בחירות 2020: התוצאות (עודכן) 3995
ועדת הבחירות פרסמה את התוצאות הסופיות בבחירות לכנסת ה-‏23: הליכוד 36 מנדטים; כחול לבן 33 מנדטים; הרשימה המשותפת 15 מנדטים; ש"ס 9 מנדטים; יהדות התורה, ישראל ביתנו, והעבודה־גשר־מרצ 7 מנדטים כל אחת; ימינה 6 מנדטים. מפלגת עוצמה יהודית לא עברה את אחוז החסימה.
קישורים
הספירה נמשכת: הליכוד עם 36 מנדטים, 58 לגוש הימין - ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

קשה להרכיב ממשלה 713988
חלק מה"בעייה" היא שלמשותפת יש 16 מנדטים, ו"אסור" להם להשתתף בממשלה. אז צריך לזכות ב 61 מנדטים מתוך 104ת וזה קשה.
ש"ס מאוד קרובה ל-‏10 מנדטים 713989
עוד 250 קולות לש"ס וליהדות התורה וש"ס מקבלת את המנדט ה-‏10 על חשבון הרשימה המשותפת (בתנאי שהרשימה המשותפת לא תקבל עוד קולות).
חוץ מזה הסיכוי לשינויים עד לסיום ספירת הקולות הוא לא גבוה. הכי קרובה למנדט נוסף אחרי ש"ס היא כחול לבן, כך שרק אם הקולות שעדיין לא נספרו הם כמעט ללא חרדים וערבים, יש לכחול לבן סיכוי להשתפר קצת.
ראוי לצטט 713994
את דברי רחל אליאור:

"העם אמר את דברו:
הרבה יותר אנשים ונשים מעדיפים הנהגה בעלת צביון ימני, לאומני, דתי, מסורתי, גזעני , הנהגה ׳יהודית׳ אנטי-דמוקרטית, מפלה, עושקת, מנצלת ולא מוסרית, תומכת המשך הכיבוש והמשך ההתנחלות, המשך האפרטהייד והגזענות והמשך ההדתה הכפויה והמשך האפלייה המבישה בין עם לעם ובין אדם לאדם.
אין ספק שהרבה יותר אנשים ונשים מעדיפים, למרבה הצער, הנהגה מוכתמת בהאשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים ( ביבי), בהאשמות הקשורות בפלילים ( סביבתו של ביבי) , והנהגה שאנשיה הורשעו וריצו את עונשם בבית הסוהר ( דרעי וחבריו), או הנהגה השואפת להחיל מדינת הלכה, לבנות את המקדש על הר הבית ולקרב את ביאת המשיח על ידי הכחדת עמלק ( סמוטריץ וחבריו ובן גביר וחבריו).
הרבה יותר אנשים ונשים ניזונים משנאה, הסתה, הכפשה ופחד, ואינם מאמינים בשלום, ומעדיפים את ׳ לנצח תאכל חרב׳ והרבה יותר מדי אנשים רוצים להשליט את העבר המקראי - מקדשי/ משיחי - מלכותי על ההווה הדמוקרטי - חילוני.

ככה זה. זו המציאות, אין טעם להאשים ולחפש אשמים, זו המציאות שנולדה כתוצאה מהכיבוש המשחית המבוסס על שקר וגזל, שנאה וסילוף המציאות, וכתוצאה מהעובדה המצערת שלא השכלנו להפריד בין הדת למדינה בעת הקמת המדינה ולא השכלנו לחוקק חוקה ולבצר את זכויות האדם של כל אדם החי תחת ריבונות ישראלית במדינה יהודית - דמוקרטית. במקום שיש כיבוש אין דמוקרטיה, יש שקר וסילוף והעמדת פנים וטיפוח שנאה לדוברי אמת ולמבקשי צדק, חירות ושוויון.

אין ספק שהרבה פחות אנשים ונשים מעוניינים בחירות, שוויון , שלום, זכויות האדם וכבוד האדם, במדינה דמוקרטית ליברלית הומניסטית, שוחרת דעת, אמת וצדק, חירות ושוויון, הרואה את פניו של כל אדם, ומאמינה בכבודו ושוויון זכויותיו וחירותו של כל אדם, בלי הבדל דת, גזע, מין ולאום, מאשר אלה שמעוניינים במדינה לאומנית, גזענית, מתייגת בסטריאוטיפים של שנאה את הנכבשים, מאשימה אותם בחטאיה של מדינה כובשת, מתנחלת, משקרת, מנשלת, מדכאת, מפלה ובורה.

ואין שום מערכת בחירות שיכולה לשנות מציאות זו , המשקפת דמוגרפיה ושנאה ופוליטיקה של זהויות, המעצימה את המפריד והאינטרסנטי ומוחקת את המשותף האנושי, וחינוך דתי ימני לאומני וגזעני המבוסס על התנשאות לאומנית דתית גזענית של עם נבחר ואינטרסים הקשורים בהנצחת הכיבוש וההתנחלות הלא חוקית.

הנחמה היחידה היא שיש כל כך הרבה אנשים טובים ועושי טוב במחנה השני הליברלי דמוקרטי הומניסטי, אלה הנאבקים על חירות ושוויון וכבוד האדם וזכויות האדם, של כל אדם, אלה המתנגדים לכיבוש , דיכוי ונישול, ללאומנות, להתנשאות גזענית- דתית, לאפליה ולגזל, אלה המבקשים לראות בכל אדם שומר חוק מכל לאום , דת, גזע ומין, אדם נברא בצלם, שותף ראוי לאמון ולשיתוף בכל הטוב שמדינה דמוקרטית-ליברלית שוחרת דעת, אמת וצדק, חירות, שלום, אחווה, מוסר ושוויון, יכולה להעניק לתושביה.
אני מצדיעה למחסום ווטש, ליש דין, ל׳שלום עכשיו׳ ולשוברים שתיקה, ל׳תג מאיר׳, ל׳נשים בשחור׳, ל׳בצלם׳, ל׳רבנים למען זכויות האדם׳ ולרופאים לזכויות האדם׳, לממד׳ ולעוז ושלום׳, לתעאיוש׳, ׳עומדים ביחד׳, ׳שוות׳ ועיר עמים, לנווה שלום ולגבעת חביבה, למדרשת אדם ולקרן החדשה לישראל, ולעוד עשרות רבות של ארגוני חסד ואנושיות וכבוד האדם, לנשים ולגברים המסיעים ילדים פלשתינאים חולים לדיאליזה או להקרנות, או לנופש על שפת הים, למפגינים למען עיסאוויה ולעוזרים במסיק נגד המתנחלים המתנכלים, למסייעות במחסומים, ל׳נשים עושות שלום׳ , לתורמים מזמנם, מכספם, מנדיבותם ומכישרונם לכל שיתוף אנושי של חירות ושוויון, ולעוד עשרות עושי טוב וחסד , לאנשים, לנשים וארגונים רבים נוספים, ואני מביעה הערכה והוקרה מיוחדת לעיתונאים ולעיתונאיות, ולסופרים ולסופרות, הנאבקים במשך שנים על כבוד האדם ונגד הכיבוש המשחית, החל בס. יזהר, בעמוס עוז וחנוך לוין ז״ל וכלה באילנה המרמן ודוד גרוסמן, גדעון הלוי ועמירה הס, יבדלו לחיים ארוכים, ולעורכי הדין לאה צמל ומיכאל ספרד, אביגדור פלדמן ואיתי מק וסמדר בן נתן, גבי לסקי ולעוד רבים וטובים הנאבקים מאבק עקבי ונחוש בכל החזיתות על צלם האדם שלנו, על השיתוף האנושי והאחווה האנושית, על יהדות המוסר החומלת ועל כבוד האדם, כל אדם .
גם אם אנחנו מיעוט, כמשתקף בבחירות, אנחנו מיעוט רודף צדק ואמת, דעת, דין ומשפט, מיעוט מעורר כבוד, הנאבק על כל מה שראוי להיאבק עליו, על הכרה באנושיותו השווה של כל אדם, על זכותו לשוויון ולחירות, לשלום ולאחווה, לחיים ולחמלה, לשותפות ולפיוס, מיעוט הנאבק על מדינה יהודית דמוקרטית בנוסח מגילת העצמאות ומגילת זכויות האדם של האומות המאוחדות.
בסופו של דבר, אינני יודעת איך ומתי, אנחנו המאמינים בכבודו של כל אדם, באנושיותו ובחירותו, בזכותו לשלום לשוויון ולחירות, ננצח, בדיוק כשם שמתנגדי העבדות ניצחו ומתנגדות הפטריארכיה ניצחו.
זה הרגע לצקת תקווה, לזכור ולהזכיר. אין זה הזמן לייאוש, לחרדה, לאשמה, לשתיקה או לפחד. להפך, זה הזמן לתקווה ולהתרסה, להנפת דגל החירות והשוויון, השיתופיות, הדיאלוג וכבוד האדם, זה הזמן למחשבה, להרהור, לדיבור וליצירה על דעת אמת וצדק על תקווה לשלום שוויון וחירות. תם זמנם של פוליטיקאים בני חלוף ושל משרדי יחסי ציבור ומנהלי קמפיינים ופרשני מסכים מתזזים. עכשיו זו שעתם של סופרות וסופרים, אמניות ואמנים, הוגות והוגים, יוצרות ויוצרים, במאים, משוררים ושחקנים, מוזיקאים וזמרים, אמנים וצלמים, מבקרים ומחברים, פעילים חברתיים, אנשי חינוך ואמני לשון, להתחיל לחשוב, לעבוד, לחנך וליצור ולנסח מציאות חלופית, מעמיקה, אנושית מאירה ובלתי צפויה, ותרבות של כבוד האדם, של שוויון וחירות, תרבות נוסכת תקווה שיש בכוחה לברוא עולם חדש טוב יותר."
ראוי לצטט 713995
יד ימין שותה בקשית את כספי משלם המיסים עם קביעות, משכורת שמנה ופנסיה תקציבית ענקית על היגוג הגיגים מיותרים בנושאים אזוטריים.
יד שמאל נוזפת בכל המממנים על הברבריות שלהם ומקוננת על זה שהיא וכל חבריה המתפרנסים מלופט גשעפט לא מצליחים לייסד פה עתיד טוב יותר.
מעניין למה
ראוי לצטט 713996
העיקר שאת המשך ההערות הליבראנטיות התפלות באייל אפשר להמשיך.

_____________
מה שאתה קורא לו לופט גשעפט הוא עצם מהותה של הדמוקרטיה שבלעדיו היא אך ורק מבנה אינסטרומנטלי וריק מתוכן. כמו שזה נראה, השטויות הליברנטיות הממלאות לאחרונה את הוויתנו הן הן הלופש גשעפט האמיתי.
ראוי לצטט 713999
ודייק: המושג המדויק הוא ליברטריאניזם [ויקיפדיה].
עדכון - 58 מול 62 713998
כרגע המצב (גם על פי הלינק במאמר שמתעדכן):

משעות הלילה החלה ספירת המעטפות הכפולות ועד כה נספרו 301 אלף קולות מתוך כ-‏340 אלף במעטפות הכפולות. על פי העדכון האחרון, לאחר ספירת 99.8% מהקולות עלתה כחול לבן במנדט על חשבון ש"ס, וגוש הימין ירד ל-‏58 מנדטים ורחוק שלושה מנדטים מרוב בכנסת.

לפי התוצאות המעודכנות לליכוד 36 מנדטים, לכחול לבן 33 מנדטים ולרשימה המשותפת 15 מנדטים. ש"ס ירדה לתשעה, יהדות התורה 7, ישראל ביתנו 7, העבודה-גשר-מרצ 7 וימינה עם 6 מנדטים. ספירת "קלפיות הקורונה" עדיין לא החלה. ספירתן תחל ב-‏13:00, במרכז הלוגיסטי של ועדת הבחירות המרכזית בשוהם.
ואולי ראוי לכתוב - בחירות 2020 סבב ראשון. 714000
ככה ליתר בטחון.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714004
בהינן ש...
1. ליברמן אמר שהוא לא יתן שיהיו עוד בחירות
2. נתניהו לא ילך הביתה סתם כך מרצונו
3. כ"ל לא ישבו בממשלה עם נתניהו
4. כ"ל לא ישבו בממשלה עם המשותפת ולא יסתכנו באובדן האמינות אם הם כן ישבו איתם
5. הליכוד לא ישבו בממשלה עם המשותפת
6. לא נראה שהמשותפת תסתכן ותתמוך מבחוץ בממשלת ליכוד שתבטיח להם הרים וגבעות במחיר הפיכתה למשתפית
7. כור מחצבתו של ליברמן זה הימין
8. עבודה-מרצ לא ששים לשבת יחד עם ליברמן הלאומן וכל מה שכרוך בזה

אזי...
1. ליברמן יתחבר לליכוד
2. ליברמן יקבל תואר משנה בכיר וסגן ראשון ובלעדי לרוה"מ
3. נתניהו לא יתפטר אבל יכריז על נבצרות
4. ליברמן והליכוד והימינה יסדרו לנתניהו יציאה מפוארת רבת הדר מהפוליטיקה
5. ברירת מחדל - ליברמן ראש ממשלה בפועל
6. בחירות
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714005
או הרבה יותר פשוט:
ליברמן, פרץ ועודה מחליטים סוף סוף שהגיע זמנם להשפיע על ההיסטוריה ולהפסיק לקשקש בתיאוריה.
הם נותנים לגנץ 62 מנדטים ללכת לנשיא ולקבל מנדט להקים ממשלה.
גנץ מקים ממשלת מיעוט (הרשימה המשותפת בחוץ), גיים אובר.

ברגע שהנאשם בפלילים יעזוב את בלפור - זמני, רגעי, לא קבוע, ווטאבר - ויאבד גם את ההשפעה האדירה של ראש ממשלה מכהן על סדר היום של התקשורת והציבור (שהוא ממנף אותה ללא בושה בכל רגע מהקמפיין שלו), אנחנו נמצאים בעידן חדש לגמרי. הבה נבין שכל המכונה האדירה ורבת המשאבים הזו (על חשבוננו כמובן), הצליחה במחיר עצום להעביר מנדט וחצי מצד אחד לצד שני בין ספטמבר לעכשיו. תוריד מביבי את המערכת המקיפה הזו, וכמו שמשון שנגזז שערו, כבר יהיה לו הרבה יותר קשה להרים קמפיין שכזה, אפילו אם נידרש לכזה בעוד כמה חודשים. ובל נשכח שחלק ניכר מזמנו ומרצו אמורים להיות מוקדשים למשפט שנפתח בעוד שבוע וחצי.

ובקשר לממשלת המיעוט - לדעתי, ברגע שתהיה ממשלה מתפקדת‏1, כמו שאומר השיר - אז יבואו כבר כולם. או פתגם אחר: Build it, and they will come.

1 שאת משימותיה הראשונות - בעיקר העברת תקציב והוצאת המשק כולו מקפאון ממשלת המעבר הבלתי נגמרת, רוצות הרבה מפלגות גם באגף הפסאודו-ימני.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714007
כחול לבן יוזמת חוק נגד כהונת ראש ממשלה נאשם.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714008
פחות אלגנטי מההצעה שלי.
אם הייתי צריך לנסח למה - ההצעה שלך קצת רטרואקטיבית וקצת בערוץ המשפטי (עם האנטגוניזם הפופוליסטי שכרגע שולט בציבור בענין הזה), וההצעה שלי היא לגמרי לפי רצון הבוחר ולפי החוק הקיים להקמת ממשלה חוקית ולגיטימית.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714013
יש לה רוב בכנסת: העם אמר את דברו.

האמת היא שנראה לי שזה בערך הדבר היחיד שכל רכיבי הקואליציה הזו יכולים להסכים עליו.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714018
המושג ''רצון הבוחר'' כבר עבר מזמן הזניה מסיבית, בד''כ מימין אבל גם משמאל. כל צעד מתוכנן נבחן פרטיקולרית ומקבל תגובות געוואלד עד לב שמים, לפי המקרה (אבל לכאורה כולן רק לפי העיקרון).
המסקנה שלי היא שמי שמשחק הוגן לא ישרוד כעת - הליכוד כופף את הכללים כל כך הרבה פעמים, באופן מעשי ובמרומז ובכל מיני אופנים, ובקצב מסחרר כזה - שאם כ''ל לא יגיבו באותה מטבע הם יתאדו. תגובה כזו תבוא על חשבון רצונם להישאר ממלכתיים והגונים, אבל באש יש להילחם באש.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714038
תמיד הדילמה לא? אני באמת רואה, לאור ההצעה להעביר את חוק נתניהו בכנסת, איך הימין משתולל מזעם נוכח האפשרות שוואללה, גם השמאל יודע לשחק מלוכלך. יש בי חלק ששמח על כך. חלק שאומר, יאללה, תעבירו חוק פרסונלי בכנסת. בואו נהיה גם אנחנו קצת ביבי, נלמד מהימין משהו על תמיכה במנהיג בכל מצב, נתפוס משהו מתאוות השלטון החולנית, חסרת המעצורים של נתניהו. נבוא גם אנחנו בגישה של המטרה מקדשת את כל האמצעים. שפעם אחת לא נהיה כבשה שנלחמת בזאב, פעם אחת נתלכלך קצת. אבל יש בי גם קול שקול יותר שאומר שאם גם אנחנו נאמץ גישה כזאת אז אין למדינה תקנה, אני לא יכול להוריד את הסטנדרט בצורה כזאת, גם אם הצד השני נוהג כך. איך נלחמים באויב לא מוסרי מבלי להפוך בעצמך לכזה?
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714042
נראה לי שהבעיה היא שביבי באמת באמת רוצה להיות ראש הממשלה, בעוד שגנץ מוכן להיות ראש הממשלה אם הציבור הישראלי ידרוש את זה ממש בתוקף ולא ישאיר לו שום ברירה.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714043
"פעם אחת נתלכלך קצת" - ממתי ראוי לדעתך לספור את הפעם האחת והיחידה הזאת?
לא התאפקתי. 714049
מאז שירינו בראש ממשלה. אה, זה עוד לא קרה, מעניין למה.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714061
זה כבר קרה לפחות פעמיים משמאל, והימין באמת התפוצץ - באוסלו ובהתנתקות. הימין למעשה כועס על שתי ההחלטות (ועל הרוב הזעום שלהן) עד עכשיו, ואולי אף בצדק, אבל הן התקבלו ובוצעו. בסופו של דבר בפוליטיקה צריך לקבל החלטה ולבצע, מאיזה שהוא צד.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714067
את ההתנתקות ביצע השמאל...?
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714068
טוב. כמובן שלא השמאל של מרצ, אבל המהלך זכה לתמיכה גורפת משמאל (עד כדי אתרוג של שרון וכולי, הדברים ידועים). בימין העמוק זה הותיר צלקת ארוכת שנים. ושרון היה באותה תקופה מנהיג מפלגת מרכז.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714069
נו, לא השמאל של מרצ, השמאל של שרון‏1 ונתניהו ולבני ואולמרט והנגבי, השמאל הזה, טפו עליו, בוגדים.

1 שהיה מנהיג הליכוד. קדימה הוקמה רק חודשיים אחרי ההתנתקות.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714070
התכוונתי כמובן ללימור לבנת ולא לציפי לבני (למרות שגם היא הצביעה בעד).
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714087
ההתנתקות היתה מהלך ימני אה-לה שרון מובהק. להקריב את עזה כדי לשמור על הגדה.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714110
אני עדיין לא מצליח לראות איך השמאל ביצע את ההתנתקות. מי שיזם, הגה, תכנן והוציא לפועל את התכנית היה שרון, ראש הליכוד, שהיה הסמן הכי ימני במיינסטרים הישראלי.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714144
למה ההיסטוריה הפוליטית האישית של מי שהיו מעורבים בהתנתקות היא מה שקובע?
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714155
אז לפי מה נחליט מי ימני?
לפי מי שמעל 37 יחידות שמרנות סטנדרטיות?
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714161
למה אנחנו צריכים להחליט מי ימני ?
היחידות שצריכות לדעת מה הזהות הפוליטית של אנשים הן עובדות הפרקליטות שצריכות להחליט אם להגיש כתב אישום

מבחינתך ומבחינת שאר העמך מה שחשוב זה מה ימני
האם המדיניות תואמת את רעיונות הימין או השמאל ?
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714178
הדיון התחיל בזה שאני אמרתי שאולי הגיע הזמן שגם אנחנו בשמאל נתחיל לשחק מלוכלך. ברקת אמרה ''כבר שיחקנו מלוכלך, למשל בהתנתקות''. אני אמרתי, ואני עדיין טוען שזה מאד משונה לתאר את ההתנתקות כתרגיל מלוכלך של השמאל, כאשר היא בוצעה בזמן שלטון הימין, על ידי הסמן הכי ימני במיינסטרים הישראלי.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714190
כן, אולי מהזווית הזו התיאור שלי עקום, אבל מוקד הדברים היה תגובת הימין. ולצורך העניין, הימין העמוק "השתולל מזעם" כפי שכתבת בתגובתך הראשונה.
תגובה 714038

אני לא מקלה ראש בהשתוללות הימין, זה עוד פצע בחברתנו הפצועה, אבל שוב, לפעמים אין ברירה וצריך פשוט להמשיך באיזה שהוא כיוון, כי המחיר של סטגנציה ממושכת חמור יותר.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714198
איני יכול שלא לראות את הקשר בין דבריך להתנהגות של כ"ל. אין לי שום רשות למקם אותך במקום שהוא לא בהכרח מקומך, אבל שורת השיר המנקרת בראש היא של רחל: גם משאי עמסתי כמוה, רב וכבד מכתפי הדלה.
אי אפשר להגיד שהעם בחר להטיל את המלאכה על "אנשינו". למעשה האיש שעליו הוטלה המלאכה "להמשיך באיזשהו כיוון", הוא ב. נתניהו ובני בריתו. אם את מתנדבת להדחף מתחת לאלונקה בלי תמורה, הם ישמחו להעמיס אותה על כתפך ולא אתפלא גם אם ינטשו אותך שם לבד ויכבדו אותך בקללות נאמנות אם תיפלי.
משנת אבות היפה אומרת "וְלֹא אַתָּה בֶן חוֹרִין לִבָּטֵל מִמֶּנָּה. []. וְנֶאֱמָן הוּא בַּעַל מְלַאכְתְּךָ שֶׁיְּשַׁלֶּם לָךְ שְׂכַר פְּעֻלָּתָךְ."
מאחר ובעל מלאכתך ממש לא נאמן, מן הראוי לעסוק בבניית המפלגה הסקטוריאלית שלך שתנסה להגן עלייך אישית ולא להעמיס על עצמך ועל עצמנו מלאכה שממילא לא עלינו לגמור.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714210
כלל לא אמרתי שהעם בחר להטיל את המלאכה על ''אנשינו''. אמרתי שבמצב הנוכחי, אם מישהו צריך ליטול על עצמו את המלאכה של הרכבת קואליציה, אני מעדיפה כמובן שזה יהיה הצד שאני מאמינה בדרכו. ובראותי רואה שהצד הזה מהסס, מול הנחישות וחוסר המעצורים של הצד השני, כתבתי מה שכתבתי.
השאלה ''במי בחר העם'' נכנעת להסטות עקרות של הדיון (כן, אני יודעת שאנחנו בדמוקרטיה). רצון העם יצר מין הרכב מנדטים מעורב, מפולג ומילכודי שכזה. אז כעת צריך להרכיב קואליציה מכל זה - כך פועלת שיטתנו. ולא להתכתש לגבי גודל המפלגה, גודל הגוש ומה כתוב על הפתק (ההתכתשות היא ספין).

(זו בערך גם תשובה לפונז, מתנצלת אך מלאכתי האישית, במובן פרנסתי, מכבידה ועמוסה מהרגיל היום).
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714224
צ''ל ''ובראותי שהצד הזה מהסס'' כמובן.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714203
אני מתקשה להבין את הנחת היסוד הדי נפוצה היום שמנוסחת במשפט האחרון שלך. אם המכונית שלך מתדרדרת במדרון תלול ונעצרה באמצע, גם אז תחשבי שעדיף שתזוז לאיזה כיוון, למעלה או למטה, העיקר שלא תישאר בסטגנציה?
אם המחיר של יציאה מהסטגנציה הוא סיפוח חד צדדי והקמת מדינת אפרטהייד מוצהרת ומשיחית (לשיטתו של צד אחד נניח), או החזרת כל השטחים על פי ועדת פיל מ-‏47 (מצד שני) והתפרקות מנשק גרעיני, האם עדיין זה עדיף על סטגנציה?

(עם זאת, כדאי להזכיר שהסטגנציה היא קצת לא סימטרית - היא משאירה על כנה ממשלת ימין שמתנהגת לא כפי שממשלת מעבר אמורה להתנהג, אלא כשליטה מוחלטת ללא עוררין שמותר לה לקחת החלטות הרות גורל למרות שאין לה שום לגיטימיות סבירה מהציבור).
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714163
זו דרך אחת לקבוע האם הימין או השמאל אחראי להתנתקות. דרך אחרת, סבירה לפחות באותה מידה, היא לבחון מי תמך ומי התנגד, ואיפה הוא על סקאלת הימין-שמאל (כאשר הסקאלה יכולה בכל זאת להיקבע לפי היסטוריית הדעות, אבל אפילו יותר בקלות לפי סוג הטיעונים והמטרות שאותן כל צד ביקש לקדם). ואז התוצאה היא שההתנתקות אכן היתה משמאל, רק שהיא היתה מספיק קונצנזואלית כדי שגבול התמיכה בה יהיה יותר ימינה מברוב ההחלטות ''השמאליות''.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714179
כמו שכתבתי למעלה, בקונטקסט של הדיון הנוכחי אני חושב שזה משונה לתאר את ההתנתקות כתרגיל מלוכלך שהשמאל כפה על הימין כאשר מי שביצע אותה הוא הימין הכי ימני.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714072
מנסיוני העשיר כלוחם רחוב למדתי שאם אתה מתעקש לא להסיר את הכפפות בשעה שהיריב שלך בועט בביצים וגם משתמש בסכין קטנה טבולה בארס של ממבה שחורה, תזכה להערכה רבה וגם לכיתוב נאה על המצבה שלך. תומכי ביבי חזרו על המנטרה "הכל עפ"י החוק" בקול רם כל-כך שאין שום בעיה להשמיע להם את ההקלטה כל עוד הצעדים שננקטים עונים על אותו קריטריון. ההסכם הקואליציוני שהם עמדו לחתום לאחר בחירות מועד א', לפני שליברמן טרף את הקלפים, עם אותן "התגברות" ו"הסדרה" לא היה אלא הסכם לשינוי רטרואקטיבי של הכללים והחוקים, כך שלדעתי אין מקום ליותר מדי התלבטויות בעניין.

אם בכל זאת רוצים להרגיש זכים וטהורים כמלאכי שרת אפשר להקים ממשלת מיעוט קצרת ימים שכל תפקידה יתמצה בקביעת כללים ברורים בקשר למועמדות לראשות הממשלה, בלי שום נימה אישית חלילה, ואז לקיים את הסיבוב הרביעי של הבחירות. דומני שזה מה שנקרא "משילות" אצל חוגים מסויימים.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714010
אני לא מבין מה אתה רוצה מעודה ופרץ - מי שמתנגדים באופן עקבי לממשלה כזאת הם ליברמן, לפיד ושחאדה.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714012
לו היה לי גרוש על כל פעם ששמעתי את ''אם... אנחנו נמצאים בעידן חדש לגמרי'' בהקשר המדובר, הייתי קונה את גרינלנד.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714014
נשמע לי השקעה טובה, אני מבין ששטח הנדל''ן שם עומד להצטמצם, ומכאן אני מסיק שמחיר הקרקע רק יעלה ויעלה.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714025
תצטרך הצעה טובה יותר משל אחד, דונאלד טראמפ.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714029
ממי אתה חושב שלקחתי את הרעיון?
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714023
עוד בסיבוב הקודם משכתי בשערותי (מטאפורית, מטאפורית) מדוע גנץ לא הלך לממשלת מיעוט ולו ליום אחד. לא הבנתי איך לא בוער לו (זוכר את ציפי ליבני?) לחתור לראשות ממשלה. וזה מהלך נקי לגמרי, לא נכלולי.
עד כמה התסריט הזה הזוי? 714145
לפיד
מי יסגור הדלת 714075
המצב שאליו נקלעה המדינה מזכיר לי קצת את השיר המשעשע שהושר בזמנו על ידי אסתר עופרים "מי יסגור הדלת". ההבדל הוא, כמובן, שבנמשל זה לא סיפור אלא מציאות, ולכן אין הדבר משעשע כלל. נהפוך הוא. הדבר מאד עגום. דווקא כשהגיעה מדינת ישראל לשיא מהרבה בחינות, והיא מוגדרת כמעצמה השמינית בחוזקה בעולם, דווקא עכשיו היא עומדת בפני שיתוק, שעלול לגרום לה נזק עצום. שני הצדדים שמתמודדים על השלטון, לא מוכנים לוותר על שום פסיק, למרות שהתעקשותם גורמת נזק עצום למדינה.
ישנם שני שחקנים במשחק הפוליטי שאצלם לא אמורה להתעורר שום בעיה עקב המצב הזה. אני מדבר על הרשימה המשותפת שחבריה אינם מכירים במדינת ישראל כמדינה יהודית, ובאופן משונה, בכל זאת חברים בכנסת שלה, מניפת דגל אשף ומבריחת הפלאפונים למחבלים. המצב הזה דווקא משרת את מטרתם כי אין הם רוצים בטובתה של מדינת ישראל אלא ברעתה. ליברמן הוא אופורטוניסט טהור, וגורלה של מדינת ישראל כלל לא חשוב לו, כל עוד יוכל להמשיך לספור את המנדטים שלו. אחרי שכבר הגיע למשרת שר הביטחון וכולם ראו איך הוא מחסל את הנייה תוך 48 שעות הוא נקלע למצב שבו אין לו מה למכור לבוחר, והיה חייב להמציא את עצמו מחדש, ורק מכך נובעת התנהלותו לאחרונה. מצב של בחירות תכופות מאד מתאים לו. רק בתקופות כאלה רואים אותו ומתייחסים אליו, וכוחו עולה.
אבל הגורמים הפוליטיים האחרים, המפלגות הציוניות, בוודאי חשוב להם גורל המדינה, והתנהלותם היא זו שמזכירה לי את השיר הנ"ל. ואני מתכוון לשני הצדדים ולא רק לכחול לבן והעבודה. עוד בספטמבר אמרתי שאני הייתי מציע לנתניהו להתפטר‏1, ולסיים בכך את הקריירה הפוליטית שלו. בוודאי היה באקט כזה משהו לא הוגן כלפיו, וגם המדינה הייתה מפסידה ראש ממשלה מוכשר, אבל בכל זאת היה טוב לו היה מבליג על הפגיעה, כי בחשבון כולל כנראה זה המה משרת את טובת המדינה‏2. איני חושב שאקט כזה היה מפחית את רצונה של "כחול לבן" לתפוש את השלטון ולהחליף את הליכוד, אבל לפחות היה נלקח מהם התירוץ הראשי, ואולי אז היה נמצא איזה פתרון.

1 תגובה 709516
2 גם בן גביר נפגע בצורה די נבזית. אבל בכל זאת היה טוב לו פורש מהמירוץ, ואז לגוש הימין היה מתווסף כנראה עוד מנדט.
מי יסגור הדלת 714076
וחוץ מזה ומיתר הצרות מצפון ומדרום, נוספה לנו גם פרשת הקורונה שהשד יודע איך תסתיים. די עצוב בימים אלה.
מי יסגור הדלת 714078
דב, מאיפה הסיפור הזה של "ישראל המעצמה השמינית בחוזקה"? על פי איזה מדד? מי מדד אותו? ארה"ב, סין, רוסיה, יפן, גרמניה, צרפת, בריטניה, ספרד, הודו, ברזיל, איטליה - כל אחת מאלה היא מדינה שעוצמתה רבה לאין ערוך משלנו בכל פרמטר מדיני וכלכלי. אפילו מבחינה צבאית - התחום הכמעט יחיד שבו אנחנו חריגים מהותית ביחס למדינות המערב בגודל מקביל - אנחנו מדורגים כאן למשל במקום ה-‏17 (אם כי אני מודה שזה נראה מפחית בערכנו). אז במה אנחנו במקום השמיני?
מי יסגור הדלת 714079
''מפחית בערכנו'' (כוחו של צה''ל). הרשה לי להביע ספק. נראה שאפילו מפקדי הצבא לא בטוחים בכך וכפי שראינו בהצבעת הפתקים גם הציבור לא מאמין בכך (בכ''ז שלושה רבי אלופים במיל). ודוק, האמון בקצינים הוא כמעט הא' והת' של העוצמה הצבאית.
מי יסגור הדלת 714080
הסתמכתי על ידיעה שהופיעה הרבה בתקשורת. כשחיפשתי עכשיו מצאתי זאת. מי שמדד הוא לפי זה US News and World Report. באמת איני יודע בדיוק מה היו הקריטריונים המדוייקים למדידה הזאת, אבל זה באמת לא החלק הכי חשוב בתגובתי. בחרתי בנתון הזה במקרה כמייצג הרבה מדדים שמדברים על מצב המדינה. ישנם מדדים יותר מדויקים כמו תלג לנפש שלפיו ישראל מדורגת בשנת 2019 במקום ה 19. מדינה די גדולה במספר תושביה, כעשרה מיליון עם תלג לנפש כזה, זה נשמע לא רע. ולא תמיד זה היה כך.
תוך כדי כתיבת תגובה זו נזכרתי בסיפור ששמעתי פעם בראיון עם מפקד חייל האוויר לשעבר שקדי, שאולי איך שהוא שייך לנושא מעמדה של מדינת ישראל. הסיפור הזה מאד ריגש אותי עד כדי כך שהאזנתי לו מספר פעמים אחר כך, ואולי זו ההזדמנות לשתף את הקוראים בו. טרם הצפייה של מי שיחפוץ בכך אקדים ואספר פרט שמופיע אף הוא במקום אחר בראיון הזה, והוא שאביו של שקדי במלחמת העולם השנייה קפץ מרכבת שהובילה יהודים מהונגריה לאושויץ, והצליח להגיע לבודפשט ולשרוד. אחרי המלחמה כשחזר לישוב שבו חי, גילה שמכל משפחתו לא נותר איש, והוא נשאר לבדו.
מי יסגור הדלת 714088
מאמר מהימים האחרונים בניו יורק טיימס, "ישראל נאנקת מלחצים עקב הזנחת מערכות הבריאות, החינוך והתחבורה...היא עומדת בפני חשבון נפש מבחינת היכולת שלה להתמודד עם ההתפתחות בשאר העולם ויכולת המערכת הפוליטית השבורה להתמודד עם בעיות עומק".
מי יסגור הדלת 714089
על מערכות הבריאות התחבורה והחינוך איני צריך ללמוד מהניו יורק טיימס באמריקה. המשפט שציטטת אינו מתאים כלל למה שקיים ממש מול עיני. עליהם לשאול אותי לפני שהם כותבים.
מי יסגור הדלת 714090
עזוב אותם. ספר לנו מה אתה רואה מול עיניך בתחומים האלה.
מי יסגור הדלת 714094
על מה שאני רואה כאן ספרתי לא אחת כאן באייל בעבר, ואף התנהלו על כך דיונים, ואיני רוצה לשוב ולמחזר את דבריי. הסיכום הוא אותו משפט שכתבתי. אבל אוסיף בכל זאת משהו אחד שעד כמה שזכור לי לא יצא לי לספר אותו באייל. יצא לי פעם אחת בחיי לנסוע ברכבת מוושינגטון לניו יורק. כשרכשתי את כרטיסי הרכבת עבורי ועבור רעייתי, ונאמר לי הסכום שעלי לשלם עבורם כמעט התעלפתי. איני זוכר בדיוק את הסכום אבל היה מדובר בסדרי גודל שלא הכרתי כלל מניסיוני ברכבות כאן. אני חושב שעד שיגיעו שם למצב שבו אני משלם 20 שקלים שבהם אני יכול לנסוע הלוך וחזור ממוצקין לתל אביב ולהשתמש באותו כרטיס גם כדי לנסוע בגוש דן כמה שאני צריך באותו יום, הם יצטרכו לעבור מהפיכה. אז שלא ידברו על התחבורה הציבורית אצלנו.
מי יסגור הדלת 714105
את הרכבת ניו יורק-וושינגטון אני קצת מכיר. ההשוואה שלך לא הוגנת. זו רכבת שעוברת 5 מדינות (DC כמדינה) למרחק של בערך 350 ק"מ. אני גם לא יודע אם נסעתם ברכבת המהירה אסלה, שזה יותר יקר. בכל מקרה, אלו לא רכבות עירוניות להסעת המונים יומיומית. את המחיר שלהן צריך להשוות למחיר טיסה. נסיעה בודדת בתח"צ בניו יורק עולה היום עכש"י $3, עם הנחה משמעותית למבוגרים. נסיעה לעבודה בניו יורק ברכבת ממרחק דומה לקרית מוצקין עולה $10-15, ופחות אם בקנית כרטיס חודשי ודומה, והנחה גדולה למבוגרים, תלמידים וכיוב',
מי יסגור הדלת 714106
האירוע ההיסטורי הזה התחולל לפני כ 18 שנים, ומחיר הכרטיס היה משהו כמו 100 דולר אם זיכרוני אינו מטעני, ולא נראה לי שהיה מדובר ברכבת מהירה, אם בכלל היו אז כאלה‏1. תודה שלקבל ב 20 שקלים כרטיס הלוך ושוב מוצקין תל אביב שביחד זה למעלה מ 200 ק"מ כולל אפשרות לנסוע אין סוף נסיעות בתוך גוש דן באוטובוסים, זה סידור שלא תמצא שם.

1 מה שאני זוכר בברור זה ההפתעה. בטיול ההוא קטעי המעבר מאזור לאזור היו באמצעות טיסות פנימיות שהזמנתי מראש, אבל את הקטע הבודד הזה חשבתי לעשות פשוט על ידי נסיעה במונית לתחנת הרכבת וקניית כרטיס במקום. לא בדקתי מראש כמה עולה כרטיס. אולי לו ידעתי את המחיר הייתי מעדיף טיסה (כולל הבידוק הביטחוני המדוקדק לזרים, שאף אותו אני זוכר לדיראון עולם).
מי יסגור הדלת 714107
לא הוספת שום מידע למה שכתבתי והראתי שבהשוואה ריאלית מחירי הנסיעה די זהים.
מי יסגור הדלת 714122
לא אפצח בוויכוח על כך, אבל גם אם מחירי הנסיעה די זהים, אני מייעץ לניו יורק טיימס לדון בצרות שלהם, כולל מערכת הבריאות הציבורית המופלאה שלהם, לפני שהם פונים אלינו.
מי יסגור הדלת 714124
חס וחלילה שעיתון ידווח על מה קורה בארצות אחרות. עוד נגלה שיש קשר בין ארצות, ושליהודי ארה''ב יש עניין בישראל, או שלעסקים ישראלים יש עניין במצב התשתיות באפריקה.
מי יסגור הדלת 714152
עלה בדעתי שכיוון שהיום, בעידן האינטרנט, אפשר למצוא ברשת הכל, שאולי אוכל בכל זאת להוסיף מידע, ומשהו לא מסתדר לי. חיפשתי במפה ישוב שמרחקו מניו יורק דומה למרחק שבין מוצקין לתל אביב, ומצאתי עיר בשם ברידג'פורט מצפון מזרח לניו יורק שמרחקה מניו יורק קצת למעלה ממאה ק"מ. חיפשתי כמה עולה נסיעה ברכבת הלוך וחזור מעיר זאת לניו יורק ומצאתי באתה הזה שהזול שבכרטיסים 68 דולר‏1. אחר כך התעניינתי גם במחיר נסיעה בודדת ברכבת התחתית של ניו יורק ומצאתי שהמחיר הוא כ 3 דולר. אם אתה רוצה לנסוע מספר נסיעות מקומיות בניו יורק באותו יום בוודאי תצטרך להוסיף עוד כ 10 דולר ואנחנו מגיעים כמעט ל 80 דולר, תלוי כמה נסיעות מקומיות בניו יורק נעשה. נראה לי ששמונים דולר אינם דומים ל 20 שקלים ואפילו אם תשווה את המחיר הזה ל 40 שקלים שזה המחיר של אותו כרטיס לאדם מבוגר שגילו פחות מ 65 בכל זאת תמצא שלכאורה זה לא בדיוק די זהה. היכן הקטץ'?

1 המחיר הזה גם די מסתדר לי עם אותם כרטיסים היסטוריים מוושינגטון לניו יורק: יחס המחירים הוא כיחס המרחקים, בערך 200 חלקי 350.
מי יסגור הדלת 714157
דב

ההשוואה צריכה להיות ריאלית. המחיר הוא לא רק פונקציה של מרחק אלא של עומס ואת מי משרת הקו. במרחב האורבני שנקרא tri-state ישנן מאות רכבות ביום שמסיעות עובדים בעיר ניו יורק, בעיקר מנהטן, מניו ג'רזי, פנסילבניה, לונג איילנד, מדינת ניו יורק (כל האזור הדרומי שלה מצפון לניו ג'רזי), וגם קונטיקט. ברידג'פורט היא במדינת קונטיקט. אני לא יודע כמה עובדים נוסעים כל יום מברידג'פורט למנהטן, ואני מנחש ששיש יחס הפוך בין כמות גדולה (ביקוש) למחיר.

בכל מקרה, אני גם לא יודע מה זה האתר שחיפשת. את האזור של ברידג'פורט משרתות רכבות מטרו-נורת. מחירי נסיעה בודדת באתר הרשמי: אזרח וותיק, ילד, נכה $9.75. כרטיס רגיל בשעת העומס $19.75, כרטיס רגיל שלא בשעת עומס $14.75.
מי יסגור הדלת 714160
croton-harmon לפי המפה לא נמצאת בברידגפורט אלא במרחק קרוב בהרבה לניו יורק. המחיר 19.75 דולר מתאים למחירים שאני מצאתי כשמכפילים בפקטור חלוקת המרחקים.
מי יסגור הדלת 714162
לא יודע מה זה המקום שכתבת. ביקשת ברידג'פורט ובדקתי מחירים ממנה לגראנד סנטרל. אם אתה לא מאמין ורוצה לדבוק בהטייה שלך זה בסדר. אם ל, אתה יכול לבדוק בעצמך בלינק לאתר הרשמי שצרפתי מקודם.
מי יסגור הדלת 714165
באתר אליו שלחת אותי המילה bridgeport לא מופיעה אבל מופיעה המילה שכתבתי כמקום יציאת הרכבת.
מי יסגור הדלת 714168
טוב. כשעשיתי חיפוש מחדש, ראיתי שאפשר גם להגיע לקו ברידג'פורט גראנד סנטרל. המחיר כאן להלוך וחזור הוא 39.50 דולר. אם תוסיף עוד נסיעות מקומיות בניו יורק זה עדיין יצא הרבה יותר מ 40 שקלים.
מי יסגור הדלת 714174
. . . וגם אם לא תוסיף את הנסיעות המקומיות. בכל זאת פי 3.5 זה לא מעט.
מי יסגור הדלת 714188
או שאתה לא יודע איך לחפש מחיר או שאתה מחפש משהו אחר. המחירים לנסיעה בודדת, כפי שכתבתי, נעים בין $10-20 תלוי בגיל ושעת הנסיעה. ישנם כרטיסים משולבים לרכבת לניו יורק/תח"צ בתוך ניו יורק, כרטיסים יומיים, או אפשרות מעבר בין אטובוס עירוני ורכבת תחתית.

אף אדם שפוי שגר בבריג'פורט ועובד או לומד במנהטן לא ישלם כמעט $1000 לשבוע על נסיעות לפי החשבון שלך.
מי יסגור הדלת 714199
באתר אליו הפנית כשעושים חיפוש מחדש ומכניסים את ברידג'פורט‏1 אני הולך לשורה שבה כתוב round trip כי על כך אני מדבר ושם מופיע המחיר 39.5 דולר. מה לא בסדר עשיתי?

1 משום מה כשאני רושם את הקישור של הדף החדש שבו מופיעה העיר ברידג'פורט אני מקבל שוב את הדף המקורי שבו יעד הנסיעה הוא croton-harmon
מי יסגור הדלת 714200
נו אז זה כבר לא $70 כמו שכתבת בהתחלה. וזה כרטיס רגיל, לא אזרח וותיק, ולא כרטיסיה חודשית או משהו דומה. כך שאזרח וותיק שנוסע די קבוע בקו ישלם משהו בין 15 ל-$20 הלוך ושוב.
בנוסף, אני לא בטוח שתמיד הכפלה בשער חליפין זאת השוואה טובה. סביר להניח שמי שגר שם ונוסע קבוע לעבודה בניו יורק מרוויח 100K בממוצע לשנה, בערך כמו מהנדס וותיק ונחשב בקריות. אז היחס נראה כבר יותר טוב.

תזכור גם שהרכבת לוושינגטון היא משהו שונה. ההשוואה הכי קרובה (אם כי די רחוקה) יכולה להיות אולי אוטובוס לכנס או חופשה באילת. אין הרבה שנוסעים בקווים האלה בצורה יומיומית.
מי יסגור הדלת 714209
לא 70. עשיתי כמיטב יכולתי למצוא כרטיס וזה מה שמצאתי. לא ידעתי שאם אעזר בידידים אוכל להשיג הרבה יותר זול. . . מרגע שמצאנו את הכרטיס הזול היקר מת, ואני מתייחס רק לזול. מכל מקום הכרטיס בארץ שעליו דיברתי עולה 20 שקלים לאזרח מעל גיל 65 ו 40 למבוגר רגיל, ולכן את ההשוואה עשיתי ל 40 שקלים ולא ל 20 שקלים.
מי יסגור הדלת 714158
הרכבת מפרינסטון, ניו ג'רזי, שם גרתי כשנתיים, לניו יורק עולה בסביבות 10 דולר.
המרחק כשבעים קילומטר.
מי יסגור הדלת 714159
אני מבין שאני כבר לא צ'ילבה :)
ניסיתי למצוא באתר שאליו שלחת את המחיר, והזול שמצאתי היה 41 דולר. לפי זה הלוך וחזור זה בערך 80 דולר. אני מניח שפספסתי משהו, כי לא ייתכן שגרת שם שנתיים ואתה כל כך טועה. אנא הנחה אותי איך אוכל למצוא באתר הזה את המחיר.
מי יסגור הדלת 714166
אני לא מבין את הפליאה. התחבורה הציבורית בארה"ב יקרה. התחבורה הציבורית באירופה זולה. נסיעה ברכבת מנמל התעופה של וינה למרכז העיר עולה 4 יורו, דומה ל 13.5 ש"ח שעולה הרכבת מנתב"ג לתל אביב השלום. יש גם קו ישיר ומפואר (נסעתי) שעושה את הדרך ב 16 דקות במקום 25 דקות ועולה 12 יורו.
כרטיס חופשי יומי בוינה (כולל רכבת תחתית, אוטובוסים וחשמליות) עולה 8 יורו (למבוגר ולילד עד גיל 15 שמתלווה אליו ביחד) ונותן גם הנחות בכניסה למוזאונים, בתי קפה וכו'.
בחו"ל לפעמים טיסה בין מרכזים עירוניים זולה יותר, לפעימים יש טיסות של הלואו קוסט ב 15 יורו בין בירות אירופאיות. בדקתי על יום שני הקרוב מברלין לפרנקפורט. טיסה (לופטהאנזה, שעה ועשר דקות) עולה 65 יורו. ברכבת ice (ארבע שעות ורבע) המחיר הוא 30 יורו. ברכב פרטי זה 545 ק"מ וחמש וחצי שעות. התחב"ץ לא יקרה באירופה. בארץ האוטובוס קצת יותר זול- כרטיס מתל אביב לאילת עולה 70 ש"ח בלבד, אבל הייתי מעדיף רכבת. הטיסה במחיר דומה או יקר יותר: טיסה מתל אביב לאילת ביום שני הקרוב תעלה בין 189 ל 372 ש"ח, תלוי בשעה.
מי יסגור הדלת 714169
מצד שני, זה נכון כל עוד הרכבות נשארות בתחומי מדינות. באירופה יש מרמור תמידי על כך שלטווחים ארוכים רכבות לא רק איטיות יותר ממטוסים אלא גם יקרות יותר.
מי יסגור הדלת 714170
לא יודע כן פליאה לא פליאה. לניו יורק טיימס הייתה ביקורת על התחבורה אצלנו, ומכאן התחיל הפתיל. קְשֹׁט עַצְמְךָ תְּחִלָּה.
מי יסגור הדלת 714173
"ישראל נאנקת מלחצים עקב הזנחת מערכות הבריאות, החינוך והתחבורה."

אני מסכים בהחלט עם המשפט הזה. הני"ט לא צריך לקשוט עצמו תחילה. אני לא מבין מה הבעיה שלך עם ביקורת של הני"ט על העדר השקעה ישראלית בתחומים הנ"ל.
הרי לא הכל מסתכם במחיר השירות הציבורי. הורים ישראלים מוציאים על שיעורים פרטיים יותר מכל מדינה במערב, ועדיין ציוני התלמידים הישראלים מתחת לממוצע הבינלאומי גם כשאתה מוציא החוצה חרדים וערבים.
מי יסגור הדלת 714176
אמרתי בתחילת הפתיל שאני רואה מכאן את הדברים אחרת. נדמה לי שסיפרתי כאן על ניסיון אישי ברפואה הציבורית שיצאתי ממנו מאד מרוצה. ממה ששמעתי על על הרפואה הציבורית בארצות הברית, נראה לי שלא הם אלה שיבקרו אותנו. לגבי החינוך, איני בטוח שמבחני ההשוואה שמדרגים את ישראל בהשוואה למדינות אחרות כל כך כל כך משמעותיים. שמעתי שבארצות כסינגפור פשוט מכינים את התלמידים למבחנים האלה על ידי שינון. איני בטוח שזה מדד נכון לבדיקת מערכת החינוך. אבל הטכנולוגיה הגבוהה בישראל, מספר מקבלי פרס נובל, הספרות התרבות והאומנות, שהם ללא ספק גם תוצאה של מערכת החינוך, אולי מצביעים על כך שהמצב לא ממש נורא, בהמעטה.
מי יסגור הדלת 714177
אני בדעה שמערכת הבריאות שלנו טובה בהרבה מזו האמריקאית. אין לזה קשר שהיא נאנקת תחת הלחצים. מספר האחיות אצלנו הוא חצי מהמקובל בעולם המערבי, על מספר מכשירי הדימות כבר היה לנו פתיל. מספר התושבים גדל כל הזמן אבל לא מספר המיטות.
בקיצור- מערכת מצויינת שמעמיסים עליה עוד ועוד. אתה מכיר את הסיפור עם הסוס. אז בגלל ששל האמריקאים גרועה לני"ט אסור להגיד את זה?
לעניין מבחני ההשוואה הבינלאומיים, אם אתה לא יודע- תשאל. והמקורות ששמעת מהם לא טובים. העורכים של המבחנים מתגאים בכך שאלה מבחנים של פתרון בעיות אמיתיות שבית הספר אמור להכין את התלמידים אליהן. לא בעיות שאפשר לפתור על ידי שינון. אתה לא בטוח שזה מדד נכון, בלי שאתה יודע מהו? יש לך רקע בחינוך?
אני מזכיר לך שהציונים של התלמידים שלנו לא תמיד היו נמוכים, אלא התדרדרו, ואותם זוכי נובל כן מתלוננים על הירידה ברמה. והפריון הנמוך בישראל מצביע שהמצב כן נורא.
אתה לא רואה מעבר לארבע האמות שלך.
מי יסגור הדלת 714185
בכל מה שנוגע לתחבורה ציבורית, ''אירופה'' ו''ארצות הברית'' הן גדולות מכדי להכליל, יש באירופה ובארה''ב ערים גדולות בהן התחבורה הציבורית יעילה ובעלת מחירים סבירים ויש באירופה וארה''ב ערים גדולות בהן התחבורה הציבורית לא שווה כלום ועולה הרבה.

כתייר שנוסע מידי פעם בתחבורה ציבורית בישראל ובארה''ב, נראה לי שבכל ביקור בישראל התחבורה הציבורית משתפרת ובכל ביקור בארה''ב (לפחות בסן פרנסיסקו) התחבורה הציבורית הולכת ומתדרדרת.
מי יסגור הדלת 714207
מבלי לסנגר יותר מדי על התחבורה הציבורית בארה"ב - שיש לה הרבה מה לשפר - לא הוזכר כאן גורם נוסף, בעיקר במטרופולינים, שלא קיים במטרופולין גוש דן שלנונ: רכבת תחתית ענפה ומתפקדת שמסיעה באופן יעילי מיליוני אנשים מדי יום, בלי לעמוד בפקקים של מנהטן. מחיר כזה או אחר, תחבורה שכזו פשוט לא קיימת לאזרחי מדינת ישראל כרגע. זאת בעיית זמינות ונגישות ולא בעיית מחיר.
אני יכול לנסוע ב(כמה קווי) אוטובוס לעבודה ובחזרה. הזמן שזה ייקח לי הוא בין פי 2 לפי 3 מהזמן במכונית פרטית. זה הופך את התחבורה הציבורית לחסרת ערך עבורי. לא המחיר של כרטיסי האוטובוס.
מי יסגור הדלת 714219
אל תגרום לי להתחיל :)
רכבת לאילת ופרויקט השער הדרומי, רכבת לעיר הבה"דים, הקו המזרחי, מסילה רביעית באיילון (וחמישית ושישית), הקרונות החסרים בקווים העמוסים ביותר, חישמול הרכבת, שדה דב, שדה התעופה של חיפה, החוסר בניידות למשטרת התנועה, וזה בלי לדבר על הפלופים ההיסטוריים הרבים מכדי למנות.
מי יסגור הדלת 714272
שוב גם אתה וגם הפונז מתחילים עם הרעיון המשונה הזה של הרכבת לאילת. נסו למצוא מקום אחד בעולם שבו בונים 250 ק"מ של רכבת מהירה שהיעד היחיד שלה הוא עיירה של חמישים אלף נפש. לחילופין, נסו לחשוב האם לישראל אין אף דבר טוב יותר להשקיע בו 50 מיליארד ש"ח. כדי להקל עליכם, אפשר לצמצם את רשימת האפשרויות רק לתחום התחבורה ולא לבחון בכלל תחומים כמו חנוך ובריאות.
מי יסגור הדלת 714283
הרכבת הזאת יכולה לעצור בבאר שבע ולגרום לכך שהנסיעה מבאר שבע למרכז תל אביב תהיה מהירה יותר מאשר מראשון לציון באוטו כיום. תחשוב מה ההשפעה של דבר כזה.
מי יסגור הדלת 714295
אז לא יהיה יותר קל וזול לבנות קו רכבת לבאר שבע?

(שלא לדבר על סתם לשפר את הקו הקיים..)
מי יסגור הדלת 714296
סגרנו.
רק להעיר שלהפוך קו של 100 קמ"ש לקו של 250 קמ"ש קרוב יותר ללהקים חדש מאשר לשפר אותו.
מי יסגור הדלת 714304
אף אחד לא בונה קו של 250 קמ"ש בשביל מרחק של 100 ק"מ. דומני שהקו הקיים בנוי לפי מהירות תכן של 160 קמ"ש. כאשר נחנך הקו דובר על כך שזמן הנסיעה ברכבות המהירות בו מתחנת ההגנה לבאר שבע יהיה 48 דקות - זאת עם הציוד הנייד שהיה לרכבת ישראל ב-‏2012. אני משער שאם הקו יחושמל יהיה אפשר לחסוך עוד כמה דקות בזכות האצה מהירה יותר. אז כמה זמן כבר תחסוך ברכבת מהירה עוד יותר? עוד עשר דקות? רבע שעה? זה כמעט זניח, בוודאי לא מצדיק השקעה כספית עצומה.

באותה הזדמנות דובר אז על כך שמקרית גת לת"א הנסיעה תימשך 32 דקות בלבד. ראית המוני תושבים נוהרים מראשל"צ אל זמני הנסיעה הקצרים ומחירי הדיור הנמוכים בבירת חבל לכיש? בעיני, האמונה בכוח הקסם של הרכבת לשנות סדרי עולם ולבטל את הגבולות בין מרכז לפריפריה היא חסרת יסוד.
מי יסגור הדלת 714312
אני לא קונה את אגדת ה-‏48 דקות, ולמאבה השמחה אתר הרכבת מסכים איתי. לפי האתר, רכבת מהירה מבאר שבע לתל אביב השלום (ועוד הקלתי ביציאה מאוניברסיטת באר שבע) לוקחת 1:15 שעות.
מי יסגור הדלת 714317
הרכבת שמגיעה בשעה ורבע מבאר שבע לתל אביב היא ממש לא ישירה, אלא עוצרת בדרך בלא פחות מ-‏7 תחנות. חלק מהרכבות הן קצת יותר מהירות ועוצרות רק בקריית גת ובלוד ומגיעות בשעה בדיוק מבאר שבע (אוניברסיטה) לתל אביב (ההגנה). לו היו רכבות ישירות באמת, זמן הנסיעה היה יכול להיות קרוב ל-‏50 דקות.
מי יסגור הדלת 714324
לפי אותו אתר הרכבות הלא מהירות לוקחות 1:45 שעה.
אני בחרתי את המהירות יותר, בהנחה שהן אלה שעוצרות בפחות תחנות.
אם יש לך סימוכין אחרים, אשמח לראותם.
מי יסגור הדלת 714325
אתה מתבלבל בין הרכבות דרך קרית גת ולוד (שעה עם שתי עצירות, שעה ו-‏13 דקות עם 6 עצירות בין באר שבע לתל אביב) ובין הרכבת דרך אשקלון וראשל"צ (שעה ו-‏43 דקות).
בשעות העומס יש דרך לוד לסירוגין רכבות מאספות (עוצרות בכל התחנות) וחצי מהירות (עוצרות בשתי תחנות). בשעות השפל יש רק רכבות מאספות.
מי יסגור הדלת 714330
הכי קצר שראיתי שם זה שעה ושש דקות (באר שבע אוניברסיטה לתל אביב השלום, שהיא התחנה המרכזית לפיזור בתל אביב), והיא מאד מאד נדירה (אחת לעשר רכבות לפי האתר).
קיצור של שעה ושש דקות לחצי שעה זה בדיוק מה שייצור את ההבדל המשמעותי בין באר שבע לבין ראשון לציון וסביבותיה.
מי יסגור הדלת 714332
אני מעדיף למדוד מתחנות הקצה (באר שבע אוניברסיטה ותל אביב ההגנה), כי הנסיעה בין תחנות עירוניות היא נורא איטית ולא תשתנה גם אם רכבות יוכלו לנסוע ב-‏300 קמ"ש במסילות הבין-עירוניות.
חיפוש זריז באתר של רכבת ישראל מראה שלאורך כמעט כל היום יש רכבת אחת מאספת דרך אשקלון ואחת מאספת דרך לוד, ובנוסף, יש 6 רכבות חצי ישירות דרך לוד שעושות את הדרך בשעה. לו היו מורידים את העצירות בלוד ובקרית גת היו מפחיתים עוד 8-10 דקות מזמן הנסיעה. 6 ביום זה לא מאוד מאוד נדיר.
מי יסגור הדלת 714440
אז אם, כמו שאתה רואה, לא טורחים לנצל אפילו את מה שהמסילות והציוד הנייד הנוכחי מציעים - מה יש להשקיע בקו עוד יותר מהיר?
מי יסגור הדלת 714320
אפרופו חבל לכיש ורכבת, שמת לב למיקום התחנה המתקראת "קרית מלאכי"? רואים אותה עומדת עצובה לבדה בשולי כביש 6.
מי יסגור הדלת 714326
היא לא ממש לבד, היא סמוכה לכפר מנחם ולכפר הרי''ף, אבל יש מדיניות לקרוא לתחנות על שם הישוב הגדול בסביבה (ע''ע תחנת להבים-רהט או תחנת בני ברק - רמת החייל) ולא על פי המיקום בפועל.
אילת שער העולם דרומה! 714285
מסילת רכבת לאילת תעזור להחליף את המשאיות שמובילות סחורות ממזרח אסיה (מכוניות, המון מכוניות!) מנמל אילת צפונה, וזה אומר פחות תאונות דרכים בכביש הערבה. המסילה תוכל להחזיר את ההשקעה הכספית בכך שתתחרה חלקית בתובלה הימית דרך תעלת סואץ. אם הרכבת גם תפחית את מספר הרכבים הפרטיים בכבישים- זה בונוס. בנוסף, רכבת מהירה מאילת לבאר שבע תפתור את בעיית החולים האילתיים שמתקשים להגיע לטיפולים בגוש דן, עכשיו ששדה דוב נסגר. במקום איכילוב/שיבא הם יוכלו להגיע בתוך פחות משעתיים לסורוקה.
מי יסגור הדלת 714286
נמל.
נסה למצוא נמל סחורות אחד בעולם שלא מקושר ברכבת. יותר מ 100 אלף מכוניות עולות צפונה על גבי משאיות כל שנה בכביש הערבה. זה עולה בדלק, איכות סביבה וחיי אדם.
ולא צריך להוציא הון על רכבת של 250 קמ"ש. רכבת נוסעים רגילה של 160 קמ"ש תעשה את הדרך במהירות ובנוחות גדולה משל רכב פרטי, שלא לדבר על אוטובוס.
מי יסגור הדלת 714294
רכבת לאילת זה כמו טסלה חדשה. ההתלהבות מצטננת כשאתה מגלה את תג המחיר.
מי יסגור הדלת 714303
לך וגם לצופה מהיציע: הפתרון לנמל הוא הרבה יותר פשוט - לסגור אותו. מדינת ישראל בנתה בשנים האחרונות נמלים חדשים ומודרניים באשדוד ובחיפה בהשקעה נכבדת. העתיד של אילת אינו כעיר נמל אלא כעיר תיירות. יש לה רצועת חוף קצרה מאד, יחסית - קילומטרים בודדים. זה פשוט פשע לבזבז את רצועת החוף היפהפיה הזו שדחוקה בין הצוקים לים על שטחים לוגיסטיים וחניונים לאלפי מכוניות קוריאניות. המכוניות תעלינה צפונה באניות שמביאות אותן מקוריאה וזהו. לתנועת ספינות גדולות במפרץ אילת יש גם השלכות אחרות שמסכנות את התיירות שהיא הדבר העיקרי - העברת מינים פולשים (בפרט במי זיבורית שהספינה שופכת), חשש מזיהום הים במקרה תקלה או תאונה וכו'. אמנם סגירת נמל אילת לא תפתור את הבעיות האלה כי נמל עקבה יוסיף לפעול, אבל היא לפחות תצמצם אותן ואם יהיה זיהום הוא יהיה בעיקר בצד הירדני.

אם ממש רוצים חזון גדול, אפשר לחשוב על תכנית שתאפשר פריקת אניות לישראל בנמל עקבה והעברת מטענן ברכבת הירדנית לשייח חוסיין, בהסכם שיכלול גם פריקת אניות לירדן בחיפה והעברת המטען דרך אותו מסוף. החלק השני הוא, בעצם, ההצדקה היחידה לחידושה של רכבת העמק; אבל כל התכניות והחזונות האלה רחוקים מאד מהגיאופוליטיקה הנוכחית.

הדיבור על רכבת הוא לא כאמצעי שיחליף רכב פרטי אלא ככזה שיחליף מטוס. לא בטוח שרכבת של 160 קמ"ש תעשה זאת. בכל מקרה, גם היא תעלה סכומי עתק שפשוט אי אפשר להצדיק אותם - עדיף להוציא אותם, למשל, על מטרו בגוש דן שיסיע מיליון אנשים ביום על פני רכבת שתסיע מיליון בשנה. אגב הנוחות של אוטובוס: בחו"ל הזדמן לי לנסוע באוטבוסים למרחקים ארוכים שהיו נוחים מאד. כאלה שהגב של המושב בהם יכול להשען אחורה ובמקביל נפתח מסעד לרגליים כך שאתה בחצי מיטה, ושיש בהם גם תא שרותים מאחור וצ'ופרים אחרים. אם מישהו היה רציני ברצון שלו להעביר נוסעים לאילת מרכב פרטי לתח"צ הוא היה יכול לתקצב אוטובוסים כאלה עבור קו ת"א - אילת ולהפוך את הנסיעה לנוחה יותר, כך שלא תניח אוטומטית שרכב פרטי הוא הרבה יותר נוח מאוטובוס.
מי יסגור הדלת 714376
"הדיבור על רכבת הוא לא כאמצעי שיחליף רכב פרטי אלא ככזה שיחליף מטוס."
אה, אז הפיאסקו של שדה התעופה רמון, וסגירת שדה דב, הם צעדים בכיוון הנכון. עוד כמה מאמצים קטנים כאלה, והרכבת תהיה כדאית!
מי יסגור הדלת 714441
סגירת שדה דב היא בוודאי צעד בכיוון הנכון. לא צריך לשעבד שטח עצום בעיר החשובה במדינה רק כדי לחסוך רבע שעה של נסיעת רכבת לתושבי אילת.
שדה רמון הוא תוצאה של אילוץ של אילת עצמה שלא איפשר להמשיך להשתמש בשדה הישן. הביצוע עוד לא מספיק טוב, בעיקר מבחינת החיבור לעיר עצמה; זה לא דבר שצריך להיות נורא קשה לשפר.
מי יסגור הדלת 714443
בעיקר אם הרכבת שתגיע לאילת תעצור שם בדרך :)
מי יסגור הדלת 750689
אבל הנמל קיים, ומעל 100 אלף מכוניות עולות ממנו לצפון על משאיות כל שנה (וחוץ מזה שזו הובלה יקרה יותר הן גם פולטות CO2 וגורמות תאונות דרכים).
שלא לדבר על זה שקו רכבת אילת-אשדוד יכול להתחרות בתעלת סואץ.

בעולם אידאלי פרויקט "השער הדרומי" (שמכניס את הנמל פנימה צפונית לאילת) היה לדעתי המוצלח ביותר. אבל זה כבר היה נמל אמיתי, והיו צריכים להשלים את הרכבת יחד אתו. זה כבר מעבר לכוחן של הממשלות לדורותיהן, במיוחד כשזה מזיק כלכלית למשפחת לבנת.

אני הייתי שמח להגיע מחיפה לאילת בשלוש וקצת שעות ברכבת במקום בארבע וחצי שעות באוטו (לפני פקקים). אם לנתב"ג אני לוקח רכבת אז אדרבה. הרכבת גם תגרום לשדה רמון לצמוח. אם כבר עליתי על רכבת לשדה התעופה, מה זה עוד שעתיים וחצי (שחצי מהן אני חוסך בתורים לבידוק).

כשבונים תשתיות העלויות אינן "זה במקום זה". כל מה ששווה לעשות אפשר לעשות במקביל.
מי יסגור הדלת 720581
דווקא כן יש רכבת תחתית בישראל (ויצא לי להשתמש בה לא מעט בזמן שירותי הצבאי), יעילה, מהירה ומדוייקת, והיא בדיוק חזרה לפעילות. הבעיה שלך היא שאתה כנראה לא גר במטרופולין הנכון.
מי יסגור הדלת 720598
הכרמלית היא רכבת תחתית כמו שמכבי חיפה היא קבוצת כדורגל. זה אולי נראה קצת כמו רכבת וטכנית זה אולי ״תחתית״, אבל ביטצ׳ פליז.
מי יסגור הדלת 750862
לרגל יום הולדתי ה 75 החל מחרתיים, ומן הסתם לכבוד הבחירות הקרבות, קבלתי אתמול מממשלת השינוי, שעכשיו היא גם ממשלת מעבר, "זהב קו". עכשיו אני יכול לנסוע בתחבורה ציבורית לכל יעד בארץ בחינם. איפה האמריקאים והאירופים ואיפה אנחנו.
מי יסגור הדלת 750863
מזל טוב!
מי יסגור הדלת 750864
תודה. אתה בוודאי מתכוון לכרטיס הפלאים החדש שקבלתי. . .
מי יסגור הדלת 750865
ברכותי.

הקשר של ''דרך שווה'' לבחירות מלמד ששרת התחבורה צפתה את מועד התפרקות הממשלה שנה (או משהו כזה) מראש. לא רע עבור פוליטיקאית טירונית יחסית.
מי יסגור הדלת 750866
אם אכן מדובר בתכנית ישנה, ברור שהחשדות שלי מופרזים. אבל באמת, כמו הכספים שקבלתי מהממשלה הקודמת בזמן הקורונה מבלי להבין למה ומדוע, גם פה מדובר בהחלטה לא מובנת.
מי יסגור הדלת 750868
רשמית ההכרזה היתה באפריל, אבל התחילו לתכנן את זה לפני זה, והשרה דיברה על זה ביום בו היא נכנסה לתפקידה.

תחבורה ציבורית חינם לאזרחים ותיקים היא לא המצאה ישראלית, היא קיימת בעוד מקומות בעולם‏1. נראה לי שהסיבות די ברורות.

1 לונדון, אירלנד, אדלייד, אוקלנד...
מי יסגור הדלת 750870
ברכות!
מי יסגור הדלת 714643
המחיר של 20 ש"ח הוא כנראה לאזרח ותיק, כי המחיר הרגיל מתחיל ב-‏40 ש"ח
מי יסגור הדלת 714649
אני יודע.
תגובתי זו יצרה כמה חילופי דברים עם רון, שבסופם השוויתי מחיר של רכבת הלוך ושוב בין עיר שמרוחקת מניו יורק בערך כמרחק בין קריית מוצקין לתל אביב. יצא כ 40 דולר לעומת 40 ש"ח שזה יחס של בערך 3.5, וזה מבלי להתחשב בנסיעות המקומיות בגוש דן שהכרטיס הישראלי מכיל.
תגובה 714209

למה התכוונת ב "מתחיל ב" ? מחיר הכרטיס הישראלי הוא בדיוק 40 ש"ח.
מי יסגור הדלת 714650
אנא חזור וקרא את התגובה שקישרת. כתבתי שם שאזרח ותיק ישלם 15-20 דולר. גילוי נאות, אין לי חשק לקרוא את כל הפתיל אבל עד כמה שאני זוכר זה התייחס להשוואה שלך. גם כתבתי שבהשוואה דרך שערי חליפין לא מציגה את כל התמונה.
מי יסגור הדלת 714652
ראה תגובה 714199

איני רואה שום סתירה בין מה שאני אומר ובין מה שאתה כותב עכשיו. השוויתי למחיר רגיל (כשמדובר באזרח ותיק צריך לחלק את המחירים בשתיים, אבל ייחסי המחירים נשארים זהים). באתר שאליו אתה שלחת, המחיר הנקוב הוא 39.5 דולר לאזרח רגיל. אני משווה אותו למחיר כרטיס אצלנו לאזרח רגיל 40 שח. לעניין ההשוואה דרך שערי החליפין אולי זה לא מציג את כל התמונה, וגם לא ברור לאיזה כיוון נוטה התמונה המדויקת. אני משווה כפי שאני יודע לעשות כרגע.
מי יסגור הדלת 714112
בלי קשר. או עם. חייב לציין שבארה''ב ממה שראיתי התחבורה הציבורית זוועתית לחלוטין. אנשים ישר חושבים על מנהטן. אבל ברוב רובה של ארה''ב החיים ללא רכב פרטי קשים למדיי. אפילו בערים גדולות - לוס אנג'לס למשל היא כל כולה פקק ארוך ומתמשך וההסתמכות על אוטובוסים נוראית.
מי יסגור הדלת 714113
להשוות את תנאי התחבורה הציבורית ברוב רובה של ארה"ב, יבשת שגדולה מאות מונים מישראל בכל אספקט רלבנטי, לזו של ישראל, זה כמו להתלונן על כך שג'מבו 747 מתמרן לאט יותר מF-16, גרוטאה שכמותו.
מי יסגור הדלת 714117
למה? הרי כמו שהם גדולים כך גם התקציב שלהם גדול. לא? זה לא שיש שם אותו מספר אנשים בשלטון שפשוט אחראים על הרבה יותר אוכלוסיה... כל רשות מוניציפלית אחראית על התחום שלה ואיכשהו עדיין ברוב האזורים המצב בקאנטים.
מי יסגור הדלת 714119
ישראל הרבה יותר קטנה והרבה יותר צפופה. ועם כל הכבוד לרשות מוניציפלית, היכולת של ממשלה להשקיע בפרוייקטים תשתיתיים גדולה יותר.
אפשר להוסיף לזה את המרחקים העצומים בארה''ב בין ערים וכפרים שמהווים קושי אינהרנטי גדול מאד יחסית לקיים בישראל, שבה אגב, כדאי להזכיר, אין אפילו רכבת מתל אביב לאילת.
ואפשר גם להוסיף לזה את הבעייה שאינהרנטית שבישראל יום וחצי בשבוע אין תחבורה ציבורית בכלל.
מי יסגור הדלת 714129
יש בארה"ב מספיק נסיעות ברכב פרטי ברדיוסים של מאה ק"מ ומטה, באזורים שצפיפותם לא נופלת משל אזורים מקבילים בישראל (ובאירופה וכו'), כך שזה לא תרוץ.

מכל מקום, אם אתה באמת חושב שהגיאוגרפיה מכשילה את ארה"ב, אפשר להשוות לקנדה, גדולה אף יותר ומאוכלסת אף יותר בדלילות.
חיפוש בגוגל public transportation US vs. Canada מעלה בקלות מאמרים שמשווים, כולם יוצאים מנקודת המוצא ש(אפילו) בקנדה התחב"צ הרבה יותר טוב מבארה"ב, ובאים להסביר למה. המאמרים האלה אוהבים את קנדה, כי מתברר שאמריקאים רבים מחזיקים בדעה שהתחב"צ אצלם נחות מבאירופה גם מסיבות גיאוגרפיות כמו שכתבת, וגם מסיבות היסטוריות, ועם זה מבקשים המאמרים האלה להתמודד. אגב, כולם אמריקאים שוחרי תחב"צ שרוצים לבקר, לשפר או לבכות את המצב בארה"ב, כך שיכול להיות שההערכה שלהם לקנדה מוטה). רפרפתי על כמה מההסברים, הם לא מאוד מפתיעים, ובכל זאת קריאה מעניינת. נדמה לי שהשורה התחתונה, הלא מפתיעה, היא פשוט בחירות שונות של השלטון. אם לחפש סיבת עומק למה הבחירות של השלטון היו ועדיין שונות, אז ההסבר הקל, ואני מניח שהוא לפחות קרוב לאמת, הוא שקידוש הקפיטליזם הוא הגורם שבו ארה"ב היא סמן קיצוני למדי, ויכול די בקלות להסביר למה התחב"צ בה נחות לעומת רוב העולם המתועש‏1. (אני מניח שאפילו חסידים אדוקים של שוק חופשי יסכימו עם זה, הם רק יוסיפו שזה לזכותם ולמזלם של האמריקאים.)

1 ניחוש: לעומת רוב העולם העני, מצב התחב"צ בארה"ב טוב יותר כשלעצמו, אבל עדיין רע יותר ביחס למצב התחבורה הפרטית.
מי יסגור הדלת 714135
"בחירות שונות של השלטון" - ההערה שלי היא שבארה"ב צ"ל שלטונות מרובים: ערים גדולות, מחוזות, מדינות.
מי יסגור הדלת 714130
אגב, לי יש אנקדוטה חיובית דווקא (לתחושתי הסובייקטיבית) על תחב"צ בארה"ב. יצא - סיפור ארוך - שהייתי צריך להגיע בלי מכונית מחור בשם Idaho Falls ללוס אנג'לס, נסיעה של קצת יותר מ-‏12 שעות אם נוסעים במכונית ברציפות. והנה, עשיתי את זה באוטובוס ציבורי, ביעילות סבירה, ואפשר לומר שנהניתי‏1. שילוב הזיכרון הקלוש שלי עם חיפוש עדכני אומר שזה לקח לי בערך 24 שעות, עם החלפה אחת או שתיים, ועלה קצת מעל 100 דולר; אני לא משוכנע שבאירופה היה יוצא לי הרבה יותר טוב בין שתי ערים אקראיות במידה דומה של מרחק ומרכזיות. אולי כן, זו בדיקה לא טריוויאלית.

1 הייתי בן עשרים וקצת, והטיול לארה"ב היה התחליף שלי לטיול תרמילאים אחרי צבא. לקחתי בהומור אפילו את קטע הדרך שבו שכני לספסל באוטובוס נרדם, ראשו על כתפי. שרתי לעצמי שני רלוונטיים (תרגיל לקורא).
מי יסגור הדלת 714081
נתניהו חוזר על כך הרבה פעמים. המקור: רשימת המדינות הכי חזקות, שהיא אחד המדדים ברשימת המדינות הכי טובות, שם אנחנו בסה״כ במקום 29 (מבין 80).

אני לא ממש מצליח להבין את הדירוג שלהם. לדוגמה, הקטגוריה Movers - מצרים היא אחת הארצות עם פוטנציאל הצמיחה הכי טוב בעולם?
מי יסגור הדלת 714102
דבר אחד אני צריך לציין לזכות הדף של usnews: התמונה שהם בחרו לייצג בה את ישראל היא לא מירושליים, לא מתל אביב ואפילו לא הגנים הבהאיים בחיפה: היא של עכו, ועוד מזווית צפונית לא שגרתית ומחמיאה במיוחד.

(ייתכן שמי שבחר את התמונות מציית לסטריאוטיפ של אמריקאי שהוא בור ועם הארץ בכל הנוגע לעמים וארצות אחרות, לכן בכלל לא מכיר את התמונות האיקוניות של מדינות, לכן בחר מבנק התמונות באמת על סמך שיפוט אסתטי טהור. אבל אם כך, אני חייב לתהות על הבחירות שלו עבור סין, צרפת ודרום קוריאה.)
מי יסגור הדלת 714108
אפרופו תמונות של ערי חוף ישראליות בתקשורת: הכתבה המרכזית של חלק הנדל"ן במוסף TheMarker מאתמול מוקדשת לשוק הדירות החיפאי. הכתבה זכתה להפניה בולטת מהשער האחורי של המוסף, עם צילום אווירי מרהיב של העיר שמתפרס על כל העמוד, אבל לוקה בחיסרון אחד - זאת לא חיפה בתמונה.

במהדורת האינטרנט של הכתבה התמונה הנ"ל (כבר?) לא מופיעה, אבל מצאתי אותה כאן. מישהו מזהה את העיר?
מי יסגור הדלת 714109
זוהי יפו
מי יסגור הדלת 714111
ואללה! איך פספסתי את זה. יצאה מאד יפה בתמונה הזאת.

אנצל את ההזדמנות לקשר לשיר רלוונטי.
מי יסגור הדלת 714115
(אני מניח שאח של חשב על השיר הזה כשבחר בשתי המילים שבחר.)

(אצלי השיר הזה כבר מקובע לנצח לניחוח לא נעים מאז 1992, כשאמנון דנקנר חולל את שערוריית דן בן אמוץ. ב"דבר אחר" כתבו: "זוהי יפו, קטינה, זוהי יפו".)
מי יסגור הדלת 714118
גילוי יפה.
את הכתבה עצמה מלווה, בגיליון הנייר (גם כאן, [כבר] לא באינטרנט), צילום אוויר שהוא כן מחיפה, וגם הוא לא שגרתי. הרבה ממנו זה ים ושמיים, אבל את החלק היבשתי של התמונה ממלא, כמעט כליל, בית הקברות שדה יהושע (כפר סמיר). עוד בדיחה מרושעת על הטרף הקל, חיפה?
מי יסגור הדלת 714121
בקיצור, תוך כמה שעות מצאנו שהתקשורת מקבלת 'נכשל' גם בחשבון וגם בגיאוגרפיה. יחד עם הכשלון בפסיכולוגיה שמופגן לאחרונה ‏1, תעודת השליש בהחלט זקוקה לשיפור.

1 כתבי ופרשני 'הארץ' כנראה בדרך למאדים על פי הניתוק שלהם מהמציאות בשבועות האחרונים.
מי יסגור הדלת 714082
אני זוכר שכבר לפני עשרים שנה ויותר, בלי קשר לנתניהו ירום הודו, היו אמירות על ''המעצמה השמינית בעולם''.
עד כמה שנראה לי כבר אז - הפרמטר העיקרי אם לא היחיד היה כח צבאי. ובתוכו גם כימות היכולת הבלתי קונוונציונלית.

מעבר לזה בכל פרמטר אחר אני מסכים איתך שזה קשקוש.
מדיניות ההנהון והקריצה 714131
נובמת, אתם לא יודעים?
זה חלק מההנהון והקריצה.
ארה"ב, רוסיה, אנגליה, צרפת, סין, הודו, פקיסטן.... וישראל (לצפון קוריאה עוד לא היה אז).
מדיניות ההנהון והקריצה 714134
זו בדיוק הנקודה שלי.
מדיניות ההנהון והקריצה 714136
קראתי מחדש את שכתבת ואני מתנצל על הקהות שלי
מי יסגור הדלת 714146
למי מזיק השיתוק?
מי יסגור הדלת 714194
2 עוצמה יהודית לא קיבלה מספיק קולות אפילו בשביל מנדט אחד. למעשה, הם לא קיבלו אפילו אחוז אחד מהקולות (מה שהיה מזכה אותם במימון בחירות).
מי יסגור הדלת 714195
וגם לא ברור אם כל מצביעיו היו בכלל מסכימים להצביע למפלגות אחרות.
ביי ביי ברני 714354
חברים. קליפורניה סופסוף סיימה לספור את קולות הדמוקרטים ובינתיים מישיגן הכריעה בעד ביידן. ברני סנדרס ידוע כעקשן גדול אך בסופו של דבר הוא יאלץ להשליך את הכפפות לזירה (אחרי או לפני ניו-יורק) מפני שפער הדלגטים בין ביידן לבינו כבר הגיע לכמעט 150 וזאת ללא הדלגטים המחוייבים למועמדים שפרשו.
נראה שיש קונצנזוס המסכים שאלו חדשות רעות לטראמפ. אני פחות משוכנע. נראה לי שביידן הוא עוד קצת מאותה תרופה בשם הילרי קלינטון. הוא מסוג המועמדים המאופקים ומכובדים שטראמפ התמחה בלעשות מהם קציצות. סנדרס הוא גלולה קשה לעיכול להרבה אמריקנים אבל איש לא חושד בו שהוא חלק מן הממסד הפוליטי שהכזיב. יש לי הרגשה שהטריקים והשטיקים של טראמפ היו מתנפצים כחיצי נייר על שריונו הפרולטארי של סנדרס והמירוץ היה יכול לקבוע שיא אבסורד חדש בפוליטיקה האמריקנית.
ביי ביי ברני 714355
גם לי נראה שביידן הוא קצת אובמה זקן יותר ולבן יותר. שזה בערך מוריד שתיים מחמש התכונות הכי אטרקטיביות של השני.
בצורה קצת אירונית מילולית הוא הנציג הכי שמרן שהדמוקרטים יכולים היו לגייס.
ביי ביי ברני 714358
בסיס הבוחרים של סנדרס מוגבל קשה עד לא ניתן להרחבה. למשל, אוכלוסיית האפרו-אמריקאים, מעמד הפועלים, מרכז ארה"ב, מבוגרים, נשים.
מהלב, אני רציתי (עוד מ-‏2016) באליזבת וורן, אבל מהשכל בביידן. אני איכשהו מעודד את עצמי שעימות הטלויזיוני - אם טראמפ יסכים לו - בד"כ השפעתו מוגבלת.
ביי ביי ברני 714535
אולי גם הלב וגם הראש יקבלו מה שרצו? דיבורים בסביבתו של ביידן שייתכן ויבחר בוורן לרוץ איתו.
ביי ביי ברני 714536
ביידן כבר התחייב (בעימות עם סנדרס) לבחור באישה כסגניתו. אליזבט וורן יכולה לבוא בחשבון כנציגת הפרוגרסיבים. הבעיה היא שכולם (סנדרס, ביידן, וורן) מגיעים מאותו אזור ולכן לא יוסיפו אלקטורלית איש לרעהו. המועמדת המדוברת כעת היא קאמלה האריס שהיא מקליפורניה וגם פרוגרסיבית, גם אשה של צבע וגם עויינת לישראל (דבר חשוב במפלגה הדמוקרטית כדי לצרף תמיכה של שחורים ומוסלמים).
אם להיות אובייקטיבי, קאמלה האריס היא כוח אלקטורלי עוד יותר קטן מאליזבת וורן. גם היא היתה מועמדת לנשיאות, אלא שהיא פרשה בשלב מוקדם מאוד (והביעה תמיכה בסנדרס אאל"ט). כך שהביצועים האלקטורליים המזעריים שלה פחות נטבעו בזכרון.
העימות בין סנדרס לביידן ב-CNN היה רציני, ענייני ומרדים. הפרשנים בארה"ב אומרים שביידן נראה כמי שהנשיאות בכיסו. הוא הציע לסנדרס זר של עלי זית מתוך כוונה לרכז כוחות נגד טראמפ, אלא שטראמפ עדיין לא מיצה את המערכה ואין בכוונתו לוותר על הויכוח והאסרטיביות עד לרגע האחרון.
שני המועמדים דברו על הקורונה והדגימו יפה את ההבחנה שיש בין לדעת את העובדות לבין להבין אותם. יש הבדל בין מגיפה אקזוטית שתעזור לאנשי התקשורת למלא את המכסות שלהם ותפטור את החברה האנושית מכמה קשישים שכיבים מרע המכבידים על מערכות הסעד והבריאות לבין מגיפה עולמית שמעמידה בסכנה חצי מן המשרות במשק האמריקאי וסוף סוף עושה משהו משמעותי נגד ההתחממות הגלובלית.
ביי ביי ברני 714540
הקאמלה הזו נשמעת כמו האורלי לוי של האמריקאים. רק אומר.
ביי ביי ברני 714545
למה? היא עלולה לגנוב קולות של דמוקרטים ולתת אותם במתנה לטראמפ?
ביי ביי ברני 714547
אני בטוח שיש הרבה דרכים לפגוע באלקטורט של ראש הגוש ''שלך'' גם בשיטה האמריקאית.
ביי ביי ברני 714561
ארז בחייך. take it easy
בשמאל לקחו את אורלי לוי הישר מישראל ביתנו. את מי ציפו לקבל משם, את רוזה האדומה?
לדבר על גניבת קולות זה מונח ממש לא מתאים. באותה מידה אפשר לדבר על גניבת קולותיהם של מצביעי כ"ל. הרי הצבענו רל"ב וכעת עושה רושם שבחסות הקורונה גנץ ואשכנזי רצים לכסאות המיניסטרים בצילו של ביבי. מה הם מתכוונים להיות? שרי הבריאות?
ב-‏1939 הלייבור הבריטי הסכים להכנס לממשלת איחוד לאומי, אבל רק אם רוה"מ השמרני (צ'מברלין) יוחלף (בצ'רצ'יל). גנץ יכל להציע ממשלה ללא רוטציה בראשות ניר ברקת. הליכוד היה נאלץ לבחור. אם היה מסכים, גנץ יכל לשבת בכסא שרה"בט 4 שנים, שגם זה נחמד. אם לא, אפשר לשבת באופוזיציה ולא לעמוס על כתפיך את העול הפרומתאי של קימום הריסות הקורונה והביבי.
ביי ביי ברני 714592
זו באמת טעות חמורה של עמיר פרץ אבל לאחר שהוא והיא התחייבו שהיא לא תערוק בשום מצב ותהיה מוכנה לקבל גם את מרצ כשותפיה ואת הרשימה המשותפת כבעלת בריתה, היא מעלה באמון הבוחר והעבירה מנדט שלם למחנה שנגדו הצביע. זה מאוד לא תקין מצידה ומאוד מטופש מצד פרץ.
כחול לבן זה סיפור אחר. מפלגה שמלכתחילה לא שייכת לשום צד וכוללת בתוכה ימנים מובהקים שנמצאים שם רק בגלל שחוו את טיבו של נתניהו על בשרם. האשמה היא בבוחריהם שבמשך שלוש מערכות בחירות לא השכילו להבין את חשיבותו של הגוש במשחק הפוליטי הישראלי והצביעו עבור דמויות כגון גדי יברקן, צבי האוזר ויועז הנדל במקום אישים ראויים כעומר בר-לב, רויטל סויד, אילן גילאון, עיסאווי פריג' ומוסי רז.
ביי ביי ברני 714601
היתרון היחיד שאני מוצא בכל העניין הוא העלמותו הצפויה של פרץ מהחיים הפוליטיים.
ביי ביי ברני 714604
לי זה דווקא חבל.
ביי ביי ברני 714608
מזמן חשדתי שאתה ימני שתול.
ביי ביי ברני 714654
כמו שאמרו חז"לינו: אין מביאין ראיות מן הליצנין.
ביי ביי ברני 714673
קרי: ליצמנים
ביי ביי ברני 714557
נתת רעיון.
ביידן ימנה אותה לסגניתו ואז היא תודיע שהיא עדיין תומכת בברני.
ביי ביי ברני 714546
החשיבות של ישראל שולית, ולא ברור למה בכלל אתה מזכיר את זה. כל מקרה, ישנם קולות שאומרים שקו"ח של האריס מתאימים לתפקיד התובעת הראשית של ארה"ב (זה מה שהיא עשתה בקליפורניה), או אולי לביהמ"ש העליון.

לעניין הקורונה וההבדל בין ממשל רציני לממשל נבוב ושרלטן. תקרא את מה שכתב כריס לו שהיה חבר קבינט בממשל אובמה. הוא כותב שבמסגרת החפיפה בין הממשלים, הוא השתתף בתרגיל יבש שהסגל של אובמה ערך ל-‏30 אנשי טראמפ בנושא "משברים לאומיים חמורים". התרחשים כללו סופת הוריקן, התקפת סייבר, ומגיפה. רוב רובם של 30 האנשים האלה כבר לא משרתים בממשל טראמפ (ואתה מכיר את הסיבות השונות לכך).

תרחיש המגיפה כלל שלבים של
-שפעת מסוג חדש שמתפשטת באסיה ואירופה
-הדבקה בין אנשים
-משאבי מעבדה חסרים
-איסור נסיעות
-פער זמן עד שהמגיפה מגיעה לארה"ב
-צורך בחיסון
-חוסר במנשמים

נאמר לאנשי טראפ שבהתפרצות, המגיפה לא עוצרת בגבול, הידע המדעי צריך להנחות, שיתוף המדינות (של ארה"ב) חיוני, צריך שיהיו מסרים אחידים, להנחות על בידוד חברתי, ושהשינויים יכולים להיות בקצב יומי או שעתי.

ממשל אובמה הזהיר את ממשל טראמפ הנכנס והציג בפניו תרחישים - מוכרים עכשיו לכולם, לא? - אבל ממשל טראמפ אומר היום "הופתענו".
ביי ביי ברני 714558
שנינו כנראה לא שייכים למועדון המעריצים של טראמפ.
נדמה לי אבל שטיעונים מסוג זה לא עובדים על ה-base.
לכן צריך לחשוב על סוג חדש של טענות, למשל:
ה-CNN טוען שרק בפברואר האחרון הממשל של טראמפ הציע קיצוצים דראסטיים בתקציב של ה-CDC. הווה אומר הנידון הוא לא רק טיפש, הוא גם שלימזל.
בעצם גם זה לא יעבוד. אין שום דבר העומד בפני שקר טוב. אפשר להגיד שהליברלים פתחו את הקורונה כדי לדפוק את טראמפ.
ביי ביי ברני 714562
כבר עכשיו תומכי טראמפ אומרים שג'ורג' סורוס עומד מאחרי הקורונה.

לעניין היכולת של טראמפ, ולמעשה של חבורת התומכים הסובבים אותו, לסחרר את המציאות לטובתם, אני חושש שכשנתגבר בצורה מסוימת על המשבר, וסביר להניח שזה יהיה לפני הבחירות בנובמבר, לא תהייה להם בעייה לכרכר בתופים ומחולות שהנה הם הדבירו את המגפה. ובעצם, כל הזמן אמרנו שזה כלום, רמאות, והנה הם צדקנו כי תיראו שהכל הסתדר. למעשה קולות כאלה כבר מתחילים להישמע.

האם זה יספיק לקבל את אותה כמות קטנה של קולות שתיתן לו יתרון באלקטורים?
ביי ביי ברני 714563
יכול להיות שאני אופטימי אבל לדעתי טראמפ הולך לקראת תבוסה שלא היתה כמוה.
יפעלו כאן כוחות הרבה יותר חזקים מהיגיון, שפיות וליברליזם.
יש שני אופציות לנובמבר. האופציה האופטימית היא שבנובמבר נפגש כולנו (למעט אלו שלא) במצב פחות או יותר שהיינו בינואר. במצב זה טראמפ יהיה מזכרת עוון ואנשים ירצו לשכוח אותו יחד עם התקופה הקשה שעברה. האופציה הפסימית (למעט הנ"ל שלהם כבר לא אכפת) היא שהמצב בנובמבר יהיה די מחורבן (ע"ע כמה זמן לקח לצאת מהמכה של 2008) ואז אנשים יעדיפו לשנות את העומדים ליד ההגה כי מדוע לסמוך על אלו שכבר נכשלו.
ביי ביי ברני 714566
עוד זה מדבר והנה זה בא. טראמפ היום, "הרגשתי שזו מגפה לפני שקראו לזה מגפה. רק הייתי צריך להיסתכל בארצות אחרות. תמיד חשבתי שזה רציני". כמה קולות מתנדנדים שישארו אצלו זה שווה להערכתך הפסימית?
ביי ביי ברני 714573
האריס תמכה בבידן - כמובן.

וורן מבוגרת כמעט כמו ביידן ולא תביא לביידן אף בוחר, לכן הבחירה בה לא נשמעת סבירה. אתרי ההימורים שמים אותה כרגע במקום הרביעי עם 12:1 (ז"א אם תהמר על 10 שקל והיא תמונה להיות מועמדת תקבל 130 שקל). לשם השוואה, במקום החמישי נמצאת הילרי קלינטון (!) עם 16:1. את המירוץ מובילות נשים צעירות מהאגף המרכזי של המפלגה (סטייסי אברמס, בת 46, עם סיכויים של 4:1, איימי קלובשר בת 59 עם סיכויים של 3:1 וקמלה האריס, בת 55, עם סיכויים של 2:1).
ביי ביי ברני 714600
גם מדברים על גרטשן וויטמר (48), מושלת מישיגן.
אישית אני מעדיף את וורן בתפקיד ביצועי.
ביי ביי ברני 714538
במחשבה שנייה, העובדה שאליזבת וורן עדיין לא הודיעה במי היא תומכת (ברני או ביידן), מרמזת שיתכן שאתה צודק ווורן היא מועמדת רצינית במירוץ לסגנות.
ביי ביי ברני 714359
טראמפ ניצח את קלינטון בפער לא גדול, בסופו של דבר, וזה עם לא מעט מזל (לדוגמה: ההתערבות של ראש ה־FBI לקראת הסוף).

אני מקווה שסוג המועמדים הזה הבין במהלך השנים איך מתמודדים עם טראמפים. ע״ע גנץ שהצליח לא לעשות טעויות עיקריות ולשמור על תיקו נאה מול נתניהו, עם תנאי פתיחה לא מוצלחים.
ביי ביי ברני 714360
המעניין הוא שמי שהעביר את טראמפ היו כ- 70,000 בוחרים בשלושה מחוזות במישיגן, פנסילווניה ובוויסקונסין. ג'יל סטיין, מהירוקים, קיבלה במדינות האלה בערך 140000 קולות.
ביי ביי ברני 714393
בפער הקולות קלינטון קיבלה יותר קולות מטראמפ, רק שבשיטה האמריקאית זה לא רלוונטי.
ביי ביי ברני 714394
למה אתה מקווה שטראמפ יפסיד?
ביי ביי ברני 714395
כי הוא לא בריא לעולם.
ביי ביי ברני 714397
כי לא כולם תומכים במטורללים שמסוכנים לארצם, לעולם וגם לנו.
ביי ביי ברני 714367
הייתי רוצה להגיד שאחרי הטיפול הכושל של טראמפ בוירוס הקורונה אין לו צ'אנס להיבחר שוב גם אם מולו ירוץ ברני מיידוף, לא סנדרס, אבל אמרתי משהו דומה לפני שהאיש נבחר בפעם הראשונה, בעקבות הפרסומים על יחסיו עם נשים או ליתר דיוק עם אברי מין נשיים, כך שאני שותק.
זו הכלכלה, טמבל 714371
אני בכלל לא בטוח לגבי השפעת טיפולו על הבחירות, אבל ייתכן שהקלף המנצח (או המפסיד* יגיע מכיוון אחר - המשבר הכלכלי.
אני סבור שכבר במצב היום, מספר האמריקאים שיחלו וימותו בגלל שהפנסיה שלהם ירדה בשלושים אחוז ואין להם כסף לתרופות או אוכל, יהיה גדול בהרבה מאלה שיחלו בקורונה.
וזה לפני שדיברנו על כל אלה שסתם ייזרקו לרחוב אחרי שפוטרו מעבודתם.
אם יש דבר שהציבור האמריקאי מבין, זה כשפגעו לו בכיס. ואיך שהמצב בשווקים נראה עכשיו, להרבה אנשים זה יותר כאילו הורידו להם את המכנסיים, לא רק את הכיס.
זו הכלכלה, טמבל 714372
זה חלק מאותו דבר, לא?
זו הכלכלה, טמבל 714373
דן דיאמונד מפוליטיקו מדווח שטראמפ חסם בדיקות קורונה כדי לשמור על מספר נמוך של מודבקים וחולים, כדי לעזור לו בבחירות.

השאלה אם זה הרגע שבוחן את ההתרברבות שלו על חסינות מרצח בשדרה החמישית?
זו הכלכלה, טמבל 714378
ממשל טראמפ לא חוזר בו מקיצוצי התקציב ל CDC

אין מילים.
זו הכלכלה, טמבל 714382
אני הסתכלתי והסכמתי עם הכתב שנראה שמדובר בנסיון התאבדות פוליטי.
לא הבנתי למה טראמפ עושה את זה בשביל מה שהערכתי ככסף קטן אבל מסתבר שמדובר על תקציב של כשבעה מיליארד דולר.
אני חשבתי המרכזים_לבקרת_מחלות_ומניעתן [ויקיפדיה] הוא מעין מכון מחקר אבל נראה שהאחריות שלהם כוללת את תפעול המניעה.

בוודאי שבימים כאלו נראה שכדאי להעלות להם את התקציב אבל זה לא כסף קטן.
זו הכלכלה, טמבל 714386
anything He could do
i can wreck better
ביי ביי ברני 714602
עכשיו, אחרי פלורידה, אריזונה ואילינוי, הכותרת של הפתיל מתאימה וחיונית מאין כמוה.

טוב יעשה סנדרס אם יקפיא את מועמדותו ויפנה האנרגיות החיוביות שלו - והכספים אם אפשר, לשיכנוע תומכיו ובמיוחד ה-bernie bro (חלקם מתנהגים בניבזות שלא תבייש את הצד השני של המפה) לעבוד למען ההצלחה הדמוקרטית, בהובלתו של ביידן.
ביי ביי ברני 714623
אל תעלב ואל תתרגז, אבל נדמה לי שאתה עדיין בשלב ההכחשה. הפריימריז של הדמוקרטים יופסקו בימים הקרובים והמשכם ידחה למאי יוני אם בכלל. באוהיו אאל''ט המושל כבר אסר את ההתכנסויות לצורך הבחירות. ארה''ב גולשת אל מגיפת הקורונה ויש שם כבר מאה מתים. אני מעריך שבעוד כשבוע אזורים גדולים בארה''ב יכנסו לסגר. כל עניין אחר הוא החדשות של אתמול.
רוב בני האדם מנסים ''להתעלם'' מן המצב מתוך המחשבה שהם לא יפגעו רפואית באופן קריטי מן המחלה. אני חושב שהביטחון הזה מופרז מדי. אני מנחש שהסטטיסטיקות על התמותה בקרב הזקנים והלוקים בבריאותם מוטות במעט. מובן שהזקנים והחולים הם הקרבנות הראשונים, אלא שככל שיחלוף הזמן תתברר הפגיעה גם באנשים ''בריאים'' יותר. גם אנשים שיחלימו מן המחלה עשויים לגלות מאוחר יותר נזקים מתמשכים של הוירוס. (זכרו את הנדיבות בה חסנו כנגד השפעות הרגילות). כל השורדים גם יחד יצטרכו לשאת בעול הנזקים הכלכליים שיגרמו בחודשי המגיפה וזאת בהנחה שהמגיפה לא תחזור בקרוב בצורה כזו או אחרת.
העולם ישוב למהלכו, אבל האתמול כבר חלף ואיננו.
מערכת הבחירות בארה''ב תמה לגווע. אפשר להעביר את הנשיאות לביידן ולחסוך את הכסף ובלבול המוח.
ביי ביי ברני 714627
לא הבנתי מה אני אמור להכחיש. הרי כתבתי במפורש שסנדרס צריך להפסיק לרוץ ולעזור כמה שאפשר לביידן.
בניגוד לך, אני לא רואה שהבחירות הכלליות לגמרי בכיס הדמוקרטי. בבחירות בארה''ב, בניגוד לישראל, המספרים הקטנים חזקים - מקומיים - יותר מהגדולים -ארציים.
ביי ביי ברני 714786
חלפו רק כמה ימים. ניו יורק, קליפורניה, אילינוי וקונטיקט במצב shelter in place שזה סגר באמריקנית. מערכת הבריאות האמריקאית קרסה. ניתנה הוראה רשמית לאנשי צוותים רפואיים שבאו במגע עם נשאים להמשיך לטפל בחולים. הצוותים ואזרחים הנדרשים להמשיך בתפקידם הונחו להשתמש במסכות ואם אין להשתמש בצעיפים או בנדנות.
יותר ויותר חודרת לתודעה ההבנה שאנו בימים היסטוריים. מה שהיה לא יהיה עוד.
שום קונץ-פטנט לא ינצח את הקורונה. אפילו ערכה לזיהוי נוגדנים לא מצליחים לפתח ועדיין לא ממש ברור אם מושג העמידות רלאבנטי לקורונה. בארה"ב להבדיל מסין עדיין מתכוננים נפשית לסנוקרת שכבר מתרחשת ולא חושבים אפילו על הגל השני והשלישי.
רוב האמריקנים יודעים שהם מינו אידיוט ביריון ושיכור לראש המדינה שלהם והוא שעומד כעת ומנהיג אותה בעיצומו של מגה-הוריקן שלא היה כמוהו. אתה באמת חושב שהאמריקני מתעניין כרגע במערכת הבחירות? טראמפ לא יהיה הנשיא הבא. אני יכול לחשוב רק על תסריט אחד בו הוא נשאר: רוב גדול של האמריקאים יתחברו לשאט הנפש שיש להם (כמו לכולנו) אל ההנהגה הפוליטית וישארו בבית. הבחירות יוכרעו ע"י הקנאים והאידיוטים. באיזה צד יש יותר קנאים ואידיוטים? מי יודע.
בכל מקרה מערכת הבחירות האמריקאית חדלה. היא אולי תחודש בעוד כמה חודשים כאשר המגפה תכנס להפוגה. לענ"ד זו תהיה המערכה המשעממת וחסרת-העניין ביותר שניתן לתאר. הכלכלה ירדה להילוך נייטרלי ואפאחד לא יודע אם היא תצא ממנו ומתי. הפוליטיקאים אפילו לא יודעים זאת ובטח שאין להם שום תוכניות רלאבנטיות למצב הזה. ביידן וסנדרס ממשיכים לעסוק בפטפוטי הבל בנוסח גן העדן הסוציאליסטי, בזמן שמה שנדרש הוא מחשבה איך מניעים את הכלכלה שהוכתה ואיך נמנעים מגלישה למלחמות שהן ברירת המחדל של אנושות מיואשת.
ביי ביי ברני 714788
האמנם מערכת הבריאות האמריקאית קרסה?
אני באמת שואל כי אין לי מושג - אבל הנתון היחידי שיש לי הוא טבלת מעקב הקורונה העולמית.
ובדיוק לפני שקראתי את התגובה שלך, הבטתי בטבלאות ושמתי לב לנתון מעניין: למרות שארה"ב מטפסת במעלה הטבלה במספר החולים - מעל עשרים אלף, יותר מגרמניה ואירן וקצת פחות מספרד - מספר הנפטרים עדיין נמוך יחסית - 282. אמנם לא נמוך כמו אצל הגרמנים, אבל הרבה יותר נמוך משל הספרדים למשל, בפקטור 5.
יחסית לאיטלקים, אגב, עדיין ארה"ב עם כמחצית מספר הנדבקים, אבל פי 14 פחות נפטרים.
בעצם יחס הנדבקים נפטרים מאד דומה לזה של דרום קוריאה דוקא.

עכשיו - אני לא יודע על מה זה מראה, ולמה דוקא האמריקאים 'מתמודדים' עם המחלה טוב מהאירופאים. אנחנו יודעים (?) שזה לא בגלל שהם התחילו מוקדם עם המון בדיקות ועשו סגר, אולי להיפך. אבל חלק מהאיום ברוב המודלים שמספרים לנו הוא אכן קריסת מערכת הבריאות, שמגדילה מאד את התמותה.
אם אכן המערכת האמריקאית בקריסה, למה הנתונים האלה לא מראים את זה? וזה כבר אחרי סטטיסטיקה של עשרים אלף נדבקים, לא מעט.
ביי ביי ברני 714791
זה לא הנתון היחיד בו ארה''ב שונה. יש הרבה תירוצים מדוע המצב כך (אני לא יכול להתאפק ולומר שגם בפיליפינים מס' המתים נמוך וגם החולים מעטים וזה לא בגלל האקלים. זה קשור יותר להעדר מערכת בריאות ממלכתית).
לדעתי חבל להתווכח, להתנבא ולהתבדות. כדאי לחכות כמה שבועות ואז מן הסתם הנתונים מכל המקומות יתכנסו בכפוף להבדלים שיש בין מקום אחד למשנהו.
ביי ביי ברני 714792
לא מתווכח בכלל (הפעם), רק רציתי להסב את תשומת הלב לנתון הזה, שנראה לי חריג ולא מובן/צפוי.
ביי ביי ברני 714796
לפעמים צריך לומר "אל תבלבל אותי עם העובדות". אנו לפעמים נגררים לויכוחים עם אנשים שמפברקים עובדות. אחד הנזקים בויכוח כזה הוא שאנו שוכחים שפרשנות העובדות חשובה יותר מן העובדות עצמן. אף אחד בארה"ב (אני מדבר על אנשים הגונים) לא טוען שהמצב שם טוב יותר מאשר באירופה. האירועים שם פשוט בפיגור זמן. מצד אחד האוכלוסיה בארה"ב צעירה יותר. מצד שני יש שם מערכת בריאות קפיטליסטית שנעולה בפני רבים ומצד שלישי יש כיסוי מלא למבוגרים. צריך לחכות שהמצב בארה"ב ידביק את הארועים באיטליה וצרפת ויגיעו למאות נפטרים. בגלל שטראמפ לא הצליח לקצץ את תקציבי ה-CDC, יש להם מעקב מאד מפורט על הנתונים. נחיה ונראה (בדגש על נחיה).
ביי ביי ברני 714798
שים לב לא רק למספר הנדבקים המוחלט אלא גם למספר הנדבקים יחסית לאוכלוסיה. מערכת בריאות מגיעה לקריסה כאשר הנדבקים מרווים את היכולת שלה להתמודד. עשרים אלף נדבקים בארה"ב לא מרווים את המערכת, בספרד כן. אבל אני חושב שאם תבדוק מה היה מספר המתים בספרד כשאצלם היו רק 72 נדבקים למיליון תגיע למספרים לא גבוהים בהרבה מאשר בארה"ב. באותו זמן (12/3 פחות או יותר) היו שם 86 מתים. יחסית לגודל האוכלוסיה זה עדיין משמעותית יותר מארה"ב אבל בפער של אולי פי 1.5 ולא פי 5.
ביי ביי ברני 714805
היחס לאוכלוסיה הוא אכן פקטור חשוב.
אבל קצת בהפוך על התעלול שעשיתי כאן בחישוב אחוזי הנפגעים בסין כולה, ארה"ב היא מדינה מאד גדולה, ובעצם אוסף של תתי מדינות. הקורונה-מטר בטובו מספק לנו התפלגות לפי מדינות בארה"ב, ומראה שכמעט 50% מכלל הנדבקים נמצאים במדינת ניו-יורק לבדה, והשאר מפוזרים בדלילות על שאר המדינות. אז אם האוכלוסיה הרלבנטית לנרמול שלך היא ניו-יורק, עם כ-‏20 מיליון תושבים בלבד, זה מאד משנה את התמונה. הרבה יותר קרוב לספרד, והרבה פחות נפטרים.

ואם הזכרנו יכולת להתמודד - בYnet פורסמה אתמול כתבה שמנסה להבין למה בגרמניה כל כך מעט מתים.
הנתון הכמותי שהרשים אותי - בגרמניה 25,000 מיטות אשפוז עם מכונות הנשמה, באיטליה וספרד 5,000 ו-‏4,000 בהתאמה.
ביי ביי ברני 714806
את ynet אני מבין (עיתונות גרועה), אותך פחות. אתה הרי יודע שהתשובה לשאלה "למה בגרמניה כל כך מעט מתים?" היא "לא כל כך מעט מתים בגרמניה" (וזה נכון גם לניו-יורק).
ביי ביי ברני 714810
כל כך מעט יחסית לאיטליה, ספרד וחברותיהן.
עם זה שהבנתי את הטיעון שלך ואני יכול לקבל שאולי הוא אמיתי - שבשתי האחרונות פשוט יש הרבה (הרבה) יותר נדבקים מהמדווח, ולכן בגרמניה מתים באותו אחוז כמו בכולם - עדיין בשיח הציבורי, התקשורתי והפוליטי, המספרים שכולם מדברים עליהם הם אחוזי התמותה הישירים של איטליה וספרד. כי אחרת, היה לך הרבה יותר קשה להפחיד את האזרחים עם אחוזי תמותה של 0.3% - אמנם יותר משפעת רגילה, אבל לא בהיסטריה של 4% שזורקים עלינו לצערי לא רק פוליטיקאים, אלא גם 'מומחי בריאות' כאלה או אחרים.
ביי ביי ברני 714813
מאיפה המספר 0.3%? עד עכשיו הקצה התחתון של הערכות שראיתי הוא בסביבות 1%, והרוב הן בטווח של 2%-3% (יש גם גבוהות יותר). שיעור תמותה של 4% במקרה של התפרצות רחבה זו הערכה ריאלית ואפילו שמרנית, לא היסטרית. והיא לגמרי עיקבית עם הנתונים מגרמניה שכרגע מצביעים על שיעורי תמותה של 4%-10% מבין המאובחנים.
ביי ביי ברני 714815
אתה מגזים. הסיבה למספרים השונים היא במספר החולים הקלים (לא האסימפטומטים). ברוב המדינות מערכת הבריאות בהלם (שסימנו העדר אמצעי מיגון וטיפול של אנשי צוות רפואי נגועים בחולים) ולא בודקים/סופרים/מתיחסים לחולים הקלים. ההשערה היא שכאשר יתייצב המצב (בעוד כמה שבועות צריך לקוות) התמותה תתייצב על בערך 1% ממספר החולים.
במדינה כמו גרמניה שיש לה מערכת בריאות עשירה, היא בינתיים מתפקדת בקלות, החולים הקשים מקבלים טיפול טוב והחולים הקלים רגועים ואפילו לא מגיעים למערכת ולכן נרשמים המספרים המאוד נמוכים של 0.3%. לדעתי לישראלים כדאי ל"התנבא" לפי ארה"ב בגלל שבסין/איטליה/ספרד האוכלוסיה מבוגרת יותר. מצד שני מערכת הבריאות שלנו רזה במיוחד (וזה לא טוב).
ביי ביי ברני 714819
אני מקפיד להבחין בין "תמותה מתוך חולים מאובחנים" לבין "תמותה מתוך כלל החולים". בכלים המאד פרימיטיביים בהם אני משתמש לצורך הדיונים כאן, אני יכול לדבר רק על המספר הראשון (ולכן המספרים שלי גבוהים מן הסתם מהמספרים האמיתיים שיתבהרו לבסוף). אבל אפדימיולוגים עוסקים (ומפרסמים) את הערכותיהם גם לגבי המספר השני.

כאשר אתה כותב "ההשערה היא ... התמותה תתייצב על בערך 1% ממספר החולים" - להשערה של מי אתה מתייחס? יש הרבה הערכות, ושוררת כרגע אי-וודאות גדולה. אי-אפשר עדיין להעריך בביטחון את המספר הזה. מבין כל ההערכות והמודלים עליהם שמעתי, 1% הוא ההערכה הנמוכה ביותר. הקצה התחתון של הערכות האופטימיות.

הסיפורים על מערכת הבריאות הגרמנית באמת מחממי לב, אבל המספרים לגבי שיעורי התמותה בגרמניה כרגע (לא תוצאות של מודלים מתוחכמים, אלא פשוט הערכות ישירות ונאביות) הם לא 0.3% , אלא גבוהים מ-‏4%. המספרים באמת מעודדים בהרבה מהמספרים שרואים באיטליה או ספרד - אבל הם בכל זאת גבוהים מ-‏4%.
ביי ביי ברני 714822
איך 84 מתים מתוך 22364 מקרים נותן יותר מ-‏4%? במחשבון שלי זה יוצא 0.3%.
ביי ביי ברני 714823
תגובה 714821.
ביי ביי ברני 714824
סליחה. עכשיו ראיתי למטה.
ביי ביי ברני 714831
סבכת אותי. נאלצתי לקחת נייר ועיפרון וראה זה פלא יצא לי 1%.
(לקחתי 5 ימי דגירה במקום 10)
בסימן טוב 714833
איזה יופי שגם דיון לרומה של פוליטיקה מפלגתית מדרדר לענייני הכתר.
בסימן טוב 714846
אל תסמוך על זה.
ההתנהגות והביצועים של ראשי כ"ל מצליחה לאכזב אותי למרות שהחשדות על עצמתו וחכמתו של צה"ל אינן חדשות אצלי.
איך המלך נתניהו הראשון מצליח להפוך גם את החלפתו של יו"ר הכנסת לבגידה בלאום נפלא מבינתי.
אני מפקפק מאד בתועלת שעם ישראל מפיק מיכולותיו וקשריו הבינלאומיים של י"ה, אבל מקבל בלית ברירה את ההנחה שהחלפת הסוס באמצע העלייה (חפיפה, העברת סמכויות, קודים מפתחות ומכוניות שרד ואישורי חניה) זה הדבר האחרון הנחוץ כרגע. אבל למי לעזאזל אכפת עכשיו מיהו יו"ר הכנסת?
אין לי טענות מיוחדות כלפי מהלכיו של נתניהו במשבר הקורונה. נראה לי שכל מהלכיו היו סבירים. אנו כנראה במרחק של ימים בודדים מן המפולת ואני מאחל לו בהצלחה עם התירוצים.
הצעד היחיד שלו שאני שולל בחריפות הוא המהלך הצבוע והמטומטם של מחיאות כפיים לצוותי הבריאות. (הרי עד עכשיו הם לא עשו שום דבר מיוחד ושעת המשבר עדיין לפנינו). זהו מהלך אופייני להוד מעלתו לקחת מהלך נוגע ללב של האיטלקים המודים לאנשי הרפואה שלהם על ההקרבה ומלאכת הקודש שהם עושים במלחמה נגד המגיפה ולהפוך אותו למעשה צבוע וחלול ושלא בעיתו. יתר על כן, אין לי דרך אחרת לתאר את הופעותיה של אשת י"ה בכל הזדמנות אלא כביזוי והתעללות ברגשות חצי העם.
בסימן טוב 714847
שמת לב שזו כבר פעם שניה שבסוף השבוע מופצים בתקשורת מסרים על כך שאו־טו־טו יש ממשלת אחדות והנה ביום ראשון מתברר שהעמדה של גנץ שונה לחלוטין? אז או שגם לגנץ יש בבית משפחה שמשפיעה עליו, או שהליכוד מאוד מוצלח בהעברת מסריו לכתבים מדיניים.
בסימן טוב 714855
אכן. אני גם שם לב להסתה נגד יאיר לפיד. לא נראה לי שגנץ מתעב את נתניהו פחות מלפיד. אני גם לא מבין איזה אינטרס יש לגנץ ואשכנזי לפרק את המפלגה שלהם רק בשביל לכהן כשר הדואר אצל הביבי ואח"כ אולי חודש במקסימום כרוה"מ שיאלץ להתמודד עם הקטסטרופה שתשאיר פה הקורונה.
כל הידיעות על פירוק הכ"ל מגיעות אלי מעמית סגל שהחזקתי ממנו איש חדשות מקצועי שמפריד בין עובדות לבין עמדותיו הפוליטיות. לך דע מה קורה שם באמת?
לו אני גנץ, הייתי מגיע להסכם עם הביבי. תמורת מינוי האוזר או הנדל לשר המשפטים, כחול לבן תתחייב לא להפיל את הממשלה במשך חצי השנה הקרובה. המינוי לשר משפטים ימנע מביבי לארגן לעצמו חנינה וכדומה (וגם יפטור את עם ישראל משר נאלח במיוחד. ביבי כמובן רשאי לפצות אותו ולמנותו שרב"ט או שר הבריאות). צריך סופסוף לקבע את רל"ב כעמדה פוליטית לגיטימית בישראל. אחרי הכל זה המצע של כחול לבן.
בסימן טוב 714857
סגל? הכתבלב? אתה בטח לא רציני.
בסימן טוב 714864
סגל? ממש לא. עקבתי אחריו בזמנו בעניין, בגלל הרושם הקונקרטי ורב החן. בפועל הציוצים שלו נראים כמו שילוב של דף תעמולה, מסרים מגמתיים של "מקורות" ומשאלות לב. הוא כמו תמונת מראה מעט יותר קיצונית של יוסי ורטר.
בסימן טוב 714866
יתכן שאתם צודקים. אני לא מנדב את עצמי לתפקיד יועץ לאמצעי התקשורת את מי להעסיק. אני סולד מבורים ומכתבי חצר. התרשמתי שסגל ידען ולא שמתי לב לידיעות שפירסם והתבררו כלא נכונות.
מניסיון עבר יש לי גם התנגדות למשרתיהם של שני אדונים. יש כתבים רבים המציגים עצמם במקביל גם כפעילים חברתיים. דרישת מינימום בעיני היא שכתב בתקשורת יהיה מחוייב אקסקלוסיבית לאמצעי התקשורת שלו ולא לאף ארגון אחר. מנקודת מבט זו לוסי אהריש בעייתית יותר מעמית סגל.
בסימן טוב 714872
אין לי קישור, אבל השבוע הוא פירסם מאמר בידיעות שבו הוא טען שיש פגיעה חמורה בדמוקרטיה כי 61 חברי כנסת של האופוזיציה רוצים למנוע משני מליון אזרחים לבחור במועמד שלהם.
בסימן טוב 714874
אולי לא מלמדים אזרחות בחינוך הדתי? או שהוא פשוט לא היה בשיעור?
ואלה עוד האופציות הפחות גרועות.
בסימן טוב 714875
הקטע הממש מרגיז עם עמית סגל, הוא שבשבוע האחרון הוא חזר כמו תוכי על המנטרה שכחול לבן רוצים להדיח את יו”ר הכנסת. לא משנה כמה פעמים רינה מצליח או אמנון אברמוביץ’ תיקנו אותו שבחירת יו”ר כנסת חדש זו לא הדחה, הוא המשיך פעם אחר פעם לטעון שרוצים להדיח את אדלשטיין.
בסימן טוב 714880
זה אלף בית של תעמולה - לחזור על השקר שוב ושוב עד שכולם יחשבו שהוא אמת, לא?
בסימן טוב 714888
נכוון!

ראה ערך - ערוץ 2,ידיעות אחרונות,דוקטור יאיר לפיד,ובעצם כל מי שהוא 'מרכז' .

כי כשאתה מרכז אתה חייב לשקר מהבוקר עד הערב,זה חלק אינטגרלי ממהות המירכוז של הפוליטיקה הישראלית. גם וגם.

גם זועביז וגם יזבק. גם לדחוף את הראש במרכז האשכוליות כמו חולה מין וגם לשחק אותה איש אשכולות. מרכז.שקר.
בסימן טוב 715894
א. אני חושב שהשמירה על ראש פתוח בנוגע לעמית סגל הצדיקה עצמה. לי היה קשה מאד להאמין שגנץ יכרות את הענף הפוליטי עליו הוא יושב. זה נשמע יותר מדי כמו מסר תעמולה הישר מלשכתו של נתניהו. והנה התברר שדיווחיו של סגל היו נכונים.
ב. גם אותי סגל מצליח להרגיז פה ושם. ציטוט: "מי זה האדמו"ר של החילוניים? אביב גפן?". תארו לעצמכם שדנה וייס היתה אומרת "מי זה האדמו"ר של אנשי הימין? אייל גולן?". אבל ההתבטאויות המזלזלות והחצופות הללו נפוצות כמו קורונה במגזרים של סגל. אם היו מנפים אנשי תקשורת בגלל התבטאויות כאלו, מן הסתם היו מטהרים את התקשורת ה-broadcast מכל המגזר שלו.
ג. אני לא חושב שהאובייקטיביות של סגל היא ענייני או אפילו אם הוא מרגיז אותי או לא. לי חשוב שהידיעות שהוא מביא נכונות ומדוייקות. מעבר לכך כל אחד צריך לבחור את אנשי ואמצעי התקשורת שהוא בוחר להאזין להם. אם עמית סגל לא יקפיד שלא להרגיז את מאזיניו מחוץ למגזר, יתר על המידה, הללו מן הסתם יעשו לו mute.
בסימן טוב 715900
הידיעות שלו ובעיקר הפרשנויות שלו הן לגמרי מהפוזיציה.
בערב הבחירות הוא כמעט רקד על גג האולפן משמחה על נצחון הליכוד המפואר (שהתברר אחרי שלושה ימים כתיקו במקרה הטוב (וגם זה לא החזיק מים הרבה זמן, אבל קורונה)).
הוא הכי כתב חצר שיש, ואני לא אתפלא אגב לגלות שיש לו הדלפות ישירות מפי החוכמה (שלא לומר הנחיות במסווה הדלפות).
ביי ביי ברני 714835
את העיכוב בין האבחון למוות לא המצאתי, אלא אמדתי (אם כי בדרך מאד פרימטיבית). המספר שיצא בגרמניה הוא 15, אבל בכל זאת השתמשתי ב-‏10 מתוך שמרנות.

בכל מקרה, על סמך כל הפרסומים והנתונים - 5 ימים בין אבחון למוות זו הערכה מאד לא ריאלית (וככל שהמדינה משקיעה יותר באבחון מוקדם, כמו גרמניה, כך ההערכה הזו ריאלית פחות). הסינים העריכו את הזמן בין הדבקה למוות ב-‏18 יום, והאיטלקים מעריכים את הזמן החציוני בין הופעת הסימפטומים למוות בכ-‏8 ימים (וסימפוטמים מופיעים 5-14 ימים אחרי ההדבקה).
ביי ביי ברני 714840
הנתונים של WHO הם ממוצע של 5 ימים, כאשר בביטחון של 95% הממוצע הוא בין 3 ל-‏7.
ביי ביי ברני 714843
זה הזמן בין הדבקה להופעת סימפטומים, לא בין ההדבקה למוות.
ביי ביי ברני 714849
אתה צודק. אבל גם 10 ימים בין אבחון למוות נראה לי מפוקפק. לא נראה לי שאפילו בגרמניה אנשים ממהרים למערכת הבריאות עם הופעת הסימנים הראשונים הקלים. נדמה לי שהנפטר הראשון בישראל נפטר תוך יומיים-שלושה.
ממילא הויכוח מיותר. המספר הוא בין 1-4% מהחולים המאושפזים, כאשר לגבי 30-40% מן המאובחנים לא ידוע אפילו סטאטוס האשפוז שלהם (המספרים מארה"ב). זה כנראה טווח הטעות בכל מקרה.
ביי ביי ברני 714850
אי-אפשר לדעת מה בדיוק אריה אבן נדבק, רק שזה היה כנראה (אני חושב) בין ה-‏9.3 לבין ה-‏12.3. גרמניה, ספציפית, עורכת בדיקות בהיקף גדול במיוחד (קראתי שיותר מ-‏160,000 לשבוע), וסביר שהם לעיתים קרובות מאבחנים נשאים לפני שהם מגלים סימפטומים.

עם הסיפא אני בסה"כ מסכים.
ביי ביי ברני 714818
הבנתי לשיטתך שאתה מאמין לנתונים של הגרמנים. שם זה 0.3%
ביי ביי ברני 714821
המספרים בגרמניה הם לא 0.3%.

שים לב שיש כרגע בגרמניה 22,213 מאובחנים, מתוכם מעל 90% (20,135) אובחנו בעשרת הימים האחרונים. יש בגרמניה כרגע 84 הרוגים, בדיוק 4% ממספר המאובחנים לפני עשרה ימים (2078). אני טוען שעוד עשרה ימים (ב-‏31.3.2020), מספר המתים יהיה לא נמוך מ-‏220 (שיעור תמותה של 1% מבין החולים עד היום) ואולי אפילו גבוה מ-‏880 (שיעור תמותה של 4% חולים מבין החולים עד היום).

מה אתה טוען? שהוא ישאר על 84 (0.3% מהחולים המאובחנים היום?)?
ביי ביי ברני 714825
אני מבין בערך את השיטה שלך, אבל יותר קל לי להשוות תפוחים לתפוחים, ועדיף תפוחים פשוטים לתפוחים פשוטים.
לכן, לכל המדינות אני מסתכל על מאובחנים כרגע חלקי מתים כרגע. הרי גם אצלך, הפרמטרים הנוספים כמו עשרה ימים צריכים צידוק.
ובתפוחים הפשוטים שלי, גרמניה נמוכה הרבה יותר מאיטליה, ספרד וצרפת.

אבל טוב שיש חיזוי - עם זה שחיזוי בפקטור 4 כמו שלך קצת רחב מדי, קשה לטעות בזה.
מאחר ואתה דבק ב-‏4%, הבה נאמר שהחיזוי שלך הוא 880 ב-‏31.3.

אז אני צופה פחות מ-‏1% מכמות הנדבקים עד אז.
הבה נראה.
ביי ביי ברני 714828
לא לא לא.

עוד עשרה ימים יהיו בגרמניה לפחות 40,000 מאובחנים חדשים (ואולי אפילו יותר מ-‏150,000, תלוי באפקטיביות הצעדים האחרונים שלהם). וכמעט אף אחד מהם לא יספיק למות: כל המתים יהיו מתוך 22,213 המאובחנים היום.

גם אם שיעור התמותה הוא 4%, אז אם תחלק עוד עשרה ימים את מספר המאובחנים במספר המתים תקבל משהו שבין 1.4% לבין 0.5%. זה מה אני שצופה, עם שיעור תמותה של 4%. לא עם שיעור תמותה של 0.3%.
ביי ביי ברני 714836
אתה מבין שאם תשנה את העשרה ימים שלך ל-‏7 כל החישובים שלך ייראו אחרת? זו אקסטרפולציה קצת רגישה מדי.

ושוב, בהשוואה הישירה עם ארצות אחרות, עדיין גרמניה הרחק מאחור, לא משנה איך תספור את זה.
ביי ביי ברני 714839
כמובן שאני מבין, ואני לרגע לא טוען שאני יודע להעריך את שיעור התמותה (אפילו לא מתוך המאובחנים).

אבל אני יודע איך אתה הגעת למספר 0.3%, ואני יודע שהוא הרבה פחות קשור למציאות מכל המספרים שאני זרקתי. אין שום סיכוי שבגרמניה שיעור התמותה כיום קרוב ל-‏0.3% משיעור המאובחנים. אני לא יודע לומר בביטחון מה הוא בדיוק, אבל אני יודע לומר בביטחון שהוא גבוה הרבה יותר.
ביי ביי ברני 714845
אוקי.
צריך רק להזכיר אולי, ששיעור המאובחנים הוא לבטח קטן משיעור החולים באמת. זה מקטין את היחס שאנחנו מודדים.
ביי ביי ברני 714848
נכון. נראה כרגע שהטווח הריאלי של שיעורי התמותה האמיתיים הוא בין 1% לבין 5%, והמספרים מגרמניה עיקביים לחלוטין עם ההערכות האלה. יש בסיס לתקווה זהירה שבסופו של דבר המספרים יתייצבו קרוב יותר לצד הנמוך (אני מנחש שהם יהיו בערך באמצע). אבל יש כרגע הרבה אי-וודאות, וקשה (גם למומחים) בשלב הזה לבצע הערכות אמינות. הנחת העבודה של הרשויות צריכה להיות שיעורי מוות גבוהים.
ביי ביי ברני 715655
עברו עשרה ימים. ומספר המתים בגרמניה הוא 650, לפי שיטת ההערכה הנאיבית לעיל ("10 ימים קודם"), הנתונים שם משקפים שיעור תמותה של 2.9%. אין אנומליה בגרמניה.

לגבי המספר "10": זו כנראה הערכה שמרנית (אבל יש סיבות אחרות בגללן השיטה הזו לא מאד אמינה). ה-CDC מעריכים שרק מספר הימים החציוני בין אבחון דלקת ריאות לבין מוות הוא 13, ואפשר להניח שבגרמניה האבחון נעשה לרוב כבר עם הופעת הסימפטומים הראשונים (או אפילו לפני כן). זה נכון אגב גם לישראל: שיעור התמותה בה עיקבי לגמרי גם עם הערכות של 3% או יותר.

ואם יש מישהו שכל זה לא הספיק כדי לעודד את מצב רוחו, אולי זה יעזור: יש אינידקציות לכך שהוירוס אולי מדבק יותר מאשר ההערכות המוקדמות - כולל נישאות באוויר.
ביי ביי ברני 715664
אין לי שום ספק שהמספר 2.2 שניתן בתחילה היה אופטימי מאד. אפילו הבידוד החברתי הראשוני שהוטל כאן הקטין את מס' ההזדמנויות להדבקה בפקטור 2 לפחות כשחושבים על האוכלוסיה בכללותה, כך שהיינו אמורים להיות כבר באפס גידול. זה שאפילו בצפון איטליה עוד לא הגיעו למצב הזה מלמד, לדעתי, על R0 גדול בהרבה.

(וכך גם 25%-30% גידול יומי באוכלוסיה לא מבודדת שמתאר את המצב בהרבה מדינות. בהנחה שתקופת ההדבקה היא בסביבות 10 ימים מתקבל R0 אי שם בין 3 ל-‏4 אם לא עשיתי איזו שגיאה מטופשת בחישוב).
ביי ביי ברני 715669
חיפשתי את התגובה שלך ולא הצלחתי, טוב שמצאת.
אכן, המספרים בהחלט התגברו, שהם בין ההערכה שלי לגבוהה שלך, ויותר לכיוונך.
מה שקצת מוזר לי בגרפים שלהם זה שהם די רועשים, בעיקר מספר החולים היומי.
אז אתה חוזה שאם מספר הנדבקים בה יהיה ~100K, יהיו כ-‏3000 נפטרים?
ביי ביי ברני 715673
3000 הנפטרים כבר נקבעו לפני כמה אלפי שנים כפי שהוסבר ב תגובה 714300 זאת, אגב, הסיבה שאני לא מאמין לליצמן בעניין ביאת משיח צדקנו עוד לפני חג הפסח השתא. אגב, הידעת שלמשיח יש חיית מחמד שמערימה קשיים על בואו? טוב, בטח גם חטאינו מוסיפים משהו.
ביי ביי ברני 715674
אז חטא העגל מדבר על הגויים בגרמניה? עכשיו הכל ברור, מי שנושא ידיו לעגל הזהב, ירים ידו במועל גם ל... לא חשוב.
ביי ביי ברני 715675
ובכל זאת, אני מודה שהסגר המתמשך ייתן השנה טעם מיוחד לכיסופים ליציאה מעבדות לחירות.
אם תשאל אותי, אני מוכן עכשיו לאיזה יום יומיים במדבר הפתוח. עם צידנית מלאה כמובן.
ביי ביי ברני 715691
אני לא יודע כרגע להעריך שום מספר שאין בו טווח שגיאה גדול. סביר שבקרב החולים המאובחנים (לפחות במדינות בהן נראה שרוב הנשאים גם מאובחנים) שיעורי התמותה הם איפשהו בין 1% ל-‏5% מבין המאובחנים. אבל יש הרבה אי וודאות (דו צדדית) בהערכות האלה.
ביי ביי ברני 714873
עדכון לגבי ארה"ב: זינוק מטורף של 14 אלף חולים ביום, אבל קיצוני מזה: 85% מהם רק(!) בניו יורק.
בקצב הזה מחר ניו יורק לבדה תהיה עם יותר נדבקים מכל מדינות העולם, חוץ מסין ואיטליה.
ביי ביי ברני 714881
החדשות הטובות: אישור מחקרי ראשון של ה-MIT להשפעה החיובית של חום ולחות: חום יולי אוגוסט
החדשות הרעות: נצטרך להמתין ליולי אוגוסט.
ביי ביי ברני 714882
קטן עלינו, יולי אוגוסט של אמריקה זה כמו מאי יוני בישראל.
ובתקווה מהפוזיציה שסוף סוף יימצא משהו חיובי בלחות הידועה של גוש דן.
ביי ביי ברני 714884
ארה"ב נכנסת לשלב האסון של המגפה
אוהיו, ניו ג'רסי ולואיזיאנה בסגר.
במדינת ושינגטון מעריכים שמיטות ה-ICU יאזלו באפריל. מושל ניו יורק חוזר ומודיע שיש לו שליש ממכונות ההנשמה הנדרשות (אזהרה המקבלת תוקף מכך שהעיר ניו-יורק היא המוקד של סופת הרורונה בארה"ב.
ביי ביי ברני 714885
אכן, אבל הקישור חסום ללא מנויים.
ביי ביי ברני 714887
הם נותנים גישה חינם לכתבות בנושא.
ביי ביי ברני 714889
נכון. נרשמתי ושכחתי.
עוד חדשות טובות:
פרוטוקול לבדיקת נוגדנים
ביי ביי ברני 714923
תגובה 713746
לקח להם חודש לעשות את זה מדעי.
מי יחיה ומי ימות 714949
ב-worldmeter הגרף האחרון מציג החלמה ומוות כפונקציה של מקרים סגורים. מישהו מבין מה בדיוק נמדד כאן? המספרים איומים ונוראים. באיטליה 45% נפטרים. בגרמניה שהיא עד עכשיו מופת לכולנו 25%. אני מבין שלהחלים לוקח זמן רב וכן הלאה, אבל איך מגיעים מתמותה הנמדדת באחוזים לעשרות אחוזים?
מי יחיה ומי ימות 714950
נניח שזמן ההחלמה (שזה אגב שתי בדיקות קפדניות שליליות ברצף, אני תוהה יחסית לזה מה היו אומרים אם היו בודקים מה זמן ההחלמה משפעת 'רגילה') הוא 4 שבועות, אבל זמן התמותה הוא שבוע אחד למקרים הקשים.
בתסריט הקיצוני שכולם נדבקים ביחד, השיטה הזו היתה מראה ש-‏100% מתים במשך שלושה שבועות, ורק אחר כך זה היה מתחיל לרדת. וזה אפילו אם התמותה האמיתי היתה שבריר של אחוז.
זה הקיצון. משם, כמה שתרווח את זמן ההדבקה על פני יותר ימים (כהתפלגות), ותשנה את הפרמטרים של 4 שבועות ושבוע אחד, תתחיל לרדת מה-‏100%, אבל תישאר במספרים גבוהים למשך תקופה לא קצרה. אבל אם נגדיר את המספר ה'נכון' כזה שיימדד אחרי שכולם יחלימו (או לא למרבה הצער), אז הוא הרבה יותר נמוך ממה שאתה מודד עכשיו.
תסתכל שם על קוריאה וסין, שהן כבר לקראת השלב הזה.
מי יחיה ומי ימות 714955
מעבר לעובדה שהרשויות לוקחות את הזמן עד שאדם מוכרז כבריא (ובצדק רב, אני מניח שתסכים) - הזמן בין ההדבקה לבין ההחלמה מהקורונה (במובן הפשוט של העדר סימפטומים, לא באיזשהו מובן פורמלי) הוא באמת ארוך.
מי יחיה ומי ימות 714958
מסכים ומסכים.
מי יחיה ומי ימות 714961
קבלתי. ובאמת בסין וקוריאה המספר מתייצב על 3-4%.
אני מנחש ששני המספרים לא מדוייקים (נפטרים ללא זיהוי הקורונה וחולים אפילו קשים שלא אושפזו ובכ"ז החלימו). נראה לי שהיחס עוד ירד.
מי יחיה ומי ימות 714951
אם ביום נתון גרמניה מדווחת על 90 מחלימים ושלושים נפטרים אז תקבל עבור אותו יום שעור תמותה של 75%. בדומה לכך, אם המספר הכולל עד היום של מחלימים בגרמניה הוא 453 והמתים 123 (נכון לרגע הכתיבה) אז שעור התמותה בקרב מקרים סגורים הוא 21.4%. הבעיה היא שלוקח הרבה מאד זמן עד שמדווחים על החלמה ולכן רוב עצום של המקרים הוא בסטטוס של "מקרים פעילים" בלי תוצאה.
מי יחיה ומי ימות 714953
מצד אחד, אני יודע שאתה יודע את כל זהץ אבל מצד שני - שאלת את מה ששאלת:

הזמן מאבחון עד הופעת סימפטומים (כידוע לך) הוא כחמישה ימים, אבל עשוי להתאחר עד יותר מ-‏14 יום. הזמן מהופעת סימפוטומים עד לאשפוז (אצל המתאפשפזים, שהם כ-‏20% מהחולים) הוא 5-8 ימים אחרי הופעת הסימפוטמים. זמן האשפוז הממוצע הוא עשרה ימים.

והוירוס, כידוע, מתפשט בקצב מעריכי וגבוה (כל עוד העוצר והסגר עוד לא עשו את שלהם). אז מהרגע שנשא מאובחן (במקומות כמו גרמניה ודרום-קוריאה, לרוב עוד לפני הופעת הסימפוטומים) ועד שהוא מת - עובר המון זמן, במהלכו מספר החולים (שעוד לא הספיקו לפתח סימפוטמים, להתאשפז ולמות) מכפיל את עצמו פי כמה. זמן ההחלמה (אצל המחלימים) ארוך אפילו עוד יותר. בשלב הזה של התפשטות הוירוס, בכל רגע מספר המאובחנים שעוד חולים (או אפילו עוד לא חולים, רק נשאים) גבוה בהרבה ממספר המחלימים והמתים.

בינתיים ברחבי העולם הספיקו להחלים\למות 119,005 איש מבין המאובחנים בוירוס (קצת פחות מחצי מהמאובחנים). מתוכם 14% מתו. המספרים האלה גבוהים מאד כמעט בכל מקום, ואפשר לומר במידה רבה של ביטחון שהם גבוהים משיעור התמותה האמיתי (אני חושב שרק בדרום קוריאה הם נמוכים, כ-‏3.3%, וקרובים להערכתי לשיעור התמותה האמיתי).

(אגב, עוד דרך להוויכוח שהוירוס קטלני היא להתבונן בשיעורי התמותה בקרב הזקוקים לאשפוז. מהפרספקטיבה הזו - שיעור התמותה של הקורונה כנראה גבוה רק בקצת משל שפעת, אבל שיעור הנזקקים לאשפוז גדול לפחות פי 10, לפי ההערכות השמרניות).
ביי ביי ברני 714997
הקישור שלך הוא לדף שמתעדכן בתדירות גבוהה.
אם אתה מתכוון למחקר הזה, נראה שגם החתומים עליו מלאים בדיסקליימרים, ושהאפקט לא ענק ולא ודאי. לא רק המסקנה היא כמו של אריק, גם הביסוס לה הוא הביסוס של אריק, אולי עם יותר ריגורוזיות מתמטית, אבל לא עם "יותר מדע".

בכל אופן, הם אומרים שרגישות דומה יש גם לשפעת. ואני תוהה, איך ייתכן שנגיף שמפיץ את עצמו בטיפות מים מעדיף יובש על לחות? או שיתרון הלחות הוא לא בהשפעה על הנגיף עצמו, אלא על מצב הריאה האנושית כשהיא נפגשת איתו?
ביי ביי ברני 715006
שאלתי כבר הרבה רופאים למה השפעת מופיעה דווקא בחורף - גם בישראלי החם והרטוב וגם בזה של בוסטון הקפואה ואפס אחוזי הלחות. עד כמה שזה שווה, לא שמעתי תשובות משכנעות (טיעון החלונות הסגורים כבר לא תופס בעידן המזגן). אבל קיבלתי רמז מרופא ילדים כפרי, חכם, וותיק מאוד שסיפר לי שעל סמך התצפיות שלו, נראה שהחיידקים/וירוסים תמיד נמצאים בסביבה אך נוטים להתפרץ בו זמנית בתקופות מסויימות - לעיתים אף ברזולוציה של שבוע ספציפי. ועד שנצליח להבין את המנגנונים הביולוגים שמתזמנים כל כך יפה את ההתפרצויות אפשר להתייחס למחלות מסויימות כעונתיות ולהערך בהתאם.
ביי ביי ברני 715007
גם היום בקיץ ובאביב פותחים חלונות כל הזמן.
ביי ביי ברני 715033
לא בכל מקומות העבודה.
ביי ביי ברני 715027
אולי הבעיה לא בריאות אלא בריריות האף שאמורות ללכוד חלק מהפתוגנים. הן מקבלות פחות אספקת דם כי כלי הדם מתכווצים כשקר (תיאוריה ששמעתי לראשונה בקשר לצינון "רגיל", יחד עם התיאוריה המקובלת על חלונות פתוחים ואיוורור). ניחוש: אולי בגדי חורף מרובי השכבות והסיבים מאפשרים לוירוסים לשרוד יותר זמן ומשמשים כשטחי היערכות עבורם?
ביי ביי ברני 715028
דוקא קראתי (לא שום מקום מוסמך), שבגדים וסיבים פחות מיטיבים עם וירוס הקורונה - הם סופחים לחות ומייבשים אותו או משהו כזה. משטחי עץ ופלסטיק גרועים יותר.
ביי ביי ברני 715034
אני מקווה שזה באמת כך.
ביי ביי ברני 715035
נקודה מעניינת. הקורונה תגרום למכה קשה למסע (שהחל להניב תוצאות יפות) נגד שימוש בכלים חד פעמיים.
ביי ביי ברני 715036
יש לי חשד שהחדשות אודות הדבקה באמצעות משטחים מופרזות מאד.
ראיתי באתר של ג'ון הופקינס שמחקרים אכן הראו שהוירוס יכול לשרוד על כל מיני משטחים יומיים ואפילו שלושה. העניין הוא שכדי להדבק בקורונה צריך לחטוף כמות גדולה של וירוסים. מרגע שהוירוסים רוססו על המשטח הם מתפזרים במהירות וצפיפותם צונחת. כנראה שכבר כעבור שעה הם כל כך מדוללים ולא יכולים להדביק. לכן הדבקה באמצעות משטחים היא נדירה אם בכלל.
בעידן זה של תבהלות, אין טעם לשפוך שמן על המדורה.
אם אני טועה, אנא תקנו אותי.
ביי ביי ברני 715037
מה שאני הבנתי זה שמצליחים לזהות את החומר הגנטי של הנגיף על משטחים גם 17 יום אחרי ההפצה. זה לא אומר שמדובר בנגיף פעיל שמסוגל להדביק.
חומר גנטי של אנשים מצליחים לזהות גם שנים אחרי שהם.פיזרו אותו, זה לא אומר שהם חיים.
ביי ביי ברני 715038
משווה ומעלה: בריאיון עם בריליאנט ששכל ישר קישר אליו, הוא אמר (אם אני לא מבלבל את זה עם ראיון אחר) שעושה רושם שרוב מכריע של ההדבקות עד כה לא היו ממפגש מקרי, דוגמת לקוח-מוכר בחנות, אלא בין אנשים ממש קרובים, כאלו שגרים ביחד או עובדים ביחד.
אני מניח שזה רושם-ביניים של החוקרים שעדיין אינו מסקנה מספיק חזקה כדי לקבל החלטות רשמיות לפיה.
חכמה שבדיעבד 714789
האם אתה באמת חושב שלו עמד בראש מדינת ארצות הברית נשיא אחר, אובאמה למשל, הכל היה נראה אחרת?
האם באמת יש לכמה מלים שנפלטות מלוע הנשיא ברגע שמתחילים להבין שיש בעיה, השפעה כל כך גדולה על האופן שבו מתמודדת המדינה על כל מנגנוניה מול הדבר המוזר והבלתי צפוי הזה?
האם גם באיטליה ספרד שוויץ וצרפת מינו אידיוט ביריון ושיכור לראש מדינה? במדינות האלה המצב יותר טוב?
חכמה שבדיעבד 714793
תשובה לך ולשוקי.

לשוקי -

לפי סקר ABC מלפני יומיים 55% תומכים בטיפול של טראמפ בקורונה.

זה יכול להשתנות כי מאז התגלה:

לדב

טראמפ הסתיר וחסם במשך 6 שבועות מידע והתרעות של מערכות הבטחון ושל מזכיר הבריאות אזאר שצריך להערך למגפה שתגיעה. מה שעניין את טראמפ זה המספרים הפוליטיים שלו. ראה כאן למשל.

סנטורים רפובליקנים שהשתתפו בדיונים חסויים של הערכות למגפה מכרו מניות במיליונים לפני שהשוק נפל.

ועוד, תזכורת שטראמפ

-סגר את הגוף שאחראי להתכונן להתפרצויות שמ מגפה, "כי אני איש עסקים ואני לא אוהב לשלם לאנשים סתם וכשאני אצטרך אותם אגייס אותם מייד>

-קיצץ את תקציבי ה-CDC

-לפני הבחירות ממשל אובמה תידרך את אנשי טראמפ והערכות לתרחישי משבר כולל התפרצות של מגפה שמגיעה מאסיה ואירופה.
חכמה שבדיעבד 714795
טראמפ מכה בקורונה
חכמה שבדיעבד 714799
אין ספק שארה"ב, עם מערכת הבריאות הפרטית שלה, לא ערוכה להתמודד עם משבר מהסוג הזה ולא היתה ערוכה עם אף נשיא. אבל טראמפ בכל זאת בבעיה - קודם כל כי זה נפל במשמרת שלו, וגם כי הוא עצמו, מתוקף אישיותו ואמונותיו, נוטה לזלזל בבעיות ולהאשים את השליח ויש לו אפס הבנה ונכונות להקשיב למדע - ומשום כך התגובה שלו היתה שגויה ומאוחרת; וגם משום שנושא הבריאות הוא אחד ממוקדי המחלוקת העיקריים בין הרפובליקאים לדמוקרטים, וההצעות של הדמוקרטים היו עשויות לשפר את היכולת של המערכת כולה ושל הבוחרים כפרטים להתמודד עם המשבר.
חכמה שבדיעבד 714801
ויש עוד משהו שג'ק טאפר המגיש של CNN תאר במונחים של שבועת הרופאים "קודם כל, אל תזיק". טראמפ הפך מצב לא טוב לעוד יותר גרוע. אפילו אם מתיחסים לדברים חיצוניים כמו הניסיון שלו לגמד את הסכנה. משאל שהציג ה-CNN הציג תוצאות סקר על מידת הסכנה שמייחסים האמריקנים לקורונה. התברר שבעוד 65% מהדמוקרטים רואים בוירוס סכנה רצינית, רק 40% מהרפובליקנים סבורים כך. כאשר שיתוף הפעולה של הציבור בהתרחקות החברתית הוא עניין קריטי, ה"תעלול" האחרון של טראמפ לא ממש הועיל.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714803
בכל המדינות, כולל במדינה שלנו, התגובה הייתה "שגויה ומאוחרת". אני הייתי מנסח זאת: "מאוחרת ולכן לא מספיקה". אבל זו בפרוש חכמה שבדיעבד. אני מניח שבאותה עת שבה כולנו מקדנו את עינינו בישראלים שב"ספינת הקורונה", כבר זרמו לארץ המון אנשים נושאי הנגיף, רובם ללא סממנים בכלל, והם אלה שהביאו להתפרצות. ברור שלו דאגו עוד קודם לכן לסגור את כל הטיסות הנכנסות מחו"ל לזרים, ולהכניס את כל הישראלים השבים לבידודו מוקפד, היינו אולי היום כבר אחרי המשבר. אבל איני מאמין שבכלל יכולה להיות מנהיגות שהייתה בוחרת לעשות דבר כזה. אני בטוח שכל המבקרים, לו היו בעמדת החלטה באותה תקופה היו עושים מי פחות ומי יותר את אותו דבר. זה גם בגלל שהמומחים לא באמת יודעים, ולא חוזים את אותו דבר. צעד כה דרסטי כסגירת הגבולות לא ייעשה בגלל איזה חשש קלוש. אני מניח שבמגפה הבאה, לאור הניסיון עכשיו, ההתעוררות תהיה מוקדמת יותר. אבל אז אולי נחטוף בצורה אחרת שלא נחזתה מראש, כמו בפתגם האידי: "מענטש טראַכט און גאָט לאַכט", יענו "האדם מתכנן, ואלוהים צוחק".
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714809
-בכל המדינות, כולל במדינה שלנו, התגובה הייתה "שגויה ומאוחרת".

זה לא נכון. דרום קוריאה וארה"ב הודיעו על מגפה באותו יום בינואר (לא זוכר בדיוק את התאריך). תראה את מצבם השונה לגמרי. ואם תשווה לא את כל ארה"ב לד"ק אלא את מדינת ניו יורק עם 50% נדבקים מסך כל האמריקאים אז התמונה לא טובה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714829
נראה לי שישראל הגיבה מוקדם יחסית דווקא בגלל המצב הגרוע של מערכת הבריאות. בעוד מדינות אירופאיות הניחו שמערכות הבריאות שלהן יוכלו להתמודד בהצלחה עם מגפה בסדר גודל בינוני, בישראל ידעו שמערכת הבריאות נמצאת על סף קריסה גם בלי שום תוספת של חולים, ולכן לקחו את העניין ברצינות יחסית. זאת חוכמה בדיעבד לבקר את השלטון על כך שלא נקט צעדים חריפים יותר, במיוחד בגלל כאשר שאר העולם פעל אחרת לגמרי. הנושא העיקרי שמטריד אותי בעניין זה הוא השאלה מה היה משקלה של מערכת הבחירות המתקרבת בהחלטות שהתקבלו, והאם היא דחתה למשל רכישות של ציוד שהיו יכולות להתבצע באותו זמן מתוך חשש שהמידע על הרכישות האלה יודלף ויזיק לנתניהו.

אני מקווה גם שבמקרה שהמצב יחריף באמת יהיה לנו יתרון נוסף (שלא נדע): בזכות האיראנים וחיזבאללה אולי יש לנו יותר מצרכים חיוניים במאגרי חירום, ואולי אפילו קצת יותר מוכנות מערכתית למקרה כזה. זה שאין מספיק אמצעי מיגון ממגיפות לא אומר הרבה על המלָאים האחרים כי המוכנות, אם יש כזאת, היא לצרות ממין אחר. לעומת זאת, השרותים שפועלים כרגע לא מעודדים במיוחד - בין אם זה השרות הטלפוני של משרד הבריאות ובין אם אלה קופות החולים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714834
יכול להיות שיש כאן מענה מסוים לשאלה שלך, "המרכז לבקרת מחלות ביקש לנטר חולי קורונה כבר לפני שבועיים...במשרד [הבריאות] התעלמו תחילה מהפנייה, ובהמשך דחו אותה ללא נימוק."
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714838
אבל הבחירות היו לפני שלושה שבועות. אני חושב שהמחסור בערכות בדיקה הוא מה שגרם להתנהגות של משרד הבריאות.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714876
אני חושב שצריך להתייחס קצת יותר בסלחנות למערכות השונות כרגע. למשל, "במשרד [הבריאות] התעלמו תחילה מהפנייה, ובהמשך דחו אותה ללא נימוק." - יכול להיות שלגורמים המוסמכים במשרד הבריאות היו סיבות טובות לדחות את הבקשה, ובשלב הזה הם כבר היו כל כך עסוקים בדברים אחרים ש"נפל להם הכדור" של הודעת דחייה מסודרת?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714877
או במילים אחרות, לא רק אחד כלפי השני אלא גם כלפי בעלי תפקידים ומערכות ממשלתיות, sympathy is what we need, my friend (כי אהבה אולי דווקא יש מספיק לכולם, אבל מכונות הנשמה, ערכות בדיקה, ומסכות תקניות - פחות.)
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714891
אענה לך בעקיפין:
סוףסוף צדיקה בסדום: פרופ' גליה רהב מנהלת המחלקה למחלות זיהומיות בשיבא מדברת בלי מורא ובלי להסתתר על המהומה שמשרה משרד הבריאות על המערכה נגד הקורונה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714916
קישור?

מצאתי את זה, ראיון מאוד מעניין איתה מלפני עשרה ימים, לא מה שאתה מדבר עליו.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714920
למנויי הארץ
אני התכוונתי לראיון שנתנה רהב בערוץ 12 ב 22/3 ובו ספרה איך משרד הבריאות מורה לבתי החולים לשלוח את החולים הקלים לקופ"ח ובמקביל לקופות החולים לא לקבל חולי קורונה.
רופאים בכירים כאשר הם נשאלים כמה מיטות ICU יש להם הם מתחמקים כאילו מדובר בסוד צבאי. ואני תמה אם זו הוראה מפורשת של משרד הבריאות או שהם מרצונם נענים לרוח המפקד.
(התשובה ע"פ יו"ר האיגוד הישראלי לטיפול רפואי נמרץ, ד"ר ירון בר-לביא, היא 300 מיטות טיפול נמרץ בכל המדינה)
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714894
כרגע ממש אין לי שום מושג איך תעבור ישראל את המשבר הזה. שלשום נמסר שמספר החולים הקשים הוא 30 ואמש נמסר פתאום המספר 18, כך שהקריטריון עליו אני מנסה להסתמך כדי להעריך מה הולך להיות קצת מגמגם. לצערי, אני לא מוציא מכלל אפשרות שבסופו של דבר נעבור תהליך דומה לזה שבאיטליה (ששם עדיין לא הגיע לשיאו).
אבל הבה נניח שלאחר שהכול יסתיים יתברר שישראל, עקב תגובה מוקדמת יחסית למדינות אחרות כפי שאמרת, הביאה לכך שהמשבר בה היה הרבה יותר קטן ממדינות אחרות, ולכן נצא ממנו עם נזקים מועטים יחסית הרבה יותר טוב ממדינות אירופה ומארצות הברית.
מה נאמר אז? אני מוכן להתחייב שבמקרה כזה לא נראה את הפונז עולה על כיסא ומכריז: "כל הכבוד לממשלה ולעומד בראשה". נראה לי שאתה כבר מציב את הדרך להכרזה העתידית. אתם תאמרו שמי שאחראי להצלחה הגדולה אינה הממשלה וחלילה לא נתניהו (תפו. תפו. תפו.), אלא היותה של מערכת הבריאות במצב גרוע ובקריסה. קריסת מערכת הבריאות בישראל היא זו שהצילה את המדינה מהקורונה, שכן בגללה התגובה הייתה מוקדמת יחסית.
אני יודע שדרכם של דברים קורסים הוא להפסיק להתקיים. אבל זקן כמוני עדיין זוכר שהדיבורים על הקריסה הזאת נמשכים מאז המהפך ב 1977 שהביא את הליכוד ובגין לשלטון, ומאד תמה על כך שלמרות תהליך קריסה שמתמשך כמעט 50 שנה, המערכת הקורסת עדיין עומדת על רגליה. ולא רק זאת זקן כמוני זוכר. הוא זוכר גם את מצבה העגום והעלוב של המערכת הזאת קודם לכן, את העליבות שהייתה בה בהשוואה למערכת הנוכחית שממנה הוא נהנה היום. יש לי זיכרונות כאלה עוד מהימים שאימא הייתה לוקחת אותי ל"רופא כירורג" בקופת חולים זמנהוף, וחצי היום שהיינו ממתינים שם עד לביקור אצלו. בנוסף לכך גם העובדה שתוחלת החיים בישראל הלכה וגדלה בשנים האלה והיא היום מהגבוהות בעולם, לא מסתדרת לי עם הדיבורים על מצב גרוע וקריסה, כמו המקום שבו מוצבת מערכת הבריאות הציבורית בישראל בהשוואות שעושים גופים בין לאומיים, לא מסתדר לי עם מצב גרוע וקריסה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714903
המספר 30 הוא טעות שלי. המספרים הנכונים הם אתמול בבוקר 20 ובערב נמסר כפי שכתבתי נכון 18. היום בידיעה מהרגע מדברים על 24.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714904
יכול גם להיות שה-‏20 אינו טעות דיווח, אלא ששניים מהם אכן יצאו מכלל סכנה, כולנו מקווים שגם זה יכול לקרות (וכמה שיותר) למקרים הקשים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714948
עכשיו נמסר המספר 31 (כנראה כל בוקר בסביבות השעה הזאת נמסרים הנתונים ממשרד הבריאות). זה מתחיל להתייצב על גידול יומי של כ 30 אחוז. וזה די מפחיד.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714952
לדעתי יש קצת בלגן במדידה, כי במקום לפרסם פעם ביום, הם ממפרסמים פעמיים, בוקר וערב‏1 (וגם לא בשעות קבועות). זה מקשה מאד על מידול סביר.

1 למה לעזאזל?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714975
1 כי הם עובדים בשתי משמרות?

(כמו שברוב מחלקות האשפוז מעירים את החולים בחמש וחצי בבוקר למדידת חום ול"ד שגרתית.)
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714976
ואם היו עובדים בשלוש? או חמש? בתל אביב בצהרים ובחיפה אחר הצהריים?
כשאתה רוצה למדל, אתה רוצה (סכום) מדידות בהפרשי זמן קבועים. אחרת זה מאד מרעיש את הגרף. על הדרך, זה גם מרעיש את הנפש החרדה של הציבור שזורקים עליו מלא מספרים השכם והערב. תקבעו שעה מסוימת ביום, עדיף ידועה מראש, ואז תפרסמו את המספרים החדשים.
ככה יוצא למשל שבבוקר השוטה נחרד מעלייה של 400+ חולים ביום, בעוד הגרף בעמוד הראשי של הארץ1 מציין רק 214 מאז אתמול.

אבל בחיפושי הגימטריה שלי‏2 מצאתי להפתעתי קישור לגרף יומי, למעונינים.

1 למה לעזאזל הרזולוציה שלו היא פעם ביומיים, כשהחצי השמאלי שלו ממילא ריק?
2 כלום? שום תגובה? אחרי שככה השקעתי?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714986
2 יופי, נחמה. עכשיו מבסוט?

(אתה רוצה לדעת כמה פעמים אני משתאה להיווכח שתגובות *שלי* זוכות להתעלמות גורפת למרות ההשקעה, החוכמה, השנינות והחן? לא, אתה לא רוצה לדעת)
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714991
2 אוהבים אותך, פונז.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 714992
הפונזלניה מרוצה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715013
37. גידול של 20 אחוז מאתמול. אני מניח שההפחתה היא בגלל מקרי המוות שנגרעו מהקשים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715052
41. 11 אחוז? אולי. . .?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715144
49. חזרנו לצערי ל 20 אחוז.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715148
פרופ' גרוטו אומר בסוף הראיון כאן, שמספר הנפטרים הוא קריטריון "יותר טוב" (ממספר הנשאים הכללי שהתגלה באמצעות הבדיקות) להבנת המצב, ולכן אולי מעתה אביא גם את מספרי הנפטרים בכל יום. היום זה מספר עגול 10 (אותו פרופסור אופטימי חתן פרס נובל ששכחתי את שמו, צריך להכין את עצמו להתחיל "להתפלא").
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715149
גם מספר הנפטרים וגם מספר המקרים הקשים הוא מדד לא רע, כי אפשר להניח שקרוב ל-‏100% מהם אכן נרשמים (יש סיכוי שמקרה חמור יזוהה בטעות כדלקת ריאות שאינה מקורונה או להיפך ושמקרי מוות של קשישים עם מחלות אחרות לא ירשם כמוות מקורונה). מצד שני אחוז המתים תלוי מאוד ברמת שירותי הרפואה ובעומס עליהם, בעוד שמספר המקרים הקשים לא תלוי בכמה מהם הבריאו וכמה מהם מתו, כך שנראה לי שמספר המקרים הקשים הוא המדד הטוב ביותר. אם נניח (לצורך הפשטות) שאחוז המקרים הקשים מבין הנדבקים הוא אחיד בכל העולם, וניקח את המדינה בה אחוז המקרים הקשים מבין כלל המקרים הוא הנמוך ביותר, נוכל לקבל אומדן על מספר הנדבקים הכולל בכל מדינה לפי מספר המקרים הקשים ולהעריך איזה אחוז מכלל הנדבקים מאובחן.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715154
מסכים. השתמשתי בשיעור המקרים הקשים+מקרי המוות מתוך סך המקרים במדינה כמדד לאיכות גילוי הנשאים של אותה מדינה.
צריך רק לזכור שהמדד הזה לא יעיל כאשר ההתפרצות בתחילתה וקצב הגידול גבוה. אז צריך להשוות את מספר המקרים הקשים+מקרי המוות למספר המקרים של T-8 בערך.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715164
(מייקל לויט. אבל הוא כבר חזר בו ואמר שכשחזה את התחזית האופטימית היו פחות מדי בדיקות)

עד כמה שהבנתי מקרי המוות עד כה הם ברובם הגדול כאלה שהקורונה שיחקה בהם תפקיד הקש ששבר את גב הגמל. הבעיה תתעורר, אם תתעורר, כשהמערכת תקרוס וחלק גדול מהמקרים הקשים לא יוכלו לקבל טיפול מתאים, כמו שמתרחש באיטליה ובספרד.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715263
50. שששששששששש.....
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715279
מסתבר שכאשר לא מעבירים את תוצאות הבדיקות המגפה דועכת.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715284
לא יכול להיות, במערכת הבריאות הטובה בעולם יש בלגן?
זה בטח הש"ג, הוא החליף את המעטפות. סליחה, את הסמסים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715292
האם במקרה שצריך לקבל החלטה חשובה לגבי המשך הטיפול בבעיה הזאת או בבעיות חשובות אחרות אפשר להתייעץ עם שר הבריאות לפני צאת השבת, או שהקורונה מחכה בסבלנות?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715293
האמת היא שהתקלה הזאת מסבירה במקצת את ההתעקשות המקורית של משרד הבריאות לערוך את כל הבדיקות במעבדה שלו. יש לי הרגשה שכמה מראשי משרד הבריאות נושמים לרווחה (עם מסכה, אני מקווה).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715310
כמה מחמם את הלב לראות שבימים טרופים אלה קורים דברים שיכולים לרומם אצלכם את הנפש. אפילו באיזה באג בהעברת אינפורמציה, שהסיפור עליו יכלה כעשן בעוד מספר שעות, ואיש לא יזכור אותו בעוד יום, אפילו בו טוב להיאחז.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715312
אני בהחלט מקווה שאתה צודק, כי האלטרנטיבה היא שאנחנו בברוך גדול.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715315
בניגוד לראש הממשלה שלנו, שאני בטוח שהשבוע האחרון היה מלא חגיגות ושמפניות במעונו הצנוע‏1, כשבחוץ מיליונים נאנקים ועשרות עומדים למות, נפשי איננה מתרוממת ממחדלים שעולים בבריאות ופרנסה של אזרחים. ואני, זה לא הJob description שלי לדאוג לאזרחים.

1 בין חבריי אנחנו קוראים למה שקרה לו עם הנגיף הזה "נס הקורונה", על משקל "נס בדאלונה" של מכבי תל אביב‏2, שברגע האחרון ממש הציל אותה מהפסד כמעט בטוח.
2 נס ז'לגיריס הוא הגרסה מהמילניום הזה לביטוי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715449
התאור שלך מתאים למה שקרה ב"נס זלג'יריס" אבל לא ל"נס בדאלונה" שהיה בסך הכל סגירה של פער גדול מאד (32 נקודות אאז"נ) במשחק הגומלין.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715452
בראש שלי היה אכן המשחק עם דרק שארפ (שמטעמי זמנים זכור לי הרבה יותר מהקודם מביניהם), אבל משום מה השם שצץ בראשי היה ''נס באדלונה''. הוא גם יותר מתאים במשקל ובחריזה ל''נס הקורונה'', אז השתמשתי בו.
אתה יודע, ניסים הם על זמניים ועל טבעיים, פרטים שכאלה קטנים עליהם.
(או שהשתמשתי ב'' ''נס בדאלונה'' '').
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715459
אם קיבלת את הרושם שלדעתי זאת היתה ההודעה הכי בעייתית באייל, טעית. שעשע אותי שאני עדיין זוכר את ''נס בדאלונה'', כנראה בזכות מאמר משכנע מאד שקראתי יום לפני המשחק (ב''העולם הזה'' אאז''נ), בו הועבדה ביקורת חריפה מאד על הנהלת מכבי ת''א ב''עקבות'' אי העפלתם לשלב הבא. על זה נאמר ''אופס''.
אין חדש תחת השמש 715461
אה, תראה איזה יופי, בדיוק כמו המאמרים ב''הארץ'' ביום חמישי האחרון.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715469
הלכתי לבדוק, וגם אני זכרתי את נס בדאלונה לא נכון. בכלל לא חשבתי על משחק משנות הששים ולא משנות ה 2000, אלא על משהו משנות השבעים המאוחרות או השמונים המוקדמות נגד קורבלאן וחבורתו (ריאל מדריד בכלל, אז למה בדאלונה?)
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715433
66.

22 ...................o...............................................
23 .......................o...........................................
24 ..............................o....................................
25 ....................................o..............................
26 ........................................o..........................
27 ................................................o..................
28 .................................................o.................
29 .................................................................o.

אם נתייחס לנתון מהיום ולנתון מאתמול כחריגות פעם לכאן ופעם לכאן זה נראה כמו גידול לינארי. מסקנה שלי (אולי מוקדמת מדי) שמחד גיסא בפרוש עדיין לא הגענו לשיא, אך מאידך גיסא גידול של 34 חולים בשבוע פירושו כ 1700 שיהיו אצלנו בתום שנה. זה אומר שמערכת הבריאות לא תקרוס, כי יימצאו די מכונות הנשמה, והבעיה העיקרית תהיה קריסת הכלכלה. אני מניח כמובן שבתום מספר חודשים קטן בהרבה נהיה כבר אחרי הכול.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715437
אכן מעודד, ואני מניח שבחורף רגיל הרבה יותר מ-‏34 אנשים בשבוע מגיעים לטיפול נמרץ ומונשמים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715559
80.

22...................o.............................................................
23.......................o.........................................................
24..............................o..................................................
25....................................o............................................
26........................................o........................................
27................................................o................................
28.................................................o...............................
29.................................................................o...............
30...............................................................................o.

מצב הרוח שלי נמצא ביחס הפוך לנגזרת של הגרף הזה, והיום הוא לא ממש בשמיים. הלינאריות שזיהיתי קודם נראה ששוב אינה קיימת והמספר העולה מפר אותה. זה נראה כאילו כל מספר בודד שנוסף מערער אצלי את ההערכה מהיום הקודם, ואני מקווה שהמספרים שיבואו בימים הקרובים יערערו אותה לכיוון הטוב. שמעתי בשעה האחרונה ראיון עם פרופ' לויט ששיער לפני שבועיים שלא יהיו יותר מ 10 מתים. למרות מה שאני רואה היום בגרף, ולמרות שטעה אז, הוא עדיין אופטימי ודבריו בכל זאת מעודדים. מקווה שיצדק.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715561
להסתכל על מספר ימים בודדים זה דיסאינפורמציה.
אם מביטים במספרים לפחות כחודש אחורה הגידול הוא אקספוננציאלי. אם, למשל, תניח גידול של פי 1.2 כל יום מהיום הקודם ותריץ את זה מהנתון לפני חודש עד להיום תקבל שהמציאות גרועה יותר מהתחזית.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715562
אני יודע, וזה גם מה שאמרתי. אבל אלה הנתונים שיש לי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715563
כלומר, התחלתי לעקוב מ 22 במרץ.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715576
מספר החולים הקשים והנפטרים עוקב בהשהיה של כשבוע-שבועיים אחר מספר החולים הכללי, כך שהתמתנות העליה במספר החולים הכללי בימים האחרונים אמורה לבוא לידי ביטוי במספר החולים הקשים לקראת סוף השבוע או תחילת השבוע הבא. נראה לי שכרגע אנחנו קוטפים את הפירות הבאושים של חג הפורים עם המסיבות וקריאת המגילה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715579
אני החלטתי להוסיף יום יום נקודה לגרף כשמתפרסמים נתוני הבוקר. היום זה היה לקראת השעה 10:00. אני מניח שעד סוף החודש התמונה תהיה בהירה יותר, ואני מקווה שנהיה עדיין במצב רוח מתאים להתבונן.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715580
אני לא עוקב אחר החולים הקשים, אבל מספר החולים הכללי מתעדכן רטרואקטיבית מדי פעם, ואני לא מתכוון לעדכון ביום השוטף אלא לימים קודמים. לא ברור לי אם הסיבה לכך היא גילוי טעויות דיווח או שכאשר תאריך ההדבקה מתברר בוודאות מעבירים את החולה מהתאריך בו אובחן לתאריך בו נדבק. בכל מקרה זה גורם בלגן גדול בחישוב קצב העליה, אבל שר הסטטיסטיקה בממשלה החדשה‏1 בטח יטפל בזה.
__________
1- ברכותי, יובל!
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715581
אתה בטח מתכוון לשני שרים, שר ה''סטטיס'' ושר ה''טיקה''. צריך שיהיה מקום לכולם.
אגב, בתגובתי הקודמת התכוונתי לא לסוף החודש הזה שמסתיים מחר, אלא לחודש מאז שהתחלתי לדווח.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715622
הנתנים ידועים ומפורסמים לציבור. זה לא משהו שצריך לעשות עבודת ליקוט יום יומית על פי כותרות בעיתון.

הגידול האקספוננציאלי הפחות או יותר קבוע של כ פי 1.2 ליום הוא עקבי מסביב לעולם וזה נכון גם לישראל. אין שום סימן אמפירי מובהק שמראה לנו (עדיין) תוצאה ברורה למדיניות הממשלה.

מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715623
לעומת זה אם תסתכל בגרפים שב-2020 coronavirus pandemic in Israel [Wikipedia] תראה שהגידול במספר המקרים המאובחנים ירד מ-‏30%-20% לכ-‏12% בימים האחרונים וקצב הכפלת מספר החולים ירד מכל 3 ימים לכל 6 ימים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715624
וכדאי גם להזכיר שעבור חלק נכבד מהאוכלוסיה, שעכשיו נדבק בקצב גבוה יחסית, הסגר באמת התחיל‏1 שבוע וחצי אחרי כל השאר.

1 אני מקווה שהוא באמת התחיל.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715625
גם אם נניח שויקי עדכני יותר מהגרף באתר אליו קישרתי (שמתעדכן בזמן אמת) לא נראה לי מעניין אף פעם להסתכל על ״כמה ימים אחרונים״ ולהגיע למסקנות.
הגרף הוא אקספוננציאלי ועקבי. אין משהו אמיתי שמראה לנו (עדיין?) שינוי מגמה ברור.

נשמע לי כמו משאלת לב. אם אני חייב להמר, הייתי שם את הכסף שישראל הולכת לעלות גבוה במצעד העולמי של מספר נדבקים פר מליון נפשות ונעבור גם את ארצות הברית ואיטליה בנתון זה תוך שלושה שבועות (רק אינטואיציה כמובן - אין לי איך לבסס את זה מלבד על נתון הצפיפות בחברה הישראלית).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715645
המספרים מתעדכנים רטרואקטיבית כך שהגידול בימים האחרונים השתנה לרעה:

26/3 14%
27/3 13%
28/3 19%
29/3 17% (לא בטוח שזה סופי)
30/3 11% (עלול להשתנות במשך היום).

אני משער שהסיבה היא עיכוב במסירת תוצאות הבדיקות במעבדות השונות. לעומת זאת מספר המתים מעודכן, כמובן, מיידית והוא מפתיע ביותר לטובה. אולי כל החרא שאוכלים כאן במשך השנים מעניק למערכת החיסון שלנו את האימון הנדרש ליום צרה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715640
אני לא עושה ליקוט יומי הל פי כותרות בעיתון, אלא בונה את הגרף לפי הנתון הרשמי שמפרסם משרד הבריאות מידי בוקר ברק שהנתון מתפרסם. אני חושב שהשרות לציבור שלי הוא המהיר ביותר, ואיני חושב שתמצא ברשת עוד גרף שמתעדכן בו ברגע שהנתון היומי מתפרסם.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715649
ניסיתי ולא מצאתי - אתה יכול לשים קישור לאתר שבו זה מתפרסם (לא הכללי של משרד הבריאות, הספציפי)?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715650
הערך אצל הדודה מתעדכן תוך דקות (ומתעדכן רטרואקיבית בימים הבאים כפי שכבר ציינתי כמה פעמים)

מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715656
למה הוא מתעדכן רטרואקטיבית?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715660
להערכתי: כי יש backlog בבדיקות או במסירת התוצאות.

לפני כמה ימים חשבתי שאולי הם מעדכנים את תאריך גילוי המחלה רטרואקטיבית למי שתאריך ההדבקה שלו מתברר, אבל זה היה אומר שמי שנוסף לתאריך מסויים צריך להיגרע מתאריך אחר אבל לא ראיתי שום ירידה בתאריכים המתוקנים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715662
לא הבנת. אני פשוט מאזין לרשת ב ובחדשות 9 או 10 בבוקר מוסרים את הנתון. ואז אני מוסיף אותו לגרף. עדכון רטרואקטיבי, סיפור שאני רואה אותו עכשיו, אין לי. כל הנתונים הם לפי מה שנמסר בחדשות בימים הקודמים, ואני לא משנה אותם.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715666
במספר החולים הקשים אין עדכון רטרואקטיבי כי די קל לספור אותם. הציניקנים יוסיפו "בינתיים" אבל מה לנו ולהם?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715672
עכשו הבנתי, תודה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715637
83

22...................o................................................................ 20
23.......................o............................................................ 24
24..............................o..................................................... 31
25....................................o............................................... 37
26........................................o........................................... 41
27................................................o................................... 49
28.................................................o.................................. 50
29.................................................................o.................. 66
30...............................................................................o.... 80
31..................................................................................o. 83

לפחות החוק שכל יום שנוסף מערער את ההערכה שלי למצב מהיום הקודם, עדיין תקף.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715814
94.

22...................o...........................................................................20
23.......................o.......................................................................24
24..............................o................................................................31
25....................................o..........................................................37
26........................................o......................................................41
27................................................o..............................................49
28.................................................o.............................................50
29.................................................................o.............................66
30...............................................................................o...............80
31..................................................................................o............83
01.............................................................................................o.94

מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715944
95.

15.2%

22...................o.............................................................................20
23......................xo........................................................................24
24..........................x...o.................................................................31
25..............................x.....o...........................................................37
26..................................x.....o.......................................................41
27........................................x.......o...............................................49
28..............................................x..o..............................................50
29.....................................................x...........o..............................66
30.............................................................x.................o................80
31.......................................................................x..........o.............83
01.................................................................................x...........o..94
02...............................................................................................o.95

מהיום שירות חדש לציבור: תוספת גרף של פונקציה מעריכית שעוברת דרך היום הראשון והיום האחרון. הגרף הזה מסומן ב x ים. מספר האחוז בתחילה הוא הגידול היומי של הגרף הזה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715945
הנתון המעודכן ששמעתי אותו רק עכשיו הוא 107, ואני מתקן:

16.5%

22...................o........................................................................................20
23......................xo...................................................................................24
24..........................x...o............................................................................31
25...............................x....o......................................................................37
26....................................x...o..................................................................41
27..........................................x.....o..........................................................49
28.................................................o..........................................................50
29.........................................................x.......o.........................................66
30...................................................................x...........o...........................80
31..............................................................................x...o........................83
1...........................................................................................x.o.............94
2..........................................................................................................o.107

אגב, כשאני מתבונן שוב בגרף אני לא בטוח שגרף מעריכי מאפיין את המצב, ואולי הלינארי מאפיין אותו יותר.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715946
שנו חז"ל: e^x=1+x.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715964
בראבו. זאת התגובה הכי טובה שקראתי בזמן האחרון (בהתחשב בנמען, כמובן).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715966
עבור ערכי x מסוימים, בהתאם לתקנון המבצע. בפיקוח רואה חשבון.
תורת השדות לנצח 715969
הוא לא מת, הוא יישן בחזקתו (3, 4).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715979
נו אז x=0. איך זה קשור לקורונה?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715983
הוא התכוון להגיד שזה הקרוב הליניארי (האיבר הראשון בטור דה פראנס או משהו כזה), לא לתת לך משוואה לפתרון.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715992
אני כמעט בטוח שזה לא היה חלק מהסילבוס בקורסים במתמטיקה שאני עברתי. כנראה שזה לא עוזר לבנות מכונות.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715993
קשה לי להאמין שיש איזשהי פקולטה להנדסה בה לא לומדים על טור טיילור בקורס חדו"א 1 או המקביל לו. מצד שני קל לי להאמין ששוכחים :-)
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715995
טורי טיילור בטח, אבל פרט כזה איני זוכר. אולי באמת היה ונשכח.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715958
יכול גם להיות שזה חיבור של גרף כמעט ליניארי ברוב הארץ, וגרף מעריכי בערים מסוימות.
לצערי אני לא רואה סיבה שהגרף בערים הללו יתיישר במשך שבוע לפחות, שזה הדיליי (האופטימי) יחסית ליישום הסגר בשאר האוכלוסיה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715961
גרף מעריכי בעיר של מאתיים אלף איש לא אמור להשפיע מאד על התוצאות באוכלוסיה של כמעט תשעה מיליון, אלא אם באוכלוסיה הכללית הגרף שטוח כמעט לגמרי או שבעיר הזו השלב המעריכי כבר מתקדם מאד.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715968
חוץ מהעיר של 200,000 התושבים יש עוד כמה ריכוזים שנמצאים בפיגור של כשבועיים מבחינת הבידוד. מן הסתם משרד הבריאות לא יפרסם את הנתונים האלה, אבל אני חושב שבאוכלוסיה הבלתי חרדית אנחנו כבר קרובים מאד לעליה ליניארית, ומכל מקום הקצב אצלה קטן בהרבה מאותם עשרה ומשהו אחוזים של הימים האחרונים. השאלה הגדולה כעת היא כמה יעיל יהיה הסגר על ב"ב והאם הוא יוטל על ריכוזי קורונה אחרים במידת הצורך קצת לפני שמגיעים לעברי פי פחת.

מליוני אנשים ישהו בהסגר עוד די הרבה זמן בגלל אותו ציבור פרימיטיבי, והיופי שבכל העניין הוא שאותו ציבור שכלכל, וממשיך לכלכל, את הפרזיטים מאבד את עבודתו; אני בטוח שאך אחד לא חושב אפילו לבטל את קצבאות האברכים ולהעביר אותן למובטלים החדשים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715970
להיפך, רק תגמלו אותם אתמול בקצבאות ילדים, לא שמעת?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715984
אני מקווה שהתבונה והנתונים ינצחו, וגם ראשי המערכת יבינו שאם ההדבקות מרוכזות בבני-ברק ובכמה ריכוזים אחרים (ואולי גם נגלה בקרוב שביישובים הערביים, שמצויים עד היום בתת-דגימה חמורה) זו לא סיבה להשאיר בבית תושבים בחיפה ובבאר-שבע ואפילו בחולון.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715986
בנסיבות מסויימות זאת כן סיבה. אם אתה צופה דרישה להרבה מיטות ט"נ והנשמה מאותם ריכוזים, אתה לא יכול להרשות לעצמך להגדיל את הדרישה הזאת משאר הציבור אפילו במעט. זה לא שכל החולים מב"ב ישוגרו למעייני ישועה וכשייגמרו המשאבים שם יעשו בהם מעשה איטליה וספרד.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715988
צא ולמד: אל הקצבאות שניתנו לציבורים מסוימים במשך השנים צריך להוסיף את הנזק הכלכלי של עוד כמה וכמה ימי עוצר.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715971
נראה שהעיר הזאת מגיעה עוד מעט לשישית מכמות הנדבקים (ועוד היד נטויה), אלה כבר יחסים שמתחילים להשפיע. ואגב, גרף הנדבקים לא מושפע ישירות מגודל האוכלוסיה. היית יכול לומר באותה לוגיקה שגרף מעריכי בעיר של 8 מיליון לא אמור להשפיע על התוצאות של 300 מיליון. מבט חטוף בנתוני המגיפה באמריקה יבהיר לך את הטעות הזו.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715978
טושה!
שוב נחשף חוסר היכולת של האינטואיציה האנושית להתמודד עם גידול מעריכי. אף אחד עוד לא הזכיר את הסיפור על ממציא השחמט וקיסר סין (או המהרג'ה בהודו, תלוי מי מספר)?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715981
דווקא הזכיר (המרומז): " או שבעיר הזו השלב המעריכי כבר מתקדם מאד."
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716027
לפי מה שקראתי בעיתון אז ביבי או ליצמן הזכירו את הסיפור הזה באחד מנאומי הערב הראשונים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716029
ליצמן סיפר את זה כשעוד הופיע יחד עם ראש הממשלה ומנכ''ל משרדו במסרים לציבור. אבל לא כיכב בסיפור ממציא השחמט, אלא איזו גברת נדמה לי, ולולא הכרתי את אחת הורסיות מהסיפור הזה עוד מקודם לא בטוח שהייתי מבין. בהסברה רהוטה הוא לא יכול להתחרות בראש הממשלה, שאת העבודה הזאת עשה בצורה מעולה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716031
נתניהו באמת היה שגריר מצוין באו''ם, וגם שר אוצר טוב. אח, העקרון הפיטרי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715982
כשעיר מסוימת היא הראשונה או בין הראשונות להידבק הסטטיסטיקה שלה שולטת בגרף (ווהאן היא אפילו דוגמה חזקה עוד יותר מניו יורק). אבל לאחר זמן מה, כאשר ההדבקה באוכלוסיה הכללית כבר תפסה תאוצה, העיר הבודדת תצטרך להיות כמה וכמה מכפלות קדימה משאר האוכלוסיה כדי להשפיע משמעותית על התוצאות. האמת היא שמרגע לרגע יש רושם שבמקרה של בני-ברק זה באמת המצב.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715985
מַעֲשֶׂה בְּרַבִּי אֱלִיעֶזֶר וְרַבִּי יְהוֹשֻעַ וְרַבִּי אֶלְעָזָר בֶּן עֲזַרְיָה, וְרַבְּי עֲקִיבָא וְרַבִּי טַרְפוֹן, שֶהָיוּ מְסֻבִּין בִּבְנֵי בְרַק, וְהָיוּ מְסַפְּרִים בִּיצִיאַת מִצְרַיִם כָּל אוֹתוֹ הַלַּיְלָה, עַד שֶׁבָּאוּ תַלְמִידֵיהֶם וְאָמְרוּ לָהֶם: "רַבּוֹתֵינוּ, הִגִּיעַ הָאַמְבּוּלַנְס!"
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715989
כל שנה יש משהו ללמוד מסיפור יציאת מצריים. אני חושב שהשנה הלקח הוא שכולנו פרעה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715996
את זה אני מתכוון למכור למכריי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 715998
לא בשמי. אני כמעט בטוח שנתקלתי בזה או במשהו דומה (אולי ''משטרה'' במקום אמבולנס) באיזה מקום.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716000
זוארץ זו (ותגובה 715577 שמשמיטה את הסיבה לקריאת השמע).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716005
אהה! לפחות האמבולנס הוא וריאציה, שלא לומר מוטציה, חדשה. אולי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716006
שנאמר:"ביד חזקה ובזרוע נטויה ובמורא גדול ובאותות ובמופתים":
ביד חזקה - שחזקה עלינו לשטוף את ידינו במים וסבון לפחות שתי דקות.
ובזרוע נטויה - על כך שנטו ידיהם ללחיצת מרפק למען לא ידבקונה.
ובמורא גדול - מפחד המחלה הנוראה והמתפשטת.
ובאותות - וישימו אותות ברקודים בטלפוניהם למען יזוהו בבדיקת מטושיהם.
ובמופתים - הלא הם הרופאים ההולכים לפני המחנה ומחרפים נפשם להציל נפשות אחרות.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716009
ובמופתים: הלא הם המוּפתים שקוראים למאמיניהם לא להגיע למסגדים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716010
חשבתי על זה, והתאפקתי כדי לא לערבב טקסטים תנ''כיים דוקא עם דתות אחרות שפחות חביבות על חלק מהכותבים כאן.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716012
תנכיים?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716014
מספר דברים (העתקתי מויקי):
בספר דברים, פרק כ"ו, פסוק ח', בעת הציווי על מעשר הפירות הראשונים (ביכורים): "וַיּוֹצִאֵנוּ ה' מִמִּצְרַיִם בְּיָד חֲזָקָה וּבִזְרֹעַ נְטוּיָה וּבְמֹרָא גָּדֹל וּבְאֹתוֹת וּבְמֹפְתִים".
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716196
עשיתי כזה אתמול, אבל אצלי הגיעה המשטרה
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716212
באיזו פלנטה חגגו את הסדר אתמול?
חדדו את הסגר 716215
בגימל.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716046
15.7%

22...................o................................................................................................20
23......................xo...........................................................................................24
24..........................x...o....................................................................................31
25..............................x.....o..............................................................................37
26...................................x....o..........................................................................41
27........................................x.......o..................................................................49
28...............................................x.o.................................................................50
29......................................................x..........o.................................................66
30...............................................................x...............o...................................80
31.........................................................................x........o................................83
01.....................................................................................x.......o.....................94
02..................................................................................................x.......o........107
03..................................................................................................................o.115

מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716047
115/107 זה יותר 7.5% לא?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716050
כן. ליומיים זה 1.08 שזה מספר מצויין. הכפלה כל 9 ימים. במספר החולים זה 1.13 (5 ימים). לדעתי המעריך המציין את התפשטות הנגיף גבוה משניהם.
יכול להיות שהעובדה שבערך 40% מן החולים הם חרדים מורידה את המספר של החולים קשה (הקשישים החרדים בריאים יותר מכל מיני סיבות). אני מניח שבהמשך היחסים יתקרבו.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716052
את ההשפעה של חולים קשים חרדים אמו צפויים להתחיל לראות בימים הקרובים. כרגע הרבה זה עוד מהגל הראשון, עם בתי אבות וכו'.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716053
טעות היא להעריך את התפתחות המגפה על סמך שני ימים עוקבים ספציפיים, כי יש תנודות. אם תתבונן בגידול מ 27 במרץ ל 28 במרץ תקבל 2 אחוז, אני זוכר שהנתון הזה מאד שימח אותי בזמנו אבל יום אחד אחר כך כבר הגידול היה 32 אחוז. אולי האחוז שאני מפרסם נותן הערכה טובה יותר אבל גם כאן לא ברור עד כמה שזה שווה. את ההערכה הכי טובה יתנו הנביאים, אבל אלה לא פעילים מאז חורבן בית המקדש.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716054
פעילים, פעילים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716057
לפי הכינוי שבחרת לעצמך אולי אתה מתכוון לעצמך. . . אני לא מתכוון לאלה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716061
בארור.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716066
כן. יש אכזבה מסויימת ב5-6 הימים האחרונים. מה שרצינו שיהיה שבירת ההתנהגות המעריכית (במספר המאובחנים הכולל ב-worldmeter. בגרף של מס' החולים האקטיבי שהוא עדיף, למרבה הצער אין תצוגה לוגריתמית), מתגלה כהתייצבות על התנהגות מעריכית עם מספר נמוך יותר. במילים פשוטות רצינו שהקוו יהפוך למישורי. במקום, קבלנו קטע ישר עם שיפוע פחות.
ביחס למספר המתים אני משווה לגרמניה שם המצב נחשב לטוב מאוד. 36 הנפטרים אצלנו מתאימים (ע"פ מס' המאובחנים) ל-‏17 הגרמני. שזה לא רע בהתחשב בהבדל בין שתי מערכות הבריאות אבל מדאיג מבחינת המגמה. לשם השוואה המספר בארה"ב הוא 110.
נכון שאני עדיין בתחום של סטטיסטיקה של מספרים נמוכים, אבל ממעקב של יותר משבועיים אני רואה עקביות בהבדלים שבין מדינות שונות. ויש לכך גם מסקנה מעניינת, נראה שההבדלים בין המדינות השונות נובעים יותר מן ההצלחה במדיניות ההרחקה ופחות מאיכות הטיפול. יש איכות טיפול שונה, אבל היא לא כל כך משתנה לאורך הזמן (מפני ש-‏3 המערכות עדיין לא הגיעו לרוויה). מה שמשתנה זה מספר החולים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716083
הנתונים מחזקים את ההערכה שבעוד שברוב הארץ יש התמתנות נאה בקצב ההדבקה, בני ברק וירושליים טסות בקצב מבהיל. לפני כמה ימים כמדומני בשתיהן ובתל אביב היו בין 200 ל-‏300 חולים.
על פי הכתבה, תל אביב הגיעה כעת ל-‏337, אבל בני ברק כבר ב-‏1061 וירושלים ב-‏1130.

על בני ברק כבר דובר הרבה, ונראה לפי התקשורת שיש סוף סוף התגייסות מאורגנת כדי לטפל שם בבעייה, גם אם באיחור מה.
אבל המספר שמטריד אותי בכתבה הוא של ירושלים. נראה שגם שם הקצב גבוה, והיא ממשיכה קצת 'מתחת לרדאר' של הציבור ואולי גם של הממסד.
גם די ברור שירושלים יותר מסובכת ומורכבת גיאוגרפית מכדי שאפשר יהיה לסגור בה חלקים בעייתיים יותר.
בקיצור, צפו פגיעה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716087
כל קהילה שנכנסת להסגר באיחור מעכבת את פתיחת ההסגר לכל השאר, כך שכל יום שעובר בלי פעולה נחרצת בקהלים הבעייתיים פירושו יום נוסף של הסגר כללי. מה הרעיון להלחם כל פעם בחזית אחת? נותנים לבחורים הטובים מסיירת מטכ"ל להחליט על זה בהתאם לתו"ל שלימדו אותם בפו"מ?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716091
אני מסכים איתך.
קראתי היום את בני גנץ, שבין השאר עצבן אותי במיוחד המלמול "אסור לבזבז עוד מיליארדים על בחירות רביעיות": אתה צוחק עלינו? כל חצי יום עיכוב סגר בבני ברק עולה לנו כמו שלוש מערכות בחירות ביחד, על מי אתה עובד עם הקשקוש הזה?
לתמוך בממשלה שהמחדלים שלה יעלו לנו 50 מיליארד שקל בשביל לחסוך יום בחירות מטופש?

אגב, כנראה שאם מראש היית נותן לפיקוד העורף להשתלט על העניינים ולא לסיירת מטכ"ל, היו להם הרבה יותר משאבים לפעולות נרחבות במקביל בכמה אזורים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716132
מי שמסכים לממשלה בת שלושים ומשהו שרים (היתה פעם סידרה כזאת, לא?) ומעז להוציא מילה על מחיר הבחירות לא ראוי להתייחסות רצינית.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716139
קל וחומר.
רציתי רק לומר, שאם נתניהו היה נפטר מהבלוק - שאין לו שום תועלת בממשלת אחדות, להיפך - אפשר היה גם לצמצם את הממשלה. בושת הממשלה הגדולה מונחת על כל הצבועים מצווחי ה'חירום חירום לאומי' במסיבות עיתונאים ופועלים כאילו החירום היחידי הוא הכסא מתחת לעכוזם.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716092
ובנימה אופטימית יותר - עלייה של 571 נדבקים היום, פעם ראשונה מתחת לעשרה אחוזים‏1. נראה שהסגר החלקי נותן לאחר שבועיים תוצאות יפות מאד במקומות ששומרים עליו (שזה רוב המדינה).

1 ברמה האישית - עבדכם הנאמן שעבר בדיקה השבוע ויצא שלילי (תקין).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716096
מותר לשאול למה נבדקת?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716107
כמה שבועות של שיעול, חום נמוך שכבר עבר.
וליתר בטחון בודדנו אותי משאר המשפחה, אז זה מאד מקשה ורצינו לדעת שאפשר לשחרר.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716119
גם לי היו אותם תסמינים, בשיאו החום עלה ל-‏38.2, אבל זה היה לפני כמה שבועות כשמדיניות הבדיקות היתה עוד יותר קמצנית. אז לא ניסיתי לקבל בדיקה ופשוט הסתפקתי בישיבה בבית וספקות שבאו והלכו.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716125
כן, לקח לי שבוע וחצי ושעות המתנה לשווא בטלפונים של מד''א על שכל התהליך עבד. גם אתר הרישום שלהם לקביעת תאריך ומקום לבדיקה מלא באגים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716097
ברכותי על התוצאה השלילית. אני עברתי בחודש האחרון המון בדיקות שונות ומשונות (עם כמות הקרינה שספגתי בשבועות האחרונים אני מופתע שלא הפכתי לענק הירוק) וכולן יצאו שליליות, אז אני יודע להעריך את זה (אם כי המשמעות של זה היא שלעולם הרפואה עדיין אין שום מושג מה הבעיה שלי. בכל מקרה, זה עדיף על סרטן, איידס, כשל כבדי, כשל כלייתי, זיהום פנימי ואין לי מושג איזה עוד דברים חיפשו אצלי).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716098
אז כפי הנראה לקית בעווית הרחם. היה חזק.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716100
ונשאלת השאלה - האם גם איזי שלנו יעמיד את עצמו לרשות הסטודנטים לרפואה כמו ג'רום החביב.

___

איחולי רפואה שלמה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716113
מה שבטוח זה שאין לי צרעת נושנת של השוקיים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716099
ברכות גם ממני. הסוגריים בסוף התגובה היו בשביל מייקל סקוט?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716108
לא ראיתי 'המשרד', אבל מאז משטחי הגרון בילדותי הניגוד בין ציון 'שלילי' (חיובי) לתוצאה תקינה (לא תקינה) מטריד את מנוחתי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716051
האחוז שמופיע בהתחלה הוא כפי שכתבתי אחוז הגידול בפונקציה המעריכית. הוא קבוע בין כל שני ימים ולא משתנה מיום ליום.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716056
התגובה הזאת נכתבה כתשובה להפונז בתגובה 716047
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716112
14.4%

22...................o.................................................................................................20
23......................xo............................................................................................24
24.........................x....o.....................................................................................31
25.............................x......o...............................................................................37
26.................................x......o...........................................................................41
27......................................x.........o...................................................................49
28............................................x....o..................................................................50
29..................................................x..............o..................................................66
30..........................................................x....................o....................................80
31..................................................................x...............o.................................83
01............................................................................x................o......................94
02.......................................................................................x..................o.........107
03....................................................................................................x.............o.115
04...................................................................................................................o.115

מהניסיון הקצר, בכל זאת אנחנו רחוקים מהשיא, וניווכח בכך לבטח מחר.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716137
אגב, כל הכבוד על ההשקעה בציור גרפים ב ascii art!

(אתה מקליד ידנית את התווים, או שתיכנתת משהו? בשני המקרים, יפה...)
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716141
ברור שאני לא מקליד. אבל מדובר במספר ממש מועט של שורות קוד. הסימולציה של ''בראשית'' הייתה הרבה יותר מאתגרת.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716146
אני תוהה אם המגיפה תיבלם לפני שנגיע לגבול הפיקסלים שהמסך שלי יודע להציג.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716153
זה מצחיק שבדיוק חשבתי על כך. לבעיה הטכנית שלי אמצא פתרון, אבל לבעיה הקשה צריך כנראה סיוע ממישהו שאני לא מאמין שהוא קיים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 721759
את השאלה הזאת שאלת ב 4 באפריל, כשמספר החולים הקשים היה 115. היום שמספרם הגיע כבר ל 141 ולא רואים שום סימני בלימה, אני כמעט בטוח שבמתכונת הנוכחית אכן נגיע לגבול הפיקסלים בכל המחשבים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716176
על פי עדויות של אנשים ממערכת הבריאות, חוסר המשמעת בקרב (מספר מספיק גדול מ)תושבי בני ברק יוביל להמשך התדרדרות המצב וזו לא בעיה רק של בני ברק אלא של כולנו.

ציטוט מאוד חלקי מעדות ארוכה שהרגע קראתי בפייסבוק:
״הבעיה הראשונה היא ההתעלמות מהוראות הבידוד של החולים. לא פעם, כשאנחנו מתקשרים למטופל מאומת בכדי לוודא את מצבו מסתבר שהוא בסידורים מחוץ לבית או מנסים להתקשר לחולה מאומת ומגלים שהוא ניתק את מכשירי הטלפון על מנת שלא יוכלו ליצור איתו קשר. בנוסף, חלק מהחולים שמצבם השתפר קלינית, אולם עדיין חיוביים ומדבקים, מגדירים את עצמם בריאים, הם "החלימו" מבחינתם, ולכן גם מסרבים להתפנות לבידוד או להקפיד על תנאי בידוד הולמים בביתם, שכמעט אינם אפשריים בשכונות אלו...״
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716211
תגובה 716209
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716195
14.1%

22...................o............................................................................................................20
23......................xo.......................................................................................................24
24.........................x....o................................................................................................31
25.............................x......o..........................................................................................37
26.................................x......o......................................................................................41
27......................................x.........o..............................................................................49
28...........................................x.....o.............................................................................50
29.................................................x...............o.............................................................66
30.........................................................x.....................o...............................................80
31.................................................................x................o............................................83
01..........................................................................x..................o.................................94
02....................................................................................x.....................o....................107
03.................................................................................................x................o............115
04..............................................................................................................x...o............115
05..............................................................................................................................o.127

מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716240
13.9%

22...................o..........................................................................................................................20
23......................xo.....................................................................................................................24
24.........................x....o..............................................................................................................31
25.............................x......o........................................................................................................37
26.................................x......o....................................................................................................41
27.....................................x..........o............................................................................................49
28...........................................x.....o...........................................................................................50
29.................................................x...............o...........................................................................66
30........................................................x......................o.............................................................80
31................................................................x.................o..........................................................83
01.........................................................................x...................o...............................................94
02...................................................................................x......................o..................................107
03..............................................................................................x...................o..........................115
04............................................................................................................x.....o..........................115
05...........................................................................................................................x..o..............127
06............................................................................................................................................o.141

מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716241
אני מנסה להסיק משהו מהתבוננות באחוזי הגידול שאני מפרסם בחמשת הימים האחרונים, והמסקנה נראית די מבאסת.
אחוזי הגידול שפרסמתי הם 16.5 15.7 14.4 14.1 13.9. אמנם המספר הזה הלך וקטן מידי יום, אבל מידת ההקטנה הולכת ופוחתת. בהנחה שהמספר הזה יישאר בחודש הקרוב קבוע, אנו צפויים תוך חודש לכמעט 7000 חולים קשים, ולא יימצאו די מכונות הנשמה לכולם.
ואם נהיה אופטימיים ונניח שמגמת הקטנת המספר הזה תימשך בקצב של שתי עשיריות אחוז כמו שהיה מאתמול להיום אנו צפויים חודש מהיום לכמעט 1400 חולים קשים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716242
משום מה הקולות ששומעים מהממשלה זה דיבורים על ״לפתוח מחדש את הכלכלה אחרי פסח״.

על מה הם מדברים ובאיזה סרט מצויר של דיסני הם חיים?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716243
אני חושב שאיש לא יודע, אבל אולי הם יודעים יותר ממני.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716244
כל הסימנים / נתונים מראים שאפילו נתוני הנדבקים הם לא יותר מקשקוש מקושקש שלא משקף את המציאות. עם כל כך מעט בדיקות שנעשות (כמדיניות) קל להשטיח את הגרף בצורה מלאכותית.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716247
לכן, מלכתחילה התבוננתי בחולים הקשים. אני מאמין שכאן מדובר במספר אמיתי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716248
צודק!
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716245
גרף הנדבקים בישראל התחיל להתיישר לפני כשבוע פלוס. מאחר והחולים קשה מגיעים למצבם בהשהיה של שבוע-שבועיים מההדבקה, ניתן לצפות שתוך כשבוע מעכשיו גם העלייה שלהם תתחיל להתמתן (יותר ממה שאתה רואה כרגע).
כמובן שזה גם תלוי בכיסי התפרצות ספציפיים שעשויים לשנות את המגמות הכלל ארציות, וגם בהנחה שנתוני הנדבקים שאנו רואים כרגע לא מוטים חזק למטה בגלל ירידת כמות הבדיקות.

עדכון נוסף - כבר הבוקר הוכרז סגר על אור יהודה על ידי המשטרה, למרות שלפי התקשורת ''הממשלה עדיין דנה בהרחכת הסגר ליישובים נוספים''. אני קצת תמה על ההפרש הזה בין התקשורת למציאות.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716249
לעניין ההערכה לעוד שבוע, אולי, ואולי לא. לא הייתי מהמר על כך ברגע זה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716251
עזרו לי עם חור בהשכלת האקטואליה. מה זה בעצם הסגר הזה? בכל הארץ אסור לאזרחים להתרחק יותר ממאה מטרים מביתם, פרט לקניית מזון ותרופות‏12, ולעבודה למעטים שמותר להם / חובה עליהם לעבוד. ובסגר, מה?

1 האם מותר לי, תושב חיפה, לנסוע לקנות ארטיק באילת‏3?
2 האם מותר לי לנסוע להורי, מרחק 4 קילומטר, ולהניח צנצנת חרוסת על מפתן ביתם? ואם הם מעבירים לי בביט עשרה שקלים תמורתה, מה שהופך את זה לקניית מזון באמצעות שליח? האמת שזו שאלה אקטואלית אצלי בבית, מעבר לשעשוע וההתחכמות, ולמיטב הבנתנו אנחנו יכולים לעשות את זה בלי להסתכן ולסכן במידה משמעותית, אם לשים בצד את השפעתנו האפשרית על ההסכמתיות בציבור להוראות הריחוק.
3 ואם כבר אני שם אז גם תרופות, אם אתם מבינים למה אני מתכוון?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716252
לא ברור לי על איזה סגר אתה מדבר - זה שקיים עכשיו או המחמיר יותר(שתיכף יהיה בכל הארץ כדי 'לא לסגור רק איזורים מסויימים' - עד מתי נשלם כולנו עונש קולקטיבי על ההתנהגות של מגזרים אנכרוניסטיים‏0?)?
עבור המחמיר, אני יכול לומר לגבי אור יהודה עקב המידע הספציפי הזמין לי:
עד אתמול, ניתן היה להגיע לשם לעבוד, בתנאי שאו שקיבלת אישור עבודה חיונית, או שכמות העובדים היא פחות מ-‏15-20% אחוז מכל כח העבודה. זה אומר למשל שיכולת לנסוע מרמת גן לשם לצורכי עבודה.
היום, נסגרו רוב הכניסות לעיר, והותרה יציאה רק משני מקומות. כשרוח הדברים היא שמי שיוצא ונכנס הוא רק תושב העיר, ולצרכים הכרחיים. זה אומר שאי אפשר להגיע לעבודה כשאתה מחוץ לעיר.

לגבי שאר השאלות שלך:

1 נו באמת, מה אתה אדלשטיין? המטרה שלך להקשיב לחוק או להתפתפל אד-אבסורדום?
2 לדעתי בהגבלות הנוכחיות מותר לך. אפשר להגדיר זאת כמזון על ידי שליח, ואפשר גם להגדיר זאת כסיוע במזון/תרופות לקרוב דרגה ראשונה. מאחר וגם הוריך, לו יכלו לנהוג, מותר היה להם לנסוע לקניית/קבלת מזון/תרופות. זה שאתה הספק לא נראה לי מאד מהותי, כל עוד לא מתחבקים.
3 כנ"ל.

0 עד שהם יפוררו את המדינה, מה השאלה?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716257
תודה על ההסבר.
1 המטרה שלי היא להתפתל אד אבסורדום, אבל לא (רק) כדי לעצבן/לשעשע אלא גם כדי להבין מה מצופה ממני מבחינת ציות עיוור לעומת שיקול דעת, ולמה לצפות אם תהיה לי אינטראקציה עם שוטר.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716254
ראה גם כאן.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716260
אני חושב שכאשר מדברים על סגר על עיר, מתכוונים להצבת משטרה בדרכי הגישה אליה ובדיקת כל מי שעובר. בעצם, כפי שאתה אומר, ההוראות טרם הסגר כבר מכילות אותו, אבל ההבדל הוא כנראה ברצינות האכיפה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716261
לעניין ההנחיות המחמירות, אני חושב שהדבר הזה נעשה בחכמה. קשה מאד להגדיר במדויק הנחיות נכונות שיביאו תועלת מבחינת מניעת הדבקות. אם אני מניח צנצנת חרוסת או גם מצרכים אחרים על מפתן ביתם של צאצאיי (ואני מסרב לענות על השאלה אם אני כן או לא עושה זאת כדי לא להפליל את עצמי) כשאת כל הדרך אני עושה במכוניתי, מידת הסיכון להדבקות מאד מעטה. אבל אם מישהו עובר על ההנחיות האלה בפראות גדולה ומסכן את עצמו ואת כולנו, יהיה קל להוכיח שעבר על ההנחיות, ואני מניח שהרשויות יתלבשו על עוברי העבירה מהסוג השני ולא מהסוג הראשון.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716253
משרד הבריאות
מספר החולים קשה עולה בעקביות באופן די לינארי. השינויים בשיפוע קטנים וניתוח מגמות הוא יותר בחזקת ניחוש.
כאן
2020 coronavirus pandemic in Israel#Graphs [Wikipedia] יש בתחתית הדף כמה גרפים מעניינים. יש גם בימים האחרונים מגמה מתמשכת של השתטחות העקומה. מאחר וישראל אינה סין או קוריאה הדרומית, הדרך לעבור את הגל הראשון היא להתייצב על קצב נמוך של הדבקה שיאפשר למערכת הבריאות להתמודד איתו. מספר החולים הסופי לא ישתנה, אבל פרישתם על תקופות ארוכות תאפשר להגיע בצורה סבירה לחיסון עדר או לחיסון רפואי. בסופו של דבר, גזר דינם של בין 1000 ל5000 אנשים נחרץ. השאלה היא אם הם ימותו בשבוע הבא או בחמש השנים הבאות (עד שימצא חיסון). צריך לזכור שאנשים מתים מהסתבכויות של דלקת ריאות כל הזמן.
2 מגיפות מכות כעת בישראל. המגיפה הפחות מסוכנת היא הקורונה. המגיפה המסוכנת היא העדר ממשל עם תכניות ויכולות לטווח ארוך, אלא אם כן מדובר בהעברת שגרירויות וסיפוח שטחים ונתינים עוינים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716255
אם נמשיך את המגמה הלינארית לך, נראה שמספר החולים קשה עולה בכ-‏100 לעשרה ימים. שזה 300 בחודש. נלך לקראתך ונאמר 500 בחודש.
כמה זמן תימשך המגיפה בעוצמה לדעתך שאתה מגיע למספרים המפחידים האלה (שגם הם כבר סדר גודל מתחת מה שאיימו עלינו לפני שבועיים)?
אתה יכול לראות שאפילו באיטליה, גרמניה, אוסטריה (דעיכה ממש מרשימה, במספרים נומינליים דומים לשלנו) ואולי ספרד, המספרים מתחילים לדעוך‏1. אם הם ימשיכו, נראה מה שראינו בסין וקוריאה, שאחרי חודשיים מתחילים לראות את הסוף. אנחנו כבר אחרי חודש.
בשביל המספרים שלך, המגיפה צריכה להימשך עוד חצי שנה בקצב הזה. נראה לי פסימי.

1 אם כל המדינה היתה מתנהגת כמו תל אביב/ראשון לציון/באר שבע, כנראה שגם אנחנו כבר היינו שם.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716256
אבל האפשרות ששוקי מציג, לעומת סין, איטליה ואולי ספרד, היא בדיוק התוצאה הצפויה של הצלחה בשיטוח העקומה - שלוקח יותר זמן לקצב ההדבקה לקטון, לא?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716259
אכן. בעיני ישראל היא הצלחה פנומנלית במשבר הקורונה. אם משוים את התמותה כאן לגרמניה רואים שהיא בפקטור 1.5-2. לדעתי בהתחשב במצב היחסי של מערכות הבריאות זו תוצאה מצויינת (לשם השוואה בארה"ב 6 ובאיטליה 12).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716266
לאחר שנכוויתי עם גרמניה - במספרים שלנו היא היתה באחוזי תמותה של 0.4%, ואז עומר הרביץ בי תורה ואכן כפי שאמר, עם התקדמות המספרים היא הגיעה ל-‏1.5% שהוא צפה - אני נזהר יותר, ומניח שגם אנחנו נגיע לאחוז הזה. עם זאת שמספר הנדבקים הכללי יהיה יותר קטן, כי, נו, יחסי אוכלוסין.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716268
אני לא רואה סיבה ששיטוח העקומה אצלנו יהיה הרבה יותר מוצלח מארצות אחרות, וגם הנתונים לא מראים כך. בניגוד לאוסטריה, נראה שאנחנו בקבועי זמן די דומים לשאר, כשלשמחתנו כרגע יותר בכיוון גרמניה מאיטליה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716258
אני לא יודע איזה מספרים מאיימים הופרחו. אני נקבתי כבר לפני שבוע במספר 2-5K בעקבות ההערכות בארה"ב. הורדתי את הגבול התחתון גם מפני שהמצב בארה"ב באמת מחריד וגם בגלל שעשיתי עוד חישוב שנתן גבול תחתון קטן יותר.
אני לא מדבר על חצי שנה (להערכתי לכל המאוחר כחודש לאחר פסח יתחילו לשחרר את הסגר). אני מדבר על 2-5 שנים. הקורונה לא תעלם אלא אחרי שימצא חיסון יעיל. ותמותה של כמה אלפי אנשים לאורך שנה שנתיים, אינה אלא טיפה בים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716267
אני לא רואה שום משמעות במצב הנוכחי להעריך שנתיים קדימה, וודאי שלא לצבור את מספר הנפטרים שנים קדימה. גם אם תצבור את מספרי התמותה משפעת 5 שנים קדימה תקבל מספר 4 ספרתי. וכמו שאמר גרוטו, גם בשנה רגילה מתים כאן 40,000 איש ממחלות.
אז בשורה האחרונה אנחנו מסכימים, אבל בשורה הראשונה - למה אנחנו קוראים "קורבנות המגיפה", אני חושב שאנחנו קצת חלוקים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716271
אם יתחילו לשחרר את הסגר, המצב לא יכול לחזור שוב מהר מאוד להדבקה אקספוננציאלית ואיבוד שליטה? מה יעשו אז, יחזירו שוב את הסגר?
נראה לי שהצעד הסביר היחידי הוא שחרור מדורג של הסגר באופן מאוד סלקטיבי, רק במקומות עם כיסוי כמעט מלא של האוכלוסיה בבדיקות (כולל בדיקות חוזרות לאזרחים שכבר נבדקו בעבר באיזורים בהם מוסר הסגר).
זה לא שפתאום רוב האוכלוסיה מחוסנת או משהו. סתם להסיר את הסגר יוביל מאוד מהר לאותו מצב שממנו התחלנו, אז מה הערך שלו? דחיה של חודש חודשיים? הרי חיסון צפוי בקנה מידה של חודשים (שנים?) קדימה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716270
נניח (הנחה סבירה לגמרי) שמדיניות הסגר היא זו שעוזרת להשטיח את העקומה. נשמע כמו פתרון סביר לטווח קצר. אבל חמש שנים?! הפתרון הזה הוא לא Sustainable והנזק שהוא גורם לכלכלה הוא פסיכי. מערכת הבריאות היא לא המערכת היחידה שעלולה לקרוס ואם נפעיל רק שיקולים מנקודת מבט של קריסה/אי קריסה של מערכת הבריאות, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו עם מערכת בריאות מתפקדת שאין לה במי לטפל.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716275
לא. כפי שכתבתי אם לא יתחוללו פוגרומים המוניים (ליל הסדר, רמאדן, פועלים פלשתיניים) אני חושב ששבועות ספורים אחרי הפסח יתחילו להקל בסגר ובשלב הבא יתחילו לפתוח מוסדות חינוך. אם זה לא יעשה בצורה מאורגנת זה יעשה באופן פרטיזני ע"י הציבור.
זה לא אומר שנחזור למה שהיה לפני הקורונה. העבר מת ושום דבר לא יחזיר אותו. האוכלוסיות בסיכון יחיו במצב קבע של סגר מסויים ולדעתי אנשים רבים יתרגלו להסתובב עם מסכות כפי שמקובל במקומות צפופים ומזוהמים. מאמצים גדולים יעשו כדי לפתח ערכות בדיקת נוגדנים ביתיות מהימנות ובסופו של דבר ימצא גם חיסון. המערכות הרפואיות יגדלו בסד"ג מה שייטיב בסה"כ עם כלל החולים.
העתיד יפתיע אותנו בשני גלים. תחילה, ההתמודדות עם המשבר הכלכלי שהקורונה הפעילה אבל בודאי לא יצרה. הייצור שותק והמדינות לקחו הלוואות והדפיסו כסף. יהיה צורך להווכח אם מדובר באסון טבע, חמור ככל שיהיה, אך חולף, או שמדובר במהמורת כביש שחשפה שהמרכבה הכלכלית חלודה ונבובה.

הגל השני יהיה התנגשות אדירים של אוניברסליות מול בדלנות. ברור שתהפוכות אלימות בעולם השלישי שאין לו מערכת רפואית שיכולה להתמודד עם מגיפות, יציתו התפרצויות אלימות של ארגוני פשע, מחרחרי מלחמה ומהגרים שיתנגשו עם בדלנות בצד השני. מצד שני בודאי תהיה גם הבנה שדרושים ארגונים ומוסדות אוניברסליים כדי להתמודד עם העתיד בצורה מאורגנת. הארגונים הבינלאומיים הקיימים (האיחוד האירופי, מוסדות האו"מ, מפגשי ה-G, הקרן העולמית) הראו יכולת עלובה במיוחד מול ההתחממות הגלובלית והקורונה. דבר זה בודאי יחזק את המגמות של ההחלשות וההתפוררות של המוסדות האלו. מצד שני בודאי רבים יבחינו שהעובדה שהמוסדות הללו תפקדו כל כך רע אינה עומדת בסתירה לכך שהם נחוצים עתה יותר מתמיד. יתכן שהמשבר הזה יגרום לחשיבה מחדש ולהתעוררות ורפורמה של המוסדות האלו. העולם אינו צריך עוד משאלי עם ובתי משפטוטיים המעודדים את השוטים והבריונים בכל אתר ואתר, אלא מוסדות המתאמים בין מדינות באופן שפעולתן תהיה קולקטיבית ולא סותרת אהדדי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716288
״מאמצים גדולים יעשו כדי לפתח ערכות בדיקת נוגדנים ביתיות מהימנות ובסופו של דבר ימצא גם חיסון״

זו נשמעת כמו תוכנית לחודשים (יותר מספורים) קדימה. אולי אפילו שנה קדימה או יותר. כן, טכנית זה גם ״אחרי פסח״, אבל לא על זה אנחנו מדברים. אתה מדבר על ״שבועות ספורים״. פתיחת מוסדות חינוך והחזרת אנשים לעבודה כבר עכשיו בשבועות הקרובים נשמעת כמו החלטה מאוד מוזרה / החלטת חלם. אם זו ההחלטה, מה הרווחנו בשיתוק הזה של המשק לכמה שבועות? האטה רגעית של שבועיים שלושה של העקומה ואז לתת לה שוב לחזור להשתולל ולהקריס בכל זאת את מערכת הבריאות? אז מה עשינו בזה? גם הרס הכלכלה וגם שום אפקט אמיתי על שיטוח העקומה? נשמע כמו הרע שבכל העולמות.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716298
שאלה טובה.
לכך כיוונתי כאשר כתבתי שהעבר מת. אנו כבר בעתיד בו רמת אי הודאות גבוהה יותר מבעבר.
אנו לא יודעים עד כמה ילדים ונוער מדבקים. אנו לא יודעים מה ההשפעה האקלימית על המגיפה (באדיבות שר הבריאות היה לנו כאן ניסוי פורים בחיסון עדר ואני לא רואה (בינתיים) זקנים חרדים מתפגרים לאורך ולרוחב מסכי הטלביזיה).
אני חושב שהתשובה בינתיים ממשיכה להיות ''בדיקות, בדיקות,בדיקות'' (למרות כל ההסתייגויות). אם אתה מצליח למפות אזורים נקיים ואזורים נגועים, אתה צריך לקחת סיכונים מחושבים.
ודוק, מנהיגינו הם ''תולעים קטנות'', יש גבול ליכולת שלהם לעמוד בפני לחץ הציבור.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716300
"יש גבול ליכולת שלהם לעמוד בלחץ הציבור" - באיזה עולם זה נכתב ברצינות?
ודאי שלא בעולם שבו 8 מיליון אנשים נענשים קולקטיבית בשעות של תורים היסטריים למזון וגם מסכנים את עצמם בהידבקות, בגלל שדרעי וליצמן לא מוכנים שהסגר יהיה רק על 200 אלף חרדים בבני ברק ועוד כמה בבית"ר עילית.

לחץ הציבור של 8 המיליון האלה לא מזיז את קצה הציפורן (ואני מאד עדין כאן) של ראש הממשלה שלך ומקבלי ההחלטות.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716306
יש תורים דווקא בגלל הזהירות, מספר השוהים בחנויות מוגבל.
על פי דיווח של אבי יישכרוף, הסגר איננו חל על יישובים לא-יהודים. היינו, מטרתו למנוע חגיגת הסדר בצוותא עם המשפחה, ממש לא אירוע שקשור לחרדים בלבד.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716309
וזו הבעייה - יכלו לעשות סגר רק באזורים המסוכנים, בני ברק ושכונות בירושלים בהן מתרכז הרוב המוחלט של הנדבקים בעיר1, ולא לסגור 7 מיליון אנשים שרוצים לעשות היום ומחר קניות לחג, וכל הנתונים עד כה מראים שהם שומרים היטב על הסגר הקיים והצליחו יפה מאד לשטח את עקומת הנדבקים.

1 זה הזמן לעשות פרצוף מופתע
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716313
אפשר לעשות קניות היום, הסגר מתחיל רק ב-‏16:00 וזה איננו עוצר. העוצר מתחיל רק מחר. הבעיה היא הפגישות המשפחתיות, כאמור.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716316
בוודאי שאפשר, אבל עד אתמול בערב ההנחה של כולם היתה שאפשר יהיה לעשות קניות עד מחר בצהריים, והשינוי הזה יוצר תורים אדירים. גם אם זה לא עוצר, רבים מאד עושים קניות במרחק נסיעה ולא במרחק הליכה, וסגירת הערים המתוכננת להיום תמנע ממיליונים מהם הגעה למרכזי הקניון שמחוץ לעיל (שהם גם בדרך כלל חסכוניים יותר מעצם הגדרתם כמעט).
ואני אומר לך עוד משהו, מנסיון קרוב: חלק ניכר מהאנשים, כשהם שומעים סגר כולל - הם קונים אוכל לחודש, לא לשבוע. כי כמו שהעניינים מתנהלים פה בצורה כל כך כאוטית וההוראות משתנות מרגע לרגע, גורם לאנשים להתכונן לתסריט הכי גרוע. ועד עכשיו, תרחישי הworst case של כל שבוע התגלו כנכונים בשבוע שאחריו (התרחישים הכלכליים/תזונתיים/חברתיים, *לא* התסריטים הבריאותיים שכל שבוע נראים יותר אופטימיים).
והרי בסופר אתה פוגש עשרות אנשים לא מהתא המשפחתי שלך, מה שמאד מגביר את פוטנציאל ההדבקה‏1, בניגוד לבני ביתך שרובם ממילא חשופים אליך כבר כמה שבועות.

1 ידיות העגלה בסופר הן הדוגמה שחוזרת לאחרונה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716314
ותורים ארוכים היו גם לולא היה סגר. או שמא אתה מעדיף שהכניסה לסופרמרקטים תהיה ללא הגבלת מספר השוהים בכל רגע?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716318
זה לא נכון, קרא את תגובתי מעליך, ואת הכתבות בעיתון ביתר עיון. התורים היום הם תוצאה ישירה של תחילת הסגר היום (ב-‏16:00? ב-‏14:00? מי יודע), החלטה אומללה ומיותרץ משיקולי מגזר צרים.
תחשוב מה היה קורה בשבוע רגיל, אםם היית מודיע ביום רביעי בערב שיום שישי כל החנויות יהיו סגורות. חצי משק היה יוצא מוקדם מהעבודה כדי לעשות קניות לשבת יום מוקדם יותר. ועכשיו תכפיל את זה פי חמש בליל הסדר, ולקראת סופשבוע ארוך.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716325
אמת. יצאתי בשמונה וחצי הבוקר לקנות ביצים ודג לארוחת החג. בסופר השכונתי לא היו ובשני הסופרים הגדולים הקרובים אלי היו תורים של עשרות אנשים מחוץ לסופר. ברמי לוי אמרו שעדיין יש ביצים, ויתרתי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716335
כאמור, אפשר לעשות קניות גם אחרי תחילת הסגר. עד יום רביעי ב-‏15:00. מה הקשר למגזר? גם ככה כמעט כל החנויות נסגרות בערב חג בערך בשעה הזו.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716341
כאמור,חלק ניכר ממרכזי הקניות הגדולים הם מחוץ לעיר. אז לא.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716345
דווקא כן. לצורך הצטיידות במזון אפשר לצאת מהעיר גם בזמן הסגר.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716348
אנא הבא סימוכין לזה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716350
א-פרופו העיר: בהתאם לתפקיד שהוטל עלי מאז חרב מקדשנו אני מנבא שלא רחוק היום בו משרד הבריאות יפסיק לפרסם את מספר החולים בכל עיר בנפרד (שלא לדבר על שכונות, כי את זה הוא לא עושה כבר היום). התירוץ יהיה שכבר אין בכך צורך כי ממילא המספרים גדולים בכל מקום, ולכן אין עניין ציבורי ברזולוציה כזאת. הסיבה האמיתית היא, כמובן, אותה סיבה שגרמה להטלת עוצר כללי במקום להתרכז במוקדי ההתפרצות, דהיינו נסיון למנוע ביקורת של הציבור הרחב כלפי סקטורים מסויימים, שרק במקרה נמנים על הבלוק שחוצץ בין נהנתניהו לבית הסוהר.

המממ. בעצם גם אני חלק מהבלוק ההוא בזכותו של ההוא עם המשקפת המכוסה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716352
דווקא בין שני הנתונים האחרונים (3 ו 5 באפריל) הגידול בבני ברק היה זהה לגידול הארצי, ובירושלים גדול רק במעט תגובה 716351 פסקה אחרונה.
נס גדול היה שם 716376
למיטב זכרוני השינוי המשמעותי בשכונות החרדיות התחיל רק לפני כשבוע כך שאם ההשפעה שלו התבטאה כבר אחרי יומיים-שלושה מדובר בנס שאולי אינו בעוצמה של חציית ים סוף, אבל את פח השמן הוא שם בכיס הקטן (שם הוא זולל, אגב, את האגוזים). טוב לראות שגם השינוי מהחמישה לשישה באפריל היה גבוה רק במקצת מהשינוי הארצי שהיה בסביבות 4% - תוצאה מצויינת, גם ארצית וגם בני-ברקית, אם היא מבטאת את מצב התחלואה ולא את מצב הבדיקות.

ייתכנו כמה הסברים קצת פחות גרנדיוזיים מהתערבות בוטה של השי"ת בסדרי עולם, למשל שזכרוני מטעה אותי, או שהיו שינויים התנהגותיים גדולים לפני התאריך בו ננקטו הצעדים ואני פשוט לא שמעתי עליהם, ואולי, ר"ל, פחות אנשים מדווחים על תסמינים כדי שהקלגסים הנאצים לא ירחיקו אותם מהבית לפני הסדר, ולכן גם לא נערכות שם הרבה בדיקות בימים אלה. האפשרות האחרונה תתברר, כנראה, בתום הפסח אם תהיה קפיצה במספר החולים הקשים מהריכוזים החרדיים (קפיצה במספר החולים בכלל יכולה להיות תוצאה של ליל הסדר עצמו, אבל בשביל להיות חולה קשה צריך להזדרז ולהקדים את החג. כפי ששנו רז"ל‏1, מי שטרח בערב שבת יאכל אותה במוצאי שבת). אם ידווחו על המספרים האלה נוכל להחכים. ידווחו?
___________
1- רס"רנו
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716354
אתה לא יכול לומר שלא הוזהרת!
עובדתית, אני באותו מצב כמוך. רגשית, אני לא מרגיש מרומה. התרשמתי באופן אישי מגנץ שאין לו שום כוונה לשבת עם מישהו חוץ מהליכוד. תעמולת הבחירות שלו היתה, ואני מצטט "אני אוהב את מצביעי הליכוד!". הוא הבטיח לא לשבת עם נתניהו, אבל הטיעון של "לא מחליפים סוסים באמצע העלייה" נראה לי סביר.
המשכורת המיניסטריאלית לכל חה"כ של חוקן לישראל זה באמת אגרוף לבטן. לגלות שהמפלגה שהצבעת עבורה היא חבר מושחתים מונוליתי זה לא קל. אני מתנחם בשתי עובדות.
ראשית, זה לא אישי. אני מאמין שזוהי התמונה לכל רוחב הכנסת. אם היה ניתן להקים קואליציה של מושחתים, בעיית המשילות היתה נפתרת בקלות.
שנית, חברי חוקן לישראל הם לא רק מושחתים אלא גם גולדפרבים (המיטסובישי). בתוך כמה שבועות/כמה חודשים/פחות מ-‏3 שנים, הקריירה הפוליטית שלהם תסתיים והם יתפיידו לתוך המאמרים האקדמיים של מדע המדינה. ההיסטוריה תסכם את פועלם ב"כלום, כי לא היה כלום", ועקבות זכרונו של בני גנץ "יתנדפו מן הזמן כפי שעשן נמוג באויר".
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716362
אני חושב שהשוטה התכוון לעמיר פרץ עם המשקפת המכוסה, לא לגנץ. ופרץ הצליח להפתיע לרעה אפילו יותר מגנץ, כשאחרי שהביא את הפיאסקו של אורלי ל"א עוד קפץ לתוך הממשלה (ולמה שמולי בחר לסיים כך את הקריירה הפוליטית יחד אתו זו שאלה מענינת בפני עצמה).

מה שעוד יותר מרתיח אותי מכסאות המיניסטר הוא הדרישה שלהם לחוק נורבגי אבל רק לתת-סיעה שלהם, שידלג על חבריהם לרשימה מיש עתיד (יש"ע?) ומתלם. עכשיו אני מרוצה מפיצוץ המו"מ ביניהם לבין הליכוד. מגיע להם להשאר עם החמאה מרוחה על פרצופם ולגלות שנתניהו עשה גם עליהם סיבוב.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716369
בעקבות הסיבוב שאורלי לוי עשתה עלי, ועכשיו גם עמיר פרץ, אני מרגיש מרומה.
אני ממש מתבייש בהצבעה שלי.
לא שהיתה לי אופציה טובה יותר, למעשה באלימינציה זו היתה האופציה היחידה שלי להצביע למפלגה שאיכשהו קרובה לדעותי‏1, אבל בדיעבד אני רואה שפתק לבן היה משקף יותר את הדעות שלי.
ואם אני מרגיש מרומה, אני יכול רק לדמיין איך מרגישים מצביעי מרצ.

____________
1 שיטת הבחירות בארץ היא עדיין למפלגות
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716373
העבודה מרץ היא מפלגת הישרדות פוליטית לנוכח אחוז החסימה הגבוה. לא היית צריך להניח שאורלי לוי תהפוך לשולמית אלוני עם הצטרפותה למפלגה הזאת. הצרוף שלה למפלגה הזאת היה כדי לקבל את מצביעי מפלגתה גשר. זו הייתה עסקה שכזאת, ואכזבתך אינה במקומה. לו הייתה נוהגת אחרת הייתה מאכזבת את אלה שהצביעו למפלגה הזאת בגלל שהיא הייתה שם (אני מניח שהיו מעטים כאלה). אשר לפרץ ושמולי, כאן באמת יש הפתעה, ויש לבוחרים בהם סיבה לכעס.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716375
רציתי גם לשאול אותך את השאלה הבאה: בהנחה שאי אפשר היה לסלק את נתניהו בדרך של חקיקה כנגד מישהו שיש כנגדו כתב אישום‏1 , איך היה על כחול לבן והעבודה מרץ לנהוג כדי להניח את דעתך כבוחר?

1 ישנה דעה שהדבר הזה לא ראלי אם כי אני איני מבין מדוע.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716383
לו היו שומרים על בלוק חוסם, ועל מפחגה גדולה ומאוחדת שהיא אופציה להחלפת שלטון, מצבם היה הרבה יותר טוב. והיו להם קלפים הרבה יותר חזקים מול ביבי.

מרגע שפרקו את הרביעיה שלהם לשני זוגות, פעולה שאפילו הדיוט פוקר כמוני יודע כמה היא מטופשת, הם נשארו בלי קלפים. נותר להם אולי לבלף, אבל זה לא טריק שמתאים לטירונים כמוהם. והרי ככה פירקו אותם ('אם תמנו את מאיר כהן לא תהיה אחדות, מוהאהאהא').
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716389
אבל למה היו שואפים? מה היו עושים עם הקלפים החזקים שלהם?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716400
כבר כתבתי כאן אז וחבל לטחון מים.
בגדול, יכלו להקים ממשלת מיעוט, ואז יבואו כבר כולם.
או שרק האיום הזה היה גורם לליכוד ללכת ממשלת אחדות בלי הגוש החרדי-משיחי קיצוני, שזה גם שיפור גדול יחסית לעכשיו.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716404
לו יכלו, היו מקימים. אבל הם לא יכלו משום שאורלי לוי הנדזל וגרטל התנגדו, כפי שבוחריהם ציפו מהם (לדעתי גם בוחריה של אורלי לוי).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716418
לא הגיעו לאן שצריך לפי מה שפירטתי.
כבר כתב מישהו שבמקום בו כלול לבן טוחנים לעצמם בראש ''זה לא ריאלי'', ביבי קודם היה מנסה.
הריאלי משתנה בכל רגע, וליברמן מציין כל יום איזה טירונים הם היו.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716422
או שלא ענית או שלא הבנתי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716424
מי זה ליברמן?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716419
בוחריה של אורלי לוי, מן הסתם, ראו מה היא אמרה לפני הבחירות.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716423
היא אמרה שאין לה בעיה שהרשימה המשותפת תתמוך בממשלה בנושאים חברתיים. בפרוש לא מדובר בממשלה צרה שקיומה יהיה מותנה בתמיכה של הרשימה המשותפת, בניגוד לרושם שגיא זוהר ניסה ליצור.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716426
תאזין עד הסוף, היא חד משמעית אמרה ש"אין לה בעיה" ולא רק בנושאים החברתיים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716440
לא חד משמעית. זה תמלול קטע הראיון עד הסוף:

אורלי לוי: לי אין בעיה שהם יתמכו מבחוץ. בוודאי שאין לי בעיה, אדרבה, בנושאים חברתיים.
מראיינת: לא לא בנושאים חברתיים. אני מתכוונת בהצבעה. שאתם תהיו תלויים בהם כדי לא לצאת לבחירות נוספות.
אורלי לוי: אנחנו מדברים על אוכלוסייה של המדינה. אנחנו מדברים על אזרחים של המדינה.

בתשובה הראשונה היא אומרת שאין לה בעיה שהם יתמכו בנושאים חברתיים. את זה היא אומרת אחרי שהסבירה קודם שהרשימה המשותפת תמכה הרבה פעמים גם בהצעות חברתיות של הימין, ואין לה עם זה שום בעיה.
בתשובה השנייה היא אומרת משפט שאף אני מוכן לחתום עליו בשתי ידיים. זה נכון שכאשר הוא נאמר בתשובה לשאלה מאד ברורה הוא יכול להישמע כהסכמה, אבל בוודאי אין כאן אמירת כן חד משמעית לשאלה. זה יותר התחמקות.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716445
כדובר ילידי של השפה העברית (שלא הצביע למפלגתה של אורלי-לוי), אני יכול להעיד שאני מבין זאת כתשובה חד משמעית. ואוסיף את הערכתי שאם היא לא התכוונה לתת תשובה ברורה, אז אין ספק שהיא התכוונה לתת תשובה מטעה.

אני לא רואה כאן משרוקית-כלבים, ואני לא חושב שבתשובה הזו היא מנסה לפנות לבוחריה הפוטנציאלים ולומר "אני רק חייבת להגיב ככה, אבל אתה יודעים מה אני באמת חושבת".
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716449
אם כך אנו חלוקים למרות שאף אני דובר ילידי של השפה.

אסביר זאת על ידי התבטאותו של גנץ טרם הבחירות ממש באותו נושא. הוא חזר שוב ושוב בתשובה לשאלה ישירה על המתכונת שיצאה ישר מהקָאקפיט: "לא יהיה לנו צורך בתמיכת הרשימה המשותפת". השומע דובר השפה הילידית שגם למד להבין מבין השורות מה אומרים לנו הפוליטיקאים ידע להבין שמדובר בהתחמקות, ובשל המצב הפוליטי הדי ברור הבין שהוא בפרוש ינסה ליצור ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ. אבל המתכונת הזאת הוציאה אותו לא משקר (כי לכאורה נבואה לא מוצלחת אינה שקר אלא טעות). הצרה היא שבפעם אחת שאותה שמעתי ממש באזני נפלט לו "לא נסתמך על הרשימה המשותפת", וזה כבר היה ממש שקר ביודעין.
באופן שבו פרשתי איך צריך היה להבין את גנץ מבין השורות, כך היה צריך להבין את אורלי לוי, כפי שהסברתי בתגובה קודמת.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716452
לא שמעתי את גנץ מתבטא בנושא, ומכללא אין לי דעה אודותיו. לא אפול מהכסא אם יסתבר שהוא שיקר או הטעה. בוידאו של אורלי לוי כן צפיתי, וחשבתי לשתף ברושם הבלתי משוחד שקיבלתי (אין לי סוס במרוץ הזה).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716425
מאיפה אתה יודע? לפי ההתנהגות של גנץ, כמו שאומר הפתגם הצבאי, אין לא יכול, יש לא רוצה.
הוא ואשכנזי הטמבלים רצו אחדות עם הנאשם ועדר האנטי-דמוקרטים והקיצוניים שלו, ולא ממשלת מיעוט.
בסוף לא יקבלו לא זה ולא זה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716427
מילא פוליטיקאים שמזגזגים ומשקרים. זה כבר עניין שגרתי.

אם הסקרים מהימים האחרונים נכונים וגנץ ממשיך לקבל מספר דו ספרתי של מנדטים בעוד יש עתיד מתרסקת, אז מה לעזעזל אתם רוצים מהפוליטיקאים? אם הסקרים האלה משקפים באמת את רצון הבוחר, אז גנצי עשה מה שהציבור המטומטם רוצה והציבור המטומטם יקבל בדיוק את מה שמגיע לו.

עם של עבדים שנשאר נאמן לפוליטיקאים שמשתינים עליו מגיע לו כל הרע שהוא מקבל.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716429
אתה תבוסתן.

אתה צריך לחשוב איך מנצחים עם מה שיש ולא איך מתרצים את ההפסד. בינתיים כל הכבוד לעופר שלח ושאר חברי האופוזיציה (כולל כחול לבן) שממפקחים כמו שצריך על התנהלות הממשלה ומתעדים בזמן אמת את המחדלים:

דוח המסקנות של ועדת הקורונה אושר היום בהצבעה של חברי הוועדה ברוב של 6:0. חברי הכנסת של כחול לבן, ימינה, יש עתיד-תל"ם, ש"ס, יהדות התורה, ישראל ביתנו, הרשימה המשותפת ומרצ - השתתפו במרבית דיוני הוועדה. לאורך כל דיוני הוועדה, חברי הכנסת של הליכוד נעדרו מן הדיונים ומן ההצבעה על דוח הסיכום וזאת למעט שני ח"כים, יואב קיש וקטי שטרית, אשר השתתפו בדיון זום אחד במהלך ימי עבודת הוועדה עד כה.״

(מטעם כחול לבן נמצאת בוועדה מיקי חיימוביץ’)
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716439
הפיקו דו״ח. יש! יאי!

תעשה ממנו טיארה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716446
ככה מתחילים לנצח בבחירות. וגם עם קצת פחות סכסוכים פנימיים בתוך האופוזיציה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716448
לנצח בבחירות. פחחחח... ההצגות של מר קורונה משכנעות את הציבור והדו״חות הללו יוצגו כקשקושים של חמוצים (ורוב הציבור ישתכנע).
האופטימיות שלך מזכירה לי את החבר׳ה מ Hy-Brasil בסרט אריק הויקינג.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716453
אני לא יודע מה אתך. אני באתי לנצח. יש לנו ראש ממשלה שממרר את חיי אזרחיו. המצב הכלכלי על הפנים. הוא ושר הבריאות שלו חנקו את מערכת הבריאות והביאונו עד הלום. הניהול שלו את המשבר הוא בדיחה: משיקולים פוליטיים הוא לא הפעיל כיאות את מי שהיו אמורים לטפל במשבר. וכו’.

יקח לדברים הללו זמן להגיע לתודעה הקולקטיבית. אבל חייבים לדאוג שהם יגיעו.

הקשבתי לראיון ארוך ומפרגן עם יזהר שי שהתמקד בהחלטה הזו של גנץ. לטענתו בראיון ההחלטה הזו נבעה מידיעתם הברורה מספיק שאין להם אפשרות להרכיב ממשלה. אחד הדברים שהוא אומר שם לקראת הסוף ואיתו אני מסכים הוא שלא מדובר על סתם חבורה של טירונים שלא יודעים מה הם עושים וכשמנתחים את מעשיהם צריך לתת להם מינימום של קרדיט לשיקול הדעת שלהם.

בינתיים נראה שכל חברי הכנסת של חוסן לישראל תומכים במעשיו של גנץ (חוץ מאחת, ר’דיר מריח. וגם היא לא שברה את הכלים אלא ארגנה לעצמה חילוף עם פנינה תמנו–שטה).

נניח שביבי דופק להם עכשיו ברז. מה הם יכולים לעשות? קואליציית אנטי ביבי חוזרת לעצמה. יש לה את ראשות ועדת הכספים. ועכשיו החרדים יצטרכו לבקש מימון לישיבות (כי הוא חסר). מעבר לכך, ראשות הכנסת וועדת הכנסת ורוב בוועדת הכנסת. אפשר להעביר כמה חוקים מעניינים.

אבל כל זה לא יקרה אם הלוזרים ימשיכו לבכות שאיבדנו את המדינה וצריך להחליף את העם.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716512
זה כבר יותר בכיוון של האביר השחור מהגביע הקדוש
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716517
נכון.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716738
זה היה מה שחשבתי לאחר הבחירות באפריל. אבל אז הסתבר שמהלכי יצירת הגוש של נתניהו הצליחו להרחיק ממנו את ליברמן והוסיפו לגוש ב״ה (ביבי הביתה) גם לא מעט מצביעי ימין.

בבחירות האחרונות נתניהו הצליח להוציא לקלפיות יותר מצביעים. נניח שאי אפשר לשכנע אותם, יש שני דברים שאפשר לעשות:

* להוציא עוד מצביעי ב״ה לקלפיות. באופן כללי כבר יש גיוס גבוה למדי במעוזי השמאל, אבל צריכים לשמור על זה. יש עדיין פוטנציאל אצל הערבים, וזה תלוי מאוד בהתנהלות האופוזיציה עד הבחירות.
* להרתיע מצביעי ביבי.

כבר כמה מערכות בחירות, מאז הבחירות לכנסת ה־20, שלתומכי נתניהו יש רוב לא גדול. מתישהו ייגמר לו המזל, וצריכים להיות מוכנים כדי לנצל את ההזדמנות הזו.

וכן, חלק חשוב ממה שיש לי לעשות כרגע הוא תחזוקת אחוזי ההצבעה הגבוהים במעוזי השמאל.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716740
צפה לבום בבחירות הבאות. זה לגמרי תסריט סביר שלמהלך של האידיוטים השימושיים (גנץ ופרץ) תהיה השפעה שלילית לא מבוטלת על הרצון והאמון שיש למצביעי מרכז-שמאל על היכולת שלהם להשפיע על מה שקורה במדינה שלהם. לא תצליח לנצח את הסנטימנט: ״מה הערך של הצבעה בקלפי אם אפילו פתק למרכז, עבודה או אפילו פאקינג מרצ הוא הוספה פוטנציאלית לקולות שמקבל ביבי?״ אם לא תבין אותו או תבטל אותו כלא רציונלי או כסנטימנט של תבוסתנים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716742
אני משתדל ללמוד מביבי ולא רק לצפות אלא גם להשפיע על המצב.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716744
למי הם יצביעו (מעוזי השמאל?) האביר השחור זו אנלוגיה כמעט מושלמת. לא נשאר מהשמאל הציוני כלום, לא מפלגות ולא מצביעים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716753
1. מרצ
2. יש עתיד

שתיהן מפלגות עצמאיות עם רשת פעילים. ולמה שאלת בכלל את השאלה הזו?

ולשתיהן ביחד יש בערך מה שהיה לביבי ב־2006.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716773
מרצ היא בחציה שמאל לא ציוני. היא גרמה לי להתלבטות היחידה אם להצביע לעבודה.
יאיר לפיד הוא קפיטליסט דה לה שמאטע. הקשר היחיד שלו לסוציאליזם הוא השם של הבנק שהוא פרסם. קשרי ההון-שלטון-עיתון שלו לא נופלים משל נתניהו, בכלל תמצא לי שני הבדלים בין לפיד ונתניהו לטובת לפיד. אם כבר קפיטליסט דה לה שמאטע אני כבר מעדיף את נתניהו, לפחות הוא היה בסיירת.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716775
למה רק שני הבדלים? יש לפחות שלושה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716782
אני סקרן
אחד מי יודע 716861
שלושה כתבי אישום.
אחד מי יודע 716869
forefathers
אחד מי יודע 716872
הגויים האלה לא יודעים שמדובר ב fourmothers, הה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716784
לא מואשם בשחיתות, לא מואשם בשוחד, לא מואשם בהפרת אמונים.
מבין שאי שילוב החרדים בשוק העבודה היא הבעייה העיקרית של כלכלת ישראל ומוכן לעמוד מולם כמו שהראה כשהיה שר אוצר.
מעדיף ממשלה של 20 שרים על של 34.
בעד דמוקרטיה ולא פאשיסט אנטי דמוקרטי.
מסוגת לשים את טובת המפלגה לפני האגו שלו (ויתר על הרוטציה עם גנץ לפני הבחירות).
לא חושב שקולות הערבים שווים לנייר טואלט. לא מסית חסר מעצורים.

שאני אמשיך? אני בטוח שאתה יכול לבד.
אולי אם הוא יצליח למשול עשור וחצי, אולי יגיע לרבע מהמושחתות של נתניהו. והוא עוד חא גרם מאית מהנזק למדינה שגרם נתניהו.

אה כן, הוא לא מחזיק בן עם פה של ביוב ודעות של קו קלוקס קלאן שמטנף באינטרנט את מה שהוא האבא באמת חושב.

אבל כן, שניהם קפיטליסטים ולשניהם יש שתי רגליים.
לפי הלוגיקה הזאת אני אתה ובת יענה הם בדיוק אותו דבר.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716828
הכל ברמה האישית, ולא בדעות. אני לא מת להחליף רשע באידיוט‏1 כשהסיבה שמציעים לי היא שהאידיוט יגרום פחות נזק. אני כבר מעדיף את הקופאית מתגובה 708250. היא תגרום פחות נזק משניהם.
אבל אני לא מצביע משיקולים קואליציוניים, אני מצביע למי שהכי קרוב לדעותי. לפיד רחוק מדעותי.
הייתי מצביע לגיא רולניק וירון זליכה, אם היו רצים. כרגע אני עם פתק לבן.

_____________
1 אם מדברים על האישיות- לפיד הוא שטחי ופופוליסט, ולכן גם זגזגן והיה שר אוצר גרוע (המנכ"ל שלו לא היה יכול עוד, והתפטר).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716832
סלח לי, אבל גיא רולניק הוא מופת ודוגמה לכל פופוליסט באשר הוא. עם הקריאות שלו לצאת להפגנות נגד מחיר כוס הקפה בנתב''ג, או משהו. הוא אלוף בלקחת תופעה מקוממת על פניה (קביעות במגזר הציבורי, פנסיה תקציבית, חוזי שכר קולקטיביים) ולגזור ממנה קריאה לערעור ביתר שאת של שוק העבודה הפרטי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716833
נו, אז הוא הפופוליסט שלי.
אחת הדרישות הבסיסיות שלי ממי שרוצה את הקול שלי היא שהלב שלו יהיה במקום הנכון.
קשה לי למצוא כאלה בין ה 120
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716835
באמת?

נתניהו צריך עכשיו עוד שתי ידיים מהאופוזיציה כדי להקים ממשלה צרה. תחשוב כמה פשוט זה היה לחבר כנסת זוטר לערוק, לקבל שנתיים עם תפקיד ביצועי מרשים ולשקוע באלמוניות עם הקשרים הנכונים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716838
______
גם אם לא נסכים על הערך המוחלט, הוא בקלות היה שר האוצר הכי טוב בעשור האחרון - הבה נסתכל על השורה האחרונה - זה שלפניו השאיר 30 מיליארד גירעון, זה שאחריו השאיר 40 מיליארד (ועוד מאה על קורונה, אבל ניחא). הוא לא השאיר שום גרעון. והוא גם הביא לשיא את השתתפות החרדים בשוק העבודה, שצנחה מאז.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716841
שמחת עניים.
נתניהו היה שר אוצר טוב יותר מלפיד. מה זה עוזר לי כשהוא ראש ממשלה שמחרב את המדינה?

בכל מקרה אני לא מתיימר לקבוע מי יהיה ראש הממשלה, אני משאיר את זה לנציגים שבחרתי לכנסת, ואני מאוכזב מהם מאוד.

מבחינת הנציגים של יש עתיד בכנסת, יש שם אכן רבים ראויים. הבעיה העיקרית שלי היא עם ראש הרשימה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716842
לא יודע מה זה עוזר לך, אבל חוסר היכולת שלך להבין שהחלפתו של מי שמחריב את המדינה חשובה יותר מאנינות הטעם האישית שלך לגבי התספורת של מחליף אופציונלי מזיקה לכולם (כשהיא כמובן מייצגת דעות של רבים, לא רק שלך).

שים לב איך בצד השני גוש שלם, שחלקו רחוק מנתניהו וספג מנצניהו חבטות יותר מפעם אחת, וחלקו מודע לעומק השחיתות והסכנה למדינה שהוא מביא, ועדיין הם מצביעים לו וממליצים עליו למרות כל החוסרים.
אבל העמדה שלך בדיוק מייצגת את חוסר היכולת של השמאל-מרכז-ליברלים-דמוקרטים להבין שמה שחשוב זה מי פחות גרוע, ולא מי מתאים בדיוק לנישה החביבה עליך. ושכשהברירה היא בין חורבן לבין אופציה בינונית (לשיטתך), אופציה בינונית היתה אמורה להיות no brainer בכל סולם הגיוני וסביר.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716862
נתניהו הוא המייצג הבולט ביותר של תופעה, הוא לא יצר אותה. התופעה היא שרמת השחיתות של מועמד לא משפיעה על סיכוייו להבחר, העיקר שהוא מהקבוצה שאני אוהד.
דרעי התחיל את התופעה, והשתתפו בה אריק שרון, ליברמן, ברק ונתניהו. כולם ראשי מפלגות, אף אחד מהם לא נפגע אלקטורלית.

אז מה, צריך להחליף את העם? לא. צריך לחנך את הנבחרים. כתבת את זה בעצמך- "חלקו מודע לעומק השחיתות והסכנה למדינה שהוא מביא, ועדיין הם מצביעים לו וממליצים עליו למרות כל החוסרים."
אתה לא תמגר את התופעה על ידי החלפתו של נתניהו. אפשר להתחיל עם כללי אתיקה לחברי ממשלה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716876
דעתי היא שבלי פירוק המחנאות הזו אנחנו לא יכולים להיפטר מהתופעה. מעבר לכך: ברק לא נפגע מהתופעה? קשה להגיד. בבחירות 1999 הוא לא היה מקושר לשחיתות. בבחירות 2009 הוא קיבל מעט. זה גם בגלל הקבלות שלו כיכשלון מוכח, והחלופה הסבירה של קדימה. בבחירות 2020 הוא לא הועיל כמעט בכלום.

ליברמן היה על הסוס לפני התפוצצות פרשיות השחיתות האחרונות של ישראל ביתנו, וירד למצבו הנוכחי בבחירות 2015.

נתניהו מנסה לשכנע את תומכיו באוסף של תירוצים (לא עשיתי כלום, כולם מושחתים, ועוד). בינתיים זה עובד אצל מספיק מצביעים. נתניהו גם דואג למסמס את יישום כללי האתיקה.

יש עתיד העיפה את אחד מבכיריה בגלל ששיקר.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716882
כמו שאמרתי- יש ביש עתיד לא מעט חברי כנסת ראויים מאוד, ואני שמח שיש להם אתיקה. יש עתיד אפילו הצביעו נגד מתווה הגז (לפיד לא, הוא היה בחו''ל).
כל זה עדיין לא הופך את יאיר לפיד לכוס התה שלי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716886
בקלפי לא שותים תה עם עוגיות. בקלפי בוחרים באופציה הפחות גרועה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716885
יש עתיד העיפה את אחד מבכיריה בגלל ששיקר.
הייתי מחדד - יש עתיד שזה יאיר לפיד העיף את ראש השב"כ לשעבר לא כי הוא שיקר, אלא כי הוא נתפס משקר .
אין לי ספק שחופן השדדים שלנו ידע גם ידע. להזכירך - המשחק הזה להסתיר שלדים מהארון על השותפים הפוליטיים שלך ולהוציא אותם ברגע האמת לא ייחודית ל-י.ל. מה גם שצמרת החקירות במשטרת ישראל פתחה סניף במפלגה שלו,דבר המחזק את טענתי על הנ"ל.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716888
טוב שיש לנו כאן את הקוזמופוליטן שמדגים את הטקטיקות של נתניהו להבאיש את ריחו של כל מתחרה פוטנציאלי, כדי להוריד את אחוזי ההצבעה בשמאל. טקטיקה דומה עבדה בארצות הברית בבחירות 2016.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716891
1. י.ל יכול ללמוד אצל ב.נ כמה שיעורים.
2. י.ל זה שמאל? טוב נו. אם א.ל בימים אלו הוא מהשמאל אז בן בנו של כל שכן ש-י.ל שמאל.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716893
שמאל לפי נתניהו: לא תומך בו. ולכן גם ליברמן הוא מהשמאל לפי בן־בנציון.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716897
ברור. כמו שכתב יאיר נתניהו על גדעון סער: "שמאלני, אשתו גאולה שמאלנית קיצונית". https://m.facebook.com/Buzznet.co.il/posts/1175161525...
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716916
ביררנו לא מזמן מה זה שמאל תגובה 715591
לכן הגדרתו של גדעון סער כשמאלני ואשתו כשמאל קיצוני מדוייקת.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716898
הגיע הזמן לעשות סדר באי סדר ולשנות השיטה. 2 פתקים R או L ובא לציון Gואל.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716901
כתבתי ואחזור על עצמי - הבחירות בישראל הן מזמן לא בין ימין לשמאל, זו מסיכה שבאה להטעות את ההמונים והיא עושה זו בהצלחה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716910
בין חושך לאור? בין קודש לחול? בין קידוש למחול?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716863
המצביעים של המרכז-ליברלים-דמוקרטיים דווקא הראו סימנים שהם כן מבינים בדיוק את זה וזו היתה המגמה. בגלל זה בכמה סבבי הבחירות האחרונות הצליחו לגבש את הכוח העולה של כחול לבן (ז״ל) אליו הצביעו אנשים שונים עם דעות שונות ומשונות. בחירה רציונלית של הרגע במיעוטו עם המון פשרות. מצביעי מרצ החליטו להצביע להם, ביחד עם מצביעי עבודה, כחלון ואולי אפילו כמה מצביעי ליכוד וימין לייט. מה הפוליטיקאים הטמבלים של כחול לבן עשו עם הכוח האופוזיציוני העולה הזה בשעת מבחן? פירקו את העסק, התנהגו כמו צלופחים והתחילו לעבוד מסביב לשעון על איך למצוא את הנוסחה של לקחת את המנדטים שניתנו להם כדי להשאיר את ביבי על כסא ראש הממשלה. כל זה בשם איזה אידיאל שקרי של ״כניסה מתחת לאלונקה״. ככה הורסים כל סיכוי לאופוזיציה או אלטרנטיבה לשלטון (על ידי ניתוץ המוראל של המחנה שלך). קשה להחליט אם הם יותר תמימים, יותר מטומטמים או יותר רשעים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716889
לא נותר לי אלא להסכים בצער.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716894
''הרגע במיעוטו'' הוא תאור מתומצת להפליא של חיינו בימים הנוראים האלה. שאפו.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716895
+1.
גם "הרבי מעוטו" הנושן יכול לעלות מהאוב.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716765
נשארו ממנו בערך שליש מהמצביעים בישראל. הפעם רימה אותם בני גנץ. בפעם הבאה הם ימצאו מישהו אחר לתת לו את הפתקים, זה הכל.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716776
אנשי גנץ טוענים (דמיינו שוב קישור לראיון) שההליכה לממשלה הייתה האפשרות הפחות גרועה באותן הנסיבות. סקרים שנעשו מיד לאחר הפילוג הראו תמיכה גבוה יותר בכחול לבן מאשר ביש־עתיד–תלם. אז אולי חלק לא מבוטל ממצביעי גנץ דווקא מקבלים את הסברו?

אתם בטוחים שאתם לא מזלזלים בעם?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716785
הסקרים בעת ההיא הם קשקוש שלא שווה את הנייר שהם רשומים עליו.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716792
כשאתה רואה סקר אתה צריך לשאול קודם כל מי משלם עליו. סקרים, כמו שמאות נדל"ן, הם מדע מדויק - המזמין יכול להגדיר מה הוא רוצה והסוקר או השמאי יגיע בדיוק לזה. הסקר האמיתי יהיה בבחירות הבאות, ואיני יודע אם יש עתיד-תלם תקבל שם את הקולות האלה (יש לא מעט בוחרים שלא מחבבים אחד או שניים מראשיה והם עצמם שונים כל כך זה מזה שבוודאי יתפצלו שוב אם תהיה אפשרות) אבל אני מהמר שגנץ יקבל מעטים מהם, אם בכלל.

כפי שאתה רואה נכון לעכשיו הכיוון של נתניהו הוא שאנשי גנץ ישארו עם מפלגה מפורקת בזמן שהוא צוחק כל הדרך לבחירות חדשות או אפילו לממשלה צרה בזכות הפירוק הגדול. למותר לציין ששלל כותבים ופרשנים הזהירו אותם בדיוק מהאפשרות הזו. אז איך זו האפשרות הפחות גרועה?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716795
לגנץ יש גוש של 17 חברי כנסת (חוסן + 2 מהעבודה). עכשיו השאלה היא מה קורה עם אנשי דרך ארץ. אני מקווה מאוד שהם לא הולכים לגבות ממשלה צרה של ביבי ואם הם לא, ואם לא תקום ממשלה עם גנץ, אני לא רואה איך ביבי יכול להקים כאן ממשלה.

אז הולכים לבחירות, כשישראל ביתנו מחזיקה בראשות ועדת הכספים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716801
הסעיף האחרון הוא באמת נחמה פורתא, אבל אתה מבין שאם גנץ היה מחזיק עוד ארבעה ימים בלי להתקפל, היינו באותו מצב של הליכה לבחירות (במקרה הגרוע, ייתכן שאז ביבי היה מתקפל יותר) אבל עם מפלגה שגודלה 30-35 מנדטים ומהווה איזו אופציה לשלטון הליכוד האינסופי?

כמאמר אותו פתגם על החרפה והמלחמה, הוא גם פרק את המפלגה שלו וגם לא מנע בחירות (מה שלשיטתו היה ממש חשוב, לא ברור לי למה לאור המצב והאפשרויות האחרות).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716802
ומה ייצא מראשות ועדת הכספים? קצת לחץ על החרדים? לא ביג דיל, את נתניהו זה ודאי לא מטריד. רק מחזק את נאמנותם כלפיו.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716803
תשמע, כשהחרדים בראש הוועדה יוצאים להם מזה מיליארדים בשנה, איזה סיבה יש שאותם מיליארדים לא יופנו בנחישות דומה למקורות אחרים?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716813
הוועדה יכולה לחסום הרבה יותר בקלות מאשר להקצות. החרדים בראשות הוועדה כשהם גם בממשלה, ואז השילוב של יכולת הדחיפה עם יכולת הבלימה מניע את העגלה ביעילות. כאשר אפשר רק לבלום (ואין תקציב מאושר או אפשרות לאשר תקציב, ולכן גם לנייד סעיפים) קשה הרבה יותר לכוון את הזרם למקומות רצויים - וגם אם אפשר היה, ''ישראל ביתנו'' היא לא שומר הסף שהייתי נותן לו לשלוט על שיבר הכספים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716834
ההבדל בינם לבין החרדים הוא שהם לא היו על השיבר בזמן האחרון. עד הבחירות הם לא יספיקו להשחית עוד איילים.

עוד נקודה: בג״צ דחה על הסף עתירה נגד האפשרות למועמדות נתניהו לראשות הממשלה. מנגד הנשיא נמנע מהטלת המועמדות על נתניהו. חברי דרך ארץ מאותתים שהם לא תומכים בממשלה צרה בראשות נתניהו. לכן יש 61 חברי כנסת שמתנגדים לממשלה צרה בראשות נתניהו.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716948
לא יספיקו להשחית איילים? חכה, הם עוד לא התחילו להציע כאן כסף לאף אחד. תן להם להציע לי את המיליון-שניים הראשונים ואז נראה אם הם יצליחו להשחית אותי עד הבחירות (אני כבר אגיד להם שלך, לירדן, לשוטה, לפונז, לאריק, לשוקי ולאלמוני אין מה להציע כסף, חבל על הזמן שלהם. עדיף שיעבירו את כל תקציב האיילים אלי).

כבר ראינו בעבר הזדמנויות שבהן 61 מתנגדים הצטמצמו, נמצאו כאלה שהיו מוכנים פתאום להמנע או שגילו את עור הצבי שבקצה המנהרה. מי שכתב על פרס שהוא חתרן בלתי-נלאה עוד לא הכיר את נתניהו (לצערו בהמשך הוא כן הכיר אבל זה סיפור אחר). אין כמוהו במציאת חריצים ובדחיקת יתדות לתוכם - כמובן רק במקרה שאי אפשר לדחוף פנימה קצת חומר נפץ. כשאתה מנסה לפורר מצוק שמראש כבר חלו בו כמה מפולות והסלעים שלו דומים יותר לאבן חול מאשר לגרניט יש סכוי לא רע שתצליח.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716955
היי אל תדבר בשמי! תמורת מליון אני שוכב עם קנייבסקי.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716956
אה, רגע, בעצם לא מדובר בחרדים.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 726212
לצערי אני חייב לסגת מההצעה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 726214
עדיין אפשר לעשות מזה סרט.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 716864
הסיבה היא שבתנאים אלה משרד הבטחון יקצה חלק מתקציבו לחיזוק ההגנה השמימית על ישראל, ואני לא מתכוון לחיל האויר. נתניהו יודע בדיוק איך לשמר את בסיס כוחו בחוגים מסויימים, ודווקא הכישלון המוחץ של פלוגות התפילה וגדודי התחינה במשבר הנוכחי מוכיח שיש להקצות יותר משאבים לחיזוקם, בדיוק כפי שקרה לצה''ל לאחר מלחמת יום הכיפורים. את תקציב חטיבת הקומנדו, שהוכיחה כושר ביצוע סביר בחלוקת נייר טואלט, אפשר להפחית בהתאם.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 717497
אז בינתיים יש ממשלה, בעיתוי מושלם.

כחול–לבן קיבלה את ראשות ועדת החוץ והביטחון היוקרתית וחסרת המשמעות. ראשות הכנסת, ועדת הכנסת, ועדת הכספים וועדת הקורונה עוברות לליכוד (או לשותפיו).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 717502
כחול לבן נכנסו מתחת לאפריון.

החלק הכי משעשע בהסכם הבזוי הזה:

״כן תיקבענה הוראות נוספות לעניין אבטחת ראש הממשלה החלופי ומ"מ ראש הממשלה ונושאים הנגזרים מכך דוגמת סידורי דיור, משרד וכל הנגזר מכך באופן ישיר ועקיף, כשאין בכך כדי לגרוע מאום מכך שמשהיה ראש הממשלה החלופי ומ"מ ראש הממשלה לראש ממשלה, יהיה ראש הממשלה לכל דבר ועניין, לרבות סידורי דיור של ראש הממשלה וכיו"ב, וראש הממשלה, שיהפוך לראש ממשלה חלופי ומ"מ ראש הממשלה, יהיה זכאי לכל התנאים הנלווים למ"מ ראש הממשלה".
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 717504
עיתוי מושלם - אתה מתכוון בערב יום השואה?
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 717507
כן (ברור לי שגנץ לא רצה לחכות לעוד יום שבו הכנסת עובדת)
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 717515
טעות שלי: לכחול לבן יש גם את ראשות ועדת הכנסת, שדי משמעותית בענייני חקיקה.

לעומת זאת, גוש הליכוד קיבל את ועדת הכלכלה, שהייתה באופן מסורתי של האופוזיציה.

לא הצלחתי להבין את סעיף 30 (העברת התקציב).
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 717548
נו באמת. חקיקה היא כבר לא קלף מנצח של כחול לבן מול הליכוד. אם כחול לבן תציע רק חקיקה שמקובלת על הליכוד וגוש הימין, מי צריך את המפלגה פח זבל הזאת בכלל? אפשר פשוט להצביע ליכוד ונקבל ממשלה שעושה את אותו הדבר עם פחות שרים.

אם כחול לבן תנסה להעביר חקיקה שלא מקובלת על הליכוד וגוש הימין, כל העסק או יסתיים בכניעה/ויתור של כחול לבן או בנפילת הממשלה הזאת כמגדל קלפים.
כחול לבן קיבלה רק כסאות. כוח פוליטי אין להם בקואליציה הזאת.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 717551
דומני שכבר הצבעתי על זה כאן פעם, אבל אחזור: גנץ מוכיח במעשיו את מה שהליכוד טען במערכות הבחירות, דהיינו שאין לו כישורים מתאימים שלהיות ראש ממשלה. ביבי הציג אותו במערומיו קבל עם ועדה.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 717574
מאז שהתחיל לדבר בפומבי, גנץ מזכיר לי יותר ויותר את הבדיחה מדרויאנוב.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 717625
כמה שורות מתחת ראיתי משהו שיותר מדבר אלי:

ראובן אשר ברוידס היה אומר:
מה בין חכם לשוטה? – חכם, לכשירצה ידע להיות שוטה; שוטה, אם גם אלף פעמים ירצה, לא ידע להיות חכם...

אני כתבתי פעם שהדבר היחיד שאי אפשר לזייף באינטרנט הוא אינטליגנציה. מאחר ובנערותי הייתי מעיין מדי פעם בספר הבדיחה והחידוד אולי גנבתי את זה משם. לך תדע.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 717627
ובהתאמה מופלאה לימים אלו, עוד כמה שורות מתחת:

פוּרים, אחרי קריאת המגילה, עלה המשוגע של העיר לבימה, טפח בידו על השוּלחן והכריז:
רבותי, הרוצה שׁימוּת בניסן שעתו שיחלה...
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 717632
חצי חרמפף. עמדתי לכתוב תגובה כמעט זהה כשנכנסה שיחת טלפון.
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 717633
אה, אני כבר שנים מזייף אינטליגנציה באינטרנט‏1. מדי פעם יש קונה. אסור להתייאש!

אל התובנה של ברוידס הגעתי בכוחות עצמי כבר בנעורי. ההסתברות שתוציא הערכת חסר במבחני IQ, פסיכומטרי ודומיהם, עולה על ההסתברות להערכת יתר (באופן גס, כן?).

1לא רק
מענטש טראַכט און גאָט לאַכט 717635