי - העברת מינים פולשים (בפרט במי זיבורית שהספינה שופכת), חשש מזיהום הים במקרה תקלה או תאונה וכו'. אמנם סגירת נמל אילת לא תפתור את הבעיות האלה כי נמל עקבה יוסיף לפעול, אבל היא לפחות תצמצם אותן ואם יהיה זיהום הוא יהיה בעיקר בצד הירדני.

אם ממש רוצים חזון גדול, אפשר לחשוב על תכנית שתאפשר פריקת אניות לישראל בנמל עקבה והעברת מטענן ברכבת הירדנית לשייח חוסיין, בהסכם שיכלול גם פריקת אניות לירדן בחיפה והעברת המטען דרך אותו מסוף. החלק השני הוא, בעצם, ההצדקה היחידה לחידושה של רכבת העמק; אבל כל התכניות והחזונות האלה רחוקים מאד מהגיאופוליטיקה הנוכחית.

הדיבור על רכבת הוא לא כאמצעי שיחליף רכב פרטי אלא ככזה שיחליף מטוס. לא בטוח שרכבת של 160 קמ"ש תעשה זאת. בכל מקרה, גם היא תעלה סכומי עתק שפשוט אי אפשר להצדיק אותם - עדיף להוציא אותם, למשל, על מטרו בגוש דן שיסיע מיליון אנשים ביום על פני רכבת שתסיע מיליון בשנה. אגב הנוחות של אוטובוס: בחו"ל הזדמן לי לנסוע באוטבוסים למרחקים ארוכים שהיו נוחים מאד. כאלה שהגב של המושב בהם יכול להשען אחורה ובמקביל נפתח מסעד לרגליים כך שאתה בחצי מיטה, ושיש בהם גם תא שרותים מאחור וצ'ופרים אחרים. אם מישהו היה רציני ברצון שלו להעביר נוסעים לאילת מרכב פרטי לתח"צ הוא היה יכול לתקצב אוטובוסים כאלה עבור קו ת"א - אילת ולהפוך את הנסיעה לנוחה יותר, כך שלא תניח אוטומטית שרכב פרטי הוא הרבה יותר נוח מאוטובוס.
מי יסגור הדלת 714376
"הדיבור על רכבת הוא לא כאמצעי שיחליף רכב פרטי אלא ככזה שיחליף מטוס."
אה, אז הפיאסקו של שדה התעופה רמון, וסגירת שדה דב, הם צעדים בכיוון הנכון. עוד כמה מאמצים קטנים כאלה, והרכבת תהיה כדאית!
מי יסגור הדלת 714441
סגירת שדה דב היא בוודאי צעד בכיוון הנכון. לא צריך לשעבד שטח עצום בעיר החשובה במדינה רק כדי לחסוך רבע שעה של נסיעת רכבת לתושבי אילת.
שדה רמון הוא תוצאה של אילוץ של אילת עצמה שלא איפשר להמשיך להשתמש בשדה הישן. הביצוע עוד לא מספיק טוב, בעיקר מבחינת החיבור לעיר עצמה; זה לא דבר שצריך להיות נורא קשה לשפר.
מי יסגור הדלת 714443
בעיקר אם הרכבת שתגיע לאילת תעצור שם בדרך :)
מי יסגור הדלת 714643
המחיר של 20 ש"ח הוא כנראה לאזרח ותיק, כי המחיר הרגיל מתחיל ב-‏40 ש"ח
מי יסגור הדלת 714649
אני יודע.
תגובתי זו יצרה כמה חילופי דברים עם רון, שבסופם השוויתי מחיר של רכבת הלוך ושוב בין עיר שמרוחקת מניו יורק בערך כמרחק בין קריית מוצקין לתל אביב. יצא כ 40 דולר לעומת 40 ש"ח שזה יחס של בערך 3.5, וזה מבלי להתחשב בנסיעות המקומיות בגוש דן שהכרטיס הישראלי מכיל.
תגובה 714209

למה התכוונת ב "מתחיל ב" ? מחיר הכרטיס הישראלי הוא בדיוק 40 ש"ח.
מי יסגור הדלת 714650
אנא חזור וקרא את התגובה שקישרת. כתבתי שם שאזרח ותיק ישלם 15-20 דולר. גילוי נאות, אין לי חשק לקרוא את כל הפתיל אבל עד כמה שאני זוכר זה התייחס להשוואה שלך. גם כתבתי שבהשוואה דרך שערי חליפין לא מציגה את כל התמונה.
מי יסגור הדלת 714652
ראה תגובה 714199

איני רואה שום סתירה בין מה שאני אומר ובין מה שאתה כותב עכשיו. השוויתי למחיר רגיל (כשמדובר באזרח ותיק צריך לחלק את המחירים בשתיים, אבל ייחסי המחירים נשארים זהים). באתר שאליו אתה שלחת, המחיר הנקוב הוא 39.5 דולר לאזרח רגיל. אני משווה אותו למחיר כרטיס אצלנו לאזרח רגיל 40 שח. לעניין ההשוואה דרך שערי החליפין אולי זה לא מציג את כל התמונה, וגם לא ברור לאיזה כיוון נוטה התמונה המדויקת. אני משווה כפי שאני יודע לעשות כרגע.
מי יסגור הדלת 714112
בלי קשר. או עם. חייב לציין שבארה''ב ממה שראיתי התחבורה הציבורית זוועתית לחלוטין. אנשים ישר חושבים על מנהטן. אבל ברוב רובה של ארה''ב החיים ללא רכב פרטי קשים למדיי. אפילו בערים גדולות - לוס אנג'לס למשל היא כל כולה פקק ארוך ומתמשך וההסתמכות על אוטובוסים נוראית.
מי יסגור הדלת 714113
להשוות את תנאי התחבורה הציבורית ברוב רובה של ארה"ב, יבשת שגדולה מאות מונים מישראל בכל אספקט רלבנטי, לזו של ישראל, זה כמו להתלונן על כך שג'מבו 747 מתמרן לאט יותר מF-16, גרוטאה שכמותו.
מי יסגור הדלת 714117
למה? הרי כמו שהם גדולים כך גם התקציב שלהם גדול. לא? זה לא שיש שם אותו מספר אנשים בשלטון שפשוט אחראים על הרבה יותר אוכלוסיה... כל רשות מוניציפלית אחראית על התחום שלה ואיכשהו עדיין ברוב האזורים המצב בקאנטים.
מי יסגור הדלת 714119
ישראל הרבה יותר קטנה והרבה יותר צפופה. ועם כל הכבוד לרשות מוניציפלית, היכולת של ממשלה להשקיע בפרוייקטים תשתיתיים גדולה יותר.
אפשר להוסיף לזה את המרחקים העצומים בארה''ב בין ערים וכפרים שמהווים קושי אינהרנטי גדול מאד יחסית לקיים בישראל, שבה אגב, כדאי להזכיר, אין אפילו רכבת מתל אביב לאילת.
ואפשר גם להוסיף לזה את הבעייה שאינהרנטית שבישראל יום וחצי בשבוע אין תחבורה ציבורית בכלל.
מי יסגור הדלת 714129
יש בארה"ב מספיק נסיעות ברכב פרטי ברדיוסים של מאה ק"מ ומטה, באזורים שצפיפותם לא נופלת משל אזורים מקבילים בישראל (ובאירופה וכו'), כך שזה לא תרוץ.

מכל מקום, אם אתה באמת חושב שהגיאוגרפיה מכשילה את ארה"ב, אפשר להשוות לקנדה, גדולה אף יותר ומאוכלסת אף יותר בדלילות.
חיפוש בגוגל public transportation US vs. Canada מעלה בקלות מאמרים שמשווים, כולם יוצאים מנקודת המוצא ש(אפילו) בקנדה התחב"צ הרבה יותר טוב מבארה"ב, ובאים להסביר למה. המאמרים האלה אוהבים את קנדה, כי מתברר שאמריקאים רבים מחזיקים בדעה שהתחב"צ אצלם נחות מבאירופה גם מסיבות גיאוגרפיות כמו שכתבת, וגם מסיבות היסטוריות, ועם זה מבקשים המאמרים האלה להתמודד. אגב, כולם אמריקאים שוחרי תחב"צ שרוצים לבקר, לשפר או לבכות את המצב בארה"ב, כך שיכול להיות שההערכה שלהם לקנדה מוטה). רפרפתי על כמה מההסברים, הם לא מאוד מפתיעים, ובכל זאת קריאה מעניינת. נדמה לי שהשורה התחתונה, הלא מפתיעה, היא פשוט בחירות שונות של השלטון. אם לחפש סיבת עומק למה הבחירות של השלטון היו ועדיין שונות, אז ההסבר הקל, ואני מניח שהוא לפחות קרוב לאמת, הוא שקידוש הקפיטליזם הוא הגורם שבו ארה"ב היא סמן קיצוני למדי, ויכול די בקלות להסביר למה התחב"צ בה נחות לעומת רוב העולם המתועש‏1. (אני מניח שאפילו חסידים אדוקים של שוק חופשי יסכימו עם זה, הם רק יוסיפו שזה לזכותם ולמזלם של האמריקאים.)

1 ניחוש: לעומת רוב העולם העני, מצב התחב"צ בארה"ב טוב יותר כשלעצמו, אבל עדיין רע יותר ביחס למצב התחבורה הפרטית.
מי יסגור הדלת 714135
"בחירות שונות של השלטון" - ההערה שלי היא שבארה"ב צ"ל שלטונות מרובים: ערים גדולות, מחוזות, מדינות.
מי יסגור הדלת 714130
אגב, לי יש אנקדוטה חיובית דווקא (לתחושתי הסובייקטיבית) על תחב"צ בארה"ב. יצא - סיפור ארוך - שהייתי צריך להגיע בלי מכונית מחור בשם Idaho Falls ללוס אנג'לס, נסיעה של קצת יותר מ-‏12 שעות אם נוסעים במכונית ברציפות. והנה, עשיתי את זה באוטובוס ציבורי, ביעילות סבירה, ואפשר לומר שנהניתי‏1. שילוב הזיכרון הקלוש שלי עם חיפוש עדכני אומר שזה לקח לי בערך 24 שעות, עם החלפה אחת או שתיים, ועלה קצת מעל 100 דולר; אני לא משוכנע שבאירופה היה יוצא לי הרבה יותר טוב בין שתי ערים אקראיות במידה דומה של מרחק ומרכזיות. אולי כן, זו בדיקה לא טריוויאלית.

1 הייתי בן עשרים וקצת, והטיול לארה"ב היה התחליף שלי לטיול תרמילאים אחרי צבא. לקחתי בהומור אפילו את קטע הדרך שבו שכני לספסל באוטובוס נרדם, ראשו על כתפי. שרתי לעצמי שני רלוונטיים (תרגיל לקורא).
מי יסגור הדלת 714081
נתניהו חוזר על כך הרבה פעמים. המקור: רשימת המדינות הכי חזקות, שהיא אחד המדדים ברשימת המדינות הכי טובות, שם אנחנו בסה״כ במקום 29 (מבין 80).

אני לא ממש מצליח להבין את הדירוג שלהם. לדוגמה, הקטגוריה Movers - מצרים היא אחת הארצות עם פוטנציאל הצמיחה הכי טוב בעולם?
מי יסגור הדלת 714102
דבר אחד אני צריך לציין לזכות הדף של usnews: התמונה שהם בחרו לייצג בה את ישראל היא לא מירושליים, לא מתל אביב ואפילו לא הגנים הבהאיים בחיפה: היא של עכו, ועוד מזווית צפונית לא שגרתית ומחמיאה במיוחד.

(ייתכן שמי שבחר את התמונות מציית לסטריאוטיפ של אמריקאי שהוא בור ועם הארץ בכל הנוגע לעמים וארצות אחרות, לכן בכלל לא מכיר את התמונות האיקוניות של מדינות, לכן בחר מבנק התמונות באמת על סמך שיפוט אסתטי טהור. אבל אם כך, אני חייב לתהות על הבחירות שלו עבור סין, צרפת ודרום קוריאה.)
מי יסגור הדלת 714108
אפרופו תמונות של ערי חוף ישראליות בתקשורת: הכתבה המרכזית של חלק הנדל"ן במוסף TheMarker מאתמול מוקדשת לשוק הדירות החיפאי. הכתבה זכתה להפניה בולטת מהשער האחורי של המוסף, עם צילום אווירי מרהיב של העיר שמתפרס על כל העמוד, אבל לוקה בחיסרון אחד - זאת לא חיפה בתמונה.

במהדורת האינטרנט של הכתבה התמונה הנ"ל (כבר?) לא מופיעה, אבל מצאתי אותה כאן. מישהו מזהה את העיר?
מי יסגור הדלת 714109
זוהי יפו
מי יסגור הדלת 714111
ואללה! איך פספסתי את זה. יצאה מאד יפה בתמונה הזאת.

אנצל את ההזדמנות לקשר לשיר רלוונטי.
מי יסגור הדלת 714115
(אני מניח שאח של חשב על השיר הזה כשבחר בשתי המילים שבחר.)

(אצלי השיר הזה כבר מקובע לנצח לניחוח לא נעים מאז 1992, כשאמנון דנקנר חולל את שערוריית דן בן אמוץ. ב"דבר אחר" כתבו: "זוהי יפו, קטינה, זוהי יפו".)
מי יסגור הדלת 714118
גילוי יפה.
את הכתבה עצמה מלווה, בגיליון הנייר (גם כאן, [כבר] לא באינטרנט), צילום אוויר שהוא כן מחיפה, וגם הוא לא שגרתי. הרבה ממנו זה ים ושמיים, אבל את החלק היבשתי של התמונה ממלא, כמעט כליל, בית הקברות שדה יהושע (כפר סמיר). עוד בדיחה מרושעת על הטרף הקל, חיפה?
מי יסגור הדלת 714121
בקיצור, תוך כמה שעות מצאנו שהתקשורת מקבלת 'נכשל' גם בחשבון וגם בגיאוגרפיה. יחד עם הכשלון בפסיכולוגיה שמופגן לאחרונה ‏1, תעודת השליש בהחלט זקוקה לשיפור.

1 כתבי ופרשני 'הארץ' כנראה בדרך למאדים על פי הניתוק שלהם מהמציאות בשבועות האחרונים.
מי יסגור הדלת 714082
אני זוכר שכבר לפני עשרים שנה ויותר, בלי קשר לנתניהו ירום הודו, היו אמירות על ''המעצמה השמינית בעולם''.
עד כמה שנראה לי כבר אז - הפרמטר העיקרי אם לא היחיד היה כח צבאי. ובתוכו גם כימות היכולת הבלתי קונוונציונלית.

מעבר לזה בכל פרמטר אחר אני מסכים איתך שזה קשקוש.
מדיניות ההנהון והקריצה 714131
נובמת, אתם לא יודעים?
זה חלק מההנהון והקריצה.
ארה"ב, רוסיה, אנגליה, צרפת, סין, הודו, פקיסטן.... וישראל (לצפון קוריאה עוד לא היה אז).
מדיניות ההנהון והקריצה 714134
זו בדיוק הנקודה שלי.
מדיניות ההנהון והקריצה 714136
קראתי מחדש את שכתבת ואני מתנצל על הקהות שלי
מי יסגור הדלת 714146
למי מזיק השיתוק?
מי יסגור הדלת 714194
2 עוצמה יהודית לא קיבלה מספיק קולות אפילו בשביל מנדט אחד. למעשה, הם לא קיבלו אפילו אחוז אחד מהקולות (מה שהיה מזכה אותם במימון בחירות).
מי יסגור הדלת 714195
וגם לא ברור אם כל מצביעיו היו בכלל מסכימים להצביע למפלגות אחרות.
ביי ביי ברני 714354
חברים. קליפורניה סופסוף סיימה לספור את קולות הדמוקרטים ובינתיים מישיגן הכריעה בעד ביידן. ברני סנדרס ידוע כעקשן גדול אך בסופו של דבר הוא יאלץ להשליך את הכפפות לזירה (אחרי או לפני ניו-יורק) מפני שפער הדלגטים בין ביידן לבינו כבר הגיע לכמעט 150 וזאת ללא הדלגטים המחוייבים למועמדים שפרשו.
נראה שיש קונצנזוס המסכים שאלו חדשות רעות לטראמפ. אני פחות משוכנע. נראה לי שביידן הוא עוד קצת מאותה תרופה בשם הילרי קלינטון. הוא מסוג המועמדים המאופקים ומכובדים שטראמפ התמחה בלעשות מהם קציצות. סנדרס הוא גלולה קשה לעיכול להרבה אמריקנים אבל איש לא חושד בו שהוא חלק מן הממסד הפוליטי שהכזיב. יש לי הרגשה שהטריקים והשטיקים של טראמפ היו מתנפצים כחיצי נייר על שריונו הפרולטארי של סנדרס והמירוץ היה יכול לקבוע שיא אבסורד חדש בפוליטיקה האמריקנית.
ביי ביי ברני 714355
גם לי נראה שביידן הוא קצת אובמה זקן יותר ולבן יותר. שזה בערך מוריד שתיים מחמש התכונות הכי אטרקטיביות של השני.
בצורה קצת אירונית מילולית הוא הנציג הכי שמרן שהדמוקרטים יכולים היו לגייס.
ביי ביי ברני 714358
בסיס הבוחרים של סנדרס מוגבל קשה עד לא ניתן להרחבה. למשל, אוכלוסיית האפרו-אמריקאים, מעמד הפועלים, מרכז ארה"ב, מבוגרים, נשים.
מהלב, אני רציתי (עוד מ-‏2016) באליזבת וורן, אבל מהשכל בביידן. אני איכשהו מעודד את עצמי שעימות הטלויזיוני - אם טראמפ יסכים לו - בד"כ השפעתו מוגבלת.
ביי ביי ברני 714535
אולי גם הלב וגם הראש יקבלו מה שרצו? דיבורים בסביבתו של ביידן שייתכן ויבחר בוורן לרוץ איתו.
ביי ביי ברני 714536
ביידן כבר התחייב (בעימות עם סנדרס) לבחור באישה כסגניתו. אליזבט וורן יכולה לבוא בחשבון כנציגת הפרוגרסיבים. הבעיה היא שכולם (סנדרס, ביידן, וורן) מגיעים מאותו אזור ולכן לא יוסיפו אלקטורלית איש לרעהו. המועמדת המדוברת כעת היא קאמלה האריס שהיא מקליפורניה וגם פרוגרסיבית, גם אשה של צבע וגם עויינת לישראל (דבר חשוב במפלגה הדמוקרטית כדי לצרף תמיכה של שחורים ומוסלמים).
אם להיות אובייקטיבי, קאמלה האריס היא כוח אלקטורלי עוד יותר קטן מאליזבת וורן. גם היא היתה מועמדת לנשיאות, אלא שהיא פרשה בשלב מוקדם מאוד (והביעה תמיכה בסנדרס אאל"ט). כך שהביצועים האלקטורליים המזעריים שלה פחות נטבעו בזכרון.
העימות בין סנדרס לביידן ב-CNN היה רציני, ענייני ומרדים. הפרשנים בארה"ב אומרים שביידן נראה כמי שהנשיאות בכיסו. הוא הציע לסנדרס זר של עלי זית מתוך כוונה לרכז כוחות נגד טראמפ, אלא שטראמפ עדיין לא מיצה את המערכה ואין בכוונתו לוותר על הויכוח והאסרטיביות עד לרגע האחרון.
שני המועמדים דברו על הקורונה והדגימו יפה את ההבחנה שיש בין לדעת את העובדות לבין להבין אותם. יש הבדל בין מגיפה אקזוטית שתעזור לאנשי התקשורת למלא את המכסות שלהם ותפטור את החברה האנושית מכמה קשישים שכיבים מרע המכבידים על מערכות הסעד והבריאות לבין מגיפה עולמית שמעמידה בסכנה חצי מן המשרות במשק האמריקאי וסוף סוף עושה משהו משמעותי נגד ההתחממות הגלובלית.
ביי ביי ברני 714540
הקאמלה הזו נשמעת כמו האורלי לוי של האמריקאים. רק אומר.
ביי ביי ברני 714545
למה? היא עלולה לגנוב קולות של דמוקרטים ולתת אותם במתנה לטראמפ?
ביי ביי ברני 714547
אני בטוח שיש הרבה דרכים לפגוע באלקטורט של ראש הגוש ''שלך'' גם בשיטה האמריקאית.
ביי ביי ברני 714561
ארז בחייך. take it easy
בשמאל לקחו את אורלי לוי הישר מישראל ביתנו. את מי ציפו לקבל משם, את רוזה האדומה?
לדבר על גניבת קולות זה מונח ממש לא מתאים. באותה מידה אפשר לדבר על גניבת קולותיהם של מצביעי כ"ל. הרי הצבענו רל"ב וכעת עושה רושם שבחסות הקורונה גנץ ואשכנזי רצים לכסאות המיניסטרים בצילו של ביבי. מה הם מתכוונים להיות? שרי הבריאות?
ב-‏1939 הלייבור הבריטי הסכים להכנס לממשלת איחוד לאומי, אבל רק אם רוה"מ השמרני (צ'מברלין) יוחלף (בצ'רצ'יל). גנץ יכל להציע ממשלה ללא רוטציה בראשות ניר ברקת. הליכוד היה נאלץ לבחור. אם היה מסכים, גנץ יכל לשבת בכסא שרה"בט 4 שנים, שגם זה נחמד. אם לא, אפשר לשבת באופוזיציה ולא לעמוס על כתפיך את העול הפרומתאי של קימום הריסות הקורונה והביבי.
ביי ביי ברני 714592
זו באמת טעות חמורה של עמיר פרץ אבל לאחר שהוא והיא התחייבו שהיא לא תערוק בשום מצב ותהיה מוכנה לקבל גם את מרצ כשותפיה ואת הרשימה המשותפת כבעלת בריתה, היא מעלה באמון הבוחר והעבירה מנדט שלם למחנה שנגדו הצביע. זה מאוד לא תקין מצידה ומאוד מטופש מצד פרץ.
כחול לבן זה סיפור אחר. מפלגה שמלכתחילה לא שייכת לשום צד וכוללת בתוכה ימנים מובהקים שנמצאים שם רק בגלל שחוו את טיבו של נתניהו על בשרם. האשמה היא בבוחריהם שבמשך שלוש מערכות בחירות לא השכילו להבין את חשיבותו של הגוש במשחק הפוליטי הישראלי והצביעו עבור דמויות כגון גדי יברקן, צבי האוזר ויועז הנדל במקום אישים ראויים כעומר בר-לב, רויטל סויד, אילן גילאון, עיסאווי פריג' ומוסי רז.
ביי ביי ברני 714601
היתרון היחיד שאני מוצא בכל העניין הוא העלמותו הצפויה של פרץ מהחיים הפוליטיים.
ביי ביי ברני 714604
לי זה דווקא חבל.
ביי ביי ברני 714608
מזמן חשדתי שאתה ימני שתול.
ביי ביי ברני 714654
כמו שאמרו חז"לינו: אין מביאין ראיות מן הליצנין.
ביי ביי ברני 714673
קרי: ליצמנים
ביי ביי ברני 714557
נתת רעיון.
ביידן ימנה אותה לסגניתו ואז היא תודיע שהיא עדיין תומכת בברני.
ביי ביי ברני 714546
החשיבות של ישראל שולית, ולא ברור למה בכלל אתה מזכיר את זה. כל מקרה, ישנם קולות שאומרים שקו"ח של האריס מתאימים לתפקיד התובעת הראשית של ארה"ב (זה מה שהיא עשתה בקליפורניה), או אולי לביהמ"ש העליון.

לעניין הקורונה וההבדל בין ממשל רציני לממשל נבוב ושרלטן. תקרא את מה שכתב כריס לו שהיה חבר קבינט בממשל אובמה. הוא כותב שבמסגרת החפיפה בין הממשלים, הוא השתתף בתרגיל יבש שהסגל של אובמה ערך ל-‏30 אנשי טראמפ בנושא "משברים לאומיים חמורים". התרחשים כללו סופת הוריקן, התקפת סייבר, ומגיפה. רוב רובם של 30 האנשים האלה כבר לא משרתים בממשל טראמפ (ואתה מכיר את הסיבות השונות לכך).

תרחיש המגיפה כלל שלבים של
-שפעת מסוג חדש שמתפשטת באסיה ואירופה
-הדבקה בין אנשים
-משאבי מעבדה חסרים
-איסור נסיעות
-פער זמן עד שהמגיפה מגיעה לארה"ב
-צורך בחיסון
-חוסר במנשמים

נאמר לאנשי טראפ שבהתפרצות, המגיפה לא עוצרת בגבול, הידע המדעי צריך להנחות, שיתוף המדינות (של ארה"ב) חיוני, צריך שיהיו מסרים אחידים, להנחות על בידוד חברתי, ושהשינויים יכולים להיות בקצב יומי או שעתי.

ממשל אובמה הזהיר את ממשל טראמפ הנכנס והציג בפניו תרחישים - מוכרים עכשיו לכולם, לא? - אבל ממשל טראמפ אומר היום "הופתענו".
ביי ביי ברני 714558
שנינו כנראה לא שייכים למועדון המעריצים של טראמפ.
נדמה לי אבל שטיעונים מסוג זה לא עובדים על ה-base.
לכן צריך לחשוב על סוג חדש של טענות, למשל:
ה-CNN טוען שרק בפברואר האחרון הממשל של טראמפ הציע קיצוצים דראסטיים בתקציב של ה-CDC. הווה אומר הנידון הוא לא רק טיפש, הוא גם שלימזל.
בעצם גם זה לא יעבוד. אין שום דבר העומד בפני שקר טוב. אפשר להגיד שהליברלים פתחו את הקורונה כדי לדפוק את טראמפ.
ביי ביי ברני 714562
כבר עכשיו תומכי טראמפ אומרים שג'ורג' סורוס עומד מאחרי הקורונה.

לעניין היכולת של טראמפ, ולמעשה של חבורת התומכים הסובבים אותו, לסחרר את המציאות לטובתם, אני חושש שכשנתגבר בצורה מסוימת על המשבר, וסביר להניח שזה יהיה לפני הבחירות בנובמבר, לא תהייה להם בעייה לכרכר בתופים ומחולות שהנה הם הדבירו את המגפה. ובעצם, כל הזמן אמרנו שזה כלום, רמאות, והנה הם צדקנו כי תיראו שהכל הסתדר. למעשה קולות כאלה כבר מתחילים להישמע.

האם זה יספיק לקבל את אותה כמות קטנה של קולות שתיתן לו יתרון באלקטורים?
ביי ביי ברני 714563
יכול להיות שאני אופטימי אבל לדעתי טראמפ הולך לקראת תבוסה שלא היתה כמוה.
יפעלו כאן כוחות הרבה יותר חזקים מהיגיון, שפיות וליברליזם.
יש שני אופציות לנובמבר. האופציה האופטימית היא שבנובמבר נפגש כולנו (למעט אלו שלא) במצב פחות או יותר שהיינו בינואר. במצב זה טראמפ יהיה מזכרת עוון ואנשים ירצו לשכוח אותו יחד עם התקופה הקשה שעברה. האופציה הפסימית (למעט הנ"ל שלהם כבר לא אכפת) היא שהמצב בנובמבר יהיה די מחורבן (ע"ע כמה זמן לקח לצאת מהמכה של 2008) ואז אנשים יעדיפו לשנות את העומדים ליד ההגה כי מדוע לסמוך על אלו שכבר נכשלו.
ביי ביי ברני 714566
עוד זה מדבר והנה זה בא. טראמפ היום, "הרגשתי שזו מגפה לפני שקראו לזה מגפה. רק הייתי צריך להיסתכל בארצות אחרות. תמיד חשבתי שזה רציני". כמה קולות מתנדנדים שישארו אצלו זה שווה להערכתך הפסימית?
ביי ביי ברני 714573
האריס תמכה בבידן - כמובן.

וורן מבוגרת כמעט כמו ביידן ולא תביא לביידן אף בוחר, לכן הבחירה בה לא נשמעת סבירה. אתרי ההימורים שמים אותה כרגע במקום הרביעי עם 12:1 (ז"א אם תהמר על 10 שקל והיא תמונה להיות מועמדת תקבל 130 שקל). לשם השוואה, במקום החמישי נמצאת הילרי קלינטון (!) עם 16:1. את המירוץ מובילות נשים צעירות מהאגף המרכזי של המפלגה (סטייסי אברמס, בת 46, עם סיכויים של 4:1, איימי קלובשר בת 59 עם סיכויים של 3:1 וקמלה האריס, בת 55, עם סיכויים של 2:1).
ביי ביי ברני 714600
גם מדברים על גרטשן וויטמר (48), מושלת מישיגן.
אישית אני מעדיף את וורן בתפקיד ביצועי.
ביי ביי ברני 714538
במחשבה שנייה, העובדה שאליזבת וורן עדיין לא הודיעה במי היא תומכת (ברני או ביידן), מרמזת שיתכן שאתה צודק ווורן היא מועמדת רצינית במירוץ לסגנות.
ביי ביי ברני 714359
טראמפ ניצח את קלינטון בפער לא גדול, בסופו של דבר, וזה עם לא מעט מזל (לדוגמה: ההתערבות של ראש ה־FBI לקראת הסוף).

אני מקווה שסוג המועמדים הזה הבין במהלך השנים איך מתמודדים עם טראמפים. ע״ע גנץ שהצליח לא לעשות טעויות עיקריות ולשמור על תיקו נאה מול נתניהו, עם תנאי פתיחה לא מוצלחים.
ביי ביי ברני 714360
המעניין הוא שמי שהעביר את טראמפ היו כ- 70,000 בוחרים בשלושה מחוזות במישיגן, פנסילווניה ובוויסקונסין. ג'יל סטיין, מהירוקים, קיבלה במדינות האלה בערך 140000 קולות.
ביי ביי ברני 714393
בפער הקולות קלינטון קיבלה יותר קולות מטראמפ, רק שבשיטה האמריקאית זה לא רלוונטי.
ביי ביי ברני 714394
למה אתה מקווה שטראמפ יפסיד?
ביי ביי ברני 714395
כי הוא לא בריא לעולם.
ביי ביי ברני 714397
כי לא כולם תומכים במטורללים שמסוכנים לארצם, לעולם וגם לנו.
ביי ביי ברני 714367
הייתי רוצה להגיד שאחרי הטיפול הכושל של טראמפ בוירוס הקורונה אין לו צ'אנס להיבחר שוב גם אם מולו ירוץ ברני מיידוף, לא סנדרס, אבל אמרתי משהו דומה לפני שהאיש נבחר בפעם הראשונה, בעקבות הפרסומים על יחסיו עם נשים או ליתר דיוק עם אברי מין נשיים, כך שאני שותק.
זו הכלכלה, טמבל 714371
אני בכלל לא בטוח לגבי השפעת טיפולו על הבחירות, אבל ייתכן שהקלף המנצח (או המפסיד* יגיע מכיוון אחר - המשבר הכלכלי.
אני סבור שכבר במצב היום, מספר האמריקאים שיחלו וימותו בגלל שהפנסיה שלהם ירדה בשלושים אחוז ואין להם כסף לתרופות או אוכל, יהיה גדול בהרבה מאלה שיחלו בקורונה.
וזה לפני שדיברנו על כל אלה שסתם ייזרקו לרחוב אחרי שפוטרו מעבודתם.
אם יש דבר שהציבור האמריקאי מבין, זה כשפגעו לו בכיס. ואיך שהמצב בשווקים נראה עכשיו, להרבה אנשים זה יותר כאילו הורידו להם את המכנסיים, לא רק את הכיס.
זו הכלכלה, טמבל 714372
זה חלק מאותו דבר, לא?
זו הכלכלה, טמבל 714373
דן דיאמונד מפוליטיקו מדווח שטראמפ חסם בדיקות קורונה כדי לשמור על מספר נמוך של מודבקים וחולים, כדי לעזור לו בבחירות.

השאלה אם זה הרגע שבוחן את ההתרברבות שלו על חסינות מרצח בשדרה החמישית?
זו הכלכלה, טמבל 714378
ממשל טראמפ לא חוזר בו מקיצוצי התקציב ל CDC

אין מילים.
זו הכלכלה, טמבל 714382
אני הסתכלתי והסכמתי עם הכתב שנראה שמדובר בנסיון התאבדות פוליטי.
לא הבנתי למה טראמפ עושה את זה בשביל מה שהערכתי ככסף קטן אבל מסתבר שמדובר על תקציב של כשבעה מיליארד דולר.
אני חשבתי המרכזים_לבקרת_מחלות_ומניעתן [ויקיפדיה] הוא מעין מכון מחקר אבל נראה שהאחריות שלהם כוללת את תפעול המניעה.

בוודאי שבימים כאלו נראה שכדאי להעלות להם את התקציב אבל זה לא כסף קטן.
זו הכלכלה, טמבל 714386
anything He could do
i can wreck better
ביי ביי ברני 714602
עכשיו, אחרי פלורידה, אריזונה ואילינוי, הכותרת של הפתיל מתאימה וחיונית מאין כמוה.

טוב יעשה סנדרס אם יקפיא את מועמדותו ויפנה האנרגיות החיוביות שלו - והכספים אם אפשר, לשיכנוע תומכיו ובמיוחד ה-bernie bro (חלקם מתנהגים בניבזות שלא תבייש את הצד השני של המפה) לעבוד למען ההצלחה הדמוקרטית, בהובלתו של ביידן.
ביי ביי ברני 714623
אל תעלב ואל תתרגז, אבל נדמה לי שאתה עדיין בשלב ההכחשה. הפריימריז של הדמוקרטים יופסקו בימים הקרובים והמשכם ידחה למאי יוני אם בכלל. באוהיו אאל''ט המושל כבר אסר את ההתכנסויות לצורך הבחירות. ארה''ב גולשת אל מגיפת הקורונה ויש שם כבר מאה מתים. אני מעריך שבעוד כשבוע אזורים גדולים בארה''ב יכנסו לסגר. כל עניין אחר הוא החדשות של אתמול.
רוב בני האדם מנסים ''להתעלם'' מן המצב מתוך המחשבה שהם לא יפגעו רפואית באופן קריטי מן המחלה. אני חושב שהביטחון הזה מופרז מדי. אני מנחש שהסטטיסטיקות על התמותה בקרב הזקנים והלוקים בבריאותם מוטות במעט. מובן שהזקנים והחולים הם הקרבנות הראשונים, אלא שככל שיחלוף הזמן תתברר הפגיעה גם באנשים ''בריאים'' יותר. גם אנשים שיחלימו מן המחלה עשויים לגלות מאוחר יותר נזקים מתמשכים של הוירוס. (זכרו את הנדיבות בה חסנו כנגד השפעות הרגילות). כל השורדים גם יחד יצטרכו לשאת בעול הנזקים הכלכליים שיגרמו בחודשי המגיפה וזאת בהנחה שהמגיפה לא תחזור בקרוב בצורה כזו או אחרת.
העולם ישוב למהלכו, אבל האתמול כבר חלף ואיננו.
מערכת הבחירות בארה''ב תמה לגווע. אפשר להעביר את הנשיאות לביידן ולחסוך את הכסף ובלבול המוח.
ביי ביי ברני 714627
לא הבנתי מה אני אמור להכחיש. הרי כתבתי במפורש שסנדרס צריך להפסיק לרוץ ולעזור כמה שאפשר לביידן.
בניגוד לך, אני לא רואה שהבחירות הכלליות לגמרי בכיס הדמוקרטי. בבחירות בארה''ב, בניגוד לישראל, המספרים הקטנים חזקים - מקומיים - יותר מהגדולים -ארציים.
ביי ביי ברני 714786
חלפו רק כמה ימים. ניו יורק, קליפורניה, אילינוי וקונטיקט במצב shelter in place שזה סגר באמריקנית. מערכת הבריאות האמריקאית קרסה. ניתנה הוראה רשמית לאנשי צוותים רפואיים שבאו במגע עם נשאים להמשיך לטפל בחולים. הצוותים ואזרחים הנדרשים להמשיך בתפקידם הונחו להשתמש במסכות ואם אין להשתמש בצעיפים או בנדנות.
יותר ויותר חודרת לתודעה ההבנה שאנו בימים היסטוריים. מה שהיה לא יהיה עוד.
שום קונץ-פטנט לא ינצח את הקורונה. אפילו ערכה לזיהוי נוגדנים לא מצליחים לפתח ועדיין לא ממש ברור אם מושג העמידות רלאבנטי לקורונה. בארה"ב להבדיל מסין עדיין מתכוננים נפשית לסנוקרת שכבר מתרחשת ולא חושבים אפילו על הגל השני והשלישי.
רוב האמריקנים יודעים שהם מינו אידיוט ביריון ושיכור לראש המדינה שלהם והוא שעומד כעת ומנהיג אותה בעיצומו של מגה-הוריקן שלא היה כמוהו. אתה באמת חושב שהאמריקני מתעניין כרגע במערכת הבחירות? טראמפ לא יהיה הנשיא הבא. אני יכול לחשוב רק על תסריט אחד בו הוא נשאר: רוב גדול של האמריקאים יתחברו לשאט הנפש שיש להם (כמו לכולנו) אל ההנהגה הפוליטית וישארו בבית. הבחירות יוכרעו ע"י הקנאים והאידיוטים. באיזה צד יש יותר קנאים ואידיוטים? מי יודע.
בכל מקרה מערכת הבחירות האמריקאית חדלה. היא אולי תחודש בעוד כמה חודשים כאשר המגפה תכנס להפוגה. לענ"ד זו תהיה המערכה המשעממת וחסרת-העניין ביותר שניתן לתאר. הכלכלה ירדה להילוך נייטרלי ואפאחד לא יודע אם היא תצא ממנו ומתי. הפוליטיקאים אפילו לא יודעים זאת ובטח שאין להם שום תוכניות רלאבנטיות למצב הזה. ביידן וסנדרס ממשיכים לעסוק בפטפוטי הבל בנוסח גן העדן הסוציאליסטי, בזמן שמה שנדרש הוא מחשבה איך מניעים את הכלכלה שהוכתה ואיך נמנעים מגלישה למלחמות שהן ברירת המחדל של אנושות מיואשת.
ביי ביי ברני 714788
האמנם מערכת הבריאות האמריקאית קרסה?
אני באמת שואל כי אין לי מושג - אבל הנתון היחידי שיש לי הוא טבלת מעקב הקורונה העולמית.
ובדיוק לפני שקראתי את התגובה שלך, הבטתי בטבלאות ושמתי לב לנתון מעניין: למרות שארה"ב מטפסת במעלה הטבלה במספר החולים - מעל עשרים אלף, יותר מגרמניה ואירן וקצת פחות מספרד - מספר הנפטרים עדיין נמוך יחסית - 282. אמנם לא נמוך כמו אצל הגרמנים, אבל הרבה יותר נמוך משל הספרדים למשל, בפקטור 5.
יחסית לאיטלקים, אגב, עדיין ארה"ב עם כמחצית מספר הנדבקים, אבל פי 14 פחות נפטרים.
בעצם יחס הנדבקים נפטרים מאד דומה לזה של דרום קוריאה דוקא.

עכשיו - אני לא יודע על מה זה מראה, ולמה דוקא האמריקאים 'מתמודדים' עם המחלה טוב מהאירופאים. אנחנו יודעים (?) שזה לא בגלל שהם התחילו מוקדם עם המון בדיקות ועשו סגר, אולי להיפך. אבל חלק מהאיום ברוב המודלים שמספרים לנו הוא אכן קריסת מערכת הבריאות, שמגדילה מאד את התמותה.
אם אכן המערכת האמריקאית בקריסה, למה הנתונים האלה לא מראים את זה? וזה כבר אחרי סטטיסטיקה של עשרים אלף נדבקים, לא מעט.
ביי ביי ברני 714791
זה לא הנתון היחיד בו ארה''ב שונה. יש הרבה תירוצים מדוע המצב כך (אני לא יכול להתאפק ולומר שגם בפיליפינים מס' המתים נמוך וגם החולים מעטים וזה לא בגלל האקלים. זה קשור יותר להעדר מערכת בריאות ממלכתית).
לדעתי חבל להתווכח, להתנבא ולהתבדות. כדאי לחכות כמה שבועות ואז מן הסתם הנתונים מכל המקומות יתכנסו בכפוף להבדלים שיש בין מקום אחד למשנהו.
ביי ביי ברני 714792
לא מתווכח בכלל (הפעם), רק רציתי להסב את תשומת הלב לנתון הזה, שנראה לי חריג ולא מובן/צפוי.
ביי ביי ברני 714796
לפעמים צריך לומר "אל תבלבל אותי עם העובדות". אנו לפעמים נגררים לויכוחים עם אנשים שמפברקים עובדות. אחד הנזקים בויכוח כזה הוא שאנו שוכחים שפרשנות העובדות חשובה יותר מן העובדות עצמן. אף אחד בארה"ב (אני מדבר על אנשים הגונים) לא טוען שהמצב שם טוב יותר מאשר באירופה. האירועים שם פשוט בפיגור זמן. מצד אחד האוכלוסיה בארה"ב צעירה יותר. מצד שני יש שם מערכת בריאות קפיטליסטית שנעולה בפני רבים ומצד שלישי יש כיסוי מלא למבוגרים. צריך לחכות שהמצב בארה"ב ידביק את הארועים באיטליה וצרפת ויגיעו למאות נפטרים. בגלל שטראמפ לא הצליח לקצץ את תקציבי ה-CDC, יש להם מעקב מאד מפורט על הנתונים. נחיה ונראה (בדגש על נחיה).
ביי ביי ברני 714798
שים לב לא רק למספר הנדבקים המוחלט אלא גם למספר הנדבקים יחסית לאוכלוסיה. מערכת בריאות מגיעה לקריסה כאשר הנדבקים מרווים את היכולת שלה להתמודד. עשרים אלף נדבקים בארה"ב לא מרווים את המערכת, בספרד כן. אבל אני חושב שאם תבדוק מה היה מספר המתים בספרד כשאצלם היו רק 72 נדבקים למיליון תגיע למספרים לא גבוהים בהרבה מאשר בארה"ב. באותו זמן (12/3 פחות או יותר) היו שם 86 מתים. יחסית לגודל האוכלוסיה זה עדיין משמעותית יותר מארה"ב אבל בפער של אולי פי 1.5 ולא פי 5.
ביי ביי ברני 714805
היחס לאוכלוסיה הוא אכן פקטור חשוב.
אבל קצת בהפוך על התעלול שעשיתי כאן בחישוב אחוזי הנפגעים בסין כולה, ארה"ב היא מדינה מאד גדולה, ובעצם אוסף של תתי מדינות. הקורונה-מטר בטובו מספק לנו התפלגות לפי מדינות בארה"ב, ומראה שכמעט 50% מכלל הנדבקים נמצאים במדינת ניו-יורק לבדה, והשאר מפוזרים בדלילות על שאר המדינות. אז אם האוכלוסיה הרלבנטית לנרמול שלך היא ניו-יורק, עם כ-‏20 מיליון תושבים בלבד, זה מאד משנה את התמונה. הרבה יותר קרוב לספרד, והרבה פחות נפטרים.

ואם הזכרנו יכולת להתמודד - בYnet פורסמה אתמול כתבה שמנסה להבין למה בגרמניה כל כך מעט מתים.
הנתון הכמותי שהרשים אותי - בגרמניה 25,000 מיטות אשפוז עם מכונות הנשמה, באיטליה וספרד 5,000 ו-‏4,000 בהתאמה.
ביי ביי ברני 714806
את ynet אני מבין (עיתונות גרועה), אותך פחות. אתה הרי יודע שהתשובה לשאלה "למה בגרמניה כל כך מעט מתים?" היא "לא כל כך מעט מתים בגרמניה" (וזה נכון גם לניו-יורק).
ביי ביי ברני 714810
כל כך מעט יחסית לאיטליה, ספרד וחברותיהן.
עם זה שהבנתי את הטיעון שלך ואני יכול לקבל שאולי הוא אמיתי - שבשתי האחרונות פשוט יש הרבה (הרבה) יותר נדבקים מהמדווח, ולכן בגרמניה מתים באותו אחוז כמו בכולם - עדיין בשיח הציבורי, התקשורתי והפוליטי, המספרים שכולם מדברים עליהם הם אחוזי התמותה הישירים של איטליה וספרד. כי אחרת, היה לך הרבה יותר קשה להפחיד את האזרחים עם אחוזי תמותה של 0.3% - אמנם יותר משפעת רגילה, אבל לא בהיסטריה של 4% שזורקים עלינו לצערי לא רק פוליטיקאים, אלא גם 'מומחי בריאות' כאלה או אחרים.
ביי ביי ברני 714813
מאיפה המספר 0.3%? עד עכשיו הקצה התחתון של הערכות שראיתי הוא בסביבות 1%, והרוב הן בטווח של 2%-3% (יש גם גבוהות יותר). שיעור תמותה של 4% במקרה של התפרצות רחבה זו הערכה ריאלית ואפילו שמרנית, לא היסטרית. והיא לגמרי עיקבית עם הנתונים מגרמניה שכרגע מצביעים על שיעורי תמותה של 4%-10% מבין המאובחנים.
ביי ביי ברני 714815
אתה מגזים. הסיבה למספרים השונים היא במספר החולים הקלים (לא האסימפטומטים). ברוב המדינות מערכת הבריאות בהלם (שסימנו העדר אמצעי מיגון וטיפול של אנשי צוות רפואי נגועים בחולים) ולא בודקים/סופרים/מתיחסים לחולים הקלים. ההשערה היא שכאשר יתייצב המצב (בעוד כמה שבועות צריך לקוות) התמותה תתייצב על בערך 1% ממספר החולים.
במדינה כמו גרמניה שיש לה מערכת בריאות עשירה, היא בינתיים מתפקדת בקלות, החולים הקשים מקבלים טיפול טוב והחולים הקלים רגועים ואפילו לא מגיעים למערכת ולכן נרשמים המספרים המאוד נמוכים של 0.3%. לדעתי לישראלים כדאי ל"התנבא" לפי ארה"ב בגלל שבסין/איטליה/ספרד האוכלוסיה מבוגרת יותר. מצד שני מערכת הבריאות שלנו רזה במיוחד (וזה לא טוב).
ביי ביי ברני 714819
אני מקפיד להבחין בין "תמותה מתוך חולים מאובחנים" לבין "תמותה מתוך כלל החולים". בכלים המאד פרימיטיביים בהם אני משתמש לצורך הדיונים כאן, אני יכול לדבר רק על המספר הראשון (ולכן המספרים שלי גבוהים מן הסתם מהמספרים האמיתיים שיתבהרו לבסוף). אבל אפדימיולוגים עוסקים (ומפרסמים) את הערכותיהם גם לגבי המספר השני.

כאשר אתה כותב "ההשערה היא ... התמותה תתייצב על בערך 1% ממספר החולים" - להשערה של מי אתה מתייחס? יש הרבה הערכות, ושוררת כרגע אי-וודאות גדולה. אי-אפשר עדיין להעריך בביטחון את המספר הזה. מבין כל ההערכות והמודלים עליהם שמעתי, 1% הוא ההערכה הנמוכה ביותר. הקצה התחתון של הערכות האופטימיות.

הסיפורים על מערכת הבריאות הגרמנית באמת מחממי לב, אבל המספרים לגבי שיעורי התמותה בגרמניה כרגע (לא תוצאות של מודלים מתוחכמים, אלא פשוט הערכות ישירות ונאביות) הם לא 0.3% , אלא גבוהים מ-‏4%. המספרים באמת מעודדים בהרבה מהמספרים שרואים באיטליה או ספרד - אבל הם בכל זאת גבוהים מ-‏4%.
ביי ביי ברני 714822
איך 84 מתים מתוך 22364 מקרים נותן יותר מ-‏4%? במחשבון שלי זה יוצא 0.3%.
ביי ביי ברני 714823
תגובה 714821.
ביי ביי ברני 714824
סליחה. עכשיו ראיתי למטה.
ביי ביי ברני 714831
סבכת אותי. נאלצתי לקחת נייר ועיפרון וראה זה פלא יצא לי 1%.
(לקחתי 5 ימי דגירה במקום 10)
בסימן טוב 714833
איזה יופי שגם דיון לרומה של פוליטיקה מפלגתית מדרדר לענייני הכתר.
בסימן טוב 714846
אל תסמוך על זה.
ההתנהגות והביצועים של ראשי כ"ל מצליחה לאכזב אותי למרות שהחשדות על עצמתו וחכמתו של צה"ל אינן חדשות אצלי.
איך המלך נתניהו הראשון מצליח להפוך גם את החלפתו של יו"ר הכנסת לבגידה בלאום נפלא מבינתי.
אני מפקפק מאד בתועלת שעם ישראל מפיק מיכולותיו וקשריו הבינלאומיים של י"ה, אבל מקבל בלית ברירה את ההנחה שהחלפת הסוס באמצע העלייה (חפיפה, העברת סמכויות, קודים מפתחות ומכוניות שרד ואישורי חניה) זה הדבר האחרון הנחוץ כרגע. אבל למי לעזאזל אכפת עכשיו מיהו יו"ר הכנסת?
אין לי טענות מיוחדות כלפי מהלכיו של נתניהו במשבר הקורונה. נראה לי שכל מהלכיו היו סבירים. אנו כנראה במרחק של ימים בודדים מן המפולת ואני מאחל לו בהצלחה עם התירוצים.
הצעד היחיד שלו שאני שולל בחריפות הוא המהלך הצבוע והמטומטם של מחיאות כפיים לצוותי הבריאות. (הרי עד עכשיו הם לא עשו שום דבר מיוחד ושעת המשבר עדיין לפנינו). זהו מהלך אופייני להוד מעלתו לקחת מהלך נוגע ללב של האיטלקים המודים לאנשי הרפואה שלהם על ההקרבה ומלאכת הקודש שהם עושים במלחמה נגד המגיפה ולהפוך אותו למעשה צבוע וחלול ושלא בעיתו. יתר על כן, אין לי דרך אחרת לתאר את הופעותיה של אשת י"ה בכל הזדמנות אלא כביזוי והתעללות ברגשות חצי העם.
בסימן טוב 714847
שמת לב שזו כבר פעם שניה שבסוף השבוע מופצים בתקשורת מסרים על כך שאו־טו־טו יש ממשלת אחדות והנה ביום ראשון מתברר שהעמדה של גנץ שונה לחלוטין? אז או שגם לגנץ יש בבית משפחה שמשפיעה עליו, או שהליכוד מאוד מוצלח בהעברת מסריו לכתבים מדיניים.
בסימן טוב 714855
אכן. אני גם שם לב להסתה נגד יאיר לפיד. לא נראה לי שגנץ מתעב את נתניהו פחות מלפיד. אני גם לא מבין איזה אינטרס יש לגנץ ואשכנזי לפרק את המפלגה שלהם רק בשביל לכהן כשר הדואר אצל הביבי ואח"כ אולי חודש במקסימום כרוה"מ שיאלץ להתמודד עם הקטסטרופה שתשאיר פה הקורונה.
כל הידיעות על פירוק הכ"ל מגיעות אלי מעמית סגל שהחזקתי ממנו איש חדשות מקצועי שמפריד בין עובדות לבין עמדותיו הפוליטיות. לך דע מה קורה שם באמת?
לו אני גנץ, הייתי מגיע להסכם עם הביבי. תמורת מינוי האוזר או הנדל לשר המשפטים, כחול לבן תתחייב לא להפיל את הממשלה במשך חצי השנה הקרובה. המינוי לשר משפטים ימנע מביבי לארגן לעצמו חנינה וכדומה (וגם יפטור את עם ישראל משר נאלח במיוחד. ביבי כמובן רשאי לפצות אותו ולמנותו שרב"ט או שר הבריאות). צריך סופסוף לקבע את רל"ב כעמדה פוליטית לגיטימית בישראל. אחרי הכל זה המצע של כחול לבן.
בסימן טוב 714857
סגל? הכתבלב? אתה בטח לא רציני.
בסימן טוב 714864
סגל? ממש לא. עקבתי אחריו בזמנו בעניין, בגלל הרושם הקונקרטי ורב החן. בפועל הציוצים שלו נראים כמו שילוב של דף תעמולה, מסרים מגמתיים של "מקורות" ומשאלות לב. הוא כמו תמונת מראה מעט יותר קיצונית של יוסי ורטר.
בסימן טוב 714866
יתכן שאתם צודקים. אני לא מנדב את עצמי לתפקיד יועץ לאמצעי התקשורת את מי להעסיק. אני סולד מבורים ומכתבי חצר. התרשמתי שסגל ידען ולא שמתי לב לידיעות שפירסם והתבררו כלא נכונות.
מניסיון עבר יש לי גם התנגדות למשרתיהם של שני אדונים. יש כתבים רבים המציגים עצמם במקביל גם כפעילים חברתיים. דרישת מינימום בעיני היא שכתב בתקשורת יהיה מחוייב אקסקלוסיבית לאמצעי התקשורת שלו ולא לאף ארגון אחר. מנקודת מבט זו לוסי אהריש בעייתית יותר מעמית סגל.
בסימן טוב 714872
אין לי קישור, אבל השבוע הוא פירסם מאמר בידיעות שבו הוא טען שיש פגיעה חמורה בדמוקרטיה כי 61 חברי כנסת של האופוזיציה רוצים למנוע משני מליון אזרחים לבחור במועמד שלהם.
בסימן טוב 714874
אולי לא מלמדים אזרחות בחינוך הדתי? או שהוא פשוט לא היה בשיעור?
ואלה עוד האופציות הפחות גרועות.
בסימן טוב 714875
הקטע הממש מרגיז עם עמית סגל, הוא שבשבוע האחרון הוא חזר כמו תוכי על המנטרה שכחול לבן רוצים להדיח את יו”ר הכנסת. לא משנה כמה פעמים רינה מצליח או אמנון אברמוביץ’ תיקנו אותו שבחירת יו”ר כנסת חדש זו לא הדחה, הוא המשיך פעם אחר פעם לטעון שרוצים להדיח את אדלשטיין.
בסימן טוב 714880
זה אלף בית של תעמולה - לחזור על השקר שוב ושוב עד שכולם יחשבו שהוא אמת, לא?
בסימן טוב 714888
נכוון!

ראה ערך - ערוץ 2,ידיעות אחרונות,דוקטור יאיר לפיד,ובעצם כל מי שהוא 'מרכז' .

כי כשאתה מרכז אתה חייב לשקר מהבוקר עד הערב,זה חלק אינטגרלי ממהות המירכוז של הפוליטיקה הישראלית. גם וגם.

גם זועביז וגם יזבק. גם לדחוף את הראש במרכז האשכוליות כמו חולה מין וגם לשחק אותה איש אשכולות. מרכז.שקר.
בסימן טוב 715894
א. אני חושב שהשמירה על ראש פתוח בנוגע לעמית סגל הצדיקה עצמה. לי היה קשה מאד להאמין שגנץ יכרות את הענף הפוליטי עליו הוא יושב. זה נשמע יותר מדי כמו מסר תעמולה הישר מלשכתו של נתניהו. והנה התברר שדיווחיו של סגל היו נכונים.
ב. גם אותי סגל מצליח להרגיז פה ושם. ציטוט: "מי זה האדמו"ר של החילוניים? אביב גפן?". תארו לעצמכם שדנה וייס היתה אומרת "מי זה האדמו"ר של אנשי הימין? אייל גולן?". אבל ההתבטאויות המזלזלות והחצופות הללו נפוצות כמו קורונה במגזרים של סגל. אם היו מנפים אנשי תקשורת בגלל התבטאויות כאלו, מן הסתם היו מטהרים את התקשורת ה-broadcast מכל המגזר שלו.
ג. אני לא חושב שהאובייקטיביות של סגל היא ענייני או אפילו אם הוא מרגיז אותי או לא. לי חשוב שהידיעות שהוא מביא נכונות ומדוייקות. מעבר לכך כל אחד צריך לבחור את אנשי ואמצעי התקשורת שהוא בוחר להאזין להם. אם עמית סגל לא יקפיד שלא להרגיז את מאזיניו מחוץ למגזר, יתר על המידה, הללו מן הסתם יעשו לו mute.
בסימן טוב 715900
הידיעות שלו ובעיקר הפרשנויות שלו הן לגמרי מהפוזיציה.
בערב הבחירות הוא כמעט רקד על גג האולפן משמחה על נצחון הליכוד המפואר (שהתברר אחרי שלושה ימים כתיקו במקרה הטוב (וגם זה לא החזיק מים הרבה זמן, אבל קורונה)).
הוא הכי כתב חצר שיש, ואני לא אתפלא אגב לגלות שיש לו הדלפות ישירות מפי החוכמה (שלא לומר הנחיות במסווה הדלפות).
ביי ביי ברני 714835
את העיכוב בין האבחון למוות לא המצאתי, אלא אמדתי (אם כי בדרך מאד פרימטיבית). המספר שיצא בגרמניה הוא 15, אבל בכל זאת השתמשתי ב-‏10 מתוך שמרנות.

בכל מקרה, על סמך כל הפרסומים והנתונים - 5 ימים בין אבחון למוות זו הערכה מאד לא ריאלית (וככל שהמדינה משקיעה יותר באבחון מוקדם, כמו גרמניה, כך ההערכה הזו ריאלית פחות). הסינים העריכו את הזמן בין הדבקה למוות ב-‏18 יום, והאיטלקים מעריכים את הזמן החציוני בין הופעת הסימפטומים למוות בכ-‏8 ימים (וסימפוטמים מופיעים 5-14 ימים אחרי ההדבקה).
ביי ביי ברני 714840
הנתונים של WHO הם ממוצע של 5 ימים, כאשר בביטחון של 95% הממוצע הוא בין 3 ל-‏7.
ביי ביי ברני 714843
זה הזמן בין הדבקה להופעת סימפטומים, לא בין ההדבקה למוות.
ביי ביי ברני 714849
אתה צודק. אבל גם 10 ימים בין אבחון למוות נראה לי מפוקפק. לא נראה לי שאפילו בגרמניה אנשים ממהרים למערכת הבריאות עם הופעת הסימנים הראשונים הקלים. נדמה לי שהנפטר הראשון בישראל נפטר תוך יומיים-שלושה.
ממילא הויכוח מיותר. המספר הוא בין 1-4% מהחולים המאושפזים, כאשר לגבי 30-40% מן המאובחנים לא ידוע אפילו סטאטוס האשפוז שלהם (המספרים מארה"ב). זה כנראה טווח הטעות בכל מקרה.
ביי ביי ברני 714850
אי-אפשר לדעת מה בדיוק אריה אבן נדבק, רק שזה היה כנראה (אני חושב) בין ה-‏9.3 לבין ה-‏12.3. גרמניה, ספציפית, עורכת בדיקות בהיקף גדול במיוחד (קראתי שיותר מ-‏160,000 לשבוע), וסביר שהם לעיתים קרובות מאבחנים נשאים לפני שהם מגלים סימפטומים.

עם הסיפא אני בסה"כ מסכים.
ביי ביי ברני 714818
הבנתי לשיטתך שאתה מאמין לנתונים של הגרמנים. שם זה 0.3%
ביי ביי ברני 714821
המספרים בגרמניה הם לא 0.3%.

שים לב שיש כרגע בגרמניה 22,213 מאובחנים, מתוכם מעל 90% (20,135) אובחנו בעשרת הימים האחרונים. יש בגרמניה כרגע 84 הרוגים, בדיוק 4% ממספר המאובחנים לפני עשרה ימים (2078). אני טוען שעוד עשרה ימים (ב-‏31.3.2020), מספר המתים יהיה לא נמוך מ-‏220 (שיעור תמותה של 1% מבין החולים עד היום) ואולי אפילו גבוה מ-‏880 (שיעור תמותה של 4% חולים מבין החולים עד היום).

מה אתה טוען? שהוא ישאר על 84 (0.3% מהחולים המאובחנים היום?)?
ביי ביי ברני 714825
אני מבין בערך את השיטה שלך, אבל יותר קל לי להשוות תפוחים לתפוחים, ועדיף תפוחים פשוטים לתפוחים פשוטים.
לכן, לכל המדינות אני מסתכל על מאובחנים כרגע חלקי מתים כרגע. הרי גם אצלך, הפרמטרים הנוספים כמו עשרה ימים צריכים צידוק.
ובתפוחים הפשוטים שלי, גרמניה נמוכה הרבה יותר מאיטליה, ספרד וצרפת.

אבל טוב שיש חיזוי - עם זה שחיזוי בפקטור 4 כמו שלך קצת רחב מדי, קשה לטעות בזה.
מאחר ואתה דבק ב-‏4%, הבה נאמר שהחיזוי שלך הוא 880 ב-‏31.3.

אז אני צופה פחות מ-‏1% מכמות הנדבקים עד אז.
הבה נראה.
ביי ביי ברני 714828
לא לא לא.

עוד עשרה ימים יהיו בגרמניה לפחות 40,000 מאובחנים חדשים (ואולי אפילו יותר מ-‏150,000, תלוי באפקטיביות הצעדים האחרונים שלהם). וכמעט אף אחד מהם לא יספיק למות: כל המתים יהיו מתוך 22,213 המאובחנים היום.

גם אם שיעור התמותה הוא 4%, אז אם תחלק עוד עשרה ימים את מספר המאובחנים במספר המתים תקבל משהו שבין 1.4% לבין 0.5%. זה מה אני שצופה, עם שיעור תמותה של 4%. לא עם שיעור תמותה של 0.3%.
ביי ביי ברני 714836
אתה מבין שאם תשנה את העשרה ימים שלך ל-‏7 כל החישובים שלך ייראו אחרת? זו אקסטרפולציה קצת רגישה מדי.

ושוב, בהשוואה הישירה עם ארצות אחרות, עדיין גרמניה הרחק מאחור, לא משנה איך תספור את זה.
ביי ביי ברני 714839
כמובן שאני מבין, ואני לרגע לא טוען שאני יודע להעריך את שיעור התמותה (אפילו לא מתוך המאובחנים).

אבל אני יודע איך אתה הגעת למספר 0.3%, ואני יודע שהוא הרבה פחות קשור למציאות מכל המספרים שאני זרקתי. אין שום סיכוי שבגרמניה שיעור התמותה כיום קרוב ל-‏0.3% משיעור המאובחנים. אני לא יודע לומר בביטחון מה הוא בדיוק, אבל אני יודע לומר בביטחון שהוא גבוה הרבה יותר.
ביי ביי ברני 714845
אוקי.
צריך רק להזכיר אולי, ששיעור המאובחנים הוא לבטח קטן משיעור החולים באמת. זה מקטין את היחס שאנחנו מודדים.
ביי ביי ברני 714848
נכון. נראה כרגע שהטווח הריאלי של שיעורי התמותה האמיתיים הוא בין 1% לבין 5%, והמספרים מגרמניה עיקביים לחלוטין עם ההערכות האלה. יש בסיס לתקווה זהירה שבסופו של דבר המספרים יתייצבו קרוב יותר לצד הנמוך (אני מנחש שהם יהיו בערך באמצע). אבל יש כרגע הרבה אי-וודאות, וקשה (גם למומחים) בשלב הזה לבצע הערכות אמינות. הנחת העבודה של הרשויות צריכה להיות שיעורי מוות גבוהים.
ביי ביי ברני 715655
עברו עשרה ימים. ומספר המתים בגרמניה הוא 650, לפי שיטת ההערכה הנאיבית לעיל ("10 ימים קודם"), הנתונים שם משקפים שיעור תמותה של 2.9%. אין אנומליה בגרמניה.

לגבי המספר "10": זו כנראה הערכה שמרנית (אבל יש סיבות אחרות בגללן השיטה הזו לא מאד אמינה). ה-CDC מעריכים שרק מספר הימים החציוני בין אבחון דלקת ריאות לבין מוות הוא 13, ואפשר להניח שבגרמניה האבחון נעשה לרוב כבר עם הופעת הסימפטומים הראשונים (או אפילו לפני כן). זה נכון אגב גם לישראל: שיעור התמותה בה עיקבי לגמרי גם עם הערכות של 3% או יותר.

ואם יש מישהו שכל זה לא הספיק כדי לעודד את מצב רוחו, אולי זה יעזור: יש אינידקציות לכך שהוירוס אולי מדבק יותר מאשר ההערכות המוקדמות - כולל נישאות באוויר.
ביי ביי ברני 715664
אין לי שום ספק שהמספר 2.2 שניתן בתחילה היה אופטימי מאד. אפילו הבידוד החברתי הראשוני שהוטל כאן הקטין את מס' ההזדמנויות להדבקה בפקטור 2 לפחות כשחושבים על האוכלוסיה בכללותה, כך שהיינו אמורים להיות כבר באפס גידול. זה שאפילו בצפון איטליה עוד לא הגיעו למצב הזה מלמד, לדעתי, על R0 גדול בהרבה.

(וכך גם 25%-30% גידול יומי באוכלוסיה לא מבודדת שמתאר את המצב בהרבה מדינות. בהנחה שתקופת ההדבקה היא בסביבות 10 ימים מתקבל R0 אי שם בין 3 ל-‏4 אם לא עשיתי איזו שגיאה מטופשת בחישוב).
ביי ביי ברני 715669
חיפשתי את התגובה שלך ולא הצלחתי, טוב שמצאת.
אכן, המספרים בהחלט התגברו, שהם בין ההערכה שלי לגבוהה שלך, ויותר לכיוונך.
מה שקצת מוזר לי בגרפים שלהם זה שהם די רועשים, בעיקר מספר החולים היומי.
אז אתה חוזה שאם מספר הנדבקים בה יהיה ~100K, יהיו כ-‏3000 נפטרים?
ביי ביי ברני 715673
3000 הנפטרים כבר נקבעו לפני כמה אלפי שנים כפי שהוסבר ב תגובה 714300 זאת, אגב, הסיבה שאני לא מאמין לליצמן בעניין ביאת משיח צדקנו עוד לפני חג הפסח השתא. אגב, הידעת שלמשיח יש חיית מחמד שמערימה קשיים על בואו? טוב, בטח גם חטאינו מוסיפים משהו.
ביי ביי ברני 715674
אז חטא העגל מדבר על הגויים בגרמניה? עכשיו הכל ברור, מי שנושא ידיו לעגל הזהב, ירים ידו במועל גם ל... לא חשוב.
ביי ביי ברני 715675
ובכל זאת, אני מודה שהסגר המתמשך ייתן השנה טעם מיוחד לכיסופים ליציאה מעבדות לחירות.
אם תשאל אותי, אני מוכן עכשיו לאיזה יום יומיים במדבר הפתוח. עם צידנית מלאה כמובן.
ביי ביי ברני 715691
אני לא יודע כרגע להעריך שום מספר שאין בו טווח שגיאה גדול. סביר שבקרב החולים המאובחנים (לפחות במדינות בהן נראה שרוב הנשאים גם מאובחנים) שיעורי התמותה הם איפשהו בין 1% ל-‏5% מבין המאובחנים. אבל יש הרבה אי וודאות (דו צדדית) בהערכות האלה.
ביי ביי ברני 714873
עדכון לגבי ארה"ב: זינוק מטורף של 14 אלף חולים ביום, אבל קיצוני מזה: 85% מהם רק(!) בניו יורק.
בקצב הזה מחר ניו יורק לבדה תהיה עם יותר נדבקים מכל מדינות העולם, חוץ מסין ואיטליה.
ביי ביי ברני 714881
החדשות הטובות: אישור מחקרי ראשון של ה-MIT להשפעה החיובית של חום ולחות: חום יולי אוגוסט
החדשות הרעות: נצטרך להמתין ליולי אוגוסט.
ביי ביי ברני 714882
קטן עלינו, יולי אוגוסט של אמריקה זה כמו מאי יוני בישראל.
ובתקווה מהפוזיציה שסוף סוף יימצא משהו חיובי בלחות הידועה של גוש דן.
ביי ביי ברני 714884
ארה"ב נכנסת לשלב האסון של המגפה
אוהיו, ניו ג'רסי ולואיזיאנה בסגר.
במדינת ושינגטון מעריכים שמיטות ה-ICU יאזלו באפריל. מושל ניו יורק חוזר ומודיע שיש לו שליש ממכונות ההנשמה הנדרשות (אזהרה המקבלת תוקף מכך שהעיר ניו-יורק היא המוקד של סופת הרורונה בארה"ב.
ביי ביי ברני 714885
אכן, אבל הקישור חסום ללא מנויים.
ביי ביי ברני 714887
הם נותנים גישה חינם לכתבות בנושא.
ביי ביי ברני 714889
נכון. נרשמתי ושכחתי.
עוד חדשות טובות:
פרוטוקול לבדיקת נוגדנים
ביי ביי ברני 714923
תגובה 713746
לקח להם חודש לעשות את זה מדעי.
מי יחיה ומי ימות 714949
ב-worldmeter הגרף האחרון מציג החלמה ומוות כפונקציה של מקרים סגורים. מישהו מבין מה בדיוק נמדד כאן? המספרים איומים ונוראים. באיטליה 45% נפטרים. בגרמניה שהיא עד עכשיו מופת לכולנו 25%. אני מבין שלהחלים לוקח זמן רב וכן הלאה, אבל איך מגיעים מתמותה הנמדדת באחוזים לעשרות אחוזים?
מי יחיה ומי ימות 714950
נניח שזמן ההחלמה (שזה אגב שתי בדיקות קפדניות שליליות ברצף, אני תוהה יחסית לזה מה היו אומרים אם היו בודקים מה זמן ההחלמה משפעת 'רגילה') הוא 4 שבועות, אבל זמן התמותה הוא שבוע אחד למקרים הקשים.
בתסריט הקיצוני שכולם נדבקים ביחד, השיטה הזו היתה מראה ש-‏100% מתים במשך שלושה שבועות, ורק אחר כך זה היה מתחיל לרדת. וזה אפילו אם התמותה האמיתי היתה שבריר של אחוז.
זה הקיצון. משם, כמה שתרווח את זמן ההדבקה על פני יותר ימים (כהתפלגות), ותשנה את הפרמטרים של 4 שבועות ושבוע אחד, תתחיל לרדת מה-‏100%, אבל תישאר במספרים גבוהים למשך תקופה לא קצרה. אבל אם נגדיר את המספר ה'נכון' כזה שיימדד אחרי שכולם יחלימו (או לא למרבה הצער), אז הוא הרבה יותר נמוך ממה שאתה מודד עכשיו.
תסתכל שם על קוריאה וסין, שהן כבר לקראת השלב הזה.
מי יחיה ומי ימות 714955
מעבר לעובדה שהרשויות לוקחות את הזמן עד שאדם מוכרז כבריא (ובצדק רב, אני מניח שתסכים) - הזמן בין ההדבקה לבין ההחלמה מהקורונה (במובן הפשוט של העדר סימפטומים, לא באיזשהו מובן פורמלי) הוא באמת ארוך.
מי יחיה ומי ימות 714958
מסכים ומסכים.
מי יחיה ומי ימות 714961
קבלתי. ובאמת בסין וקוריאה המספר מתייצב על 3-4%.
אני מנחש ששני המספרים לא מדוייקים (נפטרים ללא זיהוי הקורונה וחולים אפילו קשים שלא אושפזו ובכ"ז החלימו). נראה לי שהיחס עוד ירד.
מי יחיה ומי ימות 714951
אם ביום נתון גרמניה מדווחת על 90 מחלימים ושלושים נפטרים אז תקבל עבור אותו יום שעור תמותה של 75%. בדומה לכך, אם המספר הכולל עד היום של מחלימים בגרמניה הוא 453 והמתים 123 (נכון לרגע הכתיבה) אז שעור התמותה בקרב מקרים סגורים הוא 21.4%. הבעיה היא שלוקח הרבה מאד זמן עד שמדווחים על החלמה ולכן רוב עצום של המקרים הוא בסטטוס של "מקרים פעילים" בלי תוצאה.
מי יחיה ומי ימות 714953
מצד אחד, אני יודע שאתה יודע את כל זהץ אבל מצד שני - שאלת את מה ששאלת:

הזמן מאבחון עד הופעת סימפטומים (כידוע לך) הוא כחמישה ימים, אבל עשוי להתאחר עד יותר מ-‏14 יום. הזמן מהופעת סימפוטומים עד לאשפוז (אצל המתאפשפזים, שהם כ-‏20% מהחולים) הוא 5-8 ימים אחרי הופעת הסימפוטמים. זמן האשפוז הממוצע הוא עשרה ימים.

והוירוס, כידוע, מתפשט בקצב מעריכי וגבוה (כל עוד העוצר והסגר עוד לא עשו את שלהם). אז מהרגע שנשא מאובחן (במקומות כמו גרמניה ודרום-קוריאה, לרוב עוד לפני הופעת הסימפוטומים) ועד שהוא מת - עובר המון זמן, במהלכו מספר החולים (שעוד לא הספיקו לפתח סימפוטמים, להתאשפז ולמות) מכפיל את עצמו פי כמה. זמן ההחלמה (אצל המחלימים) ארוך אפילו עוד יותר. בשלב הזה של התפשטות הוירוס, בכל רגע מספר המאובחנים שעוד חולים (או אפילו עוד לא חולים, רק נשאים) גבוה בהרבה ממספר המחלימים והמתים.

בינתיים ברחבי העולם הספיקו להחלים\למות 119,005 איש מבין המאובחנים בוירוס (קצת פחות מחצי מהמאובחנים). מתוכם 14% מתו. המספרים האלה גבוהים מאד כמעט בכל מקום, ואפשר לומר במידה רבה של ביטחון שהם גבוהים משיעור התמותה האמיתי (אני חושב שרק בדרום קוריאה הם נמוכים, כ-‏3.3%, וקרובים להערכתי לשיעור התמותה האמיתי).

(אגב, עוד דרך להוויכוח שהוירוס קטלני היא להתבונן בשיעורי התמותה בקרב הזקוקים לאשפוז. מהפרספקטיבה הזו - שיעור התמותה של הקורונה כנראה גבוה רק בקצת משל שפעת, אבל שיעור הנזקקים לאשפוז גדול לפחות פי 10, לפי ההערכות השמרניות).
ביי ביי ברני 714997
הקישור שלך הוא לדף שמתעדכן בתדירות גבוהה.
אם אתה מתכוון למחקר הזה, נראה שגם החתומים עליו מלאים בדיסקליימרים, ושהאפקט לא ענק ולא ודאי. לא רק המסקנה היא כמו של אריק, גם הביסוס לה הוא הביסוס של אריק, אולי עם יותר ריגורוזיות מתמטית, אבל לא עם "יותר מדע".

בכל אופן, הם אומרים שרגישות דומה יש גם לשפעת. ואני תוהה, איך ייתכן שנגיף שמפיץ את עצמו בטיפות מים מעדיף יובש על לחות? או שיתרון הלחות הוא לא בהשפעה על הנגיף עצמו, אלא על מצב הריאה האנושית כשהיא נפגשת איתו?
ביי ביי ברני 715006
שאלתי כבר הרבה רופאים למה השפעת מופיעה דווקא בחורף - גם בישראלי החם והרטוב וגם בזה של בוסטון הקפואה ואפס אחוזי הלחות. עד כמה שזה שווה, לא שמעתי תשובות משכנעות (טיעון החלונות הסגורים כבר לא תופס בעידן המזגן). אבל קיבלתי רמז מרופא ילדים כפרי, חכם, וותיק מאוד שסיפר לי שעל סמך התצפיות שלו, נראה שהחיידקים/וירוסים תמיד נמצאים בסביבה אך נוטים להתפרץ בו זמנית בתקופות מסויימות - לעיתים אף ברזולוציה של שבוע ספציפי. ועד שנצליח להבין את המנגנונים הביולוגים שמתזמנים כל כך יפה את ההתפרצויות אפשר להתייחס למחלות מסויימות כעונתיות ולהערך בהתאם.
ביי ביי ברני 715007
גם היום בקיץ ובאביב פותחים חלונות כל הזמן.
ביי ביי ברני 715033
לא בכל מקומות העבודה.
ביי ביי ברני 715027
אולי הבעיה לא בריאות אלא בריריות האף שאמורות ללכוד חלק מהפתוגנים. הן מקבלות פחות אספקת דם כי כלי הדם מתכווצים כשקר (תיאוריה ששמעתי לראשונה בקשר לצינון "רגיל", יחד עם התיאוריה המקובלת על חלונות פתוחים ואיוורור). ניחוש: אולי בגדי חורף מרובי השכבות והסיבים מאפשרים לוירוסים לשרוד יותר זמן ומשמשים כשטחי היערכות עבורם?
ביי ביי ברני 715028
דוקא קראתי (לא שום מקום מוסמך), שבגדים וסיבים פחות מיטיבים עם וירוס הקורונה - הם סופחים לחות ומייבשים אותו או משהו כזה. משטחי עץ ופלסטיק גרועים יותר.
ביי ביי ברני 715034
אני מקווה שזה באמת כך.
ביי ביי ברני 715035
נקודה מעניינת. הקורונה תגרום למכה קשה למסע (שהחל להניב תוצאות יפות) נגד שימוש בכלים חד פעמיים.
ביי ביי ברני 715036
יש לי חשד שהחדשות אודות הדבקה באמצעות משטחים מופרזות מאד.
ראיתי באתר של ג'ון הופקינס שמחקרים אכן הראו שהוירוס יכול לשרוד על כל מיני משטחים יומיים ואפילו שלושה. העניין הוא שכדי להדבק בקורונה צריך לחטוף כמות גדולה של וירוסים. מרגע שהוירוסים רוססו על המשטח הם מתפזרים במהירות וצפיפותם צונחת. כנראה שכבר כעבור שעה הם כל כך מדוללים ולא יכולים להדביק. לכן הדבקה באמצעות משטחים היא נדירה אם בכלל.
בעידן זה של תבהלות, אין טעם לשפוך שמן על המדורה.
אם אני טועה, אנא תקנו אותי.
ביי ביי ברני 715037
מה שאני הבנתי זה שמצליחים לזהות את החומר הגנטי של הנגיף על משטחים גם 17 יום אחרי ההפצה. זה לא אומר שמדובר בנגיף פעיל שמסוגל להדביק.
חומר גנטי של אנשים מצליחים לזהות גם שנים אחרי שהם.פיזרו אותו, זה לא אומר שהם חיים.
ביי ביי ברני 715038
משווה ומעלה: בריאיון עם בריליאנט ששכל ישר קישר אליו, הוא אמר (אם אני לא מבלבל את זה עם ראיון אחר) שעושה רושם שרוב מכריע של ההדבקות עד כה לא היו ממפגש מקרי, דוגמת לקוח-מוכר בחנות, אלא בין אנשים ממש קרובים, כאלו שגרים ביחד או עובדים ביחד.
אני מניח שזה רושם-ביניים של החוקרים שעדיין אינו מסקנה מספיק חזקה כדי לקבל החלטות רשמיות לפיה.
חכמה שבדיעבד 714789
האם אתה באמת חושב שלו עמד בראש מדינת ארצות הברית נשיא אחר, אובאמה למשל, הכל היה נראה אחרת?
האם באמת יש לכמה מלים שנפלטות מלוע הנשיא ברגע שמתחילים להבין שיש בעיה, השפעה כל כך גדולה על האופן שבו מתמודדת המדינה על כל מנגנוניה מול הדבר המוזר והבלתי צפוי הזה?
האם גם באיטליה ספרד שוויץ וצרפת מינו אידיוט ביריון ושיכור לראש מדינה? במדינות האלה המצב יותר טוב?
חכמה שבדיעבד 714793
תשובה לך ולשוקי.

לשוקי -

לפי סקר ABC מלפני יומיים 55% תומכים בטיפול של טראמפ בקורונה.

זה יכול להשתנות כי מאז התגלה:

לדב

טראמפ הסתיר וחסם במשך 6 שבועות מידע והתרעות של מערכות הבטחון ושל מזכיר הבריאות אזאר שצריך להערך למגפה שתגיעה. מה שעניין את טראמפ זה המספרים הפוליטיים שלו. ראה כאן למשל.

סנטורים רפובליקנים שהשתתפו בדיונים חסויים של הערכות למגפה מכרו מניות במיליונים לפני שהשוק נפל.

ועוד, תזכורת שטראמפ

-סגר את הגוף שאחראי להתכונן להתפרצויות שמ מגפה, "כי אני איש עסקים ואני לא אוהב לשלם לאנשים סתם וכשאני אצטרך אותם אגייס אותם מייד>

-קיצץ את תקציבי ה-CDC

-לפני הבחירות ממשל אובמה תידרך את אנשי טראמפ והערכות לתרחישי משבר כולל התפרצות של מגפה שמגיעה מאסיה ואירופה.
חכמה שבדיעבד 714795
טראמפ מכה בקורונה
חכמה שבדיעבד 714799
אין ספק שארה"ב, עם מערכת הבריאות הפרטית שלה, לא ערוכה להתמודד עם משבר מהסוג הזה ולא היתה ערוכה עם אף נשיא. אבל טראמפ בכל זאת בבעיה - קודם כל כי זה נפל במשמרת שלו, וגם כי הוא עצמו, מתוקף אישיותו ואמונותיו, נוטה לזלזל בבעיות ולהאשים את השליח ויש לו אפס הבנה ונכונות להקשיב למדע - ומשום כך התגובה שלו היתה שגויה ומאוחרת; וגם משום שנושא הבריאות הוא אחד ממוקדי המחלוקת העיקריים בין הרפובליקאים לדמוקרטים, וההצעות של הדמוקרטים היו עשויות לשפר את היכולת של המערכת כולה ושל הבוחרים כפרטים להתמודד עם המשבר.
חכמה שבדיעבד 714801
ויש עוד משהו שג'ק טאפר המגיש של CNN תאר במונחים של שבועת הרופאים "קודם כל, אל תזיק". טראמפ הפך מצב לא טוב לעוד יותר גרוע. אפילו אם מתיחסים לדברים חיצוניים כמו הניסיון שלו לגמד את הסכנה. משאל שהציג ה-CNN הציג תוצאות סקר על מידת הסכנה שמייחסים האמריקנים לקורונה. התברר שבעוד 65% מהדמוקרטים רואים בוירוס סכנה רצינית, רק 40% מהרפובליקנים סבורים כך. כאשר שיתוף הפעולה של הציבור בהתרחקות החברתית הוא עניין קריטי, ה"תעלול" האחרון של טראמפ לא ממש הועיל.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714803
בכל המדינות, כולל במדינה שלנו, התגובה הייתה "שגויה ומאוחרת". אני הייתי מנסח זאת: "מאוחרת ולכן לא מספיקה". אבל זו בפרוש חכמה שבדיעבד. אני מניח שבאותה עת שבה כולנו מקדנו את עינינו בישראלים שב"ספינת הקורונה", כבר זרמו לארץ המון אנשים נושאי הנגיף, רובם ללא סממנים בכלל, והם אלה שהביאו להתפרצות. ברור שלו דאגו עוד קודם לכן לסגור את כל הטיסות הנכנסות מחו"ל לזרים, ולהכניס את כל הישראלים השבים לבידודו מוקפד, היינו אולי היום כבר אחרי המשבר. אבל איני מאמין שבכלל יכולה להיות מנהיגות שהייתה בוחרת לעשות דבר כזה. אני בטוח שכל המבקרים, לו היו בעמדת החלטה באותה תקופה היו עושים מי פחות ומי יותר את אותו דבר. זה גם בגלל שהמומחים לא באמת יודעים, ולא חוזים את אותו דבר. צעד כה דרסטי כסגירת הגבולות לא ייעשה בגלל איזה חשש קלוש. אני מניח שבמגפה הבאה, לאור הניסיון עכשיו, ההתעוררות תהיה מוקדמת יותר. אבל אז אולי נחטוף בצורה אחרת שלא נחזתה מראש, כמו בפתגם האידי: "מענטש טראַכט און גאָט לאַכט", יענו "האדם מתכנן, ואלוהים צוחק".
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714809
-בכל המדינות, כולל במדינה שלנו, התגובה הייתה "שגויה ומאוחרת".

זה לא נכון. דרום קוריאה וארה"ב הודיעו על מגפה באותו יום בינואר (לא זוכר בדיוק את התאריך). תראה את מצבם השונה לגמרי. ואם תשווה לא את כל ארה"ב לד"ק אלא את מדינת ניו יורק עם 50% נדבקים מסך כל האמריקאים אז התמונה לא טובה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714829
נראה לי שישראל הגיבה מוקדם יחסית דווקא בגלל המצב הגרוע של מערכת הבריאות. בעוד מדינות אירופאיות הניחו שמערכות הבריאות שלהן יוכלו להתמודד בהצלחה עם מגפה בסדר גודל בינוני, בישראל ידעו שמערכת הבריאות נמצאת על סף קריסה גם בלי שום תוספת של חולים, ולכן לקחו את העניין ברצינות יחסית. זאת חוכמה בדיעבד לבקר את השלטון על כך שלא נקט צעדים חריפים יותר, במיוחד בגלל כאשר שאר העולם פעל אחרת לגמרי. הנושא העיקרי שמטריד אותי בעניין זה הוא השאלה מה היה משקלה של מערכת הבחירות המתקרבת בהחלטות שהתקבלו, והאם היא דחתה למשל רכישות של ציוד שהיו יכולות להתבצע באותו זמן מתוך חשש שהמידע על הרכישות האלה יודלף ויזיק לנתניהו.

אני מקווה גם שבמקרה שהמצב יחריף באמת יהיה לנו יתרון נוסף (שלא נדע): בזכות האיראנים וחיזבאללה אולי יש לנו יותר מצרכים חיוניים במאגרי חירום, ואולי אפילו קצת יותר מוכנות מערכתית למקרה כזה. זה שאין מספיק אמצעי מיגון ממגיפות לא אומר הרבה על המלָאים האחרים כי המוכנות, אם יש כזאת, היא לצרות ממין אחר. לעומת זאת, השרותים שפועלים כרגע לא מעודדים במיוחד - בין אם זה השרות הטלפוני של משרד הבריאות ובין אם אלה קופות החולים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714834
יכול להיות שיש כאן מענה מסוים לשאלה שלך, "המרכז לבקרת מחלות ביקש לנטר חולי קורונה כבר לפני שבועיים...במשרד [הבריאות] התעלמו תחילה מהפנייה, ובהמשך דחו אותה ללא נימוק."
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714838
אבל הבחירות היו לפני שלושה שבועות. אני חושב שהמחסור בערכות בדיקה הוא מה שגרם להתנהגות של משרד הבריאות.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714876
אני חושב שצריך להתייחס קצת יותר בסלחנות למערכות השונות כרגע. למשל, "במשרד [הבריאות] התעלמו תחילה מהפנייה, ובהמשך דחו אותה ללא נימוק." - יכול להיות שלגורמים המוסמכים במשרד הבריאות היו סיבות טובות לדחות את הבקשה, ובשלב הזה הם כבר היו כל כך עסוקים בדברים אחרים ש"נפל להם הכדור" של הודעת דחייה מסודרת?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714877
או במילים אחרות, לא רק אחד כלפי השני אלא גם כלפי בעלי תפקידים ומערכות ממשלתיות, sympathy is what we need, my friend (כי אהבה אולי דווקא יש מספיק לכולם, אבל מכונות הנשמה, ערכות בדיקה, ומסכות תקניות - פחות.)
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714891
אענה לך בעקיפין:
סוףסוף צדיקה בסדום: פרופ' גליה רהב מנהלת המחלקה למחלות זיהומיות בשיבא מדברת בלי מורא ובלי להסתתר על המהומה שמשרה משרד הבריאות על המערכה נגד הקורונה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714916
קישור?

מצאתי את זה, ראיון מאוד מעניין איתה מלפני עשרה ימים, לא מה שאתה מדבר עליו.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714920
למנויי הארץ
אני התכוונתי לראיון שנתנה רהב בערוץ 12 ב 22/3 ובו ספרה איך משרד הבריאות מורה לבתי החולים לשלוח את החולים הקלים לקופ"ח ובמקביל לקופות החולים לא לקבל חולי קורונה.
רופאים בכירים כאשר הם נשאלים כמה מיטות ICU יש להם הם מתחמקים כאילו מדובר בסוד צבאי. ואני תמה אם זו הוראה מפורשת של משרד הבריאות או שהם מרצונם נענים לרוח המפקד.
(התשובה ע"פ יו"ר האיגוד הישראלי לטיפול רפואי נמרץ, ד"ר ירון בר-לביא, היא 300 מיטות טיפול נמרץ בכל המדינה)
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714894
כרגע ממש אין לי שום מושג איך תעבור ישראל את המשבר הזה. שלשום נמסר שמספר החולים הקשים הוא 30 ואמש נמסר פתאום המספר 18, כך שהקריטריון עליו אני מנסה להסתמך כדי להעריך מה הולך להיות קצת מגמגם. לצערי, אני לא מוציא מכלל אפשרות שבסופו של דבר נעבור תהליך דומה לזה שבאיטליה (ששם עדיין לא הגיע לשיאו).
אבל הבה נניח שלאחר שהכול יסתיים יתברר שישראל, עקב תגובה מוקדמת יחסית למדינות אחרות כפי שאמרת, הביאה לכך שהמשבר בה היה הרבה יותר קטן ממדינות אחרות, ולכן נצא ממנו עם נזקים מועטים יחסית הרבה יותר טוב ממדינות אירופה ומארצות הברית.
מה נאמר אז? אני מוכן להתחייב שבמקרה כזה לא נראה את הפונז עולה על כיסא ומכריז: "כל הכבוד לממשלה ולעומד בראשה". נראה לי שאתה כבר מציב את הדרך להכרזה העתידית. אתם תאמרו שמי שאחראי להצלחה הגדולה אינה הממשלה וחלילה לא נתניהו (תפו. תפו. תפו.), אלא היותה של מערכת הבריאות במצב גרוע ובקריסה. קריסת מערכת הבריאות בישראל היא זו שהצילה את המדינה מהקורונה, שכן בגללה התגובה הייתה מוקדמת יחסית.
אני יודע שדרכם של דברים קורסים הוא להפסיק להתקיים. אבל זקן כמוני עדיין זוכר שהדיבורים על הקריסה הזאת נמשכים מאז המהפך ב 1977 שהביא את הליכוד ובגין לשלטון, ומאד תמה על כך שלמרות תהליך קריסה שמתמשך כמעט 50 שנה, המערכת הקורסת עדיין עומדת על רגליה. ולא רק זאת זקן כמוני זוכר. הוא זוכר גם את מצבה העגום והעלוב של המערכת הזאת קודם לכן, את העליבות שהייתה בה בהשוואה למערכת הנוכחית שממנה הוא נהנה היום. יש לי זיכרונות כאלה עוד מהימים שאימא הייתה לוקחת אותי ל"רופא כירורג" בקופת חולים זמנהוף, וחצי היום שהיינו ממתינים שם עד לביקור אצלו. בנוסף לכך גם העובדה שתוחלת החיים בישראל הלכה וגדלה בשנים האלה והיא היום מהגבוהות בעולם, לא מסתדרת לי עם הדיבורים על מצב גרוע וקריסה, כמו המקום שבו מוצבת מערכת הבריאות הציבורית בישראל בהשוואות שעושים גופים בין לאומיים, לא מסתדר לי עם מצב גרוע וקריסה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714903
המספר 30 הוא טעות שלי. המספרים הנכונים הם אתמול בבוקר 20 ובערב נמסר כפי שכתבתי נכון 18. היום בידיעה מהרגע מדברים על 24.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714904
יכול גם להיות שה-‏20 אינו טעות דיווח, אלא ששניים מהם אכן יצאו מכלל סכנה, כולנו מקווים שגם זה יכול לקרות (וכמה שיותר) למקרים הקשים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714948
עכשיו נמסר המספר 31 (כנראה כל בוקר בסביבות השעה הזאת נמסרים הנתונים ממשרד הבריאות). זה מתחיל להתייצב על גידול יומי של כ 30 אחוז. וזה די מפחיד.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714952
לדעתי יש קצת בלגן במדידה, כי במקום לפרסם פעם ביום, הם ממפרסמים פעמיים, בוקר וערב‏1 (וגם לא בשעות קבועות). זה מקשה מאד על מידול סביר.

1 למה לעזאזל?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714975
1 כי הם עובדים בשתי משמרות?

(כמו שברוב מחלקות האשפוז מעירים את החולים בחמש וחצי בבוקר למדידת חום ול"ד שגרתית.)
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714976
ואם היו עובדים בשלוש? או חמש? בתל אביב בצהרים ובחיפה אחר הצהריים?
כשאתה רוצה למדל, אתה רוצה (סכום) מדידות בהפרשי זמן קבועים. אחרת זה מאד מרעיש את הגרף. על הדרך, זה גם מרעיש את הנפש החרדה של הציבור שזורקים עליו מלא מספרים השכם והערב. תקבעו שעה מסוימת ביום, עדיף ידועה מראש, ואז תפרסמו את המספרים החדשים.
ככה יוצא למשל שבבוקר השוטה נחרד מעלייה של 400+ חולים ביום, בעוד הגרף בעמוד הראשי של הארץ1 מציין רק 214 מאז אתמול.

אבל בחיפושי הגימטריה שלי‏2 מצאתי להפתעתי קישור לגרף יומי, למעונינים.

1 למה לעזאזל הרזולוציה שלו היא פעם ביומיים, כשהחצי השמאלי שלו ממילא ריק?
2 כלום? שום תגובה? אחרי שככה השקעתי?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714986
2 יופי, נחמה. עכשיו מבסוט?

(אתה רוצה לדעת כמה פעמים אני משתאה להיווכח שתגובות *שלי* זוכות להתעלמות גורפת למרות ההשקעה, החוכמה, השנינות והחן? לא, אתה לא רוצה לדעת)
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714991
2 אוהבים אותך, פונז.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714992
הפונזלניה מרוצה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715013
37. גידול של 20 אחוז מאתמול. אני מניח שההפחתה היא בגלל מקרי המוות שנגרעו מהקשים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715052
41. 11 אחוז? אולי. . .?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715144
49. חזרנו לצערי ל 20 אחוז.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715148
פרופ' גרוטו אומר בסוף הראיון כאן, שמספר הנפטרים הוא קריטריון "יותר טוב" (ממספר הנשאים הכללי שהתגלה באמצעות הבדיקות) להבנת המצב, ולכן אולי מעתה אביא גם את מספרי הנפטרים בכל יום. היום זה מספר עגול 10 (אותו פרופסור אופטימי חתן פרס נובל ששכחתי את שמו, צריך להכין את עצמו להתחיל "להתפלא").
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715149
גם מספר הנפטרים וגם מספר המקרים הקשים הוא מדד לא רע, כי אפשר להניח שקרוב ל-‏100% מהם אכן נרשמים (יש סיכוי שמקרה חמור יזוהה בטעות כדלקת ריאות שאינה מקורונה או להיפך ושמקרי מוות של קשישים עם מחלות אחרות לא ירשם כמוות מקורונה). מצד שני אחוז המתים תלוי מאוד ברמת שירותי הרפואה ובעומס עליהם, בעוד שמספר המקרים הקשים לא תלוי בכמה מהם הבריאו וכמה מהם מתו, כך שנראה לי שמספר המקרים הקשים הוא המדד הטוב ביותר. אם נניח (לצורך הפשטות) שאחוז המקרים הקשים מבין הנדבקים הוא אחיד בכל העולם, וניקח את המדינה בה אחוז המקרים הקשים מבין כלל המקרים הוא הנמוך ביותר, נוכל לקבל אומדן על מספר הנדבקים הכולל בכל מדינה לפי מספר המקרים הקשים ולהעריך איזה אחוז מכלל הנדבקים מאובחן.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715154
מסכים. השתמשתי בשיעור המקרים הקשים+מקרי המוות מתוך סך המקרים במדינה כמדד לאיכות גילוי הנשאים של אותה מדינה.
צריך רק לזכור שהמדד הזה לא יעיל כאשר ההתפרצות בתחילתה וקצב הגידול גבוה. אז צריך להשוות את מספר המקרים הקשים+מקרי המוות למספר המקרים של T-8 בערך.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715164
(מייקל לויט. אבל הוא כבר חזר בו ואמר שכשחזה את התחזית האופטימית היו פחות מדי בדיקות)

עד כמה שהבנתי מקרי המוות עד כה הם ברובם הגדול כאלה שהקורונה שיחקה בהם תפקיד הקש ששבר את גב הגמל. הבעיה תתעורר, אם תתעורר, כשהמערכת תקרוס וחלק גדול מהמקרים הקשים לא יוכלו לקבל טיפול מתאים, כמו שמתרחש באיטליה ובספרד.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715263
50. שששששששששש.....
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715279
מסתבר שכאשר לא מעבירים את תוצאות הבדיקות המגפה דועכת.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715284
לא יכול להיות, במערכת הבריאות הטובה בעולם יש בלגן?
זה בטח הש"ג, הוא החליף את המעטפות. סליחה, את הסמסים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715292
האם במקרה שצריך לקבל החלטה חשובה לגבי המשך הטיפול בבעיה הזאת או בבעיות חשובות אחרות אפשר להתייעץ עם שר הבריאות לפני צאת השבת, או שהקורונה מחכה בסבלנות?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715293
האמת היא שהתקלה הזאת מסבירה במקצת את ההתעקשות המקורית של משרד הבריאות לערוך את כל הבדיקות במעבדה שלו. יש לי הרגשה שכמה מראשי משרד הבריאות נושמים לרווחה (עם מסכה, אני מקווה).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715310
כמה מחמם את הלב לראות שבימים טרופים אלה קורים דברים שיכולים לרומם אצלכם את הנפש. אפילו באיזה באג בהעברת אינפורמציה, שהסיפור עליו יכלה כעשן בעוד מספר שעות, ואיש לא יזכור אותו בעוד יום, אפילו בו טוב להיאחז.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715312
אני בהחלט מקווה שאתה צודק, כי האלטרנטיבה היא שאנחנו בברוך גדול.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715315
בניגוד לראש הממשלה שלנו, שאני בטוח שהשבוע האחרון היה מלא חגיגות ושמפניות במעונו הצנוע‏1, כשבחוץ מיליונים נאנקים ועשרות עומדים למות, נפשי איננה מתרוממת ממחדלים שעולים בבריאות ופרנסה של אזרחים. ואני, זה לא הJob description שלי לדאוג לאזרחים.

1 בין חבריי אנחנו קוראים למה שקרה לו עם הנגיף הזה "נס הקורונה", על משקל "נס בדאלונה" של מכבי תל אביב‏2, שברגע האחרון ממש הציל אותה מהפסד כמעט בטוח.
2 נס ז'לגיריס הוא הגרסה מהמילניום הזה לביטוי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715449
התאור שלך מתאים למה שקרה ב"נס זלג'יריס" אבל לא ל"נס בדאלונה" שהיה בסך הכל סגירה של פער גדול מאד (32 נקודות אאז"נ) במשחק הגומלין.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715452
בראש שלי היה אכן המשחק עם דרק שארפ (שמטעמי זמנים זכור לי הרבה יותר מהקודם מביניהם), אבל משום מה השם שצץ בראשי היה ''נס באדלונה''. הוא גם יותר מתאים במשקל ובחריזה ל''נס הקורונה'', אז השתמשתי בו.
אתה יודע, ניסים הם על זמניים ועל טבעיים, פרטים שכאלה קטנים עליהם.
(או שהשתמשתי ב'' ''נס בדאלונה'' '').
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715459
אם קיבלת את הרושם שלדעתי זאת היתה ההודעה הכי בעייתית באייל, טעית. שעשע אותי שאני עדיין זוכר את ''נס בדאלונה'', כנראה בזכות מאמר משכנע מאד שקראתי יום לפני המשחק (ב''העולם הזה'' אאז''נ), בו הועבדה ביקורת חריפה מאד על הנהלת מכבי ת''א ב''עקבות'' אי העפלתם לשלב הבא. על זה נאמר ''אופס''.
אין חדש תחת השמש 715461
אה, תראה איזה יופי, בדיוק כמו המאמרים ב''הארץ'' ביום חמישי האחרון.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715469
הלכתי לבדוק, וגם אני זכרתי את נס בדאלונה לא נכון. בכלל לא חשבתי על משחק משנות הששים ולא משנות ה 2000, אלא על משהו משנות השבעים המאוחרות או השמונים המוקדמות נגד קורבלאן וחבורתו (ריאל מדריד בכלל, אז למה בדאלונה?)
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715433
66.

22 ...................o...............................................
23 .......................o...........................................
24 ..............................o....................................
25 ....................................o..............................
26 ........................................o..........................
27 ................................................o..................
28 .................................................o.................
29 .................................................................o.

אם נתייחס לנתון מהיום ולנתון מאתמול כחריגות פעם לכאן ופעם לכאן זה נראה כמו גידול לינארי. מסקנה שלי (אולי מוקדמת מדי) שמחד גיסא בפרוש עדיין לא הגענו לשיא, אך מאידך גיסא גידול של 34 חולים בשבוע פירושו כ 1700 שיהיו אצלנו בתום שנה. זה אומר שמערכת הבריאות לא תקרוס, כי יימצאו די מכונות הנשמה, והבעיה העיקרית תהיה קריסת הכלכלה. אני מניח כמובן שבתום מספר חודשים קטן בהרבה נהיה כבר אחרי הכול.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715437
אכן מעודד, ואני מניח שבחורף רגיל הרבה יותר מ-‏34 אנשים בשבוע מגיעים לטיפול נמרץ ומונשמים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715559
80.

22...................o.............................................................
23.......................o.........................................................
24..............................o..................................................
25....................................o............................................
26........................................o........................................
27................................................o................................
28.................................................o...............................
29.................................................................o...............
30...............................................................................o.

מצב הרוח שלי נמצא ביחס הפוך לנגזרת של הגרף הזה, והיום הוא לא ממש בשמיים. הלינאריות שזיהיתי קודם נראה ששוב אינה קיימת והמספר העולה מפר אותה. זה נראה כאילו כל מספר בודד שנוסף מערער אצלי את ההערכה מהיום הקודם, ואני מקווה שהמספרים שיבואו בימים הקרובים יערערו אותה לכיוון הטוב. שמעתי בשעה האחרונה ראיון עם פרופ' לויט ששיער לפני שבועיים שלא יהיו יותר מ 10 מתים. למרות מה שאני רואה היום בגרף, ולמרות שטעה אז, הוא עדיין אופטימי ודבריו בכל זאת מעודדים. מקווה שיצדק.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715561
להסתכל על מספר ימים בודדים זה דיסאינפורמציה.
אם מביטים במספרים לפחות כחודש אחורה הגידול הוא אקספוננציאלי. אם, למשל, תניח גידול של פי 1.2 כל יום מהיום הקודם ותריץ את זה מהנתון לפני חודש עד להיום תקבל שהמציאות גרועה יותר מהתחזית.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715562
אני יודע, וזה גם מה שאמרתי. אבל אלה הנתונים שיש לי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715563
כלומר, התחלתי לעקוב מ 22 במרץ.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715576
מספר החולים הקשים והנפטרים עוקב בהשהיה של כשבוע-שבועיים אחר מספר החולים הכללי, כך שהתמתנות העליה במספר החולים הכללי בימים האחרונים אמורה לבוא לידי ביטוי במספר החולים הקשים לקראת סוף השבוע או תחילת השבוע הבא. נראה לי שכרגע אנחנו קוטפים את הפירות הבאושים של חג הפורים עם המסיבות וקריאת המגילה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715579
אני החלטתי להוסיף יום יום נקודה לגרף כשמתפרסמים נתוני הבוקר. היום זה היה לקראת השעה 10:00. אני מניח שעד סוף החודש התמונה תהיה בהירה יותר, ואני מקווה שנהיה עדיין במצב רוח מתאים להתבונן.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715580
אני לא עוקב אחר החולים הקשים, אבל מספר החולים הכללי מתעדכן רטרואקטיבית מדי פעם, ואני לא מתכוון לעדכון ביום השוטף אלא לימים קודמים. לא ברור לי אם הסיבה לכך היא גילוי טעויות דיווח או שכאשר תאריך ההדבקה מתברר בוודאות מעבירים את החולה מהתאריך בו אובחן לתאריך בו נדבק. בכל מקרה זה גורם בלגן גדול בחישוב קצב העליה, אבל שר הסטטיסטיקה בממשלה החדשה‏1 בטח יטפל בזה.
__________
1- ברכותי, יובל!
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715581
אתה בטח מתכוון לשני שרים, שר ה''סטטיס'' ושר ה''טיקה''. צריך שיהיה מקום לכולם.
אגב, בתגובתי הקודמת התכוונתי לא לסוף החודש הזה שמסתיים מחר, אלא לחודש מאז שהתחלתי לדווח.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715622
הנתנים ידועים ומפורסמים לציבור. זה לא משהו שצריך לעשות עבודת ליקוט יום יומית על פי כותרות בעיתון.

הגידול האקספוננציאלי הפחות או יותר קבוע של כ פי 1.2 ליום הוא עקבי מסביב לעולם וזה נכון גם לישראל. אין שום סימן אמפירי מובהק שמראה לנו (עדיין) תוצאה ברורה למדיניות הממשלה.

מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715623
לעומת זה אם תסתכל בגרפים שב-2020 coronavirus pandemic in Israel [Wikipedia] תראה שהגידול במספר המקרים המאובחנים ירד מ-‏30%-20% לכ-‏12% בימים האחרונים וקצב הכפלת מספר החולים ירד מכל 3 ימים לכל 6 ימים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715624
וכדאי גם להזכיר שעבור חלק נכבד מהאוכלוסיה, שעכשיו נדבק בקצב גבוה יחסית, הסגר באמת התחיל‏1 שבוע וחצי אחרי כל השאר.

1 אני מקווה שהוא באמת התחיל.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715625
גם אם נניח שויקי עדכני יותר מהגרף באתר אליו קישרתי (שמתעדכן בזמן אמת) לא נראה לי מעניין אף פעם להסתכל על ״כמה ימים אחרונים״ ולהגיע למסקנות.
הגרף הוא אקספוננציאלי ועקבי. אין משהו אמיתי שמראה לנו (עדיין?) שינוי מגמה ברור.

נשמע לי כמו משאלת לב. אם אני חייב להמר, הייתי שם את הכסף שישראל הולכת לעלות גבוה במצעד העולמי של מספר נדבקים פר מליון נפשות ונעבור גם את ארצות הברית ואיטליה בנתון זה תוך שלושה שבועות (רק אינטואיציה כמובן - אין לי איך לבסס את זה מלבד על נתון הצפיפות בחברה הישראלית).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715645
המספרים מתעדכנים רטרואקטיבית כך שהגידול בימים האחרונים השתנה לרעה:

26/3 14%
27/3 13%
28/3 19%
29/3 17% (לא בטוח שזה סופי)
30/3 11% (עלול להשתנות במשך היום).

אני משער שהסיבה היא עיכוב במסירת תוצאות הבדיקות במעבדות השונות. לעומת זאת מספר המתים מעודכן, כמובן, מיידית והוא מפתיע ביותר לטובה. אולי כל החרא שאוכלים כאן במשך השנים מעניק למערכת החיסון שלנו את האימון הנדרש ליום צרה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715640
אני לא עושה ליקוט יומי הל פי כותרות בעיתון, אלא בונה את הגרף לפי הנתון הרשמי שמפרסם משרד הבריאות מידי בוקר ברק שהנתון מתפרסם. אני חושב שהשרות לציבור שלי הוא המהיר ביותר, ואיני חושב שתמצא ברשת עוד גרף שמתעדכן בו ברגע שהנתון היומי מתפרסם.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715649
ניסיתי ולא מצאתי - אתה יכול לשים קישור לאתר שבו זה מתפרסם (לא הכללי של משרד הבריאות, הספציפי)?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715650
הערך אצל הדודה מתעדכן תוך דקות (ומתעדכן רטרואקיבית בימים הבאים כפי שכבר ציינתי כמה פעמים)

מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715656
למה הוא מתעדכן רטרואקטיבית?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715660
להערכתי: כי יש backlog בבדיקות או במסירת התוצאות.

לפני כמה ימים חשבתי שאולי הם מעדכנים את תאריך גילוי המחלה רטרואקטיבית למי שתאריך ההדבקה שלו מתברר, אבל זה היה אומר שמי שנוסף לתאריך מסויים צריך להיגרע מתאריך אחר אבל לא ראיתי שום ירידה בתאריכים המתוקנים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715662
לא הבנת. אני פשוט מאזין לרשת ב ובחדשות 9 או 10 בבוקר מוסרים את הנתון. ואז אני מוסיף אותו לגרף. עדכון רטרואקטיבי, סיפור שאני רואה אותו עכשיו, אין לי. כל הנתונים הם לפי מה שנמסר בחדשות בימים הקודמים, ואני לא משנה אותם.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715666
במספר החולים הקשים אין עדכון רטרואקטיבי כי די קל לספור אותם. הציניקנים יוסיפו "בינתיים" אבל מה לנו ולהם?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715672
עכשו הבנתי, תודה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715637
83

22...................o................................................................ 20
23.......................o............................................................ 24
24..............................o..................................................... 31
25....................................o............................................... 37
26........................................o........................................... 41
27................................................o................................... 49
28.................................................o.................................. 50
29.................................................................o.................. 66
30...............................................................................o.... 80
31..................................................................................o. 83

לפחות החוק שכל יום שנוסף מערער את ההערכה שלי למצב מהיום הקודם, עדיין תקף.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715814
94.

22...................o...........................................................................20
23.......................o.......................................................................24
24..............................o................................................................31
25....................................o..........................................................37
26........................................o......................................................41
27................................................o..............................................49
28.................................................o.............................................50
29.................................................................o.............................66
30...............................................................................o...............80
31..................................................................................o............83
01.............................................................................................o.94

מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715944
95.

15.2%

22...................o.............................................................................20
23......................xo........................................................................24
24..........................x...o.................................................................31
25..............................x.....o...........................................................37
26..................................x.....o.......................................................41
27........................................x.......o...............................................49
28..............................................x..o..............................................50
29.....................................................x...........o..............................66
30.............................................................x.................o................80
31.......................................................................x..........o.............83
01.................................................................................x...........o..94
02...............................................................................................o.95

מהיום שירות חדש לציבור: תוספת גרף של פונקציה מעריכית שעוברת דרך היום הראשון והיום האחרון. הגרף הזה מסומן ב x ים. מספר האחוז בתחילה הוא הגידול היומי של הגרף הזה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715945
הנתון המעודכן ששמעתי אותו רק עכשיו הוא 107, ואני מתקן:

16.5%

22...................o........................................................................................20
23......................xo...................................................................................24
24..........................x...o............................................................................31
25...............................x....o......................................................................37
26....................................x...o..................................................................41
27..........................................x.....o..........................................................49
28.................................................o..........................................................50
29.........................................................x.......o.........................................66
30...................................................................x...........o...........................80
31..............................................................................x...o........................83
1...........................................................................................x.o.............94
2..........................................................................................................o.107

אגב, כשאני מתבונן שוב בגרף אני לא בטוח שגרף מעריכי מאפיין את המצב, ואולי הלינארי מאפיין אותו יותר.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715946
שנו חז"ל: e^x=1+x.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715964
בראבו. זאת התגובה הכי טובה שקראתי בזמן האחרון (בהתחשב בנמען, כמובן).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715966
עבור ערכי x מסוימים, בהתאם לתקנון המבצע. בפיקוח רואה חשבון.
תורת השדות לנצח 715969
הוא לא מת, הוא יישן בחזקתו (3, 4).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715979
נו אז x=0. איך זה קשור לקורונה?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715983
הוא התכוון להגיד שזה הקרוב הליניארי (האיבר הראשון בטור דה פראנס או משהו כזה), לא לתת לך משוואה לפתרון.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715992
אני כמעט בטוח שזה לא היה חלק מהסילבוס בקורסים במתמטיקה שאני עברתי. כנראה שזה לא עוזר לבנות מכונות.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715993
קשה לי להאמין שיש איזשהי פקולטה להנדסה בה לא לומדים על טור טיילור בקורס חדו"א 1 או המקביל לו. מצד שני קל לי להאמין ששוכחים :-)
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715995
טורי טיילור בטח, אבל פרט כזה איני זוכר. אולי באמת היה ונשכח.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715958
יכול גם להיות שזה חיבור של גרף כמעט ליניארי ברוב הארץ, וגרף מעריכי בערים מסוימות.
לצערי אני לא רואה סיבה שהגרף בערים הללו יתיישר במשך שבוע לפחות, שזה הדיליי (האופטימי) יחסית ליישום הסגר בשאר האוכלוסיה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715961
גרף מעריכי בעיר של מאתיים אלף איש לא אמור להשפיע מאד על התוצאות באוכלוסיה של כמעט תשעה מיליון, אלא אם באוכלוסיה הכללית הגרף שטוח כמעט לגמרי או שבעיר הזו השלב המעריכי כבר מתקדם מאד.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715968
חוץ מהעיר של 200,000 התושבים יש עוד כמה ריכוזים שנמצאים בפיגור של כשבועיים מבחינת הבידוד. מן הסתם משרד הבריאות לא יפרסם את הנתונים האלה, אבל אני חושב שבאוכלוסיה הבלתי חרדית אנחנו כבר קרובים מאד לעליה ליניארית, ומכל מקום הקצב אצלה קטן בהרבה מאותם עשרה ומשהו אחוזים של הימים האחרונים. השאלה הגדולה כעת היא כמה יעיל יהיה הסגר על ב"ב והאם הוא יוטל על ריכוזי קורונה אחרים במידת הצורך קצת לפני שמגיעים לעברי פי פחת.

מליוני אנשים ישהו בהסגר עוד די הרבה זמן בגלל אותו ציבור פרימיטיבי, והיופי שבכל העניין הוא שאותו ציבור שכלכל, וממשיך לכלכל, את הפרזיטים מאבד את עבודתו; אני בטוח שאך אחד לא חושב אפילו לבטל את קצבאות האברכים ולהעביר אותן למובטלים החדשים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715970
להיפך, רק תגמלו אותם אתמול בקצבאות ילדים, לא שמעת?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715984
אני מקווה שהתבונה והנתונים ינצחו, וגם ראשי המערכת יבינו שאם ההדבקות מרוכזות בבני-ברק ובכמה ריכוזים אחרים (ואולי גם נגלה בקרוב שביישובים הערביים, שמצויים עד היום בתת-דגימה חמורה) זו לא סיבה להשאיר בבית תושבים בחיפה ובבאר-שבע ואפילו בחולון.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715986
בנסיבות מסויימות זאת כן סיבה. אם אתה צופה דרישה להרבה מיטות ט"נ והנשמה מאותם ריכוזים, אתה לא יכול להרשות לעצמך להגדיל את הדרישה הזאת משאר הציבור אפילו במעט. זה לא שכל החולים מב"ב ישוגרו למעייני ישועה וכשייגמרו המשאבים שם יעשו בהם מעשה איטליה וספרד.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715988
צא ולמד: אל הקצבאות שניתנו לציבורים מסוימים במשך השנים צריך להוסיף את הנזק הכלכלי של עוד כמה וכמה ימי עוצר.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715971
נראה שהעיר הזאת מגיעה עוד מעט לשישית מכמות הנדבקים (ועוד היד נטויה), אלה כבר יחסים שמתחילים להשפיע. ואגב, גרף הנדבקים לא מושפע ישירות מגודל האוכלוסיה. היית יכול לומר באותה לוגיקה שגרף מעריכי בעיר של 8 מיליון לא אמור להשפיע על התוצאות של 300 מיליון. מבט חטוף בנתוני המגיפה באמריקה יבהיר לך את הטעות הזו.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715978
טושה!
שוב נחשף חוסר היכולת של האינטואיציה האנושית להתמודד עם גידול מעריכי. אף אחד עוד לא הזכיר את הסיפור על ממציא השחמט וקיסר סין (או המהרג'ה בהודו, תלוי מי מספר)?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715981
דווקא הזכיר (המרומז): " או שבעיר הזו השלב המעריכי כבר מתקדם מאד."
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716027
לפי מה שקראתי בעיתון אז ביבי או ליצמן הזכירו את הסיפור הזה באחד מנאומי הערב הראשונים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716029
ליצמן סיפר את זה כשעוד הופיע יחד עם ראש הממשלה ומנכ''ל משרדו במסרים לציבור. אבל לא כיכב בסיפור ממציא השחמט, אלא איזו גברת נדמה לי, ולולא הכרתי את אחת הורסיות מהסיפור הזה עוד מקודם לא בטוח שהייתי מבין. בהסברה רהוטה הוא לא יכול להתחרות בראש הממשלה, שאת העבודה הזאת עשה בצורה מעולה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716031
נתניהו באמת היה שגריר מצוין באו''ם, וגם שר אוצר טוב. אח, העקרון הפיטרי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715982
כשעיר מסוימת היא הראשונה או בין הראשונות להידבק הסטטיסטיקה שלה שולטת בגרף (ווהאן היא אפילו דוגמה חזקה עוד יותר מניו יורק). אבל לאחר זמן מה, כאשר ההדבקה באוכלוסיה הכללית כבר תפסה תאוצה, העיר הבודדת תצטרך להיות כמה וכמה מכפלות קדימה משאר האוכלוסיה כדי להשפיע משמעותית על התוצאות. האמת היא שמרגע לרגע יש רושם שבמקרה של בני-ברק זה באמת המצב.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715985
מַעֲשֶׂה בְּרַבִּי אֱלִיעֶזֶר וְרַבִּי יְהוֹשֻעַ וְרַבִּי אֶלְעָזָר בֶּן עֲזַרְיָה, וְרַבְּי עֲקִיבָא וְרַבִּי טַרְפוֹן, שֶהָיוּ מְסֻבִּין בִּבְנֵי בְרַק, וְהָיוּ מְסַפְּרִים בִּיצִיאַת מִצְרַיִם כָּל אוֹתוֹ הַלַּיְלָה, עַד שֶׁבָּאוּ תַלְמִידֵיהֶם וְאָמְרוּ לָהֶם: "רַבּוֹתֵינוּ, הִגִּיעַ הָאַמְבּוּלַנְס!"
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715989
כל שנה יש משהו ללמוד מסיפור יציאת מצריים. אני חושב שהשנה הלקח הוא שכולנו פרעה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715996
את זה אני מתכוון למכור למכריי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715998
לא בשמי. אני כמעט בטוח שנתקלתי בזה או במשהו דומה (אולי ''משטרה'' במקום אמבולנס) באיזה מקום.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716000
זוארץ זו (ותגובה 715577 שמשמיטה את הסיבה לקריאת השמע).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716005
אהה! לפחות האמבולנס הוא וריאציה, שלא לומר מוטציה, חדשה. אולי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716006
שנאמר:"ביד חזקה ובזרוע נטויה ובמורא גדול ובאותות ובמופתים":
ביד חזקה - שחזקה עלינו לשטוף את ידינו במים וסבון לפחות שתי דקות.
ובזרוע נטויה - על כך שנטו ידיהם ללחיצת מרפק למען לא ידבקונה.
ובמורא גדול - מפחד המחלה הנוראה והמתפשטת.
ובאותות - וישימו אותות ברקודים בטלפוניהם למען יזוהו בבדיקת מטושיהם.
ובמופתים - הלא הם הרופאים ההולכים לפני המחנה ומחרפים נפשם להציל נפשות אחרות.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716009
ובמופתים: הלא הם המוּפתים שקוראים למאמיניהם לא להגיע למסגדים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716010
חשבתי על זה, והתאפקתי כדי לא לערבב טקסטים תנ''כיים דוקא עם דתות אחרות שפחות חביבות על חלק מהכותבים כאן.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716012
תנכיים?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716014
מספר דברים (העתקתי מויקי):
בספר דברים, פרק כ"ו, פסוק ח', בעת הציווי על מעשר הפירות הראשונים (ביכורים): "וַיּוֹצִאֵנוּ ה' מִמִּצְרַיִם בְּיָד חֲזָקָה וּבִזְרֹעַ נְטוּיָה וּבְמֹרָא גָּדֹל וּבְאֹתוֹת וּבְמֹפְתִים".
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716196
עשיתי כזה אתמול, אבל אצלי הגיעה המשטרה
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716212
באיזו פלנטה חגגו את הסדר אתמול?
חדדו את הסגר 716215
בגימל.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716046
15.7%

22...................o................................................................................................20
23......................xo...........................................................................................24
24..........................x...o....................................................................................31
25..............................x.....o..............................................................................37
26...................................x....o..........................................................................41
27........................................x.......o..................................................................49
28...............................................x.o.................................................................50
29......................................................x..........o.................................................66
30...............................................................x...............o...................................80
31.........................................................................x........o................................83
01.....................................................................................x.......o.....................94
02..................................................................................................x.......o........107
03..................................................................................................................o.115

מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716047
115/107 זה יותר 7.5% לא?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716050
כן. ליומיים זה 1.08 שזה מספר מצויין. הכפלה כל 9 ימים. במספר החולים זה 1.13 (5 ימים). לדעתי המעריך המציין את התפשטות הנגיף גבוה משניהם.
יכול להיות שהעובדה שבערך 40% מן החולים הם חרדים מורידה את המספר של החולים קשה (הקשישים החרדים בריאים יותר מכל מיני סיבות). אני מניח שבהמשך היחסים יתקרבו.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716052
את ההשפעה של חולים קשים חרדים אמו צפויים להתחיל לראות בימים הקרובים. כרגע הרבה זה עוד מהגל הראשון, עם בתי אבות וכו'.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716053
טעות היא להעריך את התפתחות המגפה על סמך שני ימים עוקבים ספציפיים, כי יש תנודות. אם תתבונן בגידול מ 27 במרץ ל 28 במרץ תקבל 2 אחוז, אני זוכר שהנתון הזה מאד שימח אותי בזמנו אבל יום אחד אחר כך כבר הגידול היה 32 אחוז. אולי האחוז שאני מפרסם נותן הערכה טובה יותר אבל גם כאן לא ברור עד כמה שזה שווה. את ההערכה הכי טובה יתנו הנביאים, אבל אלה לא פעילים מאז חורבן בית המקדש.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716054
פעילים, פעילים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716057
לפי הכינוי שבחרת לעצמך אולי אתה מתכוון לעצמך. . . אני לא מתכוון לאלה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716061
בארור.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716066
כן. יש אכזבה מסויימת ב5-6 הימים האחרונים. מה שרצינו שיהיה שבירת ההתנהגות המעריכית (במספר המאובחנים הכולל ב-worldmeter. בגרף של מס' החולים האקטיבי שהוא עדיף, למרבה הצער אין תצוגה לוגריתמית), מתגלה כהתייצבות על התנהגות מעריכית עם מספר נמוך יותר. במילים פשוטות רצינו שהקוו יהפוך למישורי. במקום, קבלנו קטע ישר עם שיפוע פחות.
ביחס למספר המתים אני משווה לגרמניה שם המצב נחשב לטוב מאוד. 36 הנפטרים אצלנו מתאימים (ע"פ מס' המאובחנים) ל-‏17 הגרמני. שזה לא רע בהתחשב בהבדל בין שתי מערכות הבריאות אבל מדאיג מבחינת המגמה. לשם השוואה המספר בארה"ב הוא 110.
נכון שאני עדיין בתחום של סטטיסטיקה של מספרים נמוכים, אבל ממעקב של יותר משבועיים אני רואה עקביות בהבדלים שבין מדינות שונות. ויש לכך גם מסקנה מעניינת, נראה שההבדלים בין המדינות השונות נובעים יותר מן ההצלחה במדיניות ההרחקה ופחות מאיכות הטיפול. יש איכות טיפול שונה, אבל היא לא כל כך משתנה לאורך הזמן (מפני ש-‏3 המערכות עדיין לא הגיעו לרוויה). מה שמשתנה זה מספר החולים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716083
הנתונים מחזקים את ההערכה שבעוד שברוב הארץ יש התמתנות נאה בקצב ההדבקה, בני ברק וירושליים טסות בקצב מבהיל. לפני כמה ימים כמדומני בשתיהן ובתל אביב היו בין 200 ל-‏300 חולים.
על פי הכתבה, תל אביב הגיעה כעת ל-‏337, אבל בני ברק כבר ב-‏1061 וירושלים ב-‏1130.

על בני ברק כבר דובר הרבה, ונראה לפי התקשורת שיש סוף סוף התגייסות מאורגנת כדי לטפל שם בבעייה, גם אם באיחור מה.
אבל המספר שמטריד אותי בכתבה הוא של ירושלים. נראה שגם שם הקצב גבוה, והיא ממשיכה קצת 'מתחת לרדאר' של הציבור ואולי גם של הממסד.
גם די ברור שירושלים יותר מסובכת ומורכבת גיאוגרפית מכדי שאפשר יהיה לסגור בה חלקים בעייתיים יותר.
בקיצור, צפו פגיעה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716087
כל קהילה שנכנסת להסגר באיחור מעכבת את פתיחת ההסגר לכל השאר, כך שכל יום שעובר בלי פעולה נחרצת בקהלים הבעייתיים פירושו יום נוסף של הסגר כללי. מה הרעיון להלחם כל פעם בחזית אחת? נותנים לבחורים הטובים מסיירת מטכ"ל להחליט על זה בהתאם לתו"ל שלימדו אותם בפו"מ?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716091
אני מסכים איתך.
קראתי היום את בני גנץ, שבין השאר עצבן אותי במיוחד המלמול "אסור לבזבז עוד מיליארדים על בחירות רביעיות": אתה צוחק עלינו? כל חצי יום עיכוב סגר בבני ברק עולה לנו כמו שלוש מערכות בחירות ביחד, על מי אתה עובד עם הקשקוש הזה?
לתמוך בממשלה שהמחדלים שלה יעלו לנו 50 מיליארד שקל בשביל לחסוך יום בחירות מטופש?

אגב, כנראה שאם מראש היית נותן לפיקוד העורף להשתלט על העניינים ולא לסיירת מטכ"ל, היו להם הרבה יותר משאבים לפעולות נרחבות במקביל בכמה אזורים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716132
מי שמסכים לממשלה בת שלושים ומשהו שרים (היתה פעם סידרה כזאת, לא?) ומעז להוציא מילה על מחיר הבחירות לא ראוי להתייחסות רצינית.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716139
קל וחומר.
רציתי רק לומר, שאם נתניהו היה נפטר מהבלוק - שאין לו שום תועלת בממשלת אחדות, להיפך - אפשר היה גם לצמצם את הממשלה. בושת הממשלה הגדולה מונחת על כל הצבועים מצווחי ה'חירום חירום לאומי' במסיבות עיתונאים ופועלים כאילו החירום היחידי הוא הכסא מתחת לעכוזם.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716092
ובנימה אופטימית יותר - עלייה של 571 נדבקים היום, פעם ראשונה מתחת לעשרה אחוזים‏1. נראה שהסגר החלקי נותן לאחר שבועיים תוצאות יפות מאד במקומות ששומרים עליו (שזה רוב המדינה).

1 ברמה האישית - עבדכם הנאמן שעבר בדיקה השבוע ויצא שלילי (תקין).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716096
מותר לשאול למה נבדקת?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716107
כמה שבועות של שיעול, חום נמוך שכבר עבר.
וליתר בטחון בודדנו אותי משאר המשפחה, אז זה מאד מקשה ורצינו לדעת שאפשר לשחרר.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716119
גם לי היו אותם תסמינים, בשיאו החום עלה ל-‏38.2, אבל זה היה לפני כמה שבועות כשמדיניות הבדיקות היתה עוד יותר קמצנית. אז לא ניסיתי לקבל בדיקה ופשוט הסתפקתי בישיבה בבית וספקות שבאו והלכו.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716125
כן, לקח לי שבוע וחצי ושעות המתנה לשווא בטלפונים של מד''א על שכל התהליך עבד. גם אתר הרישום שלהם לקביעת תאריך ומקום לבדיקה מלא באגים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716097
ברכותי על התוצאה השלילית. אני עברתי בחודש האחרון המון בדיקות שונות ומשונות (עם כמות הקרינה שספגתי בשבועות האחרונים אני מופתע שלא הפכתי לענק הירוק) וכולן יצאו שליליות, אז אני יודע להעריך את זה (אם כי המשמעות של זה היא שלעולם הרפואה עדיין אין שום מושג מה הבעיה שלי. בכל מקרה, זה עדיף על סרטן, איידס, כשל כבדי, כשל כלייתי, זיהום פנימי ואין לי מושג איזה עוד דברים חיפשו אצלי).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716098
אז כפי הנראה לקית בעווית הרחם. היה חזק.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716100
ונשאלת השאלה - האם גם איזי שלנו יעמיד את עצמו לרשות הסטודנטים לרפואה כמו ג'רום החביב.

___

איחולי רפואה שלמה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716113
מה שבטוח זה שאין לי צרעת נושנת של השוקיים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716099
ברכות גם ממני. הסוגריים בסוף התגובה היו בשביל מייקל סקוט?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716108
לא ראיתי 'המשרד', אבל מאז משטחי הגרון בילדותי הניגוד בין ציון 'שלילי' (חיובי) לתוצאה תקינה (לא תקינה) מטריד את מנוחתי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716051
האחוז שמופיע בהתחלה הוא כפי שכתבתי אחוז הגידול בפונקציה המעריכית. הוא קבוע בין כל שני ימים ולא משתנה מיום ליום.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716056
התגובה הזאת נכתבה כתשובה להפונז בתגובה 716047
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716112
14.4%

22...................o.................................................................................................20
23......................xo............................................................................................24
24.........................x....o.....................................................................................31
25.............................x......o...............................................................................37
26.................................x......o...........................................................................41
27......................................x.........o...................................................................49
28............................................x....o..................................................................50
29..................................................x..............o..................................................66
30..........................................................x....................o....................................80
31..................................................................x...............o.................................83
01............................................................................x................o......................94
02.......................................................................................x..................o.........107
03....................................................................................................x.............o.115
04...................................................................................................................o.115

מהניסיון הקצר, בכל זאת אנחנו רחוקים מהשיא, וניווכח בכך לבטח מחר.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716137
אגב, כל הכבוד על ההשקעה בציור גרפים ב ascii art!

(אתה מקליד ידנית את התווים, או שתיכנתת משהו? בשני המקרים, יפה...)
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716141
ברור שאני לא מקליד. אבל מדובר במספר ממש מועט של שורות קוד. הסימולציה של ''בראשית'' הייתה הרבה יותר מאתגרת.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716146
אני תוהה אם המגיפה תיבלם לפני שנגיע לגבול הפיקסלים שהמסך שלי יודע להציג.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716153
זה מצחיק שבדיוק חשבתי על כך. לבעיה הטכנית שלי אמצא פתרון, אבל לבעיה הקשה צריך כנראה סיוע ממישהו שאני לא מאמין שהוא קיים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716176
על פי עדויות של אנשים ממערכת הבריאות, חוסר המשמעת בקרב (מספר מספיק גדול מ)תושבי בני ברק יוביל להמשך התדרדרות המצב וזו לא בעיה רק של בני ברק אלא של כולנו.

ציטוט מאוד חלקי מעדות ארוכה שהרגע קראתי בפייסבוק:
״הבעיה הראשונה היא ההתעלמות מהוראות הבידוד של החולים. לא פעם, כשאנחנו מתקשרים למטופל מאומת בכדי לוודא את מצבו מסתבר שהוא בסידורים מחוץ לבית או מנסים להתקשר לחולה מאומת ומגלים שהוא ניתק את מכשירי הטלפון על מנת שלא יוכלו ליצור איתו קשר. בנוסף, חלק מהחולים שמצבם השתפר קלינית, אולם עדיין חיוביים ומדבקים, מגדירים את עצמם בריאים, הם "החלימו" מבחינתם, ולכן גם מסרבים להתפנות לבידוד או להקפיד על תנאי בידוד הולמים בביתם, שכמעט אינם אפשריים בשכונות אלו...״
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716211
תגובה 716209
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716195
14.1%

22...................o............................................................................................................20
23......................xo.......................................................................................................24
24.........................x....o................................................................................................31
25.............................x......o..........................................................................................37
26.................................x......o......................................................................................41
27......................................x.........o..............................................................................49
28...........................................x.....o.............................................................................50
29.................................................x...............o.............................................................66
30.........................................................x.....................o...............................................80
31.................................................................x................o............................................83
01..........................................................................x..................o.................................94
02....................................................................................x.....................o....................107
03.................................................................................................x................o............115
04..............................................................................................................x...o............115
05..............................................................................................................................o.127

מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716240
13.9%

22...................o..........................................................................................................................20
23......................xo.....................................................................................................................24
24.........................x....o..............................................................................................................31
25.............................x......o........................................................................................................37
26.................................x......o....................................................................................................41
27.....................................x..........o............................................................................................49
28...........................................x.....o...........................................................................................50
29.................................................x...............o...........................................................................66
30........................................................x......................o.............................................................80
31................................................................x.................o..........................................................83
01.........................................................................x...................o...............................................94
02...................................................................................x......................o..................................107
03..............................................................................................x...................o..........................115
04............................................................................................................x.....o..........................115
05...........................................................................................................................x..o..............127
06............................................................................................................................................o.141

מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716241
אני מנסה להסיק משהו מהתבוננות באחוזי הגידול שאני מפרסם בחמשת הימים האחרונים, והמסקנה נראית די מבאסת.
אחוזי הגידול שפרסמתי הם 16.5 15.7 14.4 14.1 13.9. אמנם המספר הזה הלך וקטן מידי יום, אבל מידת ההקטנה הולכת ופוחתת. בהנחה שהמספר הזה יישאר בחודש הקרוב קבוע, אנו צפויים תוך חודש לכמעט 7000 חולים קשים, ולא יימצאו די מכונות הנשמה לכולם.
ואם נהיה אופטימיים ונניח שמגמת הקטנת המספר הזה תימשך בקצב של שתי עשיריות אחוז כמו שהיה מאתמול להיום אנו צפויים חודש מהיום לכמעט 1400 חולים קשים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716242
משום מה הקולות ששומעים מהממשלה זה דיבורים על ״לפתוח מחדש את הכלכלה אחרי פסח״.

על מה הם מדברים ובאיזה סרט מצויר של דיסני הם חיים?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714906
אתה היית ממתין בזמנהוף חצי יום לרופא, ואני ממתין בבית חצי שנה לרופא מומחה. שיפור ניכר.

את ההמתנה בזמנהוף פתרה טכנולוגיה שלא שייכת ישירות לתחום הבריאות. את ההמתנה לרופא מומחה, לבדיקת MRI או לחדר בבית חולים יצרו מנהיגי המדינה.

אם נצא מהמשבר בצורה סבירה מה שאני אומר על ביבי לא ישנה כלום; הוא יקבל בבחירות יותר קולות ממה שחאפז אסאד קיבל בשעתו. עד שזה קורה עוד מותר לי לתהות איך זה שישראל הקדימה מדינות רבות שהיו אמורות לאמוד טוב כמוה את הסכנה שבפתח. גורם אחד ברור הוא הבידוד היחסי שלנו לעומת מדינות אירופה שעבורן סגירת הגבולות היא עניין קשה לאין שיעור, וגורם אפשרי אחר הוא עניין שולי הביטחון הקטנים שלנו עליו הצבעתי. אני לא פוסל גם את האפשרות שנתניהו הוכיח כאן כושר מנהיגות מעולה, עם או בלי קשר למצבו המשפטי (השווה להתנהגות הזרזירים מ דיון 2518 בלילות הקרים).כל אלה, ומן הסתם גורמים רבים אחרים, לא עומדים בסתירה זה לזה. קשה לדעת אם נוכל אי פעם להגיע למסקנה בקשר למשקלם היחסי, אבל אני ממשיך לקוות שזה מה שיעסיק אותנו בקיץ.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714919
איני יודע לאיזה רופא מומחה אתה ממתין, אבל בזמנו לפני כשנה, תקף את רשתות התקשורת בישראל וירוס "אי אפשר להשיג מומחים בפריפריה" ויצר חגיגה שנמשך זמן לא קטן. כיוון שהבעיה הזאת לא הייתה מוכרת לי מניסיוני האישי ניסיתי לבדוק את העניין, והסתבר לי שכמי שגר פחות או יותר בפריפריה אין לי שום בעיה להשיג בזמנים סבירים כל רופא מומחה (למעט מקצוע הנאורולוגיה שיש בו כנראה בעייה ארצית). אני נכנס לאתר של "קופת חולים כללית" שלה אני שייך, ואני יכול להשיג תור קרוב בכל נקודה בארץ, ואפילו באילת אם המומחה שאני מחפש נמצא דווקא שם. כשיש בעיה דחופה שדורשת מומחה וזה לא נמצא במקום מגוריו של הזקוק אבל נמצא אולי במרכז, יתכבד ויקנה כרטיס רכבת ואוטובוסים ב 40 שקלים או 20 שקלים אם הוא אזרח ותיק, וייסע לאזור המרכז. היכן שהוא הוא ימצא כל רופא מומחה שלו יזדקק.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714924
הגישה הכללית שאני רואה בתקשורת היא "שנים אמרנו לכם שמערכת הבריאות בתת-ספיקה, הזנחתם, עכשיו תראו מה קרה". ואני לא משוכנע שזו לא דמגוגיית-מה (גם אם מצד אנשים טובים ולמטרות ראויות). תמיד דיברו על זה שהמחלקות הפנימיות בתפוסה ממוצעת גבוהה מדי, ושמחסור ברופאים מסתמן. לפעמים דיברו על מרכיבים אחרים במערכת שבמצוקה, אבל אלו שתי תלונות עקביות ביותר. אני מניח שזה נכון, ושזה מחדל משווע. אבל נניח שלאורך השנים היו משקיעים את הסכומים הנדרשים, הלא מבוטלים בכלל, ומגדילים את קיבולת מחלקות האשפוז ב-‏20%, ובאותו שיעור את המחלקות לטיפול נמרץ נשימתי - אני מניח שלא היתה הצדקה ליותר מזה. האם זה היה עוזר לנו באופן מהותי עם הקורונה? האם היא לא דורשת פי X יותר קיבולת (X >> 1.2) כדי שנרגיש קצת יותר בטוחים, ונצטרך טיפה פחות לשתק את המדינה?

סיפור אחר הוא מחדלים נקודתיים (או מערכתיים) בהיערכות לקורונה. אני חושב שקשה לתלות אותם במצוקה הכרונית. אני חושב שזה די בלתי נמנע שכשמגיע משבר מסוג חדש, שלא היה לנו בחמישים שנים האחרונות, יהיו מחדלים. יש ארגונים שמצליחים להיערך יותר טוב גם לדברים כאלה, אבל אני חושב שתנאי הכרחי ולא מספיק לכך הוא שהארגונים האלה יהיו (א) מרופדים מספיק, (ב) מוגדרים מלכתחילה להתמודד עם מצבי חירום נדירים - אני מסתכל עליך, צה"ל - וגם אז זה מבטיח מעט מאוד.

בשביל לשפר את ההתמודדות עם מגיפה כזו מה שאולי צריך הוא ארגון שמטרתו להכין בשגרה תרחישי חירום, וללמוד מה צריך. זה אפילו לא צריך להיות ארגון גדול ויקר מדי. אולי חבל שלא היה כזה, אבל בכל אופן זה לא נראה לי קשור למצבה הכרוני של מערכת הבריאות.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714926
לדעתי בעתיד, לא רק כאן, חלק מההכנה יהיה כמו למלחמה - בשוטף מששתמשים בכוח הסדיר, אבל במקרה של מלחמה יש מחסנים מלאי ציוד וגם אנשי מילואים שיכולים לתגבר משמעותית את הצוותים. זה למשל יכול לומר 5,000 מכונות הנשמה במחסן (ולא כאלה שמתיישנות ולא מחליפים אותן, כמו שראינו קורה כרגע במחסני החירום).
יש עשרות תרחישי חירום, חלקם מן הסתם בטחוניים, שמצדיקים ציוד ואנשים בפקטור על השגרה. וכל המדינות בעולם כבר מוכנות ומתכננות תרחישים כאלה יותר ממאה שנה. את כל הלקחים האלה צריך ללמוד וליישם אחרי המשבר הזה, כי הנגיף הבא יכול להיות אכזרי פי עשר.

אגב, כבר יש כתבות שטוענות שבעצם מי שערוך ומוכן ואמור היה לנהל משבר בסדר הזה, זה משרד הביטחון ופיקוד העורף, ולא משרד הבריאות.
למה זה לא נעשה - שתי הסיבות ההו-כה-אובייקטיביות וענייניות הן שביבי לא רצה שבנט יננהל את הענין במקומו ויגנוב לו את אור הזרקורים, ויותר מזה - שבתסריטים כאלה יש לפיקוד העורף שלל תקנות בחוק של איך להתנהל ומה לעשות, וזה היה מצמצם מאד את מרחב הפעולה של ראש הממשלהת והיה מחייב אותו לעמוד בפרוטוקולים מסודרים יותר.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714933
נא ראה כאן
דו"ח מבקר המדינה
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714936
וגם מה שיש למנהלי מחלקות ורופאים בכירים לומר בנושא, למשל:
'מנהלי המחלקות והמרפאות האשימו: "קולנו לא נשמע, האזרחים לא יצאו לרחובות על הרס מערכת הבריאות הציבורית ויום הדין הגיע. איך קרה שאומת הסטארט-אפ הגיעה למצב שאנחנו בתחתית בהוצאה הלאומית לבריאות, במספר מיטות אשפוז כלליות ובמקום (OECD) רשימת המדינות המפותחות השלישי לפני האחרון במיטות טיפול נמרץ לאלף תושבים, ומנתוני משרד הבריאות עצמו עולה כי המצב בפריפריה חמור שבעתיים מאשר בערים הגדולות? הכתובת הייתה על הקיר, רק היו שבחרו במודע ובכוונת מכוון להתעלם ממנה.
בימים אלה מתקבלות החלטות התלושות מהמציאות הקלינית בשטח ו/או מתעכבות החלטות חיוניות. הנהגת המערכה כשלה במדיניות הקריטריונים לבדיקת קורונה. חולים בקהילה ובבתי החולים, כולל חולים בדלקות ריאה, כולל אנשי צוות רפואי בכל הארץ, לא נבדקו כלל במשך שבועות. רבים בצוות הרפואי נשלחים לקרב ללא כלי הנשק המתאימים. לצערנו עדיין לא נפל האסימון. ההגנה על בריאות הצוותים הרפואיים היא חלקית, לא מספקת ובמקומות רבים לא קיימת כלל. היא מעמידה בסכנה את יכולתנו לנצח במערכה. הפסקת פעילות אלקטיבית מתאחרת, ואף קשה להאמין, אמורה להמשך בבתי החולים הפרטיים?"
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714941
אני מופתע שללא קשר לטענות ולצדקתן, אין רעש סביב הבעת חוסר אמון.
זה מקביל לכך שמפקדי יחידות יחתמו על עצומה להדחת הרמטכ''ל במהלך מלחמה.
באופן אירוני, גם אם הוא האדם האידאלי לתפקיד, עצם ההגעה למצב הזה היא מאד לגנותו.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714945
עם זה שהיה ראוי לפרסם את זה ביותר כותרות ומהדורות, אני לא בטוח שזה מקביל.
היחס בין עובד או מנהל באזרחות אינו כמו בין חייל או קצין למפקדו (מנסיון, הייתי בשניהם).
הצבא בנוי על היררכיה ומילוי פקודות. המגזר האזרחי לא, וטוב שכך, ויותר מראוי להשמיע ולהקשיב לתלונות שכאלה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714981
לא התכוונתי לפן של מילוי פקודות.
נדמה לי שלפי החוק הצבאי, על פחות מזה היה מותר לירות בהם.

אני מתכוון לכך שזה חוסר אמון תהומי, כשלחסרי האמון כנראה ברורה המשמעות של הבעתו ועדיין הם בוחרים בכך.

בחירה בכיוון השני הוא עיכוב הפרסום על מכירת המניות של דן חלוץ במלחמת לבנון השניה.
כאן ההחלטה לדחות יותר קלה כי לא חשבו שבגלל המכירה מעידה על סכנה בהמשך תפקידו של חלוץ.
ניכרים דברי אמת 714954
דבריך דברי טעם וההנמקה כבדת משקל.
ברור שאי אפשר לנפנף את מה שאתה אומר בהינף יד ובכל זאת יש לי הרגשה שאתה טועה באופן בסיסי.
ההנמקה שלי פחות מבוססת משלך וברור שאני מדבר מתוך פוזיציה (רל"ב) ואולי גם הרבה יותר מדי מוקדם.
אני מרגיש שיש קשר עמוק בין המחדלים ורמת התפקוד של מערכת בריאות בימי שגרה לתפקודה בזמן משבר.
ברור שהטינה כלפי המערכת נבנתה בימי השגרה ואינה תוצאה של הבנה פתאומית ביום שחולה הקורונה הראשון אובחן בישראל.
בכתבה בגלובס נטען שבישראל יש 300 מיטות אשפוז חירום (ICU) כאשר בזמן שגרה נדרשות 600. אני מבין שהמספרים האלו הם "גמישים" ולא ממש אובייקטיביים/מושפעי אינטרסים.
אנסה למשוך אנלוגיה (מעורפלת אני מודה) בין הויכוח הקורונאי לנושא הזה. אטען בשמך כי עובדה שהמערכת פועלת גם עם 300 מיטות והצעקות אינן מגיעות עד לב השמיים. מכאן שהמספר 600 אינו מבוסס ויכלו לזרוק כל מספר אחר (נניח מדוע לא 2000). בשמי אני אטען שגם אם היו במערכת 2000 מיטות, הן לא היו עומדות ללא שימוש. היו מחזיקים כל חולה קצת יותר זמן שם, חולים שיש ספק אם נדרש ICU היו מקבלים אותו וכן הלאה. זה דומה לכך שאתה מקבל מחשב עם פי 10 אחסון ותוך חודש חודשיים אתה לא מבין איך חיית עם המחשב הקודם. הכל שאלה של נינוחות ויתרות המערכת.
מה הקשר עם ההתמודדות עם מצב משברי של מגיפה? אני לא חושב שיש מי שאינו רואה שככל שמערכת היתה יותר מאורגנת ומצויידת בימי שגרה כך היא מטיבה להתמודד עם המשבר. הנקודה הזו תובהר כאשר רעידות המשנה יכו במערכות הבריאות הוירטואליות של העולם השלישי.
כתנא דמסייע הייתי רוצה שתקשיב לאדם שבודאי אינו משתייך לצד שלי אבל לחילופין הוא בעל קרדיט מקצועי (מבן שיחו מומלץ להתעלם)
שני קוים לא יפגשו
ניכרים דברי אמת 714962
שמעתי מישהי את המילים שחפשתי: אי אפשר להקים מערכות וכלים לטיפול משבר בזמן המשבר. צריך להכין אותם בימי שגרה.
זה לא לגמרי נכון, אבל מערכות שמוקמות בעת חירום הן בד"כ עקומות שנזקן רב מתועלתן ולכן גם לעתים קרובות קצרות ימים.
ניכרים דברי אמת 714977
"אני לא חושב שיש מי שאינו רואה שככל שמערכת היתה יותר מאורגנת ומצויידת בימי שגרה כך היא מטיבה להתמודד עם המשבר."

אני לא רואה את זה. אני חושב שאפשר לסכם את ההשערה שלי כך: יכולת ההתמודדות עם המשבר, והמצב בשגרה, הם יחסית בלתי-תלויים. זה שבעולם השלישי, אם פורצת מגפה כזו הם הרבה יותר בצרות, זה ברור, אבל זה לא פוגע בהשערה. מצב מערכת הבריאות שלהם בשגרה עגום, כי אין למדינה ולקהילה אין משאבים באופן כללי; ובגלל שאין להם משאבים, גם במשבר הם בצרות. (אם כבר, בהרבה משברים מצבם טוב יחסית למצבם בשגרה, כי מרוב שמצבם קשה באים לעזור להם מהמדינות העשירות. אני חושב שזה עבד לא רע באבולה, וגם עם ריסון המגפות הקלאסיות - פוליו, אבעבועות שחורות, חצבת. נכון שזה יהיה יותר אתגר כשגם במדינות העשירות המשאבים קורסים תחת הנטל.)
ניכרים דברי אמת 714978
שמעתי ברדיו בבוקר את ד"ר יפעת ביטון והיא נתנה לי את החוליה החסרה בטיעון שלי. פה תגובה 714962
ניכרים דברי אמת 714984
זה נכון, אבל עד גבול מסוים. כמה עולה התחזוקה של כל המערך הזה? לדוגמה, ישראל מוציאה חמישים מליון ש״ח כל שנה כדי להחזיק מלאי מזון לשלושה חודשים.
ניכרים דברי אמת 714985
אני לחלוטין מסכים! את ההכנות למשבר צריך לעשות בשגרה. אני רק טוען שצריך שיוביל את זה גוף יעודי, והוא במידת הצורך יפעיל את מנגנוני הבריאות השגרתיים (בתרגילים וכו'). והגוף הזה צריך תקצוב לחוד. אני מניח שגם יש כזה, יעיל במידה כזו או אחרת. אילו הגוף הזה היה מתועדף ויעיל (בשגרה) המשבר היה יכול להיות מתוקתק, גם אם מצב הקבע של מערכת הבריאות הוא קשה (לא לחלוטין, אבל במידה רבה), וההפך.

ובניגוד למה שעומר הסכים איתי, אני לא משוכנע בכלל שבשגרה מערכת הבריאות שלנו במצב טוב. כידוע יש פער בין הנתונים היבשים הטובים לבין זעקות השבר הכרוניות, ויש כל מיני דרכים לפרש אותו. אני נוטה לחשוב שזעקות השבר מוצדקות במידת מה, והנתונים הטובים מטעים במידת מה. אבל הסימפטיה שלי לאנשי רפואה שאני פוגש בוודאי מטה אותי לטובתם. בקיצור, אין לי משהו חכם לומר.
ניכרים דברי אמת 714987
כפי שכתבתי ב תגובה 714245 מה שיותר מפתיע הוא שככל הנראה גם למדינות אחרות, כולל המתקדמות ביותר, אין מנגנונים כאלה.
ניכרים דברי אמת 714994
אז זהו שיש. אני רואה שכמעט לכל מדינה יש סוג של CDC. אני מאמין שלפחות חלקם הוקמו בגלל האזהרות של ארגון הבריאות העולמי. העובדות מוכיחות שמדובר במוסדות פאסיביים נטולי סמכויות מעין מבקר המדינה נטול שיניים. המוסדות הללו הן עסקה ע"ח הציבור. המדינה מעניקה משכורות לכמה אקדמאים בתחום הרלאבנטי והללו מחזירים לה בהרגעת הציבור ובשמירה על השקט.
ברובד העמוק המוסדות האלו מבטאים את חוסר הרצון של הציבור הרחב להשקיע כספים בסכנות בלתי ודאיות בעתיד. אותה תופעה המתבטאת בצורך לכפות על הציבור מס בריאות אוניברסלי.
הנבזות של הטראמפים הרוכבים על גל פופוליזם כנגד המוסדות האלו מרגיז, אבל לא באמת מהותי. אם המוסדות לא מועילים בשעת הצורך, מה הטעם לממן אותם.
אני לא באמת חושב שיש את מי להאשים, מלבד את טבעה של האנושות. אלמלא השקיע נתניהו את כספי הציבור בחינוך החרדי ובהתיישבות ביו"ש, מישהו אחר היה משקיע אותם במועדוני שחמט ובסטודנטים למשפטים וניהול. במקרה הטוב הכסף היה מגיע למשכורות עובדי הרפואה. איכשהו הכסף הגדול אף פעם לא מגיע להכנה למגפות, רעש אדמה או אסון אקולוגי. פותר החלומות יוסף הוא כנראה דמות יחידאית בהיסטוריה.
ניכרים דברי אמת 714989
אכן. גם בעיתות שגרה חלק הארי של אנשי הרפואה הם אנשים טובים מאד מאד מאד. הבעיה היא שהם עובדים במערכת שהרזו אותה עד כדי אנורקסיה. אם אני רוצה לחשוב על מערכת שאני רוצה שיהיו לה עודפים ויתרות, זוהי מערכת הבריאות.
להערכתי, שום דבר לא יעזור, וישראל תצטרך לעבור דרך אותה מטחנת בשר כמו איטליה וספרד, בהרבה או במעט. ואז יהיו לכולנו סיבות טובות באמת להיות אסירי תודה לאנשים אלו. בהיפוך הטון הייתי אומר: You have seen nothing yet!
ניכרים דברי אמת 715081
אגב אם מותר לי לתרום טיעון לצד שלך, קראתי ב-BBC שמשך הזמן בבריטניה בין הזמנת מזון ברשת לבין הביצוע הוא שבועיים-שלושה. ממש כמו אצלנו. סדנא דארעא חד הוא.
מוזר לי שאפאחד לא חשב על הרעיון שחיילי צה"ל במקום להדביק איש את רעהו במחנות הסגורים, יתגברו את חברות המשלוחים השונות. פעולה כזו לבטח תעורר אנטגוניזם רב אבל לא באמת מוצדק.
למי שדואג מהרווחים של המוגולים של רשתות השיווק, אפשר לאזן ע"י חבילות מזון שהרשתות יתרמו לקשישים ונצרכים. בכל מקרה לא מדובר באיזה חבילת חילוץ אסטרונומית. מספר העובדים הוא רק אחד מן הגורמים המגבילים את התפוקה של המערכת ולא החשוב בהם. אם היה אפשר לקצר את ההמתנה לכמה ימים, זה היה תרומה משמעותית ליעילות של הסגר.
לאלו שהגיחה למרכול היא אחת ההזדמנויות הבודדות להתאוורר קצת, אין לי כל כך מה לענות.
ניכרים דברי אמת 715085
למה לדאוג לרווחים של ה"מוגולים" (מה זה?) של רשתות השיווק? להיפך.
כמו שיש חברות שהקורונה הורסת להם את הביזנס (אל על), וכולנו נצטרך לשלם על להציל אותם, אני דוקא שמח שמצד אחר יש חברות שמרוויחות וגדלות ומעסיקות היטב עובדים בתקופה הזאת ומרוויחות היטב. וזה מתמרץ אותם להשקיע בשליחים עד הבית, ובזמינות גבוהה יותר למשלוחים, ובייצור יותר תרופות ועזרים (חברות תרופות למשל) שיועילו לציבור. עיני כלל לא צרה בהן. כמה שיש יותר כאלה, מצב המשק משתפר.
ניכרים דברי אמת 715088
כוונתי היתה שבטח יהיה מי שיתרגז שמעסיקים את חיילי צה''ל בעשיית רווחים לרמי לוים למיניהם. אני כאמור חושב שזה עדיף על סתם לשפוך כסף על בעלי עסקים.
לדעתי, העזרה של החיילים, בעיקר תאפשר לרשתות השיווק להסב חלק גדול יותר של עובדיהן לתחום המשלוחים ותכניס יותר פיקוח ''ציבורי'' על מה שנעשה שם. כלומר לא נצטרך לסמוך על הישרה והאזרחות הטובה של עובדי המשלוחים התלויים לפרנסתם בעסק הזה.
ניכרים דברי אמת 715087
למה צריך לשלוח חיילים לעבוד בתור שליחים? יש 20% מובטלים, שלפחות חלקם ישמח לקצת תעסוקה בשכר בימים טרופים אלו.
ניכרים דברי אמת 715089
מפני שמדובר בעבודה קשה מאד פיזית ועבודה זמנית בטיבה. יש לנו ניסיון רע מאד בתנאים האלו, אלא אם אתה מתכוון להעסיק תאילנדים.
אני מניח שהסיבה המשלימה היא שרשתות השיווק ממילא די "רזות" בגלל התחרות, ובודאי מצבן הכלכלי עכשיו לא ממש מאפשר שכירת עובדים נוספים לטווח ארוך בתנאים אנושיים.
עניין אחר. אני תמה על עניין העבודה מהבית. (אאל"ט אמרת שאתה עובד מהבית). האם לפני שהזמנים השתנו, גם התאפשר לך לעבוד מהבית? כאחד שיושב בבית ונאמר לו לשרוף שעות חופש שאין לו, חשבתי שעניין העבודה מהבית משול לעצה לנהגים בפקק להשתמש בדרכים חליפיות. אם אפשר לעשות עבודה מהבית, מה האינטרס של המעסיקים להסיע, להאכיל ולשלם חשמל וארנונה בשביל עובדיהם? האם שמרנות וחוסר יזמה זה תשובה מספיק טובה? האם זו הזדמנות לשינוי משמעותי?
ניכרים דברי אמת 715094
נראה לי שיותר עבודה מהבית תהיה אחת התוצאות של הקורונה, בחינת ''וירא כי טוב''.
ניכרים דברי אמת 715097
מכיוון שחלק גדול מהמפוטרים/חל"ת הם אנשים צעירים, אני לא רואה בעיה עם הפיזיות או עם השכר של עבודת משלוחים.
לפני המשבר, מאוד לא עודדו אצלנו עבודה מהבית. זה היה אפשרי רק באישור מנהל ישיר והמנהל שמעליו ועם סיבה טובה (מחכה לטכנאי מזגנים - כן, ילד חולה בבית - לא).
באופן אישי, העבודה בבית יותר קשה ופחות יעילה מאשר להיות במקום העבודה. בעיות פשוטות שאפשר לפתור בדקה באמצעות סיבוב במסדרון והתיעצות סדרתית עם כמה אנשים, שאם לא יודעים מה הפתרון הם יודעים מי כן יודע, הופכות לשיחות סקייפ מתישות, מרדף אחרי אנשים לא זמינים, שיתופי מסך מקרטעים והמתנה למישהו שכבר חוזר אליך (הרבה יותר אפקטיבי לעמוד לו על הראש עד שהוא מתפנה אליך).
ייתכן מאוד שמדובר בשמרנות, אבל לא חוסר יוזמה - מסתבר שהחברה שלי היתה ערוכה לעבודה מרחוק של כ-‏80% ואולי אפילו 90% מהעובדים כבר הרבה זמן (חלוקת מחשבים ניידים לכל העובדים, בניית רשת VPN חזקה ומהירה, אימות דו-שלבי לכל העובדים). מעבר לזה, יש גם ערך לקשרים החברתיים בין העובדים, שמן הסתם משפיעים גם על הפרודקטיביות של העובדים. אני מאמין שכשהסיפור הזה יהיה מאחורינו, אם יתברר שעבודה מהבית היא לא פחות פרודוקטיבית ויותר חסכונית למעסיק, הדברים ישתנו ואולי יעודדו יותר (או לפחות יפריעו פחות) עבודה מהבית. עוד מוקדם לומר.
ניכרים דברי אמת 715130
יש בזה הרבה שמרנות, אבל:
1. יש אנשים שנהנים לעבוד מהמשרד. אנשים שנהנים מהוויה, מהתרבות, מהחברה, מהארוחות המשותפות...
2. יש אנשים שהרבה יותר פרודוקטיבים במשרד (לעבוד מהבית צריך משמעת עצמית, וצריך מקום שקט)
3. יש תפקידים שקשה לעשות מהבית (בעיקר ניהול בדרגים הנמוכים).
4. יש משימות שקשה יחסית לעשות מהבית (ישיבות מסויימות).
ניכרים דברי אמת 715133
1. אני למשל.
2. גם אני.
3. גם אני.
4. דוקא לישיבות מרחוק יש כמה יתרונות, אפשר למשל בקטעים המשעממים להיות פרודוקטיביים בחלונות אחרים ולהתערב רק אם צריך.
ניכרים דברי אמת 715136
2. עובד חזק מאוד אצלי. ניסיתי לעבוד פעם מהבית כמה חדשים, ונכשלתי. יותר מדי הסחות דעת.
ניכרים דברי אמת 715254
כל עוד אני לבד בבית, אני יותר פרודוקטיבי מאשר במשרד - פחות הסחות דעת (בעיקר בדמות שיחות ברקע).
במצב הנוכחי אשתי והילד בבית. למזלו של המעסיק שלי, מסיבות רפואיות אני במידה רבה מבודד את עצמי משניהם, ובסיכום - נראה לי שאני פרודוקטיבי בערך כמו במשרד.
ניכרים דברי אמת 715152
השפעה מאוד ברורה על הפרודוקטיביות: הזמן שמבוזבז על נסיעה לעבודה וממנה.
ניכרים דברי אמת 715155
אגב: נסעתי להפקיד שיק ולקנות ירקות הבוקר, והכבישים היו ריקים. תענוג לנהוג.
ניכרים דברי אמת 715165
(אריק - יש אפליקציה שעושה את זה מהסלולרי בלי לצאת מהבית. רק אומר).
ניכרים דברי אמת 715210
לא מתאים.
1. אחרי שהילדים התרגלו לירקות מהשוק, אם אני מביא עגבניות מהסופר יש תלונות שהסלט לא טעים.
2. לפספס הזדמנות לצאת מהבית, ועוד לנסוע 120 בחנקין?
ניכרים דברי אמת 715212
לכל מי שרוצה קצת להתאוורר, אפשר לצאת במוצ''ש להפגין מול הבית של גנץ (נגד או בעד, מה זה משנה, העיקר לצאת מהבית).
ניכרים דברי אמת 715213
התכוונתי רק לצ'ק. לכסף אין ריח.
ניכרים דברי אמת 715159
במקרה שלי זה לא רלוונטי, אני עובד במרחק של פחות מ-‏15 דקות רכיבת אופניים מהבית.
ניכרים דברי אמת 715166
רלוונטי אבל הפוך - פעילות גופנית משפרת את הפרודוקטיביות.
ניכרים דברי אמת 715186
גם עם הזמן שבדרך לעבודה וממנה (ולמרות העובדה שאני מפסיד תשלום על קרוב לשעה מדי יום) אני מעדיף לנסוע לעבודה. אני הרבה יותר פרודוקטיבי שם, בשעור שמכסה בקלות על הזמן המתבזבז בנסיעה (אמנם אני רוכב על קטנוע, זה מצמצם את הבזבוז הזה).
ניכרים דברי אמת 715138
לגבי רבים (ואני בתוכם) עבודה מהבית בימים אלה אינה בת-השוואה לעבודה מהבית בימים כתיקונם, משום שכרגע גם הילדים בבית - ואצל מי שלא כל הילדים שלו בגיל שבו הם מסתגרים עם הפורטנייט בחדר יש לזה השפעה דרמטית. זו אחת הסיבות העקריות לכך שאני ממשיך להגיע למשרד מדי יום, כל עוד השוטרים לא מונעים את זה.
ניכרים דברי אמת 714982
אני מסיק שלשיטתך שצבא שעובד היטב בשגרה זה לא ניבוי טוב להצלחה במלחמה?
או בניסוח אחר - זה שהצבא מבורדק ולא מאורגן בשגרה לא משפיע על המוכנות למלחמה?
תמהני.
ניכרים דברי אמת 714995
לא אותו דבר. מה זה בכלל צבא בשגרה? לפחות באופן קלאסי, צבא בשגרה רק מתאמן למשבר. לכן במודל שלי למערכת הבריאות הוא מקביל בדיוק לגוף האחראי להתכוננות למגיפה. בימינו יש גם צבאות שנמצאים רוב הזמן על סקאלה שבין "שגרה מבצעית" שכוללת שיטור-עם-יריות לבין מלחמות קטנות. בוא נדמיין רגע שלצה"ל אין מבצעים גדולים בעזה או לבנון פעם בחמש-עשר שנים, אלא הוא עסוק כל הזמן בשיטור על אש קטנה בשטחים, בשמירה אקטיבית על גבול עזה, בשמירה פאסיבית על שאר הגבולות, ובאימונים למלחמה גדולה. אני בהחלט יכול לדמיין שאת המשימות השוטפות הוא מבצע היטב, אבל מתברר כלחלוטין לא מוכן למלחמה.

אם הוא יותר מדי מבורדק בשגרה - ספציפית, אם ניכר בו חוסר משמעת קשה - אז באמת לא הייתי מהמר עליו במלחמה. לכן גם בנוגע למערכת הבריאות אני מסייג ב"במידה רבה" ו"עד גבול מסוים". מבחינת מערכת הבריאות שלנו, אני חושב שסביב מצבה האמיתי בשגרה יש טווח לא קטן שהיא היתה יכולה להיות בו, לשני הכיוונים, בלי שזה ישליך הרבה על המוכנות שלה למגפה.
ניכרים דברי אמת 715002
מושג ה-"עובד היטב" לא מוגדר היטב לגבי הצבא. העבודה של צבא במדינה שלנו היא כל-כך מורכבת ורבת פנים שאין ספק שחלק מהדברים מתבצעים היטב, ואין ספק שחלקם אינו מתבצע היטב. בין הכשירות של הסדירים לבין זו של המילואים, למשל, יכול להפריד אוקיינוס של הבדלים. בין היכולת של חיל האוויר למלא משימה לבין זו של חיל התותחנים עשוי להיות פער עצום. זו כמובן לא תופעה יחודית:במלה"ע, למשל, הצבא הגרמני היה ללא ספק הטוב שבצבאות הלוחמים. הההבדל בין ההשגים שלו לבין אלה של הצבאות האחרים עבור יחסי כוחות נתונים היה גדול מאד. ובכל זאת, הצבא הגרמני היה בעצם שני צבאות: דיביזיות החוד שהיו מצוידות בטנקים מתקדמים, ארטילריה ממונעת וכלי רכב לחי"ר וללוגיסטיקה כבשו שטחים עצומים בבליצקריג. בעקבותיהן השתרכו דיביזיות עם ציוד מיושן, ארטילריה נגררת על ידי סוסים וחיילים בעלי הכשרה טובה פחות שצעדו ברגל. תפקידן של אלה היה לטהר שטחים ולהחזיק בהם; ברור שהאיכות של החלק הזה (רוב הצבא, בעצם) היתה נמוכה בהרבה, אלא שרוב הקרבות נוהלו על ידי החלק האיכותי. אבל בסופו של דבר, כשכל חייל היה דרוש וגם אלה נאלצו להלחם זה לא הספיק.

אותו דבר נכון למערכת הבריאות. אנחנו מודדים את המערכת על הרבה דברים: תמותת תינוקות, תמותה משבץ והתקף לב וסרטן, זמן המתנה ממוצע לניתוח מסוג א', ב' ו-ג', זמן השחרור הממוצע אחרי פרוצדורה כזו וכזו, הזמן בין הגעה למיון לבין קבלת החלטה על אשפוז או שחרור בשגרה ועוד אלף מדדים. יש חלקים שעובדים היטב, יש כאלה שפחות. השקעה בשיפור הטיפול בסרטן עשויה להיתרגם לשיפור משמעותי במערכת ככלל, אבל תהיה חסרת משמעות לטיפול במגפה - ואילו השקעה בחדרי מיון ומוכנות לחירום לא תבוא לידי בטוי כלל במקרי הסרטן. לכן קשה מאד להסיק מהתפקוד השוטף על המוכנות לארוע כזה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714959
אני נוטה להסכים איתך (ועם דוב). ההיגיון שלי אומר שאם ישראל מחזיקה פחות מיטות, פחות רופאים, פחות אחיות ופחות ציוד - ולמרות זאת שומרת על רמה גבוהה במיוחד (בהשוואות בינלאומיות) של בריאות תושביה ותוחלת חייהם, אז סביר שמגיע למישהו צל''ש על ניהול מערכת הבריאות בארץ.

כל זה, נכון לימי שגרה. עד כמה (ואיך) צריך למקסם את מוכנות המערכת לאירוע של פעם-במאות-שנים זו באמת שאלה אחרת לגמרי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714964
צריך להכניס למשוואה גם את גודל ההוצאה הפרטית על רפואה. כידוע ביטוחים פרטיים מאד נפוצים אצלנו.

תוחלת החיים בארץ היא באמת אחד משבעת פלאי עולם.
אדלשטיין ובג''ץ 715008
בצל משבר הקורונה המפחיד‏1 מתחוללת דרמה פוליטית שבאופן די מוזר בעיני לא הגיעה לדיוני האייל. אני מחכה ומחכה שאיך שהוא תופיע כאן כדי שאוכל להביע את דעתי, והדבר לא קורה. לכן אני לוקח יזמה ומעלה את הנושא.
ובכן, דעתי היא שרוב של 61 אצבעות בכנסת צריך לגבור על כל חוק ועל כל תקנה, ולמרות שבדרך כלל אני שולל כל התערבות של בג"ץ בעבודת הכנסת, במקרה זה אני מצדיק את החלטתו‏2. שמעתי אמש את שפטל בערוץ 20 מסביר שקיים חוק יסוד שמפנה לתקנה לפיה יו"ר הכנסת צריך לכנס את הכנסת במועד שבין כינון הכנסת להקמת הממשלה, ולכן הוא פועל כחוק. אני מניח ששפטל לא מטעה ובאמת קיים חוק כזה. אבל אני חושב שגם אם כדבריו קיים חוק יסוד כזה, ברגע שקים רוב בכנסת של 61 מנדטים, הרוב הזה רשאי גם לבטל ולהחליף את חוק היסוד, וכל תקנה שאליה הוא מפנה. בניגוד לבג"ץ שלו, לדעתי, אסור לעשות דבר כזה.

אבל מאידך גיסא אני חושב שלו פעל בג"ץ כפי שצריך עד כה, בכלל לא היינו מגיעים למצב האבסורד שבו אנו נתונים, בכנסת היה רוב ברור לימין, ואדלשטיין לא היה צריך להיאבק על תפקידו באמצעות כל מיני חוקים ותקנות. אני מתכוון, קודם כל, לכך שמפלגה כמו "המשותפת" אסור לה בכלל להיות בכנסת. החוק שולל מכל מועמד לכנסת שאינו מכיר במדינת ישראל מדינה יהודית את האפשרות לכהן בה, וכאן יש מפלגה שכל חבריה מצהירים בגלוי שאין הם מקבלים את היותה של מדינת ישראל מדינה יהודית, ולפי החוק נשללת מהם הזכות לכהן בכנסת. על הנושא הזה התנהל כאן בזמנו דיון, והובא פסק דין של שמגר בבג"ץ שעוקף את החוק הזה בטענה המוזרה, הבלתי הגיונית והמפותלת שאי ההכרה במדינה כמדינה יהודית צריכה להיות "מעשית", ולא די בהצהרת המועמד. פסק הדין הזה שבעיני אינו מתקבל על הדעת כלל הוא זה שמאפשר למפלגה שהיא בעצם מפלגה שמייצגת את האויב להיות בכנסת. היום נוצר מצב נורא שבו מפלגה גדולה, לכאורה ציונית, מכרה את נשמתה לשטן, והחליטה לכרות ברית עם האויב רק בגלל תאוות שלטון. זה מדיר שינה מעיני אבל איני חושב שאפשר לעשות משהו כנגד זה.

העניין השני שהביא למצב האבסורד שבו אנו נתונים הוא בדיוק אותו נושא שעליו דיברתי במאמר "כנסת בלתי לגיטימית" בעקבות הצבעתה על ביצוע ההתנתקות. שמענו לפני הבחירות את גנץ אומר: לא נקים ממשלה בתמיכת המשותפת‏3, ואת בוגי יעלון צווח שהטענה שכחול לבן תשאף להקים ממשלה עם המשותפת היא שקר. היום אנו שומעים את עופר שלח אומר שזו הייתה טעות, אבל אז הוא לא אמר את זה. אין לי שום ספק שלו אמרה כחול לבן טרם הבחירות שתשאף בכל מעודה להקים ממשלה צרה בתמיכת המשותפת, היא הייתה מקבלת מספר מנדטים קטן בהרבה, ואז לגוש הימין היה רוב ברור. כנסת שמתעצבת בעקבות שקר כה מהותי אינה לגיטימית. דעתי היא שכל ניסיון להקים ממשלה בתמיכת המשותפת נעשה בניגוד לעקרונות הבסיסיים של הדמוקרטיה ותפקידו של בג"ץ הוא לשלול כל פעילות כזאת, כי הפעילות הזאת הופכת את הכנסת לכנסת בלתי לגיטימית.

1 שמעתי אתמול ראיון עם פרופ' לס. עדיין הוא מתעקש שלא מדובר ביותר משפעת רגילה, וכך צריך להתייחס לקורונה. בראיון קודם עמו ששמעתי הוא אמר שזה רק בסין, והיום כשאנו רואים מה קורה באיטליה וה"רק בסין" כלל לא רלוונטי, הוא עדיין מתעקש. אותי הוא לא משכנע. אני חושש מאד.
2 זו גם דעתו של פרופ' דניאל פרידמן, שאף הוא ביקר את בג"ץ במקרים רבים של התערבות בעבודת הכנסת, אבל מצדיק את הפסיקה הנוכחית.
3 קרה כאן משהו קצת משעשע. הם כנראה עשו שם בקאקפיט דיון והחליטו מה לומר בתשובה לשאלה צפויה כזאת. ואז שמענו את גנץ חוזר שוב ושוב בתשובה לשאלה על התבנית: "לא נזדקק לתמיכת המשותפת". אבל פעם אחת שאותה שמעתי באזני שנפלט לו: "לא נסתמך על המשותפת". כלומר, כאן השקר היה ברור. ואצל בוגי לא היה צריך לחפש את השקר בנרות. הוא שיקר בצווחות.
אדלשטיין ובג''ץ 715012
ליהדות התורה מותר להיות בכנסת? היא מפלגה ציונית? או שאולי רק הגמשת הכללים הזו מבית שמגר אפשרה למפלגותיה להיכנס לכנסת?

מעבר לכך, חברי המשותפת מצהירים שהם מקבלים את היותה של ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית, אך רוצים לשנות את המצב. בדיוק כמו שחלקים בימין פועלים לכינונה של מדינת הלכה לא דמוקרטית.
אדלשטיין ובג''ץ 715015
גם אתה הפכת ל"פרשן החוק" שמאפשר לחרוג ממה שכתוב בו בעברית? בחוק כתוב שמי שאינו מכיר במדינת ישראל יהודית ודמוקרטית אינו רשאי להיות מועמד לכנסת. האם שמעת מישהו מחברי הכנסת של יהדות התורה אומר שהוא שולל את היותה של מדינת ישראל דמוקרטית? יהודית?
אשר לחברי המשותפת, הבאתי כאן לפני זמן מה דברים מפי אחמד טיבי בהם הוא אומר, בניגוד למשפט שאינו אמת שכתבת, שהוא אינו יכול להכיר במדינה כמדינה יהודית, ואם תרצה אוכל להפנות אותך למקור. והוא אחד המתונים שם. לא תמצא במפלגה הזאת אפילו חבר כנסת אחד שאם תשאל אותו אם הוא מקבל את מדינת ישראל כמדינה יהודית, הוא ישיב בחיוב.
אדלשטיין ובג''ץ 715017
יש לך מישהו שלא מוכן להיות שר בממשלה בדיוק מהסיבה הזו. שלא לדבר על כך שהוא (וכל שאר מצביעיו) מתיישרים לפי דברי רבנים.

אנא הפנה למקור של טיבי.
אדלשטיין ובג''ץ 715020
תגובה 706083
אדלשטיין ובג''ץ 715022
והיה לך שם כבר דיון ממושך עם אריק בדיוק על זה.
אדלשטיין ובג''ץ 715024
אתה צודק. באמת היה.
אדלשטיין ובג''ץ 715019
ח"כ איימן עודה לנשיא ריבלין במעמד ההמלצה על מתן המנדט לגנץ: "כולנו מסכימים שליהודים יש זכות להגדרה עצמית. אבל אנחנו קבוצה לאומית ומגיע לנו שויון זכויות."
אדלשטיין ובג''ץ 715021
אם תסתכלי בתגובה שכרגע שלחתי את צפריר אליה תראי שכאשר אומרים לאחמד טיבי: אז אתם לא מכירים במדינת ישראל כמדינה יהודית, הוא עונה חד וחלק: "נכון".
איני יודע על מה הגיב איימן עודה במשפט שהבאת מפיו, אך אין לי ספק שלו נשאל שאלה ישירה כמו במקור שהבאתי רוב הסיכויים היו שהיה אומר כטיבי שהם אינם מכירים במדינה כמדינה יהודית, או בסיכוי קטן יותר היה מתחמק ולא עונה על השאלה. אין מצב שהוא היה אומר שהוא מכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית. מן המפורסמות הוא שהם חושבים שמדינת ישראל צריכה להיות "מדינת כל אזרחיה".
אדלשטיין ובג''ץ 715026
ארנון אבני התייחס היום לעניין זה וכתב דברים נכוחים:

"בזמן האחרון מתלהט כאן ויכוח דמגוגי על ציונות ופטריוטיזם ואני מרגיש שעלי להסביר את עצמי.
ובכן - זהו לטעמי ההבדל בין ימין ושמאל ביחס לערבים בישראל.
בימין - הערבים הם מי שניסו למנוע מאתנו מדינה יהודית והפסידו בקרב. עבור הימין הם משלמים עדיין על חטאם כי עליהם היה להבין שזו זכותנו ההיסטורית. לכן עליהם לברך גם על רוחב הלב שגילינו כלפיהם כאשר הנחנו להם לחיות את חייהם במדינתנו, ועל שנתנו להם זכויות אזרח וזכות בחירה ולהיות אסירי תודה על מה שקיבלו. אם ברצונם להשתלב, עליהם להכיר בטעות שעשו הוריהם כשניסו למנוע מאתנו להקים את מדינתנו.
עליהם גם להכיר בציונות כתמצית הצדק והאמת הישראלית, ולקבל את המדינה הזו כמדינתנו שבה הם שווים אך אל להם לנהוג בה מנהג בעלים. בקיצור: לדעת את מקומם ולא להתערב במהלכים המתחייבים מהמשך דרכה של הציונות, ובכלל זה המשך ההשתלטות על שאר שטחי ארץ ישראל – ארצנו.

אני בשמאל חושב הפוך:
מלכתחילה לא ניתן היה למנוע את ההתנגשות בין שתי התנועות הלאומיות – היהודית והערבית. ביום שניתנה הצהרת בלפור הם היו כאן רוב של כמעט 90%. על פי הנוהג הבין לאומי היתרון בקביעת ריבונות כאשר האימפריות נסוגות, הוא לעמי הארץ הקיימים עליה ברצף של דורות. כך היה בכל העולם. אנחנו היינו היוצאים מן הכלל.
הרעיון שלפיו בניו של עם שאינו נמצא בסביבה. שאינם דוברים שפה אחת, יתקבצו מארבע קצוות תבל דווקא לכאן, לארצנו, ותהיה הסיבה אשר תהיה – היה גורם גם לנו במקומם להילחם על המקום הזה ובצדק.
לכן אני חושב שניצחוננו היה מזל גדול. צריך היה לנצל אותו כי זה היה העולם של אותם ימים ולעם היהודי זו הייתה ההזדמנות האחרונה. אבל אני מגלה הבנה עמוקה למלחמתם בנו.
אני חושב שמוטלות עלינו שתי חובות עיקריות: האחת ליצור כאן דמוקרטיה שהיא הדרך היחידה לקיים חיים משותפים שאינם מבוססים על אלימות – לטובתנו שלנו. והשנייה להגיע עם הערבים לפיוס מתוך הבנה שלא עמדה בפניהם ברירה במלחמה נגדנו. פירושו של דבר – חיפוש כל דרך מעשית של קיום משותף מבלי לתבוע מהם הכרה בעליונותנו וויתור על הנראטיב שלהם ובטח לא אימוץ הציונות. די לנו שלא ילחמו נגדה באמצעים שאינם חוקיים ודמוקרטים. כל עוד אנחנו הרוב היא תתקיים. וכאשר לא נהיה רוב, כבר לא יהיה בה צורך.
שום דבר לא יקרה לנו אם נבין שגאולתנו באה על חשבון חורבנם – הנאכבה. הכרה כזו מצדנו איננה מחייבת אותנו לשום נסיגה מארצנו, אבל מחייבת אותנו להכיר בהם כאזרחים שווי זכויות בארצם – ארצנו.
מה יקרה לנו אם נשיא המדינה שלהם, היהודי והציוני, יבוא כל שנה בסוף יום הזיכרון לשאת דברים בטקס הנאכבה שלהם?
מעבר לכל זה מונחת פצצה מתקתקת של שלטון הדיכוי והנישול שלנו בשטחים הכבושים. בלי להגיע לסיומו לא נהיה לעולם דמוקרטיה מתוקנת. אני יודע שחלק מהדמוניזציה של הערבים בישראל ובשטחי הכיבוש - נטועה בצורך להצדיק את גזל האדמות ונישול בעליהם ולכן אני פסימי.
אני חושש שזה יסתיים רע לכולם."
אדלשטיין ובג''ץ 715030
אני העליתי את הטענה שהמשותפת על פי חוקי המדינה לא יכולה להתקיים כמפלגה בכנסת ישראל. הציטוט שהבאת לא שייך כלל לעניין הזה.
אדלשטיין ובג''ץ 715031
בג"ץ לא חושבים כמוך. הציטוט שהבאתי מתייחס לעניין זה בצורה רחבה יותר: לא ניתן לדרוש מהם להיות ציונים וצריך לכבד את השקפותיהם השונות כל עוד אינם פועלים נגד המדינה.
אדלשטיין ובג''ץ 715047
אני תוהה לפשר הטענה הבאה - "כל עוד אנחנו הרוב היא [הציונות] תתקיים. וכאשר לא נהיה רוב, כבר לא יהיה בה צורך."

כמה שאני חושב, אני לא מצליח להבין איך הצורך בציונות יעלם אם היהודים יהפכו למיעוט בארץ. מילא אם היהודים יעלמו מהארץ (עדיין אפשר יהיה להתווכח על הצורך של יהדות הגולה במדינה יהודית).
אדלשטיין ובג''ץ 715079
אם היהודים יהיו למיעוט (וייתכן שזה קיים כיום), התפיסה הציונית לא תהיה יותר מנוסטלגיה. אפשר יהיה לרצות אותה אבל לא יהיה אפשרי להחזיר אותה וזאת באשמת כל מי שהעדיף שטחים כבושים על פני מדינה יהודית בגבולות מוגדרים.
אדלשטיין ובג''ץ 715016
היא לא הגיעה לכאן בגלל האולקוס.
שרים וראש ממשלה שממרידים נגד החוק ונגד בית המשפט, במדינה מתוקנת היו נשלחים מיד לכלא העבירה של בגידה במוסדות המדינה.
ולחשוב שמישהו פה נזעק לאחרונה כשכמה רופאים הביאו דעה שונה ממשרד הבריאות, שזה כאין וכאפס מול האנרכיה שהממשלה המושחתת הזו וזה שעומד בראשה מובילים אותנו אליה. פי מאה יותר גרוע מקורונה. ועוד בניצול ציני מחפיר ואכזרי מאין כמוהו של משבר רפואי וכלכלי שכל האזרחים נאנקים תחתיו, כאחרוני (או ראשוני) הפשיסטים והדיקטטורים בהיסטוריה.
וזה בכלל לא משנה מה הביא את בג"ץ לכאן (יו"ר כנסת חסר בושה שנאחז בכסא מול רוב של חברי הכנסת - ממש שלטון המיעוט על הרוב ואחר מיללים לנו בדמעות תנין "גנבו להם את השלטון" - לו היה מתנהג כמו דמוקרט שכפוף לרוב הכנסת, לא היינו מגיעים לזה).
היום עשוי להיות אחד האיומים בהיסטוריה של המדינה, אם יו"ר הכנסת (בעידודו הפעיל של ראש הממשלה, האוזניים מסרבות להאמין) יעבור על פסיקת בג"ץ‏0.

לזעוק מהצד הימני על שקרים בקמפיין (זה אפילו לא בטוח שזה שקר, עוד לא קרה אפילו), אין לכם בושה? יש משפט *לא* שקרי שנתניהו אמר בקמפיין? אפילו בהופעות האימה שלו הוא מלא בשקרים כמו "המשבר הכי גדול של האנושות מאז ימי הביניים".
מה הוא חושב, שהוא מדבר למטומטמים?‏1 שלא פתחנו אף פעם ספר היסטוריה? שמאות מיליוני הרוגים בשתי מלחמות עולם, עשרות מיליוני הרוגים בשפעת הספרדית, מיליוני פליטים במלחמות וברעב מאז.
האמת, רוגל אלפר הגדיר את זה היטב - חנתיהו לא משקר - הוא מבלשט:
"נתניהו משקר לא כדי להסתיר את האמת, אלא בגלל שפשוט לא אכפת לו מה האמת... הוא בעצם טוען שהאמת פשוט חסרת כל חשיבות, שאין דבר כזה עובדות ושאין שום הבדל בין לצדוק ללטעות. נתניהו איננו שקרן, אלא הוא מבלשט, קרי – אדם שמפיץ בולשיט."

0 ואיפה לעזאזל נשיא המדינה בזמנים כאלה? למה הוא לא פוצה פה מול האומה כדי להזהיר מהמצב הזה? מה יגיד אחר כך? לא ידעתי? לא שמעתי?
1 התשובה בגוף השאלה - כמובן. מבחינתו מספיק 58 מתוך מאה עשרים כאלה.
אדלשטיין ובג''ץ 715023
המאמר "כנסת בלתי לגיטימית" דיון 2229 כמו הדברים שהאשמתי בהם את כחול לבן לא נכתבו כדי לברר מי זכה בתחרות השקר החזק ביותר, אלא בגלל סיבה אחרת לגמרי. אולי אם תקרא אותו וגם שוב מה בדיוק כתבתי בתגובתי תבין.
אדלשטיין ובג''ץ 715025
הדעות שלך לגיטימיות כמו של כל אחד אחר.
הפרה של פסיקת בית משפט והסתה להפרה כזו על ידי שרים מכהנים (ועל ידי ו''ר הכנסת, פקיד זמני שלא נבחר ששומר על הכסא שלו בכל מחיר מול רוב של הכנסת) היא לא לגיטימית - היא אנטי-דמוקרטית, אנרכית, ופשיסטית. זה ההבדל.
אדלשטיין ובג''ץ 715029
בעניין העניין התייאשתי מלהסביר לך, אבל אני רוצה לתקן שגיאה בסיסית שלך בתגובתך האחרונה. יו''ר הכנסת אינו פקיד כפי שכל חברי הכנסת אינם פקידים אלא נבחרים. לעומת זה, היועץ המשפטי, הפרקליטים, ואולי אפילו השופטים, תפקידם בהחלטי הולם כינוי זה.
אדלשטיין ובג''ץ 715032
משהסתיימה כהונת הכנסת בה נבחר, הוא כבר לא נבחר אלא זמני, ואמור להיות מוחלף בהקדם במי שנבחר. לכן אינו נבחר ציבור, כי לידיעתך הכנסת ה-‏23 כבר הושבעה, ולא נבחר לה שום יו"ר. בין השאר בגלל ההתנהגות חסרת האחריות והחצופה שלו, כאילו הכנסת שייכת לו ולא לנבחרים.
והוא עוד מעז לסגור את בית הנבחרים לארבעה ימים רק בגלל שלהוד מעלתו אדלשטיין לא נאה ולא יאה, באמצע משבר לאומי מהחמורים שידענו. לא רק פושע, אלא אדם אכזרי ולא מוסרי, שאכפת לו רק מהכסא שלו ולא ממיליונים שנאנקים בבית ומיליון מובטלים שצריכים מענה לבעיותיהם מהשלטון אתמול, לא היום. ציניות, אגוצנטריות ואכזריות חסרות תקדים. אם היתה מלחמה הוא היה סוגר את המטכ"ל לארבעה ימים בשביל האגו שלו? בושה וחרפה.
אדלשטיין ובג''ץ 715050
הכל נכון חוץ ממשקל היתר והפוקוס שנותנים לאדלשטיין. הוא בסה״כ בובה. זרוע התמנון שסגרה את הכנסת כי לא אהבה את תוצאת הבחירות. לתמנון יש שם: ביבי.
אדלשטיין ובג''ץ 715055
לפרוטוקול: הסתייגות מהכינוי „תמנון״. אני מרגיש גם ככה לא נוח עם מפלס הלהבות הגבוה, ולא חשוב לי מי התחיל.
אדלשטיין ובג''ץ 715103
והתמנון הצליח לקחת אליו את המלכה הלבנה של כחול לבן ושל מחנה החנונים/לפלפים שמרגישים לא נעים ולא בנוח להלחם בשלטון שהוא מושחת ורקוב עד היסוד.
החנוניות הזו של מחנה המרכז-שמאל, עם הטהרנות והאשליה לממלכתיות מזויפת ופתרון בעיות רק בדרך ארץ (מביאים תמיד קובלנה והסתייגות לקרב סכינים) זו הסיבה שהביביסטים ניצחו גם הפעם.

צריך לחלק לאנשי המחנה חולצות ״גם אני נד סטארק״.

שח מט
אדלשטיין ובג''ץ 715053
חשבתי אולי להביא קטע מהביוגרפיה של אותו "לא רק פושע, אלא אדם אכזרי ולא מוסרי" מתוך ויקיפדיה:

בשנת 1979 ביקש לעלות לישראל אך סורב. הוא עבר לבירה מוסקבה, שם הצטרף לחוג של לומדי עברית, לימד עברית במחתרת והיה פעיל ציוני בשנות ה-‏70 וה-‏80 ואף עמד בראשה של התארגנות שביקשה להפיץ את לימודי העברית לערי הספר של ברית המועצות‏2. עקב פעילותו, התקשה למצוא עבודה והתפרנס בין היתר כמודל עירום (פלג גוף עליון) בבתי ספר לאמנות‏3. גם שם הופעלו לחצים על המעסיקים לפטרו, אך מעסיקיו השונים היו מרוצים מאוד ממנו עקב העובדה שתמיד הגיע בזמן ואף פעם לא היה מגיע שיכור, בניגוד לשאר העובדים. ב-‏4 בספטמבר 1984 נעצר על ידי הק.ג.ב. בשל פעילותו הציונית, באשמת שווא של החזקת סמים, שהושתלו בדירתו‏4. אדלשטיין נעצר למשך שלושה חודשים בבית הכלא בוטירקה שבמוסקבה. במהלך המעצר הוא שבת רעב למשך חמישה-עשר יום, במחאה על החרמת זוג התפילין שנשא עמו בסתר‏5. הוא הורשע (ב-‏19 בדצמבר 1984‏6) ונידון לשלוש שנות מאסר עם עבודות פרך במחנה כפייה סובייטי, וריצה את עונשו בגולאג ליד ימת בייקל. במהלך מאסרו נפצע באורח קשה ונותר נכה‏7.

אז אולי מדובר בפושע ותיק עוד מאז שפשע נגד השמאלנים של אז, שלטונות ברית המועצות והק.ג.ב. על ידי כך שפעל למען היהודים ולא למען אויביהם, שמיוצגים היום על ידי הרשימה המשותפת, אבל פקיד הוא לא. גם למשרתו הוא נבחר (בידי הנבחרים) ברוב מכריע. זה רעיון מופרך שהיה יכול לעלות רק על דעתך.
אדלשטיין ובג''ץ 715059
מי שנכנס אליי הביתה ולוקח כסף שאינו שלו הוא גנב, מי שנוסע 200 באיילון הוא עבריין תנועה, ומי שמבשל ארנב בעודו בחיים הוא אכזרי ולא מוסרי. אלה ההגדרות במילון.
האם ההיסטוריה שלו רלבנטית?

למשרתו הקודמת הוא נבחר בידי הנבחרים. גם לפי שופטי בג"ץ, הוא מחזיק בתפקידו מתוקף רציפות ולא מבחירה של הכנסת הנוכחית.
אדלשטיין ובג''ץ 715064
פקידי בג''ץ לא קבעו כמוך שהוא פקיד. ודווקא בגלל זה אני מתחיל לבדוק את עצמי שמא טעיתי והוא בכל זאת פקיד.
אדלשטיין ובג''ץ 715066
אם המילה פקיד מרגיזה אותך, נתפשר על זה שהוא לא נבחר למשרתו הנוכחית, היא זמנית ואמורה לעבור לאחר ברגע שיש רוב בכנסת.
אדלשטיין ובג''ץ 715104
ובכן לפי החדשות האחרונות כחול לבן מתפרקת והפלג של בני גנץ מצטרף לממשלת אחדות. אני חש כאילו מורסה מסוכנת נפרצה, ומעכשיו יגיע המזור, ואני צובט את עצמי לוודא שאני לא בחלום, ושלא יקרה לפתע משהו שיגרום לי להבין ששמחתי מוקדמת. יאיר לפיד, ובוגי ימצאו את עצמם במקום הראוי להם יחד עם ליברמן, כל הנבלים ביחד, ואני מקווה שלא ירחק היום בו יתפוגגו מהפוליטיקה לחלוטין. במיוחד משמחת אותי יציאת האוויר מליברמן שצבר עצמה על ידי טפיחה על חזה עצמו כמנהיג בלהקת גורילות. והאויב שבתוכנו, המשותפת, שוב חוזרת לעמדת השפעה הנכונה ולא מסכנת את מדינת ישראל. נשאר רק לפחוד מהקורונה.
אדלשטיין ובג''ץ 715105
שנתחיל כאן התערבויות על זה שתוך שנה אנחנו בבחירות (כי ביבי בחיים לא יעמוד בהסכם הרוטציה)?
אדלשטיין ובג''ץ 715106
דבר ראשון רצתי לראות מי ומי ברשימת חוסן לישראל. אני מניח שנראה את רובם כשרים וסגני שרים, אחרת מי ירצה לשבת בכנסת בשורות האחרונות ולחטוף את קיתונות הבוז של הבוחר. גם כך אני משער שימצאו כאלו שיפרשו מן הסיעה (אני מהמר על טרופר) ואולי אפילו 6.
נתניהו שוב מכר את מדינת ישראל למען האני ואפסי עוד שלו. מי שיצטרך לחלץ את ישראל מן התהום בו שקעה בגלל הקורונה, תהיה ממשלה שחצי העם שוטם את מנהיגה האחד ו-‏80% מן העם בז למנהיגה השני.
למי שרוצה להתנחם במשהו, חשבו על חבורת השתוקים והצבועים שיאלצו לפנות את כסאות המיניסטרים שלהם לטובת עומר ינקלביץ וחבריה, אלא אם כן הקוסם ביבי מתכנן ממשלה של 70 שרים וסגני שרים.
אדלשטיין ובג''ץ 715108
ומצד שני, יאיר לפיד יאלץ למוד לעבוד עם ה„זועביז״ באופוזיציה.
אדלשטיין ובג''ץ 715111
לא יקרה.
נקרתה לביבי הזדמנות שלא תחזור לזכות במחיאות כפיים של 100% מהעם - אם הוא יציע עכשיו לגנץ את משרת שר הדואר.
לצערי זה לא יקרה. ביבי מוכן תמיד להמר על גורל מדינת ישראל אבל אף פעם לא על גורלו שלו.
חוץ מזה, מה אכפת לו למנות שלימזל אסיר תודה ושגורלו הפוליטי כבר נחרץ למשרת שר חוץ. עדיף מאשר למנות עוד חדל אישים מן הליכוד שיתחיל לטפח רגשי גדלות.
מה שלא יהיה, בימים הקרובים אני צופה הפתעות ושעשועים לרוב. בעוד אנו מצפים לראות אם רופאי ישראל יצטרכו ללמוד את כללי המוסר האסקימוסי, ובעוד אנו מצפים לראות אם גופנו יבגוד בנו מול הוירוס המכותר, ביבי המוכתר ארגן לנו את ההצגה הטובה בעיר ובעולם. אכלו ושתו, צחקו וחייכו, כי מחר אולי נמות.
אדלשטיין ובג''ץ 715113
איני יודע על מה הוסכם. ואם הוסכם, האם זה היה על סמך האפשרות שבני גנץ יצטרף לממשלה עם כל כחול לבן, ולא עם פחות מחציה, כי איני בטוח שעם 16 מנדטים של בני גנץ מגיעה לו בכלל הרוטציה. אני גם חושב שהמו"מ עדיין מתנהל, וצריך לראות מה יהיה בסופו של דבר ההסכם. אני חושב שאם ייחתם הסכם שבו מדובר על רוטציה, נתניהו יעמוד בו, אלא אם יקרה משהו בלתי צפוי. על זה אני מוכן להתערב (כשהפרס הוא "חרבון" למפסיד).
אדלשטיין ובג''ץ 715114
הכל 'בלתי צפוי', עד שהוא צפוי. זו לא חוכמה.
אלא אם תאמר לנו מראש מה 'בלתי צפוי' בעיניך.
אדלשטיין ובג''ץ 715115
לא יודע. עזוב. נעזוב גם את ההתערבות. אבל אם יהיה הסכם רוטציה, נחזור לכאן בתום שנה ונדון בעניין.
אדלשטיין ובג''ץ 715117
גם בלי לדעת מראש מה בלתי צפוי בעיני דב, אני מוכן להתערב שמשהו ''בלתי צפוי'' יקרה.
אדלשטיין ובג''ץ 715143
התמימים במחנה המרכז-שמאל עדיין לא הבינו מה קרה. הלם קרב. ממשיכים לחשוב שכל מה שהם הפסידו אתמול במהלך הזה זה רק סיבוב בחירות ושיהיה עוד סיבוב. לא נורא נכון? דמוקרטיה...
לא הפעם. ההתנגשות עם בג״צ והסירוב של אדלשטיין היו חלק ממהלך פוליטי מחושב. היום של ה D9 על בג״צ הגיע וזה היה חלק חשוב בהכשרת המהלך של ביבי. אנחנו בדרך לבינג׳ של העברת חוקי הסמכה. הוא בטח לא יעשה את זה בבת אחת ובאופן דרמטי, אבל בשנה הקרובה הוא הולך לחמם את הצפרדע לאט לאט.

בזמן שאתם ספונים בבתיכם מהלך ההפיכה של ביבי ימשיך וכשתצאו מהבית, בעבור זעם הקורונה, הציפורים תהינה אותן הציפורים בחוץ, השמים אותם השמים, הנוף אותו נוף מוכר, אבל המדינה תהיה לחלוטין אחרת. ביבי הבטיח את היכולת שלו לסיים את שינוי שיטת המשטר בישראל והגנצים ישתפו פעולה כי מצב חירום וכי אחרת יצאו חומוס. המחשבות שלכם על סיבוב בחירות עתידי הוא התעסקות במשהו שכבר לא יהיה. כלאמר, לא במובן שאתם רגילים אליו. יהיו פה בחירות באותו מובן שברוסיה יש.

שח מט
אדלשטיין ובג''ץ 715145
מישבו אמר שלא נורא? נורא ואיום.
וגם, אם בכלל זה מה שהוא התכוון לעשות, למה הוא משך את כל הפארסה הזאת עם בג"ץ והיו"ר וכל הגועל נפש הזה שרק הוציא את כל חובבי ה-D9 מהחורים שלהם.
אם ממילא לא רצית למנות יו"ר חדש, יכולת לפחות לחסוך לנו את הטררם והבזיון הזה.

אני מנסה לנסח אולי איזה עוד נקודות אור יכולות להיות במצב השפל הזה:
עדיין כנראה עדיף על ממשלת 61 ח"כים מהימין, שהיו קוברים את המדינה קצת יותר מהר.
עכשיו ביבי וליצמן יישארו עם הקורונה ומיליון מובטלים וגרעון של עשרות עד מאות מיליארדים. טוב לאוכלוסיה לא יצא מזה, רק רע.
אז אולי אחרי שקצת יפנימו שהם האחראים על המשבר הבריאותי והכלכלי הזה, אולי חלק מהעדר‏1 יבין שהמנהיג הכל יכול שלו יכול גם לגרום נזק גדול והוא לא כזה מוצלח בניהול, לא של הבריאות ולא של הכלכלה.
מה שהוריד את המערך מהשלטון, גם אם בדיליי, זו מלחמת יום כיפור והמיתון שאחריה. אולי מלחמת הקורונה והמיתון שאחריה יעשו מעשה דומה.
(וזה לא היה קורה אם היתה קמה ממשלת מרכז שמאל - הרי דקה אחרי שהם עוברים לאופוזיציה, ביבי וחבר מרעיו היו מיד זועקים מתחת כל עץ רענן כמה המצב נורא, והכל באשמת הממשלה החדשה. מכירים אותם.)

1 לא בונה על הרבה, אבל אפילו 5-10 אחוז זה הרבה במצב אצלנו.
אדלשטיין ובג''ץ 715146
אני כנראה לא חלק מהעדר אודותיו אתה כותב (הייתי מאד רוצה שביבי יעלם מהנוף הפוליטי), ובכל זאת אני לא חושב שהוא עושה עבודה רעה במיוחד בניהול הכלכלה והבריאות. אז במקומך לא הייתי בונה על כך שהעדר הנ''ל יחשוב כך.
אדלשטיין ובג''ץ 715150
בתור מתאבן אתה מוזמן לקרוא את הכתבה הבאה בדה מרקר. רק החצי השני מדבר על מחדל הבריאות המתמשך, אבל כבר בהתחלה יש גרף שמראה שמספר המתים ממחלות זיהומיות בישראל הוא כמעט פי 4 מממוצע ה-oecd, והוא הכפיל את עצמו כמעט בתקופת נתניהו. על שאר תחלואי מערכת הבריאות אתה יכול לקרוא בדו"ח המבקר (שאלמלא היה כלבלב של נתניהו היה מפרסם אותו לפני שנה, ולא כשכבר מאוחר מדי) שמקושר גם בכתבה.
ומה עם הכלכלה שמגיעה למשבר שכזה עם 40 מיליארד שקל גרעון? גם זה לא נתניהו? מי זה, רק כחלון אשם?
אדלשטיין ובג''ץ 715187
אני חושב שהנטיה להתיחס אל מצביעי נתניהו כעדר היא עצמה בעלת תפקיד חשוב בשימור הנאמנות שלהם כלפיו. הוא בנה את עצמו על תחושה קולקטיבית של ציבור שמזלזלים בו ומתנשאים עליו, והמשך הזלזול הזה רק בונה ומחזק אותו.
אדלשטיין ובג''ץ 715189
אני לא התכוונתי אגב שכל מצביעי נתניהו הם עדר.
בדיעבד חשבתי להוסיף הערה, כדי לא לפגוע בכבודו של אף אחד מהקוראים והכותבים המכובדים כאן, שלא להם כוונתי.
מי שסולם הערכים שלו ודעותיו עולים בקנה אחד עם של נתניהו - נתניהו נראה לי הבחירה הכי רציונלית עבורו.
בתור העדר אני מתכוון לאחרים שלא באמת רוצים להדיר את הערבים מהדמוקרטיה הישראלית, שלא רוצים השתלטות דתית, שחשובות להן זכויות האזרח למיניהן ושלטון החוק, אבל שעשור תחת נתניהו, כולל יחסי הציבור הבלתי פוסקים שהוא עושה לעצמו, גרמו להם לחשוב שהוא מנהיג יחיד בדורו ואין בלתו, ביכולותיו וכישוריו. שעצם המחשבה על לחיות בישראל ללא נתניהו לא טבעית להם.
אני מקווה שחלק מאלה, דעתם משקללת גם נתונים מהמציאות, ונתונים חריגים עשויים ליצור אצלם מחשבה שנייה.
אדלשטיין ובג''ץ 715208
מחנה אע״מ: אין עוד מלבדו.
אדלשטיין ובג''ץ 715107
כמה שנאה. תרגיש חופשי לכנות את ליברמן נבל. אבל בוגי (שעכשיו יותר מתמיד צריך נעליים גבוהות)? לפיד הוא אולי אפס ואולי מנופח, אבל בטח שלא נבל.

והרשימה המשותפת מסכת את ישראל? לא רק שנאה. גם גזענות.
אדלשטיין ובג''ץ 715116
לפיד נבל בהמעטה. הראיתי זאת ב תגובה 704016 . מבחינתי, דוגמה זו היא מה שנהוג לכנות במתמטיקה "תנאי מספיק".
אשר לבוגי, הצעקות השקריות שצעק טרם הבחירות על כך שמי שאומר שהם ישאפו להקים ממשלה צרה בתמיכת המשותפת הוא שקרן, וגם השקרים שלו שאני מכיר מידע איש, בקשר למאבק שהוביל חבר שלי נגד גדיעת יער מוריק בשומרון ללא צורך, לצורך קידום הסכמי אוסלו, עוד בהיותו אלוף פיקוד מרכז, די לי בהם כדי לעמוד על טיבו. אבל אני מוכן ללכת לקראתך: נבל מינוס.
אשר לרשימה המשותפת, רשימה שאחד מחבריה היה יועץ לרב המרצחים ערפאת בתקופה הנוראה של האינתיפאדה השנייה, וחברה אחרת שלה הצטרפה לבריונים על המרמרה, וחבר נוסף שלה העביר הנחיות לחיזבאלה לאן לכוון את טיליו כדי להכאיב כמה שיותר לאוכלוסיה יהודית, ועוד חבר שלה הורשע על הברחת פלאפונים לרוצחי יהודים, תוך ניצול חסינותו כחבר כנסת, היא בהחלט רשימה המסכנת את ישראל, אם ממשלת ישראל תיאלץ להסתמך על תמיכתה.
אדלשטיין ובג''ץ 715265
לדעתי, האשמת הזולת ב"גזענות" נועדה למנוע דיון רציני בשאלה, האם הערבים (והפלסתינים בפרט) הם אוייבים של ישראל, שלא ויתרו על שאיפתם להשמיד אותה ופועלים להשגת מטרה זו.
משהו אישי: אני יהודי ממוצא תימני ואני חש רגשית ותרבותית קרוב יותר לבן דודי הערבי מאשר לאחי היהודי ממוצא אשכנזי.
אדלשטיין ובג''ץ 715268
דבריך בסוף תגובתך גרמו לי מעט תחושת אי נוחות. בהקשר הזה אני רוצה לספר סיפור על משהו שאירע לפני המון המון שנים. ברדיו שודר ראיון עם טייס‏1. הוא סיפר על פגישה שהייתה לו עם יהודי חרדי באמריקה אליה נשלח כדי לעבור איזה קורס שקשור בתפקידו. היהודי הזה הביט בו בתמהון, ולא הבין בכלל איך זה שיש יהודי שלא מבין יידיש. והטייס אמר: עם היהודי הזה חשתי בלבי קשר הרבה יותר עמוק, מאשר עם איזה חבר שרכשתי בקורס, טייס גוי, אתו הייתה לי שפה משותפת בעניינים מקצועיים. אני זוכר שדבריו אלה עשו לי משהו. זו עובדה שאני זוכר זאת עד היום.

1 אני כמעט בטוח שהיה זה איתן בן אליהו שהיה אחר כך מפקד חיל האוויר. כששודר הראיון הוא לא היה מוכר, ובוודאי גם לא זכרתי את שמו אחרי הראיון, אבל בכל זאת כפי שאמרתי אני כמעט בטוח שזה הוא.
אדלשטיין ובג''ץ 715271
איפה האשמתי אותך? הרשימה המשותפת נבחרה בשיעור גבוה למדי על ידי הציבור הערבי במדינה. לכן נראה שהם מייצגים אותו בכנסת. איך פתאום פוסלים נציגים של ציבור גדול? או שאולי הם אזרחים סוג ב’?

מרגע שהנציגים נבחרו לכנסת הם לא פסולים. הם חברי כנסת. אפשר לשנות את החוק (זה נעשה לאחר 1984). אבל האם אתה רוצה לשנות את החוק? שינוי החוק שנועד לפסול אותם לא הצליח. ראינו את זה. אולי זה שינוי לא מוצלח (שצריך לעוף בכלל). קבל את זה.
אדלשטיין ובג''ץ 715272
סליחה. רוב מה שכתבתי היה מכוון לדב ולא לך.
אדלשטיין ובג''ץ 715281
מכיוון שרק רוב דבריך כוונו לדב ולא כולם, אני מרשה לעצמי לומר שאני מסכים עם דב: גם לדעתי הרשימה המשותפת אינה צריכה להיות בכנסת.
לדעתי, זו איוולת מאין כמותה להעניק ל*אוייבים* של מדינת ישראל זכות לבחור ולהיבחר לכנסת.
וכרגע - וכאן כנראה נחלקת דעתי מדעתו של דב - הערבים באופן כללי הינם בגדר אוייבי ישראל, לדאבון ליבי.
אדלשטיין ובג''ץ 715291
אז כן, שלילת זכות הייצוג משישית מהמצביעים היא גזענות בעיני. לא אכפת לי עם מי אתה מזדהה.
אדלשטיין ובג''ץ 715294
זו לא רק גזענות, זו אנטי-דמוקאטיה. שלילת זכות ייצוג מציבור שלם בתואנות ביטחוניות. לאנשים כאלו לא מגיע שירות רפואי מרופאים, רוקחים ואחיות שלדעתם הם מתנגדי המדינה ואסור להם להצביע.
אדלשטיין ובג''ץ 715296
שתי שאלות הבהרה, ארז:
1) האם הצעתך/קריאתך לשלילת הזכות לקבלת שירות רפואי מערבים צריכה לחול, לדעתך, על מי ש*מביע עמדה*, לפיה יש לשלול מהערבים זכות לבחור ולהיבחר, או רק על מי ששולל אותה מהם *בפועל*?
2) האם כשאתה אומר "לאנשים כאלו לא מגיע..." אתה חושב, שיש לשלול מהם *בחוק* את הזכות לקבל שירות רפואי מערבים או שאתה חושב שרק *מוסרית* זה לא מגיע להם?
אדלשטיין ובג''ץ 715351
חשבתי יותר בכיוון של karma is a bitch: מישהו שטוען בלהט שלערבים אסור לתת זכות ייצוג פוליטי‏1 ואז הוא נזקק לשירותם של אותם מודרים.

1 השוו את זה לפוליטיקאי אירופי שאומר דבר כזה על היהודים ואל תגידו לי שזה לא אותו דבר בגלל סיבות בטחוניות. זה בדיוק אותו דבר: גזענות (או אנטישמיות) שמנמקים את דרישתם להדרת קבוצת המושא בטיעונים מוצדקים כביכול.
אדלשטיין ובג''ץ 715385
ככל הנראה וכך זה נראה למיטב הבנתי את גישתך - אתה לא באמת מכיר את מחשבתו של הישראלי/יהודי השמרן/האורתודוקס/איש ארץ ישראל השלמה/איש הימין.
רובם ככולם היו רוצים לראות אזרחי ישראל הערבים חלק מהמדינה /חלק מהשלטון המקומי והארצי. לי אין ספק בכך.

אממא, אנו רואים את הנציגים שלהם מחויבים לרשות הפלסטינית , מחויבים לחיזבאללה לחמאס ולאיראן, וזה לא תקין (לחלוטין!) , לא שפוי ( חיזבאללה), לא נורמלי ( חמאס/פתח) , לא הגיוני ( סוני/שיעי).

לאחר תיקון הדברים, אני לא רואה שום בעיה לראות את הליכוד והחרדים ( בספק על ימינה) יושבים עם המפלגות הערביות. באופן די מפתיע, אני רואה את אזרחי ישראל הערבים יותר קרובים בגישות החברתיות והכלכליות שלהן לגוש הימין (מסורת) מאשר גוש השמאל ( מצעדי גאווה וכו).

יו אנדרסטנט אוללא?
אדלשטיין ובג''ץ 715411
נ. ב https://www.gplanet.co.il/הרשימה-הערבית-המשותפת-הערות...
אדלשטיין ובג''ץ 715274
כל הרשימות האל היו נפסלות על ידי וועדת הכנסת, בהתאם לחוק. אבל בג''ץ שם את עצמו במקום וועדת הכנסת, ובאמצעות הפרת החוק מתיר את מועמדותם לכנסת.
אדלשטיין ובג''ץ 715264
דב, שתי שאלות לי אליך ביחס לעמדתך, לפיה "דעתי היא שרוב של 61 אצבעות בכנסת צריך לגבור על כל חוק ועל כל תקנה":
1) האם עמדתך מוגבלת רק לחוק היסוד הספציפי שעליו דיבר שפטל (המסדיר את עבודת הכנסת) או שהיא מקיפה ונכונה, לדעתך, ל*כל* חוק יסוד (ול*כל* חוק רגיל)?
2) האם, לדעתך, סמכות רוב של 61 בכנסת בתקופה שבין פרסום תוצאות הבחירות לכנסת עד לכינון ממשלה חדשה צריכה להיות זהה לגמרי לסמכותה הרגילה בתקופה שלאחר הקמת ההממשלה?
אדלשטיין ובג''ץ 715266
נדמה לי שהחוק שעליו חולם שפטל הוא חוק להסדרת עבודת בית המשפט, ולא עבודת הכנסת‏1. מכל מקום, דעתי היא ש 61 אצבעות מרגע שיש תוצאות רשמיות של הבחירות, גוברות על כל משהו אחר ממנגנוני השלטון בקשר לכל חוק שהוא ואפילו חוק יסוד שעבר רק יום קודם, למעט משאל עם, מוסד שלצערי לא קיים אצלנו. אני אומר זאת למרות שבסיפור האחרון עמדתי זו הייתה בניגוד לאינטרס של המחנה שלי.

1 באחת מתכניות "אולפן פתוחי" כאשר שפטל חזר והציג את הרעיון הזה, שלחתי לתכנית תגובה שגם הוקראה: שפטל אופטימי בקשר לבית המשפט העליון. אי אפשר להילחם בו באמצעות חקיקה כי הוא יפרש כל חוק כרצונו. שפטל ענה, אך תשובתו, לדעתי, לא הייתה עניינית. הוא אמר שכשהוא מדבר על "דיקטטורה של בג"ץ" הוא לא מתכוון לדיקטטורה עם טנקים ברחובות כמו בפרג. מה זה שייך לעניין? הם יקבלו את החוק של שפטל, ו"יפרשו" אותו איך שמתחשק להם.
אדלשטיין ובג''ץ 715277
אני מבין את החשיבות שאתה מייחס לרצון הרוב, ופחות או יותר מסכים איתך על העיקרון. אבל אני לא מסכים איתך בכלל בנוגע למסקנה.

ראשית, 120 זה מספר קטן. יש סיכוי גבוה ש-‏61 חברי כנסת לא מייצגים 50% מהציבור הכללי (אולי הם מייצגים רק 49%? או אולי רק 40%?). אתה באמת רוצה לתת לרוב מיקרי כל כך הרבה כוח?

שנית, גם אם הכנסת הייתה מונה 1000 ח"כים, והיית מדבר על 501 אצבעות הייתי מאד מסתייג. אתה באמת מעוניין שאיזושהי סוגייה כל כך שנויה במחלוקת תוכרע על חודו של קול? שני עיקרונות כלליים משתלבים כאן: (1) שוב עניין ה-"רוב המיקרי". הרי מספיק שההדחה תדחה בשבוע, ו-‏2 חברי כנסת יתעוררו עם מצב רוח אחר כדי שהתוצאה תתהפך. (2) ככל שהחוק יותר שנוי במחלוקת, כך ראוי להציב יותר מחסומים בפני המחוקקים. כולם צריכים לפקפק מאד בשיקול הדעת שלהם במקרה כזה.

למרבה המזל, יש דרך מאד אלגנטית להתמודד עם כל הסוגיות האלה בו-זמנית: לדרוש רוב גדול יותר. אפשר להתווכח האם מספר הקסם הוא 65, 70 או 100 חברי כנסת. אבל הוא לא 61.
אדלשטיין ובג''ץ 715280
אני לא בטוח שהבנתי את עמדתך.
האם לדעתך הכנסת צריכה להיות כפופה לחוקים/כללים כלשהם המסדירים את דרכי פעולתה ואופן קבלת החלטותיה *בתקופה שמרגע פרסום התוצאות הרשמיות ועד לכינון הממשלה החדשה*?
אם לא - מי, לדעתך, צריך לקבוע *בהמהלך התקופה הזו* את סדר יומה של הכנסת ואת הנושאים שיכללו בו?
איך זה קורה בכלל קורה בהיעדר כללים כלשהם המסדירים את דרכי פעולתה ואופן קבלת החלטותיה?
ובכלל, האם לדעתך הרוב יכול להחליט *בהמהלך התקופה הזו* לבטל חוק, לשנותו או לחוקק חוק חדש בפרוצדורה שונה מהמקובל (שלוש קריאות, דיון בוועדה וכו')?
אדלשטיין ובג''ץ 715285
בוודאי שצריכה, הכנסת איננה גרורה של הממשלה, אולי אפילו להיפך, והיא, על פי רוב מבין חבריה הנבחרים, יכולה וצריכה להסדיר את דרכי פעולתה וקבלת החלטותיה.
אדלשטיין ובג''ץ 715287
אני לא מצליח לראות קשר בין שאלותיי לבין תגובתך.
בעיקר בינן לבין טענתך, שהכנסת אינה גרורה של הממשלה.
אשמח אם תבהיר את דבריך.
אתה גם מוזמן להשיב על ארבע שאלותיי, למרות שהופנו לדב.
אדלשטיין ובג''ץ 715290
בתגובתך הדגשת את הזמן בין השבעת הכנסת לכינון הממשלה. כאילו העובדה שממשלה עדיין לא קמה צריכה להיות רלבנטית מאד לפעולת הכנסת, תפקודה, סדר יומה וכן הלאה.
אבל הפרדת הרשויות אומרת ההיפך. בגלל ההפרדה הזו, הממשלה לא 'מחליטה על הכנסת', כמו שאומרות הילדות שלי.
הממשלה לא מחליטה על סדר היום של הכנסת, על החוקים שהיא מחוקקת, מתי דנים בהם, איזה וועדות מקימים, ועוד מליון דברים. להיפך - אם הכנסת מחוקקת חוק, הממשלה חייבת לציית לו. הרבה החלטות של הממשלה, חייבות אישור של הכנסת. הרבה החלטות חייבות לקבל אישור של וועדות הכנסת. על כן, אם כבר, הכנסת יכולה וחייבת לפקח על החלטות הממשלה, ובמקרים מסוימים אף לשנות אותן.

דוגמת דגל מארה"ב בשבוע האחרון - הנשיא והממשל שלו (דומה לממשלה שלנו) מחליטים על תוכנית חילוץ הכלכלה בטריליון דולר. וראה זה פלא - הסנאט (ה'כנסת' האמריקאית) דוחה פעמיים(!) את ההחלטה ומחזיר אותה לממשל לתיקונים, ורק בפעם השלישית - אחרי שה'כנסת' אישרה את התקנות - הן יכולות להפוך לפעולות לביצוע בשטח.

ולכן הכנסת לא צריכה 'לחכות' עד שתקום ממשלה. להיפך.
ועל אחת כמה וכמה כשבינתיים מתפקדת ממשלה מתוקף רצף מלפני שנה וחצי, ולא על פי תוצאות הבחירות. ממשלה שלא נבחרה.
אדלשטיין ובג''ץ 715295
תניח בבקשה את הממשלה בצד ותתמקד בסמכויות הכנסת בלבד בתקופה שדיברתי עליה.
דב טען, אם הבנתי אותו נכון, שגם בתקופה זו הכנסת ריבונית לעשות כרצונה (ברוב של 61).
לפי עמדה זו, הכנסת יכולה גם בתקופה זו (ברוב 61) לבטל כל חוק, כולל חוק יסוד, ולחוקק כל חוק כאוות נפשה.
האם זה אומר, למשל, שהכנסת רשאית *בתקופה זו* לבטל את דרכי החקיקה הנוכחיים (שלוש קריאות, דיון בוועדה של הכנסת וכו')?
האם היא יכולה *בתקופה זו*, למשל, לבטל לגמרי את סמכות בג"צ לבטל חוקים של הכנסת?
ובאופן כללי יותר: האם מוטלות על רוב של 61 בכנסת *בתקופה זו* מגבלות כלשהן?
אני מבקש להימנע מדיון בשאלה החשובה, אם בנוגע לסמכויות הכנסת יש להבחין בין התקופה שדיברתי עליה לבין תקופת כהונתה "הרגילה", מיום הקמת הממשלה ואילך.
אדלשטיין ובג''ץ 715297
יש פה שני פרמטרים שנראה שמעניינים אותך - התקופה ומספרה הרוב.
התקופה היא כמו כל תקופה אחרת.
הרוב - נראה שה-‏61 מאד מטריד אותך (האם הוא היה רוב של 61 לצד השני של המפה, הוא היה מטריד אותך באותה מידה?).
בעקרון, יש חוקים שרוב של 61 ח"כים אינו מספיק כדי לבטל אותו.
ואגב - בכל מקרה שהוא, הכנסת אינה יכולה לחוקק חוקים "כאוות נפשה".
למשל, אם היא תרצה לחוקק ש"לג'ינג'ים אסור להצביע בבחירות" או ש"רק תושבי תל אביב לא צריכים לשלם מס הכנסה" - יבוא בית המשפט ויאמר שהחוקים האלה אינם עומדים בקנה אחד עם שאר חוקי מדינת ישראל, כמו זכות ההצבעה הדקמורטית, שיוויון בפני החוק ללא קשר למגורים גיאוגרפיים, או אחרים מתאימים יותר שאני לא זוכר כרגע (אני לא משפטן).
תראה איזה יופי - בזכות הפרדת הרשויות, בית המשפט יכול לבקר את הכנסת ולראות שהיא לא עושה "כאוות נפשה". לכן, למשל, אם הכנסת מבטלת את סמכות בג"ץ - זו פגיעה בעקרון הפרדת הרשויות. ואני מקווה שהדוגמאות שהבאתי מתקבלות על דעתך כחוקים שגם אתה לא היית רוצה לראות בספר החוקים הישראלי.

בקיצור - גם על הכנסת יש מגבלות. מגבלות על השלטון זה מעולה, אולי אחד מעמודי התווך של דמוקרטיה.
אדלשטיין ובג''ץ 715306
האם אתה מתכוון לטעון, שסמכות הכנסת צריכה להיות לדעתך כפופה להחלטות בג"צ ושהכנסת לא צריכה להיות בעלת סמכות לבטל את הכפיפות שלה לבג"צ?
אם כן -
1) מה מקור הסמכות של בג"צ לבטל חקיקה של הכנסת? אם תאמר שמקור סמכותו אינו רק החוק - במקרה זה מי צריך לקבוע, לדעתך, את מקור הסמכות של בג"צ לבטל חוק של הכנסת?
2) האם עמדתך לא הופכת הלכה למעשה את הרשות השופטת לרשות העליונה מבין שלוש הרשויות?
3) האם סמכות בג"צ לפסול חוק של הכנסת צריכה להיות מוגבלת לדעתך? אם כן - מה ומה צריך להגביל אותה?
אדלשטיין ובג''ץ 715313
היו לא מעט ניסיונות להשלים את חקיקת החוקה הישראלית. החלק הגדול ביותר שחסר בה הוא הצעת חוק יסוד: החקיקה [ויקיפדיה]. בכנסת ה־12 ויתרו על חוק היסוד הזה מכיוון שלא הייתה הסכמה מספיק רחבה סביבו. גם מאז לא הייתה הסכמה מספיק רחבה.

צריכה להיות לכנסת סמכות לגבור על בית המשפט, אולם רק במקרה של הסכמה רחבה. לא רוב של 60 חברים אלא קונצנזוס גדול יותר. לטעמי האישי: לפחות שבעים.

ר’ גם כאן על הרצוי.
אדלשטיין ובג''ץ 715317
1) מקור סמכותו הוא החוק, שהכנסת חוקקה בעצמה. בעצם הוא לא סתם מפקח על החקיקה, הוא שומר על זה שתהיה קוהרנטית.
2) לא.
3) היא כבר מוגבלת. ולראייה - ראה כמה מעט חוקים תוך אלפי חוקים שהכנסת חוקקה לאורך ההיסטוריה בכלל הגיעו לדיון בבג"ץ, שלא לומר לפסילה.
אדלשטיין ובג''ץ 715322
אם מקור סמכות בג"צ לבטל חוק הוא החוק, מה מונע מהכנסת לבטל בחוק את סמכות בג"צ לבטל את החוק המסמיך את בג"צ לבטל חוקים של הכנסת?
נדמה לי שמקודם אמרת, שלבג"צ צריכה להיות לדעתך הסמכות לפסול חוק של הכנסת, המבטל את סמכות בג"צ לבטל חוקים של הכנסת, מכח *עיקרון הפרדת הרשויות*.
אדלשטיין ובג''ץ 715326
אכן, התשובה בגוף השאלה (בסוף שלה).
אדלשטיין ובג''ץ 715329
סמכות בג"צ לפסול חוק מכח סמכות שהוענקה לו *בחוק* אינה זהה לסמכותו לפסול חוק מכח *עיקרון הפרדת הרשויות*.
במקרה השני, זו סמכות שבג"צ העניק לעצמו ללא סמכות בחוק.
אדלשטיין ובג''ץ 715323
3) מי ומה צריך, לדעתך, להגביל את סמכות בג"צ לפסול חוקים של הכנסת (פרט להגבלה עצמית שמטיל בג"צ על עצמו)?
אדלשטיין ובג''ץ 715325
שאלה רחבה מאד, לא נראה לי קל לענות עליה. ואם אתה כותב שהמגבלה היא רק זו שבג''ץ מטיל על עצמו, לא הבנת את תגובותי הקודמות. החוק מגביל את בג''ץ.
אדלשטיין ובג''ץ 715330
אתה יכול להפנות אותי לחוק המגביל את סמכות בג"צ לפסול חוק של הכנסת?
זה קצת מצחיק, כי למעשה אין חוק המסמיך את בג"צ במפורש לפסול חוק של הכנסת.
האמת היא, שבג"צ העניק לעצמו סמכות לפסול חוקים של הכנסת מכח *פרשנות* של החוק.
ועתה הוא מתלבט אם לפסול חוק יסוד מכח מגילת העצמאות (אני לא צוחק).
אדלשטיין ובג''ץ 715334
אשמח אם המשפטנים בינינו יענו אולי.
יש לך סימוכין שבג"ץ העניק לעצמו את הסמכות הזו?
אדלשטיין ובג''ץ 715337
א) תמצא הרבה סימוכין לכך בחיפוש מהיר באינטרנט.
ב) אין לבג"צ (ולכל מוסד אחר של המדינה) שום סמכות פרט לסמכות שהוענקה לו בחוק.
לכן, אם אתה חולק עליי, אנא הפנה אותי לחוק המסמיך את בג"צ במפורש לבטל חוקים של הכנסת. לא תמצא.
מה שתמצא הוא את פס"ד בנק המזרחי המפורסם, שבו העניקו אהרון ברק וחבריו לבג"צ את הסמכות לבטל חוקים של הכנסת מכח *פרשנות שלהם* של חוק יסוד: כבוד האדם וחרותו.
אדלשטיין ובג''ץ 715338
אני אזכור להשתמש ב-א' שלך בפעם הבאה שתבקש ממני להוכיח לך משהו. מאד שימושי.
אדלשטיין ובג''ץ 715345
כדי לא להיות חייב לך: https://bit.ly/2vUDaUs
אדלשטיין ובג''ץ 715350
ותראה מה מצאתי שם:
"המחוקק הריבון העליון הוא הכנסת: היא המוסמכת לחוקק חקיקה חוקתית והיא המוסמכת לחוקק חקיקה רגילה. היא גם מוסמכת להתקין תקנות אם היא קובעת כך בחוק".
כל מה שראיתי שם, זה שהמחוקק (לא בית המשפט) קבע שיש היררכיה של חוקים - חוק-יסוד הוא בסיסי וקודם לחוק 'רגיל'. לכן, חוק רגיל שסותר או פוגע בחוק יסוד, ניתן לבטל/לשנות אותו.
ותפקידו של בית המשפט הוא לוודא שזה אכן קורה ומתי.

לא מוצא כאן שום בעיה או איזה סמכות עליונה של בית המשפט.
אדלשטיין ובג''ץ 715353
קצת מוזר - כך אנסח זאת - שמכל המלל הרב שבערך הזה אתה מפנה אותי לדברים אלה.
מזכיר לך שביקשת סימוכין לטענתי, שאין הסמכה מפורשת בחוק לסמכות בג"צ לבטל חוקים של הכנסת וכי בג"צ נטל לעצמו סמכות זו בדרך של פרשנות החוק.
הפניתי אותך לפסק דין בנק המזרחי, שהוקדש לו פרק נפרד.
עכשיו לגבי השאלה מי היא כיום (ןמשנת 1995) הסמכות העליונה במדינה - הכנסת או בג"צ, אשאל אותך שאלה זו: בהינתן שבג"צ יכול לבטל חוק של הכנסת, לרבות חוק המבטל את סמכות בג"צ לבטל חוקים של הכנסת - מי השליט?
אם תתקשה להודות בכך, שבג"צ הינו השליט כיום במדינת ישראל ולא הכנסת - אוסיף לשאול אותך עוד שאלות.
אדלשטיין ובג''ץ 715369
בג"צ לא יכול לבטל חוק יסוד שחוקקה הכנסת. מי כאן הריבון?
אדלשטיין ובג''ץ 715372
יהיה חביב ומכובד מצידך להשיב על שאלתי לפני שאתה שואל אותי או ביחד עם שאלתך הנגדית.
לא הבנתי - אתה קובע, שבג"צ לא יכול לבטל חוק יסוד שחוקקה הכנסת, או שאתה רק שואל, אם אני חושב שבג"צ יכול לעשות זאת?
אדלשטיין ובג''ץ 715376
אני קובע, ואז שואל, אם כך הדבר, מי לדעתך השליט כאן.
אדלשטיין ובג''ץ 715383
אם בג"צ לא מוסמך לבטל או לשנות חוק יסוד - השליט הוא הכנסת כמובן.
האם אתה מודע לכך שיש הסבורים, שבג"צ מוסמך לבטל חוק יסוד (אהרן ברק הינו אחד מהם)?
ועדיין לא קיבלתי תשובה על שאלתי: אם בג"צ יקבע שבסמכותו העקורנית לבטל חוק יסוד של הכנסת - מיהו השליט במדינה, לדעתך?
אדלשטיין ובג''ץ 715387
לדעתי אין שליט יחיד, זה מה שיפה בהפרדת רשויות.
אדלשטיין ובג''ץ 715391
האם לדעתך לא הגיוני לומר, שהשליט בכל מדינה הינו זה שיש לו את המלה האחרונה בשאלות החשובות?
ובהקשר שלנו: האם השליט אינו זה שקובע את הנורמות החשובות?
ואם תרצה: האם השליט אינו זה שאין מגבלה חיצונית לו על כוחו/סמכותו?
בבקשה תחשוב קצת לפני שאתה עונה.
אדלשטיין ובג''ץ 715394
זה מה שיפה, כולם מגבילים את כולם.
ואם אתה שואל אותי מי 'יותר' שולט? בתור אמפיריציסט - זה שיותר החלטות שלו השפיעו על חיי ועל חיי האזרחים במשך תקופה.
הכנסת והממשלה החליטו אלפי החלטות וחוקקו מאות חוקים בשני העשורים האחרונים שהשפיעו עלי. מלחמות ותקציבים וסלי בריאות וחוקי עבודה ומיסים וכספי העברה ופטורים מגיוס לאוכלוסיות מיוחסות והעברת המיסים שלי לאחרים שלא משלמים מיסים מבחירה ועוד ועוד.
בג"ץ השפיע על חקיקה משמעותית אולי עשר פעמים. או סדר גודל כזה.

בתור שליט כל יכול כמו שאתה מתאר אותו, הוא כל כך פלגמט. כמו סופרמן שפעם בשנתיים מואיל לקמט פחית בירה ביד אחת. כמה מוזר מצידו, כל כך הרבה כוח וכל כך מעט שימוש בכח הזה. השופטים שם יותר רחומים מהסנהדרין כנראה.
אדלשטיין ובג''ץ 715404
לא ברור לי אם אתה סתם מתחמק ממתן תשובה ברורה וחד משמעית או שאתה באמת מתקשה לקבוע מיהו שליט המדינה.
ראשית, מהקשר הדיון שלנו ברור לך - או צריך להיות ברור לך - ששאלתי מיהו השליט התייחסה ל"תחרות" בין בג"צ לבין הכנסת.
לכן, בבקשה אל תכניס לדיון את הממשלה ותתמקד בשאלה: מבין הכנסת או בג"צ - מי השליט, העליון, מבחינת כוחו וסמכותו.
אני מוכן לקבל התשובה, ששניהם שולטים.
במקרה כזה אבקש לדעת, אם לדעתך כוחם שווה או שאחד מהם חזק יותר.
אני לא חושב שבמבחן שאתה מציע - מי שמשפיע על חייך ועל חיי האזרחים במשך תקופה - הוא מבחן טוב וראוי.
ראשית, ההשפעה על חייך הפרטיים הינה מבחן גרוע מאד, כי ייתכן, שאחד משניהם ישפיע עליך יותר באקראי.
אם הטענה הזו לא מובנת לך מספיק ותרצה שאתן לך דוגמא - אמור לי ואתן לך דוגמא.
שנית, קשה מאד למדוד את עוצמת ההשפעה של נורמה אחת ביחס לנורמה אחרת.
יש נורמות שמשפיעות במידה מועטה, אבל על הרבה יותר אנשים, ויש כאלה שמשפיעות במידה רבה מאד, אבל על מעט יותר אנשים.
זאת ועוד. אתה מציין את השפעת בג"צ על חקיקה משמעותית, אלא שלבג"צ יש השפעה גדולה בכמה סדרי גודל באמצעות התערבות במינויים ובהחלטות מנהליות.
רק לפני ימים ספורים הדיח בג"צ את יו"ר הכנסת בלי שום צורך לשנות או לבטל חקיקה.
מדי שנה מוגשות לבג"צ אלפי או עשרות אלפי או מאות אלפי עתירות בכל תחומי החיים ופסיקותיו בעתירות הללו קובעות נורמות כלליות, המשפיעות על כולנו.
מעבר לכל שאמרתי עד עכשיו, לא הסברת לי (או שלא הבנתי), מדוע העובדה שבג"צ יכול לבטל/לשנות/לפרש חוקיים, לרבות חוקי יסוד - בהנחה שכך הדבר - אינה מספיקה לך, כדי לקבוע שהוא השליט העליון במדינה.
דוגמא: הכנסת מחוקקת חוק יסוד, האוסר על בג"צ לבטל חוקים של הכנסת ובג"צ מבטל את חוק היסוד הזה. תחשוב היטב על משמעות הדבר ועל השלכותיו על בעל הסמכות לקבוע נורמות כלליות (חוקים).
אדלשטיין ובג''ץ 715314
כשקבוצה של אנשים מחליטה להתנהל באופן דמוקרטי, כלומר לקבל את החלטת הרוב בתוכה כך היא צריכה לנהוג. אם יש וויכוח בכל עניין צריך לקבל את דעת הרוב ובוודאי לא את דעת המיעוט. אכן יש בכנסת כל מיני פרוצדורות של העברת החלטות, אבל לרוב מותר לשנות גם אותן. איני מבין את עניין כפיפותה לחוקים. הרי היא המחוקקת. היא לא כפופה לשום חוק שהיא עצמה חוקקה בעבר, אם אין היא רוצה בו.
אני גם נגד כל העניין הזה של "רוב מיוחס". אין בכך שום היגיון ודבר כזה לא יכול להיות מקודש. אם הכנסת החליטה שבעניינים מסוימים צריך להיות רוב מיוחס היא יכולה ברוב של 61 לבטל את ההחלטה הזאת. היא החליטה והיא תבטל, אם רצון הרוב בכך.
אדלשטיין ובג''ץ 715319
היא כפופה לחוק שהיא חוקקה בכך, שהיא לא יכולה סתם לחקוק חוק שסותר אותו. היא צריכה קודם לשנות את החוק מהעבר, אם היא מצליחה, ואז לחוקק חוקי המשך מתאימים. מאחר והתלות בין חוקים היא לא כל כך פשוטה - חוק יכול להתבסס על כמה ואולי עשרות חוקים קודמים - הדרך לעשות את זה הרבה יותר מסובכת ממה שאתה מציג. וטוב שכך.
מה דעתך על כנסת שמחליטה שלחרדים אסור להצביע בבחירות? ויש לה רוב לזה - האם זו חקיקה ראויה לדעתך, והאם היא אמורה לעבור ללא פיקוח או סייגים?
אדלשטיין ובג''ץ 715324
דמוקרטיה אינה סתם קבלת החלטת הרוב. ייצוג הרוב בפרלמנט הוא כלי לייצוג הדעות והבטחת הזכויות.
אדלשטיין ובג''ץ 715327